ScummVM 1.3.0svn - en to nn_NO translation catalogue (632 entries)

en: (built on %s)
nn_NO: (bygd den %s)

en: Features compiled in:
nn_NO: Funksjonar innkompilert:

en: Available engines:
nn_NO: Tilgjengelege motorar:

en: Show hidden files
nn_NO: Vis skjulte filer

en: Show files marked with the hidden attribute
nn_NO: Syn filer markert med skjult-attributten

en: Go up
nn_NO: Opp eit nivå

en: Go to previous directory level
nn_NO: Gå til forrige mappenivå

[ctx: lowres]
en: Go up
nn_NO: Oppover

en: Cancel
nn_NO: Avbryt

en: Choose
nn_NO: Vel

en: Select directory with game data
nn_NO: Vel mappe med speldata

en: Yes
nn_NO: Ja

en: No
nn_NO: Nei

en: ScummVM couldn't open the specified directory!
nn_NO: ScummVM kunne ikkje åpne den velde mappa!

en: Game
nn_NO: Spel

en: Short game identifier used for referring to saved games and running the game from the command line
nn_NO: Kort spelidentifikator nytta for å referere til lagra spel, og å køyre spelet frå kommandolinja

en: Name:
nn_NO: Namn:

en: Full title of the game
nn_NO: Full speltittel

[ctx: lowres]
en: Name:
nn_NO: Namn:

en: Language:
nn_NO: Språk:

en: Language of the game. This will not turn your Spanish game version into English
nn_NO: Spelets språk. Dette vil ikkje gjere den spanske versjonen av spelet til ein engelsk versjon

en: <default>
nn_NO: <standard>

en: Platform:
nn_NO: Plattform:

en: Platform the game was originally designed for
nn_NO: Plattform spelet opprineleg vart designa for

[ctx: lowres]
en: Platform:
nn_NO: Plattform:

en: Engine
nn_NO: Motor

en: Graphics
nn_NO: Grafikk

en: Override global graphic settings
nn_NO: Overstyr globale grafikkinstillingar

[ctx: lowres]
en: Override global graphic settings
nn_NO: Overstyr globale grafikkinstillingar

en: Audio
nn_NO: Lyd

en: Override global audio settings
nn_NO: Overstyr globale lydinstillingar

[ctx: lowres]
en: Override global audio settings
nn_NO: Overstyr globale lydinstillingar

en: Volume
nn_NO: Volum

[ctx: lowres]
en: Volume
nn_NO: Volum

en: Override global volume settings
nn_NO: Overstyr globale voluminstillingar

[ctx: lowres]
en: Override global volume settings
nn_NO: Overstyr globale voluminstillingar

en: Override global MIDI settings
nn_NO: Overstyr globale MIDI-instillingar

[ctx: lowres]
en: Override global MIDI settings
nn_NO: Overstyr globale MIDI-instillingar

en: Override global MT-32 settings
nn_NO: Overstyr globale MT-32-instillingar

[ctx: lowres]
en: Override global MT-32 settings
nn_NO: Overstyr globale MT-32-instillingar

en: Paths
nn_NO: Stiar

[ctx: lowres]
en: Paths
nn_NO: Stiar

en: Game Path:
nn_NO: Spelsti:

[ctx: lowres]
en: Game Path:
nn_NO: Spelsti:

en: Extra Path:
nn_NO: Ekstrasti:

en: Specifies path to additional data used by the game
nn_NO: Veljer sti til tilleggsdata nytta av spelet

[ctx: lowres]
en: Extra Path:
nn_NO: Ekstrasti:

en: Save Path:
nn_NO: Lagringssti:

en: Specifies where your saved games are put
nn_NO: Veljer kor lagra spel vert lagra

[ctx: lowres]
en: Save Path:
nn_NO: Lagringssti:

[ctx: path]
en: None
nn_NO: Ingen

en: Default
nn_NO: Standard

en: Select SoundFont
nn_NO: Vel SoundFont

en: Select additional game directory
nn_NO: Vel mappe med tileggsdata for spelet

en: Select directory for saved games
nn_NO: Vel mappe for lagra spel

en: This game ID is already taken. Please choose another one.
nn_NO: Denne spel-IDen er allerede teken. Vær vennleg og vel ein anna.

en: Author:
nn_NO: Forfattar:

en: Notes:
nn_NO: Notatar:

en: Choose file for loading
nn_NO: Vel fil for lasting

en: Enter filename for saving
nn_NO: Skriv inn filnamn for lagring

en: Do you really want to overwrite the file?
nn_NO: Vil du verkeleg overskrive fila?

en: Reverb
nn_NO: Romklang

en: Active
nn_NO: Aktiv

en: Room:
nn_NO: Rom:

en: Width:
nn_NO: Bredde:

en: Level:
nn_NO: Nivå:

en: Speed:
nn_NO: Hastighet:

en: Depth:
nn_NO: Dybde:

en: Sine
nn_NO: Sinus

en: Triangle
nn_NO: Triangel

en: Misc
nn_NO: Diverse

en: Interpolation:
nn_NO: Interpolering:

en: None (fastest)
nn_NO: Ingen (raskast)

en: Linear
nn_NO: Linjær

en: Reset
nn_NO: Nullstill

en: Reset all FluidSynth settings to their default values.
nn_NO: Nullstill alle FluidSynth-instillingar til standardverdiar.

en: Do you really want to reset all FluidSynth settings to their default values?
nn_NO: Vil du verkeleg sette alle FluidSynth-innstillingar til standardverdiar?

en: Close
nn_NO: Steng

en: Mouse click
nn_NO: Musklikk

en: Display keyboard
nn_NO: Syn Tastatur

en: Remap keys
nn_NO: Omkople tastar

en: Toggle fullscreen
nn_NO: Veksle fullskjerm

en: Map
nn_NO: Kople

en: Select an action and click 'Map'
nn_NO: Vel ei handling, og klikk 'Kople'

en: Associated key : %s
nn_NO: Kopla tast : %s

en: Associated key : none
nn_NO: Kopla tast: ingen

en: Please select an action
nn_NO: Vel ei handling

en: Press the key to associate
nn_NO: Trykk tasten du vil kople

en: Choose an action to map
nn_NO: Vel ei handling for kopling

en: ~Q~uit
nn_NO: ~A~vslutt

en: Quit ScummVM
nn_NO: Avslutt ScummVM

en: A~b~out...
nn_NO: ~O~m...

