xfce4-panel.xfce-4-20 - en to fi translation catalogue (456 entries)

en: Create Launcher on the panel
fi: Luo käynnistin paneeliin

en: Add a new launcher to the panel based on the information of this desktop file
fi: Lisää uusi käynnistin paneeliin perustuen tämän työpöytätiedoston tietoihin

en: Panel
fi: Paneeli

en: Customize the panel
fi: Muokkaa paneelia

en: Remove
fi: Posita

en: Removing the item from the panel also means its configuration will be lost.
fi: Kohteen poistaminen paneelista tarkoittaa myös sen asetusten menettämistä.

en: Are you sure that you want to remove "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen ”%s”?

note: properties item
en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

note: about item
en: _About
fi: _Tietoja

note: move item
en: _Move
fi: _Siirrä

note: remove
en: _Remove
fi: _Poista

en: Pane_l
fi: Panee_li

note: add new items
en: Add _New Items...
fi: Lisää _uusia kohteita…

note: customize panel
en: Panel Pr_eferences...
fi: Paneelin a_setukset…

note: logout item
en: Log _Out
fi: Kirjaudu ul_os

note: help item
en: _Help
fi: _Ohje

note: about item
en: About
fi: Tietoja

en: Show the 'Panel Preferences' dialog
fi: Näytä ”Paneelin asetukset”-ikkuna

en: PANEL-NUMBER
fi: PANEELIN-NUMERO

en: Show the 'Add New Items' dialog
fi: Näytä ”Lisää uusia kohteita”-ikkuna

en: Save the panel configuration
fi: Tallenna paneelin asetukset

en: Add a new plugin to the panel
fi: Lisää paneeliin uusi liitännäinen

en: PLUGIN-NAME
fi: LIITÄNNÄISEN-NIMI

en: Restart the running panel instance
fi: Käynnistä Xfce:n paneeli uudelleen

en: Quit the running panel instance
fi: Lopeta käynnissä oleva paneeli

en: Do not wait for a window manager on startup
fi: Älä odota ikkunanhallintaa käynnistyksessä

en: Print version information and exit
fi: Näytä versiotiedot ja poistu

note: parse context options
en: [ARGUMENTS...]
fi: [VALITSIMET…]

en: Type "%s --help" for usage.
fi: Saat ohjeita komennolla ”%s --help”.

en: The Xfce development team. All rights reserved.
fi: Xfce:n kehitystiimi. Kaikki oikeudet pidätetään.

en: Please report bugs to <%s>.
fi: Ilmoita vioista osoitteeseen <%s>.

note: quit without error if an instance is running
en: There is already a running instance
fi: Ohjelma on jo käynnissä

note: spawn ourselfs again
en: Restarting...
fi: Käynnistetään uudelleen…

en: Failed to show the preferences dialog
fi: Asetusikkunan näyttäminen epäonnistui

en: Failed to show the add new items dialog
fi: ”Lisää uusia kohteita” -ikkunan näyttäminen epäonnistui

en: Failed to save the panel configuration
fi: Paneelin asetusten tallentaminen epäonnistui

en: Failed to add a plugin to the panel
fi: Liitännäisen lisääminen paneeliin epäonnistui

en: Failed to restart the panel
fi: Paneelin käynnistäminen uudelleen epäonnistui

en: Failed to quit the panel
fi: Paneelin sulkeminen epäonnistui

en: Failed to send D-Bus message
fi: D-Bus-viestin lähettäminen epäonnistui

en: No running instance of %s was found
fi: Käynnissä olevaa instanssia kohteelle %s ei löytynyt

en: Do you want to start the panel? If you do, make sure you save the session on logout, so the panel is automatically started the next time you login.
fi: Haluatko käynnistää paneelin? Jos käynnistät paneelin, varmista että tallennat istunnon kirjautuessasi ulos, jotta paneeli käynnistetään automaattisesti seuraavan kerran kun kirjaudut sisään.

en: Execute
fi: Suorita

en: Failed to launch the migration application
fi: Tuomissovelluksen käynnistäminen epäonnistui

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: This will create a new launcher plugin on the panel and inserts the dropped files as menu items.
fi: Tämä luo uuden käynnistinliitännäisen paneeliin ja lisää pudoteut tiedostot valikkokohteina.

en: Create _Launcher
fi: Luo kä_ynnistin

en: Create new launcher from %d desktop file | Create new launcher from %d desktop files
fi[0]: Luo uusi käynnistin %d työpöytäkuvaketiedostosta
fi[1]: Luo uusi käynnistin %d työpöytäkuvaketiedostosta

en: You have started X without session manager. Clicking Quit will close the X server.
fi: Olet käynnistänyt X:n ilman ikkunointimanageria. Painaessasi "Quit" X-palvelin suljetaan.

en: Quit
fi: Lopeta

en: Are you sure you want to quit the panel?
fi: Haluatko varmasti sulkea paneelin?

en: Failed to execute command "%s"
fi: Komennon ”%s” suorittaminen epäonnistui.

en: Invalid plugin event syntax specified. Use PLUGIN-NAME:NAME[:TYPE:VALUE].
fi: Liitännäisen tapahtuman syntaksi on tuntematon. Käytä syntaksia LIITÄNNÄISEN-NIMI:NIMI[:TYYPPI:ARVO].

en: Invalid hint type "%s". Valid types are bool, double, int, string and uint.
fi: Virheellinen vihjeen tyyppi ”%s”. Mahdolliset tyypit ovat bool, double, int, string ja uint.

en: Unable to open the e-mail address
fi: Sähköpostiosoitteen avaaminen ei onnistu

en: The panel of the Xfce Desktop Environment
fi: Xfce-työpöytäympäristön paneeli

en: Add New Item
fi: Lisää uusi kohde

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Add
fi: _Lisää

en: Please choose a panel for the new plugin:
fi: Valitse paneeli uudelle liitännäiselle:

en: Panel %d
fi: Paneeli %d

en: Because the panel is running in kiosk mode, you are not allowed to make changes to the panel configuration as a regular user
fi: Koska paneelia ajetaan kioskitilassa, et voi tehdä muutoksia paneeliin normaalina käyttäjänä.

en: Modifying the panel is not allowed
fi: Paneelin muokkaamista ei ole sallittu

en: Add New Items
fi: Lisää uusia kohteita

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Search:
fi: _Etsi:

en: Enter search phrase here
fi: Kirjoita hakusana tähän

en: Plugin "%s" unexpectedly left the panel, do you want to restart it?
fi: Liitännäinen ”%s” sulkeutui odottamattomasti, haluatko käynnistää sen uudelleen?

en: The plugin restarted more than once in the last %d seconds. If you press Execute the panel will try to restart the plugin otherwise it will be permanently removed from the panel.
fi: Liitännäinen käynnistyi uudelleen useammin kuin kerran viimeisen %d sekunnin aikana. Jos painat Suorita, paneeli yrittää käynnistää liitännäisen uudelleen. Muussa tapauksessa se poistetaan lopullisesti paneelista.

en: _Execute
fi: _Suorita

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Primary
fi: Ensisijainen

note: I18N: monitor name in the output selector
en: Monitor %d
fi: Monitori %d

en: The panel and plugin configurations will be permanently removed
fi: Paneelin ja liitännäisten asetukset poistetaan pysyvästi

en: Are you sure you want to remove panel %d?
fi: Haluatko varmasti poistaa paneelin %d?

note: I18N: append (external) in the preferences dialog if the plugin * runs external
en: %s <span color="grey" size="small">(external)</span>
fi: %s <span color="grey" size="small">(ulkoinen)</span>

note: I18N: tooltip in preferences dialog when hovering an item in the list * for external plugins
en: Internal name: %s-%d
    PID: %d
fi: Sisäinen nimi: %s-%d
    Prosessitunniste: %d

note: I18N: tooltip in preferences dialog when hovering an item in the list * for internal plugins
en: Internal name: %s-%d
fi: Sisäinen nimi: %s-%d

en: If you remove the item from the panel, it is permanently lost.
fi: Jos poistat kohteen paneelista, se menetetään pysyvästi.

en: If you remove them from the panel, they are permanently lost.
fi: Jos poistat ne paneelista, ne menetetään pysyvästi.

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Intelligently
fi: Älykkäästi

en: Always
fi: Aina

en: Horizontal
fi: Vaakasuuntainen

en: Vertical
fi: Pystysuuntainen

en: Deskbar
fi: Työpöytäpalkki

en: None (use system style)
fi: Ei mitään (käytä järjestelmän teemaa)

en: Solid color
fi: Tasaväri

en: Background image
fi: Taustakuva

en: Panel Preferences
fi: Paneelin asetukset

en: Profiles:
fi: Profiilit:

en: _Backup and restore
fi: _Varmuuskopioi ja palauta

en: Switch between panel presets
fi: Vaihda paneelin esiasetusten välillä

en: Add a new panel
fi: Lisää uusi paneeli

en: Remove the currently selected panel
fi: Poista valittu paneeli

en: <b>General</b>
fi: <b>Yleiset</b>

en: M_ode:
fi: _Tila:

en: Span mo_nitors
fi: Venytä _näyttöjen yli

en: Select this option to extend the panel over multiple monitors.
fi: Valitse tämä valinta jos haluat venyttää paneelin useammalle näytölle.

en: _Lock panel
fi: _Lukitse paneeli

en: Select this option to hide the handles of the panel and lock its position.
fi: Tämä valinta piilottaa paneelin kahvat ja lukitsee sen sijainnin

en: Au_tomatically hide the panel:
fi: Piilota paneeli _automaattisesti:

en: O_utput:
fi: _Ulostulo:

note: I18N: name of the section (frame) in the panel preferences where the user can define the length and size of the panel
en: <b>Measurements</b>
fi: <b>Mitat</b>

en: Row _size (pixels):
fi: Rivin _koko (pikseleissä):

en: Num_ber of rows:
fi: Rivien _määrä:

en: A_utomatically increase the length
fi: Kas_vata pituutta automaattisesti

en: Select this option to automatically increase the length of the panel if the plugins request more space.
fi: Kasvata paneelin pituutta automaattisesti, jos liitännäiset pyytävät lisätilaa.

en: D_isplay
fi: _Näyttö

en: Dark mode
fi: Tumma tila

en: <b>Background</b>
fi: <b>Tausta</b>

en: _Style:
fi: _Tyyli:

en: C_olor:
fi: _Väri:

en: Pick a Panel Color
fi: Valitse paneelin väri

en: _File:
fi: _Tiedosto:

en: Select A Background Image
fi: Valitse taustakuva

en: <b>Icons</b>
fi: <b>Kuvakkeet</b>

en: Adjust size au_tomatically
fi: Säädä kokoa _automaattisesti

en: Fixed icon _size (pixels):
fi: Kiinteä kuvake_koko (pikseleissä):

en: <b>Opacity</b>
fi: <b>Läpinäkyvyys</b>

en: Configure...
fi: Mukauta...

en: <b>Compositing is currently disabled</b>
    Enable compositing in the window manager for opacity settings in the panel.
fi: <b>Komposointi ei ole käytössä</b>
    Kytke komposointi päälle ikkunointimanagerissa käyttääksesi paneelin läpikuultavuusasetuksia.

note: I18N: label for the enter transparency slider
en: _Enter:
fi: Lisää:

note: I18N: label for the leave transparency slider
en: _Leave:
fi: Hiiri pois _päältä:

en: Transparency when the pointer is not hovering over the panel, with 0 being fully transparent and 100 fully opaque.
fi: Läpinäkyvyys kun osoitin ei ole paneelin päällä, jossa 0 on täysin läpinäkyvä ja 100 täysin läpinäkymätön.

en: Appeara_nce
fi: U_lkoasu

en: Add new item to this panel
fi: Lisää kohde tähän paneeliin

en: Remove currently selected item
fi: Poista valittu kohde

en: Edit the currently selected item
fi: Muokkaa valittua kohtaa

en: Show about information of the currently selected item
fi: Näytä tietoja valitusta kohteesta

en: Move currently selected item up by one row
fi: Siirrä valittu kohde rivin verran ylemmäs

en: Move currently selected item down by one row
fi: Siirrä valittu kohde rivin verran alemmas

en: Ite_ms
fi: Ko_hteet

en: _New Game
fi: _Uusi peli

en: _Level:
fi: _Vaikeus:

en: Novice
fi: Aloittelija

en: Intermediate
fi: Keskitasoinen

en: Experienced
fi: Kokenut

en: Expert
fi: Asiantuntija

en: _Lock Panel
fi: _Lukitse paneeli

en: Failed to load the default configuration
fi: Oletusasetusten lataaminen epäonnistui

en: Panel config needs migration...
fi: Paneelin asetukset täytyy tuoda...

en: Failed to migrate the existing configuration
fi: Olemassa olevien asetusten tuonti epäonnistui

en: Panel configuration has been updated.
fi: Paneelin asetukset ovat päivitetty.

