wammu - en to fi translation catalogue (810 entries)

en: About Wammu
fi: Tietoja Wammusta

en: Running on Python %s
fi: Käyttää Pythonia %s

en: Using wxPython %s
fi: Käyttää wxPython %s

en: Using python-gammu %(python_gammu_version)s and Gammu %(gammu_version)s
fi: Käyttää python-gammu %(python_gammu_version)s ja Gammu %(gammu_version)s

en: <b>Wammu</b> is a wxPython based GUI for Gammu.
fi: <b>Wammu</b> on wxPython pohjainen graafinenkäyttöliittymä Gammu-ohjelmaan.

en: 
    This program is free software: you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
fi: 
    Tämä ohjelma on ilmainen ohjelmisto; voit jaella sitä ja/tai muuttaa
    sitä joko Free Software Foundation julkaiseman GNU General Public License -lisenssin version 3, tai vaihtoehtoisesti jonkin muun kyseisen lisenssin uudemman version, ehtojen mukaisesti.

en: 
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
fi: 
    Tämä ohjelma on jakelussa siinä toivossa että siitä olisi hyötyä,
    mutta ILMAN MITÄÄN TAKUITA; ilman edes epäsuoraa takuuta
    TOIMIVUUDESTA tai SOPIVUUDESTA TIETTYYN TARKOITUKSEEN. Katso
    "GNU General Public License":stä tarkemmat  tiedot.

en: Failed to set exception handler.
fi: Virhe asettaessa exception handleria.

en: Name
fi: Nimi

en: Value
fi: Arvo

en: Location
fi: Sijainti

en: Memory
fi: Muisti

en: Number
fi: Numero

en: Type
fi: Tyyppi

en: Date
fi: Päiväys

en: Status
fi: Tila

en: Text
fi: Teksti

en: Completed
fi: Valmis

en: Priority
fi: Tärkeys

en: Start
fi: Aloita

en: End
fi: Lopeta

en: Alarm
fi: Varoitus

en: Recurrence
fi: Toistuminen

en: Resend
fi: Lähetä uudelleen

en: Send
fi: Lähetä

en: Reply
fi: Vastaa

en: Call
fi: Puhelu

en: Send message
fi: Lähetä viesti

en: Store as new contact
fi: Tallenna uutena yhteystietona

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Duplicate
fi: Monista

en: Delete current
fi: Tuhoa nykyinen

en: Delete selected
fi: Tuhoa valittu

en: Backup current
fi: Varmuuskopioi nykyinen

en: Backup selected
fi: Varmuuskopio valittu

en: Backup all
fi: Varmuuskopioi kaikki

en: Message preview
fi: Viestin esikatselu

en: Text style
fi: Tekstin tyyli

en: Concatenated
fi: Yhteenliitetty

en: Create concatenated message, which allows to send longer messages.
fi: Luo yhdistetty viesti, joka sallii pidempien viestien lähetyksen.

en: Style
fi: Tyyli

en: %d char | %d chars
fi[0]: %d merkki
fi[1]: %d merkit

en: Select predefined animation:
fi: Valitse esivalittu animaatio:

en: Select predefined sound:
fi: Valitse esivalittu ääni:

en: Predefined animation
fi: Esivalittu animaatio

en: Predefined sound
fi: Esivalittu ääni

en: Composing SMS
fi: Tekstiviestin kirjoitus

en: When checked, message is sent to recipient.
fi: Kun merkitty, viesti on lähetetty vastaanottajalle.

en: Save into folder
fi: Tallenna kansioon

en: When checked, message is saved to phone.
fi: Kun merkitty, viesti tallennetaan puhelimeen.

en: Add
fi: Lisää

en: Add number of recipient from contacts.
fi: Lisää vastaanottaja yhteystiedoista.

en: Edit recipients list.
fi: Muokkaa vastaanottajien listaa.

en: Recipient's numbers:
fi: Vastaanottajien numerot:

en: Unicode messages can contain national and other special characters, check this if you use non latin-1 characters. Your messages will require more space, so you can write less characters into single message.
fi: Unicode viestit voi sisältää kansallisia tai muita erikoismerkkejä, merkitse tämä jos käytät muita kuin latin-1 merkkejä. Viestisi vaativat enemmän tilaa joten voit kirjoittaa vähemmän merkkejä yhteen viestiin.

en: Delivery report
fi: Välitystieto

en: Check to request delivery report for message.
fi: Merkitse pyytääksesi välitystietoja viestistä.

en: Sent
fi: Lähetetyt

en: Check to save message as sent (only has effect when saving the message).
fi: Merkitse viesti lähetetyksi (vaikuttaa vain kun viesti tallennetaan).

en: Send flash message - it will be just displayed on display, but not saved in phone.
fi: Lähetä flash viesti - se näytetään vain näytöllä, ei tallenneta puhelimeen.

en: Parts of current message
fi: Osia nykyisestä viestistä

en: Available message parts
fi: Saatavilla olevat viestin osat

en: Create new message by adding part to left list...
fi: Luo uusi viesti lisäämällä osa vasemmasta listasta...

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Not supported ID: %s
fi: Ei tuettu ID: %s

en: No editor available for type %s
fi: Ei muokkainta saatavilla tyypille %s

en: Nothing to preview, message is empty.
fi: Ei esikatseltavaa, viesti on tyhjä.

en: Message empty!
fi: Tyhjä viesti!

en: Message will fit into %d SMSes
fi: Viesti mahtuu %d tekstiviesteihin

en: XML File
fi: XML Tiedosto

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Select XML file...
fi: Valitse XML tiedosto...

en: Saving contacts to XML
fi: Tallennetaan yhteystiedot XML-muotoon

en: Export terminated
fi: Vienti keskeytetty

en: phone
fi: puhelin

en: Creating of file %s failed, bailing out.
fi: Tiedoston %s luonti epäonnistui, keskeytetään.

en: Can not create file!
fi: Tiedostoa ei voi luoda!

en: %(count)d contacts exported to "%(path)s"
fi: %(count)d viestit lähetetty "%(path)s"

en: Chimes high
fi: Soittoääni korkea

en: Chimes low
fi: Soittoääni matala

en: TaDa
fi: Tadaa

en: Notify
fi: Ilmoita

en: Drum
fi: Rumpu

en: Claps
fi: Taputukset

en: Fanfare
fi: Fanfaari

en: Chord high
fi: Korkea sointu

en: Chord low
fi: Matala sointu

en: I'm ironic, flirty
fi: Olen ironinen, flirttaileva

en: I am glad
fi: Olen iloinen

en: I am skeptic
fi: En usko

en: I am sad
fi: Olen surullinen

en: WOW
fi: VAUTSI

en: I am crying
fi: Itken

en: I am winking
fi: Isken silmää

en: I am laughing
fi: Nauran

en: I am indifferent
fi: Olen välinpitämätön

en: I am in love
fi: Olen ihastunut

en: I am confused
fi: Olen ymmälläni

en: Tongue hanging out
fi: Kieli ulkona

en: I am angry
fi: Olen vihainen

en: Wearing glasses
fi: Käyttää laseja

en: Devil
fi: Bill Gates

en: Alignment
fi: Tasaus

en: None
fi: Ei mikään

en: Left
fi: Vasen

en: Right
fi: Oikea

en: Center
fi: Keskitetty

en: Text Size
fi: Tekstin koko

en: Normal
fi: Normaali

en: Large
fi: Suuri

en: Small
fi: Pieni

en: Bold
fi: Lihavointi

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Underlined
fi: Alleviivattu

en: Strikethrough
fi: Yliviivaus

en: Available contacts:
fi: Kaikki yhteystiedot:

en: Current recipients:
fi: Nykyiset vastaanottajat:

en: Contact list
fi: Yhteystiedot

en: Edit contacts list
fi: Muokkaa yhteystietoja

en: Load contacts from file
fi: Lataa yhteystiedot tiedostosta

en: Selected file "%s" could not be written.
fi: Valittuun tiedostoon "%s" ei voitu kirjoittaa.

en: File can not be created!
fi: Kansiota ei voi luoda!

en: Selected file "%s" was not found, no data read.
fi: Valittua tiedostoa "%s" ei löytynyt, ei tietoa luettavana.

en: File not found!
fi: Kansiota ei löydy!

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Creating new %s
fi: Luodaan uusi %s

en: Editing %(name)s %(location)s
fi: Muokataan %(name)s %(location)s

en: Location (0=auto):
fi: Sijainti (0=automaattinen valinta):

en: Add one more field.
fi: Lisää vielä yksi kenttä.

en: contact
fi: yhteystieto

en: Memory type
fi: Muistityyppi

en: calendar event
fi: kalenteritapahtuma

en: Event type
fi: Tapahtuma tyyppi

en: todo item
fi: tehtävä kohta

en: Debug log has been automatically saved to %s, you are strongly encouraged to include it in bugreport.
fi: Virhelogi on automaattisesti tallennettu tiedostoon %s, olisi suotavaa sisällyttää se virheraporttiin.

en: Save debug log...
fi: Tallennetaan virhelokia...

en: Search for similar reports
fi: Etsi vastaavia raportteja

en: Report bug
fi: Ilmoita virheestä

en: Save debug log as...
fi: Tallenna virhelogi nimellä...

en: Debug log was saved for phone communication, if this error appeared during communicating with phone, you are strongly encouraged to include it in bugreport. Debug log is saved in file %s.
fi: Debuggausloki tallennettiin puhelinkommunikaatiosta, jos virhe tapahtui kommunioitaessa puhelimen kanssa, toivomme todella sinun liittävän sen bugiraporttiin. Debuggausloki tallennettiin tiedostoon %s.

en: Before submiting please try searching for similar bugs on %s
fi: Ennen lähettämistä yritä etsiä samanlaisia bugeja %s :sta

en: Unicode encoding error appeared, see question 1 in FAQ, how to solve this.
fi: Unicode-koodivirhe ilmaantui, selvittääksesi ongelman, katso kysymys 1 FAQ:sta.

en: Unhandled exception appeared.
fi: Käsittelemätön poikkeus ilmaantui.

en: If you want to help improving this program, please submit following infomation and description how did it happen to %s. Please report in english, otherwise you will be most likely told to translate you report to english later.
fi: Jos haluat auttaa tämän ohjelman kehittämisessä, lähetä oheinen tieto ja miten se tapahtui %s :n. Kirjoita englanniksi, muuten sinua pyydettänee myöhemmin kääntämään viestisi englanniksi.

en: Unhandled exception appeared. If you want to help improving this program, please report this together with description how this situation has happened. Please report in english, otherwise you will be most likely told to translate you report to english later.
fi: Käsittelemäton poikkeus tapahtui. Jos haluat auttaa tämän ohjelman kehittämisessä, lähetä oheinen tieto ja miten se tapahtui. Kirjoitahan virheraportin englanniksi, muuten sinua pyydettänee myöhemmin kääntämään viestisi englanniksi.

en: Unhandled exception
fi: Käsittämätön poikkeus

en: Traceback:
    %(traceback)s
    Exception: %(exception)s
fi: Jäljitys:
    %(traceback)s
    Poikkeus: %(exception)s

en: Create new configuration
fi: Luo uusi määritys

en: %(name)s (position %(position)d)
fi: %(name)s (sijainti %(position)d)

en: Select which configration you want to modify.
fi: Valitse mitä asetuksia haluat muokata.

en: Select configuration section
fi: Valitse konfiguraatio kohta

en: Manufacturer
fi: Valmistaja

en: Model (Gammu identification)
fi: Malli (Gammun tunniste)

en: Model (real)
fi: Malli (oikea)

en: Firmware date
fi: Firmware päiväys

en: Firmware (numeric)
fi: Firmware (numeerinen)

en: Serial number (IMEI)
fi: Sarjanumero (IMEI)

en: Original IMEI
fi: Alkuperäinen IMEI

en: Product code
fi: Tuotekoodi

en: Hardware
fi: Laitteisto

en: Manufacture month
fi: Valmistuskuukausi

en: Language packs in phone
fi: Puhelimen kielipaketit

en: Automatically switched to local locales.
fi: Automaattisesti vaihdettu paikalliseen lokalisointiin.

en: Wammu debug log
fi: Wammu virheloki

en: Here will appear debug messages from Gammu...
fi: Tänne ilmestyy debug ilmoitukset Gammusta...

en: Phone
fi: Puhelin

en: Phone Information
fi: Puhelimen tiedot

en: Wammu version
fi: Wammu versio

en: Gammu version
fi: Gammu versio

en: python-gammu version
fi: python-gammu versio

en: Calls
fi: Puhelut

en: All Calls
fi: Kaikki Puhelut

en: Received
fi: Vastatut

en: Received Calls
fi: Vastatut puhelut

en: Missed
fi: Menetetyt

en: Missed Calls
fi: Menetetyt puhelut

en: Outgoing
fi: Lähtevät

en: Outgoing Calls
fi: Lähtevät puhelut

en: Contacts
fi: Yhteystiedot

en: All Contacts
fi: Kaikki Yhteystiedot

en: SIM Contacts
fi: SIM yhteystiedot

en: Phone Contacts
fi: Puhelimen yhteystiedot

en: Messages
fi: Viestit

en: All Messages
fi: Kaikki Viestit

en: Read
fi: Luettu

en: Read Messages
fi: Luetut viestit

en: Unread
fi: Lukemattomat

en: Unread Messages
fi: Lukemattomat viestit

en: Sent Messages
fi: Lähetetyt viestit

en: Unsent
fi: Ei lähetetty

en: Unsent Messages
fi: Lähettämättömät viestit

en: Todos
fi: Tehtävät

en: All Todo Items
fi: Kaikki Tehtävät

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: All Calendar Events
fi: Kaikki Kalenterin Tapahtumat

en: Search:
fi: Etsi:

en: Enter text to search for, please note that search type is selected next to this field. Matching is done over all fields.
fi: Syötä etsittävä teksti, huomaa, että sitä käsitellään kuten perusilmaisua. Haku tehdään kaikilla kentillä.

en: Regexp
fi: Säännöke

en: Wildcard
fi: Jokerimerkki

en: Select search type
fi: Valitse etsintätyyppi

en: Welcome to Wammu %s
fi: Tervetuloa Wammuun %s

en: &Write data
fi: &Tallenna tiedo

en: Write data (except messages) to file.
fi: Kirjoittaa tietoja (paitsi viestejä) tiedostoon.

en: W&rite message
fi: Tallenna vie&sti

en: Write messages to file.
fi: Kirjoittaa viestin tiedostoon.

en: &Read data
fi: &Lue tiedot

en: Read data (except messages) from file (does not import to the phone).
fi: Luetaan tietoja (paitsi viestejä) tiedostosta (ei tuo puhelimeen).

en: R&ead messages
fi: Lue &viestit

en: Read messages from file (does not import to the phone).
fi: Lukee tiedot tiedostosta (ei tuo puhelimeen).

en: &Phone wizard
fi: &Puhelinvelho

en: Search for phone or configure it using guided wizard.
fi: Etsi puhelin tai aseta asetukset opastavan velhon avustuksella.

en: Se&ttings
fi: &Asetukset

en: Change Wammu settings.
fi: Vaihda Wammun asetuksia.

en: E&xit
fi: &Lopeta

en: Terminate Wammu.
fi: Poistu Wammusta.

en: &Connect
fi: &Yhdistä

en: Connect the device.
fi: Yhdistä laite.

en: &Disconnect
fi: &Katkaise yhteys

en: Disconnect the device.
fi: Irroita laite.

en: &Synchronise time
fi: &Synkronoi aika

en: Synchronise time in phone with PC.
fi: Synkronoi matkapuhelimen aika PC:n kanssa.

en: Send &file
fi: Lähetä &tiedosto

en: Send file to phone.
fi: Lähetä tiedosto puhelimeen.

en: &Phone
fi: &Puhelin

en: &Info
fi: &Tietoja

en: Retrieve phone information.
fi: Hae puhelimen tiedot.

en: Contacts (&SIM)
fi: Yhteystiedot (&SIM)

en: Retrieve contacts from SIM.
fi: Yhteystiedot sim-kortilta.

en: Contacts (&phone)
fi: Yhteystiedot (p&uhelin)

en: Retrieve contacts from phone memory.
fi: Yhteystiedot puhelimen muistista.

en: &Contacts (All)
fi: &Yhteystiedot (kaikki)

en: Retrieve contacts from phone and SIM memory.
fi: Yhteystiedot puhelimesta ja SIM-kortilta.

en: C&alls
fi: &Soitot

en: Retrieve call history.
fi: Hae soittohistoria.

en: &Messages
fi: &Viestit

en: Retrieve messages.
fi: Luetaan viestejä.

en: &Todos
fi: Te&htävät

en: Retrieve todos.
fi: Hae tehtävälista.

en: Calenda&r
fi: &Kalenteri

en: Retrieve calendar events.
fi: Hae kalenteritapahtumat.

en: Retrieve everything above.
fi: Hae kaikki yläpuolella olevat.

en: &Retrieve
fi: &Hae

en: &Contact
fi: &Yhteystieto

en: Create new contact.
fi: Luo uusi yhteystieto.

en: Calendar &event
fi: Kalenteri &tapahtuma

en: Create new calendar event.
fi: Luo uusi kalenteri merkintä.

en: &Todo
fi: &Tehtävä

en: Create new todo.
fi: Luo uusi tehtävä.

en: &Message
fi: &Viesti

en: Create new message.
fi: Luo uusi viesti.

en: &Create
fi: &Luo

en: &Save
fi: &Tallenna

en: Backup currently retrieved data (except messages).
fi: Varmuuskopioi juuri haetut tiedot (paitsi viestit).

en: S&ave messages
fi: Tallenna &viestit

en: Backup currently retrieved messages.
fi: Varmuuskopioi äskettäin haetut viestit.

en: &Import to phone
fi: Tuo puhel&imeen

en: Import data from backup to phone.
fi: Tuo tietoa varmuuskopioista puhelimeen.

en: I&mport messages to phone
fi: Tuo viestit puheli&meen

en: Import messages from backup to phone.
fi: Tuo viestejä varmuuskopioista puhelimeen.

en: Export messages to &emails
fi: Vie viestit &sähköposteihin

en: Export messages to emails in storage you choose.
fi: Vie viestit valitsemastasi paikasta sähköposteihin.

en: Export messages to &XML
fi: Vie viestit &XML tiedostoon

en: Export messages to XML file you choose.
fi: Vie viestit haluamaasi XML tiedostoon.

en: Export &contacts to XML
fi: Vie viestit XML tiedostoon

en: Export contacts to XML file you choose.
fi: Vie viestit haluamaasi XML tiedostoon.

en: &Backups
fi: &Varmuuskopiot

en: &Website
fi: &Verkkosivut

en: Visit Wammu website.
fi: Tutustu Wammun nettisivuihin.

en: &Support
fi: &Tuki

en: Visit Wammu support website.
fi: Tutustu Wammun tukisivuihin.

en: &Report bug
fi: &Raportoi virheestä

en: Report bug in Wammu, please include saved debug log if possible.
fi: Ilmoita virheestä Wammussa, sisällytä mahdollinen virheloki.

en: &Save debug log
fi: Tallenna debuggaus loki

en: Save a copy of debug log, please include this in bug report.
fi: Tallenna kopio virhelokista, lisää tämä virheraporttiin.

en: &Gammu Phone Database
fi: &Gammu puhelintietokanta

en: Visit database of user experiences with phones.
fi: Tutki käyttäjien kokemuksia puhelimista.

en: &Talkback
fi: &Takaisinpuhelu

en: Report your experiences into Gammu Phone Database.
fi: Kerro kokemuksistasi Gammun puhelintietokantaan.

en: &Donate
fi: Lahjoita

en: Donate to Wammu project.
fi: Lahjoita Wammu-projektille.

en: &About
fi: &Tietoja

en: Information about program.
fi: Tietoja ohjelmasta.

en: &Help
fi: &Ohje

en: Debug log created in temporary file <%s>. In case of crash please include it in bugreport!
fi: Virheenetsintäloki luotu väliaikaistiedostoon <%s>. Jos ohjelma kaatuu, sisällytä se virheraporttiin!

en: You can not work on this data, please retrieve it first from phone
fi: Et voi käsitellä tätä tietoa, hae se ensin puhelimesta

en: Data not up to date
fi: Tieto ei ajantasainen

en: Wammu could not import gammu module, program will be terminated.
fi: Wammu ei voinut tuoda gammu moduulia, ohjelma lopetetaan.

en: The import failed because python-gammu is compiled with different version of Gammu than it is now using (it was compiled with version %(compile)s and now it is using version %(runtime)s).
fi: Tuonti epäonnistui, koska python-gammu on käännetty toisella Gammun versiolla, kuin sillä, mitä nyt käytetään (se käännettiin versiolla %(compile)s ja nyt käytössä oleva versiolla %(runtime)s).

en: You can fix it by recompiling python-gammu against gammu library you are currently using.
fi: Voit korjata sen uudelleenkääntämällä python-gammun tämänhetkistä gammu-kirjastoa vasten.

en: Gammu module not working!
fi: Gammu moduuli ei toimi!

en: Gammu module was not found, you probably don't have properly installed python-gammu for current python version.
fi: Gammu-moddulia ei löydetty. Sinulla ei todennäkölisesti ole oikein asennettua python-gammua tämänhetkiselle pythonin versiolle.

en: The import failed with following error:
fi: Tuonti epäonnistui seuraavalla virheellä:

en: Wammu configuration was not found and Gammu settings couldn't be read.
fi: Wammun asetuksia ei löydetty ja Gammun asetuksia ei voi lukea.

en: Do you want to configure phone connection now?
fi: Haluatko konfiguroida puhelinyhteyden nyt?

en: Configuration not found
fi: Asetuksia ei löytynyt

en: You are using Wammu for more than a month. We would like to hear from you how your phone is supported. Do you want to participate in this survey?
fi: Olet käyttänyt Wammua jo yli kuukauden. Haluaisimme tietää, kuinka hyvin puhelintasi tuetaan. Haluaisitko ottaa osaa tähän kyselyyn?

en: Press Cancel to never show this question again.
fi: Paina Peruuta ja tätä ei kysytä uusiksi.

en: Thanks for using Wammu
fi: Kiitos kun käytät Wammua

en: Migrated from older Wammu
fi: Tuotu vanhemmasta Wammusta

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Settings
fi: Asetukset

en: Restore
fi: Palauta

en: Minimize
fi: Pienennä

en: Close
fi: Sulje

en: battery
fi: akku

en: no battery
fi: ei akkua

en: fault
fi: virhe

en: charging
fi: ladataan

en: charged
fi: ladattu

en: Bat: %(battery_percent)d %% (%(power_source)s), Sig: %(signal_level)s, Time: %(time)s
fi: Akku: %(battery_percent)d %% (%(power_source)s), Signaali: %(signal_level)s, Aika: %(time)s

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Disconnected
fi: Yhteys katkaistu

en: You changed parameters affecting phone connection, they will be used next time you connect to phone.
fi: Vaihtamasi parametrit vaikuttavat puhelin yhteyteen, niitä käytetään kun seuraavan kerran yhdistät puhelimen.

en: Notice
fi: Huomautus

en: Looks like normal program termination, deleting log file.
fi: Vaikuttaa normaalilta suoritukselta, poistetaan lokitiedosto.

en: Failed to unlink temporary log file, please delete it yourself.
fi: Väliaikaista lokitiedostoa ei pystytty poistamaan, ole hyvä ja poista se itse.

en: Filename: %s
fi: Tiedosto: %s

en: Error while communicating with phone
fi: Virhe ottaessa yhteyttä puhelimeen

en: Error Occured
fi: Virhe

en: Operation in progress
fi: Toiminto käynnissä

en: voice tag %x
fi: äänikomento %x

en: Folder
fi: Hakemisto

en: Writing message(s)...
fi: Kirjoitetaan viesti(t)...

en: It was not possible to read saved message! There is most likely some bug in Gammu, please contact author with debug log of this operation. To see message in Wammu you need to reread all messsages.
fi: Ei ollut mahdollista lukea tallennettua viestiä! Gammussa vaikuttaa olevan bugi, ole hyvä ja ota yhteyttä ohjelman luojaan. Liitä mukaan debuggausloki. Nähdäksesi viestit Wammussa pitää sinun uudelleen lukea kaikki viestit.

en: Could not read saved message!
fi: Tallennettua viestiä ei pysty avaamaan!

en: Writing contact...
fi: Kirjoitetaan yhteystietoja...

en: It was not possible to read saved entry! It might be different than one saved in phone untill you reread all entries.
fi: Ei ollut mahdollista lukea tallennettua tietoa! Ehkä se on erillainen kuin puhelimeen tallennettu kunnes uudelleen luet kaikki tiedot.

en: Could not read saved entry!
fi: Ei voitu lukea talletettua tietoa!

en: Writing calendar...
fi: Kirjoitetaan kalenteria...

en: Writing todo...
fi: Kirjoitetaan tehtävä...

en: Gammu messages backup
fi: Gammu viestien varmuuskopio

en: All backup formats
fi: Kaikki varmuuskopio muodot

en: Gammu backup [all data]
fi: Gammu varmuuskopio [kaikki tieto]

en: Nokia backup [contacts]
fi: Nokia varmuuskopio [yhteystiedot]

en: vCard [contacts]
fi: vCard [yhteystiedot]

en: LDIF [contacts]
fi: LDIF [yhteystiedot]

en: vCalendar [todo,calendar]
fi: vKalenteri [tehtävä,kalenteri]

en: iCalendar [todo,calendar]
fi: iKalenteri [tehtävä,kalenteri]

en: Save data as...
fi: Talleta tieto nimellä...

en: Read data
fi: Lue tietoja

en: Save backup as...
fi: Tallenna varmuuskopio nimellä...

en: Import backup
fi: Tuo varmuuskopio

en: Error while reading backup
fi: Virhe luettaessa varmuuskopioita

en: Data has been read from file "%s"
fi: Tieto luettu tiedostosta "%s"

en: %d messages
fi: %d viestit

en: No importable data were found in file "%s"
fi: Tuotavaa tietoa ei löytynyt tiedostosta "%s"

en: No data to import
fi: Ei tietoa tuotavaksi

en: Following data was found in backup, select which of these do you want to be added into phone.
fi: Varmuuskopioista löytyi seuraavat tiedot, valitse ne, jotka haluat lisätä puhelimeen.

en: Select what to import
fi: Valitse mitä tuodaan

en: Importing data...
fi: Tuodaan tietoa...

en: Backup has been imported from file "%s"
fi: Varmuuskopio tuotu tiedostosta "%s"

en: Backup imported
fi: Varmuuskopio tuotu

en: Restoring from file "%s" has failed, some parts of backup might have been stored to phone and some were not.
fi: Palauttaminen tiedostosta "%s" epäonnistui. Osa varmuuskopiosta on saattanut tallentua puhelimeesi ja osa ei.

en: Backup import failed
fi: Varmuuskopion tuonti epäonnistui

en: %d phone contact entries
fi: %d puhelimen yhteystiedot

en: %d SIM contact entries
fi: %d SIM yhteystiedot

en: %d to do entries
fi: %d Tehtävä merkinnät

en: %d calendar entries
fi: %d Kalenteri merkinnät

en: Backup saved from phone %s
fi: Vamuuskopio tallennettu puhelimesta %s

en: , serial number %s
fi: , sarjanumero %s

en: Backup was created by %s
fi: %s loi varmuuskopion

en: Backup saved on %s
fi: Varmuuskopio tallennettu %s :sta

en: Backup has been saved to file "%s"
fi: Varmuuskopio tallennettu tiedostoon "%s"

en: Data has been saved to file "%s"
fi: Tieto tallennettu tiedostoon "%s"

en: Error while saving backup
fi: Virhe tallennettaessa varmuuskopiota

en: Error while saving backup, probably some limit inside of Gammu exceeded.
    %s
fi: Virhe varmuuskopion tallentamisessa, oletettavasti jokin Gammun sisäinen raja saavutettu.
    %s

en: Are you sure you want to delete contact "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa yhteystiedon "%s"?

en: Are you sure you want to delete call from "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa puhelut "%s"?

en: Are you sure you want to delete message from "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa viestin "%s"?

en: Are you sure you want to delete todo entry "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa tehtävän "%s"?

en: Are you sure you want to delete calendar entry "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa kalenterimerkinnän "%s"?

en: Are you sure you want to delete %d contact? | Are you sure you want to delete %d contacts?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa %d yhteystiedon?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %d yhteystiedot?

en: Are you sure you want to delete %d call? | Are you sure you want to delete %d calls?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa puhelun %d?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa puhelut %d?

en: Are you sure you want to delete %d message? | Are you sure you want to delete %d messages?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa viestin %d?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa viestit %d?

en: Are you sure you want to delete %d todo entry? | Are you sure you want to delete %d todo entries?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa %d tehtävä merkinnän?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %d tehtävä merkinnät?

en: Are you sure you want to delete %d calendar entry? | Are you sure you want to delete %d calendar entries?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa %d kalenterimerkinnän?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %d kalenterimerkintää?

en: Confirm deleting
fi: Vahvista poisto

en: Deleting contact(s)...
fi: Poistetaan yhteystieto(ja)...

en: Deleting message(s)...
fi: Tuhoa viesti(t)...

en: Deleting todo(s)...
fi: Poistetaan tehtävä(iä)...

en: Deleting calendar event(s)...
fi: Poistetaan kalenterimerkintää(töjä)...

en: Reading phone information
fi: Luetaan puhelimen tietoja

en: Reading calls of type %s
fi: Luetaan %s tyyppisiä puheluita

en: Reading contacts from %s
fi: Luetaan yhteystietoja %s :tä

en: Reading messages
fi: Luetaan viestejä

en: Reading todos
fi: Luetaan tehtäviä

en: Reading calendar
fi: Luetaan kalenteria

en: Setting time in phone...
fi: Asettaa puhelimen aikaa...

en: Send file to phone
fi: Lähetä tiedosto puhelimeen

en: Sending file to phone...
fi: Lähetetään tiedostoa puhelimeen...

en: Transfer has been rejected by phone.
fi: Puhelin hylkäsi siirron.

en: Transfer rejected!
fi: Siirto hylätty!

en: One moment please, connecting to phone...
fi: Hetkinen, yhdistetään puhelimeen...

en: Phone connection is not properly configured, can not connect to phone.
fi: Puhelinyhteys ei ole oikein määritelty, et voi kytkeytyä puhelimeen.

en: Connection not configured!
fi: Yhteyttä ei ole määritetty!

en: Please enter %s code:
fi: Anna %s koodi:

en: Phone asks for security code
fi: Puhelin pyytää turvakoodia

en: Your phone has just received incoming call
fi: Puhelimesi vastaanotti juuri puhelun

en: Your phone has just received incoming call from %s
fi: Puhelimesi vastaanotti juuri puhelun numerosta %s

en: Incoming call
fi: Tuleva puhelu

en: Reject
fi: Hylkää

en: Accept
fi: Hyväksy

en: One moment please, disconnecting from phone...
fi: Hetkinen, katkaistaan yhteyttä puhelimeen...

en: Searching for phone can not be performed while you are connected to phone, please disconnect first.
fi: Puhelimen etsintää ei voida toteuttaa, kun olet yhteydessä puhelimeen. Katkaise yhteys puhelimeen ensin.

en: You are connected to phone!
fi: Yhdistetty phelimeen!

en: Predefined animation number %d
fi: Esivalittu animaatio numero %d

en: Unknown predefined sound #%d
fi: Tuntematon esivalittu ääni #%d

en: Some parts of this message were not decoded correctly, probably due to missing support for it in Gammu.
fi: Joitain osia viestistä ei ole koodattu oikein, luultavasti Gammu ei tue kyseistä koodausta.

en: Checking %s
fi: Tarkistetaan %s

en: Could not guess vendor
fi: Ei voitu selvittää valmistajaa

en: Guessed as %s
fi: Arvattu seuraavana: %s

en: Discovering Bluetooth devices using %s
fi: Etsitään Bluetooth-laitteita käyttäen %s

en: No Bluetooth device found
fi: Bluetooth-laitetta ei löydetty

en: All Bluetooth devices discovered, connection tests still in progress...
fi: Kaikki Bluetooth-laitteet löydetty, yhteystestit vielä käynnissä...

en: Could not access Bluetooth subsystem (%s)
fi: Ei pääsyä Bluetooth alijärjestelmään (%s)

en: PyBluez not found, it is not possible to scan for Bluetooth devices.
fi: PyBluezia ei löydy, ei ole mahdollista etsiä Bluetooth-laitteita.

en: No Bluetooth searching
fi: Ei Bluetooth etsintää

en: Finished %s
fi: Lopetettu %s

en: All finished, found %d phones
fi: Valmis, löytyi %d puhelinta

en: Failed to connect to phone
fi: Kytkeytyminen puhelimeen epäonnistui

en: You did not specify valid phone number.
fi: Et antanut toimivaa puhelinnumeroa.

en: Invalid phone number
fi: Väärä puhelinnumero

en: Configuration done
fi: Asetukset muutettu

en: Thank you for configuring phone connection.
fi: Kiitos puhelinasetusten tekemisestä.

en: You can enter any name which you will use to identify your phone.
fi: Voit antaa nimen, jolla puhelimesi profiili tunnistetaan jatkossa.

en: Connection test
fi: Yhteyden testaus

en: Wammu is now testing phone connection, please wait...
fi: Wammu testaa yhteyttä puhelimeen, oottele ihan rauhassa...

en: Phone has been found.
fi: Puhelin on löytynyt.

en: Manufacturer: %(manufacturer)s
    Model: %(model)s
fi: Valmistaja: %(manufacturer)s
    Malli: %(model)s

en: Phone connection test is still active, you can not continue.
fi: Puhelimen yhteyden testaus on yhä käynnissä, et voi jatkaa.

en: Testing still active!
fi: Testaus vielä aktiivisena!

en: Phone has not been found, are you sure you want to continue?
fi: Puhelin ei löydy. Oletko varma, että haluat jatkaa?

en: Phone not found!
fi: Puhelinta ei löydy!

en: Phone search
fi: Puhelimen haku

en: Phone searching status
fi: Puhelimen etsinnän tilanne

en: Phone search is still active, you can not continue.
fi: Puhelimien haku vielä kesken, et voi jatkaa eteenpäin.

en: Searching still active!
fi: Haku vielä kesken!

en: No phone has not been found, you can not continue.
fi: Yhtään puhelinta ei löydynyt, voit jatkaa eteenpäin.

en: No phone found!
fi: Puhelinta ei löydy!

en: Wammu is now searching for phone:
fi: Wammu yrittää nyt löytää puhelimesi:

en: No phone has been found!
fi: Yhtään puhelinta ei löytynyt!

en: Phone %(manufacturer)s %(model)s on device %(port)s using connection %(connection)s
fi: Puhelin %(manufacturer)s %(model)s portissa %(port)s käyttää yhteyttä %(connection)s

en: Select phone to use from below list
fi: Valitse puhelin listasta

en: Select phone
fi: Valitse puhelin

en: Following phone will be used:
fi: Seuraavaa puhelinta käytetään:

en: No phone selected!
fi: Puhelinta ei ole valittu!

en: Manual configuration
fi: Manuaalinen asetus

en: Device where phone is connected
fi: Laite, johon puhelimesi on kytketty

en: Connection type
fi: Yhteys

en: You need to select device which will be used.
fi: Sinun tulee valita laite, jota käytetään.

en: No device selected!
fi: Laitetta ei ole valittu!

en: You need to select connection type which will be used.
fi: Sinun tulee valita yhteyden tyyppi, jota käytetään.

en: No connection selected!
fi: Yhteyttä ei ole valittu!

en: Phone Device
fi: Puhelin laite

en: Please enter device where phone is accessible
fi: Ole hyvä ja kerro laite, josta puhelimesi on yhdistettävissä

en: Driver to use
fi: Käytä ajuria

en: Sorry no driver matches your configuration, please return back and try different settings or manual configuration.
fi: Konfiguraatiotasi vastaavaa ajuria ei löytynyt, palaa takaisin ja kokeile toisia asetuksia tai manuaalista konfiguraatiota.

en: Please select which driver you want to use. Follow the help text shown below to select the best one.
fi: Valitse ajuri, jota haluat käyttää. Seuraa allaolevaa aputekstiä parhaan valitsemiseksi.

en: Please select connection type, default choice should be best in most cases.
fi: Valitse yhteystyyppi, oletusvalinta on yleensä paras.

en: Phone type
fi: Puhelimen malli

en: Please select phone manufacturer or type. Try to be as specific as possible.
fi: Valitse puhelimen valmistaja tai tyyppi. Yritä olla mahdollisimman tarkka.

en: Search all connections
fi: Etsi kaikki yhteydet

en: Wizard will search for all possible connections. It might take quite long time to search all possible connection types.
fi: Velho etsii kaikkia mahdollisia yhteyksiä. Tämä saattaa kestää melko pitkään.

en: USB cable
fi: USB kaapeli

en: Many phones now come with USB cable, select this if you're using this connection type.
fi: Monet puhelimet tulevat USB-kaapelilla, valitse tämä jos haluat käyttää tätä yhteystyyppiä.

en: Bluetooth connection is wireless and does not require direct visibility. Phone needs to be properly paired with computer before proceeding.
fi: Bluetooth yhteydet ovat langattomia ja eivät vaadi näköyhteyttä. Puhelin pitää olla paritettuna tietokoneen kanssa ennen jatkamista.

en: IrDA
fi: IrDa

en: IrDA wireless connection requires direct visibility, please make sure this is fullfilled and computer can see phone.
fi: IrDa infrapunayhteys vaatii näköyhteyden. Pidä puhelin näkyvillä.

en: Serial cable
fi: Sarjakaapeli

en: This is not often used connection, but was very popular for older phones.
fi: Tämä ei ole usein käytetty yhteystyyppi, mutta oli erittäin suosittu vahoissa puhelimissa.

en: How is your phone connected?
fi: Kuinka puhelimesi on kytketty?

en: Configuration style
fi: Asetuksien tyyli

en: Guided configuration
fi: Ohjattu asetusten teko

en: Automatically search for a phone
fi: Yritä löytää puhelin automaattisesti

en: You will be guided through configuration by phone connection type and vendor.
fi: Sinut ohjataan konfiguraation läpi puhelintyypin ja mallin perusteella.

en: Wizard will attempt to search phone on usual ports.
fi: Velho yrittää etsiä puhelimen yleisimmistä porteista.

en: You know what you are doing and know exact parameters you need for connecting to phone.
fi: Tiedät mitä olet tekemässä ja tiedät tarkat parametrit, jotka tarvitset yhteyden tekemiseen.

en: How do you want to configure your phone connection?
fi: Kuinka haluat tehdä asetukset puhelimen yhteydelle?

en: If you have no idea how to configure your phone connection, you can look at Gammu Phone Database for other users experiences:
fi: Jos et tiedä mitkä asetukset sinun tulisi valita, voit tutkia Gammun puhelintietokannasta muiden käyttäjien kokemuksia:

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: This wizard will help you with configuring phone connection in Wammu.
fi: Tämä velho auttaa sinut läpi puhelinyhteyden tekemisessä.

en: Please make sure you have phone ready, powered on and one of connection methods is set up:
fi: Varmista että puhelin on valmis, päällä ja jokin yhteysmuoto on asetettu:

en: Cable is connected.
fi: Johto on yhdistetty.

en: You have enabled IrDA and phone is in visible range.
fi: IrDa on päällä ja puhelin on näkyvillä.

en: You have paired Bluetooth with computer.
fi: Bluetooth on paritettu tietokoneen kanssa.

en: As soon as your phone is ready, you can continue.
fi: Kun puhelimesi on valmis, voit jatkaa.

en: Wammu Phone Configuration Wizard
fi: Wammu asetusvelho

en: Ignoring unknown
fi: Sivutetaan tuntematon

en: While reading, entry on location %d reported unknown error, ignoring it!
fi: Luettaessa kohdetta sijainnissa %d tapahtui tuntematon virhe, ohitetaan!

en: Ignoring corrupted
fi: Sivuutetaan korruptoitunut

en: While reading, entry on location %d seems to be corrupted, ignoring it!
fi: Luettaessa kohdetta, sijainti %d vaikuttaa olen korruptoitunut, sivuutetaan!

en: Could not find timidity, melody can not be played
fi: Timidy ohjelmaa ei löydy, melodiaa ei voi soittaa

en: Timidity not found
fi: Timidityä ei löydy

en: Select contact from below list
fi: Valitse yhteystieto listasta

en: Select contact
fi: Valitse yhteystieto

en: Select number for selected contact
fi: Valitse numero valitulle yhteystiedolle

en: Select phone number
fi: Valitse puhelinnumero

en: Please enter here path to gammu configuration file you want to use.
fi: Ole hyvä ja kerro tähän polku Gammun asetustiedostoon, jota haluat käyttää.

en: Gammurc path
fi: Gammurc polku

en: You can configure connection parameters on Connection tab.
fi: Voit asettaa yhteyden parametreja Yhteys-välilehdellä.

en: Automatically connect to phone on startup
fi: Yhdistä puhelin automaattisesti käynnistettäessä

en: Whether you want application automatically connect to phone when it is started.
fi: Haluatko ohjelman ottavan yhteyden puhelimeen käynnistyessään.

en: Show debug log
fi: Näytä debuggaus loki

en: Show debug information on error output.
fi: Näytä debuggaus tiedot virheilmoituksessa.

en: Synchronize time
fi: Tahdista aika

en: Synchronise time in phone with computer time while connecting.
fi: Tahdista puhelimen aika tietokoneen aikaan yhdistämisen aikana.

en: Startup information
fi: Käynnistystietoja

en: Display startup on phone (not supported by all models).
fi: Näytä käynnistys puhelimessa (ei tuettu kaikissa malleissa).

en: Lock device
fi: Lukitse laite

en: Whether to lock device in /var/lock. On some systems you might lack privileges to do so.
fi: Lukitaanko laite tiedostoon /var/lock. Joissakin järjestelmissä oikeutesi ei ehkä riitä tämän tekemiseen.

en: Phone connection
fi: Yhteys

en: Name for this configuration.
fi: Tämän asetuksen nimi.

en: Device, where your phone is connected.
fi: Laite, johon puhelimesi on kytketty.

en: Device
fi: Laite

en: Connection which your phone understands, check Gammu documentation for connection details.
fi: Yhteys, jonka puhelimesi ymmärtää, tarkista yksityiskohdat Gammu-dokumentaatiosta.

en: Connection
fi: Yhteys

en: Phone model, you can usually keep here auto unless you have any problems.
fi: Puhelin malli, voit yleensä pitää tämän auto:na jos ei ole ongelmia.

en: Model
fi: Malli

en: Whether images in messages should be scaled when displayed. This is usually good idea as they are pretty small.
fi: Pitäisikö viesteissä olevia kuvia skaalata näytettäessä. Tämä on yleensä hyvä idea, koska ne ovat hyvin pieniä.

en: Scale images
fi: Skaalaa kuvia

en: Attempt to reformat text
fi: Yritetään uudelleenmuotoilla teksti

en: If you get sometimes "compressed" messages likeTHIStext, you should be interested in this choice.
fi: Jos saat toisinaan TÄMÄNkaltaisia "tiivistettyjä" viestejä, sinun pitäisi olla kiinnostunut tästä valinnasta.

en: Default options for new message
fi: Oletusasetukset uusille viesteille

en: Create concatenated message, what allows to send longer messages.
fi: Luo yhdistetty viesti, joka sallii pidempien viestien lähetyksen.

en: Create unicode message
fi: Luo unicode-viesti

en: Request delivery report by default
fi: Pyydä välitystiedot oletuksena

en: Use 16bit Id
fi: Käytä 16 bittistä Id:tä

en: Use 16 bit Id inside message. This is safe for most cases.
fi: Käytä 16 bittistä Id:tä viestissä. Tämä on useimmiten turvallisinta.

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Automatic starting with first name
fi: Automaattinen aloitus etunimellä

en: Automatic starting with last name
fi: Automaattisesti sukunimen mukaan

en: Custom, use format string below
fi: Käytä formaattia alapuolella

en: Name display format
fi: Nimen esitysmuoto

en: Format string for name displaying. You can use %%(value)s format marks. Currently available values are: %s.
fi: Muoto nimen esittämiseen. Voit käyttää %%(value)s muotoiluja. Tällä hetkellä saatavilla olevat arvot ovat: %s.

en: Name format string
fi: Nimen muotoilu

en: How often refresh phone state in application status bar. Enter value in miliseconds, 0 to disable.
fi: Kuinka usein puhelimen tila päivitetään ohjelman statusbarissa. Anna arvo millisekunneissa, 0 ottaa pois käytöstä.

en: Refresh phone state
fi: Päivitä puhelimen tila

en: Whether to ask for confirmation when deleting entries.
fi: Kysytäänkö vahvistus kun poistetaan merkintöjä.

en: Task bar icon
fi: Tehtäväpalkin ikoni

en: Show icon in task bar.
fi: Näytä ikoni ilmoitusalueella.

en: Default time to be used for newly created time fields.
fi: Oletusaika, jota tullaan käyttämään uusissa aikavyöhykkeissä.

en: Default time
fi: Oletusaika

en: Default date to be used for newly created time fields. Enter amount of days from today (1=tomorrow).
fi: Oletuspäiväys, jota käytetään äskettäin luodulle aikakentille. Syötä päivien määrä alkaen tästä päivästä (1=eilen).

en: Default date=now + x days
fi: Oletusaika = nyt + x päivää

en: How many entries will be shown in newly created item.
fi: Kuinka monta syötettä näytetään uusissa tiedoissa.

en: Entries for new item
fi: Uuden tiedon syötteet

en: Prefix for non international phone numbers.
fi: Etuliite ei kansainvälisiin puhelinnumeroihin.

en: Number prefix
fi: Numeron etuliite

en: Applies only when Wammu can not find proper count of entries to read. This number limits how many empty entries will be read before reading will be stopped.
fi: Käytetään vain, jos Wammu ei löydä oikeaa määrää merkintöjä luettavaksi. Tämä luku rajoittaa, kuinka monta tyhjää merkintää luetaan ennen lukemisen lopettamista.

en: Maximal empty entries if total is guessed
fi: Suurin määrä tyhjiä merkintöjä, jos kokonaismäärä on arvio

en: In case phone reports wrongly number of entries, Wammu would try to read infinitely or till error. This number limits how many empty entries will be read before reading will be stopped.
fi: Jos puhelin kertoo merkintöjen määrän väärin, Wammu yrittää lukea äärettömästi tai kunnes virhe tapahtuu. Tämä luku rajoittaa, kuinka monta tyhjää arvoa luetaan ennen kuin lukeminen lopetetaan.

en: Maximal empty entries if total is known
fi: Enimmäismäärä tyhjille kohdille jos yhteismäärä on tiedossa

en: View
fi: Näytä

en: Other
fi: Muu

en: Hacks
fi: Hackit

en: You don't have any phone connection configured. Wammu will not be able to conect to your phone!
fi: Yhtään puhelinyhteyttä ei ole konfiguroitu. Wammu ei pysty yhdistämään puhelimeesi!

en: No phone configured!
fi: Puhelimia ei ole konfiguroitu!

en: I don't know
fi: En tiedä

en: Select this option only if really necessary. You will be provided with too much options in next step.
fi: Valitse tämä kohta vain jos pakollista, muutoin saat liian paljon valintoja seuraavaan kohtaan.

en: Symbian based phone
fi: Symbian pohjainen puhelin

en: Go on if your phone uses Symbian OS (regardless of manufacturer).
fi: Jatka, jos puhelimesi käyttää Symbian-käyttöjärjestelmää (laitevalmistajasta riippumatta).

en: Alcatel phone
fi: Alcatel puhelin

en: Alcatel phone not running Symbian.
fi: Alcatel puhelin, jossa ei Symbiania.

en: BenQ/Siemens phone
fi: BenQ/Siemens puhelin

en: BenQ or Siemens phone not running Symbian.
fi: BenQ tai Siemens puhelin, jossa ei Symbiania.

en: Motorola phone
fi: Motorola puhelin

en: Motorola phone not running Symbian.
fi: Motorola puhelin, jossa ei Symbiania.

en: Nokia phone
fi: Nokia puhelin

en: Nokia phone not running Symbian.
fi: Nokia puhelin ilman Symbiania.

en: Samsung phone
fi: Samsung puhelin

en: Samsung phone not running Symbian.
fi: Samsung puhelin ilman Symbiania.

en: Sharp phone
fi: Sharp puhelin

en: Sharp phone not running Symbian.
fi: Sharp puhelin ilman Symbiania.

en: Sony Ericsson phone
fi: Sony Ericsson puhelin

en: Sony Ericsson phone not running Symbian.
fi: Sony Ericsson puhelin ilman Symbiania.

en: None of the above
fi: Ei mikään yllä mainituista

en: Select this option if nothing above matches.
fi: Valitse tämä kohta mikäli yksikään ylläolevista ei täsmää.

en: OBEX and IrMC protocols
fi: OBEX ja IrMC -protokollat

en: Standard access to filesystem. Not a good choice for Nokia if you want to access data.
fi: Perus yhteys tiedostojärjestelmään. Ei suositeltava Nokialle jos haluat pääsyn tietoihin.

en: Standard access to filesystem and sometimes also to phone data. Good choice for recent phones.
fi: Tavallinen pääsy tiedostojärjestelmään ja joskus myös puhelimen tietoihin. Hyvä valinta useimmille puhelimille.

en: Symbian using Gnapplet
fi: Symbian käyttäen Gnapplet:ia

en: You have to install Gnapplet into phone before using this connection. You can find it in Gammu sources.
fi: Sinun täytyy asentaa Gnapplet puhelimeesi ennen kuin käytät tätä yhteyttä. Löydät sen Gammun lähdekoodista.

en: Nokia proprietary protocol
fi: Nokian omistama protokolla

en: Nokia proprietary protocol FBUS.
fi: Nokian omistama FBUS -protokolla.

en: Nokia proprietary service protocol
fi: Nokian omistama palveluprotokolla

en: Nokia proprietary protocol MBUS. Older version, use FBUS if possible.
fi: Nokian omistama MBUS -protokolla. Vanhemmissa versioissa käytä FBUS -protokollaa jos mahdollista.

en: AT based
fi: AT-pohjainen

en: This provides minimal access to phone features. It is recommended to use other connection type.
fi: Tämän avulla saat minimaalisen pääsyn puhelimen toimintoihin. Suosittelemme käyttämään toista yhteystyyppiä.

en: Good choice for most phones except Nokia and Symbian based. Provides access to most phone features.
fi: Hyvä valinta useimmille muille kuin Nokia ja Symbian -puhelimille. Tarjoaa pääsyn suurimpaan osaan puhelimen toiminnoista.

en: Enter device name of serial port.
fi: Syötä sarjaportin laitenimi.

en: Enter device name of emulated serial port.
fi: Syötä emuloidun sarjaportin laitenimi.

en: Enter Bluetooth address of your phone.
fi: Syötä puhelimesi Bluetooth-osoite.

en: You don't have to enter anything for this settings.
fi: Sinun ei tarvitse syöttää tähän asetukseen mitään.

en: Enter device name of USB port.
fi: Syötä USB-portin laitenimi.

en: Generic AT over serial line or it's emulation
fi: Yleinen AT fyysisen tai emuloidun sarjaportin yli

en: Select this if you have real serial port or it is emulated by phone driver (eg. virtual COM port, /dev/rfcomm, /dev/ircomm, etc.).
fi: Valitse tämä, jos sinulla on oikea sarjaportti tai puhelinajuri emuloi sen (esim. virtuaalinen COM-portti, /dev/rfcomm, /dev/ircomm jne.).

en: Generic AT at %d bps
fi: Yleinen AT nopeudella %d bps

en: Select this if your phone requires transfer speed %d bps.
fi: Valitse tämä, jos puhelimesi tarvitsee siirtonopeuden %d bps.

en: AT over Bluetooth
fi: AT Bluetoothin yli

en: Select this if your phone is connected over Bluetooth and you want to use native Bluetooth connection.
fi: Valitse tämä, jos puhelimesi on yhdistetty Bluetoothilla ja haluat käyttää natiivia Bluetooth-yhteyttä.

en: AT over Bluetooth with RF searching
fi: AT Bluetoothin yli käyttäen RF hakua

en: Use for Bluetooth stack and 6210 / DCT4 Nokia models, which don't inform about Bluetooth services correctly (6310, 6310i with firmware lower than 5.50, 8910,..)
fi: Käytä Bluetoothille jos käytössä on jokin Nokian 6210 / DCT4 malli, joka ei käytä Bluetooth-palveluja oikein (6310, 6310i jossa firmware vanhempi kuin 5.50, 8910,..)

en: AT over IrDA
fi: AT yli IrDA

en: Select this if your phone is connected over IrDA and you want to use native IrDA connection.
fi: Valitse tämän, jos puhelimesi on kytketty  IrDA-yhteyden avulla ja haluat käyttää natiivia IrDA-yhteyttä.

en: AT over DKU2
fi: AT yli DKU2

en: Select this if your phone is connected using DKU2 cable.
fi: Valitse tämä, jos puhelimesi käyttää DKU2 kaapelia.

en: Generic OBEX over serial line or it's emulation
fi: Yleinen OBEX fyysisen tai emuloidun sarjaportin yli

en: OBEX over Bluetooth
fi: OBEX yli Bluetooth

en: OBEX over Bluetooth with RF searching
fi: OBEX yli Bluetoothin RF -haulla

en: OBEX over IrDA
fi: OBEX yli IrDA

en: Gnapplet over Bluetooth
fi: Gnapplet yli Bluetooth

en: Gnapplet over IrDA
fi: Gnapplet yli IrDA

en: MBUS proprietary protocol
fi: MBUS oma protokolla

en: Protocol used in older Nokia phones.
fi: Protokolla, jota käytetään vanhemmissa Nokian puhelimissa.

en: FBUS proprietary protocol
fi: FBUS oma protokolla

en: Protocol used in Nokia phones. Please try selecting more specific options first.
fi: Nokian protokolla. Yritä valita tarkempia vaihtoehtoja ensin.

en: DKU5 cable
fi: DKU5 -kaapeli

en: Nokia Connectivity Adapter Cable DKU-5 (original cable or compatible), for phones with USB chip like Nokia 5100.
fi: Nokia Connectivity Adapter -kaapeli DKU-5 (alkuperäinen kaapeli tai yhteensopiva) puhelimille, joissa on USB-siru, kuten Nokia 5100.

en: PL2303 cable
fi: PL2303 -kaapeli

en: New Nokia protocol for PL2303 USB cable (usually third party cables), for phones with USB chip like Nokia 5100.
fi: Uusi Nokia -protokolla PL2303 USB-kaapelille (tavallisesti kolmannen osapuolen kaapelit), puhelimille, joissa on USB-siru, kuten Nokia 5100.

en: DKU2 cable
fi: DKU2 -kaapeli

en: Nokia Connectivity Cable DKU-2 (original cable or compatible), for phones without USB chip like Nokia 6230.
fi: Nokia-liitäntäkaapeli DKU-2 (alkuperäinen kaapeli tai yhteensopiva) puhelimille, joissa ei ole USB-sirua, kuten Nokia 6230.

en: DLR3-3P/CA-42 cable
fi: DLR3-3P / CA-42 -kaapeli

en: Nokia RS-232 Adapter Cable DLR-3P (original cable or compatible), usually with phones like Nokia 7110/6210/6310.
fi: Nokia RS-232-sovitinkaapeli DLR-3P (alkuperäinen kaapeli tai yhteensopiva), yleensä Nokia 7110/6210/6310 -puhelinten kanssa.

en: FBUS proprietary protocol using ARK cable
fi: FBUS-protokolla, jossa käytetään ARK-kaapelia

en: ARK cable (third party cable) for phones not supporting AT commands like Nokia 6020.
fi: ARK-kaapeli (kolmannen osapuolen kaapeli) puhelimiin, jotka eivät tue AT-komentoja, kuten Nokia 6020.

en: DKU5 phone with ARK cable
fi: DKU5-puhelin ARK-kaapelilla

en: ARK cable (third party cable) for phones with USB chip like Nokia 5100.
fi: ARK-kaapeli (kolmannen osapuolen kaapeli) puhelimille, joissa on USB-siru, kuten Nokia 5100.

en: Phonet over Bluetooth
fi: Phonet Bluetoothin kautta

en: Nokia protocol for Bluetooth stack with other DCT4 Nokia models.
fi: Nokian protokolla Bluetooth -pinoon muiden DCT4 Nokia -mallien kanssa.

en: FBUS over Bluetooth (emulated serial port)
fi: FBUS Bluetoothin kautta (emuloitu sarjaportti)

en: Nokia protocol for Bluetooth stack with Nokia 6210.
fi: Nokian protokolla Bluetooth-pinoon Nokia 6210 -puhelimella.

en: Using emulated serial port.
fi: Käytetään emuloitua sarjaporttia.

en: Phonet over Bluetooth (emulated serial port)
fi: Phonet Bluetoothin kautta (emuloitu sarjaportti)

en: FBUS over Bluetooth
fi: FBUS Bluetoothin kautta

en: Phonet over Bluetooth with RF searching
fi: Phonet Bluetoothin kautta RF -haulla

en: Nokia protocol for Bluetooth stack with DCT4 Nokia models, which don't inform about services correctly (6310, 6310i with firmware lower than 5.50, 8910,..).
fi: Nokian protokolla Bluetooth -pinoon Nokian DCT4 malleilla, jotka eivät käytä palveluita oikein (6310, 6310i ja laiteohjelmisto on vanhempi kuin 5.50, 8910, ..).

en: Phonet over IrDA
fi: Phonet IrDA:n yli

en: Nokia protocol for infrared with other Nokia models.
fi: Nokian infrapunaprotokolla muiden Nokia mallien kanssa.

en: FBUS over IrDA
fi: FBUS IrDA:n yli

en: Nokia protocol for infrared with Nokia 6110/6130/6150.
fi: Nokian infrapunaprotokolla Nokia 6110/6130/6150 -puhelimissa.

en: Mailboxes
fi: Postilaatikot

en: Select mailbox file...
fi: Valitse postilaatikkotiedosto...

en: Saving messages to mailbox
fi: Tallennetaan viestejä postilaatikkoon

en: %(count)d messages exported to "%(path)s" (%(type)s)
fi: %(count)d viestit lähetetty "%(path)s" (%(type)s)

en: mailbox
fi: postilaatikko

en: Select maildir directory where to save files
fi: Valitse postitiedostokansio, johon tiedosto tallennetaan

en: Selected folder does not contain new subfolder and thus probably is not valid maildir.
    
    Do you want to create new subfolder and export to it?
fi: Valittu kansio ei sisällä uutta alikansiota joten se ei ehkä ole oikea postitiedosto.
    
    Haluatko luoda uuden alikansion ja viedä sinne?

en: Folder doesn't look like maildir!
fi: Kansio ei vaikuta postitiedostolta!

en: Creating of folder failed, bailing out.
fi: Kansion luonti epäonnistui, keskeytetään.

en: Can not create folder!
fi: Kansiota ei voi luoda!

en: Saving messages to maildir
fi: Tallennetaan viestejä postihakemistoon

en: Output file already exists, this usually means that this message was already saved there.
    
    Do you wish to overwrite file %s?
fi: Output tiedosto on jo olemassa, tämä tarkoittaa yleensä sitä, että tämä viesti on jo tallennettu sinne.
    
    Haluatko ylikirjoittaa tiedoston %s?

en: File already exists!
fi: Tiedosto on jo olemassa!

en: maildir
fi: postihakemisto

en: Connecting to IMAP server...
fi: Yhdistetään IMAP palvelimeen...

en: Can not login, you probably entered invalid login information. Do you want to retry?
fi: Sisäänkirjautuminen ei onnistu, olet ehkä antanut väärät tiedot. Haluatko yrittää uudelleen?

en: Login failed!
fi: Kirjautuminen epäonnistui!

en: Listing folders on IMAP server...
fi: Listataan IMAP palvelimen kansioita...

en: Can not list folders on server, bailing out.
fi: Palvelimen hakemistoja ei voi näyttää, keskeytetään.

en: Listing failed!
fi: Listaus epäonnistui!

en: Please select folder on server %s where messages will be stored
fi: Valitse viestin tallennuskansio palvelimella %s

en: Select folder
fi: Valitse kansio

en: Selecting folder on IMAP server...
fi: Valitaan kansio IMAP palvelimella...

en: Can not select folder %s on server, bailing out.
fi: Kansiota %s ei voi valita palvelimelta, keskeytetään.

en: Selecting failed!
fi: Valinta epäonnistui!

en: Saving messages to IMAP
fi: Tallennetaan viestejä IMAP:n

en: Can not save message to folder %s on server, bailing out.
fi: Viestiä ei voi tallentaa kansioon %s palvelimelle, keskeytetään.

en: Saving failed!
fi: Tallennus epäonnistui!

en: IMAP server
fi: IMAP palvelin

en: %(new)d new of %(count)d messages exported to "%(path)s" (%(type)s)
fi: %(new)d 1 uutta %(count)d viestiä lähetetty "%(path)s" (%(type)s)

en: Where do you want to export emails created from your messages?
fi: Mihin haluat lähettää viesteistäsi luodut sähköpostit?

en: Select export type
fi: Valitse vientityyppi

en: Mailbox file
fi: Sähköpostitiedosto

en: Maildir folder
fi: Postitiedosto kansio

en: IMAP account
fi: IMAP tili

en: IMAP Settings
fi: IMAP Asetukset

en: Connection Details
fi: Yhteyden tiedot

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Message State Selection
fi: Viestin tilan valinta

en: From Address
fi: Lähettäjän osoite

en: Server
fi: Palvelin

en: Port
fi: Portti

en: Login
fi: Kirjautuminen

en: Password
fi: Salasana

en: Remember password (insecure)
fi: Muista salasana (ei turvallinen)

en: Use SSL
fi: Käytä SSL-yhteyttä

en: Only back-up new messages
fi: Varmuuskopioi vain uudet viestit

en: %d. From Address invalid
fi: %d. Lähettäjän osoite on virheellinen

en: %d. Server incomplete
fi: %d .Palvelin epäkelpo

en: %d. Port invalid
fi: %d. Portti ei kelpaa

en: %d. Login incomplete
fi: %d. Kirjautuminen epätäydellinen

en: %d. Password incomplete
fi: %d. Salasana epätäydellinen

en: %d. No messages to back-up selected. Please tick at least one of the states.
fi: %d. Viestejä ei ole valittu varmuuskopiointia varten. Valitse vähintään yksi tila.

en: Incomplete
fi: Ei valmis

en: Saving messages to XML
fi: Tallennetaan viestejä XML:ään

en: Please share your experiences with Wammu and Gammu which is backend library. When you fill in following form, other users can benefit from your experiences in Gammu Phone Database. Only information you see here will be submited.
fi: Jaa Wammu ja Gammu kokemuksesi. Kun täytät seuraavan lomakkeen, muut käyttäjät voivat hyödyntää kokemuksesi Gammu laitetietokannassa. Vain ne tiedot jotka näet tässä lähetetään.

en: Manufacturer:
fi: Valmistaja:

en: Phone model:
fi: Puhelin:

en: Connection type:
fi: Yhteys:

en: Model in gammu configuration:
fi: Malli gammu-konfiguraatiossa:

en: Working features:
fi: Toimivat ominaisuudet:

en: Please select features...
fi: Valitse ominaisuudet...

en: Gammu version:
fi: Gammu versio:

en: Note:
fi: Huomautus:

en: Your name:
fi: Nimesi:

en: Your email:
fi: Sähköposti osoitteesi:

en: Email displaying:
fi: Sähköposti näytetään:

en: Use [at] and [dot]
fi: Käytä [at] ja [dot]

en: Insert NOSPAM text at random position
fi: Lisää NOSPAM-teksti satunnaiseen paikkaan

en: Display it normally
fi: Näytä se normaalisti

en: Don't show email at all
fi: Älä näytä sähköpostia lainkaan

en: Not supported
fi: Ei tuettu

en: Select which features work correctly with your phone
fi: Valitse ne ominaisuudet jotka toimivat oikein puhelimesi kanssa

en: This information is automatically included in report.
fi: Tämä tieto on automaattisesti mukana raportissa.

en: Describe some glitches of this phone or other experiences with Gammu.
fi: Kuvaile tämän puhelimen virheitä tai muita kokemuksia Gammun kanssa.

en: Please enter valid mail here, choose display options below. Your email won't be given or sold to anybody.
fi: Anna kelvollinen posti tähän ja valitse alla näkyvät näyttöasetukset. Sähköpostiosoitettasi ei anneta tai myydä kenellekkään.

en: If you don't want to display email clear text, please select one mangling option.
fi: Jos et halua näyttää sähköpostiosoitetta pelkkänä tekstinä, valitse yksi mankelointivaihtoehto.

en: Entry in Gammu Phone Database was not created, following fields are invalid:
    %s
fi: Tietuetta Gammun laitetietokantaan ei voitu luoda koska seuraavat kentät ovat virheellisiä:
    %s

en: Supported features
fi: Tuetut ominaisuudet

en: Entry not created!
fi: Kohdetta ei luotu!

en: Email displaying
fi: Sähköpostiosoitteen näyttäminen

en: HTTP request failed with status %(code)d (%(text)s), please retry later or create entry manually.
fi: HTTP -pyyntö epäonnistui virhekoodilla %(code)d (%(text)s), yritä myöhemmin uudelleen tai luo tieto manuaalisesti.

en: HTTP request failed with exception:
    %(exception)s
    Please retry later or create entry manually.
fi: HTTP -pyyntö epäonnistui poikkeuksella:
    %(exception)s
    Yritä myöhemmin uudelleen tai luo tieto manuaalisesti..

en: Entry in Gammu Phone Database has been created, you can see it on <%s> URL.
    Do you want to open it in browser now?
fi: Tietue on luotu Gammu -laitetietokantaan, voit nähdä sen <%s> -osoitteessa.
    Haluatko avata sen selaimessa nyt?

en: Entry created!
fi: Kohde luotu!

en: Phone model
fi: Puhelimen malli

en: Model in gammu configuration
fi: Malli Gammun asetuksissa

en: Note
fi: Huomautus

en: Your name
fi: Nimesi

en: Your email
fi: Sähköposti osoitteesi

en: Field: %s
fi: Kenttä: %s

en: Select which functionality works without problems on your phone (either in Wammu or in some other tool using Gammu library).
fi: Valitse mikä toiminto toimii ilman ongelmia puhelimellasi (joko Wammussa tai jossain muussa työkalussa joka käyttää Gammu -kirjastoa).

en: Phone information
fi: Puhelimen tiedot

en: Sending and saving SMS
fi: Lähetä ja tallenna SMS

en: Multimedia messaging
fi: Multimedia viesti

en: Basic phonebook functions
fi: Puhelinluettelon perustoiminnot

en: Enhanced phonebook entries
fi: Puhelinluettelon edistyneet toiminnot

en: Calendar entries
fi: Kalenterimerkinnät

en: Filesystem manipulation
fi: Tiedostojärjestelmä manipulointi

en: Reading and making calls
fi: Luetaan ja luodaan puheluita

en: Logos
fi: Logot

en: Ringtones
fi: Soittoäänet

en: Select features
fi: Valitse ominaisuudet

en: You can access name and phone number.
fi: Voit käyttää nimeä ja puhelinnumeroa.

en: You have access to more phone numbers per entry or additional fields as email.
fi: Sinulla on pääsy kaikkiin puhelinnumero- ja lisäkenttiin, kuten sähköpostiosoite.

en: Action canceled by user!
fi: Käyttäjä peruuttanut toiminnon!

en: Action canceled
fi: Toiminto peruutettu

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: enabled (tone)
fi: käytössä (ääni)

en: enabled (silent)
fi: käytössä (äänetön)

en: yearly
fi: vuosittain

en: monthly
fi: kuukausittain

en: daily
fi: päivittäin

en: biweekly
fi: joka toinen viikko

en: weekly on monday
fi: viikottain maanantaisin

en: weekly on tuesday
fi: viikottain tiistaisin

en: weekly on wednesday
fi: viikottain keskiviikkoisin

en: weekly on thursday
fi: viikottain torstaisin

en: weekly on friday
fi: viikottain perjantaisin

en: weekly on saturday
fi: viikottain lauantaisin

en: weekly on sunday
fi: viikottain sunnuntaisin

en: disabled
fi: ei käytössä

en: nonrecurring
fi: kertaluonteinen

en: Your phone doesn't support this function.
fi: Puhelimesi ei tue tätä toimintoa.

en: This function is not implemented for your phone. If you want help with implementation please contact authors.
fi: Tämä toiminne ei ole puhelintasi varten. Jos haluat apua välineen kanssa, ole hyvä ja ota yhteyttä ohjelman tekijään.

en: Your phone asks for PIN.
fi: Puhelimesi kysyy PIN-koodia.

en: Memory is full, try deleting some entries.
fi: Muisti on täynnä, poista jokin merkintä.

en: Communication canceled by phone, did you press cancel on phone?
fi: Yhteys peruutettu puhelimesta, painoitko puhelimesta peruuta-nappia?

en: Empty entry received. This usually should not happen and most likely is caused by bug in phone firmware or in Gammu/Wammu.
    
    If you miss some entry, please contact Gammu/Wammu authors.
fi: Tyhjä tieto vastaanotettu. Tätä ei yleensä pitäisi tapahtua ja todennäköisesti kyse onkin bugista puhelimen firmwaressa tai Gammussa/Wammussa.
    
    Jos kaipaat jotain tietoa, ota yhteyttä Gammun/Wammun luojiin.

en: Please close opened menu in phone and retry, data can not be accessed while you have opened them.
fi: Ole hyvä ja sulje avattu valikko puhelimessa, tietoon ei päästä käsiksi, niiden ollessa auki.

en: Timeout while trying to communicate with phone. Maybe phone is not connected (for cable) or out of range (for Bluetooth or IrDA).
fi: Aikakatkaisu yritettäessä kommunikoida puhelimen kanssa. Ehkä puhelin ei ole kytketty (johdolla) taikka on yhteyden ulottumattomissa (Bluetooth tai IrDA).

en: Device for communication with phone does not exist. Maybe you don't have phone plugged or your configuration is wrong.
fi: Laitetta tiedonsiirtoon puhelimen kanssa ei ole. Ehkä et ole kytkenyt puhelinta tai kokoonpanon asetukset ovat väärin.

en: Device "%s" for communication with phone does not exist. Maybe you don't have phone plugged or your configuration is wrong.
fi: Laitetta "%s" tiedonsiirtoon puhelimen kanssa ei ole. Ehkä et ole kytkenyt puhelinta tai kokoonpanon asetukset ovat väärin.

en: Maybe you need to be member of some group to have acces to device.
fi: Oikeutesi eivät oletettavasti riitä käyttämään laitetta.

en: Can not access device for communication with phone.
fi: Ei voi käyttää laitetta tiedonsiirtoon puhelimen kanssa.

en: Can not access device "%s" for communication with phone.
fi: Ei voi käyttää laitetta "%s" tiedonsiirtoon puhelimen kanssa.

en: Can not access SIM card. Please check whether it is properly inserted in phone and/or try to reboot the phone by removing battery.
fi: Ei saada yhteyttä SIM-korttiin. Ole hyvä ja tarkista että se on oikein asetettu puhelimeen ja/tai yritä käynnistää puhelin uudelleen irroittamalla sen akku.

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Function:
fi: Toiminto:

en: Error code:
fi: Virhekoodi:

en: Device %s does not exist!
fi: Laitetta %s ei löydy!

en: Error opening device
fi: Virhe avattaessa laitetta

en: You don't have permissions for %s device!
fi: Sinulla ei ole oikeuksia käyttää %s laitetta!

en: Maybe you need to be member of %s group.
fi: Ehkä sinun pitää olla ryhmän %s jäsen.

en: Wammu Configurator - Wammu and Gammu configurator version %s
fi: Wammu Configurator - Wammu ja Gammu asetusohjelman versio %s

en: Usage: %s [OPTION...]
fi: Käyttö: %s [OPTION...]

en: Options:
fi: Valinnat:

en: show this help
fi: näytä tämä ohje

en: show program version
fi: näytä ohjelmaversio

en: force using of locales from current directory rather than system ones
fi: pakota käyttämään nykyisen kansion lokalisointitietoja järjestelmän tietojen sijaan

en: Command line parsing failed with error:
fi: Komentorivin jäsennys epäonnistui, virhe:

en: Extra unrecognized parameters passed to program
fi: Ylimääräisiä tuntemattomia parametrejä välitetty ohjelmalle

en: Using local built locales!
fi: Käytetään paikallisesti käännettyjä lokalisointitietoja!

en: Updating gammu configuration...
fi: Lähetetään gammu-konfiguraatiota...

en: Wammu - Windowed Gammu version %s
fi: Wammu - Ikkunallisen Gammun versio %s

en: prints connection settings and tries to connect the phone
fi: tulostaa yhteyden asetukset ja yrittää yhdistää puhelimeen

en: enables debug output to stderr
fi: sallii debug -tulosteiden kirjoituksen kohteeseen stderr

en: Wammu is not configured!
fi: Wammua ei ole konfiguroitu!

en: Wammu configuration:
fi: Wammu-konfiguraatio:

en: Connecting...
fi: Yhdistetään...

en: Getting phone information...
fi: Luetaan puhelimen tietoja...

en: Phone infomation:
fi: Puhelimen tiedot:

en: Requested code
fi: Pyydetty koodi

note: l10n: Generic name of program shown in desktop file
en: Mobile Phone Manager
fi: Kännykkämanageri

note: l10n: Comment about program shown in desktop file
en: Application for mobile phones - frontend for Gammu
fi: Sovellus kännyköille - käyttöliittymä Gammulle

en: Wammu is a mobile phone manager that uses Gammu as its backend. It works with any phone that Gammu supports, including many models from Nokia, Siemens, and Alcatel.
fi: Wammu on kännykkämanageri joka käyttää Gammua taustapalveluna. Wammu toimii minkä tahansa Gammun tukeman puhelimen kanssa, mukaan lukien monia malleja Nokialta, Siemensiltä ja Alcateliltä.

en: It has complete support (read, edit, delete, copy) for contacts, todo, and calendar. It can read, save, and send SMS. It includes an SMS composer for multi-part SMS messages, and it can display SMS messages that include pictures. Currently, only text and predefined bitmaps or sounds can be edited in the SMS composer. It can export messages to an IMAP4 server (or other email storage).
fi: Wammussa on täydellinen tuki (luku, muokkaus, poisto ja kopiointi) yhteystiedoille, tehtäville ja kalenterille. Se voi lukea, tallentaa ja lähettää TEKSTIVIESTEJÄ. Se sisältää SMS -editorin, moniosaisia SMS-viestejä, ja se voi näyttää TEKSTIVIESTEJÄ jotka sisältävät kuvia. SMS -editorilla voi muokata tekstiä ja ohjelman mukana tulevia kuvia ja ääniä. Wammusta voi viedä tekstiviestejä IMAP4-palvelimelle (tai jokin muu sähköposti varastointi).
