zim - en to sv translation catalogue (581 entries)

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
sv: Kunde inte starta %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
sv: %(cmd)s
    gav felkod %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
sv: Kunde inte starta %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
sv: Standardval

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
sv: calendar:week_start:1

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
sv: Det verkar som om du har hittat en bug

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
sv: Kunde inte läsa: %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
sv: Det är vanligen för att filen innehåller felaktiga tecken

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
sv: Detaljer

note: Error message
en: File is not writable: %s
sv: Skrivfel: %s

note: error message
en: File changed on disk: %s
sv: Filen ändrades på disken: %s

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
sv: Skapa katalog?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
sv: Mappen "%s" finns inte.
    Vill du skapa den nu?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
sv: Kunde inte öppna: %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
sv: Redigerar filen: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
sv: Du redigerar en fil i ett externt program. Du kan stänga den här dialogrutan när du är klar.

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
sv: Anpassar...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
sv: Hittade inte programmet

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
sv: Öppna med "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
sv: Konfigurera progammet att öppna "%s" länkar

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
sv: Konfigurera programmet att öppna
    filtypen "%s"

note: Dialog title
en: Configure Applications
sv: Konfigurera programmet

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
sv: Lägg till program

note: Label for default application handler
en: System Default
sv: Operativsystemets standardprogram

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
sv: Namn

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
sv: Kommando

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
sv: Sätt programmet som standardval

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
sv: Kunde inte hitta den körbara filen "%s"

note: Dialog title
en: Custom Tools
sv: Egna verktyg

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
sv: Du kan konfigurera egna verktyg som kommer att synas
    i verktygsmenyn eller i snabbmenyer.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
sv: Inställningar för eget verktyg

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
sv: Beskrivning

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
sv: Ikon

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
sv: Kommandot ändrar inte data

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
sv: Utskrift skall ersätta markeringen

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
sv: Visa på verktygsraden

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
sv: Följande parametrar kommer att ersättas
    i kommandot när det körs:
    <tt>
    <b>%f</b> sidkällan som en tillfällig fil
    <b>%d</b> bifogarkatalogen på den aktuella sidan
    <b>%s</b> den verkliga sidan källfilen (om någon)
    <b>%p</b> sidnamnet
    <b>%n</b> plats för bärbara datorer (fil eller mapp)
    <b>%D</b> dokumentroten (om någon)
    <b>%t</b> markerad text eller ord under markör
    <b>%T</b > den markerade texten inklusive wikiformatering
    </tt>

note: dialog title
en: Export
sv: Exportera

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
sv: Exporterar anteckningsbok

note: message heading
en: Folder exists: %s
sv: Mapp existerar: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
sv: Katalogen finns redan och innehåller filer, att exportera hit kan skriva över befintliga filer. Vill du fortsätta?

note: message heading
en: File exists
sv: Filen finns redan

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
sv: Denna fil finns redan.
    Vill du skriva över den?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
sv: Välj vilka sidor som ska exporteras

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
sv: Hela _anteckningsboken

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
sv: Enkel _sida

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
sv: Sida

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
sv: Inkludera undersidor

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
sv: Välj exportformat

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
sv: Annan...

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
sv: Mall

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
sv: Länka till filer i dokumentroten med full sökväg

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
sv: Tilldela dokumentets root en URL

note: label for button with URL
en: Get more templates online
sv: Hitta fler mallar på internet

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
sv: Exportera till fil eller katalog

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
sv: Exportera varje sida som en separat fil

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
sv: Exportera alla sidor som en enda fil

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
sv: Utdatakatalog

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
sv: Registersida

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
sv: Exportfil

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
sv: %(n_error)i fel och %(n_warning)i varningar inträffade, se loggen

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
sv: %i fel hittades, se logg

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
sv: %i varning(ar), se logg

note: label in export dialog
en: Export completed
sv: Exporten är klar

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
sv: Visa _logg

note: Label for object manager
en: No plugin available to display objects of type: %s
sv: Inget insticksmoduler tillgängligt för att visa objekt av typ: %s

note: Label for object manager - "%s" is the plugin name
en: Plugin "%s" is required to display this object
sv: Insticksmodulen "%s" krävs för att visa detta objekt

note: Label for object manager
en: Enable plugin
sv: Aktivera insticksmodul

note: label for inserted object
en: Unkown Object
sv: Okänt objekt

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
sv: Okänd bildtyp

note: Menu title
en: _File
sv: _Arkiv

note: Menu title | Button label
en: _Edit
sv: _Redigera

note: Menu title | button label
en: _View
sv: _Visa

note: Menu title | Button label
en: _Insert
sv: _Infoga

note: Menu title | input label | Menu item
en: _Search
sv: _Sök

note: Menu title
en: For_mat
sv: _Format

note: Menu title
en: _Tools
sv: Ver_ktyg

note: Menu title
en: _Go
sv: _Gå

note: Menu title | Button label
en: _Help
sv: _Hjälp

note: Menu title
en: _Checkbox
sv: _Kryssruta

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
sv: Använd %s för att växla till sidopanelen

