tuxmath 1.7.2 - en to da translation catalogue (149 entries)

en: Congratulations! You win!
da: Tillykke! Du vinder!

en: Round
da: Runde

en: -[Esc] to skip
da: -[Esc] spring over

en: Mission One: Careful Cadet
da: Mission Et: Omhyggelig Kadet

en: I'm so glad you've come!
da: Jeg er glad for at du kom!

en: The penguins need your help! Comets are falling from the sky, and are melting the penguins' igloos. To save their homes, we need you to find the secret code that will zap each comet.
da: Pingvinerne har brug for din hjælp! Kometer falder ned fra himlen, og smelter pingvinernes iglooer. For at redde deres hjem, må vi finde den hemmelige kode, som vil fjerne hver komet.

en: Do your best!
da: Gør dit bedste!

en: Mission Two: Smart Scout
da: Mission To: Smart Spejder

en: Great job! Since you saved the penguins' homes, we are promoting you to Scout. Scouts are good for keeping an eye out for trouble...
da: Flot arbejde! Da du reddede pingvinernes hjem, bliver du forfremmet til Spejder. Spejdere er gode til at holde øje med problemer...

en: ...like what's happening right now! The TakeAways have come, and they're sending new, trickier comets against the penguins!
da: ...som det der er ved at ske lige nu! TagVækkerne er kommet, og de sender nye og anderledes kometer mod pingvinerne!

en: But you can save them!
da: Men du kan redde dem!

en: Mission Three: Royal Ranger
da: Mission Tre: Royal Ranger

en: You've done it again! The Penguin Emperor has chosen you to join his team of Rangers that help protect the city.  We're sending you there now...
da: Du har gjort det igen!Pingvin Kejseren har valgt dig til at blive en af hans Rangere, som hjælper med at beskytte byen. Vi sender dig afsted nu...

en: ...oh no! Now the Emperor himself is under attack, from new types of comets: these problems are multiplying! To fight these, you need great skill. We think you can do it. Join the Rangers and help save the city!
da: ...åh nej! Nu er det kejseren selv der bliver angrebet af den nye slags kometer: Problemerne ganges bare op! For at bekæmpe disse, skal du være dygtig. Vi tror du kan gøre det. Bliv en Ranger og hjælp med at redde byen!

en: Mission Four: Imperial Ace
da: Mission Fire: Imperiets Es

en: You did it! The Emperor wants to thank you in person. We are taking you to his ice palace for a great honor: you will become the Imperial Ace!
da: Du gjorde det! Kejseren vil takke dig personligt. Vi tager dig til hans is palads for at ære dig: Du vil blive Imperiets Es!

en: But right in the middle of the ceremony, a new attack from the land of Division starts!
da: Men midt i ceremonien, kommer der et angreb fraDivisionens land!

en: Now is no time for resting; the city needs your help!
da: Det er ikke tid til afslapning: Byen har brug for din hjælp!

en: Final Mission: Computing Commando
da: Sidste Mission: Computer Kommandør

en: Penguin scientists have learned that all these attacks are coming from a secret base, and they need you to go fight the final battle. They also give you this clue: first do multiplication and division, and then do addition and subtraction.
da: Pingvin'ske videnskabsmænd har fundet ud af at alle disse angreb kommer far enhemmelig base, og at du skal kæmpe det afgørende slag. De giver dig også dette råd: Først skal du Gange og Dividere - så skal lægge til og trække fra.

en: I hope that hint helps!
da: Jeg håber det råd hjælper!

en: This is it! You can stop these attacks forever, Commando!
da: Sådan! Du kan stoppe disse angreb for evigt, Kommandør!

en: Sorry, try again!
da: Desværre, prøv igen!

en: Mission accomplished. The galaxy is safe!
da: Missionen færdig! Galaksen er reddet!

