TaskCoach - en to ro translation catalogue (1394 entries)

en: Errors have occured. Please see "taskcoachlog.txt" in your "My Documents" folder.
ro: S-a produs o eroare. Verificaţi fişierul "taskcoachlog.txt" din directorul "My Documents".

en: Error
ro: Eroare

en: Errors have occured. Please see "%s"
ro: S-a produs o eroare. Verificaţi "%s".

en: Couldn't load settings from TaskCoach.ini:
    %s
ro: Nu s-au putut încărca configurările din TaskCoach.ini:
    %s

en: %s file error
ro: %s eroare  de fișier

en: "%s" became top-level because its parent was locally deleted.
ro: "%s" a ajuns in vârful ierarhiei pentru că părintele sau a fost şters local.

en: Conflicts detected for "%s".
    The local version was used.
ro: Au fost detectate confilcte în "%s".
    A fost utilizată versiunea locală.

en: Edit location of attachments
ro: Editează locația atașamentelor

en: Edit attachment "%s" location
ro: Editează locația atașamentului „%s”

en: Add attachment
ro: Adaugă un atașament

en: Add attachment to "%s"
ro: Adaugă atașament la „%s”

en: New attachment
ro: Atașament nou

en: Remove attachment
ro: Înlătură atașamentul

en: Remove attachment to "%s"
ro: Înlătură atașamentul de la „%s”

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy "%s"
ro: Copiază "%s"

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete "%s"
ro: Șterge „%s”

en: Cut
ro: Taie

en: Cut "%s"
ro: Taie „%s”

en: Paste
ro: Lipește

en: Paste "%s"
ro: Inserează "%s"

en: Paste as subitem
ro: Inserează ca subelement

en: Paste as subitem of "%s"
ro: Inserează ca subelement al "%s"

en: Drag and drop
ro: Trage și pune

en: Drag and drop "%s"
ro: Trage și depune "%s"

en: Edit subjects
ro: Editează subiectele

en: Edit subject "%s"
ro: Editează subiecturl „%s”

en: Edit descriptions
ro: Editează descrierile

en: Edit description "%s"
ro: Editează descrierea „%s”

en: Change icons
ro: Schimbă pictogramele

en: Change icon "%s"
ro: Schimbă pictograma „%s”

en: Change fonts
ro: Schimbă fonturile

en: Change font "%s"
ro: Schimbă fontul „%s”

en: Change foreground colors
ro: Schimbă culorile de prim-plan

en: Change foreground color "%s"
ro: Schimbă culoarea „%s” de prim-plan

en: Change background colors
ro: Schimbă culorile de fundal

en: Change background color "%s"
ro: Schimbă culoarea „%s” de fundal

en: Toggle category
ro: Schimbă categoria

en: Toggle category of "%s"
ro: Schimbă categoria lui „%s”

en: New category
ro: Categorie nouă

en: New subcategories
ro: Subcategorii noi

en: New subcategory of "%s"
ro: Subcategorie nouă a lui „%s”

en: New subcategory
ro: Subcategorie nouă

en: Edit exclusive subcategories
ro: Editează categoriile exclusive

en: Edit exclusive subcategories of "%s"
ro: Editează categoriile exclusive ale lui „%s”

en: Delete categories
ro: Șterge categoriile

en: Delete category "%s"
ro: Șterge categoria „%s”

en: Drag and drop categories
ro: Trage și pune categoriile

en: New efforts
ro: Eforturi noi

en: New effort of "%s"
ro: Efort nou pentru "%s"

en: Delete efforts
ro: Șterge eforturile

en: Delete effort "%s"
ro: Șterge efortul „%s”

en: Change task of effort
ro: Schimbă sarcina efortului

en: Change task of "%s" effort
ro: Schimbă sarcina efortului „%s”

en: Change effort start date and time
ro: Schimbă data/ora de început a efortului

en: Change effort start date and time of "%s"
ro: Schimbă data/ora de început a efortului „%s”

en: Change effort stop date and time
ro: Schimbă data/ora de sfîrșit a efortului

en: Change effort stop date and time of "%s"
ro: Schimbă data/ora de sfîrșit a efortului „%s”

en: New note
ro: Notiță nouă

en: New subnotes
ro: Subnotițe noi

en: New subnote of "%s"
ro: Subnotiță nouă a lui „%s”

en: New subnote
ro: Subnotiță nouă

en: Delete notes
ro: Șterge notițele

en: Delete note "%s"
ro: Șterge notița „%s”

en: Drag and drop notes
ro: Trage și pune notițele

en: Drag and drop note "%s"
ro: Trage și depune notița "%s"

en: Add note
ro: Adaugă notiță

en: Add note to "%s"
ro: Adaugă notiță la „%s”

en: Add subnote
ro: Adaugă subnotiță

en: Add subnote to "%s"
ro: Adaugă subnotiță la „%s”

en: Remove note
ro: Înlătură notița

en: Remove note from "%s"
ro: Înlătură notița din „%s”

en: Drag and drop tasks
ro: Trage și pune sarcinile

en: Delete tasks
ro: Șterge sarcinile

en: Delete task "%s"
ro: Șterge sarcina „%s”

en: New task
ro: Sarcină nouă

en: New subtasks
ro: Subsarcini noi

en: New subtask of "%s"
ro: Subsarcină nouă a "%s"

en: New subtask
ro: Subsarcină nouă

en: Mark tasks completed
ro: Marchează sarcinile ca încheiate

en: Mark "%s" completed
ro: Marchează "%s" ca încheiată

en: Mark task active
ro: Marcaţi sarcina ca fiind activă.

en: Mark "%s" active
ro: Marcaţi "%s" ca activă.

en: Mark task inactive
ro: Marcaţi sarcina ca fiind inactivă.

en: Mark "%s" inactive
ro: Marcaţi "%s" ca inactivă.

en: Start tracking
ro: Pornește urmărirea

en: Start tracking "%s"
ro: Pornește urmărirea "%s"

en: Stop tracking
ro: Oprește urmărirea

en: Stop tracking "%s"
ro: Oprește urmărirea "%s"

en: Maximize priority
ro: Maximizează prioritatea

en: Maximize priority of "%s"
ro: Maximizează prioritatea lui „%s”

en: Minimize priority
ro: Minimizează prioritatea

en: Minimize priority of "%s"
ro: Minimizează prioritatea lui „%s”

en: Increase priority
ro: Incrementează prioritatea

en: Increase priority of "%s"
ro: Incrementează prioritatea lui „%s”

en: Decrease priority
ro: Decrementează prioritatea

en: Decrease priority of "%s"
ro: Decrementează prioritatea lui „%s”

en: Change priority
ro: Schimbă prioritatea

en: Change priority of "%s"
ro: Schimbă prioritatea lui „%s”

en: Add note to tasks
ro: Adaugă notiță la sarcini

en: Change planned start date
ro: Schimbaţi data la care planificaţi să începeţi.

en: Change planned start date of "%s"
ro: Schimbaţi data la care planificaţi să începeţi "%s".

en: Change due date
ro: Schimbă data scadentă

en: Change due date of "%s"
ro: Schimbă data scadentă a "%s”

en: Change actual start date
ro: Schimbaţi data la care a început.

en: Change actual start date of "%s"
ro: Schimbaţi data la care a început "%s".

en: Change completion date
ro: Schimbă data de încheiere

en: Change completion date of "%s"
ro: Schimbă data de încheiere a "%s”

en: Change reminder dates/times
ro: Schimbă datele/orele rapelului

en: Change reminder date/time of "%s"
ro: Schimbă data/ora rapelului lui „%s”

en: Change recurrences
ro: Schimbă recurențele

en: Change recurrence of "%s"
ro: Schimbă recurența lui „%s”

en: Change percentage complete of "%s"
ro: Schimbă procentajul completat a "%s”

en: Change when tasks are marked completed
ro: Schimbă când sarcinile sunt marcate ca fiind încheiate

en: Change when "%s" is marked completed
ro: Schimbă când "%s" sunt marcate ca fiind încheiate

en: Change budgets
ro: Schimbă bugetele

en: Change budget of "%s"
ro: Schimbă bugetul lui „%s”

en: Change hourly fees
ro: Schimbă tariful orar

en: Change hourly fee of "%s"
ro: Schimbă tariful orar al lui „%s”

en: Change fixed fees
ro: Schimbă tarifele fixe

en: Change fixed fee of "%s"
ro: Schimbă tariful fix al lui „%s”

en: Toggle prerequisite
ro: Schimbă precerințele

en: Toggle prerequisite of "%s"
ro: Schimbă precerințele lui „%s”

en: Error while reading the %s-%s setting from %s.ini.
ro: Eroare la citirea setărilor%s-%s de la %s.ini.

en: The value is: %s
ro: Valoarea este: %s

en: The error is: %s
ro: Valoarea este: %s

en: %s will use the default value for the setting and should proceed normally.
ro: %s va utiliza valoarea implicită pentru setare și ar trebui să continue normal.

en: Settings error
ro: Eroare de setări

en: Error while saving %s.ini:
    %s
ro: Eroare la salvarea %s.ini:
    %s

en: Save error
ro: Eroare la salvare

en: Mail.app message
ro: Mesaj Mail.app

en: New attachment...
ro: Atașament nou...

en: Insert a new attachment
ro: Inserați un atașament nou

en: Open attachment
ro: Deschide atașamentul

en: Open the selected attachments
ro: Deschide atașamentele selectate

en: 5 minutes
ro: 5 minute

en: Don't snooze
ro: Fără ațipire

en: 10 minutes
ro: 10 minute

en: 15 minutes
ro: 15 minute

en: 20 minutes
ro: 20 de minute

en: 30 minutes
ro: 30 de minute

en: 1.5 hour
ro: 1,5 ore

en: 45 minutes
ro: 45 de minute

en: 1 hour
ro: 1 oră

en: 2 hours
ro: 2 ore

en: 3 hours
ro: 3 ore

en: 4 hours
ro: 4 ore

en: 12 hours
ro: 12 ore

en: 6 hours
ro: 6 ore

en: 8 hours
ro: 8 ore

en: 18 hours
ro: 18 ore

en: 24 hours
ro: 24 de ore

en: 48 hours
ro: 48 de ore

en: 72 hours
ro: 72 de ore

en: 2 weeks
ro: 2 săptămîni

en: 1 week
ro: 1 săptămînă

en: Total for %s
ro: Total pentru %s

en: &New effort...	Ctrl+E
ro: Efort &nou...	Ctrl+E

en: Inactive tasks
ro: Sarcini inactive

en: Hide &inactive tasks
ro: Ascunde sarcinile &inactive

en: Inactive tasks: %d (%d%%)
ro: Sarcini inactive: %d (%d%%)

en: Show/hide inactive tasks (incomplete tasks without actual start date)
ro: Afişaţi/ascundeţi sarcinile inactive (sarcini incomplete care nu au început)

en: Late tasks
ro: Sarcini întârziate

en: Hide &late tasks
ro: Ascunde sarcinile î&ntârziate

en: Late tasks: %d (%d%%)
ro: Sarcini întârziate: %d (%d%%)

en: Show/hide late tasks (inactive tasks with a planned start in the past)
ro: Afişaţi/ascundeţi sarcinile întârziate (sarcini a căror dată de început planificată a trecut)

en: Active tasks
ro: Sarcini active

en: Active tasks: %d (%d%%)
ro: Sarcini active: %d (%d%%)

en: Hide &active tasks
ro: Ascunde sarcinile &active

en: Show/hide active tasks (incomplete tasks with an actual start date in the past)
ro: Afişaţi/ascundeţi sarcinile active (sarcini incomplete care au început deja).

en: Due soon tasks
ro: Sarcini care trebuie completate în curând

en: Due soon tasks: %d (%d%%)
ro: Sarcini care trebuie completate în curând: %d (%d%%)

en: Hide &due soon tasks
ro: Ascunde sarcinile al căror termen se apropie

en: Show/hide due soon tasks (incomplete tasks with a due date in the near future)
ro: Afişaţi/ascundeţi sarcinile care trebuie completate în curând (sarcini incomplete al căror termen este aproape)

en: Overdue tasks
ro: Sarcini cu termen de încheiere depăşit

en: Hide &over due tasks
ro: Ascunde sarcinile care au &depăşit termenul

en: Overdue tasks: %d (%d%%)
ro: Sarcini cu termen depăşit: %d (%d%%)

en: Show/hide over due tasks (incomplete tasks with a due date in the past)
ro: Afişaţi/ascundeţi sarcinile care au depăşit termenul (sarcini incomplete a căror dată limită a trecut)

en: Completed tasks
ro: Sarcini încheiate

en: Completed tasks: %d (%d%%)
ro: Sarcini completate: %d (%d%%)

en: Hide &completed tasks
ro: As&cunde sarcinile terminate

en: Show/hide completed tasks
ro: Arată/ascunde sarcinile terminate

en: &New task...
ro: Sarcină &nouă...

en: Arrow down
ro: Săgeată jos

en: Arrow down with status
ro: Săgeată jos cu stare

en: Blue arrows looped
ro: Săgeți albastre circulare

en: Green arrows looped
ro: Săgeți verzi circulare

en: Arrow up
ro: Săgeată sus

en: Arrow up with status
ro: Săgeată sus cu stare

en: Bomb
ro: Bombă

en: Book
ro: Carte

en: Books
ro: Cărți

en: Box
ro: Căsuță

en: Ladybug
ro: Gărgăriță

en: Cake
ro: Prăjitură

en: Cat
ro: Pisică

en: Charts
ro: Diagrame

en: Chatting
ro: Discuții

en: Check mark
ro: Bifare

en: Check marks
ro: Bife

en: Clock
ro: Ceas

en: Alarm clock
ro: Ceas cu alarmă

en: Stopwatch
ro: Cronometru

en: Cogwheel
ro: Roată dințată

en: Cogwheels
ro: Roți dințate

en: Desktop computer
ro: Calculator de birou

en: Laptop computer
ro: Calculator portabil

en: Handheld computer
ro: Calculator de buzunar

en: Red cross
ro: Cruce roșie

en: Die
ro: Zar

en: Blue earth
ro: Pămînt albastru

en: Green earth
ro: Părmînt verde

en: Envelope
ro: Plic

en: Envelopes
ro: Plicuri

en: Blue folder
ro: Dosar albastru

en: Light blue folder
ro: Dosar albastru deschis

en: Green folder
ro: Dosar verde

en: Grey folder
ro: Dosar gri

en: Orange folder
ro: Dosar portocaliu

en: Purple folder
ro: Dosar purpuriu

en: Red folder
ro: Dosar roșu

en: Yellow folder
ro: Dosar galben

en: Blue folder with arrow
ro: Dosar albastru cu săgeată

en: Heart
ro: Inimă

en: Hearts
ro: Inimi

en: Green house
ro: Casă verde

en: Red house
ro: Casă roșie

en: Key
ro: Cheie

en: Keys
ro: Chei

en: Lamp
ro: Lampă

en: Question mark
ro: Semn de întrebare

en: Information
ro: Informație

en: Blue led
ro: Led albastru

en: Light blue led
ro: Led albastru aprins

en: Grey led
ro: Led gri

en: Green led
ro: Led verde

en: Light green led
ro: Led verde aprins

en: Orange led
ro: Led portocaliu

en: Purple led
ro: Led purpuriu

en: Red led
ro: Led roșu

en: Yellow led
ro: Led galben

en: Life ring
ro: Cerc vital

en: Locked lock
ro: Lacăt închis

en: Unlocked lock
ro: Lacăt deschis

en: Magnifier glass
ro: Lupă de mărit

en: Piano
ro: Pian

en: Music note
ro: Notă muzicală

en: Note
ro: Notiță

en: Palette
ro: Paletă

en: Paperclip
ro: Agrafă

en: Pencil
ro: Creion

en: Person
ro: Persoană

en: People
ro: Persoane

en: Identification
ro: Identificare

en: Person talking
ro: Persoană vorbind

en: Warning sign
ro: Semn de avertizare

en: Red star
ro: Stea roșie

en: Yellow star
ro: Stea galbenă

en: Traffic light
ro: Semafor

en: Trashcan
ro: Coș de gunoi

en: Lightning
ro: Fulger

en: Umbrella
ro: Umbrelă

en: Partly sunny
ro: Parțial însorit

en: Wrench
ro: Cheie

en: No icon
ro: Fără pictogramă

en: File
ro: Fișier

en: Full path
ro: Cale completă

en: Date
ro: Dată

en: Restore
ro: Restabilește

en: Close
ro: Închide

en: Choose the restoration destination
ro: Alege destinaţia

en: Message from the %s developers
ro: Mesaj de la cei care au dezvoltat %s.

en: See:
ro: Vedeţi:

en: Description
ro: Descriere

en: Edit to change all subjects
ro: Editează pentru a schimba toate subiectele

en: Subject
ro: Subiect

en: Edit to change all descriptions
ro: Editează pentru a schimba toate descrierile

en: Creation date
ro: Data creării

en: Modification date
ro: Data modificării

en: Priority
ro: Prioritate

en: Mutually exclusive
ro: Excludere reciprocă

en: Subcategories
ro: Subcategorii

en: Edit to change location of all attachments
ro: Editează pentru a schimba locația tuturor atașamentelor

en: Browse
ro: Răsfoiește

en: Location
ro: Locație

en: Appearance
ro: Aspect

en: Foreground color
ro: Culoare de prim plan

en: Background color
ro: Culoare de fundal

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Dates
ro: Date

en: Planned start date
ro: Data de început planificată

en: Due date
ro: Data scadentă

en: Actual start date
ro: Data la care a început

en: Completion date
ro: Data de terminare

en: Reminder
ro: Rapel

en: Recurrence
ro: Recurență

en: Progress
ro: Progres

en: Percentage complete
ro: Procentaj terminat

en: Use application-wide setting
ro: Utilizează configurația globală a aplicației

en: No
ro: Nu

en: Yes
ro: Da

en: Mark task completed when all children are completed?
ro: Se marchează sarcina ca terminată cînd toate subsarcinile sînt terminate?

