zim - en to he translation catalogue (796 entries)

note: Error message when external application could not be found, %s is the command
en: Cound not find application: %s
he: לא ניתן למצוא את היישום: %s

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
he: הפעלת היישום נכשלה: %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
he: %(cmd)s
    החזיר קוד יציאה שונה מאפס %(code)i‏

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
he: ‏כשלון בהפעלת: %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
he: בררת מחדל

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
he: כנראה שמצאת תקלה בתכנית

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
he: לא ניתן לקרוא: %s‏

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
he: בדרך כלל המשמעות היא שקובץ הקלט כולל תווים שגויים

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
he: פרטים

note: Error message
en: File is not writable: %s
he: הקובץ אינו פתוח לכתיבה: %s

note: error message
en: File changed on disk: %s
he: הקובץ השתנה בכונן: %s

note: option in preferences dialog
en: Create missing directories automatically
    (If disabled you will be prompted)
he: ליצור תיקיות חסרות אוטומטית
    (אם זה מושבת תופיע לך הצעה)

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
he: ליצור תיקייה?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
he: התיקייה „%s” אינה קיימת עדיין.
    ליצור אותה כעת?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
he: לא ניתן לפתוח: %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
he: קובץ בעריכה: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
he: ערכת קובץ זה ביישום חיצוני. ניתן לסגור את תיבת דו־שיח זו עם הסיום

note: Error message when external application could not be run in terminal, %s is the command
en: Cound not find terminal emulator to run application: %s
he: לא ניתן למצור את מדמה המסוף להרצת היישום: %s

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
he: התאמה אישית…

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
he: לא נמצאו יישומים

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
he: פתיחה באמצעות "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
he: הגדר יישום לפתוח קישורים מסוג: %s

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
he: הגדרת יישום לפתיחת קבצים
    מסוג: %s

note: Dialog title
en: Configure Applications
he: הגדר יישומים

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
he: הוסף יישום

note: Label for default application handler
en: System Default
he: ברירת המחדל של המערכת

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
he: שם

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
he: פקודה

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
he: עשה כיישום בחירת מחדל

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
he: לא ניתן למצוא את קובץ ההפעלה „%s”

note: Dialog title
en: Custom Tools
he: כלים מותאמים

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
he: ניתן להגדיר את הכלים המותאמים שיופיעו
    בסרגל הכלים או בתפריטי ההקשר.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
he: עריכת הכלים המותאמים

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
he: תיאור

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
he: סמל

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
he: הפקודה אינה משנה את הנתונים

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
he: הפלט אמור להחליף את הבחירה הנוכחית

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
he: הצגה בסרגל כלים

note: Short help text in "Edit Custom Tool" dialog. The "%" is literal - please include the html formatting
en: The following parameters will be substituted
    in the command when it is executed:
    <tt>
    <b>%f</b> the page source as a temporary file
    <b>%d</b> the attachment directory of the current page
    <b>%s</b> the real page source file (if any)
    <b>%p</b> the page name
    <b>%n</b> the notebook location (file or folder)
    <b>%D</b> the document root (if any)
    <b>%t</b> the selected text or word under cursor
    <b>%T</b> the selected text including wiki formatting
    </tt>
he: המשתנים הבאים יוחלפו
    בפקודה בעת ביצועה:
    <tt>
    <b>%f</b> מקור העמוד כקובץ זמני
    <b>%d</b> תיקיית הקבצים המצורפים של הדף הנוכחי
    <b>%s</b> קובץ מקור העמוד האמיתי (אם יש)
    <b>%p</b> שם העמוד
    <b>%n</b> מיקום המחברת (קובץ או תיקיה)
    <b>%D</b> בסיס המסמך (אם יש)
    <b>%t</b> הטקסט או המילה שנבחרו תחת הסמן
    <b>%T</b> הטקסט הנבחר כולל עיצוב ויקי
    </tt>

note: dialog title
en: Export
he: ייצוא

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
he: ייצוא מחברת

note: message heading
en: Folder exists: %s
he: התיקייה קיימת: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
he: התיקייה כבר קיימת ויש בה תוכן, ייצוא תיקייה זו עלול לשכתב על קבצים קיימים. להמשיך?

note: message heading
en: File exists
he: הקובץ קיים

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
he: קובץ זה כבר קיים.
    לשכתב עליו?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
he: בחירת העמודים ליצוא

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
he: כל ה_מחברת

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
he: עמוד _יחיד

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
he: עמוד

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
he: לרבות תת־עמודים

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
he: בחירת מבנה הפלט

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
he: אחר…

note: Input label in the export dialog | label in "insert date" dialog
en: Format
he: מבנה

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
he: תבנית

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
he: קישור קבצים תחת שורש המסמכים עם נתיב מלא לקובץ

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
he: מיפוי שורש המסמכים לכתובת באינטרנט

note: label for button with URL
en: Get more templates online
he: קבלת תבניות נוספות מהרשת

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
he: בחירת קובץ או תיקיית הפלט

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
he: ייצוא כל עמוד לקובץ נפרד

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
he: ייצוא כל העמודים לקובץ בודד

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
he: תיקיית הפלט

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
he: עמוד מפתח

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
he: קובץ פלט

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
he: אירעו %(n_error)i שגיאות ו־%(n_warning)i אזהרות, נא לעיין ברישום

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
he: אירעו %i שגיאות, נא לעיין ברישום

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
he: אירעו %i אזהרות, נא לעיין ברישום

note: label in export dialog
en: Export completed
he: הייצוא הושלם

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
he: הצ_גת רישום

note: Label for object manager
en: No plugin available to display objects of type: %s
he: אין תוסף זמין להצגת פריטים מסוג: %s

note: Label for object manager - "%s" is the plugin name
en: Plugin "%s" is required to display this object
he: התוסף „%s” נחוץ כדי להציג את הפריט הזה

note: Label for object manager
en: Enable plugin
he: הפעלת תוסף

note: label for inserted object
en: Unkown Object
he: פריט לא ידוע

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
he: סוג התמונה אינו מוכר

note: Menu title
en: _File
he: _קובץ

note: Menu title | Button label
en: _Edit
he: ע_ריכה

note: Menu title | button label
en: _View
he: _תצוגה

note: Menu title | Button label
en: _Insert
he: ה_וספה

note: Menu title | input label | Menu item
en: _Search
he: _חיפוש

note: Menu title
en: For_mat
he: _עיצוב

note: Menu title
en: _Tools
he: _כלים

note: Menu title
en: _Go
he: _מעבר

note: Menu title | Button label
en: _Help
he: ע_זרה

note: Menu title
en: _Checkbox
he: תיבת _סימון

note: option for preferences dialog
en: Prefer dark theme
he: העדפת ערכת עיצוב כהה

note: info text for preferences dialog
en: This option requires a Gtk theme supporting a dark variant
he: אפשרות זו דורשת ערכת עיצוב שתומכת בהגוון כהה

note: info text for preferences dialog | option for preferences dialog
en: This option requires restart of the application
he: אפשרות זו דורשת את הפעלת היישום מחדש

note: option for preferences dialog
en: Show controls in the window decoration
he: הצגת פקדים בעיטור החלון

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
he: %s מעביר לחלונית הצד

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
he: תמיד להשתמש במיקום הסמן האחרון בעת פתיחת עמוד

note: button label for fullscreen window header
en: Leave Fullscreen
he: יציאה ממסך מלא

note: Menu item
en: _Fullscreen
he: מ_סך מלא

note: menu item
en: Toggle _Editable
he: החלפת זמינות ל_עריכה

note: menu item
en: Toggle editable
he: החלפת זמינות לעריכה

note: message in toggle editable tooltip
en: Page is read-only and cannot be edited
he: העמוד לקריאה בלבד ונעול מפני עריכה

note: Menu item
en: _Side Panes
he: לוחות _צד

note: menu item
en: Focus Sidepane
he: התמקדות על לוח צד

note: Menu item | Button label
en: _Close
he: _סגירה

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
he: סרגל תפריטים

note: short question on open-page if file exists
en: File exists, do you want to import?
he: הקובץ כבר קיים, לייבא?

note: longer question on open-page if file exists
en: The file "%s" exists but is not a wiki page.
    Do you want to import it?
he: הקובץ „%s” קיים אך אינו עמוד ויקי.
    לייבא אותו?

