wammu - en to it translation catalogue (780 entries)

en: About Wammu
it: Informazioni su Wammu

en: Running on Python %s
it: In esecuzione su Python %s

en: Using wxPython %s
it: wxPython %s in uso

en: Using python-gammu %(python_gammu_version)s and Gammu %(gammu_version)s
it: In uso python-gammu %(python_gammu_version)s e Gammu %(gammu_version)s

en: <b>Wammu</b> is a wxPython based GUI for Gammu.
it: <b>Wammu</b> è un'interfaccia grafica per Gammu basata su wxPython.

en: 
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
it: 
    Questo programma è distribuito nella speranza che sia utile, 
    ma SENZA ALCUNA GARANZIA; senza neppure la garanzia implicita di 
    COMMERCIABILITÀ o DI IDONEITÀ PER UNO SCOPO PARTICOLARE. Vedere la 
    Licenza Generale Pubblica GNU per ulteriori dettagli.

en: Failed to set exception handler.
it: Impossibile impostare il gestore delle eccezioni.

en: Name
it: Nome

en: Value
it: Valore

en: Location
it: Posizione

en: Memory
it: Memoria

en: Number
it: Numero

en: Type
it: Tipo

en: Date
it: Data

en: Status
it: Stato

en: Text
it: Testo

en: Completed
it: Completato

en: Priority
it: Priorità

en: Start
it: Avvio

en: End
it: Fine

en: Alarm
it: Sveglia

en: Recurrence
it: Ricorrenza

en: Resend
it: Reinvio

en: Send
it: Invia

en: Reply
it: Rispondi

en: Call
it: Chiama

en: Send message
it: Invia messaggio

en: Store as new contact
it: Salva come nuovo contatto

en: Edit
it: Modifica

en: Duplicate
it: Duplicato

en: Delete current
it: Cancella corrente

en: Delete selected
it: Cancella selezionato

en: Backup current
it: Backup corrente

en: Backup selected
it: Backup selezionato

en: Backup all
it: Backup completo

en: Message preview
it: Anteprima messaggio

en: Text style
it: Stile testo

en: Concatenated
it: Concatenati

en: Style
it: Stile

en: %d char | %d chars
it[0]: %d carattere
it[1]: %d caratteri

en: Select predefined animation:
it: Selezione animazione predefinita:

en: Select predefined sound:
it: Selezione suono predefinito:

en: Predefined animation
it: Animazione predefinita

en: Predefined sound
it: Suono predefinito

en: Composing SMS
it: Creazione SMS

en: When checked, message is sent to recipient.
it: Se selezionato, il messaggio è inviato al destinatario.

en: Save into folder
it: Salva nella cartella

en: When checked, message is saved to phone.
it: Se selezionato, il messaggio è salvato sul telefono.

en: Add
it: Aggiungi

en: Add number of recipient from contacts.
it: Aggiungi destinatari dai contatti.

en: Edit recipients list.
it: Modifica la lista dei destinatari.

en: Recipient's numbers:
it: Numero del destinatario:

en: Unicode messages can contain national and other special characters, check this if you use non latin-1 characters. Your messages will require more space, so you can write less characters into single message.
it: I messaggi unicode possono contenere caratteri nazionali o altri caratteri speciali, selezionarlo per caratteri non latin-1. I messaggi richiederanno più spazio, per cui si potranno usare meno caratteri in ogni singolo messaggio.

en: Delivery report
it: Rapporto di consegna

en: Check to request delivery report for message.
it: Selezionare per richiedere un rapporto di consegna.

en: Sent
it: Inviati

en: Send flash message - it will be just displayed on display, but not saved in phone.
it: Invia messaggio flash - verrà solo visualizzato sul display, ma non salvato sul telefono.

en: Parts of current message
it: Parti del messaggio corrente

en: Available message parts
it: Parti disponibili del messaggio

en: Create new message by adding part to left list...
it: Crea nuovo messaggio aggiungendo parti nella lista a sinistra...

en: Preview
it: Anteprima

en: No editor available for type %s
it: Nessun editor disponibile per il tipo %s

en: Nothing to preview, message is empty.
it: Anteprima non disponibile, il messaggio è vuoto.

en: Message empty!
it: Messaggio vuoto!

en: Message will fit into %d SMSes
it: Il messaggio richiederà %d SMS

en: XML File
it: File XML

en: All files
it: Tutti i file

en: Select XML file...
it: Seleziona file XML...

en: Saving contacts to XML
it: Salva i contatti su XML

en: Export terminated
it: Esportazione terminata

en: phone
it: telefono

en: Creating of file %s failed, bailing out.
it: Creazione del file %s fallita, uscita.

en: Can not create file!
it: Impossibile creare il file!

en: %(count)d contacts exported to "%(path)s"
it: %(count)d contatti esportati su/verso "%(path)s"

en: Chimes low
it: Campanella grave

en: Notify
it: Notifica

en: Claps
it: Applausi

en: Fanfare
it: Fanfara

en: I'm ironic, flirty
it: Sono ironico, galante

en: I am glad
it: Sono onorato

en: I am skeptic
it: Sono scettico

en: I am sad
it: Sono triste

en: I am crying
it: Sto piangendo

en: I am winking
it: Sto sbattendo le palpebre

en: I am laughing
it: Sto ridendo

en: I am indifferent
it: Sono indifferente

en: I am in love
it: Sono innamorato

en: I am confused
it: Sono confuso

en: Tongue hanging out
it: Lingua a penzoloni

en: I am angry
it: Sono arrabbiato

en: Wearing glasses
it: Ho gli occhiali

en: Devil
it: Diavolo

en: Alignment
it: Allineamento

en: None
it: Nessuno

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Center
it: Centro

en: Text Size
it: Dimensione del testo

en: Normal
it: Normale

en: Large
it: Grande

en: Small
it: Piccolo

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Underlined
it: Sottolineato

en: Strikethrough
it: Barrato

en: Available contacts:
it: Contatti disponibili:

en: Current recipients:
it: Destinatari correnti:

en: Contact list
it: Lista dei contatti

en: Edit contacts list
it: Modifica la lista dei contatti

en: Load contacts from file
it: Carica contatti da file

en: Selected file "%s" could not be written.
it: Il file selezionato "%s" non può essere scritto.

en: File can not be created!
it: Impossibile creare il file!

en: Selected file "%s" was not found, no data read.
it: Il file selezionato "%s" non è stato trovato, nessun dato letto.

en: File not found!
it: File non trovato!

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Creating new %s
it: Creazione nuovo %s

en: Editing %(name)s %(location)s
it: Modifica %(name)s %(location)s

en: Add one more field.
it: Aggiungi un altro campo.

en: contact
it: contatto

en: Memory type
it: Tipo di memoria

en: calendar event
it: evento di calendario

en: Event type
it: Tipo di evento

en: todo item
it: oggetto promemoria

en: Debug log has been automatically saved to %s, you are strongly encouraged to include it in bugreport.
it: Il log di debug è stato salvato automaticamente in %s, ti consigliamo con forza ad includerlo nel report del bug.

en: Save debug log...
it: Salva registro di debug...

en: Search for similar reports
it: Cerca report simili

en: Report bug
it: Segnala bug

en: Save debug log as...
it: Salva registro di debug come...

en: Debug log was saved for phone communication, if this error appeared during communicating with phone, you are strongly encouraged to include it in bugreport. Debug log is saved in file %s.
it: E' stato salvato il registro degli errori della comunicazione con il telefono, se questo errore è avvenuto mentre si comunicava con il telefono, siete incoraggiati ad includerlo nel report dell' errore. Registro salvato nel file %s.

en: Before submiting please try searching for similar bugs on %s
it: Prima di inviare i dati per favore cercare bugs simili su %s

en: Unicode encoding error appeared, see question 1 in FAQ, how to solve this.
it: Errore di unicode, vedere la prima domanda nelle FAQ per risolverlo.

en: Unhandled exception appeared.
it: E' avvenuta un'eccezione non gestita.

en: If you want to help improving this program, please submit following infomation and description how did it happen to %s. Please report in english, otherwise you will be most likely told to translate you report to english later.
it: Se is vuole aiutare a migliorare questo programma, per favore inviare le seguenti informazioni e la descrizione di come è successo a %s. Per favore scrivere in inglese, altrimenti è probabile che verrà richiesta una traduzione in inglese in seguito.