en: Budget
ro: Buget

en: Time spent
ro: Timp consumat

en: Budget left
ro: Buget rămas

en: Hourly fee
ro: Tarif orar

en: Fixed fee
ro: Tarif fix

en: Revenue
ro: Venit

en: Effort
ro: Efort

en: Categories
ro: Categorii

en: Attachments
ro: Atașamente

en: Notes
ro: Notițe

en: Prerequisites
ro: Precerințe

en: Edit task
ro: Editează sarcina

en: Task
ro: Sarcină

en: Start
ro: Pornește

en: Week(s)
ro: Săptămîni

en: Day(s)
ro: Zile

en: Hour(s)
ro: Ora (ore)

en: Minute(s)
ro: Minut(e)

en: Stop
ro: Sfîrșit

en: Start tracking from last stop time
ro: Reia urmărirea de la ultima dată de oprire

en: Stop tracking now
ro: Opreşte urmărirea acum

en: Warning: start must be earlier than stop
ro: Avertisment: începutul trebuie să fie anterior sfîrșitului

en: Multiple tasks
ro: Sarcini multiple

en: %s (task)
ro: %s (sarcină)

en: Multiple categories
ro: Categorii multiple

en: %s (category)
ro: %s (categorie)

en: Multiple notes
ro: Notițe multiple

en: %s (note)
ro: %s (notiță)

en: Multiple attachments
ro: Atașamente multiple

en: %s (attachment)
ro: %s (atașament)

en: Multiple efforts
ro: Eforturi multiple

en: %s (effort)
ro: %s (efort)

en: Use font:
ro: Utilizează fontul:

en: Use color:
ro: Utilizează culoarea:

en: None
ro: Neant

en: Daily
ro: Zilnică

en: Monthly
ro: Lunară

en: Weekly
ro: Săptămînală

en: Yearly
ro: Anuală

en: keeping dates on the same weekday
ro: păstrînd datele în aceeași zi a săptămînii

en: , every
ro: , toate

en: Stop after
ro: Oprește după

en: recurrences
ro: recurențe

en: Schedule each next recurrence based on
ro: Planificați fiecare repetare viitoare în funcție de

en: previous planned start and/or due date
ro: Data de început şi/sau sfârşit planificată anterior

en: last completion date
ro: Ultima dată de încheiere

en: day(s),
ro: zi(le),

en: period,
ro: perioadă,

en: week(s),
ro: săptămînă(i),

en: month(s),
ro: lună(i),

en: year(s),
ro: an(i),

en: Export items from:
ro: Exportaţi elemente din:

en: Export only the selected items
ro: Exportați doar elementele selectate

en: Columns to export:
ro: Coloanele care vor fi exportate:

en: Put task dates and times in separate columns
ro: Puneţi data si timpul sarcinii în coloane separate

en: Write style information to a separate CSS file
ro: Scrieți informațiile despre stil într-un fișier CSS separat

en: If a CSS file exists for the exported file, %(name)s will not overwrite it. This allows you to change the style information without losing your changes on the next export.
ro: Dacă există un fișier CSS pentru fișierul exportat, %(name)s nu îl va suprascrie. Aceasta vă permite să modificați informația de stil fără a pierde modificările la următoarea exportare.

en: Export as CSV
ro: Exportă ca CSV

en: Export as iCalendar
ro: Exportă ca iCalendar

en: Export as HTML
ro: Exportă ca HTML

en: Export as Todo.txt
ro: Exportați ca și Deefectuat.txt

en: An iPhone or iPod Touch device is trying
    to synchronize with this task file for
    the first time. What kind of synchronization
    would you like to use?
ro: Un dispozitiv iPhone sau iPod Touch încearcă
    să sincronizeze cu acest fișier de sarcini
    pentru prima dată. Ce tip de of sincronizare
    doriți să utilizați?

en: Refresh from desktop
ro: Împrospătează de pe birou

en: Refresh from device
ro: Împrospătează de pe dispozitiv

en: Cancel
ro: Anulează

en: You have enabled the iPhone synchronization feature, which
    needs Bonjour. Bonjour does not seem to be installed on
    your system.
ro: Ați activat funcția de sincronizare pentru iPhone, care
    necesită Bonjour. Bonjour nu pare a fi instalat
    pe sistemul vostru.

en: Please download and install Bonjour for Windows from
ro: Descărcați și instalați Bonjour pentru Windows de pe

en: Apple's web site
ro: Situl web Apple

en: Bonjour support for Linux is generally provided by
    Avahi.
ro: Suport Bonjour pentru Linux este furnizat în
    general de Avahi.

en: You may find details for your distribution here
ro: Detalii referitoare la distribuția voastră puteți găsi aici

en: Note that under some systems (Fedora), you may have to
    install the avahi-compat-libdns_sd package as well as Avahi in order
    for this to work.
ro: Notați că pe unele sisteme (Fedora), trebuie să
    instalați pachetul avahi-compat-libdns_sd în plus de
    Avahi pentru ca acesta să funcționeze.

en: In addition, if you have a firewall, check that ports 4096-4100 are open.
ro: În plus, dacă aveți un parafoc, verificați că porturile 4096-4100 sînt deschise.

en: This setting will take effect after you restart %s
ro: Această schimbare se va efectua după ce reporniţi %s

en: This setting can be overridden for individual tasks
    in the task edit dialog.
ro: Această configurare poate fi suprascrisă, pentru fiecare sarcină în parte, 
    în dialogul de modificare al sarcinii.

en: Files
ro: Fișiere

en: Auto save after every change
ro: Salvează automat după fiecare modificare

en: Auto load when the file changes on disk
ro: Încarcă automat atunci când fişierul stocat pe disc este modificat

en: Smart filesystem monitoring
ro: Monitorizare inteligentă a sistemului de fişiere

en: Try to detect changes to the task file in real time.
    Do not check this if your task file is on a network share.
    You must restart %s after changing this.
ro: Detectează modificarile fişierului de sarcini in timp real.
    Nu o bifaţi dacă fişierul de sarcini se află pe un disc partajat în reţea.
    Trebuie să reporniţi %s dupa ce modificaţi această setare.

en: Save settings (%s.ini) in the same
    directory as the program
ro: Salvează configurările (%s.ini) în același
    director cu programul

en: For running %s from a removable medium
ro: Pentru a rula %s de pe un mediu amovibil

en: Attachment base directory
ro: Directorul de bază al atașamentului

en: When adding an attachment, try to make
    its path relative to this one.
ro: Cînd se adaugă un atașament, se creează
    calea sa relativă la acesta.

en: Before saving, automatically import from
ro: Înainte de a salva, importați automat din

en: Todo.txt format
ro: Formatul Todo.txt

en: Before saving, %s automatically imports tasks
    from a Todo.txt file with the same name as the task file,
    but with extension .txt
ro: Înaintea salvării, %s importă automat sarcini
    dintr-un fişier Todo.txt care are acelaşi nume ca şi fişierul de sarcini,
    dar are extensia .txt

en: When saving, automatically export to
ro: La salvare, exportați automat în

en: When saving, %s automatically exports tasks
    to a Todo.txt file with the same name as the task file,
    but with extension .txt
ro: La salvare, %s exportă automat sarcinile
    într-un fişier Todo.txt cu acelaşi nume ca şi fişierul de sarcini,
    dar cu extensia .txt

en: Window behavior
ro: Comportament fereastră

en: Show splash screen on startup
ro: Afișează imaginea de pornire

en: Show tips window on startup
ro: Afișează fereastra cu sfaturi la pornire

en: Start with the main window iconized
ro: Pornește cu fereastra principală iconizată

en: Always
ro: Totdeauna

en: Never
ro: Niciodată

en: If it was iconized last session
ro: Dacă a fost iconizat ultima sesiune

en: Check for new version of %(name)s on startup
ro: Verifică la pornire pentru noi versiuni de %(name)s

en: Check for messages from the %(name)s developers on startup
ro: Verificaţi mesajele de la dezvoltatorii %(name)s la pornire

en: Hide main window when iconized
ro: Ascunde fereastra principală la iconizare

en: Minimize main window when closed
ro: Minimizează fereastra principală la închidere

en: Make clock in the task bar tick when tracking effort
ro: Fă să ticăie ceasul din bara de sarcini cînd se urmărește efortul

en: Language
ro: Limbă

en: Let the system determine the language
ro: Lăsați sistemul să determine limba

en: If your language is not available, or the translation needs improving, please consider helping. See:
ro: Dacă traducerea în limba dvs. nu este disponibilă sau necesită îmbunătăţiri, vă rugăm sa ne ajutaţi.  Vedeţi:

en: Language not found?
ro: Limbă negăsită?

en: Task appearance
ro: Afişarea sarcinilor

en: These appearance settings can be overridden for individual tasks in the task edit dialog.
ro: Configurările aspectului pot fi suprascrise, pentru fiecare sarcină în parte, în dialogul de modificare al sarcinii.

en: Features
ro: Funcționalități

en: All settings on this tab require a restart of %s to take effect
ro: Toate modificările din aceasta filă necesită repornirea %s pentru a fi efectuate.

en: Enable SyncML
ro: Activează SyncML

en: Enable iPhone synchronization
ro: Activează sincronizarea iPhone

en: Use X11 session management
ro: Utilizati controlul sesiunii sub X11

en: Start of work week
ro: Începutul săptămânii de lucru

en: Monday
ro: Luni

en: Sunday
ro: Duminică

en: Hour of start of work day
ro: Ora de început a zilei de lucru

en: Hour of end of work day
ro: Ora de sfîrșit a zilei de lucru

en: End of day
ro: Sfârșitul zilei

en: Use gradients in calendar views.
    This may slow down Task Coach.
ro: Utilizează gradienți în vederile de calendar.
    Aceasta poate încetini Task Coach.

en: Minutes between suggested times
ro: Minute între orele propuse

en: In popup-menus for time selection (e.g. for setting the start 
    time of an effort) %(name)s will suggest times using this 
    setting. The smaller the number of minutes, the more times 
    are suggested. Of course, you can also enter any time you 
    want beside the suggested times.
ro: În meniurile de selecţie a timpuui (de ex. pentru definirea momentului de început 
    al unui efort) %(name)s va sugera orele utilizând această configurare. 
    Cut cât numărul de minute este mai mic, cu atât mai multe intervale 
    vor fi sugerate. Puteti, desigur, introduce orice ora doriti, pe lingă cele sugerate.

en: Idle time notice
ro: Atenţionare de timp nefolosit

en: If there is no user input for this amount of time
    (in minutes), %(name)s will ask what to do about current efforts.
ro: Dacă utilizatorul nu introduce o durată
    (în minute), %(name)s va întreba ce este de făcut cu eforturile în cauză.

en: Use decimal times for effort entries.
ro: Utilizaţi timpul în format zecimal pentru eforturi.

en: Display one hour, fifteen minutes as 1.25 instead of 1:15
    This is useful when creating invoices.
ro: Afişaţi o oră şi cinzsprezece minute ca 1.25 în loc de 1:15
    Este folositor când creeaţi facturi.

en: Show a popup with the description of an item
    when hovering over it
ro: Afișează o fereastră cu descrierea unui element
    cînd este planat

en: Task dates
ro: Date ore în sarcini

en: Mark parent task completed when all children are completed
ro: Marchează terminată sarcina părinte cînd toate sarcinile copil sînt terminate

en: Number of hours that tasks are considered to be 'due soon'
ro: Numărul de ore în care sarcinile sînt considerate „scadente curînd”

en: Nothing
ro: Nimic

en: Changing the planned start date changes the due date
ro: Dacă schimbaţi data de început planificată, se schimbă şi data de încheiere

en: Changing the due date changes the planned start date
ro: Dacă schimbaţi data de încheiere, se schimbă şi data de început planificată

en: What to do with planned start and due date if the other one is changed
ro: Ce facem cu data de început planificată şi cea de încheiere dacă una dintre ele este schimbată

en: Preset
ro: Prestabilit

en: Propose
ro: Scop

en: Today
ro: Astăzi

en: Tomorrow
ro: Mâine

en: Day after tomorrow
ro: Poimâine

en: Next Friday
ro: Vinerea viitoare

en: Next Monday
ro: Lunea viitoare

en: Start of day
ro: Începutul zilei

en: Start of working day
ro: Începutul zilei de lucru

en: Current time
ro: Ora curentă

en: End of working day
ro: Sfârșitul zilei de lucru

en: Default planned start date and time
ro: Valorile implicite pentru data si ora de început planificate

en: Default due date and time
ro: Valorile implicite pentru data și ora de scadenţă

en: Default actual start date and time
ro: Valorile implicite pentru data si ora de început efective

en: Default completion date and time
ro: Valorile implicite pentru data și ora de încheiere

en: Default reminder date and time
ro: Valorile implicite pentru data și ora memento-ului

en: New tasks start with "Preset" dates and times filled in and checked. "Proposed" dates and times are filled in, but not checked.
    
    "Start of day" is midnight and "End of day" is just before midnight. When using these, task viewers hide the time and show only the date.
    
    "Start of working day" and "End of working day" use the working day as set in the Features tab of this preferences dialog.
ro: Sarcinile noi încep cu valorile "predefinite" pentru date şi ore completate si activate. Valorile "propuse" pentru date şi ore sunt completate, dar nu sunt activate.
    
    "Începutul zilei" este la miezul nopţii şi "Sfârşitul zilei" este chiar înainte de miezul nopţii.  Când aceste valori sunt utilizate, ferestrele de vizualizare a sarcinilor ascund orele si afişează numai data.
    
    "Începutul zilei de lucru" şi "Sfârşitul zilei de lucru" utilizează ziua de lucru definită in fila "Functionalităţi" a acestei ferestre de dialog ("Preferinţe").

en: Task reminders
ro: Memento-uri

en: Notification system to use for reminders
ro: Sistemul de notificare utilizat pentru memento-uri

en: Let the computer say the reminder
ro: Lăsaţi calculatorul sa facă anunţul

en: (Needs espeak)
ro: (Necesită espeak)

en: Default snooze time to use after reminder
ro: Durata implicită de timp după care un memento este repetat

en: Snooze times to offer in task reminder dialog
ro: Duratele de repetiție propuse în dialogul de rapel

en: Password for synchronization with iPhone
ro: Parola pentru sincronizarea cu iPhone

en: When synchronizing, enter this password on the iPhone to authorize it
ro: Când sincronizaţi, intrduceţi această parolă pe iPhone pentru a autoriza procesul.

en: Bonjour service name
ro: Serviciul de nume Bonjour

en: Upload completed tasks to device
ro: Încarcă pe dispozitiv sarcinile complete

en: Show the synchronization log
ro: Afișează jurnalul de sincronizare

en: Check spelling in editors
ro: Verificare ortografică în editoare

en: Font to use in the description field of edit dialogs
ro: Corpul de literă utilizat în câmpul de descriere al dialogurilor de editare/modficare

en: Get e-mail subject from Mail.app
ro: Luaţi subiectul e-mail-ului din Mail.app

en: When dropping an e-mail from Mail.app, try to get its subject.
    This takes up to 20 seconds.
ro: Când transferaţi un e-mail din Mail.app, încercaţi să luaţi şi subiectul său.
    Durează maxim 20 de secunde.

en: Focus task subject in task editor
ro: Selectaţi subiectul sarcinii în editorul de sarcini

en: When opening the task editor, select the task subject and focus it.
    This overwrites the X selection.
ro: Când deschideţi editorul de sarcini, selectaţi subiectul sarcinii.
    Aceasta suprascrie selecţia implicită in X.

en: %(name)s reminder - %(task)s
ro: Memento  pentru %(name)s - %(task)s

en: Reminder date/time
ro: Dată/oră rapel

en: Snooze
ro: Ațipește

en: Also make this the default snooze time for future reminders
ro: Folosiţi-o de aici inainte ca valoare implictă

en: Mark task completed
ro: Marchează sarcina terminată

en: SyncML server
ro: Server SyncML

en: Custom
ro: Personalizat(ă)

en: Horde-based
ro: Bazat pe Horde

en: SyncML server URL
ro: URL server SyncML

en: User name/ID
ro: Nume/ID utilizator

en: Enable tasks synchronization
ro: Activează sincronizarea sarcinilor

en: Tasks database name
ro: Denumirea bazei de date de sarcini

en: Preferred synchronization mode
ro: Modul de sincronizare preferat

en: Two way
ro: Ambele sensuri

en: Slow
ro: Lent

en: One way from client
ro: Sens unic de la client

en: Refresh from client
ro: Împrospătează de la client

en: One way from server
ro: Sens unic de la server

en: Refresh from server
ro: Împrospătează de la server

en: Enable notes synchronization
ro: Activează sincronizarea notițelor

en: Notes database name
ro: Denumirea bazei de date de notițe

en: Access
ro: Acces

en: New task template
ro: Şablon de sarcină nou

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Available tools
ro: Unelte disponibile

en: Make this tool visible in the toolbar
ro: Fă unealta vizibilă în bara de unelte

en: Hide this tool from the toolbar
ro: Ascunde acestă unealta în bara de unelte

en: Tools
ro: Unelte

en: Move the tool up (to the left of the toolbar)
ro: Mută unealta în sus (către partea stângă a barei de unelte)

en: Move the tool down (to the right of the toolbar)
ro: Mută unealta în jos (la dreapta barei de unelte)

en: Reorder toolbar buttons by drag and dropping them in this list.
ro: Reorganizaţi butoanele trăgându-le şi plasându-le in această listă.

en: Spacer
ro: Spaţiu

en: Notify me of new versions.
ro: Anunță-mă de noi versiuni.

en: New version of %(name)s available
ro: Nouă versiune disponibilă de %(name)s

en: You are using %(name)s version %(currentVersion)s.
ro: Utilizați %(name)s versiunea %(currentVersion)s.

en: Version %(version)s of %(name)s is available from
ro: Versiunea %(version)s de %(name)s este disponibilă din

en: %(name)s is up to date
ro: %(name)s este la zi

en: %(name)s is up to date at version %(version)s.
ro: %(name)s este la zi la versiunea %(version)s.

en: Couldn't find out latest version
ro: Nu s-a putut afla ultima versiune

en: Couldn't find out what the latest version of %(name)s is.
ro: Nu s-a putut afla care este ultima versiune a %(name)s.

en: Prerelease version
ro: Versiunea pre-lansare

en: You are using %(name)s prerelease version %(currentVersion)s.
ro: Utilizați %(name)s versiunea pre-lansare %(currentVersion)s.

en: The latest released version of %(name)s is %(version)s.
ro: Ultima veriune lansată a %(name)s este %(version)s.

