zim - en to de translation catalogue (781 entries)

note: Error message when external application could not be found, %s is the command
en: Cound not find application: %s
de: Konnte die Anwendung "%s" nicht finden

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
de: Anwendung konnte nicht gestartet werden: %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
de: Aufruf von %(cmd)s fehlgeschlagen.
    Fehlercode: %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
de: Fehler bei der Ausführung von: %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
de: Standard

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
de: Kalender:Wochen_Start:0

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
de: Anscheinend haben Sie einen Fehler gefunden

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
de: Lesen von %s nicht möglich!

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
de: Gewöhnlich bedeutet dies, dass die Datei ungültige Zeichen enthält.

note: Error message
en: File is not writable: %s
de: Datei ist nicht schreibbar: %s

note: error message
en: File changed on disk: %s
de: Die Datei wurde auf der Festplatte geändert: %s

note: option in preferences dialog
en: Create missing directories automatically
    (If disabled you will be prompted)
de: Fehlende Ordner automatisch erstellen
    (andernfalls werden Sie dazu aufgefordert)

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
de: Verzeichnis erstellen?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
de: Der Ordner "%s" existiert nicht.
    Möchten Sie ihn jetzt anlegen?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
de: %s kann nicht geöffnet werden

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
de: Datei bearbeiten: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
de: Sie bearbeiten eine Datei in einer externen Anwendung. Schließen Sie den Dialog, wenn dieser Vorgang beendet ist.

note: Error message when external application could not be run in terminal, %s is the command
en: Cound not find terminal emulator to run application: %s
de: Konnte kein Terminal-Programm finden, um %s zu starten

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
de: Anpassen...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
de: Keine Anwendungen gefunden

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
de: Mit "%s" öffnen

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
de: Eine Anwendung zum Öffnen von "%s"-Verknüpfungen konfigurieren

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
de: Anwendung festlegen, mit der Dateien vom Typ "%s" geöffnet werden sollen

note: Dialog title
en: Configure Applications
de: Anwendungen konfigurieren

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
de: Anwendung hinzufügen

note: Label for default application handler
en: System Default
de: Systemvorgabe

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
de: Befehl

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
de: Zur Standardanwendung machen

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
de: Konnte die ausführbare Datei "%s" nicht finden

note: Dialog title
en: Custom Tools
de: Benutzerdefinierte Werkzeuge

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
de: Sie können benutzerdefinierte Werkzeuge erstellen, die im Werkzeugmenü,
    in der Werkzeugleiste und in Kontextmenüs erscheinen.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
de: Benutzerdefiniertes Werkzeug bearbeiten

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
de: Beschreibung

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
de: Symbol

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
de: Befehl verändert keine Daten

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
de: Ausgabe soll aktuelle Auswahl ersetzen

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
de: Erscheint in Werkzeugleiste

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
de: Die folgenden Parameter werden bei
    Ausführung des Befehls ersetzt:
    <tt>
    <b>%f</b> der Pfadname der Seite als temporäre Datei
    <b>%d</b> das Anhangsverzeichnis der aktuellen Seite
    <b>%s</b> der Pfadname der eigentlichen Seite (falls vorhanden)
    <b>%p</b> der Seitenname
    <b>%n</b> der Speicherort des Notizbuchs (Datei oder Ordner)
    <b>%D</b> das Wurzelverzeichnis (falls vorhanden)
    <b>%t</b> der ausgewählte Text oder das Wort unter dem Mauszeiger
    <b>%T</b> der ausgewählte Text inklusive Wiki-Formatierung
    </tt>

note: dialog title
en: Export
de: Exportieren

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
de: Notizbuch wird exportiert

note: message heading
en: Folder exists: %s
de: Verzeichnis besteht bereits: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
de: Das Verzeichnis existiert bereits und enthält Dateien. Wenn Sie in dieses Verzeichnis exportieren, überschreiben Sie vielleicht existierende Dateien. Wollen Sie weiter machen?

note: message heading
en: File exists
de: Die Datei existiert bereits

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
de: Diese Datei existiert bereits.
    Soll sie überschrieben werden?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
de: Wählen Sie die zu exportierenden Seiten

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
de: Komplettes _Notizbuch

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
de: Einzelne _Seite

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
de: Seite

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
de: Unterseiten einschließen

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
de: Wählen Sie das Exportformat

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
de: Anderes …

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
de: Vorlage

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
de: Verlinke Dateien im Dokumentverzeichnis mit vollständigem Pfad

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
de: Dokumentverzeichnis auf URL abbilden

note: label for button with URL
en: Get more templates online
de: Weitere Vorlagen online holen

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
de: Wählen Sie den Ausgabeordner

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
de: Jede Seite in eine eigene Datei exportieren

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
de: Alle Seiten in eine einzige Datei exportieren

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
de: Ausgabeverzeichnis

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
de: Indexseite

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
de: Ausgabedatei

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
de: Es sind %(n_error)i Fehler und %(n_warning)i Warnungen aufgetreten (siehe Protokoll)

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
de: %i Fehler aufgetreten, siehe Protokoll

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
de: %i Warnungen aufgetreten, siehe Protokoll

note: label in export dialog
en: Export completed
de: Export abgeschlossen

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
de: _Protokoll anzeigen

note: Label for object manager
en: No plugin available to display objects of type: %s
de: Keine Erweiterung verfügbar, um Objekte vom Typ %s anzuzeigen

note: Label for object manager - "%s" is the plugin name
en: Plugin "%s" is required to display this object
de: Erweiterung "%s" ist erforderlich, um dieses Objekt anzuzeigen

note: Label for object manager
en: Enable plugin
de: Erweiterung aktivieren

note: label for inserted object
en: Unkown Object
de: Unbekanntes Objekt

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
de: Unbekanntes Bildformat

note: Menu title
en: _File
de: _Datei

note: Menu title | Button label
en: _Edit
de: _Bearbeiten

note: Menu title | button label
en: _View
de: _Ansicht

note: Menu title | Button label
en: _Insert
de: _Einfügen

note: Menu title | input label | Menu item
en: _Search
de: _Suchen

note: Menu title
en: For_mat
de: Format

note: Menu title
en: _Tools
de: _Werkzeuge

note: Menu title
en: _Go
de: _Gehe zu

note: Menu title | Button label
en: _Help
de: _Hilfe

note: Menu title
en: _Checkbox
de: _Ankreuzfeld

note: option for preferences dialog
en: Prefer dark theme
de: Dunkles Thema bevorzugen

note: info text for preferences dialog
en: This option requires a Gtk theme supporting a dark variant
de: Diese Einstellung erfordert ein Gtk-Thema mit dunkler Variante

note: info text for preferences dialog | option for preferences dialog
en: This option requires restart of the application
de: (Neustart des Programms erforderlich)

note: option for preferences dialog
en: Show controls in the window decoration
de: Kontroll-Elemente in der Fenster-Titelleiste anzeigen

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
de: %s verwenden, um zur Seitenleiste zu wechseln

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
de: Verwende immer die letzte Cursorposition beim Öffnen einer Seite

note: button label for fullscreen window header
en: Leave Fullscreen
de: Vollbild beenden

note: Menu item
en: _Fullscreen
de: _Vollbild

note: menu item
en: Toggle _Editable
de: Schreibschutz umschalten

note: menu item
en: Toggle editable
de: Schreibschutz

note: message in toggle editable tooltip
en: Page is read-only and cannot be edited
de: Seite ist schreibgeschützt und kann nicht bearbeitet werden

note: Menu item
en: _Side Panes
de: _Seitenleisten

note: menu item
en: Focus Sidepane
de: Fokus-Seitenleiste

note: Menu item | Button label
en: _Close
de: _Schließen

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
de: Menüleiste

note: short question on open-page if file exists
en: File exists, do you want to import?
de: Datei existiert bereits – importieren?

note: longer question on open-page if file exists
en: The file "%s" exists but is not a wiki page.
    Do you want to import it?
de: Die Datei "%s" existiert zwar, ist aber keine Wiki-Seite.
    Soll die Datei importiert werden?

note: page status for title bar
en: readonly
de: schreibgeschützt

note: Menu item
en: _Jump To...
de: _Gehe zu Seite...