en: TUX, OF MATH COMMAND
da: TUX, af MATEMATIK KOMMANDOEN

en: PART OF THE 'TUX4KIDS' PROJECT
da: DEL AF 'TUX4KIDS' PROJEKTET

en: DESIGNED BY
da: DESIGNET AF

en: LEAD PROGRAMMERS
da: HOVED PROGRAMMØRER

en: ADDITIONAL CODE
da: YDERLIGERE KODE

en: ADDITIONAL ART
da: YDERLIGERE KUNSTNERE

en: SOUND EFFECTS
da: LYD EFFEKTER

en: MUSIC
da: MUSIK

en: PACKAGERS
da: PAKKERE

en: 'TUX' THE PENGUIN CREATED BY
da: PINGVINEN 'TUX' SKABT AF

en: TESTERS
da: TESTERE

en: TuxMath is Free Software licensed under the GNU General Public License (GPL). As such, you are specifically granted the rights that are usually denied to users of proprietary software.
da: TuxMath er gratis software, udgivet under GNU General Public Licence (GPL). Derved får du nogle rettighedersom du sædvanligvis ikke får med proprietær software.

en: These rights include the freedom to study, copy, modify, and redistribute the program.
da: Disse rettigheder inkluderer friheden til at studere, kopiere, ændre, og videreformidle programmet.

en: For more information about Free Software and the GNU GPL, visit:
da: For mere information om Gratis Software og GNU GPL, besøg:

en: Welcome to TuxMath!
da: Velkommen til TuxMath!

en: Your mission is to save your
da: Din mission er at redde dine

en: penguins' igloos from the
da: pingviners iglooer fra

en: falling comets.
da: de faldende kometer.

en: Stop a comet by typing
da: Stop en komet ved at skrive

en: the answer to the math problem
da: løsningen på det matematiske problem

en: and hitting 'space' or 'enter'.
da: og trykke Mellemrum eller Enter.

en: Try it now!
da: Prøv det nu!

en: Good shot!
da: Godt skud!

en: If an igloo gets hit by a comet,
da: Hvis en igloo rammes af en komet,

en: it melts. But don't worry: the
da: smelter den. Men tag det roligt:

en: penguin is OK!
da: Pingvinerne er OK!

en: Just watch what happens:
da: Bare se hvad der sker:

en: (Press a key to start)
da: (Tryk en tast for at starte)

en: Notice the answer
da: Bemærk svaret

en: If it gets hit again, the
da: Hvis den rammes igen, må

en: penguin leaves.
da: pingvinerne flygte.

en: (Press a key when ready)
da: (Tryk en tast når du er klar)

en: You can fix the igloos
da: Du kan redde iglooerne

en: by stopping bonus comets.
da: ved at stoppe bonus kometerne.

en: Zap it now!
da: Skyd den nu!

en: Great job!
da: Godt arbejdet!

en: Quit at any time by pressing
da: Du kan altid stoppe ved at

en: 'Esc' or clicking the 'X'
da: trykke 'Esc' eller klikke 'X'

en: in the upper right corner.
da: i øverste højre hjørne.

en: Do it now, and then play!
da: Gør det nu, og spil!

en: Space Cadet
da: Rum Kadet

en: Scout
da: Spejder

en: Ace
da: Es

en: Commando
da: Kommandør

en: Factors
da: Faktorer

en: Fractions
da: Brøker

en: You Are In The Hall of Fame!
da: Du er i Hall Of Fame!

en: Enter Your Name:
da: Skriv dit navn:

en: How many kids are playing?
da: Hvor mange børn spiller?

en: (Between 2 and 4 players)
da: (2 til 4 spillere)

en: Who is playing first?
da: Hvem spiller først?

en: Enter your name:
da: Skriv dit navn:

en: Who is playing next?
da: Hvem er den næste?

en: How many rounds will you play?
da: Hvor mange runder vil du spille?

