wxWidgets 3.0 - en to sv translation catalogue (1716 entries)

en: 
    Please send this report to the program maintainer, thank you!
sv: 
    Skicka den här rapporten till programansvarig. Tack!

en:               Thank you and we're sorry for the inconvenience!
sv:               Tack så mycket, och vi är ledsna för besväret!

en:  (copy %d of %d)
sv:  (kopia %d av %d)

en:  (error %ld: %s)
sv:  (fel %ld: %s)

en:  (in module "%s")
sv:  (i modul "%s")

en:  Preview
sv:  Förhandsgranska

en:  bold
sv:  fet

en:  italic
sv:  kursiv

en:  light
sv:  tunn

en: #10 Envelope, 4 1/8 x 9 1/2 in
sv: #10 kuvert, 4 1/8 x 9 1/2 tum

en: #11 Envelope, 4 1/2 x 10 3/8 in
sv: #11 kuvert, 4 1/2 x 10 3/8 tum

en: #12 Envelope, 4 3/4 x 11 in
sv: #12 kuvert, 4 3/4 x 11 tum

en: #14 Envelope, 5 x 11 1/2 in
sv: #14 kuvert, 5 x 11 1/2 tum

en: #9 Envelope, 3 7/8 x 8 7/8 in
sv: #9 kuvert, 3 7/8 x 8 7/8 tum

en: %d of %lu
sv: %d av %lu

en: %i of %i
sv: %i av %i

en: %lu of %lu
sv: %lu av %lu

en: %s (or %s)
sv: %s (eller %s)

en: %s Error
sv: %s fel

en: %s Information
sv: %s information

en: %s Preferences
sv: %s inställningar

en: %s Warning
sv: %s varning

en: %s did not fit the tar header for entry '%s'
sv: %s passade inte tar-huvudet för post "%s"

en: %s files (%s)|%s
sv: %s filer (%s)|%s

en: &About
sv: &Om

en: &Actual Size
sv: V&erklig storlek

en: &After a paragraph:
sv: &Efter ett stycke:

en: &Alignment
sv: &Justering

en: &Apply
sv: &Verkställ

en: &Apply Style
sv: &Använd stil

en: &Arrange Icons
sv: Ordna &ikoner

en: &Ascending
sv: &Stigande

en: &Back
sv: &Bakåt

en: &Based on:
sv: &Baserad på:

en: &Before a paragraph:
sv: &Före ett stycke:

en: &Bg colour:
sv: &Bg-färg:

en: &Bold
sv: &Fet

en: &Bottom
sv: &Botten

en: &Bottom:
sv: &Undre

en: &Box
sv: &Låda

en: &Bullet style:
sv: &Punktlisttecken:

en: &CD-Rom
sv: &cd-rom

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: &Cascade
sv: Över&lappande

en: &Character code:
sv: &Teckenkod:

en: &Clear
sv: &Töm

en: &Close
sv: St&äng

en: &Color
sv: F&ärg

en: &Colour:
sv: F&ärg:

en: &Convert
sv: &Konvertera

en: &Copy
sv: K&opiera

en: &Copy URL
sv: K&opiera URL

en: &Customize...
sv: &Anpassa...

en: &Debug report preview:
sv: Förhandsgranskning av &debugrapport:

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: &Delete Style...
sv: Ta &bort stil...

en: &Descending
sv: &Fallande

en: &Details
sv: &Detaljer

en: &Down
sv: &Ner

en: &Edit
sv: &Redigera

en: &Edit Style...
sv: &Redigera stil...

en: &Execute
sv: &Kör

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Find
sv: &Sök

en: &Finish
sv: &Avsluta

en: &First
sv: &Första

en: &Floating mode:
sv: &Flytande läge:

en: &Floppy
sv: &Diskett

en: &Font
sv: &Typsnitt

en: &Font family:
sv: &Typsnittsfamilj:

en: &Font for Level...
sv: &Typsnitt för nivå...

en: &Font:
sv: &Typsnitt:

en: &Forward
sv: &Framåt

en: &From:
sv: &Från:

en: &Harddisk
sv: &Hårddisk

en: &Height:
sv: &Höjd:

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Hide details
sv: &Dölj detaljer

en: &Home
sv: &Hem

en: &Indentation (tenths of a mm)
sv: &Indrag (tiondelar av mm)

en: &Indeterminate
sv: &Obestämd

en: &Italic
sv: &Kursiv

en: &Jump to
sv: &Hoppa till

en: &Justified
sv: Marginal&justerad

en: &Last
sv: &Sista

en: &Left
sv: &Vänster

en: &Left:
sv: &Vänster:

en: &List level:
sv: &Listnivå:

en: &Log
sv: &Logga

en: &Move
sv: &Flytta

en: &Move the object to:
sv: &Flytta objektet till:

en: &Network
sv: &Nätverk

en: &New
sv: &Ny

en: &Next
sv: &Nästa

en: &Next >
sv: &Nästa >

en: &Next Paragraph
sv: &Nästa stycke

en: &Next Tip
sv: &Nästa tips

en: &Next style:
sv: &Nästa stil:

en: &No
sv: &Nej

en: &Notes:
sv: &Anteckningar:

en: &Number:
sv: &Nummer:

en: &Open...
sv: &Öppna...

en: &Outline level:
sv: &Sammanfattningsnivå:

en: &Page Break
sv: &Sidbrytning

en: &Paste
sv: K&listra in

en: &Picture
sv: &Bild

en: &Point size:
sv: &Punktstorlek:

en: &Position (tenths of a mm):
sv: &Position (tiondelar av mm):

en: &Position mode:
sv: &Positionsläge:

en: &Preferences
sv: &Inställningar

en: &Previous
sv: &Föregående

en: &Previous Paragraph
sv: &Föregående stycke

en: &Print...
sv: Skriv &ut...

en: &Properties
sv: &Egenskaper

en: &Quit
sv: &Avsluta

en: &Redo
sv: &Upprepa

en: &Redo
sv: &Upprepa

en: &Rename Style...
sv: &Byt namn på stil...

en: &Replace
sv: &Ersätt

en: &Restart numbering
sv: &Börja om numrering

en: &Restore
sv: &Återställ

en: &Right
sv: &Höger

en: &Right:
sv: &Höger:

en: &Save
sv: &Spara

en: &Save as
sv: Spara s&om

en: &See details
sv: &Visa detaljer

en: &Show tips at startup
sv: &Visa tips vid start

en: &Size
sv: &Storlek

en: &Size:
sv: &Storlek:

en: &Skip
sv: &Hoppa över

en: &Spacing (tenths of a mm)
sv: &Avstånd (tiondelar av mm)

en: &Spell Check
sv: &Stavningskontroll

en: &Stop
sv: &Stopp

en: &Strikethrough
sv: &Genomstruken

en: &Style:
sv: &Stil:

en: &Styles:
sv: &Stilar:

en: &Subset:
sv: &Delmängd:

en: &Synchronize values
sv: &Synkronisera värden

en: &Table
sv: &Tabell

en: &Top
sv: &Toppen

en: &Top:
sv: &Övre:

en: &Underline
sv: &Understrykning

en: &Underlining:
sv: &Understrykning:

en: &Undo
sv: &Ångra

en: &Undo
sv: &Ångra

en: &Unindent
sv: &Utindentera

en: &Up
sv: &Upp

en: &Vertical alignment:
sv: &Vertical justering:

en: &View...
sv: &Visa...

en: &Weight:
sv: &Vikt:

en: &Width:
sv: &Bredd:

en: &Window
sv: &Fönster

en: &Yes
sv: &Ja

en: '%s' has extra '..', ignored.
sv: "%s" har extra "..", ignoreras.

en: '%s' is invalid
sv: "%s" är ogiltig

en: '%s' is not a correct numeric value for option '%s'.
sv: "%s" är inte ett korrekt numeriskt värde för flagga "%s".

en: '%s' is not a valid message catalog.
sv: "%s" är inte en giltig meddelandekatalog.

en: '%s' is probably a binary buffer.
sv: "%s" är troligen en binär buffer.

en: '%s' should be numeric.
sv: "%s" skall vara numerisk.

en: '%s' should only contain ASCII characters.
sv: "%s" får bara innehålla ASCII-tecken.

en: '%s' should only contain alphabetic characters.
sv: "%s" får bara innehålla alfabetiska tecken.

en: '%s' should only contain alphabetic or numeric characters.
sv: "%s" får bara innehålla alfabetiska eller numeriska tecken.

en: '%s' should only contain digits.
sv: "%s" får bara innehålla siffror.

en: (Help)
sv: (Hjälp)

en: (None)
sv: (Ingen)

en: (bookmarks)
sv: (bokmärken)

en: (none)
sv: (ingen)

en: , 64-bit edition
sv: , 64-bitarsutgåva

en: ...
sv: …

en: 10 x 11 in
sv: 10 x 11 tum

en: 10 x 14 in
sv: 10 x 14 tum

en: 11 x 17 in
sv: 11 x 17 tum

en: 12 x 11 in
sv: 12 x 11 tum

en: 15 x 11 in
sv: 15 x 11 tum

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 x 6 1/2 in
sv: 6 3/4 kuvert, 3 5/8 x 6 1/2 tum

en: 9 x 11 in
sv: 9 x 11 tum

en: : file does not exist!
sv: : filen finns inte!

en: : unknown charset
sv: : okänd teckenuppsättning

en: : unknown encoding
sv: : okänd kodning

en: < &Back
sv: < &Bakåt

en: <Any Decorative>
sv: <Någon dekorativ>

en: <Any Modern>
sv: <Någon modern>

en: <Any Roman>
sv: <Någon roman>

en: <Any Script>
sv: <Någon skrivstil>

en: <Any Swiss>
sv: <Någon swiss>

en: <Any Teletype>
sv: <Någon teletyp>

en: <Any>
sv: <Någon>

en: <DIR>
sv: <KAT>

en: <DRIVE>
sv: <ENHET>

en: <LINK>
sv: <LÄNK>

en: <b><i>Bold italic face.</i></b><br>
sv: <b><i>Fet kursiv.</i></b><br>

en: <b><i>bold italic <u>underlined</u></i></b><br>
sv: <b><i>fet kursiv <u>understruket</u></i></b><br>

en: <b>Bold face.</b>
sv: <b>Fet.</b>

en: <i>Italic face.</i>
sv: <i>Kursiv.</i>

en: A debug report has been generated in the directory
sv: En debugrapport har skapats i katalogen

en: A debug report has been generated. It can be found in
sv: En debugrapport har skapats. Den kan hittas i

en: A non empty collection must consist of 'element' nodes
sv: En icke tom samling måste bestå av "element"-noder

en: A standard bullet name.
sv: Ett standard punktlisttecken.

en: A0 sheet, 841 x 1189 mm
sv: A0 ark, 841 x 1189 mm

en: A1 sheet, 594 x 841 mm
sv: A1 ark, 594 x 841 mm

en: A3 Extra 322 x 445 mm
sv: A3 extra 322 x 445 mm

en: A3 Extra Transverse 322 x 445 mm
sv: A3 extra transverserad 322 x 445 mm

en: A3 Rotated 420 x 297 mm
sv: A3 roterad 420 x 297 mm

en: A3 Transverse 297 x 420 mm
sv: A3 transverserad 297 x 420 mm

en: A3 sheet, 297 x 420 mm
sv: A3 ark, 297 x 420 mm

en: A4 Extra 9.27 x 12.69 in
sv: A4 extra 9,27 x 12,69 tum

en: A4 Plus 210 x 330 mm
sv: A4 plus 210 x 330 mm

en: A4 Rotated 297 x 210 mm
sv: A4 roterad 297 x 210 mm

en: A4 Transverse 210 x 297 mm
sv: A4 transverserad 210 x 297 mm

en: A4 sheet, 210 x 297 mm
sv: A4 ark, 210 x 297 mm

en: A4 small sheet, 210 x 297 mm
sv: A4 litet ark, 210 x 297 mm

en: A5 Extra 174 x 235 mm
sv: A5 extra 174 x 235 mm

en: A5 Rotated 210 x 148 mm
sv: A5 roterad 210 x 148 mm

en: A5 Transverse 148 x 210 mm
sv: A5 transverserad 148 x 210 mm

en: A5 sheet, 148 x 210 mm
sv: A5 ark, 148 x 210 mm

en: A6 Rotated 148 x 105 mm
sv: A6 roterad 148 x 105 mm

en: ADD
sv: ADDERA

en: About
sv: Om

en: About %s
sv: Om %s

en: About...
sv: Om...

en: Absolute
sv: Absolut

en: Actual Size
sv: Verklig storlek

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Column
sv: Lägg till kolumn

en: Add Row
sv: Lägg till rad

en: Add current page to bookmarks
sv: Lägg till aktuell sida till bokmärken

en: Add to custom colours
sv: Lägg till till egendefinierade färger

en: AddToPropertyCollection called on a generic accessor
sv: AddToPropertyCollection anropad på ett allmänt åtkomstobjekt

en: AddToPropertyCollection called w/o valid adder
sv: AddToPropertyCollection anropad utan giltigt tilläggsobjekt

en: Adding book %s
sv: Lägger till bok %s

en: Adding flavor TEXT failed
sv: Kunde inte lägga till typ TEXT

en: Adding flavor utxt failed
sv: Kunde inte lägga till typ utxt

en: Advanced
sv: Avancerad

en: After a paragraph:
sv: Efter ett stycke:

en: Align Left
sv: Vänsterjustera

en: Align Right
sv: Högerjustera

en: Alignment
sv: Justering

en: All
sv: Alla

en: All files (%s)|%s
sv: Alla filer (%s)|%s

en: All files (*)|*
sv: Alla filer (*)|*

en: All files (*.*)|*.*
sv: Alla filer (*.*)|*.*

en: All styles
sv: Alla stilar

en: Alphabetic Mode
sv: Alfabetiskt läge

en: Already Registered Object passed to SetObjectClassInfo
sv: Redan registrerat objekt skickades till SetObjectClassInfo

en: Already dialling ISP.
sv: Ringer redan Internetleverantör.

en: Alt+
sv: Alt-

en: And includes the following files:
sv: Och innehåller följande filer:

en: Animation file is not of type %ld.
sv: Animationsfilen är inte av typen %ld.

en: Append log to file '%s' (choosing [No] will overwrite it)?
sv: Lägg till logg till fil "%s" (om du väljer [Nej] skrivs den över)?

en: Application
sv: program

en: Apply
sv: Verkställ

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Arabic (ISO-8859-6)
sv: Arabiska (ISO-8859-6)

en: Argument %u not found.
sv: Argument %u hittades inte.

en: Artists
sv: Konstnärer

en: Ascending
sv: Stigande

en: Attributes
sv: Attribut

en: Available fonts.
sv: Tillgängliga typsnitt.

en: B4 (JIS) Rotated 364 x 257 mm
sv: B4 (JIS) Roterad 364 x 257 mm

en: B4 Envelope, 250 x 353 mm
sv: B4 kuvert, 250 x 353 mm

en: B4 sheet, 250 x 354 mm
sv: B4 ark, 250 x 354 mm

en: B5 (JIS) Rotated 257 x 182 mm
sv: B5 (JIS) Roterad 257 x 182 mm

en: B5 (JIS) Transverse 182 x 257 mm
sv: B5 (JIS) transverserad 182 x 257 mm

en: B5 Envelope, 176 x 250 mm
sv: B5 kuvert, 176 x 250 mm

en: B5 sheet, 182 x 257 millimeter
sv: B5 ark, 182 x 257 millimeter

en: B6 (JIS) Rotated 182 x 128 mm
sv: B6 (JIS) Roterad 182 x 128 mm

en: B6 Envelope, 176 x 125 mm
sv: B6 kuvert, 176 x 125 mm

en: BACK
sv: TILLBAKA

en: BMP: Couldn't allocate memory.
sv: BMP: Kunde inte allokera minne.

en: BMP: Couldn't save invalid image.
sv: BMP: Kunde inte spara ogiltig bild.

en: BMP: Couldn't write RGB color map.
sv: BMP: Kunde inte skriva RGB-färgkarta.