note: Menu item | Button label
en: _Back
de: _Zurück

note: tooltip for navigation button
en: Go back
de: Zurück

note: Menu item | Button label
en: _Forward
de: _Weiter

note: tooltip for navigation button
en: Go forward
de: Weiter

note: Menu item
en: _Parent
de: _Übergeordneter Seite

note: Menu item
en: _Child
de: _Untergeordneter Seite

note: Menu item
en: _Previous in Index
de: _Vorheriger Seite in der Übersicht

note: Menu item
en: _Next in Index
de: _Nächster Seite in der Übersicht

note: Menu item
en: _Home
de: _Startseite

note: Menu item
en: Go to home page
de: Zur Startseite

note: Label for button with backlinks in statusbar
en: %i _Backlink | %i _Backlinks
de[0]: %i _Rückverweis
de[1]: %i _Rückverweise

note: Dialog title
en: Jump to
de: Gehe zu

note: Button label
en: _Jump
de: _Gehe zu

note: Label for page input
en: Jump to Page
de: Gehe zur Seite

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
de: Notizbuch

note: dialog title
en: Open Notebook
de: Notizbuch öffnen

note: Button label
en: _Add
de: _Hinzufügen

note: Button label
en: _Remove
de: _Entfernen

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
de: Standard-Notizbuch

note: Dialog window title
en: Add Notebook
de: Notizbuch hinzufügen

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
de: Bitte wählen Sie einen Namen und einen Ordner für das Notizbuch.

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
de: Verzeichnis

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
de: Um ein neues Notizbuch anzulegen, muss ein leerer Ordner ausgewählt werden.
    Es kann auch ein bereits vorhandener Zim Notizbuch-Ordner ausgewählt werden.

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
de: Datum und Uhrzeit einfügen

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
de: Datum

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
de: Ver_linke Datum

note: Dialog title
en: Insert Image
de: Bild einfügen

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
de: Bild zuerst anhängen

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
de: Dateiformat wird nicht unterstützt: %s

note: Dialog title
en: Attach File
de: Datei anhängen

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
de: Seite "%s" hat kein Verzeichnis für Anhänge

note: Dialog title
en: File Exists
de: Datei existiert

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
de: Eine Datei mit dem Namen <b>"%s"</b> existiert bereits,
    Sie können einen anderen Namen vorschlagen oder die bestehende Datei überschreiben.

note: Input label
en: Filename
de: Dateiname

note: Button label
en: _Browse
de: _Durchsuchen

note: Button label
en: Overwrite
de: Überschreiben

note: Button label
en: _Cancel
de: _Abbrechen

note: Dialog title
en: Edit Image
de: Bild bearbeiten

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
de: Ort

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
de: Verknüpfen mit

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
de: Breite

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
de: Höhe

note: tooltip label for image with anchor id | input label for object ID
en: Id
de: ID

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
de: Größe zu_rücksetzen

note: Dialog title
en: Insert Text From File
de: Text aus Datei einfügen

note: Dialog title
en: Edit Link
de: Verknüpfung bearbeiten

note: Dialog title
en: Insert Link
de: Verknüpfung einfügen

note: Dialog button
en: _Link
de: _Verknüpfung erstellen

note: Input in 'insert link' dialog | Input in 'move text' dialog
en: Prefer short link names for pages
de: Kurze Verknüpfungs-Namen für Seiten bevorzugen

note: Dialog title
en: Word Count
de: Wortanzahl

note: label in word count dialog
en: Paragraph
de: Absatz

note: label in word count dialog
en: Selection
de: Auswahl

note: label in word count dialog
en: Words
de: Worte

note: label in word count dialog
en: Lines
de: Zeilen

note: label in word count dialog
en: Characters
de: Zeichen

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
de: Zeichen ohne Leerzeichen

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
de: Verschiebe Text auf andere Seite

note: Button label
en: _Move
de: _Verschieben

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
de: Verschieben nach

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
de: Link zur neuen Seite einfügen

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
de: Neue Seite öffnen

note: error message in "move selected text" action
en: No text selected
de: Kein Text markiert

note: Dialog title
en: New File
de: Neue Datei

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
de: _Nächstes

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
de: _Vorheriges

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
de: Groß-/Kleinschreibung

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
de: Ganzes _Wort

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
de: _Regulärer Ausdruck

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
de: _Hervorheben

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
de: Suchen

note: Dialog title
en: Find and Replace
de: Suchen und Ersetzen

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
de: Suche was

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
de: Ersetzen durch

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
de: _Ersetzen

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
de: _Alles ersetzen

note: Menu title
en: New _Attachment
de: Neuer _Anhang

note: option in preferences dialog
en: Show edit bar along bottom of editor
de: Bearbeiten-Leiste unterhalb des Textbereichs einblenden

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
de: Mit der <Return>-Taste können Sie Links folgen.
    (Wenn deaktiviert, benutzen Sie <Alt><Return>)

note: option in preferences dialog
en: Preview link destination in overlay
de: Vorschau des Link-Ziels in der Einblendung

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
de: Auch bei schreibgeschützten Seiten Schreibmarke anzeigen

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
de: 'KamelSchreibWeise' automatisch verlinken

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn wiki page names into links
de: Seitennamen automatisch in Verknüpfungen umwandeln

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn identifiers starting with "#" into links
de: Hashtags automatisch in Verknüpfungen umwandeln

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn interwiki names into links
de: Inter-Wiki-Namen automatisch in Verknüpfungen umwandeln

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
de: Dateien automatisch verlinken

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
de: Das aktuelle Wort automatisch auswählen, wenn Sie die Formatierung ändern

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
de: <Backspace (Zurück)>-Taste verringert den Einzug
    (Alternativ <Hochstell><Backspace>)

note: option in preferences dialog
en: Repeated clicking a checkbox cycles through the checkbox states
de: Wiederholtes Anklicken eines Ankreuzfeldes wechselt durch die verschiedenen Zustände

note: option in preferences dialog
en: (Un-)indenting a list item also changes any sub-items
de: Das Ein-/Ausrücken von Punkten einer Liste ändert auch dessen Unterpunkte

note: option in preferences dialog
en: Checking a checkbox also changes any sub-items
de: Das Abhaken eines Ankreuzfeldes ändert auch dessen Unterpunkte

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
de: Gleichzeitig Wiki Markups re-formatieren

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
de: Standardformat für das Kopieren von Text in die Zwischenablage

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
de: Speicherort für Vorlagen von Dateianhängen

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
de: Seite %s konnte nicht gespeichert werden

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
de: Sie können an dieser Stelle eine Kopie dieser Seite speichern oder 
    die Änderungen verwerfen. Wenn Sie eine Kopie speichern, werden 
    die Änderungen auch verworfen, Sie können Sie aber später aus der 
    Kopie wieder herstellen.

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
de: Änderungen _verwerfen

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
de: _Kopie speichern

note: Menu item
en: Heading _1
de: Überschrift _1

note: Menu item
en: Heading _2
de: Überschrift _2

note: Menu item
en: Heading _3
de: Überschrift _3

note: Menu item
en: Heading _4
de: Überschrift _4

note: Menu item
en: Heading _5
de: Überschrift _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
de: _Fett

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
de: Kursiv

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
de: Marker

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
de: _Durchgestrichen

note: Menu item
en: _Subscript
de: Tiefstellung

note: Menu item
en: _Superscript
de: Hochstellung

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
de: _Vorformatiert

note: menu item for formatting
en: Su_perscript
de: Hochstellung

note: menu item for formatting
en: Su_bscript
de: Tiefstellung

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
de: Kein Wiki definiert: %s

note: error when anchor location in page not found
en: Id "%s" not found on the current page
de: ID "%s" auf dieser Seite nicht gefunden

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
de: Kopieren _als...

note: menu item for context menu of editor
en: Paste As _Verbatim
de: _Wörtlich einfügen

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
de: Ausgewählten Text verschieben...

note: menu item to copy link to achor location in page | menu item
en: Copy _link to this location
de: _Verknüpfung an diese Stelle kopieren

note: Menu item
en: _Remove Link
de: Ve_rknüpfung entfernen

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
de: Eigenschaften bearbeiten