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
sv: Återvänd alltid till senaste markörposition när en sida öppnas

note: Menu item
en: _Fullscreen
sv: _Helskärm

note: Menu item
en: _Side Panes
sv: _Sidopaneler

note: Menu item | Button label
en: _Close
sv: St_äng

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
sv: Menyrad

note: page status for title bar
en: readonly
sv: Ej skrivbar

note: Menu item
en: _Jump To...
sv: Ho_ppa till

note: Menu item | Button label
en: _Back
sv: _Bakåt

note: Menu item | Button label
en: _Forward
sv: _Framåt

note: Menu item
en: _Parent
sv: Överordnad

note: Menu item
en: _Child
sv: Underordnad

note: Menu item
en: _Home
sv: _Hem

note: Dialog title
en: Jump to
sv: Hoppa till

note: Button label
en: _Jump
sv: _Hoppa

note: Label for page input
en: Jump to Page
sv: Hoppa till sida

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
sv: Anteckningsbok

note: dialog title
en: Open Notebook
sv: Öppna anteckningsbok

note: Button label
en: _Add
sv: _Lägg till

note: Button label
en: _Remove
sv: _Ta bort

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
sv: Standardanteckningsbok

note: Dialog window title
en: Add Notebook
sv: Lägg till anteckningsbok

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
sv: Välj ett namn och en mapp för anteckningsboken

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
sv: Katalog

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
sv: För att skapa en ny anteckningsbok måste du välja en tom mapp.
    Naturligtvis kan du också välja en befintlig zim anteckningsboksmapp.

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
sv: Infoga datum och tid

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
sv: Datum

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
sv: _Länka till datum

note: Dialog title
en: Insert Image
sv: Infoga bild

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
sv: Bifoga bild först

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
sv: Filtypen stöds ej: %s

note: Dialog title
en: Attach File
sv: Bifoga fil

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
sv: Sidan "%s" har ingen mapp för bifogade filer.

note: Dialog title
en: File Exists
sv: Filen finns redan

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
sv: En fil med namnet <b>"%s"</b> finns redan.
    Du kan ange ett annat filnamn eller skriva över den existerande filen.

note: Input label
en: Filename
sv: Filnamn

note: Button label
en: _Browse
sv: _Bläddra

note: Button label
en: Overwrite
sv: Skriv över

note: Button label
en: _Cancel
sv: _Avbryt

note: Dialog title
en: Edit Image
sv: Redigera bild

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
sv: Plats

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
sv: Länka till

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
sv: Bredd

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
sv: Höjd

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
sv: _Återställ storlek

note: Dialog title
en: Insert Text From File
sv: Infoga text från fil

note: Dialog title
en: Edit Link
sv: Redigera länk

note: Dialog title
en: Insert Link
sv: Infoga länk

note: Dialog button
en: _Link
sv: _Länk

note: Dialog title
en: Word Count
sv: Räkna ord

note: label in word count dialog
en: Paragraph
sv: Stycke

note: label in word count dialog
en: Selection
sv: Markering

note: label in word count dialog
en: Words
sv: Ord

note: label in word count dialog
en: Lines
sv: Rader

note: label in word count dialog
en: Characters
sv: Tecken

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
sv: Tecken exklusive mellanrum

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
sv: Flytta text till en annan sida

note: Button label
en: _Move
sv: _Flytta

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
sv: Flytta text till

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
sv: Lämna länk till ny sida

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
sv: Öppna ny sida

note: Dialog title
en: New File
sv: Ny fil

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
sv: _Nästa

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
sv: _Föregående

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
sv: Matcha _små/stora

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
sv: Sök endast _hela ord

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
sv: _Reguljärt uttryck

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
sv: _Markera

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
sv: Sök

note: Dialog title
en: Find and Replace
sv: Sök och ersätt

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
sv: Sök efter

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
sv: Ersätt med

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
sv: _Ersätt

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
sv: Ersätt _alla

note: Menu title
en: New _Attachment
sv: Ny _bilaga

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
sv: Använd <Retur> för att följa länkar
    (om avstängd kan du fortfarande använda <Alt><Retur>)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
sv: Visa pekaren också på sidor som inte kan redigeras

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
sv: Gör automatiskt om ord i "CamelCase" till länkar

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
sv: Gör automatiskt om sökvägar till länkar

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
sv: Välj det aktuella ordet automatiskt vid formatering

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
sv: Ta bort indrag med <Backsteg>
    (om du avaktiverar kan <Skift><Tabb> fortfarande användas)

note: option in preferences dialog
en: Repeated clicking a checkbox cycles through the checkbox states
sv: Upprepade klick på en kryssruta cykler genom kryssrutans lägen

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
sv: Omformatera wiki markup kontinuerligt

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
sv: Standardformat för att kopiera text till klippbordet

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
sv: Mapp med mallar för bilagor

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
sv: Kunde inte spara sida: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
sv: För att fortsätta måste du spara en kopia av den här sidan eller förkasta
    alla ändringar. Om du sparar en kopia kommer ändringarna också
    att förkastas, men du kan återskapa kopian senare.

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
sv: _Förkasta ändringar

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
sv: _Spara

note: Menu item
en: Heading _1
sv: Rubrik _1

note: Menu item
en: Heading _2
sv: Rubrik _2

note: Menu item
en: Heading _3
sv: Rubrik _3

note: Menu item
en: Heading _4
sv: Rubrik _4

note: Menu item
en: Heading _5
sv: Rubrik _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
sv: _Fetstil

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
sv: _Kursiv

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
sv: _Markera

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
sv: _Genomstrykning

note: Menu item
en: _Subscript
sv: _Nedsänkt

note: Menu item
en: _Superscript
sv: _Upphöjd

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
sv: _Spärrad

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
sv: Ingen sådan wiki har angetts: %s

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
sv: Kopiera _som

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
sv: Flytta markerad text...

note: Menu item
en: _Remove Link
sv: _Ta bort länk

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
sv: _Redigera egenskaper

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
sv: _Redigera länk

note: context menu item
en: Copy _Link
sv: Kopiera _länk

note: context menu item
en: Copy Email Address
sv: Kopiera e-postadress

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
sv: Öppna katalog

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
sv: Öppna med...

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
sv: Öppna i _nytt fönster

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
sv: _Öppna

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '>'
sv: Markera kryssruta '>'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'X'
sv: Markera kryssruta 'X'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'V'
sv: Markera kryssruta 'V'

note: popup menu menuitem | Menu item
en: Un-check Checkbox
sv: Avmarkera kryssruta

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
sv: _Spara

note: Menu item
en: _Reload
sv: _Läs om

note: Menu item
en: _Undo
sv: _Ångra

note: Menu item
en: _Redo
sv: _Gör om

note: Menu item
en: Cu_t
sv: Klipp _ut

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
sv: _Kopiera

note: Menu item
en: _Paste
sv: K_listra in

note: Menu item
en: _Delete
sv: _Ta bort

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
sv: Växla kryssruta 'V'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
sv: Växla kryssruta 'X'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '>'
sv: Växla kryssruta '>'

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
sv: _Redigera länk eller objekt...

note: Menu item for Insert menu
en: Horizontal _Line
sv: Horisontell _rad

note: Menu item
en: _Image...
sv: _Bild...

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
sv: Punk_tlista

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
sv: _Numrerad lista

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
sv: kryssrutelista

note: Menu item
en: Text From _File...
sv: Text från _fil...

note: Menu item
en: _Link...
sv: _Länk...

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
sv: Inga mallar är installerade

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
sv: _Filmallar

note: Menu item
en: _Clear Formatting
sv: _Rensa formatering

note: Menu item
en: _Find...
sv: _Sök...

note: Menu item
en: Find Ne_xt
sv: Sök _nästa

note: Menu item
en: Find Pre_vious
sv: Sök _föregående

note: Menu item
en: _Replace...
sv: _Ersätt...

note: Menu item
en: Word Count...
sv: Räkna _ord...

note: Menu item
en: _Zoom In
sv: Zooma _in

note: Menu item
en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
sv: Gränssnitt

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
sv: Redigering

note: Dialog title
en: Preferences
sv: Inställningar

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
sv: Insticksmoduler

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
sv: Program

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
sv: Använd anpassat typsnitt

note: Button in plugin tab
en: _More
sv: _Mer

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
sv: K_onfigurera

note: button label
en: Open plugins folder
sv: Öppna insticksmodulsmappen

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
sv: Hitta fler insticksmoduler på internet

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
sv: Beroenden

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
sv: Inga beroenden

note: dependency failed
en: Failed
sv: Misslyckades

note: optional dependency
en: Optional
sv: Valfri

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
sv: Användarnamn

note: Column in plugin tab
en: Enabled
sv: Aktiverad

note: Column in plugin tab
en: Plugin
sv: Insticksmodul

note: Dialog title
en: Configure Plugin
sv: Konfigurera modul

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
sv: Alternativ för insticksmodulen %s

note: info text in the preferences dialog
en: This plugin also has properties,
    see the notebook properties dialog
sv: Den här insticksmodulen har också egenskaper,
    se dialogrutan egenskaper för anteckningsbok

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
sv: Välj textredigerare som standard

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
sv: Nyckelord för interwiki

note: label for properties dialog
en: Home Page
sv: Webbsida

note: label for properties dialog
en: Document Root
sv: Dokumentets root

note: Dialog title
en: Properties
sv: Egenskaper

note: Dialog title
en: Recent Changes
sv: Senaste ändringar

note: label for modified time
en: Today
sv: I dag

note: label for modified time
en: Yesterday
sv: I går

note: Column header
en: Last Modified
sv: Senast ändrad

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
sv: För avancerad sökning kan du använda operatorer som
    AND, OR och NOT. Se hjälpsidorna för utförligare beskrivning.

note: Dialog title
en: Search
sv: Hitta

note: Button label
en: _Find
sv: _Hitta

note: Column header search dialog
en: Score
sv: Resultat

note: Window title
en: Web Server
sv: Webbserver

note: Status in web server gui
en: Server not started
sv: Server ej startad

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
sv: Tillåt åtkomst för alla

note: Status in web server gui
en: Server started
sv: Server startad

note: Status in web server gui
en: Server stopped
sv: Server stoppad

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
sv: Mallar

note: button label
en: Browse
sv: Bläddra

note: Dialog title
en: Copy Template
sv: Kopiera mall

note: Menu item
en: _New Page...
sv: _Ny sida

note: Menu item
en: New S_ub Page...
sv: Ny _undersida

note: Menu item
en: _New Page Here...
sv: Ny sida här...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
sv: _Öppna anteckningsbok...

note: Menu item
en: _Import Page...
sv: _Importera sida

note: Menu item
en: Save A _Copy...
sv: Spara so_m...

note: Menu item
en: E_xport...
sv: E_xportera...

note: Menu item
en: _Send To...
sv: _Skicka till...

note: Menu item
en: _Delete Page
sv: _Ta bort sida

note: Menu item
en: Proper_ties
sv: _Egenskaper

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
sv: _Avsluta

note: Menu item
en: Copy _Location
sv: Kopiera _plats

note: Menu item
en: _Templates
sv: _Mallar

note: Menu item
en: Pr_eferences
sv: _Inställningar

note: Menu item
en: _Search...
sv: _Sök...

note: Menu item for search a sub-set of the notebook
en: Search this section
sv: Sök i det här avsnittet

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
sv: Sök _bakåtlänkar

note: Menu item
en: Recent Changes...
sv: Senaste ändringarna...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
sv: Öppna katalog för _bifogade filer

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
sv: Den här sidan har ingen katalog för bifogade filer

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
sv: Öppna _anteckningsbokens katalog

note: Menu item
en: Open _Document Root
sv: Öppna dokument_rot

note: Error message
en: No document root defined for this notebook
sv: Ingen dokumentrot definierad för den här anteckningsboken

note: Menu item
en: Edit _Source
sv: R_edigera källkod

note: Menu item
en: Start _Web Server
sv: Starta_webbserver

note: Menu item
en: Custom _Tools
sv: Egna _verktyg

note: Menu item
en: _Contents
sv: _Innehåll

note: Menu item
en: _FAQ
sv: _Frågor och svar

note: Menu item
en: _Keybindings
sv: _Snabbkommandon

note: Menu item
en: _Bugs
sv: Kända _fel

note: Menu item
en: _About
sv: _Om

note: Dialog title
en: New Page in %s
sv: Ny sida i %s

note: Dialog title
en: New Page
sv: Ny sida

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
sv: Observera att länkning till en icke existerande sida
    automatiskt skapar en ny sida.

note: Input label
en: Page Name
sv: Sidnamn

note: Choice label
en: Page Template
sv: Sidmall

note: Dialog title
en: Import Page
sv: Importera sida

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
sv: Textfiler

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
sv: Spara som

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
sv: Byt namn på sidan ”%s”

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
sv[0]: Uppdatera %i sida som länkar till den här sidan
sv[1]: Uppdatera %i sidor som länkar till den här sidan

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
sv: Uppdatera rubriken på den här sidan

note: label for progress dialog
en: Updating Links
sv: Uppdaterar länkar

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
sv: Tar bort länkar

note: Dialog title
en: Delete Page
sv: Ta bort sida

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
sv: Ta bort sidan ”%s”

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
sv[0]: %i fil kommer att tas bort
sv[1]: %i filer kommer att tas bort

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
sv: En skrivbordswiki

note: dialog title
en: Select File
sv: Välj fil

note: menu item in context menu
en: Expand _All
sv: _Visa alla

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
sv: _Dölj alla

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
sv: Rensa

note: dialog title
en: Select Folder
sv: Välj katalog

note: dialog title
en: Select Image
sv: Välj bild

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
sv: Vänster panel

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
sv: Höger panel

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
sv: Bottenpanel

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
sv: Toppanel

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
sv: Vänster

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
sv: Höger

note: Menu item
en: _All Panes
sv: _Alla paneler

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
sv: Var vänlig och inkludera informationen från textrutan nedan när du rapporterar den här buggen

