taskcoach - en to th translation catalogue (241 entries)

en: Couldn't load settings from TaskCoach.ini:
    %s
th: ไม่สามารถโหลดการตั้งค่าจาก TaskCoach.ini:
    %s

en: %s file error
th: ไฟล์ %s error

en: Edit location of attachments
th: แก้ไขตำแหน่งของไฟล์แนบ

en: Edit attachment "%s" location
th: แก้ไขตำแหน่งของ %s ที่แนบมาด้วย

en: Add attachment
th: เพิ่มไฟล์แนบ

en: Add attachment to "%s"
th: เพิ่มแฟ้มแนบไปที่ "%s"

en: New attachment
th: สิ่งที่แนบใหม่

en: Remove attachment
th: ลบแฟ้มแนบ

en: Copy
th: คัดลอก

en: Copy "%s"
th: คัดลอก "%s"

en: Delete
th: ลบ

en: Delete "%s"
th: ลบ "%s"

en: Cut
th: ตัด

en: Cut "%s"
th: ตัด "%s"

en: Paste
th: วาง

en: Paste "%s"
th: วาง "%s"

en: Paste as subitem
th: แปะเป็นรายการรอง

en: Drag and drop
th: ลากและวาง

en: Edit subjects
th: แก้ไขเรื่อง

en: Edit descriptions
th: แก้ไขคำอธิบาย

en: Change icons
th: เปลี่ยนไอคอน

en: Change fonts
th: เปลี่ยนแบบอักษร

en: Change foreground colors
th: เปลี่ยนสีส่วนหน้า

en: Change background colors
th: เปลี่ยนสีพื้นหลัง

en: Toggle category
th: สลับหมวดหมู่

en: New category
th: หมวดหมู่ใหม่

en: New subcategories
th: หมวดหมู่ย่อยใหม่

en: New subcategory
th: หมวดหมู่ย่อยใหม่

en: New note
th: บันทึกใหม่

en: New subnote
th: บันทึกย่อยใหม่

en: Add note
th: เพิ่มโน้ต

en: New task
th: งานใหม่

en: New subtask
th: งานย่อยใหม่

en: Start tracking
th: เริ่มการติดตาม

en: Stop tracking
th: หยุดการติดตาม

en: Maximize priority
th: ความสำคัญระดับมากสุด

en: Minimize priority
th: ความสำคัญระดับน้อยสุด

en: Increase priority
th: เพิ่มระดับความสำคัญ

en: Decrease priority
th: ลดระดับความสำคัญ

en: Error while saving %s.ini:
    %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะกำลังบันทึก %s.ini:
    %s

en: Save error
th: บันทึกข้อผิดพลาด

en: New attachment...
th: สิ่งที่แนบใหม่...

en: Insert a new attachment
th: แทรกสิ่งที่แนบใหม่

en: Open attachment
th: เปิดไฟล์แนบ

en: Open the selected attachments
th: เปิดสิ่งแนบที่ถูกเลือกไว้

en: 24 hours
th: 24 ชั่วโมง

en: Total
th: ทั้งหมด

en: Show/hide completed tasks
th: แสดง/ซ่อนงานที่เสร็จแล้ว

en: &New task...
th: งานให&ม่...

en: Description
th: รายละเอียด

en: Subject
th: เรื่อง

en: Priority
th: ความสำคัญ

en: Browse
th: เรียกดู

en: Location
th: ที่ตั้ง

en: Dates
th: วันที่

en: Due date
th: ถึงวันที่

en: Completion date
th: วันที่เสร็จ

en: Reminder
th: ตัวเตือน

en: Progress
th: ดำเนินการ

en: Percentage complete
th: ร้อยละที่เสร็จสิ้น

en: No
th: ไม่ใช่

en: Yes
th: ใช่

en: Time spent
th: เวลาที่ใช้

en: Categories
th: หมวดหมู่

en: Attachments
th: แนบไฟล์

en: Notes
th: บันทึก

en: Edit task
th: แก้ไขงาน

en: Task
th: งาน

en: Start
th: เริ่ม

en: Stop
th: หยุด

en: None
th: ไม่มี

en: Daily
th: รายวัน

en: Monthly
th: รายเดือน

en: Weekly
th: รายสัปดาห์

en: Yearly
th: รายปี

en: day(s),
th: วัน,

en: week(s),
th: สัปดาห์,

en: month(s),
th: เดือน,

en: year(s),
th: ปี,

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: OK
th: ตกลง

en: Files
th: ไฟล์

en: Auto save after every change
th: บันทึกอัตโนมัติหลังการเปลี่ยนแปลงทุกครั้ง

en: Window behavior
th: พฤติกรรมหน้าต่าง

en: Show splash screen on startup
th: แสดงหน้าโลโกเมื่อเริ่มโปรแกรม

en: Show tips window on startup
th: แสดงหน้าต่างคำแนะนำเมื่อเริ่มโปรแกรม

en: Always
th: เสมอ

en: Never
th: ไม่ต้อง

en: Check for new version of %(name)s on startup
th: ตรวจสอบเวอร์ชันใหม่ของ %(name)s เมื่อเริ่มโปรแกรม

en: Minimize main window when closed
th: ย่อหน้าต่างลงเล็กสุดเมื่อปิด

en: Language
th: ภาษา

en: Language not found?
th: ไม่พบภาษาใช่หรือไม่?

en: Features
th: ความสามารถ

en: Monday
th: วันจันทร์

en: Sunday
th: วันอาทิตย์

en: Editor
th: ตัวแก้ไข

en: Check spelling in editors
th: ตรวจสอบการสะกดคำในโปรแกรมแก้ไข

en: Reminder date/time
th: ตัวเตือน วันที่/เวลา

en: Slow
th: ช้า

en: Access
th: การเข้าถึง

en: Notify me of new versions.
th: แจ้งฉันเมื่อมีเวอร์ชันใหม่

en: New version of %(name)s available
th: เวอร์ชันใหม่ของ %(name)s มีแล้ว

en: Version %(version)s of %(name)s is available from
th: เวอร์ชัน %(version)s of %(name)s มีแล้วที่

en: Warning
th: คำเตือน

en: %s files (*.tsk)|*.tsk|Backup files (*.tsk.bak)|*.tsk.bak|All files (*.*)|*
th: ไฟล์ %s (*.tsk)|*.tsk|ไฟล์สำรองข้อมูล (*.tsk.bak)|*.tsk.bak|ทุกไฟล์ (*.*)|*

en: iCalendar files (*.ics)|*.ics|All files (*.*)|*
th: ไฟล์ iCalendar (*.ics)|*.ics|ทุกไฟล์ (*.*)|*

en: HTML files (*.html)|*.html|All files (*.*)|*
th: ไฟล์ HTML (*.html)|*.html|ทุกไฟล์ (*.*)|*

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*
th: ไฟล์ CSV (*.csv)|*.csv|ไฟล์ข้อความ (*.txt)|*.txt|ทุกไฟล์ (*.*)|*

en: Open
th: เปิด

en: Loaded %(nrtasks)d tasks from %(filename)s
th: โหลดงาน %(nrtasks)d จาก %(filename)s แล้ว

en: Cannot open %s because it doesn't exist
th: ไม่สามารถเปิด %s ได้เพราะว่าไม่มีอยู่

en: Merge
th: ผสาน

en: Merged %(filename)s
th: ผสานไฟล์ %(filename)s แล้ว

en: You have unsaved changes.
    Save before closing?
th: คุณยังไม่ได้บันทึกการแลกเปลี่ยน
    ต้องการบันทึกก่อนปิดหรือไม่?

en: %s: save changes?
th: %s: บันทึกการเปลี่ยนแปลง?

en: Closed %s
th: ปิด %s แล้ว

en: Saved %(nrtasks)d tasks to %(filename)s
th: บันทึกงาน %(nrtasks)d เป็น %(filename)s แล้ว

en: Error while reading %s:
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะกำลังอ่าน %s:

en: Synchronizing with %s...
th: ทำให้ข้อมูลตรงกันโดย %s...

en: Welcome to %(name)s version %(version)s
th: ยินดีต้อนรับสู่ %(name)s เวอร์ชัน %(version)s

en: &File
th: แ&ฟ้ม

en: &Edit
th: แ&ก้ไข

en: &View
th: มุ&มมอง

en: &Help
th: &ช่วยเหลือ

en: &Export
th: &ส่งออก

en: &Select
th: เ&ลือก

en: &Filter
th: &ฟิลเตอร์

en: &Sort
th: &จัดเรียง

en: &Columns
th: &คอลัมน์

en: T&oolbar
th: เ&ครื่องมือ

en: Show/hide status bar
th: แสดง/ซ่อนแถบสถานะ

en: Status&bar
th: แถ&บสถานะ

en: &Task
th: &งาน

en: &Category
th: ห&มวดหมู่

en: &Note
th: &บันทึก

en: &Hide
th: ซ่อ&น

en: Hide the toolbar
th: ซ่อนแถบเครื่องมือ

en: &Small images
th: ภาพขนาดเ&ล็ก

en: Small images (16x16) on the toolbar
th: ภาพขนาดเล็ก (16x16) บนแถบเครื่องมือ

en: &Medium-sized images
th: ภาพขนาด&กลาง

en: Medium-sized images (22x22) on the toolbar
th: ภาพขนาดกลาง (22x22) บนแถบเครื่องมือ

en: &Large images
th: ภาพขนาดใ&หญ่

en: Large images (32x32) on the toolbar
th: ภาพขนาดใหญ่ (32x32) บนแถบเครื่องมือ

en: Page
th: หน้า

en: &Open...	Ctrl+O
th: เ&ปิด...	Ctrl+O

en: Open %s
th: เปิด %s

en: &Merge...
th: &ผสาน...

en: Merge tasks from another file with the current file
th: ผสานงานจากไฟล์อื่นๆกับไฟล์ปัจจุบัน

en: &Save	Ctrl+S
th: &บันทึก	Ctrl+S

en: Show a preview of what the print will look like
th: แสดงตัวอย่างของสิ่งที่พิมพ์

en: Print preview
th: ตัวอย่างก่อนพิมพ์

en: Export as &HTML...
th: ส่งออกเป็น &HTML...

en: Export as &CSV...
th: ส่งออกเป็น &CSV...

en: &Quit	Ctrl+Q
th: &ออก	Ctrl+Q

en: &Undo
th: เ&ลิกทำ

en: &Redo
th: &ทำซ้ำ

en: Cu&t	Ctrl+X
th: &ตัด	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
th: &คัดลอก	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
th: &วาง	Ctrl+V

en: &All	Ctrl+A
th: ทั้งห&มด	Ctrl+A

en: &Clear selection
th: เ&คลียร์การเลือก

en: Unselect all items
th: ยกเลิกการเลือกทั้งหมด

en: &Rename viewer...
th: เ&ปลี่ยนชื่อ viewer...

en: Rename the selected viewer
th: เปลี่ยนชื่อ viewer ที่เลือก

en: Rename viewer
th: เปลี่ยนชื่อ viewer

en: &Hide this column
th: ซ่อ&นคอลัมน์นี้

en: Hide the selected column
th: ซ่อนคอลัมน์ที่เลือก

en: Sort by status &first
th: จัดเรียงโ&ดย สถานะก่อน

en: Sort tasks by status (active/inactive/completed) first
th: จัดเรียงโดย สถานะ (กำลังทำ/หยุดทำ/เสร็จแล้ว) ก่อน

en: New &subtask...
th: งานย่อยใ&หม่...

en: Mark the selected task(s) completed
th: ทำเครื่องหมายงานที่เลือกว่าเสร็จแล้ว

en: Error opening attachment
th: เกิดข้อผิดพลาดในการเปิดไฟล์แนบ

en: Help
th: ช่วยเหลือ

en: &Tips
th: เ&คล็ดลับ

en: Tips about the program
th: เคล็ดลับเกี่ยวกับโปรแกรม

en: &About %s
th: เ&กี่ยวกับ %s

en: Version and contact information about %s
th: ข้อมูลเวอร์ชันและการติดต่อ %s

en: &License
th: &ลิขสิทธิ์

en: %s license
th: ลิขสิทธิ์ของ %s

en: &Restore
th: &คืนค่า

en: Restore the window to its previous state
th: คืนค่าหน้าต่างไปยังสถานะก่อนหน้า

en: &Today
th: &วันนี้

en: Sort by subject
th: จัดเรียงโดย เรื่อง

en: Sub&ject
th: เ&รื่อง

en: Sort by description
th: จัดเรียงโดย รายละเอียด

en: &Description
th: &รายละเอียด

en: Show/hide description column
th: แสดง/ซ่อนคอลัมน์ รายละเอียด

en: &Attachments
th: แ&นบไฟล์

en: Categories: %d selected, %d total
th: หมวดหมู่: เลือก %d, ทั้งหมด %d

en: Total time spent
th: เวลาที่ใช้ไปทั้งหมด

en: Tuesday
th: วันอังคาร

en: Wednesday
th: วันพุธ

en: Thursday
th: วันพฤหัสบดี

en: Friday
th: วันศุกร์

en: Saturday
th: วันเสาร์

en: &Categories
th: ห&มวดหมู่

en: Show/hide categories column
th: แสดง/ซ่อนคอลัมน์ หมวดหมู่

en: Show/hide revenue column
th: แสดง/ซ่อนคอลัมน์ revenue

en: Sort tasks by due date
th: จัดเรียงโดย ถึงวันที่

en: &Due date
th: ถึงวัน&ที่

en: Sort tasks by completion date
th: จัดเรียงโดย วันที่เสร็จ

en: &Completion date
th: วันที่เ&สร็จ

en: Notes: %d selected, %d total
th: บันทึก: เลือก %d, ทั้งหมด %d

en: Status: n/a
th: สถานะ: n/a

en: Tasks: %d selected, %d visible, %d total
th: งาน: เลือก %d, ที่มองเห็น %d, ทั้งหมด %d

en: Tasks
th: งาน

en: Timeline
th: เส้นเวลา

en: Now
th: เดี๋ยวนี้

en: % complete
th: % เสร็จสิ้น

en: &Dates
th: &วันที่

en: Show/hide due date column
th: แสดง/ซ่อนคอลัมน์ ถึงวันที่

en: Show/hide completion date column
th: แสดง/ซ่อนคอลัมน์ วันที่เสร็จ

en: Show/hide recurrence column
th: แสดง/ซ่อนคอลัมน์ recurrence

en: Show/hide budget column
th: แสดง/ซ่อนคอลัมน์ budget

en: Show/hide attachment column
th: แสดง/ซ่อนคอลัมน์ แนบไฟล์

en: Show/hide priority column
th: แสดง/ซ่อนคอลัมน์ priority

en: Show/hide reminder column
th: แสดง/ซ่อนคอลัมน์ reminder

en: Insert a new category
th: แทรกหมวดหมู่ใหม่

en: Cut the selected item(s) to the clipboard
th: ตัดรายการที่เลือกไปยังคลิปบอร์ด

en: Copy the selected item(s) to the clipboard
th: คัดลอกรายการที่เลือกไปยังคลิปบอร์ด

en: Paste item(s) from the clipboard
th: วางรายการจากคลิปบอร์ด

en: Edit preferences
th: ปรับแต่งการตั้งค่าโปรแกรม

en: Redo the last command that was undone
th: ทำคำสั่งล่าสุดซ้ำอีกครั้ง

en: Select all items in the current view
th: เลือกทุกรายการที่กำลังแสดงอยู่

en: Undo the last command
th: ยกเลิกคำสั่งล่าสุด

en: Close the current file
th: ปิดไฟล์ปัจจุบัน

en: Exit %s
th: ออกจาก %s

en: Open a %s file
th: เปิดไฟล์ %s

en: Save the current file
th: บันทึกไฟล์ปัจจุบัน

en: Save the current file under a new name
th: บันทึกไฟล์ปัจจุบันเป็นชื่อใหม่

en: Help about the program
th: วิธีใช้โปรแกรม

en: Insert a new note
th: แทรกบันทึกใหม่

en: Print the current file
th: พิมพ์ไฟล์ปัจจุบัน

en: Setup the characteristics of the printer page
th: ตั้งค่าลักษณะของหน้าเครื่องพิมพ์

en: Show all items (reset all filters)
th: แสดงทุกรายการ (รีเซ็ตฟิลเตอร์ทุกตัว)

en: Insert a new task
th: แทรกงานใหม่

en: now
th: เดี๋ยวนี้

en: Close All
th: ปิดทั้งหมด

en: Edit
th: แก้ไข

en: All files (*.*)|*
th: ทุกไฟล์ (*.*)|*

en: Recent searches
th: ค้นหาล่าสุด
