lutris - en to ar translation catalogue (1214 entries)

en: Lutris
ar: لوترس

en: Video Game Preservation Platform
ar: منصَّة حفظ ألعاب الفيديو

en: gaming;wine;emulator;
ar: gaming;wine;emulator;لعب;واين;محاكي;

en: Video game preservation platform
ar: منصَّة حفظ ألعاب الفيديو

en: Main window
ar: النافذة الرئيسة

en: Lutris helps you install and play video games from all eras and from most gaming systems. By leveraging and combining existing emulators, engine re-implementations and compatibility layers, it gives you a central interface to launch all your games.
ar: يتيح لك لوترس تثبيت ولعب الألعاب من كلِّ حقبة ومن أغلب أنظمة الألعاب. يوفِّر لك لوترس منصَّةً موحَّدةً لتشغيل كلِّ ألعابك، وذلك عن طريق تجميع المحاكيات الموجودة مسبقًا وإعادة صناعة محرِّكات الألعاب واستخدام طبقات التكامل.

en: About Lutris
ar: عن لوترس

en: Connect to lutris.net
ar: اتصل ب‍ lutris.net

en: Forgot password?
ar: نسيت كلمة السرِّ؟

en: C_ancel
ar: ألغِ

en: _Connect
ar: اتَّصل

en: Password
ar: كلمة السرِّ

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Search...
ar: ابحث...

en: Search games
ar: ابحث في الألعاب

en: Add Game
ar: أضف لعبةً

en: Toggle View
ar: بدِّل طريقة العرض

en: Zoom
ar: كبِّر

en: Sort Ascending
ar: رتِّب تصاعدًا

en: Name
ar: الاسم

en: Year
ar: السنة

en: Last Played
ar: لُعبت آخر مرَّة في

en: Installed At
ar: ثبِّتت في

en: Play Time
ar: وقت اللعب

en: _Installed Games Only
ar: الألعاب المثبَّتة فقط

en: Show _Hidden Games
ar: أظهر الألعاب المخفيَّة

en: Show Side _Panel
ar: أظهر الشريط الجانبيَّ

en: Add games
ar: أضف ألعابًا

en: Preferences
ar: التفضيلات

en: Discord
ar: دِسكورد

en: Lutris forums
ar: منتديات لوترس

en: Make a donation
ar: تبرَّع

en: The following {arch} libraries are required but are not installed on your system:
    {libs}
ar: مكتبات {arch} التالية مطلوبة وليست مثبَّتةً في نظامك:
    {libs}

en: Error the runner is not installed
ar: خطأ المشغِّل ليس مثبَّتًا

en: A bios file is required to run this game
ar: تحتاج هذه اللعبة ملفَّ BIOS لتعمل

en: The file {} could not be found
ar: لم يُعثر على الملفِّ {}

en: This game has no executable set. The install process didn't finish properly.
ar: لم يعيَّن ملفُّ تنفيذ لهذه اللعبة. لم يكتمل التثبيت صحيحًا.

en: The file %s is not executable
ar: الملفُّ %s ليس ملفَّ تنفيذ

en: The path '%s' is not set. please set it in the options.
ar: لم يعيَّن المسار ‹%s›. عيِّنه في الخيارات.

en: Unhandled error: %s
ar: خطأ لم يعالج: %s

en: Uninstall the game before deleting
ar: أزِل اللعبة قبل حذفها

en: Tried to launch a game that isn't installed.
ar: حاولت بدء لعبة ليست مثبَّتةً.

en: Invalid game configuration: Missing runner
ar: ضبط لعبة غير صحيح: المشغِّل مفقود

en: Unable to find Xephyr, install it or disable the Xephyr option
ar: تعذَّر العثور على Xephyr، ثبِّته أو عطِّل خيار Xephyr

en: The selected terminal application could not be launched:
    %s
ar: تعذَّر بدء تطبيق الطرفيَّة المحدَّد:
    %s

en: <b>Error lauching the game:</b>
ar: <b>خطأ أثناء تشغيل اللعبة:</b>

en: <b>Error: Missing shared library.</b>
    
    %s
ar: <b>خطأ: مكتبة مشتركة مفقودة.</b>
    
    %s

en: <b>Error: A different Wine version is already using the same Wine prefix.</b>
ar: <b>خطأ: يستخدم إصدار واين آخر ذات السابقة.</b>

note: Local services don't show an install dialog, they can be launched directly
en: Play
ar: العب

en: Stop
ar: قف

en: Install
ar: ثبِّت

en: Install updates
ar: ثبِّت تحديثات

en: Show logs
ar: أظهر السجلَّات

en: Add installed game
ar: أضف لعبة مثبَّتةً

en: Configure
ar: اضبط

en: Add to favorites
ar: أضف للمفضَّلات

en: Remove from favorites
ar: أزل من المفضَّلات

en: Execute script
ar: نفِّذ برنامج النصِّ

en: Update shader cache
ar: حدِّث خبيئة المظلِّل

en: Browse files
ar: تصفَّح الملفَّات

en: Create desktop shortcut
ar: أنشئ اختصار سطح مكتب

en: Delete desktop shortcut
ar: احذف اختصار سطح المكتب

en: Create application menu shortcut
ar: أنشئ اختصارًا لقائمة التطبيق

en: Delete application menu shortcut
ar: احذف اختصار قائمة التطبيق

en: Create steam shortcut
ar: أنشئ اختصار ستيم

en: Delete steam shortcut
ar: احذف اختصار ستيم

en: Install another version
ar: ثبِّت إصدارًا آخر

en: Remove
ar: أزِل

en: Duplicate
ar: استنسخ

en: View on Lutris.net
ar: اعرض في Lutris.net

en: Hide game from library
ar: أخفِ اللعبة من المكتبة

en: Unhide game from library
ar: أظهر اللعبة في المكتبة

en: Do you wish to duplicate %s?
    The configuration will be duplicated, but the games files will <b>not be duplicated</b>.
ar: هل تريد استنساخ %s؟
    سوف يُستنسخ هذا الضبط، ولكن <b>لن تُستنسخ</b> ملفَّات اللعبة.

en: Duplicate game?
ar: استنسخ اللعبة؟

en: This game has no installation directory
ar: ليس لهذه اللعبة مجلَّد تثبيت

en: Can't open %s 
    The folder doesn't exist.
ar: لا أستطيع فتح %s 
    المجلَّد غير موجود.

note: use primary configuration
en: Select shortcut target
ar: اختر هدف الاختصار

en: Search the Lutris website for installers
ar: ابحث في صفحة لوترس عن مثبِّتات

en: Query our website for community installers
ar: استعلم في صفحتنا عن مثبِّتات صنعها المجتمع

en: Scan a folder for games
ar: امسح مجلَّدًا بحثًا عن ألعاب

en: Mass-import a folder of games
ar: استورد ألعاب كثيرةً من مجلَّد

en: Install a Windows game from an executable
ar: ثبِّت لعبة ويندوز من ملفٍّ تنفيذ

en: Launch a Windows executable (.exe) installer
ar: ابدأ مثبِّتًا من ملفِّ تنفيذ ويندوز (.exe)

en: Install from a local install script
ar: ثبِّت باستخدام برنامج نصٍّ محليٍّ

en: Run a YAML install script
ar: شغِّل برنامج نصِّ YAML للتثبيت

en: Import a ROM
ar: استورد ROM

en: Import a ROM that is known to Lutris
ar: استورد ROM يعرفه لوترس

en: Add locally installed game
ar: أضف لعبةً مثبَّتةً محليًّا

en: Manually configure a game available locally
ar: اضبط يدويًّا لعبةً متوفِّرةً محليًّا

en: Add games to Lutris
ar: أضف ألعابًا في لوترس

note: Action buttons
en: Back
ar: عُد

note: defer destory so the game dialog can be centered first Continue Button
en: _Continue
ar: _أكمل

note: Buttons
en: Cancel
ar: ألغِ

en: Select folder
ar: اختر مجلَّدًا

en: Select script
ar: اختر برنامج نصٍّ

en: Select ROM file
ar: اختر ملفَّ ROM

en: Lutris will search Lutris.net for games matching the terms you enter, and any that it finds will appear here.
    
    When you click on a game that it found, the installer window will appear to perform the installation.
ar: سوف يبحث لوترس في Lutris.net عن ألعاب تطابق ما أدخلت ويعرض النتائج هنا.
    إن نقرت على لعبة وجدها لوترس فسوف تظهر نافذة مثبِّتها.

en: <b>Search Lutris.net</b>
ar: <b>ابحث في Lutris.net</b>

en: No results
ar: لا توجد نتائج

en: Showing <b>{count}</b> results
ar: تُعرض <b>{count}</b> نتائج

en: <b>{total_count}</b> results, only displaying first {count}
ar: توجد <b>{total_count}</b> نتيجة، يُعرض منها {count} فقط

en: Folder to scan
ar: المجلَّد الذي سوف يمسح

en: Lutris will search this folder for sub-folders that contain games it recognizes.
    
    Any games it finds that are not already in Lutris will be added.
    
    When you click 'Continue' below, the search will begin, and any games found will be added at once.
ar: سوف يبحث لوترس في هذا المجلَّد عن مجلَّدات فرع تحتوي ألعابًا يعرفها.
    
    أيُّ لعبة يجدها وليست في لوترس مسبقًا سوف تضاف.
    
    سوف يبدأ البحث عند نقرك ‹أكمل› أدناه، وستضاف أيُّ لعبة يعثر عليها.

en: You must select a folder to scan for games.
ar: عليك اختيار ملفِّ ليُبحث فيه عن الألعاب.

en: No folder exists at '%s'.
ar: لا يوجد ملفٌّ في ‹%s›.

en: <b>Games found</b>
ar: <b>الألعاب المعثور عليها</b>

en: <b>No games found</b>
ar: <b>لم يعثر على ألعاب</b>

en: _Close
ar: _أغلق

en: Game name
ar: اسم اللعبة

en: Enter the name of the game you will install.
    
    When you click 'Install' below, the installer window will appear and guide you through a simple installation.
    
    It will prompt you for a setup executable, and will use Wine to install it.
    
    If you know the Lutris identifier for the game, you can provide it for improved Lutris integration, such as Lutris provided banners.
ar: أدخل اسم اللعبة التي تريد تثبيتها.
    
    ستظهر نافذة المثبِّت عند نقرك على ‹ثبِّت› أدناه، وسيرشدك خلال عمليَّة تثبيت سهلة.
    
    سيطلُب منك ملفَّ تنفيذ للإعداد وسوف يستخدم واين لتثبيته.
    
    تستطيع توفير معرِّف لوترس للعبة ،إن عرفته، لتحسين تكاملها مع لوترس، مثل شعارات لوترس.

en: 32-bit Wine prefix
ar: سابقة واين ب‍ 32 بت

en: <b>Select setup file</b>
ar: <b>اختر ملفَّ الإعداد</b>

en: _Install
ar: _ثبِّت

en: You must provide a name for the game you are installing.
ar: عليك تسمية اللعبة المثبَّتة.

en: Setup file
ar: ملفُّ الإعداد

en: Select the setup file
ar: اختر ملفَّ الإعداد

en: Script file
ar: ملفُّ برنامج نصٍّ

en: Lutris install scripts are YAML files that guide Lutris through the installation process.
    
    They can be obtained on Lutris.net, or written by hand.
    
    When you click 'Install' below, the installer window will appear and load the script, and it will guide the process from there.
ar: برامج نصِّ التثبيت للوترس هي ملفَّات YAML توجِّه لوترس في عمليَّة التثبيت.
    
    يمكن الحصول عليهم من Lutris.net أو كتابتهم.
    
    سوف تظهر نافذة المثبِّت عند نقرك ‹ثبِّت› أدناه، وسوف يحمَّل برنامج النصِّ، وسوف يوجِّه عمليَّة التثبيت من تلك اللحظة.

en: You must select a script file to install.
ar: عليك اختيار برنامج نصٍّ للتثبيت.

en: No file exists at '%s'.
ar: لا يوجد ملفٌّ في ‹%s›.

en: ROM file
ar: ملفُّ ROM

en: Lutris will identify a ROM via its MD5 hash and download game information from Lutris.net.
    
    The ROM data used for this comes from the TOSEC project.
    
    When you click 'Install' below, the process of installing the game will begin.
ar: يتعرَّف لوترس على ملفَّات ROM باستخدام تجزئة MD5 لكلٍّ منها، ويحمِّل معلومات اللعبة من Lutris.net.
    
    مصدر بيانات ROM لهذا هو مشروع TOSEC.
    
    سوف تبدأ عمليَّة تثبيت اللعبة عند نقرك على ‹ثبِّت› أدناه.

en: You must select a ROM file to install.
ar: عليك اختيار ملفِّ ذ‌ق‌ف (ROM) للتثبيت.

en: Running Lutris as root is not recommended and may cause unexpected issues
ar: تشغيل لوترس جذرًا ليس مستحسنًا وقد يسبِّب مشاكل غير متوقَّعة

en: Your Linux distribution is too old. Lutris won't function properly.
ar: توزيعة لينكس عتيقة. لن يعمل لوترس صحيحًا.

en: Run a game directly by adding the parameter lutris:rungame/game-identifier.
    If several games share the same identifier you can use the numerical ID (displayed when running lutris --list-games) and add lutris:rungameid/numerical-id.
    To install a game, add lutris:install/game-identifier.
ar: شغِّل لعبةً مباشرةً بإضافة المعامل lutris:rungame/game-identifier.
    تستطيع استخدام المعرِّف الرقميِّ (يُعرض عند تشغيل lutris --list-games) إن تشاركت عدَّة ألعاب في نفس المعرِّف، فأضف lutris:rungameid/numerical-id.
    أضف lutris:install/game-identifier لتثبِّت لعبةً.

en: Print the version of Lutris and exit
ar: اطبع إصدار لوترس وأنهِ

en: Show debug messages
ar: أظهر رسائل التنقيح

en: Install a game from a yml file
ar: ثبِّت لعبةً من ملفِّ yml

en: Force updates
ar: افرض التحديثات

en: Generate a bash script to run a game without the client
ar: ولِّد برنامج نصِّ باش لتشغيل اللعبة دون العميل

en: Execute a program with the Lutris Runtime
ar: شغِّل برنامجًا باستخدام بيئة عمل لوترس

en: List all games in database
ar: اسرد كلَّ الألعاب في قاعدة البيانات

en: Only list installed games
ar: اسرد الألعاب المثبَّتة فقط

en: List available Steam games
ar: اسرد ألعاب ستيم المتوفِّرة

en: List all known Steam library folders
ar: اسرد كلَّ مجلَّدات مكتبة ستيم المعروفة

en: List all known runners
ar: اسرد كلَّ المشغِّلات المعروفة

en: List all known Wine versions
ar: اسرد كلَّ إصدارات واين المعروفة

en: Install a Runner
ar: ثبِّت مشغِّلًا

en: Uninstall a Runner
ar: أزِل مشغِّلًا

en: Export a game
ar: صدِّر لعبةً

en: Import a game
ar: استورد لعبةً

en: Destination path for export
ar: مسار التصدير

en: Display the list of games in JSON format
ar: اعرض قائمة الألعاب بتنسيق JSON

en: Reinstall game
ar: أعِد تثبيت لعبة

en: Submit an issue
ar: بلِّغ عن علَّة

en: URI to open
ar: الرابط لفتحه

en: %s is not a valid URI
ar: %s ليس رابطًا صحيحًا

en: Failed to download %s
ar: فشل تنزيل %s

en: download {url} to {file} started
ar: بدأ تحميل الملفِّ {file} من الرابط {url}

en: No such file: %s
ar: لا يوجد ملفُّ كهذا: %s

en: There is no installer available for %s.
ar: لا يتوفَّر مثبِّت ل‍ %s.

en: No updates found
ar: لم يعثر على تحديثات

en: No DLC found
ar: لم يعثر على محتوى إضافيٍّ (DLC)

en: Add a new game
ar: أضف لعبةً جديدةً

en: No options available
ar: لا تتوفَّر أيُّ إعدادات

en: Reset option to global or default config
ar: أعِد الإعداد عامًّا أو مبدئيًّا

en: <b>Default</b>:
ar: <b>المبدئيّ</b>:

en: <i>(Italic indicates that this option is modified in a lower configuration level.)</i>
ar: <i>(يعني الخطُّ المائل أن هذا الإعداد عُدِّل في مستوى ضبط أدناه.)</i>

en: %s (default)
ar: %s (مبدئيّ)

en: Select file
ar: اختر ملفًّا

en: Add files
ar: أضف ملفَّات

en: Files
ar: الملفَّات

en: Select files
ar: اختر ملفَّات

en: _Add
ar: أضف

en: _Cancel
ar: _ألغِ

en: If modified, these options supersede the same options from the base runner configuration.
ar: إن عدِّلت هذه الخيارات فسوف تحلُّ محلَّ نفس الخيارات من الضبط الأساس للمشغِّل.

en: If modified, these options supersede the same options from the base runner configuration, which themselves supersede the global preferences.
ar: إن عدِّلت هذه الخيارات فسوف تحلُّ محلَّ نفس الخيارات من الضبط الأساس للمشغِّل، والتي بدورها تحلُّ محلَّ التفضيلات العامَّة.