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
sv: Alla filer

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
sv: Bilder

note: lable in progressbar giving number of items and total
en: {count} of {total}
sv: {count} av {total}

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
sv: Loggfil

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
sv: Kunde inte hitta filen eller platsen för anteckningsboken

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
sv: Ange en anteckningsbok

note: error message
en: Could not find notebook: %s
sv: Kunde inte hitta anteckningsbok: %s

note: error in export command
en: Output location needed for export
sv: Ange plats för att kunna exportera

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
sv: Mappen finns redan och den är inte tom. Ange "--overwrite" för att tvinga export

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
sv: Filen finns redan. Ange "--overwrite" för att tvinga export

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
sv: Du måste ange en fil för att kunna exportera MHTML

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
sv: Du måste ange en folder för att kunna exportera hela anteckningsboken

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
sv: Uppdaterar biblioteksstruktur

note: message for PageNotFoundError
en: No such page: %s
sv: Ingen sådan sida: %s

note: message for PageNotAllowedError
en: Page not allowed: %s
sv: Sidan är inte tillåten: %s

note: description for PageNotAllowedError
en: This page name cannot be used due to technical limitations of the storage
sv: Detta sidnamn kan inte användas på grund av tekniska begränsningar av lagring

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
sv: Sidan finns redan: %s

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
sv: Kan inte redigera sidan: %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
sv: <Okänd>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
sv: Fel i %(file)s i rad %(line)i vid "%(snippet)s"

note: plugin name
en: Arithmetic
sv: Aritmetik

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
sv: Insticksmodul för att infoga aritmetiska beräkningar i Zim.
    Den baseras på den aritmetiska modulen från
    http://pp.com.mx/python/aritmetic.

note: menu item
en: _Arithmetic
sv: _Aritmetik

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
sv: Okänd

note: label for file type
en: Type
sv: Filtyp

note: label for file size
en: Size
sv: Storlek

note: label for file modification date
en: Modified
sv: Ändrad

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
sv: _Flytta hit

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
sv: _Kopiera hit

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
sv: Avbryt

note: plugin name
en: Attachment Browser
sv: Bilage-bläddrare

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
sv: Denna plugin visar mappen bilagor på den aktuella sidan som en
    ikonvy i nedre rutan.

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
sv: Placering i fönstret

note: plugin name
en: BackLinks Pane
sv: Panel för bakåtlänkar

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
sv: Insticksmodul för widget, som visar en lista på sidor
    som länkar till den aktuella sidan.
    
    Det här är en basmodul som kommer med Zim.

note: widget label
en: BackLinks
sv: Bakåtlänkar

note: context menu for inserted objects
en: _Edit...
sv: _Redigera...

note: dialog title, %s is the object name like "Equation"
en: Edit %s
sv: Redigera %s

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
sv: _Förhandsgranska

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
sv: Ett fel uppstod när bilden skapades.
    Vill du spara källtexten ändå?

note: plugin preference
en: Maximum number of bookmarks
sv: Högsta antalet bokmärken

note: preferences option
en: Save bookmarks
sv: Spara bokmärken

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
sv: Lägg till nya bokmärken i början av fältet

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
sv: Bokmärken

note: button label
en: Add bookmark/Show settings
sv: Lägg till bokmärke/Visa inställningar

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
sv: Vill du ta bort alla bokmärken?

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
sv: Visa hela sidans namn

note: button label
en: Set New Name
sv: Ange nytt namn

note: button label
en: Back to Original Name
sv: Tillbaka till originalnamnet

note: menu item
en: Remove
sv: Ta bort

note: menu item
en: Remove All
sv: Ta bort alla

note: menu item
en: Copy
sv: Kopiera

note: menu item
en: Paste
sv: Klistra in

note: menu item
en: Open in New Window
sv: Öppna i nytt fönster

note: menu item
en: Set to Current Page
sv: Ställ in till nuvarande sida

note: plugin name
en: Insert Diagram
sv: Infoga diagram

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
sv: Detta tilläggsprogram tillhandahåller en diagramredigerare för zim som baseras på GraphViz
    
    Detta tilläggsprogram följer med zim.

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
sv: Störningsfri redigering

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
sv: Insticksmodul som låter dig ställa in Zim
    för störningsfri redigering.

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
sv: Dölj menyraden i fullskärmsläge

note: plugin preference
en: Maximum page width
sv: Maximal sidbredd

note: plugin preference | preference option for sourceview plugin
en: Border width
sv: Kantbredd

note: plugin preference
en: Text background color
sv: Teckenbakgrund

note: plugin preference
en: Text foreground color
sv: Textfärg

note: plugin name
en: Insert Ditaa
sv: Infoga Ditaa

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
sv: Insticksmodul för att redigera diagram i Zim, baserat på Ditaa.
    
