AbiWord 2.9 - en to fil translation catalogue (71 entries)

note: DLG_Spell_AddToDict MENU_LABEL_SPELL_ADD
en: &Add
fil: &Magdagdag

note: DLG_CloseButton MENU_LABEL_FILE_CLOSE
en: &Close
fil: &Isara

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY
en: &Copy
fil: &Kopyahin

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE
en: &Delete
fil: &Tanggalin

note: DLG_Options_Btn_IgnoreEdit MENU_LABEL_EDIT
en: &Edit
fil: &Baguhin

note: MENU_LABEL_EDIT_FIND
en: &Find
fil: &Hanapin

note: MENU_LABEL_TABLE_FORMAT
en: &Format
fil: &Ayos

note: DLG_PageSetup_Height
en: &Height:
fil: &Taas:

note: DLG_HelpButton MENU_LABEL_HELP
en: &Help
fil: &Tulong

note: MENU_LABEL_FMT_IMAGE MENU_LABEL_FMT_POSIMAGE
en: &Image
fil: &Larawan

note: DLG_InsertButton MENU_LABEL_INSERT MENU_LABEL_TABLE_INSERT DLG_Insert
en: &Insert
fil: &Ilakip

note: DLG_Goto_Label_Name
en: &Name:
fil: &Laro:

note: DLG_Goto_Label_Number
en: &Number:
fil: &Bilang:

note: MENU_LABEL_FILE_OPEN
en: &Open
fil: &Buksan

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE
en: &Paste
fil: &Magdikit

note: MENU_LABEL_INSERT_GRAPHIC
en: &Picture
fil: &Litrato

note: MENU_LABEL_EDIT_REDO
en: &Redo
fil: &Gawing muli

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT
en: &Select
fil: &Pumili

note: MENU_LABEL_EDIT_UNDO
en: &Undo
fil: &Bawiin

note: MENU_LABEL_VIEW DLG_MW_ViewButton
en: &View
fil: &Tingnan

note: DLG_PageSetup_Width
en: &Width:
fil: &Lapad:

note: DLG_NEW_Choose
en: Choose
fil: Pumili

note: DLG_Tab_Button_Clear
en: Clear
fil: Alisin

note: DLG_FormatFrame_Color DLG_FormatTable_Color DLG_BorderShading_Color DLG_UFS_ColorLabel
en: Color:
fil: Kulay:

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_COPY TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_COPY TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_COPY
en: Copy
fil: Kopyahin

note: FIELD_Document_Date DLG_ListRevisions_Column2Label
en: Date
fil: Petsa

note: DLG_Styles_Delete MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE DLG_Delete
en: Delete
fil: Tanggalin

note: MENU_LABEL_FORMAT
en: F&ormat
fil: &Ayos

note: DLG_FR_FindTitle
en: Find
fil: Hanapin

note: DLG_Styles_ModifyFormat TB_Format
en: Format
fil: Ayos

note: DLG_Lists_Format DLG_DocComparison_Fmt
en: Format:
fil: Ayos:

note: TOOLBAR_LABEL_HELP TOOLBAR_STATUSLINE_HELP TOOLBAR_TOOLTIP_HELP
en: Help
fil: Tulong

note: InsertModeFieldINS DLG_Break_Insert MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT DLG_IP_Button_Label
en: Insert
fil: Ilakip

note: DLG_Para_AlignLeft DLG_Tab_Radio_Left DLG_PageNumbers_Left TOOLBAR_LABEL_ALIGN_LEFT
en: Left
fil: Kaliwa

note: DLG_Goto_Target_Line
en: Line:
fil: Linya:

note: DLG_Tab_Radio_NoAlign DLG_BorderShading_Border_Style_None
en: None
fil: Wala

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_OPEN
en: Open
fil: Buksan

note: DLG_Options_TabLabel_Other
en: Other
fil: Iba pa

note: DLG_PageSetup_Page
en: Page
fil: Pahina

note: DLG_Goto_Target_Page
en: Page:
fil: Pahina:

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_PASTE TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_PASTE TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_PASTE
en: Paste
fil: Magdikit

note: DLG_Goto_Target_Picture
en: Picture
fil: Litrato

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_REDO
en: Redo
fil: Gawing muli

note: DLG_Styles_RemoveButton
en: Remove
fil: Alisin

note: DLG_Para_AlignRight DLG_Tab_Radio_Right DLG_PageNumbers_Right TOOLBAR_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: Right
fil: Kanan

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVE
en: Save
fil: I-save

note: DLG_PageSetup_Scale
en: Scale
fil: Eskala

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT DLG_Select
en: Select
fil: Pumili

note: DLG_Options_Label_Show DLG_Show
en: Show
fil: Ipakita

note: DLG_MetaData_Source_LBL
en: Source:
fil: Pinagmulan:

note: DLG_Options_Label_Text
en: Text
fil: Teksto

note: DLG_Styles_List
en: Type
fil: Uri

note: DLG_Lists_Type
en: Type:
fil: Uri:

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_UNDO
en: Undo
fil: Bawiin

note: DLG_Options_TabLabel_View
en: View
fil: Tingnan

[ctx: DLG_FormatTOC_None]
note: DLG_FormatTOC_None
en: None
fil: Wala

[ctx: DLG_Lists_Style_none]
note: DLG_Lists_Style_none
en: None
fil: Wala

[ctx: DLG_Lists_Type_none]
note: DLG_Lists_Type_none
en: None
fil: Wala

[ctx: DLG_Styles_DefNone]
note: DLG_Styles_DefNone
en: None
fil: Wala

[ctx: DLG_Tab_Radio_None]
note: DLG_Tab_Radio_None
en: None
fil: Wala

note: DLG_Cancel
en: Cancel
fil: I-kansela

note: DLG_Close
en: Close
fil: Isara

note: DLG_UP_Color
en: Color
fil: Kulay

note: DLG_UFS_EffectsFrameLabel
en: Effects:
fil: Epekto:

note: DLG_Image_Height
en: Height:
fil: Taas:

note: DLG_IP_Height_Label
en: Height:
fil: Taas:

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NAME
en: Name:
fil: Laro:

note: DLG_MW_Activate
en: View:
fil: Tingnan:

note: DLG_Image_Width
en: Width:
fil: Lapad:

note: DLG_IP_Width_Label
en: Width:
fil: Lapad:

[ctx: STYLE_NONE]
note: STYLE_NONE
en: None
fil: Wala