en: Action Buttons
fi: Toimintopainikkeet

en: Session Menu
fi: Istunnon valikko

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Appeara_nce:
fi: U_lkoasu:

en: Title:
fi: Otsikko:

en: Custo_m title:
fi: _Mukautettu otsikko:

en: General
fi: Yleiset

en: Visible
fi: Näkyvä

en: Action
fi: Toiminto

en: _Show confirmation dialog
fi: _Kysy vahvistusta

en: Show a confirmation dialog with a 30 second timeout for some of the actions.
fi: Näytä vahvistusikkuna 30 sekunnin aikakatkaisulla joillekin toiminnoista.

en: _Actions
fi: _Toiminnot

en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

en: _Log Out
fi: Kirjaudu _ulos

en: Are you sure you want to log out?
fi: Haluatko varmasti kirjautua ulos?

en: Logging out in %d seconds.
fi: Kirjaudutaan ulos %d sekunnin kuluttua.

en: Log Out...
fi: Kirjaudu ulos…

en: Log _Out...
fi: Kirjaudu _ulos…

en: Switch User
fi: Vaihda käyttäjää

en: _Switch User
fi: _Vaihda käyttäjää

en: Lock Screen
fi: Lukitse näyttö

en: Loc_k Screen
fi: _Lukitse näyttö

en: Hibernate
fi: Lepotila

en: _Hibernate
fi: L_epotila

en: Do you want to suspend to disk?
fi: Haluatko siirtyä levypohjaiseen keskeytystilaan?

en: Hibernating computer in %d seconds.
fi: Siirrytään lepotilaan %d sekunnin kuluessa.

en: Hybrid Sleep
fi: Hybridi unitila

en: _Hybrid Sleep
fi: _Hybridi unitila

en: Do you want to hibernate and suspend the system?
fi: Haluatko siirtyä lepo- ja keskeytystilaan?

en: Hibernating and Suspending computer in %d seconds.
fi: Siirrytään lepo- ja keskeytystilaan %d sekunnin päästä.

en: Suspend
fi: Keskeytystila

en: Sus_pend
fi: Kesk_eytystila

en: Do you want to suspend to RAM?
fi: Haluatko siirtyä RAM-pohjaiseen keskeytystilaan?

en: Suspending computer in %d seconds.
fi: Siirrytään lepotilaan %d sekunnin kuluessa.

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: _Restart
fi: _Käynnistä uudelleen

en: Are you sure you want to restart?
fi: Haluatko varmasti käynnistää uudelleen?

en: Restarting computer in %d seconds.
fi: Tietokone käynnistetään uudelleen %d sekunnin kuluttua.

en: Shut Down
fi: Sammuta

en: Shut _Down
fi: _Sammuta

en: Are you sure you want to shut down?
fi: Haluatko varmasti sammuttaa?

en: Turning off computer in %d seconds.
fi: Tietokone sammutetaan %d sekunnin kuluttua.

en: Separator
fi: Erotin

en: Failed to run action "%s"
fi: Toiminnon ”%s” suorittaminen epäonnistui

en: Little Mouse
fi: Pieni hiiri

en: Log out, lock or other system actions
fi: Uloskirjautuminen, lukitseminen tai muut järjestelmätoiminnot

en: Applications Menu
fi: Sovellusvalikko

en: _Icon:
fi: _Kuvake:

en: Button _title:
fi: Pai_nikkeen teksti:

en: _Show button title
fi: _Näytä painikkeen teksti

en: Show application d_escription in tooltip
fi: Näytä sovelluksen kuvaus työkaluvihjeessä

en: Show ic_ons in menu
fi: Näytä kuvakkeet valik_ossa

en: Show generic application n_ames
fi: Näytä sovellusten yleiset nimet

en: Select this option to show the generic application name in the menu, for example "File Manager" instead of "Thunar"
fi: Valitse tämä valinta näyttääksesi sovellusten yleiset nimet valikossa, esimerkiksi "Tiedostoselain" eikä "Thunar".