    Det här är en basmodul som kommer med Zim.

note: menu item
en: Ascii graph (Ditaa)
sv: Ascii-diagram (Ditaa)

note: plugin name
en: Insert Equation
sv: Infoga ekvation

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
sv: Detta tilläggsprogram tillhandahåller en ekvationsredigerare baserad på latex.
    
    Detta är ett kärnprogram som följer med Zim.

note: menu item
en: Equation
sv: Ekvation

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
sv: Infoga Gnuplot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
sv: Insticksmodul för att redigera grafer i Zim, baserat på Gnuplot.

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
sv: Infoga GNU R Plot

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
sv: Detta tilläggsprogram tillhandahåller en diagramredigerare baserad på GNU R.

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
sv: Kalkylator-tilläggsprogrammet kunde
    inte utvärdera uttrycket under markören.

note: plugin name
en: Inline Calculator
sv: Kalkylator

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
sv: Det här tilläggsprogrammet tillåter dig att snabbt
    utvärdera enkla matematiska uttryck i zim.
    
    Det här är ett bas-tilläggsprogram som kommer med zim.

note: error message
en: Could not parse expression
sv: Kunde inte tolka uttrycket

note: menu item
en: Evaluate _Math
sv: Utvärdera _Matematik

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
sv: Infoga specialtecken

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
sv: Detta tilläggsprogram tillhandahåller en dialogruta för att infoga specialtecken och tillåter
    autoformatering av typografiska tecken.
    
    Detta är ett kärnprogram som följer med Zim.

note: menu item
en: Sy_mbol...
sv: Spe_cialtecken...

note: plugin name
en: Journal
sv: Dagbok

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
sv: Insticksmodul som förvandlar en sektion i anteckningsboken till en dagbok
    med en sida per dag, vecka eller månad.
    Den lägger också till en kalenderwidget för att nå dessa sidor.

note: option value
en: Day
sv: Dag

note: option value
en: Week
sv: Vecka

note: option value
en: Month
sv: Månad

note: option value
en: Year
sv: År

note: preferences option
en: Hide Journal pane if empty
sv: Dölj journalpanel om den är tom

note: input label
en: Section
sv: Sektion

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
sv: Använd en sida för varje

note: menu item
en: To_day
sv: I_dag

note: strftime format for current date label
en: %A %d %B %Y
sv: %A den %d %B %Y

note: plugin name
en: Line Sorter
sv: Sortera linjer

note: Error message for linesorter plugin
en: Please select more than one line of text
sv: Vänligen välj mer än en textrad

note: menu item
en: _Sort lines
sv: _Sortera rader

note: Menu item
en: _Move Line Up
sv: _Flytta raden upp

note: Menu item
en: _Move Line Down
sv: _Flytta raden ner

note: Menu item
en: _Duplicate Line
sv: _Duplicera rad

note: Menu item
en: _Remove Line
sv: _Ta bort rad

note: plugin name | menu item
en: Link Map
sv: Länkkarta

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
sv: Detta tilläggsprogram öppnar en grafisk
    representation av länkstrukturen i din
    anteckningsbol. Det kan användas som en sorts "mind map"
    som visar hur sidor relaterar till varandra.
    
    Detta är ett kärnprogram som följer med Zim.

note: plugin name
en: Page Index
sv: Sidindex

note: plugin description
en: This plugin adds the page index pane to the main window.
sv: Denna insticksmodul lägger sidindexrutan till huvudfönstret.

note: plugin description
en: This plugin adds a "path bar" to the top of the window.
    This "path bar" can show the notebook path for the current page,
    recent visited pages or recent edited pages.
sv: Denna insticksmodul lägger till ett "sökfält" längst upp i fönstret.
    Detta "sökfält" kan visa anteckningssökväg för den aktuella sidan,
    nyligen besökta sidor eller nyligen redigerade sidor.

note: Menu title
en: P_athbar
sv: S_ökvägsfält

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
sv: _Ingen

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
sv: Senaste sidor

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
sv: Senast _ändrade sidor

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
sv: _Historik

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
sv: Sid_hierarki

note: plugin name
en: Print to Browser
sv: Skriv till webläsare

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
sv: Detta tilläggsprogram ersätter bristen på
    utskriftsstöd i Zim. Det exporterar den aktuella sidan
    till html och öppnar en webläsare. Om webläsaren 
    har stöd för utskrifter  kommer detta ge möjligheten
    att skriva ut i två steg.
    
    Detta är ett kärnprogram som följer med Zim.

note: menu item
en: _Print to Browser
sv: _Skriv till webläsare

note: menu item
en: _Print
sv: _Skriv ut

note: plugin name
en: Quick Note
sv: Snabb anteckning

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
sv: Detta tilläggsprogram tillhandahåller ett sätt att snabbt lägga in text
    eller ett urklipp på en sida i Zim.
    
    Detta är ett kärnprogram som följer med Zim.

note: menu item
en: Quick Note...
sv: Snabb anteckning...

note: text entry field
en: Page section
sv: Sidaavsnitt

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
sv: Skapa en ny sida för varje ny anteckning

note: text entry field
en: Title
sv: Titel

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
sv: Öppna _sida

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
sv: Kasta anteckning?

note: plugin name
en: Insert Score
sv: Infoga partitur

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
sv: Den här insticksmodulen ger dig en partiturredigerare för Zim, baserad på GNU Lilypond.
    
    Det här är en basinsticksmodul som kommer med Zim.

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
sv: Infoga skärmbild

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
sv: Detta tilläggsprogram låter dig ta en skärmdump och infoga den
    på en sida i Zim.
    
    Detta är ett kärnprogram som följer med Zim.

note: plugin preference
en: Screenshot Command
sv: Kommando för skärmdump

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
sv: _Skärmbild...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
sv: Fånga hela skärmen

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
sv: Välj fönster eller region

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
sv: Fördröjning

note: label behind timer
en: seconds
sv: sekunder

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
sv: Ett fel inträffade vid körningen av "%s"

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
sv: Infoga sekvensdiagram

note: plugin description
en: This plugin provides a sequence diagram editor for zim based on seqdiag.
    It allows easy editing of sequence diagrams.
sv: Den här insticksmodulen ger möjlighet att redigera sekvensdiagram i Zim, baserat på seqdiag.
    Det är ett enkelt sätt att redigera sekvensdiagram.

note: menu item
en: Sequence Diagram
sv: Sekvensdiagram

note: plugin name
en: Source View
sv: Visa källa

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
sv: Automatiskt indrag

note: preference option for sourceview plugin
en: Smart Home key
sv: Smart hemnyckel

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
sv: Färgmarkera aktuell rad

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
sv: Visa högermarginal

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
sv: Högermarginalens position

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
sv: Tabbredd

note: menu item
en: Code Block
sv: Kodstycke

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
sv: Visa radnummer

note: dialog title
en: Insert Code Block
sv: Infoga kodstycke

note: plugin name
en: Spell Checker
sv: Stavningskontroll

note: menu item
en: Check _spelling
sv: Kontrollera _stavning

note: error message
en: Could not load spell checking
sv: Kunde inte ladda stavningskontroll

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
sv: Detta kan bero på att du inte har rätt
    ordlista installerad

note: alignment option
en: Center
sv: Centrera

note: alignment option
en: Unspecified
sv: Ospecificerat

note: plugin name
en: Table Editor
sv: Tabellredigerare

note: option value
en: with lines
sv: med rader

note: option value
en: no grid lines
sv: inga rutnät

note: option value
en: horizontal lines
sv: horisontella rader

note: option value
en: vertical lines
sv: vertikala rader

note: preference description
en: Show helper toolbar
sv: Visa verktygsfält för hjälpare

note: preference description
en: Grid lines
sv: Rutnät

note: menu item
en: Table
sv: Tabell

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
sv: Lägg till rad

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
sv: Ta bort rad

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
sv: Klona rad

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row up
sv: Rad upp

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row down
sv: Rad ner

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
sv: Ändra kolumner

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
sv: Öppna hjälp

note: menu item
en: Delete row
sv: Ta bort rad

note: menu item
en: Open cell content link
sv: Öppna cellens innehållande länk

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
sv: Tabellen måste bestå av åtminstone på rad!
     Ingen borttagning klar.

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
sv: Vänligen välj en rad innan du trycker på knappen.

note: Dialog title
en: Insert Table
sv: Infoga tabell

note: Dialog title
en: Edit Table
sv: Redigera tabell

note: Description of "Table-Insert" Dialog
en: Managing table columns
sv: Hantera tabellkolumner

note: Initial data for column title in table
en: Column 1
sv: Kolumn 1

note: table header
en: Align
sv: Justera

note: hoover tooltip
en: Add column
sv: Lägg till kolumn

note: hoover tooltip
en: Remove column
sv: Ta bort kolumn

note: hoover tooltip
en: Move column ahead
sv: Flytta kolumnen framåt

note: hoover tooltip
en: Move column backward
sv: Flytta kolumnen bakåt

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
sv: En tabell måste ha minst en kolumn.

note: plugin name
en: Table of Contents
sv: Innehållsförteckning

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
sv: Insticksmodul som infogar en extra widget med
    en innehållsförteckning för den aktuella sidan.
    
    Det här är en basmodul som kommer med Zim.

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
sv: Visa innehållsförteckning som en flyttbar widget istället för sidopanel

note: option for plugin preferences
en: Show the page title heading in the ToC
sv: Visa sidans titelrubrik i innehållsförteckningen

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
sv: Lägre nivå

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
sv: Högre nivå

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
sv: Innehåll

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
sv: Etiketter

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
sv: Denna insticksmodul tillhandahåller ett sidindex som filtreras med hjälp av att välja taggar i ett moln.

note: menu option
en: Show full page name
sv: Visa hela sidans namn

note: menu option
en: Sort pages by tags
sv: Sortera sidor efter taggar

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
sv: Sortera alfabetiskt

note: list with tasks
en: All Tasks
sv: Alla aktiviteter

note: Window title for tasklist
en: Tasks
sv: Uppgifter

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
sv: Ej taggade

note: Column header Task List dialog
en: Task
sv: Uppgift

note: Column header Task List dialog | due date for task
en: Due
sv: Förfallodatum

note: plugin name | menu item
en: Task List
sv: Uppgiftslista

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
sv: Detta tilläggsprogram visar alla oavslutade aktiviteter i den här
    anteckningsboken. En oavslutad aktivitet kan vara antingen omarkerade kryssrutor
    eller objekt markerade med etiketter som "TODO" eller "FIXME".
    
    Detta är ett kärnprogram som följer med Zim.

note: preferences option
en: Show tasklist in sidepane
sv: Visa uppgiftslista i sidopanel

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
sv: Se alla kryssrutor som aktiviteter

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
sv: Etiketter som markerar aktiviteter

note: label for preference with multiple options
en: Use date from journal pages
sv: Använd datum från journalsidor

note: choice for "Use date from journal pages"
en: do not use
sv: använd inte

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as start date for tasks
sv: som startdatum för uppgifter

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as due date for tasks
sv: som förfallodatum för uppgifter

note: Notebook sections to search for tasks - default is the whole tree (empty string means everything)
en: Section(s) to index
sv: Avsnitt till index

note: Notebook sections to exclude when searching for tasks - default is none
en: Section(s) to ignore
sv: Avsnitt att ignorera

note: plugin name
en: Tray Icon
sv: Ikon för aktivitetsfältet

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
sv: Detta tilläggsprogram lägger till en ikon i aktivitetsfältet för lätt tillgänglighet.
    
    Programmet kräver Gtk+ version 2.10 eller senare.
    
    Detta är ett kärnpogram som följer med Zim.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
sv: Klassisk ikon för aktivititetsfältet.
    Använd inte den nya typen av statusikon i Ubuntu.

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
sv: _Snabb anteckning...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
sv: _Annan...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
sv: Anteckningsböcker

note: plugin name
en: Version Control
sv: Versionshantering

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
sv: Insticksmodul för versionshantering av anteckningsböcker.
    
    Insticksmodulen hör stöd för Bazaar, Git och Mercurial.
    
    Detta är en basmodul som kommer med Zim.

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
sv: Spara automatiskt med jämna tidsintervaller

note: Label for plugin preference
en: Autosave interval in minutes
sv: Spara automatiskt intervall i minuter

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
sv: Automatiskt sparad version av zim

note: menu item
en: S_ave Version...
sv: Sp_ara version...

note: menu item
en: _Versions...
sv: _Versioner...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
sv: Inga ändringar har gjorts i anteckningsboken sedan den senast sparades

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
sv: Inga ändringar sedan senaste versionen

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
sv: Aktivera versionshantering?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
sv: Versionskontroll är inte aktivierat för den här anteckningsboken
    Vill du aktivera nu?

note: option to chose versioncontrol backend
en: Backend
sv: Bakgrundsprogram

note: dialog title
en: Save Version
sv: Spara version

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
sv: Ange en kommentar för den här versionen

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
sv: Sparad version av zim

note: dialog title
en: Versions
sv: Versioner

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
sv: _Sida

note: Button label
en: View _Annotated
sv: Visa _kommentarer

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
sv: Välj en version för att se ändringar mellan den versionen och den aktuella.
    Du kan också välja flera versioner och se ändringar mellan dessa.

note: version details
en: Comment
sv: Kommentar

note: Button label
en: _Restore Version
sv: _Återställ version

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
sv: Visa ändringar

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
sv: _Sida vid sida

note: dialog title
en: Annotated Page Source
sv: Sidans källkod med kommentarer

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
sv: Återställ sida till sparad version?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
sv: Vill du återskapa sidan: %(page)s
    till den sparade versionen: %(version)s ?
    Alla ändringar efter att du senast sparade kommer att förloras!

note: dialog title
en: Changes
sv: Ändringar

note: Column header versions dialog
en: Rev
sv: Ver

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
sv: Logga händelser med Zeitgeist

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
sv: Bestämmer vilka händelser som ska loggas av Zeitgeist.

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
sv: Wikisida: %s

en: Next
sv: Nästa

en: Backlinks:
sv: Tillbakalänkar:

en: Attachments:
sv: Bilagor:
