playonlinux - en to da translation catalogue (157 entries)

en: Which application do you want to apply the modification to?
da: Hvilket program ønsker du at anvende ændringen på?

en: This plugin wil allow you to capture you applications under PlayOnLinux
da: Dette udvidelsesmodul tillader dig at optage dit program under PlayOnLinux

en: Capture menu (OpenGL)
da: Optagelsesmenu (OpenGL)

en: Capture menu (not OpenGL)
da: Optagelsesmenu (ikke OpenGL)

en: Begin the capture of an application
da: Start optagelse af et program

en: Play a captured file
da: Afspil en optaget fil

en: Convert a captured file to video
da: Konverter en optaget fil til video

en: Press Next then click on the window\nyou want to capture.\nCapture will start automatically after 5 seconds.\nOnly video will be captured.
da: Tryk Næste og klik så på det vindue\ndu ønsker at optage.\nOptagelse vil automatisk starte efter 5 sekunder.\nKun video bliver optaget.

en: Capture will begin...
da: Optagelse startes...

en: Press <SHIFT>+F8 to start or stop capture
da: Tryk <SHIFT>+F8 for at starte eller stoppe optagelse

en: Press <SHIFT>+F8 to stop capture
da: Tryk <SHIFT>+F8 for at stoppe optagelse

en: Capture in progress...
da: Optagelse igang...

en: Choose an action to perform
da: Vælg den handling der skal udføres

en: Please choose a PID capture file to play
da: Vælg venligst den PID optagelsesfil der skal afspilles

en: Please choose an OGV capture file to play
da: Vælg venligst den OGV optagelsesfil der skal afspilles

en: Please choose a capture file to convert
da: Vælg venligst den optagelsesfil der skal konverteres

en: You must choose a capture to read
da: Du skal vælge den optagelse der skal læses

en: You must choose a capture to convert
da: Du skal vælge den optagelse der skal konverteres

en: Please wait while the PlayOnLinux logo is created...
da: Vent venligst mens PlayOnLinux logoet oprettes...

en: Add the PlayOnLinux logo to your video?
da: Tilføj PlayOnLinux logo til din video?

en: Warning: For correct video encoding,\nresolution MUST be a multiple of 16
da: Advarsel: For korrekt videokodning,\n SKAL opløsningen være et multiplum af 16

en: Ubuntu users must add the MEDIBUNTU repository\nfor this conversion format to work properly.
da: Ubuntu bruger skal tilføjge MEDIBUNTU arkivet\nfor at dette konverteringsformat skal fungere ordentlig.

en: Choose the video format for conversion
da: Vælg videoformat for konvertering

en: Define your encoding options for pass 1 \n (leave defaults if you do not know what to do)
da: Definer dine kodningstilvalg for 1. gennemløb \n (anvend standard hvis du ved hvad du skal gøre)

en: Define your encoding options for pass 2 \n (leave defaults if you do not know what to do)
da: Definer dine kodningstilvalg for 2. gennemløb \n (anvend standard hvis du ved hvad du skal gøre)

en: Define your encoding options \n (leave defaults if you do not know what to do)
da: Definer dine kodningstilvalg \n (anvend standard hvis du ved hvad du skal gøre)

en: Please wait while your video is being encoded...
da: Vent venligst mens din video bliver kodet...

en: Conversion done
da: Konvertering udført

en: Choose an option to modify
da: Vælg den insdstilling der skal ændres

en: All
da: Alle

en: You must choose a game to modify
da: Du skal vælge et spil der skal modificeres

en: Welcome in Advanced Wine Configuration, an optimization’s system for Wine created by GNU_Raziel. If you does not know what to choose, LEAVE DEFAULTS
da: Velkommen til Avanceret Wine Konfiguration, et optimeringssystem for Wine skabt af GNU_Raziel. Hvis du ikke ved hvad du skal vælge, ANVEND STANDARD

en: Choose a game
da: Vælg et spil

en: You did not select a game
da: Du valgte ikke et spil

en: Choose DirectDraw Renderer Mode?
da: Vælg DirectDraw gengivelsestilstand?

en: Activate GLSL Support?
da: Aktiver GLSL understøttelse?

en: Choose Offscreen Rendering Mode?
da: Vælg Offscreen gengivelsestilstand?

en: Choose Render Target Lock Mode?
da: Vælg Target Lock gengivelsestilstand?

en: Activate Multisampling support?
da: Aktiver Multisampling-understøttelse?

en: Activate the mouse warp override?
da: Aktiver tilsidesættelse af museombrydning?

en: Optimisation done
da: Optimering gennemført

en: Welcome in Detour, a plugin witch enable you to create post-install shorcuts.
da: Velkommen til Detour, et modul der gør dig i stand til at oprette efter-installation genveje.

en: Choose an application
da: Vælg et program

en: Operation done
da: Handling gennemført

en: Report a bug
da: Rapporter en fejl

en: Choose the name of the virtual drive
da: Vælg navn til det virtuelle drev

en: Run a local script
da: Kør et lokalt script

en: Please wait...
da: Vent venligst...

en: Install a program in a new virtual drive
da: Installer et program på et virtuelt drev

en: Configure Wine
da: Konfigurer Wine

en: Registry Editor
da: Registrartingsdatabase-behandler

en: Installation finished.
da: Installation afsluttet

en: Other
da: Andet

en: Refresh
da: Opdater

en: Browse
da: Gennemse

en: This is an installer for an update or an addon;\nPlease install $TITLE_REQUIRED first
da: Dette er et installationsprogram for en opdatering eller en addon,\nInstallere Venligst $TITLE_REQUIRED først

en: General
da: Generelt

en: Make a new shortcut from this virtual drive
da: Skab en ny genvej fra dette virtuelle drev

en: Name
da: Navn

en: Virtual drive
da: Virtuelt drev

en: Run configuration wizard
da: Kør konfigurations guiden

en: Windows reboot
da: Windows genstart

en: Command prompt
da: commando prompt

en: Kill processes
da: Slå processen ihjel

en: Install
da: Installer

en: Open a shell
da: Åben et shell vindue

en: Run a .exe file in this virtual drive
da: Kør en .exe fil i dette virtuelle drev

en: {0} configuration
da: {0} konfiguration

en: New
da: Ny

en: Remove
da: Fjern

en: Display
da: Udseende

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: This virtual drive is protected
da: Dette virtuelle drev er beskyttet

en: Install scripts
da: Installationsscripts

en: {0} Wizard
da: {0} Guide

en: Cancel
da: Annuller

en: Next
da: Næste

en: No
da: Nej

en: Yes
da: Ja

en: I Agree
da: Jeg accepterer

en: Show virtual drives
da: Vis virtuelle drev

en: Login:
da: Logind:

en: Register
da: Registrer

en: MB downloaded
da: MB downloadet

en: of
da: af

en: No description
da: Ingen beskrivelse

en: Accessories
da: Tilbehør

en: Development
da: Udvikling

en: Education
da: Uddannelse

en: Games
da: Spil

en: Graphics
da: Grafik

en: Multimedia
da: Multimedie

en: Office
da: Kontor

en: Patches
da: Rettelser

en: Testing
da: Tester

en: Install a non-listed program
da: Installer et program der ikke er på listen

en: Refreshing {0}
da: Genindlæs

en: An updated version of {0} is available
da: En opdateret version af {0} er tilgængelig

en: Run
da: Kør

en: Donate
da: Donér

en: Exit
da: Afslut

en: Small icons
da: Små ikoner

en: Medium icons
da: Mellemstore ikoner

en: Large icons
da: Store ikoner

en: Very large icons
da: Meget store ikoner

en: Manage Wine versions
da: Håndter Wine versioner

en: {0} console
da: {0} konsol

en: Close all {0} software
da: Luk alt {0} software

en: Plugin manager
da: Håndtering til udvidelsesmoduler

en: About {0}
da: Om {0}

en: File
da: Fil

en: Tools
da: Funktioner

en: Settings
da: Indstillinger

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Close
da: Luk

en: Configure
da: Konfigurer

en: Search
da: Søg

en: Open the application's directory
da: Åbn programbiblioteket

en: Read the manual
da: Læs manualen

en: Set the icon
da: Angiv ikonet

en: Close this application
da: Lukke dette program

en: No manual found for {0}
da: Ingen manual fundet til {0}

en: Install a program
da: Installer et program

en: Update GIT
da: Opdater GIT

en: Create a shortcut
da: Opret en genvej

en: Open the directory
da: Åbn programbiblioteket

en: Uninstall
da: Afinstaller

en: {0} settings
da: {0} indstillinger

en: {0} install menu
da: {0} Installations menu

en: {0} wine versions manager
da: {0} Wine versionshåndtering

en: Run your Windows programs on
da: Kør dine windows programmer på

en: Developer and Website:
da: Udvikler og webside:

en: Scriptors:
da: Script-forfattere:

en: Packager:
da: Pakkeansvarlig:

en: Icons:
da: Ikoner:

en: The following people contributed to this program:
da: Følgende personer har bidraget til dette program:

en: Translations:
da: Oversættelser:

en: Read TRANSLATORS file
da: Læs filen TRANSLATORS

en: {0} is not supposed to be run as root. Sorry
da: {0} er ikke tiltænkt at skulle køres som root. Desværre

en: Are you sure you want to  want to install {0} package?
da: Er du sikker på at du vil installere {0} pakken?

en: You are trying to open a script design for {0}! It might not work as expected
da: Du prøver at åbne et script designet til {0}! Det vil måske ikke virke som forventet

en: Proxy configuration
da: Proxy-opsætning

en: Set a proxy
da: Angiv en proxy

en: Proxy address
da: Proxy adresse

en: Proxy port
da: Proxy-port

en: Proxy login
da: Proxy-login

en: Proxy password
da: Proxy-adgangskode

en: Installed plugins
da: Installerede udvidelsesmoduler

en: Enable
da: Aktiver

en: Choose a plugin
da: Vælg et udvidelsesmodul

en: Are you sure you want to install:
da: Er du sikker pa at du ønsker at installere:

en: Are you sure you want to delete:
da: Er du sikker på at du ønsker at afinstallere:

en: Disable
da: Deaktiver

en: Apply
da: Tilføj

en: Installed Wine versions:
da: Installerede Wine versioner :

en: Available Wine versions:
da: Tilgængelige Wine versioner:

en: Wine versions
da: Wine versioner
