TaskCoach - en to ja translation catalogue (925 entries)

en: Errors have occured. Please see "taskcoachlog.txt" in your "My Documents" folder.
ja: エラーが発生しました。”ドキュメント”フォルダの”taskcoachlog.txt”を参照してください。

en: Error
ja: エラー

en: Errors have occured. Please see "%s"
ja: エラーが発生しました。ファイル  "%s"を参照してください。

en: Couldn't load settings from TaskCoach.ini:
    %s
ja: TaskCoach.ini から設定を読み込めません :
    %s

en: %s file error
ja: %s ファイルエラー

en: "%s" became top-level because its parent was locally deleted.
ja: 上位が削除されたので、"%s"が上位になります。

en: Conflicts detected for "%s".
    The local version was used.
ja: ローカルバージョンが使われたため、
    "%s"が競合しています。

en: Edit location of attachments
ja: 添付ファイルの場所を変更

en: Edit attachment "%s" location
ja: 添付ファイル "%s" の場所を変更

en: Add attachment
ja: 添付ファイルを追加

en: Add attachment to "%s"
ja: "%s" に添付を追加

en: New attachment
ja: 新しい添付ファイル

en: Remove attachment
ja: 添付ファイルを削除する

en: Remove attachment to "%s"
ja: "%s"から、添付ファイルを削除する

en: Copy
ja: コピー

en: Copy "%s"
ja: "%s" をコピー

en: Delete
ja: 削除

en: Delete "%s"
ja: "%s" を削除

en: Cut
ja: カット

en: Cut "%s"
ja: "%s" を切り取り

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste "%s"
ja: "%s" を貼り付け

en: Paste as subitem
ja: サブアイテムに貼り付ける

en: Paste as subitem of "%s"
ja: "%s"のサブタスクとして貼り付け

en: Drag and drop
ja: ドラッグ＆ドロップ

en: Drag and drop "%s"
ja: "%s" をドラッグアンドドロップ

en: Edit subjects
ja: サブジェクトの編集

en: Edit subject "%s"
ja: サブジェクトの編集 "%s"

en: Edit descriptions
ja: 説明の編集

en: Edit description "%s"
ja: 説明の編集 "%s"

en: Change icons
ja: アイコンの変更

en: Change icon "%s"
ja: アイコンを変更 "%s"

en: Change fonts
ja: フォントの変更

en: Change font "%s"
ja: フォントを変更 "%s"

en: Change foreground colors
ja: 文字色を変更

en: Change foreground color "%s"
ja: 文字色 "%s" を変更

en: Change background colors
ja: 背景色を変更

en: Change background color "%s"
ja: 背景色 "%s" を変更

en: Toggle category
ja: カテゴリ割り当て

en: New category
ja: 新規カテゴリ

en: New subcategories
ja: 新規サブカテゴリー

en: New subcategory
ja: 新規サブカテゴリ

en: Delete categories
ja: カテゴリーの削除

en: Delete category "%s"
ja: "%s"カテゴリーの削除

en: Drag and drop categories
ja: カテゴリーをドラッグ&ドロップ

en: New efforts
ja: 新規エフェクト

en: New note
ja: 新規ノート

en: New subnote
ja: 新規サブノート

en: Add note
ja: 新規ノート

en: Delete tasks
ja: タスクの削除

en: Delete task "%s"
ja: "%s"タスクの削除

en: New task
ja: タスクの新規作成

en: New subtasks
ja: 新規サブタスク

en: New subtask
ja: サブタスクの新規作成

en: Mark tasks completed
ja: タスクの完了

en: Mark task active
ja: タスクのアクティブ化

en: Mark task inactive
ja: タスクの非アクティブ化

en: Start tracking
ja: トラッキング開始

en: Start tracking "%s"
ja: 「%s」のトラッキング開始

en: Stop tracking
ja: トラッキング終了

en: Stop tracking "%s"
ja: 「%s」のトラッキング停止

en: Maximize priority
ja: 優先度を最高にする

en: Maximize priority of "%s"
ja: 「%s」の優先度の最大化

en: Minimize priority
ja: 優先度を最低にする

en: Minimize priority of "%s"
ja: 「%s」の優先度の最小化

en: Increase priority
ja: 優先度を上げる

en: Increase priority of "%s"
ja: 「%s」の優先度を上げる

en: Decrease priority
ja: 優先度を下げる

en: Decrease priority of "%s"
ja: 「%s」の優先度を下げる

en: Change priority
ja: 優先度の変更

en: Change priority of "%s"
ja: "%s"の優先度変更

en: Add note to tasks
ja: メモをタスクに追加

en: Change planned start date
ja: 開始予定日の変更

en: Change due date
ja: 締切日変更

en: Change due date of "%s"
ja: "%s"の締切日変更

en: Change actual start date
ja: 実行日の変更

en: Change completion date
ja: 完了日変更

en: Change reminder dates/times
ja: リマインダーの日時を変更

en: Change reminder date/time of "%s"
ja: "%s"のリマインダーの日時を変更

en: Change recurrences
ja: 繰り返し設定の変更

en: Change recurrence of "%s"
ja: "%s"の繰り返し設定の変更

en: Change percentage complete of "%s"
ja: "%s"の進捗度を変更

en: Change budgets
ja: 予算変更

en: Change budget of "%s"
ja: "%s"の予算変更

en: Change hourly fees
ja: 時給変更

en: Change hourly fee of "%s"
ja: "%s"の時給変更

en: The value is: %s
ja: 値：%s

en: The error is: %s
ja: エラー：%s

en: Settings error
ja: エラー設定

en: Error while saving %s.ini:
    %s
ja: %s.ini:　保存エラー
    %s

en: Save error
ja: 保存エラー

en: Mail.app message
ja: Mail.appからのメッセージ

en: New attachment...
ja: 新規添付ファイル...

en: Insert a new attachment
ja: 添付ファイルの挿入

en: Open attachment
ja: 添付ファイルを開く

en: Open the selected attachments
ja: 選択中の添付ファイルを開く

en: 5 minutes
ja: 5分後

en: Don't snooze
ja: スヌーズしない

en: 10 minutes
ja: 10分後

en: 15 minutes
ja: 15分後

en: 20 minutes
ja: 20分後

en: 30 minutes
ja: 30分後

en: 1.5 hour
ja: 1時間半後

en: 45 minutes
ja: 45分後

en: 1 hour
ja: 1時間後

en: 2 hours
ja: 2時間後

en: 3 hours
ja: 3時間後

en: 4 hours
ja: 4時間後

en: 12 hours
ja: 12時間後

en: 6 hours
ja: 6時間後

en: 8 hours
ja: 8時間後

en: 18 hours
ja: 18時間後

en: 24 hours
ja: 24時間

en: 48 hours
ja: 48時間後

en: 72 hours
ja: 72時間後

en: 2 weeks
ja: 2週間後

en: 1 week
ja: 1週間後

en: Total
ja: 合計

en: Total for %s
ja: %s の合計

en: &New effort...	Ctrl+E
ja: 新規エフォート(&N)...	Ctrl+E

en: Inactive tasks
ja: 非アクティブ

en: Hide &inactive tasks
ja: 非アクティブタスクを隠す (&I)

en: Late tasks
ja: 遅延タスク

en: Hide &late tasks
ja: 遅延タスクを非表示にする

en: Late tasks: %d (%d%%)
ja: 遅延タスク： %d (%d%%)

en: Show/hide late tasks (inactive tasks with a planned start in the past)
ja: 遅延タスクの表示/非表示(開始予定日を過ぎている非実行タスク)

en: Active tasks
ja: アクティブ

en: Hide &active tasks
ja: アクティブタスクを隠す (&A)

en: Due soon tasks
ja: 締め切り間近のタスク

en: Due soon tasks: %d (%d%%)
ja: 締め切り間近のタスク： %d (%d%%)

en: Hide &due soon tasks
ja: 締め切りが近いタスクを隠す

en: Overdue tasks
ja: 期限切れ状態

en: Hide &over due tasks
ja: 期限が過ぎたタスクを隠す

en: Overdue tasks: %d (%d%%)
ja: 期限が過ぎたタスク: %d (%d%%)

en: Completed tasks
ja: 完了状態

en: Completed tasks: %d (%d%%)
ja: 完成したタスク：%d (%d%%)

en: Hide &completed tasks
ja: 完了タスクを隠す (&C)

en: Show/hide completed tasks
ja: 完了タスクを表示/隠す

en: &New task...
ja: 新規タスク(&N)...

en: Arrow down
ja: 下矢印

en: Arrow down with status
ja: 下矢印と状況

en: Blue arrows looped
ja: 環状矢印（青）

en: Green arrows looped
ja: 環状矢印（緑）

en: Arrow up
ja: 上矢印

en: Arrow up with status
ja: 上矢印とステータス

en: Bomb
ja: 爆弾

en: Book
ja: 本

en: Books
ja: 本（複数）

en: Box
ja: 箱

en: Ladybug
ja: テントウムシ

en: Cake
ja: ケーキ

en: Calculator
ja: 電卓

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Cat
ja: 猫

en: Compact disc (CD)
ja: CD

en: Charts
ja: チャート

en: Chatting
ja: チャット

en: Check mark
ja: チェックマーク

en: Clock
ja: 時計

en: Alarm clock
ja: 目覚まし時計

en: Stopwatch
ja: ストップウオッチ

en: Cogwheel
ja: 歯車

en: Cogwheels
ja: 歯車（複数）

en: Desktop computer
ja: デスクトップパソコン

en: Laptop computer
ja: ラップトップパソコン

en: Handheld computer
ja: ハンドヘルドコンピュータ

en: Red cross
ja: ペケ（赤）

en: Die
ja: サイコロ

en: Document
ja: ドキュメント

en: Blue earth
ja: 地球（青）

en: Green earth
ja: 地球（緑）

en: Envelope
ja: 封筒

en: Envelopes
ja: 封筒（複数）

en: Blue folder
ja: フォルダ（青）

en: Light blue folder
ja: 水色のフォルダー

en: Green folder
ja: フォルダ（緑）

en: Grey folder
ja: フォルダ（灰色）

en: Orange folder
ja: フォルダ（オレンジ）

en: Purple folder
ja: フォルダ（紫）

en: Red folder
ja: フォルダ（赤）

en: Yellow folder
ja: フォルダ（黄色）

en: Blue folder with arrow
ja: フォルダ（青）と矢印

en: Heart
ja: ハート

en: Hearts
ja: ハート（複数）

en: Green house
ja: ハウス（緑）

en: Red house
ja: ハウス（赤）

en: Key
ja: 鍵

en: Keys
ja: 鍵（複数）

en: Lamp
ja: 電球

en: Question mark
ja: はてな

en: Information
ja: インフォメーション

en: Blue led
ja: LED（青）

en: Light blue led
ja: LED（薄青）

en: Grey led
ja: LED（灰色）

en: Green led
ja: LED（緑）

en: Light green led
ja: LED（薄緑）

en: Orange led
ja: LED（オレンジ）

en: Purple led
ja: LED（紫）

en: Red led
ja: LED（赤）

en: Yellow led
ja: LED（黄色）

en: Life ring
ja: 浮き輪

en: Locked lock
ja: 閉じた鍵

en: Unlocked lock
ja: 開いた鍵

en: Magnifier glass
ja: 虫眼鏡

en: Piano
ja: ピアノ

en: Music note
ja: 音符

en: Note
ja: 付箋

en: Palette
ja: パレット

en: Paperclip
ja: クリップ

en: Pencil
ja: 鉛筆

en: Person
ja: 人

en: People
ja: 人（複数）

en: Identification
ja: 身分証明書

en: Person talking
ja: 人（会話中）

en: Warning sign
ja: 警告

en: Minus
ja: マイナス

en: Plus
ja: プラス

en: Red star
ja: 星（赤）

en: Yellow star
ja: 星（黄色）

en: Traffic light
ja: 信号機

en: Trashcan
ja: ごみ箱

en: Lightning
ja: 雷

en: Umbrella
ja: 傘

en: Partly sunny
ja: 曇時々晴

en: Wrench
ja: レンチ

en: No icon
ja: なし

en: Close
ja: 閉じる

en: See:
ja: 参照:

en: Description
ja: 説明

en: Subject
ja: タイトル

en: Creation date
ja: 作成日

en: Modification date
ja: 変更日

en: Priority
ja: 優先度

en: Mutually exclusive
ja: 相互排他

en: Subcategories
ja: サブカテゴリ

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Location
ja: 場所

en: Appearance
ja: 表示

en: Foreground color
ja: 文字表示色

en: Background color
ja: 背景色

en: Font
ja: 書体

en: Icon
ja: アイコン

en: Dates
ja: 日付

en: Planned start date
ja: 開始予定日

en: Due date
ja: 完了予定日

en: Actual start date
ja: 実行日

en: Completion date
ja: 完了日

en: Reminder
ja: アラーム

en: Recurrence
ja: 繰り返し

en: Progress
ja: 進捗状況

en: Percentage complete
ja: 達成率

en: Use application-wide setting
ja: アプリケーション全体設定

en: No
ja: いいえ

en: Yes
ja: はい

en: Mark task completed when all children are completed?
ja: 下位階層の全サブタスクが完了時に、タスクが完了させる

en: Budget
ja: 予定時間

en: Time spent
ja: 経過時間

en: Budget left
ja: 残り時間

en: Hourly fee
ja: 時間報酬

en: Fixed fee
ja: 固定報酬

en: Revenue
ja: 収入

en: Effort
ja: エフォート

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Attachments
ja: 添付

en: Notes
ja: ノート

en: Prerequisites
ja: 前提条件

en: Edit task
ja: タスクを編集

en: Task
ja: タスク

en: Start
ja: スタート

en: Week(s)
ja: 週

en: Day(s)
ja: 日

en: Hour(s)
ja: 時

en: Minute(s)
ja: 分

en: Stop
ja: ストップ

en: Start tracking from last stop time
ja: 最終ストップ時間からトラッキングをスタートする

en: Stop tracking now
ja: トラッキングを停止する

en: Warning: start must be earlier than stop
ja: 警告：まず開始してください。

en: Multiple tasks
ja: 複数のタスク

en: %s (task)
ja: %s (タスク)

en: Multiple categories
ja: 複数のカテゴリー

en: %s (category)
ja: %s (カテゴリー)

en: %s (note)
ja: %s (メモ)

en: Multiple attachments
ja: 複数の添付ファイル

en: %s (attachment)
ja: %s (添付ファイル)

en: Use font:
ja: フォント

en: Use color:
ja: この色を使う:

en: None
ja: なし

en: Daily
ja: 毎日

en: Monthly
ja: 毎月

en: Weekly
ja: 毎週

en: Yearly
ja: 毎年

en: keeping dates on the same weekday
ja: 平日に繰り返すようにする

en: day(s),
ja: 日

en: period,
ja: 期間,

en: week(s),
ja: 週

en: month(s),
ja: 月

en: year(s),
ja: 年

en: Export only the selected items
ja: 選択中の項目のみ

en: Write style information to a separate CSS file
ja: スタイル情報を別ファイルへ書き出す

en: If a CSS file exists for the exported file, %(name)s will not overwrite it. This allows you to change the style information without losing your changes on the next export.
ja: %(name)sは既存のCSSファイルを上書きしません。これにより、もしもスタイル情報をカスタマイズした場合、再度エクスポートしたときにその変更を失うことがありません。

en: Export as CSV
ja: CSV形式エクスポート

en: Export as iCalendar
ja: iCalander形式エクスポート

en: Export as HTML
ja: HTML形式エクスポート

en: Export as Todo.txt
ja: Todo.txt形式でエクスポート

en: An iPhone or iPod Touch device is trying
    to synchronize with this task file for
    the first time. What kind of synchronization
    would you like to use?
ja: iPhoneやiPodで初めて
    タスクファイルを同期しようとしています。
    どのような同期方法を使用しますか？

en: Refresh from desktop
ja: デスクトップのデータに合わせる

en: Refresh from device
ja: デバイスのデータに合わせる

en: Cancel
ja: キャンセル

en: You have enabled the iPhone synchronization feature, which
    needs Bonjour. Bonjour does not seem to be installed on
    your system.
ja: Bonjourを必要とするiPhone同期機能が有効になっていますが、
    お使いのコンピュータにBonjourがインストールされていないようです。

en: Please download and install Bonjour for Windows from
ja: Bonjour をダウンロードし、インストールして下さい。

en: Apple's web site
ja: Apple のウェブサイト

en: Bonjour support for Linux is generally provided by
    Avahi.
ja: Linux では Bonjour と互換性が高い Avahi というソフトが
    広く使われています。

en: You may find details for your distribution here
ja: 搭載されているディストリビューションについて

en: Note that under some systems (Fedora), you may have to
    install the avahi-compat-libdns_sd package as well as Avahi in order
    for this to work.
ja: ご注意：一部の環境（特にFedora）では、Avahi に加えて
    avahi-compat-libdns_sd というパッケージもインストールする
    必要があるかもしれません。

en: In addition, if you have a firewall, check that ports 4096-4100 are open.
ja: 尚、ファイヤーウォールをご利用の場合は、ポートの4096-4100番を開放する必要があります。

en: Files
ja: ファイル

en: Auto save after every change
ja: 変更後自動保存

en: Save settings (%s.ini) in the same
    directory as the program
ja: 本アプリと同じディレクトリの配下に
    設定ファイル (%s.ini) を保存する

en: Attachment base directory
ja: 添付ファイルの基準ディレクトリ

en: When adding an attachment, try to make
    its path relative to this one.
ja: ファイルを添付する際は
    相対パスを用いてください。

en: Todo.txt format
ja: Todo.txt フォーマット

en: When saving, automatically export to
ja: 保存時に、自動的にエクスポートする

en: Window behavior
ja: ウィンドウ

en: Show splash screen on startup
ja: 起動時にスプラッシュスクリーンを表示

en: Show tips window on startup
ja: 起動時にTIPSを表示する

en: Start with the main window iconized
ja: スタート時にアイコン化

en: Always
ja: 常に

en: Never
ja: しない

en: If it was iconized last session
ja: 前回終了時と同様

en: Check for new version of %(name)s on startup
ja: スタート時に %(name)s の更新を確認する

en: Hide main window when iconized
ja: アイコン化したときメインウィンドウを隠す

en: Minimize main window when closed
ja: 閉じたときにメインウィンドウを最小化

en: Make clock in the task bar tick when tracking effort
ja: タスクバーで時計表示する

en: Language
ja: 言語

en: Let the system determine the language
ja: 自動選択

en: Language not found?
ja: 言語が見つかりませんか?

en: Features
ja: 機能

en: Enable SyncML
ja: SyncML を有効にする

en: Enable iPhone synchronization
ja: iPhone 同期を有効にする

en: Start of work week
ja: 週の始まり

en: Monday
ja: 月曜日

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Hour of start of work day
ja: 作業日の作業開始時間

en: Hour of end of work day
ja: 作業日の作業終了時間

en: End of day
ja: 1日の終わり

en: Use gradients in calendar views.
    This may slow down Task Coach.
ja: カレンダ表示でグラデーションを使う。
    ※操作が重くなる可能性がある

en: Show a popup with the description of an item
    when hovering over it
ja: タスクにマウスを乗せた際に
    タスクの詳細をポップアップ表示する

en: Mark parent task completed when all children are completed
ja: サブタスクが全て完了したとき、親タスクも完了させる

en: Number of hours that tasks are considered to be 'due soon'
ja: 期限間近の判断基準（時間）

en: Nothing
ja: 特に何もしない

en: Preset
ja: プリセット

en: Today
ja: 本日

en: Tomorrow
ja: 明日

en: Day after tomorrow
ja: 明後日

en: Next Friday
ja: 今度の金曜

en: Next Monday
ja: 今度の月曜

en: Start of day
ja: 一日の始まり

en: Start of working day
ja: 一日の始まり

en: Current time
ja: 現在時刻

en: End of working day
ja: 一日の終わり

en: Default planned start date and time
ja: 標準予定開始日時

en: Task reminders
ja: 通知

en: Snooze times to offer in task reminder dialog
ja: リマインダー・ダイアログで表示する時間

en: Password for synchronization with iPhone
ja: iPhone と同期するためのパスワード

en: Bonjour service name
ja: Bonjour サービス名

en: Upload completed tasks to device
ja: 完了タスクはディバイスへ送る

en: Show the synchronization log
ja: 同期のログを表示する

en: Editor
ja: エディタ

en: Check spelling in editors
ja: スペルチェックを有効にする

en: Reminder date/time
ja: リマインダー 日付/時間

en: Snooze
ja: スヌーズ

en: Mark task completed
ja: 完了にする

en: SyncML server
ja: SyncMLサーバー

en: Custom
ja: カスタム

en: SyncML server URL
ja: SyncML サーバー URL

en: User name/ID
ja: ユーザー名/ID

en: Enable tasks synchronization
ja: タスクの同期を有効にする

en: Tasks database name
ja: タスクのデータベース名

en: Two way
ja: 双方向

en: Slow
ja: 遅く

en: One way from client
ja: クライアントからのみの一方向

en: Refresh from client
ja: クライアントからのみの更新

en: One way from server
ja: サーバからのみの一方向

en: Refresh from server
ja: サーバからのみの更新

en: Enable notes synchronization
ja: ノートの同期を有効にする

en: Notes database name
ja: ノートのデータベース名

en: Access
ja: アクセス

en: New task template
ja: 新規テンプレート

en: Preview
ja: プレビュー

en: Hide this tool from the toolbar
ja: ツールバーから隠す

en: Tools
ja: ツール

en: Separator
ja: 区切り

en: Spacer
ja: スペース

en: Notify me of new versions.
ja: 更新を通知する。

en: New version of %(name)s available
ja: %(name)s の新しいバージョンが利用可能です

en: You are using %(name)s version %(currentVersion)s.
ja: お使いの%(name)sのバージョンは%(currentVersion)sです。

en: Version %(version)s of %(name)s is available from
ja: %(name)s のバージョン %(version)s が入手可能です

en: %(name)s is up to date
ja: %(name)sは最新版です

en: %(name)s is up to date at version %(version)s.
ja: お使いの%(name)sはバージョン%(version)sで最新版です。

en: Couldn't find out latest version
ja: 最新版の確認が失敗しました

en: Couldn't find out what the latest version of %(name)s is.
ja: %(name)sの最新版の確認が失敗しました。

en: Prerelease version
ja: プレリリース版

en: You are using %(name)s prerelease version %(currentVersion)s.
ja: お使いの%(name)sはプレリリース版%(currentVersion)sです。

en: The latest released version of %(name)s is %(version)s.
ja: %(name)sの最新版は%(version)sです。

en: Warning
ja: 警告

en: Do not show this dialog at startup
ja: 起動時にこのメッセージを表示しない

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Notification
ja: 通知

en: %s files (*.tsk)|*.tsk|Backup files (*.tsk.bak)|*.tsk.bak|All files (*.*)|*
ja: %s ファイル (*.tsk)|*.tsk|バックアップファイル (*.tsk.bak)|*.tsk.bak|すべてのファイル (*.*)|*

en: iCalendar files (*.ics)|*.ics|All files (*.*)|*
ja: iCalendar ファイル (*.ics)|*.ics|すべてのファイル (*.*)|*

en: HTML files (*.html)|*.html|All files (*.*)|*
ja: HTML ファイル (*.html)|*.html|全てのファイル (*.*)|*

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*
ja: CSV ファイル (*.csv)|*.csv|テキストファイル (*.txt)|*.txt|全てのファイル (*.*)|*

en: Open
ja: 開く

en: Loaded %(nrtasks)d tasks from %(filename)s
ja: %(nrtasks)d 件のタスクを　%(filename)s　から読み込みました

en: Cannot open %s because it doesn't exist
ja: %s を開けません。(ファイルが存在しません)

en: Merge
ja: マージ

en: Cannot open %(filename)s
    because it is locked.
ja: %(filename)s を開くことができません。
    ファイルがロックされています。

en: Merged %(filename)s
ja: %(filename)s をマージしました

en: Save as
ja: 別名で保存

en: Save selection
ja: 選択した項目のみ保存

en: Cannot save %s
    It is locked by another instance of %s.
ja: %s を保存することができません。
    ファイルが別の %s のインスタンスによってロックされています。

en: Cannot save %s
    %s
ja: %s を保存することができません
    %s

en: Import template
ja: テンプレートのインポート

en: %s template files (*.tsktmpl)|*.tsktmpl
ja: %s テンプレートファイル (*.tsktmpl)|*.tsktmpl

en: Exported %(count)d items to %(filename)s
ja: %(filename)s へ %(count)d 個の項目を出力しました

en: Finished synchronization
ja: 同期を終了しました

en: Synchronization status
ja: 同期ステータス

en: A file named %s already exists.
    Do you want to replace it?
ja: %s は既に存在するファイルです。
    上書きしますか？

en: You have unsaved changes.
    Save before closing?
ja: 保存していない変更があります。
    保存しますか？

en: %s: save changes?
ja: %s: 変更を保存しますか？

en: Cannot open %s because it is locked.
    
    This means either that another instance of TaskCoach
    is running and has this file opened, or that a previous
    instance of Task Coach crashed. If no other instance is
    running, you can safely break the lock.
    
    Break the lock?
ja: ロックされている為、%sを開けません。
    
    原因は、他に現在起動しているTask Coachが既に開いているか、
    または以前にTask Coachが異常終了してしまったと考えられます。
    現在起動中のTask Coachが他にない場合は、ロックを強制解除し
    ても良いです。
    
    ロックを強制解除しますか？

en: %s: file locked
ja: %s: ファイルがロックされています

en: Cannot acquire a lock because locking is not supported
    on the location of %s.
    Open %s unlocked?
ja: %s の場所ではロックがサポートされていないため
    ロックすることができません。
    %s をロックせずに開きますか？

en: Closed %s
ja: %sを閉じました

en: Saved %(nrtasks)d tasks to %(filename)s
ja: %(nrtasks)d 件のタスクを %(filename)s　に保存しました

en: Cannot open %(filename)s
    because it was created by a newer version of %(name)s.
    Please upgrade %(name)s.
ja: お使いの %(name)s よりも新しいバージョンで生成された為、
    %(filename)s を開けません。
    %(name)s を最新版に更新してください。

en: Error while reading %s:
ja: %s:　読み込みエラー:

en: Synchronizing...
ja: 同期中...

en: Synchronizing with %s...
ja: %s と同期中...

en: Welcome to %(name)s version %(version)s
ja: %(name)s バージョン %(version)s　へようこそ！

en: Synchronization type
ja: 同期の種類

en: An iPhone or iPod Touch device tried to synchronize with this
    task file, but the protocol negotiation failed. Please file a
    bug report.
ja: このタスク・ファイルで iPhone または iPod Touch が同期しようとしていますが、
    プロトコールのネゴシエーションに失敗しました。
    バグ報告にご協力願います。

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: &View
ja: ビュー(&V)

en: &New
ja: 新規作成(&N)

en: &Actions
ja: 操作(&A)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &Import
ja: インポート

en: &Export
ja: エクスポート(&E)

en: &Select
ja: 選択(&S)

en: &New viewer
ja: 新規ビュー(&N)

en: &Activate next viewer	Ctrl+PgDn
ja: 次のビューへ(&A)	Ctrl+PgDn

en: Activate &previous viewer	Ctrl+PgUp
ja: 前のビューへ(&P)	Ctrl+PgUp

en: &Mode
ja: モード(&M)

en: &Filter
ja: フィルタ(&F)

en: &Sort
ja: 整列(&S)

en: &Columns
ja: カラム(&C)

en: &Tree options
ja: ツリーオプション(&T)

en: T&oolbar
ja: ツールバー(&o)

en: Show/hide status bar
ja: ステータスバー表示/非表示

en: Status&bar
ja: ステータスバー(&b)

en: &Task
ja: タスク(&T)

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks
ja: タスクを表示するタブを開きます

en: Task &square map
ja: タスクスクエア マップ(&S)

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks in a square map
ja: スクウェア・マップでタスクを表示するタブを開きます

en: T&imeline
ja: タイムライン(&I)

en: Open a new tab with a viewer that displays a timeline of tasks and effort
ja: タイムラインでタスクとエフォートを表示するタブを開きます

en: &Calendar
ja: カレンダー (&C)

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks in a calendar
ja: カレンダーでタスクを表示するタブを開きます

en: &Category
ja: カテゴリ(&C)

en: Open a new tab with a viewer that displays categories
ja: カテゴリ表示タブを開く

en: &Effort
ja: エフォート(&E)

en: Open a new tab with a viewer that displays efforts
ja: エフォートを表示するタブを開きます

en: Open a new tab with a viewer that displays efforts for the selected task
ja: 選択中のタスクに絞ってエフォートを表示するタブを開きます

en: &Note
ja: ノート(&N)

en: Open a new tab with a viewer that displays notes
ja: ノートを表示するタブを開きます

en: &Hide
ja: 隠す(&H)

en: Hide the toolbar
ja: ツールバーを隠す

en: &Small images
ja: アイコンサイズ小(&S)

en: Small images (16x16) on the toolbar
ja: ツールバーのアイコン小サイズ(16x16)

en: &Medium-sized images
ja: アイコンサイズ中(&M)

en: Medium-sized images (22x22) on the toolbar
ja: ツールバーのアイコン中サイズ(22x22)

en: &Large images
ja: アイコンサイズ大(&L)

en: Large images (32x32) on the toolbar
ja: ツールバーのアイコン大サイズ(32x32)

en: New task from &template
ja: テンプレートから新規タスク(&T)

en: &Toggle category
ja: カテゴリ割り当て(&T)

en: Change task &priority
ja: タスク優先度の変更(&P)

en: &Start tracking effort
ja: トラッキングスタート(&S)

en: %s (subcategories)
ja: %s (サブカテゴリー)

en: %s (subtasks)
ja: %s (サブタスク)

en: &Priority
ja: 優先度(&P)

en: Page
ja: ページ

en: %s Reminder
ja: %s のリマインダー

en: %d tasks overdue
ja: %d件のタスクが期限遅れ

en: one task overdue
ja: 1件のタスクが期限遅れ

en: %d tasks due soon
ja: 期限間近 %d 件

en: one task due soon
ja: 期限間近 1 件

en: tracking "%s"
ja: "%s" をトラッキング中

en: tracking effort for %d tasks
ja: %d件のタスクにトラッキングエフォート

en: &Open...	Ctrl+O
ja: 開く(&O)...	Ctrl+O

en: Open %s
ja: %sを開く

en: &Merge...
ja: マージ(&M)...

en: Merge tasks from another file with the current file
ja: 他のファイルのタスクと現在のファイルを結合

en: &Close	Ctrl+W
ja: 閉じる(&C)	Ctrl+W

en: &Save	Ctrl+S
ja: 保存(&s)	Ctrl+S

en: S&ave as...	Shift+Ctrl+S
ja: 別名で保存(&A)...	Shift+Ctrl+S

en: Sa&ve selected tasks to new taskfile...
ja: 選択したタスクのみ保存...

en: Save the selected tasks to a separate taskfile
ja: 選択したタスクのみを抜き出して保存します

en: Save selected task as &template
ja: 選択したタスクをテンプレートとして保存(&T)

en: Save the selected task as a task template
ja: 選択したタスクをタスクテンプレートとして保存

en: &Import template...
ja: テンプレートのインポート(&I)...

en: Import a new template from a template file
ja: テンプレートファイルから新規インポート

en: Edit templates...
ja: テンプレートの編集...

en: Edit existing templates
ja: 既存のテンプレートを編集します

en: Edit templates
ja: テンプレートの編集

en: &Purge deleted items
ja: 完全消去

en: &Page setup...	Shift+Ctrl+P
ja: ページ設定(&P)...	Shift+Ctrl+P

en: &Print preview...
ja: 印刷プレビュー(&P)...

en: Show a preview of what the print will look like
ja: 印刷プレビューを表示

en: Print preview
ja: 印刷プレビュー

en: &Print...	Ctrl+P
ja: 印刷(&P)...	Ctrl+P

en: Export as &HTML...
ja: &HTMLにエクスポート...

en: Export items from a viewer in HTML format
ja: ビューの項目をHTML形式でエクスポートします

en: Export as &CSV...
ja: &CSVにエクスポート...

en: Export items from a viewer in Comma Separated Values (CSV) format
ja: CSV形式でビューの項目をエクスポートします

en: Export as &iCalendar...
ja: iCalendar形式で出力(&I)...

en: Export items from a viewer in iCalendar format
ja: iCalendar形式でビューの項目をエクスポートします

en: Export as &Todo.txt...
ja: &Todo.txtとしてエクスポート...

en: &Import CSV...
ja: CSVのインポート(&I)...

en: Import tasks from a Comma Separated Values (CSV) file
ja: CSV形式のファイルからタスクをインポートします

en: Import CSV
ja: CSVのインポート

en: &Import Todo.txt...
ja: Todo.txtのインポート...

en: Import tasks from a Todo.txt (see todotxt.com) file
ja: Todo.txtからタスクをインポートします

en: Import Todo.txt
ja: Todo.txtのインポート

en: S&yncML synchronization...
ja: SyncML同期(&Y)...

en: Synchronize with a SyncML server
ja: SyncML サーバーと同期

en: &Quit	Ctrl+Q
ja: 終了(&Q)	Ctrl+Q

en: &Undo
ja: アンドゥ(&U)

en: &Redo
ja: やり直す(&R)

en: Cu&t	Ctrl+X
ja: カット(&t)	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
ja: コピー(&C)	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
ja: 貼り付け(&P)	Ctrl+V

en: P&aste as subitem	Shift+Ctrl+V
ja: サブタスクとして貼り付け(&A)	Shift+Ctrl+V

en: &Preferences...	Alt+P
ja: オプション(&P)...	Alt+P

en: Preferences
ja: オプション

en: &SyncML preferences...
ja: SyncML設定(&S)...

en: Edit SyncML preferences
ja: SyncML 設定を編集

en: SyncML preferences
ja: SyncML設定

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: &All	Ctrl+A
ja: 全て選択(&A)	Ctrl+A

en: &Clear selection
ja: クリア(&C)

en: Unselect all items
ja: 全ての選択をクリアします

en: &Clear all filters	Shift-Ctrl-R
ja: フィルタを全て解除(&C)	Shift-Ctrl-R

en: &Reset all categories	Ctrl-R
ja: カテゴリフィルタの解除(&R)	Ctrl-R

en: Show/hide items belonging to %s
ja: %sの項目の表示切り替え

en: &Rename viewer...
ja: ビューの名称を変更(&R)...

en: Rename the selected viewer
ja: 選択したビューの名前を変更

en: New title for the viewer:
ja: ビューの新しいタイトル:

en: Rename viewer
ja: ビューの名称を変更

en: &Hide this column
ja: このコラムを隠す(&H)

en: Hide the selected column
ja: 選択した項目を隠す

en: &Expand all items	Shift+Ctrl+E
ja: 全てのアイテムを広げる(&E)	Shift+Ctrl+E

en: &Collapse all items	Shift+Ctrl+C
ja: 全てのアイテムを折りたたむ(&C)	Shift+Ctrl+C

en: &Ascending
ja: 昇順(&A)

en: Sort ascending (checked) or descending (unchecked)
ja: 昇順 (チェック) ／ 降順 (チェックなし)

en: Sort &case sensitive
ja: 大文字小文字の区別(&C)

en: When comparing text, sorting is case sensitive (checked) or insensitive (unchecked)
ja: 大小文字区別する(チェック）／区別なし（チェックなし）

en: Sort by status &first
ja: ステータス優先で整列(&f)

en: Sort tasks by status (active/inactive/completed) first
ja: アクティブ/非アクティブ/完了順に整列

en: Hide c&omposite tasks
ja: 親タスクを隠す

en: Show/hide tasks with subtasks in list mode
ja: リストモードでサブタスクのあるタスクを表示/隠す

en: &Edit...	RETURN
ja: 編集(&E)...	RETURN

en: Edit the selected item(s)
ja: 選択中の項目を編集します

en: Edit &tracked task...	Shift-Alt-T
ja: トラッキング中のタスクの編集(&T)...	Shift-Alt-T

en: Edit the currently tracked task(s)
ja: 現在トラッキング中のタスクを編集します

en: &Delete	Ctrl+DEL
ja: 削除(&D)	Ctrl+DEL

en: Delete the selected item(s)
ja: 選択中の項目を削除します

en: Create a new task from a template
ja: テンプレートから新規タスクを作成(&F)

en: New task with selected &categories...
ja: 選択中のカテゴリで新規タスク(&C)...

en: Insert a new task with the selected categories checked
ja: 選択されたカテゴリで新規タスクを作成します

en: New task with selected tasks as &prerequisites...
ja: 選択中のタスクを前提条件として新規タスク(&P)...

en: Insert a new task with the selected tasks as prerequisite tasks
ja: 選択されたタスクを前提条件として新規タスクを作成します

en: Insert a new task with the selected tasks as dependent tasks
ja: 選択されたタスクを依存として新規タスクを作成します

en: New &subitem...
ja: 新規サブタスク(&S)...

en: New &subtask...
ja: 新規サブタスク(&s)...

en: New &subnote...
ja: 新規サブノート(&S)...

en: New &subcategory...
ja: 新規サブカテゴリ(&S)...

en: Insert a new subitem of the selected item
ja: 新規サブタスクを挿入

en: Mark the selected task(s) completed
ja: 選択したタスクの完了を入力

en: &Maximize priority	Shift+Ctrl+I
ja: 優先度の最大化(&M)	Shift+Ctrl+I

en: &Minimize priority	Shift+Ctrl+D
ja: 優先度の最小化(&M)	Shift+Ctrl+D

en: &Increase priority	Ctrl+I
ja: 優先度を上げる(&I)	Ctrl+I

en: &Decrease priority	Ctrl+D
ja: 優先度を下げる(&D)	Ctrl+D

en: Toggle %s
ja: %s の切り替え

en: &Mail...	Ctrl-M
ja: メール(&M)...	Ctrl-M

en: &Mail...	Shift-Ctrl-M
ja: メール(&M)...	Shift-Ctrl-M

en: Cannot send email:
    %s
ja: メールを送ることができません:
    %s

en: %s mail error
ja: %s メールエラー

en: Add &note...	Ctrl+B
ja: ノートの追加(&N)...	Ctrl+B

en: Open all notes...	Shift+Ctrl+B
ja: ノートを全て開く...	Shift+Ctrl+B

en: (No subject)
ja: (タイトルなし)

en: Stop tracking or resume tracking effort	Shift+Ctrl+T
ja: トラッキングの開始・停止	Shift+Ctrl+T

en: Stop tracking effort for the active task(s)
ja: アクティブタスクのトラッキングを停止する

en: Resume tracking effort for the last tracked task
ja: 前回停止した時間からトラッキングを再開します

en: New category...	Ctrl-G
ja: 新規カテゴリ...	Ctrl-G

en: New note...	Ctrl-J
ja: 新規ノート...	Ctrl-J

en: &Add attachment...	Shift-Ctrl-A
ja: 添付ファイルの追加(&A)...	Shift-Ctrl-A

en: Error opening attachment
ja: 添付ファイルエラー

en: &Open all attachments...	Shift+Ctrl+O
ja: 全ての添付ファイルを開く(&O)...	Shift+Ctrl+O

en: &Help contents	Ctrl+?
ja: ヘルプ(&H)	Ctrl+?

en: &Help contents	Ctrl+H
ja: ヘルプ(&H)	Ctrl+H

en: Help
ja: ヘルプ

en: &Tips
ja: ヒント(&T)

en: Tips about the program
ja: プログラムのチップス

en: Anonymize
ja: 匿名化

en: Finished
ja: 完了

en: &About %s
ja: %s について(&A)

en: Version and contact information about %s
ja: %sのバージョンとコンタクトインフォメーション

en: About %s
ja: %s の情報

en: &License
ja: ライセンス(&L)

en: %s license
ja: %s ライセンス

en: Check for update
ja: アップデートの確認

en: Check for the availability of a new version of %s
ja: より新しいバージョンの%sがリリースされていないか確認します

en: Cannot open URL:
    %s
ja: このURLは開けません。:
    %s

en: %s URL error
ja: %s URLエラー

en: &Frequently asked questions
ja: よくある質問(&F)

en: Browse the frequently asked questions and answers
ja: よくある質問とその解答を閲覧できます

en: Report a &bug...
ja: バグ報告(&B)...

en: Report a bug or browse known bugs
ja: バグを報告したり、既存のバグを閲覧したりできます

en: Request a &feature...
ja: 新機能提案(&F)...

en: Request a new feature or vote for existing requests
ja: 新機能を提案したり、既存の提案に投票したり出来ます

en: Request &support...
ja: ユーザーサポート(&S)...

en: Request user support from the developers
ja: 開発者によるユーザーサポートの問い合わせができます

en: Help improve &translations...
ja: 翻訳の向上を手伝う(&T)...

en: Help improve the translations of %s
ja: %sの翻訳の向上を手伝うことができます

en: &Donate...
ja: 寄付(&D)...

en: Donate to support the development of %s
ja: %sの開発を支援する為に寄付しましょう

en: &Restore
ja: 復元(&R)

en: Restore the window to its previous state
ja: ウィンドウを復元

en: Search
ja: 検索

en: Effort details
ja: エフォート詳細

en: Effort per day
ja: 1日のエフォート

en: Effort per month
ja: 月のエフォート

en: Effort per week
ja: 週のエフォート

en: List
ja: リスト

en: Tree
ja: ツリー

en: &Configure
ja: 設定(&C)

en: Configure the calendar viewer
ja: カレンダービューの設定を編集します

en: &Next period
ja: 次の期間 (&N)

en: Show next period
ja: 次の期間を表示します (&N)

en: &Previous period
ja: 前の期間 (&P)

en: Show previous period
ja: 前の期間を表示します

en: &Today
ja: 今日(&T)

en: Show today
ja: 本日を表示します

en: &Automatic column resizing
ja: カラム幅の自動調整(&A)

en: When checked, automatically resize columns to fill available space
ja: チェックを付けると、カラムの幅を自動的に調整します。

en: 1 minute
ja: 1分

en: Type
ja: タイプ

en: Sort by subject
ja: タイトルで整列

en: Sub&ject
ja: タイトル(&S)

en: Sort by description
ja: 説明で整列

en: &Description
ja: 説明(&D)

en: Show/hide description column
ja: 説明列を表示/隠す

en: &Notes
ja: ノート(&N)

en: Show/hide notes column
ja: ノートを表示/隠す

en: &Attachments
ja: 添付ファイル(&A)

en: Show/hide attachments column
ja: 添付を表示/隠す

en: Categories: %d selected, %d total
ja: カテゴリ: 選択　%d件, 合計 %d件

en: Status: %d filtered
ja: ステータス: フィルタ %d件

en: Period
ja: 期間

en: Total time spent
ja: 合計経過時間

en: Total revenue
ja: 合計収入

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: &Categories
ja: カテゴリ(&C)

en: Show/hide categories column
ja: カテゴリを表示/隠す

en: &Time spent
ja: 経過時間(&T)

en: Show/hide time spent column
ja: 経過時間を表示/隠す

en: &Revenue
ja: 収入(&R)

en: Show/hide revenue column
ja: 収入を表示/隠す

en: &Total time spent
ja: 合計経過時間 (&T)

en: Show/hide total time spent column
ja: 合計経過時間を表示/隠す

en: &Total revenue
ja: 合計収益(&T)

en: Show/hide total revenue column
ja: 収入を表示/隠す

en: Status: %d tracking
ja: ステータス: トラッキング中%d件

en: Sort categories by subject
ja: タイトルでカテゴリを整列します

en: Sort categories by description
ja: 説明でカテゴリを整列します

en: Sort attachments by subject
ja: タイトルで添付ファイルを整列

en: Sort attachments by description
ja: 説明で添付ファイルを整列

en: Sort attachments by category
ja: カテゴリで添付ファイルを整列

en: Sort notes by subject
ja: タイトルでノートを整列

en: Sort notes by description
ja: 説明でノートを整列

en: Sort notes by category
ja: カテゴリでノートを整列

en: Sort tasks by subject
ja: タイトルでタスクを整列

en: Sort tasks by description
ja: 説明でタスクを整列します

en: Sort tasks by category
ja: カテゴリでタスクを整列します

en: Sort tasks by due date
ja: 完了予定日でタスクを整列

en: &Due date
ja: 完了予定日(&D)

en: Sort tasks by completion date
ja: 完了日でタスクを整列

en: &Completion date
ja: 完了日(&C)

en: Sort tasks by prerequisite tasks
ja: 前提条件でタスクを整列します

en: &Prerequisites
ja: 前提条件タスク(&P)

en: Sort tasks by dependent tasks
ja: 依存でタスクを整列します

en: Sort tasks by time left
ja: 残り時間でタスクを整列します

en: &Time left
ja: 残り時間(&T)

en: Sort tasks by percentage complete
ja: 達成率でタスクを整列します

en: &Percentage complete
ja: 達成率 (&P)

en: Sort tasks by recurrence
ja: 繰り返しでタスクを整列

en: &Recurrence
ja: 繰り返し(&R)

en: Sort tasks by budget
ja: 予定時間でタスクを整列

en: &Budget
ja: 予定時間(&B)

en: Sort tasks by time spent
ja: 経過時間でタスクを整列

en: Budget &left
ja: 残り日数(&D)

en: Sort tasks by budget left
ja: 残り時間でタスクを整列

en: Sort tasks by priority
ja: 優先度でタスクを整列

en: Sort tasks by hourly fee
ja: 時間報酬でタスクを整列

en: &Hourly fee
ja: 時間報酬(&H)

en: Sort tasks by fixed fee
ja: 固定報酬でタスクを整列

en: &Fixed fee
ja: 固定報酬(&F)

en: Sort tasks by revenue
ja: 収入でタスクを整列

en: Sort tasks by reminder date and time
ja: リマインダの日時でタスクを整列

en: &Reminder
ja: リマインダ(&R)

en: &Subject
ja: タイトル(&S)

en: Sort notes by categories
ja: カテゴリでノートを整列

en: Notes: %d selected, %d total
ja: ノート: 選択 %d 件、合計 %d 件

en: Status: n/a
ja: ステータス: 該当なし

en: Tasks: %d selected, %d visible, %d total
ja: タスク: 選択済み%d 件, 可視%d件, 合計%d件

en: Tasks
ja: タスク

en: Timeline
ja: タイムライン

en: Now
ja: 現在

en: Task square map
ja: タスクのスクエア・マップ

en: Calendar viewer configuration
ja: カレンダービューの設定

en: % complete
ja: 達成率 (%)

en: Time left
ja: 残り時間

en: &Dates
ja: 日付(&D)

en: &All date columns
ja: 全ての日付欄(&A)

en: Show/hide all date-related columns
ja: 日付に関連した項目をすべて表示/隠す

en: Show/hide due date column
ja: 完了予定日を表示/隠す

en: Show/hide completion date column
ja: 完了日を表示/隠す

en: Show/hide time left column
ja: 残り時間欄の表示・非表示を切り替えます

en: Show/hide recurrence column
ja: 繰り返しを表示/隠す

en: Show/hide all budget-related columns
ja: 時間に関連した項目をすべて表示/隠す

en: Show/hide budget column
ja: 予定時間を表示/隠す

en: Show/hide budget left column
ja: 残り時間を表示/隠す

en: &Financial
ja: 報酬(&F)

en: Show/hide all finance-related columns
ja: 収入に関連した項目を全て表示/隠す

en: Show/hide hourly fee column
ja: 時間報酬を表示/隠す

en: Show/hide fixed fee column
ja: 固定報酬を表示/隠す

en: Show/hide percentage complete column
ja: 達成率を表示/隠す

en: Show/hide attachment column
ja: 添付ファイルを表示/隠す

en: Show/hide priority column
ja: 優先度を表示/隠す

en: Show/hide reminder column
ja: リマインダーを表示/隠す

en: Comma
ja: 半角コンマ

en: Tab
ja: タブ

en: Space
ja: スペース

en: Colon
ja: 半角コロン

en: Semicolon
ja: 半角セミコロン

en: Simple quote
ja: 半角シングルクォート

en: Double quote
ja: 半角ダブルクオート

en: Double it
ja: 繰り返し

en: Escape with
ja: 特定の文字

en: Import only the selected rows
ja: 選択された行のみインポートする

en: First line describes fields
ja: 最初の行がフィールドの説明である

en: Delimiter
ja: 区切り

en: Quote character
ja: クオート

en: Escape quote
ja: クオートのエスケープ方法

en: Field #%d
ja: フィールド%d

en: Category
ja: カテゴリ

en: Percent complete
ja: 進捗度

en: Column header in CSV file
ja: CSVのフィールド

en: %s attribute
ja: %sのフィールド

en: No field mapping.
ja: フィールドのマッピングが必要です。

en: The "%s" field cannot be selected several times.
ja: フィールド%sは一つだけマッピングしてください。

en: The fields %s cannot be selected several times.
ja: %sのフィールドはそれぞれ一つだけマッピングしてください。

en: Table of contents
ja: 目次

en: About tasks
ja: タスクについて

en: Task properties
ja: タスクの属性

en: Task states
ja: タスクの状態

en: Task colors
ja: タスクの表示色

en: About effort
ja: エフォートについて

en: Effort properties
ja: エフォートの属性

en: About categories
ja: カテゴリについて

en: Category properties
ja: カテゴリの属性

en: About notes
ja: ノートについて

en: Note properties
ja: ノートの属性

en: Printing and exporting
ja: 印刷とエクスポート

en: About printing and exporting
ja: 印刷とエクスポートについて

en: Printing
ja: 印刷

en: Exporting
ja: エクスポート

en: About e-mail integration
ja: メーラー統合について

en: Attaching an e-mail to a task
ja: タスクにメールの添付方法

en: Creating a task from an e-mail
ja: メールからタスクの作成方法

en: SyncML support
ja: SyncMLのサポート

en: What is SyncML
ja: SyncMLとは

en: Setup
ja: セットアップ

en: Limitations
ja: 操作限界

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: iPhone and iPod Touch
ja: iPhoneとiPod Touch

en: %(name)s on the iPhone
ja: iPhone上で%(name)s

en: Configuration
ja: 設定

en: Task templates
ja: タスクのテンプレート

en: About templates
ja: テンプレートについて

en: Using templates
ja: テンプレートの使い方

en: Graphical user interface
ja: グラフィカルユーザーインターフェース

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: <h4>%(name)s - %(description)s</h4>
    <h5>Version %(version)s, %(date)s</h5>
    <p>By %(author)s &lt;%(author_email)s&gt;<p>
    <p><a href="%(url)s" target="_blank">%(url)s</a></p>
    <p>%(copyright)s</p>
    <p>%(license_notice_html)s</p>
ja: <h4>%(name)s - %(description)s</h4>
    <h5>バージョン%(version)s（%(date)s）</h5>
    <p>By %(author)s &lt;%(author_email)s&gt;<p>
    <p><a href="%(url)s" target="_blank">%(url)s</a></p>
    <p>%(copyright)s</p>
    <p>%(license_notice_html)s</p>

en: %(name)s is actively developed. Although the %(name)s developers try hard to prevent them, bugs do happen. So, backing up your work on a regular basis is strongly advised.
ja: %(name)sは常に改善されつつあります。%(name)sの開発者は可能な限りバグの無いよう心がけて開発を図っているものの、 人間なのでひょっとしてバグがどこかに潜んでいるのかもしれません。よって、定期的にバックアップを取ることを強く推奨します。

en: %(name)s has unlimited undo and redo. Any change that you make, be it editing a task description, or deleting an effort record, is undoable. Select 'Edit' -> 'Undo' and 'Edit' -> 'Redo' to go backwards and forwards through your edit history.
ja: %(name)s では何度でも undoとredo動作を行えます。タスクの編集やエフォートの削除など、どのような変更もundoできます。'編集'->'Undo'メニュー、または'編集'->'Redo'メニューを使用してください。

en: %(name)s is available in a number of different languages. Select 'Edit' -> 'Preferences' to see whether your language is one of them. If your language is not available or the translation needs improvement, please consider helping with the translation of %(name)s. Visit %(url)s for more information about how you can help.
ja: %(name)s をさまざまな言語で使用できます。'編集'　->　'設定'　メニューで使いたい言語がないか見てみましょう。もし使いたい言語がないか、翻訳に修正が必要なら、%(name)s の翻訳の手伝いを考えてみてください。詳しくは %(url)s を参照してください。

en: If you enter a URL (e.g. %(url)s) in a task or effort description, it becomes a link. Clicking on the link will open the URL in your default web browser.
ja: %(url)s のようにURLを入力した場合、クリックすれば開きます。

en: You can drag and drop tasks in the tree view to rearrange parent-child relationships between tasks. The same goes for categories.
ja: タスク間の親子関係は、ツリービューでドラッグ＆ドロップすれば変更できます。カテゴリも同じです。

en: You can drag files from a file browser onto a task to create attachments. Dragging the files over a tab will raise the appropriate page, dragging the files over a collapsed task (the boxed + sign) in the tree view will expand the task to show its subtasks.
ja: ファイルをドラッグ＆ドロップして、添付ファイルにすることができます。

en: What is actually printed when you select 'File' -> 'Print' depends on the current view. If the current view shows the task list, a list of tasks will be printed, if the current view shows effort grouped by month, that will be printed. The same goes for visible columns, sort order, filtered tasks, etc.
ja: ファイルメニューの印刷では、現在表示されている画面が印刷できます。

en: Browse for files to add as attachment to the selected item(s)
ja: 選択されたファイルを添付ファイルとして追加します

en: Insert a new category
ja: 新規カテゴリを挿入

en: Cut the selected item(s) to the clipboard
ja: 切り取ります

en: Copy the selected item(s) to the clipboard
ja: クリップボードにコピーします

en: Paste item(s) from the clipboard
ja: クリップボードから貼り付けます

en: Edit preferences
ja: 設定変更

en: Redo the last command that was undone
ja: 取り消した最後のコマンドを再実行

en: Select all items in the current view
ja: すべて選択します

en: Undo the last command
ja: 最後のコマンドをアンドゥ

en: Add an effort period to the selected task(s)
ja: 選択したタスクにエフォートを追加

en: Start tracking effort for the selected task(s)
ja: アクティブタスクのトラッキングを開始

en: Stop tracking effort or resume tracking effort
ja: トラッキングを開始または停止します

en: Close the current file
ja: 現在のファイルを閉じる

en: Exit %s
ja: 終了 %s

en: Open a %s file
ja: %sファイルを開く

en: Save the current file
ja: 現在のファイルを保存

en: Save the current file under a new name
ja: 現在のファイルを新しい名前で保存

en: Help about the program
ja: ヘルプ

en: Insert a new note
ja: 新規ノートの挿入

en: Print the current file
ja: 現在のファイルを印刷

en: Setup the characteristics of the printer page
ja: 印刷設定

en: Show all items (reset all filters)
ja: 全てのアイテムを表示(フィルタのリセット)

en: Decrease the priority of the selected task(s)
ja: 選択したタスクの優先度を下げます

en: Increase the priority of the selected task(s)
ja: 選択したタスクの優先度を上げます

en: Make the selected task(s) the highest priority task(s)
ja: 選択したタスクの優先度を最高にします

en: Make the selected task(s) the lowest priority task(s)
ja: 選択したタスクの優先度を最低にします

en: Insert a new task
ja: 新しいタスクを挿入

en: Collapse all items with subitems
ja: サブアイテムのある全てのアイテムを折りたたむ

en: Expand all items with subitems
ja: サブアイテムのある全てのアイテムを広げる

en: Activate the next open viewer
ja: 次に開いたビューへ

en: Activate the previous open viewer
ja: 前に開いたビューへ

en: An iPhone or iPod Touch tried to connect to Task Coach,
    but no password is set. Please set a password in the
    iPhone section of the configuration and try again.
ja: iPhoneまたはiPod TouchがTask Coachに接続しようとしたようですが、
    まだパスワードが設定されていません。オプションのiPhoneタブにて
    パスワードを設定してからもう一度お試しください。

en: Protocol version: %d
ja: プロトコールバージョン: %d

en: Rejected protocol version %d
ja: プロトコールバージョンの%dが却下されました

en: Device name: %s
ja: ディバイス名: %s

en: Sending file name: %s
ja: ファイル名の送信: %s

en: %d categories
ja: カテゴリ%d件

en: Send category %s
ja: カテゴリ%sの送信

en: Response: %d
ja: レスポンス結果: %d

en: %d tasks
ja: タスク%d件

en: Send task %s
ja: タスク%sの送信

en: %d efforts
ja: エフォート%d件

en: Send effort %s
ja: エフォート%sの送信

en: Finished.
ja: 完了しました。

en: %d new categories
ja: 新しいカテゴリは%d件

en: %d new tasks
ja: 新しいタスクは%d件

en: %d new efforts
ja: 新しいエフォートは%d件

en: %d modified categories
ja: 変更されたカテゴリは%d件

en: %d modified tasks
ja: 変更されたタスクは%d件

en: %d modified efforts
ja: 変更されたエフォートは%d件

en: %d deleted categories
ja: 削除されたカテゴリは%d件

en: %d deleted tasks
ja: 削除されたタスクは%d件

en: %d deleted efforts
ja: 削除されたエフォートは%d件

en: New category (parent: %s)
ja: 新しいカテゴリ（親カテゴリ：%s）

en: Delete category %s
ja: カテゴリ%sの削除

en: Modify category %s
ja: カテゴリ%sの変更

en: New task %s
ja: 新しいタスク%s

en: Delete task %s
ja: タスク%sの削除

en: Modify task %s
ja: タスク%sの変更

en: New effort %s
ja: 新しいエフォート%s

en: Modify effort %s
ja: エフォート%sの変更

en: Sending GUID: %s
ja: GUIDの送信: %s

en: No subject
ja: 無題

en: New task due today
ja: 今日が期限の新規タスク

en: New task due tomorrow
ja: 明日が期限の新規タスク

en: %d days
ja: %d日

en: 1 day
ja: 1日

en: Every %(frequency)d days
ja: %(frequency)d 日ごと

en: Every %(frequency)d weeks
ja: %(frequency)d 週ごと

en: Every %(frequency)d months
ja: %(frequency)d 月ごと

en: Every %(frequency)d years
ja: %(frequency)d 年ごと

en: Every other day
ja: 隔日

en: Every other week
ja: 隔週

en: Every other month
ja: 隔月

en: Every other year
ja: 隔年

en: now
ja: 現在

en: Synchronization
ja: 同期

en: Synchronizing. Please wait.
ja: 同期中・・・暫くお待ち下さい

en: %d items added.
    %d items updated.
    %d items deleted.
ja: 追加： %d 件
    更新： %d 件
    削除： %d 件

en: An error occurred in the synchronization.
    Error code: %d; message: %s
ja: 同期中にエラーが発生しました。
    エラーコード: %d、メッセージ: %s

en: Cl&ose
ja: 閉じる (&O)

en: Close All
ja: 全て閉じる

en: &Next
ja: 次へ (&N)

en: &Previous
ja: 前へ (&P)

en: &Window
ja: ウィンドウ (&W)

en: Edit
ja: 編集

en: Kind of period displayed and its count
ja: 表示期間とその単位

en: Month
ja: 月次

en: Calendar orientation
ja: カレンダの方向

en: Horizontal
ja: 横

en: Vertical
ja: 縦

en: All tasks
ja: すべてのタスク

en: Draw a line showing the current time
ja: 現時刻を示す線を表示する

en: Color used to highlight the current day
ja: 本日のハイライト色

en: Password:
ja: パスワード :

en: Please enter your password
ja: パスワードを入力して下さい

en: &Match case
ja: 大文字小文字の区別(&M)

en: Match case when filtering
ja: フィルタ時に大文字・小文字を区別する

en: &Include sub items
ja: サブ項目を含む(&I)

en: Include sub items of matching items in the search results
ja: 一致した項目のサブ項目も検索結果に表示する

en: &Search description too
ja: 説明も検索対象

en: Search both subject and description
ja: タイトルと説明で検索

en: This is an invalid regular expression.
ja: 無効な正規表現です

en: Recent searches
ja: 最近の検索

en: Viewer not searchable
ja: ビューは検索不可能です

en: Compatibility warning
ja: 互換性警告

en: Never show this dialog again
ja: 以後このダイアログを表示しない

en: Error opening URL
ja: URLを開けませんでした
