xpad - en to tr translation catalogue (45 entries)

en: Could not write to file %s: %s
tr: %s dosyasına yazılamadı: %s

en: Help
tr: Yardım

en: Xpad is a graphical program.  Please run it from your desktop.
tr: Xpad grafik programıdır. Lütfen masaüstünden çalıştırınız.

en: Could not open directory %s.
tr: %s dizini açılamadı

en: This directory is needed to store preference and pad information.  Xpad will close now.
tr: Bu dizinin tercihleri ve not bilgilerini depolaması gerekiyor. Xpad şimdi kapatılacak.

en: Show version number and quit
tr: Sürümü göster ve çık

en: Don't create a new pad on startup if no previous pads exist
tr: Daha önceden bir bloknot varsa yeni bir bloknot yaratma

en: Create a new pad on startup even if pads already exist
tr: Daha önceden bloknot olsa bile yeni bir bloknot yarat

en: Hide all pads
tr: Tüm bloknotları sakla

en: Show all pads
tr: Tüm bloknotları göster

en: Toggle between show and hide all pads
tr: Tüm notları gösterin/gizleyin

en: Create a new pad with the contents of a file
tr: Bir Dosya içeriğiyle yeni bir bloknot oluştur.

en: FILE
tr: DOSYA

en: Close all pads
tr: Tüm bloknotları kapat

en: Could not read file %s.
tr: %s dosyası okunamadı.

en: Delete this pad?
tr: bloknot silinsin mi?

en: All text of this pad will be irrevocably lost.
tr: Bu notun tüm metni kurtarılamayacak şekilde kaybolacak.

en: Sticky notes
tr: Yapışkan notlar

note: Edit submenu
en: _Edit
tr: _Düzenle

note: Notes submenu - The list of notes will get added in the prep function below
en: _Notes
tr: _Notlar

en: _Show All
tr: _Hepsini Göster

en: _Close All
tr: _Hepsini Kapat

note: Help submenu
en: _Help
tr: _Yardım

en: _About
tr: _Hakkında

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Use font from xpad preferences
tr: Yazı tipini xpad tercihlerinden kullan

en: Use this font:
tr: Bu yazı tipini kullan:

en: Use colors from xpad preferences
tr: Xpad tercihlerinden renk kullan

en: Use these colors:
tr: Bu renkleri kullan:

en: Foreground:
tr: Önplan:

en: Background:
tr: Arkaplan

en: Set Foreground Color
tr: Önalan Rengini Ayarlar

en: Set Background Color
tr: Artalan Rengini Ayarla

en: Set Font
tr: Yazı Tipini Belirle

en: Use font from theme
tr: Yazı tipini temadan kullan

en: Use colors from theme
tr: Renkleri temadan kullan

en: _Confirm pad deletion
tr: Not silmek için _Confirm

en: Xpad Preferences
tr: Xpad Tercihleri

en: Clear Pad Contents
tr: Notun İçeriğini Temizle

en: Close and Save Pad
tr: Kapat ve Notu Kaydet

en: Delete Pad
tr: Notu Sil

en: Open New Pad
tr: Yeni Not Aç

en: Edit Preferences
tr: Tercihleri düzenle

en: Edit Pad Properties
tr: Bloknot özelliklerini düzenle

en: Close All Pads
tr: Tüm bloknotları kapat