en: If modified, these options supersede the same options from the global preferences.
ar: إن عدِّلت هذه الخيارات فسوف تحلُّ محلَّ نفس الخيارات من الضبط الأساس للمشغِّل.

en: Select a runner in the Game Info tab
ar: اختر مشغِّلًا في لسان معلومات اللعبة

en: Game info
ar: معلومات اللعبة

en: Identifier
ar: المعرِّف

en: Change
ar: غيِّر

en: Directory
ar: المجلَّد

en: Move
ar: حرِّك

en: The default launch option will be used for this game
ar: سوف يُستخدم إعداد البدء المبدئيُّ لهذه اللعبة

en: The '%s' launch option will be used for this game
ar: سوف يُستخدم إعداد ‹%s› لبدء هذه اللعبة

en: Reset
ar: صفِّر

en: Runner
ar: المشغِّل

en: Set custom cover art
ar: عيِّن صورة غلاف مخصَّصةً

en: Remove custom cover art
ar: أزِل صورة الغلاف المخصَّصةَ

en: Set custom banner
ar: عيِّن شعارًا مخصَّصًا

en: Remove custom banner
ar: أزِل الشعار المخصَّص

en: Set custom icon
ar: عيِّن أيقونةً مخصَّصةً

en: Remove custom icon
ar: أزِل الأيقونة المخصَّصة

en: Release year
ar: سنة الإصدار

en: Select a runner from the list
ar: اختر مشغِّلًا من القائمة

en: Apply
ar: طبِّق

en: Game options
ar: إعدادات اللعبة

en: Runner options
ar: إعدادات المشغِّل

en: System options
ar: إعدادات النظام

en: Save
ar: احفظ

en: Show advanced options
ar: أظهر الإعدادات المتقدِّمة

en: Advanced
ar: متقدِّم

en: Are you sure you want to change the runner for this game ? This will reset the full configuration for this game and is not reversible.
ar: أمتأكِّد من أنك تريد تغيير مشغِّل هذه اللعبة؟ سوف يصفِّر هذا ضبط هذه اللعبة ولا عودة منه.

en: Confirm runner change
ar: أكِّد تغيير المشغِّل

en: Runner not provided
ar: لم يوفَّر أيُّ مشغِّل

en: Please fill in the name
ar: املأ خانة الاسم

en: Steam AppID not provided
ar: لم يوفَّر Steam AppID

en: The following fields have invalid values:
ar: للخانات التالية قيم غير صالحة:

en: Current configuration is not valid, ignoring save request
ar: الضبط الحاليُّ غير صالح، سوف يُتجاهل طلب الحفظ

en: Please choose a custom image
ar: اختر صورةً مخصَّصةً

en: Images
ar: الصور

en: Configure %s
ar: اضبط %s

en: Minimize client when a game is launched
ar: صغِّر البرنامج عند بدء لعبة

en: Hide text under icons (requires restart)
ar: أخفِ ما تحت الأيقونات من نصوص (يتطلَّب إعادة تشغيل)

en: Show Tray Icon
ar: أظهر أيقونة الدُرج

en: Use dark theme (requires dark theme variant for Gtk)
ar: استخدم السمة الداكنة (يتطلَّب سمة جي‌تي‌كي الداكنة)

en: Enable Discord Rich Presence for Available Games
ar: مكِّن Discord Rich Presence لما يتوفَّر من ألعاب

en: Interface options
ar: خيارات الواجهة

en: Lutris settings
ar: إعدادات لوترس

en: Interface
ar: الواجهة

en: Runners
ar: المشغِّلات

en: Sources
ar: المصادر

en: Hardware information
ar: معلومات العتاد

en: Global options
ar: الخيارات العامَّة

en: Add, remove or configure runners
ar: أضف المشغِّلات أو أزلها أو اضبطها

en: Runners are programs such as emulators, engines or translation layers capable of running games.
ar: المشغِّلات هي برامج تستطيع تشغيل الألعاب، مثل: المحاكيات والمحرِّكات وطبقات الترجمة.

en: No runners matched the search
ar: لم يطابق أي مشغِّل البحث

note: pretty sure there will always be many runners, so assume plural
en: Search %s runners
ar: ابحث عن مشغِّلات %s

en: Manage %s versions
ar: أدِر إصدارات %s

en: Do you want to uninstall %s?
ar: أتريد إزالة %s؟

en: This will remove <b>%s</b> and all associated data.
ar: سوف يزيل هذا <b>%s</b> وكلَّ بياناتها.

en: Enable integrations with game sources
ar: مكِّن التكامل مع مصادر الألعاب

en: Access your game libraries from various sources. Changes require a restart to take effect.
ar: صِل لمكتبات ألعابك من مصادر مختلفة. يتطلَّب تطبيق التغييرات إعادة التشغيل.

en: Hide text under icons
ar: أخفِ ما تحت الأيقونات من نصوص

en: Copy to clipboard
ar: انسخ للحافظة

en: <b>System information</b>
ar: <b>معلومات النظام</b>

en: Cache configuration
ar: ضبط الخبيئة

en: Cache path
ar: مسار الخبيئة

en: Set the folder for the cache path
ar: عيِّن مجلَّدًا لمسار الخبيئة

en: If provided, this location will be used by installers to cache downloaded files locally for future re-use. 
    If left empty, the installer files are discarded after the install completion.
ar: سوف تستخدم المثبِّتات هذا الموقع (إن زُوِّد) لتخبيئ الملفَّات المنزَّلة لاستخدامها مرَّةً أخرى في المستقبل. 
    إن تُرك فارغًا فسوف تُحذف ملفَّات المثبِّتات بعد اكتمال التثبيت.

en: Runtime currently updating
ar: تُحدَّث بيئة العمل

en: Game might not work as expected
ar: قد لا تعمل اللعبة كما يُتوقَّع

en: Select game to launch
ar: اختر لعبةً لبدئها

en: Downloading file
ar: يُحمَّل الملفُّ

en: Downloading %s
ar: يُحمَّل %s

en: Launch game
ar: ابدأ اللعبة

en: Looking for installed game...
ar: يُبحث عن اللعبة المثبَّتة...

en: Calculating checksum...
ar: يُحسب المجموع الاختباريُّ...

en: Looking up checksum on Lutris.net...
ar: يُبحث عن المجموع الاختباريِّ في Lutris.net...

en: This ROM could not be identified.
ar: تعذَّر التعرُّف على هذا ROM.

en: Failed to import a ROM: %s
ar: فشل استيراد ROM: %s

en: The platform '%s' is unknown to Lutris.
ar: لا يعرف لوترس المنصَّة ‹%s›.

en: Lutris does not have a default installer for the '%s' platform.
ar: ليس لدى لوترس مثبِّت مبدئيٌّ للمنصَّة ‹%s›.

en: <b>Submit an issue</b>
ar: <b>بلِّغ عن علَّة</b>

en: Describe the problem you're having in the text box below. This information will be sent the Lutris team along with your system information. You can also save this information locally if you are offline.
ar: صِف المشكلة في مربَّع النصِّ أدناه. هذه المعلومات ومعلومات نظامك سوف تُرسل لفريق لوترس. تستطيع أن تحفظ هذه المعلومات محليًّا إن كنت غير متَّصل.

en: _Save
ar: _احفظ

en: Select a location to save the issue
ar: اختر موقعًا لحفظ العلَّة

en: _OK
ar: _حسنًا

en: Issue saved in %s
ar: حُفظت العلَّة في %s

en: Log for {}
ar: سجلُّ {}

en: Showing games using %s
ar: تُعرض الألعاب باستخدام %s

en: Waiting for response from %s
ar: يُنتظر جواب من %s

en: Unable to get runner versions: %s
ar: تعذَّر الحصول على إصدارات المشغِّل: %s

en: Unable to get runner versions from lutris.net
ar: تعذَّر الحصول على إصدارات المشغِّل من lutris.net

en: %s version management
ar: %s إدارة الإصدار

en: View %d game | View %d games
ar[0]: لا تظهر أيَّ لعبة (%d)
ar[1]: أظهر لعبةً (%d)
ar[2]: أظهر لعبتين (%d)
ar[3]: أظهر %d ألعاب
ar[4]: أظهر %d لعبةً
ar[5]: أظهر %d لعبة

en: Uninstall
ar: أزِل

en: Wine version usage
ar: استخدام إصدار واين

en: Version %s is not longer available
ar: لم يعد الإصدار %s متوفِّرًا

en: Downloading…
ar: قيد التنزيل…

en: Extracting…
ar: يُستخرج…

en: Failed to retrieve the runner archive
ar: فشل جلب أرشيف المشغِّل

en: <span font_desc='14'><b>Uninstall %s</b></span>
ar: <span font_desc='14'><b>أزِل %s</b></span>

en: No file will be deleted
ar: لن يُحذف أيُّ ملفٍّ

en: The folder %s is used by other games and will be kept.
ar: تستخدم ألعاب أخرى الملفَّ %s، لذلك سوف يُحافظ عليه.

en: <i>Calculating size…</i>
ar: <i>يُحسب الحجم…</i>

en: %s does not exist.
ar: %s غير موجود.

en: Content of %s are protected and will not be deleted.
ar: محتوى %s محميٌّ ولن يُحذف.

en: Delete %s (%s)
ar: احذف %s (%s)

en: Please confirm.
    Everything under <b>%s</b>
    will be deleted.
ar: عليك التأكيد.
    كلُّ شيء في <b>%s</b>
    سوف يُحذف.

en: Permanently delete files?
ar: احذف الملفَّات نهائيًّا؟

en: Uninstalling game and deleting files...
ar: تُزال اللعبة وتُحذف ملفَّاتها...

en: Uninstalling game...
ar: تُزال اللعبة...

en: <span font_desc='14'><b>Remove %s</b></span>
ar: <span font_desc='14'><b>أزِل %s</b></span>

en: Completely remove %s from the library?
    All play time will be lost.
ar: أزل %s من المكتبة؟
    سوف تُحذف بيانات وقت اللعب.

en: Loading...
ar: يحمِّل...

en: Please choose a file
ar: اختر ملفًّا

en: Checking for runtime updates, please wait…
ar: يُتحقَّق من وجود تحديثات لبيئة العمل، انتظر…

en: %s is already installed
ar: %s مثبَّت بالفعل

en: Install the game again
ar: ثبِّت اللعبة مجدَّدًا

en: Do not ask again for this game.
ar: لا تسأل مرَّةً أخرى لهذه اللعبة.

en: Login failed
ar: فشل الولوج

en: Install script for {}
ar: برنامج النصِّ لتثبيت {}

en: Do not display this message again.
ar: لا تظهر هذه الرسالة مرَّةً أخرى.

en: Wine is not installed on your system.
ar: واين ليس مثبَّتًا في جهازك.

en: Having Wine installed on your system guarantees that Wine builds from Lutris will have all required dependencies.
    
    Please follow the instructions given in the <a href='https://github.com/lutris/docs/blob/master/WineDependencies.md'>Lutris Wiki</a> to install Wine.
ar: يضمن تثبيت واين في نظامك حصول واين من لوترس على كلِّ التبعيات التي يحتاجها.
    
    اتَّبع التعليمات الموجودة في <a href='https://github.com/lutris/docs/blob/master/WineDependencies.md'>Lutris Wiki</a> لتثبِّت واين.

en: Moving %s to %s...
ar: يُنقل %s إلى %s...

en: Humble Bundle Cookie Authentication
ar: استيثاق ملفَّات تعريف الارتباط لهمبل بندل

en: <b>Humble Bundle Authentication via cookie import</b>
    
    <b>In Firefox</b>
    - Install the follwing extension: <a href='https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/export-cookies-txt/'>https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/export-cookies-txt/</a>
    - Open a tab to humblebundle.com and make sure you are logged in.
    - Click the cookie icon in the top right corner, next to the settings menu
    - Check 'Prefix HttpOnly cookies' and click 'humblebundle.com'
    - Open the generated file and paste the contents below. Click OK to finish.
    - You can delete the cookies file generated by Firefox
    - Optionally, <a href='https://support.humblebundle.com/hc/en-us/requests/new'>open a support ticket</a> to ask Humble Bundle to fix their configuration.
ar: <b>استيثاق همبل بندل باستخدام استيراد ملفَّات تعريف الارتباط</b>
    
    <b>في فَيَرفُكس</b>
    - ثبِّت هذا الامتداد: <a href='https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/export-cookies-txt/'>https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/export-cookies-txt/</a>
    - افتح humblebundle.com وتأكَّد من أنَّك والج.
    - انقر على أيقونة ملفَّات تعريف الارتباط في الزاوية العليا يمينًا، بالقرب من قائمة الإعدادات
    - علِّم ‹Prefix HttpOnly cookies› وانقر ‹humblebundle.com›
    - افتح الملفَّ المولَّد والصق المحتويات أدناه، ثمَّ انقر OK لتنتهي.
    - تستطيع حذف ملفِّ بيانات تعريف الارتباط الذي ولَّده فَيَرفُكس
    - تستطيع أيضًا أن تتطلب من همبل بندل إصلاح ضبطهم عن طريق <a href='https://support.humblebundle.com/hc/en-us/requests/new'>فتح طلب دعم</a>.

en: <b>Install %s</b>
ar: <b>ثبِّت %s</b>

en: Cache
ar: الخبيئة

en: Change where Lutris downloads game installer files.
ar: غيِّر مكان تنزيل لوترس لملفَّات تثبيت الألعاب.

en: _View source
ar: _اعرض المصدر

en: _Eject
ar: أخرِج

en: Remove game files
ar: أزِل ملفَّات اللعبة

en: Are you sure you want to cancel the installation?
ar: أمتأكِّد من أنَّك تريد إلغاء التثبيت؟

en: Cancel installation?
ar: ألغِ التثبيت؟

en: This game requires %s. Do you want to install it?
ar: تتطلَّب هذه اللعبة %s. أتريد تنزيله؟

en: Missing dependency
ar: تبعيَّة مفقودة

en: <b>Installing {}</b>
ar: <b>تُثبَّت {}</b>

en: No installer available
ar: لا يتوفَّر أيُّ مثبِّت

en: Missing field "%s" in install script
ar: الخانة «%s» مفقودة في برنامج نصِّ التثبيت

en: Select installation directory
ar: اختر مجلَّد التثبيت

en: Preparing Lutris for installation
ar: يُعَدُّ لوترس للتثبيت

en: This game has extra content. 
    Select which one you want and they will be available in the 'extras' folder where the game is installed.
ar: لهذه اللعبة محتوى إضافيٌّ. 
    اختر ما أردت منهم وسوف يتوفَّرون في مجلَّد ‹extras› حيث ثبِّتت اللعبة.

en: Please review the files needed for the installation then click 'Continue'
ar: راجع الملفَّات المطلوبة للتثبيت ثمَّ اضغط ‹تابع›

en: Downloading game data
ar: تُحمَّل بيانات اللعبة

en: Unable to get files: %s
ar: تعذَّر جلب الملفَّات: %s

en: Installing game data
ar: تُثبَّت بيانات اللعبة

en: Autodetect
ar: اكتشف تلقائيًّا

en: Browse…
ar: تصفَّح…

en: Select the folder where the disc is mounted
ar: حدِّد المجلَّد حيث وُصِل القرص

en: _Launch
ar: _ابدأ

en: _Abort
ar: _أجهض

en: Abort and revert the installation
ar: أجهض وتراجَع عن التثبيت

en: Steam game <b>{appid}</b>
ar: لعبة ستيم <b>{appid}</b>

en: Download
ar: نزِّل

en: Use Cache
ar: استعمل الخبيئة

en: Steam
ar: ستيم

en: Select File
ar: اختر الملفَّ

en: Cache file for future installations
ar: خبِّئ الملفَّ لتستخدمه في التثبيتات المستقبليَّة

en: Source:
ar: المصدر:

en: Connect your %s account to access your games
ar: صِل حسابك في %s لتصل إلى ألعابك

en: Add a game matching '%s' to your favorites to see it here.
ar: أضف لعبةً تطابق ‹%s› لمفضَّلاتك لتراها هنا.

en: No installed games matching '%s' found. Press Ctrl+I to show uninstalled games.
ar: لم يُعثر على ألعاب مثبَّتة تطابق ‹%s›. اضغط Ctrl+I لتُظهر الألعاب المزالة.

note: but not if missing!
en: No visible games matching '%s' found. Press Ctrl+H to show hidden games.
ar: لم يُعثر على ألعاب مثبَّتة تطابق ‹%s›. اضغط Ctrl+H لتُظهر الألعاب المخفيَّة.

en: No games matching '%s' found
ar: لم يُعثر على ألعاب تطابق ‹%s›

en: Add games to your favorites to see them here.
ar: أضف ألعابًا لمفضَّلاتك لتراهم هنا.

en: No installed games found. Press Ctrl+I to show uninstalled games.
ar: لم يُعثر على ألعاب مثبَّتة. اضغط Ctrl+I لتُظهر الألعاب الغير مثبَّتة.

note: but not if missing!
en: No visible games found. Press Ctrl+H to show hidden games.
ar: لم يُعثر على ألعاب ظاهرة. اضغط Ctrl+H لتُظهر الألعاب المخفيَّة.

en: No games found
ar: لم يُعثر على ألعاب

en: Search %s games
ar: ابحث في ألعاب %s

en: Search 1 game
ar: ابحث عن لعبة واحدة

en: Platform
ar: المنصَّة

en: Browse...
ar: تصفَّح...

en: <b>Warning!</b> The selected path is located on a drive formatted by Windows.
    Games and programs installed on Windows drives usually <b>don't work</b>.
ar: <b>تحذير!</b> يوجد المسار المحدَّد في قرص هيَّأه ويندوز.
    غالب الأمر أنَّ الألعاب والبرامج المثبَّتة في قُرُص ويندوز <b>لا تعمل</b>.

en: <b>Warning!</b> The selected path contains files. Installation might not work properly.
ar: <b>تحذير!</b> يحتوي المسار المحدَّد ملفَّات. قد لا يكتمل التثبيت صحيحًا.

en: <b>Warning</b> The destination folder is not writable by the current user.
ar: <b>تحذير</b> لا يستطيع المستخدم الحاليُّ الكتابة في مجلَّد الوجهة.

en: Add
ar: أضف

en: Delete
ar: احذف

en: Retry
ar: أعد المحاولة

en: Download interrupted
ar: قوطع التنزيل

en: Platform:
    <b>%s</b>
ar: المنصَّة:
    <b>%s</b>

en: Time played:
    <b>%s</b>
ar: إجماليُّ وقت اللعب:
    <b>%s</b>

en: Last played:
    <b>%s</b>
ar: لُعبت آخر مرَّة في:
    <b>%s</b>

en: Launching
ar: يُبدأ

en: Run
ar: شغِّل

en: Reload
ar: أعد التحميل

en: Disconnect
ar: اقطع الاتِّصال

en: Connect
ar: اتَّصل

en: Manage Versions
ar: أدِر الإصدارات

en: Library
ar: المكتبة

en: Platforms
ar: المنصَّات

en: Games
ar: الألعاب

en: Recent
ar: حديث

en: Favorites
ar: المفضَّلات

en: Missing
ar: مفقود

en: Running
ar: يعمل

en: Show Lutris
ar: أظهر لوترس

en: Quit
ar: أنهِ

en: One of {params} parameter is mandatory for the {cmd} command
ar: أحد معاملات {params} مطلوب لأمر {cmd}

en:  or
ar:  أو

en: The {param} parameter is mandatory for the {cmd} command
ar: المعامل {param} مطلوب للأمر {cmd}

en: Invalid file '%s'. Can't make it executable
ar: الملفُّ ‹%s› غير صالح. لا يمكن جعله ملفَّ تنفيذ

en: Parameters file and command can't be used at the same time for the execute command
ar: لا يمكن استخدام ملفِّ المعاملات والأمر في نفس الوقت لأمر التنفيذ

en: No parameters supplied to execute command.
ar: لم توفَّر معاملات لتنفيذ الأمر.

en: Unable to find executable %s
ar: تعذَّر العثور على ملفِّ التنفيذ %s

en: %s does not exist
ar: %s غير موجود

en: Extracting %s
ar: يُستخرج %s

en: Insert or mount game disc and click Autodetect or
    use Browse if the disc is mounted on a non standard location.
ar: أدرج أو صِل قرص لعبة وانقر «اكتشف تلقائيًّا» أو
    استخدم «تصفَّح» إن كان القرص موصولًا في موقع غير قياسيٍّ.

en: 
    
    Lutris is looking for a mounted disk drive or image 
    containing the following file or folder:
    <i>%s</i>
ar: 
    
    يبحث لوترس عن محرِّك أقراص أو قرص ضوئيٍّ مدمجين 
    يحتويان على الملفِّ أو المجلَّد التاليين:
    <i>%s</i>

en: The required file '%s' could not be located.
ar: تعذَّر العثور على الملفِّ المطلوب ‹%s›.

en: Source does not exist: %s
ar: المصدر ليس موجودًا: %s

en: Invalid source for 'move' operation: %s
ar: مصدر غير صالح للإجراء ‹حرِّك›: %s

en: Can't move {src} 
    to destination {dst}
ar: لا يمكن نقل {src} 
    للوجهة {dst}

en: Rename error, source path does not exist: %s
ar: خطأ في إعادة التسمية. مسار المصدر ليس موجودًا: %s

en: Rename error, destination already exists: %s
ar: خطأ في إعادة التسمية. الوجهة موجودة مسبقًا: %s

en: Missing parameter src
ar: معامل src مفقود

en: Wrong value for 'src' param
ar: قيمة خاطئة لمعامل ‹src›

en: Wrong value for 'dst' param
ar: قيمة خاطئة لمعامل ‹dst›

en: Command exited with code %s
ar: انتهى الأمر بالشفرة %s

en: Wrong value for write_file mode: '%s'
ar: قيمة خاطئة ل‍ write_file mode: ‹%s›

en: install_or_extract only works with wine!
ar: تعمل install_or_extract في واين فقط!

en: YOu are not authenticated to %s
ar: لست موثَّقًا ل‍ %s

en: Game config key must be a string
ar: يجب أن يكون مفتاح ضبط اللعبة سلسلةً

en: Invalid 'game' section
ar: قسم ‹لعبة› غير صالح

en: missing field `url` for file `%s`
ar: الخانة ‹url› مفقودة في الملفِّ ‹%s›

en: missing field `filename` in file `%s`
ar: الخانة ‹filename› مفقودة في الملفِّ ‹%s›

en: {file} on {host}
ar: {host} على {file}

en: Invalid checksum, expected format (type:hash)
ar: مجموع اختبار غير صالح. التنسيق المتوقَّع (النوع:hash)

en:  checksum mismatch
ar:  اختلاف في المجموع الاختباريِّ

en: This installer doesn't have a 'script' section
ar: ليس لدى المثبِّت قسم ‹script›

en: Invalid script: 
    {}
ar: برنامج نصٍّ غير صالح:
    {}

en: This installer requires %s on your system
ar: يتطلَّب المثبِّت %s في نظامك

en: You need to install {} before
ar: عليك تثبيت {} قبلًا

en: Lutris does not have the necessary permissions to install to path:
ar: ليس لدى لوترس الصلاحيات المطلوبة للتثبيت في المسار:

en: Invalid runner provided %s
ar: وُفِّر مشغِّل غير صالح %s

en: Installer commands are not formatted correctly
ar: لم تُنسَّق أوامر المثبِّت صحيحًا

en: The command "%s" does not exist.
ar: لا يوجد أمر «%s».

en: The executable at path %s can't be found, please check the destination folder.
    Some parts of the installation process may have not completed successfully.
ar: تعذَّر العثور على ملفِّ التنفيذ في المسار %s. تحقَّق من المجلَّد الهدف.
    قد لم تتمَّ بعض الأجزاء من عمليَّة التثبيت صحيحًا.

en: Installation completed!
ar: اكتمل التثبيت!

en: Malformed steam path: %s
ar: مسار ستيم غير صحيح: %s

en: Desktop resolution
ar: دقَّة سطح المكتب

en: Atari800
ar: أتاري800

en: Atari 8bit computers
ar: حواسيب 8 بت من أتاري

en: Atari 400, 800 and XL emulator
ar: محاكي أتاري 400 و 800 و XL

en: The game data, commonly called a ROM image. 
    Supported formats: ATR, XFD, DCM, ATR.GZ, XFD.GZ and PRO.
ar: بيانات اللعبة. تشيع تسميتها صور ROM. 
    النُّسُق المدعومة: ATR و XFD و DCM و ATR.GZ و XFD.GZ و PRO.

en: BIOS location
ar: موقع BIOS

en: A folder containing the Atari 800 BIOS files.
    They are provided by Lutris so you shouldn't have to change this.
ar: مجلَّد يحتوي ملفَّات BIOS لجهاز أتاري 800.
    يوفِّر لوترس هذه الملفَّات، لذلك لا ينبغي عليك تغيير هذا.

en: Emulate Atari 800
ar: حاكِ أتاري 800

en: Emulate Atari 800 XL
ar: حاكِ أتاري 800 إكس‌إل

en: Emulate Atari 320 XE (Compy Shop)
ar: حاكِ أتاري 320 إكس‌إي (كومبي شوب)

en: Emulate Atari 320 XE (Rambo)
ar: حاكِ أتاري 320 إكس‌إي (رامبو)

en: Emulate Atari 5200
ar: حاكِ أتاري 5200

en: Machine
ar: الآلة

en: Fullscreen
ar: ملء الشاشة

en: Fullscreen resolution
ar: دقَّة ملء الشاشة

en: Could not download Atari 800 BIOS archive
ar: تعذَّر تنزيل أرشيف BIOS لأتاري 800

en: Wine is not installed
ar: واين ليس مثبَّتًا

en: GameCube and Wii emulator
ar: محاكي جيم‌كيوب ووي

en: Dolphin
ar: دولفين

en: Nintendo GameCube
ar: ننتندو جيم‌كيوب

en: Nintendo Wii
ar: ننتندو وي

en: ISO file
ar: ملفُّ آيزو (ISO)

en: No GUI
ar: بلا واجهة مستخدم رسوميَّة

en: Disable the graphical user interface.
ar: عطِّل واجهة المستخدم الرسوميَّة.

en: Batch
ar: دُفعة

en: Exit Dolphin with emulator.
ar: أغلق دولفين بالمحاكي.

en: Custom Global User Directory
ar: مجلَّد مستخدم عامٌّ مخصَّص

en: DOSBox
ar: دوس‌بوكس

en: MS-DOS emulator
ar: محاكي إم‌إس-دوس

en: MS-DOS
ar: إم‌إس-دوس

en: Main file
ar: الملفُّ الرئيس

en: The CONF, EXE, COM or BAT file to launch.
    It can be left blank if the launch of the executable is managed in the config file.
ar: ملفَّات CONF أو EXE أو COM أو BAT المستخدمة للبدء.
    يمكن تركها خاويةً إن كان بدء ملفِّ التنفيذ مدارًا في ملفِّ الضبط.

en: Configuration file
ar: ملفُّ الضبط

en: Start DOSBox with the options specified in this file. 
    It can have a section in which you can put commands to execute on startup. Read DOSBox's documentation for more information.
ar: ابدأ دوس‌بوكس بالخيارات المحدَّدة في هذا الملفِّ. 
    يمكن أن يحتوي على قسم تستطيع فيه أن تكتب أوامر تنفَّذ عند البدء. اقرأ توثيق دوس‌بوكس لمزيد من المعلومات.

en: Command line arguments
ar: معطيات سطر الأوامر

en: Command line arguments used when launching DOSBox
ar: معطيات سطر أوامر ويندوز المستخدمة عند بدء دوس‌بوكس

en: Working directory
ar: مجلَّد العمل

en: The location where the game is run from.
    By default, Lutris uses the directory of the executable.
ar: الموقع الذي تشغَّل منه اللعبة.
    يستخدم لوترس مجلَّد ملفِّ التنفيذ مبدئيًّا.

en: none
ar: لا يوجد

en: Graphic scaler
ar: محجِّم الرسوم

en: The algorithm used to scale up the game's base resolution, resulting in different visual styles.
ar: الخوارزميَّة المستخدمة لتحجيم أصل دقَّة اللعبة. تُسبِّب أنماطًا مرئيَّةً مختلفة.

en: Exit DOSBox with the game
ar: أغلق دوس‌بوكس مع اللعبة

en: Shut down DOSBox when the game is quit.
ar: أنهِ دوس‌بوكس عند إنهاء اللعبة.

en: Open game in fullscreen
ar: شغِّل اللعبة في وضع ملء الشاشة

en: Tells DOSBox to launch the game in fullscreen.
ar: يأمر دوس‌بوكس بأن يشغِّل اللعبة مالئةً الشاشة.

en: EasyRPG Player
ar: إيزي‌آر‌بي‌جي بلاير (EasyRPG Player)

en: Runs RPG Maker 2000/2003 games
ar: يشغِّل ألعاب RPG Maker 2000/2003

en: Linux
ar: لينكس

en: Game directory
ar: مجلَّد اللعبة

en: Select the directory of the game. (required)
ar: حدِّد مجلَّد اللعبة. (مطلوب)

en: Encoding
ar: الترميز

en: Instead of auto detecting the encoding or using the one in RPG_RT.ini, the specified encoding is used. Use 'auto' for automatic detection.
ar: يُتستخدم الترميز المحدَّد عوضًا عن الكشف التلقائيِّ عنه أو استخدام الترميز الموجود في RPG_RT.ini. استخدم ‹auto› للكشف التلقائيِّ.

en: Engine
ar: المحرِّك

en: Disable auto detection of the simulated engine.
ar: عطِّل الكشف التلقائيَّ للمحرِّك المحاكى.

en: Auto
ar: تلقائيّ

en: RPG Maker 2000 engine (v1.00 - v1.10)
ar: محرِّك RPG Maker 2000 (v1.00 - v1.10)

en: RPG Maker 2000 engine (v1.50 - v1.51)
ar: محرِّك RPG Maker 2000 (v1.50 - v1.51)

en: RPG Maker 2000 (English release) engine
ar: محرِّك RPG Maker 2000 (الإصدار الإنجليزيُّ)

en: RPG Maker 2003 engine (v1.00 - v1.04)
ar: محرِّك RPG Maker 2003 (v1.00 - v1.04)

en: RPG Maker 2003 engine (v1.05 - v1.09a)
ar: محرِّك RPG Maker 2003 (v1.05 - v1.09a)

en: RPG Maker 2003 (English release) engine
ar: محرِّك RPG Maker 2003 (الإصدار الإنجليزيُّ)

en: Save path
ar: احفظ المسار

en: Instead of storing save files in the game directory they are stored in the specified path. The directory must exist.
ar: تخزَّن ملفَّات الحفظ في مسار محدَّد عوضًا عن مجلَّد اللعبة. أن يكون المجلَّد موجودًا.

en: New game
ar: لعبة جديدة

en: Skip the title scene and start a new game directly.
ar: تخطَّ مشهد العنوان وابدأ لعبة جديدة مباشرةً.

en: Load game ID
ar: حمِّل معرِّف اللعبة

en: Skip the title scene and load SaveXX.lsd. Set to '0' to disable.
ar: تخطَّ مشهد العنوان وحمِّل SaveXX.lsd. عيِّنه ‹0› لتعطِّله.

en: Start map ID
ar: معرِّف خريطة البداية

en: Overwrite the map used for new games and use MapXXXX.lmu instead. Set to '0' to disable. 
    
    Incompatible with 'Load game ID'.
ar: تجاوز الخريطة المستخدمة في الألعاب الجديدة واستعمل MapXXXX.lmu عوضًا عنها. عيِّنه ‹0› لتعطِّله. 
    
    لا يتوافق مع ‹حمِّل معرِّف اللعبة›.

en: Start position
ar: موضع البداية

en: Overwrite the party start position and move the party to the specified position. Provide two numbers separated by a space. 
    
    Incompatible with 'Load game ID'.
ar: تجاوز موضع بداية الفريق وانقله لموضع محدَّد. أدخل رقمين بينهما مسافة. 
    
    لا يتوافق مع ‹حمِّل معرِّف اللعبة›.

en: Start party
ar: فريق البداية

en: Overwrite the starting party members with the actors with the specified IDs. Provide one to four numbers separated by spaces. 
    
    Incompatible with 'Load game ID'.
ar: استبدل بأعضاء فريق البداية أعضاء بمعرِّفات محدَّدة. أدخل رقمًا إلى أربعة أرقام مفصولة بمسافات. 
    
    لا يتوافق مع ‹حمِّل معرِّف اللعبة›.

en: Monster party
ar: فريق الوحوش

en: Start a battle test with the specified monster party.
ar: ابدأ معركةً تجريبيَّةً ضدَّ فريق الوحوش المحدَّد.

en: Record input
ar: سجِّل المدخل

en: Records all button input to the specified log file.
ar: يسجِّل كل مدخلات الأزرار في ملفِّ سجلٍّ محدَّد.

en: Replay input
ar: أعد إدخال المدخلات

en: Replays button input from the specified log file, as generated by 'Record input'. If the RNG seed and the state of the save file directory is also the same as it was when the log was recorded, this should reproduce an identical run to the one recorded.
ar: يعيد إدخال مدخلات الأزرار من ملفِّ السجلِّ المحدَّد المولَّد من قبل ‹سجِّل المدخلات›. إن تطابقت القيمة الأوَّليَّة لمولِّد الأرقام العشوائيِّ وحالة مجلَّد الحفظ مع أصل حالة السجلِّ، سوف تُدخل مدخلات كما في التجربة الأصل المسجَّلة.

en: Start in fullscreen mode.
ar: ابدأ في نمط ملء الشاشة.

en: Enable audio
ar: مكِّن الصوت

en: Switch off to disable audio (in case you prefer your own music).
ar: أطفئه لتعطِّل الصوت (إن كنت تفضِّل موسيقاك).

en: Enable mouse
ar: مكِّن الفأرة

en: Use mouse click for decision and scroll wheel for lists.
ar: استخدم نقرة الفأرة للإجراءات وعجلة التدوير للقوائم.

en: Enable touch
ar: مكِّن اللمس

en: Use one/two finger tap for decision/cancel.
ar: استخدم إصبعًا أو إصبعين للإجراءات والإلغاء.

en: Hide title
ar: أخفِ العنوان

en: Hide the title background image and center the command menu.
ar: أخفِ خلفيَّة العنوان ومركِز قائمة الأوامر.

en: Enable VSync
ar: مكِّن في‌سنك

en: Switch off to disable VSync and use the FPS limit. VSync may or may not be supported on all platforms.
ar: أطفئه لتعطِّل في‌سنك وتستخدم حدَّ معدَّل الإطارات. دعم في‌سنك ليس متوفِّرًا في كلِّ المنصَّات.

en: FPS limit
ar: حدُّ معدَّل الإطارات

en: Set a custom frames per second limit. If unspecified, the default is 60 FPS. Set to '0' to disable the frame limiter. This option may not be supported on all platforms.
ar: عيِّن حدًّا مخصَّصًا لمعدِّل الإطارات. الحدُّ المبدئيُّ هو 60 إطارًا لكلِّ ثانية. عيِّنه (0) لتعطِّل الحدَّ. قد لا تدعم كلُّ المنصَّات هذا الخيار.

en: Show FPS
ar: أظهر معدَّل الإطارات

en: Enable frames per second counter.
ar: مكِّن عدَّاد معدَّل الإطارات.

en: Disabled
ar: معطَّل

en: Fullscreen & title bar
ar: ملء الشاشة وشريط العنوان

en: Fullscreen, title bar & window
ar: ملء الشاشة وشريط العنوان والنافذة

en: RNG seed
ar: القيمة الأوليَّة لمولِّد الأرقام العشوائيَّة

en: Seeds the random number generator
ar: يُدخل بيانات في مولِّد الأرقام العشوائيَّة

en: Test play
ar: لعب تجريب

en: Enable TestPlay mode.
ar: مكِّن وضع تست‌بلاي.

en: Enable RTP
ar: مكِّن RTP

en: Switch off to disable support for the Runtime Package (RTP).
ar: عطِّله لتعطِّل دعم Runtime Package (RTP).

en: RPG2000 RTP location
ar: موقع RPG2000 RTP

en: Full path to a directory containing an extracted RPG Maker 2000 Run-Time-Package (RTP).
ar: المسار الكامل لمجلَّد يحوي RPG Maker 2000 Run-Time-Package (RTP).

en: RPG2003 RTP location
ar: موقع RPG2003 RTP

en: Full path to a directory containing an extracted RPG Maker 2003 Run-Time-Package (RTP).
ar: المسار الكامل لمجلَّد يحوي RPG Maker 2003 Run-Time-Package (RTP).

en: Fallback RTP location
ar: موقع RTP الاحتياطيُّ

en: Full path to a directory containing a combined RTP.
ar: المسار الكامل لمجلَّد يحوي RTP مجمَّعًا.

en: No game directory provided
ar: لم يوفَّر مجلَّد لعبة

en: The directory {} could not be found
ar: تعذَّر العثور على المجلَّد {}

en: Runs Flatpak applications
ar: يشغِّل تطبيقات فلاتباك

en: Flatpak
ar: فلاتباك

en: Application ID
ar: معرِّف التطبيق

en: The application's unique three-part identifier (tld.domain.app).
ar: معرِّف التطبيق المميَّز، وهو مكوَّن من ثلاثة أجزاء (tld.domain.app).

en: Architecture
ar: بنية

en: The architecture to run. See flatpak --supported-arches for architectures supported by the host.
ar: البنية المشغَّلة. طالع flatpak --supported-arches لتعرف البنى التي يدعمها المضيف.

en: Branch
ar: الفرع

en: The branch to use.
ar: الفرع الذي يجب استخدامه.

en: Install type
ar: نوع التثبيت

en: Can be system or user.
ar: يمكن أن يكون «نظام» أو «مستخدم».

en: Args
ar: المعطيات

en: Arguments to be passed to the application.
ar: المعطيات المعطاة للتطبيق.

en: Command
ar: الأمر

en: The command to run instead of the one listed in the application metadata.
ar: الأمر المشغَّل عوضًا عن الأمر الموجود في البيانات الوصفيَّة للتطبيق.

en: The directory to run the command in. Note that this must be a directory inside the sandbox.
ar: المجلّد الذي سوف يشغَّل الأمر فيه. انتبه لأن المجلَّد يجب أن يكون داخل عزل.

en: Environment variables
ar: متغيِّرات البيئة

en: Set an environment variable in the application. This overrides to the Context section from the application metadata.
ar: عيِّن متغيِّر بيئة في التطبيق. يتجاوز هذا لقسم السياق من البيانات الوصفيَّة للتطبيق.

en: Flatpak installation is not handled by Lutris.
    Install Flatpak with the package provided by your distribution.
ar: لا يتحمَّل لوترس تثبيت فلاتباك.
    ثبِّت فلاتباك باستخدام الحزمة الموفَّرة من قبل توزيعتك.

en: Amiga 500
ar: أميجا 500

en: Amiga 500+
ar: أميجا +500

en: Amiga 600
ar: أميجا 600

en: Amiga 1200
ar: أميجا 1200

en: Amiga 3000
ar: أميجا 3000

en: Amiga 4000
ar: أميجا 4000

en: Amiga 1000
ar: أميجا 1000

en: Amiga CD32
ar: أميجا سي‌دي32

en: Commodore CDTV
ar: كومودور سي‌دي‌تي‌في

en: Amiga emulator
ar: محاكي أميجا

en: 68020 with 24-bit addressing
ar: 68020 بعَنوَنَة 24-بت

en: 68030 without internal MMU
ar: 68030 بلا وحدة إدارة ذاكرة داخليَّة

en: 68040 without internal FPU and MMU
ar: 68040 بلا وحدة إدارة ذاكرة ولا وحدة فاصلة عائمة داخليَّتين

en: 68040 without internal FPU
ar: 68040 بلا وحدة فاصلة عائمة داخليَّة

en: 68040 without internal MMU
ar: 68040 بلا وحدة إدارة ذاكرة داخليَّة

en: 68060 without internal FPU and MMU
ar: 68060 بلا وحدة إدارة ذاكرة ولا وحدة فاصلة عائمة داخليَّتين

en: 68060 without internal FPU
ar: 68060 بلا وحدة فاصلة عائمة داخليَّة

en: 68060 without internal MMU
ar: 68060 بلا وحدة إدارة ذاكرة داخليَّة

en: 1 MB
ar: 1 م‌بايت

en: 2 MB
ar: 2 م‌بايت

en: 4 MB
ar: 4 م‌بايت

en: 8 MB
ar: 8 م‌بايت

en: 16 MB
ar: 16 م‌بايت

en: 32 MB
ar: 32 م‌بايت

en: 64 MB
ar: 64 م‌بايت

en: 128 MB
ar: 128 م‌بايت

en: 256 MB
ar: 256 م‌بايت

en: 384 MB
ar: 384 م‌بايت

en: 512 MB
ar: 512 م‌بايت

en: 768 MB
ar: 768 م‌بايت

en: 1 GB
ar: 1 جيجا بايت

en: Turbo
ar: تُربو

en: Boot disk
ar: قرص الإقلاع

en: The main floppy disk file with the game data. 
    FS-UAE supports floppy images in multiple file formats: ADF, IPF, DMS are the most common. ADZ (compressed ADF) and ADFs in zip files are a also supported.
    Files ending in .hdf will be mounted as hard drives and ISOs can be used for Amiga CD32 and CDTV models.
ar: القرص المرن الرئيس الحاوي لبيانات اللعبة. 
    يدعم FS-UAE القروص المرنة بعدَّة نُسُق: ADF و IPF و DMS هي الأشهر. تُدعم نُسُق ADZ (ADF مضغوط) و ADFs كذلك.
    سوف توصل الملفَّات المنتهية ب‍ .hdf قروصًا صلبةً، ويمكن استخدام ملفَّات آيزو (ISO) لطُرُز أميجا سي‌دي 32 و سي‌دي‌تي‌في.

en: Additionnal floppies
ar: أقراص مرنة إضافيَّة

en: The additional floppy disk image(s).
ar: صورة (أو صور) القرص المرن الإضافيَّة.

en: CD-ROM image
ar: صورة القرص المضغوط

en: CD-ROM image to use on non CD32/CDTV models
ar: صورة القرص المضغوط المستخدمة لطُرُز غير سي‌دي32\سي‌دي‌تي‌في

en: Amiga model
ar: طراز أميجا

en: Specify the Amiga model you want to emulate.
ar: حدِّد طراز أميجا الذي تريد محاكاته.

en: Kickstart ROMs location
ar: موقع ملفَّات ROM أميجا كِكستارت

en: Choose the folder containing original Amiga Kickstart ROMs. Refer to FS-UAE documentation to find how to acquire them. Without these, FS-UAE uses a bundled replacement ROM which is less compatible with Amiga software.
ar: اختر الملفَّ الحاوي على ملفَّات ROM أميجا كِكستارت الأصليَّة. راجع توثيق FS-UAE لتعرف كيف تحصل عليها. سوف يستعمل FS-UAE بدائل ملفَّات ROM مدمجةً، وهذه أقلُّ تكاملًا مع برمجيَّات أميجا.

en: Extended Kickstart location
ar: موقع كِكستارت الممدَّد

en: Location of extended Kickstart used for CD32
ar: موقع كِكستارت الممدَّد المستخدم لسي‌دي32

en: Fullscreen (F12 + S to switch)
ar: ملء الشاشة (F12 + S للتبديل)

en: Scanlines display style
ar: أسلوب عرض خطوط المسح

en: Activates a display filter adding scanlines to imitate the displays of yesteryear.
ar: يفعِّل تأثيرًا يضيف خطوط مسح على الشاشة لتشبه الشاشات القديمة.

en: CPU
ar: وحدة المعالجة المركزيَّة

en: Use this option to override the CPU model in the emulated Amiga. All Amiga models imply a default CPU model, so you only need to use this option if you want to use another CPU.
ar: استخدم هذا الخيار للتجاوز نموذج المعالج في محاكاة أميجا. كلُّ طُرُز أميجا تستخدم نموذجًا مبدئيًّا للمعالج، لذلك تحتاج هذا الخيار فقط إن أردت استخدام معالج آخر.

en: Fast Memory
ar: الذاكرة السريعة

en: Specify how much Fast Memory the Amiga model should have.
ar: حدِّد كم من الذاكرة السريعة لدى أميجا.

en: Zorro III RAM
ar: ذاكرة الوصول العشوائيِّ زورو III

en: Override the amount of Zorro III Fast memory, specified in KB. Must be a multiple of 1024. The default value depends on [amiga_model]. Requires a processor with 32-bit address bus, (use for example the A1200/020 model).
ar: تجاوَز كمَّ الذاكرة السريعة زورو III بالكيلوبايت. يجب أن تكون الكميَّة من مضاعفات 1024. تعتمد القيمة المبدئيَّة على [amiga_model]. تحتاج معالجًا بناقل عناوين 32-بت (مثلًا طراز A1200/020).

en: Floppy Drive Volume
ar: وحدة تخزين القرص المرن

en: Set volume to 0 to disable floppy drive clicks when the drive is empty. Max volume is 100.
ar: عيِّن وحدة التخزين صفرًا (0) لتعطِّل نقرات القرص المرن عند فراغه. أقصى وحدة تخزين هي 100.

en: Floppy Drive Speed
ar: سرعة القرص المرن

en: Set the speed of the emulated floppy drives, in percent. For example, you can specify 800 to get an 8x increase in speed. Use 0 to specify turbo mode. Turbo mode means that all floppy operations complete immediately. The default is 100 for most models.
ar: عيِّن نسبة سرعة القرص المرن المحاكى. مثلًا: تستطيع إدخال 800 لتحصل على 8 أضعاف السرعة. استخدم 0 لتحدِّد نمط تُربو. يعني نمط تُربو أنَّ كل عمليَّات القرص المرن تنفَّذ فورًا. القيمة المبدئيَّة لأغلب الطُّرُز هي 100.

en: Graphics Card
ar: بطاقة الرسومات

en: Use this option to enable a graphics card. This option is none by default, in which case only chipset graphics (OCS/ECS/AGA) support is available.
ar: استخدم هذا الخيار لتمكِّن بطاقة رسومات. القيمة المبدئيَّة هي «بلا»، وتعني أنَّ رسومات الشرائح (OCS/ECS/AGA) هي المدعومة فقط.

en: Graphics Card RAM
ar: ذاكرة الوصول العشوائيِّ لبطاقة الرسومات

en: Override the amount of graphics memory on the graphics card. The 0 MB option is not really valid, but exists for user interface reasons.
ar: تجاوَز كمَّ ذاكرة الرسومات في بطاقة الرسومات. خيار 0 م‌بايت ليس صحيحًا حقًّا، ولكنَّه موجود لأسباب لها علاقة بواجهة المستخدم.

en: JIT Compiler
ar: مُصرِّف في نفس الوقت (JIT Compiler)

en: Feral GameMode
ar: فيرَل جيم‌مود

en: Automatically uses Feral GameMode daemon if available. Set to true to disable the feature.
ar: يستخدم البرنامج الخفيَّ فيرَل جيم‌مود تلقائيًّا إن توفَّر. عيِّنه صحيحًا (true) لتعطيل هذه الميزة.

en: CPU governor warning
ar: إنذار منظِّم المعالج

en: Warn if running with a CPU governor other than performance. Set to true to disable the warning.
ar: يحذِّر إن كان المعالج يعمل بإعدادات غير إعدادات الأداء. عيِّنه صحيحًا (true) لتعطيله.

en: Hatari
ar: هتاري

en: Atari ST computers emulator
ar: محاكي حواسيب أتاري إس‌تي

en: Atari ST
ar: أتاري إس‌تي

en: Floppy Disk A
ar: القرص المرن A

en: Hatari supports floppy disk images in the following formats: ST, DIM, MSA, STX, IPF, RAW and CRT. The last three require the caps library (capslib). ZIP is supported, you don't need to uncompress the file.
ar: يدعم هتاري صور القُرُص المرنة بالنُّسُق التالية: ST و DIM و MSA و STX و IPF و RAW و CRT. تتطلَّب آخر ثلاثة نُسُق مكنبة كابس (capslib). ملفَّات ZIP مدعومة أيضًا، ولا تحتاج لفكِّ ضغطها.

en: Floppy Disk B
ar: القرص المرن B

en: None
ar: لا شيء

en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

en: Joystick
ar: يد التحكُّم

en: Bios file (TOS)
ar: ملفُّ BIOS (TOS)

en: TOS is the operating system of the Atari ST and is necessary to run applications with the best fidelity, minimizing risks of issues.
    TOS 1.02 is recommended for games.
ar: نظام تشغيل أتاري إس‌تي هو TOS، وتحتاجه لتشغيل التطبيقات بأحسن وضوح، مما يهوِّن مخاطر العِلل.
    يستحسن TOS 1.02 للألعاب.

en: Scale up display by 2 (Atari ST/STE)
ar: حجِّم اللعبة بمعامل 2 (أتاري إس‌تي\إس‌تي‌إي)

en: Double the screen size in windowed mode.
ar: ضاعِف حجم الشاشة في وضع النافذة.

en: Add borders to display
ar: حُدَّ الشاشة

en: Useful for some games and demos using the overscan technique. The Atari ST displayed borders around the screen because it was not powerful enough to display graphics in fullscreen. But people from the demo scene were able to remove them and some games made use of this technique.
ar: مفيد لبعض الألعاب المستخدمة لتقنية الخروج عن إطار الشاشة. عَرَض أتاري إس‌تي حدودًا حول الشاشة لأنه لم يكن قويًّا بما يكفي لعرض الرسوم في كامل الشاشة، ولكنَّ جماعة دمو (demo scene) استطاعوا إزالتها، فاستخدم بعض الألعاب هذه التقنية.

en: Display status bar
ar: اعرض شريط الحالة

en: Displays a status bar with some useful information, like green leds lighting up when the floppy disks are read.
ar: يعرض شريط حالة فيه بعض المعلومات المفيدة، مثل وجود ضوء أخضر يضيء عند قراءة القُرُص المرنة.

en: Joystick 1
ar: يد التحكُّم 1

en: Joystick 2
ar: يد التحكُّم 2

en: Do you want to select an Atari ST BIOS file?
ar: هل تريد اختيار ملفِّ BIOS لأتاري إس‌تي؟

en: Use BIOS file?
ar: استخدم ملفَّ BIOS؟

en: Select a BIOS file
ar: اختر ملفَّ BIOS

en: Intellivision Emulator
ar: محاكي إنتلفجن (Intellivision)

en: Intellivision
ar: إنتلفجن (Intellivision)

en: The game data, commonly called a ROM image. 
    Supported formats: ROM, BIN+CFG, INT, ITV 
    The file extension must be lower-case.
ar: بيانات اللعبة، شائعة تسميتها صورة ROM. 
    النُّسُق المدعومة: ROM و BIN+CFG و INT و ITV 
    يجب أن تكون امتدادات الملفَّات بحروف صغيرة.

en: Bios location
ar: موقع BIOS

en: Choose the folder containing the Intellivision BIOS files (exec.bin and grom.bin).
    These files contain code from the original hardware necessary to the emulation.
ar: اختر مجلَّدا يحوي ملفَّات BIOS لإنتلفجن (exec.bin و grom.bin).
    تحوي هذه الملفَّات على شفرة العتاد الأصل التي تُحتاج للمحاكاة.

en: Resolution
ar: الدقَّة

en: Libretro
ar: ليبرترو (Libretro)

en: Multi-system emulator
ar: محاكٍ لعدَّة أنظمة

en: Core
ar: النواة

en: Config file
ar: ملفُّ الضبط

en: Verbose logging
ar: التسجيل المطنَّب

en: No core has been selected for this game
ar: لم تحدَّد نواة لهذه اللعبة

en: No game file specified
ar: لم يحدَّد ملفُّ لعبة

en: Runs native games
ar: يشغِّل ألعابًا أصليَّةً

en: Executable
ar: ملفُّ التنفيذ

en: The game's main executable file
ar: ملفُّ التنفيذ الرئيس للعبة

en: Arguments
ar: المعطيات

en: Command line arguments used when launching the game
ar: معطيات سطر الأوامر المستخدمة عند بدء اللعبة

en: Preload library
ar: حمِّل المكتبة مسبقًا

en: A library to load before running the game's executable.
ar: مكتبة تُحمَّل قبل تشغيل ملفِّ اللعبة التنفيذيِّ.

en: Add directory to LD_LIBRARY_PATH
ar: أضف المجلَّد في LD_LIBRARY_PATH

en: A directory where libraries should be searched for first, before the standard set of directories; this is useful when debugging a new library or using a nonstandard library for special purposes.
ar: المجلَّد الذي يُبحث فيه أوَّلًا عن المكتبات، وذلك قبل بقيَّة المجلَّدات القياسيَّة. يكون هذا مفيدًا عند تنقيح مكتبة جديدة أو استخدام مكتبة غير قياسيَّة لأغراض خاصَّة.

en: The runner could not find a command or exe to use for this configuration.
ar: لم يعثر المشغِّل على أمر أو ملفِّ exe ليستخدمه في هذا الضبط.

en: Arcade game emulator
ar: محاكي ألعاب أركيد

en: The emulated machine.
ar: الآلة المحاكاة.

en: Storage type
ar: نوع التخزين

en: Floppy disk
ar: قرص مرن

en: Floppy drive 1
ar: مشغِّل القرص المرن 1

en: Floppy drive 2
ar: مشغِّل القرص المرن 2

en: Floppy drive 3
ar: مشغِّل القرص المرن 3

en: Floppy drive 4
ar: مشغِّل القرص المرن 4

en: Cassette (tape)
ar: كاسيت (شريط)

en: Cassette 1 (tape)
ar: كاسيت 1 (شريط)

en: Cassette 2 (tape)
ar: كاسيت 2 (شريط)

en: Cartridge
ar: خرطوشة

en: Cartridge 1
ar: خرطوشة 1

en: Cartridge 2
ar: خرطوشة 2

en: Cartridge 3
ar: خرطوشة 3

en: Cartridge 4
ar: خرطوشة 4

en: Snapshot
ar: لقطة

en: Hard Disk
ar: قرص صلب

en: Hard Disk 1
ar: قرص صلب 1

en: Hard Disk 2
ar: قرص صلب 2

en: CD-ROM
ar: قرص مضغوط

en: CD-ROM 1
ar: قرص مضغوط 1

en: CD-ROM 2
ar: قرص مضغوط 2

en: Quickload
ar: تحميل سريع

en: Memory Card
ar: بطاقة الذاكرة

en: Cylinder
ar: أسطوانة

en: Punch Tape 1
ar: شريط مثقب 1

en: Punch Tape 2
ar: شريط مثقب 2

en: Print Out
ar: نسخ مطبوعة

en: Autoboot command
ar: أمر البدء التلقائيِّ

en: Autotype this command when the system has started, an enter keypress is automatically added.
ar: اكتب هذا الأمر تلقائيًّا عند بدء النظام. تُضاف ضغطة مفتاح الإدخال (enter) تلقائيًّا.

en: Delay before entering autoboot command
ar: المهلة قبل إدخال أمر إقلاء تلقائيٍّ (autoboot)

en: ROM/BIOS path
ar: مسار ROM/BIOS

en: Choose the folder containing ROMs and BIOS files.
    These files contain code from the original hardware necessary to the emulation.
ar: اختر مجلَّدًا يحوي ملفَّات ROM و BIOS.
    تحوي هذه الملفَّات شفرة العتاد الأصل التي تُحتاج للمحاكاة.

en: CRT effect ()
ar: تأثير أنبوب الأشعَّة المهبطيَّة (CRT) ()

en: Applies a CRT effect to the screen.Requires OpenGL renderer.
ar: يطبِّق تأثير أنبوب الأشعَّة المهبطيَّة (CRT) على الشاشة. يتطلَّب عارض أوبن‌جي‌إل.

en: Video backend
ar: سند الفيديو

en: Software
ar: البرمجيَّة

en: Wait for VSync
ar: انتظر في‌سنك

en: Enable waiting for  the  start  of  vblank  before flipping  screens; reduces tearing effects.
ar: مكِّن انتظار بدء vblank قبل تقليب الشاشات. يخفِّف تأثيرات التمزُّق.

en: Menu mode key
ar: مفتاح وضع القائمة

en: Scroll Lock
ar: مفتاح Scroll Lock

en: Num Lock
ar: مفتاح قفل الأرقام

en: Caps Lock
ar: مفتاح Caps Lock

en: Menu
ar: القائمة

en: Right Control
ar: مفتاح Control الأيمن

en: Left Control
ar: مفتاح Control الأيسر

en: Right Alt
ar: مفتاح Alt الأيمن

en: Left Alt
ar: مفتاح Alt الأيسر

en: Right Super
ar: مفتاح Super الأيمن

en: Left Super
ar: مفتاح Super الأيسر

en: Key to switch between Full Keyboard Mode and Partial Keyboard Mode (default: Scroll Lock)
ar: المفتاح المبدِّل بين وضع لوحة المفاتيح الكاملة والجزئيَّة (المبدئيُّ: Scroll Lock)

en: Arcade
ar: أركيد

en: Nintendo Game & Watch
ar: ننتندو جيم آند واتش (Game & Watch)

en: Multi-system emulator: NES, PC Engine, PSX…
ar: محاكٍ لأنظمة متعدِّدة: NES و PC Engine و PSX…

en: Nintendo Game Boy (Color)
ar: ننتندو جيم بوي (كلر)

en: Nintendo Game Boy Advance
ar: ننتندو جيم بوي أدفانس

en: Sega Game Gear
ar: سيجا جيم جير

en: Sega Genesis/Mega Drive
ar: سيجا جنسس\ميجا درايف

en: Atari Lynx
ar: أتاري لِنكس

en: Sega Master System
ar: سيجا ماستر سستم

en: SNK Neo Geo Pocket (Color)
ar: إس‌إن‌كي نيو جيو بوكت (كلر)

en: Nintendo NES
ar: ننتندو إن‌إي‌إس

en: NEC PC Engine TurboGrafx-16
ar: إن‌إي‌سي بي‌سي إنجن تُربوجرافكس-16

en: NEC PC-FX
ar: إن‌إي‌سي بي‌سي-إف‌إكس

en: Sony PlayStation
ar: سوني بلاي‌ستيشن

en: Sega Saturn
ar: سيجا ساترن

en: Nintendo SNES
ar: ننتندو إس‌إن‌إي‌إس

en: Bandai WonderSwan
ar: بنداي وندر‌سوان

en: Nintendo Virtual Boy
ar: ننتندو فرجول بوي

en: Game Boy (Color)
ar: جيم بوي (كلر)

en: Game Boy Advance
ar: جيم بوي أدفانس

en: Game Gear
ar: جيم جير

en: Genesis/Mega Drive
ar: جنسس\ميجا درايف

en: Lynx
ar: لِنكس

en: Master System
ar: ماستر سستم

en: Neo Geo Pocket (Color)
ar: نيو جيو بوكت (كلر)

en: NES
ar: إن‌إي‌إس

en: PC Engine
ar: بي‌سي إنجن

en: PC-FX
ar: بي‌سي-إف‌إكس

en: PlayStation
ar: بلاي‌ستيشن

en: Saturn
ar: ساترن

en: SNES
ar: إس‌إن‌إي‌إس

en: WonderSwan
ar: وندرسوان

en: Virtual Boy
ar: فِرجُوَل بوي

en: The game data, commonly called a ROM image. 
    Mednafen supports GZIP and ZIP compressed ROMs.
ar: بيانات اللعبة، تشيع تسميتها صورة ROM. 
    يدعم Mednafen صور GZIP و ZIP المضغوطة.

en: Machine type
ar: نوع الآلة

en: Aspect ratio
ar: نسبة الارتفاع إلى العرض

en: Stretched
ar: مُمدَّد

en: Preserve aspect ratio
ar: حافظ على نسبة الارتفاع إلى العرض

en: Integer scale
ar: مقياس أعداد كاملة

en: Multiple of 2 scale
ar: مقياس بمضاعفات 2

en: Video scaler
ar: محجِّم الفيديو

en: Sound device
ar: جهاز الصوت

en: Mednafen default
ar: إعداد Mednafen المبدئيُّ

en: ALSA default
ar: الإعداد المبدئيُّ لبنية الصوت المتطوِّرة للينكس (ALSA)

en: Use default Mednafen controller configuration
ar: استخدم الضبط المبدئيَّ ليد تحكُّم Mednafen

en: Nintendo 64 emulator
ar: محاكي ننتندو 64

en: Nintendo 64
ar: ننتندو 64

en: The game data, commonly called a ROM image.
ar: بيانات اللعبة، تشيع تسميتها صورة ROM.

en: Hide OSD
ar: أخفِ OSD

en: Magnavox Odyssey² Emulator
ar: محاكي Magnavox Odyssey²

en: Phillips C52
ar: فلبس سي52

en: Phillips Videopac+
ar: فلبس فديوباك+

en: Brandt Jopac
ar: براندت يوباك

en: Disable
ar: عطِّل

en: Arrow Keys and Right Shift
ar: مفاتيح الأسهم ومفتاح Shift الأيمن

en: W,S,A,D,SPACE
ar: ص،س،ش،ي،مسافة

en: First controller
ar: يد التحكُّم الأولى

en: Second controller
ar: يد التحكُّم الثانية

en: MSX computer emulator
ar: محاكي حاسب MSX

en: Osmose
ar: أُزموز

en: Sega Master System Emulator
ar: محاكي سيجا ماستر سستم

en: The game data, commonly called a ROM image.
    Supported formats: SMS and GG files. ZIP compressed ROMs are supported.
ar: بيانات اللعبة، تشيع تسميتها صور ROM.
    النُّسُق المدعومة: ملفَّات SMS و GG. تُدعم ملفَّات ROM المضغوطة ZIP.

en: PlayStation 2 emulator
ar: محاكي بلاي‌سيتشن 2

en: Sony PlayStation 2
ar: سوني بلاي‌ستيشن 2

en: Fullboot
ar: إقلاع كامل (Fullboot)

en: Custom config file
ar: ملفُّ ضبط مخصَّص

en: Custom config path
ar: مسار الضبط المخصَّص

en: Runs PICO-8 fantasy console cartridges
ar: يشغِّل خرطوشات منصَّة ألعاب بيكو-8 فانتسي

en: PICO-8
ar: بيكو-8

en: Cartridge file/URL/ID
ar: ملفُّ الخرطوشة\رابطها\معرِّفها

en: You can put a .p8.png file path, URL, or BBS cartridge ID here.
ar: تستطيع وضع مسار ملفِّ .p8.png أو رابط أو معرِّف عبوَّة بي‌بي‌إس هنا.

en: Launch in fullscreen.
ar: شغِّل في وضع ملء الشاشة.

en: Window size
ar: حجم النافذة

en: The initial size of the game window.
ar: الحجم الشاشة الابتدائيُّ.

en: Start in splore mode
ar: ابدأ في وضع splore

en: Extra arguments
ar: معطيات إضافيَّة

en: Extra arguments to the executable
ar: معطيات إضافيَّة لملفِّ التنفيذ

en: Engine (web only)
ar: محرِّك (وِب فقط)

en: Name of engine (will be downloaded) or local file path
ar: اسم المحرِّك (الذي سوف يُحمَّل) أو مسار ملفٍّ محلِّيٍّ

en: PICO-8 runner (%s)
ar: مشغِّل بيكو-8 (%s)

en: Redream
ar: ريدريم

en: Sega Dreamcast emulator
ar: محاكي سيجا دريم‌كاست

en: Sega Dreamcast
ar: سيجا دريم‌كاست

en: Disc image file
ar: ملفُّ صورة القرص

en: Game data file
    Supported formats: GDI, CDI, CHD
ar: ملفُّ بيانات اللعبة
    النُّسُق المدعومة: GDI و CDI و CHD

en: Aspect Ratio
ar: نسبة الارتفاع إلى العرض

en: Stretch
ar: مدِّد

en: Region
ar: المنطقة

en: USA
ar: الولايات المتَّحدة الأميركيَّة

en: Europe
ar: أوروبَّا

en: Japan
ar: اليابان

en: System Language
ar: لغة النظام

en: English
ar: الإنجليزيَّة

en: German
ar: الألمانيَّة

en: French
ar: الفرنسيَّة

en: Spanish
ar: الإسبانيَّة

en: Italian
ar: الإيطاليَّة

en: Japanese
ar: اليابانيَّة

en: NTSC
ar: إن‌تي‌إس‌سي

en: PAL
ar: بال

en: PAL-M (Brazil)
ar: بال-إم (البرازيل)

en: PAL-N (Argentina, Paraguay, Uruguay)
ar: بال-إن (البرازيل والباراغواي والأوروغواي)

en: Time Sync
ar: مزامنة الوقت

en: Audio and video
ar: الصوت والفيديو

en: Audio
ar: الصوت

en: Video
ar: فيديو

en: Internal Video Resolution Scale
ar: المقياس الداخليُّ لدقَّة الفديو

en: Only available in premium version.
ar: يتوفَّر في الإصدار المدفوع فقط.

en: Do you want to select a premium license file?
ar: هل تريد اختيار ملفِّ ترخيص مدفوع؟

en: Use premium version?
ar: استخدم الإصدار المدفوع؟

en: Reicast
ar: ريكاست (Reicast)

en: The game data.
    Supported formats: ISO, CDI
ar: بيانات اللعبة
    النُّسُق المدعومة: ISO و CDI

en: Gamepad 1
ar: يد التحكِّم 1

en: Gamepad 2
ar: يد التحكِّم 2

en: Gamepad 3
ar: يد التحكِّم 3

en: Gamepad 4
ar: يد التحكِّم 4

en: You have to copy valid BIOS files to ~/.reicast/data before playing
ar: عليك نسخ ملفِّ BIOS صحيح إلى ~/.reicast/data قبل اللعب

en: PlayStation 3 emulator
ar: محاكي بلاي‌سيتشن 3

en: Sony PlayStation 3
ar: سوني بلاي‌ستيشن 3

en: Path to EBOOT.BIN
ar: مسار EBOOT.BIN

en: Custom executable for the runner
ar: ملفُّ تنفيذ مخصَّص للمشغِّل

note: The 'file' sort of gameplay_info cannot be made to use a configuration
en: The runner could not find a command to apply the configuration to.
ar: لم يعثر المشغِّل على أمر لينفِّذ الضبط عليه.

en: The required runner is not installed.
    Do you wish to install it now?
ar: المشغِّل المطلوب ليس مثبَّتًا.
    هل تريد تثبيته الآن؟

en: Required runner unavailable
ar: المشغِّل المطلوب غير متوفِّر

en: Failed to retrieve {} ({}) information
ar: فشل جلب معلومات {} ({})

en: Failed to extract {}
ar: فشل استخراج {}

en: Failed to extract {}: {}
ar: فشل استخراج {}: {}

en: Ryujinx
ar: ريوجنكس (Ryujinx)

en: Nintendo Switch
ar: ننتندو سوتش

en: Nintendo Switch emulator
ar: محاكي ننتندو سوتش

en: NSP file
ar: ملفُّ NSP

en: Encryption keys
ar: مفاتيح التعمية

en: File containing the encryption keys.
ar: الملفُّ الحاوي لمفاتيح التعمية.

en: Title keys
ar: مفاتيح العنوان

en: File containing the title keys.
ar: الملفُّ الحاوي لمفاتيح العنوان.

en: Engine for point-and-click games.
ar: محرِّك ألعاب أشِر-و-انقر.

en: Game identifier
ar: معرِّف اللعبة

en: Game files location
ar: موقع ملفَّات اللعبة

en: Enable subtitles
ar: مكِّن الترجمات

en: Aspect ratio correction
ar: تصحيح نسبة الارتفاع إلى العرض

en: Most games supported by ScummVM were made for VGA display modes using rectangular pixels. Activating this option for these games will preserve the 4:3 aspect ratio they were made for.
ar: أغلب الألعاب التي يدعمها ScummVM صُنعت لنظام عرض VGA باستخدام بكسلات مستطيلة. سوف يؤدِّي تفعيل هذا الخيار لهذه الألعاب للحفاظ على نسبة العرض إلى الإرتفاع 4:3 التي صُنعت هذه الألعاب لأجلها.

en: Render mode
ar: وضع التصيير

en: Changes how the game is rendered.
ar: يغيِّر نهج تصيير اللعبة.

en: Filtering
ar: الترشيح

en: Uses bilinear interpolation instead of nearest neighbor resampling for the aspect ratio correction and stretch mode.
ar: يستخدم الاستكمال الخطيَّ الثنائيَّ لتصحيح نسبة العرض إلى الارتفاع ووضع التمديد عوضًا عن اختيار الأقرب.

en: Data directory
ar: مجلَّد البيانات

en: Defaults to share/scummvm if unspecified.
ar: الإعداد المبدئيُّ هو share/scummvm إن لم يحدَّد.

en: Specifes platform of game. Allowed values: 2gs, 3do, acorn, amiga, atari, c64, fmtowns, nes, mac, pc pc98, pce, segacd, wii, windows
ar: يحدِّد منصَّة اللعبة. القيم المتاحة: 2gs و 3do و acorn و amiga و atari و c64 و fmtowns و nes و mac و pc pc98 و pce و segacd و wii و windows

en: Enables joystick input (default: 0 = first joystick)
ar: يمكِّن مدخلات يد التحكُّم (المبدئيُّ: 0 = يد التحكُّم الأولى)

en: Language
ar: اللغة

en: Selects language (en, de, fr, it, pt, es, jp, zh, kr, se, gb, hb, ru, cz)
ar: اختر لغةً (en أو de أو fr أو it أو pt أو es أو jp أو zh أو kr أو se أو gb أو hb أو ru أو cz)

en: Engine speed
ar: سرعة المحرِّك

en: Sets frames per second limit (0 - 100) for Grim Fandango or Escape from Monkey Island (default: 60).
ar: يعيِّن حدَّ معدَّل الإطارات (0 - 100) في Grim Fandango أو Escape from Monkey Island (المبدئيُّ: 60).

en: Talk speed
ar: سرعة الكلام

en: Sets talk speed for games (default: 60)
ar: يعيِّن سرعة الكلام في الألعاب (المبدئيُّ: 60)

en: Music tempo
ar: سرعة الإيقاع

en: Sets music tempo (in percent, 50-200) for SCUMM games (default: 100)
ar: يعيِّن سرعة الإيقاع (بالنسبة المئويَّة: 200 - 50) لإلعاب SCUMM (المبدئيُّ: 100)

en: Digital iMuse tempo
ar: إيقاع iMuse الرقميُّ

en: Sets internal Digital iMuse tempo (10 - 100) per second (default: 10)
ar: يعيِّن سرعة الإيقاع الداخليَّة ل‍ iMuse الرقميِّ (100- 10) لكلِّ ثانية (المبدئيُّ: 10)

en: Music driver
ar: جهاز الموسيقة

en: Specifies the device ScummVM uses to output audio.
ar: يحدِّد جهاز الموسيقة الذي يستخدمه ScummVM لإخراج الصوت.

en: Output rate
ar: معدَّل الإخراج

en: Selects output sample rate in Hz.
ar: يختار معدَّل اعتيان الإخراج بالهرتز.

en: OPL driver
ar: برنامج تشغيل OPL

en: Chooses which emulator is used by ScummVM when the AdLib emulator is chosen as the Preferred device.
ar: يختار أيَّ محاكٍ يستخدمه ScummVM في حال اختيار محاكي AdLib الجهاز المفضَّل.

en: Music volume
ar: شدَّة صوت الموسيقة

en: Sets the music volume, 0-255 (default: 192)
ar: يعيِّن شدَّة صوت الموسيقة، من 0 إلى 255 (المبدئيُّ: 192)

en: SFX volume
ar: شدَّة صوت المؤثِّرات الصوتيَّة

en: Sets the sfx volume, 0-255 (default: 192)
ar: يعيِّن شدَّة صوت المؤثِّرات الصوتيَّة، من 0 إلى 255 (المبدئيُّ: 192)

en: Speech volume
ar: شدَّة صوت الكلام

en: Sets the speech volume, 0-255 (default: 192)
ar: يعيِّن شدَّة صوت الكلام، من 0 إلى 255 (المبدئيُّ: 192)

en: MIDI gain
ar: زيادة MIDI

en: Sets the gain for MIDI playback. 0-1000 (default: 100)
ar: يعيِّن زيادة تشغيل MIDI. من 0 إلى 1000 (المبدئيُّ: 100)

en: Specifies the path to a soundfont file.
ar: يحدِّد مسار ملفِّ soundfont.

en: Mixed AdLib/MIDI mode
ar: وضع اختلاط AdLib/MIDI

en: Combines MIDI music with AdLib sound effects.
ar: يجمع التأثيرات الصوتيَّة من موسيقة MIDI و AdLib.

en: Tells ScummVM that the MIDI device is an actual Roland MT-32, LAPC-I, CM-64, CM-32L, CM-500 or other MT-32 device.
ar: يُعلم ScummVM أنَّ جهاز MIDI هو جهاز Roland MT-32 أو LAPC-I أو CM-64 أو CM-32L أو CM-500 أو جهاز MT-32 آخر.

en: Enable Roland GS
ar: مكِّن Roland GS

en: Tells ScummVM that the MIDI device is a GS device that has an MT-32 map, such as an SC-55, SC-88 or SC-8820.
ar: يُعلم ScummVM أنَّ جهاز MIDI هو جهاز GS له خريطة MT-32، مثل SC-55 أو SC-88 أو SC-8820.

en: Use alternate intro
ar: استخدم مقدِّمةً بديلةً

en: Uses alternative intro for CD versions
ar: يستعمل مقدِّمةً بديلةً لإصدارات CD

en: Copy protection
ar: الحماية من النسخ

en: Enables copy protection
ar: يمكِّن الحماية من النسخ

en: Demo mode
ar: وضع العرض (Demo)

en: Starts demo mode of Maniac Mansion or The 7th Guest
ar: يبدأ وضع العرض من Maniac Mansion أو The 7th Guest

en: Debug level
ar: مستوى التنقيح

en: Sets debug verbosity level
ar: يعيِّن إسهاب التنقيح

en: Debug flags
ar: علامات التنقيح

en: Enables engine specific debug flags
ar: يمكِّن علامات التنقيح المخصَّصة لكلِّ محرِّك

en: Super Nintendo emulator
ar: محاكي سوبر ننتندو

en: Maintain aspect ratio (4:3)
ar: حافظ على نسبة العرض إلى الارتفاع (4:3)

en: Super Nintendo games were made for 4:3 screens with rectangular pixels, but modern screens have square pixels, which results in a vertically squeezed image. This option corrects this by displaying rectangular pixels.
ar: صنعت ألعاب سوبر ننتندو لشاشات 4:3 ببكسلات مستطيلة، ولكنَّ الشاشات الحديثة لها بكسلات مربَّعة، مما يؤدِّي إلى صورة مكبوسة رأسيًّا. يصحِّح هذا الخيار هذه المشكلة باستخدام بكسلات مستطيلة.

en: Sound driver
ar: برنامج تشغيل الصوت

en: Runs Steam for Linux games
ar: يشغِّل ألعاب ستيم لينكس

en: The application ID can be retrieved from the game's page at steampowered.com. Example: 235320 is the app ID for <i>Original War</i> in: 
    http://store.steampowered.com/app/<b>235320</b>/
ar: يمكن جلب معرِّف التطبيق من صفحة اللعبة في steampowered.com. مثلًا: 235320 هو معرِّف <i>Original War</i> في: 
    http://store.steampowered.com/app/<b>235320</b>/

en: Command line arguments used when launching the game.
    Ignored when Steam Big Picture mode is enabled.
ar: معطيات سطر الأوامر المستخدمة عند بدء اللعبة.
    تُتجاهل في حال تمكين Steam Big Picture mode.

en: DRM free mode (Do not launch Steam)
ar: وضع بلا DRM (لا تبدأ ستيم)

en: Run the game directly without Steam, requires the game binary path to be set
ar: شغِّل اللعبة مباشرةً بدون ستيم. يتطلَّب تعيين مسار الملفِّ الثنائيِّ للعبة

en: Game binary path
ar: مسار الملفِّ الثنائيِّ للعبة

en: Path to the game executable (Required by DRM free mode)
ar: مسار ملفِّ تنفيذ اللعبة (يتطلَّبه وضع بلا DRM)

en: Start Steam in Big Picture mode
ar: شغِّل ستيم في وضع الصورة الكبيرة (Big Picture mode)

en: Launches Steam in Big Picture mode.
    Only works if Steam is not running or already running in Big Picture mode.
    Useful when playing with a Steam Controller.
ar: يشغِّل ستيم في وضع الصورة الكبيرة.
    يعمل فقط في حال كون ستيم لا يعمل أو يعمل مسبقًا في وضع الصورة الكبيرة.
    مفيد عند اللعبة بيد تحكُّم ستيم.

en: Start Steam with LSI
ar: ابدأ ستيم ب‍ LSI

en: Launches steam with LSI patches enabled. Make sure Lutris Runtime is disabled and you have LSI installed. https://github.com/solus-project/linux-steam-integration
ar: يشغِّل ستيم بتصحيحات LSI. تأكَّد من أن بيئة عمل لوترس معطَّلة وأن LSI مثبَّت. https://github.com/solus-project/linux-steam-integration

en: Extra command line arguments used when launching Steam
ar: معطيات سطر أوامر إضافيَّة تُستخدم عند بدء ستيم

en: Remove game data (through Steam)
ar: أزل بيانات اللعبة (عبر ستيم)

en: Steam for Linux installation is not handled by Lutris.
    Please go to <a href='http://steampowered.com'>http://steampowered.com</a> or install Steam with the package provided by your distribution.
ar: تثبيت ستيم في لينكس ليس من وظائف لوترس.
    طالع <a href='http://steampowered.com'>http://steampowered.com</a> أو ثبِّت ستيم باستخدام مدير حزم توزيعتك.

en: Could not find Steam path, is Steam installed?
ar: تعذَّر العثور على مسار ستيم، هل ستيم مثبَّت؟

en: Commodore Emulator
ar: محاكي كومودور

en: Vice
ar: نائب

en: Commodore 64
ar: كومودور 64

en: Commodore 128
ar: كومودور 128

en: Commodore VIC20
ar: كومودور في‌آي‌سي20

en: Commodore PET
ar: كومودور بي‌إي‌تي

en: Commodore Plus/4
ar: كومودور بلس\4

en: Commodore CBM II
ar: كومودور سي‌بي‌إم II

en: The game data, commonly called a ROM image.
    Supported formats: X64, D64, G64, P64, D67, D71, D81, D80, D82, D1M, D2M, D4M, T46, P00 and CRT.
ar: بيانات اللعبة، تشيع تسميها صورة ROM.
    النُّسُق المدعومة: X64 و D64 و G64 و P64 و D67 و D71 و D81 و D80 و D82 و D1M و D2M و D4M و T46 و P00 و CRT.

en: Use joysticks
ar: استخدم أيدي التحكُّم

en: Scale up display by 2
ar: حجِّم اللعبة بمعامل 2

en: Enable sound emulation of disk drives
ar: مكِّن محاكاة صوت محرِّكات الأقراص

en: Graphics renderer
ar: مصيِّر الرسومات

en: Web
ar: وِب

en: Runs web based games
ar: يشغِّل ألعاب الوِب

en: Full URL or HTML file path
ar: الرابط الكامل أو مسار ملفِّ HTML

en: The full address of the game's web page or path to a HTML file.
ar: كامل عنوان صفحة اللعبة أو مسار لملفِّ HTML.

en: Open in fullscreen
ar: شغِّل في وضع ملء الشاشة

en: Launch the game in fullscreen.
ar: شغِّل اللعبة في وضع ملء الشاشة.

en: Open window maximized
ar: افتح النافذة مكبَّرةً

en: Maximizes the window when game starts.
ar: يكبِّر النافذة عند بدء اللعبة.

en: The initial size of the game window when not opened.
ar: حجم نافذة اللعبة الابتدائيُّ عند عدم عرضها.

en: Disable window resizing (disables fullscreen and maximize)
ar: عطِّل تحجيم النافذة (يعطِّل ملء الشاشة والتكبير)

en: You can't resize this window.
ar: لا تستطيع تحجيم هذه النافذة.

en: Borderless window
ar: نافذة بلا حدود

en: The window has no borders/frame.
ar: ليس للنافذة حدود أو إطار.

en: Disable menu bar and default shortcuts
ar: عطِّل شريط القائمة والاختصارات المبدئيَّة

en: This also disables default keyboard shortcuts, like copy/paste and fullscreen toggling.
ar: يعطِّل هذا اختصارات لوحة المفاتيح أيضًا، مثل النسخ واللصق وتبديل وضع ملء الشاشة.

en: Disable page scrolling and hide scrollbars
ar: عطِّل التمرير وأخفِ أشرطته

en: Disables scrolling on the page.
ar: يعطِّل التمرير في الصفحة.

en: Hide mouse cursor
ar: أخفِ مؤشِّر الفأرة

en: Prevents the mouse cursor from showing when hovering above the window.
ar: يمنع مؤشِّر الفأرة من الظهور عند الحوم فوق النافذة.

en: Open links in game window
ar: افتح الروابط في نافذة اللعبة

en: Enable this option if you want clicked links to open inside the game window. By default all links open in your default web browser.
ar: مكِّن هذا الخيار إن أردت فتح الروابط داخل نافذة اللعبة. تفتح كلُّ الروابط في المتصفِّح مبدئيًّا.

en: Remove default <body> margin & padding
ar: أزل الحاشية والإزاحة المبدئيَّين

en: Sets margin and padding to zero on &lt;html&gt; and &lt;body&gt; elements.
ar: يعيِّن الحاشية والإزاحة أصفارًا في عناصر &lt;html&gt; و &lt;body&gt;.

en: Enable Adobe Flash Player
ar: مكِّن أدوبي فلاش بلير

en: Enable Adobe Flash Player.
ar: مكِّن أدوبي فلاش بلير.

en: Custom User-Agent
ar: عميل مستخدم مخصَّص

en: Overrides the default User-Agent header used by the runner.
ar: يتجاوز عميل المستخدم المبدئيَّ في المشغِّل.

en: Debug with Developer Tools
ar: نقِّح باستخدام أدوات المطوِّر

en: Let's you debug the page.
ar: يمكِّنك من تنقيح الصفحة.

en: Open in web browser (old behavior)
ar: افتح في متصفِّح وِب (التصرُّف القديم)

en: Launch the game in a web browser.
ar: ابدأ اللعبة في متصفِّح وِب.

en: Custom web browser executable
ar: ملفُّ تنفيذ متصفِّح الوِب المخصَّص

en: Select the executable of a browser on your system.
    If left blank, Lutris will launch your default browser (xdg-open).
ar: اختر ملفَّ تنفيذ متصفِّح في نظامك.
    سوف يستخدم لوترس المتصفِّح المبدئيَّ في حال تركه فارغًا (xdg-open).

en: Web browser arguments
ar: معطيات متصفِّح الوِب

en: Command line arguments to pass to the executable.
    $GAME or $URL inserts the game url.
    
    For Chrome/Chromium app mode use: --app="$GAME"
ar: معطيات سطر الأوامر الممرَّرة لملفِّ التنفيذ.
    يدرج $GAME أو $URL رابط اللعبة.
    
    لوضع تطبيقات كروم\كروميُم، استخدم: --app="$GAME"

en: The web address is empty, 
    verify the game's configuration.
ar: عنوان الوِب فارغ، 
    تحقَّق من ضبط اللعبة.

en: The file %s does not exist, 
    verify the game's configuration.
ar: الملفُّ %s غير موجود، 
    تحقَّق من ضبط اللعبة.

en: Runs Windows games
ar: يشغِّل ألعاب ويندوز

en: Wine
ar: واين

en: Windows
ar: ويندوز

en: The game's main EXE file
ar: ملفُّ EXE الرئيس للعبة

en: Windows command line arguments used when launching the game
ar: معطيات سطر أوامر ويندوز المستخدمة عند بدء اللعبة

en: Wine prefix
ar: سابقة واين

en: The prefix used by Wine.
    It's a directory containing a set of files and folders making up a confined Windows environment.
ar: السابقة التي يستخدمها واين.
    هي مجلَّد فيه مجموعة ملفَّات ومجلَّدات تجتمع وتكوِّن بيئة ويندوز معزولة.

en: Prefix architecture
ar: بنية السابقة

en: 32-bit
ar: 32-بت

en: 64-bit
ar: 64-بت

en: The architecture of the Windows environment
ar: بنية بيئة ويندوز

en: Custom (select executable below)
ar: مخصَّص (اختر ملفَّ تنفيذ أدناه)

en: WineHQ Devel ({})
ar: واين التطويري ({})

en: WineHQ Staging ({})
ar: واين التجريبي ({})

en: Wine Development ({})
ar: تطوير واين ({})

en: System ({})
ar: النظام ({})

en: Wine version
ar: إصدار واين

en: The version of Wine used to launch the game.
    Using the last version is generally recommended, but some games work better on older versions.
ar: إصدار واين المستخدم لتشغيل اللعبة.
    يستحسن عادةً استخدام أحدث إصدار، ولكنَّ بعض الألعاب تعمل أفضل باستخدام النسخ القديمة.

en: Custom Wine executable
ar: ملفُّ تنفيذ واين مخصَّص

en: The Wine executable to be used if you have selected "Custom" as the Wine version.
ar: ملفُّ تنفيذ واين المستخدم في حال اختيارك «مخصَّص» إصدارًا لواين.

en: Use system winetricks
ar: استخدم حِيَل واين من النظام

en: Switch on to use /usr/bin/winetricks for winetricks.
ar: مكِّنه لتستخدم /usr/bin/winetricks لحِيَل واين.

en: Enable DXVK
ar: مكِّن DXVK

en: Use DXVK to increase compatibility and performance in Direct3D 11, 10 and 9 applications by translating their calls to Vulkan.
ar: استخدم DXVK لتحسين التكامل والأداء في تطبيقات Direct3D 11 و 10 و 9، وذلك بترجمة أوامرهم إلى فولكَن.

en: Enable VKD3D
ar: مكِّن VKD3D

en: Use VKD3D to enable support for Direct3D 12 applications by translating their calls to Vulkan.
ar: استخدم VKD3D لتمكِّن دعم تطبيقات Direct3D 12 بترجمة أوامرهم إلى فولكَن.

en: VKD3D version
ar: إصدار VKD3D

en: Enable D3D Extras
ar: مكِّن D3D Extras

en: Replace Wine's D3DX and D3DCOMPILER libraries with alternative ones. Needed for proper functionality of DXVK with some games.
ar: استبدل D3DX واين مكتبات D3DCOMPILER بأخرى. يُحتاج هذا للعمل الصحيح ل‍ DXVK في بعض الألعاب.

en: D3D Extras version
ar: إصدار D3D Extras

en: Enable DXVK-NVAPI / DLSS
ar: مكِّن DXVK-NVAPI / DLSS

en: Enable emulation of Nvidia's NVAPI and add DLSS support, if available.
ar: مكِّن محاكاة إنفيديا NVAPI وأضف دعم DLSS، إن توفَّر.

en: DXVK NVAPI version
ar: إصدار DXVK NVAPI

en: Enable dgvoodoo2
ar: مكِّن dgvoodoo2

en: dgvoodoo2 is an alternative translation layer for rendering old games that utilize D3D1-7 and Glide APIs. As it translates to D3D11, it's recommended to use it in combination with DXVK. Only 32-bit apps are supported.
ar: إنَّ dgvoodoo2 طبقة ترجمة بديلة لتصيير الألعاب القديمة المستخدِمة  D3D1-7 وواجهات برمجة تطبيقات Glide. يستحسن استخدامها مع DXVK لأنها تترجم إلى D3D11. تُدعم تطبيقات 32-بت فقط.

en: dgvoodoo2 version
ar: إصدار dgvoodoo2

en: Enable Esync
ar: مكِّن إي‌سنك

en: Enable eventfd-based synchronization (esync). This will increase performance in applications that take advantage of multi-core processors.
ar: مكِّن مزامنة eventfd-based (إي‌سنك). سوف يحسِّن هذا أداء بعض التطبيقات التي تستغلُّ المعالجات متعدِّدة الأنوية.

en: Enable Fsync
ar: مكِّن Fsync

en: Enable futex-based synchronization (fsync). This will increase performance in applications that take advantage of multi-core processors. Requires kernel 5.16 or above.
ar: مكِّن مزامنة futex (إف‌سنك). سوف يحسِّن هذا أداء بعض التطبيقات التي تستغلُّ المعالجات متعدِّدة الأنوية. يتطلَّب نواة 5.16 أو أحدث.

en: Enable AMD FidelityFX Super Resolution (FSR)
ar: مكِّن AMD FidelityFX Super Resolution (FSR)

en: Use FSR to upscale the game window to native resolution.
    Requires Lutris Wine FShack >= 6.13 and setting the game to a lower resolution.
    Does not work with games running in borderless window mode or that perform their own upscaling.
ar: استخدم FSR لزيادة دقَّة النافذة للدقَّة الأصليَّة.
    يتطلَّب Lutris Wine FShack >= 6.13 وتعيين اللعبة لدقَّة أقلَّ.
    لا يعمل في الألعاب المشغَّلة في وضع النافذة بلا حدود أو الألعاب التي تزيد دقَّتها بنفسها.

en: Enable BattlEye Anti-Cheat
ar: مكِّن باتل‌آي أنتي-تشيت

en: Enable support for BattlEye Anti-Cheat in supported games
    Requires Lutris Wine 6.21-2 and newer or any other compatible Wine build.
ar: مكِّن دعم باتل‌آي أنتي-تشيت في الألعاب المدعومة
    يتطلبَّ لوترس واين 6.21-2 أو أحدث أو أيَّ إصدار واين متوافق.

en: Enable Easy Anti-Cheat
ar: مكِّن إيزي أنتي-تشيت

en: Enable support for Easy Anti-Cheat in supported games
    Requires Lutris Wine 7.2 and newer or any other compatible Wine build.
ar: مكِّن دعم إيزي أنتي-تشيت في الألعاب المدعومة
    يتطلَّب لوترس واين 7.2 أو أحدث أو أيَّ إصدار واين متوافق.

en: Windowed (virtual desktop)
ar: ذو نافذة (سطح مكتب ظاهريٌّ)

en: Run the whole Windows desktop in a window.
    Otherwise, run it fullscreen.
    This corresponds to Wine's Virtual Desktop option.
ar: شغِّل كامل سطح مكتب ويندوز في نافذة.
    عدى ذلك شغِّله فيه وضع ملء الشاشة.
    يوائم هذا خيار سطح المكتب الظاهريِّ في واين.

en: Virtual desktop resolution
ar: دقَّة سطح المكتب الظاهريِّ

en: The size of the virtual desktop in pixels.
ar: حجم سطح المكتب الظاهريُّ بالبكسلات.

en: Enable DPI Scaling
ar: مكِّن تحجيم النقاط في البوصة (DPI)

en: Enables the Windows application's DPI scaling.
    Otherwise, the Screen Resolution option in 'Wine configuration' controls this.
ar: يمكِّن تحجيم النقاط لكلِّ بوصة من تطبيقات ويندوز.
    خلا ذلك يتحُّكم خيار دقَّة الشاشة في ‹ضبط واين› في هذا.

en: DPI
ar: نقطة في البوصة

en: The DPI to be used if 'Enable DPI Scaling' is turned on.
    If blank or 'auto', Lutris will auto-detect this.
ar: قيمة النقاط لكلِّ بوصة المستخدمة في حال تفعيل ‹مكِّن تحجيم النقاط لكلِّ بوصة›.
    إن كان فارغًأ أو ‹auto› فسوف يكشف لوترس عنه تلقائيًّا.

en: Mouse Warp Override
ar: تجاوُز تحريك الفأرة

en: Enable
ar: مكِّن

en: Force
ar: افرض

en: Override the default mouse pointer warping behavior
    <b>Enable</b>: (Wine default) warp the pointer when the mouse is exclusively acquired 
    <b>Disable</b>: never warp the mouse pointer 
    <b>Force</b>: always warp the pointer
ar: تجاوَز سلوك تحرُّك مؤشِّر الفأرة المبدئيِّ
    <b>مكِّن</b>: (الإعداد المبدئيُّ في واين) حرِّك المؤشِّر عن حصر التحكُّم فيه 
    <b>عطِّل</b>: لا تحرِّك مؤشِّر الفأرة 
    <b>افرض</b>: حرِّك مؤشِّر الفأرة دائمًا

en: Audio driver
ar: برنامج تشغيل الصوت

en: Which audio backend to use.
    By default, Wine automatically picks the right one for your system.
ar: أي سند صوت يجب استخدامه.
    يختار واين السند الأنسب لنظامك مبدئيًّا.

en: DLL overrides
ar: تجاوزات DLL

en: Sets WINEDLLOVERRIDES when launching the game.
ar: يعيِّن WINEDLLOVERRIDES عند بدء اللعبة.

en: Output debugging info
ar: أخرج معلومات التنقيح

en: Enabled
ar: ممكَّن

en: Inherit from environment
ar: رِث من البيئة

en: Full (CAUTION: Will cause MASSIVE slowdown)
ar: كامل (تحذير: سوف يسبِّب بطئًا شديدًا)

en: Output debugging information in the game log (might affect performance)
ar: أخرج معلومات التنقيح في سجلَّات اللعبة (قد يؤثِّر على الأداء)

en: Show crash dialogs
ar: أظهر حوارات الإنهيار

en: Autoconfigure joypads
ar: اضبط أيدي التحكُّم تلقائيًّا

en: Automatically disables one of Wine's detected joypad to avoid having 2 controllers detected
ar: يعطِّل إحدى أيدي التحكُّم التي اكتشفها واين لتفادي كشف يَدَي تحكُّم

en: Create a sandbox for Wine folders
ar: أنشئ بيئة اختبار معزولة لمجلَّدات واين

en: Do not use $HOME for desktop integration folders.
    By default, it use the directories in the confined Windows environment.
ar: لا تستخدم $HOME لمجلَّدات تكامل سطح المكتب.
    تُستخدم مجلَّدات بيئة ويندوز المعزولة مبدئيًّا.

en: Sandbox directory
ar: مجلَّد العزل

en: Custom directory for desktop integration folders.
ar: مجلَّد مخصَّص لمجلَّدات تكامل سطح المكتب.

en: Run EXE inside Wine prefix
ar: شغِّل ملفَّ EXE في سابقة واين

en: Wine configuration
ar: ضبط واين

en: Open Bash terminal
ar: افتح طرفيَّة باش

en: Open Wine console
ar: افتح وحدة تحكُّم واين

en: Wine registry
ar: سجلُّ واين

en: Winetricks
ar: حِيَل واين

en: Wine Control Panel
ar: لوحة تحكُّم واين

en: Select an EXE or MSI file
ar: اختر ملفَّ EXE أو MSI

en: Xbox
ar: إكس‌بوكس

en: Xbox emulator
ar: محاكي إكس‌بوكس

en: DVD image in iso format
ar: صورة دي‌في‌دي في تنسيق ISO

en: Yuzu
ar: يوزو

note: http://zdoom.org/wiki/Command_line_parameters
en: ZDoom DOOM Game Engine
ar: محرِّك لعبة دوم زد‌دوم

en: ZDoom
ar: زد‌دوم

en: WAD file
ar: ملفُّ WAD

en: The game data, commonly called a WAD file.
ar: بيانات اللعبة، تشيع تسميتها ملفَّات WAD.

en: Command line arguments used when launching the game.
ar: معطيات سطر الأوامر المستخدمة عند بدء اللعبة.

en: PWAD files
ar: ملفَّات PWAD

en: Used to load one or more PWAD files which generally contain user-created levels.
ar: يستخدم لتحميل ملفِّ PWAD واحد أو أكثر. تحتوي ملفَّا PWAD عادةً على مستويات صنعها مستخدمون.

en: Warp to map
ar: انتقل لخريطة

en: Starts the game on the given map.
ar: يبدأ اللعبة في الخريطة المحدَّدة.

en: User-specified path where save files should be located.
ar: المسار المحدَّد من قبل المستخدم الذي تتواجد فيه ملفَّات الحفظ.

en: Pixel Doubling
ar: مضاعفة البكسلات

en: Pixel Quadrupling
ar: تربُّع البكسلات

en: Disable Startup Screens
ar: عطِّل شاشات التشغيل

en: Skill
ar: المهارة

en: I'm Too Young To Die (1)
ar: لم أعش طويلًا لأموت (1)

en: Hey, Not Too Rough (2)
ar: لا تكن شديدًا (2)

en: Hurt Me Plenty (3)
ar: عنِّفني (3)

en: Ultra-Violence (4)
ar: عنف شديد (4)

en: Nightmare! (5)
ar: كابوس! (5)

en: Used to load a user-created configuration file. If specified, the file must contain the wad directory list or launch will fail.
ar: يُستخدم لتحميل ملفِّ ضبط أنشأه مستخدم. إن حدِّد فيجب أن يحتوي الملفُّ على قائمة مجلَّدات wad، عدى ذلك سوف يفشل البدء.

en: Amazon Prime Gaming
ar: اللعب على أمازون برايم

en: No Amazon user data available, please log in again
ar: لا تتوفَّر بيانات مستخدم أمازون، لُج مرَّةً أخرى

en: Unable to register device, please log in again
ar: تعذَّر تسجيل الجهاز، لُج مرَّةً أخرى

en: Invalid token info found, please log in again
ar: عُثر على رمز غير صالح، لُج مرَّةً أخرى

en: Unable to refresh token, please log in again
ar: تعذَّر تحديث الرمز، لُج مرَّةً أخرى

en: Unable to get game manifest info, please check your Amazon credentials and internet connectivity
ar: تعذَّر الحصول على معلومات ملفِّ معلومات اللعبة. تأكَّد من معلومات ولوج أمازون واتِّصال الإنترنت

en: Unable to get game manifest, please check your Amazon credentials and internet connectivity
ar: تعذَّر الحصول على ملفِّ معلومات اللعبة. تأكَّد من معلومات ولوج أمازون واتِّصال الإنترنت

en: Unknown compression algorithm found in manifest, please check your Amazon credentials and internet connectivity
ar: عُثر على خوارزميَّة ضغط غير معروفة في ملفِّ البيانات. تأكَّد من معلومات ولوج أمازون واتِّصال الإنترنت

en: Unable to get the patches of game, please check your Amazon credentials and internet connectivity
ar: تعذَّر الحصول على تصحيحات اللعبة. تأكَّد من معلومات ولوج أمازون واتِّصال الإنترنت

en: Unable to get fuel.json file, please check your Amazon credentials and internet connectivity
ar: تعذَّر جلب ملفِّ fuel.json. تأكَّد من معلومات ولوج أمازون واتِّصال الإنترنت

en: Invalid JSON response from Amazon APIs
ar: ردُّ JSON غير صالح من واجهات برمجة تطبيقات أمازون

en: Installing file: %s
ar: يُثبَّت الملفُّ: %s

en: This service requires a game launcher. The following steps will install it.
    Once the client is installed, you can login to %s.
ar: تتطلَّب هذه الخدمة مشغِّل ألعاب. سوف تثبِّته الخطوات التالية.
    تستطيع الولوج في %s فور تثبيت العميل.

en: Epic Games Store
ar: متجر أبِك جيمز

en: Flathub
ar: فلات‌هب

en: GOG
ar: جي‌أو‌جي (GOG)

en: The download of '%s' failed.
ar: فشل تنزيل ‹%s›.

en: Couldn't load the download links for this game
ar: تعذَّر تحميل روابط التنزيل لهذه اللعبة

en: Unable to determine correct file to launch installer
ar: تعذَّر تحديد الملفِّ الصحيح لبدء المثبِّت

en: Couldn't load the downloads for this game
ar: تعذَّر تحميل التنزيلات لهذه اللعبة

en: Humble Bundle
ar: همبل بندل

en: Workaround for Humble Bundle authentication
ar: تحايل لاستيثاق همبل بندل

en: Humble Bundle is restricting API calls from software like Lutris and GameHub.
    Authentication to the service will likely fail.
    There is a workaround involving copying cookies from Firefox, do you want to do this instead?
ar: يقيِّد همبل بندل طلبات واجهة برمجة التطبيقات من بعض البرمجيَّات مثل لوترس وجيم‌هب.
    غالب الظنِّ أن الاستيثاق مع الخدمة سوف يفشل.
    هناك حلٌّ التفافيٌّ يتضمَّن نسخ ملفَّات تعريف الارتباط من فَيَرفُكس. هل تريد تجريبه؟

en: The download URL for the game could not be determined.
ar: تعذَّر تحديد رابط تنزيل اللعبة.

en: No game found on Humble Bundle
ar: لم يعثر على لعبة في همبل بندل

en: Lutris has no installers for %s. Try using a different service instead.
ar: ليس لدى لوترس أيُّ مثبِّت %s. جرِّب استخدام خدمة أخرى.

en: Origin
ar: أُرِجِن (Origin)

en: Steam for Windows
ar: ستيم لويندوز

en: Failed to load games. Check that your profile is set to public during the sync.
ar: شغل تحميل الألعاب. تأكد من تعيين ملفِّ تعريفك عامًّا عند المزامنة.

en: Ubisoft Connect
ar: يوبيسوفت كنكت (Ubisoft Connect)

en: Local
ar: محليّ

en: The Lutris team
ar: فريق لوترس

en: Your NVIDIA driver is outdated.
ar: برنامج تشغيل إنفيديا قديم.

en: You are currently running driver %s which does not fully support all features for Vulkan and DXVK games.
    Please upgrade your driver as described in our <a href='%s'>installation guide</a>
ar: تشغِّل حاليًّا برنامج التشغيل %s الغير الداعم لكلِّ مزايا ألعاب فولكَن و DXVK.
    رقِّ برنامج التشغيل كما هو مشروح في <a href='%s'>installation guide</a>

en: Missing vulkan libraries
ar: مكتبات فولكَن مفقودة

en: Lutris was unable to detect Vulkan support for the %s architecture.
    This will prevent many games and programs from working.
    To install it, please use the following guide: <a href='%s'>Installing Graphics Drivers</a>
ar: لم يستطع لوترس كشف دعم فولكَن للبنية %s.
    سوف يمنع هذا الكثير من الألعاب والبرامج من العمل.
    اتَّبع الدليل التالي لتثبيته: <a href='%s'>Installing Graphics Drivers</a>

en:  and
ar:  و

en: Failed to open database file in %s. Try renaming this file and relaunch Lutris
ar: فشل فتح ملفِّ قاعدة البيانات في %s. جرِّب إعادة تسمية الملفِّ وأعد تشغيل لوترس

en: Keep current
ar: أبقِ الحاليَّ

en: (recommended)
ar: (مستحسن)

en: System
ar: النظام

en: Off
ar: معطَّل

en: Primary
ar: الرئيس

note: Start the 'choices' with an 'auto' choice. But which one?
en: Auto: Intel Open Source (MESA: ANV)
ar: تلقائيّ: Intel Open Source (MESA: ANV)

en: Auto: AMD RADV Open Source (MESA: RADV)
ar: تلقائيّ: AMD RADV Open Source (MESA: RADV)

en: Auto: Nvidia Proprietary
ar: تلقائيّ: Nvidia Proprietary

note: Without VK_ICD_FILENAMES, we'll try to figure out what GPU the user has installed and which has ICD files. If that fails, we'll just use blank and hope for the best.
en: Auto: WARNING -- No Vulkan Loader detected!
ar: تلقائيّ: تحذير -- لم يُكتشف أيُّ محمِّل لفولكَن!

en: Unspecified (Use System Default)
ar: غير محدَّد (استخدم الإعداد المبدئيَّ للنظام)

en: Default installation folder
ar: ملفُّ التثبيت المبدئيُّ

en: The default folder where you install your games.
ar: الملفُّ المبدئيُّ الذي تثبِّت فيه ألعابك.

en: Disable Lutris Runtime
ar: عطِّل بيئة عمل لوترس

en: The Lutris Runtime loads some libraries before running the game, which can cause some incompatibilities in some cases. Check this option to disable it.
ar: تحمِّل بيئة عمل لوترس بعض المكتبات قبل تشغيل اللعبة، مما قد يسبِّب مشاكل توافق في بعض الحالات. علِّم هذا الخيار لتعطِّلها.

en: Prefer system libraries
ar: فضِّل مكتبات النظام

en: When the runtime is enabled, prioritize the system libraries over the provided ones.
ar: فضِّل مكتبات النظام عوضًا عن المكتبات الموفَّرة في حال تمكين بيئة التشغيل.

en: Restore resolution on game exit
ar: استعد الدقَّة عند إغلاق اللعبة

en: Some games don't restore your screen resolution when 
    closed or when they crash. This is when this option comes 
    into play to save your bacon.
ar: لا تعيد بعض الألعاب إعداد دقة الشاشة عند
    إغلاقها أو انهيارها. اختر هذا الخيار
    لتصحيح ذلك.

en: Enable gamescope
ar: مكِّن جيم‌سكوب

en: Use gamescope to draw the game window isolated from your desktop.
    Use Ctrl+Super+F to toggle fullscreen
ar: استخدم جيم‌سكوب لتصيير نافذة اللعبة بعزلة عن سطح مكتبك.
    استخدم Ctrl+Super+F لتبديل وضع ملء الشاشة

en: Gamescope output resolution
ar: دقة مخرجة جيم‌سكوب

en: Resolution of the window on your desktop
ar: دقَّة النافذة في سطح المكتب

en: Gamescope game resolution
ar: دقة لعبة جيم‌سكوب

en: Resolution of the screen visible to the game
ar: دقَّة الشاشة التي تراها اللعبة

en: Restrict number of cores used
ar: حُدَّ عدد الأنوية المستخدمة

en: Restrict the game to a maximum number of CPU cores.
ar: حُدَّ استخدام اللعبة لعدد محدَّد من أنوية المعالج.

en: Restrict number of cores to
ar: حُدَّ عدد الأنوية إلى

en: Maximum number of CPU cores to be used, if 'Restrict number of cores used' is turned on.
ar: أقصى عدد أنوية يمكن استخدامه، يُستخدم عند تمكين ‹حُدَّ عدد الأنوية المستخدمة›.

en: Restore gamma on game exit
ar: استعد جاما عند إنهاء اللعبة

en: Some games don't correctly restores gamma on exit, making your display too bright. Select this option to correct it.
ar: لا تعيد بعض الألعاب إعداد جاما عند إنهائها، مما يجعل سطوع شاشتك عاليًا. اختر هذا الخيار لتصحيح ذلك.

en: Disable desktop effects
ar: عطِّل تأثيرات سطح المكتب

en: Disable desktop effects while game is running, reducing stuttering and increasing performance
ar: عطِّل تأثيرات سطح المكتب بينما تشتغل لعبة. يؤدِّي هذا لتقليل التقطُّع وزيادة الأداء

en: Disable screen saver
ar: عطِّل شاشة التوقُّف

en: Disable the screen saver while a game is running. Requires the screen saver's functionality to be exposed over DBus.
ar: عطِّل شاشة التوقُّف بينما تشتغل لعبة. يتطلَّب كون وظيفة شاشة التوقُّف مكشوفةً على DBus.

en: Reset PulseAudio
ar: صفِّر بُلس‌أوديو

en: Restart PulseAudio before launching the game.
ar: أعد تشغيل بُلس‌أوديو قبل بدء اللعبة.

en: Reduce PulseAudio latency
ar: قلِّل زمن وصول بُلس‌أوديو

en: Set the environment variable PULSE_LATENCY_MSEC=60 to improve audio quality on some games
ar: عيِّن متغيِّر البيئة PULSE_LATENCY_MSEC=60 لتحسِّن جودة الصوت في بعض الألعاب

en: Switch to US keyboard layout
ar: بدِّل لمخطَّط لوحة المفاتيح الأميركيِّ

en: Switch to US keyboard QWERTY layout while game is running
ar: بدِّل لمخطَّط QWERTY الأميركيِّ عند تشغيل لعبة

en: Optimus launcher (NVIDIA Optimus laptops)
ar: بادئ أُبتمس (الحواسيب المحمولة الداعمة ل‍إنفيديا أُبتمس)

en: If you have installed the primus or bumblebee packages, select what launcher will run the game with the command, activating your NVIDIA graphic chip for high 3D performance. primusrun normally has better performance, butoptirun/virtualgl works better for more games.Primus VK provide vulkan support under bumblebee.
ar: إن ثبَّت حزمتي برايمس (primus) و بمبلبي (bumblebee) فعليك اختيار أيُّ مشغِّل سوف يُستخدم لتشغيل اللعبة بالأمر مفعِّلًَا شريحة إنفيديا لتحصل على أداء عالٍ. أداء primusrun أفضل عادةً، ولكنَّ butoptirun/virtualgl يعملون أفضل لألعاب أكثر. يوفِّر Primus VK دعم فولكَن تحت بمبلبي.

en: Vulkan ICD loader
ar: محمِّل برنامج تشغيل العميل المثبَّت (ICD) لفولكَن

en: The ICD loader is a library that is placed between a Vulkan application and any number of Vulkan drivers, in order to support multiple drivers and the instance-level functionality that works across these drivers.
ar: محمِّل ICD هو مكتبة تتموضع بين تطبيق فولكَن وأيِّ عدد من مشغِّلات فولكَن، وذلك لدعم مشغِّلات متعدَّدة والوظائف في مستوى الصيرورة العاملة بين هذه المشغِّلات.

en: FPS counter (MangoHud)
ar: عدَّاد معدَّل الإطارات (مانجو‌هَد)

en: Display the game's FPS + other information. Requires MangoHud to be installed.
ar: اعرض معدَّل إطارات اللعبة ومعلومات أخرى. يتطلَّب كون مانجو‌هد مثبَّتًا.

en: Limit the game's FPS to desired number
ar: حُدَّ معدَّل إطارات اللعبة لرقم ترغبه

en: Enable Feral GameMode
ar: مكِّن فيرَل جيم‌مود

en: Request a set of optimisations be temporarily applied to the host OS
ar: اطلب مجموعة من التحسينات لتطبَّق على نظام التشغيل المضيف

en: Enable NVIDIA Prime Render Offload
ar: مكِّن تفريغ تصيير إنفيديا برايم

en: If you have the latest NVIDIA driver and the properly patched xorg-server (see https://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/435.17/README/primerenderoffload.html), you can launch a game on your NVIDIA GPU by toggling this switch. This will apply __NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 and __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia environment variables.
ar: إن كان لديك أحدث برنامج تشغيل إنفيديا ومضيف إكس‌أورج مهيَّأ (طالع https://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86_64/435.17/README/primerenderoffload.html) فسوف تستطيع تشغيل لعبة باستخدام بطاقة رسومات إنفيديا عن طريق تبديل هذا المفتاح. سوف يطبِّق هذا متغيِّرات البيئة __NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 و __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia.

en: Use discrete graphics
ar: استخدم بطاقة الرسومات المنفصلة

en: If you have open source graphic drivers (Mesa), selecting this option will run the game with the 'DRI_PRIME=1' environment variable, activating your discrete graphic chip for high 3D performance.
ar: سوف يشغِّل تحديد هذا الخيار الألعاب بمتغيِّر البيئة ‹DRI_PRIME=1›، مما يفعِّل بطاقة الرسومات المنفصلة لأداء عالٍ. يتاح هذا فقط إن كان برنامج تشغيل مفتوح المصدر (Mesa).

en: SDL 1.2 Fullscreen Monitor
ar: شاشة SDL 1.2 كاملة

en: Hint SDL 1.2 games to use a specific monitor when going fullscreen by setting the SDL_VIDEO_FULLSCREEN environment variable
ar: لمِّح لألعاب SDL 1.2 بأن تستخدم شاشة محدَّدة عند تفعيل وضع ملء الشاشة بتعيين متغيِّر البيئة SDL_VIDEO_FULLSCREEN

en: Turn off monitors except
ar: أطفئ الشاشات عدى

en: Only keep the selected screen active while the game is running. 
    This is useful if you have a dual-screen setup, and are 
    having display issues when running a game in fullscreen.
ar: حافظ على الشاشة المختارة فقط فعَّالةً بينما تعمل اللعبة. 
    هذا مفيد في حال كانت لديك شاشتان، وعندك 
    مشاكل في العرض عند تشغيل لعبة في وضع ملء الشاشة.

en: Switch resolution to
ar: بدِّل الدقة ل‍

en: Switch to this screen resolution while the game is running.
ar: بدِّل لدقَّة الشاشة هذه بينما تعمل اللعبة.

en: CLI mode
ar: وضع واجهة سطر الأوامر

en: Enable a terminal for text-based games. Only useful for ASCII based games. May cause issues with graphical games.
ar: مكِّن طرفيَّةً للألعاب النصيَّة. مفيد لألعاب ASCII فقط. قد يسبِّب مشاكل في ألعاب الرسوم.

en: Text based games emulator
ar: محاكي ألعاب النصِّ

en: The terminal emulator used with the CLI mode. Choose from the list of detected terminal apps or enter the terminal's command or path.
ar: محاكي الطرفيَّة المستخدم في وضع واجهة سطر الأوامر. اختر من قائمة تطبيقات الطرفيَّة المكتشفة أو أدخل مسار أو أمر الطرفيَّة.

en: Locale
ar: اللغة

en: Can be used to force certain locale for an app. Fixes encoding issues in legacy software.
ar: يمكن استخدامه لفرض لغة معيَّنة على تطبيق. يُصلح مشاكل الترميز في البرنامج القديمة.

en: Environment variables loaded at run time
ar: متغيِّرات البيئة المحمَّلة في بيئة التشغيل

en: AntiMicroX Profile
ar: ملفُّ تعريف AntiMicroX

en: Path to an AntiMicroX profile file
ar: مسار لملفِّ تعريف AntiMicroX

en: Command prefix
ar: سابقة الأمر

en: Command line instructions to add in front of the game's execution command.
ar: تعليمات سطر الأوامر المضافة لمقدِّمة أمر تشغيل اللعبة.

en: Manual script
ar: برنامج نصٍّ يدويٌّ

en: Script to execute from the game's contextual menu
ar: برنامج النصِّ المشغَّل من القائمة السياقيَّة للعبة

en: Pre-launch script
ar: برنامج نصِّ ما قبل البدء

en: Script to execute before the game starts
ar: برنامج النصِّ المشغَّل قبل بدء اللعبة

en: Wait for pre-launch script completion
ar: انتظر اكتمال تنفيذ النصِّ البرمجيِّ لما قبل التشغيل

en: Run the game only once the pre-launch script has exited
ar: شغِّل اللعبة فقط عند انتهاء برنامج نصِّ ما قبل البدء

en: Post-exit script
ar: برنامج نصِّ ما بعد الإغلاق

en: Script to execute when the game exits
ar: برنامج النصِّ الذي يجب تنفيذه عند إغلاق اللعبة

en: Include processes
ar: ضمِّن عمليَّات

en: What processes to include in process monitoring. This is to override the built-in exclude list.
    Space-separated list, processes including spaces can be wrapped in quotation marks.
ar: أيُّ عمليَّات يجب أن تُضمَّن في رقابة العمليَّات. فائدة هذا أنه يتجاوز قائمة الاستثناء المدمجة.
    قائمة مفصولة عناصرها بمسافات، يمكن تضمين العمليَّات التي تحتوي أسماؤها مسافات باستخدام علامات التنصيص.

en: Exclude processes
ar: استثنِ عمليَّات

en: What processes to exclude in process monitoring. For example background processes that stick around after the game has been closed.
    Space-separated list, processes including spaces can be wrapped in quotation marks.
ar: أيُّ عمليَّات يجب أن تُضمَّن في رقابة العمليَّات. مثلًا: العمليَّات التي يستمر عملها بعد إغلاق اللعبة.
    قائمة مفصولة عناصرها بمسافات، يمكن تضمين العمليَّات التي تحتوي أسماؤها مسافات باستخدام علامات التنصيص.

en: Killswitch file
ar: ملفُّ Killswitch

en: Path to a file which will stop the game when deleted 
    (usually /dev/input/js0 to stop the game on joystick unplugging)
ar: مسار لملفِّ سوف يوقف اللعبة عند حذفه 
    (عادةً /dev/input/js0 لإيقاف اللعبة عند فصل يد التحكُّم)

en: SDL2 gamepad mapping
ar: تعيين لوحة ألعاب SDL2

en: SDL_GAMECONTROLLERCONFIG mapping string or path to a custom gamecontrollerdb.txt file containing mappings.
ar: سلسلة تعيين SDL_GAMECONTROLLERCONFIG أو مسار لملفَّ gamecontrollerdb.txt مخصَّص يحوي تعيينات.

en: Use Xephyr
ar: استخدم Xephyr

en: 8BPP (256 colors)
ar: 8 بت لكلِّ بكسل (256 لونًا)

en: 16BPP (65536 colors)
ar: 16 بت لكلِّ بكسل (65536 لونًا)

en: 24BPP (16M colors)
ar: 24 بت لكلِّ بكسل (16 مليون لون)

en: Run program in Xephyr to support 8BPP and 16BPP color modes
ar: شغِّل البرنامج في Xephyr لدعم أوضاع ألوان 8 بت لكلِّ بكسل و 16 بت لكلِّ بكسل

en: Xephyr resolution
ar: دقَّة Xephyr

en: Screen resolution of the Xephyr server
ar: دقَّة شاشة خادم Xephyr

en: Xephyr Fullscreen
ar: ملء شاشة Xephyr

en: Open Xephyr in fullscreen (at the desktop resolution)
ar: افتح Xephyr في وضع ملء الشاشة (بنفس دقَّة سطح المكتب)

en: 1 hour
ar: ساعة

en: %d hours
ar: %d ساعات

en: 1 minute
ar: دقيقة

en: %d minutes
ar: %d دقائق

en: Documents
ar: المستندات

en: Downloads
ar: التنزيلات

en: Desktop
ar: سطح المكتب

en: Pictures
ar: الصور

en: Videos
ar: الفيديوهات

en: Projects
ar: المشاريع

en: Ubisoft authentication has been lost: %s
ar: فُقد استيثاق يوبيسوفت: %s

en: Manual
ar: الكتيِّب

en: Launch anyway and do not show this message again.
ar: ابدأ رغم ذلك ولا تظهر هذه الرسالة مرَّةً أخرى.

en: Enable anyway and do not show this message again.
ar: مكِّن رغم ذلك ولا تظهر هذه الرسالة مرَّةً أخرى.

en: Vulkan is not installed or is not supported by your system
ar: إما أن نظامك لا يدعم فولكَن أو أنه غير مثبَّت

en: If you have compatible hardware, please follow the installation procedures as described in
    <a href='https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToDXVK.md'>How-to:-DXVK (https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToDXVK.md)</a>
ar: اتبع إجراءات التثبيت إن كان عتادك داعمًا:
    <a href='https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToDXVK.md'>How-to:-DXVK (https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToDXVK.md)</a>

en: Your limits are not set correctly. Please increase them as described here: <a href='https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md'>How-to:-Esync (https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md)</a>
ar: لم تعيَّن حدودك بصحَّة. زِدهم كما مشروح هنا: <a href='https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md'>How-to:-Esync (https://github.com/lutris/docs/blob/master/HowToEsync.md)</a>

en: Your kernel is not patched for fsync. Please get a patched kernel to use fsync.
ar: لم تجهَّز النواة لتشغيل إف‌سِنك، عليك تجهيزها لتشغِّله.

en: Incompatible Wine version detected
ar: كُشف إصدار واين غير متكامل

en: The Wine build you have selected does not support Esync.
    Please switch to an Esync-capable version.
ar: لا يدعم إصدار واين المحدَّد إي‌سنك.
    بدِّل لإصدار يدعم إي‌سنك.

en: The Wine build you have selected does not support Fsync.
    Please switch to an Fsync-capable version.
ar: لا يدعم إصدار واين المحدَّد إف‌سنك.
    بدِّل لإصدار يدعم إف‌سنك.
