Wammu 0.44 - en to el translation catalogue (806 entries)

en: About Wammu
el: Σχετικά με το Wammu

en: Running on Python %s
el: Τρέχει σε Python %s

en: Using wxPython %s
el: Χρησιμοποιεί wxPython %s

en: Using python-gammu %(python_gammu_version)s and Gammu %(gammu_version)s
el: Χρήση python-gammu %(python_gammu_version)s και Gammu %(gammu_version)s

en: <b>Wammu</b> is a wxPython based GUI for Gammu.
el: Το <b>Wammu</b> είναι ένα γραφικό περιβάλλον σε wxPython για το Gammu.

en: 
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
el: 
    Αυτό το πρόγραμμα διανέμεται με την ελπίδα ότι θα είναι
    χρήσιμο,αλλά χωρίς καμία ΕΓΓΥΗΣΗ. Χωρίς καν την
    εγγύηση της εμπορικότητας ή της καταλληλότητας για για ένα
    συγκεκριμένο σκοπό. Βλέπε τη GNU GPL για περισσότερες λεπτομέρειες.

en: Failed to set exception handler.
el: Αποτυχία ορισμού χειριστή εξαίρεσης.

en: Name
el: Όνομα

en: Value
el: Τιμή

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Memory
el: Μνήμη

en: Number
el: Αριθμός

en: Type
el: Είδος

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Status
el: Κατάσταση

en: Text
el: Κείμενο

en: Completed
el: Ολοκληρωμένο

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: Start
el: Έναρξη

en: End
el: Τέλος

en: Alarm
el: Ξυπνητήρι

en: Recurrence
el: Επαναληψη

en: Resend
el: Επαναποστολή

en: Send
el: Αποστολή

en: Reply
el: Απάντηση

en: Call
el: Κλήση

en: Send message
el: Αποστολή μηνύματος

en: Store as new contact
el: Αποθήκευση ως νέα επαφή

en: Edit
el: Διόρθωση

en: Duplicate
el: Αντίγραφο

en: Delete current
el: Διαγραφή παρόντος

en: Delete selected
el: Διαγραφή επιλεγμένου(ων)

en: Backup current
el: Αποθήκευση παρόντος

en: Backup selected
el: Αποθήκευση επιλεγμένου(ων)

en: Backup all
el: Αποθήκευση όλων

en: Message preview
el: Προεπισκόπηση μηνύματος

en: Text style
el: Στυλ κειμένου

en: Concatenated
el: Συνδεδεμένα

en: Style
el: Στυλ

en: %d char | %d chars
el[0]: %d χαρακτήρας
el[1]: %d χαρακτήρες

en: Select predefined animation:
el: Επιλογή προκαθορισμένου κινούμενου σχεδίου:

en: Select predefined sound:
el: Επιλογή προκαθορισμένου ήχου:

en: Predefined animation
el: Προκαθορισμένο κινούμενο σχέδιο

en: Predefined sound
el: Προκαθορισμένος ήχος

en: Composing SMS
el: Σύνθεση SMS

en: When checked, message is sent to recipient.
el: Όταν επιλεγεί, το μήνυμα αποστέλλεται στον παραλήπτη.

en: Save into folder
el: Αποθήκευση στο φάκελο

en: When checked, message is saved to phone.
el: Όταν επιλεγεί, το μήνυμα αποθηκεύεται στον τηλέφωνο.

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add number of recipient from contacts.
el: Προσθήκη αριθμού παραλήπτη από τις επαφές.

en: Edit recipients list.
el: Διόρθωση καταλόγου παραληπτών.

en: Recipient's numbers:
el: Αριθμοί παραληπτών:

en: Unicode messages can contain national and other special characters, check this if you use non latin-1 characters. Your messages will require more space, so you can write less characters into single message.
el: Τα Unicode μηνύματα μπορούν να περιέχουν εθνικούς και άλλους ειδικούς χαρακτήρες. Επιλέξτε αυτό αν χρησιμοποιείτε μη latin-1 χαρακτήρες. Τα μηνύματά σας θα απαιτούν περισσότερο χώρο , οπότε θα μπορείτε να γράψετε λιγότερους χαρακτήρες σε ένα μήνυμα.

en: Delivery report
el: Αναφορά παράδοσης

en: Check to request delivery report for message.
el: Επιλέξτε για να αιτηθείτε αναφοράς παράδοσης.

en: Sent
el: Απεσταλμένα

en: Send flash message - it will be just displayed on display, but not saved in phone.
el: Αποστολή φλας μηνύματος - απλά θα εμφανιστεί στην οθόνη, αλλά δε θα αποθηκευτούν στο τηλέφωνο.

en: Parts of current message
el: Τμήματα του παρόντος μηνύματος

en: Available message parts
el: Διαθέσιμα τμήματα μηνύματος

en: Create new message by adding part to left list...
el: Δημιουργία νέου μηνύματος με πρόσθεση τμήματος στην αριστερή λίστα.

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: No editor available for type %s
el: Δεν υπάρχει διορθωτής διαθέσιμος για τον τύπο %s

en: Nothing to preview, message is empty.
el: Τίποτα προς προεπισκόπηση, το μήνυμα είναι άδειο.

en: Message empty!
el: Κενό μήνυμα!

en: Message will fit into %d SMSes
el: Το μήνυμα θα χωρέσει σε %d SMS

en: XML File
el: Αρχείο XML

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: Select XML file...
el: Επιλέξτε αρχείο XML...

en: Saving contacts to XML
el: Αποθήκευση επαφών στο XML

en: Export terminated
el: Η εξαγωγή τερματίστηκε

en: phone
el: τηλέφωνο

en: Creating of file %s failed, bailing out.
el: Δημιουργία του αρχείου %s απέτυχε, έξοδος.

en: Can not create file!
el: Αδυναμία δημιουργίας αρχείου!

en: %(count)d contacts exported to "%(path)s"
el: %(count)d επαφές εξήχθησαν σε «%(path)s»

en: Chimes high
el: Οι καμπάνες ψηλά

en: Chimes low
el: Οι καμπάνες χαμηλά

en: Ding
el: Κουδούνισμα

en: TaDa
el: Τάντα

en: Notify
el: Ενημέρωση

en: Drum
el: Τύμπανο

en: Claps
el: Χειροκροτήματα

en: Fanfare
el: Σάλπισμα

en: Chord high
el: Χορδή ψηλά

en: Chord low
el: Χορδή χαμηλά

en: I'm ironic, flirty
el: Είμαι ειρωνικός

en: I am glad
el: Χαίρομαι

en: I am skeptic
el: Είμαι σκεπτικός

en: I am sad
el: Λυπάμαι

en: I am crying
el: Κλάιω

en: I am winking
el: Κλείνω το μάτι

en: I am laughing
el: Γελάω

en: I am indifferent
el: Είμαι αδιάφορος

en: I am in love
el: Είμαι ερωτευμένος

en: I am confused
el: Είμαι μπερδεμένος

en: Tongue hanging out
el: Κρεμασμένη γλώσσα

en: I am angry
el: Είμαι θυμωμένος

en: Wearing glasses
el: Φοράω γυαλία

en: Devil
el: Διάβολος

en: Alignment
el: Ευθυγράμμιση

en: None
el: Κανένα

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Center
el: Κέντρο

en: Text Size
el: Μέγεθος κειμένου

en: Normal
el: Κανονικό

en: Large
el: Μεγάλο

en: Small
el: Μικρό

en: Bold
el: Έντονα

en: Italic
el: Πλάγια

en: Underlined
el: Υπογράμμιση

en: Strikethrough
el: Διαγράμμιση

en: Available contacts:
el: Διαθέσιμες επαφές:

en: Current recipients:
el: Τρέχοντες παραλήπτες:

en: Contact list
el: Κατάλογος επαφών

en: Edit contacts list
el: Διόρθωση καταλόγου επαφών

en: Load contacts from file
el: Φόρτωμα επαφών από αρχείο

en: Selected file "%s" could not be written.
el: Το επιλεγμένο αρχείο «%s» δεν μπορούσε να γραφτεί.

en: File can not be created!
el: Το αρχείο δεν μπορεί να δημιουργηθεί!

en: Selected file "%s" was not found, no data read.
el: Το επιλεγμένο αρχείο "%s" δε βρέθηκε,δεν ανεγνώσθησαν δεδομένα.

en: File not found!
el: Το αρχείο δε βρέθηκε!

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Creating new %s
el: Δημιουργία νέου %s

en: Editing %(name)s %(location)s
el: Διόρθωση %(name)s %(location)s

en: Add one more field.
el: Προσθήκη ενός ακόμη πεδίου.

en: contact
el: επαφή

en: Memory type
el: Τύπος μνήμης

en: calendar event
el: Γεγονός ημερολογίου

en: Event type
el: Τύπος γεγονότος

en: todo item
el: Εργασία

en: Debug log has been automatically saved to %s, you are strongly encouraged to include it in bugreport.
el: Η αποσφαλμάτωση σώθηκε αυτόματα στο  %s, παρακαλώ ενσωματώστε τη σε μία αναφορά σφάλματος.

en: Save debug log...
el: Αποθήκευση αρχείου αποσφαλμάτωσης...

en: Search for similar reports
el: Αναζήτηση για παρόμοιες αναφορές

en: Report bug
el: Αναφορά σφάλματος

en: Save debug log as...
el: Αποθήκευση αρχείου αποσφαλμάτωσης ως ...

en: Debug log was saved for phone communication, if this error appeared during communicating with phone, you are strongly encouraged to include it in bugreport. Debug log is saved in file %s.
el: Η καταγραφή της αποσφαλμάτωσης της επικοινωνίας του τηλεφώνου αποθηκεύτηκε, αν αυτό το σφάλμα εμφανίστηκε κατά την επικοινωνία με το τηλέφωνο ,ενθαρρύνεστε να την συμπεριλάβετε σε μία αναφορά σφάλματος. Η καταγραφή αποσφαλμάτωσης αποθηκεύτηκε στο αρχείο %s.

en: Before submiting please try searching for similar bugs on %s
el: Πριν αποστείλετε παρακαλώ δοκιμάστε να αναζητήσετε παρόμοια σφάλματα στο %s

en: Unicode encoding error appeared, see question 1 in FAQ, how to solve this.
el: Σφάλμα κωδικοποίησης unicode, δείτε ερώτηση 1 στις Συχνές Ερωτήσεις (FAQ) για την επίλυσή του.

en: Unhandled exception appeared.
el: Εμφανίστηκε μη διαχειρίσιμη εξαίρεση.

en: If you want to help improving this program, please submit following infomation and description how did it happen to %s. Please report in english, otherwise you will be most likely told to translate you report to english later.
el: Αν θέλετε βοήθεια για τη βελτίωση αυτού του προγράμματος, παρακαλώ υποβάλλατε τις ακόλουθες πληροφορίες και μία περιγραφή του πώς συνέβη %s. Παρακαλώ η αναφορά στα αγγλικά αλλιώς πιθανότατα θα σας ζητηθεί να μεταφράσετε αργότερα την αναφορά σας στα αγγλικά.

en: Unhandled exception appeared. If you want to help improving this program, please report this together with description how this situation has happened. Please report in english, otherwise you will be most likely told to translate you report to english later.
el: Unhandled exception appeared. Αν θέλετε βοήθεια για τη βελτίωση αυτού του προγράμματος, παρακαλώ υποβάλλατε τις ακόλουθες πληροφορίες και μία περιγραφή του πώς συνέβη %s. Παρακαλώ η αναφορά στα αγγλικά αλλιώς πιθανότατα θα σας ζητηθεί να μεταφράσετε αργότερα την αναφορά σας στα αγγλικά.