en: BMP: Couldn't write data.
sv: BMP: Kunde inte skriva data.

en: BMP: Couldn't write the file (Bitmap) header.
sv: BMP: Kunde inte skriva filhuvudet (Bitmap).

en: BMP: Couldn't write the file (BitmapInfo) header.
sv: BMP: Kunde inte skriva filhuvudet (BitmapInfo).

en: BMP: wxImage doesn't have own wxPalette.
sv: BMP: wxImage saknar egen wxPalette.

en: Back
sv: Bakåt

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background &colour:
sv: Bakgrunds&färg:

en: Background colour
sv: Bakgrundsfärg

en: Baltic (ISO-8859-13)
sv: Baltiska språk (ISO-8859-13)

en: Baltic (old) (ISO-8859-4)
sv: Baltiska språk (gammal) (ISO-8859-4)

en: Before a paragraph:
sv: Före ett stycke:

en: Bitmap
sv: Bitmapp

en: Bitmap renderer cannot render value; value type:
sv: Bildrendrerare kan inte rendrera värde; värdetyp:

en: Bold
sv: Fet

en: Border
sv: Ram

en: Borders
sv: Ramar

en: Bottom
sv: Botten

en: Bottom margin (mm):
sv: Undre marginal (mm):

en: Box Properties
sv: Egenskaper för låda

en: Box styles
sv: Lådstilar

en: Browse
sv: Bläddra

en: Bullet &Alignment:
sv: Justering &av punktlista:

en: Bullet style
sv: Punktliststil

en: Bullets
sv: Punktlisttecken

en: C sheet, 17 x 22 in
sv: C ark, 17 x 22 tum

en: C&lear
sv: &Töm

en: C&olour:
sv: F&ärg:

en: C3 Envelope, 324 x 458 mm
sv: C3 kuvert, 324 x 458 mm

en: C4 Envelope, 229 x 324 mm
sv: C4 kuvert, 229 x 324 mm

en: C5 Envelope, 162 x 229 mm
sv: C5 kuvert, 162 x 229 mm

en: C6 Envelope, 114 x 162 mm
sv: C6 kuvert, 114 x 162 mm

en: C65 Envelope, 114 x 229 mm
sv: C65 kuvert, 114 x 229 mm

en: CANCEL
sv: AVBRYT

en: CD-Rom
sv: cd-rom

en: CHM handler currently supports only local files!
sv: CHM-hanteraren stöder för närvarande endast lokala filer!

en: CLEAR
sv: TÖM

en: Ca&pitals
sv: &Versaler

en: Can't &Undo
sv: Kan inte &ångra

en: Can't automatically determine the image format for non-seekable input.
sv: Kan inte automatiskt avgöra bildformat för icke-sökbar indata.

en: Can't close registry key '%s'
sv: Kan inte stänga registernyckel "%s"

en: Can't copy values of unsupported type %d.
sv: Kan inte kopiera värden av ej stödd typ %d.

en: Can't create registry key '%s'
sv: Kan inte skapa registernyckel "%s"

en: Can't create thread
sv: Kan inte skapa tråd

en: Can't create window of class %s
sv: Kan inte skapa fönster av klass %s

en: Can't delete key '%s'
sv: Kan inte ta bort nyckel "%s"

en: Can't delete the INI file '%s'
sv: Kan inte ta bort INI-filen "%s"

en: Can't delete value '%s' from key '%s'
sv: Kan inte ta bort värde "%s" från nyckel "%s"

en: Can't enumerate subkeys of key '%s'
sv: Kan inte räkna upp undernycklar för nyckel "%s"

en: Can't enumerate values of key '%s'
sv: Kan inte räkna upp värden för nyckel "%s"

en: Can't export value of unsupported type %d.
sv: Kan inte exportera värde av ej stödd typ %d.

en: Can't find current position in file '%s'
sv: Kan inte hitta aktuell position i fil "%s"

en: Can't get info about registry key '%s'
sv: Kan inte hämta information om registernyckel "%s"

en: Can't initialize zlib deflate stream.
sv: Kan inte initiera zlib deflate-ström.

en: Can't initialize zlib inflate stream.
sv: Kan inte initiera zlib inflate-ström.

en: Can't monitor non-existent directory "%s" for changes.
sv: Kan inte bevaka icke existerande katalog "%s" för ändringar.

en: Can't open registry key '%s'
sv: Kan inte öppna registernyckel "%s"

en: Can't read from inflate stream: %s
sv: Kan inte läsa från inflate-ström: %s

en: Can't read inflate stream: unexpected EOF in underlying stream.
sv: Kan inte läsa inflate-ström: Oväntat filslut i underliggande ström.

en: Can't read value of '%s'
sv: Kan inte läsa värdet av "%s"

en: Can't read value of key '%s'
sv: Kan inte läsa värdet av nyckel "%s"

en: Can't save image to file '%s': unknown extension.
sv: Kan inte spara bild till fil "%s": Okänd filändelse.

en: Can't save log contents to file.
sv: Kan inte spara logginnehållet till fil.

en: Can't set thread priority
sv: Kan inte sätta trådprioritet

en: Can't set value of '%s'
sv: Kan inte sätta värdet på "%s"

en: Can't write to child process's stdin
sv: Kan inte skriva till stdin för barnprocess

en: Can't write to deflate stream: %s
sv: Kan inte skriva till deflate-ström: %s

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot create mutex.
sv: Kan inte skapa mutex.

en: Cannot create new column's ID. Probably max. number of columns reached.
sv: Kan inte skapa ny kolumns ID. Antagligen har maximalt antal kolumner uppnåtts.

en: Cannot enumerate files '%s'
sv: Kan inte räkna upp filerna "%s"

en: Cannot enumerate files in directory '%s'
sv: Kan inte räkna upp filerna i katalogen "%s"

en: Cannot find active dialup connection: %s
sv: Kan inte hitta aktiv uppringningsanslutning: %s

en: Cannot find the location of address book file
sv: Kan inte hitta platsen för adressboksfil

en: Cannot get an active instance of "%s"
sv: Kan inte hitta aktiv instans av "%s"

en: Cannot get priority range for scheduling policy %d.
sv: Kan inte hämta prioritetsräckvidden för schemaläggningsregler %d.

en: Cannot get the hostname
sv: Kan inte hämta värdnamnet

en: Cannot get the official hostname
sv: Kan inte hämta det officiella värdnamnet

en: Cannot hang up - no active dialup connection.
sv: Kan inte lägga på - ingen aktiv uppringningsanslutning.

en: Cannot initialize OLE
sv: Kan inte initiera OLE

en: Cannot initialize sockets
sv: Kan inte initiera uttag (socket)

en: Cannot load icon from '%s'.
sv: Kan inte läsa in ikon från "%s".

en: Cannot load resources from '%s'.
sv: Kan inte läsa in resurser från "%s".

en: Cannot load resources from file '%s'.
sv: Kan inte läsa in resurser från fil "%s".

en: Cannot open HTML document: %s
sv: Kan inte öppna HTML-dokument: %s

en: Cannot open HTML help book: %s
sv: Kan inte öppna HTML-hjälpbok: %s

en: Cannot open contents file: %s
sv: Kan inte öppna innehållsfil: %s

en: Cannot open file for PostScript printing!
sv: Kan inte öppna fil för PostScript-utskrift!

en: Cannot open index file: %s
sv: Kan inte öppna indexfil: %s

en: Cannot open resources file '%s'.
sv: Kan inte öppna resursfil "%s".

en: Cannot print empty page.
sv: Kan inte skriva ut tom sida.

en: Cannot read typename from '%s'!
sv: Kan inte läsa typnamn från "%s"!

en: Cannot resume thread %lu
sv: Kan inte återuppta tråden %lu

en: Cannot resume thread %lx
sv: Kan inte återuppta tråden %lx

en: Cannot retrieve thread scheduling policy.
sv: Kan inte hämta trådschemaläggningsregler.

en: Cannot set locale to language "%s".
sv: Kan inte ange lokal för språk "%s".

en: Cannot start thread: error writing TLS.
sv: Kan inte starta tråden: Fel vid skrivning av TLS.

en: Cannot suspend thread %lu
sv: Kan inte hålla inne tråd %lu

en: Cannot suspend thread %lx
sv: Kan inte hålla inne tråd %lx

en: Cannot wait for thread termination
sv: Kan inte vänta på att tråden avslutas

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Categorized Mode
sv: Kategoriserat läge

en: Cell Properties
sv: Egenskaper för cell

en: Celtic (ISO-8859-14)
sv: Keltiska språk (ISO-8859-14)

en: Cen&tred
sv: Cen&trerad

en: Centered
sv: Centrerad

en: Central European (ISO-8859-2)
sv: Centraleuropeisk (ISO-8859-2)

en: Centre
sv: Centrera

en: Centre text.
sv: Centrera text.

en: Centred
sv: Centrerad

en: Ch&oose...
sv: V&älj...

en: Change List Style
sv: Byt liststil

en: Change Object Style
sv: Ändra objektstil

en: Change Properties
sv: Ändra egenskaper

en: Change Style
sv: Ändra stil

en: Changes won't be saved to avoid overwriting the existing file "%s"
sv: Ändringar kommer inte att sparas för att undvika att den existerande filen "%s" skrivs över

en: Character styles
sv: Teckenstilar

en: Check to add a period after the bullet.
sv: Kryssa i för att lägga till en punkt efter punktlisttecknet.

en: Check to add a right parenthesis.
sv: Kryssa i för att lägga till en högerparantes.

en: Check to edit all borders simultaneously.
sv: Kryssa i för att redigera alla ramar samtidigt

en: Check to enclose the bullet in parentheses.
sv: Kryssa i för att innesluta punktlisttecknet i paranteser.

en: Check to make the font bold.
sv: Kryssa i för att göra typsnittet fet.

en: Check to make the font italic.
sv: Kryssa i för att göra typsnittet kursiv.

en: Check to make the font underlined.
sv: Kryssa i för att göra typsnittet understruket.

en: Check to restart numbering.
sv: Kryssa i för att börja om numrering.

en: Check to show a line through the text.
sv: Kryssa i för visa en linje genom texten.

en: Check to show the text in capitals.
sv: Kryssa i för att visa texten i versaler.

en: Check to show the text in small capitals.
sv: Kryssa i för att visa texten i kapitäler.

en: Check to show the text in subscript.
sv: Kryssa i för att visa texten nedsänkt.

en: Check to show the text in superscript.
sv: Kryssa i för visa texten upphöjd.

en: Choose ISP to dial
sv: Välj Internetleverantör att ringa upp

en: Choose a directory:
sv: Välj en katalog:

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: Choose colour
sv: Välj färg

en: Choose font
sv: Välj typsnitt

en: Circular dependency involving module "%s" detected.
sv: Cirkulärt beroende involverande modul "%s" upptäckt.

en: Cl&ose
sv: St&äng

en: Class not registered.
sv: Klassen är inte registrerad.

en: Clear
sv: Töm

en: Clear the log contents
sv: Töm logginnehållet

en: Click to apply the selected style.
sv: Klicka för att använda den valda stilen.

en: Click to browse for a symbol.
sv: Klicka för att bläddra efter en symbol.

en: Click to cancel changes to the font.
sv: Klicka för att avbryta ändringarna i typsnittet.

en: Click to cancel the font selection.
sv: Klicka för att avbryta typsnittsvalet.

en: Click to change the font colour.
sv: Klicka för att ändra typsnittsfärgen.

en: Click to change the text background colour.
sv: Klicka för att ändra färgen för textbakgrund.

en: Click to change the text colour.
sv: Klicka för att ändra textfärgen.

en: Click to choose the font for this level.
sv: Klicka för att välja typsnitt för den här nivån.

en: Click to close this window.
sv: Klicka för att stänga fönstret.

en: Click to confirm changes to the font.
sv: Klicka för att bekräfta ändringar i typsnittet.

en: Click to confirm the font selection.
sv: Klicka för att bekräfta typsnittsvalet.

en: Click to create a new box style.
sv: Klicka för att skapa en ny lådstil.

en: Click to create a new character style.
sv: Klicka för att skapa en ny teckenstil.

en: Click to create a new list style.
sv: Klicka för att skapa en ny liststil.

en: Click to create a new paragraph style.
sv: Klicka för att skapa en ny styckestil.

en: Click to create a new tab position.
sv: Klicka för att skapa en ny tabbposition

en: Click to delete all tab positions.
sv: Klicka för att ta bort alla tabbpositioner.

en: Click to delete the selected style.
sv: Klicka för att ta bort stilen.

en: Click to delete the selected tab position.
sv: Klicka för att ta bort tabbpositionen.

en: Click to edit the selected style.
sv: Klicka för att redigera stilen.

en: Click to rename the selected style.
sv: Klicka för att döpa om stilen.

en: Close
sv: Stäng

en: Close All
sv: Stäng alla

en: Close current document
sv: Stäng aktuellt dokument

en: Close this window
sv: Stäng detta fönster

en: Color
sv: Färg

en: Colour
sv: Färg

en: Colour selection dialog failed with error %0lx.
sv: Färgväljningsdialogrutan misslyckades med fel %0lx.

en: Colour:
sv: Färg:

en: Column could not be added.
sv: Kolumn kunde inte läggas till.

en: Column description could not be initialized.
sv: Kolumnbeskrivning kunde inte initieras.

en: Column index not found.
sv: Kolumnindex hittades inte.

en: Column width could not be determined
sv: Kolumnbredd kunde inte avgöras

en: Column width could not be set.
sv: Kolumnbredd kunde inte anges.

en: Command line argument %d couldn't be converted to Unicode and will be ignored.
sv: Kommandoradsargument %d kunde inte bli konverterad till Unicode och kommer att ignoreras.

en: Common dialog failed with error code %0lx.
sv: Vanlig dialogruta misslyckades med felkod %0lx.

en: Compositing not supported by this system, please enable it in your Window Manager.
sv: Kompositering stöds inte på detta system, slå på det i din fönsterhanterare.

en: Compressed HTML Help file (*.chm)|*.chm|
sv: Komprimerad HTML-hjälpfil (*.chm)|*.chm|

en: Computer
sv: Dator

en: Config entry name cannot start with '%c'.
sv: Konfigurationspost kan inte starta med "%c".

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm registry update
sv: Bekräfta registeruppdatering

en: Connecting...
sv: Ansluter...

en: Contents
sv: Innehåll

en: Conversion to charset '%s' doesn't work.
sv: Konvertering till teckenuppsättning "%s" fungerar inte.

en: Convert
sv: Konvertera

en: Copied to clipboard:"%s"
sv: Kopierat till urklippsdata: "%s"

en: Copies:
sv: Kopior:

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy selection
sv: Kopiera markerat

en: Could not create temporary file '%s'
sv: Kunde inte skapa temporär fil "%s"

en: Could not determine column index.
sv: Kunde inte avgöra kolumnindex.

en: Could not determine column's position
sv: Kunde inte avgöra kolumnens position

en: Could not determine number of columns.
sv: Kunde inte bestämma antal kolumner.

en: Could not determine number of items
sv: Kunde inte bestämma antal poster

en: Could not extract %s into %s: %s
sv: Kunde inte extrahera %s till %s: %s

en: Could not find tab for id
sv: Kunde inte hitta flik för id

en: Could not get header description.
sv: Kan inte hämta beskrivning för huvud.

en: Could not get items.
sv: Kunde inte hämta poster.

en: Could not get property flags.
sv: Kunde inte hämta egenskapsflaggor.

en: Could not get selected items.
sv: Kunde inte hämta valda poster.

en: Could not locate file '%s'.
sv: Kunde inte hitta fil "%s".

en: Could not remove column.
sv: Kunde inte ta bort kolumn.

en: Could not retrieve number of items
sv: Kunde inte hämta antal poster

en: Could not set alignment.
sv: Kunde inte ange justering.

en: Could not set column width.
sv: Kunde inte ange kolumnbredd.

en: Could not set current working directory
sv: Kunde inte ange aktuell katalog

en: Could not set header description.
sv: Kunden inte ange beskrivning för huvud.

en: Could not set icon.
sv: Kunde inte ange ikon.

en: Could not set maximum width.
sv: Kunde inte ange maximumbredd.

en: Could not set minimum width.
sv: Kunde inte ange minimumbredd.

en: Could not set property flags.
sv: Kunde inte ange egenskapsflaggor.

en: Could not start document preview.
sv: Kunde inte påbörja förhandsgranskning av dokumentet.

en: Could not start printing.
sv: Kunde inte påbörja utskrift.

en: Could not transfer data to window
sv: Kunde inte föra över data till fönstret

en: Couldn't acquire a mutex lock
sv: Kunde inte förvärva ett mutexlås

en: Couldn't add an image to the image list.
sv: Kunde inte lägga till en bild till bildlistan.

en: Couldn't create a timer
sv: Kunde inte skapa en timer

en: Couldn't create the overlay window
sv: Kunde inte skapa överläggsfönster

en: Couldn't enumerate translations
sv: Kunde inte räkna upp översättningar

en: Couldn't find symbol '%s' in a dynamic library
sv: Kunde inte hitta symbolen "%s" i ett dynamiskt bibliotek

en: Couldn't get hatch style from wxBrush.
sv: Kunde inte hämta hatch-stil från wxBrush.

en: Couldn't get the current thread pointer
sv: Kunde inte hämta den aktuella trådpekaren

en: Couldn't init the context on the overlay window
sv: Kunde inte initera kontexten på överläggsfönstret

en: Couldn't initialize GIF hash table.
sv: Kunde inte initiera GIF-hashtabell.

en: Couldn't load a PNG image - file is corrupted or not enough memory.
sv: Kunde inte läsa in PNG-bild - filen är förstörd eller för lite minne.

en: Couldn't load sound data from '%s'.
sv: Kunde inte läsa in ljuddata från "%s".

en: Couldn't obtain folder name
sv: Kunde inte erhålla katalognamn

en: Couldn't open audio: %s
sv: Kunde inte öppna ljud: %s

en: Couldn't register clipboard format '%s'.
sv: Kunde inte registrera urklippsformat "%s".

en: Couldn't release a mutex
sv: Kunde inte släppa ett mutex

en: Couldn't retrieve information about list control item %d.
sv: Kunde inte hämta information om listkontrollpost %d.

en: Couldn't save PNG image.
sv: Kunde inte spara PNG-bild.

en: Couldn't terminate thread
sv: Kunde inte avsluta tråd

en: Create Parameter %s not found in declared RTTI Parameters
sv: Skapa-parameter %s hittades inte i deklarerade RTTI-parametrar

en: Create directory
sv: Skapa katalog

en: Create new directory
sv: Skapa ny katalog

en: Cu&t
sv: &Klipp ut

en: Current directory:
sv: Aktuell katalog:

en: Custom size
sv: Valfri storlek

en: Customize Columns
sv: Anpassa kolumner

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut selection
sv: Klipp ut markerat

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
sv: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: D sheet, 22 x 34 in
sv: D ark, 22 x 34 tum

en: DDE poke request failed
sv: DDE poke-förfrågan misslyckades

en: DIB Header: Encoding doesn't match bitdepth.
sv: DIB-huvud: Kodning matchar inte bitdjup.

en: DIB Header: Image height > 32767 pixels for file.
sv: DIB-huvud: Bildhöjd > 32767 pixlar för fil.

en: DIB Header: Image width > 32767 pixels for file.
sv: DIB-huvud: Bildbredd > 32767 pixlar för fil.

en: DIB Header: Unknown bitdepth in file.
sv: DIB-huvud: Okänt bitdjup i fil.

en: DIB Header: Unknown encoding in file.
sv: DIB-huvud: Okänd kodning i fil.

en: DIVIDE
sv: DIVIDERA

en: DL Envelope, 110 x 220 mm
sv: DL kuvert, 110 x 220 mm

en: DOWN
sv: NER

en: Dashed
sv: Streckad

en: Data object has invalid data format
sv: Dataobjekt har felaktigt dataformat

en: Date renderer cannot render value; value type:
sv: Datumrendrerare kan inte rendrera värde; värdetyp:

en: Debug report "%s"
sv: Debugrapport "%s"

en: Debug report couldn't be created.
sv: Debugrapporten kunde inte skapas.

en: Debug report generation has failed.
sv: Skapande av debugrapport har misslyckats.

en: Decorative
sv: Dekorativ

en: Default encoding
sv: Standardkodning

en: Default font
sv: Standardtypsnitt

en: Default printer
sv: Standardskrivare

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete A&ll
sv: Ta bort a&llt

en: Delete Column
sv: Ta bort kolumn

en: Delete Row
sv: Ta bort rad

en: Delete Style
sv: Ta bort stil

en: Delete Text
sv: Ta bort text

en: Delete item
sv: Ta bort post

en: Delete selection
sv: Ta bort markerat

en: Delete style %s?
sv: Ta bort stil %s?

en: Deleted stale lock file '%s'.
sv: Tog bort förlegad låsfil "%s".

en: Dependency "%s" of module "%s" doesn't exist.
sv: Beroende "%s" av modul "%s" finns inte.

en: Descending
sv: Fallande

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Developed by
sv: Utvecklat av

en: Developers
sv: Utvecklare

en: Dial up functions are unavailable because the remote access service (RAS) is not installed on this machine. Please install it.
sv: Uppringningsfunktioner är inte tillgängliga på grund av att fjärråtkomstservice (RAS) inte är installerad på denna maskin. Installera den.

en: Did you know...
sv: Visste du att...

en: DirectFB error %d occurred.
sv: DirectFB fel %d inträffade.

en: Directories
sv: Kataloger

en: Directory '%s' couldn't be created
sv: Katalogen "%s" kunde inte skapas

en: Directory '%s' couldn't be deleted
sv: Katalogen "%s" kunde inte tas bort

en: Directory does not exist
sv: Katalogen finns inte

en: Directory doesn't exist.
sv: Katalogen finns inte.

en: Discard changes and reload the last saved version?
sv: Bortse från ändringar och ladda om den senast sparade versionen?

en: Display all index items that contain given substring. Search is case insensitive.
sv: Visa alla indexposter som innehåller given delsträng. Sökningen är skiftlägesokänslig.

en: Display options dialog
sv: Visa alternativdialog

en: Displays help as you browse the books on the left.
sv: Visar hjälp medan du bläddrar i böckerna till vänster.

en: Do you want to overwrite the command used to %s files with extension "%s" ?
    Current value is 
    %s, 
    New value is 
    %s %1
sv: Vill du skriva över kommandot för att %s filer med filändelse "%s" ?
    Nuvarande värde är 
    %s, 
    Nytt värde är 
    %s %1

en: Do you want to save changes to %s?
sv: Vill du spara ändringar i %s?

en: Document:
sv: Dokument:

en: Documentation by
sv: Dokumenterat av

en: Documentation writers
sv: Dokumentationssförfattare

en: Don't Save
sv: Spara inte

en: Done
sv: Färdigt

en: Done.
sv: Färdigt.

en: Dotted
sv: Prickad

en: Double
sv: Dubbel

en: Double Japanese Postcard Rotated 148 x 200 mm
sv: Dubbelt japanskt vykort roterat 148 x 200 mm

en: Doubly used id : %d
sv: Dubbelt använt id: %d

en: Down
sv: Ner

en: Drag
sv: Dra

en: E sheet, 34 x 44 in
sv: E ark, 34 x 44 tum

en: EOF while reading from inotify descriptor
sv: EOF under läsning från inotify-identifierare

en: EXECUTE
sv: EXEKVERA

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit item
sv: Redigera post

en: Elapsed time:
sv: Passerad tid:

en: Enable the height value.
sv: Slå på höjdvärdet.

en: Enable the maximum width value.
sv: Slå på objektets maximumbredd.

en: Enable the minimum height value.
sv: Slå på minimumhöjdvärde.

en: Enable the minimum width value.
sv: Slå på minumbreddvärdet.

en: Enable the width value.
sv: Slå på breddvärdet.

en: Enable vertical alignment.
sv: Slå på vertikal justering.

en: Enables a background colour.
sv: Slår på en bakgrundsfärg.

en: Enter a box style name
sv: Ange namn för lådstil

en: Enter a character style name
sv: Ange namn för teckenstil

en: Enter a list style name
sv: Ange namn för liststil

en: Enter a new style name
sv: Ange ett nytt stilnamn

en: Enter a paragraph style name
sv: Ange namn för styckestil

en: Enter command to open file "%s":
sv: Skriv in kommando för att öppna fil "%s":

en: Entries found
sv: Poster funna

en: Envelope Invite 220 x 220 mm
sv: Kuvert Invite 220 x 220 mm

en: Environment variables expansion failed: missing '%c' at position %u in '%s'.
sv: Miljövariabelexpansion misslyckades: "%c" saknas på position %u i "%s".

en: Error
sv: Fel

en: Error closing epoll descriptor
sv: Fel vid stängning av epoll-identifierare

en: Error closing kqueue instance
sv: Kunde inte stänga kqueue-instans

en: Error creating directory
sv: Fel vid skapande av katalog

en: Error in reading image DIB.
sv: Fel vid läsning av DIB-bild.

en: Error in resource: %s
sv: Fel i resurs: %s

en: Error reading config options.
sv: Fel vid läsning av konfigureringsalternativ.

en: Error saving user configuration data.
sv: Fel vid sparande av användarkonfigurationsdata.

en: Error while printing:
sv: Fel vid utskrift:

en: Error:
sv: Fel:

en: Estimated time:
sv: Uppskattad tid:

en: Executable files (*.exe)|*.exe|
sv: Körbara filer (*.exe)|*.exe|

en: Execute
sv: Kör

en: Execution of command '%s' failed
sv: Utförande av kommando "%s" misslyckades

en: Execution of command '%s' failed with error: %ul
sv: Utförande av kommando "%s" misslyckades med fel: %ul

en: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 in
sv: Executive, 7 1/4 x 10 1/2 tum

en: Exporting registry key: file "%s" already exists and won't be overwritten.
sv: Exporterar registernyckel: Filen "%s" finns redan och kommer inte att skrivas över.

en: Extended Unix Codepage for Japanese (EUC-JP)
sv: Utökad Unix-kodsida för japanska (EUC-JP)

en: Extraction of '%s' into '%s' failed.
sv: Uppackning av "%s" till "%s" misslyckades.

en: Face Name
sv: Typsnittsnamn

en: Failed to access lock file.
sv: Kunde inte komma åt låsfil.

en: Failed to add descriptor %d to epoll descriptor %d
sv: Kunde inte lägga till identifierare %d till epoll-identifierare %d

en: Failed to allocate %luKb of memory for bitmap data.
sv: Kunde inte allokera %luKb minne för bilddata.

en: Failed to allocate colour for OpenGL
sv: Kunde inte allokera färg för OpenGL

en: Failed to change video mode
sv: Kunde inte ändra videoläge

en: Failed to check format of image file "%s".
sv: Kunde kontrollera bildformat för fil "%s".

en: Failed to clean up debug report directory "%s"
sv: Kunde inte rensa debugrapportkatalog "%s"

en: Failed to close file handle
sv: Kunde inte stänga filhandtag

en: Failed to close lock file '%s'
sv: Kunde inte stänga låsfil "%s"

en: Failed to close the clipboard.
sv: Kunde inte stänga urklippsbordet.

en: Failed to close the display "%s"
sv: Kunde inte stänga display "%s"

en: Failed to connect: missing username/password.
sv: Kunde inte ansluta: Användarnamn/lösenord saknas.

en: Failed to connect: no ISP to dial.
sv: Kunde inte ansluta: Ingen Internetleverantör att ringa upp.

en: Failed to convert file "%s" to Unicode.
sv: Kunde inte konvertera filen "%s" till Unicode.

en: Failed to copy dialog contents to the clipboard.
sv: Kunde inte kopiera dialogrutans innehåll till urklippsbordet.

en: Failed to copy registry value '%s'
sv: Kunde inte kopiera registervärde "%s"

en: Failed to copy the contents of registry key '%s' to '%s'.
sv: Kunde inte kopiera innehållet i registernyckel "%s" till "%s".

en: Failed to copy the file '%s' to '%s'
sv: Kunde inte kopiera filen "%s" till "%s"

en: Failed to copy the registry subkey '%s' to '%s'.
sv: Kunde inte kopiera registerundernyckel "%s" till "%s".

en: Failed to create DDE string
sv: Kunde inte skapa DDE-sträng

en: Failed to create MDI parent frame.
sv: Kunde inte skapa MDI-föräldrafönster.

en: Failed to create a temporary file name
sv: Kunde inte skapa ett namn för temporär fil

en: Failed to create an anonymous pipe
sv: Kunde inte skapa ett anonymt rör (pipe)

en: Failed to create an instance of "%s"
sv: Kunde inte skapa en instans av "%s"

en: Failed to create connection to server '%s' on topic '%s'
sv: Kunde inte skapa en anslutning till server "%s" med ämne "%s"

en: Failed to create cursor.
sv: Kunde inte skapa markör.

en: Failed to create directory "%s"
sv: Kunde inte skapa katalog "%s"

en: Failed to create directory '%s'
    (Do you have the required permissions?)
sv: Kunde inte skapa katalog "%s"
    (Har du de nödvändiga behörigheterna?)

en: Failed to create epoll descriptor
sv: Kunde inte skapa epoll-identifierare

en: Failed to create registry entry for '%s' files.
sv: Kunde inte skapa registerpost för "%s"-filer.

en: Failed to create the standard find/replace dialog (error code %d)
sv: Kunde inte skapa standard sök/ersättdialogrutan (felkod %d)

en: Failed to create wake up pipe used by event loop.
sv: Misslyckades att skapa wake up-rör som används av händelseslinga.

en: Failed to display HTML document in %s encoding
sv: Kunde inte visa HTML-dokument i %s-kodning

en: Failed to empty the clipboard.
sv: Kunde inte tömma urklippsbordet.

en: Failed to enumerate video modes
sv: Kunde inte räkna upp videolägen

en: Failed to establish an advise loop with DDE server
sv: Kunde inte starta en meddelandeslinga med DDE-server

en: Failed to establish dialup connection: %s
sv: Kunde inte etablera uppringningsanslutning: %s

en: Failed to execute '%s'
sv: Kunde inte utföra "%s"

en: Failed to execute curl, please install it in PATH.
sv: Kunde inte köra curl, installera den i PATH.

en: Failed to find CLSID of "%s"
sv: Kunde inte hitta CLSID för "%s"

en: Failed to find match for regular expression: %s
sv: Kunde inte hitta träff för reguljärt uttryck: %s

en: Failed to get ISP names: %s
sv: Kunde inte hämta Internetleverantörers namn: %s

en: Failed to get OLE automation interface for "%s"
sv: Kunde inte hämta OLE-automationsgränssnitt för "%s"

en: Failed to get data from the clipboard
sv: Kunde inte hämta data från urklippsbordet

en: Failed to get the local system time
sv: Kunde inte hämta den lokala systemtiden

en: Failed to get the working directory
sv: Kunde inte hämta aktuell katalog

en: Failed to initialize GUI: no built-in themes found.
sv: Kunde inte initiera GUI: Inget inbyggt tema hittades.

en: Failed to initialize MS HTML Help.
sv: Kunde inte initiera MS HTML-hjälp.

en: Failed to initialize OpenGL
sv: Kunde inte initiera OpenGL

en: Failed to initiate dialup connection: %s
sv: Kunde inte initiera den uppringda anslutningen: %s

en: Failed to insert text in the control.
sv: Kunde inte sätta in text i kontrollen.

en: Failed to inspect the lock file '%s'
sv: Kunde inte inspektera låsfilen "%s"

en: Failed to install signal handler
sv: Kunde inte installera signalhanterare

en: Failed to join a thread, potential memory leak detected - please restart the program
sv: Kunde inte slå ihop en tråd, möjlig minnesläcka hittad - starta om programmet

en: Failed to kill process %d
sv: Kunde inte döda processen %d

en: Failed to load bitmap "%s" from resources.
sv: Kunde inte läsa in bild "%s" från resurser.

en: Failed to load icon "%s" from resources.
sv: Kunde inte läsa in ikon "%s" från resurser.

en: Failed to load image %%d from file '%s'.
sv: Kunde inte läsa in bild %%d från fil "%s".

en: Failed to load image %d from stream.
sv: Kunde inte läsa in bild %d från ström.

en: Failed to load image from file "%s".
sv: Kunde inte läsa in bild från fil "%s".

en: Failed to load metafile from file "%s".
sv: Kunde inte läsa in metafil från fil "%s".

en: Failed to load mpr.dll.
sv: Kunde inte läsa in mpr.dll.

en: Failed to load resource "%s".
sv: Kunde ladda resurs "%s".

en: Failed to load shared library '%s'
sv: Kunde inte läsa in delat bibliotek "%s"

en: Failed to lock resource "%s".
sv: Kunde inte låsa resursen "%s".

en: Failed to lock the lock file '%s'
sv: Kunde inte låsa låsfilen "%s"

en: Failed to modify descriptor %d in epoll descriptor %d
sv: Kunde inte ändra identifierare %d i epoll-identifierare %d

en: Failed to modify file times for '%s'
sv: Kunde inte ändra filtider för "%s"

en: Failed to monitor I/O channels
sv: Kunde inte bevaka I/O-kanaler

en: Failed to open '%s' for reading
sv: Kunde inte öppna "%s" för läsning

en: Failed to open '%s' for writing
sv: Kunde inte öppna "%s" för skrivning

en: Failed to open CHM archive '%s'.
sv: Kunde inte öppna CHM-arkiv "%s".

en: Failed to open URL "%s" in default browser.
sv: Kunde inte öppna URL "%s" i standardwebbläsare.

en: Failed to open directory "%s" for monitoring.
sv: Kunde inte öppna katalog "%s" för bevakning.

en: Failed to open display "%s".
sv: Kunde inte öppna display "%s".

en: Failed to open temporary file.
sv: Kunde inte öppna temporär fil.

en: Failed to open the clipboard.
sv: Kunde inte öppna urklippsbordet.

en: Failed to parse Plural-Forms: '%s'
sv: Kunde inte tolka pluralformer: "%s"

en: Failed to prepare playing "%s".
sv: Misslyckades att förbereda uppspelning "%s".

en: Failed to put data on the clipboard
sv: Kunde inte skicka data till urklippsbordet

en: Failed to read PID from lock file.
sv: Kunde inte läsa PID från låsfil.

en: Failed to read config options.
sv: Kunde inte läsa konfigurationsalternativ.

en: Failed to read document from the file "%s".
sv: Kunde inte läsa dokument från filen "%s".

en: Failed to read event from DirectFB pipe
sv: Kunde inte läsa händelse från DirectFB-rör

en: Failed to read from wake-up pipe
sv: Kunde inte läsa från wake up-rör

en: Failed to redirect child process input/output
sv: Kunde inte omdirigera barnprocess-in/utdata

en: Failed to redirect the child process IO
sv: Kunde inte omdirigera barnprocessens IO

en: Failed to register DDE server '%s'
sv: Kunde inte registrera DDE-server "%s"

en: Failed to remember the encoding for the charset '%s'.
sv: Kunde inte komma ihåg kodningen för teckenuppsättning "%s".

en: Failed to remove debug report file "%s"
sv: Kunde inte ta bort debugrapportfil "%s"

en: Failed to remove lock file '%s'
sv: Kunde inte ta bort låsfil "%s"

en: Failed to remove stale lock file '%s'.
sv: Kunde inte ta bort förlegad låsfil "%s".

en: Failed to rename registry value '%s' to '%s'.
sv: Kunde inte byta namn på registervärde "%s" till "%s".

en: Failed to rename the file '%s' to '%s' because the destination file already exists.
sv: Kunde inte döpa om filen "%s" till "%s" eftersom målfilen redan finns.

en: Failed to rename the registry key '%s' to '%s'.
sv: Kunde inte byta namn på registernyckel "%s" till "%s".

en: Failed to retrieve data from the clipboard.
sv: Kunde inte hämta data från urklippsbordet.

en: Failed to retrieve file times for '%s'
sv: Kunde inte hämta filtider för "%s"

en: Failed to retrieve text of RAS error message
sv: Kunde inte hämta text från RAS-felmeddelande

en: Failed to retrieve the supported clipboard formats
sv: Kunde inte hämta vilka urklippsformat som stöds

en: Failed to save document to the file "%s".
sv: Kunde inte spara dokument till filen "%s".

en: Failed to save the bitmap image to file "%s".
sv: Kunde inte spara bilden till fil "%s".

en: Failed to send DDE advise notification
sv: Kunde inte skicka DDE-meddelandeanmälan

en: Failed to set FTP transfer mode to %s.
sv: Kunde inte sätta FTP-överföringsläge till %s.

en: Failed to set clipboard data.
sv: Kunde inte sätta urklippsdata.

en: Failed to set permissions on lock file '%s'
sv: Kunde inte sätta behörigheter på låsfil "%s"

en: Failed to set process priority
sv: Kunde inte ange processprioritet

en: Failed to set temporary file permissions
sv: Kunde inte sätta behörigheter på  temporär fil

en: Failed to set text in the text control.
sv: Misslyckades med att ange text i textkontrollen.

en: Failed to set thread concurrency level to %lu
sv: Kunde inte ange trådkonkurrensnivå till %lu

en: Failed to set thread priority %d.
sv: Kunde inte sätta trådprioritet %d.

en: Failed to set up non-blocking pipe, the program might hang.
sv: Kunde inte ställa in ickeblockerande rör, programet kan hänga sig.

en: Failed to store image '%s' to memory VFS!
sv: Kunde inte spara bild "%s" till minnes-VFS!

en: Failed to switch DirectFB pipe to non-blocking mode
sv: Kunde inte växla DirectFB-rör till icke-blockerande läge

en: Failed to switch wake up pipe to non-blocking mode
sv: Misslyckades att växla wake up-rör till ickeblockerande läge

en: Failed to terminate a thread.
sv: Kunde inte avsluta en tråd.

en: Failed to terminate the advise loop with DDE server
sv: Kunde inte avsluta meddelandeslinga med DDE-servern

en: Failed to terminate the dialup connection: %s
sv: Kunde inte avsluta den uppringda anslutningen: %s

en: Failed to touch the file '%s'
sv: Kunde inte röra (touch) filen "%s"

en: Failed to unlock lock file '%s'
sv: Kunde inte låsa upp låsfil "%s"

en: Failed to unregister DDE server '%s'
sv: Kunde inte avregistrera DDE-server "%s"

en: Failed to unregister descriptor %d from epoll descriptor %d
sv: Kunde inte avregistrera identifierare %d från epoll-identifierare %d

en: Failed to update user configuration file.
sv: Kunde inte uppdatera användarkonfigurationsfil.

en: Failed to upload the debug report (error code %d).
sv: Kunde inte ladda upp debugrapport (felkod %d).

en: Failed to write to lock file '%s'
sv: Kunde inte skriva till låsfil "%s"

en: False
sv: Falskt

en: Family
sv: Familj

en: File
sv: Arkiv

en: File "%s" could not be opened for reading.
sv: Fil "%s" kunde inte öppnas för läsning.

en: File "%s" could not be opened for writing.
sv: Filen "%s" kunde inte öppnas för skrivning.

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
sv: Filen "%s" finns redan, vill du verkligen skriva över den?

en: File '%s' already exists.
    Do you want to replace it?
sv: Filen "%s" finns redan
    Vill du ersätta den?

en: File '%s' couldn't be removed
sv: Filen "%s" kunde inte tas bort

en: File '%s' couldn't be renamed '%s'
sv: Filen "%s" kunde inte byta namn till "%s"

en: File couldn't be loaded.
sv: Filen kunde inte läsas in.

en: File dialog failed with error code %0lx.
sv: Fildialogruta misslyckades med felkod %0lx.

en: File error
sv: Filfel

en: File name exists already.
sv: Filnamnet finns redan.

en: Files
sv: Filer

en: Files (%s)
sv: Filer (%s)

en: Find
sv: Sök

en: First
sv: Första

en: First page
sv: Första sida

en: Fixed
sv: Fixerat

en: Fixed font:
sv: Fastbreddstypsnitt:

en: Fixed size face.<br> <b>bold</b> <i>italic</i>
sv: Fastbreddtypsnitt.<br> <b>fet</b> <i>kursiv</i>

en: Floating
sv: Flytande

en: Floppy
sv: Diskett

en: Folio, 8 1/2 x 13 in
sv: Foliant, 8 1/2 x 13 tum

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font &weight:
sv: Typsnittets &vikt.

en: Font size:
sv: Typsnittsstorlek:

en: Font st&yle:
sv: Typsnitts&stil:

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Fonts index file %s disappeared while loading fonts.
sv: Typsnittsindexfil %s försvann när typsnitten lästes in.

en: Fork failed
sv: Gren misslyckades

en: Forward
sv: Framåt

en: Forward hrefs are not supported
sv: Framåt-href stöds inte

en: Found %i matches
sv: Hittade %i träffar

en: From:
sv: Från:

en: GIF: Invalid gif index.
sv: GIF: Ogiltigt gif-index.

en: GIF: data stream seems to be truncated.
sv: GIF: Dataströmmen tycks vara trunkerad.

en: GIF: error in GIF image format.
sv: GIF: Fel i GIF bildformat.

en: GIF: not enough memory.
sv: GIF: Inte tillräckligt minne.

en: GIF: unknown error!!!
sv: GIF: Okänt fel!!!

en: GTK+ installed on this machine is too old to support screen compositing, please install GTK+ 2.12 or later.
sv: Den installerade GTK+ på den här maskinen är för gammal för att stöda skärmkompositering, installera GTK+ 2.12 eller senare.

en: GTK+ theme
sv: GTK+ tema

en: General
sv: Allmän

en: Generic PostScript
sv: Allmän PostScript

en: German Legal Fanfold, 8 1/2 x 13 in
sv: Tysk legal fanfold, 8 1/2 x 13 tum

en: German Std Fanfold, 8 1/2 x 12 in
sv: Tysk standard fanfold, 8 1/2 x 12 tum

en: GetProperty called w/o valid getter
sv: GetProperty anropad utan giltigt hämtningsobjekt

en: GetPropertyCollection called on a generic accessor
sv: GetPropertyCollection anropad på ett allmänt åtkomstobjekt

en: GetPropertyCollection called w/o valid collection getter
sv: GetPropertyCollection anropad utan giltigt samlingshämtningsobjekt

en: Go back
sv: Gå tillbaka

en: Go forward
sv: Gå framåt

en: Go one level up in document hierarchy
sv: Gå upp en nivå i dokumenthierarki

en: Go to home directory
sv: Gå till hemkatalog

en: Go to parent directory
sv: Gå till föräldrakatalog

en: Graphics art by
sv: Grafik av

en: Greek (ISO-8859-7)
sv: Grekisk (ISO-8859-7)

en: Groove
sv: Skårad

en: Gzip not supported by this version of zlib
sv: Gzip stöds inte av den här versionen av zlib

en: HELP
sv: HJÄLP

en: HOME
sv: HEM

en: HTML Help Project (*.hhp)|*.hhp|
sv: HTML-hjälpprojekt (*.hhp)|*.hhp|

en: HTML anchor %s does not exist.
sv: HTML-ankare %s finns inte.

en: HTML files (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|
sv: HTML-filer (*.html;*.htm)|*.html;*.htm|

en: Harddisk
sv: Hårddisk

en: Hebrew (ISO-8859-8)
sv: Hebreisk (ISO-8859-8)

en: Help
sv: Hjälp

en: Help Browser Options
sv: Hjälpbläddraralternativ

en: Help Index
sv: Hjälpindex

en: Help Printing
sv: Hjälputskrift

en: Help Topics
sv: Hjälpavsnitt

en: Help books (*.htb)|*.htb|Help books (*.zip)|*.zip|
sv: Hjälpböcker (*.htb)|*.htb|Hjälpböcker (*.zip)|*.zip|

en: Help directory "%s" not found.
sv: Hjälpkatalog "%s" hittades inte.

en: Help file "%s" not found.
sv: Hjälpfil "%s" hittades inte.

en: Help: %s
sv: Hjälp: %s

en: Hide %s
sv: Dölj %s

en: Hide Others
sv: Dölj övriga

en: Hide this notification message.
sv: Dölj detta notifieringsmeddelande.

en: Home
sv: Hem

en: Home directory
sv: Hemkatalog

en: How the object will float relative to the text.
sv: Hur objektet ska flyta i förhållande till texten.

en: ICO: Error in reading mask DIB.
sv: ICO: Fel vid läsning av mask DIB.

en: ICO: Error writing the image file!
sv: ICO: Fel vid skrivning till bildfilen!

en: ICO: Image too tall for an icon.
sv: ICO: Bilden är för hög för en ikon.

en: ICO: Image too wide for an icon.
sv: ICO: Bilden är för bred för en ikon.

en: ICO: Invalid icon index.
sv: ICO: Ogiltigt ikonindex.

en: IFF: data stream seems to be truncated.
sv: IFF: Dataströmmen ser ut att vara trunkerad.

en: IFF: error in IFF image format.
sv: IFF: Fel i IFF-bildformat.

en: IFF: not enough memory.
sv: IFF: Inte tillräckligt minne.

en: IFF: unknown error!!!
sv: IFF: Okänt fel!!!

en: Icon & text renderer cannot render value; value type:
sv: Ikon- och textrendrerare kan inte rendrera värde; värdetyp:

en: If possible, try changing the layout parameters to make the printout more narrow.
sv: Om möjligt, försök ändra layoutparametrarna för att göra utskriften smalare.

en: If you have any additional information pertaining to this bug
    report, please enter it here and it will be joined to it:
sv: Om du har mer information angående den här buggrapporten,
    skriv in den här och den kommer att bifogas:

en: If you wish to suppress this debug report completely, please choose the "Cancel" button,
    but be warned that it may hinder improving the program, so if
    at all possible please do continue with the report generation.
sv: Om du vill strunta i den här debugrapporten, klicka på "Avbryt", men var
    medveten om att det kan hindra förbättringar av programmet, så om det
    är möjligt, fortsätt med skapandet av rapporten.

en: Ignoring value "%s" of the key "%s".
sv: Ignorerar värde "%s" i nyckeln "%s".

en: Illegal Object Class (Non-wxEvtHandler) as Event Source
sv: Otillåten objektklass (icke-wxEvtHandler) som händelsekälla

en: Illegal Parameter Count for ConstructObject Method
sv: Otillåtet antal parametrar för ConstructObject-metod

en: Illegal Parameter Count for Create Method
sv: Otillåtet antal parametrar för Create-metod

en: Illegal directory name.
sv: Ogiltigt katalognamn.

en: Illegal file specification.
sv: Ogiltig filspecifikation.

en: Image and mask have different sizes.
sv: Bild och mask har olika storlekar.

en: Image file is not of type %d.
sv: Bildfilen är inte av typen %d.

en: Image is not of type %s.
sv: Bild är inte av typen %s.

en: Impossible to create a rich edit control, using simple text control instead. Please reinstall riched32.dll
sv: Omöjligt att skapa en rich edit control, använder enkel text control istället. Installera om riched32.dll

en: Impossible to get child process input
sv: Omöjligt att hämta barnprocessindata

en: Impossible to get permissions for file '%s'
sv: Omöjligt att hämta behörigheter för fil "%s"

en: Impossible to overwrite the file '%s'
sv: Omöjligt att skriva över fil "%s"

en: Impossible to set permissions for the file '%s'
sv: Omöjligt att sätta behörigheter för filen "%s"

en: Incorrect GIF frame size (%u, %d) for the frame #%u
sv: Inkorrekt GIF-ramstorlek (%u, %d) för ruta #%u

en: Incorrect number of arguments.
sv: Ej korrekt antal argument.

en: Indent
sv: Indentera

en: Indents && Spacing
sv: Indrag && avstånd

en: Indian (ISO-8859-12)
sv: Indisk (ISO-8859-12)

en: Initialization failed in post init, aborting.
sv: Initiering misslyckades i post init, avbryter.

en: Insert
sv: Sätt in

en: Insert Field
sv: Infoga fält

en: Insert Image
sv: Infoga bild

en: Insert Object
sv: Infoga objekt

en: Insert Text
sv: Infoga text

en: Inserts a page break before the paragraph.
sv: Lägger till en sidbrytning före stycket.

en: Inset
sv: Infällning

en: Invalid GTK+ command line option, use "%s --help"
sv: Ogiltigt GTK+ kommandoradsargument, använd "%s --help"

en: Invalid TIFF image index.
sv: Ogiltigt TIFF-bildindex.

en: Invalid data view item
sv: Ogiltig datavypost

en: Invalid display mode specification '%s'.
sv: Ogiltig bildskärmslägesspecifikation "%s".

en: Invalid geometry specification '%s'
sv: Ogiltig geometrispecifikation "%s"

en: Invalid inotify event for "%s"
sv: Ogiltig inotify-händelse för "%s"

en: Invalid lock file '%s'.
sv: Ogiltig låsfil "%s".

en: Invalid message catalog.
sv: Ogiltig meddelandekatalog.

en: Invalid or Null Object ID passed to GetObjectClassInfo
sv: Ogiltigt eller null objekt-id skickat till GetObjectClassInfo

en: Invalid or Null Object ID passed to HasObjectClassInfo
sv: Ogiltigt eller null objekt-id skickat till HasObjectClassInfo

en: Invalid regular expression '%s': %s
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck "%s": %s

en: Invalid value %ld for a boolean key "%s" in config file.
sv: Ogiltigt värde %ld för en boolsk nyckel "%s" i config-fil.

en: Italic
sv: Kursiv

en: Italy Envelope, 110 x 230 mm
sv: Italienskt kuvert, 110 x 230 mm

en: JPEG: Couldn't load - file is probably corrupted.
sv: JPEG: Kunde inte läsa in - filen är troligen skadad.

en: JPEG: Couldn't save image.
sv: JPEG: Kunde inte spara bild.

en: Japanese Double Postcard 200 x 148 mm
sv: Japanskt dubbelt vykort 200 x 148 mm

en: Japanese Envelope Chou #3
sv: Japanskt kuvert Chou #3

en: Japanese Envelope Chou #3 Rotated
sv: Japanskt kuvert Chou #3 roterat

en: Japanese Envelope Chou #4
sv: Japanskt kuvert Chou #4

en: Japanese Envelope Chou #4 Rotated
sv: Japanskt kuvert Chou #4 roterat

en: Japanese Envelope Kaku #2
sv: Japanskt kuvert Kaku #2

en: Japanese Envelope Kaku #2 Rotated
sv: Japanskt kuvert Kaku #2 roterat

en: Japanese Envelope Kaku #3
sv: Japanskt kuvert Kaku #3

en: Japanese Envelope Kaku #3 Rotated
sv: Japanskt kuvert Kaku #3 roterat

en: Japanese Envelope You #4
sv: Japanskt kuvert You #4

en: Japanese Envelope You #4 Rotated
sv: Japanskt kuvert You #4 roterat

en: Japanese Postcard 100 x 148 mm
sv: Japanskt vykort 100 x 148

en: Japanese Postcard Rotated 148 x 100 mm
sv: Japanskt vykort roterat 148 x 100

en: Jump to
sv: Hoppa till

en: Justified
sv: Marginaljusterad

en: Justify text left and right.
sv: Justera text vänster och höger.

en: KP_ADD
sv: KP_ADDERA

en: KP_BEGIN
sv: KP_BÖRJA

en: KP_DIVIDE
sv: KP_DIVIDERA

en: KP_DOWN
sv: KP_NER

en: KP_EQUAL
sv: KP_LIKAMED

en: KP_HOME
sv: KP_HEM

en: KP_LEFT
sv: KP_VÄNSTER

en: KP_MULTIPLY
sv: KP_MULTIPLICERA

en: KP_NEXT
sv: KP_NÄSTA

en: KP_PAGEDOWN
sv: KP_SIDANER

en: KP_PAGEUP
sv: KP_SIDAUPP

en: KP_PRIOR
sv: KP_FÖREGÅENDE

en: KP_RIGHT
sv: KP_HÖGER

en: KP_SEPARATOR
sv: KP_SEPARERARE

en: KP_SPACE
sv: KP_MELLANSLAG

en: KP_SUBTRACT
sv: KP_SUBTRAHERA

en: KP_TAB
sv: KP_TABB

en: KP_UP
sv: KP_UPP

en: L&ine spacing:
sv: &Radavstånd:

en: LEFT
sv: VÄNSTER

en: Landscape
sv: Liggande

en: Last
sv: Sista

en: Last page
sv: Sista sida

en: Last repeated message ("%s", %lu time) wasn't output | Last repeated message ("%s", %lu times) wasn't output
sv[0]: Senast upprepade meddelande("%s", %lu gång) skrevs inte ut
sv[1]: Senast upprepade meddelande("%s", %lu gånger) skrevs inte ut

en: Ledger, 17 x 11 in
sv: Liggare, 17 x 11 tum

en: Left
sv: Vänster

en: Left (&first line):
sv: Vänster (&första raden):

en: Left margin (mm):
sv: Vänster marginal (mm):

en: Left-align text.
sv: Vänsterjustera text.

en: Legal Extra 9 1/2 x 15 in
sv: Legal extra 9 1/2 x 15 tum

en: Legal, 8 1/2 x 14 in
sv: Legal, 8 1/2 x 14 tum

en: Letter Extra 9 1/2 x 12 in
sv: Letter extra 9 1/2 x 12 tum

en: Letter Extra Transverse 9.275 x 12 in
sv: Letter extra transverserad 9,275 x 12 tum

en: Letter Plus 8 1/2 x 12.69 in
sv: Letter plus 8 1/2 x 12,69 tum

en: Letter Rotated 11 x 8 1/2 in
sv: Letter roterat 11 x 8 1/2 tum

en: Letter Small, 8 1/2 x 11 in
sv: Letter litet, 8 1/2 x 11 tum

en: Letter Transverse 8 1/2 x 11 in
sv: Letter transverserat 8 1/2 x 11 tum

en: Letter, 8 1/2 x 11 in
sv: Letter, 8 1/2 x 11 tum

en: License
sv: Licens

en: Light
sv: Tunn

en: Line %lu of map file "%s" has invalid syntax, skipped.
sv: Rad %lu i map-fil "%s" har felaktig syntax, hoppar över.

en: Line spacing:
sv: Radavstånd:

en: Link contained '//', converted to absolute link.
sv: Länken innehöll "//", omvandlad till absolut länk.

en: List Style
sv: Liststil

en: List styles
sv: Liststilar

en: Lists font sizes in points.
sv: Listar typsnittstorlekar i punkter.

en: Lists the available fonts.
sv: Listar tillgängliga typsnitt

en: Load %s file
sv: Läs in %s fil

en: Loading :
sv: Läser in:

en: Lock file '%s' has incorrect owner.
sv: Låsfilen "%s" har felaktig ägare.

en: Lock file '%s' has incorrect permissions.
sv: Låsfilen "%s" har felaktig behörighet.

en: Log saved to the file '%s'.
sv: Logg sparad till filen "%s".

en: Lower case letters
sv: Små bokstäver

en: Lower case roman numerals
sv: Små romerska siffor

en: MDI child
sv: MDI-barn

en: MENU
sv: MENY

en: MS HTML Help functions are unavailable because the MS HTML Help library is not installed on this machine. Please install it.
sv: MS HTML hjälpfunktioner är inte tillgängliga på grund av att MS HTML hjälpbiblioteket inte är installerat på den här maskinen. Installera det.

en: Ma&ximize
sv: Ma&ximera

en: MacArabic
sv: MacArabiska

en: MacArmenian
sv: MacArmeniska

en: MacBengali
sv: MacBengaliska

en: MacBurmese
sv: MacBurmesiska

en: MacCeltic
sv: MacKeltiska

en: MacCentralEurRoman
sv: MacCentraleurromanska

en: MacChineseSimp
sv: MacFörenkladKinesiska

en: MacChineseTrad
sv: MacTratitionellKinesiska

en: MacCroatian
sv: MacKroatiska

en: MacCyrillic
sv: MacKyrilliska

en: MacEthiopic
sv: MacEtiopiska

en: MacExtArabic
sv: MacUtökadArabiska

en: MacGaelic
sv: MacGaeliska

en: MacGeorgian
sv: MacGeorigiska

en: MacGreek
sv: MacGrekiska

en: MacHebrew
sv: MacHebreiska

en: MacIcelandic
sv: MacIsländska

en: MacJapanese
sv: MacJapanska

en: MacKeyboardGlyphs
sv: MacTangentborstecken

en: MacKorean
sv: MacKoreanska

en: MacMongolian
sv: MacMongoliska

en: MacRomanian
sv: MacRumänska

en: MacSinhalese
sv: MacSingalesiska

en: MacTamil
sv: MacTamilska

en: MacThai
sv: MacThailändska

en: MacTibetan
sv: MacTibetanska

en: MacTurkish
sv: MacTurksiska

en: MacVietnamese
sv: MacVietnamesiska

en: Make a selection:
sv: Skapa en markering:

en: Margins
sv: Marginaler

en: Match case
sv: Matcha skiftläge

en: Max height:
sv: Max höjd:

en: Max width:
sv: Max bredd:

en: Media playback error: %s
sv: Medieuppspelningsfel: %s

en: Memory VFS already contains file '%s'!
sv: Minnes-VFS innehåller redan fil "%s"!

en: Menu
sv: Meny

en: Message
sv: Meddelande

en: Metal theme
sv: Metalltema

en: Method or property not found.
sv: Metod eller egenskap hittades inte.

en: Mi&nimize
sv: &Minimera

en: Min height:
sv: Min höjd:

en: Min width:
sv: Min bredd:

en: Missing a required parameter.
sv: Saknar en nödvändig parameter.

en: Modified
sv: Ändrad

en: Module "%s" initialization failed
sv: Modul "%s" initiering misslyckades

en: Monarch Envelope, 3 7/8 x 7 1/2 in
sv: Monarch kuvert, 3 7/8 x 7 1/2 tum

en: Monitoring individual files for changes is not supported currently.
sv: Bevakning av individuella filer för ändringar stöds inte  för närvarande.

en: Move down
sv: Flytta ner

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Moves the object to the next paragraph.
sv: Flyttar objektet till nästa stycke.

en: Moves the object to the previous paragraph.
sv: Flyttar objektet till föregående stycke.

en: Multiple Cell Properties
sv: Egenskaper för flera celler

en: Name
sv: Namn

en: Network
sv: Nätverk

en: New
sv: Ny

en: New &Box Style...
sv: Ny &lådstil...

en: New &Character Style...
sv: Ny &teckenstil...

en: New &List Style...
sv: Ny &liststil...

en: New &Paragraph Style...
sv: Ny &styckestil...

en: New Style
sv: Ny stil

en: New directory
sv: Ny katalog

en: New item
sv: Nytt post

en: NewName
sv: Nytt namn

en: Next
sv: Nästa

en: Next page
sv: Nästa sida

en: No
sv: Nej

en: No animation handler for type %ld defined.
sv: Ingen animationshanterare är definierad för typ %ld.

en: No bitmap handler for type %d defined.
sv: Ingen bildhanterare är definierad för typ %d.

en: No column existing.
sv: Ingen kolumn finns.

en: No column for the specified column existing.
sv: Ingen kolumn för den specificerade kolumnen finns.

en: No column for the specified column position existing.
sv: Ingen kolumn för den angivna positionen finns.

en: No default application configured for HTML files.
sv: Inget standardprogram för HTML-filer är konfigurerat.

en: No entries found.
sv: Inga poster funna.

en: No font for displaying text in encoding '%s' found,
    but an alternative encoding '%s' is available.
    Do you want to use this encoding (otherwise you will have to choose another one)?
sv: Inget typsnitt för att visa text med kodningen "%s" hittades,
    men en alternativ kodning "%s" är tillgänglig.
    Vill du använda denna kodning (annars måste du välja någon annat)?

en: No font for displaying text in encoding '%s' found.
    Would you like to select a font to be used for this encoding
    (otherwise the text in this encoding will not be shown correctly)?
sv: Inget typsnitt för att visa text med kodningen "%s" hittades.
    Vill du välja ett typsnitt att använda för denna kodning
    (annars kommer texten med denna kodning inte att visas korrekt)?

en: No handler found for animation type.
sv: Ingen hanterare hittades för animationstyp.

en: No handler found for image type.
sv: Ingen hanterare hittades för bildtyp.

en: No image handler for type %d defined.
sv: Ingen bildhanterare är definierad för typ %d.

en: No image handler for type %s defined.
sv: Ingen bildhanterare är definierad för typ %s.

en: No matching page found yet
sv: Ingen matchande sida hittad ännu

en: No renderer or invalid renderer type specified for custom data column.
sv: Ingen rendrerare eller ogiltig rendrerartyp angiven för datakolumn.

en: No renderer specified for column.
sv: Ingen rendrerare specificerad för kolumn.

en: No sound
sv: Inget ljud

en: No unused colour in image being masked.
sv: Ingen oanvänd färg i bilden är maskad.

en: No unused colour in image.
sv: Ingen oanvänd färg bilden.

en: No valid mappings found in the file "%s".
sv: Ingen giltig mappning hittad i fil "%s".

en: None
sv: Ingen

en: Nordic (ISO-8859-10)
sv: Nordiska språk (ISO-8859-10)

en: Normal face<br>and <u>underlined</u>.
sv: Normalt typsnitt<br>och <u>understruket</u>.

en: Normal font:
sv: Normalt typsnitt:

en: Not %s
sv: Inte %s

en: Not available
sv: Inte tillgängligt

en: Not underlined
sv: Inte understruken

en: Note, 8 1/2 x 11 in
sv: Anteckning, 8 1/2 x 11 tum

en: Notice
sv: Notis

en: Number of columns could not be determined.
sv: Antal kolumner kunde inte bestämmas.

en: Numbered outline
sv: Numrerad sammanfattning

en: OLE Automation error in %s: %s
sv: OLE-automationsfel i %s: %s

en: Object Properties
sv: Objektegenskaper

en: Object implementation does not support named arguments.
sv: Objektimplementation stöder inte namngivna argument.

en: Objects must have an id attribute
sv: Objekt måste ha ett id-attribut

en: Open File
sv: Öppna Fil

en: Open HTML document
sv: Öppna HTML-dokument

en: Open file "%s"
sv: Öppna fil "%s"

en: Open...
sv: Öppna...

en: OpenGL function "%s" failed: %s (error %d)
sv: OpenGL-funktion "%s" misslyckades: %s (fel %d)

en: Operation not permitted.
sv: Operation ej tillåten.

en: Option '%s' can't be negated
sv: Flagga "%s" kan inte negeras

en: Option '%s' requires a value.
sv: Flagga "%s" kräver ett värde.

en: Option '%s': '%s' cannot be converted to a date.
sv: Flagga "%s": "%s" kan inte konverteras till ett datum.

en: Options
sv: Alternativ

en: Orientation
sv: Orientering

en: Out of window IDs.  Recommend shutting down application.
sv: Slut på window-ID. Nedstängning av programmet rekommenderas.

en: Outline
sv: Kontur

en: Outset
sv: Utfällning

en: Overflow while coercing argument values.
sv: Överflöde vid tvingning av argumentvärden.

en: PAGEDOWN
sv: SIDANER

en: PAGEUP
sv: SIDAUPP

en: PCX: couldn't allocate memory
sv: PCX: Kunde inte allokera minne

en: PCX: image format unsupported
sv: PCX: Bildformatet stöds inte

en: PCX: invalid image
sv: PCX: Ogiltig bild

en: PCX: this is not a PCX file.
sv: PCX: Detta är inte en PCX fil.

en: PCX: unknown error !!!
sv: PCX: Okänt fel !!!

en: PCX: version number too low
sv: PCX: För lågt versionsnummer

en: PNM: Couldn't allocate memory.
sv: PNM: Kunde inte allokera minne.

en: PNM: File format is not recognized.
sv: PNM: Filformat är okänt.

en: PNM: File seems truncated.
sv: PNM: Filen tycks vara trunkerad.

en: PRC 32K Rotated
sv: PRC 32K roterad

en: PRC 32K(Big) 97 x 151 mm
sv: PRC 32K(stor) 97 x 151 mm

en: PRC 32K(Big) Rotated
sv: PRC 32K(stor) roterad

en: PRC Envelope #1 102 x 165 mm
sv: PRC kuvert #1 102 x 165 mm

en: PRC Envelope #1 Rotated 165 x 102 mm
sv: PRC kuvert #1 roterat 165 x 102 mm

en: PRC Envelope #10 324 x 458 mm
sv: PRC kuvert #10 324 x 458 mm

en: PRC Envelope #10 Rotated 458 x 324 mm
sv: PRC kuvert #10 roterat 458 x 324 mm

en: PRC Envelope #2 102 x 176 mm
sv: PRC kuvert #2 102 x 176 mm

en: PRC Envelope #2 Rotated 176 x 102 mm
sv: PRC kuvert #2 roterat 176 x 102 mm

en: PRC Envelope #3 125 x 176 mm
sv: PRC kuvert #3 125 x 176 mm

en: PRC Envelope #3 Rotated 176 x 125 mm
sv: PRC kuvert #3 roterat 176 x 125 mm

en: PRC Envelope #4 110 x 208 mm
sv: PRC kuvert #4 110 x 208 mm

en: PRC Envelope #4 Rotated 208 x 110 mm
sv: PRC kuvert #4 roterat 208 x 110 mm

en: PRC Envelope #5 110 x 220 mm
sv: PRC kuvert #5 110 x 220 mm

en: PRC Envelope #5 Rotated 220 x 110 mm
sv: PRC kuvert #5 roterat 220 x 110 mm

en: PRC Envelope #6 120 x 230 mm
sv: PRC kuvert #6 120 x 230 mm

en: PRC Envelope #6 Rotated 230 x 120 mm
sv: PRC kuvert #6 roterat 230 x 120 mm

en: PRC Envelope #7 160 x 230 mm
sv: PRC kuvert #7 160 x 230 mm

en: PRC Envelope #7 Rotated 230 x 160 mm
sv: PRC kuvert #7 roterat 230 x 160 mm

en: PRC Envelope #8 120 x 309 mm
sv: PRC kuvert #8 120 x 309 mm

en: PRC Envelope #8 Rotated 309 x 120 mm
sv: PRC kuvert #8 roterat 309 x 120 mm

en: PRC Envelope #9 229 x 324 mm
sv: PRC kuvert #9 229 x 324 mm

en: PRC Envelope #9 Rotated 324 x 229 mm
sv: PRC kuvert #9 roterat 324 x 229 mm

en: PRINT
sv: SKRIVUT

en: Padding
sv: Utfyllnad

en: Page %d
sv: Sida %d

en: Page %d of %d
sv: Sida %d av %d

en: Page Setup
sv: Sidinställningar

en: Page setup
sv: Sidinställning

en: Pages
sv: Sidor

en: Paper size
sv: Pappersstorlek

en: Paragraph styles
sv: Styckestilar

en: Passing a already registered object to SetObject
sv: Skickade ett redan registrerat objekt till SetObject

en: Passing an unknown object to GetObject
sv: Skickar ett okänt objekt till GetObject

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste selection
sv: Klistra in markerat

en: Peri&od
sv: P&unkt

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Picture Properties
sv: Bildgenskaper

en: Pipe creation failed
sv: Kunde inte skapa rör (pipe)

en: Please choose a valid font.
sv: Välj ett giltigt typsnitt.

en: Please choose an existing file.
sv: Välj en existerande fil.

en: Please choose the page to display:
sv: Välj vilken sida som skall visas:

en: Please choose which ISP do you want to connect to
sv: Välj vilken Internetleverantör du vill ansluta till

en: Please install a newer version of comctl32.dll
    (at least version 4.70 is required but you have %d.%02d)
    or this program won't operate correctly.
sv: Installera en nyare version av comctl32.dll
    (minst version 4.70 behövs, men du har %d.%02d)
    annars kommer programmet inte att fungera korrekt.

en: Please select the columns to show and define their order:
sv: Välj kolumner att visa och ange ordning:

en: Please wait while printing...
sv: Vänta på utskrift...

en: Point Size
sv: Punktstorlek

en: Pointer to data view control not set correctly.
sv: Pekare till datavykontroll är inte korrekt angiven.

en: Pointer to model not set correctly.
sv: Pekare till modell är inte korrekt angiven.

en: Portrait
sv: Stående

en: PostScript file
sv: PostScript-fil

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Preparing
sv: Förbereder

en: Preview:
sv: Förhandsgranska:

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print Preview
sv: Förhandsgranska

en: Print Preview Failure
sv: Förhandsgranskning misslyckades

en: Print Range
sv: Sidintervall

en: Print Setup
sv: Utskriftsinställningar

en: Print in colour
sv: Skriv ut med färg

en: Print previe&w...
sv: För&handsgranska...

en: Print preview creation failed.
sv: Förhandsgranskning kunde inte skapas.

en: Print preview...
sv: Förhandsgranska...

en: Print spooling
sv: Utskrift-spooling

en: Print this page
sv: Skriv ut denna sida

en: Print to File
sv: Skriv ut till fil

en: Print...
sv: Skriv ut...

en: Printer
sv: Skrivare

en: Printer command:
sv: Skrivarkommando:

en: Printer options
sv: Skrivaralternativ

en: Printer options:
sv: Skrivaralternativ:

en: Printer...
sv: Skrivare...

en: Printer:
sv: Skrivare:

en: Printing
sv: Skriver ut

en: Printing
sv: Skriver ut

en: Printing Error
sv: Utskriftsfel

en: Printing page %d of %d
sv: Skriver sida %d av %d

en: Printing page %d...
sv: Skriver sida %d...

en: Printing...
sv: Skriver ut...

en: Printout
sv: Utskrift

en: Processing debug report has failed, leaving the files in "%s" directory.
sv: Behandling av debugrapport har misslyckats, lämnar filerna i katalogen "%s".

en: Progress renderer cannot render value type; value type:
sv: Förloppsrendrerare kan inte rendrera värde; värdetyp:

en: Progress:
sv: Förlopp:

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Property
sv: Egenskap

en: Property Error
sv: Egenskapsfel

en: Question
sv: Fråga

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit %s
sv: Avsluta %s

en: Quit this program
sv: Avsluta programmet

en: RIGHT
sv: HÖGER

en: RawCtrl+
sv: ObehandladCtrl+

en: Read error on file '%s'
sv: Läsfel på fil "%s"

en: Ready
sv: Redo

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo last action
sv: Gör om senaste händelse

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Registry key '%s' already exists.
sv: Registernyckel "%s" finns redan.

en: Registry key '%s' does not exist, cannot rename it.
sv: Registernyckel "%s" finns inte, kan inte döpa om den.

en: Registry key '%s' is needed for normal system operation,
    deleting it will leave your system in unusable state:
    operation aborted.
sv: Registernyckel "%s" behövs för att systemet skall fungera normalt,
    om du tar bort den kommer systemet bli instabilt:
    Operationen avbruten.

en: Registry value '%s' already exists.
sv: Registervärde "%s" finns redan.

en: Regular
sv: Vanlig

en: Relative
sv: Relativt

en: Relevant entries:
sv: Relevanta poster:

en: Remaining time:
sv: Återstående tid:

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove Bullet
sv: Ta bort listpunkttecken

en: Remove current page from bookmarks
sv: Ta bort aktuell sida från bokmärken

en: Renderer "%s" has incompatible version %d.%d and couldn't be loaded.
sv: Rendrerare "%s" har inkompatibel version %d.%d och kunde inte läsas in.

en: Rendering failed.
sv: Rendrering misslyckades.

en: Renumber List
sv: Omnumrera lista

en: Rep&lace
sv: &Ersätt

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace &all
sv: Ersätt &alla

en: Replace selection
sv: Ersätt markerat

en: Replace with:
sv: Ersätt med:

en: Required information entry is empty.
sv: Nödvändigt informationsfält är tomt.

en: Resource '%s' is not a valid message catalog.
sv: Resursen "%s" är inte en giltig meddelandekatalog.

en: Revert to Saved
sv: Återgå till sparad

en: Ridge
sv: Upphöjd

en: Right
sv: Höger

en: Right margin (mm):
sv: Höger marginal (mm):

en: Right-align text.
sv: Högerjustera text.

en: S&tandard bullet name:
sv: S&tandard punktlisttecken:

en: SEPARATOR
sv: SEPARERARE

en: SNAPSHOT
sv: SKÄRMDUMP

en: SPACE
sv: MELLANSLAG

en: SUBTRACT
sv: SUBTRAHERA

en: Save
sv: Spara

en: Save %s file
sv: Spara %s fil

en: Save &As...
sv: Spara so&m...

en: Save As
sv: Spara som

en: Save as
sv: Spara som

en: Save current document
sv: Spara aktuellt dokument

en: Save current document with a different filename
sv: Spara aktuellt dokument med ett annat filnamn

en: Save log contents to file
sv: Spara logginnehållet till fil

en: Script
sv: Skrivstil

en: Search
sv: Sök

en: Search contents of help book(s) for all occurrences of the text you typed above
sv: Sök i hjälpboken/böckernas innehåll efter alla förekomster av texten du skrev in ovan

en: Search direction
sv: Sökriktning

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Search in all books
sv: Sök i alla böcker

en: Searching...
sv: Söker...

en: Sections
sv: Avdelningar

en: Seek error on file '%s'
sv: Sökfel på fil "%s"

en: Seek error on file '%s' (large files not supported by stdio)
sv: Sökfel på fil "%s" (stora filer stöds inte av stdio)

en: Select &All
sv: Markera &allt

en: Select All
sv: Markera allt

en: Select a document template
sv: Välj en dokumentmall

en: Select a document view
sv: Välj en dokumentvy

en: Select regular or bold.
sv: Välj vanlig eller fet.

en: Select regular or italic style.
sv: Välj vanlig eller kursiv stil.

en: Select underlining or no underlining.
sv: Välj understrykning eller ingen understrykning.

en: Selection
sv: Markering

en: Selects the list level to edit.
sv: Välj listnivå att redigera.

en: Separator expected after the option '%s'.
sv: Avgränsare förväntad efter flaggan "%s".

en: Services
sv: Tjänster

en: Set Cell Style
sv: Ange cellstil

en: SetProperty called w/o valid setter
sv: SetProperty anropat utan giltigt tilldelningsobjekt

en: Setting directory access times is not supported under this OS version
sv: Inställning av katalogåtkomsttid stöds inte i denna OS-version

en: Setup...
sv: Inställningar...

en: Several active dialup connections found, choosing one randomly.
sv: Flera aktiva uppringningsanslutningar hittades, väljer en slumpvis.

en: Shift+
sv: Skift+

en: Show &hidden directories
sv: Visa &dolda kataloger

en: Show &hidden files
sv: Visa &dolda filer

en: Show All
sv: Visa alla

en: Show about dialog
sv: Visa om-dialogruta

en: Show all
sv: Visa alla

en: Show all items in index
sv: Visa alla poster i index

en: Show hidden directories
sv: Visa dolda kataloger

en: Show/hide navigation panel
sv: Visa/dölj navigeringspanel

en: Shows a Unicode subset.
sv: Visar en Unicode-delmängd

en: Shows a preview of the bullet settings.
sv: Visar en förhandsgranskning av punktlistinställningar.

en: Shows a preview of the font settings.
sv: Visar en förhandsgranskning av typsnittsinställningar.

en: Shows a preview of the font.
sv: Visar förhandsgranskning av typsnittet.

en: Shows a preview of the paragraph settings.
sv: Visar förhandsgranskning av styckeinställningarna.

en: Shows the font preview.
sv: Visar typsnittsgranskningen.

en: Simple monochrome theme
sv: Enkelt svart-vitt tema

en: Single
sv: Enkel

en: Size
sv: Storlek

en: Size:
sv: Storlek:

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Slant
sv: Lutande

en: Small C&apitals
sv: Kapi&täler

en: Sorry, could not open this file.
sv: Kunde inte öppna denna fil.

en: Sorry, not enough memory to create a preview.
sv: Inte tillräckligt med minne för att skapa förhandsgranskning.

en: Sorry, that name is taken. Please choose another.
sv: Namnet är upptaget. Välj ett annat.

en: Sorry, the format for this file is unknown.
sv: Filformatet för denna fil är okänt.

en: Sound data are in unsupported format.
sv: Formatet på ljuddata stöds inte.

en: Sound file '%s' is in unsupported format.
sv: Formatet på ljudfilen "%s" stöds inte.

en: Spacing
sv: Avstånd

en: Spell Check
sv: Stavningskontroll

en: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 in
sv: Statement, 5 1/2 x 8 1/2 tum

en: Static
sv: Statiskt

en: Stop
sv: Stopp

en: Strikethrough
sv: Genomstruken

en: String To Colour : Incorrect colour specification : %s
sv: Sträng till färg: Felaktig färgspecifikation: %s

en: Style
sv: Stil

en: Style Organiser
sv: Stilorganiserare

en: Style:
sv: Stil:

en: Subscrip&t
sv: &Nedsänkt

en: Supe&rscript
sv: &Upphöjt

en: Symbol &font:
sv: Symbol&typsnitt:

en: Symbols
sv: Symboler

en: TAB
sv: TABB

en: TIFF: Couldn't allocate memory.
sv: TIFF: Kunde inte allokera minne.

en: TIFF: Error loading image.
sv: TIFF: Fel vid inläsning av bild.

en: TIFF: Error reading image.
sv: TIFF: Fel vid läsning av bild.

en: TIFF: Error saving image.
sv: TIFF: Fel vid sparande av bild.

en: TIFF: Error writing image.
sv: TIFF: Fel vid skrivande till bild.

en: TIFF: Image size is abnormally big.
sv: TIFF: Bildstorlek är onormalt stor.

en: Table Properties
sv: Tabellegenskaper

en: Tabloid Extra 11.69 x 18 in
sv: Tabloid extra 11,69 x 18 tum

en: Tabloid, 11 x 17 in
sv: Tabloid, 11 x 17 tum

en: Tabs
sv: Tabbar

en: Teletype
sv: Teletyp

en: Templates
sv: Mallar

en: Text renderer cannot render value; value type:
sv: Textrendrerare kan inte rendrera värde; värdetyp:

en: Thai (ISO-8859-11)
sv: Thailändsk (ISO-8859-11)

en: The FTP server doesn't support passive mode.
sv: FTP-servern stöder inte passivt läge.

en: The FTP server doesn't support the PORT command.
sv: FTP-servern stöder inte PORT-kommandot.

en: The available bullet styles.
sv: Tillgängliga punktliststilar.

en: The available styles.
sv: Tillgängliga stilar.

en: The background colour.
sv: Bakgrundsfärgen.

en: The border line style.
sv: Ramens linjestil.

en: The bottom margin size.
sv: Storlek för undre marginal.

en: The bottom padding size.
sv: Undre utfyllnadsstorlek.

en: The bottom position.
sv: Undre position.

en: The bullet character.
sv: Punktlisttecknet.

en: The character code.
sv: Teckenkoden.

en: The charset '%s' is unknown. You may select
    another charset to replace it with or choose
    [Cancel] if it cannot be replaced
sv: Teckenuppsättningen "%s" är okänd. Du kan välja
    en annan teckenuppsättning som ersättning eller välja
    [Avbryt] om den inte kan ersättas

en: The clipboard format '%d' doesn't exist.
sv: Urklippsformatet "%d" finns inte.

en: The default style for the next paragraph.
sv: Förvald stil för nästa stycke.

en: The directory '%s' does not exist
    Create it now?
sv: Katalogen "%s" finns inte
    Skapa den nu?

en: The document "%s" doesn't fit on the page horizontally and will be truncated if printed.
    
    Would you like to proceed with printing it nevertheless?
sv: Dokumentet "%s" ryms inte på sidan i liggande format, och kommer att trunkeras om det skrivs ut.
    
    Vill du ändå fortsätta skriva ut?

en: The file '%s' doesn't exist and couldn't be opened.
    It has been removed from the most recently used files list.
sv: Filen "%s" finns inte och kunde inte öppnas.
    Den har tagits bort från senast använda filer-listan.

en: The first line indent.
sv: Indrag på första raden.

en: The following standard GTK+ options are also supported:
sv: Följande GTK+ standardalternativ stöds också:

en: The font colour.
sv: Typsnittets färg.

en: The font family.
sv: Typsnittets familj.

en: The font from which to take the symbol.
sv: Typsnitt att hämta symbolen från.

en: The font point size.
sv: Typsnittets punktstorlek

en: The font size in points.
sv: Typsnittsstorlek i punkter

en: The font size units, points or pixels.
sv: Enhet för typsnittsstorlek, punkter eller pixlar.

en: The font style.
sv: Typsnittets stil.

en: The font weight.
sv: Typsnittets vikt.

en: The format of file '%s' couldn't be determined.
sv: Formatet för filen "%s" kunde inte avgöras.

en: The left indent.
sv: Vänster indrag.

en: The left margin size.
sv: Storlek för vänster marginal.

en: The left padding size.
sv: Vänster utfyllnadsstorlek.

en: The left position.
sv: Vänster position.

en: The line spacing.
sv: Radavståndet.

en: The list item number.
sv: Listpostnumret.

en: The locale ID is unknown.
sv: Okänt lokal-ID.

en: The object height.
sv: Objekthöjden.

en: The object maximum height.
sv: Objektets maximumhöjd.

en: The object maximum width.
sv: Objektets maximumbredd.

en: The object minimum height.
sv: Objektets minimumhöjd.

en: The object minimum width.
sv: Objektets minimumbredd.

en: The object width.
sv: Objektbredden.

en: The outline level.
sv: Sammanfattningsnivån.

en: The previous message repeated %lu time. | The previous message repeated %lu times.
sv[0]: Föregående meddelande upprepat %lu gång.
sv[1]: Föregående meddelande upprepat %lu gånger.

en: The previous message repeated once.
sv: Föregående meddelande upprepat en gång.

en: The print dialog returned an error.
sv: Utskriftsdialogrutan returnerade ett fel.

en: The range to show.
sv: Räckvidden att visa.

en: The report contains the files listed below. If any of these files contain private information,
    please uncheck them and they will be removed from the report.
sv: Rapporten innehåller filerna nedan. Om någon av filerna innehåller
    privat information, välj bort dem så tas de bort från rapporten.

en: The required parameter '%s' was not specified.
sv: Den obligatoriska parametern "%s" angavs inte.

en: The right indent.
sv: Höger indrag.

en: The right margin size.
sv: Storlek för höger marginal.

en: The right padding size.
sv: Höger utfyllnadsstorlek.

en: The right position.
sv: Höger position.

en: The spacing after the paragraph.
sv: Avståndet efter stycket.

en: The spacing before the paragraph.
sv: Avståndet före stycket.

en: The style name.
sv: Stilens namn.

en: The style on which this style is based.
sv: Stilen som den här stilen är baserad på.

en: The style preview.
sv: Stilförhandsgranskningen.

en: The system cannot find the file specified.
sv: Systemet kan inte hitta den specificerade filen.

en: The tab position.
sv: Tabbpositionen.

en: The tab positions.
sv: Tabbpositionerna.

en: The text couldn't be saved.
sv: Texten kunde inte sparas.

en: The top margin size.
sv: Storlek för övre marginal.

en: The top padding size.
sv: Övre utfyllnadsstorlek.

en: The top position.
sv: Övre position.

en: The value for the option '%s' must be specified.
sv: Värdet för flaggan "%s" måste anges.

en: The version of remote access service (RAS) installed on this machine is too old, please upgrade (the following required function is missing: %s).
sv: Versionen av fjärråtkomsttjänsten (RAS) som är installerad på denna maskin är för gammal, uppgradera (följande nödvändig funktion saknas: %s).

en: The wxGtkPrinterDC cannot be used.
sv: wxGtkPrinterDC kan inte användas.

en: There is no column or renderer for the specified column index.
sv: Det finns ingen kolumn eller rendrerare för det angivna kolumnindexet.

en: There was a problem during page setup: you may need to set a default printer.
sv: Det var problem när sidan ställdes in: Du måste kanske ange en standardskrivare.

en: This document doesn't fit on the page horizontally and will be truncated when it is printed.
sv: Detta dokument ryms inte på sidan i liggande format, och kommer att trunkeras när det skrivs ut.

en: This is not a %s.
sv: Detta är inte en %s.

en: This platform does not support background transparency.
sv: Denna plattform stöder inte bakgrundsgenomskinlighet.

en: This program was compiled with a too old version of GTK+, please rebuild with GTK+ 2.12 or newer.
sv: Det här programmet kompilerades med en för gammal version av GTK+, bygg om det med GTK+ 2.12 eller senare

en: This system doesn't support date controls, please upgrade your version of comctl32.dll
sv: Detta system stöder inte datumkontroller, uppgradera din version av comctl32.dll

en: Thread module initialization failed: cannot store value in thread local storage
sv: Trådmodulinitialisering misslyckades: Kan inte spara värde i trådens lokala lagring

en: Thread module initialization failed: failed to create thread key
sv: Trådmodulinitialisering misslyckades: Kunde inte skapa trådnyckel

en: Thread module initialization failed: impossible to allocate index in thread local storage
sv: Trådmodulinitialisering misslyckades: Omöjligt att allokera index i trådens lokala lagring

en: Thread priority setting is ignored.
sv: Trådprioritetsinställningar ignoreras.

en: Tile &Horizontally
sv: Ordna &horisontellt

en: Tile &Vertically
sv: Ordna &vertikalt

en: Timeout while waiting for FTP server to connect, try passive mode.
sv: Tiden för att vänta på att FTP-server skall ansluta har gått ut, försök med passivt läge.

en: Timer creation failed.
sv: Kunde inte skapa timer.

en: Tip of the Day
sv: Dagens tips

en: Tips not available, sorry!
sv: Tipsen är inte tillgängliga!

en: To:
sv: Till:

en: Toggle renderer cannot render value; value type:
sv: Växlingsrendrerare kan inte rendrera värde; värdetyp:

en: Too many EndStyle calls!
sv: För många EndStyle-anrop!

en: Too many colours in PNG, the image may be slightly blurred.
sv: För många färger i PNG, bilden kan bli något suddig.

en: Top
sv: Toppen

en: Top margin (mm):
sv: Övre marginal (mm):

en: Translations by
sv: Översättningar av

en: Translators
sv: Översättare

en: True
sv: Sant

en: Trying to remove file '%s' from memory VFS, but it is not loaded!
sv: Försöker ta bort fil "%s" från minnes-VFS, men den är inte inläst!

en: Turkish (ISO-8859-9)
sv: Turkisk (ISO-8859-9)

en: Type
sv: Typ

en: Type a font name.
sv: Skriv in ett typsnittsnamn.

en: Type a size in points.
sv: Skriv in en storlek i punkter.

en: Type mismatch in argument %u.
sv: Typerna överensstämmer inte i argument %u.

en: Type must have enum - long conversion
sv: Typen måste ha enum - long omvandling

en: Type operation "%s" failed: Property labeled "%s" is of type "%s", NOT "%s".
sv: Typoperation "%s" misslyckades: Egenskap med etikett "%s" är av typ "%s", INTE "%s".

en: UP
sv: UPP

en: US Std Fanfold, 14 7/8 x 11 in
sv: US standard fanfold, 14 7/8 x 11 tum

en: Unable to add inotify watch
sv: Kunde inte lägga till inotify-bevakning

en: Unable to add kqueue watch
sv: Kunde inte lägga till kqueue-bevakning

en: Unable to associate handle with I/O completion port
sv: Kunde inte associera handtag med I/O-avslutningsport

en: Unable to close I/O completion port handle
sv: Kunde inte stänga I/O-avslutningsporthantag

en: Unable to close inotify instance
sv: Kunde inte stänga inotify-instans

en: Unable to close path '%s'
sv: Kunde inte stänga sökväg "%s"

en: Unable to close the handle for '%s'
sv: Kunde inte stänga handtag för "%s"

en: Unable to create I/O completion port
sv: Kunde inte skapa I/O-avslutningsport

en: Unable to create IOCP worker thread
sv: Kunde inte skapa IOCP arbetstråd

en: Unable to create inotify instance
sv: Kunde inte skapa en inotify-instans

en: Unable to create kqueue instance
sv: Kunde inte skapa kqueue-instans

en: Unable to dequeue completion packet
sv: Kunde inte ta bort avslutningspaket från kö

en: Unable to get events from kqueue
sv: Kunde inte hämta händelser från kqueue

en: Unable to handle native drag&drop data
sv: Kunde inte hantera inbyggd dra-och-släpp-data

en: Unable to initialize GTK+, is DISPLAY set properly?
sv: Kunde inte initiera GTK+, är DISPLAY inställt korrekt?

en: Unable to initialize Hildon program
sv: Kunde inte initiera Hildon-program

en: Unable to open path '%s'
sv: Kunde inte öppna sökväg "%s"

en: Unable to open requested HTML document: %s
sv: Kunde inte öppna efterfrågat HTML-dokument: %s

en: Unable to play sound asynchronously.
sv: Kan inte spela ljud asynkront.

en: Unable to post completion status
sv: Kunde inte skicka avslutningsstatus

en: Unable to read from inotify descriptor
sv: Kan inte läsa från inotify-identifierare

en: Unable to remove inotify watch
sv: Kunde inte ta bort inotify-bevakning

en: Unable to remove kqueue watch
sv: Kunde inte ta bort kqueue-bevakning

en: Unable to set up watch for '%s'
sv: Kunde inte starta en bevakning för "%s"

en: Unable to start IOCP worker thread
sv: Kunde inte starta IOCP arbetstråd

en: Undelete
sv: Ångra borttagning

en: Underline
sv: Understrykning

en: Underlined
sv: Understruken

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo last action
sv: Ångra senaste händelse

en: Unexpected characters following option '%s'.
sv: Oväntat tecken efter flagga "%s".

en: Unexpected event for "%s": no matching watch descriptor.
sv: Oväntad händelse för "%s": ingen matchande bevakningsidentifierare.

en: Unexpected parameter '%s'
sv: Oväntad parameter "%s"

en: Unexpectedly new I/O completion port was created
sv: Oväntad ny I/O-avslutningsport skapades

en: Ungraceful worker thread termination
sv: Ickeelegant avslutande av arbetstråd

en: Unicode 16 bit (UTF-16)
sv: Unicode 16 bitar (UTF-16)

en: Unicode 16 bit Big Endian (UTF-16BE)
sv: Unicode 16 bitar big endian (UTF-16BE)

en: Unicode 16 bit Little Endian (UTF-16LE)
sv: Unicode 16 bitar little endian (UTF-16LE)

en: Unicode 32 bit (UTF-32)
sv: Unicode 32 bitar (UTF-32)

en: Unicode 32 bit Big Endian (UTF-32BE)
sv: Unicode 32 bitar big endian (UTF-32BE)

en: Unicode 32 bit Little Endian (UTF-32LE)
sv: Unicode 32 bitar little endian (UTF-32LE)

en: Unicode 7 bit (UTF-7)
sv: Unicode 7 bitar (UTF-7)

en: Unicode 8 bit (UTF-8)
sv: Unicode 8 bitar (UTF-8)

en: Unindent
sv: Utindentera

en: Units for the bottom border width.
sv: Enheter för undre rambredd.

en: Units for the bottom margin.
sv: Enheter för undre marginal.

en: Units for the bottom outline width.
sv: Enheter för undre konturbredd.

en: Units for the bottom padding.
sv: Enheter för undre utfyllnadsstorlek.

en: Units for the bottom position.
sv: Enheter för undre position.

en: Units for the left border width.
sv: Enheter för vänster rambredd.

en: Units for the left margin.
sv: Enheter för vänster marginal.

en: Units for the left outline width.
sv: Enheter för vänster konturbredd.

en: Units for the left padding.
sv: Enheter för vänster utfyllnadsstorlek.

en: Units for the left position.
sv: Enheter för vänster position.

en: Units for the maximum object height.
sv: Enheter för objektets maximumhöjd.

en: Units for the maximum object width.
sv: Enheter för objektets maximumbredd.

en: Units for the minimum object height.
sv: Enheter för objektets minimumhöjd.

en: Units for the minimum object width.
sv: Enheter för objektets minimumbredd.

en: Units for the object height.
sv: Enheter för objekthöjd.

en: Units for the object width.
sv: Enheter för objektvidd.

en: Units for the right border width.
sv: Enheter för höger rambredd.

en: Units for the right margin.
sv: Enheter för höger marginal.

en: Units for the right outline width.
sv: Enheter för höger konturbredd.

en: Units for the right padding.
sv: Enheter för höger utfyllnadsstorlek.

en: Units for the right position.
sv: Enheter för höger position.

en: Units for the top border width.
sv: Enheter för övre rambredd.

en: Units for the top margin.
sv: Enheter för övre marginal.

en: Units for the top outline width.
sv: Enheter för övre konturbredd.

en: Units for the top padding.
sv: Enheter för övre utfyllnadsstorlek.

en: Units for the top position.
sv: Enheter för övre position.

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown DDE error %08x
sv: Okänt DDE-fel %08x

en: Unknown Object passed to GetObjectClassInfo
sv: Okänt objekt skickades till GetObjectClassInfo

en: Unknown PNG resolution unit %d
sv: Okänd PNG-upplösningsenhet %d

en: Unknown Property %s
sv: Okänd egenskap %s

en: Unknown TIFF resolution unit %d ignored
sv: Okänd TIFF-upplösningsenhet %d ignoreras

en: Unknown data format
sv: Okänt dataformat

en: Unknown dynamic library error
sv: Okänt fel i dynamiskt bibliotek

en: Unknown encoding (%d)
sv: Okänd kodning (%d)

en: Unknown error %08x
sv: Okänt fel %08x

en: Unknown exception
sv: Okänt undantag

en: Unknown image data format.
sv: Okänt bilddataformat.

en: Unknown long option '%s'
sv: Okänd lång flagga "%s"

en: Unknown name or named argument.
sv: Okänt namn eller namngivet argument.

en: Unknown option '%s'
sv: Okänd flagga "%s"

en: Unmatched '{' in an entry for mime type %s.
sv: Omatchad "{" i en post för mime-typ %s.

en: Unnamed command
sv: Namnlöst kommando

en: Unspecified
sv: Ospecificerad

en: Unsupported clipboard format.
sv: Urklippsformatet stöds inte.

en: Unsupported theme '%s'.
sv: Temat "%s" stöds inte.

en: Up
sv: Upp

en: Upper case letters
sv: Stora bokstäver

en: Upper case roman numerals
sv: Stora romerska siffor

en: Usage: %s
sv: Användning: %s

en: Use the current alignment setting.
sv: Använd nuvarande justeringsinställningar.

en: Valid pointer to native data view control does not exist
sv: Det finns ingen giltig pekare till inbyggd datavykontrol

en: Validation conflict
sv: Valideringskonflikt

en: Value
sv: Värde

en: Value must be %s or higher.
sv: Värde måste vara %s eller högre.

en: Value must be %s or less.
sv: Värde måste vara %s eller mindre.

en: Value must be between %s and %s.
sv: Värde måste vara mellan %s och %s.

en: Vertical alignment.
sv: Vertikal justering.

en: View files as a detailed view
sv: Visa filer som detaljerad lista

en: View files as a list view
sv: Visa filer som lista

en: Views
sv: Vyer

en: WINDOWS_LEFT
sv: WINDOWS_VÄNSTER

en: WINDOWS_MENU
sv: WINDOWS_MENY

en: WINDOWS_RIGHT
sv: WINDOWS_HÖGER

en: Waiting for IO on epoll descriptor %d failed
sv: Väntan på IO för epoll-identifierare %d misslyckades

en: Warning:
sv: Varning:

en: Weight
sv: Vikt

en: Western European (ISO-8859-1)
sv: Västerländsk (ISO-8859-1)

en: Western European with Euro (ISO-8859-15)
sv: Västerländsk med Euro (ISO-8859-15)

en: Whether the font is underlined.
sv: Om typsnittet är understruket.

en: Whole word
sv: Hela ord

en: Whole words only
sv: Endast hela ord

en: Win32 theme
sv: Win32 tema

en: Win32s on Windows 3.1
sv: Win32s på Windows 3.1

en: Windows 9x (%d.%d)
sv: Windows 9X (%d.%d)

en: Windows Arabic (CP 1256)
sv: Windows arabisk (CP 1256)

en: Windows Baltic (CP 1257)
sv: Windows baltiska språk (CP 1257)

en: Windows Central European (CP 1250)
sv: Windows centraleuropeisk (CP 1250)

en: Windows Chinese Simplified (CP 936) or GB-2312
sv: Windows förenklad kinesiska (CP 936) eller GB-2312

en: Windows Chinese Traditional (CP 950) or Big-5
sv: Windows traditionelll kinesiska (CP 950) eller Big-5

en: Windows Cyrillic (CP 1251)
sv: Windows kyrillisk (CP 1251)

en: Windows Greek (CP 1253)
sv: Windows grekisk (CP 1253)

en: Windows Hebrew (CP 1255)
sv: Windows hebreisk (CP 1255)

en: Windows Japanese (CP 932) or Shift-JIS
sv: Windows japansk (CP 932) eller Shift-JIS

en: Windows Korean (CP 949)
sv: Windows koreansk (CP 949)

en: Windows Thai (CP 874)
sv: Windows thailändsk (CP 874)

en: Windows Turkish (CP 1254)
sv: Windows turkisk (CP 1254)

en: Windows Vietnamese (CP 1258)
sv: Windows Vietnamesiska (CP 1258)

en: Windows Western European (CP 1252)
sv: Windows västeuropa (CP 1252)

en: Windows/DOS OEM Cyrillic (CP 866)
sv: Windows/DOS OEM Kyrillisk (CP 1251)

en: Write error on file '%s'
sv: Skrivfel på fil "%s"

en: XML parsing error: '%s' at line %d
sv: XML tolkningsfel: "%s" på rad %d

en: XPM: Malformed pixel data!
sv: XPM: Felaktigt pixeldata!

en: XPM: incorrect colour description in line %d
sv: XPM: Felaktig färgbeskrivning på rad %d

en: XPM: incorrect header format!
sv: XPM: Felaktigt format i huvudet!

en: XPM: malformed colour definition '%s' at line %d!
sv: XPM: Felaktig färgdefinition "%s" på rad %d!

en: XPM: no colors left to use for mask!
sv: XPM: Inga färger kvar att använda i masken!

en: XPM: truncated image data at line %d!
sv: XPM: Trunkerat bilddata på rad %d!

en: Yes
sv: Ja

en: You cannot Clear an overlay that is not inited
sv: Du kan inte tömma ett överlägg som inte är initierat

en: You cannot Init an overlay twice
sv: Du kan inte initiera överlägg två gånger

en: You cannot add a new directory to this section.
sv: Du kan inte lägga till en ny katalog till denna avdelning.

en: You have entered invalid value. Press ESC to cancel editing.
sv: Du har angett ett ogiltigt värde. Tryck ESC för att avbryta redigering.

en: Zoom &In
sv: Zooma &in

en: Zoom &Out
sv: Zooma &ut

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom to &Fit
sv: &Anpassa zoom

en: Zoom to Fit
sv: Anpassa zoom

en: a DDEML application has created a prolonged race condition.
sv: en DDEML-applikation har skapat ett långvarigt race-tillstånd.

en: a DDEML function was called without first calling the DdeInitialize function,
    or an invalid instance identifier
    was passed to a DDEML function.
sv: en DDEML-funktion anropades utan att först anropa DdeInitialize-funktionen,
    eller en ogiltig instansidentifierare
    sändes till en DDEML-funktion.

en: a client's attempt to establish a conversation has failed.
sv: en klients försök att etablera en konversation har misslyckats.

en: a memory allocation failed.
sv: en minnesallokering misslyckades.

en: a parameter failed to be validated by the DDEML.
sv: en parameter kunde inte bekräftas av DDEML.

en: a request for a synchronous advise transaction has timed out.
sv: tiden för en förfrågan för en synkron meddelandetransaktion har gått ut.

en: a request for a synchronous data transaction has timed out.
sv: tiden för en förfrågan för en synkron datatransaktion har gått ut.

en: a request for a synchronous execute transaction has timed out.
sv: tiden för en förfrågan för en synkron körningstransaktion har gått ut.

en: a request for a synchronous poke transaction has timed out.
sv: tiden för en förfrågan för en synkron poke-transaktion har gått ut.

en: a request to end an advise transaction has timed out.
sv: tiden för en förfrågan att avsluta en meddelandetransaktion har gått ut.

en: a server-side transaction was attempted on a conversation
    that was terminated by the client, or the server
    terminated before completing a transaction.
sv: en transaktion på servern försökte sig på en konversation
    som avslutades av klienten, eller servern
    avslutades före transaktionen var genomförd.

en: a transaction failed.
sv: en transaktion misslyckades.

en: an application initialized as APPCLASS_MONITOR has
    attempted to perform a DDE transaction,
    or an application initialized as APPCMD_CLIENTONLY has 
    attempted to perform server transactions.
sv: en applikation som initierades som en APPCLASS_MONITOR har
    försökt att genomföra en DDE-transaktion,
    eller en applikation initierad som en APPCMD_CLIENTONLY har 
    försökt genomföra servertransaktioner.

en: an internal call to the PostMessage function has failed.
sv: ett internt anrop till PostMessage-funktionen har misslyckats.

en: an internal error has occurred in the DDEML.
sv: ett internt fel har uppstått i DDEML.

en: an invalid transaction identifier was passed to a DDEML function.
    Once the application has returned from an XTYP_XACT_COMPLETE callback,
    the transaction identifier for that callback is no longer valid.
sv: en ogiltig transaktionsidentifierare skickades till en DDEML-funktion.
    När applikationen har återvänt från ett XTYP_XACT_COMPLETE anrop,
    är transaktionsidentifieraren för det anropet inte längre giltig.

en: assuming this is a multi-part zip concatenated
sv: antar att detta är en multi-part zip konkatenerad

en: attempt to change immutable key '%s' ignored.
sv: försök att ändra ej skrivbar nyckel "%s" ignorerad.

en: bad arguments to library function
sv: felaktiga argument till biblioteksfunktion

en: bad signature
sv: felaktig signatur

en: bad zipfile offset to entry
sv: felaktig zipfil offset mot ingång

en: binary
sv: binär

en: bold
sv: fet

en: buffer is too small for Windows directory.
sv: buffern är för liten för Windows-katalogen.

en: build %lu
sv: bygge %lu

en: can't close file '%s'
sv: kan inte stänga fil "%s"

en: can't close file descriptor %d
sv: kan inte stänga filidentifierare %d

en: can't commit changes to file '%s'
sv: kan inte skriva ändringar till fil "%s"

en: can't create file '%s'
sv: kan inte skapa fil "%s"

en: can't delete user configuration file '%s'
sv: kan inte ta bort användarkonfigurationsfil "%s"

en: can't determine if the end of file is reached on descriptor %d
sv: kan inte avgöra om slutet på filen är uppnått på identifierare %d

en: can't execute '%s'
sv: kan inte köra "%s"

en: can't find central directory in zip
sv: kan inte hitta central katalog i zip

en: can't find length of file on file descriptor %d
sv: kan inte hitta filens längd på filidentifierare %d

en: can't find user's HOME, using current directory.
sv: kan inte hitta användarens HEM, använder aktuell katalog.

en: can't flush file descriptor %d
sv: kan inte spola filidentifierare %d

en: can't get seek position on file descriptor %d
sv: kan inte hitta sökposition på filidentifierare %d

en: can't load any font, aborting
sv: kan inte läsa in något typsnitt, avbryter

en: can't open file '%s'
sv: kan inte öppna fil "%s"

en: can't open global configuration file '%s'.
sv: kan inte öppna global konfigurationsfil "%s".

en: can't open user configuration file '%s'.
sv: kan inte öppna användarkonfigurationsfil "%s".

en: can't open user configuration file.
sv: kan inte öppna användarkonfigurationsfil.

en: can't re-initialize zlib deflate stream
sv: kan inte återinitiera zlib deflate-ström

en: can't re-initialize zlib inflate stream
sv: kan inte återinitiera zlib inflate-ström

en: can't read from file descriptor %d
sv: kan inte läsa från filidentifierare %d

en: can't remove file '%s'
sv: kan inte ta bort fil "%s"

en: can't remove temporary file '%s'
sv: kan inte ta bort temporär fil "%s"

en: can't seek on file descriptor %d
sv: kan inte söka på filidentifierare %d

en: can't write buffer '%s' to disk.
sv: kan inte skriva buffer "%s" till disk.

en: can't write to file descriptor %d
sv: kan inte skriva till filidentifierare %d

en: can't write user configuration file.
sv: kan inte skriva användarkonfigurationsfil.

en: checksum error
sv: checksummefel

en: checksum failure reading tar header block
sv: checksumma misslyckades när tar-huvudblock lästes

en: compression error
sv: kompressionsfel

en: conversion to 8-bit encoding failed
sv: omvandling till 8-bitskodning misslyckades

en: date
sv: datum

en: decompression error
sv: dekompressionsfel

en: default
sv: förvald

en: double
sv: flyttal

en: dump of the process state (binary)
sv: dump av processtillståndet (binärt)

en: eighteenth
sv: artonde

en: eighth
sv: åttonde

en: eleventh
sv: elfte

en: entry '%s' appears more than once in group '%s'
sv: post "%s" förekommer mer än en gång i grupp "%s"

en: error in data format
sv: fel i dataformat

en: error opening '%s'
sv: fel vid öppning av "%s"

en: error opening file
sv: fel vid öppning av fil

en: error reading zip central directory
sv: fel vid läsning av central katalog i zip

en: error reading zip local header
sv: fel vid läsning av lokalt ziphuvud

en: error writing zip entry '%s': bad crc or length
sv: fel vid skrivning av zip-post "%s": Felaktig crc eller längd

en: failed to flush the file '%s'
sv: misslyckades att spola filen "%s"

en: fifteenth
sv: femtonde

en: fifth
sv: femte

en: file '%s', line %d: '%s' ignored after group header.
sv: fil "%s", rad %d: "%s" ignorerad efter grupphuvud.

en: file '%s', line %d: '=' expected.
sv: fil "%s", rad %d: "=" förväntat.

en: file '%s', line %d: key '%s' was first found at line %d.
sv: fil "%s", rad %d: Nyckel "%s" hittades först på rad %d.

en: file '%s', line %d: value for immutable key '%s' ignored.
sv: fil "%s", rad %d: Värde för ej skrivbar nyckel "%s" ignoreras.

en: file '%s': unexpected character %c at line %d.
sv: fil "%s": Oväntat tecken %c på rad %d.

en: files
sv: filer

en: first
sv: första

en: font size
sv: typsnittsstorlek

en: fourteenth
sv: fjortonde

en: fourth
sv: fjärde

en: generate verbose log messages
sv: skapa mångordiga loggmeddelanden

en: image
sv: bild

en: incomplete header block in tar
sv: ofullständigt huvudblock i tar

en: incorrect event handler string, missing dot
sv: felaktig händelsehanterarsträng, punkt saknas

en: incorrect size given for tar entry
sv: felaktig storlek angiven för tar-post

en: invalid data in extended tar header
sv: felaktigt data i utökat tar-huvud

en: invalid message box return value
sv: ogilitigt returvärde för meddelandedialog

en: invalid zip file
sv: ogiltig zip-fil

en: italic
sv: kursiv

en: light
sv: tunn

en: locale '%s' cannot be set.
sv: lokal "%s" kan inte anges.

en: midnight
sv: midnatt

en: nineteenth
sv: nittonde

en: ninth
sv: nionde

en: no DDE error.
sv: inget DDE-fel.

en: no error
sv: inget fel

en: no fonts found in %s, using builtin font
sv: inga typsnitt hittades i %s, använder inbyggt typsnitt

en: noname
sv: namnlös

en: noon
sv: middag

en: not implemented
sv: ej implementerat

en: objects cannot have XML Text Nodes
sv: objekt kan inte ha XML-textnoder

en: out of memory
sv: slut på minne

en: process context description
sv: beskrivning av processammanhang

en: rawctrl
sv: obehandladctrl

en: read error
sv: läsfel

en: reading zip stream (entry %s): bad crc
sv: läser zip-ström (post %s): Felaktig crc

en: reading zip stream (entry %s): bad length
sv: läser zip-ström (post %s): Felaktig längd

en: reentrancy problem.
sv: återinträdesproblem.

en: second
sv: andra

en: seek error
sv: sökfel

en: seventeenth
sv: sjuttonde

en: seventh
sv: sjunde

en: shift
sv: skift

en: show this help message
sv: visa detta hjälpmeddelande

en: sixteenth
sv: sextonde

en: sixth
sv: sjätte

en: specify display mode to use (e.g. 640x480-16)
sv: ange visningsläge att använda (t.ex. 640x480-16)

en: specify the theme to use
sv: ange tema att använda

en: standard/circle
sv: standard/cirkel

en: standard/circle-outline
sv: standard/cirkelram

en: standard/diamond
sv: standard/diamant

en: standard/square
sv: standard/kvadrat

en: standard/triangle
sv: standard/triangel

en: stored file length not in Zip header
sv: lagrad fillängd finns inte i Zip-huvud

en: strikethrough
sv: genomstruken

en: tar entry not open
sv: tar-post är inte öppen

en: tenth
sv: tionde

en: the response to the transaction caused the DDE_FBUSY bit to be set.
sv: svaret på transaktionen gjorde att DDE_FBUSY-biten sattes.

en: third
sv: tredje

en: thirteenth
sv: trettonde

en: today
sv: idag

en: tomorrow
sv: i morgon

en: trailing backslash ignored in '%s'
sv: avslutande omvänt snedsträck ignorerades i "%s"

en: twelfth
sv: tolfte

en: twentieth
sv: tjugonde

en: underlined
sv: understruken

en: unexpected " at position %d in '%s'.
sv: oväntat " på position %d i "%s".

en: unexpected end of file
sv: oväntat slut på filen

en: unknown
sv: okänd

en: unknown class %s
sv: okänd klass %s

en: unknown error
sv: okänt fel

en: unknown error (error code %08x).
sv: okänt fel (felkod %08x).

en: unknown seek origin
sv: okänd sökstart

en: unknown-%d
sv: okänd-%d

en: unnamed
sv: namnlös

en: unnamed%d
sv: namnlös%d

en: unsupported Zip compression method
sv: komprimeringsmetod i Zip stöds inte

en: using catalog '%s' from '%s'.
sv: använder katalog "%s" från "%s".

en: write error
sv: skrivfel

en: wxGetTimeOfDay failed.
sv: wxGetTimeOfDay misslyckades.

en: wxPrintout::GetPageInfo gives a null maxPage.
sv: wxPrintout::GetPageInfo gav en null maxPage.

en: wxWidget control pointer is not a data view pointer
sv: wxWidget kontrollpekare är inte en datavypekare

en: wxWidget's control not initialized.
sv: wxWidgets kontroll är inte initierad.

en: wxWidgets could not open display for '%s': exiting.
sv: wxWidgets kunde inte öppna skärm för "%s": Avslutar.

en: wxWidgets could not open display. Exiting.
sv: wxWidgets kunde inte öppna display. Avslutar.

en: yesterday
sv: igår

en: zlib error %d
sv: zlib-fel %d