en: About ScummVM
nn_NO: Om ScummVM

en: ~O~ptions...
nn_NO: ~V~al...

en: Change global ScummVM options
nn_NO: Endre globale ScummVM-instillingar

en: Start selected game
nn_NO: Start det velde spelet

en: ~L~oad...
nn_NO: ~Å~pne...

en: Load saved game for selected game
nn_NO: Åpne eit lagra spel for the velde spelet

en: ~A~dd Game...
nn_NO: ~L~egg til spel...

en: Hold Shift for Mass Add
nn_NO: Hold Shift nede for å legge til fleire

en: ~E~dit Game...
nn_NO: ~R~ediger spel...

en: Change game options
nn_NO: Endre spelinstillingar

en: ~R~emove Game
nn_NO: ~F~jern spel

en: Remove game from the list. The game data files stay intact
nn_NO: Fjern spel frå lista. Speldataene forblir intakte

[ctx: lowres]
en: ~A~dd Game...
nn_NO: ~L~egg til spel...

[ctx: lowres]
en: ~E~dit Game...
nn_NO: ~R~ediger spel...

[ctx: lowres]
en: ~R~emove Game
nn_NO: ~F~jern spel

en: Search in game list
nn_NO: Søk i spelliste

en: Search:
nn_NO: Søk:

en: Load game:
nn_NO: Åpne spel:

en: Load
nn_NO: Åpne

en: Do you really want to remove this game configuration?
nn_NO: Vil du verkeleg fjerne denne spelkonfigurasjonen?

en: Do you want to load saved game?
nn_NO: Vil du laste det lagra spelet?

en: This game does not support loading games from the launcher.
nn_NO: Dette spelet støttar ikkje åpning av lagra spel frå oppstartaren.

en: ScummVM could not find any engine capable of running the selected game!
nn_NO: ScummVM kunne ikkje finne nokon motor som var i stand til å køyre det velde spelet!

en: ScummVM could not find any game in the specified directory!
nn_NO: ScummVM kunne ikkje finne noko spel i den velde mappa!

en: Pick the game:
nn_NO: Vel spelet:

en: Mass Add...
nn_NO: Legg til fleire...

en: ... progress ...
nn_NO: ... fremdrift ...

en: Scan complete!
nn_NO: Søk fullført!

en: Scanned %d directories ...
nn_NO: Søkt i %d mappar ...

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games ...
nn_NO: Oppdaga %d nye spel, ignorerte %d spel som har vorte lagt til tidlegare...

en: Stop
nn_NO: Stopp

en: Switch to Game
nn_NO: Bytt til spel

en: Never
nn_NO: Aldri

en: every 5 mins
nn_NO: kvart 5. min

en: every 10 mins
nn_NO: kvart 10. min

en: every 15 mins
nn_NO: kvart 15. min

en: every 30 mins
nn_NO: kvart 30. min

[ctx: soundfont]
en: None
nn_NO: Ingen

en: Failed to apply some of the graphic options changes:
nn_NO: Klarte ikkje å aktivere nokre av grafikkvalendringane:

en: the video mode could not be changed.
nn_NO: Kunne ikkje endre videomodus.

en: the aspect ratio setting could not be changed
nn_NO: aspektrate-innstillinga kunne ikkje endrast

en: the fullscreen setting could not be changed
nn_NO: Fullskjerminstillinga kunne ikkje endrast

en: Graphics mode:
nn_NO: Grafikkmodus:

en: Render mode:
nn_NO: Teiknemodus:

en: Special dithering modes supported by some games
nn_NO: Spesielle dithering-modus som støttast av nokre spel

en: Fullscreen mode
nn_NO: Fullskjermsmodus

en: Aspect ratio correction
nn_NO: Aspekt-korrigering

en: Correct aspect ratio for 320x200 games
nn_NO: Rett opp aspekt for 320x200 spel

en: Preferred Device:
nn_NO: Føretrukken eining:

en: Music Device:
nn_NO: Musikkeining:

[ctx: lowres]
en: Music Device:
nn_NO: Musikkeining:

en: AdLib is used for music in many games
nn_NO: AdLib nyttast til musikk i mange spel

en: Higher value specifies better sound quality but may be not supported by your soundcard
nn_NO: Høgare verdier gir betre lydkvalitet, men støttast kanskje ikkje av lydkortet ditt

en: GM Device:
nn_NO: GM Eining:

en: Specifies default sound device for General MIDI output
nn_NO: Veljer standard lydeining for General MIDI avspeling

en: Don't use General MIDI music
nn_NO: Ikkje nytt General MIDI musikk

en: Use first available device
nn_NO: Nytt første tilgjengelege eining

en: SoundFont is supported by some audio cards, FluidSynth and Timidity
nn_NO: SoundFont støttast av enkelte lydkort, FluidSynth og Timidity

en: Mixed AdLib/MIDI mode
nn_NO: Blanda AdLib/MIDI-modus

en: Use both MIDI and AdLib sound generation
nn_NO: Nytt båe MIDI og AdLib lydskaping

en: MT-32 Device:
nn_NO: MT-32 Eining:

en: Specifies default sound device for Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 output
nn_NO: Veljer standard lydeining for Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 avspeling

en: True Roland MT-32 (disable GM emulation)
nn_NO: Ekte Roland MT-32 (deaktiver GM-emulering)

en: Check if you want to use your real hardware Roland-compatible sound device connected to your computer
nn_NO: Vel om du vil nytte din Roland-kompatible lydeining som du har tilkopla datamaskina di

[ctx: lowres]
en: True Roland MT-32 (no GM emulation)
nn_NO: Ekte Roland MT-32 (ingen GS-emulering)

en: Don't use Roland MT-32 music
nn_NO: Ikkje nytt Roland MT-32 musikk

en: Text and Speech:
nn_NO: Tekst og Tale:

en: Speech
nn_NO: Tale

en: Subtitles
nn_NO: Teksting

en: Both
nn_NO: Begge

en: Subtitle speed:
nn_NO: Undertekstfart:

[ctx: lowres]
en: Text and Speech:
nn_NO: Tekst og Tale:

en: Spch
nn_NO: Tale

en: Subs
nn_NO: Tekst

[ctx: lowres]
en: Both
nn_NO: Båe

en: Show subtitles and play speech
nn_NO: Vis teksting og spel av tale

[ctx: lowres]
en: Subtitle speed:
nn_NO: Undertekstfart:

en: Music volume:
nn_NO: Musikkvolum:

[ctx: lowres]
en: Music volume:
nn_NO: Musikkvolum:

en: Mute All
nn_NO: Demp alle

en: SFX volume:
nn_NO: Lydeffektvolum:

en: Special sound effects volume
nn_NO: Spesiallydeffekt volum

[ctx: lowres]
en: SFX volume:
nn_NO: Lydeffektvolum:

en: Speech volume:
nn_NO: Talevolum:

[ctx: lowres]
en: Speech volume:
nn_NO: Talevolum:

en: FluidSynth Settings
nn_NO: FluidSynth instillingar

en: Theme Path:
nn_NO: Temasti:

[ctx: lowres]
en: Theme Path:
nn_NO: Temasti:

en: Plugins Path:
nn_NO: Pluginsti:

[ctx: lowres]
en: Plugins Path:
nn_NO: Pluginsti:

[ctx: lowres]
en: Misc
nn_NO: Div

en: Theme:
nn_NO: Tema:

en: GUI Renderer:
nn_NO: GUI-teiknar:

en: Autosave:
nn_NO: Autolagre:

[ctx: lowres]
en: Autosave:
nn_NO: Autolagre:

en: Keys
nn_NO: Tastar

en: GUI Language:
nn_NO: GUI-språk:

en: Language of ScummVM GUI
nn_NO: Språk i ScummVM-GUIet

en: Username:
nn_NO: Brukarnamn:

en: The chosen directory cannot be written to. Please select another one.
nn_NO: Den velde mappa kan ikkje skrivast til. Vennlegst vel ein annan.

en: Select directory for GUI themes
nn_NO: Vel ei mappe for GUI-tema

en: Select directory for extra files
nn_NO: Vel ei mappe for ekstra filer

en: Select directory for plugins
nn_NO: Vel ei mappe for plugins

note: I18N: You must leave "#" as is, only word 'next' is translatable
en: #  next
nn_NO: # neste

note: I18N: 'Num' means Numbers
en: *  Num
nn_NO: *  Tal

en: Delete
nn_NO: Slett

en: Edit
nn_NO: Rediger

en: Author:
nn_NO: Forfattar:

en: Notes:
nn_NO: Notatar:

en: Unknown Author
nn_NO: Ukjend Forfattar

en: List view
nn_NO: Listevisning

en: Grid view
nn_NO: Rutenettvisning

en: No date saved
nn_NO: Ingen dato lagra

en: No time saved
nn_NO: Inga tid lagra

en: No playtime saved
nn_NO: Inga speletid lagra

en: Do you really want to delete this saved game?
nn_NO: Vil du verkeleg slette det lagra spelet?

en: Date:
nn_NO: Dato:

en: Time:
nn_NO: Tid:

en: Playtime:
nn_NO: Speletid:

en: Next
nn_NO: Neste

en: Prev
nn_NO: Forrige

en: New Save
nn_NO: Ny Lagring

en: Create a new saved game
nn_NO: Lag eit nytt lagra spel

en: Name:
nn_NO: Namn:

en: Select a Theme
nn_NO: Vel eit tema

en: Disabled GFX
nn_NO: Deaktivert GFX

[ctx: lowres]
en: Disabled GFX
nn_NO: Deaktivert GFX

en: Standard Renderer
nn_NO: Standardteiknar

en: Antialiased Renderer
nn_NO: Kantutjevna teiknar

en: Antialiased
nn_NO: Kantutjevna

en: Clear value
nn_NO: Tøm verdi

en: Engine does not support debug level '%s'
nn_NO: Motoren støttar ikkje debug-nivå '%s'

en: Menu
nn_NO: Meny

en: Skip
nn_NO: Hopp over

en: Skip line
nn_NO: Hopp over linje

en: Error running game:
nn_NO: Feil under køyring av spel:

en: Could not find any engine capable of running the selected game
nn_NO: Kunne ikkje finne nokon motor som kunne køyre det velde spelet

en: No error
nn_NO: Ingen feil

en: Game data not found
nn_NO: Fant ikkje speldata

en: Game id not supported
nn_NO: Spel ID ikkje støtta

en: Unsupported color mode
nn_NO: Ustøtta fargemodus

en: Read permission denied
nn_NO: Lesetilgang nekta

en: Write permission denied
nn_NO: Skrivetilgang nekta

en: Path does not exist
nn_NO: Stien eksisterar ikkje

en: Path not a directory
nn_NO: Stien er ikkje ei mappe

en: Path not a file
nn_NO: Stien er ikkje ei fil

en: Cannot create file
nn_NO: Kan ikkje lage fil

en: Reading data failed
nn_NO: Lesing av data feila

en: Writing data failed
nn_NO: Dataskriving feila

en: Could not find suitable engine plugin
nn_NO: Kunne ikkje finne ein passande spelmotor-plugin

en: User canceled
nn_NO: Brukar avbraut

en: Unknown error
nn_NO: Ukjend feil

note: I18N: Hercules is graphics card name
en: Hercules Green
nn_NO: Hercules Grønn

en: Hercules Amber
nn_NO: Hercules Raudgul

en: PC-9821 (256 Colors)
nn_NO: PC-9821 (256 Fargar)

en: PC-9801 (16 Colors)
nn_NO: PC-9801 (16 Fargar)

[ctx: lowres]
en: Hercules Green
nn_NO: Hercules Grønn

[ctx: lowres]
en: Hercules Amber
nn_NO: Hercules Raudgul

en: ~R~esume
nn_NO: ~F~ortsett

en: ~L~oad
nn_NO: ~Å~pne

en: ~S~ave
nn_NO: ~L~agre

en: ~O~ptions
nn_NO: ~V~al

en: ~H~elp
nn_NO: ~H~jelp

en: ~A~bout
nn_NO: ~O~m

en: ~R~eturn to Launcher
nn_NO: Tilbake til Oppsta~r~tar

[ctx: lowres]
en: ~R~eturn to Launcher
nn_NO: Tilbake til Oppsta~r~tar

en: Save game:
nn_NO: Lagra spel:

en: Save
nn_NO: Lagre

en: Sorry, this engine does not currently provide in-game help. Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
nn_NO: Orsak, men denne spelmotoren støtter for augeblikket ikkje hjelp i spelet. Vennlegst se i README-fila for grunnlegjande informasjon, og for instruksjonar om korleis du kan få ytterlegare hjelp.

en: ~C~ancel
nn_NO: ~A~vbryt

en: ~K~eys
nn_NO: ~T~astar

en: Could not initialize color format.
nn_NO: Høgkvalitetslyd (treigare) (omstart).

en: Could not switch to video mode: '
nn_NO: Kunne ikkje veksle til videomodus: '

en: Could not apply aspect ratio setting.
nn_NO: Kunne ikkje slå på aspekt-korrigering.

en: Could not apply fullscreen setting.
nn_NO: Kunne ikkje aktiver fullskjermsinnstilling.

en: You appear to be playing this game directly
    from the CD. This is known to cause problems,
    and it is therefore recommended that you copy
    the data files to your hard disk instead.
    See the README file for details.
nn_NO: Det ser ut til at du speler dette spelet rett frå
    CD. Dette er kjend for å skape problemar,
    og det er derfor tilråda at du kopierar
    datafilane til harddisken din istaden. 
    Sjå README-fila for detaljar.

en: WARNING: The game you are about to start is not yet fully supported by ScummVM. As such, it is likely to be unstable, and any saved game you make might not work in future versions of ScummVM.
nn_NO: ÅTVARING: Spelet du forsøker å starte er ikkje fullt ut støtta av ScummVM ennå. Derfor er det sannsynleg at det er ustabilt, og det er mogleg at lagra spel ikkje vil fungere med fremtidige versjonar av ScummVM.

en: Start anyway
nn_NO: Start allikevel

en: The selected audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
nn_NO: Den valde lydeininga '%s' vart ikkje funne (t.d. kan den vere avslått eller fråkopla).

en: Attempting to fall back to the next available device...
nn_NO: Prøver å nytte den neste tilgjengelege eininga...

en: The selected audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
nn_NO: Den foretrukne lydeininga '%s' kan ikkje nyttast. Sjå loggfila for meir informasjon.

en: The preferred audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
nn_NO: Den foretrukne lydeininga '%s' vart ikkje funne (t.d. kan den vere avslått eller fråkopla).

en: The preferred audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
nn_NO: Den foretrukne lydeininga '%s' kan ikkje nyttast. Sjå loggfila for meir informasjon.

en: Amiga Audio Emulator
nn_NO: Amiga Lydemulator

en: No music
nn_NO: Ingen musikk

en: Apple II GS Emulator (NOT IMPLEMENTED)
nn_NO: Apple II GS Emulator (IKKJE IMPLEMENTERT)

en: FM-Towns Audio
nn_NO: FM-Towns Lyd

en: PC-98 Audio
nn_NO: PC-98 Lyd

en: Initializing MT-32 Emulator
nn_NO: Initialiserar MT-32 Emulator

en: C64 Audio Emulator
nn_NO: C64 Lydemulator

en: Do you really want to return to the Launcher?
nn_NO: Vil du verkeleg gå tilbake til oppstartaren?

en: Launcher
nn_NO: Oppstartar

en: Do you really want to quit?
nn_NO: Vil du verkeleg avslutte?

en: Quit
nn_NO: Avslutt

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Left Click
nn_NO: Touchscreen 'Tap Mode' - Venstreklikk

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Right Click
nn_NO: Touchscreen 'Tap Mode' - Høgreklikk

en: Maximum Volume
nn_NO: Maks Volum

en: Increasing Volume
nn_NO: Auker Volum

en: Minimal Volume
nn_NO: Minste Volum

en: Decreasing Volume
nn_NO: Senkar Volum

en: Clicking Enabled
nn_NO: Klikking aktivert

en: Clicking Disabled
nn_NO: Klikking Deaktivert

en: Do you want to quit ?
nn_NO: Vil du avslutte?

note: I18N: Trackpad mode toggle status.
en: Trackpad mode is now
nn_NO: Trackpadmodus er no

note: I18N: Trackpad mode on or off. I18N: Auto-drag on or off.
en: ON
nn_NO: PÅ

en: OFF
nn_NO: AV

en: Swipe three fingers to the right to toggle.
nn_NO: Sveip tre fingre til høgre for å veksle.

en: Windowed mode
nn_NO: Vindusmodus

en: Enabled aspect ratio correction
nn_NO: Aspekt-korrigering aktivert

en: Disabled aspect ratio correction
nn_NO: Aspekt-korrigering ikkje aktivert

en: Normal (no scaling)
nn_NO: Normal (ikkje skaler)