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
de: Verknüpfung _bearbeiten

note: context menu item
en: Copy _Link
de: _Verknüpfung kopieren

note: context menu item
en: Cut Lin_k
de: Verknüpfung ausschneiden

note: context menu item
en: Copy Email Address
de: E-Mail-Adresse kopieren

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
de: Ordner öffnen

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
de: Öffnen mit...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
de: In neuem _Fenster öffnen

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
de: Öffnen

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '<'
de: Als 'zurückgegeben' abhaken

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '>'
de: Als 'weitergeleitet' abhaken

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'X'
de: Als 'abgebrochen' abhaken

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'V'
de: Als 'erledigt' abhaken

note: popup menu menuitem | Menu item
en: Un-check Checkbox
de: Ankreuzfeld zurücksetzen

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
de: _Speichern

note: Menu item
en: _Reload
de: _Aktualisieren

note: Menu item
en: _Undo
de: _Rückgängig

note: Menu item
en: _Redo
de: _Wiederherstellen

note: Menu item
en: Cu_t
de: _Ausschneiden

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
de: _Kopieren

note: Menu item
en: _Paste
de: _Einfügen

note: Menu item
en: _Delete
de: _Löschen

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
de: Als 'erledigt' abhaken

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
de: Als 'nicht erledigt' abhaken

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '>'
de: Als 'verschoben' abhaken

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '<'
de: Als 'zurückgegeben' abhaken

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
de: Link oder Objekt _bearbeiten...

note: menu item to copy current line to clipboard
en: Copy Line
de: Zeile kopieren

note: menu item to cut current line to clipboard
en: Cut Line
de: Zeile ausschneiden

note: Menu item
en: Date and Time...
de: Datum und Uhrzeit...

note: Menu item for Insert menu
en: Horizontal _Line
de: Horizontale _Linie

note: Menu item
en: _Image...
de: _Bild...

note: Menu item
en: _Attachment...
de: Dateianhang...

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
de: Aufz_ählung

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
de: _Nummerierte Liste

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
de: Ankreu_zliste

note: Menu item,
en: _Remove List
de: Listen-Formatierung entfernen

note: Menu item
en: Text From _File...
de: Text aus _Datei...

note: Menu item
en: _Link...
de: _Verknüpfung...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
de: Keine Vorlagen installiert

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
de: Datei_vorlagen...

note: Menu item
en: _Clear Formatting
de: _Formatierungen löschen

note: Menu item
en: _Remove Heading
de: Überschrift-Formatierung entfernen

note: Menu item
en: _Find...
de: _Suchen...

note: Menu item
en: Find Ne_xt
de: _Weitersuchen

note: Menu item
en: Find Pre_vious
de: _Rückwärts suchen

note: Menu item
en: _Replace...
de: _Ersetzen...

note: Menu item
en: Word Count...
de: Textzähler...

note: Menu item
en: _Zoom In
de: Ver_größern

note: Menu item
en: Zoom _Out
de: Ver_kleinern

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
de: _Standardgröße

note: tooltip for button in anchor popover
en: Copy link to clipboard
de: Verknüpfung in Zwischenablage kopieren

note: tooltip label for image with href
en: Link
de: Verknüpfung

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
de: Erscheinungsbild

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
de: Bearbeiten

note: warning message, %s is the current locale - e.g. "NL_nl"
en: Your system encoding is set to %s, if you want support for special characters
    or see errors due to encoding, please ensure to configure your system to use "UTF-8"
de: Die Textkodierung des Betriebssystems ist auf %s eingestellt. Sollte es Fehlermeldungen
    oder fehlerhafte Zeichendarstellungen geben, stellen Sie die Textkodierung bitte auf "UTF-8" um

note: Dialog title
en: Preferences
de: Einstellungen

note: Heading in preferences dialog
en: Key bindings
de: Tastenkürzel

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
de: Erweiterungen

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
de: Anwendungen

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
de: Eigene Schriftart benutzen

note: Button in plugin tab
en: _More
de: _Anleitung

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
de: K_onfigurieren

note: Button in plugin tab
en: _Properties
de: Eigenschaften

note: button label
en: Open plugins folder
de: Öffne Erweiterungen-Ordner

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
de: Erweiterungen aus dem Internet beziehen

note: help text when plugin cannot be activated
en: This plugin cannot be enabled due to missing dependencies.
    Please see the dependencies section below for details.
de: Diese Erweiterung kann wegen fehlender Abhängigkeiten nicht aktiviert werden.
    Beachten Sie die untenstehenden Details.

note: help text when plugin cannot be loaded due to bug / issue
en: There was a problem loading this plugin
de: Beim Laden dieser Erweiterung ist ein Problem aufgetreten

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
de: Abhängigkeiten

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
de: Keine.

note: dependency is OK
en: OK
de: Ok

note: dependency failed
en: Failed
de: Nicht erfüllt

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
de: Autor

note: Column in plugin tab
en: Enabled
de: Aktiviert

note: Column in plugin tab
en: Plugin
de: Erweiterung

note: Dialog title
en: Configure Plugin
de: Erweiterung einrichten

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
de: Einstellungen für Erweiterung %s

note: info text in the preferences dialog
en: This plugin also has properties,
    see the notebook properties dialog
de: Weitere Einstellungen finden sich in den Notizbuch-Einstellungen!

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
de: Programm für Textbearbeitung festlegen

note: button in preferences dialog to change default browser
en: Set default browser
de: Vorgabe-Browser festlegen

note: help text in preferences dialog for modifying keybindings
en: Key bindings can be changed by clicking on a field with a key combination
    in the list and then press the new key binding.
    To disable a keybinding, select it in the list and use <tt>&lt;Backspace&gt;</tt>.
de: Zum Ändern eines Tastaturkürzels, zunächst die entsprechende Aktion in der Liste wählen
    und dann die gewünschte Tastenkombination drücken.
    Zum Löschen eines Tastaturkürzels, die entsprechende Zeile wählen und dann <tt>&lt;Löschtaste&gt;</tt> drücken.

note: Column header for keybinding list
en: Action
de: Aktion

note: Column header for keybinding list
en: Key Binding
de: _Tastaturkürzel

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
de: Interwiki Schlüsselwort

note: label for properties dialog
en: Home Page
de: Startseite

note: label for properties dialog
en: Document Root
de: Wurzelverzeichnis

note: label for properties dialog
en: Prefer short names for page links
de: Kurz-Namen für Seitenverknüpfungen bevorzugen

note: label for properties dialog
en: Do not use system trash for this notebook
de: Für dieses Notizbuch nicht den System-Papierkorb verwenden

note: Dialog title
en: Properties
de: Eigenschaften

note: Dialog title
en: Recent Changes
de: Letzte Änderungen

note: label for modified time
en: Today
de: Heute

note: label for modified time
en: Yesterday
de: Gestern

note: Column header
en: Last Modified
de: Zuletzt geändert

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
de: Für die fortgeschrittene Suche können die logischen Verknüpfungen AND, OR und NOT verwendet werden. Mehr Informationen dazu finden Sie in der Hilfe.

note: Dialog title
en: Search
de: Suche

note: Button label
en: _Find
de: _Finden

note: checkbox option in search dialog
en: _Limit search to the current page and sub-pages
de: Suche auf die aktuelle Seite und Unterseite(n) einschränken

note: placeholder label when search has started
en: Searching ...
de: Suche...

note: placeholder label when search has no results
en: No results
de: Keine Treffer

note: Column header search dialog
en: Score
de: Bewertung

note: Window title
en: Web Server
de: Webserver

note: Status in web server gui
en: Server not started
de: Server wurde nicht gestartet

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
de: Öffentlichen Zugriff erlauben

note: checkbox in dialog for starting webserver
en: Require authentication
de: Anmeldung erforderlich

note: Field in web server gui
en: Username
de: Benutzer

note: Field in web server gui
en: Password
de: Passwort

note: Status in web server gui
en: Server started
de: Server gestartet

note: Status in web server gui
en: Server stopped
de: Server gestoppt

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
de: Vorlagen

note: button label
en: Browse
de: Durchblättern

note: Dialog title
en: Copy Template
de: Kopiere Vorlage

note: Menu item
en: _New Page...
de: _Neue Seite...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
de: Neue Unter_seite...

note: Menu item
en: _New Page Here...
de: _Neue Seite an dieser Stelle...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
de: Ein weiteres Notizbuch _öffnen...

note: Menu item
en: _Import Page...
de: Seite _importieren...

note: Menu item
en: Save A _Copy...
de: Eine _Kopie speichern...

note: Menu item
en: E_xport...
de: E_xportieren...

note: Menu item
en: _Send To...
de: _Versenden...

note: Menu item
en: _Rename or Move Page...
de: Seite umbenennen/verschieben...

note: Menu item
en: _Delete Page
de: Seite _löschen

note: question in "delete page" action
en: Trash failed, do you want to permanently delete instead ?
de: Bewegen in den Papierkorb ist fehlgeschlagen, stattdessen endgültig löschen?

note: Menu item
en: Proper_ties
de: _Notizbuch-Eigenschaften

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
de: _Beenden

note: Menu item
en: Copy _Location
de: Seiten_pfad kopieren

note: Menu item
en: _Templates
de: _Vorlagen...

note: Menu item
en: Pr_eferences
de: _Einstellungen...

note: Menu item
en: _Search...
de: Notizbuch durchsuchen...

note: Menu item for search a sub-set of the notebook
en: Search this section
de: Suche in diesem Abschnitt

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
de: Suche nach _Rückverweisen...

note: Menu item
en: Recent Changes...
de: Letzte Änderungen...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
de: _Anhangverzeichnis öffnen

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
de: Diese Seite hat kein Verzeichnis für Anhänge

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
de: _Notizbuchverzeichnis öffnen

note: Menu item
en: Open _Document Root
de: _Dokumentverzeichnis öffnen

note: Error message
en: No document root defined for this notebook
de: Für dieses Notizbuch ist kein Wurzelverzeichnis definiert

note: Menu item
en: Edit _Source
de: _Quelltext bearbeiten

note: Menu item
en: Start _Web Server
de: _Webserver starten...

note: menu item
en: View Debug Log
de: Diagnose-Protokoll anzeigen

note: Menu item
en: Check and Update Index
de: Index prüfen & aktualisieren

note: Menu item
en: Custom _Tools
de: Benu_tzerdefinierte Werkzeuge...

note: Menu item
en: _Contents
de: _Inhalt

note: Menu item
en: _Keybindings
de: _Tastenkürzel

note: Menu item
en: _Bugs
de: _Fehlermeldungen

note: Menu item
en: _About
de: _Über...

note: Dialog title
en: New Page in %s
de: Neue Seite in %s

note: Dialog title
en: New Page
de: Neue Seite

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
de: Bitte beachten Sie, dass der Link auf eine nicht
    existierende Seite automatisch eine neue, leere 
    Seite erzeugt.

note: Input label
en: Page Name
de: Seitenname

note: Choice label
en: Page Template
de: Seiten Vorlage

note: Dialog title
en: Import Page
de: Seite importieren

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
de: Textdateien

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
de: Kopie speichern

note: Dialog title
en: Rename or Move Page
de: Seite umbenennen/verschieben

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
de: Seite "%s" umbenennen

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
de[0]: %i Link auf diese Seite werden angepasst
de[1]: %i Links auf diese Seite werden angepasst

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
de: Seitentitel wird angepasst

note: label for progress dialog
en: Updating Links
de: Anpassen der Verknüpfungen

note: label in DeletePageDialog
en: Remove links to %s
de: Entferne Verknüpfungen auf %s

note: Dialog title
en: Trash Page
de: Seite löschen

note: Heading in 'trash page' dialog - %s is the page name
en: Move page "%s" to trash?
de: Seite "%s" in Papierkorb verschieben?

note: Text in 'trash page' dialog - %s is the page name
en: Page "%s" and all of it's sub-pages and
    attachments will be moved to your system's trash.
    
    To undo later, go to your system's trashcan.
de: Seite "%s" wird inklusive aller Unterseiten
    und Anhänge in den Papierkorb des Systems verschoben.
    
    Zum Rückgängig machen, Dokumente aus dem System-Papierkorb holen.

note: label in the TrashPage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be trashed | %i files will be trashed
de[0]: %i Datei wird gelöscht
de[1]: %i Dateien werden gelöscht

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
de: Links entfernen

note: Dialog title
en: Delete Page
de: Seite löschen

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
de: Seite "%s" löschen?

note: Text in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Page "%s" and all of it's sub-pages and
    attachments will be deleted.
    
    This deletion is permanent and cannot be un-done.
de: Seite "%s" wird inkl. alle Unterseiten 
    und Anhänge werden gelöscht.
    
    Diese Löschung kann nicht rückgängig gemacht werden.

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
de[0]: %i Datei wird gelöscht
de[1]: %i Dateien werden gelöscht

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
de: Ein Desktop Wiki

note: dialog title
en: Select File
de: Datei auswählen

note: menu item in context menu
en: Expand _All
de: Alle _aufklappen

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
de: Alle zu_klappen

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
de: Leeren

note: dialog title
en: Select Folder
de: Verzeichnis auswählen

note: dialog title
en: Select Image
de: Bild auswählen

note: default text for empty page section selection
en: <Top>
de: <Oben>

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
de: Linker Fensterbereich

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
de: Rechter Fensterbereich

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
de: Unterer Fensterbereich

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
de: Oberer Fensterbereich

note: position of widget in window
en: Top
de: Oben

note: position of widget in window
en: Bottom
de: Unten

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
de: Linksbündig

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
de: Rechtsbündig

note: label for menu item which opens preferences dialog
en: Preferences...
de: Einstellungen...

note: Menu item
en: _All Panes
de: _Alle Fensterbereiche

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
de: Wenn Sie diesen Fehler melden wollen, senden Sie bitte die Meldungen aus der folgenden Textbox mit.

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
de: Alle Dateien

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
de: Bilder

note: lable in progressbar giving number of items and total
en: {count} of {total}
de: {count} von {total}

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
de: Protokolldatei

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
de: Konnte für dieses Notizbuch keine Datei bzw. kein Verzeichnis finden

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
de: Bitte ein Notizbuch angeben

note: error message
en: Could not find notebook: %s
de: Konnte Notizbuch %s nicht finden

note: error in export command
en: Output location needed for export
de: Für den Export wird ein Ausgabeziel benötigt

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
de: Ausgabeverzeichnis existiert und ist nicht leer, Export kann mit "--overwrite" erzwungen werden

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
de: Ausgabedatei existiert, Export kann mit "--overwrite" erzwungen werden

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
de: Export von MHTML benötigt Ausgabedatei

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
de: Export des gesamten Notizbuchs benötigt Ausgabeverzeichnis

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file name, please try using a name with less
    than 255 characters
de: Die Datei kann nicht geschrieben werden. Vermutlich ist der
    Dateiname zu lang. Beschränken Sie den Namen
    auf max. 255 Zeichen

note: error message for filesystem limitations
en: File name too long: %s
de: Dateiname zu lang: %s

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file path, please try using a folder structure resulting in less
    than 4096 characters
de: Die Datei kann nicht geschrieben werden. Vermutlich ist der
    Dateipfad zu lang. Beschränken Sie die Länge der Ordnerstruktur
    auf max. 4096 Zeichen

note: error message for filesystem limitations
en: File path too long: %s
de: Dateipfad zu lang: %s

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
de: Index wird aktualisiert

note: message for PageNotFoundError
en: No such page: %s
de: Keine solche Seite: %s

note: message for PageNotAllowedError
en: Page not allowed: %s
de: Seite nicht erlaubt: %s

note: description for PageNotAllowedError
en: This page name cannot be used due to technical limitations of the storage
de: Dieser Seitenname kann aufgrund technischer Beschränkungen des Speichers nicht verwendet werden

note: message for PageNotAvailableError
en: Page not available: %s
de: Seite nicht verfügbar: %s

note: description for PageNotAvailableError
en: This page name cannot be used due to a conflicting file in the storage
de: Dieser Seitenname kann aufgrund eines Namenskonflikts im Speicher nicht verwendet werden

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
de: Seite existiert bereits: %s

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
de: Seite %s kann nicht geändert werden

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
de: <Unbekannt>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
de: Fehler in %(file)s in der Zeile %(line)i nahe bei "%(snippet)s"

note: plugin name
en: Arithmetic
de: Arithmetisch

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
de: Mit dieser Erweiterung können arithmetische Berechnungen in Zim eingebettet werden.
    Es basiert auf dem Modul 'arithmetic' (http://pp.com.mx/python/arithmetic).

note: plugin preference
en: Output precision
de: Ausgabe-Genauigkeit

note: menu item
en: _Arithmetic
de: _Arithmetik

note: text in confirmation dialog on deleting a file
en: Are you sure you want to delete the file '%s'?
de: Datei '%s' wirklich löschen?

note: menu item to delete file
en: _Delete...
de: _Löschen...

note: menu item to rename file
en: _Rename...
de: Umbenennen...

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
de: Unbekannt

note: label for file type
en: Type
de: Dateityp

note: label for file size
en: Size
de: Größe

note: label for file modification date
en: Modified
de: Geändert

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
de: Hierher _verschieben

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
de: Hierher _kopieren

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
de: Abbrechen

note: dialog title
en: Rename file
de: Datei umbenennen

note: Error message
en: File name should not be blank.
de: Der Dateiname darf nicht leer sein.

note: Error message
en: A file with that name already exists.
de: Eine Datei mit diesem Namen existiert bereits.

note: Error message
en: File name should not contain path declaration.
de: Der Dateiname darf keine Pfad-Angaben enthalten.

note: plugin name
en: Attachment Browser
de: Anhangs-Verzeichnis

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
de: Diese Erweiterung erstellt ein Verzeichnis der Anhänge der aktuellen Seite in Form einer Symbolansicht unterhalb der aktuellen Seite.

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
de: Position im Fenster

note: option for plugin preferences
en: Use thumbnails
de: Vorschaubild verwenden

note: option for plugin preferences
en: Support thumbnails for SVG
de: Vorschaubilder für SVG unterstützen

note: label for attachment browser pane
en: Atta_chments
de: Dateianhänge

note: placeholder label for sidepane
en: No attachments
de: Keine Anhänge

note: Label for the statusbar, %i is the number of attachments for the current page
en: %i Atta_chment | %i Atta_chments
de[0]: %i Anhang
de[1]: %i Anhänge

note: plugin name
en: BackLinks Pane
de: Fensterbereich für Rückverweise

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
de: Diese Erweiterung ergänzt Zim um einen Fensterbereich, der eine Liste von Seiten anzeigt, die auf die aktuelle Seite verweisen.
    
    Diese Erweiterung gehört zum Lieferumfang von Zim.

note: option for plugin preferences
en: Show BackLink count in title
de: Anzahl der Rückverweise im Titel anzeigen

note: option for plugin preferences
en: Show full Page Names
de: Vollständige Seitennamen anzeigen

note: widget label
en: BackLinks
de: Rückverweise

note: placeholder label in sidepane
en: No backlinks
de: Keine Rückverweise

note: Label for the statusbar, %i is the number of BackLinks to the current page
en: %i _BackLink | %i _BackLinks
de[0]: %i Rückverweis
de[1]: %i Rückverweise

note: context menu for inserted objects
en: _Edit...
de: _Bearbeiten...

note: dialog title, %s is the object name like "Equation"
en: Edit %s
de: %s bearbeiten

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
de: _Vorschau

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
de: Beim Erstellen der Grafik trat ein Fehler auf.
    Möchten Sie den Quelltext trotzdem speichern?

note: plugin name
en: BookmarksBar
de: Lesezeichenleiste

note: plugin description
en: 		This plugin provides bar for bookmarks.
de: 		Diese Erweiterung stellt eine Lesezeichenleiste zur Verfügung.

note: plugin preference
en: Maximum number of bookmarks
de: Maximale Anzahl an Lesezeichen

note: preferences option
en: Save bookmarks
de: Lesezeichen speichern

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
de: Neue Lesezeichen am Anfang der Leiste einfügen

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
de: Lesezeichen hinzufügen

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
de: Lesezeichen

note: button label
en: Add bookmark/Show settings
de: Lesezeichen hinzufügen/Einstellungen anzeigen

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
de: Sollen alle Lesezeichen gelöscht werden?

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
de: Vollständigen Seitennamen anzeigen

note: button label
en: Set New Name
de: Neuen Namen vergeben

note: button label
en: Back to Original Name
de: Ursprünglichen Namen verwenden

note: menu item
en: Remove
de: Entfernen

note: menu item
en: Remove All
de: Alle entfernen

note: menu item
en: Copy
de: Kopieren

note: menu item
en: Paste
de: Einfügen

note: menu item
en: Open in New Window
de: In neuem Fenster öffnen

note: menu item
en: Set to Current Page
de: Auf aktuelle Seite einstellen

note: plugin name
en: Command Palette
de: Befehlspalette

note: plugin description
en: This plugin opens a search dialog to allow quickly executing menu entries. The search dialog can be opened by pressing the keyboard shortcut Ctrl+Shift+P which can be customized via Zim's key bindings preferences.
de: Diese Erweiterung öffnet einen Suchdialog für den Schnellzugriff auf Menübefehle. Die Tastenkombination hierfür ist Strg-Umschalt-P und kann in den Tastenkürzel-Einstellungen angepasst werden.

note: plugin name
en: Insert Diagram
de: Diagramm einfügen

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
de: Diese Erweiterung erlaubt das Erstellen von Diagrammen in Zim mit Hilfe von GraphViz.
    
    Diese Erweiterung gehört zum Lieferumfang von Zim.

note: plugin preference
en: Generate diagrams in SVG format
de: Diagramme im SVG-Format erstellen

note: Plugin preference for diagram editor
en: Default text
de: Standardtext

note: menu item
en: Diagram
de: Diagramm

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
de: Ablenkungsfreier Bearbeitungsmodus

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
de: Diese Erweiterung ergänzt Zim um einen ablenkungsfreien Textbearbeitungsmodus.

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
de: Menüleiste im Vollbildmodus verstecken

note: plugin preference
en: Maximum page width
de: Maximale Seitenbreite

note: plugin preference | preference option for sourceview plugin
en: Border width
de: Rahmenbreite

note: plugin preference
en: Text background color
de: Farbe des Texthintergrunds

note: plugin preference
en: Text foreground color
de: Textfarbe

note: plugin name
en: Insert Ditaa
de: Ditaa einfügen

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
de: Diese Erweiterung ermöglicht es, Ditaa-basierte Diagramme in Zim einzufügen.
    
    Diese Erweiterung gehört zum Lieferumfang von Zim.

note: menu item
en: Ascii graph (Ditaa)
de: Ascii-Diagramm (Ditaa)

note: plugin name
en: Insert Equation
de: Formel einfügen

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
de: Diese Erweiterung stellt einen LaTeX-basierten Gleichungs-Editor zur Verfügung.
    
    Diese Erweiterung gehört zum Lieferumfang von Zim.

note: plugin preference
en: Use font color for dark theme
de: Schriftfarbe für das dunkle Thema verwenden

note: plugin preference
en: Font size
de: Schriftgröße

note: plugin preference
en: Equation image DPI
de: Auflösung (dpi)

note: menu item
en: Equation
de: Formel

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
de: Füge Gnuplot ein

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
de: Diese Erweiterung ergänzt Zim um einen Funktionenplotter auf der Basis von Gnuplot.

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
de: GNU R Diagramm einfügen

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
de: Diese Erweiterung stellt einen Editor für GNU R Diagramme in Zim bereit.

note: plugin name
en: Indexed Full-Text Search
de: Indizierte Volltextsuche

note: plugin description
en: This plugin provides full-text indexing of
    page contents for fast full-text search,
    based on the FTS5 virtual table module of
    sqlite.
de: Diese Erweiterung ermöglicht die Volltext-Indizierung
    der Seiteninhalte für eine schnelle Volltext-Suche
    (basierend auf dem FTS5 Virtual Table Modul
    von SQLite).

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
de: Der Text-Taschenrechner konnte den Ausdruck an der Cursor-Position nicht berechnen.

note: plugin name
en: Inline Calculator
de: Taschenrechner

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
de: Diese Erweiterung ermöglicht die schnelle Berechnung einfacher mathematischer Ausdrücke direkt im Text.
    
    Diese Erweiterung gehört zum Lieferumfang von Zim.

note: error message
en: Could not parse expression
de: Konnte Ausdruck nicht auswerten

note: menu item
en: Evaluate _Math
de: _Mathematischen Ausdruck auswerten

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
de: Symbol einfügen

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
de: Diese Erweiterung ergänzt das Einfügen-Menü um den 'Symbol einfügen'-Dialog.
    Damit wird die Eingabe typografischer Sonderzeichen erleichtert. Die Liste verfügbarer Sonderzeichen kann an die eigenen Bedürfnisse angepasst werden.
    
    Diese Erweiterung gehört zum Lieferumfang von Zim.

note: plugin name
en: Journal
de: Tagebuch

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
de: Diese Erweiterung erstellt auf der obersten Ebene des Notizbuchs einen Journal-Abschnitt für Tagebuch-Einträge (untergliedert in Monat, Woche, Tag). Zusätzlich wird ein Kalender-Fensterbereich erzeugt, um schnell auf die Tagebuch-Einträge eines bestimmten Datums zugreifen zu können.

note: option value
en: Day
de: Tag

note: option value
en: Week
de: Woche

note: option value
en: Month
de: Monat

note: option value
en: Year
de: Jahr

note: preferences option
en: Hide Journal pane if empty
de: Tagebuch-Leiste ausblenden, wenn leer

note: input label
en: Section
de: Abschnitt

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
de: Verwende jeweils eine Seite

note: menu item
en: To_day
de: _Heute

note: side pane title
en: _Journal
de: Tagebuch

note: strftime format for current date label
en: %A %d %B %Y
de: %A, %d. %B %Y

note: plugin name
en: Line Sorter
de: Alphabetische Sortierung

note: plugin description
en: This plugin sorts selected lines in alphabetical order.
    If the list is already sorted the order will be reversed
    (A-Z to Z-A). Additional features: move text lines up or down,
    duplicate or remove lines of text.
de: Diese Erweiterung sortiert markierte Zeilen in alphabetischer Reihenfolge. Wiederholtes Sortieren ändert die Sortierreihenfolge zwischen auf- und absteigend. Ausserdem können Zeilen hoch und runter bewegt, dupliziert und gelöscht werden.

note: Error message for linesorter plugin
en: Please select more than one line of text
de: Bitte wählen Sie mehr als eine Textzeile aus

note: menu item
en: _Sort lines
de: _Zeilen sortieren

note: Menu item
en: _Move Line Up
de: Zeile nach oben

note: Menu item
en: _Move Line Down
de: Zeile nach unten

note: Menu item
en: _Duplicate Line
de: Zeile duplizieren

note: Menu item
en: _Remove Line
de: Zeile löschen

note: plugin name | menu item
en: Link Map
de: Verweis-Struktur...

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
de: Diese Erweiterung stellt in einem eigenen Fenster die Verknüpfungs-Struktur des Notizbuchs grafisch dar. Die Darstellung fungiert als eine Art "Mind Map".
    
    Diese Erweiterung gehört zum Lieferumfang von Zim.

note: preferences option
en: Show linkmap button in headerbar
de: Verweis-Struktur-Taste in der Kopfleiste anzeigen

note: preferences option
en: Autozoom to fit map
de: Karte automatisch einpassen

note: preferences option
en: Follow main window
de: Hauptfenster folgen

note: preferences option
en: Always open links in new windows
de: Verweise immer in einem neuem Fenster öffnen

note: plugin name
en: Insert Mermaid Diagram
de: Mermaid-Diagramm einfügen

note: plugin description
en: This plugin provides a Mermaid diagram editor for zim.
    It allows easy editing of Mermaid diagrams.
de: Diese Erweiterung stellt einen Editor zur einfachen
    Bearbeitung von Mermaid-Diagramm in Zim zur Verfügung.

note: menu item
en: Mermaid Diagram
de: Mermaid-Diagramm

note: plugin name
en: macOS Menubar
de: macOS Menüleiste

note: plugin description
en: This plugin provides a macOS menubar for zim.
de: Diese Erweiterung stellt eine macOS Menüleiste für Zim zur Verfügung.

note: plugin name
en: Page Index
de: Seitenverzeichnis

note: plugin description
en: This plugin adds the page index pane to the main window.
de: Diese Erweiterung fügt dem Hauptfenster ein Seitenverzeichnis hinzu.

note: preferences option
en: Use drag&drop to move pages in the notebook
de: Seiten mittels "Ziehen und Loslassen" im Notizbuch bewegen

note: preferences option
en: Automatically expand sections on open page
de: Beim Öffnen einer Seite automatisch die Unterseiten aufklappen

note: preferences option
en: Automatically collapse sections on close page
de: Beim Schliessen einer Seite automatisch die Unterseiten zuklappen

note: preferences option
en: Use horizontal scrollbar (may need restart)
de: Horizontalen Rollbalken verwenden (erfordert evtl. Neustart)

note: preferences option
en: Use tooltips
de: Einblend-Hilfe verwenden

note: menu item
en: Collapse Page Index
de: Seitenverzeichnis zuklappen

note: menu item
en: Reveal Current Page in Page Index
de: Aktuelle Seite im Seiten-Index anzeigen

note: tab label for side pane
en: Inde_x
de: Seiten

note: plugin name
en: Path Bar
de: Pfadleiste

note: plugin description
en: This plugin adds a "path bar" to the top of the window.
    This "path bar" can show the notebook path for the current page,
    recent visited pages or recent edited pages.
de: Diese Erweiterung fügt über dem Fenster eine "Pfad-Leiste" ein. Diese "Pfad-Leiste" zeigt je nach Einstellung die zuletzt besuchten oder geänderten Seiten an (oder beides), oder aber den internen Pfad der aktuellen Seite innerhalb des Notizbuchs.

note: Menu title
en: P_athbar
de: Pf_adleiste

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
de: _Nichts

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
de: _Zuletzt besuchte Seiten

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
de: Zuletzt _geänderte Seiten

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
de: _Verlauf

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
de: _Seiten Hierarchie

note: plugin name
en: Print to Browser
de: Druck in HTML-Datei

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
de: Diese Erweiterung stellt eine Umgehungslösung für die fehlende Druckfunktion in Zim bereit. Es exportiert die aktuelle Seite in eine HTML-Datei und öffnet diese im Browser. Von dort kann die Datei dann gedruckt werden.
    
    Diese Erweiterung gehört zum Lieferumfang von Zim.

note: menu item
en: _Print to Browser
de: _Seite im Browser öffnen

note: menu item
en: _Print
de: _Drucken

note: menu item
en: Print tasklist to browser
de: Aufgabenliste im Browser ausgeben

note: plugin name
en: Quick Note
de: Schnell-Notiz

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
de: Diese Erweiterung erlaubt es, per Menü oder Kommandozeile einfach Text oder den Inhalt einer Zwischenablage in ein Notizbuch einzufügen. Beachten Sie die Anleitung für weitere Informationen.
    
    Diese Erweiterung gehört zum Lieferumfang von Zim.

note: menu item
en: Quick Note...
de: Schnell-Notiz...

note: text entry field
en: Page section
de: Seiten-Abschnitt

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
de: Erstelle eine neue Seite für jede Notiz

note: text entry field
en: Title
de: Titel

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
de: Seite _Öffnen

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
de: Notiz verwerfen?

note: plugin name
en: Insert Score
de: Notensatz einfügen

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
de: Diese Erweiterung stellt einen Notensatz-Editor auf Basis von GNU Lilypond für Zim bereit.
    
    Diese Erweiterung gehört zum Lieferumfang von Zim.

note: plugin preference
en: Common include header
de: Stets als Kopf eingefügt

note: plugin preference
en: Common include footer
de: Stets als Fuß eingefügt

note: menu item
en: Musical Score
de: Partitur

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
de: Bildschirmfoto einfügen

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
de: Mit dieser Erweiterung kann ein Bildschirmfoto aufgenommen und in die aktive Seite eingesetzt werden.
    
    Diese Erweiterung gehört zum Lieferumfang von Zim.

note: plugin preference
en: Screenshot Command
de: Screenshot Befehl

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
de: _Bildschirmfoto...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
de: Ganzen Bildschirm aufnehmen

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
de: Fenster oder Bereich auswählen

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
de: Verzögerung

note: label behind timer
en: seconds
de: Sekunden

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
de: Ein Fehler trat bei der Bearbeitung von "%s" auf.

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
de: Sequenzdiagramm einfügen

note: plugin description
en: This plugin provides a sequence diagram editor for zim based on seqdiag.
    It allows easy editing of sequence diagrams.
de: Diese Erweiterung stellt einen auf 'seqdiag' basierenden Flußdiagramm-Editor für Zim zur Verfügung.

note: menu item
en: Sequence Diagram
de: Sequenzdiagramm

note: plugin name
en: Source View
de: Quellcode-Ansicht

note: plugin description
en: This plugin allows inserting 'Code Blocks' in the page. These will be
    shown as embedded widgets with syntax highlighting, line numbers etc.
de: Diese Erweiterung ermöglicht das Einfügen von "Code-Blöcken" inklusive Zeilenzähler und Syntax-Hervorhebung für zahlreiche Programmiersprachen.

note: option value
en: Never wrap lines
de: Zeilen niemals umbrechen

note: option value
en: Try wrap at word boundaries or character
de: Möglichst am Wortende umbrechen

note: option value
en: Always wrap at character
de: Exakt nach Anzahl Zeichen umbrechen

note: option value
en: Always wrap at word boundaries
de: Nur an Wortgrenzen umbrechen

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
de: Auto-Einrückung

note: preference option for sourceview plugin
en: Smart Home key
de: Intelligente Home-Taste

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
de: Aktuelle Zeile hervorheben

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
de: Rechten Rand anzeigen

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
de: Position des rechten Randes

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
de: Tabulatorbreite

note: preference option for sourceview plugin
en: Text wrap mode
de: Textumbruch-Verhalten

note: preference option for sourceview plugin
en: Theme
de: Farbschema

note: menu item
en: Code Block
de: Code-Block

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
de: Zeilennummern anzeigen

note: dialog title
en: Insert Code Block
de: Code-Block einfügen

note: input checkbox
en: Display line numbers
de: Zeilenzähler anzeigen

note: plugin name
en: Spell Checker
de: Rechtschreibprüfung

note: plugin description
en: Adds spell checking support using 
    gtkspellchecker, Gspell, or gtkspell libraries.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
de: Diese Erweiterung stellt eine Rechtschreibprüfung
    auf der Basis von 'gtkspellchecker', 'Gspell' oder
    'gtkspell' zur Verfügung.
    
    Diese Erweiterung gehört zum Lieferumfang von Zim.

note: menu item
en: Check _spelling
de: Recht_schreibung überprüfen

note: error message
en: Could not load spell checking
de: Rechtschreibprüfung konnte nicht geladen werden

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
de: Dies könnte bedeuten, dass die richtigen Wörterbücher nicht installiert sind.

note: alignment option
en: Center
de: Zentriert

note: alignment option
en: Unspecified
de: Nicht angegeben

note: plugin name
en: Table Editor
de: Tabellenbearbeitung

note: plugin description
en: With this plugin you can embed a 'Table' into the wiki page. Tables will be shown as GTK TreeView widgets.
    Exporting them to various formats (i.e. HTML/LaTeX) completes the feature set.
de: Mit dieser Erweiterung können Tabellen in die Wiki-Seite eingebettet werden. Tabellen werden mittels 'GTK TreeView' angezeigt.
    Exportmöglichkeiten in verschiedene Formate (z.B. HTML/LaTeX) runden die Funktionalität ab.

note: option value
en: with lines
de: mit Linien

note: option value
en: no grid lines
de: keine Gitternetzlinien

note: option value
en: horizontal lines
de: Horizontale Linien

note: option value
en: vertical lines
de: Senkrechte Linien

note: preference description
en: Show helper toolbar
de: Hilfe-Leiste anzeigen

note: preference description
en: Grid lines
de: Raster

note: menu item
en: Table
de: Tabelle

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
de: Zeile hinzufügen

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
de: Zeile entfernen

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
de: Zeile duplizieren

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row up
de: Zeile hochschieben

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row down
de: Zeile runterschieben

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
de: Spalten ändern

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
de: Hilfe öffnen

note: menu item
en: Delete row
de: Zeile löschen

note: menu item
en: Open cell content link
de: Zellen-Inhaltslink öffnen

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
de: Die Tabelle muss mindestens eine Zeile haben!
     Es wurde nichts gelöscht.

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
de: Bitte erst eine Zeile markieren, bevor die Taste gedrückt wird.

note: Dialog title
en: Insert Table
de: Tabelle einfügen

note: Dialog title
en: Edit Table
de: Tabelle bearbeiten

note: Description of "Table-Insert" Dialog
en: Managing table columns
de: Tabellen-Spalten verwalten

note: Initial data for column title in table
en: Column 1
de: Spalte 1

note: table header
en: Auto
    Wrap
de: Automatisch
    Umbrechen

note: table header
en: Align
de: Ausrichten

note: hoover tooltip
en: Add column
de: Spalte hinzufügen

note: hoover tooltip
en: Remove column
de: Spalte entfernen

note: hoover tooltip
en: Move column ahead
de: Spalte nach oben bewegen

note: hoover tooltip
en: Move column backward
de: Spalte nach unten bewegen

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
de: Eine Tabelle muss mindestens eine Spalte haben.

note: plugin name
en: Table of Contents
de: Inhaltsverzeichnis

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
de: Diese Erweiterung erzeugt – basierend auf den Überschriften – ein Inhaltsverzeichnis für die aktuelle Seite.
    
    Diese Erweiterung gehört zum Lieferumfang von Zim.

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
de: Zeige Inhalt als schwebendes Widget statt in der Seitenleiste

note: option for plugin preferences
en: Show the page title heading in the ToC
de: Seitentitel im Inhaltsverzeichnis anzeigen

note: option for plugin preferences
en: Include horizontal lines in the ToC
de: Trennlinien im Inhaltsverzeichnis anzeigen

note: option for plugin preferences
en: Set ToC fontsize
de: Schriftgröße

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
de: Herabstufen

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
de: Heraufstufen

note: widget label
en: T_oC
de: _Inhalt

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
de: Inhalt

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
de: Diese Erweiterung erzeugt ein Seitenverzeichnis, das mithilfe einer Tag-Wolke gefiltert werden kann.

note: title for sidepane tab
en: T_ags
de: _Tags

note: menu option
en: Show full page name
de: Vollständigen Seitennamen anzeigen

note: menu option
en: Sort pages by tags
de: Sortiere Seiten nach Tags

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
de: Alphabetisch sortieren

note: list with tasks
en: All Tasks
de: Alle Aufgaben

note: list with tasks
en: Active
de: Aktiv

note: list with tasks (GTD style category)
en: Inbox
de: Eingang

note: list with tasks (GTD style category)
en: Next Actions
de: Nächste Aktionen

note: list with tasks (GTD style category)
en: Projects
de: Projekte

note: list with tasks (GTD style category)
en: Waiting
de: Warte

note: placeholder label for sidepane
en: No tasks
de: Keine Aufgaben

note: tooltip
en: Show tasklist window
de: Aufgabenlisten-Fenster anzeigen

note: label for filtering/searching tasks
en: Filter tasks
de: Aufgaben-Filter

note: tab label for side pane
en: Tas_ks
de: Aufgaben

note: Window title for tasklist
en: Tasks
de: Aufgaben

note: number of tasks shown in tasklist window
en: %s shown
de: %s angezeigt

note: selection menu option
en: Show open tasks
de: Offene Aufgaben anzeigen

note: selection menu option
en: Show closed tasks
de: Abgeschlossene Aufgaben anzeigen

note: selection menu option
en: Show cancelled tasks
de: Stornierte Aufgaben anzeigen

note: selection menu option
en: Show migrated tasks
de: Verschobene Aufgaben anzeigen

note: selection menu option
en: Show trans-migrated tasks
de: Weggeschobene Aufgaben anzeigen

note: Header for list selection in tasklist window
en: Lists
de: Listen

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
de: Ohne Tags

note: header in selection drop down
en: Labels
de: Etiketten

note: Column header Task List dialog
en: Task
de: Aufgabe

note: Column header Task List dialog | due date for task
en: Due
de: Fällig am

note: Column header Task List dialog | start date for task
en: Start
de: Startzeit

note: plugin name | menu item
en: Task List
de: Aufgabenliste

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
de: Diese Erweiterung zeigt alle offenen Aufgaben des Notizbuchs. Offene Aufgaben sind entweder unangekreuzte Aufgabenkästchen oder Elemente, die mit Schlüsselworten wie 'FIXME' oder 'TODO' markiert wurden.
    
    Diese Erweiterung gehört zum Lieferumfang von Zim.

note: preferences option
en: Show tasklist button in headerbar
de: Aufgabenliste in der Kopfleiste anzeigen

note: preferences option - "GTD" means "Getting Things Done" methodology
en: Show "GTD-style" inbox & next actions lists
de: Zeige Eingang und Aufgabenlisten im "GTD-Stil"

note: preferences option
en: Show tasklist in sidepane
de: Aufgabenliste in Seitenleiste anzeigen

note: preferences option
en: Show due date in sidepane
de: Termin in der Seitenleiste anzeigen

note: preferences option
en: Show start date in sidepane
de: Start-Datum in der Seitenleiste anzeigen

note: preferences option
en: Show page column in the sidepane
de: Seiten-Spalte in Seitenleiste anzeigen

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
de: Alle Ankreuzfelder als Aufgaben interpretieren

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
de: Kennzeichnungen für Aufgaben

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "Waiting", "Planned"
en: Labels for "waiting" tasks
de: Etiketten für "wartende" Aufgaben

note: label for plugin preferences dialog - tags are e.g. "@waiting", "@planned"
en: Tags for "waiting" tasks
de: Tags für "wartende" Aufgaben

note: label for preference with multiple options
en: Use date from journal pages
de: Datum aus Journal-Seiten verwenden

note: choice for "Use date from journal pages"
en: do not use
de: Nicht benutzen

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as start date for tasks
de: als Startzeit für Aufgaben

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as due date for tasks
de: als Fälligkeitsdatum für Aufgaben

note: Notebook sections to search for tasks - default is the whole tree (empty string means everything)
en: Section(s) to index
de: Abschnitt(e) indizieren

note: Notebook sections to exclude when searching for tasks - default is none
en: Section(s) to ignore
de: Abschnitt(e) ignorieren

note: label for plugin preferences dialog
en: Show page names in selection pane
de: Seitennamen in der Auswahlleiste anzeigen

note: label for plugin preferences dialog
en: Don't count Saturday and Sunday as working days
de: Samstag und Sonntag nicht als Werktage zählen

note: toolbar style
en: Icons
de: Symbole

note: toolbar style
en: Icons & Text
de: Symbole & Text

note: toolbar style
en: Icons & Text horizontal
de: Symbole & Text nebeneinander

note: Toolbar size small
en: Small
de: Klein

note: Toolbar size large
en: Large
de: Groß

note: plugin name
en: Tool Bar
de: Werkzeugleiste

note: plugin description
en: This plugin allows to customize the toolbar in the main window.
de: Diese Erweiterung ermöglicht die Anpassung der Werkzeugleiste des Hauptfensters.

note: option for plugin preferences
en: Show toolbar
de: Werkzeugleiste anzeigen

note: option for plugin preferences
en: Include formatting tools in toolbar
de: Formatierungsbefehle in Werkzeugleiste anzeigen

note: option for plugin preferences
en: Toolbar style
de: Werkzeugleistenstil

note: option for plugin preferences
en: Toolbar size
de: Werkzeugleistengröße

note: plugin name
en: Tray Icon
de: Benachrichtigungsfeldsymbol

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
de: Diese Erweiterung fügt dem System-Infobereich ein Zim-Symbol hinzu, mit dem sich Funktionen und Notizbücher schnell aufrufen lassen.
    
    Für die Nutzung ist Gtk+ ab der Version 2.10 erforderlich.
    
    Diese Erweiterung gehört zum Lieferumfang von Zim.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
de: Klassisches Informations-Symbol,
    verwende nicht das Symbol im neuen Ubuntu Stil

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
de: _Schnell-Notiz...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
de: _Weitere...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
de: Notizbücher

note: tooltip for tray icon | short description of zim
en: Zim Desktop Wiki
de: Zim Desktop-Wiki

note: plugin name
en: Version Control
de: Versionskontrolle

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
de: Diese Erweiterung ergänzt eine Versionsverwaltung für das Notizbuch.
    
    Unterstützt werden die Versionsverwaltungen Bazaar (bzr), Mercurial (hg), Git (git) und Fossil (fossil).
    
    Diese Erweiterung gehört zum Lieferumfang von Zim.

note: Label for plugin preference
en: Autosave version when the notebook is closed
de: Version automatisch speichern, wenn das Notizbuch geschlossen wird

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
de: Automatisch speichern in regelmäßigen Abständen

note: Label for plugin preference
en: Autosave interval in minutes
de: Automatisches Speichern in Minuten

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
de: Automatisch gespeicherte Version

note: menu item
en: S_ave Version...
de: Eine V_ersion speichern...

note: menu item
en: _Versions...
de: _Versionen...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
de: Seit der letzten Sicherung wurde dieses Notizbuch nicht verändert.

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
de: Keine Änderung seit der letzten Sicherung

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
de: Versionskontrolle anschalten?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
de: Die Versionskontrolle ist für dieses Notizbuch nicht aktiviert.
    Wollen Sie sie aktivieren?

note: option to chose versioncontrol backend
en: Backend
de: Back-End

note: dialog title
en: Save Version
de: Version speichern

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
de: Bitte geben Sie eine Beschreibung für diese Fassung ein

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
de: Gespeicherte Version aus Zim

note: dialog title
en: Versions
de: Versionen

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
de: _Seite

note: Button label
en: View _Annotated
de: _Anmerkungen

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
de: Wählen Sie eine Version aus, um die Unterschiede zwischen der Version und 
    dem aktuellen Stand anzeigen zu lassen. Wenn Sie zwei Versionen auswählen, 
    werden die Unterschiede dieser Versionen angezeigt.

note: version details
en: Comment
de: Kommentar

note: Button label
en: _Restore Version
de: Version wiederherstellen

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
de: Unterschiede anzeigen

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
de: _Nebeneinander

note: dialog title
en: Annotated Page Source
de: Quelltext mit Anmerkungen

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
de: Aktuellen Stand mit gespeicherter Version überschreiben?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
de: Möchten Sie die Seite %(page)s
    mit der gespeicherten Version %(version)s überschreiben?
    
    Alle Änderungen seit dieser Version gehen verloren!

note: dialog title
en: Changes
de: Änderungen

note: Column header versions dialog
en: Rev
de: Revision

note: Option for Window Title template
en: Page Path - Notebook Name
de: Seitenpfad - Notizbuch-Name

note: Option for Window Title template
en: Notebook Name - Zim
de: Notizbuch-Name - Zim

note: Option for Window Title template
en: Page Name — Page Title — Zim
de: Seitenname — Seitentitel — Zim

note: Option for Window Title template
en: Notebook Name: Page Title (Page Source Path)
de: Notizbuch-Name: Seitentitel (Seitenquellpfad)

note: Option for Window Title template
en: Custom
de: Benutzerdefiniert

note: plugin name
en: Window Title Editor
de: Fenstertitel-Editor

note: plugin description
en: This plugin allows editing the window title.
    
    Press "Configure" below to choose a preset
    or to create a custom one.
de: Diese Erweiterung erlaubt das Bearbeiten
    des Fenster-Titels.
    
    Mit dem "Konfigurieren"-Knopf kann aus
    einer Vorschlagsliste ausgewählt,
    oder ein eigener Titel erstellt werden.

note: window title editor preference option
en: Title template
de: Titel-Vorlage

note: window title editor preference option
en: Template string for custom format
de: Vorlagetext für eigenes Format

note: window title in case of critical error
en: Plugin error - check debug log! - Zim
de: Fehler in Erweiterung - prüfe Protokoll! - Zim

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
de: Ereignisse mit Zeitgeist protokollieren

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
de: Zeichnet Ereignisse per Zeitgeist-Dämon auf.

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
de: Wiki-Seite: %s

en: Created
de: Angelegt

en: Prev
de: Vorherige

en: Index
de: Seiten

en: Next
de: Weiter

en: Backlinks:
de: Rückverweise:

en: Attachments:
de: Anhänge:
