Wammu 0.44 - en to id translation catalogue (731 entries)

en: About Wammu
id: Tentang Wammu

en: Running on Python %s
id: Berjalan diatas Python %s

en: Using wxPython %s
id: Menggunakan wxPython %s

en: Using python-gammu %(python_gammu_version)s and Gammu %(gammu_version)s
id: Menggunakan python-gammu %(python_gammu_version)s dan Gammu %(gammu_version)s

en: <b>Wammu</b> is a wxPython based GUI for Gammu.
id: <b>Wammu</b> adalah wxPython berbasis GUI untuk Gammu.

en: 
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
id: 
    Program ini didistribusikan dengan harapan dapat memberikan manfaat,
    tetapi TANPA DISERTAI JAMINAN APAPUN; bahkan tanpa jaminan yang tersirat atas
    NILAI JUALNYA atau PROPORSIONALNYA UNTUK TUJUAN TERTENTU.  Lihat
    rincian selengkapnya pada GNU General Public License.

en: Failed to set exception handler.
id: Gagal untuk mengatur penanganan eksepsi.

en: Name
id: Nama

en: Value
id: Nilai

en: Location
id: Lokasi

en: Memory
id: Memori

en: Number
id: Nomor

en: Type
id: Tipe

en: Date
id: Tanggal

en: Status
id: Kondisi

en: Text
id: Teks

en: Completed
id: Selesai

en: Priority
id: Prioritas

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Akhir

en: Recurrence
id: Pengulangan

en: Resend
id: Kirim ulang

en: Send
id: Kirim

en: Reply
id: Balas

en: Call
id: Panggilan

en: Send message
id: Kirim pesan

en: Store as new contact
id: Simpan sebagai kontak baru

en: Edit
id: Sunting

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Delete current
id: Hapus saat ini

en: Delete selected
id: Hapus yang terseleksi

en: Backup current
id: Cadangkan yang saat ini

en: Backup selected
id: Cadangkan yang terseleksi

en: Backup all
id: Cadangkan semuanya

en: Message preview
id: Peninjauan pesan

en: Text style
id: Gaya teks

en: Concatenated
id: Digabungkan

en: Style
id: Gaya

en: %d char | %d chars
id[0]: %d karakter

en: Select predefined animation:
id: Pilih animasi pradefinisi:

en: Select predefined sound:
id: Pilih suara pradefinisi:

en: Predefined animation
id: Animasi pradefinisi

en: Predefined sound
id: Suara pradefinisi

en: Composing SMS
id: Menyusun SMS

en: When checked, message is sent to recipient.
id: Saat dicentang, pesan dikirim ke penerima.

en: Save into folder
id: Simpan ke dalam berkas

en: When checked, message is saved to phone.
id: Saat dicentang, pesan disimpan ke dalam telepon.

en: Add
id: Tambah

en: Add number of recipient from contacts.
id: Tambah nomor penerima dari kontak.

en: Edit recipients list.
id: Sunting daftar penerima.

en: Recipient's numbers:
id: Nomor penerima:

en: Unicode messages can contain national and other special characters, check this if you use non latin-1 characters. Your messages will require more space, so you can write less characters into single message.
id: Pesan unicode berisi karakter khusus, centang bagian ini bila anda menggunakan karakter non latin-1. Pesan anda akan membutuhkan lebih banyak ruang, sehingga anda dapat menghemat penulisan karakter dalam satu pesan.

en: Delivery report
id: Laporan pengiriman

en: Check to request delivery report for message.
id: Centang bagian ini untuk menampilkan laporan hasil pengiriman pesan.

en: Sent
id: Terkirim

en: Flash
id: Pesan kilat

en: Send flash message - it will be just displayed on display, but not saved in phone.
id: Kirim pesan kilat - hanya tampil di layar saja, tidak disimpan dalam telepon.

en: Parts of current message
id: Bagian dari pesan saat ini

en: Available message parts
id: Bagian pesan yang tersedia

en: Create new message by adding part to left list...
id: Buat pesan baru dengan menambahkan bagian ke sisi kiri daftar...

en: Preview
id: Pratinjau

en: No editor available for type %s
id: Editor tidak tersedia untuk tipe %s

en: Nothing to preview, message is empty.
id: Tidak ada untuk dipratinjau, pesan kosong.

en: Message empty!
id: Pesan kosong!

en: Message will fit into %d SMSes
id: Pesan akan ditempatkan dalam %d SMS

en: XML File
id: File XML

en: All files
id: Semua file

en: Select XML file...
id: Pilih file XML...

en: Export terminated
id: Ekspor dibatalkan

en: phone
id: telepon

en: Creating of file %s failed, bailing out.
id: Pembuatan file %s gagal.

en: Can not create file!
id: Tidak dapat membuat file!

en: Chimes high
id: Lonceng keras

en: Chimes low
id: Lonceng pelan

en: Drum
id: Alat Musik Drum

en: Claps
id: Tepuk tangan

en: Fanfare
id: Riuh pawai

en: Chord high
id: Nada tinggi

en: Chord low
id: Nada rendah

en: I'm ironic, flirty
id: Aku ironik, genit

en: I am glad
id: Saya senang

en: I am skeptic
id: Saya skeptik

en: I am sad
id: Saya sedih

en: I am crying
id: Saya menangis

en: I am winking
id: Saya kedipkan mata

en: I am laughing
id: Saya tertawa

en: I am indifferent
id: Saya tidak tertarik

en: I am in love
id: Saya jatuh cinta

en: I am confused
id: Saya bingung

en: Tongue hanging out
id: Lidah nongkrong

en: I am angry
id: Saya marah

en: Wearing glasses
id: Memakai kacamata

en: Devil
id: Setan

en: Alignment
id: Perataan

en: None
id: Tidak satupun

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Center
id: Tengah

en: Text Size
id: Ukuran Teks

en: Large
id: Besar

en: Small
id: Kecil

en: Bold
id: Tebal

en: Italic
id: Miring

en: Underlined
id: Garis bawah

en: Strikethrough
id: Coret

en: Available contacts:
id: Kontak yang tersedia:

en: Current recipients:
id: Penerima saat ini:

en: Contact list
id: Daftar kontak

en: Edit contacts list
id: Sunting daftar kontak

en: Load contacts from file
id: Muat kontak dari file

en: Selected file "%s" could not be written.
id: Berkas terpilih "%s" tidak dapat ditulis.

en: File can not be created!
id: File tidak bisa diciptakan!

en: Selected file "%s" was not found, no data read.
id: Berkas "%s" yang dipilih tidak ditemukan, tidak ada pembacaan data.

en: File not found!
id: File tidak ditemukan!

en: Unknown
id: Tidak diketahui

en: Creating new %s
id: Membuat %s baru

en: Editing %(name)s %(location)s
id: Menyunting %(name)s %(location)s

en: Add one more field.
id: Tambah satu field.

en: contact
id: kontak

en: Memory type
id: Tipe memori

en: calendar event
id: kalender acara

en: Event type
id: Jenis acara

en: todo item
id: item rencana kerja

en: Debug log has been automatically saved to %s, you are strongly encouraged to include it in bugreport.
id: Log debug telah disimpan secara otomatis ke %s, anda dianjurkan untuk memasukkannya dalam laporan bug.

en: Save debug log...
id: Simpan catatan debug...

en: Search for similar reports
id: Cari laporan serupa

en: Report bug
id: Laporkan kutu

en: Save debug log as...
id: Simpan catatan debug sebagai...

en: Debug log was saved for phone communication, if this error appeared during communicating with phone, you are strongly encouraged to include it in bugreport. Debug log is saved in file %s.
id: Log debug telah disimpan untuk komunikasi telepon, bila eror ini muncul saat berkomunikasi dengan telepon, anda sangat dianjurkan untuk memasukkannya dalam laporan bug. Log debug disimpan dalam file %s.

en: Before submiting please try searching for similar bugs on %s
id: Sebelum mengirimkan laporan bug cobalah untuk mencari dulu kasus yang sama di %s

en: Unicode encoding error appeared, see question 1 in FAQ, how to solve this.
id: Muncul eror saat encoding Unicode, lihat pertanyaan 1 dalam FAQ, untuk mengatasinya.

en: Unhandled exception appeared.
id: Muncul eksepsi yang tidak tertangani.

en: If you want to help improving this program, please submit following infomation and description how did it happen to %s. Please report in english, otherwise you will be most likely told to translate you report to english later.
id: Bila anda ingin membantu mengembangkan program ini, silahkan kirim informasi dan deskripsi bagaimana hal ini bisa terjadi pada %s. Mohon buat laporan dalam bahasa inggris, agar kelak anda tidak diminta untuk menterjemahkan laporan tersebut.

en: Unhandled exception appeared. If you want to help improving this program, please report this together with description how this situation has happened. Please report in english, otherwise you will be most likely told to translate you report to english later.
id: Muncul eksepsi yang tidak tertangani. Bila anda ingin membantu mengembangkan program ini, silahkan kirim informasi dan deskripsi bagaimana hal ini bisa terjadi. Mohon buat laporan dalam bahasa inggris, agar kelak anda tidak diminta lagi untuk menterjemahkan laporan tersebut.

en: Unhandled exception
id: Eksepsi tidak tertangani

en: Traceback:
    %(traceback)s
    Exception: %(exception)s
id: Lacak balik:
    %(traceback)s
    Pengecualian: %(exception)s

en: Create new configuration
id: Buat konfigurasi baru

en: %(name)s (position %(position)d)
id: %(name)s (posisi %(position)d)

en: Select which configration you want to modify.
id: Pilih konfigurasi yang akan anda modifikasi.

en: Select configuration section
id: Pilih bagian konfigurasi

en: Manufacturer
id: Pabrikan

en: Model (Gammu identification)
id: Model (identifikasi Gammu)

en: Model (real)
id: Model (aslinya)

en: Firmware date
id: Tanggal firmware

en: Firmware (numeric)
id: Firmware (numerik)

en: Serial number (IMEI)
id: Nomor serial (IMEI)

en: Original IMEI
id: IMEI orisinal

en: Product code
id: Kode produk

en: Hardware
id: Perangkat keras

en: Manufacture month
id: Bulan perakitan

en: Language packs in phone
id: Paket bahasa pada telepon

en: Automatically switched to local locales.
id: Pengalihan otomatis ke lokal.

en: Wammu debug log
id: Log debug wammu

en: Here will appear debug messages from Gammu...
id: Di sini akan muncul pesan debug dari Gammu...

en: Phone
id: Telepon

en: Phone Information
id: Informasi telepon

en: Wammu version
id: Versi wammu

en: Gammu version
id: Versi gammu

en: python-gammu version
id: versi python-gammu

en: Calls
id: Panggilan

en: All Calls
id: Semua Panggilan

en: Received
id: Yang diterima

en: Received Calls
id: Panggilan diterima

en: Missed
id: Tidak terjawab

en: Missed Calls
id: Panggilan tidak terjawab

en: Outgoing
id: Keluar

en: Outgoing Calls
id: Panggilan keluar

en: Contacts
id: Kontak

en: All Contacts
id: Semua kontak

en: SIM Contacts
id: Kontak SIM

en: Phone Contacts
id: Kontak telepon

en: Messages
id: Pesan

en: All Messages
id: Semua pesan

en: Read
id: Sudah dibaca

en: Read Messages
id: Pesan terbaca

en: Unread
id: Belum dibaca

en: Unread Messages
id: Pesan belum dibaca

en: Sent Messages
id: Pesan terkirim

en: Unsent
id: Belum dikirim

en: Unsent Messages
id: Pesan belum terkirim

en: All Todo Items
id: Semua item rencana kerja

en: Calendar
id: Kalender

en: All Calendar Events
id: Semua kalender acara

en: Search:
id: Pencarian:

en: Enter text to search for, please note that search type is selected next to this field. Matching is done over all fields.
id: Masukkan teks pencarian, perlu diingat bahwa tipe pencarian akan terpilih kembali pada field ini. Pencocokan selesai dengan semua field.

en: Select search type
id: Pilih tipe pencarian

en: Welcome to Wammu %s
id: Selamat datang di Wammu %s

en: Write data (except messages) to file.
id: Tulis data (kecuali pesan) ke berkas.

en: Write messages to file.
id: Tulis pesan ke berkas.

en: Read data (except messages) from file (does not import to the phone).
id: Membaca data (kecuali pesan) dari file (tidak diimpor ke telepon).

en: Read messages from file (does not import to the phone).
id: Baca pesan dari file (tidak mengimpor ke telepon).

en: Search for phone or configure it using guided wizard.
id: Mencari telepon atau mengkonfigurasikannya dengan wizard.

en: Change Wammu settings.
id: Ubah seting Wammu.

en: Terminate Wammu.
id: Menghentikan Wammu.

en: Connect the device.
id: Mengkoneksikan perangkat.

en: Disconnect the device.
id: Memutuskan perangkat.

en: Synchronise time in phone with PC.
id: Sinkronisasi waktu telepon dengan PC.

en: Send file to phone.
id: Kirim file ke telepon.

en: Retrieve phone information.
id: Menerima informasi telepon.

en: Retrieve contacts from SIM.
id: Menerima kontak dari SIM.

en: Retrieve contacts from phone memory.
id: Menerima kontak dari memori telepon.

en: Retrieve contacts from phone and SIM memory.
id: Menerima kontak dari memori telepon dan SIM.

en: Retrieve call history.
id: Menerima sejarah panggilan.

en: Retrieve messages.
id: Menerima pesan.

en: Retrieve todos.
id: Menerima data rencana kerja.

en: Retrieve calendar events.
id: Menerima kalender acara.

en: Create new contact.
id: Buat kontak baru.

en: Create new calendar event.
id: Buat kalender acara baru.

en: Create new todo.
id: Buat rencana kerja baru.

en: Create new message.
id: Buat pesan baru.

en: Import data from backup to phone.
id: Impor data dari cadangan ke telepon.

en: Import messages from backup to phone.
id: Impor pesan dari cadangan ke telepon.

en: Export messages to emails in storage you choose.
id: Ekspor pesan ke email dalam penyimpanan yang anda pilih.

en: Export messages to XML file you choose.
id: Ekspor pesan ke file XML yang anda pilih.

en: Visit Wammu website.
id: Mengunjungi website Wammu.

en: Visit Wammu support website.
id: Mengunjungi website bantuan Wammu.

en: Report bug in Wammu, please include saved debug log if possible.
id: Laporkan bug Wammu, mohon sertakan log debug bila memungkinkan.

en: Save a copy of debug log, please include this in bug report.
id: Menyimpan salinan log debug, mohon sertakan salinan tersebut dalam laporan bug.

en: Visit database of user experiences with phones.
id: Mengunjungi basisdata pengalaman pengguna dengan telepon.

en: Report your experiences into Gammu Phone Database.
id: Laporkan pengalaman anda ke basisdata telepon Gammu.

en: &Donate
id: &Donasi

en: Donate to Wammu project.
id: Donasi ke proyek Wammu.

en: Information about program.
id: Informasi tentang program.

en: Debug log created in temporary file <%s>. In case of crash please include it in bugreport!
id: Log debug dibuat dalam file sementara <%s>. Bila bermasalah mohon sertakan file tersebut dalam laporan bug!

en: You can not work on this data, please retrieve it first from phone
id: Anda tidak bisa melakukan proses pada data ini, silahkan ambil dulu dari telepon

en: Data not up to date
id: Data tidak diperbarui

en: Wammu could not import gammu module, program will be terminated.
id: Wammu tidak dapat mengimpor modul gammu, program akan dihentikan.

en: The import failed because python-gammu is compiled with different version of Gammu than it is now using (it was compiled with version %(compile)s and now it is using version %(runtime)s).
id: Proses impor gagal karena python-gammu dikompilasi dengan Gammu yang versinya berbeda dari yang digunakan saat ini (dikompilasi dengan versi %(compile)s sedangkan saat ini menggunakan versi %(runtime)s).

en: You can fix it by recompiling python-gammu against gammu library you are currently using.
id: Anda dapat memperbaikinya dengan mengkompilasi ulang python-gammu dengan library gammu yang saat ini anda gunakan.

en: Gammu module not working!
id: Modul gammu tidak jalan!

en: Gammu module was not found, you probably don't have properly installed python-gammu for current python version.
id: Modul gammu tidak ditemukan, anda mungkin tidak menginstalasi python-gammu yang cocok dengan versi python saat ini.

en: The import failed with following error:
id: Proses impor gagal dengan rincian error:

en: Wammu configuration was not found and Gammu settings couldn't be read.
id: Konfigurasi Wammu tidak ditemukan dan seting Gammu tidak bisa dibaca.

en: Do you want to configure phone connection now?
id: Apakah anda ingin mengkonfigurasikan koneksi telepon sekarang?

en: Configuration not found
id: Konfigurasi tidak ditemukan

en: You are using Wammu for more than a month. We would like to hear from you how your phone is supported. Do you want to participate in this survey?
id: Anda menggunakan Wammu untuk lebih dari sebulan. Kami dengan senang hati ingin mengetahui dukungan telepon anda. Apakah anda berkenan untuk berpartisipasi dalam survey ini?

en: Press Cancel to never show this question again.
id: Tekan tombol Cancel/Batal untuk tidak menampilkan lagi pertanyaan ini.

en: Thanks for using Wammu
id: Terima kasih telah menggunakan Wammu

en: Migrated from older Wammu
id: Migrasi dari Wammu versi lama

en: Connect
id: Mengkoneksikan

en: Disconnect
id: Memutuskan koneksi

en: Settings
id: Seting

en: Restore
id: Mengembalikan

en: Minimize
id: Perkecil

en: Close
id: Tutup

en: battery
id: baterai

en: no battery
id: tidak ada baterai

en: fault
id: kesalahan

en: charging
id: isi ulang

en: charged
id: terisi

en: Connected
id: Terkoneksi

en: Disconnected
id: Memutuskan koneksi

en: You changed parameters affecting phone connection, they will be used next time you connect to phone.
id: Mengubah parameter akan berpengaruh pada koneksi telepon, parameter tersebut akan digunakan kembali pada koneksi selanjutnya.

en: Notice
id: Pengumuman

en: Looks like normal program termination, deleting log file.
id: Tampaknya terminasi normal program, menghapus file log.

en: Failed to unlink temporary log file, please delete it yourself.
id: Gagal untuk memutuskan hubungan file log, mohon hapus secara manual.

en: Filename: %s
id: Nama file: %s

en: Error while communicating with phone
id: Eror saat berkomunikasi dengan telepon

en: Error Occured
id: Terjadi eror

en: Operation in progress
id: Proses sedang berjalan

en: Folder
id: Pelipat

en: Writing message(s)...
id: Menulis pesan...

en: It was not possible to read saved message! There is most likely some bug in Gammu, please contact author with debug log of this operation. To see message in Wammu you need to reread all messsages.
id: Tidak memungkinkan untuk membaca pesan yang tersimpan! Terdapat beberapa bug yang mirip dalam Gammu, hubungi pembuat program dengan log debug operasi ini. Untuk melihat pesan di Wammu anda perlu untuk membaca ulang semua pesan.

en: Could not read saved message!
id: Tidak dapat membaca pesan yang tersimpan!

en: Writing contact...
id: Menulis kontak...

en: It was not possible to read saved entry! It might be different than one saved in phone untill you reread all entries.
id: Tidak memungkinkan untuk membaca entri yang tersimpan! Mungkin karena entri tersebut telah berbeda dengan entri yang ada di telepon hingga anda membaca ulang semua entri.

en: Could not read saved entry!
id: Tidak bisa membaca entri yang tersimpan!

en: Writing calendar...
id: Menulis kalender...

en: Writing todo...
id: Menulis rencana kerja...

en: Gammu messages backup
id: Cadangan pesan gammu

en: All backup formats
id: Semua format cadangan

en: Gammu backup [all data]
id: Cadangan gammu [all data]

en: Nokia backup [contacts]
id: Cadangan nokia [contacts]

en: Save data as...
id: Simpan data sebagai...

en: Read data
id: Membaca data

en: Save backup as...
id: Simpan cadangan sebagai...

en: Import backup
id: Impor cadangan

en: Error while reading backup
id: Eror saat membaca cadangan

en: Data has been read from file "%s"
id: Data telah dibaca dari file "%s"

en: %d messages
id: %d pesan

en: No importable data were found in file "%s"
id: Tidak ada yang bisa diimpor dalam file "%s"

en: No data to import
id: Tidak data untuk diimpor

en: Following data was found in backup, select which of these do you want to be added into phone.
id: Data berikut telah ditemukan dalam cadangan, pilih data yang akan anda tambahkan pada telepon.

en: Select what to import
id: Pilih apa yang akan diimpor

en: Importing data...
id: Mengimpor data...

en: Backup has been imported from file "%s"
id: Cadangan telah diimpor ke file "%s"

en: Backup imported
id: Cadangan diimpor

en: Restoring from file "%s" has failed, some parts of backup might have been stored to phone and some were not.
id: Proses restorasi dari file "%s" gagal, beberapa bagian dari cadangan mungkin telah disimpan sebelumnya ke telepon dan lainnya belum.

en: Backup import failed
id: Impor cadangan gagal

en: %d phone contact entries
id: %d entri kontak telepon

en: %d SIM contact entries
id: %d entri kontak SIM

en: %d to do entries
id: %d entri rencana kerja

en: %d calendar entries
id: %d entri kalender

en: Backup saved from phone %s
id: Cadangan telah tersimpan dari telepon %s

en: , serial number %s
id: , nomor serial %s

en: Backup was created by %s
id: Cadangan telah dibuat oleh %s

en: Backup saved on %s
id: Cadangan disimpan pada %s

en: Backup has been saved to file "%s"
id: Cadangan telah disimpan dalam file "%s"

en: Data has been saved to file "%s"
id: Data telah disimpan dalam file "%s"

en: Error while saving backup
id: Eror saat menyimpan cadangan

en: Error while saving backup, probably some limit inside of Gammu exceeded.
    %s
id: Eror saat menyimpan cadangan, mungkin beberapa batasan dalam Gammu telah melebihi.
    %s

en: Are you sure you want to delete contact "%s"?
id: Anda yakin akan menghapus kontak "%s"?

en: Are you sure you want to delete call from "%s"?
id: Anda yakin akan menghapus panggilan dari "%s"?

en: Are you sure you want to delete message from "%s"?
id: Anda yakin akan menghapus pesan dari "%s"?

en: Are you sure you want to delete todo entry "%s"?
id: Anda yakin akan menghapus entri rencana kerja "%s"?

en: Are you sure you want to delete calendar entry "%s"?
id: Anda yakin akan menghapus entri kalender "%s"?

en: Are you sure you want to delete %d contact? | Are you sure you want to delete %d contacts?
id[0]: Anda yakin akan menghapus %d kontak?

en: Are you sure you want to delete %d call? | Are you sure you want to delete %d calls?
id[0]: Anda yakin akan menghapus %d panggilan?

en: Are you sure you want to delete %d message? | Are you sure you want to delete %d messages?
id[0]: Anda yakin akan menghapus %d pesan?

en: Are you sure you want to delete %d todo entry? | Are you sure you want to delete %d todo entries?
id[0]: Anda yakin akan menghapus %d entri rencana kerja?

en: Are you sure you want to delete %d calendar entry? | Are you sure you want to delete %d calendar entries?
id[0]: Anda yakin akan menghapus %d entri kalender?

en: Confirm deleting
id: Konfirmasi penghapusan

en: Deleting contact(s)...
id: Menghapus kontak...

en: Deleting message(s)...
id: Menghapus pesan...

en: Deleting todo(s)...
id: Menghapus rencana kerja...

en: Deleting calendar event(s)...
id: Menghapus kalender acara(s)...

en: Reading phone information
id: Membaca informasi telepon

en: Reading calls of type %s
id: Membaca tipe panggilan %s

en: Reading contacts from %s
id: Membaca kontak dari %s

en: Reading messages
id: Membaca pesan

en: Reading todos
id: Membaca rencana kerja

en: Reading calendar
id: Membaca kalender

en: Setting time in phone...
id: Pengaturan waktu dalam telepon...

en: Send file to phone
id: Kirim file ke telepon

en: Sending file to phone...
id: Pengiriman file ke telepon...

en: Transfer has been rejected by phone.
id: Proses transfer ditolak oleh telepon.

en: Transfer rejected!
id: Transfer ditolak!

en: One moment please, connecting to phone...
id: Tunggu sebentar, menghubung ke telepon...

en: Phone connection is not properly configured, can not connect to phone.
id: Koneksi ke telepon tidak dikonfigurasi secara benar, tidak dapat terhubung ke telepon.

en: Connection not configured!
id: Koneksi tidak dikonfigurasi!

en: Please enter %s code:
id: Mohon masukkan kode %s:

en: Phone asks for security code
id: Menunggu untuk kode keamanan

en: Your phone has just received incoming call
id: Telepon anda telah menerima panggilan masuk

en: Your phone has just received incoming call from %s
id: Telepon anda telah menerima panggilan masuk dari %s

en: Incoming call
id: Panggilan masuk

en: Reject
id: Tolak

en: Accept
id: Terima

en: One moment please, disconnecting from phone...
id: Tunggu sebentar, sedang memutuskan koneksi dari telepon...

en: Searching for phone can not be performed while you are connected to phone, please disconnect first.
id: Pencarian telepon tidak dapat dilaksanakan di saat anda sedang terhubung dengan telepon, mohon putuskan koneksinya terlebih dulu.

en: You are connected to phone!
id: Anda terhubung dengan telepon!

en: Predefined animation number %d
id: Pradefinisi animasi nomor %d

en: Unknown predefined sound #%d
id: Pradefinisi suara tak dikenal #%d

en: Some parts of this message were not decoded correctly, probably due to missing support for it in Gammu.
id: Beberapa bagian dari pesan ini tidak didekode dengan benar, mungkin terkait dengan hilangnya pendukung untuk hal itu dalam Gammu.

en: Checking %s
id: Memeriksa %s

en: Could not guess vendor
id: Tidak dapat mengenali vendor

en: Guessed as %s
id: Dikenali sebagai %s

en: Discovering Bluetooth devices using %s
id: Menemukan perangkat Bluetooth menggunakan %s

en: No Bluetooth device found
id: Perangkat Bluetooth tidak ditemukan

en: All Bluetooth devices discovered, connection tests still in progress...
id: Semua perangkat Bluetooth telah ditemukan, uji koneksi masih dalam proses...

en: Could not access Bluetooth subsystem (%s)
id: Tidak dapat mengakses subsistem Bluetooth (%s)

en: PyBluez not found, it is not possible to scan for Bluetooth devices.
id: PyBluez tidak ditemukan, tidak memungkinkan untuk memindai perangkat Bluetooth.

en: No Bluetooth searching
id: Tidak ada pencarian Bluetooth

en: Finished %s
id: Telah selesai %s

en: All finished, found %d phones
id: Selesai, ditemukan %d telepon

en: Failed to connect to phone
id: Gagal menghubung ke telepon

en: You did not specify valid phone number.
id: Anda telah tidak menspesifikasikan nomor telepon dengan benar.

en: Invalid phone number
id: Nomor telepon tidak benar

en: Configuration done
id: Konfigurasi selesai

en: Thank you for configuring phone connection.
id: Terima kasih telah mengkonfigurasikan koneksi telepon.

en: You can enter any name which you will use to identify your phone.
id: Anda dapat memasukkan nama yang dapat anda gunakan untuk identifikasi telepon anda.

en: Connection test
id: Uji koneksi

en: Wammu is now testing phone connection, please wait...
id: Wammu sekarang menguji koneksi telepon, tunggu sebentar...

en: Phone has been found.
id: Telepon telah ditemukan.

en: Manufacturer: %(manufacturer)s
    Model: %(model)s
id: Pabrikan: %(manufacturer)s
    Model: %(model)s

en: Phone connection test is still active, you can not continue.
id: Uji koneksi telepon masih aktif, anda belum bisa melanjutkan.

en: Testing still active!
id: Pengujian masih aktif!

en: Phone has not been found, are you sure you want to continue?
id: Telepon tidak dapat ditemukan, anda yakin untuk tetap melanjutkan?

en: Phone not found!
id: Telepon tidak ditemukan!

en: Phone search
id: Pencarian telepon

en: Phone searching status
id: Status pencarian telepon

en: Phone search is still active, you can not continue.
id: Pencarian telepon masih aktif, anda belum bisa melanjutkan.

en: Searching still active!
id: Pencarian masih aktif!

en: No phone has not been found, you can not continue.
id: Tidak ada telepon yang ditemukan, anda tidak dapat melanjutkan.

en: No phone found!
id: Telepon tidak ditemukan!

en: Wammu is now searching for phone:
id: Wammu sekarang mencari telepon:

en: No phone has been found!
id: Tidak ada telepon yang ditemukan!

en: Phone %(manufacturer)s %(model)s on device %(port)s using connection %(connection)s
id: Telepon %(manufacturer)s %(model)s pada port %(port)s menggunakan koneksi %(connection)s

en: Select phone to use from below list
id: Pilih telepon yang akan digunakan dari daftar di bawah ini

en: Select phone
id: Pilih telepon

en: Following phone will be used:
id: Telepon berikut yang akan digunakan:

en: No phone selected!
id: Tidak ada telepon yang dipilih!

en: Manual configuration
id: Konfigurasi manual

en: Device where phone is connected
id: Perangkat di mana telepon terhubung

en: Connection type
id: Tipe koneksi

en: You need to select device which will be used.
id: Anda harus memilih perangkat yang akan digunakan.

en: No device selected!
id: Tidak ada perangkat yang dipilih!

en: You need to select connection type which will be used.
id: Anda harus memilih tipe koneksi yang akan digunakan.

en: No connection selected!
id: Tidak ada koneksi yang dipilih!

en: Phone Device
id: Perangkat Telepon

en: Please enter device where phone is accessible
id: Masukkan perangkat yang terhubung dengan telepon

en: Driver to use
id: Driver yang digunakan

en: Sorry no driver matches your configuration, please return back and try different settings or manual configuration.
id: Maaf tidak ada driver yang cocok dengan konfigurasi anda, silahkan kembali dan coba pengaturan yang berbeda atau konfigurasi secara manual.

en: Please select which driver you want to use. Follow the help text shown below to select the best one.
id: Pilih driver yang akan anda gunakan. Ikuti teks bantuan yang tampil di bawah ini untuk memilih yang paling tepat.

en: Please select connection type, default choice should be best in most cases.
id: Pilih tipe koneksi, pilihan standar biasanya lebih tepat dalam beberapa kasus.

en: Phone type
id: Tipe telepon

en: Please select phone manufacturer or type. Try to be as specific as possible.
id: Pilih pabrikan atau tipe telepon. Coba untuk lebih spesifik.

en: Search all connections
id: Cari semua koneksi

en: Wizard will search for all possible connections. It might take quite long time to search all possible connection types.
id: Wizard akan mencari semua koneksi yang memungkinkan. Mungkin akan membutuhkan waktu lebih lama.

en: USB cable
id: Kabel USB

en: Many phones now come with USB cable, select this if you're using this connection type.
id: Banyak telepon umumnya telah disertai dengan kabel USB, pilih ini bila anda menggunakan tipe koneksi kabel USB.

en: Bluetooth connection is wireless and does not require direct visibility. Phone needs to be properly paired with computer before proceeding.
id: Koneksi Bluetooth adalah nirkabel dan tidak membutuhkan visibilitas langsung. Telepon perlu untuk dipasangkan secara benar dengan komputer sebelum diproses.

en: IrDA wireless connection requires direct visibility, please make sure this is fullfilled and computer can see phone.
id: Koneksi nirkabel IrDA membutuhkan visibilitas secara langsung, pastikan hal ini terpenuhi dan komputer dapat melihat telepon.

en: Serial cable
id: Kabel serial

en: This is not often used connection, but was very popular for older phones.
id: Ini tidak sering digunakan dalam berkoneksi, tetapi telah populer untuk telepon-telepon lama.

en: How is your phone connected?
id: Bagaimana telepon anda dihubungkan?

en: Configuration style
id: Gaya konfigurasi

en: Guided configuration
id: Konfigurasi dengan panduan

en: Automatically search for a phone
id: Pencarian otomatis perangkat telepon

en: You will be guided through configuration by phone connection type and vendor.
id: Anda akan dipandu melalui konfigurasi tipe koneksi telepon dan produsennya.

en: Wizard will attempt to search phone on usual ports.
id: Wizard akan mencoba mencari telepon dengan port-port yang biasa digunakan.

en: You know what you are doing and know exact parameters you need for connecting to phone.
id: Anda memahami benar apa yang anda lakukan dan mengetahui dengan pasti parameter-parameter yang dibutuhkan dalam menghubungkan dengan telepon.

en: How do you want to configure your phone connection?
id: Bagaimana anda akan mengkonfigurasikan koneksi telepon anda?

en: If you have no idea how to configure your phone connection, you can look at Gammu Phone Database for other users experiences:
id: Bila anda tidak mengetahui bagaimana mengkonfigurasikan koneksi telepon anda, anda dapat melihat pengalaman-pengalaman pengguna lainnya pada Basisdata Telepon Gammu:

en: Welcome
id: Selamat datang

en: This wizard will help you with configuring phone connection in Wammu.
id: Wizard ini akan membantu anda dalam mengkonfigurasi koneksi telepon di Wammu.

en: Please make sure you have phone ready, powered on and one of connection methods is set up:
id: Pastikan telepon anda siap, nyalakan dan salah satu metode koneksi telah diatur:

en: Cable is connected.
id: Kabel telah terhubung.

en: You have enabled IrDA and phone is in visible range.
id: Anda telah mengaktifkan IrDA dan telepon anda telah berada dalam jangkauan.

en: You have paired Bluetooth with computer.
id: Anda telah mengkaitkan Bluetooth dengan komputer.

en: As soon as your phone is ready, you can continue.
id: Segera setelah telepon anda siap, anda bisa melanjutkan.

en: Wammu Phone Configuration Wizard
id: Wizard Konfigurasi Telepon Wammu

en: Ignoring unknown
id: Mengabaikan yang tidak diketahui

en: While reading, entry on location %d reported unknown error, ignoring it!
id: Saat membaca, entri pada lokasi %d dilaporkan ada error tak dikenal, abaikan!

en: Ignoring corrupted
id: Mengabaikan yang korup

en: While reading, entry on location %d seems to be corrupted, ignoring it!
id: Saat membaca, entri pada lokasi %d tampaknya telah korup, abaikan!

en: Could not find timidity, melody can not be played
id: Timidity tidak ditemukan, melodi tidak dapat dimainkan

en: Timidity not found
id: Timidity tidak ditemukan

en: Select contact from below list
id: Pilih kontak dari daftar di bawah ini

en: Select contact
id: Pilih kontak

en: Select number for selected contact
id: Pilih nomor dari kontak terpilih

en: Select phone number
id: Pilih nomor telepon

en: Please enter here path to gammu configuration file you want to use.
id: Masukkan alamat path ke file konfigurasi gammu yang akan anda gunakan.

en: Gammurc path
id: Path gammurc

en: You can configure connection parameters on Connection tab.
id: Anda dapat mengkonfigurasi parameter koneksi pada tab Koneksi.

en: Automatically connect to phone on startup
id: Mengkoneksikan telepon secara otomatis saat memulai

en: Whether you want application automatically connect to phone when it is started.
id: Apakah anda ingin aplikasi otomatis terhubung ke telepon ketika memulai.

en: Show debug log
id: Tampilkan log debug

en: Show debug information on error output.
id: Tampilkan informasi debug tentang eror keluaran.

en: Synchronize time
id: Mengsinkronisasi waktu

en: Synchronise time in phone with computer time while connecting.
id: Mengsinkronisasi waktu pada telepon dengan komputer saat dikoneksikan.

en: Startup information
id: Informasi startup

en: Display startup on phone (not supported by all models).
id: Tampilkan startup pada telepon (tidak semua model mendukungnya).

en: Lock device
id: Mengunci perangkat

en: Whether to lock device in /var/lock. On some systems you might lack privileges to do so.
id: Apakah akan dilakukan penguncian perangkat di lokasi /var/lock. Pada beberapa sistem anda mungkin tidak punya hak akses untuk melakukannya.

en: Phone connection
id: Koneksi telepon

en: Name for this configuration.
id: Nama untuk konfigurasi ini.

en: Device, where your phone is connected.
id: Perangkat, di mana telepon anda terhubung.

en: Device
id: Perangkat

en: Connection which your phone understands, check Gammu documentation for connection details.
id: Koneksi yang dikenali oleh telepon anda, periksa dokumentasi Gammu untuk rincian koneksinya.

en: Connection
id: Koneksi

en: Phone model, you can usually keep here auto unless you have any problems.
id: Model telepon, biasanya akan disimpan di sini secara otomatos kecuali bila anda mengalami masalah.

en: Whether images in messages should be scaled when displayed. This is usually good idea as they are pretty small.
id: Apakah gambar dalam pesan harus diskalakan saat ditampilkan. Ini biasanya cocok untuk gambar berukuran sangat kecil.

en: Scale images
id: Skala gambar

en: Attempt to reformat text
id: Mencoba untuk memformat ulang teks

en: If you get sometimes "compressed" messages likeTHIStext, you should be interested in this choice.
id: Bila anda mendapatkan pesan yang "terkompresi" seperti THIStext, anda lebih disarankan untuk pilihan ini.

en: Default options for new message
id: Pilihan standar untuk pesan baru

en: Create concatenated message, what allows to send longer messages.
id: Buat pesan yang bersambung, memungkinkan untuk mengirim pesan yang lebih panjang.

en: Create unicode message
id: Membuat pesan unicode

en: Request delivery report by default
id: Permintaan laporan pengiriman secara standar

en: Use 16bit Id
id: Menggunakan 16bit Id

en: Use 16 bit Id inside message. This is safe for most cases.
id: Menggunakan 16 bit Id di dalam pesan. Hal ini lebih aman dalam kebanyakan kasus.

en: Automatic
id: Otomatis

en: Automatic starting with first name
id: Otomatis memulai dengan nama depan

en: Automatic starting with last name
id: Otomatis memulai dengan nama belakang

en: Custom, use format string below
id: Kustom, gunakan format string di bawah ini

en: Name display format
id: Format tampilan nama

en: Format string for name displaying. You can use %%(value)s format marks. Currently available values are: %s.
id: Formar string untuk tampilan nama. Anda dapat menggunakan format tanda %%(value)s. Nilai saat ini yang tersedia: %s.

en: Name format string
id: Format string nama

en: How often refresh phone state in application status bar. Enter value in miliseconds, 0 to disable.
id: Seberapa sering telepon anda me-refresh pada baris status aplikasi. Masukkan nilai dalam milidetik, 0 untuk menonaktifkan.

en: Refresh phone state
id: Refresh kondisi telepon

en: Whether to ask for confirmation when deleting entries.
id: Apakah akan muncul konfirmasi saat menghapus entri.

en: Task bar icon
id: Icon task bar

en: Show icon in task bar.
id: Tampilkan icon pada task bar.

en: Default time to be used for newly created time fields.
id: Waktu standar yang digunakan untuk field baru waktu.

en: Default time
id: Standar waktu

en: How many entries will be shown in newly created item.
id: Berapa banyak entri yang akan ditampilkan di pembuatan item terbaru.

en: Entries for new item
id: Entri untuk item baru

en: Prefix for non international phone numbers.
id: Prefiks untuk nomor telepon non internasional.

en: Number prefix
id: Nomor prefiks

en: Applies only when Wammu can not find proper count of entries to read. This number limits how many empty entries will be read before reading will be stopped.
id: Diterapkan hanya ketika Wammu tidak dapat menemukan jumlah entri yang pantas untuk dibaca. Jumlah ini terbatas pada seberapa banyak entri kosong akan dibaca sebelum proses pembacaan akan dihentikan.

en: Maximal empty entries if total is guessed
id: Maksimal entri kosong bila total ditebak

en: In case phone reports wrongly number of entries, Wammu would try to read infinitely or till error. This number limits how many empty entries will be read before reading will be stopped.
id: Seandainya telepon salah melaporkan jumlah entri, Wammu akan mencoba untuk terus membaca sebanyak mungkin atau hingga muncul eror. Jumlah ini terbatas pada seberapa banyak entri kosong akan dibaca sebelum proses pembacaan akan dihentikan.

en: Maximal empty entries if total is known
id: Maksimal entri kosong bila total telah diketahui

en: View
id: Tampilan

en: Other
id: Lainnya

en: Hacks
id: Hack

en: You don't have any phone connection configured. Wammu will not be able to conect to your phone!
id: Anda tidak memiliki konfigurasi koneksi telepon. Wammu tidak akan dapat terhubung dengan telepon anda!

en: No phone configured!
id: Tidak ada telepon yang dikonfigurasikan!

en: I don't know
id: Saya tidak tahu

en: Select this option only if really necessary. You will be provided with too much options in next step.
id: Pilih opsi ini hanya bila benar-benar diperlukan. Anda akan disediakan dengan banyak opsi pada langkah selanjutnya.

en: Symbian based phone
id: Telepon berbasis Symbian

en: Go on if your phone uses Symbian OS (regardless of manufacturer).
id: Lanjutkan bila telepon anda menggunakan Symbian OS (tanpa melihat pabrikan).

en: Alcatel phone
id: Telepon Alcatel

en: Alcatel phone not running Symbian.
id: Telepon Alcatel bukan Symbian.

en: BenQ/Siemens phone
id: Telepon BenQ/Siemens

en: BenQ or Siemens phone not running Symbian.
id: Telepon BenQ atau Siemens bukan Symbian.

en: Motorola phone
id: Telepon Motorola

en: Motorola phone not running Symbian.
id: Telepon Motorola bukan Symbian.

en: Nokia phone
id: Telepon Nokia

en: Nokia phone not running Symbian.
id: Telepon Nokia bukan Symbian.

en: Samsung phone
id: Telepon Samsung

en: Samsung phone not running Symbian.
id: Telepon Samsung bukan Symbian.

en: Sharp phone
id: Telepon Sharp

en: Sharp phone not running Symbian.
id: Telepon Sharp bukan Symbian.

en: Sony Ericsson phone
id: Telepon Sony Ericsson

en: Sony Ericsson phone not running Symbian.
id: Telepon Sony Ericsson bukan Symbian.

en: None of the above
id: Tidak ada dalam pilihan di atas

en: Select this option if nothing above matches.
id: Pilih opsi ini bila tidak ada perangkat yang cocok.

en: OBEX and IrMC protocols
id: Protokol OBEX dan IrMC

en: Standard access to filesystem. Not a good choice for Nokia if you want to access data.
id: Akses standar ke file sistem. Bukan pilihan bagus untuk Nokia bila anda ingin mengakses data.

en: Standard access to filesystem and sometimes also to phone data. Good choice for recent phones.
id: Akses standar ke file sistem dan terkadang juga ke data telepon. Pilihan bagus untuk kebanyakan telepon.

en: Symbian using Gnapplet
id: Symbian menggunakan Gnapplet

en: You have to install Gnapplet into phone before using this connection. You can find it in Gammu sources.
id: Anda harus menginstalasikan Gnapplet pada telepon sebelum menggunakan koneksi ini. Anda dapat menemukannya pada sumber-sumber Gammu.

en: Nokia proprietary protocol
id: Protokol milik Nokia

en: Nokia proprietary protocol FBUS.
id: Protokol FBUS milik Nokia.

en: Nokia proprietary service protocol
id: Protokol service milik Nokia

en: Nokia proprietary protocol MBUS. Older version, use FBUS if possible.
id: Protokol MBUS milik Nokia. Versi lama, gunakan FBUS bila memungkinkan.

en: AT based
id: Berbasis AT

en: This provides minimal access to phone features. It is recommended to use other connection type.
id: Ini menyediakan akses minimal ke fitur-fitur telepon. Direkomendasikan untuk penggunaan tipe koneksi lainnya.

en: Good choice for most phones except Nokia and Symbian based. Provides access to most phone features.
id: Pilihan bagus untuk kebanyakan telepon kecuali Nokia dan yang berbasis Symbian. Menyediakan akses ke hampir semua fitur-fitur telepon.

en: Enter device name of serial port.
id: Masukkan nama perangkat dari port serial.

en: Enter device name of emulated serial port.
id: Masukkan nama perangkat dari port serial yang diemulasi.

en: Enter Bluetooth address of your phone.
id: Masukkan alamat Bluetooth dari telepon anda.

en: You don't have to enter anything for this settings.
id: Anda tidak memasukan entri apapun pada pengaturan ini.

en: Enter device name of USB port.
id: Masukkan nama perangkat dari port USB.

en: Generic AT over serial line or it's emulation
id: AT generik lewat jalur serial atau emulasinya

en: Select this if you have real serial port or it is emulated by phone driver (eg. virtual COM port, /dev/rfcomm, /dev/ircomm, etc.).
id: Pilih ini bila anda memiliki port serial sebenarnya atau yang diemulasikan oleh driver telepon (contoh virtual COM port, /dev/rfcomm, /dev/ircomm, dll.).

en: Generic AT at %d bps
id: AT generik pada %d bps

en: Select this if your phone requires transfer speed %d bps.
id: Pilih ini bila telepon anda membutuhkan kecepatan transfer %d bps.

en: AT over Bluetooth
id: AT lewat Bluetooth

en: Select this if your phone is connected over Bluetooth and you want to use native Bluetooth connection.
id: Pilih ini bila telepon anda terhubung lewat Bluetooth dan anda ingin menggunakan koneksi bawaan Bluetooth.

en: AT over Bluetooth with RF searching
id: AT lewat Bluetooth dengan pencarian RF

en: Use for Bluetooth stack and 6210 / DCT4 Nokia models, which don't inform about Bluetooth services correctly (6310, 6310i with firmware lower than 5.50, 8910,..)
id: Gunakan untuk Bluetooth stack dan model Nokia 6210 / DCT4, yang tidak menginformasikan dengan jelas tentang Bluetooth (6310, 6310i dengan firmware lebih rendah dari 5.50, 8910,..)

en: AT over IrDA
id: AT lewat IrDA

en: Select this if your phone is connected over IrDA and you want to use native IrDA connection.
id: Pilih ini bila telepon anda terhubung lewat IrDA dan anda ingin menggunakan koneksi bawaan IrDA.

en: AT over DKU2
id: AT lewat DKU2

en: Select this if your phone is connected using DKU2 cable.
id: Pilih ini bila telepon anda terhubung dengan kabel DKU2.

en: Generic OBEX over serial line or it's emulation
id: OBEX generik lewat jalur serial atau emulasinya

en: OBEX over Bluetooth
id: OBEX lewat Bluetooth

en: OBEX over Bluetooth with RF searching
id: OBEX lewat Bluetooth dengan pencarian RF

en: OBEX over IrDA
id: OBEX lewat IrDA

en: Gnapplet over Bluetooth
id: Gnapplet lewat Bluetooth

en: Gnapplet over IrDA
id: Gnapplet lewat IrDA

en: MBUS proprietary protocol
id: Protokol MBUS hak milik

en: Protocol used in older Nokia phones.
id: Protokol yang digunakan pada telepon Nokia lama.

en: FBUS proprietary protocol
id: Protokol FBUS hak milik

en: Protocol used in Nokia phones. Please try selecting more specific options first.
id: Protokol yang digunakan pada telepon Nokia. Silahkan coba untuk lebih dulu memilih opsi yang lebih spesifik.

en: DKU5 cable
id: Kabel DKU5

en: Nokia Connectivity Adapter Cable DKU-5 (original cable or compatible), for phones with USB chip like Nokia 5100.
id: Kabel Adapter Konektivitas Nokia DKU-5 (kabel orisinil atau yang kompatibel), untuk telepon dengan dukungan USB chip seperti Nokia 5100.

en: PL2303 cable
id: Kabel PL2303

en: New Nokia protocol for PL2303 USB cable (usually third party cables), for phones with USB chip like Nokia 5100.
id: Protokol baru Nokia untuk kabel USB PL2303 (biasanya dengan kabel pihak ketiga), untuk telepon yang dilengkapi dengan USB chip seperti Nokia 5100.

en: DKU2 cable
id: Kabel DKU2

en: Nokia Connectivity Cable DKU-2 (original cable or compatible), for phones without USB chip like Nokia 6230.
id: Kabel Koneksi Nokia DKU-2 (kabel orisinil atau kompatibel), untuk telepon tanpa dilengkapi dengan USB chips seperti Nokia 6230.

en: DLR3-3P/CA-42 cable
id: Kabel DLR3-3P/CA-42

en: Nokia RS-232 Adapter Cable DLR-3P (original cable or compatible), usually with phones like Nokia 7110/6210/6310.
id: Kabel Nokia Adapter RS-232 DLR-3P (kabel orisinil atau kompatibel), biasanya dengan telepon seperti Nokia 7110/6210/6310.

en: FBUS proprietary protocol using ARK cable
id: Protokol FBUS menggunakan kabel ARK

en: ARK cable (third party cable) for phones not supporting AT commands like Nokia 6020.
id: Kabel ARK (kabel pihak ketiga) untuk telepon yang tidak mendukung AT command seperti Nokia 6020.

en: DKU5 phone with ARK cable
id: Telepon DKU5 dengan kabel ARK

en: ARK cable (third party cable) for phones with USB chip like Nokia 5100.
id: Kabel ARK (kabel pihak ketiga) untuk telepon dengan USB chip seperti Nokia 5100.

en: Phonet over Bluetooth
id: Phonet via Bluetooth

en: Nokia protocol for Bluetooth stack with other DCT4 Nokia models.
id: Protokol Nokia untuk Bluetooth stack dengan Nokia DCT4 model lainnya.

en: FBUS over Bluetooth (emulated serial port)
id: FBUS via Bluetooth (port serial yang diemulasi)

en: Nokia protocol for Bluetooth stack with Nokia 6210.
id: Protokol Nokia untuk Bluetooth stack dengan Nokia 6210.

en: Using emulated serial port.
id: Menggunakan emulasi port serial.

en: Phonet over Bluetooth (emulated serial port)
id: Phonet via Bluetooth (port serial yang diemulasi)

en: FBUS over Bluetooth
id: FBUS via Bluetooth

en: Phonet over Bluetooth with RF searching
id: Phonet via Bluetooth dengan pencarian RF

en: Nokia protocol for Bluetooth stack with DCT4 Nokia models, which don't inform about services correctly (6310, 6310i with firmware lower than 5.50, 8910,..).
id: Protokol Nokia untuk Bluetooth stack dengan Nokia model DCT4, yang tidak menginformasikan tentang layanan dengan benar (6310, 6310i dengan firmware lebih rendah dari 5.50, 8910,..).

en: Phonet over IrDA
id: Phonet via IrDA

en: Nokia protocol for infrared with other Nokia models.
id: Protokol Nokia untuk infrared dengan model Nokia lainnya.

en: FBUS over IrDA
id: FBUS via IrDA

en: Nokia protocol for infrared with Nokia 6110/6130/6150.
id: Protokol Nokia untuk infrared dengan Nokia 6110/6130/6150.

en: Select mailbox file...
id: Pilih file mailbox...

en: Saving messages to mailbox
id: Simpan pesan ke mailbox

en: %(count)d messages exported to "%(path)s" (%(type)s)
id: %(count)d pesan diekspor ke "%(path)s" (%(type)s)

en: Select maildir directory where to save files
id: Pilih direktori maildir lokasi pesan disimpan

en: Selected folder does not contain new subfolder and thus probably is not valid maildir.
    
    Do you want to create new subfolder and export to it?
id: Folder terpilih tidak berisi subfolder baru dan dengan demikian mungkin bukan maildir yang sah.
    
    Apakah anda ingin membuat subfolder baru dan mengekspornya?

en: Folder doesn't look like maildir!
id: Folder tidak menyerupai maildir!

en: Creating of folder failed, bailing out.
id: Pembuatan folder gagal.

en: Can not create folder!
id: Tidak dapat membuat folder!

en: Saving messages to maildir
id: Menyimpan pesan ke maildir

en: Output file already exists, this usually means that this message was already saved there.
    
    Do you wish to overwrite file %s?
id: File keluaran sudah ada, biasanya hal ini dikarenakan pesan tersebut sudah disimpan sebelumnya di sana.
    
    Apakah anda ingin menimpa file %s?

en: File already exists!
id: File sudah ada!

en: Connecting to IMAP server...
id: Menghubung ke server IMAP...

en: Can not login, you probably entered invalid login information. Do you want to retry?
id: Tidak dapat login, anda mungkin menuliskan informasi login yang tidak benar. Anda ingin mengulanginya kembali?

en: Login failed!
id: Login gagal!

en: Listing folders on IMAP server...
id: Membuat daftar folder pada server IMAP...

en: Can not list folders on server, bailing out.
id: Tidak dapat membuat daftar pada server.

en: Listing failed!
id: Gagal membuat daftar!

en: Please select folder on server %s where messages will be stored
id: Pilih folder pada server %s di mana pesan akan disimpan

en: Select folder
id: Pilih folder

en: Selecting folder on IMAP server...
id: Memilih folder pada server IMAP...

en: Can not select folder %s on server, bailing out.
id: Tidak dapat memilih folder %s pada server.

en: Selecting failed!
id: Gagal memilih!

en: Saving messages to IMAP
id: Menyimpan pesan ke IMAP

en: Can not save message to folder %s on server, bailing out.
id: Tidak dapat menyimpan pesan ke folder %s di server.

en: Saving failed!
id: Penyimpanan gagal!

en: IMAP server
id: Server IMAP

en: %(new)d new of %(count)d messages exported to "%(path)s" (%(type)s)
id: %(new)d pesan baru dari %(count)d pesan yang ada diekspor ke "%(path)s" (%(type)s)

en: Where do you want to export emails created from your messages?
id: Di mana anda akan mengekspor email yang dibuat dari pesan anda?

en: Select export type
id: Pilih tipe ekspor

en: Mailbox file
id: File mailbox

en: Maildir folder
id: Folder maildir

en: IMAP account
id: Akun IMAP

en: IMAP Settings
id: Pengaturan IMAP

en: Connection Details
id: Rincian Koneksi

en: Preferences
id: Preferensi

en: Message State Selection
id: Pemilihan Pesan

en: From Address
id: Alamat Asal

en: Remember password (insecure)
id: Mengingat password (rentan keamanan)

en: Use SSL
id: Menggunakan SSL

en: Only back-up new messages
id: Hanya mencadangkan pesan-pesan baru

en: %d. From Address invalid
id: %d. Alamat Asal cacat

en: %d. Server incomplete
id: %d. Server tidak sempurna

en: %d. Port invalid
id: %d. Port cacat

en: %d. Login incomplete
id: %d. Login tidak lengkap

en: %d. Password incomplete
id: %d. Password tidak lengkap

en: %d. No messages to back-up selected. Please tick at least one of the states.
id: %d. Tidak ada pesan terpilih untuk dicadangkan. Silahkan pilih sedikitnya satu.

en: Incomplete
id: Tidak rampung

en: Saving messages to XML
id: Menyimpan pesan ke dalam XML

en: Please share your experiences with Wammu and Gammu which is backend library. When you fill in following form, other users can benefit from your experiences in Gammu Phone Database. Only information you see here will be submited.
id: Mari berbagi pengalaman anda dengan Wammu dan Gammu sebagai backend library. Saat anda mengisi formulir berikut, pengguna lainnya akan mendapatkan manfaat dari pengalaman anda pada Basisdata Telepon Gammu. Hanya informasi yang tertera di sini saja yang akan dikirim.

en: Manufacturer:
id: Pabrikan:

en: Phone model:
id: Model telepon:

en: Connection type:
id: Tipe koneksi:

en: Model in gammu configuration:
id: Model dalam konfigurasi gammu:

en: Working features:
id: Fitur aktif:

en: Please select features...
id: Silahkan pilih fitur-fitur...

en: Gammu version:
id: Versi gammu:

en: Note:
id: Catatan:

en: Your name:
id: Nama anda:

en: Your email:
id: Email anda:

en: Email displaying:
id: Menampilkan email:

en: Use [at] and [dot]
id: Gunakan [at] dan [dot]

en: Insert NOSPAM text at random position
id: Sisipkan teks NOSPAM pada posisi acak

en: Display it normally
id: Menampilkannya dengan normal

en: Don't show email at all
id: Jangan tampilkan email sama sekali

en: Not supported
id: Tidak didukung

en: Gammu Phone Database Talkback
id: Basisdata Bicarabalik Telepon Gammu

en: Select which features work correctly with your phone
id: Pilih fitur yang bekerja baik dengan telepon anda

en: This information is automatically included in report.
id: Informasi ini disertakan secara otomatis pada laporan.

en: Describe some glitches of this phone or other experiences with Gammu.
id: Deskripsikan temuan kekurangan dari telepon ini atau pengalaman lainnya tentang Gammu.

en: Please enter valid mail here, choose display options below. Your email won't be given or sold to anybody.
id: Masukkan alamat email yang benar di sini, pilih tampilan opsi di bawah ini. Email anda terjaga kerahasiaannya dari orang lain.

en: If you don't want to display email clear text, please select one mangling option.
id: Bila anda tidak ingin menampilkan teks email dengan jelas, silahkan memilih opsi mangling.

en: Entry in Gammu Phone Database was not created, following fields are invalid:
    %s
id: Entri di Basisdata Telepon Gammu belum dibuat, berikut field-field yang tidak benar:
    %s

en: Supported features
id: Fitur yang didukung

en: Entry not created!
id: Entri tidak dibuat!

en: Email displaying
id: Menampilkan email

en: HTTP request failed with status %(code)d (%(text)s), please retry later or create entry manually.
id: HTTP request gagal dengan status %(code)d (%(text)s), coba ulangi lagi lain waktu atau buatlah entri secara manual.

en: HTTP request failed with exception:
    %(exception)s
    Please retry later or create entry manually.
id: HTTP request gagal dengan eksepsi:
    %(exception)s
    Coba ulangi lagi lain waktu atau buatlah entri secara manual.

en: Entry in Gammu Phone Database has been created, you can see it on <%s> URL.
    Do you want to open it in browser now?
id: Entri dalam Basisdata Telepon Gammu telah dibuat, anda dapat melihatnya pada <%s> URL.
    Apakah anda ingin untuk membuka browser sekarang?

en: Entry created!
id: Entri telah dibuat!

en: Phone model
id: Model

en: Model in gammu configuration
id: Model dalam konfigurasi gammu

en: Note
id: Catatan

en: Your name
id: Nama anda

en: Your email
id: Email anda

en: Select which functionality works without problems on your phone (either in Wammu or in some other tool using Gammu library).
id: Pilih fungsionalitas yang bekerja baik tanpa masalah dengan telepon anda (baik pada Wammu maupun tool lainnya yang menggunakan Gammu library).

en: Phone information
id: Informasi telepon

en: Sending and saving SMS
id: Mengirim dan menyimpan SMS

en: Multimedia messaging
id: Pesan multimedia

en: Basic phonebook functions
id: Fungsi dasar buku telepon

en: Enhanced phonebook entries
id: Menambah entri buku telepon

en: Calendar entries
id: Entri kalender

en: Filesystem manipulation
id: Manipulasi file sistem

en: Reading and making calls
id: Membaca dan melakukan panggilan

en: Logos
id: Logo

en: Ringtones
id: Nada dering

en: Select features
id: Pilih fitur

en: You can access name and phone number.
id: Anda bisa mengakses nama dan nomor telepon.

en: You have access to more phone numbers per entry or additional fields as email.
id: Anda harus mengakses lebih banyak nomor telepon untuk setiap entrinya atau tambahkan field sebagai email.

en: Action canceled by user!
id: Aksi dibatalkan oleh pengguna!

en: Action canceled
id: Aksi dibatalkan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: enabled (tone)
id: diaktifkan (bunyi)

en: enabled (silent)
id: diaktifkan (hening)

en: yearly
id: tahunan

en: monthly
id: bulanan

en: daily
id: harian

en: biweekly
id: dwimingguan

en: weekly on monday
id: mingguan pada senin

en: weekly on tuesday
id: mingguan pada selasa

en: weekly on wednesday
id: mingguan on rabu

en: weekly on thursday
id: mingguan on kamis

en: weekly on friday
id: mingguan pada jumat

en: weekly on saturday
id: mingguan pada sabtu

en: weekly on sunday
id: mingguan pada minggu

en: disabled
id: dinonaktifkan

en: nonrecurring
id: tidak berulang

en: Your phone doesn't support this function.
id: Telepon anda tidak mendukung fungsi ini.

en: This function is not implemented for your phone. If you want help with implementation please contact authors.
id: Fungsi ini tidak diimplementasikan untuk telepon anda. Jika anda menginginkan bantuan untuk pengimplementasiannya sillahkan hubungi pembuat program.

en: Your phone asks for PIN.
id: Telepon anda meminta PIN.

en: Memory is full, try deleting some entries.
id: Memori penuh, cobalah untuk menghapus beberapa entri.

en: Communication canceled by phone, did you press cancel on phone?
id: Komunikasi dibatalkan oleh telepon, apakah anda menekan tombol batal pada telepon?

en: Empty entry received. This usually should not happen and most likely is caused by bug in phone firmware or in Gammu/Wammu.
    
    If you miss some entry, please contact Gammu/Wammu authors.
id: Menerima entri kosong. Hal ini seharusnya tidak boleh terjadi dan umumnya dikarenakan oleh adanya bug dalam firmware telepon atau pada Gammu/Wammu.
    
    Bila anda kehilangan beberapa entri, silahkan hubungi pembuat program Gammu/Wammu.

en: Please close opened menu in phone and retry, data can not be accessed while you have opened them.
id: Mohon tutup menu yang terbuka pada telepon dan coba kembali, data tidak bisa diakses saat anda sedang membukanya.

en: Timeout while trying to communicate with phone. Maybe phone is not connected (for cable) or out of range (for Bluetooth or IrDA).
id: Jatah waktu habis saat mencoba untuk berkomunikasi dengan telepon. Mungkin telepon tidak terhubung (untuk kabel) atau jauh dari jangkauan (untuk Bluetooth atau IrDA).

en: Device for communication with phone does not exist. Maybe you don't have phone plugged or your configuration is wrong.
id: Perangkat komunikasi pada telepon tidak tersedia. Mungkin anda tidak menancapkannya pada telepon atau ada kesalahan dalam konfigurasinya.

en: Device "%s" for communication with phone does not exist. Maybe you don't have phone plugged or your configuration is wrong.
id: Perangkat "%s" untuk komunikasi dengan telepon tidak ada. Mungkin anda tidak menancapkannya pada telepon atau ada kesalahan dalam konfigurasinya.

en: Maybe you need to be member of some group to have acces to device.
id: Mungkin anda harus menjadi anggota dari beberapa grup untuk mengakses perangkat.

en: Can not access device for communication with phone.
id: Tidak dapat mengakses perangkat untuk menghubung ke telepon.

en: Can not access device "%s" for communication with phone.
id: Tidak dapat mengakses perangkat "%s" untuk menghubung ke telepon.

en: Can not access SIM card. Please check whether it is properly inserted in phone and/or try to reboot the phone by removing battery.
id: Tidak dapat mengakses kartu SIM. Mohon periksa kembali bisa jadi tidak dimasukkan dengan benar pada telepon dan/atau coba untuk menghidupkan ulang telepon dengan mencabut baterai.

en: Description:
id: Deskripsi:

en: Function:
id: Fungsi:

en: Error code:
id: Kode kesalahan:

en: Device %s does not exist!
id: Perangkat %s tidak ada!

en: Error opening device
id: Kesalahan membuka perangkat

en: You don't have permissions for %s device!
id: Anda tidak memiliki izin untuk perangkat %s!

en: Maybe you need to be member of %s group.
id: Mungkin anda perlu menjadi anggota kelompok %s.

en: Wammu Configurator - Wammu and Gammu configurator version %s
id: Konfigurator Wammu - konfigurator Wammu dan Gammu versi %s

en: Usage: %s [OPTION...]
id: Penggunaan: %s [OPTION...]

en: Options:
id: Pilihan:

en: show this help
id: tampilkan bantuan ini

en: show program version
id: tampilkan versi program

en: force using of locales from current directory rather than system ones
id: menekankan penggunaan lokal dari direktori saat ini dibandingkan sistem yang ada

en: Command line parsing failed with error:
id: Penguraian baris perintah gagal dengan eror:

en: Extra unrecognized parameters passed to program
id: Tambahan parameter tidak dikenal dilewatkan pada program

en: Using local built locales!
id: Menggunakan lokal yang ada!

en: Updating gammu configuration...
id: Memperbarui konfigurasi gammu...

en: Wammu - Windowed Gammu version %s
id: Wammu - versi Windowed Gammu %s

en: prints connection settings and tries to connect the phone
id: cetak pengaturan koneksi dan mencoba terhubung dengan telepon

en: enables debug output to stderr
id: aktifkan keluaran debug ke stderr

en: Wammu is not configured!
id: Wammu tidak dikonfigurasi!

en: Wammu configuration:
id: Konfigurasi wammu:

en: Connecting...
id: Menghubungkan...

en: Getting phone information...
id: Mendapatkan informasi telepon...

en: Phone infomation:
id: Informasi ponsel:

en: Requested code
id: Permintaan kode

note: l10n: Generic name of program shown in desktop file
en: Mobile Phone Manager
id: Manajemen Ponsel

note: l10n: Comment about program shown in desktop file
en: Application for mobile phones - frontend for Gammu
id: Aplikasi untuk ponsel - antarmuka untuk Gammu
