gnome-shell master - en to id translation catalogue (514 entries)

en: System
id: Sistem

en: Show the notification list
id: Tampilkan daftar pemberitahuan

en: Focus the active notification
id: Fokuskan pemberitahuan yang aktif

en: Show the overview
id: Tampilkan ikhtisar

en: Show all applications
id: Tampilkan semua aplikasi

en: Open the application menu
id: Buka menu aplikasi

en: Shell Extensions
id: Ekstensi Shell

en: Configure GNOME Shell Extensions
id: Konfigurasi Ekstensi GNOME Shell

en: Window management and application launching
id: Manajemen jendela dan peluncuran aplikasi

en: Enable internal tools useful for developers and testers from Alt-F2
id: Mengaktifkan perkakas internal yang berguna bagi pengembang dan penguji dengan Alt-F2

en: Allows access to internal debugging and monitoring tools using the Alt-F2 dialog.
id: Izinkan askes ke perkakas pemantauan dan pengawakutuan internal memakai dialog Alt-F2.

en: UUIDs of extensions to enable
id: UUID ekstensi yang akan difungsikan

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be loaded. Any extension that wants to be loaded needs to be in this list. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell.
id: Ekstensi GNOME Shell memiliki properti UUID; kunci ini memuat daftar ekstensi yang mesti dimuat. Sebarang ekstensi yang ingin dimuat perlu berada dalam daftar ini. Anda juga dapat memanipulasi daftar ini dengan metoda D-Bus EnableExtension dan DisableExtension pada org.gnome.Shell.

en: UUIDs of extensions to force disabling
id: UUID ekstensi untuk memaksa penonaktifan

en: GNOME Shell extensions have a UUID property; this key lists extensions which should be disabled, even if loaded as part of the current mode. You can also manipulate this list with the EnableExtension and DisableExtension D-Bus methods on org.gnome.Shell. This key takes precedence over the “enabled-extensions” setting.
id: Ekstensi GNOME Shell memiliki properti UUID; kunci ini memuat daftar ekstensi yang harus dinonaktifkan, meskipun dimuat sebagai bagian dari mode saat ini. Anda juga dapat memanipulasi daftar ini dengan metode D-Bus EnableExtension dan DisableExtension pada org.gnome.Shell.

en: Disable user extensions
id: Nonaktifkan ekstensi pengguna

en: Disable all extensions the user has enabled without affecting the “enabled-extension” setting.
id: Nonaktifkan semua ekstensi pengguna yang telah diaktifkan tanpa mempengaruhi pengaturan "ekstensi-diaktifkan".

en: Disables the validation of extension version compatibility
id: Menonaktifkan validasi kompatibilitas versi ekstensi

en: GNOME Shell will only load extensions that claim to support the current running version. Enabling this option will disable this check and try to load all extensions regardless of the versions they claim to support.
id: GNOME Shell hanya akan memuat ekstensi yang mengklaim mendukung versi berjalan saat ini. Memfungsikan opsi ini akan menonaktifkan pemeriksaan ini dan mencoba memuat semua ekstensi tanpa peduli versi yang mereka klaim didukung.

en: List of desktop file IDs for favorite applications
id: Daftar ID berkas desktop untuk aplikasi favorit

en: The applications corresponding to these identifiers will be displayed in the favorites area.
id: Aplikasi yang terkait dengan identifier-identifier ini akan ditampilkan pada area favorit.

en: App Picker View
id: Tilikan Penyomot App

en: Index of the currently selected view in the application picker.
id: Indeks dari tilikan yang sedang dipilih dalam penyomot aplikasi.

en: History for command (Alt-F2) dialog
id: Riwayat dialog perintah (Alt-F2)

note: Translators: looking glass is a debugger and inspector tool, see https://wiki.gnome.org/Projects/GnomeShell/LookingGlass
en: History for the looking glass dialog
id: Riwayat untuk dialog yang berpenampilan gelas kaca

en: Always show the “Log out” menu item in the user menu.
id: Selalu tampilkan butir menu 'Log keluar' dalam menu pengguna.

en: This key overrides the automatic hiding of the “Log out” menu item in single-user, single-session situations.
id: Kunci ini menimpa penyembunyian otomatis butir menu 'Log keluar' dalam situasi pengguna-tunggal, sesi-tunggal.

en: Whether to remember password for mounting encrypted or remote filesystems
id: Apakah mengingat sandi untuk mengait sistem berkas terenkripsi atau jarak jauh

en: The shell will request a password when an encrypted device or a remote filesystem is mounted. If the password can be saved for future use a “Remember Password” checkbox will be present. This key sets the default state of the checkbox.
id: Shell akan meminta suatu sandi ketika suatu perangkat terenkripsi atau sistem berkas jarak jauh dikaitkan. Bila sandi dapat disimpan untuk dipakai dimasa depan, suatu kotak contreng 'Ingat Sandi' akan tampil. Kunci ini menata keadaan baku dari kotak contreng.

en: Whether the default Bluetooth adapter had set up devices associated to it
id: Apakah adapter Bluetooth baku telah menyiapkan perangkat yang terasosiasi dengannya

en: The shell will only show a Bluetooth menu item if a Bluetooth adapter is powered, or if there were devices set up associated with the default adapter. This will be reset if the default adapter is ever seen not to have devices associated to it.
id: Shell hanya akan menampilkan butir menu Bluetooth bila sebuah adapter Bluetooth dinyalakan, atau ada perangkat yang telah disiapkan terasosiasi dengan adapter baku. Ini akan di-reset bila adapter baku pernah terlihat tidak punya perangkat yang terasosiasi dengannya.

en: Enable introspection API
id: Aktifkan API introspeksi

en: Enables a D-Bus API that allows to introspect the application state of the shell.
id: Aktifkan API D-Bus yang memungkinkan untuk mengintrospeksi status aplikasi shell.

en: Keybinding to open the application menu
id: Kombinasi tombol untuk membuka menu aplikasi

en: Keybinding to open the application menu.
id: Kombinasi tombol untuk membuka menu aplikasi.

en: Keybinding to open the “Show Applications” view
id: Kombinasi tombol untuk membuka tilikan "Tampilkan Aplikasi"

en: Keybinding to open the “Show Applications” view of the Activities Overview.
id: Kombinasi tombol untuk membuka tilikan Ringkasan Aktivitas "Tampilkan Aplikasi".

en: Keybinding to open the overview
id: Kombinasi tombol untuk membuka ringkasan

en: Keybinding to open the Activities Overview.
id: Kombinasi tombol untuk membuka Ringkasan Aktivitas.

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list
id: Kombinasi tombol untuk kenampakan daftar pemberitahuan

en: Keybinding to toggle the visibility of the notification list.
id: Kombinasi tombol untuk kenampakan daftar pemberitahuan.

en: Keybinding to focus the active notification
id: Kombinasi tombol untuk fokus pada pemberitahuan yang aktif

en: Keybinding to focus the active notification.
id: Kombinasi tombol untuk fokus pada pemberitahuan yang aktif.

en: Switch to application 1
id: Beralih ke aplikasi 1

en: Switch to application 2
id: Beralih ke aplikasi 2

en: Switch to application 3
id: Beralih ke aplikasi 3

en: Switch to application 4
id: Beralih ke aplikasi 4

en: Switch to application 5
id: Beralih ke aplikasi 5

en: Switch to application 6
id: Beralih ke aplikasi 6

en: Switch to application 7
id: Beralih ke aplikasi 7

en: Switch to application 8
id: Beralih ke aplikasi 8

en: Switch to application 9
id: Beralih ke aplikasi 9

en: Limit switcher to current workspace.
id: Batasi pengalih ke ruang kerja saat ini.

en: If true, only applications that have windows on the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all applications are included.
id: Bila berisi true, hanya aplikasi yang punya jendela pada ruang kerja saat ini ditampilkan pada penukar. Bila tidak, semua aplikasi disertakan.

en: The application icon mode.
id: Mode ikon aplikasi.

en: Configures how the windows are shown in the switcher. Valid possibilities are “thumbnail-only” (shows a thumbnail of the window), “app-icon-only” (shows only the application icon) or “both”.
id: Mengatur bagaimana jendela ditampilkan dalam penukar. Kemungkinan yang valid adalah "thumbnail-only" (menampilkan gambar mini dari jendela), "app-icon-only" (hanya menampilkan ikon aplikasi), atau "both" (keduanya).

en: If true, only windows from the current workspace are shown in the switcher. Otherwise, all windows are included.
id: Bila berisi true, hanya jendela dari ruang kerja saat ini ditampilkan pada penukar. Bila tidak, semua jendela disertakan.

en: Locations
id: Lokasi

en: The locations to show in world clocks
id: Lokasi untuk ditampilkan di jam dunia

en: Automatic location
id: Lokasi otomatis

en: Whether to fetch the current location or not
id: Apakah akan mengambil lokasi saat ini atau tidak

en: Location
id: Lokasi

en: The location for which to show a forecast
id: Lokasi yang menunjukkan perkiraan

en: Attach modal dialog to the parent window
id: Mencantolkan dialog modal ke jendela induk

en: This key overrides the key in org.gnome.mutter when running GNOME Shell.
id: Kunci ini menimpa kunci dalam org.gnome.mutter ketika menjalankan GNOME Shell.

en: Enable edge tiling when dropping windows on screen edges
id: Memfungsikan pengubinan tepi ketika menjatuhkan jendela pada tepi layar

en: Workspaces are managed dynamically
id: Ruang kerja dikelola secara dinamis

en: Workspaces only on primary monitor
id: Ruang kerja hanya pada monitor primer

en: Delay focus changes in mouse mode until the pointer stops moving
id: Tunda perubahan fokus dalam mode tetikus sampai penunjuk berhenti bergerak

en: Network Login
id: Log Masuk Jaringan

en: Something’s gone wrong
id: Ada yang tidak beres

en: We’re very sorry, but there’s been a problem: the settings for this extension can’t be displayed. We recommend that you report the issue to the extension authors.
id: Kami sangat menyesal, tetapi ada masalah: pengaturan untuk ekstensi ini tidak dapat ditampilkan. Kami menyarankan Anda melaporkan masalah ini kepada penulis ekstensi.

en: Technical Details
id: Detail Teknis

en: Copy Error
id: Salin Galat

en: Homepage
id: Halaman Web

en: Visit extension homepage
id: Kunjungi halaman web ekstensi

en: No Extensions Installed
id: Tak Ada Ekstensi Terpasang

en: Extensions can be installed through Software or <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.
id: Ekstensi dapat dipasang melalui Perangkat Lunak atau <a href="https://extensions.gnome.org">extensions.gnome.org</a>.

en: Browse in Software
id: Ramban di Perangkat Lunak

en: We’re very sorry, but it was not possible to get the list of installed extensions. Make sure you are logged into GNOME and try again.
id: Kami sangat menyesal, tetapi tidak mungkin mendapatkan daftar ekstensi yang dipasang. Pastikan Anda masuk ke GNOME dan coba lagi.

en: Cancel
id: Batal

en: Next
id: Selanjutnya

en: Unlock
id: Buka Kunci

[ctx: button]
en: Sign In
id: Masuk

en: Choose Session
id: Pilih Sesi

note: translators: this message is shown below the user list on the login screen. It can be activated to reveal an entry for manually entering the username.
en: Not listed?
id: Tak masuk daftar?

note: Translators: this message is shown below the username entry field to clue the user in on how to login to the local network realm
en: (e.g., user or %s)
id: (cth., pengguna dari %s)

note: TTLS and PEAP are actually much more complicated, but this complication is not visible here since we only care about phase2 authentication (and don't even care of which one)
en: Username:
id: Nama pengguna:

en: Login Window
id: Jendela Log Masuk

en: Authentication error
id: Galat autentikasi

note: We don't show fingerprint messages directly since it's not the main auth service. Instead we use the messages as a cue to display our own message. Translators: this message is shown below the password entry field to indicate the user can swipe their finger instead
en: (or swipe finger)
id: (atau gesekkan jari)

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the power-off action in search
en: Power Off
id: Matikan

note: Translators: A list of keywords that match the power-off action, separated by semicolons
en: power off;shutdown;reboot;restart
id: matikan;matikan;nyalakan ulang;nyalakan ulang

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock screen action in search
en: Lock Screen
id: Kunci Layar

note: Translators: A list of keywords that match the lock screen action, separated by semicolons
en: lock screen
id: kunci layar

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the logout action in search
en: Log Out
id: Keluar

note: Translators: A list of keywords that match the logout action, separated by semicolons
en: logout;log out;sign off
id: keluar;logout;log out;sign off

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the suspend action in search
en: Suspend
id: Suspensi

note: Translators: A list of keywords that match the suspend action, separated by semicolons
en: suspend;sleep
id: suspensi;tidur

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the switch user action in search
en: Switch User
id: Ganti Pengguna

note: Translators: A list of keywords that match the switch user action, separated by semicolons
en: switch user
id: ganti pengguna

[ctx: search-result]
note: Translators: The name of the lock orientation action in search
en: Lock Orientation
id: Kunci Orientasi

note: Translators: A list of keywords that match the lock orientation action, separated by semicolons
en: lock orientation;screen;rotation
id: kunci orientasi;layar;rotasi

en: Command not found
id: Perintah tidak ditemukan

note: Replace "Error invoking GLib.shell_parse_argv: " with something nicer
en: Could not parse command:
id: Tak dapat mengurai perintah:

en: Execution of “%s” failed:
id: Eksekusi "%s" gagal:

en: Just now
id: Baru saja

en: %d minute ago | %d minutes ago
id[0]: %d menit yang lalu
id[1]: %d menit yang lalu

en: %d hour ago | %d hours ago
id[0]: %d jam yang lalu
id[1]: %d jam yang lalu

en: Yesterday
id: Kemarin

en: %d day ago | %d days ago
id[0]: %d hari yang lalu
id[1]: %d hari yang lalu

en: %d week ago | %d weeks ago
id[0]: %d minggu yang lalu
id[1]: %d minggu yang lalu

en: %d month ago | %d months ago
id[0]: %d bulan yang lalu
id[1]: %d bulan yang lalu

en: %d year ago | %d years ago
id[0]: %d tahun yang lalu
id[1]: %d tahun yang lalu

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 24h format. i.e. "Yesterday, 14:30"
en: Yesterday, %H∶%M
id: Kemarin, %H:%M

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25, 14:30"
en: %B %-d, %H∶%M
id: %d %B, %H∶%M

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 24h format. i.e. "May 25 2012, 14:30"
en: %B %-d %Y, %H∶%M
id: %d %B %Y, %H∶%M

note: Translators: Time in 12h format
en: %l∶%M %p
id: %H∶%M

note: Translators: this is the word "Yesterday" followed by a time string in 12h format. i.e. "Yesterday, 2:30 pm"
en: Yesterday, %l∶%M %p
id: Kemarin, %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name and day number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25, 2:30 pm"
en: %B %-d, %l∶%M %p
id: %d %B, %l∶%M %p

note: Translators: this is the month name, day number, year number followed by a time string in 12h format. i.e. "May 25 2012, 2:30 pm"
en: %B %-d %Y, %l∶%M %p
id: %d %B %Y, %l∶%M %p

note: TRANSLATORS: this is the title of the wifi captive portal login window
en: Hotspot Login
id: Log Masuk Area Bersinyal (hotspot)

en: Your connection to this hotspot login is not secure. Passwords or other information you enter on this page can be viewed by people nearby.
id: Koneksi Anda ke log masuk area bersinyal (hotspot) ini tidak aman. Kata sandi atau informasi lain yang Anda masukkan pada halaman ini dapat dilihat oleh orang-orang di sekitar.

note: No support for non-modal system dialogs, so ignore the option let modal = options['modal'] || true;
en: Deny Access
id: Tolak Akses

en: Grant Access
id: Beri Akses

en: Unnamed Folder
id: Folder Tanpa Nama

en: Frequently used applications will appear here
id: Aplikasi yang sering dipakai akan muncul di sini

en: Frequent
id: Sering

en: All
id: Semua

en: Rename
id: Ubah Nama

note: Translators: This is the heading of a list of open windows
en: Open Windows
id: Buka Jendela

en: New Window
id: Jendela Baru

en: Launch using Dedicated Graphics Card
id: Luncurkan menggunakan Kartu Grafis Terdedikasi

en: Remove from Favorites
id: Hapus dari Favorit

en: Add to Favorites
id: Tambah ke Favorit

en: Show Details
id: Tampilkan Rincian

en: %s has been added to your favorites.
id: %s telah ditambahkan ke favorit Anda.

en: %s has been removed from your favorites.
id: %s telah dihapus dari favorit Anda.

en: Select Audio Device
id: Pilih Perangkat Audio

en: Sound Settings
id: Pengaturan Suara

en: Headphones
id: Headphone

en: Microphone
id: Mikrofon

en: Change Background…
id: Ubah Latar…

en: Display Settings
id: Pengaturan Tampilan

en: Settings
id: Pengaturan

[ctx: grid sunday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Sunday. * * NOTE: These grid abbreviations are always shown together * and in order, e.g. "S M T W T F S".
en: S
id: M

[ctx: grid monday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Monday
en: M
id: S

[ctx: grid tuesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Tuesday
en: T
id: S

[ctx: grid wednesday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Wednesday
en: W
id: R

[ctx: grid thursday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Thursday
en: T
id: K

[ctx: grid friday]
note: Translators: Calendar grid abbreviation for Friday
en: F
id: J

en: Previous month
id: Bulan sebelumnya

en: Next month
id: Bulan selanjutnya

en: Week %V
id: Minggu %V

[ctx: event list time]
note: Translators: Shown in calendar event list for all day events * Keep it short, best if you can use less then 10 characters
en: All Day
id: Sepanjang Hari

[ctx: calendar heading]
en: %A, %B %-d
id: %A, %d %B

[ctx: calendar heading]
en: %A, %B %-d, %Y
id: %A, %d %B %Y

en: No Notifications
id: Tak Ada Pemberitahuan

en: No Events
id: Tak Ada Kejadian

en: Clear
id: Bersihkan

note: Translators: %s is an application name
en: “%s” is not responding.
id: "%s" tidak merespon.

en: You may choose to wait a short while for it to continue or force the application to quit entirely.
id: Anda dapat memilih untuk menunggu sebentar untuk melanjutkan atau memaksa aplikasi keluar.

en: Force Quit
id: Tutup Paksa

en: Wait
id: Tunggu

en: External drive connected
id: Drive eksternal tersambung

en: External drive disconnected
id: Drive eksternal terputus

en: Unable to unlock volume
id: Tak bisa membuka kunci volume

en: The installed udisks version does not support the PIM setting
id: Versi udisks yang dipasang tidak mendukung pengaturan PIM

en: Open with %s
id: Buka dengan %s

en: Password:
id: Sandi:

en: Type again:
id: Ketik lagi:

en: Alternatively you can connect by pushing the “WPS” button on your router.
id: Sebagai alternatif Anda dapat terhubung dengan menekan tombol "WPS" pada router Anda.

en: Connect
id: Sambung

note: Cisco LEAP
en: Password:
id: Sandi:

note: static WEP
en: Key:
id: Tombol:

en: Private key password:
id: Sandi kunci privat:

en: Identity:
id: Identitas:

en: Service:
id: Layanan:

en: Authentication required by wireless network
id: Autentikasi diperlukan oleh jaringan nirkabel

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network “%s”.
id: Sandi atau kunci enkripsi diperlukan untuk mengakses jaringan nirkabel "%s".

en: Wired 802.1X authentication
id: Autentikasi 802.1X kabel

en: Network name:
id: Nama jaringan:

en: DSL authentication
id: Autentikasi DSL

en: PIN code required
id: Perlu kode PIN

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
id: Kode PIN diperlukan untuk perangkat data seluler

en: Mobile broadband network password
id: Sandi jaringan data seluler

en: A password is required to connect to “%s”.
id: Perlu suatu sandi untuk menyambung ke "%s".

en: Network Manager
id: Manajer Jaringan

en: Authentication Required
id: Diperlukan Autentikasi

en: Authenticate
id: Autentikasi

note: Translators: "that didn't work" refers to the fact that the * requested authentication was not gained; this can happen * because of an authentication error (like invalid password), * for instance.
en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
id: Maaf, tidak berhasil. Silakan coba lagi.

note: Translators: this is the other person changing their old IM name to their new IM name.
en: %s is now known as %s
id: %s sekarang dikenal sebagai %s

en: Windows
id: Jendela

en: Show Applications
id: Tampilkan Aplikasi

note: Translators: This is the date format to use when the calendar popup is * shown - it is shown just below the time in the top bar (e.g., * "Tue 9:29 AM").  The string itself should become a full date, e.g., * "February 17 2015".
en: %B %-d %Y
id: %e %B %Y

note: Translators: This is the accessible name of the date button shown * below the time in the shell; it should combine the weekday and the * date, e.g. "Tuesday February 17 2015".
en: %A %B %e %Y
id: %A %e %B %Y

en: Add world clocks…
id: Tambah jam dunia…

en: World Clocks
id: Jam Dunia

en: Weather
id: Cuaca

en: Select a location…
id: Pilih lokasi…

en: Loading…
id: Memuat…

en: Go online for weather information
id: Pergi daring untuk informasi cuaca

en: Weather information is currently unavailable
id: Informasi cuaca saat ini tidak tersedia

[ctx: title]
en: Log Out %s
id: Keluar %s

[ctx: title]
en: Log Out
id: Keluar

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
id[0]: %s akan log keluar otomatis dalam %d detik.
id[1]: %s akan log keluar otomatis dalam %d detik.

en: You will be logged out automatically in %d second. | You will be logged out automatically in %d seconds.
id[0]: Anda akan log keluar otomatis dalam %d detik.
id[1]: Anda akan log keluar otomatis dalam %d detik.

[ctx: button]
en: Log Out
id: Keluar

[ctx: title]
en: Power Off
id: Matikan

[ctx: title]
en: Install Updates & Power Off
id: Pasang Pemutakhiran & Matikan

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
id[0]: Sistem ini akan otomatis dimatikan dalam %d detik.
id[1]: Sistem ini akan otomatis dimatikan dalam %d detik.

[ctx: checkbox]
en: Install pending software updates
id: Pasang pemutakhiran perangkat lunak yang tertunda

[ctx: button]
en: Restart
id: Nyalakan Ulang

[ctx: button]
en: Power Off
id: Matikan

[ctx: title]
en: Restart
id: Nyalakan Ulang

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
id[0]: Sistem ini akan otomatis dimulai ulang dalam %d detik.
id[1]: Sistem ini akan otomatis dimulai ulang dalam %d detik.

[ctx: title]
en: Restart & Install Updates
id: Start Ulang & Pasang Pemutakhiran

en: The system will automatically restart and install updates in %d second. | The system will automatically restart and install updates in %d seconds.
id[0]: Sistem ini akan otomatis dimulai ulang dan memasang pemutakhiran dalam %d detik.
id[1]: Sistem ini akan otomatis dimulai ulang dan memasang pemutakhiran dalam %d detik.

[ctx: button]
en: Restart &amp; Install
id: Nyalakan Ulang &amp; Pasang

[ctx: button]
en: Install &amp; Power Off
id: Pasang &amp; Matikan

[ctx: checkbox]
en: Power off after updates are installed
id: Matikan daya setelah pemutakhiran dipasang

[ctx: title]
en: Restart & Install Upgrade
id: Start Ulang & Pasang Peningkatan

note: Translators: This is the text displayed for system upgrades in the shut down dialog. First %s gets replaced with the distro name and second %s with the distro version to upgrade to
en: %s %s will be installed after restart. Upgrade installation can take a long time: ensure that you have backed up and that the computer is plugged in.
id: %s %s akan dipasang setelah start ulang. Instalasi peningkatan bisa makan waktu lama: pastikan bahwa Anda telah melakukan back up dan komputer tersambung ke listrik.

en: Running on battery power: please plug in before installing updates.
id: Berjalan memakai daya baterai: harap tancapkan sebelum memasang pemutakhiran.

en: Some applications are busy or have unsaved work.
id: Beberapa aplikasi sedang sibuk atau belum disimpan perubahannya.

en: Other users are logged in.
id: Pengguna lain sedang log masuk.

note: Translators: Remote here refers to a remote session, like a ssh login
en: %s (remote)
id: %s (jarak jauh)

note: Translators: Console here refers to a tty like a VT console
en: %s (console)
id: %s (konsol)

en: Install
id: Pasang

en: Download and install “%s” from extensions.gnome.org?
id: Unduh dan pasang "%s" dari extensions.gnome.org?

note: Translators: %s is an application name like "Settings"
en: %s wants to inhibit shortcuts
id: %s ingin mencegah pintasan

en: Application wants to inhibit shortcuts
id: Aplikasi ingin mencegah pintasan

note: Translators: %s is a keyboard shortcut like "Super+x"
en: You can restore shortcuts by pressing %s.
id: Anda dapat memulihkan pintasan dengan menekan %s.

en: Deny
id: Tolak

en: Allow
id: Izinkan

en: Slow Keys Turned On
id: Tombol Lambat Dinyalakan

en: Slow Keys Turned Off
id: Tombol Lambat Dimatikan

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
id: Anda hanya menahan tombol Shift selama 8 detik. Ini adalah pintasan untuk fitur Tombol Lambat, yang mempengaruhi cara kerja papan tik Anda.

en: Sticky Keys Turned On
id: Tombol Lengket Dinyalakan

en: Sticky Keys Turned Off
id: Tombol Lengket Dimatikan

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row. This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
id: Anda hanya menekan tombol Shift 5 kali berturut-turut. Ini adalah pintasan untuk fitur Tombol Lengket, yang mempengaruhi cara kerja papan tik Anda.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
id: Anda hanya menekan dua tombol sekaligus, atau menekan tombol Shift 5 kali berturut-turut. Ini mematikan fitur Tombol Lengket, yang mempengaruhi cara kerja papan tik Anda.

en: Leave On
id: Biarkan Menyala

en: Turn On
id: Nyalakan

en: Turn Off
id: Matikan

en: Leave Off
id: Biarkan Mati

en: Region & Language Settings
id: Pengaturan Wilayah & Bahasa

en: No extensions installed
id: Tak ada ekstensi terpasang

note: Translators: argument is an extension UUID.
en: %s has not emitted any errors.
id: %s tidak menampilkan galat apa pun.

en: Hide Errors
id: Sembunyikan Galat

en: Show Errors
id: Tampilkan Galat

en: Enabled
id: Diaktifkan

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
id: Dinonaktifkan

en: Error
id: Galat

en: Out of date
id: Kadaluarsa

en: Downloading
id: Mengunduh

en: View Source
id: Tilik Sumber

en: Web Page
id: Halaman Web

en: System Information
id: Informasi Sistem

en: Unknown artist
id: Artis tak dikenal

en: Unknown title
id: Judul tak dikenal

en: Undo
id: Batal

note: Translators: This is the main view to select activities. See also note for "Activities" string.
en: Overview
id: Gambaran

note: Translators: this is the text displayed in the search entry when no search is active; it should not exceed ~30 characters.
en: Type to search…
id: Ketik untuk mencari…

en: New shortcut…
id: Pintasan baru…

en: Application defined
id: Aplikasi yang didefinisikan

en: Show on-screen help
id: Tampilkan bantuan di layar

en: Switch monitor
id: Ganti monitor

en: Assign keystroke
id: Tetapkan keystroke

en: Done
id: Selesai

en: Edit…
id: Sunting…

en: None
id: Nihil

en: Press a button to configure
id: Tekan tombol untuk mengkonfigurasi

en: Press Esc to exit
id: Tekan Esc untuk keluar

en: Press any key to exit
id: Tekan tombol apa saja untuk keluar

en: Quit
id: Keluar

note: Translators: If there is no suitable word for "Activities" in your language, you can use the word for "Overview".
en: Activities
id: Aktivitas

[ctx: System menu in the top bar]
en: System
id: Sistem

en: Top Bar
id: Bar Atas

en: Enter a Command
id: Ketikkan Perintah

en: Close
id: Tutup

en: Restart is not available on Wayland
id: Memulai ulang tidak tersedia di Wayland

en: Restarting…
id: Memulai ulang…

note: Translators: This is a time format for a date in long format
en: %A, %B %d
id: %A, %d %B

en: %d new message | %d new messages
id[0]: %d pesan baru
id[1]: %d pesan baru

en: %d new notification | %d new notifications
id[0]: %d pemberitahuan baru
id[1]: %d pemberitahuan baru

en: Lock
id: Kunci

en: GNOME needs to lock the screen
id: GNOME perlu mengunci layar

note: We could not become modal, so we can't activate the screenshield. The user is probably very upset at this point, but any application using global grabs is broken Just tell him to stop using this app XXX: another option is to kick the user into the gdm login screen, where we're not affected by grabs
en: Unable to lock
id: Tak bisa mengunci

en: Lock was blocked by an application
id: Kunci diblokir oleh suatu aplikasi

en: Searching…
id: Mencari…

en: No results.
id: Tak ada yang cocok.

en: %d more | %d more
id[0]: %d lagi
id[1]: %d lagi

en: Copy
id: Salin

en: Paste
id: Tempel

en: Show Text
id: Tampilkan Teks

en: Hide Text
id: Sembunyikan Teks

en: Hidden Volume
id: Volume Tersembunyi

en: Windows System Volume
id: Volume Sistem Windows

en: Uses Keyfiles
id: Gunakan Berkas Kunci

note: Translators: %s is the Disks application
en: To unlock a volume that uses keyfiles, use the <i>%s</i> utility instead.
id: Untuk membuka kunci volume yang menggunakan berkas kunci, gunakan utilitas <i>%s</i>.

en: PIM Number
id: Nomor PIM

en: The PIM must be a number or empty.
id: PIM harus berupa angka atau kosong.

en: Password
id: Sandi

en: Remember Password
id: Ingat Sandi

note: Translators: %s is the Disks application
en: Open %s
id: Buka %s

note: Translators: %s is the Disks application
en: Unable to start %s
id: Tak bisa memulai %s

note: Translators: %s is the Disks application
en: Couldn’t find the %s application
id: Tak bisa menemukan aplikasi %s

en: Accessibility
id: Aksesibilitas

en: Zoom
id: Zum

en: Screen Reader
id: Pembaca Layar

en: Screen Keyboard
id: Papan Tik di Layar

en: Visual Alerts
id: Peringatan Visual

en: Sticky Keys
id: Tombol Lengket

en: Slow Keys
id: Tombol Lambat

en: Bounce Keys
id: Tombol Pantul

en: Mouse Keys
id: Tombol Tetikus

en: High Contrast
id: Kontras Tinggi

en: Large Text
id: Teks Besar

en: Bluetooth Settings
id: Pengaturan Bluetooth

note: Translators: this is the number of connected bluetooth devices
en: %d Connected | %d Connected
id[0]: %d Tersambung
id[1]: %d Tersambung

en: Off
id: Mati

en: On
id: Hidup

en: Brightness
id: Kecerahan

en: Single Click
id: Klik Tunggal

en: Double Click
id: Klik Ganda

en: Drag
id: Seret

en: Secondary Click
id: Klik Sekunder

en: Dwell Click
id: Klik Menetap

en: Keyboard
id: Papan Ketik

en: Show Keyboard Layout
id: Tampilkan Tata Letak Papan Tik

en: Location Enabled
id: Lokasi Diaktifkan

en: Disable
id: Nonaktifkan

en: Privacy Settings
id: Pengaturan Privasi

en: Location In Use
id: Lokasi Sedang Digunakan

en: Location Disabled
id: Koneksi Dinonaktifkan

en: Enable
id: Fungsikan

note: Translators: %s is an application name
en: Give %s access to your location?
id: Beri %s akses ke lokasi Anda?

en: Location access can be changed at any time from the privacy settings.
id: Akses lokasi dapat diubah setiap saat dari pengaturan privasi.

en: <unknown>
id: <tak dikenal>

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Off
id: %s Mati

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Connected
id: %s Tersambung

note: Translators: this is for network devices that are physically present but are not under NetworkManager's control (and thus cannot be used in the menu); %s is a network identifier
en: %s Unmanaged
id: %s Tak Dikelola

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Disconnecting
id: %s Memutus

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Connecting
id: %s Menyambung

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password; %s is a network identifier
en: %s Requires Authentication
id: %s Memerlukan Autentikasi

note: Translators: this is for devices that require some kind of firmware or kernel module, which is missing; %s is a network identifier
en: Firmware Missing For %s
id: Firmware Hilang Untuk %s

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated (for example it is disabled by rfkill, or it has no coverage; %s is a network identifier
en: %s Unavailable
id: %s Tak tersedia

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Connection Failed
id: Koneksi %s Gagal

en: Wired Settings
id: Pengaturan Kabel

en: Mobile Broadband Settings
id: Pengaturan Data Seluler

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Hardware Disabled
id: %s Perangkat Keras Dinonaktifkan

note: Translators: this is for a network device that cannot be activated because it's disabled by rfkill (airplane mode); %s is a network identifier
en: %s Disabled
id: %s Dinonaktifkan

en: Connect to Internet
id: Sambungkan ke Internet

en: Airplane Mode is On
id: Mode Pesawat Terbang Menyala

en: Wi-Fi is disabled when airplane mode is on.
id: Wi-Fi dinonaktifkan ketika mode pesawat terbang menyala.

en: Turn Off Airplane Mode
id: Matikan Mode Pesawat Terbang

en: Wi-Fi is Off
id: Wi-Fi Mati

en: Wi-Fi needs to be turned on in order to connect to a network.
id: Wi-Fi perlu dinyalakan untuk menyambung ke suatu jaringan.

en: Turn On Wi-Fi
id: Nyalakan Wi-Fi

en: Wi-Fi Networks
id: Jaringan Wi-Fi

en: Select a network
id: Pilih jaringan

en: No Networks
id: Tiada Jaringan

en: Use hardware switch to turn off
id: Pakai saklar perangkat keras untuk mematikan

en: Select Network
id: Pilih Jaringan

en: Wi-Fi Settings
id: Pengaturan Wi-Fi

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Hotspot Active
id: %s Hotspot Aktif

note: Translators: %s is a network identifier
en: %s Not Connected
id: %s Tak Tersambung

en: connecting…
id: menyambung…

note: Translators: this is for network connections that require some kind of key or password
en: authentication required
id: diperlukan autentikasi

en: connection failed
id: koneksi gagal

en: VPN Settings
id: Pengaturan VPN

en: VPN Off
id: VPN Mati

en: Network Settings
id: Pengaturan Jaringan

en: %s Wired Connection | %s Wired Connections
id[0]: %s Koneksi Kabel
id[1]: %s Koneksi Kabel

en: %s Wi-Fi Connection | %s Wi-Fi Connections
id[0]: %s Koneksi Wi-Fi
id[1]: %s Koneksi Wi-Fi

en: %s Modem Connection | %s Modem Connections
id[0]: %s Koneksi Modem
id[1]: %s Koneksi Modem

en: Connection failed
id: Koneksi gagal

en: Activation of network connection failed
id: Aktivasi koneksi jaringan gagal

en: Night Light Disabled
id: Lampu Malam Dinonaktifkan

en: Night Light On
id: Lampu Malam Menyala

en: Resume
id: Lanjutkan

en: Disable Until Tomorrow
id: Nonaktifkan Sampai Besok

en: Power Settings
id: Pengaturan Daya

en: Fully Charged
id: Terisi Penuh

en: Not Charging
id: Tidak Mengisi Daya

note: 0 is reported when UPower does not have enough data to estimate battery life
en: Estimating…
id: Memperkirakan…

note: Translators: this is <hours>:<minutes> Remaining (<percentage>)
en: %d∶%02d Remaining (%d %%)
id: %d:%02d Tersisa (%d%%)

note: Translators: this is <hours>:<minutes> Until Full (<percentage>)
en: %d∶%02d Until Full (%d %%)
id: %d:%02d Sampai Penuh (%d%%)

en: Screen is Being Shared
id: Layar Sedang Dibagi

en: Turn off
id: Matikan

note: The menu only appears when airplane mode is on, so just statically build it as if it was on, rather than dynamically changing the menu contents.
en: Airplane Mode On
id: Mode Pesawat Terbang Aktif

en: Switch User
id: Ganti Pengguna

en: Log Out
id: Keluar

en: Account Settings
id: Pengaturan Akun

en: Orientation Lock
id: Kunci Orientasi

en: Suspend
id: Suspensi

en: Power Off
id: Matikan

en: Unknown Thunderbolt device
id: Perangkat Thunderbolt tak dikenal

en: New device has been detected while you were away. Please disconnect and reconnect the device to start using it.
id: Perangkat baru telah terdeteksi saat Anda pergi. Harap lepaskan dan sambungkan kembali perangkat untuk mulai menggunakannya.

en: Unauthorized Thunderbolt device
id: Perangkat Thunderbolt tak dikenal

en: New device has been detected and needs to be authorized by an administrator.
id: Perangkat baru telah terdeteksi dan perlu diautorisasi oleh administrator.

en: Thunderbolt authorization error
id: Autorisasi Thunderbolt galat

en: Could not authorize the Thunderbolt device: %s
id: Tidak dapat mengautorisasi perangkat Thunderbolt: %s

en: Volume changed
id: Volume diubah

note: Translators: this is for display mirroring i.e. cloning. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Mirror
id: Kembar

note: Translators: this is for the desktop spanning displays. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Join Displays
id: Gabung Layar

note: Translators: this is for using only an external display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: External Only
id: Hanya Eksternal

note: Translators: this is for using only the laptop display. * Try to keep it under around 15 characters.
en: Built-in Only
id: Hanya Bawaan

en: Log in as another user
id: Masuk sebagai pengguna lain

en: Unlock Window
id: Buka Kunci Jendela

en: Applications
id: Aplikasi

en: Search
id: Cari

en: “%s” is ready
id: “%s” siap

en: Do you want to keep these display settings?
id: Apakah Anda ingin mempertahankan pengaturan tampilan ini?

note: Translators: this and the following message should be limited in length, to avoid ellipsizing the labels.
en: Revert Settings
id: Balikkan Tatanan

en: Keep Changes
id: Simpan Perubahan

en: Settings changes will revert in %d second | Settings changes will revert in %d seconds
id[0]: Perubahan tatanan akan dikembalikan dalam %d detik
id[1]: Perubahan tatanan akan dikembalikan dalam %d detik

en: Minimize
id: Minimalkan

en: Unmaximize
id: Tak Maksimalkan

en: Maximize
id: Maksimalkan

en: Move
id: Pindah

en: Resize
id: Ubah Ukuran

en: Move Titlebar Onscreen
id: Pindahkan Bilah Judul Pada Layar

en: Always on Top
id: Selalu di Puncak

en: Always on Visible Workspace
id: Selalu pada Ruang Kerja yang Tampak

en: Move to Workspace Left
id: Pindah ke Ruang Kerja Kiri

en: Move to Workspace Right
id: Pindah ke Ruang Kerja Kanan

en: Move to Workspace Up
id: Pindah ke Ruang Kerja Atas

en: Move to Workspace Down
id: Pindah ke Ruang Kerja Bawah

en: Move to Monitor Up
id: Pindah ke Ruang Kerja Atas

en: Move to Monitor Down
id: Pindah ke Ruang Kerja Bawah

en: Move to Monitor Left
id: Pindahkan ke Monitor Kiri

en: Move to Monitor Right
id: Pindahkan ke Monitor Kanan

en: Evolution Calendar
id: Evolution Kalender

en: Name should be a very short (ideally descriptive) string.
    Examples are: %s
id: Nama harus berupa string yang sangat pendek (idealnya deskriptif).
    Contohnya adalah: %s

en: Name
id: Nama

en: Description is a single-sentence explanation of what your extension does.
    Examples are: %s
id: Deskripsi adalah penjelasan satu kalimat tentang apa yang dilakukan ekstensi Anda.
    Contohnya adalah: %s

en: Description
id: Deskripsi

en: UUID is a globally-unique identifier for your extension.
    This should be in the format of an email address (clicktofocus@janedoe.example.com)
id: UUID adalah pengidentifikasi unik secara global untuk ekstensi Anda.
    Ini harus dalam format alamat surel (clicktofocus@janedoe.example.com)

en: The unique identifier of the new extension
id: Pengidentifikasi unik ekstensi baru

en: NAME
id: NAMA

en: The user-visible name of the new extension
id: Nama ekstensi baru yang dapat dilihat pengguna

en: DESCRIPTION
id: DESKRIPSI

en: A short description of what the extension does
id: Deskripsi singkat tentang apa yang dilakukan ekstensi

en: Enter extension information interactively
id: Masukkan informasi ekstensi secara interaktif

en: Create a new extension
id: Buat ekstensi baru

en: Unknown arguments
id: Argumen tak dikenal

en: UUID, name and description are required
id: Diperlukan UUID, nama, dan deskripsi

en: Disable an extension
id: Nonaktifkan ekstensi

en: No UUID given
id: Tidak ada UUID yang diberikan

en: More than one UUID given
id: Lebih dari satu UUID diberikan

en: Enable an extension
id: Aktifkan ekstensi

en: Show extensions info
id: Tampilkan info ekstensi

en: Overwrite an existing extension
id: Timpa ekstensi yang ada

en: EXTENSION_BUNDLE
id: BUNDEL_EKSTENSI

en: Install an extension bundle
id: Pasang bundel ekstensi

en: No extension bundle specified
id: Tidak ada bundel ekstensi yang ditentukan

en: More than one extension bundle specified
id: Lebih dari satu bundel ekstensi ditentukan

en: Show user-installed extensions
id: Tampilkan ekstensi yang dipasang pengguna

en: Show system-installed extensions
id: Tampilkan ekstensi yang dipasang sistem

en: Show enabled extensions
id: Tampilkan ekstensi yang diaktifkan

en: Show disabled extensions
id: Tampilkan ekstensi yang dinonaktifkan

en: Show extensions with preferences
id: Tampilkan ekstensi dengan preferensi

en: Print extension details
id: Cetak detail ekstensi

en: List installed extensions
id: Daftar ekstensi yang dipasang

en: FILE
id: BERKAS

en: Additional source to include in the bundle
id: Sumber tambahan untuk disertakan dalam bundel

en: SCHEMA
id: SKEMA

en: A GSettings schema that should be included
id: Skema GSettings yang harus dimasukkan

en: DIRECTORY
id: DIREKTORI

en: The directory where translations are found
id: Direktori tempat terjemahan ditemukan

en: The gettext domain to use for translations
id: Domain gettext yang digunakan untuk terjemahan

en: Overwrite an existing pack
id: Timpa paket yang ada

en: The directory where the pack should be created
id: Direktori tempat paket harus dibuat

en: SOURCE_DIRECTORY
id: DIREKTORI_SUMBER

en: Create an extension bundle
id: Buat bundel ekstensi

en: More than one source directory specified
id: Lebih dari satu direktori sumber ditentukan

en: Opens extension preferences
id: Buka preferensi ekstensi

en: Reset an extension
id: Atur ulang ekstensi

en: Uninstall an extension
id: Hapus ekstensi

en: Original author
id: Penulis asli

en: Version
id: Versi

en: State
id: Kondisi

en: “version” takes no arguments
id: "version" tak menerima argumen

en: Usage:
id: Pemakaian:

en: Print version information and exit.
id: Cetak informasi versi dan keluar.

en: COMMAND
id: PERINTAH

en: [ARGS…]
id: [ARG...]

en: Commands:
id: Perintah:

en: Print help
id: Cetak bantuan

en: Print version
id: Versi Cetak

en: Enable extension
id: Aktifkan ekstensi

en: Disable extension
id: Nonaktifkan ekstensi

en: Reset extension
id: Atur ulang ekstensi

en: Uninstall extension
id: Hapus ekstensi

en: List extensions
id: Daftar ekstensi

en: Show extension info
id: Tampilkan info ekstensi

en: Open extension preferences
id: Buka preferensi ekstensi

en: Create extension
id: Buat ekstensi

en: Package extension
id: Ekstensi Paket

en: Install extension bundle
id: Pasang bundel ekstensi

en: Use “%s” to get detailed help.
id: Gunakan "%s" untuk mendapatkan bantuan terperinci.

en: Mode used by GDM for login screen
id: Mode yang dipakai oleh layar log masuk GDM

en: Use a specific mode, e.g. “gdm” for login screen
id: Menggunakan mode tertentu, mis. "gdm" untuk layar masuk

en: List possible modes
id: Menampilkan mode yang mungkin

[ctx: program]
en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Failed to launch “%s”
id: Gagal meluncurkan "%s"

en: Passwords do not match.
id: Sandi tidak cocok.

en: Password cannot be blank
id: Sandi tidak boleh kosong

en: Authentication dialog was dismissed by the user
id: Dialog autentikasi ditolak oleh pengguna

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
id[0]: %u Keluaran
id[1]: %u Keluaran

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
id[0]: %u Masukan
id[1]: %u Masukan

en: System Sounds
id: Suara Sistem
