gitlab-ee - en to fr_FR translation catalogue (2547 entries)

en:  %{start} to %{end}
fr_FR:  %{start} à %{end}

en:  (from %{timeoutSource})
fr_FR:  (depuis %{timeoutSource})

en:  Collected %{time}
fr_FR:  Collecté %{time}

en:  Please sign in.
fr_FR:  Veuillez vous identifier.

en:  Try to %{action} this file again.
fr_FR:  Réessayez de %{action} ce fichier.

en:  You need to do this before %{grace_period_deadline}.
fr_FR:  Vous devez faire cela avant %{grace_period_deadline}.

en:  and
fr_FR:  et

en:  and
fr_FR:  et

en:  and %{sliced}
fr_FR:  et %{sliced}

en:  degraded on %d point |  degraded on %d points
fr_FR[0]:  dégradé sur %d point
fr_FR[1]:  dégradé sur %d points

en:  improved on %d point |  improved on %d points
fr_FR[0]:  amélioré sur %d point
fr_FR[1]:  amélioré sur %d points

en:  or
fr_FR:  ou

en:  or references (e.g. path/to/project!merge_request_id)
fr_FR:  ou des références (par exemple chemin/vers/projet!merge_request_id)

en: "%{path}" did not exist on "%{ref}"
fr_FR: "%{path}" n'existait pas sur "%{ref}"

en: %d comment | %d comments
fr_FR[0]: %d commentaire
fr_FR[1]: %d commentaires

en: %d commit | %d commits
fr_FR[0]: %d validation
fr_FR[1]: %d validations

en: %d commit behind | %d commits behind
fr_FR[0]: %d commit de retard
fr_FR[1]: %d commits de retard

en: %d commit, | %d commits,
fr_FR[0]: %d commit,
fr_FR[1]: %d commits,

en: %d contribution | %d contributions
fr_FR[0]: %d contribution
fr_FR[1]: %d contributions

en: %d exporter | %d exporters
fr_FR[0]: %d exportateur
fr_FR[1]: %d exportateurs

en: %d fixed test result | %d fixed test results
fr_FR[0]: %d résultat du test corrigé
fr_FR[1]: %d résultats du test corrigés

en: %d issue | %d issues
fr_FR[0]: %d ticket
fr_FR[1]: %d tickets

en: %d issue selected | %d issues selected
fr_FR[0]: %d ticket sélectionné
fr_FR[1]: %d tickets sélectionnés

en: %d layer | %d layers
fr_FR[0]: %d couche
fr_FR[1]: %d couches

en: %d merge request | %d merge requests
fr_FR[0]: %d demande de fusion
fr_FR[1]: %d demandes de fusion

en: %d metric | %d metrics
fr_FR[0]: %d métrique
fr_FR[1]: %d métriques

en: %s additional commit has been omitted to prevent performance issues. | %s additional commits have been omitted to prevent performance issues.
fr_FR[0]: %s commit supplémentaire a été ignoré afin d’éviter de causer des problèmes de performance.
fr_FR[1]: %s commits supplémentaires ont été ignorés afin d’éviter de causer des problèmes de performance.

en: %{actionText} & %{openOrClose} %{noteable}
fr_FR: %{actionText} et %{openOrClose} %{noteable}

en: %{commit_author_link} authored %{commit_timeago}
fr_FR: %{commit_author_link} a créé %{commit_timeago}

en: %{count} approval required from %{name} | %{count} approvals required from %{name}
fr_FR[0]: %{count} approbation de %{name} requise
fr_FR[1]: %{count} approbations de %{name} requises

en: %{count} approvals from %{name}
fr_FR: %{count} approbations de %{name}

en: %{count} more
fr_FR: encore %{count}

en: %{count} more assignees
fr_FR: %{count} autres personnes assignées

en: %{count} of %{required} approvals from %{name}
fr_FR: %{count} approbations de %{name} sur %{required}

en: %{count} of %{total}
fr_FR: %{count} sur %{total}

en: %{count} participant | %{count} participants
fr_FR[0]: %{count} participant·e
fr_FR[1]: %{count} participant·e·s

en: %{count} pending comment | %{count} pending comments
fr_FR[0]: %{count} commentaire en attente
fr_FR[1]: %{count} commentaires en attente

en: %{filePath} deleted
fr_FR: %{filePath} supprimé

en: %{firstLabel} +%{labelCount} more
fr_FR: %{firstLabel} et %{labelCount} de plus

en: %{group_docs_link_start}Groups%{group_docs_link_end} allow you to manage and collaborate across multiple projects. Members of a group have access to all of its projects.
fr_FR: Les %{group_docs_link_start}groupes%{group_docs_link_end} vous permettent de gérer plusieurs projets et d’y collaborer. Les membres d’un groupe ont accès à tous ses projets.

en: %{issuableType} will be removed! Are you sure?
fr_FR: %{issuableType} sera supprimé ! Êtes‐vous sûr ?

en: %{label_for_message} unavailable
fr_FR: %{label_for_message} indisponible

en: %{link_start}Read more%{link_end} about role permissions
fr_FR: %{link_start}En savoir plus%{link_end} sur les droits des rôles

en: %{loadingIcon} Started
fr_FR: %{loadingIcon} Démarré

en: %{lock_path} is locked by GitLab User %{lock_user_id}
fr_FR: %{lock_path} est verrouillé par l’utilisateur GitLab %{lock_user_id}

en: %{name}'s avatar
fr_FR: Avatar de %{name}

en: %{number_commits_behind} commits behind %{default_branch}, %{number_commits_ahead} commits ahead
fr_FR: %{number_commits_behind} commits de retard sur %{default_branch}, %{number_commits_ahead} commits d’avance

en: %{percent}%% complete
fr_FR: %{percent} %% effectués

en: %{state} epics
fr_FR: épopées %{state}

en: %{strong_start}%{branch_count}%{strong_end} Branch | %{strong_start}%{branch_count}%{strong_end} Branches
fr_FR[0]: %{strong_start}%{branch_count}%{strong_end} branche
fr_FR[1]: %{strong_start}%{branch_count}%{strong_end} branches

en: %{strong_start}%{commit_count}%{strong_end} Commit | %{strong_start}%{commit_count}%{strong_end} Commits
fr_FR[0]: %{strong_start}%{commit_count}%{strong_end} commit
fr_FR[1]: %{strong_start}%{commit_count}%{strong_end} commits

en: %{strong_start}%{human_size}%{strong_end} Files
fr_FR: %{strong_start}%{human_size}%{strong_end} fichiers

en: %{strong_start}%{tag_count}%{strong_end} Tag | %{strong_start}%{tag_count}%{strong_end} Tags
fr_FR[0]: %{strong_start}%{tag_count}%{strong_end} étiquette
fr_FR[1]: %{strong_start}%{tag_count}%{strong_end} étiquettes

en: %{text} is available
fr_FR: %{text} est disponible

en: %{title} changes
fr_FR: Changements %{title}

en: %{usage_ping_link_start}Learn more%{usage_ping_link_end} about what information is shared with GitLab Inc.
fr_FR: %{usage_ping_link_start}En savoir plus%{usage_ping_link_end} sur les informations partagées avec GitLab Inc.

en: %{user_name} profile page
fr_FR: Profil de %{user_name}

en: (external source)
fr_FR: (source externe)

en: + %{count} more
fr_FR: + %{count} de plus

en: + %{moreCount} more
fr_FR: + %{moreCount} de plus

en: , or
fr_FR: , ou

en: - Runner is active and can process any new jobs
fr_FR: - l’exécuteur est actif et peut traiter de nouvelles tâches

en: - Runner is paused and will not receive any new jobs
fr_FR: - l’exécuteur est en pause et ne recevra pas de nouvelles tâches

en: - show less
fr_FR: - en montrer moins

en: 1 %{type} addition | %{count} %{type} additions
fr_FR[0]: un ajout de %{type}
fr_FR[1]: %{count} ajouts de %{type}

en: 1 %{type} modification | %{count} %{type} modifications
fr_FR[0]: une modification de %{type}
fr_FR[1]: %{count} modifications de %{type}

en: 1 Day | %d Days
fr_FR[0]: un jour
fr_FR[1]: %d jours

en: 1 group | %d groups
fr_FR[0]: Un groupe
fr_FR[1]: %d groupes

en: 1 open issue | %{issues} open issues
fr_FR[0]: un ticket ouvert
fr_FR[1]: %{issues} tickets ouverts

en: 1 role | %d roles
fr_FR[0]: Un rôle
fr_FR[1]: %d rôles

en: 1 user | %{num} users
fr_FR[0]: Un utilisateur
fr_FR[1]: %{num} utilisateurs

en: 1st contribution!
fr_FR: 1ʳᵉ contribution !

en: 2FA
fr_FR: Authentification à deux facteurs

en: 403|Please contact your GitLab administrator to get permission.
fr_FR: Veuillez contacter votre administrateur·rice GitLab afin d’obtenir l’autorisation.

en: 403|You don't have the permission to access this page.
fr_FR: Vous n’avez pas l’autorisation d’accéder à cette page.

en: 404|Make sure the address is correct and the page hasn't moved.
fr_FR: Assurez‐vous que l’adresse est correcte et que la page n’a pas été déplacée.

en: 404|Page Not Found
fr_FR: Page introuvable

en: 404|Please contact your GitLab administrator if you think this is a mistake.
fr_FR: Veuillez contacter votre administrateur GitLab si vous pensez qu’il s’agit d’une erreur.

en: A 'Runner' is a process which runs a job. You can set up as many Runners as you need.
fr_FR: Un « exécuteur » est un processus qui exécute une tâche. Vous pouvez configurer autant d’exécuteurs que nécessaire.

en: A .NET Core console application template, customizable for any .NET Core project
fr_FR: Un modèle d’application de console .NET Core, personnalisable pour tout projet .NET Core

en: A GitBook site that uses Netlify for CI/CD instead of GitLab, but still with all the other great GitLab features.
fr_FR: Un site GitBook qui utilise Netlify comme intégration et livraison continues (CI/CD) au lieu de GitLab, mais en gardant toutes les autres fonctionnalités géniales de GitLab.

en: A Hexo site that uses Netlify for CI/CD instead of GitLab, but still with all the other great GitLab features.
fr_FR: Un site Hexo qui utilise Netlify comme intégration et livraison continues (CI/CD) au lieu de GitLab, mais en gardant toutes les autres fonctionnalités géniales de GitLab.

en: A Hugo site that uses Netlify for CI/CD instead of GitLab, but still with all the other great GitLab features.
fr_FR: Un site Hugo qui utilise Netlify comme intégration et livraison continues (CI/CD) au lieu de GitLab, mais en gardant toutes les autres fonctionnalités géniales de GitLab.

en: A Jekyll site that uses Netlify for CI/CD instead of GitLab, but still with all the other great GitLab features.
fr_FR: Un site Jekyll qui utilise Netlify comme intégration et livraison continues (CI/CD) au lieu de GitLab, mais en gardant toutes les autres fonctionnalités géniales de GitLab.

en: A default branch cannot be chosen for an empty project.
fr_FR: Une branche par défaut ne peut pas être choisie pour un projet vide.

en: A deleted user
fr_FR: Un utilisateur supprimé

en: A new branch will be created in your fork and a new merge request will be started.
fr_FR: Une nouvelle branche sera créée dans votre dépôt divergent (fork) et une nouvelle demande de fusion sera lancée.

en: A plain HTML site that uses Netlify for CI/CD instead of GitLab, but still with all the other great GitLab features.
fr_FR: Un site HTML simple qui utilise Netlify comme intégration et livraison continues (CI/CD) au lieu de GitLab, mais en gardant toutes les autres fonctionnalités géniales de GitLab.

en: A project is where you house your files (repository), plan your work (issues), and publish your documentation (wiki), %{among_other_things_link}.
fr_FR: Un projet est l’endroit où vous hébergez vos fichiers (dépôt), planifiez votre travail (tickets) et publiez votre documentation (wiki), %{among_other_things_link}.

en: A ready-to-go template for use with Android apps.
fr_FR: Un modèle prêt à l’emploi à utiliser pour les applications Android.

en: A ready-to-go template for use with iOS Swift apps.
fr_FR: Un modèle prêt à l’emploi à utiliser pour les applications iOS en Swift.

en: A user with write access to the source branch selected this option
fr_FR: Une personne avec un accès en écriture à la branche source a sélectionné cette option

en: About GitLab
fr_FR: À propos de GitLab

en: About GitLab CE
fr_FR: À propos de GitLab CE

en: About auto deploy
fr_FR: À propos de l’auto‐déploiement

en: About this feature
fr_FR: À propos de cette fonctionnalité

en: Abuse Reports
fr_FR: Rapports d’abus

en: Abuse reports
fr_FR: Rapports d’abus

en: Accept invitation
fr_FR: Accepter l’invitation

en: Accept terms
fr_FR: Accepter les conditions

en: Access Tokens
fr_FR: Jetons d’accès

en: Access denied! Please verify you can add deploy keys to this repository.
fr_FR: Accès refusé ! Veuillez vérifier que vous pouvez ajouter des clefs de déploiement à ce dépôt.

en: Access expiration date
fr_FR: Date d’expiration de l’accès

en: Access to '%{classification_label}' not allowed
fr_FR: Accès à « %{classification_label} » non autorisé

en: Account
fr_FR: Compte

en: Account and limit
fr_FR: Limitations du compte

en: Active
fr_FR: Actif

en: Active Sessions
fr_FR: Sessions actives

en: Activity
fr_FR: Activité

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add CHANGELOG
fr_FR: Ajouter un CHANGELOG

en: Add CONTRIBUTING
fr_FR: Ajouter un CONTRIBUTING

en: Add Group Webhooks and GitLab Enterprise Edition.
fr_FR: Ajoutez des Webhooks de groupe avec GitLab Enterprise Edition.

en: Add Jaeger URL
fr_FR: Ajouter une URL Jaeger

en: Add Kubernetes cluster
fr_FR: Ajouter une grappe de serveurs Kubernetes

en: Add README
fr_FR: Ajouter un README

en: Add a bullet list
fr_FR: Ajouter une liste à puces

en: Add a general comment to this %{noteable_name}.
fr_FR: Ajoutez un commentaire général à %{noteable_name}.

en: Add a homepage to your wiki that contains information about your project and GitLab will display it here instead of this message.
fr_FR: Ajoutez une page d’accueil à votre wiki contenant des informations sur votre projet. GitLab l’affichera ici à la place de ce message.

en: Add a link
fr_FR: Ajouter un lien

en: Add a numbered list
fr_FR: Ajouter une liste numérotée

en: Add a table
fr_FR: Ajouter un tableau

en: Add a task list
fr_FR: Ajouter une liste de tâches

en: Add additional text to appear in all email communications. %{character_limit} character limit
fr_FR: Ajouter un texte apparaissant dans toutes communications par courriel (%{character_limit} caractères maximum)

en: Add bold text
fr_FR: Ajouter du texte en gras

en: Add comment now
fr_FR: Ajouter un commentaire

en: Add header and footer to emails. Please note that color settings will only be applied within the application interface
fr_FR: Ajouter un en‐tête et un pied de page aux courriels. Veuillez noter que les paramètres de couleur seront appliqués uniquement à l’intérieur de l’interface de l’application

en: Add image comment
fr_FR: Ajouter un commentaire à l’image

en: Add italic text
fr_FR: Ajouter du texte en italique

en: Add license
fr_FR: Ajouter une licence

en: Add new application
fr_FR: Ajouter une nouvelle application

en: Add new directory
fr_FR: Ajouter un nouveau dossier

en: Add reaction
fr_FR: Ajouter une réaction

en: Add to review
fr_FR: Ajouter à la revue de code

en: Add user(s) to the group:
fr_FR: Ajouter un ou des utilisateurs au groupe :

en: Add users to group
fr_FR: Ajouter des utilisateurs au groupe

en: Added at
fr_FR: Ajouté à

en: Adding new applications is disabled in your GitLab instance. Please contact your GitLab administrator to get the permission
fr_FR: L’ajout de nouvelles applications est désactivé dans votre instance GitLab. Veuillez contacter votre administrateur GitLab pour en obtenir la permission.

en: Additional text
fr_FR: Texte supplémentaire

en: Admin Area
fr_FR: Espace d’administration

en: Admin Overview
fr_FR: Vue administrateur

en: AdminArea|Stop all jobs
fr_FR: Arrêter toutes les tâches

en: AdminArea|Stop all jobs?
fr_FR: Arrêter toutes les tâches ?

en: AdminArea|Stop jobs
fr_FR: Arrêter les tâches

en: AdminArea|Stopping jobs failed
fr_FR: L’arrêt des tâches a échoué

en: AdminArea|You’re about to stop all jobs.This will halt all current jobs that are running.
fr_FR: Vous êtes sur le point d’arrêter toutes les tâches. Toutes les tâches en cours seront interrompues.

en: AdminProjects| You’re about to permanently delete the project %{projectName}, its repository, and all related resources including issues, merge requests, etc..  Once you confirm and press %{strong_start}Delete project%{strong_end}, it cannot be undone or recovered.
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer définitivement le projet %{projectName}, son dépôt et toutes les ressources qui lui sont liées, y compris les tickets, les demandes de fusion, etc. Après sa confirmation par un clic sur « %{strong_start}supprimer le projet%{strong_end} », l’action ne peut être annulée ni faire l’objet d’une restauration.

en: AdminProjects|Delete
fr_FR: Supprimer

en: AdminProjects|Delete Project %{projectName}?
fr_FR: Supprimer le projet %{projectName} ?

en: AdminProjects|Delete project
fr_FR: Supprimer le projet

en: AdminSettings|Auto DevOps domain
fr_FR: Domaine de DevOps automatique

en: AdminSettings|Specify a domain to use by default for every project's Auto Review Apps and Auto Deploy stages.
fr_FR: Spécifiez un domaine à utiliser par défaut pour les étapes Auto Review Apps et Auto Deploy de chaque projet.

en: AdminUsers|Block user
fr_FR: Bloquer ce compte

en: AdminUsers|Delete User %{username} and contributions?
fr_FR: Supprimer le compte %{username} et ses contributions ?

en: AdminUsers|Delete User %{username}?
fr_FR: Supprimer le compte %{username} ?

en: AdminUsers|Delete user
fr_FR: Supprimer un compte utilisateur

en: AdminUsers|Delete user and contributions
fr_FR: Supprimer le compte et ses contributions

en: AdminUsers|To confirm, type %{projectName}
fr_FR: Pour confirmer, veuillez saisir %{projectName}

en: AdminUsers|To confirm, type %{username}
fr_FR: Pour confirmer, veuillez saisir %{username}

en: Advanced permissions, Large File Storage and Two-Factor authentication settings.
fr_FR: Autorisations avancées, stockage de fichiers volumineux et paramètres d’authentification à double facteur.

en: After a successful password update you will be redirected to login screen.
fr_FR: Après modification de votre mot de passe, vous serez redirigé vers l’écran de connexion.

en: Alert | Alerts
fr_FR[0]: Alerte
fr_FR[1]: Alertes

en: All
fr_FR: Tous

en: All Members
fr_FR: Tous les membres

en: All changes are committed
fr_FR: Toutes les modifications sont validées

en: All features are enabled for blank projects, from templates, or when importing, but you can disable them afterward in the project settings.
fr_FR: Toutes les fonctionnalités sont activées pour les projets vierges, à partir de modèles ou lors de l’importation, mais vous pouvez les désactiver ultérieurement dans les paramètres du projet.

en: All users
fr_FR: Tous les utilisateurs

en: Allow commits from members who can merge to the target branch.
fr_FR: Autoriser les commits des membres qui peuvent fusionner dans la branche cible.

en: Allow projects within this group to use Git LFS
fr_FR: Autoriser les projets de ce groupe à utiliser le stockage Git LFS

en: Allow public access to pipelines and job details, including output logs and artifacts
fr_FR: Autoriser l’accès public aux pipelines et aux détails des tâches, y compris les journaux de sortie et les artefacts

en: Allow rendering of PlantUML diagrams in Asciidoc documents.
fr_FR: Permettre le rendu des diagrammes PlantUML dans les documents Asciidoc.

en: Allow requests to the local network from hooks and services.
fr_FR: Autoriser les requêtes sur le réseau local à partir de hooks et de services.

en: Allows you to add and manage Kubernetes clusters.
fr_FR: Vous permet d’ajouter et de gérer des grappes de serveurs Kubernetes.

en: Also called "Issuer" or "Relying party trust identifier"
fr_FR: Également appelé « émetteur » ou « identifiant du tiers de confiance »

en: Also called "Relying party service URL" or "Reply URL"
fr_FR: Aussi appelée « adresse URL du service du tiers de confiance » ou « URL de réponse »

en: Amount of time (in hours) that users are allowed to skip forced configuration of two-factor authentication
fr_FR: Durée (en heures) durant laquelle les utilisateurs sont autorisés à outrepasser la configuration de l’authentification à double facteur obligatoire

en: An application called %{link_to_client} is requesting access to your GitLab account.
fr_FR: Une application appelée %{link_to_client} demande l’accès à votre compte GitLab.

en: An empty GitLab User field will add the FogBugz user's full name (e.g. "By John Smith") in the description of all issues and comments. It will also associate and/or assign these issues and comments with the project creator.
fr_FR: Un champ utilisateur Gitlab vide ajoutera le nom complet de l’utilisateur FogBugz (p. ex., « Par John Smith ») dans la description de tous les tickets et commentaires. Il associera ou assignera ces tickets et commentaires au créateur du projet.

en: An error has occurred
fr_FR: Une erreur est survenue

en: An error occurred adding a new draft.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l’ajout d’un nouveau brouillon.

en: An error occurred previewing the blob
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la prévisualisation du blob

en: An error occurred when toggling the notification subscription
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’activation ou la désactivation de l’abonnement aux notifications

en: An error occurred when updating the issue weight
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la mise à jour du poids du ticket

en: An error occurred while deleting the comment
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la suppression du commentaire

en: An error occurred while detecting host keys
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la détection des clefs de l’hôte

en: An error occurred while dismissing the alert. Refresh the page and try again.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la révocation de l’alerte. Actualisez la page et essayez à nouveau.

en: An error occurred while dismissing the feature highlight. Refresh the page and try dismissing again.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors du rejet de la mise en avant de la fonctionnalité. Actualisez la page et essayez de la rejeter à nouveau.

en: An error occurred while fetching markdown preview
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la prévisualisation markdown

en: An error occurred while fetching pending comments
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la récupération des commentaires en attente

en: An error occurred while fetching sidebar data
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la récupération des données de la barre latérale

en: An error occurred while fetching the job log.
fr_FR: Une erreur est survenue pendant la récupération du journal de la tâche.

en: An error occurred while fetching the job.
fr_FR: Une erreur est survenue pendant la récupération de la tâche.

en: An error occurred while fetching the jobs.
fr_FR: Une erreur est survenue pendant la récupération des tâches.

en: An error occurred while fetching the pipeline.
fr_FR: Une erreur est survenue pendant la récupération du pipeline.

en: An error occurred while getting projects
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la récupération des projets

en: An error occurred while importing project: %{details}
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l’importation du projet : %{details}

en: An error occurred while initializing path locks
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l’initialisation des verrous des chemins d’accès

en: An error occurred while loading chart data
fr_FR: Une erreur est survenue lors du chargement des données du graphique

en: An error occurred while loading commit signatures
fr_FR: Une erreur s’est produite lors du chargement des signatures du commit

en: An error occurred while loading diff
fr_FR: Une erreur s’est produite lors du chargement du diff

en: An error occurred while loading filenames
fr_FR: Une erreur s’est produite lors du chargement des noms de fichiers

en: An error occurred while loading the file
fr_FR: Une erreur s’est produite lors du chargement du fichier

en: An error occurred while making the request.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la requête.

en: An error occurred while rendering preview broadcast message
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la prévisualisation de la bannière

en: An error occurred while retrieving calendar activity
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la récupération de l’activité du calendrier

en: An error occurred while retrieving diff
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la récupération du diff

en: An error occurred while saving LDAP override status. Please try again.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l’enregistrement du statut d’outrepassement de l’annuaire LDAP. Veuillez réessayer.

en: An error occurred while saving assignees
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’enregistrement des destinataires

en: An error occurred while subscribing to notifications.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l’abonnement aux notifications.

en: An error occurred while unsubscribing to notifications.
fr_FR: Une erreur est survenue lors du désabonnement aux notifications.

en: An error occurred while updating the comment
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la mise à jour du commentaire

en: An error occurred while validating username
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la validation du nom d’utilisateur

en: An error occurred. Please try again.
fr_FR: Une erreur est survenue. Merci de réessayer.

en: Analytics
fr_FR: Analyse

en: Anonymous
fr_FR: Anonyme

en: Anti-spam verification
fr_FR: Vérification anti‐pourriel

en: Any
fr_FR: Tout

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: Application ID
fr_FR: Identifiant de l’application

en: Application: %{name}
fr_FR: Application : %{name}

en: Apr
fr_FR: avr.

en: April
fr_FR: avril

en: Archived project! Repository and other project resources are read-only
fr_FR: Projet archivé ! Le dépôt et les autres ressources du projet sont en lecture seule

en: Archived projects
fr_FR: Projets archivés

en: Are you sure you want to delete this pipeline schedule?
fr_FR: Êtes‐vous sûr·e de vouloir supprimer ce pipeline programmé ?

en: Are you sure you want to erase this build?
fr_FR: Êtes‐vous sûr(e) de vouloir supprimer cette construction ?

en: Are you sure you want to lose unsaved changes?
fr_FR: Êtes‐vous vraiment prêt(e) à perdre les modifications non enregistrées ?

en: Are you sure you want to regenerate the public key? You will have to update the public key on the remote server before mirroring will work again.
fr_FR: Êtes‐vous sûr de vouloir générer une nouvelle paire de clefs ? Vous devrez copier la nouvelle clef publique sur le serveur distant pour que la mise en miroir refonctionne.

en: Are you sure you want to remove %{group_name}?
fr_FR: Voulez‐vous vraiment supprimer %{group_name} ?

en: Are you sure you want to remove this identity?
fr_FR: Êtes‐vous sûr(e) de vouloir supprimer cette identité ?

en: Are you sure you want to reset registration token?
fr_FR: Êtes‐vous sûr·e de vouloir réinitialiser le jeton d’inscription ?

en: Are you sure you want to reset the health check token?
fr_FR: Êtes‐vous sûr·e de vouloir réinitialiser le jeton de bilan de santé ?

en: Are you sure you want to stop this environment?
fr_FR: Êtes‐vous sûr(e) de vouloir arrêter cet environnement ?

en: Are you sure you want to unlock %{path_lock_path}?
fr_FR: Êtes‐vous sûr·e de vouloir déverrouiller %{path_lock_path} ?

en: Are you sure?
fr_FR: Êtes‐vous certain(e) ?

en: Artifacts
fr_FR: Artéfacts

en: Ascending
fr_FR: Croissant

en: Ask your group maintainer to set up a group Runner.
fr_FR: Demandez au responsable du groupe de configurer un exécuteur de groupe.

en: Assertion consumer service URL
fr_FR: URL du service consommateur d’assertion

en: Assign custom color like #FF0000
fr_FR: Attribuer une couleur personnalisée comme #FF0000

en: Assign labels
fr_FR: Attribuer des étiquettes

en: Assign milestone
fr_FR: Attribuer un jalon

en: Assign to
fr_FR: Assigner à

en: Assigned Issues
fr_FR: Tickets assignés

en: Assigned Merge Requests
fr_FR: Demandes de fusion assignées

en: Assigned to me
fr_FR: Assigné à moi

en: Assignee lists not available with your current license
fr_FR: La liste des personnes assignées n’est pas disponible avec votre licence actuelle

en: Assignee lists show all issues assigned to the selected user.
fr_FR: Les listes d’assignation montrent tous les bogues assignés à l’utilisateur sélectionné.

en: Assignee(s)
fr_FR: Assigné·e(s)

en: At least one approval from a code owner is required to change files matching the respective CODEOWNER rules.
fr_FR: Au moins une approbation d’un propriétaire de code est requise pour modifier les fichiers correspondant aux règles de propriété du code (CODEOWNER).

en: Attach a file by drag &amp; drop or %{upload_link}
fr_FR: Attachez un fichier par glisser‐déposer ou %{upload_link}

en: Audit Events
fr_FR: Événements d’audit

en: Aug
fr_FR: août

en: August
fr_FR: août

en: Authentication Log
fr_FR: Journal d’authentification

en: Authentication log
fr_FR: Journal d’authentification

en: Authentication method
fr_FR: Méthode d’authentification

en: Author
fr_FR: Auteur·e

en: Authorization code:
fr_FR: Code d’autorisation :

en: Authorization was granted by entering your username and password in the application.
fr_FR: L’autorisation a été accordée via la saisie de vos nom d’utilisateur et mot de passe dans l’application.

en: Authorize
fr_FR: Autoriser

en: Authorize %{link_to_client} to use your account?
fr_FR: Autoriser %{link_to_client} à utiliser votre compte ?

en: Authorized At
fr_FR: Autorisé à

en: Authorized applications (%{size})
fr_FR: Applications autorisées (%{size})

en: Authors: %{authors}
fr_FR: Auteur·e·s : %{authors}

en: Auto DevOps enabled
fr_FR: Auto DevOps activé

en: Auto DevOps, runners and job artifacts
fr_FR: Auto DevOps, exécuteurs et artéfacts de tâches

en: Auto-cancel redundant, pending pipelines
fr_FR: Annuler automatiquement les pipelines redondants en attente

en: AutoDevOps|Auto DevOps
fr_FR: Auto DevOps

en: AutoDevOps|Auto DevOps documentation
fr_FR: documentation Auto DevOps

en: AutoDevOps|Enable in settings
fr_FR: Activer dans les paramètres

en: AutoDevOps|It will automatically build, test, and deploy your application based on a predefined CI/CD configuration.
fr_FR: Auto DevOps va automatiquement construire, tester et déployer votre application selon une configuration prédéfinie d’intégration et de livraison continues.

en: AutoDevOps|Learn more in the %{link_to_documentation}
fr_FR: Apprenez‐en davantage en consultant la %{link_to_documentation}

en: AutoDevOps|The Auto DevOps pipeline has been enabled and will be used if no alternative CI configuration file is found. %{more_information_link}
fr_FR: Le pipeline Auto DevOps a été activé et sera utilisé si aucun autre fichier de configuration d’intégration continue n’est trouvé. %{more_information_link}

en: Available
fr_FR: Disponible

en: Avatar will be removed. Are you sure?
fr_FR: L’avatar sera supprimé. Êtes‐vous sûr·e ?

en: Average per day: %{average}
fr_FR: Moyenne par jour : %{average}

en: Background Color
fr_FR: Couleur de fond

en: Background Jobs
fr_FR: Tâches de fond

en: Background color
fr_FR: Couleur d’arrière‐plan

en: Badges
fr_FR: Badges numériques

en: Badges|A new badge was added.
fr_FR: Un nouveau badge a été ajouté.

en: Badges|Add badge
fr_FR: Ajouter un badge

en: Badges|Adding the badge failed, please check the entered URLs and try again.
fr_FR: L’ajout du badge a échoué, veuillez vérifier les URL entrées et réessayez.

en: Badges|Badge image URL
fr_FR: URL de l’image du badge

en: Badges|Badge image preview
fr_FR: Aperçu de l’image du badge

en: Badges|Delete badge
fr_FR: Supprimer le badge

en: Badges|Delete badge?
fr_FR: Supprimer le badge ?

en: Badges|Deleting the badge failed, please try again.
fr_FR: La suppression du badge a échoué, veuillez réessayer.

en: Badges|Group Badge
fr_FR: Badge de groupe

en: Badges|Link
fr_FR: Lien

en: Badges|No badge image
fr_FR: Pas d’image de badge

en: Badges|No image to preview
fr_FR: Aucune image à prévisualiser

en: Badges|Please fill in a valid URL
fr_FR: Veuillez saisir une URL valide

en: Badges|Project Badge
fr_FR: Badge de projet

en: Badges|Reload badge image
fr_FR: Recharger l’image de badge

en: Badges|Save changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Badges|Saving the badge failed, please check the entered URLs and try again.
fr_FR: L’enregistrement du badge a échoué. Veuillez vérifier les URL entrées et réessayer.

en: Badges|The %{docsLinkStart}variables%{docsLinkEnd} GitLab supports: %{placeholders}
fr_FR: Les %{docsLinkStart}variables%{docsLinkEnd} que GitLab prend en charge : %{placeholders}

en: Badges|The badge was deleted.
fr_FR: Le badge a été supprimé.

en: Badges|The badge was saved.
fr_FR: Le badge a été enregistré.

en: Badges|This group has no badges
fr_FR: Ce groupe n’a pas de badge

en: Badges|This project has no badges
fr_FR: Ce projet n’a pas de badge

en: Badges|Your badges
fr_FR: Vos badges numériques

en: Badges|e.g. %{exampleUrl}
fr_FR: p. ex. %{exampleUrl}

en: BatchComments|Delete all pending comments
fr_FR: Supprimer tous les commentaires en attente

en: BatchComments|Discard review?
fr_FR: Abandonner la revue de code ?

en: BatchComments|You're about to discard your review which will delete all of your pending comments. The deleted comments %{strong_start}cannot%{strong_end} be restored.
fr_FR: Vous êtes sur le point d’abonner votre revue de code, ce qui entraînera la suppression de l’ensemble de vos commentaires en attente. Les commentaires supprimés %{strong_start}ne peuvent pas%{strong_end} être restaurés.

en: Begin with the selected commit
fr_FR: Commencer avec le commit sélectionné

en: Below are examples of regex for existing tools:
fr_FR: Voici quelques exemples d’expressions rationnelles pour des outils existants :

en: Below you will find all the groups that are public.
fr_FR: Vous trouverez ci‐dessous tous les groupes publics.

en: Billing
fr_FR: Facturation

en: BillingPlans|Learn more about each plan by reading our %{faq_link}, or start a free 30-day trial of GitLab.com Gold.
fr_FR: Renseignez-vous sur nos forfaits en lisant notre %{faq_link}, où essayez gratuitement l’édition Or sur GitLab.com pendant 30 jours.

en: BillingPlans|Manage plan
fr_FR: Gérer les forfaits

en: BillingPlans|See all %{plan_name} features
fr_FR: Afficher toutes les caractéristiques de %{plan_name}

en: BillingPlans|This group uses the plan associated with its parent group.
fr_FR: Ce groupe utilise le forfait associé à son groupe parent.

en: BillingPlans|To manage the plan for this group, visit the billing section of %{parent_billing_page_link}.
fr_FR: Pour gérer le forfait de ce groupe, rendez vous à la section facturation de %{parent_billing_page_link}.

en: BillingPlans|frequently asked questions
fr_FR: foire aux questions

en: BillingPlans|monthly
fr_FR: mensuel

en: BillingPlans|per user
fr_FR: par utilisateur

en: Bitbucket Server Import
fr_FR: Importation d’un serveur Bitbucket

en: Bitbucket import
fr_FR: Importation de Bitbucket

en: Boards
fr_FR: Tableaux

en: Branch %{branchName} was not found in this project's repository.
fr_FR: La branche %{branchName} n’a pas été trouvée dans le dépôt de ce projet.

en: Branch has changed
fr_FR: La branche a été modifiée

en: Branch is already taken
fr_FR: Ce nom de branche existe déjà

en: Branch name
fr_FR: Nom de la branche

en: BranchSwitcherPlaceholder|Search branches
fr_FR: Rechercher les branches

en: BranchSwitcherTitle|Switch branch
fr_FR: Changer de branche

en: Branches|Active
fr_FR: Active

en: Branches|Active branches
fr_FR: Branches actives

en: Branches|All
fr_FR: Toutes

en: Branches|Cant find HEAD commit for this branch
fr_FR: Impossible de trouver le commit HEAD pour cette branche

en: Branches|Compare
fr_FR: Comparer

en: Branches|Delete all branches that are merged into '%{default_branch}'
fr_FR: Supprimer toutes les branches qui ont été fusionnées dans « %{default_branch} »

en: Branches|Delete branch
fr_FR: Supprimer cette branche

en: Branches|Delete merged branches
fr_FR: Supprimer les branches fusionnées

en: Branches|Delete protected branch
fr_FR: Supprimer cette branche protégée

en: Branches|Delete protected branch '%{branch_name}'?
fr_FR: Supprimer la branche protégée « %{branch_name} » ?

en: Branches|Deleting the '%{branch_name}' branch cannot be undone. Are you sure?
fr_FR: La suppression de la branche « %{branch_name} » ne peut être annulée. Êtes‐vous sûr(e) ?

en: Branches|Deleting the merged branches cannot be undone. Are you sure?
fr_FR: La suppression des branches fusionnées ne peut être annulée. Êtes‐vous sûr(e) ?

en: Branches|Filter by branch name
fr_FR: Filtrer par nom de branche

en: Branches|Merged into %{default_branch}
fr_FR: Fusionnée dans %{default_branch}

en: Branches|New branch
fr_FR: Nouvelle branche

en: Branches|No branches to show
fr_FR: Aucune branche à afficher

en: Branches|Once you confirm and press %{delete_protected_branch}, it cannot be undone or recovered.
fr_FR: Une fois que vous aurez confirmé et cliqué sur %{delete_protected_branch}, cette action ne pourra pas être annulée ou restaurée.

en: Branches|Only a project maintainer or owner can delete a protected branch
fr_FR: Seul un responsable du projet ou son propriétaire peut supprimer une branche protégée

en: Branches|Overview
fr_FR: Vue d’ensemble

en: Branches|Protected branches can be managed in %{project_settings_link}.
fr_FR: Les branches protégées peuvent être gérées dans %{project_settings_link}.

en: Branches|Show active branches
fr_FR: Afficher les branches actives

en: Branches|Show all branches
fr_FR: Afficher toutes les branches

en: Branches|Show more active branches
fr_FR: Afficher plus de branches actives

en: Branches|Show more stale branches
fr_FR: Afficher plus de branches périmées

en: Branches|Show overview of the branches
fr_FR: Afficher l’aperçu des branches

en: Branches|Show stale branches
fr_FR: Afficher les branches périmées

en: Branches|Sort by
fr_FR: Trier par

en: Branches|Stale
fr_FR: Périmée

en: Branches|Stale branches
fr_FR: Branches périmées

en: Branches|The branch could not be updated automatically because it has diverged from its upstream counterpart.
fr_FR: Cette branche ne peut pas être mise à jour automatiquement car elle a divergé de son homologue en amont.

en: Branches|The default branch cannot be deleted
fr_FR: La branche par défaut ne peut pas être supprimée

en: Branches|This branch hasn’t been merged into %{default_branch}.
fr_FR: Cette branche n’a pas été fusionnée dans %{default_branch}.

en: Branches|To avoid data loss, consider merging this branch before deleting it.
fr_FR: Afin d’éviter de perdre des données, il est conseillé de fusionner cette branche avant de la supprimer.

en: Branches|To confirm, type %{branch_name_confirmation}:
fr_FR: Pour confirmer, veuillez saisir %{branch_name_confirmation} :

en: Branches|To discard the local changes and overwrite the branch with the upstream version, delete it here and choose 'Update Now' above.
fr_FR: Pour rejeter les changements locaux et écraser la branche avec la version du dépôt en amont, veuillez la supprimer ici et cliquer sur « Mettre à jour maintenant » ci‐dessus.

en: Branches|You’re about to permanently delete the protected branch %{branch_name}.
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer définitivement la branche protégée « %{branch_name} ».

en: Branches|diverged from upstream
fr_FR: en divergence du dépôt en amont

en: Branches|merged
fr_FR: fusionnée

en: Branches|project settings
fr_FR: paramètres du projet

en: Branches|protected
fr_FR: protégée

en: Browse Directory
fr_FR: Parcourir le dossier

en: Browse File
fr_FR: Parcourir le fichier

en: Browse Files
fr_FR: Parcourir les fichiers

en: Browse files
fr_FR: Parcourir les fichiers

en: Business metrics (Custom)
fr_FR: Métriques commerciales (personnalisées)

en: ByAuthor|by
fr_FR: par

en: CI / CD
fr_FR: Intégration et livraison continues

en: CI / CD Settings
fr_FR: Paramètres CI / CD (intégration et livraison continues)

en: CI will run using the credentials assigned above.
fr_FR: L’intégration continue fonctionnera avec les paramètres d’authentification ci‐dessus.

en: CI/CD
fr_FR: Intégration et livraison continues

en: CI/CD configuration
fr_FR: Configuration de l’intégration et de la livraison continues

en: CI/CD for external repo
fr_FR: Intégration et livraison continues pour dépôt externe

en: CI/CD settings
fr_FR: Paramètres de l’intégration et de la livraison continues

en: CICD|Auto DevOps
fr_FR: Auto DevOps

en: CICD|Automatic deployment to staging, manual deployment to production
fr_FR: Déploiement automatique pour « staging », déploiement manuel pour la production

en: CICD|Continuous deployment to production
fr_FR: Déploiement continu en production

en: CICD|Continuous deployment to production using timed incremental rollout
fr_FR: Déploiement continu en production par sorties incrémentielles programmées

en: CICD|Default to Auto DevOps pipeline
fr_FR: Pipeline Auto DevOps par défaut

en: CICD|Deployment strategy
fr_FR: Stratégie de déploiement

en: CICD|Jobs
fr_FR: Tâches

en: CICD|The Auto DevOps pipeline will run if no alternative CI configuration file is found.
fr_FR: Le pipeline Auto DevOps sera exécuté si aucun autre fichier de configuration n’est trouvé.

en: CICD|instance enabled
fr_FR: instance activée

en: Callback URL
fr_FR: URL de retour

en: Can't find HEAD commit for this branch
fr_FR: Impossible de trouver le dernier commit (HEAD) pour cette branche

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel this job
fr_FR: Annuler cette tâche

en: Cannot be merged automatically
fr_FR: Ne peut être fusionnée automatiquement

en: Cannot modify managed Kubernetes cluster
fr_FR: Impossible de modifier la grappe de serveurs gérée par Kubernetes

en: Change template
fr_FR: Changer de modèle

en: Change this value to influence how frequently the GitLab UI polls for updates.
fr_FR: Modifiez cette valeur pour influencer la fréquence d’interrogation de l’interface utilisateur GitLab pour les mises à jour.

en: ChangeTypeActionLabel|Pick into branch
fr_FR: Picorer dans la branche

en: ChangeTypeActionLabel|Revert in branch
fr_FR: Défaire dans la branche

en: ChangeTypeAction|Cherry-pick
fr_FR: Picorer

en: ChangeTypeAction|Revert
fr_FR: Défaire

en: ChangeTypeAction|This will create a new commit in order to revert the existing changes.
fr_FR: Cela va créer un nouveau commit afin de défaire les modifications existantes.

en: Chat
fr_FR: Discussion

en: Check the %{docs_link_start}documentation%{docs_link_end}.
fr_FR: Veuillez vérifier la %{docs_link_start}documentation%{docs_link_end}.

en: Checking %{text} availability…
fr_FR: Vérification de la disponibilité de %{text}…

en: Checking branch availability...
fr_FR: Vérification de la disponibilité du nom de branche…

en: Cherry-pick this commit
fr_FR: Picorer ce commit

en: Cherry-pick this merge request
fr_FR: Picorer cette demande de fusion

en: Choose a branch/tag (e.g. %{master}) or enter a commit (e.g. %{sha}) to see what's changed or to create a merge request.
fr_FR: Choisissez une branche ou une étiquette (par exemple %{master}) ou entrez un commit (par exemple %{sha}) pour voir ce qui a changé ou pour créer une demande de fusion.

en: Choose a template...
fr_FR: Choisir un modèle…

en: Choose a type...
fr_FR: Choisir un type…

en: Choose any color.
fr_FR: Choisissez n’importe quelle couleur.

en: Choose the top-level group for your repository imports.
fr_FR: Choisissez le groupe de premier niveau pour vos importations dans le dépôt.

en: Choose which repositories you want to connect and run CI/CD pipelines.
fr_FR: Choisissez quels dépôts vous voulez connecter pour exécuter des pipelines d’intégration et de livraison continues (CI/CD).

en: CiStatusLabel|canceled
fr_FR: annulé

en: CiStatusLabel|created
fr_FR: créé

en: CiStatusLabel|delayed
fr_FR: différé

en: CiStatusLabel|failed
fr_FR: en échec

en: CiStatusLabel|manual action
fr_FR: action manuelle

en: CiStatusLabel|passed
fr_FR: réussi

en: CiStatusLabel|passed with warnings
fr_FR: réussi avec des avertissements

en: CiStatusLabel|pending
fr_FR: en attente

en: CiStatusLabel|skipped
fr_FR: ignoré

en: CiStatusLabel|waiting for delayed job
fr_FR: en attente d’une tâche différée

en: CiStatusLabel|waiting for manual action
fr_FR: en attente d’une action manuelle

en: CiStatusText|blocked
fr_FR: bloqué

en: CiStatusText|canceled
fr_FR: annulé

en: CiStatusText|created
fr_FR: créé

en: CiStatusText|delayed
fr_FR: différé

en: CiStatusText|failed
fr_FR: en échec

en: CiStatusText|manual
fr_FR: manuel

en: CiStatusText|passed
fr_FR: réussi

en: CiStatusText|pending
fr_FR: en attente

en: CiStatusText|skipped
fr_FR: ignoré

en: CiStatus|running
fr_FR: en cours

en: CiVariables|Input variable key
fr_FR: Nom de la variable

en: CiVariables|Input variable value
fr_FR: Valeur de la variable

en: CiVariables|Remove variable row
fr_FR: Supprimer cette variable

en: CiVariable|* (All environments)
fr_FR: * (tout environnement)

en: CiVariable|All environments
fr_FR: Tous les environnements

en: CiVariable|Create wildcard
fr_FR: Créer un joker

en: CiVariable|New environment
fr_FR: Nouvel environnement

en: CiVariable|Protected
fr_FR: Protégée

en: CiVariable|Search environments
fr_FR: Chercher des environnements

en: CiVariable|Toggle protected
fr_FR: Changer l’état de protection

en: CiVariable|Validation failed
fr_FR: La validation a échoué

en: ClassificationLabelUnavailable|is unavailable: %{reason}
fr_FR: est indisponible : %{reason}

en: Clear search
fr_FR: Effacer la recherche

en: Clear search input
fr_FR: Vider le champ de recherche

en: Click the button below to begin the install process by navigating to the Kubernetes page
fr_FR: Cliquez sur le bouton ci-dessous pour lancer le processus d’installation en accédant à la page Kubernetes

en: Click to expand it.
fr_FR: Cliquez pour l’agrandir.

en: Click to expand text
fr_FR: Cliquez pour agrandir le texte

en: Client authentication certificate
fr_FR: Certificat d’authentification du client

en: Client authentication key
fr_FR: Clef d’authentification du client

en: Client authentication key password
fr_FR: Mot de passe de la clef d’authentification client

en: Clone repository
fr_FR: Cloner le dépôt

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close epic
fr_FR: Clore l’épopée

en: Closed
fr_FR: Fermé(e)

en: Closed issues
fr_FR: Tickets clos

en: ClusterIntegration|%{appList} was successfully installed on your Kubernetes cluster
fr_FR: %{appList} a été installé avec succès sur votre grappe de serveurs Kubernetes

en: ClusterIntegration|API URL
fr_FR: URL de l’API

en: ClusterIntegration|Add Kubernetes cluster
fr_FR: Ajouter une grappe de serveurs Kubernetes

en: ClusterIntegration|Add a Kubernetes cluster integration
fr_FR: Ajouter une intégration d’une grappe de serveurs Kubernetes

en: ClusterIntegration|Adding a Kubernetes cluster to your group will automatically share the cluster across all your projects. Use review apps, deploy your applications, and easily run your pipelines for all projects using the same cluster.
fr_FR: Une grappe de serveurs Kubernetes ajoutée à votre groupe la rendra automatiquement disponible pour tous vos projets. Vous pourrez utiliser les applications de revue de code, déployer vos applications et exécuter facilement vos pipelines avec tous les projets utilisant la même grappe de serveurs.

en: ClusterIntegration|Adding an integration to your group will share the cluster across all your projects.
fr_FR: Ajouter une intégration à votre groupe rendra la grappe de serveurs disponible pour l’ensemble de vos projets.

en: ClusterIntegration|An error occurred when trying to contact the Google Cloud API. Please try again later.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la tentative de contact de l’API Google Cloud. Veuillez réessayer plus tard.

en: ClusterIntegration|CA Certificate
fr_FR: Certificat d’autorité de certification

en: ClusterIntegration|Certificate Authority bundle (PEM format)
fr_FR: Ensemble de certificats des autorités de certification (format PEM)

en: ClusterIntegration|Choose which of your environments will use this cluster.
fr_FR: Choisissez lequel de vos environnements utilisera cette grappe de serveurs.

en: ClusterIntegration|Copy API URL
fr_FR: Copier l’URL de l’API

en: ClusterIntegration|Copy CA Certificate
fr_FR: Copier le certificat de l’AC

en: ClusterIntegration|Copy Kubernetes cluster name
fr_FR: Copier le nom de la grappe de serveurs Kubernetes

en: ClusterIntegration|Create Kubernetes cluster
fr_FR: Créer une grappe de serveurs Kubernetes

en: ClusterIntegration|Did you know?
fr_FR: Le saviez‐vous ?

en: ClusterIntegration|Enable or disable GitLab's connection to your Kubernetes cluster.
fr_FR: Activez ou désactivez la connexion de GitLab à votre grappe de serveurs Kubernetes.

en: ClusterIntegration|Enable this setting if using role-based access control (RBAC).
fr_FR: Activez ce paramètre si vous utilisez le contrôle d’accès basé sur les rôles (RBAC).

en: ClusterIntegration|Enter the details for your Kubernetes cluster
fr_FR: Entrez les détails de votre grappe de serveurs Kubernetes

en: ClusterIntegration|Environment scope
fr_FR: Portée de l’environnement

en: ClusterIntegration|Every new Google Cloud Platform (GCP) account receives $300 in credit upon %{sign_up_link}. In partnership with Google, GitLab is able to offer an additional $200 for both new and existing GCP accounts to get started with GitLab's Google Kubernetes Engine Integration.
fr_FR: Chaque nouveau compte Google Cloud Platform (GCP) reçoit un crédit de 300 US$ sur %{sign_up_link}. En partenariat avec Google, GitLab est en mesure de vous offrir 200 US$ supplémentaires, à la fois pour les nouveaux et les anciens comptes GCP, afin de vous permettre de commencer l’intégration de Google Kubernetes Engine sur GitLab.

en: ClusterIntegration|Fetching machine types
fr_FR: Récupération des types de machines

en: ClusterIntegration|Fetching projects
fr_FR: Récupération des projets

en: ClusterIntegration|Fetching zones
fr_FR: Récupération des zones

en: ClusterIntegration|GitLab Integration
fr_FR: Intégration GitLab

en: ClusterIntegration|GitLab Runner
fr_FR: Exécuteur GitLab

en: ClusterIntegration|Google Cloud Platform project
fr_FR: Projet Google Cloud Platform

en: ClusterIntegration|Google Kubernetes Engine
fr_FR: Google Kubernetes Engine

en: ClusterIntegration|Google Kubernetes Engine project
fr_FR: Projet Google Kubernetes Engine

en: ClusterIntegration|Group cluster
fr_FR: Groupe de la grappe de serveurs

en: ClusterIntegration|Helm Tiller
fr_FR: Helm Tiller

en: ClusterIntegration|If you are setting up multiple clusters and are using Auto DevOps, %{help_link_start}read this first%{help_link_end}.
fr_FR: Si vous configurez plusieurs grappes de serveurs et que vous utilisez Auto DevOps, %{help_link_start}veillez d’abord lire ceci%{help_link_end}.

en: ClusterIntegration|Ingress
fr_FR: Ingress

en: ClusterIntegration|Ingress gives you a way to route requests to services based on the request host or path, centralizing a number of services into a single entrypoint.
fr_FR: Ingress vous permet de router les requêtes vers des services en fonction de l’hôte ou du chemin de la requête, en centralisant un certain nombre de services vers un seul point d’entrée.

en: ClusterIntegration|Integrate Kubernetes cluster automation
fr_FR: Intégrez l’automatisation de la grappe de serveurs Kubernetes

en: ClusterIntegration|Jupyter Hostname
fr_FR: Nom de l’hôte Jupyter

en: ClusterIntegration|JupyterHub
fr_FR: JupyterHub

en: ClusterIntegration|JupyterHub, a multi-user Hub, spawns, manages, and proxies multiple instances of the single-user Jupyter notebook server. JupyterHub can be used to serve notebooks to a class of students, a corporate data science group, or a scientific research group.
fr_FR: JupyterHub est une plaque tournante multi‐utilisateur qui génère, gère et « proxifie » plusieurs instances du serveur de bloc‐notes mono‐utilisateur Jupyter notebook. JupyterHub peut être utilisé pour servir des bloc‐notes aux élèves d’une classe, un groupe d’informaticiens d’une entreprise ou un groupe de scientifiques chercheurs.

en: ClusterIntegration|Knative
fr_FR: Knative

en: ClusterIntegration|Knative Domain Name:
fr_FR: Nom de domaine Knative :

en: ClusterIntegration|Kubernetes cluster
fr_FR: Grappe de serveurs Kubernetes

en: ClusterIntegration|Kubernetes cluster name
fr_FR: Nom de la grappe de serveurs Kubernetes

en: ClusterIntegration|Kubernetes clusters allow you to use review apps, deploy your applications, run your pipelines, and much more in an easy way.
fr_FR: Les grappes de serveurs Kubernetes vous permettent d’utiliser des applications de revue de code, de déployer vos applications, d’exécuter vos pipelines et bien plus encore, et ce, de manière très simple.

en: ClusterIntegration|Kubernetes clusters can be used to deploy applications and to provide Review Apps for this project
fr_FR: Les grappes de serveurs Kubernetes peuvent être utilisées pour déployer des applications et fournir des applications de revue Review Apps pour ce projet

en: ClusterIntegration|Learn more about %{help_link_start_machine_type}machine types%{help_link_end} and %{help_link_start_pricing}pricing%{help_link_end}.
fr_FR: En savoir plus sur les %{help_link_start_machine_type}types de machines%{help_link_end} et la %{help_link_start_pricing}tarification%{help_link_end}.

en: ClusterIntegration|Learn more about %{help_link_start}zones%{help_link_end}.
fr_FR: En savoir plus sur %{help_link_start}les zones%{help_link_end}.

en: ClusterIntegration|Learn more about Kubernetes
fr_FR: En savoir plus sur Kubernetes

en: ClusterIntegration|Learn more about group Kubernetes clusters
fr_FR: En savoir plus sur les grappes de serveurs Kubernetes de groupe

en: ClusterIntegration|Machine type
fr_FR: Type de machine

en: ClusterIntegration|Make sure your account %{link_to_requirements} to create Kubernetes clusters
fr_FR: Assurez‐vous que votre compte %{link_to_requirements} pour créer des grappes de serveurs Kubernetes

en: ClusterIntegration|No machine types matched your search
fr_FR: Aucun type de machine ne correspond à votre recherche

en: ClusterIntegration|No projects found
fr_FR: Aucun projet trouvé

en: ClusterIntegration|No projects matched your search
fr_FR: Aucun projet ne correspond à votre recherche

en: ClusterIntegration|No zones matched your search
fr_FR: Aucune zone ne correspond à votre recherche

en: ClusterIntegration|Number of nodes
fr_FR: Nombre de nœuds

en: ClusterIntegration|Please make sure that your Google account meets the following requirements:
fr_FR: Veuillez vous assurer que votre compte Google répond aux exigences suivantes :

en: ClusterIntegration|Project cluster
fr_FR: Grappe de serveurs du projet

en: ClusterIntegration|Project namespace (optional, unique)
fr_FR: Espace de noms du projet (facultatif, unique)

en: ClusterIntegration|Prometheus
fr_FR: Prometheus

en: ClusterIntegration|RBAC-enabled cluster
fr_FR: Grappe de serveurs avec contrôle d’accès par rôle

en: ClusterIntegration|Remove Kubernetes cluster integration
fr_FR: Supprimer l’intégration de la grappe de serveurs Kubernetes

en: ClusterIntegration|Remove integration
fr_FR: Retirer l’intégration

en: ClusterIntegration|Remove this Kubernetes cluster's configuration from this project. This will not delete your actual Kubernetes cluster.
fr_FR: Supprimer la configuration de cette grappe de serveurs Kubernetes de ce projet. Cela ne supprimera pas votre grappe de serveurs Kubernetes actuelle.

en: ClusterIntegration|Replace this with your own hostname if you want. If you do so, point hostname to Ingress IP Address from above.
fr_FR: Vous pouvez remplacer ceci par un nom d’hôte personnalisé. Auquel cas, faites pointer ce nom d’hôte vers l’adresse IP d’Ingress ci‐dessus.

en: ClusterIntegration|Request to begin installing failed
fr_FR: La demande de lancement de l’installation a échoué

en: ClusterIntegration|Save changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: ClusterIntegration|Search machine types
fr_FR: Rechercher les types de machines

en: ClusterIntegration|Search projects
fr_FR: Rechercher des projets

en: ClusterIntegration|Search zones
fr_FR: Rechercher les zones

en: ClusterIntegration|See and edit the details for your Kubernetes cluster
fr_FR: Voir et modifier les détails de votre grappe de serveurs Kubernetes

en: ClusterIntegration|Select machine type
fr_FR: Sélectionnez le type de machine

en: ClusterIntegration|Select project
fr_FR: Sélectionnez un projet

en: ClusterIntegration|Select project and zone to choose machine type
fr_FR: Sélectionnez le projet et la zone afin de choisir le type de machine

en: ClusterIntegration|Select project to choose zone
fr_FR: Sélectionnez le projet afin de choisir la zone

en: ClusterIntegration|Select zone
fr_FR: Sélectionnez la zone

en: ClusterIntegration|Select zone to choose machine type
fr_FR: Sélectionnez la zone afin de choisir le type de machine

en: ClusterIntegration|Something went wrong on our end.
fr_FR: Un problème est survenu de notre côté.

en: ClusterIntegration|Something went wrong while installing %{title}
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’installation de %{title}

en: ClusterIntegration|This account must have permissions to create a Kubernetes cluster in the %{link_to_container_project} specified below
fr_FR: Ce compte doit disposer des autorisations pour créer une grappe de serveurs Kubernetes dans le %{link_to_container_project} spécifié ci‐dessous

en: ClusterIntegration|This option will allow you to install applications on RBAC clusters.
fr_FR: Cette option vous permettra d’installer des applications sur des grappes de serveurs avec contrôle d’accès basé sur le rôle (RBAC).

en: ClusterIntegration|Validating project billing status
fr_FR: Validation de l’état de la facturation du projet

en: ClusterIntegration|We could not verify that one of your projects on GCP has billing enabled. Please try again.
fr_FR: Nous n’avons pu vérifier que la facturation de l’un de vos projets sur Google Cloud Platform est bien activée. Veuillez réessayer.

en: ClusterIntegration|With a Kubernetes cluster associated to this project, you can use review apps, deploy your applications, run your pipelines, and much more in an easy way.
fr_FR: Avec une grappe de serveurs Kubernetes associée à ce projet, vous pouvez utiliser des applications de revue, déployer vos applications, exécuter vos pipelines, et bien plus encore.

en: ClusterIntegration|Your account must have %{link_to_kubernetes_engine}
fr_FR: Votre compte doit disposer de %{link_to_kubernetes_engine}

en: ClusterIntegration|Zone
fr_FR: Zone

en: ClusterIntegration|access to Google Kubernetes Engine
fr_FR: Accèder à Google Kubernetes Engine

en: ClusterIntegration|meets the requirements
fr_FR: répond aux exigences

en: ClusterIntegration|sign up
fr_FR: s’inscrire

en: Code owners
fr_FR: Propriétaires du code

en: Cohorts
fr_FR: Cohortes

en: Collapse
fr_FR: Réduire

en: Collapse sidebar
fr_FR: Masquer la barre latérale

en: Comment
fr_FR: Commenter

en: Comment form position
fr_FR: Position du formulaire de commentaire

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Commit Message
fr_FR: Message du commit

en: Commit message
fr_FR: Message de commit

en: Commit statistics for %{ref} %{start_time} - %{end_time}
fr_FR: Statistiques des commits pour %{ref} de %{start_time} à %{end_time}

en: Commit to %{branchName} branch
fr_FR: Valider dans la branche %{branchName}

en: CommitBoxTitle|Commit
fr_FR: Commit

en: CommitMessage|Add %{file_name}
fr_FR: Ajout de %{file_name}

en: CommitWidget|authored
fr_FR: réalisé

en: Commits feed
fr_FR: Flux des commits

en: Commits per day hour (UTC)
fr_FR: Commits pour chaque heure de la journée (UTC)

en: Commits per day of month
fr_FR: Commits par jour du mois

en: Commits per weekday
fr_FR: Commits par jour de la semaine

en: Commits|An error occurred while fetching merge requests data.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la récupération des données de demandes de fusion.

en: Commits|History
fr_FR: Historique

en: Commits|No related merge requests found
fr_FR: Aucune demande de fusion associée trouvée

en: Committed by
fr_FR: Commit de

en: Compare
fr_FR: Comparer

en: Compare Git revisions
fr_FR: Comparer les révisions Git

en: Compare Revisions
fr_FR: Comparer les révisions

en: Compare changes with the last commit
fr_FR: Comparer les changements avec le dernier commit

en: Compare changes with the merge request target branch
fr_FR: Comparer les modifications avec la branche cible de la demande de fusion

en: CompareBranches|%{source_branch} and %{target_branch} are the same.
fr_FR: %{source_branch} et %{target_branch} sont identiques.

en: CompareBranches|Compare
fr_FR: Comparer

en: CompareBranches|Source
fr_FR: Source

en: CompareBranches|Target
fr_FR: Cible

en: CompareBranches|There isn't anything to compare.
fr_FR: Il n’y a rien à comparer.

en: Confidential
fr_FR: Confidentiel

en: Confidentiality
fr_FR: Confidentialité

en: Configure Gitaly timeouts.
fr_FR: Configurer les délais d’expiration de Gitaly.

en: Configure Tracing
fr_FR: Configurer le traçage

en: Configure automatic git checks and housekeeping on repositories.
fr_FR: Configurer les vérifications Git automatiques et la maintenance des dépôts.

en: Configure limits for web and API requests.
fr_FR: Configurer les limites pour les requêtes Web et d’API.

en: Configure storage path settings.
fr_FR: Configurez le chemin d’accès au stockage.

en: Configure the %{link} integration.
fr_FR: Configurez l’intégration de %{link}.

en: Configure the way a user creates a new account.
fr_FR: Configurez la manière dont une personne crée un nouveau compte.

en: Connect
fr_FR: Connecter

en: Connect all repositories
fr_FR: Connecter tous les dépôts

en: Connect repositories from GitHub
fr_FR: Se connecter à des dépôts à partir de GitHub

en: Connect your external repositories, and CI/CD pipelines will run for new commits. A GitLab project will be created with only CI/CD features enabled.
fr_FR: Connectez vos dépôts externes afin que les pipelines d’intégration et de livraison continues (CI/CD) s’exécutent lors de nouveaux commits. Un projet GitLab sera créé avec uniquement les fonctionnalités CI/CD activées.

en: Connecting...
fr_FR: Connexion en cours…

en: Container Registry
fr_FR: Registre de conteneur

en: ContainerRegistry|Remove repository
fr_FR: Supprimer le dépôt

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Continue to the next step
fr_FR: Passer à l’étape suivante

en: Continuous Integration and Deployment
fr_FR: Intégration et déploiement continus

en: Contribute to GitLab
fr_FR: Contribuer à GitLab

en: Contributions per group member
fr_FR: Contributions par membre du groupe

en: Contributors
fr_FR: Contributeurs

en: Control the display of third party offers.
fr_FR: Contrôle l’affichage des offres tierces.

en: Copy %{protocol} clone URL
fr_FR: Copier l’URL %{protocol} de clonage

en: Copy SSH clone URL
fr_FR: Copier l’URL SSH de clonage

en: Copy link
fr_FR: Copier le lien

en: Create
fr_FR: Créer

en: Create New Directory
fr_FR: Créer un nouveau dossier

en: Create a new branch
fr_FR: Créer une nouvelle branche

en: Create a new issue
fr_FR: Créer un nouveau ticket

en: Create a personal access token on your account to pull or push via %{protocol}.
fr_FR: Créer un jeton d’accès personnel pour votre compte afin de récupérer ou pousser par %{protocol}.

en: Create branch
fr_FR: Créer une branche

en: Create commit
fr_FR: Créer un commit

en: Create directory
fr_FR: Créer un dossier

en: Create empty repository
fr_FR: Créer un dépôt vide

en: Create epic
fr_FR: Créer l’épopée

en: Create file
fr_FR: Créer un fichier

en: Create group
fr_FR: Créer un groupe

en: Create group label
fr_FR: Créer une étiquette de groupe

en: Create lists from labels. Issues with that label appear in that list.
fr_FR: Créer des listes à partir d’étiquettes. Les tickets avec l’étiquette sélectionnée apparaissent dans cette liste.

en: Create merge request
fr_FR: Créer une demande de fusion

en: Create merge request and branch
fr_FR: Créer une demande de fusion et une branche

en: Create new branch
fr_FR: Créer une nouvelle branche

en: Create new directory
fr_FR: Créer un nouveau dossier

en: Create new file
fr_FR: Créer un nouveau fichier

en: Create new file or directory
fr_FR: Créer un nouveau fichier ou répertoire

en: Create new label
fr_FR: Créer une nouvelle étiquette

en: Create new...
fr_FR: Créer un nouveau…

en: Create project label
fr_FR: Créer une étiquette de projet

en: Create your first page
fr_FR: Créer votre première page

en: CreateTag|Tag
fr_FR: Étiquette

en: CreateTokenToCloneLink|create a personal access token
fr_FR: Créer un jeton d’accès personnel

en: Created
fr_FR: Créé

en: Created At
fr_FR: Créé à

en: Created by me
fr_FR: Créé par moi

en: Created issue %{issueLink} at %{projectLink}
fr_FR: Le ticket %{issueLink} a été créé dans %{projectLink}

en: Created on
fr_FR: Créé le

en: Created on:
fr_FR: Créé le :

en: Creating epic
fr_FR: Création de l’épopée en cours

en: Cron Timezone
fr_FR: Fuseau horaire des tâches planifiées cron

en: Current Branch
fr_FR: Branche actuelle

en: Current node
fr_FR: Nœud actuel

en: CurrentUser|Profile
fr_FR: Profil

en: CurrentUser|Settings
fr_FR: Paramètres

en: Custom hostname (for private commit emails)
fr_FR: Nom d’hôte personnalisé (pour les courriels de commit privés)

en: Custom notification events
fr_FR: Événements de notification personnalisés

en: Custom notification levels are the same as participating levels. With custom notification levels you will also receive notifications for select events. To find out more, check out %{notification_link}.
fr_FR: Les niveaux de notification personnalisés sont similaires aux niveaux de participation. Cependant, ils permettent de recevoir également des notifications pour une sélection d’événements. Pour plus d’information, vous pouvez consulter %{notification_link}.

en: Custom project templates
fr_FR: Modèles de projets personnalisés

en: Customize colors
fr_FR: Personnaliser les couleurs

en: Customize how FogBugz email addresses and usernames are imported into GitLab. In the next step, you'll be able to select the projects you want to import.
fr_FR: Personnalisez la manière dont les adresses de courriel et les noms d’utilisateur provenant de FogBugz sont importés dans GitLab. À la prochaine étape, vous pourrez sélectionner les projets que vous souhaitez importer.

en: Customize how Google Code email addresses and usernames are imported into GitLab. In the next step, you'll be able to select the projects you want to import.
fr_FR: Personnalisez la manière dont les adresses de courriel et les noms d’utilisateur provenant de Google Code sont importés dans GitLab. À la prochaine étape, vous pourrez sélectionner les projets que vous souhaitez importer.

en: Customize your pipeline configuration, view your pipeline status and coverage report.
fr_FR: Personnalisez la configuration de votre pipeline et affichez son état et le rapport de couverture.

en: CycleAnalyticsStage|Code
fr_FR: Code

en: CycleAnalyticsStage|Issue
fr_FR: Ticket

en: CycleAnalyticsStage|Plan
fr_FR: Planification

en: CycleAnalyticsStage|Review
fr_FR: Examen

en: CycleAnalyticsStage|Staging
fr_FR: Préproduction

en: CycleAnalyticsStage|Test
fr_FR: Test

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: DashboardProjects|All
fr_FR: Tous

en: DashboardProjects|Personal
fr_FR: Personnels

en: Date picker
fr_FR: Sélecteur de date

en: Debug
fr_FR: Déboguer

en: Dec
fr_FR: déc.

en: December
fr_FR: décembre

en: Decline and sign out
fr_FR: Refuser et se déconnecter

en: Default Branch
fr_FR: Branche par défaut

en: Default classification label
fr_FR: Étiquette de classement par défaut

en: Default: Directly import the Google Code email address or username
fr_FR: Par défaut : importer directement l’adresse de courriel ou le nom d’utilisateur provenant de Google Code

en: Default: Map a FogBugz account ID to a full name
fr_FR: Par défaut : associer un identifiant de compte FogBugz à un nom complet

en: Define a custom pattern with cron syntax
fr_FR: Définir un schéma personnalisé avec une syntaxe Cron

en: DelayedJobs|Are you sure you want to run %{jobName} immediately? Otherwise this job will run automatically after it's timer finishes.
fr_FR: Êtes‐vous sûr(e) de vouloir exécuter %{jobName} immédiatement ? Dans le cas contraire, cette tâche sera automatiquement exécutée à l’heure programmée.

en: DelayedJobs|Are you sure you want to run %{job_name} immediately? This job will run automatically after it's timer finishes.
fr_FR: Êtes‐vous sûr(e) de vouloir exécuter %{job_name} immédiatement ? Dans le cas contraire, cette tâche sera automatiquement exécutée à l’heure programmée.

en: DelayedJobs|Start now
fr_FR: Commencer maintenant

en: DelayedJobs|Unschedule
fr_FR: Déprogrammer

en: DelayedJobs|delayed
fr_FR: différé

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete Snippet
fr_FR: Supprimer L’extrait de code

en: Delete comment
fr_FR: Supprimer le commentaire

en: Delete list
fr_FR: Supprimer la liste

en: Deleted
fr_FR: Supprimé

en: Deny
fr_FR: Refuser

en: Deploy | Deploys
fr_FR[0]: Déploiement
fr_FR[1]: Déploiements

en: Deploy Keys
fr_FR: Clefs de déploiement

en: DeployKeys|+%{count} others
fr_FR: +%{count} autres

en: DeployKeys|Current project
fr_FR: Projet actuel

en: DeployKeys|Deploy key
fr_FR: Clef de déploiement

en: DeployKeys|Enabled deploy keys
fr_FR: Clefs de déploiement activées

en: DeployKeys|Error enabling deploy key
fr_FR: Erreur lors de l’activation de la clef de déploiement

en: DeployKeys|Error getting deploy keys
fr_FR: Erreur lors de l’obtention des clefs de déploiement

en: DeployKeys|Error removing deploy key
fr_FR: Erreur lors de la suppression de la clef de déploiement

en: DeployKeys|Expand %{count} other projects
fr_FR: Afficher %{count} autres projets

en: DeployKeys|Loading deploy keys
fr_FR: Chargement des clefs de déploiement

en: DeployKeys|No deploy keys found. Create one with the form above.
fr_FR: Aucune clef de déploiement trouvée. Créez‐en une avec le formulaire ci‐dessous.

en: DeployKeys|Privately accessible deploy keys
fr_FR: Clefs de déploiement à accès privé

en: DeployKeys|Project usage
fr_FR: À l’usage du projet

en: DeployKeys|Publicly accessible deploy keys
fr_FR: Clefs de déploiement à accès publique

en: DeployKeys|Read access only
fr_FR: Accès en lecture seule

en: DeployKeys|Write access allowed
fr_FR: Accès en écriture autorisé

en: DeployKeys|You are going to remove this deploy key. Are you sure?
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer cette clef de déploiement. Êtes‐vous sûr·e ?

en: DeployTokens|Active Deploy Tokens (%{active_tokens})
fr_FR: Jetons de déploiement actifs : (%{active_tokens})

en: DeployTokens|Add a deploy token
fr_FR: Ajouter un jeton de déploiement

en: DeployTokens|Allows read-only access to the registry images
fr_FR: Autorise l’accès en lecture seule aux images du registre

en: DeployTokens|Allows read-only access to the repository
fr_FR: Autorise l’accès en lecture seule au dépôt

en: DeployTokens|Create deploy token
fr_FR: Créer un jeton de déploiement

en: DeployTokens|Created
fr_FR: Créé

en: DeployTokens|Deploy Tokens
fr_FR: Jetons de déploiement

en: DeployTokens|Expires
fr_FR: Expire

en: DeployTokens|Name
fr_FR: Nom

en: DeployTokens|Pick a name for the application, and we'll give you a unique deploy token.
fr_FR: Choisissez un nom pour l’application et nous vous donnerons un jeton de déploiement unique.

en: DeployTokens|Revoke
fr_FR: Révoquer

en: DeployTokens|Revoke %{name}
fr_FR: Révoquer %{name}

en: DeployTokens|Scopes
fr_FR: Champs d’application

en: DeployTokens|This action cannot be undone.
fr_FR: Cette action ne peut pas être annulée.

en: DeployTokens|Use this token as a password. Make sure you save it - you won't be able to access it again.
fr_FR: Utilisez ce jeton en tant que mot de passe. Assurez‐vous de le sauvegarder, vous n’aurez pas la possibilité d’y accéder à nouveau.

en: DeployTokens|Use this username as a login.
fr_FR: Utiliser ce nom d’utilisateur comme identifiant.

en: DeployTokens|Username
fr_FR: Nom d’utilisateur

en: DeployTokens|Your New Deploy Token
fr_FR: Votre nouveau jeton de déploiement

en: DeployTokens|Your new project deploy token has been created.
fr_FR: Votre nouveau jeton de déploiement pour votre projet a été créé.

en: Deployed to
fr_FR: Déployé sur

en: Deploying to
fr_FR: En cours de déploiement sur

en: Deprioritize label
fr_FR: Déprioriser l’étiquette

en: Descending
fr_FR: Décroissant

en: Description templates allow you to define context-specific templates for issue and merge request description fields for your project.
fr_FR: Les modèles de description permettent de définir des modèles spécifiques au contexte et propres à votre projet pour les champs de description des tickets et des demandes de fusion.

en: Description:
fr_FR: Description :

en: Destroy
fr_FR: Détruire

en: Details
fr_FR: Détails

en: Detect host keys
fr_FR: Détecter les clefs de l’hôte

en: Diff content limits
fr_FR: Limites du contenu du diff

en: Diff limits
fr_FR: Limites du diff

en: Diffs|No file name available
fr_FR: Aucun nom de fichier disponible

en: Diffs|Something went wrong while fetching diff lines.
fr_FR: Quelque chose s’est mal passé lors de la rapatriement des lignes du diff.

en: Directory name
fr_FR: Nom du dossier

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Disable for this project
fr_FR: Désactiver pour ce projet

en: Disable group Runners
fr_FR: Désactiver les exécuteurs de groupe

en: Discard all changes
fr_FR: Rejeter tous les changements

en: Discard changes
fr_FR: Abandonner les modifications

en: Discard changes to %{path}?
fr_FR: Rejeter les modifications de %{path} ?

en: Discard draft
fr_FR: Abandonner le brouillon

en: Discard review
fr_FR: Rejeter la revue de code

en: Discover projects, groups and snippets. Share your projects with others
fr_FR: Découvrez des projets, des groupes et des extraits de code. Partagez vos projets avec d’autres personnes

en: Dismiss
fr_FR: Rejeter

en: Dismiss Merge Request promotion
fr_FR: Rejeter la promotion de la demande de fusion

en: Dismiss trial promotion
fr_FR: Rejeter l’offre promotionnelle

en: Do you want to customize how Google Code email addresses and usernames are imported into GitLab?
fr_FR: Voulez‐vous personnaliser la manière dont les adresses de courriel et les noms d’utilisateurs issus de Google Code sont importés dans GitLab ?

en: Documentation for popular identity providers
fr_FR: Documentation des principaux fournisseurs d’identité

en: Domain
fr_FR: Domaine

en: Don't show again
fr_FR: Ne plus afficher

en: Done
fr_FR: Effectué

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: DownloadCommit|Email Patches
fr_FR: Envoyer les correctifs par courriel

en: DownloadCommit|Plain Diff
fr_FR: Pur diff

en: DownloadSource|Download
fr_FR: Télécharger

en: Downvotes
fr_FR: Votes négatifs

en: Due date
fr_FR: Date d’échéance

en: During this process, you’ll be asked for URLs from GitLab’s side. Use the URLs shown below.
fr_FR: Au cours de ce processus, il vous sera demandé les URL de GitLab. Utilisez les URL indiquées ci‐dessous.

en: Each Runner can be in one of the following states:
fr_FR: Chaque exécuteur peut être dans l’un des états suivants :

en: Edit
fr_FR: Éditer

en: Edit Label
fr_FR: Modifier l’étiquette

en: Edit Pipeline Schedule %{id}
fr_FR: Éditer le pipeline programmé %{id}

en: Edit Snippet
fr_FR: Modifier le fragment de code

en: Edit application
fr_FR: Modifier l’application

en: Edit files in the editor and commit changes here
fr_FR: Modifier les fichiers dans l’éditeur et valider les modifications ici

en: Edit group: %{group_name}
fr_FR: Modifier le groupe : %{group_name}

en: Edit identity for %{user_name}
fr_FR: Modifier l’identité de %{user_name}

en: Elasticsearch integration. Elasticsearch AWS IAM.
fr_FR: Intégration d’Elasticsearch. Elasticsearch AWS IAM.

en: Email
fr_FR: Courriel

en: Email patch
fr_FR: Correctif par courriel

en: Emails
fr_FR: Courriels

en: Embed
fr_FR: Embarquer

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable Auto DevOps
fr_FR: Activer Auto DevOps

en: Enable Pseudonymizer data collection
fr_FR: Activer la collecte de données Pseudonymizer

en: Enable and configure Prometheus metrics.
fr_FR: Activer et configurer les métriques Prometheus.

en: Enable classification control using an external service
fr_FR: Activer le contrôle de classification à l’aide d’un service externe

en: Enable for this project
fr_FR: Activer pour ce projet

en: Enable group Runners
fr_FR: Activer les exécuteurs de groupe

en: Enable or disable the Pseudonymizer data collection.
fr_FR: Activer ou désactiver la collecte de données Pseudonymizer.

en: Enable or disable version check and usage ping.
fr_FR: Activer ou désactiver le contrôle de version et l’envoi des données d’utilisation.

en: Enable usage ping
fr_FR: Activer la collecte des données d’utilisation

en: Enabled
fr_FR: activé

en: Ends at (UTC)
fr_FR: Se termine à (UTC)

en: Enter in your Bitbucket Server URL and personal access token below
fr_FR: Entrez l’URL de votre serveur Bitbucket et votre jeton d’accès personnel ci‐dessous

en: Enter the issue description
fr_FR: Entrez la description du problème

en: Enter the issue title
fr_FR: Entrez l’intitulé du ticket

en: Enter the merge request description
fr_FR: Entrez la description de la demande de fusion

en: Enter the merge request title
fr_FR: Entrez l’intitulé de la demande de fusion

en: Environments
fr_FR: Environnements

en: Environments|An error occurred while fetching the environments.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la récupération des environnements.

en: Environments|An error occurred while making the request.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la requête.

en: Environments|An error occurred while stopping the environment, please try again
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’arrêt de l’environnement. Veuillez réessayer

en: Environments|Are you sure you want to stop this environment?
fr_FR: Êtes‐vous sûr(e) de vouloir arrêter cet environnement ?

en: Environments|Commit
fr_FR: Commit

en: Environments|Deploy to...
fr_FR: Déployer vers…

en: Environments|Deployment
fr_FR: Déploiement

en: Environments|Environment
fr_FR: Environnement

en: Environments|Environments
fr_FR: Environnements

en: Environments|Environments are places where code gets deployed, such as staging or production.
fr_FR: Les environnements sont des endroits où le code est déployé, tel que l’étape ou la production.

en: Environments|Job
fr_FR: Tâche

en: Environments|Learn more about stopping environments
fr_FR: En savoir plus sur l’arrêt des environnements

en: Environments|New environment
fr_FR: Nouvel environnement

en: Environments|No deployments yet
fr_FR: Aucun déploiement pour le moment

en: Environments|Note that this action will stop the environment, but it will %{emphasisStart}not%{emphasisEnd} have an effect on any existing deployment due to no “stop environment action” being defined in the %{ciConfigLinkStart}.gitlab-ci.yml%{ciConfigLinkEnd} file.
fr_FR: Notez que cette action arrêtera l’environnement, mais n’aura %{emphasisStart}aucun%{emphasisEnd} effet sur les déploiements existants en raison de l’absence de directive « arrêter l’action de l’environnement » dans le fichier de configuration %{ciConfigLinkEnd}.gitlab-ci.yml%{ciConfigLinkStart}.

en: Environments|Note that this action will stop the environment, but it will %{emphasis_start}not%{emphasis_end} have an effect on any existing deployment due to no “stop environment action” being defined in the %{ci_config_link_start}.gitlab-ci.yml%{ci_config_link_end} file.
fr_FR: Notez que cette action arrêtera l’environnement, mais n’aura %{emphasis_start}aucun%{emphasis_end} effet sur les déploiements existants en raison de l’absence de directive « arrêter l’action de l’environnement » dans le fichier de configuration %{ci_config_link_end}.gitlab-ci.yml%{ci_config_link_start}.

en: Environments|Open live environment
fr_FR: Ouvrir l’environnement en cours

en: Environments|Re-deploy to environment
fr_FR: Redéployer dans l’environnement

en: Environments|Rollback environment
fr_FR: Restaurer l’environnement

en: Environments|Show all
fr_FR: Tout afficher

en: Environments|Stop
fr_FR: Arrêter

en: Environments|Stop environment
fr_FR: Arrêter l’environnement

en: Environments|Updated
fr_FR: Mis à jour

en: Environments|You don't have any environments right now
fr_FR: Vous n’avez pour le moment aucun environnement

en: Environments|protected
fr_FR: protégé

en: Epic
fr_FR: Épopée

en: Epics
fr_FR: Épopées

en: Epics Roadmap
fr_FR: Feuille de route des épopées

en: Epics let you manage your portfolio of projects more efficiently and with less effort
fr_FR: Les épopées vous permettent de gérer votre portefeuille de projets plus efficacement et avec moins d’efforts

en: Epics|How can I solve this?
fr_FR: Comment puis‐je résoudre ceci ?

en: Epics|More information
fr_FR: En savoir plus

en: Epics|These dates affect how your epics appear in the roadmap. Dates from milestones come from the milestones assigned to issues in the epic. You can also set fixed dates or remove them entirely.
fr_FR: Ces dates affectent la manière dont vos épopées apparaissent sur la feuille de route. Les dates des jalons proviennent des jalons attribués aux tickets de l’épopée. Vous pouvez également définir des dates fixes ou les supprimer complètement.

en: Epics|To schedule your epic's %{epicDateType} date based on milestones, assign a milestone with a %{epicDateType} date to any issue in the epic.
fr_FR: Afin de planifier la date de %{epicDateType} de votre épopée en fonction des jalons, attribuez un jalon avec une date de %{epicDateType} à tous les tickets concernant l’épopée.

en: Epics|due
fr_FR: Échéance

en: Epics|start
fr_FR: commence

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error creating epic
fr_FR: Erreur lors de la création de l’épopée

en: Error fetching labels.
fr_FR: Erreur lors de la récupération des étiquettes.

en: Error fetching network graph.
fr_FR: Erreur lors de la récupération du graphique du réseau.

en: Error fetching refs
fr_FR: Erreur lors de la récupération des refs

en: Error loading branch data. Please try again.
fr_FR: Erreur lors du chargement des données de branche. Veuillez réessayer.

en: Error loading branches.
fr_FR: Erreur lors du chargement des branches.

en: Error loading last commit.
fr_FR: Erreur lors du chargement du dernier commit.

en: Error loading markdown preview
fr_FR: Erreur lors du chargement de l’aperçu du Markdown

en: Error loading merge requests.
fr_FR: Erreur lors du chargement des demandes de fusion.

en: Error loading project data. Please try again.
fr_FR: Erreur lors du chargement des données du projet. Veuillez réessayer.

en: Error loading template types.
fr_FR: Erreur lors du chargement des types de modèles.

en: Error loading template.
fr_FR: Erreur lors du chargement du modèle.

en: Error occurred when toggling the notification subscription
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’activation ou de la désactivation de l’abonnement aux notifications

en: Error saving label update.
fr_FR: Erreur lors de la mise à jour de l’étiquette.

en: Error while loading the merge request. Please try again.
fr_FR: Erreur lors du chargement de la demande de fusion. Veuillez réessayer.

en: Estimated
fr_FR: Estimé

en: EventFilterBy|Filter by all
fr_FR: Tout filtrer

en: EventFilterBy|Filter by comments
fr_FR: Filtrer par commentaires

en: EventFilterBy|Filter by issue events
fr_FR: Filtrer par événements de ticket

en: EventFilterBy|Filter by merge events
fr_FR: Filtrer par événements de fusion

en: EventFilterBy|Filter by push events
fr_FR: Filtrer par événements Git push

en: EventFilterBy|Filter by team
fr_FR: Filtrer par équipe

en: Everyone can contribute
fr_FR: Tout le monde peut contribuer

en: Expand
fr_FR: Étendre

en: Expand all
fr_FR: Tout étendre

en: Expand sidebar
fr_FR: Étendre la barre latérale

en: Expiration date
fr_FR: Date d’expiration

en: Explain the problem. If appropriate, provide a link to the relevant issue or comment.
fr_FR: Décrivez le problème. Le cas échéant, fournissez un lien vers un ticket ou un commentaire idoine.

en: Explore
fr_FR: Explorer

en: Explore GitLab
fr_FR: Explorer GitLab

en: Explore Groups
fr_FR: Explorer les groupes

en: Explore groups
fr_FR: Explorer les groupes

en: Explore projects
fr_FR: Explorer les projets

en: Explore public groups
fr_FR: Explorer les groupes publics

en: External Classification Policy Authorization
fr_FR: Autorisation de politique de classification externe

en: External authentication
fr_FR: Authentification externe

en: External authorization denied access to this project
fr_FR: L’autorisation externe a refusé l’accès à ce projet

en: External authorization request timeout
fr_FR: Expiration du délai d’attente de la demande d’autorisation externe

en: ExternalAuthorizationService|Classification label
fr_FR: Étiquette de classification

en: ExternalAuthorizationService|When no classification label is set the default label `%{default_label}` will be used.
fr_FR: Lorsqu’aucune étiquette de classification n’est définie, l’étiquette par défaut « %{default_label} » sera utilisée.

en: Failed
fr_FR: Échec

en: Failed Jobs
fr_FR: Tâches ayant échoué

en: Failed to change the owner
fr_FR: Échec du changement de propriétaire

en: Failed to check related branches.
fr_FR: Échec de la vérification des branches liées.

en: Failed to deploy to
fr_FR: Échec du déploiement sur

en: Failed to load emoji list.
fr_FR: Impossible de charger la liste des émojis.

en: Failed to remove issue from board, please try again.
fr_FR: Impossible de supprimer le ticket du tableau, veuillez réessayer.

en: Failed to remove mirror.
fr_FR: Impossible de supprimer le miroir.

en: Failed to remove the pipeline schedule
fr_FR: Échec de la suppression du pipeline programmé

en: Failed to signing using smartcard authentication
fr_FR: Échec de la signature via authentification par carte à puce

en: Failed to update issues, please try again.
fr_FR: Échec de la mise à jour du ticket. Veuillez réessayer.

en: Failure
fr_FR: Échec

en: Faster as it re-uses the project workspace (falling back to clone if it doesn't exist)
fr_FR: Plus rapide parce qu’il réutilise l’espace de travail du projet (faire un clone en solution de secours s’il n’existe pas)

en: Feature Flags
fr_FR: Indicateurs de fonctionnalités

en: FeatureFlags|API URL
fr_FR: URL de l’API

en: FeatureFlags|Active
fr_FR: Actif

en: FeatureFlags|Configure
fr_FR: Configurer

en: FeatureFlags|Configure feature flags
fr_FR: Configurer les indicateurs de fonctionnalité

en: FeatureFlags|Create feature flag
fr_FR: Créer un indicateur de fonctionnalité

en: FeatureFlags|Description
fr_FR: Description

en: FeatureFlags|Edit Feature Flag
fr_FR: Modifier l’indicateur de fonctionnalité

en: FeatureFlags|Feature Flag
fr_FR: Indicateur de fonctionnalité

en: FeatureFlags|Inactive
fr_FR: Inactif

en: FeatureFlags|Instance ID
fr_FR: Identifiant d’instance

en: FeatureFlags|Name
fr_FR: Nom

en: FeatureFlags|New
fr_FR: Nouveau

en: FeatureFlags|New Feature Flag
fr_FR: Nouvel indicateur de fonctionnalité

en: FeatureFlags|Status
fr_FR: État

en: Feb
fr_FR: févr.

en: February
fr_FR: février

en: File templates
fr_FR: Modèles de fichiers

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Filter by %{issuable_type} that are currently closed.
fr_FR: Filtrer sur les tickets de type %{issuable_type} qui sont actuellement fermés.

en: Filter by %{issuable_type} that are currently opened.
fr_FR: Filtrer sur les tickets de type %{issuable_type} qui sont actuellement ouverts.

en: Filter...
fr_FR: Filtrer…

en: Find by path
fr_FR: Rechercher par chemin d’accès

en: Find file
fr_FR: Rechercher un fichier

en: Find the downloaded ZIP file and decompress it.
fr_FR: Cherchez le fichier ZIP téléchargé et décompressez‐le.

en: Fingerprints
fr_FR: Empreintes

en: Finish review
fr_FR: Terminer la revue de code

en: Finished
fr_FR: Terminé

en: Fixed date
fr_FR: Date fixée

en: Fixed due date
fr_FR: Date d’échéance fixée

en: Fixed start date
fr_FR: Date de début fixe

en: Fixed:
fr_FR: Corrigé :

en: FogBugz Email
fr_FR: Courriel de FogBugz

en: FogBugz Import
fr_FR: Importation de FogBugz

en: FogBugz Password
fr_FR: Mot de passe FogBugz

en: FogBugz URL
fr_FR: URL de FogBugz

en: FogBugz import
fr_FR: Importation de FogBugz

en: Follow the steps below to export your Google Code project data.
fr_FR: Veuillez suivre les étapes ci‐dessous pour exporter les données de votre projet Google Code.

en: Font Color
fr_FR: Couleur de la police

en: Footer message
fr_FR: Message de pied de page

en: For internal projects, any logged in user can view pipelines and access job details (output logs and artifacts)
fr_FR: Pour les projets internes, tout utilisateur connecté peut afficher les pipelines et accéder aux détails des tâches (journaux de sortie et artefacts)

en: For more information, go to the
fr_FR: Pour plus d’informations, consultez

en: For more information, please review %{link_start_tag}Jaeger's configuration doc%{link_end_tag}
fr_FR: Pour plus d’informations, veuillez consulter la %{link_start_tag}documentation sur la configuration de Jaeger%{link_end_tag}

en: For more information, see the documentation on %{deactivating_usage_ping_link_start}deactivating the usage ping%{deactivating_usage_ping_link_end}.
fr_FR: Pour plus d’informations, consultez la documentation sur la %{deactivating_usage_ping_link_start}désactivation de la collecte des données d’utilisation%{deactivating_usage_ping_link_end}.

en: For private projects, any member (guest or higher) can view pipelines and access job details (output logs and artifacts)
fr_FR: Pour les projets privés, tout membre (invité ou supérieur) peut afficher les pipelines et accéder aux détails des tâches (journaux de sortie et artefacts)

en: For public projects, anyone can view pipelines and access job details (output logs and artifacts)
fr_FR: Pour les projets publics, tout le monde peut afficher des pipelines et accéder aux détails des tâches (journaux de sortie et artefacts)

en: ForkedFromProjectPath|Forked from
fr_FR: Divergence issue de

en: Forking in progress
fr_FR: Divergence en cours

en: Found errors in your .gitlab-ci.yml:
fr_FR: Erreurs trouvées dans votre fichier .gitlab-ci.yml :

en: Free Trial of GitLab.com Gold
fr_FR: Essai gratuit de GitLab.com Gold

en: From Google Code
fr_FR: Depuis Google Code

en: From issue creation until deploy to production
fr_FR: Depuis la création du ticket jusqu’au déploiement en production

en: From merge request merge until deploy to production
fr_FR: Depuis la fusion de la demande de fusion jusqu’au déploiement en production

en: From the Kubernetes cluster details view, install Runner from the applications list
fr_FR: À partir de l’affichage des détails de la grappe de serveurs Kubernetes, installez un exécuteur à partir de la liste des applications

en: GPG Keys
fr_FR: Clefs GPG

en: General
fr_FR: Général

en: General pipelines
fr_FR: Pipelines généraux

en: Generate a default set of labels
fr_FR: Générer un jeu d’étiquettes par défaut

en: Geo Nodes
fr_FR: Nœuds Geo

en: GeoNodeSyncStatus|Node is failing or broken.
fr_FR: Le nœud est défaillant ou en panne.

en: GeoNodeSyncStatus|Node is slow, overloaded, or it just recovered after an outage.
fr_FR: Le nœud est lent, surchargé, ou il vient juste de se rétablir après une indisponibilité.

en: GeoNodes|Data replication lag
fr_FR: Latence de la réplication des données

en: GeoNodes|Does not match the primary storage configuration
fr_FR: Ne correspond pas à la configuration du stockage principal

en: GeoNodes|Full
fr_FR: Complet

en: GeoNodes|GitLab version
fr_FR: Version de GitLab

en: GeoNodes|GitLab version does not match the primary node version
fr_FR: La version de GitLab ne correspond pas à la version du nœud principal

en: GeoNodes|Health status
fr_FR: État de santé

en: GeoNodes|Last event ID processed by cursor
fr_FR: Dernier identifiant d’événement traité par le curseur

en: GeoNodes|Last event ID seen from primary
fr_FR: Dernier identifiant d’événement vu par le nœud primaire

en: GeoNodes|Loading nodes
fr_FR: Chargement des nœuds

en: GeoNodes|New node
fr_FR: Nouveau nœud

en: GeoNodes|Node Authentication was successfully repaired.
fr_FR: Le nœud d’authentification a été réparé avec succès.

en: GeoNodes|Node was successfully removed.
fr_FR: Le nœud a été supprimé avec succès.

en: GeoNodes|Replication slots
fr_FR: Emplacements de réplication

en: GeoNodes|Something went wrong while changing node status
fr_FR: Une erreur s’est produite lors du changement de statut du nœud

en: GeoNodes|Something went wrong while fetching nodes
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la récupération des nœuds

en: GeoNodes|Something went wrong while removing node
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la suppression du nœud

en: GeoNodes|Something went wrong while repairing node
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la réparation du nœud

en: GeoNodes|Storage config
fr_FR: Configuration du stockage

en: GeoNodes|Sync settings
fr_FR: Paramètres de synchronisation

en: GeoNodes|Unused slots
fr_FR: Emplacements non utilisés

en: GeoNodes|Used slots
fr_FR: Emplacements utilisés

en: GeoNodes|You have configured Geo nodes using an insecure HTTP connection. We recommend the use of HTTPS.
fr_FR: Vous avez configuré des nœuds Geo en utilisant une connexion HTTP non sécurisée. Nous recommandons l’utilisation de HTTPS.

en: Geo|%{name} is scheduled for forced re-download
fr_FR: %{name} est programmé pour le re‐téléchargement forcé

en: Geo|%{name} is scheduled for re-sync
fr_FR: %{name} est programmé pour la re‐synchronisation

en: Geo|All projects
fr_FR: Tous les projets

en: Geo|Could not remove tracking entry for an existing project.
fr_FR: Impossible de supprimer l’entrée de suivi d’un projet existant.

en: Geo|Failed
fr_FR: En échec

en: Geo|Geo Status
fr_FR: État de Geo

en: Geo|In sync
fr_FR: Synchronisé

en: Geo|Last successful sync
fr_FR: Dernière synchro réussie

en: Geo|Last sync attempt
fr_FR: Dernière tentative de synchro

en: Geo|Last time verified
fr_FR: Dernière vérification

en: Geo|Never
fr_FR: Jamais

en: Geo|Next sync scheduled at
fr_FR: Prochaine synchro programmée à

en: Geo|Not synced yet
fr_FR: Pas encore synchronisé

en: Geo|Pending synchronization
fr_FR: En attente de synchronisation

en: Geo|Pending verification
fr_FR: En attente de vérification

en: Geo|Project (ID: %{project_id}) no longer exists on the primary. It is safe to remove this entry, as this will not remove any data on disk.
fr_FR: Le projet (identifiant : %{project_id}) n’existe plus sur le primaire. Vous pouvez supprimer cette entrée en toute sécurité, car cela ne supprimera aucune donnée sur le disque.

en: Geo|Projects in certain groups
fr_FR: Projets de certains groupes

en: Geo|Projects in certain storage shards
fr_FR: Projets dans certains fragments de stockage

en: Geo|Redownload
fr_FR: Re‐télécharger

en: Geo|Remove
fr_FR: Supprimer

en: Geo|Resync
fr_FR: Re‐synchroniser

en: Geo|Retry count
fr_FR: Nombre de tentatives

en: Geo|Status
fr_FR: Statut

en: Geo|Synced
fr_FR: Synchronisé

en: Geo|Synchronization failed - %{error}
fr_FR: Synchro en échec — %{error}

en: Geo|Tracking entry for project (%{project_id}) was successfully removed.
fr_FR: L’entrée de suivi du projet (%{project_id}) a été supprimée avec succès.

en: Geo|Unknown state
fr_FR: État inconnu

en: Geo|Verification failed - %{error}
fr_FR: Vérification en échec — %{error}

en: Geo|Waiting for scheduler
fr_FR: En attente de planification

en: Geo|misconfigured
fr_FR: mal configuré

en: Geo|primary
fr_FR: primaire

en: Geo|secondary
fr_FR: secondaire

en: Get a free instance review
fr_FR: Obtenez une revue d’instance gratuite

en: Git repository URL
fr_FR: URL du dépôt Git

en: Git revision
fr_FR: Révision de Git

en: Git strategy for pipelines
fr_FR: Stratégie Git pour les pipelines

en: Git version
fr_FR: Version de Git

en: GitHub import
fr_FR: Importation de GitHub

en: GitLab Group Runners can execute code for all the projects in this group.
fr_FR: Les exécuteurs de groupe peuvent exécuter du code pour tous les projets de ce groupe.

en: GitLab Import
fr_FR: Importation depuis GitLab

en: GitLab User
fr_FR: Utilisateur GitLab

en: GitLab project export
fr_FR: Exportation de projet GitLab

en: GitLab will run a background job that will produce pseudonymized CSVs of the GitLab database that will be uploaded to your configured object storage directory.
fr_FR: GitLab va exécuter une tâche en arrière‐plan qui permettra de produire des fichiers CSV contenant des pseudonymes de la base de données GitLab qui seront téléversés dans le répertoire de stockage d’objets que vous avez configuré.

en: GitLab.com import
fr_FR: Importation depuis GitLab.com

en: Gitaly Servers
fr_FR: Serveurs Gitaly

en: Gitaly|Address
fr_FR: Adresse

en: Gitea Host URL
fr_FR: URL de l’hôte Gitea

en: Gitea Import
fr_FR: Importation depuis Gitea

en: Go Back
fr_FR: Retour

en: Go back
fr_FR: Retour

en: Go to %{link_to_google_takeout}.
fr_FR: Consultez le site de %{link_to_google_takeout}.

en: Google Code import
fr_FR: Importation depuis Google Code

en: Got it!
fr_FR: Compris !

en: Graph
fr_FR: Graphique

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Group CI/CD settings
fr_FR: Paramètres du groupe CI/CD

en: Group Git LFS status:
fr_FR: Statut du stockage LFS Git du groupe :

en: Group ID
fr_FR: Identifiant du groupe

en: Group Runners
fr_FR: Exécuteurs de groupe

en: Group SAML must be enabled to test
fr_FR: Le SAML de groupe doit être activé afin de pouvoir tester

en: Group URL
fr_FR: URL du groupe

en: Group avatar
fr_FR: Avatar de groupe

en: Group description
fr_FR: Description du groupe

en: Group description (optional)
fr_FR: Description du groupe (optionnel)

en: Group details
fr_FR: Détails du groupe

en: Group info:
fr_FR: Informations du groupe :

en: Group maintainers can register group runners in the %{link}
fr_FR: Les responsables de groupe peuvent créer des exécuteurs de groupe via %{link}

en: Group name
fr_FR: Nom du groupe

en: Group: %{group_name}
fr_FR: Groupe : %{group_name}

en: GroupRoadmap|Something went wrong while fetching epics
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la récupération des épopées

en: GroupRoadmap|Sorry, no epics matched your search
fr_FR: Désolé, aucune épopée ne correspond à votre recherche

en: GroupRoadmap|The roadmap shows the progress of your epics along a timeline
fr_FR: La feuille de route affiche la progression de vos épopées dans le temps

en: GroupSettings|Badges
fr_FR: Badges numériques

en: GroupSettings|Customize your group badges.
fr_FR: Personnalisez vos badges numériques de groupe.

en: GroupSettings|Learn more about badges.
fr_FR: En savoir plus sur les badges numériques.

en: GroupSettings|Prevent sharing a project within %{group} with other groups
fr_FR: Empêcher le partage d’un projet du groupe %{group} avec d’autres groupes

en: GroupSettings|This setting is applied on %{ancestor_group} and has been overridden on this subgroup.
fr_FR: Ce paramètre s’applique au groupe %{ancestor_group} et a été forcé pour ce sous‐groupe.

en: GroupSettings|This setting is applied on %{ancestor_group}. To share projects in this group with another group, ask the owner to override the setting or %{remove_ancestor_share_with_group_lock}.
fr_FR: Ce paramètre s’applique au groupe %{ancestor_group}. Pour partager des projets de ce groupe avec un autre groupe, demandez au propriétaire d’écraser ce paramètre ou de %{remove_ancestor_share_with_group_lock}.

en: GroupSettings|This setting is applied on %{ancestor_group}. You can override the setting or %{remove_ancestor_share_with_group_lock}.
fr_FR: Ce paramètre s’applique au groupe %{ancestor_group}. Vous pouvez écraser le paramètre ou le %{remove_ancestor_share_with_group_lock}.

en: GroupSettings|This setting will be applied to all subgroups unless overridden by a group owner. Groups that already have access to the project will continue to have access unless removed manually.
fr_FR: Ce paramètre s’appliquera à tous les sous‐groupes, sauf s’il est modifié par un propriétaire du groupe. Les groupes déjà liés au projet continueront d’y avoir accès à moins d’être retirés manuellement.

en: GroupSettings|cannot be disabled when the parent group "Share with group lock" is enabled, except by the owner of the parent group
fr_FR: ne peut pas être désactivé lorsque le groupe parent a activé le « Partage avec verrou de groupe », sauf par le propriétaire du groupe parent.

en: GroupSettings|remove the share with group lock from %{ancestor_group_name}
fr_FR: supprimer le partage avec verrou de groupe pour %{ancestor_group_name}

en: Groups
fr_FR: Groupes

en: Groups can also be nested by creating %{subgroup_docs_link_start}subgroups%{subgroup_docs_link_end}.
fr_FR: Les groupes peuvent également être imbriqués en créant des %{subgroup_docs_link_start}sous‐groupes%{subgroup_docs_link_end}.

en: GroupsDropdown|Frequently visited
fr_FR: Fréquemment consultés

en: GroupsDropdown|Groups you visit often will appear here
fr_FR: Les projets que vous consultez souvent apparaîtront ici

en: GroupsDropdown|Loading groups
fr_FR: Chargement des groupes

en: GroupsDropdown|Search your groups
fr_FR: Chercher dans vos groupes

en: GroupsDropdown|Something went wrong on our end.
fr_FR: Un problème est survenu de notre côté.

en: GroupsDropdown|Sorry, no groups matched your search
fr_FR: Désolé, aucun groupe ne correspond à vos critères de recherche

en: GroupsDropdown|This feature requires browser localStorage support
fr_FR: Cette fonctionnalité nécessite la prise en charge du stockage local (localStorage) par votre navigateur

en: GroupsEmptyState|A group is a collection of several projects.
fr_FR: Un groupe est une collection de plusieurs projets.

en: GroupsEmptyState|If you organize your projects under a group, it works like a folder.
fr_FR: Si vous organisez vos projets au sein d’un groupe, cela fonctionne comme un dossier.

en: GroupsEmptyState|No groups found
fr_FR: Aucun groupe trouvé

en: GroupsEmptyState|You can manage your group member’s permissions and access to each project in the group.
fr_FR: Vous pouvez gérer les autorisations des membres de votre groupe et accéder à chacun de ses projets.

en: GroupsTree|Are you sure you want to leave the "%{fullName}" group?
fr_FR: Êtes-vous sûr·e de vouloir quitter le groupe « %{fullName} » ?

en: GroupsTree|Create a project in this group.
fr_FR: Créez un projet dans ce groupe.

en: GroupsTree|Create a subgroup in this group.
fr_FR: Créer un sous‐groupe de ce groupe.

en: GroupsTree|Edit group
fr_FR: Modifier le groupe

en: GroupsTree|Failed to leave the group. Please make sure you are not the only owner.
fr_FR: Impossible de quitter le groupe. Veuillez vous assurer que vous n’êtes pas seul·e propriétaire.

en: GroupsTree|Leave this group
fr_FR: Quitter ce groupe

en: GroupsTree|Loading groups
fr_FR: Chargement des groupes

en: GroupsTree|No groups matched your search
fr_FR: Aucun groupe ne correspond à votre recherche

en: GroupsTree|No groups or projects matched your search
fr_FR: Aucun groupe ni projet ne correspond à votre recherche

en: GroupsTree|Search by name
fr_FR: Rechercher par nom

en: Have your users email
fr_FR: Récupérer les adresses de courriel des utilisateurs

en: Header message
fr_FR: Message d’en‐tête

en: Health Check
fr_FR: État des services

en: Health information can be retrieved from the following endpoints. More information is available
fr_FR: L’état des services peut être récupéré depuis les emplacements suivants. Plus d’information disponible.

en: HealthCheck|Access token is
fr_FR: Le jeton d’accès est

en: HealthCheck|Healthy
fr_FR: En bonne santé

en: HealthCheck|No Health Problems Detected
fr_FR: Aucun problème détecté

en: HealthCheck|Unhealthy
fr_FR: En mauvaise santé

en: Help
fr_FR: Aide

en: Help page
fr_FR: Page d’aide

en: Help page text and support page url.
fr_FR: Texte de la page d’aide et URL de la page de support.

en: Hide host keys manual input
fr_FR: Masquer la saisie manuelle des clefs d’hôtes

en: Hide payload
fr_FR: Masquer la charge utile

en: Hide value | Hide values
fr_FR[0]: Masquer la valeur
fr_FR[1]: Masquer les valeurs

en: History
fr_FR: Historique

en: Housekeeping successfully started
fr_FR: Maintenance démarrée avec succès

en: I accept the %{terms_link}
fr_FR: J’accepte les %{terms_link}

en: I accept the|Terms of Service and Privacy Policy
fr_FR: Conditions générales d’utilisation et politique de confidentialité

en: ID
fr_FR: Identifiant

en: IDE|Back
fr_FR: Retour

en: IDE|Commit
fr_FR: Valider

en: IDE|Edit
fr_FR: Modifier

en: IDE|Get started with Live Preview
fr_FR: Commencer avec l’aperçu en direct

en: IDE|Go to project
fr_FR: Aller au projet

en: IDE|Live Preview
fr_FR: Aperçu en direct

en: IDE|Preview your web application using Web IDE client-side evaluation.
fr_FR: Prévisualisez votre application Web avec l’évaluation côté client de l’EDI Web.

en: IDE|Refresh preview
fr_FR: Rafraîchir l’aperçu

en: IDE|Review
fr_FR: Examiner

en: IP Address
fr_FR: Adresse IP

en: Identifier
fr_FR: Identifiant

en: Identities
fr_FR: Identités

en: If disabled, a diverged local branch will not be automatically updated with commits from its remote counterpart, to prevent local data loss. If the default branch (%{default_branch}) has diverged and cannot be updated, mirroring will fail. Other diverged branches are silently ignored.
fr_FR: Si cette option est désactivée, une branche locale divergente ne sera pas automatiquement mise à jour avec les commits de son homologue distant, afin d’éviter toute perte de données locales. Si la branche par défaut (%{default_branch}) a divergé et ne peut pas être mise à jour, la mise en miroir échouera. Les autres branches divergentes sont ignorées silencieusement.

en: If disabled, the access level will depend on the user's permissions in the project.
fr_FR: Si désactivé, le niveau d’accès dépendra des autorisations de l’utilisateur ou l’utilisatrice pour ce projet.

en: If enabled
fr_FR: Si activé

en: If enabled, access to projects will be validated on an external service using their classification label.
fr_FR: Si activé, l’accès aux projets sera validé sur un service externe en se basant sur leurs étiquettes de classification respectives.

en: If using GitHub, you’ll see pipeline statuses on GitHub for your commits and pull requests. %{more_info_link}
fr_FR: Si vous utilisez GitHub, vous verrez les statuts des pipelines sur GitHub pour vos commits et demandes d’intégration (pull requests). %{more_info_link}

en: ImageDiffViewer|2-up
fr_FR: côte à côte

en: ImageDiffViewer|Onion skin
fr_FR: en pelure d’oignon

en: ImageDiffViewer|Swipe
fr_FR: par balayage

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import Projects from Gitea
fr_FR: Importe des projets depuis Gitea

en: Import all compatible projects
fr_FR: Importer tous les projets compatibles

en: Import all projects
fr_FR: Importer tous les projets

en: Import all repositories
fr_FR: Importer tous les dépôts

en: Import an exported GitLab project
fr_FR: Importer un projet GitLab exporté

en: Import in progress
fr_FR: Importation en cours

en: Import multiple repositories by uploading a manifest file.
fr_FR: Importez plusieurs dépôts en téléversant un fichier manifeste.

en: Import project
fr_FR: Importer un projet

en: Import projects from Bitbucket
fr_FR: Importer des projets depuis Bitbucket

en: Import projects from Bitbucket Server
fr_FR: Importer des projets depuis Bitbucket Server

en: Import projects from FogBugz
fr_FR: Importer des projets depuis FogBugz

en: Import projects from GitLab.com
fr_FR: Importer des projets depuis GitLab.com

en: Import projects from Google Code
fr_FR: Importer des projets depuis Google Code

en: Import repositories from Bitbucket Server
fr_FR: Importer des dépôts à partir de Bitbucket Server

en: Import repositories from GitHub
fr_FR: Importer des dépôts à partir de GitHub

en: Import repository
fr_FR: Importer un dépôt

en: ImportButtons|Connect repositories from
fr_FR: Connecter des dépôts provenant de

en: Improve Issue boards with GitLab Enterprise Edition.
fr_FR: Améliorez le tableau des tickets avec Gitlab Entreprise Edition.

en: In the next step, you'll be able to select the projects you want to import.
fr_FR: À la prochaine étape, vous pourrez sélectionner les projets que vous souhaitez importer.

en: Include a Terms of Service agreement and Privacy Policy that all users must accept.
fr_FR: Inclure un accord sur les conditions générales d’utilisation et la politique de confidentialité que tous les utilisateurs doivent accepter.

en: Incompatible Project
fr_FR: Projet incompatible

en: Indicates whether this runner can pick jobs without tags
fr_FR: Indique si l’exécuteur peut choisir des tâches sans étiquettes (tags)

en: Inline
fr_FR: En ligne

en: Input host keys manually
fr_FR: Entrer les clefs d’hôte manuellement

en: Input your repository URL
fr_FR: Entrez l’URL de votre dépôt

en: Install GitLab Runner
fr_FR: Installer GitLab Runner

en: Install Runner on Kubernetes
fr_FR: Installez un exécuteur sur Kubernetes

en: Integrations
fr_FR: Intégrations

en: Interested parties can even contribute by pushing commits if they want to.
fr_FR: Les personnes intéressées peuvent même contribuer en poussant des commits si elles le souhaitent.

en: Internal - The group and any internal projects can be viewed by any logged in user.
fr_FR: Interne — le groupe ainsi que tous les projets internes sont accessibles à tout utilisateur connecté.

en: Internal - The project can be accessed by any logged in user.
fr_FR: Interne — le projet est accessible à n’importe quel·le utilisa·teur·trice connecté·e.

en: Internal users
fr_FR: Utilisateurs internes

en: Interval Pattern
fr_FR: Modèle d’intervalle

en: Invite
fr_FR: Inviter

en: Issue
fr_FR: Ticket

en: Issue Boards
fr_FR: Tableaux des tickets

en: Issue events
fr_FR: Événements du ticket

en: IssueBoards|Board
fr_FR: Tableau

en: IssueBoards|Boards
fr_FR: Tableaux

en: Issues
fr_FR: Tickets

en: Issues can be bugs, tasks or ideas to be discussed. Also, issues are searchable and filterable.
fr_FR: Les tickets peuvent être des bogues, des tâches ou des sujets de discussion. De plus, les tickets sont consultables et filtrables.

en: Issues closed
fr_FR: Tickets clos

en: IssuesAnalytics|After you begin creating issues for your projects, we can start tracking and displaying metrics for them
fr_FR: Une fois que vous aurez commencé à créer des tickets d’incident en relation avec vos projets, nous pourrons commencer à en effectuer le suivi et afficher des statistiques les concernant

en: IssuesAnalytics|Last 12 months
fr_FR: Les 12 derniers mois

en: IssuesAnalytics|Sorry, your filter produced no results
fr_FR: Désolé, aucun résultat ne correspond à vos critères de recherche

en: IssuesAnalytics|There are no issues for the projects in your group
fr_FR: Il n’y a aucun ticket concernant les projets de votre groupe

en: IssuesAnalytics|To widen your search, change or remove filters in the filter bar above
fr_FR: Afin d’élargir votre recherche, modifiez ou supprimez des critères de recherche dans la barre de filtrage ci‐dessus

en: Jaeger URL
fr_FR: URL Jaeger

en: Jaeger tracing
fr_FR: Traçage de Jaeger

en: Jan
fr_FR: janv.

en: January
fr_FR: janvier

en: Job
fr_FR: Tâche

en: Job has been erased
fr_FR: La tâche a été supprimée

en: Jobs
fr_FR: Tâches

en: Job|Browse
fr_FR: Parcourir

en: Job|Complete Raw
fr_FR: Brut complet

en: Job|Download
fr_FR: Télécharger

en: Job|Erase job log
fr_FR: Effacer le journal de la tâche

en: Job|Job artifacts
fr_FR: Artefacts de la tâche

en: Job|Job has been erased
fr_FR: La tâche a été effacée

en: Job|Job has been erased by
fr_FR: La tâche a été supprimée par

en: Job|Keep
fr_FR: Garder

en: Job|Scroll to bottom
fr_FR: Faire défiler vers le bas

en: Job|Scroll to top
fr_FR: Faire défiler vers le haut

en: Job|Show complete raw
fr_FR: Afficher la version brute

en: Job|The artifacts were removed
fr_FR: Les artefacts ont été supprimés

en: Jul
fr_FR: juill.

en: July
fr_FR: juillet

en: Jun
fr_FR: juin

en: June
fr_FR: juin

en: Kubernetes Cluster
fr_FR: Grappe de serveurs Kubernetes

en: Kubernetes cluster creation time exceeds timeout; %{timeout}
fr_FR: Le temps de création de la grappe de serveurs Kubernetes dépasse le délai d’expiration : %{timeout}

en: Kubernetes cluster integration was successfully removed.
fr_FR: L’intégration de la grappe de serveurs Kubernetes a été supprimée avec succès.

en: Kubernetes cluster was successfully updated.
fr_FR: La grappe de serveurs Kubernetes a été mise à jour avec succès.

en: LFSStatus|Disabled
fr_FR: Désactivé

en: LFSStatus|Enabled
fr_FR: Activé

en: Label
fr_FR: Étiquette

en: Label actions dropdown
fr_FR: Menu déroulant des actions sur les étiquettes

en: Label lists show all issues with the selected label.
fr_FR: Les listes étiquetées affichent tous les tickets ayant l’étiquette sélectionnée.

en: LabelSelect|%{firstLabelName} +%{remainingLabelCount} more
fr_FR: %{firstLabelName} +%{remainingLabelCount} de plus

en: LabelSelect|%{labelsString}, and %{remainingLabelCount} more
fr_FR: %{labelsString} et %{remainingLabelCount} de plus

en: LabelSelect|Labels
fr_FR: Étiquettes

en: Labels
fr_FR: Étiquettes

en: Labels can be applied to %{features}. Group labels are available for any project within the group.
fr_FR: Des étiquettes peuvent être appliquées à %{features}. Les étiquettes de groupe sont disponibles pour tout projet au sein du groupe.

en: Labels can be applied to issues and merge requests to categorize them.
fr_FR: Les étiquettes peuvent être appliquées aux tickets et aux demandes de fusion afin de les catégoriser.

en: Labels can be applied to issues and merge requests.
fr_FR: Les étiquettes peuvent être appliquées aux tickets et aux demandes de fusion.

en: Labels|Promote Label
fr_FR: Promouvoir l’étiquette

en: Large File Storage
fr_FR: Stockage de fichiers volumineux

en: Last %d day | Last %d days
fr_FR[0]: Le dernier %d jour
fr_FR[1]: Les %d derniers jours

en: Last Pipeline
fr_FR: Dernier pipeline

en: Last commit
fr_FR: Dernier commit

en: Last contact
fr_FR: Dernier contact

en: Last edited %{date}
fr_FR: Dernière modification le %{date}

en: Last edited by %{name}
fr_FR: Dernière modification par %{name}

en: Last reply by
fr_FR: Dernière réponse de

en: Last update
fr_FR: Dernière mise à jour

en: Last updated
fr_FR: Dernière mise à jour

en: LastPushEvent|You pushed to
fr_FR: Vous avez poussé sur

en: LastPushEvent|at
fr_FR: à

en: Latest changes
fr_FR: Derniers changements

en: Learn more
fr_FR: En savoir plus

en: Learn more about Kubernetes
fr_FR: En savoir plus sur Kubernetes

en: Learn more in the
fr_FR: Apprenez‐en plus dans la

en: Learn more in the|pipeline schedules documentation
fr_FR: documentation sur la programmation de pipelines

en: Leave
fr_FR: Quitter

en: Leave group
fr_FR: Quitter le groupe

en: Leave project
fr_FR: Quitter le projet

en: Leave the "File type" and "Delivery method" options on their default values.
fr_FR: Laisser les options « type de fichier » et « mode de livraison » à leurs valeurs par défaut.

en: License
fr_FR: Licence

en: Licenses
fr_FR: Licences

en: Limited to showing %d event at most | Limited to showing %d events at most
fr_FR[0]: Affichage limité à %d événement maximum
fr_FR[1]: Affichage limité à %d événements maximum

en: List
fr_FR: Liste

en: List Your Gitea Repositories
fr_FR: Lister vos dépôts Gitea

en: List available repositories
fr_FR: Lister les dépôts disponibles

en: List view
fr_FR: Vue en liste

en: List your Bitbucket Server repositories
fr_FR: Lister vos dépôts BitBucket Server

en: Live preview
fr_FR: Prévisualisation

en: Loading contribution stats for group members
fr_FR: Chargement des statistiques de contribution des membres du groupe

en: Loading the GitLab IDE...
fr_FR: Chargement de l’EDI de GitLab…

en: Loading...
fr_FR: Chargement…

en: Lock
fr_FR: Verrouiller

en: Lock %{issuableDisplayName}
fr_FR: Verrouiller %{issuableDisplayName}

en: Lock not found
fr_FR: Verrou non trouvé

en: Lock to current projects
fr_FR: Verrouiller aux projets en cours

en: Locked
fr_FR: Verrouillé

en: Locked Files
fr_FR: Fichiers verrouillés

en: Locked to current projects
fr_FR: Verrouillé aux projets en cours

en: Locks give the ability to lock specific file or folder.
fr_FR: Les verrous permettent de verrouiller un fichier ou un dossier spécifique.

en: Login with smartcard
fr_FR: Se connecter avec une carte à puce

en: Logs
fr_FR: Journaux

en: Make everyone on your team more productive regardless of their location. GitLab Geo creates read-only mirrors of your GitLab instance so you can reduce the time it takes to clone and fetch large repos.
fr_FR: Rendez chaque membre de votre équipe plus productif, quel que soit l’endroit où il se situe. GitLab Geo crée des miroirs en lecture seule de votre instance GitLab afin que vous puissiez réduire le temps nécessaire pour cloner et récupérer de gros dépôts.

en: Make sure you're logged into the account that owns the projects you'd like to import.
fr_FR: Assurez‐vous d’être connecté avec le compte propriétaire des projets que vous souhaitez importer.

en: Manage Web IDE features
fr_FR: Gérer les fonctionnalités de l’EDI Web

en: Manage access
fr_FR: Gestion des accès

en: Manage all notifications
fr_FR: Gérer toutes les notifications

en: Manage applications that can use GitLab as an OAuth provider, and applications that you've authorized to use your account.
fr_FR: Gérez les applications pouvant utiliser GitLab en tant que fournisseur OAuth et les applications que vous avez autorisées à utiliser votre compte.

en: Manage applications that you've authorized to use your account.
fr_FR: Gérez les applications que vous avez autorisées à utiliser votre compte.

en: Manage group labels
fr_FR: Gérer les étiquettes de groupe

en: Manage labels
fr_FR: Gérer les étiquettes

en: Manage project labels
fr_FR: Gérer les étiquettes de projet

en: Manifest
fr_FR: Manifeste

en: Manifest file import
fr_FR: Importation de fichier manifeste

en: Map a FogBugz account ID to a GitLab user
fr_FR: Associer un identifiant de compte FogBugz à un utilisateur GitLab

en: Map a Google Code user to a GitLab user
fr_FR: Associer un utilisateur de Google Code à un utilisateur GitLab

en: Map a Google Code user to a full email address
fr_FR: Associer un utilisateur de Google Code à une adresse de courriel complète

en: Map a Google Code user to a full name
fr_FR: Associer un utilisateur de Google Code à un nom complet

en: Mar
fr_FR: mars

en: March
fr_FR: mars

en: Markdown enabled
fr_FR: Markdown activé

en: Max access level
fr_FR: Niveau d’accès maximum

en: Maximum job timeout
fr_FR: Durée maximale d’exécution de la tâche

en: May
fr_FR: mai

en: Median
fr_FR: Médian

en: Member lock
fr_FR: Verrouillage des membres

en: Member since %{date}
fr_FR: Membre depuis le %{date}

en: Members
fr_FR: Membres

en: Merge Request
fr_FR: Demande de fusion

en: Merge Requests
fr_FR: Demandes de fusion

en: Merge Requests created
fr_FR: Demandes de fusion créées

en: Merge events
fr_FR: Événements de fusion

en: Merge request
fr_FR: Demande de fusion

en: Merge request approvals
fr_FR: Approbations de la demande de fusion

en: Merge requests
fr_FR: Demandes de fusion

en: Merge requests are a place to propose changes you've made to a project and discuss those changes with others
fr_FR: Les demandes de fusion permettent de proposer les modifications que vous avez apportées à un projet et de discuter de ces modifications avec les autres

en: MergeRequests|An error occurred while saving the draft comment.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l’enregistrement du brouillon du commentaire.

en: MergeRequests|Saving the comment failed
fr_FR: L’enregistrement du commentaire a échoué

en: MergeRequests|Toggle comments for this file
fr_FR: Activer/désactiver les commentaires pour ce fichier

en: MergeRequests|View file @ %{commitId}
fr_FR: Afficher le fichier au commit %{commitId}

en: MergeRequests|View replaced file @ %{commitId}
fr_FR: Afficher le fichier remplacé au commit %{commitId}

en: MergeRequest|No files found
fr_FR: Aucun fichier trouvé

en: Merged
fr_FR: Fusionnée

en: Metrics
fr_FR: Métriques

en: Metrics - Prometheus
fr_FR: Métriques — Prometheus

en: Metrics and profiling
fr_FR: Statistiques et rapports

en: Metrics|Check out the CI/CD documentation on deploying to an environment
fr_FR: Consultez la documentation sur l’intégration et la livraison continues (CI/CD) concernant le déploiement dans un environnement

en: Metrics|Create metric
fr_FR: Créer une métrique

en: Metrics|For grouping similar metrics
fr_FR: Pour regrouper des métriques similaires

en: Metrics|Legend label (optional)
fr_FR: Libellé de légende (facultatif)

en: Metrics|Must be a valid PromQL query.
fr_FR: La requête doit être une requête PromQL valide.

en: Metrics|New metric
fr_FR: Nouvelle métrique

en: Metrics|Prometheus Query Documentation
fr_FR: Documentation des requêtes Prometheus

en: Metrics|There was an error fetching the environments data, please try again
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la récupération des données d’environnement. Veuillez réessayer.

en: Metrics|There was an error getting deployment information.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’obtention des informations de déploiement.

en: Metrics|There was an error getting environments information.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’obtention des informations d’environnement.

en: Metrics|There was an error while retrieving metrics
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la récupération des métriques

en: Metrics|Unexpected deployment data response from prometheus endpoint
fr_FR: Le point de terminaison Prometheus a renvoyé une réponse contenant des données de déploiement inattendues

en: Metrics|Unit label
fr_FR: Libellé de l’unité

en: Metrics|Used as a title for the chart
fr_FR: Utilisé comme titre pour le graphique

en: Metrics|Used if the query returns a single series. If it returns multiple series, their legend labels will be picked up from the response.
fr_FR: Utilisé si la requête ne renvoie qu’une seule série. Si elle renvoie plusieurs séries, leurs libellés de légende seront collectés à partir de la réponse.

en: Metrics|Y-axis label
fr_FR: Libellé de l’axe Y

en: Metrics|e.g. Throughput
fr_FR: p. ex., débit

en: Milestone lists not available with your current license
fr_FR: La liste des jalons n’est pas disponible avec votre licence actuelle

en: Milestone lists show all issues from the selected milestone.
fr_FR: Les listes de jalon affichent tous les tickets à partir du jalon sélectionné.

en: Milestones
fr_FR: Jalons

en: Milestones| You’re about to permanently delete the milestone %{milestoneTitle} and remove it from %{issuesWithCount} and %{mergeRequestsWithCount}. Once deleted, it cannot be undone or recovered.
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer définitivement le jalon %{milestoneTitle} et de le supprimer de %{issuesWithCount} et %{mergeRequestsWithCount}. La suppression est irréversible.

en: Milestones| You’re about to permanently delete the milestone %{milestoneTitle}. This milestone is not currently used in any issues or merge requests.
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer définitivement le jalon %{milestoneTitle}. Ce jalon n’est actuellement référencé par aucun ticket ni aucune demande de fusion.

en: Milestones|Delete milestone
fr_FR: Supprimer le jalon

en: Milestones|Delete milestone %{milestoneTitle}?
fr_FR: Supprimer le jalon %{milestoneTitle} ?

en: Milestones|Failed to delete milestone %{milestoneTitle}
fr_FR: Impossible de supprimer le jalon %{milestoneTitle}

en: Milestones|Milestone %{milestoneTitle} was not found
fr_FR: Le jalon %{milestoneTitle} est introuvable

en: Milestones|Promote %{milestoneTitle} to group milestone?
fr_FR: Promouvoir %{milestoneTitle} en tant que jalon de groupe ?

en: Milestones|Promote Milestone
fr_FR: Promouvoir le jalon

en: Milestones|This action cannot be reversed.
fr_FR: Cette action ne peut pas être annulée.

en: Mirror direction
fr_FR: Sens du miroir

en: Mirror user
fr_FR: Utilisateur accédant au miroir

en: Mirrored repositories
fr_FR: Dépôts mis en miroir

en: Mirroring repositories
fr_FR: Dépôts miroir

en: Modal|Cancel
fr_FR: Annuler

en: Modal|Close
fr_FR: Fermer

en: Monitoring
fr_FR: Supervision

en: Months
fr_FR: Mois

en: More
fr_FR: Plus

en: More actions
fr_FR: Autres actions

en: More info
fr_FR: En savoir plus

en: More information
fr_FR: Plus d’informations

en: More information is available|here
fr_FR: ici

en: Most stars
fr_FR: Les plus étoilés

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: Move issue
fr_FR: Déplacer le ticket

en: Multiple issue boards
fr_FR: Tableaux de tickets multiples

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name new label
fr_FR: Nommez la nouvelle étiquette

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Naming, visibility
fr_FR: Nommage, visibilité

en: Nav|Help
fr_FR: Aide

en: Nav|Home
fr_FR: Accueil

en: Nav|Sign In / Register
fr_FR: Connexion / Inscription

en: Nav|Sign out and sign in with a different account
fr_FR: Se déconnecter et se reconnecter avec un autre compte

en: Network
fr_FR: Réseau

en: Never
fr_FR: Jamais

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New Application
fr_FR: Nouvelle application

en: New Group
fr_FR: Nouveau groupe

en: New Identity
fr_FR: Nouvelle identité

en: New Issue | New Issues
fr_FR[0]: Nouveau ticket
fr_FR[1]: Nouveaux tickets

en: New Label
fr_FR: Nouvelle étiquette

en: New Pipeline Schedule
fr_FR: Nouvelle planification de pipeline

en: New Snippet
fr_FR: Nouvel extrait de code

en: New branch
fr_FR: Nouvelle branche

en: New branch unavailable
fr_FR: Nouvelle branche indisponible

en: New directory
fr_FR: Nouveau dossier

en: New epic
fr_FR: Nouvelle épopée

en: New file
fr_FR: Nouveau fichier

en: New group
fr_FR: Nouveau groupe

en: New identity
fr_FR: Nouvelle identité

en: New issue
fr_FR: Nouveau ticket

en: New label
fr_FR: Nouvelle étiquette

en: New merge request
fr_FR: Nouvelle demande de fusion

en: New pipelines will cancel older, pending pipelines on the same branch
fr_FR: De nouveaux pipelines annuleront les anciens pipelines en attente sur la même branche

en: New project
fr_FR: Nouveau projet

en: New schedule
fr_FR: Nouvelle planification

en: New snippet
fr_FR: Nouvel extrait de code

en: New subgroup
fr_FR: Nouveau sous‐groupe

en: New tag
fr_FR: Nouvelle étiquette

en: New...
fr_FR: Nouveau…

en: No
fr_FR: Non

en: No branches found
fr_FR: Aucune branche trouvée

en: No changes
fr_FR: Aucun changement

en: No connection could be made to a Gitaly Server, please check your logs!
fr_FR: Aucune connexion n’a pu être établie avec un serveur Gitaly, veuillez vérifier votre journal !

en: No contributions were found
fr_FR: Aucune contribution n’a été trouvée

en: No credit card required.
fr_FR: Aucune carte de crédit n’est nécessaire.

en: No due date
fr_FR: Aucune date d’échéance

en: No estimate or time spent
fr_FR: Aucune estimation ou temps passé

en: No file chosen
fr_FR: Aucun fichier sélectionné

en: No files found.
fr_FR: Aucun fichier trouvé.

en: No labels with such name or description
fr_FR: Aucune étiquette avec un tel nom ou une telle description

en: No license. All rights reserved
fr_FR: Aucune licence. Tous droits réservés

en: No merge requests found
fr_FR: Aucune demande de fusion trouvée

en: No messages were logged
fr_FR: Aucun message n’a été enregistré

en: No other labels with such name or description
fr_FR: Aucune autre étiquette avec un tel nom ou une telle description

en: No public groups
fr_FR: Aucun groupe public

en: No repository
fr_FR: Aucun dépôt

en: No runners found
fr_FR: Aucun exécuteur trouvé

en: No schedules
fr_FR: Aucune planification

en: No, directly import the existing email addresses and usernames.
fr_FR: Non, importer directement les adresses de courriel et les noms d’utilisateur existants.

en: Nodes
fr_FR: Nœuds

en: None
fr_FR: Aucun·e

en: Not available
fr_FR: Indisponible

en: Not available for private projects
fr_FR: Non disponible pour les projets privés

en: Not available for protected branches
fr_FR: Non disponible pour les branches protégées

en: Not confidential
fr_FR: Pas confidentiel·le

en: Not enough data
fr_FR: Données insuffisantes

en: Not now
fr_FR: Pas maintenant

en: Note: As an administrator you may like to configure %{github_integration_link}, which will allow login via GitHub and allow connecting repositories without generating a Personal Access Token.
fr_FR: Remarque : En tant qu’administrateur ou administratrice, vous pouvez configurer %{github_integration_link}, ce qui vous permettra de vous authentifier via GitHub et de connecter des dépôts sans générer de jeton d’accès personnel.

en: Note: As an administrator you may like to configure %{github_integration_link}, which will allow login via GitHub and allow importing repositories without generating a Personal Access Token.
fr_FR: Remarque : En tant qu’administra·teur·trice, vous pouvez configurer %{github_integration_link}, ce qui vous permettra de vous connecter via GitHub et de permettre l’importation de dépôts sans générer de jeton d’accès personnel.

en: Note: Consider asking your GitLab administrator to configure %{github_integration_link}, which will allow login via GitHub and allow connecting repositories without generating a Personal Access Token.
fr_FR: Remarque : Envisagez de demander à votre administrateur ou administratrice GitLab de configurer %{github_integration_link}, ce qui vous permettra de vous authentifier via GitHub et de connecter des dépôts sans générer de jeton d’accès personnel.

en: Note: Consider asking your GitLab administrator to configure %{github_integration_link}, which will allow login via GitHub and allow importing repositories without generating a Personal Access Token.
fr_FR: Remarque : Envisagez de demander à votre administra·teur·trice GitLab de configurer %{github_integration_link}, ce qui vous permettra de vous connecter via GitHub et d’importer des dépôts sans générer de jeton d’accès personnel.

en: Notes|Are you sure you want to cancel creating this comment?
fr_FR: Souhaitez‐vous réellement annuler la création de ce commentaire ?

en: Notes|Collapse replies
fr_FR: Réduire les réponses

en: Notes|Show all activity
fr_FR: Afficher toute l’activité

en: Notes|Show comments only
fr_FR: Afficher uniquement les commentaires

en: Notes|Show history only
fr_FR: Afficher uniquement l’historique

en: Notification events
fr_FR: Événement de notifications

en: NotificationEvent|Close issue
fr_FR: Clore le ticket

en: NotificationEvent|Close merge request
fr_FR: Clore la demande de fusion

en: NotificationEvent|Failed pipeline
fr_FR: Pipeline en échec

en: NotificationEvent|Merge merge request
fr_FR: Fusionner la demande de fusion

en: NotificationEvent|New epic
fr_FR: Nouvelle épopée

en: NotificationEvent|New issue
fr_FR: Nouveau ticket

en: NotificationEvent|New merge request
fr_FR: Nouvelle demande de fusion

en: NotificationEvent|New note
fr_FR: Nouvelle note

en: NotificationEvent|Reassign issue
fr_FR: Réassigner le ticket

en: NotificationEvent|Reassign merge request
fr_FR: Réassigner la demande de fusion

en: NotificationEvent|Reopen issue
fr_FR: Rouvrir le ticket

en: NotificationEvent|Successful pipeline
fr_FR: Pipeline réussi

en: NotificationLevel|Custom
fr_FR: Personnalisé

en: NotificationLevel|Disabled
fr_FR: Désactivé

en: NotificationLevel|Global
fr_FR: Global

en: NotificationLevel|On mention
fr_FR: En cas de citation

en: NotificationLevel|Participate
fr_FR: Participer

en: NotificationLevel|Watch
fr_FR: Surveiller

en: Notifications off
fr_FR: Notifications désactivées

en: Notifications on
fr_FR: Notifications activées

en: Nov
fr_FR: nov.

en: November
fr_FR: novembre

en: Oct
fr_FR: oct.

en: October
fr_FR: octobre

en: OfSearchInADropdown|Filter
fr_FR: Filtre

en: One more item | %d more items
fr_FR[0]: Un élément de plus
fr_FR[1]: %d éléments de plus

en: One or more of your Google Code projects cannot be imported into GitLab directly because they use Subversion or Mercurial for version control, rather than Git.
fr_FR: Un ou plusieurs de vos projets Google Code ne peuvent être importés directement dans GitLab parce qu’ils utilisent Subversion ou Mercurial comme gestionnaire de versions au lieu de Git.

en: Only mirror protected branches
fr_FR: Ne mettre en miroir que les branches protégées

en: Only project members can comment.
fr_FR: Seuls les membres du projet peuvent commenter.

en: Oops, are you sure?
fr_FR: Ouh là, êtes‐vous sûr(e) ?

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: Open in Xcode
fr_FR: Ouvrir dans Xcode

en: Open projects
fr_FR: Ouvrir des projets

en: Open sidebar
fr_FR: Ouvrir la barre latérale

en: Opened
fr_FR: Ouvert

en: Opened issues
fr_FR: Tickets ouverts

en: OpenedNDaysAgo|Opened
fr_FR: Ouvert

en: Opens in a new window
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Operations
fr_FR: Opérations

en: Operations Dashboard
fr_FR: Tableau de bord des opérations

en: OperationsDashboard|Add a project to the dashboard
fr_FR: Ajouter un projet au tableau de bord

en: OperationsDashboard|The operations dashboard provides a summary of each project's operational health, including pipeline and alert statuses.
fr_FR: Le tableau de bord des opérations fournit un résumé de l’état de santé opérationnel de chaque projet, comprenant les états des pipelines et des alertes.

en: Optionally, you can %{link_to_customize} how FogBugz email addresses and usernames are imported into GitLab.
fr_FR: Vous pouvez éventuellement %{link_to_customize} la manière dont les adresses de courriel et les noms d’utilisateur issus de FogBugz sont importés dans GitLab.

en: Optionally, you can %{link_to_customize} how Google Code email addresses and usernames are imported into GitLab.
fr_FR: Vous pouvez éventuellement %{link_to_customize} la manière dont les adresses de courriel et les noms d’utilisateur issus de Google Code sont importés dans GitLab.

en: Or you can choose one of the suggested colors below
fr_FR: Ou vous pouvez choisir l’une des couleurs suggérées ci‐dessous

en: Other Labels
fr_FR: Autres étiquettes

en: Other information
fr_FR: Autres informations

en: Outbound requests
fr_FR: Requêtes sortantes

en: Overview
fr_FR: Vue d’ensemble

en: Overwrite diverged branches
fr_FR: Écraser les branches divergentes

en: Owner
fr_FR: Propriétaire

en: Package was removed
fr_FR: Le paquet a été supprimé

en: Packages
fr_FR: Paquets

en: Pagination|Go to first page
fr_FR: Aller à la première page

en: Pagination|Go to last page
fr_FR: Aller à la dernière page

en: Pagination|Go to next page
fr_FR: Aller à la page suivante

en: Pagination|Go to previous page
fr_FR: Aller à la page précédente

en: Pagination|Last »
fr_FR: Dernière ⇥

en: Pagination|« First
fr_FR: ⇤ Première

en: Part of merge request changes
fr_FR: Partie des modifications de la demande de fusion

en: Password
fr_FR: Mot de Passe

en: Path:
fr_FR: Chemin d’accès :

en: Paused Runners don't accept new jobs
fr_FR: Les exécuteurs en pause n’acceptent pas de nouvelles tâches

en: Pending
fr_FR: En attente

en: People without permission will never get a notification and won't be able to comment.
fr_FR: Les personnes sans autorisation ne recevront jamais de notifications et ne pourront pas commenter.

en: Performance optimization
fr_FR: Optimisation des performances

en: Permissions
fr_FR: Droits d’accès

en: Permissions, LFS, 2FA
fr_FR: Autorisations, LFS, 2FA

en: Personal Access Token
fr_FR: Jeton d’accès personnel

en: Pipeline Schedule
fr_FR: Planification de pipeline

en: Pipeline Schedules
fr_FR: Planifications de pipelines

en: Pipeline triggers
fr_FR: Déclencheurs de pipeline

en: PipelineCharts|Failed:
fr_FR: Échecs :

en: PipelineCharts|Overall statistics
fr_FR: Statistiques générales

en: PipelineCharts|Success ratio:
fr_FR: Taux de réussite :

en: PipelineCharts|Successful:
fr_FR: Réussites :

en: PipelineCharts|Total:
fr_FR: Total :

en: PipelineSchedules|Activated
fr_FR: Activé

en: PipelineSchedules|Active
fr_FR: Actif

en: PipelineSchedules|All
fr_FR: Tous

en: PipelineSchedules|Inactive
fr_FR: Inactif

en: PipelineSchedules|Next Run
fr_FR: Prochaine exécution

en: PipelineSchedules|None
fr_FR: Aucun

en: PipelineSchedules|Provide a short description for this pipeline
fr_FR: Indiquez une courte description

en: PipelineSchedules|Take ownership
fr_FR: S’approprier

en: PipelineSchedules|Target
fr_FR: Cible

en: PipelineSchedules|Variables
fr_FR: Variables

en: Pipelines charts
fr_FR: Graphiques des pipelines

en: Pipelines for last year
fr_FR: Pipelines de l’année dernière

en: Pipelines|Build with confidence
fr_FR: Construire en toute confiance

en: Pipelines|CI Lint
fr_FR: CI Lint

en: Pipelines|Clear Runner Caches
fr_FR: Vider les caches des exécuteurs

en: Pipelines|Continuous Integration can help catch bugs by running your tests automatically, while Continuous Deployment can help you deliver code to your product environment.
fr_FR: L’intégration continue peut aider à détecter les bogues en exécutant vos tests automatiquement, tandis que la livraison continue peut vous aider à déployer du code dans votre environnement de production.

en: Pipelines|Get started with Pipelines
fr_FR: Premiers pas avec les pipelines

en: Pipelines|Loading Pipelines
fr_FR: Chargement des pipelines

en: Pipelines|Project cache successfully reset.
fr_FR: Réinitialisation du cache de projet réussie.

en: Pipelines|Run Pipeline
fr_FR: Exécuter un pipeline

en: Pipelines|Something went wrong while cleaning runners cache.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors du nettoyage du cache des exécuteurs.

en: Pipelines|There are currently no pipelines.
fr_FR: Il n’y a actuellement aucun pipeline.

en: Pipelines|There was an error fetching the pipelines. Try again in a few moments or contact your support team.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la récupération des pipelines. Réessayez dans quelques instants ou contactez votre équipe d’assistance.

en: Pipelines|This project is not currently set up to run pipelines.
fr_FR: Ce projet n’est actuellement pas configuré pour exécuter des pipelines.

en: Pipeline|Commit
fr_FR: Commit

en: Pipeline|Duration
fr_FR: Durée

en: Pipeline|Existing branch name or tag
fr_FR: Nom de branche ou d’étiquette existant

en: Pipeline|Pipeline
fr_FR: Pipeline

en: Pipeline|Run Pipeline
fr_FR: Exécuter le pipeline

en: Pipeline|Search branches
fr_FR: Chercher des branches

en: Pipeline|Specify variable values to be used in this run. The values specified in %{settings_link} will be used by default.
fr_FR: Spécifier la valeur de la variable à utiliser lors de l’exécution. Les valeurs spécifiées dans %{settings_link} seront utilisées par défaut.

en: Pipeline|Stages
fr_FR: Étapes

en: Pipeline|Status
fr_FR: État

en: Pipeline|Stop pipeline
fr_FR: Arrêter le pipeline

en: Pipeline|Stop pipeline #%{pipelineId}?
fr_FR: Arrêter le pipeline numéro %{pipelineId} ?

en: Pipeline|Variables
fr_FR: Variables

en: Pipeline|You’re about to stop pipeline %{pipelineId}.
fr_FR: Vous êtes sur le point d’arrêter le pipeline %{pipelineId}.

en: Pipeline|with stage
fr_FR: avec l’étape

en: Pipeline|with stages
fr_FR: avec les étapes

en: Plain diff
fr_FR: Diff brut

en: Play
fr_FR: Lancer

en: Please accept the Terms of Service before continuing.
fr_FR: Veuillez accepter les conditions générales d’utilisation avant de continuer.

en: Please choose a group URL with no special characters.
fr_FR: Veuillez choisir une URL de groupe sans caractères spéciaux.

en: Please convert them to Git on Google Code, and go through the %{link_to_import_flow} again.
fr_FR: Veuillez les convertir en dépôts Git sur Google Code et repasser par %{link_to_import_flow}.

en: Please fill in a descriptive name for your group.
fr_FR: Veuillez saisir un nom descriptif pour votre groupe.

en: Please note that this application is not provided by GitLab and you should verify its authenticity before allowing access.
fr_FR: Veuillez noter que cette application n’est pas fournie par GitLab, vous devriez vérifier son authenticité avant d’autoriser son accès.

en: Please select at least one filter to see results
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins un filtre pour voir les résultats

en: Please solve the reCAPTCHA
fr_FR: Veuillez résoudre le reCAPTCHA

en: Please try again
fr_FR: Veuillez réessayer

en: Please wait while we connect to your repository. Refresh at will.
fr_FR: Veuillez patienter pendant la connexion à votre dépôt. Actualisez à votre guise.

en: Please wait while we import the repository for you. Refresh at will.
fr_FR: Veuillez patienter pendant l’importation de votre dépôt. Actualisez à votre guise.

en: Preferences
fr_FR: Préférences

en: Preferences|Navigation theme
fr_FR: Thème de navigation

en: Prevent adding new members to project membership within this group
fr_FR: Empêcher l’ajout de nouveaux membres au projet au sein de ce groupe

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Preview payload
fr_FR: Aperçu de la charge utile

en: Primary
fr_FR: Principal

en: Prioritize
fr_FR: Prioriser

en: Prioritize label
fr_FR: Prioriser l’étiquette

en: Prioritized Labels
fr_FR: Étiquettes prioritaires

en: Prioritized label
fr_FR: Étiquette prioritaire

en: Private - The group and its projects can only be viewed by members.
fr_FR: Privé — le groupe ainsi que ses projets ne sont accessibles qu’à ses membres.

en: Private projects can be created in your personal namespace with:
fr_FR: Des projets privés peuvent être créés dans votre espace de noms personnel avec :

en: Profile
fr_FR: Profil

en: Profile Settings
fr_FR: Paramètres du profil

en: Profiles| You are about to permanently delete %{yourAccount}, and all of the issues, merge requests, and groups linked to your account. Once you confirm %{deleteAccount}, it cannot be undone or recovered.
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer définitivement %{yourAccount}, ainsi que tous les tickets, les demandes de fusion et les groupes liés à votre compte. Après confirmation, %{deleteAccount} ne peut être ni annulé ni restauré.

en: Profiles| You are going to change the username %{currentUsernameBold} to %{newUsernameBold}. Profile and projects will be redirected to the %{newUsername} namespace but this redirect will expire once the %{currentUsername} namespace is registered by another user or group. Please update your Git repository remotes as soon as possible.
fr_FR: Vous êtes sur le point de changer le nom d’utilisateur %{currentUsernameBold} en %{newUsernameBold}. Le profil et les projets seront redirigés vers l’espace de noms %{newUsername}, mais cette redirection expire si un nouvel utilisateur ou un nouveau groupe est créé avec l’ancien nom %{currentUsername}. Veuillez mettre à jour vos dépôts Git dès que possible.

en: Profiles|Account scheduled for removal.
fr_FR: Compte programmé pour suppression.

en: Profiles|Add key
fr_FR: Ajouter une clef

en: Profiles|Add status emoji
fr_FR: Ajouter un émoji de statut

en: Profiles|Avatar cropper
fr_FR: Rogneur d’avatar

en: Profiles|Avatar will be removed. Are you sure?
fr_FR: L’avatar sera supprimé. Êtes‐vous sûr·e ?

en: Profiles|Change username
fr_FR: Changer le nom d’utilisateur·rice

en: Profiles|Choose file...
fr_FR: Choisir un fichier…

en: Profiles|Clear status
fr_FR: Effacer le statut

en: Profiles|Current path: %{path}
fr_FR: Chemin d’accès actuel : %{path}

en: Profiles|Current status
fr_FR: État actuel

en: Profiles|Delete account
fr_FR: Supprimer le compte

en: Profiles|Deleting an account has the following effects:
fr_FR: Supprimer un compte aura les conséquences suivantes :

en: Profiles|Do not show on profile
fr_FR: Ne pas montrer sur le profil

en: Profiles|Don't display activity-related personal information on your profiles
fr_FR: Ne pas afficher les informations personnelles liées à l’activité sur vos profils

en: Profiles|Edit Profile
fr_FR: Modifier le profil

en: Profiles|Invalid password
fr_FR: Mot de passe incorrect

en: Profiles|Invalid username
fr_FR: Nom d’utilisateur incorrect

en: Profiles|Learn more
fr_FR: En savoir plus

en: Profiles|Made a private contribution
fr_FR: a fait une contribution privée

en: Profiles|Main settings
fr_FR: Paramètres principaux

en: Profiles|No file chosen
fr_FR: Aucun fichier choisi

en: Profiles|Path
fr_FR: Chemin d’accès

en: Profiles|Position and size your new avatar
fr_FR: Position et taille de votre nouvel avatar

en: Profiles|Private contributions
fr_FR: Contributions privées

en: Profiles|Public Avatar
fr_FR: Avatar public

en: Profiles|Remove avatar
fr_FR: Supprimer l’avatar

en: Profiles|Set new profile picture
fr_FR: Définir une nouvelle photo de profil

en: Profiles|Some options are unavailable for LDAP accounts
fr_FR: Certaines options ne sont pas disponibles pour les comptes LDAP

en: Profiles|The maximum file size allowed is 200KB.
fr_FR: La taille de fichier maximale autorisée est de 200 Kio.

en: Profiles|This doesn't look like a public SSH key, are you sure you want to add it?
fr_FR: Ceci ne ressemble pas à une clef SSH publique, êtes‐vous sûr(e) de vouloir l’ajouter ?

en: Profiles|This emoji and message will appear on your profile and throughout the interface.
fr_FR: Cet émoji et ce message apparaîtront sur votre profil et partout dans l’interface.

en: Profiles|Type your %{confirmationValue} to confirm:
fr_FR: Saisissez votre %{confirmationValue} pour confirmer :

en: Profiles|Update profile settings
fr_FR: Mettre à jour les paramètres du profil

en: Profiles|Update username
fr_FR: Mettre à jour le nom d’utilisateur

en: Profiles|Upload new avatar
fr_FR: Téléverser un nouvel avatar

en: Profiles|Use a private email - %{email}
fr_FR: Utiliser une adresse de courriel privée — %{email}

en: Profiles|Username change failed - %{message}
fr_FR: Le changement de nom d’utilisateur a échoué : %{message}

en: Profiles|Username successfully changed
fr_FR: Changement de nom d’utilisateur effectué

en: Profiles|What's your status?
fr_FR: Quel est votre statut ?

en: Profiles|You can change your avatar here
fr_FR: Vous pouvez changer votre avatar ici

en: Profiles|You can change your avatar here or remove the current avatar to revert to %{gravatar_link}
fr_FR: Vous pouvez changer votre avatar ici ou supprimer l’avatar actuel et revenir à %{gravatar_link}

en: Profiles|You can upload your avatar here
fr_FR: Vous pouvez téléverser votre avatar ici

en: Profiles|You can upload your avatar here or change it at %{gravatar_link}
fr_FR: Vous pouvez téléverser votre avatar ici ou le changer en %{gravatar_link}

en: Profiles|You don't have access to delete this user.
fr_FR: Vous n’avez pas les autorisations suffisantes pour supprimer cet utilisateur ou cette utilisatrice.

en: Profiles|You must transfer ownership or delete these groups before you can delete your account.
fr_FR: Vous devez transférer la propriété ou supprimer ces groupes avant de pouvoir supprimer votre compte.

en: Profiles|Your account is currently an owner in these groups:
fr_FR: Votre compte est actuellement propriétaire des groupes suivants :

en: Profiles|Your status
fr_FR: Votre statut

en: Profiles|e.g. My MacBook key
fr_FR: p. ex., Ma clef MacBook

en: Profiles|your account
fr_FR: votre compte

en: Profiling - Performance bar
fr_FR: Profilage — barre de performance

en: Programming languages used in this repository
fr_FR: Langages de programmation utilisés dans ce dépôt

en: Progress
fr_FR: Progression

en: Project
fr_FR: Projet

en: Project '%{project_name}' is in the process of being deleted.
fr_FR: Le projet « %{project_name} » est en cours de suppression.

en: Project '%{project_name}' queued for deletion.
fr_FR: Projet « %{project_name} » en attente de suppression.

en: Project '%{project_name}' was successfully created.
fr_FR: Création du projet « %{project_name} » effectuée.

en: Project '%{project_name}' was successfully updated.
fr_FR: Mise à jour du projet « %{project_name} » effectuée.

en: Project Badges
fr_FR: Badges numériques du projet

en: Project URL
fr_FR: URL du projet

en: Project avatar
fr_FR: Avatar du projet

en: Project details
fr_FR: Détails du projet

en: Project export could not be deleted.
fr_FR: L’exportation du projet n’a pas pu être supprimée.

en: Project export has been deleted.
fr_FR: L’exportation du projet a été supprimée.

en: Project export link has expired. Please generate a new export from your project settings.
fr_FR: Le lien de l’exportation du projet a expiré. Merci de générer une nouvelle exportation depuis les paramètres du projet.

en: Project name
fr_FR: Nom du projet

en: Project slug
fr_FR: Identifiant « slug » du projet

en: ProjectActivityRSS|Subscribe
fr_FR: S’abonner

en: ProjectCreationLevel|Allowed to create projects
fr_FR: Autorisé·e à créer des projets

en: ProjectCreationLevel|Default project creation protection
fr_FR: Protection de création de projets par défaut

en: ProjectCreationLevel|Developers + Maintainers
fr_FR: Développeurs et développeuses + Responsables

en: ProjectCreationLevel|Maintainers
fr_FR: Responsables

en: ProjectCreationLevel|No one
fr_FR: Personne

en: ProjectFileTree|Name
fr_FR: Nom

en: ProjectLastActivity|Never
fr_FR: Jamais

en: ProjectLifecycle|Stage
fr_FR: Étape

en: ProjectOverview|Fork
fr_FR: Créer une divergence

en: ProjectOverview|Forks
fr_FR: Divergences

en: ProjectOverview|Go to your fork
fr_FR: Aller à votre divergence

en: ProjectOverview|Star
fr_FR: Ajouter aux favoris

en: ProjectOverview|Unstar
fr_FR: Supprimer l’étoile

en: ProjectOverview|You have reached your project limit
fr_FR: Vous avez atteint la limite de votre projet

en: ProjectOverview|You must sign in to star a project
fr_FR: Vous devez vous authentifier afin de pouvoir ajouter une étoile à un projet

en: ProjectPage|Project ID: %{project_id}
fr_FR: Identifiant de projet : %{project_id}

en: ProjectSettings|Badges
fr_FR: Badges numériques

en: ProjectSettings|Contact an admin to change this setting.
fr_FR: Contactez un administrateur pour modifier ce paramètre.

en: ProjectSettings|Customize your project badges.
fr_FR: Personnalisez les badges numériques de votre projet.

en: ProjectSettings|Failed to protect the tag
fr_FR: Impossible de protéger l’étiquette

en: ProjectSettings|Failed to update tag!
fr_FR: Impossible de mettre à jour l’étiquette !

en: ProjectSettings|Learn more about badges.
fr_FR: En savoir plus sur les badges numériques.

en: ProjectSettings|Only signed commits can be pushed to this repository.
fr_FR: Seuls les commits signés peuvent être poussés sur ce dépôt Git.

en: ProjectSettings|This setting is applied on the server level and can be overridden by an admin.
fr_FR: Ce paramètre s’applique au niveau du serveur mais il peut être outrepassé par un administrateur.

en: ProjectSettings|This setting is applied on the server level but has been overridden for this project.
fr_FR: Ce paramètre s’applique au niveau du serveur, mais il a été outrepassé pour ce projet.

en: ProjectSettings|This setting will be applied to all projects unless overridden by an admin.
fr_FR: Ce paramètre s’appliquera à tous les projets à moins qu’un administrateur ou une administratrice ne l’outrepasse sur certains projets.

en: ProjectSettings|Users can only push commits to this repository that were committed with one of their own verified emails.
fr_FR: Les utilisateurs et utilisatrices ne peuvent uniquement pousser sur ce dépôt que des commits qui ont été effectués avec une de leurs adresses de courriel vérifiées.

en: Projects
fr_FR: Projets

en: Projects shared with %{group_name}
fr_FR: Projets partagés avec %{group_name}

en: Projects that belong to a group are prefixed with the group namespace. Existing projects may be moved into a group.
fr_FR: Les projets appartenant à un groupe sont préfixés avec l’espace de noms du groupe. Les projets existants peuvent être déplacés dans un groupe.

en: ProjectsDropdown|Frequently visited
fr_FR: Les plus consultés

en: ProjectsDropdown|Loading projects
fr_FR: Chargement des projets

en: ProjectsDropdown|Projects you visit often will appear here
fr_FR: Les projets que vous visitez souvent apparaîtront ici

en: ProjectsDropdown|Search your projects
fr_FR: Chercher dans vos projets

en: ProjectsDropdown|Something went wrong on our end.
fr_FR: Un problème est survenu de notre côté.

en: ProjectsDropdown|Sorry, no projects matched your search
fr_FR: Désolé, aucun projet ne correspond à votre recherche

en: ProjectsDropdown|This feature requires browser localStorage support
fr_FR: Cette fonctionnalité nécessite un navigateur prenant en charge localStorage

en: PrometheusAlerts|Add alert
fr_FR: Ajouter une alerte

en: PrometheusAlerts|Edit alert
fr_FR: Modifier l’alerte

en: PrometheusAlerts|Error creating alert
fr_FR: Erreur lors de la création de l’alerte

en: PrometheusAlerts|Error deleting alert
fr_FR: Erreur lors de la suppression de l’alerte

en: PrometheusAlerts|Error fetching alert
fr_FR: Erreur lors de la récupération de l’alerte

en: PrometheusAlerts|Error saving alert
fr_FR: Erreur lors de l’enregistrement de l’alerte

en: PrometheusAlerts|Operator
fr_FR: Opérateur

en: PrometheusAlerts|Threshold
fr_FR: Seuil

en: PrometheusService|%{exporters} with %{metrics} were found
fr_FR: %{exporters} avec %{metrics} ont été trouvés

en: PrometheusService|Active
fr_FR: Actif

en: PrometheusService|Auto configuration
fr_FR: Configuration automatique

en: PrometheusService|Automatically deploy and configure Prometheus on your clusters to monitor your project’s environments
fr_FR: Déployer et configurer automatiquement Prometheus sur vos grappes de serveurs pour surveiller les environnements de vos projets

en: PrometheusService|Common metrics
fr_FR: Métriques communes

en: PrometheusService|Common metrics are automatically monitored based on a library of metrics from popular exporters.
fr_FR: Les métriques courantes sont automatiquement supervisées grâce à une bibliothèque de métriques provenant d’exportateurs populaires.

en: PrometheusService|Custom metrics
fr_FR: Métriques personnalisées

en: PrometheusService|Finding and configuring metrics...
fr_FR: Recherche et configuration des métriques en cours…

en: PrometheusService|Finding custom metrics...
fr_FR: Recherche des métriques personnalisées en cours…

en: PrometheusService|Install Prometheus on clusters
fr_FR: Installer Prometheus sur les grappes de serveurs

en: PrometheusService|Manage clusters
fr_FR: Gérer les grappes de serveurs

en: PrometheusService|Manual configuration
fr_FR: Configuration manuelle

en: PrometheusService|Metrics
fr_FR: Métriques

en: PrometheusService|Missing environment variable
fr_FR: Variable d’environnement manquante

en: PrometheusService|More information
fr_FR: Plus d’informations

en: PrometheusService|New metric
fr_FR: Nouvelle métrique

en: PrometheusService|Prometheus API Base URL, like http://prometheus.example.com/
fr_FR: URL de base de l’API Prometheus, telle que http://prometheus.example.com/

en: PrometheusService|Prometheus is being automatically managed on your clusters
fr_FR: Prometheus est géré automatiquement sur vos grappes de serveurs

en: PrometheusService|These metrics will only be monitored after your first deployment to an environment
fr_FR: Ces métriques ne seront supervisées qu’après votre premier déploiement dans un environnement

en: PrometheusService|Time-series monitoring service
fr_FR: Service de supervision de séries temporelles

en: PrometheusService|To enable the installation of Prometheus on your clusters, deactivate the manual configuration below
fr_FR: Pour activer l’installation de Prometheus sur vos grappes de serveurs, désactivez la configuration manuelle ci‐dessous

en: PrometheusService|Waiting for your first deployment to an environment to find common metrics
fr_FR: En attente de votre premier déploiement dans un environnement pour trouver des métriques communes

en: Promote
fr_FR: Promouvoir

en: Promote to group label
fr_FR: Promouvoir en tant qu’étiquette de groupe

en: Promotions|Don't show me this again
fr_FR: Ne plus réafficher ce message

en: Promotions|Epics let you manage your portfolio of projects more efficiently and with less effort by tracking groups of issues that share a theme, across projects and milestones.
fr_FR: Les épopées vous permettent de gérer votre portefeuille de projets plus efficacement et avec moins d’efforts grâce au suivi de groupes de tickets qui partagent un thème commun au travers de différents projets et jalons.

en: Promotions|This feature is locked.
fr_FR: Cette fonctionnalité est verrouillée.

en: Promotions|Upgrade plan
fr_FR: Mise à niveau du forfait

en: Protected
fr_FR: Protégé

en: Protected Environments
fr_FR: Environnements protégés

en: ProtectedEnvironment|%{environment_name} will be writable for developers. Are you sure?
fr_FR: %{environment_name} sera accessible en écriture aux développeurs. Êtes‐vous sûr de vouloir cela ?

en: ProtectedEnvironment|Allowed to deploy
fr_FR: Autorisé à déployer

en: ProtectedEnvironment|Environment
fr_FR: Environnement

en: ProtectedEnvironment|Protect
fr_FR: Protéger

en: ProtectedEnvironment|Protect an environment
fr_FR: Protéger un environnement

en: ProtectedEnvironment|Protected Environment (%{protected_environments_count})
fr_FR: Environnements protégés (%{protected_environments_count})

en: ProtectedEnvironment|Select an environment
fr_FR: Sélectionner un environnement

en: ProtectedEnvironment|There are currently no protected environments, protect an environment with the form above.
fr_FR: Il n’y a actuellement aucun environnement protégé, protégez‐en un avec le formulaire ci‐dessus.

en: ProtectedEnvironment|Unprotect
fr_FR: Déprotéger

en: ProtectedEnvironment|Your environment can't be unprotected
fr_FR: Votre environnement ne peut pas être déprotégé

en: ProtectedEnvironment|Your environment has been protected.
fr_FR: Votre environnement a été protégé.

en: ProtectedEnvironment|Your environment has been unprotected
fr_FR: Votre environnement a été déprotégé

en: Protip:
fr_FR: Astuce :

en: Provider
fr_FR: Fournisseur

en: Pseudonymizer data collection
fr_FR: Collecte de données Pseudonymizer

en: Public - The group and any public projects can be viewed without any authentication.
fr_FR: Public — le groupe ainsi que n’importe quel projet public est accessible sans authentification.

en: Public - The project can be accessed without any authentication.
fr_FR: Public - le projet est accessible sans aucune authentification.

en: Public pipelines
fr_FR: Pipelines publics

en: Pull
fr_FR: Récupérer

en: Push Rules
fr_FR: Règles de poussage Git

en: Push events
fr_FR: Événements de poussée

en: Push project from command line
fr_FR: Pousser le projet en ligne de commande

en: Push to create a project
fr_FR: Pousser pour créer un projet

en: PushRule|Committer restriction
fr_FR: Restriction sur l’auteur des commits

en: Pushed
fr_FR: Poussé

en: Pushes
fr_FR: Poussées Git

en: Quarters
fr_FR: Trimestres

en: Quick actions can be used in the issues description and comment boxes.
fr_FR: Les actions rapides peuvent être utilisées dans la description des tickets et dans les zones de commentaire.

en: Read more
fr_FR: Lire plus

en: Real-time features
fr_FR: Fonctionnalités en temps réel

en: Recent searches
fr_FR: Recherches récentes

en: Redirect to SAML provider to test configuration
fr_FR: Rediriger vers le fournisseur SAML pour tester la configuration

en: Reference:
fr_FR: Référence :

en: Refresh
fr_FR: Actualiser

en: Refreshing in a second to show the updated status... | Refreshing in %d seconds to show the updated status...
fr_FR[0]: L’affichage sera réactualisé dans une seconde avec le statut mis à jour...
fr_FR[1]: L’affichage sera réactualisé dans %d secondes avec le statut mis à jour…

en: Regenerate key
fr_FR: Régénérer la clef

en: Regex pattern
fr_FR: Expression rationnelle

en: Register / Sign In
fr_FR: Inscription / Connexion

en: Related Deployed Jobs
fr_FR: Tâches déployées liées

en: Related Issues
fr_FR: Tickets liés

en: Related Jobs
fr_FR: Tâches liées

en: Related Merge Requests
fr_FR: Demandes de fusion liées

en: Related Merged Requests
fr_FR: Demandes fusionnées liées

en: Related merge requests
fr_FR: Demandes de fusion liées

en: Remind later
fr_FR: Me le rappeler ultérieurement

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove Runner
fr_FR: Supprimer l’exécuteur

en: Remove avatar
fr_FR: Supprimer l’avatar

en: Remove group
fr_FR: Supprimer le groupe

en: Remove priority
fr_FR: Supprimer la priorité

en: Removed group can not be restored!
fr_FR: Un groupe supprimé ne peut être restauré !

en: Rename file
fr_FR: Renommer le fichier

en: Rename folder
fr_FR: Renommer le dossier

en: Reopen epic
fr_FR: Rouvrir l’épopée

en: Repair authentication
fr_FR: Réparer l’authentification

en: Reply to this email directly or %{view_it_on_gitlab}.
fr_FR: Répondez directement à ce courriel ou %{view_it_on_gitlab}.

en: Repo by URL
fr_FR: Dépôt par URL

en: Reporting
fr_FR: Rapports

en: Reports|Actions
fr_FR: Actions

en: Reports|Class
fr_FR: Classe

en: Reports|Execution time
fr_FR: Durée d’exécution

en: Reports|Failure
fr_FR: Échec

en: Reports|Severity
fr_FR: Sévérité

en: Reports|System output
fr_FR: Sortie du système

en: Reports|Test summary
fr_FR: Synthèse des tests

en: Reports|Test summary failed loading results
fr_FR: Échec du chargement des résultats de la synthèse des tests

en: Reports|Test summary results are being parsed
fr_FR: Les résultats de la synthèse des tests sont en cours d’analyse

en: Reports|Vulnerability
fr_FR: Vulnérabilité

en: Reports|no changed test results
fr_FR: aucun résultat de test modifié

en: Repository
fr_FR: Dépôt

en: Repository Settings
fr_FR: Paramètres du dépôt

en: Repository has no locks.
fr_FR: Le dépôt n’a aucun verrou.

en: Repository maintenance
fr_FR: Maintenance du dépôt

en: Repository storage
fr_FR: Stockage du dépôt

en: RepositorySettingsAccessLevel|Select
fr_FR: Sélectionner

en: Request Access
fr_FR: Demander l’accès

en: Requests Profiles
fr_FR: Profils de requêtes

en: Require all users in this group to setup Two-factor authentication
fr_FR: Exiger de tous les utilisateurs de ce groupe la configuration de l’authentification à double facteur

en: Require all users to accept Terms of Service and Privacy Policy when they access GitLab.
fr_FR: Exiger que tous les utilisateurs acceptent les conditions générales d’utilisation et la politique de confidentialité quand ils accèdent à GitLab.

en: Reset health check access token
fr_FR: Réinitialiser le jeton d’accès au bilan de santé

en: Reset runners registration token
fr_FR: Réinitialiser le jeton d’inscription des exécuteurs

en: Resolve conflicts on source branch
fr_FR: Résoudre les conflits sur la branche source

en: Response metrics (AWS ELB)
fr_FR: Métriques de réponse (AWS ELB)

en: Response metrics (Custom)
fr_FR: Métriques de réponse (personnalisées)

en: Response metrics (HA Proxy)
fr_FR: Métriques de réponse (HA Proxy)

en: Response metrics (NGINX Ingress)
fr_FR: Métriques de réponse (nginx Ingress)

en: Response metrics (NGINX)
fr_FR: Métriques de réponse (nginx)

en: Resume
fr_FR: Reprendre

en: Retry
fr_FR: Réessayer

en: Retry this job
fr_FR: Relancer cette tâche

en: Retry verification
fr_FR: Relancer la vérification

en: Reveal value | Reveal values
fr_FR[0]: Révéler la valeur
fr_FR[1]: Révéler les valeurs

en: Revert this commit
fr_FR: Défaire ce commit

en: Revert this merge request
fr_FR: Défaire cette demande de fusion

en: Review
fr_FR: Examiner

en: Review the process for configuring service providers in your identity provider — in this case, GitLab is the "service provider" or "relying party".
fr_FR: Revoyez le processus de configuration des fournisseurs de service chez votre fournisseur d’identité — dans le cas présent, GitLab est le « fournisseur de service » ou le « tiers de confiance ».

en: Reviewing
fr_FR: Examen

en: Reviewing (merge request !%{mergeRequestId})
fr_FR: Examen (demande de fusion !%{mergeRequestId})

en: Revoke
fr_FR: Révoquer

en: Roadmap
fr_FR: Feuille de route

en: Run CI/CD pipelines for external repositories
fr_FR: Exécuter des pipelines CI / CD pour les dépôts externes

en: Run untagged jobs
fr_FR: Exécuter les tâches non étiquetées

en: Runner cannot be assigned to other projects
fr_FR: L’exécuteur ne peut être affecté à d’autres projets

en: Runner runs jobs from all unassigned projects
fr_FR: L’exécuteur exécute des tâches de tous les projets non attribués

en: Runner runs jobs from all unassigned projects in its group
fr_FR: L’exécuteur exécute des tâches de tous les projets non attribués de son groupe

en: Runner runs jobs from assigned projects
fr_FR: L’exécuteur exécute des tâches de projets attribués

en: Runner token
fr_FR: Jeton de l’exécuteur

en: Runner will not receive any new jobs
fr_FR: L’exécuteur ne recevra aucune nouvelle tâche

en: Runners
fr_FR: Exécuteurs

en: Runners API
fr_FR: API des exécuteurs

en: Runners can be placed on separate users, servers, and even on your local machine.
fr_FR: Les exécuteurs peuvent être placés sur différents utilisateurs et serveurs, voire sur votre machine locale.

en: Runners can be placed on separate users, servers, even on your local machine.
fr_FR: Les exécuteurs peuvent fonctionner sur différents serveurs, avec différents comptes d’utilisateur, y compris sur votre machine locale.

en: Runners currently online: %{active_runners_count}
fr_FR: Exécuteurs actuellement en ligne : %{active_runners_count}

en: Runners page.
fr_FR: Page des exécuteurs.

en: Running
fr_FR: En cours d’exécution

en: SAML SSO
fr_FR: Authentification unique SAML

en: SAML SSO for %{group_name}
fr_FR: Authentification unique SAML pour %{group_name}

en: SSH Keys
fr_FR: Clefs SSH

en: SSH host keys
fr_FR: Clefs SSH de l’hôte

en: SSH public key
fr_FR: Clef SSH publique

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save application
fr_FR: Enregistrer l’application

en: Save changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Save changes before testing
fr_FR: Enregistrer les modifications avant de tester

en: Save pipeline schedule
fr_FR: Sauvegarder la planification du pipeline

en: Save variables
fr_FR: Enregistrer les variables

en: Schedule a new pipeline
fr_FR: Planifier un nouveau pipeline

en: Scheduled
fr_FR: Planifié

en: Schedules
fr_FR: Planifications

en: Scheduling Pipelines
fr_FR: Planification des pipelines

en: Scope
fr_FR: Portée

en: Scoped issue boards
fr_FR: Tableaux de tickets à portée limitée

en: Scroll to bottom
fr_FR: Faire défiler vers le bas

en: Scroll to top
fr_FR: Faire défiler vers le haut

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search branches
fr_FR: Rechercher des branches

en: Search branches and tags
fr_FR: Rechercher dans les branches et les étiquettes

en: Search files
fr_FR: Rechercher des fichiers

en: Search for projects, issues, etc.
fr_FR: Rechercher des projets, des tickets, etc.

en: Search merge requests
fr_FR: Rechercher des demandes de fusion

en: Search milestones
fr_FR: Rechercher des jalons

en: Search or filter results...
fr_FR: Rechercher ou filtrer les résultats…

en: Search or jump to…
fr_FR: Rechercher ou aller à…

en: Search project
fr_FR: Rechercher des projets

en: Search projects
fr_FR: Rechercher des projets

en: Search users
fr_FR: Rechercher des utilisateurs et utilisatrices

en: Search your projects
fr_FR: Rechercher dans vos projets

en: SearchAutocomplete|All GitLab
fr_FR: Dans tout GitLab

en: SearchAutocomplete|Issues I've created
fr_FR: Les tickets que j’ai créés

en: SearchAutocomplete|Issues assigned to me
fr_FR: Les tickets qui me sont assignés

en: SearchAutocomplete|Merge requests I've created
fr_FR: Demandes de fusion que j’ai créées

en: SearchAutocomplete|Merge requests assigned to me
fr_FR: Demandes de fusion qui me sont assignées

en: SearchAutocomplete|in all GitLab
fr_FR: Dans tout GitLab

en: Security
fr_FR: Sécurité

en: Security Dashboard
fr_FR: Tableau de bord de sécurité

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Select Archive Format
fr_FR: Sélectionnez le format de l’archive

en: Select a group to invite
fr_FR: Sélectionnez un groupe à inviter

en: Select a namespace to fork the project
fr_FR: Sélectionnez un espace de noms afin de créer une divergence du projet

en: Select a template repository
fr_FR: Sélectionner un modèle de dépôt

en: Select a timezone
fr_FR: Sélectionnez un fuseau horaire

en: Select an existing Kubernetes cluster or create a new one
fr_FR: Sélectionnez une grappe de serveurs Kubernetes existante ou créez‐en une nouvelle

en: Select branch/tag
fr_FR: Sélectionner une branche ou une étiquette

en: Select project
fr_FR: Sélectionner un projet

en: Select project and zone to choose machine type
fr_FR: Sélectionnez le projet et la zone afin de choisir le type de machine

en: Select project to choose zone
fr_FR: Sélectionnez le projet afin de choisir la zone

en: Select projects you want to import.
fr_FR: Sélectionnez les projets que vous souhaitez importer.

en: Select source branch
fr_FR: Sélectionner une branche source

en: Select target branch
fr_FR: Sélectionner une branche cible

en: Select the branch you want to set as the default for this project. All merge requests and commits will automatically be made against this branch unless you specify a different one.
fr_FR: Sélectionnez la branche que vous souhaitez définir comme branche par défaut pour ce projet. Toutes les demandes de fusion et les commits seront automatiquement effectués sur cette branche, à moins que vous n’en spécifiez une autre.

en: Select the custom project template source group.
fr_FR: Sélectionnez le groupe source de modèles de projet personnalisés.

en: Send email
fr_FR: Envoyer un courriel

en: Send usage data
fr_FR: Envoyer des données d’utilisation

en: Sep
fr_FR: sept.

en: September
fr_FR: septembre

en: Server version
fr_FR: Version du serveur

en: Service Desk
fr_FR: Service d’assistance

en: Service Templates
fr_FR: Modèles de service

en: Service URL
fr_FR: URL du service

en: Set a password on your account to pull or push via %{protocol}.
fr_FR: Définissez un mot de passe pour votre compte afin de pouvoir récupérer ou pousser vos modification via %{protocol}.

en: Set a template repository for projects in this group
fr_FR: Définir un modèle de dépôt pour les projets de ce groupe

en: Set default and restrict visibility levels. Configure import sources and git access protocol.
fr_FR: Définissez les valeurs par défaut et restreignez les niveaux de visibilité. Configurez les sources d’importation et le protocole d’accès pour Git.

en: Set instance-wide template repository
fr_FR: Définir un dépôt de modèles au niveau de l’instance

en: Set max session time for web terminal.
fr_FR: Définissez le temps maximal de la session pour le terminal Web.

en: Set notification email for abuse reports.
fr_FR: Définissez un courriel de notification pour les rapports d’abus.

en: Set requirements for a user to sign-in. Enable mandatory two-factor authentication.
fr_FR: Définissez les exigences pour la connexion d’un utilisateur. Activez l’authentification obligatoire à deux facteurs.

en: Set up CI/CD
fr_FR: Configuration CI/CD

en: Set up a %{type} Runner manually
fr_FR: Configurer manuellement un exécuteur %{type}

en: Set up assertions/attributes/claims (email, first_name, last_name) and NameID according to %{docsLinkStart}the documentation %{icon}%{docsLinkEnd}
fr_FR: Configure les assertions, attributs et revendications (courriel, prénom et nom), ainsi que le NameID, conformément à %{docsLinkStart}la documentation %{icon}%{docsLinkEnd}

en: Set up your project to automatically push and/or pull changes to/from another repository. Branches, tags, and commits will be synced automatically.
fr_FR: Configurez votre projet afin de pouvoir pousser et/ou récupérer automatiquement les modifications vers ou depuis un autre dépôt. Les branches, les étiquetets et les commits seront automatiquement synchronisés.

en: SetPasswordToCloneLink|set a password
fr_FR: définir un mot de passe

en: SetStatusModal|Add status emoji
fr_FR: Ajouter un émoji d’état

en: SetStatusModal|Clear status
fr_FR: Effacer l’état

en: SetStatusModal|Edit status
fr_FR: Modifier l’état

en: SetStatusModal|Remove status
fr_FR: Supprimer l’état

en: SetStatusModal|Set a status
fr_FR: Définir un état

en: SetStatusModal|Set status
fr_FR: Définir l’état

en: SetStatusModal|Sorry, we weren't able to set your status. Please try again later.
fr_FR: Désolé, l’état n’a pas pu être défini. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: SetStatusModal|What's your status?
fr_FR: Quel est votre état ?

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Share
fr_FR: Partager

en: Shared Runners
fr_FR: Exécuteurs partagés

en: Shared projects
fr_FR: Projets partagés

en: SharedRunnersMinutesSettings|By resetting the pipeline minutes for this namespace, the currently used minutes will be set to zero.
fr_FR: En réinitialisant le compteur de minutes du pipeline pour cet espace de noms, les minutes actuellement utilisées seront mises à zéro.

en: SharedRunnersMinutesSettings|Reset pipeline minutes
fr_FR: Réinitialiser le compteur de minutes du pipeline

en: SharedRunnersMinutesSettings|Reset used pipeline minutes
fr_FR: Réinitialiser les minutes du pipeline utilisées

en: Sherlock Transactions
fr_FR: Transactions Sherlock

en: Show command
fr_FR: Afficher la commande

en: Show complete raw log
fr_FR: Afficher le journal brut complet

en: Show latest version
fr_FR: Afficher la dernière version

en: Show parent pages
fr_FR: Afficher les pages parentes

en: Show parent subgroups
fr_FR: Afficher les sous‐groupes parents

en: Show whitespace changes
fr_FR: Afficher les modifications des espaces

en: Showing %d event | Showing %d events
fr_FR[0]: Affichage de %d évènement
fr_FR[1]: Affichage de %d événements

en: Side-by-side
fr_FR: côte à côte

en: Sidebar|Change weight
fr_FR: Changer le poids

en: Sidebar|Only numeral characters allowed
fr_FR: Seuls les caractères numériques sont autorisés

en: Sidebar|Weight
fr_FR: Poids

en: Sign in
fr_FR: Connexion

en: Sign in / Register
fr_FR: Connexion / Inscription

en: Sign in with Single Sign-On
fr_FR: Se connecter avec une authentification unique

en: Sign out
fr_FR: Se déconnecter

en: Sign-in restrictions
fr_FR: Restrictions de connexion

en: Sign-up restrictions
fr_FR: Restrictions d’inscription

en: Size
fr_FR: Taille

en: Size and domain settings for static websites
fr_FR: Paramètres de taille et de domaine pour les sites Web statiques

en: Slack application
fr_FR: Application Slack

en: Slack integration allows you to interact with GitLab via slash commands in a chat window.
fr_FR: L’intégration de Slack permet d’interagir avec GitLab via des commandes slash dans une fenêtre de messagerie instantanée.

en: Slower but makes sure the project workspace is pristine as it clones the repository from scratch for every job
fr_FR: Plus lent, mais permet de s’assurer que l’espace de travail du projet est vierge, comme il clone le dépôt à partir de zéro pour chaque tâche

en: Smartcard
fr_FR: Carte à puce

en: Smartcard authentication failed: client certificate header is missing.
fr_FR: L’authentification par carte à puce a échoué : un en‐tête de certificat client est manquant.

en: Snippets
fr_FR: Extraits de code

en: Something went wrong on our end
fr_FR: Une erreur est survenue de notre côté

en: Something went wrong on our end.
fr_FR: Une erreur est survenue de notre côté.

en: Something went wrong on our end. Please try again!
fr_FR: Quelque chose s’est mal passé de notre côté. Veuillez réessayer.

en: Something went wrong trying to change the confidentiality of this issue
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la tentative de modification de la confidentialité de ce ticket

en: Something went wrong trying to change the locked state of this %{issuableDisplayName}
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la tentative de modification de l’état de verrouillage de ce·t·te %{issuableDisplayName}

en: Something went wrong when toggling the button
fr_FR: Une erreur s’est produite lors du basculement du bouton

en: Something went wrong while closing the %{issuable}. Please try again later
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la fermeture du / de la %{issuable}. Veuillez réessayer plus tard

en: Something went wrong while fetching %{listType} list
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la récupération de la liste de %{listType}

en: Something went wrong while fetching comments. Please try again.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la récupération des commentaires. Veuillez réessayer.

en: Something went wrong while fetching group member contributions
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la récupération des contributions des membres du groupe

en: Something went wrong while fetching the environments for this merge request. Please try again.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de la récupération des environnements pour cette demande de fusion. Veuillez réessayer.

en: Something went wrong while resolving this discussion. Please try again.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la « résolution » de la discussion. Veuillez réessayer.

en: Something went wrong, unable to add %{project} to dashboard
fr_FR: Une erreur est survenue, impossible d’ajouter %{project} au tableau de bord

en: Something went wrong. Please try again.
fr_FR: Quelque chose s’est mal passé. Veuillez réessayer.

en: Sorry, no epics matched your search
fr_FR: Désolé, aucune épopée ne correspond à votre recherche

en: Sorry, no projects matched your search
fr_FR: Désolé, aucun projet ne correspond à votre recherche

en: Sort by
fr_FR: Trier par

en: SortOptions|Access level, ascending
fr_FR: Niveau d’accès, croissant

en: SortOptions|Access level, descending
fr_FR: Niveau d’accès décroissant

en: SortOptions|Created date
fr_FR: Date de création décroissante

en: SortOptions|Due date
fr_FR: Date d’échéance

en: SortOptions|Due later
fr_FR: Échéance lointaine

en: SortOptions|Due soon
fr_FR: Échéance proche

en: SortOptions|Label priority
fr_FR: Priorité de l’étiquette

en: SortOptions|Largest group
fr_FR: Taille de groupe

en: SortOptions|Largest repository
fr_FR: Taille de dépôt

en: SortOptions|Last Contact
fr_FR: Contact le plus récent

en: SortOptions|Last created
fr_FR: Créé récemment

en: SortOptions|Last joined
fr_FR: Date de participation décroissante

en: SortOptions|Last updated
fr_FR: Date de mise à jour décroissante

en: SortOptions|Least popular
fr_FR: Popularité croissante

en: SortOptions|Milestone due later
fr_FR: Jalon avec une échéance lointaine

en: SortOptions|Milestone due soon
fr_FR: Jalon avec une échéance proche

en: SortOptions|Most popular
fr_FR: Popularité décroissante

en: SortOptions|Most stars
fr_FR: Avec le plus d’étoiles

en: SortOptions|Name
fr_FR: Nom

en: SortOptions|Name, ascending
fr_FR: Nom, par ordre croissant

en: SortOptions|Name, descending
fr_FR: Nom, par ordre décroissant

en: SortOptions|Oldest created
fr_FR: Date de création croissante

en: SortOptions|Oldest joined
fr_FR: Ancienneté des participants croissante

en: SortOptions|Oldest sign in
fr_FR: Date d’inscription croissante

en: SortOptions|Oldest updated
fr_FR: Date de mise à jour croissante

en: SortOptions|Popularity
fr_FR: Popularité

en: SortOptions|Priority
fr_FR: Priorité

en: SortOptions|Recent sign in
fr_FR: Date d’inscription décroissante

en: SortOptions|Start date
fr_FR: Date de début

en: SortOptions|Start later
fr_FR: Commence plus tard

en: SortOptions|Start soon
fr_FR: Commence bientôt

en: SortOptions|Weight
fr_FR: Poids

en: Source (branch or tag)
fr_FR: Source (branche ou étiquette)

en: Source code
fr_FR: Code source

en: Source is not available
fr_FR: La source n’est pas disponible

en: Spam Logs
fr_FR: Journaux des messages indésirables

en: Spam and Anti-bot Protection
fr_FR: Protection anti‐pourriel et anti‐robot

en: Specific Runners
fr_FR: Exécuteurs spécifiques

en: Specify an e-mail address regex pattern to identify default internal users.
fr_FR: Spécifiez un motif d’expression rationnelle permettant l’identification des adresses de courriel des utilisateurs internes.

en: Specify the following URL during the Runner setup:
fr_FR: Spécifiez l’URL suivante lors de la configuration de l’exécuteur :

en: Squash commits
fr_FR: Combiner (squash) les commits

en: Stage
fr_FR: Étape

en: Stage & Commit
fr_FR: Étape & commit

en: Star a label to make it a priority label. Order the prioritized labels to change their relative priority, by dragging.
fr_FR: Mettez une étoile sur une étiquette pour en faire une étiquette prioritaire. Ordonnez les étiquettes prioritaires pour changer leurs priorités relatives en les faisant glisser.

en: StarProject|Star
fr_FR: Mettre en favori

en: Starred Projects
fr_FR: Projets favoris

en: Starred Projects' Activity
fr_FR: Activité des projets favoris

en: Starred projects
fr_FR: Projets favoris

en: Start a %{new_merge_request} with these changes
fr_FR: Créer une %{new_merge_request} avec ces changements

en: Start a review
fr_FR: Démarrer une revue de code

en: Start and due date
fr_FR: Dates de début et d’échéance

en: Start date
fr_FR: Date de début

en: Start the Runner!
fr_FR: Démarrer l’exécuteur !

en: Start your trial
fr_FR: Commencez votre essai gratuit

en: Started
fr_FR: Démarré

en: Starts at (UTC)
fr_FR: Démarre à (UTC)

en: State your message to activate
fr_FR: Énoncez votre message à activer

en: Status
fr_FR: État

en: Stop impersonation
fr_FR: Arrêter l’emprunt d’identité

en: Stop this environment
fr_FR: Arrêter cet environnement

en: Stopped
fr_FR: Arrêté

en: Storage
fr_FR: Stockage

en: Storage:
fr_FR: Stockage :

en: Subgroups
fr_FR: Sous‐groupes

en: Subgroups and projects
fr_FR: Sous‐groupes et projets

en: Submit as spam
fr_FR: Soumettre comme indésirable

en: Submit review
fr_FR: Envoyer la revue de code

en: Submit search
fr_FR: Soumettre la recherche

en: Subscribe
fr_FR: S’abonner

en: Subscribe at group level
fr_FR: S’abonner au niveau du groupe

en: Subscribe at project level
fr_FR: S’abonner au niveau du projet

en: Subscribed
fr_FR: Abonné

en: Switch branch/tag
fr_FR: Changer de branche ou d’étiquette

en: Sync information
fr_FR: Synchroniser les informations

en: System Hooks
fr_FR: « Hooks » système

en: System Info
fr_FR: Informations système

en: System metrics (Custom)
fr_FR: Métriques du système (personnalisées)

en: System metrics (Kubernetes)
fr_FR: Métriques du système (Kubernetes)

en: Tags
fr_FR: Étiquettes

en: Tags feed
fr_FR: Flux d’étiquettes

en: Tags:
fr_FR: Étiquettes :

en: TagsPage|Browse commits
fr_FR: Parcourir les commits

en: TagsPage|Browse files
fr_FR: Parcourir les fichiers

en: TagsPage|Can't find HEAD commit for this tag
fr_FR: Impossible de trouver le commit HEAD pour cette étiquette

en: TagsPage|Cancel
fr_FR: Annuler

en: TagsPage|Create tag
fr_FR: Créer l’étiquette

en: TagsPage|Delete tag
fr_FR: Supprimer l’étiquette

en: TagsPage|Deleting the %{tag_name} tag cannot be undone. Are you sure?
fr_FR: La suppression de l’étiquette %{tag_name} ne peut être annulée. Êtes‐vous sûr·e ?

en: TagsPage|Edit release notes
fr_FR: Modifier les notes de version

en: TagsPage|Existing branch name, tag, or commit SHA
fr_FR: Branche, étiquette ou condensat SHA d’un commit

en: TagsPage|Filter by tag name
fr_FR: Filtrer par nom d’étiquette

en: TagsPage|New Tag
fr_FR: Nouvelle étiquette

en: TagsPage|New tag
fr_FR: Nouvelle étiquette

en: TagsPage|Release notes
fr_FR: Notes de version

en: TagsPage|Repository has no tags yet.
fr_FR: Le dépôt n’a pour le moment aucune étiquette.

en: TagsPage|Sort by
fr_FR: Trier par

en: TagsPage|Tags
fr_FR: Étiquettes

en: TagsPage|Tags give the ability to mark specific points in history as being important
fr_FR: Les étiquettes permettent de marquer des moments spécifiques de l’historique du projet comme étant importants

en: TagsPage|This tag has no release notes.
fr_FR: Cette étiquette n’a pas de notes de version.

en: TagsPage|Use git tag command to add a new one:
fr_FR: Utilisez la commande « git tag » pour en rajouter :

en: TagsPage|Write your release notes or drag files here…
fr_FR: Rédigez vos notes de version ou faites glisser des fichiers ici…

en: TagsPage|protected
fr_FR: protégé

en: Target Branch
fr_FR: Branche cible

en: Target branch
fr_FR: Branche cible

en: Team
fr_FR: Équipe

en: Template
fr_FR: Modèle

en: Templates
fr_FR: Modèles

en: Terms of Service Agreement and Privacy Policy
fr_FR: Conditions générales d’utilisation et politique de confidentialité

en: Terms of Service and Privacy Policy
fr_FR: Conditions générales d’utilisation et politique de confidentialité

en: Test coverage parsing
fr_FR: Analyse de la couverture des tests

en: Thanks! Don't show me this again
fr_FR: Merci ! Ne plus afficher ce message

en: The Issue Tracker is the place to add things that need to be improved or solved in a project
fr_FR: Le système de suivi est un endroit où l’on peut ouvrir un ticket pour signaler des choses à améliorer ou des dysfonctionnements à résoudre dans un projet

en: The Issue Tracker is the place to add things that need to be improved or solved in a project. You can register or sign in to create issues for this project.
fr_FR: Le système de suivi est un endroit où l’on peut ouvrir un ticket pour signaler des choses à améliorer ou des dysfonctionnements à résoudre dans un projet. Vous pouvez vous inscrire ou vous connecter pour créer des tickets de suivi pour ce projet.

en: The X509 Certificate to use when mutual TLS is required to communicate with the external authorization service. If left blank, the server certificate is still validated when accessing over HTTPS.
fr_FR: Le certificat X.509 à utiliser lorsque l’authentification TLS mutuelle est requise pour communiquer avec le service d’autorisation externe. Si ce champ est vide, le certificat du serveur est tout de même validé lors de l’accès via HTTPS.

en: The character highlighter helps you keep the subject line to %{titleLength} characters and wrap the body at %{bodyLength} so they are readable in git.
fr_FR: Le surligneur de caractères vous aide à garder la longueur de l’objet à %{titleLength} caractères maximum et à faire des renvois à la ligne pour limiter les lignes du corps du message à %{bodyLength} caractères, afin de les rendre lisibles sous Git.

en: The coding stage shows the time from the first commit to creating the merge request. The data will automatically be added here once you create your first merge request.
fr_FR: Le présentoir de code affiche le temps entre le premier commit et la création de la demande de fusion. Les données seront automatiquement ajoutées ici une fois que vous aurez créé votre première demande de fusion.

en: The collection of events added to the data gathered for that stage.
fr_FR: L’ensemble d’événements ajoutés aux données recueillies pour cette étape.

en: The connection will time out after %{timeout}. For repositories that take longer, use a clone/push combination.
fr_FR: La connexion expirera après %{timeout}. Pour les dépôts qui nécessitent plus de temps, utilisez une combinaison de clone et push.

en: The deployment of this job to %{environmentLink} did not succeed.
fr_FR: Le déploiement de cette tâche sur %{environmentLink} a échoué.

en: The fork relationship has been removed.
fr_FR: La relation de divergence a été supprimée.

en: The import will time out after %{timeout}. For repositories that take longer, use a clone/push combination.
fr_FR: L’importation expirera après %{timeout}. Pour les dépôts qui prennent plus de temps, utilisez une combinaison de clone et push.

en: The issue stage shows the time it takes from creating an issue to assigning the issue to a milestone, or add the issue to a list on your Issue Board. Begin creating issues to see data for this stage.
fr_FR: Le présentoir des tickets affiche le temps nécessaire entre la création d’un ticket et son assignation à un jalon ou son ajout à une liste dans votre tableau de tickets. Commencez par créer des tickets pour voir des données sur ce présentoir.

en: The maximum file size allowed is 200KB.
fr_FR: La taille maximale autorisée pour un fichier est de 200 Kio.

en: The passphrase required to decrypt the private key. This is optional and the value is encrypted at rest.
fr_FR: La phrase de passe permettant de déchiffrer la clef privée. Ceci est facultatif et la valeur est chiffrée au repos.

en: The phase of the development lifecycle.
fr_FR: La phase du cycle de développement.

en: The pipelines schedule runs pipelines in the future, repeatedly, for specific branches or tags. Those scheduled pipelines will inherit limited project access based on their associated user.
fr_FR: La planification des pipelines permet l’exécution de pipelines programmés, de manière récurrente, pour des branches ou des étiquettes spécifiques. Ces pipelines programmés hériteront d’un accès limité aux projets en fonction de l’utilisateur qui leur est associé.

en: The planning stage shows the time from the previous step to pushing your first commit. This time will be added automatically once you push your first commit.
fr_FR: L’étape de planification montre le temps entre l’étape précédente et l’envoi de votre premier commit. Ce temps sera automatiquement ajouté quand vous pousserez votre premier commit.

en: The private key to use when a client certificate is provided. This value is encrypted at rest.
fr_FR: La clef privée à utiliser lorsqu’un certificat client est fourni. Cette valeur est chiffrée au repos.

en: The production stage shows the total time it takes between creating an issue and deploying the code to production. The data will be automatically added once you have completed the full idea to production cycle.
fr_FR: L’étape de mise en production montre le temps nécessaire entre la création d’un ticket et le déploiement du code en production. Les données seront automatiquement ajoutées une fois que vous aurez complété le cycle complet, depuis l’idée jusqu’à la mise en production.

en: The project can be accessed by any logged in user.
fr_FR: Votre projet est accessible à tous les utilisateur et utilisatrices authentifiés.

en: The project can be accessed without any authentication.
fr_FR: Votre projet est accessible sans aucune authentification.

en: The pseudonymizer data collection is disabled. When enabled, GitLab will run a background job that will produce pseudonymized CSVs of the GitLab database that will be uploaded to your configured object storage directory.
fr_FR: La collecte de données du pseudonymiseur est désactivée. Lorsque cette option est activée, GitLab exécute un travail en tâche de fond produisant des fichiers CSV pseudonymisés à partir de la base de données GitLab qui seront téléchargés dans le répertoire de stockage d’objets que vous avez configuré.

en: The repository for this project does not exist.
fr_FR: Le dépôt de ce projet n’existe pas.

en: The repository for this project is empty
fr_FR: Le dépôt de ce projet est vide

en: The review stage shows the time from creating the merge request to merging it. The data will automatically be added after you merge your first merge request.
fr_FR: L’étape d’évaluation montre le temps entre la création de la demande de fusion et la fusion effective de celle‐ci. Ces données seront automatiquement ajoutées après que vous aurez fusionné votre première demande de fusion.

en: The roadmap shows the progress of your epics along a timeline
fr_FR: La feuille de route affiche la progression de vos épopées dans le temps

en: The staging stage shows the time between merging the MR and deploying code to the production environment. The data will be automatically added once you deploy to production for the first time.
fr_FR: L’étape de pré-production indique le temps entre l’acceptation d’une demande fusion et le déploiement du code dans l’environnent de production. Les données seront automatiquement ajoutées lorsque vous aurez fait votre première mise en production.

en: The testing stage shows the time GitLab CI takes to run every pipeline for the related merge request. The data will automatically be added after your first pipeline finishes running.
fr_FR: L’étape de test montre le temps que que met l’intégration continue de GitLab pour exécuter chaque pipeline pour une demande de fusion donnée. Les données seront automatiquement ajoutées après que votre premier pipeline s’achèvera.

en: The time taken by each data entry gathered by that stage.
fr_FR: Le temps pris par chaque entrée récoltée durant cette étape.

en: The update action will time out after %{number_of_minutes} minutes. For big repositories, use a clone/push combination.
fr_FR: L’action de mise à jour expirera au bout de %{number_of_minutes} minutes. Pour les gros dépôts, utilisez une combinaison de clone et push.

en: The usage ping is disabled, and cannot be configured through this form.
fr_FR: La collecte des données d’utilisation est désactivée et ne peut pas être configurée par le biais de ce formulaire.

en: The user map is a mapping of the FogBugz users that participated on your projects to the way their email address and usernames will be imported into GitLab. You can change this by populating the table below.
fr_FR: La carte des utilisateurs met en correspondance les utilisateurs de FogBugz qui ont participé à vos projets en précisant la manière dont leurs adresses de courriel et leurs noms d’utilisateur sont importés dans GitLab. Vous pouvez y apporter des modifications en remplissant le tableau ci‐dessous.

en: The value lying at the midpoint of a series of observed values. E.g., between 3, 5, 9, the median is 5. Between 3, 5, 7, 8, the median is (5+7)/2 = 6.
fr_FR: La valeur située au point médian d’une série de valeur observée. Par exemple., entre 3, 5 et 9, le médian est 5. Entre 3, 5, 7 et 8, le médian est (5+7)/2 = 6.

en: There are no archived projects yet
fr_FR: Il n’y a pas encore de projets archivés

en: There are no issues to show
fr_FR: Il n’y a aucun ticket à afficher

en: There are no labels yet
fr_FR: Il n’y a pas encore d’étiquette

en: There are no projects shared with this group yet
fr_FR: Il n’y a pas encore de projets partagés avec ce groupe

en: There was an error loading users activity calendar.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors du chargement du calendrier d’activité des utilisateurs.

en: There was an error saving your notification settings.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’enregistrement de vos paramètres de notification.

en: There was an error subscribing to this label.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’abonnement à cette étiquette.

en: There was an error when reseting email token.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la réinitialisation du jeton de courriel.

en: There was an error when subscribing to this label.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’abonnement à cette étiquette.

en: There was an error when unsubscribing from this label.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la désinscription à cette étiquette.

en: They can be managed using the %{link}.
fr_FR: Ils peuvent être gérés en utilisant %{link}.

en: Third party offers
fr_FR: Offres tierces

en: This GitLab instance does not provide any shared Runners yet. Instance administrators can register shared Runners in the admin area.
fr_FR: Cette instance de GitLab ne fournit aucun exécuteur partagé pour le moment. Les administra·teur·trice·s de l’instance peuvent enregistrer des exécuteurs partagés dans la zone d’administration.

en: This application was created by %{link_to_owner}.
fr_FR: Cette application a été créée par %{link_to_owner}.

en: This application will be able to:
fr_FR: Cette application sera en mesure de :

en: This board's scope is reduced
fr_FR: La portée de ce tableau est réduite

en: This branch has changed since you started editing. Would you like to create a new branch?
fr_FR: Cette branche a changé depuis que vous y avez apporté des modifications. Souhaitez‐vous créer une nouvelle branche ?

en: This date is after the due date, so this epic won't appear in the roadmap.
fr_FR: Cette date est postérieure à la date d’échéance, cette épopée n’apparaîtra donc pas dans la feuille de route.

en: This date is before the start date, so this epic won't appear in the roadmap.
fr_FR: Cette date est antérieure à la date de début, cette épopée n’apparaîtra donc pas dans la feuille de route.

en: This diff is collapsed.
fr_FR: Ce diff est replié.

en: This directory
fr_FR: Ce répertoire

en: This group
fr_FR: Ce groupe

en: This group does not provide any group Runners yet.
fr_FR: Ce groupe ne fournit pas encore d’exécuteurs de groupe.

en: This is a delayed job to run in %{remainingTime}
fr_FR: Il s’agit d’une tâche différée devant être exécutée dans %{remainingTime}

en: This is the author's first Merge Request to this project.
fr_FR: C’est la première demande de fusion de cet auteur pour ce projet.

en: This job depends on upstream jobs that need to succeed in order for this job to be triggered
fr_FR: Cette tâche dépend des tâches en amont qui doivent réussir pour que celle‐ci soit déclenchée

en: This job does not have a trace.
fr_FR: Cette tâche n’a pas de trace.

en: This job has been canceled
fr_FR: Cette tâche a été annulée

en: This job has been skipped
fr_FR: Cette tâche a été sautée

en: This job has not been triggered yet
fr_FR: Cette tâche n’a pas encore été déclenchée

en: This job has not started yet
fr_FR: Cette tâche n’a pas encore commencé

en: This job is an out-of-date deployment to %{environmentLink}.
fr_FR: Cette tâche est un déploiement obsolète sur %{environmentLink}.

en: This job is archived. Only the complete pipeline can be retried.
fr_FR: Cette tâche est archivée. Seul le pipeline complet peut faire l’objet d’une nouvelle exécution.

en: This job is creating a deployment to %{environmentLink}.
fr_FR: Cette tâche va effectuer un déploiement sur %{environmentLink}.

en: This job is in pending state and is waiting to be picked by a runner
fr_FR: Cette tâche est en attente d’être choisie par un exécuteur

en: This job requires a manual action
fr_FR: Cette tâche nécessite une action manuelle

en: This means you can not push code until you create an empty repository or import existing one.
fr_FR: Cela signifie que vous ne pouvez pas pousser du code tant que vous n’avez pas créé un dépôt vide ou que vous n’avez pas importé un dépôt existant.

en: This merge request is locked.
fr_FR: Cette demande de fusion est verrouillée.

en: This page is unavailable because you are not allowed to read information across multiple projects.
fr_FR: Cette page n’est pas disponible car vous n’êtes pas autorisé à lire des informations à travers de multiples projets.

en: This project
fr_FR: Ce projet

en: This project does not belong to a group and can therefore not make use of group Runners.
fr_FR: Ce projet n’appartient pas à un groupe et ne peut donc pas faire appel à un exécuteur de groupe.

en: This project does not have a wiki homepage yet
fr_FR: Ce projet n’a pas encore de page d’accueil de wiki

en: This repository
fr_FR: Ce dépôt

en: This runner will only run on pipelines triggered on protected branches
fr_FR: Cet exécuteur ne fonctionnera que sur les pipelines déclenchés sur des branches protégées

en: This setting can be overridden in each project.
fr_FR: Ce paramètre peut être outrepassé pour chacun des projets.

en: This setting will update the hostname that is used to generate private commit emails. %{learn_more}
fr_FR: Ce paramètre modifie le nom d’hôte qui est utilisé pour générer des courriels de commit privés. %{learn_more}

en: This user has no identities
fr_FR: Cet utilisateur ou cette utilisatrice n’a aucune identité

en: This user will be the author of all events in the activity feed that are the result of an update, like new branches being created or new commits being pushed to existing branches.
fr_FR: Cet utilisateur sera l’auteur de tous les événements du flux d’activité résultant d’une mise à jour, comme la création de nouvelles branches ou les nouveaux commits poussés vers des branches existantes.

en: Those emails automatically become issues (with the comments becoming the email conversation) listed here.
fr_FR: Ces courriels deviennent automatiquement des tickets (dont les commentaires résultent de la conversation par courriel) répertoriés ici.

en: Time before an issue gets scheduled
fr_FR: Temps avant qu’un ticket ne soit planifié

en: Time before an issue starts implementation
fr_FR: Temps avant que la résolution du ticket ne débute

en: Time before enforced
fr_FR: Durée avant mise en application

en: Time between merge request creation and merge/close
fr_FR: Temps entre la création d’une demande de fusion et sa fusion/clôture

en: Time estimate
fr_FR: Estimation du temps

en: Time in seconds GitLab will wait for a response from the external service. When the service does not respond in time, access will be denied.
fr_FR: Délai d’attente, en secondes, d’une réponse du service externe. Lorsque le service ne répond pas à temps, l’accès sera refusé.

en: Time remaining
fr_FR: Temps restant

en: Time spent
fr_FR: Temps passé

en: Time tracking
fr_FR: Suivi du temps

en: Time until first merge request
fr_FR: Temps jusqu’à la première demande de fusion

en: TimeTrackingEstimated|Est
fr_FR: Est

en: TimeTracking|Estimated:
fr_FR: Estimé :

en: TimeTracking|Spent
fr_FR: Passé

en: Timeago|%s days ago
fr_FR: il y a %s jours

en: Timeago|%s days remaining
fr_FR: Il reste %s jours

en: Timeago|%s hours ago
fr_FR: il y a %s heures

en: Timeago|%s hours remaining
fr_FR: Il reste %s heures

en: Timeago|%s minutes ago
fr_FR: il y a %s minutes

en: Timeago|%s minutes remaining
fr_FR: Il reste %s minutes

en: Timeago|%s months ago
fr_FR: il y a %s mois

en: Timeago|%s months remaining
fr_FR: Il reste %s mois

en: Timeago|%s seconds remaining
fr_FR: Il reste %s secondes

en: Timeago|%s weeks ago
fr_FR: il y a %s semaines

en: Timeago|%s weeks remaining
fr_FR: Il reste %s semaines

en: Timeago|%s years ago
fr_FR: il y a %s ans

en: Timeago|%s years remaining
fr_FR: Il reste %s ans

en: Timeago|1 day ago
fr_FR: il y a une journée

en: Timeago|1 day remaining
fr_FR: Il reste un jour

en: Timeago|1 hour ago
fr_FR: il y a une heure

en: Timeago|1 hour remaining
fr_FR: Il reste une heure

en: Timeago|1 minute ago
fr_FR: il y a une minute

en: Timeago|1 minute remaining
fr_FR: Il reste une minute

en: Timeago|1 month ago
fr_FR: il y a un mois

en: Timeago|1 month remaining
fr_FR: Il reste un mois

en: Timeago|1 week ago
fr_FR: il y a une semaine

en: Timeago|1 week remaining
fr_FR: Il reste une semaine

en: Timeago|1 year ago
fr_FR: il y a un an

en: Timeago|1 year remaining
fr_FR: Il reste un an

en: Timeago|Past due
fr_FR: En retard

en: Timeago|in %s days
fr_FR: dans %s jours

en: Timeago|in %s hours
fr_FR: dans %s heures

en: Timeago|in %s minutes
fr_FR: dans %s minutes

en: Timeago|in %s months
fr_FR: dans %s mois

en: Timeago|in %s seconds
fr_FR: dans %s secondes

en: Timeago|in %s weeks
fr_FR: dans %s semaines

en: Timeago|in %s years
fr_FR: dans %s années

en: Timeago|in 1 day
fr_FR: dans 1 jour

en: Timeago|in 1 hour
fr_FR: dans 1 heure

en: Timeago|in 1 minute
fr_FR: dans 1 minute

en: Timeago|in 1 month
fr_FR: dans 1 mois

en: Timeago|in 1 week
fr_FR: dans 1 semaine

en: Timeago|in 1 year
fr_FR: dans 1 an

en: Timeago|just now
fr_FR: à l’instant

en: Timeago|right now
fr_FR: immédiatement

en: Timeout
fr_FR: Délai d’attente

en: Time|hr | Time|hrs
fr_FR[0]: hr
fr_FR[1]: hrs

en: Time|min | Time|mins
fr_FR[0]: min
fr_FR[1]: mins

en: Time|s
fr_FR: s

en: Tip:
fr_FR: Astuce :

en: Title
fr_FR: Titre

en: To GitLab
fr_FR: Vers GitLab

en: To add an SSH key you need to %{generate_link_start}generate one%{link_end} or use an %{existing_link_start}existing key%{link_end}.
fr_FR: Afin d’ajouter une clef SSH, vous devez soit %{generate_link_start}en génèrer une%{link_end}, soit utiliser une %{existing_link_start}clef existante%{link_end}.

en: To connect GitHub repositories, you first need to authorize GitLab to access the list of your GitHub repositories:
fr_FR: Afin de connecter des dépôts GitHub, vous devez d’abord autoriser GitLab à accéder à la liste de vos dépôts GitHub :

en: To connect an SVN repository, check out %{svn_link}.
fr_FR: Pour connecter un dépôt SVN, veuillez consulter %{svn_link}.

en: To define internal users, first enable new users set to external
fr_FR: Afin de définir les utilisateurs internes, veuillez d’abord activer les nouveaux utilisateurs définis comme externes

en: To get started you enter your FogBugz URL and login information below. In the next steps, you'll be able to map users and select the projects you want to import.
fr_FR: Pour commencer, entrez votre URL FogBugz et vos informations de connexion ci‐dessous. Dans les étapes suivantes, vous pourrez mettre en correspondance les comptes des utilisateurs et sélectionner les projets à importer.

en: To get started, link this page to your Jaeger server, or find out how to %{link_start_tag}install Jaeger%{link_end_tag}
fr_FR: Pour commencer, créez un lien vers cette page sur votre serveur Jaeger, ou bien découvrez comment %{link_start_tag}installer Jaeger%{link_end_tag}

en: To get started, please enter your Gitea Host URL and a %{link_to_personal_token}.
fr_FR: Pour commencer, entrez l’URL de votre hôte Gitea et un %{link_to_personal_token}.

en: To help improve GitLab and its user experience, GitLab will periodically collect usage information.
fr_FR: Afin d’aider à améliorer GitLab et son expérience utilisateur, GitLab va recueillir périodiquement des informations sur son utilisation.

en: To help improve GitLab, we would like to periodically collect usage information. This can be changed at any time in %{settings_link_start}Settings%{link_end}. %{info_link_start}More Information%{link_end}
fr_FR: Afin d’aider à améliorer GitLab, nous aimerions recueillir périodiquement des informations sur son utilisation. Vous pourrez modifier ceci à tout moment dans les %{settings_link_start}paramètres%{link_end}. %{info_link_start}Plus d’informations…%{link_end}

en: To import an SVN repository, check out %{svn_link}.
fr_FR: Pour importer un dépôt SVN, consultez %{svn_link}.

en: To move or copy an entire GitLab project from another GitLab installation to this one, navigate to the original project's settings page, generate an export file, and upload it here.
fr_FR: Pour déplacer ou copier un projet GitLab entier depuis une autre installation de GitLab vers celle‐ci, accédez à la page des paramètres du projet d’origine, générez un fichier d’exportation et téléversez‐le ici.

en: To set up SAML authentication for your group through an identity provider like Azure, Okta, Onelogin, Ping Identity, or your custom SAML 2.0 provider:
fr_FR: Pour configurer l’authentification SAML pour votre groupe via un fournisseur d’identité tel qu’Azure, Okta, Onelogin, Ping Identity ou votre fournisseur SAML 2.0 personnalisé :

en: To start serving your jobs you can add Runners to your group
fr_FR: Pour commencer à exécuter vos tâches, vous pouvez ajouter des exécuteurs à votre groupe

en: To view the roadmap, add a start or due date to one of your epics in this group or its subgroups. In the months view, only epics in the past month, current month, and next 5 months are shown.
fr_FR: Afin d’afficher la feuille de route, ajoutez une date de début ou d’échéance à l’une de vos épopées dans ce groupe ou ses sous‐groupes. Dans la vue multi‐mensuelle, seules les épopées du mois dernier, du mois courant et des cinq prochains mois sont affichées.

en: To widen your search, change or remove filters.
fr_FR: Afin d’élargir votre recherche, modifiez ou supprimez des filtres.

en: Today
fr_FR: Aujourd’hui

en: Toggle Sidebar
fr_FR: Afficher/masquer la barre latérale

en: Toggle commit description
fr_FR: Afficher ou masquer la description du commit

en: Toggle navigation
fr_FR: Activer/désactiver la navigation

en: Toggle sidebar
fr_FR: Afficher/masquer la barre latérale

en: ToggleButton|Toggle Status: OFF
fr_FR: État du commutateur : Inactif

en: ToggleButton|Toggle Status: ON
fr_FR: État du commutateur : Actif

en: Tomorrow
fr_FR: Demain

en: Too many changes to show.
fr_FR: Trop de changements à afficher.

en: Total Contributions
fr_FR: Total des contributions

en: Total test time for all commits/merges
fr_FR: Temps total de test pour tous les commits/fusions

en: Total: %{total}
fr_FR: Total : %{total}

en: Tracing
fr_FR: Traçage

en: Track groups of issues that share a theme, across projects and milestones
fr_FR: Suivre les groupes de tickets qui partagent un thème, entre différents projets et jalons

en: Track time with quick actions
fr_FR: Suivre le temps estimé/passé avec les actions rapides

en: Tree view
fr_FR: Vue arborescente

en: Trending
fr_FR: Tendance

en: Trigger pipelines for mirror updates
fr_FR: Déclencher des pipelines pour les mises à jour de miroirs

en: Trigger pipelines when branches or tags are updated from the upstream repository. Depending on the activity of the upstream repository, this may greatly increase the load on your CI runners. Only enable this if you know they can handle the load.
fr_FR: Déclenche les pipelines lorsque les branches ou les étiquettes sont mises à jour sur le dépôt en amont. Selon l’activité du dépôt en amont, cela peut considérablement augmenter la charge de vos exécuteurs d’intégration continue. N’activez ceci que si vous savez qu’ils peuvent tenir la charge.

en: Trigger this manual action
fr_FR: Déclencher cette action manuelle

en: Troubleshoot and monitor your application with tracing
fr_FR: Dépanner et surveiller votre application grâce au traçage

en: Try again
fr_FR: Veuillez réessayer

en: Try all GitLab has to offer for 30 days.
fr_FR: Essayez tout ce que GitLab peut vous offrir pendant 30 jours.

en: Turn on Service Desk
fr_FR: Activer le service d’assistance

en: Two-factor authentication
fr_FR: Authentification à double facteur

en: Unable to load the diff. %{button_try_again}
fr_FR: Impossible de charger le diff. %{button_try_again}

en: Unable to sign you in to the group with SAML due to "%{reason}"
fr_FR: Impossible de vous connecter au groupe via SAML en raison de « %{reason} »

en: Unable to update this epic at this time.
fr_FR: Impossible de mettre à jour cette épopée pour le moment.

en: Undo
fr_FR: Annuler

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unlock
fr_FR: Déverrouiller

en: Unlocked
fr_FR: Déverrouillé

en: Unschedule job
fr_FR: Déprogrammer la tâche

en: Unstar
fr_FR: Supprimer des favoris

en: Unsubscribe
fr_FR: Se désabonner

en: Unsubscribe at group level
fr_FR: Se désabonner au niveau du groupe

en: Unsubscribe at project level
fr_FR: Se désabonner au niveau du projet

en: Unverified
fr_FR: Non vérifié

en: Up to date
fr_FR: À jour

en: Upcoming
fr_FR: À venir

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Update now
fr_FR: Mettre à jour maintenant

en: Update your group name, description, avatar, and visibility.
fr_FR: Modifiez le nom du groupe, sa description, son avatar et sa visibilité.

en: Updating
fr_FR: Mise à jour en cours

en: Upgrade your plan to activate Group Webhooks.
fr_FR: Mettez à niveau votre forfait pour activer les webhooks de groupe.

en: Upgrade your plan to improve Issue boards.
fr_FR: Mettez à niveau votre forfait pour améliorer les tableaux de tickets.

en: Upload New File
fr_FR: Téléverser un nouveau fichier

en: Upload file
fr_FR: Téléverser un fichier

en: UploadLink|click to upload
fr_FR: Cliquez pour envoyer

en: Upvotes
fr_FR: Votes positifs

en: Usage statistics
fr_FR: Statistiques d’utilisation

en: Use Service Desk to connect with your users (e.g. to offer customer support) through email right inside GitLab
fr_FR: Le service d’assistance (Service Desk) permet d’interagir avec vos utilisateurs (p. ex., pour offrir un support client) par courriel depuis GitLab

en: Use one line per URI
fr_FR: Utilisez une ligne par URI

en: Use template
fr_FR: Utiliser un modèle

en: Use the following registration token during setup:
fr_FR: Utiliser le jeton d’inscription suivant pendant l’installation :

en: Use your global notification setting
fr_FR: Utiliser vos paramètres de notification globaux

en: Used by members to sign in to your group in GitLab
fr_FR: Utilisé par les membres pour se connecter à votre groupe dans GitLab

en: User Settings
fr_FR: Paramètres de l’utilisateur

en: User and IP Rate Limits
fr_FR: Limites de l’utilisateur et du débit IP

en: User map
fr_FR: Correspondance entre utilisateurs

en: UserProfile|Activity
fr_FR: Activité

en: UserProfile|Already reported for abuse
fr_FR: Déjà signalé comme abus

en: UserProfile|Contributed projects
fr_FR: A contribué aux projets

en: UserProfile|Edit profile
fr_FR: Modifier le profil

en: UserProfile|Groups
fr_FR: Groupes

en: UserProfile|Most Recent Activity
fr_FR: Activité la plus récente

en: UserProfile|Overview
fr_FR: Vue d’ensemble

en: UserProfile|Personal projects
fr_FR: Projets personnels

en: UserProfile|Report abuse
fr_FR: Signaler un abus

en: UserProfile|Snippets
fr_FR: Fragments de code

en: UserProfile|Subscribe
fr_FR: S’abonner

en: UserProfile|This user has a private profile
fr_FR: Cet utilisateur a un profil privé

en: UserProfile|View all
fr_FR: Tout afficher

en: UserProfile|View user in admin area
fr_FR: Afficher l’utilisateur dans l’espace d’administration

en: Users
fr_FR: Utilisateurs et utilisatrices

en: Various container registry settings.
fr_FR: Divers paramètres de registre de conteneur.

en: Various email settings.
fr_FR: Divers paramètres de courriel.

en: Various settings that affect GitLab performance.
fr_FR: Divers paramètres qui affectent les performances de GitLab.

en: Verification information
fr_FR: Informations de vérification

en: Verified
fr_FR: Vérifié

en: View epics list
fr_FR: Afficher la liste des épopées

en: View file @
fr_FR: Voir le fichier @

en: View group labels
fr_FR: Afficher les labels de groupe

en: View it on GitLab
fr_FR: Voir sur GitLab

en: View jobs
fr_FR: Afficher les tâches

en: View labels
fr_FR: Afficher les labels

en: View log
fr_FR: Afficher le journal

en: View open merge request
fr_FR: Afficher la demande de fusion

en: View project labels
fr_FR: Afficher les labels de projet

en: View replaced file @
fr_FR: Voir le fichier remplacé @

en: View the documentation
fr_FR: Afficher la documentation

en: Visibility and access controls
fr_FR: Contrôles de visibilité et d’accès

en: Visibility level
fr_FR: Niveau de visibilité

en: Visibility level:
fr_FR: Niveau de visibilité :

en: Visibility:
fr_FR: Visibilité :

en: VisibilityLevel|Internal
fr_FR: Interne

en: VisibilityLevel|Private
fr_FR: Privé

en: VisibilityLevel|Public
fr_FR: Public

en: VisibilityLevel|Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Vulnerability|Class
fr_FR: Classe

en: Vulnerability|Description
fr_FR: Description

en: Vulnerability|File
fr_FR: Fichier

en: Vulnerability|Identifiers
fr_FR: Identifiants

en: Vulnerability|Links
fr_FR: Liens

en: Vulnerability|Project
fr_FR: Projet

en: Vulnerability|Severity
fr_FR: Gravité

en: Want to see the data? Please ask an administrator for access.
fr_FR: Vous voulez voir les données ? Merci de contacter un administrateur pour en obtenir l’accès.

en: We detected potential spam in the %{humanized_resource_name}. Please solve the reCAPTCHA to proceed.
fr_FR: Nous avons détecté un potentiel courriel indésirable dans %{humanized_resource_name}. Veuillez résoudre le reCAPTCHA pour continuer.

en: We don't have enough data to show this stage.
fr_FR: Nous n’avons pas suffisamment de données pour afficher cette étape.

en: We want to be sure it is you, please confirm you are not a robot.
fr_FR: Nous voulons nous assurer qu’il s’agit bien de vous, merci de confirmer que vous n’êtes pas un robot.

en: Web IDE
fr_FR: EDI Web

en: Web terminal
fr_FR: Terminal Web

en: Webhooks allow you to trigger a URL if, for example, new code is pushed or a new issue is created. You can configure webhooks to listen for specific events like pushes, issues or merge requests. Group webhooks will apply to all projects in a group, allowing you to standardize webhook functionality across your entire group.
fr_FR: Les webhooks vous permettent de déclencher une URL si, par exemple, du nouveau code est poussé ou un nouveau ticket est créé. Vous pouvez configurer les webhooks pour écouter les événements spécifiques comme des poussées de code, des tickets ou des demandes de fusion. Les webhooks de groupes s’appliqueront à tous les projets dans un groupe, ce qui vous permet de normaliser la fonctionnalité du webhook dans votre groupe entier.

en: Weeks
fr_FR: Semaines

en: Weight
fr_FR: Poids

en: Weight %{weight}
fr_FR: Poids %{weight}

en: When a runner is locked, it cannot be assigned to other projects
fr_FR: Lorsqu’un exécuteur est verrouillé, il ne peut pas être affecté à d’autres projets

en: When enabled, users cannot use GitLab until the terms have been accepted.
fr_FR: Lorsque cette option est activée, les utilisateurs et utilisarices ne pourront pas utiliser GitLab tant que les conditions générales d’utilisation ne seront pas acceptées.

en: When leaving the URL blank, classification labels can still be specified without disabling cross project features or performing external authorization checks.
fr_FR: Lorsque vous laissez l’URL vide, des étiquettes de classification peuvent toujours être spécifiées sans désactiver les fonctionnalités inter‐projets ni effectuer de vérifications d’autorisation externes.

en: Who can see this group?
fr_FR: Qui peut voir ce groupe ?

en: Who will be able to see this group?
fr_FR: Qui sera en mesure de voir ce groupe ?

en: WikiClone|Clone your wiki
fr_FR: Clonez votre wiki

en: WikiClone|Git Access
fr_FR: Accès git

en: WikiClone|Install Gollum
fr_FR: Installer Gollum

en: WikiClone|Start Gollum and edit locally
fr_FR: Démarrer Gollum et modifier localement

en: WikiEditPageTip|Tip: You can move this page by adding the path to the beginning of the title.
fr_FR: Astuce : Vous pouvez déplacer cette page en ajoutant le chemin au début du titre.

en: WikiEdit|There is already a page with the same title in that path.
fr_FR: Il y a déjà une page avec le même titre pour ce chemin.

en: WikiEmptyIssueMessage|Suggest wiki improvement
fr_FR: Suggérer une amélioration du wiki

en: WikiEmptyIssueMessage|You must be a project member in order to add wiki pages. If you have suggestions for how to improve the wiki for this project, consider opening an issue in the %{issues_link}.
fr_FR: Vous devez être un membre du projet pour ajouter des pages wiki. Si vous avez des suggestions sur la manière d’améliorer le wiki pour ce projet, veuillez envisager l’ouverture d’un ticket sur %{issues_link}.

en: WikiEmptyIssueMessage|issue tracker
fr_FR: Suivi d’incidents

en: WikiEmpty|A wiki is where you can store all the details about your project. This can include why you've created it, its principles, how to use it, and so on.
fr_FR: Un wiki est un endroit où vous pouvez stocker tous les détails concernant votre projet. Ceci peut inclure sa raison d’être, ses principes, comment l’utiliser, etc.

en: WikiEmpty|Create your first page
fr_FR: Créer votre première page

en: WikiEmpty|Suggest wiki improvement
fr_FR: Suggérer une amélioration du wiki

en: WikiEmpty|The wiki lets you write documentation for your project
fr_FR: Le wiki vous permet d’écrire la documentation de votre projet

en: WikiEmpty|This project has no wiki pages
fr_FR: Ce projet n’a pas de pages wiki

en: WikiEmpty|You must be a project member in order to add wiki pages.
fr_FR: Vous devez être un membre du projet pour ajouter des pages wiki.

en: WikiHistoricalPage|This is an old version of this page.
fr_FR: Il s’agit d’une ancienne version de la page.

en: WikiHistoricalPage|You can view the %{most_recent_link} or browse the %{history_link}.
fr_FR: Vous pouvez consulter le %{most_recent_link} ou parcourir l’%{history_link}.

en: WikiHistoricalPage|history
fr_FR: historique

en: WikiHistoricalPage|most recent version
fr_FR: version la plus récente

en: WikiMarkdownDocs|More examples are in the %{docs_link}
fr_FR: D’autres exemples se trouvent dans la %{docs_link}

en: WikiMarkdownDocs|documentation
fr_FR: documentation

en: WikiNewPageTip|Tip: You can specify the full path for the new file. We will automatically create any missing directories.
fr_FR: Astuce : vous pouvez saisir le chemin d’accès complet du nouveau fichier. Nous créerons automatiquement les répertoires manquants.

en: WikiPageConfirmDelete|Are you sure you want to delete this page?
fr_FR: Êtes‐vous sûr(e) de vouloir supprimer cette page ?

en: WikiPageConfirmDelete|Delete page
fr_FR: Supprimer la page

en: WikiPageConfirmDelete|Delete page %{pageTitle}?
fr_FR: Supprimer la page %{pageTitle} ?

en: WikiPageConflictMessage|Someone edited the page the same time you did. Please check out %{page_link} and make sure your changes will not unintentionally remove theirs.
fr_FR: Quelqu’un a modifié la page en même temps que vous. Veuillez consulter %{page_link} et vérifiez que vos modifications ne suppriment pas involontairement les siennes.

en: WikiPageConflictMessage|the page
fr_FR: la page

en: WikiPage|Write your content or drag files here…
fr_FR: Écrivez du contenu ou faites glisser des fichiers ici…

en: Wiki|Create page
fr_FR: Créer la page

en: Wiki|Edit Page
fr_FR: Modifier cette page

en: Wiki|New page
fr_FR: Nouvelle page

en: Wiki|Page history
fr_FR: Historique de la page

en: Wiki|Page version
fr_FR: Version de la page

en: Wiki|Pages
fr_FR: Pages

en: Wiki|Wiki Pages
fr_FR: Pages du Wiki

en: Withdraw Access Request
fr_FR: Retirer la demande d’accès

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yes, add it
fr_FR: Oui, l’ajouter

en: Yes, let me map Google Code users to full names or GitLab users.
fr_FR: Oui, permettez‐moi d’associer les utilisateurs de Google Code aux noms complets ou aux nom d’utilisateurs de GitLab.

en: Yesterday
fr_FR: Hier

en: You are going to transfer %{project_full_name} to another owner. Are you ABSOLUTELY sure?
fr_FR: Vous allez transférer %{project_full_name} à un nouveau ou une nouvelle propriétaire. Êtes‐vous VRAIMENT sûr(e) ?

en: You are on a read-only GitLab instance.
fr_FR: Vous êtes sur une instance GitLab en lecture seule.

en: You can %{linkStart}view the blob%{linkEnd} instead.
fr_FR: Vous pouvez %{linkStart}afficher les données brutes%{linkEnd} à la place.

en: You can also create a project from the command line.
fr_FR: Vous pouvez également créer un projet en ligne de commande.

en: You can also star a label to make it a priority label.
fr_FR: Vous pouvez marquer un label comme important pour en faire un label prioritaire.

en: You can easily contribute to them by requesting to join these groups.
fr_FR: Vous pouvez facilement y contribuer en demandant à rejoindre ces groupes.

en: You can easily install a Runner on a Kubernetes cluster. %{link_to_help_page}
fr_FR: Vous pouvez facilement installer un Exécuteur sur un cluster Kubernetes. %{link_to_help_page}

en: You can move around the graph by using the arrow keys.
fr_FR: Vous pouvez vous déplacer dans le graphique en utilisant les touches fléchées.

en: You can only edit files when you are on a branch
fr_FR: Vous ne pouvez modifier des fichiers que dans une branche

en: You can resolve the merge conflict using either the Interactive mode, by choosing %{use_ours} or %{use_theirs} buttons, or by editing the files directly. Commit these changes into %{branch_name}
fr_FR: Vous pouvez résoudre le conflit de fusion Git soit en mode interactif, en cliquant sur les boutons « %{use_ours} » ou « %{use_theirs} », soit en modifiant directement les fichiers. Valider ces modifications dans la branche « %{branch_name} »

en: You can set up jobs to only use Runners with specific tags. Separate tags with commas.
fr_FR: Vous pouvez configurer des tâches pour n’utiliser des exécuteurs qu’avec des étiquettes spécifiques. Séparez les étiquettes par des virgules.

en: You can test your .gitlab-ci.yml in %{linkStart}CI Lint%{linkEnd}.
fr_FR: Vous pouvez tester votre fichier « .gitlab-ci.yml » avec %{linkStart}CI Lint%{linkEnd}.

en: You cannot write to a read-only secondary GitLab Geo instance. Please use %{link_to_primary_node} instead.
fr_FR: Vous ne pouvez pas écrire sur une instance GitLab Geo secondaire en lecture seule. Veuillez utiliser le %{link_to_primary_node} à la place.

en: You cannot write to this read-only GitLab instance.
fr_FR: Vous ne pouvez pas écrire sur cette instance GitLab en lecture seule.

en: You do not have any subscriptions yet
fr_FR: Vous n’avez souscrit à aucun abonnement pour le moment

en: You do not have the correct permissions to override the settings from the LDAP group sync.
fr_FR: Vous ne disposez pas des autorisations appropriées pour outrepasser les paramètres de synchronisation du groupe LDAP.

en: You don't have any applications
fr_FR: Vous ne disposez d’aucune application

en: You don't have any authorized applications
fr_FR: Vous ne disposez d’aucune application autorisée

en: You have no permissions
fr_FR: Vous n’avez pas les autorisations

en: You have reached your project limit
fr_FR: Vous avez atteint votre limite de projet

en: You must accept our Terms of Service and privacy policy in order to register an account
fr_FR: Vous devez accepter les conditions générales d’utilisation et la politique de confidentialité afin de pouvoir vous créer un compte

en: You must have maintainer access to force delete a lock
fr_FR: Seul un responsable peut forcer la suppression d’un verrou

en: You need a different license to enable FileLocks feature
fr_FR: Vous avez besoin d’une licence différente pour activer la fonctionnalité de verrouillage de fichiers FileLocks

en: You need git-lfs version %{min_git_lfs_version} (or greater) to continue. Please visit https://git-lfs.github.com
fr_FR: Pour aller plus loin, vous devez disposer de git-lfs en version %{min_git_lfs_version} (ou supérieure). Veuillez consulter https://git-lfs.github.com

en: You need permission.
fr_FR: Vous avez besoin d’une autorisation.

en: You will not get any notifications via email
fr_FR: Vous ne recevrez aucune notification par courriel

en: You will only receive notifications for the events you choose
fr_FR: Vous ne recevrez de notification que pour les évènements que vous aurez choisis

en: You will only receive notifications for threads you have participated in
fr_FR: Vous ne recevrez de notification que pour les sujets auxquels vous avez participé

en: You will receive notifications for any activity
fr_FR: Vous recevrez des notifications pour n’importe quelles activités

en: You will receive notifications only for comments in which you were @mentioned
fr_FR: Vous ne recevrez de notifications que pour les commentaires où vous êtes @mentionné

en: You won't be able to pull or push project code via %{protocol} until you %{set_password_link} on your account
fr_FR: Vous devez %{set_password_link} pour votre compte afin de pouvoir récupérer ou pousser du code via %{protocol}

en: You won't be able to pull or push project code via SSH until you add an SSH key to your profile
fr_FR: Vous ne pourrez pas récupérer ou pousser de code via SSH tant que vous n’aurez pas ajouté de clef SSH à votre profil

en: You'll need to use different branch names to get a valid comparison.
fr_FR: Vous devrez utiliser différents noms de branches pour obtenir une comparaison valide.

en: You're receiving this email because of your account on %{host}.
fr_FR: Vous recevez ce courriel parce que vous possédez un compte sur %{host}.

en: You're receiving this email because of your account on %{host}. %{manage_notifications_link} &middot; %{help_link}
fr_FR: Vous recevez ce courriel en raison de votre compte sur %{host}. %{manage_notifications_link} &middot; %{help_link}

en: Your Groups
fr_FR: Vos groupes

en: Your Projects (default)
fr_FR: Vos projets (défaut)

en: Your Projects' Activity
fr_FR: Activité de vos projets favoris

en: Your applications (%{size})
fr_FR: Vos applications (%{size})

en: Your authorized applications
fr_FR: Vos applications autorisées

en: Your changes can be committed to %{branch_name} because a merge request is open.
fr_FR: Vos modifications peuvent être validées sur %{branch_name} car une demande de fusion est ouverte.

en: Your changes have been committed. Commit %{commitId} %{commitStats}
fr_FR: Vos modifications ont été validées. Commit %{commitId} %{commitStats}

en: Your changes have been saved
fr_FR: Vos modifications ont été enregistrées

en: Your groups
fr_FR: Vos groupes

en: Your name
fr_FR: Votre nom

en: Your projects
fr_FR: Vos projets

en: a deleted user
fr_FR: un utilisateur supprimé

en: ago
fr_FR: auparavant

en: among other things
fr_FR: entre autres choses

en: branch name
fr_FR: nom de la branche

en: by
fr_FR: par

en: ciReport|%{linkStartTag}Learn more about Container Scanning %{linkEndTag}
fr_FR: %{linkStartTag}En savoir plus à propos de l’analyse des conteneurs %{linkEndTag}

en: ciReport|%{linkStartTag}Learn more about DAST %{linkEndTag}
fr_FR: %{linkStartTag}En savoir plus sur DAST%{linkEndTag}

en: ciReport|%{linkStartTag}Learn more about Dependency Scanning %{linkEndTag}
fr_FR: %{linkStartTag}En savoir plus sur l’analyse des dépendances%{linkEndTag}

en: ciReport|%{linkStartTag}Learn more about SAST %{linkEndTag}
fr_FR: %{linkStartTag}En savoir plus sur SAST %{linkEndTag}

en: ciReport|%{remainingPackagesCount} more
fr_FR: %{remainingPackagesCount} restant(s)

en: ciReport|%{reportType} is loading
fr_FR: %{reportType} est en cours de chargement

en: ciReport|%{reportType}: Loading resulted in an error
fr_FR: %{reportType} : le chargement a généré une erreur

en: ciReport|(errors when loading results)
fr_FR: (erreurs lors du chargement des résultats)

en: ciReport|(is loading)
fr_FR: (en cours de chargement)

en: ciReport|(is loading, errors when loading results)
fr_FR: (en cours de chargement, erreurs lors du chargement des résultats)

en: ciReport|Code quality
fr_FR: Qualité du code

en: ciReport|Container scanning
fr_FR: Analyse du conteneur

en: ciReport|Container scanning detects known vulnerabilities in your docker images.
fr_FR: L’analyse des conteneurs permet la détection de vulnérabilités connues dans vos images Docker.

en: ciReport|DAST
fr_FR: DAST

en: ciReport|Dependency Scanning detects known vulnerabilities in your source code's dependencies.
fr_FR: L’analyse des dépendances a détecté une vulnérabilité connue dans les dépendances de votre code source.

en: ciReport|Dependency scanning
fr_FR: Analyse des dépendances

en: ciReport|Dynamic Application Security Testing (DAST) detects known vulnerabilities in your web application.
fr_FR: Le test de sécurité d’applications dynamique (Dynamic Application Security Testing — DAST) a détecté une vulnérabilité connue dans votre application Web.

en: ciReport|Failed to load %{reportName} report
fr_FR: Impossible de charger le rapport %{reportName}

en: ciReport|Fixed:
fr_FR: Corrigé :

en: ciReport|Loading %{reportName} report
fr_FR: Chargement du rapport %{reportName}

en: ciReport|Manage licenses
fr_FR: Gérer les licences

en: ciReport|No changes to code quality
fr_FR: Aucun changement dans la qualité du code

en: ciReport|SAST
fr_FR: SAST

en: ciReport|Security scanning
fr_FR: Analyse de sécurité

en: ciReport|Security scanning failed loading any results
fr_FR: L’analyse de sécurité n’a pas réussi à charger de résultats

en: ciReport|Solution
fr_FR: Solution

en: ciReport|Static Application Security Testing (SAST) detects known vulnerabilities in your source code.
fr_FR: Le test de sécurité d’applications statique (Static Application Security Testing — SAST) a détecté une vulnérabilité connue dans votre application Web.

en: ciReport|There was an error creating the issue. Please try again.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la création du ticket. Veuillez réessayer.

en: ciReport|There was an error dismissing the vulnerability. Please try again.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors du rejet de la vulnérabilité. Veuillez réessayer.

en: ciReport|There was an error reverting the dismissal. Please try again.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’annulation du rejet. Veuillez réessayer.

en: ciReport|Used by %{packagesString} | ciReport|Used by %{packagesString}, and %{lastPackage}
fr_FR[0]: Utilisé par %{packagesString}
fr_FR[1]: Utilisé par %{packagesString} et %{lastPackage}

en: ciReport|View full report
fr_FR: Voir le rapport complet

en: connecting
fr_FR: connexion en cours

en: could not read private key, is the passphrase correct?
fr_FR: impossible de lire la clef privée, la phrase secrète est‐elle correcte ?

en: customize
fr_FR: personnaliser

en: day | days
fr_FR[0]: jour
fr_FR[1]: jours

en: disabled
fr_FR: désactivé

en: done
fr_FR: terminé

en: draft | drafts
fr_FR[0]: brouillon
fr_FR[1]: brouillons

en: enabled
fr_FR: activé

en: estimateCommand|%{slash_command} will update the estimated time with the latest command.
fr_FR: %{slash_command} mettra à jour la durée estimée avec la dernière commande.

en: for this project
fr_FR: pour ce projet

en: from
fr_FR: de

en: https://your-bitbucket-server
fr_FR: https://votre-serveur-bitbucket

en: import flow
fr_FR: flux d’importation

en: importing
fr_FR: importation en cours

en: instance completed | instances completed
fr_FR[0]: instance terminée
fr_FR[1]: instances terminées

en: is invalid because there is downstream lock
fr_FR: n’est pas valide, car il y a un verrou en aval

en: is invalid because there is upstream lock
fr_FR: n’est pas valide, car il y a un verrou en amont

en: is not a valid X509 certificate.
fr_FR: n’est pas un certificat X.509 valide.

en: latest deployment
fr_FR: dernier déploiement

en: latest version
fr_FR: dernière version

en: locked by %{path_lock_user_name} %{created_at}
fr_FR: verrouillé par %{path_lock_user_name} %{created_at}

en: merge request | merge requests
fr_FR[0]: demande de fusion
fr_FR[1]: demandes de fusion

en: mrWidget| Please restore it or use a different %{missingBranchName} branch
fr_FR: Veuillez la restaurer ou utiliser une autre branche %{missingBranchName}

en: mrWidget|%{metricsLinkStart} Memory %{metricsLinkEnd} usage %{emphasisStart} decreased %{emphasisEnd} from %{memoryFrom}MB to %{memoryTo}MB
fr_FR: %{metricsLinkStart}L’usage mémoire%{metricsLinkEnd} %{emphasisStart}a diminué%{emphasisEnd} de %{memoryFrom}MO à %{memoryTo}MO

en: mrWidget|%{metricsLinkStart} Memory %{metricsLinkEnd} usage %{emphasisStart} increased %{emphasisEnd} from %{memoryFrom}MB to %{memoryTo}MB
fr_FR: %{metricsLinkStart}L’usage mémoire%{metricsLinkEnd} %{emphasisStart}a augmenté%{emphasisEnd} de %{memoryFrom}MO à %{memoryTo}MO

en: mrWidget|%{metricsLinkStart} Memory %{metricsLinkEnd} usage is %{emphasisStart} unchanged %{emphasisEnd} at %{memoryFrom}MB
fr_FR: %{metricsLinkStart}L’usage mémoire%{metricsLinkEnd} %{emphasisStart}est resté stable%{emphasisEnd} à %{memoryFrom}MO

en: mrWidget|Allows commits from members who can merge to the target branch
fr_FR: Autoriser les commits des membres qui peuvent fusionner dans la branche cible

en: mrWidget|An error occurred while submitting your approval.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l’envoi de votre approbation.

en: mrWidget|Approve
fr_FR: Approuver

en: mrWidget|Approved by
fr_FR: Approuvée par

en: mrWidget|Cancel automatic merge
fr_FR: Annuler la fusion automatique

en: mrWidget|Check out branch
fr_FR: Récupérer la branche

en: mrWidget|Cherry-pick
fr_FR: Picorer

en: mrWidget|Cherry-pick this merge request in a new merge request
fr_FR: Picorer cette demande de fusion dans une nouvelle demande de fusion

en: mrWidget|Closed
fr_FR: Fermée

en: mrWidget|Closed by
fr_FR: Fermée par

en: mrWidget|Closes
fr_FR: Résout

en: mrWidget|Deployment statistics are not available currently
fr_FR: Les statistiques de déploiement ne sont pas disponibles pour le moment

en: mrWidget|Did not close
fr_FR: N’a pas résolu

en: mrWidget|Email patches
fr_FR: Patchs par courriel

en: mrWidget|Failed to load deployment statistics
fr_FR: Impossible de charger les statistiques de déploiement

en: mrWidget|Fast-forward merge is not possible. To merge this request, first rebase locally.
fr_FR: La fusion rapide fast‐forward n’est pas possible. Pour réaliser cette fusion, vous devez d’abord effectuer un « git rebase » en local.

en: mrWidget|If the %{branch} branch exists in your local repository, you can merge this merge request manually using the
fr_FR: Si la branche %{branch} existe dans votre dépôt local, vous pouvez fusionner cette demande de fusion manuellement à l’aide de

en: mrWidget|If the %{missingBranchName} branch exists in your local repository, you can merge this merge request manually using the command line
fr_FR: Si la branche %{missingBranchName} existe dans votre dépôt local, vous pouvez fusionner cette demande de fusion manuellement en ligne de commande

en: mrWidget|Loading deployment statistics
fr_FR: mrWidget | Chargement des statistiques de déploiement

en: mrWidget|Mentions
fr_FR: Mentionne

en: mrWidget|Merge
fr_FR: Fusionner

en: mrWidget|Merge failed.
fr_FR: La fusion a échoué.

en: mrWidget|Merge locally
fr_FR: Fusionner localement

en: mrWidget|Merged by
fr_FR: Fusionnée par

en: mrWidget|Open in Web IDE
fr_FR: Ouvrir dans l’EDI Web

en: mrWidget|Pipeline blocked. The pipeline for this merge request requires a manual action to proceed
fr_FR: Pipeline bloqué. Le pipeline de cette demande de fusion nécessite une action manuelle pour continuer

en: mrWidget|Plain diff
fr_FR: Diff simple

en: mrWidget|Ready to be merged automatically. Ask someone with write access to this repository to merge this request
fr_FR: Prête à être fusionnée automatiquement. Demandez à quelqu’un ayant un accès en écriture à ce dépôt d’effectuer cette fusion

en: mrWidget|Refresh
fr_FR: Actualiser

en: mrWidget|Refresh now
fr_FR: Actualiser maintenant

en: mrWidget|Refreshing now
fr_FR: Actualisation en cours

en: mrWidget|Request to merge
fr_FR: Demande de fusion de

en: mrWidget|Resolve conflicts
fr_FR: Résoudre les conflits

en: mrWidget|Resolve these conflicts or ask someone with write access to this repository to merge it locally
fr_FR: Résolvez ces conflits ou demandez à une personne ayant un accès en écriture à ce dépôt d’effectuer la fusion localement

en: mrWidget|Revert
fr_FR: Défaire

en: mrWidget|Revert this merge request in a new merge request
fr_FR: Défaire cette demande de fusion dans une nouvelle demande de fusion

en: mrWidget|Set by
fr_FR: Marqué par

en: mrWidget|The changes were merged into
fr_FR: Les modifications ont été fusionnées dans

en: mrWidget|The changes were not merged into
fr_FR: Les modifications n’ont pas été fusionnées dans

en: mrWidget|The changes will be merged into
fr_FR: Les modifications seront fusionnées dans

en: mrWidget|The pipeline for this merge request failed. Please retry the job or push a new commit to fix the failure
fr_FR: Le pipeline de cette demande de fusion a échoué. Veuillez réexécuter la tâche ou pousser un nouveau commit pour résoudre le problème

en: mrWidget|The source branch HEAD has recently changed. Please reload the page and review the changes before merging
fr_FR: La branche source HEAD a changé récemment. Veuillez recharger la page et vérifier les modifications avant d’effectuer la fusion

en: mrWidget|The source branch is %{commitsBehindLinkStart}%{commitsBehind}%{commitsBehindLinkEnd} the target branch
fr_FR: La branche source est à %{commitsBehindLinkStart}%{commitsBehind}%{commitsBehindLinkEnd} de la branche cible

en: mrWidget|There are merge conflicts
fr_FR: Il y a des conflits de fusion

en: mrWidget|This merge request failed to be merged automatically
fr_FR: Cette demande de fusion n’a pas pu être fusionnée automatiquement

en: mrWidget|This merge request is in the process of being merged
fr_FR: Cette demande de fusion est en cours de fusion

en: mrWidget|This project is archived, write access has been disabled
fr_FR: Ce projet est archivé, l’accès en écriture a été désactivé

en: mrWidget|You are not allowed to edit this project directly. Please fork to make changes.
fr_FR: Vous n’êtes pas autorisé à modifier directement ce projet. Veuillez créer un projet divergent afin d’effectuer des changements.

en: mrWidget|You can merge this merge request manually using the
fr_FR: Vous pouvez fusionner cette demande de fusion manuellement à l’aide de la

en: mrWidget|branch does not exist.
fr_FR: la branche n’existe pas.

en: mrWidget|command line
fr_FR: ligne de commande

en: mrWidget|into
fr_FR: dans

en: mrWidget|to be merged automatically when the pipeline succeeds
fr_FR: pour être fusionnée automatiquement lorsque le pipeline réussit

en: n/a
fr_FR: non disponible

en: new merge request
fr_FR: nouvelle demande de fusion

en: notification emails
fr_FR: courriels de notification

en: out of %d total test | out of %d total tests
fr_FR[0]: sur un total de %d test
fr_FR[1]: sur un total de %d tests

en: password
fr_FR: mot de passe

en: private key does not match certificate.
fr_FR: la clef privée ne correspond pas au certificat.

en: project | projects
fr_FR[0]: projet
fr_FR[1]: projets

en: remaining
fr_FR: restant

en: remove
fr_FR: supprimer

en: remove due date
fr_FR: supprimer la date d’échéance

en: remove weight
fr_FR: supprimer le poids

en: reply | replies
fr_FR[0]: réponse
fr_FR[1]: réponses

en: spendCommand|%{slash_command} will update the sum of the time spent.
fr_FR: %{slash_command} mettra à jour la somme du temps passé.

en: started
fr_FR: démarré

en: this document
fr_FR: ce document

en: to help your contributors communicate effectively!
fr_FR: pour aider vos contributeurs à communiquer efficacement !

en: username
fr_FR: nom d’utilisateur

en: uses Kubernetes clusters to deploy your code!
fr_FR: utilise les grappes de serveurs Kubernetes pour déployer votre code !

en: view it on GitLab
fr_FR: voir sur GitLab

en: with %{additions} additions, %{deletions} deletions.
fr_FR: avec %{additions} ajouts, %{deletions} suppressions.