note: page status for title bar
en: readonly
he: לקריאה בלבד

note: Menu item
en: _Jump To...
he: _מעבר אל…

note: Menu item | Button label
en: _Back
he: ח_זרה

note: tooltip for navigation button
en: Go back
he: חזרה

note: Menu item | Button label
en: _Forward
he: _קדימה

note: tooltip for navigation button
en: Go forward
he: קדימה

note: Menu item
en: _Parent
he: הו_רה

note: Menu item
en: _Child
he: _צאצא

note: Menu item
en: _Previous in Index
he: ה_קודם במפתח

note: Menu item
en: _Next in Index
he: ה_בא במפתח

note: Menu item
en: _Home
he: דף ה_בית

note: Menu item
en: Go to home page
he: מעבר לעמוד הבית

note: Label for button with backlinks in statusbar
en: %i _Backlink | %i _Backlinks
he[0]: קישור מ_פנה אחד
he[1]: %i קישורים מ_פנים

note: Dialog title
en: Jump to
he: מעבר אל

note: Button label
en: _Jump
he: _קפיצה

note: Label for page input
en: Jump to Page
he: מעבר לעמוד

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
he: מחברת

note: dialog title
en: Open Notebook
he: פתיחת מחברת

note: Button label
en: _Add
he: הו_ספה

note: Button label
en: _Remove
he: ה_סרה

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
he: מחברת ברירת המחדל

note: Dialog window title
en: Add Notebook
he: הוספת מחברת

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
he: נא לבחור שם ותיקייה למחברת.

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
he: תיקייה

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
he: כדי ליצור מחברת חדשה, עליך לבחור תיקייה ריקה.
    כמובן שניתן לבחור גם תיקיית מחברת צים קיימת.

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
he: הוספת תאריך ושעה

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
he: תאריך

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
he: _קישור לתאריך

note: Dialog title
en: Insert Image
he: הוספת תמונה

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
he: הוספת תמונה תחילה

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
he: סוג קובץ לא נתמך: %s

note: Dialog title
en: Attach File
he: צירוף קובץ

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
he: לעמוד „%s” אין תיקייה לקבצים מצורפים

note: Dialog title
en: File Exists
he: הקובץ קיים

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
he: כבר קיים קובץ בשם <b>”%s„</b>.
    ניתן לבחור שם אחר או לשכתב את הקובץ הקיים.

note: Input label
en: Filename
he: שם קובץ

note: Button label
en: _Browse
he: _עיון

note: Button label
en: Overwrite
he: שכתוב

note: Button label
en: _Cancel
he: _ביטול

note: Button label
en: _OK
he: _אישור

note: Dialog title
en: Edit Image
he: עריכת תמונה

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
he: מיקום

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
he: קישור אל

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
he: רוחב

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
he: גובה

note: tooltip label for image with anchor id | input label for object ID
en: Id
he: מזהה

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
he: איפוס ה_ממדים

note: Dialog title
en: Insert Text From File
he: הוספת טקסט מקובץ

note: Dialog title
en: Edit Link
he: עריכת קישור

note: Dialog title
en: Insert Link
he: הוספת קישור

note: Dialog button
en: _Link
he: _קישור

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
he: טקסט

note: Input in 'insert link' dialog | Input in 'move text' dialog
en: Prefer short link names for pages
he: להעדיף שמות קישורים קצרים לדפים

note: Dialog title
en: Word Count
he: ספירת המילים

note: label in word count dialog
en: Paragraph
he: פסקה

note: label in word count dialog
en: Selection
he: בחירה

note: label in word count dialog
en: Words
he: מילים

note: label in word count dialog
en: Lines
he: שורות

note: label in word count dialog
en: Characters
he: תווים

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
he: תווים בלי רווחים

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
he: העברת טקסט לעמוד אחר

note: Button label
en: _Move
he: ה_עברה

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
he: העברת טקסט אל

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
he: השאר קישורית לדף חדש

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
he: פתיחת עמוד חדש

note: error message in "move selected text" action
en: No text selected
he: לא נבחר טקסט

note: Dialog title
en: New File
he: קובץ חדש

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
he: ה_בא

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
he: ה_קודם

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
he: התאמת _רישיות

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
he: המילה _כולה

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
he: _ביטוי רגולרי

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
he: ה_דגשה

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
he: איתור

note: Dialog title
en: Find and Replace
he: איתור והחלפה

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
he: מה לאתר

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
he: להחליף עם

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
he: ה_חלפה

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
he: להחליף ה_כול

note: Menu title
en: New _Attachment
he: _צרופה חדשה

note: option in preferences dialog
en: Show edit bar along bottom of editor
he: להציג את סרגל העריכה בתחתית העורך

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
he: יש להשתמש במקש <Enter> כדי לעקוב אחר קישורים
    (אם אינם פעילים עדיין ניתן להשתמש ב־<Alt><Enter>)

note: option in preferences dialog
en: Preview link destination in overlay
he: הצגה מקדימה של יעד הקישור בשכבת על

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
he: הצגת הסמן גם לעמודים שלא ניתן לערוך

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
he: הפיכה אוטומטית של מילים בצורת "CamelCase" לקישורים

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn wiki page names into links
he: הפיכת שמות עמודי ויקי לקישורים אוטומטית

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn identifiers starting with "#" into links
he: הפיכת סימונים מזהים שמתחילים ב־„#” לקישורים אוטומטית

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn interwiki names into links
he: הפיכת שמות בינוויקי לקישורים אוטומטית

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
he: הפיכת נתיבי קבצים לקישורים אוטומטית

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
he: בחירת המילה הנבחרת אוטומטית בעת החלת עיצוב

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
he: מחיקת ההזחה עם <BackSpace>
    (אם לא פעיל עדיין ניתן להשתמש ב־<Shift><Tab>)

note: option in preferences dialog
en: Repeated clicking a checkbox cycles through the checkbox states
he: לחיצה חוזרת על תיבת סימון עוברת דרך מצבי תיבת הסימון

note: option in preferences dialog
en: (Un-)indenting a list item also changes any sub-items
he: (ביטול) הזחה של פריט רשימה משנה גם את כל פריטי המשנה

note: option in preferences dialog
en: Checking a checkbox also changes any sub-items
he: סימון תיבה משנה גם תת־פריטים

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
he: שינוי תחביר הוויקי בעת העבודה

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
he: מבנה בררת המחדל להעתקת טקסט ללוח הגזירים

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
he: תיקייה עם תבניות לקבצים מצורפים

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
he: לא ניתן לשמור את העמוד: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
he: כדי להמשיך ניתן לשמור עותק של עמוד זה או להתעלם
    משינויים כלשהם. אם ישמר עותק השינויים ייעלמו גם כן,
    אך ניתן לשחזר את העותק מאוחר יותר.

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
he: ה_תעלמות מהשינויים

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
he: _שמירת עותק

note: Menu item
en: Heading _1
he: כותרת _1

note: Menu item
en: Heading _2
he: כותרת _2

note: Menu item
en: Heading _3
he: כותרת _3

note: Menu item
en: Heading _4
he: כותרת _4

note: Menu item
en: Heading _5
he: כותרת _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
he: _מחוזק

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
he: ה_דגשה

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
he: _סימון

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
he: קו חו_צה

note: Menu item
en: _Subscript
he: כתב ת_חתי

note: Menu item
en: _Superscript
he: כתב _עלי

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Verbatim
he: _אחיד

note: menu item for formatting
en: Su_perscript
he: כתב _עלי

note: menu item for formatting
en: Su_bscript
he: כתב ת_חתי

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
he: לא מוגדר כזה ויקי: %s

note: error when anchor location in page not found
en: Id "%s" not found on the current page
he: המזהה „%s” לא נמצא בעמוד הנוכחי

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
he: ה_עתקה בתור…

note: menu item for context menu of editor
en: Paste As _Verbatim
he: הדבקה כ_אחיד

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
he: העברת טקסט נבחר…

note: menu item to copy link to achor location in page | menu item
en: Copy _link to this location
he: הע_תקת קישור למיקום הזה

note: Menu item
en: _Remove Link
he: ה_סרת קישור

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
he: עריכת מאפיינים

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
he: _עריכת קישור

note: context menu item
en: Copy _Link
he: העתקת ה_קישור

note: context menu item
en: Cut Lin_k
he: ג_זירת קישור

note: context menu item
en: Copy Email Address
he: העתקת כתובת הדוא״ל

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
he: פתיחת תיקייה

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
he: פתיחה באמצעות…

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
he: פתיחה ב_חלון חדש

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
he: _פתיחה

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '<'
he: סימון ‚<’ בתיבת הסימון

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '>'
he: סימון ‚<’ בתיבת הסימון

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'X'
he: סימון ‚X’ בתיבת הסימון

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'V'
he: סימון ‚V’ בתיבת הסימון

note: popup menu menuitem | Menu item
en: Un-check Checkbox
he: הסרת הסימון מתיבת הסימון

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
he: _שמירה

note: Menu item
en: _Reload
he: _רענון

note: Menu item
en: _Undo
he: _ביטול

note: Menu item
en: _Redo
he: ביצוע _חוזר

note: Menu item
en: Cu_t
he: _גזירה

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
he: ה_עתקה

note: Menu item
en: _Paste
he: ה_דבקה

note: Menu item
en: _Delete
he: מ_חיקה

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
he: החלפת מצב תיבת סימון ‚V’

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
he: החלפת מצב תיבת סימון ‚X’

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '>'
he: החלפת מצב תיבת סימון ‚>’

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '<'
he: החלפת מצב תיבת סימון ‚>’

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
he: עריכת _קישור או פריט…

note: menu item to copy current line to clipboard
en: Copy Line
he: העתקת שורה

note: menu item to cut current line to clipboard
en: Cut Line
he: גזירת שורה

note: Menu item
en: Date and Time...
he: תאריך ושעה…

note: Menu item for Insert menu
en: Horizontal _Line
he: קו או_פקי

note: Menu item
en: _Image...
he: _תמונה…

note: Menu item
en: _Attachment...
he: _צרופה…

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
he: רשימת ת_בליטים

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
he: רשימה ממו_ספרת

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
he: רשימת תיבות _סימון

note: Menu item,
en: _Remove List
he: ה_סרת רשימה

note: Menu item
en: Text From _File...
he: טקסט מ_קובץ…

note: Menu item
en: _Link...
he: ק_ישור…

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
he: לא מותקנות תבניות

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
he: _תבניות קבצים…

note: Menu item
en: _Clear Formatting
he: מחיקת ה_עיצוב

note: Menu item
en: _Remove Heading
he: ה_סרת כותרת ראשית

note: Menu item
en: _Find...
he: אי_תור…

note: Menu item
en: Find Ne_xt
he: איתור ה_בא

note: Menu item
en: Find Pre_vious
he: איתור ה_קודם

note: Menu item
en: _Replace...
he: הח_לפה…

note: Menu item
en: Word Count...
he: ספירת מילים…

note: Menu item
en: _Zoom In
he: הת_קרבות

note: Menu item
en: Zoom _Out
he: הת_רחקות

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
he: גודל ר_גיל

note: tooltip for button in anchor popover
en: Copy link to clipboard
he: העתקת קישור ללוח הגזירים

note: tooltip label for image with href
en: Link
he: קישור

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
he: מנשק

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
he: עריכה

note: warning message, %s is the current locale - e.g. "NL_nl"
en: Your system encoding is set to %s, if you want support for special characters
    or see errors due to encoding, please ensure to configure your system to use "UTF-8"
he: קידוד המערכת שלך מוגדר ל־%s, לתמיכה בתווים מיוחדים
    או לצפייה בשגיאות עקב קידוד, יש להקפיד להגדיר את המערכת שלך לשימוש ב־„UTF-8”

note: Dialog title
en: Preferences
he: העדפות

note: Heading in preferences dialog
en: Key bindings
he: קיצורי מקלדת

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
he: תוספים

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
he: יישומים

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
he: שימוש בגופן מותאם אישית

note: Button in plugin tab
en: _More
he: _עוד

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
he: ה_גדרה

note: Button in plugin tab
en: _Properties
he: מ_אפיינים

note: button label
en: Open plugins folder
he: פתיחת תיקיית התוספים

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
he: קבלת תוספים נוספים מהרשת

note: help text when plugin cannot be activated
en: This plugin cannot be enabled due to missing dependencies.
    Please see the dependencies section below for details.
he: לא ניתן להפעיל את התוסף הזה בגלל תלויות חסרות.
    נא לעיין בסעיף התלויות למטה לפרטים.

note: help text when plugin cannot be loaded due to bug / issue
en: There was a problem loading this plugin
he: הייתה בעיה בטעינת התוסף הזה

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
he: תלויות

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
he: אין תלויות

note: dependency is OK
en: OK
he: אישור

note: dependency failed
en: Failed
he: כשל

note: optional dependency
en: Optional
he: לא מחייב

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
he: יוצר

note: Column in plugin tab
en: Enabled
he: פעיל

note: Column in plugin tab
en: Plugin
he: תוסף

note: Dialog title
en: Configure Plugin
he: הגדרת תוסף

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
he: אפשרויות עבור התוסף %s

note: info text in the preferences dialog
en: This plugin also has properties,
    see the notebook properties dialog
he: לתוסף זה אין מאפיינים,
    נא לחפש בתיבת הדו־שיח של מאפייני המחברת

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
he: הגדרה כבררת המחדל של עורך הטקסט

note: button in preferences dialog to change default browser
en: Set default browser
he: הגדרה כדפדפן ברירת המחדל

note: help text in preferences dialog for modifying keybindings
en: Key bindings can be changed by clicking on a field with a key combination
    in the list and then press the new key binding.
    To disable a keybinding, select it in the list and use <tt>&lt;Backspace&gt;</tt>.
he: אפשר להחליף איגודי מקשים על ידי לחיצה על שדה עם צירוף מקשים
    שברשימה ואז ללחוץ על איגוד מקשים חדש.
    כדי להשבית איגוד מקשים, יש לבחור אותו ברשימה ולהשתמש במקש <tt>&lt;Backspace&gt;</tt>.

note: Column header for keybinding list
en: Action
he: פעולה

note: Column header for keybinding list
en: Key Binding
he: קיצורי מקלדת

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
he: מילת מפתח

note: label for properties dialog
en: Home Page
he: דף הבית

note: label for properties dialog
en: Document Root
he: שורש המסמכים

note: label for properties dialog
en: Prefer short names for page links
he: להעדיף שמות קצרים לקישורי דפים

note: label for properties dialog
en: Do not use system trash for this notebook
he: לא להשתמש בסל האשפה של המערכת למחברת זו

en: Filename template for pasted images
he: תבנית שמות קבצים לתמונות מודבקות

note: Dialog title
en: Properties
he: מאפיינים

note: Dialog title
en: Recent Changes
he: שינויים אחרונים

note: label for modified time
en: Today
he: היום

note: label for modified time
en: Yesterday
he: אתמול

note: Column header
en: Last Modified
he: שינוי אחרון

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
he: כדי לערוך חיפוש מתקדם ניתן להשתמש בביטויים לוגיים
    כגון AND,‏ OR ו־NOT. ניתן לעיין במסמכי העזרה לפרטים נוספים.

note: Dialog title
en: Search
he: חיפוש

note: Button label
en: _Find
he: _איתור

note: checkbox option in search dialog
en: _Limit search to the current page and sub-pages
he: ה_גבלת החיפוש לעמוד הנוכחי ולעמודי המשנה

note: placeholder label when search has started
en: Searching ...
he: מתבצע חיפוש…

note: placeholder label when search has no results
en: No results
he: אין תוצאות

note: Column header search dialog
en: Score
he: ציון

note: Window title
en: Web Server
he: שרת אינטרנט

note: Status in web server gui
en: Server not started
he: השרת לא הופעל

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
he: לאפשר גישה ציבורית

note: checkbox in dialog for starting webserver
en: Require authentication
he: דרוש אימות

note: Field in web server gui for HTTP port (e.g. port 80)
en: Port
he: פתחה

note: Field in web server gui
en: Username
he: שם משתמש

note: Field in web server gui
en: Password
he: סיסמה

note: Status in web server gui
en: Server started
he: השרת הופעל

note: Status in web server gui
en: Server stopped
he: השרת נעצר

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
he: תבניות

note: button label
en: Browse
he: עיון

note: Dialog title
en: Copy Template
he: העתקת תבנית

note: Menu item
en: _New Page...
he: _עמוד חדש…

note: Menu item
en: New S_ub Page...
he: _תת־עמוד חדש…

note: Menu item
en: _New Page Here...
he: עמוד חדש _כאן…

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
he: פתיחת מחברת א_חרת…

note: Menu item
en: _Import Page...
he: יי_בוא עמוד…

note: Menu item
en: Save A _Copy...
he: שמירת _עותק…

note: Menu item
en: E_xport...
he: יי_צוא…

note: Menu item
en: _Send To...
he: ש_ליחה אל…

note: Menu item
en: _Rename or Move Page...
he: שי_נוי שם או העברת עמוד…

note: Menu item
en: _Delete Page
he: מ_חיקת עמוד

note: question in "delete page" action
en: Trash failed, do you want to permanently delete instead ?
he: ההעברה לאשפה נכשלה, למחוק לצמיתות במקום זאת?

note: Menu item
en: Proper_ties
he: מא_פיינים

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
he: י_ציאה

note: Menu item
en: Copy _Location
he: הע_תק מיקום

note: Menu item
en: _Templates
he: _תבניות

note: Menu item
en: Pr_eferences
he: ה_עדפות

note: Menu item
en: _Search...
he: _חיפוש...

note: Menu item for search a sub-set of the notebook
en: Search this section
he: חיפוש בסעיף זה

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
he: חיפוש קישורים חוזרים…

note: Menu item
en: Recent Changes...
he: שינויים אחרונים…

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
he: פתיחת _תיקיית הקבצים המצורפים

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
he: לעמוד זה אין תיקיית קבצים מצורפים

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
he: פתיחת תיקיית ה_מחברת

note: Menu item
en: Open _Document Root
he: פתיחת _שורש המסמכים

note: Error message
en: No document root defined for this notebook
he: לא הוגדר שורש מסמכים עבור מחברת זו

note: Menu item
en: Edit _Source
he: עריכת ה_מקור

note: Menu item
en: Start _Web Server
he: ה_פעלת שרת אינטרנט

note: menu item
en: View Debug Log
he: הצגת יומן לניפוי שגיאות

note: Menu item
en: Check and Update Index
he: בדיקה וחידוש מפתח דפים

note: Menu item
en: Custom _Tools
he: _כלים מותאמים

note: Menu item
en: _Contents
he: _תכנים

note: Menu item
en: _FAQ
he: _שאלות נפוצות

note: Menu item
en: _Keybindings
he: _קיצורי מקלדת

note: Menu item
en: _Bugs
he: _תקלות

note: Menu item
en: _About
he: על _אודות

note: Dialog title
en: New Page in %s
he: עמוד חדש ב־%s

note: Dialog title
en: New Page
he: עמוד חדש

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
he: נא לשים לב כי קישור לעמוד שאינו קיים
    יוצר עמוד חדש אוטומטית.

note: Input label
en: Page Name
he: שם העמוד

note: Choice label
en: Page Template
he: תבנית דף

note: Dialog title
en: Import Page
he: ייבוא עמוד

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
he: קובצי טקסט

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
he: שמירת עותק

note: Dialog title
en: Rename or Move Page
he: שינוי שם או העברת העמוד

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
he: שינוי שם העמוד "%s"

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
he[0]: %i עדכון עמוד אחד המפנה לעמוד זה
he[1]: עדכון %i עמודים המפנים לעמוד זה

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
he: עדכון כותרת עמוד זה

note: label for progress dialog
en: Updating Links
he: הקישורים מתעדכנים

note: label in DeletePageDialog
en: Remove links to %s
he: הסרת קישורים אל %s

note: Dialog title
en: Trash Page
he: השלכת עמוד לאשפה

note: Heading in 'trash page' dialog - %s is the page name
en: Move page "%s" to trash?
he: להעביר את העמוד „%s” לאשפה?

note: Text in 'trash page' dialog - %s is the page name
en: Page "%s" and all of it's sub-pages and
    attachments will be moved to your system's trash.
    
    To undo later, go to your system's trashcan.
he: העמוד „%s” על כל תת־עמודיו
    והקבצים המצורפים אליו יועברו לאשפה של המערכת שלך.
    
    כדי לבטל בהמשך, יש לגשת לאשפה של המערכת שלך.

note: label in the TrashPage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be trashed | %i files will be trashed
he[0]: קובץ אחד יועבר לאשפה
he[1]: %i קבצים יועברו לאשפה

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
he: הקישורים מוסרים

note: Dialog title
en: Delete Page
he: מחיקת עמוד

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
he: האם למחוק את העמוד "%s"?

note: Text in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Page "%s" and all of it's sub-pages and
    attachments will be deleted.
    
    This deletion is permanent and cannot be un-done.
he: העמוד „%s” על כל תת־עמודיו
    והקבצים המצורפים אליו ימחקו.
    
    זאת מחיקה לצמיתות ולא ניתן לשחזר אותה.

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
he[0]: %i קובץ אחד יימחק
he[1]: %i קבצים יימחקו

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
he: ויקי לשולחן העבודה

note: dialog title
en: Select File
he: בחירת קובץ

note: menu item in context menu
en: Expand _All
he: פרוש הכל

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
he: _קפל הכל

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
he: נקה

note: dialog title
en: Select Folder
he: בחירת תיקייה

note: dialog title
en: Select Image
he: בחירת תמונה

note: default text for empty page section selection
en: <Top>
he: <עליון>

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
he: לוח שמאלי

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
he: לוח ימיני

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
he: לוח תחתון

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
he: לוח עליון

note: position of widget in window
en: Top
he: למעלה

note: position of widget in window
en: Bottom
he: למטה

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
he: שמאל

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
he: ימין

note: label for menu item which opens preferences dialog
en: Preferences...
he: העדפות…

note: Menu item
en: _All Panes
he: _כל הלוחות

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
he: בעת דיווח על תקלות נא לכלול את
    הפרטים מתיבת הטקסט שלהלן

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
he: כל הקבצים

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
he: תמונות

note: lable in progressbar giving number of items and total
en: {count} of {total}
he: {count} מתוך {total}

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
he: קובץ רישום

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
he: לא ניתן למצוא את הקובץ או התיקייה של מחברת זו

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
he: נא לציין מחברת

note: error message
en: Could not find notebook: %s
he: לא ניתן למצוא את המחברת: %s

note: error in export command
en: Output location needed for export
he: צריך מיקום פלט כדי לייצא

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
he: תיקיית פלט קיימת ואינה ריקה, נא לציין „‎--overwrite” (שכתוב) כדי לאלץ ייצוא

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
he: קיים קובץ פלט, נא לציין „‎--overwrite” (שכתוב) כדי לאלץ ייצוא

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
he: צריך קובץ פלט כדי לייצא MHTML

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
he: צריך תיקיית פלט כדי לייצא מחברת שלמה

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file name, please try using a name with less
    than 255 characters
he: לא ניתן לכתוב את הקובץ הזה. זה כנראה בגלל אורכו
    של שם הקובץ, נא לנסות להשתמש בשם עם פחות
    מ־255 תווים

note: error message for filesystem limitations
en: File name too long: %s
he: שם הקובץ ארוך מדי: %s

note: Error explanation
en: Cannot write this file. Probably this is due to the lenght
    of the file path, please try using a folder structure resulting in less
    than 4096 characters
he: לא ניתן לכתוב את הקובץ הזה. זה כנראה בגלל אורכו
    של נתיב הקובץ, כדאי לנסות להשתמש במבנה תיקיות וכתוצאה מכך פחות
    יותר מ־4096 תווים

note: error message for filesystem limitations
en: File path too long: %s
he: נתיב הקובץ ארוך מדי: %s

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
he: המפתח מתעדכן

note: message for PageNotFoundError
en: No such page: %s
he: לא קיים עמוד כזה: %s

note: message for PageNotAllowedError
en: Page not allowed: %s
he: ערך אסור: %s

note: description for PageNotAllowedError
en: This page name cannot be used due to technical limitations of the storage
he: לא ניתן להשתמש בשם הדף הזה עקב מגבלות טכניות של האחסון

note: message for PageNotAvailableError
en: Page not available: %s
he: עמוד לא זמין: %s

note: description for PageNotAvailableError
en: This page name cannot be used due to a conflicting file in the storage
he: אי אפשר להשתמש בשם העמוד הזה עקב קובץ סותר באחסון

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
he: העמוד כבר קיים: %s

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
he: לא ניתן לשנות את העמוד: %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
he: <לא ידוע>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
he: שגיאה בתוך %(file)s בשורה %(line)i ליד „%(snippet)s”

note: plugin name
en: Arithmetic
he: חשבון

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
he: תוסף זה מאפשר לך להטמיע חישובים חשבוניים ב־zim.
    הוא מבוסס על המודול החשבוני מתוך
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.

note: plugin preference
en: Output precision
he: דיוק פלט

note: menu item
en: _Arithmetic
he: חשבון

note: text in confirmation dialog on deleting a file
en: Are you sure you want to delete the file '%s'?
he: למחוק את הקובץ ‚%s’?

note: menu item to delete file
en: _Delete...
he: מ_חיקה…

note: menu item to rename file
en: _Rename...
he: _שינוי שם…

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
he: לא ידוע

note: label for file type
en: Type
he: סוג

note: label for file size
en: Size
he: גודל

note: label for file modification date
en: Modified
he: נערך

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
he: ה_עברה לכאן

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
he: הע_תקה כאן

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
he: ביטול

note: dialog title
en: Rename file
he: שינוי שם קובץ

note: Error message
en: File name should not be blank.
he: שם הקובץ לא אמור להישאר ריק.

note: Error message
en: A file with that name already exists.
he: כבר קיים קובץ בשם הזה.

note: Error message
en: File name should not contain path declaration.
he: שם הקובץ לא אמור להכיל הכרזת נתיב.

note: plugin name
en: Attachment Browser
he: דפדפן מצורפים

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
he: תוסף זה מציג את תיקיית הקבצים המצורפים של העמוד הנוכחי
    כתצוגת סמלים בחלונית התחתונה.

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
he: מיקום בחלון

note: option for plugin preferences
en: Use thumbnails
he: להשתמש בתמונות ממוזערות

note: option for plugin preferences
en: Support thumbnails for SVG
he: תמיכה בתמונות ממוזערות ל־SVG

note: label for attachment browser pane
en: Atta_chments
he: מ_צורפים

note: placeholder label for sidepane
en: No attachments
he: אין קבצים מצורפים

note: Label for the statusbar, %i is the number of attachments for the current page
en: %i Atta_chment | %i Atta_chments
he[0]: %i מ_צורף
he[1]: %i מ_צורפים

note: plugin name
en: BackLinks Pane
he: לוח קישורים חוזרים

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
he: תוסף זה מוסיף וידג׳ט נוסף המציג רשימת דפים
    שמקשרים לדף הנוכחי.
    
    זה תוסף ליבה המתלווה ל־zim.

note: option for plugin preferences
en: Show BackLink count in title
he: הצגת מספר קישורים חוזרים בכותרת

note: option for plugin preferences
en: Show full Page Names
he: הצגת שמות העמודים המלאים

note: widget label
en: BackLinks
he: קישורים חוזרים

note: placeholder label in sidepane
en: No backlinks
he: אין קישורים חוזרים

note: Label for the statusbar, %i is the number of BackLinks to the current page
en: %i _BackLink | %i _BackLinks
he[0]: קישור מ_פנה אחד
he[1]: %i קישורים מ_פנים

note: context menu for inserted objects
en: _Edit...
he: _עריכה…

note: dialog title, %s is the object name like "Equation"
en: Edit %s
he: עריכת %s

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
he: _תצוגה מקדימה

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
he: ארעה שגיאה בעת יצירת התמונה.
    האם ברצונך לשמור את טקסט המקור בכל מקרה?

note: plugin name
en: BookmarksBar
he: סרגל סימניות

note: plugin description
en: 		This plugin provides bar for bookmarks.
he: 		תוסף זה מספק סרגל לסימניות.

note: plugin preference
en: Maximum number of bookmarks
he: מספר הסימניות המרבי

note: preferences option
en: Save bookmarks
he: שמירת סימניות

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
he: להוסיף סימנייה חדשה לתחילת הסרגל

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
he: הוספת סימנייה

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
he: סימניות

note: button label
en: Add bookmark/Show settings
he: הוספת סימנייה/הצגת הגדרות

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
he: למחוק את כל הסימניות?

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
he: להציג את השם המלא של העמוד

note: button label
en: Set New Name
he: הגדרת שם חדש

note: button label
en: Back to Original Name
he: חזרה לשם המקורי

note: menu item
en: Remove
he: הסרה

note: menu item
en: Remove All
he: הסרה של הכול

note: menu item
en: Copy
he: העתקה

note: menu item
en: Paste
he: הדבקה

note: menu item
en: Open in New Window
he: פתיחה בחלון חדש

note: menu item
en: Set to Current Page
he: הגדרה לעמוד הנוכחי

note: plugin name
en: Command Palette
he: לוח פקודות

note: plugin description
en: This plugin opens a search dialog to allow quickly executing menu entries. The search dialog can be opened by pressing the keyboard shortcut Ctrl+Shift+P which can be customized via Zim's key bindings preferences.
he: תוסף זה פותח חלונית חיפוש שמאפשרת להפעיל רשומות מהתפריט במהירות. ניתן לפתוח את חלונית החיפוש בלחיצה על צירוף המקשים Ctrl+Shift+P, אותו ניתן להגדיר בהעדפות איגוד המקשים של Zim.

note: plugin name
en: Insert Diagram
he: הוספת תרשים

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
he: תוסף זה מהווה עורך תרשימים ל־GraphViz מבוסס zim.
    
    תוסף זה הוא חלק מהליבה של zim.

note: plugin preference
en: Generate diagrams in SVG format
he: יצירת תרשימים במבנה SVG

note: Plugin preference for diagram editor
en: Default text
he: טקסט ברירת מחדל

note: menu item
en: Diagram
he: תרשים

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
he: עריכה בלי הסחות דעת

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
he: תוסף זה מוסיף הגדרות שעוזרות להשתמש ב־zim
    כעורך נטול הסחות דעת.

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
he: הסתרת סרגל תפריטים במצב מסך מלא

note: plugin preference
en: Maximum page width
he: רוחב העמוד המרבי

note: plugin preference | preference option for sourceview plugin
en: Border width
he: עובי מסגרת

note: plugin preference
en: Text background color
he: צבע רקע טקסט

note: plugin preference
en: Text foreground color
he: צבע חזית טקסט

note: plugin name
en: Insert Ditaa
he: הוספת Ditaa

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on Ditaa.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
he: תוסף זה מספק עורך תרשימים ל־zim על בסיס Ditaa.
    
    זהו תוסף ליבה שמושק יחד עם zim.

note: menu item
en: Ascii graph (Ditaa)
he: תרשים ASCII ‏(Ditaa)

note: plugin name
en: Insert Equation
he: הוספת משוואה

note: plugin description
en: This plugin provides an equation editor for zim based on latex.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
he: תוסף זה מספק עורך משוואות עבור zim על בסיס latex.
    
    תוסף זה הוא חלק מהליבה של zim.

note: plugin preference
en: Use font color for dark theme
he: להשתמש בצבע גופן לערכת עיצוב כהה

note: plugin preference
en: Font size
he: גודל גופן

note: plugin preference
en: Equation image DPI
he: נק׳ לאינטש של תמונות משוואה

note: menu item
en: Equation
he: משוואה

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
he: השתלת Gnuplot‏

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on Gnuplot.
he: תוסף זה מספק עורך תרשימים על בסיס Gnuplot.‏

note: menu item
en: Gnuplot
he: Gnuplot‎

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
he: הוספת שרטוט GNU R

note: plugin description
en: This plugin provides a plot editor for zim based on GNU R.
he: תוסף זה מספק עורך שרטוטים עבור zim המבוסס על GNU R.

note: menu item
en: GNU R Plot
he: שרטוט של GNU R

note: plugin name
en: Indexed Full-Text Search
he: חיפוש טקסט מלא מסודר במפתח

note: plugin description
en: This plugin provides full-text indexing of
    page contents for fast full-text search,
    based on the FTS5 virtual table module of
    sqlite.
he: התוסף הזה מספר סידור של טקסט מלא במפתח
    לתוכן העמודים לחיפוש טקסט מלא מהיר,
    מבוסס על מודול הטבלה הווירטואלית FTS5 של
    sqlite.

en: Remove diacritics before indexing
he: להסיר סימנים מבחינים לפני סידור במפתח

en: Additional token characters
he: תווי אסימונים נוספים

note: error description
en: The inline calculator plugin was not able
    to evaluate the expression at the cursor.
he: המחשבון מובנה השורה לא הצליח
    להעריך את הביטוי במיקום של הסמן.

note: plugin name
en: Inline Calculator
he: מחשבון בתוך השורה

note: plugin description
en: This plugin allows you to quickly evaluate simple
    mathematical expressions in zim.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
he: תוסף זה מאפשר הערכה מהירה של ביטויים מתמטיים
    פשוטים ב־zim.
    
    תוסף זה הוא חלק מהליבה של zim.

note: error message
en: Could not parse expression
he: לא ניתן להעריך את הביטוי

note: menu item
en: Evaluate _Math
he: ה_ערכת הביטוי המתמטי

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
he: הוספת סימן

note: plugin description
en: This plugin adds the 'Insert Symbol' dialog and allows
    auto-formatting typographic characters.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
he: תוסף זה מוסיף את תיבת הדו־שיח ‚הוספת סימן’ ומאפשר
    תווים טיפוגרפיים המתעצבים מעצמם.
    
    תוסף זה הוא חלק מהליבה של zim.

note: menu item
en: Sy_mbol...
he: _סימן...

note: plugin name
en: Journal
he: יומן

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
he: תוסף זה הופך סעיף מהמחברת ליומן עם עמוד לכל יום,
    שבוע או חודש.
    מוסיף גם וידג׳ט לוח שנה כדי לגשת לעמודים האלו.

note: option value
en: Day
he: יום

note: option value
en: Week
he: שבוע

note: option value
en: Month
he: חודש

note: option value
en: Year
he: שנה

note: preferences option
en: Hide Journal pane if empty
he: הסתרת לוח היומן אם ריק

note: input label
en: Section
he: סעיף

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
he: השתמש בדף עבור כל אחד

note: menu item
en: To_day
he: ה_יום

note: side pane title
en: _Journal
he: יומ_ן

note: plugin name
en: Line Sorter
he: מסדר השורות

note: plugin description
en: This plugin sorts selected lines in alphabetical order.
    If the list is already sorted the order will be reversed
    (A-Z to Z-A). Additional features: move text lines up or down,
    duplicate or remove lines of text.
he: תוסף זה מסדר את השורות הנבחרות בסדר אלפביתי.
    אם הרשימה כבר מסודרת אז הסדר יתהפך
    (מ־א–ת ל־ת–א או מ־A-Z ל־Z-A). יכולות נוספות: להזיז שורות טקסט
    למעלה או למטה, לשכפל או להסיר שורות טקסט.

note: Error message for linesorter plugin
en: Please select more than one line of text
he: נא לבחור ביותר משורה אחת של טקסט

note: menu item
en: _Sort lines
he: _סידור השורות

note: Menu item
en: _Move Line Up
he: העלאת השורה למ_עלה

note: Menu item
en: _Move Line Down
he: הורדת השורה למ_טה

note: Menu item
en: _Duplicate Line
he: _שכפול שורה

note: Menu item
en: _Remove Line
he: ה_סרת שורה

note: plugin name | menu item
en: Link Map
he: מפת קישורים

note: plugin description
en: This plugin provides a dialog with a graphical
    representation of the linking structure of the
    notebook. It can be used as a kind of "mind map"
    showing how pages relate.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
he: תוסף זה מספק דו־שיח עם ייצוג גרפי של המבנה
    הקישורי של המחברת. ניתן להשתמש בו כמעין
    „מפת מוח” המציגה את הקשר בין העמודים.
    
    תוסף זה הוא חלק מהליבה של zim.

note: preferences option
en: Show linkmap button in headerbar
he: הצגת כפתור מפת קישורים בסרגל הכותרת

note: preferences option
en: Autozoom to fit map
he: לכוון את התקריב אוטומטית כך שיתאים למפה

note: preferences option
en: Follow main window
he: מעקב אחר החלון הראשי

note: preferences option
en: Always open links in new windows
he: תמיד לפתוח קישורים בחלונות חדשים

note: plugin name
en: Insert Mermaid Diagram
he: הוספת תרשים Mermaid

note: plugin description
en: This plugin provides a Mermaid diagram editor for zim.
    It allows easy editing of Mermaid diagrams.
he: תוסף זה מספק עורך תרשימי Mermaid עבור zim.
    הוא מאפשר עריכה קלה של תרשימי Mermaid.

note: menu item
en: Mermaid Diagram
he: תרשים Mermaid

note: plugin name
en: macOS Menubar
he: סרגל תפריט macOS

note: plugin description
en: This plugin provides a macOS menubar for zim.
he: תוסף זה מספק סרגל כלים מסוג macOS עבור zim.

note: plugin name
en: Page Index
he: רשימת עמודים

note: plugin description
en: This plugin adds the page index pane to the main window.
he: תוסף זה מוסיף את חלונית רשימת הדפים לחלון הראשי.

note: preferences option
en: Use drag&drop to move pages in the notebook
he: להשתמש בגרירה כדי להעביר דפים במחברת

note: preferences option
en: Automatically expand sections on open page
he: להרחיב סעיפים אוטומטית עם פתיחת עמוד

note: preferences option
en: Automatically collapse sections on close page
he: לצמצם סעיפים אוטומטית עם סגירת עמוד

note: preferences option
en: Use horizontal scrollbar (may need restart)
he: להשתמש בפס גלילה אופקי (אולי דורש הפעלה מחדש)

note: preferences option
en: Use tooltips
he: להשתמש בחלוניות עצה

note: menu item
en: Collapse Page Index
he: צמצום רשימת עמודים

note: menu item
en: Reveal Current Page in Page Index
he: לחשוף את העמוד הנוכחי למפתח העמודים

note: tab label for side pane
en: Inde_x
he: מ_פתח

note: plugin name
en: Path Bar
he: סרגל נתיב

note: plugin description
en: This plugin adds a "path bar" to the top of the window.
    This "path bar" can show the notebook path for the current page,
    recent visited pages or recent edited pages.
he: תוסף זה מוסיף „סרגל נתיב” לראש החלון.
    „סרגל הנתיב” הזה יכול להציג את נתיב המחברת עבור הדף הנוכחי,
    דפים בהם ביקרת לאחרונה או דפים שנערכו לאחרונה.

note: Menu title
en: P_athbar
he: סרגל _נתיב

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
he: _ללא

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
he: עמודים _אחרונים

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
he: דפים שנערכו ל_אחרונה

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
he: היס_טוריה

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
he: _היררכיית דפים

note: plugin name
en: Print to Browser
he: הדפסה לדפדפן

note: plugin description
en: This plugin provides a workaround for the lack of
    printing support in zim. It exports the current page
    to html and opens a browser. Assuming the browser
    does have printing support this will get your
    data to the printer in two steps.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
he: תוסף זה מספק מעקף למחסור בתמיכה בהדפסה
    ב־zim. התוסף מייצא את העמוד הנוכחי ל־html
    ופותח אותו בדפדפן. בהנחה שלדפדפן יש תמיכה
    בהדפסה פעולה זו תעביר את הנתונים שלך אל
    המדפסת בשני שלבים.
    
    תוסף זה הוא חלק מהליבה של zim.

note: menu item
en: _Print to Browser
he: ה_דפסה לדפדפן

note: menu item
en: _Print
he: ה_דפסה

note: menu item
en: Print tasklist to browser
he: הדפסת רשימת המשימות לדפדפן

note: plugin name
en: Quick Note
he: הערה חטופה

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog to quickly drop some text or clipboard
    content into a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
he: תוסף זה מוסיף דו־שיח להוספה של טקסט או את תוכן
    לוח הגזירים לעמוד zim.
    
    תוסף זה הוא חלק מהליבה של zim.

note: menu item
en: Quick Note...
he: הערה חטופה...

note: text entry field
en: Page section
he: קטע עמוד

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
he: יצירת עמוד חדש עבור כל הערה

note: text entry field
en: Title
he: כותרת

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
he: פתח דף

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
he: למחוק הערה?

note: plugin name
en: Insert Score
he: הכנס ניקוד

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
he: תוסף זה מספק עורך ציון עבור zim המבוסס על ליליפונד מבית גנו.
    
    זהו תוסף ליבה שמצורף ל־zim.

note: plugin preference
en: Common include header
he: כותרת הכללה משותפת

note: plugin preference
en: Common include footer
he: כותרת תחתית משותף

note: menu item
en: Musical Score
he: דירוג מוזיקלי

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
he: הוספת צילום מסך

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
he: תוסף זה מאפשר צילום מסך ישירות מתוך zim
    וצירופו ישר לתוך עמוד zim.
    
    תוסף זה הוא חלק מהליבה של zim.

note: plugin preference
en: Screenshot Command
he: פקודת צילום מסך

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
he: _צילום המסך…

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
he: צילום כל המסך

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
he: בחירת חלון או אזור

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
he: השהייה

note: label behind timer
en: seconds
he: שניות

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
he: התרחשה שגיאה בזמן הרצת "%s"‏

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
he: הוספת תרשים רצף

note: plugin description
en: This plugin provides a sequence diagram editor for zim based on seqdiag.
    It allows easy editing of sequence diagrams.
he: תוסף זה מספק עורך תרשימי רצף עבור zim המבוסס על seqdiag.
    הוא מאפשר עריכה קלה של תרשימי רצף.

note: menu item
en: Sequence Diagram
he: תרשים רצף

note: plugin name
en: Source View
he: הצגת מקור

note: plugin description
en: This plugin allows inserting 'Code Blocks' in the page. These will be
    shown as embedded widgets with syntax highlighting, line numbers etc.
he: תוסף זה מאפשר הוספת ‚מקטעי קוד’ בדף. אלו
    יוצגו כווידג׳טים מוטמעים עם הדגשת תחביר, מספרי שורות וכו׳.

note: option value
en: Never wrap lines
he: לא לגלוש בקווים

note: option value
en: Try wrap at word boundaries or character
he: לנסות לגלוש בגבולות מילים או תווים

note: option value
en: Always wrap at character
he: תמיד לגלוש בתו

note: option value
en: Always wrap at word boundaries
he: תמיד לגלוש בגבולות המילים

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
he: הזחה אוטומטית

note: preference option for sourceview plugin
en: Smart Home key
he: מקש בית חכם

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
he: הדגשת השורה הנוכחית

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
he: הצגת שול ימני

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
he: מיקום שול ימני

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
he: רוחב טאב

note: preference option for sourceview plugin
en: Text wrap mode
he: מצב גלישת טקסט

note: preference option for sourceview plugin
en: Theme
he: ערכת עיצוב

note: menu item
en: Code Block
he: מקטע קוד

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
he: הצגת מספרי קווים

note: input label
en: Syntax
he: תחביר

note: dialog title
en: Insert Code Block
he: הוספת מקטע קוד

note: input checkbox
en: Display line numbers
he: הצגת מספרי שורות

note: plugin name
en: Spell Checker
he: בדיקת איות

note: plugin description
en: Adds spell checking support using 
    gtkspellchecker, Gspell, or gtkspell libraries.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
he: התוסף מוסיף תמיכה בבדיקת איות באמצעות
    ספריות gtkspell,‏ Gspell או gtkspellchecker.
    
    תוסף זה הוא חלק מהליבה של zim.

note: menu item
en: Check _spelling
he: בדיקת _איות

note: error message
en: Could not load spell checking
he: לא ניתן לטעון את בדיקת האיות

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
he: יכול להיות שלא מותקנים אצלך
    המילונים המתאימים

note: alignment option
en: Center
he: מרכז

note: alignment option
en: Unspecified
he: לא צוין

note: plugin name
en: Table Editor
he: עורך טבלאות

note: plugin description
en: With this plugin you can embed a 'Table' into the wiki page. Tables will be shown as GTK TreeView widgets.
    Exporting them to various formats (i.e. HTML/LaTeX) completes the feature set.
he: עם תוסף זה אפשר להטמיע ‚טבלה’ לעמוד הוויקי. טבלאות תופענה בתור וידג׳טים מסוג GTK TreeView.
    הייצוא שלהם למגוון סוגי קבצים (למשל: HTML/LaTeX) משלים את מכלול היכולות.

note: option value
en: with lines
he: עם קווים

note: option value
en: no grid lines
he: ללא קווי רשת

note: option value
en: horizontal lines
he: קווים אופקיים

note: option value
en: vertical lines
he: קווים אנכיים

note: preference description
en: Show helper toolbar
he: הצגת סרגל כלי סיוע

note: preference description
en: Grid lines
he: קווי רשת

note: menu item
en: Table
he: טבלה

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
he: הוספת שורה

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
he: הסרת שורה

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
he: שכפול שורה

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row up
he: שורה למעלה

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row down
he: שורה למטה

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
he: שינוי עמודות

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
he: פתיחת עזרה

note: menu item
en: Delete row
he: מחיקת שורה

note: menu item
en: Open cell content link
he: פתיחת קישור תוכן התא

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
he: הטבלה חייבת להיות מורכבת משורה אחת לפחות!
     לא בוצעה מחיקה.

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
he: נא לבחור שורה, בטרם לחיצה על הכפתור.

note: Dialog title
en: Insert Table
he: הוספת טבלה

note: Dialog title
en: Edit Table
he: עריכת טבלה

note: Description of "Table-Insert" Dialog
en: Managing table columns
he: ניהול עמודות טבלה

note: Initial data for column title in table
en: Column 1
he: עמודה 1

note: table header
en: Auto
    Wrap
he: גלישה
    אוטומטית

note: table header
en: Align
he: יישור

note: hoover tooltip
en: Add column
he: הוספת עמודה

note: hoover tooltip
en: Remove column
he: הסרת עמודה

note: hoover tooltip
en: Move column ahead
he: הסרת עמודה קדימה

note: hoover tooltip
en: Move column backward
he: הסרת עמודה אחורה

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
he: לטבלה חייבת להיות עמודה אחת לפחות.

note: plugin name
en: Table of Contents
he: תוכן העניינים

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a table of
    contents for the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
he: תוסף זה מוסיף וידג׳ט נוסף המציג את
    תוכן העניינים של העמוד הנוכחי.
    
    תוסף זה הוא חלק מהליבה של zim.

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
he: הראה תוכן העניינים בחלון נפרד במקום בתוך מסגרת שוליים

note: option for plugin preferences
en: Show the page title heading in the ToC
he: הצגת כותרת העמוד העליונה בתוכן העניינים

note: option for plugin preferences
en: Include horizontal lines in the ToC
he: לכלול שורות אופקיות בתוכן העניינים

note: option for plugin preferences
en: Set ToC fontsize
he: הגדרת גודל גופן תוכן העניינים

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
he: הרד

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
he: העלה

note: widget label
en: T_oC
he: _תוכן עניינים

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
he: תוכן העניינים

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
he: תגיות

note: plugin description
en: This plugin provides a page index filtered by means of selecting tags in a cloud.
he: תוסף זה מספק מפתח דפים המסונן באותו האופן בו בוחרים תגיות בענן.

note: title for sidepane tab
en: T_ags
he: _תגיות

note: menu option
en: Show full page name
he: הצגת שם העמוד המלא

note: menu option
en: Sort pages by tags
he: סידור דפים לפי תגיות

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
he: מיון לפי אלפבית

note: list with tasks
en: All Tasks
he: כל המשימות

note: list with tasks
en: Active
he: פעיל

note: list with tasks (GTD style category)
en: Inbox
he: דואר נכנס

note: list with tasks (GTD style category)
en: Next Actions
he: הפעולות הבאות

note: list with tasks (GTD style category)
en: Projects
he: מיזמים

note: list with tasks (GTD style category)
en: Waiting
he: בהמתנה

note: placeholder label for sidepane
en: No tasks
he: אין משימות

note: tooltip
en: Show tasklist window
he: הצגת חלון רשימת משימות

note: label for filtering/searching tasks
en: Filter tasks
he: סינון משימות

note: tab label for side pane
en: Tas_ks
he: מ_שימות

note: Window title for tasklist
en: Tasks
he: משימות

note: number of tasks shown in tasklist window
en: %s shown
he: %s מופיעים

note: selection menu option
en: Show open tasks
he: להציג משימות פתוחות

note: selection menu option
en: Show closed tasks
he: להציג משימות סגורות

note: selection menu option
en: Show cancelled tasks
he: להציג משימות שבוטלו

note: selection menu option
en: Show migrated tasks
he: להציג משימות שיובאו

note: selection menu option
en: Show trans-migrated tasks
he: להציג משימות שיובאו למחצה

note: Header for list selection in tasklist window
en: Lists
he: רשימות

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
he: ללא תגית

note: header in selection drop down
en: Labels
he: תוויות

note: Column header Task List dialog
en: Task
he: משימה

note: Column header Task List dialog | due date for task
en: Due
he: תום תפוגה

note: Column header Task List dialog | start date for task
en: Start
he: התחלה

note: plugin name | menu item
en: Task List
he: רשימת משימות

note: plugin description
en: This plugin adds a dialog showing all open tasks in
    this notebook. Open tasks can be either open checkboxes
    or items marked with tags like "TODO" or "FIXME".
    
    This is a core plugin shipping with zim.
he: תוסף זה מוסיף תיבת דו־שיח המציגה את כל המשימות הפתוחות
    במחברת זו. משימות פתוחות יכולות להיות תיבות סימון או
    פריטים המסומנים בתגיות כגון „TODO” או „FIXME”.
    
    תוסף זה הוא חלק מהליבה של zim.

note: preferences option
en: Show tasklist button in headerbar
he: להציג רשימת משימות בסרגל הכותרת

note: preferences option - "GTD" means "Getting Things Done" methodology
en: Show "GTD-style" inbox & next actions lists
he: להציג תיבת דואר ואת רשימת המשימות הבאות בסגנון תכל׳ס

note: preferences option
en: Show tasklist in sidepane
he: להציג את רשימת המשימות בחלונית הצד

note: preferences option
en: Show due date in sidepane
he: להציג את תאריך התפוגה בחלונית הצד

note: preferences option
en: Show start date in sidepane
he: להציג את תאריך ההתחלה בחלונית הצד

note: preferences option
en: Show page column in the sidepane
he: להציג את עמודות הדף בחלונית הצד

note: label for plugin preferences dialog
en: Consider all checkboxes as tasks
he: התייחסות אל כל תיבות הסימון כאל משימות

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "FIXME", "TODO"
en: Labels marking tasks
he: תוויות לסימון משימות

note: label for plugin preferences dialog - labels are e.g. "Waiting", "Planned"
en: Labels for "waiting" tasks
he: תוויות למשימות „בהמתנה”

note: label for plugin preferences dialog - tags are e.g. "@waiting", "@planned"
en: Tags for "waiting" tasks
he: תגיות למשימות „בהמתנה”

note: label for preference with multiple options
en: Use date from journal pages
he: להשתמש בתאריך מעמודי היומן

note: choice for "Use date from journal pages"
en: do not use
he: לא להשתמש

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as start date for tasks
he: כתאריך התחלה למשימות

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as due date for tasks
he: כתאריך סוף ביצוע למשימות

note: Notebook sections to search for tasks - default is the whole tree (empty string means everything)
en: Section(s) to index
he: סעיפים להוספה למפתח

note: Notebook sections to exclude when searching for tasks - default is none
en: Section(s) to ignore
he: סעיפים להתעלמות

note: label for plugin preferences dialog
en: Show page names in selection pane
he: להציג את שמות העמודים בלוח הבחירה

note: label for plugin preferences dialog
en: Don't count Saturday and Sunday as working days
he: לא למנות את שבת ואת ראשון כימי עבודה

note: toolbar style
en: Icons
he: סמלים

note: toolbar style
en: Icons & Text
he: סמלים וטקסט

note: toolbar style
en: Icons & Text horizontal
he: סמלים וטקסט אופקית

note: Toolbar size small
en: Small
he: קטן

note: Toolbar size large
en: Large
he: גדול

note: plugin name
en: Tool Bar
he: סרגל כלים

note: plugin description
en: This plugin allows to customize the toolbar in the main window.
he: תוסף זה מאפשר לך להתאים את סרגל הכלים בחלון הראשי.

note: option for plugin preferences
en: Show toolbar
he: הצגת סרגל כלים

note: option for plugin preferences
en: Include formatting tools in toolbar
he: לכלול כלי עיצוב בסרגל הכלים

note: option for plugin preferences
en: Toolbar style
he: סגנון סרגל כלים

note: option for plugin preferences
en: Toolbar size
he: גודל סרגל כלים

note: plugin name
en: Tray Icon
he: סמל אזור המערכת

note: plugin description
en: This plugin adds a tray icon for quick access.
    
    This plugin depends on Gtk+ version 2.10 or newer.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
he: תוסף זה מוסיף סמל לאזור המערכת לגישה מהירה.
    
    תוסף זה תלוי ב־Gtk+‎ גרסה 2.10 או עדכנית יותר.
    
    זהו תוסף המהווה חלק מהליבה של zim.

note: preferences option
en: Classic trayicon,
    do not use new style status icon on Ubuntu
he: סמל מערכת קלסי,
    לא להשתמש בסמל בסגנון חדש באובונטו

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
he: הערה ח_טופה…

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
he: _אחר…

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
he: מחברות

note: tooltip for tray icon | short description of zim
en: Zim Desktop Wiki
he: zim הוויקי השולחני

note: plugin name
en: Version Control
he: בקרת גרסאות

note: plugin description
en: This plugin adds version control for notebooks.
    
    This plugin supports the Bazaar, Git and Mercurial version control systems.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
he: התוסף הזה מוסיף בקרת גרסאות למחברות.
    
    התוסף תומך במערכות בקראת הגרסאות Bazaar,‏ Git ו־Mercurial.
    
    זהו תוסף ליבה שמושק יחד עם zim.

note: Label for plugin preference
en: Autosave version when the notebook is closed
he: לשמור את הגרסה אוטומטית עם סגירת המחברת

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
he: שמירת גרסה אוטומטית במרווחי זמן קבועים

note: Label for plugin preference
en: Autosave interval in minutes
he: מרווח בין שמירות אוטומטיות בדקות

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
he: גרסה שנשמרה אוטומטית מ־zim

note: menu item
en: S_ave Version...
he: שמירת ה_גרסה...

note: menu item
en: _Versions...
he: ג_רסאות...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
he: לא נערכו שינויים למחברת זו מאז הגרסה האחרונה שנשמרה

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
he: לא נערכו שינויים מאז הגרסה האחרונה

note: option value
en: Fossil
he: ‎Fossil

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
he: האם לאפשר בקרת גרסאות?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
he: בקרת גרסאות אינה פעילה כעת עבור מחברת זו.
    האם ברצונך להפעיל אותה?

note: option to chose versioncontrol backend
en: Backend
he: תשתית

note: dialog title
en: Save Version
he: שמירת הגרסה

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
he: נא להזין תגובה לגרסה זו

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
he: גרסה שנשמרה מ־zim

note: dialog title
en: Versions
he: גרסאות

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
he: _עמוד

note: Button label
en: View _Annotated
he: צפייה עם _פירושים

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
he: נא לבחור גרסה להצגת השינויים בינה ובין המצב הנוכחי. או שניתן
    לבחור מספר גרסאות כדי לצפות בשינויים בין גרסאות אלה.

note: version details
en: Comment
he: הערה

note: Button label
en: _Restore Version
he: שח_זור הגרסה

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
he: הצגת ה_שינויים

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
he: _זה לצד זה

note: dialog title
en: Annotated Page Source
he: מקור הדף עם פירושים

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
he: האם להחזיר את העמוד לגרסה שנשמרה?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
he: האם ברצונך לשחזר את העמוד: %(page)s
    לגרסה שנשמרה: %(version)s ?
    
    כל השינויים מאז הגרסה האחרונה שנשמרה יאבדו !

note: dialog title
en: Changes
he: שינויים

note: Column header versions dialog
en: Rev
he: מהדורה

note: Option for Window Title template
en: Page Path - Notebook Name
he: נתיב עמוד - שם המחברת

note: Option for Window Title template
en: Notebook Name - Zim
he: שם המחברת - Zim

note: Option for Window Title template
en: Page Name — Page Title — Zim
he: שם העמוד — כותרת העמוד — Zim

note: Option for Window Title template
en: Notebook Name: Page Title (Page Source Path)
he: שם המחברת: כותרת העמוד (נתיב מקור העמוד)

note: Option for Window Title template
en: Custom
he: מותאם אישית

note: plugin name
en: Window Title Editor
he: עורך כותרת חלון

note: plugin description
en: This plugin allows editing the window title.
    
    Press "Configure" below to choose a preset
    or to create a custom one.
he: התוסף הזה מאפשר לערוך את כותרת החלון
    
    לחיצה על „הגדרה” להלן תאפשר לבחור ערכה
    מוגדרת או שתאפשר ליצור אחת חדשה.

note: window title editor preference option
en: Title template
he: תבנית כותרת

note: window title editor preference option
en: Template string for custom format
he: מחרוזת תבנית לעיצוב מותאם אישית

note: window title in case of critical error
en: Plugin error - check debug log! - Zim
he: שגיאת תוסף - נא לבדוק את יומן ניפוי השגיאות! - Zim

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
he: תיעוד אירועים עם Zeitgeist

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
he: דוחף אירועים לסוכן Zeitgeist.

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
he: עמוד ויקי: %s

en: Created
he: מועד יצירה

en: Prev
he: הקודם

en: Index
he: מפתח

en: Next
he: הבא

en: Backlinks:
he: קישורים חוזרים:

en: Attachments:
he: מצורפים:
