xfce4-statusnotifier-plugin - en to ru translation catalogue (25 entries)

en: Clear
ru: Очистить

en: Are you sure you want to clear the list of known items?
ru: Уверены, что хотите очистить список известных элементов?

en: Status Notifier Items
ru: Элементы оповещений статуса

en: _Maximum icon size (px):
ru: _Максимальный размер значков (пикс.):

en: Arrange items in a single row
ru: Выстраивать элементы в один ряд

en: If enabled, ensure that the items are laid out in a single row
ru: Если включено, располагать элементы в один ряд

en: Square icons
ru: Квадратные значки

en: Item buttons will take a square when it's possible
ru: Кнопки элементов образуют квадрат, если это возможно

en: Symbolic icons
ru: Символические значки

en: Load symbolic icons if available
ru: Загружать символические значки по возможности

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Menu is primary action
ru: Меню является основным действием

en: Left click will always display the menu for item
ru: Щелчок левой кнопкой мышки всегда вызывает меню элемента

en: Behavior
ru: Поведение

en: Hide items by default
ru: Скрывать элементы по умолчанию

en: When enabled, all new items will be marked as "Hidden"
ru: Когда включено, все новые элементы будут помечены как "скрытые"

en: Item
ru: Элемент

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Move the selected item one row up
ru: Переместить выбранный элемент на одну строку вверх

en: Move the selected item one row down
ru: Переместить выбранный элемент на одну строку вниз

en: C_lear Known Items
ru: О_чистить известные элементы

en: Resets the list of items and their visibility settings
ru: Сбрасывает список элементов и их настройки видимости

en: Known Items
ru: Известные элементы

en: Provides a panel area for status notifier items (application indicators)
ru: Предоставляет область панели для элементов оповещения статуса (индикаторов приложений)

en: Status Notifier Plugin
ru: Модуль оповещений статуса