[ctx: lowres]
en: Normal (no scaling)
nn_NO: Normal (ikkje skaler)

en: Active graphics filter:
nn_NO: Aktivt grafikkfilter:

en: Keymap:
nn_NO: Tastkopling:

en:  (Active)
nn_NO:  (Aktivt)

en:  (Blocked)
nn_NO:  (Blokkert)

en:  (Game)
nn_NO:  (Spel)

en: ~C~lose
nn_NO: ~L~ukk

en: ScummVM Main Menu
nn_NO: ScummVM Hovudmeny

en: ~L~eft handed mode
nn_NO: ~V~enstrehendt modus

en: ~I~ndy fight controls
nn_NO: ~I~ndy-kampkontrollar

en: Show mouse cursor
nn_NO: Vis muspeikar

en: Snap to edges
nn_NO: Hopp til kantar

en: Touch X Offset
nn_NO: Gå til X-posisjon

en: Touch Y Offset
nn_NO: Gå til Y-posisjon

en: Tap for left click, double tap right click
nn_NO: Tap for venstre-klikk, dobbelt-tap for høgre-klikk

en: Sensitivity
nn_NO: Sensitivitet

en: Main screen scaling:
nn_NO: Hovudskjermsskalering:

en: Hardware scale (fast, but low quality)
nn_NO: Maskinvareskalering (rask, men lav kvalitet)

en: Software scale (good quality, but slower)
nn_NO: Programvareskalering (god kvalitet, men treigare)

en: Unscaled (you must scroll left and right)
nn_NO: Uskalert (du må scrolle til venstre og høgre)

en: Brightness:
nn_NO: Lysstyrke:

en: Disable power off
nn_NO: Deaktiver strømsparing

en: Touchpad mode enabled.
nn_NO: Touchpadmodus påslått.

en: Touchpad mode disabled.
nn_NO: Touchpadmodus avslått.

en: Click Mode
nn_NO: Klikkmodus

en: Left Click
nn_NO: Venstreklikk

en: Middle Click
nn_NO: Midtklikk

en: Right Click
nn_NO: Høgreklikk

en: Hide ScummVM
nn_NO: Skjul ScummVM

en: Hide Others
nn_NO: Skjul Andre

en: Show All
nn_NO: Syn alle

en: Window
nn_NO: Vindu

en: Minimize
nn_NO: Minimer

en: Up
nn_NO: Opp

en: Down
nn_NO: Ned

en: Left
nn_NO: Venstre

en: Right
nn_NO: Høgre

en: Zone
nn_NO: Sone

en: Multi Function
nn_NO: Multifunksjon

en: Swap character
nn_NO: Bytt karakter

en: Skip text
nn_NO: Hopp over tekst

en: Fast mode
nn_NO: Rask modus

en: Global menu
nn_NO: Globalmeny

en: Virtual keyboard
nn_NO: Virtuelt tastatur

en: Key mapper
nn_NO: Tastkopler

en: Right Click Once
nn_NO: Høgreklikk ein gong

en: Escape Key
nn_NO: Escape Tast

en: Game Menu
nn_NO: Spelmeny

en: Show Keypad
nn_NO: Syn taltastatur

en: [ Resources ]
nn_NO: [ Ressursar ]

en: [ SDCard ]
nn_NO: [ SDKort ]

en: [ Shared ]
nn_NO: [ Delt ]

en: Current video mode:
nn_NO: Gjeldende videomodus:

en: Horizontal underscan:
nn_NO: Horisontal underscan:

en: Vertical underscan:
nn_NO: Vertikal underscan:

en: GC Pad sensitivity:
nn_NO: GC Pad Sensitivitet:

en: Unknown
nn_NO: Ukjend

en: Mount DVD
nn_NO: Monter DVD

en: Unmount DVD
nn_NO: Løs ut DVD

en: Server:
nn_NO: Teinar:

en: Share:
nn_NO: Delt:

en: Password:
nn_NO: Passord:

en: Init network
nn_NO: Init nettverk

en: Mount SMB
nn_NO: Monter SMB

en: Unmount SMB
nn_NO: Avmonter SMB

en: DVD Mounted successfully
nn_NO: DVD-montering fullført

en: Error while mounting the DVD
nn_NO: Feil under montering av DVD

en: DVD not mounted
nn_NO: DVD ikkje montert

en: Network up, share mounted
nn_NO: Nettverket er oppe, delt ressurs montert

en: Network up
nn_NO: Nettverket er oppe

en: , error while mounting the share
nn_NO: , feil under montering av delt ressurs

en: , share not mounted
nn_NO: , delt ressurs ikkje montert

en: Network down
nn_NO: Nettverket er nede

en: Initializing network
nn_NO: Initialiserar nettverk

en: Network not initialized (%d)
nn_NO: Nettverk ikkje initialisert (%d)

en: Hide Toolbar
nn_NO: Skjul verktøylinje

en: Show Keyboard
nn_NO: Syn tastatur

en: Sound on/off
nn_NO: Lyd av/på

en: Right click
nn_NO: Høgreklikk

en: Show/Hide Cursor
nn_NO: Vis/Skjul Peikar

en: Free look
nn_NO: Frikikking

en: Zoom up
nn_NO: Zoom opp

en: Zoom down
nn_NO: Zoom ned

en: Bind Keys
nn_NO: Kople tastar

en: Cursor Up
nn_NO: Peikar opp

en: Cursor Down
nn_NO: Peikar ned

en: Cursor Left
nn_NO: Peikar venstre

en: Cursor Right
nn_NO: Peikar høgre

en: Do you want to load or save the game?
nn_NO: Vil du åpne eller lagre spelet?

en:    Are you sure you want to quit ?
nn_NO:    Er du sikker på at du vil avslutte?

en: Keyboard
nn_NO: Tastatur

en: Rotate
nn_NO: Roter

en: Using SDL driver
nn_NO: Nyttar SDL-drivar

en: Display
nn_NO: Skjerm

en: Do you want to perform an automatic scan ?
nn_NO: Vil du utføre eit automatisk søk?

en: Map right click action
nn_NO: Kople høgreklikkshandling

en: You must map a key to the 'Right Click' action to play this game
nn_NO: Du må kople ein tast til 'Høgreklikk'-handlinga for å spele dette spelet

en: Map hide toolbar action
nn_NO: Kople skjul-verktøylinje-handlinga

en: You must map a key to the 'Hide toolbar' action to play this game
nn_NO: Du må kople ein tast til 'Skjul verktøylinje' for å spele dette spelet

en: Map Zoom Up action (optional)
nn_NO: Kople Zoom Opp-handling (valfri)

en: Map Zoom Down action (optional)
nn_NO: Kople Zoom Ned-handling (valfri)

en: Don't forget to map a key to 'Hide Toolbar' action to see the whole inventory
nn_NO: Ikkje gløym å kople ein tast til 'Skjul verktøylinje' for å se heile inventaret

en: Check for Updates...
nn_NO: SJå etter oppdateringar...

en: Use original save/load screens
nn_NO: Nytt opprinnelege skjermar for lagring/lasting

en: Use an alternative palette
nn_NO: Nytt ein alternativ palett

en: Mouse support
nn_NO: Musstøtte

en: Restore game:
nn_NO: Gjenopprett spel:

en: Restore
nn_NO: Gjenopprett

en: Color Blind Mode
nn_NO: Fargeblindmodus

en: Enable Color Blind Mode by default
nn_NO: Slå på fargeblindmodus som standard

en: Use bright palette mode
nn_NO: Nytt lys palett-modus

en: Failed to delete file.
nn_NO: Klarte ikkje slette fil.

en: Fast movie speed
nn_NO: Rask filmfart

en: Play movies at an increased speed
nn_NO: Spel filmar med auka hastighet

en: Failed to save game
nn_NO: Klarte ikkje lagre spel

en: Gore Mode
nn_NO: Gørrmodus

en: Enable Gore Mode when available
nn_NO: Slå på gørrmodus når tilgjengeleg

note: I18N: Studio audience adds an applause and cheering sounds whenever Malcolm makes a joke.
en: Studio audience
nn_NO: Studiopublikum

en: Enable studio audience
nn_NO: Aktiver studiopublikum

note: I18N: This option allows the user to skip text and cutscenes.
en: Skip support
nn_NO: Hopp over-støtte

en: Allow text and cutscenes to be skipped
nn_NO: Tillat å hoppe over tekst og cutscenes

note: I18N: Helium mode makes people sound like they've inhaled Helium.
en: Helium mode
nn_NO: Heliummodus

en: Enable helium mode
nn_NO: Slå på heliummodus

note: I18N: When enabled, this option makes scrolling smoother when changing from one screen to another.
en: Smooth scrolling
nn_NO: Mjuk rulling

en: Enable smooth scrolling when walking
nn_NO: Slå på mjuk rulling under gåing

note: I18N: When enabled, this option changes the cursor when it floats to the edge of the screen to a directional arrow. The player can then click to walk towards that direction.
en: Floating cursors
nn_NO: Flytande peikarar

en: Enable floating cursors
nn_NO: Slå på flytande peikarar

en: Move Forward
nn_NO: Beveg Framover

en: Move Back
nn_NO: Beveg Bakover

en: Turn Left
nn_NO: Snu til Venstre

en: Turn Right
nn_NO: Snu til Høyre

en: Attack 1
nn_NO: Åtak 1

en: Attack 2
nn_NO: Åtak 2

en: Attack 3
nn_NO: Åtak 3

en: Slide Left
nn_NO: Skli til Venstre

en: Slide Right
nn_NO: Skli til Høyre

en: Rest
nn_NO: Kvil

en: Options
nn_NO: Val

note: I18N: Option for fast scene switching
en: ~Z~ip Mode Activated
nn_NO: ~Z~ipmodus aktivert

en: ~T~ransitions Enabled
nn_NO: ~O~vergangar aktivert

en: ~W~ater Effect Enabled
nn_NO: ~V~anneffekt aktivert

en: Can't save game in slot %i
nn_NO: Kan ikkje lagre spel i spor %i

en: Load file
nn_NO: Last fil

en: Loading game...
nn_NO: Lastar spel...

en: Save file
nn_NO: Lagra fil

en: Saving game...
nn_NO: Lagrar spel...

en: Down/Zoom Out
nn_NO: Ned/Zoom Ut

en: Action/Select
nn_NO: Handling/Vel

en: Display/Hide Info Screen
nn_NO: Skjul/Vis infoskjerm

en: Display/Hide Pause Menu
nn_NO: Skjul/Vis pausemeny

en: Alternative intro
nn_NO: Alternativ intro

en: Use an alternative game intro (CD version only)
nn_NO: Nytt alternativ spillåpning (Kun CD-versjon)

en: Enable high resolution graphics
nn_NO: Nytt høgoppløyseleg grafikk

en: Enable high resolution graphics/content
nn_NO: Nytt høgoppløyseleg grafikk/innhald

en: Prefer digital sound effects
nn_NO: Foretrekk digitale lydeffekter

en: Use IMF/Yamaha FB-01 for MIDI output
nn_NO: Nytt IMF/Yamaha FB-01 til MIDI-output

en: Use an IBM Music Feature card or a Yamaha FB-01 FM synth module for MIDI output
nn_NO: Nytt eit IBM Music Feature-kort eller ein Yamaha FB-01 FM synth modul for MIDI avspeling

en: Use CD audio
nn_NO: Nytt CD-lyd

en: Use CD audio instead of in-game audio, if available
nn_NO: Nytt CD-lyd istaden for spellyd, om den er tilgjengeleg

en: Use Windows cursors
nn_NO: Nytt Windospeikarar

en: Use the Windows cursors (smaller and monochrome) instead of the DOS ones
nn_NO: Nytt windowspeikarane (mindre og monokrome) istaden for DOS-peikarane

en: Use silver cursors
nn_NO: Nytt sølvpeikarar

en: Insert Disk %c and Press Button to Continue.
nn_NO: Sett inn disk %c og trykk på knappen for å fortsette.

en: Game Paused.  Press SPACE to Continue.
nn_NO: Spelet er pausa. Trykk MELLOMROM for å fortsette.

note: I18N: You may specify 'Yes' symbol at the end of the line, like this: "Moechten Sie wirklich neu starten?  (J/N)J" Will react to J as 'Yes'
en: Are you sure you want to restart?  (Y/N)Y
nn_NO: Er du sikker på at du vil starte på nytt (J/N)J

note: I18N: you may specify 'Yes' symbol at the end of the line. See previous comment
en: Are you sure you want to quit?  (Y/N)Y
nn_NO: Er du sikker på at du vil avslutte (J/N)J

en: Play
nn_NO: Spel

en: Insert save/load game disk
nn_NO: Sett in lagre/laste speldisk

en: You must enter a name
nn_NO: Du må skrive eit namn

en: The game was NOT saved (disk full?)
nn_NO: Spelet vart IKKJE lagra (full disk?)