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Use the _default menu
fi: Käytä _oletusvalikkoa

en: Ed_it Menu
fi: _Muokkaa valikkoa

en: Use c_ustom menu file:
fi: Kä_ytä omaa valikkotiedostoa:

en: Menu _file:
fi: V_alikkotiedosto:

en: Select A Menu File
fi: Valitse valikkotiedosto

en: Menu File
fi: Valikkotiedosto

note: I18N: default tooltip of the application menu
en: Applications
fi: Sovellukset

en: Select An Icon
fi: Valitse kuvake

note: show an error dialog
en: Failed to execute command "%s".
fi: Komennon ”%s” suorittaminen epäonnistui.

en: Show a menu containing categories of installed applications
fi: Näytä asennettujen sovellusten luokat sisältävä valikko

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: OPTION
fi: VALITSIN

en: Options:
fi: Asetukset:

en: Popup menu at current mouse position
fi: Avaa valikko osoittimen nykyisessä sijainnissa

en: Show help options
fi: Näytä ohjevalitsimet:

[ctx: Date]
note: TRANSLATORS: adjust this accordingly for your locale format
en: %A %d %B %Y
fi: %A %d. %Bta %Y

en: Week %V
fi: Viikko %V

en: Failed to execute clock command
fi: Kellon komennon suorittaminen epäonnistui

en: Custom Format
fi: Oma muoto

en: Date, then time
fi: Päiväys, sitten aika

en: Time, then date
fi: Aika, sitten päiväys

en: Date Only
fi: Vain päiväys

en: Time Only
fi: Vain aika

en: Analog
fi: Analoginen

en: Binary
fi: Binäärinen

en: Digital
fi: Digitaalinen

en: Fuzzy
fi: Epätarkka

en: LCD
fi: Nestekidenäyttö

en: Clock
fi: Kello

en: Name of a timezone corresponding a file in the zoneinfo database, for example "America/New_York". Leave empty to use the localtime.
fi: Zoneinfo-tietokannan mukainen aikavyöhykkeen nimi, esimerkiksi "America/New_York". Jätä tyhjäksi käyttääksesi localtimeä.

en: Time_zone:
fi: A_ikavyöhyke:

en: Time and Date _Settings...
fi: Ajan ja _päiväyksen asetukset…

en: Time Settings
fi: Ajan asetukset

en: Co_mmand:
fi: K_omento:

en: _Show week numbers
fi: _Näytä viikon numerot

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: The format describes the date and time parts to insert into the panel. For example, %Y will be substituted with the year, %m with the month and %d with the day. Similarly, <b></b> tags will make the text bold. See the "Help" page for additional information.
fi: Muoto määrittelee päiväyksen ja ajan osat jotka näytetään paneelissa. Esimerkiksi %Y korvataan vuodella, %m kuukaudella ja %d päivällä. Samalla tavalla, <b></b> -tagit tummentaa tekstin. Katso "Ohje" -sivulta lisätietoja.

en: _Tooltip format:
fi: _Työkaluvihjeen muoto:

en: _Layout:
fi: _Asettelu:

en: Sho_w AM/PM
fi: Nä_ytä ip/ap

en: Fl_ash time separators
fi: _Vilkuta ajan erottimia

en: 24-_hour clock
fi: 24-_tuntinen kello

en: Display _seconds
fi: Näytä _sekunnit

note: I18N: the fuzziness the *precision* of the fuzzy clock. Time steps of 5, 15 or parts of the day.
en: F_uzziness:
fi: _Tarkkuus:

en: Show gri_d
fi: Näy_tä ruudukko

en: Font:
fi: Fontti:

en: Format:
fi: Muoto:

en: Date
fi: Päiväys

en: Time
fi: Aika

en: Clock Options
fi: Kellon asetukset

en: Night
fi: Yö

en: Early morning
fi: Varhainen aamu

en: Morning
fi: Aamu

en: Almost noon
fi: Lähes keskipäivä

en: Noon
fi: Keskipäivä

en: Afternoon
fi: Iltapäivä

en: Evening
fi: Ilta

en: Late evening
fi: Myöhäinen ilta

note: I18N: %0 will be replaced with the preceding hour, %1 with * the comming hour
en: %0 o'clock
fi: kello %0

en: five past %0
fi: Viittä yli %0

en: ten past %0
fi: kymmentä yli %0

en: quarter past %0
fi: varttia yli %0

en: twenty past %0
fi: kaksikymmentä yli %0

en: twenty five past %0
fi: kaksikymmentäviisi yli %0

en: half past %0
fi: puoli %1

en: twenty five to %1
fi: kaksikymmentäviisi vaille %1

en: twenty to %1
fi: kaksikymmentä vaille %1

en: quarter to %1
fi: neljännestä vaille %1

en: ten to %1
fi: kymmentä vaille %1

en: five to %1
fi: viittä vaille %1

en: %1 o'clock
fi: kello %1

[ctx: one]
note: I18N: some languages have a singular form for the first hour, * other languages should just use the same strings as above
en: %0 o'clock
fi: kello %0

[ctx: one]
en: five past %0
fi: viittä yli %0

[ctx: one]
en: ten past %0
fi: kymmentä yli %0

[ctx: one]
en: quarter past %0
fi: neljännestä yli %0

[ctx: one]
en: twenty past %0
fi: kaksikymmentä yli %0

[ctx: one]
en: twenty five past %0
fi: kaksikymmentäviisi yli %0

[ctx: one]
en: half past %0
fi: puoli %1

[ctx: one]
en: twenty five to %1
fi: kaksikymmentäviisi vaille %1

[ctx: one]
en: twenty to %1
fi: kaksikymmentä vaille %1

[ctx: one]
en: quarter to %1
fi: varttia vaille %1

[ctx: one]
en: ten to %1
fi: kymmentä vaille %1

[ctx: one]
en: five to %1
fi: viittä vaille %1

[ctx: one]
en: %1 o'clock
fi: kello %1

[ctx: am]
en: one
fi: yksi

[ctx: am]
en: two
fi: kaksi

[ctx: am]
en: three
fi: kolme

[ctx: am]
en: four
fi: neljä

[ctx: am]
en: five
fi: viisi

[ctx: am]
en: six
fi: kuusi

[ctx: am]
en: seven
fi: seitsemän

[ctx: am]
en: eight
fi: kahdeksan

[ctx: am]
en: nine
fi: yhdeksän

[ctx: am]
en: ten
fi: kymmenen

[ctx: am]
en: eleven
fi: yksitoista

[ctx: am]
note: I18N: 12 AM is midnight
en: twelve
fi: kaksitoista

[ctx: pm]
en: one
fi: yksi

[ctx: pm]
en: two
fi: kaksi

[ctx: pm]
en: three
fi: kolme

[ctx: pm]
en: four
fi: neljä

[ctx: pm]
en: five
fi: viisi

[ctx: pm]
en: six
fi: kuusi

[ctx: pm]
en: seven
fi: seitsemän

[ctx: pm]
en: eight
fi: kahdeksan

[ctx: pm]
en: nine
fi: yhdeksän

[ctx: pm]
en: ten
fi: kymmenen

[ctx: pm]
en: eleven
fi: yksitoista

[ctx: pm]
note: I18N: 12 PM is noon
en: twelve
fi: kaksitoista

en: What time is it?
fi: Paljonko kello on?

en: Directory Menu
fi: Hakemistovalikko

en: Failed to launch application "%s"
fi: Sovelluksen "%s" käynnistäminen epäonnistui

en: Failed to query content type for "%s"
fi: Sisältötyypin kysely kohteelle "%s" epäonnistui

en: No default application found for "%s"
fi: Oletussovellusta ei löytynyt kohteelle "%s"

en: Failed to launch default application for "%s"
fi: Oletussovelluksen käynnistäminen kohteelle "%s" epäonnistui

en: Failed to execute the preferred application for category "%s"
fi: Kategorian "%s" valitun sovelluksen käynnistäminen epäonnistui

en: Create New Folder
fi: Luo uusi kansio

en: Create New Text Document
fi: Luo uusi tekstiasiakirja

en: C_reate
fi: _Luo

en: Create & _Open
fi: Luo & _avaa

en: Enter the new name:
fi: Syötä uusi nimi:

en: Failed to create folder: %s
fi: Kansion "%s" luominen epäonnistui

en: Open Folder
fi: Avaa kansio

en: Open in Terminal
fi: Avaa päätteessä

en: Create Folder...
fi: Luo kansio...

en: Create Text Document...
fi: Luo tekstiasiakirja...

en: Show a directory tree in a menu
fi: Näytä hakemistorakenne valikossa

en: Select A Directory
fi: Valitse hakemisto

en: _Base Directory:
fi: Perushakemisto:

en: Show 'New Text _Document'
fi: Näytä 'Uusi teksti_asiakirja'

en: Show '_New Folder'
fi: Näytä '_Uusi kansio'

en: Show 'Open in _Terminal'
fi: Näytä 'Avaa _päätteessä'

en: Show '_Open _Folder'
fi: Näytä '_Avaa_kansio'

en: Menu
fi: Valikko

en: Show _hidden files
fi: Näytä _piilotetut tiedostot

en: Enter a list of patterns that will be used to determine which files are visible in a directory. If you specify more than one pattern here, the list items must be separated with semicolons (e.g. *.txt;*.doc).
fi: Syötä lista suodattimista, jotka määrittävät mitkä tiedostot ovat näkyvissä hakemistossa. Jos määrität useamman kuin yhden suodattimen, listan pitää erotella puolipilkuilla (esim. *.txt;*.doc).

en: _File Pattern:
fi: Tiedosto_suodatin:

en: Filtering
fi: Suodatus

en: Open launcher menu
fi: Avaa käynnistinvalikko

en: Unnamed Item
fi: Nimetön kohde

en: No items
fi: Ei kohteita

en: Failed to open desktop item editor
fi: Työpöytätiedoston muokkaimen käynnistäminen epäonnistui

en: If you delete an item, it will be permanently removed
fi: Jos poistat kohteen, se poistetaan lopullisesti

en: Unnamed item
fi: Nimetön kohde

en: Are you sure you want to remove "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen "%s"?

en: Default
fi: Oletus

en: North
fi: Pohjoinen

en: West
fi: Länsi

en: East
fi: Itä

en: South
fi: Etelä

en: Inside Button
fi: Painikkeen sisällä

en: Up
fi: Ylös

en: Down
fi: Alas

en: _Edit Item
fi: _Muokkaa kohdetta

en: D_elete Item
fi: _Poista kohde

en: Add Appli_cation
fi: _Lisää sovellus

en: New _Application
fi: _Uusi sovellus

en: New _Link
fi: Uusi _linkki

en: Add one or more existing items to the launcher
fi: Lisää yksi tai useampi olemassa oleva kohde käynnistimeen

en: Launcher
fi: Käynnistin

en: Delete the currently selected item
fi: Poista valittu kohde

en: Add a new empty item
fi: Lisää uusi tyhjä kohde

en: Add a new hyperlink
fi: Lisää uusi hyperlinkki

en: Disable t_ooltips
fi: Kytke t_yökaluvihjeet pois päältä

en: Select this option to disable the tooltips when moving over the panel button or menu items.
fi: Valitse tämä valinta kytkeäksesi työkaluvihjeet pois päältä silloin kun osoitin on paneelin painikkeiden tai valikon kohteiden päällä.

en: Show _label instead of icon
fi: Näytä _selite kuvakkeen sijasta

en: Show last _used item in panel
fi: Näytä _viimeksi käytetty kohde paneelissa

en: Select this option to move the clicked menu item to the panel.
fi: Valitse tämä valinta siirtääksesi napsautetun valikon kohteen paneeliin.

en: _Arrow button position:
fi: _Nuolipainikkeen sijainti:

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Program launcher with optional menu
fi: Sovelluskäynnistin valinnaisella valikolla

en: Workspace _Settings...
fi: Työtila-_asetukset...

en: Unable to open the workspace settings
fi: Työtila-asetuksia ei voitu avata

en: Workspace %d
fi: Työtila %d

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: Miniature View
fi: Pienoisnäkymä

en: Workspace Switcher
fi: Työtilan vaihtaja

en: Number of _rows:
fi: _Rivien määrä:

en: Show workspace number
fi: Näytä työtilojen numerot

en: Switch workspaces using the mouse wheel
fi: Vaihda työtilaa hiiren rullalla

en: <b>Appearance</b>
fi: <b>Ulkoasu</b>

en: Switch between virtual desktops
fi: Vaihda virtuaalityöpöytien välillä

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: Handle
fi: Kahva

en: Dots
fi: Pisteet

en: _Expand
fi: _Laajenna

en: Adds a separator or space between panel items
fi: Lisää erottimen paneelin kohteiden väliin

en: Restore the minimized windows
fi: Palauta pienennetyt ikkunat

en: Minimize all open windows and show the desktop
fi: Pienennä kaikki avoimet ikkunat ja näytä työpöytä

en: Show Desktop
fi: Näytä työpöytä

en: _Show on mouse hover
fi: _Näytä hiiren kohdistuksella

en: Behavior
fi: Toiminta

en: Hide all windows and show the desktop
fi: Piilota kaikki ikkunat ja näytä työpöytä

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: _Fixed icon size (pixels):
fi: _Kiinteä kuvakekoko (pikseleissä):

en: Adjust size _automatically
fi: Säädä kokoa _automaattisesti

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Arrange _items in a single row
fi: _Järjestä kohteet yhdelle riville

en: _Hide items by default
fi: _Piilota kohteet oletuksena

en: Item
fi: Kohde

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Known Items
fi: Tunnetut kohteet

en: _Menu is primary action
fi: _Valikko on ensisijainen toiminto

en: _Request symbolic icons
fi: _Pyydä symbolisia kuvakkeita

en: Load symbolic icons if available
fi: Lataa symboliset kuvakkeet jos saatavilla

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: Unable to start the notification area
fi: Ilmoitusaluetta ei voitu käynnistää

note: create fake error and show it
en: Most likely another widget took over the function of a notification area. This area will be unused.
fi: Jokin muu vimpain toimii todennäköisesti ilmoitusalueena. Tätä aluetta ei käytetä.

en: The notification area lost selection
fi: Ilmoitusalue menetti valinnan

en: Failed to acquire manager selection for screen %d
fi: %d-ruudun käsittelijävalinnan nouto epäonnistui

en: Nothing
fi: Ei mitään

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Minimize Window
fi: Pienennä ikkuna

en: New Instance
fi: Uusi instanssi

en: Timestamp
fi: Aikaleima

en: Group title and timestamp
fi: Ryhmitä otsikko ja aikaleima

en: Window title
fi: Ikkunan otsikko

en: Group title and window title
fi: Ryhmitä otsikko ja ikkunan otsikko

en: None, allow drag-and-drop
fi: Ei mitään, salli veto ja pudotus

en: Window Buttons
fi: Ikkunapainikkeet

en: Show button _labels
fi: Näytä painikkeiden _kuvaukset

en: Show _flat buttons
fi: Näytä _tasaiset painikkeet

en: Show _handle
fi: Näytä k_ahva

en: Show _tooltips
fi: Näytä _työkaluvihjeet

en: Sorting _order:
fi: Lajittelujärjestys:

en: Mi_ddle click action:
fi: _Keskimmäisen näppäimen toiminto:

en: _Group windows by application
fi: _Ryhmitä ikkunat sovelluksen mukaan

en: Restore minimized windows to current _workspace
fi: Palauta pienennetyt ikkunat nykyiseen _työtilaan

en: D_raw window frame when hovering a button
fi: _Piirrä ikkunan reunus kun osoite on painikkeen päällä

en: _Switch windows using the mouse wheel
fi: _Vaihda ikkunoita käyttäen hiiren rullaa

en: Behaviour
fi: Toiminta

en: Show windows from _all workspaces
fi: Näytä ikkunat _kaikista työtiloista

en: Show windows from all mo_nitors
fi: Näytä ikkunat kaikista _näytöistä

en: Show only _minimized windows
fi: Näytä vain _pienennetyt ikkunat

en: Unable to start new instance of '%s'
fi: Uuden '%s' instanssin käynnistäminen ei onnistunut

en: Launch New Instance
fi: Käynnistä uusi instanssi

en: Mi_nimize All
fi: _Pienennä kaikki

en: Un_minimize All
fi: _Palauta kaikki näkyviin

en: Ma_ximize All
fi: S_uurenna kaikki

en: _Unmaximize All
fi: Palauta kaikkien _koko

en: _Close All
fi: _Sulje kaikki

en: Switch between open windows using buttons
fi: Vaihda avointen ikkunoiden välillä käyttäen painikkeita

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: No Windows
fi: Ei ikkunoita

en: Urgent Windows
fi: Kiireelliset ikkunat

en: Add Workspace
fi: Lisää työtila

en: Remove Workspace "%s"
fi: Poista työtila ”%s”

en: Remove Workspace %d
fi: Poista työtila %d

en: Icon
fi: Kuvake

en: Arrow
fi: Nuoli

en: Window Menu
fi: Ikkunavalikko

en: Button layout:
fi: Painikkeiden järjestys:

en: Show workspace a_ctions
fi: Näytä työtilojen _toiminnot

en: Show workspace _names
fi: Näytä työtilojen _nimet

en: Enable _urgency notification
fi: Kytke _kiireellisyysilmoitukset päälle

en: Switch between open windows using a menu
fi: Vaihda avoimien ikkunoiden välillä käyttäen valikkoa