en: Unhandled exception appeared. If you want to help improving this program, please report this together with description how this situation has happened. Please report in english, otherwise you will be most likely told to translate you report to english later.
it: Errore non gestito. Se vuoi aiutare a migliorare questo programma, per favore inviare questo messaggio insieme alla descrizione di come è successo. Per favore scrivere in inglese, altrimenti è probabile che verrà richiesta una traduzione in inglese in seguito.

en: Unhandled exception
it: Eccezione non gestita

en: Create new configuration
it: Crea una nuova configurazione

en: Select which configration you want to modify.
it: Selezionare configurazione da modificare.

en: Select configuration section
it: Selezionare la sezione della configurazione

en: Manufacturer
it: Produttore

en: Model (Gammu identification)
it: Modello (identificazione di Gammu)

en: Model (real)
it: Modello (reale)

en: Firmware date
it: Data del firmware

en: Firmware (numeric)
it: Firmware (numerico)

en: Serial number (IMEI)
it: Numero di serie (IMEI)

en: Original IMEI
it: IMEI originale

en: Product code
it: Codice prodotto

en: N/A
it: non disponibile

en: SMSC
it: Centro SMS

en: Manufacture month
it: Mese di produzione

en: Language packs in phone
it: Linguaggi sul telefono

en: Automatically switched to local locales.
it: Automaticamente attivati settaggi locali.

en: Wammu debug log
it: Visualizza log di debug

en: Here will appear debug messages from Gammu...
it: Qui appariranno messaggi di debug da Gammu...

en: Phone
it: Telefono

en: Phone Information
it: Informazioni sul telefono

en: Wammu version
it: Versione di Wammu

en: Gammu version
it: Versione di Gammu

en: python-gammu version
it: Versione di python-gammu

en: Calls
it: Chiamate

en: All Calls
it: Tutte le chiamate

en: Received
it: Ricevute

en: Received Calls
it: Chiamate ricevute

en: Missed
it: Perse

en: Missed Calls
it: Chiamate perse

en: Outgoing
it: Effettuate

en: Outgoing Calls
it: Chiamate effettuate

en: Contacts
it: Contatti

en: All Contacts
it: Tutti i contatti

en: SIM Contacts
it: Contatti della SIM

en: Phone Contacts
it: Contatti del telefono

en: Messages
it: Messaggi

en: All Messages
it: Tutti i messaggi

en: Read
it: Letti

en: Read Messages
it: Messaggi letti

en: Unread
it: Non letti

en: Unread Messages
it: Messaggi non letti

en: Sent Messages
it: Messaggi inviati

en: Unsent
it: Non inviati

en: Unsent Messages
it: Messaggi non inviati

en: Todos
it: Promemoria

en: All Todo Items
it: Tutti i promemoria

en: Calendar
it: Calendario

en: All Calendar Events
it: Tutti gli eventi del calendario

en: Search:
it: Ricerca:

en: Enter text to search for, please note that search type is selected next to this field. Matching is done over all fields.
it: Inserire il testo da cercare, per favore notare che il tipo di ricerca è indicato nel prossimo campo. La ricerca è effettuata su tutti i campi.

en: Regexp
it: Espressione regolare

en: Wildcard
it: Jolly

en: Select search type
it: Seleziona il tipo di ricerca

en: Welcome to Wammu %s
it: Benvenuto a Wammu %s

en: &Write data
it: &Scrivi dati

en: Write data (except messages) to file.
it: Scrive i dati (eccetto i messaggi) su file.

en: W&rite message
it: Sc&rivi messaggio

en: Write messages to file.
it: Scrive i messaggi su file.

en: &Read data
it: &Leggi dati

en: Read data (except messages) from file (does not import to the phone).
it: Legge i dati (eccetto i messaggi) da file (non importa nel telefono).

en: R&ead messages
it: L&eggi messaggi

en: Read messages from file (does not import to the phone).
it: Legge messaggi da file (non li importa sul telefono).

en: &Phone wizard
it: &Configurazione guidata

en: Search for phone or configure it using guided wizard.
it: Ricerca il telefono o usa configurazione guidata.

en: Se&ttings
it: &Impostazioni

en: Change Wammu settings.
it: Modifica le impostazioni di Wammu.

en: E&xit
it: &Uscita

en: Terminate Wammu.
it: Uscita da Wammu.

en: &Connect
it: &Connetti

en: Connect the device.
it: Connette al dispositivo.

en: &Disconnect
it: &Disconnetti

en: Disconnect the device.
it: Disconnette il dispositivo.

en: &Synchronise time
it: &Sincronizza orologio

en: Synchronise time in phone with PC.
it: Sincronizza l'orologio del telefono con il PC.

en: Send &file
it: Invia &file

en: Send file to phone.
it: Invia file al telefono.

en: &Phone
it: &Telefono

en: Retrieve phone information.
it: Acquisisci informazioni sul telefono.

en: Contacts (&SIM)
it: Contatti (&SIM)

en: Retrieve contacts from SIM.
it: Acquisisci Contatti da SIM.

en: Contacts (&phone)
it: Contatti (&telefono)

en: Retrieve contacts from phone memory.
it: Acquisisci Contatti dal telefono.

en: &Contacts (All)
it: &Contatti (Tutti)

en: Retrieve contacts from phone and SIM memory.
it: Acquisisci Contatti dal telefono e dalla sim.

en: C&alls
it: C&hiamate

en: Retrieve call history.
it: Richiama l'elenco delle chiamate effettuate.

en: &Messages
it: &Messaggi

en: Retrieve messages.
it: Acquisisci messaggi.

en: &Todos
it: &Promemoria

en: Retrieve todos.
it: Acquisisci promemoria.

en: Calenda&r
it: C&alendario

en: Retrieve calendar events.
it: Acquisisci eventi calendario.

en: &Retrieve
it: &Ottieni

en: &Contact
it: &Contatti

en: Create new contact.
it: Crea un nuovo contatto.

en: Calendar &event
it: &Evento in calendario

en: Create new calendar event.
it: Crea un nuovo evento nel calendario.

en: &Todo
it: &Promemoria

en: Create new todo.
it: Crea un nuovo promemoria.

en: &Message
it: &Messaggio

en: Create new message.
it: Crea un nuovo messaggio.

en: &Create
it: &Crea

en: &Save
it: &Salva

en: S&ave messages
it: S&alva messaggi

en: &Import to phone
it: &Importa dati nel telefono

en: Import data from backup to phone.
it: Importa dati dal backup al telefono.

en: I&mport messages to phone
it: I&mporta messaggi nel telefono

en: Import messages from backup to phone.
it: Importa messaggi dal backup al telefono.

en: Export messages to &emails
it: Esporta messaggi in &email

en: Export messages to emails in storage you choose.
it: Esporta messaggi in email su supporti a scelta.

en: Export messages to &XML
it: Esporta messaggi in &XML

en: Export messages to XML file you choose.
it: Esporta messaggi in file XML a scelta.

en: Export &contacts to XML
it: Esporta &contatti in XML

en: Export contacts to XML file you choose.
it: Esporta i contatti in un file XML a scelta.

en: &Backups
it: &Backup

en: &Website
it: &Sito Web

en: Visit Wammu website.
it: Visita il sito web di Wammu.

en: &Support
it: &Supporto

en: Visit Wammu support website.
it: Visita il sito web di supporto per Wammu.

en: &Report bug
it: Segnala &bug

en: Report bug in Wammu, please include saved debug log if possible.
it: Segnala bug in Wammu, per favore includi il registro di debug salvato se possibile.

en: &Save debug log
it: &Salva il registro di debug

en: Save a copy of debug log, please include this in bug report.
it: Salva una copia del registro di debug, per favore includilo nella segnalazione del bug.

en: &Gammu Phone Database
it: Database dei telefoni di &Gammu

en: Visit database of user experiences with phones.
it: Visiona il database delle esperienze degli utenti con i telefoni.

en: Report your experiences into Gammu Phone Database.
it: Riporta le tue esperienze nel database dei telefoni di Gammu.

en: &Donate
it: &Donazioni

en: Donate to Wammu project.
it: Effettua una donazione al progetto Wammu.

en: &About
it: &A proposito

en: Information about program.
it: Informazioni sul programma.