en: The game was NOT loaded
nn_NO: Spelet vart IKKJE lasta

en: Saving '%s'
nn_NO: Lagrar '%s'

en: Loading '%s'
nn_NO: Lastar '%s'

en: Name your SAVE game
nn_NO: Namngi det LAGRA spelet

en: Select a game to LOAD
nn_NO: Vel eit spel for LASTING

en: Game title)
nn_NO: Speltittel)

note: I18N: Previous page button
en: ~P~revious
nn_NO: ~F~orrige

note: I18N: Next page button
en: ~N~ext
nn_NO: ~N~este

en: Speech Only
nn_NO: Berre Tale

en: Speech and Subtitles
nn_NO: Tale og undertekstar

en: Subtitles Only
nn_NO: Berre undertekstar

[ctx: lowres]
en: Speech & Subs
nn_NO: Tekst & Tale

en: Refer to your Loom(TM) manual for help.
nn_NO: Sjå i Loom(TM)-manualen for hjelp.

en: Practice
nn_NO: Øving

en: Expert
nn_NO: Ekspert

en: Common keyboard commands:
nn_NO: Vanlege tastaturkommandoar:

en: Save / Load dialog
nn_NO: Åpne- / Lagre-dialog

en: Skip line of text
nn_NO: Hopp over tekstlinje

en: Skip cutscene
nn_NO: Hopp over cutscene

en: Space
nn_NO: Opprom

en: Pause game
nn_NO: Pause spel

en: Music volume up / down
nn_NO: Musikkvolum opp / ned

en: Text speed slower / faster
nn_NO: Tekstfart saktare / fortare

en: Simulate left mouse button
nn_NO: Simuler venstre musknapp

en: Simulate right mouse button
nn_NO: Simuler høgre musknapp

en: Special keyboard commands:
nn_NO: Spesielle tastaturkommandoar:

en: Show / Hide console
nn_NO: Vis / Skjul konsoll

en: Start the debugger
nn_NO: Start debuggaren

en: Show memory consumption
nn_NO: Vis minneforbruk

en: Run in fast mode (*)
nn_NO: Køyr i rask modus (*)

en: Run in really fast mode (*)
nn_NO: Køyr i verkeleg rask modus (*)

en: Toggle mouse capture
nn_NO: Veksle muslåsing

en: Switch between graphics filters
nn_NO: Veksle grafikkfiltre

en: Increase / Decrease scale factor
nn_NO: Øk/Minsk skaleringsfaktor

en: Toggle aspect-ratio correction
nn_NO: Veksle aspekt-korrigering

en: * Note that using ctrl-f and
nn_NO: * Merk at å bruke ctrl-f og

en:   ctrl-g are not recommended
nn_NO:   ctrl-g er ikkje anbefalt då

en:   since they may cause crashes
nn_NO:   dei kan forårsake kræsj og

en:   or incorrect game behavior.
nn_NO:   eller feilaktig speloppførsel.

en: Spinning drafts on the keyboard:
nn_NO: Spinne drafts på tastaturet:

en: Main game controls:
nn_NO: Hovedkontrollar for spel:

en: Push
nn_NO: Dytt

en: Pull
nn_NO: Dra

en: Give
nn_NO: Gi

en: Open
nn_NO: Åpne

en: Go to
nn_NO: Gå til

en: Get
nn_NO: Få

en: Use
nn_NO: Nytt

en: Read
nn_NO: Les

en: New kid
nn_NO: Bytt unge

en: Turn on
nn_NO: Slå på

en: Turn off
nn_NO: Slå av

en: Walk to
nn_NO: Gå til

en: Pick up
nn_NO: Plukk opp

en: What is
nn_NO: Kva er

en: Unlock
nn_NO: Lås opp

en: Put on
nn_NO: Ta på (klede)

en: Take off
nn_NO: Ta av (klede)

en: Fix
nn_NO: Fiks

en: Switch
nn_NO: Bytt

en: Look
nn_NO: Kikk

en: Talk
nn_NO: Snakk

en: Travel
nn_NO: Reis

en: To Henry / To Indy
nn_NO: Til Henry / Til Indy

note: I18N: These are different musical notes
en: play C minor on distaff
nn_NO: spel C moll på distaffen

en: play D on distaff
nn_NO: spel D på distaffen

en: play E on distaff
nn_NO: spel E på distaffen

en: play F on distaff
nn_NO: spel F på distaffen

en: play G on distaff
nn_NO: spel G på distaffen

en: play A on distaff
nn_NO: spel A på distaffen

en: play B on distaff
nn_NO: spel H på distaffen

en: play C major on distaff
nn_NO: spel C dur på distaffen

en: puSh
nn_NO: Dytt

en: pull (Yank)
nn_NO: Dra

en: Talk to
nn_NO: Snakk til

en: Look at
nn_NO: Se på

en: turn oN
nn_NO: Slå på

en: turn oFf
nn_NO: Slå av

en: KeyUp
nn_NO: Opp-tast

en: Highlight prev dialogue
nn_NO: Merk forrige dialog

en: KeyDown
nn_NO: Ned-tast

en: Highlight next dialogue
nn_NO: Merk neste dialog

en: Walk
nn_NO: Gå

en: Inventory
nn_NO: Inventar

en: Object
nn_NO: Objekt

en: Black and White / Color
nn_NO: Svart-Kvitt / Fargar

en: Eyes
nn_NO: Auger

en: Tongue
nn_NO: Tunge

en: Punch
nn_NO: Slå

en: Kick
nn_NO: Spark

en: Examine
nn_NO: Undersøk

en: Regular cursor
nn_NO: Vanleg peikar

en: Save / Load / Options
nn_NO: Åpne / Lagre / Val

en: Other game controls:
nn_NO: Andre spelkontrollar:

en: Inventory:
nn_NO: Inventar:

en: Scroll list up
nn_NO: Bla liste opp

en: Scroll list down
nn_NO: Bla liste ned

en: Upper left item
nn_NO: Øvre venstre gjenstand

en: Lower left item
nn_NO: Nedre venstre gjenstand

en: Upper right item
nn_NO: Øvre høgre gjenstand

en: Lower right item
nn_NO: Nedre høgre gjenstand

en: Middle left item
nn_NO: Midtre venstre gjenstand

en: Middle right item
nn_NO: Midtre høgre gjenstand

en: Switching characters:
nn_NO: Veksle karakterar:

en: Second kid
nn_NO: Andre unge

en: Third kid
nn_NO: Tredje unge

en: Fighting controls (numpad):
nn_NO: Kampkontrollar (taltastatur):

en: Step back
nn_NO: Bakoversteg

en: Block high
nn_NO: Høg blokk

en: Block middle
nn_NO: Midt blokk

en: Block low
nn_NO: Lav blokk

en: Punch high
nn_NO: Høgt slag

en: Punch middle
nn_NO: Midtslag

en: Punch low
nn_NO: Lavt slag

en: These are for Indy on left.
nn_NO: Gjeld Indy på Venstre side.

en: When Indy is on the right,
nn_NO: Med Indy på høgre side,

en: 7, 4, and 1 are switched with
nn_NO: byttast 7, 4, og 1 med

en: 9, 6, and 3, respectively.
nn_NO: 9, 6, og 3, henhaldsvis.

en: Biplane controls (numpad):
nn_NO: Flykontrollar (taltastatur):

en: Fly to upper left
nn_NO: Fly til øvre venstre

en: Fly to left
nn_NO: Fly til venstre

en: Fly to lower left
nn_NO: Fly til nedre venstre

en: Fly upwards
nn_NO: Fly oppover

en: Fly straight
nn_NO: Fly rett

en: Fly down
nn_NO: Fly ned

en: Fly to upper right
nn_NO: Fly til øvre høgre

en: Fly to right
nn_NO: Fly til høgre

en: Fly to lower right
nn_NO: Fly til nedre høgre

en: Music volume:
nn_NO: Musikkvolum:

en: Usually, Maniac Mansion would start now. But for that to work, the game files for Maniac Mansion have to be in the 'Maniac' directory inside the Tentacle game directory, and the game has to be added to ScummVM.
nn_NO: Opprinneleg, skulle Maniac Mansion ha starta no. Men for at det skal virke må du ha datafilane til Maniac Mansion i «Maniac»-mappa inni «Tentacle»-spelmappa, og spelet må vere lagt til i ScummVM.

en: Could not find the 'Loom' Macintosh executable to read the
    instruments from. Music will be disabled.
nn_NO: Kunne ikkje finne Macintosh-binærfila «Loom» for å lese
    instrumenter frå den. Musikk vert deaktivert.

en: Could not find the 'Monkey Island' Macintosh executable to read the
    instruments from. Music will be disabled.
nn_NO: Kunne ikkje finne Macintosh-binærfila «Monkey Island» for å lese
    instrumentar frå den. Musikk vert deaktivert.

en: Pixellated scene transitions
nn_NO: Pikselerte sceneovergangar

en: Show character portraits
nn_NO: Syn karakterportrettar

en: Transparent windows
nn_NO: Gjennomsiktige vindauge

en: Floppy intro
nn_NO: Diskettintro

en: Use the floppy version's intro (CD version only)
nn_NO: Nytt diskettversjonens åpning (Kun CD-versjon)

en: PSX stream cutscene '%s' cannot be played in paletted mode
nn_NO: PSX strømme cutscene '%s' kan ikkje avspelast i pallettmodus

en: DXA cutscenes found but ScummVM has been built without zlib
nn_NO: DXA cutscenar funne, men ScummVM vart bygd utan zlib

en: MPEG-2 cutscenes found but ScummVM has been built without MPEG-2 support
nn_NO: MPEG-2 cutscenar funne, men ScummVM er bygd utan MPEG-2 støtte

en: Cutscene '%s' not found
nn_NO: Cutscene '%s' ikkje funne

en: Target new saved game already exists!
    Would you like to keep the old saved game (%s) or the new one (%s)?
nn_NO: Målet for den lagrede speltilstanden finst!
    Vil du ta vare på den gamle tilstanden (%s) eller den nye (%s)?

en: Keep the old one
nn_NO: Ta vare på den gamle

en: Keep the new one
nn_NO: Ta vare på den nye

en: This is the end of the Broken Sword 1 Demo
nn_NO: Dette er slutten på Broken Sword 1-demoen

en: PSX cutscenes found but ScummVM has been built without RGB color support
nn_NO: PSX cutscenar vart funne, men ScummVM er bygd utan RGB fargestøtte

en: Show object labels
nn_NO: Syn objektmerkelappar

en: Show labels for objects on mouse hover
nn_NO: Syn merkelappar for objekt når musa er over dei

en: The teenagent.dat file is compressed and zlib hasn't been included in this executable. Please decompress it
nn_NO: Fila teenagent.dat er komprimert og zlib er ikkje inkludert i binærfila, vennlegs dekomprimer den

en: Show FPS-counter
nn_NO: Syn FPS-teller

en: Show the current number of frames per second in the upper left corner
nn_NO: Vis det gjeldande antall bilete per sekund i øvre venstre hjørne av skjermen

en: Use the original save/load screens instead of the ScummVM interface
nn_NO: Nytt opprinnelege skjermar for lagring/lasting istadenfor ScummVM grensesnittet

en: Double FPS
nn_NO: Dobbel FPS

en: Increase framerate from 30 to 60 FPS
nn_NO: Auk bilderate frå 30 til 60 FPS

en: Enable Venus
nn_NO: Slå på Venus

en: Enable the Venus help system
nn_NO: Slå på Venus-hjelpesystemet

en: Disable animation while turning
nn_NO: Slå av animasjonar under snuing

en: Disable animation while turning in panorama mode
nn_NO: Slå av animasjonar under snuing i panoramamodus

en: Use high resolution MPEG video
nn_NO: Nytt høgoppløyseleg MPEG-video
