TaskCoach - en to fr translation catalogue (1389 entries)

en: Errors have occured. Please see "taskcoachlog.txt" in your "My Documents" folder.
fr: Des erreurs se sont produites. Veuillez consulter "taskcoachlog.txt" dans votre dossier "Mes Documents".

en: Error
fr: Erreur

en: Errors have occured. Please see "%s"
fr: Il y a eu des erreurs. Veuillez consulter "%s"

en: Couldn't load settings from TaskCoach.ini:
    %s
fr: Impossible de charger la configuration depuis TaskCoach.ini:
    %s

en: %s file error
fr: Erreur avec le fichier %s

en: "%s" became top-level because its parent was locally deleted.
fr: "%s" est passé au plus haut niveau car son parent a été supprimé localement.

en: Conflicts detected for "%s".
    The local version was used.
fr: Conflits détectés pour "%s"

en: Edit location of attachments
fr: Choisir l'emplacement des pièces jointes

en: Edit attachment "%s" location
fr: Choisir l'emplacement de la pièce jointe "%s"

en: Add attachment
fr: Ajouter une pièce jointe

en: Add attachment to "%s"
fr: Ajouter une pièce jointe à "%s"

en: New attachment
fr: Nouvelle pièce jointe

en: Remove attachment
fr: Supprimer la pièce jointe

en: Remove attachment to "%s"
fr: Supprimer la pièce jointe à "%s"

en: Copy
fr: Copier

en: Copy "%s"
fr: Copier "%s"

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete "%s"
fr: Supprimer "%s"

en: Cut
fr: Couper

en: Cut "%s"
fr: Couper "%s"

en: Paste
fr: Coller

en: Paste "%s"
fr: Coller "%s"

en: Paste as subitem
fr: Coller en tant qu'objet fils

en: Paste as subitem of "%s"
fr: Coller en tant qu'objet fils de "%s"

en: Drag and drop
fr: Glisser/déposer

en: Drag and drop "%s"
fr: Glisser et déposer "%s"

en: Edit subjects
fr: Éditer les sujets

en: Edit subject "%s"
fr: Éditer le sujet "%s"

en: Edit descriptions
fr: Editer les descriptions

en: Edit description "%s"
fr: Editer la description de "%s"

en: Change icons
fr: Modifier les icônes

en: Change icon "%s"
fr: Modifier l'icône de "%s"

en: Change fonts
fr: Modifier les polices

en: Change font "%s"
fr: Modifier la police de "%s"

en: Change foreground colors
fr: Modifier les couleurs d'avant-plan

en: Change foreground color "%s"
fr: Modifier la couleur d'avant-plan de "%s"

en: Change background colors
fr: Modifier les couleurs d'arrière-plan

en: Change background color "%s"
fr: Modifier la couleur d'arrière-plan de "%s"

en: Toggle category
fr: Changer la catégorie

en: Toggle category of "%s"
fr: Changer la catégorie de "%s"

en: New category
fr: Nouvelle catégorie

en: New subcategories
fr: Nouvelles sous-catégories

en: New subcategory of "%s"
fr: Nouvelle sous-catégorie de "%s"

en: New subcategory
fr: Nouvelle sous-catégorie

en: Edit exclusive subcategories
fr: Editer les sous-catégories exclusives

en: Edit exclusive subcategories of "%s"
fr: Editer les sous-catégories exclusives de "%s"

en: Delete categories
fr: Supprimer les catégories

en: Delete category "%s"
fr: Supprimer la catégorie "%s"

en: Drag and drop categories
fr: Déplacer les catégories

en: New efforts
fr: Nouveau suivi

en: New effort of "%s"
fr: Nouveau suivi de "%s"

en: Delete efforts
fr: Supprimer les suivis

en: Delete effort "%s"
fr: Supprimer le suivi "%s"

en: Change task of effort
fr: Modifier la tâche du suivi

en: Change task of "%s" effort
fr: Modifier la tâche du suivi "%s"

en: Change effort start date and time
fr: Modifier la date et heure de début du suivi

en: Change effort start date and time of "%s"
fr: Modifier la date et heure de début du suivi "%s"

en: Change effort stop date and time
fr: Modifier la date et heure de fin du suivi

en: Change effort stop date and time of "%s"
fr: Modifier la date et heure de fin du suivi "%s"

en: New note
fr: Nouvelle note

en: New subnotes
fr: Nouvelles sous-notes

en: New subnote of "%s"
fr: Nouvelle sous-note de "%s"

en: New subnote
fr: Nouvelle sous-note

en: Delete notes
fr: Supprimer le commentaire

en: Delete note "%s"
fr: Supprimer le commentaire "%s"

en: Drag and drop notes
fr: Glisser-déplacer les notes

en: Drag and drop note "%s"
fr: Glisser-déplacer la note "%s"

en: Add note
fr: Ajouter une note

en: Add note to "%s"
fr: Ajouter une note à "%s"

en: Add subnote
fr: Ajouter une sous-note

en: Add subnote to "%s"
fr: Ajouter une sous-note à "%s"

en: Remove note
fr: Supprimer la note

en: Remove note from "%s"
fr: Supprimer la note "%s"

en: Drag and drop tasks
fr: Glisser-déplacer les tâches

en: Delete tasks
fr: Supprimer la tâche

en: Delete task "%s"
fr: Supprimer la tâche "%s"

en: New task
fr: Nouvelle tâche

en: New subtasks
fr: Nouvelle sous-tâche

en: New subtask of "%s"
fr: Nouvelle sous-tâche de "%s"

en: New subtask
fr: Nouvelle sous-tâche

en: Mark tasks completed
fr: Marquer la tâche comme terminée

en: Mark "%s" completed
fr: Marquer "%s" terminée

en: Mark task active
fr: Activer la tâche

en: Mark "%s" active
fr: Activer "%s"

en: Mark task inactive
fr: Désactiver la tâche

en: Mark "%s" inactive
fr: Désactiver "%s"

en: Start tracking
fr: Démarrer le suivi

en: Start tracking "%s"
fr: Démarrer le suivi de "%s"

en: Stop tracking
fr: Stopper le suivi

en: Stop tracking "%s"
fr: Stopper le suivi de "%s"

en: Maximize priority
fr: Maximiser la priorité

en: Maximize priority of "%s"
fr: Maximiser la priorité de "%s"

en: Minimize priority
fr: Minimiser la priorité

en: Minimize priority of "%s"
fr: Minimiser la priorité de "%s"

en: Increase priority
fr: Augmenter la priorité

en: Increase priority of "%s"
fr: Augmenter la priorité de "%s"

en: Decrease priority
fr: Diminuer la priorité

en: Decrease priority of "%s"
fr: Diminuer la priorité de "%s"

en: Change priority
fr: Modifier la priorité

en: Change priority of "%s"
fr: Modifier la priorité de "%s"

en: Add note to tasks
fr: Ajouter la note aux tâches

en: Change planned start date
fr: Modifier la date de début prévue

en: Change planned start date of "%s"
fr: Modifier la date de début prévue de "%s"

en: Change due date
fr: Modifier la date due

en: Change due date of "%s"
fr: Modifier la date due de "%s"

en: Change actual start date
fr: Modifier la date de début effective

en: Change actual start date of "%s"
fr: Modifier la date de début effective de "%s"

en: Change completion date
fr: Modifier la date de fin

en: Change completion date of "%s"
fr: Modifier la date de complétion de "%s"

en: Change reminder dates/times
fr: Modifier la date et heure de rappel

en: Change reminder date/time of "%s"
fr: Modifier la date et heure de rappel de "%s"

en: Change recurrences
fr: Modifier les récurrences

en: Change recurrence of "%s"
fr: Modifier la récurrence de "%s"

en: Change percentage complete of "%s"
fr: Modifier le pourcentage de complétion de "%s"

en: Change when tasks are marked completed
fr: Changer le critère de complétion des tâches

en: Change when "%s" is marked completed
fr: Modifier le critère de complétion de "%s"

en: Change budgets
fr: Modifier les budgets

en: Change budget of "%s"
fr: Modifier le budget de "%s"

en: Change hourly fees
fr: Modifier le tarif horaire

en: Change hourly fee of "%s"
fr: Modifier le tarif horaire de "%s"

en: Change fixed fees
fr: Modifier le tarif fixe

en: Change fixed fee of "%s"
fr: Modifier le tarif fixe de "%s"

en: Toggle prerequisite
fr: Permuter pré-requis

en: Toggle prerequisite of "%s"
fr: Permuter pré-requis de "%s"

en: Error while reading the %s-%s setting from %s.ini.
fr: Erreur lors de la lecture du paramètre %s-%s depuis %s.ini.

en: The value is: %s
fr: La valeur est: %s

en: The error is: %s
fr: L'erreur est: %s

en: %s will use the default value for the setting and should proceed normally.
fr: %s utilisera la valeur par défaut et devrait fonctionner normalement.

en: Settings error
fr: Erreur de paramètre

en: Error while saving %s.ini:
    %s
fr: Erreur lors de la sauvegarde de %s.ini:
    %s

en: Save error
fr: Erreur de sauvegarde

en: Mail.app message
fr: Message Mail.app

en: New attachment...
fr: Nouvelle pièce jointe...

en: Insert a new attachment
fr: Insérer une nouvelle pièce jointe

en: Open attachment
fr: Ouvrir la pièce jointe

en: Open the selected attachments
fr: Ouvrir les pièces jointes sélectionnées

en: Don't snooze
fr: Ne pas mettre en veille

en: 1.5 hour
fr: 1.5 heure

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: 2 hours
fr: 2 heures

en: 3 hours
fr: 3 heures

en: 4 hours
fr: 4 heures

en: 12 hours
fr: 12 heures

en: 6 hours
fr: 6 heures

en: 8 hours
fr: 8 heures

en: 18 hours
fr: 18 heures

en: 24 hours
fr: 24 heures

en: 48 hours
fr: 48 heures

en: 72 hours
fr: 72 heures

en: 2 weeks
fr: 2 semaines

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: Total for %s
fr: Total pour %s

en: &New effort...	Ctrl+E
fr: &Nouvel effort...	Ctrl+E

en: Inactive tasks
fr: Tâches inactives

en: Hide &inactive tasks
fr: Cacher les tâches &inactives

en: Inactive tasks: %d (%d%%)
fr: Tâches inactives: %d (%d%%)

en: Show/hide inactive tasks (incomplete tasks without actual start date)
fr: Afficher/masquer les tâches inactives (tâches non terminées sans date de début effective)

en: Late tasks
fr: Tâches en retard

en: Hide &late tasks
fr: Masquer les tâches en retard

en: Late tasks: %d (%d%%)
fr: Tâches en retard : %d (%d%%)

en: Show/hide late tasks (inactive tasks with a planned start in the past)
fr: Afficher/masquer les tâches en retard (tâches inactives avec un date prévue de démarrage dans le passé)

en: Active tasks
fr: Tâches actives

en: Active tasks: %d (%d%%)
fr: Tâches actives: %d (%d%%)

en: Hide &active tasks
fr: Cacher les tâches &actives

en: Show/hide active tasks (incomplete tasks with an actual start date in the past)
fr: Afficher/masquer les tâches actives (tâches non terminées avec une date de début effective dans le passé)

en: Due soon tasks
fr: Tâches prochainement dues

en: Due soon tasks: %d (%d%%)
fr: Tâches dues bientôt: %d (%d%%)

en: Hide &due soon tasks
fr: Masquer les tâches prochainement dues

en: Show/hide due soon tasks (incomplete tasks with a due date in the near future)
fr: Afficher/masquer les tâches dues bientôt (tâches non terminées avec une date d'échéance dans l'avenir proche)

en: Overdue tasks
fr: Tâches en dépassement

en: Hide &over due tasks
fr: Cacher les tâches en &dépassement

en: Overdue tasks: %d (%d%%)
fr: Tâches en dépassement: %d (%d%%)

en: Show/hide over due tasks (incomplete tasks with a due date in the past)
fr: Afficher/masquer les tâches en dépassement (tâches non terminées avec une date d'échéance dans le passé)

en: Completed tasks
fr: Tâches terminées

en: Completed tasks: %d (%d%%)
fr: Tâches terminées: %d (%d%%)

en: Hide &completed tasks
fr: Cacher les tâches &terminées

en: Show/hide completed tasks
fr: Afficher/masquer les tâches terminées

en: &New task...
fr: &Nouvelle tâche...

en: Arrow down
fr: Flèche bas

en: Arrow down with status
fr: Flèche bas avec état

en: Blue arrows looped
fr: Flèches bleues circulaires

en: Green arrows looped
fr: Flèches vertes circulaires

en: Arrow up
fr: Flèche haut

en: Arrow up with status
fr: Flèche haut avec état

en: Bomb
fr: Bombe

en: Book
fr: Livre

en: Books
fr: Livres

en: Box
fr: Boîte

en: Ladybug
fr: Coccinelle

en: Cake
fr: Gâteau

en: Calculator
fr: Calculatrice

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Cat
fr: Chat

en: Compact disc (CD)
fr: Disque compact (CD)

en: Charts
fr: Graphiques

en: Chatting
fr: Discussion

en: Check mark
fr: Coche

en: Check marks
fr: Coches

en: Clock
fr: Horloge

en: Alarm clock
fr: Alarme

en: Stopwatch
fr: Chronomètre

en: Cogwheel
fr: Roue dentée

en: Cogwheels
fr: Roues dentées

en: Desktop computer
fr: Ordinateur de bureau

en: Laptop computer
fr: Ordinateur portable

en: Handheld computer
fr: Ordinateur de poche

en: Red cross
fr: Croix rouge

en: Die
fr: Dé

en: Blue earth
fr: Terre bleue

en: Green earth
fr: Terre verte

en: Envelope
fr: Enveloppe

en: Envelopes
fr: Enveloppes

en: Blue folder
fr: Dossier bleu

en: Light blue folder
fr: Dossier bleu clair

en: Green folder
fr: Dossier vert

en: Grey folder
fr: Dossier gris

en: Orange folder
fr: Dossier orange

en: Purple folder
fr: Répertoire pourpre

en: Red folder
fr: Dossier rouge

en: Yellow folder
fr: Dossier jaune

en: Blue folder with arrow
fr: Dossier bleu avec flèche

en: Heart
fr: Cœur

en: Hearts
fr: Cœurs

en: Green house
fr: Maison verte

en: Red house
fr: Maison rouge

en: Key
fr: Clef

en: Keys
fr: Clefs

en: Lamp
fr: Lampe

en: Question mark
fr: Point d'interrogation

en: Blue led
fr: Led bleue

en: Light blue led
fr: Led bleu clair

en: Grey led
fr: Led grise

en: Green led
fr: Led verte

en: Light green led
fr: Led vert clair

en: Orange led
fr: Led orange

en: Purple led
fr: Led pourpre

en: Red led
fr: Led rouge

en: Yellow led
fr: Led jaune

en: Life ring
fr: Bouée de sauvetage

en: Locked lock
fr: Cadenas fermé

en: Unlocked lock
fr: Cadenas ouvert

en: Magnifier glass
fr: Loupe

en: Music note
fr: Note de musique

en: Paperclip
fr: Trombone

en: Pencil
fr: Crayon

en: Person
fr: Personne

en: People
fr: Gens

en: Person talking
fr: Personne qui parle

en: Warning sign
fr: Signe d'avertissement

en: Minus
fr: Moins

en: Red star
fr: Étoile rouge

en: Yellow star
fr: Étoile jaune

en: Traffic light
fr: Feux de circulation

en: Trashcan
fr: Corbeille à papier

en: Lightning
fr: Éclair

en: Umbrella
fr: Parapluie

en: Partly sunny
fr: Partiellement ensoleillé

en: Wrench
fr: Clef à écrou

en: No icon
fr: Pas d'icône

en: File
fr: Fichier

en: Full path
fr: Chemin complet

en: Restore
fr: Rétablir

en: Close
fr: Fermer

en: Choose the restoration destination
fr: Choisisez la déstination du fichier rétabli

en: Message from the %s developers
fr: Message de la part des développeurs de %s

en: See:
fr: Voir:

en: Edit to change all subjects
fr: Editer pour modifier tous les sujets

en: Subject
fr: Sujet

en: Edit to change all descriptions
fr: Editer pour changer toutes les descriptions

en: Creation date
fr: Date de création

en: Modification date
fr: Date de modification

en: Priority
fr: Priorité

en: Mutually exclusive
fr: Mutuellement exclusives

en: Subcategories
fr: Sous-catégories

en: Edit to change location of all attachments
fr: Editer pour modifier l'emplacement de toutes les pièces jointes

en: Browse
fr: Parcourir

en: Location
fr: Emplacement

en: Appearance
fr: Apparence

en: Foreground color
fr: Couleur d'avant plan

en: Background color
fr: Couleur d'arrière plan

en: Font
fr: Police de caractères

en: Icon
fr: Icône

en: Planned start date
fr: Date de début prévue

en: Due date
fr: Date d'échéance

en: Actual start date
fr: Date de début effective

en: Completion date
fr: Date d'achèvement

en: Reminder
fr: Rappel

en: Recurrence
fr: Récurrence

en: Progress
fr: Etat d'avancement

en: Percentage complete
fr: Pourcentage terminé

en: Use application-wide setting
fr: Utiliser la configuration globale de l'application

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: Mark task completed when all children are completed?
fr: Marquer la tâche terminée lorsque toutes les filles sont terminées?

en: Time spent
fr: Temps écoulé

en: Budget left
fr: Budget restant

en: Hourly fee
fr: Montant horaire

en: Fixed fee
fr: Montant fixe

en: Revenue
fr: Revenu

en: Categories
fr: Catégories

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Prerequisites
fr: Prérequis

en: Edit task
fr: Editer la tâche

en: Task
fr: Tâche

en: Start
fr: Démarrer

en: Week(s)
fr: Semaine(s)

en: Day(s)
fr: Jour(s)

en: Hour(s)
fr: Heure(s)

en: Stop
fr: Arrêter

en: Start tracking from last stop time
fr: Démarrer le suivi depuis la dernière date d'arrêt

en: Stop tracking now
fr: Stopper le suivi maintenant

en: Warning: start must be earlier than stop
fr: Attention : Le départ doit être plus tôt que l'arrêt

en: Multiple tasks
fr: Tâches multiples

en: %s (task)
fr: %s (tâche)

en: Multiple categories
fr: Catégories multiples

en: %s (category)
fr: %s (catégorie)

en: Multiple notes
fr: Notes multiples

en: Multiple attachments
fr: Pièces jointes multiples

en: %s (attachment)
fr: %s (pièce jointe)

en: Multiple efforts
fr: Efforts multiples

en: Use font:
fr: Police de caractères:

en: Use color:
fr: Utiliser la couleur:

en: None
fr: Aucun

en: Daily
fr: Quotidiennement

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Yearly
fr: Annuellement

en: keeping dates on the same weekday
fr: En conservant les dates sur le même jour de la semaine

en: , every
fr: , tous les

en: Stop after
fr: Arrêter après

en: recurrences
fr: Récurrences

en: Schedule each next recurrence based on
fr: Planifier chaque prochaine récurrence en se basant sur

en: previous planned start and/or due date
fr: La date de début et/ou d'écheance planifiée avant

en: last completion date
fr: La dernière date de complétion

en: day(s),
fr: jour(s),

en: period,
fr: Période

en: week(s),
fr: semaine(s),

en: month(s),
fr: mois,

en: year(s),
fr: année(s),

en: Export items from:
fr: Exporter depuis:

en: Export only the selected items
fr: N'exporter que la sélection

en: Columns to export:
fr: Colonnes à exporter:

en: Put task dates and times in separate columns
fr: Mettre les dates et temps dans des colonnes séparées

en: Write style information to a separate CSS file
fr: Ecrire les informations de style dans un fichier CSS séparé

en: If a CSS file exists for the exported file, %(name)s will not overwrite it. This allows you to change the style information without losing your changes on the next export.
fr: Si un fichier CSS existe pour le fichier exporté, %(name)s ne l'écrasera pas. Ceci vous permet de modifier le style sans perdre vos modification lors de l'exportation suivante.

en: Export as CSV
fr: Exporter en CSV

en: Export as iCalendar
fr: Exporter au format iCalendar

en: Export as HTML
fr: Exporter en HTML

en: Export as Todo.txt
fr: Exporter en tant que Todo.txt

en: An iPhone or iPod Touch device is trying
    to synchronize with this task file for
    the first time. What kind of synchronization
    would you like to use?
fr: Un iPhone ou iPod touch tente de se
    synchroniser avec ce fichier de tâches
    pour la première fois. Quel type de
    synchronisation voulez-vous utiliser ?

en: Refresh from desktop
fr: Rafraîchir depuis le bureau

en: Refresh from device
fr: Rafraîchir depuis le périphérique

en: Cancel
fr: Annuler

en: You have enabled the iPhone synchronization feature, which
    needs Bonjour. Bonjour does not seem to be installed on
    your system.
fr: Vous avez activé la fonction de synchronisation pour iPhone, laquelle 
    nécessite Bonjour. Bonjour ne semble pas avoir été installé sur
    votre système.

en: Please download and install Bonjour for Windows from
fr: Veuillez s.v.p. télécharger et installer Bonjour pour Windows depuis

en: Apple's web site
fr: Site Internet d'Apple

en: Bonjour support for Linux is generally provided by
    Avahi.
fr: Le support de Bonjour pour Linux est 
    principalement fourni par Avahi.org

en: You may find details for your distribution here
fr: Vous pourrez trouver les détails pour votre distribution ici

en: Note that under some systems (Fedora), you may have to
    install the avahi-compat-libdns_sd package as well as Avahi in order
    for this to work.
fr: Veuillez noter que sous certains systèmes (Fedora), vous
    devez installer le paquet avahi-compat-libdns_sd en plus
    d'Avahi pour que cela fonctionne.

en: In addition, if you have a firewall, check that ports 4096-4100 are open.
fr: De plus, si vous avez un pare-feu, vérifiez que les ports 4096-4100 sont ouverts.

en: This setting will take effect after you restart %s
fr: Ce réglage prendra effet après le redémarrage de %s

en: This setting can be overridden for individual tasks
    in the task edit dialog.
fr: Ce réglage peut être supplanté pour chaque tâche
    dans le dialogue d'édition des tâches.

en: Files
fr: Fichiers

en: Auto save after every change
fr: Sauvegarder automatiquement aprés chaque modification

en: Auto load when the file changes on disk
fr: Rechargement automatique si le fichier est modifié sur le disque

en: Smart filesystem monitoring
fr: Surveillance intelligente du système de fichiers

en: Try to detect changes to the task file in real time.
    Do not check this if your task file is on a network share.
    You must restart %s after changing this.
fr: Essayer de détecter les changements effectués dans le fichier de tâches en temps réel.
    Ne cochez pas cette option si votre fichier de tâches est situé sur un partage réseau.
    Vous devez redémarrer %s pour que cette option soit prise en compte.

en: Save settings (%s.ini) in the same
    directory as the program
fr: Sauvegarder les préférences (%s.ini)
    dans le même répertoire que le programme

en: For running %s from a removable medium
fr: Pour éxécuter %s depuis un périphérique amovible

en: Attachment base directory
fr: Répertoire de base des pièces jointes

en: When adding an attachment, try to make
    its path relative to this one.
fr: Lors de l'ajout d'une pièce jointe, tenter de transformer
    son chemin en chemin relatif par rapport à ce
    répertoire.

en: Before saving, automatically import from
fr: Avant la sauvegarde, importer automatiquement à partir de

en: Todo.txt format
fr: Format Todo.txt

en: Before saving, %s automatically imports tasks
    from a Todo.txt file with the same name as the task file,
    but with extension .txt
fr: Avant la sauvegarde, %s importe automatiquement
    les tâches depuis un fichier Todo.txt avec le même nom
    que le fichier de tâches mais sans l'extension .txt

en: When saving, automatically export to
fr: Lors de l'enregistrement, exporte automatiquement vers

en: When saving, %s automatically exports tasks
    to a Todo.txt file with the same name as the task file,
    but with extension .txt
fr: Pendant la sauvegarde, %s exporte automatiquement
    les tâches vers un fichier Todo.txt avec le même nom
    que le fichier de tâches, mais sans l'extension .txt

en: Window behavior
fr: Comportement des fenêtres

en: Show splash screen on startup
fr: Afficher l'écran d'accueil au démarrage

en: Show tips window on startup
fr: Afficher les astuces au démarrage

en: Start with the main window iconized
fr: Démarrer en réduisant la fenêtre principale

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: If it was iconized last session
fr: Si elle a été réduite lors de la session précédente

en: Check for new version of %(name)s on startup
fr: Vérifier les nouvelles versions de %(name)s au démarrage

en: Check for messages from the %(name)s developers on startup
fr: Vérifier les messages de la part des développeurs de %(name)s au démarrage

en: Hide main window when iconized
fr: Cacher la fenêtre principale lorsqu'elle est minimisée

en: Minimize main window when closed
fr: Minimiser la fenêtre principale lorsqu'elle est fermée

en: Make clock in the task bar tick when tracking effort
fr: Animer l'horloge dans la barre des tâches lors du suivi d'un effort

en: Language
fr: Langue

en: Let the system determine the language
fr: Laisser le système déterminer la langue

en: If your language is not available, or the translation needs improving, please consider helping. See:
fr: Si votre langue n'est pas disponible, ou que la traduction laisse à désirer, vous pouvez aider. Voir:

en: Language not found?
fr: Langue non trouvée?

en: Task appearance
fr: Apparence de la tâche

en: These appearance settings can be overridden for individual tasks in the task edit dialog.
fr: Ces réglages d'apparence peuvent être supplantés pour chaque tâche dans
    le dialogue d'édition des tâches.

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: All settings on this tab require a restart of %s to take effect
fr: Tous les réglages de cet onglet nécessitent un redémarrage de %s

en: Enable SyncML
fr: Activer SyncML

en: Enable iPhone synchronization
fr: Activer la synchronisation avec l'iPhone

en: Use X11 session management
fr: Utiliser le gestionnaire de session X11

en: Start of work week
fr: Début de semaine de travail

en: Monday
fr: Lundi

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Hour of start of work day
fr: Première heure de la journée de travail

en: Hour of end of work day
fr: Dernière heure de la journée de travail

en: End of day
fr: Fin du jour

en: Use gradients in calendar views.
    This may slow down Task Coach.
fr: Utiliser des gradients dans la vue calendrier.
    Peut ralentir Task Coach.

en: Minutes between suggested times
fr: Minutes entre les temps suggérés

en: In popup-menus for time selection (e.g. for setting the start 
    time of an effort) %(name)s will suggest times using this 
    setting. The smaller the number of minutes, the more times 
    are suggested. Of course, you can also enter any time you 
    want beside the suggested times.
fr: Dans les menus contextuels pour la sélection du temps (par exemple
    pour régler le début d'un effort) %(name)s suggèrera des temps en
    utilisant ce réglage. Plus celui-ci est petit, plus il y aura de suggestions.
    Bien entendu, vous pouvez aussi entrer un temps arbitraire.

en: Idle time notice
fr: Notification de veille

en: If there is no user input for this amount of time
    (in minutes), %(name)s will ask what to do about current efforts.
fr: S'il n'y a pas d'activité de la part de l'utilisateur pendant
    autant de temps (en minutes), %(name)s demandera quoi
    faire des efforts en cours.

en: Use decimal times for effort entries.
fr: Utiliser la notation décimale pour les efforts.

en: Display one hour, fifteen minutes as 1.25 instead of 1:15
    This is useful when creating invoices.
fr: Affiche une heure, quinze minutes sous la forme 1.25 au lieu de 1:15
    Utile lors de l'édition de factures.

en: Show a popup with the description of an item
    when hovering over it
fr: Afficher la description d'un objet dans une fenêtre popup lorsqu'on le survole avec la souris

en: Task dates
fr: Dates de la tâche

en: Mark parent task completed when all children are completed
fr: Marquer la tâche parente terminée lorsque toutes les filles sont terminées

en: Number of hours that tasks are considered to be 'due soon'
fr: Nombre d'heures pour qu'une tâche soit considérée dûe bientôt

en: Nothing
fr: Rien

en: Changing the planned start date changes the due date
fr: Modifier la date de début prévue modifiera la date d'échéance

en: Changing the due date changes the planned start date
fr: Modifier la date d'échéance modifiera la date de début prévue

en: What to do with planned start and due date if the other one is changed
fr: Que faire des dates dûes de et début prévu si l'une est modifiée

en: Preset
fr: Pré-réglage

en: Propose
fr: Proposer

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Tomorrow
fr: Demain

en: Day after tomorrow
fr: Après-demain

en: Next Friday
fr: Vendredi prochain

en: Next Monday
fr: Lundi prochain

en: Start of day
fr: Début du jour

en: Start of working day
fr: Début du jour de travail

en: Current time
fr: Heure actuelle

en: End of working day
fr: Fin du jour de travail

en: Default planned start date and time
fr: Date et heure de début prévues par défaut

en: Default due date and time
fr: Date et heure d'échéance par défaut

en: Default actual start date and time
fr: Date et heure actuelles de début par défaut

en: Default completion date and time
fr: Date et heure d'achèvement par défaut

en: Default reminder date and time
fr: Date et heure de rappel par défaut

en: New tasks start with "Preset" dates and times filled in and checked. "Proposed" dates and times are filled in, but not checked.
    
    "Start of day" is midnight and "End of day" is just before midnight. When using these, task viewers hide the time and show only the date.
    
    "Start of working day" and "End of working day" use the working day as set in the Features tab of this preferences dialog.
fr: Les nouvelles tâches sont créées avec des temps "par défaut" renseignés et activés. Les dates et temps "suggérés" sont renseignés mais pas activés.
    
    Le "début de la journée" est minuit et la "fin de la journée" juste avant minuit. Lorsqu'ils sont utilisés, les vues cachent le temps et ne montrent que la date.
    
    Le "début de la journée de travail" et la "fin de la journée de travail"  utilisent les réglages de l'onglet Fonctionnalités du dialogue de préférences.

en: Task reminders
fr: Rappels des tâches

en: Notification system to use for reminders
fr: Notification système pour les rappels

en: Let the computer say the reminder
fr: Laisser l'ordinateur faire le rappel

en: (Needs espeak)
fr: (Nécessite espeak)

en: Default snooze time to use after reminder
fr: Délai par défaut pour effectuer le rappel

en: Snooze times to offer in task reminder dialog
fr: Délais de répétition à proposer lors du rappel

en: Password for synchronization with iPhone
fr: Mot de passe pour la synchronisation avec l'iPhone

en: When synchronizing, enter this password on the iPhone to authorize it
fr: Lors d'une synchronisation, entrer ce mot de passe sur l'iPhone

en: Bonjour service name
fr: Nom du service Bonjour

en: Upload completed tasks to device
fr: Tâche d'envoi terminée sur le périphérique

en: Show the synchronization log
fr: Afficher le journal de synchronisation

en: Editor
fr: Éditeur

en: Check spelling in editors
fr: Vérifier l'orthographe dans les champs de saisie

en: Font to use in the description field of edit dialogs
fr: Police de caractères à utiliser dans le champ description des dialogues d'édition

en: Get e-mail subject from Mail.app
fr: Récupérer le sujet des Emails depuis Mail.app

en: When dropping an e-mail from Mail.app, try to get its subject.
    This takes up to 20 seconds.
fr: Lorsqu'un Email est déposé depuis Mail.app, essayer de récupérer
    son sujet. Ceci peut prendre jusqu'à 20 secondes.

en: Focus task subject in task editor
fr: Donner le focus au sujet dans l'éditeur de tâches

en: When opening the task editor, select the task subject and focus it.
    This overwrites the X selection.
fr: À l'ouverture de l'éditeur de tâche, sélectionner le sujet et lui
    donner le focus. Ceci écrase la sélection X.

en: %(name)s reminder - %(task)s
fr: %(name)s rappel - %(task)s

en: Reminder date/time
fr: Rappel de la date/heure

en: Snooze
fr: Veille

en: Also make this the default snooze time for future reminders
fr: Faire de ceci le temps de rappel par défaut pour les rappels ultérieurs

en: Mark task completed
fr: Marquer la tâche terminée

en: SyncML server
fr: Serveur SyncML

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Horde-based
fr: Basé sur Horde

en: SyncML server URL
fr: URL du serveur SyncML

en: User name/ID
fr: Nom/ID d'utilisateur

en: Enable tasks synchronization
fr: Activer la synchronisation des tâches

en: Tasks database name
fr: Nom de la base de données des tâches

en: Preferred synchronization mode
fr: Mode de synchronisation préféré

en: Two way
fr: Bidirectionnel

en: Slow
fr: Lent

en: One way from client
fr: Unidirectionnel, depuis le client

en: Refresh from client
fr: Rafraîchissement depuis le client

en: One way from server
fr: Unidirectionnel, depuis le serveur

en: Refresh from server
fr: Rafraîchissement depuis le serveur

en: Enable notes synchronization
fr: Activer la synchronisation des notes

en: Notes database name
fr: Nom de la base de données des notes

en: Access
fr: Accès

en: New task template
fr: Nouveau modèle de tâche

en: Preview
fr: Aperçu

en: Available tools
fr: Outils disponibles

en: Make this tool visible in the toolbar
fr: Faire apparaître cet outil dans la barre d'outils

en: Hide this tool from the toolbar
fr: Ne pas faire apparaître cet outil dans la barre d'outils

en: Tools
fr: Outils

en: Move the tool up (to the left of the toolbar)
fr: Déplacer l'outil vers le haut (vers la gauche de la barre d'outils)

en: Move the tool down (to the right of the toolbar)
fr: Déplacer l'outil vers le bas (vers la droite de la barre d'outils)

en: Reorder toolbar buttons by drag and dropping them in this list.
fr: Réordonnez les boutons de la barre d'outil par glisser/déplacer dans cette liste.

en: Separator
fr: Séparateur

en: Spacer
fr: Espacement

en: Notify me of new versions.
fr: Me prévenir lorsqu'une nouvelle version est disponible

en: New version of %(name)s available
fr: Une nouvelle version de %(name)s est disponible

en: You are using %(name)s version %(currentVersion)s.
fr: Vous utilisez %(name)s version %(currentVersion)s.

en: Version %(version)s of %(name)s is available from
fr: La version %(version)s de %(name)s est disponible sur

en: %(name)s is up to date
fr: %(name)s est à jour

en: %(name)s is up to date at version %(version)s.
fr: %(name)s est à jour avec cette version %(version)s

en: Couldn't find out latest version
fr: Impossible de déterminer la dernière version

en: Couldn't find out what the latest version of %(name)s is.
fr: Impossible de déterminer quelle est la dernière version de %(name)s.

en: Prerelease version
fr: Version de pré-distribution

en: You are using %(name)s prerelease version %(currentVersion)s.
fr: Vous utilisez %(name)s en version de pré-distribution %(currentVersion)s

en: The latest released version of %(name)s is %(version)s.
fr: La dernière version de distribution de %(name)s est %(version)s.

en: Warning
fr: Avertissement

en: Task Coach has known issues with XFCE4 session management.
fr: Task Coach rencontre des problèmes connus avec le gestionnaire de session XFCE4

en: If you experience random freeze at startup, please uncheck
    the "Use X11 session management" in the Features tab of the preferences.
fr: Si vous constatez des gels aléatoires au démarrage, veuillez
    décocher "Utiliser la gestion de session X11" dans l'onglet
    Fonctionnalités des préférences

en: Do not show this dialog at startup
fr: Ne plus afficher cette boîte de dialogue au démarrage

en: No user input since %s. The following task was
    being tracked:
fr: Pas d'activité utilisateur depuis %s. La tâche suivante
    était suivie:

en: Do nothing
fr: Ne rien faire

en: Stop it at %s
fr: Arrêter le suivi à %s

en: Stop it at %s and resume now
fr: Arrêter le suivi à %s et recommencer maintenant

en: %s files (*.tsk)|*.tsk|All files (*.*)|*
fr: Fichiers %s (*.tsk)|*.tsk|Tous les fichiers (*.*)|*

en: %s files (*.tsk)|*.tsk|Backup files (*.tsk.bak)|*.tsk.bak|All files (*.*)|*
fr: Fichiers %s (*.tsk)|*.tsk|Fichiers de sauvegarde (*.tsk.bak)|*.tsk.bak|Tous les fichiers (*.*)|*

en: iCalendar files (*.ics)|*.ics|All files (*.*)|*
fr: Fichiers iCalendar (*.ics)|*.ics|Tous les fichiers (*.*)|*

en: HTML files (*.html)|*.html|All files (*.*)|*
fr: Fichiers HTML (*.html)|*.html|Tous les fichiers (*.*)|*

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*
fr: Fichiers CSV (*.csv)|*.csv|Fichiers texte (*.txt)|*.txt|Tous les fichiers (*.*)|*

en: Todo.txt files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*
fr: Fichiers Todo.txt (*.txt)|*.txt|Tous les fichiers (*.*)|*

en: Open
fr: Ouvrir

en: Loaded %(nrtasks)d tasks from %(filename)s
fr: %(nrtasks)d tâches chargées depuis %(filename)s

en: Cannot open %s because it doesn't exist
fr: Impossible d'ouvrir %s car il n'existe pas

en: Merge
fr: Fusionner

en: Cannot open %(filename)s
    because it is locked.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %(filename)s
    car il est verrouillé.

en: Merged %(filename)s
fr: %(filename)s fusionné

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: Save selection
fr: Enregistrer la sélection

en: Cannot save %s
    It is locked by another instance of %s.
fr: Impossible de sauvegarder %s
    Il est verrouillé par une autre instance de %s.

en: Cannot save %s
    %s
fr: Impossible de sauvegarder %s
    %s

en: Import template
fr: Importer un modèle

en: %s template files (*.tsktmpl)|*.tsktmpl
fr: Fichier de modèle %s (*.tsktmpl)|*.tsktmpl

en: Cannot import template %s
    %s
fr: Impossible d'importer le modèle %s
    %s

en: Exported %(count)d items to %(filename)s
fr: %(count)d éléments exportés dans le fichier %(filename)s

en: Finished synchronization
fr: Synchronisation terminée

en: Synchronization status
fr: Etat de la synchronisation

en: Cannot open %s
    %s
fr: Impossible d'ouvrir %s
    %s

en: A file named %s already exists.
    Do you want to replace it?
fr: Un fichier nommé %s existe.
    Voulez-vous l'écraser ?

en: You have unsaved changes.
    Save before closing?
fr: Vous avez des modifications non enregistrées.
    Sauvegarder avant de fermer ?

en: %s: save changes?
fr: %s: sauvegarder les modifications ?

en: Cannot open %s because it is locked.
    
    This means either that another instance of TaskCoach
    is running and has this file opened, or that a previous
    instance of Task Coach crashed. If no other instance is
    running, you can safely break the lock.
    
    Break the lock?
fr: Impossible d'ouvrir %s car il est verrouillé.
    
    Cela signifie soit qu'une autre instance de Task Coach
    est lancée et a ouvert ce fichier, soit qu'une instance
    passée a planté. Si aucune autre instance n'est démarrée,
    vous pouvez briser le verrou en toute sécurité.
    
    Briser le verrou ?

en: %s: file locked
fr: %s: fichier verrouillé

en: Cannot acquire a lock because locking is not supported
    on the location of %s.
    Open %s unlocked?
fr: Impossible d'obtenir un verrou car le verrouillage n'est pas supporté
    à l'emplacement de %s.
    Ouvrir %s pas de verrou?

en: Closed %s
fr: %s fermé

en: Saved %(nrtasks)d tasks to %(filename)s
fr: %(nrtasks)d sauvegardées dans %(filename)s

en: Cannot open %(filename)s
    because it was created by a newer version of %(name)s.
    Please upgrade %(name)s.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %(filename)s
    car il a été créé par une version plus récente de %(name)s.
    Veuillez svp mettre à jour %(name)s.

en: Error while reading %s:
fr: Erreur lors de la lecture de %s:

en: The backup manager will now open to allow you to restore
    an older version of this file.
fr: Le module de sauvegarde va démarrer pour vous permettre de rétablir
    une version ancienne du fichier.

en: Synchronizing...
fr: Synchronisation en cours...

en: Synchronizing with %s...
fr: Synchronisation avec %s...

en: Welcome to %(name)s version %(version)s
fr: Bienvenue dans %(name)s version %(version)s

en: Couldn't restore the pane layout from TaskCoach.ini:
    %s
    
    The default pane layout will be used.
    
    If this happens again, please make a copy of your TaskCoach.ini file before closing the program, open a bug report, and attach the copied TaskCoach.ini file to the bug report.
fr: Impossible de restaurer la mise en page depuis TaskCoach.ini:
    %s
    
    La mise en page par défaut sera utilisée.
    
    Si ceci arrive de nouveau, veuillez faire une copie de votre fichier TaskCoach.ini avant de fermer le programme et faire un rapport de bogue en y joignant ce fichier.

en: %s settings error
fr: Erreur de configuration %s

en: Synchronization type
fr: Type de synchronisation

en: An iPhone or iPod Touch device tried to synchronize with this
    task file, but the protocol negotiation failed. Please file a
    bug report.
fr: Un périphérique iPhone ou iPod Touch a tenté de se
    synchroniser avec ce fichier de tâches, mais la
    négotiation du protocole a échoué. Veuillez remplir un
    rapport de bogue.

en: &File
fr: &Fichier

en: &Edit
fr: &Editer

en: &View
fr: &Affichage

en: &New
fr: &Nouveau

en: &Help
fr: A&ide

en: &Import
fr: &Importer

en: &Export
fr: &Exporter

en: &Select
fr: &Sélectionner

en: &New viewer
fr: &Nouvelle vue

en: &Activate next viewer	Ctrl+PgDn
fr: &Activer la vue suivante	Ctrl+PgDn

en: Activate &previous viewer	Ctrl+PgUp
fr: Activer la vue &précédente	Ctrl+PgUp

en: &Filter
fr: &Filtrer

en: &Sort
fr: &Trier

en: &Columns
fr: &Colonnes

en: &Rounding
fr: A&rrondi

en: &Tree options
fr: Options de l'&arbre

en: T&oolbar
fr: Barre d'&outils

en: Show/hide status bar
fr: Afficher/masquer la barre d'état

en: Status&bar
fr: &Barre d'état

en: &Task
fr: &Tâche

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks
fr: Ouvrir un nouvel onglet avec une vue affichant les tâches

en: Task &statistics
fr: &Statistiques des tâches

en: Open a new tab with a viewer that displays task statistics
fr: Nouvel onglet avec une vue des statistiques des tâches

en: Task &square map
fr: Tâches en &carrés

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks in a square map
fr: Ouvrir un nouvel onglet avec une vue affichant les tâches en carrés

en: T&imeline
fr: Chronologie

en: Open a new tab with a viewer that displays a timeline of tasks and effort
fr: Afficher dans un nouvel onglet la chronologie des tâches et des efforts

en: &Calendar
fr: &Calendrier

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks in a calendar
fr: Ouvre un nouvel onglet avec une vue de type calendrier

en: &Hierarchical calendar
fr: Calendrier &hiérarchique

en: Open a new tab with a viewer that displays task hierarchy in a calendar
fr: Ouvre un nouvel onglet avec une vue qui affiche les tâches sous forme hiérarchique dans un calendrier

en: &Category
fr: &Catégorie

en: Open a new tab with a viewer that displays categories
fr: Ouvre un nouvel onglet avec une vue affichant les catégories

en: Open a new tab with a viewer that displays efforts
fr: Ouvrir un nouvel onglet avec une vue affichant les efforts

en: Eff&ort for selected task(s)
fr: Eff&ort pour la (les) tâche(s) sélectionnée(s)

en: Open a new tab with a viewer that displays efforts for the selected task
fr: Ouvrir un nouvel onglet avec une vue affichant les efforts pour la tâche sélectionnée

en: Open a new tab with a viewer that displays notes
fr: Ouvrir un nouvel onglet avec une vue affichant les notes

en: &Hide
fr: Cac&her

en: Hide the toolbar
fr: Cacher la barre d'outils

en: &Small images
fr: Petite&s images

en: Small images (16x16) on the toolbar
fr: Afficher de petites images (16x16) dans la barre d'outils

en: &Medium-sized images
fr: Images &Moyennes

en: Medium-sized images (22x22) on the toolbar
fr: Afficher des images moyennes (22x22) dans la barre d'outils

en: &Large images
fr: &Grandes images

en: Large images (32x32) on the toolbar
fr: Afficher de grandes images (32x32) dans la barre d'outils

en: New task from &template
fr: Nouvelle tâche depuis un &modèle

en: &Toggle category
fr: Permuter la catégorie

en: Change task &priority
fr: Modifier la &priorité de la tâche

en: &Start tracking effort
fr: Démarrer le &suivi de l'effort

en: %s (subcategories)
fr: %s (sous-catégories)

en: %s (subtasks)
fr: %s (sous-tâches)

en: &Priority
fr: &Priorité

en: %s Reminder
fr: %s Rappel

en: %d tasks overdue
fr: %d tâches en dépassement

en: one task overdue
fr: une tâche en dépassement

en: %d tasks due soon
fr: %d tâches dûes bientôt

en: one task due soon
fr: une tâche arrivant bientôt à échéance

en: tracking "%s"
fr: suivi de "%s"

en: tracking effort for %d tasks
fr: suivi de l'effort pour %d tâches

en: &Open...	Ctrl+O
fr: &Ouvrir...	Ctrl+O

en: Open %s
fr: Ouvrir %s

en: &Merge...
fr: F&usionner...

en: Merge tasks from another file with the current file
fr: Fusionner les tâches d'un autre fichier avec le fichier courant

en: &Close	Ctrl+W
fr: &Fermer	Ctrl+W

en: &Save	Ctrl+S
fr: &Sauvegarder	Ctrl+S

en: Merge &disk changes	Shift-Ctrl-M
fr: Fusionner les mo&difications sur le disque	Shift-Ctrl-M

en: S&ave as...	Shift+Ctrl+S
fr: S&auvegarder sous...	Shift+Ctrl+S

en: Sa&ve selected tasks to new taskfile...
fr: Sau&vegarder les tâches sélectionnées dans un nouveau fichier...

en: Save the selected tasks to a separate taskfile
fr: Sauvegarder les tâches sélectionnées dans un fichiers de tâches séparé

en: Save selected task as &template
fr: Sauvegarder la tâche sélectionnée en tant que &modèle

en: Save the selected task as a task template
fr: Sauvegarder la tâche sélectionnée comme modèle de tâche

en: &Import template...
fr: &Importer un modèle...

en: Import a new template from a template file
fr: Importer un nouveau modèle depuis un fichier

en: Edit templates...
fr: Editer les modèles...

en: Edit existing templates
fr: Editer les modèles existants

en: Edit templates
fr: Editer les modèles

en: &Purge deleted items
fr: &Purger les objets supprimés

en: Actually delete deleted tasks and notes (see the SyncML chapter in Help)
fr: Vraiment supprimer des tâches et notes supprimées (voir le chapitre SyncML dans l'aide)

en: Purging deleted items is undoable.
    If you're planning on enabling
    the SyncML feature again with the
    same server you used previously,
    these items will probably come back.
    
    Do you still want to purge?
fr: La purge des objets supprimés est définitive.
    Si vous comptez activer l'option SyncML de
    nouveau avec le même serveur que celui
    que vous utilisiez, ces tâches et notes
    seront à nouveau ajoutées.
    
    Voulez-vous continuer ?

en: &Page setup...	Shift+Ctrl+P
fr: &Mise en page...	Shift+Ctrl+P

en: &Print preview...
fr: A&perçu d'impression...

en: Show a preview of what the print will look like
fr: Afficher un aperçu de ce à quoi l'impression ressemblera

en: Print preview
fr: Prévisualisation de l'impression

en: &Print...	Ctrl+P
fr: &Imprimer...	Ctrl+P

en: Manage backups...
fr: Gérer les fichiers sauvegardés...

en: Manage all task file backups
fr: Gérer tous les fichiers des tâches sauvegardés

en: Export as &HTML...
fr: Exporter en &HTML...

en: Export items from a viewer in HTML format
fr: Exporter les objets d'une vue au format HTML

en: Export as &CSV...
fr: Exporter en &CSV...

en: Export items from a viewer in Comma Separated Values (CSV) format
fr: Exporter les objets d'une vue au format CSV (champs séparés par virgule)

en: Export as &iCalendar...
fr: Exporter au format &iCalendar...

en: Export items from a viewer in iCalendar format
fr: Exporter les objets d'une vue au format iCalendar

en: Export as &Todo.txt...
fr: Exporter en tant que &Todo.txt ...

en: Export items from a viewer in Todo.txt format (see todotxt.com)
fr: Exporter les objets visualisés dans un format Todo.txt (Voir todotxt.com)

en: &Import CSV...
fr: &Importer un fichier CSV...

en: Import tasks from a Comma Separated Values (CSV) file
fr: Importer des tâches depuis un fichier CSV

en: Import CSV
fr: Importation CSV

en: The selected file is empty. Please select a different file.
fr: Le fichier sélectionné est vide. Veuillez en choisir un autre.

en: &Import Todo.txt...
fr: &Importer Todo.txt ...

en: Import tasks from a Todo.txt (see todotxt.com) file
fr: Importer des tâches depuis un fichier Todo.txt (Voir todotxt.com)

en: Import Todo.txt
fr: Importer Todo.txt

en: S&yncML synchronization...
fr: S&ynchronisation SyncML...

en: Synchronize with a SyncML server
fr: Synchronisation avec un serveur SyncML

en: &Quit	Ctrl+Q
fr: &Quitter	Ctrl+Q

en: &Undo
fr: &Défaire

en: &Redo
fr: &Refaire

en: Cu&t	Ctrl+X
fr: Cou&per	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
fr: &Copier	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
fr: Co&ller	Ctrl+V

en: P&aste as subitem	Shift+Ctrl+V
fr: C&oller en tant qu'objet fils	Shift+Ctrl+V

en: &Preferences...	Alt+P
fr: &Préférences...	Alt+P

en: Preferences
fr: Préférences

en: &SyncML preferences...
fr: Préférences &SyncML...

en: Edit SyncML preferences
fr: Editer les préférences SyncML

en: SyncML preferences
fr: SyncML préférences

en: Customize toolbar
fr: Personnaliser la barre d'outils

en: Customize
fr: Personnaliser

en: &All	Ctrl+A
fr: &Tout	Ctrl+A

en: &Clear selection
fr: &Supprimer la sélection

en: Unselect all items
fr: Tout déselectionner

en: &Clear all filters	Shift-Ctrl-R
fr: &Supprimer tous les filtres	Shift-Ctrl-R

en: &Reset all categories	Ctrl-R
fr: &Réinitialiser toutes les catégories	Ctrl-R

en: Show/hide items belonging to %s
fr: Afficher/masquer les objets appartenant à %s

en: &Rename viewer...
fr: &Renommer la vue...

en: Rename the selected viewer
fr: Renomme la vue sélectionnée

en: New title for the viewer:
fr: Nouveau titre pour la vue:

en: Rename viewer
fr: Renommer la vue

en: &Hide this column
fr: Cac&her cette colonne

en: Hide the selected column
fr: Cacher la colonne sélectionnée

en: &Expand all items	Shift+Ctrl+E
fr: &Déployer tous les objets	Shift+Ctrl+E

en: &Collapse all items	Shift+Ctrl+C
fr: &Effondrer tous les objets	Shift+Ctrl+C

en: &Ascending
fr: Croiss&ant

en: Sort ascending (checked) or descending (unchecked)
fr: Tri ascendant (coché) ou descendant (non coché)

en: Sort &case sensitive
fr: Tri sensible à la &casse

en: When comparing text, sorting is case sensitive (checked) or insensitive (unchecked)
fr: Lors d'une comparaison de texte, le tri est sensible à la casse (coché) ou insensible à la casse (non coché)

en: Sort by status &first
fr: T&rier par état d'abord

en: Sort tasks by status (active/inactive/completed) first
fr: Trier par état (actif/inactif/terminé) d'abord

en: Hide c&omposite tasks
fr: Cacher les tâches c&omposites

en: Show/hide tasks with subtasks in list mode
fr: Afficher/masquer les tâches ayant des sous-tâches en liste

en: &Edit...	RETURN
fr: &Editer...	RETURN

en: Edit the selected item(s)
fr: Editer les objets sélectionnés

en: Edit &tracked task...	Shift-Alt-T
fr: Editer la &tâche suivie...	Shift-Alt-T

en: Edit the currently tracked task(s)
fr: Editer les tâches actuellement suivies

en: &Delete	Ctrl+DEL
fr: &Supprimer	Ctrl+DEL

en: Delete the selected item(s)
fr: Supprimer les objets sélectionnés

en: Create a new task from a template
fr: Créer une nouvelle tâche à partir d'un modèle

en: New task with selected &categories...
fr: Nouvelle tâche avec les &catégories sélectionnées...

en: Insert a new task with the selected categories checked
fr: Crée une nouvelle tâche appartenant aux catégories sélectionnées

en: New task with selected tasks as &prerequisites...
fr: Nouvelle tâche avec les tâches sélectionnées comme &pré-requis...

en: Insert a new task with the selected tasks as prerequisite tasks
fr: Insère une nouvelle tâche ayant les tâches sélectionnées comme pré-requis

en: New task with selected tasks as &dependents...
fr: Nouvelle tâche ayant la sélection comme &dépendances...

en: Insert a new task with the selected tasks as dependent tasks
fr: Insère une nouvelle tâche ayant les tâches sélectionnées comme dépendances

en: New &subitem...
fr: Nouveau &sous-objet...

en: New &subtask...
fr: Nouvelle &sous-tâche...

en: New &subnote...
fr: Nouvelle &sous-note...

en: New &subcategory...
fr: Nouvelle &sous-catégorie...

en: Insert a new subitem of the selected item
fr: Créer un nouveau sous-objet de l'objet sélectionné

en: Mark task &active	Alt+RETURN
fr: Marquer les tâches &actives	Alt+RETURN

en: Mark the selected task(s) active
fr: Activer les tâches sélectionnées

en: Mark task &inactive	Ctrl+Alt+RETURN
fr: Marquer les tâches &inactives	Ctrl+Alt+RETURN

en: Mark the selected task(s) inactive
fr: Désactiver les tâches sélectionnées

en: Mark task &completed	Ctrl+RETURN
fr: Marquer les tâches a&chevées	Ctrl+RETURN

en: Mark the selected task(s) completed
fr: Marquer les tâches sélectionnées comme terminées

en: &Maximize priority	Shift+Ctrl+I
fr: &Maximiser la priorité	Shift+Ctrl+I

en: &Minimize priority	Shift+Ctrl+D
fr: &Minimiser la priorité	Shift+Ctrl+D

en: &Increase priority	Ctrl+I
fr: &Incrémenter la priorité	Ctrl+I

en: &Decrease priority	Ctrl+D
fr: &Décrémenter la priorité	Ctrl+D

en: Toggle %s
fr: Permuter %s

en: &Mail...	Ctrl-M
fr: &Email...	Ctrl-M

en: &Mail...	Shift-Ctrl-M
fr: &Courrier...	Shift-Ctrl-M

en: Several things
fr: Plusieurs choses

en: and
fr: et

en: Cannot send email:
    %s
fr: Impossible d'envoyer l'Email:
    %s

en: %s mail error
fr: Erreur avec l'Email %s

en: Add &note...	Ctrl+B
fr: Ajouter une &note...	Ctrl+B

en: Open all notes...	Shift+Ctrl+B
fr: Ouvrir toutes les notes...	Shift+Ctrl+B

en: &Start tracking effort	Ctrl-T
fr: Démarrer le &suivi de l'effort	Ctrl-T

en: Start tracking effort for the task(s) of the selected effort(s)
fr: Démarrer le suivi de l'effort pour les tâches de l'effort sélecté

en: (No subject)
fr: (Pas de sujet)

en: Start tracking effort for %s
fr: Démarrer le suivi pour %s

en: Select a task via the menu and start tracking effort for it
fr: Sélectionnez une tâche depuis le menu et commencez à enregistrer un effort pour celle-ci

en: Stop tracking or resume tracking effort	Shift+Ctrl+T
fr: Arrêter ou reprendre le suivi d'effort	Shift+Ctrl+T

en: St&op tracking %s	Shift+Ctrl+T
fr: St&opper le suivi de %s	Shift+Ctrl+T

en: Stop tracking effort for the active task(s)
fr: Arrêter le suivi de l'effort pour les tâches actives

en: &Resume tracking %s	Shift+Ctrl+T
fr: Pour&suivre le suivi de %s	Shift+Ctrl+T

en: Resume tracking effort for the last tracked task
fr: Poursuivre le suivi de l'effort de la dernière tâche suivie

en: multiple tasks
fr: tâches multiples

en: New category...	Ctrl-G
fr: Nouvelle catégorie...	Ctrl-G

en: New note...	Ctrl-J
fr: Nouvelle note...	Ctrl-J

en: New &note with selected categories...
fr: Nouvelle &note avec les catégories sélectionnées...

en: Insert a new note with the selected categories checked
fr: Crée une nouvelle note appartenant aux catégories sélectionnées

en: &Add attachment...	Shift-Ctrl-A
fr: &Ajouter une pièce jointe...	Shift-Ctrl-A

en: Error opening attachment
fr: Erreur lors de l'ouverture d'une pièce jointe

en: &Open all attachments...	Shift+Ctrl+O
fr: &Ouvrir toutes les pièces jointes...	Shift+Ctrl+O

en: &Help contents	Ctrl+?
fr: Contenu de l'&aide	Ctrl+?

en: &Help contents	Ctrl+H
fr: Contenu de l'&aide	Ctrl+?

en: Help
fr: Aide

en: &Tips
fr: &Astuces

en: Tips about the program
fr: Astuces du programme

en: Anonymize
fr: Anonymiser

en: Anonymize a task file to attach it to a bug report
fr: Rendre anonyme un fichier de tâches pour le joindre à un rapport de plantage

en: Your task file has been anonymized and saved to:
fr: Votre fichier de tâches a été anonymisé et sauvegardé dans:

en: Finished
fr: Terminé

en: &About %s
fr: &A propos de %s

en: Version and contact information about %s
fr: Version et information de contact à propos de %s

en: About %s
fr: A propos de %s

en: &License
fr: &Licence

en: %s license
fr: Licence de %s

en: Check for update
fr: Vérifier les mises à jour

en: Check for the availability of a new version of %s
fr: Vérifier la disponibilité d'une nouvelle version de %s

en: Cannot open URL:
    %s
fr: Impossible d'ouvrir l'adresse URL:
    %s

en: %s URL error
fr: Erreur d'adresse URL %s

en: &Frequently asked questions
fr: Questions fréquemment posées

en: Browse the frequently asked questions and answers
fr: Naviguer dans les questions fréquemment posées et leurs réponses

en: Report a &bug...
fr: Rapport de &bogue...

en: Report a bug or browse known bugs
fr: Rapporter un bogue ou consulter les bogues connus

en: Request a &feature...
fr: &Demande d'évolution...

en: Request a new feature or vote for existing requests
fr: Demander une nouvelle fonctionnalité ou voter pour une demande existante

en: Request &support...
fr: Demande d'&aide...

en: Request user support from the developers
fr: Demander un support utilisateur de la part des développeurs

en: Help improve &translations...
fr: Aider à &traduire...

en: Help improve the translations of %s
fr: Aider à améliorer la traduction de %s

en: &Donate...
fr: Faire un &don...

en: Donate to support the development of %s
fr: Faire un don pour aider au développement de %s

en: &Restore
fr: &Restaurer

en: Restore the window to its previous state
fr: Restaure la fenêtre à son état précédent

en: Search
fr: Rechercher

en: Effort details
fr: Détails des efforts

en: Effort per day
fr: Efforts par jour

en: Effort per month
fr: Efforts par mois

en: Effort per week
fr: Efforts par semaine

en: Aggregation mode
fr: Mode d'aggrégation

en: List
fr: Liste

en: Tree
fr: Arborescence

en: When checked, show tasks as tree, otherwise show tasks as list
fr: Si coché, affiche les tâches en arbre, sinon en liste.

en: Filter on all checked categories
fr: Filtrer sur toutes les catégories cochées

en: Filter on any checked category
fr: Filtrer sur n'importe laquelle des catégories cochées

en: When checked, filter on all checked categories, otherwise on any checked category
fr: Si coché, filtrer sur toutes les catégories cochées, sinon sur n'importe laquelle

en: Order choice
fr: Choix de l'ordre

en: &Configure
fr: &Configurer

en: Configure the calendar viewer
fr: Configurer le calendrier

en: Configure the hierarchical calendar viewer
fr: Configurer le calendrier hiérarchique

en: &Next period
fr: Période &suivante

en: Show next period
fr: Afficher la période suivante

en: &Previous period
fr: Période &précédente

en: Show previous period
fr: Afficher la période précédente

en: &Today
fr: &Ajourd'hui

en: Show today
fr: Aujourd'hui

en: &Automatic column resizing
fr: Dimensionnement &automatique des colonnes

en: When checked, automatically resize columns to fill available space
fr: Lorsque cette option est cochée, redimensionner automatiquement les colonnes afin de remplir tout l'espace disponible

en: Set pie chart angle
fr: Régler l'angle du camembert

en: No rounding
fr: Ne pas arrondir

en: Rounding precision
fr: Précision de l'arrondi

en: &Always round up
fr: Toujours &arrondir

en: Always round up to the next rounding increment
fr: Toujours arrondir au prochain incrément

en: Sort by subject
fr: Trier par sujet

en: Sub&ject
fr: Su&jet

en: Sort by description
fr: Trier par description

en: &Creation date
fr: Date de &création

en: Sort by creation date
fr: Trier par date de création

en: &Modification date
fr: Date de &modification

en: Sort by last modification date
fr: Trier par date de dernière modification

en: Show/hide description column
fr: Afficher/masquer la colonne description

en: Show/hide notes column
fr: Afficher/masquer la colonne des notes

en: Show/hide creation date column
fr: Afficher/masquer la colonne de date de création

en: Show/hide last modification date column
fr: Afficher/masquer la colonne de date de dernière modification

en: Toolbars are customizable
fr: Les barres d'outils sont personnalisables

en: Click on the gear icon on the right to add buttons and rearrange them.
fr: Cliquez sur l'icône Engrenage à droite pour ajouter des boutons et les réordonner.

en: Reordering in tree mode
fr: Réordonnancement en mode arbre

en: When in tree mode, manual ordering is only possible when all selected items are siblings.
fr: En mode arbre, l'ordonnancement manuel n'est possible que lorsque tous
    les objets sélectionnés sont voisins.

en: When in tree mode, you can only put objects at the same level (parent).
fr: En mode arbre, vous ne pouvez glisser les objets qu'au même niveau (parent).

en: &Manual ordering
fr: Ordonnancement &manuel

en: Show/hide the manual ordering column
fr: Afficher/masquer la colonne d'ordonnancement manuel

en: &Attachments
fr: &Pièces jointes

en: Show/hide attachments column
fr: Afficher/masquer la colonne des pièces jointes

en: Categories: %d selected, %d total
fr: Catégories: %d sélectionnées sur %d

en: Status: %d filtered
fr: Etat: %d filtrées

en: Period
fr: Période

en: Total time spent
fr: Temps passé au total

en: Total revenue
fr: Revenu total

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: &Categories
fr: &Catégories

en: Show/hide categories column
fr: Afficher/masquer la colonne des catégories

en: &Time spent
fr: &Temps passé

en: Show/hide time spent column
fr: Afficher/masquer la colonne temps passé

en: &Revenue
fr: &Revenu

en: Show/hide revenue column
fr: Afficher/masquer la colonne revenu

en: &Total time spent
fr: &Temps total passé

en: Show/hide total time spent column
fr: Afficher/masquer la colonne temps passé total

en: &Total revenue
fr: Revenu &total

en: Show/hide total revenue column
fr: Afficher/masquer la colonne revenu total

en: Effort per weekday
fr: Effort par jour de la semaine

en: Show/hide time spent per weekday columns
fr: Afficher/masquer la colonne du temps passé par jour de la semaine

en: Effort aggregation
fr: Aggrégation des efforts

en: Effort: %d selected, %d visible, %d total. Time spent: %s selected, %s visible, %s total
fr: Effort: %d sélectionné(s), %d visible(s), %d total. Temps écoulé: %s selectionné(s), %s visible(s), %s total

en: Status: %d tracking
fr: Etat: suivi de %d

en: Details:
fr: Détails :

en: Effort for selected task(s)
fr: Effort pour la (les) tâche(s) sélectionnée(s)

en: Sort categories by subject
fr: Trier les catégories par sujet

en: Sort categories by description
fr: Trier les catégories par description

en: Sort categories by creation date
fr: Trier les catégories par date de création

en: Sort categories by last modification date
fr: Trier les catégories par date de dernière modification

en: Sort categories manually
fr: Trier les catégories manuellement

en: Sort attachments by subject
fr: Trier les pièces jointes par sujet

en: Sort attachments by description
fr: Trier les pièces jointes par description

en: Sort attachments by category
fr: Trier les pièces jointes par catégorie

en: Sort attachments by creation date
fr: Trier les pièces jointes par date de création

en: Sort attachments by last modification date
fr: Trier les pièces jointes par date de dernière modification

en: Sort notes by subject
fr: Trier les notes par sujet

en: Sort notes by description
fr: Trier les notes par description

en: Sort notes by category
fr: Trier les notes par catégorie

en: Sort notes by creation date
fr: Trier les notes par date de création

en: Sort notes by last modification date
fr: Trier les notes par date de dernière modification

en: Sort notes manually
fr: Trier les notes manuellement

en: Sort tasks by subject
fr: Trier par sujet

en: Sort tasks by description
fr: Trier les tâches par description

en: Sort tasks by category
fr: Trier les tâches par catégories

en: Sort tasks by creation date
fr: Trier les tâches par date de création

en: Sort tasks by last modification date
fr: Trier les tâches par date de dernière modification

en: Sort tasks manually
fr: Trier les tâches manuellement

en: Sort tasks by planned start date
fr: Trier les tâches par date de début prévue

en: &Planned start date
fr: Date de début &prévue

en: Sort tasks by due date
fr: Trier par date d'échéance

en: &Due date
fr: &Date d'échéance

en: Sort tasks by completion date
fr: Trier par date d'achèvement

en: &Completion date
fr: Date de &complétion

en: Sort tasks by prerequisite tasks
fr: Trier les tâches par pré-requis

en: &Prerequisites
fr: &Pré-requis

en: Sort tasks by dependent tasks
fr: Trier les tâches par dépendances

en: &Dependents
fr: &Dépendances

en: Sort tasks by time left
fr: Trier les tâches par temps restant

en: &Time left
fr: &Temps avant

en: Sort tasks by percentage complete
fr: Trier les tâches par pourcentage terminé

en: &Percentage complete
fr: &Pourcentage effectué

en: Sort tasks by recurrence
fr: Trier les taches par récurrence

en: &Recurrence
fr: &Répétition

en: Sort tasks by budget
fr: Trier par budget

en: Sort tasks by time spent
fr: Trier par temps passé

en: Budget &left
fr: Budget &restant

en: Sort tasks by budget left
fr: Trier par budget restant

en: Sort tasks by priority
fr: Trier les tâches par priorité

en: Sort tasks by hourly fee
fr: Trier par montant horaire

en: &Hourly fee
fr: Montant &horaire

en: Sort tasks by fixed fee
fr: Trier par montant fixe

en: &Fixed fee
fr: Montant &fixe

en: Sort tasks by revenue
fr: Trier par revenu

en: Sort tasks by reminder date and time
fr: Trier les tâches par date et heure de rappel

en: &Reminder
fr: &Rappel

en: &Subject
fr: &Sujet

en: Sort notes by categories
fr: Trier les notes par catégories

en: Notes: %d selected, %d total
fr: Notes: %d sélectionnées sur %d

en: Status: n/a
fr: Etat: n/a

en: Tasks: %d selected, %d visible, %d total
fr: Tâches: %d sélectionnée(s), %d visible(s), %d au total

en: Status: %d overdue, %d late, %d inactive, %d completed
fr: Récap : %d en dépassement, %d en retard, %d inactive(s), %d terminé(e)s

en: Shift-click on a filter tool to see only tasks belonging to the corresponding status
fr: Maj-cliquer sur un bouton de filtrage pour voir uniquement les tâches dans l'état correspondant

en: Tasks
fr: Tâches

en: Timeline
fr: Chronologie

en: Now
fr: Maintenant

en: Task square map
fr: Tâches en carré

en: Lay out tasks by
fr: Organiser les tâches par

en: Hierarchical calendar
fr: Calendrier hiérarchique

en: Hierarchical calendar viewer configuration
fr: Configuration du calendrier hiérarchique

en: Calendar viewer configuration
fr: Configuration de la vue calendrier

en: Manual ordering
fr: Ordonnancement manuel

en: Show the "Manual ordering" column, then drag and drop items from this column to sort them arbitrarily.
fr: Afficher la colonne "ordonnancement manuel", puis glisser-déposer les objets depuis cette colonne pour
    les réordonner de manière arbitraire.

en: Dependents
fr: Dépendances

en: % complete
fr: % effectué

en: Time left
fr: Temps restant

en: &All date columns
fr: Colonne avec toutes les &dates

en: Show/hide all date-related columns
fr: Afficher/masquer les colonnes dates

en: Show/hide planned start date column
fr: Afficher/masquer la colonne date de début prévue

en: Show/hide due date column
fr: Afficher/masquer la colonne date d'échéance

en: &Actual start date
fr: Date de début &effectif

en: Show/hide actual start date column
fr: Afficher/masquer la colonne date de début effectif

en: Show/hide completion date column
fr: Afficher/masquer la colonne date de fin

en: Show/hide time left column
fr: Afficher/masquer la colonne du temps restant

en: Show/hide recurrence column
fr: Afficher/masquer la colonne récurrence

en: &All budget columns
fr: Colonne avec tous les &budgets

en: Show/hide all budget-related columns
fr: Afficher/masquer les colonnes budget

en: Show/hide budget column
fr: Afficher/masquer la colonne budget

en: &Budget left
fr: &Budget restant

en: Show/hide budget left column
fr: Afficher/masquer la colonne budget restant

en: &Financial
fr: &Finances

en: &All financial columns
fr: &Toutes les colonnes financières

en: Show/hide all finance-related columns
fr: Afficher/masquer les colonnes finances

en: Show/hide hourly fee column
fr: Afficher/masquer la colonne montant horaire

en: Show/hide fixed fee column
fr: Afficher/masquer la colonne montant fixe

en: Show/hide prerequisites column
fr: Afficher/masquer la colonne des pré-requis

en: Show/hide dependents column
fr: Afficher/masquer la colonne des dépendances

en: Show/hide percentage complete column
fr: Afficher/masquer la colonne Pourcentage terminé

en: Show/hide attachment column
fr: Afficher/masquer la colonne des pièces jointes

en: Show/hide priority column
fr: Afficher/masquer la colonne priorité

en: Show/hide reminder column
fr: Afficher/masquer la colonne rappel

en: Show tasks as
fr: Afficher les tâches comme

en: Task statistics
fr: Statistiques des tâches

en: Comma
fr: Virgule

en: Tab
fr: Tabulation

en: Space
fr: Espace

en: Colon
fr: Deux points

en: Semicolon
fr: Point virgule

en: Pipe
fr: Tube

en: DD/MM (day first)
fr: JJ/MM (jour en premier)

en: MM/DD (month first)
fr: MM/JJ (mois en premier)

en: Simple quote
fr: Guillemet simple

en: Double quote
fr: Guillemet double

en: Double it
fr: Le doubler

en: Escape with
fr: L'échapper avec

en: Import only the selected rows
fr: Importer que les colonnes sélectionnées

en: First line describes fields
fr: La première ligne décrit les champs

en: Delimiter
fr: Séparateur

en: Date format
fr: Format de la date

en: Quote character
fr: Caractère d'échappement

en: Escape quote
fr: Echapper les quotes

en: Field #%d
fr: Champ #%d

en: Please select a file.
fr: Veuillez sélectionner un fichier.

en: ID
fr: Identifiant

en: Category
fr: Catégorie

en: Reminder date
fr: Date de rappel

en: Percent complete
fr: Pourcentage d'avancement

en: Column header in CSV file
fr: En-têtes de colonnes dans le fichier CSV

en: %s attribute
fr: Attribut %s

en: No field mapping.
fr: Pas de correspondance de champs.

en: The "%s" field cannot be selected several times.
fr: Le champ "%s" ne peut pas être sélectionné plusieurs fois.

en: The fields %s cannot be selected several times.
fr: Les champs %s ne peuvent pas être sélectionnés plusieurs fois.

en: Table of contents
fr: Table des matières

en: About tasks
fr: A propos des tâches

en: Task properties
fr: Propriétés des tâches

en: Task states
fr: Etats des tâches

en: Task colors
fr: Couleurs des tâches

en: Reminders
fr: Rappels

en: About effort
fr: A propos des efforts

en: Effort properties
fr: Propriétés des efforts

en: About categories
fr: A propos des catégories

en: Category properties
fr: Propriétés des catégories

en: About notes
fr: A propos des notes

en: Note properties
fr: Propriétés des notes

en: Printing and exporting
fr: Impression et Export

en: About printing and exporting
fr: A propos de l'impression et de l'export

en: Printing
fr: Impression

en: Exporting
fr: Export

en: Multi-user usage
fr: Utilisation multi-utilisateurs

en: About multi-user
fr: À propos du multi-utilisateur

en: Storage options
fr: Options de stockage

en: E-mailing tasks
fr: Envoyer les tâches par courriel

en: Custom attributes for e-mailing
fr: Attributs personnalisés pour le courriel

en: E-mail integration
fr: Intégration avec les Emails

en: About e-mail integration
fr: A propos de l'intégration avec les Emails

en: Attaching an e-mail to a task
fr: Joindre un Email à une tâche

en: Creating a task from an e-mail
fr: Créer une tâche à partir d'un Email

en: SyncML support
fr: Support SyncML

en: What is SyncML
fr: Qu'est-ce que SyncML

en: Setup
fr: Configuration

en: Troubleshooting
fr: Dépannage

en: Purging deleted items
fr: Purge des objets supprimés

en: iPhone and iPod Touch
fr: iPhone et iPod Touch

en: %(name)s on the iPhone
fr: %(name)s sur l'iPhone

en: %(name)s on Android?
fr: %(name)s sur Android

en: Todo.txt and Todo.txt Touch
fr: Todo.txt et Todo.txt Touch

en: Importing todo.txt
fr: Importation de Todo.txt en cours

en: Exporting todo.txt
fr: Exportation de Todo.txt en cours

en: Task templates
fr: Modèles de tâche

en: About templates
fr: A propos des modèles

en: Using templates
fr: Utilisation des modèles

en: Graphical user interface
fr: Interface graphique

en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Tasks are the basic objects that you manipulate. Tasks can
    represent anything from a single little thing you have to do to a complete 
    project consisting of different phases and numerous activities.
fr: Les tâches sont les objets de base que vous manipulez. Elles peuvent
    représenter n'importe quoi, depuis une simple petite chose que vous
    devez faire jusqu'à un projet complet incluant plusieurs phases et
    de nombreuses activités.

en: Tasks have the following properties you can change:
fr: Les tâches ont les propriétés configurables suivantes:

en: Subject: a single line that summarizes the task.
fr: Sujet: une ligne qui résume la tâche.

en: Description: a multi-line description of the task.
fr: Description: une description de la tâche sur plusieurs lignes.

en: Planned start date: the first date on which the task can be started. 
    The planned start date defaults to the date the task is created. It can also be 'None' 
    indicating that you don't really want to start this task. This can be convenient 
    for e.g. registering sick leave.
fr: Date de début prévue: la date à partir de laquelle la tâche peut démarrer.
    La valeur par défaut de la date de début prévue est sa date de création. Elle peut aussi
    être 'None', ce qui indique que vous ne voulez pas démarrer cette tâche. Cela peut
    être utile par exemple pour les arrêts maladie.

en: Due date: the date the task should be finished. 
    This can be 'None' indicating that this task has no fixed due date.
fr: Date d'échéance: la date à laquelle la tâche devrait être terminée.
    Cela peut valoir 'Aucune', signifiant que la tâche n'a pas de date d'échéance fixe.

en: Actual start date: the date the task was actually started.
    The actual start date can be edited directly, but it is also set when you 
    track effort for the task or when you set the percentage completed of a task
    to a value between 0% and 100%.
fr: Date effective de début: la date à laquelle la tâche a réellement débuté.
    La date effective de début peut être éditée manuellement. Elle est aussi automatiquement fixée quand vous activez le suivi d'effort ou quand vous précisez le degré d'avancement d'une tâche.

en: Completion date: this date is 'None' as long as the task has 
    not been completed. It is set to the current date when you mark the task as 
    completed. The completion date can also be entered manually.
fr: Date de fin: cette date est à 'Aucune' tant que la tâche n'est pas terminée.
    Elle est mise à la date courante lorsque vous marquez la tâche terminée. 
    La date de fin peut évidemment aussi être spécifiée manuellement.

en: Prerequisites: other tasks that need to be completed before
    a task can be started. The task remains inactive until the last prerequisite task is 
    completed. Note that if the task has a specific planned start date set, that
    date has to be in the past <em>and</em> all prerequisite tasks need to be
    completed before the task becomes late.
fr: Prérequises: ce sont les autres tâches qui doivent être accomplies avant 
    qu'une tâche puisse être démarrée. La tâche demeure inactive jusqu'à ce 
    que la dernière de ces tâches prérequises soit terminée.
    NB : si une tâche possède une date de début planifiée spécifique, cette date doit être antérieure.  <em>Par ailleurs</em> toutes les tâches prérequises doivent être réalisées avant que la tâche devienne en retard.

en: Budget: amount of hours available for the task.
fr: Budget: nombre d'heures disponibles pour la tâche.

en: Hourly fee: the amount of money earned with the task per hour.
fr: Revenu horaire: la quantité d'argent gagnée en une heure passée sur cette tâche.

en: Fixed fee: the amount of money earned with the task 
    regardless of the time spent.
fr: Revenu fixe: la quantité d'argent gagnée pour cette tâche,
    indépendamment du temps passé dessus.

en: The following properties are calculated from the properties above:
fr: Les propriétés suivantes sont calculées depuis celles ci-dessus:

en: Days left: the number of days left until the due date.
fr: Jours restant: le nombre de jours restant jusqu'à la date d'échéance.

en: Dependents: other tasks that can be started when the 
    prerequisite task has been completed.
fr: Dépendances: autre tâches qui peuvent être démarrées lorsque la
    tâche prérequise est terminée.

en: Time spent: effort spent on the task.
fr: Temps passé: temps passé sur cette tâche.

en: Budget left: task budget minus time spent on the task.
fr: Budget restant: le budget de la tâche moins le temps passé dessus.

en: Revenue: hourly fee times hours spent plus fixed fee.
fr: Revenu: revenu fixe plus revenu horaire fois temps passé.

en: Tasks always have exactly one of the following states:
fr: Une tâche est toujours dans un seul de ces états:

en: Active: the actual start date is in the past;
fr: Active : La date réelle de début est antérieure

en: Inactive: the task has not been started and/or not all 
    prerequisite tasks have been completed;
fr: Inactive : la tâche n'a pas débuté et/ou l'ensemble des tâches liées n'a pas été réalisé;

en: Completed: the task has been completed.
fr: Terminée: la tâche est terminée.

en: In addition, tasks can be referenced as:
fr: De plus, une tâche peut être qualifiée de:

en: Overdue: the due date is in the past;
fr: En dépassement: la date d'échéance est dans le passé;

en: Due soon: the due date is soon (what 'soon' is, can be 
    changed in the preferences);
fr: Echéance proche : la date d'échéance est proche (la signification de 'proche'
    peut être modifiée dans les préférences).

en: Late: the planned start is in the past and the task has 
    not been started;
fr: En retard : la date de début prévue est antérieure et la tâche n'a pas débuté

en: Over budget: no budget left;
fr: En dépassement de budget: plus de budget restant;

en: Under budget: still budget left;
fr: Dans le budget: il reste du budget;

en: No budget: the task has no budget.
fr: Pas de budget: cette tâche n'a pas de budget.

en: The text of tasks is colored according to the following rules:
fr: Le texte des tâche est colorié selon les règles suivantes:

en: Overdue tasks are red;
fr: Les tâches en dépassement sont rouges;

en: Tasks due soon are orange;
fr: Les tâches dues bientôt sont orange;

en: Active tasks are black text with a blue icon;
fr: Les tâches actives on un texte noir et une icône bleue;

en: Late tasks are purple;
fr: Les tâches en retard sont indiquées en violet

en: Future tasks are gray, and
fr: Les tâches inactives sont grises, et

en: Completed tasks are green.
fr: Les tâches terminées sont vertes.

en: This all assumes you have not changed the text colors through the 
    preferences dialog, of course.
fr: Tout ceci présuppose que vous n'avez pas modifié les couleurs
    dans les préférences, bien sûr.

en: The background color of tasks is determined by the categories the 
    task belongs to. See the section about 
    <a href="#categoryproperties">category properties</a> below.
fr: La couleur d'arrière plan des tâches est déterminée par les catégories
    auquelles elle appartient. Voir la section à propos des <a href="#categoryproperties">propriétés
    des catégories</a> ci-dessous.

en: You can set a reminder for a specific date and time. %(name)s will
    show a reminder message at that date and time. From the reminder dialog
    you can open the task, start tracking effort for the task, or mark the task
    completed. It is also possible to snooze the reminder.
fr: Vous pouvez configurer un rappel pour une date et heure données. %(name)s
    montrera un message à cette date et heure. Depuis le dialogue de rappel vous
    pourrez ouvrir la tâche, commencer à la suivre ou la marquer terminée. Vous
    pourrez aussi la retarder.

en: If you have Growl or Snarl installed, you can instruct
    %(name)s to use these for reminders in the preferences dialog.
fr: Si vous avez installé Growl ou Snarl, vous pouvez configurer %(name)s
    pour les utiliser, depuis le dialogue des préférences.

en: Whenever you spent time on tasks, you can record the amount of time
    spent by tracking effort. Select a task and invoke 'Start tracking effort' in
    the Effort menu or context menu or via the 'Start tracking effort' toolbar 
    button.
fr: Lorsque vous passez du temps sur une tâche, vous pouvez enregistrer combien
    en suivant l'effort. Sélectionnez une tâche et invoquez "Démarrer le suivi" dans
    la barre d'outils.

en: Effort records have the following properties you can change:
fr: Les efforts ont les propriétés modifiable suivantes:

en: Task: the task the effort belongs to.
fr: Tâche: la tâche à laquelle se réferre cet effort.

en: Start date/time: start date and time of the effort.
fr: Date/heure de démarrage: le moment où l'effort a commencé.

en: Stop date/time: stop date and time of the effort. This can be 
    'None' as long as you are still working on the task.
fr: Date/heure d'arrêt: le moment où l'effort s'est arrêté. Ceci peut être
    'Aucune' si vous êtes encore en train de travailler sur cette tâche.

en: Description: a multi-line description of the effort.
fr: Description: une description de l'effort sur plusieurs lignes.

en: Time spent: how much time you have spent working on the task.
fr: Temps passé: combien de temps vous avez passé à travailler sur cette tâche.

en: Revenue: money earned with the time spent.
fr: Revenu: argent gagné lors du temps passé sur cette tâche.

en: Tasks and notes may belong to one or more categories. First, you 
    need to create the category that you want to use via the 'Category' menu. Then, 
    you can add items to one or more categories by editing the item and checking the 
    relevant categories for that item in the category pane of the edit dialog.
fr: Les tâches et les notes peuvent appartenir à une ou plusieurs catégories. Tout d'abord,
    vous devez créer la catégorie que vous voulez utiliser via le menu "Catégories". Ensuite,
    vous pouvez ajouter un objet à une ou plusieurs catégories en éditant l'objet et en
    cochant les catégories voulues pour cet objet dans l'onglet "Catégories" de la fenêtre d'édition.

en: You can limit the items shown in the task and notes viewers to one 
    or more categories by checking a category in the category viewer. For example, 
    if you have a category 'phone calls' and you check that category, the task 
    viewers will only show tasks belonging to that category; in other words the 
    phone calls you need to make.
fr: Vous pouvez limiter les objets montrés dans les vues tâches et notes à une
    ou plusieurs catégories en cochant celles-ci dans la vue catégories. Par
    exemple, si vous avez une catégorie "Appels téléphoniques" et que vous la
    cochez, seules les tâches appartenant à cette catégorie seront montrées
    dans la vue tâche; en d'autres mots les appels que vous devez faire.

en: Categories have the following properties you can change:
fr: Les catégories ont les propriétés modifiables suivantes:

en: Subject: a single line that summarizes the category.
fr: Sujet: une ligne qui résume la catégorie.

en: Description: a multi-line description of the category.
fr: Description: une description de la catégorie sur plusieurs lignes.

en: Mutually exclusive subcategories: a check box indicating
    whether the subcategories of the category are mutually exclusive. If they are,
    items can only belong to one of the subcategories. When filtering, you can only
    filter by one of the subcategories at a time.
fr: Sous-catégories mutuellement exclusives: une case à cocher qui
    indique si les sous-catégories d'une catégorie sont mutuellement
    exclusives. Si elles le sont, un objet ne peut appartenir qu'à l'une
    de ces sous-catégories. En filtrant, vous ne pouvez filtrer que sur
    l'une des sous-catégories à la fois.

en: Appearance properties such as icon, font and colors: 
    the appearance properties are used to render the category, but also the items
    that belong to that category. If a category has no color, font or icon of its 
    own, but it has a parent category with such a property, the parent's property 
    will be used. If an item belongs to multiple categories that each have a color 
    associated with it, a mixture of those colors will be used to render that 
    item.
fr: Les propriétés d'apparence comme l'icône, la fonte et les couleurs:
    celles-ci sont utilisées pour dessiner la catégories, mais aussi les objets
    appartenant à cette catégorie. Si une catégorie n'a pas d'icône, de fonte ou
    de couleur à elle mais qu'elle a une catégorie mère en ayant, les propriétés
    de la catégorie mère seront uttilisées. Si un objet appartient à plusieurs
    catégories définissant ces propriétés, un mélange des couleurs sera utilisé
    pour la dessiner.

en: Notes can be used to capture random information that you want
    to keep in your task file. Notes can be stand-alone or be part of other items,
    such as tasks and categories. Stand-alone notes are displayed in the notes
    viewer. Notes that are part of other items are not displayed in the notes
    viewer.
fr: Les notes peuvent être utilisées pour noter diverses informations que vous
    voulez conserver dans votre fichier de tâche. Elles peuvent être autonomes
    ou faire partie d'un autre objet, comme une tâche ou une catégorie. Les notes
    autonomes sont affichées dans la vue notes, au contraire des notes appartenant
    à un autre objet.

en: Notes have the following properties you can change:
fr: Les notes ont les propriétés modifiables suivantes:

en: Subject: a single line that summarizes the note.
fr: Sujet: une ligne qui résume la note.

en: Description: a multi-line description of the note.
fr: Description: une description de la note sur plusieurs lignes.

en: Appearance properties such as icon, font and colors.
fr: Propriétés d'apparence comme l'icône, la fonte et les couleurs.

en: Both printing and exporting work in the same way: when you print
    or export data, the data from the active viewer is printed or exported.
    Moreover, the data is printed or exported in the same way as the viewer is 
    displaying it. The data is printed or exported in the same order as the
    viewer is displaying it. The columns that are visible determine what 
    details get printed or exported. When you filter items, for example hide
    completed tasks, those items don't get printed or exported.
fr: L'impression et l'exportation fonctionnent de la même manière: lorsque vous
    imprimez ou exportez des données, les données de la vue active sont imprimées
    ou exportées.
    De plus, les données sont imprimées ou exportées de la même manière que la vue
    les affiche. Elles sont imprimées ou exportées dans l'ordre dans lequel la vue les
    affiche. Les colonnes affichées déterminent quels détails sont imprimés ou exportés.
    Lorsque vous filtrez des objets, par exemple en cachant les tâches terminées, ces
    objets ne seront pas imprimés ou exportés.

en: Prepare the contents of a viewer, by putting the items in the 
    right order, show or hide the appropriate columns and apply the relevant 
    filters.
fr: Prépare le contenu d'une vue, en plaçant les objets dans le bon ordre, montrant
    ou cachant les colonnes appropriées et appliquant le filtre en cours.

en: You can preview how the print will look
    using the File -> Print preview menu item. You can edit the page settings
    using File -> Page setup. When printing and the platform supports it, you can 
    choose to print all visible items in the active viewer, or just the 
    selected items.
fr: Vous pouvez prévisualiser l'impression en utilisant le menu
    Fichier => Mise en page. En imprimant, si la plateforme le permet,
    vous pouvez choisir d'imprimer tous les objets visibles dans la
    vue active, ou seulement ceux sélectionnés.

en: Next, choose the format you want to export to and whether you
    want to export all visible items or just the selected ones. Available formats
    to export to include CSV (comma separated format), HTML and iCalendar. When
    you export to HTML, a CSS file is created that you can edit to change
    the appearance of the HTML.
fr: Ensuite, choisissez le format dans lequel vous désirez exporter et si
    vous voulez exporter tous les objets visibles ou seulement la sélection.
    Les format d'exportation disponibles sont CSV (valeurs séparées par des
    virgules), HTML et iCalendar. Lorsque vous exportez en HTML, un fichier
    CSS est créé que vous pouvez éditer pour modifier l'apparence du HTML.

en: Custom attributes for e-mailing tasks
fr: Attributs personnalisés pour envoyer des tâches par courriel

en: You can alter the behaviour of the e-mail command using custom attributes
    in a task description. Those attributes must be on a line by themselves. Supported
    attributes are 'cc' and 'to'. Examples:
fr: Vous pouvez modifier le comportement de la commande de courriel en utilisant des
    attributs personnalisés dans la description de la tâche. Ces attributs doivent se trouver
    seuls sur une ligne. Les attributs supportés sont 'cc' et 'to'. Exemples:

en: A task file may be opened by several instances of %(name)s, either
    running on the same computer or on different ones, on a network share for
    instance. When you save, %(name)s will actually merge your work with whatever
    has been saved on disk since the last time you did. Conflicts are automatically
    resolved, usually by you winning the conflict. This serves two use cases:
fr: Un fichier de tâches peut être ouvert par plusieurs instances de %(name)s,
    s'exécutant sur le même ordinateur ou sur des ordinateurs différents, sur
    un partage réseau par exemple. Lorsque vous sauvegardez, %(name)s va en
    fait fusionner votre travail avec ce qui a été sauvegardé sur le disque depuis la
    dernière fois. Les conflits sont résolus automatiquement, généralement à votre
    profit. Ceci est utile dans deux cas d'utilisation:

en: A single user, opening the task file on several computers (work,
    home, laptop).
fr: Un utilisateur unique, utilisant le fichier sur plusieurs ordinateurs (travail,
    maison, portable).

en: Several users working on the same task file.
fr: Plusieurs utilisateurs travaillant sur le même fichier.

en: The first case is the most common and the most secure. The second
    case may be dangerous. Most network disk sharing protocols do not support the
    kind of file locking that would make this 100% secure. A list of common protocols
    and their behaviour follows.
fr: Le premier cas est le plus commun et le plus fiable. Le second peut être dangereux.
    La plupart des protocoles de partage de fichier ne supportent pas le genre de
    verrouillage de fichiers qui rendrait ceci fiable à 100%. Une liste de protocoles
    communément utilisés et leur comportement suit.

en: None of the sharing options discussed here work fully. If two users
    save their changes within a few hundreds of milliseconds time frame, data will be lost.
fr: Aucune des options discutées ici ne fonctionne parfaitement. Si deux
    utlisateurs sauvegardent leurs modifications dans une fenêtre de quelques
    centaines de millisecondes, certaines données seront perdues.

en: This is the most common protocol: Windows shares and their lookalikes
    (Samba). If the server and client don't support certain extensions, Task Coach will not
    be able to detect automatically when the file has been modified by someone else.
fr: C'est le protocole le plus répandu: les partages Windows et assimilés (Samba).
    Si le serveur et le client ne supportent pas certaines extensions, Task Coach ne sera
    pas capable de détecter automatiquement lorsque le fichier a été modifié par
    quelqu'un d'autre.

en: Not tested yet.
fr: Pas encore testé.

en: A popular way to access files from several computers (also see SpiderOak
    for a more secure alternative). Changes to the task file are correctly detected by %(name)s
    when it's updated.
fr: Un moyen répandu pour accéder à des fichiers depuis plusieurs ordinateurs (voir aussi
    SpiderOak pour une alternative plus sécurisée). Les modifications du fichier sont détectées
    correctement par %(name)s lorsqu'il est mis à jour.

en: %(name)s integrates with several mail user
    agents, through drag and drop. This has some limitations; e-mails are
    copied in a directory next to the %(name)s file, as .eml files and are
    later opened using whatever program is associated with this file type
    on your system. On the other hand, this allows you to open these
    e-mail attachments on a system which is different from the one you
    created it first.
fr: %(name)s s'intègre avec plusieurs logiciels de messagerie, par glisser/déposer.
    Cela a certaines limitations; les Emails sont copiés dans un répertoire voisin
    du fichier %(name)s en tant que fichiers .eml et sont ensuite ouverts avec
    le programme associé à cette extension. D'un autre côté, cela vous permet d'ouvrir
    ces pièces jointes sur un autre système que celui sous lequel vous les avez créés.

en: Mail user agents supported include:
fr: Les logiciels de messagerie supportés sont:

en: Claws Mail
fr: Messagerie Claws

en: Due to a Thunderbird limitation, you can't drag and drop several
    e-mails from Thunderbird. This does not apply to Outlook.
fr: A cause d'une limitation de Thunderbird, vous ne pouvez pas glisser-déposer
    plusieurs Email à la fois depuis ce client. Ceci ne s'applique pas à Outlook.

en: There are two ways to attach an e-mail to a task; you can:
fr: Il y a deux moyens de joindre un Email à une tâche; vous pouvez:

en: Drop it on a task either in the task tree or the task list.
fr: Le déposer directement sur une tâche dans la vue des tâches.

en: Drop it in the attachment pane in the task editor.
fr: Le déposer dans la liste des pièces jointes dans l'éditeur de tâches.

en: Dropping an e-mail on an empty part of the task tree or task list
    creates a new task. Its subject is the subject of the mail, its
    description is its content. Additionally, the mail is automatically
    attached to the newly created task.
fr: Déposer un Email sur une partie vide de la vue des tâches ou de la liste des tâches
    crée une nouvelle tâche. 
    Son sujet est celui de l'Email et sa description est le contenu de l'Email.
    De plus, l'Email est automatiquement ajouté en pièce jointe à la nouvelle tâche créée.

en: SyncML is an XML protocol designed to synchronize several
    applications with a server. A popular open-source server is <a
    href="http://www.funambol.com/" target="_blank">Funambol</a>. Synchronization 
    clients are available for many devices and applications (Outlook, Pocket PC,
    iPod, iPhone, Evolution, etc...), as well as so-called "connectors"
    which allow the server to synchronize with Exchange, Google Calendar,
    etc.
fr: SyncML est un protocole XML conçu pour synchroniser plusieurs applications
    avec un serveur. Un tel serveur Open-source populaire est <a href="http://www.funambol.com/" target="_blank">Funambol</a>.
    Des clients sont disponibles pour beaucoup d'applications et de périphériques (Outlook,
    Pocket PC, iPod, iPhone, Evolution, etc...), de même que des "connecteurs" qui permettent
    au serveur de se synchroniser avec Exchange, Google Calendar, etc.

en: %(name)s has built-in SyncML client support on Windows and Mac OS X
    (provided that you use the supplied binaries). This means you can
    setup %(name)s to synchronize with the same SyncML server you
    synchronize Outlook with and have all Outlook tasks and notes in
    your %(name)s file, as well as %(name)s tasks and notes in Outlook. Or
    your Pocket PC.
fr: %(name)s supporte nativement le protocole SyncML sous Windows et Mac OS X
    (si vous utilisez les binaires fournis). Cela signifie que vous pouvez configurer
    %(name)s pour se synchroniser avec le même serveur SyncML que vous utilisez
    avec Outlook, et ainsi disposer de toutes vos tâches et notes Outlook dans %(name)s,
    ainsi que les tâches et notes de %(name)s dans Outlook. Ou votre Pocket PC.

en: On Linux, you must install the SyncML client binding for
    Python yourself. A 64 bits Debian package for Python 2.7 is available on
    <a target="_blank" href="http://www.taskcoach.org/">taskcoach.org</a>,
    at the end of the Linux downloads section.
fr: Sous Linux, vous devez installer vous-même la liaison pour le client SyncML 
    Python. Un paquet Debian 64 bits pour Python 2.7 est disponible sur 
    <a target="_blank" href="http://www.taskcoach.org/"> taskcoach.org </a>, 
    à la fin de la section des téléchargements Linux.

en: This feature is optional and off by default. In order to turn it on,
    go to the preferences dialog and check it on the Features page.
fr: Cette fonctionnalité est optionnelle et désactivée par défaut. Pour l'activer,
    cochez-la dans l'onglet Fonctionnalités des préférences.

en: To setup SyncML, edit the SyncML preferences in Edit/SyncML 
    preferences. Fill in the synchronization URL, your ID on the server and choose 
    which items to synchronize (tasks and/or notes). The URL depends on the server
    you choose; some examples are:
fr: Pour configurer SyncML, éditer les préférences SyncML dans Editer/SyncML.
    Renseignez l'URL de synchronisation, quels objets vous voulez synchroniser (tâches
    et/ou notes). L'URL dépend du serveur que vous utilisez; quelques exemples sont:

en: The database names are pretty standard; the default values 
    should work.
fr: Les noms de base de données sont assez standard; les valeurs par défaut
    devraient fonctionner.

en: Each task file has its own client ID, so that two different task 
    files will be considered different "devices" by the server.
fr: Chaque fichier de tâche a son propre identifiant client; deux fichiers
    différents seront considérés commes des "périphériques" différents
    par le serveur.

en: Some limitations are due to the fact that, the underlying data 
    type being vcalendar, some %(name)s features cannot be presented to the 
    server.
fr: Un certain nombre de limitations sont dues au fait que comme
    le type de données sous-jacent est vCalendar, certaines
    fonctionnalités de %(name)s ne peuvent pas être stockées
    par le serveur.

en: Task and category hierarchy are lost to the server.
fr: La hiérarchie des tâches et des catégories est perdue pour le serveur.

en: Recurrence and reminders are not supported yet.
fr: La récurrence et les rappels ne sont pas encore supportés.

en: Note categories are lost to the server.
fr: Les catégories des notes sont perdues pour le serveur.

en: The conflict detection/resolution system is a workaround 
    for a Funambol limitation. It should work in most cases, but if many 
    applications synchronize with the same server at the same time, problems may 
    arise.
fr: Le système de détection et de résolution des conflits est un
    contournement d'une limitation de Funambol. Il devrait fonctionner
    dans la plupart des cas, mais si plusieurs applications se synchronisent
    en même temps avec un compte, il peut y avoir des problèmes.

en: Probably some others...
fr: Probablement d'autres...

en: The SyncML menu items are only present if your platform is 
    supported. Currently supported platforms are:
fr: Les menus liés à SyncML ne sont présents que si votre système le permet.
    Actuellement, les systèmes supportés sont:

en: Windows, 32 bits (see below)
fr: Windows, 32 bits (voir ci-dessous)

en: Mac OS 10.3 and later, both Intel and PPC
fr: Mac OS 10.3 et plus, Intel et PPC

en: You may experience problems under Windows if you don't have the 
    Microsoft Visual 8 runtime installed. You can download it on the
    <a target="_blank" href="%s"> Microsoft download site</a>.
fr: Vous pouvez avoir des problèmes sous Windows si vous n'avez pas
    le runtime Visual 8 installé. Vous pouvez le télécharger depuis
    <a target="_blank" href="%s">le site de Microsoft</a>.

en: When SyncML is enabled, deleting a task or a note does not actually
    delete it, but rather mark it as deleted. The deleted task or note is actually 
    removed from the task or note list on the next synchronization. For this reason, 
    if you happen to use the SyncML feature, then disable it without having done a 
    sync, there may be some deleted notes or tasks in your task file. This is not a 
    problem, but takes a little more disk space.
fr: Lorsque SyncML est activé, lorsque vous supprimez une tâche ou une note, celle-ci
    n'est pas vraiment supprimée, juste marquée comme tel. Elle ne sera vraiment supprimée
    que lors de la prochaine synchronisation. Pour cette raison, si vous avez activé puis désactivé
    SyncML, il peut rester certaines notes ou tâches dans cet état. Ceci n'est pas un problème
    mais prend un peu d'espace disque.

en: In this case, the "Purge deleted items" menu item in the File menu 
    can be used to actually delete these tasks. It is only enabled when you
    need it, that is when there are items to purge. Be aware that after doing this,
    if you re-enable SyncML and make a sync with the same server you used
    previously, all those items will reappear, as the server
    doesn't know they're deleted.
fr: Dans ce cas, l'item "Purger les objets supprimés" dans le menu Fichier
    peut être utilisé pour supprimer définitivement ces objets. Il n'est activé que
    si vous en avez besoin, c'est à dire s'il y a de tels objets. Notez qu'aprés avoir fait
    ceci, si vous réactivez SyncML et faites un synchronisation avec le même serveur
    qu'auparavant, ces objets réapparaîtront, puisque le serveur ne peut pas savoir
    qu'ils ont été supprimés.

en: iPhone, iPod Touch and iPad
fr: iPhone, iPod Touch et iPad

en: %(name)s on the iPhone/iPod Touch/iPad
fr: %(name)s sur l'iPhone/iPod Touch/iPad

en: There is an iPhone/iPod Touch/iPad companion app for %(name)s, 
    available on <a 
    href="http://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=311403563&mt=8"
    target="_blank">Apple's AppStore</a>. (If you don't have iTunes installed on 
    your computer, you'll be presented a page where you can download iTunes). 
    It supports the following features:
fr: Une version iPhone/iPod Touch/iPad de %(name)s est disponible
    <a href="http://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=311403563&mt=8"
    target="_blank">sur l'AppStore</a>. (Si iTunes n'est pas installé sur votre ordinateur, vous
    arriverez sur une page où vous pourrez le télécharger).
    Les fonctionnalités supportées sont les suivantes:

en: Basic task attributes: subject, description, dates (with 
    recurrence)...
fr: Attributs de base des tâches: sujet, description, dates (avec récurrence)...

en: Hierarchical tasks and categories
fr: Tâches et catégories hiérarchiques

en: Time tracking
fr: Suivi du temps

en: Multiple task files
fr: Fichiers de tâches multiples

en: Two-way synchronization with %(name)s on the desktop
fr: Synchronisation avec %(name)s sur le bureau

en: The application is universal and has a custom iPad UI.
fr: L'application est universelle et a une version spécialement conçue pour l'iPad.

en: Configuration on the iPhone/iPod Touch/iPad
fr: Configuration sur l'iPhone/iPod Touch/iPad

en: There are some settings for the iPhone/iPod Touch/iPad app in the 
    Settings application:
fr: Il y a quelques comportements configurables dans l'application Réglages:

en: Show completed: whether to show completed tasks.
fr: Afficher terminée : montrer ou non les tâches terminées.

en: Show inactive: whether to show inactive tasks (planned start date 
    in the future).
fr: Afficher les inactives : montrer ou pas les tâches inactives (date de début
    prévue dans l'avenir).

en: Icon position: the LED icon may show up either on the 
    left side or the right side of the screen.
fr: Position icône: l'icône LED peut apparaître à gauche ou à droite.

en: Compact mode: if this is enabled, the task list has smaller 
    LEDs and doesn't show categories or dates.
fr: Mode compact: si activé, la liste des tâches a des LEDs plus petites et ne montre
    pas les catégories ou les dates.

en: Confirm complete: if enabled, a message box will pop up for 
    confirmation when you mark a task complete by tapping its LED.
fr: Confirmer terminée: si activée, une alerte apparaîtra afin de confirmer
    que vous voulez terminer une tâche lorsque sa LED est touchée.

en: # days due soon: How many days in the future is 
    considered "soon".
fr: # jours d'échéance proche : combien de jours dans l'avenir est considéré comme "proche".

en: Configuration on the desktop, all platforms
fr: Configuration sur le bureau, toutes plateformes

en: Before synchronizing, you must also configure %(name)s on the 
    desktop; in the preferences, in the "Features" tab, check "Enable iPhone
    synchronization". Restart %(name)s. Now, in the preferences, choose the 
    "iPhone" tab and fill in at least the password.
fr: Avant de synchroniser, vous devez aussi configurer %(name)s sur le bureau; dans
    les préférences, onglet "Fonctionnalités", cochez "Activer la synchronisation iPhone".
    Redémarrez %(name)s. Ensuite, dans les préférences, allez dans l'onglet "iPhone" et
    renseignez au minimum le mot de passe.

en: When you tap the "Sync" button in the category view, %(name)s
    will automatically detect running instances of %(name)s on your
    desktop and ask you to select one (you may have several instances
    running on different computers on your network, or several instances
    on the same computer). The name displayed is, by default, some string
    identifying the computer it's running on. To customize this, you may
    change the "Bonjour service name" in the configuration.
fr: Lorsque vous touchez le bouton "Sync" dans la vue des catégories, %(name)s
    détectera automatiquement les instances de %(name)s tournant sur vos ordinateurs et vous demandera
    d'en sélectionner une (vous pouvez avoir plusieurs instances sur des ordinateurs séparés,
    ou sur un seul). Le nom affiché est, par défaut, une chaîne censée identifier votre ordinateur.
    Pour le personnaliser, modifier le "Nom du service Bonjour" dans les préférences.

en: %(name)s will remember the chosen instance and try it next time
    you synchronize; if it's not running, it will prompt you again.
fr: %(name)s se souviendra de l'instance choisie et tentera de s'y connecter la
    prochaine fois. Si elle n'existe pas alors, vous pourrez choisir de nouveau.

en: Note that this synchronization happens through the network; there 
    is no need for the device to be connected through USB nor for iTunes to
    be running.
fr: Notez que la synchronisation se passe à travers le réseau; l'appareil
    n'a pas besoin d'être branché au port USB et iTunes n'a pas besoin
    d'être lancé.

en: Configuration on Windows
fr: Configuration sous Windows

en: On Windows, you must install <a
    href="http://support.apple.com/kb/dl999">Bonjour for Windows</a> and
    unblock it when asked by the firewall.
fr: Sous Windows, vous devez installer <a href="http://support.apple.com/kb/dl999">Bonjour pour Windows</a>
    et le débloquer lorsque le firewall vous le demande.

en: Configuration on Linux
fr: Configuration sous Linux

en: On Linux, you must have the <a href="http://avahi.org/">Avahi</a> 
    daemon installed and running. Most modern distributions already have it. You 
    must also install the dnscompat package; its name depends on your distribution 
    (libavahi-compat-libdnssd1 on Ubuntu for instance).
fr: Sous Linux, vous devez avoir le démon <a href="http://avahi.org/">Avahi</a> lancé.
    Ce sera déjà le cas sur la plupart des distributions modernes. Vous devez aussi installer
    le paquet dnscompat; son nom exact dépend de votre distribution (libavahi-compat-libdnssd1
    sur Ubuntu par exemple).

en: I can't seem to find the iPhone/iPod Touch app on Apple's 
    website
fr: Je n'arrive pas à trouver l'application sur le site Apple

en: You need to have iTunes installed on your computer to browse 
    Apple's App Store. <a href="http://www.apple.com/itunes/" target="_blank">Get 
    iTunes</a>.
fr: Vous devez avoir installé iTunes sur votre ordinateur pour naviguer
    sur l'AppStore. <a href="http://www.apple.com/itunes/" target="_blank">Télécharger
    iTunes</a>

en: My computer doesn't appear in the list when trying to sync
fr: Mon ordinateur n'apparaît pas dans la liste

en: Check that your iPhone/iPod Touch is connected to the same network 
    your computer is through WiFi.
fr: Vérifiez que votre iPhone/iPod Touch est connecté au mêle réseau que
    votre ordinateur.

en: The iPhone can't connect to my computer
fr: L'iPhone n'arrive pas à se connecter à l'ordinateur

en: If you have a firewall, check that ports 4096-4100 are open.
fr: Si vous avez un pare-feu, vérifiez que les ports 4096-4100 sont ouverts.

en: No, %(name)s is not available for the Android platform. But,
    <a target="_blank" href="http://todotxt.com">Todo.txt Touch</a> is. 
    You can export your tasks from %(name)s to the <a target="_blank" 
    href="https://github.com/ginatrapani/todo.txt-cli/wiki/The-Todo.txt-Format">Todo.txt 
    format</a> and then edit your tasks on your Android device.
fr: Non, %(name)s n'est pas disponible sur la plateforme Android. Mais,
    <a target="_blank" href="http://todotxt.com">Todo.txt Touch</a> l'est.
    Vous pouvez exporter vos tâches de %(name)s vers <a target="_blank"
    href="https://github.com/ginatrapani/todo.txt-cli/wiki/The-Todo.txt-Format">Todo.txt
    format</a> et les éditer sur votre appareil Android.

en: Todo.txt is an open source todo list manager, created by Gina 
    Trapani, that works with plain text files. Todo.txt has a command-line 
    interface. However, since the file format is plain text, you can also edit your 
    tasks with any text editor. Todo.txt Touch is a version of Todo.txt for the 
    Android platform. Todo.txt Touch uses a todo.txt file that lives in your
    Dropbox folder. %(name)s can import from and export to that todo.txt 
    file.
fr: Todo.txt est un gestionnaire open source de tâches, créé par Gina
    Trapani, qui fonctionne avec des fichiers text. Todo.txt a une interface en ligne de commande. 
    Cependant, tant que le format de fichier est de type text, vous pouvez éditer vos 
    tâches avec un éditeur de text. Todo.txt Touch est une version de Todo.txt pour
    la plateforme Android. Todo.txt Touch utilise un fichier todo.txt qui est présent dans
    le dossier Dropbox. %(name)s peut importer et exporter ce fichier todo.txt.

en: When exporting to Todo.txt, %(name)s creates another file alongside
    the target one, suffixed with "-meta". Don't delete this file; %(name)s uses it
    to keep track of external changed to the tasks. When a conflict arises (a task
    is modified both by Task Coach and by an external application when importing),
    the Todo.txt file wins the conflict.
fr: Lors de l'exportation vers todo.txt, %(name)s crée un autre fichier à côté
    du fichier "todo.txt" suivi par "-meta". Ne supprimez pas ce fichier; %(name)s l'utilise
    pour suivre les changéments externes des tâches. Quand un conflit surgit (une tâche
    est modifié à la fois par Task Coach et par une application externe lors de l'importation),
    le fichier todo.txt gagne le conflit.

en: Tip: if you save your task file in the todo folder that Todo.txt
    Touch creates in your Dropbox folder, and you turn on automatic importing and 
    exporting of Todo.txt, %(name)s will keep the task file and the 
    todo.txt file in sync. Please note that another file, named after the .txt file
    with '-meta' appended, is also generated. This is used internally by %(name)s
    in order to keep track of what has been modified in the .txt file; don't modify
    or delete it.
fr: Astuce: si vous sauvez votre fichier de tâche dans le répertoire Todo que Todo.txt
    Touch crée dans votre répertoire Dropbox, et que vous activez l'importation et
    exportation automatique, %(name)s conservera les deux fichiers synchronisés. Notez
    qu'un autre fichier, nommé comme le fichier .txt mais avec le suffixe -meta, est aussi
    généré. Ce fichier est utilisé en interne par %(name)s pour suivre les modifications du
    fichier .txt; ne le modifiez pas et ne le supprimez pas.

en: %(name)s imports task subjects, planned start date, due date, completion 
    date, priority, contexts and projects. Contexts and projects are both 
    transformed into categories in %(name)s. Projects cannot be transformed into 
    parent tasks because Todo.txt allows tasks to belong to multiple projects, 
    while %(name)s only allows one parent task per task.
fr: %(name)s importe les sujets, dates de début prévues, dates d'échéance, dates de fin,
    priorités, contextes et projets. Les contextes et projets sont transformés en
    catégories dans %(name)s. Les projets ne peuvent être transformés en tâches
    mères car Todo.txt autorise les tâches à faire partie de plusieurs projets, alors
    que %(name)s ne permet qu'une tâche mère par tâche.

en: When importing, %(name)s tries to find matching tasks and 
    categories and update those instead of creating new ones. It does the matching
    by looking at the subject of the task (or project, or context) and the parent
    item if any.
fr: Lors de l'import, %(name)s essaye de trouver les tâches et 
    catégories correspondantes et les met à jour  au lieu d'en créer de nouvelles. La correspondance est faite
    grâce au sujet (ou projet, ou contexte) de la tâche et du parent
    s'il y en a un.

en: %(name)s exports task subjects, planned start date, due date, completion 
    date, priority and categories to the Todo.txt format. Other attributes are not
    exported.
fr: %(name)s exporte les sujets, dates de début prévues, dates d'échéance, dates
    de fin, priorités et catégories dans le format Todo.txt. Les autres attributs ne
    sont pas exportés.

en: %(name)s supports dates and times, but Todo.txt only supports 
    dates, so the time part of start, due, and completion date/times is not
    exported.
fr: %(name)s accepte les dates et les heures, mais Todo.txt n'accepte que les dates, donc la partie heure des dates de début, d'échéance et d'achèvement ne seront pas exportées.

en: The default Todo.txt format only supports planned start dates and 
    completion dates, but no due dates. Therefore, %(name)s uses an extension to
    export the due date of tasks. Due dates are shown as "due:YYYY-MM-DD" in the
    todo.txt file.
fr: Par défaut, le format Todo.txt ne supporte que les dates de début et d'achèvement,
    mais pas les dates dûes. Par conséquent, %(name)s utilise une extension pour exporter
    les dates dûes des tâches. Celles-ci apparaissent comme "due:AAAA-MM-JJ" dans le
    fichier todo.txt.

en: Todo.txt has priorities in the form of a letter ('A'-'Z'). 
    %(name)s has numerical priorities. %(name)s priority 1 is transformed into 'A',
    2 becomes 'B', etc., and 26 is 'Z'. %(name)s priorities below 1 and above 26
    are not exported.
fr: Todo.txt gère les priorités avec les lettres ('A'-'Z'). 
    %(name)s a des priorités numériques. La priorité 1 de %(name)s est changée en 'A',
    é devient 'B',etc., et 26 est changée en 'Z'. Les priorités de %(name)s inférieure à 1 
    et supérieures à 26 ne sont pas exportées.

en: Categories whose subject starts with a '+' are exported as projects. 
    Categories whose subject starts with an '@'-sign are exported as context. 
    Categories whose subject doesn't start with '+' or '@' are not exported. 
    Subcategories are exported if their parent category is.
fr: Les catégories dont le sujet comme par un '+' sont exportées comme projets. 
    Les catégories dont le sujet comme par un signe '@' sont exportées comme contextes. 
    Les catégories dont le sujet ne commence pas par '+' ou '@' sont sont pas exportées. 
    Les sous-catégories sont exportées si leur catégorie parente l'est.

en: Templates are blueprints for new tasks. Right now, the only task 
    properties that can be "parameterized" are the dates. When instantiating a 
    template, the created task has its dates replaced with dates relative to the 
    current date.
fr: Les modèles sont des "chablons" pour les nouvelles tâches. Actuellement, les
    seules propriétés qui peuvent être "paramétrées" sont les dates. Lorsque vous
    instanciez un modèle, les dates de la nouvelle tâche sont remplacées par des
    dates relatives à la date actuelle.

en: One can create a template by selecting a task (only one) and click 
    on the "Save task as template" item in the File menu. All subtasks, notes and 
    attachments are part of the template. Only categories are not saved.
fr: Un modèle peut être créé en sélectionnant une tâche (une seule) et en
    sélectionnant "Sauver en tant que modèle" dans le menu Fichier. Toutes les
    sous-tâches, notes et pièces jointes sont inclues dans le modèle. Seules les
    catégories ne sont pas sauvegardées.

en: You can also create a new template from a pre-made template file 
    (.tsktmpl); just select "Import template" in the File menu and select the file. 
    Template files are stored in a subdirectory of the directory where TaskCoach.ini 
    is.
fr: Vous pouvez aussi créer un nouveau modèle à partir d'un fichier de modèle 
    existant (.tsktmpl); sélectionnez "Importer un modèle" dans le menu Fichier
    et sélectionnez le fichier. Les fichiers de modèle sont stockés dans un
    sous-répertoire du répertoire dans lequel le fichier TaskCoach.ini est sauvé.

en: In order to instantiate a task template, use the "New task from 
    template" menu in the Task menu, or the equivalent toolbar button. When the 
    task is created, the due, start and completion dates, if applicable, are 
    reevaluated relatively to the current date. That means that if you create a 
    template from a task starting today and due tomorrow, every time the template 
    is instantiated, the planned start date will be replaced by the current date and the 
    due date by the current date plus one day.
fr: Pour instancier un modèle de tâche, utilisez le menu "Nouvelle tâche depuis un modèle"
    du menu Tâche, ou le bouton de la barre d'outils. Lorsque la tâche est créée, les dates
    de début, d'échéance et de fin, s'il y a lieu, sont recalculées en fonction de la date courante.
    Donc si vous créez un modèle à partir d'une tâche démarrant aujourd'hui et arrivant à
    échéance demain, à chaque fois que le modèle est utilisé, la date de début prévue sera remplacée par la date courante et la date d'échéance par la date courante plus un jour.

en: You can also add templates from the template editor (File/Edit
    templates), as well as edit the template's basic properties (dates and
    subject). Dates are provided in a human-readable format; the date editor
    will become red if %(name)s cannot figure out what it means. Example
    dates:
fr: Vous pouvez aussi ajouter des modèles depuis l'éditeur de modèles 
    (Fichier/Editer les modèles), ainsi qu'éditer les propriétés de base (dates
    et sujet). Les dates sont spécifiées sous forme intuitive; l'éditeur de
    date devient rouge si %(name)s n'arrive pas à déterminer ce qu'une date
    signifie. Exemples de dates:

en: Please note that this system is not localized; you must enter
    the dates in english.
fr: Veuillez noter que ce système n'est pas localisé; vous devez
    entrer les dates en anglais.

en: You can drag and drop viewers to create almost any user interface 
    layout you want. When you start dragging a viewer, drop hints will appear to
    show where you can drop the viewer. Viewers can also be dropped onto each other
    to create notebooks.
fr: Vous pouvez glisser et déplacer les vues pour créer pratiquement n'importe
    quelle mise en page. Lorsque vous commencez à glisser une vue, des indices
    apparaîssent pour vous montrer où vous pouvez la déposer. Les vues peuvent
    aussi être déposées les unes sur les autres pour créer une interface par onglet.

en: In the edit dialogs, you can drag and drop tabs to rearrange 
    the order or to create a whole different user interface layout by placing tabs 
    next to eachother.
fr: Dans les dialogues d'édition, vous pouvez glisser-déposer les
    onglets pour les réordonner.

en: Subjects and descriptions of tasks, notes and categories can be
    edited without opening an edit dialog. Select the item whose subject or
    description you want to change and click the item again, either in the subject
    column or in the description column. A text control will appear that lets you 
    change the subject or description. Hit return to confirm your changes. Hit 
    escape to cancel your changes. F2 is a keyboard shortcut for editing the 
    subject.
fr: Les sujets et descriptions des tâches, notes et catégories peuvent être édités
    sans ouvrir un dialogue. Sélectionner l'objet à éditer et cliquez une seconde fois,
    soit dans la colonne sujet soit dans la colonne description. Vous pouvez alors éditer
    la valeur. Tapez Retour pour confirmer vos modifications, ou Escape pour les
    annuler. F2 est un raccourci clavier pour éditer le sujet.

en: %(name)s has several keyboard shortcuts, listed below. Keyboard 
    shortcuts are not configurable at the moment.
fr: %(name)s a plusieurs raccourcis clavier, dont la liste suit. Ceux-ci
    ne sont pas personnalisables pour l'instant.

en: Shift-Ctrl-A
fr: Maj-Ctrl-A

en: Shift-Ctrl-B
fr: Maj-Ctrl-B

en: Shift-Ctrl-C
fr: Maj-Ctrl-C

en: Shift-Ctrl-D
fr: Maj-Ctrl-D

en: Shift-Ctrl-E
fr: Maj-Ctrl-E

en: Shift-Ctrl-I
fr: Maj-Ctrl-I

en: Ctrl-M (Linux and Windows)
fr: Ctrl-M (Linux et Windows)

en: Ctrl-N (Linux and Mac OS X)
fr: Ctrl-N (Linux et Mac OS X)

en: Shift-Ctrl-N (Linux and Mac OS X)
fr: Maj-Ctrl-N (Linux et Mac OS X)

en: Insert a new subitem
fr: Insérer un nouveau sous-objet

en: Shift-Ctrl-O
fr: Maj-Ctrl-O

en: Shift-Ctrl-P
fr: Maj-Ctrl-P

en: Shift-Ctrl-R
fr: Maj-Ctrl-R

en: Shift-Ctrl-S
fr: Maj-Ctrl-S

en: Shift-Ctrl-V
fr: Maj-Ctrl-V

en: Edit the selected item(s) or close a dialog
fr: Editer les objets sélectionnés ou fermer un dialogue

en: Enter
fr: Entrée

en: Ctrl-Enter
fr: Ctrl-Entrée

en: Mark the selected task(s) (un)completed
fr: Marquer les tâches sélectionnées terminées ou non terminées

en: Cancel a dialog or move keyboard focus from search control back to viewer
fr: Annuler un dialogue ou déplacer le focus du clavier de la recherche à la vue

en: Escape
fr: Échappement

en: Move keyboard focus to the next field in the dialog
fr: Déplacer le focus du clavier vers le prochain champ du dialogue

en: Move keyboard focus to the previous field in the dialog
fr: Déplacer le focus du clavier vers le précédent champ du dialogue

en: Shift-Tab
fr: Maj-Tabulation

en: Move keyboard focus to the next tab in a notebook control
fr: Déplacer le focus clavier au prochain onglet dans un contrôle d'onglets

en: Move keyboard focus to the previous tab in a notebook control
fr: Déplacer le focus clavier à l'onglet précédent dans un contrôle d'onglets

en: DELETE
fr: SUPPR

en: INSERT (Windows)
fr: INS (Windows)

en: Shift-INSERT (Windows)
fr: Maj-INS (Windows)

en: Ctrl-PgDn
fr: Ctrl-PageSuiv

en: Ctrl-PgUp
fr: Ctrl-PagePrec

en: Alt-Down
fr: Alt-Bas

en: Pop up menu or drop down box
fr: Afficher le menu popup ou la liste déroulante

en: Edit the subject of the selected item in a viewer
fr: Editer le sujet de l'objet sélectionné dans un éditeur

en: <h4>%(name)s - %(description)s</h4>
    <h5>Version %(version)s, %(date)s</h5>
    <p>By %(author)s &lt;%(author_email)s&gt;<p>
    <p><a href="%(url)s" target="_blank">%(url)s</a></p>
    <p>%(copyright)s</p>
    <p>%(license_notice_html)s</p>
fr: <h4>%(name)s - %(description)s</h4>
    <h5>Version %(version)s, %(date)s</h5>
    <p>De %(author)s &lt;%(author_email)s&gt;<p>
    <p><a href="%(url)s" target="_blank">%(url)s</a></p>
    <p>%(copyright)s</p>
    <p>%(license_notice_html)s</p>

en: %(name)s is actively developed. Although the %(name)s developers try hard to prevent them, bugs do happen. So, backing up your work on a regular basis is strongly advised.
fr: %(name)s est constamment en cours de développement. Bien que les développeurs de %(name)s se donnent du mal pour les éviter, des bogues peuvent apparaître. Il est donc fortement conseillé de faire régulièrement une copie de sauvegarde de votre travail.

en: %(name)s has a mailing list where you can discuss usage of %(name)s with fellow users, discuss and request features and complain about bugs. Go to %(url)s and join today!
fr: %(name)s dispose d'une liste de diffusion sur laquelle vous pouvez dialoguer au sujet de l'utilisation de %(name)s avec d'autres utilisateurs, parler et demander des nouvelles fonctionnalités ou encore vous plaindre des bogues. Allez sur %(url)s et rejoignez-nous aujourd'hui!

en: %(name)s has unlimited undo and redo. Any change that you make, be it editing a task description, or deleting an effort record, is undoable. Select 'Edit' -> 'Undo' and 'Edit' -> 'Redo' to go backwards and forwards through your edit history.
fr: %(name)s a la capacité de défaire/refaire à l'infini. Toute modification, que ce soit l'édition de la description d'une tâche, ou la suppression d'un effort, est défaisable. Sélectionnez 'Editer' -> 'Défaire' et 'Editer' -> 'Refaire' pour aller en arrière et en avant à travers votre historique d'actions.

en: %(name)s is available in a number of different languages. Select 'Edit' -> 'Preferences' to see whether your language is one of them. If your language is not available or the translation needs improvement, please consider helping with the translation of %(name)s. Visit %(url)s for more information about how you can help.
fr: %(name)s est disponible dans plusieurs langages différents. Sélectionnez 'Editer' -> 'Préférences' pour voir si votre langage est inclus. S'il n'est pas disponible ou que la traduction mérite des améliorations, veuillez considérer la possibilité d'aider à traduire %(name)s. Visitez %(url)s pour plus d'informations sur la manière dont vous pouvez aider.

en: If you enter a URL (e.g. %(url)s) in a task or effort description, it becomes a link. Clicking on the link will open the URL in your default web browser.
fr: Lorsque vous entrez une URL (par exemple %(url)s) dans la description d'une tâche ou d'un effort, le lien vers cette adresse devient cliquable. Cliquer sur un tel lien ouvre la page Web avec votre navigateur par défaut.

en: You can drag and drop tasks in the tree view to rearrange parent-child relationships between tasks. The same goes for categories.
fr: Vous pouvez glisser/déplacer des tâches dans l'arborescence pour réorganiser les relations parent-descendant entre les tâches. Il en va de même pour les catégories.

en: You can drag files from a file browser onto a task to create attachments. Dragging the files over a tab will raise the appropriate page, dragging the files over a collapsed task (the boxed + sign) in the tree view will expand the task to show its subtasks.
fr: Vous pouvez glisser des fichiers depuis un navigateur de fichiers sur une tâche pour créer des pièces jointes. Glisser les fichiers au-dessus d'un onglet ouvre la page appropriée; glisser des fichiers dans la vue arborescente au-dessus d'une tâche fermée ouvre la tâche afin d'afficher ses sous-tâches.

en: You can create any viewer layout you want by dragging and dropping the tabs. The layout is saved and reused in the next session.
fr: Vous pouvez créer n'importe quelle mise en page en glissant/déplaçant les onglets. La mise en page est sauvegardée et restaurée d'une session à l'autre.

en: What is actually printed when you select 'File' -> 'Print' depends on the current view. If the current view shows the task list, a list of tasks will be printed, if the current view shows effort grouped by month, that will be printed. The same goes for visible columns, sort order, filtered tasks, etc.
fr: Ce qui est réellement imprimé lorsque vous sélectionnez 'Fichier' -> 'Imprimer' dépend de la vue courante. Si la vue courante est la liste de tâches, toutes les tâches seront imprimées; si c'est la liste des efforts groupés par mois, c'est cette liste qui sera imprimée. Il en va de même pour les colonnes visibles, l'ordre de tri, les tâches filtrées, etc.

en: Left-click a column header to sort by that column. Click the column header again to change the sort order from ascending to descending and back again. Right-click a column header to hide that column or make additional columns visible.
fr: Tri des listes: Cliquer avec le bouton gauche sur un titre de colonne trie la liste à partir de cette colonne. Cliquer à nouveau sur ce même titre de colonne change l'ordre de tri d'ascendant à descendant et inversement. Cliquer avec le bouton droit cache cette colonne ou rend d'autres colonnes visibles.

en: You can create a template from a task in order to reduce typing when repetitive patterns emerge.
fr: Vous pouvez créer un modèle à partir d'une tâche afin de simplifier la saisie des informations répétitives.

en: Ctrl-Tab switches between tabs in edit dialogs.
fr: Ctrl-Tab vous permet de naviguer dans les onglets dans un dialogue d'édition.

en: Tip of the day
fr: Astuce du jour

en: Next tip
fr: Astuce suivante

en: Show tips on startup
fr: Afficher les astuces au démarrage

en: Browse for files to add as attachment to the selected item(s)
fr: Naviguer parmi les fichiers pour ajouter une pièce jointe
    aux objects sélectionnés

en: Add a note to the selected item(s)
fr: Ajouter une note aux objets sélectionnés

en: Insert a new category
fr: Insérer une nouvelle catégorie

en: Cut the selected item(s) to the clipboard
fr: Coupe les objets sélectionnés dans le presse-papier

en: Copy the selected item(s) to the clipboard
fr: Copie les objets sélectionnés dans le presse-papier

en: Paste item(s) from the clipboard
fr: Coller des objets depuis le presse-papier

en: Paste item(s) from the clipboard as subitem of the selected item
fr: Coller les objets du presse-papier an tant qu'objets fils de la sélection

en: Edit preferences
fr: Editer les préférences

en: Redo the last command that was undone
fr: Refaire la dernière commande défaite

en: Select all items in the current view
fr: Sélectionner tous les objets dans la vue courante

en: Undo the last command
fr: Défaire la dernière commande

en: Add an effort period to the selected task(s)
fr: Ajoute une période d'effort aux tâches sélectionnées

en: Start tracking effort for the selected task(s)
fr: Démarrer le suivi de l'effort pour les tâches sélectionnées

en: Stop tracking effort or resume tracking effort
fr: Arrêter le suivi de l'effort ou le reprendre

en: Close the current file
fr: Fermer le fichier courant

en: Exit %s
fr: Sortir de %s

en: Open a %s file
fr: Ouvrir un fichier %s

en: Save the current file
fr: Enregistrer le fichier actuel

en: Load what has changed on disk
fr: Charger les modifications depuis le disque

en: Save the current file under a new name
fr: Sauvegarder le fichier courant sous un autre nom

en: Help about the program
fr: Aide sur le programme

en: Mail the selected item(s), using your default mailer
fr: Envoyer les éléments sélectionnés par Email

en: Insert a new note
fr: Insérer une nouvelle note

en: Open all attachments of the selected item(s)
fr: Ouvrir toutes les pièces jointes des objets sélectionnés

en: Open all notes of the selected item(s)
fr: Ouvrir toutes les notes des objets sélectionnés

en: Print the current file
fr: Imprimer le fichier courant

en: Setup the characteristics of the printer page
fr: Configurer la page d'impression

en: Show all items (reset all filters)
fr: Afficher tous les objets (réinitialise tous les filtres)

en: Show all items regardless of category
fr: Afficher tous les objets quelles que soient leurs catégories

en: Move keyboard focus from viewer to search control
fr: Déplacer le focus du clavier de la vue à la recherche

en: Decrease the priority of the selected task(s)
fr: Diminuer la priorité des tâches sélectionnées

en: Increase the priority of the selected task(s)
fr: Augmenter la priorité des tâches sélectionnées

en: Make the selected task(s) the highest priority task(s)
fr: Donner la plus haute priorité aux tâches sélectionnées

en: Make the selected task(s) the lowest priority task(s)
fr: Donner la priorité la plus basse aux tâches sélectionnées

en: Insert a new task
fr: Insérer une nouvelle tâche

en: Collapse all items with subitems
fr: Effondre tous les objets ayant des sous-objets

en: Expand all items with subitems
fr: Déployer tous les objets ayant des sous-objets

en: Activate the next open viewer
fr: Active la prochaine vue ouverte

en: Activate the previous open viewer
fr: Active la vue ouverte pécédente

en: An iPhone or iPod Touch tried to connect to Task Coach,
    but no password is set. Please set a password in the
    iPhone section of the configuration and try again.
fr: Un iPhone ou iPod Touch a tenté de se connecter à
    Task Coach, mais aucun mot de passe n'est défini.
    Veuillez définir un mot de passe dans la section
    iPhone de la configuration et réessayez.

en: Protocol version: %d
fr: Version du protocole: %d

en: Rejected protocol version %d
fr: Rejet de la version %d du protocole

en: Device name: %s
fr: Nom du périphérique: %s

en: Sending file name: %s
fr: Envoi du nom de fichier: %s

en: Full from desktop.
fr: Complète depuis le bureau.

en: %d categories
fr: %d catégories

en: Send category %s
fr: Envoi de la catégorie %s

en: Response: %d
fr: Réponse: %d

en: %d tasks
fr: %d tâches

en: Send task %s
fr: Envoi de la tâche %s

en: %d efforts
fr: %d suivis

en: Send effort %s
fr: Envoi du suivi %s

en: Finished.
fr: Terminé.

en: %d new categories
fr: %d nouvelles catégories

en: %d new tasks
fr: %d nouvelles tâches

en: %d new efforts
fr: %d nouveaux suivis

en: %d modified categories
fr: %d catégories modifiées

en: %d modified tasks
fr: %d tâches modifiées

en: %d modified efforts
fr: %d suivis modifiés

en: %d deleted categories
fr: %d catégories supprimées

en: %d deleted tasks
fr: %d tâches supprimées

en: %d deleted efforts
fr: %d suivis supprimés

en: New category (parent: %s)
fr: Nouvelle catégorie (parent: %s)

en: Delete category %s
fr: Suppression de la catégorie %s

en: Modify category %s
fr: Modification de la catégorie %s

en: New task %s
fr: Nouvelle tâche %s

en: Delete task %s
fr: Suppression de la tâche %s

en: Modify task %s
fr: Modification de la tâche %s

en: End of task synchronization.
fr: Synchronisation terminée

en: Could not find task %s for effort.
fr: Impossible de trouver la tâche %s pour l'effort.

en: New effort %s
fr: Nouveau suivi %s

en: Modify effort %s
fr: Modification du suivi %s

en: Sending GUID: %s
fr: Envoi du GUID: %s

en: Reading mail info...
fr: Lecture des informations de l'Email...

en: Reading mail information. Please wait.
fr: Lecture des informations de l'Email. Veuillez patienter.

en: Could not find Thunderbird data dir
fr: Impossible de trouver le répertoire de Thunderbird

en: Could not find Thunderbird profile.
fr: Impossible de trouver le profil Thunderbird

en: No default section in profiles.ini
fr: Pas de section par défaut dans le fichier profiles.ini

en: Malformed Thunderbird internal ID:
    %s. Please file a bug report.
fr: Anomalie sur l'ID interne de Thunderbird :
    %s. Merci de faire un rapport d'anomalie.

en: Could not find directory for ID
    %s.
    Please file a bug report.
fr: Impossible de trouver le répertoire pour l'ID
    %s.

en: Unrecognized URL scheme: "%s"
fr: Adresse URL inconnue : "%s"

en: Could not open an IMAP connection to %(server)s:%(port)s
    to retrieve Thunderbird email message:
    %(reason)s
fr: Impossible d'ouvrir une connexion IMAP vers
    %(server)s:%(port)s
    afin de récupérer l'Email depuis Thunderbird:
    %(reason)s

en: Please enter the domain for user %s
fr: Veuillez indiquer le domaine de l'utilisateur %s

en: Could not select inbox "%s"
    (%s)
fr: Impossible de sélectionner la boîte de réception "%s"
    (%s)

en: No such mail: %d
fr: Aucun mail correspondant: %d

en: Actual start time
fr: Date réelle de début

en: Planned start time
fr: Date de début prévu

en: Due time
fr: Heure due

en: Completion time
fr: Heur d'achèvement

en: Reminder time
fr: Heure de rappel

en: Creation time
fr: Heure de création

en: Period end date
fr: Date de fin de la période

en: Period end time
fr: Heure de fin de la période

en: Period start date
fr: Date de début de la période

en: Period start time
fr: Heure de début de la période

en: No subject
fr: Pas de sujet

en: New task due today
fr: Nouvelle tâche arrivant à échéance aujourd'hui

en: New task due tomorrow
fr: Nouvelle tâche arrivant à échéance demain

en: %d days
fr: %d jours

en: 1 day
fr: 1 jour

en: Every %(frequency)d days
fr: Tous les %(frequency)d jours

en: Every %(frequency)d weeks
fr: Toutes les %(frequency)d semaines

en: Every %(frequency)d months
fr: Tous les %(frequency)d mois

en: Every %(frequency)d years
fr: Tous les %(frequency)d ans

en: Every other day
fr: Tous les deux jours

en: Every other week
fr: Toutes les deux semaines

en: Every other month
fr: Tous les deux mois

en: Every other year
fr: Tous les deux ans

en: Yesterday
fr: Hier

en: now
fr: maintenant

en: The synchronization for source %s
fr: La synchronisation depuis la source %s

en: will be a refresh from server. All local items will
    be deleted. Do you wish to continue?
fr: sera un rafraîchissement depuis le serveur. Tous les éléments locaux seront
    effacés. Voulez-vous continuer ?

en: will be a refresh from client. All remote items will
    be deleted. Do you wish to continue?
fr: sera un rafraîchissement depuis le client. Tous les éléments distants
    seront effacés. Voulez-vous continuer ?

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: Synchronizing. Please wait.
fr: Synchronisation en cours. Veuillez patienter.

en: %d items added.
    %d items updated.
    %d items deleted.
fr: %d objets ajoutés.
    %d objets mis à jour.
    %d objets supprimés.

en: An error occurred in the synchronization.
    Error code: %d; message: %s
fr: Une erreur s'est produite lors de la synchronisation.
    Code d'erreur: %d; message: %s

en: You must first edit your SyncML Settings, in Edit/SyncML preferences.
fr: Vous devez tout d'abord éditer vos préférences SyncML, dans Editer/Préférences SyncML.

en: Pane Switcher
fr: Bascule Volets

en: Restore %s
fr: Restaurer %s

en: Pane Preview
fr: Panneau de prévisualisation

en: Cl&ose
fr: &Fermer

en: Close All
fr: Tout fermer

en: &Next
fr: &Suivant

en: &Previous
fr: &Précédent

en: &Window
fr: &Fenêtre

en: Edit
fr: Éditer

en: %d weeks
fr: %d semaines

en: %d hours
fr: %d heures

en: Done
fr: Terminé

en: Kind of period displayed and its count
fr: Type de période affichée et son compte

en: Month
fr: Mois

en: Calendar orientation
fr: Orientation du calendrier

en: Which tasks to display
fr: Les tâches à afficher

en: Tasks with a planned start date and a due date
fr: Tâches ayant une date de début prévue et une date d'échéance

en: Tasks with a planned start date
fr: Tâches ayant une date de début prévue

en: Tasks with a due date
fr: Tâches avec une date d'échéance

en: All tasks
fr: Toutes les tâches

en: All tasks, except unplanned tasks
fr: Toutes les tâches, à l'exception des tâches non datées

en: Draw a line showing the current time
fr: Dessiner une ligne affichant l'instant présent

en: Color used to highlight the current day
fr: Couleur utilisée pour aujourd'hui

en: All files (*.*)|*
fr: Tous les fichiers (*.*)|*

en: Headers
fr: En-têtes

en: Week number
fr: Numéro de la semaine

en: Calendar span
fr: Portée du calendrier

en: Week
fr: Semaine

en: Work week
fr: Semaine de travail

en: Password:
fr: Mot de passe:

en: Store in keychain
fr: Stocker dans le trousseau de clés

en: There was a problem trying to find out your system's keychain.
    Please file a bug report (see the Help menu) and attach a screenshot of this message.
    Error was:
    
    %s
fr: Il y a eu un problème en essayant de trouver le trousseau de
    votre système. Veuillez soumettre un rapport de bogue (voir
    dans le menu Aide) et joindre une capture d'écran de ce message.
    Erreur:
    
    %s

en: Please enter your password.
fr: Veuillez saisir votre mot de passe.

en: Please enter your password
fr: Veuillez saisir votre mot de passe

en: &Match case
fr: &Sensible à la casse

en: Match case when filtering
fr: Tenir compte de la casse en filtrant

en: &Include sub items
fr: &Inclure les objets fils

en: Include sub items of matching items in the search results
fr: Inclus les sous-objets des objets correspondant dans les résultats de la recherche

en: &Search description too
fr: &Rechercher dans la description aussi

en: Search both subject and description
fr: Rechercher dans les sujets et les descriptions

en: &Regular Expression
fr: Expression &régulière

en: Consider search text as a regular expression
fr: Considérer cette recherche comme une expression régulière

en: This is an invalid regular expression.
fr: Ceci n'est pas un expression régulière valide.

en: Defaulting to substring search.
fr: Recherche des sous-chaînes par défaut

en: Recent searches
fr: Recherches récentes

en: Viewer not searchable
fr: Recherche impossible dans cette vue

en: Compatibility warning
fr: Avertissement de compatibilité

en: The SyncML feature is disabled, because the module
    could not be loaded. This may be because your platform
    is not supported, or under Windows, you may be missing
    some mandatory DLLs. Please see the SyncML section of
    the online help for details (under "Troubleshooting").
fr: La fonctionnalité SyncML est désactivée car le module
    ne peut être chargé. Il se peut que votre plate-forme
    ne soit pas supportée, ou bien si vous utilisez Windows,
    il vous manque peut-être certaines bibliothèques partagées.
    Veuillez consulter la section SyncML de l'aide en ligne
    pour avoir des détails (dans "Résolution des problèmes").

en: Never show this dialog again
fr: Ne plus jamais afficher ce dialogue

en: Error opening URL
fr: Erreur lors de l'ouverture de l'URL