en: Unhandled exception
el: Μη διαχειρίσιμη εξαίρεση

en: Traceback:
    %(traceback)s
    Exception: %(exception)s
el: Οπισποανίχνευση:
    %(traceback)s
    Εξαίρεση: %(exception)s

en: Create new configuration
el: Δημιουργία νέας διαμόρφωσης

en: %(name)s (position %(position)d)
el: %(name)s (θέση %(position)d)

en: Select which configration you want to modify.
el: Επιλογή διαμόρφωσης προς τροποποίηση.

en: Select configuration section
el: Τομέας επιλογής διαμόρφωσης

en: Manufacturer
el: Κατασκευαστής

en: Model (Gammu identification)
el: Μοντέλο (Αναγνωριστικό Gammu)

en: Model (real)
el: Μοντέλο (πραγματικό)

en: Firmware date
el: Ημερομηνία firmware

en: Firmware (numeric)
el: Firmware (αριθμητικά)

en: Serial number (IMEI)
el: Σειριακός αριθμός (IMEI)

en: Original IMEI
el: Αυθεντικό IMEI

en: Product code
el: Κωδικός προϊόντος

en: N/A
el: Δ/Υ

en: Hardware
el: Υλικό

en: Manufacture month
el: Μήνας κατασκευής

en: Language packs in phone
el: Γλωσσικά πακέτα στο τηλέφωνο

en: Automatically switched to local locales.
el: Αυτόματη εναλλαγή σε τοπικές ρυθμίσεις.

en: Wammu debug log
el: Καταγραφή αποσφαλμάτωσης του Wammu

en: Here will appear debug messages from Gammu...
el: Εδώ θα εμφανιστούν μηνύματα αποσφαλμάτωσης από το Gammu...

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: Phone Information
el: Πληροφορίες τηλεφώνου

en: Wammu version
el: Έκδοση Wammu

en: Gammu version
el: Έκδοση Gammu

en: python-gammu version
el: Έκδοση python-gammu

en: Calls
el: Κλήσεις

en: All Calls
el: Όλες οι κλήσεις

en: Received
el: Εισερχόμενα

en: Received Calls
el: Εισερχόμενες κλήσεις

en: Missed
el: Αναπάντητα

en: Missed Calls
el: Αναπάντητες κλήσεις

en: Outgoing
el: Εξερχόμενα

en: Outgoing Calls
el: Εξερχόμενες κλήσεις

en: Contacts
el: Επαφές

en: All Contacts
el: Όλες οι επαφές

en: SIM
el: Κάρτα SIM

en: SIM Contacts
el: Επαφές SIM

en: Phone Contacts
el: Επαφές τηλεφώνου

en: Messages
el: Μηνύματα

en: All Messages
el: Όλα τα μηνύματα

en: Read
el: Αναγνωσμένα

en: Read Messages
el: Αναγνωσμένα μηνύματα

en: Unread
el: Αδιάβαστα

en: Unread Messages
el: Αδιάβαστα μηνύματα

en: Sent Messages
el: Απεσταλμένα μηνύματα

en: Unsent
el: Μη απεσταλμένα

en: Unsent Messages
el: Μη απεσταλμένα μηνύματα

en: Todos
el: Εργασίες

en: All Todo Items
el: Όλες οι εργασίες

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: All Calendar Events
el: Όλα τα γεγονότα του ημερολογίου

en: Search:
el: Αναζήτηση:

en: Enter text to search for, please note that search type is selected next to this field. Matching is done over all fields.
el: Εισάγετε κείμενο προς αναζήτηση,παρακαλώ σημειώστε πως ο τύπος της αναζήτησης έχει επιλεχθεί δίπλα σε αυτό το πεδίο. Το ταίριασμα γίνεται με όλα τα πεδία.

en: Regexp
el: Κανέκφρ

en: Wildcard
el: Μπαλαντέρ

en: Select search type
el: Επιλογή τύπου αναζήτησης

en: Welcome to Wammu %s
el: Καλώς ήλθατε στο  Wammu %s

en: &Write data
el: &Εγγραφή δεδομένων

en: Write data (except messages) to file.
el: Εγγραφή δεδομένων (εκτός μηνυμάτων) σε αρχείο.

en: W&rite message
el: &Συγγραφή μηνύματος

en: Write messages to file.
el: Εγγραφή μηνυμάτων σε αρχείο.

en: &Read data
el: &Ανάγνωση δεδομένων

en: Read data (except messages) from file (does not import to the phone).
el: Ανάγνωση δεδομένων (εκτός μηνυμάτων) από αρχείο (δεν εισάγει στο τηλέφωνο).

en: R&ead messages
el: &Ανάγνωση μηνυμάτων

en: Read messages from file (does not import to the phone).
el: Ανάγνωση μηνυμάτων από αρχείο (δεν εισάγει στο τηλέφωνο).

en: &Phone wizard
el: &Μάγος τηλεφώνου

en: Search for phone or configure it using guided wizard.
el: Αναζήτηση για τηλέφωνο, ή ρύθμισή του με χρήση του οδηγού.

en: Se&ttings
el: &Ρυθμίσεις

en: Change Wammu settings.
el: Αλλαγή των ρυθμίσεων του Wammu.

en: E&xit
el: &Έξοδος

en: Terminate Wammu.
el: Τερματισμός του Wammu.

en: &Connect
el: &Σύνδεση

en: Connect the device.
el: Συνδέστε τη συσκευή.

en: &Disconnect
el: &Αποσύνδεση

en: Disconnect the device.
el: Αποσυνδέστε τη συσκευή.

en: &Synchronise time
el: &Συγχρονισμός ώρας

en: Synchronise time in phone with PC.
el: Συγχρονισμός ώρας τηλεφώνου με Η/Υ.

en: Send &file
el: Αποστολή &αρχείου

en: Send file to phone.
el: Αποστολή αρχείου στο τηλέφωνο.

en: &Phone
el: &Τηλέφωνο

en: &Info
el: &Πληροφορίες

en: Retrieve phone information.
el: Ανάκτηση πληροφοριών τηλεφώνου.

en: Contacts (&SIM)
el: Επαφές (&SIM)

en: Retrieve contacts from SIM.
el: Ανάκτηση πληροφοριών κάρτας SIM.

en: Contacts (&phone)
el: Επαφές (&τηλέφωνο)

en: Retrieve contacts from phone memory.
el: Ανάκτηση επαφών απó τη μνήμη του τηλεφώνου.

en: &Contacts (All)
el: &Επαφές (Όλες)

en: Retrieve contacts from phone and SIM memory.
el: Ανάκτηση επαφών από το τηλέφωνο και τη μνήμη της SIM.

en: C&alls
el: &Κλήσεις

en: Retrieve call history.
el: Ανάκτηση ιστορικού κλήσεων.

en: &Messages
el: &Μηνύματα

en: Retrieve messages.
el: Ανάκτηση μηνυμάτων.

en: &Todos
el: &Εργασίες

en: Retrieve todos.
el: Ανάκτηση εργασιών.

en: Calenda&r
el: &Ημερολόγιο

en: Retrieve calendar events.
el: Ανάκτηση γεγονότων ημερολογίου.

en: A&ll
el: Ό&λα

en: Retrieve everything above.
el: Ανάκτηση όλων των παραπάνω.

en: &Retrieve
el: &Ανάκτηση

en: &Contact
el: &Επαφή

en: Create new contact.
el: Δημιουργία νέας επαφής.

en: Calendar &event
el: &Συμβάν ημερολογίου

en: Create new calendar event.
el: Δημιουργία νέου συμβάντος ημερολογίου.

en: &Todo
el: &Εργασία

en: Create new todo.
el: Δημιουργία νέας εργασίας.

en: &Message
el: &Μήνυμα

en: Create new message.
el: Δημιουργία νέου μηνύματος.

en: &Create
el: &Δημιουργία

en: &Save
el: &Αποθήκευση

en: S&ave messages
el: &Αποθήκευση μηνυμάτων

en: &Import to phone
el: &Εισαγωγή στο τηλέφωνο

en: Import data from backup to phone.
el: Εισαγωγή δεδομένων από αντίγραφο ασφαλείας στο τηλέφωνο.

en: I&mport messages to phone
el: Ε&ισαγωγή μηνυμάτων στο τηλέφωνο

en: Import messages from backup to phone.
el: Εισαγωγή μηνυμάτων από αντίγραφο ασφαλείας στο τηλέφωνο.

en: Export messages to &emails
el: Εξαγωγή μηνυμάτων σε &emails

en: Export messages to emails in storage you choose.
el: Εξαγωγή μηνυμάτων σε emails στο χώρο αποθήκευσης που επιλέγετε.

en: Export messages to &XML
el: Εξαγωγή μηνυμάτων σε &XML

en: Export messages to XML file you choose.
el: Εξαγωγή μηνυμάτων σε αρχείο XML που θα επιλέξετε.

en: Export &contacts to XML
el: Εξαγωγή ε&παφών σε &XML

en: Export contacts to XML file you choose.
el: Εξαγωγή επαφών σε αρχείο XML που θα επιλέξετε.

en: &Backups
el: &Αντίγραφα ασφαλείας

en: &Website
el: &Ιστοσελίδα

en: Visit Wammu website.
el: Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Wammu.

en: &Support
el: &Υποστήριξη

en: Visit Wammu support website.
el: Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα υποστήριξης του Wammu.

en: &Report bug
el: &Αναφέρατε σφάλμα

en: Report bug in Wammu, please include saved debug log if possible.
el: Αναφορά σφάλματος στο Wammu, παρακαλώ να συμπεριλάβετε την καταγραφή αποσφαλμάτωσης, αν είναι δυνατόν.

en: &Save debug log
el: &Αποθήκευση καταγραφής αποσφαλμάτωσης

en: Save a copy of debug log, please include this in bug report.
el: Αποθήκευση αντιγράφου της καταγραφής αποσφαλμάτωσης, παρακαλώ να συμπεριληφθεί αυτό στην αναφορά σφάλματος.

en: &Gammu Phone Database
el: &Βάση δεδομένων τηλεφώνου του Gammu

en: Visit database of user experiences with phones.
el: Επισκεφθείτε τη βάση δεδομένων των εμπειριών χρηστών με τηλέφωνα.

en: &Talkback
el: &Απάντηση

en: Report your experiences into Gammu Phone Database.
el: Αναφορά εμπειριών στη βάση δεδομένων του Gammu.

en: &Donate
el: &Δωρεά

en: Donate to Wammu project.
el: Δωρεά στο πρόγραμμα Wammu.

en: &About
el: &Σχετικά

en: Information about program.
el: Πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα.