en: Enter a number
da: Skriv et tal

en: Number Typing
da: Skriv Tal

en: Addition: 1 to 3
da: Plus: 1 til 3

en: Addition: 0 to 5
da: Plus: 0 til 5

en: Addition: Sums to 10
da: Plus: Sum max. 10

en: Addition: Sums to 15
da: Plus: Sum max. 15

en: Addition: Sums to 20
da: Plus: Sum max. 20

en: Addition: Two Digit Numbers
da: Plus: To-cifrede Tal

en: Addition: Missing Numbers
da: Plus: Manglende Tal

en: Subtraction: 0 to 10
da: Minus: 0 til 10

en: Subtraction: 0 to 20
da: Minus:0 til 20

en: Subtraction: Two Digit Numbers
da: Minus: To-cifrede Tal

en: Addition and Subtraction Review
da: Plus og Minus Prøve

en: Multiplication: 0 to 3
da: Gange: 0 til 3

en: Multiples of 2
da: Multiplum af 2

en: Multiples of 3
da: Multiplum af 3

en: Multiples of 4
da: Multiplum af 4

en: Multiples of 5
da: Multiplum af 5

en: Multiplication: 0 to 5
da: Gange: 0 til 5

en: Multiples of 6
da: Multiplum af 6

en: Multiples of 7
da: Multiplum af 7

en: Multiplication: 0 to 7
da: Gange: 0 til 7

en: Multiples of 8
da: Multiplum af 8

en: Multiples of 9
da: Multiplum af 9

en: Multiples of 10
da: Multiplum af 10

en: Multiplication: 0 to 10
da: Gange: 0 til 10

en: Multiples of 11 and 12
da: Multiplum af  11 og 12

en: Multiplication: 0 to 12
da: Gange: 0 til 12

en: Multiples of 13, 14, and 15
da: Multiplum af  13, 14 og 15

en: Multiplication: 0 to 15
da: Gange: 0 til 15

en: Multiplication: Missing Numbers
da: Gange: Manglende Tal

en: Division by 2
da: Dividere med 2

en: Division by 3
da: Dividere med 3

en: Division by 4
da: Dividere med 4

en: Division by 5
da: Dividere med 5

en: Division: 1 to 5
da: Dividere: 1 til 5

en: Division by 6
da: Dividere med 6

en: Division by 7
da: Dividere med 7

en: Division by 8
da: Dividere med 8

en: Division by 9
da: Dividere med 9

en: Division by 10
da: Dividere med 10

en: Division: 1 to 10
da: Dividere: 1 til 10

en: Division by 11 and 12
da: Dividere med 11 og 12

en: Division: 1 to 12
da: Dividere: 1 til 12

en: Division by 13, 14, and 15
da: Dividere med 13, 14 og 15

en: Division: 1 to 15
da: Dividere: 1 til 15

en: Multiplication and Division Review
da: Gange og Dividere prøve

en: Typing Negative Numbers
da: Skrive Negative Tal

en: Subtraction: Negative Answers
da: Minus: Negative Tal

en: Adding Negatives to Positives
da: Lægge Negative til Positive

en: Adding Positives to Negatives
da: Lægge Positive til Negative

en: Subtracting Negatives From Positives
da: Trække Negative fra Positive

en: Subtracting Positives From Negatives
da: Trække Positive fra Negative

en: Adding Negatives to Negatives
da: Lægge Negative til Positive

en: Subtracting Negatives From Negatives
da: Trække Negative fra Negative

en: Negative and Positive Numbers Review
da: Prøve med Positive og Negative Tal

en: Multiplication and Division of Negatives
da: Gange og Dividere med Negative

en: Multiplication of Positives and Negatives
da: Gange Positive og Negative

en: Division of Positives and Negatives
da: Dividere Positive og Negative

en: Elimination
da: Eliminering

en: Help
da: Hjælp

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Math Command Fleet Missions
da: Matematik Kommando Flåde missioner

en: Math Command Training Academy
da: Matematik Kommando Trænings Akademi

en: More Options
da: Fler muligheder

en: Play Alone
da: Spil Alene

en: Play Arcade Game
da: Spil Arkade Spil

en: Play Custom Game
da: Spil Tilpasset Spil

en: Play With Friends
da: Spil med Venner

en: Project Info
da: Projekt information

en: Quit
da: Afslut
