gnulib 3.0.0.6062.a6b16 - en to gl translation catalogue (24 entries)

en: invalid argument %s for %s
gl: argumento incorrecto %s para %s

en: ambiguous argument %s for %s
gl: argumento %s ambiguo para %s

en: Valid arguments are:
gl: Os argumentos válidos son:

en: Unknown system error
gl: Erro do sistema descoñecido

en: memory exhausted
gl: memoria esgotada

en: unable to record current working directory
gl: non foi posíbel gravar o directorio de traballo actual

en: failed to return to initial working directory
gl: non foi posíbel volver ao directorio de traballo inicial

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
gl: «

en: '
gl: »

en: Packaged by %s (%s)
gl: Empaquetado por %s (%s)

en: Packaged by %s
gl: Empaquetado por %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
gl: ©

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
gl: Escrito por %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
gl: Escrito por %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
gl: Escrito por %s, %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
gl: Escrito por %s, %s, %s,
    e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
gl: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
gl: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
gl: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
gl: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
gl: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
gl: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, e outros.

en: Report %s bugs to: %s
gl: Envíe os informes de fallo en %s a %s.

en: %s home page: <%s>
gl: Páxina web de %s: <%s>
