zim - en to nb translation catalogue (536 entries)

note: Error message when external application failed, %s is the command
en: Failed to run application: %s
nb: Kan ikke kjøre programmet: %s

note: Error message when external application failed, %(cmd)s is the command, %(code)i the exit code
en: %(cmd)s
    returned non-zero exit status %(code)i
nb: %(cmd)s
    returnerte ikke-null avslutningstatus %(code)i

note: error when application failed to start
en: Failed running: %s
nb: Kunne ikke kjøre: %s

note: label for default webbrowser | label for default application
en: Default
nb: Standard

note: Translate to "calendar:week_start:0" if you want Sunday to be the first day of the week or to "calendar:week_start:1" if you want Monday to be the first day of the week
en: calendar:week_start:0
nb: calendar:week_start:1

note: generic error dialog
en: Looks like you found a bug
nb: Du har funnet en programfeil

note: message for FileUnicodeError (%s is the file name)
en: Could not read: %s
nb: Kunne ikke lese: %s

note: message for FileUnicodeError
en: This usually means the file contains invalid characters
nb: Dette betyr vanligvis at filen inneholder ugyldige tegn

note: label for detailed error | section for version details in "save version" dialog
en: Details
nb: Detaljer

note: Error message
en: File is not writable: %s
nb: Filen kan ikke skrives til: %s

note: error message
en: File changed on disk: %s
nb: Filen er endret på disk: %s

note: Heading in a question dialog for creating a folder
en: Create folder?
nb: Opprett mappe?

note: Text in a question dialog for creating a folder, %s will be the folder base name
en: The folder "%s" does not yet exist.
    Do you want to create it now?
nb: Katalogen "%s" eksisterer ikke. Ønsker du å opprette den nå?

note: error when external application fails
en: Could not open: %s
nb: Kan ikke åpne: %s

note: main text for dialog for editing external files
en: Editing file: %s
nb: Rediger fil: %s

note: description for dialog for editing external files
en: You are editing a file in an external application. You can close this dialog when you are done
nb: Du redigerer filen i en ekstern applikasjon. Du kan lukke denne dialogen når du er ferdig.

note: label to customize 'open with' menu
en: Customize...
nb: Tilpass...

note: message when no applications in "Open With" menu
en: No Applications Found
nb: Ingen programmer funnet

note: menu item to open a file with an application, %s is the app name
en: Open with "%s"
nb: Åpne med "%s"

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be URL scheme like "http://" or "ssh://"
en: Configure an application to open "%s" links
nb: Konfigurer en applikasjon til å åpne "%s" lenker

note: Text in the 'custom command' dialog, "%s" will be mimetype like "text/plain"
en: Configure an application to open files
    of type "%s"
nb: Konfigurer et program til å åpne filer
    av typen "%s"

note: Dialog title
en: Configure Applications
nb: Konfigurer programmer

note: Button for adding a new application to the 'open with' menu | Dialog title
en: Add Application
nb: Legg til applikasjon

note: Label for default application handler
en: System Default
nb: Systemstandard

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog | input field in 'Add Notebook' dialog | input for new file name | Heading in plugins tab of preferences dialog | label for properties dialog | Input label for the new name when copying a template | Input label in the 'rename page
en: Name
nb: Navn

note: Field in 'custom command' dialog | Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command
nb: Kommando

note: Field in 'custom command' dialog
en: Make default application
nb: Opprett forvalgt applikasjon

note: Error message for new commands in "open with" dialog
en: Could not find executable "%s"
nb: Kunne ikke finne kjørbar fil: "%s"

note: Dialog title
en: Custom Tools
nb: tilpassede verktøyer

note: help text in "Custom Tools" dialog
en: You can configure custom tools that will appear
    in the tool menu and in the tool bar or context menus.
nb: Du kan endre de brukerdefinerte verktøyinnstillingene som vil vises
    i verktøylinjen eller kontekstmenyer.

note: Dialog title
en: Edit Custom Tool
nb: Rediger tilpasset verktøy

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Description
nb: Beskrivelse

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog | label for properties dialog
en: Icon
nb: Ikon

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Command does not modify data
nb: Data vil ikke bli endret av kommando

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Output should replace current selection
nb: Utdata bør erstatte gjeldende valg

note: Input in "Edit Custom Tool" dialog
en: Show in the toolbar
nb: Vis i verktøylinjen

note: dialog title
en: Export
nb: Eksportér

note: Title for progressbar window
en: Exporting notebook
nb: Eksporterer notebook

note: message heading
en: Folder exists: %s
nb: Mappen eksisterer: %s

note: detailed message, answers are Yes and No
en: Folder already exists and has content, exporting to this folder may overwrite existing files. Do you want to continue?
nb: Mappen eksisterer allerede og har innhold. Eksportering til denne mappen kan overskrive eksisterende filer. Vil du fortsette?

note: message heading
en: File exists
nb: Filen eksisterer

note: detailed message, answers are Yes and No
en: This file already exists.
    Do you want to overwrite it?
nb: Denne filen eksisterer allerede.
    Vil du overskrive den?

note: title of step in export dialog
en: Select the pages to export
nb: Velg sidene for eksport

note: Option in export dialog to export complete notebook | Option in versions dialog to show version for complete notebook
en: Complete _notebook
nb: Komplett _notebook

note: Option in export dialog to export selection
en: Single _page
nb: Enkel _side

note: Input field in export dialog | label in word count dialog | Column header | Column header search dialog | header in selection drop down | Column header Task List dialog | page label
en: Page
nb: Side

note: Input field in export dialog
en: Include subpages
nb: Inkluder undersider

note: title of step in export dialog
en: Select the export format
nb: Velg eksportformat

note: Option in drop down menu to specify another file
en: Other...
nb: Annet...

note: Input label in the export dialog | Field in web server gui for webpage template
en: Template
nb: Mal

note: radio option in export dialog
en: Link files under document root with full file path
nb: Link filer i dokumentrota med fullstendige filstier

note: radio option in export dialog
en: Map document root to URL
nb: Rotkartdokument til nettadresse

note: label for button with URL
en: Get more templates online
nb: Hent flere maler fra internett

note: title of step in export dialog
en: Select the output file or folder
nb: Velg utdata fil eller mappe

note: Label for option in export dialog
en: Export each page to a separate file
nb: Eksporter hver enkelt side til separate filer

note: Label for option in export dialog
en: Export all pages to a single file
nb: Eksporter alle sider til en separat fil

note: Label for folder selection in export dialog
en: Output folder
nb: Mappe for utdata

note: Label for setting a name for the index of exported pages
en: Index page
nb: Sideregister

note: Label for file selection in export dialog
en: Output file
nb: Utdata-fil

note: label in export dialog
en: %(n_error)i errors and %(n_warning)i warnings occurred, see log
nb: %(n_error)i feil og %(n_warning)i advarsler oppstod, se logg

note: label in export dialog
en: %i errors occurred, see log
nb: %i feil oppstod, se logg

note: label in export dialog
en: %i warnings occurred, see log
nb: %i advarsler oppstod, se logg

note: label in export dialog
en: Export completed
nb: Eksport utført

note: button in export dialog | button in e.g. equation editor dialog
en: View _Log
nb: Vis _logg

note: Label for object manager
en: Enable plugin
nb: Skri på programtillegg

note: label for inserted object
en: Unkown Object
nb: Ukjent objekt

note: label for inserted object
en: Unkown Image type
nb: Ukjent bildetype

note: Menu title
en: _File
nb: _Fil

note: Menu title | Button label
en: _Edit
nb: _Endre

note: Menu title | button label
en: _View
nb: _Vis

note: Menu title | Button label
en: _Insert
nb: Sett _inn

note: Menu title | input label | Menu item
en: _Search
nb: _Søk

note: Menu title
en: _Tools
nb: Verk_tøy

note: Menu title
en: _Go
nb: _Gå til

note: Menu title | Button label
en: _Help
nb: _Hjelp

note: Menu title
en: _Checkbox
nb: _Avkryssningsboks

note: Option in the preferences dialog - %s will map to either <Control><Space> or <Command><Space> key binding
en: Use %s to switch to the side pane
nb: Bruk %s for å bytte til sidepanelet

note: Option in the preferences dialog
en: Always use last cursor position when opening a page
nb: Alltid bruk den siste markørposisjon ved åpning av side

note: Menu item
en: _Fullscreen
nb: _Fullskjerm

note: Menu item
en: _Side Panes
nb: _Side Paneler

note: Menu item | Button label
en: _Close
nb: _Lukk

note: label for View->Menubar menu item
en: Menubar
nb: Menylinje

note: page status for title bar
en: readonly
nb: Skrivebeskyttet

note: Menu item
en: _Jump To...
nb: _Hopp til...

note: Menu item | Button label
en: _Back
nb: Til_bake

note: Menu item | Button label
en: _Forward
nb: _Fremover

note: Menu item
en: _Parent
nb: _Forelder

note: Menu item
en: _Child
nb: _Under

note: Menu item
en: _Home
nb: _Hjem

note: Dialog title
en: Jump to
nb: Gå til

note: Button label
en: _Jump
nb: _Hopp

note: Label for page input
en: Jump to Page
nb: Gå til Side

note: Column heading in 'open notebook' dialog | Field in web server gui | Field to select Notebook from drop down list
en: Notebook
nb: Notisblokk

note: dialog title
en: Open Notebook
nb: Åpne Notisblokk

note: Button label
en: _Add
nb: _Legg til

note: Button label
en: _Remove
nb: _Fjern

note: Input label in 'open notebook' dialog
en: Default notebook
nb: Forvalgt notatblokk

note: Dialog window title
en: Add Notebook
nb: Legg til notisblokk

note: Label in Add Notebook dialog
en: Please select a name and a folder for the notebook.
nb: Velg navn og mappe for notisblokken

note: input field in 'Add Notebook' dialog
en: Folder
nb: Mappe

note: help text in the 'Add Notebook' dialog
en: To create a new notebook you need to select an empty folder.
    Of course you can also select an existing zim notebook folder.
nb: For å opprette en ny notatbok må du velge en tom mappe.
    Du kan selvfølgelig også velge en eksisterende zim-notatbok-mappe.

note: Dialog title
en: Insert Date and Time
nb: Sett inn dato og klokkeslett

note: label in "insert date" dialog | Column header versions dialog
en: Date
nb: Dato

note: check box in InsertDate dialog
en: _Link to date
nb: _Link til dato

note: Dialog title
en: Insert Image
nb: Sett inn bilde

note: checkbox in the "Insert Image" dialog
en: Attach image first
nb: Legg ved bildet først

note: Error message when trying to insert a not supported file as image
en: File type not supported: %s
nb: Fil type er ikke støttet: %s

note: Dialog title
en: Attach File
nb: Legg ved fil

note: Error dialog - %s is the full page name
en: Page "%s" does not have a folder for attachments
nb: Siden "%s" har ikke en mappe for vedlegg

note: Dialog title
en: File Exists
nb: Filen finnes

note: Dialog text in 'new filename' dialog
en: A file with the name <b>"%s"</b> already exists.
    You can use another name or overwrite the existing file.
nb: En fil med navnet <b> "%s" </b> finnes allerede.
    Du kan bruke et annet navn eller overskrive den eksisterende filen.

note: Input label
en: Filename
nb: Filnavn

note: Button label
en: _Browse
nb: _Bla gjennom

note: Button label
en: Overwrite
nb: Skriv over

note: Button label
en: _Cancel
nb: _Avbryt

note: Dialog title
en: Edit Image
nb: Rediger bilde

note: Input in 'edit image' dialog | Input label for the section to move a page to
en: Location
nb: Lokalisasjon

note: Input in 'edit image' dialog | Input in 'insert link' dialog
en: Link to
nb: Link til

note: Input in 'edit image' dialog
en: Width
nb: Bredde

note: Input in 'edit image' dialog
en: Height
nb: Høyde

note: Button in 'edit image' dialog
en: _Reset Size
nb: _Nullstill Størrelsen

note: Dialog title
en: Insert Text From File
nb: Sett inn tekst fra fil

note: Dialog title
en: Edit Link
nb: Rediger lenke

note: Dialog title
en: Insert Link
nb: Sett inn lenke

note: Dialog button
en: _Link
nb: _Lenke

note: Input in 'insert link' dialog | toolbar style
en: Text
nb: Tekst

note: Dialog title
en: Word Count
nb: Ordtelling

note: label in word count dialog
en: Paragraph
nb: Avsnitt

note: label in word count dialog
en: Selection
nb: Utvalg

note: label in word count dialog
en: Words
nb: Ord

note: label in word count dialog
en: Lines
nb: Linjer

note: label in word count dialog
en: Characters
nb: Tegn

note: label in word count dialog
en: Characters excluding spaces
nb: Tegn uten mellomrom

note: Dialog title
en: Move Text to Other Page
nb: Flytt tekst til annen side

note: Button label
en: _Move
nb: _Flytt

note: Input in 'move text' dialog
en: Move text to
nb: Flytt tekst til

note: Input in 'move text' dialog
en: Leave link to new page
nb: Legg ved lenke til ny side

note: Input in 'move text' dialog
en: Open new page
nb: Åpne ny side

note: Dialog title
en: New File
nb: Ny fil

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Next
nb: _Neste

note: button in find bar and find & replace dialog
en: _Previous
nb: _Forrige

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Match _case
nb: Skill mellom store og små bokstaver

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: Whole _word
nb: Hele _ordet

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Regular expression
nb: _Regulært uttrykk

note: checkbox option in find bar and find & replace dialog
en: _Highlight
nb: _Markér

note: label for input in find bar on bottom of page
en: Find
nb: Finn

note: Dialog title
en: Find and Replace
nb: Søk og erstatt

note: input label in find & replace dialog
en: Find what
nb: Søk etter

note: input label in find & replace dialog
en: Replace with
nb: Erstatt med

note: Button in search & replace dialog
en: _Replace
nb: _Erstatt

note: Button in search & replace dialog
en: Replace _All
nb: Erstatt _alle

note: Menu title
en: New _Attachment
nb: Nytt Vedlegg

note: option in preferences dialog
en: Use the <Enter> key to follow links
    (If disabled you can still use <Alt><Enter>)
nb: Bruk <Enter> for å følge lenker
    (Om denne er slått av kan du fortsatt bruke <Alt><Enter>)

note: option in preferences dialog
en: Show the cursor also for pages that can not be edited
nb: Vis også peker for sider som ikke kan redigeres

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn "CamelCase" words into links
nb: Gjør "CamelCase" ord om til lenker automatisk

note: option in preferences dialog
en: Automatically turn file paths into links
nb: Gjør filstier om til lenker automatisk

note: option in preferences dialog
en: Automatically select the current word when you apply formatting
nb: Velg det gjeldende ordet automatisk når du bruker formatering

note: option in preferences dialog
en: Unindent on <BackSpace>
    (If disabled you can still use <Shift><Tab>)
nb: Fjern innrykk med <BackSpace>
    (om det er deaktivert kan du fortsatt bruke <Shift><Tab>)

note: option in preferences dialog
en: Reformat wiki markup on the fly
nb: Fortløpende omformatering av wiki-markeringstekst

note: option in preferences dialog
en: Default format for copying text to the clipboard
nb: Standardformatet for å kopiere tekst til utklippstavlen

note: option in preferences dialog
en: Folder with templates for attachment files
nb: Mappe med maler for vedleggs filer

note: Heading of error dialog
en: Could not save page: %s
nb: Kunne ikke lagre side: %s

note: text in error dialog when saving page failed
en: To continue you can save a copy of this page or discard
    any changes. If you save a copy changes will be also
    discarded, but you can restore the copy later.
nb: For å fortsette kan du lagre en kopi av siden eller forkaste
    alle endringer. Hvis du lagrer en kopi vil endringer også
    forkastes, men du kan gjenopprette kopien senere.

note: Button in error dialog
en: _Discard Changes
nb: Forkast en_dringer

note: Button in error dialog
en: _Save Copy
nb: _Lagre kopi

note: Menu item
en: Heading _1
nb: Overskriftstittel _1

note: Menu item
en: Heading _2
nb: Overskriftstittel _2

note: Menu item
en: Heading _3
nb: Overskriftstittel _3

note: Menu item
en: Heading _4
nb: Overskriftstittel _4

note: Menu item
en: Heading _5
nb: Overskriftstittel _5

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strong
nb: _Sterk

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Emphasis
nb: _Ettertrykk

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Mark
nb: _Merke

note: Menu item | menu item for formatting
en: _Strike
nb: _Stryk

note: Menu item
en: _Subscript
nb: _Senket skrift

note: Menu item
en: _Superscript
nb: _Hevet skrift

note: error when unknown interwiki link is clicked
en: No such wiki defined: %s
nb: Denne wiki`en er ikke definert: %s

note: menu item for context menu of editor
en: Copy _As...
nb: Kopier _som...

note: Context menu item for pageview to move selected text to new/other page | Menu item
en: Move Selected Text...
nb: Flytt valgt tekst...

note: Menu item
en: _Remove Link
nb: _Fjern kobling

note: menu item in context menu for image
en: _Edit Properties
nb: Rediger _egenskaper

note: menu item in context menu
en: _Edit Link
nb: _Endre Kobling

note: context menu item
en: Copy _Link
nb: Kopier _Kobling

note: context menu item
en: Copy Email Address
nb: Kopier e-postadresse

note: menu item to open containing folder of files
en: Open Folder
nb: Åpne mappe

note: menu item for sub menu with applications | menu item
en: Open With...
nb: Åpne med …

note: menu item to open a link | Menu item | menu item
en: Open in New _Window
nb: Åpne i nytt _vindu

note: menu item to open a link or file | Button label | menu item to open file or folder
en: _Open
nb: _Åpne

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox '>'
nb: Huk av avkryssningsboksen '>'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'X'
nb: Huk av avkryssningsboksen 'X'

note: popup menu menuitem
en: Check Checkbox 'V'
nb: Huk av avkryssningsboksen 'V'

note: popup menu menuitem | Menu item
en: Un-check Checkbox
nb: Tøm avkryssningsboks

note: Menu item | Button label | button label
en: _Save
nb: _Lagre

note: Menu item
en: _Reload
nb: _Oppdatere

note: Menu item
en: _Undo
nb: _Angre

note: Menu item
en: _Redo
nb: _Gjenopprette

note: Menu item
en: Cu_t
nb: Klipp_ut

note: Menu item | Button label | menu label
en: _Copy
nb: _Kopier

note: Menu item
en: _Paste
nb: _Lime inn

note: Menu item
en: _Delete
nb: _Slett

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'V'
nb: Veksle avkryssingsboks 'V'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox 'X'
nb: Veksle avkryssingsboks 'X'

note: Menu item
en: Toggle Checkbox '>'
nb: Veksle avkryssningsboks 'v'

note: Menu item
en: _Edit Link or Object...
nb: _Rediger kobling eller objekt...

note: Menu item for Insert menu
en: Horizontal _Line
nb: Vannrett _linje

note: Menu item
en: _Image...
nb: _Bilde...

note: Menu item | Menu item,
en: Bulle_t List
nb: Punk_t Liste

note: Menu item | Menu item,
en: _Numbered List
nb: _Nummerert Liste

note: Menu item | Menu item,
en: Checkbo_x List
nb: Avmerking_s Liste

note: Menu item
en: Text From _File...
nb: Tekst fra _fil...

note: Menu item
en: _Link...
nb: _Kobling

note: message when no file templates are found in ~/Templates
en: No templates installed
nb: Ingen maler er installert

note: Menu item in "Insert > New File Attachment" submenu
en: File _Templates...
nb: Fil _Maler

note: Menu item
en: _Clear Formatting
nb: _Nullstill formatering

note: Menu item
en: _Find...
nb: _Finn...

note: Menu item
en: Find Ne_xt
nb: Finn ne_ste

note: Menu item
en: Find Pre_vious
nb: Finn forr_ige

note: Menu item
en: _Replace...
nb: _Erstatt...

note: Menu item
en: Word Count...
nb: Antall ord...

note: Menu item
en: _Zoom In
nb: _Zoom Inn

note: Menu item
en: Zoom _Out
nb: Zoom Ut

note: Menu item to reset zoom
en: _Normal Size
nb: _Normal Størrelse

note: Tab in preferences dialog
en: Interface
nb: Grensesnitt

note: Tab in preferences dialog
en: Editing
nb: Redigering

note: Dialog title
en: Preferences
nb: Innstillinger

note: Heading in preferences dialog
en: Plugins
nb: Programtillegg

note: Heading in preferences dialog
en: Applications
nb: Programmer

note: option in preferences dialog
en: Use a custom font
nb: Brukerdefinert Skrifttype

note: Button in plugin tab
en: _More
nb: _Mer

note: Button in plugin tab
en: C_onfigure
nb: K_onfigurer

note: button label
en: Open plugins folder
nb: Åpne plugin mappen

note: label for button with URL
en: Get more plugins online
nb: Hent flere programtillegg på nett

note: Heading in plugins tab of preferences dialog
en: Dependencies
nb: Avhengigheter

note: label in plugin info in preferences dialog
en: No dependencies
nb: Ingen avhengigheter

note: dependency failed
en: Failed
nb: Feilet

note: optional dependency
en: Optional
nb: Valgfritt

note: Heading in plugins tab of preferences dialog | Column header versions dialog
en: Author
nb: Forfatter

note: Column in plugin tab
en: Enabled
nb: Aktivert

note: Column in plugin tab
en: Plugin
nb: Programtillegg

note: Dialog title
en: Configure Plugin
nb: Konfigurer programtillegg

note: Heading for 'configure plugin' dialog - %s is the plugin name
en: Options for plugin %s
nb: Alternativer for programtillegg %s

note: info text in the preferences dialog
en: This plugin also has properties,
    see the notebook properties dialog
nb: Dette programtillegget har også egenskaper,
    sjekk dialogvinduet for notisbok-egenskaper

note: button in preferences dialog to change default text editor
en: Set default text editor
nb: Sett standard tekstprogram

note: label for properties dialog
en: Interwiki Keyword
nb: Interwiki Tastatur

note: label for properties dialog
en: Home Page
nb: Startside

note: label for properties dialog
en: Document Root
nb: Dokumentrot

note: Dialog title
en: Properties
nb: Egenskaper

note: Dialog title
en: Recent Changes
nb: Nylige endringer

note: label for modified time
en: Today
nb: I dag

note: label for modified time
en: Yesterday
nb: I går

note: Column header
en: Last Modified
nb: Sist endret

note: help text for the search dialog
en: For advanced search you can use operators like
    AND, OR and NOT. See the help page for more details.
nb: For avansert søk kan du bruke operatører som
    AND, OR og NOT. Se hjelpesiden for mer informasjon.

note: Dialog title
en: Search
nb: Søk

note: Button label
en: _Find
nb: _Finn

note: Column header search dialog
en: Score
nb: Poengsum

note: Window title
en: Web Server
nb: Webtjener

note: Status in web server gui
en: Server not started
nb: Server ikke startet

note: Checkbox in web server gui
en: Allow public access
nb: Tillat offentlig tilgang

note: Status in web server gui
en: Server started
nb: Server startet

note: Status in web server gui
en: Server stopped
nb: Server stanset

note: Dialog title | Section in dialog
en: Templates
nb: Maler

note: button label
en: Browse
nb: Bla gjennom

note: Dialog title
en: Copy Template
nb: Kopier mal

note: Menu item
en: _New Page...
nb: _Ny Side...

note: Menu item
en: New S_ub Page...
nb: Ny _underside...

note: Menu item
en: _Open Another Notebook...
nb: _Åpne annen notisblokk

note: Menu item
en: _Import Page...
nb: _Importer side...

note: Menu item
en: Save A _Copy...
nb: Lagre en _kopi

note: Menu item
en: E_xport...
nb: E_ksporter...

note: Menu item
en: _Send To...
nb: _Send til...

note: Menu item
en: _Delete Page
nb: Slett side

note: Menu item
en: Proper_ties
nb: _Egenskaper

note: Menu item | menu item in tray icon menu
en: _Quit
nb: _Avslutt

note: Menu item
en: Copy _Location
nb: Kopier _lokasjon

note: Menu item
en: _Templates
nb: M_aler

note: Menu item
en: Pr_eferences
nb: Innstilling_er

note: Menu item
en: _Search...
nb: _Søk...

note: Menu item for search a sub-set of the notebook
en: Search this section
nb: Søk i dette avsnittet

note: Menu item
en: Search _Backlinks...
nb: Søk_tilbakelenker

note: Menu item
en: Recent Changes...
nb: Nylige endringer...

note: Menu item
en: Open Attachments _Folder
nb: Åpne Vedleggets _Mappe

note: Error message
en: This page does not have an attachments folder
nb: Denne siden har ingen vedleggsmappe

note: Menu item
en: Open _Notebook Folder
nb: Åpne _Notisblokkmappe

note: Menu item
en: Open _Document Root
nb: Åpne _rotdokument

note: Error message
en: No document root defined for this notebook
nb: Inget dokument definert for denne notisboken

note: Menu item
en: Edit _Source
nb: Rediger _Kilde

note: Menu item
en: Start _Web Server
nb: Start _webserver

note: Menu item
en: Custom _Tools
nb: Brukerdefinerte_Verktøy

note: Menu item
en: _Contents
nb: _Innhold

note: Menu item
en: _FAQ
nb: _OSS

note: Menu item
en: _Keybindings
nb: _Tastebindinger

note: Menu item
en: _Bugs
nb: _Feil

note: Menu item
en: _About
nb: _Om

note: Dialog title
en: New Page in %s
nb: Ny side i %s

note: Dialog title
en: New Page
nb: Ny side

note: Dialog text in 'new page' dialog
en: Please note that linking to a non-existing page
    also creates a new page automatically.
nb: Merk at lenker til sider som ikke eksisterer
    vil opprette siden automatisk.

note: Input label
en: Page Name
nb: Navn på side

note: Choice label
en: Page Template
nb: Sidemal

note: Dialog title
en: Import Page
nb: Importer side

note: File filter for '*.txt'
en: Text Files
nb: Tekstfiler

note: Dialog title of file save dialog
en: Save Copy
nb: Lagre kopi

note: Heading in 'move page' dialog - %s is the page name
en: Rename page "%s"
nb: Omdøp side "%s"

note: label in MovePage dialog - %i is number of backlinks
en: Update %i page linking to this page | Update %i pages linking to this page
nb[0]: Oppdater %i side som lenker til denne siden
nb[1]: Oppdater %i sider som lenker til denne siden

note: option in 'move page' dialog
en: Update the heading of this page
nb: Oppdater tittel på denne siden

note: label for progress dialog
en: Updating Links
nb: Oppdaterer linker

note: Title of progressbar dialog
en: Removing Links
nb: Fjerner linker

note: Dialog title
en: Delete Page
nb: Slett Side

note: Heading in 'delete page' dialog - %s is the page name
en: Delete page "%s"?
nb: Slett siden "%s"?

note: label in the DeletePage dialog to warn user of attachments being deleted
en: %i file will be deleted | %i files will be deleted
nb[0]: %i fil vil slettes
nb[1]: %i filer vil slettes

note: General description of zim itself
en: A desktop wiki
nb: Wiki for Skrivebordet

note: dialog title
en: Select File
nb: Velg Fil

note: menu item in context menu
en: Expand _All
nb: Ekspander alle

note: menu item in context menu
en: _Collapse All
nb: S_lå sammen alle

note: tooltip for the inline icon to clear a text entry widget
en: Clear
nb: Fjern

note: dialog title
en: Select Folder
nb: Velg Mappe

note: dialog title
en: Select Image
nb: Velg bilde

note: default text for empty page section selection
en: <Top>
nb: <Topp>

note: Option for placement of plugin widgets
en: Left Side Pane
nb: Venstre Side Panel

note: Option for placement of plugin widgets
en: Right Side Pane
nb: Høyre Side Panel

note: Option for placement of plugin widgets
en: Bottom Pane
nb: Bunn Panel

note: Option for placement of plugin widgets
en: Top Pane
nb: Topp Panel

note: position of widget in window | alignment option
en: Left
nb: Til venstre

note: position of widget in window | alignment option
en: Right
nb: Til høyre

note: Menu item
en: _All Panes
nb: _Alle Paneler

note: generic error dialog text
en: When reporting this bug please include
    the information from the text box below
nb: Når du rapporterer denne programfeilen inkluder
    informasjonen i tekst boksen nedenfor.

note: Filter in open file dialog, shows all files (*)
en: All Files
nb: Alle filer

note: Filter in open file dialog, shows image files only
en: Images
nb: Bilder

note: lable in progressbar giving number of items and total
en: {count} of {total}
nb: {count} av {total}

note: dialog title for log view dialog - e.g. for Equation Editor
en: Log file
nb: Loggfil

note: Error verbose description
en: Could not find the file or folder for this notebook
nb: Kan ikke finne filen eller katalogen til denne notatblokken

note: Error when looking up a notebook
en: Please specify a notebook
nb: Vennligst velg en notatbok

note: error message
en: Could not find notebook: %s
nb: Fant ikke notatblokk: %s

note: error in export command
en: Output location needed for export
nb: Utdata plassering trengs for eksport

note: error message for export
en: Output folder exists and not empty, specify "--overwrite" to force export
nb: Utdata mappen eksisterer eller er ikke tom, spesifiser "--overwrite" for å tvinge eksport

note: error message for export
en: Output file exists, specify "--overwrite" to force export
nb: Utdata fil eksisterer, spesifiser "--overwrite" for å tvinge eksport

note: error message for export
en: Need output file to export MHTML
nb: Trenger utdatafil for å eksportere MHTML

note: error message for export
en: Need output folder to export full notebook
nb: Trenger utdatamappe for å eksportere hele notatboken

note: Title of progressbar dialog
en: Updating index
nb: Oppdaterer indeks

note: message for PageNotFoundError
en: No such page: %s
nb: Siden finnes ikke: %s

note: message for PageNotAllowedError
en: Page not allowed: %s
nb: Siden tillates ikke: %s

note: description for PageNotAllowedError
en: This page name cannot be used due to technical limitations of the storage
nb: Dette sidenavnet kan ikke brukes som følge av tekniske begrensninger i lagringen

note: message for PageExistsError
en: Page already exists: %s
nb: Siden finnes allerede: %s

note: error message for read-only pages
en: Can not modify page: %s
nb: Kan ikke redigere siden: %s

note: placeholder for unknown file name
en: <Unknown>
nb: <Ukjent>

note: Extended error message while parsing a file, gives file name, line number and words where error occurred
en: Error in %(file)s at line %(line)i near "%(snippet)s"
nb: Feil i %(file)s på linje %(line)i nær "%(snippet)s"

note: plugin name
en: Arithmetic
nb: Aritmetikk

note: plugin description
en: This plugin allows you to embed arithmetic calculations in zim.
    It is based on the arithmetic module from
    http://pp.com.mx/python/arithmetic.
nb: Dette programtillegget kan du legge inn aritmetiske beregninger i Zim.
    Den er basert på den aritmetiske modulen fra
    http://pp.com.mx/python/arithmetic

note: menu item
en: _Arithmetic
nb: _Aritmetikk

note: unspecified value for file modification time
en: Unknown
nb: Ukjent

note: label for file size
en: Size
nb: Størrelse

note: label for file modification date
en: Modified
nb: Endret

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Move Here
nb: _Flytt hit

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: _Copy Here
nb: _Kopier hit

note: popup menu action on drag-drop of a file
en: Cancel
nb: Avbryt

note: plugin name
en: Attachment Browser
nb: Vedleggsutforsker

note: plugin description
en: This plugin shows the attachments folder of the current page as an
    icon view at bottom pane.
nb: Dette programtillegget viser vedleggsmappen til den aktive siden som ikoner i bunnpanelet.

note: option for plugin preferences | preferences option
en: Position in the window
nb: Plassering i vindu

note: plugin name
en: BackLinks Pane
nb: Panel for linker hit

note: plugin description
en: This plugin adds an extra widget showing a list of pages
    linking to the current page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nb: Dette programtillegget gir en ekstra widget som viser en liste over sider
    koblet til den gjeldende siden.
    
    Dette programstilleget følger med Zim.

note: widget label
en: BackLinks
nb: Linker hit

note: context menu for inserted objects
en: _Edit...
nb: _Rediger …

note: dialog title, %s is the object name like "Equation"
en: Edit %s
nb: Rediger %s

note: button in e.g. equation editor dialog
en: _Preview
nb: _Forhåndsvis

note: Question prompt when e.g. equation editor encountered an error generating the image to insert
en: An error occurred while generating the image.
    Do you want to save the source text anyway?
nb: En feil oppstod under generering av bildet.
    Ønsker du å lagre kilde teksten allikevel?

note: plugin name
en: BookmarksBar
nb: Bokmerkebar

note: plugin description
en: 		This plugin provides bar for bookmarks.
nb: 		Denne utvidelsen legger til linjer for bokmerker

note: plugin preference
en: Maximum number of bookmarks
nb: Maksimalt antall bokmerker

note: preferences option
en: Save bookmarks
nb: Lagre bokmerker

note: preferences option
en: Add new bookmarks to the beginning of the bar
nb: Legger bokmerker i begynnelsen av bokmerkelinjen

note: menu item bookmark plugin
en: Add Bookmark
nb: Legg inn bokmerke

note: menu item bookmark plugin
en: Bookmarks
nb: Bokmerker

note: button label
en: Add bookmark/Show settings
nb: Legg til bokmerker/vis innstillinger

note: message for bookmark plugin
en: Do you want to delete all bookmarks?
nb: Ønsker du å slette alle bokmerker?

note: menu item for context menu
en: Show full Page Name
nb: Vis hele sidenavnet

note: button label
en: Set New Name
nb: Angi nytt navn

note: button label
en: Back to Original Name
nb: Tilbake til det opprinnelige navnet

note: menu item
en: Remove
nb: Fjern

note: menu item
en: Remove All
nb: Fjern alle

note: menu item
en: Copy
nb: Kopier

note: menu item
en: Paste
nb: Lim inn

note: menu item
en: Open in New Window
nb: Åpne i nytt vindu

note: menu item
en: Set to Current Page
nb: Sett til nåværende side

note: plugin name
en: Insert Diagram
nb: Sett inn diagram

note: plugin description
en: This plugin provides a diagram editor for zim based on GraphViz.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nb: Dette programtillegget gir deg muligheten til å endre et diagram for Zim basert på Graphviz.
    
    Dette er et kjerne plugin frakt med Zim.

note: plugin name
en: Distraction Free Editing
nb: Fri for distraksjoner modus

note: plugin description
en: This plugin adds settings that help using zim
    as a distraction free editor.
nb: Programtillegg som legger inn innstillinger som
    lettere lar deg skrive i Zim uten å bli forstyrret

note: plugin preference
en: Hide menubar in fullscreen mode
nb: Skjul menylinjen i fullskjermmodus

note: plugin preference
en: Maximum page width
nb: Maksimums side størrelse

note: plugin preference | preference option for sourceview plugin
en: Border width
nb: Kantbredde

note: plugin preference
en: Text background color
nb: Tekst bakgrunnsfarge

note: plugin preference
en: Text foreground color
nb: Tekst forgrunnsfarge

note: plugin name
en: Insert Ditaa
nb: Sett inn Ditaa

note: plugin name
en: Insert Equation
nb: Sett inn ligning

note: menu item
en: Equation
nb: Ligning

note: plugin name
en: Insert Gnuplot
nb: Sett inn Gnuplot

note: plugin name
en: Insert GNU R Plot
nb: Sett inn GNU R Plot

note: error message
en: Could not parse expression
nb: Kunne ikke analysere uttrykk

note: menu item
en: Evaluate _Math
nb: Evaluer _Matte

note: plugin name | Dialog title
en: Insert Symbol
nb: Sett inn symbol

note: plugin description
en: This plugin turns one section of the notebook into a journal
    with a page per day, week or month.
    Also adds a calendar widget to access these pages.
nb: Dette programtillegget omgjør en seksjon av notatboken til en journal
    med en side per dag, uke eller måned.
    Legger også til en kalender-widget for å få tilgang til disse sidene.

note: option value
en: Day
nb: Dag

note: option value
en: Week
nb: Uke

note: option value
en: Month
nb: Måned

note: option value
en: Year
nb: År

note: input label
en: Section
nb: Seksjon

note: preferences option, values will be "Day", "Month", ...
en: Use a page for each
nb: Bruk en side til hver

note: menu item
en: To_day
nb: I _Dag

note: plugin name
en: Line Sorter
nb: Linjesortering

note: menu item
en: _Sort lines
nb: _Sorter linjer

note: plugin name | menu item
en: Link Map
nb: Lenke Kart

note: Menu title
en: P_athbar
nb: S_tilinje

note: Menu option for View->Pathbar
en: _None
nb: I_ngen

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Recent pages
nb: _Nylig brukte sider

note: Menu option for View->Pathbar
en: Recently _Changed pages
nb: Nylige endrede sider

note: Menu option for View->Pathbar
en: _History
nb: _Historikk

note: Menu option for View->Pathbar
en: _Page Hierarchy
nb: _Side Hirarki

note: plugin name
en: Print to Browser
nb: Skriv ut til nettleser

note: menu item
en: _Print to Browser
nb: _Skriv ut til nettleser

note: plugin name
en: Quick Note
nb: Raskt notat

note: menu item
en: Quick Note...
nb: Raskt notat...

note: checkbox in Quick Note dialog
en: Create a new page for each note
nb: Lag en ny side for hvert notat

note: text entry field
en: Title
nb: Tittel

note: Option in quicknote dialog
en: Open _Page
nb: Åpne _Side

note: confirm closing quick note dialog
en: Discard note?
nb: Forkast notat?

note: plugin name
en: Insert Score
nb: Sett inn noteark

note: plugin description
en: This plugin provides an score editor for zim based on GNU Lilypond.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nb: Dette programtillegget tilfører zim et noteskriving bygget på GNU Lilypond.
    Dette er et fast programtillegg som følger med zim.

note: plugin name | dialog title
en: Insert Screenshot
nb: Legg til skjermbilde

note: plugin description
en: This plugin  allows taking a screenshot and directly insert it
    in a zim page.
    
    This is a core plugin shipping with zim.
nb: Dette programtillegget lar deg ta et skjermbilde å settte
    det inn i en Zim side.

note: plugin preference
en: Screenshot Command
nb: Skjermbilde Kommando

note: menu item for insert screenshot plugin
en: _Screenshot...
nb: _Skjermbilde...

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Capture whole screen
nb: Ta bilde av hele skjermen

note: option in 'insert screenshot' dialog
en: Select window or region
nb: Velg vindu eller område

note: input in 'insert screenshot' dialog
en: Delay
nb: Forsinkelse

note: label behind timer
en: seconds
nb: sekunder

note: Error message in "insert screenshot" dialog, %s will be replaced by application name
en: Some error occurred while running "%s"
nb: En feil skjedde under kjøring av "%s"

note: plugin name
en: Insert Sequence Diagram
nb: Sett inn sekvensdiagram

note: menu item
en: Sequence Diagram
nb: Sekvensdiagram

note: plugin name
en: Source View
nb: Kildevisning

note: preference option for sourceview plugin
en: Auto indenting
nb: Automatiske innrykk

note: preference option for sourceview plugin
en: Highlight current line
nb: Uthev aktiv linje

note: preference option for sourceview plugin
en: Show right margin
nb: Vis høyre marg

note: preference option for sourceview plugin
en: Right margin position
nb: Høyre margplassering

note: preference option for sourceview plugin
en: Tab width
nb: Tabulatorbredde

note: menu item
en: Code Block
nb: Kodeblokk

note: preference option for sourceview plugin
en: Show Line Numbers
nb: Vis linjenummer

note: input label
en: Syntax
nb: Syntaks

note: dialog title
en: Insert Code Block
nb: Sett inn kodeblokk

note: plugin name
en: Spell Checker
nb: Stave­kontroll

note: menu item
en: Check _spelling
nb: Kjør _stavekontroll

note: error message
en: Could not load spell checking
nb: Kunne ikke laste inn stavekontroll

note: error message explanation
en: This could mean you don't have the proper
    dictionaries installed
nb: Dette betyr kanskje at du mangler installasjon av

note: alignment option
en: Center
nb: Midtstilt

note: alignment option
en: Unspecified
nb: Ikke oppgitt

note: plugin name
en: Table Editor
nb: Tabellredigering

note: option value
en: with lines
nb: med linjer

note: option value
en: horizontal lines
nb: vannrette linjer

note: option value
en: vertical lines
nb: vertikale linjer

note: preference description
en: Show helper toolbar
nb: Vis hjelpeverktøylinjen

note: menu item
en: Table
nb: Tabell

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Add row
nb: Legg til rad

note: tooltip on mouse hover
en: Remove row
nb: Fjern rad

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Clone row
nb: Klon rad

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row up
nb: Rad opp

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Row down
nb: Rad ned

note: tooltip on mouse hover | menu item
en: Change columns
nb: Endre rader

note: tooltip on mouse hover
en: Open help
nb: Åpne hjelp

note: menu item
en: Delete row
nb: Slett rad

note: Popup dialog
en: The table must consist of at least on row!
     No deletion done.
nb: Tabellen må bestå av minst en rad!
     Ingen sletting foretatt.

note: Popup dialog
en: Please select a row, before you push the button.
nb: Vennligst velg en rad,

note: Dialog title
en: Insert Table
nb: Sett inn tabell

note: Dialog title
en: Edit Table
nb: Rediger tabell

note: table header
en: Auto
    Wrap
nb: Tekst
    brytning

note: table header
en: Align
nb: Juster

note: hoover tooltip
en: Add column
nb: Legg til kolonne

note: hoover tooltip
en: Remove column
nb: Fjern kolonne

note: popup dialog
en: A table needs to have at least one column.
nb: Tabellen må bestå av minst én kolonne

note: plugin name
en: Table of Contents
nb: Innholdsfortegnelse

note: option for plugin preferences
en: Show ToC as floating widget instead of in sidepane
nb: La ToC flyte på siden i stedet for å vises i sidepanelet

note: option for plugin preferences
en: Show the page title heading in the ToC
nb: Vis sidetittel i ToC

note: action to lower level of heading in the text
en: Demote
nb: Senk

note: action to raise level of heading in the text
en: Promote
nb: Hev

note: small label above Table Of Contents
en: ToC
nb: Innholdsfortegnelse

note: plugin name | header in selection drop down
en: Tags
nb: Tagger

note: menu option
en: Show full page name
nb: VIs hele sidenavnet

note: menu option
en: Sort pages by tags
nb: Sorter sider etter tagger

note: Context menu item for tag cloud
en: Sort alphabetically
nb: Sorter alfabetisk

note: list with tasks
en: All Tasks
nb: Alle oppgaver

note: selection of tasks without tags
en: Untagged
nb: Utagget

note: Column header Task List dialog
en: Task
nb: Oppgave

note: Column header Task List dialog | due date for task
en: Due
nb: Frist

note: plugin name | menu item
en: Task List
nb: Oppgaveliste

note: choice for "Use date from journal pages"
en: do not use
nb: ikke bruk

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as start date for tasks
nb: som startdato for gjøremål

note: choice for "Use date from journal pages"
en: as due date for tasks
nb: som tidsfristdato for gjøremål

note: Notebook sections to search for tasks - default is the whole tree (empty string means everything)
en: Section(s) to index
nb: Avsnitt å indeksere

note: Notebook sections to exclude when searching for tasks - default is none
en: Section(s) to ignore
nb: Avsnitt å ignorere

note: plugin name
en: Tray Icon
nb: Panelikon

note: menu item in tray icon menu
en: _Quick Note...
nb: _Hurtig Notat...

note: menu item in tray icon menu
en: _Other...
nb: _Annet ...

note: menu item in tray icon menu
en: Notebooks
nb: Notatblokker

note: tooltip for tray icon | short description of zim
en: Zim Desktop Wiki
nb: Zim Skrivebords-wiki

note: plugin name
en: Version Control
nb: Versjonskontroll

note: Label for plugin preference
en: Autosave version on regular intervals
nb: Autolagre ved faste intervaller

note: default version comment for auto-saved versions
en: Automatically saved version from zim
nb: Automatisk lagret versjon fra Zim

note: menu item
en: S_ave Version...
nb: L_agre Versjon

note: menu item
en: _Versions...
nb: _Versjoner...

note: verbose error description
en: There are no changes in this notebook since the last version that was saved
nb: Det er ingen endringer i denne notatboken siden forrige versjon som ble lagret

note: Short error descriotion
en: No changes since last version
nb: Ingen endringer siden siste versjon

note: Question dialog
en: Enable Version Control?
nb: Aktivere versjonskontroll?

note: Detailed question
en: Version control is currently not enabled for this notebook.
    Do you want to enable it?
nb: Versjonskontroll er ikke aktivert for denne notatboken.
    Vil du aktivere den?

note: option to chose versioncontrol backend
en: Backend
nb: Bakgrunnsløysing

note: dialog title
en: Save Version
nb: Lagre Versjon

note: Dialog text
en: Please enter a comment for this version
nb: Vennligst legg til en kommentar til versjonen

note: default version comment in the "save version" dialog
en: Saved version from zim
nb: Lagret versjon fra zim

note: dialog title
en: Versions
nb: Versjoner

note: Option in versions dialog to show version for single page
en: _Page
nb: _Side

note: Button label
en: View _Annotated
nb: Vis med _anmerkninger

note: Help text in versions dialog
en: Select a version to see changes between that version and the current
    state. Or select multiple versions to see changes between those versions.
nb: Velg en versjon for å se endringer mellom den og nåværende versjon. Eller velg flere versjoner for å se endringer dem imellom.

note: version details
en: Comment
nb: Merknad

note: Button label
en: _Restore Version
nb: _Gjenopprett versjon

note: button in versions dialog for diff
en: Show _Changes
nb: Vis _endringer

note: button in versions dialog for side by side comparison
en: _Side by Side
nb: _Side om side

note: dialog title
en: Annotated Page Source
nb: Kommentert sidekilde

note: Confirmation question
en: Restore page to saved version?
nb: Gjenopprett side til lagret versjon?

note: Detailed question, "%(page)s" is replaced by the page, "%(version)s" by the version id
en: Do you want to restore page: %(page)s
    to saved version: %(version)s ?
    
    All changes since the last saved version will be lost !
nb: Vil du gjenopprette siden: %(page)s
    til lagret verjson: %(version)s ?
    
    Alle endringer siden den siste lagrede versjonen vil bli tapt!

note: dialog title
en: Changes
nb: Endringer

note: Column header versions dialog
en: Rev
nb: Versjon

note: plugin name
en: Log events with Zeitgeist
nb: Logg hendelser med Zeitgeist

note: plugin description
en: Pushes events to the Zeitgeist daemon.
nb: Publiserer hendelser til Zeitgeist tjenesten.

note: label for how zim pages show up in the recent files menu, %s is the page name
en: Wiki page: %s
nb: Wiki side: %s

en: Created
nb: Laget

en: Prev
nb: Forrige

en: Index
nb: Indeks

en: Next
nb: Neste

en: Backlinks:
nb: Tilbakelenker:

en: Attachments:
nb: Vedlegg:
