taskcoach - en to uk translation catalogue (944 entries)

en: Errors have occured. Please see "taskcoachlog.txt" in your "My Documents" folder.
uk: Виникла помилка. Будь ласка, дивіться "taskcoachlog.txt" у текі "Мої документи".

en: Error
uk: Помилка

en: Errors have occured. Please see "%s"
uk: Виникла помилка. Будь ласка, дивіться "%s"

en: Couldn't load settings from TaskCoach.ini:
    %s
uk: Неможливо завантажити налаштування з TaskCoach.ini:
    %s

en: %s file error
uk: Файл %s пошкоджено

en: Conflicts detected for "%s".
    The local version was used.
uk: Виявлені конфлікти з "%s".

en: Edit location of attachments
uk: Змінити місце розташування вкладень

en: Edit attachment "%s" location
uk: Змінити місце розташування вкладень "%s"

en: Add attachment
uk: Прикріпити файл

en: Add attachment to "%s"
uk: Додати вкладення дo "%s"

en: New attachment
uk: Нове вкладення

en: Remove attachment
uk: Видалити вкладення

en: Remove attachment to "%s"
uk: Видалити вкладення до "%s"

en: Copy
uk: Копіювати

en: Copy "%s"
uk: Копіювати "%s"

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete "%s"
uk: Видалити "%s"

en: Cut
uk: Вирізати

en: Cut "%s"
uk: Вирізати "%s"

en: Paste
uk: Вставити

en: Paste "%s"
uk: Вставити "%s"

en: Paste as subitem
uk: Вставити як підпункт

en: Paste as subitem of "%s"
uk: Вставити як підпункт "%s"

en: Drag and drop
uk: Перетягнути

en: Drag and drop "%s"
uk: Перетягнути "%s"

en: Edit subjects
uk: Редагувати тему

en: Edit subject "%s"
uk: Редагувати тему "%s"

en: Edit descriptions
uk: Редагувати описи

en: Edit description "%s"
uk: Редагувати опис "%s"

en: Change icons
uk: Змінити іконки

en: Change icon "%s"
uk: Змінити іконку "%s"

en: Change fonts
uk: Зміна шрифту

en: Change font "%s"
uk: Змінити шрифт "%s"

en: Change foreground colors
uk: Зміна головних кольорів

en: Change foreground color "%s"
uk: Зміна головного кольору "%s"

en: Change background colors
uk: Зміна кольорів фону

en: Change background color "%s"
uk: Змінити колір фону "%s"

en: Toggle category
uk: Змінити категорію

en: Toggle category of "%s"
uk: Змінити категорію "%s"

en: New category
uk: Нова категорія

en: New subcategories
uk: Нові підкатегорії

en: New subcategory of "%s"
uk: Нові підкатегорії "%s"

en: New subcategory
uk: Нова підкатегорія

en: Edit exclusive subcategories
uk: Зміна ексклюзивних підкатегорій

en: Edit exclusive subcategories of "%s"
uk: Змінити ексклюзивні підкатегорії "%s"

en: Delete categories
uk: Видалити категорії

en: Delete category "%s"
uk: Видалити категорію "%s"

en: Drag and drop categories
uk: Перетягнути категорії

en: New efforts
uk: Нові зусилля

en: New effort of "%s"
uk: Нове зусилля "%s"

en: Delete efforts
uk: Видалити зусилля

en: Delete effort "%s"
uk: Видалити зусилля "%s"

en: Change task of effort
uk: Змінити завдання зусилля

en: Change task of "%s" effort
uk: Змінити завдання "%s" зусилля

en: Change effort start date and time
uk: Зміна дати і часу початку зусилля

en: Change effort start date and time of "%s"
uk: Зміна дати і часу початку зусилля "%s"

en: Change effort stop date and time
uk: Зміна дати і часу зупинки зусилля

en: Change effort stop date and time of "%s"
uk: Зміна дати і часу зупинки зусилля "%s"

en: New note
uk: Нова примітка

en: New subnotes
uk: Нові під-замітки

en: New subnote of "%s"
uk: Нова під-замітка "%s"

en: New subnote
uk: Нова підпримітка

en: Delete notes
uk: Видалити замітки

en: Delete note "%s"
uk: Видалити замітку "%s"

en: Drag and drop notes
uk: Перетягти замітки

en: Drag and drop note "%s"
uk: Перетягти замітку "%s"

en: Add note
uk: Додати нотатку

en: Add note to "%s"
uk: Додати замітку "%s"

en: Add subnote
uk: Додати примітку

en: Add subnote to "%s"
uk: Додати примітку до "%s"

en: Remove note
uk: Вилучити запис

en: Remove note from "%s"
uk: Вилучити запис з "%s"

en: Drag and drop tasks
uk: Перетягти завдання

en: Delete tasks
uk: Видалити завдання

en: Delete task "%s"
uk: Видалити завдання "%s"

en: New task
uk: Нове завдання

en: New subtasks
uk: Нові під-завдання

en: New subtask of "%s"
uk: Нове під-завдання "%s"

en: New subtask
uk: Нове підзавдання

en: Mark tasks completed
uk: Відмітити завдання як виконане

en: Mark "%s" completed
uk: Позначити "%s" завершеним

en: Mark task active
uk: Позначити завдання як активне

en: Mark "%s" active
uk: Позначити "%s"як активне

en: Mark task inactive
uk: Позначити завдання як неактивне

en: Mark "%s" inactive
uk: Позначити "%s" як неактивне

en: Start tracking
uk: Почати відслідковування

en: Start tracking "%s"
uk: Почати відслідковування "%s"

en: Stop tracking
uk: Зупинити відслідковування

en: Stop tracking "%s"
uk: Зупинити відслідковування "%s"

en: Maximize priority
uk: Максимально важливе

en: Maximize priority of "%s"
uk: Максимізувати  приорітет "%s"

en: Minimize priority
uk: Майже непотрібне

en: Minimize priority of "%s"
uk: Мінімізувати приорітет "%s"

en: Increase priority
uk: Збільшити важливість

en: Increase priority of "%s"
uk: Збільшити приорітет "%s"

en: Decrease priority
uk: Зменшити важливість

en: Decrease priority of "%s"
uk: Понизити приорітет "%s"

en: Change priority
uk: Зміна пріоритету

en: Change priority of "%s"
uk: Змінити пріоритет "%s"

en: Add note to tasks
uk: Додати замітку до завдання

en: Change planned start date
uk: Змінити заплановану початкову дату

en: Change planned start date of "%s"
uk: Змінити заплановану початкову дату "%s"

en: Change due date
uk: Зміна терміну

en: Change due date of "%s"
uk: Змінити термін "%s"

en: Change actual start date
uk: Змінити дійсну початкову дату

en: Change actual start date of "%s"
uk: Змінити дійсну початкову дату "%s"

en: Change completion date
uk: Змінити дату завершення

en: Change completion date of "%s"
uk: Змінити дату завершення "%s"

en: Change reminder dates/times
uk: Змінити дату/час нагадування

en: Change reminder date/time of "%s"
uk: Змінити дату/час нагадування "%s"

en: Change recurrences
uk: Змінити повторення

en: Change recurrence of "%s"
uk: Змінити повторення "%s"

en: Change percentage complete of "%s"
uk: Змінити відсоток виконання "%s"

en: Change when tasks are marked completed
uk: Змінити коли завдання помічено виконаним

en: Change when "%s" is marked completed
uk: Змінити коли завдання "%s" помічено виконаним

en: Change budgets
uk: Редагування бюджетів

en: Change budget of "%s"
uk: Змінити бюджет "%s"

en: Change hourly fees
uk: Змінити погодинну оплату

en: Change hourly fee of "%s"
uk: Змінити погодинну оплату "%s"

en: Change fixed fees
uk: Змінити фіксовані платежі

en: Change fixed fee of "%s"
uk: Змінити фіксований платіж "%s"

en: Toggle prerequisite
uk: Перемкнути передумову

en: Toggle prerequisite of "%s"
uk: Перемкнути передумову "%s"

en: Error while reading the %s-%s setting from %s.ini.
uk: Помилка під час читання налаштувань %s-%s з %s.ini.

en: The value is: %s
uk: Значення - %s

en: The error is: %s
uk: Помилка - %s

en: %s will use the default value for the setting and should proceed normally.
uk: %s використає початкові налаштування та продовжить роботу у звичайному режимі

en: Settings error
uk: Помилка налаштувань

en: Error while saving %s.ini:
    %s
uk: Трапилась помилка під час запису %s.ini:
    %s

en: Save error
uk: Ой-йой, не зміг зберегти

en: Mail.app message
uk: Повідомлення Mail.app

en: New attachment...
uk: Нове вкладення...

