zim - en to et translation catalogue (266 entries)

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
et: Vaikimisi

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
et: Tundub, et Sa leidsid programmivea.

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
et: Detailid

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
et: Loo uus kaust?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
et: Ei saa avada: %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
et: Muudan faili: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
et: Hetkel kasutatakse faili välise programmi poolt. Sa võid selle akna pärast tegevuse lõpetamist sulgeda

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
et: Nimi

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
et: Käsk

note: Dialog title
en: Custom Tools
et: Kohandatud tööriistad

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
et: Muuda kohandatud tööriista

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
et: Kirjeldus

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
et: Ikoon

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
et: Käsklus ei muuda andmeid

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
et: Näita tööriistaribal

note: dialog title
en: Export
et: Ekspordi

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
et: Märkmiku eksportimine

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
et: Kataloog on juba olemas ja sisaldab faile. Eksportimine antud kataloogi võib olemasolevad failid üle kirjutada. Oled kindel, et soovid jätkata?

note: message heading
en: File exists
et: Fail on olemas

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
et: Vali leheküljed, mida soovid eksportida

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
et: Terve _märkmik

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
et: Üksik _lehekülg

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
et: Lehekülg

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
et: Vali eksportimise formaat

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
et: Muu...

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
et: Vorming

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
et: Mall

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
et: Lingi dokumendi juurkaustas asuvad failid täisfailiteena

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
et: Vastenda dokumendi juurkaust URLiks

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
et: Vali väljundfail või -kaust

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
et: Väljundkaust

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
et: Indekslehekülg

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
et: Väljundfail

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
et: Kuva _logi

note: Menu title
en: _File
et: _Fail

note: Menu title | Button label
en: _Edit
et: _Redigeeri

note: Menu title | button label
en: _View
et: _Kuva

note: Menu title | Button label
en: _Insert
et: _Lisamine

note: Menu title | input label | Menu item
en: _Search
et: _Otsing

note: Menu title
en: For_mat
et: Vor_ming

note: Menu title
en: _Tools
et: _Tööriistad

note: Menu title
en: _Go
et: _Mine

note: Menu title | Button label
en: _Help
et: _Abi

note: Menu item
en: _Fullscreen
et: _Täisekraan

note: Menu item | Button label
en: _Close
et: _Sulge

note: page status for title bar
en: readonly
et: Ainult loetav

note: Menu item
en: _Jump To...
et: Liigu l_eheküljele...

note: Menu item | Button label
en: _Back
et: _Tagasi

note: Menu item | Button label
en: _Forward
et: _Edasi

note: Menu item
en: _Parent
et: _Ülemlehekülg

note: Menu item
en: _Child
et: Alamlehekülg

note: Menu item
en: _Home
et: _Kodu

note: Dialog title
en: Jump to
et: Liigu...

note: Label for page input
en: Jump to Page
et: Liigu leheküljele

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
et: Märkmik

note: dialog title
en: Open Notebook
et: Ava märkmik

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
et: Aktiivne märkmik

note: Dialog window title
en: Add Notebook
et: Lisa uus märkmik

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
et: Vali palun märkmikule pealkiri ja kataloog.

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
et: Kaust

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
et: Kuupäeva ja kellaaja lisamine

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
et: Kuupäev

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
et: Vii_ta kuupäevale

note: Dialog title
en: Insert Image
et: Lisa pilt

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
et: Manusta esmalt pilt

note: Dialog title
en: Attach File
et: Manusta fail

note: Dialog title
en: Edit Image
et: Muuda pilti

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
et: Asukoht

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
et: Viita...

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
et: Laius

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
et: Kõrgus

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
et: Suuruse l_ähtestamine

note: Dialog title
en: Insert Text From File
et: Lisa tekst failist

note: Dialog title
en: Edit Link
et: Muuda linki

note: Dialog title
en: Insert Link
et: Viite lisamine

note: Dialog button
en: _Link
et: _Viit

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
et: Tekst

note: Dialog title
en: Word Count
et: Sõnaarvestus

note: label in word count dialog
en: Paragraph
et: Lõik

note: label in word count dialog
en: Selection
et: Valik

note: label in word count dialog
en: Words
et: Sõnad

note: label in word count dialog
en: Lines
et: Read

note: label in word count dialog
en: Characters
et: Tähed

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
et: _Järgmine

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
et: _Eelmine

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
et: Erista _Suurtähti

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
et: Terve s_õna

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
et: _Regulaaravaldis

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
et: _Tõsta esile

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
et: Otsi

note: Dialog title
en: Find and Replace
et: Otsi ja asenda

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
et: Otsi mida

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
et: Asenda millega

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
et: _Asenda

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
et: Asenda _kõik

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
et: Kuva kursor ka kirjutuskaitsud lehekülgedel.

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
et: Teisenda faili asukohatee automaatselt viidaks.

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
et: Vormingu lisamisel märgista automaatselt käesolev sõna

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
et: Vorminda wiki märgistus jooksvalt ümber

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
et: Lehekülje %s salvestamine ebaõnnestus

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
et: _Unusta muudatused

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
et: Salvesta _koopia

note: Menu item
en: Heading _1
et: Pealkiri _1

note: Menu item
en: Heading _2
et: Pealkiri _2

note: Menu item
en: Heading _3
et: Pealkiri _3

note: Menu item
en: Heading _4
et: Pealkiri _4

note: Menu item
en: Heading _5
et: Pealkiri _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
et: _Tugev

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
et: _Rõhutatud

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
et: _Märgistatud

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
et: _Läbikriipsutatud

note: Menu item
en: _Subscript
et: Allindek_s

note: Menu item
en: _Superscript
et: _ülaindeks

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
et: _Sõnasõnaline

note: Menu item
en: _Remove Link
et: _Eemalda viide

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
et: _Redigeeri linki

note: context menu item
en: Copy _Link
et: Kopeeri _link

note: context menu item
en: Copy Email Address
et: Kopeeri e-posti aadress

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
et: Ava kaust

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
et: Ava kasutades...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
et: Ava uues _Aknas

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
et: _Ava

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
et: _Salvesta

note: Menu item
en: _Reload
et: La_e uuesti

note: Menu item
en: _Undo
et: Võta _tagasi

note: Menu item
en: _Redo
et: _Taasta

note: Menu item
en: Cu_t
et: _Lõika

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
et: _Kopeeri

note: Menu item
en: _Paste
et: _Kleebi

note: Menu item
en: _Delete
et: _Kustuta

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
et: Märgista valikkast 'V'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
et: Märgista valikkast 'X'

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
et: _Viite või objekti redigeerimine

note: Menu item
en: _Image...
et: _Pilt...

note: Menu item
en: Text From _File...
et: Tekst _failist...

note: Menu item
en: _Link...
et: _Viide...

note: Menu item
en: _Clear Formatting
et: _Puhasta vorming

note: Menu item
en: _Find...
et: _Otsi...

note: Menu item
en: Find Ne_xt
et: Otsi _järgmine

note: Menu item
en: Find Pre_vious
et: Otsi _eelmine

note: Menu item
en: _Replace...
et: _Asenda...

note: Menu item
en: Word Count...
et: Sõnaarvestus...

note: Dialog title
en: Preferences
et: Eelistused

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
et: Lisandmoodulid

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
et: Kasuta kohandatud fonti

note: Button in plugin tab
en: _More
et: V_eel

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
et: _Seadista

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
et: Sõltuvused

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
et: Sõltuvusi pole

note: dependency failed
en: Failed
et: Nurjus

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
et: Autor

note: Column in plugin tab
en: Enabled
et: Lubatud

note: Column in plugin tab
en: Plugin
et: Lisandmoodul

note: Dialog title
en: Configure Plugin
et: Seadista lisandmoodulit

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
et: Lisandmooduli %s suvandid

note: label for properties dialog
en: Home Page
et: Kodulehekülg

note: label for properties dialog
en: Document Root
et: Dokumendi juurkaust

note: Dialog title
en: Properties
et: Atribuudid

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
et: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. Vaata lähemalt abilehekülgedelt.

note: Dialog title
en: Search
et: Otsing

note: Column header search dialog
en: Score
et: Hinnang

note: Status in web server gui
en: Server not started
et: Server pole käivitunud.

note: Status in web server gui
en: Server started
et: Server on käivitunud

note: Status in web server gui
en: Server stopped
et: Server on peatatud

note: Menu item
en: _New Page...
et: _Uus Lehekülg...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
et: Uus A_lamlehekülg...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
et: A_va olemasolev märkmik...

note: Menu item
en: _Import Page...
et: _Impordi lehekülg...

note: Menu item
en: Save A _Copy...
et: Salvesta _koopia...

note: Menu item
en: E_xport...
et: _Ekspordi...

note: Menu item
en: _Send To...
et: _Saada...

note: Menu item
en: _Delete Page
et: _Kustuta lehekülg

note: Menu item
en: Proper_ties
et: A_tribuudid

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
et: _Lõpeta

note: Menu item
en: Pr_eferences
et: _Eelistused

note: Menu item
en: _Search...
et: _Otsing...

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
et: Otsi _tagasiviiteid...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
et: Ava _Manuste kaust

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
et: Sellel leheküljel pole manuste kausta

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
et: Ava _Märkmiku kaust

note: Menu item
en: Open _Document Root
et: Ava _Dokumendi juurkaust

note: Menu item
en: Edit _Source
et: Muuda lähtekoodi

note: Menu item
en: Start _Web Server
et: Käivita _veebiserver

note: Menu item
en: Custom _Tools
et: Kohandatud _Tööriistad

note: Menu item
en: _Contents
et: _Sisu

note: Menu item
en: _FAQ
et: _KKK

note: Menu item
en: _Keybindings
et: Klahviseosed

note: Menu item
en: _Bugs
et: _Veateated

note: Menu item
en: _About
et: _Teave

note: Dialog title
en: New Page
et: Uus Lehekülg

note: Input label
en: Page Name
et: Lehekülje nimi

note: Dialog title
en: Import Page
et: Impordi lehekülg

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
et: Tekstifailid

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
et: Salvesta koopia

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
et[0]: Värskenda %i lehekülg, viidates sellele leheküljele
et[1]: Värskenda %i lehekülge, viidates sellele leheküljele

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
et: Uuenda lehekülje päist

note: label for progress dialog
en: Updating Links
et: Värskendan viiteid

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
et: Eemaldan viiteid

note: Dialog title
en: Delete Page
et: Kustuta lehekülg

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
et: Töölaua wiki

note: dialog title
en: Select File
et: Vali fail

note: dialog title
en: Select Folder
et: Vali kaust

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
et: Kõik failid

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
et: Pildid

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
et: Logifail

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
et: Selle märkmiku faili või kausta ei leitud

note: error message
en: Could not find notebook: %s
et: Ei leitud märkmiku: %s

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
et: Registrite uuendamine

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
et: Lehekülje %s muutmine ebaõnnestus.

note: plugin name
en: Attachment Browser
et: Manusesirvija

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
et: _Eelvaade

note: plugin name
en: Insert Diagram
et: Lisa Diagramm

note: plugin name
en: Insert Equation
et: Lisa valem

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
et: Lisa GNU R diagramm

note: plugin name
en: Inline Calculator
et: Tekstisisene kalkulaator

note: error message
en: Could not parse expression
et: Avaldise sõelumine nurjus

note: menu item
en: Evaluate _Math
et: Hinda _Avaldist

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
et: Lisa sümbol

note: menu item
en: Sy_mbol...
et: Sü_mbol...

note: menu item
en: To_day
et: Tänase _päeva leheküljele

note: plugin name | menu item
en: Link Map
et: Viidaloend

note: Menu title
en: P_athbar
et: F_ailitee riba

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
et: _Puudub

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
et: _Hiljutised leheküljed

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
et: _Ajalugu

note: plugin name
en: Print to Browser
et: Trüki veebilehitseja kaudu

note: menu item
en: _Print to Browser
et: _Trüki veebilehitseja abil

note: plugin name
en: Quick Note
et: Kiire märge

note: menu item
en: Quick Note...
et: Kiire märge...

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
et: Lisa iga märkme jaoks eraldi leht

note: text entry field
en: Title
et: Pealkiri

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
et: Lisa ekraanitõmmis

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
et: _Ekraanitõmmis

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
et: Kaasa terve ekraan.

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
et: Vali aken või piirkond

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
et: Viivitus

note: label behind timer
en: seconds
et: sekundid

note: plugin name
en: Spell Checker
et: Õigekirjakontroll

note: menu item
en: Check _spelling
et: Kontrolli _õigekirja

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
et: Sildid

note: Column header Task List dialog
en: Task
et: Ülesanne

note: plugin name | menu item
en: Task List
et: Ülesandeloend

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
et: _Muu...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
et: Märkmikud

note: tooltip for tray icon | short description of zim
en: Zim Desktop Wiki
et: Zim Töölaua Viki

note: plugin name
en: Version Control
et: Versioonihaldus

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
et: Salvesta versioon regulaarse ajavahemiku järel

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
et: Automaatselt salvestatud Zimi versioonid

note: menu item
en: S_ave Version...
et: Sa_lvesta versioon

note: menu item
en: _Versions...
et: _Versioonid

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
et: Märkmikusse ei ole viimase versiooni salvestamisest saadik tehtud muudatusi

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
et: Eelmise versiooniga võrreldes muudatused puuduvad

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
et: Lülitan versioonihalduse sisse?

note: dialog title
en: Save Version
et: Salvesta versioon

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
et: Sisesta kommentaar versiooni kohta

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
et: Salvestatud Zimi versioonid

note: dialog title
en: Versions
et: Versioonid

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
et: _Lehekülg

note: Button label
en: View _Annotated
et: Vaata märgitu_d

note: version details
en: Comment
et: Kommentaar

note: Button label
en: _Restore Version
et: _Taasta versioon

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
et: Kuva _muutused

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
et: _Rida-realt

note: dialog title
en: Annotated Page Source
et: Märgistatud lehekülje lähtekood

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
et: Kas soovid lehekülje salvestatud versiooni põhjal taastada?

note: dialog title
en: Changes
et: Muudatused
