gitlab-ee - en to pt_BR translation catalogue (3971 entries)

en:  (from %{timeoutSource})
pt_BR:  (de %{timeoutSource})

en:  Please sign in.
pt_BR:  Por favor, entre usando sua conta.

en:  Try to %{action} this file again.
pt_BR:  Tentar %{action} este arquivo novamente.

en:  You need to do this before %{grace_period_deadline}.
pt_BR:  Você precisa fazer isso antes de %{grace_period_deadline}.

en:  and
pt_BR:  e

en:  and
pt_BR:  e

en:  and %{sliced}
pt_BR:  e %{sliced}

en:  degraded on %d point |  degraded on %d points
pt_BR[0]:  piorado em %d ponto
pt_BR[1]:  piorado em %d pontos

en:  improved on %d point |  improved on %d points
pt_BR[0]:  melhorado em %d ponto
pt_BR[1]:  melhorado em %d pontos

en:  or
pt_BR:  ou

en:  or references (e.g. path/to/project!merge_request_id)
pt_BR:  ou referências (ex. caminho/para/projeto!merge_request_id)

en: %d comment | %d comments
pt_BR[0]: %d comentário
pt_BR[1]: %d comentários

en: %d commit behind | %d commits behind
pt_BR[0]: %d commit atrás
pt_BR[1]: %d commits atrás

en: %d contribution | %d contributions
pt_BR[0]: %d contribuição
pt_BR[1]: %d contribuições

en: %d fixed test result | %d fixed test results
pt_BR[0]: %d resultado do teste corrigido
pt_BR[1]: %d resultados do teste corrigidos

en: %d inaccessible merge request | %d inaccessible merge requests
pt_BR[0]: %d merge request inacessível
pt_BR[1]: %d merge requests inacessíveis

en: %d issue selected | %d issues selected
pt_BR[0]: %d issue selecionada
pt_BR[1]: %d issues selecionadas

en: %d layer | %d layers
pt_BR[0]: %d camada
pt_BR[1]: %d camadas

en: %d metric | %d metrics
pt_BR[0]: %d métrica
pt_BR[1]: %d métricas

en: %d minute | %d minutes
pt_BR[0]: %d minuto
pt_BR[1]: %d minutos

en: %d more comment | %d more comments
pt_BR[0]: mais %d comentário
pt_BR[1]: mais %d comentários

en: %d request with warnings | %d requests with warnings
pt_BR[0]: %d requisição com avisos
pt_BR[1]: %d requisições com avisos

en: %d second | %d seconds
pt_BR[0]: %d segundo
pt_BR[1]: %d segundos

en: %s additional commit has been omitted to prevent performance issues. | %s additional commits have been omitted to prevent performance issues.
pt_BR[0]: %s commit adicional foi omitido para prevenir problemas de performance.
pt_BR[1]: %s commits adicionais foram omitidos para prevenir problemas de performance.

en: %{authorsName}'s thread
pt_BR: Tópico de %{authorsName}

en: %{commit_author_link} authored %{commit_timeago}
pt_BR: %{commit_author_link} fez commit %{commit_timeago}

en: %{cores} cores
pt_BR: %{cores} núcleos

en: %{count} approval required from %{name} | %{count} approvals required from %{name}
pt_BR[0]: %{count} aprovação necessária de %{name}
pt_BR[1]: %{count} aprovações necessárias de %{name}

en: %{count} approvals from %{name}
pt_BR: %{count} aprovações de %{name}

en: %{count} files touched
pt_BR: %{count} arquivos modificados

en: %{count} more
pt_BR: mais %{count}

en: %{count} more assignees
pt_BR: mais %{count} responsáveis

en: %{count} of %{required} approvals from %{name}
pt_BR: %{count} de %{required} aprovações de %{name}

en: %{count} of %{total}
pt_BR: %{count} de %{total}

en: %{count} participant | %{count} participants
pt_BR[0]: %{count} participante
pt_BR[1]: %{count} participantes

en: %{count} pending comment | %{count} pending comments
pt_BR[0]: %{count} comentário pendente
pt_BR[1]: %{count} comentários pendentes

en: %{edit_in_new_fork_notice} Try to cherry-pick this commit again.
pt_BR: %{edit_in_new_fork_notice} Tente fazer cherry-pick desse commit novamente.

en: %{edit_in_new_fork_notice} Try to create a new directory again.
pt_BR: %{edit_in_new_fork_notice} Tente criar um novo diretório novamente.

en: %{edit_in_new_fork_notice} Try to revert this commit again.
pt_BR: %{edit_in_new_fork_notice} Tente reverter este commit novamente.

en: %{edit_in_new_fork_notice} Try to upload a file again.
pt_BR: %{edit_in_new_fork_notice} Tente carregar um arquivo novamente.

en: %{filePath} deleted
pt_BR: %{filePath} excluído

en: %{firstLabel} +%{labelCount} more
pt_BR: %{firstLabel} +%{labelCount} mais

en: %{group_docs_link_start}Groups%{group_docs_link_end} allow you to manage and collaborate across multiple projects. Members of a group have access to all of its projects.
pt_BR: %{group_docs_link_start}Grupos%{group_docs_link_end} permitem que você gerencie e colabore em vários projetos. Os membros de um grupo têm acesso a todos os seus projetos.

en: %{group_name} uses group managed accounts. You need to create a new GitLab account which will be managed by %{group_name}.
pt_BR: %{group_name} usa contas gerenciadas por grupo. Você precisa criar uma nova conta do GitLab que será gerenciada por %{group_name}.

en: %{issuableType} will be removed! Are you sure?
pt_BR: %{issuableType} será removido! Você tem certeza?

en: %{label_for_message} unavailable
pt_BR: %{label_for_message} indisponível

en: %{lets_encrypt_link_start}Let's Encrypt%{lets_encrypt_link_end} is a free, automated, and open certificate authority (CA), that give digital certificates in order to enable HTTPS (SSL/TLS) for websites.
pt_BR: %{lets_encrypt_link_start}Let's Encrypt%{lets_encrypt_link_end} é uma autoridade certificadora (CA) gratuita, automatizada e aberta, que fornece certificados digitais, afim de habilitar o HTTPS (SSL/TLS) para sites.

en: %{level_name} is not allowed in a %{group_level_name} group.
pt_BR: %{level_name} não é permitido em um grupo %{group_level_name}.

en: %{level_name} is not allowed since the fork source project has lower visibility.
pt_BR: %{level_name} não é permitido, pois o projeto de origem do fork possui menor visibilidade.

en: %{link_start}Read more%{link_end} about role permissions
pt_BR: %{link_start}Saiba mais%{link_end} sobre permissões

en: %{loadingIcon} Started
pt_BR: %{loadingIcon} Iniciado

en: %{lock_path} is locked by GitLab User %{lock_user_id}
pt_BR: %{lock_path} está bloqueado pelo usuário do GitLab %{lock_user_id}

en: %{mrText}, this issue will be closed automatically.
pt_BR: %{mrText}, essa issue foi fechada automaticamente.

en: %{name} contained %{resultsString}
pt_BR: %{name} continha %{resultsString}

en: %{name} found %{resultsString}
pt_BR: %{name} encontrou %{resultsString}

en: %{name}'s avatar
pt_BR: Avatar de %{name}

en: %{number_commits_behind} commits behind %{default_branch}, %{number_commits_ahead} commits ahead
pt_BR: %{number_commits_behind} commits atrás de %{default_branch}, %{number_commits_ahead} commits à frente

en: %{percent}%% complete
pt_BR: %{percent}%% completado

en: %{spammable_titlecase} was submitted to Akismet successfully.
pt_BR: %{spammable_titlecase} foi enviado para Akismet com sucesso.

en: %{state} epics
pt_BR: %{state} épicos

en: %{strong_start}%{human_size}%{strong_end} Files
pt_BR: %{strong_start}%{human_size}%{strong_end} Arquivos

en: %{tabname} changed
pt_BR: %{tabname} alterado

en: %{text} %{files} | %{text} %{files} files
pt_BR[0]: %{text} %{files}
pt_BR[1]: %{text} %{files} arquivos

en: %{text} is available
pt_BR: %{text} está disponível

en: %{title} changes
pt_BR: Alterações de %{title}

en: %{total} open issues
pt_BR: %{total} issues abertas

en: %{usage_ping_link_start}Learn more%{usage_ping_link_end} about what information is shared with GitLab Inc.
pt_BR: %{usage_ping_link_start}Saiba mais%{usage_ping_link_end} sobre quais informações são compartilhadas com o GitLab Inc.

en: %{userName} (cannot merge)
pt_BR: %{userName} (não pode fazer o merge)

en: %{userName}'s avatar
pt_BR: Avatar de %{userName}

en: %{user_name} profile page
pt_BR: Página de perfil de %{user_name}

en: %{username}'s avatar
pt_BR: Avatar de %{username}

en: '%{level}' is not a valid visibility level
pt_BR: '%{level}' não é um nível de visibilidade válido

en: '%{source}' is not a import source
pt_BR: '%{source}' não é uma fonte de importação

en: '%{template_name}' is unknown or invalid
pt_BR: '%{template_name}' é desconhecido ou inválido

en: (%d closed) | (%d closed)
pt_BR[0]: (%d fechado)
pt_BR[1]: (%d fechados)

en: (%{mrCount} merged)
pt_BR: (%{mrCount} merges realizados)

en: (No changes)
pt_BR: (Nenhuma mudança)

en: (check progress)
pt_BR: (verificar progresso)

en: (external source)
pt_BR: (fonte externa)

en: (removed)
pt_BR: (removido)

en: + %{count} more
pt_BR: + %{count} mais

en: + %{moreCount} more
pt_BR: %{moreCount} mais

en: , or
pt_BR: , ou

en: - Event | - Events
pt_BR[0]: - Evento
pt_BR[1]: - Eventos

en: - Runner is active and can process any new jobs
pt_BR: - O runner está ativo e pode processar novas tarefas

en: - Runner is paused and will not receive any new jobs
pt_BR: - O runner está pausado e não receberá nenhuma tarefa nova

en: - User | - Users
pt_BR[0]: - Usuário
pt_BR[1]: - Usuários

en: - show less
pt_BR: - exibir menos

en: 0 for unlimited
pt_BR: 0 para ilimitado

en: 1 %{type} addition | %{count} %{type} additions
pt_BR[0]: 1 adição de %{type}
pt_BR[1]: %{count} adições %{type}

en: 1 %{type} modification | %{count} %{type} modifications
pt_BR[0]: 1 mudança de %{type}
pt_BR[1]: %{count} mudanças de %{type}

en: 1 Day | %d Days
pt_BR[0]: 1 dia
pt_BR[1]: %d dias

en: 1 closed issue | %{issues} closed issues
pt_BR[0]: 1 issue fechada
pt_BR[1]: %{issues} issues fechadas

en: 1 closed merge request | %{merge_requests} closed merge requests
pt_BR[0]: 1 merge request fechado
pt_BR[1]: %{merge_requests} merge requests fechados

en: 1 group | %d groups
pt_BR[0]: 1 grupo
pt_BR[1]: %d grupos

en: 1 merged merge request | %{merge_requests} merged merge requests
pt_BR[0]: 1 merge request com merge
pt_BR[1]: %{merge_requests} merge requests com merge

en: 1 open issue | %{issues} open issues
pt_BR[0]: 1 issue aberta
pt_BR[1]: %{issues} issues abertas

en: 1 open merge request | %{merge_requests} open merge requests
pt_BR[0]: 1 merge request aberto
pt_BR[1]: %{merge_requests} merge request aberto

en: 1 role | %d roles
pt_BR[0]: 1 papel
pt_BR[1]: %d papéis

en: 1 user | %{num} users
pt_BR[0]: 1 usuário
pt_BR[1]: %{num} usuários

en: 1-9 contributions
pt_BR: 1-9 contribuições

en: 10-19 contributions
pt_BR: 10-19 contribuições

en: 1st contribution!
pt_BR: 1ª contribuição!

en: 20-29 contributions
pt_BR: 20-29 contribuições

en: 2FA
pt_BR: A2F

en: 2FADevice|Registered On
pt_BR: Registrado em

en: 3 days
pt_BR: 3 dias

en: 3 hours
pt_BR: 3 horas

en: 30 minutes
pt_BR: 30 minutos

en: 30+ contributions
pt_BR: 30+ contribuições

en: 403|Please contact your GitLab administrator to get permission.
pt_BR: Por favor entre em contato com o seu administrador do GitLab para obter permissão.

en: 403|You don't have the permission to access this page.
pt_BR: Você não tem permissão para acessar essa página.

en: 404|Make sure the address is correct and the page hasn't moved.
pt_BR: Certifique-se de que o endereço está correto e a página não foi movida.

en: 404|Page Not Found
pt_BR: Página não encontrada

en: 404|Please contact your GitLab administrator if you think this is a mistake.
pt_BR: Por favor, contacte o administrador do GitLab se você acha que isso é um erro.

en: 8 hours
pt_BR: 8 horas

en: A 'Runner' is a process which runs a job. You can set up as many Runners as you need.
pt_BR: 'Runner' é um processo que executa uma tarefa. Você pode configurar quantos Runners você precisar.

en: A .NET Core console application template, customizable for any .NET Core project
pt_BR: Um template de aplicação console .NET Core customizável para qualquer projeto .NET Code

en: A GitBook site that uses Netlify for CI/CD instead of GitLab, but still with all the other great GitLab features.
pt_BR: Um site Gitbook que usa Netlify para CI/CD em vez do Gitlab, mas ainda com todas as outras ótimas funcionalidades do Gitlab.

en: A Hexo site that uses Netlify for CI/CD instead of GitLab, but still with all the other great GitLab features.
pt_BR: Um site Hexo que usa Netlify para CI/CD em vez do Gitlab, mas ainda com todas as outras ótimas funcionalidades do Gitlab.

en: A Hugo site that uses Netlify for CI/CD instead of GitLab, but still with all the other great GitLab features.
pt_BR: Um site Hugo que usa Netlify para CI/CD em vez do Gitlab, mas ainda com todas as outras ótimas funcionalidades do Gitlab.

en: A Jekyll site that uses Netlify for CI/CD instead of GitLab, but still with all the other great GitLab features.
pt_BR: Um site Jekyll que usa Netlify para CI/CD em vez do Gitlab, mas ainda com todas as outras ótimas funcionalidades do Gitlab.

en: A Let's Encrypt SSL certificate can not be obtained until your domain is verified.
pt_BR: Um certificado SSL Let's Encrypt não pode ser obtido até que seu domínio seja verificado.

en: A Let's Encrypt account will be configured for this GitLab installation using your email address. You will receive emails to warn of expiring certificates.
pt_BR: Uma conta Let's Encrypt será configurada para esta instalação do GitLab usando seu endereço de e-mail. Você receberá e-mails para avisar sobre certificados expirados.

en: A default branch cannot be chosen for an empty project.
pt_BR: Um branch padrão não pode ser escolhido para um projeto vazio.

en: A deleted user
pt_BR: Um usuário excluído

en: A member of the abuse team will review your report as soon as possible.
pt_BR: Um membro da equipe de abusos irá rever a sua avaliação assim que possível.

en: A merge request approval is required when a security report contains a new vulnerability of high, critical, or unknown severity.
pt_BR: Uma aprovação de merge request é necessária quando um relatório de segurança contém uma nova vulnerabilidade de severidade alta, crítica, ou desconhecida.

en: A new branch will be created in your fork and a new merge request will be started.
pt_BR: Um novo "branch" será criado no seu "fork" e um novo merge request será iniciado.

en: A new impersonation token has been created.
pt_BR: Um novo token de representação foi criado.

en: A plain HTML site that uses Netlify for CI/CD instead of GitLab, but still with all the other great GitLab features.
pt_BR: Um site HTML simples que usa Netlify para CI/CD em vez do Gitlab, mas ainda com todas as outras ótimas funcionalidades do Gitlab.

en: A project is where you house your files (repository), plan your work (issues), and publish your documentation (wiki), %{among_other_things_link}.
pt_BR: Um projeto é onde você armazena seus arquivos (repositório), planeja seu trabalho (issues), e publica sua documentação (wiki), %{among_other_things_link}.

en: A ready-to-go template for use with Android apps.
pt_BR: Um modelo pronto para uso com aplicativos Android.

en: A ready-to-go template for use with iOS Swift apps.
pt_BR: Um modelo pronto para uso com aplicativos iOS Swift.

en: A secure token that identifies an external storage request.
pt_BR: Um token seguro que identifica uma requisição de armazenamento externo.

en: A user with write access to the source branch selected this option
pt_BR: Um usuário com permissão de escrita no branch de origem selecionou esta opção

en: API Token
pt_BR: Token da API

en: AWS Access Key
pt_BR: Chave de acesso AWS

en: AWS Secret Access Key
pt_BR: Chave de acesso secreta da AWS

en: Abort
pt_BR: Abortar

en: About GitLab
pt_BR: Sobre o GitLab

en: About GitLab CE
pt_BR: Sobre o GitLab CE

en: About auto deploy
pt_BR: Sobre o deploy automático

en: About this feature
pt_BR: Sobre essa funcionalidade

en: Abuse Reports
pt_BR: Relatórios de Abuso

en: Abuse reports
pt_BR: Relatórios de abuso

en: Accept invitation
pt_BR: Aceitar convite

en: Accept terms
pt_BR: Aceitar os temos

en: Access Tokens
pt_BR: Tokens de acesso

en: Access denied for your LDAP account.
pt_BR: Acesso negado para sua conta LDAP.

en: Access denied! Please verify you can add deploy keys to this repository.
pt_BR: Acesso negado! Por favor, verifique se você pode adicionar chaves de deploy neste repositório.

en: Access expiration date
pt_BR: Data de expiração do acesso

en: Access forbidden. Check your access level.
pt_BR: Acesso proibido. Verifique seu nível de acesso.

en: Access to '%{classification_label}' not allowed
pt_BR: Acesso a '%{classification_label}' não permitido

en: AccessDropdown|Groups
pt_BR: Grupos

en: AccessDropdown|Roles
pt_BR: Cargos

en: AccessDropdown|Users
pt_BR: Usuários

en: AccessTokens|Access Tokens
pt_BR: Token de acesso

en: AccessTokens|Are you sure?
pt_BR: Você tem certeza?

en: AccessTokens|Are you sure? Any RSS or calendar URLs currently in use will stop working.
pt_BR: Tem certeza? Todos os URLs de RSS ou de calendário atualmente em uso deixarão de funcionar.

en: AccessTokens|Are you sure? Any issue email addresses currently in use will stop working.
pt_BR: Tem certeza? Todos os endereços de e-mail de issue atualmente em uso deixarão de funcionar.

en: AccessTokens|Created
pt_BR: Criado

en: AccessTokens|Feed token
pt_BR: Token de feed

en: AccessTokens|Incoming email token
pt_BR: Token de e-mail recebido

en: AccessTokens|It cannot be used to access any other data.
pt_BR: Ele não pode ser usado para acessar outros dados.

en: AccessTokens|Keep this token secret. Anyone who gets ahold of it can create issues as if they were you. You should %{link_reset_it} if that ever happens.
pt_BR: Mantenha este token em segurança. Qualquer um que conseguir isso pode criar issues como se fosse você. Você deveria %{link_reset_it} se isso acontecer.

en: AccessTokens|Keep this token secret. Anyone who gets ahold of it can read activity and issue RSS feeds or your calendar feed as if they were you. You should %{link_reset_it} if that ever happens.
pt_BR: Mantenha este token em segurança. Qualquer um que conseguir isso pode ler feeds de RSS de atividades e issues, e seu feed de calendário como como se fosse você. Você deveria %{link_reset_it} se isso acontecer.

en: AccessTokens|Personal Access Tokens
pt_BR: Token de acesso pessoal

en: AccessTokens|They are the only accepted password when you have Two-Factor Authentication (2FA) enabled.
pt_BR: Eles são a única senha aceita quando você tem a autenticação de dois fatores (2FA) ativada.

en: AccessTokens|You can also use personal access tokens to authenticate against Git over HTTP.
pt_BR: Você também pode usar tokens de acesso pessoal para autenticar no Git por HTTP.

en: AccessTokens|You can generate a personal access token for each application you use that needs access to the GitLab API.
pt_BR: Você pode gerar um token de acesso pessoal para cada aplicativo usado que precisa de acesso à API do GitLab.

en: AccessTokens|Your feed token is used to authenticate you when your RSS reader loads a personalized RSS feed or when your calendar application loads a personalized calendar, and is included in those feed URLs.
pt_BR: O seu token de feed é usado para autenticá-lo quando seu leitor de RSS carrega um feed RSS personalizado ou quando seu aplicativo de calendário carrega um calendário personalizado e é incluído nesses URLs de feed.

en: AccessTokens|Your incoming email token is used to authenticate you when you create a new issue by email, and is included in your personal project-specific email addresses.
pt_BR: Seu token de e-mail de entrada é usado para autenticá-lo quando você cria um novo issue por e-mail, e é incluído em seus endereços de e-mail pessoais específicos do projeto.

en: AccessTokens|reset it
pt_BR: redefini-lo

en: Account
pt_BR: Conta

en: Account ID
pt_BR: ID da conta

en: Account and limit
pt_BR: Conta e limites

en: Account: %{account}
pt_BR: Conta: %{account}

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Activate Service Desk
pt_BR: Ativar Central de Serviços

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Active Sessions
pt_BR: Sessões ativas

en: Activity
pt_BR: Atividade

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add %d issue | Add %d issues
pt_BR[0]: Adicionar %d issue
pt_BR[1]: Adicionar %d issues

en: Add CHANGELOG
pt_BR: Adicionar CHANGELOG

en: Add CONTRIBUTING
pt_BR: Adicionar CONTRIBUTING

en: Add GitLab to Slack
pt_BR: Adicionar GitLab ao Slack

en: Add Group Webhooks and GitLab Enterprise Edition.
pt_BR: Adicione Webhooks de grupo e GitLab Enterprise Edition.

en: Add Jaeger URL
pt_BR: Adicionar URL Jaeger

en: Add Kubernetes cluster
pt_BR: Adicionar cluster Kubernetes

en: Add README
pt_BR: Adicionar README

en: Add a GPG key
pt_BR: Adicionar chave GPG

en: Add a Grafana button in the admin sidebar, monitoring section, to access a variety of statistics on the health and performance of GitLab.
pt_BR: Adicione um botão Grafana na barra lateral do administrador, monitorando a seção, para acessar uma variedade de estatísticas sobre a saúde e desempenho do GitLab.

en: Add a To Do
pt_BR: Adicionar um afazer

en: Add a bullet list
pt_BR: Adicionar uma lista de marcadores

en: Add a general comment to this %{noteableDisplayName}.
pt_BR: Adicionar um comentário geral para este %{noteableDisplayName}.

en: Add a general comment to this %{noteable_name}.
pt_BR: Adicionar um comentário geral para este %{noteable_name}.

en: Add a homepage to your wiki that contains information about your project and GitLab will display it here instead of this message.
pt_BR: Adicione uma homepage ao seu wiki que contenha informações sobre o seu projeto e o GitLab irá exibi-lo aqui ao invés desta mensagem.

en: Add a link
pt_BR: Adicionar um link

en: Add a numbered list
pt_BR: Adicionar uma lista numerada

en: Add a table
pt_BR: Adicionar uma tabela

en: Add a task list
pt_BR: Adicionar uma lista de tarefas

en: Add additional text to appear in all email communications. %{character_limit} character limit
pt_BR: Coloque um texto adicional para aparecer em todas as comunicações por email. Limite de %{character_limit} caracteres

en: Add an SSH key
pt_BR: Adicionar chave SSH

en: Add approval rule
pt_BR: Adicionar regra de aprovação

en: Add bold text
pt_BR: Adicionar texto em negrito

en: Add child epic to an epic
pt_BR: Adicionar épico filho a um épico

en: Add comment now
pt_BR: Adicionar comentário agora

en: Add email address
pt_BR: Adicionar endereço de e-mail

en: Add header and footer to emails. Please note that color settings will only be applied within the application interface
pt_BR: Adicione cabeçalho e rodapé aos emails. Por favor, note que as configurações de cor só serão aplicadas dentro da interface do aplicativo

en: Add image comment
pt_BR: Adicionar comentário de imagem

en: Add issues
pt_BR: Adicionar issues

en: Add italic text
pt_BR: Adicionar texto em itálico

en: Add label(s)
pt_BR: Adicionar etiqueta(s)

en: Add license
pt_BR: Adicionar licença

en: Add list
pt_BR: Adicionar lista

en: Add new application
pt_BR: Adicionar novo aplicativo

en: Add new directory
pt_BR: Adicionar novo diretório

en: Add or subtract spent time
pt_BR: Adicionar ou subtrair tempo gasto

en: Add reaction
pt_BR: Adicionar reação

en: Add to Slack
pt_BR: Adicionar ao Slack

en: Add to epic
pt_BR: Adicionar ao épico

en: Add to merge train
pt_BR: Adicionar ao merge train

en: Add to merge train when pipeline succeeds
pt_BR: Adiciona merge train quando o pipeline for bem-sucedido

en: Add to review
pt_BR: Adicionar à revisão

en: Add to tree
pt_BR: Adicionar à árvore

en: Add user(s) to the group:
pt_BR: Adicionar usuário(s) ao grupo:

en: Add users to group
pt_BR: Adicionar usuários ao grupo

en: Add webhook
pt_BR: Adicionar webhook

en: AddMember|No users specified.
pt_BR: Não há usuários especificados.

en: AddMember|Too many users specified (limit is %{user_limit})
pt_BR: Muitos usuários especificados (o limite é %{user_limit})

en: Added
pt_BR: Adicionado

en: Added %{label_references} %{label_text}.
pt_BR: Adicionado %{label_references} %{label_text}.

en: Added a To Do.
pt_BR: Adicionado um afazer.

en: Added an issue to an epic.
pt_BR: Adicionado um issue a um épico.

en: Added at
pt_BR: Adicionado em

en: Added in this version
pt_BR: Adicionado nesta versão

en: Adding new applications is disabled in your GitLab instance. Please contact your GitLab administrator to get the permission
pt_BR: A adição de novos aplicativos está desativada na sua instância do GitLab. Entre em contato com seu administrador do GitLab para obter a permissão

en: Additional minutes
pt_BR: Minutos adicionais

en: Additional text
pt_BR: Texto adicional

en: Adds
pt_BR: Adiciona

en: Adds %{epic_ref} as child epic.
pt_BR: Adiciona %{epic_ref} como épico filho.

en: Adds %{labels} %{label_text}.
pt_BR: Adiciona %{labels} %{label_text}.

en: Admin Area
pt_BR: Área do Administrador

en: Admin Overview
pt_BR: Visão Geral do Administrador

en: Admin notes
pt_BR: Notas de administração

en: AdminArea|Stop all jobs
pt_BR: Parar todas as tarefas

en: AdminArea|Stop all jobs?
pt_BR: Parar todas as tarefas?

en: AdminArea|Stop jobs
pt_BR: Parar tarefas

en: AdminArea|Stopping jobs failed
pt_BR: Erro ao parar tarefas

en: AdminArea|You’re about to stop all jobs.This will halt all current jobs that are running.
pt_BR: Você parará todas as tarefas. Os processos em execução serão abruptamente interrompidos.

en: AdminNote|Note
pt_BR: Nota

en: AdminProjects| You’re about to permanently delete the project %{projectName}, its repository, and all related resources including issues, merge requests, etc..  Once you confirm and press %{strong_start}Delete project%{strong_end}, it cannot be undone or recovered.
pt_BR: Você está prestes a excluir permanentemente o projeto %{projectName}, seu repositório e todos os recursos relacionados, incluindo issues, merge requests, etc. Uma vez que você confirmar e pressionar %{strong_start}Excluir projeto%{strong_end}, este não poderá ser desfeito ou recuperado.

en: AdminProjects|Delete
pt_BR: Excluir

en: AdminProjects|Delete Project %{projectName}?
pt_BR: Excluir o projeto %{projectName}?

en: AdminProjects|Delete project
pt_BR: Excluir projeto

en: AdminSettings|Auto DevOps domain
pt_BR: Domínio de Auto DevOps

en: AdminSettings|Enable shared runners for new projects
pt_BR: Ativar runners compartilhados para novos projetos

en: AdminSettings|Environment variables are protected by default
pt_BR: Variáveis de ambiente são protegidas por padrão

en: AdminSettings|No required pipeline
pt_BR: Nenhum pipeline necessário

en: AdminSettings|Required pipeline configuration
pt_BR: Configuração de pipeline necessária

en: AdminSettings|Select a pipeline configuration file
pt_BR: Selecione um arquivo de configuração de pipeline

en: AdminSettings|Select a template
pt_BR: Selecione um modelo

en: AdminSettings|Set an instance-wide auto included %{link_start}pipeline configuration%{link_end}. This pipeline configuration will be run after the project's own configuration.
pt_BR: Defina uma %{link_start}configuração de pipeline%{link_end} incluída automaticamente em toda a instância. Esta configuração de pipeline será executada após a configuração do próprio projeto.

en: AdminSettings|Specify a domain to use by default for every project's Auto Review Apps and Auto Deploy stages.
pt_BR: Especifique um domínio a ser usado por padrão para os estágios de Auto Review Application e Auto Deploy de cada projeto.

en: AdminSettings|The required pipeline configuration can be selected from the %{code_start}gitlab-ci%{code_end} directory inside of the configured %{link_start}instance template repository%{link_end} or from GitLab provided configurations.
pt_BR: A configuração de pipeline necessária pode ser selecionada a partir do diretório %{code_start}gitlab-ci%{code_end} dentro do %{link_start}repositório modelo de instância%{link_end} configurado ou das configurações fornecidas pelo GitLab.

en: AdminSettings|When creating a new environment variable it will be protected by default.
pt_BR: Ao criar uma nova variável de ambiente, ela será protegida por padrão.

en: AdminStatistics|Active Users
pt_BR: Usuários ativos

en: AdminStatistics|Forks
pt_BR: Forks

en: AdminStatistics|Issues
pt_BR: Issues

en: AdminStatistics|Merge Requests
pt_BR: Merge requests

en: AdminStatistics|Milestones
pt_BR: Marcos

en: AdminStatistics|Notes
pt_BR: Notas

en: AdminStatistics|SSH Keys
pt_BR: Chaves SSH

en: AdminStatistics|Snippets
pt_BR: Snippets

en: AdminUsers|2FA Disabled
pt_BR: A2F desativada

en: AdminUsers|2FA Enabled
pt_BR: A2F ativada

en: AdminUsers|Active
pt_BR: Ativo

en: AdminUsers|Admin
pt_BR: Administrador

en: AdminUsers|Admins
pt_BR: Administradores

en: AdminUsers|Block
pt_BR: Bloquear

en: AdminUsers|Block user
pt_BR: Bloquear usuário

en: AdminUsers|Block user %{username}?
pt_BR: Bloquear usuário %{username}?

en: AdminUsers|Blocked
pt_BR: Bloqueado

en: AdminUsers|Blocking user has the following effects:
pt_BR: Bloquear o usuário tem os seguintes efeitos:

en: AdminUsers|Cannot unblock LDAP blocked users
pt_BR: Não é possível desbloquear usuários bloqueados pelo LDAP

en: AdminUsers|Deactivate
pt_BR: Desativar

en: AdminUsers|Deactivate User %{username}?
pt_BR: Desativar usuário %{username}?

en: AdminUsers|Delete User %{username} and contributions?
pt_BR: Excluir o usuário %{username} e suas contribuições?

en: AdminUsers|Delete User %{username}?
pt_BR: Excluir o usuário %{username}?

en: AdminUsers|Delete user
pt_BR: Apagar usuário

en: AdminUsers|Delete user and contributions
pt_BR: Excluir o usuário e suas contribuições

en: AdminUsers|External
pt_BR: Externo

en: AdminUsers|It's you!
pt_BR: É você!

en: AdminUsers|New user
pt_BR: Novo usuário

en: AdminUsers|No users found
pt_BR: Nenhum usuário encontrado

en: AdminUsers|Search by name, email or username
pt_BR: Procure por nome, e-mail ou nome de usuário

en: AdminUsers|Search users
pt_BR: Procurar usuários

en: AdminUsers|Send email to users
pt_BR: Enviar e-mail para usuários

en: AdminUsers|Sort by
pt_BR: Ordenar por

en: AdminUsers|To confirm, type %{projectName}
pt_BR: Para confirmar, digite %{projectName}

en: AdminUsers|To confirm, type %{username}
pt_BR: Para confirmar, digite %{username}

en: AdminUsers|Without projects
pt_BR: Sem projetos

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Advanced permissions, Large File Storage and Two-Factor authentication settings.
pt_BR: Permissões avançadas, armazenamento de arquivos grandes e configurações de autenticação de dois fatores.

en: Advanced search functionality
pt_BR: Funcionalidade de pesquisa avançada

en: After a successful password update you will be redirected to login screen.
pt_BR: Após uma atualização de senha bem-sucedida, você será redirecionado para a tela de login.

en: After a successful password update, you will be redirected to the login page where you can log in with your new password.
pt_BR: Após uma atualização de senha bem sucedida, você será redirecionado para a página de login onde você pode entrar com sua nova senha.

en: Alert | Alerts
pt_BR[0]: Alerta
pt_BR[1]: Alertas

en: Alerts
pt_BR: Alertas

en: All
pt_BR: Todos

en: All Members
pt_BR: Todos os membros

en: All branches
pt_BR: Todos os branches

en: All changes are committed
pt_BR: Houve commit com todas as mudanças

en: All email addresses will be used to identify your commits.
pt_BR: Todos os endereços de e-mail serão usados para identificar seus commits.

en: All features are enabled for blank projects, from templates, or when importing, but you can disable them afterward in the project settings.
pt_BR: Todos os recursos estão habilitados para projetos em branco, a partir de modelos ou ao importar, mas você pode desativá-los posteriormente nas configurações do projeto.

en: All groups and projects
pt_BR: Todos os grupos e projetos

en: All issues for this milestone are closed. You may close this milestone now.
pt_BR: Todas as issues para este marco estão fechadas. Você pode fechar este marco agora.

en: All merge conflicts were resolved. The merge request can now be merged.
pt_BR: Todos os conflitos de merge foram resolvidos. A merge request pode agora ter o merge realizado.

en: All projects
pt_BR: Todos os projetos

en: All users
pt_BR: Todos os usuários

en: All users must have a name.
pt_BR: Todos os usuários devem ter um nome.

en: Allow "%{group_name}" to sign you in
pt_BR: Permitir que "%{group_name}" adicione você

en: Allow commits from members who can merge to the target branch.
pt_BR: Permitir commits de membros que podem fazer merge ao branch de destino.

en: Allow group owners to manage LDAP-related settings
pt_BR: Permitir que proprietários de grupos gerenciem configurações relacionadas ao LDAP

en: Allow only the selected protocols to be used for Git access.
pt_BR: Permitir que apenas os protocolos selecionados sejam usados para acesso ao Git.

en: Allow projects within this group to use Git LFS
pt_BR: Permitir que projetos dentro deste grupo usem o Git LFS

en: Allow public access to pipelines and job details, including output logs and artifacts
pt_BR: Permitir acesso público aos pipelines e detalhes de tarefas, incluindo logs de saída e artefatos

en: Allow rendering of PlantUML diagrams in Asciidoc documents.
pt_BR: Permitir renderização de diagramas PlantUML em documentos Asciidoc.

en: Allow requests to the local network from hooks and services.
pt_BR: Permitir requisições de hooks e serviços para a rede local.

en: Allow this key to push to repository as well? (Default only allows pull access.)
pt_BR: Permitir que esta chave também possa fazer push para o repositório? (Padrão permite apenas acesso para pull.)

en: Allow users to register any application to use GitLab as an OAuth provider
pt_BR: Permitir que os usuários registrem qualquer aplicativo para usar o GitLab como um provedor OAuth

en: Allowed to fail
pt_BR: Permitido falhar

en: Allows you to add and manage Kubernetes clusters.
pt_BR: Permite adicionar e gerenciar clusters do Kubernetes.

en: Also called "Issuer" or "Relying party trust identifier"
pt_BR: Também chamado de "Emissor" ou "Identificador de confiança em terceiros"

en: Also called "Relying party service URL" or "Reply URL"
pt_BR: Também chamado de "URL de serviços terceiros" ou "URL de resposta"

en: Amount of time (in hours) that users are allowed to skip forced configuration of two-factor authentication
pt_BR: Quantidade de tempo (em horas) que os usuários podem ignorar a configuração forçada da autenticação de dois fatores

en: An application called %{link_to_client} is requesting access to your GitLab account.
pt_BR: Um aplicativo chamado %{link_to_client} está solicitando acesso à sua conta do GitLab.

en: An empty GitLab User field will add the FogBugz user's full name (e.g. "By John Smith") in the description of all issues and comments. It will also associate and/or assign these issues and comments with the project creator.
pt_BR: Um campo vazio do usuário do GitLab adicionará o nome completo do usuário do FogBugz (por exemplo, "Por John Smith") na descrição de todos os issues e comentários. Ele também irá associar e/ou atribuir essas issues e comentários ao criador do projeto.

en: An error has occurred
pt_BR: Ocorreu um erro

en: An error occurred adding a new draft.
pt_BR: Ocorreu um erro ao adicionar um novo rascunho.

en: An error occurred creating the new branch.
pt_BR: Um erro ocorreu ao criar o novo branch.

en: An error occurred fetching the approval rules.
pt_BR: Erro ao buscar as regras de aprovação.

en: An error occurred fetching the approvers for the new rule.
pt_BR: Ocorreu um erro ao buscar os aprovadores da nova regra.

en: An error occurred fetching the dropdown data.
pt_BR: Erro ao buscar os dados do dropdown.

en: An error occurred previewing the blob
pt_BR: Erro ao pré-visualizar o blob

en: An error occurred when toggling the notification subscription
pt_BR: Erro ao modificar notificação de assinatura

en: An error occurred when trying to resolve a comment. Please try again.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar resolver um comentário. Por favor, tente novamente.

en: An error occurred when trying to resolve a discussion. Please try again.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar resolver uma discussão. Por favor, tente novamente.

en: An error occurred when updating the issue weight
pt_BR: Ocorreu um erro ao atualizar o peso do issue

en: An error occurred while deleting the approvers group
pt_BR: Ocorreu um erro ao excluir o grupo de aprovadores

en: An error occurred while deleting the comment
pt_BR: Ocorreu um erro ao remover o comentário

en: An error occurred while detecting host keys
pt_BR: Ocorreu um erro ao detectar as chaves do host

en: An error occurred while disabling Service Desk.
pt_BR: Um erro ocorreu ao desabilitar a Central de Serviços.

en: An error occurred while dismissing the alert. Refresh the page and try again.
pt_BR: Erro ao ignorar alerta. Atualize a página e tente novamente.

en: An error occurred while dismissing the feature highlight. Refresh the page and try dismissing again.
pt_BR: Erro ao remover alerta. Atualize a página e tente novamente.

en: An error occurred while enabling Service Desk.
pt_BR: Um erro ocorreu ao habilitar a Central de Serviços.

en: An error occurred while fetching environments.
pt_BR: Um erro ocorreu enquanto buscava os ambientes.

en: An error occurred while fetching folder content.
pt_BR: Um erro ocorreu enquanto buscava o conteúdo do diretório.

en: An error occurred while fetching label colors.
pt_BR: Ocorreu um erro ao buscar cores de rótulo.

en: An error occurred while fetching markdown preview
pt_BR: Erro ao gerar pré-visualização do markdown

en: An error occurred while fetching pending comments
pt_BR: Ocorreu um erro ao recuperar os comentários pendentes

en: An error occurred while fetching projects autocomplete.
pt_BR: Ocorreu um erro ao buscar o autocomplemento de projetos.

en: An error occurred while fetching sidebar data
pt_BR: Erro ao recuperar informações da barra lateral

en: An error occurred while fetching the Service Desk address.
pt_BR: Um erro ocorreu ao consultar o endereço da Central de Serviços.

en: An error occurred while fetching the board lists. Please try again.
pt_BR: Ocorreu um erro ao buscar lista de painéis. Por favor, tente novamente.

en: An error occurred while fetching the job log.
pt_BR: Ocorreu um erro na recuperação de logs da tarefa.

en: An error occurred while fetching the job.
pt_BR: Ocorreu um erro ao recuperar a tarefa.

en: An error occurred while fetching the jobs.
pt_BR: Ocorreu um erro ao recuperar as tarefas.

en: An error occurred while fetching the pipeline.
pt_BR: Erro ao recuperar informações da pipeline.

en: An error occurred while fetching the releases. Please try again.
pt_BR: Ocorreu um erro ao buscar as releases. Por favor, tente novamente.

en: An error occurred while fetching this tab.
pt_BR: Ocorreu um erro enquanto busca nesta aba.

en: An error occurred while getting projects
pt_BR: Erro ao recuperar projetos

en: An error occurred while importing project: %{details}
pt_BR: Ocorreu um erro ao importar projeto: %{details}

en: An error occurred while initializing path locks
pt_BR: Ocorreu um erro ao inicializar travas de caminhos

en: An error occurred while loading chart data
pt_BR: Ocorreu um erro ao carregar os dados do gráfico

en: An error occurred while loading commit signatures
pt_BR: Erro ao carregar as assinaturas de commit

en: An error occurred while loading designs. Please try again.
pt_BR: Ocorreu um erro ao carregar designs. Por favor, tente novamente.

en: An error occurred while loading diff
pt_BR: Erro ao carregar o Diff

en: An error occurred while loading filenames
pt_BR: Erro ao carregar nomes de arquivos

en: An error occurred while loading the file
pt_BR: Erro ao carregar o arquivo

en: An error occurred while loading the subscription details.
pt_BR: Um erro ocorreu ao carregar os detalhes da inscrição.

en: An error occurred while making the request.
pt_BR: Erro ao fazer a requisição.

en: An error occurred while moving the issue.
pt_BR: Ocorreu um erro ao mover issue.

en: An error occurred while parsing recent searches
pt_BR: Ocorreu um erro ao analisar as pesquisas recentes

en: An error occurred while removing epics.
pt_BR: Ocorreu um erro ao remover épicos.

en: An error occurred while removing issues.
pt_BR: Um erro ocorreu ao remover issues.

en: An error occurred while rendering preview broadcast message
pt_BR: Erro ao renderizar pré-visualização da mensagem de transmissão

en: An error occurred while retrieving calendar activity
pt_BR: Erro ao recuperar calendário de atividades

en: An error occurred while retrieving diff
pt_BR: Erro ao recuperar o diff

en: An error occurred while saving LDAP override status. Please try again.
pt_BR: Ocorreu um erro ao salvar o status de substituição do LDAP. Por favor, tente novamente.

en: An error occurred while saving assignees
pt_BR: Erro ao salvar assignees

en: An error occurred while subscribing to notifications.
pt_BR: Ocorreu um erro ao inscrever às notificações.

en: An error occurred while unsubscribing to notifications.
pt_BR: Ocorreu um erro ao desinscrever às notificações.

en: An error occurred while updating approvers
pt_BR: Ocorreu um erro ao atualizar os aprovadores

en: An error occurred while updating the comment
pt_BR: Ocorreu um erro durante a atualização do comentário

en: An error occurred while validating username
pt_BR: Erro ao validar o nome de usuário

en: An error occurred. Please try again.
pt_BR: Ocorreu um erro. Tente novamente.

en: An issue can be a bug, a todo or a feature request that needs to be discussed in a project. Besides, issues are searchable and filterable.
pt_BR: Um issue pode ser um bug, um afazer ou uma solicitação de recurso que precisa ser discutida em um projeto. Além disso, os issues são pesquisáveis e filtráveis.

en: An unexpected error occurred while checking the project environment.
pt_BR: Um erro inesperado ocorreu enquanto verificava o ambiente de projeto.

en: An unexpected error occurred while checking the project runners.
pt_BR: Ocorreu um erro inesperado ao verificar os runners do projeto.

en: An unexpected error occurred while communicating with the Web Terminal.
pt_BR: Ocorreu um erro inesperado durante a comunicação com o terminal da web.

en: An unexpected error occurred while starting the Web Terminal.
pt_BR: Ocorreu um erro inesperado ao iniciar o terminal da web.

en: An unexpected error occurred while stopping the Web Terminal.
pt_BR: Ocorreu um erro inesperado ao parar o terminal da web.

en: Analytics
pt_BR: Telemetria

en: Ancestors
pt_BR: Ancestrais

en: Anonymous
pt_BR: Anônimo

en: Anti-spam verification
pt_BR: Verificação anti-spam

en: Any
pt_BR: Qualquer um

en: Any encrypted tokens
pt_BR: Qualquer tokens criptografados

en: Any namespace
pt_BR: Qualquer namespace

en: Any user
pt_BR: Qualquer usuário

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Appearance was successfully created.
pt_BR: Aparência criada com sucesso.

en: Appearance was successfully updated.
pt_BR: A aparência foi atualizada com sucesso.

en: Append the comment with %{shrug}
pt_BR: Anexar o comentário com %{shrug}

en: Application
pt_BR: Aplicativo

en: Application ID
pt_BR: ID da aplicação

en: Application settings saved successfully
pt_BR: As configurações do aplicativo foram salvas com sucesso

en: Application uninstalled but failed to destroy: %{error_message}
pt_BR: Aplicativo desinstalado, mas falhou em destruir: %{error_message}

en: Application was successfully destroyed.
pt_BR: Aplicação foi destruída com sucesso.

en: Application was successfully updated.
pt_BR: Aplicação foi atualizada com sucesso.

en: Application: %{name}
pt_BR: Aplicativo: %{name}

en: Applications
pt_BR: Aplicações

en: Applied
pt_BR: Aplicado

en: Apply suggestion
pt_BR: Aplicar sugestão

en: Applying command
pt_BR: Aplicando comando

en: Applying command to %{commandDescription}
pt_BR: Aplicando comando a %{commandDescription}

en: Applying multiple commands
pt_BR: Aplicando vários comandos

en: ApprovalRuleRemove|%d member | ApprovalRuleRemove|%d members
pt_BR[0]: %d membro
pt_BR[1]: %d membros

en: ApprovalRuleRemove|Approvals from this member are not revoked. | ApprovalRuleRemove|Approvals from these members are not revoked.
pt_BR[0]: Aprovações deste membro não são revogadas.
pt_BR[1]: Aprovações destes membros não são revogadas.

en: ApprovalRuleRemove|You are about to remove the %{name} approver group which has %{nMembers}.
pt_BR: Você está prestes a remover o grupo de aprovação %{name} que tem %{nMembers}.

en: ApprovalRuleSummary|%d member | ApprovalRuleSummary|%d members
pt_BR[0]: %d membro
pt_BR[1]: %d membros

en: ApprovalRuleSummary|%{count} approval required from %{membersCount} | ApprovalRuleSummary|%{count} approvals required from %{membersCount}
pt_BR[0]: %{count} aprovação obrigatória de %{membersCount}
pt_BR[1]: %{count} aprovações obrigatórias de %{membersCount}

en: ApprovalRule|Approvers
pt_BR: Aprovadores

en: ApprovalRule|Name
pt_BR: Nome

en: ApprovalRule|No. approvals required
pt_BR: No. de aprovações requeridas

en: ApprovalRule|Rule name
pt_BR: Nome da regra

en: ApprovalRule|e.g. QA, Security, etc.
pt_BR: por exemplo, QA, segurança, etc.

en: Apr
pt_BR: Abr

en: April
pt_BR: Abril

en: Archive jobs
pt_BR: Arquivar tarefas

en: Archive project
pt_BR: Arquivar projeto

en: Archived project! Repository and other project resources are read-only
pt_BR: Projeto arquivado! Repositório e outros recursos de projeto são somente leitura

en: Archived projects
pt_BR: Projetos arquivados

en: Are you sure that you want to archive this project?
pt_BR: Tem certeza que deseja arquivar este projeto?

en: Are you sure that you want to unarchive this project?
pt_BR: Tem certeza que deseja desarquivar este projeto?

en: Are you sure you want to cancel editing this comment?
pt_BR: Tem certeza de que deseja cancelar a edição deste comentário?

en: Are you sure you want to delete these artifacts?
pt_BR: Você tem certeza que deseja excluir estes artefatos?

en: Are you sure you want to delete this %{typeOfComment}?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este %{typeOfComment}?

en: Are you sure you want to delete this board?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este painel?

en: Are you sure you want to delete this device? This action cannot be undone.
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este dispositivo? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Are you sure you want to delete this list?
pt_BR: Você tem certeza que deseja excluir esta lista?

en: Are you sure you want to delete this pipeline schedule?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir este agendamento de pipeline?

en: Are you sure you want to erase this build?
pt_BR: Tem certeza de que deseja limpar este build?

en: Are you sure you want to lose unsaved changes?
pt_BR: Você tem certeza de que quer perder as alterações não salvas?

en: Are you sure you want to lose your issue information?
pt_BR: Você deseja mesmo perder as informações da sua issue?

en: Are you sure you want to permanently delete this license?
pt_BR: Tem certeza que deseja excluir permanentemente esta licença?

en: Are you sure you want to regenerate the public key? You will have to update the public key on the remote server before mirroring will work again.
pt_BR: Tem certeza de que deseja regenerar a chave pública? Você precisará atualizar a chave pública no servidor remote antes que o espelhamento funcione novamente.

en: Are you sure you want to remove %{group_name}?
pt_BR: Você tem certeza que quer remover %{group_name}?

en: Are you sure you want to remove the attachment?
pt_BR: Você deseja mesmo remover o anexo?

en: Are you sure you want to remove this identity?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir este item?

en: Are you sure you want to reset registration token?
pt_BR: Você tem certeza que quer recriar o token de registro?

en: Are you sure you want to reset the SCIM token? SCIM provisioning will stop working until the new token is updated.
pt_BR: Tem certeza de que deseja redefinir o token SCIM? O provisionamento SCIM irá parar de funcionar até que o novo token seja atualizado.

en: Are you sure you want to reset the health check token?
pt_BR: Você tem certeza que quer reiniciar o token de status de saúde?

en: Are you sure you want to stop this environment?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja parar este ambiente?

en: Are you sure you want to unlock %{path_lock_path}?
pt_BR: Você tem certeza que quer destravar %{path_lock_path}?

en: Are you sure you want to unsubscribe from the %{type}: %{link_to_noteable_text}?
pt_BR: Tem certeza de que deseja cancelar o recebimento do %{type}: %{link_to_noteable_text}?

en: Are you sure?
pt_BR: Você tem certeza?

en: Are you sure? This will invalidate your registered applications and U2F devices.
pt_BR: Você tem certeza? Isso invalidará seus aplicativos registrados e dispositivos U2F.

en: Artifact could not be deleted.
pt_BR: O artefato não pôde ser excluído.

en: Artifact was successfully deleted.
pt_BR: O artefato foi excluído com sucesso.

en: Artifacts
pt_BR: Artefatos

en: AsanaService|%{user} pushed to branch %{branch} of %{project_name} ( %{commit_url} ):
pt_BR: %{user} enviou para o branch %{branch} do projeto %{project_name} ( %{commit_url} ):

en: AsanaService|Asana - Teamwork without email
pt_BR: Asana - Trabalho em equipe sem e-mail

en: AsanaService|Comma-separated list of branches which will be automatically inspected. Leave blank to include all branches.
pt_BR: Lista de branches separados por vírgulas que serão automaticamente inspecionados. Deixe em branco para incluir todos os branches.

en: AsanaService|User Personal Access Token. User must have access to task, all comments will be attributed to this user.
pt_BR: Token de acesso pessoal do usuário. O usuário deve ter acesso à tarefa, todos os comentários serão atribuídos a este usuário.

en: Ascending
pt_BR: Ascendente

en: Ask your group maintainer to set up a group Runner.
pt_BR: Solicite a um mantenedor do grupo para configurar um Runner de grupo.

en: Assertion consumer service URL
pt_BR: URL de serviço do consumidor de asserção

en: Assets
pt_BR: Recursos

en: Assign
pt_BR: Atribuir

en: Assign custom color like #FF0000
pt_BR: Coloque uma cor personalizada, como #FF0000

en: Assign labels
pt_BR: Atribuir etiquetas

en: Assign milestone
pt_BR: Atribuir marco

en: Assign some issues to this milestone.
pt_BR: Atribua alguns issues a este marco.

en: Assign to
pt_BR: Atribuir à

en: Assign yourself to these issues
pt_BR: Atribuir-se a essas issues

en: Assign yourself to this issue
pt_BR: Atribuir-se a essa issue

en: Assigned Issues
pt_BR: Problemas Atribuídos

en: Assigned Merge Requests
pt_BR: Merge requests com responsável

en: Assigned to me
pt_BR: Atribuído a mim

en: Assignee | %d Assignees
pt_BR[0]: Responsável
pt_BR[1]: %d Responsáveis

en: Assignee lists not available with your current license
pt_BR: Quadro de responsáveis não disponível com sua licença atual

en: Assignee lists show all issues assigned to the selected user.
pt_BR: Listas de responsáveis mostram todas as issues atribuídas ao usuário selecionado.

en: Assignee(s)
pt_BR: Responsável(is)

en: At least one approval from a code owner is required to change files matching the respective CODEOWNER rules.
pt_BR: Pelo menos uma aprovação de um proprietário do código é necessária para alterar arquivos que coincidem com as respectivas regras CODEOWNER.

en: Attach a file
pt_BR: Anexar um arquivo

en: Attach a file by drag &amp; drop or %{upload_link}
pt_BR: Para anexar arquivo, arraste e solte ou %{upload_link}

en: Attaching a file | Attaching %d files
pt_BR[0]: Anexando um arquivo
pt_BR[1]: Anexando %d arquivos

en: Attaching the file failed.
pt_BR: Falha ao anexar o arquivo.

en: Audit Events
pt_BR: Eventos de Auditoria

en: Audit Events is a way to keep track of important events that happened in GitLab.
pt_BR: Eventos de auditoria é uma maneira de acompanhar eventos importantes que aconteceram no GitLab.

en: Aug
pt_BR: Ago

en: August
pt_BR: Agosto

en: Authenticate
pt_BR: Autenticar

en: Authenticate with GitHub
pt_BR: Autenticar com GitHub

en: Authenticating
pt_BR: Autenticando

en: Authentication Log
pt_BR: Log de autenticação

en: Authentication failed: %{error_message}
pt_BR: Autenticação falhou: %{error_message}

en: Authentication log
pt_BR: Log de autenticação

en: Authentication method
pt_BR: Método de autenticação

en: Authentication method updated
pt_BR: Método de autenticação atualizado

en: Authentication via U2F device failed.
pt_BR: Autenticação via dispositivo U2F falhou.

en: Author
pt_BR: Autor

en: Authorization code:
pt_BR: Código de autorização:

en: Authorization key
pt_BR: Chave de autorização

en: Authorization was granted by entering your username and password in the application.
pt_BR: A autorização foi concedida digitando seu nome de usuário e senha no aplicativo.

en: Authorize
pt_BR: Autorizar

en: Authorize %{link_to_client} to use your account?
pt_BR: Autorizar %{link_to_client} usar sua conta?

en: Authorized %{new_chat_name}
pt_BR: %{new_chat_name} autorizado

en: Authorized At
pt_BR: Autorizado em

en: Authorized applications (%{size})
pt_BR: Aplicativos autorizados (%{size})

en: Authors: %{authors}
pt_BR: Autores: %{authors}

en: Auto DevOps enabled
pt_BR: Auto DevOps ativo

en: Auto DevOps, runners and job artifacts
pt_BR: Auto DevOps, runners e artefatos de tarefas

en: Auto-cancel redundant, pending pipelines
pt_BR: Cancelar automaticamente os pipelines redundantes pendentes

en: AutoDevOps|Auto DevOps
pt_BR: Auto DevOps

en: AutoDevOps|Auto DevOps documentation
pt_BR: Documentação de auto DevOps

en: AutoDevOps|Enable in settings
pt_BR: Habilitar nas configurações

en: AutoDevOps|It will automatically build, test, and deploy your application based on a predefined CI/CD configuration.
pt_BR: Ele gerará a build, testará e fará deploy de sua aplicação automaticamente com base em uma configuração predefinida do CI/CD.

en: AutoDevOps|Learn more in the %{link_to_documentation}
pt_BR: Saiba mais em %{link_to_documentation}

en: AutoDevOps|The Auto DevOps pipeline has been enabled and will be used if no alternative CI configuration file is found. %{more_information_link}
pt_BR: A pipeline de Auto DevOps foi ativada e será usada se não for encontrada configuração CI alternativa nos arquivos. %{more_information_link}

en: Autocomplete
pt_BR: Autocompletar

en: Automatic certificate management using %{lets_encrypt_link_start}Let's Encrypt%{lets_encrypt_link_end}
pt_BR: Gerenciamento automático de certificado usando %{lets_encrypt_link_start}Let's Encrypt%{lets_encrypt_link_end}

en: Automatic certificate management using Let's Encrypt
pt_BR: Gerenciamento automático de certificado usando Let's Encrypt

en: Automatically resolved
pt_BR: Resolvido automaticamente

en: Automatically update this project's branches and tags from the upstream repository every hour.
pt_BR: Atualiza automaticamente os branches e tags deste projeto do repositório upstream a cada hora.

en: Autosave|Note
pt_BR: Nota

en: Available
pt_BR: Disponível

en: Available group Runners: %{runners}
pt_BR: Runners de grupo disponíveis: %{runners}

en: Available shared Runners:
pt_BR: Runners compartilhados disponíveis:

en: Available specific runners
pt_BR: Runners específicos disponíveis

en: Avatar for %{assigneeName}
pt_BR: Imagem de perfil para %{assigneeName}

en: Avatar for %{name}
pt_BR: Imagem de perfil para %{name}

en: Avatar will be removed. Are you sure?
pt_BR: Foto de perfil será removida. Tem certeza?

en: Average per day: %{average}
pt_BR: Média diária: %{average}

en: Background Color
pt_BR: Cor de Fundo

en: Background Jobs
pt_BR: Tarefas em Segundo Plano

en: Background color
pt_BR: Cor do plano de fundo

en: Badges
pt_BR: Selos

en: Badges|A new badge was added.
pt_BR: Novo selo adicionado.

en: Badges|Add badge
pt_BR: Novo selo

en: Badges|Adding the badge failed, please check the entered URLs and try again.
pt_BR: Falha ao adicionar selo, por favor, cheque os URLs inseridos e tente novamente.

en: Badges|Badge image URL
pt_BR: URL da imagem do selo

en: Badges|Badge image preview
pt_BR: Pré-visualização da imagem do selo

en: Badges|Delete badge
pt_BR: Apagar selo

en: Badges|Delete badge?
pt_BR: Apagar selo?

en: Badges|Deleting the badge failed, please try again.
pt_BR: Erro ao apagar selo, por favor, tente novamente.

en: Badges|Group Badge
pt_BR: Selo de grupo

en: Badges|Link
pt_BR: Link

en: Badges|No badge image
pt_BR: Sem imagem

en: Badges|No image to preview
pt_BR: Sem imagem para pré-visualizar

en: Badges|Please fill in a valid URL
pt_BR: Por favor, preencha um URL válido

en: Badges|Project Badge
pt_BR: Selo de projeto

en: Badges|Reload badge image
pt_BR: Recarregar imagem do selo

en: Badges|Save changes
pt_BR: Salvar alterações

en: Badges|Saving the badge failed, please check the entered URLs and try again.
pt_BR: Erro ao salvar selo, por favor, cheque os URLs digitados e tente novamente.

en: Badges|The %{docsLinkStart}variables%{docsLinkEnd} GitLab supports: %{placeholders}
pt_BR: As %{docsLinkStart}variáveis%{docsLinkEnd} suportadas pelo GitLab: %{placeholders}

en: Badges|The badge was deleted.
pt_BR: O selo foi apagado.

en: Badges|The badge was saved.
pt_BR: O selo foi salvo.

en: Badges|This group has no badges
pt_BR: Esse grupo não tem selos

en: Badges|This project has no badges
pt_BR: Esse projeto não tem selos

en: Badges|Your badges
pt_BR: Seus selos

en: Badges|e.g. %{exampleUrl}
pt_BR: por exemplo, %{exampleUrl}

en: Balsamiq file could not be loaded.
pt_BR: O arquivo Balsamiq não pôde ser carregado.

en: BambooService|A continuous integration and build server
pt_BR: Um servidor de integração e build contínua

en: BambooService|A user with API access, if applicable
pt_BR: Um usuário com acesso à API, se aplicável

en: BambooService|Atlassian Bamboo CI
pt_BR: Atlassian Bamboo CI

en: BambooService|Bamboo build plan key like KEY
pt_BR: Chave de plano de build Bambu como KEY

en: BambooService|Bamboo root URL like https://bamboo.example.com
pt_BR: URL raiz de bambu como https://bamboo.exemplo.com

en: BambooService|You must set up automatic revision labeling and a repository trigger in Bamboo.
pt_BR: Você precisa configurar etiquetas de revisão automáticas e um gatilho de repositório no Bamboo.

en: BatchComments|Delete all pending comments
pt_BR: Excluir todos os comentários pendentes

en: BatchComments|Discard review?
pt_BR: Descartar revisão?

en: BatchComments|You're about to discard your review which will delete all of your pending comments. The deleted comments %{strong_start}cannot%{strong_end} be restored.
pt_BR: Você está prestes a descartar sua revisão, o que excluirá todos os seus comentários pendentes. Os comentários excluídos %{strong_start}não podem%{strong_end} ser restaurados.

en: Be careful. Changing the project's namespace can have unintended side effects.
pt_BR: Cuidado. Alterar o namespace do projeto pode ter efeitos colaterais indesejados.

en: Be careful. Renaming a project's repository can have unintended side effects.
pt_BR: Tenha cuidado. Renomear o repositório de um projeto pode ter efeitos colaterais indesejados.

en: Begin with the selected commit
pt_BR: Comece com o commit selecionado

en: Below are examples of regex for existing tools:
pt_BR: Abaixo estão exemplos de regex para ferramentas existentes:

en: Below are the fingerprints for the current instance SSH host keys.
pt_BR: Abaixo estão as impressões digitais das chaves do host SSH da instância atual.

en: Below you will find all the groups that are public.
pt_BR: Abaixo você encontrará todos os grupos que são públicos.

en: Billing
pt_BR: Cobrança

en: BillingPlans|If you would like to downgrade your plan please contact %{support_link_start}Customer Support%{support_link_end}.
pt_BR: Se você gostaria de diminuir o seu plano, por favor entre em contato com o %{support_link_start}Suporte ao Cliente%{support_link_end}.

en: BillingPlans|Learn more about each plan by reading our %{faq_link}, or start a free 30-day trial of GitLab.com Gold.
pt_BR: Saiba mais sobre cada plano lendo nossas %{faq_link}, ou inicie uma avaliação gratuita de 30 dias do GitLab.com Gold.

en: BillingPlans|Learn more about each plan by visiting our %{pricing_page_link}.
pt_BR: Saiba mais sobre cada plano visitando nossa %{pricing_page_link}.

en: BillingPlans|Manage plan
pt_BR: Gerenciar plano

en: BillingPlans|Pricing page
pt_BR: Página de preços

en: BillingPlans|See all %{plan_name} features
pt_BR: Veja todas as funcionalidades do %{plan_name}

en: BillingPlans|This group uses the plan associated with its parent group.
pt_BR: Esse grupo usa o plano associado com seu grupo pai.

en: BillingPlans|To manage the plan for this group, visit the billing section of %{parent_billing_page_link}.
pt_BR: Para gerenciar o plano para esse grupo, visite a seção de cobrança de %{parent_billing_page_link}.

en: BillingPlans|frequently asked questions
pt_BR: perguntas frequentes

en: BillingPlans|monthly
pt_BR: mensalmente

en: BillingPlans|per user
pt_BR: por usuário

en: Bitbucket Server Import
pt_BR: Importação de Servidores Bitbucket

en: Bitbucket import
pt_BR: Importar do Bitbucket

en: Blocked
pt_BR: Bloqueado

en: Board name
pt_BR: Nome do painel

en: Board scope
pt_BR: Escopo do painel

en: Board scope affects which issues are displayed for anyone who visits this board
pt_BR: O escopo do painel afeta quais issues são exibidas para qualquer um que visite este painel

en: BoardBlankState|Add default lists
pt_BR: Adicionar listas padrão

en: BoardBlankState|Nevermind, I'll use my own
pt_BR: Deixa pra lá, eu vou usar o meu próprio

en: Boards
pt_BR: Painéis

en: Boards|Collapse
pt_BR: Recolher

en: Boards|Edit board
pt_BR: Editar painel

en: Boards|Expand
pt_BR: Expandir

en: Boards|View scope
pt_BR: Ver escopo

en: Branch %{branchName} was not found in this project's repository.
pt_BR: O branch %{branchName} não foi encontrado no repositório deste projeto.

en: Branch has changed
pt_BR: Branch foi alterado

en: Branch is already taken
pt_BR: Branch já utilizada

en: Branch name
pt_BR: Nome da branch

en: Branch not loaded - %{branchId}
pt_BR: Branch não carregado - %{branchId}

en: BranchSwitcherPlaceholder|Search branches
pt_BR: Procurar por branches

en: BranchSwitcherTitle|Switch branch
pt_BR: Mudar de branch

en: Branches|Active
pt_BR: Ativos

en: Branches|Active branches
pt_BR: Branches ativos

en: Branches|All
pt_BR: Todos

en: Branches|Cant find HEAD commit for this branch
pt_BR: Não foi possível encontrar o commit HEAD para essa branch

en: Branches|Compare
pt_BR: Comparar

en: Branches|Delete all branches that are merged into '%{default_branch}'
pt_BR: Apagar todas as branches que foi feito merge em '%{default_branch}'

en: Branches|Delete branch
pt_BR: Apagar branch

en: Branches|Delete merged branches
pt_BR: Apagar branches que foram feito merge

en: Branches|Delete protected branch
pt_BR: Apagar branch protegida

en: Branches|Delete protected branch '%{branch_name}'?
pt_BR: Apagar branch protegida '%{branch_name}'?

en: Branches|Deleting the '%{branch_name}' branch cannot be undone. Are you sure?
pt_BR: Apagar a branch '%{branch_name}' não pode ser desfeito. Você tem certeza?

en: Branches|Deleting the merged branches cannot be undone. Are you sure?
pt_BR: Apagar branches que foram feito merge não pode ser desfeito. Você tem certeza?

en: Branches|Filter by branch name
pt_BR: Filtrar por nome de branch

en: Branches|Merged into %{default_branch}
pt_BR: Merge feito na branch '%{default_branch}'

en: Branches|New branch
pt_BR: Nova branch

en: Branches|No branches to show
pt_BR: Nenhuma branch para mostrar

en: Branches|Once you confirm and press %{delete_protected_branch}, it cannot be undone or recovered.
pt_BR: Uma vez que você confirmar e pressionar %{delete_protected_branch}, não pode ser desfeito ou recuperado.

en: Branches|Only a project maintainer or owner can delete a protected branch
pt_BR: Somente um mantenedor ou dono do projeto poderá apagar branches protegidas

en: Branches|Overview
pt_BR: Visão Geral

en: Branches|Protected branches can be managed in %{project_settings_link}.
pt_BR: Branches protegidas podem ser gerenciadas em %{project_settings_link}.

en: Branches|Show active branches
pt_BR: Mostrar branches ativas

en: Branches|Show all branches
pt_BR: Mostrar todas as branches

en: Branches|Show more active branches
pt_BR: Mostrar as branches mais ativas

en: Branches|Show more stale branches
pt_BR: Mostrar os branches obsoletos

en: Branches|Show overview of the branches
pt_BR: Mostrar visão geral dos branches

en: Branches|Show stale branches
pt_BR: Mostrar branches obsoletos

en: Branches|Sort by
pt_BR: Ordernar por

en: Branches|Stale
pt_BR: Obsoleto

en: Branches|Stale branches
pt_BR: Branches obsoletos

en: Branches|The branch could not be updated automatically because it has diverged from its upstream counterpart.
pt_BR: O brach não pôde ser atualizado automaticamente porque ele divergiu de sua contraparte upstream.

en: Branches|The default branch cannot be deleted
pt_BR: A branch padrão não pode ser apagada

en: Branches|This branch hasn’t been merged into %{default_branch}.
pt_BR: Essa branch não teve o merge realizado na '%{default_branch}'.

en: Branches|To avoid data loss, consider merging this branch before deleting it.
pt_BR: Para evitar perda de dados, considere fazer um merge dessa branch antes de apagá-la.

en: Branches|To confirm, type %{branch_name_confirmation}:
pt_BR: Para confirmar, digite %{branch_name_confirmation}:

en: Branches|To discard the local changes and overwrite the branch with the upstream version, delete it here and choose 'Update Now' above.
pt_BR: Para descartar as alterações locais e sobrescrever o branch com a versão upstream, exclua-o aqui e escolhe 'Atualize agora' acima.

en: Branches|You’re about to permanently delete the protected branch %{branch_name}.
pt_BR: Você irá apagar irreparavelmente a branch protegida '%{branch_name}'.

en: Branches|diverged from upstream
pt_BR: divergido do upstream

en: Branches|merged
pt_BR: merge realizado

en: Branches|project settings
pt_BR: configurações do projeto

en: Branches|protected
pt_BR: protegido

en: Broadcast Message was successfully created.
pt_BR: Transmissão de messagem foi criada com sucesso.

en: Broadcast Message was successfully updated.
pt_BR: Transmissão de messagem foi atualizada com sucesso.

en: Browse Directory
pt_BR: Navegar no Diretório

en: Browse File
pt_BR: Acessar arquivo

en: Browse Files
pt_BR: Acessar arquivos

en: Browse artifacts
pt_BR: Navegar pelos artefatos

en: Browse files
pt_BR: Navegar pelos arquivos

en: Built-in
pt_BR: Embutido

en: Business
pt_BR: Negócios

en: Business metrics (Custom)
pt_BR: Métricas de negócios (personalizadas)

en: By %{user_name}
pt_BR: Por %{user_name}

en: By default GitLab sends emails in HTML and plain text formats so mail clients can choose what format to use. Disable this option if you only want to send emails in plain text format.
pt_BR: Por padrão, o GitLab envia e-mails em formatos HTML e texto plano para que os clientes possam escolher o formato a ser utilizado. Desative esta opção se você quiser apenas enviar e-mails em formato de texto plano.

en: By default, all projects and groups will use the global notifications setting.
pt_BR: Por padrão, todos os projetos e grupos usarão as configurações de notificações globais.

en: ByAuthor|by
pt_BR: por

en: CI / CD Settings
pt_BR: Configurações de CI / CD

en: CI Lint
pt_BR: Checar syntaxe de CI

en: CI variables
pt_BR: Variáveis de CI

en: CI will run using the credentials assigned above.
pt_BR: O CI será executado usando as credenciais atribuídas acima.

en: CI/CD configuration
pt_BR: Configuração de CI/CD

en: CI/CD for external repo
pt_BR: CI/CD para um repositório externo

en: CI/CD settings
pt_BR: Configurações de CI/CD

en: CICD|Auto DevOps
pt_BR: Auto DevOps

en: CICD|Automatic deployment to staging, manual deployment to production
pt_BR: Deploy automático para staging, deploy manual para produção

en: CICD|Continuous deployment to production
pt_BR: Deploy contínuo para produção

en: CICD|Continuous deployment to production using timed incremental rollout
pt_BR: Entrega contínua para a produção usando deploy incremental cronometrado

en: CICD|Default to Auto DevOps pipeline
pt_BR: Padrão para o pipeline Auto DevOps

en: CICD|Default to Auto DevOps pipeline for all projects
pt_BR: Padrão para pipeline de Auto DevOps para todos os projetos

en: CICD|Deployment strategy
pt_BR: Estratégia de deploy

en: CICD|Jobs
pt_BR: Tarefas

en: CICD|The Auto DevOps pipeline will run if no alternative CI configuration file is found.
pt_BR: O pipeline de Auto DevOps será executado se nenhum arquivo de configuração de IC alternativo for encontrado.

en: CICD|group enabled
pt_BR: grupo habilitado

en: CICD|instance enabled
pt_BR: Instância habilitada

en: CLOSED
pt_BR: FECHADO

en: CLOSED (MOVED)
pt_BR: FECHADO (MOVIDO)

en: CONTRIBUTING
pt_BR: CONTRIBUINDO

en: Callback URL
pt_BR: URL de Retorno

en: Can override approvers and approvals required per merge request
pt_BR: Pode substituir aprovadores e aprovações necessárias por merge request

en: Can't find HEAD commit for this branch
pt_BR: Não é possível encontrar o commit HEAD para este branch

en: Can't find variable: ZiteReader
pt_BR: Não foi possível encontrar a variável: ZiteReader

en: Can't remove group members without group managed account
pt_BR: Não é possível remover membros do grupo sem uma conta gerenciada do grupo

en: Can't scan the code?
pt_BR: Não consegue escanear o código?

en: Canary Deployments is a popular CI strategy, where a small portion of the fleet is updated to the new version of your application.
pt_BR: Canary Deployments é uma estratégia popular em CI onde uma pequena porção da frota é atualizada para a nova versão do seu aplicativo.

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel running
pt_BR: Cancelar execução

en: Cancel this job
pt_BR: Cancelar essa tarefa

en: Cancelling Preview
pt_BR: Cancelando pré-visualização

en: Cannot be merged automatically
pt_BR: Não pode ser feito o merge automaticamente

en: Cannot create the abuse report. The user has been deleted.
pt_BR: Não é possível criar o relatório de abuso. O usuário foi excluído.

en: Cannot create the abuse report. This user has been blocked.
pt_BR: Não é possível criar o relatório de abuso. Este usuário foi bloqueado.

en: Cannot modify managed Kubernetes cluster
pt_BR: Não se pode modificar um cluster Kubernetes gerenciado

en: Cannot show preview. For previews on sketch files, they must have the file format introduced by Sketch version 43 and above.
pt_BR: Não foi possível mostrar a pré-visualização. Para pré-visualizações em arquivos de sketch, eles devem ter o formato de arquivo introduzido pela versão 43 ou superior do Sketch.

en: Cannot skip two factor authentication setup
pt_BR: Não é possível ignorar a configuração de autenticação de dois fatores

en: Capacity threshold
pt_BR: Limite de capacidade

en: Certificate
pt_BR: Certificado

en: Certificate (PEM)
pt_BR: Certificado (PEM)

en: Change assignee
pt_BR: Alterar responsável

en: Change assignee(s)
pt_BR: Alterar responsável(eis)

en: Change assignee(s).
pt_BR: Alterar responsável(eis).

en: Change label
pt_BR: Alterar etiqueta

en: Change milestone
pt_BR: Alterar marco

en: Change path
pt_BR: Alterar caminho

en: Change permissions
pt_BR: Alterar permissões

en: Change template
pt_BR: Mudar modelo

en: Change this value to influence how frequently the GitLab UI polls for updates.
pt_BR: Altere esse valor para influenciar com que frequência a interface do usuário do GitLab pesquisa atualizações.

en: Change title
pt_BR: Alterar Título

en: Change your password
pt_BR: Altere sua senha

en: Change your password or recover your current one
pt_BR: Altere sua senha ou recupere sua senha atual

en: ChangeTypeActionLabel|Pick into branch
pt_BR: Pick para um branch

en: ChangeTypeActionLabel|Revert in branch
pt_BR: Reverter no branch

en: ChangeTypeAction|Cherry-pick
pt_BR: Cherry-pick

en: ChangeTypeAction|Revert
pt_BR: Reverter

en: ChangeTypeAction|This will create a new commit in order to revert the existing changes.
pt_BR: Isso criará um novo commit para reverter as mudanças existentes.

en: Changed the title to "%{title_param}".
pt_BR: Alterou o título para "%{title_param}".

en: Changes
pt_BR: Alterações

en: Changes suppressed. Click to show.
pt_BR: Alterações suprimidas. Clique para mostrar.

en: Changes the title to "%{title_param}".
pt_BR: Altera o título para "%{title_param}".

en: Changes won't take place until the index is %{link_start}recreated%{link_end}.
pt_BR: As alterações não ocorrerão até que o índice seja %{link_start}recriado%{link_end}.

en: Chat
pt_BR: Bate-papo

en: Check again
pt_BR: Verifique Novamente

en: Check feature availability on namespace plan
pt_BR: Verificar disponibilidade de funcionalidades no plano de namespace

en: Check the %{docs_link_start}documentation%{docs_link_end}.
pt_BR: Verifique a %{docs_link_start}documentação%{docs_link_end}.

en: Checking %{text} availability…
pt_BR: Verificando disponibilidade de %{text}…

en: Checking approval status
pt_BR: Verificando status de aprovação

en: Checking branch availability...
pt_BR: Verificando disponibilidade de branch...

en: Checking username availability...
pt_BR: Verificando disponibilidade do nome de usuário...

en: Cherry-pick this commit
pt_BR: Cherry-pick esse commit

en: Cherry-pick this merge request
pt_BR: Cherry-pick esse merge request

en: Choose a branch/tag (e.g. %{master}) or enter a commit (e.g. %{sha}) to see what's changed or to create a merge request.
pt_BR: Escolha a branch/tag (ex: %{master}) ou número do commit (ex: %{sha}) para ver o que mudou ou para criar um merge request.

en: Choose a file
pt_BR: Escolha um arquivo

en: Choose a group
pt_BR: Escolha um grupo

en: Choose a role permission
pt_BR: Escolha uma permissão de cargo

en: Choose a template
pt_BR: Escolha um modelo

en: Choose a template...
pt_BR: Escolha um modelo...

en: Choose a type...
pt_BR: Escolha um tipo...

en: Choose any color.
pt_BR: Escolha qualquer cor.

en: Choose file…
pt_BR: Escolher arquivo…

en: Choose the top-level group for your repository imports.
pt_BR: Escolha o grupo principal para importar seus repositórios.

en: Choose visibility level, enable/disable project features (issues, repository, wiki, snippets) and set permissions.
pt_BR: Escolha o nível de visibilidade, ative/desative os recursos do projeto (issues, repositório, wiki, snippets) e defina as permissões.

en: Choose which repositories you want to connect and run CI/CD pipelines.
pt_BR: Escolha quais repositórios você deseja se conectar e executar pipelines de CI/CD.

en: CiStatusLabel|canceled
pt_BR: cancelado

en: CiStatusLabel|created
pt_BR: criado

en: CiStatusLabel|delayed
pt_BR: atrasado

en: CiStatusLabel|failed
pt_BR: falhou

en: CiStatusLabel|manual action
pt_BR: ação manual

en: CiStatusLabel|passed
pt_BR: passou

en: CiStatusLabel|passed with warnings
pt_BR: bem sucedido com avisos

en: CiStatusLabel|pending
pt_BR: pendente

en: CiStatusLabel|preparing
pt_BR: preparando

en: CiStatusLabel|skipped
pt_BR: ignorado

en: CiStatusLabel|waiting for delayed job
pt_BR: aguardando tarefa atrasada

en: CiStatusLabel|waiting for manual action
pt_BR: aguardando ação manual

en: CiStatusText|blocked
pt_BR: bloqueado

en: CiStatusText|canceled
pt_BR: cancelado

en: CiStatusText|created
pt_BR: criado

en: CiStatusText|delayed
pt_BR: atrasado

en: CiStatusText|failed
pt_BR: falhou

en: CiStatusText|manual
pt_BR: manual

en: CiStatusText|passed
pt_BR: passou

en: CiStatusText|pending
pt_BR: pendente

en: CiStatusText|preparing
pt_BR: preparando

en: CiStatusText|skipped
pt_BR: ignorado

en: CiStatus|running
pt_BR: executando

en: CiVariables|Cannot use Masked Variable with current value
pt_BR: Não é possível usar a variável mascarada com o valor atual

en: CiVariables|Input variable key
pt_BR: Digite o nome da variável

en: CiVariables|Input variable value
pt_BR: Digite o valor da variável

en: CiVariables|Key
pt_BR: Chave

en: CiVariables|Masked
pt_BR: Mascarada

en: CiVariables|Remove variable row
pt_BR: Remover a variável

en: CiVariables|Scope
pt_BR: Escopo

en: CiVariables|State
pt_BR: Estado

en: CiVariables|Type
pt_BR: Tipo

en: CiVariables|Value
pt_BR: Valor

en: CiVariable|* (All environments)
pt_BR: * (Todos os ambientes)

en: CiVariable|All environments
pt_BR: Todos os ambientes

en: CiVariable|Create wildcard
pt_BR: Criar curinga

en: CiVariable|Error occurred while saving variables
pt_BR: Ocorreu um erro ao salvar variáveis

en: CiVariable|Masked
pt_BR: Mascarada

en: CiVariable|New environment
pt_BR: Novo ambiente

en: CiVariable|Protected
pt_BR: Protegido

en: CiVariable|Search environments
pt_BR: Pesquisar ambientes

en: CiVariable|Toggle protected
pt_BR: Alternar proteção

en: CiVariable|Validation failed
pt_BR: Falha na validação

en: Classification Label (optional)
pt_BR: Etiqueta de Classificação (opcional)

en: ClassificationLabelUnavailable|is unavailable: %{reason}
pt_BR: está indisponível: %{reason}

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Clear input
pt_BR: Limpar entrada

en: Clear search
pt_BR: Limpar Pesquisa

en: Clear search input
pt_BR: Limpar campo de pesquisa

en: Clear weight
pt_BR: Limpar peso

en: Clears weight.
pt_BR: Limpa o peso.

en: Click the button below to begin the install process by navigating to the Kubernetes page
pt_BR: Clique no botão abaixo para iniciar o processo de instalação navegando para a página do Kubernetes

en: Click to expand it.
pt_BR: Clique para expandir.

en: Click to expand text
pt_BR: Cliquei pra expandir o texto

en: Client authentication certificate
pt_BR: Certificado de autenticação do cliente

en: Client authentication key
pt_BR: Chave de autenticação do cliente

en: Client authentication key password
pt_BR: Senha da chave de autenticação do cliente

en: Clients
pt_BR: Clientes

en: Clone
pt_BR: Clonar

en: Clone repository
pt_BR: Clonar repositório

en: Clone with %{http_label}
pt_BR: Clonar com %{http_label}

en: Clone with KRB5
pt_BR: Clonar com KRB5

en: Clone with SSH
pt_BR: Clonar com SSH

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Close %{tabname}
pt_BR: Fechar %{tabname}

en: Close epic
pt_BR: Fechar épico

en: Close milestone
pt_BR: Fechar marco

en: Close sidebar
pt_BR: Fechar barra lateral

en: Closed
pt_BR: Fechado

en: Closed issues
pt_BR: Issues Fechadas

en: Closes this %{quick_action_target}.
pt_BR: Fecha este %{quick_action_target}.

en: ClusterIntegration|%{appList} was successfully installed on your Kubernetes cluster
pt_BR: %{appList} foi instalado com sucesso no seu cluster Kubernetes

en: ClusterIntegration|%{title} uninstalled successfully.
pt_BR: %{title} desinstalado com sucesso.

en: ClusterIntegration|%{title} updated successfully.
pt_BR: %{title} atualizado com sucesso.

en: ClusterIntegration|A service token scoped to %{code}kube-system%{end_code} with %{code}cluster-admin%{end_code} privileges.
pt_BR: Um token de serviço com escopo definido como %{code}kube-system%{end_code} com privilégios de %{code}cluster-admin%{end_code}.

en: ClusterIntegration|API URL
pt_BR: API URL

en: ClusterIntegration|API URL should be a valid http/https url.
pt_BR: A URL da API deve ser uma url http/https válida.

en: ClusterIntegration|Add Kubernetes cluster
pt_BR: Adicionar cluster Kubernetes

en: ClusterIntegration|Add a Kubernetes cluster integration
pt_BR: Adicionar uma integração com cluster Kubernetes

en: ClusterIntegration|Adding a Kubernetes cluster to your group will automatically share the cluster across all your projects. Use review apps, deploy your applications, and easily run your pipelines for all projects using the same cluster.
pt_BR: Adicionando um cluster kubernetes no seu grupo, irá compartilhar automaticamente o cluster entre todos os seus projetos. Utilize apps de revisão, faça deploy de suas aplicações e rode facilmente suas pipelines para todos os seus projetos usando o mesmo cluster.

en: ClusterIntegration|Adding a Kubernetes cluster will automatically share the cluster across all projects. Use review apps, deploy your applications, and easily run your pipelines for all projects using the same cluster.
pt_BR: A adição de um cluster kubernetes irá compartilhar automaticamente o cluster entre todos os projetos. Utilize apps de revisão, faça deploy de suas aplicações e rode facilmente suas pipelines para todos os seus projetos usando o mesmo cluster.

en: ClusterIntegration|Adding an integration to your group will share the cluster across all your projects.
pt_BR: Adicionando uma integração ao seu grupo irá compartilhar o cluster entre todos os seus projetos.

en: ClusterIntegration|Adding an integration will share the cluster across all projects.
pt_BR: A adição de uma integração irá compartilhar o cluster entre todos os projetos.

en: ClusterIntegration|All data will be deleted and cannot be restored.
pt_BR: Todos os dados serão excluídos e não poderão ser restaurados.

en: ClusterIntegration|Allow GitLab to manage namespace and service accounts for this cluster.
pt_BR: Permite que o GitLab gerencie contas serviços e namespaces para esse cluster.

en: ClusterIntegration|An error occurred when trying to contact the Google Cloud API. Please try again later.
pt_BR: Ocorreu um erro ao entrar em contato com a Google Cloud API. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: ClusterIntegration|An error occurred while trying to fetch project zones: %{error}
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar realizar o fetch de zonas do projeto: %{error}

en: ClusterIntegration|An error occurred while trying to fetch your projects: %{error}
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar realizar o fetch de seus projetos: %{error}

en: ClusterIntegration|An error occurred while trying to fetch zone machine types: %{error}
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar realizar o fetch dos tipos de máquinas da zona: %{error}

en: ClusterIntegration|Any running pipelines will be canceled.
pt_BR: Quaisquer pipelines em execução serão cancelados.

en: ClusterIntegration|Apply for credit
pt_BR: Inscreva-se para receber créditos

en: ClusterIntegration|Base domain
pt_BR: Domínio base

en: ClusterIntegration|CA Certificate
pt_BR: Certificado CA

en: ClusterIntegration|Cert-Manager
pt_BR: Cert-Manager

en: ClusterIntegration|Certificate Authority bundle (PEM format)
pt_BR: Pacote de autoridade certificadora (Formato PEM)

en: ClusterIntegration|Choose which of your environments will use this cluster.
pt_BR: Escolha quais dos seus ambientes usarão esse cluster.

en: ClusterIntegration|Cluster name is required.
pt_BR: O nome do cluster é obrigatório.

en: ClusterIntegration|Clusters are utilized by selecting the nearest ancestor with a matching environment scope. For example, project clusters will override group clusters.
pt_BR: Clusters são utilizados selecionando o ancestral mais próximo de um ambiente de escopo correspondente. Por exemplo, projeto de clusters vai substituir grupo de clusters.

en: ClusterIntegration|Copy API URL
pt_BR: Copiar URL da API

en: ClusterIntegration|Copy CA Certificate
pt_BR: Copiar certificado CA

en: ClusterIntegration|Copy Kubernetes cluster name
pt_BR: Copiar nome do cluster Kubernetes

en: ClusterIntegration|Could not load regions from your AWS account
pt_BR: Não foi possível carregar regiões da sua conta AWS

en: ClusterIntegration|Create Kubernetes cluster
pt_BR: Criar cluster Kubernetes

en: ClusterIntegration|Did you know?
pt_BR: Você sabia?

en: ClusterIntegration|Enable or disable GitLab's connection to your Kubernetes cluster.
pt_BR: Ative ou desative conexão do GitLab com seu cluster Kubernetes.

en: ClusterIntegration|Enable this setting if using role-based access control (RBAC).
pt_BR: Habilite esta configuração se estiver usando o controle de acesso baseado em função (RBAC).

en: ClusterIntegration|Enter the details for your Kubernetes cluster
pt_BR: Digite detalhes para seu cluster Kubernetes

en: ClusterIntegration|Environment scope
pt_BR: Escopo de ambiente

en: ClusterIntegration|Every new Google Cloud Platform (GCP) account receives $300 in credit upon %{sign_up_link}. In partnership with Google, GitLab is able to offer an additional $200 for both new and existing GCP accounts to get started with GitLab's Google Kubernetes Engine Integration.
pt_BR: Cada nova conta no Google Cloud Plataform (GCP) recebe US$300 em créditos por se %{sign_up_link}. Em parceria com o Google, o GitLab pode oferecer um adicional de US$200 para novas contas do GCP para começar a usar a integração GKE do GitLab.

en: ClusterIntegration|Failed to request to Google Cloud Platform: %{message}
pt_BR: Falha ao requisitar ao Google Cloud Platform: %{message}

en: ClusterIntegration|Fetching machine types
pt_BR: Recuperando tipos de máquina

en: ClusterIntegration|Fetching projects
pt_BR: Recuperando projetos

en: ClusterIntegration|Fetching zones
pt_BR: Recuperando zonas

en: ClusterIntegration|GitLab Integration
pt_BR: Integração GitLab

en: ClusterIntegration|GitLab Runner
pt_BR: Gitlab Runner

en: ClusterIntegration|GitLab-managed cluster
pt_BR: Cluster gerenciado pelo GitLab

en: ClusterIntegration|Google Cloud Platform project
pt_BR: Google Cloud Platform projeto

en: ClusterIntegration|Google Kubernetes Engine
pt_BR: Google Kubernetes Engine

en: ClusterIntegration|Google Kubernetes Engine project
pt_BR: Projeto do Google Kubernetes Engine

en: ClusterIntegration|Group cluster
pt_BR: Cluster de grupo

en: ClusterIntegration|Helm Tiller
pt_BR: Helm Tiller

en: ClusterIntegration|If you are setting up multiple clusters and are using Auto DevOps, %{help_link_start}read this first%{help_link_end}.
pt_BR: Se você está configurando múltiplos clusters e você está usando auto DevOps, %{help_link_start}leia isso primeiro%{help_link_end}.

en: ClusterIntegration|Ingress
pt_BR: Ingressar

en: ClusterIntegration|Ingress Endpoint
pt_BR: Ingress Endpoint

en: ClusterIntegration|Ingress gives you a way to route requests to services based on the request host or path, centralizing a number of services into a single entrypoint.
pt_BR: Ingress oferece uma maneira de rotear solicitações para serviços com base no host ou caminho da solicitação, centralizando diversos serviços em um único ponto de entrada.

en: ClusterIntegration|Instance cluster
pt_BR: Cluster de instância

en: ClusterIntegration|Integrate Kubernetes cluster automation
pt_BR: Integrar automação de cluster Kubernetes

en: ClusterIntegration|Jupyter Hostname
pt_BR: Nome do host Jupyter

en: ClusterIntegration|JupyterHub
pt_BR: JupyterHub

en: ClusterIntegration|JupyterHub, a multi-user Hub, spawns, manages, and proxies multiple instances of the single-user Jupyter notebook server. JupyterHub can be used to serve notebooks to a class of students, a corporate data science group, or a scientific research group.
pt_BR: JupyterHub, um concentrador multiusuário, gera, gerencia e faz proxy de várias instâncias do servidor de notebook Jupyter de usuário único. O JupyterHub pode ser usado para servir notebooks para uma classe de alunos, um grupo de ciência de dados corporativos ou um grupo de pesquisa científica.

en: ClusterIntegration|Knative
pt_BR: Knative

en: ClusterIntegration|Knative Domain Name:
pt_BR: Nome de domínio Knative:

en: ClusterIntegration|Knative Endpoint:
pt_BR: Knative Endpoint:

en: ClusterIntegration|Knative domain name was updated successfully.
pt_BR: Nome de domínio Knative foi atualizado com sucesso.

en: ClusterIntegration|Knative extends Kubernetes to provide a set of middleware components that are essential to build modern, source-centric, and container-based applications that can run anywhere: on premises, in the cloud, or even in a third-party data center.
pt_BR: Knative estende Kubernetes para fornecer um conjunto de componentes de middleware que são essenciais para construir aplicativos modernos, centrados em fontes e baseados em contêineres que podem ser executados em qualquer lugar: no local, na nuvem ou até mesmo em um datacenter de terceiros.

en: ClusterIntegration|Kubernetes cluster
pt_BR: Cluter Kubernetes

en: ClusterIntegration|Kubernetes cluster name
pt_BR: Nome do cluster Kubernetes

en: ClusterIntegration|Kubernetes clusters allow you to use review apps, deploy your applications, run your pipelines, and much more in an easy way.
pt_BR: Clusters Kubernetes permitem que você use apps de revisão, faça deploy de suas aplicações, execute suas pipelines e muito mais de um jeito mais simples.

en: ClusterIntegration|Kubernetes clusters can be used to deploy applications and to provide Review Apps for this project
pt_BR: Cluster Kubernetes podem ser usados para publicar aplicações e permitir app de revisão para esse projeto

en: ClusterIntegration|Learn more about %{help_link_start_machine_type}machine types%{help_link_end} and %{help_link_start_pricing}pricing%{help_link_end}.
pt_BR: Saiba mais sobre os %{help_link_start_machine_type}tipos de máquinas%{help_link_end} e seus %{help_link_start_pricing}preços%{help_link_end}.

en: ClusterIntegration|Learn more about %{help_link_start}zones%{help_link_end}.
pt_BR: Saiba mais sobre as %{help_link_start}zonas%{help_link_end}.

en: ClusterIntegration|Learn more about Kubernetes
pt_BR: Saiba mais sobre os Kubernetes

en: ClusterIntegration|Learn more about group Kubernetes clusters
pt_BR: Saiba mais sobre grupo de cluster Kubernetes

en: ClusterIntegration|Learn more about instance Kubernetes clusters
pt_BR: Saiba mais sobre instância de cluster Kubernetes

en: ClusterIntegration|Machine type
pt_BR: Tipo de máquina

en: ClusterIntegration|Make sure your account %{link_to_requirements} to create Kubernetes clusters
pt_BR: Tenha certeza de que sua conta %{link_to_requirements} para criar clusters Kubernetes

en: ClusterIntegration|No machine types matched your search
pt_BR: Nenhum tipo de máquina corresponde à sua pesquisa

en: ClusterIntegration|No projects found
pt_BR: Nenhum projeto encontrado

en: ClusterIntegration|No projects matched your search
pt_BR: Nenhum projeto corresponde à sua pesquisa

en: ClusterIntegration|No region found
pt_BR: Nenhuma região encontrada

en: ClusterIntegration|No zones matched your search
pt_BR: Nenhuma zona corresponde à sua pesquisa

en: ClusterIntegration|Number of nodes
pt_BR: Número de nós

en: ClusterIntegration|Number of nodes must be a numerical value.
pt_BR: O número de nós deve ser um valor numérico.

en: ClusterIntegration|Please make sure that your Google account meets the following requirements:
pt_BR: Por favor, tenha certeza que sua conta no Google cumpre com os requisitos:

en: ClusterIntegration|Point a wildcard DNS to this generated endpoint in order to access your application after it has been deployed.
pt_BR: Aponte um DNS curinga para este endpoint gerado para acessar seu aplicativo após ele ter sido implantado.

en: ClusterIntegration|Project cluster
pt_BR: Cluster do Projeto

en: ClusterIntegration|Project namespace (optional, unique)
pt_BR: Namespace do projeto (opcional, único)

en: ClusterIntegration|Project namespace prefix (optional, unique)
pt_BR: Prefixo do namespace do projeto (opcional, único)

en: ClusterIntegration|Prometheus
pt_BR: Prometheus

en: ClusterIntegration|RBAC-enabled cluster
pt_BR: Cluster habilitado para RBAC

en: ClusterIntegration|Region
pt_BR: Região

en: ClusterIntegration|Remove Kubernetes cluster integration
pt_BR: Remover integração com o cluster Kubernetes

en: ClusterIntegration|Remove integration
pt_BR: Remover integração

en: ClusterIntegration|Remove this Kubernetes cluster's configuration from this project. This will not delete your actual Kubernetes cluster.
pt_BR: Remover configuração desse cluster Kubernetes para esse projeto. Isso não apagará seu cluster Kubernetes atual.

en: ClusterIntegration|Replace this with your own hostname if you want. If you do so, point hostname to Ingress IP Address from above.
pt_BR: Substitua isso por seu próprio nome de host, se desejar. Se você fizer isso, aponte o nome do host para o endereço IP de entrada acima.

en: ClusterIntegration|Request to begin installing failed
pt_BR: Solicitação para início de instalação falhou

en: ClusterIntegration|Request to begin uninstalling failed
pt_BR: Solicitação para início de desinstalação falhou

en: ClusterIntegration|Save changes
pt_BR: Salvar alterações

en: ClusterIntegration|Search IAM Roles
pt_BR: Pesquisar Funções do IAM

en: ClusterIntegration|Search machine types
pt_BR: Pesquisar tipos de máquina

en: ClusterIntegration|Search projects
pt_BR: Pesquisar projetos

en: ClusterIntegration|Search regions
pt_BR: Pesquisar regiões

en: ClusterIntegration|Search zones
pt_BR: Pesquisar zonas

en: ClusterIntegration|Security group
pt_BR: Grupo de segurança

en: ClusterIntegration|See and edit the details for your Kubernetes cluster
pt_BR: Veja e edite os detalhes de seus cluster Kubernetes

en: ClusterIntegration|Select machine type
pt_BR: Selecionar tipo de máquina

en: ClusterIntegration|Select project
pt_BR: Selecionar projeto

en: ClusterIntegration|Select project and zone to choose machine type
pt_BR: Selecione projeto e zona para escolher o tipo de máquina

en: ClusterIntegration|Select project to choose zone
pt_BR: Selecione o projeto para escolher a zona

en: ClusterIntegration|Select zone
pt_BR: Selecione a zona

en: ClusterIntegration|Select zone to choose machine type
pt_BR: Selecione a zone para escolher o tipo de máquina

en: ClusterIntegration|Service Token
pt_BR: Token de serviço

en: ClusterIntegration|Service token is required.
pt_BR: Token de serviço é necessário.

en: ClusterIntegration|Something went wrong on our end.
pt_BR: Alguma coisa deu errado do nosso lado.

en: ClusterIntegration|Something went wrong while installing %{title}
pt_BR: Algo deu errado ao instalar %{title}

en: ClusterIntegration|Something went wrong while uninstalling %{title}
pt_BR: Algo deu errado ao desinstalar %{title}

en: ClusterIntegration|Something went wrong while updating Knative domain name.
pt_BR: Algo deu errado ao atualizar o nome de domínio Knative.

en: ClusterIntegration|The Kubernetes certificate used to authenticate to the cluster.
pt_BR: O certificado do Kubernetes usado para autenticar no cluster.

en: ClusterIntegration|The URL used to access the Kubernetes API.
pt_BR: A URL usada para acessar a API do Kubernetes.

en: ClusterIntegration|The associated load balancer and IP will be deleted and cannot be restored.
pt_BR: O balanceador de carga e o IP associados serão excluídos e não poderão ser restaurados.

en: ClusterIntegration|The endpoint is in the process of being assigned. Please check your Kubernetes cluster or Quotas on Google Kubernetes Engine if it takes a long time.
pt_BR: O endpoint está em processo de atribuição. Verifique o seu cluster Kubernetes ou Quotas no Google Kubernetes Engine se demorar muito.

en: ClusterIntegration|This account must have permissions to create a Kubernetes cluster in the %{link_to_container_project} specified below
pt_BR: Essa conta precisa de permissões para criar um cluster Kubernetes no %{link_to_container_project} especificado

en: ClusterIntegration|This option will allow you to install applications on RBAC clusters.
pt_BR: Esta opção permite-lhe instalar aplicações em clusters RBAC.

en: ClusterIntegration|Uninstall %{appTitle}
pt_BR: Desinstalar %{appTitle}

en: ClusterIntegration|Validating project billing status
pt_BR: Validando status de faturamento do projeto

en: ClusterIntegration|We could not verify that one of your projects on GCP has billing enabled. Please try again.
pt_BR: Não foi possível verificar se um dos seus projetos no GCP possui o faturamento ativado. Por favor, tente novamente.

en: ClusterIntegration|With a Kubernetes cluster associated to this project, you can use review apps, deploy your applications, run your pipelines, and much more in an easy way.
pt_BR: Com um cluster Kubernetes associado a esse projeto, você pode utilizar apps de revisão, publicar suas aplicações, executar suas pipelines e muito mais de um jeito simples.

en: ClusterIntegration|Your account must have %{link_to_kubernetes_engine}
pt_BR: Sua conta precisa de %{link_to_kubernetes_engine}

en: ClusterIntegration|Zone
pt_BR: Zona

en: ClusterIntegration|access to Google Kubernetes Engine
pt_BR: acesso ao Google Container Engine

en: ClusterIntegration|meets the requirements
pt_BR: atende aos requisitos

en: ClusterIntegration|sign up
pt_BR: cadastrar

en: ClusterIntergation|Select a region
pt_BR: Selecione uma região

en: Code
pt_BR: Código

en: Code Owners
pt_BR: Proprietários de código

en: Code owner approval is required
pt_BR: A aprovação do proprietário do código é obrigatória

en: Code owners
pt_BR: Proprietários de código

en: CodeOwner|Pattern
pt_BR: Padrão

en: Collapse
pt_BR: Recolher

en: Collapse approvers
pt_BR: Recolher aprovadores

en: Collapse sidebar
pt_BR: Minimizar barra lateral

en: ComboSearch is not defined
pt_BR: ComboSearch não está definido

en: Command
pt_BR: Comando

en: Command line instructions
pt_BR: Instruções de linha de comando

en: Commands applied
pt_BR: Comandos aplicados

en: Comment
pt_BR: Comentar

en: Comment & close %{noteable_name}
pt_BR: Comentar e fechar %{noteable_name}

en: Comment & reopen %{noteable_name}
pt_BR: Comentar e reabrir %{noteable_name}

en: Comment & resolve thread
pt_BR: Comentar e resolver discussão

en: Comment form position
pt_BR: Posição do formulário de comentários

en: Comment is being updated
pt_BR: O comentário está sendo atualizado

en: Comment/Reply (quoting selected text)
pt_BR: Comentar/Responder (citando o texto selecionado)

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Commit Message
pt_BR: Mensagem de Commit

en: Commit deleted
pt_BR: Commit excluído

en: Commit message
pt_BR: Mensagem de commit

en: Commit statistics for %{ref} %{start_time} - %{end_time}
pt_BR: Estatísticas de commits para %{ref} %{start_time} - %{end_time}

en: Commit to %{branchName} branch
pt_BR: Commit para a branch %{branchName}

en: CommitBoxTitle|Commit
pt_BR: Commit

en: CommitMessage|Add %{file_name}
pt_BR: Adicionar %{file_name}

en: CommitWidget|authored
pt_BR: Escrito

en: Commits feed
pt_BR: Feed de commits

en: Commits per day hour (UTC)
pt_BR: Commits por hora (UTC)

en: Commits per day of month
pt_BR: Commits por dia do mês

en: Commits per weekday
pt_BR: Commits por dia da semana

en: Commits|An error occurred while fetching merge requests data.
pt_BR: Erro ao recuperar dados do merge request.

en: Commits|History
pt_BR: Histórico

en: Commits|No related merge requests found
pt_BR: Nenhum merge request relacionado foi encontrado

en: Committed by
pt_BR: Commit feito por

en: Company
pt_BR: Empresa

en: Compare
pt_BR: Comparar

en: Compare Git revisions
pt_BR: Parar versões do Git

en: Compare Revisions
pt_BR: Comparar revisões

en: Compare changes
pt_BR: Comparar alterações

en: Compare changes with the last commit
pt_BR: Compare as mudanças do último commit

en: Compare changes with the merge request target branch
pt_BR: Compare as mudanças do merge request com o branch de destino

en: CompareBranches|%{source_branch} and %{target_branch} are the same.
pt_BR: %{source_branch} e %{target_branch} são o mesmo.

en: CompareBranches|Compare
pt_BR: Comparar

en: CompareBranches|Source
pt_BR: Origem

en: CompareBranches|Target
pt_BR: Alvo

en: CompareBranches|There isn't anything to compare.
pt_BR: Não há nada para comparar.

en: Confidential
pt_BR: Confidencial

en: Confidentiality
pt_BR: Confidencialidade

en: Configuration
pt_BR: Configuração

en: Configure GitLab runners to start using the Web Terminal. %{helpStart}Learn more.%{helpEnd}
pt_BR: Configure os runners do GitLab para começar a usar o Terminal da Web. %{helpStart}Saiba mais.%{helpEnd}

en: Configure Gitaly timeouts.
pt_BR: Configurar timeouts do Gitaly.

en: Configure Let's Encrypt
pt_BR: Configurar Let's Encrypt

en: Configure Prometheus
pt_BR: Configurar Prometheus

en: Configure Tracing
pt_BR: Configurar rastreamento

en: Configure automatic git checks and housekeeping on repositories.
pt_BR: Configurar housekeeping e checagens do git nos repositórios.

en: Configure existing installation
pt_BR: Configurar instalação existente

en: Configure limits for web and API requests.
pt_BR: Configurar limites para web e requisições para API.

en: Configure storage path settings.
pt_BR: Definir configurações do caminho de armazenamento.

en: Configure the %{link} integration.
pt_BR: Configure a integração de %{link}.

en: Configure the way a user creates a new account.
pt_BR: Configurar a forma como o usuário cria uma nova conta.

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

en: Confirmation email sent to %{email}
pt_BR: O e-mail de confirmação foi enviado para %{email}

en: Confirmation required
pt_BR: Confirmação necessária

en: Congratulations! You have enabled Two-factor Authentication!
pt_BR: Parabéns! Você ativou a autenticação de dois fatores!

en: Connect
pt_BR: Conectar

en: Connect all repositories
pt_BR: Conectar todos repositórios

en: Connect repositories from GitHub
pt_BR: Conectar repositórios do GitHub

en: Connect your external repositories, and CI/CD pipelines will run for new commits. A GitLab project will be created with only CI/CD features enabled.
pt_BR: Conecte seus repositórios externos e pipelines CI/CD vão ser executados para novos commits. Um projeto GitLab será criado com apenas recursos de CI/CD ativados.

en: Connecting to terminal sync service
pt_BR: Conectando ao serviço de sincronização de terminal

en: Connecting...
pt_BR: Conectando...

en: Connection failure
pt_BR: Falha na conexão

en: Contact sales to upgrade
pt_BR: Entre em contato com o departamento de vendas para atualizar

en: Container registry images
pt_BR: Imagens do container registry

en: ContainerRegistry|Remove repository
pt_BR: Apagar repositório

en: Contents of .gitlab-ci.yml
pt_BR: Conteúdo de .gitlab-ci.yml

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Continue to the next step
pt_BR: Continuar para a próxima etapa

en: Continuous Integration and Deployment
pt_BR: Integração contínua e Implantação

en: Contribute to GitLab
pt_BR: Contribua para o GitLab

en: Contribution
pt_BR: Contribuições

en: Contribution Analytics
pt_BR: Análise de contribuição

en: Contributions per group member
pt_BR: Contribuições por membro do grupo

en: Contributors
pt_BR: Contribuidores

en: Control emails linked to your account
pt_BR: Controle e-mails vinculados à sua conta

en: Control the display of third party offers.
pt_BR: Controle a exibição de ofertas de terceiros.

en: Copy %{http_label} clone URL
pt_BR: Copiar URL de clone do %{http_label}

en: Copy %{protocol} clone URL
pt_BR: Copiar URL de Clone do %{protocol}

en: Copy KRB5 clone URL
pt_BR: Copiar URL de clone do KRB5

en: Copy SSH clone URL
pt_BR: Copiar URL de Clone do SSH

en: Copy SSH public key
pt_BR: Copiar chave pública SSH

en: Copy link
pt_BR: Copiar link

en: Could not change HEAD: branch '%{branch}' does not exist
pt_BR: Não foi possível mudar o HEAD: o branch "%{branch}" não existe

en: Could not connect to FogBugz, check your URL
pt_BR: Não foi possível se conectar a FogBugz, verifique sua URL

en: Could not create Wiki Repository at this time. Please try again later.
pt_BR: Não foi possível criar o repositório Wiki no momento. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Could not create project
pt_BR: Não foi possível criar o projeto

en: Could not delete chat nickname %{chat_name}.
pt_BR: Não foi possível excluir o apelido de bate-papo %{chat_name}.

en: Could not remove the trigger.
pt_BR: Não foi possível remover o gatilho.

en: Could not save project ID
pt_BR: Não foi possível salvar o ID do projeto

en: Could not save prometheus manual configuration
pt_BR: Não foi possível salvar a configuração manual do prometheus

en: Coverage
pt_BR: Cobertura

en: Create
pt_BR: Criar

en: Create New Directory
pt_BR: Criar Novo Diretório

en: Create New Domain
pt_BR: Criar novo domínio

en: Create a GitLab account first, and then connect it to your %{label} account.
pt_BR: Crie uma conta do GitLab primeiro e em seguida conecte-a à sua conta %{label}.

en: Create a new branch
pt_BR: Criar uma nova branch

en: Create a new issue
pt_BR: Criar uma nova issue

en: Create a new repository
pt_BR: Criar um novo repositório

en: Create a personal access token on your account to pull or push via %{protocol}.
pt_BR: Crie um token de acesso pessoal na sua conta para dar pull ou push via %{protocol}.

en: Create an issue. Issues are created for each alert triggered.
pt_BR: Crie um issue. Os Issues são criados para cada alerta acionado.

en: Create branch
pt_BR: Criar a branch

en: Create commit
pt_BR: Criar commit

en: Create confidential merge request
pt_BR: Criar merge request confidencial

en: Create confidential merge request and branch
pt_BR: Criar merge request e branch confidencial

en: Create directory
pt_BR: Criar diretório

en: Create empty repository
pt_BR: Criar repositório vazio

en: Create epic
pt_BR: Criar epic

en: Create file
pt_BR: Criar arquivo

en: Create group
pt_BR: Criar grupo

en: Create group label
pt_BR: Criar etiqueta de grupo

en: Create lists from labels. Issues with that label appear in that list.
pt_BR: Criar lista a partir de etiquetas. Issues com etiquetas aparecem nestas listas.

en: Create merge request
pt_BR: Criar merge request

en: Create merge request and branch
pt_BR: Abrir merge request e criar branch

en: Create milestone
pt_BR: Criar marco

en: Create new branch
pt_BR: Criar novo branch

en: Create new directory
pt_BR: Criar nova pasta

en: Create new file
pt_BR: Criar novo arquivo

en: Create new file or directory
pt_BR: Criar novo arquivo ou diretório

en: Create new label
pt_BR: Criar nova etiqueta

en: Create new...
pt_BR: Criar novo...

en: Create project
pt_BR: Criar projeto

en: Create project label
pt_BR: Criar etiqueta de projeto

en: Create your first page
pt_BR: Crie sua primeira página

en: CreateGroup|You don’t have permission to create a subgroup in this group.
pt_BR: Você não tem permissão para criar um subgrupo neste grupo.

en: CreateGroup|You don’t have permission to create groups.
pt_BR: Você não tem permissão para criar grupos.

en: CreateTag|Tag
pt_BR: Tag

en: CreateTokenToCloneLink|create a personal access token
pt_BR: criar um token de acesso pessoal

en: Created
pt_BR: Feito

en: Created At
pt_BR: Criado em

en: Created by me
pt_BR: Criado por mim

en: Created on
pt_BR: Criado em

en: Created on:
pt_BR: Criado em:

en: Creating epic
pt_BR: Criando epic

en: Creating graphs uses the data from the Prometheus server. If this takes a long time, ensure that data is available.
pt_BR: A criação de gráficos usa os dados do servidor Prometheus. Se isso levar muito tempo, verifique se os dados estão disponíveis.

en: Cron Timezone
pt_BR: Fuso horário do cron

en: Current Branch
pt_BR: Branch atual

en: Current Project
pt_BR: Projeto atual

en: Current node
pt_BR: Nó atual

en: Current password
pt_BR: Senha atual

en: CurrentUser|Profile
pt_BR: Perfil

en: CurrentUser|Settings
pt_BR: Configurações

en: Custom hostname (for private commit emails)
pt_BR: Nome de host personalizado (para e-mails de commit privado)

en: Custom notification events
pt_BR: Eventos de notificação personalizados

en: Custom notification levels are the same as participating levels. With custom notification levels you will also receive notifications for select events. To find out more, check out %{notification_link}.
pt_BR: Níveis de notificação personalizados são equivalentes a níveis de participação. Com níveis de notificação personalizados você também será notificado sobre eventos selecionados. Para mais informações, visite %{notification_link}.

en: Custom project templates
pt_BR: Modelos de projetos personalizados

en: Custom project templates have not been set up for groups that you are a member of. They are enabled from a group’s settings page. Contact your group’s Owner or Maintainer to setup custom project templates.
pt_BR: Modelos de projeto personalizados não foram configurados para grupos dos quais você é membro. Eles são ativados na página de configurações de um grupo. Entre em contato com o proprietário ou mantenedor do seu grupo para configurar modelos de projeto personalizados.

en: CustomCycleAnalytics|Add a stage
pt_BR: Adicionar um estágio

en: Customize colors
pt_BR: Personalizar cores

en: Customize how FogBugz email addresses and usernames are imported into GitLab. In the next step, you'll be able to select the projects you want to import.
pt_BR: Personalize como os endereços de e-mail e nomes de usuário do FogBugz são importados para o GitLab. Na próxima etapa, você poderá selecionar os projetos que deseja importar.

en: Customize how Google Code email addresses and usernames are imported into GitLab. In the next step, you'll be able to select the projects you want to import.
pt_BR: Personalize como os endereços de e-mail e nomes de usuário do Google Code são importados para o GitLab. Na próxima etapa, você poderá selecionar os projetos que deseja importar.

en: Customize icon
pt_BR: Customizar ícone

en: Customize language and region related settings.
pt_BR: Personalize as configurações relacionadas a idioma e região.

en: Customize name
pt_BR: Customizar nome

en: Customize your pipeline configuration, view your pipeline status and coverage report.
pt_BR: Personalize a sua configuração, visualize o status da pipeline e relatório de cobertura.

en: CycleAnalyticsEvent|Issue created
pt_BR: Issue criada

en: CycleAnalyticsStage|Code
pt_BR: Código

en: CycleAnalyticsStage|Issue
pt_BR: Issue

en: CycleAnalyticsStage|Plan
pt_BR: Plano

en: CycleAnalyticsStage|Review
pt_BR: Revisão

en: CycleAnalyticsStage|Staging
pt_BR: Homologação

en: CycleAnalyticsStage|Test
pt_BR: Teste

en: DashboardProjects|All
pt_BR: Todos

en: DashboardProjects|Personal
pt_BR: Pessoal

en: DashboardProjects|Trending
pt_BR: Tendências

en: Dashboard|%{firstProject} and %{secondProject}
pt_BR: %{firstProject} e %{secondProject}

en: Dashboard|%{firstProject}, %{rest}, and %{secondProject}
pt_BR: %{firstProject}, %{rest} e %{secondProject}

en: Data is still calculating...
pt_BR: Os dados ainda estão a ser calculados...

en: Date picker
pt_BR: Seletor de data

en: Days
pt_BR: Dias

en: Debug
pt_BR: Depurar

en: Dec
pt_BR: Dez

en: December
pt_BR: Dezembro

en: Decline
pt_BR: Recusar

en: Decline and sign out
pt_BR: Recusar e sair

en: Default Branch
pt_BR: Branch padrão

en: Default classification label
pt_BR: Etiqueta de classificação padrão

en: Default description template for issues
pt_BR: Modelo de descrição padrão para issues

en: Default first day of the week
pt_BR: Primeiro dia da semana padrão

en: Default first day of the week in calendars and date pickers.
pt_BR: Primeiro dia da semana padrão em calendários e selecionadores de data.

en: Default issue template
pt_BR: Modelo de issue padrão

en: Default: Directly import the Google Code email address or username
pt_BR: Padrão: Importar diretamente o endereço de e-mail ou nome de usuário do Google Code

en: Default: Map a FogBugz account ID to a full name
pt_BR: Padrão: Mapeie uma ID de conta do FogBugz para um nome completo

en: Define a custom pattern with cron syntax
pt_BR: Defina um padrão personalizado utilizando a sintaxe do cron

en: DelayedJobs|Are you sure you want to run %{jobName} immediately? Otherwise this job will run automatically after it's timer finishes.
pt_BR: Você tem certeza que deseja executar %{jobName} imediatamente? Caso contrário, essa tarefa será executada automaticamente após seu tempo acabar.

en: DelayedJobs|Are you sure you want to run %{job_name} immediately? This job will run automatically after it's timer finishes.
pt_BR: Tem certeza que deseja executar %{job_name} imediatamente? Essa tarefa será executada automaticamente após seu tempo acabar.

en: DelayedJobs|Start now
pt_BR: Iniciar agora

en: DelayedJobs|Unschedule
pt_BR: Desprogramar

en: DelayedJobs|delayed
pt_BR: atrasado

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete Snippet
pt_BR: Excluir Snippet

en: Delete comment
pt_BR: Excluir comentário

en: Delete license
pt_BR: Excluir licença

en: Delete list
pt_BR: Excluir lista

en: Delete source branch
pt_BR: Excluir branch de origem

en: Delete this attachment
pt_BR: Excluir este anexo

en: Deleted
pt_BR: Excluído

en: Deleted chat nickname: %{chat_name}!
pt_BR: Apelido de bate-papo excluído: %{chat_name}!

en: Deleting the license failed.
pt_BR: A exclusão da licença falhou.

en: Deleting the license failed. The license was not found.
pt_BR: A exclusão da licença falhou. A licença não foi encontrada.

en: Deleting the license failed. You are not permitted to perform this action.
pt_BR: A exclusão de licença falhou. Você não tem permissão para executar essa ação.

en: Denied authorization of chat nickname %{user_name}.
pt_BR: Negada autorização do apelido de bate-papo %{user_name}.

en: Deny
pt_BR: Recusar

en: Dependencies
pt_BR: Dependências

en: Dependencies|All
pt_BR: Todas

en: Dependencies|Component
pt_BR: Componente

en: Dependencies|Component name
pt_BR: Nome do componente

en: Dependencies|Export as JSON
pt_BR: Exportar como JSON

en: Dependencies|Job failed to generate the dependency list
pt_BR: A tarefa falhou em gerar a lista de dependências

en: Dependencies|License
pt_BR: Licença

en: Dependencies|Location
pt_BR: Localização

en: Dependencies|Packager
pt_BR: Empacotador

en: Dependencies|The %{codeStartTag}dependency_scanning%{codeEndTag} job has failed and cannot generate the list. Please ensure the job is running properly and run the pipeline again.
pt_BR: A tarefa %{codeStartTag}dependency_scanning%{codeEndTag} falhou e não pode gerar a lista. Certifique-se de que a tarefa esteja funcionando corretamente e execute o pipeline novamente.

en: Dependencies|Unsupported file(s) detected
pt_BR: Arquivo(s) não suportado(s) detectado(s)

en: Dependencies|Vulnerable components
pt_BR: Componentes vulneráveis

en: Dependency List
pt_BR: Lista de dependências

en: Dependency Proxy
pt_BR: Proxy de Dependências

en: Dependency proxy
pt_BR: Proxy de dependências

en: Dependency proxy URL
pt_BR: URL de proxy de dependências

en: Dependency proxy feature is limited to public groups for now.
pt_BR: A funcionalidade de proxy de dependências está limitada a grupos públicos por hora.

en: DependencyProxy|Toggle Dependency Proxy
pt_BR: Alternar proxy de dependências

en: Deploy | Deploys
pt_BR[0]: Implantação
pt_BR[1]: Implantações

en: Deploy Keys
pt_BR: Chaves para deploy

en: Deploy key was successfully updated.
pt_BR: A chave de deploy foi atualizada com sucesso.

en: DeployKeys|+%{count} others
pt_BR: +%{count} outros

en: DeployKeys|Current project
pt_BR: Projeto Atual

en: DeployKeys|Deploy key
pt_BR: Chave de deploy

en: DeployKeys|Enabled deploy keys
pt_BR: Chaves de deploy ativas

en: DeployKeys|Error enabling deploy key
pt_BR: Erro ao ativar chaves de deploy

en: DeployKeys|Error getting deploy keys
pt_BR: Erro ao obter chaves de deploy

en: DeployKeys|Error removing deploy key
pt_BR: Erro ao remover chave de deploy

en: DeployKeys|Expand %{count} other projects
pt_BR: Expandir %{count} outros projetos

en: DeployKeys|Loading deploy keys
pt_BR: Carregando chaves de deploy

en: DeployKeys|No deploy keys found. Create one with the form above.
pt_BR: Nenhuma chave de deploy encontrada. Crie uma com o formulário acima.

en: DeployKeys|Privately accessible deploy keys
pt_BR: Chaves de deploy acessíveis de forma privada

en: DeployKeys|Project usage
pt_BR: Uso do projeto

en: DeployKeys|Publicly accessible deploy keys
pt_BR: Chaves de deploy acessíveis publicamente

en: DeployKeys|Read access only
pt_BR: Apenas acesso de leitura

en: DeployKeys|Write access allowed
pt_BR: Acesso de edição permitido

en: DeployKeys|You are going to remove this deploy key. Are you sure?
pt_BR: Você removerá essa chave de deploy. Tem certeza?

en: DeployTokens|Active Deploy Tokens (%{active_tokens})
pt_BR: Tokens de deploy ativos (%{active_tokens})

en: DeployTokens|Add a deploy token
pt_BR: Adicionar um token de deploy

en: DeployTokens|Allows read-only access to the registry images
pt_BR: Permite acesso somente-leitura às imagens do registry

en: DeployTokens|Allows read-only access to the repository
pt_BR: Permite acesso somente-leitura ao repositório

en: DeployTokens|Create deploy token
pt_BR: Criar token de deploy

en: DeployTokens|Created
pt_BR: Criado

en: DeployTokens|Deploy Tokens
pt_BR: Tokens de deploy

en: DeployTokens|Expires
pt_BR: Expira

en: DeployTokens|Name
pt_BR: Nome

en: DeployTokens|Pick a name for the application, and we'll give you a unique deploy token.
pt_BR: Escolha um nome para a aplicação e lhe forneceremos um token de deploy exclusivo.

en: DeployTokens|Revoke
pt_BR: Revogar

en: DeployTokens|Revoke %{name}
pt_BR: Revogar %{name}

en: DeployTokens|Scopes
pt_BR: Escopos

en: DeployTokens|This action cannot be undone.
pt_BR: Esta ação não pode ser desfeita.

en: DeployTokens|Use this token as a password. Make sure you save it - you won't be able to access it again.
pt_BR: Use este token como uma senha. Certifique-se de salvá-lo, pois, não será possível acessá-lo novamente.

en: DeployTokens|Use this username as a login.
pt_BR: Use este nome de usuário como um login.

en: DeployTokens|Username
pt_BR: Nome de Usuário

en: DeployTokens|Your New Deploy Token
pt_BR: Seu novo token de deploy

en: DeployTokens|Your new project deploy token has been created.
pt_BR: Seu novo token de deploy de projeto foi criado.

en: Deployed
pt_BR: Feito Deploy

en: Deployed to
pt_BR: Deploy para

en: Deploying to
pt_BR: Fazer deploy para

en: Deprioritize label
pt_BR: Despriorizar etiqueta

en: Descending
pt_BR: Decrescente

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Description parsed with %{link_start}GitLab Flavored Markdown%{link_end}
pt_BR: Descrição analisada com %{link_start}GitLab Flavored Markdown%{link_end}

en: Description templates allow you to define context-specific templates for issue and merge request description fields for your project.
pt_BR: Os modelos de descrição permitem que você defina modelos específicos de contexto para os campos de descrição de merge request e emissão para seu projeto.

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: Deselect all
pt_BR: Desmarcar todos

en: DesignManagement|%{current_design} of %{designs_count}
pt_BR: %{current_design} de %{designs_count}

en: DesignManagement|Adding a design with the same filename replaces the file in a new version.
pt_BR: Adicionar um design com o mesmo nome de arquivo substitui o arquivo por uma nova versão.

en: DesignManagement|Go back to designs
pt_BR: Voltar para designs

en: DesignManagement|Go to next design
pt_BR: Ir para o próximo design

en: DesignManagement|Go to previous design
pt_BR: Ir para o design anterior

en: DesignManagement|Requested design version does not exist. Showing latest version instead
pt_BR: A versão de design solicitada não existe. Mostrando a versão mais recente como alternativa

en: Destroy
pt_BR: Destruir

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Details (default)
pt_BR: Detalhes (padrão)

en: Detect host keys
pt_BR: Detectar chaves de host

en: Diff content limits
pt_BR: Diferenciar limite de conteúdo

en: Diff limits
pt_BR: Diferenciar limites

en: DiffsCompareBaseBranch|(base)
pt_BR: (base)

en: Diffs|No file name available
pt_BR: Nenhum nome de arquivo disponível

en: Diffs|Something went wrong while fetching diff lines.
pt_BR: Algo errado aconteceu ao buscar linhas de comparação.

en: Direction
pt_BR: Direção

en: Directory name
pt_BR: Nome do diretório

en: Disable
pt_BR: Desabilitar

en: Disable for this project
pt_BR: Desativar para este projeto

en: Disable group Runners
pt_BR: Desabilitar runners de grupo

en: Disable shared Runners
pt_BR: Desativar Runners compartilhados

en: Disable two-factor authentication
pt_BR: Desativar autenticação de dois fatores

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Disabled mirrors can only be enabled by instance owners. It is recommended that you delete them.
pt_BR: Os espelhos desativados só podem ser ativados por donos de instâncias. É recomendável que você os exclua.

en: Discard all changes
pt_BR: Descartar todas as alterações

en: Discard changes
pt_BR: Rejeitar alterações

en: Discard changes to %{path}?
pt_BR: Descartar as alterações para %{path}?

en: Discard draft
pt_BR: Descartar rascunho

en: Discard review
pt_BR: Descartar revisão

en: DiscordService|Discord Notifications
pt_BR: Notificações do Discord

en: DiscordService|Receive event notifications in Discord
pt_BR: Receber notificações de eventos no Discord

en: Discover GitLab Geo
pt_BR: Descubra o GitLab Geo

en: Discover projects, groups and snippets. Share your projects with others
pt_BR: Descubra projetos, grupos e snippets. Compartilhe seus projetos com outras pessoas

en: Discuss a specific suggestion or question
pt_BR: Discuta uma sugestão ou pergunta específica

en: Discuss a specific suggestion or question that needs to be resolved
pt_BR: Discuta uma sugestão ou pergunta específica que precisa ser resolvida

en: Dismiss
pt_BR: Ignorar

en: Dismiss Merge Request promotion
pt_BR: Descartar promoção de Merge Request

en: Dismiss trial promotion
pt_BR: Ignorar promoção de avaliação

en: Dismissed
pt_BR: Descartado

en: Dismissed at %{projectLink}
pt_BR: Descartado em %{projectLink}

en: Dismissed on pipeline %{pipelineLink}
pt_BR: Descartado no pipeline %{pipelineLink}

en: Dismissed on pipeline %{pipelineLink} at %{projectLink}
pt_BR: Descartado no pipeline %{pipelineLink} em %{projectLink}

en: Display name
pt_BR: Nome de exibição

en: Do you want to customize how Google Code email addresses and usernames are imported into GitLab?
pt_BR: Deseja personalizar como os endereços de e-mail e nomes de usuário do Google Code são importados para o GitLab?

en: Documentation for popular identity providers
pt_BR: Documentação para provedores de identidade populares

en: Doing
pt_BR: Fazendo

en: Domain
pt_BR: Domínio

en: Domain verification is an essential security measure for public GitLab sites. Users are required to demonstrate they control a domain before it is enabled
pt_BR: A verificação de domínio é uma medida de segurança essencial para sites públicos do GitLab. Os usuários precisam demonstrar que controlam um domínio antes de ser ativado

en: Don't paste the private part of the GPG key. Paste the public part which begins with '-----BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK-----'.
pt_BR: Não cole a parte privada da chave GPG. Cole a parte pública que começa com '-----BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK-----'.

en: Don't show again
pt_BR: Não exibir novamente

en: Done
pt_BR: Pronto

en: Download
pt_BR: Baixar

en: Download artifacts
pt_BR: Baixar artefatos

en: Download asset
pt_BR: Baixar recurso

en: Download export
pt_BR: Baixar exportação

en: Download image
pt_BR: Baixar imagem

en: Download license
pt_BR: Baixar licença

en: Download source code
pt_BR: Baixar código-fonte

en: Download this directory
pt_BR: Baixar este diretório

en: DownloadCommit|Email Patches
pt_BR: Email com as mudanças

en: DownloadCommit|Plain Diff
pt_BR: Arquivo de texto com as mudanças

en: DownloadSource|Download
pt_BR: Baixar

en: Downvotes
pt_BR: Votos negativos

en: Due date
pt_BR: Validade

en: During this process, you’ll be asked for URLs from GitLab’s side. Use the URLs shown below.
pt_BR: Durante esse processo, você será perguntado por URLs do lado do GitLab. Use os URLs mostrados abaixo.

en: Each Runner can be in one of the following states:
pt_BR: Cada runner pode estar em um dos seguintes estados:

en: Edit
pt_BR: Alterar

en: Edit %{name}
pt_BR: Editar %{name}

en: Edit Deploy Key
pt_BR: Editar chave de deploy

en: Edit Label
pt_BR: Editar etiqueta

en: Edit Milestone
pt_BR: Editar marco

en: Edit Password
pt_BR: Editar senha

en: Edit Pipeline Schedule %{id}
pt_BR: Alterar Agendamento do Pipeline %{id}

en: Edit Snippet
pt_BR: Editar Snippet

en: Edit application
pt_BR: Editar aplicativo

en: Edit comment
pt_BR: Editar comentário

en: Edit environment
pt_BR: Editar ambiente

en: Edit file
pt_BR: Editar arquivo

en: Edit files in the editor and commit changes here
pt_BR: Alterar arquivos no editor e fazer commit das alterações aqui

en: Edit group: %{group_name}
pt_BR: Editar grupo: %{group_name}

en: Edit identity for %{user_name}
pt_BR: Editar identidade para %{user_name}

en: Edit issues
pt_BR: Editar issues

en: Edit public deploy key
pt_BR: Editar chave de deploy pública

en: Elasticsearch integration. Elasticsearch AWS IAM.
pt_BR: Integração com Elasticsearch. Elasticsearch AWS IAM.

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Email address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: Email patch
pt_BR: Patch de email

en: Emails
pt_BR: E-mails

en: Emails separated by comma
pt_BR: E-mails separados por vírgula

en: EmailsOnPushService|Send notifications from the committer's email address if the domain is part of the domain GitLab is running on (e.g. %{domains}).
pt_BR: Envia notificações do endereço de email do committer se o domínio fizer parte do domínio em que o GitLab está sendo executado (por exemplo, %{domains}).

en: Embed
pt_BR: Embutido

en: Empty file
pt_BR: Arquivo vazio

en: Enable
pt_BR: Ativar

en: Enable Auto DevOps
pt_BR: Ativar Auto DevOps

en: Enable HTML emails
pt_BR: Habilitar e-mails em HTML

en: Enable Pseudonymizer data collection
pt_BR: Ativar coleção de dados Pseudonymizer

en: Enable access to Grafana
pt_BR: Habilitar acesso ao Grafana

en: Enable access to the Performance Bar for a given group.
pt_BR: Ativa o acesso à barra de desempenho para um determinado grupo.

en: Enable and configure Prometheus metrics.
pt_BR: Ativar e configurar métricas do Prometheus.

en: Enable classification control using an external service
pt_BR: Ativar controle de classificação usando um serviço externo

en: Enable error tracking
pt_BR: Ativar rastreamento de erros

en: Enable for this project
pt_BR: Ativar para este projeto

en: Enable group Runners
pt_BR: Ativar grupo de runners

en: Enable header and footer in emails
pt_BR: Ativar cabeçalho e rodapé em e-mails

en: Enable mirror configuration
pt_BR: Ativar configuração de espelho

en: Enable or disable the Pseudonymizer data collection.
pt_BR: Ative ou desative a coleção de dados Pseudonymizer

en: Enable or disable version check and usage ping.
pt_BR: Ativar ou desativar checagem de versão e uso de ping.

en: Enable proxy
pt_BR: Habilitar proxy

en: Enable shared Runners
pt_BR: Ativar Runners partilhados

en: Enable two-factor authentication
pt_BR: Ativar autenticação de dois fatores

en: Enable usage ping
pt_BR: Ativar dados de uso

en: Enabled
pt_BR: Habilitado

en: Enabled Git access protocols
pt_BR: Protocolos de acesso do Git habilitados

en: Enabled sources for code import during project creation. OmniAuth must be configured for GitHub
pt_BR: As fontes para importação de código durante a criação de projetos foram ativadas. O OmniAuth deve ser configurado para o GitHub.

en: Enabling this will only make licensed EE features available to projects if the project namespace's plan includes the feature or if the project is public.
pt_BR: Ativar isto apenas disponibilizará os recursos EE licenciados para projetos se o plano do namespace do projeto incluir o recurso ou se o projeto for público.

en: Ends at (UTC)
pt_BR: Termina em (UTC)

en: Enter IP address range
pt_BR: Insira o intervalo de endereços IP

en: Enter a number
pt_BR: Digite um número

en: Enter domain
pt_BR: Insira o domínio

en: Enter in your Bitbucket Server URL and personal access token below
pt_BR: Digite o seu URL do servidor do Bitbucket e o token de acesso pessoal abaixo

en: Enter the issue description
pt_BR: Digite a descrição da issue

en: Enter the issue title
pt_BR: Digite o título da issue

en: Enter the merge request description
pt_BR: Digite a descrição do merge request

en: Enter the merge request title
pt_BR: Digite o título do merge request

en: Environment
pt_BR: Ambiente

en: Environment variables are configured by your administrator to be %{link_start}protected%{link_end} by default
pt_BR: As variáveis de ambiente são configuradas pelo seu administrador para serem %{link_start}protegidas%{link_end} por padrão

en: Environment:
pt_BR: Ambiente:

en: Environments
pt_BR: Ambientes

en: Environments allow you to track deployments of your application %{link_to_read_more}.
pt_BR: Os ambientes permitem que você acompanhe as implantações do seu aplicativo %{link_to_read_more}.

en: EnvironmentsDashboard|Add a project to the dashboard
pt_BR: Adicionar um projeto ao dashboard

en: EnvironmentsDashboard|Add projects
pt_BR: Adicionar projetos

en: EnvironmentsDashboard|Environments Dashboard
pt_BR: Dashboard de Ambientes

en: EnvironmentsDashboard|Job: %{job}
pt_BR: Tarefa: %{job}

en: EnvironmentsDashboard|More actions
pt_BR: Mais ações

en: EnvironmentsDashboard|Remove
pt_BR: Remover

en: EnvironmentsDashboard|The environments dashboard provides a summary of each project's environments' status, including pipeline and alert statuses.
pt_BR: O dashboard de ambientes fornece um resumo do status dos ambientes de cada projeto, incluindo status de pipelines e alertas.

en: Environments|An error occurred while fetching the environments.
pt_BR: Um erro ocorreu ao recuperar ambientes.

en: Environments|An error occurred while making the request.
pt_BR: Um erro ocorreu ao fazer a requisição.

en: Environments|An error occurred while re-deploying the environment, please try again
pt_BR: Ocorreu um erro ao re-implantar o ambiente. Por favor, tente novamente

en: Environments|An error occurred while stopping the environment, please try again
pt_BR: Ocorreu um erro ao parar o ambiente, por favor, tente novamente

en: Environments|Are you sure you want to stop this environment?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja parar este ambiente?

en: Environments|Commit
pt_BR: Commit

en: Environments|Deploy to...
pt_BR: Implantar para...

en: Environments|Deployment
pt_BR: Deploy

en: Environments|Environment
pt_BR: Ambiente

en: Environments|Environments
pt_BR: Ambientes

en: Environments|Environments are places where code gets deployed, such as staging or production.
pt_BR: Ambientes são locais onde o deploy é feito, tais como homologação ou produção.

en: Environments|Job
pt_BR: Tarefa

en: Environments|Learn more about stopping environments
pt_BR: Saiba mais sobre como parar ambientes

en: Environments|New environment
pt_BR: Novo ambiente

en: Environments|No deployments yet
pt_BR: Nenhum deploy

en: Environments|Note that this action will stop the environment, but it will %{emphasisStart}not%{emphasisEnd} have an effect on any existing deployment due to no “stop environment action” being defined in the %{ciConfigLinkStart}.gitlab-ci.yml%{ciConfigLinkEnd} file.
pt_BR: Observe que esta ação irá parar o ambiente mas %{emphasisStart}não%{emphasisEnd} terá efeito sobre qualquer deploy existente devido a "ação de parar ambiente" sendo definida no arquivo %{ciConfigLinkEnd}.gitlab-ci.yml%{ciConfigLinkStart}.

en: Environments|Note that this action will stop the environment, but it will %{emphasis_start}not%{emphasis_end} have an effect on any existing deployment due to no “stop environment action” being defined in the %{ci_config_link_start}.gitlab-ci.yml%{ci_config_link_end} file.
pt_BR: Observe que essa ação interromperá o ambiente, mas %{emphasis_start}não%{emphasis_end} terá efeito em qualquer implementação existente devido a nenhuma "ação de parada do ambiente" estar definida no arquivo %{ci_config_link_start}.gitlab-ci.yml%{ci_config_link_end}.

en: Environments|Open live environment
pt_BR: Abrir ambiente ao vivo

en: Environments|Re-deploy to environment
pt_BR: Reimplantar no ambiente

en: Environments|Rollback environment
pt_BR: Reverter ambiente

en: Environments|Show all
pt_BR: Mostrar tudo

en: Environments|Stop
pt_BR: Parar

en: Environments|Stop environment
pt_BR: Parar ambiente

en: Environments|Updated
pt_BR: Atualizado

en: Environments|You don't have any environments right now
pt_BR: Você não tem nenhum ambiente no momento

en: Environments|protected
pt_BR: protegido

en: Epics Roadmap
pt_BR: Roadmap de epics

en: Epics let you manage your portfolio of projects more efficiently and with less effort
pt_BR: Epics permitem gerenciar seu portfólio de projetos de forma mais eficiente e com menos esforço

en: Epics|An error occurred while saving the %{epicDateType} date
pt_BR: Ocorreu um erro ao salvar a data de %{epicDateType}

en: Epics|Are you sure you want to remove %{bStart}%{targetIssueTitle}%{bEnd} from %{bStart}%{parentEpicTitle}%{bEnd}?
pt_BR: Você tem certeza de que quer remover %{bStart}%{targetIssueTitle}%{bEnd} de %{bStart}%{parentEpicTitle}%{bEnd}?

en: Epics|How can I solve this?
pt_BR: Como posso resolver isso?

en: Epics|More information
pt_BR: Mais informações

en: Epics|Remove epic
pt_BR: Remover épico

en: Epics|Remove issue
pt_BR: Remover issue

en: Epics|Show more
pt_BR: Mostrar mais

en: Epics|Something went wrong while creating child epics.
pt_BR: Algo deu errado ao criar épicos filhos.

en: Epics|Something went wrong while fetching child epics.
pt_BR: Algo deu errado ao buscar épicos filhos.

en: Epics|These dates affect how your epics appear in the roadmap. Dates from milestones come from the milestones assigned to issues in the epic. You can also set fixed dates or remove them entirely.
pt_BR: Essas datas afetam a maneira como seus épicos aparecem no planejamento. As datas dos marcos vêm dos marcos atribuídos aos problemas do épico. Você também pode definir datas fixas ou removê-las completamente.

en: Epics|To schedule your epic's %{epicDateType} date based on milestones, assign a milestone with a %{epicDateType} date to any issue in the epic.
pt_BR: Para agendar o seu épico %{epicDateType} baseado em marcos temporais, atribua um marco com uma data %{epicDateType} a qualquer issue no épico.

en: Epics|due
pt_BR: prazo

en: Epics|start
pt_BR: Iniciar

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error Tracking
pt_BR: Rastreamento de erros

en: Error creating epic
pt_BR: Erro ao criar epic

en: Error fetching labels.
pt_BR: Erro ao carregar etiquetas.

en: Error fetching network graph.
pt_BR: Erro ao recuperar gráfico de rede.

en: Error fetching projects
pt_BR: Erro ao obter projetos

en: Error fetching refs
pt_BR: Erro ao recuperar refs

en: Error loading branch data. Please try again.
pt_BR: Erro ao carregar dados de branch. Por favor, tente novamente.

en: Error loading branches.
pt_BR: Erro ao carregar os branches.

en: Error loading file viewer.
pt_BR: Erro ao carregar o visualizador de arquivos.

en: Error loading last commit.
pt_BR: Erro ao carregar último commit.

en: Error loading markdown preview
pt_BR: Erro ao carregar a pré-visualização do markdown

en: Error loading merge requests.
pt_BR: Erro ao carregar merge requests.

en: Error loading milestone tab
pt_BR: Erro ao carregar a aba de marco

en: Error loading project data. Please try again.
pt_BR: Erro ao carregar dados do projeto. Por favor, tente novamente.

en: Error loading template types.
pt_BR: Erro ao carregar os tipos de modelo.

en: Error loading template.
pt_BR: Erro ao carregar o modelo.

en: Error occurred when toggling the notification subscription
pt_BR: Erro ao alterar configuração de notificação de assinatura

en: Error occurred. User was not blocked
pt_BR: Ocorreu um erro. O usuário não foi bloqueado

en: Error occurred. User was not confirmed
pt_BR: Ocorreu um erro. O usuário não foi confirmado

en: Error occurred. User was not unblocked
pt_BR: Ocorreu um erro. O usuário não foi desbloqueado

en: Error rendering markdown preview
pt_BR: Erro ao renderizar a pré-visualização do markdown

en: Error saving label update.
pt_BR: Erro ao salvar alteração de etiqueta.

en: Error updating %{issuableType}
pt_BR: Erro ao atualizar %{issuableType}

en: Error uploading file
pt_BR: Erro ao enviar o arquivo

en: Error while loading the merge request. Please try again.
pt_BR: Erro ao carregar o merge request. Por favor, tente novamente.

en: ErrorTracking|Active
pt_BR: Ativo

en: ErrorTracking|After adding your Auth Token, use the 'Connect' button to load projects
pt_BR: Depois de adicionar o seu Token de Autenticação, use o botão "conectar" para carregar os projetos

en: ErrorTracking|Auth Token
pt_BR: Token de autenticação

en: ErrorTracking|Click 'Connect' to re-establish the connection to Sentry and activate the dropdown.
pt_BR: Clique em "Conectar" para restabelecer a conexão com o Sentry e ativar o menu suspenso.

en: ErrorTracking|Connection has failed. Re-check Auth Token and try again.
pt_BR: A conexão falhou. Re-verifique o Token de Autenticação e tente novamente.

en: ErrorTracking|No projects available
pt_BR: Não há projetos disponíveis

en: ErrorTracking|Select project
pt_BR: Selecionar projeto

en: Errors
pt_BR: Erros

en: Estimated
pt_BR: Estimativa

en: EventFilterBy|Filter by all
pt_BR: Filtrar por tudo

en: EventFilterBy|Filter by comments
pt_BR: Filtrar por comentários

en: EventFilterBy|Filter by issue events
pt_BR: Filtrar por eventos de issue

en: EventFilterBy|Filter by merge events
pt_BR: Filtrar por eventos de merge

en: EventFilterBy|Filter by push events
pt_BR: Filtrar por eventos de push

en: EventFilterBy|Filter by team
pt_BR: Filtrar por equipe

en: Events
pt_BR: Eventos

en: Every %{action} attempt has failed: %{job_error_message}. Please try again.
pt_BR: Cada tentativa de %{action} falhou: %{job_error_message}. Por favor, tente novamente.

en: Everyone
pt_BR: Todos

en: Everyone can contribute
pt_BR: Todos podem contribuir

en: Everything on your to-do list is marked as done.
pt_BR: Tudo na sua lista de afazeres está marcado como concluído.

en: Everything you need to create a GitLab Pages site using GitBook.
pt_BR: Tudo o que você precisa para criar um site do GitLab Pages usando o GitBook.

en: Everything you need to create a GitLab Pages site using Hexo.
pt_BR: Tudo o que você precisa para criar um site do GitLab Pages usando o Hexo.

en: Everything you need to create a GitLab Pages site using Hugo.
pt_BR: Tudo o que você precisa para criar um site do GitLab Pages usando o Hugo.

en: Everything you need to create a GitLab Pages site using Jekyll.
pt_BR: Tudo o que você precisa para criar um site do GitLab Pages usando o Jekyll.

en: Everything you need to create a GitLab Pages site using plain HTML.
pt_BR: Tudo o que você precisa para criar um site do GitLab Pages usando HTML simples.

en: Example: Usage = single query. (Requested) / (Capacity) = multiple queries combined into a formula.
pt_BR: Exemplo: Uso = consulta única. (Solicitada) / (Capacidade) = múltiplas consultas combinadas em uma fórmula.

en: Except policy:
pt_BR: Exceto da política:

en: Existing members and groups
pt_BR: Membros e grupos existentes

en: Expand
pt_BR: Expandir

en: Expand all
pt_BR: Expandir tudo

en: Expand approvers
pt_BR: Expandir aprovadores

en: Expand sidebar
pt_BR: Expandir barra lateral

en: Expiration date
pt_BR: Data de validade

en: Expired
pt_BR: Expirado

en: Expired %{expiredOn}
pt_BR: Expirou %{expiredOn}

en: Expires
pt_BR: Expira

en: Expires at
pt_BR: Expira em

en: Expires in %{expires_at}
pt_BR: Expira em %{expires_at}

en: Explain the problem. If appropriate, provide a link to the relevant issue or comment.
pt_BR: Explique o problema. Se necessário, forneça um link para a issue ou comentário relevante.

en: Explore
pt_BR: Explorar

en: Explore GitLab
pt_BR: Explorar o GitLab

en: Explore Groups
pt_BR: Explorar Grupos

en: Explore groups
pt_BR: Explorar grupos

en: Explore projects
pt_BR: Explorar projetos

en: Explore public groups
pt_BR: Explorar grupos públicos

en: Export as CSV
pt_BR: Exportar como CSV

en: Export issues
pt_BR: Exportar issues

en: Export project
pt_BR: Exportar projeto

en: Export this project with all its related data in order to move your project to a new GitLab instance. Once the export is finished, you can import the file from the "New Project" page.
pt_BR: Exporte este projeto com todos os dados relacionados para mover seu projeto para uma nova instância do GitLab. Quando a exportação estiver concluída, você poderá importar o arquivo da página "Novo projeto".

en: External Classification Policy Authorization
pt_BR: Autorização de Política de Classificação Externa

en: External URL
pt_BR: URL externo

en: External Wiki
pt_BR: Wiki externo

en: External authentication
pt_BR: Autenticação externa

en: External authorization denied access to this project
pt_BR: Autorização externa negou acesso a este projeto

en: External authorization request timeout
pt_BR: A requisição de autorização externa esgotou o tempo limite

en: External storage URL
pt_BR: URL do armazenamento externo

en: External storage authentication token
pt_BR: Token de autenticação do armazenamento externo

en: ExternalAuthorizationService|Classification label
pt_BR: Etiqueta de classificação

en: ExternalAuthorizationService|When no classification label is set the default label `%{default_label}` will be used.
pt_BR: Quando nenhum etiqueta de classificação está definida, a etiqueta padrão `%{default_label}` será usada.

en: ExternalWikiService|External Wiki
pt_BR: Wiki externo

en: ExternalWikiService|Replaces the link to the internal wiki with a link to an external wiki.
pt_BR: Substitui o link para o wiki interno por um link para um wiki externo.

en: ExternalWikiService|The URL of the external Wiki
pt_BR: O URL do Wiki externo

en: Failed
pt_BR: Falha

en: Failed Jobs
pt_BR: Tarefas com falha

en: Failed to apply commands.
pt_BR: Falha ao aplicar comandos.

en: Failed to assign a user because no user was found.
pt_BR: Falha ao associar um usuário porque nenhum usuário foi encontrado.

en: Failed to change the owner
pt_BR: Erro ao alterar o proprietário

en: Failed to check related branches.
pt_BR: Falha ao procurar por branches relacionadas.

en: Failed to create resources
pt_BR: Falha ao criar recursos

en: Failed to deploy to
pt_BR: Falha ao fazer deploy para

en: Failed to install.
pt_BR: Falha ao instalar.

en: Failed to load emoji list.
pt_BR: Falha ao carregar a lista de emojis.

en: Failed to load related branches
pt_BR: Falha ao carregar branches relacionados

en: Failed to load stacktrace.
pt_BR: Falha ao carregar a stacktrace.

en: Failed to promote label due to internal error. Please contact administrators.
pt_BR: Falha ao promover etiqueta devido a erro interno. Por favor, contate os administradores.

en: Failed to remove issue from board, please try again.
pt_BR: Falha ao remover issue do painel, por favor, tente novamente.

en: Failed to remove mirror.
pt_BR: Falha ao remover a espelho.

en: Failed to remove the pipeline schedule
pt_BR: Erro ao excluir o agendamento do pipeline

en: Failed to remove user identity.
pt_BR: Falha ao remover a identidade do usuário.

en: Failed to remove user key.
pt_BR: Falha ao remover a chave do usuário.

en: Failed to reset key. Please try again.
pt_BR: Falha ao redefinir a chave. Por favor, tente novamente.

en: Failed to save merge conflicts resolutions. Please try again!
pt_BR: Falha ao salvar resoluções de conflitos de merge. Por favor, tente novamente!

en: Failed to save new settings
pt_BR: Falha ao salvar novas configurações

en: Failed to save preferences (%{error_message}).
pt_BR: Falha ao salvar preferências (%{error_message}).

en: Failed to save preferences.
pt_BR: Falha ao salvar preferências.

en: Failed to signing using smartcard authentication
pt_BR: Falha ao entrar usando a autenticação de cartão inteligente

en: Failed to update branch!
pt_BR: Falha ao atualizar o branch!

en: Failed to update issues, please try again.
pt_BR: Falha ao atualizar Issues. Por favor, tente novamente.

en: Failed to update tag!
pt_BR: Falha ao atualizar a tag!

en: Failed to update.
pt_BR: Falha ao atualizar.

en: Failure
pt_BR: Falha

en: Faster as it re-uses the project workspace (falling back to clone if it doesn't exist)
pt_BR: Mais rápido, uma vez que reutiliza o espaço de trabalho do projeto (voltando a clonar, se não existir)

en: Favicon was successfully removed.
pt_BR: O favicon foi removido com sucesso.

en: Feature Flags
pt_BR: Feature flag

en: Feature flag was not removed.
pt_BR: O Feature flag não foi removido.

en: Feature flag was successfully removed.
pt_BR: A feature flag foi removida com sucesso.

en: FeatureFlags|* (All Environments)
pt_BR: * (Todos os Ambientes)

en: FeatureFlags|* (All environments)
pt_BR: * (Todos os ambientes)

en: FeatureFlags|API URL
pt_BR: URL da API

en: FeatureFlags|Active
pt_BR: Ativo

en: FeatureFlags|All users
pt_BR: Todos os usuários

en: FeatureFlags|Configure
pt_BR: Configurar

en: FeatureFlags|Configure feature flags
pt_BR: Configurar feature flag

en: FeatureFlags|Create feature flag
pt_BR: Criar feature flag

en: FeatureFlags|Delete %{name}?
pt_BR: Excluir %{name}?

en: FeatureFlags|Delete feature flag
pt_BR: Excluir feature flag

en: FeatureFlags|Description
pt_BR: Descrição

en: FeatureFlags|Edit Feature Flag
pt_BR: Editar feature flag

en: FeatureFlags|Environment Spec
pt_BR: Especificação do Ambiente

en: FeatureFlags|Environment Specs
pt_BR: Especificações do Ambiente

en: FeatureFlags|Feature Flag
pt_BR: Feature flag

en: FeatureFlags|Feature Flag behavior is built up by creating a set of rules to define the status of target environments. A default wildcard rule %{codeStart}*%{codeEnd} for %{boldStart}All Environments%{boldEnd} is set, and you are able to add as many rules as you need by choosing environment specs below. You can toggle the behavior for each of your rules to set them %{boldStart}Active%{boldEnd} or %{boldStart}Inactive%{boldEnd}.
pt_BR: O comportamento de Feature flag é feito ao criar uma série de regras para definir o status de ambientes alvo. Um regra padrão de curinga %{codeStart}*%{codeEnd} para %{boldStart}Todos os Ambientes%{boldEnd} e você poderá adicionar quantas regras você precisar, escolhendo as especificações de ambiente abaixo. Você pode alternar o comportamento para cada uma de suas regras para configurá-los como %{boldStart}Ativo%{boldEnd} ou %{boldStart}Inativo%{boldEnd}.

en: FeatureFlags|Feature Flags
pt_BR: Feature flags

en: FeatureFlags|Feature flag %{name} will be removed. Are you sure?
pt_BR: A feature flag %{name} será removido. Você tem certeza?

en: FeatureFlags|Feature flags allow you to configure your code into different flavors by dynamically toggling certain functionality.
pt_BR: Feature flags permitem que você configure o seu código em diferentes versões alterando dinamicamente determinada funcionalidade.

en: FeatureFlags|Get started with feature flags
pt_BR: Começar a usar feature flags

en: FeatureFlags|Inactive
pt_BR: Inativo

en: FeatureFlags|Inactive flag for %{scope}
pt_BR: Sinalizador inativo para %{scope}

en: FeatureFlags|Install a %{docs_link_anchored_start}compatible client library%{docs_link_anchored_end} and specify the API URL, application name, and instance ID during the configuration setup. %{docs_link_start}More Information%{docs_link_end}
pt_BR: Instale uma %{docs_link_anchored_start}biblioteca de cliente compatível%{docs_link_anchored_end} e especifique o URL da API, o nome do aplicativo e o ID da instância durante a configuração. %{docs_link_start}Mais informações%{docs_link_end}

en: FeatureFlags|Instance ID
pt_BR: ID da instância

en: FeatureFlags|Loading feature flags
pt_BR: Carregando feature flags

en: FeatureFlags|More information
pt_BR: Mais informações

en: FeatureFlags|Name
pt_BR: Nome

en: FeatureFlags|New
pt_BR: Novo

en: FeatureFlags|New Feature Flag
pt_BR: Nova feature flag

en: FeatureFlags|New feature flag
pt_BR: Nova feature flag

en: FeatureFlags|Percent rollout (logged in users)
pt_BR: Porcentagem de rollout (usuários logados)

en: FeatureFlags|Percent rollout must be a whole number between 0 and 100
pt_BR: A porcentagem de rollout deve ser um número inteiro entre 0 e 100

en: FeatureFlags|Protected
pt_BR: Protegido

en: FeatureFlags|Remove
pt_BR: Remover

en: FeatureFlags|Rollout Percentage
pt_BR: Porcentagem de rollout

en: FeatureFlags|Rollout Strategy
pt_BR: Estratégia de Rollout

en: FeatureFlags|Status
pt_BR: Status

en: FeatureFlags|Target environments
pt_BR: Ambientes alvo

en: FeatureFlags|There was an error fetching the feature flags.
pt_BR: Ocorreu um erro ao buscar as feature flag.

en: FeatureFlags|Try again in a few moments or contact your support team.
pt_BR: Tente novamente daqui a pouco ou entre em contato com a sua equipe de suporte.

en: Feb
pt_BR: Fev

en: February
pt_BR: Fevereiro

en: Fetching incoming email
pt_BR: Obtendo e-mails recebidos

en: Fetching licenses failed.
pt_BR: A obtenção das licenças falhou.

en: Fetching licenses failed. The request endpoint was not found.
pt_BR: A obtenção de licenças falhou. O endpoint da requisição não foi encontrado.

en: Fetching licenses failed. You are not permitted to perform this action.
pt_BR: A obtenção das licenças falhou. Você não tem permissão para executar esta ação.

en: File added
pt_BR: Arquivo adicionado

en: File browser
pt_BR: Navegador de arquivos

en: File deleted
pt_BR: Arquivo excluído

en: File mode changed from %{a_mode} to %{b_mode}
pt_BR: Modo de arquivo alterado de %{a_mode} para %{b_mode}

en: File moved
pt_BR: Arquivo movido

en: File templates
pt_BR: Modelos de arquivos

en: File upload error.
pt_BR: Erro ao enviar arquivo.

en: Files
pt_BR: Arquivos

en: Files, directories, and submodules in the path %{path} for commit reference %{ref}
pt_BR: Arquivos, diretórios e submódulos no caminho %{path} para referência de commit %{ref}

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Filter by %{issuable_type} that are currently closed.
pt_BR: Filtrar por %{issuable_type} que estão atualmente fechados.

en: Filter by %{issuable_type} that are currently opened.
pt_BR: Filtrar por %{issuable_type} que estão atualmente abertos.

en: Filter by milestone name
pt_BR: Filtrar por nome de marco

en: Filter by two-factor authentication
pt_BR: Filtrar por autenticação de dois fatores

en: Filter results by group
pt_BR: Filtrar resultados por grupo

en: Filter results by project
pt_BR: Filtrar resultados por projeto

en: Filter your projects by name
pt_BR: Filtre seus projetos por nome

en: Filter...
pt_BR: Filtro...

en: Find by path
pt_BR: Localizar por caminho

en: Find existing members by name
pt_BR: Encontre membros existentes por nome

en: Find file
pt_BR: Localizar arquivo

en: Find the downloaded ZIP file and decompress it.
pt_BR: Encontre o arquivo ZIP baixado e extraia-o.

en: Fingerprint
pt_BR: Impressão digital

en: Fingerprints
pt_BR: Impressões digitais

en: Finish editing this message first!
pt_BR: Conclua a edição desta mensagem primeiro!

en: Finish review
pt_BR: Concluir a revisão

en: Finished
pt_BR: Finalizado

en: First day of the week
pt_BR: Primeiro dia da semana

en: First name
pt_BR: Primeiro nome

en: Fixed date
pt_BR: Data fixa

en: Fixed due date
pt_BR: Data de vencimento fixa

en: Fixed start date
pt_BR: Data de início fixa

en: Fixed:
pt_BR: Fixo:

en: FogBugz Email
pt_BR: E-mail do FogBugz

en: FogBugz Import
pt_BR: Importação do FogBugz

en: FogBugz Password
pt_BR: Senha do FogBugz

en: FogBugz URL
pt_BR: URL do FogBugz

en: FogBugz import
pt_BR: Importação do FogBugz

en: Follow the steps below to export your Google Code project data.
pt_BR: Siga os passos abaixo para exportar os dados do seu projeto do Google Code.

en: Font Color
pt_BR: Cor da Fonte

en: Footer message
pt_BR: Mensagem do Rodapé

en: For internal projects, any logged in user can view pipelines and access job details (output logs and artifacts)
pt_BR: Para projetos internos, qualquer usuário conectado pode visualizar pipelines e acessar detalhes da tarefa (logs de saída e artefatos)

en: For more info, read the documentation.
pt_BR: Para mais informações, leia a documentação.

en: For more information, go to the
pt_BR: Para mais informações, vá para o

en: For more information, please review %{link_start_tag}Jaeger's configuration doc%{link_end_tag}
pt_BR: Para mais informações, por favor, revise a %{link_start_tag}documentação de configuração do Jaeger%{link_end_tag}

en: For more information, see the documentation on %{deactivating_usage_ping_link_start}deactivating the usage ping%{deactivating_usage_ping_link_end}.
pt_BR: Para obter mais informações, consulte a documentação sobre %{deactivating_usage_ping_link_start}desativando dados de uso%{deactivating_usage_ping_link_end}.

en: For private projects, any member (guest or higher) can view pipelines and access job details (output logs and artifacts)
pt_BR: Para projetos privados, qualquer membro (guest ou superior) pode visualizar pipelines e acessar detalhes das tarefas (logs de saída e artefatos)

en: For public projects, anyone can view pipelines and access job details (output logs and artifacts)
pt_BR: Para projetos públicos, qualquer pessoa pode visualizar pipelines e acessar detalhes das tarefas (logs de saída e artefatos)

en: Fork Error!
pt_BR: Erro de fork!

en: ForkedFromProjectPath|Forked from
pt_BR: Fork criado a partir de

en: Forking in progress
pt_BR: Fork em andamento

en: Found errors in your %{gitlab_ci_yml}:
pt_BR: Erros encontrados em seu %{gitlab_ci_yml}:

en: Found errors in your .gitlab-ci.yml:
pt_BR: Erros encontrados em seu .gitlab-ci.yml:

en: Free Trial of GitLab.com Gold
pt_BR: Avaliação gratuita do GitLab.com Gold

en: Friday
pt_BR: Sexta-feira

en: From %{providerTitle}
pt_BR: Do %{providerTitle}

en: From Google Code
pt_BR: Do Google Code

en: From issue creation until deploy to production
pt_BR: Da abertura de tarefas até a implantação para a produção

en: From merge request merge until deploy to production
pt_BR: Do merge request até a implantação em produção

en: From the Kubernetes cluster details view, install Runner from the applications list
pt_BR: Na visualização de detalhes do cluster do Kubernetes, instale o Runner pela lista de aplicativos

en: Full name
pt_BR: Nome completo

en: GPG Key ID:
pt_BR: ID da chave GPG:

en: GPG Keys
pt_BR: Chaves GPG

en: GPG signature (loading...)
pt_BR: Assinatura GPG (carregando...)

en: General
pt_BR: Geral

en: General Settings
pt_BR: Configurações gerais

en: General pipelines
pt_BR: Pipelines Gerais

en: Generate a default set of labels
pt_BR: Gerar etiquetas padrão

en: Generate key
pt_BR: Gerar chave

en: Geo Nodes
pt_BR: Nós do Geo

en: GeoNodeSyncStatus|Node is failing or broken.
pt_BR: Nó está falho ou quebrado.

en: GeoNodeSyncStatus|Node is slow, overloaded, or it just recovered after an outage.
pt_BR: O nó está lento, sobrecarregado ou acabou de se recuperar de uma falta de energia.

en: GeoNodes|Data replication lag
pt_BR: Atraso de replicação de dados

en: GeoNodes|Does not match the primary storage configuration
pt_BR: Não corresponde à configuração de armazenamento primário

en: GeoNodes|Full
pt_BR: Completo

en: GeoNodes|GitLab version
pt_BR: Versão do GitLab

en: GeoNodes|GitLab version does not match the primary node version
pt_BR: A versão do GitLab não corresponde à versão do nó primário

en: GeoNodes|Health status
pt_BR: Status de saúde

en: GeoNodes|Internal URL
pt_BR: URL interna

en: GeoNodes|Last event ID processed by cursor
pt_BR: O ID do último evento processado por cursor

en: GeoNodes|Last event ID seen from primary
pt_BR: O ID do último evento visto do primário

en: GeoNodes|Loading nodes
pt_BR: Carregando nós

en: GeoNodes|New node
pt_BR: Novo nó

en: GeoNodes|Node Authentication was successfully repaired.
pt_BR: Autenticação de Nó foi corrigida com sucesso.

en: GeoNodes|Node was successfully removed.
pt_BR: O nó foi removido com sucesso.

en: GeoNodes|Replication slot WAL
pt_BR: WAL de slots de replicação

en: GeoNodes|Replication slots
pt_BR: Slots de replicação

en: GeoNodes|Something went wrong while changing node status
pt_BR: Alguma coisa deu errada ao mudar o status do nó

en: GeoNodes|Something went wrong while fetching nodes
pt_BR: Alguma coisa deu errada ao recuperar nós

en: GeoNodes|Something went wrong while removing node
pt_BR: Alguma coisa deu errada ao remover nó

en: GeoNodes|Something went wrong while repairing node
pt_BR: Alguma coisa deu errada ao corrigir nó

en: GeoNodes|Storage config
pt_BR: Configuração de armazenamento

en: GeoNodes|Sync settings
pt_BR: Configurações de sincronização

en: GeoNodes|Unused slots
pt_BR: Slots não usados

en: GeoNodes|Used slots
pt_BR: Slots usados

en: GeoNodes|You have configured Geo nodes using an insecure HTTP connection. We recommend the use of HTTPS.
pt_BR: Você tem nós Geo configurados usando uma conexão HTTP insegura. Recomendamos o uso de HTTPS.

en: Geo|%{name} is scheduled for forced re-download
pt_BR: %{name} está agendado para forçar download novamente

en: Geo|%{name} is scheduled for re-sync
pt_BR: %{name} está agendado para re-sincronização

en: Geo|All projects
pt_BR: Todos os projetos

en: Geo|Could not remove tracking entry for an existing project.
pt_BR: Não foi possível remover o registro de rastreamento de um projeto existente.

en: Geo|Could not remove tracking entry for an existing upload.
pt_BR: Não foi possível remover a entrada de rastreamento para um envio existente.

en: Geo|Failed
pt_BR: Falha

en: Geo|Geo Status
pt_BR: Geo Status

en: Geo|In sync
pt_BR: Em sincronia

en: Geo|Last repository check run
pt_BR: Última verificação de repositório executada

en: Geo|Last successful sync
pt_BR: Última sincronização com êxito

en: Geo|Last sync attempt
pt_BR: Última tentativa de sincronização

en: Geo|Last time verified
pt_BR: Última vez verificada

en: Geo|Never
pt_BR: Nunca

en: Geo|Next sync scheduled at
pt_BR: Próxima sincronização programada às

en: Geo|Not synced yet
pt_BR: Ainda não sincronizado

en: Geo|Pending synchronization
pt_BR: Sincronização pendente

en: Geo|Pending verification
pt_BR: Verificação pendente

en: Geo|Project
pt_BR: Projeto

en: Geo|Project (ID: %{project_id}) no longer exists on the primary. It is safe to remove this entry, as this will not remove any data on disk.
pt_BR: Projeto (ID: %{project_id}) não existe mais no primário. É seguro remover esse registro, pois isso não removerá nenhum dado no disco.

en: Geo|Projects in certain groups
pt_BR: Projetos em certos grupos

en: Geo|Projects in certain storage shards
pt_BR: Projetos em certos pedaços de armazenamento

en: Geo|Redownload
pt_BR: Baixar novamente

en: Geo|Remove
pt_BR: Remover

en: Geo|Resync
pt_BR: Ressincronizar

en: Geo|Retry count
pt_BR: Contagem de retentativas

en: Geo|Status
pt_BR: Status

en: Geo|Synced
pt_BR: Sincronizado

en: Geo|Synced at
pt_BR: Sincronizado em

en: Geo|Synchronization failed - %{error}
pt_BR: Falha na sincronização - %{error}

en: Geo|Tracking entry for project (%{project_id}) was successfully removed.
pt_BR: O registro de rastreamento do projeto (%{project_id}) foi removido com êxito.

en: Geo|Unknown state
pt_BR: Estado desconhecido

en: Geo|Verification failed - %{error}
pt_BR: Falha na verificação - %{error}

en: Geo|Waiting for scheduler
pt_BR: Aguardando o agendador

en: Geo|misconfigured
pt_BR: mal configurado

en: Geo|primary
pt_BR: primário

en: Geo|secondary
pt_BR: secundário

en: Get a free instance review
pt_BR: Obter gratuitamente uma instância de revisão

en: Get started with error tracking
pt_BR: Comece com o rastreamento de erros

en: Getting started with releases
pt_BR: Introdução às versões

en: Git LFS is not enabled on this GitLab server, contact your admin.
pt_BR: Git LFS não está habilitado neste servidor GitLab, contate seu administrador.

en: Git global setup
pt_BR: Configuração global do Git

en: Git repository URL
pt_BR: URL do repositório Git

en: Git revision
pt_BR: Revisão do Git

en: Git strategy for pipelines
pt_BR: Estratégia Git para pipelines

en: Git version
pt_BR: Versão do Git

en: GitHub import
pt_BR: Importação do GitHub

en: GitLab Group Runners can execute code for all the projects in this group.
pt_BR: Os GitLab Group Runners podem executar código para todos os projetos neste grupo.

en: GitLab Import
pt_BR: Importação do GitLab

en: GitLab Shared Runners execute code of different projects on the same Runner unless you configure GitLab Runner Autoscale with MaxBuilds 1 (which it is on GitLab.com).
pt_BR: GitLab Shared Runners executam códigos de projetos diferentes no mesmo Runner, a menos que você configure o GitLab Runner Autoscale com o MaxBuilds 1 (que está no GitLab.com).

en: GitLab User
pt_BR: Usuário GitLab

en: GitLab allows you to continue using your license even if you exceed the number of seats you purchased. You will be required to pay for these seats when you renew your license.
pt_BR: GitLab permite que você continue usando a sua licença mesmo se exceder o número de lugares que você comprou. Você será obrigado a pagar por esses lugares no momento da renovação de sua licença.

en: GitLab for Slack
pt_BR: GitLab para Slack

en: GitLab is obtaining a Let's Encrypt SSL certificate for this domain. This process can take some time. Please try again later.
pt_BR: O GitLab está obtendo um certificado SSL Let's Encrypt para este domínio. Este processo pode levar algum tempo. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: GitLab member or Email address
pt_BR: Membro do GitLab ou endereço de e-mail

en: GitLab metadata URL
pt_BR: URL de metadados do GitLab

en: GitLab project export
pt_BR: Exportação do projeto GitLab

en: GitLab will run a background job that will produce pseudonymized CSVs of the GitLab database that will be uploaded to your configured object storage directory.
pt_BR: O GitLab executará um trabalho em segundo plano que produzirá CSVs com pseudônimos do banco de dados do GitLab que serão carregados no diretório de armazenamento de objetos configurado.

en: GitLab.com import
pt_BR: Importação do GitLab.com

en: Gitaly Servers
pt_BR: Servidores Gitaly

en: Gitaly|Address
pt_BR: Endereço

en: Gitea Host URL
pt_BR: URL do host do Gitea

en: Gitea Import
pt_BR: Importação do Gitea

en: Gitlab Pages
pt_BR: GitLab Pages

en: Given access %{time_ago}
pt_BR: Acesso concedido %{time_ago}

en: Global Shortcuts
pt_BR: Atalhos Globais

en: Global notification settings
pt_BR: Configurações de notificação global

en: Go Back
pt_BR: Voltar

en: Go Micro is a framework for micro service development.
pt_BR: Go Micro é um framework para desenvolvimento de microsserviços.

en: Go back
pt_BR: Voltar

en: Go back to %{startTag}Open issues%{endTag} and select some issues to add to your board.
pt_BR: Volte para %{startTag}Issues abertos%{endTag} e selecione alguns issues para adicionar ao seu painel.

en: Go full screen
pt_BR: Tela cheia

en: Go to %{link_to_google_takeout}.
pt_BR: Ir para %{link_to_google_takeout}.

en: Go to commits
pt_BR: Ir para commits

en: Go to environments
pt_BR: Ir para ambientes

en: Go to file
pt_BR: Ir para arquivo

en: Go to files
pt_BR: Ir para arquivos

en: Go to issues
pt_BR: Ir para issues

en: Go to jobs
pt_BR: Ir para tarefas

en: Go to kubernetes
pt_BR: Ir para kubernetes

en: Go to merge requests
pt_BR: Ir para merge requests

en: Go to metrics
pt_BR: Ir para métricas

en: Go to project
pt_BR: Ir para o projeto

en: Go to releases
pt_BR: Ir para versões

en: Go to repository charts
pt_BR: Ir para os gráficos do repositório

en: Go to snippets
pt_BR: Ir para snippets

en: Go to the activity feed
pt_BR: Ir para o feed de atividades

en: Go to the milestone list
pt_BR: Ir para lista de marcos

en: Go to the project's activity feed
pt_BR: Ir para o feed de atividades do projeto

en: Go to the project's overview page
pt_BR: Ir para a página de visão geral do projeto

en: Go to your fork
pt_BR: Ir para seu fork

en: Go to your groups
pt_BR: Ir para seus grupos

en: Go to your issues
pt_BR: Ir para seus issues

en: Go to your merge requests
pt_BR: Ir para seus merge requests

en: Go to your projects
pt_BR: Ir para seus projetos

en: Go to your snippets
pt_BR: Ir para seus snippets

en: Google Code import
pt_BR: Importação do Google Code

en: Got it
pt_BR: Entendi

en: Got it!
pt_BR: Entendi!

en: Grafana URL
pt_BR: URL do Grafana

en: Grant access
pt_BR: Conceder acesso

en: Graph
pt_BR: Gráfico

en: Gravatar enabled
pt_BR: Gravatar habilitado

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Group %{group_name} was scheduled for deletion.
pt_BR: O grupo %{group_name} foi agendado para exclusão.

en: Group %{group_name} was successfully created.
pt_BR: O grupo %{group_name} foi criado com sucesso.

en: Group CI/CD settings
pt_BR: Configurações de CI/CD do grupo

en: Group Git LFS status:
pt_BR: Status do LFS do grupo Git:

en: Group ID
pt_BR: ID do grupo

en: Group ID: %{group_id}
pt_BR: ID do grupo: %{group_id}

en: Group SAML must be enabled to test
pt_BR: O grupo SAML deve ser habilitado para testar

en: Group URL
pt_BR: URL do grupo

en: Group avatar
pt_BR: Avatar do grupo

en: Group description
pt_BR: Descrição do grupo

en: Group description (optional)
pt_BR: Descrição do grupo (opcional)

en: Group details
pt_BR: Detalhes do grupo

en: Group info:
pt_BR: Info. do grupo:

en: Group maintainers can register group runners in the %{link}
pt_BR: Os mantenedores podem registrar grupos de runners em %{link}

en: Group name
pt_BR: Nome do grupo

en: Group overview content
pt_BR: Conteúdo da visão geral do grupo

en: Group pipeline minutes were successfully reset.
pt_BR: Os minutos do pipeline do grupo foram redefinidos com sucesso.

en: Group was successfully updated.
pt_BR: O grupo foi atualizado com sucesso.

en: Group: %{group_name}
pt_BR: Grupo: %{group_name}

en: Group: %{name}
pt_BR: Grupo: %{name}

en: GroupRoadmap|Something went wrong while fetching epics
pt_BR: Alguma coisa deu errada ao recuperar epics

en: GroupRoadmap|Sorry, no epics matched your search
pt_BR: Desculpe, nenhum epic corresponde à sua pesquisa

en: GroupRoadmap|The roadmap shows the progress of your epics along a timeline
pt_BR: O roadmap mostra o progresso de seus epics ao longo de uma linha do tempo

en: GroupRoadmap|To view the roadmap, add a start or due date to one of your epics in this group or its subgroups; from %{startDate} to %{endDate}.
pt_BR: Para visualizar o planejamento, adicione uma data de início ou de vencimento a um dos seus épicos neste grupo ou em seus subgrupos; de %{startDate} a %{endDate}.

en: GroupRoadmap|To widen your search, change or remove filters; from %{startDate} to %{endDate}.
pt_BR: Para expandir a sua pesquisa, altere ou remova filtros; de %{startDate} para %{endDate}.

en: GroupSAML|Certificate fingerprint
pt_BR: Impressão digital do certificado

en: GroupSAML|Enforced SSO
pt_BR: SSO forçado

en: GroupSAML|Generate a SCIM token
pt_BR: Gerar um token SCIM

en: GroupSAML|Generate a SCIM token to set up your System for Cross-Domain Identity Management.
pt_BR: Gera um token SCIM para configurar seu Sistema para Gerenciamento de Identidade entre Domínios.

en: GroupSAML|Make sure you save this token — you won't be able to access it again.
pt_BR: Certifique-se de salvar este token — você não poderá acessá-lo novamente.

en: GroupSettings|Auto DevOps pipeline was updated for the group
pt_BR: Pipeline de Auto DevOps foi atualizado para o grupo

en: GroupSettings|Badges
pt_BR: Selos

en: GroupSettings|Custom project templates
pt_BR: Modelos de projetos personalizados

en: GroupSettings|Customize your group badges.
pt_BR: Personalize os selos do seu grupo.

en: GroupSettings|Learn more about badges.
pt_BR: Saiba mais sobre os selos.

en: GroupSettings|Prevent sharing a project within %{group} with other groups
pt_BR: Bloquear compartilhamento de projetos do grupo %{group} com outros grupos

en: GroupSettings|This setting is applied on %{ancestor_group} and has been overridden on this subgroup.
pt_BR: Essa configuração é aplicada no grupo %{ancestor_group} e foi sobrescrita nesse subgrupo.

en: GroupSettings|This setting is applied on %{ancestor_group}. To share projects in this group with another group, ask the owner to override the setting or %{remove_ancestor_share_with_group_lock}.
pt_BR: Essa configuração é aplicada no grupo %{ancestor_group}. Para compartilhar projetos desse grupo com outro grupo, peça ao dono para alterar a configuração ou %{remove_ancestor_share_with_group_lock}.

en: GroupSettings|This setting is applied on %{ancestor_group}. You can override the setting or %{remove_ancestor_share_with_group_lock}.
pt_BR: Essa configuração foi aplicada no grupo %{ancestor_group}. Você pode sobrescrevê-la ou %{remove_ancestor_share_with_group_lock}.

en: GroupSettings|This setting will be applied to all subgroups unless overridden by a group owner. Groups that already have access to the project will continue to have access unless removed manually.
pt_BR: Essa configuração será aplicada à todos os subgrupos a menos que sejam sobrescritas pelo dono do grupo. Grupos que já tem acesso ao projeto continuarão a acessá-los até que sejam removidos manualmente.

en: GroupSettings|cannot be disabled when the parent group "Share with group lock" is enabled, except by the owner of the parent group
pt_BR: não pode ser desativado quando a configuração "Travar compartilhamento de grupo" está ativada, a não ser pelo dono do grupo pai

en: GroupSettings|remove the share with group lock from %{ancestor_group_name}
pt_BR: retirar a trava de compartilhamento de grupo de %{ancestor_group_name}

en: Groups
pt_BR: Grupos

en: Groups can also be nested by creating %{subgroup_docs_link_start}subgroups%{subgroup_docs_link_end}.
pt_BR: Grupos também podem ser aninhados criando %{subgroup_docs_link_start}subgrupos%{subgroup_docs_link_end}.

en: GroupsDropdown|Frequently visited
pt_BR: Visitados frequentemente

en: GroupsDropdown|Groups you visit often will appear here
pt_BR: Grupos que você visita frequentemente aparecerão aqui

en: GroupsDropdown|Loading groups
pt_BR: Carregando grupos

en: GroupsDropdown|Search your groups
pt_BR: Procure seus grupos

en: GroupsDropdown|Something went wrong on our end.
pt_BR: Algo deu errado do nosso lado.

en: GroupsDropdown|Sorry, no groups matched your search
pt_BR: Desculpe, nenhum grupo corresponde à sua pesquisa

en: GroupsDropdown|This feature requires browser localStorage support
pt_BR: Esse recurso requer um navegador com suporte a localStorage

en: GroupsEmptyState|A group is a collection of several projects.
pt_BR: Um grupo é uma coleção de vários projetos.

en: GroupsEmptyState|If you organize your projects under a group, it works like a folder.
pt_BR: Se você organizar seus projetos num grupo, será como uma pasta.

en: GroupsEmptyState|No groups found
pt_BR: Nenhum grupo encontrado

en: GroupsEmptyState|You can manage your group member’s permissions and access to each project in the group.
pt_BR: Você pode gerenciar permissões de membros e acesso do seu grupo para cada projeto no grupo.

en: GroupsTree|Are you sure you want to leave the "%{fullName}" group?
pt_BR: Tem certeza que deseja sair do grupo "%{fullName}"?

en: GroupsTree|Create a project in this group.
pt_BR: Criar um projeto nesse grupo.

en: GroupsTree|Create a subgroup in this group.
pt_BR: Criar um subgrupo nesse grupo.

en: GroupsTree|Edit group
pt_BR: Editar grupo

en: GroupsTree|Failed to leave the group. Please make sure you are not the only owner.
pt_BR: Falha ao deixar o grupo. Por favor, verifique se você é o único dono.

en: GroupsTree|Leave this group
pt_BR: Deixar o grupo

en: GroupsTree|Loading groups
pt_BR: Carregando grupos

en: GroupsTree|No groups matched your search
pt_BR: Nenhum grupo corresponde à sua pesquisa

en: GroupsTree|No groups or projects matched your search
pt_BR: Desculpe, nenhum grupo ou projeto correspondem à sua pesquisa

en: GroupsTree|Search by name
pt_BR: Procura por nome

en: Have your users email
pt_BR: Tem o e-mail de seus usuários

en: Header logo was successfully removed.
pt_BR: O logo do cabeçalho foi removido com sucesso.

en: Header message
pt_BR: Mensagem de cabeçalho

en: Health Check
pt_BR: Status de Saúde

en: Health information can be retrieved from the following endpoints. More information is available
pt_BR: Informações do status de saúde podem ser obtidas nos seguintes locais. Mais informação está disponível

en: HealthCheck|Access token is
pt_BR: O token de acesso é

en: HealthCheck|Healthy
pt_BR: Saudável

en: HealthCheck|No Health Problems Detected
pt_BR: Nenhum problema de saúde detectado

en: HealthCheck|Unhealthy
pt_BR: Não saudável

en: Hello there
pt_BR: Olá

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Help page
pt_BR: Página de ajuda

en: Help page text and support page url.
pt_BR: Texto da página de ajuda e Url da página de suporte.

en: Hide archived projects
pt_BR: Ocultar projetos arquivados

en: Hide file browser
pt_BR: Ocultar navegador de arquivos

en: Hide group projects
pt_BR: Ocultar projetos de grupo

en: Hide host keys manual input
pt_BR: Ocultar entrada manual das teclas do host

en: Hide marketing-related entries from help
pt_BR: Ocultar as entradas relacionadas ao marketing da ajuda

en: Hide payload
pt_BR: Ocultar carga

en: Hide shared projects
pt_BR: Ocultar projetos compartilhados

en: Hide value | Hide values
pt_BR[0]: Ocultar valor
pt_BR[1]: Ocultar valores

en: Hide values
pt_BR: Ocultar valores

en: History
pt_BR: Histórico

en: History of authentications
pt_BR: Histórico de autenticações

en: Hook execution failed. Ensure the group has a project with commits.
pt_BR: A execução do hook falhou. Certifique-se de que o grupo tenha um projeto com commits.

en: Hook was successfully created.
pt_BR: O Hook foi criado com sucesso.

en: Hook was successfully updated.
pt_BR: O Hook foi atualizado com sucesso.

en: Housekeeping successfully started
pt_BR: Manutenção iniciada com sucesso

en: How it works
pt_BR: Como funciona

en: However, you are already a member of this %{member_source}. Sign in using a different account to accept the invitation.
pt_BR: No entanto, você já é um membro deste %{member_source}. Faça login usando uma conta diferente para aceitar o convite.

en: I accept the %{terms_link}
pt_BR: Eu aceito o %{terms_link}

en: I accept the|Terms of Service and Privacy Policy
pt_BR: Termos de Serviço e Política de Privacidade

en: I forgot my password
pt_BR: Esqueci minha senha

en: IDE|Back
pt_BR: Voltar

en: IDE|Commit
pt_BR: Commit

en: IDE|Edit
pt_BR: Editar

en: IDE|Get started with Live Preview
pt_BR: Introdução ao Live Preview

en: IDE|Go to project
pt_BR: Ir para projeto

en: IDE|Live Preview
pt_BR: Pré-visualização ao vivo

en: IDE|Preview your web application using Web IDE client-side evaluation.
pt_BR: Visualize seu aplicativo da Web usando a avaliação do lado do cliente do Web IDE.

en: IDE|Refresh preview
pt_BR: Atualizar visualização

en: IDE|Review
pt_BR: Revisar

en: IP Address
pt_BR: Endereço IP

en: Identifier
pt_BR: Identificador

en: Identities
pt_BR: Identidades

en: If disabled, a diverged local branch will not be automatically updated with commits from its remote counterpart, to prevent local data loss. If the default branch (%{default_branch}) has diverged and cannot be updated, mirroring will fail. Other diverged branches are silently ignored.
pt_BR: Se desativada, um branch local divergente não será atualizada automaticamente com commits de sua contraparte remota, para evitar a perda de dados locais. Se o branch padrão (%{default_branch}) tiver divergido e não puder ser atualizado, o espelhamento falhará. Outras branches divergentes são silenciosamente ignoradas.

en: If disabled, the access level will depend on the user's permissions in the project.
pt_BR: Se desativado, o nível de acesso irá depender das permissões do usuário no projeto.

en: If enabled
pt_BR: Se ativado

en: If enabled, access to projects will be validated on an external service using their classification label.
pt_BR: Se ativado, o acesso aos projetos será validado em um serviço externo usando sua etiqueta de classificação.

en: If using GitHub, you’ll see pipeline statuses on GitHub for your commits and pull requests. %{more_info_link}
pt_BR: Se estiver usando o GitHub, você verá os status do pipeline no GitHub para seus commits e pull requests. %{more_info_link}

en: ImageDiffViewer|2-up
pt_BR: 2-up

en: ImageDiffViewer|Onion skin
pt_BR: Onion skin

en: ImageDiffViewer|Swipe
pt_BR: Deslizar

en: Import
pt_BR: Importar

en: Import CSV
pt_BR: Importar CSV

en: Import Projects from Gitea
pt_BR: Importar projetos do Gitea

en: Import all compatible projects
pt_BR: Importar todos os projetos compatíveis

en: Import all projects
pt_BR: Importar todos os projetos

en: Import all repositories
pt_BR: Importar todos repositórios

en: Import an exported GitLab project
pt_BR: Importar um projeto GitLab exportado

en: Import in progress
pt_BR: Importação em andamento

en: Import issues
pt_BR: Importar issues

en: Import members
pt_BR: Importar membros

en: Import members from another project
pt_BR: Importar membros de outro projeto

en: Import multiple repositories by uploading a manifest file.
pt_BR: Importar vários repositórios fazendo o upload de um arquivo manifest.

en: Import project
pt_BR: Importar projeto

en: Import project members
pt_BR: Importar membros do projeto

en: Import projects from Bitbucket
pt_BR: Importar projetos do Bitbucket

en: Import projects from Bitbucket Server
pt_BR: Importar projetos do servidor do Bitbucket

en: Import projects from FogBugz
pt_BR: Importar projetos do FogBugz

en: Import projects from GitLab.com
pt_BR: Importar projetos do GitLab.com

en: Import projects from Google Code
pt_BR: Importar projetos do Google Code

en: Import repositories from Bitbucket Server
pt_BR: Importar repositórios do servidor do Bitbucket

en: Import repositories from GitHub
pt_BR: Importar repositórios do GitHub

en: Import repository
pt_BR: Importar repositório

en: Import timed out. Import took longer than %{import_jobs_expiration} seconds
pt_BR: Importação expirou. A importação demorou mais de %{import_jobs_expiration} segundos

en: Import/Export illustration
pt_BR: Importar/exportar ilustração

en: ImportButtons|Connect repositories from
pt_BR: Conectar repositórios de

en: ImportProjects|Importing the project failed
pt_BR: Falha ao importar o projeto

en: ImportProjects|Requesting your %{provider} repositories failed
pt_BR: Falha ao solicitar seus repositórios do %{provider}

en: ImportProjects|Select the projects you want to import
pt_BR: Selecione os projetos que você deseja importar

en: Improve Issue boards with GitLab Enterprise Edition.
pt_BR: Melhore os painéis com GitLab Enterprise Edition.

en: In the next step, you'll be able to select the projects you want to import.
pt_BR: Na próxima etapa, você poderá selecionar os projetos que deseja importar.

en: Incidents
pt_BR: Incidentes

en: Include a Terms of Service agreement and Privacy Policy that all users must accept.
pt_BR: Inclua um contrato de Termos de Serviço e uma Política de Privacidade que todos os usuários devem aceitar.

en: Include author name in notification email body
pt_BR: Incluir o nome do autor no corpo do e-mail de notificação

en: Include merge request description
pt_BR: Incluir a descrição do merge request

en: Includes LFS objects. It can be overridden per group, or per project. 0 for unlimited.
pt_BR: Inclui objetos LFS. Pode ser substituído individualmente por grupo ou por projeto. 0 para ilimitado.

en: Includes an MVC structure to help you get started.
pt_BR: Inclui uma estrutura MVC para ajudar você a começar.

en: Includes an MVC structure, Gemfile, Rakefile, along with many others, to help you get started.
pt_BR: Inclui uma estrutura MVC, um Gemfile, um Rakefile e muito mais para ajudar você a começar.

en: Includes an MVC structure, mvnw and pom.xml to help you get started.
pt_BR: Inclui uma estrutura MVC, mvnw e um pom.xml para ajudar você a começar.

en: Incompatible Project
pt_BR: Projeto Incompatível

en: Incompatible options set!
pt_BR: Opções incompatíveis definidas!

en: Index all projects
pt_BR: Indexar todos os projetos

en: Indicates whether this runner can pick jobs without tags
pt_BR: Indica se este runner pode escolher tarefas sem tags

en: Inform users without uploaded SSH keys that they can't push over SSH until one is added
pt_BR: Informar aos usuários sem chaves SSH configuradas que eles não podem realizar pushes por SSH até que uma seja adicionada

en: Information about additional Pages templates and how to install them can be found in our %{pages_getting_started_guide}.
pt_BR: Informações sobre modelos adicionais de Páginas e como instalá-los podem ser encontradas em nosso %{pages_getting_started_guide}.

en: Inline
pt_BR: Em linha

en: Input host keys manually
pt_BR: Insira as chaves do host manualmente

en: Input your repository URL
pt_BR: Insira seu URL do repositório

en: Insert a quote
pt_BR: Inserir uma citação

en: Insert code
pt_BR: Inserir código

en: Insert suggestion
pt_BR: Inserir sugestão

en: Install
pt_BR: Instalar

en: Install GitLab Runner
pt_BR: Instalar o GitLab Runner

en: Install Runner on Kubernetes
pt_BR: Instalar Runner no Kubernates

en: Install on clusters
pt_BR: Instalar em clusters

en: Installed
pt_BR: Instalado

en: Installing
pt_BR: Instalando

en: Instance | Instances
pt_BR[0]: Instância
pt_BR[1]: Instâncias

en: Instance administrators group already exists
pt_BR: O grupo de administradores da instância já existe

en: Instance license
pt_BR: Licença da instância

en: Integrations
pt_BR: Integrações

en: Interested parties can even contribute by pushing commits if they want to.
pt_BR: As partes interessadas podem até contribuir enviando commits, caso queiram.

en: Internal
pt_BR: Interno

en: Internal - The group and any internal projects can be viewed by any logged in user.
pt_BR: Interno - O grupo e projetos internos podem ser visualizados por qualquer usuário autenticado.

en: Internal - The project can be accessed by any logged in user.
pt_BR: Interno - O projeto pode ser acessado por qualquer usuário autenticado.

en: Internal users
pt_BR: Usuários internos

en: Interval Pattern
pt_BR: Padrão de intervalo

en: Invalid Insights config file detected
pt_BR: Arquivo de configuração de Insights inválido detectado

en: Invalid Login or password
pt_BR: Login ou senha inválidos

en: Invalid URL
pt_BR: URL inválida

en: Invalid date
pt_BR: Data inválida

en: Invalid feature
pt_BR: Funcionalidade inválida

en: Invalid field
pt_BR: Campo inválido

en: Invalid file.
pt_BR: Arquivo inválido.

en: Invalid input, please avoid emojis
pt_BR: Entrada inválida, por favor, evite emojis

en: Invalid pin code
pt_BR: Código PIN inválido

en: Invalid repository path
pt_BR: Caminho de repositório inválido

en: Invalid two-factor code.
pt_BR: Código de dois fatores inválido.

en: Invitation
pt_BR: Convite

en: Invite
pt_BR: Convidar

en: Invite "%{trimmed}" by email
pt_BR: Convidar "%{trimmed}" por e-mail

en: Invite group
pt_BR: Convidar grupo

en: Invite member
pt_BR: Convidar membro

en: Issue Boards
pt_BR: Painéis

en: Issue events
pt_BR: Eventos de issue

en: Issue template (optional)
pt_BR: Modelo de issue (opcional)

en: IssueBoards|Board
pt_BR: Painel

en: IssueBoards|Boards
pt_BR: Painéis

en: IssueBoards|Create new board
pt_BR: Criar novo painel

en: IssueBoards|Delete board
pt_BR: Excluir painel

en: IssueBoards|Some of your boards are hidden, activate a license to see them again.
pt_BR: Alguns de seus painéis estão ocultos, ative uma licença para vê-los novamente.

en: IssueBoards|Switch board
pt_BR: Alternar painel

en: Issues can be bugs, tasks or ideas to be discussed. Also, issues are searchable and filterable.
pt_BR: Issues podem ser bugs, tarefas ou ideias a serem discutidas. Além disso, issues são pesquisáveis e filtráveis.

en: Issues closed
pt_BR: Issues fechadas

en: Issues with comments, merge requests with diffs and comments, labels, milestones, snippets, and other project entities
pt_BR: Issues com comentários, merge requests com diffs e comentários, etiquetas, marcos, snippets e outras entidades do projeto

en: Issues, merge requests, pushes, and comments.
pt_BR: Issues, merge requests, pushes e comentários.

en: IssuesAnalytics|After you begin creating issues for your projects, we can start tracking and displaying metrics for them
pt_BR: Depois que você começa a criar issues para seus projetos, podemos começar a acompanhar e exibir métricas para elas

en: IssuesAnalytics|Last 12 months
pt_BR: Últimos 12 meses

en: IssuesAnalytics|Sorry, your filter produced no results
pt_BR: Desculpe, mas o seu filtro não produziu resultados

en: IssuesAnalytics|There are no issues for the projects in your group
pt_BR: Não há issues para os projetos no seu grupo

en: IssuesAnalytics|To widen your search, change or remove filters in the filter bar above
pt_BR: Para ampliar sua pesquisa, altere ou remova filtros na barra de filtros acima

en: IssuesAnalytics|Total:
pt_BR: Total:

en: It must have a header row and at least two columns: the first column is the issue title and the second column is the issue description. The separator is automatically detected.
pt_BR: Deve ter uma linha de cabeçalho e pelo menos duas colunas: a primeira coluna é o título da issue e a segunda coluna é a descrição da issue. O separador é detectado automaticamente.

en: It's you
pt_BR: É você

en: Jaeger URL
pt_BR: URL Jaeger

en: Jaeger tracing
pt_BR: Rastreamento de Jeager

en: January
pt_BR: Janeiro

en: JiraService|Events for %{noteable_model_name} are disabled.
pt_BR: Eventos para %{noteable_model_name} estão desabilitados.

en: JiraService|If different from Web URL
pt_BR: Se diferente do URL da Web

en: Job
pt_BR: Trabalho

en: Job Failed #%{build_id}
pt_BR: Tarefa falhou nº %{build_id}

en: Job ID
pt_BR: ID da Tarefa

en: Job has been erased
pt_BR: A tarefa foi apagada

en: Job has been successfully erased!
pt_BR: A tarefa foi apagada com sucesso!

en: Job has wrong arguments format.
pt_BR: A tarefa possui formato de argumentos errado.

en: Job is missing the `model_type` argument.
pt_BR: A tarefa não possui o argumento `model_type`.

en: Job is stuck. Check runners.
pt_BR: A tarefa travou. Verifique os runners.

en: Jobs
pt_BR: Tarefas

en: Job|Browse
pt_BR: Navegar

en: Job|Complete Raw
pt_BR: Raw completo

en: Job|Download
pt_BR: Baixar

en: Job|Erase job log
pt_BR: Apagar log da tarefa

en: Job|Job artifacts
pt_BR: Artefatos da tarefa

en: Job|Job has been erased
pt_BR: A tarefa foi apagada

en: Job|Job has been erased by
pt_BR: A tarefa foi apagada por

en: Job|Keep
pt_BR: Manter

en: Job|Pipeline
pt_BR: Pipeline

en: Job|Scroll to bottom
pt_BR: Rolar para baixo

en: Job|Scroll to top
pt_BR: Rolar para o topo

en: Job|Show complete raw
pt_BR: Mostrar raw completo

en: Job|The artifacts were removed
pt_BR: Os artefatos foram removidos

en: Job|The artifacts will be removed
pt_BR: Os artefatos serão removidos

en: Job|This job failed because the necessary resources were not successfully created.
pt_BR: Esta tarefa falhou porque os recursos necessários não foram criados com sucesso.

en: Job|This job is stuck because the project doesn't have any runners online assigned to it.
pt_BR: Essa tarefa travou porque o projeto não tem qualquer runner online atribuído a ela.

en: Job|for
pt_BR: para

en: Job|into
pt_BR: para

en: Job|with
pt_BR: com

en: Join Zoom meeting
pt_BR: Participe da reunião com Zoom

en: July
pt_BR: Julho

en: June
pt_BR: Junho

en: Key (PEM)
pt_BR: Chave (PEM)

en: Key: %{key}
pt_BR: Chave: %{key}

en: Kubernetes Cluster
pt_BR: Cluster Kubernetes

en: Kubernetes Clusters
pt_BR: Clusters de Kubernetes

en: Kubernetes cluster creation time exceeds timeout; %{timeout}
pt_BR: O tempo de criação do cluster de Kubernetes excedeu o tempo limite; %{timeout}

en: Kubernetes cluster integration was successfully removed.
pt_BR: A integração do cluster do Kubernetes foi removida com sucesso.

en: Kubernetes cluster was successfully updated.
pt_BR: O cluster do Kubernetes foi atualizado com sucesso.

en: LDAP settings
pt_BR: Configurações LDAP

en: LFS objects
pt_BR: Objetos LFS

en: LFSStatus|Disabled
pt_BR: Desabilitado

en: LFSStatus|Enabled
pt_BR: Habilitado

en: Label
pt_BR: Etiqueta

en: Label actions dropdown
pt_BR: Dropdown de ações de etiqueta

en: Label lists show all issues with the selected label.
pt_BR: Listas de etiqueta mostram todas as issues com a etiqueta selecionada.

en: Label was created
pt_BR: A etiqueta foi criada

en: Label was removed
pt_BR: A etiqueta foi removida

en: Label was successfully updated.
pt_BR: A etiqueta foi atualizada com sucesso.

en: LabelSelect|%{firstLabelName} +%{remainingLabelCount} more
pt_BR: %{firstLabelName} +%{remainingLabelCount} mais

en: LabelSelect|%{labelsString}, and %{remainingLabelCount} more
pt_BR: %{labelsString} e %{remainingLabelCount} mais

en: LabelSelect|Labels
pt_BR: Etiquetas

en: Labels
pt_BR: Etiquetas

en: Labels can be applied to %{features}. Group labels are available for any project within the group.
pt_BR: Etiquetas podem ser aplicadas à %{features}. Etiquetas de grupo estão disponíveis para qualquer projeto dentro do grupo.

en: Labels can be applied to issues and merge requests to categorize them.
pt_BR: Etiquetas podem ser aplicadas a issues e merge requests para categorizá-los.

en: Labels can be applied to issues and merge requests.
pt_BR: Etiquetas podem ser aplicadas a issues e merge requests.

en: Labels|Promote Label
pt_BR: Promover etiqueta

en: Labels|and %{count} more
pt_BR: e mais %{count}

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Large File Storage
pt_BR: Armazenamento de arquivos grandes

en: Last %d day | Last %d days
pt_BR[0]: Último %d dia
pt_BR[1]: Últimos %d dias

en: Last %{days} days
pt_BR: Últimos %{days} dias

en: Last Pipeline
pt_BR: Último Pipeline

en: Last accessed on
pt_BR: Acessado pela última vez em

en: Last activity
pt_BR: Última atividade

en: Last commit
pt_BR: Último commit

en: Last contact
pt_BR: Último contato

en: Last edited %{date}
pt_BR: Última edição em %{date}

en: Last edited by %{name}
pt_BR: Última edição por %{name}

en: Last reply by
pt_BR: Última resposta de

en: Last seen
pt_BR: Visto pela última vez

en: Last successful update
pt_BR: Última atualização bem-sucedida

en: Last update
pt_BR: Última atualização

en: Last update attempt
pt_BR: Última tentativa de atualização

en: Last updated
pt_BR: Último atualizado

en: Last used
pt_BR: Usado pela última vez

en: Last used on:
pt_BR: Última utilização em:

en: LastPushEvent|You pushed to
pt_BR: Você fez o push para

en: LastPushEvent|at
pt_BR: em

en: Latest changes
pt_BR: Últimas modificações

en: Learn GitLab
pt_BR: Aprenda GitLab

en: Learn how to %{link_start}contribute to the built-in templates%{link_end}
pt_BR: Aprenda como %{link_start}contribuir para os modelos embutidos%{link_end}

en: Learn how to %{no_packages_link_start}publish and share your packages%{no_packages_link_end} with GitLab.
pt_BR: Saiba como %{no_packages_link_start}publicar e compartilhar seus pacotes%{no_packages_link_end} com o GitLab.

en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

en: Learn more about Auto DevOps
pt_BR: Saiba mais sobre o Auto DevOps

en: Learn more about Kubernetes
pt_BR: Saiba mais sobre o Kubernetes

en: Learn more about Web Terminal
pt_BR: Saiba mais sobre o Terminal Web

en: Learn more about approvals.
pt_BR: Saiba mas sobre aprovações.

en: Learn more about custom project templates
pt_BR: Saiba mais sobre os modelos de projetos personalizados

en: Learn more about group-level project templates
pt_BR: Saiba mais sobre os modelos de projeto de nível de grupo

en: Learn more about signing commits
pt_BR: Saiba mais sobre assinar commits

en: Learn more in the
pt_BR: Saiba mais em

en: Learn more in the|pipeline schedules documentation
pt_BR: documentação de agendamento de pipeline

en: Leave
pt_BR: Sair

en: Leave edit mode? All unsaved changes will be lost.
pt_BR: Sair do modo de edição? Todas as alterações não salvas serão perdidas.

en: Leave group
pt_BR: Sair do grupo

en: Leave project
pt_BR: Sair do projeto

en: Leave the "File type" and "Delivery method" options on their default values.
pt_BR: Deixe as opções "Tipo de arquivo" e "Método de entrega" em seus valores padrão.

en: Let's Encrypt does not accept emails on example.com
pt_BR: O Let's Encrypt não aceita e-mails de example.com

en: Let's Encrypt is a free, automated, and open certificate authority (CA) that gives digital certificates in order to enable HTTPS (SSL/TLS) for websites. Learn more about Let's Encrypt configuration by following the %{docs_link_start}documentation on GitLab Pages%{docs_link_end}.
pt_BR: Let's Encrypt é uma autoridade certificadora (CA) gratuita, automatizada e aberta, que fornece certificados digitais, afim de habilitar o HTTPS (SSL/TLS) para sites. Saiba mais sobre a configuração do Let's Encrypt seguindo a %{docs_link_start}documentação nas Páginas GitLab %{docs_link_end}.

en: License
pt_BR: Licença

en: LicenseCompliance|URL
pt_BR: URL

en: Licensed Features
pt_BR: Funcionalidades licenciadas

en: Licensed to
pt_BR: Licenciado para

en: Licenses
pt_BR: Licenças

en: Limit display of time tracking units to hours.
pt_BR: Limita a exibição de unidades de acompanhamento de tempo a horas.

en: Limited to showing %d event at most | Limited to showing %d events at most
pt_BR[0]: Limitado a mostrar %d evento, no máximo
pt_BR[1]: Limitado a mostrar %d eventos, no máximo

en: List
pt_BR: Lista

en: List Your Gitea Repositories
pt_BR: Listar os seus Repositórios do Gitea

en: List available repositories
pt_BR: Listar repositórios disponíveis

en: List view
pt_BR: Exibir em lista

en: List your Bitbucket Server repositories
pt_BR: Liste seus repositórios do servidor Bitbucket

en: Live preview
pt_BR: Pré-visualização ao vivo

en: Loading contribution stats for group members
pt_BR: Carregando estados de contribuição para membros de grupo

en: Loading the GitLab IDE...
pt_BR: Carregando IDE do GitLab...

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: Loading…
pt_BR: Carregando…

en: Localization
pt_BR: Localização

en: Lock
pt_BR: Bloquear

en: Lock %{issuableDisplayName}
pt_BR: Bloquear %{issuableDisplayName}

en: Lock not found
pt_BR: Bloqueio não encontrado

en: Lock to current projects
pt_BR: Travar para projetos existentes

en: Locked
pt_BR: Bloqueado

en: Locked Files
pt_BR: Arquivos travados

en: Locked to current projects
pt_BR: Travado para projetos existentes

en: Locks give the ability to lock specific file or folder.
pt_BR: Travas possibilitam travar um arquivo ou uma pasta específica.

en: Login with smartcard
pt_BR: Entrar com cartão inteligente

en: MRApprovals|Approved by
pt_BR: Aprovado por

en: MRApprovals|Approvers
pt_BR: Aprovadores

en: MRDiff|Show changes only
pt_BR: Mostrar apenas alterações

en: MRDiff|Show full file
pt_BR: Mostrar arquivo completo

en: Make everyone on your team more productive regardless of their location. GitLab Geo creates read-only mirrors of your GitLab instance so you can reduce the time it takes to clone and fetch large repos.
pt_BR: Faça com que todos em sua equipe sejam mais produtivos, independentemente da localização deles. O GitLab Geo cria espelhos somente leitura de sua instância do GitLab para que você possa reduzir o tempo necessário para clonar e buscar grandes repositórios.

en: Make sure you're logged into the account that owns the projects you'd like to import.
pt_BR: Certifique-se de que você está conectado à conta que possui os projetos que você deseja importar.

en: Manage
pt_BR: Gerenciar

en: Manage Web IDE features
pt_BR: Gerenciar recursos do Web IDE

en: Manage access
pt_BR: Gerenciar acesso

en: Manage all notifications
pt_BR: Gerenciar todas as notificações

en: Manage applications that can use GitLab as an OAuth provider, and applications that you've authorized to use your account.
pt_BR: Gerencie aplicativos que podem utilizar o GitLab como um provedor OAuth e aplicativos que você autorizou a utilizar sua conta.

en: Manage applications that you've authorized to use your account.
pt_BR: Gerencie aplicativos que você autorizou a utilizar sua conta.

en: Manage group labels
pt_BR: Gerenciar etiquetas de grupo

en: Manage labels
pt_BR: Gerenciar etiquetas

en: Manage project labels
pt_BR: Gerenciar etiquetas de projetos

en: Manage two-factor authentication
pt_BR: Gerenciar a autenticação de dois fatores

en: Manifest
pt_BR: Manifesto

en: Manifest file import
pt_BR: Importação de arquivo de manifesto

en: Map a FogBugz account ID to a GitLab user
pt_BR: Associar um ID de conta do FogBugz para um usuário do GitLab

en: Map a Google Code user to a GitLab user
pt_BR: Associar um usuário do Google Code para um usuário do GitLab

en: Map a Google Code user to a full email address
pt_BR: Associar usuário do Google Code para um endereço de e-mail completo

en: Map a Google Code user to a full name
pt_BR: Associar usuário do Google Code para um nome completo

en: March
pt_BR: Março

en: Mark this issue as a duplicate of another issue
pt_BR: Marcar esta issue como uma duplicata de outra issue

en: Markdown enabled
pt_BR: Markdown habilitado

en: Max access level
pt_BR: Nível máximo de acesso

en: Maximum attachment size (MB)
pt_BR: Tamanho máximo de anexos (MB)

en: Maximum capacity
pt_BR: Capacidade máxima

en: Maximum delay (Minutes)
pt_BR: Atraso máximo (minutos)

en: Maximum job timeout
pt_BR: Tempo limite máximo da tarefa

en: May
pt_BR: Mai

en: Median
pt_BR: Mediana

en: Member lock
pt_BR: Bloqueio de membro

en: Member since %{date}
pt_BR: Membro desde %{date}

en: Members
pt_BR: Membros

en: Merge Requests created
pt_BR: Merge Requests criadas

en: Merge commit message
pt_BR: Mensagem do commit de merge

en: Merge events
pt_BR: Eventos de merge

en: Merge immediately
pt_BR: Fazer merge imediatamente

en: Merge in progress
pt_BR: Merge em andamento

en: Merge request
pt_BR: Merge requests

en: Merge request approvals
pt_BR: Aprovações de merge request

en: Merge requests are a place to propose changes you've made to a project and discuss those changes with others
pt_BR: A tela de Merge request é um lugar para propor mudanças em um projeto e discutir essas mudanças com outros

en: MergeConflict|Commit to source branch
pt_BR: Commit para o branch de origem

en: MergeConflict|Committing...
pt_BR: Fazendo commit...

en: MergeConflict|HEAD//our changes
pt_BR: HEAD//nossas alterações

en: MergeConflict|Use ours
pt_BR: Usar nossas

en: MergeConflict|Use theirs
pt_BR: Usar deles

en: MergeConflict|conflict
pt_BR: conflito

en: MergeConflict|conflicts
pt_BR: conflitos

en: MergeConflict|origin//their changes
pt_BR: origin//alterações deles

en: MergeRequests|Add a reply
pt_BR: Adicionar uma resposta

en: MergeRequests|An error occurred while saving the draft comment.
pt_BR: Ocorreu um erro ao salvar o rascunho do comentário.

en: MergeRequests|Reply...
pt_BR: Responder...

en: MergeRequests|Saving the comment failed
pt_BR: Falha ao salvar comentário

en: MergeRequests|Toggle comments for this file
pt_BR: Ativar/desativar comentários para este arquivo

en: MergeRequests|View file @ %{commitId}
pt_BR: Visualizar o arquivo @ %{commitId}

en: MergeRequests|View replaced file @ %{commitId}
pt_BR: Ver arquivo substituído @ %{commitId}

en: MergeRequests|commented on commit %{commitLink}
pt_BR: comentou no commit %{commitLink}

en: MergeRequest|Error dismissing suggestion popover. Please try again.
pt_BR: Erro ao dispensar popover de sugestão. Por favor, tente novamente.

en: MergeRequest|Error loading full diff. Please try again.
pt_BR: Erro ao carregar o diff completo. Por favor, tente novamente.

en: MergeRequest|No files found
pt_BR: Nenhum arquivo encontrado

en: Merged
pt_BR: Merge realizado

en: Merged branches are being deleted. This can take some time depending on the number of branches. Please refresh the page to see changes.
pt_BR: Branches com merge realizado estão sendo excluídas. Isso pode levar algum tempo dependendo do número de branches. Por favor, atualize a página para ver as alterações.

en: Messages
pt_BR: Mensagens

en: Metric was successfully added.
pt_BR: A métrica foi adicionada com sucesso.

en: Metric was successfully updated.
pt_BR: A métrica foi atualizada com sucesso.

en: Metrics
pt_BR: Métricas

en: Metrics - Prometheus
pt_BR: Métricas - Prometheus

en: Metrics and profiling
pt_BR: Métricas e perfis

en: Metrics|Add metric
pt_BR: Adicionar métrica

en: Metrics|Check out the CI/CD documentation on deploying to an environment
pt_BR: Confira a documentação de CI/CD sobre como implantar em um ambiente

en: Metrics|Create metric
pt_BR: Criar métricas

en: Metrics|Delete metric?
pt_BR: Excluir métrica?

en: Metrics|For grouping similar metrics
pt_BR: Para agrupar métricas similares

en: Metrics|Legend label (optional)
pt_BR: Rótulo de legenda (opcional)

en: Metrics|Must be a valid PromQL query.
pt_BR: Deve ser uma consulta PromQL válida.

en: Metrics|New metric
pt_BR: Nova métrica

en: Metrics|Prometheus Query Documentation
pt_BR: Documentação de consulta do Prometheus

en: Metrics|There was an error fetching the environments data, please try again
pt_BR: Houve um erro ao obter os dados do ambiente; por favor, tente novamente

en: Metrics|There was an error getting deployment information.
pt_BR: Houve um erro ao obter informações de deploy.

en: Metrics|There was an error getting environments information.
pt_BR: Houve um erro ao obter informações dos ambientes.

en: Metrics|There was an error while retrieving metrics
pt_BR: Ocorreu um erro ao recuperar as métricas

en: Metrics|Unexpected deployment data response from prometheus endpoint
pt_BR: Resposta de dados de implantação inesperada da outra ponta do prometheus

en: Metrics|Unit label
pt_BR: Rótulo de unidade

en: Metrics|Used as a title for the chart
pt_BR: Usado como um título para o gráfico

en: Metrics|Used if the query returns a single series. If it returns multiple series, their legend labels will be picked up from the response.
pt_BR: Usado se a consulta retornar uma única série. Se ele retornar várias séries, seus rótulos de legenda serão retirados da resposta.

en: Metrics|Y-axis label
pt_BR: Rótulo do eixo Y

en: Metrics|e.g. Throughput
pt_BR: ex., Taxa de transferência

en: Migration successful.
pt_BR: Migração bem sucedida.

en: Milestone lists not available with your current license
pt_BR: Listas de marcos não estão disponíveis para a sua licença atual

en: Milestone lists show all issues from the selected milestone.
pt_BR: As listas de marcos mostram todas as issues do marco selecionado.

en: Milestones
pt_BR: Marcos

en: Milestones| You’re about to permanently delete the milestone %{milestoneTitle} and remove it from %{issuesWithCount} and %{mergeRequestsWithCount}. Once deleted, it cannot be undone or recovered.
pt_BR: Você está prestes a excluir permanentemente o marco %{milestoneTitle} e removê-lo de %{issuesWithCount} e %{mergeRequestsWithCount}. Uma vez excluído, não será possível desfazer ou recuperar.

en: Milestones| You’re about to permanently delete the milestone %{milestoneTitle}. This milestone is not currently used in any issues or merge requests.
pt_BR: Você está prestes a excluir permanentemente o marco %{milestoneTitle}. Este marco não é usado atualmente em nenhuma issue ou merge requests.

en: Milestones|Delete milestone
pt_BR: Excluir marco

en: Milestones|Delete milestone %{milestoneTitle}?
pt_BR: Excluir marco %{milestoneTitle}?

en: Milestones|Failed to delete milestone %{milestoneTitle}
pt_BR: Falha ao excluir marco %{milestoneTitle}

en: Milestones|Milestone %{milestoneTitle} was not found
pt_BR: Marco %{milestoneTitle} não foi encontrado

en: Milestones|Promote %{milestoneTitle} to group milestone?
pt_BR: Promover %{milestoneTitle} para marco de grupo?

en: Milestones|Promote Milestone
pt_BR: Promover Marco

en: Milestones|Promoting %{milestoneTitle} will make it available for all projects inside %{groupName}. Existing project milestones with the same title will be merged.
pt_BR: Promover %{milestoneTitle} irá disponibilizá-lo para todos os projetos dentro de %{groupName}. Os milestones de projeto existentes com o mesmo título serão mesclados.

en: Milestones|This action cannot be reversed.
pt_BR: Essa ação não pode ser revertida.

en: Minimum capacity to be available before we schedule more mirrors preemptively.
pt_BR: Capacidade mínima para estar disponível antes de agendar mais espelhos preventivamente.

en: Minutes
pt_BR: Minutos

en: Mirror direction
pt_BR: Direção do espelho

en: Mirror repository
pt_BR: Espelhar repositório

en: Mirror user
pt_BR: Espelhar usuário

en: Mirrored repositories
pt_BR: Repositórios espelhados

en: Mirroring repositories
pt_BR: Espelhando repositórios

en: Missing commit signatures endpoint!
pt_BR: Faltando endpoint de assinaturas do commit!

en: Modal|Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Modal|Close
pt_BR: Fechar

en: Modify commit message
pt_BR: Modificar mensagem de commit

en: Modify commit messages
pt_BR: Modificar mensagens de commit

en: Monday
pt_BR: Segunda-feira

en: Monitoring
pt_BR: Monitoramento

en: Months
pt_BR: Meses

en: More
pt_BR: Mais

en: More Information
pt_BR: Mais informações

en: More actions
pt_BR: Mais ações

en: More info
pt_BR: Mais informações

en: More information
pt_BR: Mais informações

en: More information is available|here
pt_BR: Mais informações estão disponíveis|aqui

en: Most stars
pt_BR: Mais estrelas

en: Move
pt_BR: Mover

en: Move issue
pt_BR: Mover issue

en: Multiple issue boards
pt_BR: Múltiplos painéis

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name new label
pt_BR: Nome da nova etiqueta

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Naming, visibility
pt_BR: Nomenclatura, visibilidade

en: Nav|Help
pt_BR: Ajuda

en: Nav|Home
pt_BR: Início

en: Nav|Sign In / Register
pt_BR: Entrar / Registar

en: Nav|Sign out and sign in with a different account
pt_BR: Saia e faça login com uma conta diferente

en: Need help?
pt_BR: Precisa de ajuda?

en: Network
pt_BR: Rede

en: Never
pt_BR: Nunca

en: New
pt_BR: Novo

en: New Application
pt_BR: Novo aplicativo

en: New Group
pt_BR: Novo Grupo

en: New Identity
pt_BR: Nova identidade

en: New Issue | New Issues
pt_BR[0]: Nova Issue
pt_BR[1]: Novas Issues

en: New Label
pt_BR: Nova etiqueta

en: New Milestone
pt_BR: Novo Marco

en: New Password
pt_BR: Nova senha

en: New Pipeline Schedule
pt_BR: Novo Agendamento de Pipeline

en: New Snippet
pt_BR: Novo Snippet

en: New branch
pt_BR: Novo branch

en: New branch unavailable
pt_BR: Novo branch indisponível

en: New directory
pt_BR: Novo diretório

en: New epic
pt_BR: Novo épico

en: New file
pt_BR: Novo arquivo

en: New group
pt_BR: Novo grupo

en: New identity
pt_BR: Nova identidade

en: New issue
pt_BR: Nova issue

en: New label
pt_BR: Nova etiqueta

en: New merge request
pt_BR: Novo merge request

en: New milestone
pt_BR: Novo marco

en: New pipelines will cancel older, pending pipelines on the same branch
pt_BR: Novos pipelines cancelarão pipelines pendentes mais antigos no mesmo branch

en: New project
pt_BR: Novo projeto

en: New schedule
pt_BR: Novo agendamento

en: New snippet
pt_BR: Novo snippet

en: New subgroup
pt_BR: Novo subgrupo

en: New tag
pt_BR: Nova tag

en: New! Suggest changes directly
pt_BR: Novo! Sugira alterações diretamente

en: New...
pt_BR: Novo...

en: No
pt_BR: Não

en: No activities found
pt_BR: Nenhuma atividade encontrada

en: No branches found
pt_BR: Nenhuma branch encontrada

en: No changes
pt_BR: Sem alterarções

en: No connection could be made to a Gitaly Server, please check your logs!
pt_BR: Nenhuma conexão pode ser feita para um servidor Gitaly, por favor check os logs!

en: No contributions were found
pt_BR: Nenhuma contribuição foi encontrada

en: No credit card required.
pt_BR: Não é necessário cartão de crédito.

en: No data found
pt_BR: Nenhum dado encontrado

en: No due date
pt_BR: Sem validade

en: No errors to display.
pt_BR: Nenhum erro para exibir.

en: No estimate or time spent
pt_BR: Sem estimativa de tempo gasto

en: No file chosen
pt_BR: Nenhum arquivo escolhido

en: No file selected
pt_BR: Nenhum arquivo selecionado

en: No files found.
pt_BR: Nenhum arquivo encontrado.

en: No labels with such name or description
pt_BR: Sem etiquetas com esse nome ou descrição

en: No license. All rights reserved
pt_BR: Nenhuma licença. Todos os direitos reservados

en: No matching results
pt_BR: Nenhum resultado correspondente

en: No merge requests found
pt_BR: Nenhum merge requests encontrado

en: No messages were logged
pt_BR: Nenhuma mensagem foi registrada

en: No milestones to show
pt_BR: Sem marcos para mostrar

en: No other labels with such name or description
pt_BR: Sem outras etiquetas com esse nome ou descrição

en: No public groups
pt_BR: Nenhum grupo público

en: No repository
pt_BR: Nenhum repositório

en: No runners found
pt_BR: Nenhum runner encontrado

en: No schedules
pt_BR: Nenhum agendamento

en: No template
pt_BR: Nenhum modelo

en: No, directly import the existing email addresses and usernames.
pt_BR: Não, importe diretamente os endereços de e-mail e nomes de usuários existentes.

en: Nodes
pt_BR: Nós

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Not available
pt_BR: Não disponível

en: Not available for private projects
pt_BR: Não disponível para projetos privados

en: Not available for protected branches
pt_BR: Não disponível para Branches protegidas

en: Not confidential
pt_BR: Não confidencial

en: Not enough data
pt_BR: Dados insuficientes

en: Not found.
pt_BR: Não encontrado.

en: Not now
pt_BR: Agora não

en: Not ready yet. Try again later.
pt_BR: Ainda não está pronto. Tente mais tarde.

en: Note: As an administrator you may like to configure %{github_integration_link}, which will allow login via GitHub and allow connecting repositories without generating a Personal Access Token.
pt_BR: Nota: Como administrador, você pode configurar o %{github_integration_link}, que permitirá o login via GitHub e permitirá a conexão com repositórios sem gerar um Token de Acesso Pessoal.

en: Note: As an administrator you may like to configure %{github_integration_link}, which will allow login via GitHub and allow importing repositories without generating a Personal Access Token.
pt_BR: Nota: Como administrador, você pode configurar o %{github_integration_link}, que permitirá o login via GitHub e permitirá a importação de repositórios sem gerar um Token de Acesso Pessoal.

en: Note: Consider asking your GitLab administrator to configure %{github_integration_link}, which will allow login via GitHub and allow connecting repositories without generating a Personal Access Token.
pt_BR: Nota: Considere pedir ao seu administrador do GitLab para configurar %{github_integration_link}, o que permitirá o login via GitHub e permitirá a conexão com repositórios sem gerar um Token de Acesso Pessoal.

en: Note: Consider asking your GitLab administrator to configure %{github_integration_link}, which will allow login via GitHub and allow importing repositories without generating a Personal Access Token.
pt_BR: Nota: Considere pedir ao seu administrador do GitLab para configurar %{github_integration_link}, o que permitirá o login via GitHub e permitir a importação de repositórios sem gerar um Token de Acesso Pessoal.

en: NoteForm|Note
pt_BR: Nota

en: Notes|Are you sure you want to cancel creating this comment?
pt_BR: Você tem certeza que quer cancelar a criação deste comentário?

en: Notes|Collapse replies
pt_BR: Recolher respostas

en: Notes|Show all activity
pt_BR: Exibir todas as atividades

en: Notes|Show comments only
pt_BR: Mostrar apenas comentários

en: Notes|Show history only
pt_BR: Mostrar apenas histórico

en: Notes|This comment has changed since you started editing, please review the %{open_link}updated comment%{close_link} to ensure information is not lost
pt_BR: Esse comentário foi alterado desde que você começou a editá-lo. Por favor, reveja o %{open_link}comentário atualizado%{close_link} para garantir que nenhuma informação seja perdida

en: Nothing to preview.
pt_BR: Nada para pré-visualizar.

en: Notification events
pt_BR: Eventos de notificação

en: Notification setting
pt_BR: Configuração de notificação

en: Notification setting - %{notification_title}
pt_BR: Configuração de notificação - %{notification_title}

en: NotificationEvent|Close issue
pt_BR: Fechar issue

en: NotificationEvent|Close merge request
pt_BR: Fechar merge request

en: NotificationEvent|Failed pipeline
pt_BR: Falha no pipeline

en: NotificationEvent|Merge merge request
pt_BR: Aceitar merge request

en: NotificationEvent|New epic
pt_BR: Novo épico

en: NotificationEvent|New issue
pt_BR: Nova issue

en: NotificationEvent|New merge request
pt_BR: Novo merge request

en: NotificationEvent|New note
pt_BR: Novo comentário

en: NotificationEvent|Reassign issue
pt_BR: Reatribuir issue

en: NotificationEvent|Reassign merge request
pt_BR: Reatribuir merge request

en: NotificationEvent|Reopen issue
pt_BR: Reabrir issue

en: NotificationEvent|Successful pipeline
pt_BR: Pipeline bem sucedido

en: NotificationLevel|Custom
pt_BR: Personalizado

en: NotificationLevel|Disabled
pt_BR: Desabilitado

en: NotificationLevel|Global
pt_BR: Global

en: NotificationLevel|On mention
pt_BR: Quando mencionado

en: NotificationLevel|Participate
pt_BR: Participar

en: NotificationLevel|Watch
pt_BR: Observar

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Notifications off
pt_BR: Notificações deligadas

en: Notifications on
pt_BR: Notificações ligadas

en: November
pt_BR: Novembro

en: Oct
pt_BR: Out

en: October
pt_BR: Outubro

en: OfSearchInADropdown|Filter
pt_BR: Filtrar

en: Once imported, repositories can be mirrored over SSH. Read more %{link_start}here%{link_end}.
pt_BR: Uma vez importados, os repositórios podem ser espelhados por SSH. Leia mais %{link_start}aqui%{link_end}.

en: Once removed, the fork relationship cannot be restored and you will no longer be able to send merge requests to the source.
pt_BR: Uma vez removido, o relacionamento do fork não pode ser restaurando e você não poderá mais enviar merge requests para o repositório original.

en: Once the exported file is ready, you will receive a notification email with a download link, or you can download it from this page.
pt_BR: Quando o arquivo exportado estiver pronto, você receberá um e-mail de notificação com um link para download ou poderá fazer o download a partir desta página.

en: One more item | %d more items
pt_BR[0]: Mais um item
pt_BR[1]: Mais %d itens

en: One or more of your Google Code projects cannot be imported into GitLab directly because they use Subversion or Mercurial for version control, rather than Git.
pt_BR: Um ou mais dos seus projetos do Google Code não podem ser importados diretamente no GitLab porque eles usam Subversion ou Mercurial para o controle de versão, ao invés de Git.

en: Only mirror protected branches
pt_BR: Apenas branches protegidos por espelho

en: Only project members can comment.
pt_BR: Somente membros do projeto podem comentar.

en: Only project members will be imported. Group members will be skipped.
pt_BR: Apenas membros do projeto serão importados. Membros do grupo serão ignorados.

en: Oops, are you sure?
pt_BR: Oops, você tem certeza?

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Open errors
pt_BR: Abrir erros

en: Open in Xcode
pt_BR: Abrir no Xcode

en: Open projects
pt_BR: Abrir projetos

en: Open sidebar
pt_BR: Abrir barra lateral

en: Opened
pt_BR: Aberto

en: Opened issues
pt_BR: Issues abertas

en: OpenedNDaysAgo|Opened
pt_BR: Aberto

en: Opens in a new window
pt_BR: Abrir em nova janela

en: Operations
pt_BR: Operações

en: Operations Dashboard
pt_BR: Painel de Operações

en: Operations Settings
pt_BR: Configurações de operações

en: OperationsDashboard|Add a project to the dashboard
pt_BR: Adicione um projeto ao painel

en: OperationsDashboard|Add projects
pt_BR: Adicionar projetos

en: OperationsDashboard|More information
pt_BR: Mais informações

en: OperationsDashboard|Operations Dashboard
pt_BR: Painel de Operações

en: OperationsDashboard|The operations dashboard provides a summary of each project's operational health, including pipeline and alert statuses.
pt_BR: O painel de operações fornece um resumo da integridade operacional de cada projeto, incluindo status de pipeline e alerta.

en: Optional
pt_BR: Opcional

en: Optionally, you can %{link_to_customize} how FogBugz email addresses and usernames are imported into GitLab.
pt_BR: Opcionalmente, você pode %{link_to_customize} como os endereços de e-mail e nomes de usuários do FogBugz são importados para o GitLab.

en: Optionally, you can %{link_to_customize} how Google Code email addresses and usernames are imported into GitLab.
pt_BR: Opcionalmente, você pode %{link_to_customize} como os endereços de e-mail e nomes de usuários do Google Code são importados para o GitLab.

en: Options
pt_BR: Opções

en: Or you can choose one of the suggested colors below
pt_BR: Ou você pode escolher uma das cores sugeridas abaixo

en: Other Labels
pt_BR: Outras etiquetas

en: Other information
pt_BR: Outra informação

en: Outbound requests
pt_BR: Pedidos de saída

en: Overview
pt_BR: Visão geral

en: Overwrite diverged branches
pt_BR: Substituir branches divergentes

en: Owned by anyone
pt_BR: Possuído por qualquer pessoa

en: Owned by me
pt_BR: Possuído por mim

en: Owner
pt_BR: Proprietário

en: Package was removed
pt_BR: O pacote foi removido

en: Packages
pt_BR: Pacotes

en: Page not found
pt_BR: Página não encontrada

en: Page was successfully deleted
pt_BR: Página excluída com sucesso

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Pages Domain
pt_BR: Domínio de páginas

en: Pages getting started guide
pt_BR: Guia de primeiros passos a Páginas

en: Pagination|Go to first page
pt_BR: Ir para primeira página

en: Pagination|Go to last page
pt_BR: Ir para a última página

en: Pagination|Go to next page
pt_BR: Ir para a próxima página

en: Pagination|Go to previous page
pt_BR: Ir para a página anterior

en: Pagination|Last »
pt_BR: Último »

en: Pagination|« First
pt_BR: « Primeiro

en: Parameter
pt_BR: Parâmetro

en: Part of merge request changes
pt_BR: Parte das mudanças do merge request

en: Password
pt_BR: Senha

en: Past due
pt_BR: Atrasado

en: Paste epic link
pt_BR: Colar link de épico

en: Paste issue link
pt_BR: Colar link de issue

en: Path:
pt_BR: Caminho:

en: Pause
pt_BR: Pausar

en: Paused Runners don't accept new jobs
pt_BR: Runners pausados não aceitam novas tarefas

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: People without permission will never get a notification and won't be able to comment.
pt_BR: Pessoas sem permissão nunca receberão uma notificação e não serão capazes de comentar.

en: Performance optimization
pt_BR: Otimização de performance

en: PerformanceBar|trace
pt_BR: rastro

en: Permissions
pt_BR: Permissões

en: Permissions, LFS, 2FA
pt_BR: Permissões, LFS, 2FA

en: Personal Access Token
pt_BR: Token de Acesso Pessoal

en: Pick a name
pt_BR: Escolha um nome

en: Pipeline Schedule
pt_BR: Agendamento da Pipeline

en: Pipeline Schedules
pt_BR: Agendamentos da Pipeline

en: Pipeline triggers
pt_BR: Gatilho de pipeline

en: PipelineCharts|Failed:
pt_BR: Falhou:

en: PipelineCharts|Overall statistics
pt_BR: Estatísticas gerais

en: PipelineCharts|Success ratio:
pt_BR: Taxa de sucesso:

en: PipelineCharts|Successful:
pt_BR: Sucesso:

en: PipelineCharts|Total:
pt_BR: Total:

en: PipelineSchedules|Activated
pt_BR: Ativado

en: PipelineSchedules|Active
pt_BR: Ativo

en: PipelineSchedules|All
pt_BR: Todos

en: PipelineSchedules|Inactive
pt_BR: Inativo

en: PipelineSchedules|Next Run
pt_BR: Próxima Execução

en: PipelineSchedules|None
pt_BR: Nenhum

en: PipelineSchedules|Provide a short description for this pipeline
pt_BR: Digite uma descrição curta para esta pipeline

en: PipelineSchedules|Take ownership
pt_BR: Tornar-se proprietário

en: PipelineSchedules|Target
pt_BR: Destino

en: PipelineSchedules|Variables
pt_BR: Variáveis

en: Pipelines charts
pt_BR: Gráficos de pipelines

en: Pipelines for last year
pt_BR: Pipelines para o último ano

en: Pipelines|API
pt_BR: API

en: Pipelines|Build with confidence
pt_BR: Construa com confiança

en: Pipelines|CI Lint
pt_BR: CI Lint

en: Pipelines|Clear Runner Caches
pt_BR: Limpar cache dos Runners

en: Pipelines|Continuous Integration can help catch bugs by running your tests automatically, while Continuous Deployment can help you deliver code to your product environment.
pt_BR: A integração contínua pode ajudar a capturar bugs, executando seus testes automaticamente enquanto a entrega contínua pode ajudá-lo a fornecer o código para o seu ambiente de produto.

en: Pipelines|Get started with Pipelines
pt_BR: Saiba como funcionam as pipelines

en: Pipelines|Loading Pipelines
pt_BR: Carregando Pipelines

en: Pipelines|Project cache successfully reset.
pt_BR: Cache do projeto redefinido com sucesso.

en: Pipelines|Run Pipeline
pt_BR: Executar Pipeline

en: Pipelines|Something went wrong while cleaning runners cache.
pt_BR: Algo deu errado ao limpar o cache dos runners.

en: Pipelines|There are currently no pipelines.
pt_BR: Atualmente não há pipelines.

en: Pipelines|There was an error fetching the pipelines. Try again in a few moments or contact your support team.
pt_BR: Ocorreu um erro ao buscar os pipelines. Tente novamente daqui a pouco ou entre em contato com sua equipe de suporte.

en: Pipelines|This project is not currently set up to run pipelines.
pt_BR: Este projeto não está atualmente configurado para executar pipelines.

en: Pipeline|Commit
pt_BR: Commit

en: Pipeline|Duration
pt_BR: Duração

en: Pipeline|Existing branch name or tag
pt_BR: Nome de branch ou tag existente

en: Pipeline|Pipeline
pt_BR: Pipeline

en: Pipeline|Run Pipeline
pt_BR: Executar Pipeline

en: Pipeline|Run for
pt_BR: Executar para

en: Pipeline|Search branches
pt_BR: Pesquisar branches

en: Pipeline|Specify variable values to be used in this run. The values specified in %{settings_link} will be used by default.
pt_BR: Especifique valores de variáveis ​​a serem usados ​​nesta execução. Os valores especificados em %{settings_link} serão usados ​​por padrão.

en: Pipeline|Stages
pt_BR: Estágios

en: Pipeline|Status
pt_BR: Estado

en: Pipeline|Stop pipeline
pt_BR: Parar pipeline

en: Pipeline|Stop pipeline #%{pipelineId}?
pt_BR: Parar pipeline #%{pipelineId}?

en: Pipeline|Variables
pt_BR: Variáveis

en: Pipeline|You’re about to stop pipeline %{pipelineId}.
pt_BR: Você está prestes a interromper o pipeline %{pipelineId}.

en: Pipeline|with stage
pt_BR: com etapa

en: Pipeline|with stages
pt_BR: com etapas

en: Plain diff
pt_BR: Diff simples

en: Play
pt_BR: Iniciar

en: Play all manual
pt_BR: Iniciar todas manualmente

en: Please %{link_to_register} or %{link_to_sign_in} to comment
pt_BR: Por favor, %{link_to_register} ou %{link_to_sign_in} para comentar

en: Please accept the Terms of Service before continuing.
pt_BR: Por favor, aceite os Termos de Serviço antes de continuar.

en: Please add a comment in the text area above
pt_BR: Por favor, adicione um comentário na área de texto acima

en: Please add a list to your board first
pt_BR: Por favor adicione uma lista ao seu primeiro painel

en: Please choose a group URL with no special characters.
pt_BR: Por favor, escolha um URL de grupo sem caracteres especiais.

en: Please complete your profile with email address
pt_BR: Por favor, complete seu perfil com endereço de e-mail

en: Please convert them to Git on Google Code, and go through the %{link_to_import_flow} again.
pt_BR: Por favor, converta-os em Git no Google Code e passe pelo %{link_to_import_flow} novamente.

en: Please create a password for your new account.
pt_BR: Por favor, crie uma senha para sua nova conta.

en: Please create a username with only alphanumeric characters.
pt_BR: Crie um nome de usuário com apenas caracteres alfanuméricos.

en: Please enter a non-negative number
pt_BR: Digite um número não-negativo

en: Please enter a number greater than %{number} (from the project settings)
pt_BR: Por favor, insira um número maior que %{number} (das configurações do projeto)

en: Please enter a valid number
pt_BR: Digite um número válido

en: Please enter or upload a license.
pt_BR: Por favor, insira ou envie uma licença.

en: Please fill in a descriptive name for your group.
pt_BR: Por favor, preencha um nome descritivo para o seu grupo.

en: Please note that this application is not provided by GitLab and you should verify its authenticity before allowing access.
pt_BR: Por favor, note que esse aplicativo não é fornecido pelo GitLab e você deve verificar a sua autenticidade antes de permitir o acesso.

en: Please provide a name
pt_BR: Por favor, forneça um nome

en: Please select a file
pt_BR: Por favor, selecione um arquivo

en: Please select a group.
pt_BR: Por favor, selecione um grupo.

en: Please select and add a member
pt_BR: Por favor, selecione e adicione um membro

en: Please select at least one filter to see results
pt_BR: Por favor selecione pelo menos um filtro para ver os resultados

en: Please set a new password before proceeding.
pt_BR: Defina uma nova senha antes de continuar.

en: Please solve the reCAPTCHA
pt_BR: Por favor, resolva o reCAPTCHA

en: Please try again
pt_BR: Por favor, tente novamente

en: Please wait a moment, this page will automatically refresh when ready.
pt_BR: Por favor, espere um momento, essa página será atualizada automaticamente.

en: Please wait while we connect to your repository. Refresh at will.
pt_BR: Por favor, aguarde enquanto conectamos ao seu repositório. Atualize à vontade.

en: Please wait while we import the repository for you. Refresh at will.
pt_BR: Por favor, aguarde enquanto importamos o repositório para você. Atualize à vontade.

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Preferences saved.
pt_BR: Preferências salvas.

en: Preferences|Display time in 24-hour format
pt_BR: Exibir a hora no formato de 24 horas

en: Preferences|For example: 30 mins ago.
pt_BR: Por exemplo: 30 mins atrás.

en: Preferences|Navigation theme
pt_BR: Tema de navegação

en: Preferences|These settings will update how dates and times are displayed for you.
pt_BR: Essas configurações vão atualizar como datas e horas são exibidas para você.

en: Preferences|This feature is experimental and translations are not complete yet
pt_BR: Este recurso é experimental e as traduções ainda não estão completas

en: Preferences|Time display
pt_BR: Exibição de hora

en: Preferences|Time format
pt_BR: Formato de hora

en: Preferences|Time preferences
pt_BR: Preferências de hora

en: Preferences|Use relative times
pt_BR: Usar tempos relativos

en: Press %{key}-C to copy
pt_BR: Pressione %{key}-C para copiar

en: Prevent adding new members to project membership within this group
pt_BR: Impede a adição de novos membros ao projeto pertencentes a este grupo

en: Preview
pt_BR: Pré-visualizar

en: Preview changes
pt_BR: Visualizar alterações

en: Preview payload
pt_BR: Pré-visualização de carga

en: Primary
pt_BR: Primário

en: Prioritize
pt_BR: Priorizar

en: Prioritize label
pt_BR: Priorizar etiqueta

en: Prioritized Labels
pt_BR: Etiquetas priorizadas

en: Prioritized label
pt_BR: Etiqueta priorizada

en: Private
pt_BR: Privado

en: Private - The group and its projects can only be viewed by members.
pt_BR: Privado - O grupo e seus projetos só podem ser vistos por seus membros.

en: Private group(s)
pt_BR: Grupo(s) privado(s)

en: Private profile
pt_BR: Perfil privado

en: Private projects can be created in your personal namespace with:
pt_BR: Projetos privados podem ser criados em seu namespace pessoal com:

en: Profile
pt_BR: Perfil

en: Profile Settings
pt_BR: Configurações do perfil

en: Profiles| You are about to permanently delete %{yourAccount}, and all of the issues, merge requests, and groups linked to your account. Once you confirm %{deleteAccount}, it cannot be undone or recovered.
pt_BR: Você está prestes a excluir permanentemente a %{yourAccount}, e todas as issues, merge requests e grupos vinculados a sua conta. Depois de confirmar clicando em %{deleteAccount}, isso não poderá ser desfeito ou recuperado.

en: Profiles| You are going to change the username %{currentUsernameBold} to %{newUsernameBold}. Profile and projects will be redirected to the %{newUsername} namespace but this redirect will expire once the %{currentUsername} namespace is registered by another user or group. Please update your Git repository remotes as soon as possible.
pt_BR: Você vai alterar o nome de usuário %{currentUsernameBold} para %{newUsernameBold}. O perfil e os projetos serão redirecionados para %{newUsername} mas esse redirecionamento expirará quando %{currentUsername} for registrado por outro usuário ou grupo. Por favor, atualize seus repositórios remotos Git o mais rápido possível.

en: Profiles|@username
pt_BR: @nomedeusuário

en: Profiles|Account scheduled for removal.
pt_BR: Conta agendada para remoção.

en: Profiles|Activate signin with one of the following services
pt_BR: Ative o login com um dos seguintes serviços

en: Profiles|Active
pt_BR: Ativo

en: Profiles|Add key
pt_BR: Adicionar chave

en: Profiles|Add status emoji
pt_BR: Adicionar emoji de status

en: Profiles|Avatar cropper
pt_BR: Recortar Avatar

en: Profiles|Avatar will be removed. Are you sure?
pt_BR: O avatar será removido. Você tem certeza?

en: Profiles|Bio
pt_BR: Bio

en: Profiles|Change username
pt_BR: Alterar nome de usuário

en: Profiles|Changing your username can have unintended side effects.
pt_BR: Alterar o seu nome de usuário pode ter efeitos colaterais indesejados.

en: Profiles|Choose file...
pt_BR: Escolher arquivo...

en: Profiles|Choose to show contributions of private projects on your public profile without any project, repository or organization information
pt_BR: Opte por mostrar contribuições de projetos privados em seu perfil público sem quaisquer informações do projeto, repositório ou da organização

en: Profiles|City, country
pt_BR: Cidade, país

en: Profiles|Clear status
pt_BR: Limpar status

en: Profiles|Click on icon to activate signin with one of the following services
pt_BR: Clique no ícone para ativar o login com um dos seguintes serviços

en: Profiles|Connect
pt_BR: Conectar

en: Profiles|Connected Accounts
pt_BR: Contas conectadas

en: Profiles|Current path: %{path}
pt_BR: Caminho atual: %{path}

en: Profiles|Current status
pt_BR: Status atual

en: Profiles|Delete account
pt_BR: Excluir conta

en: Profiles|Deleting an account has the following effects:
pt_BR: A exclusão de uma conta tem os seguintes efeitos:

en: Profiles|Disconnect
pt_BR: Desconectar

en: Profiles|Do not show on profile
pt_BR: Não mostrar no perfil

en: Profiles|Don't display activity-related personal information on your profiles
pt_BR: Não exibir informações pessoais relacionadas à atividade em seus perfis

en: Profiles|Edit Profile
pt_BR: Editar perfil

en: Profiles|Enter your name, so people you know can recognize you
pt_BR: Digite seu nome, então as pessoas que você conhece podem reconhecê-lo

en: Profiles|Feed token was successfully reset
pt_BR: O token de feed foi redefinido com sucesso

en: Profiles|Full name
pt_BR: Nome completo

en: Profiles|Include private contributions on my profile
pt_BR: Incluir contribuições privadas no meu perfil

en: Profiles|Incoming email token was successfully reset
pt_BR: O token de e-mail recebido foi redefinido com sucesso

en: Profiles|Increase your account's security by enabling Two-Factor Authentication (2FA)
pt_BR: Aumente a segurança da sua conta ativando a autenticação de dois fatores (A2F)

en: Profiles|Invalid password
pt_BR: Senha inválida

en: Profiles|Invalid username
pt_BR: Nome de usuário inválido

en: Profiles|Key
pt_BR: Chave

en: Profiles|Learn more
pt_BR: Saiba mais

en: Profiles|Location
pt_BR: Local

en: Profiles|Made a private contribution
pt_BR: Fez uma contribuição privada

en: Profiles|Main settings
pt_BR: Configurações principais

en: Profiles|No file chosen
pt_BR: Nenhum arquivo escolhido

en: Profiles|Notification email
pt_BR: E-mail de notificação

en: Profiles|Organization
pt_BR: Organização

en: Profiles|Path
pt_BR: Caminho

en: Profiles|Position and size your new avatar
pt_BR: Posicione e dimensione seu novo avatar

en: Profiles|Primary email
pt_BR: E-mail primário

en: Profiles|Private contributions
pt_BR: Contribuições privadas

en: Profiles|Profile was successfully updated
pt_BR: O perfil foi atualizado com sucesso

en: Profiles|Public Avatar
pt_BR: Avatar público

en: Profiles|Public email
pt_BR: E-mail público

en: Profiles|Remove avatar
pt_BR: Remover avatar

en: Profiles|Set new profile picture
pt_BR: Definir nova foto de perfil

en: Profiles|Social sign-in
pt_BR: Login social

en: Profiles|Some options are unavailable for LDAP accounts
pt_BR: Algumas opções estão indisponíveis para contas LDAP

en: Profiles|Static object token was successfully reset
pt_BR: O token de objeto estático foi redefinido com sucesso

en: Profiles|Tell us about yourself in fewer than 250 characters
pt_BR: Conte-nos sobre você em menos de 250 caracteres

en: Profiles|The maximum file size allowed is 200KB.
pt_BR: O tamanho máximo de arquivo permitido é de 200KB.

en: Profiles|This doesn't look like a public SSH key, are you sure you want to add it?
pt_BR: Isso não se parece com uma chave pública SSH, você tem certeza que gostaria de adicioná-la?

en: Profiles|This email will be displayed on your public profile
pt_BR: Este e-mail será exibido no seu perfil público

en: Profiles|This email will be used for web based operations, such as edits and merges. %{commit_email_link_start}Learn more%{commit_email_link_end}
pt_BR: Este e-mail será usado para operações baseadas na web, como edições e merges. %{commit_email_link_start}Saiba mais%{commit_email_link_end}

en: Profiles|This emoji and message will appear on your profile and throughout the interface.
pt_BR: Este emoji e mensagem aparecerão no seu perfil e em toda a interface.

en: Profiles|This information will appear on your profile
pt_BR: Esta informação aparecerá no seu perfil

en: Profiles|Time settings
pt_BR: Configurações de hora

en: Profiles|Two-Factor Authentication
pt_BR: Autenticação de dois fatores

en: Profiles|Type your %{confirmationValue} to confirm:
pt_BR: Escreva sua %{confirmationValue} para confirmar:

en: Profiles|Typically starts with "ssh-ed25519 …" or "ssh-rsa …"
pt_BR: Normalmente incia com "ssh-ed25519 …" ou "ssh-rsa …"

en: Profiles|Update profile settings
pt_BR: Atualizar configurações do perfil

en: Profiles|Update username
pt_BR: Atualizar nome de usuário

en: Profiles|Upload new avatar
pt_BR: Enviar novo avatar

en: Profiles|Use a private email - %{email}
pt_BR: Utilize um email privado - %{email}

en: Profiles|User ID
pt_BR: ID do usuário

en: Profiles|Username change failed - %{message}
pt_BR: Falha na alteração de nome de usuário - %{message}

en: Profiles|Username successfully changed
pt_BR: Alteração de nome de usuário realizada com sucesso

en: Profiles|Using emojis in names seems fun, but please try to set a status message instead
pt_BR: Usar emojis em nomes parece divertido, mas tente definir uma mensagem de status

en: Profiles|What's your status?
pt_BR: Qual é o seu status?

en: Profiles|Who you represent or work for
pt_BR: Por quem você representa ou trabalha

en: Profiles|You can change your avatar here
pt_BR: Você pode alterar o seu avatar aqui

en: Profiles|You can change your avatar here or remove the current avatar to revert to %{gravatar_link}
pt_BR: Você pode alterar o seu avatar aqui ou remover o avatar atual e reverter para %{gravatar_link}

en: Profiles|You can set your current timezone here
pt_BR: Você pode definir seu fuso horário atual aqui

en: Profiles|You can upload your avatar here
pt_BR: Você pode enviar o seu avatar aqui

en: Profiles|You can upload your avatar here or change it at %{gravatar_link}
pt_BR: Você pode enviar o seu avatar aqui ou alterá-lo em %{gravatar_link}

en: Profiles|You don't have access to delete this user.
pt_BR: Você não tem permissão para apagar esse usuário.

en: Profiles|You must transfer ownership or delete these groups before you can delete your account.
pt_BR: Você precisa delegar outro usuário para ser dono ou apagar esses grupos antes de excluir sua conta.

en: Profiles|Your LinkedIn profile name from linkedin.com/in/profilename
pt_BR: Seu nome de perfil no LinkedIn em linkedin.com/in/nomedeperfil

en: Profiles|Your account is currently an owner in these groups:
pt_BR: Sua conta é atualmente proprietária dos seguintes grupos:

en: Profiles|Your email address was automatically set based on your %{provider_label} account
pt_BR: Seu endereço de e-mail foi definido automaticamente com base na sua conta do %{provider_label}

en: Profiles|Your location was automatically set based on your %{provider_label} account
pt_BR: A sua localização foi definida automaticamente com base na sua conta do %{provider_label}

en: Profiles|Your name was automatically set based on your %{provider_label} account, so people you know can recognize you
pt_BR: O seu nome foi definido automaticamente com base na sua conta do %{provider_label} para que as pessoas que conhece possam reconhecê-lo

en: Profiles|Your status
pt_BR: Seu status

en: Profiles|e.g. My MacBook key
pt_BR: por exemplo, Chave do meu MacBook

en: Profiles|username
pt_BR: nome de usuário

en: Profiles|website.com
pt_BR: sitedaweb.com

en: Profiles|your account
pt_BR: sua conta

en: Profiling - Performance bar
pt_BR: Barra de performance

en: Programming languages used in this repository
pt_BR: Linguagens de programação usadas nesse repositório

en: Progress
pt_BR: Progresso

en: Project
pt_BR: Projeto

en: Project "%{name}" is no longer available. Select another project to continue.
pt_BR: O projeto "%{name}" não está mais disponível. Selecione um outro projeto para continuar.

en: Project %{project_repo} could not be found
pt_BR: O projeto %{project_repo} não pôde ser encontrado

en: Project '%{project_name}' is being imported.
pt_BR: O projeto '%{project_name}' está sendo importado.

en: Project '%{project_name}' is in the process of being deleted.
pt_BR: O projeto '%{project_name}' está sendo excluído.

en: Project '%{project_name}' queued for deletion.
pt_BR: Projeto'%{project_name}' marcado para exclusão.

en: Project '%{project_name}' was successfully created.
pt_BR: Projeto '%{project_name}' criado com sucesso.

en: Project '%{project_name}' was successfully updated.
pt_BR: Projeto '%{project_name}' atualizado com sucesso.

en: Project Badges
pt_BR: Selos de projeto

en: Project ID
pt_BR: ID do projeto

en: Project URL
pt_BR: URL do projeto

en: Project and wiki repositories
pt_BR: Repositórios do projeto e wiki

en: Project avatar
pt_BR: Imagem do projeto

en: Project description (optional)
pt_BR: Descrição do projeto (opcional)

en: Project details
pt_BR: Detalhes do projeto

en: Project export could not be deleted.
pt_BR: A exportação do projeto não pôde ser excluída.

en: Project export enabled
pt_BR: Exportação de projetos ativada

en: Project export has been deleted.
pt_BR: Exportação do projeto excluída.

en: Project export link has expired. Please generate a new export from your project settings.
pt_BR: O link para a exportação do projeto expirou. Favor gerar uma nova exportação a partir das configurações do projeto.

en: Project members
pt_BR: Membros do projeto

en: Project name
pt_BR: Nome do projeto

en: Project slug
pt_BR: Slug do projeto

en: Project visibility level will be changed to match namespace rules when transferring to a group.
pt_BR: O nível de visibilidade do projeto será alterado para coincidir com as regras do namespace ao transferir para um grupo.

en: Project: %{name}
pt_BR: Projeto: %{name}

en: ProjectActivityRSS|Subscribe
pt_BR: Inscreva-se

en: ProjectCreationLevel|Allowed to create projects
pt_BR: Permitido criar projetos

en: ProjectCreationLevel|Default project creation protection
pt_BR: Proteção padrão de criação de projeto

en: ProjectCreationLevel|Developers + Maintainers
pt_BR: Desenvolvedores + Mantenedores

en: ProjectCreationLevel|Maintainers
pt_BR: Mantenedores

en: ProjectCreationLevel|No one
pt_BR: Ninguém

en: ProjectFileTree|Name
pt_BR: Nome

en: ProjectLastActivity|Never
pt_BR: Nunca

en: ProjectLifecycle|Stage
pt_BR: Etapa

en: ProjectOverview|Fork
pt_BR: Fork

en: ProjectOverview|Forks
pt_BR: Forks

en: ProjectOverview|Go to your fork
pt_BR: Ir para seu fork

en: ProjectOverview|Star
pt_BR: Marcar como favorito

en: ProjectOverview|Unstar
pt_BR: Desmarcar como favorito

en: ProjectOverview|You have reached your project limit
pt_BR: Você atingiu seu limite de projetos

en: ProjectOverview|You must sign in to star a project
pt_BR: Você precisa entrar para marcar um projeto como favorito

en: ProjectPage|Project ID: %{project_id}
pt_BR: ID do Projeto: %{project_id}

en: ProjectSelect| or group
pt_BR:  ou grupo

en: ProjectSelect|Search for project
pt_BR: Pesquisar por projeto

en: ProjectService|%{service_title}: status off
pt_BR: %{service_title}: status desligado

en: ProjectService|%{service_title}: status on
pt_BR: %{service_title}: status ligado

en: ProjectService|Perform common operations on GitLab project: %{project_name}
pt_BR: Execute operações comuns no projeto GitLab: %{project_name}

en: ProjectService|To set up this service:
pt_BR: Para configurar este serviço:

en: ProjectSettings|Additional merge request capabilities that influence how and when merges will be performed
pt_BR: Recursos adicionais de merge request que influenciam como e quando as merges serão executadas

en: ProjectSettings|All discussions must be resolved
pt_BR: Todas as discussões devem ser resolvidas

en: ProjectSettings|Automatically resolve merge request diff discussions when they become outdated
pt_BR: Resolver automaticamente discussões de diff do merge request quando elas se tornam desatualizadas

en: ProjectSettings|Badges
pt_BR: Selos

en: ProjectSettings|Contact an admin to change this setting.
pt_BR: Contate um administrador para alterar essa configuração.

en: ProjectSettings|Customize your project badges.
pt_BR: Personalize os selos do seu projeto.

en: ProjectSettings|Every merge creates a merge commit
pt_BR: Cada merge cria um commit de merge

en: ProjectSettings|Failed to protect the tag
pt_BR: Falha ao proteger a tag

en: ProjectSettings|Failed to update tag!
pt_BR: Falha ao atualizar a tag!

en: ProjectSettings|Fast-forward merge
pt_BR: Executar merge com fast-forward

en: ProjectSettings|Fast-forward merges only
pt_BR: Merges com fast-forward apenas

en: ProjectSettings|Learn more about badges.
pt_BR: Saiba mais sobre os selos.

en: ProjectSettings|Merge checks
pt_BR: Verificações de merge

en: ProjectSettings|Merge commit
pt_BR: Commit de merge

en: ProjectSettings|Merge commit with semi-linear history
pt_BR: Commit de merge com uma história semilinear

en: ProjectSettings|Merge method
pt_BR: Método de merge

en: ProjectSettings|Merge options
pt_BR: Opções de merge

en: ProjectSettings|No merge commits are created
pt_BR: Nenhum commit de merge foi criado

en: ProjectSettings|Only signed commits can be pushed to this repository.
pt_BR: Apenas para commits assinados pode-se fazer push para este repositório.

en: ProjectSettings|Pipelines must succeed
pt_BR: Pipelines devem ter êxito

en: ProjectSettings|Pipelines need to be configured to enable this feature.
pt_BR: Pipelines precisam ser configurados para habilitar essa funcionalidade.

en: ProjectSettings|Show link to create/view merge request when pushing from the command line
pt_BR: Mostrar link para criar/ver merge request ao fazer push da linha de comando

en: ProjectSettings|This setting is applied on the server level and can be overridden by an admin.
pt_BR: Essa configuração está aplicada no nível do servidor e pode ser sobrescrita por um administrador.

en: ProjectSettings|This setting is applied on the server level but has been overridden for this project.
pt_BR: Essa configuração está aplicada no nível do servidor, mas foi sobrescrita para este projeto.

en: ProjectSettings|This setting will be applied to all projects unless overridden by an admin.
pt_BR: Essa configuração será aplicada a todos os projetos a menos que seja sobrescrita por um administrador.

en: ProjectSettings|This will dictate the commit history when you merge a merge request
pt_BR: Isso determinará o histórico de commit quando você faz merge de uma merge request

en: ProjectSettings|Users can only push commits to this repository that were committed with one of their own verified emails.
pt_BR: Usuários só podem fazer push para este repositório com commits que contenham um de seus e-mails verificados.

en: ProjectSettings|When conflicts arise the user is given the option to rebase
pt_BR: Quando conflitos surgem, o usuários tem a opção de fazer rebase

en: ProjectTemplates|.NET Core
pt_BR: .NET Core

en: ProjectTemplates|Android
pt_BR: Android

en: ProjectTemplates|Go Micro
pt_BR: Go Micro

en: ProjectTemplates|Netlify/GitBook
pt_BR: Netlify/GitBook

en: ProjectTemplates|Netlify/Hexo
pt_BR: Netlify/Hexo

en: ProjectTemplates|Netlify/Hugo
pt_BR: Netlify/Hugo

en: ProjectTemplates|Netlify/Jekyll
pt_BR: Netlify/Jekyll

en: ProjectTemplates|Netlify/Plain HTML
pt_BR: Netlify/HTML simples

en: ProjectTemplates|NodeJS Express
pt_BR: NodeJS Express

en: ProjectTemplates|Pages/GitBook
pt_BR: Páginas/GitBook

en: ProjectTemplates|Pages/Hexo
pt_BR: Páginas/Hexo

en: ProjectTemplates|Pages/Hugo
pt_BR: Páginas/Hugo

en: ProjectTemplates|Pages/Jekyll
pt_BR: Páginas/Jekyll

en: ProjectTemplates|Pages/Plain HTML
pt_BR: Páginas/HTML simples

en: ProjectTemplates|Ruby on Rails
pt_BR: Ruby on Rails

en: ProjectTemplates|Spring
pt_BR: Spring

en: ProjectTemplates|iOS (Swift)
pt_BR: iOS (Swift)

en: Projects
pt_BR: Projetos

en: Projects (%{count})
pt_BR: Projetos (%{count})

en: Projects Successfully Retrieved
pt_BR: Projetos obtidos com sucesso

en: Projects shared with %{group_name}
pt_BR: Projetos compartilhados com %{group_name}

en: Projects that belong to a group are prefixed with the group namespace. Existing projects may be moved into a group.
pt_BR: Projetos que pertencem a um grupo são prefixados com o namespace do grupo. Projetos existentes podem ser movidos para um grupo.

en: Projects to index
pt_BR: Projetos para indexar

en: Projects with write access
pt_BR: Projetos com acesso de gravação

en: ProjectsDropdown|Frequently visited
pt_BR: Visitados frequentemente

en: ProjectsDropdown|Loading projects
pt_BR: Carregando projetos

en: ProjectsDropdown|Projects you visit often will appear here
pt_BR: Projetos que você visita frequentemente aparecerão aqui

en: ProjectsDropdown|Search your projects
pt_BR: Procure seus projetos

en: ProjectsDropdown|Something went wrong on our end.
pt_BR: Algo deu errado do nosso lado.

en: ProjectsDropdown|Sorry, no projects matched your search
pt_BR: Desculpe, nenhum projeto corresponde a sua pesquisa

en: ProjectsDropdown|This feature requires browser localStorage support
pt_BR: Esta funcionalidade necessita de suporte à localStorage do navegador

en: ProjectsNew|Allows you to immediately clone this project’s repository. Skip this if you plan to push up an existing repository.
pt_BR: Permite que você clone imediatamente o repositório deste projeto. Pule esta etapa se você planeja fazer o push de um repositório existente.

en: ProjectsNew|Blank
pt_BR: Em branco

en: ProjectsNew|Blank project
pt_BR: Projeto em branco

en: ProjectsNew|Contact an administrator to enable options for importing your project.
pt_BR: Contate um administrador para habilitar opções para importar seu projeto.

en: PrometheusAlerts|Add alert
pt_BR: Adicionar alerta

en: PrometheusAlerts|Edit alert
pt_BR: Editar alerta

en: PrometheusAlerts|Error creating alert
pt_BR: Erro ao criar alerta

en: PrometheusAlerts|Error deleting alert
pt_BR: Erro ao excluir alerta

en: PrometheusAlerts|Error fetching alert
pt_BR: Erro ao buscar alerta

en: PrometheusAlerts|Error saving alert
pt_BR: Erro ao salvar alerta

en: PrometheusAlerts|Operator
pt_BR: Operador

en: PrometheusAlerts|Threshold
pt_BR: Tolerância

en: PrometheusService|%{exporters} with %{metrics} were found
pt_BR: %{exporters} com %{metrics} foram encontrados

en: PrometheusService|Active
pt_BR: Ativo

en: PrometheusService|Auto configuration
pt_BR: Configuração automática

en: PrometheusService|Automatically deploy and configure Prometheus on your clusters to monitor your project’s environments
pt_BR: Fazer deploy automático e configurar o Prometheus nos seus clusters para monitorar o ambiente do seu projeto

en: PrometheusService|Common metrics
pt_BR: Métricas comuns

en: PrometheusService|Common metrics are automatically monitored based on a library of metrics from popular exporters.
pt_BR: Métricas comuns são monitoradas automaticamente com base em uma biblioteca de métricas de exportadores populares.

en: PrometheusService|Custom metrics
pt_BR: Métricas personalizadas

en: PrometheusService|Finding and configuring metrics...
pt_BR: Encontrando e configurando métricas...

en: PrometheusService|Finding custom metrics...
pt_BR: Encontrando métricas personalizadas...

en: PrometheusService|Install Prometheus on clusters
pt_BR: Instale o Prometheus nos clusters

en: PrometheusService|Manage clusters
pt_BR: Gerenciar clusters

en: PrometheusService|Manual configuration
pt_BR: Configuração manual

en: PrometheusService|Metrics
pt_BR: Métricas

en: PrometheusService|Missing environment variable
pt_BR: Variável de ambiente ausente

en: PrometheusService|More information
pt_BR: Mais informações

en: PrometheusService|New metric
pt_BR: Nova métrica

en: PrometheusService|Prometheus API Base URL, like http://prometheus.example.com/
pt_BR: URL da API base do Prometheus. como http://prometheus.example.com/

en: PrometheusService|Prometheus is being automatically managed on your clusters
pt_BR: Prometheus está sendo automaticamente gerenciado nos seus clusters

en: PrometheusService|These metrics will only be monitored after your first deployment to an environment
pt_BR: Essas métricas serão monitoradas após sua primeira implantação para um ambiente

en: PrometheusService|Time-series monitoring service
pt_BR: Serviço de monitoramento de tempo-de-série

en: PrometheusService|To enable the installation of Prometheus on your clusters, deactivate the manual configuration below
pt_BR: Para ativar a instalação do Prometheus nos seus clusters, desative a configuração manual abaixo

en: PrometheusService|Waiting for your first deployment to an environment to find common metrics
pt_BR: Aguardando sua primeira implantação em um ambiente para encontrar métricas comuns

en: Promote
pt_BR: Promover

en: Promote to group label
pt_BR: Promover para etiqueta de grupo

en: Promotions|Don't show me this again
pt_BR: Não me mostre isso novamente

en: Promotions|Epics let you manage your portfolio of projects more efficiently and with less effort by tracking groups of issues that share a theme, across projects and milestones.
pt_BR: Epics permitem que você gerencie seu portfólio de projetos com mais eficiência e com menos esforço rastreando grupos de issues que compartilham um tema, entre projetos e marcos.

en: Promotions|This feature is locked.
pt_BR: Esse recurso está bloqueado.

en: Promotions|Upgrade plan
pt_BR: Aprimorar plano

en: Protected
pt_BR: Protegido

en: Protected Environments
pt_BR: Ambientes Protegidos

en: ProtectedEnvironment|%{environment_name} will be writable for developers. Are you sure?
pt_BR: %{environment_name} poderá ser editado por desenvolvedores. Tem certeza disso?

en: ProtectedEnvironment|Allowed to deploy
pt_BR: Permitido fazer deploy

en: ProtectedEnvironment|Environment
pt_BR: Ambiente

en: ProtectedEnvironment|Protect
pt_BR: Proteger

en: ProtectedEnvironment|Protect an environment
pt_BR: Proteger um ambiente

en: ProtectedEnvironment|Protected Environment (%{protected_environments_count})
pt_BR: Ambiente Protegido (%{protected_environments_count})

en: ProtectedEnvironment|Select an environment
pt_BR: Selecione um ambiente

en: ProtectedEnvironment|There are currently no protected environments, protect an environment with the form above.
pt_BR: Atualmente não existem ambientes protegidos, proteja um ambiente com o formulário acima.

en: ProtectedEnvironment|Unprotect
pt_BR: Desproteger

en: ProtectedEnvironment|Your environment can't be unprotected
pt_BR: Seu ambiente não pode ser desprotegido

en: ProtectedEnvironment|Your environment has been protected.
pt_BR: Seu ambiente foi protegido.

en: ProtectedEnvironment|Your environment has been unprotected
pt_BR: Seu ambiente foi desprotegido

en: Protip:
pt_BR: Dicas:

en: Provider
pt_BR: Provedor

en: Pseudonymizer data collection
pt_BR: Coleção de dados Pseudonymizer

en: Public
pt_BR: Público

en: Public - The group and any public projects can be viewed without any authentication.
pt_BR: Público - O grupo e seus projetos podem ser visualizados por todos sem autenticação.

en: Public - The project can be accessed without any authentication.
pt_BR: Público - O projeto pode ser acessado sem nenhuma autenticação.

en: Public pipelines
pt_BR: Pipelines públicos

en: Push Rules
pt_BR: Regras de push

en: Push events
pt_BR: Eventos de push

en: Push project from command line
pt_BR: Fazer push do projeto por linha de comando

en: Push to create a project
pt_BR: Push para criar um projeto

en: PushRule|Committer restriction
pt_BR: Restrição de committer

en: Pushed
pt_BR: Push realizado

en: PushoverService|Normal Priority
pt_BR: Prioridade normal

en: PushoverService|Pushover makes it easy to get real-time notifications on your Android device, iPhone, iPad, and Desktop.
pt_BR: Pushover facilita a obtenção de notificações em tempo real no seu dispositivo Android, iPhone, iPad e desktop.

en: PushoverService|See project %{project_full_name}
pt_BR: Ver projeto %{project_full_name}

en: PushoverService|Total commits count: %{total_commits_count}
pt_BR: Contagem total de commits: %{total_commits_count}

en: PushoverService|Your application key
pt_BR: Sua chave de aplicativo

en: PushoverService|Your user key
pt_BR: Sua chave de usuário

en: Quarters
pt_BR: Trimestres

en: Query
pt_BR: Consulta

en: Query is valid
pt_BR: A consulta é válida

en: Quick actions can be used in the issues description and comment boxes.
pt_BR: Ações rápidas podem ser usadas nas descrições das issues e nas caixas de comentário.

en: Read more
pt_BR: Leia mais

en: Real-time features
pt_BR: Recursos em tempo real

en: Recent
pt_BR: Recente

en: Recent Project Activity
pt_BR: Atividade recente do projeto

en: Recent searches
pt_BR: Pesquisas recentes

en: Redirect to SAML provider to test configuration
pt_BR: Redirecionar para provedor SAML para testar configuração

en: Reference:
pt_BR: Referência:

en: Refresh
pt_BR: Atualizar

en: Refreshing in a second to show the updated status... | Refreshing in %d seconds to show the updated status...
pt_BR[0]: Atualizando em um segundo para mostrar o status atualizado...
pt_BR[1]: Atualizando em %d segundos para mostrar o status atualizado...

en: Regenerate key
pt_BR: Gerar uma nova chave

en: Regex pattern
pt_BR: Padrão Regex

en: Register
pt_BR: Registrar

en: Register / Sign In
pt_BR: Registrar/Login

en: Register Two-Factor Authenticator
pt_BR: Registrar autenticador de dois fatores

en: Register U2F device
pt_BR: Registrar dispositivo U2F

en: Register Universal Two-Factor (U2F) Device
pt_BR: Registrar dispositivo de Dois Fatores Universal (U2F)

en: Register with two-factor app
pt_BR: Registre-se com aplicativo de dois fatores

en: Related Deployed Jobs
pt_BR: Tarefas Implantadas Relacionadas

en: Related Issues
pt_BR: Issues Relacionadas

en: Related Jobs
pt_BR: Tarefas Relacionadas

en: Related Merge Requests
pt_BR: Merge Requests Relacionados

en: Related Merged Requests
pt_BR: Merge Requests Relacionados

en: Related merge requests
pt_BR: Merge requests relacionados

en: Releases
pt_BR: Versões

en: Remind later
pt_BR: Lembrar mais tarde

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove Runner
pt_BR: Remover Runner

en: Remove approvers
pt_BR: Remover aprovadores

en: Remove approvers?
pt_BR: Remover aprovadores?

en: Remove avatar
pt_BR: Remover imagem

en: Remove fork relationship
pt_BR: Remover relacionamento de fork

en: Remove group
pt_BR: Remover grupo

en: Remove priority
pt_BR: Remover prioridade

en: Removed
pt_BR: Removido

en: Removed %{type} with id %{id}
pt_BR: Removido %{type} com id %{id}

en: Removed group can not be restored!
pt_BR: O grupo removido não pode ser restaurado!

en: Removes %{epic_ref} from child epics.
pt_BR: Remove %{epic_ref} de épicos filhos.

en: Removing license…
pt_BR: Removendo a licença…

en: Rename file
pt_BR: Renomear arquivo

en: Rename folder
pt_BR: Renomear pasta

en: Reopen epic
pt_BR: Reabrir epic

en: Reopen milestone
pt_BR: Reabrir marco

en: Repair authentication
pt_BR: Corrigir autenticação

en: Replace
pt_BR: Substituir

en: Reply to comment
pt_BR: Responder ao comentário

en: Reply to this email directly or %{view_it_on_gitlab}.
pt_BR: Responda a este e-mail diretamente ou %{view_it_on_gitlab}.

en: Repo by URL
pt_BR: Repositório por URL

en: Reporting
pt_BR: Reportando

en: Reports|Actions
pt_BR: Ações

en: Reports|Class
pt_BR: Classe

en: Reports|Classname
pt_BR: Noma da classe

en: Reports|Execution time
pt_BR: Tempo de execução

en: Reports|Failure
pt_BR: Falha

en: Reports|Severity
pt_BR: Gravidade

en: Reports|System output
pt_BR: Saída do sistema

en: Reports|Test summary
pt_BR: Resumo do teste

en: Reports|Test summary failed loading results
pt_BR: Resumo do teste falhou ao carregar os resultados

en: Reports|Test summary results are being parsed
pt_BR: Os resultados do resumo de teste estão sendo analisados

en: Reports|Vulnerability
pt_BR: Vulnerabilidade

en: Reports|no changed test results
pt_BR: sem resultados de teste alterados

en: Repository
pt_BR: Repositório

en: Repository Settings
pt_BR: Configurações do Repositório

en: Repository cleanup
pt_BR: Limpeza do repositório

en: Repository cleanup has started. You will receive an email once the cleanup operation is complete.
pt_BR: A limpeza do repositório já começou. Você receberá um e-mail assim que a operação de limpeza for concluída.

en: Repository has no locks.
pt_BR: O repositório não possui bloqueios.

en: Repository maintenance
pt_BR: Manutenção do repositório

en: Repository storage
pt_BR: Armazenamento do Repositório

en: RepositorySettingsAccessLevel|Select
pt_BR: Selecionar

en: Request Access
pt_BR: Solicitar acesso

en: Requested %{time_ago}
pt_BR: Solicitado %{time_ago}

en: Requests Profiles
pt_BR: Solicita Perfis

en: Require all users in this group to setup Two-factor authentication
pt_BR: Exigir que todos os usuários deste grupo configurem a autenticação de dois fatores

en: Require all users to accept Terms of Service and Privacy Policy when they access GitLab.
pt_BR: Exija que todos os usuários aceitem Termos de Serviço e Política de Privacidade quando acessarem o GitLab.

en: Require user password to approve
pt_BR: Exigir senha do usuário para aprovar

en: Require users to prove ownership of custom domains
pt_BR: Exigir que os usuários comprovem a propriedade de domínios personalizados

en: Resend invite
pt_BR: Reenviar convite

en: Resend it
pt_BR: Reenviar

en: Reset authorization key
pt_BR: Redefinir chave de autorização

en: Reset authorization key?
pt_BR: Redefinir chave de autorização?

en: Reset health check access token
pt_BR: Recriar o token de status de saúde

en: Reset key
pt_BR: Redefinir chave

en: Reset runners registration token
pt_BR: Recriar o token de registro de runners

en: Reset template
pt_BR: Redefinir modelo

en: Resetting the authorization key will invalidate the previous key. Existing alert configurations will need to be updated with the new key.
pt_BR: Redefinir a chave de autorização invalidará a chave anterior. As configurações de alerta existentes terão de ser atualizadas com a nova chave.

en: Resolve conflicts on source branch
pt_BR: Resolver conflitos na branch de origem

en: Resolved
pt_BR: Resolvido

en: Resolved by %{name}
pt_BR: Resolvido por %{name}

en: Resolved by %{resolvedByName}
pt_BR: Resolvido por %{resolvedByName}

en: Response
pt_BR: Resposta

en: Response didn't include `service_desk_address`
pt_BR: A resposta não incluiu `service_desk_address`

en: Response metrics (AWS ELB)
pt_BR: Métricas de resposta (AWS ELB)

en: Response metrics (Custom)
pt_BR: Métricas de resposta (personalizadas)

en: Response metrics (HA Proxy)
pt_BR: Métricas de resposta (HA Proxy)

en: Response metrics (NGINX Ingress VTS)
pt_BR: Métricas de resposta (NGINX Ingress VTS)

en: Response metrics (NGINX Ingress)
pt_BR: Métricas de resposta (NGINX Ingress)

en: Response metrics (NGINX)
pt_BR: Métricas de resposta (NGINX)

en: Restart Terminal
pt_BR: Reiniciar terminal

en: Resume
pt_BR: Continuar

en: Retry
pt_BR: Tentar novamente

en: Retry this job
pt_BR: Refazer tarefa

en: Retry verification
pt_BR: Tentar novamente a verificação

en: Reveal value | Reveal values
pt_BR[0]: Mostrar valor
pt_BR[1]: Mostrar valores

en: Reveal values
pt_BR: Mostrar valores

en: Revert this commit
pt_BR: Reverter este commit

en: Revert this merge request
pt_BR: Reverter esse merge request

en: Review
pt_BR: Revisar

en: Review the process for configuring service providers in your identity provider — in this case, GitLab is the "service provider" or "relying party".
pt_BR: Revise o processo de configuração de provedores de serviços em seu provedor de identidade - nesse caso, o GitLab é o "provedor de serviços" ou a "terceiro".

en: Reviewing
pt_BR: Revisão

en: Reviewing (merge request !%{mergeRequestId})
pt_BR: Revisando (merge request !%{mergeRequestId})

en: Revoke
pt_BR: Revogar

en: Run CI/CD pipelines for external repositories
pt_BR: Executar pipelines CI/CD para repositórios externos

en: Run untagged jobs
pt_BR: Rodar tarefas sem tags

en: Runner cannot be assigned to other projects
pt_BR: Runner não pode ser atribuído a outros projetos

en: Runner runs jobs from all unassigned projects
pt_BR: O runner executa tarefas de todos os projetos não atribuídos

en: Runner runs jobs from all unassigned projects in its group
pt_BR: O runner executa tarefas de todos os projetos não atribuídos em seu grupo

en: Runner runs jobs from assigned projects
pt_BR: O runner executa tarefas de projetos atribuídos

en: Runner token
pt_BR: Token de runner

en: Runner will not receive any new jobs
pt_BR: O runner não receberá nenhuma tarefa nova

en: Runners API
pt_BR: Runners de API

en: Runners can be placed on separate users, servers, and even on your local machine.
pt_BR: Os corredores podem ser colocados em usuários, servidores e até mesmo em sua máquina local.

en: Runners can be placed on separate users, servers, even on your local machine.
pt_BR: Executores podem ser alocados em usuários separados, servidores, até mesmo em sua máquina local.

en: Runners currently online: %{active_runners_count}
pt_BR: Executores online no momento: %{active_runners_count}

en: Runners page.
pt_BR: Página de runners.

en: Running
pt_BR: Executando

en: Running…
pt_BR: Executando…

en: SAML SSO for %{group_name}
pt_BR: SAML SSO para %{group_name}

en: SSH Keys
pt_BR: Chaves SSH

en: SSH host keys
pt_BR: Chaves SSH do host

en: SSH public key
pt_BR: Chave SSH pública

en: Saturday
pt_BR: Sábado

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save Changes
pt_BR: Salvar alterações

en: Save anyway
pt_BR: Salvar mesmo assim

en: Save application
pt_BR: Salvar aplicativo

en: Save changes
pt_BR: Salvar alterações

en: Save changes before testing
pt_BR: Salvar alterações antes de testar

en: Save comment
pt_BR: Salvar comentário

en: Save password
pt_BR: Salvar senha

en: Save pipeline schedule
pt_BR: Salvar agendamento da pipeline

en: Save variables
pt_BR: Salvar variáveis

en: Saving project.
pt_BR: Salvando projeto.

en: Schedule a new pipeline
pt_BR: Agendar nova pipeline

en: Scheduled
pt_BR: Agendado

en: Schedules
pt_BR: Agendamentos

en: Scheduling Pipelines
pt_BR: Agendando pipelines

en: Scope
pt_BR: Escopo

en: Scoped issue boards
pt_BR: Painéis de escopo

en: Scroll to bottom
pt_BR: Rolar até o final

en: Scroll to top
pt_BR: Voltar ao topo

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search branches
pt_BR: Pesquisar branches

en: Search branches and tags
pt_BR: Procurar branch e tags

en: Search files
pt_BR: Procurar arquivos

en: Search for a group
pt_BR: Pesquisar por um grupo

en: Search for projects, issues, etc.
pt_BR: Pesquise por projetos, issues, etc.

en: Search forks
pt_BR: Pesquisar forks

en: Search groups
pt_BR: Procurar grupos

en: Search merge requests
pt_BR: Pesquisar merge requests

en: Search milestones
pt_BR: Pesquisar marcos

en: Search or filter results...
pt_BR: Pesquisar ou filtrar resultados...

en: Search or jump to…
pt_BR: Pesquise ou pule para…

en: Search project
pt_BR: Procurar projeto

en: Search projects
pt_BR: Pesquisar projetos

en: Search projects...
pt_BR: Pesquisar projetos...

en: Search users
pt_BR: Procurar usuários

en: Search users or groups
pt_BR: Procurar usuários ou grupos

en: Search your projects
pt_BR: Pesquisar nos seus projetos

en: SearchAutocomplete|All GitLab
pt_BR: Todo o GitLab

en: SearchAutocomplete|Issues I've created
pt_BR: Issues que eu criei

en: SearchAutocomplete|Issues assigned to me
pt_BR: Issues atribuídas a mim

en: SearchAutocomplete|Merge requests I've created
pt_BR: Merge requests que eu criei

en: SearchAutocomplete|Merge requests assigned to me
pt_BR: Merge requests atribuídas a mim

en: SearchAutocomplete|in all GitLab
pt_BR: em todo o GitLab

en: Secret
pt_BR: Secreto

en: Security
pt_BR: Segurança

en: Security Dashboard
pt_BR: Painel de segurança

en: See metrics
pt_BR: Ver métricas

en: See the affected projects in the GitLab admin panel
pt_BR: Veja os projetos afetados no painel de administração do GitLab

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Select Archive Format
pt_BR: Selecionar Formato do Arquivo

en: Select GitLab project to link with your Slack team
pt_BR: Selecione o projeto GitLab para vincular com sua equipe Slack

en: Select Page
pt_BR: Selecionar Página

en: Select a file from the left sidebar to begin editing. Afterwards, you'll be able to commit your changes.
pt_BR: Selecione um arquivo da barra lateral na esquerda para começar a editar. Depois, você poderá fazer commit das suas alterações.

en: Select a group to invite
pt_BR: Selecione um grupo para convidar

en: Select a label
pt_BR: Selecione uma etiqueta

en: Select a namespace to fork the project
pt_BR: Selecione um namespace para realizar o fork do projeto

en: Select a new namespace
pt_BR: Selecione um novo namespace

en: Select a project
pt_BR: Selecione um projeto

en: Select a project to read Insights configuration file
pt_BR: Selecione um projeto para ler o arquivo de configuração de Insight

en: Select a repository
pt_BR: Selecione um repositório

en: Select a template repository
pt_BR: Selecione um repositório de modelos

en: Select a timezone
pt_BR: Selecionar fuso horário

en: Select all
pt_BR: Selecionar todos

en: Select an existing Kubernetes cluster or create a new one
pt_BR: Selecione um cluster existente do Kubernetes ou crie um novo

en: Select branch/tag
pt_BR: Selecionar o branch/tag

en: Select group or project
pt_BR: Selecionar grupo ou projeto

en: Select labels
pt_BR: Selecionar etiquetas

en: Select merge moment
pt_BR: Selecionar momento do merge

en: Select milestone
pt_BR: Selecionar marco

en: Select project
pt_BR: Selecionar projeto

en: Select project and zone to choose machine type
pt_BR: Selecione projeto e zona para escolher o tipo de máquina

en: Select project to choose zone
pt_BR: Selecione o projeto para escolher a zona

en: Select projects
pt_BR: Selecionar projetos

en: Select projects you want to import.
pt_BR: Selecione os projetos que você deseja importar.

en: Select source branch
pt_BR: Selecionar branch de origem

en: Select target branch
pt_BR: Selecionar branch de destino

en: Select the branch you want to set as the default for this project. All merge requests and commits will automatically be made against this branch unless you specify a different one.
pt_BR: Selecione o branch que você deseja definir como o padrão para este projeto. Todas os merges requests e commits serão feitos automaticamente nesse branch, a menos que você especifique um diferente.

en: Select the custom project template source group.
pt_BR: Selecione o grupo de origem dos modelos customizados de projeto.

en: Select timeframe
pt_BR: Selecionar período

en: Select user
pt_BR: Selecionar usuário

en: Selected levels cannot be used by non-admin users for groups, projects or snippets. If the public level is restricted, user profiles are only visible to logged in users.
pt_BR: Os níveis selecionados não podem ser usados por usuários não administradores para grupos, projetos ou snippets. Se o nível público for restrito, os perfis de usuário só serão visíveis para usuários conectados.

en: Send a separate email notification to Developers.
pt_BR: Enviar uma notificação de e-mail separada para os desenvolvedores.

en: Send confirmation email
pt_BR: Enviar e-mail de confirmação

en: Send email
pt_BR: Enviar e-mail

en: Send report
pt_BR: Enviar relatório

en: Send usage data
pt_BR: Enviar dados de uso

en: Sep
pt_BR: Set

en: Separate topics with commas.
pt_BR: Separe os tópicos com vírgulas.

en: September
pt_BR: Setembro

en: Server version
pt_BR: Versão do servidor

en: Service Desk
pt_BR: Balcão de Atendimento

en: Service Templates
pt_BR: Modelos de serviço

en: Service URL
pt_BR: URL de serviço

en: Session duration (minutes)
pt_BR: Duração da sessão (minutos)

en: Set a default template for issue descriptions.
pt_BR: Defina um modelo padrão para descrições de issues.

en: Set a password on your account to pull or push via %{protocol}.
pt_BR: Defina uma senha para sua conta para aceitar ou entregar código via %{protocol}.

en: Set a template repository for projects in this group
pt_BR: Definir um repositório de modelos para projetos neste grupo

en: Set default and restrict visibility levels. Configure import sources and git access protocol.
pt_BR: Definir padrão e restringir os níveis de visibilidade. Configurar fontes de importação e protocolo de acesso git.

en: Set instance-wide template repository
pt_BR: Definir repositório de modelos para toda a instância

en: Set max session time for web terminal.
pt_BR: Defina o tempo máximo da sessão para o terminal da web.

en: Set milestone
pt_BR: Definir marco

en: Set new password
pt_BR: Definir nova senha

en: Set notification email for abuse reports.
pt_BR: Definir notificação por e-mail para relatórios de abuso.

en: Set requirements for a user to sign-in. Enable mandatory two-factor authentication.
pt_BR: Definir requisitos para um usuário entrar. Ative a autenticação obrigatória de dois fatores.

en: Set up CI/CD
pt_BR: Configurar CI/CD

en: Set up a %{type} Runner manually
pt_BR: Configure o Runner %{type} manualmente

en: Set up assertions/attributes/claims (email, first_name, last_name) and NameID according to %{docsLinkStart}the documentation %{icon}%{docsLinkEnd}
pt_BR: Configurar asserções/atributos/alegações (email, first_name, last_name) e NameID de acordo com %{docsLinkStart}a documentação %{icon}%{docsLinkEnd}

en: Set up your project to automatically push and/or pull changes to/from another repository. Branches, tags, and commits will be synced automatically.
pt_BR: Configure seu projeto para fazer push e/ou pull de um repositório para outro automaticamente. Branches, tags e commits serão sincronizados automaticamente.

en: SetPasswordToCloneLink|set a password
pt_BR: defina uma senha

en: SetStatusModal|Add status emoji
pt_BR: Adicionar emoji de status

en: SetStatusModal|Clear status
pt_BR: Limpar status

en: SetStatusModal|Edit status
pt_BR: Editar status

en: SetStatusModal|Remove status
pt_BR: Remover status

en: SetStatusModal|Set a status
pt_BR: Definir um status

en: SetStatusModal|Set status
pt_BR: Definir status

en: SetStatusModal|Sorry, we weren't able to set your status. Please try again later.
pt_BR: Desculpe, nós não fomos capazes de definir o seu status. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: SetStatusModal|What's your status?
pt_BR: Qual é o seu status?

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Share
pt_BR: Compartilhar

en: Shared Runners
pt_BR: Runners Compartilhados

en: Shared projects
pt_BR: Projetos compartilhados

en: SharedRunnersMinutesSettings|By resetting the pipeline minutes for this namespace, the currently used minutes will be set to zero.
pt_BR: Ao redefinir os minutos de pipeline para esse espaço de nomes, os minutos atualmente usados serão definido para zero.

en: SharedRunnersMinutesSettings|Reset pipeline minutes
pt_BR: Redefinir minutos de pipeline

en: SharedRunnersMinutesSettings|Reset used pipeline minutes
pt_BR: Redefinir minutos usados de pipeline

en: Sherlock Transactions
pt_BR: Transações de Sherlock

en: Show all activity
pt_BR: Mostrar todas as atividades

en: Show archived projects
pt_BR: Mostrar projetos arquivados

en: Show archived projects only
pt_BR: Mostrar somente projetos arquivados

en: Show command
pt_BR: Exibir comando

en: Show comments
pt_BR: Mostrar comentários

en: Show comments only
pt_BR: Mostrar apenas comentários

en: Show commit description
pt_BR: Mostrar descrição do commit

en: Show complete raw log
pt_BR: Visualizar raw log completo

en: Show latest version
pt_BR: Mostrar a versão mais recente

en: Show parent pages
pt_BR: Mostrar páginas acima

en: Show parent subgroups
pt_BR: Mostrar subgrupos acima

en: Show whitespace changes
pt_BR: Mostrar as alterações de espaço em branco

en: Showing %d event | Showing %d events
pt_BR[0]: Mostrando %d evento
pt_BR[1]: Mostrando %d eventos

en: Showing last %{size} of log -
pt_BR: Mostrando os últimos %{size} de log -

en: Side-by-side
pt_BR: Lado a lado

en: Sidebar|Change weight
pt_BR: Alterar peso

en: Sidebar|None
pt_BR: Nenhum

en: Sidebar|Only numeral characters allowed
pt_BR: Apenas caracteres numéricos permitidos

en: Sidebar|Weight
pt_BR: Peso

en: Sign in
pt_BR: Entrar

en: Sign in / Register
pt_BR: Entrar / Criar conta

en: Sign in to "%{group_name}"
pt_BR: Entrar em "%{group_name}"

en: Sign in using smart card
pt_BR: Entrar usando o cartão inteligente

en: Sign in via 2FA code
pt_BR: Entrar via código da A2F

en: Sign in with Single Sign-On
pt_BR: Entre com logon único

en: Sign in with smart card
pt_BR: Entrar com cartão inteligente

en: Sign out
pt_BR: Sair

en: Sign-in restrictions
pt_BR: Restrições de login

en: Sign-up restrictions
pt_BR: Restrições de cadastro

en: Signing in using %{label} has been disabled
pt_BR: Fazer login usando %{label} foi desativado

en: Signing in using your %{label} account without a pre-existing GitLab account is not allowed.
pt_BR: Fazer login usando sua conta %{label} sem uma conta GitLab pré-existente não é permitida.

en: Similar issues
pt_BR: Issues semelhantes

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Size and domain settings for static websites
pt_BR: Configurações de tamanho e domínio para sites estáticos

en: Slack application
pt_BR: Aplicativo Slack

en: Slack integration allows you to interact with GitLab via slash commands in a chat window.
pt_BR: A integração com o Slack permite que você interaja com o GitLab por meio de comandos de barra em uma janela de bate-papo.

en: Slower but makes sure the project workspace is pristine as it clones the repository from scratch for every job
pt_BR: Mais lento, mas certifica-se que o espaço de trabalho do projeto está íntegro enquanto clona o repositório do zero para cada tarefa

en: Smartcard
pt_BR: Cartão inteligente

en: Smartcard authentication failed: client certificate header is missing.
pt_BR: A autenticação do cartão inteligente falhou: o cabeçalho do certificado do cliente está faltando.

en: Someone edited this merge request at the same time you did. Please refresh the page to see changes.
pt_BR: Alguém editou este merge request ao mesmo tempo que você. Por favor, atualize a página para ver as alterações.

en: Something went wrong on our end
pt_BR: Algo deu errado do nosso lado

en: Something went wrong on our end.
pt_BR: Algo deu errado do nosso lado.

en: Something went wrong on our end. Please try again!
pt_BR: Algo deu errado no nosso lado. Por favor, tente novamente!

en: Something went wrong trying to change the confidentiality of this issue
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar alterar a confidencialidade desta issue

en: Something went wrong trying to change the locked state of this %{issuableDisplayName}
pt_BR: Algo deu errado ao tentar mudar o estado de bloqueio desse %{issuableDisplayName}

en: Something went wrong when toggling the button
pt_BR: Algo deu errado ao alternar o botão

en: Something went wrong while adding your award. Please try again.
pt_BR: Algo deu errado ao adicionar seu prêmio. Por favor, tente novamente.

en: Something went wrong while closing the %{issuable}. Please try again later
pt_BR: Algo deu errado ao fechar o %{issuable}. Por favor, tente novamente depois

en: Something went wrong while fetching %{listType} list
pt_BR: Algo deu errado ao recuperar a lista de %{listType}

en: Something went wrong while fetching comments. Please try again.
pt_BR: Algo deu errado ao buscar os comentários. Por favor, tente novamente.

en: Something went wrong while fetching group member contributions
pt_BR: Algo deu errado ao obter as contribuições de membro do grupo

en: Something went wrong while fetching latest comments.
pt_BR: Algo deu errado ao obter os comentários mais recentes.

en: Something went wrong while fetching the environments for this merge request. Please try again.
pt_BR: Algo deu errado ao buscar os ambientes para esse merge request. Por favor, tente novamente.

en: Something went wrong while reopening the %{issuable}. Please try again later
pt_BR: Alguma coisa deu errado ao reabrir o %{issuable}. Por favor, tente novamente depois

en: Something went wrong while resolving this discussion. Please try again.
pt_BR: Algo deu errado ao resolver essa discussão. Por favor, tente novamente.

en: Something went wrong, unable to add %{project} to dashboard
pt_BR: Algo deu errado, incapaz de adicionar %{project} ao dashboard

en: Something went wrong, unable to get projects
pt_BR: Algo deu errado, não foi possível obter os projetos

en: Something went wrong. Please try again.
pt_BR: Algo deu errado. Por favor, tente novamente.

en: Sorry, no epics matched your search
pt_BR: Desculpe, nenhum épico corresponde à sua pesquisa

en: Sorry, no projects matched your search
pt_BR: Desculpe, nenhum projeto corresponde à sua pesquisa

en: Sorry, your filter produced no results
pt_BR: Desculpe, seu filtro não produziu resultados

en: Sort by
pt_BR: Ordenar por

en: SortOptions|Access level, ascending
pt_BR: Nível de acesso, ascendente

en: SortOptions|Access level, descending
pt_BR: Nível de acesso, decrescente

en: SortOptions|Created date
pt_BR: Data de criação

en: SortOptions|Due date
pt_BR: Data de vencimento

en: SortOptions|Due later
pt_BR: Data de vencimento mais longe

en: SortOptions|Due soon
pt_BR: Data de vencimento mais próxima

en: SortOptions|Label priority
pt_BR: Prioridade de etiqueta

en: SortOptions|Largest group
pt_BR: Maior grupo

en: SortOptions|Largest repository
pt_BR: Maior repositório

en: SortOptions|Last Contact
pt_BR: Último contato

en: SortOptions|Last created
pt_BR: Últimos criados

en: SortOptions|Last joined
pt_BR: Últimos associados

en: SortOptions|Last updated
pt_BR: Últimos atualizados

en: SortOptions|Least popular
pt_BR: Menos populares

en: SortOptions|Less weight
pt_BR: Menos peso

en: SortOptions|Milestone due later
pt_BR: Marco de fim mais longo

en: SortOptions|Milestone due soon
pt_BR: Marco de fim mais próximo

en: SortOptions|More weight
pt_BR: Mais peso

en: SortOptions|Most popular
pt_BR: Mais populares

en: SortOptions|Most stars
pt_BR: Mais favoritos

en: SortOptions|Name
pt_BR: Nome

en: SortOptions|Name, ascending
pt_BR: Nome, ascendente

en: SortOptions|Name, descending
pt_BR: Nome, decrescente

en: SortOptions|Oldest created
pt_BR: Criação mais antiga

en: SortOptions|Oldest joined
pt_BR: Primeiros associados

en: SortOptions|Oldest sign in
pt_BR: Assinados mais antigos

en: SortOptions|Oldest updated
pt_BR: Atualização mais antiga

en: SortOptions|Popularity
pt_BR: Popularidade

en: SortOptions|Priority
pt_BR: Prioridade

en: SortOptions|Recent sign in
pt_BR: Assinados mais novos

en: SortOptions|Start date
pt_BR: Data de início

en: SortOptions|Start later
pt_BR: Iniciar mais tarde

en: SortOptions|Start soon
pt_BR: Iniciar mais próximo

en: SortOptions|Weight
pt_BR: Peso

en: Source
pt_BR: Origem

en: Source (branch or tag)
pt_BR: Fonte (branch or tag)

en: Source code
pt_BR: Código-fonte

en: Source is not available
pt_BR: Origem não está disponível

en: Spam Logs
pt_BR: Logs de spam

en: Spam and Anti-bot Protection
pt_BR: Proteção contra spam e anti-bot

en: Specific Runners
pt_BR: Runners Específicos

en: Specify an e-mail address regex pattern to identify default internal users.
pt_BR: Especifique um padrão regex de endereço de e-mail para identificar usuários internos padrão.

en: Specify the following URL during the Runner setup:
pt_BR: Especifique o seguinte URL durante a configuração do Runner:

en: Stage
pt_BR: Colocar na lista para commit

en: Stage & Commit
pt_BR: Colocar na lista para commit e fazer commit

en: Star a label to make it a priority label. Order the prioritized labels to change their relative priority, by dragging.
pt_BR: Coloque uma estrela em uma etiqueta para dar prioridade. Altere a ordem das etiquetas priorizadas arrastando-as para alterar sua prioridade.

en: StarProject|Star
pt_BR: Marcar como favorito

en: Starred Projects
pt_BR: Projetos favoritos

en: Starred Projects' Activity
pt_BR: Atividade dos projetos favoritos

en: Starred projects
pt_BR: Projetos favoritos

en: StarredProjectsEmptyState|You don't have starred projects yet.
pt_BR: Você ainda não tem projetos favoritos.

en: Stars
pt_BR: Favoritos

en: Start Web Terminal
pt_BR: Iniciar Terminal Web

en: Start a %{new_merge_request} with these changes
pt_BR: Iniciar um %{new_merge_request} a partir dessas alterações

en: Start a new discussion...
pt_BR: Iniciar uma nova discussão...

en: Start a new merge request
pt_BR: Iniciar um novo merge request

en: Start a review
pt_BR: Iniciar uma revisão

en: Start and due date
pt_BR: Data de início e término

en: Start by choosing a group to see how your team is spending time. You can then drill down to the project level.
pt_BR: Comece escolhendo um grupo para ver como seu time esta gastando o tempo. Você pode então detalhar até o nível do projeto.

en: Start date
pt_BR: Data de início

en: Start the Runner!
pt_BR: Inicie o Runner!

en: Start your trial
pt_BR: Iniciar sua avaliação

en: Started
pt_BR: Iniciado

en: Started %{startsIn}
pt_BR: Iniciado %{startsIn}

en: Starting...
pt_BR: Iniciando...

en: Starts %{startsIn}
pt_BR: Inicia %{startsIn}

en: Starts at (UTC)
pt_BR: Começa em (UTC)

en: State your message to activate
pt_BR: Regitre sua mensagem para ativar

en: Stop Terminal
pt_BR: Parar terminal

en: Stop impersonation
pt_BR: Parar representação

en: Stop this environment
pt_BR: Parar este ambiente

en: Stopped
pt_BR: Parado

en: Stopping...
pt_BR: Parando...

en: Storage
pt_BR: Armazenamento

en: Storage:
pt_BR: Armazenamento:

en: StorageSize|Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: SubgroupCreationLevel|Allowed to create subgroups
pt_BR: Permitido criar subgrupos

en: SubgroupCreationlevel|Allowed to create subgroups
pt_BR: Permitido criar subgrupos

en: SubgroupCreationlevel|Maintainers
pt_BR: Mantenedores

en: SubgroupCreationlevel|Owners
pt_BR: Proprietários

en: Subgroups
pt_BR: Subgrupos

en: Subgroups and projects
pt_BR: Subgrupos e projetos

en: Subkeys
pt_BR: Subchaves

en: Submit as spam
pt_BR: Enviar como spam

en: Submit feedback
pt_BR: Enviar feedback

en: Submit issue
pt_BR: Enviar issue

en: Submit review
pt_BR: Enviar análise

en: Submit search
pt_BR: Buscar

en: Subscribe
pt_BR: Inscrever-se

en: Subscribe at group level
pt_BR: Inscrever-se no nível de grupo

en: Subscribe at project level
pt_BR: Inscrever-se no nível do projeto

en: Subscribe to RSS feed
pt_BR: Inscrever-se no feed RSS

en: Subscribe to calendar
pt_BR: Assinar calendário

en: Subscribed
pt_BR: Inscrito

en: SubscriptionTable|Billing
pt_BR: Cobrança

en: SubscriptionTable|Free
pt_BR: Grátis

en: SubscriptionTable|Trial
pt_BR: Avaliação

en: SubscriptionTable|Trial start date
pt_BR: Data de início da avaliação

en: SuggestedColors|Bright green
pt_BR: Verde claro

en: SuggestedColors|Dark grayish cyan
pt_BR: Ciano cinzento escuro

en: SuggestedColors|Dark moderate blue
pt_BR: Azul escuro moderado

en: SuggestedColors|Dark moderate orange
pt_BR: Laranja escuro moderado

en: SuggestedColors|Dark moderate pink
pt_BR: Rosa escuro moderado

en: SuggestedColors|Dark moderate violet
pt_BR: Violeta escuro moderado

en: SuggestedColors|Feijoa
pt_BR: Feijoa

en: SuggestedColors|Lime green
pt_BR: Verde limão

en: SuggestedColors|Moderate blue
pt_BR: Azul moderado

en: SuggestedColors|Pure red
pt_BR: Vermelho puro

en: SuggestedColors|Soft orange
pt_BR: Laranja suave

en: SuggestedColors|Soft red
pt_BR: Vermelho suave

en: SuggestedColors|Strong pink
pt_BR: Rosa forte

en: SuggestedColors|Strong red
pt_BR: Vermelho forte

en: SuggestedColors|Strong yellow
pt_BR: Amarelo forte

en: SuggestedColors|UA blue
pt_BR: Azul UA

en: SuggestedColors|Very dark lime green
pt_BR: Verde limão muito escuro

en: SuggestedColors|Very pale orange
pt_BR: Laranja muito pálido

en: Suggestions:
pt_BR: Sugestões:

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Support page URL
pt_BR: URL da página de suporte

en: Switch branch/tag
pt_BR: Trocar branch/tag

en: Switch to GitLab Next
pt_BR: Mudar para GitLab Next

en: Sync information
pt_BR: Informação de sincronização

en: System
pt_BR: Sistema

en: System Hooks
pt_BR: Hooks do sistema

en: System Info
pt_BR: Informações do Sistema

en: System default (%{default})
pt_BR: Padrão do sistema (%{default})

en: System header and footer
pt_BR: Cabeçalho e rodapé do sistema

en: System metrics (Custom)
pt_BR: Métricas de sistema (Personalizado)

en: System metrics (Kubernetes)
pt_BR: Métricas do sistema (Kubernetes)

en: Table of Contents
pt_BR: Tabela de conteúdos

en: Tag list:
pt_BR: Lista de tags:

en: Tags feed
pt_BR: Feed de tags

en: TagsPage|Browse commits
pt_BR: Navegar nos commits

en: TagsPage|Browse files
pt_BR: Navegar nos arquivos

en: TagsPage|Can't find HEAD commit for this tag
pt_BR: Não foi possível encontrar o commit HEAD para esse tag

en: TagsPage|Cancel
pt_BR: Cancelar

en: TagsPage|Create tag
pt_BR: Criar tag

en: TagsPage|Delete tag
pt_BR: Apagar tag

en: TagsPage|Deleting the %{tag_name} tag cannot be undone. Are you sure?
pt_BR: Apagar a tag %{tag_name} é uma ação destrutiva e irreversível. Tem certeza?

en: TagsPage|Edit release notes
pt_BR: Editar o release notes

en: TagsPage|Existing branch name, tag, or commit SHA
pt_BR: Nome de branch, tag ou SHA do commit existente

en: TagsPage|Filter by tag name
pt_BR: Filtrar tag por nome

en: TagsPage|New Tag
pt_BR: Novo tag

en: TagsPage|New tag
pt_BR: Novo tag

en: TagsPage|Release notes
pt_BR: Release notes

en: TagsPage|Repository has no tags yet.
pt_BR: Repositório ainda não tem tags.

en: TagsPage|Sort by
pt_BR: Ordenar por

en: TagsPage|Tags
pt_BR: Tags

en: TagsPage|Tags give the ability to mark specific points in history as being important
pt_BR: Tags dão capacidade de marcar pontos específicos na história como sendo importantes

en: TagsPage|This tag has no release notes.
pt_BR: Essa tag não tem release notes.

en: TagsPage|Use git tag command to add a new one:
pt_BR: Use o comando "git tag" para adiciona uma nova tag:

en: TagsPage|Write your release notes or drag files here…
pt_BR: Escreva suas notas de lançamento ou arraste arquivos aqui…

en: TagsPage|protected
pt_BR: protegido

en: Target Branch
pt_BR: Branch de destino

en: Target branch
pt_BR: Branch de destino

en: Team
pt_BR: Equipe

en: Team domain
pt_BR: Domínio da equipe

en: Template
pt_BR: Modelo

en: Templates
pt_BR: Modelos

en: Terms of Service Agreement and Privacy Policy
pt_BR: Contrato de Termos de Serviço e Política de Privacidade

en: Terms of Service and Privacy Policy
pt_BR: Termos de Serviço e Política de Privacidade

en: Test coverage parsing
pt_BR: Análise de cobertura de teste

en: Thanks! Don't show me this again
pt_BR: Obrigado! Não me mostre isso novamente

en: The Issue Tracker is the place to add things that need to be improved or solved in a project
pt_BR: O Rastreador de Issue é o lugar para adicionar coisas que precisam ser melhoradas ou resolvidas em um projeto

en: The Issue Tracker is the place to add things that need to be improved or solved in a project. You can register or sign in to create issues for this project.
pt_BR: O Rastreador de Issue é o lugar para adicionar coisas que precisam ser melhoradas ou resolvidas em um projeto. Você pode se registrar ou entrar para criar issues para este projeto.

en: The X509 Certificate to use when mutual TLS is required to communicate with the external authorization service. If left blank, the server certificate is still validated when accessing over HTTPS.
pt_BR: O Certificado X509 a ser usado quando o TLS mútuo é necessário para se comunicar com o serviço de autorização externa. Se deixado em branco, o certificado do servidor ainda será validado ao acessar por HTTPS.

en: The character highlighter helps you keep the subject line to %{titleLength} characters and wrap the body at %{bodyLength} so they are readable in git.
pt_BR: O realçador de caracteres ajuda a manter a linha de assunto com %{titleLength} caracteres e quebra a linha do corpo em %{bodyLength} para que sejam legíveis no git.

en: The coding stage shows the time from the first commit to creating the merge request. The data will automatically be added here once you create your first merge request.
pt_BR: A etapa de codificação mostra o tempo desde a entrega do primeiro commit até a criação do merge request. Os dados serão automaticamente adicionados aqui desde o momento de criação do merge request.

en: The collection of events added to the data gathered for that stage.
pt_BR: A coleção de eventos adicionados aos dados coletados para essa etapa.

en: The connection will time out after %{timeout}. For repositories that take longer, use a clone/push combination.
pt_BR: A conexão expirará após %{timeout}. Para repositórios que demoram mais tempo, use a combinação clone/push.

en: The deployment of this job to %{environmentLink} did not succeed.
pt_BR: O deploy desta tarefa para o ambiente %{environmentLink} foi mal sucedida.

en: The domain you entered is misformatted.
pt_BR: O domínio que você digitou está mal formatado.

en: The domain you entered is not allowed.
pt_BR: O domínio que você digitou não é permitido.

en: The following items will NOT be exported:
pt_BR: Os seguintes itens NÃO serão exportados:

en: The following items will be exported:
pt_BR: Os seguintes itens serão exportados:

en: The fork relationship has been removed.
pt_BR: O relacionamento como fork foi removido.

en: The import will time out after %{timeout}. For repositories that take longer, use a clone/push combination.
pt_BR: A importação expirará após %{timeout}. Para repositórios que demoram mais tempo, use a combinação clone/push.

en: The invitation could not be accepted.
pt_BR: O convite não pôde ser aceito.

en: The invitation could not be declined.
pt_BR: O convite não pôde ser recusado.

en: The invitation has already been accepted.
pt_BR: O convite já foi aceito.

en: The invitation was successfully resent.
pt_BR: O convite foi reenviado com sucesso.

en: The issue stage shows the time it takes from creating an issue to assigning the issue to a milestone, or add the issue to a list on your Issue Board. Begin creating issues to see data for this stage.
pt_BR: A etapa de planejamento mostra o tempo que se leva desde a criação de uma issue até sua atribuição à um marco, ou sua adição a uma lista no seu painel. Comece a criar issues para ver dados para esta etapa.

en: The maximum file size allowed is 200KB.
pt_BR: O tamanho máximo do arquivo é de 200KB.

en: The passphrase required to decrypt the private key. This is optional and the value is encrypted at rest.
pt_BR: A senha necessária para descriptografar a chave privada. Isso é opcional e o seu valor é criptografado.

en: The phase of the development lifecycle.
pt_BR: A fase do ciclo de vida do desenvolvimento.

en: The pipelines schedule runs pipelines in the future, repeatedly, for specific branches or tags. Those scheduled pipelines will inherit limited project access based on their associated user.
pt_BR: Os agendamentos de pipelines rodam pipelines no futuro, de forma repetida, para branchs ou tags específicas. Esses agendamentos de pipeline terão acesso limitado com base no seu usuário associado.

en: The planning stage shows the time from the previous step to pushing your first commit. This time will be added automatically once you push your first commit.
pt_BR: A etapa de planejamento mostra o tempo do passo anterior até a publicação de seu primeiro conjunto de mudanças. Este tempo será adicionado automaticamente assim que você enviar seu primeiro conjunto de mudanças.

en: The private key to use when a client certificate is provided. This value is encrypted at rest.
pt_BR: A chave privada a ser usada quando um certificado de cliente é fornecido. Este valor é criptografado.

en: The production stage shows the total time it takes between creating an issue and deploying the code to production. The data will be automatically added once you have completed the full idea to production cycle.
pt_BR: A etapa de produção mostra o tempo total que leva entre criar uma issue e implantar o código em produção. Os dados serão adicionados automaticamente assim que você completar todo o ciclo de produção.

en: The project can be accessed by any logged in user.
pt_BR: O projeto pode ser acessado por qualquer usuário autenticado.

en: The project can be accessed by anyone, regardless of authentication.
pt_BR: O projeto pode ser acessado por qualquer pessoa, independentemente da autenticação.

en: The project can be accessed without any authentication.
pt_BR: O projeto pode ser acessado sem a necessidade de autenticação.

en: The pseudonymizer data collection is disabled. When enabled, GitLab will run a background job that will produce pseudonymized CSVs of the GitLab database that will be uploaded to your configured object storage directory.
pt_BR: A coleção de dados pseudonymizer está desativada. Quando ativada, o GitLab executará uma tarefa em segundo plano que produzirá CSVs com pseudônimos do banco de dados do GitLab que serão carregados no diretório de armazenamento de objetos configurado.

en: The repository for this project does not exist.
pt_BR: Não existe repositório para este projeto.

en: The repository for this project is empty
pt_BR: O repositório para este projeto está vazio

en: The review stage shows the time from creating the merge request to merging it. The data will automatically be added after you merge your first merge request.
pt_BR: A etapa de revisão mostra o tempo de criação de uma solicitação de incorporação até sua aceitação. Os dados serão automaticamente adicionados depois que sua primeira solicitação de incorporação for aceita.

en: The roadmap shows the progress of your epics along a timeline
pt_BR: O roadmap mostra o progresso de seus epics ao longo de uma linha do tempo

en: The staging stage shows the time between merging the MR and deploying code to the production environment. The data will be automatically added once you deploy to production for the first time.
pt_BR: A etapa de homologação mostra o tempo entre o aceite da solicitação de incorporação e a implantação do código no ambiente de produção. Os dados serão automaticamente adicionados depois que você implantar em produção pela primeira vez.

en: The testing stage shows the time GitLab CI takes to run every pipeline for the related merge request. The data will automatically be added after your first pipeline finishes running.
pt_BR: A etapa de testes mostra o tempo que o GitLab CI leva para executar cada pipeline para a solicitação de incorporação associada. Os dados serão automaticamente adicionados após a conclusão do primeiro pipeline.

en: The time taken by each data entry gathered by that stage.
pt_BR: O tempo necessário por cada entrada de dados reunida por essa etapa.

en: The update action will time out after %{number_of_minutes} minutes. For big repositories, use a clone/push combination.
pt_BR: A ação de atualização irá expirar depois de %{number_of_minutes} minutos. Para grandes repositórios, use uma combinação de clone/push.

en: The usage ping is disabled, and cannot be configured through this form.
pt_BR: Os dados de uso estão desabilitados, e não podem ser configurados por meio deste formulário.

en: The user map is a mapping of the FogBugz users that participated on your projects to the way their email address and usernames will be imported into GitLab. You can change this by populating the table below.
pt_BR: O mapa do usuário é um mapeamento dos usuários do FogBugz que participaram de seus projetos para a maneira como seus endereços de e-mail e nomes de usuários serão importados para o GitLab. Você pode alterar isso preenchendo a tabela abaixo.

en: The value lying at the midpoint of a series of observed values. E.g., between 3, 5, 9, the median is 5. Between 3, 5, 7, 8, the median is (5+7)/2 = 6.
pt_BR: O valor situado no ponto médio de uma série de valores observados. Ex., entre 3, 5, 9, a mediana é 5. Entre 3, 5, 7, 8, a mediana é (5+7)/2 = 6.

en: There are no archived projects yet
pt_BR: Ainda não há projetos arquivados

en: There are no closed issues
pt_BR: Não há issues fechadas

en: There are no closed merge requests
pt_BR: Não há merge requests fechados

en: There are no issues to show
pt_BR: Não há issues para mostrar

en: There are no labels yet
pt_BR: Ainda não há etiquetas

en: There are no projects shared with this group yet
pt_BR: Não há projetos compartilhados com esse grupo ainda

en: There is already a repository with that name on disk
pt_BR: Já existe um repositório com esse nome no disco

en: There was a problem communicating with your device.
pt_BR: Houve um problema de comunicação com o seu dispositivo.

en: There was an error loading users activity calendar.
pt_BR: Erro ao carregar calendário de atividades.

en: There was an error saving your changes.
pt_BR: Ocorreu um erro ao salvar suas alterações.

en: There was an error saving your notification settings.
pt_BR: Erro ao salvar suas configurações de notificação.

en: There was an error subscribing to this label.
pt_BR: Erro ao se inscrever nessa etiqueta.

en: There was an error when reseting email token.
pt_BR: Erro ao redefinir token do email.

en: There was an error when subscribing to this label.
pt_BR: Erro ao se inscrever nessa etiqueta.

en: There was an error when unsubscribing from this label.
pt_BR: Erro ao se anular a inscrição dessa etiqueta.

en: They can be managed using the %{link}.
pt_BR: Eles podem ser gerenciados usando o %{link}.

en: Third party offers
pt_BR: Ofertas de terceiros

en: This GitLab instance does not provide any shared Runners yet. Instance administrators can register shared Runners in the admin area.
pt_BR: Esta instância do GitLab ainda não fornece nenhum Runner compartilhado. Os administradores da instância podem registrar os Runners compartilhados na área de administração.

en: This application was created by %{link_to_owner}.
pt_BR: Esse aplicativo foi criado por %{link_to_owner}.

en: This application will be able to:
pt_BR: Esse aplicativo será capaz de:

en: This board's scope is reduced
pt_BR: O escopo deste painel está reduzido

en: This branch has changed since you started editing. Would you like to create a new branch?
pt_BR: Esse branch mudou desde quando você começou sua edição. Você quer criar um novo branch?

en: This date is after the due date, so this epic won't appear in the roadmap.
pt_BR: Essa data é posterior à data de vencimento, portanto, esse épico não será exibido no planejamento.

en: This date is before the start date, so this epic won't appear in the roadmap.
pt_BR: Esta data é anterior a data de início, portanto este epic não aparecerá no planejamento.

en: This diff is collapsed.
pt_BR: Esse diff está recolhido.

en: This directory
pt_BR: Esse diretório

en: This field is required.
pt_BR: Este campo é obrigatório.

en: This group
pt_BR: Esse grupo

en: This group does not provide any group Runners yet.
pt_BR: Este grupo não fornece nenhum grupo de Runners ainda.

en: This is a delayed job to run in %{remainingTime}
pt_BR: Esta tarefa foi atrasada para executar em %{remainingTime}

en: This is a list of devices that have logged into your account. Revoke any sessions that you do not recognize.
pt_BR: Esta é uma lista de dispositivos com os quais você logou em sua conta. Revogue qualquer sessão que você não reconheça.

en: This is a security log of important events involving your account.
pt_BR: Este é um registro de segurança de eventos importantes envolvendo a sua conta.

en: This is the author's first Merge Request to this project.
pt_BR: Esse é o autor do primeiro merge request desse projeto.

en: This is your current session
pt_BR: Esta é a sua sessão atual

en: This job depends on upstream jobs that need to succeed in order for this job to be triggered
pt_BR: Esta tarefa depende das tarefas do upstream que precisam ser bem-sucedidos para que essa tarefa seja acionada

en: This job does not have a trace.
pt_BR: Esta tarefa não possui rastreamento.

en: This job has been canceled
pt_BR: Esta tarefa foi cancelada

en: This job has been skipped
pt_BR: Este trabalho foi pulado

en: This job has not been triggered yet
pt_BR: Esta tarefa ainda não foi acionada

en: This job has not started yet
pt_BR: Essa tarefa ainda não começou

en: This job is an out-of-date deployment to %{environmentLink}.
pt_BR: Esta tarefa é um deploy desatualizado para o ambiente %{environmentLink}.

en: This job is archived. Only the complete pipeline can be retried.
pt_BR: Esta tarefa foi arquivada. Apenas um pipeline completo pode ser repetido.

en: This job is creating a deployment to %{environmentLink}.
pt_BR: Esta tarefa está criando um deploy para %{environmentLink}.

en: This job is in pending state and is waiting to be picked by a runner
pt_BR: Esta tarefa está em estado pendente e está esperando para ser escolhido por um runner

en: This job requires a manual action
pt_BR: Essa tarefa exige uma ação manual

en: This means you can not push code until you create an empty repository or import existing one.
pt_BR: Isto significa que você não pode entregar código até que crie um repositório vazio ou importe um existente.

en: This merge request is locked.
pt_BR: Esse merge request está bloqueado.

en: This page is unavailable because you are not allowed to read information across multiple projects.
pt_BR: Esta página não está disponível porque você não tem permissão para ler informações de vários projetos.

en: This project
pt_BR: Este projeto

en: This project does not belong to a group and can therefore not make use of group Runners.
pt_BR: Este projeto não pertence a um grupo e, portanto, não pode usar os Runners do grupo.

en: This project does not have a wiki homepage yet
pt_BR: Este projeto ainda não tem uma página inicial na wiki

en: This repository
pt_BR: Este repositório

en: This runner will only run on pipelines triggered on protected branches
pt_BR: Este Runner somente será executado em Pipelines acionados em branches protegidos

en: This setting can be overridden in each project.
pt_BR: Essa configuração pode ser substituída em cada projeto.

en: This setting will update the hostname that is used to generate private commit emails. %{learn_more}
pt_BR: Essa configuração atualizará o hostname usado para gerar e-mails de commit privados. %{learn_more}

en: This user has no identities
pt_BR: Esse usuário não tem identidades

en: This user will be the author of all events in the activity feed that are the result of an update, like new branches being created or new commits being pushed to existing branches.
pt_BR: Esse usuário será o autor de todos os eventos no feed de atividades que são o resultado de uma atualização, como novos branches sendo criados ou novos commits sendo enviados para os branches existentes.

en: Those emails automatically become issues (with the comments becoming the email conversation) listed here.
pt_BR: Esses e-mails se tornam automaticamente issues (com os comentários se tornando a conversa por e-mail) listados aqui.

en: Thursday
pt_BR: Quinta-feira

en: Time before an issue gets scheduled
pt_BR: Tempo até que uma issue seja agendada

en: Time before an issue starts implementation
pt_BR: Tempo até que uma issue comece a ser implementado

en: Time before enforced
pt_BR: Tempo antes de reforço

en: Time between merge request creation and merge/close
pt_BR: Tempo entre a criação da solicitação de incorporação e a aceitação/fechamento

en: Time estimate
pt_BR: Estimativa de tempo

en: Time in seconds GitLab will wait for a response from the external service. When the service does not respond in time, access will be denied.
pt_BR: Tempo em segundos o GitLab aguardará uma resposta do serviço externo. Quando o serviço não responder a tempo, o acesso será negado.

en: Time remaining
pt_BR: Tempo restante

en: Time spent
pt_BR: Tempo gasto

en: Time tracking
pt_BR: Acompanhamento de tempo

en: Time until first merge request
pt_BR: Tempo até a primeira solicitação de incorporação

en: TimeTrackingEstimated|Est
pt_BR: Est

en: TimeTracking|Estimated:
pt_BR: Estimado:

en: TimeTracking|Spent
pt_BR: Gasto

en: Timeago|%s days ago
pt_BR: %s dias atrás

en: Timeago|%s days remaining
pt_BR: %s dias restantes

en: Timeago|%s hours ago
pt_BR: %s horas atrás

en: Timeago|%s hours remaining
pt_BR: %s horas restantes

en: Timeago|%s minutes ago
pt_BR: %s minutos atrás

en: Timeago|%s minutes remaining
pt_BR: %s minutos restantes

en: Timeago|%s months ago
pt_BR: %s meses atrás

en: Timeago|%s months remaining
pt_BR: %s meses restantes

en: Timeago|%s seconds remaining
pt_BR: %s segundos restantes

en: Timeago|%s weeks ago
pt_BR: %s semanas atrás

en: Timeago|%s weeks remaining
pt_BR: %s semanas restantes

en: Timeago|%s years ago
pt_BR: %s anos atrás

en: Timeago|%s years remaining
pt_BR: %s anos restantes

en: Timeago|1 day ago
pt_BR: 1 dia atrás

en: Timeago|1 day remaining
pt_BR: 1 dia restante

en: Timeago|1 hour ago
pt_BR: 1 hora atrás

en: Timeago|1 hour remaining
pt_BR: 1 hora restante

en: Timeago|1 minute ago
pt_BR: 1 minuto atrás

en: Timeago|1 minute remaining
pt_BR: 1 minuto restante

en: Timeago|1 month ago
pt_BR: 1 mês atrás

en: Timeago|1 month remaining
pt_BR: 1 mês restante

en: Timeago|1 week ago
pt_BR: 1 semana atrás

en: Timeago|1 week remaining
pt_BR: 1 semana restante

en: Timeago|1 year ago
pt_BR: 1 ano atrás

en: Timeago|1 year remaining
pt_BR: 1 ano restante

en: Timeago|Past due
pt_BR: Venceu

en: Timeago|in %s days
pt_BR: em %s dias

en: Timeago|in %s hours
pt_BR: em %s horas

en: Timeago|in %s minutes
pt_BR: em %s minutos

en: Timeago|in %s months
pt_BR: em %s meses

en: Timeago|in %s seconds
pt_BR: em %s segundos

en: Timeago|in %s weeks
pt_BR: em %s semanas

en: Timeago|in %s years
pt_BR: em %s anos

en: Timeago|in 1 day
pt_BR: em 1 dia

en: Timeago|in 1 hour
pt_BR: em 1 hora

en: Timeago|in 1 minute
pt_BR: em 1 minuto

en: Timeago|in 1 month
pt_BR: em 1 mês

en: Timeago|in 1 week
pt_BR: em 1 semana

en: Timeago|in 1 year
pt_BR: em 1 ano

en: Timeago|just now
pt_BR: agora

en: Timeago|right now
pt_BR: agora mesmo

en: Timeout
pt_BR: Tempo limite

en: Time|hr | Time|hrs
pt_BR[0]: h
pt_BR[1]: hs

en: Time|min | Time|mins
pt_BR[0]: min
pt_BR[1]: mins

en: Time|s
pt_BR: s

en: Tip:
pt_BR: Dica:

en: Title
pt_BR: Título

en: Title:
pt_BR: Título:

en: To GitLab
pt_BR: Para o GitLab

en: To add an SSH key you need to %{generate_link_start}generate one%{link_end} or use an %{existing_link_start}existing key%{link_end}.
pt_BR: Para adicionar uma chave SSH, você precisa %{generate_link_start}gerar uma%{link_end} ou usar uma %{existing_link_start}chave existente%{link_end}.

en: To connect GitHub repositories, you first need to authorize GitLab to access the list of your GitHub repositories:
pt_BR: Para conectar repositórios do GitHub, primeiro você precisa autorizar o GitLab a acessar a lista de seus repositórios do GitHub:

en: To connect an SVN repository, check out %{svn_link}.
pt_BR: Para conectar um repositório SVN, confira %{svn_link}.

en: To define internal users, first enable new users set to external
pt_BR: Para definir usuários internos, primeiro ative os novos usuários definidos como externos

en: To get started you enter your FogBugz URL and login information below. In the next steps, you'll be able to map users and select the projects you want to import.
pt_BR: Para começar, insira seu URL do FogBugz e as informações de login abaixo. Nas próximas etapas, você poderá associar usuários e selecionar os projetos que deseja importar.

en: To get started, link this page to your Jaeger server, or find out how to %{link_start_tag}install Jaeger%{link_end_tag}
pt_BR: Para começar, vincule essa página ao seu servidor do Jaeger, ou descubra como %{link_start_tag}instalar o Jaeger%{link_end_tag}

en: To get started, please enter your Gitea Host URL and a %{link_to_personal_token}.
pt_BR: Para começar, insira seu URL de Host do Gitea e um %{link_to_personal_token}.

en: To help improve GitLab and its user experience, GitLab will periodically collect usage information.
pt_BR: Para ajudar a melhorar o GitLab e sua experiência de usuário, o GitLab coletará periodicamente informações de uso.

en: To help improve GitLab, we would like to periodically collect usage information. This can be changed at any time in %{settings_link_start}Settings%{link_end}. %{info_link_start}More Information%{link_end}
pt_BR: Para ajudar a melhorar o GitLab, gostaríamos de coletar periodicamente informações de uso. Isso pode ser alterado a qualquer momento em %{settings_link_start}Configurações%{link_end}. %{info_link_start}Mais informações%{link_end}

en: To import an SVN repository, check out %{svn_link}.
pt_BR: Para importar um repositório SVN, confira %{svn_link}.

en: To move or copy an entire GitLab project from another GitLab installation to this one, navigate to the original project's settings page, generate an export file, and upload it here.
pt_BR: Para mover ou copiar todo um projeto do GitLab de outra instalação do GitLab para esta, navegue até a página de configurações do projeto original, gere um arquivo de exportação e envie ele aqui.

en: To set up SAML authentication for your group through an identity provider like Azure, Okta, Onelogin, Ping Identity, or your custom SAML 2.0 provider:
pt_BR: Para configurar a autenticação SAML para o seu grupo por meio de um provedor de identidade, como Azure, Okta, Onelogin, Ping Identity ou seu provedor SAML 2.0 personalizado:

en: To set up this service:
pt_BR: Para configurar este serviço:

en: To start serving your jobs you can add Runners to your group
pt_BR: Para começar a servir suas tarefas, você pode adicionar Runners ao seu grupo

en: To view the roadmap, add a start or due date to one of your epics in this group or its subgroups. In the months view, only epics in the past month, current month, and next 5 months are shown.
pt_BR: Para visualizar o planejamento, adicione uma data de início ou fim para um de seus épicos nesse grupo ou seus subgrupos. No visualizador de meses, apenas épicos do mês passado, mês atual, e dos próximos 5 meses são exibidos.

en: To widen your search, change or remove filters.
pt_BR: Para ampliar sua pesquisa, alterar ou remover filtros.

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Toggle Sidebar
pt_BR: Alternar barra lateral

en: Toggle backtrace
pt_BR: Alternar backtrace

en: Toggle commit description
pt_BR: Alternar descrição de commit

en: Toggle emoji award
pt_BR: Alternar prêmio de emoji

en: Toggle navigation
pt_BR: Alternar navegação

en: Toggle sidebar
pt_BR: Ativar/Desativar barra lateral

en: ToggleButton|Toggle Status: OFF
pt_BR: Mudar Status: Desligado

en: ToggleButton|Toggle Status: ON
pt_BR: Mudar Status: Ligado

en: Toggles :%{name}: emoji award.
pt_BR: Alternar :%{name}: prêmio de emoji.

en: Tomorrow
pt_BR: Amanhã

en: Too many changes to show.
pt_BR: Alterações demais para mostrar.

en: Total Contributions
pt_BR: Contribuições totais

en: Total test time for all commits/merges
pt_BR: Tempo de teste total para todos os commits/merges

en: Trace
pt_BR: Rastreamento

en: Tracing
pt_BR: Rastreamento

en: Track groups of issues that share a theme, across projects and milestones
pt_BR: Acompanhe grupos de issues que compartilhem um tema, em projetos e marcos

en: Track time with quick actions
pt_BR: Acompanhe o tempo com ações rápidas

en: Transfer project
pt_BR: Transferir projeto

en: TransferProject|Cannot move project
pt_BR: Não é possível mover o projeto

en: TransferProject|Please select a new namespace for your project.
pt_BR: Por favor, selecione um novo namespace para o seu projeto.

en: TransferProject|Project cannot be transferred, because tags are present in its container registry
pt_BR: O projeto não pode ser transferido porque as tags estão presentes em seu container registry

en: TransferProject|Project with same name or path in target namespace already exists
pt_BR: Um projeto com o mesmo nome ou caminho no namespace de destino já existe

en: TransferProject|Transfer failed, please contact an admin.
pt_BR: A transferência falhou, por favor contate um administrador.

en: Tree view
pt_BR: Visão em árvore

en: Trending
pt_BR: Mais populares

en: Trigger pipelines for mirror updates
pt_BR: Pipelines de disparo para atualizações de espelho

en: Trigger pipelines when branches or tags are updated from the upstream repository. Depending on the activity of the upstream repository, this may greatly increase the load on your CI runners. Only enable this if you know they can handle the load.
pt_BR: Ative os pipelines quando os branches ou tags forem atualizados a partir do repositório upstream. Dependendo da atividade do repositório upstream, isso pode aumentar bastante a carga nos seus runners de CI. Ative isso somente se você sabe que eles podem manipular a carga.

en: Trigger this manual action
pt_BR: Acionar esta ação manual

en: Troubleshoot and monitor your application with tracing
pt_BR: Solucionar problemas e monitorar sua aplicação com rastreamento

en: Try again
pt_BR: Tente novamente

en: Try again?
pt_BR: Tentar novamente?

en: Try all GitLab has to offer for 30 days.
pt_BR: Use tudo que o GitLab tem para oferecer por 30 dias.

en: Try to fork again
pt_BR: Tente realizar o fork novamente

en: Tuesday
pt_BR: Terça-feira

en: Turn on Service Desk
pt_BR: Ativar o Balcão de Atendimento

en: Two-Factor Authentication
pt_BR: Autenticação de dois fatores

en: Two-factor Authentication
pt_BR: Autenticação de dois fatores

en: Two-factor Authentication Recovery codes
pt_BR: Códigos de recuperação de autenticação de dois fatores

en: Two-factor authentication
pt_BR: Autenticação de dois fatores

en: Type
pt_BR: Tipo

en: U2F Devices (%{length})
pt_BR: Dispositivos U2F (%{length})

en: Unable to connect to Prometheus server
pt_BR: Não foi possível conectar ao servidor Prometheus

en: Unable to load the diff. %{button_try_again}
pt_BR: Não é possível carregar o diff. %{button_try_again}

en: Unable to sign you in to the group with SAML due to "%{reason}"
pt_BR: Não é possível inscrever você no grupo com SAML devido a "%{reason}"

en: Unable to update this epic at this time.
pt_BR: Não é possível atualizar este épico neste momento.

en: Unarchive project
pt_BR: Desarquivar projeto

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Unknown format
pt_BR: Formato desconhecido

en: Unlimited
pt_BR: Ilimitado

en: Unlock
pt_BR: Desbloquear

en: Unlocked
pt_BR: Desbloqueado

en: Unschedule job
pt_BR: Desprogramar tarefa

en: Unstar
pt_BR: Desmarcar como favorito

en: Unsubscribe
pt_BR: Cancelar inscrição

en: Unsubscribe at group level
pt_BR: Cancelar inscrição no nível do grupo

en: Unsubscribe at project level
pt_BR: Cancelar inscrição no nível do projeto

en: Unverified
pt_BR: Não verificado

en: Up to date
pt_BR: Atualizado

en: Upcoming
pt_BR: Em breve

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Update it
pt_BR: Atualizar

en: Update now
pt_BR: Atualizar agora

en: Update your group name, description, avatar, and visibility.
pt_BR: Atualize o nome do seu grupo, descrição, avatar e visibilidade.

en: Update your project name, topics, description and avatar.
pt_BR: Atualize o nome do seu projeto, tópicos, a descrição e o avatar.

en: Updated
pt_BR: Atualizado

en: Updated %{updated_at} by %{updated_by}
pt_BR: Atualizado em %{updated_at} por %{updated_by}

en: Updating
pt_BR: Atualizando

en: Upgrade your plan to activate Group Webhooks.
pt_BR: Aprimore seu plano para ativar os Webhooks de Grupo.

en: Upgrade your plan to improve Issue boards.
pt_BR: Faça upgrade de plano para melhorar os painéis.

en: Upload New File
pt_BR: Enviar Novo Arquivo

en: Upload file
pt_BR: Enviar arquivo

en: UploadLink|click to upload
pt_BR: clique para fazer upload

en: Upvotes
pt_BR: Votos positivos

en: Usage
pt_BR: Uso

en: Usage statistics
pt_BR: Estatísticas de uso

en: UsageQuota|Buy additional minutes
pt_BR: Comprar minutos adicionais

en: UsageQuota|Current period usage
pt_BR: Uso do período atual

en: UsageQuota|Pipelines
pt_BR: Pipelines

en: UsageQuota|Unlimited
pt_BR: Ilimitado

en: UsageQuota|Usage
pt_BR: Uso

en: UsageQuota|Usage Quotas
pt_BR: Cotas de uso

en: UsageQuota|Usage of group resources across the projects in the %{strong_start}%{group_name}%{strong_end} group
pt_BR: Uso de recursos de grupo entre os projetos no grupo %{strong_start}%{group_name}%{strong_end}

en: UsageQuota|Usage since
pt_BR: Uso desde

en: Use Service Desk to connect with your users (e.g. to offer customer support) through email right inside GitLab
pt_BR: Use o Balcão de Atendimento para se conectar com seus usuários (por exemplo, para oferecer suporte ao cliente) por email dentro do GitLab

en: Use one line per URI
pt_BR: Use uma linha por URI

en: Use template
pt_BR: Utilizar modelo

en: Use the following registration token during setup:
pt_BR: Use o seguinte token de registro durante a configuração:

en: Use your global notification setting
pt_BR: Utilizar configuração de notificação global

en: Used by members to sign in to your group in GitLab
pt_BR: Utilizado pelos membros para entrar em seu grupo no GitLab

en: User OAuth applications
pt_BR: Aplicativos OAuth do usuário

en: User Settings
pt_BR: Configurações do Usuário

en: User and IP Rate Limits
pt_BR: Limites de Taxa de Usuário e IP

en: User identity was successfully created.
pt_BR: A identidade do usuário foi criada com sucesso.

en: User identity was successfully removed.
pt_BR: A identidade do usuário foi removida com sucesso.

en: User identity was successfully updated.
pt_BR: A identidade do usuário foi atualizada com sucesso.

en: User key was successfully removed.
pt_BR: A chave do usuário removida com sucesso.

en: User map
pt_BR: Mapa do usuário

en: User was successfully created.
pt_BR: Usuário criado com sucesso.

en: UserProfile|Activity
pt_BR: Atividade

en: UserProfile|Already reported for abuse
pt_BR: Já denunciado por abuso

en: UserProfile|Contributed projects
pt_BR: Projetos contribuídos

en: UserProfile|Edit profile
pt_BR: Editar perfil

en: UserProfile|Explore public groups to find projects to contribute to.
pt_BR: Explore grupos públicos para encontrar projetos para contribuir.

en: UserProfile|Groups
pt_BR: Grupos

en: UserProfile|Groups are the best way to manage projects and members.
pt_BR: Os grupos são a melhor maneira de gerenciar projetos e membros.

en: UserProfile|Join or create a group to start contributing by commenting on issues or submitting merge requests!
pt_BR: Entre ou crie um grupo para começar a contribuir comentando em issues ou enviando merge requests!

en: UserProfile|Most Recent Activity
pt_BR: Atividade mais recente

en: UserProfile|No snippets found.
pt_BR: Nenhum snippet encontrado.

en: UserProfile|Overview
pt_BR: Visão geral

en: UserProfile|Personal projects
pt_BR: Projetos pessoais

en: UserProfile|Report abuse
pt_BR: Denunciar abuso

en: UserProfile|Snippets
pt_BR: Snippets

en: UserProfile|Snippets in GitLab can either be private, internal, or public.
pt_BR: Snippets no GitLab podem ser privados, internos ou públicos.

en: UserProfile|Subscribe
pt_BR: Inscrever-se

en: UserProfile|This user doesn't have any personal projects
pt_BR: Este usuário não tem nenhum projeto pessoal

en: UserProfile|This user has a private profile
pt_BR: Este usuário tem um perfil privado

en: UserProfile|This user hasn't contributed to any projects
pt_BR: Este usuário não contribuiu para nenhum projeto

en: UserProfile|View all
pt_BR: Ver tudo

en: UserProfile|View user in admin area
pt_BR: Exibir usuário na área administrativa

en: UserProfile|You can create a group for several dependent projects.
pt_BR: Você pode criar um grupo para vários projetos dependentes.

en: UserProfile|You haven't created any personal projects.
pt_BR: Você não criou nenhum projeto pessoal.

en: UserProfile|You haven't created any snippets.
pt_BR: Você não criou nenhum snippet.

en: UserProfile|Your projects can be available publicly, internally, or privately, at your choice.
pt_BR: Seus projetos podem estar disponíveis publicamente, internamente ou privadamente, à sua escolha.

en: Users
pt_BR: Usuários

en: UsersSelect|%{name} + %{length} more
pt_BR: %{name} + %{length} mais

en: UsersSelect|Any User
pt_BR: Qualquer usuário

en: UsersSelect|Assignee
pt_BR: Responsável

en: UsersSelect|No assignee - %{openingTag} assign yourself %{closingTag}
pt_BR: Nenhum responsável - %{openingTag} atribua a você mesmo %{closingTag}

en: Validate
pt_BR: Validar

en: Validity
pt_BR: Validade

en: Value
pt_BR: Valor

en: Variables
pt_BR: Variáveis

en: Various container registry settings.
pt_BR: Várias configurações de registry container.

en: Various email settings.
pt_BR: Várias configurações de email.

en: Various localization settings.
pt_BR: Várias configurações de localização.

en: Various settings that affect GitLab performance.
pt_BR: Várias configurações que afetam o desempenho do GitLab.

en: Verification information
pt_BR: Informação de verificação

en: Verified
pt_BR: Verificado

en: Version
pt_BR: Versão

en: View dependency details for your project
pt_BR: Ver detalhes de dependências para seu projeto

en: View deployment
pt_BR: Ver deploy

en: View details: %{details_url}
pt_BR: Ver detalhes: %{details_url}

en: View documentation
pt_BR: Ver documentação

en: View epics list
pt_BR: Ve lista de épicos

en: View file @
pt_BR: Ver arquivo @

en: View group labels
pt_BR: Visualizar etiquetas de grupo

en: View it on GitLab
pt_BR: Ver no GitLab

en: View job
pt_BR: Ver tarefa

en: View jobs
pt_BR: Visualizar tarefas

en: View labels
pt_BR: Visualizar etiquetas

en: View log
pt_BR: Visualizar log

en: View open merge request
pt_BR: Ver merge request aberto

en: View project labels
pt_BR: Ver etiquetas de projeto

en: View replaced file @
pt_BR: Ver arquivo substituído @

en: View the documentation
pt_BR: Ver a documentação

en: Viewing commit
pt_BR: Vendo commit

en: Visibility
pt_BR: Visibilidade

en: Visibility and access controls
pt_BR: Visibilidade e controles de acesso

en: Visibility level
pt_BR: Nível de visibilidade

en: Visibility level:
pt_BR: Nível de visibilidade:

en: Visibility settings have been disabled by the administrator.
pt_BR: As configurações de visibilidade foram desativadas pelo administrador.

en: Visibility, project features, permissions
pt_BR: Visibilidade, recursos de projeto, permissões

en: Visibility:
pt_BR: Visibilidade:

en: VisibilityLevel|Internal
pt_BR: Interno

en: VisibilityLevel|Private
pt_BR: Privado

en: VisibilityLevel|Public
pt_BR: Público

en: VisibilityLevel|Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: VisualReviewApp|%{stepStart}Step 1%{stepEnd}. Copy the following script:
pt_BR: %{stepStart}Etapa 1%{stepEnd}. Copie o seguinte script:

en: VisualReviewApp|Open review app
pt_BR: Abrir app de revisão

en: VisualReviewApp|Review
pt_BR: Revisar

en: Vulnerabilities
pt_BR: Vulnerabilidades

en: Vulnerabilities over time
pt_BR: Vulnerabilidades ao longo do tempo

en: Vulnerability|Class
pt_BR: Classe

en: Vulnerability|Description
pt_BR: Descrição

en: Vulnerability|File
pt_BR: Arquivo

en: Vulnerability|Identifiers
pt_BR: Identificadores

en: Vulnerability|Links
pt_BR: Links

en: Vulnerability|Project
pt_BR: Projeto

en: Vulnerability|Severity
pt_BR: Gravidade

en: Want to see the data? Please ask an administrator for access.
pt_BR: Precisa visualizar os dados? Solicite acesso ao administrador.

en: We detected potential spam in the %{humanized_resource_name}. Please solve the reCAPTCHA to proceed.
pt_BR: Detectamos spam potencial no %{humanized_resource_name}. Por favor, resolva o reCAPTCHA para continuar.

en: We don't have enough data to show this stage.
pt_BR: Esta etapa não possui dados suficientes para exibição.

en: We want to be sure it is you, please confirm you are not a robot.
pt_BR: Queremos ter certeza de que é você, confirme que você não é um robô.

en: Web IDE
pt_BR: IDE Web

en: Web Terminal
pt_BR: Terminal Web

en: Web terminal
pt_BR: Terminal Web

en: Webhooks allow you to trigger a URL if, for example, new code is pushed or a new issue is created. You can configure webhooks to listen for specific events like pushes, issues or merge requests. Group webhooks will apply to all projects in a group, allowing you to standardize webhook functionality across your entire group.
pt_BR: Webhooks permitem que você acione um URL se, por exemplo, um novo código for feito push ou se uma nova issue for criada. Você pode configurar os webhooks para interagir com eventos específicos como pushes, issues ou merge requests. Webhooks de grupos serão aplicados para todos os projetos em um grupo, permitindo que você padronize o funcionamento em todo o grupo.

en: Wednesday
pt_BR: Quarta-feira

en: Weeks
pt_BR: Semanas

en: Weight
pt_BR: Peso

en: Weight %{weight}
pt_BR: Peso %{weight}

en: When a runner is locked, it cannot be assigned to other projects
pt_BR: Quando um runner está bloqueado, não pode ser atribuído a outros projetos

en: When enabled, users cannot use GitLab until the terms have been accepted.
pt_BR: Quando ativado, os usuários não podem usar o GitLab até que os termos tenham sido aceitos.

en: When leaving the URL blank, classification labels can still be specified without disabling cross project features or performing external authorization checks.
pt_BR: Ao deixar o URL em branco, a classificação das etiquetas ainda podem ser especificadas sem desativar os recursos do projeto ou executar verificações de autorização externas.

en: When:
pt_BR: Quando:

en: Who can see this group?
pt_BR: Quem pode ver esse grupo?

en: Who will be able to see this group?
pt_BR: Quem poderá ver esse grupo?

en: Wiki was successfully updated.
pt_BR: Wiki foi atualizado com sucesso.

en: WikiClone|Clone your wiki
pt_BR: Clonar sua wiki

en: WikiClone|Git Access
pt_BR: Acesso Git

en: WikiClone|Install Gollum
pt_BR: Instalar Gollum

en: WikiClone|Start Gollum and edit locally
pt_BR: Inicie o Gollum e edite localmente

en: WikiEditPageTip|Tip: You can move this page by adding the path to the beginning of the title.
pt_BR: Dica: Você pode mover esta página adicionando o caminho para o início do título.

en: WikiEdit|There is already a page with the same title in that path.
pt_BR: Já existe uma página com o mesmo título nesse caminho.

en: WikiEmptyIssueMessage|Suggest wiki improvement
pt_BR: Sugira uma melhoria na wiki

en: WikiEmptyIssueMessage|You must be a project member in order to add wiki pages. If you have suggestions for how to improve the wiki for this project, consider opening an issue in the %{issues_link}.
pt_BR: Você deve ser um membro do projeto para adicionar páginas na wiki. Se você tiver sugestões de como melhorar o wiki para este projeto, considere a possibilidade de abrir uma issue no %{issues_link}.

en: WikiEmptyIssueMessage|issue tracker
pt_BR: issue tracker

en: WikiEmpty|A wiki is where you can store all the details about your project. This can include why you've created it, its principles, how to use it, and so on.
pt_BR: Um wiki é onde você pode armazenar todos os detalhes sobre o seu projeto. Isso pode incluir por que você criou, seus princípios, como usá-lo e assim por diante.

en: WikiEmpty|Create your first page
pt_BR: Crie sua primeira página

en: WikiEmpty|Suggest wiki improvement
pt_BR: Sugira a melhoria do wiki

en: WikiEmpty|The wiki lets you write documentation for your project
pt_BR: O wiki permite que você escreva documentação para seu projeto

en: WikiEmpty|This project has no wiki pages
pt_BR: Este projeto não tem páginas wiki

en: WikiEmpty|You must be a project member in order to add wiki pages.
pt_BR: Você deve ser um membro do projeto para adicionar páginas wiki.

en: WikiHistoricalPage|This is an old version of this page.
pt_BR: Essa é uma versão antiga dessa página.

en: WikiHistoricalPage|You can view the %{most_recent_link} or browse the %{history_link}.
pt_BR: Você pode ver o %{most_recent_link} ou navegar o %{history_link}.

en: WikiHistoricalPage|history
pt_BR: histórico

en: WikiHistoricalPage|most recent version
pt_BR: versão mais recente

en: WikiMarkdownDocs|More examples are in the %{docs_link}
pt_BR: Mais exemplos em %{docs_link}

en: WikiMarkdownDocs|documentation
pt_BR: documentação

en: WikiNewPageTip|Tip: You can specify the full path for the new file. We will automatically create any missing directories.
pt_BR: Dica: Você pode especificar o caminho completo para o novo arquivo. Nós vamos criar automaticamente quaisquer diretórios ainda não existentes.

en: WikiPageConfirmDelete|Are you sure you want to delete this page?
pt_BR: Quer mesmo apagar essa página?

en: WikiPageConfirmDelete|Delete page
pt_BR: Excluir página

en: WikiPageConfirmDelete|Delete page %{pageTitle}?
pt_BR: Excluir página %{pageTitle}?

en: WikiPageConflictMessage|Someone edited the page the same time you did. Please check out %{page_link} and make sure your changes will not unintentionally remove theirs.
pt_BR: Alguém editou essa página ao mesmo tempo que você. Por favor olhe %{page_link} e tenha certeza de que suas mudanças não removerão as mudanças deles.

en: WikiPageConflictMessage|the page
pt_BR: a página

en: WikiPageCreate|Create %{pageTitle}
pt_BR: Criar %{pageTitle}

en: WikiPageEdit|Update %{pageTitle}
pt_BR: Atualizar %{pageTitle}

en: WikiPage|Write your content or drag files here…
pt_BR: Escreva seu conteúdo ou arraste arquivos aqui…

en: Wiki|Create New Page
pt_BR: Criar nova página

en: Wiki|Create page
pt_BR: Criar página

en: Wiki|Edit Page
pt_BR: Editar página

en: Wiki|New page
pt_BR: Nova página

en: Wiki|Page history
pt_BR: Histórico da página

en: Wiki|Page title
pt_BR: Título da página

en: Wiki|Page version
pt_BR: Versão da página

en: Wiki|Pages
pt_BR: Páginas

en: Wiki|Title
pt_BR: Título

en: Wiki|Wiki Pages
pt_BR: Páginas Wiki

en: Withdraw Access Request
pt_BR: Remover Requisição de Acesso

en: Write milestone description...
pt_BR: Escreva a descrição do marco...

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Yes or No
pt_BR: Sim ou não

en: Yes, add it
pt_BR: Sim, adicionar

en: Yes, let me map Google Code users to full names or GitLab users.
pt_BR: Sim, deixe-me associar usuários do Google Code para nomes completos ou usuários do GitLab.

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: You
pt_BR: Você

en: You are connected to the Prometheus server, but there is currently no data to display.
pt_BR: Você está conectado ao servidor Prometheus, mas atualmente não há dados para exibir.

en: You are going to transfer %{project_full_name} to another owner. Are you ABSOLUTELY sure?
pt_BR: Você irá transferir %{project_full_name} para outro proprietário. Tem certeza ABSOLUTA?

en: You are now impersonating %{username}
pt_BR: Você está agora se passando por %{username}

en: You are on a read-only GitLab instance.
pt_BR: Você está em uma instância somente-leitura do GitLab.

en: You are receiving this message because you are a GitLab administrator for %{url}.
pt_BR: Você está recebendo esta mensagem porque você é um administrador do GitLab para %{url}.

en: You can %{linkStart}view the blob%{linkEnd} instead.
pt_BR: Você pode %{linkStart}visualizar o blob%{linkEnd} em vez disso.

en: You can also create a project from the command line.
pt_BR: Você também pode criar um projeto a partir da linha de comando.

en: You can also press &#8984;-Enter
pt_BR: Você também pode pressionar &#8984;-Enter

en: You can also press Ctrl-Enter
pt_BR: Você também pode pressionar Ctrl-Enter

en: You can also star a label to make it a priority label.
pt_BR: Você também pode marcar uma etiqueta para torná-la uma etiqueta de prioridade.

en: You can easily contribute to them by requesting to join these groups.
pt_BR: Você pode facilmente contribuir para eles pedindo para se juntar nesses grupos.

en: You can easily install a Runner on a Kubernetes cluster. %{link_to_help_page}
pt_BR: Você pode instalar facilmente um Runner em um cluster Kubernetes. %{link_to_help_page}

en: You can move around the graph by using the arrow keys.
pt_BR: Você pode mover o gráfico usando as setas do teclado.

en: You can now submit a merge request to get this change into the original project.
pt_BR: Agora você pode enviar um merge request para fazer esta mudança no projeto original.

en: You can only edit files when you are on a branch
pt_BR: Você só pode editar arquivos quando estiver em um branch

en: You can only transfer the project to namespaces you manage.
pt_BR: Você só pode transferir o projeto para namespaces que você gerencia.

en: You can resolve the merge conflict using either the Interactive mode, by choosing %{use_ours} or %{use_theirs} buttons, or by editing the files directly. Commit these changes into %{branch_name}
pt_BR: Você pode resolver o conflito de merge usando o modo Interativo, escolhendo os botões %{use_ours} ou %{use_theirs} ou editando os arquivos diretamente. Confirme essas alterações em %{branch_name}

en: You can see your chat accounts.
pt_BR: Você pode ver suas contas de bate-papo.

en: You can set up jobs to only use Runners with specific tags. Separate tags with commas.
pt_BR: Você pode configurar tarefas para só usar os runners com tags específicas. Separe tags com vírgulas.

en: You can test your .gitlab-ci.yml in %{linkStart}CI Lint%{linkEnd}.
pt_BR: Você pode testar o seu .gitlab-ci.yml no %{linkStart}CI Lint%{linkEnd}.

en: You cannot impersonate a blocked user
pt_BR: Você não pode se passar por um usuário bloqueado

en: You cannot impersonate a user who cannot log in
pt_BR: Você não pode se passar por um usuário que não pode fazer login

en: You cannot impersonate an internal user
pt_BR: Você não pode se passar por um usuário interno

en: You cannot write to a read-only secondary GitLab Geo instance. Please use %{link_to_primary_node} instead.
pt_BR: Você não pode escrever numa instância secundária de somente leitura do GitLab Geo. Por favor use %{link_to_primary_node} em vez disso.

en: You cannot write to this read-only GitLab instance.
pt_BR: Você não pode escrever nesta instância somente-leitura do GitLab.

en: You do not have any subscriptions yet
pt_BR: Você ainda não tem nenhuma inscrição

en: You do not have permission to leave this %{namespaceType}.
pt_BR: Você não tem permissão para deixar este %{namespaceType}.

en: You do not have the correct permissions to override the settings from the LDAP group sync.
pt_BR: Você não tem as permissões corretas para substituir as configurações de sincronização do grupo LDAP.

en: You don't have any active chat names.
pt_BR: Você não tem nenhum nome de bate-papo ativo.

en: You don't have any applications
pt_BR: Você não tem nenhum aplicativo

en: You don't have any authorized applications
pt_BR: Você não tem nenhum aplicativo autorizado

en: You have been granted %{access_level} access to the %{source_link} %{source_type}.
pt_BR: Você recebeu acesso %{access_level} ao %{source_link} %{source_type}.

en: You have been granted %{access_level} access to the %{source_name} %{source_type}.
pt_BR: Você recebeu acesso %{access_level} ao %{source_name} %{source_type}.

en: You have no permissions
pt_BR: Você não tem permissão

en: You have reached your project limit
pt_BR: Você atingiu o limite de seu projeto

en: You must accept our Terms of Service and privacy policy in order to register an account
pt_BR: Você deve aceitar nossos Termos de Serviço e política de privacidade para registrar uma conta

en: You must have maintainer access to force delete a lock
pt_BR: Você deve ter o acesso de mantenedor para apagar um bloqueio

en: You must have permission to create a project in a namespace before forking.
pt_BR: Você deve ter permissão para criar um projeto em um namespace antes de criar o fork.

en: You must provide a valid current password
pt_BR: Você deve fornecer uma senha atual válida

en: You must provide your current password in order to change it.
pt_BR: Você deve fornecer sua senha atual para alterá-la.

en: You need a different license to enable FileLocks feature
pt_BR: Você precisa de uma licença diferente para ativar o recurso FileLocks

en: You need git-lfs version %{min_git_lfs_version} (or greater) to continue. Please visit https://git-lfs.github.com
pt_BR: Você precisa do git-lfs na versão %{min_git_lfs_version} (ou maior) para continuar. Por favor, visite https://git-lfs.github.com

en: You need permission.
pt_BR: Você precisa de permissão.

en: You need to be logged in.
pt_BR: Você precisa estar conectado.

en: You tried to fork %{link_to_the_project} but it failed for the following reason:
pt_BR: Você tentou criar o fork %{link_to_the_project}, mas ocorreu uma falha pelo seguinte motivo:

en: You will need to update your local repositories to point to the new location.
pt_BR: Você precisará atualizar seus repositórios locais para apontar para a nova localização.

en: You will not get any notifications via email
pt_BR: Você não será notificado por email

en: You will only receive notifications for the events you choose
pt_BR: Você será notificado apenas sobre eventos selecionados

en: You will only receive notifications for threads you have participated in
pt_BR: Você será notificado apenas sobre tópicos nos quais participou

en: You will receive notifications for any activity
pt_BR: Você será notificado sobre qualquer atividade

en: You will receive notifications only for comments in which you were @mentioned
pt_BR: Você será notificado apenas sobre comentários que te @mencionam

en: You won't be able to pull or push project code via %{protocol} until you %{set_password_link} on your account
pt_BR: Você não poderá fazer pull ou push via %{protocol} até que %{set_password_link} para sua conta

en: You won't be able to pull or push project code via SSH until you add an SSH key to your profile
pt_BR: Você não poderá fazer push ou pull do código via SSH enquanto não adicionar sua chave SSH no seu perfil

en: You'll need to use different branch names to get a valid comparison.
pt_BR: Você precisará usar nomes de branch diferentes para obter uma comparação válida.

en: You're receiving this email because of your account on %{host}.
pt_BR: Você está recebendo este e-mail devido à sua conta no %{host}.

en: You're receiving this email because of your account on %{host}. %{manage_notifications_link} &middot; %{help_link}
pt_BR: Você está recebendo este e-mail devido à sua conta no %{host}. %{manage_notifications_link} &middot; %{help_link}

en: Your Groups
pt_BR: Seus Grupos

en: Your Projects (default)
pt_BR: Seus projetos (padrão)

en: Your Projects' Activity
pt_BR: Atividade dos seus projetos

en: Your applications (%{size})
pt_BR: Seus aplicativos (%{size})

en: Your authorized applications
pt_BR: Seus aplicativos autorizados

en: Your changes can be committed to %{branch_name} because a merge request is open.
pt_BR: Você pode fazer commit de suas alterações para %{branch_name} porque um merge request está aberto.

en: Your changes have been committed. Commit %{commitId} %{commitStats}
pt_BR: Commit com suas alterações realizado. Commit %{commitId} %{commitStats}

en: Your changes have been saved
pt_BR: Suas alterações foram salvas

en: Your comment could not be submitted! Please check your network connection and try again.
pt_BR: Seu comentário não pôde ser enviado! Por favor, verifique sua conexão de rede e tente novamente.

en: Your comment could not be updated! Please check your network connection and try again.
pt_BR: Seu comentário não pôde ser atualizado! Por favor, verifique sua conexão de rede e tente novamente.

en: Your groups
pt_BR: Seus grupos

en: Your message here
pt_BR: Sua mensagem aqui

en: Your name
pt_BR: Seu nome

en: Your password reset token has expired.
pt_BR: Seu token de redefinição de senha expirou.

en: Your projects
pt_BR: Seus projetos

en: a deleted user
pt_BR: um usuário excluído

en: added %{created_at_timeago}
pt_BR: adicionado %{created_at_timeago}

en: ago
pt_BR: atrás

en: among other things
pt_BR: entre outras coisas

en: branch name
pt_BR: nome da branch

en: by
pt_BR: por

en: cannot block others
pt_BR: não foi possível bloquear outros

en: cannot itself be blocked
pt_BR: não é possível bloquear a si próprio

en: ciReport|%{linkStartTag}Learn more about Container Scanning %{linkEndTag}
pt_BR: %{linkStartTag}Saiba mais sobre Verificação de Container %{linkEndTag}

en: ciReport|%{linkStartTag}Learn more about DAST %{linkEndTag}
pt_BR: %{linkStartTag}Saiba mais sobre o DAST %{linkEndTag}

en: ciReport|%{linkStartTag}Learn more about Dependency Scanning %{linkEndTag}
pt_BR: %{linkStartTag}Saiba mais sobre a Verificação de Dependência %{linkEndTag}

en: ciReport|%{linkStartTag}Learn more about SAST %{linkEndTag}
pt_BR: %{linkStartTag}Saiba mais sobre o SAST %{linkEndTag}

en: ciReport|%{remainingPackagesCount} more
pt_BR: mais %{remainingPackagesCount}

en: ciReport|%{reportType} is loading
pt_BR: %{reportType} está carregando

en: ciReport|%{reportType}: Loading resulted in an error
pt_BR: %{reportType}: Carregamento resultou em um erro

en: ciReport|(errors when loading results)
pt_BR: (erros ao carregar resultados)

en: ciReport|(is loading)
pt_BR: (está carregando)

en: ciReport|(is loading, errors when loading results)
pt_BR: (está carregando, erros ao carregar resultados)

en: ciReport|All projects
pt_BR: Todos os projetos

en: ciReport|Code quality
pt_BR: Qualidade do código

en: ciReport|Container scanning
pt_BR: Fazer scan no container

en: ciReport|Container scanning detects known vulnerabilities in your docker images.
pt_BR: A varredura de contêiner detectou vulnerabilidades conhecidas em suas imagens docker.

en: ciReport|Create issue
pt_BR: Criar issue

en: ciReport|DAST
pt_BR: DAST

en: ciReport|Dependency Scanning detects known vulnerabilities in your source code's dependencies.
pt_BR: A verificação de dependência detecta vulnerabilidades conhecidas nas dependências do seu código-fonte.

en: ciReport|Dependency scanning
pt_BR: Verificação de dependência

en: ciReport|Dynamic Application Security Testing (DAST) detects known vulnerabilities in your web application.
pt_BR: O Teste de Segurança de Aplicativos Dinâmicos (DAST) detecta vulnerabilidades conhecidas em seu aplicativo da web.

en: ciReport|Failed to load %{reportName} report
pt_BR: Falha ao carregar o relatório %{reportName}

en: ciReport|Fixed:
pt_BR: Corrigido:

en: ciReport|Loading %{reportName} report
pt_BR: Carregando relatório %{reportName}

en: ciReport|Manage licenses
pt_BR: Gerenciar licenças

en: ciReport|No changes to code quality
pt_BR: Sem mudanças na qualidade do código

en: ciReport|SAST
pt_BR: SAST

en: ciReport|Security scanning
pt_BR: Verificação de segurança

en: ciReport|Security scanning failed loading any results
pt_BR: A verificação de segurança falhou ao carregar resultados

en: ciReport|Solution
pt_BR: Solução

en: ciReport|Static Application Security Testing (SAST) detects known vulnerabilities in your source code.
pt_BR: O Teste de Segurança de Aplicativos Estáticos (SAST) detecta vulnerabilidades conhecidas em seu código-fonte.

en: ciReport|There was an error creating the issue. Please try again.
pt_BR: Ocorreu um erro ao criar a issue. Por favor, tente novamente.

en: ciReport|There was an error dismissing the vulnerability. Please try again.
pt_BR: Ocorreu um erro ao descartar a vulnerabilidade. Por favor, tente novamente.

en: ciReport|There was an error reverting the dismissal. Please try again.
pt_BR: Houve um erro ao reverter o descarte. Por favor, tente novamente.

en: ciReport|Used by %{packagesString} | ciReport|Used by %{packagesString}, and %{lastPackage}
pt_BR[0]: Usado por %{packagesString}
pt_BR[1]: Usado por %{packagesString} e %{lastPackage}

en: ciReport|View full report
pt_BR: Visualizar relatório completo

en: connecting
pt_BR: conectando

en: could not read private key, is the passphrase correct?
pt_BR: não foi possível ler a chave privada, a senha está correta?

en: customize
pt_BR: personalizar

en: day | days
pt_BR[0]: dia
pt_BR[1]: dias

en: disabled
pt_BR: desabilitado

en: done
pt_BR: concluído

en: draft | drafts
pt_BR[0]: rascunho
pt_BR[1]: rascunhos

en: enabled
pt_BR: habilitado

en: error code:
pt_BR: código de erro:

en: estimateCommand|%{slash_command} will update the estimated time with the latest command.
pt_BR: %{slash_command} irá atualizar o tempo estimado com o último comando.

en: for this project
pt_BR: para este projeto

en: from
pt_BR: de

en: https://your-bitbucket-server
pt_BR: https://seu-servidor-do-bitbucket

en: import flow
pt_BR: fluxo de importação

en: importing
pt_BR: importando

en: instance completed | instances completed
pt_BR[0]: instâncias completas
pt_BR[1]: instâncias completas

en: is invalid because there is downstream lock
pt_BR: é inválido porque há bloqueio no recebimento de dados

en: is invalid because there is upstream lock
pt_BR: é inválido porque há bloqueio no envio de dados

en: is not a valid X509 certificate.
pt_BR: não é um certificado X509 válido.

en: latest deployment
pt_BR: deploy mais recente

en: latest version
pt_BR: versão mais recente

en: locked by %{path_lock_user_name} %{created_at}
pt_BR: bloqueador por %{path_lock_user_name} %{created_at}

en: mrWidgetCommitsAdded|%{commitCount} will be added to %{targetBranch}.
pt_BR: %{commitCount} será adicionado à %{targetBranch}.

en: mrWidget| Please restore it or use a different %{missingBranchName} branch
pt_BR: Por favor, restaurar ou usar um branch %{missingBranchName} diferente

en: mrWidget|%{metricsLinkStart} Memory %{metricsLinkEnd} usage %{emphasisStart} decreased %{emphasisEnd} from %{memoryFrom}MB to %{memoryTo}MB
pt_BR: %{metricsLinkStart} Memória %{metricsLinkEnd} uso %{emphasisStart} diminuição %{emphasisEnd} de %{memoryFrom}MB para %{memoryTo}MB

en: mrWidget|%{metricsLinkStart} Memory %{metricsLinkEnd} usage %{emphasisStart} increased %{emphasisEnd} from %{memoryFrom}MB to %{memoryTo}MB
pt_BR: %{metricsLinkStart} Memória %{metricsLinkEnd} uso %{emphasisStart} aumento %{emphasisEnd} de %{memoryFrom}MB para %{memoryTo}MB

en: mrWidget|%{metricsLinkStart} Memory %{metricsLinkEnd} usage is %{emphasisStart} unchanged %{emphasisEnd} at %{memoryFrom}MB
pt_BR: %{metricsLinkStart} Memória %{metricsLinkEnd} uso é %{emphasisStart} inalterado %{emphasisEnd} em %{memoryFrom}MB

en: mrWidget|Allows commits from members who can merge to the target branch
pt_BR: Permite commits de membros que podem fazer merge ao branch de destino

en: mrWidget|An error occurred while submitting your approval.
pt_BR: Ocorreu um erro ao enviar sua aprovação.

en: mrWidget|Approval password is invalid.
pt_BR: A senha de aprovação é inválida.

en: mrWidget|Approve
pt_BR: Aprovar

en: mrWidget|Approved by
pt_BR: Aprovado por

en: mrWidget|Cancel automatic merge
pt_BR: Cancelar merge automático

en: mrWidget|Check out branch
pt_BR: Checkout branch

en: mrWidget|Cherry-pick
pt_BR: Cherry-pick

en: mrWidget|Cherry-pick this merge request in a new merge request
pt_BR: Fazer cherry-pick desse merge request em um novo merge request

en: mrWidget|Closed
pt_BR: Fechado

en: mrWidget|Closed by
pt_BR: Fechado por

en: mrWidget|Closes
pt_BR: Fecha

en: mrWidget|Deployment statistics are not available currently
pt_BR: Estatísticas de deploy não estão disponíveis atualmente

en: mrWidget|Did not close
pt_BR: Não foi possível fechar

en: mrWidget|Email patches
pt_BR: Email patches

en: mrWidget|Failed to load deployment statistics
pt_BR: Falha ao carregar estatísticas de deploy

en: mrWidget|Fast-forward merge is not possible. To merge this request, first rebase locally.
pt_BR: Merge fast-forward não é possível. Para fazer merge, primeiramente faça rebase local.

en: mrWidget|If the %{branch} branch exists in your local repository, you can merge this merge request manually using the
pt_BR: Se o branch %{branch} existir em seu repositório local, você poderá fazer o merge request manualmente usando o

en: mrWidget|If the %{missingBranchName} branch exists in your local repository, you can merge this merge request manually using the command line
pt_BR: Se o branch %{missingBranchName} existir em seu repositório local, você poderá fazer merge request manualmente usando a linha de comando

en: mrWidget|Loading deployment statistics
pt_BR: Carregando estatísticas de implantação

en: mrWidget|Mentions
pt_BR: Menções

en: mrWidget|Merge
pt_BR: Fazer merge

en: mrWidget|Merge failed.
pt_BR: Falha ao fazer merge.

en: mrWidget|Merge locally
pt_BR: Fazer merge localmente

en: mrWidget|Merged by
pt_BR: Merge realizado por

en: mrWidget|Open in Web IDE
pt_BR: Abrir na Web IDE

en: mrWidget|Pipeline blocked. The pipeline for this merge request requires a manual action to proceed
pt_BR: Pipeline bloqueada. A pipeline para este merge request requer uma ação manual para continuar

en: mrWidget|Plain diff
pt_BR: Diff em texto

en: mrWidget|Ready to be merged automatically. Ask someone with write access to this repository to merge this request
pt_BR: Pronto para ser feito merge automaticamente. Peça a alguém com acesso de gravação a este repositório para dar merge nesse request

en: mrWidget|Refresh
pt_BR: Atualizar

en: mrWidget|Refresh now
pt_BR: Atualizar agora

en: mrWidget|Refreshing now
pt_BR: Atualizando agora

en: mrWidget|Request to merge
pt_BR: Merge de

en: mrWidget|Resolve conflicts
pt_BR: Resolver conflitos

en: mrWidget|Resolve these conflicts or ask someone with write access to this repository to merge it locally
pt_BR: Resolva estes conflitos ou peça a alguém com acesso de escrita para este repositório realizar o merge localmente

en: mrWidget|Revert
pt_BR: Reverter

en: mrWidget|Revert this merge request in a new merge request
pt_BR: Reverter esse merge request com um novo merge request

en: mrWidget|Set by
pt_BR: Definir por

en: mrWidget|The changes were merged into
pt_BR: Houve merge das alterações em

en: mrWidget|The changes were not merged into
pt_BR: Não houve merge para as mudanças em

en: mrWidget|The changes will be merged into
pt_BR: Será feito merge das alterações em

en: mrWidget|The pipeline for this merge request failed. Please retry the job or push a new commit to fix the failure
pt_BR: A pipeline para este merge request falhou. Por favor, tente re-executar a tarefa ou faça push de um novo commit para corrigir a falha

en: mrWidget|The source branch HEAD has recently changed. Please reload the page and review the changes before merging
pt_BR: O HEAD do branch origem foi modificado recentemente. Por favor, recarregue a página e revise as alterações antes de realizar o merge

en: mrWidget|The source branch is %{commitsBehindLinkStart}%{commitsBehind}%{commitsBehindLinkEnd} the target branch
pt_BR: O branch origem está %{commitsBehindLinkStart}%{commitsBehind}%{commitsBehindLinkEnd} do branch destino

en: mrWidget|There are merge conflicts
pt_BR: Existem conflitos de merge

en: mrWidget|This merge request failed to be merged automatically
pt_BR: Falha ao realizar merge automaticamente

en: mrWidget|This merge request is in the process of being merged
pt_BR: Esse merge request está em processamento

en: mrWidget|This project is archived, write access has been disabled
pt_BR: Este projeto está arquivado, a escrita foi desativada

en: mrWidget|You are not allowed to edit this project directly. Please fork to make changes.
pt_BR: Você não tem permissão para editar este projeto diretamente. Por favor, faça fork no projeto para fazer alterações.

en: mrWidget|You can merge this merge request manually using the
pt_BR: Você pode fazer merge manualmente usando o

en: mrWidget|branch does not exist.
pt_BR: branch não existe.

en: mrWidget|command line
pt_BR: linha de comando

en: mrWidget|into
pt_BR: para

en: mrWidget|to be merged automatically when the pipeline succeeds
pt_BR: para ser realizado merge automaticamente quando o pipeline for bem sucedido

en: new merge request
pt_BR: novo merge request

en: no contributions
pt_BR: nenhuma contribuição

en: none
pt_BR: nenhum

en: notification emails
pt_BR: e-mails de notificação

en: out of %d total test | out of %d total tests
pt_BR[0]: de um total de %d teste
pt_BR[1]: de um total de %d testes

en: parent | parents
pt_BR[0]: pai
pt_BR[1]: pais

en: password
pt_BR: senha

en: private
pt_BR: privado

en: private key does not match certificate.
pt_BR: chave privada não corresponde ao certificado.

en: project | projects
pt_BR[0]: projeto
pt_BR[1]: projetos

en: quick actions
pt_BR: ações rápidas

en: register
pt_BR: registrar

en: remaining
pt_BR: restante

en: remove
pt_BR: remover

en: remove due date
pt_BR: remover a data de vencimento

en: remove weight
pt_BR: remover peso

en: reply | replies
pt_BR[0]: resposta
pt_BR[1]: respostas

en: show less
pt_BR: mostrar menos

en: sign in
pt_BR: entrar

en: source
pt_BR: origem

en: spendCommand|%{slash_command} will update the sum of the time spent.
pt_BR: %{slash_command} irá atualizar a soma do tempo gasto.

en: started
pt_BR: iniciado

en: this document
pt_BR: este documento

en: to help your contributors communicate effectively!
pt_BR: para ajudar seus contribuintes à se comunicar de maneira eficaz!

en: updated
pt_BR: atualizado

en: username
pt_BR: nome do usuário

en: uses Kubernetes clusters to deploy your code!
pt_BR: use clusters Kubernetes para deploy do seu código!

en: verify ownership
pt_BR: verificar propriedade

en: view it on GitLab
pt_BR: ver no GitLab

en: with %{additions} additions, %{deletions} deletions.
pt_BR: com %{additions} adições, %{deletions} remoções.
