Whisker Menu - en to am translation catalogue (102 entries)

en: Add action
am: ተግባር መጨመሪያ

en: Add to Desktop
am: ወደ ዴስክቶፕ መጨመሪያ

en: Add to Favorites
am: ወደ የምወደው መጨመሪያ

en: Add to Panel
am: ወደ ክፍል መጨመሪያ

en: All Applications
am: ሁሉም ፕሮግራሞች

en: Alternate application launcher for Xfce
am: አማራጭ መተግበሪያ ማስጀመሪያ ለ Xfce

en: Amount of _items:
am: የ _እቃዎች መጠን:

en: Applications
am: መተግበሪያዎች

en: Are you sure you want to hide "%s"?
am: በ እርግጥ መደበቅ ይፈልጋሉ "%s"?

en: Are you sure you want to log out?
am: በ እርግጥ መውጣት ይፈልጋሉ?

en: Are you sure you want to restart?
am: በ እርግጥ እንደገና ማስጀመር ይፈልጋሉ?

en: Are you sure you want to shut down?
am: በ እርግጥ ማጥፋት ይፈልጋሉ?

en: Background opacit_y:
am: የ መደብ ግልጽነ_ት:

en: Browse the file system to choose a custom command.
am: የ ፋይል ስርአት መቃኛ የ ትእዛዝ ማስተካከያ ለ መምረጥ

en: C_ommand:
am: ት_እዛዝ:

en: Categ_ory icon size:
am: የ ምድ_ብ ምልክት መጠን:

en: Clear Recently Used
am: በ ቅርብ የተጠቀሙትን ማጽጃ

en: Details
am: ዝርዝሮች

en: Di_splay:
am: ማሳ_ያ:

en: Do you want to suspend to RAM?
am: እርስዎ RAM ማገድ ይፈልጋሉ?

en: Do you want to suspend to disk?
am: እርስዎ ዲስኩን ማገድ ይፈልጋሉ?

en: Edit Application...
am: መተግበሪያ ማረሚያ...

en: Edit _Profile
am: _ገጽታ ማረሚያ

en: Failed to edit profile.
am: ገጽታ ማረም አልተቻለም

en: Failed to execute command "%s".
am: ትእዛዝ መፈጸም አልተቻለም "%s".

en: Failed to launch menu editor.
am: የ ዝርዝር ማረሚያ ማስጀመር አልተቻለም

en: Failed to lock screen.
am: መመልከቻውን መቆለፍ አልተቻለም

en: Failed to log out.
am: መውጣት አልተቻለም

en: Failed to open settings manager.
am: የ ማሰናጃ አስተዳዳሪ መክፈት አልተቻለም

en: Favorites
am: የምወደቸው

en: Hidden
am: ድብቅ

en: Icon
am: ምልክት

en: Icon and title
am: ምልክት እና አርእስት

en: Include _favorites
am: _የምወዳቸውን ማካተቻ

en: Large
am: ትልቅ

en: Larger
am: በጣም ትልቅ

en: Log _Out
am: መው_ጫ

en: Logging out in %d seconds.
am: በ መውጣት ላይ በ %d ሰከንዶች

en: Man Pages
am: ማን ገጾች

en: Menu
am: ዝርዝር

en: Nam_e:
am: ስ_ም:

en: Name
am: ስም

en: None
am: ምንም

en: Normal
am: መደበኛ

en: Open URI
am: URI መክፈቻ

en: Panel Button
am: የ ክፍል ቁልፍ

en: Pattern
am: ድግግሞሽ

en: Position _search entry next to panel button
am: የ _መፈለጊያ ቦታ ማስገቢያ ከ ክፍል ቁልፍ አጠገብ

en: Position cate_gories next to panel button
am: የ ምድ_ቦች ቦታ ከ ክፍል ቁልፍ አጠገብ

en: Position commands next to search _entry
am: የ ትእዛዝ ቦታ ከ መፈለጊያ  አጠገብ _ማስገቢያ

en: Print version information and exit
am: የ እትም መረጃ ማተሚያ እና መውጫ

en: Recently Used
am: በቅርብ የተጠቀሙት

en: Remove action "%s"?
am: ተግባር ማስወገጃ "%s"?

en: Remove from Favorites
am: ከምወዳቸው ውስጥ ማስወገጃ

en: Remove selected action
am: የ ተመረጠውን ተግባር ማስወገጃ

en: Restarting computer in %d seconds.
am: ኮምፒዩተሩን እንደገና በማስጀመር ላይ በ %d ሰከንዶች

en: Run %s
am: ማስኬጃ %s

en: Run in Terminal
am: በ ተርሚናል ውስጥ ማስኬጃ

en: Search Actio_ns
am: ተግባሮች መፈለ_ጊያ

en: Search Action
am: ተግባሮች መፈለጊያ

en: Select Command
am: ትእዛዝ ይምረጡ

en: Select an Icon
am: ምልክት ይምረጡ

en: Show a menu to easily access installed applications
am: የ ተገጠሙ መተግበሪያዎች በ ቀላሉ በ ዝርዝር ውስጥ ማሳያ

en: Show application _descriptions
am: የ መተግበሪያ _መግለጫዎች ማሳያ

en: Show application too_ltips
am: የ መተግበሪያ መሳሪያ_ጫፍ ማሳያ

en: Show cate_gory names
am: የ ምድ_ቦች ስም ማሳያ

en: Show generic application _names
am: ባጠቃላይ የ መተገበሪያዎች _ስሞች ማሳያ

en: Shut _Down
am: _ማጥፊያ

en: Small
am: ትንሽ

en: Smaller
am: በጣም ትንሽ

en: Sort Alphabetically A-Z
am: መለያ በ ፊደል ቅደም ተከተል A-Z

en: Sort Alphabetically Z-A
am: መለያ በ ፊደል ቅደም ተከተል A-Z

en: Switch categories by _hovering
am: ምድቦች በ _ማንሳፈፍ መቀየሪያ

en: The action will be deleted permanently.
am: ተግባሩ በቋሚነት ይጠፋል

en: Title
am: አርእስት

en: Turning off computer in %d seconds.
am: ኮምፒዩተሩን ማጥፋት ይፈልጋሉ በ %d ሰከንዶች

en: Unable to add launcher to desktop.
am: ወደ ዴስክቶፕ ማስጀመሪያ መጨመር አልተቻለም

en: Unable to add launcher to panel.
am: ወደ ክፍል ማስጀመሪያ መጨመር አልተቻለም

en: Unable to edit launcher.
am: ማስጀመሪያ ማረም አልተቻለም

en: Unable to open the following url: %s
am: መክፈት አልተቻለም የሚቀጥለውን url: %s

en: Use a single _panel row
am: ይጠቀሙ ነጠላ የ _ክፍል ረድፍ

en: Very Large
am: በጣም ትልቅ

en: Very Small
am: በጣም ትንሽ

en: Whisker Menu
am: የ ዊስከር ዝርዝር

en: Wikipedia
am: ዊኪፒዲያ

en: _Appearance
am: _አቀራረብ

en: _Behavior
am: _ባህሪ

en: _Cancel
am: _መሰረዣ

en: _Close
am: _መዝጊያ

en: _Commands
am: _ትእዛዞች

en: _Delete
am: _ማጥፊያ

en: _Edit Applications
am: መተግበሪያዎች _ማረሚያ

en: _General
am: _ባጠቃላይ

en: _Help
am: _እርዳታ

en: _Hibernate
am: _ማስተኛ

en: _Icon:
am: _ምልክት:

en: _Lock Screen
am: መመልከቻ መቆለፊያ

en: _OK
am: _እሺ

en: _Pattern:
am: _ድግግሞሽ:

en: _Regular expression
am: _መደበኛ አገላለጽ

en: _Restart
am: እንደገና ማስጀመሪያ

en: _Title:
am: _አርእስት:
