gnome-video-arcade master - en to tr translation catalogue (128 entries)

en: Add to _Favorites
tr: _Beğendiklerime ekle

en: Show next game
tr: Sonraki oyunu göster

en: Play _Back...
tr: _Oynat...

en: Play back the selected game recording
tr: Seçilen oyun kaydını oynat

en: Show previous game
tr: Önceki oyunu göster

en: _Properties
tr: _Özellikler

en: Show information about the selected game
tr: Seçilen oyun hakkında bilgi göster

en: _Record
tr: _Kayıt

en: Start the selected game and record keypresses to a file
tr: Seçilen oyunu başlat ve tuş basımlarını bir dosyaya kaydet

en: Remove from _Favorites
tr: _Beğenilenlerden kaldır

en: Remove the selected game from my list of favorites
tr: Seçilen oyunu beğenilenler listemden kaldır.

en: Save _As...
tr: Farklı _Kaydet...

en: Save ROM errors to a file
tr: ROM hatalarını dosyaya kaydet

en: S_earch...
tr: A_rama...

en: _Start
tr: _Başla

en: Start the selected game
tr: Seçilen oyunu başlat

en: Show _alternate versions of original games
tr: Asıl oyunların _alternatif sürümlerini göster

en: _Available Games
tr: _Mevcut Oyunlar

en: Show all available games
tr: Tüm mevcut oyunları göster

en: _Favorite Games
tr: _Beğenilen Oyunlar

en: Only show my favorite games
tr: Sadece beğendiğim oyunları göster

en: Search _Results
tr: Arama_Sonuçları

en: Show my search results
tr: Arama sonuçlarımı göster

en: _About
tr: _Hakkında

en: Show information about the application
tr: Uygulama hakkında bilgi göster

en: _Contents
tr: _İçindekiler

en: Open the help documentation
tr: Yardım belgelendirmesini aç

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: Configure the application
tr: Uygulamayı yapılandır

en: _Quit
tr: _Çık

en: Quit the application
tr: Uygulamadan çık

en: _Add Column
tr: _Sütun Ekle

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Game
tr: _Oyun

en: _Help
tr: _Yardım

en: _View
tr: _Görüntüle

en: Play music _automatically
tr: _Otomatik olarak müzik çal

en: Start games in _fullscreen mode
tr: Oyunları _tam ekran kipinde başlat

en: <big><b>Errors detected in ROM files</b></big>
tr: <big><b>ROM dosyalarında hata tespit edildi</b></big>

en: Close this window
tr: Pencereyi kapat.

note: This label precedes the search entry. e.g. Search for: Pac-Man
en: Search for:
tr: Aranacak:

en: _Start Game
tr: _Oynu Başlat

en: Recorded Games
tr: Kayıtlı Oyunlar

en: Delete the selected game recordings
tr: Seçilen oyun kayıtlarını sil

en: Play _Back
tr: _Oynat

en: Preferences
tr: Tercihler

en: <b>General</b>
tr: <b>Genel</b>

en: <b>Game List</b>
tr: <b>Oyun Listesi</b>

en: General
tr: Genel

en: <b>Columns</b>
tr: <b>Sütunlar</b>

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Properties
tr: Özellikler

en: History
tr: Geçmiş

en: Gallery
tr: Galeri

note: The labels begin with a UTF-8 encoded bullet character.
en: • The colors aren't 100% accurate.
tr: • Renkler 100% doğru değil.

en: • The colors are completely wrong.
tr: • Renkler tamamen yanlış.

en: • <b>THIS GAME DOESN'T WORK.</b>
tr: • <b>BU OYUN ÇALIŞMIYOR</b>

en: <b>Sound</b>
tr: <b>Ses</b>

en: <b>Original Version</b>
tr: <b>Esas Sürüm</b>

en: Technical
tr: Teknik

en: Column names
tr: Sütun isimleri

en: Favorite games
tr: Beğenilen oyunlar

en: List of the user's favorite games.
tr: Kullanıcının beğenilen oyunlar listesi.

en: Start games in full screen mode
tr: Oyunları tam ekran kipinde başlat

en: Search text
tr: Metin ara

en: Selected game
tr: Seçilen oyun

en: Selected view
tr: Seçilen görüntü

en: Sound muted
tr: Ses kısıldı

en: Program version
tr: Program sürümü

en: Window height
tr: Pencere yüksekliği

en: Window width
tr: Pencere genişliği

en: The width of the main window.
tr: Ana pencerenin genişliği.

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: Move _Up
tr: _Yukarı Taşı

en: Move _Down
tr: _Aşağı Taşı

en: _Show
tr: _Göster

en: _Hide
tr: _Gizle

en: Remove %s Column
tr: %s Sütununu Kaldır

en: Remove the "%s" column from the game list
tr:  "%s" sütununu oyun listesinden kaldır

en: Click here to remove from favorites
tr: Beğenilenlerden kaldırmak için tıkla

en: Click here to add to favorites
tr: Beğenilenlere eklemek için tıkla

en: (Game Description Unknown)
tr: (Oyun Tanımı Bilinmiyor)

en: (Manufacturer Unknown)
tr: (Üretici Bilinmiyor)

en: (Year Unknown)
tr: (Yıl bilinmiyor)

en: ROM Name
tr: ROM ismi

en: Category
tr: Kategori

en: Favorite
tr: Beğenilen

en: Driver
tr: Sürücü

en: Samples
tr: Örnekler

en: Title
tr: Başlık

en: Year
tr: Yıl

en: Manufacturer
tr: Üretici

en: Players
tr: Oyuncular

en: Status
tr: Durum

en: Comment
tr: Yorum

en: Invalid or unsupported INP file format
tr: Geçersin yada desteklenmeyen INP dosya biçimi

en: Analyzing ROM files...
tr: ROM dosyaları çözümleniyor...

note: The labels begin with a UTF-8 encoded bullet character.
en: Game Title
tr: Oyun Başlığı

en: Copyright Year
tr: Telif Hakkı Yılı

en: BIOS Name
tr: BIOS ismi

en: Driver Name
tr: Sürücü İsmi

en: %s: No such configuration key
tr: %s: Böyle bir yapılandırma anahtarı yok

en: No music available
tr: Kullanılabilir müzik yok

en: Buffering %d%%...
tr: Tampona alınıyor %%%d...

en: Connecting...
tr: Bağlanıyor...

en: Muted
tr: Sessiz

en: One player only
tr: Sadece bir oyunu

en: One or two players
tr: Bir yada 2 oyuncu

en: Up to three players
tr: Üç oyuncuya kadar

en: Up to four players
tr: Dört oyuncuya kadar

en: Up to five players
tr: Beş oyuncuya kadar

en: Up to six players
tr: Altı oyuncuya kadar

en: Up to seven players
tr: Yedi oyuncuya kadar

en: Up to eight players
tr: Sekiz oyuncuya kadar

en: Delete selected game recordings?
tr: Seçilen oyun kayıtları silinsin?

en: Do Not Delete
tr: Silmeyin

en: Show this game
tr: Bu oyunu göser

en: History not available
tr: Geçmiş kullanılabilir değil

en: Available Game | Available Games
tr[0]: Mevcut Oyunlar

en: Favorite Game | Favorite Games
tr[0]: Beğenilen Oyunlar

en: Search Result | Search Results
tr[0]: Arama Sonuçları

en: Visit the Website
tr: Web sitesini ziyaret et

en: Failed to initialize user interface
tr: Kullanıcı arabirimini ilklendirme başarısız oldu

en: Add %s Column
tr: %s Sütunu Ekle

en: Add a "%s" column to the game list
tr: Oyun listesine "%s" sütunu ekle

en: NAME
tr: İSİM

en: Show the application version
tr: Uygulama sürümünü göster

en: No ROM files found
tr: ROM dosyası bulunamadı