en: &Help
it: &Aiuto

en: Debug log created in temporary file <%s>. In case of crash please include it in bugreport!
it: Registro di debug creato nel file temporaneo <%s>. In caso di crash per favore includerlo nella segnalazione del bug!

en: You can not work on this data, please retrieve it first from phone
it: Non puoi lavorare su questi dati, per favore prima ottienili dal telefono

en: Data not up to date
it: Dati non aggiornati

en: Wammu could not import gammu module, program will be terminated.
it: Wammu non è riuscito ad importare il modulo di Gammu, il programma sarà terminato.

en: The import failed because python-gammu is compiled with different version of Gammu than it is now using (it was compiled with version %(compile)s and now it is using version %(runtime)s).
it: L'importazione è fallita perchè python-gammu è stato compilato con una versione di Gammu differente da quella utilizzata (è stato compilato con la versione %(compile)s e quella utilizzata è la %(runtime)s).

en: You can fix it by recompiling python-gammu against gammu library you are currently using.
it: Puoi risolvere il problema ricompilando python-gammu per la libreria gammu che stai utilizzando.

en: Gammu module not working!
it: Il modulo di Gammu non è funzionante!

en: Gammu module was not found, you probably don't have properly installed python-gammu for current python version.
it: Il modulo di Gammu non è stato trovato, probabilmente non hai installato correttamente pyhton-gammu per la corrente versione di python.

en: The import failed with following error:
it: L'importazione è fallita con il seguente errore:

en: Wammu configuration was not found and Gammu settings couldn't be read.
it: La configurazione di Wammu non è stata trovata e non è stato possibile leggere le impostazioni di Gammu.

en: Do you want to configure phone connection now?
it: Vuoi configurare la connessione al telefono ora?

en: Configuration not found
it: Configurazione non trovata

en: You are using Wammu for more than a month. We would like to hear from you how your phone is supported. Do you want to participate in this survey?
it: Hai utilizzato Wammu per più di un mese. Vorremmo sapere da te come funziona il tuo telefono con Wammu. Vuoi partecipare a questo sondaggio?

en: Press Cancel to never show this question again.
it: Clicca su Cancel per evitare il riproporsi di questa domanda.

en: Thanks for using Wammu
it: Grazie per aver utilizzato Wammu

en: Migrated from older Wammu
it: Migrazione da una versione di Wammu precedente

en: Connect
it: Connetti

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Settings
it: Impostazioni

en: Restore
it: Ripristina

en: Minimize
it: Minimizza

en: Close
it: Chiudi

en: battery
it: batteria

en: no battery
it: nessuna batteria

en: fault
it: errore

en: charging
it: in carica

en: charged
it: caricato

en: Bat: %(battery_percent)d %% (%(power_source)s), Sig: %(signal_level)s, Time: %(time)s
it: Bat: %(battery_percent)d %% (%(power_source)s), Seg: %(signal_level)s, Ora: %(time)s

en: Connected
it: Connesso

en: Disconnected
it: Disconnesso

en: You changed parameters affecting phone connection, they will be used next time you connect to phone.
it: Sono stati modificati i parametri di connessione al telefono, verranno utilizzati la prossima volta che viene collegato il telefono.

en: Notice
it: Avviso

en: Looks like normal program termination, deleting log file.
it: Il programma sembra essere terminato normalmente, cancello il file di log.

en: Failed to unlink temporary log file, please delete it yourself.
it: Impossibile cancellare il file log temporaneo, si prega di rimuoverlo manualmente.

en: Filename: %s
it: Nome file: %s

en: Error while communicating with phone
it: Errore di comunicaizone con il telefono

en: Error Occured
it: E' avvenuto un errore

en: Operation in progress
it: Operazione in corso

en: voice tag %x
it: chiamata vocale %x

en: Folder
it: Cartella

en: Writing message(s)...
it: Scrittura messaggio/i...

en: It was not possible to read saved message! There is most likely some bug in Gammu, please contact author with debug log of this operation. To see message in Wammu you need to reread all messsages.
it: Non è stato possibile leggere i messaggi salvati! Molto probabilmente c'è un errore in Gammu, per favore contatta l'autore con il registro degli errori di questa operazione. Per leggere i messaggi in Wammu occorre rileggere tutti i messaggi.

en: Could not read saved message!
it: Impossibile leggere i messaggi salvati!

en: Writing contact...
it: Scrittura contatto/i...

en: It was not possible to read saved entry! It might be different than one saved in phone untill you reread all entries.
it: Non è stato possibile salvare la voce. Potrebbe essere diversa da quella salvata nel telefono finché non rileggi tutte le voci.

en: Could not read saved entry!
it: Impossibile leggere la voce salvata!

en: Writing calendar...
it: Scrittura calendario...

en: Writing todo...
it: Scrittura promemoria...

en: Gammu messages backup
it: Backup di messaggi di Gammu

en: All backup formats
it: Tutti i formati di backup

en: Gammu backup [all data]
it: Backup di Gammu [tutti i dati]

en: Nokia backup [contacts]
it: Backup Nokia [contatti]

en: vCard [contacts]
it: vCard [contatti]

en: LDIF [contacts]
it: LDIF [contatti]

en: vCalendar [todo,calendar]
it: vCalendar [promemoria, calendario]

en: iCalendar [todo,calendar]
it: iCalendar [promemoria, calendario]

en: Save data as...
it: Salva dati come...

en: Read data
it: Leggi dati

en: Save backup as...
it: Salva backup come...

en: Import backup
it: Importa backup

en: Error while reading backup
it: Errore durante la lettura del backup

en: Data has been read from file "%s"
it: I dati sono stati letti dal file "%s"

en: %d messages
it: %d messaggi

en: No importable data were found in file "%s"
it: Dati non importabili trovati nel file "%s"

en: No data to import
it: Nessun dato da importare

en: Following data was found in backup, select which of these do you want to be added into phone.
it: I seguenti dati sono stati trovati nel backup, seleziona quali di questi vuoi siano aggiunti al telefono.

en: Select what to import
it: Selezionare cosa importare

en: Importing data...
it: Importazione dati...

en: Backup has been imported from file "%s"
it: Il backup è stato importato dal file "%s"

en: Backup imported
it: Backup importato

en: Restoring from file "%s" has failed, some parts of backup might have been stored to phone and some were not.
it: Il recupero dal file °%s° è fallito, alcune parti dell'archivio possono essere state salvate nel telefono, e altre no.

en: Backup import failed
it: Importazione del backup fallita

en: %d phone contact entries
it: %d contatti del telefono

en: %d SIM contact entries
it: %d contatti della SIM

en: %d to do entries
it: %d voci promemoria

en: %d calendar entries
it: %d voci di calendario

en: Backup saved from phone %s
it: Backup salvato dal telefono %s

en: , serial number %s
it: , numero di serie %s

en: Backup was created by %s
it: Backup creato da %s

en: Backup saved on %s
it: Backup salvato su %s

en: Backup has been saved to file "%s"
it: Il backup è stato salvato nel file "%s"

en: Data has been saved to file "%s"
it: Dati salvati nel file "%s"

en: Error while saving backup
it: Errore durante la scrittura del backup

en: Error while saving backup, probably some limit inside of Gammu exceeded.
    %s
it: Errore durante il salvataggio del backup, probabilmente sono stati raggiunti alcuni limiti interni di Gammu.%s

en: Are you sure you want to delete contact "%s"?
it: Sei sicuro di voler cancellare il contatto "%s"?

en: Are you sure you want to delete call from "%s"?
it: Sei sicuro di voler cancellare la chiamata da "%s"?

en: Are you sure you want to delete message from "%s"?
it: Sei sicuro di voler cancellare il messaggio da "%s"?

en: Are you sure you want to delete todo entry "%s"?
it: Sei sicuro di voler cancellare la voce promemoria "%s"?

en: Are you sure you want to delete calendar entry "%s"?
it: Sei sicuro di voler cancellare la voce di calendario "%s"?

en: Are you sure you want to delete %d contact? | Are you sure you want to delete %d contacts?
it[0]: Sei sicuro di voler cancellare %d contatto?
it[1]: Sei sicuro di voler cancellare %d contatti?

en: Are you sure you want to delete %d call? | Are you sure you want to delete %d calls?
it[0]: Sei sicuro di voler cancellare %d chiamata?
it[1]: Sei sicuro di voler cancellare %d chiamate?

en: Are you sure you want to delete %d message? | Are you sure you want to delete %d messages?
it[0]: Sei sicuro di voler cancellare %d messaggio?
it[1]: Sei sicuro di voler cancellare %d messaggi?

en: Are you sure you want to delete %d todo entry? | Are you sure you want to delete %d todo entries?
it[0]: Sei sicuro di voler cancellare %d voce promemoria?
it[1]: Sei sicuro di voler cancellare %d voci promemoria?

en: Are you sure you want to delete %d calendar entry? | Are you sure you want to delete %d calendar entries?
it[0]: Sei sicuro di voler cancellare %d voce di calendario?
it[1]: Sei sicuro di voler cancellare %d voci di calendario?

en: Confirm deleting
it: Conferma cancellazione

en: Deleting contact(s)...
it: Cancellazione contatto/i...

en: Deleting message(s)...
it: Cancellazione messaggio/i...

en: Deleting todo(s)...
it: Cancellazione promemoria...

en: Deleting calendar event(s)...
it: Cancellazione eventi di calendario...

en: Reading phone information
it: Lettura informazioni telefono

en: Reading calls of type %s
it: Lettura chiamate tipo %s

en: Reading contacts from %s
it: Lettura contatti da %s

en: Reading messages
it: Lettura messaggi

en: Reading todos
it: Lettura promemoria

en: Reading calendar
it: Lettura calendario

en: Setting time in phone...
it: Impostazione orologio sul telefono...

en: Send file to phone
it: Invia file al telefono

en: Sending file to phone...
it: Inviare file al telefono...

en: Transfer has been rejected by phone.
it: Il trasferimento è stato rifiutato dal telefono.

en: Transfer rejected!
it: Trasferimento rifiutato!

en: One moment please, connecting to phone...
it: Un momento per favore, connessione al telefono...

en: Phone connection is not properly configured, can not connect to phone.
it: La connessione al telefono non è correttamente configurata, connessione non possibile.

en: Connection not configured!
it: Connessione non configurata!

en: Please enter %s code:
it: Perfavore inserire %s codice:

en: Phone asks for security code
it: Il telefono richiede il codice di sicurezza

en: Your phone has just received incoming call
it: Il telefono ha appena ricevuto una chiamata in ingresso

en: Your phone has just received incoming call from %s
it: Il telefono ha appena ricevuto una chiamata in ingresso da %s

en: Incoming call
it: Chiamata in ingresso

en: Reject
it: Rifiuta

en: Accept
it: Accetta

en: One moment please, disconnecting from phone...
it: Un momento per favore, disconnessione dal telefono...

en: Searching for phone can not be performed while you are connected to phone, please disconnect first.
it: La ricerca di un telefono non può essere fatta mentre sei connesso ad un telefono, perfavore disconnettiti prima di effetturare una ricerca.

en: You are connected to phone!
it: Sei connesso al telefono!

en: Predefined animation number %d
it: Numero di animazione predefinito %d

en: Unknown predefined sound #%d
it: Suono predefinito #%d sconosciuto

en: Some parts of this message were not decoded correctly, probably due to missing support for it in Gammu.
it: Alcune parti di questo messaggio non sono state decodificate correttamente, probabilmente a causa del mancato supporto per queste da parte di Gammu.

en: Checking %s
it: Controllo %s

en: Could not guess vendor
it: Impossibile identificare il produttore

en: Guessed as %s
it: Identificato come %s

en: Discovering Bluetooth devices using %s
it: Ricerca dispositivi Bluetooth tramite %s

en: No Bluetooth device found
it: Ricerca dispositivi Bluetooth

en: All Bluetooth devices discovered, connection tests still in progress...
it: Tutti i dispositivi Bluetooth sono stati trovati, è in corso il test di connessione...

en: Could not access Bluetooth subsystem (%s)
it: Impossibile accedere al sottosistema Bluetooth (%s)

en: PyBluez not found, it is not possible to scan for Bluetooth devices.
it: PyBluez non trovato, non è possibile ricercare dispositivi Bluetooth.

en: No Bluetooth searching
it: Ricerca dispositivi Bluetooth non possibile

en: Finished %s
it: %s completato

en: All finished, found %d phones
it: Operazioni terminate, trovati %d telefoni

en: Failed to connect to phone
it: Impossibile connettersi al telefono

en: You did not specify valid phone number.
it: Non è stato specificato un numero di telefono valido.

en: Invalid phone number
it: Numero di telefono non valido

en: Configuration done
it: Configurazione completata

en: Thank you for configuring phone connection.
it: Grazie per aver configurato la connessione al telefono.

en: You can enter any name which you will use to identify your phone.
it: Puoi inserire il nome che userai per identificare il telefono.

en: Connection test
it: Test connessione

en: Wammu is now testing phone connection, please wait...
it: Wammu sta testando la connessione al telefono, prego attendere...

en: Phone has been found.
it: Telefono trovato.

en: Manufacturer: %(manufacturer)s
    Model: %(model)s
it: Produttore: %(manufacturer)s
    Modello: %(model)s

en: Phone connection test is still active, you can not continue.
it: Test di connessione al telefono ancora attivo, non è possibile continuare.

en: Testing still active!
it: Test di connessione ancora attivo!

en: Phone has not been found, are you sure you want to continue?
it: Telefono non trovato, sei sicuro di voler continuare?

en: Phone not found!
it: Nessun telefono trovato!

en: Phone search
it: Ricerca del telefono

en: Phone searching status
it: Stato ricerca del telefono

en: Phone search is still active, you can not continue.
it: La ricerca del telefono è ancora attiva, non è possibile continuare.

en: Searching still active!
it: Ricerca ancora attiva!

en: No phone has not been found, you can not continue.
it: Nessun telefono è stato trovato, non è possibile continuare.

en: No phone found!
it: Nessun telefono trovato!

en: Wammu is now searching for phone:
it: Wammu sta cercando il telefono:

en: No phone has been found!
it: Nessun telefono è stato trovato!

en: Phone %(manufacturer)s %(model)s on device %(port)s using connection %(connection)s
it: Telefono %(manufacturer)s %(model)s  sulla dispositivo %(port)s tramite connessione %(connection)s

en: Select phone to use from below list
it: Selezionare il telefono da usare dalla lista

en: Select phone
it: Selezionare telefono

en: Following phone will be used:
it: I seguenti telefoni verranno utilizzati:

en: No phone selected!
it: Nessun telefono selezionato!

en: Manual configuration
it: Configurazione manuale

en: Device where phone is connected
it: Dispositivo a cui il telefono è collegato

en: Connection type
it: Tipo di connessione

en: You need to select device which will be used.
it: Seleziona il dispositivo che sarà utilizzato.

en: No device selected!
it: Nessun dispositivo selezionato!

en: You need to select connection type which will be used.
it: Seleziona il tipo di connessione che sarà utilizzato.

en: No connection selected!
it: Nessun tipo di connessione selezionato!

en: Phone Device
it: Periferica del telefono

en: Please enter device where phone is accessible
it: Periferica a cui il telefono è collegato

en: Driver to use
it: Driver da utilizzare

en: Sorry no driver matches your configuration, please return back and try different settings or manual configuration.
it: Spiacente nessun driver corrisponde alla configurazione, prego torna indietro e prova impostazioni differenti o la configurazione manuale.

en: Please select which driver you want to use. Follow the help text shown below to select the best one.
it: Seleziona il driver da utilizzare. Segui i messaggi di aiuto per selezionare il migliore.

en: Please select connection type, default choice should be best in most cases.
it: Seleziona il tipo di connessione, la scelta predefinta dovrebbe la migliore nella maggior parte dei casi.

en: Phone type
it: Tipo di telefono

en: Please select phone manufacturer or type. Try to be as specific as possible.
it: Seleziona il produttore o il tipo. Cerca di essere più preciso possibile.

en: Search all connections
it: Ricerca con tutti i tipi di connessione

en: Wizard will search for all possible connections. It might take quite long time to search all possible connection types.
it: La configurazione guidata cercherà con tutti i tipi di connessione. Potrebbe essere necessario un lungo periodo di tempo.

en: USB cable
it: Cavo USB

en: Many phones now come with USB cable, select this if you're using this connection type.
it: Molti telefoni sono collegati tramite cavo USB, seleziona questo se utilizzi questo tipo di connessione.

en: Bluetooth connection is wireless and does not require direct visibility. Phone needs to be properly paired with computer before proceeding.
it: Una connessione Bluetooth è senza fili e non richiede una visibilità diretta. Il telefono necessita di essere correttamente associato al computer prima di procedere.

en: IrDA wireless connection requires direct visibility, please make sure this is fullfilled and computer can see phone.
it: Una connessione IrDA senza fili richiede una visibilità diretta, prego assicurarsi che sia garantita e che il computer possa vedere il telefono.

en: Serial cable
it: Cavo seriale

en: This is not often used connection, but was very popular for older phones.
it: Questa non è una connessione utilizzata spesso, ma è molto popolare per i vecchi telefoni.

en: How is your phone connected?
it: Com'è connesso il tuo telefono?

en: Configuration style
it: Tipo di configurazione

en: Guided configuration
it: Configurazione guidata

en: Automatically search for a phone
it: Ricerca automatica del telefono

en: You will be guided through configuration by phone connection type and vendor.
it: Verrai guidato attraverso la configurazione dal tipo di connessione e il produttore.

en: Wizard will attempt to search phone on usual ports.
it: Il metodo automatico ricercherà il telefono tramite le porte più utilizzate.

en: You know what you are doing and know exact parameters you need for connecting to phone.
it: Se sai cosa stai facendo e conosci i parametri corretti per connettere il telefono.

en: How do you want to configure your phone connection?
it: In che modo vuoi configurare la connessione al telefono?

en: If you have no idea how to configure your phone connection, you can look at Gammu Phone Database for other users experiences:
it: Se non hai idea di come configurare la connessione al telefono, puoi ricercare nel database dei telefoni di Gammu esperienze di altri utenti:

en: Welcome
it: Benvenuto

en: This wizard will help you with configuring phone connection in Wammu.
it: Questa procedura guidata ti aiuterà a configurare la connessione al telefono in Wammu.

en: Please make sure you have phone ready, powered on and one of connection methods is set up:
it: Prego assicurarsi che il telefono sia pronto, acceso e uno dei metodo di connessione sia funzionante:

en: Cable is connected.
it: Cavo non connesso.

en: You have enabled IrDA and phone is in visible range.
it: Hai abilitato iRDA e il telefono risulta in un raggio visibile.

en: You have paired Bluetooth with computer.
it: Hai associato computer e telefono via Bluetooth.

en: As soon as your phone is ready, you can continue.
it: Quando il telefono sarà pronto, potrai continuare.

en: Wammu Phone Configuration Wizard
it: Procedura guidata di configurazione in Wammu

en: Ignoring unknown
it: Ignoro sconosciuti

en: While reading, entry on location %d reported unknown error, ignoring it!
it: Durante la lettura, l'entry in posizione %d ha riportato un errore sconosciuto, lo ignoro!

en: Ignoring corrupted
it: Ignoro corruzioni

en: While reading, entry on location %d seems to be corrupted, ignoring it!
it: Durante la lettura, l'entry in posizione %d appare corrotta, la ignoro!

en: Could not find timidity, melody can not be played
it: Timidity non trovato, la suoneria non può essere ascoltata

en: Timidity not found
it: Timidity non trovato

en: Select contact from below list
it: Selezionare un contatto dalla lista sotto

en: Select contact
it: Selezionare contatto

en: Select number for selected contact
it: Selezionare il numero per il contatto scelto

en: Select phone number
it: Selezionare il numero di telefono

en: Please enter here path to gammu configuration file you want to use.
it: Perfavore inserisci qui il percorso al file di configurazione di gammu che vuoi usare.

en: Gammurc path
it: Percorso di Gammurc

en: You can configure connection parameters on Connection tab.
it: Puoi configurare i parametri di connessione nella tab Connessione.

en: Automatically connect to phone on startup
it: Connessione automatica al telefono all'avvio

en: Whether you want application automatically connect to phone when it is started.
it: Selezionare se si vuole fare in modo che l'applicazione si connetta automaticamente al telefono una volta avviata.

en: Show debug log
it: Visualizza registro di debug

en: Show debug information on error output.
it: Visualizza informazioni di debug nelle emissioni di errore.

en: Synchronize time
it: Sincronizza orologio

en: Synchronise time in phone with computer time while connecting.
it: Sincronizzare l'orologio del telefono durante la connessione.

en: Startup information
it: Informazioni di avvio

en: Display startup on phone (not supported by all models).
it: Visualizza avvio sul telefono (non supportato da tutti i modelli).

en: Lock device
it: Blocca dispositivo

en: Whether to lock device in /var/lock. On some systems you might lack privileges to do so.
it: Selezionare se si vuole bloccare la periferica in /var/lock. In alcuni sistemi non si potrebbero avere i privilegi necessari per farlo.

en: Phone connection
it: Connessione al Telefono

en: Name for this configuration.
it: Nome per questa configurazione.

en: Device, where your phone is connected.
it: Periferica a cui il telefono è collegato.

en: Device
it: Periferica

en: Connection which your phone understands, check Gammu documentation for connection details.
it: Connessioni supportate dal telefono, leggere la documentazione di Gammu per dettagli sulle connessioni.

en: Connection
it: Connessione

en: Phone model, you can usually keep here auto unless you have any problems.
it: Modello del telefono, è possibile lasciare "auto" se non si verificano problemi.

en: Model
it: Modello

en: Whether images in messages should be scaled when displayed. This is usually good idea as they are pretty small.
it: Selezionare se si vogliono scalare le immagini nei messaggi quando si visualizzano. E' solitamente consigliato, siccome sono piuttosto piccole.

en: Scale images
it: Scala immagini

en: Attempt to reformat text
it: Cerca di riformattare il testo

en: If you get sometimes "compressed" messages likeTHIStext, you should be interested in this choice.
it: Se si ricevono messaggi "compressi" comeQUESTOtesto, questa opzione può risultare interessante.

en: Default options for new message
it: Opzioni predefinite per il nuovo messaggio

en: Create concatenated message, what allows to send longer messages.
it: Creare messaggi concatenati, quello che permette di inviare messaggi più lunghi.

en: Create unicode message
it: Creare messaggio unicode

en: Request delivery report by default
it: Richiedi conferma di spedizione di default

en: Use 16bit Id
it: Usare Id a 16bit

en: Use 16 bit Id inside message. This is safe for most cases.
it: Usare Id a 16bit nel messaggio. E' una scelta sicura in molti casi.

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic starting with first name
it: Parti automaticamente con il nome

en: Automatic starting with last name
it: Parti automaticamente con il cognome

en: Custom, use format string below
it: Personalizzato, usa il fromato della stringa qui sotto

en: Name display format
it: Formato visualizzazione nome

en: Format string for name displaying. You can use %%(value)s format marks. Currently available values are: %s.
it: Formato visualizzazione per il nome. Tu puoi usare %%(value)s come segno di formatazione. Attualmente disponibili: %s.

en: Name format string
it: Formato per il testo del nome

en: How often refresh phone state in application status bar. Enter value in miliseconds, 0 to disable.
it: Ogni quanto spesso aggiornare lo stato del telefono nella barra di stato. Inserire il valore in millisecondi, 0 per disabilitare.

en: Refresh phone state
it: Aggiorna lo stato del telefono

en: Whether to ask for confirmation when deleting entries.
it: Selezionare per chiedere conferma di cancellazione delle voci.

en: Task bar icon
it: Icona per la barra dei Task

en: Show icon in task bar.
it: Mostra icona nella barra dei Task.

en: Default time to be used for newly created time fields.
it: Ora predefinita da usare per la creazione di nuovi campi di tipo orario.

en: Default time
it: Orario predefinito

en: How many entries will be shown in newly created item.
it: Quante voci verranno visualizzate per ogni nuovo oggetto creato.

en: Entries for new item
it: Voci per nuovo oggetto

en: Prefix for non international phone numbers.
it: Prefisso dei numeri telefonici non internazionali.

en: Number prefix
it: Prefisso

en: Applies only when Wammu can not find proper count of entries to read. This number limits how many empty entries will be read before reading will be stopped.
it: Conferma solo quando Wammu non trova il numero giusto di dati da leggere. Questo numero limita quanti campi vuoti saranno letti prima che la lettura sarà interrotta.

en: Maximal empty entries if total is guessed
it: Massimo numero di oggetti vuoti se il totale viene scoperto

en: In case phone reports wrongly number of entries, Wammu would try to read infinitely or till error. This number limits how many empty entries will be read before reading will be stopped.
it: Nel caso in cui il telefono riporti un numero sbagliato di oggetti, Wammu tentera di leggerli continuativamente o fino ad un errore. Questo numero limita quanti oggetti vuoti saranno letti prima di interrompere la lettura.

en: Maximal empty entries if total is known
it: Numero massimo di oggetti vuoti se il totale è conosciuto

en: View
it: Visualizzare

en: Other
it: Altro

en: Hacks
it: Trucchi speciali

en: You don't have any phone connection configured. Wammu will not be able to conect to your phone!
it: Non hai alcuna connessione ad un telefono configurata. Wammu non può connettersi al tuo telefono!

en: No phone configured!
it: Nessun telefono configurato!

en: I don't know
it: Non lo so

en: Select this option only if really necessary. You will be provided with too much options in next step.
it: Seleziona questa opzione solo se realmente necessario. Ti verranno fornite molte opzioni nel prossimo passo.

en: Symbian based phone
it: Telefono basato su Symbian

en: Go on if your phone uses Symbian OS (regardless of manufacturer).
it: Vai avanti se il tuo telefono usa il sistema operativo Symbian (indipendentemente dal fabbricante).

en: Alcatel phone
it: Telefono Alcatel

en: Alcatel phone not running Symbian.
it: Telefono Alcatel che non usa Symbian.

en: BenQ/Siemens phone
it: Telefono BenQ/Siemens

en: BenQ or Siemens phone not running Symbian.
it: Telefono BenQ o Siemens che non usano Symbian.

en: Motorola phone
it: Telefono Motorola

en: Motorola phone not running Symbian.
it: Telefono Motorola che non usa Symbian.

en: Nokia phone
it: Telefono Nokia

en: Nokia phone not running Symbian.
it: Telefono Nokia che non usa Symbian.

en: Samsung phone
it: Telefono Samsung

en: Samsung phone not running Symbian.
it: Telefono Samsung  che non usa Symbian.

en: Sharp phone
it: Telefono Sharp

en: Sharp phone not running Symbian.
it: Telefono Sharp che non usa Symbian.

en: Sony Ericsson phone
it: Telefono Sony Ericsson

en: Sony Ericsson phone not running Symbian.
it: Telefono Sony Ericsson  che non usa Symbian.

en: None of the above
it: Nessuno dei precedenti

en: Select this option if nothing above matches.
it: Seleziona questa opzione se nessuno dei precedenti corrisponde.

en: OBEX and IrMC protocols
it: Protocollo OBEX and IrMC

en: Standard access to filesystem. Not a good choice for Nokia if you want to access data.
it: Accesso normale al filesystem. Non una buona scelta per Nokia se vuoi accedere ai dati.

en: Standard access to filesystem and sometimes also to phone data. Good choice for recent phones.
it: Accesso normale al filesystem e alcune volte ai dati del telefono. Ottima scelta per i telefoni di recente costruzione.

en: Symbian using Gnapplet
it: Symbian usando Gnapplet

en: You have to install Gnapplet into phone before using this connection. You can find it in Gammu sources.
it: Devi installare Gnapplet nel telefono prima di usare questa connessione. Puoi trovarlo nei sorgenti di Gammu.

en: Nokia proprietary protocol
it: Protocollo proprietario Nokia

en: Nokia proprietary protocol FBUS.
it: Protocollo proprietario Nokia FBUS.

en: Nokia proprietary service protocol
it: Protocollo di servizio proprietario Nokia

en: Nokia proprietary protocol MBUS. Older version, use FBUS if possible.
it: Protocollo proprietario Nokia MBUS, usa FBUS se possibile.

en: AT based
it: Basato su comandi AT

en: This provides minimal access to phone features. It is recommended to use other connection type.
it: Questo fornisce un accesso limitato alle funzioni del telefono. E' raccomandato di usare un altro tipo di connessione.

en: Good choice for most phones except Nokia and Symbian based. Provides access to most phone features.
it: Ottima scelta per la maggior parte dei telefoni eccetto quelli basati su Nokia e su Symbian. Fornisce un accesso alla maggior parte delle funzioni del telefono.

en: Enter device name of serial port.
it: Inserisci il nome della porta seriale.

en: Enter device name of emulated serial port.
it: Inserisci il nome della porta seriale emulata.

en: Enter Bluetooth address of your phone.
it: Inserisci l'indirizzo Bluetooth del tuo telefono.

en: You don't have to enter anything for this settings.
it: Non devi inserire nulla con queste impostazioni.

en: Enter device name of USB port.
it: Inserisci il nome della porta USB.

en: Generic AT over serial line or it's emulation
it: Generico AT su linea seriale o sua emulazione

en: Select this if you have real serial port or it is emulated by phone driver (eg. virtual COM port, /dev/rfcomm, /dev/ircomm, etc.).
it: Selezionare qui se hai una porta seriale reale o se è emulata dai driver del telefono (per esempio virtual COM port, /dev/rfcomm, /dev/ircomm, etc.).

en: Generic AT at %d bps
it: Generico AT a %d bps

en: Select this if your phone requires transfer speed %d bps.
it: Seleziona questo se il tuo telefono richiede una velocità di trasferimento %d bps.

en: AT over Bluetooth
it: AT tramite Bluetooth

en: Select this if your phone is connected over Bluetooth and you want to use native Bluetooth connection.
it: Seleziona qui se il tuo telefono è collegato tramite Bluetooth e vuoi usare una connessione nativa Bluetooth.

en: AT over Bluetooth with RF searching
it: AT tramite Bluetooth con ricerca RF

en: Use for Bluetooth stack and 6210 / DCT4 Nokia models, which don't inform about Bluetooth services correctly (6310, 6310i with firmware lower than 5.50, 8910,..)
it: Usa per il supporto Bluetooth con i modelli Nokia 6210 / DCT4, che non informano correttamente sui servizi Bluetooth (6310, 6310i con versione del firmware inferiore alla 5.50, 8910,...)

en: AT over IrDA
it: AT tramite IrDA

en: Select this if your phone is connected over IrDA and you want to use native IrDA connection.
it: Seleziona qui se il telefono è collegato tramite IrDA e vuoi usare una connesione nativa IrDA.

en: AT over DKU2
it: AT tramite DKU2

en: Select this if your phone is connected using DKU2 cable.
it: Seleziona qui se il tuo telefono è collegato tramite il cavo DKU2.

en: Generic OBEX over serial line or it's emulation
it: Generico OBEX tramite linea seriale o sua emoluazione

en: OBEX over Bluetooth
it: OBEX tramite Bluetooth

en: OBEX over Bluetooth with RF searching
it: OBEX tramite Bluetooth con ricerca RF

en: OBEX over IrDA
it: OBEX tramite IrDA

en: Gnapplet over Bluetooth
it: Gnapplet tramite Bluetooth

en: Gnapplet over IrDA
it: Gnapplet via infrarossi

en: MBUS proprietary protocol
it: Protocollo proprietario MBUS

en: Protocol used in older Nokia phones.
it: Protocollo utilizzato dai cellulari Nokia più vecchi.

en: FBUS proprietary protocol
it: Protocollo proprietario FBUS

en: Protocol used in Nokia phones. Please try selecting more specific options first.
it: Protocollo utilizzato dai cellulari Nokia. Prova a selezionare prima le opzioni più specifiche.

en: DKU5 cable
it: Cavo DKU5

en: Nokia Connectivity Adapter Cable DKU-5 (original cable or compatible), for phones with USB chip like Nokia 5100.
it: Cavo Adattatore di Connettività Nokia DKU-5 (autentico o compatibile), per cellulari con chip USB (come il Nokia 5100).

en: PL2303 cable
it: Cavo PL2303

en: New Nokia protocol for PL2303 USB cable (usually third party cables), for phones with USB chip like Nokia 5100.
it: Nuovo protocollo Nokia per il cavo USB PL2303 (solitamente cavi di altri produttori), per cellulari con chip USB (come il Nokia 5100).

en: DKU2 cable
it: Cavo DKU2

en: Nokia Connectivity Cable DKU-2 (original cable or compatible), for phones without USB chip like Nokia 6230.
it: Cavo di Connettività Nokia DKU-2 (autentico o compatibile), per cellulari senza chip USB (come il Nokia 6230).

en: DLR3-3P/CA-42 cable
it: Cavo DLR3-3P/CA-42

en: Nokia RS-232 Adapter Cable DLR-3P (original cable or compatible), usually with phones like Nokia 7110/6210/6310.
it: Cavo RS-232 Adattatore Nokia DLR-3P (autentico o compatibile), solitamente utilizzato con cellulari come i Nokia 7110/6210/6310.

en: FBUS proprietary protocol using ARK cable
it: Protocollo proprietario FBUS su cavo ARK

en: ARK cable (third party cable) for phones not supporting AT commands like Nokia 6020.
it: Cavo ARK (cavo prodotto da terze parti) per telefoni che non supportano i comandi AT, come il Nokia 6020.

en: DKU5 phone with ARK cable
it: Telefono DKU5 con cavo ARK

en: ARK cable (third party cable) for phones with USB chip like Nokia 5100.
it: Cavo ARK (prodotto da terze parti) per telefoni con chip USB (come il Nokia 5100).

en: Phonet over Bluetooth
it: Phonet tramite Bluetooth

en: Nokia protocol for Bluetooth stack with other DCT4 Nokia models.
it: Protocollo Nokia per il supporto Bluetooth con altri modelli DCT4 Nokia.

en: FBUS over Bluetooth (emulated serial port)
it: FBUS attraverso Bluetooth (emulazione di porta seriale)

en: Nokia protocol for Bluetooth stack with Nokia 6210.
it: Protocollo Nokia per lo stack Bluetootk con il Nokia 6210.

en: Using emulated serial port.
it: Utilizzo di porta seriale emulata.

en: Phonet over Bluetooth (emulated serial port)
it: Phonet attraverso Bluetooth (emulazione di porta seriale)

en: FBUS over Bluetooth
it: FBUS attraverso Bluetooth

en: Phonet over Bluetooth with RF searching
it: Phonet attraverso Bluetooth con ricerca RF

en: Nokia protocol for Bluetooth stack with DCT4 Nokia models, which don't inform about services correctly (6310, 6310i with firmware lower than 5.50, 8910,..).
it: Protocollo Nokia per lo stack Bluetootk con i modelli Nokia DCT4, che non riportano informazioni corrette sui servizi (6310, 6310i con versione del firmware inferiore alla 5.50, 8910...).

en: Phonet over IrDA
it: Phonet via infrarossi

en: Nokia protocol for infrared with other Nokia models.
it: Protocollo Nokia per gli infrarossi con altri modelli Nokia.

en: FBUS over IrDA
it: FBUS via infrarossi

en: Nokia protocol for infrared with Nokia 6110/6130/6150.
it: Protocollo Nokia per gli infrarossi con Nokia 6110/6130/6150.

en: Mailboxes
it: Caselle email

en: Select mailbox file...
it: Seleziona il file della casella postale...

en: Saving messages to mailbox
it: Salvataggio messaggi in mailbox

en: %(count)d messages exported to "%(path)s" (%(type)s)
it: %(count)d messaggi esportati verso "%(path)s" (%(type)s)

en: mailbox
it: casella di posta

en: Select maildir directory where to save files
it: Seleziona la directory maildir dove salvare i file

en: Selected folder does not contain new subfolder and thus probably is not valid maildir.
    
    Do you want to create new subfolder and export to it?
it: La cartella selezionata non contiene la sottocartella new e quindi probabilmente non è una maildir valida.
    
    Vuoi creare la sottocartella new ed esportare qui?

en: Folder doesn't look like maildir!
it: La cartella non sembra una maildir!

en: Creating of folder failed, bailing out.
it: Creazione della cartella fallita, uscita.

en: Can not create folder!
it: Impossibile creare la cartella!

en: Saving messages to maildir
it: Salvataggio messaggi in maildir

en: Output file already exists, this usually means that this message was already saved there.
    
    Do you wish to overwrite file %s?
it: File già presente, questo di solito significa che il messaggio è già stato salvato in quella posizione.
    
    Vuoi sovrascrivere il file %s?

en: File already exists!
it: Il file esiste già!

en: Connecting to IMAP server...
it: Connessione al server IMAP...

en: Can not login, you probably entered invalid login information. Do you want to retry?
it: Impossibile effettuare l'accesso, probabilmente sono state inserite credenziali errate, vuoi riprovare?

en: Login failed!
it: Accesso fallito!

en: Listing folders on IMAP server...
it: Lista delle cartelle del server IMAP...

en: Can not list folders on server, bailing out.
it: Impossibile ottenere la lista delle cartelle dal server, uscita.

en: Listing failed!
it: Impossibile ottenere la lista!

en: Please select folder on server %s where messages will be stored
it: Per favore selezionare la cartella sul server %s dove memorizzare i messaggi

en: Select folder
it: Seleziona cartella

en: Selecting folder on IMAP server...
it: Selezionare la cartella sul server IMAP...

en: Can not select folder %s on server, bailing out.
it: Impossibile selezionare la cartella %s sul server, uscita.

en: Selecting failed!
it: Selezione fallita!

en: Saving messages to IMAP
it: Salvataggio messaggi su IMAP

en: Can not save message to folder %s on server, bailing out.
it: Impossibile salvare i messaggi nella cartella %s sul server, uscita.

en: Saving failed!
it: Salvataggio fallito!

en: IMAP server
it: Server IMAP

en: %(new)d new of %(count)d messages exported to "%(path)s" (%(type)s)
it: %(new)d nuovi messaggi di %(count)d salvati in "%(path)s" (%(type)s)

en: Where do you want to export emails created from your messages?
it: Dove si vogliono esportare le email create dal messaggio?

en: Select export type
it: Seleziona tipo esportazione

en: Mailbox file
it: File mailbox

en: Maildir folder
it: Cartella maildir

en: IMAP account
it: Account IMAP

en: IMAP Settings
it: Impostazioni IMAP

en: Connection Details
it: Dettaglio Connessione

en: Preferences
it: Preferenze

en: Message State Selection
it: Stato selezione messagi

en: From Address
it: Indirizzo mittente

en: Port
it: Porta

en: Login
it: Utente

en: Remember password (insecure)
it: Ricorda la password(non sicuro)

en: Use SSL
it: Usare SSL

en: Only back-up new messages
it: Copia solo i nuovi messaggi

en: %d. From Address invalid
it: %d. Indirizzo mittente invalido

en: %d. Server incomplete
it: %d. Nome server incompleto

en: %d. Port invalid
it: %d. Porta invalida

en: %d. Login incomplete
it: %d. Nome utente incompleto

en: %d. Password incomplete
it: %d. Password incompleta

en: %d. No messages to back-up selected. Please tick at least one of the states.
it: %d. Nessun messaggio selezionato per la copia. Selezionare almeno uno degli stati.

en: Incomplete
it: Incompleto

en: Saving messages to XML
it: Salva i messaggi su XML

en: Please share your experiences with Wammu and Gammu which is backend library. When you fill in following form, other users can benefit from your experiences in Gammu Phone Database. Only information you see here will be submited.
it: Perfavore condividi le tue esperienze su Wammu e Gammu che è la libreria di supporto. Quando completi la seguente maschera, altri utenti possono beneficiare della tua esperienza nel database dei telefoni di Gammu. Solo le informazioni che vedrai qui verranno inviate.

en: Phone model:
it: Modello Telefono:

en: Connection type:
it: Tipo di connessione:

en: Model in gammu configuration:
it: Modello nella configurazione di gammu:

en: Working features:
it: Funzionalita ancora in lavorazione:

en: Please select features...
it: Seleziona le funzionalità...

en: Note:
it: Avviso:

en: Your name:
it: Il tuo nome:

en: Your email:
it: La tua email:

en: Email displaying:
it: Email visibile:

en: Use [at] and [dot]
it: Usa [at] and [dot]

en: Insert NOSPAM text at random position
it: Inserisci il testo NOSPAM casualmente

en: Display it normally
it: Visibile normalmente

en: Don't show email at all
it: Non rendere visibile l'email a tutti

en: Not supported
it: Non supportata

en: Select which features work correctly with your phone
it: Seleziona quali funzionalità funzionano correttamente con il tuo telefono

en: This information is automatically included in report.
it: Questa informazione è automaticamente inclusa nel rapporto.

en: Describe some glitches of this phone or other experiences with Gammu.
it: Descrivere alcuni difetti di questo telefono o altre esperienze con Gammu.

