xfce-apps.xfce4-screensaver - en to da translation catalogue (142 entries)

en: Xfce Screensaver
da: Xfce Pauseskærm

en: Set your screensaver preferences
da: Indstil dine præferencer for pauseskærmen

en: Screensaver
da: Pauseskærm

en: settings;preferences;screensaver;lock screen;
da: indstillinger;præferencer;pauseskærm;låseskærm;

en: Screensavers
da: Pauseskærme

en: Screensaver themes
da: Pauseskærmstemaer

en: Show paths that images follow
da: Vis stier som billederne følger

en: Occasionally rotate images as they move
da: Drej af og til billederne mens de flyttes

en: Print out frame rate and other statistics
da: Udskriv billedhastighed og anden statistik

en: The maximum number of images to keep on screen
da: Højeste antal billeder på skærmen

en: MAX_IMAGES
da: MAKS_BILLEDER

en: The initial size and position of window
da: Vinduets indledende størrelse og placering

en: WIDTHxHEIGHT+X+Y
da: BREDDExHØJDE+X+Y

en: The source image to use
da: Kildebilledet som skal bruges

note: translators: the word "image" here * represents a command line argument
en: image - floats images around the screen
da: billede - svæver billeder rundt på skærmen

en: %s. See --help for usage information.
da: %s. Se --help for anvendelsesinformation.

en: Failed to initialize the windowing system.
da: Kunne ikke initiere vinduessystemet.

en: You must specify one image.  See --help for usage information.
da: Du skal angive et billede. Se --help for anvendelsesinformation.

en: Location to get images from
da: Placering som billeder skal hentes fra

en: PATH
da: STI

en: Color to use for images background
da: Farve som skal bruges til billedernes baggrund

en: Do not randomize pictures from location
da: Tilfældiggør ikke billeder fra placering

en: Do not try to stretch images on screen
da: Stræk ikke billeder på skærmen

en: Do not crop images to the screen size
da: Beskær ikke billeder til skærmstørrelsen

en: Floating Xfce
da: Svævende Xfce

en: Bubbles the Xfce logo around the screen
da: Bobler Xfce-logoet rundt på skærmen

en: Slideshow
da: Diasshow

en: Display a slideshow from your Pictures folder
da: Vis et diasshow fra din Billeder-mappe

en: Pop art squares
da: Firkantet popart

en: A pop-art-ish grid of pulsing colors.
da: Et popartsagtigt gitter med pulserende farver.

en: Unable to establish service %s: %s
da: Kan ikke etablere tjenesten %s: %s

en: Can't set PAM_TTY=%s
da: Kan ikke indstille PAM_TTY=%s

en: Incorrect password.
da: Forkert adgangskode.

en: Authentication failed.
da: Autentifikation mislykkedes.

en: Not permitted to gain access at this time.
da: Der er ikke tilladelse til at få adgang på nuværende tidspunkt.

en: No longer permitted to access the system.
da: Der er ikke længere tilladelse til at få adgang til systemet.

en: Username:
da: Brugernavn:

en: failed to register with the message bus
da: kunne ikke registrere med meddelelsesbussen

en: not connected to the message bus
da: ikke tilsluttet meddelelsesbussen

en: screensaver already running in this session
da: pauseskærmen kører allerede i sessionen

[ctx: Date]
note: TRANSLATORS: adjust this accordingly for your locale format
en: %A, %B %e   %H:%M
da: %A, %e. %B   %H:%M

en: Time has expired.
da: Tiden løb ud.

en: Causes the screensaver to exit gracefully
da: Får pauseskærmen til at afslutte elegant

en: Query the state of the screensaver
da: Forespørg tilstanden af pauseskærmen

en: Query the length of time the screensaver has been active
da: Forespørg hvor længe pauseskærmen har været aktiv

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
da: Fortæl den kørende pauseskærm at den skal låse skærmen med det samme

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
da: Hvis pauseskærmen er aktiv, så skift til en anden grafisk demo

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
da: Tænd pauseskærmen (ryd skærmen)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
da: Hvis pauseskærmen er aktiv så deaktivér den (stop ryd skærmen)

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
da: Prik til den kørende pauseskærm for at simulere brugeraktivitet

en: Inhibit the screensaver from activating.  Command blocks while inhibit is active.
da: Forhindr pauseskærmen i at blive aktiveret. Kommandoen blokerer mens forhindringen er aktiv.

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
da: Det kaldende program som forhindre pauseskærmen

en: The reason for inhibiting the screensaver
da: Årsagen til at pauseskærmen forhindres

en: Version of this application
da: Programmets version

en: The screensaver is %s
da: Pauseskærmen er %s

en: active
da: aktiv

en: inactive
da: inaktiv

en: The screensaver is not inhibited
da: Pauseskærmen forhindres ikke

en: The screensaver is being inhibited by:
da: Pauseskærmen forhindres af:

en: The screensaver has been active for %d seconds.
da: Pauseskærmen har været aktiv i %d sekunder.

en: Part of Xfce Screensaver
da: Del af Xfce Pauseskærm

en: Max number of images
da: Maks. antal billeder

en: Show paths
da: Vis stier

en: Do rotations
da: Foretag rotationer

en: Print stats
da: Vis statistik

en: Location
da: Område

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Do not randomize images
da: Tilfældiggør ikke billeder

en: Do not stretch images
da: Stræk ikke billeder

en: Do not crop images
da: Beskær ikke billeder

en: Restore Defaults
da: Gendan standarder

en: Preferences
da: Præferencer

en: About
da: Om

en: Configure an individual screensaver
da: Konfigurer en individuel pauseskærm

en: screensaver name to configure
da: navn på pauseskærm som skal konfigureres

en: check if screensaver is configurable
da: tjek om pauseskærmen kan konfigureres

en: Unable to configure screensaver
da: Kan ikke konfigurere pauseskærm

en: Screensaver required.
da: Kræver pauseskærm.

en: File not found: %s
da: Fil ikke fundet: %s

en: Unrecognized file type: %s
da: Ugenkendelig filtype: %s

en: Failed to process file: %s
da: Kunne ikke behandle fil: %s

en: Screensaver %s is configurable.
da: Pauseskærmen %s kan konfigureres.

en: Screensaver %s is not configurable.
da: Pauseskærmen %s kan ikke konfigureres.

en: Screensaver %s has no configuration options.
da: Pauseskærmen %s har ikke nogen konfigurationsvalgmuligheder.

en: Show debugging output
da: Vis fejlsøgningsoutput

en: Show the logout button
da: Vis log ud-knappen

en: Command to invoke from the logout button
da: Kommandoen som log ud-knappen skal køre

en: Show the switch user button
da: Vis skift bruger-knappen

en: Message to show in the dialog
da: Meddelelse som skal vises i dialogen

en: MESSAGE
da: MEDDELELSE

en: Not used
da: Bruges ikke

en: Monitor height
da: Skærmhøjde

en: Monitor width
da: Skærmbredde

en: Monitor index
da: Skærmindeks

en: Checking...
da: Tjekker ...

en: Enter your password
da: Indtast din adgangskode

en: You have the Caps Lock key on.
da: Caps Lock-tasten er slået til.

en: _Switch User
da: _Skift bruger

en: _Log Out
da: Log _ud

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Unlock
da: _Lås op

en: Settings manager socket
da: Sokkel til indstillingshåndtering

en: SOCKET ID
da: SOKKEL-ID

en: Blank screen
da: Ryd skærmen

en: Random
da: Tilfældig

en: Setting locked by administrator.
da: Indstillingen er låst af administratoren.

en: Could not load the main interface
da: Kunne ikke indlæse den primære brugerflade

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
da: Sørg venligst for at pauseskærmen er installeret korrekt

en: Screensaver Preview
da: Forhåndsvisning af pauseskærm

en: <b>Screensaver preview</b>
da: <b>Forhåndsvisning af pauseskærm</b>

en: Screensaver Preferences
da: Pauseskærm-præferencer

en: Power _Management
da: _Strømstyring

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Running as root
da: Kører som root

en: The screen will not be locked for the root user.
da: Skærmen låses ikke for root-brugeren.

en: Resolve
da: Løs

en: Xfce Power Manager is not configured to handle laptop lid events
da: Xfce Strømstyring er ikke konfigureret til at håndtere hændelser for låget på en bærbar

en: Your computer may not be locked when you close the lid.
da: Din computer låses måske ikke når du lukker låget.

en: Enable Screensaver
da: Aktivér pauseskærm

en: Theme
da: Tema

en: Configure screensaver
da: Konfigurer pauseskærm

en: Configure...
da: Konfigurer ...

en: Change theme after:
da: Skift tema efter:

en: minutes
da: minutter

en: Activate screensaver when computer is idle
da: Aktivér pauseskærmen når computeren er inaktiv

en: Regard the computer as _idle after:
da: Computeren anses som værende _inaktiv efter:

en: Inhibit screensaver for fullscreen applications
da: Forhindr pauseskærm for fuldskærmsprogrammer

en: Enable Lock Screen
da: Aktivér låseskærm

en: Lock Screen with Screensaver
da: Låseskærm med pauseskærm

en: Lock the screen after the screensaver is active for:
da: Lås skærmen når pauseskærmen har været aktiv i:

en: On Screen Keyboard
da: Skærmtastatur

en: On screen keyboard command:
da: Kommando for skærmtastatur:

en: Session Status Messages
da: Meddelelser for sessionsstatus

en: Logout
da: Udlogning

en: Logout command:
da: Kommando for udlogning:

en: Enable logout after:
da: Aktivér udlogning efter:

en: User Switching
da: Skift af bruger

en: Lock Screen with System Sleep
da: Låseskærm med systemhvile

en: Lock Screen
da: Låseskærm

en: Enable debugging code
da: Aktivér fejlsøgningskode

en: Launch screensaver and locker program
da: Start pauseskærms- og låserprogram

en: XKB initialization error
da: Fejl ved initiering af XKB
