Ukolovnik 1.5 - en to pt translation catalogue (100 entries)

en: Any
pt: Qualquer

en: Title
pt: Título

en: Description
pt: Descrição

en: Priority
pt: Prioridade

en: Category
pt: Categoria

en: Can not find needed PHP extension "%s". Please install and enable it.
pt: Não pode ser encontrada a extensão PHP necessária,"%s". Por favor queira proceder à sua instalação e activação.

en: Can not connect to MySQL database. Please check your configuration.
pt: Não pode ligar-se com a base de dados MySQL. Por favor verifique a sua configuração.

en: Can not select configured database. Please check your configuration or use setup.php.
pt: Não pode seleccionar a base de dados configurada. Por favor verifique a sua configuração ou utilize o setup.php.

en: Can not find table "%s". Please check your configuration or use setup.php.
pt: Não foi possível encontrar a tabela "%s". Por favor verifique a sua configuração ou utilize o setup.php.

en: Table %s need update. Please upgrade your tables or use setup.php.
pt: Tabela %s necessita de uma actualização. Por favor faça uma actualização das suas tabelas ou utilize o setup.php.

en: Invalid language (%s) has been chosen.
pt: Foi escolhido um idioma (%s) inválido.

en: No categories defined.
pt: Nenhuma categoria definida.

en: Filter
pt: Filtro

en: Text
pt: Texto

en: Personal
pt: Pessoal

en: All
pt: Tudo

en: Show
pt: Mostrar

en: Hide
pt: Esconder

en: Finished
pt: Finalizar

en: No entries found.
pt: Nenhuma entrada encontrada.

en: Created
pt: Criado

en: Actions
pt: Ações

en: Reopen
pt: Reaberto

en: Finish
pt: Finalizado

en: Edit
pt: Editar

en: Delete
pt: Eliminar

en: Invalid parameters.
pt: Parâmetros inválidos.

en: Updated
pt: Actualizado

en: Closed
pt: Fechado

en: Task %s reopened.
pt: Tarefa %s reaberta.

en: Task %s finished.
pt: Tarefa %s terminada.

en: Task %s has been deleted.
pt: Tarefa %s foi eliminada.

en: Invalid ID.
pt: ID invalido.

en: Title can not be empty.
pt: Título não pode ser vazio.

en: Invalid category.
pt: Categoria inválida.

en: Invalid priority.
pt: Prioridade inválida.

en: Task %s has been added.
pt: Tarefa %s foi adicionada.

en: Concurrency error! Changes not saved, because someone else already changed record.
pt: Erro de concorrência! Alterações não foram guardadas, porque alguém já alterou este registo.

en: Task %s has been changed.
pt: Tarefa %s já foi alterada.

en: Add
pt: Adicionar

en: Edit category
pt: Editar categoria

en: Name can not be empty.
pt: Nome não pode ser vazio.

en: Category %s has been added.
pt: Categoria %s foi adicionada.

en: Category %s has been changed.
pt: Categoria %s foi alterada.

en: Add category
pt: Adicionar categoria

en: Category %s has been deleted.
pt: Categoria %s foi eliminada.

en: You are about to delete category "%s"
pt: Está prestes a eliminar a categoria "%s"

en: Number of tasks in category: %d
pt: Número de tarefas na categoria: %d

en: What to do with task in deleted category?
pt: O que fazer com a tarefa na categoria eliminada?

en: Move to another category
pt: Mover para outra categoria

en: Target category
pt: Categoria de destino

en: There are no tasks in this category.
pt: Não há tarefas nesta categoria.

en: Name
pt: Nome

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Total tasks count
pt: Número total de tarefas

en: Opened tasks count
pt: Número de tarefas abertas

en: Opened high priority count
pt: Número com prioridade elevada abertos

en: Opened medium priority tasks
pt: Tarefas abertas com prioridade média

en: Opened low priority tasks
pt: Tarefas abertas de prioridade reduzida

en: Oldest task
pt: Tarefa mais antiga

en: Oldest task age
pt: Tarefa mais antiga

en: days
pt: dias

en: Average task age
pt: Idade média da tarefa

en: Oldest opened task
pt: Tarefa aberta mais antiga

en: Oldest opened task age
pt: Tarefa aberta mais antiga

en: Average opened task age
pt: Idade média de tarefas abertas

en: Average age when task is closed
pt: Idade média quando a tarefa é fechada

en: About Ukolovnik
pt: Sobre Ukolovnik

en: Ukolovnik is simple todo manager licensed under GNU GPL version 3 or later.
pt: Ukolovnik é um simples gestor de tarefas, licenciado sob GNU/GPL versão 2.

en: It has homepage on %s.
pt: homepage %s.

en: You can support it's development on %s.
pt: Você pode apoiar o seu desenvolvimento em %s.

en: Please select export format:
pt: Por favor, selecione o formato de exportação:

en: CSV (Comma separated values)
pt: CSV (valores separados por virgula)

en: vCalendar
pt: vCalendar (Calendario)

en: Unknown command! Maybe you hit some not yet implemented functionality.
pt: Comando desconhecido! Talvez isto ainda não foi implementado.

en: Default style
pt: Estilo padrao

en: Low
pt: Lento

en: Medium
pt: Medio

en: High
pt: Alto

en: Database %s has been created.
pt: Banco de dados %s foi criado.

en: Table %s has been created.
pt: Tabela %s foi criada.

en: Settings database has been updated
pt: Mudanças no banco dados foram realizadas

en: Table %s updated.
pt: Tabela %s atualizada.

en: SQL query failed: %s
pt: Query SQL falhou: %s

en: Main
pt: Principal

en: Categories
pt: Categorias

en: Export
pt: Exportar

en: Stats
pt: Estatistica

en: Settings
pt: Configuracoes

en: About
pt: Sobre

en: Donate
pt: Doar

note: l10n: please keep also English text "Language" in translated text
en: Language
pt: Idioma

en: Style
pt: Estilo

en: Stay on add page after adding new entry
pt: Fique na pagina adicionada apos criar uma nova entrada

en: Show entries list on add page
pt: Mostrar lista de entradas adicionadas

en: Show category name in main page output
pt: Mostrar nome categoria na pagina principal

en: Tables are in correct state (see above messages about needed changes, if any), you can go back to index.php.
pt: Tabelas estao corretas (ver mensagens acima que são necessarias, se forem), voce pode retornar a pagina principal.

en: Settings has been updated
pt: Configurações foram atualizadas

en: Save
pt: Salvar