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: Debug log created in temporary file <%s>. In case of crash please include it in bugreport!
el: Καταγραφή αποσφαλμάτωσης δημιουργήθηκε στο προσωρινό αρχείο <%s>. Σε περίπτωση που κολλήσει το πρόγραμμα παρακαλώ συμπεριλάβετέ το στην αναφορά σφάλματος!

en: You can not work on this data, please retrieve it first from phone
el: Δεν μπορείτε να εργασθείτε πάνω σε αυτά τα δεδομένα ,παρακαλώ ανακτείστε τα από το τηλέφωνο πρώτα

en: Data not up to date
el: Τα δεδομένα δεν είναι ενημερωμένα

en: Wammu could not import gammu module, program will be terminated.
el: Το Wammu δεν μπόρεσε να εισάγει το άρθρωμα gammu, το πρόγραμμα θα τερματιστεί.

en: The import failed because python-gammu is compiled with different version of Gammu than it is now using (it was compiled with version %(compile)s and now it is using version %(runtime)s).
el: Η εισαγωγή απέτυχε γιατί το python-gammu έχει δημιουργηθεί με διαφορετική έκδοση Gammu από ό,τι τώρα χρησιμοποιεί (δημιουργήθηκε με έκδοση & %(compile)s και τώρα χρησιμοποιεί έκδοση %(runtime)s).

en: You can fix it by recompiling python-gammu against gammu library you are currently using.
el: Μπορείτε να το φτιάξετε με recompile του python-gammu με την gammu βιβλιοθήκη που χρησιμοποιείτε τώρα.

en: Gammu module not working!
el: Το άρθρωμα Gammu δε δουλεύει!

en: Gammu module was not found, you probably don't have properly installed python-gammu for current python version.
el: Το άρθρωμα Gammu δε βρέθηκε, πιθανότατα δεν έχετε σωστά εγκαταστημένο το python-gammu για την τρέχουσα έκδοση της python.

en: The import failed with following error:
el: Η εισαγωγή απέτυχε με το ακόλουθο σφάλμα:

en: Wammu configuration was not found and Gammu settings couldn't be read.
el: Οι ρυθμίσεις του Wammu δε βρέθηκαν και οι ρυθμίσεις του Gammu δεν μπορούσαν να διαβασθούν.

en: Do you want to configure phone connection now?
el: Θέλετε να ρυθμίσετε τη σύνδεση του τηλεφώνου τώρα;

en: Configuration not found
el: Ρυθμίσεις δε βρέθηκαν

en: You are using Wammu for more than a month. We would like to hear from you how your phone is supported. Do you want to participate in this survey?
el: Χρησιμοποιείτε το Wammu για πάνω από ένα μήνα. Θα θέλαμε να ακούσουμε από εσάς πώς υποστηρίζεται το τηλέφωνό σας. Θέλετε να συμμετάσχετε σε αυτήν την έρευνα;

en: Press Cancel to never show this question again.
el: Πατήστε ακύρωση για να μην ξαναδείτε αυτήν την ερώτηση.

en: Thanks for using Wammu
el: Ευχαριστούμε που χρησιμοποιείτε το Wammu

en: Migrated from older Wammu
el: Ενσωμάτωση από παλαιό Wammu

en: Connect
el: Σύνδεση

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Minimize
el: Ελαχιστοποίηση

en: Close
el: Κλείσιμο

en: battery
el: Μπαταρία

en: AC
el: Εναλλασσόμενο ρεύμα

en: no battery
el: Καθόλου μπαταρία

en: fault
el: Σφάλμα

en: charging
el: Φόρτιση

en: charged
el: Φορτισμένο

en: Bat: %(battery_percent)d %% (%(power_source)s), Sig: %(signal_level)s, Time: %(time)s
el: Μπατ: %(battery_percent)d %% (%(power_source)s), Σήμα: %(signal_level)s, Χρόνος: %(time)s

en: Connected
el: Συνδεδεμένο

en: Disconnected
el: Αποσυνδεδεμένο

en: You changed parameters affecting phone connection, they will be used next time you connect to phone.
el: Άλλαξαν παράμετροι που επηρεάζουν τη σύνδεση τηλεφώνου, θα χρησιμοποιηθούν την επόμενη φορά που θα συνδέσετε το τηλέφωνο.

en: Notice
el: Σημείωση

en: Looks like normal program termination, deleting log file.
el: Φαίνεται για κανονικό τερματισμό προγράμματος, σβήσιμο αρχείου καταγραφής.

en: Failed to unlink temporary log file, please delete it yourself.
el: Αποτυχία αποσύνδεσης προσωρινού αρχείου καταγραφής, παρακαλώ σβήστε το μόνοι σας.

en: Filename: %s
el: Όνομα αρχείου: %s

en: Error while communicating with phone
el: Σφάλμα κατά την επικοινωνία με το τηλέφωνο

en: Error Occured
el: Συνέβη Σφάλμα

en: Operation in progress
el: Λειτουργία σε διαδικασία

en: voice tag %x
el: Ηχητική ταμπέλα %x

en: Folder
el: Φάκελος

en: Writing message(s)...
el: Συγγραφή μηνύματος(των)...

en: It was not possible to read saved message! There is most likely some bug in Gammu, please contact author with debug log of this operation. To see message in Wammu you need to reread all messsages.
el: Δεν κατέστη δυνατή η ανάγνωση του αποθηκευμένου μηνύματος. Πιθανόν να υπάρχει κάποιο σφάλμα στο Gammu, παρακαλώ επικοινωνήστε με το συγγραφέα ,με την καταγραφή αποσφαλμάτωσης αυτου του επιχειρήματος. Για να δείτε το μήνυμα στο Wammu χρειάζεστε χρειάζεται να ξαναδιαβάσετε όλα τα μηνύματα.

en: Could not read saved message!
el: Δεν κατέστη δυνατή η ανάγνωση του αποθηκευμένου μηνύματος!

en: Writing contact...
el: Συγγραφή επαφής...

en: It was not possible to read saved entry! It might be different than one saved in phone untill you reread all entries.
el: Δεν κατέστη δυνατή η ανάγνωση της αποθηκευμένης καταχώρησης! Μπορεί να είναι διαφορετική από το αποθηκευμένη στο τηλέφωνο μέχρι να επαναναγνωσθούν όλες οι καταχωρήσεις.

en: Could not read saved entry!
el: Δεν κατέστη δυνατή η ανάγνωση της αποθηκευμένης καταχώρησης!

en: Writing calendar...
el: Εγγραφή ημερολογίου...

en: Writing todo...
el: Εγγραφή εργασιών...

en: Gammu messages backup
el: Αντίγραφο ασφαλείας των μηνυμάτων του Gammu

en: All backup formats
el: Όλες οι μορφές αντιγράφων ασφαλείας

en: Gammu backup [all data]
el: Αντίγραφο ασφαλείας του Gammu [όλα τα δεδομένα]

en: Nokia backup [contacts]
el: Αντίγραφο ασφαλείας Nokia [επαφές]

en: vCard [contacts]
el: vCard [επαφές]

en: LDIF [contacts]
el: LDIF [επαφές]

en: vCalendar [todo,calendar]
el: vCalendar [εργασίες,ημερολόγιο]

en: iCalendar [todo,calendar]
el: iCalendar [εργασίες,ημερολόγιο]

en: Save data as...
el: Αποθήκευση δεδομένων ως...

en: Read data
el: Ανάγνωση δεδομένων

en: Save backup as...
el: Αποθήκευση αντιγράφου ασφαλείας ως...

en: Import backup
el: Εισαγωγή αντιγράφου ασφαλείας

en: Error while reading backup
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση του αντιγράφου ασφαλείας

en: Data has been read from file "%s"
el: Τα δεδομένα ανεγνώσθησαν από το αρχείο "%s"

en: %d messages
el: %d μηνύματα

en: No importable data were found in file "%s"
el: Δε βρέθηκαν εισαγώγιμα δεδομένα στο αρχείο "%s"

en: No data to import
el: Κανένα δεδομένο προς εισαγωγή

en: Following data was found in backup, select which of these do you want to be added into phone.
el: Τα ακόλουθα δεδομένα βρέθηκαν στο αντίγραφο ασφαλείας, επιλέξτε ποια από αυτά θέλετε να προστεθούν στο τηλέφωνο.

en: Select what to import
el: Επιλέξτε τα στοιχεία προς εισαγωγή

en: Importing data...
el: Γίνεται εισαγωγή δεδομένων...

en: Backup has been imported from file "%s"
el: Έγινε εισαγωγή του αντιγράφου ασφαλείας από το αρχείο "%s"

en: Backup imported
el: Αντίγραφο ασφαλείας εισήχθη

en: Restoring from file "%s" has failed, some parts of backup might have been stored to phone and some were not.
el: Η ανάκτηση από το "%s" αρχείο απέτυχε. Κάποια κομμάτια από το αντίγραφο ασφαλείας μπορεί να αποθηκεύτηκαν στο τηλέφωνο και κάποια όχι.

en: Backup import failed
el: Αποτυχία εισαγωγής αντιγράφου ασφαλείας

en: %d phone contact entries
el: %d καταχωρήσεις επαφών τηλεφώνου

en: %d SIM contact entries
el: %d Καταχωρήσεις επαφών SIM

en: %d to do entries
el: %d καταχωρήσεις εργασιών

en: %d calendar entries
el: %d καταχωρήσεις ημερολογίου

en: Backup saved from phone %s
el: Αντίγραφο ασφαλείας αποθηκεύτηκε από το τηλέφωνο %s

en: , serial number %s
el: , σειριακός αριθμός %s

en: Backup was created by %s
el: Αντίγραφο ασφαλείας δημιουργήθηκε από %s

en: Backup saved on %s
el: Αντίγραφο ασφαλείας αποθηκευτηκε στο %s

en: Backup has been saved to file "%s"
el: Αντίγραφο ασφαλείας αποθηκεύτηκε στο αρχείο "%s"

en: Data has been saved to file "%s"
el: Τα δεδομένα αποθηκεύτηκαν στο αρχείο "%s"

en: Error while saving backup
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση του αντιγράφου ασφαλείας

en: Error while saving backup, probably some limit inside of Gammu exceeded.
    %s
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση του αντιγράφου ασφαλείας, πιθανότατα κάποιος περιορισμός μέσα στο Gammu ξεπεράστηκε.
    %s

en: Are you sure you want to delete contact "%s"?
el: Είστε σίγουρος(η) ότι θέλετε να σβήσετε την επαφή "%s"?

en: Are you sure you want to delete call from "%s"?
el: Είστε σίγουρος(η) ότι θέλετε να σβήσετε την κλήση από "%s"?

en: Are you sure you want to delete message from "%s"?
el: Είστε σίγουρος(η) ότι θέλετε να σβήσετε το μήνυμα από "%s"?

en: Are you sure you want to delete todo entry "%s"?
el: Είστε σίγουρος(η) ότι θέλετε να σβήσετε την καταχώρηση εργασίας "%s"?

en: Are you sure you want to delete calendar entry "%s"?
el: Είστε σίγουρος(η) ότι θέλετε να σβήσετε την καταχώρηση ημερολογίου "%s"?

en: Are you sure you want to delete %d contact? | Are you sure you want to delete %d contacts?
el[0]: Είστε σίγουρος(η) ότι θέλετε να σβήσετε %d επαφή(ές)?
el[1]: Are you sure you want to delete %d contact?

en: Are you sure you want to delete %d call? | Are you sure you want to delete %d calls?
el[0]: Είστε σίγουρος(η) ότι θέλετε να σβήσετε %d κλήση;
el[1]: Είστε σίγουρος(η) ότι θέλετε να σβήσετε %d κλήσεις;

en: Are you sure you want to delete %d message? | Are you sure you want to delete %d messages?
el[0]: Είστε σίγουρος(η) ότι θέλετε να σβήσετε %d μήνυμα(τα)?
el[1]: Are you sure you want to delete %d message?

en: Are you sure you want to delete %d todo entry? | Are you sure you want to delete %d todo entries?
el[0]: Είστε σίγουρος(η) ότι θέλετε να σβήσετε %d εργασία;
el[1]: Είστε σίγουρος(η) ότι θέλετε να σβήσετε %d εργασίες;

en: Are you sure you want to delete %d calendar entry? | Are you sure you want to delete %d calendar entries?
el[0]: Είστε σίγουρος(η) ότι θέλετε να σβήσετε %d καταχώρηση ημερολογίου;
el[1]: Είστε σίγουρος(η) ότι θέλετε να σβήσετε %d καταχώρησεις ημερολογίου;

en: Confirm deleting
el: Επιβεβαίωση διαγραφής

en: Deleting contact(s)...
el: Διαγραφή επαφής(ών)...

en: Deleting message(s)...
el: Διαγραφή μηνύματος(ων)...

en: Deleting todo(s)...
el: Διαγραφή εργασίας(ών)...

en: Deleting calendar event(s)...
el: Διαγραφή γεγονότος(ων) ημερολογίου...

en: Reading phone information
el: Ανάγνωση πληροφοριών τηλεφώνου

en: Reading calls of type %s
el: Ανάγνωση κλήσεων τύπου %s

en: Reading contacts from %s
el: Ανάγνωση επαφών από %s

en: Reading messages
el: Ανάγνωση μηνυμάτων

en: Reading todos
el: Ανάγνωση εργασιών

en: Reading calendar
el: Ανάγνωση ημερρολογίου

en: Setting time in phone...
el: Ρύθμιση ώρας τηλεφώνου...

en: Send file to phone
el: Αποστολή αρχείου στο τηλέφωνο

en: Sending file to phone...
el: Αποστολή αρχείου στο τηλέφωνο...

en: Transfer has been rejected by phone.
el: Μεταφορά απερρίφθη από το τηλέφωνο.

en: Transfer rejected!
el: Μεταφορά απερρίφθη!

en: One moment please, connecting to phone...
el: Ένα λεπτό παρακαλώ, σύνδεση με το τηλέφωνο...

en: Phone connection is not properly configured, can not connect to phone.
el: Η σύνδεση τηλεφώνου δεν έχει ρυθμιστεί σωστά,αδυναμία σύνδεσης με το τηλέφωνο.

en: Connection not configured!
el: Η σύνδεση δεν έχει ρυθμιστεί!

en: Please enter %s code:
el: Εισάγετε %s κωδικό:

en: Phone asks for security code
el: Το τηλέφωνο ζητά κωδικό ασφαλείας

en: Your phone has just received incoming call
el: Το τηλέφωνό σας μόλις δέχτηκε μία εισερχόμενη κλήση

en: Your phone has just received incoming call from %s
el: Το τηλέφωνό σας μόλις δέχθηκε εισερχόμενη κλήση από %s

en: Incoming call
el: Εισερχόμενη κλήση

en: Reject
el: Απόρριψη

en: Accept
el: Αποδοχή

en: One moment please, disconnecting from phone...
el: Ένα λεπτό παρακαλώ, αποσύνδεση από το τηλέφωνο...

en: Searching for phone can not be performed while you are connected to phone, please disconnect first.
el: Δεν μπορεί να γίνει αναζήτηση τηλεφώνου όσο είναι συνδεδεμένο, παρακαλώ αποσυνδέστε το πρώτα.

en: You are connected to phone!
el: Έχετε συνδεθεί με το τηλέφωνο!

en: Predefined animation number %d
el: Προκαθορισμένος αριθμός κινούμενου σχεδίου %d

en: Unknown predefined sound #%d
el: Άγνωστος προκαθορισμένος ήχος #%d

en: Some parts of this message were not decoded correctly, probably due to missing support for it in Gammu.
el: Κάποια τμήματα αυτού του μηνύματος δεν αποκωδικοποιήθηκαν σωστά, πιθανότατα λόγω ελλιπούς υποστήριξής τους στο Gammu.

en: Checking %s
el: Έλεγχος %s

en: Could not guess vendor
el: Δεν ευρέθη ο κατασκευαστής

en: Guessed as %s
el: Θεωρήθηκε %s

en: Discovering Bluetooth devices using %s
el: Ανακάλυψη συσκευών Bluetooth με χρήση %s

en: No Bluetooth device found
el: Δε βρέθηκε συσκευή Bluetooth

en: All Bluetooth devices discovered, connection tests still in progress...
el: Όλες οι συσκευές Bluetooth ανακαλύφθηκαν, οι έλεγχοι σύνδεσης σε εξέλιξη...

en: Could not access Bluetooth subsystem (%s)
el: Δεν ήταν δυνατή η πρόσβαση στο υποσύστημα Bluetooth (%s)

en: PyBluez not found, it is not possible to scan for Bluetooth devices.
el: ΤΟ PyBluez δε βρέθηκε ,δεν είναι δυνατή η σάρωση για συσκευές Bluetooth.

en: No Bluetooth searching
el: Μη αναζήτηση Bluetooth

en: Finished %s
el: Τέλος %s

en: All finished, found %d phones
el: Τέλος, βρέθηκαν %d τηλέφωνα

en: Failed to connect to phone
el: Αποτυχία σύνδεσης με το τηλέφωνο

en: You did not specify valid phone number.
el: Δεν καθορίσατε έγκυρο αριθμό τηλεφώνου.

en: Invalid phone number
el: Άκυρος αριθμός τηλεφώνου

en: Configuration done
el: Έγινε η ρύθμιση

en: Thank you for configuring phone connection.
el: Ευχαριστώ που ρυθμίσατε τη σύνδεση του τηλεφώνου.

en: You can enter any name which you will use to identify your phone.
el: Μπορείτε να εισάγετε οποιοδήποτε όνομα που θα χρησιμοποιήσετε για την αναγνώριση του τηλεφώνου σας.

en: Connection test
el: Δοκιμή σύνδεσης

en: Wammu is now testing phone connection, please wait...
el: Το Wammu δοκιμάζει τώρα τη σύνδεση του τηλεφώνου, παρακαλώ περιμένετε...

en: Phone has been found.
el: Βρέθηκε τηλέφωνο.

en: Manufacturer: %(manufacturer)s
    Model: %(model)s
el: Κατασκευαστής: %(manufacturer)s
    Μοντέλο: %(model)s

en: Phone connection test is still active, you can not continue.
el: Η σύνδεση του τηλεφώνου είναι ακόμη ενεργή, δεν μπορείτε να συνεχίσετε.

en: Testing still active!
el: Δοκιμή ακόμη ενεργή!

en: Phone has not been found, are you sure you want to continue?
el: Δε βρέθηκε τηλέφωνο, είστε σίγουρος(η) ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: Phone not found!
el: Δε βρέθηκε τηλέφωνο!

en: Phone search
el: Αναζήτηση τηλεφώνου

en: Phone searching status
el: Κατάσταση αναζήτησης τηλεφώνου

en: Phone search is still active, you can not continue.
el: Η αναζήτηση του τηλεφώνου είναι ακόμη ενεργή, δεν μπορείτε να συνεχίετε.

en: Searching still active!
el: Αναζήτηση ακόμη ενεργή!

en: No phone has not been found, you can not continue.
el: Δε βρέθηκε τηλέφωνο, δεν μπορείτε να συνεχίσετε.

en: No phone found!
el: Δε βρέθηκε τηλέφωνο!

en: Wammu is now searching for phone:
el: Το Wammu ψάχνει τώρα για τηλέφωνο:

en: No phone has been found!
el: Δε βρέθηκε τηλέφωνο!

en: Phone %(manufacturer)s %(model)s on device %(port)s using connection %(connection)s
el: Το τηλέφωνο %(manufacturer)s %(model)s στη συσκευή %(port)s χρησιμοποιεί σύνδεση %(connection)s

en: Select phone to use from below list
el: Επιλέξτε το κινητό προς χρήση από την ακόλουθη λίστα

en: Select phone
el: Επιλογή τηλεφώνου

en: Following phone will be used:
el: Το ακόλουθο τηλέφωνο θα χρησιμοποιηθεί:

en: No phone selected!
el: Δεν επιλέχθηκε τηλέφωνο!

en: Manual configuration
el: Χειροκίνητη ρύθμιση

en: Device where phone is connected
el: Συσκεύη όπου το τηλέφωνό είναι συνδεδεμένο

en: Connection type
el: Τύπος σύνδεσης

en: You need to select device which will be used.
el: Πρέπει να επιλέξετε τη συσκευή που θα χρησιμοποιηθεί.

en: No device selected!
el: Δεν επιλέχθηκε συσκευή!

en: You need to select connection type which will be used.
el: Πρέπει να επιλέξετε τον τύπο της σύνδεσης που θα χρησιμοποιηθεί.

en: No connection selected!
el: Δεν επιλέχθει σύνδεση!

en: Phone Device
el: Συσκευή Τηλεφώνου

en: Please enter device where phone is accessible
el: Εισάγετε συσκευή όπου το τηλέφωνο είναι προσβάσιμο

en: Driver to use
el: Οδηγός προς σύνδεση

en: Sorry no driver matches your configuration, please return back and try different settings or manual configuration.
el: Συγγνώμη, κανένας οδηγός δεν ταιριάζει στη διαμόρφωσή σας, παρακαλώ επιστρέψτε πίσω και δοκιμάστε διαφορετικές ρυθμίσεις ότι χειροκίνητη διαμόρφωση.

en: Please select which driver you want to use. Follow the help text shown below to select the best one.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ποιον οδηγό θέλετε να χρησιμοποιήσετε. Ακολουθήστε το κείμενο βοηθείας που φαίνεται από κάτω για να επιλέξετε τον καλύτερο.

en: Please select connection type, default choice should be best in most cases.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τον τύπο σύνδεσης, η προεπιλογή είναι συνήθως η σωστότερη.

en: Phone type
el: Τύπος τηλεφώνου

en: Please select phone manufacturer or type. Try to be as specific as possible.
el: Παρακαλώ επιλέξτε κατασκευαστή τηλεφώνου ή τύπο.Προσπαθήστε να είστε όσο πιο συγκεκριμένοι γίνεται.

en: Search all connections
el: Αναζήτηση όλων των συνδέσεων

en: Wizard will search for all possible connections. It might take quite long time to search all possible connection types.
el: Ο μάγος θα αναζητήσει όλες τις πιθανές συνδέσεις. Μπορεί να πάρει αρκετή ώρα για την αναζήτηση όλων των πιθανών τρόπων σύνδεσης.

en: USB cable
el: USB καλώδιο

en: Many phones now come with USB cable, select this if you're using this connection type.
el: Πολλά τηλέφωνα τώρα έρχονται με USB καλώδιο, επιλέξτε αυτό αν χρησιμοποιείτε αυτήν τη σύνδεση.

en: Bluetooth connection is wireless and does not require direct visibility. Phone needs to be properly paired with computer before proceeding.
el: Η Bluetooth σύνδεση είναι ασύρματη και δεν απαιτεί οπτική επαφή. Το τηλέφωνο πρέπει να είναι κατάλληλα συνδεδεμένο με τον υπολογιστή πριν προχωρήσετε.

en: IrDA wireless connection requires direct visibility, please make sure this is fullfilled and computer can see phone.
el: Η IrDA σύνδεση απαιτεί οπτική επαφή ,παρακαλώ σιγουρέψατε ότι αυτή ικανοποιείται και ότι ο υπολογιστής μπορεί να δει το τηλέφωνο.

en: Serial cable
el: Σειριακό καλώδιο

en: This is not often used connection, but was very popular for older phones.
el: Αυτή η σύνδεση δε χρησιμοποιείται συχνά ,αλλά ήταν πολύ διαδεδομένη σε παλαιότερα τηλέφωνα.

en: How is your phone connected?
el: Πώς είναι συνδεδεμένο το τηλέφωνό σας;

en: Configuration style
el: Τρόπος διαμόρφωσης

en: Guided configuration
el: Οδηγούμενη διαμόρφωση

en: Automatically search for a phone
el: Αυτόματη αναζήτηση για τηλέφωνο

en: You will be guided through configuration by phone connection type and vendor.
el: Θα οδηγηθείτε μέσα στη διαμόρφωση από τον τρόπο σύνδεσης του τηλεφώνου και τον κατασκευαστή.

en: Wizard will attempt to search phone on usual ports.
el: Ο Μάγος θα επιχειρήσει να αναζητήσει το τηλέφωνο στις συνήθεις θύρες.

en: You know what you are doing and know exact parameters you need for connecting to phone.
el: Γνωρίζετε τι κάνετε και ξέρετε ακριβώς τις παραμέτρους που χρειάζονται για τη σύνδεση του τηλεφώνου.

en: How do you want to configure your phone connection?
el: Πώς θέλετε να ρυθμίσετε την τηλεφωνική σας σύνδεση;

en: If you have no idea how to configure your phone connection, you can look at Gammu Phone Database for other users experiences:
el: Αν δεν έχετε ιδέα πώς να ρυθμίσετε την τηλεφωνική σας σύνδεση, μπορείτε να κοιτάξετε στη Βάση Δεδομένων Τηλεφώνων του Gammu για την εμπειρία άλλων χρηστών:

en: Welcome
el: Καλώς ήρθατε

en: This wizard will help you with configuring phone connection in Wammu.
el: Αυτός ο μάγος θα σας βοηθήσει με τη ρύθμιση της τηλεφωνικής σας σύνδεσης στο Wammu.

en: Please make sure you have phone ready, powered on and one of connection methods is set up:
el: Παρακαλώ σιγουρευτείτε ότι έχετε έτοιμο το τηλέφωνό σας, ενεργοποιημένο και ότι μία από τις μεθόδους σύνδεσης έχει οργανωθεί:

en: Cable is connected.
el: Το καλώδιο έχει συνδεθεί.

en: You have enabled IrDA and phone is in visible range.
el: Έχετε ενεργοποιήσει τις υπέρυθρες και το τηλέφωνο είναι σε απόσταση επαφής.

en: You have paired Bluetooth with computer.
el: Έχει συνδέσει το Bluetooth με υπολογιστή.

en: As soon as your phone is ready, you can continue.
el: Μόλις το τηλέφωνό σας είναι έτοιμο, μπορείτε να συνεχίσετε.

en: Wammu Phone Configuration Wizard
el: Μάγος Ρύθμισης Τηλεφώνου του Wammu

en: Ignoring unknown
el: Αγνόηση άγνωστου

en: While reading, entry on location %d reported unknown error, ignoring it!
el: Κατά την ανάγνωση, η εισαγωγή στη θέση %d ανέφερε άγνωστο σφάλμα, αγνόηστε το!

en: Ignoring corrupted
el: Αγνόηση κατεστραμμένων

en: While reading, entry on location %d seems to be corrupted, ignoring it!
el: Κατά την ανάγνωση, η εισαγωγή στη θέση %d φαίνεται να είναι κατεστρεμμένη, αγνόηση!

en: Could not find timidity, melody can not be played
el: Το timidity δεν μπόρεσε να βρεθεί, η μελωδία δεν μπορεί να αναπαραχθεί

en: Timidity not found
el: Δε βρέθηκε το timidity

en: Select contact from below list
el: Επιλέξτε επαφή από την κάτωθι λίστα

en: Select contact
el: Επιλέξτε επαφή

en: Select number for selected contact
el: Επιλέξτε αριθμό για τη συγκεκριμένη επαφή

en: Select phone number
el: Επιλέξτε αριθμό τηλεφώνου

en: Please enter here path to gammu configuration file you want to use.
el: Παρακαλώ εισάγετε εδώ τη διαδρομή του αρχείου ρυθμίσεων του gammu που θέλετε να χρησιμοποιήσετε.

en: Gammurc path
el: Διαδρομή gammurc

en: You can configure connection parameters on Connection tab.
el: Μπορείτε να ρυθμίσετε της παραμέτρους της σύνδεσης στην καρτέλα Ρυθμίσεις.

en: Automatically connect to phone on startup
el: Αυτόματη σύνδεση με το τηλέφωνο στην εκκίνηση

en: Whether you want application automatically connect to phone when it is started.
el: Εάν θέλετε η εφαρμογή να συνδέεται αυτόματα με το τηλέφωνο όταν ξεκινάει.

en: Show debug log
el: Εμφάνιση καταγραφής αποσφαλμάτωσης

en: Show debug information on error output.
el: Εμφάνιση πληροφοριών αποσφαλμάτωσης στην έξοδο σφάλματος.

en: Synchronize time
el: Συγχρονισμός ώρας

en: Synchronise time in phone with computer time while connecting.
el: Συγχρονισμός ώρας τηλεφώνου με την ώρα του υπολογιστή κατά τη σύνδεση.

en: Startup information
el: Πληροφορίες εκκίνησης

en: Display startup on phone (not supported by all models).
el: Εμφάνιση εκκίνησης στο τηλέφωνο (δεν υποστηρίζεται από όλους τύπους).

en: Lock device
el: Κλείδωμα συσκευής

en: Whether to lock device in /var/lock. On some systems you might lack privileges to do so.
el: Εάν θα κλειδωθεί η συσκευή στο /var/lock. Σε μερικά συστήματα μπορεί να μην έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα.

en: Phone connection
el: Σύνδεση τηλεφώνου

en: Name for this configuration.
el: Όνομα αυτής της ρύθμισης.

en: Device, where your phone is connected.
el: Συσκεύη, όπου το τηλέφωνό σας είναι συνδεδεμένο.

en: Device
el: Συσκευή

en: Connection which your phone understands, check Gammu documentation for connection details.
el: Σύνδεση που το κινητό σας αντιλαμβάνεται, ελέγξτε την τεκμηρίωση του Gammu για λεπτομέρειες σύνδεσης.

en: Connection
el: Σύνδεση

en: Phone model, you can usually keep here auto unless you have any problems.
el: Τύπος τηλεφώνου, συνήθως μπορείτε α διατηρήσετε την αυτόματη ρύθμιση εδώ εκτός αν έχετε προβλήματα.

en: Model
el: Τύπος

en: Whether images in messages should be scaled when displayed. This is usually good idea as they are pretty small.
el: Εάν οι εικόνες στα μηνύματα θα πρέπει να εμφανίζονται σε κλίμακα. Αυτό είναι θεμιτό μιας και είναι αρκετά μικρές.

en: Scale images
el: Εικόνες σε κλίμακα

en: Attempt to reformat text
el: Προσπάθεια αναδιαμόρφωσης του κειμένου

en: If you get sometimes "compressed" messages likeTHIStext, you should be interested in this choice.
el: Αν μερικές φορές βλέπετε ‘συμπιεσμένα‘ μηνύματα όπωςΑΥΤΟεδώ ,θα σας ενδιαφέρει αυτή η επιλογή.

en: Default options for new message
el: Προεπιλεγμένες ρυθμίσεις για νέο μήνυμα

en: Create concatenated message, what allows to send longer messages.
el: Δημιουργία συνδεδεμένου μηνύματος που επιτρέπει στο χρήστη να στείλει μεγαλύτερα μηνύματα.

en: Create unicode message
el: Δημιουργία μηνύματος unicode

en: Request delivery report by default
el: Αίτημα αναφοράς μηνύματος ως πρεοεπιλογή

en: Use 16bit Id
el: Χρήση 16bit ταυτότητας

en: Use 16 bit Id inside message. This is safe for most cases.
el: Χρήση 16bit ταυτότητας μέσα στο μήνυμα. Αυτό είναι ασφαλές στις περισσότερες περιπτώσεις.

en: Automatic
el: Αυτόματα

en: Automatic starting with first name
el: Αυτόματη εκκίνηση με το πρώτο όνομα

en: Automatic starting with last name
el: Αυτόματη εκκίνηση με το επώνυμο

en: Custom, use format string below
el: Τροποποιημένο, χρησιμοποιήστε το κάτωθι format string

en: Name display format
el: Διαμόρφωση προβολής ονόματος

en: Format string for name displaying. You can use %%(value)s format marks. Currently available values are: %s.
el: Αυτό είναι το format string για το προβαλλόμενο όνομα. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε %%(τιμή)s .  Προσωρινά διαθέσιμες τιμές είναι: %s.

en: Name format string
el: Format string ονόματος

en: How often refresh phone state in application status bar. Enter value in miliseconds, 0 to disable.
el: Πόσο συχνά να ανανεώνεται η κατάσταση του τηλεφώνου στη γραμμή κατάστασης. Θέσατε την τιμή σε χιλιοστά του δευτερολέπτου, θέσατε 0 για απενεργοποίηση.

en: Refresh phone state
el: Ανανέωση κατάστασης τηλεφώνου

en: Whether to ask for confirmation when deleting entries.
el: Αν θέλετε να ζητείται επιβεβαίωση όταν σβήνετε εγγραφές.

en: Task bar icon
el: Εικονίδιο της γραμμής εργαλείων

en: Show icon in task bar.
el: Εμφάνιση εικονιδίου στη γραμμή εργασιών.

en: Default time to be used for newly created time fields.
el: Προεπιλεγμένη ώρα προς χρήση στα νεοδημιουργούμενα πεδία ώρας.

en: Default time
el: Προεπιλεγμένη ώρα

en: How many entries will be shown in newly created item.
el: Πόσες εγγραφές θα φαίνονται σε νεοδημιουργούμενα αντικείμενα.

en: Entries for new item
el: Εγγραφές για νέο αντικείμενο

en: Prefix for non international phone numbers.
el: Πρόθεμα για μη διεθνή τηλέφωνα.

en: Number prefix
el: Πρόθεμα τηλεφώνου

en: Applies only when Wammu can not find proper count of entries to read. This number limits how many empty entries will be read before reading will be stopped.
el: Ισχύει μόνο όταν το Wammu δεν μπορεί να βρει την ορθή καταμέτρηση των καταχωρήσεων για ανάγνωση. Αυτός ο αριθμός περιρίζει πόσες κενές καταχωρήσεις θα διαβάζονται πριν η ανάγνωση διακοπεί.

en: Maximal empty entries if total is guessed
el: Μέγιστος αριθμός εγγραφών ,εάν ο συνολικός αριθμός υπετέθη

en: In case phone reports wrongly number of entries, Wammu would try to read infinitely or till error. This number limits how many empty entries will be read before reading will be stopped.
el: Στην περίπτωση που το τηλέφωνο αναφέρει λανθασμένο αριθμό εισαγωγών, το Wammu θα προσπαθήσει να αναγνώσει απεριόριστα ή μέχρι την εμφάνιση σφάλματος. Αυτός ο αριθμός περιορίζει τις άδειες εισαγωγές που θα διαβαστούν πριν το σταμάτημα.

en: Maximal empty entries if total is known
el: Μέγιστος αριθμών κενών εγγραφών, αν ο συνολικός είναι γνωστός

en: View
el: Προβολή

en: Other
el: Άλλο

en: Hacks
el: Κόλπα

en: You don't have any phone connection configured. Wammu will not be able to conect to your phone!
el: Δεν έχετε ρυθμίσει καμιά τηλεφωνική σύνδεση. Το Wammu δε θα μπορεί να συνδεθεί με το τηλέφωνό σας!

en: No phone configured!
el: Κανένα ρυθμισμένο τηλέφωνο!

en: I don't know
el: Άγνωστο

en: Select this option only if really necessary. You will be provided with too much options in next step.
el: Επιλέξτε μόνο αν είναι πραγματικά απαραίτητο. Θα σας δοθούν πάρα πολλές επιλογές στο επόμενο βήμα.

en: Symbian based phone
el: Symbian κινητό

en: Go on if your phone uses Symbian OS (regardless of manufacturer).
el: Συνεχίστε αν το τηλέφωνό σας χρησιμοποιεί Symbian λειτουργικό (άσχετα από κατασκευαστή).

en: Alcatel phone
el: Τηλέφωνο Alcatel

en: Alcatel phone not running Symbian.
el: Alcatel τηλέφωνο, δεν τρέχει Symbian λειτουργικό.

en: BenQ/Siemens phone
el: BenQ/Siemens τηλέφωνο

en: BenQ or Siemens phone not running Symbian.
el: BenQ or Siemens τηλέφωνο που δεν τρέχει Symbian τηλέφωνο.

en: Motorola phone
el: Motorola τηλέφωνο

en: Motorola phone not running Symbian.
el: Motorola τηλέφωνο, δε χρησιμοποιεί Symbian λειτουργικό.

en: Nokia phone
el: Nokia τηλέφωνο

en: Nokia phone not running Symbian.
el: Nokia τηλέφωνο, δεν τρέχει Symbian λειτουργικό.

en: Samsung phone
el: Samsung τηλέφωνο

en: Samsung phone not running Symbian.
el: Samsung τηλέφωνο, δεν τρέχει Symbian λειτουργικό.

en: Sharp phone
el: Sharp τηλέφωνο

en: Sharp phone not running Symbian.
el: Sharp τηλέφωνο, δεν τρέχει Symbian λειτουργικό.

en: Sony Ericsson phone
el: Sony Ericsson τηλέφωνο

en: Sony Ericsson phone not running Symbian.
el: Sony Ericsson τηλέφωνο, δεν τρέχει Symbian λειτουργικο.

en: None of the above
el: Τίποτα από τα παραπάνω

en: Select this option if nothing above matches.
el: Επιλέξτε αυτο αν τίποτα από τα παραπάνω δεν ταιριάζει.

en: OBEX and IrMC protocols
el: Πρωτόκολλα OBEX and IrMC

en: Standard access to filesystem. Not a good choice for Nokia if you want to access data.
el: Τυπική πρόσβαση στο σύστημα αρχείων. Όχι καλή επιλογή για Nokia αν θέλετε να έχετε πρόσβαση σε δεδομένα.

en: Standard access to filesystem and sometimes also to phone data. Good choice for recent phones.
el: Τυπική πρόσβαση στο σύστημα αρχείων και κάποιες φορές στα δεδομένα του τηλεφώνου. Καλή επιλογή για πρόσφατα κινητά.

en: Symbian using Gnapplet
el: Λειτουργικό Symbian, χρηση Gnapplet

en: You have to install Gnapplet into phone before using this connection. You can find it in Gammu sources.
el: Πρέπει να εγκαταστήσετε το Gnapplet στο τηλέφωνο πριν χρησιμοποιήσετε αυτή τη σύνδεση. Μπορείτε να το βρείτε στις πηγές του Gammu.

en: Nokia proprietary protocol
el: Κλειστό πρωτόκολλο Nokia

en: Nokia proprietary protocol FBUS.
el: Κλειστό πρωτόκολλο Nokia FBUS.

en: Nokia proprietary service protocol
el: Κλειστό πρωτόκολλο υπηρεσίας

en: Nokia proprietary protocol MBUS. Older version, use FBUS if possible.
el: Κλειστό πρωτόκολλο Nokia MBUS. Παλαιότερη έκδοση, χρησιμοποιήστε FBUS εάν δυνατόν.

en: AT based
el: Βασισμένο στο ΑΤ

en: This provides minimal access to phone features. It is recommended to use other connection type.
el: Αυτό παρέχει ελάχιστη πρόσβαση στα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου. Συνίσταται να χρησιμοποιήσετε άλλο τύπο σύνδεσης.

en: Good choice for most phones except Nokia and Symbian based. Provides access to most phone features.
el: Καλή επιλογή για τα περισσότερα τηλέφωνα εκτός από τα Nokia και όσα βασίζονται σε Symbian λειτουργικό. Παρέχει πρόσβαση στα περισσότερα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου.

en: Enter device name of serial port.
el: Εισάγετε όνομα συσκευής της σειριακής θύρας.

en: Enter device name of emulated serial port.
el: Εισάγετε όνομα συσκευής της προσωμοιούμενης σειριακής θύρας.

en: Enter Bluetooth address of your phone.
el: Εισάγετε τη διεύθυνση Bluetooth του κινητού σας.

en: You don't have to enter anything for this settings.
el: Δε χρειάζεται να εισάγετε τίποτα για αυτές τις ρυθμίσεις.

en: Enter device name of USB port.
el: Εισάγετε το όνομα συσκευής της usb θύρας.

en: Generic AT over serial line or it's emulation
el: Γενικό ΑΤ πάνω σε σειραική γραμμή ή την προσομοίωσή της

en: Select this if you have real serial port or it is emulated by phone driver (eg. virtual COM port, /dev/rfcomm, /dev/ircomm, etc.).
el: Επιλέξτε αυτό αν έχετε πραγματική σειριακή θύρα ή αν προσομοιώνεται από τον οδηγό του τηλεφώνου (π.χ. virtual COM port, /dev/rfcomm, /dev/ircomm, κ.α.).

en: Generic AT at %d bps
el: Γενικό AT σε %d bps

en: Select this if your phone requires transfer speed %d bps.
el: Επιλέξτε αν το τηλέφωνό σας απαιτεί ταχύτητα μεταφοράς %d bps.

en: AT over Bluetooth
el: AT μέσω Bluetooth

en: Select this if your phone is connected over Bluetooth and you want to use native Bluetooth connection.
el: Επιλέξτε αυτό αν το τηλέφωνό σας είανι συνδεδεμένο με Bluetooth και θέλετε να χρησιμοποιήστε φυσική Bluetooth σύνδεση.

en: AT over Bluetooth with RF searching
el: AT μέσω Bluetooth με αναζήτηση RF

en: Use for Bluetooth stack and 6210 / DCT4 Nokia models, which don't inform about Bluetooth services correctly (6310, 6310i with firmware lower than 5.50, 8910,..)
el: Χρησιμοποιήστε για Bluetooth stack 6210 / DCT4 Nokia μοντέλα, τα οποία δεν ενημερώνουν σχετικά με τις Bluetooth υπηρεσίες σωστά (6310, 6310i with firmware lower than 5.50, 8910,..)

en: AT over IrDA
el: AT μέσω IrDA

en: Select this if your phone is connected over IrDA and you want to use native IrDA connection.
el: Επιλέξτε αυτό αν το τηλέφωνό σας είναι συνδεδεμένο με υπέρυθρες και αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε φυσική IrDA σύνδεση.

en: AT over DKU2
el: AT μέσω DKU2

en: Select this if your phone is connected using DKU2 cable.
el: Επιλέξτε αυτό αν το τηλέφωνό σας είναι συνδεδεμένο χρησιμοποιώντας το DKU2 καλώδιο.

en: Generic OBEX over serial line or it's emulation
el: Γενικό OBEX μέσω σειριακής γραμμής ή της εξομείωσής της

en: OBEX over Bluetooth
el: OBEX μέσω Bluetooth

en: OBEX over Bluetooth with RF searching
el: OBEX μέσω Bluetooth με αναζήτηση RF

en: OBEX over IrDA
el: OBEX μέσω IrDA

en: Gnapplet over Bluetooth
el: Gnapplet μέσω Bluetooth

en: Gnapplet over IrDA
el: Gnapplet μέσω IrDA

en: MBUS proprietary protocol
el: MBUS κλειστό πρωτόκολλο

en: Protocol used in older Nokia phones.
el: Πρωτόκολλο που χρησιμοποιείται σε παλαιότερα Nokia τηλέφωνα.

en: FBUS proprietary protocol
el: FBUS κλειστό πρωτόκολλο

en: Protocol used in Nokia phones. Please try selecting more specific options first.
el: Πρωτόκολλο που χρησιμοποιείται σε Nokia thléfvna.Παρακαλώ προσπαθείστε να επιλέξετε πιο συγκεκριμένες επιλογές πρώτα.

en: DKU5 cable
el: DKU5 καλώδιο

en: Nokia Connectivity Adapter Cable DKU-5 (original cable or compatible), for phones with USB chip like Nokia 5100.
el: Καλώδιο σύνδεσης DKU-5 (αυθεντικό καλώδιο ή συμβατό), για τηλέφωνα με USB τσιπάκι σαν το Nokia 5100.

en: PL2303 cable
el: PL2303 καλώδιο

en: New Nokia protocol for PL2303 USB cable (usually third party cables), for phones with USB chip like Nokia 5100.
el: Νέο πρωτόκολλο Nokia για PL2303 USB καλώδιο (συνηθέστερα καλώδια τρίτων κατασκευαστών) ,για τηλέφωνα με usb τσιπ σαν το Nokia 5100.

en: DKU2 cable
el: DKU2 καλώδιο

en: Nokia Connectivity Cable DKU-2 (original cable or compatible), for phones without USB chip like Nokia 6230.
el: Καλώδιο σύνδεσης Nokia DKU-2 (αυθεντικό καλώδιο ή συμβατό), για τηλέφωνα χωρίς συμβατό USB chip σαν το Nokia 6230.

en: DLR3-3P/CA-42 cable
el: DLR3-3P/CA-42 καλώδιο

en: Nokia RS-232 Adapter Cable DLR-3P (original cable or compatible), usually with phones like Nokia 7110/6210/6310.
el: Nokia RS-232 Καλώδιο DLR-3P (αυθεντικό καλώδιο ή συμβατό), συνήθως με τηλέφωνα Nokia 7110/6210/6310.

en: FBUS proprietary protocol using ARK cable
el: FBUS κλειστό πρωτόκολλο χρησιμοποιώντας ARK καλώδιο

en: ARK cable (third party cable) for phones not supporting AT commands like Nokia 6020.
el: ARK καλώδιο (καλώδιο τρίτου κατασκευαστή) για τηλέφωνα που δεν υποστηρίζουν εντολές AT όπως το Nokia 6020.

en: DKU5 phone with ARK cable
el: DKU5 τηλέφωνο με ARK καλώδιο

en: ARK cable (third party cable) for phones with USB chip like Nokia 5100.
el: ARK τηλέφωνο (τρίτου κατασκευαστή καλωδιο) για τηλέφωνα με USB chip όπως το Nokia 5100.

en: Phonet over Bluetooth
el: Phonet μέσω Bluetooth

en: Nokia protocol for Bluetooth stack with other DCT4 Nokia models.
el: Nokia πρωτόκολλο για το  Bluetooth stack με άλλα DCT4 Nokia κινητά.

en: FBUS over Bluetooth (emulated serial port)
el: FBUS over Bluetooth (προσομοιωμένη σειριακή θύρα)

en: Nokia protocol for Bluetooth stack with Nokia 6210.
el: Nokia πρωτόκολλο για το Bluetooth stack με το κινητό Nokia 6210.

en: Using emulated serial port.
el: Χρήση προσομοιωμένης σειριακής θύρας.

en: Phonet over Bluetooth (emulated serial port)
el: Phonet over Bluetooth (προσομοιωμένη σειρακή θύρα)

en: FBUS over Bluetooth
el: FBUS μέσω Bluetooth

en: Phonet over Bluetooth with RF searching
el: Phonet over Bluetooth με RF αναζήτηση

en: Nokia protocol for Bluetooth stack with DCT4 Nokia models, which don't inform about services correctly (6310, 6310i with firmware lower than 5.50, 8910,..).
el: Nokia πρωτόκολλο για το Bluetooth stack με DCT4 Nokia κινητά, που δεν ενημέερώνουν σωστά για τις υπηρεσίες τους (6310, 6310i με έκδοση λογισμικού πριν την 5.50, 8910,..).

en: Phonet over IrDA
el: Phonet μέσω IrDA

en: Nokia protocol for infrared with other Nokia models.
el: Nokia πρωτόκολλο για τις υπέρυθρες με άλλα Nokia κινητά.

en: FBUS over IrDA
el: FBUS μέσω IrDA

en: Nokia protocol for infrared with Nokia 6110/6130/6150.
el: Nokia πρωτόκολλο για υπέρυθρες με τα κινητά Nokia 6110/6130/6150.

en: Mailboxes
el: Λογαριασμοί mail

en: Select mailbox file...
el: Επιλέξτε αρχείο λογαριασμού mail...

en: Saving messages to mailbox
el: Αποθήκευση μηνυμάτων στο λογαριασμό email

en: %(count)d messages exported to "%(path)s" (%(type)s)
el: %(count)d μηνύματα εξήχθησαν σε "%(path)s" (%(type)s)

en: mailbox
el: Λογαριασμός mail

en: Select maildir directory where to save files
el: Επιλογή φακέλου προς αποθήκευση αρχείων mail

en: Selected folder does not contain new subfolder and thus probably is not valid maildir.
    
    Do you want to create new subfolder and export to it?
el: Ο επιλεγμένος φάκελος δεν περιλαμβάνει νέο υποφάκελο οπότε μάλλον δεν είναι έγκυρος φάκελος αλληλογραφίας. 
    
    Θέλετε να δημιουργήσετε νέο υποφάκελο και να εξάγετε σε αυτόν;

en: Folder doesn't look like maildir!
el: Ο φάκελος δεν φαίνεται σαν φάκελος mail!

en: Creating of folder failed, bailing out.
el: Η δημιουργία του φακέλου απέτυχε, έξοδος.

en: Can not create folder!
el: Αδυναμία δημιουργίας φακέλου!

en: Saving messages to maildir
el: Αποθήκευση μηνυμάτων στο φάκελο mail

en: Output file already exists, this usually means that this message was already saved there.
    
    Do you wish to overwrite file %s?
el: Το αρχείο εξόδου υπάρχει ήδη, αυτό συνήθως σημαίνει ότι αυτό το μήνυμα ήταν ήδη αποθηκευμένο εκεί.
    
    Θέλετε να αντικατασταθεί %s;

en: File already exists!
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη!

en: maildir
el: Φάκελος mail

en: Connecting to IMAP server...
el: Σύνδεση στον IMAP διακομιστή...

en: Can not login, you probably entered invalid login information. Do you want to retry?
el: Αδυναμία σύνδεσης ,πιθανά εισαγάγατε άκυρες πληροφορίες εισόδου. Θέλετε να ξαναδοκιμάσετε;

en: Login failed!
el: Αποτυχία σύνδεσης!

en: Listing folders on IMAP server...
el: Δημιουργία λίστας φακέλων στον IMAP διακομιστή...

en: Can not list folders on server, bailing out.
el: Δεν μπορεί να δημιουργηθεί η λίστα των φακέλων στο διακομιστή, έξοδος.

en: Listing failed!
el: Η δημιουργία λίστας απέτυχε!

en: Please select folder on server %s where messages will be stored
el: Παρακαλώ ελέξτε το φάκελο στο διακομιστή %s όπου τα μηνύματα θα αποθηκευτούν

en: Select folder
el: Επιλογή φακέλου

en: Selecting folder on IMAP server...
el: Επιλογή φακέλου στο διακομιστή IMAP...

en: Can not select folder %s on server, bailing out.
el: Αδυναμία επιλογής φακέλου %s στο διακομιστή, έξοδος.

en: Selecting failed!
el: Επιλογή απέτυχε!

en: Saving messages to IMAP
el: Αποθήκευση μηνυμάτων στον IMAP

en: Can not save message to folder %s on server, bailing out.
el: Αδυναμία αποθήκευσης μηνύματος στο φάκελο %s του διακομιστή, έξοδος.

en: Saving failed!
el: Αποθήκευση απέτυχε!

en: IMAP server
el: Διακομιστής απέτυχε

en: %(new)d new of %(count)d messages exported to "%(path)s" (%(type)s)
el: %(new)d νέα από %(count)d μηνύματα εξήχθησαν σε «%(path)s» (%(type)s)

en: Where do you want to export emails created from your messages?
el: Πού θέλετε να εξαγάγετε τα email που δημιουργήθηκαν από τα μηνύματά σας;

en: Select export type
el: Επιλογή τύπου εξαγωγής

en: Mailbox file
el: Αρχείο φακέλου mail

en: Maildir folder
el: Φάκελος mail

en: IMAP account
el: Λογαριασμός IMAP

en: IMAP Settings
el: Ρυθμίσεις IMAP

en: Connection Details
el: Λεπτομέρειες Σύνδεσης

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Message State Selection
el: Επιλογή Κατάστασης Μηνύματος

en: From Address
el: Διεύθυνση Αποστολέα

en: Server
el: Διακομιστής

en: Port
el: Θύρα

en: Login
el: Σύνδεση

en: Password
el: Κωδικός

en: Remember password (insecure)
el: Απομνημόνευση κωδιού (μη ασφαλές)

en: Use SSL
el: Χρήση SSL

en: Only back-up new messages
el: Μόνο αντίγραφα ασφαλείας νέων μηνυμάτων

en: %d. From Address invalid
el: %d. Μη έγκυρη Διεύθυνση Αποστολέα

en: %d. Server incomplete
el: %d. Ανολοκλήρωτος διακομιστής

en: %d. Port invalid
el: %d. Μη έγκυρη θύρα

en: %d. Login incomplete
el: %d. Ανολοκλήρωτη σύνδεση

en: %d. Password incomplete
el: %d. Ανολοκλήρωτος κωδικός

en: %d. No messages to back-up selected. Please tick at least one of the states.
el: %d. Δεν επιλέχθηκαν μηνύματα για αντίγραφα ασφαλείας. Επιλέξτε τουλάχιστον μια από τις καταστάσεις.

en: Incomplete
el: Ανολοκλήρωτο

en: Saving messages to XML
el: Αποθήκευση μηνυμάτων ως XML

en: Please share your experiences with Wammu and Gammu which is backend library. When you fill in following form, other users can benefit from your experiences in Gammu Phone Database. Only information you see here will be submited.
el: Παρακαλώ μοιραστείτε τις εμπειρίες σας με το Wammu και το Gammu που είναι η βασική βιβλιοθήκη. Όταν συμπληρώνετε την ακόλουθη φόρμα, άλλοι χρήστες μπορούν να επωφεληθούν από τις εμπειρίες σας στην Βάση δεδομένων Τηλεφώνων του Gammu. Μόνο πληροφορίες που βλέπετε εδώ θα υποβληθούν.

en: Manufacturer:
el: Κατασκευαστής:

en: Phone model:
el: Τύπος τηλεφώνου:

en: Connection type:
el: Τύπος σύνδεσης:

en: Model in gammu configuration:
el: Μοντέλο στις ρυθμίσεις του gammu:

en: Working features:
el: Λειτουργούντα χαρακτηριστικά:

en: Please select features...
el: Παρακαλώ επιλέξτε χαρακτηριστικά...

en: Gammu version:
el: Έκδοση Gammu:

en: Note:
el: Σημείωση:

en: Your name:
el: Το όνομά σας:

en: Your email:
el: Το email σας:

en: Email displaying:
el: Εμφάνιση email:

en: Use [at] and [dot]
el: Χρησιμοποιήστε [at] and [dot]

en: Insert NOSPAM text at random position
el: Εισαγωγή κειμένου NOSPAM σε τυχαία θέση

en: Display it normally
el: Κανονική εμφάνιση

en: Don't show email at all
el: Καθόλου εμφάνιση email

en: Not supported
el: Μη υποστηριζόμενο

en: Gammu Phone Database Talkback
el: Απάντηση Βάσης δεδομένων Τηλεφώνου Gammu

en: Select which features work correctly with your phone
el: Επιλέξτε ποια χαρακτηριστικά λειτουργούν σωστά με το τηλέφωνό σας

en: This information is automatically included in report.
el: Αυτή η πληροφορία περιλαμβάνεται αυτόματα στην αναφορά.

en: Describe some glitches of this phone or other experiences with Gammu.
el: Περιγράψτε κάποια προβλήματα αυτού του κινητού ή άλλες εμπειρίες σας με το Gammu.

en: Please enter valid mail here, choose display options below. Your email won't be given or sold to anybody.
el: Παρακαλώ εισάγετε έγκυρη ηλεκτρονική διεύθυνση εδώ, διαλέξτε επιλογές εμφάνισης απο κάτω. Το email σας δε θα δοθεί ή πωληθεί σε κανέναν.

en: If you don't want to display email clear text, please select one mangling option.
el: Αν δεν θέλετε να εμφανίζεται το καθαρό κείμενο της ηλεκτρονικής επιστολής, επιλέξτε μια επιλογή τεμαχισμού.

en: Entry in Gammu Phone Database was not created, following fields are invalid:
    %s
el: Η εγγραφή στη βάση δεδομένων τηλεφώνων του Gammu δε δημιουργήθηκε, τα ακόλουθα πεδία είναι άκυρα:
    %s

en: Supported features
el: Υποστηριζόμενα χαρακτηριστικά

en: Entry not created!
el: Δε δημιουργήθηκε η εγγραφή!

en: Email displaying
el: Εμφάνιση email

en: HTTP request failed with status %(code)d (%(text)s), please retry later or create entry manually.
el: Η αίτηση HTTP απέτυχε με κατάσταση %(code)d (%(text)s), παρακαλώ ξαναπροσπαθήστε αργότερα ή δημιουργείστε την εγγραφή χειροκίνητα.

en: HTTP request failed with exception:
    %(exception)s
    Please retry later or create entry manually.
el: Η αίτηση HTTP απέτυχε με εξαίρεση:
    %(exception)s
    Δοκιμάστε αργότερα ή δημιουργήστε εισαγωγή χειροκίνητα.

en: Entry in Gammu Phone Database has been created, you can see it on <%s> URL.
    Do you want to open it in browser now?
el: Η εγγραφή στη βάση δεδομένων τηλεφώνων του Gammu έχει δημιουργηθεί, μπορείτε να τη δείτε στο <%s> URL.
    Θέλετε να την ανοίξετε σε φυλλομετρητή τώρα;

en: Entry created!
el: Η εγγραφή δημιουργήθηκε!

en: Phone model
el: Μοντέλο τηλεφώνου

en: Model in gammu configuration
el: Μοντέλο στις ρυθμίσεις του gammu

en: Note
el: Σημείωση

en: Your name
el: Το όνομά σας

en: Your email
el: Η ηλεκτρονική σας διεύθυνση

en: Field: %s
el: Πεδίο: %s

en: Select which functionality works without problems on your phone (either in Wammu or in some other tool using Gammu library).
el: Επιλέξτε ποια λειτουργικότητα ισχύει χωρίς προβλήματα στο τηλέφωνό σας (είτε στο Wammu ή σε κάποιο άλλο εργαλείο που χρησιμοποιεί τη βιβλιοθήκη Gammu).

en: Phone information
el: Πληροφορίες τηλεφώνου

en: Sending and saving SMS
el: Αποστολή και αποθήκευση SMS

en: Multimedia messaging
el: Μηνύματα πολυμέσων

en: Basic phonebook functions
el: Βασικές λειτουργίες τηλεφωνικού καταλόγου

en: Enhanced phonebook entries
el: Βελτιωμένες λειτουργίες τηλεφωνικού καταλόγου

en: Calendar entries
el: Εγγραφές ημερολογίου

en: Filesystem manipulation
el: Χειραγώγησης συστήματος αρχείων

en: Reading and making calls
el: Ανάγνωση και πραγματοποίηση κλήσεων

en: Logos
el: Λογότυπα

en: Ringtones
el: Ήχοι κλήσης

en: Select features
el: Επιλογή χαρακτηριστικών

en: You can access name and phone number.
el: Μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όνομα και αριθμό τηλεφώνου.

en: You have access to more phone numbers per entry or additional fields as email.
el: Έχετε πρόσβαση σε περισσότερους τηλεφωνικούς αριθμούς ανά εγγραφή ή περισσότερα πεδία ως ηλεκτρονική διεύθυνση.

en: Action canceled by user!
el: Η πράξη ακυρώθηκε από το χρήστη!

en: Action canceled
el: Η πράξη ακυρώθηκε

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: enabled (tone)
el: ενεργό (τόνος)

en: enabled (silent)
el: ενεργό (σιωπηλό)

en: yearly
el: ετήσια

en: monthly
el: μηνιαία

en: daily
el: ημερήσια

en: biweekly
el: ανά δεκαπενθήμερο

en: weekly on monday
el: Κάθε Δευτέρα

en: weekly on tuesday
el: Κάθε Τρίτη

en: weekly on wednesday
el: Κάθε Τετάρτη

en: weekly on thursday
el: Κάθε Πέμπτη

en: weekly on friday
el: Κάθε Παρασκευή

en: weekly on saturday
el: Κάθε Σάββατο

en: weekly on sunday
el: Κάθε Κυριακή

en: disabled
el: ανενεργό

en: nonrecurring
el: Μη επαναλαμβανόμενο

en: Your phone doesn't support this function.
el: Το τηλέφωνό σας δεν υποστηρίζει αυτήν τη λειτουργία.

en: This function is not implemented for your phone. If you want help with implementation please contact authors.
el: Αυτή η λειτουργία δεν είναι ακόμη εφαρμοσμένη στο τηλέφωνό σας. Εάν θέλετε βοήθεια με την εφαρμογή παρακαλώ επικοινωνήστε με τους συγγραφείς.

en: Your phone asks for PIN.
el: Το τηλέφωνό σας ζητά το PIN.

en: Memory is full, try deleting some entries.
el: Η μνήμη είναι πλήρης, δοκιμάστε να σβήσετε μερικές εγγραφές.

en: Communication canceled by phone, did you press cancel on phone?
el: Η επικοινωνία ακυρώθηκε από το τηλέφωνο, μήπως πατήσατε ακύρωση στο τηλέφωνο;

en: Empty entry received. This usually should not happen and most likely is caused by bug in phone firmware or in Gammu/Wammu.
    
    If you miss some entry, please contact Gammu/Wammu authors.
el: Ελήφθη άδεια επαφή. Αυτό συνήθως δε θα έπρεπε να συμβεί και πολύ πιθανά προκλήθηκε από σφάλμα στο λογισμικό του κινητού ή του Gammu/Wammu.
    
    Αν σας λείπουν εγγραφές, παρακαλώ επικοινωνήστε με τους συγγραφείς του Gammu/Wammu.

en: Please close opened menu in phone and retry, data can not be accessed while you have opened them.
el: Παρακαλώ κλείστε το ανοικτό μενού στο κινητό και ξαναπροσπαθήστε, τα δεδομένα δεν είναι προσβάσιμα όσο τα έχετε ανοικτά.

en: Timeout while trying to communicate with phone. Maybe phone is not connected (for cable) or out of range (for Bluetooth or IrDA).
el: Τέλος χρόνου κατά την προσπάθεια επικοινωνίας με το τηλέφωνο. Ίσως το τηλέφωνο δεν είναι δυνδεδεμένο (καλώδιο) ή εκτός ακτίνας (Bluetooth, IrDA).

en: Device for communication with phone does not exist. Maybe you don't have phone plugged or your configuration is wrong.
el: Δεν υπάρχει συσκευή για επικοινωνία με το τηλέφωνο. Ίσως δεν έχετε συνδέσει το καλώδιο στο κινητό σας ή οι ρυθμισεις σας είναι λάθος.

en: Device "%s" for communication with phone does not exist. Maybe you don't have phone plugged or your configuration is wrong.
el: Η συσκευή «%s» για επικοινωνία με το τηλέφωνο δεν υπάρχει. Ίσως δεν έχετε συνδέσει το καλώδιο στο κινητό σας ή οι ρυθμισεις σας είναι λάθος.

en: Maybe you need to be member of some group to have acces to device.
el: Ίσως χρειάζεστε να είστε μέλος κάποιας ομάδας για να έχετε πρόσβαση στη συσκεύη.

en: Can not access device for communication with phone.
el: Αδυναμία πρόσβασης στη συσκεύη επικοινωνίας με το τηλέφωνο.

en: Can not access device "%s" for communication with phone.
el: Αδυναμία πρόσβασης στη συσκεύη «%s» για επικοινωνία με το τηλέφωνο.

en: Can not access SIM card. Please check whether it is properly inserted in phone and/or try to reboot the phone by removing battery.
el: Αδύνατη η πρόσβαση στην κάρτα SIM. Ελέξτε αν έχει εισαχθεί σωστά στο τηλέφωνο και/ή δοκιμάστε να επανεκκινήσετε το τηλέφωνο βγάζοντας την μπαταρία.

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Function:
el: Λειτουργία:

en: Error code:
el: Κωδικός σφάλματος:

en: Device %s does not exist!
el: Η συσκεύη %s δεν υπάρχει!

en: Error opening device
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα της συσκεύης

en: You don't have permissions for %s device!
el: Δεν έχετε δικαιώματα πρόσβασης στην %s συσκεύη!

en: Maybe you need to be member of %s group.
el: Ίσως χρειάζεστε να είστε μέλος της %s ομάδας.

en: Wammu Configurator - Wammu and Gammu configurator version %s
el: Wammu Configurator - Wammu and Gammu έκδοση %s

en: Usage: %s [OPTION...]
el: Χρήση: %s [OPTION...]

en: Options:
el: Επιλογές:

en: show this help
el: εμφάνιση αυτής της βοήθειας

en: show program version
el: Εμφάνιση έκδοσης προγράμματος

en: force using of locales from current directory rather than system ones
el: Υποχρεωτική χρήση τοπικών ρυθμίσεων από το παρόν φάκελο, αντί για του συστήματος

en: Command line parsing failed with error:
el: Γραμμή εντολής απέτυχε με σφάλμα:

en: Extra unrecognized parameters passed to program
el: Επιπλέον μη αναγνωρισμένες παράμετροι περάσαν στο πρόγραμμα

en: Using local built locales!
el: Χρήση τοπικά δημιουργημένων τοπικών ρυθμίσεων!

en: Updating gammu configuration...
el: Ενημέρωση ρυθμίσεων του Gammu...

en: Wammu - Windowed Gammu version %s
el: Wammu - Παραθυριακή έκδοση Gammu %s

en: prints connection settings and tries to connect the phone
el: εκτυπώνει τις ρυθμίσεις σύνδεσης και δοκιμάζει να συνδέσει το τηλέφωνο

en: enables debug output to stderr
el: ενεργοποιεί το προϊόν αποσφαλμάτωσης σε stderr

en: Wammu is not configured!
el: Το Wammu δεν έχει ρυθμιστεί!

en: Wammu configuration:
el: Ρύθμιση Wammu:

en: Connecting...
el: Σύνδεση...

en: Getting phone information...
el: Λήψη πληροφοριών τηλεφώνου...

en: Phone infomation:
el: Πληροφορίες τηλεφώνου:

en: Requested code
el: Αιτούμενος κωδικός

note: l10n: Generic name of program shown in desktop file
en: Mobile Phone Manager
el: Διαχειριστής Κινητού Τηλεφώνου

note: l10n: Comment about program shown in desktop file
en: Application for mobile phones - frontend for Gammu
el: Εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα - frontend for Gammu

note: l10n: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: phone;mobile;sms;contact;calendar;todo;
el: τηλέφωνο;κινητό;sms;επαφή;ημερολόγιο;ενέργεια;

en: Wammu is a mobile phone manager that uses Gammu as its backend. It works with any phone that Gammu supports, including many models from Nokia, Siemens, and Alcatel.
el: Το Wammu είναι ένας διαχειριστής κινητού που χρησιμοποιεί το Gammu στο παρασκήνιο. Λειτουργεί με οποιοδήποτε τηλέφωνο που υποστηρίζει το Gammu, όπως πολλά μοντέλα από Nokia, Siemens, και Alcatel.

en: It has complete support (read, edit, delete, copy) for contacts, todo, and calendar. It can read, save, and send SMS. It includes an SMS composer for multi-part SMS messages, and it can display SMS messages that include pictures. Currently, only text and predefined bitmaps or sounds can be edited in the SMS composer. It can export messages to an IMAP4 server (or other email storage).
el: Έχει πλήρη υποστήριξη (ανάγνωση, επεξεργασία, διαγραφή, αντιγραφή) για επαφές, εργασίες και ημερολόγιο. Μπορεί να διαβάσει, αποθηκεύσει και στείλει SMS. Περιλαμβάνει έναν συνθέτη SMS για πολυμερή μηνύματα SMS και μπορεί να εμφανίσει μηνύματα SMS που περιέχουν εικόνες. Προς το παρόν, μόνο κείμενο και καθορισμένες εικόνες ή ήχοι μπορούν να επεξεργαστούν στον συνθέτη SMS. Μπορεί να εξάγει μηνύματα σε διακομιστή IMAP4 (ή άλλο χώρο αποθήκευσης αλληλογραφίας).