en: Insert a new attachment
uk: Додати нове вкладення

en: Open attachment
uk: Відкрити вкладений файл

en: Open the selected attachments
uk: Відкрити обране вкладення

en: 5 minutes
uk: 5 хвилин

en: Don't snooze
uk: Не спать!

en: 10 minutes
uk: 10 хвилин

en: 15 minutes
uk: 15 хвилин

en: 20 minutes
uk: 20 хвилин

en: 30 minutes
uk: 30 хвилин

en: 1.5 hour
uk: 1,5 години

en: 45 minutes
uk: 45 хвилин

en: 1 hour
uk: 1 година

en: 2 hours
uk: 2 години

en: 3 hours
uk: 3 години

en: 4 hours
uk: 4 години

en: 12 hours
uk: 12 годин

en: 6 hours
uk: 6 годин

en: 8 hours
uk: 8 годин

en: 18 hours
uk: 18 годин

en: 24 hours
uk: 24 години

en: 48 hours
uk: 48 годин

en: 72 hours
uk: 72 години

en: 2 weeks
uk: 2 тижні

en: 1 week
uk: 1 тиждень

en: Total
uk: Загалом

en: Total for %s
uk: Загалом для %s

en: &New effort...	Ctrl+E
uk: &Нове зусилля...	Ctrl+E

en: Inactive tasks
uk: Неактивні завдання

en: Hide &inactive tasks
uk: Приховати неактивні завдання

en: Late tasks
uk: Пізніші завдання

en: Active tasks
uk: Активні завдання

en: Hide &active tasks
uk: Приховати активні завдання

en: Overdue tasks
uk: Прострочені завдання

en: Completed tasks
uk: Завершені завдання

en: Hide &completed tasks
uk: Приховати виконані завдання

en: Show/hide completed tasks
uk: Показати/сховати виконані завдання

en: &New task...
uk: &Нове завдання...

en: Arrow down
uk: Стрілка вниз

en: Arrow down with status
uk: Стрілка вниз із статусом

en: Blue arrows looped
uk: Блакитні стрілки в циклі

en: Green arrows looped
uk: Зелені стрілки в циклі

en: Arrow up
uk: Стрілка вверх

en: Arrow up with status
uk: Стрілка вверх із статусом

en: Bomb
uk: Бомба

en: Book
uk: Книга

en: Books
uk: Книги

en: Box
uk: Коробка

en: Ladybug
uk: Божа корівка

en: Cake
uk: Торт

en: Calculator
uk: Калькулятор

en: Calendar
uk: Календар

en: Cat
uk: Кіт

en: Compact disc (CD)
uk: Компакт-диск (CD)

en: Charts
uk: Діаграми

en: Chatting
uk: Бесіда

en: Check mark
uk: Галочка

en: Clock
uk: Годинник

en: Alarm clock
uk: Будильник

en: Stopwatch
uk: Секундомір

en: Cogwheel
uk: Шестерінка

en: Cogwheels
uk: Шестерінки

en: Desktop computer
uk: Настільний комп'ютер

en: Laptop computer
uk: Ноутбук

en: Handheld computer
uk: Кишеньковий комп'ютер

en: Red cross
uk: Червоний хрест

en: Die
uk: Гральна кість

en: Document
uk: Документ

en: Blue earth
uk: Блакитна Земля

en: Green earth
uk: Зелена Земля

en: Envelope
uk: Конверт

en: Envelopes
uk: Конверти

en: Blue folder
uk: Блакитна папка

en: Green folder
uk: Зелена папка

en: Grey folder
uk: Сіра папка

en: Orange folder
uk: Оранжева папка

en: Purple folder
uk: Пурпурна папка

en: Red folder
uk: Червона папка

en: Yellow folder
uk: Жовта папка

en: Blue folder with arrow
uk: Блакитна папка із стрілкою

en: Heart
uk: Серце

en: Hearts
uk: Серця

en: Green house
uk: Зелений будинок

en: Red house
uk: Червоний будинок

en: Key
uk: Ключ

en: Keys
uk: Ключі

en: Lamp
uk: Лампа

en: Question mark
uk: Знак запитання

en: Information
uk: Інформація

en: Blue led
uk: Блакитна лампочка

en: Light blue led
uk: Світлоблакитна лампочка

en: Grey led
uk: Сіра лампочка

en: Green led
uk: Зелена лампочка

en: Light green led
uk: Салатова лампочка

en: Orange led
uk: Оранжева лампочка

en: Purple led
uk: Пурпурна лампочка

en: Red led
uk: Червона лампочка

en: Yellow led
uk: Жовта лампочка

en: Life ring
uk: Кільце життя

en: Locked lock
uk: Замкнений замок

en: Unlocked lock
uk: Відімкнений замок

en: Magnifier glass
uk: Лупа

en: Piano
uk: Піаніно

en: Music note
uk: Нота

en: Note
uk: Примітка

en: Palette
uk: Палітра

en: Paperclip
uk: Скріпка

en: Pencil
uk: Олівець

en: Person
uk: Особа

en: People
uk: Люди

en: Identification
uk: Візитка

en: Person talking
uk: Розмовляюча особа

en: Warning sign
uk: Знак попередження

en: Minus
uk: Мінус

en: Plus
uk: Плюс

en: Red star
uk: Червона зірка

en: Yellow star
uk: Жовта зірка

en: Traffic light
uk: Світлофор

en: Trashcan
uk: Смітник

en: Lightning
uk: Блискавка

en: Umbrella
uk: Парасолька

en: Partly sunny
uk: Частково сонячно

en: Wrench
uk: Гайковий ключ

en: No icon
uk: Без значка

en: Description
uk: Опис

en: Edit to change all subjects
uk: Редагувати для зміни всіх тем

en: Subject
uk: Тема

en: Edit to change all descriptions
uk: Редагувати для зміни всіх описів

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Mutually exclusive
uk: Взаємовиключаюячі

en: Subcategories
uk: Підкатегорії

en: Edit to change location of all attachments
uk: Редагувати для зміни розташування всіх вкладень

en: Browse
uk: Огляд

en: Location
uk: Розташування

en: Appearance
uk: Оформлення

en: Foreground color
uk: Колір тексту

en: Background color
uk: Колір фону

en: Font
uk: Шрифт

en: Icon
uk: Значок

en: Dates
uk: Дати

en: Planned start date
uk: Запланована початкова дата

en: Due date
uk: Бажана дата завершення

en: Actual start date
uk: Дійсна початкова дата

en: Completion date
uk: Реальна дата завершення

en: Reminder
uk: Нагадування

en: Recurrence
uk: Повторення

en: Progress
uk: Просування

en: Percentage complete
uk: Виконано у відсотках

en: Use application-wide setting
uk: Використовувати глобальні настройки

en: No
uk: Ні

en: Yes
uk: Так

en: Mark task completed when all children are completed?
uk: Чи позначати завдання виконаним за умови виконання всі дочірніх завдань ?

en: Budget
uk: Бюджет

en: Time spent
uk: Витрачений час

en: Budget left
uk: Залишок бюджету

en: Hourly fee
uk: Погодинна такса

en: Fixed fee
uk: Фіксована такса

en: Revenue
uk: Прибуток

en: Effort
uk: Зусилля

en: Categories
uk: Категорії

en: Attachments
uk: Вкладені файли

en: Notes
uk: Примітки

en: Prerequisites
uk: Передумови

en: Edit task
uk: Редагувати завдання

en: Task
uk: Завдання

en: Start
uk: Почати

en: Week(s)
uk: Тиждень (Тижнів)

en: Day(s)
uk: День (днів)

en: Stop
uk: Зупинити

en: Start tracking from last stop time
uk: Продовжити відслідковування з часу останньої зупинки

en: Stop tracking now
uk: Припинити відстеження

en: Warning: start must be earlier than stop
uk: Попередження: початок має бути раніше закінчення

en: Multiple tasks
uk: Кілька завдань

en: %s (task)
uk: %s (завдання)

en: Multiple categories
uk: Кілька категорій

en: %s (category)
uk: %s (категорія)

en: Multiple notes
uk: Кілька приміток

en: %s (note)
uk: %s (примітка)

en: Multiple attachments
uk: Кілька додатків

en: %s (attachment)
uk: %s (додаток)

en: Multiple efforts
uk: Кілька зусиль

en: %s (effort)
uk: %s (зусилля)

en: Use font:
uk: Використати шрифт:

en: Use color:
uk: Використати колір:

en: None
uk: Немає

en: Daily
uk: Щодня

en: Monthly
uk: Щомісячно

en: Weekly
uk: Щотижня

en: Yearly
uk: Щорічно

en: keeping dates on the same weekday
uk: притримуватись дат того ж тижня

en: , every
uk: , кожні

en: Stop after
uk: Зупинити після

en: recurrences
uk: повторення

en: Schedule each next recurrence based on
uk: Плануйте кожне наступне повторення на основі

en: day(s),
uk: день(днів)

en: period,
uk: період

en: week(s),
uk: тиждень(тижнів)

en: month(s),
uk: місяць(місяців)

en: year(s),
uk: рік(років)

en: Export items from:
uk: Експортні пункти від:

en: Export only the selected items
uk: Експортувати таількі вибрані пункти

en: Columns to export:
uk: Колонкі до експорту:

en: Write style information to a separate CSS file
uk: Писати інформацію стилю до окремого CSS-файлу

en: If a CSS file exists for the exported file, %(name)s will not overwrite it. This allows you to change the style information without losing your changes on the next export.
uk: У разі наявності CSS-файлу для файлу, що експортується, %(name)s не перепише його. Це дозволяє міняти інформацію стилю без втрати Ваших змін під час наступного експорту.

en: Export as CSV
uk: Експорт як CSV

en: Export as iCalendar
uk: Експорт як iCalendar

en: Export as HTML
uk: Експорт як HTML

en: Export as Todo.txt
uk: Експорт як Todo.txt

en: An iPhone or iPod Touch device is trying
    to synchronize with this task file for
    the first time. What kind of synchronization
    would you like to use?
uk: Пристрій iPhone чи iPod Touch намагаються
    синхронізуватись з файлом завдань вперше.
    Який тип синхронізації
    використовувати?

en: Refresh from desktop
uk: Оновити з комп'ютера

en: Refresh from device
uk: Оновити з пристрою

en: Cancel
uk: Скасувати

en: You have enabled the iPhone synchronization feature, which
    needs Bonjour. Bonjour does not seem to be installed on
    your system.
uk: У Вас ввімкнена опція синхронізації з iPhone,
    яка вимагає сервіс Bonjour. Здається Bonjour не встановлено 
    у Вашій системі.

en: Please download and install Bonjour for Windows from
uk: Будь ласка, завантажте та встановіть Bonjour для Windows з

en: Apple's web site
uk: сайту Apple

en: Bonjour support for Linux is generally provided by
    Avahi.
uk: Підтримка Bonjour для Linux за звичай надається від 
    Avahi.

en: You may find details for your distribution here
uk: Отримати додаткові відомості для свого дистрибутиву можете тут

en: Note that under some systems (Fedora), you may have to
    install the avahi-compat-libdns_sd package as well as Avahi in order
    for this to work.
uk: Зверніть увагу, що в деяких системах (Fedora), Вам
    прийдеться встановити пакет avahi-compat-libdns_sd, а також Avahi,
    для того щоб це працювало.

en: In addition, if you have a firewall, check that ports 4096-4100 are open.
uk: На додаток, якщо встновлено файрвол, перевірте чи відкриті порти 4096-4100.

en: OK
uk: Гаразд

en: Files
uk: Файли

en: Auto save after every change
uk: Автоматично зберігати після кожної зміни

en: Save settings (%s.ini) in the same
    directory as the program
uk: Зберегти файл налаштувань (%s.ini)
    в тій самій теці, що й програма

en: For running %s from a removable medium
uk: Для запуску %s зі з'ємного носія

en: Attachment base directory
uk: Базовий каталог для вкладень

en: When adding an attachment, try to make
    its path relative to this one.
uk: При додаванні вкладень, постарайтесь щоб
    шлях до нього був відносним до цього.

en: Before saving, automatically import from
uk: Перед збереженням автоматично імпортуйте з

en: Todo.txt format
uk: Todo.txt формат

en: When saving, %s automatically exports tasks
    to a Todo.txt file with the same name as the task file,
    but with extension .txt
uk: Перед збереженням, %s автоматично імпортує завдання з Todo.txt файлу з тієї ж назви, що і файл завдання, але з розширенням.txt

en: Window behavior
uk: Поведінка вікна

en: Show splash screen on startup
uk: Показувати заставку під час запуску

en: Show tips window on startup
uk: Показувати підказку під час запуску

en: Start with the main window iconized
uk: Запускати мінімізованим

en: Always
uk: Завжди

en: Never
uk: Ніколи

en: If it was iconized last session
uk: Так як останній раз

en: Check for new version of %(name)s on startup
uk: Перевіряти нову версію %(name)s під час запуску

en: Hide main window when iconized
uk: Ховати головне вікно при згортанні

en: Minimize main window when closed
uk: Згортати в трей замість закриття

en: Make clock in the task bar tick when tracking effort
uk: Показувати годинник в треї під час відслідковування зусилля

en: Language
uk: Мова

en: Let the system determine the language
uk: Нехай система визначить мову

en: Language not found?
uk: Мову не знайдено ?

en: Task appearance
uk: Вигляд завдання

en: Features
uk: Можливості

en: Enable SyncML
uk: Ввімкнути SyncML

en: Enable iPhone synchronization
uk: Ввімкнуит синхронізацію з iPhone

en: Monday
uk: Понеділок

en: Sunday
uk: Неділя

en: Hour of start of work day
uk: Година початку робочого дня

en: Hour of end of work day
uk: Годиа закінчення робочого дня

en: End of day
uk: Кінець дня

en: Use gradients in calendar views.
    This may slow down Task Coach.
uk: Показувати градієнт при перегляді календаря.
    Це може сповільнити роботу Task Coach.

en: Show a popup with the description of an item
    when hovering over it
uk: Показувати підказку з описом пункту при
    наведенні курсору

en: Task dates
uk: Дати завдання

en: Mark parent task completed when all children are completed
uk: Помітити батьківське завдання як виконане після виконання всіх дочірніх

en: Number of hours that tasks are considered to be 'due soon'
uk: Кількість годин, які означають, що завдання "скоро завершаться"

en: Nothing
uk: Нічого

en: Changing the planned start date changes the due date
uk: Зміна запланованої початкової дати змінить дату виконання

en: Changing the due date changes the planned start date
uk: Зміна дати виконання змінить заплановану початкову дату

en: What to do with planned start and due date if the other one is changed
uk: Що робити з запланованою початковою датою і  датою виконання у разі змін інших?

en: Preset
uk: Фіксовані налаштування

en: Propose
uk: Пропонувати

en: Today
uk: Сьогодні

en: Tomorrow
uk: Завтра

en: Day after tomorrow
uk: Післязавтра

en: Next Friday
uk: Наступна П'ятниця

en: Next Monday
uk: Наступний Понеділок

en: Start of day
uk: Початок дня

en: Start of working day
uk: Початок робочого дня

en: Current time
uk: Поточний час

en: End of working day
uk: Кінець робочого дня

en: Default planned start date and time
uk: За замовчуванням запланована початкова дата та час

en: Default due date and time
uk: За замовчуванням дата виконання та час

en: Default completion date and time
uk: За замовчуванням кінцева дата та час

en: Default reminder date and time
uk: За замовчуванням нагадування дати та часу

en: Task reminders
uk: Нагадувачі завдання

en: Notification system to use for reminders
uk: Система повідомлень для нагадувачів

en: Default snooze time to use after reminder
uk: За замовчуванням проміжок часу для повторень повідомлень нагадувача

en: Snooze times to offer in task reminder dialog
uk: Час дрімання, який пропонується в діалозі нагадування

en: Password for synchronization with iPhone
uk: Пароль для синхронізації з iPhone

en: Bonjour service name
uk: Ім'я сервісу Bonjour

en: Upload completed tasks to device
uk: Вивантаження завдань на пристірй виконано

en: Show the synchronization log
uk: Показати журнал синхронізації

en: Editor
uk: Редактор

en: Check spelling in editors
uk: Перевіряти правопис в редакторі

en: %(name)s reminder - %(task)s
uk: %(name)s нагадувач - %(task)s

en: Reminder date/time
uk: Нагадування дата/час

en: Snooze
uk: Засни!

en: Mark task completed
uk: Помітити завдання як виконане

en: SyncML server
uk: Сервер SyncML

en: Custom
uk: Власне

en: SyncML server URL
uk: URL сервера SyncML

en: User name/ID
uk: Ім'я користувача/ID

en: Enable tasks synchronization
uk: Ввімкнути синхронізацію завдань

en: Tasks database name
uk: Ім'я бази даних завдань

en: Preferred synchronization mode
uk: Основний режим сінхронізації

en: Two way
uk: Двусторонній

en: Slow
uk: Повільно

en: One way from client
uk: Односторонньо з клієнта

en: Refresh from client
uk: Оновити з клієнта

en: One way from server
uk: Односторонньо з сервера

en: Refresh from server
uk: Оновити з сервера

en: Enable notes synchronization
uk: Ввімкнути синхронізацію заміток

en: Notes database name
uk: Ім'я бази даних заміток

en: Access
uk: Доступ

en: New task template
uk: Шаблон нового завдання

en: Notify me of new versions.
uk: Повідомляти про появу нової версії

en: New version of %(name)s available
uk: Доступна нова версія %(name)s

en: You are using %(name)s version %(currentVersion)s.
uk: Ви використовуєте %(name)s версію %(currentVersion)s.

