gitlab-ee - en to de_DE translation catalogue (3534 entries)

en:  %{start} to %{end}
de_DE:  %{start} bis %{end}

en:  (from %{timeoutSource})
de_DE:  (von %{timeoutSource})

en:  Please sign in.
de_DE:  Bitte melde dich an.

en:  Try to %{action} this file again.
de_DE:  Versuche die Datei erneut zu %{action}.

en:  You need to do this before %{grace_period_deadline}.
de_DE:  Das musst du vor %{grace_period_deadline} tun.

en:  and
de_DE:  und

en:  and
de_DE:  und

en:  and %{sliced}
de_DE:  und %{sliced}

en:  degraded on %d point |  degraded on %d points
de_DE[0]:  um %d Punkt verschlechtert
de_DE[1]:  um %d Punkte verschlechtert

en:  improved on %d point |  improved on %d points
de_DE[0]:  um %d Punkt verbessert
de_DE[1]:  um %d Punkte verbessert

en:  or
de_DE:  oder

en:  or references (e.g. path/to/project!merge_request_id)
de_DE:  oder Referenzen (z.B. Pfad/zum/Projekt!merge_request_id)

en: "%{path}" did not exist on "%{ref}"
de_DE: "%{path}" existiert nicht auf "%{ref}"

en: %d comment | %d comments
de_DE[0]: %d Kommentar
de_DE[1]: %d Kommentare

en: %d commit | %d commits
de_DE[0]: %d Commit
de_DE[1]: %d Commits

en: %d commit behind | %d commits behind
de_DE[0]: %d Commit hinterher
de_DE[1]: %d Commits hinterher

en: %d commit, | %d commits,
de_DE[0]: %d Commit,
de_DE[1]: %d Commits,

en: %d commits
de_DE: %d Commits

en: %d contribution | %d contributions
de_DE[0]: %d Beitrag
de_DE[1]: %d Beiträge

en: %d exporter | %d exporters
de_DE[0]: %d Exporter
de_DE[1]: %d Exporter

en: %d fixed test result | %d fixed test results
de_DE[0]: %d festes Testergebnis
de_DE[1]: %d feste Testergebnisse

en: %d inaccessible merge request | %d inaccessible merge requests
de_DE[0]: %d Merge-Request nicht erreichbar
de_DE[1]: %d nicht erreichbare Merge-Requests

en: %d issue | %d issues
de_DE[0]: %d Ticket
de_DE[1]: %d Tickets

en: %d issue selected | %d issues selected
de_DE[0]: %d Ticket ausgewählt
de_DE[1]: %d Tickets ausgewählt

en: %d layer | %d layers
de_DE[0]: %d Ebene
de_DE[1]: %d Ebenen

en: %d merge request | %d merge requests
de_DE[0]: %d Merge-Request
de_DE[1]: %d Merge-Requests

en: %d merge request that you don't have access to. | %d merge requests that you don't have access to.
de_DE[0]: %d Merge Request auf das du keinen Zugriff hast.
de_DE[1]: %d Merge Requests auf die du keinen Zugriff hast.

en: %d metric | %d metrics
de_DE[0]: %d Metrik
de_DE[1]: %d Metriken

en: %d minute | %d minutes
de_DE[0]: %d Minute
de_DE[1]: %d Minuten

en: %d more comment | %d more comments
de_DE[0]: %d weiterer Kommentar
de_DE[1]: %d weiterere Kommentare

en: %d project | %d projects
de_DE[0]: %d Projekt
de_DE[1]: %d Projekte

en: %d request with warnings | %d requests with warnings
de_DE[0]: %d Anfrage mit Warnungen
de_DE[1]: %d Anfragen mit Warnungen

en: %d second | %d seconds
de_DE[0]: %d Sekunde
de_DE[1]: %d Sekunden

en: %d tag | %d tags
de_DE[0]: %d Tag
de_DE[1]: %d Tags

en: %d unresolved thread | %d unresolved threads
de_DE[0]: %d ungelöster Thread
de_DE[1]: %d ungelöste Threads

en: %s additional commit has been omitted to prevent performance issues. | %s additional commits have been omitted to prevent performance issues.
de_DE[0]: %s zusätzlicher Commit wurde ausgelassen um Leistungsprobleme zu verhindern.
de_DE[1]: %s zusätzliche Commits wurden ausgelassen um Leistungsprobleme zu verhindern.

en: %{authorsName}'s thread
de_DE: %{authorsName}s Unterhaltung

en: %{commit_author_link} authored %{commit_timeago}
de_DE: %{commit_author_link} verfasste %{commit_timeago}

en: %{cores} cores
de_DE: %{cores} Kerne

en: %{count} LOC/commit
de_DE: %{count} LOC/Commit

en: %{count} approval required from %{name} | %{count} approvals required from %{name}
de_DE[0]: %{count} Zustimmung erforderlich von %{name}
de_DE[1]: %{count} Zustimmungen erforderlich von %{name}

en: %{count} approvals from %{name}
de_DE: %{count} Zustimmungen von %{name}

en: %{count} files touched
de_DE: %{count} Dateien verändert

en: %{count} more
de_DE: %{count} weitere

en: %{count} more assignees
de_DE: %{count} weitere Zugewiesene

en: %{count} more release | %{count} more releases
de_DE[0]: %{count} weiteres Release
de_DE[1]: %{count} weitere Releases

en: %{count} of %{required} approvals from %{name}
de_DE: %{count} der erforderlichen %{required} Zustimmungen durch %{name}

en: %{count} of %{total}
de_DE: %{count} von %{total}

en: %{count} participant | %{count} participants
de_DE[0]: %{count} Teilnehmer(in)
de_DE[1]: %{count} Teilnehmer(innen)

en: %{count} pending comment | %{count} pending comments
de_DE[0]: %{count} ausstehender Kommentar
de_DE[1]: %{count} ausstehende Kommentare

en: %{count} related %{pluralized_subject}: %{links}
de_DE: %{count} verwandte %{pluralized_subject}: %{links}

en: %{days} days until tags are automatically removed
de_DE: %{days} Tage, bis Tags automatisch entfernt werden

en: %{description}- Sentry event: %{errorUrl}- First seen: %{firstSeen}- Last seen: %{lastSeen} %{countLabel}: %{count}%{userCountLabel}: %{userCount}
de_DE: %{description}- Sentry-Event: %{errorUrl}- Zuerst gesehen: %{firstSeen}- Zuletzt gesehen: %{lastSeen} %{countLabel}: %{count}%{userCountLabel}: %{userCount}

en: %{edit_in_new_fork_notice} Try to cherry-pick this commit again.
de_DE: %{edit_in_new_fork_notice} Versuche erneut, diesen Commit zu cherry-picken.

en: %{edit_in_new_fork_notice} Try to create a new directory again.
de_DE: %{edit_in_new_fork_notice} Versuche erneut, ein neues Verzeichnis zu erstellen.

en: %{edit_in_new_fork_notice} Try to revert this commit again.
de_DE: %{edit_in_new_fork_notice} Versuche erneut, diesen Commit rückgängig zu machen.

en: %{edit_in_new_fork_notice} Try to upload a file again.
de_DE: %{edit_in_new_fork_notice} Versuche erneut, eine Datei hochzuladen.

en: %{extra} more downstream pipelines
de_DE: %{extra} weitere Downstream-Pipelines

en: %{filePath} deleted
de_DE: %{filePath} gelöscht

en: %{firstLabel} +%{labelCount} more
de_DE: %{firstLabel} +%{labelCount} mehr

en: %{group_docs_link_start}Groups%{group_docs_link_end} allow you to manage and collaborate across multiple projects. Members of a group have access to all of its projects.
de_DE: %{group_docs_link_start}Gruppen%{group_docs_link_end} ermöglichen dir die Verwaltung und die Zusammenarbeit über mehrere Projekte hinweg. Mitglieder einer Gruppe haben Zugriff auf alle Projekte darin.

en: %{group_name} uses group managed accounts. You need to create a new GitLab account which will be managed by %{group_name}.
de_DE: %{group_name} nutzt Accounts, die von einer Gruppe verwaltet werden. Du musst dir einen neuen GitLab-Account erstellen, welcher von %{group_name} verwaltet wird.

en: %{issuableType} will be removed! Are you sure?
de_DE: %{issuableType} wird entfernt! Bist du sicher?

en: %{issuesSize} issues with a limit of %{maxIssueCount}
de_DE: %{issuesSize} Tickets mit einem Limit von %{maxIssueCount}

en: %{label_for_message} unavailable
de_DE: %{label_for_message} nicht verfügbar

en: %{lets_encrypt_link_start}Let's Encrypt%{lets_encrypt_link_end} is a free, automated, and open certificate authority (CA), that give digital certificates in order to enable HTTPS (SSL/TLS) for websites.
de_DE: %{lets_encrypt_link_start}Let's Encrypt%{lets_encrypt_link_end} ist eine freie, automatisierte und offene Zertifizierungsstelle (CA), die digitale Zertifikate vergibt, um HTTPS (SSL/TSL) für Webseiten zu ermöglichen.

en: %{level_name} is not allowed in a %{group_level_name} group.
de_DE: %{level_name} ist in einer %{group_level_name} -Gruppe nicht erlaubt.

en: %{level_name} is not allowed since the fork source project has lower visibility.
de_DE: %{level_name} ist nicht zulässig, da das Fork-Quellprojekt eine geringere Sichtbarkeit hat.

en: %{link_start}Read more%{link_end} about role permissions
de_DE: %{link_start}Erfahre mehr%{link_end} über Rollenberechtigungen

en: %{listToShow}, and %{awardsListLength} more.
de_DE: %{listToShow} und %{awardsListLength} weitere.

en: %{loadingIcon} Started
de_DE: %{loadingIcon} Gestartet

en: %{lock_path} is locked by GitLab User %{lock_user_id}
de_DE: %{lock_path} ist durch Gitlab-Benutzer(in) %{lock_user_id} gesperrt

en: %{mergeLength}/%{usersLength} can merge
de_DE: %{mergeLength}/%{usersLength} können zusammenführen

en: %{mrText}, this issue will be closed automatically.
de_DE: %{mrText}, dieses Ticket wird automatisch geschlossen werden.

en: %{name} contained %{resultsString}
de_DE: %{name} enthielt %{resultsString}

en: %{name} found %{resultsString}
de_DE: %{name} gefunden %{resultsString}

en: %{name}'s avatar
de_DE: Avatar von %{name}

en: %{number_commits_behind} commits behind %{default_branch}, %{number_commits_ahead} commits ahead
de_DE: %{number_commits_behind} Commits hinter %{default_branch}, %{number_commits_ahead} Commits voraus

en: %{percent}%% complete
de_DE: %{percent}%% abgeschlossen

en: %{percent}%{percentSymbol} complete
de_DE: %{percent}%{percentSymbol} abgeschlossen

en: %{releases} release | %{releases} releases
de_DE[0]: %{releases} Release
de_DE[1]: %{releases} Releases

en: %{size} bytes
de_DE: %{size} Bytes

en: %{spammable_titlecase} was submitted to Akismet successfully.
de_DE: %{spammable_titlecase} wurde erfolgreich an Akismet übermittelt.

en: %{start} to %{end}
de_DE: %{start} bis %{end}

en: %{state} epics
de_DE: %{state} Epics

en: %{strong_start}%{human_size}%{strong_end} Files
de_DE: %{strong_start}%{human_size}%{strong_end} Dateien

en: %{tabname} changed
de_DE: %{tabname} geändert

en: %{tags} tag per image name
de_DE: %{tags} Tag pro Image-Name

en: %{tags} tags per image name
de_DE: %{tags} Tags pro Image-Name

en: %{template_project_id} is unknown or invalid
de_DE: %{template_project_id} ist unbekannt oder ungültig

en: %{text} %{files} | %{text} %{files} files
de_DE[0]: %{text} %{files}
de_DE[1]: %{text} %{files} Dateien

en: %{text} is available
de_DE: %{text} ist verfügbar

en: %{title} changes
de_DE: %{title} Änderungen

en: %{total} open issue weight
de_DE: %{total} offenes Ticketgewicht

en: %{total} open issues
de_DE: %{total} offene Tickets

en: %{usage_ping_link_start}Learn more%{usage_ping_link_end} about what information is shared with GitLab Inc.
de_DE: %{usage_ping_link_start}Erfahre mehr%{usage_ping_link_end} darüber, welche Informationen mit GitLab Inc. geteilt werden.

en: %{userName} (cannot merge)
de_DE: %{userName} (kann nicht mergen)

en: %{userName}'s avatar
de_DE: Avatar von %{userName}

en: %{user_name} profile page
de_DE: Profileseite von %{user_name}

en: %{username}'s avatar
de_DE: Avatar von %{username}

en: %{verb} %{time_spent_value} spent time.
de_DE: %{verb} %{time_spent_value} verbrachte Zeit.

en: '%{level}' is not a valid visibility level
de_DE: '%{level}' ist kein gültiger Sichtbarkeitslevel

en: '%{source}' is not a import source
de_DE: '%{source}' ist keine Import-Quelle

en: '%{template_name}' is unknown or invalid
de_DE: '%{template_name}' ist unbekannt oder ungültig

en: (%d closed) | (%d closed)
de_DE[0]: (%d geschlossen)
de_DE[1]: (%d geschlossen)

en: (%{mrCount} merged)
de_DE: (%{mrCount} zusammengeführt)

en: (No changes)
de_DE: (Keine Änderungen)

en: (check progress)
de_DE: (Fortschritt überprüfen)

en: (external source)
de_DE: (externe Quelle)

en: (removed)
de_DE: (entfernt)

en: + %{amount} more
de_DE: + %{amount} weitere

en: + %{count} more
de_DE: + %{count} weitere

en: + %{moreCount} more
de_DE: + %{moreCount} weitere

en: + %{numberOfHiddenAssignees} more
de_DE: + %{numberOfHiddenAssignees} weitere

en: , or
de_DE: , oder

en: - Event | - Events
de_DE[0]: - Ereignis
de_DE[1]: - Ereignisse

en: - Runner is active and can process any new jobs
de_DE: - Prozessor ist aktiv und kann neue Jobs verarbeiten

en: - Runner is paused and will not receive any new jobs
de_DE: - Runner ist angehalten und wird keine neuen Aufgaben entgegennehmen

en: - show less
de_DE: - weniger anzeigen

en: 0 for unlimited
de_DE: 0 für unbegrenzt

en: 1 %{type} addition | %{count} %{type} additions
de_DE[0]: 1 %{type} Zusatz
de_DE[1]: %{count} %{type} Zusätze

en: 1 %{type} modification | %{count} %{type} modifications
de_DE[0]: 1 %{type} Änderung
de_DE[1]: %{count} %{type} Änderungen

en: 1 Day | %d Days
de_DE[0]: 1 Tag
de_DE[1]: %d Tage

en: 1 closed issue | %{issues} closed issues
de_DE[0]: 1 geschlossenes Ticket
de_DE[1]: %{issues} geschlossene Tickets

en: 1 closed merge request | %{merge_requests} closed merge requests
de_DE[0]: 1 geschlossener Merge Request
de_DE[1]: %{merge_requests} geschlossene Merge Requests

en: 1 day | %d days
de_DE[0]: 1 Tag
de_DE[1]: %d Tage

en: 1 group | %d groups
de_DE[0]: Eine Gruppe
de_DE[1]: %d Gruppen

en: 1 hour | %d hours
de_DE[0]: 1 Stunde
de_DE[1]: %d Stunden

en: 1 merged merge request | %{merge_requests} merged merge requests
de_DE[0]: 1 zusammengeführte Merge Request
de_DE[1]: %{merge_requests} zusammengeführte Merge Requests

en: 1 minute | %d minutes
de_DE[0]: 1 Minute
de_DE[1]: %d Minuten

en: 1 open issue | %{issues} open issues
de_DE[0]: 1 offenes Ticket
de_DE[1]: %{issues} offene Tickets

en: 1 open merge request | %{merge_requests} open merge requests
de_DE[0]: 1 offene Merge Request
de_DE[1]: %{merge_requests} offene Merge Requests

en: 1 pipeline | %d pipelines
de_DE[0]: 1 Pipeline
de_DE[1]: %d Pipelines

en: 1 role | %d roles
de_DE[0]: 1 Rolle
de_DE[1]: %d Rollen

en: 1 user | %{num} users
de_DE[0]: 1 Benutzer(in)
de_DE[1]: %{num} Benutzer(innen)

en: 1-9 contributions
de_DE: 1-9 Beiträge

en: 10-19 contributions
de_DE: 10-19 Beiträge

en: 1st contribution!
de_DE: Erster Beitrag!

en: 20-29 contributions
de_DE: 20-29 Beiträge

en: 2FADevice|Registered On
de_DE: Registriert am

en: 3 days
de_DE: 3 Tage

en: 3 hours
de_DE: 3 Stunden

en: 30 minutes
de_DE: 30 Minuten

en: 30+ contributions
de_DE: 30+ Beiträge

en: 403|Please contact your GitLab administrator to get permission.
de_DE: Bitte kontaktiere deine(n) GitLab-Administrator(in) um die Erlaubnis zu erhalten.

en: 403|You don't have the permission to access this page.
de_DE: Du hast nicht die Berechtigung auf diese Seite zuzugreifen.

en: 404|Make sure the address is correct and the page hasn't moved.
de_DE: Stelle sicher, dass die Adresse korrekt ist und die Seite nicht verschoben wurde.

en: 404|Page Not Found
de_DE: Seite nicht gefunden

en: 404|Please contact your GitLab administrator if you think this is a mistake.
de_DE: Bitte kontaktiere deine(n) GitLab-Administrator(in), wenn du denkst, dass dies ein Fehler ist.

en: 8 hours
de_DE: 8 Stunden

en: A 'Runner' is a process which runs a job. You can set up as many Runners as you need.
de_DE: Ein 'Runner' ist ein Prozess, welcher ein Job ausführt. Du kannst so viele Runner erstellen wie du benötigst.

en: A .NET Core console application template, customizable for any .NET Core project
de_DE: Eine .NET Core-Konsolenanwendungsvorlage, anpassbar für jedes .NET Core-Projekt

en: A GitBook site that uses Netlify for CI/CD instead of GitLab, but still with all the other great GitLab features.
de_DE: Eine GitBook-Seite, welche statt GitLab Netlify für CI/CD nutzt, aber trotzdem von all den anderen nützlichen GitLab-Funktionen profitiert.

en: A Hexo site that uses Netlify for CI/CD instead of GitLab, but still with all the other great GitLab features.
de_DE: Eine Hexo-Seite, die statt GitLab Netlify für CI/CD nutzt, aber trotzdem von all den anderen nützlichen GitLab-Funktionen profitiert.

en: A Hugo site that uses Netlify for CI/CD instead of GitLab, but still with all the other great GitLab features.
de_DE: Eine Hugo-Seite, die statt GitLab Netlify für CI/CD nutzt, aber trotzdem von all den anderen nützlichen GitLab-Funktionen profitiert.

en: A Jekyll site that uses Netlify for CI/CD instead of GitLab, but still with all the other great GitLab features.
de_DE: Eine Jekyll-Seite, die statt GitLab Netlify für CI/CD nutzt, aber trotzdem von all den anderen nützlichen GitLab-Funktionen profitiert.

en: A Let's Encrypt SSL certificate can not be obtained until your domain is verified.
de_DE: Ein SSL-Zertifikat von Let's Encrypt kann erst nach Domainbestätigung abgerufen werden.

en: A Let's Encrypt account will be configured for this GitLab installation using your email address. You will receive emails to warn of expiring certificates.
de_DE: Ein Let's Encrypt-Konto wird für diese GitLab-Installation mit deiner E-Mail-Adresse konfiguriert. Du erhältst E-Mails, um vor dem Ablaufen der Zertifikate zu warnen.

en: A basic page and serverless function that uses AWS Lambda, AWS API Gateway, and GitLab Pages
de_DE: Eine grundlegende Seite und serverlose Funktion, die AWS Lambda, AWS API Gateway und GitLab Pages verwendet

en: A default branch cannot be chosen for an empty project.
de_DE: Ein Default-Branch kann nicht für ein leeres Projekt ausgewählt werden.

en: A deleted user
de_DE: Ein(e) gelöschte(r) Benutzer(in)

en: A member of the abuse team will review your report as soon as possible.
de_DE: Deinen Bericht wird so schnell wie möglich von einer zuständigen Person überprüfen.

en: A merge request approval is required when a security report contains a new vulnerability of high, critical, or unknown severity.
de_DE: Eine Genehmigung des Merge-Requests ist erforderlich, wenn ein Sicherheitsbericht eine neue Sicherheitslücke von hoher, kritischer oder unbekannter Schwere erhält.

en: A new Release %{tag} for %{name} was published. Visit the %{release_link_start}Releases page%{release_link_end} to read more about it.
de_DE: Ein neues Release %{tag} für %{name} wurde veröffentlicht. Besuche die %{release_link_start}Releases-Seite%{release_link_end}, um mehr darüber zu erfahren.

en: A new Release %{tag} for %{name} was published. Visit the Releases page to read more about it:
de_DE: Ein neues Release %{tag} für %{name} wurde veröffentlicht. Besuche die Releases-Seite, um mehr darüber zu erfahren:

en: A new branch will be created in your fork and a new merge request will be started.
de_DE: Ein neuer Branch wird in deinem Fork erzeugt und ein neuer Merge-Request wird gestartet.

en: A new impersonation token has been created.
de_DE: Eine neuer Identitätswechsel-Token wurde erstellt.

en: A plain HTML site that uses Netlify for CI/CD instead of GitLab, but still with all the other great GitLab features.
de_DE: Eine einfache HTML-Seite, welche statt GitLab Netlify für CI/CD nutzt, aber trotzdem von all den anderen nützlichen GitLab-Funktionen profitiert.

en: A project is where you house your files (repository), plan your work (issues), and publish your documentation (wiki), %{among_other_things_link}.
de_DE: In einem Projekt speicherst du deine Dateien (Repository), planst deine Arbeit (Tickets) und veröffentlichst deine Dokumentation (Wiki), %{among_other_things_link}.

en: A ready-to-go template for use with Android apps.
de_DE: Eine gebrauchsfertige Vorlage zur Nutzung mit Android-Apps.

en: A ready-to-go template for use with iOS Swift apps.
de_DE: Eine gebrauchsfertige Vorlage zur Nutzung mit iOS Swift-Apps.

en: A regular expression that will be used to find the test coverage output in the job log. Leave blank to disable
de_DE: Ein regulärer Ausdruck, der zum Suchen der Testabdeckung im Joblog verwendet wird. Leer lassen, um dies zu deaktivieren

en: A secure token that identifies an external storage request.
de_DE: Ein sicheres Token, das die Anfrage eines externen Speichers identifiziert.

en: A user with write access to the source branch selected this option
de_DE: Ein(e) Benutzer(in) mit Schreibzugriff auf den Quellbranch hat diese Option ausgewählt

en: AWS Access Key
de_DE: AWS Zugangsschlüssel

en: AWS Access Key.  Only required if not using role instance credentials
de_DE: AWS Zugangsschlüssel. Nur dann erforderlich, wenn Rollen-Instanz-Anmeldeinformationen nicht verwendet werden

en: AWS Secret Access Key
de_DE: AWS Geheimer Zugangsschlüssel

en: AWS Secret Access Key.  Only required if not using role instance credentials
de_DE: AWS Zugangsschlüssel. Nur dann erforderlich, wenn Rollen-Instanz-Anmeldeinformationen nicht verwendet werden

en: Abort
de_DE: Abbrechen

en: About GitLab
de_DE: Über GitLab

en: About GitLab CE
de_DE: Über GitLab CE

en: About auto deploy
de_DE: Über automatische Bereitstellung

en: About this feature
de_DE: Über dieses Feature

en: Abuse Reports
de_DE: Missbrauchsmeldungen

en: Abuse reports
de_DE: Missbrauchsmeldungen

en: Accept invitation
de_DE: Einladung annehmen

en: Accept terms
de_DE: Bedingungen akzeptieren

en: Access Tokens
de_DE: Zugangs-Token

en: Access denied for your LDAP account.
de_DE: Zugriff für dein LDAP-Konto verweigert.

en: Access denied! Please verify you can add deploy keys to this repository.
de_DE: Zugriff abgelehnt! Stelle sicher, dass du diesem Repository Bereitstellungsschlüssel hinzufügen kannst.

en: Access expiration date
de_DE: Zugriff auf das Ablaufdatum

en: Access forbidden. Check your access level.
de_DE: Zugriff verboten. Überprüfe deine Zugriffsebene.

en: Access to '%{classification_label}' not allowed
de_DE: Zugriff auf '%{classification_label}' nicht erlaubt

en: AccessDropdown|Groups
de_DE: Gruppen

en: AccessDropdown|Roles
de_DE: Rollen

en: AccessDropdown|Users
de_DE: Benutzer(innen)

en: AccessTokens|Access Tokens
de_DE: Zugangs-Token

en: AccessTokens|Are you sure?
de_DE: Sind Sie sicher?

en: AccessTokens|Are you sure? Any RSS or calendar URLs currently in use will stop working.
de_DE: Sind Sie sicher? Jegliche RSS- oder Kalender-Links, die aktuell genutzt werden aufhören zu funktionieren.

en: AccessTokens|Are you sure? Any issue email addresses currently in use will stop working.
de_DE: Sind Sie sicher? Jegliche betroffene E-Mail-Adressen, die aktuell genutzt werden aufhören zu funktionieren.

en: AccessTokens|Created
de_DE: Erstellt

en: AccessTokens|Feed token
de_DE: Feed-Token

en: AccessTokens|Incoming email token
de_DE: Token für eingehende E-Mails

en: AccessTokens|It cannot be used to access any other data.
de_DE: Es kann nicht für den Zugriff auf andere Daten verwendet werden.

en: AccessTokens|Keep this token secret. Anyone who gets ahold of it can access repository static objects as if they were you. You should %{reset_link_start}reset it%{reset_link_end} if that ever happens.
de_DE: Behalten Sie dieses Token für sich. Mit diesem Token hat jeder Vollzugriff auf Ihr Repository. Mit %{reset_link_start}reset it%{reset_link_end} können Sie das Token zurücksetzen.

en: AccessTokens|Keep this token secret. Anyone who gets ahold of it can create issues as if they were you. You should %{link_reset_it} if that ever happens.
de_DE: Halte dieses Token geheim. Alle, die dieses Token erfahren, haben Vollzugriff. Sie können das Token unter folgendem Link zurücksetzen %{link_reset_it}.

en: AccessTokens|Keep this token secret. Anyone who gets ahold of it can read activity and issue RSS feeds or your calendar feed as if they were you. You should %{link_reset_it} if that ever happens.
de_DE: Bewahren Sie diesen Token geheim auf. Jeder mit Zugriff darauf kann Aktivitäten lesen und RSS-Feeds oder Ihren Kalender-Feed ausgeben, als wären Sie es. Sie können den Token unter folgendem Link zurücksetzen: %{link_reset_it}.

en: AccessTokens|Personal Access Tokens
de_DE: Persönliches Zugangs-Token

en: AccessTokens|Static object token
de_DE: Statischer Objekt-Token

en: AccessTokens|They are the only accepted password when you have Two-Factor Authentication (2FA) enabled.
de_DE: Dies sind die einzigen akzeptierten Kennwörter, wenn die Zwei-Faktor-Authentifizierung (2FA) aktiviert ist.

en: AccessTokens|You can also use personal access tokens to authenticate against Git over HTTP.
de_DE: Du kannst auch persönliche Zugriffstokens verwenden, um dich bei Git über HTTP zu authentifizieren.

en: AccessTokens|You can generate a personal access token for each application you use that needs access to the GitLab API.
de_DE: Du kannst für jede von dir verwendete Anwendung, die Zugriff auf die GitLab-API benötigt, ein persönliches Zugriffstoken erstellen.

en: AccessTokens|Your feed token is used to authenticate you when your RSS reader loads a personalized RSS feed or when your calendar application loads a personalized calendar, and is included in those feed URLs.
de_DE: Dein Feed-Token ist in deinen Feed-URLs enthalten und authentifiziert dich wenn dein RSS-Reader einen persönlichen Feed lädt (oder deine Kalender-Anwendung einen persönlichen Kalender).

en: AccessTokens|Your incoming email token is used to authenticate you when you create a new issue by email, and is included in your personal project-specific email addresses.
de_DE: Dein eingehendes E-Mail-Token wird verwendet, um dich beim Erstellen eines neuen Tickets per E-Mail zu authentifizieren. Es ist in deinen persönlichen projektspezifischen E-Mail-Adressen enthalten.

en: AccessTokens|Your static object token is used to authenticate you when repository static objects (e.g. archives, blobs, ...) are being served from an external storage.
de_DE: Dein Token für statische Objekte wird verwendet, um dich zu authentifizieren, wenn statische Repository-Objekte (z. B. Archive, Blöcke, ...) von einem externen Speicher bereitgestellt werden.

en: AccessTokens|reset it
de_DE: Zurücksetzen

en: Account
de_DE: Konto

en: Account ID
de_DE: Account-ID

en: Account and limit
de_DE: Konto und Limit

en: Account: %{account}
de_DE: Konto: %{account}

en: Activate
de_DE: Aktivieren

en: Activate Service Desk
de_DE: Service-Desk aktivieren

en: Active
de_DE: Aktiv

en: Active Sessions
de_DE: Aktive Sitzungen

en: Activity
de_DE: Aktivität

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Add %d issue | Add %d issues
de_DE[0]: %d Ticket hinzufügen
de_DE[1]: %d Tickets hinzufügen

en: Add CHANGELOG
de_DE: CHANGELOG hinzufügen

en: Add CONTRIBUTING
de_DE: CONTRIBUTING hinzufügen

en: Add GitLab to Slack
de_DE: GitLab zu Slack hinzufügen

en: Add Group Webhooks and GitLab Enterprise Edition.
de_DE: Gruppen-Webhooks und GitLab Enterprise Edition hinzufügen.

en: Add Jaeger URL
de_DE: Jaeger URL hinzufügen

en: Add Kubernetes cluster
de_DE: Kubernetes-Cluster hinzufügen

en: Add LICENSE
de_DE: LIZENZ hinzufügen

en: Add README
de_DE: README hinzufügen

en: Add Zoom meeting
de_DE: Zoom-Besprechung hinzufügen

en: Add a GPG key
de_DE: GPG-Schlüssel hinzufügen

en: Add a Grafana button in the admin sidebar, monitoring section, to access a variety of statistics on the health and performance of GitLab.
de_DE: Füge eine Grafana-Schaltfläche in der Administrator-Menüleiste im Überwachungsbereich hinzu, um auf eine Vielzahl von Statistiken zum Zustand und zur Leistung von GitLab zuzugreifen.

en: Add a To Do
de_DE: To-Do hinzufügen

en: Add a bullet list
de_DE: Aufzählungsliste hinzufügen

en: Add a general comment to this %{noteableDisplayName}.
de_DE: Füge einen allgemeinen Kommentar zu %{noteableDisplayName} hinzu.

en: Add a general comment to this %{noteable_name}.
de_DE: Trage einen allgemeinen Kommentar zu diesem %{noteable_name} bei.

en: Add a homepage to your wiki that contains information about your project and GitLab will display it here instead of this message.
de_DE: Füge zu deinem Wiki eine Startseite mit Informationen zu deinem GitLab-Project hinzu und GitLab wird sie hier anstatt dieser Meldung anzeigen.

en: Add a link
de_DE: Einen Link hinzufügen

en: Add a numbered list
de_DE: Eine nummerierte Liste hinzufügen

en: Add a table
de_DE: Tabelle hinzufügen

en: Add a task list
de_DE: Eine Aufgabenliste hinzufügen

en: Add additional text to appear in all email communications. %{character_limit} character limit
de_DE: Füge zusätzlichen Text hinzu, der in jeglicher E-Mail-Kommunikation angezeigt wird. Maximal %{character_limit} Zeichen

en: Add an SSH key
de_DE: SSH-Schlüssel hinzufügen

en: Add approval rule
de_DE: Füge Zustimmungsregel hinzu

en: Add bold text
de_DE: Fetten Text hinzufügen

en: Add child epic to an epic
de_DE: Sub-Epic hinzufügen

en: Add comment now
de_DE: Jetzt kommentieren

en: Add email address
de_DE: E-Mail-Adresse hinzufügen

en: Add header and footer to emails. Please note that color settings will only be applied within the application interface
de_DE: Kopf- und Fußzeile zu E-Mails hinzufügen. Bitte beachte, dass Farbeinstellungen nur innerhalb des Anwendungs-Interfaces angewendet werden

en: Add image comment
de_DE: Bildkommentar hinzufügen

en: Add issues
de_DE: Tickets hinzufügen

en: Add italic text
de_DE: Kursiven Text hinzufügen

en: Add label(s)
de_DE: Label(s) hinzufügen

en: Add license
de_DE: Lizenz hinzufügen

en: Add list
de_DE: Liste hinzufügen

en: Add new application
de_DE: Neue Anwendung hinzufügen

en: Add new directory
de_DE: Erstelle eine neues Verzeichnis

en: Add or subtract spent time
de_DE: Addiere oder subtrahiere verbrachte Zeit

en: Add reaction
de_DE: Reaktion hinzufügen

en: Add request manually
de_DE: Anfrage manuell hinzufügen

en: Add system hook
de_DE: System-Hook hinzufügen

en: Add to Slack
de_DE: Zu Slack hinzufügen

en: Add to epic
de_DE: Zu Epic hinzufügen

en: Add to merge train
de_DE: Zu Merge-Train hinzufügen

en: Add to merge train when pipeline succeeds
de_DE: Zu Merge-Train hinzufügen, wenn die Pipeline erfolgreich ist

en: Add to review
de_DE: Zum Review hinzufügen

en: Add to tree
de_DE: Zur Verzeichnisbaum hinzufügen

en: Add user(s) to the group:
de_DE: Benutzer(innen) zur Gruppe hinzufügen:

en: Add users to group
de_DE: Füge Benutzer(innen) zur Gruppe hinzu

en: Add webhook
de_DE: Webhook hinzufügen

en: AddMember|No users specified.
de_DE: Keine Benutzer(innen) angegeben.

en: AddMember|Too many users specified (limit is %{user_limit})
de_DE: Zu viele Benutzer(innen) angegeben (Limit ist %{user_limit})

en: Added
de_DE: Hinzugefügt

en: Added %{epic_ref} as a child epic.
de_DE: %{epic_ref} als untergeordnetes Epic hinzugefügt.

en: Added %{label_references} %{label_text}.
de_DE: %{label_references} %{label_text} hinzugefügt.

en: Added a To Do.
de_DE: To Do hinzugefügt.

en: Added an issue to an epic.
de_DE: Ein Ticket zu einem Epic hinzugefügt.

en: Added at
de_DE: Hinzugefügt um

en: Added in this version
de_DE: In dieser Version hinzugefügt

en: Adding new applications is disabled in your GitLab instance. Please contact your GitLab administrator to get the permission
de_DE: Das Hinzufügen neuer Anwendungen ist in deiner GitLab-Instanz deaktiviert. Bitte kontaktiere deine(n) GitLab-Administrator(in), um die Berechtigung zu erhalten

en: Additional minutes
de_DE: Zusätzliche Minuten

en: Additional text
de_DE: Zusätzlicher Text

en: Adds
de_DE: Fügt hinzu

en: Adds %{epic_ref} as child epic.
de_DE: Fügt %{epic_ref} als Sub-Epic hinzu.

en: Adds %{labels} %{label_text}.
de_DE: Fügt %{labels} %{label_text} hinzu.

en: Adds a To Do.
de_DE: To-Do hinzufügen.

en: Adds a Zoom meeting
de_DE: Fügt ein Zoom-Meeting hinzu

en: Adds an issue to an epic.
de_DE: Fügt ein Ticket zu einem Epic hinzu.

en: Admin Area
de_DE: Adminbereich

en: Admin Overview
de_DE: Admin-Übersicht

en: Admin mode already enabled
de_DE: Adminmodus bereits aktiviert

en: Admin mode disabled
de_DE: Adminmodus deaktiviert

en: Admin mode enabled
de_DE: Adminmodus aktiviert

en: Admin notes
de_DE: Admin-Notizen

en: AdminArea|Owner
de_DE: Inhaber(in)

en: AdminArea|Stop all jobs
de_DE: Alle Jobs stoppen

en: AdminArea|Stop all jobs?
de_DE: Alle Jobs stoppen?

en: AdminArea|Stop jobs
de_DE: Jobs stoppen

en: AdminArea|Stopping jobs failed
de_DE: Stoppen von Jobs ist fehlgeschlagen

en: AdminArea|You’re about to stop all jobs.This will halt all current jobs that are running.
de_DE: Du bist dabei, alle Jobs zu stoppen. Dies hält alle aktuellen Jobs, die ausgeführt werden, an.

en: AdminDashboard|Error loading the statistics. Please try again
de_DE: Fehler beim Laden der Statistik. Bitte versuche es erneut

en: AdminNote|Note
de_DE: Notiz

en: AdminProjects| You’re about to permanently delete the project %{projectName}, its repository, and all related resources including issues, merge requests, etc..  Once you confirm and press %{strong_start}Delete project%{strong_end}, it cannot be undone or recovered.
de_DE: Du bist gerade dabei das Projekt %{projectName}, sein Repository und alle verknüpften Ressourcen einschließlich Tickets, Merge-Requests, etc. zu löschen. Nachdem du %{strong_start}Projekt entfernen%{strong_end} ausgeführt hast, kann es nicht rückgängig gemacht oder wiederhergestellt werden.

en: AdminProjects|Delete
de_DE: Löschen

en: AdminProjects|Delete Project %{projectName}?
de_DE: Projekt %{projectName} löschen?

en: AdminProjects|Delete project
de_DE: Projekt löschen

en: AdminSettings|Auto DevOps domain
de_DE: Auto-DevOps-Domain

en: AdminSettings|Enable shared runners for new projects
de_DE: 'Shared Runners' für neue Projekte aktivieren

en: AdminSettings|Environment variables are protected by default
de_DE: Umgebungsvariablen sind standardmäßig geschützt

en: AdminSettings|No required pipeline
de_DE: Keine Pipeline erforderlich

en: AdminSettings|Required pipeline configuration
de_DE: Erforderliche Pipeline-Konfiguration

en: AdminSettings|Select a pipeline configuration file
de_DE: Pipeline-Konfigurationsdatei auswählen

en: AdminSettings|Select a template
de_DE: Wähle eine Vorlage

en: AdminSettings|Set an instance-wide auto included %{link_start}pipeline configuration%{link_end}. This pipeline configuration will be run after the project's own configuration.
de_DE: Lege eine instanzweite automatisch inkludierte %{link_start}Pipeline-Konfiguration%{link_end} fest. Diese Pipeline-Konfiguration wird nach der projekteigenen Konfiguration ausgeführt.

en: AdminSettings|Specify a domain to use by default for every project's Auto Review Apps and Auto Deploy stages.
de_DE: Gib eine Domain an, die standardmäßig für die Auto-Review-Anwendungen- und Auto-Bereitstsellungs-Phasen jedes Projekts verwendet werden soll.

en: AdminSettings|The required pipeline configuration can be selected from the %{code_start}gitlab-ci%{code_end} directory inside of the configured %{link_start}instance template repository%{link_end} or from GitLab provided configurations.
de_DE: Die erforderliche Pipeline-Konfiguration kann aus dem Verzeichnis %{code_start}gitlab-ci%{code_end} im konfigurierten %{link_start}Instanz-Vorlagen-Repository%{link_end} oder aus den von GitLab bereitgestellten Konfigurationen ausgewählt werden.

en: AdminSettings|When creating a new environment variable it will be protected by default.
de_DE: Eine neu erstellte Umgebungsvariable ist standardmäßig geschützt.

en: AdminStatistics|Active Users
de_DE: Aktive Benutzer(innen)

en: AdminStatistics|Forks
de_DE: Forks

en: AdminStatistics|Issues
de_DE: Tickets

en: AdminStatistics|Merge Requests
de_DE: Merge-Requests

en: AdminStatistics|Milestones
de_DE: Meilensteine

en: AdminStatistics|Notes
de_DE: Notizen

en: AdminStatistics|SSH Keys
de_DE: SSH-Schlüssel

en: AdminStatistics|Snippets
de_DE: Codeausschnitte

en: AdminUsers|2FA Disabled
de_DE: 2FA deaktiviert

en: AdminUsers|2FA Enabled
de_DE: 2FA aktiviert

en: AdminUsers|Active
de_DE: Aktiv

en: AdminUsers|Admin
de_DE: Admin

en: AdminUsers|Admins
de_DE: Admins

en: AdminUsers|Block
de_DE: Blockieren

en: AdminUsers|Block user
de_DE: Benutzer(in) blockieren

en: AdminUsers|Block user %{username}?
de_DE: Benutzer(in) %{username} blockieren?

en: AdminUsers|Blocked
de_DE: Blockiert

en: AdminUsers|Blocking user has the following effects:
de_DE: Benutzer(in) zu blockieren hat folgende Auswirkungen:

en: AdminUsers|Cannot unblock LDAP blocked users
de_DE: Kann gesperrte LDAP-Benutzer(innen) nicht entsperren

en: AdminUsers|Deactivate
de_DE: Deakivieren

en: AdminUsers|Deactivate User %{username}?
de_DE: Benutzer(in) %{username} deaktivieren?

en: AdminUsers|Deactivate user
de_DE: Benutzer(in) deaktivieren

en: AdminUsers|Deactivated
de_DE: Deaktiviert

en: AdminUsers|Deactivating a user has the following effects:
de_DE: Benutzer(in) zu deaktivieren hat folgende Auswirkungen:

en: AdminUsers|Delete User %{username} and contributions?
de_DE: Benutzer(in) %{username} und seine/ihre Beiträge löschen?

en: AdminUsers|Delete User %{username}?
de_DE: Benutzer(in) %{username} löschen?

en: AdminUsers|Delete user
de_DE: Benutzer(in) löschen

en: AdminUsers|Delete user and contributions
de_DE: Benutzer(in) und Beiträge löschen

en: AdminUsers|External
de_DE: Extern

en: AdminUsers|It's you!
de_DE: Das bist du!

en: AdminUsers|New user
de_DE: Neue(r) Benutzer(in)

en: AdminUsers|No users found
de_DE: Keine Benutzer(innen) gefunden

en: AdminUsers|Owned groups will be left
de_DE: Eigene Gruppen werden verlassen

en: AdminUsers|Personal projects will be left
de_DE: Persönliche Projekte werden verlassen

en: AdminUsers|Personal projects, group and user history will be left intact
de_DE: Persönliche Projekte, Gruppen- und Benutzerhistorie werden intakt gelassen

en: AdminUsers|Reactivating a user will:
de_DE: Benutzer(in) zu reaktivieren, wird:

en: AdminUsers|Restore user access to the account, including web, Git and API.
de_DE: Zugriff auf das Konto wiederherstellen, einschließlich Web, Git und API.

en: AdminUsers|Search by name, email or username
de_DE: Suche nach Name, E-Mail oder Benutzername

en: AdminUsers|Search users
de_DE: Benutzer(innen) suchen

en: AdminUsers|Send email to users
de_DE: E-Mail an Benutzer(innen) senden

en: AdminUsers|Sort by
de_DE: Sortiert nach

en: AdminUsers|The user will be logged out
de_DE: Benutzer(in) wird abgemeldet

en: AdminUsers|The user will not be able to access git repositories
de_DE: Diese(r) Benutzer(in) wird nicht auf Git-Repositories zugreifen können

en: AdminUsers|The user will not be able to access the API
de_DE: Diese(r) Benutzer(in) kann nicht auf die API zugreifen

en: AdminUsers|The user will not be able to use slash commands
de_DE: Diese(r) Benutzer(in) kann keine Slash-Befehle verwenden

en: AdminUsers|The user will not receive any notifications
de_DE: Diese(r) Benutzer(in) erhält keine Benachrichtigungen

en: AdminUsers|To confirm, type %{projectName}
de_DE: Zur Bestätigung %{projectName} eingeben

en: AdminUsers|To confirm, type %{username}
de_DE: Zur Bestätigung %{username} eingeben

en: AdminUsers|User will not be able to access git repositories
de_DE: Diese(r) Benutzer(in) kann nicht auf Git-Repositories zugreifen

en: AdminUsers|User will not be able to login
de_DE: Benutzer(in) wird sich nicht anmelden können

en: AdminUsers|When the user logs back in, their account will reactivate as a fully active account
de_DE: Wenn diese(r) Benutzer(in) sich wieder anmeldet, wird das Konto vollständig reaktiviert

en: AdminUsers|Without projects
de_DE: Ohne Projekte

en: Advanced
de_DE: Erweitert

en: Advanced permissions, Large File Storage and Two-Factor authentication settings.
de_DE: Erweiterte Berechtigungen, Large File Storage und Einstellungen zur Zwei-Faktor-Authentifizierung.

en: Advanced search functionality
de_DE: Erweiterte Suchfunktion

en: After a successful password update you will be redirected to login screen.
de_DE: Nach dem erfolgreichen Ändern des Passwortes wirst du zum Anmeldebildschirm weitergeleitet.

en: After a successful password update, you will be redirected to the login page where you can log in with your new password.
de_DE: Nach einer erfolgreichen Passwortaktualisierung wirst du zur Anmeldeseite weitergeleitet, wo du dich mit deinem neuen Passwort anmelden kannst.

en: Alert | Alerts
de_DE[0]: Alarm
de_DE[1]: Alarme

en: AlertManagement|Status
de_DE: Status

en: Alerts
de_DE: Alarme

en: Alerts endpoint
de_DE: Alarm-Endpunkt

en: Algorithm
de_DE: Algorithmus

en: All
de_DE: Alle

en: All Members
de_DE: Alle Mitglieder

en: All branches
de_DE: Alle Branches

en: All changes are committed
de_DE: Alle Änderungen sind committed

en: All email addresses will be used to identify your commits.
de_DE: Alle E-Mail-Adressen werden verwendet, um deine Commits zu identifizieren.

en: All features are enabled for blank projects, from templates, or when importing, but you can disable them afterward in the project settings.
de_DE: Alle Features sind für leere Projekte, Vorlagen, oder beim Import aktiviert. Du kannst sie aber danach in den Projekteinstellungen deaktivieren.

en: All groups and projects
de_DE: Alle Gruppen und Projekte

en: All issues for this milestone are closed.
de_DE: Alle Tickets für diesen Meilenstein sind geschlossen.

en: All issues for this milestone are closed. You may close this milestone now.
de_DE: Alle Tickets für diesen Meilenstein sind geschlossen. Du kannst diesen Meilenstein jetzt schließen.

en: All merge conflicts were resolved. The merge request can now be merged.
de_DE: Alle Merge-Konflikte wurden gelöst. Der Merge-Request kann nun gemerged werden.

en: All paths are relative to the GitLab URL. Do not include %{relative_url_link_start}relative URL%{relative_url_link_end}.
de_DE: Alle Pfade sind relativ zur GitLab-URL. Füge keine %{relative_url_link_start}relativen URLs%{relative_url_link_end} hinzu.

en: All projects
de_DE: Alle Projekte

en: All security scans are enabled because %{linkStart}Auto DevOps%{linkEnd} is enabled on this project
de_DE: Alle Sicherheits-Scans sind aktiviert, weil %{linkStart}Auto DevOps%{linkEnd} in diesem Projekt aktiviert ist

en: All users
de_DE: Alle Benutzer(innen)

en: All users must have a name.
de_DE: Alle Benutzer(innen) benötigen einen Namen.

en: Allow "%{group_name}" to sign you in
de_DE: Erlaube "%{group_name}" dich anzumelden

en: Allow commits from members who can merge to the target branch.
de_DE: Erlaube Commits von Mitgliedern die zum Zielbranch mergen können.

en: Allow group owners to manage LDAP-related settings
de_DE: Gruppenbesitzer erlauben, LDAP-bezogene Einstellungen zu verwalten

en: Allow only the selected protocols to be used for Git access.
de_DE: Nur die ausgewählten Protokolle für den Git-Zugriff zulassen.

en: Allow projects within this group to use Git LFS
de_DE: Erlaube es Projekten in dieser Gruppe Git LFS zu verwenden

en: Allow public access to pipelines and job details, including output logs and artifacts
de_DE: Erlaube den öffentlichen Zugriff auf Pipelines und Jobdetails, einschließlich Ausgabeprotokollen und Artefakten

en: Allow rendering of PlantUML diagrams in Asciidoc documents.
de_DE: Rendering von PlantUML-Diagrammen in Asciidoc-Dokumenten erlauben.

en: Allow requests to the local network from hooks and services.
de_DE: Erlaube Anfragen an das lokale Netzwerk von Hooks und Diensten.

en: Allow requests to the local network from system hooks
de_DE: Anfragen an das lokale Netzwerk von System-Hooks erlauben

en: Allow requests to the local network from web hooks and services
de_DE: Anfragen an das lokale Netzwerk von Web-Hooks und Diensten erlauben

en: Allow this key to push to repository as well? (Default only allows pull access.)
de_DE: Diesem Schlüssel auch erlauben, in das Repository zu pushen? (Normalerweise ist nur Pull-Zugriff erlaubt)

en: Allow users to register any application to use GitLab as an OAuth provider
de_DE: Erlaube Benutzer(innen), jede Anwendung zur Nutzung von GitLab als OAuth-Anbieter zu registrieren

en: Allowed to fail
de_DE: Scheitern erlaubt

en: Allows you to add and manage Kubernetes clusters.
de_DE: Ermöglicht dir das Hinzufügen und Verwalten von Kubernetes-Clustern.

en: Almost there
de_DE: Fast geschafft

en: Also called "Issuer" or "Relying party trust identifier"
de_DE: Wird auch "Herausgeber" oder "Relying-Party-Trust-Identifier" genannt

en: Also called "Relying party service URL" or "Reply URL"
de_DE: Wird auch "Relying-Party-Service-URL" oder "Antwort-URL" genannt

en: Amount of time (in hours) that users are allowed to skip forced configuration of two-factor authentication
de_DE: Dauer (in Stunden), für die der/die Benutzer(in) die erzwungene Konfiguration der Zwei-Faktor-Authentifizierung überspringen darf

en: An application called %{link_to_client} is requesting access to your GitLab account.
de_DE: Eine Anwendung namens %{link_to_client} fordert Zugriff auf dein GitLab-Konto an.

en: An empty GitLab User field will add the FogBugz user's full name (e.g. "By John Smith") in the description of all issues and comments. It will also associate and/or assign these issues and comments with the project creator.
de_DE: Bei einem leeren GitLab-Benutzerfeld wird der vollständigen Namen des FogBugz-Benutzers/-Benutzerin (z. B. "Von John Smith") in die Beschreibung aller Tickets und Kommentare eingefügt. Außerdem werden diese Tickets und Kommentare auch mit dem/der Projektersteller(in) assoziiert und/oder ihm/ihr zugewiesen.

en: An error has occurred
de_DE: Es ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred adding a draft to the thread.
de_DE: Beim Hinzufügen eines Entwurfs zur Diskussion ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred adding a new draft.
de_DE: Beim Hinzufügen eines neuen Entwurfs ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred creating the new branch.
de_DE: Beim Anlegen des neuen Branches ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred fetching the approval rules.
de_DE: Beim Abrufen der Genehmigungsregeln ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred fetching the approvers for the new rule.
de_DE: Beim Abrufen der Genehmigungsberechtigten für die neue Regel ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred fetching the dropdown data.
de_DE: Beim Abrufen der Dropdown-Daten ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred previewing the blob
de_DE: Bei der Vorschau des Blobs ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred when toggling the notification subscription
de_DE: Beim Umschalten des Benachrichtigungs-Abonnements trat ein Fehler auf

en: An error occurred when trying to resolve a comment. Please try again.
de_DE: Beim Versuch, einen Kommentar zu lösen, ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuche es erneut.

en: An error occurred when trying to resolve a discussion. Please try again.
de_DE: Beim Versuch, eine Diskussion zu lösen, ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuche es erneut.

en: An error occurred when updating the issue weight
de_DE: Beim Aktualisieren der Ticket-Gewichtung ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while deleting the approvers group
de_DE: Beim Löschen der Genehmigungsberechtigten-Gruppe trat ein Fehler auf

en: An error occurred while deleting the comment
de_DE: Beim Löschen des Kommentars ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while detecting host keys
de_DE: Bei der Erkennung von Hostschlüsseln ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while disabling Service Desk.
de_DE: Beim Deaktivieren des Service-Desks ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while dismissing the alert. Refresh the page and try again.
de_DE: Beim Ausblenden des Alarms ist ein Fehler aufgetreten. Aktualisiere die Seite und versuche es erneut.

en: An error occurred while dismissing the feature highlight. Refresh the page and try dismissing again.
de_DE: Beim Ausblenden des Feature-Highlights ist ein Fehler aufgetreten. Aktualisiere die Seite und versuche es erneut auszublenden.

en: An error occurred while enabling Service Desk.
de_DE: Beim Aktivieren des Service-Desks ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while fetching environments.
de_DE: Beim Abrufen der Umgebungen ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while fetching folder content.
de_DE: Beim Abrufen des Ordnerinhalts ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while fetching issues.
de_DE: Beim Abrufen von Tickets ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while fetching label colors.
de_DE: Beim Abrufen der Label-Farben ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while fetching markdown preview
de_DE: Beim Abrufen der Markdown-Vorschau ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while fetching pending comments
de_DE: Beim Abrufen der ausstehenden Kommentare ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while fetching projects autocomplete.
de_DE: Beim Abrufen der Projekt-Autovervollständigung ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while fetching sidebar data
de_DE: Während des Abrufens der Daten für die Seitenleiste ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while fetching the Service Desk address.
de_DE: Beim Abrufen der Service-Desk-Adresse ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while fetching the board lists. Please try again.
de_DE: Beim Abrufen der Board-Listen ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuche es erneut.

en: An error occurred while fetching the builds.
de_DE: Beim Abrufen der Builds ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while fetching the job log.
de_DE: Beim Abrufen des Jobprotokolls ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while fetching the job.
de_DE: Beim Abrufen des Jobs ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while fetching the jobs.
de_DE: Beim Abrufen der Jobs ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while fetching the pipeline.
de_DE: Beim Abrufen der Pipeline ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while fetching the releases. Please try again.
de_DE: Beim Abrufen der Releases ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuche es erneut.

en: An error occurred while fetching this tab.
de_DE: Beim Abrufen des Tabs ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while generating a username. Please try again.
de_DE: Beim Erzeugen des Benutzernames trat ein Fehler auf. Bitte versuche es erneut.

en: An error occurred while getting projects
de_DE: Beim Abrufen der Projekte ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while importing project: %{details}
de_DE: Beim Importieren des Projektes ist ein Fehler aufgetreten: %{details}

en: An error occurred while initializing path locks
de_DE: Beim Initialisieren der Pfadsperren ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while loading chart data
de_DE: Beim Laden der Diagrammdaten ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while loading commit signatures
de_DE: Beim Laden der Commit-Signaturen ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while loading designs. Please try again.
de_DE: Beim Laden der Designs ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuche es erneut.

en: An error occurred while loading diff
de_DE: Beim Laden des Diffs ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while loading filenames
de_DE: Beim Laden der Dateinamen ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while loading the data. Please try again.
de_DE: Beim Laden der Daten trat ein Fehler auf. Bitte versuche es erneut.

en: An error occurred while loading the file
de_DE: Beim Laden der Datei ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while loading the subscription details.
de_DE: Beim Laden der Abonnementdetails ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while making the request.
de_DE: Beim Bearbeiten der Anfrage ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while moving the issue.
de_DE: Beim Verschieben des Tickets ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while parsing recent searches
de_DE: Beim Parsen der letzten Suchen ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while removing epics.
de_DE: Beim Entfernen des Epics ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while removing issues.
de_DE: Beim Entfernen der Tickets ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while rendering preview broadcast message
de_DE: Beim Rendern der Vorschau der Broadcast-Nachricht ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while reordering issues.
de_DE: Beim Umordnen von Tickets ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while retrieving calendar activity
de_DE: Beim Abrufen der Kalenderaktivität ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while retrieving diff
de_DE: Beim Abrufen des Diffs ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while saving LDAP override status. Please try again.
de_DE: Beim Speichern des LDAP-Überschreibungsstatus ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuche es erneut.

en: An error occurred while saving assignees
de_DE: Beim Speichern der Zuweisungen ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while subscribing to notifications.
de_DE: Beim Abonnieren von Benachrichtigungen ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while triggering the job.
de_DE: Beim Starten des Jobs ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while trying to run a new pipeline for this Merge Request.
de_DE: Beim Versuch, eine neue Pipeline für den Merge-Request zu starten, ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while unsubscribing to notifications.
de_DE: Beim Abbestellen der Benachrichtigungen ist ein Fehler aufgetreten.

en: An error occurred while updating approvers
de_DE: Beim Ändern der Genehmigungsberechtigten ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while updating the comment
de_DE: Beim Aktualisieren des Kommentars ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred while validating username
de_DE: Beim Validieren des Benutzernamens ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred. Please try again.
de_DE: Ein Fehler ist aufgetreten. Bitte versuche es erneut.

en: An issue can be a bug, a todo or a feature request that needs to be discussed in a project. Besides, issues are searchable and filterable.
de_DE: Ein Ticket kann ein Fehler, ein To-do oder eine Feature-Anfrage sein, das in einem Projekt diskutiert werden muss. Außerdem sind Tickets durchsuchbar und filterbar.

en: An unexpected error occurred while checking the project environment.
de_DE: Beim Überprüfen der Projektumgebung ist ein unerwarteter Fehler aufgetreten.

en: An unexpected error occurred while checking the project runners.
de_DE: Beim Überprüfen der Projekt-Runner ist ein unerwarteter Fehler aufgetreten.

en: An unexpected error occurred while communicating with the Web Terminal.
de_DE: Bei der Kommunikation mit dem Web-Terminal ist ein unerwarteter Fehler aufgetreten.

en: An unexpected error occurred while starting the Web Terminal.
de_DE: Beim Starten des Web-Terminals ist ein unerwarteter Fehler aufgetreten.

en: An unexpected error occurred while stopping the Web Terminal.
de_DE: Beim Beenden des Web-Terminals ist ein unerwarteter Fehler aufgetreten.

en: Analytics
de_DE: Analysen

en: Ancestors
de_DE: Vorfahren

en: Anonymous
de_DE: Anonym

en: Anti-spam verification
de_DE: Anti-Spam-Überprüfung

en: Any
de_DE: Irgendein

en: Any encrypted tokens
de_DE: Alle verschlüsselten Tokens

en: Any namespace
de_DE: Jeder Namensraum

en: Any user
de_DE: Jede(r) Benutzer(in)

en: Appearance
de_DE: Aussehen

en: Appearance was successfully created.
de_DE: Das Erscheinungsbild wurde erfolgreich erstellt.

en: Appearance was successfully updated.
de_DE: Das Erscheinungsbild wurde erfolgreich aktualisiert.

en: Append the comment with %{shrug}
de_DE: Beende den Kommentar mit %{shrug}

en: Application
de_DE: Anwendung

en: Application ID
de_DE: Anwendungs-ID

en: Application settings saved successfully
de_DE: Anwendungseinstellungen erfolgreich gespeichert

en: Application uninstalled but failed to destroy: %{error_message}
de_DE: Die Anwendung wurde deinstalliert, konnte jedoch nicht gelöscht werden: %{error_message}

en: Application was successfully destroyed.
de_DE: Anwendung wurde erfolgreich gelöscht.

en: Application was successfully updated.
de_DE: Anwendung wurde erfolgreich aktualisiert.

en: Application: %{name}
de_DE: Anwendung: %{name}

en: Applications
de_DE: Anwendungen

en: Applied
de_DE: Angewendet

en: Apply
de_DE: Anwenden

en: Apply a label
de_DE: Label hinzufügen

en: Apply suggestion
de_DE: Vorschlag anwenden

en: Applying command
de_DE: Befehl anwenden

en: Applying command to %{commandDescription}
de_DE: Befehl anwenden, um: %{commandDescription}

en: Applying multiple commands
de_DE: Mehrere Befehle anwenden

en: ApprovalRuleRemove|%d member | ApprovalRuleRemove|%d members
de_DE[0]: %d Mitglied
de_DE[1]: %d Mitglieder

en: ApprovalRuleRemove|Approvals from this member are not revoked. | ApprovalRuleRemove|Approvals from these members are not revoked.
de_DE[0]: Zustimmungen dieses Mitglieds werden nicht widerrufen.
de_DE[1]: Zustimmungen dieser Mitglieder werden nicht widerrufen.

en: ApprovalRuleRemove|You are about to remove the %{name} approver group which has %{nMembers}.
de_DE: Du bist dabei die Genehmigungsberechtigten-Gruppe %{name} mit %{nMembers} zu löschen.

en: ApprovalRuleSummary|%d member | ApprovalRuleSummary|%d members
de_DE[0]: %d Mitglied
de_DE[1]: %d Mitglieder

en: ApprovalRuleSummary|%{count} approval required from %{membersCount} | ApprovalRuleSummary|%{count} approvals required from %{membersCount}
de_DE[0]: %{count} Zustimmung von %{membersCount} nötig
de_DE[1]: %{count} Zustimmungen von %{membersCount} nötig

en: ApprovalRule|Approvers
de_DE: Genehmigungsberechtigte(r)

en: ApprovalRule|Name
de_DE: Name

en: ApprovalRule|No. approvals required
de_DE: Zahl erforderlicher Zustimmungen

en: ApprovalRule|Rule name
de_DE: Regelname

en: ApprovalRule|e.g. QA, Security, etc.
de_DE: z.B. QS, Sicherheit, etc.

en: Approve
de_DE: Genehmigen

en: Approve a merge request
de_DE: Einen Merge-Request genehmigen

en: Approve the current merge request.
de_DE: Aktuellen Merge-Request genehmigen.

en: Approved the current merge request.
de_DE: Der aktuelle Merge-Request wurde genehmigt.

en: Archive jobs
de_DE: Jobs archivieren

en: Archive project
de_DE: Projekt archivieren

en: Archived project! Repository and other project resources are read only
de_DE: Archiviertes Projekt! Repository und andere Projektressourcen sind schreibgeschützt

en: Archived project! Repository and other project resources are read-only
de_DE: Archiviertes Projekt! Repository und andere Projektressourcen sind schreibgeschützt

en: Archived projects
de_DE: Archivierte Projekte

en: Are you sure that you want to archive this project?
de_DE: Möchtest du wirklich dieses Projekt archivieren?

en: Are you sure that you want to unarchive this project?
de_DE: Möchtest du wirklich dieses Projekt aus dem Archiv zurückholen?

en: Are you sure you want to cancel editing this comment?
de_DE: Möchtest du wirklich die Bearbeitung dieses Kommentars abbrechen?

en: Are you sure you want to delete these artifacts?
de_DE: Möchtest du diese Artefakte wirklich löschen?

en: Are you sure you want to delete this %{typeOfComment}?
de_DE: Möchtest du diesen %{typeOfComment} wirklich entfernen?

en: Are you sure you want to delete this board?
de_DE: Möchtest du dieses Board wirklich löschen?

en: Are you sure you want to delete this list?
de_DE: Möchtest du wirklich diese Liste löschen?

en: Are you sure you want to delete this pipeline schedule?
de_DE: Bist Du sicher, dass Du diesen Pipeline-Zeitplan löschen möchtest?

en: Are you sure you want to erase this build?
de_DE: Bist du sicher, dass du diesen Build löschen möchtest?

en: Are you sure you want to lose unsaved changes?
de_DE: Bist du sicher, dass du alle nicht gespeicherten Änderungen verwerfen möchtest?

en: Are you sure you want to lose your issue information?
de_DE: Möchtest du wirklich die Ticketinformationen verlieren?

en: Are you sure you want to permanently delete this license?
de_DE: Möchtest du wirklich diese Lizenz dauerhaft löschen?

en: Are you sure you want to regenerate the public key? You will have to update the public key on the remote server before mirroring will work again.
de_DE: Möchtest du den öffentlichen Schlüssel wirklich neu generieren? Du musst dann den öffentlichen Schlüssel auf dem Remote-Server aktualisieren, bevor die Spiegelung wieder funktioniert.

en: Are you sure you want to remove %{group_name}?
de_DE: Bist du sicher, dass du %{group_name} wirklich entfernen willst?

en: Are you sure you want to remove the attachment?
de_DE: Möchtest du den Anhang wirklich entfernen?

en: Are you sure you want to remove this identity?
de_DE: Bist du sicher, dass du diese Identität entfernen willst?

en: Are you sure you want to reset registration token?
de_DE: Bist du sicher, dass du den Registrierungstoken zurücksetzen willst?

en: Are you sure you want to reset the SCIM token? SCIM provisioning will stop working until the new token is updated.
de_DE: Möchtest du wirklich das SCIM-Token zurücksetzen? Die SCIM-Bereitstellung funktioniert nicht mehr, bis das neue Token aktualisiert ist.

en: Are you sure you want to reset the health check token?
de_DE: Bist du sicher, dass du den Health-Check-Token zurücksetzen willst?

en: Are you sure you want to stop this environment?
de_DE: Bist du sicher, dass du diese Umgebung stoppen möchtest?

en: Are you sure you want to unlock %{path_lock_path}?
de_DE: Bist du sicher, dass du %{path_lock_path} entsperren willst?

en: Are you sure you want to unsubscribe from the %{type}: %{link_to_noteable_text}?
de_DE: Möchtest du wirklich nicht mehr über %{type}: %{link_to_noteable_text} benachrichtigt werden?

en: Are you sure?
de_DE: Bist Du sicher?

en: Are you sure? All commits that were signed with this GPG key will be unverified.
de_DE: Bist du dir sicher? Alle Commits, die mit diesem GPG-Schlüssel signiert wurden, werden nicht mehr signiert sein.

en: Are you sure? This will invalidate your registered applications and U2F devices.
de_DE: Bist du sicher? Dadurch werden deine registrierten Anwendungen und U2F-Geräte ungültig.

en: Arrange charts
de_DE: Diagramme anordnen

en: Artifact
de_DE: Artefakt

en: Artifact could not be deleted.
de_DE: Artefakt konnte nicht gelöscht werden.

en: Artifact was successfully deleted.
de_DE: Artefakt wurde erfolgreich gelöscht.

en: Artifacts
de_DE: Artefakte

en: AsanaService|Asana - Teamwork without email
de_DE: Asana - Teamwork ohne E-Mail

en: Ascending
de_DE: Aufsteigend

en: Ask your group maintainer to set up a group Runner.
de_DE: Bitte deine(n) Gruppenbetreuer(in) einen Gruppenrunner einzurichten.

en: Assertion consumer service URL
de_DE: Assertion-Consumer-Service-URL

en: Assign
de_DE: Zuweisen

en: Assign custom color like #FF0000
de_DE: Benutzerdefinierte Farbe wie #FF0000 zuweisen

en: Assign epic
de_DE: Epic zuweisen

en: Assign labels
de_DE: Label zuweisen

en: Assign milestone
de_DE: Meilenstein zuweisen

en: Assign some issues to this milestone.
de_DE: Einige Tickets diesem Meilenstein zuordnen.

en: Assign to
de_DE: Zuweisen an

en: Assigned %{assignee_users_sentence}.
de_DE: %{assignee_users_sentence} zugewiesen.

en: Assigned Issues
de_DE: Zugewiesene Tickets

en: Assigned Merge Requests
de_DE: Zugewiesene Merge-Requests

en: Assigned to me
de_DE: Mir zugewiesen

en: Assignee | %d Assignees
de_DE[0]: Beauftragte(r)
de_DE[1]: %d Beauftragte

en: Assignee lists not available with your current license
de_DE: Zuweisungslisten sind mit deiner momentanen Lizenz nicht verfügbar

en: Assignee lists show all issues assigned to the selected user.
de_DE: Zuweisungslisten zeigen alle dem ausgewählten Benutzer zugewiesenen Tickets an.

en: Assignee(s)
de_DE: Zugewiesene Personen

en: Assigns %{assignee_users_sentence}.
de_DE: Weise %{assignee_users_sentence} zu.

en: At least one approval from a code owner is required to change files matching the respective CODEOWNER rules.
de_DE: Mindestens eine Zustimmung der Code-Eigentümer(innen) ist erforderlich, um Dateien zu ändern, auf die die entsprechenden CODEOWNER-Regeln zutreffen.

en: Attach a file
de_DE: Datei anhängen

en: Attach a file by drag &amp; drop or %{upload_link}
de_DE: Datei mittels Drag &amp; Drop oder %{upload_link} hinzufügen

en: Attaching a file | Attaching %d files
de_DE[0]: Datei anhängen
de_DE[1]: %d Dateien anhängen

en: Attaching the file failed.
de_DE: Die Datei konnte nicht angehängt werden.

en: Audit Events
de_DE: Audit-Ereignisse

en: Audit Events is a way to keep track of important events that happened in GitLab.
de_DE: Mit Audit Events können Sie wichtige Ereignisse in GitLab nachverfolgen.

en: AuditLogs|(removed)
de_DE: (entfernt)

en: AuditLogs|Author
de_DE: Autor(in)

en: Authenticate
de_DE: Authentifizieren

en: Authenticate with GitHub
de_DE: Mit GitHub authentifizieren

en: Authentication Log
de_DE: Authentifizierungsprotokoll

en: Authentication failed: %{error_message}
de_DE: Authentifizierung fehlgeschlagen: %{error_message}

en: Authentication log
de_DE: Authentifizierungsprotokoll

en: Authentication method
de_DE: Authentifizierungsmethode

en: Authentication method updated
de_DE: Authentifizierungsmethode aktualisiert

en: Authentication via U2F device failed.
de_DE: Authentifizierung mittels U2F-Gerät fehlgeschlagen.

en: Author
de_DE: Autor(in)

en: Authorization code:
de_DE: Autorisierungscode:

en: Authorization key
de_DE: Berechtigungsschlüssel

en: Authorization was granted by entering your username and password in the application.
de_DE: Die Autorisierung wurde erteilt, indem du deinen Benutzernamen und Passwort in die Anwendung eingeben hast.

en: Authorize
de_DE: Autorisieren

en: Authorize %{link_to_client} to use your account?
de_DE: Autorisierst du %{link_to_client} dein Konto zu verwenden?

en: Authorized %{new_chat_name}
de_DE: %{new_chat_name} autorisiert

en: Authorized At
de_DE: Autorisiert bei

en: Authorized applications (%{size})
de_DE: Autorisierte Anwendungen (%{size})

en: Authors: %{authors}
de_DE: Autoren: %{authors}

en: Auto DevOps
de_DE: Auto-DevOps

en: Auto DevOps enabled
de_DE: Auto-DevOps aktiviert

en: Auto DevOps, runners and job artifacts
de_DE: Auto-DevOps, Runners und Jobartefakte

en: Auto-cancel redundant, pending pipelines
de_DE: Lösche redundante, ausstehende Pipelines automatisch

en: Auto-close referenced issues on default branch
de_DE: Referenzierte Tickets im Standard-Branch automatisch schließen

en: AutoDevOps|Auto DevOps
de_DE: Auto-DevOps

en: AutoDevOps|Auto DevOps can automatically build, test, and deploy applications based on predefined continuous integration and delivery configuration. %{auto_devops_start}Learn more about Auto DevOps%{auto_devops_end} or use our %{quickstart_start}quick start guide%{quickstart_end} to get started right away.
de_DE: Auto DevOps kann Anwendungen basierend auf einer vordefinierten Konfiguration für kontinuierliche Integration und Bereitstellung automatisch erstellen, testen und bereitstellen. %{auto_devops_start}Erfahren Sie mehr über Auto DevOps%{auto_devops_end} oder verwenden Sie unsere %{quickstart_start}Kurzanleitung%{quickstart_end}, um sofort loszulegen.

en: AutoDevOps|Auto DevOps documentation
de_DE: Auto-DevOps-Dokumentation

en: AutoDevOps|Enable in settings
de_DE: Aktiviere in den Einstellungen

en: AutoDevOps|It will automatically build, test, and deploy your application based on a predefined CI/CD configuration.
de_DE: Deine Anwendung wird, basierend auf den vordefinierten CI/CD-Einstellungen, automatisch gebaut, getestet und bereitgestellt.

en: AutoDevOps|Learn more in the %{link_to_documentation}
de_DE: Erfahre mehr in der %{link_to_documentation}

en: AutoDevOps|The Auto DevOps pipeline has been enabled and will be used if no alternative CI configuration file is found. %{more_information_link}
de_DE: Die Auto-DevOps-Pipeline wurde aktiviert und wird verwendet, falls keine alternative CI-Konfigurationsdatei gefunden wurde. %{more_information_link}

en: Autocomplete
de_DE: Autovervollständigung

en: Autocomplete usage hint
de_DE: Hinweis zur Verwendung der automatischen Vervollständigung

en: Automatic certificate management using %{lets_encrypt_link_start}Let's Encrypt%{lets_encrypt_link_end}
de_DE: Automatische Zertifikatsverwaltung mit %{lets_encrypt_link_start}Let's Encrypt%{lets_encrypt_link_end}

en: Automatic certificate management using Let's Encrypt
de_DE: Automatische Zertifikatsverwaltung mit Let's Encrypt

en: Automatically resolved
de_DE: Automatisch aufgelöst

en: Automatically update this project's branches and tags from the upstream repository every hour.
de_DE: Aktualisiere die Branches und Tags des Projektes stündlich aus dem Upstream Repository.

en: Autosave|Note
de_DE: Notiz

en: Available
de_DE: Verfügbar

en: Available group Runners: %{runners}
de_DE: Verfügbare Gruppen-Runner: %{runners}

en: Available shared Runners:
de_DE: Verfügbare geteilte Runner:

en: Available specific runners
de_DE: Verfügbare spezifische Runner

en: Avatar for %{assigneeName}
de_DE: Avatar von %{assigneeName}

en: Avatar for %{name}
de_DE: Avatar von %{name}

en: Avatar will be removed. Are you sure?
de_DE: Avatar wird entfernt. Bist du sicher?

en: Average per day: %{average}
de_DE: Durchschnitt pro Tag: %{average}

en: Background Color
de_DE: Hintergrundfarbe

en: Background Jobs
de_DE: Hintergrundjobs

en: Background color
de_DE: Hintergrundfarbe

en: Badges|A new badge was added.
de_DE: Ein neuer Badge wurde hinzugefügt.

en: Badges|Add badge
de_DE: Badge hinzufügen

en: Badges|Adding the badge failed, please check the entered URLs and try again.
de_DE: Hinzufügen des Badges fehlgeschlagen, bitte überprüfe die eingegebenen URLs und versuche es erneut.

en: Badges|Badge image URL
de_DE: Badge-Bild-URL

en: Badges|Badge image preview
de_DE: Badge-Bild-Vorschau

en: Badges|Delete badge
de_DE: Badge löschen

en: Badges|Delete badge?
de_DE: Badge löschen?

en: Badges|Deleting the badge failed, please try again.
de_DE: Löschen des Badges fehlgeschlagen, bitte versuchen es erneut.

en: Badges|Group Badge
de_DE: Gruppen-Badge

en: Badges|Link
de_DE: Link

en: Badges|No badge image
de_DE: Kein Badge-Bild

en: Badges|No image to preview
de_DE: Kein Bild zur Vorschau

en: Badges|Please fill in a valid URL
de_DE: Bitte trage eine gültige URL ein

en: Badges|Project Badge
de_DE: Projekt-Badge

en: Badges|Reload badge image
de_DE: Badge-Bild neu laden

en: Badges|Save changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Badges|Saving the badge failed, please check the entered URLs and try again.
de_DE: Speichern des Badges fehlgeschlagen, bitte überprüfe die eingegebenen URLs und versuche es erneut.

en: Badges|The %{docsLinkStart}variables%{docsLinkEnd} GitLab supports: %{placeholders}
de_DE: Die %{docsLinkStart}Variablen%{docsLinkEnd} die GitLab unterstützt: %{placeholders}

en: Badges|The badge was deleted.
de_DE: Das Badge wurde gelöscht.

en: Badges|The badge was saved.
de_DE: Das Badge wurde gespeichert.

en: Badges|This group has no badges
de_DE: Diese Gruppe hat keine Badges

en: Badges|This project has no badges
de_DE: Dieses Projekt hat keine Badges

en: Badges|Your badges
de_DE: Deine Badges

en: Badges|e.g. %{exampleUrl}
de_DE: z. B. %{exampleUrl}

en: Balsamiq file could not be loaded.
de_DE: Balsamiq-Datei konnte nicht geladen werden.

en: BambooService|A continuous integration and build server
de_DE: Ein Continuous-Integration- und Build-Server

en: BambooService|Atlassian Bamboo CI
de_DE: Atlassian Bamboo CI

en: BambooService|Bamboo build plan key like KEY
de_DE: Bamboo-Build-Plan-Schlüssel, z.B. KEY

en: BambooService|Bamboo root URL like https://bamboo.example.com
de_DE: Bamboo Root-URL, z.B. https://bamboo.example.com

en: BambooService|You must set up automatic revision labeling and a repository trigger in Bamboo.
de_DE: Du musst in Bamboo eine automatische Versionskennzeichnung und einen Repository-Trigger einrichten.

en: BatchComments|Delete all pending comments
de_DE: Alle ausstehenden Kommentare löschen

en: BatchComments|Discard review?
de_DE: Review verwerfen?

en: BatchComments|You're about to discard your review which will delete all of your pending comments. The deleted comments %{strong_start}cannot%{strong_end} be restored.
de_DE: Du bist dabei deinen Review zu verwerfen und damit alle ausstehenden Kommentare zu löschen. Die gelöschten Kommentare können %{strong_start}nicht%{strong_end} wiederhergestellt werden.

en: Be careful. Changing the project's namespace can have unintended side effects.
de_DE: Vorsicht. Änderungen am Projektnamensraum können unbeabsichtigte Nebenwirkungen haben.

en: Be careful. Renaming a project's repository can have unintended side effects.
de_DE: Vorsicht. Das Umbenennen des Projekt-Repositorys kann unbeabsichtigte Nebenwirkungen haben.

en: Begin with the selected commit
de_DE: Mit dem ausgewählten Commit beginnen

en: Below are examples of regex for existing tools:
de_DE: Im Folgenden findest du Beispiele für Regex für vorhandene Tools:

en: Below you will find all the groups that are public.
de_DE: Unten findest du alle Gruppen, die öffentlich sind.

en: Billing
de_DE: Abrechnung

en: BillingPlans|Learn more about each plan by reading our %{faq_link}, or start a free 30-day trial of GitLab.com Gold.
de_DE: Erfahre mehr über unsere Tarife, indem du unsere %{faq_link} liest, oder beginne einen kostenlosen 30-Tage Test von GitLab.com Gold.

en: BillingPlans|Learn more about each plan by visiting our %{pricing_page_link}.
de_DE: Erfahre mehr über jeden einzelnen Tarif, indem du unsere %{pricing_page_link} besuchst.

en: BillingPlans|Manage plan
de_DE: Tarif verwalten

en: BillingPlans|See all %{plan_name} features
de_DE: Alle Features von %{plan_name} ansehen

en: BillingPlans|This group uses the plan associated with its parent group.
de_DE: Diese Gruppe verwendet den Tarif der übergeordneten Gruppe.

en: BillingPlans|To manage the plan for this group, visit the billing section of %{parent_billing_page_link}.
de_DE: Im Abschnitt Abrechnung von %{parent_billing_page_link} kannst du den Tarif für diese Gruppe verwalten.

en: BillingPlans|frequently asked questions
de_DE: Häufig gestellte Fragen (FAQ)

en: BillingPlans|monthly
de_DE: monatlich

en: BillingPlans|per user
de_DE: je Benutzer(in)

en: Bitbucket Server Import
de_DE: Bitbucket-Server-Import

en: Bitbucket import
de_DE: Bitbucket-Import

en: Blocked
de_DE: Gesperrt

en: Blocks
de_DE: Blöcke

en: Board name
de_DE: Board Name

en: Board scope
de_DE: Board-Bereich

en: Board scope affects which issues are displayed for anyone who visits this board
de_DE: Der Board-Bereich beeinflusst, welche Themen für jeden angezeigt werden, der dieses Board besucht

en: BoardBlankState|Add default lists
de_DE: Standardlisten hinzufügen

en: BoardBlankState|Add the following default lists to your Issue Board with one click:
de_DE: Fügen Sie Ihrem Ticketboard mit einem Klick die folgenden Standardlisten hinzu:

en: Boards|Collapse
de_DE: Einklappen

en: Boards|Edit board
de_DE: Board bearbeiten

en: Boards|View scope
de_DE: Bereich anzeigen

en: Branch %{branchName} was not found in this project's repository.
de_DE: Branch %{branchName} wurde im Repository dieses Projekts nicht gefunden.

en: Branch has changed
de_DE: Branch wurde geändert

en: Branch is already taken
de_DE: Branch existiert bereits

en: Branch name
de_DE: Branch-Name

en: Branch not loaded - %{branchId}
de_DE: Branch nicht geladen - %{branchId}

en: BranchSwitcherPlaceholder|Search branches
de_DE: Branches durchsuchen

en: BranchSwitcherTitle|Switch branch
de_DE: Branch wechseln

en: Branches|Active
de_DE: Aktiv

en: Branches|Active branches
de_DE: Aktive Branches

en: Branches|All
de_DE: Alle

en: Branches|Cant find HEAD commit for this branch
de_DE: HEAD-Commit kann für diesen Branch nicht gefunden werden

en: Branches|Compare
de_DE: Vergleichen

en: Branches|Delete all branches that are merged into '%{default_branch}'
de_DE: Lösche alle Branches, die in "%{default_branch}" zusammengeführt werden

en: Branches|Delete branch
de_DE: Branch löschen

en: Branches|Delete merged branches
de_DE: Zusammengeführte Branches löschen

en: Branches|Delete protected branch
de_DE: Geschützten Branch löschen

en: Branches|Delete protected branch '%{branch_name}'?
de_DE: Geschützten Branch '%{branch_name}' löschen?

en: Branches|Deleting the '%{branch_name}' branch cannot be undone. Are you sure?
de_DE: Das Löschen des Branches '%{branch_name}' kann nicht rückgängig gemacht werden. Bist du sicher?

en: Branches|Deleting the merged branches cannot be undone. Are you sure?
de_DE: Löschen der zusammengeführten Branches kann nicht rückgängig gemacht werden. Bist du sicher?

en: Branches|Filter by branch name
de_DE: Filtern nach dem Branch-Namen

en: Branches|Merged into %{default_branch}
de_DE: In %{default_branch} zusammengeführt

en: Branches|New branch
de_DE: Neuer Branch

en: Branches|No branches to show
de_DE: Keine Branches vorhanden

en: Branches|Once you confirm and press %{delete_protected_branch}, it cannot be undone or recovered.
de_DE: Sobald du bestätigst und %{delete_protected_branch} drückst, kann der Vorgang weder rückgängig gemacht noch wiederhergestellt werden.

en: Branches|Only a project maintainer or owner can delete a protected branch
de_DE: Nur ein Projektbetreuer oder -besitzer kann einen geschützten Branch löschen

en: Branches|Overview
de_DE: Übersicht

en: Branches|Protected branches can be managed in %{project_settings_link}.
de_DE: Geschützte Branches können in %{project_settings_link} verwaltet werden.

en: Branches|Show active branches
de_DE: Aktive Branches anzeigen

en: Branches|Show all branches
de_DE: Alle Branches anzeigen

en: Branches|Show more active branches
de_DE: Mehr aktive Branches anzeigen

en: Branches|Show more stale branches
de_DE: Mehr inaktive Branches anzeigen

en: Branches|Show overview of the branches
de_DE: Übersicht der Branches anzeigen

en: Branches|Show stale branches
de_DE: Inaktive Branches anzeigen

en: Branches|Sort by
de_DE: Sortieren nach

en: Branches|Stale
de_DE: Inaktiv

en: Branches|Stale branches
de_DE: Inaktive Branches

en: Branches|The branch could not be updated automatically because it has diverged from its upstream counterpart.
de_DE: Der Branch konnte nicht automatisch aktualisiert werden, da er von seinem Upstream-Gegenstück abweicht.

en: Branches|The default branch cannot be deleted
de_DE: Der Standardbranch kann nicht gelöscht werden

en: Branches|This branch hasn’t been merged into %{default_branch}.
de_DE: Dieser Branch wurde noch nicht mit %{default_branch} zusammengeführt.

en: Branches|To avoid data loss, consider merging this branch before deleting it.
de_DE: Um Datenverlust zu vermeiden, überlege diesen Branch zu mergen, bevor du ihn löschst.

en: Branches|To confirm, type %{branch_name_confirmation}:
de_DE: Gib zur Bestätigung %{branch_name_confirmation} ein:

en: Branches|To discard the local changes and overwrite the branch with the upstream version, delete it here and choose 'Update Now' above.
de_DE: Um die lokalen Änderungen zu verwerfen und den Branch mit der Upstream-Version zu überschreiben, lösche ihn hier und wähle oben "Jetzt aktualisieren".

en: Branches|You’re about to permanently delete the protected branch %{branch_name}.
de_DE: Du bist dabei den geschützten Branch %{branch_name} dauerhaft löschen.

en: Branches|diverged from upstream
de_DE: weicht vom Upstream ab

en: Branches|merged
de_DE: merged

en: Branches|project settings
de_DE: Projekteinstellungen

en: Branches|protected
de_DE: geschützt

en: Broadcast Message was successfully created.
de_DE: Broadcast-Nachricht wurde erfolgreich erstellt.

en: Broadcast Message was successfully updated.
de_DE: Broadcast-Nachricht wurde erfolgreich aktualisiert.

en: Browse Directory
de_DE: Verzeichnis durchsuchen

en: Browse File
de_DE: Datei durchsuchen

en: Browse Files
de_DE: Dateien durchsuchen

en: Browse files
de_DE: Dateien durchsuchen

en: Built-in
de_DE: Integriert

en: Bulk request concurrency
de_DE: Parallelität von Massenanfragen

en: BurndownChartLabel|Open issues
de_DE: Offene Tickets

en: Business metrics (Custom)
de_DE: Business-Metriken (benutzerdefiniert)

en: By %{user_name}
de_DE: Von %{user_name}

en: By default GitLab sends emails in HTML and plain text formats so mail clients can choose what format to use. Disable this option if you only want to send emails in plain text format.
de_DE: Standardmäßig versendet GitLab E-Mails in HTML- und Nur-Text-Formaten, sodass Mail-Clients das zu verwendende Format auswählen können. Deaktiviere diese Option, wenn E-Mails ausschließlich im Nur-Text-Format versendet werden sollen.

en: By default, all projects and groups will use the global notifications setting.
de_DE: Standardmäßig verwenden alle Projekte und Gruppen die globalen Einstellungen für Benachrichtigungen.

en: ByAuthor|by
de_DE: von

en: CI / CD Settings
de_DE: CI/CD-Einstellungen

en: CI variables
de_DE: CI-Variablen

en: CI will run using the credentials assigned above.
de_DE: CI wird mit den oben angegebenen Anmeldeinformationen ausgeführt.

en: CI/CD configuration
de_DE: CI/CD-Konfiguration

en: CI/CD for external repo
de_DE: CI/CD für externes Repo

en: CI/CD settings
de_DE: CI/CD-Einstellungen

en: CICD|Auto DevOps
de_DE: Auto-DevOps

en: CICD|Automatic deployment to staging, manual deployment to production
de_DE: Automatische Bereitstellung für Staging, manuelle Bereitstellung für Produktion

en: CICD|Continuous deployment to production
de_DE: Kontinuierliche Bereitstellung für Produktion

en: CICD|Continuous deployment to production using timed incremental rollout
de_DE: Kontinuierliche Bereitstellung für die Produktion mit zeitgesteuertem, schrittweisem Rollout

en: CICD|Default to Auto DevOps pipeline
de_DE: Standard für Auto-DevOps-Pipeline

en: CICD|Deployment strategy
de_DE: Bereitstellungsstrategie

en: CICD|Jobs
de_DE: Jobs

en: CICD|The Auto DevOps pipeline will run if no alternative CI configuration file is found.
de_DE: Die Auto-DevOps-Pipeline wird ausgeführt, wenn keine alternative CI-Konfigurationsdatei gefunden wird.

en: CICD|group enabled
de_DE: Gruppe aktiviert

en: CICD|instance enabled
de_DE: Instanz aktiviert

en: CLOSED
de_DE: GESCHLOSSEN

en: CLOSED (MOVED)
de_DE: GESCHLOSSEN (VERSCHOBEN)

en: Callback URL
de_DE: Callback-URL

en: Can be manually deployed to
de_DE: Kann manuell bereitgestellt werden für

en: Can override approvers and approvals required per merge request
de_DE: Kann erforderliche Genehmigungsberechtigte und Genehmigungen pro Merge-Request überschreiben

en: Can't find HEAD commit for this branch
de_DE: HEAD-Commit kann für diesen Branch nicht gefunden werden

en: Can't find variable: ZiteReader
de_DE: Kann Variable nicht finden: ZiteReader

en: Can't remove group members without group managed account
de_DE: Ohne ein gruppenverwaltetes Konto können keine Gruppenmitglieder entfernt werden

en: Canary Deployments is a popular CI strategy, where a small portion of the fleet is updated to the new version of your application.
de_DE: Canary Deployments sind eine beliebte CI-Strategie, in der zunächst ein kleiner Teil deines Serverparks auf neue Anwendungsversionen aktualisiert werden.

