playonlinux - en to pt translation catalogue (443 entries)

en: Which application do you want to apply the modification to?
pt: A que aplicação deseja aplicar as alterações?

en: This plugin wil allow you to capture you applications under PlayOnLinux
pt: Esta extensão irá possibilitar a captura de aplicações com o PlayOnLinux.

en: Capture menu (OpenGL)
pt: Menu de captura (OpenGL)

en: Capture menu (not OpenGL)
pt: Menu de captura (não OpenGL)

en: Begin the capture of an application
pt: Começar captura de uma aplicação

en: Play a captured file
pt: Reproduzir um ficheiro capturado

en: Convert a captured file to video
pt: Converter um ficheiro capturado para vídeo

en: Press Next then click on the window\nyou want to capture.\nCapture will start automatically after 5 seconds.\nOnly video will be captured.
pt: Carregue em "Seguinte",  e depois carregue na janela\nque pretende capturar.\nA captura irá começar automaticamente em 5 segundos.\nApenas vídeo será capturado.

en: Capture will begin...
pt: A captura irá começar...

en: Press <SHIFT>+F8 to start or stop capture
pt: Carregue em <SHIFT>+F8 para iniciar ou parar captura

en: Press <SHIFT>+F8 to stop capture
pt: Pressione <SHIFT>+F8 para parar captura

en: Capture in progress...
pt: Captura em progresso...

en: Choose an action to perform
pt: Escolha uma acção para realizar

en: Please choose a PID capture file to play
pt: Por fazer escolha um PID de um ficheiro capturado para reproduzir

en: Please choose an OGV capture file to play
pt: Por favor escolha um ficheiro capturado em formato OGV para reproduzir

en: Please choose a capture file to convert
pt: Por favor escolha o ficheiro capturado para converter

en: You must choose a capture to read
pt: Tem de escolher uma captura para ler

en: You must choose a capture to convert
pt: Tem de escolher um captura para converter

en: Please wait while the PlayOnLinux logo is created...
pt: Por favor aguarde enquanto o logótipo do PlayOnLinux é criado

en: Add the PlayOnLinux logo to your video?
pt: Adicionar o logo do PlayOnLinux ao seu vídeo?

en: Warning: For correct video encoding,\nresolution MUST be a multiple of 16
pt: Advertência: Para codificação correcta do vídeo,\na resolução DEVE ser um múltiplo de 16

en: Ubuntu users must add the MEDIBUNTU repository\nfor this conversion format to work properly.
pt: Utilizadores de Ubuntu deverão adicionar o repositório do MEDIBUNTU\n para que a conversão para este formato seja feita correctamente.

en: Choose the video format for conversion
pt: Escolha um formato de vídeo para a conversão

en: Define your encoding options for pass 1 \n (leave defaults if you do not know what to do)
pt: Defina as suas preferências de codificação para a 1ª passagem \n (deixe os valores de omissão se não sabe o que fazer)

en: Define your encoding options for pass 2 \n (leave defaults if you do not know what to do)
pt: Defina as suas preferências de codificação para a 2ª passagem \n (deixe os valores de omissão se não sabe o que fazer)

en: Define your encoding options \n (leave defaults if you do not know what to do)
pt: Defina as suas preferências de codificação \n (deixe os valores de omissão se não sabe o que fazer)

en: Please wait while your video is being encoded...
pt: Por favor aguarde enquanto o vídeo é codificado...

en: Conversion done
pt: Conversão concluída

en: Choose an option to modify
pt: Escolha uma opção para modificar

en: All
pt: Todos

en: You must choose a game to modify
pt: Tem de escolher um jogo para modificar

en: Welcome in Advanced Wine Configuration, an optimization’s system for Wine created by GNU_Raziel. If you does not know what to choose, LEAVE DEFAULTS
pt: Bem vindo ao painel de Configuração Avançada do Wine, um sistema de optimização para o Wine criado por GNU_Raziel. Se não souber o que escolher, deixe os valores de omissão

en: Choose a game
pt: Escolha um jogo

en: You did not select a game
pt: Não escolheu um jogo

en: Choose DirectDraw Renderer Mode?
pt: Escolher o modo de renderização DirectDraw?

en: Activate GLSL Support?
pt: Activar suporte para GLSL?

en: Choose Offscreen Rendering Mode?
pt: Escolher o modo de renderização Offscreen?

en: Choose Render Target Lock Mode?
pt: Escolher modo de captura do alvo de renderização?

en: Activate Multisampling support?
pt: Activar suporte para Multisampling?

en: Activate the mouse warp override?
pt: Activar o warp override do rato?

en: Optimisation done
pt: Optimização feita

en: Welcome in Detour, a plugin witch enable you to create post-install shorcuts.
pt: Bem vindo ao Detour, a extensão que possibilita a criação de atalhos pós-instalação

en: Choose an application
pt: Escolha uma aplicação

en: Operation done
pt: Operação efectuada

en: Report a bug
pt: Reportar erro

en: Please give the more details as you can, otherwise, it will be very difficult to help you
pt: Por favor forneça o máximo de detalhes que possível, caso contrário será difícil ajudar.

en: This wizard will help you to report a bug about an officially supported program.
pt: Este assistente ajuda a relatar erros de um programa suportado oficialmente.

en: Your $APPLICATION_TITLE version is not up to date.\nYou must update $APPLICATION_TITLE before sending a bug report.\nThank you
pt: A sua versão do $APPLICATION_TITLE não está actualizada.\nDeve actualizar o $APPLICATION_TITLE antes de enviar um relatório de erros.\nObrigado.

en: I have a problem with a software
pt: Tive um problema com este software.

en: My problem concerns $APPLICATION_TITLE itself
pt: O meu problema é com o próprio $APPLICATION_TITLE.

en: What kind of problem do you have?
pt: Que tipo de problema teve?

en: Don't join any log file
pt: Não anexar nenhum ficheiro de registo.

en: Manual installation
pt: Instalação manual

en: Automatic installation
pt: Instalação automática

en: Choose the log file corresponding to your software.
pt: Selecione o ficheiro de registo correspondente ao seu software.

en: Please explain your problem clearly (english only):
pt: Por favor, explique o problema claramente (só em inglês)

en: Sorry, we need a detailed description.
pt: Desculpe mas precisamos de uma descrição detalhada.

en: Thank you !\n\nYour report has been sent.
pt: Obrigado!\n\nO seu relatório foi enviado.

en: Virtual drive creator
pt: Criador de unidade virtual

en: Welcome to $APPLICATION_TITLE virtual drive creator.\n\nThis tool will help you to make a new virtual drive
pt: Bemvindo ao criador de unidade virtual de $APPLICATION_TITLE.\n\nEsta ferramenta irá ajudá-lo a fazer uma nova unidade virtual.

en: What kind of virtual drive do you want to create
pt: Que tipo de unidade virtual deseja criar?

en: (If this list is empty, please install a wine version with wine version manager)
pt: (Se a lista estiver vazia, instale uma versão do Wine com o gestor de versões do wine)

en: Which version of Wine would you like to use?
pt: Qual versão do Wine gostaria de utilizar?

en: Choose the name of the virtual drive
pt: Escolha um nome para a unidade virtual

en: Run a local script
pt: Executar um script local

en: This wizard will help you to run an unofficial $APPLICATION_TITLE Script.
pt: Este assistente irá ajudá-lo a executar um script não oficial de $APPLICATION_TITLE.

en: Choose a valid $APPLICATION_TITLE script to run.
pt: Selecione um script de $APPLICATION_TITLE válido.

en: Error!
pt: Erro!

en: File not found!
pt: Ficheiro não encontrado!

en: Please read this
pt: Por favor, leia o seguinte

en: This wizard will help you to install Wine:
pt: Este assistente irá ajudá-lo a instalar o Wine:

en: on the $APPLICATION_TITLE environment.
pt: no ambiente $APPLICATION_TITLE.

en: $APPLICATION_TITLE Application Configurator
pt: Configuração da aplicação $APPLICATION_TITLE

en: Please wait...
pt: Por favor aguarde...

en: Are you sure you want to shutdown all active $APPLICATION_TITLE applications?
pt: Tem certeza que deseja fechar todas as aplicações activas de $APPLICATION_TITLE?

en: $APPLICATION_TITLE shortcut creator
pt: Criador de atalhos para $APPLICATION_TITLE

en: Please choose a software to package
pt: Por favor, selecione um pacote de software para

en: Creating shortcut...
pt: A criar atalho...

en: The shortcut has been placed on your desktop
pt: O atalho foi colocado na sua área de trabalho

en: Copying virtual drive
pt: A copiar unidade virtual

en: Autorun
pt: Autoexecutar

en: No setup location found in autorun.inf
pt: Nenhum local de instalação encontrado em autorun.inf.

en: Welcome to $APPLICATION_TITLE manual installation wizard.\n\nThis script will allow you to install any program on $APPLICATION_TITLE and use it with all the tools\n\nWarning: We are unable to guarantee that your application will work perfectly.
pt: Bemvindo à assistente de instalação manual de $APPLICATION_TITLE.\n\nEste script irá permitir-lhe instalar qualquer programa em  $APPLICATION_TITLE e utilizá-lo com todas as ferramentas.\n\nAviso: Não pudemos garantir que as aplicações irão funcionar perfeitamente.

en: Install a program in a new virtual drive
pt: Instalar um programa numa unidade virtual nova

en: Edit or update an existing application
pt: Editar ou actualizar um aplicativo existente

en: What would you like to do?
pt: O que gostaria de fazer?

en: Please type a name for your application's virtual drive.\nThis name shouldn't contain spaces.
pt: Por favor, introduza um nome para a unidade virtual do aplicativo.\nEste nome não deve conter espaços.

en: Please choose a program
pt: Por favor escolha um programa

en: Use another version of Wine
pt: Usar outra versão do Wine

en: Configure Wine
pt: Configurar o Wine

en: Install some libraries
pt: Instalar algumas bibliotecas

en: If you don't know, unselect all
pt: Se não sabe, desmarque tudo

en: What would you like to do before installation?
pt: O que gostaria de fazer antes da instalação?

en: Please make your choice
pt: Por favor, escolha

en: Looking for runnable CD-ROMs
pt: A procurar por CD-ROMs executáveis

en: Select another file
pt: Selecione outro ficheiro

en: Please choose a way to install your program
pt: Por favor, escolha uma forma de instalar o programa

en: Please select the install file to run.
pt: Por favor, selecione o arquivo de instalação a executar.

en: You must choose a file!
pt: Tem de selecionar um ficheiro!

en: $APPLICATION_TITLE is installing your application...
pt: $APPLICATION_TITLE está a instalar a aplicação...

en: Usage:
pt: Utilização:

en: 	Choose a file
pt: 	Selecione um ficheiro

en: 	Extract the package
pt: 	Extrair o pacote

en: 	Install the package
pt: 	Instalar o pacote

en: 	Show this message
pt: 	Exibir esta mensagem

en: $APPLICATION_TITLE package manager:
pt: Gestor de pacotes $APPLICATION_TITLE:

en: Choose a package to install
pt: Selecione um pacote para instalar

en: PlayOnLinux package manager
pt: Gestor de pacotes PlayOnLinux

en: Unable to find the file:
pt: Não foi possível encontrar o ficheiro:

en:  isn't a valid PlayOnLinux package!
pt:  não é um pacote PlayOnLinux válido!

en: This file:
pt: Este ficheiro:

en:  does not exist!
pt:  não existe!

en: Extracting:
pt: A extrair:

en: Running...
pt: Em execução...

en: Cleaning...
pt: A limpar...

en: Killing programs in the virtual drive...
pt: A forçar o encerramento dos programas na unidade virtual...

en: Icon selection
pt: Seleção de ícone

en: Please select an icon file
pt: Por favor, selecione um ficheiro de ícone

en: Bad file extension
pt: Extensão do ficheiro inválida

en: is not an icon extension
pt: não é uma extensão de ícone

en: Registry Editor
pt: Editor do registo

en: Kill all prefix processes
pt: Encerrar todos os processos prefixos

en: Update wineprefix
pt: Actualizar wineprefix

en: Simulate Windows reboot
pt: Simular a reincialização do Windows

en: Use Advanced Wine Configuration plugin
pt: Usar extensão de configuração avançada do Wine

en: Use PlayOnLinux's configurator for
pt: Usar configurador do PlayOnLinux para

en: Change the icon
pt: Alterar o ícone

en: Use WineTricks
pt: Usar o WineTricks

en: Please choose an action to perform
pt: Por favor, escolha uma acção a realizar

en: PC CD-ROM reader
pt: Leitor de CD-ROM de PC

en: This tool will help your Mac to read the PC part of a CD-ROM.\n\nUse this tool ONLY if you CD-ROM is a hybride CD-ROM (Compatible with Windows and MacOS), and if you are not able to see the Windows part
pt: Essa ferramenta vai ajudar o seu Mac a ler a a partir do CD-ROM que foi desenvolvido especialmente para PC's.\n\nUse essa ferramenta APENAS se o seu CD-ROM for híbrido (Compatível com Windows e MacOS), e se você não puder ver a parte feita para o Windows no seu Mac.

en: Eject a PC CD-ROM
pt: Ejetar um CD-ROM de PC

en: Read a PC CD-ROM
pt: Ler um CD-ROM de PC

en: What do you want to do?
pt: O que pretende fazer?

en: Please insert your CD-ROM, and press next only when Finder has found the Mac OS part of your CD-ROM
pt: Por favor, insira o CD-ROM, e pressione "Seguinte" somente quando o Finder do Mac OS encontrar o seu CD-ROM

en: Please choose a CD-ROM
pt: Por favor, escolha um CD-ROM

en: Please choose a CD-ROM to eject
pt: Por favor, escolha um CD-ROM para ejectar

en: Please choose a software to run
pt: Por favor, escolha um programa para executar

en: $APPLICATION_TITLE debugger is starting...
pt: Depurador de $APPLICATION_TITLE está a ser iniciado...

en: $PACKAGE crashed.\nSelect its shortcut and click on "Debug" in the side panel to get more details.
pt: $PACKAGE bloqueou.\nSeleccione o seu atalho e carregue no painel lateral em "Depuração" para mais detalhes.

en: $PACKAGE crashed.
pt: $PACKAGE bloqueou.

en: Waiting XQuartz to be installed
pt: A aguardar que o XQuartz seja instalado

en: $APPLICATION_TITLE is analysing your application
pt: $APPLICATION_TITLE está a analisar a sua aplicação.

en: Do you want $APPLICATION_TITLE to install it automatically for you?
pt: Deseja que  $APPLICATION_TITLE instale automaticamente por si?

en: We have detected that the program you want to install is :
pt: Detectamos que o programa que deseja instalar é:

en: Welcome to $APPLICATION_TITLE assistant.\nIt will help you to install $file on your computer.\n\nBe careful! This program is not officially supported by $APPLICATION_TITLE.\nTherefore, it might not work as expected
pt: Bemvindo ao assistente do $APPLICATION_TITLE.\nEle irá ajudá-lo a instalar o $file no seu computador.\n\nTenha cuidado! Este programa não é suportado oficialmente pelo $APPLICATION_TITLE.\nPortanto, ele poderá não funcionar como o esperado

en: What is the name of you program?
pt: Qual o nome do seu programa?

en: Installation finished.
pt: Instalação concluída.

en: PlayOnMac needs to install XQuartz to work properly.
pt: PlayOnMac precisa que o XQuartz seja instalado para funcionar corretamente.

en: PlayOnMac will help you to simplify this step
pt: PlayOnMac irá ajudá-lo a simplificar este passo

en: Don't install XQuartz for the moment
pt: Não instale XQuartz agora.

en: I've downloaded the file by myself
pt: Descarreguei o ficheiro por mim.

en: Please download XQuartz for me
pt: Por favor, descarregue o XQuartz por mim

en: Downloading XQuartz
pt: A transferir o XQuartz.

en: Where is
pt: Onde está

en: Installing XQuartz...
pt: A instalar o XQuartz...

en: XQuartz has been installed.
pt: XQuartz foi instalado.

en: Unable to install XQuartz! You must install it to use wine properly.
pt: Não foi possível instalar o XQuartz! Tem de instalá-lo para utilizar o wine corretamente.

en: $APPLICATION_TITLE Uninstaller
pt: Desinstalador de $APPLICATION_TITLE

en: Please select a program to uninstall
pt: Por favor, selecione um programa para desinstalar

en: Click Next to continue.
pt: Clique em Avançar para continuar.

en: This wizard will help you to uninstall:
pt: Este assistente irá ajudá-lo a desinstalar:

en: Uninstalling...
pt: A desinstalar...

en:  has been uninstalled successfully.
pt:  foi desinstalado com sucesso.

en: Cannot find the shortcut
pt: Não foi possível encontrar o atalho

en: $APPLICATION_TITLE auto-updater
pt: $APPLICATION_TITLE actualizador automático

en: Updating $APPLICATION_TITLE from GIT...
pt: A actualizar $APPLICATION_TITLE a partir de GIT...

en: Do you want to update and restart $APPLICATION_TITLE?
pt: Deseja actualizar e reiniciar $APPLICATION_TITLE?

en: Already up-to-date.
pt: Já actualizado.

en: $APPLICATION_TITLE has encountered an error. If the program does not work correctly, it might be the cause of the problem.\nVisit www.$POL_DNS to get further information
pt: $APPLICATION_TITLE encontrou um problema. Se o programa não funcionar corretamente, esta pode ser a causa do problema.\n Visite www.$POL_DNS para mais informações.

en: $APPLICATION_TITLE has encountered an error. If the program you are installing does not work correctly, it might be the cause of the problem.\nVisit www.$POL_DNS to get further information
pt: $APPLICATION_TITLE encontrou um erro. Se o programa que estiver a instalar não trabalhar correctamente, pode ser por causa deste problema.\nVisite www.$POL_DNS para mais informações.

en: $APPLICATION_TITLE has encountered a fatal error. $APPLICATION_TITLE will stop the installation process.\nVisit www.$POL_DNS to get further information
pt: $APPLICATION_TITLE encontrou um erro fatal. $APPLICATION_TITLE irá parar o processo de instalação.\nVisite www.$POL_DNS para mais informações.

en: Please wait while the virtual drive is being created...
pt: Por favor, aguarde enquanto a unidade virtual está a ser criada...

en: Please wait while $APPLICATION_TITLE is simulating a Windows reboot
pt: Por favor, aguarde enquanto $APPLICATION_TITLE está a simular uma reinicialização do Windows.

en: Setting Program Files var
pt: A configurar as variáveis para os ficheiros dos programas

en: This function is disabled in the PlayOnlinux environment.
pt: A função está desabilitada no ambiente PlayOnLinux.

en: Warning !!\n\nThe signature of the script you are trying to run is NOT valid\n\nPlayOnLinux has not approved this script and will not be responsible from it.\nPlease ensure you know what you are doing !
pt: AVISO!!\n\nA assinatura do script que está a tentar executar NÃO é válida\n\nPlayOnLinux não aprovou esse script e não será responsável pelo seu uso.\nPor favor, certifique-se que sabe o que está fazer!

en: Here the source code of the script. Check it carefully
pt: Aqui está o código fonte do script. Verifique-o cuidadosamente.

en: Warning !!\n\nThe signature of the script you are trying to run is NOT valid\n\n$APPLICATION_TITLE has not approved this script and will not be responsible from it.\nPlease ensure you know what you are doing!
pt: AVISO!!\n\nA assinatura do script que está a tentar executar NÃO é válida\n\n$APPLICATION_TITLE não aprovou este script e não será responsável por ele.\nPor favor, certifique-se que sabe o que está a fazer!

en: External library
pt: Biblioteca externa

en: Making shortcut...
pt: A criar o atalho...

en: Do you want to delete the virtual drive:
pt: Quer excluír a unidade virtual:

en: The following file is located on a FAT32 filesystem.\nIt might prevent wine from working\n\n$FilePath
pt: O seguinte ficheiro está localizado numa partição FAT32.\nIsso pode impedir que o Wine funcione\n\n$FilePath

en: The following file is located on a NTFS filesystem.\nIt might prevent wine from working\n\n$FilePath
pt: O seguinte ficheiro está localizado numa partição NTFS.\nIsso pode impedir que o Wine funcione\n\n$FilePath

en: The following file is located on a fuse filesystem.\nIt might prevent wine from working\n\n$FilePath
pt: O seguinte arquivo está localizado numa partição FUSE.\nIsso pode impedir que o Wine funcione\n\n$FilePath

en: The following file is located on a noexec mounted filesystem.\nIt might prevent wine from working\n\n$FilePath
pt: O seguinte arquivo está localizado numa partição montada noexec.\nIsso pode impedir que o Wine funcione\n\n$FilePath

en: Your Linux kernel may not be configured to run Win16 programs under Wine\nSee $EXPLANATION_URL
pt: Poderá não ser possível configurar o seu kernel do Linux  para correr programas do Win 16 com o Wine.\nVeja $EXPLANATION_URL

en: Your kernel may be incompatible with running Win16 programs under Wine\nSee $EXPLANATION_URL
pt: O seu kernel pode ser incompatível com os programas em execução do Win 16 a ser emulados com o Wine.\nVeja $EXPLANATION_URL

en: Checking plugin:
pt: A verificar extensão:

en: New:
pt: Novo:

en: Updating plugin. Previous:
pt: A actualizar a extensão. Anterior:

en: Installing plugin:
pt: A instalar a extensão:

en: Binary not found: $BINARY\nHave you installed the program to the default location?
pt: Binário não encontrado: $BINARY\nTem instalado o programa na localização pré-definida?

en: Function override detected, disabling bug reporting
pt: Detectado passagem de funções. Desactive o relatório de bugs.

en: No enough space to download:\n$URL ($neededSpace KB)
pt: Sem espaço suficiente para a transferência :\n$URL ($neededSpace KB)

en: Please wait while $APPLICATION_TITLE is downloading:
pt: Por favor, aguarde enquanto $APPLICATION_TITLE descarrega:

en: An error happened during download.
pt: Ocorreu um erro durante a transferência.

en: Do you want to retry?
pt: Deseja repetir?

en: Error ! Files mismatch\n\nLocal : $LOCAL_MD5\nServer : $SERVER_MD5
pt: Erro! Incompatibilidade de ficheiros\n\nLocal : $LOCAL_MD5\nServidor : $SERVER_MD5

en: Please wait while $APPLICATION_TITLE is handling archive...
pt: Por favor, aguarde enquanto $APPLICATION_TITLE lida com o arquivo...

en: 7z not installed, please check that you have 7zip installed and try again
pt: 7z não está instalado, verifique se tem instalado o 7zip e tente novamente.

en: Failed to locate ${dest} from ${archive}
pt: Falha ao localizar ${dest} de ${archive}

en: Extracting ${filename} from ${archivename}
pt: A extrair ${filename} de ${archivename}

en: Extracted file size does not match!
pt: Tamanho do arquivo extraído não corresponde!

en: Copying ${filename}
pt: A copiar ${filename}

en: File size does not match!
pt: Tamanho do arquivo não corresponde!

en: Sorry, $APPLICATION_TITLE $VERSION is too old to continue.\n$APPLICATION_TITLE $NEEDED is required.
pt: Desculpe, $APPLICATION_TITLE $VERSION é demasiado antigo para continuar.\nÉ necessário $APPLICATION_TITLE $NEEDED.

en: Warning: You are running $APPLICATION_TITLE $VERSION.\n$APPLICATION_TITLE $NEEDED is recommended to continue.
pt: AVISO: A execução de $APPLICATION_TITLE $VERSION.\n$APPLICATION_TITLE $NEEDED é recomendada para continuar.

en: $AUTHOR profile
pt: Perfil de $AUTHOR

en:  on your computer.
pt:  no seu computador.

en:  will be installed in:
pt:  será instalado em:

en: Click Next to start
pt: Carregue em "Próximo" para iniciar

en: This installation program is provided by:
pt: A instalação do programa é fornecida por:

en: This program was created by:
pt: Este programa foi criado por:

en: This wizard will help you install
pt: Este assistente irá ajudá-lo a instalar

en: Welcome to $APPLICATION_TITLE Installation Wizard.
pt: Bemvindo ao assistente de instalação de $APPLICATION_TITLE

en: Where is mounted your CD-ROM?
pt: Onde está o CD-ROM montado?

en: Other
pt: Outro(s)

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Reading your device
pt: A ler o seu dispositivo

en: Error: Unable to find the CD-ROM!
pt: Erro: Nõ foi possível encontrar o CD-ROM!

en: $TITLE needs to read the PC part of a hybrid CD-Rom.\n\nBy default, MacOS only gives you access to the Mac part of the cd-rom, which may not be compatible with recent versions of Mac OS.\n\nDo you want PlayOnMac to attempt to read the PC-Part of your CD?
pt: $TITLE precisa ler a parte Windows de um CD-ROM híbrido.\n\nPor padrão, o MacOS apenas dá acesso à parte do CD-ROM desenvolvida para MacOS - o que pode ser incompatível com versões mais recentes do MacOS.\n\nGostaria que o PlayOnMac tente ler a parte Windows do CD?

en: Don't forget to go to PlayOnMac tools menu -> Read a PC CD-Rom before running your game
pt: Não esqueça de verificar o menu de ferramentas do PlayOnMac -> Ler um CD-ROM de PC antes de rodar o seu jogo.

en: Please wait while $APPLICATION_TITLE is copying files:
pt: Por favor, aguarde enquanto $APPLICATION_TITLE está a copiar os ficheiros.

en: Scanning the virtual drive ...
pt: A analizar a unidade virtual ...

en: How much memory (in MB) does your graphics board have?
pt: Quanta memória (em MB) tem a sua placa gráfica?

en: Video card does not have enough memory
pt: A placa gráfica não tem memória suficiente

en: Your video card does not have enough memory!\nIt might prevent the game from working
pt: A sua placa placa gráfica não tem memória suficiente!\nIsso pode impedir que o jogo funcione.

en: Use Steam Store version
pt: Usar a versão do Steam

en: Use Steam Store demo version
pt: Usar a versão de demonstração  do Steam

en: Use Desura Store version
pt: Usar a versão do Desura

en: Use Desura Store demo version
pt: Usar a versão de demonstração do Desura

en: Use Origin Store version
pt: Usar a versão do Origin

en: Use Origin Store demo version
pt: Usar uma de demonstração do Origin

en: Use a setup file in my computer
pt: Usar um ficheiro de configuração do seu computador

en: Use CD-ROM(s)
pt: Usar CD-ROM(s)

en: Use DVD-ROM(s)
pt: Usar DVD-ROM(s)

en: Download the program
pt: transferir o programa

en: Please choose an installation method
pt: Por favor, escolha um método de instalação

en: I don't want to make another shortcut
pt: Não quero criar outro atalho

en: Browse
pt: Navegar

en: A shortcut by that name already exists, overwrite?
pt: Um atalho com esse nome já existe. Sobreescrever?

en: Connect to your $APPLICATION_TITLE account
pt: Conectar à sua conta de $APPLICATION_TITLE

en: Connecting...
pt: A estabelecer a ligação...

en: Failed to connect !\nPlease ensure that your login and your password are valid.
pt: Falha ao conectar!\nVerifique se seu login e senha são válidos.

en: Please wait while $APPLICATION_TITLE is scanning your hardware
pt: Por favor, aguarde enquanto $APPLICATION_TITLE analisa o seu equipamento.

en: Select the main videocard to report:
pt: Seleccione a placa de video pricipal a reportar:

en: Starting 64-bit process $EXEFILE is not supported in 32-bit virtual drives
pt: Iniciar o processo de 64-bits $EXEFILE não é suportado em unidades virtuais de 32-bits

en: Wine seems to have crashed\n\nIf your program is running, just ignore this message
pt: O Wine parece ter deixado de funcionar\n\nSe o programa ainda está a ser executado, ignore esta mensagem.

en: This is an installer for an update or an addon;\nPlease install $TITLE_REQUIRED first
pt: Este é o instalador para uma actualização ou um complento;\nPor favor instale primeiro $TITLE_REQUIRED.

en: Unable to find version:
pt: Não foi possível determinar a versão:

en: Downloading Wine:
pt: A transferir o Wine:

en: The download seems to have failed.
pt: A transferência parece ter falhado.

en: Extracting Wine...
pt: A extrair o Wine...

en: Overwrite (usually works, no guarantee)
pt: Escrever por cima (por norma funciona, mas não é garantido)

en: Erase (virtual drive content will be lost)
pt: Apagar (os conteúdos da unidade virtual serão perdidos)

en: Abort installation
pt: Abortar a instalação

en: The target virtual drive $PREFNAME already exists:
pt: A unidade virtual destino $PREFNAME já existe:

en: User abort
pt: Abortar manualmente

en: Please wait while $SOFTNAME is installed...
pt: Por favor, aguarde enquanto $SOFTNAME é instalado...

en: Be careful! This will kill install process. If it is not finished, you will have to reinstall $SOFTNAME
pt: Tenha cuidado! Isso vai forçar o encerramento do processo de instalação. Se não estiver terminado, precisará de reinstalar $SOFTNAME.

en: Install is done
pt: Instalação terminada

en: Press next only when the installation process is finished
pt: Carregue em "Seguinte" somente quando o processo de instalação estiver terminada.

en: Please wait while $APPLICATION_TITLE is simulating a reboot
pt: Por favor, aguarde enquanto o $APPLICATION_TITLE está a simular uma reinicialização.

en: Warning:
    
    This tool is for advanced users.
    To uninstall cleanly a program with {0}, you must delete the virtual drive associated
pt: Aviso:
    
    Esta ferramenta é para utilizadores avançados.
    Para desinstalar um programa de forma limpa com {0}, deve apagar a unidade virtual associada.

en: General
pt: Geral

en: Make a new shortcut from this virtual drive
pt: Criar um atalho para esta unidade virtual

en: Name
pt: Nome

en: Wine version
pt: Versão do Wine

en: Debug flags
pt: Marcas de depuração

en: Virtual drive
pt: Unidade Virtual

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Run configuration wizard
pt: Correr o assistente de configuração

en: Windows reboot
pt: Reiniciar o Windows

en: Repair virtual drive
pt: Reparar a unidade virtual

en: Command prompt
pt: Linha de comandos

en: Task manager
pt: Gestor de Tarefas

en: Kill processes
pt: Encerrar processo

en: Wine uninstaller
pt: Desinstalador do Wine

en: Be careful! Installing one of these components can break your virtual drive.
pt: Tenha cuidado! A instalação de um destes componentes pode estragar a sua unidade virtual.

en: Install
pt: Instalar

en: Open program's directory
pt: Abrir o diretório do programa

en: Open virtual drive's directory
pt: Abrir o diretório da unidade virtual

en: GLSL Support
pt: Suporte GLSL

en: Direct Draw Renderer
pt: Renderizador DirectDraw

en: Video memory size
pt: Tamanho da Memória Gráfica

en: Offscreen rendering mode
pt: Mode de Renderização Offscreen

en: Render target mode lock
pt: Bloquear o Modo do Renderizador Destino

en: Strict Draw Ordering
pt: Ordenação de Desenho Estrita

en: Mouse warp override
pt: Ignorar Fuga do Rato

en: Open a shell
pt: Abrir na "shell"

en: Run a .exe file in this virtual drive
pt: Correr o executável na unidade virtual

en: Command to exec before running the program
pt: Comondo de execução antes de correr o programa

en: Warning:
    
    Any program still running in this virtual drive will be terminated before Wine version is changed.
    Are you sure you want to continue?
pt: Aviso:
    
    Qualquer programa que ainda esteja a correr nesta drive virtual será terminado antes da versão do Wine ser alterada.
    Quer continuar?

en: Be careful!
    If you change
pt: Tenha cuidado!
    Se mudar

en: {0} configuration
pt: Configuração {0}

en: Please select a program or a virtual drive to configure
pt: Escolha o programa ou a unidade virtual a configurar

en: New
pt: Novo

en: Remove
pt: Remover

en: Install components
pt: Instalar componentes

en: Display
pt: Mostrar

en: Miscellaneous
pt: Diversos

en: This virtual drive is protected
pt: Esta unidade virtual está protegida

en: Are you sure you want to delete {0} virtual drive ?
pt: Tem a certeza que pretende apagar a unidade virtual {0}?

en: Are you sure you want to delete {0} ?
pt: Tem a certeza que pretende apagar {0}?

en: {0} debugger
pt: Depurador {0}

en: Please select a debug file
pt: Por favor, escolha o ficheiro de depuração

en: Locate this logfile
pt: Procure este ficheiro de registo

en: The file is named : {0}
pt: O nome do ficheiro é: {0}

en: Virtual drives
pt: Unidades Virtuais

en: Report a problem about {0}
pt: Relate um erro do {0}

en: Install scripts
pt: Instalar "scripts"

en: Error: Unable to reserve a valid port
pt: Erro: Não foi possível reservar uma porta válida.

en: WARNING. Please use POL_SetupWindow_Init first
pt: AVISO: Por favor, uso primeiro POL_SetupWindow_Init

en: {0} Wizard
pt: Assistente {0}

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Next
pt: Seguinte

en: No
pt: Não

en: Yes
pt: Sim

en: I Agree
pt: Eu aceito

en: Don't remind me anymore
pt: Não voltar a recordar

en: Show virtual drives
pt: Mostrar unidades virtuais

en: Login:
pt: Nome de Utilizador:

en: Password:
pt: Palavra-passe:

en: Register
pt: Registar

en: MB downloaded
pt: MB descarregados

en: of
pt: de

en: Error
pt: Erro!

en: You cannot close this window
pt: Não pode fechar esta janela

en: No description
pt: Sem descrição

en: Accessories
pt: Acessórios

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Education
pt: Educação

en: Games
pt: Jogos

en: Graphics
pt: Gráficos

en: Multimedia
pt: Multimédia

en: Office
pt: Produtividade

en: Patches
pt: Correcções (patches)

en: Include:
pt: Incluír:

en: Testing
pt: Em Teste

en: No-cd needed
pt: Patch "No-CD" necessário

en: Commercial
pt: Comercial

en: Install a non-listed program
pt: Ínstalar pocotes não listados

en: This program is currently in testing.
    
    It might not work as expected. Your feedback, positive or negative, is specially important to improve this installer.
pt: Este programa ainda está em testes.
    
    Pode não funcionar como o esperado. Os seus comentários, positivos ou negativos, são importantes para melhorar este instalador.

en: This program contains a protection against copy (DRM) incompatible with emulation.
    The only workaround is to use a "no-cd" patch, but since those can also be used for piracy purposes we won't give any support on this matter.
pt: Este programa contém uma protecção anti-cópia (DRM) incompativél com o emulador.
    A única forma de contornar o proble é usar um patch "NO-CD", mas dado que podem ser usados para fins de pirataria não lhe poderemos auxiliar desta vez.

en: Attention!
pt: Atenção!

en: By enabling this option, you can install programs that employ digital rights management (DRM) copy protection that are not supported by {0} and might need to be bypassed.
    
    This feature should not be construed as implicit or implied condoning of piracy and as such, we will not offer any support for issues resulting from using this option.
pt: Ao ativar esta opção, pode instalar programas que usem proteção de anti-cópia e  Sistemas de Gestão de Direitos de Autor (DRM) que não são suportados por {0} e poderá ter de ser ignorado.
    
    Esta função não deve ser interpretada como implícita ou que apoie implicitamente a pirataria ou algo semelhante. Não iremos oferecer qualquer suporte para os problemas resultantes desta operação.

en: By enabling this, you will have access to installers for programs that contain protections against copy (DRM) incompatible with emulation.
    The only workaround is to use "no-cd" patches, but since those can also be used for piracy purposes we won't give any support on this matter.
pt: Ao habilitar isto, terá acesso aos instaladores de progrmas que contém proteções anti-cópia (DRM) que são incompatíveis com a emulação.
    A única forma de contornar é utilizar um patch "No-CD", mas dado que estes podem ser usados para pirataria não daremos suporte neste assunto.

en: There is nothing installed to run .{0} files.
pt: Não existe nada instalado que permita correr ficheiros .{0}.

en: {0} error
pt: Erro {0}.

en: {0} website is unavailable. Please check your connection
pt: {0} não está disponível. Verifique a sua ligação.

en: Refreshing {0}
pt: A actualizar {0}

en: An updated version of {0} is available
pt: Uma versão actualizada de {0} está disponível.

en: Run
pt: Executar

en: Donate
pt: Fazer um donativo

en: Exit
pt: Sair

en: Small icons
pt: Icones pequenos

en: Medium icons
pt: Icones médios

en: Large icons
pt: Icones grandes

en: Very large icons
pt: Icones muito grandes

en: Manage Wine versions
pt: Gerir versões Wine.

en: Read a PC CD-Rom
pt: Ler um CD-ROM de PC

en: {0} console
pt: Consola {0}

en: Close all {0} software
pt: Fechar todos os programas {0}

en: File associations
pt: Associações de ficheiros

en: Plugin manager
pt: Gestor de extensões

en: Supported software
pt: Programas suportados

en: News
pt: Novidades

en: Documentation
pt: Documentação

en: Forums
pt: Fóruns

en: Bugs
pt: Erros

en: About {0}
pt: Sobre {0}

en: File
pt: Ficheiro

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Settings
pt: Definições

en: Plugins
pt: Extensões

en: Support
pt: Suporte

en: Close
pt: Fechar

en: Configure
pt: Configurar

en: Search
pt: Procurar

en: Open the application's directory
pt: Abrir a directoria da aplicação

en: Read the manual
pt: Ler o manual

en: Set the icon
pt: Definir um ícone

en: Close this application
pt: Fechar esta aplicação

en: No manual found for {0}
pt: Nenhum manual encontrado para {0}

en: Install a program
pt: Instalar um programa

en: Update GIT
pt: Actualizar o GIT

en: Update instructions
pt: Instruções de actualização

en: Debug
pt: Depurar

en: Send a feedback
pt: Enviar feedback

en: Create a shortcut
pt: Criar um atalho

en: Open the directory
pt: Abrir um diretório

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Please select a program.
pt: Por favor, escolha um programa.

en: {0} settings
pt: Configurações {0}

en: {0} install menu
pt: Menu de instalação {0}

en: {0} wine versions manager
pt: Gestor de versões do Wine {0}

en: The virtual drive associated with {0} ({1}) does no longer exists.
pt: A unidade virtual associada a {0} ({1}) já não existe.

en: Are you sure you want to close all {0} windows?
pt: Tem a certeza que quer fechar todas as {0} janelas?

en: Run your Windows programs on
pt: Corra os seus programas do Windows em

en: PlayOnLinux and PlayOnMac team
    Under GPL licence version 3
pt: Equipa do PlayOnLinux e PlayOnMac
    Sob a licença GPL versão 3

en: Developer and Website:
pt: Programador e website:

en: Packager:
pt: Gestor de pacotes:

en: Icons:
pt: Icones:

en: The following people contributed to this program:
pt: As seguintes pessoas contribuíram para esta aplicação:

en: Translations:
pt: Traduções:

en: Read TRANSLATORS file
pt: Leia o ficheiro dos TRADUTORES

en: {0} is not able to start PlayOnLinux Setup Window server.
pt: {0} não é capaz de iniciar o servidor de janela de configuração do PlayOnLinux

en: {0} cannot find {1}
pt: {0} não conseguiu encontrar {1}

en:  (from {2})
pt:  (para {2})

en: You need to install it to continue
pt: Precisa de o instalar para continuar

en: You should install it to use {0}
pt: Deve instalá-lo ustilizando {0}

en: {0} is not supposed to be run as root. Sorry
pt: {0} não deve correr como administrador. Desculpe.

en: {0} is unable to find 32bits OpenGL libraries.
    
    You might encounter problem with your games
pt: {0} não conseguiu encontrar as bibliotecas OpenGL de 32 bits.
    
    Pode vir a ter problemas com os seus jogos.

en: {0} is unable to find 64bits OpenGL libraries.
    
    You might encounter problem with your games
pt: {0} não conseguiu encontrar as bibliotecas OpenGL de 64 bits.
    
    Pode vir a ter problemas com os seus jogos.

en: Your filesystem might prevent {0} from running correctly.
    
    Please open {0} in a terminal to get more details
pt: O sistema de ficheiros da sua partição pode fazer com que {0} não execute corretamente.
    
    Por favor abra {0} no terminal para obter mais informações.

en: Do you want to help {0} to make a compatibility database?
    
    If you click yes, the following things will be sent to us anonymously the first time you run a Windows program:
    
    - You graphic card model
    - Your OS version
    - If graphic drivers are installed or not.
    
    
    These information will be very precious for us to help people.
pt: Pretende auxiliar {0} a criar uma base de dados de compatibilidade?
    
    Se carregou em sim, os itens seguintes serão enviados para nós de forma anónima na primeira vez que iniciar um programa do Windows:
    
    - O modelo da sua placa gráfica
    - O seu sistema operativo
    - Se os controladores da sua placa gráfica estão instalados ou não.
    
    
    These information will be very precious for us to help people.

en: Are you sure you want to  want to install {0} package?
pt: Tem a certeza que pretende instalar o pacote {0}?

en: You are trying to open a script design for {0}! It might not work as expected
pt: Está a tentar abrir um "script" feito para {0}! Poderá não funcionar como o esperado.

en: Proxy configuration
pt: Configuração de Proxy

en: Set a proxy
pt: Definir uma proxy

en: Proxy address
pt: Endereço de proxy

en: Proxy port
pt: Porta proxy

en: Proxy login
pt: Login proxy

en: Proxy password
pt: Palavra-passe proxy

en: Installed plugins
pt: Extensões instaladas

en: Add
pt: Acrescentar

en: Enable
pt: Activar

en: Choose a plugin
pt: Escolha uma extensão

en: What is the extension?
pt: Qual é a extensão?

en: Assigned program
pt: Programa atribuido

en: Delete
pt: Eliminar

en: Are you sure you want to install:
pt: Tem a certeza que pretende instalar:

en: Are you sure you want to delete:
pt: Tem a certeza que pretende eliminar:

en: Disable
pt: Desactivar

en: Apply
pt: Aplicar

en: You must restart {0} for the changes to take effect.
pt: Deve reiniciar {0} para que as alterações tenham efeito.

en: Installed Wine versions:
pt: Versões do Wine instaladas:

en: Available Wine versions:
pt: Versões disponíveis do Wine:

en: Wine versions
pt: Versões do Wine

en: Are you sure you want to delete wine {0}?
pt: Tem a certeza que pretende apagar o Wine {0}?

en: This version is CURRENTLY IN USE
pt: Esta versão  ESTÁ A SER UTILIZADA NESTE MOMENTO

en: {0} is not able to start POL_SetupWindow_server.
pt: {0} não pôde iniciar POL_SetupWindow_server.