en: Version %(version)s of %(name)s is available from
uk: Версія %(version)s  %(name)s доступна

en: %(name)s is up to date
uk: %(name)s оновлюється

en: %(name)s is up to date at version %(version)s.
uk: %(name)s оновлюється до версії %(version)s.

en: Couldn't find out latest version
uk: Не можу знайти новішу версію

en: Couldn't find out what the latest version of %(name)s is.
uk: Не зміг віднайти яка версія  %(name)s є найновішою.

en: Prerelease version
uk: Пробна версія

en: You are using %(name)s prerelease version %(currentVersion)s.
uk: Ви використовуєте %(name)s пробну версію %(currentVersion)s.

en: The latest released version of %(name)s is %(version)s.
uk: Найостанньою робочою версією %(name)s є %(version)s.

en: Warning
uk: Увага

en: No user input since %s. The following task was
    being tracked:
uk: Користувач не входив з %s.  Наступне завдання
    було відстежене:

en: Do nothing
uk: Нічого не робити

en: Stop it at %s
uk: Зупинити перед %s

en: Stop it at %s and resume now
uk: Pegbybnb перед %s та закінчити зараз

en: Notification
uk: Повідомлення

en: %s files (*.tsk)|*.tsk|All files (*.*)|*
uk: %s файли (*.tsk)|*.tsk|Усі файли (*.*)|*

en: %s files (*.tsk)|*.tsk|Backup files (*.tsk.bak)|*.tsk.bak|All files (*.*)|*
uk: %s файли (*.tsk)|*.tsk|Файли резервної копії (*.tsk.bak)|*.tsk.bak|Всі файли (*.*)|*

en: iCalendar files (*.ics)|*.ics|All files (*.*)|*
uk: Файли iCalendar (*.ics)|*.ics|Всі файли (*.*)|*

en: HTML files (*.html)|*.html|All files (*.*)|*
uk: Файли HTML (*.html)|*.html|Всі файли (*.*)|*

en: CSV files (*.csv)|*.csv|Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*
uk: Файли CSV (*.csv)|*.csv|Текстові файли (*.txt)|*.txt|Всі файли (*.*)|*

en: Todo.txt files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*
uk: Todo.txt файли(*.txt)|*.txt|Усі файли (*.*)|*

en: Open
uk: Відкрити

en: Loaded %(nrtasks)d tasks from %(filename)s
uk: Завантажено %(nrtasks)d завдань із %(filename)s

en: Cannot open %s because it doesn't exist
uk: Не можу відкрити %s бо його просто нема

en: Merge
uk: Об'єднати

en: Cannot open %(filename)s
    because it is locked.
uk: Неможливо відкрити %(filename)s
    так як файл заблоковано.

en: Merged %(filename)s
uk: Об'єднано %(filename)s

en: Save as
uk: Зберегти як

en: Save selection
uk: Зберегти виділене

en: Cannot save %s
    It is locked by another instance of %s.
uk: Неможливо зберегти %s
    Він заблокований іншою копією %s.

en: Cannot save %s
    %s
uk: Неможливо зберегти %s
    %s

en: Import template
uk: Імпортувати шаблон

en: %s template files (*.tsktmpl)|*.tsktmpl
uk: Файли шаблонів %s (*.tsktmpl)|*.tsktmpl

en: Cannot import template %s
    %s
uk: Неможливо імпортувати шаблон %s
    %s

en: Exported %(count)d items to %(filename)s
uk: Експортовано %(count)d записів до %(filename)s

en: Finished synchronization
uk: Синхронізацію завершено

en: Synchronization status
uk: Статус синхронізації

en: Cannot open %s
    %s
uk: Неможливо відкрити %s
    %s

en: A file named %s already exists.
    Do you want to replace it?
uk: Файл на ім'я %s вже існує.
    Бажаєте замінити його новим?

en: You have unsaved changes.
    Save before closing?
uk: У вас є незбережені зміни.
    Зберегти перед закриттям ?

en: %s: save changes?
uk: %s: зберегти зміни?

en: Cannot open %s because it is locked.
    
    This means either that another instance of TaskCoach
    is running and has this file opened, or that a previous
    instance of Task Coach crashed. If no other instance is
    running, you can safely break the lock.
    
    Break the lock?
uk: Неможливо відкрити %s тому,що він заблокований.
    
    Це означає, що запущено ще одну копію програми TaskCoach
    яка тримає цей файл заблокованим, або, що раніше запущена
     програма Task Coach закінчила роботу аварійно. Якщо нема інших
    запущених копій, Ви можете безпечно зняти блокування.
    
    Зняти блокування?

en: %s: file locked
uk: %s: файл заблоковано

en: Cannot acquire a lock because locking is not supported
    on the location of %s.
    Open %s unlocked?
uk: Неможливо встановити блокування, так як вона не підтримується
    в місці розміщення %s.
    Відкрити %s. незаблокованим?

en: Closed %s
uk: Закрито %s

en: Saved %(nrtasks)d tasks to %(filename)s
uk: Записано %(nrtasks)d завдань до %(filename)s

en: Cannot open %(filename)s
    because it was created by a newer version of %(name)s.
    Please upgrade %(name)s.
uk: Неможливо відкрити %(filename)s
    так як його створено в новій версії %(name)s.
    Будь ласка, оновіть %(name)s.

en: Error while reading %s:
uk: Глюки під час читання %s:

en: Synchronizing...
uk: Синхронізація...

en: Synchronizing with %s...
uk: Синхронізація з %s...

en: Welcome to %(name)s version %(version)s
uk: Вітаємо у %(name)s версії %(version)s

en: Synchronization type
uk: Тип синхронізації

en: An iPhone or iPod Touch device tried to synchronize with this
    task file, but the protocol negotiation failed. Please file a
    bug report.
uk: iPhone чи iPod Touch намагались синхронізуватись з цим
    файлом завдань, але не вдалось узгодити протокол.
    Будь ласка, повідомте про помилку.

en: &File
uk: &Файл

en: &Edit
uk: &Редагувати

en: &View
uk: &Вигляд

en: &New
uk: &Новий

en: &Actions
uk: &Дії

en: &Help
uk: &Довідка

en: &Import
uk: &Імпорт

en: &Export
uk: &Експорт

en: &Select
uk: &Вибрати

en: &New viewer
uk: &Новий вигляд

en: &Activate next viewer	Ctrl+PgDn
uk: &Активувати наступний вигляд	Ctrl+PgDn

en: Activate &previous viewer	Ctrl+PgUp
uk: Активувати &попередній вигляд	Ctrl+PgUp

en: &Filter
uk: &Фільтр

en: &Sort
uk: &Сортування

en: &Columns
uk: &Стовпчики

en: &Rounding
uk: &Округлення

en: &Tree options
uk: &Настройка вигляду дерева

en: T&oolbar
uk: &Панель інструментів

en: Show/hide status bar
uk: Показати/сховати панель стану

en: Status&bar
uk: Панель стану

en: &Task
uk: &Завдання

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks
uk: Відкрити нову вкладку з завданнями

en: Task &statistics
uk: Завдання &статистика

en: Open a new tab with a viewer that displays task statistics
uk: Відкрити нову вкладку з переглядачем, який показує статистику

en: Task &square map
uk: Квадратна карта завдань

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks in a square map
uk: Відкрити нову вкладку з завданнями на квадратній карті

en: T&imeline
uk: Шкала часу

en: Open a new tab with a viewer that displays a timeline of tasks and effort
uk: Відкрити нову вкладку із шкалою часу задач та зусиль

en: &Calendar
uk: Календар

en: Open a new tab with a viewer that displays tasks in a calendar
uk: Відкрити нову вкладку із завданнями на календарі

en: &Category
uk: &Категорія

en: Open a new tab with a viewer that displays categories
uk: Відкрити нову вкладку з виглядом, з відображенням  категорії

en: &Effort
uk: Зусилля

en: Open a new tab with a viewer that displays efforts
uk: Відкрити нову вкладку із зусиллями

en: Open a new tab with a viewer that displays efforts for the selected task
uk: Відкрити нову вкладку із зусиллями витраченими на обрані завдання