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Cancel this job
de_DE: Job abbrechen

en: Cancelling Preview
de_DE: Schließe Vorschau

en: Cannot be merged automatically
de_DE: Kann nicht automatisch zusammengeführt werden

en: Cannot create the abuse report. The user has been deleted.
de_DE: Der Missbrauchsbericht kann nicht erstellt werden. Der/Die Benutzer(in) wurde gelöscht.

en: Cannot create the abuse report. This user has been blocked.
de_DE: Der Missbrauchsbericht kann nicht erstellt werden. Der/Die Benutzer(in) wurde gesperrt.

en: Cannot merge
de_DE: Kann nicht mergen

en: Cannot modify managed Kubernetes cluster
de_DE: Kann verwalteten Kubernetes-Cluster nicht ändern

en: Capacity threshold
de_DE: Kapazitätsschwelle

en: Certificate
de_DE: Zertifikat

en: Certificate (PEM)
de_DE: Zertifikat (PEM)

en: Change assignee(s)
de_DE: Zuweisung(en) ändern

en: Change assignee(s).
de_DE: Zuweisung(en) ändern.

en: Change label
de_DE: Label ändern

en: Change milestone
de_DE: Meilenstein ändern

en: Change path
de_DE: Pfad ändern

en: Change permissions
de_DE: Berechtigungen ändern

en: Change template
de_DE: Vorlage ändern

en: Change this value to influence how frequently the GitLab UI polls for updates.
de_DE: Ändere diesen Wert, um zu beeinflussen, wie oft die GitLab UI nach Updates fragt.

en: Change title
de_DE: Titel ändern

en: Change your password
de_DE: Ändere dein Passwort

en: Change your password or recover your current one
de_DE: Ändere dein Passwort oder stelle dein aktuelles wieder her

en: ChangeTypeActionLabel|Pick into branch
de_DE: In dem Branch wählen

en: ChangeTypeActionLabel|Revert in branch
de_DE: Im Branch wiederherstellen

en: ChangeTypeAction|Cherry-pick
de_DE: Cherry-Pick

en: ChangeTypeAction|Revert
de_DE: Wiederherstellen

en: ChangeTypeAction|This will create a new commit in order to revert the existing changes.
de_DE: Dies wird einen neuen Commit erzeugen, um die vorhandenen Änderungen rückgängig zu machen.

en: Changes
de_DE: Änderungen

en: Changes suppressed. Click to show.
de_DE: Änderungen unterdrückt. Zum Anzeigen klicken.

en: Changes the title to "%{title_param}".
de_DE: Ändert den Titel in "%{title_param}".

en: Changes won't take place until the index is %{link_start}recreated%{link_end}.
de_DE: Die Änderungen werden nicht ausgeführt bis %{link_start}neu indexiert%{link_end} wurde.

en: Changing a Release tag is only supported via Releases API. %{linkStart}More information%{linkEnd}
de_DE: Das Ändern eines Release-Tags wird nur über die Release-API unterstützt. %{linkStart}Weitere Informationen%{linkEnd}

en: ChatMessage|Tag
de_DE: Tag

en: ChatMessage|and [%{count} more](%{pipeline_failed_jobs_url})
de_DE: und [%{count} mehr](%{pipeline_failed_jobs_url})

en: ChatMessage|has passed
de_DE: hat bestanden

en: ChatMessage|in %{duration}
de_DE: in %{duration}

en: Check again
de_DE: Erneut prüfen

en: Check feature availability on namespace plan
de_DE: Überprüfe die Verfügbarkeit der Funktion im Namensraum

en: Check the %{docs_link_start}documentation%{docs_link_end}.
de_DE: Lies die %{docs_link_start}Dokumentation%{docs_link_end}.

en: Checking %{text} availability…
de_DE: Prüfe %{text} Verfügbarkeit…

en: Checking approval status
de_DE: Prüfe Genehmigungsstatus

en: Checking branch availability...
de_DE: Überprüfe Verfügbarkeit des Branches...

en: Checking username availability...
de_DE: Überprüfe Verfügbarkeit des Benutzernamens...

en: Checkout|%{startDate} - %{endDate}
de_DE: %{startDate} - %{endDate}

en: Checkout|(x%{numberOfUsers})
de_DE: (x%{numberOfUsers})

en: Checkout|Continue to billing
de_DE: Weiter zur Abrechnung

en: Checkout|Name of company or organization using GitLab
de_DE: Name des Unternehmens oder der Organisation, die GitLab verwendet

en: Checkout|State
de_DE: Status

en: Checkout|Subscription details
de_DE: Abonnementbedingungen

en: Cherry-pick this commit
de_DE: Diesen Commit cherry picken

en: Cherry-pick this merge request
de_DE: Diesen Merge-Request cherry picken

en: Child
de_DE: Untergeordnet

en: Child epic does not exist.
de_DE: Untergeordnetes Epic existiert nicht.

en: Child epic doesn't exist.
de_DE: Untergeordnetes Epic existiert nicht.

en: Choose a branch/tag (e.g. %{master}) or enter a commit (e.g. %{sha}) to see what's changed or to create a merge request.
de_DE: Wähle einen Branch/Tag (z. B. %{master}) oder gib einen Commit ein (z. B. %{sha}), um zu sehen, was geändert wurde oder um einen Merge-Request zu erstellen.

en: Choose a file
de_DE: Wähle eine Datei

en: Choose a group
de_DE: Wähle eine Gruppe

en: Choose a role permission
de_DE: Wähle eine Rollenberechtigung aus

en: Choose a template
de_DE: Vorlage auswählen

en: Choose a template...
de_DE: Vorlage auswählen ...

en: Choose a type...
de_DE: Typ auswählen...

en: Choose any color.
de_DE: Wähle eine Farbe.

en: Choose file…
de_DE: Datei auswählen…

en: Choose the top-level group for your repository imports.
de_DE: Wähle die übergeordnetste Gruppe für deine Repository-Importe.

en: Choose which repositories you want to connect and run CI/CD pipelines.
de_DE: Wähle welche Repositories du verbinden und die CI/CD-Pipelines ausführen möchtest.

en: Choose your framework
de_DE: Wähle dein Framework

en: CiStatusLabel|canceled
de_DE: abgebrochen

en: CiStatusLabel|created
de_DE: erstellt

en: CiStatusLabel|delayed
de_DE: verzögert

en: CiStatusLabel|failed
de_DE: fehlgeschlagen

en: CiStatusLabel|manual action
de_DE: manuelles Eingreifen

en: CiStatusLabel|passed
de_DE: bestanden

en: CiStatusLabel|passed with warnings
de_DE: mit Warnungen bestanden

en: CiStatusLabel|pending
de_DE: ausstehend

en: CiStatusLabel|skipped
de_DE: übersprungen

en: CiStatusLabel|waiting for delayed job
de_DE: warte auf einen verzögerten Job

en: CiStatusLabel|waiting for manual action
de_DE: wartet auf manuelles Eingreifen

en: CiStatusLabel|waiting for resource
de_DE: warte auf Ressource

en: CiStatusText|blocked
de_DE: blockiert

en: CiStatusText|canceled
de_DE: abgebrochen

en: CiStatusText|created
de_DE: erstellt

en: CiStatusText|delayed
de_DE: verzögert

en: CiStatusText|failed
de_DE: fehlgeschlagen

en: CiStatusText|manual
de_DE: manuell

en: CiStatusText|passed
de_DE: bestanden

en: CiStatusText|pending
de_DE: ausstehend

en: CiStatusText|preparing
de_DE: Vorbereitung

en: CiStatusText|skipped
de_DE: übersprungen

en: CiStatusText|waiting
de_DE: warte

en: CiStatus|running
de_DE: laufend

en: CiVariables|Input variable key
de_DE: Variablenschlüssel eingeben

en: CiVariables|Input variable value
de_DE: Variablenwert eingeben

en: CiVariables|Key
de_DE: Schlüssel

en: CiVariables|Masked
de_DE: Maskiert

en: CiVariables|Remove variable row
de_DE: Variable jetzt löschen

en: CiVariables|Scope
de_DE: Geltungsbereich

en: CiVariables|State
de_DE: Status

en: CiVariables|Type
de_DE: Typ

en: CiVariables|Value
de_DE: Wert

en: CiVariable|* (All environments)
de_DE: * (Alle Umgebungen)

en: CiVariable|All environments
de_DE: Alle Umgebungen

en: CiVariable|Create wildcard
de_DE: Wildcard erstellen

en: CiVariable|Error occurred while saving variables
de_DE: Fehler beim Speichern von Variablen

en: CiVariable|Masked
de_DE: Maskiert

en: CiVariable|New environment
de_DE: Neue Umgebung

en: CiVariable|Protected
de_DE: Geschützt

en: CiVariable|Search environments
de_DE: Umgebungen durchsuchen

en: CiVariable|Toggle masked
de_DE: Maskierung umschalten

en: CiVariable|Toggle protected
de_DE: Schutzstatus umschalten

en: CiVariable|Validation failed
de_DE: Validierung fehlgeschlagen

en: ClassificationLabelUnavailable|is unavailable: %{reason}
de_DE: ist nicht verfügbar: %{reason}

en: Clear
de_DE: Leeren

en: Clear input
de_DE: Eingabe löschen

en: Clear recent searches
de_DE: Letzte Suchen löschen

en: Clear search
de_DE: Suche löschen

en: Clear search input
de_DE: Suchfelder löschen

en: Cleared weight.
de_DE: Gewichtung entfernt.

en: Click the button below to begin the install process by navigating to the Kubernetes page
de_DE: Klicke auf die Schaltfläche unten um den Installationsprozess zu starten indem du auf die Kubernetes-Seite gehst

en: Click to expand it.
de_DE: Zum Erweitern klicken.

en: Click to expand text
de_DE: Klicke hier, um den Text zu erweitern

en: Client authentication certificate
de_DE: Client-Authentifizierungszertifikat

en: Client authentication key
de_DE: Client-Authentifizierungsschlüssel

en: Client authentication key password
de_DE: Kennwort für den Client-Authentifizierungsschlüssel

en: Clients
de_DE: Kunden

en: Clone
de_DE: Klonen

en: Clone repository
de_DE: Repository klonen

en: Clone with KRB5
de_DE: Mit KRB5 klonen

en: Close
de_DE: Schließen

en: Close %{tabname}
de_DE: Schließe %{tabname}

en: Close epic
de_DE: Epic schließen

en: Close milestone
de_DE: Meilenstein abschließen

en: Close sidebar
de_DE: Seitenleiste schließen

en: Close this %{quick_action_target}
de_DE: Schließe dieses %{quick_action_target}

en: Closed
de_DE: Geschlossen

en: Closed issues
de_DE: Geschlossene Tickets

en: Closed this %{quick_action_target}.
de_DE: Dieses %{quick_action_target} wurde geschlossen.

en: Closes this %{quick_action_target}.
de_DE: Schließt dieses %{quick_action_target}.

en: ClusterIntegration|%{appList} was successfully installed on your Kubernetes cluster
de_DE: %{appList} wurde erfolgreich auf deinem Kubernetes-Cluster installiert

en: ClusterIntegration|%{title} uninstalled successfully.
de_DE: %{title} erfolgreich deinstalliert.

en: ClusterIntegration|%{title} updated successfully.
de_DE: %{title} erfolgreich aktualisiert.

en: ClusterIntegration|API URL
de_DE: API-URL

en: ClusterIntegration|Add Kubernetes cluster
de_DE: Kubernetes-Cluster hinzufügen

en: ClusterIntegration|Add a Kubernetes cluster integration
de_DE: ClusterIntegration|Eine Kubernetes-Cluster-Integration hinzufügen

en: ClusterIntegration|Adding a Kubernetes cluster to your group will automatically share the cluster across all your projects. Use review apps, deploy your applications, and easily run your pipelines for all projects using the same cluster.
de_DE: Wenn du deiner Gruppe ein Kubernetes-Cluster hinzufügst, wird das Cluster automatisch von allen deinen Projekten geteilt. Benutze Review-Anwendungen, stelle deine Anwendungen bereit und führe einfach alle deine Pipelines für alle Projekte auf dem selben Cluster aus.

en: ClusterIntegration|Adding an integration to your group will share the cluster across all your projects.
de_DE: Wenn du deiner Gruppe eine Integration hinzufügst, wird das Cluster von allen deinen Projekten geteilt.

en: ClusterIntegration|Allow GitLab to manage namespace and service accounts for this cluster. %{startLink}More information%{endLink}
de_DE: Ermögliche GitLab, Namespace- und Service-Konten für diesen Cluster zu verwalten. %{startLink}Weitere Informationen%{endLink}

en: ClusterIntegration|An error occurred when trying to contact the Google Cloud API. Please try again later.
de_DE: Ein Fehler ist bei dem Verbindungsversuch mit der Google Cloud API aufgetreten. Bitte versuche es später erneut.

en: ClusterIntegration|An error occurred while trying to fetch your projects: %{error}
de_DE: Beim Fetchen deiner Projekte ist ein Fehler aufgetreten: %{error}

en: ClusterIntegration|An error occurred while trying to fetch zone machine types: %{error}
de_DE: Beim Fetchen der Maschinentypen der Zone ist ein Fehler aufgetreten: %{error}

en: ClusterIntegration|Apply for credit
de_DE: Guthaben beantragen

en: ClusterIntegration|Authenticate with AWS
de_DE: Mit AWS authentifizieren

en: ClusterIntegration|Base domain
de_DE: Basisdomäne

en: ClusterIntegration|CA Certificate
de_DE: CA-Zertifikat

en: ClusterIntegration|Cert-Manager
de_DE: Cert-Manager

en: ClusterIntegration|Certificate Authority bundle (PEM format)
de_DE: Zertifizierungsstellen-Bundle (PEM-Format)

en: ClusterIntegration|Choose which of your environments will use this cluster.
de_DE: Wähle, welche deiner Umgebungen du für dieses Cluster verwenden willst.

en: ClusterIntegration|Copy API URL
de_DE: API-URL kopieren

en: ClusterIntegration|Copy CA Certificate
de_DE: CA-Zertifikat kopieren

en: ClusterIntegration|Copy Kubernetes cluster name
de_DE: Kubernetes-Clusternamen kopieren

en: ClusterIntegration|Could not load regions from your AWS account
de_DE: Regionen konnten nicht von Ihrem AWS-Konto geladen werden

en: ClusterIntegration|Could not load subnetworks
de_DE: Konnte Subnetzwerke nicht laden

en: ClusterIntegration|Create Kubernetes cluster
de_DE: Kubernetes-Cluster erstellen

en: ClusterIntegration|Create cluster on
de_DE: Cluster erstellen auf

en: ClusterIntegration|Did you know?
de_DE: Wusstest du schon?

en: ClusterIntegration|Enable or disable GitLab's connection to your Kubernetes cluster.
de_DE: Aktiviere oder deaktiviere die Verbindung zwischen GitLab und deinem Kubernetes-Cluster.

en: ClusterIntegration|Enable this setting if using role-based access control (RBAC).
de_DE: Aktiviere diese Einstellung, wenn rollenbasierte Zugriffskontrolle (RBAC) verwendet werden soll.

en: ClusterIntegration|Enter the details for your Kubernetes cluster
de_DE: Gib die Details für deinen Kubernetes-Cluster ein

en: ClusterIntegration|Environment scope
de_DE: Umgebungsumfang

en: ClusterIntegration|Every new Google Cloud Platform (GCP) account receives $300 in credit upon %{sign_up_link}. In partnership with Google, GitLab is able to offer an additional $200 for both new and existing GCP accounts to get started with GitLab's Google Kubernetes Engine Integration.
de_DE: Jedes neue Google Cloud Platform-Konto (GCP-Konto) erhält 300 $ Guthaben bei %{sign_up_link}. In Zusammenarbeit mit Google kann GitLab zusätzlich 200 $ für neue und bestehende GCP-Konten anbieten, um mit GitLabs Integration der Google Kubernetes-Engine zu beginnen.

en: ClusterIntegration|Fetching machine types
de_DE: Abrufen von Maschinentypen

en: ClusterIntegration|Fetching projects
de_DE: Abrufen der Projekte

en: ClusterIntegration|Fetching zones
de_DE: Rufe Zonen ab

en: ClusterIntegration|Fluentd
de_DE: Fluentd

en: ClusterIntegration|GitLab Integration
de_DE: GitLab-Integration

en: ClusterIntegration|GitLab Runner
de_DE: GitLab Runner

en: ClusterIntegration|Google Cloud Platform project
de_DE: Google Cloud Platform-Projekt

en: ClusterIntegration|Google Kubernetes Engine
de_DE: Google Kubernetes-Engine

en: ClusterIntegration|Google Kubernetes Engine project
de_DE: Google Kubernetes-Engine-Projekt

en: ClusterIntegration|Group cluster
de_DE: Cluster gruppieren

en: ClusterIntegration|Helm Tiller
de_DE: Helm Tiller

en: ClusterIntegration|If you are setting up multiple clusters and are using Auto DevOps, %{help_link_start}read this first%{help_link_end}.
de_DE: Wenn du mehrere Cluster einrichtest und Auto-DevOps verwendest, lies zuerst %{help_link_start}dies%{help_link_end}.

en: ClusterIntegration|Ingress
de_DE: Ingress

en: ClusterIntegration|Ingress gives you a way to route requests to services based on the request host or path, centralizing a number of services into a single entrypoint.
de_DE: Ingress bietet die Möglichkeit, Dienste-Anfragen je nach Anfragehost oder -pfad weiterzuleiten. So werden viele Dienste an einer Stelle zentral zusammengefasst.

en: ClusterIntegration|Integrate Kubernetes cluster automation
de_DE: Kubernetes-Cluster-Automatisierung integrieren

en: ClusterIntegration|Jupyter Hostname
de_DE: Jupyter-Hostname

en: ClusterIntegration|JupyterHub
de_DE: JupyterHub

en: ClusterIntegration|JupyterHub, a multi-user Hub, spawns, manages, and proxies multiple instances of the single-user Jupyter notebook server. JupyterHub can be used to serve notebooks to a class of students, a corporate data science group, or a scientific research group.
de_DE: JupyterHub, ein Mehrbenutzer-Hub, erstellt, verwaltet und leitet mehrere Instanzen des Jupyter-Notebook-Servers für Einzelbenutzer. JupyterHub kann verwendet werden, um Notebooks an eine Klasse von Studenten, eine Unternehmens-Data-Science-Gruppe oder eine wissenschaftliche Forschungsgruppe zu liefern.

en: ClusterIntegration|Knative
de_DE: Knative

en: ClusterIntegration|Knative Domain Name:
de_DE: Knative Domainname:

en: ClusterIntegration|Knative extends Kubernetes to provide a set of middleware components that are essential to build modern, source-centric, and container-based applications that can run anywhere: on premises, in the cloud, or even in a third-party data center.
de_DE: Knative erweitert Kubernetes und bietet eine Reihe von Middleware-Komponenten. Diese sind essentiell für moderne, Quellcode-basiert, containerisierte, überall lauffähige Anwendungen: ein eigenen RZ, in der Cloud oder im Rechenzentrum eines Drittanbieters.

en: ClusterIntegration|Kubernetes cluster
de_DE: Kubernetes-Cluster

en: ClusterIntegration|Kubernetes cluster name
de_DE: Kubernetes-Clustername

en: ClusterIntegration|Kubernetes clusters allow you to use review apps, deploy your applications, run your pipelines, and much more in an easy way.
de_DE: Kubernetes-Cluster ermöglichen dir auf einfache Weise die Benutzung der Review-Anwendungen, die Bereitstellung deiner Anwendungen, deine Pipelines auszuführen, und vieles mehr.

en: ClusterIntegration|Kubernetes clusters can be used to deploy applications and to provide Review Apps for this project
de_DE: Kubernetes-Cluster können zum Bereitstellen von Anwendungen und zur Zur­ver­fü­gung­stel­lung von Review-Anwendungen für dieses Projekt verwendet werden

en: ClusterIntegration|Learn more about %{help_link_start_machine_type}machine types%{help_link_end} and %{help_link_start_pricing}pricing%{help_link_end}.
de_DE: Erfahre mehr über %{help_link_start_machine_type}Maschinentypen%{help_link_end} und %{help_link_start_pricing}Preise%{help_link_end}.

en: ClusterIntegration|Learn more about %{help_link_start}zones%{help_link_end}.
de_DE: Erfahre mehr über %{help_link_start}Zonen%{help_link_end}.

en: ClusterIntegration|Learn more about Kubernetes
de_DE: Lerne mehr über Kubernetes

en: ClusterIntegration|Learn more about group Kubernetes clusters
de_DE: Lerne mehr über die Kubernetes Gruppen-Cluster

en: ClusterIntegration|Loading Key Pairs
de_DE: Schlüsselpaare werden geladen

en: ClusterIntegration|Loading Regions
de_DE: Regionen werden geladen

en: ClusterIntegration|Loading VPCs
de_DE: VPCs werden geladen

en: ClusterIntegration|Loading instance types
de_DE: Instanztypen werden geladen

en: ClusterIntegration|Loading security groups
de_DE: Sicherheitsgruppen werden geladen

en: ClusterIntegration|Loading subnetworks
de_DE: Subnetzwerke werden geladen

en: ClusterIntegration|Machine type
de_DE: Maschinentyp

en: ClusterIntegration|Make sure your account %{link_to_requirements} to create Kubernetes clusters
de_DE: Stelle sicher, dass dein Konto %{link_to_requirements}, um Kubernetes-Cluster zu erstellen

en: ClusterIntegration|No VPCs found
de_DE: Keine VPCs gefunden

en: ClusterIntegration|No machine types matched your search
de_DE: Keine Maschinentypen stimmen mit deiner Suche überein

en: ClusterIntegration|No projects found
de_DE: Keine Projekte gefunden

en: ClusterIntegration|No projects matched your search
de_DE: Keine Projekte entsprechen deiner Suche

en: ClusterIntegration|No subnetworks found
de_DE: Keine Subnetzwerke gefunden

en: ClusterIntegration|No zones matched your search
de_DE: Keine Zonen entsprechen deiner Suche

en: ClusterIntegration|Number of nodes
de_DE: Anzahl der Knoten

en: ClusterIntegration|Please make sure that your Google account meets the following requirements:
de_DE: Bitte stelle sicher, dass dein Google-Konto die folgenden Voraussetzungen erfüllt:

en: ClusterIntegration|Project cluster
de_DE: Projektcluster

en: ClusterIntegration|Project namespace (optional, unique)
de_DE: Projekt-Namensraum (optional, einzigartig)

en: ClusterIntegration|Prometheus
de_DE: Prometheus

en: ClusterIntegration|RBAC-enabled cluster
de_DE: RBAC-kompatibles Cluster

en: ClusterIntegration|Region
de_DE: Region

en: ClusterIntegration|Remove Kubernetes cluster integration
de_DE: Entferne die Kubernetes-Cluster-Integration

en: ClusterIntegration|Remove integration
de_DE: Integration entfernen

en: ClusterIntegration|Remove this Kubernetes cluster's configuration from this project. This will not delete your actual Kubernetes cluster.
de_DE: Entferne die Konfiguration dieses Kubernetes-Clusters aus diesem Projekt. Dein eigentliches Kubernetes-Cluster wird hierbei nicht gelöscht.

en: ClusterIntegration|Replace this with your own hostname if you want. If you do so, point hostname to Ingress IP Address from above.
de_DE: Ersetze dies mit deinem eigenen Hostnamen wenn du möchtest. Wenn du dies tust, verweise mit deinem Hostnamen auf die Ingress-IP-Adresse oben.

en: ClusterIntegration|Request to begin installing failed
de_DE: Anfrage zur Installation fehlgeschlagen

en: ClusterIntegration|SIEM Port
de_DE: SIEM-Port

en: ClusterIntegration|SIEM Protocol
de_DE: SIEM-Protokoll

en: ClusterIntegration|Save changes
de_DE: Änderungen speichern

en: ClusterIntegration|Search VPCs
de_DE: VPCs suchen

en: ClusterIntegration|Search domains
de_DE: Suchdomains

en: ClusterIntegration|Search machine types
de_DE: Suche Maschinentypen

en: ClusterIntegration|Search networks
de_DE: Netzwerke suchen

en: ClusterIntegration|Search projects
de_DE: Suche Projekte

en: ClusterIntegration|Search regions
de_DE: Regionen suchen

en: ClusterIntegration|Search subnetworks
de_DE: Subnetzwerke suchen

en: ClusterIntegration|Search zones
de_DE: Suche Zonen

en: ClusterIntegration|See and edit the details for your Kubernetes cluster
de_DE: Betrachte und ändere die Details deines Kubernetes-Clusters

en: ClusterIntegration|Select a network to choose a subnetwork
de_DE: Wähle ein Netzwerk aus, um das Subnetzwerk auszuwählen

en: ClusterIntegration|Select a zone to choose a network
de_DE: Wähle eine Zone aus, um das Netzwerk auszuwählen

en: ClusterIntegration|Select existing domain or use new
de_DE: Existierende Domain auswählen oder neue verwenden

en: ClusterIntegration|Select machine type
de_DE: Wähle den Maschinentyp aus

en: ClusterIntegration|Select project
de_DE: Wähle ein Projekt

en: ClusterIntegration|Select project and zone to choose machine type
de_DE: Wähle ein Projekt und ein Zone, um den Maschinentyp auszuwählen

en: ClusterIntegration|Select project to choose zone
de_DE: Wähle ein Projekt aus, um die Zone auszuwählen

en: ClusterIntegration|Select zone
de_DE: Wähle eine Zone aus

en: ClusterIntegration|Select zone to choose machine type
de_DE: Wähle eine Zone aus, um den Maschinentyp auszuwählen

en: ClusterIntegration|Something went wrong on our end.
de_DE: Auf unserer Seite ist etwas schief gelaufen.

en: ClusterIntegration|Something went wrong while installing %{title}
de_DE: Beim Installieren von %{title} ist ein Fehler aufgetreten

en: ClusterIntegration|This account must have permissions to create a Kubernetes cluster in the %{link_to_container_project} specified below
de_DE: Dieses Konto benötigt die Berechtigungen um ein Kubernetes-Cluster in dem untenstehenden %{link_to_container_project} zu erstellen

en: ClusterIntegration|This option will allow you to install applications on RBAC clusters.
de_DE: Mit dieser Option kannst du Anwendungen auf RBAC-Clustern installieren.

en: ClusterIntegration|Uninstall %{appTitle}
de_DE: %{appTitle} deinstallieren

en: ClusterIntegration|Validating project billing status
de_DE: Validierung des Projektabrechnungsstatus

en: ClusterIntegration|We could not verify that one of your projects on GCP has billing enabled. Please try again.
de_DE: Wir konnten nicht verifizieren, ob für eines deiner Projekte auf GCP die Abrechnung aktiviert ist. Bitte versuche es erneut.

en: ClusterIntegration|With a Kubernetes cluster associated to this project, you can use review apps, deploy your applications, run your pipelines, and much more in an easy way.
de_DE: Mit einem Kubernetes-Cluster innerhalb dieses Projekts kannst du auf einfache Weise Review-Anwendungen verwenden, deine Anwendungen bereitstellen, Pipelines ausführen und vieles mehr.

en: ClusterIntegration|Your account must have %{link_to_kubernetes_engine}
de_DE: Dein Account benötigt eine %{link_to_kubernetes_engine}

en: ClusterIntegration|Zone
de_DE: Zone

en: ClusterIntegration|access to Google Kubernetes Engine
de_DE: Zugriff zur Google Kubernetes-Engine

en: ClusterIntegration|meets the requirements
de_DE: erfüllt die Anforderungen

en: ClusterIntegration|sign up
de_DE: Registrierung

en: ClusterIntergation|Select a network
de_DE: Wähle ein Netzwerk

en: ClusterIntergation|Select a region
de_DE: Wählen Sie eine Region

en: ClusterIntergation|Select a subnetwork
de_DE: Wähle ein Subnetzwerk

en: Code Owners
de_DE: Code-Eigentümer

en: Code owner approval is required
de_DE: Die Zustimmung des Code-Eigentümers ist erforderlich

en: Code owners
de_DE: Code-Besitzer(innen)

en: Cohorts
de_DE: Kohorten

en: Cohorts|Registration month
de_DE: Registrierungsmonat

en: Collapse
de_DE: Reduzieren

en: Collapse approvers
de_DE: Genehmigungsberechtigte ausblenden

en: Collapse sidebar
de_DE: Seitenleiste einklappen

en: Command
de_DE: Befehl

en: Command line instructions
de_DE: Kommandozeilenbefehle

en: Commands applied
de_DE: Befehle angewendet

en: Commands did not apply
de_DE: Befehle wurden nicht angewendet

en: Comment
de_DE: Kommentieren

en: Comment & close %{noteable_name}
de_DE: %{noteable_name} kommentieren und schließen

en: Comment & reopen %{noteable_name}
de_DE: %{noteable_name} kommentieren und erneut öffnen

en: Comment & resolve thread
de_DE: Kommentiere & beende Diskussion

en: Comment & unresolve thread
de_DE: Kommentiere & starte Diskussion erneut

en: Comment '%{label}' position
de_DE: Kommentar '%{label}' Position

en: Comment form position
de_DE: Position des Kommentarformulars

en: Comment is being updated
de_DE: Kommentar wird aktualisiert

en: Comments
de_DE: Kommentare

en: Commit (when editing commit message)
de_DE: Commit (beim Bearbeiten der Commit-Nachricht)

en: Commit Message
de_DE: Commit-Nachricht

en: Commit deleted
de_DE: Commit gelöscht

en: Commit message
de_DE: Commit Nachricht

en: Commit statistics for %{ref} %{start_time} - %{end_time}
de_DE: Commit-Statistik für %{ref} %{start_time} - %{end_time}

en: Commit to %{branchName} branch
de_DE: Committe zum %{branchName}-Branch

en: CommitBoxTitle|Commit
de_DE: Commit

en: CommitMessage|Add %{file_name}
de_DE: %{file_name} hinzufügen

en: CommitWidget|authored
de_DE: erstellt

en: Commits feed
de_DE: Liste der Commits

en: Commits per day hour (UTC)
de_DE: Commits pro Stunde des Tages (UTC)

en: Commits per day of month
de_DE: Commits pro Tag des Monats

en: Commits per weekday
de_DE: Commits pro Wochentag

en: Commits to
de_DE: Commits zu

en: Commits|An error occurred while fetching merge requests data.
de_DE: Beim Abrufen der Daten des Merge-Requests ist ein Fehler aufgetreten.

en: Commits|History
de_DE: Verlauf

en: Commits|No related merge requests found
de_DE: Keine zugehörigen Merge-Requests gefunden

en: Committed by
de_DE: Committed von

en: Company
de_DE: Unternehmen

en: Compare
de_DE: Vergleichen

en: Compare Git revisions
de_DE: Vergleiche Git-Revisionen

en: Compare Revisions
de_DE: Vergleiche Revisionen

en: Compare changes
de_DE: Änderungen vergleichen

en: Compare changes with the last commit
de_DE: Vergleiche Änderungen mit dem letzten Commit

en: Compare changes with the merge request target branch
de_DE: Vergleiche die Änderungen mit dem Zielbranch des Merge-Requests

en: CompareBranches|%{source_branch} and %{target_branch} are the same.
de_DE: %{source_branch} und %{target_branch} sind gleich.

en: CompareBranches|Compare
de_DE: Vergleichen

en: CompareBranches|Source
de_DE: Quelle

en: CompareBranches|Target
de_DE: Ziel

en: CompareBranches|There isn't anything to compare.
de_DE: Es gibt nichts zu vergleichen.

en: Complete
de_DE: Abgeschlossen

en: ComplianceFramework|GDPR
de_DE: DSGVO

en: ComplianceFramework|HIPAA
de_DE: HIPAA

en: ComplianceFramework|PCI-DSS
de_DE: PCI-DSS

en: Confidential
de_DE: Vertraulich

en: Confidentiality
de_DE: Vertraulichkeit

en: Configuration
de_DE: Konfiguration

en: Configure Gitaly timeouts.
de_DE: Zeitüberschreitung für Gitaly konfigurieren.

en: Configure Let's Encrypt
de_DE: Let's Encrypt konfigurieren

en: Configure Prometheus
de_DE: Prometheus konfigurieren

en: Configure Tracing
de_DE: Tracing konfigurieren

en: Configure automatic git checks and housekeeping on repositories.
de_DE: Automatische "Git-Checks" und Bereinigung für Repositories konfigurieren.

en: Configure existing installation
de_DE: Vorhandene Installation konfigurieren

en: Configure limits for web and API requests.
de_DE: Einschränkungen für Web- und API-Anfragen konfigurieren.

en: Configure storage path settings.
de_DE: Konfiguriere die Speicherpfadeinstellungen.

en: Configure the %{link} integration.
de_DE: Die %{link}-Integration konfigurieren.

en: Configure the way a user creates a new account.
de_DE: Konfiguriere, wie ein(e) Benutzer(in) ein neues Konto erstellt.

en: Confirm
de_DE: Bestätigen

en: Confirmation email sent to %{email}
de_DE: Bestätigung per E-mail an %{email} gesendet

en: Confirmation required
de_DE: Bestätigung erforderlich

en: Connect
de_DE: Verbinden

en: Connect all repositories
de_DE: Alle Repositorys verbinden

en: Connect repositories from GitHub
de_DE: GitHub-Repositorys verbinden

en: Connect your external repositories, and CI/CD pipelines will run for new commits. A GitLab project will be created with only CI/CD features enabled.
de_DE: Verbinde deine externen Repositories, und CI/CD-Pipelines werden für neue Commits ausgeführt. Ein GitLab-Projekt wird nur mit aktivierten CI/CD-Funktionen erstellt.

en: Connecting
de_DE: Verbinden

en: Connecting to terminal sync service
de_DE: Verbinde zum Terminal-Sync-Dienst

en: Connecting...
de_DE: Verbinden...

en: Connection failed
de_DE: Verbindung fehlgeschlagen

en: Connection failure
de_DE: Verbindungsfehler

en: Connection timed out
de_DE: Zeitüberschreitung der Verbindung

en: Contact sales to upgrade
de_DE: Wenden Sie sich an Sales, um ein Upgrade durchzuführen

en: Container Registry
de_DE: Container-Registry

en: ContainerRegistry|Expiration interval:
de_DE: Ablaufintervall:

en: ContainerRegistry|Remove repository
de_DE: Repository entfernen

en: Contents of .gitlab-ci.yml
de_DE: Inhalt von .gitlab-ci.yml

en: Continue
de_DE: Fortsetzen

en: Continue to the next step
de_DE: Fahre mit dem nächsten Schritt fort

en: Continuous Integration and Deployment
de_DE: Kontinuierliche Integration und Bereitstellung

en: Contribute to GitLab
de_DE: Trage etwas zu GitLab bei

en: Contribution
de_DE: Beitrag

en: ContributionAnalytics|Issues
de_DE: Tickets

en: ContributionAnalytics|Last 3 months
de_DE: Letzte 3 Monate

en: ContributionAnalytics|Last month
de_DE: Letzter Monat

en: ContributionAnalytics|Last week
de_DE: Letzte Woche

en: ContributionAnalytics|Merge Requests
de_DE: Merge-Request

en: ContributionAnalytics|No issues for the selected time period.
de_DE: Keine Tickets für den ausgewählten Zeitraum.

en: Contributions per group member
de_DE: Beiträge pro Gruppenmitglied

en: Contributors
de_DE: Mitwirkende

en: Control the display of third party offers.
de_DE: Steuere die Anzeige von Angeboten Dritter.

en: Cookie domain
de_DE: Cookie-Domain

en: Copied
de_DE: Kopiert

en: Copy
de_DE: Kopieren

en: Copy %{http_label} clone URL
de_DE: Kopiere %{http_label} Clone-URL

en: Copy %{protocol} clone URL
de_DE: Kopiere %{protocol} clone-URL

en: Copy ID
de_DE: ID kopieren

en: Copy SSH clone URL
de_DE: Kopiere SSH clone-URL

en: Copy SSH public key
de_DE: Öffentlichen SSH-Schlüssel kopieren

en: Copy URL
de_DE: URL kopieren

en: Copy command
de_DE: Befehl kopieren

en: Copy commands
de_DE: Befehle kopieren

en: Copy commit SHA
de_DE: Commit-SHA kopieren

en: Copy link
de_DE: Link kopieren

en: Could not add admins as members
de_DE: Konnte Admins nicht als Mitglieder hinzufügen

en: Country
de_DE: Land

en: Coverage
de_DE: Abdeckung

en: Create
de_DE: Erstellen

en: Create New Directory
de_DE: Erstelle neues Verzeichnis

en: Create New Domain
de_DE: Neue Domain erstellen

en: Create a merge request
de_DE: Merge-Request erzeugen

en: Create a new branch
de_DE: Erstelle einen neuen Branch

en: Create a new issue
de_DE: Neues Ticket erstellen

en: Create a personal access token on your account to pull or push via %{protocol}.
de_DE: Erstelle einen persönlichen Zugriffstoken in deinem Konto um mittels %{protocol} zu übertragen (push) oder abzurufen (pull).

en: Create board
de_DE: Board erstellen

en: Create branch
de_DE: Branch erstellen

en: Create commit
de_DE: Commit erstellen

en: Create directory
de_DE: Erstelle Verzeichnis

en: Create empty repository
de_DE: Erstelle leeres Repository

en: Create epic
de_DE: Epic anlegen

en: Create file
de_DE: Datei erstellen

en: Create group
de_DE: Gruppe erstellen

en: Create group label
de_DE: Gruppen-Label erstellen

en: Create lists from labels. Issues with that label appear in that list.
de_DE: Erstelle Listen anhand von Labels. Tickets mit diesem Label werden in dieser Liste angezeigt.

en: Create merge request
de_DE: Erstelle Merge-Request

en: Create merge request and branch
de_DE: Merge-Request und Branch erstellen

en: Create milestone
de_DE: Meilenstein erstellen

en: Create new board
de_DE: Neues Board erstellen

en: Create new branch
de_DE: Neuen Branch erstellen

en: Create new directory
de_DE: Neues Verzeichnis erstellen

en: Create new file
de_DE: Neue Datei erstellen

en: Create new file or directory
de_DE: Erstelle eine neue Datei oder ein neues Verzeichnis

en: Create new label
de_DE: Neues Label erstellen

en: Create new...
de_DE: Neu erstellen...

en: Create project
de_DE: Projekt anlegen

en: Create project label
de_DE: Projektlabel erstellen

en: Create snippet
de_DE: Snippet erstellen

en: Create your first page
de_DE: Erstelle deine erste Seite

en: CreateTag|Tag
de_DE: Tag

en: CreateTokenToCloneLink|create a personal access token
de_DE: Erstelle einen persönlichen Zugriffstoken

en: Created
de_DE: Erstellt

en: Created %{timestamp}
de_DE: Erstellt %{timestamp}

en: Created At
de_DE: Erstellt am

en: Created On
de_DE: Erstellt am

en: Created by me
de_DE: Von mir erstellt

en: Created on
de_DE: Erstellt am

en: Created on:
de_DE: Erstellt am:

en: Creating epic
de_DE: Epic wird angelegt

en: Credentials
de_DE: Zugangsdaten

en: Cron Timezone
de_DE: Cron-Zeitzone

en: Current Branch
de_DE: Aktueller Branch

en: Current Project
de_DE: Aktuelles Projekt

en: Current node
de_DE: Aktueller Knoten

en: Current node must be the primary node or you will be locking yourself out
de_DE: Der aktuelle Knoten muss der primäre Knoten sein, sonst sperrst Du dich selbst aus

en: Current password
de_DE: Aktuelles Passwort

en: CurrentUser|Profile
de_DE: Profil

en: CurrentUser|Settings
de_DE: Einstellungen

en: Custom hostname (for private commit emails)
de_DE: Benutzerdefinierter Hostname (für private Commit-E-Mails)

en: Custom notification events
de_DE: Benutzerdefinierte Benachrichtigungsereignisse

en: Custom notification levels are the same as participating levels. With custom notification levels you will also receive notifications for select events. To find out more, check out %{notification_link}.
de_DE: Benutzerdefinierte Benachrichtigungsstufen sind identisch mit den Beteiligungsstufen. Mit benutzerdefinierten Benachrichtigungsstufen erhältst du ebenfalls Mitteilungen für ausgewählte Ereignisse. Für weitere Informationen lies %{notification_link}.

en: Custom project templates
de_DE: Benutzerspezifische Projektvorlage

en: CustomCycleAnalytics|Name
de_DE: Name

en: Customize colors
de_DE: Farben anpassen

en: Customize how FogBugz email addresses and usernames are imported into GitLab. In the next step, you'll be able to select the projects you want to import.
de_DE: Passe an, wie E-Mail-Adressen und Benutzernamen von FogBugz in GitLab importiert werden. Im nächsten Schritt kannst du die Projekte auswählen, die du importieren möchtest.

en: Customize how Google Code email addresses and usernames are imported into GitLab. In the next step, you'll be able to select the projects you want to import.
de_DE: Passe an, wie E-Mail-Adressen und Benutzernamen von Google Code in GitLab importiert werden. Im nächsten Schritt kannst du die Projekte auswählen, die du importieren möchtest.

en: Customize icon
de_DE: Symbol anpassen

en: Customize language and region related settings.
de_DE: Sprach- und Region-bezogene Einstellungen anpassen.

en: Customize name
de_DE: Name anpassen

en: Customize your pipeline configuration, view your pipeline status and coverage report.
de_DE: Passe deine Pipeline-Konfiguration an und zeige deinen Pipeline-Status und den Abdeckungsbericht an.

en: CycleAnalyticsStage|Code
de_DE: Code

en: CycleAnalyticsStage|Issue
de_DE: Ticket

en: CycleAnalyticsStage|Plan
de_DE: Planung

en: CycleAnalyticsStage|Review
de_DE: Review

en: CycleAnalyticsStage|Staging
de_DE: Staging

en: CycleAnalyticsStage|Test
de_DE: Test

en: CycleAnalyticsStage|Total
de_DE: Gesamt

en: CycleAnalytics|%{stageCount} stages selected
de_DE: %{stageCount} Phasen ausgewählt

en: CycleAnalytics|Display chart filters
de_DE: Diagrammfilter anzeigen

en: CycleAnalytics|Number of tasks
de_DE: Anzahl der Aufgaben

en: CycleAnalytics|Showing %{subjectFilterText} and %{selectedLabelsCount} labels
de_DE: Zeige %{subjectFilterText} und %{selectedLabelsCount} Labels

en: DashboardProjects|All
de_DE: Alle

en: DashboardProjects|Personal
de_DE: Persönliche

en: Dashboard|%{firstProject} and %{secondProject}
de_DE: %{firstProject} und %{secondProject}

en: Dashboard|%{firstProject}, %{rest}, and %{secondProject}
de_DE: %{firstProject}, %{rest} und %{secondProject}

en: Data is still calculating...
de_DE: Daten werden noch berechnet...

en: Date picker
de_DE: Datumsauswahl

en: DayTitle|F
de_DE: F

en: DayTitle|S
de_DE: S

en: DayTitle|W
de_DE: M

en: Dec
de_DE: Dez

en: December
de_DE: Dezember

en: Decline
de_DE: Ablehnen

en: Decline and sign out
de_DE: Ablehnen und abmelden

en: Default Branch
de_DE: Default-Branch

en: Default branch
de_DE: Standard-Branch

en: Default classification label
de_DE: Standardklassifikationslabel

en: Default description template for issues
de_DE: Standard Beschreibungsvorlage für Tickets

en: Default first day of the week
de_DE: Standardwert für den ersten Wochentag

en: Default first day of the week in calendars and date pickers.
de_DE: Standardwert für den ersten Wochentag im Kalender und in der Datumsauswahl.

en: Default: Directly import the Google Code email address or username
de_DE: Standard: Importiere direkt die Google Code-E-Mail-Adresse oder den Nutzernamen

en: Default: Map a FogBugz account ID to a full name
de_DE: Standard: Ordne eine FogBugz-Konto-ID einem vollständigen Namen zu

en: Define a custom pattern with cron syntax
de_DE: Erstelle ein benutzerdefiniertes Muster mittels Cron-Syntax

en: DelayedJobs|Are you sure you want to run %{jobName} immediately? Otherwise this job will run automatically after it's timer finishes.
de_DE: Bist du sicher, dass du %{jobName} sofort ausführen möchtest? Andernfalls wird dieser Job nach Ablauf des Timers automatisch ausgeführt.

en: DelayedJobs|Are you sure you want to run %{job_name} immediately? This job will run automatically after it's timer finishes.
de_DE: Bist du sicher, dass du %{job_name} sofort ausführen möchtest? Dieser Job wird automatisch nach Ablauf des Timers ausgeführt.

en: DelayedJobs|Start now
de_DE: Jetzt starten

en: DelayedJobs|Unschedule
de_DE: Zeitplan aufheben

en: DelayedJobs|delayed
de_DE: verzögert

en: Delete
de_DE: Löschen

en: Delete Snippet
de_DE: Codeausschnitt löschen

en: Delete comment
de_DE: Kommentar entfernen

en: Delete list
de_DE: Liste löschen

en: Delete snippet
de_DE: Codeausschnitt löschen

en: Delete snippet?
de_DE: Codeausschnitt löschen?

en: Delete source branch
de_DE: Quellbranch löschen

en: Delete this attachment
de_DE: Diesen Anhang löschen

en: Deleted
de_DE: Gelöscht

en: Deny
de_DE: Verweigern

en: Dependencies|%d additional vulnerability not shown | Dependencies|%d additional vulnerabilities not shown
de_DE[0]: %d weitere Sicherheitslücke nicht angezeigt
de_DE[1]: %d weitere Sicherheitslücken nicht angezeigt

en: Dependency Proxy
de_DE: Abhängigkeitsproxy

en: Dependency proxy
de_DE: Abhängigkeitsproxy

en: Deploy | Deploys
de_DE[0]: Bereitstellung
de_DE[1]: Bereitstellungen

en: Deploy Keys
de_DE: Bereitstellungsschlüssel

en: Deploy to...
de_DE: Bereitstellen auf...

en: DeployKeys|+%{count} others
de_DE: +%{count} andere

en: DeployKeys|Current project
de_DE: Aktuelles Projekt

en: DeployKeys|Deploy key
de_DE: Bereitstellungsschlüssel

en: DeployKeys|Enabled deploy keys
de_DE: Aktive Bereitstellungsschlüssel

en: DeployKeys|Error enabling deploy key
de_DE: Fehler beim aktivieren des Bereitstellungsschlüssel

en: DeployKeys|Error getting deploy keys
de_DE: Fehler beim Abrufen der Bereitstellungsschlüssel

en: DeployKeys|Error removing deploy key
de_DE: Fehler beim entfernen der Bereitstellungsschlüssel

en: DeployKeys|Expand %{count} other projects
de_DE: Erweitere %{count} andere Projekte

en: DeployKeys|Loading deploy keys
de_DE: Lade Bereitstellungsschlüssel

en: DeployKeys|No deploy keys found. Create one with the form above.
de_DE: Keine Bereitstellungsschlüssel gefunden. Erstelle einem mit dem Formular oben.

en: DeployKeys|Privately accessible deploy keys
de_DE: Privat zugängliche Bereitstellungsschlüssel

en: DeployKeys|Project usage
de_DE: Projektnutzung

en: DeployKeys|Publicly accessible deploy keys
de_DE: Öffentlich zugängliche Bereitstellungsschlüssel

en: DeployKeys|Read access only
de_DE: Nur Lesezugriff

en: DeployKeys|Write access allowed
de_DE: Nur Schreibzugriff

en: DeployKeys|You are going to remove this deploy key. Are you sure?
de_DE: Du bist dabei diesen Bereitstellungsschlüssel zu entfernen. Bist du sicher?

en: DeployTokens|Active Deploy Tokens (%{active_tokens})
de_DE: Aktive Bereitstellungstoken (%{active_tokens})

en: DeployTokens|Add a deploy token
de_DE: Bereitstellungstoken hinzufügen

en: DeployTokens|Allows read-only access to the registry images
de_DE: Ermöglicht schreibgeschützten Zugriff auf die Registry-Images

en: DeployTokens|Allows read-only access to the repository
de_DE: Ermöglicht schreibgeschützten Zugriff auf das Repository

en: DeployTokens|Create deploy token
de_DE: Bereitstellungstoken erstellen

en: DeployTokens|Created
de_DE: Erstellt

en: DeployTokens|Deploy Tokens
de_DE: Bereitstellungstoken

en: DeployTokens|Expires
de_DE: Verfällt

en: DeployTokens|Name
de_DE: Name

en: DeployTokens|Pick a name for the application, and we'll give you a unique deploy token.
de_DE: Wähle einen Namen für die Anwendung und wir geben dir einen eindeutigen Bereitstellungstoken.

en: DeployTokens|Revoke
de_DE: Widerrufen

en: DeployTokens|Revoke %{name}
de_DE: Widerrufe %{name}

en: DeployTokens|Scopes
de_DE: Gültigkeitsbereiche

en: DeployTokens|This action cannot be undone.
de_DE: Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: DeployTokens|Use this token as a password. Make sure you save it - you won't be able to access it again.
de_DE: Verwende diesen Token als Kennwort. Stelle sicher, dass du ihn speicherst - du wirst später nicht mehr darauf zugreifen können.

en: DeployTokens|Use this username as a login.
de_DE: Verwende diesen Benutzernamen als Login.

en: DeployTokens|Username
de_DE: Benutzername

en: DeployTokens|Your New Deploy Token
de_DE: Dein neuer Bereitstellungstoken

en: DeployTokens|Your new project deploy token has been created.
de_DE: Dein neuer Projektbereitstellungstoken wurde erstellt.

en: Deployed
de_DE: Bereitgestellt

en: Deployed to
de_DE: Bereitgestellt für

en: Deploying to
de_DE: Bereitstellung für

en: Deployment|running
de_DE: läuft

en: Deprioritize label
de_DE: Label entpriorisieren

en: Descending
de_DE: Absteigend

en: Describe the requirement here
de_DE: Beschreibe die Anforderung hier

en: Description
de_DE: Beschreibung

en: Description templates allow you to define context-specific templates for issue and merge request description fields for your project.
de_DE: Beschreibungsvorlagen ermöglichen dir, kontextspezifische Vorlagen für das Beschreibungsfeld von Tickets und Merge-Requests für dein Projekts zu definieren.

en: Description:
de_DE: Beschreibung:

en: DesignManagement|Discard comment
de_DE: Kommentar verwerfen

en: Destroy
de_DE: Löschen

en: Details (default)
de_DE: Details (Standard)

en: Detect host keys
de_DE: Hostschlüssel erkennen

en: Diff content limits
de_DE: Diff Inhaltsbeschränkungen

en: Diff limits
de_DE: Diff-Grenzen

en: Diffs|No file name available
de_DE: Kein Dateiname verfügbar

en: Diffs|Something went wrong while fetching diff lines.
de_DE: Etwas ging schief, während die Diff-Zeilen abgerufen wurden.

en: Direction
de_DE: Richtung

en: Directory name
de_DE: Verzeichnisname

en: Disable
de_DE: Deaktivieren

en: Disable for this project
de_DE: Für dieses Projekt deaktivieren

en: Disable group Runners
de_DE: Gruppen-Runner deaktivieren

en: Disabled
de_DE: Deaktiviert

en: Discard all changes
de_DE: Alle Änderungen verwerfen

en: Discard changes
de_DE: Änderungen verwerfen

en: Discard changes to %{path}?
de_DE: Änderungen in %{path} verwerfen?

en: Discard draft
de_DE: Entwurf verwerfen

en: Discard review
de_DE: Review verwerfen

en: DiscordService|Discord Notifications
de_DE: Discord-Benachrichtigungen

en: Discover GitLab Geo
de_DE: Entdecke GitLab Geo

en: Discover projects, groups and snippets. Share your projects with others
de_DE: Entdecke Projekte, Gruppen und Codeausschnitte. Teile deine Projekte mit anderen

en: Discuss a specific suggestion or question
de_DE: Spezifische(n) Vorschlag oder Frage diskutieren

en: Discuss a specific suggestion or question that needs to be resolved
de_DE: Spezifische(n) Vorschlag oder Frage diskutieren, um eine Lösung zu finden

en: Discuss a specific suggestion or question that needs to be resolved.
de_DE: Diskutiere einen speziellen Vorschlag oder eine Frage, die gelöst werden muss.

en: Discuss a specific suggestion or question.
de_DE: Diskutiere einen bestimmten Vorschlag oder eine bestimmte Frage.

en: Discussion to reply to cannot be found
de_DE: Diskussion, auf die geantwortet werden soll, kann nicht gefunden werden

en: Dismiss
de_DE: Verwerfen

en: Dismiss Merge Request promotion
de_DE: Hervorheben des Merge-Requests beenden

en: Dismiss trial promotion
de_DE: Testversions-Hinweis ausblenden

en: Do you want to customize how Google Code email addresses and usernames are imported into GitLab?
de_DE: Möchtest du festlegen, wie die E-Mail-Adressen und Nutzernamen von Google Code in GitLab importiert werden?

en: Documentation for popular identity providers
de_DE: Dokumentation für gängige Identitätsanbieter

en: Doing
de_DE: In Bearbeitung

en: Domain
de_DE: Domäne

en: Domain cannot be deleted while associated to one or more clusters.
de_DE: Kann Domain nicht löschen, solange sie mit Cluster(n) verknüpft ist.

en: Don't show again
de_DE: Nicht erneut anzeigen

en: Done
de_DE: Erledigt

en: Download
de_DE: Herunterladen

en: Download CSV
de_DE: CSV herunterladen

en: Download artifacts
de_DE: Artefakte herunterladen

en: Download asset
de_DE: Asset herunterladen

en: Download codes
de_DE: Codes herunterladen

en: Download evidence JSON
de_DE: Beweise im JSON-Format herunterladen

en: Download export
de_DE: Export herunterladen

en: Download image
de_DE: Bild herunterladen

en: Download license
de_DE: Lizenz herunterladen

en: Download source code
de_DE: Quellcode herunterladen

en: Download this directory
de_DE: Dieses Verzeichnis herunterladen

en: DownloadCommit|Email Patches
de_DE: E-Mail-Patch

en: DownloadCommit|Plain Diff
de_DE: Einfaches Diff

en: DownloadSource|Download
de_DE: Herunterladen

en: Downvotes
de_DE: Negativ bewertet

en: Due date
de_DE: Fälligkeitsdatum

en: During this process, you’ll be asked for URLs from GitLab’s side. Use the URLs shown below.
de_DE: Während dieses Vorgangs wirst du nach URLs von GitLab gefragt. Verwende die unten angezeigten URLs.

en: Each Runner can be in one of the following states and/or belong to one of the following types:
de_DE: Jeder Runner kann in einer der folgenden Phasen sein und/oder zu einem der folgenden Typen gehören:

en: Each Runner can be in one of the following states:
de_DE: Jeder Runner kann in einem der folgenden Zustände sein:

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Edit %{issuable}
de_DE: %{issuable} bearbeiten

en: Edit %{name}
de_DE: %{name} bearbeiten

en: Edit Comment
de_DE: Kommentar bearbeiten

en: Edit Label
de_DE: Label bearbeiten

en: Edit Milestone
de_DE: Meilenstein bearbeiten

en: Edit Password
de_DE: Passwort ändern

en: Edit Pipeline Schedule %{id}
de_DE: Pipeline-Zeitplan bearbeiten %{id}

en: Edit Release
de_DE: Release bearbeiten

en: Edit Snippet
de_DE: Codeausschnitt bearbeiten

en: Edit application
de_DE: Anwendung bearbeiten

en: Edit board
de_DE: Board bearbeiten

en: Edit comment
de_DE: Kommentar bearbeiten

en: Edit description
de_DE: Beschreibung bearbeiten

en: Edit environment
de_DE: Umgebung bearbeiten

en: Edit file
de_DE: Datei bearbeiten

en: Edit files in the editor and commit changes here
de_DE: Bearbeite Dateien im Editor und committe die Änderungen hier

en: Edit group: %{group_name}
de_DE: Gruppe bearbeiten: %{group_name}

en: Edit identity for %{user_name}
de_DE: Identität für %{user_name} bearbeiten

en: Edit issues
de_DE: Tickets bearbeiten

en: Edit public deploy key
de_DE: Öffentlichen Bereitstellungsschlüssel bearbeiten

en: Edit stage
de_DE: Phase bearbeiten

en: Edit this release
de_DE: Dieses Release bearbeiten

en: Edit wiki page
de_DE: Wiki-Seite bearbeiten

en: Elasticsearch indexing restrictions
de_DE: Indizierungsbeschränkungen für Elasticsearch

en: Elasticsearch indexing started
de_DE: Elasticsearch Indizierung gestartet

en: Elasticsearch integration. Elasticsearch AWS IAM.
de_DE: Elasticsearch-Integration. Elasticsearch AWS IAM.

en: Elastic|None. Select projects to index.
de_DE: Keine. Wähle Projekte zum Indexieren aus.

en: Email
de_DE: E-Mail

en: Email address
de_DE: E-Mail-Adresse

en: Email display name
de_DE: E-Mail-Anzeigename

en: Email patch
de_DE: E-Mail-Patch

en: Email restrictions
de_DE: E-Mail-Beschränkungen

en: Email restrictions for sign-ups
de_DE: E-Mail-Beschränkungen fürs Registrieren

en: EmailError|It appears that the email is blank. Make sure your reply is at the top of the email, we can't process inline replies.
de_DE: Die E-Mail scheint leer zu sein. Stelle sicher, dass sich die Antwort oben in der E-Mail befindet. Wir können keine Inline-Antworten verarbeiten.

en: EmailToken|reset it
de_DE: zurücksetzen

en: Emails
de_DE: E-Mails

en: Embed
de_DE: Einbetten

en: Enable
de_DE: Aktivieren

en: Enable Auto DevOps
de_DE: Auto-DevOps aktivieren

en: Enable Pseudonymizer data collection
de_DE: Aktiviere die Pseudonymizer-Datensammlung

en: Enable and configure Prometheus metrics.
de_DE: Aktiviere und konfiguriere Prometheus-Messwerte.

en: Enable classification control using an external service
de_DE: Aktiviere die Klassifizierungskontrolle mithilfe eines externen Service

en: Enable for this project
de_DE: Für dieses Projekt aktivieren

en: Enable group Runners
de_DE: Gruppen-Runner aktivieren

en: Enable or disable the Pseudonymizer data collection.
de_DE: Aktiviere oder deaktiviere die Pseudonymizer-Datensammlung.

en: Enable or disable version check and usage ping.
de_DE: Aktiviere oder deaktiviere die Versionsprüfung und den Nutzungsbericht.

en: Enable usage ping
de_DE: Nutzungsbericht einschalten

en: Enabled
de_DE: Aktiviert

en: Ends at (UTC)
de_DE: Endet am (UTC)

en: Enter in your Bitbucket Server URL and personal access token below
de_DE: Gib unten deine Bitbucket-Server-URL und deinen persönlichen Zugriffstoken ein

en: Enter new AWS Secret Access Key
de_DE: Neuen AWS Secret Access Key eingeben

en: Enter number of issues
de_DE: Anzahl der Tickets eingeben

en: Enter the issue description
de_DE: Gib die Beschreibung des Tickets ein

en: Enter the issue title
de_DE: Gib den Titel des Tickets ein

en: Enter the merge request description
de_DE: Gib die Beschreibung des Merge-Requests ein

en: Enter the merge request title
de_DE: Gib den Titel des Merge-Requests ein

en: Environment does not have deployments
de_DE: Umgebung hat keine Bereitstellungen

en: Environment:
de_DE: Umgebung:

en: Environments
de_DE: Umgebungen

en: EnvironmentsDashboard|Add a project to the dashboard
de_DE: Ein Projekt zum Dashboard hinzufügen

en: EnvironmentsDashboard|Add projects
de_DE: Projekte hinzufügen

en: EnvironmentsDashboard|Job: %{job}
de_DE: Job: %{job}

en: EnvironmentsDashboard|More actions
de_DE: Weitere Aktionen

en: EnvironmentsDashboard|Remove
de_DE: Entfernen

en: Environments|An error occurred while fetching the environments.
de_DE: Beim Abrufen der Umgebungen ist ein Fehler aufgetreten.

en: Environments|An error occurred while making the request.
de_DE: Während der Anfrage ist ein Fehler aufgetreten.

en: Environments|An error occurred while stopping the environment, please try again
de_DE: Beim Anhalten der Umgebung ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuche es erneut

en: Environments|Are you sure you want to stop this environment?
de_DE: Bist du sicher, dass du diese Umgebung stoppen möchtest?

en: Environments|Commit
de_DE: Commit

en: Environments|Currently showing all results.
de_DE: Derzeit werden alle Ergebnisse angezeigt.

en: Environments|Deploy to...
de_DE: Bereitstellen für...

en: Environments|Deployment
de_DE: Bereitstellung

en: Environments|Environment
de_DE: Umgebung

en: Environments|Environments
de_DE: Umgebungen

en: Environments|Environments are places where code gets deployed, such as staging or production.
de_DE: Umgebungen sind Orte, an denen Code bereitgestellt wird, z. B. Staging oder Produktion.

en: Environments|Job
de_DE: Job

en: Environments|Learn more about stopping environments
de_DE: Erfahre mehr über das Stoppen von Umgebungen

en: Environments|New environment
de_DE: Neue Umgebung

en: Environments|No deployments yet
de_DE: Noch keine Bereitstellungen

en: Environments|Note that this action will stop the environment, but it will %{emphasisStart}not%{emphasisEnd} have an effect on any existing deployment due to no “stop environment action” being defined in the %{ciConfigLinkStart}.gitlab-ci.yml%{ciConfigLinkEnd} file.
de_DE: Beachte, dass diese Aktion die Umgebung stoppen wird, es aber %{emphasisStart}keine%{emphasisEnd} Auswirkungen auf bestehende Bereitstellung haben wird, da keine "stop environment action" in der Datei %{ciConfigLinkStart}.gitlab-ci.yml%{ciConfigLinkEnd} definiert ist.

en: Environments|Note that this action will stop the environment, but it will %{emphasis_start}not%{emphasis_end} have an effect on any existing deployment due to no “stop environment action” being defined in the %{ci_config_link_start}.gitlab-ci.yml%{ci_config_link_end} file.
de_DE: Beachte, dass diese Aktion die Umgebung stoppen wird, es aber %{emphasis_start}keine%{emphasis_end} Auswirkungen auf bestehende Bereitstellung haben wird, da keine "stop environment action" in der Datei %{ci_config_link_start}.gitlab-ci.yml%{ci_config_link_end} definiert ist.

en: Environments|Open live environment
de_DE: Öffne Live-Umgebung

en: Environments|Re-deploy to environment
de_DE: Erneute Bereitstellung in der Umgebung

en: Environments|Rollback environment
de_DE: Umgebung wiederherstellen

en: Environments|Show all
de_DE: Alle anzeigen

en: Environments|Stop
de_DE: Stopp

en: Environments|Stop environment
de_DE: Umgebung stoppen

en: Environments|Stopping
de_DE: Stoppe

en: Environments|Updated
de_DE: Aktualisiert

en: Environments|You don't have any environments right now
de_DE: Du hast momentan keine Umgebungen

en: Environments|protected
de_DE: geschützt

en: Epic cannot be found.
de_DE: Epic wurde nicht gefunden.

en: Epics and Issues
de_DE: Epics und Tickets

en: Epics let you manage your portfolio of projects more efficiently and with less effort
de_DE: Mit Epics kannst du deine Projekte effizienter und mit weniger Aufwand verwalten

en: Epics|How can I solve this?
de_DE: Wie kann ich dieses Problem lösen?

en: Epics|More information
de_DE: Weitere Informationen

en: Epics|Something went wrong while creating child epics.
de_DE: Beim Erstellen untergeordneter Epics ist etwas schief gelaufen.

en: Epics|Something went wrong while fetching child epics.
de_DE: Beim Abrufen untergeordneter Epics ist etwas schief gelaufen.

en: Epics|These dates affect how your epics appear in the roadmap. Dates from milestones come from the milestones assigned to issues in the epic. You can also set fixed dates or remove them entirely.
de_DE: Diese Daten beeinflussen, wie deine Epics in der Roadmap erscheinen. Die Daten der Meilensteine ​​stammen aus den Meilensteinen, die den Tickets im Epic zugewiesen wurden. Du kannst auch feste Termine festlegen oder sie vollständig entfernen.

en: Epics|To schedule your epic's %{epicDateType} date based on milestones, assign a milestone with a %{epicDateType} date to any issue in the epic.
de_DE: Um dein Epics %{epicDateType} basierend auf den Meilensteinen zu planen, weise einen Meilenstein mit einem %{epicDateType} einem beliebigen Ticket im Epic zu.

en: Epics|due
de_DE: fällig

en: Epics|start
de_DE: starten

en: Error
de_DE: Fehler

en: Error Tracking
de_DE: Fehlerverfolgung

en: Error creating epic
de_DE: Fehler beim Erstellen des Epics

en: Error fetching labels.
de_DE: Fehler beim Abrufen der Label.

en: Error fetching network graph.
de_DE: Fehler beim Abrufen des Netzwerkgraphen.

en: Error fetching refs
de_DE: Fehler beim Abrufen der Referenzen

en: Error loading branch data. Please try again.
de_DE: Fehler beim Laden der Branch-Daten. Bitte versuche es erneut.

en: Error loading branches.
de_DE: Fehler beim Laden der Branches.

en: Error loading burndown chart data
de_DE: Fehler beim Laden der Burndown-Diagrammdaten

en: Error loading file viewer.
de_DE: Fehler beim Laden des Dateibetrachters.

en: Error loading last commit.
de_DE: Fehler beim Laden des letzten Commits.

en: Error loading markdown preview
de_DE: Fehler beim Laden der Markdown-Vorschau

en: Error loading merge requests.
de_DE: Fehler beim Laden der Merge-Requests.

en: Error loading project data. Please try again.
de_DE: Fehler beim Laden der Projektdaten. Bitte versuche es erneut.

en: Error loading template types.
de_DE: Fehler beim Laden der Vorlagentypen.

en: Error loading template.
de_DE: Fehler beim Laden der Vorlage.

en: Error loading viewer
de_DE: Fehler beim Laden des Viewers

en: Error occurred when toggling the notification subscription
de_DE: Beim Umschalten des Benachrichtigungs-Abonnements trat ein Fehler auf

en: Error saving label update.
de_DE: Fehler beim Speichern der Label-Aktualisierung.

en: Error setting up editor. Please try again.
de_DE: Fehler beim Einrichten des Editors. Bitte erneut versuchen.

en: Error while loading the merge request. Please try again.
de_DE: Fehler beim Laden des Merge-Requests. Bitte versuche es erneut.

en: ErrorTracking|If you self-host Sentry, enter the full URL of your Sentry instance. If you're using Sentry's hosted solution, enter https://sentry.io
de_DE: Wenn Du Sentry selbst hostest, gib bitte die vollständige URL Ihrer Sentry-Instanz ein. Wenn Du Sentrys gehostete Lösung verwendest, gib https://sentry.io ein

en: Errors:
de_DE: Fehler:

en: Estimated
de_DE: Geschätzt

en: EventFilterBy|Filter by all
de_DE: Filtere alle

en: EventFilterBy|Filter by comments
de_DE: Filtere nach Kommentaren

en: EventFilterBy|Filter by issue events
de_DE: Filtere nach Ticketereignissen

en: EventFilterBy|Filter by merge events
de_DE: Filtere nach Merge-Requests

en: EventFilterBy|Filter by push events
de_DE: Filtere nach Push-Ereignissen

en: EventFilterBy|Filter by team
de_DE: Filtere nach Teams

en: Everyone can contribute
de_DE: Jeder kann beitragen

en: Evidence collection
de_DE: Beweissammlung

en: Expand
de_DE: Aufklappen

en: Expand all
de_DE: Alle erweitern

en: Expand approvers
de_DE: Genehmigungsberechtigte anzeigen

en: Expand sidebar
de_DE: Menüleiste ausklappen

en: Expiration
de_DE: Ablaufzeitpunkt

en: Expiration date
de_DE: Ablaufdatum

en: Explain the problem. If appropriate, provide a link to the relevant issue or comment.
de_DE: Erläutere das Problem. Falls erforderlich, gib einen Link zu dem fraglichen Ticket oder Kommentar an.

en: Explore
de_DE: Erkunden

en: Explore GitLab
de_DE: Erkunde GitLab

en: Explore Groups
de_DE: Erkunde Gruppen

en: Explore groups
de_DE: Erkunde Gruppen

en: Explore projects
de_DE: Projekte entdecken

en: Explore public groups
de_DE: Erkunde öffentliche Gruppen

en: Export group
de_DE: Gruppe exportieren

en: External Classification Policy Authorization
de_DE: Externe Autorisierung der Klassifikationsrichtlinie

en: External authentication
de_DE: Externe Authentifizierung

en: External authorization denied access to this project
de_DE: Externe Autorisierung verbietet den Zugriff auf dieses Projekt

en: External authorization request timeout
de_DE: Zeitüberschreitung für externe Autorisierungsanfrage

en: ExternalAuthorizationService|Classification label
de_DE: Klassifizierungslabel

en: ExternalAuthorizationService|When no classification label is set the default label `%{default_label}` will be used.
de_DE: Wenn kein Klassifizierungslabel gesetzt ist, wird das Standardlabel `%{default_label}` benutzt.

en: Failed
de_DE: Fehlgeschlagen

en: Failed Jobs
de_DE: Fehlgeschlagene Jobs

en: Failed to change the owner
de_DE: Wechsel des/der Besitzers/-in fehlgeschlagen

en: Failed to check related branches.
de_DE: Verwandte Branches konnten nicht überprüft werden.

en: Failed to deploy to
de_DE: Bereitstellung fehlgeschlagen für

en: Failed to load emoji list.
de_DE: Fehler beim Laden der Emoji-Liste.

en: Failed to remove issue from board, please try again.
de_DE: Fehler beim Entfernen des Tickets vom Bord, bitte versuche es erneut.

en: Failed to remove mirror.
de_DE: Fehler beim Entfernen des Mirrors.

en: Failed to remove the pipeline schedule
de_DE: Entfernung der Pipelineplanung fehlgeschlagen

en: Failed to signing using smartcard authentication
de_DE: Signieren mit Smartcard-Authentifizierung fehlgeschlagen

en: Failed to update issues, please try again.
de_DE: Tickets konnten nicht aktualisiert werden, bitte versuche es erneut.

en: Failed to verify domain ownership
de_DE: Domain-Besitz konnte nicht überprüft werden.

en: Failure
de_DE: Fehlschlag

en: Faster as it re-uses the project workspace (falling back to clone if it doesn't exist)
de_DE: Schneller als wenn es den Projektarbeitsplatz wieder benützt (fällt zurück auf den Clone wenn es nicht existiert)

en: Faster releases. Better code. Less pain.
de_DE: Schnellere Releases. Besserer Code. Weniger Schmerzen.

en: FeatureFlags|API URL
de_DE: API-URL

en: FeatureFlags|Active
de_DE: Aktiv

en: FeatureFlags|Configure
de_DE: Konfiguriere

en: FeatureFlags|Configure feature flags
de_DE: Feature-Flags konfigurieren

en: FeatureFlags|Create feature flag
de_DE: Feature-Flag erstellen

en: FeatureFlags|Description
de_DE: Beschreibung

en: FeatureFlags|Edit Feature Flag
de_DE: Feature-Flag bearbeiten

en: FeatureFlags|Feature Flag
de_DE: Feature-Flag

en: FeatureFlags|Inactive
de_DE: Inaktiv

en: FeatureFlags|Instance ID
de_DE: Instanz-ID

en: FeatureFlags|Name
de_DE: Name

en: FeatureFlags|New
de_DE: Neu

en: FeatureFlags|New Feature Flag
de_DE: Neues Feature-Flag

en: FeatureFlags|Status
de_DE: Status

en: FeatureFlag|Percentage
de_DE: Prozentsatz

en: February
de_DE: Februar

en: File templates
de_DE: Dateivorlagen

en: Files
de_DE: Dateien

en: Filter by %{issuable_type} that are currently closed.
de_DE: Filtern nach %{issuable_type}, die derzeit geschlossen sind.

en: Filter by %{issuable_type} that are currently opened.
de_DE: Filtern nach %{issuable_type}, die derzeit offen sind.

en: Filter by name
de_DE: Nach Name filtern

en: Find by path
de_DE: Finde über den Pfad

en: Find file
de_DE: Finde Datei

en: Find the downloaded ZIP file and decompress it.
de_DE: Finde die heruntergeladene ZIP-Datei und dekomprimiere sie.

en: Fingerprints
de_DE: Fingerabdrücke

en: Finish review
de_DE: Review beenden

en: Finished
de_DE: Fertiggestellt

en: First Seen
de_DE: Erstmals gesehen

en: First day of the week
de_DE: Erster Wochentag

en: Fixed date
de_DE: Fester Termin

en: Fixed due date
de_DE: Fixes Fälligkeitsdatum

en: Fixed start date
de_DE: Fixer Starttermin

en: Fixed:
de_DE: Behoben:

en: FogBugz Email
de_DE: FogBugz-E-Mail

en: FogBugz Import
de_DE: FogBugz-Import

en: FogBugz Password
de_DE: FogBugz-Passwort

en: FogBugz URL
de_DE: FogBugz-URL

en: FogBugz import
de_DE: FogBugz-Import

en: Folder/%{name}
de_DE: Ordner/%{name}

en: Follow the steps below to export your Google Code project data.
de_DE: Befolge die nachstehenden Schritte, um deine Google Code-Projektdaten zu exportieren.

en: Font Color
de_DE: Schriftfarbe

en: Footer message
de_DE: Fußzeilennachricht

en: For internal projects, any logged in user can view pipelines and access job details (output logs and artifacts)
de_DE: Bei interne Projekte kann jede(r) angemeldete Benutzer(in) die Pipelines anzeigen lassen und auf Job-Details (Ausgabeprotokolle und Artefakte) zugreifen

en: For more information, go to the
de_DE: Für mehr Informationen, gehe zu

en: For more information, please review %{link_start_tag}Jaeger's configuration doc%{link_end_tag}
de_DE: Lies für weitere Informationen bitte die %{link_start_tag}Jaeger Konfigurationsdokumentation%{link_end_tag}

en: For more information, see the documentation on %{deactivating_usage_ping_link_start}deactivating the usage ping%{deactivating_usage_ping_link_end}.
de_DE: Weitere Informationen zum %{deactivating_usage_ping_link_start}Deaktivieren des Nutzungsberichts%{deactivating_usage_ping_link_end} findest du in der Dokumentation.

en: For private projects, any member (guest or higher) can view pipelines and access job details (output logs and artifacts)
de_DE: Bei privaten Projekten kann jedes Mitglied (Gast oder höher) Pipelines ansehen und auf Job-Details zugreifen (Ausgabeprotokolle und Artefakte)

en: For public projects, anyone can view pipelines and access job details (output logs and artifacts)
de_DE: Bei öffentlichen Projekten, kann jeder sich die Pipelines ansehen und auf Job-Details (Ausgabeprotokolle und Artefakte) zugreifen

en: ForkedFromProjectPath|Forked from
de_DE: Fork von

en: Forking in progress
de_DE: Fork wird erstellt

en: Found errors in your .gitlab-ci.yml:
de_DE: Fehler in deiner .gitlab-ci.yml gefunden:

en: Free Trial of GitLab.com Gold
de_DE: Kostenlose Testversion von GitLab.com Gold

en: Frequency
de_DE: Häufigkeit

en: Friday
de_DE: Freitag

en: From Google Code
de_DE: Von Google Code

en: From issue creation until deploy to production
de_DE: Von der Ticketbeschreibung bis zur Bereitstellung

en: From merge request merge until deploy to production
de_DE: Vom Umsetzen des Merge Request bis zur Bereitstellung auf dem Produktivsystem

en: From the Kubernetes cluster details view, install Runner from the applications list
de_DE: Installiere den Runner aus der Anwendungsliste in der Kubernetes-Cluster Detailansicht

en: GPG Keys
de_DE: GPG-Schlüssel

en: General
de_DE: Allgemein

en: General pipelines
de_DE: Allgemeine Pipelines

en: Generate a default set of labels
de_DE: Generiere einen Standardsatz von Labels

en: Geo Nodes
de_DE: Geo-Knoten

en: GeoNodeSyncStatus|Node is failing or broken.
de_DE: Knoten fällt aus oder ist kaputt.

en: GeoNodeSyncStatus|Node is slow, overloaded, or it just recovered after an outage.
de_DE: Knoten ist langsam, überlastet oder er erholt sich nur von einem Ausfall.

en: GeoNodes|Data replication lag
de_DE: Datenreplikationsverzögerung

en: GeoNodes|Does not match the primary storage configuration
de_DE: Stimmt nicht mit der primären Speicherkonfiguration überein

en: GeoNodes|Full
de_DE: Voll

en: GeoNodes|GitLab version
de_DE: GitLab-Version

en: GeoNodes|GitLab version does not match the primary node version
de_DE: Die GitLab Version stimmt nicht mit der Version des primären Knotens überein

en: GeoNodes|Health status
de_DE: Systemzustand

en: GeoNodes|Last event ID processed by cursor
de_DE: Letzte Event-ID, die vom Cursor verarbeitet wurde

en: GeoNodes|Last event ID seen from primary
de_DE: Letzte Ereignis-ID vom Primärknoten aus gesehen

en: GeoNodes|Loading nodes
de_DE: Knoten werden geladen

en: GeoNodes|New node
de_DE: Neuer Knoten

en: GeoNodes|Node Authentication was successfully repaired.
de_DE: Knoten-Authentifizierung wurde erfolgreich repariert.

en: GeoNodes|Node was successfully removed.
de_DE: Knoten wurde erfolgreich entfernt.

en: GeoNodes|Replication slot WAL
de_DE: Replikations-Slot WAL

en: GeoNodes|Replication slots
de_DE: Replikations-Slots

en: GeoNodes|Something went wrong while changing node status
de_DE: Etwas ist schiefgelaufen während der Änderung des Knotenstatuses

en: GeoNodes|Something went wrong while fetching nodes
de_DE: Beim Laden der Knoten ist etwas schief gelaufen

en: GeoNodes|Something went wrong while removing node
de_DE: Etwas ist schiefgegangen während dem Entfernen des Knotens

en: GeoNodes|Something went wrong while repairing node
de_DE: Während der Reparatur des Knotens ist etwas schief gelaufen

en: GeoNodes|Storage config
de_DE: Speicherkonfiguration

en: GeoNodes|Sync settings
de_DE: Synchronisierungseinstellungen

en: GeoNodes|Unused slots
de_DE: Unbenutzte Slots

en: GeoNodes|Used slots
de_DE: Benutzte Slots

en: GeoNodes|You have configured Geo nodes using an insecure HTTP connection. We recommend the use of HTTPS.
de_DE: Du hast Geo-Knoten mit einer unsicheren HTTP-Verbindung konfiguriert. Wir empfehlen die Verwendung von HTTPS.

en: GeoNodes|primary node
de_DE: Primärknoten

en: GeoNodes|secondary nodes
de_DE: Sekundärknoten

en: Geo|%{name} is scheduled for forced re-download
de_DE: %{name} ist für einen erzwungenen erneuten Download vorgemerkt

en: Geo|%{name} is scheduled for re-sync
de_DE: %{name} ist für die erneute Synchronisierung vorgemerkt

en: Geo|All projects
de_DE: Alle Projekte

en: Geo|Could not remove tracking entry for an existing project.
de_DE: Tracking-Eintrag für ein vorhandenes Projekt konnte nicht entfernt werden.

en: Geo|Failed
de_DE: Fehlgeschlagen

en: Geo|Filter by status
de_DE: Nach Status filtern

en: Geo|Geo Status
de_DE: Geo-Status

en: Geo|In progress
de_DE: In Bearbeitung

en: Geo|In sync
de_DE: Wird synchronisiert

en: Geo|Last successful sync
de_DE: Letzte erfolgreiche Synchronisierung

en: Geo|Last sync attempt
de_DE: Letzter Synchronisierungsversuch

en: Geo|Last time verified
de_DE: Zuletzt überprüft

en: Geo|Never
de_DE: Nie

en: Geo|Next sync scheduled at
de_DE: Nächste Synchronisierung geplant um

en: Geo|Not synced yet
de_DE: Noch nicht synchronisiert

en: Geo|Pending synchronization
de_DE: Ausstehende Synchronisation

en: Geo|Pending verification
de_DE: Ausstehende Überprüfung

en: Geo|Project (ID: %{project_id}) no longer exists on the primary. It is safe to remove this entry, as this will not remove any data on disk.
de_DE: Projekt (ID: %{project_id}) existiert nicht mehr in der Primärdatenbank. Es ist sicher, diesen Eintrag zu entfernen, da dadurch keine Daten auf der Festplatte gelöscht werden.

en: Geo|Projects in certain groups
de_DE: Projekte in bestimmten Gruppen

en: Geo|Projects in certain storage shards
de_DE: Projekte in bestimmten Speicherfragmenten

en: Geo|Redownload
de_DE: Erneuter Download

en: Geo|Remove
de_DE: Entfernen

en: Geo|Remove tracking database entry
de_DE: Tracking-Datenbankeintrag entfernen

en: Geo|Resync
de_DE: Resynchronisation

en: Geo|Retry count
de_DE: Wiederholversuch

en: Geo|Status
de_DE: Status

en: Geo|Synced
de_DE: Synchronisiert

en: Geo|Synchronization failed - %{error}
de_DE: Synchronisierung fehlgeschlagen - %{error}

en: Geo|Tracking entry for project (%{project_id}) was successfully removed.
de_DE: Tracking-Eintrag für Projekt (%{project_id}) wurde erfolgreich entfernt.

en: Geo|Tracking entry for upload (%{type}/%{id}) was successfully removed.
de_DE: Tracking-Eintrag für Upload (%{type}/%{id}) wurde erfolgreich entfernt.

en: Geo|Unknown state
de_DE: Unbekannter Status

en: Geo|Verification failed - %{error}
de_DE: Überprüfung fehlgeschlagen - %{error}

en: Geo|Waiting for scheduler
de_DE: Warte auf den Scheduler

en: Geo|misconfigured
de_DE: falsch konfiguriert

en: Geo|primary
de_DE: primär

en: Geo|secondary
de_DE: sekundär

en: Get a free instance review
de_DE: Erhalte eine kostenlose Instanzprüfung

en: Get started!
de_DE: Loslegen!

en: Getting started with releases
de_DE: Erste Schritte mit Releases

en: Git repository URL
de_DE: Git-Repository-URL

en: Git revision
de_DE: Git-Revision

en: Git strategy for pipelines
de_DE: Git-Strategie für Pipelines

en: Git version
de_DE: Git-Version

en: GitHub import
de_DE: GitHub-Import

en: GitLab Group Runners can execute code for all the projects in this group.
de_DE: GitLab Gruppenrunner können Code für alle Projekte in dieser Gruppe ausführen.

en: GitLab Import
de_DE: GitLab-Import

en: GitLab User
de_DE: GitLab-Nutzer(in)

en: GitLab project export
de_DE: GitLab-Projekt exportieren

en: GitLab restart is required to apply changes.
de_DE: GitLab-Neustart nötig, um Änderungen anzuwenden.

en: GitLab uses %{jaeger_link} to monitor distributed systems.
de_DE: GitLab verwendet %{jaeger_link} um verteilte Systeme zu überwachen.

en: GitLab will run a background job that will produce pseudonymized CSVs of the GitLab database that will be uploaded to your configured object storage directory.
de_DE: GitLab wird einen Hintergrundjob ausführen, der pseudonymisierte CSVs der GitLab-Datenbank erzeugt, die in dein konfiguriertes Objektspeicherverzeichnis hochgeladen werden.

en: GitLab.com import
de_DE: GitLab.com-Import

en: GitLabPages|Expired
de_DE: Abgelaufen

en: Gitaly Servers
de_DE: Gitaly-Server

en: Gitaly|Address
de_DE: Adresse

en: Gitea Host URL
de_DE: Gitea-Host-URL

en: Gitea Import
de_DE: Gitea-Import

en: Go Back
de_DE: Zurück

en: Go back
de_DE: Zurück

en: Go back (while searching for files)
de_DE: Gehe zurück (während der Suche nach Dateien)

en: Go to %{link_to_google_takeout}.
de_DE: Gehe zu %{link_to_google_takeout}.

en: Go to releases
de_DE: Zu Releases gehen

en: Google Code import
de_DE: Google Code-Import

en: Got it!
de_DE: Verstanden!

en: Graph
de_DE: Diagramm

en: Group
de_DE: Gruppe

en: Group CI/CD settings
de_DE: Gruppen-CI/CD-Einstellungen

en: Group Git LFS status:
de_DE: Gruppen-Git-LFS-Status:

en: Group Hooks
de_DE: Gruppen-Hooks

en: Group ID
de_DE: Gruppen-ID

en: Group Runners
de_DE: Gruppen Runner

en: Group SAML must be enabled to test
de_DE: Gruppen-SAML muss zum Testen aktiviert sein

en: Group URL
de_DE: Gruppen-URL

en: Group avatar
de_DE: Gruppenavatar

en: Group description
de_DE: Gruppenbeschreibung

en: Group description (optional)
de_DE: Gruppenbeschreibung (optional)

en: Group details
de_DE: Gruppendetails

en: Group export could not be started.
de_DE: Gruppenexport konnte nicht gestartet werden.

en: Group info:
de_DE: Gruppeninfo:

en: Group maintainers can register group runners in the %{link}
de_DE: Gruppenbetreuer können Gruppen-Runner unter %{link} registrieren

en: Group name
de_DE: Gruppenname

en: Group pipeline minutes were successfully reset.
de_DE: Die Pipeline-Minuten der Gruppe wurden erfolgreich zurückgesetzt.

en: Group requires separate account
de_DE: Gruppe benötigt ein separates Konto

en: Group: %{group_name}
de_DE: Gruppe: %{group_name}

en: GroupRoadmap|Something went wrong while fetching epics
de_DE: Beim Abfragen der Epics ist etwas schief gelaufen

en: GroupRoadmap|Sorry, no epics matched your search
de_DE: Entschuldigung, keine Epics stimmen mit deiner Suche überein

en: GroupRoadmap|The roadmap shows the progress of your epics along a timeline
de_DE: Die Roadmap zeigt den Fortschritt deiner Epics anhand einer Zeitleiste an

en: GroupRoadmap|To view the roadmap, add a start or due date to one of the %{linkStart}child epics%{linkEnd}.
de_DE: Um die Roadmap anzuzeigen, fügen Sie einem der %{linkStart}untergeordneten Epics%{linkEnd} ein Start- oder Fälligkeitsdatum hinzu.

en: GroupSAML|Prohibit outer forks
de_DE: Äußere Forks verbieten

en: GroupSAML|Prohibit outer forks for this group.
de_DE: Äußere Forks für diese Gruppe verbieten

en: GroupSettings|Badges
de_DE: Badges

en: GroupSettings|Customize your group badges.
de_DE: Deine Gruppen-Badges anpassen.

en: GroupSettings|Export group
de_DE: Gruppe exportieren

en: GroupSettings|Learn more about badges.
de_DE: Erfahre mehr über Badges.

en: GroupSettings|Pipeline settings was updated for the group
de_DE: Pipeline-Einstellungen wurden für die Gruppe aktualisiert

en: GroupSettings|Prevent sharing a project within %{group} with other groups
de_DE: Freigabe eines Projekts innerhalb %{group} mit anderen Gruppen verhindern

en: GroupSettings|There was a problem updating the pipeline settings: %{error_messages}.
de_DE: Beim Aktualisieren der Pipieline-Einstellungen gab es ein Problem: %{error_messages}.

en: GroupSettings|This setting is applied on %{ancestor_group} and has been overridden on this subgroup.
de_DE: Diese Einstellung wird auf %{ancestor_group} angewendet und wurde für diese Untergruppe überschrieben.

en: GroupSettings|This setting is applied on %{ancestor_group}. To share projects in this group with another group, ask the owner to override the setting or %{remove_ancestor_share_with_group_lock}.
de_DE: Diese Einstellung wird auf %{ancestor_group} angewendet. Um Projekte in dieser Gruppe mit einer anderen Gruppe zu teilen, bitte den/die Eigentümer(in), die Einstellung zu überschreiben oder %{remove_ancestor_share_with_group_lock}.

en: GroupSettings|This setting is applied on %{ancestor_group}. You can override the setting or %{remove_ancestor_share_with_group_lock}.
de_DE: Diese Einstellung wird auf %{ancestor_group} angewendet. Du kannst die Einstellung überschreiben oder %{remove_ancestor_share_with_group_lock}.

en: GroupSettings|This setting will be applied to all subgroups unless overridden by a group owner. Groups that already have access to the project will continue to have access unless removed manually.
de_DE: Diese Einstellung wird auf alle Untergruppen angewendet, es sei denn, sie wird von einem/einer Gruppenbesitzer(in) überschrieben. Gruppen, die bereits Zugriff auf das Projekt haben, behalten diesen, bis sie manuell entfernt werden.

en: GroupSettings|This setting will prevent group members from being notified if the group is mentioned.
de_DE: Diese Einstellung verhindert, dass Gruppenmitglieder benachrichtigt werden, wenn die Gruppe erwähnt wird.

en: GroupSettings|cannot be disabled when the parent group "Share with group lock" is enabled, except by the owner of the parent group
de_DE: wenn bei der übergeordneten Gruppe „Freigeben mit Gruppensperre“ aktiviert ist, kann nur der/die Eigentümer(in) der übergeordneten Gruppe dies deaktivieren

en: GroupSettings|remove the share with group lock from %{ancestor_group_name}
de_DE: entferne die Freigabe mit Gruppensperre von %{ancestor_group_name}

en: Groups
de_DE: Gruppen

en: Groups (%{groups})
de_DE: Gruppen (%{groups})

en: Groups can also be nested by creating %{subgroup_docs_link_start}subgroups%{subgroup_docs_link_end}.
de_DE: Gruppen können durch %{subgroup_docs_link_start}Untergruppen%{subgroup_docs_link_end} verschachtelt werden.

en: GroupsDropdown|Frequently visited
de_DE: Häufig besucht

en: GroupsDropdown|Groups you visit often will appear here
de_DE: Gruppen, die du häufig besuchst, werden hier angezeigt

en: GroupsDropdown|Loading groups
de_DE: Gruppen werden geladen

en: GroupsDropdown|Search your groups
de_DE: Durchsuche deine Gruppen

en: GroupsDropdown|Something went wrong on our end.
de_DE: Auf unserer Seite ist etwas schief gelaufen.

en: GroupsDropdown|Sorry, no groups matched your search
de_DE: Entschuldigung, keine Gruppe entsprachen deiner Suche

en: GroupsDropdown|This feature requires browser localStorage support
de_DE: Dieses Feature erfordert einen Browser, der LocalStorage unterstützt

en: GroupsEmptyState|A group is a collection of several projects.
de_DE: Eine Gruppe ist eine Ansammlung mehrerer Projekte.

en: GroupsEmptyState|If you organize your projects under a group, it works like a folder.
de_DE: Wenn du deine Projekte in einer Gruppe organisierst, funktioniert dies wie ein Ordner.

en: GroupsEmptyState|No groups found
de_DE: Keine Gruppen gefunden

en: GroupsEmptyState|You can manage your group member’s permissions and access to each project in the group.
de_DE: Du kannst die Berechtigungen deiner Gruppenmitglieder und den Zugriff auf jedes Projekt in der Gruppe verwalten.

en: GroupsTree|Are you sure you want to leave the "%{fullName}" group?
de_DE: Bist du sicher, dass du die Gruppe "%{fullName}" verlassen willst?

en: GroupsTree|Create a project in this group.
de_DE: Erstelle ein Projekt in dieser Gruppe.

en: GroupsTree|Create a subgroup in this group.
de_DE: Erstelle eine Untergruppe in dieser Gruppe.

en: GroupsTree|Edit group
de_DE: Gruppe bearbeiten

en: GroupsTree|Failed to leave the group. Please make sure you are not the only owner.
de_DE: Konnte die Gruppe nicht verlassen. Bitte stelle sicher, dass du nicht der/die einzige Besitzer(in) bist.

en: GroupsTree|Leave this group
de_DE: Diese Gruppe verlassen

en: GroupsTree|Loading groups
de_DE: Lade Gruppen

en: GroupsTree|No groups matched your search
de_DE: Keine Gruppen entsprachen Ihrer Suche

en: GroupsTree|No groups or projects matched your search
de_DE: Keine Gruppen oder Projekte entsprachen deiner Suche

en: GroupsTree|Search by name
de_DE: Nach Namen suchen

en: Have your users email
de_DE: Lasse deine Nutzer an diese Adresse mailen

en: Header message
de_DE: Kopfzeilennachricht

en: Health Check
de_DE: Health-Check

en: Health information can be retrieved from the following endpoints. More information is available
de_DE: Informationen über den Systemzustand können von folgenden Endpunkten erhalten werden. Mehr Informationen gibt es

en: HealthCheck|Access token is
de_DE: Zugriffstoken ist

en: HealthCheck|Healthy
de_DE: OK

en: HealthCheck|No Health Problems Detected
de_DE: Keine Probleme erkannt

en: HealthCheck|Unhealthy
de_DE: Problematisch

en: Help
de_DE: Hilfe

en: Help page
de_DE: Hilfe-Seite

en: Help page text and support page url.
de_DE: Text der Hilfeseite und die Supportseiten-URL.

en: Helps prevent bots from creating accounts.
de_DE: Hilft zu verhindern, dass Bots sich Konten erstellen.

en: Hide archived projects
de_DE: Archivierte Projekte ausblenden

en: Hide host keys manual input
de_DE: Manuelle Eingabe der Host-Tasten ausblenden

en: Hide payload
de_DE: Nutzdaten ausblenden

en: Hide value | Hide values
de_DE[0]: Wert ausblenden
de_DE[1]: Werte ausblenden

en: History
de_DE: Verlauf

en: History of authentications
de_DE: Verlauf der Authentifizierungen

en: Housekeeping successfully started
de_DE: Bereinigung erfolgreich gestartet

en: I accept the %{terms_link}
de_DE: Ich akzeptiere die %{terms_link}

en: I accept the|Terms of Service and Privacy Policy
de_DE: Nutzungs- und Datenschutzbestimmungen

en: IDE|Back
de_DE: Zurück

en: IDE|Commit
de_DE: Commit

en: IDE|Edit
de_DE: Bearbeiten

en: IDE|Get started with Live Preview
de_DE: Erste Schritte mit der Live-Vorschau

en: IDE|Go to project
de_DE: Zum Projekt

en: IDE|Live Preview
de_DE: Live-Vorschau

en: IDE|Preview your web application using Web IDE client-side evaluation.
de_DE: Zeig eine Vorschau deiner Webanwendung mit der clientseitigen Auswertung der Web-IDE.

en: IDE|Refresh preview
de_DE: Vorschau aktualisieren

en: IDE|Review
de_DE: Review

en: IP Address
de_DE: IP-Adresse

en: Identifier
de_DE: Identifikator

en: Identities
de_DE: Identitäten

en: If disabled, a diverged local branch will not be automatically updated with commits from its remote counterpart, to prevent local data loss. If the default branch (%{default_branch}) has diverged and cannot be updated, mirroring will fail. Other diverged branches are silently ignored.
de_DE: Wenn diese Option deaktiviert ist, wird ein abweichender lokaler Branch nicht automatisch mit Commits von seinem remote Gegenstück aktualisiert, um lokalen Datenverlust zu verhindern. Wenn der Standardbranch (%{default_branch}) abweicht und nicht aktualisiert werden kann, schlägt die Spiegelung fehl. Andere abweichende Branches werden ohne Meldung ignoriert.

en: If disabled, the access level will depend on the user's permissions in the project.
de_DE: Wenn deaktiviert, hängt der Zugriffslevel von den Berechtigungen des/der Benutzers/Benutzerin im Projekts ab.

en: If enabled
de_DE: When aktiv

en: If enabled, access to projects will be validated on an external service using their classification label.
de_DE: Wenn diese Option aktiviert ist, wird der Zugriff auf Projekte mit einem externen Service anhand ihrer Klassifizierungslabels überprüft.

en: If using GitHub, you’ll see pipeline statuses on GitHub for your commits and pull requests. %{more_info_link}
de_DE: Wenn du GitHub verwendest, siehst du den Pipeline-Status für deine Commits und Pull-Anfragen, auf GitHub. %{more_info_link}

en: ImageDiffViewer|2-up
de_DE: 2-up

en: ImageDiffViewer|Onion skin
de_DE: Onion-Skin

en: ImageDiffViewer|Swipe
de_DE: Wischen

en: Import
de_DE: Importieren

en: Import Projects from Gitea
de_DE: Importiere Projekte von Gitea

en: Import all compatible projects
de_DE: Importiere alle kompatiblen Projekte

en: Import all projects
de_DE: Alle Projekte importieren

en: Import all repositories
de_DE: Alle Repositories importieren

en: Import an exported GitLab project
de_DE: Importiere ein exportiertes GitLab-Projekt

en: Import from Jira
de_DE: Aus Jira importieren

en: Import in progress
de_DE: Import wird durchgeführt

en: Import multiple repositories by uploading a manifest file.
de_DE: Importiere mehrere Repositorys, indem du eine Manifestdatei hochlädst.

en: Import project
de_DE: Projekt importieren

en: Import projects from Bitbucket
de_DE: Importiere Projekte von Bitbucket

en: Import projects from Bitbucket Server
de_DE: Importiere Projekte von einem Bitbucket-Server

en: Import projects from FogBugz
de_DE: Importiere Projekte von FogBugz

en: Import projects from GitLab.com
de_DE: Importiere Projekte von GitLab.com

en: Import projects from Google Code
de_DE: Importiere Projekte von Google Code

en: Import repositories from Bitbucket Server
de_DE: Importiere Repositories von einem Bitbucket-Server

en: Import repositories from GitHub
de_DE: Importiere Repositories von GitHub

en: Import repository
de_DE: Repository importieren

en: Import tasks from Phabricator into issues
de_DE: Importieren Sie Aufgaben aus Phabricator in Tickets

en: ImportButtons|Connect repositories from
de_DE: Verbinde Repositories von

en: Improve Issue boards with GitLab Enterprise Edition.
de_DE: Verbessere Ticketboards mit der GitLab Enterprise Edition.

en: Improve Merge Requests and customer support with GitLab Enterprise Edition.
de_DE: Verbessere Merge-Requests und den Kundensupport mit GitLab Enterprise Edition.

en: In progress
de_DE: In Bearbeitung

en: In the next step, you'll be able to select the projects you want to import.
de_DE: Im nächsten Schritt kannst du die Projekte auswählen, die du importieren möchtest.

en: Include a Terms of Service agreement and Privacy Policy that all users must accept.
de_DE: Füge Nutzungsbedingungen und eine Datenschutzrichtlinie hinzu, die alle Benutzer(innen) akzeptieren müssen.

en: Incompatible Project
de_DE: Inkompatibles Projekt

en: Indicates whether this runner can pick jobs without tags
de_DE: Gibt an, ob dieser Runner Jobs ohne Tags auswählen kann

en: Input host keys manually
de_DE: Gib die Host-Schlüssel manuell ein

en: Input your repository URL
de_DE: Gib deine Repository-URL ein

en: Install GitLab Runner
de_DE: Installiere einen GitLab Runner

en: Install Runner on Kubernetes
de_DE: Installiere einen Runner auf Kubernetes

en: Instance | Instances
de_DE[0]: Instanz
de_DE[1]: Instanzen

en: Integrations
de_DE: Integrationen

en: Interested parties can even contribute by pushing commits if they want to.
de_DE: Interessierte können auch etwas beitragen wenn sie möchten, indem sie Commits pushen.

en: Internal - The group and any internal projects can be viewed by any logged in user.
de_DE: Intern - Die Gruppe und alle internen Projekte können von jedem/jeder angemeldeten Benutzer(in) angesehen werden.

en: Internal - The project can be accessed by any logged in user.
de_DE: Intern - Auf das Projekt kann von jedem/jeder angemeldeten Benutzer(in) zugegriffen werden.

en: Internal users
de_DE: Interne Benutzer(innen)

en: Interval Pattern
de_DE: Intervallmuster

en: Invalid date format. Please use UTC format as YYYY-MM-DD
de_DE: Ungültiges Datumsformat. Bitte UTC-Format als JJJJ-MM-TT verwenden

en: Invite
de_DE: Einladen

en: Is using seat
de_DE: Verwendet eine Lizenz

en: IssuableStatus|promoted
de_DE: hochgestuft

en: Issue
de_DE: Ticket

en: Issue Boards
de_DE: Ticketboards

en: Issue events
de_DE: Ticketereignisse

en: Issue label
de_DE: Issue Label

en: IssueBoards|Board
de_DE: Board

en: IssueBoards|Boards
de_DE: Boards

en: Issues
de_DE: Tickets

en: Issues can be bugs, tasks or ideas to be discussed. Also, issues are searchable and filterable.
de_DE: Tickets können Bugs, Tasks oder zu diskutierende Ideen sein. Tickets sind darüber hinaus auch durchsuchbar und filterbar.

en: Issues closed
de_DE: Geschlossene Tickets

en: IssuesAnalytics|Issues opened
de_DE: Geöffnete Issues

en: IssuesAnalytics|Issues opened per month
de_DE: Geöffnete Issues pro Monat

en: IssuesAnalytics|Last 12 months
de_DE: Letzten 12 Monate

en: IssuesAnalytics|Sorry, your filter produced no results
de_DE: Entschuldigung, leider gibt es für deinen Filter keine Ergebnisse

en: IssuesAnalytics|There are no issues for the projects in your group
de_DE: Es gibt keine Tickets für die Projekte in deiner Gruppe

en: IssuesAnalytics|To widen your search, change or remove filters in the filter bar above
de_DE: Um deine Suche auszuweiten, ändere oder entferne Filter in der Filterleiste oben

en: Issue|Title
de_DE: Titel

en: Jaeger URL
de_DE: Jaeger-URL

en: January
de_DE: Januar

en: JiraService|Transition ID(s)
de_DE: Transition-ID(s)

en: JiraService|Use , or ; to separate multiple transition IDs
de_DE: Verwende , oder ; um mehrere Transition-IDs zu trennen

en: Job has been erased
de_DE: Job wurde gelöscht

en: Job|Browse
de_DE: Durchsuchen

en: Job|Complete Raw
de_DE: Komplette Rohdaten

en: Job|Download
de_DE: Herunterladen

en: Job|Erase job log
de_DE: Jobprotokoll löschen

en: Job|Job artifacts
de_DE: Jobartefakte

en: Job|Job has been erased
de_DE: Job wurde gelöscht

en: Job|Job has been erased by
de_DE: Job wurde gelöscht von

en: Job|Keep
de_DE: Behalten

en: Job|Scroll to bottom
de_DE: Zum Seitenende scrollen

en: Job|Scroll to top
de_DE: Scrolle nach oben

en: Job|Show complete raw
de_DE: Zeige komplette Rohdaten

en: Job|The artifacts were removed
de_DE: Die Artefakte wurden entfernt

en: Job|into
de_DE: in

en: Jul
de_DE: Juli

en: July
de_DE: Juli

en: Jun
de_DE: Juni

en: June
de_DE: Juni

en: Kubernetes Cluster
de_DE: Kubernetes-Cluster

en: Kubernetes cluster creation time exceeds timeout; %{timeout}
de_DE: Zeitüberschreitung beim Erstellen des Kubernetes-Clusters; %{timeout}

en: Kubernetes cluster integration was successfully removed.
de_DE: Kubernetes-Cluster-Integration wurde erfolgreich entfernt.

en: Kubernetes cluster was successfully updated.
de_DE: Kubernetes-Cluster wurde erfolgreich aktualisiert.

en: LFSStatus|Disabled
de_DE: Deaktiviert

en: LFSStatus|Enabled
de_DE: Aktiviert

en: Label actions dropdown
de_DE: Dropdown-Menü für die Label-Aktionen

en: Label lists show all issues with the selected label.
de_DE: Labellisten zeigen alle Tickets mit dem gewählten Label.

en: LabelSelect|%{firstLabelName} +%{remainingLabelCount} more
de_DE: %{firstLabelName} +%{remainingLabelCount} weitere

en: LabelSelect|%{labelsString}, and %{remainingLabelCount} more
de_DE: %{labelsString} und %{remainingLabelCount} weitere

en: LabelSelect|Labels
de_DE: Labels

en: Labels can be applied to %{features}. Group labels are available for any project within the group.
de_DE: Labels können auf %{features} angewendet werden. Gruppenlabels stehen für jedes Projekt innerhalb der Gruppe zur Verfügung.

en: Labels can be applied to issues and merge requests to categorize them.
de_DE: Labels können Tickets und Merge-Requests hinzugefügt werden, um diese zu kategorisieren.

en: Labels can be applied to issues and merge requests.
de_DE: Labels können auf Tickets und Merge-Requests angewendet werden.

en: Labels|Promote Label
de_DE: Label hochstufen

en: Language
de_DE: Sprache

en: Last %d day | Last %d days
de_DE[0]: Letzten %d Tag
de_DE[1]: Letzten %d Tage

en: Last Accessed On
de_DE: Letzter Zugriff am

en: Last Pipeline
de_DE: Letzte Pipeline

en: Last Seen
de_DE: Zuletzt gesehen

en: Last commit
de_DE: Letzter Commit

en: Last contact
de_DE: Letzter Kontakt

en: Last edited %{date}
de_DE: Zuletzt bearbeitet %{date}

en: Last edited by %{name}
de_DE: Zuletzt bearbeitet von %{name}

en: Last reply by
de_DE: Letzte Antwort von

en: Last update
de_DE: Letzte Aktualisierung

en: Last updated
de_DE: Letzte Aktualisierung

en: LastPushEvent|You pushed to
de_DE: Du hast gepusht zu

en: LastPushEvent|at
de_DE: am

en: Latest changes
de_DE: Letzte Änderungen

en: Learn more
de_DE: Mehr Informationen

en: Learn more about Kubernetes
de_DE: Erfahre mehr über Kubernetes

en: Learn more about Vulnerability-Check
de_DE: Mehr über den Schwachstellen-Check erfahren

en: Learn more in the
de_DE: Erfahre mehr in den

en: Learn more in the|pipeline schedules documentation
de_DE: Pipelineplanungsdokumentation

en: Leave
de_DE: Verlassen

en: Leave group
de_DE: Verlasse die Gruppe

en: Leave project
de_DE: Verlasse das Projekt

en: Leave the "File type" and "Delivery method" options on their default values.
de_DE: Belasse die Optionen "Dateityp" und "Übergabemethode" auf ihren Standardwerten.

en: License
de_DE: Lizenz

en: LicenseCompliance|License review
de_DE: Lizenz-Überprüfung

en: LicenseCompliance|Packages
de_DE: Pakete

en: Licenses
de_DE: Lizenzen

en: Licenses|Component
de_DE: Komponente

en: Licenses|Components
de_DE: Komponenten

en: Licenses|Learn more about license compliance
de_DE: Erfahre mehr über Lizenzkonformität

en: Licenses|View license details for your project
de_DE: Lizenzdetails für dein Projekt anzeigen

en: Limited to showing %d event at most | Limited to showing %d events at most
de_DE[0]: Anzeige beschränkt auf maximal %d Ereignis
de_DE[1]: Anzeige beschränkt auf maximal %d Ereignisse

en: Link Prometheus monitoring to GitLab.
de_DE: Prometheus-Monitoring mit GitLab verknüpfen.

en: Link title is required
de_DE: Ein Link-Titel ist erforderlich.

en: List
de_DE: Liste

en: List Your Gitea Repositories
de_DE: Liste deine Gitea-Repositories auf

en: List available repositories
de_DE: Verfügbare Repositories auflisten

en: List view
de_DE: Listenansicht

en: List your Bitbucket Server repositories
de_DE: Liste deine Bitbucket-Server-Repositorys auf

en: Live preview
de_DE: Live-Vorschau

en: Loading contribution stats for group members
de_DE: Beitragsstatistiken für Gruppenmitglieder laden

en: Loading the GitLab IDE...
de_DE: Laden der GitLab IDE...

en: Loading...
de_DE: Lade...

en: Localization
de_DE: Lokalisierung

en: Lock
de_DE: Sperren

en: Lock %{issuableDisplayName}
de_DE: Sperre %{issuableDisplayName}

en: Lock not found
de_DE: Sperrung nicht gefunden

en: Lock to current projects
de_DE: Auf aktuelle Projekte beschränken

en: Locked
de_DE: Gesperrt

en: Locked Files
de_DE: Gesperrte Dateien

en: Locked to current projects
de_DE: Auf aktuelle Projekte beschränkt

en: Locks give the ability to lock specific file or folder.
de_DE: Sperrungen bieten die Möglichkeit, bestimmte Dateien oder Ordner zu sperren.

en: Login with smartcard
de_DE: Mit Smartcard einloggen

en: Logs
de_DE: Protokolle

en: MRApprovals|Approved by
de_DE: Genehmigt von

en: MRApprovals|Approvers
de_DE: Genehmigungsberechtigte

en: Make everyone on your team more productive regardless of their location. GitLab Geo creates read-only mirrors of your GitLab instance so you can reduce the time it takes to clone and fetch large repos.
de_DE: Mache alle in deinem Team unabhängig von ihrem Standort produktiver. GitLab Geo erstellt schreibgeschützte Mirror deiner GitLab-Instanz, sodass du die Zeit zum Klonen und Abrufen großer Repos reduzieren kannst.

en: Make sure you're logged into the account that owns the projects you'd like to import.
de_DE: Stelle sicher, dass du mit dem Konto angemeldet bist, welches Besitzer der zu importierenden Projekte ist.

en: Manage Web IDE features
de_DE: Web-IDE Funktionen verwalten

en: Manage access
de_DE: Zugriff verwalten

en: Manage all notifications
de_DE: Alle Benachrichtigungen verwalten

en: Manage applications that can use GitLab as an OAuth provider, and applications that you've authorized to use your account.
de_DE: Verwalte Anwendungen, die GitLab als OAuth-Anbieter verwenden können, und Anwendungen, die du zur Verwendung deines Kontos autorisiert hast.

en: Manage applications that you've authorized to use your account.
de_DE: Verwalte Anwendungen, die du autorisiert hast dein Konto verwenden zu dürfen.

en: Manage group labels
de_DE: Gruppenlabels verwalten

en: Manage labels
de_DE: Label verwalten

en: Manage project labels
de_DE: Projektlabel verwalten

en: Managed Account
de_DE: Verwaltetes Konto

en: Manifest file import
de_DE: Manifestdateiimport

en: Map a FogBugz account ID to a GitLab user
de_DE: Ordne eine FogBugz-Konto-ID einem/einer GitLab-Benutzer(in) zu

en: Map a Google Code user to a GitLab user
de_DE: Ordne eine(n) Google Code-Benutzer(in) einem/einer GitLab-Benutzer(in) zu

en: Map a Google Code user to a full email address
de_DE: Ordne eine(n) Google Code-Benutzer(in) einer vollständigen E-Mail-Adresse zu

en: Map a Google Code user to a full name
de_DE: Ordne eine(n) Google Code-Benutzer(in) einem vollständigen Namen zu

en: Mar
de_DE: März

en: March
de_DE: März

en: Markdown enabled
de_DE: Markdown aktiviert

en: Max access level
de_DE: Maximale Zugriffsstufe

en: Maximum duration of a session.
de_DE: Maximale Sitzungsdauer.

en: Maximum job timeout
de_DE: Maximale Job-Zeitüberschreitung

en: Maximum number of %{name} (%{count}) exceeded
de_DE: Maximalzahl an %{name}s (%{count}) überschritten

en: Maximum page reached
de_DE: Maximale Seite erreicht

en: Maximum size limit for each repository.
de_DE: Maximale Größenbeschränkung für jedes Repository.

en: May
de_DE: Mai

en: Member lock
de_DE: Mitgliedersperre

en: Member since %{date}
de_DE: Mitglied seit %{date}

en: Members
de_DE: Mitglieder

en: Merge Request
de_DE: Merge-Request

en: Merge Requests
de_DE: Merge-Requests

en: Merge Requests created
de_DE: Merge_Request erstellt

en: Merge events
de_DE: Merge-Ereignisse

en: Merge request
de_DE: Merge-Request

en: Merge request approvals
de_DE: Merge-Request-Genehmigungen

en: Merge request approvals allow you to set the number of necessary approvals and predefine a list of approvers that will need to approve every merge request in a project.
de_DE: Merge-Request-Genehmigungen ermöglichen dir, die Zahl der notwendigen Genehmigungen festzulegen und eine Liste von Genehmigungsberechtigten anzulegen, die jeden Merge-Request in einem Projekt genehmigen müssen.

en: Merge requests
de_DE: Merge-Requests

en: Merge requests are a place to propose changes you've made to a project and discuss those changes with others
de_DE: Merge-Requests dienen dazu, deine Änderungsvorschläge für ein Projekt einzureichen und sie mit anderen zu diskutieren

en: MergeRequests|An error occurred while saving the draft comment.
de_DE: Beim Hinzufügen des Kommentarentwurfs ist ein Fehler aufgetreten.

en: MergeRequests|Saving the comment failed
de_DE: Speichern des Kommentars fehlgeschlagen

en: MergeRequests|Toggle comments for this file
de_DE: Kommentare für diese Datei umschalten

en: MergeRequests|View file @ %{commitId}
de_DE: Datei anzeigen @ %{commitId}

en: MergeRequests|View replaced file @ %{commitId}
de_DE: Ersetzte Datei anzeigen @ %{commitId}

en: MergeRequest|No files found
de_DE: Keine Dateien gefunden

en: Messages
de_DE: Nachrichten

en: Metrics
de_DE: Metriken

en: Metrics - Prometheus
de_DE: Metriken - Prometheus

en: Metrics and profiling
de_DE: Metriken und Profiling

en: Metrics|Check out the CI/CD documentation on deploying to an environment
de_DE: Sieh dir die CI/CD-Dokumentation zur Bereitstellung in einer Umgebung an

en: Metrics|Create metric
de_DE: Metrik erstellen

en: Metrics|Expand panel
de_DE: Panel erweitern

en: Metrics|For grouping similar metrics
de_DE: Zum Gruppieren ähnlicher Metriken

en: Metrics|Legend label (optional)
de_DE: Legendenbeschriftung (optional)

en: Metrics|Must be a valid PromQL query.
de_DE: Muss eine gültige PromQL-Abfrage sein.

en: Metrics|New metric
de_DE: Neue Metrik

en: Metrics|Prometheus Query Documentation
de_DE: Prometheus Query-Dokumentation

en: Metrics|There was an error creating the dashboard.
de_DE: Beim Erstellen des Dashboards ist ein Fehler aufgetreten.

en: Metrics|There was an error fetching the environments data, please try again
de_DE: Beim Abrufen der Umgebungsdaten trat ein Fehler auf, bitte versuche es erneut

en: Metrics|There was an error getting deployment information.
de_DE: Es ist ein Fehler beim Abrufen der Bereitstellungsinformationen aufgetreten.

en: Metrics|There was an error getting environments information.
de_DE: Es gab ein Fehler beim Abrufen der Umgebungsinformationen.

en: Metrics|There was an error while retrieving metrics
de_DE: Beim Abrufen der Metriken ist ein Fehler aufgetreten

en: Metrics|Unexpected deployment data response from prometheus endpoint
de_DE: Unerwartete Bereitstellungs-Datenantwort vom Prometheus-Endpunkt

en: Metrics|Unit label
de_DE: Bezeichnung der Einheit

en: Metrics|Used as a title for the chart
de_DE: Wird als Titel für das Diagramm verwendet

en: Metrics|Used if the query returns a single series. If it returns multiple series, their legend labels will be picked up from the response.
de_DE: Wird verwendet, wenn die Abfrage eine einzelne Serie zurückgibt. Wenn mehrere Serien zurückgegeben werden, werden ihre Legendenbeschriftungen aus der Antwort übernommen.

en: Metrics|Y-axis label
de_DE: Y-Achsen-Bezeichnung

en: Metrics|e.g. Throughput
de_DE: z. B. Durchsatz

en: Migration successful.
de_DE: Migration erfolgreich.

en: Milestone lists not available with your current license
de_DE: Meilensteinlisten ist mit deiner momentanen Lizenz nicht verfügbar

en: Milestone lists show all issues from the selected milestone.
de_DE: Meilensteinlisten zeigen alle Tickets des ausgewählten Meilensteins an.

en: Milestones
de_DE: Meilensteine

en: Milestones| You’re about to permanently delete the milestone %{milestoneTitle} and remove it from %{issuesWithCount} and %{mergeRequestsWithCount}. Once deleted, it cannot be undone or recovered.
de_DE: Du bist dabei, den Meilenstein %{milestoneTitle} endgültig zu löschen und ihn von %{issuesWithCount} und %{mergeRequestsWithCount} zu entfernen. Einmal gelöscht, kann es nicht rückgängig gemacht oder der Meilenstein wiederhergestellt werden.

en: Milestones| You’re about to permanently delete the milestone %{milestoneTitle}. This milestone is not currently used in any issues or merge requests.
de_DE: Du bist dabei, den Meilenstein %{milestoneTitle} endgültig zu löschen. Dieser Meilenstein wird zur Zeit von keinem Ticket und keinem Merge-Request verwendet.

en: Milestones|Delete milestone
de_DE: Meilenstein löschen

en: Milestones|Delete milestone %{milestoneTitle}?
de_DE: Meilenstein %{milestoneTitle} löschen?

en: Milestones|Failed to delete milestone %{milestoneTitle}
de_DE: Das Löschen des Meilenstein %{milestoneTitle} ist fehlgeschlagen

en: Milestones|Milestone %{milestoneTitle} was not found
de_DE: Meilenstein %{milestoneTitle} wurde nicht gefunden

en: Milestones|Promote %{milestoneTitle} to group milestone?
de_DE: %{milestoneTitle} zum Gruppenmeilenstein hochstufen?

en: Milestones|Promote Milestone
de_DE: Meilenstein hochstufen

en: Milestones|This action cannot be reversed.
de_DE: Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: Mirror direction
de_DE: Richtung der Spiegelung

en: Mirror repository
de_DE: Repository spiegeln

en: Mirror user
de_DE: Benutzer(in) spiegeln

en: Mirrored repositories
de_DE: Gespiegelte Repositories

en: Mirroring repositories
de_DE: Spiegelnde Repositories

en: Mirroring settings were successfully updated.
de_DE: Spiegelungseinstellungen wurden erfolgreich aktualisiert.

en: Mirroring settings were successfully updated. The project is being updated.
de_DE: Spiegelungseinstellungen wurden erfolgreich aktualisiert. Das Projekt wird aktualisiert.

en: Modal|Cancel
de_DE: Abbrechen

en: Modal|Close
de_DE: Schließen

en: Modified
de_DE: Geändert

en: Modified in this version
de_DE: In dieser Version geändert

en: Monday
de_DE: Montag

en: Monitoring
de_DE: Überwachung

en: Months
de_DE: Monate

en: More
de_DE: Mehr

en: More actions
de_DE: Weitere Aktionen

en: More info
de_DE: Mehr Info

en: More information
de_DE: Mehr Informationen

en: More information is available|here
de_DE: hier

en: Most stars
de_DE: Favoriten

en: Move
de_DE: Verschieben

en: Move issue
de_DE: Ticket verschieben

en: Multiple issue boards
de_DE: Mehrere Ticket-Boards

en: My company or team
de_DE: Meine Firma oder Team

en: Name new label
de_DE: Neues Label benennen

en: Namespace is empty
de_DE: Namensraum ist leer

en: Naming, visibility
de_DE: Benennung, Sichtbarkeit

en: Nav|Help
de_DE: Hilfe

en: Nav|Home
de_DE: Startseite

en: Nav|Sign In / Register
de_DE: Anmelden / Registrieren

en: Nav|Sign out and sign in with a different account
de_DE: Abmelden und mit einem anderen Konto anmelden

en: Network
de_DE: Netzwerk

en: Never
de_DE: Niemals

en: New
de_DE: Neu

en: New Application
de_DE: Neue Anwendung

en: New Group
de_DE: Neue Gruppe

en: New Identity
de_DE: Neue Identität

en: New Issue | New Issues
de_DE[0]: Neues Ticket
de_DE[1]: Neue Tickets

en: New Label
de_DE: Neues Label

en: New Pipeline Schedule
de_DE: Neuer Pipeline Zeitplan

en: New Snippet
de_DE: Neuer Codeausschnitt

en: New branch
de_DE: Neuer Branch

en: New branch unavailable
de_DE: Neuer Branch ist nicht verfügbar

en: New changes were added. %{linkStart}Reload the page to review them%{linkEnd}
de_DE: Neue Änderungen wurden hinzugefügt. %{linkStart}Lade die Seite neu, um sie zu überprüfen%{linkEnd}

en: New directory
de_DE: Neues Verzeichnis

en: New epic
de_DE: Neuer Epic

en: New file
de_DE: Neue Datei

en: New group
de_DE: Neue Gruppe

en: New identity
de_DE: Neue Identität

en: New issue
de_DE: Neues Ticket

en: New issue title
de_DE: Neuer Ticket-Titel

en: New label
de_DE: Neues Label

en: New merge request
de_DE: Neuer Merge-Request

en: New pipelines will cancel older, pending pipelines on the same branch
de_DE: Neue Pipelines brechen ältere, ausstehende Pipelines in dem selben Branch ab

en: New project
de_DE: Neues Projekt

en: New release
de_DE: Neues Release

en: New requirement
de_DE: Neue Anforderung

en: New runners registration token has been generated!
de_DE: Neuer Registrierungstoken für Runner wurde generiert!

en: New schedule
de_DE: Neuer Zeitplan

en: New snippet
de_DE: Neuer Codeausschnitt

en: New subgroup
de_DE: Neue Untergruppe

en: New tag
de_DE: Neuer Tag

en: New...
de_DE: Neu...

en: No
de_DE: Nein

en: No activities found
de_DE: Keine Aktivitäten gefunden

en: No branches found
de_DE: Keine Branches gefunden

en: No changes
de_DE: Keine Änderungen

en: No connection could be made to a Gitaly Server, please check your logs!
de_DE: Es konnte keine Verbindung zu einem Gitaly-Server hergestellt werden. Bitte überprüfe deine Protokolle!

en: No contributions were found
de_DE: Keine Beiträge gefunden

en: No credit card required.
de_DE: Keine Kreditkarte erforderlich.

en: No due date
de_DE: Kein Fälligkeitsdatum

en: No endpoint provided
de_DE: Kein Endpunkt angegeben

en: No estimate or time spent
de_DE: Weder Schätzung noch Zeitaufwand eingetragen

en: No file chosen
de_DE: Keine Datei ausgewählt

en: No file hooks found.
de_DE: Keine Datei-Hooks gefunden.

en: No files found.
de_DE: Keine Dateien gefunden.

en: No job log
de_DE: Kein Jobprotokoll

en: No labels with such name or description
de_DE: Keine Tags mit einem solchen Namen oder einer solchen Beschreibung

en: No license. All rights reserved
de_DE: Keine Lizenz. Alle Rechte vorbehalten

en: No merge requests found
de_DE: Keine Merge-Requests gefunden

en: No messages were logged
de_DE: Es wurden Nachrichten protokolliert

en: No other labels with such name or description
de_DE: Keine anderen Tags mit einem solchen Namen oder einer solchen Beschreibung

en: No public groups
de_DE: Keine öffentlichen Gruppen

en: No repository
de_DE: Kein Repository

en: No runners found
de_DE: Keine Runner gefunden

en: No schedules
de_DE: Keine Zeitpläne

en: No, directly import the existing email addresses and usernames.
de_DE: Nein, importiere die vorhandenen E-Mail-Adressen und Benutzernamen direkt.

en: Nodes
de_DE: Knoten

en: None
de_DE: Keine

en: Not available
de_DE: Nicht verfügbar

en: Not available for private projects
de_DE: Nicht verfügbar für private Projekte

en: Not available for protected branches
de_DE: Für geschützte Branches nicht verfügbar

en: Not confidential
de_DE: Nicht vertraulich

en: Not enough data
de_DE: Nicht genügend Daten

en: Not now
de_DE: Nicht jetzt

en: Note: As an administrator you may like to configure %{github_integration_link}, which will allow login via GitHub and allow connecting repositories without generating a Personal Access Token.
de_DE: Hinweis: Als Administrator(in) möchtest du möglicherweise %{github_integration_link} konfigurieren, mit dem du dich über GitHub anmelden und das Verbinden von Repositories ohne Erstellung eines persönlichen Zugriffstokens erlauben kannst.

en: Note: As an administrator you may like to configure %{github_integration_link}, which will allow login via GitHub and allow importing repositories without generating a Personal Access Token.
de_DE: Hinweis: Als Administrator(in) möchtest du möglicherweise %{github_integration_link} konfigurieren, mit dem du dich über GitHub anmelden und das Importieren von Repositories ohne Erstellung eines persönlichen Zugriffstokens erlauben kannst.

en: Note: Consider asking your GitLab administrator to configure %{github_integration_link}, which will allow login via GitHub and allow connecting repositories without generating a Personal Access Token.
de_DE: Hinweis: Überlege dir, deine(n) GitLab-Administrator(in) zu bitten, einen %{github_integration_link} zu konfigurieren. Mit diesem kannst du dich über GitHub anmelden und Repositories verbinden, ohne einen persönlichen Access-Token generieren zu müssen.

en: Note: Consider asking your GitLab administrator to configure %{github_integration_link}, which will allow login via GitHub and allow importing repositories without generating a Personal Access Token.
de_DE: Hinweis: Überlege dir, deine(n) GitLab Administrator(in) zu bitten, einen %{github_integration_link} zu konfigurieren. Mit diesem kannst du dich über GitHub anmelden und Repositories importieren, ohne einen persönlichen Access-Token generieren zu müssen.

en: Notes|Are you sure you want to cancel creating this comment?
de_DE: Bist du sicher, dass du die Erstellung dieses Kommentars abbrechen möchtest?

en: Notes|Collapse replies
de_DE: Antworten reduzieren

en: Notes|Show all activity
de_DE: Alle Aktivitäten anzeigen

en: Notes|Show comments only
de_DE: Nur Kommentare anzeigen

en: Notes|Show history only
de_DE: Nur Verlauf anzeigen

en: Notification events
de_DE: Benachrichtigungsereignisse

en: NotificationEvent|Close issue
de_DE: Ticket schließen

en: NotificationEvent|Close merge request
de_DE: Merge-Request schließen

en: NotificationEvent|Failed pipeline
de_DE: Fehlgeschlagene Pipeline

en: NotificationEvent|Merge merge request
de_DE: Merge-Request mergen

en: NotificationEvent|New epic
de_DE: Neues Epic

en: NotificationEvent|New issue
de_DE: Neues Ticket

en: NotificationEvent|New merge request
de_DE: Neuer Merge-Request

en: NotificationEvent|New note
de_DE: Neue Notiz

en: NotificationEvent|New release
de_DE: Neues Release

en: NotificationEvent|Reassign issue
de_DE: Ticket neu zuweisen

en: NotificationEvent|Reassign merge request
de_DE: Merge-Request neu zuweisen

en: NotificationEvent|Reopen issue
de_DE: Ticket wieder öffnen

en: NotificationEvent|Successful pipeline
de_DE: Erfolgreiche Pipeline

en: NotificationLevel|Custom
de_DE: Benutzerdefiniert

en: NotificationLevel|Disabled
de_DE: Deaktiviert

en: NotificationLevel|Global
de_DE: Global

en: NotificationLevel|On mention
de_DE: Zum Vermerk

en: NotificationLevel|Participate
de_DE: Teilnehmen

en: NotificationLevel|Watch
de_DE: Beobachten

en: Notifications
de_DE: Benachrichtigungen

en: Notifications off
de_DE: Benachrichtigungen aus

en: Notifications on
de_DE: Benachrichtigungen ein

en: Oct
de_DE: Okt

en: October
de_DE: Oktober

en: OfSearchInADropdown|Filter
de_DE: Filter

en: One more item | %d more items
de_DE[0]: Ein weiteres Element
de_DE[1]: %d weitere Elemente

en: One or more of your Google Code projects cannot be imported into GitLab directly because they use Subversion or Mercurial for version control, rather than Git.
de_DE: Ein oder mehrere Ihrer Google Code-Projekte kann/können nicht direkt in GitLab importiert werden, da sie Subversion oder Mercurial für die Versionskontrolle anstelle von Git verwenden.

en: Only mirror protected branches
de_DE: Nur geschützte Branches spiegeln

en: Only proceed if you trust %{idp_url} to control your GitLab account sign in.
de_DE: Fahren Sie nur fort, wenn sie %{idp_url} die Kontrolle über Ihren GitLab-Konto-Login anvertrauen möchten.

en: Only project members can comment.
de_DE: Nur Projektmitglieder können kommentieren.

en: Oops, are you sure?
de_DE: Ups, bist du sicher?

en: Open
de_DE: Offen

en: Open in Xcode
de_DE: In Xcode öffnen

en: Open projects
de_DE: Projekte öffnen

en: Open sidebar
de_DE: Seitenleiste öffnen

en: Open: %{open} • Closed: %{closed}
de_DE: Offen: %{open} • Geschlossen: %{closed}

en: Opened
de_DE: Geöffnet

en: Opened issues
de_DE: Geöffnete Tickets

en: OpenedNDaysAgo|Opened
de_DE: Erstellt

en: Opens in a new window
de_DE: Wird in einem neuen Fenster geöffnet

en: Operations
de_DE: Vorgänge

en: OperationsDashboard|Add a project to the dashboard
de_DE: Ein Projekt zum Dashboard hinzufügen

en: Optionally, you can %{link_to_customize} how FogBugz email addresses and usernames are imported into GitLab.
de_DE: Optional kannst du %{link_to_customize}, wie FogBugz E-Mail-Adressen und Benutzernamen in GitLab importiert werden.

en: Optionally, you can %{link_to_customize} how Google Code email addresses and usernames are imported into GitLab.
de_DE: Optional kannst du %{link_to_customize}, wie Google Code E-Mail-Adressen und Benutzernamen in GitLab importiert werden.

en: Options
de_DE: Optionen

en: Or you can choose one of the suggested colors below
de_DE: Oder du wählst eine der unten vorgeschlagenen Farben

en: Other Labels
de_DE: Andere Labels

en: Other information
de_DE: Andere Informationen

en: Outbound requests
de_DE: Ausgehende Anfragen

en: Overview
de_DE: Übersicht

en: Overwrite diverged branches
de_DE: Überschreibe abweichende Branches

en: Owned by anyone
de_DE: Im Besitz von irgendwem

en: Owned by me
de_DE: Im Besitz von mir

en: Owner
de_DE: Besitzer(in)

en: Package was removed
de_DE: Paket wurde entfernt

en: PackageRegistry|Conan Command
de_DE: Conan-Befehl

en: PackageRegistry|Copy Conan Command
de_DE: Conan-Befehl kopieren

en: PackageRegistry|Copy npm command
de_DE: npm Befehl kopieren

en: PackageRegistry|Copy npm setup command
de_DE: npm Setup-Befehl kopieren

en: PackageRegistry|PyPi
de_DE: PyPi

en: PackageRegistry|Unable to load package
de_DE: Paket konnte nicht geladen werden

en: PackageType|PyPi
de_DE: PyPi

en: Packages
de_DE: Pakete

en: Page not found
de_DE: Seite nicht gefunden

en: Pages
de_DE: Seiten

en: Pagination|Last »
de_DE: Letzte »

en: Pagination|« First
de_DE: « Erste

en: Parent
de_DE: Übergeordnet

en: Parent epic is not present.
de_DE: Übergeordnetes Epic ist nicht vorhanden.

en: Part of merge request changes
de_DE: Teil der Merge-Request-Änderungen

en: Passed
de_DE: Bestanden

en: Password
de_DE: Passwort

en: Password (optional)
de_DE: Passwort (optional)

en: Password Policy Guidelines
de_DE: Passwortrichtlinien

en: Path:
de_DE: Pfad:

en: Pause
de_DE: Pausieren

en: Pause replication
de_DE: Replikation pausieren

en: Paused Runners don't accept new jobs
de_DE: Angehaltene Runner akzeptieren keine neuen Jobs

en: Pending
de_DE: In Arbeit

en: People without permission will never get a notification and won't be able to comment.
de_DE: Personen ohne Berechtigung werden nie eine Benachrichtigung bekommen und können auch nicht kommentieren.

en: Performance optimization
de_DE: Leistungsoptimierung

en: PerformanceBar|Frontend resources
de_DE: Frontend-Ressourcen

en: Permissions
de_DE: Zugriffsberechtigungen

en: Permissions, LFS, 2FA
de_DE: Berechtigungen, LFS, 2FA

en: Personal Access Token
de_DE: Persönlicher Zugangs-Token

en: Pipeline Schedule
de_DE: Zeitplan der Pipeline

en: Pipeline Schedules
de_DE: Zeitpläne der Pipeline

en: Pipeline triggers
de_DE: Pipeline-Trigger

en: PipelineCharts|Failed:
de_DE: Fehlgeschlagen:

en: PipelineCharts|Overall statistics
de_DE: Gesamtstatistik

en: PipelineCharts|Success ratio:
de_DE: Erfolgsquote:

en: PipelineCharts|Successful:
de_DE: Erfolgreich:

en: PipelineCharts|Total:
de_DE: Insgesamt:

en: PipelineSchedules|Activated
de_DE: Aktiviert

en: PipelineSchedules|Active
de_DE: Aktiv

en: PipelineSchedules|All
de_DE: Alle

en: PipelineSchedules|Inactive
de_DE: Inaktiv

en: PipelineSchedules|Next Run
de_DE: Nächste Durchführung

en: PipelineSchedules|None
de_DE: Nichts

en: PipelineSchedules|Provide a short description for this pipeline
de_DE: Gib eine kurze Beschreibung für diese Pipeline ein

en: PipelineSchedules|Take ownership
de_DE: Eigentümer(in) werden

en: PipelineSchedules|Target
de_DE: Ziel

en: PipelineSchedules|Variables
de_DE: Variablen

en: Pipelines charts
de_DE: Pipelinediagramme

en: Pipelines for last year
de_DE: Pipelines des letzten Jahres

en: Pipelines|Build with confidence
de_DE: Baue mit Vertrauen

en: Pipelines|CI Lint
de_DE: CI Lint

en: Pipelines|Clear Runner Caches
de_DE: Runner-Caches löschen

en: Pipelines|Continuous Integration can help catch bugs by running your tests automatically, while Continuous Deployment can help you deliver code to your product environment.
de_DE: Kontinuierliche Integration (CI) kann dabei helfen, Fehler zu erkennen, indem es deine Tests automatisch ausführt. Kontinuierliche Bereitstellung (CD) wiederum kann dir helfen, Code für deine Produktumgebung bereitzustellen.

en: Pipelines|Get started with Pipelines
de_DE: Erste Schritte mit Pipelines

en: Pipelines|Loading Pipelines
de_DE: Pipelines laden

en: Pipelines|Project cache successfully reset.
de_DE: Der Projekt-Cache wurde erfolgreich zurückgesetzt.

en: Pipelines|Run Pipeline
de_DE: Pipeline ausführen

en: Pipelines|Something went wrong while cleaning runners cache.
de_DE: Beim Löschen des Runner-Caches ist etwas schief gelaufen.

en: Pipelines|There are currently no pipelines.
de_DE: Derzeit gibt es keine Pipelines.

en: Pipelines|There was an error fetching the pipelines. Try again in a few moments or contact your support team.
de_DE: Beim Abrufen der Pipelines ist ein Fehler aufgetreten. Versuche es in einigen Augenblicken noch einmal oder wende dich an dein Support-Team.

en: Pipelines|This project is not currently set up to run pipelines.
de_DE: Dieses Projekt ist derzeit nicht zum Ausführen von Pipelines eingerichtet.

en: Pipeline|Commit
de_DE: Commit

en: Pipeline|Duration
de_DE: Dauer

en: Pipeline|Existing branch name or tag
de_DE: Bestehender Branchname oder Tag

en: Pipeline|Pipeline
de_DE: Pipeline

en: Pipeline|Run Pipeline
de_DE: Pipeline ausführen

en: Pipeline|Search branches
de_DE: Branches durchsuchen

en: Pipeline|Specify variable values to be used in this run. The values specified in %{settings_link} will be used by default.
de_DE: Gib die für diesen Lauf zu verwendenden Variablenwerte an. Die in %{settings_link} angegebenen Werte werden standardmäßig verwendet.

en: Pipeline|Stages
de_DE: Phasen

en: Pipeline|Status
de_DE: Status

en: Pipeline|Stop pipeline
de_DE: Pipeline stoppen

en: Pipeline|Stop pipeline #%{pipelineId}?
de_DE: Pipeline #%{pipelineId} stoppen?

en: Pipeline|Variables
de_DE: Variabeln

en: Pipeline|You’re about to stop pipeline %{pipelineId}.
de_DE: Du bist dabei die Pipeline %{pipelineId} zu stoppen.

en: Pipeline|with stage
de_DE: mit Phase

en: Pipeline|with stages
de_DE: mit Phasen

en: Plain diff
de_DE: Unformatierter Diff

en: Play
de_DE: Ausführen

en: Please accept the Terms of Service before continuing.
de_DE: Bitte akzeptiere die Nutzungsbedingungen, um fortzufahren.

en: Please choose a group URL with no special characters.
de_DE: Bitte wähle eine Gruppen-URL ohne Sonderzeichen.

en: Please convert them to Git on Google Code, and go through the %{link_to_import_flow} again.
de_DE: Bitte wandle sie in Git auf Google Code um und durchlaufe erneut die %{link_to_import_flow}.

en: Please fill in a descriptive name for your group.
de_DE: Bitte gib einen beschreibenden Namen für deine Gruppe ein.

en: Please note that this application is not provided by GitLab and you should verify its authenticity before allowing access.
de_DE: Bitte beachte, dass diese Anwendung nicht von GitLab bereitgestellt wird. Du solltest daher die Authentizität überprüfen, bevor du den Zugriff erlaubst.

en: Please select at least one filter to see results
de_DE: Bitte wähle zumindest einen Filter um Ergebnisse zu sehen

en: Please solve the reCAPTCHA
de_DE: Bitte löse das reCAPTCHA

en: Please try again
de_DE: Bitte erneut versuchen

en: Please wait while we connect to your repository. Refresh at will.
de_DE: Bitte warte, während wir uns mit deinem Repository verbinden. Aktualisiere nach Belieben.

en: Please wait while we import the repository for you. Refresh at will.
de_DE: Warte bitte, während wir das Repository für dich importieren. Aktualisiere nach Belieben.

en: Pods in use
de_DE: Pods im Einsatz

en: Preferences
de_DE: Einstellungen

en: Preferences|Navigation theme
de_DE: Navigationsthema

en: Preferences|This feature is experimental and translations are not complete yet
de_DE: Dieses Feature ist experimentell und die Übersetzungen sind noch nicht abgeschlossen

en: Prevent adding new members to project membership within this group
de_DE: Verhindere das Hinzufügen neuer Mitglieder zur Projektmitgliedschaft in dieser Gruppe

en: Preview
de_DE: Vorschau

en: Preview payload
de_DE: Vorschau der Nutzdaten

en: Primary
de_DE: Primär

en: Prioritize
de_DE: Priorisieren

en: Prioritize label
de_DE: Label priorisieren

en: Prioritized Labels
de_DE: Priorisierte Labels

en: Prioritized label
de_DE: Priorisiertes Label

en: Private - The group and its projects can only be viewed by members.
de_DE: Privat - Die Gruppe und dessen Projekte können nur von Mitgliedern eingesehen werden.

en: Private projects can be created in your personal namespace with:
de_DE: Private Projekte können in deinem persönlichen Namensraum erstellt werden:

en: ProductivityAnalytics|List
de_DE: Liste

en: Profile
de_DE: Profil

en: Profile Settings
de_DE: Profileinstellungen

en: Profiles| You are about to permanently delete %{yourAccount}, and all of the issues, merge requests, and groups linked to your account. Once you confirm %{deleteAccount}, it cannot be undone or recovered.
de_DE: Du bist dabei, %{yourAccount} permanent zu löschen, inklusive aller Tickets, Merge-Requests und Gruppen die mit deinem Account verknüpft sind. Sobald du %{deleteAccount} bestätigst, kann diese Aktion nicht rückgängig gemacht werden.

en: Profiles| You are going to change the username %{currentUsernameBold} to %{newUsernameBold}. Profile and projects will be redirected to the %{newUsername} namespace but this redirect will expire once the %{currentUsername} namespace is registered by another user or group. Please update your Git repository remotes as soon as possible.
de_DE: Du bist dabei, deinen Benutzernamen von %{currentUsernameBold} in %{newUsernameBold} zu ändern. Profile und Projekte werden auf den neuen %{newUsername}-Namensraum umgeleitet, aber diese Umleitung wird auslaufen, sobald der %{currentUsername}-Namensraum von einem anderen Benutzer oder einer anderen Gruppe registriert wird. Bitte aktualisiere deine Git-Repository-Remotes so bald wie möglich.

en: Profiles|Account scheduled for removal.
de_DE: Konto zur Löschung vorgemerkt.

en: Profiles|Add key
de_DE: Schlüssel hinzufügen

en: Profiles|Add status emoji
de_DE: Füge Status-Emoji hinzu

en: Profiles|Avatar cropper
de_DE: Avatar zuschneiden

en: Profiles|Avatar will be removed. Are you sure?
de_DE: Avatar wird entfernt. Bist du sicher?

en: Profiles|Change username
de_DE: Benutzernamen ändern

en: Profiles|Choose file...
de_DE: Datei auswählen...

en: Profiles|Clear status
de_DE: Status löschen

en: Profiles|Connected Accounts
de_DE: Verbundene Konten

en: Profiles|Current path: %{path}
de_DE: Aktueller Pfad: %{path}

en: Profiles|Current status
de_DE: Aktueller Status

en: Profiles|Delete account
de_DE: Konto löschen

en: Profiles|Deleting an account has the following effects:
de_DE: Löschen eines Kontos hat folgende Auswirkungen:

en: Profiles|Do not show on profile
de_DE: Nicht im Profil zeigen

en: Profiles|Don't display activity-related personal information on your profiles
de_DE: Zeige keine aktivitätsbezogenen persönlichen Informationen in deinem Profilen an

en: Profiles|Edit Profile
de_DE: Profil bearbeiten

en: Profiles|Invalid password
de_DE: Ungültiges Kennwort

en: Profiles|Invalid username
de_DE: Ungültiger Benutzername

en: Profiles|Learn more
de_DE: Erfahre mehr

en: Profiles|Made a private contribution
de_DE: Hat einen privaten Beitrag geleistet

en: Profiles|Main settings
de_DE: Haupteinstellungen

en: Profiles|No file chosen
de_DE: Keine Datei ausgewählt

en: Profiles|Path
de_DE: Pfad

en: Profiles|Position and size your new avatar
de_DE: Lege Position und Größe deines neuen Avatars fest

en: Profiles|Private contributions
de_DE: Private Beiträge

en: Profiles|Public Avatar
de_DE: Öffentlicher Avatar

en: Profiles|Remove avatar
de_DE: Avatar entfernen

en: Profiles|Set new profile picture
de_DE: Neues Profilbild festlegen

en: Profiles|Some options are unavailable for LDAP accounts
de_DE: Einige Optionen sind für LDAP-Accounts nicht verfügbar

en: Profiles|The maximum file size allowed is 200KB.
de_DE: Die maximal zulässige Dateigröße beträgt 200KB.

en: Profiles|This doesn't look like a public SSH key, are you sure you want to add it?
de_DE: Das sieht nicht wie ein öffentlicher SSH-Schlüssel aus. Bist du sicher, dass du ihn hinzufügen willst?

en: Profiles|This emoji and message will appear on your profile and throughout the interface.
de_DE: Dieses Emoji und diese Nachricht werden in deinem Profil und auf der gesamten Benutzeroberfläche angezeigt.

en: Profiles|Type your %{confirmationValue} to confirm:
de_DE: Gib deinen %{confirmationValue} zur Bestätigung ein:

en: Profiles|Update profile settings
de_DE: Profileinstellungen aktualisieren

en: Profiles|Update username
de_DE: Benutzernamen aktualisieren

en: Profiles|Upload new avatar
de_DE: Neuen Avatar hochladen

en: Profiles|Use a private email - %{email}
de_DE: Private E-Mail verwenden - %{email}

en: Profiles|Username change failed - %{message}
de_DE: Änderung des Benutzernamens fehlgeschlagen - %{message}

en: Profiles|Username successfully changed
de_DE: Benutzername erfolgreich geändert

en: Profiles|What's your status?
de_DE: Was ist dein Status?

en: Profiles|You can change your avatar here
de_DE: Du kannst deinen Avatar hier ändern

en: Profiles|You can change your avatar here or remove the current avatar to revert to %{gravatar_link}
de_DE: Du kannst deinen Avatar hier ändern oder den aktuellen Avatar entfernen, um zu %{gravatar_link} zurückzukehren

en: Profiles|You can upload your avatar here
de_DE: Du kannst deinen Avatar hier hochladen

en: Profiles|You can upload your avatar here or change it at %{gravatar_link}
de_DE: Du kannst deinen Avatar hier hochladen oder bei %{gravatar_link} ändern

en: Profiles|You don't have access to delete this user.
de_DE: Du hast keine Berechtigung, um diese(n) Benutzer(in) zu löschen.

en: Profiles|You must transfer ownership or delete these groups before you can delete your account.
de_DE: Du musst die Eigentumsrechte dieser Gruppen übertragen oder die Gruppen löschen, bevor du dein Konto löschen kannst.

en: Profiles|Your account is currently an owner in these groups:
de_DE: Dein Konto ist derzeit ein Besitzer in diesen Gruppen:

en: Profiles|Your status
de_DE: Dein Status

en: Profiles|e.g. My MacBook key
de_DE: z. B. Mein MacBook-Schlüssel

en: Profiles|your account
de_DE: Dein Konto

en: Profiling - Performance bar
de_DE: Pro­fi­ling - Performance-Leiste

en: Programming languages used in this repository
de_DE: Programmiersprachen, die in diesem Repository verwendet werden

en: Progress
de_DE: Fortschritt

en: Project
de_DE: Projekt

en: Project '%{project_name}' is in the process of being deleted.
de_DE: Projekt "%{project_name}" wird gerade gelöscht.

en: Project '%{project_name}' queued for deletion.
de_DE: Das Projekt '%{project_name}' wurde zur Löschung eingeplant.

en: Project '%{project_name}' was successfully created.
de_DE: Das Projekt '%{project_name}' wurde erfolgreich erstellt.

en: Project '%{project_name}' was successfully updated.
de_DE: Das Projekt '%{project_name}' wurde erfolgreich aktualisiert.

en: Project Badges
de_DE: Projekt-Badges

en: Project Files
de_DE: Projektdateien

en: Project URL
de_DE: Projekt-URL

en: Project avatar
de_DE: Projektavatar

en: Project details
de_DE: Projektdetails

en: Project export could not be deleted.
de_DE: Der Export des Projekts konnte nicht gelöscht werden.

en: Project export has been deleted.
de_DE: Der Export des Projekts wurde gelöscht.

en: Project export link has expired. Please generate a new export from your project settings.
de_DE: Der Link für den Export des Projektes ist abgelaufen. Bitte generiere einen neuen Export in den Projekteinstellungen.

en: Project name
de_DE: Projektname

en: Project slug
de_DE: Projekt-Slug

en: ProjectActivityRSS|Subscribe
de_DE: Abonnieren

en: ProjectCreationLevel|Allowed to create projects
de_DE: Erlaubt das Erstellen von Projekten

en: ProjectCreationLevel|Default project creation protection
de_DE: Standard-Projekterstellungsschutz

en: ProjectCreationLevel|Developers + Maintainers
de_DE: Entwickler(innen) + Betreuer(innen)

en: ProjectCreationLevel|Maintainers
de_DE: Betreuer(innen)

en: ProjectCreationLevel|No one
de_DE: Niemand

en: ProjectFileTree|Name
de_DE: Name

en: ProjectLastActivity|Never
de_DE: Niemals

en: ProjectLifecycle|Stage
de_DE: Phase

en: ProjectOverview|Fork
de_DE: Fork

en: ProjectOverview|Forks
de_DE: Forks

en: ProjectOverview|Go to your fork
de_DE: Gehe zu deinem Fork

en: ProjectOverview|Star
de_DE: Markieren

en: ProjectOverview|Unstar
de_DE: Markierung entfernen

en: ProjectOverview|You have reached your project limit
de_DE: Du hast dein Projektlimit erreicht

en: ProjectOverview|You must sign in to star a project
de_DE: Du musst dich anmelden, um ein Projekt zu markieren

en: ProjectPage|Project ID: %{project_id}
de_DE: Projekt ID: %{project_id}

en: ProjectSettings|Badges
de_DE: Badges

en: ProjectSettings|Contact an admin to change this setting.
de_DE: Kontaktiere eine(n) Administrator(in), um diese Einstellung zu ändern.

en: ProjectSettings|Customize your project badges.
de_DE: Deine Projekt-Badges anpassen.

en: ProjectSettings|Failed to protect the tag
de_DE: Fehler beim Schützen des Tags

en: ProjectSettings|Failed to update tag!
de_DE: Fehler beim Aktualisieren des Tags!

en: ProjectSettings|Fast-forward merge
de_DE: Fast-Forward-Merge

en: ProjectSettings|Fast-forward merges only
de_DE: Nur Fast-Forward-Merges

en: ProjectSettings|Forks
de_DE: Forks

en: ProjectSettings|Learn more about badges.
de_DE: Erfahre mehr über Badges.

en: ProjectSettings|Manages large files such as audio, video, and graphics files
de_DE: Verwaltet große Dateien wie Audio-, Video- und Grafikdateien

en: ProjectSettings|Only signed commits can be pushed to this repository.
de_DE: Nur signierte Commits können zu diesem Repository gepusht werden.

en: ProjectSettings|This setting is applied on the server level and can be overridden by an admin.
de_DE: Diese Einstellung wird auf Serverebene angewendet und kann von einem Admin überschrieben werden.

en: ProjectSettings|This setting is applied on the server level but has been overridden for this project.
de_DE: Diese Einstellung wird auf Serverebene angewendet, wurde aber für dieses Projekt überschrieben.

en: ProjectSettings|This setting will be applied to all projects unless overridden by an admin.
de_DE: Diese Einstellung wird auf alle Projekte angewendet, sofern sie nicht von einem Admin überschrieben wird.

en: ProjectSettings|This setting will override user notification preferences for all project members.
de_DE: Diese Einstellung überschreibt die Benachrichtigungseinstellungen für alle Projektmitglieder.

en: ProjectSettings|Users can only push commits to this repository that were committed with one of their own verified emails.
de_DE: Benutzer(innen) können nur Commits in dieses Repository pushen die mit einer ihrer eigenen verifizierten E-Mail-Adressen committet wurden.

en: ProjectSettings|With GitLab Pages you can host your static websites on GitLab
de_DE: Mit GitLab Pages kannst du deine statischen Webseiten auf GitLab hosten

en: Projects
de_DE: Projekte

en: Projects shared with %{group_name}
de_DE: Geteilte Projekte mit %{group_name}

en: ProjectsDropdown|Frequently visited
de_DE: Häufig besucht

en: ProjectsDropdown|Loading projects
de_DE: Lade Projekte

en: ProjectsDropdown|Projects you visit often will appear here
de_DE: Projekte, die du häufig besuchst, werden hier angezeigt

en: ProjectsDropdown|Search your projects
de_DE: Durchsuche deine Projekte

en: ProjectsDropdown|Something went wrong on our end.
de_DE: Auf unserer Seite ist etwas schief gelaufen.

en: ProjectsDropdown|Sorry, no projects matched your search
de_DE: Entschuldigung, es wurden keine Projekte mit diesen Suchkriterien gefunden

en: ProjectsDropdown|This feature requires browser localStorage support
de_DE: Dieses Feature erfordert einen Browser, der LocalStorage unterstützt

en: ProjectsNew|Please wait a moment, this page will automatically refresh when ready.
de_DE: Bitte warte einen Moment. Diese Seite wird automatisch aktualisiert, wenn bereit.

en: PrometheusAlerts|%{count} alerts applied
de_DE: %{count} Alarme angewendet

en: PrometheusAlerts|Add alert
de_DE: Alarm hinzufügen

en: PrometheusAlerts|Edit alert
de_DE: Alarm bearbeiten

en: PrometheusAlerts|Error creating alert
de_DE: Fehler beim erstellen des Alarms

en: PrometheusAlerts|Error deleting alert
de_DE: Fehler beim Löschen des Alarms

en: PrometheusAlerts|Error fetching alert
de_DE: Fehler beim Abrufen des Alarms

en: PrometheusAlerts|Error saving alert
de_DE: Fehler beim Speichern des Alarm

en: PrometheusAlerts|Operator
de_DE: Operator

en: PrometheusAlerts|Threshold
de_DE: Grenzwert

en: PrometheusService|%{exporters} with %{metrics} were found
de_DE: Es wurden %{exporters} mit %{metrics} gefunden

en: PrometheusService|Active
de_DE: Aktiv

en: PrometheusService|Auto configuration
de_DE: Automatische Konfiguration

en: PrometheusService|Automatically deploy and configure Prometheus on your clusters to monitor your project’s environments
de_DE: Konfiguriere und stelle Prometheus automatisch auf deinen Clustern bereit, um deine Projektumgebungen zu überwachen

en: PrometheusService|Common metrics
de_DE: Allgemeine Metriken

en: PrometheusService|Common metrics are automatically monitored based on a library of metrics from popular exporters.
de_DE: Gemeinsame Metriken werden anhand einer Bibliothek von Metriken bekannter Exporter automatisch überwacht.

en: PrometheusService|Custom metrics
de_DE: Benutzerdefinierte Metriken

en: PrometheusService|Finding and configuring metrics...
de_DE: Metriken finden und konfigurieren...

en: PrometheusService|Finding custom metrics...
de_DE: Benutzerdefinierte Metriken werden gesucht...

en: PrometheusService|Install Prometheus on clusters
de_DE: Installiere Prometheus auf Clustern

en: PrometheusService|Manage clusters
de_DE: Verwalten von Clustern

en: PrometheusService|Manual configuration
de_DE: Manuelle Konfiguration

en: PrometheusService|Metrics
de_DE: Metriken

en: PrometheusService|Missing environment variable
de_DE: Fehlende Umgebungsvariable

en: PrometheusService|More information
de_DE: Weitere Informationen

en: PrometheusService|New metric
de_DE: Neue Metrik

en: PrometheusService|Prometheus API Base URL, like http://prometheus.example.com/
de_DE: Prometheus-API-Basis-URL, wie http://prometheus.example.com/

en: PrometheusService|Prometheus is being automatically managed on your clusters
de_DE: Prometheus wird automatisch auf deinen Clustern verwaltet

en: PrometheusService|These metrics will only be monitored after your first deployment to an environment
de_DE: Diese Metriken werden erst nach deiner ersten Bereitstellung in einer Umgebung überwacht

en: PrometheusService|Time-series monitoring service
de_DE: Zeitreihen-Monitoring-Service

en: PrometheusService|To enable the installation of Prometheus on your clusters, deactivate the manual configuration below
de_DE: Deaktiviere unten die manuelle Konfiguration, um die Installation von Prometheus auf deinen Clustern zu ermöglichen

en: PrometheusService|Waiting for your first deployment to an environment to find common metrics
de_DE: Warte auf deine erste Bereitstellung in eine Umgebung, um allgemeine Metriken zu finden

en: Promote
de_DE: Hochstufen

en: Promote to group label
de_DE: Hochstufen zum Gruppenlabel

en: Promotions|Don't show me this again
de_DE: Nicht wieder anzeigen

en: Promotions|Epics let you manage your portfolio of projects more efficiently and with less effort by tracking groups of issues that share a theme, across projects and milestones.
de_DE: Mit Epics kannst du dein Projekt-Portfolio effizienter und mit weniger Aufwand verwalten, indem du Gruppen von Tickets, die ein Thema teilen, über Projekte und Meilensteine ​​hinweg verfolgst.

en: Promotions|This feature is locked.
de_DE: Diese Funktion ist gesperrt.

en: Promotions|Upgrade plan
de_DE: Upgrade-Plan

en: Protected
de_DE: Geschützt

en: Protected Environments
de_DE: Geschützte Umgebungen

en: ProtectedBranch|Protect
de_DE: Schützen

en: ProtectedBranch|Protect a branch
de_DE: Branch schützen

en: ProtectedEnvironment|%{environment_name} will be writable for developers. Are you sure?
de_DE: %{environment_name} wird für Entwickler änderbar sein. Bist du sicher?

en: ProtectedEnvironment|Allowed to deploy
de_DE: Für Bereitstellung zugelassen

en: ProtectedEnvironment|Environment
de_DE: Umgebung

en: ProtectedEnvironment|Protect
de_DE: Schützen

en: ProtectedEnvironment|Protect an environment
de_DE: Schütze eine Umgebung

en: ProtectedEnvironment|Protected Environment (%{protected_environments_count})
de_DE: Geschützte Umgebung (%{protected_environments_count})

en: ProtectedEnvironment|Select an environment
de_DE: Wähle eine Umgebung

en: ProtectedEnvironment|There are currently no protected environments, protect an environment with the form above.
de_DE: Es gibt derzeit keine geschützten Umgebungen, schütze eine Umgebung mit dem Formular oben.

en: ProtectedEnvironment|Unprotect
de_DE: Schutz aufheben

en: ProtectedEnvironment|Your environment can't be unprotected
de_DE: Deine Umgebung kann nicht ungeschützt sein

en: ProtectedEnvironment|Your environment has been protected.
de_DE: Deine Umgebung wurde geschützt.

en: ProtectedEnvironment|Your environment has been unprotected
de_DE: Der Schutz deiner Umgebung wurde aufgehoben

en: Protip:
de_DE: Protipp:

en: Protocol
de_DE: Protokoll

en: Pseudonymizer data collection
de_DE: Pseudonymizer-Datensammlung

en: Public - The group and any public projects can be viewed without any authentication.
de_DE: Öffentlich - Die Gruppe und alle öffentlichen Projekte können ohne Authentifizierung eingesehen werden.

en: Public - The project can be accessed without any authentication.
de_DE: Öffentlich - Auf das Projekt kann ohne Authentifizierung zugegriffen werden.

en: Public pipelines
de_DE: Öffentliche Pipelines

en: Push Rules
de_DE: Push-Regeln

en: Push events
de_DE: Push-Ereignisse

en: Push project from command line
de_DE: Pushe das Projekt von der Kommandozeile aus

en: Push to create a project
de_DE: Pushe um ein Projekt zu erstellen

en: PushRule|Committer restriction
de_DE: Committer-Beschränkung

en: Quarters
de_DE: Quartale

en: Quick actions can be used in the issues description and comment boxes.
de_DE: Kurzbefehle können in Ticket-Beschreibungen und Kommentarfeldern verwendet werden.

en: Read more
de_DE: Mehr lesen

en: Real-time features
de_DE: Echtzeit-Features

en: Recent searches
de_DE: Zuletzt gesucht

en: Redirect to SAML provider to test configuration
de_DE: Zu SAML-Provider umleiten um Konfiguration zu testen

en: Reduce project visibility
de_DE: Projekt-Sichtbarkeit verringern

en: Reduce this project’s visibility?
de_DE: Sichtbarkeit dieses Projekts verringern?

en: Reference:
de_DE: Referenz:

en: Refresh
de_DE: Aktualisieren

en: Refreshing in a second to show the updated status... | Refreshing in %d seconds to show the updated status...
de_DE[0]: In einer Sekunde aktualisieren, um den aktualisierten Status anzuzeigen...
de_DE[1]: In %d Sekunden aktualisieren, um den aktualisierten Status anzuzeigen...

en: Regenerate instance ID
de_DE: Instanz-ID neu generieren

en: Regenerate key
de_DE: Schlüssel neu generieren

en: Regex pattern
de_DE: Regex-Muster

en: Register / Sign In
de_DE: Anmelden

en: Related Deployed Jobs
de_DE: Zugehörige Bereitstellungsjobs

en: Related Issues
de_DE: Zugehörige Tickets

en: Related Jobs
de_DE: Zugehörige Jobs

en: Related Merge Requests
de_DE: Zugehörige Merge-Requests

en: Related Merged Requests
de_DE: Zugehörige umgesetzte Merge-Requests

en: Related merge requests
de_DE: Zugehörige Merge-Requests

en: Relates to
de_DE: Bezieht sich auf

en: Release notes
de_DE: Versionshinweise

en: Release notes:
de_DE: Versionshinweise:

en: Remind later
de_DE: Später erinnern

en: Remove
de_DE: Entfernen

en: Remove Runner
de_DE: Runner entfernen

en: Remove approvers
de_DE: Genehmigungsberechtigte entfernen

en: Remove approvers?
de_DE: Genehmigungsberechtigte entfernen?

en: Remove avatar
de_DE: Avatar entfernen

en: Remove child epic from an epic
de_DE: Untergeordnetes Epic von einem Epic entfernen

en: Remove group
de_DE: Gruppe entfernen

en: Remove node
de_DE: Knoten entfernen

en: Remove primary node
de_DE: Primärknoten entfernen

en: Remove priority
de_DE: Priorität entfernen

en: Remove secondary node
de_DE: Sekundärknoten entfernen

en: Remove stage
de_DE: Stufe entfernen

en: Removed group can not be restored!
de_DE: Entfernte Gruppe kann nicht wiederhergestellt werden!

en: Removes parent epic %{epic_ref}.
de_DE: Entfernt übergeordnetes Epic %{epic_ref}.

en: Rename file
de_DE: Datei umbenennen

en: Rename folder
de_DE: Ordner umbenennen

en: Reopen
de_DE: Wieder öffnen

en: Reopen epic
de_DE: Epic erneut öffnen

en: Repair authentication
de_DE: Authentifizierung reparieren

en: Reply to this email directly or %{view_it_on_gitlab}.
de_DE: Antworte direkt auf diese E-Mail oder %{view_it_on_gitlab}.

en: Reply...
de_DE: Antworten...

en: Repo by URL
de_DE: Repo via URL

en: Reporting
de_DE: Statusbericht

en: Reports|Actions
de_DE: Aktionen

en: Reports|Class
de_DE: Klasse

en: Reports|Execution time
de_DE: Ausführungszeit

en: Reports|Failure
de_DE: Fehlschlag

en: Reports|Severity
de_DE: Schweregrad

en: Reports|System output
de_DE: Systemausgabe

en: Reports|Test summary
de_DE: Testzusammenfassung

en: Reports|Test summary failed loading results
de_DE: Das Laden der Ergebnisse durch die Testzusammenfassung ist fehlgeschlagen

en: Reports|Test summary results are being parsed
de_DE: Ergebnisse der Testzusammenfassung werden analysiert

en: Reports|Vulnerability
de_DE: Sicherheitslücke

en: Reports|no changed test results
de_DE: Keine geänderten Testergebnisse

en: Repository Settings
de_DE: Repository-Einstellungen

en: Repository has more than one branch.
de_DE: Das Repository hat mehr als einen Branch.

en: Repository has no locks.
de_DE: Das Repository hat keine Sperren.

en: Repository has tags.
de_DE: Das Repository hat Tags.

en: Repository maintenance
de_DE: Repository-Wartung

en: Repository must contain at least 1 file.
de_DE: Das Repository muss mindestens eine Datei enthalten.

en: Repository size is above the limit.
de_DE: Die Repository-Größe liegt über dem Limit.

en: Repository storage
de_DE: Repository-Speicher

en: RepositorySettingsAccessLevel|Select
de_DE: Auswählen

en: Request Access
de_DE: Anfrage auf Zugriff

en: Requests Profiles
de_DE: Fordert Profile an

en: Require all users in this group to setup Two-factor authentication
de_DE: Alle Benutzer(innen) dieser Gruppe müssen die Zwei-Faktor-Authentifizierung einrichten

en: Require all users to accept Terms of Service and Privacy Policy when they access GitLab.
de_DE: Fordere alle Benutzer(innen) auf, die Nutzungsbedingungen und Datenschutzrichtlinien zu akzeptieren, wenn sie auf GitLab zugreifen.

en: Require users to prove ownership of custom domains
de_DE: Verlange von Benutzer(inne)n, das Eigentum an benutzerdefinierten Domains nachzuweisen

en: Requires approval from %{names}. | Requires %{count} more approvals from %{names}.
de_DE[0]: Benötigt die Zustimmung von %{names}.
de_DE[1]: Benötigt noch %{count} Zustimmungen von %{names}.

en: Reset health check access token
de_DE: Zugriffstoken für den Health-Check zurücksetzen

en: Reset runners registration token
de_DE: Registrierungstoken für Runner zurücksetzen

en: Resolve conflicts on source branch
de_DE: Konflikte im Quell-Branch lösen

en: Response metrics (AWS ELB)
de_DE: Antwortmesswerte (AWS ELB)

en: Response metrics (Custom)
de_DE: Antwortmesswerte (benutzerdefiniert)

en: Response metrics (HA Proxy)
de_DE: Antwortmesswerte (HA Proxy)

en: Response metrics (NGINX Ingress VTS)
de_DE: Antwort-Metriken (NGINX Ingress VTS)

en: Response metrics (NGINX Ingress)
de_DE: Antwortmesswerte (NGINX Ingress)

en: Response metrics (NGINX)
de_DE: Antwortmesswerte (NGINX)

en: Restore project
de_DE: Projekt wiederherstellen

en: Resume
de_DE: Fortsetzen

en: Retry
de_DE: Wiederholen

en: Retry this job
de_DE: Wiederhole diese Aufgabe

en: Retry verification
de_DE: Wiederhole die Überprüfung

en: Reveal value | Reveal values
de_DE[0]: Wert anzeigen
de_DE[1]: Werte anzeigen

en: Revert this commit
de_DE: Diesen Commit zurücksetzen

en: Revert this merge request
de_DE: Merge-Request zurücksetzen

en: Review the process for configuring service providers in your identity provider — in this case, GitLab is the "service provider" or "relying party".
de_DE: Überprüfe den Prozess zum Konfigurieren von Dienstanbietern bei deinem Identitätsanbieter. In diesem Fall ist GitLab der "Dienstanbieter" oder die "vertrauende Seite".

en: Reviewing
de_DE: Überprüfung

en: Reviewing (merge request !%{mergeRequestId})
de_DE: Überprüfung (Merge-Request !%{mergeRequestId})

en: Revoke
de_DE: Zurücknehmen

en: Run CI/CD pipelines for external repositories
de_DE: Führe CI/CD-Pipelines für externe Repositories aus

en: Run untagged jobs
de_DE: Unmarkierte Jobs ausführen

en: Runner cannot be assigned to other projects
de_DE: Runner kann keinem anderen Projekt zugewiesen werden

en: Runner runs jobs from all unassigned projects
de_DE: Runner führt Jobs von allen nicht zugewiesenen Projekten aus

en: Runner runs jobs from all unassigned projects in its group
de_DE: Runner führt Jobs von allen nicht zugewiesenen Projekten in seiner Gruppe aus

en: Runner runs jobs from assigned projects
de_DE: Runner führt Jobs von zugewiesenen Projekten aus

en: Runner token
de_DE: Runner-Token

en: Runner tokens
de_DE: Runner-Token

en: Runner was not updated.
de_DE: Runner wurde nicht aktualisiert.

en: Runner was successfully updated.
de_DE: Runner wurde erfolreich aktualisiert.

en: Runner will not receive any new jobs
de_DE: Runner wird keine neuen Jobs annehmen

en: Runners API
de_DE: Runners-API

en: Runners activated for this project
de_DE: Für dieses Projekt aktivierte Runner

en: Runners can be placed on separate users, servers, and even on your local machine.
de_DE: Runner können durch separate Benutzer, auf Servern und sogar auf deinem lokalen Rechner ausgeführt werden.

en: Runners can be placed on separate users, servers, even on your local machine.
de_DE: Runner können durch separate Benutzer, auf Servern und sogar auf deinem lokalen Rechner ausgeführt werden.

en: Runners currently online: %{active_runners_count}
de_DE: Runner derzeit online: %{active_runners_count}

en: Runners page.
de_DE: Runners-Seite.

en: Running
de_DE: Wird ausgeführt

en: SAML SSO for %{group_name}
de_DE: SAML SSO für %{group_name}

en: SSH Keys
de_DE: SSH-Schlüssel

en: SSH host keys
de_DE: SSH-Hostschlüssel

en: SSH public key
de_DE: Öffentlicher SSH-Schlüssel

en: Saturday
de_DE: Samstag

en: Save
de_DE: Speichern

en: Save application
de_DE: Anwendung speichern

en: Save changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Save changes before testing
de_DE: Änderungen vor dem Testen speichern

en: Save pipeline schedule
de_DE: Zeitplan der Pipeline speichern

en: Save variables
de_DE: Variablen speichern

en: Schedule a new pipeline
de_DE: Plane eine neue Pipeline

en: Scheduled
de_DE: Geplant

en: Schedules
de_DE: Zeitpläne

en: Scheduling Pipelines
de_DE: Pipelines planen

en: Scope
de_DE: Gültigkeitsbereich

en: Scoped issue boards
de_DE: Ticketboards mit festgelegtem Umfang

en: Scroll down
de_DE: Nach unten scrollen

en: Scroll left
de_DE: Nach links scrollen

en: Scroll right
de_DE: Nach rechts scrollen

en: Scroll to bottom
de_DE: Zum Seitenende scrollen

en: Scroll to top
de_DE: Nach oben scrollen

en: Search
de_DE: Suche

en: Search branches
de_DE: Branches durchsuchen

en: Search branches and tags
de_DE: Suche nach Branches und Tags

en: Search by author
de_DE: Suche nach Autor(in)

en: Search files
de_DE: Dateien durchsuchen

en: Search for projects, issues, etc.
de_DE: Suche nach Projekten, Tickets usw.

en: Search merge requests
de_DE: Merge-Requests durchsuchen

en: Search milestones
de_DE: Suche Meilensteine

en: Search or filter results...
de_DE: Suche oder filtere Ergebnisse...

en: Search or filter results…
de_DE: Suchen oder Ergebnisse filtern…

en: Search or jump to…
de_DE: Suche oder springe zu…

en: Search project
de_DE: Projekt suchen

en: Search projects
de_DE: Projekte suchen

en: Search users
de_DE: Suche Benutzer(innen)

en: Search your projects
de_DE: Deine Projekte durchsuchen

en: SearchAutocomplete|All GitLab
de_DE: Ganz GitLab

en: SearchAutocomplete|Issues I've created
de_DE: Tickets, die ich erstellt habe

en: SearchAutocomplete|Issues assigned to me
de_DE: Tickets, die mir zugewiesen sind

en: SearchAutocomplete|Merge requests I've created
de_DE: Merge-Requests, die ich erstellt habe

en: SearchAutocomplete|Merge requests assigned to me
de_DE: Merge-Requests, die mir zugewiesen sind

en: SearchAutocomplete|in all GitLab
de_DE: im ganzen GitLab

en: SearchResults|snippet | SearchResults|snippets
de_DE[0]: Code-Schnipsel
de_DE[1]: Code-Schnipsel

en: Security
de_DE: Sicherheit

en: Security Dashboard
de_DE: Sicherheits-Dashboard

en: SecurityReports|Add projects
de_DE: Projekte hinzufügen

en: Select
de_DE: Auswählen

en: Select Archive Format
de_DE: Archivierungsformat auswählen

en: Select a group to invite
de_DE: Wähle eine Gruppe aus, die du einladen möchtest

en: Select a label
de_DE: Ein Label auswählen

en: Select a namespace to fork the project
de_DE: Wähle einen Namensraum aus, um einen Fork des Projekts zu erstellen

en: Select a reason
de_DE: Grund auswählen

en: Select a template repository
de_DE: Wähle ein Vorlagen-Repository aus

en: Select a timezone
de_DE: Zeitzone auswählen

en: Select an existing Kubernetes cluster or create a new one
de_DE: Wähle eine existierendes Kubernetes-Cluster aus oder erstelle ein neues

en: Select branch/tag
de_DE: Branch/Tag auswählen

en: Select project
de_DE: Projekt wählen

en: Select project and zone to choose machine type
de_DE: Wähle ein Projekt und eine Zone, um den Maschinentyp auszuwählen

en: Select project to choose zone
de_DE: Wähle ein Projekt aus, um die Zone auszuwählen

en: Select projects you want to import.
de_DE: Wähle die Projekte aus, die du importieren möchtest.

en: Select source branch
de_DE: Quellbranch auswählen

en: Select target branch
de_DE: Zielbranch auswählen

en: Select the branch you want to set as the default for this project. All merge requests and commits will automatically be made against this branch unless you specify a different one.
de_DE: Wähle den Branch aus, den du als Standard für dieses Projekt festlegen möchtest. Alle Merge-Requests und Commits werden automatisch für diesen Branch ausgeführt, es sei denn, du gibst einen anderen an.

en: Select the custom project template source group.
de_DE: Wähle die Quellgruppe der benutzerdefinierten Projektvorlage aus.

en: Self monitoring project does not exist
de_DE: Selbstüberwachungsprojekt existiert nicht

en: SelfMonitoring|Disable self monitoring?
de_DE: Selbstüberwachung deaktivieren?

en: SelfMonitoring|Self monitoring
de_DE: Selbstüberwachung

en: Send email
de_DE: E-Mail senden

en: Send usage data
de_DE: Nutzungsdaten senden

en: Sep
de_DE: Sept

en: Server version
de_DE: Serverversion

en: Service Desk
de_DE: Service-Desk

en: Service Templates
de_DE: Servicevorlagen

en: Service URL
de_DE: Service-URL

en: Set a number of approvals required, the approvers and other approval settings.
de_DE: Lege eine Anzahl der erforderlichen Genehmigungen, die Genehmigungsberechtigten und andere Genehmigungseinstellungen fest.

en: Set a password on your account to pull or push via %{protocol}.
de_DE: Lege ein Passwort für dein Konto fest, um mittels %{protocol} zu übertragen (push) oder abzurufen (pull).

en: Set a template repository for projects in this group
de_DE: Lege ein Vorlagen-Repository für Projekte in dieser Gruppe fest

en: Set default and restrict visibility levels. Configure import sources and git access protocol.
de_DE: Lege die Standardeinstellungen fest und beschränke die Sichtbarkeitsstufen. Konfiguriere die Importquellen und das Git-Zugriffsprotokoll.

en: Set instance-wide template repository
de_DE: Lege ein Instanz-weites Vorlagen-Repository

en: Set max session time for web terminal.
de_DE: Lege die maximale Sitzungszeit für das Web-Terminal fest.

en: Set notification email for abuse reports.
de_DE: Benachrichtigungs-E-Mail für Missbrauchsberichte festlegen.

en: Set requirements for a user to sign-in. Enable mandatory two-factor authentication.
de_DE: Lege Anforderungen für eine(n) Benutzer(in) fest, um sich anzumelden. Aktiviere die erforderliche Zwei-Faktor-Authentifizierung.

en: Set up CI/CD
de_DE: CI/CD einrichten

en: Set up a %{type} Runner manually
de_DE: Einen %{type} Runner manuell erstellen

en: Set up assertions/attributes/claims (email, first_name, last_name) and NameID according to %{docsLinkStart}the documentation %{icon}%{docsLinkEnd}
de_DE: Richte notwendige Angaben (E-Mail, Vorname, Nachname) und NameID gemäß %{docsLinkStart}der Dokumentation %{icon}%{docsLinkEnd} ein

en: Set up your project to automatically push and/or pull changes to/from another repository. Branches, tags, and commits will be synced automatically.
de_DE: Richte dein Projekt so ein, dass Änderungen automatisch an ein anderes Repository gesendet bzw. von diesem abgerufen werden. Branches, Tags und Commits werden automatisch synchronisiert.

en: SetPasswordToCloneLink|set a password
de_DE: ein Passwort festlegst

en: SetStatusModal|Add status emoji
de_DE: Statusemoji hinzufügen

en: SetStatusModal|Clear status
de_DE: Status löschen

en: SetStatusModal|Edit status
de_DE: Status bearbeiten

en: SetStatusModal|Remove status
de_DE: Status entfernen

en: SetStatusModal|Set a status
de_DE: Einen Status setzen

en: SetStatusModal|Set status
de_DE: Status setzen

en: SetStatusModal|Sorry, we weren't able to set your status. Please try again later.
de_DE: Leider konnten wir deinen Status nicht festlegen. Bitte versuche es später erneut.

en: SetStatusModal|What's your status?
de_DE: Wie ist dein Status?

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Share
de_DE: Teilen

en: Shared Runners
de_DE: Geteilte Runner

en: Shared projects
de_DE: Geteilte Projekte

en: SharedRunnersMinutesSettings|By resetting the pipeline minutes for this namespace, the currently used minutes will be set to zero.
de_DE: Durch Zurücksetzen der Pipeline-Minuten für diesen Namensraum werden die aktuell verwendeten Minuten auf Null gesetzt.

en: SharedRunnersMinutesSettings|Reset pipeline minutes
de_DE: Pipeline-Minuten zurücksetzen

en: SharedRunnersMinutesSettings|Reset used pipeline minutes
de_DE: Verwendete Pipeline-Minuten zurücksetzen

en: Sherlock Transactions
de_DE: Sherlock-Transaktionen

en: Show all members
de_DE: Alle Mitglieder anzeigen

en: Show archived projects
de_DE: Archivierte Projekte anzeigen

en: Show archived projects only
de_DE: Nur archivierte Projekte anzeigen

en: Show command
de_DE: Befehl anzeigen

en: Show complete raw log
de_DE: Zeige komplettes Rohprotokoll

en: Show latest version
de_DE: Neuste Version zeigen

en: Show only direct members
de_DE: Zeige nur direkte Mitglieder

en: Show parent pages
de_DE: Übergeordnete Seiten anzeigen

en: Show parent subgroups
de_DE: Zeige übergeordnete Untergruppen

en: Show whitespace changes
de_DE: Leerzeichenänderungen anzeigen

en: Showing %d event | Showing %d events
de_DE[0]: Zeige %d Ereignis
de_DE[1]: Zeige %d Ereignisse

en: Showing %{limit} of %{total_count} issues.
de_DE: Zeige %{limit} von %{total_count} Tickets.

en: Side-by-side
de_DE: Nebeneinander

en: Sidebar|Change weight
de_DE: Gewichtung ändern

en: Sidebar|None
de_DE: Keine

en: Sidebar|Only numeral characters allowed
de_DE: Nur numerische Zeichen erlaubt

en: Sidebar|Weight
de_DE: Gewichtung

en: Sign in
de_DE: Anmelden

en: Sign in / Register
de_DE: Anmelden / Registrieren

en: Sign in with Single Sign-On
de_DE: Melde dich mit Single Sign-On an

en: Sign out
de_DE: Abmelden

en: Sign-in restrictions
de_DE: Anmeldebeschränkungen

en: Sign-up restrictions
de_DE: Registrierungsbeschränkungen

en: Size
de_DE: Größe

en: Size and domain settings for static websites
de_DE: Größe und Domain-Einstellungen für statische Webseiten

en: Slack application
de_DE: Slack-Anwendung

en: Slack channels (e.g. general, development)
de_DE: Slack Channels (z.B. Allgemein, Entwicklung)

en: Slack integration allows you to interact with GitLab via slash commands in a chat window.
de_DE: Die Slack-Integration ermöglicht es dir, mit GitLab über Slash-Befehle im Chat-Fenster zu interagieren.

en: Slower but makes sure the project workspace is pristine as it clones the repository from scratch for every job
de_DE: Langsamer, aber stellt sicher, dass der Projektarbeitsbereich unberührt ist, da das Repository für jeden Job neu geklont wird

en: Smartcard authentication failed: client certificate header is missing.
de_DE: Smartcard-Authentifizierung fehlgeschlagen: Client-Zertifikat-Header fehlt.

en: Snippets
de_DE: Codeausschnitte

en: Something went wrong on our end
de_DE: Bei uns ist etwas schief gelaufen

en: Something went wrong on our end.
de_DE: Bei uns ist etwas schief gelaufen.

en: Something went wrong on our end. Please try again!
de_DE: Etwas ist an unserem Ende schief gelaufen. Bitte versuche es erneut!

en: Something went wrong trying to change the confidentiality of this issue
de_DE: Etwas ist beim Ändern der Vertraulichkeit dieses Tickets fehlgeschlagen

en: Something went wrong trying to change the locked state of this %{issuableDisplayName}
de_DE: Etwas ist beim Ändern des Sperrzustandes von %{issuableDisplayName} schief gelaufen

en: Something went wrong when toggling the button
de_DE: Beim Umschalten des Buttons ist etwas schief gelaufen

en: Something went wrong while closing the %{issuable}. Please try again later
de_DE: Beim Schließen des %{issuable} ist etwas schief gelaufen. Bitte versuche es später erneut

en: Something went wrong while fetching %{listType} list
de_DE: Etwas ist beim Laden der Liste %{listType} fehlgeschlagen

en: Something went wrong while fetching comments. Please try again.
de_DE: Beim Abrufen der Kommentare ist etwas schiefgelaufen. Bitte versuche es erneut.

en: Something went wrong while fetching group member contributions
de_DE: Beim Abrufen von Gruppenmitgliedsbeiträgen ist ein Fehler aufgetreten

en: Something went wrong while fetching the environments for this merge request. Please try again.
de_DE: Beim Abrufen der Umgebungen für diesen Merge-Request ist etwas schiefgelaufen. Bitte versuche es erneut.

en: Something went wrong while reopening the %{issuable}. Please try again later
de_DE: Etwas ist beim Wiedereröffnen von %{issuable} fehlgeschlagen. Versuche es später nochmal

en: Something went wrong while resolving this discussion. Please try again.
de_DE: Etwas ist beim Auflösen der Diskussion fehlgeschlagen. Versuche es später nochmal.

en: Something went wrong, unable to add %{project} to dashboard
de_DE: Etwas lief schief, %{project} konnte nicht zum Dashboard hinzugefügt werden

en: Something went wrong. Please try again.
de_DE: Etwas ist schief gelaufen. Bitte versuche es erneut.

en: Sorry, no epics matched your search
de_DE: Entschuldigung, keine Epics stimmten mit deiner Suche überein

en: Sorry, no projects matched your search
de_DE: Entschuldigung, keine Projekte stimmten mit deiner Suche überein

en: Sort by
de_DE: Sortieren nach

en: SortOptions|Access level, ascending
de_DE: Zugriffsebene, aufsteigend

en: SortOptions|Access level, descending
de_DE: Zugriffsebene, absteigend

en: SortOptions|Created date
de_DE: Erstellungsdatum

en: SortOptions|Due date
de_DE: Fälligkeitsdatum

en: SortOptions|Due later
de_DE: Spätere Fälligkeit

en: SortOptions|Due soon
de_DE: Bald fällig

en: SortOptions|Label priority
de_DE: Label-Priorität

en: SortOptions|Largest group
de_DE: Größte Gruppe

en: SortOptions|Largest repository
de_DE: Größtes Repository

en: SortOptions|Last Contact
de_DE: Zuletzt gesehen

en: SortOptions|Last created
de_DE: Zuletzt erstellt

en: SortOptions|Last joined
de_DE: Zuletzt beigetreten

en: SortOptions|Last updated
de_DE: Zuletzt aktualisiert

en: SortOptions|Least popular
de_DE: Am unbeliebtesten

en: SortOptions|Less weight
de_DE: Niedrigere Gewichtung

en: SortOptions|Milestone due later
de_DE: Meilenstein später fällig

en: SortOptions|Milestone due soon
de_DE: Meilenstein bald fällig

en: SortOptions|More weight
de_DE: Höhere Gewichtung

en: SortOptions|Most popular
de_DE: Am beliebtesten

en: SortOptions|Most stars
de_DE: Am häufigsten markiert

en: SortOptions|Name
de_DE: Name

en: SortOptions|Name, ascending
de_DE: Name, aufsteigend

en: SortOptions|Name, descending
de_DE: Name, absteigend

en: SortOptions|Oldest created
de_DE: Zuerst erstellt

en: SortOptions|Oldest joined
de_DE: Zuerst beigetreten

en: SortOptions|Oldest sign in
de_DE: Älteste Anmeldung

en: SortOptions|Oldest updated
de_DE: Älteste Aktualisierung

en: SortOptions|Popularity
de_DE: Beliebtheit

en: SortOptions|Priority
de_DE: Priorität

en: SortOptions|Recent sign in
de_DE: Zuletzt angemeldet

en: SortOptions|Size
de_DE: Größe

en: SortOptions|Start date
de_DE: Startdatum

en: SortOptions|Start later
de_DE: Später starten

en: SortOptions|Start soon
de_DE: Baldiger Start

en: SortOptions|Weight
de_DE: Gewichtung

en: Source
de_DE: Quelle

en: Source (branch or tag)
de_DE: Quelle (Branch oder Tag)

en: Source code
de_DE: Quellcode

en: Source is not available
de_DE: Quelle ist nicht verfügbar

en: SourcegraphAdmin|Save changes
de_DE: Änderungen speichern

en: SourcegraphAdmin|Sourcegraph URL
de_DE: Sourcegraph-URL

en: Spam Logs
de_DE: Spam-Protokolle

en: Spam and Anti-bot Protection
de_DE: Spam- und Anti-Bot-Schutz

en: Specific Runners
de_DE: Spezifische Runner

en: Specify an e-mail address regex pattern to identify default internal users.
de_DE: Gib ein Regex-Muster für E-Mail-Adressen an, um interne Standardbenutzer(innen) zu identifizieren.

en: Specify the following URL during the Runner setup:
de_DE: Gib die folgende URL während des Runner-Setups an:

en: Squash commits
de_DE: Squash Commits

en: Stage
de_DE: Vormerken

en: Stage & Commit
de_DE: Vormerken & Committen

en: Stage removed
de_DE: Stage entfernt

en: Star a label to make it a priority label. Order the prioritized labels to change their relative priority, by dragging.
de_DE: Markiere ein Label, um es zu einem priorisierten Label zu machen. Ordne die priorisierten Labels durch Ziehen an, um ihre relative Priorität zu ändern.

en: Star labels to start sorting by priority
de_DE: Versehe Labels mit Sternen, um die Sortierung nach Priorität zu starten

en: StarProject|Star
de_DE: Favorisieren

en: Starred Projects
de_DE: Markierte Projekte

en: Starred Projects' Activity
de_DE: Aktivität markierter Projekte

en: Starred projects
de_DE: Markierte Projekte

en: Start a %{new_merge_request} with these changes
de_DE: Beginne einen %{new_merge_request} mit diesen Änderungen

en: Start a review
de_DE: Einen Review starten

en: Start and due date
de_DE: Start- und Fälligkeitsdatum

en: Start date
de_DE: Startdatum

en: Start search
de_DE: Suche starten

en: Start the Runner!
de_DE: Starte den Runner!

en: Start your trial
de_DE: Testzeitraum beginnen

en: Started
de_DE: Begonnen

en: Starts at (UTC)
de_DE: Beginnt am (UTC)

en: State your message to activate
de_DE: Gib deine Nachricht an, um sie zu aktivieren

en: Statistics
de_DE: Statistiken

en: StatusPage|Bucket %{docsLink}
de_DE: Bucket %{docsLink}

en: StatusPage|S3 Bucket name
de_DE: S3 Bucket-Name

en: Stop impersonation
de_DE: Stoppe die Personifikation

en: Stop this environment
de_DE: Stoppe diese Umgebung

en: Stopped
de_DE: Gestoppt

en: Storage
de_DE: Speicherplatz

en: Storage:
de_DE: Speicher:

en: SubgroupCreationlevel|Owners
de_DE: Eigentümer(in)

en: Subgroups
de_DE: Untergruppen

en: Subgroups and projects
de_DE: Untergruppen und Projekte

en: Submit as spam
de_DE: Als Spam einreichen

en: Submit review
de_DE: Review senden

en: Submit search
de_DE: Suche ausführen

en: Subscribe
de_DE: Abonnieren

en: Subscribe at group level
de_DE: Abonniere auf Gruppenebene

en: Subscribe at project level
de_DE: Abonniere auf Projektebene

en: Subscribed
de_DE: Abonniert

en: Succeeded
de_DE: Erfolgreich

en: Sunday
de_DE: Sonntag

en: Switch branch/tag
de_DE: Zu Branch/Tag wechseln

en: Sync information
de_DE: Informationen synchronisieren

en: System Hooks
de_DE: System-Hooks

en: System Info
de_DE: Systeminformationen

en: System default (%{default})
de_DE: Systemstandard (%{default})

en: System metrics (Custom)
de_DE: Systemmetriken (benutzerdefiniert)

en: System metrics (Kubernetes)
de_DE: Systemmetriken (Kubernetes)

en: Tags feed
de_DE: Tags-Feed

en: TagsPage|Browse commits
de_DE: Commits durchsuchen

en: TagsPage|Browse files
de_DE: Dateien durchsuchen

en: TagsPage|Can't find HEAD commit for this tag
de_DE: HEAD-Commit für dieses Tag kann nicht gefunden werden

en: TagsPage|Cancel
de_DE: Abbrechen

en: TagsPage|Create tag
de_DE: Tag erstellen

en: TagsPage|Delete tag
de_DE: Tag löschen

en: TagsPage|Deleting the %{tag_name} tag cannot be undone. Are you sure?
de_DE: Löschen des Tags '%{tag_name}' kann nicht rückgängig gemacht werden. Bist du sicher?

en: TagsPage|Edit release notes
de_DE: Versionshinweise bearbeiten

en: TagsPage|Existing branch name, tag, or commit SHA
de_DE: Existierender Branch, Tag oder Commit-SHA

en: TagsPage|Filter by tag name
de_DE: Nach Tag-Namen filtern

en: TagsPage|New Tag
de_DE: Neuer Tag

en: TagsPage|New tag
de_DE: Neuer Tag

en: TagsPage|Release notes
de_DE: Versionshinweise

en: TagsPage|Repository has no tags yet.
de_DE: Repository hat noch keine Tags.

en: TagsPage|Sort by
de_DE: Sortieren nach

en: TagsPage|Tags
de_DE: Tags

en: TagsPage|Tags give the ability to mark specific points in history as being important
de_DE: Tags erlauben es, bestimmte Punkte in der git-Historie als wichtig zu markieren

en: TagsPage|This tag has no release notes.
de_DE: Dieses Tag enthält keine Versionshinweise.

en: TagsPage|Use git tag command to add a new one:
de_DE: Verwende den Befehl git tag, um einen neuen Tag hinzuzufügen:

en: TagsPage|Write your release notes or drag files here…
de_DE: Schreibe deine Versionshinweise oder ziehen Dateien hier hinein…

en: TagsPage|protected
de_DE: geschützt

en: Target Branch
de_DE: Zielbranch

en: Target branch
de_DE: Zielbranch

en: Telephone number (Optional)
de_DE: Telefonnummer (optional)

en: Template
de_DE: Vorlage

en: Templates
de_DE: Vorlagen

en: Terms of Service Agreement and Privacy Policy
de_DE: Nutzungsbedingungen und Datenschutzerklärung

en: Terms of Service and Privacy Policy
de_DE: Nutzungsbedingungen und Datenschutzerklärung

en: Test coverage parsing
de_DE: Testabdeckung analysieren

en: Thanks! Don't show me this again
de_DE: Vielen Dank! Zeig es mir nicht nochmal

en: The Issue Tracker is the place to add things that need to be improved or solved in a project
de_DE: Das Ticketsystem ist der Ort, um Dinge hinzuzufügen, die in einem Projekt verbessert oder gelöst werden müssen

en: The Issue Tracker is the place to add things that need to be improved or solved in a project. You can register or sign in to create issues for this project.
de_DE: Das Ticketsystem ist der Ort, um Dinge hinzuzufügen, die in einem Projekt verbessert oder Probleme anzuführen, die gelöst werden müssen. Du kannst dich registrieren oder anmelden, um Tickets für dieses Projekt zu erstellen.

en: The X509 Certificate to use when mutual TLS is required to communicate with the external authorization service. If left blank, the server certificate is still validated when accessing over HTTPS.
de_DE: Das zu verwendende X.509-Zertifikat, wenn über MTLS mit dem externen Autorisierungsdienst kommunizieren muss. Wenn dieses Feld leer gelassen wird, wird das Serverzertifikat beim Zugriff über HTTPS weiterhin überprüft.

en: The branch or tag does not exist
de_DE: Der Branch oder Tag existiert nicht

en: The character highlighter helps you keep the subject line to %{titleLength} characters and wrap the body at %{bodyLength} so they are readable in git.
de_DE: Das Character-Highlighter hilft dir, die Betreffzeile auf %{titleLength} Zeichen zu beschränken und den Textkörper auf %{bodyLength} zu kürzen, damit sie in Git lesbar sind.

en: The coding stage shows the time from the first commit to creating the merge request. The data will automatically be added here once you create your first merge request.
de_DE: Die Entwicklungsphase stellt die Zeit vom ersten Commit bis zum Erstellen eines Merge-Requests dar. Sobald du deinen ersten Merge-Request anlegst, werden die Daten hier automatisch ergänzt.

en: The collection of events added to the data gathered for that stage.
de_DE: Ereignisse, die für diese Phase ausgewertet wurden.

en: The commit does not exist
de_DE: Der Commit existiert nicht

en: The connection will time out after %{timeout}. For repositories that take longer, use a clone/push combination.
de_DE: Die Verbindung wird nach %{timeout} beendet. Verwende eine Clone/Push-Kombination für Repositorys, die länger brauchen.

en: The current issue
de_DE: Das aktuelle Ticket

en: The deployment of this job to %{environmentLink} did not succeed.
de_DE: Die Bereitstellung dieses Jobs auf %{environmentLink} war nicht erfolgreich.

en: The file name should have a .yml extension
de_DE: Der Dateiname sollte eine .yml-Endung haben

en: The fork relationship has been removed.
de_DE: Die Beziehung des Forks wurde entfernt.

en: The import will time out after %{timeout}. For repositories that take longer, use a clone/push combination.
de_DE: Der Import wird nach %{timeout} beendet. Verwende eine Clone/Push-Kombination für Repositorys, die länger brauchen.

en: The issue stage shows the time it takes from creating an issue to assigning the issue to a milestone, or add the issue to a list on your Issue Board. Begin creating issues to see data for this stage.
de_DE: Die Ticketphase stellt die Zeit vom Anlegen eines Tickets bis zum Zuweisen zu einem Meilenstein oder dem Hinzufügen zu deinem Ticket-Board dar. Erstelle einen Ticket, damit dessen Daten hier erscheinen.

en: The maximum file size allowed is 200KB.
de_DE: Die maximal zulässige Dateigröße beträgt 200 KB.

en: The passphrase required to decrypt the private key. This is optional and the value is encrypted at rest.
de_DE: Das Kennwort, das zum Entschlüsseln des privaten Schlüssels erforderlich ist. Dies ist optional und der Wert wird im Ruhezustand verschlüsselt.

en: The phase of the development lifecycle.
de_DE: Die Phase des Entwicklungslebenszyklus.

en: The pipeline has been deleted
de_DE: Die Pipeline wurde gelöscht

en: The pipelines schedule runs pipelines in the future, repeatedly, for specific branches or tags. Those scheduled pipelines will inherit limited project access based on their associated user.
de_DE: Die Pipelinezeitplan startet in Zukunft wiederholt Pipelines für bestimmte Branches oder Tags. Diese geplanten Pipelines haben denselben begrenzten Zugriff auf das Projekt, wie der zugeordnete Nutzer.

en: The planning stage shows the time from the previous step to pushing your first commit. This time will be added automatically once you push your first commit.
de_DE: Die Planungsphase stellt die Zeit vom vorherigen Schritt bis zum Pushen des ersten Commits dar. Sobald du den ersten Commit pusht, wird diese Zeit automatisch hinzugefügt.

en: The private key to use when a client certificate is provided. This value is encrypted at rest.
de_DE: Der private Schlüssel, der verwendet werden soll, wenn ein Clientzertifikat bereitgestellt wird. Dieser Wert wird im Ruhezustand verschlüsselt.

en: The production stage shows the total time it takes between creating an issue and deploying the code to production. The data will be automatically added once you have completed the full idea to production cycle.
de_DE: Die Produktionsphase stellt die Gesamtzeit vom Anlegen eines Tickets bis zur Bereitstellung des Codes auf der Produktivumgebung dar. Sobald du den vollständigen Entwicklungszyklus, von einer Idee bis zur Fertigstellung, durchlaufen hast, erscheinen die Daten hier.

en: The project can be accessed by any logged in user.
de_DE: Auf das Projekt kann jede(r) angemeldete Nutzer(in) zugreifen.

en: The project can be accessed without any authentication.
de_DE: Auf das Projekt kann ohne Authentifizierung zugegriffen werden.

en: The pseudonymizer data collection is disabled. When enabled, GitLab will run a background job that will produce pseudonymized CSVs of the GitLab database that will be uploaded to your configured object storage directory.
de_DE: Die Pseudonymizer-Datensammlung ist deaktiviert. Wenn sie aktiv ist, führt GitLab einen Hintergrundjob aus, der pseudonymisierte CSVs der GitLab-Datenbank erzeugt, die in dein konfiguriertes Objektspeicherverzeichnis hochgeladen werden.

en: The repository for this project does not exist.
de_DE: Das Repository für dieses Projekt existiert nicht.

en: The repository for this project is empty
de_DE: Das Repository für dieses Projekt ist leer

en: The review stage shows the time from creating the merge request to merging it. The data will automatically be added after you merge your first merge request.
de_DE: Die Review-Phase stellt die Zeit vom Anlegen eines Merge-Requests bis zu dessen Merge dar. Sobald du deinen ersten Merge-Request abschließt, werden diese Daten hier automatisch angezeigt.

en: The roadmap shows the progress of your epics along a timeline
de_DE: Die Roadmap zeigt den Fortschritt deiner Epics anhand einer Zeitleiste an

en: The staging stage shows the time between merging the MR and deploying code to the production environment. The data will be automatically added once you deploy to production for the first time.
de_DE: Die Staging-Phase stellt die Zeit zwischen dem Mergen des Merge-Requests und der Bereitstellung des Codes zur Produktivumgebung dar. Sobald du das erste Mal zur Produktivumgebung ausgeliefert hast, werden deren Daten hier automatisch angezeigt.

en: The testing stage shows the time GitLab CI takes to run every pipeline for the related merge request. The data will automatically be added after your first pipeline finishes running.
de_DE: Die Testphase stellt die Zeit dar, die GitLab CI benötigt um die Pipelines von zugehörigen Merge-Requests abzuarbeiten. Sobald die erste Pipeline abgeschlossen ist, werden deren Daten hier automatisch angezeigt.

en: The time taken by each data entry gathered by that stage.
de_DE: Die Zeit, die jede Dateneingabe in dieser Phase benötigt.

en: The update action will time out after %{number_of_minutes} minutes. For big repositories, use a clone/push combination.
de_DE: Die Aktualisierungsaktion wird nach %{number_of_minutes} Minuten abgebrochen. Verwende für große Repositories eine Clone / Push-Kombination.

en: The usage ping is disabled, and cannot be configured through this form.
de_DE: Der Nutzungsbericht ist deaktiviert und kann nicht über dieses Formular konfiguriert werden.

en: The user map is a mapping of the FogBugz users that participated on your projects to the way their email address and usernames will be imported into GitLab. You can change this by populating the table below.
de_DE: Die Benutzerzuordnung legt fest, wie die E-Mail-Adressen und Benutzernamen der FogBuz-Benutzer(innen), die an deinem Projekt teilnehmen, in GitLab importiert werden. Du kannst dies ändern, indem du die Tabelle unten ausfüllst.

en: The value lying at the midpoint of a series of observed values. E.g., between 3, 5, 9, the median is 5. Between 3, 5, 7, 8, the median is (5+7)/2 = 6.
de_DE: Der mittlere aller erfassten Werte. Zum Beispiel ist für 3, 5, 9 der Median 5. Bei 3, 5, 7, 8 ist der Median (5+7)/2 = 6.

en: There are no archived projects yet
de_DE: Es gibt noch keine archivierten Projekte

en: There are no issues to show
de_DE: Es gibt keine Tickets die angezeigt werden können

en: There are no labels yet
de_DE: Es gibt noch keine Labels

en: There are no matching files
de_DE: Es gibt keine passenden Dateien

en: There are no projects shared with this group yet
de_DE: Es gibt noch keine geteilten Projekte mit dieser Gruppe

en: There was an error deleting the To Do.
de_DE: Beim Löschen des To-dos ist ein Fehler aufgetreten.

en: There was an error loading users activity calendar.
de_DE: Beim Laden des Benutzeraktivitäts-Kalenders ist ein Fehler aufgetreten.

en: There was an error saving your notification settings.
de_DE: Beim Speichern deiner Benachrichtigungseinstellungen ist ein Fehler aufgetreten.

en: There was an error subscribing to this label.
de_DE: Beim Abonnieren dieses Labels ist ein Fehler aufgetreten.

en: There was an error when reseting email token.
de_DE: Beim Zurücksetzen des E-Mail-Tokens ist ein Fehler aufgetreten.

en: There was an error when subscribing to this label.
de_DE: Beim Abonnieren dieses Labels ist ein Fehler aufgetreten.

en: There was an error when unsubscribing from this label.
de_DE: Beim Abmelden von der Abonnierung dieses Labels ist ein Fehler aufgetreten.

en: They can be managed using the %{link}.
de_DE: Können unter %{link} verwaltet werden.

en: Third party offers
de_DE: Angebote von Drittanbietern

en: This GitLab instance does not provide any shared Runners yet. Instance administrators can register shared Runners in the admin area.
de_DE: Diese GitLab-Instanz stellt noch keine geteilten Runner bereit. Instanz-Administrator(inn)en können geteilte Runner im Admin-Bereich registrieren.

en: This application was created by %{link_to_owner}.
de_DE: Diese Anwendung wurde erstellt von %{link_to_owner}.

en: This application will be able to:
de_DE: Diese Anwendung wird in der Lage sein:

en: This board's scope is reduced
de_DE: Der Umfang dieses Boards ist reduziert

en: This branch has changed since you started editing. Would you like to create a new branch?
de_DE: Dieser Branch wurde verändert, seit du begonnen hast ihn zu bearbeiten. Möchtest du einen neuen Branch anlegen?

en: This date is after the due date, so this epic won't appear in the roadmap.
de_DE: Dieses Datum ist nach dem Fälligkeitsdatum, daher erscheint dieses Epic nicht in der Roadmap.

en: This date is before the start date, so this epic won't appear in the roadmap.
de_DE: Dieses Datum ist vor dem Startdatum, daher erscheint dieses Epic nicht in der Roadmap.

en: This diff is collapsed.
de_DE: Dieser Diff ist reduziert.

en: This directory
de_DE: Dieses Verzeichnis

en: This group
de_DE: Diese Gruppe

en: This group does not provide any group Runners yet.
de_DE: Diese Gruppe stellt noch keine Gruppenrunner zur Verfügung.

en: This is a delayed job to run in %{remainingTime}
de_DE: Dies ist ein in %{remainingTime} auszuführender verzögerter Job

en: This is the author's first Merge Request to this project.
de_DE: Dies ist der erste Merge-Request des Autors für dieses Projekt.

en: This job depends on upstream jobs that need to succeed in order for this job to be triggered
de_DE: Dieser Job hängt von Upstream-Jobs ab, die erfolgreich ausgeführt werden müssen, damit dieser Job getriggert wird

en: This job does not have a trace.
de_DE: Dieser Job hat keine Ablaufverfolgung.

en: This job has been canceled
de_DE: Dieser Job wurde abgebrochen

en: This job has been skipped
de_DE: Dieser Job wurde übersprungen

en: This job has not been triggered yet
de_DE: Dieser Job wurde noch nicht getriggert

en: This job has not started yet
de_DE: Dieser Job hat noch nicht begonnen

en: This job is an out-of-date deployment to %{environmentLink}.
de_DE: Dieser Job ist eine veraltet Bereitstellung für %{environmentLink}.

en: This job is archived. Only the complete pipeline can be retried.
de_DE: Dieser Job ist archiviert. Nur die gesamte Pipeline kann erneut versucht werden.

en: This job is creating a deployment to %{environmentLink}.
de_DE: Dieser Job erstellt eine Bereitstellung für %{environmentLink}.

en: This job is in pending state and is waiting to be picked by a runner
de_DE: Dieser Job befindet sich im Status "ausstehend" und wartet darauf, durch einen Runner ausgewählt zu werden

en: This job is waiting for resource:
de_DE: Dieser Job wartet auf Ressource:

en: This job requires a manual action
de_DE: Dieser Job erfordert eine manuelle Aktion

en: This means you can not push code until you create an empty repository or import existing one.
de_DE: Dies bedeutet, dass du keinen Code pushen kannst, bevor du kein leeres Repository erstellt oder ein existierendes importiert hast.

en: This merge request is locked.
de_DE: Dieser Merge-Request ist gesperrt.

en: This page is unavailable because you are not allowed to read information across multiple projects.
de_DE: Diese Seite ist nicht verfügbar, da du nicht Informationen über mehrere Projekte hinweg lesen darfst.

en: This project
de_DE: Dieses Projekt

en: This project does not belong to a group and can therefore not make use of group Runners.
de_DE: Dieses Projekt gehört keiner Gruppe an und kann daher keine Gruppenrunner verwenden.

en: This project does not have a wiki homepage yet
de_DE: Dieses Projekt hat derzeit noch keine Wiki-Startseite

en: This project is archived and cannot be commented on.
de_DE: Dieses Projekt ist archiviert und kann nicht kommentiert werden.

en: This project will be removed on %{date}
de_DE: Dieses Projekt wird am %{date} entfernt

en: This repository
de_DE: Dieses Repository

en: This runner will only run on pipelines triggered on protected branches
de_DE: Dieser Runner wird nur Pipelines von geschützen Branches ausführen

en: This setting can be overridden in each project.
de_DE: Diese Einstellung kann in jedem Projekt überschrieben werden.

en: This setting will update the hostname that is used to generate private commit emails. %{learn_more}
de_DE: Diese Einstellung aktualisiert den Hostnamen der für die Generierung von privaten Commit-E-Mails verwendet wird. %{learn_more}

en: This user has no identities
de_DE: Diese(r) Benutzer(in) hat keine Identitäten

en: This user will be the author of all events in the activity feed that are the result of an update, like new branches being created or new commits being pushed to existing branches.
de_DE: Diese(r) Benutzer(in) wird der/die Autor(in) aller Ereignisse im Aktivitätsfeed sein, die die Folge eines Updates, wie die Erstellung neuer Branches oder das Pushen neuer Commits zu existierenden Branches, sind.

en: Those emails automatically become issues (with the comments becoming the email conversation) listed here.
de_DE: Diese E-Mails werden automatisch zu hier gelisteten Tickets (wobei die Kommentare zur E-Mail-Konversation werden).

en: ThreatMonitoring|Something went wrong, unable to fetch environments
de_DE: Es ist ein Fehler aufgetreten. Umgebungen konnten nicht abgerufen werden

en: ThreatMonitoring|Total Requests
de_DE: Gesamte Anfragen

en: Thursday
de_DE: Donnerstag

en: Time before an issue gets scheduled
de_DE: Zeit bis ein Ticket geplant wird

en: Time before an issue starts implementation
de_DE: Zeit bis die Implementierung für ein Ticket beginnt

en: Time between merge request creation and merge/close
de_DE: Zeit zwischen Anlegen und Mergen/Schließen eines Merge-Requests

en: Time estimate
de_DE: Geschätzte Zeit

en: Time in seconds GitLab will wait for a response from the external service. When the service does not respond in time, access will be denied.
de_DE: Zeit in Sekunden die GitLab auf die Antwort des externen Dienstes warten wird. Wenn der Dienst nicht rechtzeitig antwortet, wird der Zugriff verweigert.

en: Time remaining
de_DE: Verbleibende Zeit

en: Time spent
de_DE: Benötigte Zeit

en: Time tracking
de_DE: Zeiterfassung

en: Time until first merge request
de_DE: Zeit bis zum ersten Merge-Request

en: TimeTrackingEstimated|Est
de_DE: Geschätzt

en: TimeTracking|Estimated:
de_DE: Geschätzt:

en: TimeTracking|Spent
de_DE: Verbracht

en: Timeago|%s days ago
de_DE: vor %s Tagen

en: Timeago|%s days remaining
de_DE: %s Tage verbleibend

en: Timeago|%s hours ago
de_DE: vor %s Stunden

en: Timeago|%s hours remaining
de_DE: %s Stunden verbleibend

en: Timeago|%s minutes ago
de_DE: vor %s Minuten

en: Timeago|%s minutes remaining
de_DE: %s Minuten verbleibend

en: Timeago|%s months ago
de_DE: vor %s Monaten

en: Timeago|%s months remaining
de_DE: %s Monate verbleibend

en: Timeago|%s seconds remaining
de_DE: %s Sekunden verbleibend

en: Timeago|%s weeks ago
de_DE: vor %s Wochen

en: Timeago|%s weeks remaining
de_DE: %s Wochen verbleibend

en: Timeago|%s years ago
de_DE: vor %s Jahren

en: Timeago|%s years remaining
de_DE: %s Jahre verbleibend

en: Timeago|1 day ago
de_DE: vor 1 Tag

en: Timeago|1 day remaining
de_DE: 1 Tag verbleibend

en: Timeago|1 hour ago
de_DE: vor 1 Stunde

en: Timeago|1 hour remaining
de_DE: 1 Stunde verbleibend

en: Timeago|1 minute ago
de_DE: vor 1 Minute

en: Timeago|1 minute remaining
de_DE: 1 Minute verbleibend

en: Timeago|1 month ago
de_DE: vor 1 Monat

en: Timeago|1 month remaining
de_DE: 1 Monat verbleibend

en: Timeago|1 week ago
de_DE: vor 1 Woche

en: Timeago|1 week remaining
de_DE: 1 Woche verbleibend

en: Timeago|1 year ago
de_DE: vor 1 Jahr

en: Timeago|1 year remaining
de_DE: 1 Jahr verbleibend

en: Timeago|Past due
de_DE: Überfällig

en: Timeago|in %s days
de_DE: in %s Tagen

en: Timeago|in %s hours
de_DE: in %s Stunden

en: Timeago|in %s minutes
de_DE: in %s Minuten

en: Timeago|in %s months
de_DE: in %s Monaten

en: Timeago|in %s seconds
de_DE: in %s Sekunden

en: Timeago|in %s weeks
de_DE: in %s Wochen

en: Timeago|in %s years
de_DE: in %s Jahren

en: Timeago|in 1 day
de_DE: in 1 Tag

en: Timeago|in 1 hour
de_DE: in 1 Stunde

en: Timeago|in 1 minute
de_DE: in 1 Minute

en: Timeago|in 1 month
de_DE: in 1 Monat

en: Timeago|in 1 week
de_DE: in 1 Woche

en: Timeago|in 1 year
de_DE: in 1 Jahr

en: Timeago|just now
de_DE: vor kurzem

en: Timeago|right now
de_DE: gerade jetzt

en: Timeout
de_DE: Zeitüberschreitung

en: Time|hr | Time|hrs
de_DE[0]: Std.
de_DE[1]: Stdn.

en: Time|min | Time|mins
de_DE[0]: Min.
de_DE[1]: Min.

en: Time|s
de_DE: Sek.

en: Tip:
de_DE: Tipp:

en: Title
de_DE: Titel

en: To GitLab
de_DE: Zu GitLab

en: To add an SSH key you need to %{generate_link_start}generate one%{link_end} or use an %{existing_link_start}existing key%{link_end}.
de_DE: Um einen SSH-Schlüssel hinzuzufügen, musst du %{generate_link_start}einen generieren%{link_end} oder einen %{existing_link_start}vorhandenen Schlüssel%{link_end} verwenden.

en: To connect GitHub repositories, you first need to authorize GitLab to access the list of your GitHub repositories:
de_DE: Um GitHub-Repositories zu verbinden, musst du GitLab zunächst erlauben, auf die Liste deiner GitHub-Repositories zuzugreifen:

en: To connect an SVN repository, check out %{svn_link}.
de_DE: Um ein SVN-Repository zu verbinden, lies %{svn_link}.

en: To define internal users, first enable new users set to external
de_DE: Um interne Benutzer(innen) zu definieren, musst du zunächst externe Benutzer(innen) aktivieren

en: To get started you enter your FogBugz URL and login information below. In the next steps, you'll be able to map users and select the projects you want to import.
de_DE: Gib zunächst deine FogBuz-URL und Anmeldeinformationen unten ein. In den nächsten Schritten kannst du Benutzer(innen) zuordnen und die Projekte für den Import auswählen.

en: To get started, please enter your Gitea Host URL and a %{link_to_personal_token}.
de_DE: Gib zunächst deine Gitea-Host-URL und einen %{link_to_personal_token} ein.

en: To help improve GitLab and its user experience, GitLab will periodically collect usage information.
de_DE: Zur Verbesserung von GitLab und seiner Benutzererfahrung sammelt GitLab regelmäßig Nutzungsinformationen.

en: To help improve GitLab, we would like to periodically collect usage information. This can be changed at any time in %{settings_link_start}Settings%{link_end}. %{info_link_start}More Information%{link_end}
de_DE: Zur Verbesserung von GitLab würden wir gerne regelmäßig Nutzungsinformationen sammeln. Dies kann jederzeit in den %{settings_link_start}Einstellungen%{link_end} geändert werden. %{info_link_start}Weitere Informationen%{link_end}

en: To import an SVN repository, check out %{svn_link}.
de_DE: Um ein SVN-Repository zu importieren, schaue dir %{svn_link} an.

en: To move or copy an entire GitLab project from another GitLab installation to this one, navigate to the original project's settings page, generate an export file, and upload it here.
de_DE: Um ein komplettes GitLab-Projekt von einer GitLab-Installation zu einer anderen umzuziehen oder zu kopieren, navigiere zur Einstellungsseite des Originalprojektes, erzeuge eine Export-Datei und lade sie hier hoch.

en: To set up SAML authentication for your group through an identity provider like Azure, Okta, Onelogin, Ping Identity, or your custom SAML 2.0 provider:
de_DE: So richtest du die SAML-Authentifizierung für deine Gruppe über einen Identitätsanbieter wie Azure, Okta, Onelogin, Ping Identity oder deinen benutzerdefinierten SAML 2.0-Anbieter ein:

en: To start serving your jobs you can add Runners to your group
de_DE: Um deine Jobs zur Verfügung zu stellen, kannst du Runner zu deiner Gruppe hinzufügen

en: To view the roadmap, add a start or due date to one of your epics in this group or its subgroups. In the months view, only epics in the past month, current month, and next 5 months are shown.
de_DE: Füge ein Start- oder Fälligkeitsdatum zu einem deiner Epics in dieser Gruppe oder ihrer Untergruppen hinzu, um die Roadmap anzuzeigen. In der Monatsansicht werden nur Epics des letzten Monats, des aktuellen Monats und der nächsten 5 Monate angezeigt.

en: To widen your search, change or remove filters.
de_DE: Um deine Suche zu erweitern, verändere oder entferne Filter.

en: To-Do List
de_DE: To-Do-Liste

en: Today
de_DE: Heute

en: Toggle Sidebar
de_DE: Seitenleiste ein-/ausblenden

en: Toggle commit description
de_DE: Beschreibung des Commits ein-/ausklappen

en: Toggle navigation
de_DE: Navigation umschalten

en: Toggle sidebar
de_DE: Seitenleiste ein-/ausblenden

en: ToggleButton|Toggle Status: OFF
de_DE: Toggle Status: OFF

en: ToggleButton|Toggle Status: ON
de_DE: Toggle Status: ON

en: Tomorrow
de_DE: Morgen

en: Too many changes to show.
de_DE: Zu viele Änderungen um sie anzuzeigen.

en: Too many namespaces enabled. You will need to manage them via the console or the API.
de_DE: Zu viele Namespaces aktiviert. Sie müssen sie über die Konsole oder die API verwalten.

en: Too many projects enabled. You will need to manage them via the console or the API.
de_DE: Zu viele Projekte aktviert. Sie müssen sie über die Konsole oder die API verwalten.

en: Total Contributions
de_DE: Gesamte Beiträge

en: Total test time for all commits/merges
de_DE: Gesamte Testzeit für alle Commits/Merges

en: Total: %{total}
de_DE: Gesamt: %{total}

en: Track groups of issues that share a theme, across projects and milestones
de_DE: Verfolge Gruppen von Tickets, die ein Thema teilen, über Projekte und Meilensteine hinweg

en: Track time with quick actions
de_DE: Verfolge die Zeit mit Kurzbefehlen

en: Tree view
de_DE: Baumstrukturansicht

en: Trending
de_DE: Beliebt

en: Trigger pipelines for mirror updates
de_DE: Pipelines für Mirror-Updates auslösen

en: Trigger pipelines when branches or tags are updated from the upstream repository. Depending on the activity of the upstream repository, this may greatly increase the load on your CI runners. Only enable this if you know they can handle the load.
de_DE: Triggere Pipelines, wenn Branches oder Tags aus dem Upstream-Repository aktualisiert werden. Abhängig von der Aktivität des Upstream-Repositorys kann dies die Auslastung deiner CI-Runner erheblich erhöhen. Aktiviere diese Option nur, wenn du weißt, dass sie mit der Last umgehen können.

en: Trigger this manual action
de_DE: Löse diese manuelle Aktion aus

en: Try again
de_DE: Wiederholen

en: Try all GitLab has to offer for 30 days.
de_DE: Teste für 30 Tage alles was GitLab zu bieten hat.

en: Tuesday
de_DE: Dienstag

en: Turn on Service Desk
de_DE: Aktiviere den Service-Desk

en: Two-factor authentication
de_DE: Zwei-Faktor-Authentifizierung

en: Type
de_DE: Typ

en: URL is required
de_DE: URL erforderlich

en: Unable to collect CPU info
de_DE: CPU-Informationen können nicht erfasst werden

en: Unable to collect memory info
de_DE: Speicherinformationen können nicht erfasst werden

en: Unable to load the diff. %{button_try_again}
de_DE: Der Diff konnten nicht geladen werden. %{button_try_again}

en: Unable to load the merge request widget. Try reloading the page.
de_DE: Das Merge-Request-Widget konnte nicht geladen werden. Versuchen Sie die Seite neu zu laden.

en: Unable to sign you in to the group with SAML due to "%{reason}"
de_DE: Aufgrund von "%{reason}" konntest du dich nicht mit SAML anmelden

en: Unable to update label prioritization at this time
de_DE: Label-Priorisierung kann zu diesem Zeitpunkt nicht aktualisiert werden

en: Unable to update this epic at this time.
de_DE: Dieses Epic kann gerade nicht aktualisiert werden.

en: Unable to update this issue at this time.
de_DE: Dieses Ticket kann gerade nicht aktualisiert werden.

en: Undo
de_DE: Rückgängig machen

en: Unfortunately, your email message to GitLab could not be processed.
de_DE: Leider konnte deine E-Mail an GitLab nicht verarbeitet werden.

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Unlock
de_DE: Entsperren

en: Unlocked
de_DE: Entsperrt

en: Unstar
de_DE: Entfavorisieren

en: Unsubscribe
de_DE: Abonnement entfernen

en: Unsubscribe at group level
de_DE: Abmeldung auf Gruppenebene

en: Unsubscribe at project level
de_DE: Abmeldung auf Projektebene

en: Unverified
de_DE: Nicht bestätigt

en: Up to date
de_DE: Aktuell

en: Upcoming
de_DE: Demnächst

en: Upcoming Release
de_DE: Kommendes Release

en: Update
de_DE: Aktualisieren

en: Update now
de_DE: Jetzt updaten

en: Update your group name, description, avatar, and visibility.
de_DE: Deine Gruppenbezeichnung, Beschreibung, Avatar und Sichtbarkeit anpassen.

en: Updating
de_DE: Aktualisiere

en: Upgrade your plan to activate Group Webhooks.
de_DE: Aktualisiere deinen Tarif, um Gruppen-Webhooks zu aktivieren.

en: Upgrade your plan to improve Issue boards.
de_DE: Upgrade deinen Tarif um die Ticketboards zu verbessern.

en: Upload New File
de_DE: Neue Datei hochladen

en: Upload file
de_DE: Datei hochladen

en: UploadLink|click to upload
de_DE: Zum Upload klicken

en: Usage statistics
de_DE: Nutzungsstatistiken

en: Use Service Desk to connect with your users (e.g. to offer customer support) through email right inside GitLab
de_DE: Nutze den Service-Desk, um dich direkt in GitLab via E-Mail mit deinen Benutzer(inne)n zu verbinden (z. B. um Kunden-Support anzubieten)

en: Use custom color #FF0000
de_DE: Verwende benutzerdefinierte Farbe #FF0000

en: Use one line per URI
de_DE: Verwende eine Zeile pro URI

en: Use template
de_DE: Template verwenden

en: Use the following registration token during setup:
de_DE: Benutze den folgenden Registrierungstoken während des Setups:

en: Use your global notification setting
de_DE: Benutze deine globalen Benachrichtigungseinstellungen

en: Used by members to sign in to your group in GitLab
de_DE: Wird von Mitgliedern verwendet, um sich in GitLab in deiner Gruppe anzumelden

en: User Settings
de_DE: Benutzereinstellungen

en: User and IP Rate Limits
de_DE: Benutzer- und IP-Beschränkungen

en: User key was successfully removed.
de_DE: Benutzerschlüssel wurde erfolgreich entfernt.

en: User map
de_DE: Benutzerzuordnung

en: User pipeline minutes were successfully reset.
de_DE: Die Pipeline-Minuten des Users wurden erfolgreich zurückgesetzt.

en: User restrictions
de_DE: Benutzerbeschränkungen

en: UserProfile|Activity
de_DE: Aktivität

en: UserProfile|Already reported for abuse
de_DE: Bereits wegen Missbrauchs gemeldet

en: UserProfile|Blocked user
de_DE: Blockierte(r) Benutzer(in)

en: UserProfile|Edit profile
de_DE: Profil bearbeiten

en: UserProfile|Explore public groups to find projects to contribute to.
de_DE: Durchsuche öffentliche Gruppen, um Projekte zu finden, an denen Du mitwirken kannst.

en: UserProfile|Groups
de_DE: Gruppen

en: UserProfile|Most Recent Activity
de_DE: Neueste Aktivität

en: UserProfile|Overview
de_DE: Übersicht

en: UserProfile|Personal projects
de_DE: Persönliche Projekte

en: UserProfile|Report abuse
de_DE: Missbrauch melden

en: UserProfile|Snippets
de_DE: Codeausschnitte

en: UserProfile|Subscribe
de_DE: Abonnieren

en: UserProfile|This user has a private profile
de_DE: Diese(r) Benutzer(in) hat ein privates Profil

en: UserProfile|This user is blocked
de_DE: Diese(r) Benutzer(in) ist blockiert

en: UserProfile|View all
de_DE: Alles anzeigen

en: UserProfile|View user in admin area
de_DE: Benutzer(in) im Adminbereich anzeigen

en: Users
de_DE: Benutzer(innen)

en: Various container registry settings.
de_DE: Verschiedene Einstellungen für die Container-Registry.

en: Various email settings.
de_DE: Verschiedene E-Mail-Einstellungen.

en: Various settings that affect GitLab performance.
de_DE: Verschiedene Einstellungen, die sich auf die GitLab-Leistung auswirken.

en: Verification information
de_DE: Bestätigungsinformationen

en: Verified
de_DE: Bestätigt

en: Verify configuration
de_DE: Konfiguration verifizieren

en: View all issues
de_DE: Alle Tickets anzeigen

en: View eligible approvers
de_DE: Geeignete Genehmigungsberechtigte anzeigen

en: View epics list
de_DE: Epic-Liste anzeigen

en: View file @
de_DE: Zeige Datei @

en: View group labels
de_DE: Gruppenlabels ansehen

en: View it on GitLab
de_DE: Sieh es auf GitLab an

en: View jobs
de_DE: Jobs ansehen

en: View labels
de_DE: Labels anzeigen

en: View log
de_DE: Protokoll ansehen

en: View open merge request
de_DE: Zeige offene Merge-Requests

en: View project labels
de_DE: Projektlabels ansehen

en: View replaced file @
de_DE: Zeige ersetzte Datei @

en: View the documentation
de_DE: Die Dokumentation anzeigen

en: Visibility and access controls
de_DE: Sichtbarkeit und Zugriffskontrollen

en: Visibility level
de_DE: Sichtbarkeitsstufe

en: Visibility level:
de_DE: Sichtbarkeitsstufe:

en: Visibility:
de_DE: Sichtbarkeit:

en: VisibilityLevel|Internal
de_DE: Intern

en: VisibilityLevel|Private
de_DE: Privat

en: VisibilityLevel|Public
de_DE: Öffentlich

en: VisibilityLevel|Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Vulnerability|Class
de_DE: Klasse

en: Vulnerability|Description
de_DE: Beschreibung

en: Vulnerability|File
de_DE: Datei

en: Vulnerability|Identifiers
de_DE: Bezeichner

en: Vulnerability|Links
de_DE: Links

en: Vulnerability|Project
de_DE: Projekt

en: Vulnerability|Severity
de_DE: Schweregrad

en: Want to see the data? Please ask an administrator for access.
de_DE: Du möchtest die Daten sehen? Bitte frage eine(n) Administrator(in) nach dem Zugang.

en: We detected potential spam in the %{humanized_resource_name}. Please solve the reCAPTCHA to proceed.
de_DE: Wir haben potenziellen Spam in %{humanized_resource_name} gefunden. Bitte löse den reCAPTCHA um fortzufahren.

en: We don't have enough data to show this stage.
de_DE: Es liegen nicht genügend Daten vor, um diese Phase anzuzeigen.

en: We want to be sure it is you, please confirm you are not a robot.
de_DE: Wir wollen sicher gehen, dass du es bist. Bitte bestätige, dass du kein Roboter bist.

en: Web terminal
de_DE: Web-Terminal

en: Webhooks allow you to trigger a URL if, for example, new code is pushed or a new issue is created. You can configure webhooks to listen for specific events like pushes, issues or merge requests. Group webhooks will apply to all projects in a group, allowing you to standardize webhook functionality across your entire group.
de_DE: Webhooks ermöglichen es dir eine URL aufzurufen, wenn z. B. neuer Code gepusht oder ein neues Ticket erstellt wird. Du kannst Webhooks so konfigurieren, dass sie auf bestimmte Ereignisse wie Pushes, Tickets oder Merge-Requests reagieren. Gruppen-Webhooks werden auf alle Projekte in einer Gruppe angewendet, so dass du die Webhook-Funktionalität in der gesamten Gruppe standardisieren kannst.

en: Wednesday
de_DE: Mittwoch

en: Weeks
de_DE: Wochen

en: Weight
de_DE: Gewichtung

en: Weight %{weight}
de_DE: Gewichtung %{weight}

en: When a runner is locked, it cannot be assigned to other projects
de_DE: Wenn ein Runner gesperrt ist, kann er keinem anderen Projekt zugewiesen werden

en: When enabled, users cannot use GitLab until the terms have been accepted.
de_DE: Wenn diese Option aktiviert ist, können Benutzer(innen) GitLab nicht verwenden, bis die Bedingungen akzeptiert wurden.

en: When leaving the URL blank, classification labels can still be specified without disabling cross project features or performing external authorization checks.
de_DE: Wenn die URL leer gelassen wird, können Klassifizierungslabels weiterhin angegeben werden, ohne projektübergreifende Eigenschaften auszuschalten oder einen externen Autorisierungscheck durchzuführen.

en: Who can see this group?
de_DE: Wer kann diese Gruppe sehen?

en: Who will be able to see this group?
de_DE: Wer wird in der Lage sein diese Gruppe zu sehen?

en: Who will be using GitLab?
de_DE: Wer wird GitLab verwenden?

en: WikiClone|Clone your wiki
de_DE: Wiki klonen

en: WikiClone|Git Access
de_DE: Git-Zugang

en: WikiClone|Install Gollum
de_DE: Gollum installieren

en: WikiClone|Start Gollum and edit locally
de_DE: Gollum starten und lokal bearbeiten

en: WikiEditPageTip|Tip: You can move this page by adding the path to the beginning of the title.
de_DE: Tipp: Du kannst diese Seite verschieben, indem du den Pfad zum Beginn des Titels hinzufügst.

en: WikiEdit|There is already a page with the same title in that path.
de_DE: Es gibt bereits eine Seite mit demselben Titel in diesem Pfad.

en: WikiEmptyIssueMessage|Suggest wiki improvement
de_DE: Schlage eine Verbesserung des Wikis vor

en: WikiEmptyIssueMessage|You must be a project member in order to add wiki pages. If you have suggestions for how to improve the wiki for this project, consider opening an issue in the %{issues_link}.
de_DE: Du musst Projekt-Mitglied sein um Wiki-Seiten hinzufügen zu können. Hast du Verbesserungsvorschläge, wie du das Wiki für dieses Projekt verbessern kannst, dann öffne ein Thema in der %{issues_link}.

en: WikiEmptyIssueMessage|issue tracker
de_DE: Ticketsystem

en: WikiEmpty|A wiki is where you can store all the details about your project. This can include why you've created it, its principles, how to use it, and so on.
de_DE: In einem Wiki können alle Details zu deinem Projekt gespeichert werden. Dies kann z. B. beinhalten, warum du es erstellt hast, seine Grundlagen, wie das Projekt verwendet werden kann und so weiter.

en: WikiEmpty|Create your first page
de_DE: Erstelle deine erste Seite

en: WikiEmpty|Suggest wiki improvement
de_DE: Schlage eine Verbesserung des Wikis vor

en: WikiEmpty|The wiki lets you write documentation for your project
de_DE: Mit dem Wiki kannst du eine Dokumentation für dein Projekt schreiben

en: WikiEmpty|This project has no wiki pages
de_DE: Dieses Projekt hat keine Wiki-Seiten

en: WikiEmpty|You must be a project member in order to add wiki pages.
de_DE: Du musst ein Projektmitglied sein, um Wiki-Seiten hinzufügen zu können.

en: WikiHistoricalPage|This is an old version of this page.
de_DE: Dies ist eine alte Version dieser Seite.

en: WikiHistoricalPage|You can view the %{most_recent_link} or browse the %{history_link}.
de_DE: Du kannst den %{most_recent_link} ansehen oder den %{history_link} durchsuchen.

en: WikiHistoricalPage|history
de_DE: Verlauf

en: WikiHistoricalPage|most recent version
de_DE: neueste Version

en: WikiMarkdownDocs|More examples are in the %{docs_link}
de_DE: Weitere Beispiele sind in der %{docs_link}

en: WikiMarkdownDocs|documentation
de_DE: Dokumentation

en: WikiNewPageTip|Tip: You can specify the full path for the new file. We will automatically create any missing directories.
de_DE: Hinweis: Du kannst den vollständigen Pfad für die neue Datei angeben. Fehlende Verzeichnisse werden automatisch erstellt.

en: WikiPageConfirmDelete|Are you sure you want to delete this page?
de_DE: Bist du sicher, dass du diese Seite löschen möchtest?

en: WikiPageConfirmDelete|Delete page
de_DE: Seite löschen

en: WikiPageConfirmDelete|Delete page %{pageTitle}?
de_DE: Seite %{pageTitle} löschen?

en: WikiPageConflictMessage|Someone edited the page the same time you did. Please check out %{page_link} and make sure your changes will not unintentionally remove theirs.
de_DE: Jemand hat die Seite zur selben Zeit wie du bearbeitet. Bitte überprüfe %{page_link} und stelle sicher, dass deine Änderungen nicht unbeabsichtigt deren Änderungen entfernen.

en: WikiPageConflictMessage|the page
de_DE: die Seite

en: WikiPage|Write your content or drag files here…
de_DE: Schreibe deinen Inhalt oder ziehe hier Dateien hinein…

en: Wiki|Create page
de_DE: Seite erstellen

en: Wiki|Edit Page
de_DE: Seite bearbeiten

en: Wiki|New page
de_DE: Neue Seite

en: Wiki|Page history
de_DE: Seitenverlauf

en: Wiki|Page version
de_DE: Seitenversion

en: Wiki|Pages
de_DE: Seiten

en: Wiki|Wiki Pages
de_DE: Wiki-Seiten

en: Withdraw Access Request
de_DE: Zugriffsanfrage widerrufen

en: Yes
de_DE: Ja

en: Yes, add it
de_DE: Ja, füg' es hinzu

en: Yes, let me map Google Code users to full names or GitLab users.
de_DE: Ja, lass mich Google Code-Benutzer(innen) vollständigen Namen oder GitLab-Benutzer(innen) zuordnen.

en: Yesterday
de_DE: Gestern

en: You are going to transfer %{project_full_name} to another owner. Are you ABSOLUTELY sure?
de_DE: Du bist dabei %{project_full_name} einem/einer andere(n) Besitzer(in) zu übergeben. Bist du dir WIRKLICH sicher?

en: You are on a read-only GitLab instance.
de_DE: Du bist auf einer GitLab-Instanz, die nur Lesezugriff erlaubt.

en: You can %{linkStart}view the blob%{linkEnd} instead.
de_DE: Du kannst stattdessen %{linkStart}den Blob anzeigen%{linkEnd}.

en: You can also create a project from the command line.
de_DE: Du kannst ein Projekt auch über die Kommandozeile erstellen.

en: You can also press Ctrl-Enter
de_DE: Sie können auch Strg-Enter drücken

en: You can also star a label to make it a priority label.
de_DE: Du kannst auch ein Label markieren, um es zu einem Prioritätslabel zu machen.

en: You can easily contribute to them by requesting to join these groups.
de_DE: Du kannst einfach dazu beitragen, indem du um Aufnahme in diesen Gruppen bittest.

en: You can easily install a Runner on a Kubernetes cluster. %{link_to_help_page}
de_DE: Du kannst ganz einfach einen Runner auf einem Kubernetes-Cluster installieren. %{link_to_help_page}

en: You can move around the graph by using the arrow keys.
de_DE: Du kannst das Diagramm mit den Pfeiltasten bewegen.

en: You can only edit files when you are on a branch
de_DE: Du kannst Dateien nur bearbeiten, wenn du dich auf einem Branch befindest

en: You can resolve the merge conflict using either the Interactive mode, by choosing %{use_ours} or %{use_theirs} buttons, or by editing the files directly. Commit these changes into %{branch_name}
de_DE: Du kannst den Merge-Konflikt lösen, indem du entweder den interaktiven Modus verwendest, indem du die Schaltflächen %{use_ours} oder %{use_theirs} wählst, oder indem du die Dateien direkt bearbeitest. Übernimm diese Änderungen mittels Commit in %{branch_name}

en: You can see your chat accounts.
de_DE: Sie können Ihre Chat-Konten sehen.

en: You can set up jobs to only use Runners with specific tags. Separate tags with commas.
de_DE: Du kannst Jobs so einrichten, dass nur Runner mit bestimmten Tags verwendet werden. Trenne die Tags durch Kommas.

en: You can test your .gitlab-ci.yml in %{linkStart}CI Lint%{linkEnd}.
de_DE: Du kannst deine .gitlab-ci.yml mit %{linkStart}CI Lint%{linkEnd} testen.

en: You cannot write to a read-only secondary GitLab Geo instance. Please use %{link_to_primary_node} instead.
de_DE: Du kannst nicht auf eine schreibgeschützte sekundäre Gitlab Geo-Instanz schreiben. Bitte verwende stattdessen %{link_to_primary_node}.

en: You cannot write to this read-only GitLab instance.
de_DE: Du kannst nicht auf dieser schreibgeschützte GitLab-Instanz schreiben.

en: You do not have any subscriptions yet
de_DE: Du hast noch keine Abonnements

en: You do not have the correct permissions to override the settings from the LDAP group sync.
de_DE: Du verfügst nicht über die erforderlichen Berechtigungen um die Einstellungen der LDAP-Gruppensynchronisierung zu überschreiben.

en: You don't have any applications
de_DE: Du hast keine Anwendungen

en: You don't have any authorized applications
de_DE: Du hast keine autorisierten Anwendungen

en: You have no permissions
de_DE: Du hast keine Berechtigungen

en: You have not added any approvers. Start by adding users or groups.
de_DE: Du hast keine Genehmigungsberechtigten hinzugefügt. Beginne, indem du Benutzer(innen) oder Gruppen hinzufügst.

en: You have reached your project limit
de_DE: Du hast die Projektbegrenzung erreicht

en: You must accept our Terms of Service and privacy policy in order to register an account
de_DE: Du musst unsere Nutzungsbedingungen und Datenschutzerklärung akzeptieren, um ein Konto registrieren zu können

en: You must have maintainer access to force delete a lock
de_DE: Du musst Betreuerzugriff besitzen, um das Entfernen einer Sperre zu erzwingen

en: You need a different license to enable FileLocks feature
de_DE: Du benötigst eine andere Lizenz, um die FileLocks-Funktion zu aktivieren

en: You need git-lfs version %{min_git_lfs_version} (or greater) to continue. Please visit https://git-lfs.github.com
de_DE: Du benötigst git-lfs in Version %{min_git_lfs_version} (oder höher) um fortzufahren. Bitte besuche https://git-lfs.github.com

en: You need permission.
de_DE: Du brauchst eine Genehmigung.

en: You will not get any notifications via email
de_DE: Du wirst keine Benachrichtigungen per E-Mail erhalten

en: You will only receive notifications for the events you choose
de_DE: Du wirst nur Benachrichtigungen für von dir ausgewählte Ereignisse erhalten

en: You will only receive notifications for threads you have participated in
de_DE: Du wirst nur Benachrichtigungen für Unterhaltungen, an denen Du teilgenommen hast, erhalten

en: You will receive notifications for any activity
de_DE: Du wirst bei jeder Aktivität Benachrichtigungen erhalten

en: You will receive notifications only for comments in which you were @mentioned
de_DE: Du wirst nur Benachrichtigungen für Kommentare erhalten, in denen du @erwähnt wurdest

en: You won't be able to pull or push project code via %{protocol} until you %{set_password_link} on your account
de_DE: Du kannst erst mittels '%{protocol}' übertragen (push) oder abrufen (pull), nachdem du für dein Konto '%{set_password_link}'

en: You won't be able to pull or push project code via SSH until you add an SSH key to your profile
de_DE: Du musst einen deinem Profil einen SSH-Schlüssel hinzufügen, bevor du deinen Projekt-Code mittels Pull oder Push über SSH übertragen kannst

en: You'll need to use different branch names to get a valid comparison.
de_DE: Du musst unterschiedliche Branchnamen verwenden, um einen gültigen Vergleich zu erhalten.

en: You're receiving this email because of your account on %{host}.
de_DE: Du erhältst diese E-Mail aufgrund deines Accounts auf %{host}.

en: You're receiving this email because of your account on %{host}. %{manage_notifications_link} &middot; %{help_link}
de_DE: Du erhältst diese E-Mail aufgrund deines Kontos auf %{host}. %{manage_notifications_link} &middot; %{help_link}

en: Your Groups
de_DE: Deine Gruppen

en: Your Projects (default)
de_DE: Deine Projekte (Standard)

en: Your Projects' Activity
de_DE: Aktivitäten deiner Projekte

en: Your SSH keys (%{count})
de_DE: Deine SSH-Schlüssel (%{count})

en: Your applications (%{size})
de_DE: Deine Anwendungen (%{size})

en: Your authorized applications
de_DE: Deine autorisierten Anwendungen

en: Your changes can be committed to %{branch_name} because a merge request is open.
de_DE: Deine Änderungen können an %{branch_name} committet werden, da eine Merge-Request geöffnet ist.

en: Your changes have been committed. Commit %{commitId} %{commitStats}
de_DE: Deine Änderungen wurden committet. Commit %{commitId}%{commitStats}

en: Your changes have been saved
de_DE: Deine Änderungen wurden gespeichert

en: Your groups
de_DE: Deine Gruppen

en: Your name
de_DE: Dein Name

en: Your projects
de_DE: Deine Projekte

en: a deleted user
de_DE: ein(e) gelöschte(r) Benutzer(in)

en: about 1 hour | about %d hours
de_DE[0]: etwa 1 Stunde
de_DE[1]: etwa %d Stunden

en: ago
de_DE: vor

en: among other things
de_DE: unter anderem

en: archived
de_DE: archiviert

en: branch name
de_DE: Branch-Name

en: by
de_DE: von

en: ciReport|%{linkStartTag}Learn more about Container Scanning %{linkEndTag}
de_DE: %{linkStartTag}Lerne mehr über Containerüberprüfung%{linkEndTag}

en: ciReport|%{linkStartTag}Learn more about DAST %{linkEndTag}
de_DE: %{linkStartTag}Lerne mehr über DAST%{linkEndTag}

en: ciReport|%{linkStartTag}Learn more about Dependency Scanning %{linkEndTag}
de_DE: %{linkStartTag}Lerne mehr über Abhängigkeitsüberprüfung%{linkEndTag}

en: ciReport|%{linkStartTag}Learn more about SAST %{linkEndTag}
de_DE: %{linkStartTag}Lerne mehr über SAST%{linkEndTag}

en: ciReport|%{remainingPackagesCount} more
de_DE: %{remainingPackagesCount} mehr

en: ciReport|%{reportType} is loading
de_DE: %{reportType} wird geladen

en: ciReport|%{reportType}: Loading resulted in an error
de_DE: %{reportType}: Beim Laden trat ein Fehler auf

en: ciReport|(errors when loading results)
de_DE: (Fehler beim Laden der Ergebnisse)

en: ciReport|(is loading)
de_DE: (wird geladen)

en: ciReport|(is loading, errors when loading results)
de_DE: (Lädt, Fehler beim Laden der Ergebnisse)

en: ciReport|Code quality
de_DE: Code-Qualität

en: ciReport|Container scanning
de_DE: Container-Scan

en: ciReport|Container scanning detects known vulnerabilities in your docker images.
de_DE: Containerüberprüfung entdeckt bekannte Sicherheitslücken in deinen Docker-Images.

en: ciReport|DAST
de_DE: DAST

en: ciReport|Dependency Scanning detects known vulnerabilities in your source code's dependencies.
de_DE: Die Abhängigkeitsüberprüfung entdeckt bekannte Sicherheitslücken in den Abhängigkeiten deines Quellcodes.

en: ciReport|Dependency scanning
de_DE: Abhängigkeitsüberprüfung

en: ciReport|Dynamic Application Security Testing (DAST) detects known vulnerabilities in your web application.
de_DE: Dynamic Application Security Testing (DAST) entdeckt Schwachstellen in deiner Webanwendung.

en: ciReport|Failed to load %{reportName} report
de_DE: Fehler beim Laden des Berichts %{reportName}

en: ciReport|Fixed:
de_DE: Behoben:

en: ciReport|Loading %{reportName} report
de_DE: Lade Bericht %{reportName}

en: ciReport|Manage licenses
de_DE: Lizenzen verwalten

en: ciReport|No changes to code quality
de_DE: Keine Änderungen an der Codequalität

en: ciReport|SAST
de_DE: SAST

en: ciReport|Security scanning
de_DE: Sicherheitsüberprüfung

en: ciReport|Security scanning failed loading any results
de_DE: Sicherheitsscan schlug beim Laden der Ergebnisse fehl

en: ciReport|Solution
de_DE: Lösung

en: ciReport|Static Application Security Testing (SAST) detects known vulnerabilities in your source code.
de_DE: Static Application Security Testing (SAST) entdeckt bekannte Sicherheitslücken in deinem Quellcode.

en: ciReport|There was an error creating the issue. Please try again.
de_DE: Fehler beim Erzeugen des Tickets. Bitte versuche es erneut.

en: ciReport|There was an error dismissing the vulnerability. Please try again.
de_DE: Fehler beim Ausblenden der Sicherheitslücke. Bitte versuche es erneut.

en: ciReport|There was an error reverting the dismissal. Please try again.
de_DE: Fehler beim Wiedereinblenden. Bitte versuche es erneut.

en: ciReport|Used by %{packagesString} | ciReport|Used by %{packagesString}, and %{lastPackage}
de_DE[0]: Verwendet von %{packagesString}
de_DE[1]: Verwendet von %{packagesString} und %{lastPackage}

en: ciReport|View full report
de_DE: Gesamten Bericht anzeigen

en: connecting
de_DE: Verbinde

en: could not read private key, is the passphrase correct?
de_DE: konnte den privaten Schlüssel nicht lesen, ist die Passphrase korrekt?

en: customize
de_DE: anpassen

en: day | days
de_DE[0]: Tag
de_DE[1]: Tage

en: disabled
de_DE: dektiviert

en: done
de_DE: erledigt

en: draft | drafts
de_DE[0]: Entwurf
de_DE[1]: Entwürfe

en: enabled
de_DE: aktiviert

en: estimateCommand|%{slash_command} will update the estimated time with the latest command.
de_DE: %{slash_command} aktualisiert die geschätzte Zeit mit dem aktuellsten Befehl.

en: for %{ref}
de_DE: für %{ref}

en: for this project
de_DE: für dieses Projekt

en: fork this project
de_DE: dieses Projekt forken

en: from
de_DE: von

en: group
de_DE: Gruppe

en: groups
de_DE: Gruppen

en: has already been taken
de_DE: ist bereits vergeben

en: help
de_DE: Hilfe

en: https://your-bitbucket-server
de_DE: https://dein-bitbucket-server

en: image diff
de_DE: Bildunterschied

en: import flow
de_DE: Vorgehen beim Import

en: importing
de_DE: Importiere

en: in group %{link_to_group}
de_DE: In Gruppe %{link_to_group}

en: in project %{link_to_project}
de_DE: im Projekt %{link_to_project}

en: instance completed | instances completed
de_DE[0]: Instanz abgeschlossen
de_DE[1]: Instanzen abgeschlossen

en: invalid milestone state `%{state}`
de_DE: ungültiger Meilensteinstatus `%{state}`

en: is
de_DE: ist

en: is an invalid IP address range
de_DE: ist ein ungültiger IP-Adressbereich

en: is blocked by
de_DE: wird blockiert von

en: is enabled.
de_DE: ist aktiviert.

en: is invalid because there is downstream lock
de_DE: ist ungültig, weil es eine Downstream-Sperre gibt

en: is invalid because there is upstream lock
de_DE: ist aufgrund einer Upstream-Sperre ungültig

en: is not
de_DE: ist nicht

en: is not a valid X509 certificate.
de_DE: ist kein gültiges X509-Zertifikat.

en: is not an email you own
de_DE: ist keine Ihrer E-Mails

en: is too long (maximum is 100 entries)
de_DE: ist zu lang (maximal 100 Einträge)

en: is too long (maximum is 1000 entries)
de_DE: ist zu lang (mehr als 1000 Einträge)

en: issue
de_DE: Ticket

en: it is stored in LFS
de_DE: es ist im LFS gespeichert

en: it is too large
de_DE: ìst zu groß

en: jigsaw is not defined
de_DE: jigsaw ist nicht definiert

en: latest
de_DE: letzte

en: latest deployment
de_DE: neuste Bereitstellung

en: latest version
de_DE: Neuste Version

en: leave %{group_name}
de_DE: %{group_name} verlassen

en: less than a minute
de_DE: weniger als eine Minute

en: level: %{level}
de_DE: Level: %{level}

en: limit of %{project_limit} reached
de_DE: Limit von %{project_limit} erreicht

en: locked by %{path_lock_user_name} %{created_at}
de_DE: gesperrt durch %{path_lock_user_name} %{created_at}

en: log in
de_DE: einloggen

en: manual
de_DE: manuell

en: merge request | merge requests
de_DE[0]: Merge-Request
de_DE[1]: Merge-Requests

en: missing
de_DE: fehlt

en: most recent deployment
de_DE: letzte Bereitstellung

en: mrWidgetCommitsAdded|%{commitCount} and %{mergeCommitCount} will be added to %{targetBranch}.
de_DE: %{commitCount} und %{mergeCommitCount} werden zu %{targetBranch} hinzugefügt.

en: mrWidgetCommitsAdded|%{commitCount} will be added to %{targetBranch}.
de_DE: %{commitCount} werden zu %{targetBranch} hinzugefügt

en: mrWidgetCommitsAdded|1 merge commit
de_DE: 1 Merge-Commit

en: mrWidgetNothingToMerge|Currently there are no changes in this merge request's source branch. Please push new commits or use a different branch.
de_DE: Momentan gibt es keine Änderungen in dem Quellbranch dieses Merge-Request. Bitte pushe neue Commits oder benutze einen anderen Branch.

en: mrWidget| Please restore it or use a different %{missingBranchName} branch
de_DE: Bitte stelle es wieder her, oder verwende einen anderen Branch %{missingBranchName}

en: mrWidget|%{link_start}Learn more about resolving conflicts%{link_end}
de_DE: %{link_start}Lerne mehr über das Lösen von Konflikten%{link_end}

en: mrWidget|%{metricsLinkStart} Memory %{metricsLinkEnd} usage %{emphasisStart} decreased %{emphasisEnd} from %{memoryFrom}MB to %{memoryTo}MB
de_DE: %{metricsLinkStart} Speicherauslastung %{metricsLinkEnd} %{emphasisStart} gesunken %{emphasisEnd} von %{memoryFrom} MB auf %{memoryTo} MB

en: mrWidget|%{metricsLinkStart} Memory %{metricsLinkEnd} usage %{emphasisStart} increased %{emphasisEnd} from %{memoryFrom}MB to %{memoryTo}MB
de_DE: %{metricsLinkStart} Speicherauslastung %{metricsLinkEnd} %{emphasisStart} gestiegen %{emphasisEnd} von %{memoryFrom} MB auf %{memoryTo} MB

en: mrWidget|%{metricsLinkStart} Memory %{metricsLinkEnd} usage is %{emphasisStart} unchanged %{emphasisEnd} at %{memoryFrom}MB
de_DE: %{metricsLinkStart} Speicherauslastung %{metricsLinkEnd} ist %{emphasisStart} unverändert %{emphasisEnd} bei %{memoryFrom} MB

en: mrWidget|Allows commits from members who can merge to the target branch
de_DE: Erlaube Commits von Mitgliedern die zum Zielbranch mergen können

en: mrWidget|An error occurred while submitting your approval.
de_DE: Während des Sendens deiner Genehmigung trat ein Fehler auf.

en: mrWidget|Approval password is invalid.
de_DE: Falsches Zustimmungspasswort.

en: mrWidget|Approve
de_DE: Genehmigen

en: mrWidget|Approved by
de_DE: Genehmigt von

en: mrWidget|Cancel automatic merge
de_DE: Automatischen Merge abbrechen

en: mrWidget|Check out branch
de_DE: Branch auschecken

en: mrWidget|Cherry-pick
de_DE: Cherry-Pick

en: mrWidget|Cherry-pick this merge request in a new merge request
de_DE: Cherry-picke diesen Merge-Request in einen neuen Merge-Request

en: mrWidget|Closed
de_DE: Geschlossen

en: mrWidget|Closed by
de_DE: Geschlossen von

en: mrWidget|Closes
de_DE: Schließt

en: mrWidget|Delete source branch
de_DE: Quellbranch löschen

en: mrWidget|Deployment statistics are not available currently
de_DE: Bereitstellungsstatistiken derzeit nicht verfügbar

en: mrWidget|Did not close
de_DE: Wurde nicht geschlossen

en: mrWidget|Email patches
de_DE: E-Mail-Patches

en: mrWidget|Failed to load deployment statistics
de_DE: Fehler beim Laden der Bereitstellungsstatistiken

en: mrWidget|Fast-forward merge is not possible. To merge this request, first rebase locally.
de_DE: Schnelles Mergen ist nicht möglich. Um diesen Merge_request zu mergen, rebase zuerst lokal.

en: mrWidget|If the %{branch} branch exists in your local repository, you can merge this merge request manually using the
de_DE: Wenn der %{branch} Branch in deinem lokalen Repository existiert kannst du den Merge-Request manuell mergen mit Hilfe des

en: mrWidget|If the %{missingBranchName} branch exists in your local repository, you can merge this merge request manually using the command line
de_DE: Wenn der Branch %{missingBranchName} in deinem lokalen Repository vorhanden ist, kannst du diesen Merge-Request manuell über die Befehlszeile zusammenführen

en: mrWidget|Loading deployment statistics
de_DE: Lade Bereitstellungsstatistiken

en: mrWidget|Mentions
de_DE: Erwähnungen

en: mrWidget|Merge
de_DE: Merge

en: mrWidget|Merge failed.
de_DE: Merge fehlgeschlagen.

en: mrWidget|Merge failed: %{mergeError}. Please try again.
de_DE: Merge fehlgeschlagen: %{mergeError}. Bitte versuche es erneut.

en: mrWidget|Merge locally
de_DE: Lokal mergen

en: mrWidget|Merge request approved.
de_DE: Merge-Request genehmigt.

en: mrWidget|Merged by
de_DE: Merged von

en: mrWidget|More information
de_DE: Weitere Informationen

en: mrWidget|Open in Web IDE
de_DE: In Web-IDE öffnen

en: mrWidget|Pipeline blocked. The pipeline for this merge request requires a manual action to proceed
de_DE: Pipeline blockiert. Die Pipeline für diesen Merge-Request erfordert eine manuelle Aktion um fortzufahren

en: mrWidget|Plain diff
de_DE: Unformatiertes Diff

en: mrWidget|Ready to be merged automatically. Ask someone with write access to this repository to merge this request
de_DE: Bereit zum automatischen Mergen. Bitte jemanden mit Schreibrechten zu diesem Repository diesen Merge-Request zu mergen

en: mrWidget|Refresh
de_DE: Aktualisieren

en: mrWidget|Refresh now
de_DE: Jetzt aktualisieren

en: mrWidget|Refreshing now
de_DE: Aktualisiere gerade

en: mrWidget|Request to merge
de_DE: Anfrage zum Mergen

en: mrWidget|Resolve conflicts
de_DE: Konflikte auflösen

en: mrWidget|Resolve these conflicts or ask someone with write access to this repository to merge it locally
de_DE: Löse diese Konflikte oder frage jemanden mit Schreibzugriff auf dieses Repository, um es lokal zusammenzuführen

en: mrWidget|Revert
de_DE: Zurücksetzen

en: mrWidget|Revert this merge request in a new merge request
de_DE: Diesen Merge-Request in einem neuen Merge-Request rückgängig machen

en: mrWidget|Revoke approval
de_DE: Zustimmung wiederrufen

en: mrWidget|Set by
de_DE: Festlegt von

en: mrWidget|The changes were merged into
de_DE: Die Änderungen wurden gemerged nach

en: mrWidget|The changes were not merged into
de_DE: Die Änderungen wurden nicht gemerged nach

en: mrWidget|The changes will be merged into
de_DE: Die Änderungen werden gemerged nach

en: mrWidget|The pipeline for this merge request failed. Please retry the job or push a new commit to fix the failure
de_DE: Die Pipeline für diesen Merge-Request ist fehlgeschlagen. Bitte wiederhole den Job oder pushe einen neuen Commit, um den Fehler zu beheben

en: mrWidget|The source branch HEAD has recently changed. Please reload the page and review the changes before merging
de_DE: Der HEAD des Quellbranches wurde kürzlich geändert. Bitte lade die Seite neu und überprüfe die Änderungen vor dem Mergen

en: mrWidget|The source branch has been deleted
de_DE: Der Quellbranch wurde gelöscht

en: mrWidget|The source branch is %{commitsBehindLinkStart}%{commitsBehind}%{commitsBehindLinkEnd} the target branch
de_DE: Der Quellbranch ist %{commitsBehindLinkStart}%{commitsBehind}%{commitsBehindLinkEnd} dem Zielbranch

en: mrWidget|The source branch is being deleted
de_DE: Der Quellbranch wird gerade gelöscht

en: mrWidget|The source branch will be deleted
de_DE: Der Quellbranch wird gelöscht

en: mrWidget|The source branch will not be deleted
de_DE: Der Quellbranch wird nicht gelöscht

en: mrWidget|There are merge conflicts
de_DE: Es gibt Merge-Konflikte

en: mrWidget|This merge request failed to be merged automatically
de_DE: Dieser Merge-Request konnte nicht automatisch gemerged werden

en: mrWidget|This merge request is in the process of being merged
de_DE: Dieser Merge-Reqeust wird gerade gemerged

en: mrWidget|This project is archived, write access has been disabled
de_DE: Dieses Projekt wurde archiviert, der Schreibzugriff wurde deaktiviert

en: mrWidget|You are not allowed to edit this project directly. Please fork to make changes.
de_DE: Du darfst dieses Projekt nicht direkt bearbeiten. Bitte erstelle einen Fork, um Änderungen vorzunehmen.

en: mrWidget|You can delete the source branch now
de_DE: Du kannst den Quellbranch nun löschen

en: mrWidget|You can merge this merge request manually using the
de_DE: Du kannst diesen Merge-Request manuell mergen mit der

en: mrWidget|Your password
de_DE: Dein Password

en: mrWidget|branch does not exist.
de_DE: Branch existiert nicht.

en: mrWidget|command line
de_DE: Befehlszeile

en: mrWidget|into
de_DE: hinein

en: mrWidget|to be merged automatically when the pipeline succeeds
de_DE: wird automatisch zusammengeführt, wenn die Pipeline erfolgreich ist

en: must be greater than start date
de_DE: muss nach dem Anfangsdatum liegen

en: n/a
de_DE: nicht verfügbar

en: need attention
de_DE: erfordern Beachtung

en: needs to be between 10 minutes and 1 month
de_DE: muss zwischen 10 Minuten und 1 Monat liegen

en: never expires
de_DE: verfällt nie

en: new merge request
de_DE: Neuer Merge-Request

en: no contributions
de_DE: keine Beiträge

en: no one can merge
de_DE: Niemand kann mergen

en: none
de_DE: Keine

en: not found
de_DE: nicht gefunden

en: notification emails
de_DE: Benachrichtungs-E-mails

en: nounSeries|%{firstItem} and %{lastItem}
de_DE: %{firstItem} und %{lastItem}

en: nounSeries|%{item}, %{nextItem}
de_DE: %{item}, %{nextItem}

en: nounSeries|%{item}, and %{lastItem}
de_DE: %{item}, und %{lastItem}

en: opened %{timeAgoString} by %{user}
de_DE: erstellt %{timeAgoString} von %{user}

en: opened %{timeAgo}
de_DE: erstellt %{timeAgo}

en: or
de_DE: oder

en: out of %d total test | out of %d total tests
de_DE[0]: von insgesamt %d Test
de_DE[1]: von insgesamt %d Tests

en: parent | parents
de_DE[0]: Übergeordneter
de_DE[1]: Übergeordnete

en: password
de_DE: Passwort

en: pending comment
de_DE: ausstehender Kommentar

en: pending removal
de_DE: bevorstehende Löschung

en: per day
de_DE: pro Tag

en: pipeline
de_DE: Pipeline

en: pod_name cannot be larger than %{max_length} chars
de_DE: pod_name darf nicht mehr als %{max_length} Zeichen enthalten

en: point | points
de_DE[0]: Punkt
de_DE[1]: Punkte

en: private
de_DE: privat

en: private key does not match certificate.
de_DE: Der private Schlüssel stimmt nicht mit dem Zertifikat überein.

en: processing
de_DE: verarbeiten

en: project | projects
de_DE[0]: Projekt
de_DE[1]: Projekte

en: project avatar
de_DE: Projektbild

en: projects
de_DE: Projekte

en: quick actions
de_DE: Schnellzugriff

en: register
de_DE: registrieren

en: relates to
de_DE: bezieht sich auf

en: remaining
de_DE: verbleibend

en: remove
de_DE: Entfernen

en: remove due date
de_DE: Fälligkeitsdatum entfernen

en: remove weight
de_DE: Gewichtung entfernen

en: removed a Zoom call from this issue
de_DE: Zoom Anruf von diesem Ticket entfernt

en: rendered diff
de_DE: gerenderte Diff

en: reply | replies
de_DE[0]: Antwort
de_DE[1]: Antworten

en: reset it.
de_DE: Zurücksetzen.

en: security Reports|There was an error creating the merge request
de_DE: Fehler während der Merge-Request-Erstellung

en: settings saved, but not activated
de_DE: Einstellungen gespeichert, aber nicht aktiviert

en: severity|Critical
de_DE: Kritisch

en: severity|High
de_DE: Hoch

en: severity|Info
de_DE: Info

en: severity|Low
de_DE: Niedrig

en: severity|Medium
de_DE: Mittel

en: severity|None
de_DE: Keine

en: severity|Unknown
de_DE: Unbekannt

en: show %{count} more
de_DE: zeige %{count} weitere

en: show fewer
de_DE: weniger anzeigen

en: show less
de_DE: weniger anzeigen

en: sign in
de_DE: Einloggen

en: sort:
de_DE: Sortierung:

en: source
de_DE: Quelle

en: source diff
de_DE: Quelldif

en: spendCommand|%{slash_command} will update the sum of the time spent.
de_DE: %{slash_command} aktualisiert die Summe der aufgewendeten Zeit.

en: started
de_DE: gestartet

en: success
de_DE: Erfolg

en: suggestPipeline|1/2: Choose a template
de_DE: 1/2: Eine Vorlage auswählen

en: suggestPipeline|2/2: Commit your changes
de_DE: 2/2: Deine Änderungen committen

en: syntax is correct
de_DE: Syntax ist korrekt

en: syntax is incorrect
de_DE: Syntax ist nicht korrekt

en: tag name
de_DE: Tag-Name

en: the following issue(s)
de_DE: die folgenden Ticket(s)

en: this document
de_DE: dieses Dokument

en: to help your contributors communicate effectively!
de_DE: um deinen Mitwirkenden zu helfen möglichst effizient zu kommunizieren!

en: triggered
de_DE: ausgelöst

en: unicode domains should use IDNA encoding
de_DE: Unicode-Domains sollten IDNA-Kodierung verwenden

en: updated
de_DE: aktualisiert

en: updated %{timeAgo}
de_DE: aktualisierte %{timeAgo}

en: updated %{time_ago}
de_DE: aktualisiert %{time_ago}

en: user avatar
de_DE: Benutzeravatar

en: username
de_DE: Benutzername

en: uses Kubernetes clusters to deploy your code!
de_DE: verwendet Kubernetes-Cluster, um deinen Code bereitzustellen!

en: version %{versionIndex}
de_DE: Version %{versionIndex}

en: via %{closed_via}
de_DE: durch %{closed_via}

en: via merge request %{link}
de_DE: durch Merge-Request %{link}

en: view it on GitLab
de_DE: sieh es auf GitLab an

en: view the blob
de_DE: Blob anschauen

en: vulnerability|Add comment
de_DE: Kommentar hinzufügen

en: vulnerability|Save comment
de_DE: Kommentar speichern

en: vulnerability|dismissed
de_DE: verworfen

en: wiki page
de_DE: Wiki-Seite

en: with %{additions} additions, %{deletions} deletions.
de_DE: mit %{additions} Ergänzungen, %{deletions} Löschungen.

en: yaml invalid
de_DE: yaml ungültig