en: Warning
ro: Avertisment

en: Task Coach has known issues with XFCE4 session management.
ro: Task Coach are probleme care sunt cunoscute cu administratorul de sesiune din XFCE4 .

en: If you experience random freeze at startup, please uncheck
    the "Use X11 session management" in the Features tab of the preferences.
ro: Dacă aplicaţia se blochează din când în când la pornire, debifaţi
    "Utilizati administratorul de sesiune din X11" din fila "Funcţionalităţi" din preferinţe.

en: Do not show this dialog at startup
ro: Nu afişaţi acest dialog la pornire

en: No user input since %s. The following task was
    being tracked:
ro: Fără date introduse de %s. Următoarea operație era
    urmărită:

en: Do nothing
ro: Nu faceți nimic

en: Stop it at %s
ro: Opriți la %s

en: Stop it at %s and resume now
ro: Opriți la %s și reluați acum

en: Notification
ro: Notificare

en: %s files (*.tsk)|*.tsk|All files (*.*)|*
ro: %s fișiere (*.tsk)|*.tsk|Toate fișierele (*.*)|*

en: %s files (*.tsk)|*.tsk|Backup files (*.tsk.bak)|*.tsk.bak|All files (*.*)|*
ro: %s fișiere (*.tsk)|*.tsk|Fișiere salvgardare (*.tsk.bak)|*.tsk.bak|Toate fișierele (*.*)|*

en: iCalendar files (*.ics)|*.ics|All files (*.*)|*
ro: Fișiere iCalendar (*.ics)|*.ics|Toate fișierele (*.*)|*

en: HTML files (*.html)|*.html|All files (*.*)|*
ro: Fișiere HTML (*.html)|*.html|Toate fișierele (*.*)|*

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*
ro: Fișiere CSV (*.csv)|*.csv|Fișiere text (*.txt)|*.txt|Toate fișierele (*.*)|*

en: Todo.txt files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*
ro: Fișiere Deefectuat.txt (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*

en: Open
ro: Deschide

en: Loaded %(nrtasks)d tasks from %(filename)s
ro: %(nrtasks)d sarcini încărcate din %(filename)s

en: Cannot open %s because it doesn't exist
ro: Nu se poate deschide %s pentru că nu există

en: Merge
ro: Unește

en: Cannot open %(filename)s
    because it is locked.
ro: Nu se poate deschide %(filename)s
    pentru că este blocat.

en: Merged %(filename)s
ro: %(filename)s unite

en: Save as
ro: Salvează ca

en: Save selection
ro: Salvează selecția

en: Cannot save %s
    It is locked by another instance of %s.
ro: Nu se poate salva %s
    Este blocat de o altă instanță de %s.

en: Cannot save %s
    %s
ro: Nu se poate salva %s
    %s

en: Import template
ro: Importă şablon

en: %s template files (*.tsktmpl)|*.tsktmpl
ro: %s fișiere șablon (*.tsktmpl)|*.tsktmpl

en: Cannot import template %s
    %s
ro: Nu se poate importa șablonul %s
    %s

en: Exported %(count)d items to %(filename)s
ro: %(count)d elemente exportate în %(filename)s

en: Finished synchronization
ro: Sincronizare terminată

en: Synchronization status
ro: Stare sincronizare

en: Cannot open %s
    %s
ro: Nu se poate deschide %s
    %s

en: A file named %s already exists.
    Do you want to replace it?
ro: Un fișier numit %s există deja.
    Doriți să-l înlocuiți?

en: You have unsaved changes.
    Save before closing?
ro: Aveți modificări nesalvate.
    Salvați înainte de închidere?

en: %s: save changes?
ro: %s: salvați modificările?

en: Cannot open %s because it is locked.
    
    This means either that another instance of TaskCoach
    is running and has this file opened, or that a previous
    instance of Task Coach crashed. If no other instance is
    running, you can safely break the lock.
    
    Break the lock?
ro: Nu se poate deschide %s pentru că este blocat.
    
    Asta înseamnă ori că o altă instanță TaskCoach este
    este activă și are acest fișier deschis, ori că o instanță
    anterioară de Task Coach a crăpat. Dacă nu rulează nici
    o altă instanță, puteți debloca fișierul în siguranță.
    
    Deblocați fișierul?

en: %s: file locked
ro: %s: fișier blocat

en: Cannot acquire a lock because locking is not supported
    on the location of %s.
    Open %s unlocked?
ro: Nu se poate obține o blocare pentru că blocarea nu este
    suportată pe locația lui %s.
    Deschideți %s neblocat?

en: Closed %s
ro: Închise %s

en: Saved %(nrtasks)d tasks to %(filename)s
ro: %(nrtasks)d sarcini salvate în %(filename)s

en: Cannot open %(filename)s
    because it was created by a newer version of %(name)s.
    Please upgrade %(name)s.
ro: Nu se poate deschide %(filename)s
    deoarece a fost creat de o versiune mai nouă de %(name)s.
    Actualizați %(name)s.

en: Error while reading %s:
ro: Eroare la citirea %s:

en: The backup manager will now open to allow you to restore
    an older version of this file.
ro: Modulul de administrare al copiilor de rezervă va porni pentru a vă permite să restabiliţi
    o versiune mai veche a fişierului.

en: Synchronizing...
ro: Sincronizare...

en: Synchronizing with %s...
ro: Sincronizare cu %s...

en: Welcome to %(name)s version %(version)s
ro: Bun venit în %(name)s versiunea %(version)s

en: Couldn't restore the pane layout from TaskCoach.ini:
    %s
    
    The default pane layout will be used.
    
    If this happens again, please make a copy of your TaskCoach.ini file before closing the program, open a bug report, and attach the copied TaskCoach.ini file to the bug report.
ro: Nu s-a putut restaura aşezarea panourilor în fereastră din TaskCoach.ini:
    %s
    
    Va fi utilizată aşezarea implicită.
    
    Dacă problema se repetă, vă rugăm să faceţi o copie a fişierului TaskCoach.ini înainte de-a închide programul, să raportaţi problema ca un "bug" şi să ataşaţi copia fişierului TaskCoach.ini la raport.

en: %s settings error
ro: %s eroare în configurare

en: Synchronization type
ro: Tip de sincronizare

en: An iPhone or iPod Touch device tried to synchronize with this
    task file, but the protocol negotiation failed. Please file a
    bug report.
ro: Un dispozitiv iPhone sau iPod Touch a încercat să sincronizeze cu
    acest fișier de sarcini, dar protocolul de negociere a eșuat.
    Trimiteți un raport de eroare.

en: &File
ro: &Fișier

en: &Edit
ro: &Editează

en: &View
ro: &Vizualizare

en: &New
ro: &Nou

en: &Actions
ro: &Acțiuni

en: &Help
ro: &Ajutor

en: &Import
ro: &Importă

en: &Export
ro: &Exportă

en: &Select
ro: &Selectează

en: &New viewer
ro: Vedere &nouă

en: &Activate next viewer	Ctrl+PgDn
ro: &Activează vederea următoare	Ctrl+PgDn

en: Activate &previous viewer	Ctrl+PgUp
ro: Activează vederea &precedentă	Ctrl+PgUp

en: &Mode
ro: &Mod

en: &Filter
ro: &Filtrează

en: &Sort
ro: &Sortează

en: &Columns
ro: &Coloane

en: &Rounding
ro: &Rotunjire

en: &Tree options
ro: Opțiuni &arborescență

en: T&oolbar
ro: Bara de &unelte

en: Show/hide status bar
ro: Arată/ascunde bara de stare

en: Status&bar
ro: &Bara de stare

en: &Task
ro: &Sarcină

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks
ro: Deschide un tab nou cu o vedere ce afișează sarcinile

en: Task &statistics
ro: &Statistica sarcinii

en: Open a new tab with a viewer that displays task statistics
ro: Deschide o fila nouă cu un modul de vizualizare care afişează statistica sarcinii

en: Task &square map
ro: &Sarcini în pătrat

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks in a square map
ro: Deschide un tab nou cu o vedere ce afișează sarcinile în pătrat

en: T&imeline
ro: Cronolog&ie

en: Open a new tab with a viewer that displays a timeline of tasks and effort
ro: Deschide un tab nou cu o vedere ce afișează o cronologie a sarcinilor și efortului

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks in a calendar
ro: Deschide un tab nou cu o vedere ce afișează sarcinile într-un calendar

en: &Hierarchical calendar
ro: Calendar ierar&hizat

en: Open a new tab with a viewer that displays task hierarchy in a calendar
ro: Deschide o fila nouă cu un modul de vizualizare care afişează ierarhia sarcinii într-un calendar

en: &Category
ro: &Categorie

en: Open a new tab with a viewer that displays categories
ro: Deschide un tab nou cu o vedere ce afișează categoriile

en: &Effort
ro: &Efort

en: Open a new tab with a viewer that displays efforts
ro: Deschide un tab nou cu o vedere ce afișează eforturile

en: Eff&ort for selected task(s)
ro: Ef&ortul asociat cu sarcina(ile) selectate

en: Open a new tab with a viewer that displays efforts for the selected task
ro: Deschide un tab nou cu o vedere ce afișează eforturile pentru sarcinile selectate

en: &Note
ro: &Notiță

en: Open a new tab with a viewer that displays notes
ro: Deschide un tab nou cu o vedere ce afișează notițele

en: &Hide
ro: &Ascunde

en: Hide the toolbar
ro: Ascunde bara de unelte

en: &Small images
ro: Imagini mi&ci

en: Small images (16x16) on the toolbar
ro: Imagini mici (16x16) în bara de unelte

en: &Medium-sized images
ro: Imagini &medii

en: Medium-sized images (22x22) on the toolbar
ro: Imagini medii (22x22) în bara de unelte

en: &Large images
ro: Imagini &largi

en: Large images (32x32) on the toolbar
ro: Imagini largi (32x32) în bara de unelte

en: New task from &template
ro: Sarcină nouă din șablon

en: &Toggle category
ro: Schimbă ca&tegoria

en: Change task &priority
ro: Schimbă &prioritatea sarcinii

en: &Start tracking effort
ro: &Pornește urmărirea efortului

en: %s (subcategories)
ro: %s (subcategorii)

en: %s (subtasks)
ro: %s (subsarcini)

en: &Priority
ro: &Prioritate

en: Page
ro: Pagină

en: %s Reminder
ro: %s Rapel

en: %d tasks overdue
ro: %d sarcini depășite

en: one task overdue
ro: o sarcină despășită

en: %d tasks due soon
ro: %d sarcini scadente curînd

en: one task due soon
ro: o sarcină scadentă curînd

en: tracking "%s"
ro: urmărire „%s”

en: tracking effort for %d tasks
ro: urmărire efort pentru %d sarcini

en: &Open...	Ctrl+O
ro: &Deschide...	Ctrl+O

en: Open %s
ro: Deschide %s

en: &Merge...
ro: %Unește...

en: Merge tasks from another file with the current file
ro: Unește sarcinile dintr-un alt fișier cu fișierul curent

en: &Close	Ctrl+W
ro: În&chide	Ctrl+W

en: &Save	Ctrl+S
ro: &Salvează	Ctrl+S

en: Merge &disk changes	Shift-Ctrl-M
ro: Comasaţi &disk modificările	Shift-Ctrl-M

en: S&ave as...	Shift+Ctrl+S
ro: S&alvează ca...	Shift+Ctrl+S

en: Sa&ve selected tasks to new taskfile...
ro: Sal&vaţi sarcinile selectate intr-un fişier de sarcini nou...

en: Save the selected tasks to a separate taskfile
ro: Salvaţi sarcinile selectate intr-un fişier de sarcini separat

en: Save selected task as &template
ro: Salvează ca șablon sarcinile selectate

en: Save the selected task as a task template
ro: Salvează sarcina selectată ca un șablon de sarcină

en: &Import template...
ro: &Importă șablon...

en: Import a new template from a template file
ro: Importă un șablon nou dintr-un fișier șablon

en: Edit templates...
ro: Editare șabloane...

en: Edit existing templates
ro: Editează șabloanele existente

en: Edit templates
ro: Editează șabloanele

en: &Purge deleted items
ro: Curăță elementele șterse

en: Actually delete deleted tasks and notes (see the SyncML chapter in Help)
ro: Şterge efectiv sarcinile si notele marcate anterior ca "şterse" (vedeţi capitolul "SyncML" din Ajutor)

en: Purging deleted items is undoable.
    If you're planning on enabling
    the SyncML feature again with the
    same server you used previously,
    these items will probably come back.
    
    Do you still want to purge?
ro: Curățarea elementelor șterse este
    ireversibilă. Dacă plănuiți sau
    activați din nou facilitatea SyncML
    cu aleași server utilizat precedent,
    aceste elemente probabil vor reveni.
    
    Doriți totuși curățarea?

en: &Page setup...	Shift+Ctrl+P
ro: Configurare pagină...	Shift+Ctrl+P

en: &Print preview...
ro: &Previzualizare tipărire...

en: Show a preview of what the print will look like
ro: Arată o previzualizare a cum va arăta tipărirea

en: Print preview
ro: Pevizualizare tipărire

en: &Print...	Ctrl+P
ro: Ti&părire...	Ctrl+P

en: Manage backups...
ro: Organizaţi copiile de rezervă...

en: Manage all task file backups
ro: Organizaţi toate copiile de rezervă ale fişierului de sarcini

en: Export as &HTML...
ro: Exportă ca &HTML...

en: Export items from a viewer in HTML format
ro: Exportați elemente dintr-un vizualizator în format HTML

en: Export as &CSV...
ro: Exportă ca &CSV...

en: Export items from a viewer in Comma Separated Values (CSV) format
ro: Exportați elemente dintr-un vizualizator în format CSV (Valori separate prin virgulă)

en: Export as &iCalendar...
ro: Exportă ca &iCalendar...

en: Export items from a viewer in iCalendar format
ro: Exportați elemente dintr-un vizualizator în format iCalendar

en: Export as &Todo.txt...
ro: Se exportă ca și &Deefectuat.txt...

en: Export items from a viewer in Todo.txt format (see todotxt.com)
ro: Exportați elemente dintr-un vizualizator în format Deefectuat.txt (vezi todotxt.com)

en: &Import CSV...
ro: &Importă CSV...

en: Import tasks from a Comma Separated Values (CSV) file
ro: Importă sarcini dintr-un fișier CSV (Comma Separated Values)

en: Import CSV
ro: Importă CSV

en: The selected file is empty. Please select a different file.
ro: Fişierul selectat est gol. Selectaţi altul.

en: &Import Todo.txt...
ro: &Importă Todo.txt...

en: Import tasks from a Todo.txt (see todotxt.com) file
ro: Importați sarcini dintr-un fișier Todo.txt (consultați todotxt.com)

en: Import Todo.txt
ro: Importă Todo.txt

en: S&yncML synchronization...
ro: Sincronizare S&yncML...

en: Synchronize with a SyncML server
ro: Sincronizează cu un server SyncML

en: &Quit	Ctrl+Q
ro: &Terminare	Ctrl+Q

en: &Undo
ro: &Desfă

en: &Redo
ro: &Refă

en: Cu&t	Ctrl+X
ro: &Taie	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
ro: &Copiază	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
ro: &Inserează	Ctrl+V

en: P&aste as subitem	Shift+Ctrl+V
ro: Lipește c&a subelement	Shift+Ctrl+V

en: &Preferences...	Alt+P
ro: &Preferințe...	Alt+P

en: Preferences
ro: Preferinţe

en: &SyncML preferences...
ro: Preferințe &SyncML...

en: Edit SyncML preferences
ro: Editează preferințele SyncML

en: SyncML preferences
ro: SyncML preferinţe

en: Customize toolbar
ro: Personalizaţi bara de unelte.

en: Customize
ro: Personalizează

en: &All	Ctrl+A
ro: To&ate	Ctrl+A

en: &Clear selection
ro: &Curăță selecția

en: Unselect all items
ro: Deselectează toate elementele

en: &Clear all filters	Shift-Ctrl-R
ro: An&ulează toate filtrele	Shift-Ctrl-R

en: &Reset all categories	Ctrl-R
ro: &Reinițializează toate categoriile	Ctrl-R

en: Show/hide items belonging to %s
ro: Afișează/ascunde elementele aparținînd lui %s

en: &Rename viewer...
ro: &Redenumește afișarea...

en: Rename the selected viewer
ro: Redenumește afișarea selectată

en: New title for the viewer:
ro: Titlu nou pentru afișare:

en: Rename viewer
ro: Redenumește afișarea

en: &Hide this column
ro: &Ascunde coloana aceasta

en: Hide the selected column
ro: Ascunde coloana selectată

en: &Expand all items	Shift+Ctrl+E
ro: &Expandează toate elementele	Shift+Ctrl+E

en: &Collapse all items	Shift+Ctrl+C
ro: &Colbatează toate elementele	Shift+Ctrl+C

en: &Ascending
ro: &Ascendent

en: Sort ascending (checked) or descending (unchecked)
ro: Sortare ascendentă (bifat) sau descendentă (nebifat)

en: Sort &case sensitive
ro: Sortare sensibilă la majus&cule

en: When comparing text, sorting is case sensitive (checked) or insensitive (unchecked)
ro: Cînd se compară textul, sortarea este sensibilă la majuscule (bifat) sau insensibilă (nebifat)

en: Sort by status &first
ro: Sortează mai întîi după stare

en: Sort tasks by status (active/inactive/completed) first
ro: Sortează sarcinile mai întîi după stare (active/inactive/terminate)

en: Hide c&omposite tasks
ro: Ascunde sarcinile c&ompuse

en: Show/hide tasks with subtasks in list mode
ro: Arată/ascunde sarcinile cu subsarcini în modul listă

en: &Edit...	RETURN
ro: &Modifică...	RETURN

en: Edit the selected item(s)
ro: Editează elementele selectare

en: Edit &tracked task...	Shift-Alt-T
ro: Editați sarcina &urmărită...	Shift-Alt-T

en: Edit the currently tracked task(s)
ro: Editează sarcina(ile) urmărite

en: &Delete	Ctrl+DEL
ro: &Șterge	Ctrl+DEL

en: Delete the selected item(s)
ro: Șterge elementele selectate

en: Create a new task from a template
ro: Creează o sarcină nouă dintr-un șablon

en: New task with selected &categories...
ro: Sarcină nouă cu &categoriile selectate...

en: Insert a new task with the selected categories checked
ro: Creează o sarcină nouă aparținînd categoriilor selecționate

en: New task with selected tasks as &prerequisites...
ro: Sarcină nouă cu sarcinile selectare ca cerințe obligatorii...

en: Insert a new task with the selected tasks as prerequisite tasks
ro: Inserează o sarcină nouă cu sarcinile selectate ca sarcini obligatorii

en: New task with selected tasks as &dependents...
ro: Sarcină nouă cu sarcinile selectate ca &dependinţe...

en: Insert a new task with the selected tasks as dependent tasks
ro: Inserează o sarcină nouă cu sarcinile selectate ca sarcini dependente

en: New &subitem...
ro: &Subelement nou...

en: New &subtask...
ro: &Subsarcină nouă...

en: New &subnote...
ro: &Subnotiță nouă...

en: New &subcategory...
ro: &Subcategorie nouă...

en: Insert a new subitem of the selected item
ro: Inserează un subelement nou pentru elementul selectat

en: Mark task &active	Alt+RETURN
ro: Marcaţi sarcina ca &activă	Alt+RETURN

en: Mark the selected task(s) active
ro: Marcaţi sarcinile selectate ca active

en: Mark task &inactive	Ctrl+Alt+RETURN
ro: Marchează sarcina ca &inactivă	Ctrl+Alt+RETURN

en: Mark the selected task(s) inactive
ro: Marchează sarcina(ile) selectate ca inactive

en: Mark task &completed	Ctrl+RETURN
ro: Marcaţi sarcina ca şi î&ncheiată	Ctrl+RETURN

en: Mark the selected task(s) completed
ro: Marchează sarcinile selectate ca terminate

en: &Maximize priority	Shift+Ctrl+I
ro: &Maximizează prioritatea	Shift+Ctrl+I

en: &Minimize priority	Shift+Ctrl+D
ro: &Minimizează prioritatea	Shift+Ctrl+D

en: &Increase priority	Ctrl+I
ro: &Incrementează prioritatea	Ctrl+I

en: &Decrease priority	Ctrl+D
ro: &Decrementează prioritatea	Ctrl+D

en: Toggle %s
ro: Schimbă %s

en: &Mail...	Ctrl-M
ro: e-&Mail...	Ctrl-M

en: &Mail...	Shift-Ctrl-M
ro: &Poştă...	Shift-Ctrl-M

en: Several things
ro: Cîteva lucruri

en: and
ro: și

en: Cannot send email:
    %s
ro: Imposibil de trimis e-mail:
    %s

en: %s mail error
ro: Eroare de e-mail %s

en: Add &note...	Ctrl+B
ro: Adaugă &notiță...	Ctrl+B

en: Open all notes...	Shift+Ctrl+B
ro: Deschide toate notițele...	Shift+Ctrl+B

en: &Start tracking effort	Ctrl-T
ro: Pornește înregi&strarea efortului	Ctrl-T

en: Start tracking effort for the task(s) of the selected effort(s)
ro: Pornește înregistrarea efortului pentru sarcinile eforturilor selectate

en: (No subject)
ro: (Fără subiect)

en: Start tracking effort for %s
ro: Pornește urmărirea efortului pentru %s

en: Select a task via the menu and start tracking effort for it
ro: Selectați o sarcină din meniu și porniți urmărirea efortului pentru ea

en: Stop tracking or resume tracking effort	Shift+Ctrl+T
ro: Oprește urmărirea sau reia urmărirea efortului	Shift+Ctrl+T

en: St&op tracking %s	Shift+Ctrl+T
ro: &Oprește urmărirea %s	Shift+Ctrl+T

en: Stop tracking effort for the active task(s)
ro: Oprește urmărirea efortului pentru sarcinile active

en: &Resume tracking %s	Shift+Ctrl+T
ro: &Rreia urmărirea %s	Shift+Ctrl+T

en: Resume tracking effort for the last tracked task
ro: Reia înregistrarea efortului pentru ultima sarcină urmărită

en: multiple tasks
ro: sarcini multiple

en: New category...	Ctrl-G
ro: Categorie nouă...	Ctrl-G

en: New note...	Ctrl-J
ro: Notiță nouă...	Ctrl-J

en: New &note with selected categories...
ro: &Notiță nouă cu categoriile selectate...

en: Insert a new note with the selected categories checked
ro: Creează o notiță nouă aparținînd categoriilor selectate

en: &Add attachment...	Shift-Ctrl-A
ro: &Adaugă atașament...	Shift-Ctrl-A

en: Error opening attachment
ro: Eroare la deschiderea atașamentului

en: &Open all attachments...	Shift+Ctrl+O
ro: Deschide t&oate atașamentele...	Shift+Ctrl+O

en: &Help contents	Ctrl+?
ro: &Cuprins ajutor	Ctrl+?

en: &Help contents	Ctrl+H
ro: &Cuprins ajutor	Ctrl+H

en: Help
ro: Ajutor

en: &Tips
ro: Sfa&turi

en: Tips about the program
ro: Sfaturi despre program

en: Anonymize
ro: Anonimizați

en: Anonymize a task file to attach it to a bug report
ro: Anonimizează un fișier cu sarcini pentru a-l atașa unui raport de eroare ("bug")

en: Your task file has been anonymized and saved to:
ro: Fișierul de sarcini a fost anonimizat și salvat în:

en: Finished
ro: Terminat

en: &About %s
ro: &Despre %s

en: Version and contact information about %s
ro: Versiune și informații de contact despre %s

en: About %s
ro: Despre %s

en: &License
ro: &Licență

en: %s license
ro: Licență %s

en: Check for update
ro: Verificaţi dacă există actualizări

en: Check for the availability of a new version of %s
ro: Verificați disponibilitatea unei noi veriuni de %s

en: Cannot open URL:
    %s
ro: URL-ul nu poate fi deschis:
    %s

en: %s URL error
ro: Eroare URL %s

en: &Frequently asked questions
ro: &Întrebări adresate frecvent

en: Browse the frequently asked questions and answers
ro: Explorați întrebările frecvente și răspunsurile

en: Report a &bug...
ro: Raportați o eroare...

en: Report a bug or browse known bugs
ro: Raportați o eroare sau consultați pe cele știute

en: Request a &feature...
ro: Cereți o &funcționalitate...

en: Request a new feature or vote for existing requests
ro: Cereți o funcționalitate nouă sau votați cererile existente

en: Request &support...
ro: Cereți &suport...

en: Request user support from the developers
ro: Cereți suport utilizator de la dezvoltatori

en: Help improve &translations...
ro: Ajutați la îmbunătățirea &traducerilor...

en: Help improve the translations of %s
ro: Ajutați la îmbunătățirea traducerilor %s

en: &Donate...
ro: &Donați...

en: Donate to support the development of %s
ro: Donați pentru a susține dezvoltarea lui %s

en: &Restore
ro: &Restaurează

en: Restore the window to its previous state
ro: Restaurează fereastra la starea sa precedentă

en: Search
ro: Căutare

en: Effort details
ro: Detalii efort

en: Effort per day
ro: Efort pe zi

en: Effort per month
ro: Efort pe lună

en: Effort per week
ro: Efort pe săptămînă

en: Aggregation mode
ro: Mod agregare

en: List
ro: Listă

en: Tree
ro: Arbore

en: When checked, show tasks as tree, otherwise show tasks as list
ro: Când este bifată, afişează sarcinile ca un arbore, altfel le afişează într-o listă

en: Filter on all checked categories
ro: Filtrează pe toate categoriile bifate

en: Filter on any checked category
ro: Filtrează pe oricare din categoriile bifate

en: When checked, filter on all checked categories, otherwise on any checked category
ro: Când e bifată, filtrul se aplică pe toate categoriile bifate, altfel se aplică pe orice categorie bifată

en: Order choice
ro: Ordonează alegerea

en: &Configure
ro: &Configurează

en: Configure the calendar viewer
ro: Configurează vederea calendar

en: Configure the hierarchical calendar viewer
ro: Configurează modulul de vizualizare ierarhică a calendarului

en: &Next period
ro: Perioada &următoare

en: Show next period
ro: Arată perioada următoare

en: &Previous period
ro: Perioada &precedentă

en: Show previous period
ro: Arată perioada precedentă

en: &Today
ro: &Astăzi

en: Show today
ro: Arată astăzi

en: &Automatic column resizing
ro: Redimensionare &automată de coloane

en: When checked, automatically resize columns to fill available space
ro: Dacă bifată, coloanele vor fi redimensionate automat spre ocuparea spațiului disponibil

en: Set pie chart angle
ro: Defineşte unghiul diagramei radiale

en: No rounding
ro: Fară rotunjire

en: 1 minute
ro: 1 minut

en: %d minutes
ro: %d minute

en: Rounding precision
ro: Precizia de rotunjire

en: &Always round up
ro: Rotunjeste în plus mereu

en: Always round up to the next rounding increment
ro: Rotunjeste în plus mereu, până la incrementul de rotunjire următor

en: Type
ro: Tip

en: Sort by subject
ro: Sortează după subiect

en: Sub&ject
ro: Sub&iect

en: Sort by description
ro: Sortează după descriere

en: &Description
ro: &Descriere

en: &Creation date
ro: Data de creare

en: Sort by creation date
ro: Sortează după data de creare

en: &Modification date
ro: Data de modificare

en: Sort by last modification date
ro: Sortează după data ultimei modificări

en: Show/hide description column
ro: Arată/ascunde coloana descrierii

en: &Notes
ro: &Notițe

en: Show/hide notes column
ro: Arată/ascunde coloana notițelor

en: Show/hide creation date column
ro: Afişează/ascunde coloana cu data creării

en: Show/hide last modification date column
ro: Afişează/ascunde coloana cu data ultimei modificări

en: Toolbars are customizable
ro: Barele cu unelte pot fi personalizate

en: Click on the gear icon on the right to add buttons and rearrange them.
ro: Faceţi clic pe simbolul cu roata dinţată aflat la dreapta pentru a adăuga si rearanja butoane.

en: Reordering in tree mode
ro: Rearanjare in mod arbore

en: When in tree mode, manual ordering is only possible when all selected items are siblings.
ro: In mod arbore, ordonarea manuală este posibilă numai când toate elementele selectate au acelaşi părinte.

en: When in tree mode, you can only put objects at the same level (parent).
ro: In mod arbore, puteţi plasa obiecte numai la acelaşi nivel (părinte).

en: &Manual ordering
ro: Ordonare manuală

en: Show/hide the manual ordering column
ro: Afişează/ascunde coloana pentru ordonare manuală

en: &Attachments
ro: &Atașamente

en: Show/hide attachments column
ro: Arată/ascunde coloana atașamentelor

en: Categories: %d selected, %d total
ro: Categorii: %d selectate din %d

en: Status: %d filtered
ro: Stare: %d filtrate

en: Period
ro: Perioadă

en: Total time spent
ro: Timp total consumat

en: Total revenue
ro: Venit total

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sîmbătă

en: &Categories
ro: &Categorii

en: Show/hide categories column
ro: Arată/ascunde coloana categoriilor

en: &Time spent
ro: &Timp consumat

en: Show/hide time spent column
ro: Arată/ascunde coloana timpului consumat

en: &Revenue
ro: &Venit

en: Show/hide revenue column
ro: Arată/ascunde coloana venitului

en: &Total time spent
ro: &Timp total consumat

en: Show/hide total time spent column
ro: Arată/ascunde coloana timpului total consumat

en: &Total revenue
ro: Venit &total

en: Show/hide total revenue column
ro: Arată/ascunde coloana venitului total

en: Effort per weekday
ro: Efort pe zi a săptămînii

en: Show/hide time spent per weekday columns
ro: Arată/ascunde coloana timpului consumat pe zi a săptămînii

en: Effort aggregation
ro: Agregarea efortului

en: Effort: %d selected, %d visible, %d total. Time spent: %s selected, %s visible, %s total
ro: Efort: %d selectat, %d vizibil, %d total. Timp folosit: %s selectat, %s vizibil, %s total.

en: Status: %d tracking
ro: Stare: urmărirea lui %d

en: Details:
ro: Detalii:

en: Effort for selected task(s)
ro: Efortul asociat cu sarcina(ile) selectate

en: Sort categories by subject
ro: Sortează categoriile după subiect

en: Sort categories by description
ro: Sortează categoriile după descriere

en: Sort categories by creation date
ro: Sortează categoriile după data creării

en: Sort categories by last modification date
ro: Sortează categoriile după data ultimei modificări

en: Sort categories manually
ro: Sortează categoriile manual

en: Sort attachments by subject
ro: Sortează atașamentele după subiect

en: Sort attachments by description
ro: Sortează atașamentele după descriere

en: Sort attachments by category
ro: Sortează atașamentele după categorie

en: Sort attachments by creation date
ro: Sortează fişierele ataşate după data creării

en: Sort attachments by last modification date
ro: Sortează fişierele ataşate după data ultimei modificări

en: Sort notes by subject
ro: Sortează notițele după subiect

en: Sort notes by description
ro: Sortează notițele după descriere

en: Sort notes by category
ro: Sortează notițele după categorie

en: Sort notes by creation date
ro: Sortează notiţele după data creării

en: Sort notes by last modification date
ro: Sortează notele după data ultimei modificări

en: Sort notes manually
ro: Sortează notele manual

en: Sort tasks by subject
ro: Sortează sarcinile după subiect

en: Sort tasks by description
ro: Sortează sarcinile după descriere

en: Sort tasks by category
ro: Sortează sarcinile după categorie

en: Sort tasks by creation date
ro: Sortează sarcinile după data creării

en: Sort tasks by last modification date
ro: Sortează sarcinile după data ultimei modificări

en: Sort tasks manually
ro: Sortează sarcinile manual

en: Sort tasks by planned start date
ro: Sortează sarcinile după data planificată de început

en: &Planned start date
ro: Data &planificată de început

en: Sort tasks by due date
ro: Sortează sarcinile după data scadentă

en: &Due date
ro: Data sca&dentă

en: Sort tasks by completion date
ro: Sortează sarcinile după data de terminare

en: &Completion date
ro: Data de &terminare

en: Sort tasks by prerequisite tasks
ro: Sortează sarcinile după sarcinile obligatorii

en: &Prerequisites
ro: &Precerințe

en: Sort tasks by dependent tasks
ro: Sortează sarcinile după sarcinile dependente

en: &Dependents
ro: Depedenţi

en: Sort tasks by time left
ro: Sortează sarcinile după timpul rămas

en: &Time left
ro: &Timp rămas

en: Sort tasks by percentage complete
ro: Sortează sarcinile după procentajul terminat

en: &Percentage complete
ro: &Procentaj terminat

en: Sort tasks by recurrence
ro: Sortează sarcinile după recurență

en: &Recurrence
ro: &Recurență

en: Sort tasks by budget
ro: Sortează sarcinile după buget

en: &Budget
ro: &Buget

en: Sort tasks by time spent
ro: Sortează sarcinile după timpul consumat

en: Budget &left
ro: Buget &rămas

en: Sort tasks by budget left
ro: Sortează sarcinile după bugetul rămas

en: Sort tasks by priority
ro: Sortează sarcinile după prioritate

en: Sort tasks by hourly fee
ro: Sortează sarcinile după tariful orar

en: &Hourly fee
ro: Tarif &orar

en: Sort tasks by fixed fee
ro: Sortează sarcinile după tariful fix

en: &Fixed fee
ro: Tarif &fix

en: Sort tasks by revenue
ro: Sortează sarcinile după venit

en: Sort tasks by reminder date and time
ro: Sortează sarcinile după data și ora rapelului

en: &Reminder
ro: &Rapel

en: &Subject
ro: &Subiect

en: Sort notes by categories
ro: Sortează notițele după categorii

en: Notes: %d selected, %d total
ro: Notițe: %d selectate din %d

en: Status: n/a
ro: Stare: n/d

en: Tasks: %d selected, %d visible, %d total
ro: Sarcini: %d selectate, %d vizibile, %d în total

en: Status: %d overdue, %d late, %d inactive, %d completed
ro: Stare: %d depăşită, %d întârziată, %d inactivă, %d completă

en: Shift-click on a filter tool to see only tasks belonging to the corresponding status
ro: Shift-click pe o unealtă de filtrare pentru a vedea numai sarcinile din acea categorie

en: Tasks
ro: Sarcini

en: Timeline
ro: Cronologie

en: Now
ro: Acum

en: Task square map
ro: Sarcină în pătrat

en: Lay out tasks by
ro: Aranjează sarcinile după

en: Hierarchical calendar
ro: Calendar ierarhizat

en: Hierarchical calendar viewer configuration
ro: Configurarea modulului de afişare a calendarului ierarhizat

en: Calendar viewer configuration
ro: Configurația vederii calendar

en: Manual ordering
ro: Ordonare manuală

en: Show the "Manual ordering" column, then drag and drop items from this column to sort them arbitrarily.
ro: Afişaţi coloana "Ordonare manuală", apoi trageţi elemente din această coloană pentruu a le sorta după dorinţă.

en: Dependents
ro: Dependenţi(te)

en: % complete
ro: % terminată

en: Time left
ro: Timp rămas

en: &Dates
ro: &Date

en: &All date columns
ro: To&ate coloanele dată

en: Show/hide all date-related columns
ro: Arată/ascunde toate coloanele dată

en: Show/hide planned start date column
ro: Afişează/ascunde coloana cu data de început planificată

en: Show/hide due date column
ro: Arată/ascunde coloana datei scadente

en: &Actual start date
ro: Data de început re&ală

en: Show/hide actual start date column
ro: Afişează/ascunde coloana cu data de început reală

en: Show/hide completion date column
ro: Arată/ascunde coloana datei de terminare

en: Show/hide time left column
ro: Arată/ascunde coloana timpului rămas

en: Show/hide recurrence column
ro: Arată/ascunde coloana recurenței

en: &All budget columns
ro: To&ate coloanele buget

en: Show/hide all budget-related columns
ro: Arată/ascunde toate coloanele buget

en: Show/hide budget column
ro: Arată/ascunde coloana buget

en: &Budget left
ro: &Buget rămas

en: Show/hide budget left column
ro: Arată/ascunde coloana bugetului rămas

en: &Financial
ro: &Finanțe

en: &All financial columns
ro: To&ate coloanele financiare

en: Show/hide all finance-related columns
ro: Arată/ascunde toate coloanele financiare

en: Show/hide hourly fee column
ro: Arată/ascunde coloana tarifului orar

en: Show/hide fixed fee column
ro: Arată/ascunde coloana tarifului fix

en: Show/hide prerequisites column
ro: Arată/ascunde coloana de precerințe

en: Show/hide dependents column
ro: Afişează/ascunde coloana cu dependinţe

en: Show/hide percentage complete column
ro: Arată/ascunde coloana procentajului terminat

en: Show/hide attachment column
ro: Arată/ascunde coloana atașamentului

en: Show/hide priority column
ro: Arată/ascunde coloana priorității

en: Show/hide reminder column
ro: Arată/ascunde coloana rapelului

en: Show tasks as
ro: Afişează sarcinile în

en: Task statistics
ro: Statistica sarcinii

en: Comma
ro: Virgulă

en: Space
ro: Spațiu

en: Colon
ro: Două puncte

en: Semicolon
ro: Punct și virgulă

en: Pipe
ro: Redirecţionare

en: DD/MM (day first)
ro: ZZ/LL (ziua/luna)

en: MM/DD (month first)
ro: LL/ZZ (luna/ziua)

en: Simple quote
ro: Ghilimele simple

en: Double quote
ro: Ghilimele duble

en: Double it
ro: Dublați

en: Escape with
ro: Renuntati cu

en: Import only the selected rows
ro: Importați doar liniile selectate

en: First line describes fields
ro: Prima linie descrie cîmpurile

en: Delimiter
ro: Delimitator

en: Date format
ro: Format dată

en: Quote character
ro: Caracter de citare

en: Escape quote
ro: Ieşire din citat

en: Field #%d
ro: Cîmpul #%d

en: Please select a file.
ro: Selectați un fișier.

en: Category
ro: Categorie

en: Reminder date
ro: Data memento-ului

en: Percent complete
ro: Procente completată

en: Column header in CSV file
ro: Capul coloanei în fișier CSV

en: %s attribute
ro: %s atribut

en: No field mapping.
ro: Nici o asociere de cîmpuri.

en: The "%s" field cannot be selected several times.
ro: Cîmpul „%s” nu poate fi selectat de mai multe ori.

en: The fields %s cannot be selected several times.
ro: Cîmpurile %s nu pot fi selectate de mai multe ori.

en: Table of contents
ro: Cuprins

en: About tasks
ro: Despre sarcini

en: Task properties
ro: Prorpietăți sarcină

en: Task states
ro: Stări sarcină

en: Task colors
ro: Culori sarcină

en: Reminders
ro: Memento-uri

en: About effort
ro: Despre efort

en: Effort properties
ro: Proprietăți efort

en: About categories
ro: Despre categorii

en: Category properties
ro: Proprietăți categorie

en: About notes
ro: Despre notițe

en: Note properties
ro: Proprietăți notiță

en: Printing and exporting
ro: Tipărire și exportare

en: About printing and exporting
ro: Despre tipărire și exportare

en: Printing
ro: Tipărire

en: Exporting
ro: Exportare

en: Multi-user usage
ro: Utilizare în regim multi-utilizator

en: About multi-user
ro: Despre regimul multi-utilizator

en: Storage options
ro: Opţiuni de stocare

en: E-mailing tasks
ro: Sarcini de poştă electronică

en: Custom attributes for e-mailing
ro: Atribute personalizate pentru poşta electronică

en: E-mail integration
ro: Integrare e-mail

en: About e-mail integration
ro: Despre integrarea e-mail

en: Attaching an e-mail to a task
ro: Atașarea unui e-mail la o sarcină

en: Creating a task from an e-mail
ro: Crearea unei sarcini dintr-un e-mail

en: SyncML support
ro: Suport SyncML

en: What is SyncML
ro: Ce este SyncML

en: Setup
ro: Instalare

en: Limitations
ro: Limitări

en: Troubleshooting
ro: Depanare

en: Purging deleted items
ro: Curățarea elementelor șterse

en: iPhone and iPod Touch
ro: iPhone și iPod Touch

en: %(name)s on the iPhone
ro: %(name)s pe iPhone

en: Configuration
ro: Configurare

en: %(name)s on Android?
ro: %(name)s pe Android?

en: Todo.txt and Todo.txt Touch
ro: Deefectuat.txt and Deefectuat.txt Touch

en: Importing todo.txt
ro: Se importă Todo.txt

en: Exporting todo.txt
ro: Se exportă defăcut.txt

en: Task templates
ro: Șabloane de sarcini

en: About templates
ro: Despre șabloane

en: Using templates
ro: Utilizarea șabloanelor

en: Graphical user interface
ro: Interfață grafică utilizator

en: Keyboard shortcuts
ro: Taste rapide

en: Tasks are the basic objects that you manipulate. Tasks can
    represent anything from a single little thing you have to do to a complete 
    project consisting of different phases and numerous activities.
ro: Sarcinile sînt obiectele de bază pe care le manipulați. Sarcinile pot
    reprezenta orice, de la o mic lucru de făcut pînă la un proiect complet 
    alcătuit din diferite faze și activități numeroase.

en: Tasks have the following properties you can change:
ro: Sarcinile au următoarele proprietăți ce pot fi schimbate:

en: Subject: a single line that summarizes the task.
ro: Subiect: o singură linie care rezumă sarcina.

en: Description: a multi-line description of the task.
ro: Descriere: o descriere a sarcinii pe mai multe linii.

en: Planned start date: the first date on which the task can be started. 
    The planned start date defaults to the date the task is created. It can also be 'None' 
    indicating that you don't really want to start this task. This can be convenient 
    for e.g. registering sick leave.
ro: Data de început planificată: ziua în care se începe lucrul la o sarcină. 
    Implicit, data de început planificată este data la care a fost creată sarcina. Poate fi 'Fără', 
    însemnând că sarcina este nelucrativă. O asemenea sarcină poate fi de folos, 
    de exemplu, pentru a înregistra absenţe pe caz de boală.

en: Due date: the date the task should be finished. 
    This can be 'None' indicating that this task has no fixed due date.
ro: Data scadentă: data la care sarcina ar trebui să fie terminată. 
    Aceasta poate fi „Neant” indicînd că sarcina nu are dată scadentă fixată.

en: Actual start date: the date the task was actually started.
    The actual start date can be edited directly, but it is also set when you 
    track effort for the task or when you set the percentage completed of a task
    to a value between 0% and 100%.
ro: Data de început reală: prima zi în care s-a lucrat efectiv la o anume sarcină.
    Data de început reală poate fi modificată direct şi este definită automat atunci când 
    începeţi să urmăriţi efortul asociat cu acea sarcină sau când puneţi procentul până la care sarcina a fost completată
    la o valoare între 0% ăşi 100%.

en: Completion date: this date is 'None' as long as the task has 
    not been completed. It is set to the current date when you mark the task as 
    completed. The completion date can also be entered manually.
ro: Data de terminare: această dată este „Neant” atîta timp cît sarcina 
    nu a fost terminată. Se poziționează pe data curentă cînd marcați sarcina ca 
    terminată. Data de terminare poate fi introdusă și manual.

en: Prerequisites: other tasks that need to be completed before
    a task can be started. The task remains inactive until the last prerequisite task is 
    completed. Note that if the task has a specific planned start date set, that
    date has to be in the past <em>and</em> all prerequisite tasks need to be
    completed before the task becomes late.
ro: Prerechizite: sarcini care trebuie completate înainte
    ca o anumita sarcină să poată fi începută.  Acea sarcină rămâne inactivă până când şi ultima sarcină prerechizită este 
    completată. Remarcaţi că, atunci când o anume sarcină are o dată de început planificată, acea
    dată trebuie sa fie în trecut <em>şi</em> toate  sarcinile prerechizite trebuie sa fie
    completate pentru ca acea sarcina sa devină o sarcină întârziată.

en: Budget: amount of hours available for the task.
ro: Buget: cantitatea de ore disponibile pentru sarcină.

en: Hourly fee: the amount of money earned with the task per hour.
ro: Tarif orar: suma de bani cîștigată pe oră cu sarcina.

en: Fixed fee: the amount of money earned with the task 
    regardless of the time spent.
ro: Tarif fix: suma de bani cîștigată cu sarcina 
    indiferent de timpul petrecut.

en: The following properties are calculated from the properties above:
ro: Următoarele proprietăți sînt calculate din proprietățile de mai sus:

en: Days left: the number of days left until the due date.
ro: Zile rămase: numărul de zile rămase pînă la data scadentă.

en: Dependents: other tasks that can be started when the 
    prerequisite task has been completed.
ro: Dependente: sarcini care pot să înceapă atunci când 
    sarcina prerechizită a fost completată.

en: Time spent: effort spent on the task.
ro: Timp consumat: efortul consumat cu sarcina.

en: Budget left: task budget minus time spent on the task.
ro: Buget rămas: bugetul sarcinii minus timpul consumat cu sarcina.

en: Revenue: hourly fee times hours spent plus fixed fee.
ro: Venit: tariful orar pe orele consumate plus tariful fix.

en: Tasks always have exactly one of the following states:
ro: Sarcinile au mereu exact una din stările următoare:

en: Active: the actual start date is in the past;
ro: Activă: data efectivă de început este în trecut;

en: Inactive: the task has not been started and/or not all 
    prerequisite tasks have been completed;
ro: Inactivă: sarcina la care lucrul nu a început şi/sau mai sunt 
    încă sarcini prerechizite care trebuie completate;

en: Completed: the task has been completed.
ro: Terminată: sarcina a fost terminată.

en: In addition, tasks can be referenced as:
ro: În plus, sarcinile pot fi referite ca:

en: Overdue: the due date is in the past;
ro: Scadență depășită: data scadentă a trecut;

en: Due soon: the due date is soon (what 'soon' is, can be 
    changed in the preferences);
ro: Scadentă curînd: data scadentă este în curînd (ce înseamnă „curînd” 
    poate fi schimbat în preferințe);

en: Late: the planned start is in the past and the task has 
    not been started;
ro: Întârziată: data de început planificată este în trecut şi lucrul la sarcina 
    nu a îceput;

en: Over budget: no budget left;
ro: Peste buget: fără buget rămas;

en: Under budget: still budget left;
ro: Sub buget: cu buget rămas;

en: No budget: the task has no budget.
ro: Fără buget: sarcina nu are buget.

en: The text of tasks is colored according to the following rules:
ro: Textul sarcinilor este colorat în funcție de următoarele reguli:

en: Overdue tasks are red;
ro: Sarcinile cu scadența depășită sunt colorate în roșu;

en: Tasks due soon are orange;
ro: Sarcinile scadente curînd sînt portocalii;

en: Active tasks are black text with a blue icon;
ro: Sarcinile active sînt cu text negru și pictogramă albastră;

en: Late tasks are purple;
ro: Sarcinile întârziate sunt purpurii/mov deschis

en: Future tasks are gray, and
ro: Sarcinile viitoare sînt gri, și

en: Completed tasks are green.
ro: Sarcinile terminate sînt verzi.

en: This all assumes you have not changed the text colors through the 
    preferences dialog, of course.
ro: Asta presupunînd că nu ați schimbat culorile textului din caseta 
    de preferințe, bineînțeles.

en: The background color of tasks is determined by the categories the 
    task belongs to. See the section about 
    <a href="#categoryproperties">category properties</a> below.
ro: Culoarea fundalului sarcinilor este determinată de categoriile cărora sarcina 
    aparține. Vedeți în secțiunea despre 
    <a href=\"#categoryproperties\">proprietățile categoriei</a> de mai jos.

en: You can set a reminder for a specific date and time. %(name)s will
    show a reminder message at that date and time. From the reminder dialog
    you can open the task, start tracking effort for the task, or mark the task
    completed. It is also possible to snooze the reminder.
ro: Puteţi pune un memento la a anumită dată şi oră. %(name)s va afişa
    un mesaj pentru a vă reaminti la acea dată şi oră. Din dialogul memento-ului
    puteţi deschide sarcina, incepe sa urmăriţi efortul asociat cu sarcina, sau puteţi marca sarcina
    ca fiind completată. Este deasemenea posibil să repetaţi memento-ul mai târziu.

en: If you have Growl or Snarl installed, you can instruct
    %(name)s to use these for reminders in the preferences dialog.
ro: Dacă aveţi Growl sau Snarl instalate, puteţi cere
    %(name)s să le utilzeze pentru memento-uri in dialogul de preferinţe.

en: Whenever you spent time on tasks, you can record the amount of time
    spent by tracking effort. Select a task and invoke 'Start tracking effort' in
    the Effort menu or context menu or via the 'Start tracking effort' toolbar 
    button.
ro: Cînd consumați timp cu o sarcină, puteți înregistra perioada de timp
    petrecută prin urmărirea efortului. Selectați o sarcină și invocați „Pornește
    înregistrarea efortului” din meniul „Efort” sau din meniul contextual prin 
    butonul „Pornește înregistrarea efortului” din bara de unelte.

en: Effort records have the following properties you can change:
ro: Înregistrările efortului au următoarele proprietăți ce pot fi schimbate:

en: Task: the task the effort belongs to.
ro: Sarcină: sarcina căreia îi aparține efortul.

en: Start date/time: start date and time of the effort.
ro: Data/ora de început: data și ora de început a efortului.

en: Stop date/time: stop date and time of the effort. This can be 
    'None' as long as you are still working on the task.
ro: Data/ora de sfîrșit: data și ora de sfîrșit a efortului. Aceasta poate 
    fi „Neant” cît timp lucrați la sarcină.

en: Description: a multi-line description of the effort.
ro: Descriere: o descriere a efortului pe mai multe linii.

en: Time spent: how much time you have spent working on the task.
ro: Timp consumat: cît timp ați consumat lucrînd la sarcină.

en: Revenue: money earned with the time spent.
ro: Venit: banii cîștigați pe timpul consumat.

en: Tasks and notes may belong to one or more categories. First, you 
    need to create the category that you want to use via the 'Category' menu. Then, 
    you can add items to one or more categories by editing the item and checking the 
    relevant categories for that item in the category pane of the edit dialog.
ro: Sarcinile și notițele pot aparține uneia sau mai multor categorii. Mai întîi 
    trebuie să creați categoria pe care doriți s-o utilizați, din meniul „Categorie”.
    Apoi puteți adăuga elemente la una sau mai multe categorii prin editarea 
    elementului și bifarea categoriilor relevante pentru acel element în panoul 
    categoriei din dialogul de editare.

en: You can limit the items shown in the task and notes viewers to one 
    or more categories by checking a category in the category viewer. For example, 
    if you have a category 'phone calls' and you check that category, the task 
    viewers will only show tasks belonging to that category; in other words the 
    phone calls you need to make.
ro: Puteți limita elementele afișate în sarcină și afișarea notițelor la una sau mai 
    multe categorii prin bifarea unei categorii în vederea categoriei. De exemplu, 
    dacă aveți o categorie „apeluri telefonice” și bifați acea categorie, vederile de 
    sarcină vor afișa numai sarcinile aparținînd acelei categorii; cu alte cuvinte telefoanele 
    pe care trebuie să le dați.

en: Categories have the following properties you can change:
ro: Categoriile au următoarele proprietăți ce pot fi schimbate:

en: Subject: a single line that summarizes the category.
ro: Subiect: o singură linie ce rezumă categoria.

en: Description: a multi-line description of the category.
ro: Descriere: o descriere a categoriei pe mai multe linii.

en: Mutually exclusive subcategories: a check box indicating
    whether the subcategories of the category are mutually exclusive. If they are,
    items can only belong to one of the subcategories. When filtering, you can only
    filter by one of the subcategories at a time.
ro: Subcategorii care se exclud reciproc: o căsuță de bifat indicând
    dacă subcategoriile categoriei se exclud reciproc. Dacă da,
    elementele pot aparține doar uneia dintre subcategorii. La filtrare, puteți filtra
    doar în funcție de o singură categorie odată.

en: Appearance properties such as icon, font and colors: 
    the appearance properties are used to render the category, but also the items
    that belong to that category. If a category has no color, font or icon of its 
    own, but it has a parent category with such a property, the parent's property 
    will be used. If an item belongs to multiple categories that each have a color 
    associated with it, a mixture of those colors will be used to render that 
    item.
ro: Proprietățile aspectului pictogramelor, fonturilor și culorilor: 
    proprietățile aspectului sînt utilizate pentru randarea categoriei, dar și a elementelor
    ce aparțin acelei categorii. Dacă o categorie nu are o culoare, font sau pictogramă
    proprie, dar are o categorie părinte cu o astfel de proprietate, se va utiliza proprietatea
    părintelui.Dacă un element aparține mai multor categorii care au fiecare o culoare
    asociată, un amestec al acelor culori va fi utilizat pentru a randa acel 
    element.

en: Notes can be used to capture random information that you want
    to keep in your task file. Notes can be stand-alone or be part of other items,
    such as tasks and categories. Stand-alone notes are displayed in the notes
    viewer. Notes that are part of other items are not displayed in the notes
    viewer.
ro: Notițele pot fi utilizate pentru a captura diverse informații pe care doriți
    să le păstrați în fișierul sarcinii. Notițele pot fi autonome sau parte din alte
    elemente, precum sarcini și categorii. Notițele autonome sînt afișate în vederea
    notițelor. Notițele care sînt parte din alte elemente nu sînt afișate în vederea
    notițelor

en: Notes have the following properties you can change:
ro: Notițele au următoarele proprietăți ce pot fi schimbate:

en: Subject: a single line that summarizes the note.
ro: Subiect: o singură linie ce rezumă notița.

en: Description: a multi-line description of the note.
ro: Descriere: o descriere pe mai multe linii a notiței.

en: Appearance properties such as icon, font and colors.
ro: Proprietățile aspectului pictogramelor, fonturilor și culorilor.

en: Both printing and exporting work in the same way: when you print
    or export data, the data from the active viewer is printed or exported.
    Moreover, the data is printed or exported in the same way as the viewer is 
    displaying it. The data is printed or exported in the same order as the
    viewer is displaying it. The columns that are visible determine what 
    details get printed or exported. When you filter items, for example hide
    completed tasks, those items don't get printed or exported.
ro: Tipărirea și exportarea funcționează în același fel: cînd tipăriți sau
    exportați date, datele din vederea activă sînt tipărite sau exportate.
    În plus, datele sînt tipărite sau exportate în același fel în care sînt afișate 
    pe ecran. Datele sînt tipărite sau exportate în aceeași ordine în care sînt
    afișate pe ecran. Coloanele vizibile determină care din detalii vor fi tipărite
    sau exportate. Cînd filtrați elemente, de exemplu ascundeți sarcinile
    terminate, acelea nu vor fi tipărite sau exportate.