en: &Note
uk: &Примітка

en: Open a new tab with a viewer that displays notes
uk: Відкрити нову вкладку з виглядом який відображує примітки

en: &Hide
uk: С&ховати

en: Hide the toolbar
uk: Сховати панель інструментів

en: &Small images
uk: &Мініатюрні зображення

en: Small images (16x16) on the toolbar
uk: Маленькі зображення (16x16) на панелі інструментів

en: &Medium-sized images
uk: &Середні за розміром зображення

en: Medium-sized images (22x22) on the toolbar
uk: Зображення помірного розміру (22х22) на панелі інструментів

en: &Large images
uk: &Великі зображення

en: Large images (32x32) on the toolbar
uk: Великі зображення (32x32) на панелі інструментів

en: New task from &template
uk: Нове завдання по шаблону

en: &Toggle category
uk: Змінити категорію

en: &Start tracking effort
uk: &Почати відслідковування зусиль

en: %s (subcategories)
uk: %s (субкатегорії)

en: %s (subtasks)
uk: %s (підзавдання)

en: &Priority
uk: &Пріоритет

en: Page
uk: Сторінка

en: %s Reminder
uk: %s нагадування

en: %d tasks overdue
uk: %d завдань просрочено

en: one task overdue
uk: одне завадання просрочено

en: %d tasks due soon
uk: Термін виконання завдань  %d скоро закінчується

en: one task due soon
uk: одне завдання скоро закінчиться

en: tracking "%s"
uk: відстеження "%s"

en: tracking effort for %d tasks
uk: відслідковування зусиль для %d завдань

en: &Open...	Ctrl+O
uk: &Відкрити...	Ctrl+O

en: Open %s
uk: Відкрити %s

en: &Merge...
uk: &Об'єднати...

en: Merge tasks from another file with the current file
uk: Об'єднати завдання з іншого файлу з поточним файлом

en: &Close	Ctrl+W
uk: &Закрити	Ctrl+W

en: &Save	Ctrl+S
uk: &Зберегти 	Ctrl+S

en: S&ave as...	Shift+Ctrl+S
uk: З&берегти як...	Shift+Ctrl+S

en: Save selected task as &template
uk: Зберегти поточне завдання як &шаблон

en: Save the selected task as a task template
uk: Зберегти обране завдання як шаблон завдання

en: Edit templates...
uk: Редагувати шаблон...

en: Edit existing templates
uk: Редагувати існуюючі шаблони

en: Edit templates
uk: Редагувати шаблони

en: &Purge deleted items
uk: Очистити видалені елементи

en: Purging deleted items is undoable.
    If you're planning on enabling
    the SyncML feature again with the
    same server you used previously,
    these items will probably come back.
    
    Do you still want to purge?
uk: Затирання видалених пунктів неможливо відмінити.
    Якщо Ви плануєте активувати функцію SyncML повторно
    з тим же сервісом, який був використаний востаннє,
    ці пункти, більше всього, повернуться до попереднього стану.
    
    Тим не менг ви дійсно хочете затерти?

en: &Page setup...	Shift+Ctrl+P
uk: Параметри сторінки...	Shift+Ctrl+P

en: Show a preview of what the print will look like
uk: Попередній перегляд того, на що воно буде схоже

en: Print preview
uk: Перегляд друку

en: &Print...	Ctrl+P
uk: Друк...	Ctrl+P

en: Export as &HTML...
uk: Експорт зусилля в &HTML...

en: Export as &CSV...
uk: Експорт в формат &CSV...

en: Export as &iCalendar...
uk: Експортувати як iCalendar...

en: Synchronize with a SyncML server
uk: Синхронізувати з SyncML сервером

en: &Quit	Ctrl+Q
uk: &Вийти	Ctrl+Q

en: &Undo
uk: &Вернути

en: &Redo
uk: &Повторити

en: Cu&t	Ctrl+X
uk: Ви&різати	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
uk: &Копіювати	Ctrl+C

en: P&aste as subitem	Shift+Ctrl+V
uk: Вставити як підпункт 	Shift+Ctrl+V

en: &Preferences...	Alt+P
uk: Налаштування...	Alt+P

en: &SyncML preferences...
uk: Налаштування SyncML...

en: Edit SyncML preferences
uk: Змінити налаштування SyncML

en: &All	Ctrl+A
uk: &Все	Ctrl+A

en: &Clear selection
uk: &Очистити виділення

en: Unselect all items
uk: Очистити все виділення

en: &Rename viewer...
uk: &Перейменувати вигляд...

en: Rename the selected viewer
uk: Перейменувати виділений вид

en: New title for the viewer:
uk: Новий заголовок для виду

en: Rename viewer
uk: Перейменувати вид

en: &Hide this column
uk: &Сховати цей стовпчик

en: Hide the selected column
uk: Сховати виділенні стовпчики

en: &Expand all items	Shift+Ctrl+E
uk: &Розкрити всі позиції 	Shift+Ctrl+E

en: &Collapse all items	Shift+Ctrl+C
uk: &Згорнути всі пункти	Shift+Ctrl+C

en: &Ascending
uk: &У зростаючому порядку

en: Sort ascending (checked) or descending (unchecked)
uk: Сортувати у зростаючому(відмічено) або спадаючому(нема відмітки) порядку

en: Sort &case sensitive
uk: Сортування з урахуванням регістру

en: When comparing text, sorting is case sensitive (checked) or insensitive (unchecked)
uk: При порівнянні тексту, сортувати у чутливому до регістру(відмічено) або нечутливому(нема відмітки) порядку

en: Sort by status &first
uk: Сортувати в першу чергу за &статусом

en: Sort tasks by status (active/inactive/completed) first
uk: Сортувати завдання за статусом в порядку(Активні/Неактивні/Завершені)

en: Hide c&omposite tasks
uk: Приховати складові завдання

en: Show/hide tasks with subtasks in list mode
uk: Показати/приховати завдання з підзавданнями в режимі списку

en: Create a new task from a template
uk: Створити нове завдання із шаблону

en: New task with selected &categories...
uk: Нове завдання з обраної категорії...

en: Insert a new task with the selected categories checked
uk: Додати нове завдання до обраних категорій

en: New task with selected tasks as &prerequisites...
uk: Нове завдання з обраних завдань як передумова...

en: Insert a new task with the selected tasks as prerequisite tasks
uk: Вставити нове завдання з обраними завданнями як передумова цим завданням

en: Insert a new task with the selected tasks as dependent tasks
uk: Додати нове завдання до обраноих завдань як залежне завдання

en: New &subtask...
uk: Нове &підзавдання...

en: Mark the selected task(s) completed
uk: Позначити виділені завдання як завершені

en: &Maximize priority	Shift+Ctrl+I
uk: Максимізувати приорітет	Shift+Ctrl+I

en: &Minimize priority	Shift+Ctrl+D
uk: Мінімізувати приорітет	Shift+Ctrl+D

en: &Increase priority	Ctrl+I
uk: Збільшити приорітет	Ctrl+I

en: &Decrease priority	Ctrl+D
uk: Понизити приоітет	Ctrl+D

en: Toggle %s
uk: Перемкнути %s

en: Cannot send email:
    %s
uk: Неможливо надіслати e-mail:
    %s

en: %s mail error
uk: %s помилка пошти

en: &Start tracking effort	Ctrl-T
uk: &Почати відслідковувати зусилля	Ctrl-T

en: Start tracking effort for the task(s) of the selected effort(s)
uk: Почати відслідковувати зусилля для завдання(ь) вибраного зусилля(ь)

en: (No subject)
uk: (Без теми)

en: Start tracking effort for %s
uk: Почати відслідковувати зусилля для %s

en: Select a task via the menu and start tracking effort for it
uk: Вибрати завдання з допомогою меню, та почати відслідковувати зусилля

en: St&op tracking %s	Shift+Ctrl+T
uk: Зуп&пинити відслідковування %s	Shift+Ctrl+T

en: Stop tracking effort for the active task(s)
uk: Припинити відслідковувати зусилля

en: &Resume tracking %s	Shift+Ctrl+T
uk: &Відновити відслідковування %s	Shift+Ctrl+T

en: Resume tracking effort for the last tracked task
uk: Відновити відслідковування зусилля для останнього відслідковуваного завдання

en: multiple tasks
uk: декілька завдань

en: New &note with selected categories...
uk: Нова замітк з обраної категорії...

en: Insert a new note with the selected categories checked
uk: Додати нову замітко до вибраних категорій

en: Error opening attachment
uk: Ой! не можу відкрити вкладений файл

en: &Help contents	Ctrl+?
uk: Зміст допомоги	Ctrl+?

en: &Help contents	Ctrl+H
uk: &Зміст довідки	Ctrl+H

en: Help
uk: Довідка

en: &Tips
uk: &Поради

en: Tips about the program
uk: Поради про програму

en: &About %s
uk: &Про %s

en: Version and contact information about %s
uk: Версія та контактна інформація про %s

en: &License
uk: &Ліцензія

en: %s license
uk: %s ліцензія

en: &Restore
uk: &Відновити

en: Restore the window to its previous state
uk: Відновити вікно до попереднього розміру

en: Effort details
uk: Подробиці зусиль

en: Effort per day
uk: Щоденні зусилля

en: Effort per month
uk: Щомісячні зусилля

en: Effort per week
uk: Щотижневі зусилля

en: Filter on all checked categories
uk: Фільтрувати по вибраних категоріях

en: Filter on any checked category
uk: Фільтрувати по будь якій обраній категорії

en: &Configure
uk: &Налаштувати

en: Configure the calendar viewer
uk: Налаштувати вигляд календаря

en: &Next period
uk: Наступний період

en: Show next period
uk: показати наступний період

en: &Previous period
uk: Попередній період

en: Show previous period
uk: Показати попередній період

en: &Today
uk: &Сьогодні

en: Show today
uk: показати сьогодні

en: &Automatic column resizing
uk: Автоматичний розмір колонок

en: When checked, automatically resize columns to fill available space
uk: Коли обрано, автоматично змінюється розмір колонок для заповнення доступного простору

en: Type
uk: Тип

en: Sort by subject
uk: Сортувати за темою

en: Sub&ject
uk: Те&ма

en: Sort by description
uk: Сортувати за описом

en: &Description
uk: &Опис

en: Show/hide description column
uk: Показати/сховати стовпчик описів

en: &Notes
uk: Замітки

en: Show/hide notes column
uk: Показати/Приховати колонку заміток

en: &Attachments
uk: &Вкладені файли

en: Show/hide attachments column
uk: Показати/Приховати колонку вкладень

en: Categories: %d selected, %d total
uk: Категорії: %d вибрано, %d всього

en: Status: %d filtered
uk: Статус: %d відібрано

en: Period
uk: Період

en: Total time spent
uk: Повний витрачений час

en: Total revenue
uk: Повний прибуток

en: Tuesday
uk: Вівторок

en: Wednesday
uk: Середа

en: Thursday
uk: Четвер

en: Friday
uk: П’ятниця

en: Saturday
uk: Субота

en: &Categories
uk: &Категорії

en: Show/hide categories column
uk: Показати/сховати стовпчик категорій

en: &Time spent
uk: &Витрачений час

en: Show/hide time spent column
uk: Показати/сховати стовпчик витраченого часу

en: &Revenue
uk: &Прибуток

en: Show/hide revenue column
uk: Показати/сховати стовпчик прибутку

en: &Total time spent
uk: &Всього затрачено часу

en: Show/hide total time spent column
uk: Показати/приховати колонку загального затраченого часу

en: &Total revenue
uk: &Загальний дохід

en: Show/hide total revenue column
uk: Показати/сховати стовпчик загального прибутку

en: Effort per weekday
uk: Зусилля за тиждень

en: Show/hide time spent per weekday columns
uk: Показати/Приховати колонки часу, потраченого за тиждень

en: Status: %d tracking
uk: Статус: %d відслідковування

en: Sort categories by subject
uk: Сортувати категорії по темі

en: Sort categories by description
uk: Сортувати категорії по опису

en: Sort attachments by subject
uk: Сортувати вкладення по темі

en: Sort attachments by description
uk: Сортувати вкладення по опису

en: Sort attachments by category
uk: Сортувати вкладення по категоріям

en: Sort notes by subject
uk: Сортувати замітки по темі

en: Sort notes by description
uk: Сортувати замітки по опису

en: Sort notes by category
uk: Сортувати замітки по категоріям

en: Sort tasks by subject
uk: Сортувати завдання по темі

en: Sort tasks by description
uk: Сортувати завдання по опису

en: Sort tasks by category
uk: Сортувати завдання по категоріям

en: Sort tasks by due date
uk: Сортувати завдання за очікуваною датою завершення

en: &Due date
uk: &Прогнозована дата закінчення

en: Sort tasks by completion date
uk: Сортувати завдання за датою завершення

en: &Completion date
uk: &Дата завершення

en: Sort tasks by prerequisite tasks
uk: Сортувати завдання по передумовах до завдань

en: &Prerequisites
uk: &Передумови

en: Sort tasks by dependent tasks
uk: Сортувати завдання по залежним завданням

en: Sort tasks by time left
uk: Сортувати завдання по часу, що залишився

en: &Time left
uk: Лишилось часу

en: Sort tasks by percentage complete
uk: Сортувати завдання по відсотках завершеності

en: &Percentage complete
uk: Вдсоток виконання

en: Sort tasks by recurrence
uk: Сортувати завдання за повторюваністю

en: &Recurrence
uk: &Повторення

en: Sort tasks by budget
uk: Сортувати завдання за бюджетом

en: &Budget
uk: &Бюджет

en: Sort tasks by time spent
uk: Сортувати завдання за затраченим часом

en: Budget &left
uk: Залишок бюджету

en: Sort tasks by budget left
uk: Сортувати завдання за залишком бюджету

en: Sort tasks by priority
uk: Сортувати завдання за пріоритетом

en: Sort tasks by hourly fee
uk: Сортувати завдання за погодинною винагородою

en: &Hourly fee
uk: &Погодинна винагорода

en: Sort tasks by fixed fee
uk: Сортувати завдання за фіксованою винагородою

en: &Fixed fee
uk: Фіксована оплата

en: Sort tasks by revenue
uk: Сортувати завдання за прибутком

en: Sort tasks by reminder date and time
uk: Сортувати завдання за часом та датою нагадування

en: &Reminder
uk: &Нагадування

en: &Subject
uk: &Предмет

en: Sort notes by categories
uk: Сортувати замітки по категоріям

en: Notes: %d selected, %d total
uk: Примітки: %d вибрано, %d всього

en: Status: n/a
uk: Статус: недоступний

en: Tasks: %d selected, %d visible, %d total
uk: Завдання: %d вибрані, %d видимі, %d всього

en: Tasks
uk: Завдання

en: Timeline
uk: Шкала часу

en: Now
uk: Зараз

en: Task square map
uk: Квадратна карта завдань

en: Calendar viewer configuration
uk: Налаштування вигляду календаря

en: % complete
uk: % завершено

en: Time left
uk: Залишилось часу

en: &Dates
uk: &Дати

en: &All date columns
uk: Стовпчики всіх дат

en: Show/hide all date-related columns
uk: Показати/сховати всі стовпчики пов'язані за датами

en: Show/hide due date column
uk: Показати/сховати прогнозовану дату закінчення

en: Show/hide completion date column
uk: Показати/сховати стовпчик з датою завершення

en: Show/hide time left column
uk: Показати/Приховати колонку "Залишилось часу"

en: Show/hide recurrence column
uk: Показати/сховати стовпчик повторень

en: &All budget columns
uk: Всі стовпчики бюджету

en: Show/hide all budget-related columns
uk: Показати/сховати всі пов'язані з бюджетом стовпчики

en: Show/hide budget column
uk: Показати/сховати стовпчик бюджету

en: &Budget left
uk: Бюджету залишилось

en: Show/hide budget left column
uk: Показати/сховати стовпчик залишку бюджету

en: &Financial
uk: &Фінанси

en: &All financial columns
uk: Всі колонки фінансів

en: Show/hide all finance-related columns
uk: Показати/сховати пов'язані з фінансами стовпчики

en: Show/hide hourly fee column
uk: Показати/сховати стовпчик погодинної винагороди

en: Show/hide fixed fee column
uk: Показати/сховати стовпчик віксованої винагороди

en: Show/hide prerequisites column
uk: Показати/приховати колонку передумов

en: Show/hide percentage complete column
uk: Показати/приховати колонку "Відсотків виконано"

en: Show/hide attachment column
uk: Показати/сховати стовпчик вкладень

en: Show/hide priority column
uk: Показати/сховати стовпчик пріоритету

en: Show/hide reminder column
uk: Показати/сховати стовпчик нагадувань

en: Table of contents
uk: Зміст

en: About tasks
uk: Про завдання

en: Task properties
uk: Налаштування завданя

en: Task states
uk: Стан завдання

en: Task colors
uk: Кольори завдання

en: About effort
uk: Про зусилля

en: Effort properties
uk: Налаштування зусилля

en: About categories
uk: Про категорії

en: Category properties
uk: Налаштування категорії

en: About notes
uk: Про замітки

en: Note properties
uk: Налаштування замітки

en: Printing and exporting
uk: Друк та експорт

en: About printing and exporting
uk: Про друк та експорт

en: Printing
uk: Друк

en: Exporting
uk: Експорт

en: About e-mail integration
uk: Про ітеграцію з email

en: Attaching an e-mail to a task
uk: Додати e-mail до завдання

en: Creating a task from an e-mail
uk: Створення завдання з e-mail

en: SyncML support
uk: Пдтримка SyncML

en: What is SyncML
uk: Що таке SyncML

en: Setup
uk: Налаштування

en: Limitations
uk: Обмеження

en: Troubleshooting
uk: Вирішення проблем

en: Purging deleted items
uk: Очищення видалених елементів

en: iPhone and iPod Touch
uk: iPhone та iPod Touch

en: Configuration
uk: Налаштування

en: Task templates
uk: Шаблони завдань

en: About templates
uk: Про шаблони

en: Using templates
uk: Використання шаблонів

en: Graphical user interface
uk: Графічний інтерфейс користувача

en: Keyboard shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

en: Tasks are the basic objects that you manipulate. Tasks can
    represent anything from a single little thing you have to do to a complete 
    project consisting of different phases and numerous activities.
uk: Завдання є основними об'єктами. Завдання представляють
    собою, опис дрібних робіт, які потрібно виконати 
    щоб завершити якийсь проект. Проект може складатись з різних 
    фаз і різної кількості дій.

en: Tasks have the following properties you can change:
uk: Завдання мають наступні властивості, які ви можете змінити:

en: Subject: a single line that summarizes the task.
uk: Тема: в одному рядку описує завдання в загальному.

en: Description: a multi-line description of the task.
uk: Опис: багаторядковий, більш детальний опис завдання

en: Due date: the date the task should be finished. 
    This can be 'None' indicating that this task has no fixed due date.
uk: Термін виконання:  дата, до якої завдання повинне бути виконаним. 
    Це поле може мати значення 'Відсутня', що значитиме, що це завдання не має фіксованої дати завершення.

en: Completion date: this date is 'None' as long as the task has 
    not been completed. It is set to the current date when you mark the task as 
    completed. The completion date can also be entered manually.
uk: Дата завершення: Це поле матиме значення 'Відсутня', до тих пір, доки завдання не буде виконано. 
    Вона автоматично буде встановлена до поточної дати, коли ви позначаєте завдання як виконане. 
    Також дату завершення можна ввести вручну.

en: Budget: amount of hours available for the task.
uk: Бюджет: кількість годин доступних для завдання.

en: Hourly fee: the amount of money earned with the task per hour.
uk: Погодинна ставка: кількість зароблених грошей за кожну годину виконання завдання.

en: Fixed fee: the amount of money earned with the task 
    regardless of the time spent.
uk: Фіксована ставка: кількість зароблених грошей, не залежно від 
    затраченого часу.

en: The following properties are calculated from the properties above:
uk: Наступні властивості розраховуються від властивостей вказаних вище:

en: Days left: the number of days left until the due date.
uk: Днів залишилось, кількість днів, що залишилось до закінчення терміну.

en: Time spent: effort spent on the task.
uk: Затрачений час: час затрачений на завдання.

en: Budget left: task budget minus time spent on the task.
uk: Залишок бюджету: бюджет завдання мінус час затрачений на завдання.

en: Revenue: hourly fee times hours spent plus fixed fee.
uk: Прибуток: погодинна оплата затраченого часу плюс фіксована оплата.

en: Tasks always have exactly one of the following states:
uk: Завдання завжди в одному з наступних станів:

en: Completed: the task has been completed.
uk: Завершено: Завдання виконано.

en: In addition, tasks can be referenced as:
uk: Крім того завдання можуть посилатись на:

en: Due soon: the due date is soon (what 'soon' is, can be 
    changed in the preferences);
uk: Термін надходить: термін виконання скоро закінчиться ( параметр "скоро"
     може бути змінено в налаштуваннях)

en: Over budget: no budget left;
uk: Бюджет вичерпано: буджету не лишилось;

en: Under budget: still budget left;
uk: В межах бюджету: бюджет ще лишився;

en: No budget: the task has no budget.
uk: Бюджет відсутній: завдання не має бюджету.

en: The text of tasks is colored according to the following rules:
uk: Текст завдання пофарбовано залежно від наступних правил:

en: Tasks due soon are orange;
uk: Завдання з терміном, що приближається, відмічено оранжевим;

en: Active tasks are black text with a blue icon;
uk: Активні завдання - чорний текст з блакитним значком;

en: Future tasks are gray, and
uk: Майбутні завдання сірі, та

en: Completed tasks are green.
uk: Виконані завдання зелені.

en: This all assumes you have not changed the text colors through the 
    preferences dialog, of course.
uk: Всі ці значення, за замовчування, і будуть такими якщо
    Ви їх не змінювали в налаштуваннях.

en: The background color of tasks is determined by the categories the 
    task belongs to. See the section about 
    <a href="#categoryproperties">category properties</a> below.
uk: Колір фону завдань, визначається категоріями, до
    яких вони відносяться. Див. розділ
    <a href="#categoryproperties">властивості категорій</a>, нижче.

en: Windows, 32 bits (see below)
uk: Windows, 32 bits (див. нижче)

en: Mac OS 10.3 and later, both Intel and PPC
uk: Mac OS 10.3 або новіша, Intel та PPC

en: Hierarchical tasks and categories
uk: Ієрархічна завдань і категорій

en: Time tracking
uk: Відслідковування часу

en: Configuration on Windows
uk: Налаштування на Windows

en: Configuration on Linux
uk: Налаштування на Linux

en: %(name)s is actively developed. Although the %(name)s developers try hard to prevent them, bugs do happen. So, backing up your work on a regular basis is strongly advised.
uk: %(name)s активно розвивається. Хоча розробники %(name)s стараються та помилки всерівно трапляються. Тому рекомендуємо проводити регулярне резервне копіювання Ваших даних.

en: %(name)s has unlimited undo and redo. Any change that you make, be it editing a task description, or deleting an effort record, is undoable. Select 'Edit' -> 'Undo' and 'Edit' -> 'Redo' to go backwards and forwards through your edit history.
uk: %(name)s має необмежену історію відміни. Будь-яку зміну, яку ви зробили чи то редагуючи опис завдання чи видаливши запис зусилля, можна повернути. Виберіть "Редагування" -> "Відмінити" або "Редагування" -> "Повернути" щоб рухтися вперед та назад по історії дій.

en: %(name)s is available in a number of different languages. Select 'Edit' -> 'Preferences' to see whether your language is one of them. If your language is not available or the translation needs improvement, please consider helping with the translation of %(name)s. Visit %(url)s for more information about how you can help.
uk: В %(name)s вбудована підтримка різних мов. Виберіть пункт меню 'Редагувати' -> 'Налаштування' для перегляду списку доступних мов. Якщо Ваша мова відсутня, або Ви вважаєте, що переклад потребує доопрацювання, колектив розробників буде вдячний Вам за допомогу в локалізації %(name)s. Інформацію про те як Ви можете допомогти, можна знайти за адресою: %(url)s.

en: If you enter a URL (e.g. %(url)s) in a task or effort description, it becomes a link. Clicking on the link will open the URL in your default web browser.
uk: Якщо ви введете URL (тобто %(url)s) в опис завдання або зусилля воно стане активним посиланням. Клацання по цьому посиланню відкриває його в вашому веб-браузері за умовчанням.

en: You can drag and drop tasks in the tree view to rearrange parent-child relationships between tasks. The same goes for categories.
uk: Ви можете перетягувати завдання у вигляді дерева завдань, щоб змінити належність підзавдань стосовно батьківських. Теж саме є вірним і для категорій.

en: You can drag files from a file browser onto a task to create attachments. Dragging the files over a tab will raise the appropriate page, dragging the files over a collapsed task (the boxed + sign) in the tree view will expand the task to show its subtasks.
uk: Ви можете перетягнути файли з провідника прямо на завдання, щоб прикріпити його до даного завдання. Перетягування файлу над вкладкою відкриє дану вкладку, над згорнутим деревом - розкриє його.

en: What is actually printed when you select 'File' -> 'Print' depends on the current view. If the current view shows the task list, a list of tasks will be printed, if the current view shows effort grouped by month, that will be printed. The same goes for visible columns, sort order, filtered tasks, etc.
uk: Те, що буде надруковано при виборі пункту меню "Файл"-> "Друк", залежить від поточного вигляду. Якщо в поточному вигляді відображається список завдань - буде надруковано список завдань. Якщо в поточному вигляді відображаються записи про роботу над завданням по місяцях, то буде надруковано саме цей список.Теж саме відноситься до ввімкнених колонок, способу сортування, фільтрації завдань і т.п.

en: Left-click a column header to sort by that column. Click the column header again to change the sort order from ascending to descending and back again. Right-click a column header to hide that column or make additional columns visible.
uk: Натисніть лівою кнопкою миші по заголовку колонки для сортування по цій колонці. Натисніть по заголовку колонки ще раз, щоб змінити порядок сортування. Натисніть правою кнопкою миші на заголовку колонки, щоб приховати її або показати додаткові колонки.

en: You can create a template from a task in order to reduce typing when repetitive patterns emerge.
uk: Ви можете створити шаблон із завдання, для того щоб прискорити роботу при появі подібних завдань.

en: Ctrl-Tab switches between tabs in edit dialogs.
uk: Ctrl-Tab перехід між вкладками в діалозі редагування.

en: Insert a new category
uk: Вставити нову категорію

en: Cut the selected item(s) to the clipboard
uk: Вирізати виділене до буферу обміну

en: Copy the selected item(s) to the clipboard
uk: Копіювати виділене до буферу обміну

en: Paste item(s) from the clipboard
uk: Вирізати виділене до буферу обміну

en: Paste item(s) from the clipboard as subitem of the selected item
uk: Вставити пункт(-ти) з буферу обміну як підпункт обраного пункту.

en: Edit preferences
uk: Редагувати настройки

en: Redo the last command that was undone
uk: Повторити останню команду

en: Select all items in the current view
uk: Виділити все, що видно

en: Undo the last command
uk: Вернути останню команду

en: Add an effort period to the selected task(s)
uk: Додати зусилля на період виділених завдань

en: Start tracking effort for the selected task(s)
uk: Почати відслідковування зусиль у виділених завданнях

en: Close the current file
uk: Закрити поточний файл

en: Exit %s
uk: Вийти %s

en: Open a %s file
uk: Відкрити файл %s

en: Save the current file
uk: Зберегти поточний файл

en: Save the current file under a new name
uk: Зберегти поточний файл під іншим ім'ям

en: Help about the program
uk: Про програму

en: Insert a new note
uk: Вставити нову примітку

en: Print the current file
uk: Надрукувати поточний файл.

en: Setup the characteristics of the printer page
uk: Настройка сторінки для друку

en: Show all items (reset all filters)
uk: Показати все (скинути всі фільтри)

en: Decrease the priority of the selected task(s)
uk: Зменшити пріоритет виділених завдань

en: Increase the priority of the selected task(s)
uk: Збільшити приорітет виділених завдань

en: Make the selected task(s) the highest priority task(s)
uk: Позначити виділені завдання найвищим приорітетом

en: Make the selected task(s) the lowest priority task(s)
uk: Позначити виділені завдання найнижчим приорітетом

en: Insert a new task
uk: Вставити нове завдання

en: Collapse all items with subitems
uk: Згорнути всі пункти разом із підпунктами

en: Expand all items with subitems
uk: Розкрити всі позиції разом із підпозиціями

en: Activate the next open viewer
uk: Активувати наступний відкритий вигляд

en: Activate the previous open viewer
uk: Активувати попередній відкритий вигляд

en: Protocol version: %d
uk: Версія протоколу: %d

en: Rejected protocol version %d
uk: Відхилено версію протоколу %d

en: Device name: %s
uk: Ім'я пристрою: %s

en: Sending file name: %s
uk: Відправлення файлу: %s

en: Full from desktop.
uk: Повністю з ПК.

en: %d categories
uk: %d категорії

en: Send category %s
uk: Надіслати категорію %s

en: Response: %d
uk: Відповідь: %d

en: %d tasks
uk: %d завдань

en: Send task %s
uk: Відправити завдання %s

en: %d efforts
uk: %d зусиль

en: Send effort %s
uk: Надіслати зусилля %s

en: Finished.
uk: Завершено.

en: %d new categories
uk: %d нових категорій

en: %d new tasks
uk: %d нових завдань

en: %d new efforts
uk: %d нових зусиль

en: %d modified categories
uk: %d змінених категорій

en: %d modified tasks
uk: %d змінених завдань

en: %d modified efforts
uk: %d змінених зусиль

en: %d deleted categories
uk: %d видалених категорій

en: %d deleted tasks
uk: %d видалених завдань

en: %d deleted efforts
uk: %d видалених зусилль

en: New category (parent: %s)
uk: Нова категорія (батько: %s)

en: Delete category %s
uk: Видалити категорію %s

en: Modify category %s
uk: Змінити категорію %s

en: New task %s
uk: Нове завдання %s

en: Delete task %s
uk: Видалити завдання %s

en: Modify task %s
uk: Змінити завдання %s

en: New effort %s
uk: Нове зусилля %s

en: Modify effort %s
uk: Редагувати зусилля %s

en: Sending GUID: %s
uk: Відправлений GUID: %s

en: New task due today
uk: Термін нового завдання заінчується сьогодні.

en: New task due tomorrow
uk: Завтра закінчується термін нового завдання

en: %d days
uk: %d днів

en: 1 day
uk: 1 день

en: Every %(frequency)d days
uk: Кожні %(frequency)d дні

en: Every %(frequency)d weeks
uk: Кожних %(frequency)d тижнів

en: Every %(frequency)d months
uk: Кожних %(frequency)d місяців

en: Every %(frequency)d years
uk: Кожних %(frequency)d років

en: Every other day
uk: Через день

en: Every other week
uk: Через тиждень

en: Every other month
uk: Через місяць

en: Every other year
uk: Через рік

en: now
uk: тепер

en: The synchronization for source %s
uk: Синхронізація з джерелом %s

en: will be a refresh from server. All local items will
    be deleted. Do you wish to continue?
uk: буде оновлено з сервера. Всі локальні записи 
    будуть видалені. Бажаєте продовжити?

en: will be a refresh from client. All remote items will
    be deleted. Do you wish to continue?
uk: буде оновлено з клієнта. Всі записи на сервері
    будуть видалені. Бажаєте продовжити?

en: Synchronization
uk: Синхронізація

en: Synchronizing. Please wait.
uk: Відбувається синхронізація. Зачекайте.

en: %d items added.
    %d items updated.
    %d items deleted.
uk: %d елементів додано.
    %d елементів оновлено.
    %d елементів видалено.

en: An error occurred in the synchronization.
    Error code: %d; message: %s
uk: Під час синхронізації виникла помилка.
    Код помилки: %d; Опис: %s

en: You must first edit your SyncML Settings, in Edit/SyncML preferences.
uk: Для початку Ви маєте змінити налаштування SyncML, в Редагування/Налаштування SyncML

en: Pane Switcher
uk: Перемикач панелей

en: Pane Preview
uk: Попередній перегляд панелі

en: Cl&ose
uk: Закрити

en: Close All
uk: Закрити все

en: &Next
uk: &Далі

en: &Previous
uk: &Назад

en: &Window
uk: &Вікно

en: Month
uk: Місяць

en: Calendar orientation
uk: Орієнтація календаря

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Vertical
uk: Вертикально

en: All files (*.*)|*
uk: Всі файли (*.*)|*

en: &Match case
uk: &Враховувати регістр

en: Match case when filtering
uk: Враховувати регістр коли використовується фільтр

en: &Include sub items
uk: &Включаючи підпункти

en: Include sub items of matching items in the search results
uk: Включати у відображенн підпункти тіх пунктів, які підходять по пошуку

en: &Search description too
uk: &Пошук опису також

en: Search both subject and description
uk: Шукати в темі та опису

en: This is an invalid regular expression.
uk: Це хибний регулярний вираз

en: Defaulting to substring search.
uk: За замовчуванням для пошку підрядків

en: Recent searches
uk: Недавно шукали

en: Viewer not searchable
uk: Вигляд не є пошуково здатним

en: Compatibility warning
uk: Попередження сумісності

en: The SyncML feature is disabled, because the module
    could not be loaded. This may be because your platform
    is not supported, or under Windows, you may be missing
    some mandatory DLLs. Please see the SyncML section of
    the online help for details (under "Troubleshooting").
uk: Функція SyncML відключена, так як модуль не було завантажено.
    Це могло статися із-за того, що Ваша платформа
    не підтримується, або під Windows в разі відсутності
    необхідних DLL. Будь ласка, зверніться до розділу SyncML
    онлайн довідки для отримання детальної інформації ("Усунення несправностей").

en: Never show this dialog again
uk: Більше не показувати цей діалог

en: Error opening URL
uk: Помилка під час відкриття URL адреси
