zim - en to fr translation catalogue (723 entries)

note: Error message when external application could not be found, %s is the command
en: Cound not find application: %s
fr: Impossible de trouver l'application : "%s"

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
fr: Échec du lancement de l'application : %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
fr: %(cmd)s
    a retourné un code d'erreur : %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
fr: Échec dans l'exécution de %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
fr: Par défaut

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
fr: calendar:week_start:1

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
fr: Il semble que vous ayez trouvé un bogue

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
fr: Impossible de lire : %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
fr: Ceci signifie généralement que le fichier contient des caractères invalides

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
fr: Détails

note: Error message
en: File is not writable: %s
fr: Le fichier est protégé en écriture : %s

note: error message
en: File changed on disk: %s
fr: Le fichier a été modifié sur le disque : %s

note: option in preferences dialog
en: Create missing directories automatically
    (If disabled you will be prompted)
fr: Créer les répertoires qui manquent automatiquement
    (si désactivé, vous serez invité à les créer)

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
fr: Créer le répertoire ?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
fr: Le dossier "%s" n'existe pas.
    Voulez-vous le créer ?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
fr: Impossible d'ouvrir %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
fr: Modification de fichier : %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
fr: Vous êtes en train de modifier un fichier avec un éditeur externe. Vous pouvez fermer cette fenêtre de dialogue lorsque vous aurez terminé

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
fr: Personnaliser...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
fr: Aucune application trouvée

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
fr: Ouvrir avec « %s »

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
fr: Configurez une application pour ouvrir les liens « %s »

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
fr: Configurer une application pour ouvrir des fichiers
     de type « %s »

note: Dialog title
en: Configure Applications
fr: Configurer les applications

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
fr: Ajouter une application

note: Label for default application handler
en: System Default
fr: Valeur par défaut du système

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
fr: Nom

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
fr: Commande

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
fr: Application par défaut

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
fr: Impossible de trouver l'exécutable | %s »

note: Dialog title
en: Custom Tools
fr: Outils personnalisés

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
fr: Vous pouvez configurer des outils personnalisés qui 
    apparaîtront dans le menu « Outils » et dans la barre d'outils
    ou les menus contextuels.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
fr: Éditer un outil personnalisé

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
fr: Icône

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
fr: La commande ne modifie pas les données

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
fr: La sortie remplace la sélection actuelle

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
fr: Afficher dans la barre d'outils

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
fr: Les paramètres suivant vont être remplacés
    dans la commande quand elle sera exécutée :
    <tt>
    <b>%f</b> le fichier temporaire de la page source
    <b>%d</b> le dossier de fichiers liés de la page actuelle
    <b>%s</b> le vrai fichier source de la page (s'il y en a un)
    <b>%p</b> le nom de la page
    <b>%n</b> l'emplacement du bloc-notes (fichier ou dossier)
    <b>%D</b> la racine du document (s'il y en a)
    <b>%t</b> le texte sélectionné ou le mot sous le curseur
    <b>%T</b> le texte sélectionné incluant le formattage wiki
    </tt>

note: dialog title
en: Export
fr: Exporter

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
fr: Export du bloc-notes

note: message heading
en: Folder exists: %s
fr: Le dossier existe : %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
fr: Le dossier existe déjà et possède des fichiers ; exporter dans ce dossier pourrait remplacer des fichiers existants. Voulez-vous continuer ?

note: message heading
en: File exists
fr: Le fichier existe

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
fr: Le fichier existe déjà.
    Voulez-vous l'écraser ?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
fr: Sélectionner les pages à exporter

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
fr: _Bloc-notes complet

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
fr: _Page unique

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
fr: Inclure les sous-pages

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
fr: Sélectionner le format d'exportation

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
fr: Autre...

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
fr: Modèle

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
fr: Lier les fichiers présents dans l'arborescence des documents avec des chemins complets

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
fr: Lien du document parent vers l'URL

note: label for button with URL
en: Get more templates online
fr: Obtenir plus de modèles en ligne

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
fr: Sélectionner le fichier ou le dossier de destination

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
fr: Exporter chaque page dans un fichier séparé

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
fr: Exporter toutes les pages dans un unique fichier

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
fr: Dossier de destination

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
fr: Page d'index

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
fr: Fichier de sortie

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
fr: Il y a %(n_error)i erreurs et %(n_warning)i messages, regardez le fichier log

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
fr: %i erreurs se sont produites, voir le log

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
fr: %i avertissements ont été émis, voir le log

note: label in export dialog
en: Export completed
fr: Export terminé

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
fr: Consulter le _journal

note: Label for object manager
en: No plugin available to display objects of type: %s
fr: Aucun greffon disponible pour afficher des objets du type : %s

note: Label for object manager - "%s" is the plugin name
en: Plugin "%s" is required to display this object
fr: Le greffon "%s" est nécessaire pour afficher cet objet

note: Label for object manager
en: Enable plugin
fr: Greffon activé

note: label for inserted object
en: Unkown Object
fr: Objet inconnu

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
fr: Type d'image inconnu

note: Menu title
en: _File
fr: _Fichier

note: Menu title | Button label
en: _Edit
fr: _Édition

note: Menu title | button label
en: _View
fr: _Affichage

note: Menu title | Button label
en: _Insert
fr: _Insérer

note: Menu title | input label | Menu item
en: _Search
fr: _Rechercher

note: Menu title
en: _Tools
fr: _Outils

note: Menu title
en: _Go
fr: A_ller à

note: Menu title | Button label
en: _Help
fr: _Aide

note: Menu title
en: _Checkbox
fr: _Case à cocher

note: info text for preferences dialog | option for preferences dialog
en: This option requires restart of the application
fr: Cette option nécessite de redémarrer l'application

note: option for preferences dialog
en: Show controls in the window decoration
fr: Afficher les contrôles dans la décoration de la fenêtre

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
fr: Utiliser %s pour basculer vers le panneau latéral

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
fr: Toujours utiliser la dernière position du curseur lors de l'ouverture de la page

note: button label for fullscreen window header
en: Leave Fullscreen
fr: Quitter le plein écran

note: Menu item
en: _Fullscreen
fr: _Plein écran

note: menu item
en: Toggle _Editable
fr: Chang_er éditable

note: menu item
en: Toggle editable
fr: Changer éditable

note: message in toggle editable tooltip
en: Page is read-only and cannot be edited
fr: Page en lecture seule (ne peut être éditée)

note: Menu item
en: _Side Panes
fr: Panneaux _latéraux

note: Menu item | Button label
en: _Close
fr: _Fermer

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
fr: Barre de menus

note: short question on open-page if file exists
en: File exists, do you want to import?
fr: Ce fichier existe déjà, voulez-vous le ré-importer ?

note: longer question on open-page if file exists
en: The file "%s" exists but is not a wiki page.
    Do you want to import it?
fr: Le fichier "%s" existe mais n'est pas une page de wiki.
    Vous-vous l'importer ?

note: page status for title bar
en: readonly
fr: Lecture seule

note: Menu item
en: _Jump To...
fr: A_ller à...

note: Menu item | Button label
en: _Back
fr: _Précédent

note: tooltip for navigation button
en: Go back
fr: Retour

note: Menu item | Button label
en: _Forward
fr: _Suivant

note: tooltip for navigation button
en: Go forward
fr: Suivant

note: Menu item
en: _Child
fr: _Enfant

note: Menu item
en: _Previous in Index
fr: _Précédent dans l'index

note: Menu item
en: _Next in Index
fr: _Suivant dans l'index

note: Menu item
en: _Home
fr: _Accueil

note: Menu item
en: Go to home page
fr: Retour à la page principale

note: Label for button with backlinks in statusbar
en: %i _Backlink | %i _Backlinks
fr[0]: %i _rétro-lien
fr[1]: %i _rétro-liens

note: Dialog title
en: Jump to
fr: Aller à

note: Button label
en: _Jump
fr: Aller à la ligne

note: Label for page input
en: Jump to Page
fr: Aller à la page

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
fr: Bloc-notes

note: dialog title
en: Open Notebook
fr: Ouvrir le bloc-notes

note: Button label
en: _Add
fr: _Ajouter

note: Button label
en: _Remove
fr: _Supprimer

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
fr: Carnet par défaut

note: Dialog window title
en: Add Notebook
fr: Ajouter un bloc-note

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
fr: Veuillez choisir un nom et un dossier pour le bloc-notes.

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
fr: Dossier

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
fr: Pour créer un nouveau bloc-notes, vous devez sélectionner un dossier.
    Vous pouvez évidemment sélectionner le dossier d'un bloc-notes existant.

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
fr: Insérer la date et l'heure

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
fr: _Lier à une date

note: Dialog title
en: Insert Image
fr: Insérer une image

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
fr: Copier l'image dans le bloc-notes

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
fr: Type de fichier non supporté: %s

note: Dialog title
en: Attach File
fr: Joindre un fichier

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
fr: La page « %s » n'a pas de dossier pour les pièces jointes

note: Dialog title
en: File Exists
fr: Le fichier existe

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
fr: Un fichier portant le nom <b>"%s"</b> existe déjà.
    Vous pouvez utiliser un autre nom ou écraser le fichier existant.

note: Input label
en: Filename
fr: Nom du fichier

note: Button label
en: _Browse
fr: _Parcourir

note: Button label
en: Overwrite
fr: Écraser

note: Button label
en: _Cancel
fr: Ann_uler

note: Dialog title
en: Edit Image
fr: Modifier l'image

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
fr: Emplacement

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
fr: Lien vers

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
fr: Largeur

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
fr: Hauteur

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
fr: _Supprimer la taille

note: Dialog title
en: Insert Text From File
fr: Insérer du texte depuis un fichier

note: Dialog title
en: Edit Link
fr: Modifier le lien

note: Dialog title
en: Insert Link
fr: Insérer un lien

note: Dialog button
en: _Link
fr: _Lien

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
fr: Texte

note: Input in 'insert link' dialog | Input in 'move text' dialog
en: Prefer short link names for pages
fr: Préférer les noms de lien courts pour les pages

note: Dialog title
en: Word Count
fr: Statistiques

note: label in word count dialog
en: Paragraph
fr: Paragraphe

note: label in word count dialog
en: Selection
fr: Sélection

note: label in word count dialog
en: Words
fr: Mots

note: label in word count dialog
en: Lines
fr: Lignes

note: label in word count dialog
en: Characters
fr: Caractères

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
fr: Caractères sans les espaces

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
fr: Déplacer le texte sur une autre page

note: Button label
en: _Move
fr: _Déplacer

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
fr: Déplacer le texte vers...

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
fr: Ajouter un lien vers la nouvelle page

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
fr: Ouvrir une nouvelle page

note: error message in "move selected text" action
en: No text selected
fr: Aucun texte sélectionné

note: Dialog title
en: New File
fr: Nouveau fichier

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
fr: _Suivant

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
fr: _Précédent

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
fr: Respecter la casse

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
fr: Mot _entier

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
fr: Expression _régulière

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
fr: S_urligner

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
fr: Rechercher

note: Dialog title
en: Find and Replace
fr: Chercher et remplacer

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
fr: Rechercher

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
fr: Remplacer par

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
fr: Re_mplacer

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
fr: Remplacer _tout

note: Menu title
en: New _Attachment
fr: Nouvelle _pièce jointe

note: option in preferences dialog
en: Show edit bar along bottom of editor
fr: Afficher la barre d'édition en bas de l'éditeur

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
fr: Utiliser la touche <Entrée> pour suivre les liens
    (si désactivé vous pouvez encore employer <Alt><Entrée>)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
fr: Afficher le curseur en lecture seule

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
fr: Transformer automatiquement les mots "CamelCase" en liens

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn wiki page names into links
fr: Transformer automatiquement le nom des pages wiki en liens

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn identifiers starting with "#" into links
fr: Transformer automatiquement les identifiants commençant par "#" en liens

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn interwiki names into links
fr: Transforme automatiquement les noms interwiki en liens

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
fr: Transformer automatiquement les chemins vers le système de fichiers en liens

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
fr: Sélectionner le mot courant en appliquant un style

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
fr: Désindenter avec la touche <Retour Arrière>
    (si désactiver, vous pouvez toujours utiliser <Maj><Tab>)

note: option in preferences dialog
en: Repeated clicking a checkbox cycles through the checkbox states
fr: Des clics répétées sur la case à cocher permettent de naviguer entre les états

note: option in preferences dialog
en: (Un-)indenting a list item also changes any sub-items
fr: Dés/indenter un élément d'un liste affecte tous ses sous-éléments

note: option in preferences dialog
en: Checking a checkbox also changes any sub-items
fr: Cocher les cases affecte aussi tous ses sous-éléments

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
fr: Reformater les balises wiki à la volée

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
fr: Format par défaut du texte copié dans le presse-papier

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
fr: Dossier avec templates pour les pièces jointes

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
fr: Impossible de sauvegarder la page : %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
fr: Pour continuer, vous pouvez enregistrer une copie de la page ou abandonner 
    les modifications. Si vous enregistrez une copie, les modifications seront aussi
    abandonnées mais vous pourrez récupérer la copie plus tard.

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
fr: _Annuler les modifications

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
fr: _Enregistrer la copie

note: Menu item
en: Heading _1
fr: Titre _1

note: Menu item
en: Heading _2
fr: Titre _2

note: Menu item
en: Heading _3
fr: Titre _3

note: Menu item
en: Heading _4
fr: Titre _4

note: Menu item
en: Heading _5
fr: Titre _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
fr: _Gras

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
fr: _Italique

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
fr: _Marquer

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
fr: _Barré

note: Menu item
en: _Subscript
fr: _Indice

note: Menu item
en: _Superscript
fr: E_xposant

note: menu item for formatting
en: Su_perscript
fr: Ex_posant

note: menu item for formatting
en: Su_bscript
fr: _Indice

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
fr: Pas de lien wiki défini: %s

note: error when anchor location in page not found
en: Id "%s" not found on the current page
fr: L'id "%s" n'existe pas dans cette page

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
fr: Copier _au format...

note: menu item for context menu of editor
en: Paste As _Verbatim
fr: Coller en _verbatim

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
fr: Déplacer le texte sélectionné...

note: menu item to copy link to achor location in page | menu item
en: Copy _link to this location
fr: Copier le _lien de cet emplacement

note: Menu item
en: _Remove Link
fr: _Retirer le lien

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
fr: _Editer les propriétés

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
fr: Mo_difier le lien

note: context menu item
en: Copy _Link
fr: Copier le _lien

note: context menu item
en: Cut Lin_k
fr: Couper le Lie_n

note: context menu item
en: Copy Email Address
fr: Copier l'adresse électronique

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
fr: Ouvrir le dossier

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
fr: Ouvrir avec...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
fr: Ouvrir dans une nouvelle _fenêtre

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
fr: _Ouvrir

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '<'
fr: Cocher la case '<'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '>'
fr: (Dé)Cocher la case '>'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'X'
fr: (Dé)Cocher la case 'X'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'V'
fr: (Dé)Cocher la case 'V'

note: popup menu menuitem | Menu item
en: Un-check Checkbox
fr: Décocher la case

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
fr: _Enregistrer

note: Menu item
en: _Reload
fr: _Actualiser

note: Menu item
en: _Undo
fr: Ann_uler

note: Menu item
en: _Redo
fr: _Rétablir

note: Menu item
en: Cu_t
fr: Co_uper

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
fr: _Copier

note: Menu item
en: _Paste
fr: C_oller

note: Menu item
en: _Delete
fr: _Supprimer

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
fr: (Dé)Cocher la case 'V'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
fr: (Dé)Cocher la case 'X'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '>'
fr: Alterner la case '>'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '<'
fr: Changer la case '<'

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
fr: É_diter lien ou objet...

note: menu item to copy current line to clipboard
en: Copy Line
fr: Copier la ligne

note: menu item to cut current line to clipboard
en: Cut Line
fr: Couper la ligne

note: Menu item
en: Date and Time...
fr: Date et Heure...

note: Menu item for Insert menu
en: Horizontal _Line
fr: _Ligne Horizontale

note: Menu item
en: _Attachment...
fr: _Pièces jointes...

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
fr: Lis_te à puces

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
fr: Liste _numérotée

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
fr: Ca_se à cocher

note: Menu item,
en: _Remove List
fr: _Supprimer la liste

note: Menu item
en: Text From _File...
fr: Texte à partir d'un _fichier...

note: Menu item
en: _Link...
fr: _Lien...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
fr: Pas de modèles installés

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
fr: _Modèles de fichier...

note: Menu item
en: _Clear Formatting
fr: _Effacer les styles

note: Menu item
en: _Remove Heading
fr: _Supprimer l'en-tête

note: Menu item
en: _Find...
fr: _Rechercher...

note: Menu item
en: Find Ne_xt
fr: Rechercher le _suivant

note: Menu item
en: Find Pre_vious
fr: Rechercher _précédent

note: Menu item
en: _Replace...
fr: _Remplacer...

note: Menu item
en: Word Count...
fr: Nombre de mots...

note: Menu item
en: _Zoom In
fr: _Zoomer

note: Menu item
en: Zoom _Out
fr: _Dézoomer

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
fr: Taille _normale

note: tooltip for button in anchor popover
en: Copy link to clipboard
fr: Copier le lien dans le presse-papier

note: tooltip label for image with href
en: Link
fr: Lien

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
fr: Modification

note: warning message, %s is the current locale - e.g. "NL_nl"
en: Your system encoding is set to %s, if you want support for special characters
    or see errors due to encoding, please ensure to configure your system to use "UTF-8"
fr: L'encodage des caractères est actuellement %s, si vous voulez supporter les caractères spéciaux,
    ou voyez des erreurs dues à l'encodage, veuillez vous assurer que votre système utilise "UTF-8"

note: Dialog title
en: Preferences
fr: Préférences

note: Heading in preferences dialog
en: Key bindings
fr: Raccourcis clavier

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
fr: Greffons

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
fr: Utiliser une police personnalisée

note: Button in plugin tab
en: _More
fr: _Plus

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
fr: C_onfigurer

note: Button in plugin tab
en: _Properties
fr: _Propriétés

note: button label
en: Open plugins folder
fr: Ouvrir le dossier des plugins

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
fr: Obtenir plus de greffons en ligne

note: help text when plugin cannot be activated
en: This plugin cannot be enabled due to missing dependencies.
    Please see the dependencies section below for details.
fr: Cet greffon n'a pas être activé à cause des dépendances manquantes.
    Veuillez voir la section des dépendances ci-dessous pour plus d'informations.

note: help text when plugin cannot be loaded due to bug / issue
en: There was a problem loading this plugin
fr: Une erreur est survenue en changeant ce plugin

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
fr: Dépendances

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
fr: Pas de dépendances

note: dependency failed
en: Failed
fr: Échec

note: optional dependency
en: Optional
fr: Facultatif

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
fr: Auteur

note: Column in plugin tab
en: Enabled
fr: Actif

note: Column in plugin tab
en: Plugin
fr: Greffon

note: Dialog title
en: Configure Plugin
fr: Configurer le greffon

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
fr: Options du greffon %s

note: info text in the preferences dialog
en: This plugin also has properties,
    see the notebook properties dialog
fr: Ce greffon a aussi des propriétés,
    consultez la fenêtre des propriétés du bloc-notes.

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
fr: Définir l'éditeur de texte par défaut

note: button in preferences dialog to change default browser
en: Set default browser
fr: Définir le navigateur par défaut

note: help text in preferences dialog for modifying keybindings
en: Key bindings can be changed by clicking on a field with a key combination
    in the list and then press the new key binding.
    To disable a keybinding, select it in the list and use <tt>&lt;Backspace&gt;</tt>.
fr: Les raccourcis clavier peuvent être changé en cliquant dans un champ avec
    une combinaison de touches de la liste puis en pressant le nouveau raccourcis.
    Pour désactiver un raccourci clavier, sélectionnez le dans la liste puis pressez <tt>&lt;Retour&gt;</tt>.

note: Column header for keybinding list
en: Key Binding
fr: Raccourci clavier

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
fr: Mot clé interwiki

note: label for properties dialog
en: Home Page
fr: Page d'accueil

note: label for properties dialog
en: Document Root
fr: Racine du document

note: label for properties dialog
en: Prefer short names for page links
fr: Préférer les noms courts pour les liens vers les pages

note: label for properties dialog
en: Do not use system trash for this notebook
fr: Ne pas utiliser la corbeille du système pour ce notebook

note: Dialog title
en: Properties
fr: Propriétés

note: Dialog title
en: Recent Changes
fr: Changements récents

note: label for modified time
en: Today
fr: Aujourd'hui

note: label for modified time
en: Yesterday
fr: Hier

note: Column header
en: Last Modified
fr: Dernière modification

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
fr: Pour une recherche avancée, vous pouvez utiliser des opérateurs
    comme AND, OR et NOT. Voir l'aide pour plus de détails.

note: Dialog title
en: Search
fr: Rechercher

note: Button label
en: _Find
fr: Re_chercher

note: checkbox option in search dialog
en: _Limit search to the current page and sub-pages
fr: _Limiter la recherche à cette page et ses sous-pages

note: placeholder label when search has started
en: Searching ...
fr: Recherche...

note: placeholder label when search has no results
en: No results
fr: Aucun résultat

note: Column header search dialog
en: Score
fr: Résultat

note: Window title
en: Web Server
fr: Serveur web

note: Status in web server gui
en: Server not started
fr: Serveur non-démarré

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
fr: Autoriser l'accès public

note: checkbox in dialog for starting webserver
en: Require authentication
fr: Authentification obligatoire

note: Field in web server gui
en: Username
fr: Nom d'utilisateur

note: Field in web server gui
en: Password
fr: Mot de passe

note: Status in web server gui
en: Server started
fr: Serveur démarré

note: Status in web server gui
en: Server stopped
fr: Serveur arrêté

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
fr: Modèles

note: button label
en: Browse
fr: Parcourir

note: Dialog title
en: Copy Template
fr: Copier le modèle

note: Menu item
en: _New Page...
fr: _Nouvelle page...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
fr: Nouvelle so_us-page...

note: Menu item
en: _New Page Here...
fr: _Nouvelle page ici...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
fr: _Ouvrir un autre bloc-notes

note: Menu item
en: _Import Page...
fr: _Importer la page...

note: Menu item
en: Save A _Copy...
fr: Enregistrer une _copie...

note: Menu item
en: E_xport...
fr: E_xporter...

note: Menu item
en: _Send To...
fr: _Envoyer à...

note: Menu item
en: _Rename or Move Page...
fr: _Renommer ou déplacer la page...

note: Menu item
en: _Delete Page
fr: _Supprimer la page

note: question in "delete page" action
en: Trash failed, do you want to permanently delete instead ?
fr: Une erreur est survenue avec la corbeille, souhaitez-vous supprimer définitivement ?

note: Menu item
en: Proper_ties
fr: Proprié_tés

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
fr: _Quitter

note: Menu item
en: Copy _Location
fr: Copier _l'emplacement

note: Menu item
en: _Templates
fr: _Modèles

note: Menu item
en: Pr_eferences
fr: _Préférences

note: Menu item
en: _Search...
fr: _Rechercher...

note: Menu item for search a sub-set of the notebook
en: Search this section
fr: Chercher dans cette section

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
fr: Rechercher les _rétroliens

note: Menu item
en: Recent Changes...
fr: Changements récents...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
fr: Ouvrir le _dossier des pièces attachées

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
fr: Cette page n'a pas de dossier pour pièces jointes

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
fr: Ouvrir le _dossier du bloc-notes

note: Menu item
en: Open _Document Root
fr: Ouvrir le _document racine

note: Error message
en: No document root defined for this notebook
fr: Aucune racine pour les documents dans ce bloc-notes

note: Menu item
en: Edit _Source
fr: Modifier les sources

note: Menu item
en: Start _Web Server
fr: Démarrer le serveur _web

note: menu item
en: View Debug Log
fr: Consulter le journal de débogage

note: Menu item
en: Check and Update Index
fr: Vérifier puis mettre à jour l'index

note: Menu item
en: Custom _Tools
fr: Outils _personnalisés

note: Menu item
en: _Contents
fr: _Contenus

note: Menu item
en: _Keybindings
fr: _Raccourcis clavier

note: Menu item
en: _About
fr: _À propos

note: Dialog title
en: New Page in %s
fr: Nouvelle page dans %s

note: Dialog title
en: New Page
fr: Nouvelle page

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
fr: Remarquez que lier une page non-existante
    aura pour effet de créer une nouvelle page automatiquement.

note: Input label
en: Page Name
fr: Nom de la page

note: Choice label
en: Page Template
fr: Modèle de page

note: Dialog title
en: Import Page
fr: Importer la page

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
fr: Fichiers texte

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
fr: Enregistrer une copie

note: Dialog title
en: Rename or Move Page
fr: Renommer ou déplacer la page

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
fr: Renommer la page « %s »

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
fr[0]: Mettre à jour %i page pointant sur cette page
fr[1]: Mettre à jour %i pages pointant sur cette page

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
fr: Mettre à jour l'en-tête de cette page

note: label for progress dialog
en: Updating Links
fr: Mise à jour des liens

note: label in DeletePageDialog
en: Remove links to %s
fr: Supprimer les liens de %s

note: Dialog title
en: Trash Page
fr: Mettre à la Corbeille

note: Heading in 'trash page' dialog - %s is the page name
en: Move page "%s" to trash?
fr: Déplacer la page "%s" dans la corbeille ?

note: Text in 'trash page' dialog - %s is the page name
en: Page "%s" and all of it's sub-pages and
    attachments will be moved to your system's trash.
    
    To undo later, go to your system's trashcan.
fr: La page "%s", toutes ses sous-pages et
    leurs pièces attachées seront déplacés dans la corbeille système.
    
    Allez dans la corbeille système pour annuler cette action.

note: label in the TrashPage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be trashed | %i files will be trashed
fr[0]: %i fichier va aller à la corbeille
fr[1]: %i fichiers vont aller à la corbeille

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
fr: Supprimer les liens

note: Dialog title
en: Delete Page
fr: Supprimer la page

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
fr: Supprimer la page « %s » ?

note: Text in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Page "%s" and all of it's sub-pages and
    attachments will be deleted.
    
    This deletion is permanent and cannot be un-done.
fr: La page "%s" et toutes ses sous-pages ainsi
    que leurs pièces attachées seront supprimées.
    
    Cette suppression sera permanente et ne pourra être annulée.

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
fr[0]: le fichier %i va être supprimé
fr[1]: les fichiers %i vont être supprimés

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
fr: Un wiki pour le bureau

note: dialog title
en: Select File
fr: Sélectionner un fichier

note: menu item in context menu
en: Expand _All
fr: Tout _déplier

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
fr: Tout _replier

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
fr: Effacer

note: dialog title
en: Select Folder
fr: Sélectionner un dossier

note: dialog title
en: Select Image
fr: Sélectionner une image

note: default text for empty page section selection
en: <Top>
fr: <Haut>

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
fr: Panneau latéral gauche

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
fr: Panneau latéral droit

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
fr: Panneau inférieur

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
fr: Panneau supérieur

note: position of widget in window
en: Top
fr: Haut

note: position of widget in window
en: Bottom
fr: Bas

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
fr: Gauche

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
fr: Droite

note: Menu item
en: _All Panes
fr: _Tous les panneaux

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
fr: Lors du rapport sur ce bogue, veuillez inclure
    l'information de la boîte de texte ci-dessous

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
fr: Tous les fichiers

note: lable in progressbar giving number of items and total
en: {count} of {total}
fr: {count} sur {total}

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
fr: Fichier de log

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
fr: Impossible de trouver le fichier ou le dossier de ce bloc-notes

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
fr: Merci de sélectionner un bloc-notes

note: error message
en: Could not find notebook: %s
fr: Impossible de trouver le bloc-note : %s

note: error in export command
en: Output location needed for export
fr: Une destination est nécessaire pour l'export

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
fr: Le dossier d'export existe et n'est pas vide, utiliser "--overwrite" pour forcer l'export

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
fr: Le fichier d'export existe, utiliser "--overwrite" pour forcer l'export

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
fr: Un fichier de destination est nécessaire pour l'export MHTML

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
fr: Un dossier de destination est nécessaire pour exporter tout le bloc-notes

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file name, please try using a name with less
    than 255 characters
fr: Impossible d'inscrire ce fichier. Cela peut être dû
    à la longueur de son nom, veuillez essayer avec
    un nom de moins de 255 caractères

note: error message for filesystem limitations
en: File name too long: %s
fr: Le nom du fichier est trop long : %s

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file path, please try using a folder structure resulting in less
    than 4096 characters
fr: Impossible d'inscrire ce fichier. Cela peut être dû à la longueur
    de son chemin, veuillez utiliser une arborescence pour obtenir
    un chemin de moins de 4096 caractères

note: error message for filesystem limitations
en: File path too long: %s
fr: Chemin du fichier trop long : %s

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
fr: Mise à jour de l'index

note: message for PageNotFoundError
en: No such page: %s
fr: Pas de page: %s

note: message for PageNotAllowedError
en: Page not allowed: %s
fr: Page non autorisée: %s

note: description for PageNotAllowedError
en: This page name cannot be used due to technical limitations of the storage
fr: Ce nom de page ne peut être utilisé en raison de limitation technique du stockage

note: message for PageNotAvailableError
en: Page not available: %s
fr: Page non disponible : %s

note: description for PageNotAvailableError
en: This page name cannot be used due to a conflicting file in the storage
fr: Ce nom de page ne peut être utilisé à cause d'un fichier en conflit dans l'espace de stockage

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
fr: Cette page existe déjà: %s

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
fr: Ne peut pas modifier la page: %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
fr: <Inconnu>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
fr: Erreur dans %(file)s à la ligne %(line)i près de "%(snippet)s"

note: plugin name
en: Arithmetic
fr: Arithmétique

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
fr: Ce greffon permet d'intégrer des calculs arithmétiques dans Zim.
    Il est basé sur le module arithmétique suivant:
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.

note: menu item
en: _Arithmetic
fr: _Arithmétique

note: text in confirmation dialog on deleting a file
en: Are you sure you want to delete the file '%s'?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le fichier '%s' ?

note: menu item to delete file
en: _Delete...
fr: _Supprimer...

note: menu item to rename file
en: _Rename...
fr: _Renommer...

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
fr: Inconnu

note: label for file size
en: Size
fr: Taille

note: label for file modification date
en: Modified
fr: Modifié

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
fr: _Déplacer ici

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
fr: _Copier ici

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
fr: Annuler

note: dialog title
en: Rename file
fr: Renommer le fichier

note: Error message
en: File name should not be blank.
fr: Le nom de fichier ne doit pas être vide.

note: Error message
en: A file with that name already exists.
fr: Un fichier avec ce nom existe déjà.

note: Error message
en: File name should not contain path declaration.
fr: Le nom du fichier ne doit pas contenir la déclaration du chemin.

note: plugin name
en: Attachment Browser
fr: Navigateur de fichiers liés

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
fr: Ce greffon affiche le dossier des pièces attachées sous
    forme d'une icône au bas du panneau.

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
fr: Position dans la fenêtre

note: option for plugin preferences
en: Use thumbnails
fr: Utiliser des miniatures

note: option for plugin preferences
en: Support thumbnails for SVG
fr: Afficher les miniatures pour les fichiers SVG

note: label for attachment browser pane
en: Atta_chments
fr: Piè_ces jointes

note: placeholder label for sidepane
en: No attachments
fr: Pas de fichiers liés

note: Label for the statusbar, %i is the number of attachments for the current page
en: %i Atta_chment | %i Atta_chments
fr[0]: %i piè_ce jointe
fr[1]: %i pièc_es jointes

note: plugin name
en: BackLinks Pane
fr: Panneau de rétroliens

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fr: Ce greffon ajoute une icône supplémentaire affichant une liste
    des pages liées à la page courante.
    
    C'est un greffon de base livré avec zim.

note: option for plugin preferences
en: Show BackLink count in title
fr: Afficher le nombre de rétro-liens dans le titre

note: option for plugin preferences
en: Show full Page Names
fr: Afficher le nom des pages en entier

note: widget label
en: BackLinks
fr: Rétroliens

note: placeholder label in sidepane
en: No backlinks
fr: Pas de rétroliens

note: Label for the statusbar, %i is the number of BackLinks to the current page
en: %i _BackLink | %i _BackLinks
fr[0]: %i _rétro-lien
fr[1]: %i _rétro-liens

note: context menu for inserted objects
en: _Edit...
fr: _Modifier…

note: dialog title, %s is the object name like "Equation"
en: Edit %s
fr: Éditer %s

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
fr: _Aperçu

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
fr: Une erreur est survenue lors de la génération de l'image.
    Voulez-vous tout de même sauvegarder le texte source ?

note: plugin name
en: BookmarksBar
fr: Barre de marque-pages

note: plugin description
en: 		This plugin provides bar for bookmarks.
fr: 		Ce greffon fournit une barre de marque-pages.

note: plugin preference
en: Maximum number of bookmarks
fr: Nombre maximal de signets

note: preferences option
en: Save bookmarks
fr: Enregitsrer les marque-pages

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
fr: Ajouter un nouveau marque-page en début de barre

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
fr: Ajouter un marque-page

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
fr: Marque-pages

note: button label
en: Add bookmark/Show settings
fr: Ajouter un signet/Montrer les paramètres

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
fr: Voulez-vous supprimer tous les marque-pages ?

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
fr: Montrer le nom de la page en entier

note: button label
en: Set New Name
fr: Nouveau nom

note: button label
en: Back to Original Name
fr: Revenir au nom original

note: menu item
en: Remove
fr: Supprimer

note: menu item
en: Remove All
fr: Tout supprimer

note: menu item
en: Copy
fr: Copier

note: menu item
en: Paste
fr: Coller

note: menu item
en: Open in New Window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

note: menu item
en: Set to Current Page
fr: Associer à la page actuelle

note: plugin name
en: Command Palette
fr: Palette de commandes

note: plugin description
en: This plugin opens a search dialog to allow quickly executing menu entries. The search dialog can be opened by pressing the keyboard shortcut Ctrl+Shift+P which can be customized via Zim's key bindings preferences.
fr: Ce greffon ouvre un dialogue de recherche pour lancer rapidement des entrées de menu. Ce dialogue peut être ouvert en pressant Ctrl+Maj+P mais ce raccourci peut être changé dans les préférences des raccourcis clavier de Zim.

note: plugin name
en: Insert Diagram
fr: Insérer un diagramme

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fr: Ce greffon fournit un éditeur de diagrammes basé sur GraphViz.
    
    C'est un greffon de base livré avec Zim.

note: plugin preference
en: Generate diagrams in SVG format
fr: Générer les diagrammes au format SVG

note: menu item
en: Diagram
fr: Diagramme

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
fr: Edition sans distraction

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
fr: Ce plugin permet de transformer Zim en
    "éditeur sans distraction".

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
fr: Masquer la barre de menus en mode plein écran

note: plugin preference
en: Maximum page width
fr: Largeur maximale de page

note: plugin preference | preference option for sourceview plugin
en: Border width
fr: Épaisseur de la bordure

note: plugin preference
en: Text background color
fr: Couleur de fond du texte

note: plugin preference
en: Text foreground color
fr: Couleur du texte

note: plugin name
en: Insert Ditaa
fr: Insérer Ditaa

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fr: Ce greffon fournit un éditeur de diagrammes pour zim, basé sur Ditaa.
    
    C'est un greffon de base livré avec zim.

note: menu item
en: Ascii graph (Ditaa)
fr: Graphe Ascii (Ditaa)

note: plugin name
en: Insert Equation
fr: Insérer une équation

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fr: Ce greffon fournit un éditeur d'équations basé sur latex.
    
    C'est un greffon de base livré avec Zim.

note: plugin preference
en: Use font color for dark theme
fr: Utiliser cette couleur de police pour le thème sombre

note: plugin preference
en: Font size
fr: Taille de la police

note: plugin preference
en: Equation image DPI
fr: Équation DPI pour images

note: menu item
en: Equation
fr: Équation

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
fr: Insérer un graphe Gnuplot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
fr: Ce greffon fournit un éditeur de graphe pour zim basé sur Gnuplot.

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
fr: Insérer un graphe GNU R

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
fr: Ce greffon fournit un éditeur de graphes pour Zim basé sur GNU R.

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
fr: La calculatrice en ligne n'a pas pu
    évaluer l'expression au curseur.

note: plugin name
en: Inline Calculator
fr: Calculatrice en ligne

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fr: Ce greffon vous permet d'évaluer rapidement les
    expressions mathématiques simple dans zim.
    C'est un greffon de base livré avec zim.

note: error message
en: Could not parse expression
fr: Ne peut pas analyser l'expression

note: menu item
en: Evaluate _Math
fr: Évalue expression _mathématique

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
fr: Insérer un symbole

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fr: Ce greffon ajoute la boîte de dialogue « Insérer un symbole »
    et permet une mise en forme automatique des caractères
    typographiques.
    
    C'est un greffon de base livré avec zim.

note: menu item
en: Sy_mbol...
fr: Sy_mbole...

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
fr: Ce greffon transforme une section d'un bloc-note en journal
    avec une page par jour, semaine ou mois.
    Il ajoute aussi un calendrier permettant d'accéder à ces pages.

note: option value
en: Day
fr: Jour

note: option value
en: Week
fr: Semaine

note: option value
en: Month
fr: Mois

note: option value
en: Year
fr: Année

note: preferences option
en: Hide Journal pane if empty
fr: Masquer l'onglet journal s'il est vide

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
fr: Utiliser une page pour chacun

note: menu item
en: To_day
fr: Aujour_d'hui

note: strftime format for current date label
en: %A %d %B %Y
fr: %A, %d %B %Y

note: plugin name
en: Line Sorter
fr: Tri de ligne

note: plugin description
en: This plugin sorts selected lines in alphabetical order.
    If the list is already sorted the order will be reversed
    (A-Z to Z-A). Additional features: move text lines up or down,
    duplicate or remove lines of text.
fr: Ce greffon trie les lignes sélectionnées par ordre alphabétique.
    Si la liste est déjà triée, elle le sera de nouveau en sens inverse
    (A-Z vers Z-A). Fonctionnalités supplémentaires : déplacement
    des lignes vers haut et bas, copie et suppression des lignes de texte.

note: Error message for linesorter plugin
en: Please select more than one line of text
fr: Veuillez sélectionner plus d'une ligne de texte

note: menu item
en: _Sort lines
fr: _Trier les lignes

note: Menu item
en: _Move Line Up
fr: _Monter la ligne

note: Menu item
en: _Move Line Down
fr: _Descendre la ligne

note: Menu item
en: _Duplicate Line
fr: _Dupliquer la ligne

note: Menu item
en: _Remove Line
fr: _Supprimer la ligne

note: plugin name | menu item
en: Link Map
fr: Carte des liens

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fr: Ce greffon fournit une représentation graphique
    des liens entre les pages du bloc-notes.
    C'est une sorte de « carte des idées » (ou "mind map").
    
    C'est un greffon de base livré avec Zim.

note: preferences option
en: Show linkmap button in headerbar
fr: Afficher le bouton pour la carte du lien dans la barre du haut

note: preferences option
en: Autozoom to fit map
fr: Zoom automatique pour ajuster la carte

note: preferences option
en: Always open links in new windows
fr: Toujours ouvrir les liens dans de nouvelles fenêtres

note: plugin name
en: macOS Menubar
fr: Barre de menus macOS

note: plugin description
en: This plugin provides a macOS menubar for zim.
fr: Ce greffon fournit une barre de menus pour macOS dans zim.

note: plugin name
en: Page Index
fr: Index des pages

note: plugin description
en: This plugin adds the page index pane to the main window.
fr: Ce greffon ajoute le panneau de l'index des pages à la fenêtre principale.

note: preferences option
en: Use drag&drop to move pages in the notebook
fr: Utiliser déposé-glissé pour déplacer les pages du notebook

note: preferences option
en: Automatically expand sections on open page
fr: Étendre automatiquement les sections de la page ouverte

note: preferences option
en: Automatically collapse sections on close page
fr: Réduire automatiquement les sections à la fermeture d'une page

note: preferences option
en: Use horizontal scrollbar (may need restart)
fr: Utiliser un ascenseur horizontal (redémarrage requis)

note: preferences option
en: Use tooltips
fr: Utiliser des infobulles

note: menu item
en: Collapse Page Index
fr: Réduire l'index des pages

note: menu item
en: Reveal Current Page in Page Index
fr: Afficher la page actuelle dans l'index des pages

note: plugin name
en: Path Bar
fr: Barre de chemin

note: plugin description
en: This plugin adds a "path bar" to the top of the window.
    This "path bar" can show the notebook path for the current page,
    recent visited pages or recent edited pages.
fr: Ce plugin ajoute une "barre de chemin" en haut de la fenêtre.
    Cette barre peut afficher le chemin de la page courante dans le bloc-notes,
    les pages récemment visitées ou les pages récemment modifiées.

note: Menu title
en: P_athbar
fr: _Barre d'adresse

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
fr: _Aucun

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
fr: _Pages récentes

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
fr: Pages _récemment modifiées

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
fr: _Historique

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
fr: Hiérarchie de la _page

note: plugin name
en: Print to Browser
fr: Imprimer vers le navigateur

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fr: Ce greffon permet de contourner l'absence de fonctionnalités
    d'impression dans zim. Il exporte la page courante en HTML
    et ouvre un navigateur web.  Si celui-ci a la possibilité
    d'imprimer, il enverra vos données à l'imprimante en
    deux étapes.
    
    C'est un greffon de base livré avec zim.

note: menu item
en: _Print to Browser
fr: _Imprimer vers le navigateur

note: menu item
en: _Print
fr: _Imprimer

note: menu item
en: Print tasklist to browser
fr: Imprimer la liste des tâches dans le navigateur

note: plugin name
en: Quick Note
fr: Note rapide

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fr: Ce greffon fournit une boîte de dialogue pour ajouter rapidement
    du texte ou le contenu du presse-papier dans une page zim.
    
    C'est un greffon de base livré avec zim.

note: menu item
en: Quick Note...
fr: Note rapide...

note: text entry field
en: Page section
fr: Section de la page

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
fr: Créer une nouvelle page pour chaque note

note: text entry field
en: Title
fr: Titre

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
fr: Ouvrir la _Page

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
fr: Abandonner la note ?

note: plugin name
en: Insert Score
fr: Insérer une partition

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fr: Ce greffon fournit un éditeur de partition musicale basé sur GNU Lilypond.
    
    C'est un greffon de base livré avec zim.

note: plugin preference
en: Common include header
fr: En-tête d'inclusion commun

note: plugin preference
en: Common include footer
fr: Pied de page d'inclusion commun

note: menu item
en: Musical Score
fr: Partition musicale

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
fr: Insérer une capture d'écran

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fr: Ce greffon permet de prendre une capture d'écran et de
    l'insérer directement dans une page zim.
    
    C'est un greffon de base livré avec zim

note: plugin preference
en: Screenshot Command
fr: Commande de capture d'écran

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
fr: _Capture d'écran...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
fr: Capturer tout l'écran

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
fr: Sélectionner une fenêtre ou une zone

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
fr: Délai

note: label behind timer
en: seconds
fr: secondes

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
fr: Une erreur est survenue lors de l'exécution de "%s"

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
fr: Insérer un diagramme de séquence

note: plugin description
en: This plugin provides a sequence diagram editor for zim based on seqdiag.
    It allows easy editing of sequence diagrams.
fr: Ce greffon fournit un éditeur de diagramme de séquence basé sur seqdiag.
    Il facilite l'édition de diagrammes de séquences.

note: menu item
en: Sequence Diagram
fr: Diagramme de séquences

note: plugin name
en: Source View
fr: Visualiseur de source

note: plugin description
en: This plugin allows inserting 'Code Blocks' in the page. These will be
    shown as embedded widgets with syntax highlighting, line numbers etc.
fr: Cette extension permet d'insérer des blocs de code dans la page. Ils
    seront affichés sous la forme d'un composant graphique intégré avec
    coloration syntaxique, numéro de lignes, etc.

note: option value
en: Never wrap lines
fr: Ne pas retourner à la ligne

note: option value
en: Try wrap at word boundaries or character
fr: Essayer de revenir à la ligne à entre les mots ou les caractères

note: option value
en: Always wrap at character
fr: Toujours retourner à la ligne pour les caractères

note: option value
en: Always wrap at word boundaries
fr: Toujours retourner à la ligne entre les mots

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
fr: Indentation automatique

note: preference option for sourceview plugin
en: Smart Home key
fr: Touche Accueil

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
fr: Mettre en surbrillance la ligne actuelle

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
fr: Afficher la marge de droite

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
fr: Position de la marge de droite

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
fr: Largeur des tabulations

note: preference option for sourceview plugin
en: Text wrap mode
fr: Mode de retour à la ligne

note: preference option for sourceview plugin
en: Theme
fr: Thème

note: menu item
en: Code Block
fr: Bloc de code

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
fr: Afficher les numéros de ligne

note: input label
en: Syntax
fr: Syntaxe

note: dialog title
en: Insert Code Block
fr: Insérer un bloc de code

note: input checkbox
en: Display line numbers
fr: Afficher les numéros de ligne

note: plugin name
en: Spell Checker
fr: Correcteur d'orthographe

note: menu item
en: Check _spelling
fr: Vérifier l'_orthographe

note: error message
en: Could not load spell checking
fr: Impossible de charger le correcteur orthographique

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
fr: Cela peut signifier que vous n'avez pas le bon
    dictionnaire installé.

note: alignment option
en: Center
fr: Centré

note: alignment option
en: Unspecified
fr: Non spécifiée

note: plugin name
en: Table Editor
fr: Éditeur de tableaux

note: plugin description
en: With this plugin you can embed a 'Table' into the wiki page. Tables will be shown as GTK TreeView widgets.
    Exporting them to various formats (i.e. HTML/LaTeX) completes the feature set.
fr: Avec ce greffon, vous pouvez insérer un tableau dans une page wiki. Les tableaux seront représentés par 
    un composant GTK TreeView. Ils pourront être exportés en différents formats (HTML/LaTex par exemple).

note: option value
en: with lines
fr: Avec des lignes

note: option value
en: no grid lines
fr: Pas de grille

note: option value
en: horizontal lines
fr: Lignes horizontales

note: option value
en: vertical lines
fr: Lignes verticales

note: preference description
en: Show helper toolbar
fr: Afficher la barre d'outils d'aide

note: preference description
en: Grid lines
fr: Grille

note: menu item
en: Table
fr: Tableau

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
fr: Ajouter une ligne

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
fr: Supprimer la ligne

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
fr: Cloner la ligne

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row up
fr: Ligne vers le haut

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row down
fr: Ligne vers le bas

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
fr: Modifier les colonnes

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
fr: Afficher l'aide

note: menu item
en: Delete row
fr: Supprimer la ligne

note: menu item
en: Open cell content link
fr: Ouvrir le lien de la cellule

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
fr: Le tableau doit contenir au moins une ligne.
    Suppression annulée.

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
fr: Sélectionner une ligne avant d'appuyer sur le bouton.

note: Dialog title
en: Insert Table
fr: Insère un tableau

note: Dialog title
en: Edit Table
fr: Modifier le tableau

note: Description of "Table-Insert" Dialog
en: Managing table columns
fr: Gérer les colonnes du tableau

note: Initial data for column title in table
en: Column 1
fr: Colonne 1

note: table header
en: Auto
    Wrap
fr: Retour à la ligne
    Automatique

note: table header
en: Align
fr: Alignement

note: hoover tooltip
en: Add column
fr: Ajouter une colonne

note: hoover tooltip
en: Remove column
fr: Supprimer la colonne

note: hoover tooltip
en: Move column ahead
fr: Déplacer la colonne vers la droite

note: hoover tooltip
en: Move column backward
fr: Déplacer la colonne vers la gauche

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
fr: Un tableau doit avoir au moins une colonne

note: plugin name
en: Table of Contents
fr: Table des Matières

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fr: Ce greffon ajoute un objet supplémentaire affichant une
    table des matières de la page courante.
    
    C'est un greffon de base livré avec zim.

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
fr: Afficher la table des matières sous forme d'objet flottant au lieu d'un panneau latéral

note: option for plugin preferences
en: Show the page title heading in the ToC
fr: Afficher le titre de la page dans la table des matières

note: option for plugin preferences
en: Include horizontal lines in the ToC
fr: Inclure des lignes horizontales dans la TdM

note: option for plugin preferences
en: Set ToC fontsize
fr: Ajuster la taille de police de la TdM

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
fr: Minimiser

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
fr: Promouvoir

note: widget label
en: T_oC
fr: T_dM

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
fr: Contenu

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
fr: Étiquettes

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
fr: Ce greffon fournit un index de pages filtré par les étiquettes sélectionnées
    dans une liste.

note: title for sidepane tab
en: T_ags
fr: É_tiquettes

note: menu option
en: Show full page name
fr: Afficher l'intégralité du nom de la page

note: menu option
en: Sort pages by tags
fr: Trier les pages par étiquette

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
fr: Trier alphabétiquement

note: list with tasks
en: All Tasks
fr: Toutes les tâches

note: list with tasks
en: Active
fr: Actif

note: list with tasks (GTD style category)
en: Inbox
fr: Boîte de réception

note: tooltip
en: Show tasklist window
fr: Montrer la liste des tâches dans le panneau latéral

note: tab label for side pane
en: Tas_ks
fr: Tâc_hes

note: Window title for tasklist
en: Tasks
fr: Tâches

note: selection menu option
en: Show open tasks
fr: Montrer les tâches en cours

note: selection menu option
en: Show closed tasks
fr: Montrer les tâches terminées

note: selection menu option
en: Show cancelled tasks
fr: Montrer les tâches annulées

note: Header for list selection in tasklist window
en: Lists
fr: Listes

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
fr: Non étiquetté

note: Column header Task List dialog
en: Task
fr: Tâche

note: Column header Task List dialog | due date for task
en: Due
fr: Échu

note: Column header Task List dialog | start date for task
en: Start
fr: Début

note: plugin name | menu item
en: Task List
fr: Liste des tâches

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fr: Ce greffon ajoute une boite de dialogue listant toutes 
    les taĉhes en cours dans le bloc-notes. Ces tâches peuvent
    être soit des cases à cocher, soit des lignes marquées par un
    mot-clé comme « TODO » ou « FIXME ».
    
    C'est un greffon de base livré avec zim

note: preferences option
en: Show tasklist button in headerbar
fr: Afficher la liste des tâches dans la barre du haut

note: preferences option
en: Show tasklist in sidepane
fr: Montrer la liste des tâches dans une panneau latéral

note: preferences option
en: Show due date in sidepane
fr: Afficher les dates dues dans la panneau latéral

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
fr: Considérer les cases à cocher comme des tâches

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
fr: Labels marquant les tâches

note: label for plugin preferences dialog - tags are e.g. "@waiting", "@planned"
en: Tags for "waiting" tasks
fr: Etiquettes pour les tâches en attente

note: label for preference with multiple options
en: Use date from journal pages
fr: Utiliser les dates des pages du journal

note: choice for "Use date from journal pages"
en: do not use
fr: ne pas utiliser

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as start date for tasks
fr: comme date de début

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as due date for tasks
fr: comme date d'échéance pour les tâche

note: Notebook sections to search for tasks - default is the whole tree (empty string means everything)
en: Section(s) to index
fr: Section(s) à indexer

note: Notebook sections to exclude when searching for tasks - default is none
en: Section(s) to ignore
fr: Section(s) à ignorer

note: label for plugin preferences dialog
en: Don't count Saturday and Sunday as working days
fr: Ne pas inclure Samedi et Dimanche comme jours travaillés

note: toolbar style
en: Icons
fr: Icônes

note: toolbar style
en: Icons & Text
fr: Icônes et texte

note: toolbar style
en: Icons & Text horizontal
fr: Icônes et texte horizontaux

note: Toolbar size small
en: Small
fr: Petit

note: Toolbar size large
en: Large
fr: Grand

note: plugin name
en: Tool Bar
fr: Barre d'outils

note: option for plugin preferences
en: Show toolbar
fr: Afficher la barre d'outils

note: option for plugin preferences
en: Include formatting tools in toolbar
fr: Inclure les options de formatage dans la barre d'outils

note: option for plugin preferences
en: Toolbar style
fr: Style de la barre d'outils

note: option for plugin preferences
en: Toolbar size
fr: Taille de la barre d'outils

note: plugin name
en: Tray Icon
fr: Icône de notification

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fr: Ce greffon ajoute une icône de notification pour un accès rapide.
    
    Il dépend de Gtk+, version 2.10 ou supérieure.
    
    C'est un greffon de base livré avec zim.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
fr: Icône de notification classique,
    ne pas utiliser le nouveau type d'icône sous Ubuntu

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
fr: _Note rapide...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
fr: _Autre...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
fr: Bloc-notes

note: tooltip for tray icon | short description of zim
en: Zim Desktop Wiki
fr: Zim, le Wiki de bureau

note: plugin name
en: Version Control
fr: Gestion de version

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
fr: Ce greffon permet de gérer des versions de notebooks.
    
    Ce greffon soutien les systèmes de gestion de versions Bazaar, Git et Mercurial. 
    
    C'est un greffon de base livré avec zim.

note: Label for plugin preference
en: Autosave version when the notebook is closed
fr: Sauvegarder automatiquement la version à la fermeture du bloc-notes

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
fr: Enregistrer automatiquement des versions à intervalles réguliers

note: Label for plugin preference
en: Autosave interval in minutes
fr: Intervalle entre deux sauvegardes automatiques en minutes

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
fr: Version enregistrée automatiquement depuis Zim

note: menu item
en: S_ave Version...
fr: Enregi_strer la version...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
fr: Il n'y a aucune modification de ce bloc-notes depuis la dernière version sauvegardée

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
fr: Pas de modifications depuis la dernière version

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
fr: Activer la gestion de version ?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
fr: La gestion de versions n'est pas activée pour ce bloc-notes.
    Souhaitez-vous l'activer ?

note: dialog title
en: Save Version
fr: Enregistrer la version

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
fr: Saisissez un commentaire pour cette version

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
fr: Version enregistrée depuis zim

note: Button label
en: View _Annotated
fr: Voir les _annotations

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
fr: Sélectionner une version pour voir les différences entre celle-ci et l'état actuel.
    Ou sélectionner plusieurs versions pour voir les différences entre elles.

note: version details
en: Comment
fr: Commentaire

note: Button label
en: _Restore Version
fr: _Restaurer la version

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
fr: Afficher les _Changements

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
fr: _Côte à côte

note: dialog title
en: Annotated Page Source
fr: Source de la page annotée

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
fr: Revenir à la version enregistrée ?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
fr: Voulez-vous revenir à la version %(version)s
    de la page %(page)s ?
    Toutes les modifications effectuées depuis seront perdues !

note: dialog title
en: Changes
fr: Changements

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
fr: Journaliser les évènements avec Zeitgeist

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
fr: Passer les évènements au démon Zeitgeist

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
fr: Page Wiki : %s

en: Created
fr: Créée le

en: Prev
fr: Préc.

en: Next
fr: Suivant

en: Backlinks:
fr: Rétroliens

en: Attachments:
fr: Fichiers liés