en: Prepare the contents of a viewer, by putting the items in the 
    right order, show or hide the appropriate columns and apply the relevant 
    filters.
ro: Pregătește conținutul unei vederi prin punerea elementelor în ordinea 
    corectă, arată sau ascunde coloanele potrivite și aplică filtrele 
    relevante.

en: You can preview how the print will look
    using the File -> Print preview menu item. You can edit the page settings
    using File -> Page setup. When printing and the platform supports it, you can 
    choose to print all visible items in the active viewer, or just the 
    selected items.
ro: Puteți previzualiza cum va arăta tipărirea
    utilizînd elementul Fișier -> Previzualizare tipărire. Puteți edita parametrii paginii
    utilizînd Fișier -> Configurare pagină. Cînd tipăriți și platforma o suportă, puteți alege 
    să tipăriți toate elementele vizibile în vederea activă, sau doar 
    elementele selectate.

en: Next, choose the format you want to export to and whether you
    want to export all visible items or just the selected ones. Available formats
    to export to include CSV (comma separated format), HTML and iCalendar. When
    you export to HTML, a CSS file is created that you can edit to change
    the appearance of the HTML.
ro: Pe urmă, alegeți formatul în care doriți să exportați și dacă doriți să
    exportați toate elementele vizibile sau doar pe cele selectate. Printre formatele de
    export disponibile se găsește CSV (format separat prin virgulă), HTML și iCalendar.
    Cînd exportați în HTML, se creează un fișier CSS care poate fi editat pentru
    a schimba aspectul fișierului HTML.

en: Custom attributes for e-mailing tasks
ro: Atribute personalizate pentru sarcini de poştă electronică.

en: You can alter the behaviour of the e-mail command using custom attributes
    in a task description. Those attributes must be on a line by themselves. Supported
    attributes are 'cc' and 'to'. Examples:
ro: Puteţi să modificaţi comportamentul comenzii de poştă electronică utilizând atribute personalizate
    în descrierea unei sarcini. Acele atribute trebuie să fie pe o linie separată. Atributele
    acceptate sunt 'cc' şi 'to'. Exemple:

en: A task file may be opened by several instances of %(name)s, either
    running on the same computer or on different ones, on a network share for
    instance. When you save, %(name)s will actually merge your work with whatever
    has been saved on disk since the last time you did. Conflicts are automatically
    resolved, usually by you winning the conflict. This serves two use cases:
ro: Un fişier de sarcini poate fi deschis de mai multe instanţe ale %(name)s, care pot
    rula pe acelaşi calculator sau pe calculatoare diferite, de exemplu atunci când este
    partajat ìn reţea. Când salvaţi, %(name)s va comasa datele dvs. cu ceeace a fost
    salvat pe disc între timp. Conflictele sunt rezolvate automat, de obicei dându-se
    prioritate datelor dvs. Această soluţie este utilă în două cazuri:

en: A single user, opening the task file on several computers (work,
    home, laptop).
ro: Un singur utilizator, care deschide fişierul de sarcini pe mai multe calculatoare (la lucru,
    acasă, pe portabil).

en: Several users working on the same task file.
ro: Mai mulţi utilizatori care lucrează pe acelaşi fişier de sarcini, în acelaşi timp.

en: The first case is the most common and the most secure. The second
    case may be dangerous. Most network disk sharing protocols do not support the
    kind of file locking that would make this 100% secure. A list of common protocols
    and their behaviour follows.
ro: Primul caz este cel mai comun si cel mai sigur. A doilea caz pote fi riscant.
    Cele mai multe protocoale de partajare în reţea nu suportă tipul de blocare 
    al accesului la fişier care ar face utilizarea multiplă 100% sigură. În continuare 
    găsiţi o listă cu protocoalele uzuale şi comportamentul lor în această situaţie.

en: None of the sharing options discussed here work fully. If two users
    save their changes within a few hundreds of milliseconds time frame, data will be lost.
ro: Nici una dintre opţiunile de partajare discutate aici nu functionează 100%. Dacă doi utilizatori
    îşi salvează modificările într-un interval de citeva zecimi de secundă, datele vor fi pierdute.

en: This is the most common protocol: Windows shares and their lookalikes
    (Samba). If the server and client don't support certain extensions, Task Coach will not
    be able to detect automatically when the file has been modified by someone else.
ro: Acesta este cel mai comun protocol: partajările în Windows şi cele similare
    (Samba). Dacă server-ul şi clientul nu suportă anumite extensii, Task Coach nu va
    putea să detecteze automat când fişierul a fost modificat de altcineva.

en: Not tested yet.
ro: Nu a fost încă testat.

en: A popular way to access files from several computers (also see SpiderOak
    for a more secure alternative). Changes to the task file are correctly detected by %(name)s
    when it's updated.
ro: Un mod popular de a accesa fişiere de pe mai multe calculatoare (vedeţi SpiderOak
    pentru o alternativă mai sigură). Schimbările fişierului de sarcini sunt detectate corect de %(name)s
    atunci cînd acesta este actualizat.

en: %(name)s integrates with several mail user
    agents, through drag and drop. This has some limitations; e-mails are
    copied in a directory next to the %(name)s file, as .eml files and are
    later opened using whatever program is associated with this file type
    on your system. On the other hand, this allows you to open these
    e-mail attachments on a system which is different from the one you
    created it first.
ro: %(name)s se integrează cu mai multe aplicații
    de poștă electronică, prin „drag and drop”. Aceasta are câteva limitări: mesajele sunt
    copiate într-un director alături de fișierul %(name)s, ca și fișiere .eml și sunt
    ulterior deschise utilizând orice program asociat cu acest tip de fișier
    din sistemul dumneavoastră. Pe de altă parte, aceasta vă permite să deschideți aceste
    mesaje pe un sistem de operare care este diferit de cel inițial.

en: Mail user agents supported include:
ro: Programele de poştă electronică acceptate includ:

en: Due to a Thunderbird limitation, you can't drag and drop several
    e-mails from Thunderbird. This does not apply to Outlook.
ro: Datorită unei limitări a lui Thunderbird, nu puteți trage și pune mai
    multe mesaje din  Thunderbird. Aceasta nu se aplică la Outlook.

en: There are two ways to attach an e-mail to a task; you can:
ro: Există două moduri prin care puteți atașa un e-mail la o sarcină; îl puteți:

en: Drop it on a task either in the task tree or the task list.
ro: Depune într-o sarcină, ori în arborele de sarcini, ori în lista de sarcini.

en: Drop it in the attachment pane in the task editor.
ro: Depune în panoul atașamentului în editorul de sarcină.

en: Dropping an e-mail on an empty part of the task tree or task list
    creates a new task. Its subject is the subject of the mail, its
    description is its content. Additionally, the mail is automatically
    attached to the newly created task.
ro: Depunerea unui e-mail, în partea liberă a arborelui de sarcini sau
    listei de sarcini, creează o sarcină nouă. Subiectul ei este subiectul
    mesajului, iar descrierea ei va fi conținutul lui. În plus, mesajul va fi
    atașat automat la sarcina nou creată.

en: SyncML is an XML protocol designed to synchronize several
    applications with a server. A popular open-source server is <a
    href="http://www.funambol.com/" target="_blank">Funambol</a>. Synchronization 
    clients are available for many devices and applications (Outlook, Pocket PC,
    iPod, iPhone, Evolution, etc...), as well as so-called "connectors"
    which allow the server to synchronize with Exchange, Google Calendar,
    etc.
ro: SyncML este un protocol XML protocol conceput pentru sincronizarea
    mai multor aplicații cu un server. Un server popular cu sursă deschisă
    este <ahref=\"http://www.funambol.com/\" target=\"_blank\">Funambol</a>. Clienți de 
    sincronizare sînt disponibili pentru multe dispozitive și aplicații (Outlook, calculator
    de buzunar, iPod, iPhone, Evolution, etc...), cît și așa numiții „conectori”
    ce permit serverului să sincronizeze cu Exchange, Google Calendar,
    etc.

en: %(name)s has built-in SyncML client support on Windows and Mac OS X
    (provided that you use the supplied binaries). This means you can
    setup %(name)s to synchronize with the same SyncML server you
    synchronize Outlook with and have all Outlook tasks and notes in
    your %(name)s file, as well as %(name)s tasks and notes in Outlook. Or
    your Pocket PC.
ro: %(name)s dispune de suport integrat pentru client SyncML pe Windows și Mac OS X
    (cu condiția să utilizați binarele furnizate). Asta înseamnă că puteți configura
    %(name)s să sincronizeze cu același server SyncML cu care sincronizați Outlook
    și să aveți toate sarcinile și notițele Outlook în fișierul vostru %(name)s file,
    cît și sarcinile și notițete %(name)s în Outlook. Sau în calculatorul vostru de buzunar.

en: On Linux, you must install the SyncML client binding for
    Python yourself. A 64 bits Debian package for Python 2.7 is available on
    <a target="_blank" href="http://www.taskcoach.org/">taskcoach.org</a>,
    at the end of the Linux downloads section.
ro: Pentru Linux trebuie să instalaţi biblioteca Python pentru SyncML. Un pachet Debian pe 64 biţi pentru Python 2.7 este disponibil la
    <a target="_blank" href="http://www.taskcoach.org/">taskcoach.org</a>
    la sfârşitul secţiunii de descărcări pentru Linux.

en: This feature is optional and off by default. In order to turn it on,
    go to the preferences dialog and check it on the Features page.
ro: Această funcționalitate este opțională și dezactivată implicit. Pentru a
    o activa mergeți în fereastra de preferințe și bifați-o în pagina de funcționalități.

en: To setup SyncML, edit the SyncML preferences in Edit/SyncML 
    preferences. Fill in the synchronization URL, your ID on the server and choose 
    which items to synchronize (tasks and/or notes). The URL depends on the server
    you choose; some examples are:
ro: Pentru a instala SyncML, editați preferințele SyncML în Editare/Preferințe 
    SyncML.Completați adresa URL de sincronizare, ID-ul vostru de pe server și alegeți 
    care din elemente să sincronizați (sarcini și/sau notițe). Adresa URL depinde de 
    serverul ales; iată cîteva exemple:

en: The database names are pretty standard; the default values 
    should work.
ro: Denumirile bazelor de date sînt destul de standard; valorile implicite 
    ar trebui să meargă.

en: Each task file has its own client ID, so that two different task 
    files will be considered different "devices" by the server.
ro: Fiecare fișier de sarcină are propriul ID client, astfel încît două fișiere 
    diferite de sarcină vor fi considerate „dispozitive” diferite de către server.

en: Some limitations are due to the fact that, the underlying data 
    type being vcalendar, some %(name)s features cannot be presented to the 
    server.
ro: Unele limitări sînt datorate faptului că, tipul de date care stă la bază 
    fiind vcalendar, unele funcționalități %(name)s nu pot fi prezente pe 
    server.

en: Task and category hierarchy are lost to the server.
ro: Ierarhia sarcinilor și categoriilor este pierdută.

en: Recurrence and reminders are not supported yet.
ro: Recurența și rapelurile nu sînt încă suportate.

en: Note categories are lost to the server.
ro: Categoriile notițelor sînt pierdute.

en: The conflict detection/resolution system is a workaround 
    for a Funambol limitation. It should work in most cases, but if many 
    applications synchronize with the same server at the same time, problems may 
    arise.
ro: Sistemul de detecție/rezolvare a conflictelor este în lucru 
    din cauza unei limitări Funambol. Ar trebui să funcționeze în majoritatea cazurilor, dar dacă mai multe 
    aplicații se sincronizează cu același server în același timp, pot apărea 
    probleme.

en: Probably some others...
ro: Probabil și altele...

en: The SyncML menu items are only present if your platform is 
    supported. Currently supported platforms are:
ro: Elementele din meniul SyncML sînt prezente numai dacă platforma voastră 
    este suportată. Platformele suportate curent sînt:

en: Windows, 32 bits (see below)
ro: Windows, 32 de biți (vezi mai jos)

en: Linux, 32 bits
ro: Linux, 32 de biți

en: Mac OS 10.3 and later, both Intel and PPC
ro: Mac OS 10.3 și superior, ambele Intel și PPC

en: You may experience problems under Windows if you don't have the 
    Microsoft Visual 8 runtime installed. You can download it on the
    <a target="_blank" href="%s"> Microsoft download site</a>.
ro: Puteți întîmpina probleme pe Windows dacă nu aveți instalat motorul de 
    execuție Microsoft Visual 8. Îl puteți descărca de pe
    <a target=\"_blank\" href=\"%s\">situl Microsoft de descărcări</a>.

en: When SyncML is enabled, deleting a task or a note does not actually
    delete it, but rather mark it as deleted. The deleted task or note is actually 
    removed from the task or note list on the next synchronization. For this reason, 
    if you happen to use the SyncML feature, then disable it without having done a 
    sync, there may be some deleted notes or tasks in your task file. This is not a 
    problem, but takes a little more disk space.
ro: Cînd SyncML este activat, ștergerea unei sarcini sau a unei notițe nu este
    o ștergere efectivă, doar o marcare ca element șters. Sarcina sau notița ștearsă 
    este în realitate înlăturată din lista de sarcini sau notițe la viitoarea sincronizare. Pentru 
    acest motiv, dacă folosiți funcționalitatea SyncML, apoi o dezactivați fără a face o 
    sincronizare, vă puteți trezi cu notițe și sarcini șterse din fișierul vostru de sarcini. 
    Acest lucru nu este o problemă, doar că fișierul va ocupa ceva mai mult spațiu pe disc.

en: In this case, the "Purge deleted items" menu item in the File menu 
    can be used to actually delete these tasks. It is only enabled when you
    need it, that is when there are items to purge. Be aware that after doing this,
    if you re-enable SyncML and make a sync with the same server you used
    previously, all those items will reappear, as the server
    doesn't know they're deleted.
ro: În acest caz, opțiunea „Curăță elementele șterse” din meniul „Fișier” 
    poate fi utilizată pentru ștergerea efectivă a acestor sarcini. Este activat numai
    cînd aveți nevoie de ea, adică atunci cînd sînt elemente de curățat. Atenție,
    după ce ați făcut asta, dacă reactivați SyncML și sincronizați cu serverul utilizat
    precedent, toate acele elemente vor reapărea, pentru că serverul nu știe că au
    fost șterse.

en: iPhone, iPod Touch and iPad
ro: iPhone, iPod Touch și iPad

en: %(name)s on the iPhone/iPod Touch/iPad
ro: %(name)s pe iPhone/iPod Touch/iPad

en: There is an iPhone/iPod Touch/iPad companion app for %(name)s, 
    available on <a 
    href="http://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=311403563&mt=8"
    target="_blank">Apple's AppStore</a>. (If you don't have iTunes installed on 
    your computer, you'll be presented a page where you can download iTunes). 
    It supports the following features:
ro: Există o aplicație iPhone/iPod Touch pentru %(name)s, disponibilă pe 
    <a 
    href=\"http://itunes.apple.com/WebObjects/MZStore.woa/wa/viewSoftware?id=311403563&mt=8\"
    target=\"_blank\">Apple AppStore</a>. (Dacă nu aveți iTunes instalat pe 
    calculator, veți fi trimis la o pagină de unde puteți descărca iTunes).\n"
    Aplicația dispune de următoarele funcționalități:

en: Basic task attributes: subject, description, dates (with 
    recurrence)...
ro: Atribute de bază ale sarcinii: subiect, descriere, date (cu 
    recurență)...

en: Hierarchical tasks and categories
ro: Sarcini ierarhizate și categorii

en: Time tracking
ro: Gestionarea timpului

en: Multiple task files
ro: Fișiere multiple de sarcini

en: Two-way synchronization with %(name)s on the desktop
ro: Sincronizare în ambele sensuri cu %(name)s pe birou

en: The application is universal and has a custom iPad UI.
ro: Aplicația este universală și are o interfață iPad personalizată.

en: Configuration on the iPhone/iPod Touch/iPad
ro: Configurarea pe iPhone/iPod Touch/iPad

en: There are some settings for the iPhone/iPod Touch/iPad app in the 
    Settings application:
ro: Sînt cîteva configurări pentru aplicația iPhone/iPod Touch/iPad în 
    aplicația Settings:

en: Show completed: whether to show completed tasks.
ro: Arată terminate: dacă să se afișeze sarcinile terminate.

en: Show inactive: whether to show inactive tasks (planned start date 
    in the future).
ro: Afişează sarcinile inactive: dacă va afişa sarcinile inactive (data planificată de început 
    este în viitor).

en: Icon position: the LED icon may show up either on the 
    left side or the right side of the screen.
ro: Poziția pictogramei: pictograma LED poate apărea fie pe partea 
    stîngă sau dreaptă a ecranului.

en: Compact mode: if this is enabled, the task list has smaller 
    LEDs and doesn't show categories or dates.
ro: Mod compact: dacă este activat, lista de sarcini are LED-uri mai 
    mici și nu afișează categorii sau date.

en: Confirm complete: if enabled, a message box will pop up for 
    confirmation when you mark a task complete by tapping its LED.
ro: Confirmare de terminare: dacă este activată, o căsuță de dialog va apărea 
    pentru confirmare cînd marcați o sarcină terminată prin apăsarea LED-ului său.

en: # days due soon: How many days in the future is 
    considered "soon".
ro: # zile scadente curînd: cîte zile în viitor sînt considerate 
    „curînd”.

en: Configuration on the desktop, all platforms
ro: Configurarea biroului, toate platformele

en: Before synchronizing, you must also configure %(name)s on the 
    desktop; in the preferences, in the "Features" tab, check "Enable iPhone
    synchronization". Restart %(name)s. Now, in the preferences, choose the 
    "iPhone" tab and fill in at least the password.
ro: Înainte de sincronizare, trebuie să configurați %(name)s pe birou; în
    preferințe, în categoria „Funcționalități”, bifați „Activează sincronizarea
    iPhone”. Reporniți %(name)s. Acum, în preferințe, alegeți categoria 
    „iPhone” și introduceți cel puțin parola.

en: When you tap the "Sync" button in the category view, %(name)s
    will automatically detect running instances of %(name)s on your
    desktop and ask you to select one (you may have several instances
    running on different computers on your network, or several instances
    on the same computer). The name displayed is, by default, some string
    identifying the computer it's running on. To customize this, you may
    change the "Bonjour service name" in the configuration.
ro: Cînd apăsați butonul „Sync” din categoria de vizualizare, %(name)s
    va detecta automat instanțele de %(name)s ce rulează pe biroul vostru
    și vă va cere să selectați una (puteți avea mai multe instanțe lansate
    pe diferite calculatoare din rețea, sau mau multe instanțe pe același
    calculator). Numele afișat este, implicit, un șir prin care se identifică
    mașina pe care rulează. Pentru a personaliza acest lucru, puteți
    modifica „Serviciul de nume Bonjour” din configurare.

en: %(name)s will remember the chosen instance and try it next time
    you synchronize; if it's not running, it will prompt you again.
ro: %(name)s își va aminti instanța aleasă și o va încerca data
    viitoare cînd sincronizați; dacă nu rulează, vă va solicita din nou.

en: Note that this synchronization happens through the network; there 
    is no need for the device to be connected through USB nor for iTunes to
    be running.
ro: Notați că sincronizarea se face prin rețea; nu este nevoie ca
    dispozitivul să fie conectat prin USB, nici ca iTunes să ruleze.

en: Configuration on Windows
ro: Configurarea pe Windows

en: On Windows, you must install <a
    href="http://support.apple.com/kb/dl999">Bonjour for Windows</a> and
    unblock it when asked by the firewall.
ro: Pe Windows trebuie să instalați <a
    href="http://support.apple.com/kb/dl999">Bonjour pentru Windows</a> și
    să-l deblocați cînd sînteți întrebat de către parafoc.

en: Configuration on Linux
ro: Configurarea pe Linux

en: On Linux, you must have the <a href="http://avahi.org/">Avahi</a> 
    daemon installed and running. Most modern distributions already have it. You 
    must also install the dnscompat package; its name depends on your distribution 
    (libavahi-compat-libdnssd1 on Ubuntu for instance).
ro: Pe Linux, trebuie să aveți instalat și să rulați demonul 
    <a href="http://avahi.org/">Avahi</a>. Majoritatea distribuțiilor actuale îl au deja. Trebuie 
    să mai instalați și pachetul dnscompat; numele său depinde de distribuția voastră 
    (libavahi-compat-libdnssd1 pe Ubuntu de exemplu).

en: I can't seem to find the iPhone/iPod Touch app on Apple's 
    website
ro: Se pare că nu găsesc aplicația iPhone/iPod Touch pe situl 
    Apple

en: You need to have iTunes installed on your computer to browse 
    Apple's App Store. <a href="http://www.apple.com/itunes/" target="_blank">Get 
    iTunes</a>.
ro: Trebuie să aveți instalat iTunes pe calculator pentru a naviga prin 
    magazinul de aplicații Apple. <a href="http://www.apple.com/itunes/" target="_blank">
    Obțineți iTunes</a>.

en: My computer doesn't appear in the list when trying to sync
ro: Calculatorul menu nu apare în listă cînd încerc să sincronizez

en: Check that your iPhone/iPod Touch is connected to the same network 
    your computer is through WiFi.
ro: Verificați dacă iPhone/iPod Touch este conectat în aceiași rețea WiFi ca și 
    calculatorul vostru.

en: The iPhone can't connect to my computer
ro: iPhone nu se poate conecta la calculatorul meu

en: If you have a firewall, check that ports 4096-4100 are open.
ro: Dacă aveți un parafoc, verificați dacă porturile 4096-4100 sînt deschise.

en: No, %(name)s is not available for the Android platform. But,
    <a target="_blank" href="http://todotxt.com">Todo.txt Touch</a> is. 
    You can export your tasks from %(name)s to the <a target="_blank" 
    href="https://github.com/ginatrapani/todo.txt-cli/wiki/The-Todo.txt-Format">Todo.txt 
    format</a> and then edit your tasks on your Android device.
ro: Nu, %(name)s nu este disponibil pentru platforma Android. Dar,
    <a target="_blank" href="http://todotxt.com">Todo.txt Touch</a> este. 
    Puteți exporta sarcinile dumneavoastră din %(name)s în <a target="_blank" 
    href="https://github.com/ginatrapani/todo.txt-cli/wiki/The-Todo.txt-Format">Todo.txt 
    format</a> și apoi să editați sarcinile pe dispozitivul dumneavoastră Android.

en: Todo.txt is an open source todo list manager, created by Gina 
    Trapani, that works with plain text files. Todo.txt has a command-line 
    interface. However, since the file format is plain text, you can also edit your 
    tasks with any text editor. Todo.txt Touch is a version of Todo.txt for the 
    Android platform. Todo.txt Touch uses a todo.txt file that lives in your
    Dropbox folder. %(name)s can import from and export to that todo.txt 
    file.
ro: Todo.txt este un manager de liste „open source”, creat de către Gina 
    Trapani, care utilizează fișiere text. Todo.txt are o interfață prin linie de comandă. 
    Dar, din moment ce fișierele conţin text lizibil, puteți să vă editați 
    sarcinile cu orice editor de text. Todo.txt Touch este o versiune a Todo.txt pentru 
    platforma Android. Todo.txt Touch utlizează un fișier todo.txt care se găseşte în
    folderul dumneavoastră Dropbox. %(name)s poate să importe și să exporte în și din acel fișier 
    todo.txt.

en: When exporting to Todo.txt, %(name)s creates another file alongside
    the target one, suffixed with "-meta". Don't delete this file; %(name)s uses it
    to keep track of external changed to the tasks. When a conflict arises (a task
    is modified both by Task Coach and by an external application when importing),
    the Todo.txt file wins the conflict.
ro: Cînd exportă în Todo.txt, %(name)s crează un alt fişier alături, având sufixul
    "-meta". Nu ştergeţi acest fişier; %(name)s îl foloseşte pentru a urmări 
    schimbările sarcinilor efectuate din exterior. Cînd apare un conflict (o sarcină
    este modificată de Task Coach si de o aplicaţie externă în timpul importului),
    fişierul Todo.txt are prioritate.

en: Tip: if you save your task file in the todo folder that Todo.txt
    Touch creates in your Dropbox folder, and you turn on automatic importing and 
    exporting of Todo.txt, %(name)s will keep the task file and the 
    todo.txt file in sync. Please note that another file, named after the .txt file
    with '-meta' appended, is also generated. This is used internally by %(name)s
    in order to keep track of what has been modified in the .txt file; don't modify
    or delete it.
ro: Un sfat: dacă salvaţi fişierul de sarcini în directorul 'todo' pe care Todo.txt
    Touch îl crează în dirctorul dvs. din Dropbox, şi activaţi importul şi 
    exportul automat al Todo.txt, %(name)s va menţine fişierul de sarcini şi 
    fişierul todo.txt sincronizate. Remarcaţi că va mai fi creat un fişier, care va fi denumit după fişierul .txt
    la care se adaugă '-meta'. Acesta este utilizat intern de catre %(name)s
    pentru a urmări ce s-a schimbat în fiăşierul .txt; nu modificaţi
    si nu ştergeţi acest fişier.

en: %(name)s imports task subjects, planned start date, due date, completion 
    date, priority, contexts and projects. Contexts and projects are both 
    transformed into categories in %(name)s. Projects cannot be transformed into 
    parent tasks because Todo.txt allows tasks to belong to multiple projects, 
    while %(name)s only allows one parent task per task.
ro: %(name)s importă subiectele sarcinilor, datele de început, de scadenţă, de încheiere, 
    priorităţile, contextele şi proiectele. Contextele şi proiectele sunt ambele 
    transformate in categorii in %(name)s. Proiectele nu pot fi transformate in 
    sarcini părinte pentru că, în timp ce Todo.txt permite sarcinilor să aparţină mai multor proiecte, 
    %(name)s permite numai un singur părinte per sarcină.

en: When importing, %(name)s tries to find matching tasks and 
    categories and update those instead of creating new ones. It does the matching
    by looking at the subject of the task (or project, or context) and the parent
    item if any.
ro: Când importă, %(name)s încearcă să găsească operațiile și categoriile 
    compatibile pe care le actualizează în locul creării altora noi. Potrivirea se face
    analizând subiectul sarcinii (ori al proiectului sau al contextului) și al elementului
    părinte, dacă acesta există.

en: %(name)s exports task subjects, planned start date, due date, completion 
    date, priority and categories to the Todo.txt format. Other attributes are not
    exported.
ro: %(name)s exportă subiectele sarcinilor, data de început planificată, datele de scadenţă şi încheiere, 
    prioritatea şi categoriile în format Todo.txt. Celelalte atribute nu sunt
    exportate.

en: %(name)s supports dates and times, but Todo.txt only supports 
    dates, so the time part of start, due, and completion date/times is not
    exported.
ro: %(name)s suportă date și ore, dar Todo.txt suportă doar 
    date, așa că partea orară a datei de început, a celei de scadenţă și de încheiere nu este
    exportată.

en: The default Todo.txt format only supports planned start dates and 
    completion dates, but no due dates. Therefore, %(name)s uses an extension to
    export the due date of tasks. Due dates are shown as "due:YYYY-MM-DD" in the
    todo.txt file.
ro: Formatul implicit al Todo.txt suportă numai date de început planificate şi 
    date de încheiere, dar nu şi date de scadenţă. Ca atare, %(name)s foloseşte o extensie pentru
    a exporta datele de scadenţă ale sarcinilor. Datele de scadenţă sunt afişate ca "due:YYYY-MM-DD" în
    fişierul todo.txt.

en: Todo.txt has priorities in the form of a letter ('A'-'Z'). 
    %(name)s has numerical priorities. %(name)s priority 1 is transformed into 'A',
    2 becomes 'B', etc., and 26 is 'Z'. %(name)s priorities below 1 and above 26
    are not exported.
ro: Todo.txt are prioritățile sub forma unei litere („A” - „Z”). 
    %(name)s are priorități numerice. Prioritatea 1 a %(name)s este transformată în „A”,
    2 devine „B”, etc., și 26 este „Z”. Prioritățile sub 1 și peste 26 ale %(name)s
    nu sunt exportate.

en: Categories whose subject starts with a '+' are exported as projects. 
    Categories whose subject starts with an '@'-sign are exported as context. 
    Categories whose subject doesn't start with '+' or '@' are not exported. 
    Subcategories are exported if their parent category is.
ro: Categoriile ale căror subiect începe cu un „+” sunt exportate ca proiecte. 
    Categoriile ale căror subiect începe cu un „@” sunt exportate ca și context. 
    Categoriile ale căror subiect nu începe cu „+” sau „@” nu sunt exportate. 
    Subcategoriile sunt exportate dacă și categoria superioară este exportată.

en: Templates are blueprints for new tasks. Right now, the only task 
    properties that can be "parameterized" are the dates. When instantiating a 
    template, the created task has its dates replaced with dates relative to the 
    current date.
ro: Șabloanele sînt planurile pentru noile sarcini. Chiar acum, singurele 
    proprietăți ale sarcinii ce pot fi „parametrizate” sînt datele. Cînd instanțiați 
    un șablon, sarcina creată are datele înlocuite cu date relative la data 
    curentă.

en: One can create a template by selecting a task (only one) and click 
    on the "Save task as template" item in the File menu. All subtasks, notes and 
    attachments are part of the template. Only categories are not saved.
ro: Puteți crea un șablon prin selectarea unei (singure) sarcini și faceți clic 
    pe elementul \"Salvează sarcina ca șablon\" din meniul fișier. Toate subsarcinile, 
    notițele și atașamentele "vor face parte din șablon. Numai categoriile nu sînt salvate.

en: You can also create a new template from a pre-made template file 
    (.tsktmpl); just select "Import template" in the File menu and select the file. 
    Template files are stored in a subdirectory of the directory where TaskCoach.ini 
    is.
ro: Puteţi crea un şablon nou dintr-un fişier şablon pre-existent 
    (.tsktmpl); selectaţi "Importă şablon" din meniul "Fişier" şi apoi selectaţi fişierul. 
    Fişierele şablon sunt păstrate într-un subdirector al directorului unde se află TaskCoach.ini.

en: In order to instantiate a task template, use the "New task from 
    template" menu in the Task menu, or the equivalent toolbar button. When the 
    task is created, the due, start and completion dates, if applicable, are 
    reevaluated relatively to the current date. That means that if you create a 
    template from a task starting today and due tomorrow, every time the template 
    is instantiated, the planned start date will be replaced by the current date and the 
    due date by the current date plus one day.
ro: Pentru a crea o nouă instanţă a unui şablon de sarcină, folosiţi "Sarcină nouă din 
    şablon" din meniul Nou, sau butonul corespunzător din bara cu unelte.  Când 
    sarcina este creată, datele de scadenţă, început si încheiere, dacă există, sunt 
    recalculate relativ la data curentă. Ca atare, dacă generaţi un şablon 
    pornind de la o sarcină care începe azi şi este scadentă mâine, de fiecare dată când 
    veţi crea o instanţă a acelui şablon, data de început planificată va fi înlocuită cu data curentă, 
    iar data de scadenţă cu data curentă plus o zi.

en: You can also add templates from the template editor (File/Edit
    templates), as well as edit the template's basic properties (dates and
    subject). Dates are provided in a human-readable format; the date editor
    will become red if %(name)s cannot figure out what it means. Example
    dates:
ro: Puteți deasemenea adăuga șabloane precum și edita proprietățile de bază
    ale șablonului (dată și subiect) cu editorul de șabloane (Fișier/Editare
    șabloane). Datele sunt furnizate într-un format ușor de înțeles; editorul de dată
    va deveni roșu dacă %(name)s nu poate interpreta datele introduse. Exemple
    de date:

en: Please note that this system is not localized; you must enter
    the dates in english.
ro: Nu uitați că sistemul nu este localizat; trebuie să introduceți
    datele în engleză.

en: You can drag and drop viewers to create almost any user interface 
    layout you want. When you start dragging a viewer, drop hints will appear to
    show where you can drop the viewer. Viewers can also be dropped onto each other
    to create notebooks.
ro: Puteţi muta modulele de vizualizare pentru a crea aproape orice aranjament al interfeţei cu utilizatorul 
    doriti. Cind începeţi să deplasaţi ("trageţi" de) un modul de vizualizare, aplicatia va afişa indicaţii
    pentrua vă arăta unde puteţi să plasaţi modulul. Modulele de vizualizare pot fi plasate unul peste altul
    pentru a crea "carnete".

en: In the edit dialogs, you can drag and drop tabs to rearrange 
    the order or to create a whole different user interface layout by placing tabs 
    next to eachother.
ro: În dialogurile de editare, puteţi deplasa (trage) filele ("tabs") pentru a le rearanja 
    în ordinea care vă convine sau a le plasa una lângă alta.

en: Subjects and descriptions of tasks, notes and categories can be
    edited without opening an edit dialog. Select the item whose subject or
    description you want to change and click the item again, either in the subject
    column or in the description column. A text control will appear that lets you 
    change the subject or description. Hit return to confirm your changes. Hit 
    escape to cancel your changes. F2 is a keyboard shortcut for editing the 
    subject.
ro: Subiectele şi descrierile sarcinilor, notele si categoriile pot fi
    editate fără a deschide un dialog. Selectaţi elementul al cărui subiect ori
    descriere vreţi s-o schimbaţi si faceţi clic încă o dată, fie pe subiect,
    fie pe descriere. Textul corespunzător va deveni activ şi va putea fi editat. 
    Apăsaţi tasta "Enter" pentru a confirma schimbările. Apăsaţi 
    tasta "Esc" pentru a anula schimbările. F2 este tasta activă pentru a edita direct 
    subiectul.

en: %(name)s has several keyboard shortcuts, listed below. Keyboard 
    shortcuts are not configurable at the moment.
ro: %(name)s are cîteva taste rapide, listate mai jos. Tastele 
    rapide nu sînt configurabile pentru moment.

en: Ctrl-M (Linux and Windows)
ro: Ctrl-M (Linux şi Windows)

en: Ctrl-N (Linux and Mac OS X)
ro: Ctrl-N (Linux și Mac OS X)

en: Shift-Ctrl-N (Linux and Mac OS X)
ro: Shift-Ctrl-N (Linux și Mac OS X)

en: Insert a new subitem
ro: Inserează un subelement nou

en: Edit the selected item(s) or close a dialog
ro: Editați elementele selectate sau închideți dialogul

en: Mark the selected task(s) (un)completed
ro: Marchează sarcinile selectate ca (ne)terminate

en: Cancel a dialog or move keyboard focus from search control back to viewer
ro: Anulează un dialog sau mută focalizarea tastaturii de la controlul căutării înapoi la vizualizator

en: Move keyboard focus to the next field in the dialog
ro: Mută focalizarea tastaturii la cîmpul următor din dialog

en: Move keyboard focus to the previous field in the dialog
ro: Mută focalizarea tastaturii la cîmpul precedent din dialog

en: Move keyboard focus to the next tab in a notebook control
ro: Mută focalizarea tastaturii în tabul următor din controlul carnețelului

en: Move keyboard focus to the previous tab in a notebook control
ro: Mută focalizarea tastaturii în tabul precedent din controlul carnețelului

en: Pop up menu or drop down box
ro: Meniu pop-up sau casetă derulantă

en: Edit the subject of the selected item in a viewer
ro: Editaţi subiectul elementului selectat într-un modul de afişare

en: <h4>%(name)s - %(description)s</h4>
    <h5>Version %(version)s, %(date)s</h5>
    <p>By %(author)s &lt;%(author_email)s&gt;<p>
    <p><a href="%(url)s" target="_blank">%(url)s</a></p>
    <p>%(copyright)s</p>
    <p>%(license_notice_html)s</p>
ro: <h4>%(name)s - %(description)s</h4>
    <h5>Versiune %(version)s, %(date)s</h5>
    <p>De %(author)s &lt;%(author_email)s&gt;<p>
    <p><a href="%(url)s" destinație="_blank">%(url)s</a></p>
    <p>%(copyright)s</p>
    <p>%(license_notice_html)s</p>

en: %(name)s is actively developed. Although the %(name)s developers try hard to prevent them, bugs do happen. So, backing up your work on a regular basis is strongly advised.
ro: %(name)s este dezvoltat în mod activ. Deși dezvoltatorii %(name)s încearcă din greu să le prevină, erorile se pot ivi. Deci, salvarea muncii voastre de manieră regulată este recomandată.

en: %(name)s has a mailing list where you can discuss usage of %(name)s with fellow users, discuss and request features and complain about bugs. Go to %(url)s and join today!
ro: %(name)s are un forum unde puteți discuta experienta de lucru cu %(name)s cu alti utilizatori, puteți discuta și cere funcții noi precum și să vă plângeți de erori ale aplicatiei. Mergeți la %(url)s și alăturați-vă astăzi!

en: %(name)s has unlimited undo and redo. Any change that you make, be it editing a task description, or deleting an effort record, is undoable. Select 'Edit' -> 'Undo' and 'Edit' -> 'Redo' to go backwards and forwards through your edit history.
ro: %(name)s are desfaceri și refaceri nelimitate. Fiecare schimbare pe care o faceți, fie editarea descrierii unei sarcini, sau ștergerea unui efort înregistrat, sînt ireversibile. Selectați „Editare” -> „Desfă” și „Editare” -> „Refă” pentru a merge înainte și înapoi prin istoricul vostru de editare.

en: %(name)s is available in a number of different languages. Select 'Edit' -> 'Preferences' to see whether your language is one of them. If your language is not available or the translation needs improvement, please consider helping with the translation of %(name)s. Visit %(url)s for more information about how you can help.
ro: %(name)s este disponibil în mai multe limbi. Selectați „Editare” -> „Preferințe” să vedeți dacă limba voastră este printre ele. Dacă nu este disponibilă, sau traducerea necesită îmbunătățiri, ne puteți ajuta la traducerea lui %(name)s. Vizitați %(url)s pentru informații suplimentare despre cum ne puteți ajuta.

en: If you enter a URL (e.g. %(url)s) in a task or effort description, it becomes a link. Clicking on the link will open the URL in your default web browser.
ro: Dacă introduceți o adresă URL (ex: %(url)s) în descrierea unei sarcini sau a unui efort, aceasta devine o legătură. Făcînd clic pe legătură se va deschide adresa URL în navigatorul vostru implicit.

en: You can drag and drop tasks in the tree view to rearrange parent-child relationships between tasks. The same goes for categories.
ro: Puteți trage și pune sarcinile în vederea arborescentă pentru a rearanja relațiile părinte-copil dintre sarcini. Funcționează la fel și pentru categorii.

en: You can drag files from a file browser onto a task to create attachments. Dragging the files over a tab will raise the appropriate page, dragging the files over a collapsed task (the boxed + sign) in the tree view will expand the task to show its subtasks.
ro: Puteți trage fișiere dintr-un explorator într-o sarcină pentru a crea atașamente. Tragerea fișierelor peste un tab va deschide pagina corespunzătoare, tragerea fișierelor peste o sarcină colbatată din vederea arborescentă va expanda sarcina și-i va afișa subsarcinile.

en: You can create any viewer layout you want by dragging and dropping the tabs. The layout is saved and reused in the next session.
ro: Puteți crea orice dispunere de ferestre prin tragerea și plasarea taburilor. Dispunerea este salvată și reutilizată în sesiunea viitoare.

en: What is actually printed when you select 'File' -> 'Print' depends on the current view. If the current view shows the task list, a list of tasks will be printed, if the current view shows effort grouped by month, that will be printed. The same goes for visible columns, sort order, filtered tasks, etc.
ro: Ce este tipărit cînd selectați „Fișier” -> „Tipărește” depinde de afișarea curentă. Dacă vederea curentă afișează lista de sarcini, o listă de sarcini va fi tipărită; dacă vederea curentă afișează regruparea efortului pe lună, aceasta se va tipări. Funcționează la fel cu coloanele vizibile, ordinea de sortare, sarcinile filtrate, etc.

en: Left-click a column header to sort by that column. Click the column header again to change the sort order from ascending to descending and back again. Right-click a column header to hide that column or make additional columns visible.
ro: Faceți clic stînga pe antetul unei coloane pentru a sorta după acea coloană. Faceți din nou clic pe antetul coloanei pentru a schimba ordinea sortării din ascendentă în descendentă și invers. Faceți clic dreapta pe antetul unei coloane pentru a o ascunde sau să faceți vizibile coloanele adiționale.

en: You can create a template from a task in order to reduce typing when repetitive patterns emerge.
ro: Puteți crea un șablon dintr-o sarcină în scopul de a reduce tastarea cînd apar modele repetitive.

en: Ctrl-Tab switches between tabs in edit dialogs.
ro: Ctrl-Tab comută între categorii în dialogurile de editare.

en: Tip of the day
ro: Sfatul zilei

en: Next tip
ro: Sfatul următor

en: Show tips on startup
ro: Afişează fereastra cu sfaturi la pornire

en: Browse for files to add as attachment to the selected item(s)
ro: Căutați fișiere pentru a le adăuga ca atașamente la elementele selectate

en: Add a note to the selected item(s)
ro: Adaugă o notiță la elementele selectate

en: Insert a new category
ro: Inserează o categorie nouă

en: Cut the selected item(s) to the clipboard
ro: Taie elementele selectate în cliplanșetă

en: Copy the selected item(s) to the clipboard
ro: Copiază elementele selectate în cliplanșetă

en: Paste item(s) from the clipboard
ro: Lipește elementele din cliplanșetă

en: Paste item(s) from the clipboard as subitem of the selected item
ro: Lipește elementele din cliplanșetă ca subelement al elementului selectat

en: Edit preferences
ro: Editare preferințe

en: Redo the last command that was undone
ro: Refă ultima comandă desfăcută

en: Select all items in the current view
ro: Selectează toate elementele din afișarea curentă

en: Undo the last command
ro: Desfă ultima comandă

en: Add an effort period to the selected task(s)
ro: Adaugă o perioadă de efort pentru sarcinile selectate

en: Start tracking effort for the selected task(s)
ro: Pornește urmărirea efortului pentru sarcinile selectate

en: Stop tracking effort or resume tracking effort
ro: Oprește sau reia înregistrarea efortului

en: Close the current file
ro: Închide fișierul curent

en: Exit %s
ro: Ieșire %s

en: Open a %s file
ro: Deschide un fișier %s

en: Save the current file
ro: Salvează fișierul curent

en: Load what has changed on disk
ro: Îcarcă ceeace s-a schimbat pe disc.

en: Save the current file under a new name
ro: Salvează fișierul curent sub un nou nume

en: Help about the program
ro: Ajutor despre program

en: Mail the selected item(s), using your default mailer
ro: Trimiteți pe e-mail elementele selectate, utilizînd aplicația implicită de poștă electronică

en: Insert a new note
ro: Inserează o notiță nouă

en: Open all attachments of the selected item(s)
ro: Deschide toate atașamentele elementelor selectate

en: Open all notes of the selected item(s)
ro: Deschide toate notițele elementelor selectate

en: Print the current file
ro: Tipărește fișierul curent

en: Setup the characteristics of the printer page
ro: Configurați caracteristicile paginii de tipărit

en: Show all items (reset all filters)
ro: Arată toate elementele (resetează toate filtrele)

en: Show all items regardless of category
ro: Afișează toate elementele indiferent de categorie

en: Move keyboard focus from viewer to search control
ro: Mută focalizarea tastaturii de la vizualizator la controlul căutării

en: Decrease the priority of the selected task(s)
ro: Decrementează prioritatea sarcinilor selectate

en: Increase the priority of the selected task(s)
ro: Incrementează prioritatea sarcinilor selectate

en: Make the selected task(s) the highest priority task(s)
ro: Dă prioritatea cea mai mare sarcinilor selectate

en: Make the selected task(s) the lowest priority task(s)
ro: Dă prioritatea cea mai mică sarcinilor selectate

en: Insert a new task
ro: Inserează o sarcină nouă

en: Collapse all items with subitems
ro: Colbatează toate elementele cu subelemente

en: Expand all items with subitems
ro: Expandează toate elementele cu subelemente

en: Activate the next open viewer
ro: Activează următoarea vedere deschisă

en: Activate the previous open viewer
ro: Activează precedenta vedere deschisă

en: An iPhone or iPod Touch tried to connect to Task Coach,
    but no password is set. Please set a password in the
    iPhone section of the configuration and try again.
ro: Un iPhone sau iPod Touch a încercat să se conecteze la Task Coach,
    dar nu este configurată nici o parolă. Configurați o parolă în secțiunea
    iPhone a configurării și încercați din nou.

en: Protocol version: %d
ro: Versiune protocol: %d

en: Rejected protocol version %d
ro: Versiunea protocolului respins %d

en: Device name: %s
ro: Nume dispozitiv: %s

en: Sending file name: %s
ro: Trimitere fișier: %s

en: Full from desktop.
ro: Complet de pe birou.

en: %d categories
ro: %d categorii

en: Send category %s
ro: Trimite categoria %s

en: Response: %d
ro: Răspuns: %d

en: %d tasks
ro: %d sarcini

en: Send task %s
ro: Trimite sarcina %s

en: %d efforts
ro: %d eforturi

en: Send effort %s
ro: Trimite efortul %s

en: Finished.
ro: Încheiat.

en: %d new categories
ro: %d categorii noi

en: %d new tasks
ro: %d sarcini noi

en: %d new efforts
ro: %d eforturi noi

en: %d modified categories
ro: %d categorii modificate

en: %d modified tasks
ro: %d sarcini modificate

en: %d modified efforts
ro: %d eforturi modificate

en: %d deleted categories
ro: %d categorii șterse

en: %d deleted tasks
ro: %d sarcini șterse

en: %d deleted efforts
ro: %d eforturi șterse

en: New category (parent: %s)
ro: Cetegorie nouă (părinte: %s)

en: Delete category %s
ro: Șterge categoria %s

en: Modify category %s
ro: Modifică categoria %s

en: New task %s
ro: Sarcina nouă %s

en: Delete task %s
ro: Șterge sarcina %s

en: Modify task %s
ro: Modifică sarcina %s

en: End of task synchronization.
ro: Sfârşitul operaţiei de sincronizare a sarcinilor.

en: Could not find task %s for effort.
ro: Sarcina %s corespunzătoare efortului nu poate fi găsită.

en: New effort %s
ro: Efortul nou %s

en: Modify effort %s
ro: Modifică efortul %s

en: Sending GUID: %s
ro: Trimitere GUID: %s

en: Reading mail info...
ro: Programul citeşte informaţia de poştă...

en: Reading mail information. Please wait.
ro: Programul citeşte informaţia de poştă. Vă rugăm să aşteptaţi.

en: Could not find Thunderbird data dir
ro: Dosarul de date al Thunderbird nu a fost găsit

en: Could not find Thunderbird profile.
ro: Profilul Thunderbird nu a fost găsit.

en: No default section in profiles.ini
ro: Nu exista o secțiune implicită în profiles.ini

en: Malformed Thunderbird internal ID:
    %s. Please file a bug report.
ro: Identificator intern Thunderbird eronat:
    %s. Vă rugăm să raportaţi despre 'bug'.

en: Could not find directory for ID
    %s.
    Please file a bug report.
ro: Dosarul pentru ID nu a fost găsit
    %s.
    Va rog trimiteti o descriere a erorii de program intalnita.

en: Unrecognized URL scheme: "%s"
ro: Schemă URL nerecunoscută: "%s"

en: Could not open an IMAP connection to %(server)s:%(port)s
    to retrieve Thunderbird email message:
    %(reason)s
ro: Nu se poate stabili conexiunea IMAP cu  %(server)s:%(port)s
    pentru a prelua mesajul de poştă electronică Thunderbird:
    %(reason)s

en: Please enter the domain for user %s
ro: Introduceţi numele domeniului pentru utilizatorul %s

en: Could not select inbox "%s"
    (%s)
ro: Căsuța de recepție nu a putut fi selectată „%s” 
    (%s)

en: No such mail: %d
ro: Poşta electronică nu există: %d

en: Actual start time
ro: Timpul (ora) de început efectiv

en: Planned start time
ro: Timpul (ora) de început planificat

en: Due time
ro: Timpul (ora) la care trebuie completată

en: Completion time
ro: Timpul (ora) la care a fost completată

en: Reminder time
ro: Timpul (ora) memento-ului

en: Creation time
ro: Timpul (ora) la care a fost creată

en: Period end date
ro: Data de sfârşit a perioadei

en: Period end time
ro: Timpul (ora) de sfârşit a perioadei

en: Period start date
ro: Data de început a perioadei

en: Period start time
ro: Timpul (ora) de început a perioadei

en: No subject
ro: Fără subiect

en: New task due today
ro: Sarcină nouă scadentă astăzi

en: New task due tomorrow
ro: Sarcină nouă scadentă mîine

en: %d days
ro: %d zile

en: 1 day
ro: 1 zi

en: Every %(frequency)d days
ro: Fiecare %(frequency)d zile

en: Every %(frequency)d weeks
ro: Fiecare %(frequency)d săptămîni

en: Every %(frequency)d months
ro: Fiecare %(frequency)d luni

en: Every %(frequency)d years
ro: Fiecare %(frequency)d ani

en: Every other day
ro: Orice altă zi

en: Every other week
ro: Orice altă săptămînă

en: Every other month
ro: Orice altă lună

en: Every other year
ro: Orice alt an

en: Yesterday
ro: Ieri

en: now
ro: acum

en: The synchronization for source %s
ro: Sincronizarea pentru sursa %s

en: will be a refresh from server. All local items will
    be deleted. Do you wish to continue?
ro: va fi o împrospătare de pe server. Toate elementele
    locale vor fi șterse. Doriți să continuați?

en: will be a refresh from client. All remote items will
    be deleted. Do you wish to continue?
ro: va fi o împrospătare de pe client. Toate elementele
    distante vor fi șterse. Doriți să continuați?

en: Synchronization
ro: Sincronizare

en: Synchronizing. Please wait.
ro: Se sincronizează. Așteptați vă rog.

en: %d items added.
    %d items updated.
    %d items deleted.
ro: %d elemente adăugate.
    %d elemente actualizate.
    %d elemente șterse.

en: An error occurred in the synchronization.
    Error code: %d; message: %s
ro: O eroare s-a produs în sincronizare.
    Cod de eroare: %d; mesaj: %s

en: You must first edit your SyncML Settings, in Edit/SyncML preferences.
ro: Trebuie mai întîi să vă editați configurările SyncML, în Editează/Preferințe SyncML.

en: Pane Switcher
ro: Comutator de panou

en: Restore %s
ro: Restaurează %s

en: Pane Preview
ro: Panou de previzualizare

en: Cl&ose
ro: În&chide

en: Close All
ro: Închide tot

en: &Next
ro: Î&nainte

en: &Previous
ro: Îna&poi

en: &Window
ro: &Fereastră

en: Edit
ro: Editează

en: %d weeks
ro: %d săptămâni

en: %d hours
ro: %d ore

en: Done
ro: Terminat

en: Kind of period displayed and its count
ro: Tipul perioadei afișate și durata sa

en: Month
ro: Lună

en: Calendar orientation
ro: Orientarea calendarului

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Which tasks to display
ro: Care sunt sarcinile de afişat

en: Tasks with a planned start date and a due date
ro: Sarcini care au o dată de început planificată şi o dată de scadenţă

en: Tasks with a planned start date
ro: Sarcini care au o dată de început planificată

en: Tasks with a due date
ro: Sarcini care au o dată de scadenţă

en: All tasks
ro: Toate sarcinile

en: All tasks, except unplanned tasks
ro: Toate sarcinile, mai puţin cele neplanificate

en: Draw a line showing the current time
ro: Desenează o linie arătînd ora curentă

en: Color used to highlight the current day
ro: Culoarea utilizată pentru evidențierea zilei curente

en: All files (*.*)|*
ro: Toate fișierele (*.*)|*

en: Headers
ro: Antete

en: Week number
ro: Numărul săptămânii

en: Calendar span
ro: Durata clendarului

en: Week
ro: Săptămână

en: Work week
ro: Săptămână de lucru

en: Password:
ro: Parolă:

en: Store in keychain
ro: Păstrează în inelul de chei

en: There was a problem trying to find out your system's keychain.
    Please file a bug report (see the Help menu) and attach a screenshot of this message.
    Error was:
    
    %s
ro: A apărut o problemă în timp ce aplicaţia încerca să găsească "cheile" (sistemul securizat de administrare al parolelor) pe sistemul dvs.
    Vă rugăm sa raportaţi o eroare ("bug" - vedeţi în meniul Ajutor) şi să ataşaţi o imagine a ecranului cu acest mesaj.
    Eroarea a fost:
    
    %s

en: Please enter your password.
ro: Introduceți parola.

en: Please enter your password
ro: Introduceți parola

en: &Match case
ro: Sensibil la &majuscule

en: Match case when filtering
ro: Sensibil la majuscule în filtrare

en: &Include sub items
ro: &Include subelementele

en: Include sub items of matching items in the search results
ro: Include în rezultatele căutării subelementele elementelor corespunzătoare

en: &Search description too
ro: Caută și în de&scriere

en: Search both subject and description
ro: Caută în subiecte și descrieri

en: &Regular Expression
ro: Expresie no&rmală

en: Consider search text as a regular expression
ro: Trataţi textul căutat ca pe o expresie normală

en: This is an invalid regular expression.
ro: Aceasta este o expresie regulată invalidă.

en: Defaulting to substring search.
ro: Căutare implicită de subșiruri.

en: Recent searches
ro: Căutări recente

en: Viewer not searchable
ro: Căutare imposibilă în această vedere

en: Compatibility warning
ro: Avertisment de compatibilitate

en: The SyncML feature is disabled, because the module
    could not be loaded. This may be because your platform
    is not supported, or under Windows, you may be missing
    some mandatory DLLs. Please see the SyncML section of
    the online help for details (under "Troubleshooting").
ro: Funcționalitatea SyncML este dezactivată, deoarece
    modulul nu poate fi încărcat. Asta poate din cauză că
    platforma voastră nu este suportată, sau pe Windows, vă
    lipsesc DLL-uri obligatorii. Consultați secțiunea SyncML a
    ajutorului online pentru detalii (sub "Troubleshooting").

en: Never show this dialog again
ro: Nu mai arăta deloc acest dialog

en: Error opening URL
ro: Eroare la deschiderea URL
