Ukolovnik 1.5 - en to sv translation catalogue (99 entries)

en: Any
sv: Alla

en: Title
sv: Titel

en: Description
sv: Beskrivning

en: Priority
sv: Prioritet

en: Category
sv: Kategori

en: Can not find needed PHP extension "%s". Please install and enable it.
sv: Kan inte hitta nödvändiga PHP-tillägget "%s". Installera och aktivera det.

en: Can not connect to MySQL database. Please check your configuration.
sv: Kan inte ansluta till MySQL-databasen. Kontrollera din konfiguration.

en: Can not select configured database. Please check your configuration or use setup.php.
sv: Kan inte välja konfigurerad databas. Kontrollera din konfiguration eller använd setup.php.

en: Can not find table "%s". Please check your configuration or use setup.php.
sv: Kan inte hitta tabellen "%s". Kontrollera din konfiguration eller använd setup.php.

en: Table %s need update. Please upgrade your tables or use setup.php.
sv: Tabellen %s behöver uppdateras. Uppgradera dina tabeller eller använd setup.php.

en: Invalid language (%s) has been chosen.
sv: Ogiltigt språk (%s) har valts.

en: No categories defined.
sv: Inga kategorier har definierats.

en: Personal
sv: Personligt

en: All
sv: Alla

en: Show
sv: Visa

en: Hide
sv: Dölj

en: Finished
sv: Färdig

en: No entries found.
sv: Inga poster hittades.

en: Created
sv: Skapades

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Reopen
sv: Öppna igen

en: Finish
sv: Färdig

en: Edit
sv: Redigera

en: Delete
sv: Ta bort

en: Invalid parameters.
sv: Ogiltiga parametrar.

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Closed
sv: Stängd

en: Task %s reopened.
sv: Uppgiften %s öppnades igen.

en: Task %s finished.
sv: Uppgiften %s är färdig.

en: Task %s has been deleted.
sv: Uppgiften %s har tagits bort.

en: Invalid ID.
sv: Ogiltigt id.

en: Title can not be empty.
sv: Titeln får inte vara tom.

en: Invalid category.
sv: Ogiltig kategori.

en: Invalid priority.
sv: Ogiltig prioritet.

en: Task %s has been added.
sv: Uppgiften %s har lagts till.

en: Concurrency error! Changes not saved, because someone else already changed record.
sv: Fel upptäcktes! Ändringar har inte sparats på grund av att någon annan redan ändrat posten.

en: Task %s has been changed.
sv: Uppgiften %s har ändrats.

en: Add
sv: Lägg till

en: Edit category
sv: Redigera kategori

en: Name can not be empty.
sv: Namnet får inte vara tomt.

en: Category %s has been added.
sv: Kategorin %s har lagts till.

en: Category %s has been changed.
sv: Kategorin %s har ändrats.

en: Add category
sv: Lägg till kategori

en: Category %s has been deleted.
sv: Kategorin %s har tagits bort.

en: You are about to delete category "%s"
sv: Du är på väg att ta bort kategorin "%s"

en: Number of tasks in category: %d
sv: Antal uppgifter i kategori: %d

en: What to do with task in deleted category?
sv: Vad vill du göra med uppgifterna i borttagna kategorin?

en: Move to another category
sv: Flytta till en annan kategori

en: Target category
sv: Målkategori

en: There are no tasks in this category.
sv: Det finns inga uppgifter i denna kategori.

en: Name
sv: Namn

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Item
sv: Post

en: Total tasks count
sv: Totalt antal uppgifter

en: Opened tasks count
sv: Antal öppna uppgifter

en: Opened high priority count
sv: Antal öppna med hög prioritet

en: Opened medium priority tasks
sv: Antal uppgifter med medelprioritet

en: Opened low priority tasks
sv: Antal uppgifter med låg prioritet

en: Oldest task
sv: Äldsta uppgift

en: Oldest task age
sv: Högsta ålder för uppgift

en: days
sv: dagar

en: Average task age
sv: Medelålder för uppgifter

en: Oldest opened task
sv: Äldsta öppna uppgift

en: Oldest opened task age
sv: Högsta ålder för öppen uppgift

en: Average opened task age
sv: Medelålder för öppnade uppgifter

en: Average age when task is closed
sv: Medelålder när uppgifter stängs

en: About Ukolovnik
sv: Om Ukolovnik

en: Ukolovnik is simple todo manager licensed under GNU GPL version 3 or later.
sv: Ukolovnik är en enkel AttGöra-hanterare licensierad under GNU GPL version 3 eller senare.

en: It has homepage on %s.
sv: Dess webbplats finns på %s.

en: You can support it's development on %s.
sv: Du kan bidra till dess utveckling på %s.

en: Please select export format:
sv: Välj ett exportformat:

en: CSV (Comma separated values)
sv: CSV (Kommaseparerade värden)

en: Unknown command! Maybe you hit some not yet implemented functionality.
sv: Okänt kommando! Du har kanske påträffat funktionalitet som ännu inte implementerats.

en: Default style
sv: Standardstil

en: Low
sv: Låg

en: Medium
sv: Medel

en: High
sv: Hög

en: Database %s has been created.
sv: Databasen %s har skapats.

en: Table %s has been created.
sv: Tabellen %s har skapats.

en: Settings database has been updated
sv: Inställningsdatabasen har uppdaterats

en: Table %s updated.
sv: Tabellen %s har uppdaterats.

en: SQL query failed: %s
sv: SQL-fråga misslyckades: %s

en: %d.%m.%Y, %H:%M
sv: %Y-%m-%d, %H:%M

en: Main
sv: Allmänt

en: Categories
sv: Kategorier

en: Export
sv: Exportera

en: Stats
sv: Statistik

en: Settings
sv: Inställningar

en: About
sv: Om

en: Donate
sv: Donera

note: l10n: please keep also English text "Language" in translated text
en: Language
sv: Språk

en: Style
sv: Stil

en: Stay on add page after adding new entry
sv: Stanna på sidan efter ny post lagts till

en: Show entries list on add page
sv: Visa postlista på tilläggssida

en: Show category name in main page output
sv: Visa kategorinamn på huvudsidan

en: Tables are in correct state (see above messages about needed changes, if any), you can go back to index.php.
sv: Tabellerna är korrekta (se ovanstående meddelande om nödvändiga ändringar, om några), du kan gå tillbaka till index.php.

en: Settings has been updated
sv: Inställningarna har uppdaterats

en: Save
sv: Spara