en: Please enter valid mail here, choose display options below. Your email won't be given or sold to anybody.
it: Inserisci una mail valida qui, scegli le opzioni di visualizzazione qui sotto. La tua email non verrà data o venduta a nessuno.

en: If you don't want to display email clear text, please select one mangling option.
it: Se tu non vuoi rendere visibile chiaramente la tua email, seleziona una opzione di modifica.

en: Entry in Gammu Phone Database was not created, following fields are invalid:
    %s
it: Aggiunta nel Gammu Phone Database non effettuata, il seguente campo non è valido:%s

en: Supported features
it: Caratteristiche supportate

en: Entry not created!
it: Voce non creata!

en: Email displaying
it: Visualizzazione email

en: HTTP request failed with status %(code)d (%(text)s), please retry later or create entry manually.
it: Richiesta HTTP fallita con stato %(code)d (%(text)s), si prega di riprovare più tardi o di creare l'elemento manualmente.

en: Entry in Gammu Phone Database has been created, you can see it on <%s> URL.
    Do you want to open it in browser now?
it: L'elemento è stato creato nel Database di Cellulari Gammu, ed è visibile a questo indirizzo <%s>.
    Vuoi aprirlo in un browser ora?

en: Entry created!
it: Elemento creato!

en: Phone model
it: Modello telefono

en: Model in gammu configuration
it: Modello nella configurazione di gammu

en: Note
it: Avviso

en: Your name
it: Il tuo nome

en: Your email
it: La tua email

en: Field: %s
it: Campo: %s

en: Select which functionality works without problems on your phone (either in Wammu or in some other tool using Gammu library).
it: Seleziona le funzionalità che vanno senza problemi sul tuo cellulare (in Wammu o in qualche altro programma che usa la libreria Gammu).

en: Phone information
it: Informazioni sul telefono

en: Sending and saving SMS
it: Invio e ricezione SMS

en: Multimedia messaging
it: Messaggi multimediali

en: Basic phonebook functions
it: Funzioni semplici rubrica

en: Enhanced phonebook entries
it: Elementi avanzati rubrica

en: Calendar entries
it: Eventi del calendario

en: Filesystem manipulation
it: Manipolazione del filesystem

en: Reading and making calls
it: Leggere ed effettuare chiamate

en: Logos
it: Logo

en: Select features
it: Seleziona caratteristiche

en: You can access name and phone number.
it: Puoi accedere al nome e al numero di telefono.

en: You have access to more phone numbers per entry or additional fields as email.
it: Hai accesso a più numeri di telefono per elemento o a campi addizionali come l'indirizzo email.

en: Action canceled by user!
it: Azione annullata dall'utente!

en: Action canceled
it: Azione annullata

en: Yes
it: Sì

en: enabled (tone)
it: attivo (suoneria)

en: enabled (silent)
it: inattivo (silenzioso)

en: yearly
it: annualmente

en: monthly
it: mensilmente

en: daily
it: quotidianamente

en: biweekly
it: bisettimanalmente

en: weekly on monday
it: settimanalmente, ogni lunedì

en: weekly on tuesday
it: settimanalmente, ogni martedì

en: weekly on wednesday
it: settimanalmente, ogni mercoledì

en: weekly on thursday
it: settimanalmente, ogni giovedì

en: weekly on friday
it: settimanalmente, ogni venerdì

en: weekly on saturday
it: settimanalmente, ogni sabato

en: weekly on sunday
it: settimanalmente, ogni domenica

en: disabled
it: disabilitato

en: nonrecurring
it: non ricorrente

en: Your phone doesn't support this function.
it: Il telefono non supporta questa funzione.

en: This function is not implemented for your phone. If you want help with implementation please contact authors.
it: Questa funzione non è implementata sul telefono. Se si vuole aiutare ad implementarla contattare gli autori.

en: Your phone asks for PIN.
it: PIN richiesto dal telefono.

en: Memory is full, try deleting some entries.
it: Memoria piena, cancellare qualche voce.

en: Communication canceled by phone, did you press cancel on phone?
it: Comunicazione interrotta dal telefono, è stato premuto annulla sul telefono?

en: Empty entry received. This usually should not happen and most likely is caused by bug in phone firmware or in Gammu/Wammu.
    
    If you miss some entry, please contact Gammu/Wammu authors.
it: Ricevuta voce vuota. Questo normalmente non dovrebbe accadere ed è  facilmente causato da un errore nel firmware del telefono o in Gammu/Wammu.
    
    Se mancano alcune voci, per favore contattare gli autori di Gammu/Wammu.

en: Please close opened menu in phone and retry, data can not be accessed while you have opened them.
it: Per favore chiudere i menu aperti sul telefono e riprovare, i dati non sono accessibili se sono stati aperti.

en: Timeout while trying to communicate with phone. Maybe phone is not connected (for cable) or out of range (for Bluetooth or IrDA).
it: Tentativo di comunicazione con il telefono fuori tempo massimo. Probabilmente il telefono non è connesso (se via cavo) o fuori copertura (per Bluetooth o IrDA).

en: Device for communication with phone does not exist. Maybe you don't have phone plugged or your configuration is wrong.
it: Il dispositivo per la comunicazione con il cellulare non esiste. Forse non hai connesso il cellulare, o la tua configurazione è sbagliata.

en: Device "%s" for communication with phone does not exist. Maybe you don't have phone plugged or your configuration is wrong.
it: Il dispositivo %s per la comunicazione con il cellulare non esiste. Forse non hai connesso il cellulare, o la tua configurazione è sbagliata.

en: Maybe you need to be member of some group to have acces to device.
it: Forse devi essere membro di qualche gruppo per avere accesso al dispositivo.

en: Can not access device for communication with phone.
it: Impossibile accedere al dispositivo di comunicazione con il telefono.

en: Can not access device "%s" for communication with phone.
it: Impossibile accedere al dispositivo %s di comunicazione  con il cellulare.

en: Can not access SIM card. Please check whether it is properly inserted in phone and/or try to reboot the phone by removing battery.
it: Non posso accedere alla SIM card. Verifica se è inserita correttamente nel telefono e/o riaccendi il telefono tramite la rimozione della batteria.

en: Description:
it: Descrizione:

en: Function:
it: Funzione:

en: Error code:
it: Codice di errore:

en: Device %s does not exist!
it: Il dispositivo %s non esiste!

en: Error opening device
it: Errore nell'accesso al dispositivo

en: You don't have permissions for %s device!
it: Non hai i permessi necessari per l'accesso al dispositivo %s!

en: Maybe you need to be member of %s group.
it: Forse devi essere membro del gruppo %s.

en: Wammu Configurator - Wammu and Gammu configurator version %s
it: Configuratore Wammu - configuratore Wammu e Gammu, versione %s

en: Usage: %s [OPTION...]
it: Utilizzo: %s [OPZIONI...]

en: Options:
it: Opzioni:

en: show this help
it: mostra questo aiuto

en: show program version
it: mostra la versione del programma

en: force using of locales from current directory rather than system ones
it: forza l'utilizzo della localizzazione dalla cartella corrente invece che di quella di sistema

en: Command line parsing failed with error:
it: La scansione della riga di comando è fallita con errore:

en: Extra unrecognized parameters passed to program
it: Parametri passati in più al programma non riconosciuti

en: Using local built locales!
it: Utilizzo la localizzazione costruita in locale!

en: Updating gammu configuration...
it: Aggiornamento della configurazione di Gammu...

en: Wammu - Windowed Gammu version %s
it: Wammu - Gammu con finestre, versione %s

en: prints connection settings and tries to connect the phone
it: Stampa le preferenze di connessione e tenta di connetterti al telefono

en: enables debug output to stderr
it: Abilita messaggi di debug su stderr

en: Wammu is not configured!
it: Wammu non è configurato!

en: Wammu configuration:
it: Configurazione di Wammu:

en: Connecting...
it: Connessione...

en: Getting phone information...
it: Connessione...

en: Phone infomation:
it: Informazioni sul telefono:

en: Requested code
it: Codice richiesto

note: l10n: Generic name of program shown in desktop file
en: Mobile Phone Manager
it: Gestore di telefoni cellulari

note: l10n: Comment about program shown in desktop file
en: Application for mobile phones - frontend for Gammu
it: Applicazione per telefoni cellulari - interfaccia per Gammu
