AbiWord 2.9 - en to ro translation catalogue (1443 entries)

note: DLG_Styles_ErrNotTitle2
en:  - Reserved. 
     You cannot use this name. Choose Another
ro:  - Rezervat. 
     Nu puteți folosi acest nume. Alegeți altul

note: DLG_WordCount_Auto_Update
en:  Auto Update
ro:  Actualizare automată

note: DLG_PageSetup_Percent
en: % of normal size
ro: % din dimensiunea normală

note: MSG_DlgNotImp
en: %s not implemented yet.
    
    If you are a programmer, feel free to add code in %s, line %d
    and mail patches to:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    Otherwise, please be patient.
ro: %s nu este implementat încă.
    
    Dacă sunteți un programator, puteți adăuga codul chiar dumneavoastră
    în fișierul %s, la linia %d
    și să ne trimiteți modificarea la
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    altfel vă mulțumim pentru răbdarea dumneavoastră.

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT
en: &About %s
ro: &Despre %s

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: &Accept revision
ro: &Acceptă corecții

note: DLG_Spell_AddToDict MENU_LABEL_SPELL_ADD
en: &Add
ro: Adaugă la dicționar

note: DLG_PageSetup_Adjust
en: &Adjust to:
ro: &Scalează la:

note: MENU_LABEL_ALIGN
en: &Align
ro: &Aliniază

note: DLG_Options_Label_ViewAll
en: &All
ro: &Tot

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS
en: &Annotations
ro: Note explicative

note: DLG_ApplyButton
en: &Apply
ro: &Aplică

note: DLG_Para_LabelAt
en: &At:
ro: &Cu:

note: MENU_LABEL_TOOLS_AUTOSPELL
en: &Auto Spellcheck
ro: Corectare ortografică &automată

note: MENU_LABEL_TABLE_AUTOFIT
en: &Autofit Table
ro: &Dimensionează automat tabelul

note: DLG_Options_Label_PrefsAutoSave
en: &Automatically save this Scheme
ro: Salvează &automat preferințele

note: DLG_Para_LabelBefore
en: &Before:
ro: &Înainte:

note: MENU_LABEL_FMT_BOLD
en: &Bold
ro: În&groșat

note: DLG_PageSetup_Bottom
en: &Bottom:
ro: &Inferioară:

note: MENU_LABEL_INSERT_BREAK
en: &Break
ro: În&trerupe

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_CELL
en: &Cell
ro: C&elulă

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_CELLS MENU_LABEL_TABLE_DELETE_CELLS
en: &Cells
ro: &Celule

note: MENU_LABEL_ALIGN_CENTER
en: &Center
ro: &Centrat

note: DLG_Spell_Change
en: &Change
ro: Î&nlocuiește cu

note: MENU_LABEL_INSERT_CLIPART
en: &Clip Art
ro: Cli&p Art

note: DLG_CloseButton MENU_LABEL_FILE_CLOSE
en: &Close
ro: În&chide

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_COLUMNS
en: &Column
ro: &Coloane

note: DLG_Break_ColumnBreak
en: &Column break
ro: &Coloană

note: MENU_LABEL_FMT_COLUMNS
en: &Columns
ro: &Coloane

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: &Compare documents
ro: &Compară documente

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY
en: &Copy
ro: &Copiază

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE_DEFINE
en: &Create and Modify Styles
ro: Creea&ză și modifică stilul

note: DLG_Options_Label_PrefsCurrentScheme
en: &Current Preferences Scheme
ro: Schema de preferințe curentă

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE
en: &Delete
ro: Șter&ge

note: MENU_LABEL_DELETE_ANNOTATION
en: &Delete annotation
ro: Șterge nota explicativă

note: MENU_LABEL_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: &Delete hyperlink
ro: Ș&terge legătura web

note: DLG_Options_Btn_CustomDict
en: &Dictionary...
ro: &Dicționar...

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: &Direction Marker
ro: Mar&ker de direcție

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY
en: &Document History
ro: Istoria &documentului

note: MENU_LABEL_WINDOW
en: &Documents
ro: Fe&reastră

note: DLG_Para_PushNoHyphenate
en: &Don't hyphenate
ro: Fă&ră despărțire în silabe

note: DLG_Options_Btn_IgnoreEdit MENU_LABEL_EDIT
en: &Edit
ro: &Editare

note: MENU_LABEL_EDIT_ANNOTATION
en: &Edit annotation
ro: Editează nota explicativă

note: MENU_LABEL_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: &Edit hyperlink
ro: Editare legătură web

note: DLG_Options_Label_EnableOverwrite
en: &Enable overwrite mode toggle
ro: Activează schimbarea modului de suprascriere

note: MENU_LABEL_INSERT_ENDNOTE
en: &Endnote
ro: Notă de s&fârșit

note: DLG_Break_EvenPage
en: &Even page
ro: Pagină &pară

note: MENU_LABEL_INSERT_FIELD
en: &Field
ro: &Câmp

note: DLG_Field_Fields_No_Colon
en: &Fields
ro: Câmpuri

note: DLG_Field_Fields
en: &Fields:
ro: &Câmpuri:

note: DLG_RDF_Editor_Menu_File MENU_LABEL_FILE
en: &File
ro: &Fișier

note: DLG_Options_Label_FileExtension
en: &File extension:
ro: Extensia &fișierului:

note: MENU_LABEL_EDIT_FIND
en: &Find
ro: Ca&ută

note: DLG_FR_FindNextButton
en: &Find Next
ro: &Caută succesiv

note: MENU_LABEL_FMT_FONT
en: &Font
ro: &Fonturi

note: DLG_PageSetup_Footer
en: &Footer:
ro: &Subsol:

note: MENU_LABEL_EDIT_GOTO
en: &Go To
ro: Du-&te la

note: DLG_FormatTOC_HasHeading
en: &Has Heading
ro: Are titlu

note: MENU_LABEL_VIEW_HEADFOOT
en: &Header and Footer
ro: &Antet și subsol

note: DLG_PageSetup_Header
en: &Header:
ro: &Antet:

note: DLG_PageSetup_Height
en: &Height:
ro: &Înălțime:

note: DLG_HelpButton MENU_LABEL_HELP
en: &Help
ro: &Ajutor

note: DLG_Options_Label_ViewHiddenText
en: &Hidden Text
ro: Text &ascuns

note: DLG_Options_Label_SpellHighlightMisspelledWords
en: &Highlight misspelled words
ro: &Evidențiază cuvintele greșite ortografic

note: MENU_LABEL_INSERT_HYPERLINK
en: &Hyperlink
ro: &Legătură web

note: DLG_Spell_Ignore
en: &Ignore
ro: I&gnoră

note: MENU_LABEL_SPELL_IGNOREALL
en: &Ignore All
ro: Ignoră tot

note: MENU_LABEL_FMT_IMAGE MENU_LABEL_FMT_POSIMAGE
en: &Image
ro: Formatul &imaginii

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORTSTYLES
en: &Import Styles
ro: &Importă stiluri

note: MENU_LABEL_WEB_WEBPREVIEW
en: &In web browser
ro: În web br&owser

note: DLG_FormatTOC_InheritLabel
en: &Inherit label
ro: Moștenește eticheta

note: DLG_InsertButton MENU_LABEL_INSERT MENU_LABEL_TABLE_INSERT DLG_Insert
en: &Insert
ro: &Inserare

note: MENU_LABEL_FMT_ITALIC
en: &Italic
ro: În&clinat

note: MENU_LABEL_GOTO_ANNOTATION
en: &Jump to annotation
ro: Du-te la nota explicativă

note: MENU_LABEL_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: &Jump to hyperlink
ro: Sari la legătura web

note: MENU_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: &Justify
ro: &Aliniat la margini

note: DLG_Para_PushKeepLinesTogether
en: &Keep lines together
ro: &Ține liniile împreună

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: &LRM
ro: &Stânga la dreapta

note: DLG_PageSetup_Landscape
en: &Landscape
ro: &Orizontală

note: MENU_LABEL_TOOLS_LANGUAGE
en: &Language
ro: Li&mbă

note: MENU_LABEL_ALIGN_LEFT
en: &Left
ro: La &stânga

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: &Left-to-right text
ro: &Text de la stânga la dreapta

note: DLG_Para_LabelLeft DLG_PageSetup_Left
en: &Left:
ro: La &stânga:

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: &Lock layout
ro: Încuie aspectul

note: MENU_LABEL_INSERT_MAILMERGE
en: &Mail Merge Field
ro: Câmp &Mail Merge

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: &Maintain Full History
ro: &Menține o istorie completă

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: &Mark revisions while typing
ro: &Marchează corecțiile în timpul editării

note: DLG_FR_MatchCase
en: &Match case
ro: &Diferențiază literele MARI/mici

note: MENU_LABEL_TABLE_MERGE_CELLS
en: &Merge Cells
ro: &Combină celule

note: MENU_LABEL_WINDOW_MORE
en: &More Documents
ro: &Mai multe ferestre

note: DLG_Goto_Label_Name
en: &Name:
ro: &Nume:

note: MENU_LABEL_FILE_NEW
en: &New
ro: &Nou

note: MENU_LABEL_WINDOW_NEW
en: &New Window
ro: &Fereastră nouă

note: MENU_LABEL_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: &New using Template
ro: N&ou folosind un șablon

note: DLG_Break_NextPage
en: &Next page
ro: U&rmătoarea pagină

note: MENU_LABEL_VIEW_NORMAL
en: &Normal Layout
ro: &Normală

note: DLG_Goto_Label_Number
en: &Number:
ro: &Numărul:

note: DLG_FormatTOC_NumberingType
en: &Numbering type:
ro: Tip de &numărare:

note: DLG_Break_OddPage
en: &Odd page
ro: Pagină &impară

note: MENU_LABEL_FILE_OPEN
en: &Open
ro: &Deschide

note: DLG_MailMerge_OpenFile
en: &Open File
ro: Deschide fișier

note: MENU_LABEL_FMT_OVERLINE
en: &Overline
ro: &Barat

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: &Page Width
ro: &Lățimea paginii

note: DLG_Break_PageBreak
en: &Page break
ro: &Pagină

note: DLG_FormatTOC_PageNumbering
en: &Page numbering:
ro: Numărarea &paginilor:

note: MENU_LABEL_FMT_PARAGRAPH
en: &Paragraph
ro: &Paragraf

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE
en: &Paste
ro: &Lipește

note: MENU_LABEL_INSERT_GRAPHIC
en: &Picture
ro: Ima&gine

note: MENU_LABEL_TOOLS_PLUGINS
en: &Plugins
ro: Mod&ule

note: DLG_PageSetup_Portrait
en: &Portrait
ro: &Verticală

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT
en: &Print
ro: &Tipărește

note: MENU_LABEL_VIEW_PRINT
en: &Print Layout
ro: &Pagină

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: &Purge History
ro: Curăță istoria

note: MENU_LABEL_FILE_EXIT
en: &Quit
ro: I&eșire

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: &RLM
ro: &Drepta la stânga

note: MENU_LABEL_EDIT_REDO
en: &Redo
ro: &Refă

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: &Reject revision
ro: &Respinge corecția

note: DLG_FR_ReplaceButton
en: &Replace
ro: Î&nlocuiește

note: DLG_Options_Btn_IgnoreReset
en: &Reset
ro: &Resetează

note: MENU_LABEL_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: &Reset to default layout
ro: &Revino la aspectul implicit

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS
en: &Revisions
ro: &Corecții

note: MENU_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: &Right
ro: La &dreapta

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: &Right-to-left text
ro: Te&xt de la drepta la stânga

note: DLG_Para_LabelRight DLG_PageSetup_Right
en: &Right:
ro: La d&reapta:

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_ROWS MENU_LABEL_TABLE_SELECT_ROW
en: &Row
ro: &Linii

note: DLG_Options_Label_ViewRuler
en: &Ruler
ro: &Rigla

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE
en: &Save
ro: &Salvează

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEIMAGE
en: &Save Image As
ro: Salvează &imagine ca

note: MENU_LABEL_WEB_SAVEASWEB
en: &Save web page
ro: Salvează ca pagină &web

note: MENU_LABEL_HELP_SEARCH
en: &Search for Help
ro: Caută aj&utor

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT
en: &Select
ro: &Selectează

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: &Select revision
ro: &Selectează corecția

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: &Show History
ro: Arată istoria

note: MENU_LABEL_VIEW_STATUSBAR
en: &Show Status Bar
ro: Bară de &stare

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: &Show annotations
ro: Arată nota explicativă

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLING
en: &Spelling
ro: &Corectare ortografică

note: DLG_FormatTOC_StartAt
en: &Start at:
ro: Începe la:

note: DLG_Options_Label_ViewStatusBar
en: &Status bar
ro: Bara de stare

note: MENU_LABEL_FMT_SUBSCRIPT
en: &Subscript
ro: &Indice

note: DLG_Para_PushSuppressLineNumbers
en: &Suppress line numbers
ro: &Fără numerotarea liniilor

note: DLG_FormatTOC_TabLeader
en: &Tab leader:
ro: Semn aliniere Tab:

note: MENU_LABEL_FMT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_INSERT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_DELETE_TABLE MENU_LABEL_TABLE_SELECT_TABLE
en: &Table
ro: &Tabel

note: MENU_LABEL_FMT_TABS
en: &Tabs
ro: &Tabulări

note: DLG_Para_ButtonTabs
en: &Tabs...
ro: &Tabulări...

note: MENU_LABEL_VIEW_TOOLBARS
en: &Toolbars
ro: &Bară de unelte

note: MENU_LABEL_TOOLS
en: &Tools
ro: &Unelte

note: DLG_PageSetup_Top
en: &Top:
ro: &Superioară:

note: DLG_Field_Types_No_Colon
en: &Types
ro: &Tipuri

note: DLG_Field_Types
en: &Types:
ro: &Tipuri:

note: MENU_LABEL_FMT_UNDERLINE
en: &Underline
ro: &Subliniat

note: MENU_LABEL_EDIT_UNDO
en: &Undo
ro: &Anulează

note: DLG_Options_Label_ViewUnits DLG_PageSetup_Units
en: &Units:
ro: &Măsoară în:

note: MENU_LABEL_VIEW DLG_MW_ViewButton
en: &View
ro: &Vizualizare

note: MENU_LABEL_VIEW_WEB
en: &Web Layout
ro: &Web

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: &Whole Page
ro: Întreaga &pagină

note: DLG_FR_WholeWord
en: &Whole word
ro: &Cuvânt întreg

note: DLG_Para_PushWidowOrphanControl
en: &Widow/Orphan control
ro: &Controlează liniile orfane/văduve

note: DLG_PageSetup_Width
en: &Width:
ro: &Lățime:

note: MENU_LABEL_TOOLS_WORDCOUNT
en: &Word Count
ro: &Numără cuvintele

note: DLG_ListRevisions_LevelZero
en: (All revisions visible)
ro: (Toate reviziile vizibile)

note: DLG_Spell_NoSuggestions
en: (no spelling suggestions)
ro: (nici o sugestie)

note: DLG_Para_SpecialNone
en: (none)
ro: (nici unul)

note: TOOLBAR_LABEL_1COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_1COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_1COLUMN
en: 1 Column
ro: O coloană

note: TOOLBAR_LABEL_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 Spacing
ro: Spațiere 1,5

note: DLG_Para_SpacingHalf
en: 1.5 lines
ro: 1,5 linii

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MIDDLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 spacing
ro: Spațiere 1,5

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_12BEFORE
en: 12 pt before
ro: 12 pt înainte

note: TOOLBAR_LABEL_2COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_2COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_2COLUMN
en: 2 Columns
ro: Două coloane

note: TOOLBAR_LABEL_3COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_3COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_3COLUMN
en: 3 Columns
ro: Trei coloane

note: DLG_Goto_Btn_Prev
en: << Prev
ro: << Precedentul

note: MSG_Exception
en: A fatal error has just occurred. AbiWord is going to shutdown.
    The current document has been saved to disc with a ".saved" extension.
ro: O eroare fatală tocmai a avut loc. AbiWord se va închide automat.
    Documentul curent a fost salvat pe disc cu extensia ".saved".

note: DLG_Options_Label_SpellSuggest
en: A&lways suggest corrections
ro: &Sugerează întotdeauna corecțiile

note: MSG_SpellSelectionDone
en: AbiWord finished checking the selection.
ro: AbiWord a terminat de verificat selecția.

note: DLG_FR_FinishedReplace
en: AbiWord has finished its search of the document and has made %d replacements.
ro: AbiWord a terminat de căutat în document și a făcut %d înlocuiri.

note: DLG_FR_FinishedFind
en: AbiWord has finished searching the document.
ro: AbiWord a terminat de căutat în document.

note: WINDOWS_COMCTL_WARNING
en: AbiWord is designed for a newer version of the system file COMCTL32.DLL
    than the one currently on your system. (COMCTL32.DLL version 4.72 or newer)
    A solution to this problem is explained in the FAQ on the AbiSource web site
    
    	http://www.abisource.com
    
    You can use the program, but the toolbar may be missing.
ro: AbiWord a fost proiectat pentru o versiune mai nouă a fișierului de sistem COMCTL32.DLL
    decât cea instalată în mod curent. (COMCTL32.DLL versiunea 4.72 sau mai nouă)
    O soluție a acestei probleme este explicată în FAQ pe pagina de web a produsului
    la http://www.abisource.com.

note: WINDOWS_NEED_UNICOWS
en: AbiWord needs the file %s.dll
    Please download and install it from http://www.microsoft.com/msdownload/platformsdk/sdkupdate/psdkredist.htm
ro: AbiWord are nevoie de fișierul %s.dll.
    Vă rugăm să-l descărcați și instalați de la http://www.microsoft.com/msdownload/platformsdk/sdkupdate/psdkredist.htm

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About G&NOME Office
ro: Despre &GNOME Office

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About the GNOME Office project
ro: Informații despre proiectul GNOME Office

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: Accept the suggested change
ro: Acceptă modificarea sugerată

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_COLUMN
en: Add a column to this table after the current column
ro: Adaugă o coloană după coloana curentă

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_ROW
en: Add a row to this table after the current row
ro: Adaugă un rând după rândul curent

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BORDERS
en: Add borders and shading to the selection
ro: Adaugă margini și umbre zonei selectate

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_COLUMN
en: Add column after
ro: Adaugă coloană după

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BULLETS
en: Add or modify bullets and numbering for selected paragraphs
ro: Adaugă sau schimbă o listă ordonată sau neordonată pentru paragraful selectat

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_ROW
en: Add row after
ro: Adaugă rând după

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_ADD
en: Add this word to the custom dictionary
ro: Adaugă acest cuvânt la dicționarul personal

note: DLG_Styles_ModifyTemplate
en: Add to template
ro: Șablon

note: DLG_Para_LabelAfter
en: Aft&er:
ro: &După:

note: DLG_Para_LabelAlignment
en: Ali&gnment:
ro: &Aliniere:

note: DLG_PageNumbers_Alignment_No_Colon
en: Alignment
ro: Aliniament

note: DLG_Tab_Label_Alignment DLG_PageNumbers_Alignment
en: Alignment:
ro: Aliniere:

note: DLG_Styles_LBL_All DLG_UP_All
en: All
ro: Toate stilurile

note: DLG_Options_Label_CheckWhiteForTransparent
en: Allow screen colors other than white
ro: Permite culori de fundal altele decât albul

note: FIELD_Application
en: Application
ro: Aplicație

note: DLG_Options_Label_AppStartup
en: Application Startup
ro: Pornirea aplicației

note: DLG_Options_Btn_Apply DLG_Apply
en: Apply
ro: Aplică

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMTPAINTER TOOLBAR_TOOLTIP_FMTPAINTER
en: Apply the previously copied paragraph formatting onto the selected text
ro: Aplică formatarea paragrafului precedent întregului text selectat

note: DLG_Lists_Apply_Current
en: Apply to Current List
ro: Aplică listei curente

note: DLG_FormatTable_Apply_To
en: Apply to:
ro: Aplică la:

note: DLG_Lists_Arabic_List
en: Arabic List
ro: Listă arabă

note: MSG_AutoRevisionOffWarning
en: Are you sure you do not want to maintain full history record? If you proceed, you will not be able to restore earlier versions of this document.
ro: Sunteți sigur că nu doriți să mențineți întreaga istorie? Dacă continuați cu această comandă, nu vă veți putea întoarce la o versiune anterioară a acestui document.

note: DLG_Para_SpacingAtLeast
en: At least
ro: Cel puțin

note: DLG_Lists_Resume
en: Attach to Previous List
ro: Atașează la lista anterioară

note: FIELD_Document_Creator DLG_Goto_Column_Author
en: Author
ro: Autor

note: DLG_MetaData_Author_LBL DLG_Annotation_Author_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_AUTHOR
en: Author:
ro: Autor:

note: DLG_Options_Label_AutoSaveUnderline
en: Auto &Save
ro: &Salvare automată

note: DLG_Options_Label_AutoSaveCurrent
en: Auto &save current file every
ro: &Salvează documentul curent la fiecare

note: DLG_Options_Label_AutoSave
en: Auto Save
ro: Salvează automat

note: DLG_Options_Label_SpellAutoReplace
en: Auto replace misspelled words
ro: Înlocuiește automat cuvintele scrise greșit

note: DLG_InsertTable_AutoFit
en: AutoFit Behavior
ro: Dimensionare automată

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_AUTOFIT
en: Autofit Table
ro: Dimensionează automat tabelul

note: DLG_Options_Label_Grammar
en: Automatic Grammar Checking
ro: Verificare automată de gramatică

note: DLG_InsertTable_AutoColSize
en: Automatic column size
ro: Dimensionare automată a coloanei

note: DLG_Options_Label_CheckAutoLoadPlugins
en: Automatically load all plugins found
ro: Încarcă automat toate modulele &găsite

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_AUTOSPELL
en: Automatically spell-check the document
ro: Controlează automat ortografia documentului

note: DLG_Styles_ModifyAutomatic
en: Automatically update
ro: Actualizare automată

note: MSG_AutoMerge
en: Automerge
ro: Combinare automată

note: DLG_Para_LabelBy
en: B&y:
ro: I&ndentare cu:

note: DLG_FormatFrame_Background DLG_FormatTable_Background
en: Background
ro: Fundal

note: DLG_FormatFrame_Background_Color DLG_FormatTable_Background_Color
en: Background color:
ro: Culoare de fundal:

note: DLG_Tab_Radio_Bar
en: Bar
ro: Bară

note: TabToggleBarTab
en: Bar Tab
ro: Bară separatoare

note: DLG_Styles_ModifyBasedOn
en: Based On:
ro: Bazat pe:

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOLD TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOLD TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOLD DLG_UFS_StyleBold
en: Bold
ro: În&groșat

note: MENU_LABEL_INSERT_BOOKMARK
en: Boo&kmark
ro: Se&mn de carte

note: DLG_Goto_Target_Bookmark
en: Bookmark
ro: Semn de carte

note: MSG_BookmarkNotFound
en: Bookmark "%s" was not found in this document.
ro: Semnul de carte "%s" nu a putut fi găsit în acest document.

note: DLG_FormatFrame_Border_Color DLG_FormatTable_Border_Color DLG_BorderShading_Border_Color
en: Border color:
ro: Culoare margine:

note: DLG_FormatFrame_Borders DLG_FormatTable_Borders DLG_BorderShading_Borders
en: Borders
ro: Margini

note: DLG_BorderShading_Title
en: Borders and Shading
ro: Margini și u&mbre

note: DLG_PageNumbers_Footer
en: Bottom
ro: Jos

note: BottomMarginStatus
en: Bottom Margin [%s]
ro: Marginea inferioară [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOTTOMLINE DLG_UFS_BottomlineCheck
en: Bottomline
ro: Linie dedesupt

note: DLG_Lists_Box_List STYLE_BOXLIST
en: Box List
ro: Listă cu "box"-uri

note: FIELD_Application_BuildId
en: Build Id.
ro: Identificatorul versiunii.

note: FIELD_Application_Options
en: Build Options
ro: Opțiunile de compilare

note: FIELD_Application_Target
en: Build Target
ro: Directorul în care a fost compilat

note: DLG_Lists_Type_bullet
en: Bullet
ro: Listă Neordonată

note: DLG_Lists_Bullet_List STYLE_BULLETLIST
en: Bullet List
ro: Listă neordonată

note: TOOLBAR_LABEL_LISTS_BULLETS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_BULLETS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_BULLETS
en: Bullets
ro: Listă neordonată

note: MENU_LABEL_FMT_BULLETS
en: Bullets and &Numbering
ro: &Liste ordonate și neordonate

note: DLG_Lists_Title
en: Bullets and Numbering
ro: Liste ordonate și neordonate

note: DLG_Options_Label_Look
en: Button Style
ro: Stilul butoanelor

note: MENU_LABEL_FMT_TOGGLECASE
en: C&hange Case
ro: &Schimbă litere MARI/mici

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: C&opy hyperlink location
ro: C&opiază locația legăturii web

note: MENU_LABEL_HELP_CREDITS
en: C&redits
ro: &Echipa AbiWord

note: MSG_NoBreakInsideTable
en: Can not insert a Break inside a table
ro: Nu pot să inserez un Break într-un tabel

note: MSG_NoBreakInsideFrame
en: Can not insert a Break inside a text box
ro: Nu pot să inserez un Break într-un dreptunghi de text

note: DLG_Styles_ErrStyleCantDelete
en: Cannot delete this style
ro: Nu pot șterge acest stil

note: DLG_Styles_ErrStyleBuiltin
en: Cannot modify a builtin style
ro: Nu pot modifica un stil predefinit

note: PRINT_CANNOTSTARTPRINTJOB
en: Cannot start print job
ro: Nu pot să încep tipărirea

note: FIELD_Document_Type
en: Category
ro: Categoria

note: DLG_MetaData_Category_LBL
en: Category:
ro: Categoria:

note: DLG_Tab_Radio_Center DLG_PageNumbers_Center TOOLBAR_LABEL_ALIGN_CENTER
en: Center
ro: Centrat

note: TabToggleCenterTab
en: Center Tab
ro: Aliniere centrată

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_CENTER TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_CENTER
en: Center alignment
ro: Aliniere centrală

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_CENTER
en: Center-align the paragraph
ro: Aliniază paragraful la centru

note: DLG_Para_AlignCentered
en: Centered
ro: Centrat

note: DLG_Spell_ChangeTo
en: Change &to:
ro: Înlocuiește cu:

note: DLG_Spell_ChangeAll
en: Change A&ll
ro: Înlocuiește &peste tot

note: DLG_Background_Title
en: Change Background Color
ro: Schimbă culoarea de fundal

note: DLG_ToggleCase_Title
en: Change Case
ro: Schimbă litere MARI/mici

note: DLG_Lists_Cur_Change_Start
en: Change Current 
    List
ro: Schimbă actuala 
    Listează

note: DLG_Background_TitleHighlight
en: Change Highlight Color
ro: Schimbă culoarea de evidențiere

note: DLG_FormatTOC_ChangeStyle
en: Change Style
ro: Schimbă stilul

note: DLG_Background_TitleFore
en: Change Text Color
ro: Schimbă culoarea textului

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION
en: Change directional properties of text
ro: Schimbă proprietățile de direcție ale textului

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DOM_DIRECTION TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DOM_DIRECTION
en: Change dominant direction of paragraph
ro: Schimbă direcția dominantă a paragrafului

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOGGLECASE
en: Change the case of the selected text
ro: Schimbă din litere MARI în litere mici în textul selectat

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FONT
en: Change the font of the selected text
ro: Schimbă fontul textului selectat

note: MENU_STATUSLINE_FMT_PARAGRAPH
en: Change the format of the selected paragraph
ro: Schimbă formatul paragrafului selectat

note: MENU_STATUSLINE_FMT_LANGUAGE MENU_STATUSLINE_TOOLS_LANGUAGE
en: Change the language of the selected text
ro: Schimbă limba textului selectat

note: MENU_STATUSLINE_FMT_COLUMNS
en: Change the number of columns
ro: Schimbă numărul de coloane

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PAGESETUP
en: Change the printing options
ro: Schimbă opțiunile de tipărire a paginii

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FRAME
en: Change the properties of the Text Box
ro: Schimbă proprietățile dreptunghiului de text

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_1 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_2 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_3 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_4 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_5 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_6 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_7 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_8 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_9
en: Change to this suggested spelling
ro: Schimb în forma sugerată de scriere

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND
en: Change your document's page background
ro: Schimbă culoarea de fundal a documentului

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Change your document's page color
ro: Schimbă culoarea paginii documentului

note: DLG_Styles_ModifyCharacter
en: Character
ro: Font

note: FIELD_Numbers_CharCount
en: Character Count
ro: Numărul de caractere

note: FIELD_Numbers_NbspCount
en: Character Count (w/o spaces)
ro: Numărul de caractere (fără spații)

note: DLG_Styles_CharPrev
en: Character Preview
ro: Previzualizare caractere

note: DLG_WordCount_Characters_No
en: Characters (no spaces):
ro: Caractere (fără spații):

note: DLG_WordCount_Characters_Sp
en: Characters (with spaces):
ro: Caractere (cu spații):

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELL
en: Check &Spelling
ro: Corectare &ortografică

note: DLG_Options_Label_GrammarCheck
en: Check &grammar as you type
ro: Verifică &gramatica pe măsură ce textul este introdus

note: MENU_LABEL_HELP_CHECKVER
en: Check for &Updates
ro: &Actualizare automată

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CHECKVER
en: Check online for newer versions of AbiWord
ro: Verifică online dacă există versiuni noi de AbiWord

note: DLG_Options_Label_SpellCheckAsType
en: Check s&pelling as you type
ro: Controlează &ortografia în timpul scrierii

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELL
en: Check the document for incorrect spelling
ro: Verifică ortografia documentului

note: DLG_NEW_Choose
en: Choose
ro: Alegeți

note: DLG_Options_Label_ChooseForTransparent
en: Choose Screen Color
ro: Alege culoarea de fundal

note: DLG_Options_Label_ColorChooserLabel
en: Choose screen color for AbiWord
ro: Alege culoarea de fundal în AbiWord

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: Choose which revision you wish to view
ro: Alegeți corecția pentru vizualizare

note: DLG_Goto_Label_Help
en: Choose your target in the left side.
    If you want to use the "Go To" button, just fill the Number Entry with the desired number.  You can use + and - to perform relative movement.	I.e., if you write "+2" and you select "Line", the "Go To" will go 2 lines below your current position.
ro: Alegeți o operațiune din stânga.
    Pentru a folosi butonul "Du-te la" completați câmpul "Numărul" cu numărul dorit. Se poate folosi + și - pentru a obține o mișcare relativă. De exemplu, dacă scrieți "+2" și selectați "Linia", "Du-te la" te va duce două linii sub poziția actuală.

note: MENU_LABEL_EDIT_CLEAR
en: Cle&ar
ro: Ș&terge

note: DLG_Tab_Button_Clear
en: Clear
ro: Anulează

note: DLG_Tab_Button_ClearAll
en: Clear &All
ro: Anulează &totul

note: DLG_Background_ClearClr
en: Clear Background Color
ro: Anulează culoarea de fundal

note: DLG_Background_ClearHighlight
en: Clear Highlight Color
ro: Anulează culoarea de evidențiere

note: MSG_QueryExit
en: Close all windows and exit?
ro: Închideți toate ferestrele și ieșiți?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXIT
en: Close all windows in the application and exit
ro: Închide toate ferestrele aplicației și părăsește programul

note: MENU_STATUSLINE_FILE_CLOSE
en: Close the document
ro: Închide documentul

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Co&lumn
ro: &Coloană

note: DLG_FormatFrame_Color DLG_FormatTable_Color DLG_BorderShading_Color DLG_UFS_ColorLabel
en: Color:
ro: Culoare:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Column
en: Column
ro: Coloană

note: ColumnGapStatus
en: Column Gap [%s]
ro: Spațiu între coloane[%s]

note: ColumnStatus
en: Column [%d]
ro: Coloana [%d]

note: DLG_Column_ColumnTitle
en: Columns
ro: Coloane

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Columns &Left
ro: &Coloane înainte

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER
en: Columns &Right
ro: Coloane &după

note: DLG_ListRevisions_Column3Label
en: Comment
ro: Comentariu

note: DLG_MarkRevisions_Comment2Label
en: Comment to be associated with the revision:
ro: Comentariul asociat reviziei:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: Compare active document to another document
ro: Compară documentul activ cu altul

note: FIELD_Application_CompileDate
en: Compile Date
ro: Data compilării

note: FIELD_Application_CompileTime
en: Compile Time
ro: Ora compilării

note: DLG_Break_Continuous
en: Con&tinuous
ro: R&ând

note: TOC_TocHeading
en: Contents
ro: Cuprins

note: DLG_MarkRevisions_Check1Label
en: Continue previous revision (number %d)
ro: Continuă revizia precedentă (număr %d)

note: FIELD_Document_Contributor
en: Contributor(s)
ro: Colaborator(i)

note: DLG_MetaData_CoAuthor_LBL
en: Contributor(s):
ro: Colaborator(i):

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Selected Text to a Table
ro: Convertește textul selectat într-un tabel

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert Table to Text
ro: Con&vertește tabelul în text

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Text to Table
ro: Convertește te&xtul în tabel

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert from a Table to Text
ro: Convertește tabelul în text normal

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_COPY TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_COPY TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_COPY
en: Copy
ro: Copiază

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Embedded Object
ro: Copiază obiect embedded

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYIMAGE
en: Copy Image
ro: Copiază imagine

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Object
ro: Copiază obiect

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy Text Box
ro: Copiază dreptunghi de text

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: Copy hyperlink location
ro: Copiază locația legăturii web

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard
ro: Copiază dreptunghiul de text în clipboard

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard then remove it
ro: Copiază dreptunghiul de text în clipboard și șterge-l

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY
en: Copy the selection and put it on the Clipboard
ro: Copiază textul selectat și pune-l în clipboard

note: MSG_IE_CouldNotOpen
en: Could not open file %s for writing
ro: Nu am putut deschide fișierul %s pentru scriere

note: MSG_OpenFailed
en: Could not open file %s.
ro: Nu am putut deschide fișierul %s.

note: MSG_IE_CouldNotWrite
en: Could not write to file %s
ro: Nu am putut scrie în fișierul %s

note: MSG_SaveFailed
en: Could not write to the file %s.
ro: Nu pot salva fișierul %s.

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_WORDCOUNT
en: Count the number of words in the document
ro: Numără cuvintele din document

note: FIELD_Document_Coverage
en: Coverage
ro: Acoperire

note: DLG_MetaData_Coverage_LBL
en: Coverage:
ro: Cuprinde:

note: DLG_NEW_Tab1_FAX1
en: Create a fax
ro: Creați un fax

note: DLG_NEW_Tab1_WP1
en: Create a new blank document
ro: Crează un document gol

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_NEW
en: Create a new document
ro: Crează un document nou

note: DLG_NEW_Create
en: Create a new document from a template
ro: Creați un document nou pornind de la un șablon

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: Create a new document using a template
ro: Crează un document nou folosind un șablon

note: DLG_NEW_StartEmpty
en: Create an empty document
ro: Porniți cu un document gol

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Create from &selection
ro: Creează din selecție

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT
en: Cu&t
ro: &Taie

note: FIELD_DateTime_DefaultDateNoTime
en: Current Date
ro: Data actuală

note: DLG_Lists_Current_Font
en: Current Font
ro: Fonturi actuale

note: DLG_Lists_Current_List_Label
en: Current List Label
ro: Eticheta actuală a listei

note: DLG_Lists_Current_List_Type
en: Current List Type
ro: Tipul actual de listă

note: MSG_EmptySelection
en: Current Selection is Empty
ro: Nu a fost selectat nimic

note: DLG_Styles_DefCurrent
en: Current Settings
ro: Setări curente

note: FIELD_Datetime_CurrentTime
en: Current Time
ro: Ora curentă

note: DLG_Options_Label_ViewCursorBlink
en: Cursor &blink
ro: C&ursor clipitor

note: DLG_Options_Label_SpellCustomDict
en: Custom Dictionary:
ro: Dicționar personal:

note: FIELD_DateTime_Custom
en: Customizable date/time
ro: Dată/timp setabil

note: DLG_Lists_Customize
en: Customized List
ro: Personalizată

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_CUT TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_CUT TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_CUT
en: Cut
ro: Taie

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Embedded Object
ro: Taie obiect embedded

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTIMAGE
en: Cut Image
ro: Taie imagine

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Object
ro: Șterge obiect

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT_FRAME
en: Cut Text Box
ro: Taie dreptunghi text

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT
en: Cut the selection and put it on the Clipboard
ro: Șterge textul selectat și pune-l în clipboard

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION
en: D&irectional
ro: &Direcție

note: DLG_Lists_Dashed_List STYLE_DASHEDLIST
en: Dashed List
ro: Listă cu linii

note: FIELD_Document_Date DLG_ListRevisions_Column2Label
en: Date
ro: Comentariu

note: MENU_LABEL_INSERT_DATETIME
en: Date and &Time
ro: Data și o&ra

note: FIELD_Type_Datetime
en: Date and Time
ro: Data și ora

note: FIELD_DateTime_DOY
en: Day # in the year
ro: Ziua anului

note: DLG_Options_Btn_Default
en: De&faults
ro: Prede&finit

note: DLG_Tab_Radio_Decimal
en: Decimal
ro: Zecimal

note: TabToggleDecimalTab
en: Decimal Tab
ro: Zecimal

note: TOOLBAR_LABEL_UNINDENT TOOLBAR_STATUSLINE_UNINDENT TOOLBAR_TOOLTIP_UNINDENT
en: Decrease indent
ro: Micșorează indentare

note: FIELD_DateTime_DefaultDate
en: Default date representation
ro: Reprezentarea implicită a datei

note: DLG_Options_Label_DefaultPageSize
en: Default page size
ro: Dimensiune implicită a paginii

note: DLG_Tab_Label_DefaultTS
en: Default tab stops:
ro: &Tabulare implicită:

note: DLG_Options_Label_DirectionRtl
en: Default to right-to-left direction of text
ro: Setează &direcția implicită de la drepta la stânga

note: DLG_FormatTOC_LevelDefs
en: Define Main Properties
ro: Definește proprietățile principale

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE_DEFINE
en: Define or apply style for the selection
ro: Definește sau aplică un stil zonei selectate

note: DLG_Styles_Delete MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE DLG_Delete
en: Delete
ro: Șterge

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_CELLS
en: Delete Cells
ro: Șterge celule

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Co&lumn
ro: Șterge Co&loană

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_COLUMNS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Column
ro: Șterge coloane

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Embedded Object
ro: Șterge obiect embedded

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEIMAGE
en: Delete Image
ro: Șterge imagine

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Object
ro: Șterge obiect

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETEROW
en: Delete Ro&w
ro: Șterge rând

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_ROWS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETEROW
en: Delete Row
ro: Șterge rând

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Tabl&e
ro: Șterge tab&elă

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Table
ro: Șterge tabel

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEFRAME
en: Delete Text Box
ro: Șterge dreptunghi text

note: MENU_STATUSLINE_DELETE_ANNOTATION
en: Delete annotation
ro: Șterge nota explicativă

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_COLUMN
en: Delete column
ro: Șterge coloană

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: Delete hyperlink
ro: Șterge legătura web

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_ROW
en: Delete row
ro: Șterge rând

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CLEAR
en: Delete the selection
ro: Șterge textul selectat

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_COLUMN
en: Delete this column from its table
ro: Șterge această coloană din tabelă

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_ROW
en: Delete this row from its table
ro: Șterge acest rând din tabelă

note: FIELD_Document_Description
en: Description
ro: Descriere

note: DLG_MetaData_Description_LBL DLG_Annotation_Description_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_DESC DLG_Image_LblDescription
en: Description:
ro: Descriere:

note: DLG_Lists_Diamond_List STYLE_DIAMONLIST
en: Diamond List
ro: Listă cu diamante

note: DLG_Options_Label_SpellDictionaries
en: Dictionaries
ro: Dicționare

note: DLG_HdrFtr_FooterEven
en: Different footer on facing pages
ro: Subsoluri diferite în paginile pare/impare

note: DLG_HdrFtr_FooterFirst
en: Different footer on first page
ro: Subsol diferit pe prima pagină

note: DLG_HdrFtr_FooterLast
en: Different footer on last page
ro: Subsol diferit pe ultima pagină

note: DLG_HdrFtr_HeaderEven
en: Different header on facing pages
ro: Antete diferite în paginile pare/impare

note: DLG_HdrFtr_HeaderFirst
en: Different header on first page
ro: Antet diferit pe prima pagină

note: DLG_HdrFtr_HeaderLast
en: Different header on last page
ro: Antet diferit pe ultima pagină

note: DLG_Styles_StylesLocked
en: Disable all formatting commands, except styles
ro: Se blochează comenzile de formatare care nu aparțin stilului

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CREDITS
en: Display Credits
ro: Arată oamenii din spatele AbiWord

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CONTENTS
en: Display Help Contents
ro: Afișează conținutul rubricii de ajutor

note: MENU_STATUSLINE_HELP_INTRO
en: Display Help Introduction
ro: Arată introducerea Help

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA
en: Display non-printing characters
ro: Arată caracterele speciale de formatare

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT
en: Display program information, version number, and copyright
ro: Afișează informații despre program, numărul versiunii și copyright

note: DLG_FormatTOC_DispStyle
en: Display style:
ro: Stil de afișare:

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetAll
en: Do you want to reset ignored words in all the documents?
ro: Doriți să înlocuiți cuvintele ignorate din toate documentele?

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetCurrent
en: Do you want to reset ignored words in the current document?
ro: Doriți să înlocuiți cuvintele ignorate din documentul actual?

note: DLG_MetaData_Title
en: Document Properties
ro: Proprietăți document

note: DLG_Options_Label_Documents
en: Documents
ro: Documente

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartNone
en: Don't restart
ro: Nu reporni

note: DLG_Para_SpacingDouble
en: Double
ro: Dublă

note: TOOLBAR_LABEL_DOUBLE_SPACE
en: Double Spacing
ro: Spațiere dublă

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DOUBLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_DOUBLE_SPACE
en: Double spacing
ro: Spațiere dublă

note: DLG_Annotation_Title
en: Edit Annotation
ro: Editează nota explicativă

note: MENU_LABEL_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit Equation
ro: Editează ecuația

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_FOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_FOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_FOOTER
en: Edit Footer
ro: Editează subsol

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_HEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_HEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_HEADER
en: Edit Header
ro: Editează antet

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit LaTeX Equation
ro: Editează ecuație LaTeX

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_ANNOTATION
en: Edit annotation
ro: Editează nota explicativă

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: Edit hyperlink
ro: Editează legătură web

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_HEADFOOT
en: Edit text at the top or bottom of every page
ro: Editează textul din antetul sau subsolul fiecărui document

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITFOOTER
en: Edit the Footer on the current page
ro: Editează subsolul paginii curente

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITHEADER
en: Edit the Header on the current page
ro: Editează antetul paginii curente

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCKSTYLES
en: Enable F&ormatting Tools
ro: &Unelte de formatare

note: DLG_Options_Label_CheckEnableSmoothScrolling
en: Enable Smooth Scrolling
ro: Activează derularea ușoară

note: DLG_Options_Label_SmartQuotes
en: Enable smart (curly) quotes
ro: Activează ghilimelele inteligente

note: FIELD_Numbers_EndnoteAnchor
en: Endnote anchor
ro: Ancoră notă de sfârșit

note: FIELD_Numbers_EndnoteReference
en: Endnote reference
ro: Referință la nota de sfârșit

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION
en: Equation
ro: Ecuație

note: FIELD_Error
en: Error calculating value!
ro: Eroare la calcularea valorii!

note: SCRIPT_CANTRUN
en: Error executing script %s
ro: Eroare la execuția scriptului %s

note: MSG_ImportError
en: Error importing file %s.
ro: Eroare la importarea fișierului %s.

note: MSG_SaveFailedExport
en: Error while attempting to save %s: could not construct exporter
ro: Nu pot exporta fișierul %s

note: MSG_SaveFailedName
en: Error while attempting to save %s: invalid name
ro: Nu pot salva fișierul %s: numele nu este valid

note: TOOLBAR_LABEL_SCRIPT_PLAY
en: Ex. script
ro: Execută scriptul

note: DLG_Para_SpacingExactly
en: Exactly
ro: Exact

note: DLG_Latex_Example
en: Example:
ro: Exemplu:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SCRIPTS
en: Execute helper scripts
ro: Execută scripturile ajutătoare

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SCRIPT_PLAY TOOLBAR_TOOLTIP_SCRIPT_PLAY
en: Execute script
ro: Execută scriptul

note: DLG_ListRevisions_Label1
en: Existing revisions:
ro: Revizii existente:

note: DLG_Field_Parameters
en: Extra Parameters:
ro: Parametri adiționali:

note: DLG_Options_Label_ViewExtraTB
en: Extra Toolbar
ro: Bara de unelte extra

note: MENU_LABEL_INSERT_FILE
en: F&ile
ro: &Inserare fișier

note: MENU_LABEL_FORMAT
en: F&ormat
ro: F&ormatare

note: MENU_LABEL_VIEW_FULLSCREEN
en: F&ull Screen
ro: Pe tot &ecranul

note: DLG_FR_FindLabel
en: Fi&nd what:
ro: C&aută:

note: DLG_MailMerge_Insert
en: Field Name:
ro: Numele câmpului:

note: MSG_IE_UnsupportedType
en: File %s is not of a currently supported file type
ro: Fișierul %s este de un tip deocamdată nesuportat

note: MSG_IE_FakeType
en: File %s is not of the type it claims to be
ro: Fișierul %s este de alt tip decât extensia sa

note: MSG_IE_UnknownType
en: File %s is of unknown type
ro: Fișierul %s este de un tip deocamdată nesuportat

note: MSG_IE_FileNotFound
en: File %s not found
ro: Fișierul %s nu a putut fi găsit

note: FIELD_Application_Filename
en: File Name
ro: Numele fișierului

note: DLG_FormatTOC_FillStyle
en: Fill style:
ro: Stilul de umplere:

note: DLG_FR_FindTitle
en: Find
ro: Caută

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find &next revision
ro: Găsește revizia următoare

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find &previous revision
ro: Găsește revizia &precedentă

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find next visible revision in the document
ro: Găsește următoarea versiune vizibilă a documentului

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find previous visible revision in the document
ro: Găsește revizia precedentă vizibilă a documentului

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_FIND
en: Find the specified text
ro: Caută textul specificat

note: FirstLineIndentStatus
en: First Line Indent [%s]
ro: Indentarea primei linii [%s]

note: DLG_Para_SpecialFirstLine
en: First line
ro: Pozitiv

note: DLG_InsertTable_FixedColSize
en: Fixed column size:
ro: Mărime fixă a coloanei:

note: DLG_Lists_FoldingLevel1
en: Fold below level 1
ro: Împachetează sub nivelul 1

note: DLG_Lists_FoldingLevel2
en: Fold below level 2
ro: Împachetează sub nivelul 2

note: DLG_Lists_FoldingLevel3
en: Fold below level 3
ro: Împachetează sub nivelul 3

note: DLG_Lists_FoldingLevel4
en: Fold below level 4
ro: Împachetează sub nivelul 4

note: DLG_Para_PreviewFollowParagraph
en: Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph
ro: Paragraful Următor Paragraful Următor Paragraful Următor Paragraful Următor Paragraful Următor Paragraful Următor Paragraful Următor

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_CHOOSE
en: Font Choose
ro: Alegeți font

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SIZE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SIZE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SIZE
en: Font Size
ro: Mărime font

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_CHOOSE
en: Font choose
ro: Alege font

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_FORE TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_FORE TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_FORE
en: Font color
ro: Culoare font

note: DLG_Lists_ButtonFont
en: Font...
ro: Fonturi...

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTNOTE
en: Foot&note
ro: &Notă de pagină

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTER
en: Footer
ro: &Subsol

note: DLG_HdrFtr_FooterFrame
en: Footer Properties
ro: Proprietăți subsol

note: FooterStatus
en: Footer [%s]
ro: Subsol [%s]

note: FIELD_Numbers_FootnoteAnchor
en: Footnote anchor
ro: Ancoră notă de pagină

note: FIELD_Numbers_FootnoteReference
en: Footnote reference
ro: Referință notă de pagină

note: MENU_LABEL_FMT_FOOTNOTES
en: Footnotes and &Endnotes
ro: &Note de pagină și de sfârșit

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force LTR direction of text
ro: Forțează direcția de la stânga la dreapta a textului

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force RTL direction of text
ro: Forțează direcția de la drepta la stânga a textului

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: Force left-to-right direction of text
ro: Forțează direcția de la stânga la dreapta a textului

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: Force right-to-left direction of text
ro: Forțează direcția de la dreapta la stânga a textului

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force text LTR
ro: Forțează textul de la stânga la dreapta

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force text RTL
ro: Forțează textul de la dreapta la stânga

note: MENU_STATUSLINE_FMT_EMBED
en: Format Embedded Object
ro: Format obiect embedded

note: DLG_FormatFootnotes_Title
en: Format Footnotes and Endnotes
ro: Formatare note de pagină și de sfârșit

note: DLG_HdrFtr_Title
en: Format Header/Footers
ro: Formatare antet și subsol

note: TOOLBAR_LABEL_FMTPAINTER
en: Format Painter
ro: Formatare pensulă

note: DLG_FormatTableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_FORMAT
en: Format Table
ro: Formatează tabel

note: DLG_FormatTOC_Title
en: Format Table of Contents
ro: Format cuprins

note: DLG_FormatFrameTitle
en: Format Text Box
ro: Format dreptunghi de text

note: DLG_Options_Label_ViewFormatTB
en: Format Toolbar
ro: Bara de unelte de formatare

note: MENU_STATUSLINE_FMT_POSIMAGE
en: Format this image
ro: Formatarea acestei imagini

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLIST
en: Format your document using styles
ro: Formatează documentul folosind stiluri

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_FILE
en: From File
ro: Din fișierul

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_LATEX
en: From LaTeX
ro: Din LaTeX

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_FULL_SCREEN
en: Full Screen
ro: Pe tot ecranul

note: DLG_Goto_Btn_Goto
en: Go To
ro: Du-te la

note: DLG_Goto_Label_What
en: Go To &What:
ro: Du-te la &:

note: DLG_Goto_Title
en: Go to
ro: Du-te la

note: DLG_FormatTOC_HasLabel
en: H&as label
ro: &Are etichetă

note: DLG_FormatTOC_HeadingText
en: H&eading text:
ro: Text de titlu:

note: DLG_Lists_Hand_List STYLE_HANDLIST
en: Hand List
ro: Listă cu "mânuțe"

note: DLG_Para_SpecialHanging
en: Hanging
ro: Negativ

note: MENU_LABEL_INSERT_HEADER
en: Header
ro: &Antet

note: DLG_HdrFtr_HeaderFrame
en: Header Properties
ro: Proprietăți antetului

note: HeaderStatus
en: Header [%s]
ro: Antet [%s]

note: DLG_Stylist_HeadingStyles
en: Heading Styles
ro: Stilul titlului

note: DLG_FormatTOC_HeadingStyle
en: Heading style:
ro: Stilul titlului:

note: DLG_Lists_Heart_List STYLE_HEARTLIST
en: Heart List
ro: Listă cu inimioare

note: DLG_Lists_Hebrew_List
en: Hebrew List
ro: Listă ebraică

note: TOOLBAR_LABEL_HELP TOOLBAR_STATUSLINE_HELP TOOLBAR_TOOLTIP_HELP
en: Help
ro: Ajutor

note: MENU_LABEL_HELP_CONTENTS
en: Help &Contents
ro: &Conținut

note: MENU_LABEL_HELP_INTRO
en: Help &Introduction
ro: &Index

note: DLG_Options_Label_Hide
en: Hide
ro: Ascunde

note: DLG_Options_Label_SpellHideErrors
en: Hide &spelling errors in the document
ro: &Ascunde erorile de editare din document

note: DLG_Lists_FoldingLevelexp
en: Hide text below List Levels
ro: Ascunde textul sub nivelele listelor

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_BACK TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_BACK TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_BACK
en: Highlight
ro: Evidențiere

note: DLG_Spell_IgnoreAll
en: I&gnore All
ro: Ignoră &tot

note: DLG_FormatTOC_Indent
en: I&ndent:
ro: I&ndentare:

note: DLG_Options_Label_Icons
en: Icons
ro: Iconițe

note: DLG_Options_Label_Ignore
en: Ignore
ro: Ignoră

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoreWords
en: Ignore Words
ro: Ignoră cuvintele

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_IGNOREALL
en: Ignore all occurrences of this word in the document
ro: Ignoră întotdeauna acest cuvânt în documente

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoredWord
en: Ignored words:
ro: Cuvinte ignorate:

note: DLG_FormatFrame_SetImageBackground DLG_FormatTable_SetImageBackground
en: Image For Background
ro: Imagine de fundal

note: DLG_Lists_Implies_List STYLE_IMPLIES_LIST
en: Implies List
ro: Listă cu simboluri implicaționale

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORTSTYLES
en: Import style definitions from a document
ro: Importă definițiile de stiluri din alt document

note: DLG_Styles_LBL_InUse
en: In Use
ro: Stiluri folosite

note: WORD_PassInvalid
en: Incorrect Password
ro: Parola nu este corectă

note: TOOLBAR_LABEL_INDENT TOOLBAR_STATUSLINE_INDENT TOOLBAR_TOOLTIP_INDENT
en: Increase indent
ro: Mărește indentarea

note: DLG_Para_LabelIndentation
en: Indentation
ro: Indentare

note: DLG_Para_TabLabelIndentsAndSpacing
en: Indents and Spacing
ro: &Indentare și spațiere

note: DLG_ToggleCase_FirstUpperCase
en: Initial Caps
ro: Prima literă majusculă

note: InsertModeFieldINS DLG_Break_Insert MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT DLG_IP_Button_Label
en: Insert
ro: Inserează

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert &Columns
ro: Inserare &coloane

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTROW
en: Insert &Rows
ro: Inserare &rânduri

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert &Table
ro: Inserare &Tabel

note: DLG_InsertBookmark_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_BOOKMARK
en: Insert Bookmark
ro: Inserează semn de carte

note: DLG_Break_BreakTitle
en: Insert Break
ro: Inserare Break

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_CELLS
en: Insert Cells
ro: Inserează celule

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE
en: Insert Clipboard contents
ro: Inserează conținutul clipboard-ului

note: DLG_DateTime_DateTimeTitle
en: Insert Date and Time
ro: Data și ora

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION
en: Insert Equation
ro: Inserare ecuație

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_LATEX
en: Insert Equation from a LaTeX expression
ro: Inserare ecuație din expresie LaTeX

note: DLG_Field_FieldTitle
en: Insert Field
ro: Inserare câmp

note: DLG_InsertHyperlink_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_HYPERLINK
en: Insert Hyperlink
ro: Inserează legătură web

note: TOOLBAR_LABEL_IMG
en: Insert Image
ro: Inserare imagine

note: DLG_MailMerge_MailMergeTitle
en: Insert Mail Merge Field
ro: Inserează câmp Mail Merge

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_FILE
en: Insert MathML from a file
ro: Inserare MathML din fișier

note: DLG_InsertTable_TableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert Table
ro: Inserează tabel

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: Insert Unicode direction marker into the document
ro: Inserare marker direcție Unicode în document

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTER
en: Insert a Footer
ro: Inserează un subsol

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HEADER
en: Insert a Header
ro: Inserează un antet

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TABLEOFCONTENTS
en: Insert a Table of Contents based on Headings
ro: Inserează un cuprins bazat pe titluri

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TEXTBOX
en: Insert a Text Box
ro: Inserează un dreptunghi de text

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOOKMARK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOOKMARK
en: Insert a bookmark into the document
ro: Inserează un semn de carte în document

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FIELD
en: Insert a calculated field
ro: Inserează un câmp de calcul

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Insert a column to the left
ro: Inserează coloane înainte

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert a column to the right
ro: Inserează coloane după

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTNOTE
en: Insert a footnote
ro: Inserează o notă de pagină

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_HYPERLINK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_HYPERLINK
en: Insert a hyperlink into the document
ro: Inserează legătură web în document

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_MAILMERGE
en: Insert a mail merge field
ro: Inserează un câmp Mail Merge

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_TABLE TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_TABLE
en: Insert a new table into your document
ro: Inserează o tabelă nouă în document

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BREAK
en: Insert a page, column, or section break
ro: Inserează o întrerupere de pagină, coloană sau secțiune

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Insert a row above
ro: Inserează rânduri înainte

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTROW
en: Insert a row below
ro: Inserează rânduri după

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL
en: Insert a symbol or other special character
ro: Inserează un simbol sau un alt caracter special

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: Insert an annotation
ro: Inserează o notă explicativă

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_PAGENO
en: Insert an automatically-updated page number
ro: Inserează numărul paginii

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_ENDNOTE
en: Insert an endnote
ro: Inserează o notă de sfârșit

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GRAPHIC
en: Insert an existing picture from another file
ro: Inserează o imagine dintr-un alt fișier

note: TOOLBAR_STATUSLINE_IMG TOOLBAR_TOOLTIP_IMG
en: Insert an image into the document
ro: Inserează o imagine în document

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BOOKMARK
en: Insert bookmark
ro: Inserează un semn de carte

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_CLIPART
en: Insert clipart
ro: Inserează o imagine clipart

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HYPERLINK
en: Insert hyperlink
ro: Inserează o legătură web

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: Insert left-to-right direction marker (LRM)
ro: Inserează marker de direcție de la stânga la dreapta

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: Insert right-to-left direction marker (RLM)
ro: Inserează marker de direcție de la drepta la stânga

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Insert selected text into a new annotation
ro: Convertește textul selectat într-o notă explicativă

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_SYMBOL
en: Insert symbol
ro: Inserează simbol

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_TABLE
en: Insert table
ro: Inserează tabelă

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Insert the Sum of a Table Column
ro: Inserează suma unei coloane de tabelă

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Insert the Sum of a Table Row
ro: Inserează suma unui rând de tabelă

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FILE
en: Insert the contents of another file
ro: Inserează conținutul unui alt fișier

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DATETIME
en: Insert the date and/or time
ro: Inserează data și/sau ora

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Insert unformatted clipboard contents
ro: Inserează conținutul clipboard-ului fără formatare

note: DLG_Options_Label_ViewUnprintable
en: Invisible &Layout Marks
ro: &Caracterele netipăribile

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_ITALIC TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_ITALIC TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_ITALIC DLG_UFS_StyleItalic
en: Italic
ro: Înclinat

note: MENU_STATUSLINE_GOTO_ANNOTATION
en: Jump to annotation
ro: Du-te la nota explicativă

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: Jump to hyperlink
ro: Sari la legătura web

note: DLG_Para_AlignJustified
en: Justified
ro: Aliniat la margini

note: TOOLBAR_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify
ro: Aliniază la margini

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify paragraph
ro: Aliniază paragraful la margini

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify the paragraph
ro: Aliniază paragraful la margini

note: DLG_Para_PushKeepWithNext
en: Keep with ne&xt
ro: &Paragrafe solitare

note: FIELD_PieceTable_Test
en: Kevins Test
ro: Testul lui Kevin

note: FIELD_Document_Keywords
en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

note: DLG_MetaData_Keywords_LBL
en: Keywords:
ro: Cuvinte cheie:

note: DLG_Latex_LatexTitle
en: LaTeX Equation
ro: Ecuație LaTeX

note: DLG_Latex_LatexEquation
en: LaTeX Equation:
ro: Ecuație LaTeX:

note: DLG_Lists_Indent
en: Label Align:
ro: Alinierea indentării:

note: DLG_FormatTOC_DetailsTop
en: Label Definitions
ro: Definiții de etichete

note: DLG_Styles_ModifyLanguage DLG_Options_Label_Language
en: Language
ro: Limba

note: DLG_Options_Label_LangSettings
en: Language settings
ro: Setări de limbă

note: DLG_MetaData_Languages_LBL
en: Language(s):
ro: Limba:

note: DLG_Options_Label_Layout
en: Layout
ro: Paginare

note: DLG_Para_AlignLeft DLG_Tab_Radio_Left DLG_PageNumbers_Left TOOLBAR_LABEL_ALIGN_LEFT
en: Left
ro: La stânga

note: LeftIndentStatus
en: Left Indent [%s]
ro: Indentare stânga [%s]

note: LeftIndentTextIndentStatus
en: Left Indent [%s] First Line Indent [%s]
ro: Indentare stânga [%s] Indentarea primei linii [%s]

note: LeftMarginStatus
en: Left Margin [%s]
ro: Marginea stângă [%s]

note: TabToggleLeftTab
en: Left Tab
ro: Aliniere la stânga

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_LEFT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_LEFT
en: Left alignment
ro: Aliniere la stânga

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_LEFT
en: Left-align the paragraph
ro: Aliniază paragraful la stânga

note: DLG_FormatTOC_Level1
en: Level 1
ro: Nivelul 1

note: DLG_FormatTOC_Level2
en: Level 2
ro: Nivelul 2

note: DLG_FormatTOC_Level3
en: Level 3
ro: Nivelul 3

note: DLG_FormatTOC_Level4
en: Level 4
ro: Nivelul 4

note: DLG_Lists_DelimiterString
en: Level Delimiter:
ro: Delimitator nivele:

note: DLG_Lists_Level
en: Level:
ro: Nivel:

note: DLG_Para_LabelLineSpacing
en: Li&ne spacing:
ro: &Spațiere linii:

note: FIELD_Numbers_LineCount
en: Line Count
ro: Numărul de linii

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOPLINE
en: Line above the selection (toggle)
ro: Pune o line deasupra zonei selectate (comută)

note: DLG_Para_TabLabelLineAndPageBreaks
en: Line and Page Breaks
ro: &Întreruperi de linie și pagină

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE
en: Line below the selection (toggle)
ro: Linie sub zona marcată (comută)

note: DLG_Column_Line_Between
en: Line between
ro: Linie separatoare

note: DLG_WordCount_Lines
en: Lines:
ro: Linii:

note: FIELD_Numbers_ListLabel
en: List Label
ro: Eticheta listei

note: DLG_Lists_PageProperties
en: List Properties
ro: Lista de proprietăți

note: DLG_Stylist_ListStyles
en: List Styles
ro: Stilurile listei

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: Lock the layout of the current toolbars
ro: Încuie formatul curent al barei de unelte

note: DLG_Lists_Lower_Case_List STYLE_LOWERCASELIST
en: Lower Case List
ro: Listă cu litere minuscule

note: DLG_Lists_Lower_Roman_List STYLE_LOWERROMANLIST
en: Lower Roman List
ro: Listă cu minuscule romane

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOLD
en: Make the selection bold (toggle)
ro: Îngroașă textul selectat (comută)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_ITALIC
en: Make the selection italic (toggle)
ro: Înclină textul selectat (comută)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT
en: Make the selection subscript (toggle)
ro: Coboară în jos textul selectat (comută)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT
en: Make the selection superscript (toggle)
ro: Ridică în sus textul selectat (comută)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS
en: Manage annotations in document
ro: Gestionează notele explicative din document

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_PLUGINS
en: Manage plugins
ro: Gestionează modulele

note: DLG_PageSetup_Margin
en: Margin
ro: Margini

note: DLG_MarkRevisions_Title
en: Mark Revisions
ro: Marchează reviziile

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: Mark changes as you type
ro: Marchează modificările în timpul editării

note: FIELD_PieceTable_MartinTest
en: Martins Test
ro: Testul lui Martin

note: TOOLBAR_LABEL_MENU TOOLBAR_STATUSLINE_MENU TOOLBAR_TOOLTIP_MENU
en: Menu
ro: Meniu

note: DLG_MergeCells_Above
en: Merge Above
ro: Combinare deasupra

note: DLG_MergeCells_Below
en: Merge Below
ro: Combinare dedesupt

note: DLG_MergeCellsTitle DLG_MergeCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_MERGE_CELLS
en: Merge Cells
ro: Combină celule

note: DLG_MergeCells_Left
en: Merge Left
ro: Combină la stânga

note: DLG_MergeCells_Right
en: Merge Right
ro: Combină la dreapta

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEABOVE
en: Merge above
ro: Combină deasupra

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MERGE_DOCUMENTS
en: Merge another document into the active document using revision marks
ro: Combină un alt document cu cel activ folosind markerii de versiuni

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEBELOW
en: Merge below
ro: Combină dedesupt

note: TOOLBAR_LABEL_MERGE_CELLS TOOLBAR_STATUSLINE_MERGE_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_MERGE_CELLS
en: Merge cells
ro: Combină celule

note: TOOLBAR_LABEL_MERGELEFT
en: Merge left
ro: Combină la stânga

note: TOOLBAR_LABEL_MERGERIGHT
en: Merge right
ro: Combină la dreapta

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEABOVE TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEABOVE
en: Merge with cell above
ro: Combină cu celula de deasupra

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEBELOW TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEBELOW
en: Merge with cell below
ro: Combină cu celula de dedesupt

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGELEFT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGELEFT
en: Merge with left cell
ro: Combină cu celula din stânga

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGERIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGERIGHT
en: Merge with right cell
ro: Combină cu celula din dreapta

note: FIELD_DateTime_MilTime
en: Military Time
ro: Ora 24H

note: DLG_Options_TabLabel_Misc
en: Misc.
ro: Diverse

note: DLG_Stylist_MiscStyles
en: Miscellaneous Styles
ro: Stiluri diverse

note: DLG_Styles_Modify
en: Modify...
ro: &Modifică...

note: FIELD_DateTime_MonthDayYear
en: Month Day, Year
ro: Luna Ziua, An

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_GOTO
en: Move the insertion point to a specific location
ro: Mută cursorul într-o zonă anume

note: FIELD_DateTime_MthDayYear
en: Mth. Day, Year
ro: Luna (abreviată) Ziua, An

note: DLG_Para_SpacingMultiple
en: Multiple
ro: Multiplu

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_NAME MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME
en: Name
ro: Nume

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_NEW
en: New
ro: Nou

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: New &annotation
ro: Notă explicativă nouă

note: DLG_NEW_Title
en: New Document
ro: Alegeți un model

note: DLG_Lists_New_List_Label
en: New List Label
ro: Noua etichetă a listei

note: DLG_Lists_New_List_Type
en: New List 
    Type
ro: Listă nouă 
    Tip

note: DLG_Lists_Starting_Value
en: New Starting 
    Value
ro: Nouă inițializare 
    valoare

note: DLG_Styles_NewTitle
en: New Style
ro: Stil nou

note: DLG_Styles_New
en: New...
ro: Nou...

note: DLG_Goto_Btn_Next
en: Next >>
ro: Următorul >>

note: DLG_NEW_NoFile
en: No File
ro: Nici un fișier

note: DLG_Lists_FoldingLevel0
en: No Folding
ro: Fără împachetare

note: DLG_Styles_ErrNoStyle
en: No Style selected 
     so it cannot be modified
ro: Nu a fost selectat nici un stil 
     ca atare nu a putut fi modificat

note: SCRIPT_NOSCRIPTS
en: No scripts found
ro: Nu a fost găsit nici un script

note: DLG_Tab_Radio_NoAlign DLG_BorderShading_Border_Style_None
en: None
ro: Nici unul

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_0BEFORE
en: None before
ro: Nimic înainte

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_NORMAL
en: Normal View
ro: Vedere normală

note: DLG_Spell_UnknownWord
en: Not in dictionary&:
ro: Cuvânt necunoscut:

note: DLG_Stylist_FootnoteStyles
en: Note Styles
ro: Stilurile notei

note: DLG_Column_Number_Cols
en: Number of Columns:
ro: Număr de coloane:

note: FIELD_Numbers_PagesCount
en: Number of Pages
ro: Numărul de pagini

note: DLG_Column_Number
en: Number of columns
ro: Număr de coloane

note: DLG_InsertTable_NumCols
en: Number of columns:
ro: Număr coloane:

note: DLG_InsertTable_NumRows
en: Number of rows:
ro: Număr linii:

note: DLG_Lists_Type_numbered
en: Numbered
ro: Ordonată

note: DLG_Lists_Numbered_List STYLE_NUMBER_LIST
en: Numbered List
ro: Listă numerotată

note: DLG_Styles_ModifyNumbering TOOLBAR_LABEL_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_NUMBERS
en: Numbering
ro: Numerotare

note: DLG_FormatFootnotes_FootnoteRestart
en: Numbering:
ro: Numerotare:

note: FIELD_Type_Numbers
en: Numbers
ro: Numere

note: DLG_Column_One
en: One
ro: Una

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORT
en: Op&en Copy
ro: Des&chide copie

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_OPEN
en: Open
ro: Deschide

note: MENU_LABEL_OPEN_TEMPLATE
en: Open Template
ro: Deschide șablon

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORT
en: Open a document by making a copy
ro: Importă un document

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT
en: Open a recently used document
ro: Deschide acest document

note: DLG_NEW_Open MENU_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_OPEN
en: Open an existing document
ro: Deschide un document existent

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_NEW
en: Open another window for the document
ro: Deschide încă o fereastră pentru document

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_1 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_2 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_3 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_4 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_5 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_6 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_7 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_8 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_9
en: Open this document
ro: Deschide acest document

note: DLG_PageSetup_Orient
en: Orientation
ro: Orientare

note: DLG_Options_TabLabel_Other
en: Other
ro: Altul

note: MSG_IE_NoMemory
en: Out of memory attempting to open %s
ro: Nu mai este memorie liberă pentru deschiderea fișierului %s

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_OVERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_OVERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_OVERLINE DLG_UFS_OverlineCheck
en: Overline
ro: Barat

note: MENU_STATUSLINE_FMT_OVERLINE
en: Overline the selection (toggle)
ro: Pune o linie deasupra zonei selectate (comută)

note: InsertModeFieldOVR
en: Overwrite
ro: Suprascrie

note: MENU_LABEL_FILE_PROPERTIES
en: P&roperties
ro: &Proprietăți

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: P&urge revisions
ro: C&urăță reviziile

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Pa&ste Unformatted
ro: Lipește &fără formatare

note: DLG_PageSetup_Page
en: Page
ro: Pagina

note: DLG_Para_PushPageBreakBefore
en: Page &break before
ro: &Întrerupere de pagina înainte

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND
en: Page Background
ro: F&undal

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Page C&olor
ro: &Culoarea paginii

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Page Image
ro: &Imaginea paginii

note: MENU_LABEL_INSERT_PAGENO
en: Page N&umbers
ro: N&umerotare pagini

note: FIELD_Numbers_PageNumber
en: Page Number
ro: Numărul paginii

note: DLG_HdrFtr_PageNumberProperties
en: Page Number Properties
ro: Proprietățile numărului paginii

note: DLG_PageNumbers_Title
en: Page Numbers
ro: Numărul de pagini

note: MENU_LABEL_FILE_PAGESETUP
en: Page Set&up
ro: Aranjare în pa&gină

note: DLG_PageSetup_Title
en: Page Setup
ro: Setări pagină

note: PageInfoField
en: Page: %d/%d
ro: Pagina: %d/%d

note: DLG_WordCount_Pages
en: Pages:
ro: Pagini:

note: DLG_Para_LabelPagination
en: Pagination
ro: Paginare

note: DLG_PageSetup_Paper_Size
en: Paper Si&ze:
ro: &Formatul paginii:

note: DLG_Styles_ModifyParagraph DLG_Para_ParaTitle
en: Paragraph
ro: Paragraf

note: FIELD_Numbers_ParaCount
en: Paragraph Count
ro: Numărul de paragrafe

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DOM_DIRECTION
en: Paragraph Direction
ro: Direcția paragrafului

note: DLG_Styles_ParaPrev
en: Paragraph Preview
ro: Previzualizare paragraf

note: DLG_WordCount_Paragraphs
en: Paragraphs:
ro: Paragrafe:

note: WORD_PassRequired
en: Password required, this is an encrypted document
ro: E nevoie de parolă, acesta este un document criptat

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_PASTE TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_PASTE TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_PASTE
en: Paste
ro: Lipește

note: DLG_MetaData_TAB_Permission
en: Permissions
ro: Permisii

note: DLG_Goto_Target_Picture
en: Picture
ro: Imagine

note: FIELD_Type_PieceTable
en: Piece Table
ro: Părți de tabele

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndDoc
en: Place at end of document
ro: Plasează la sfârșitul documentului

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndSec
en: Place at end of section
ro: Plasează la sfârșitul secțiunii

note: DLG_Goto_Label_Position DLG_PageNumbers_Position_No_Colon
en: Position
ro: Poziție

note: DLG_FormatFrame_SetToColumn
en: Position to Column
ro: Poziție coloană

note: DLG_FormatFrame_SetToPage
en: Position to Page
ro: Poziție în pagină

note: DLG_FormatFrame_SetToParagraph
en: Position to Paragraph
ro: Poziție în paragraf

note: DLG_Tab_Label_Position DLG_PageNumbers_Position
en: Position:
ro: Poziție:

note: MENU_LABEL_TOOLS_OPTIONS
en: Pr&eferences
ro: &Opțiuni

note: DLG_Options_TabLabel_Preferences DLG_Options_Label_Schemes
en: Preference Schemes
ro: Preferințe

note: DLG_Options_OptionsTitle
en: Preferences
ro: Opțiuni

note: DLG_Styles_ModifyPreview DLG_Para_LabelPreview DLG_Column_Preview DLG_FormatFrame_Preview DLG_FormatTable_Preview DLG_BorderShading_Preview DLG_Lists_Preview DLG_PageNumbers_Preview DLG_Zoom_PreviewFrame
en: Preview
ro: Previzualizare

note: MENU_STATUSLINE_WEB_WEBPREVIEW MENU_STATUSLINE_WEB_SAVEASWEB
en: Preview the document as a web page
ro: Previzualizează documentul ca pagină web

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Preview the document before printing
ro: Previzualizează documentul înainte de tipărire

note: DLG_Para_PreviewPrevParagraph
en: Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph
ro: Paragraful Precedent Paragraful Precedent Paragraful Precedent Paragraful Precedent Paragraful Precedent Paragraful Precedent Paragraful Precedent

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT DLG_UP_PrintTitle DLG_UP_PrintButton
en: Print
ro: Tipărește

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print &directly
ro: Tipărește &direct

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_PRINT
en: Print Layout
ro: Vedere pagină

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print P&review
ro: Pre&vizualizare tipărire

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print Preview
ro: Previzualizare tipărire

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT
en: Print all or part of the document
ro: Tipărește totul sau o parte din document

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT
en: Print the document
ro: Tipărește documentul

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print using the internal PS driver
ro: Tipărește folosind driverul intern PostScript

note: MSG_PrintStatus
en: Printing page %d of %d
ro: Se tipărește pagina %d din %d

note: FIELD_Document_Publisher
en: Publisher
ro: Editor

note: DLG_MetaData_Publisher_LBL
en: Publisher:
ro: Editura:

note: MENU_LABEL_EDIT_REPLACE
en: R&eplace
ro: Î&nlocuiește

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: RTL &Document
ro: &Document: de la dreapta la stânga

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: RTL &Paragraph
ro: &Paragraf: de la dreapta la stânga

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: RTL &Section
ro: &Secțiune: de la dreapta la stânga

note: DLG_FR_ReplaceWithLabel
en: Re&place with:
ro: Î&nlocuiește cu:

note: DLG_FR_ReverseFind
en: Re&verse find
ro: Cau&tă înapoi

note: MENU_LABEL_FILE_REVERT
en: Re&vert
ro: &Revenire

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT
en: Recent &Files
ro: Fișiere recente

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_REDO
en: Redo
ro: Refă

note: TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REDO
en: Redo editing
ro: Refă editare

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REDO
en: Redo previously undone editing
ro: Repetă operațiunea anterior anulată

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_MENU MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM
en: Reduce or enlarge the document display
ro: Mărește sau micșorează vizualizarea documentului

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_RELATION MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_RELATION
en: Relation
ro: Relații

note: DLG_MetaData_Relation_LBL
en: Relation:
ro: Relații:

note: DLG_Styles_RemoveButton
en: Remove
ro: Șterge

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove Footer
ro: Șter&ge subsol

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove Header
ro: &Elimină antet

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as Heading
ro: Șterge rândul ca titlu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as the page Heading
ro: Șterge rândul ca titlu de pagină

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: Remove all revision information from the document
ro: Șterge toată informația despre revizii din document

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: Remove full document history from the document
ro: Șterge istoria documentului din document

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove the Footer on this page from the Document
ro: Șterge subsolul acestei pagini din document

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove the Header on this page from the Document
ro: Șterge antetul acestei pagini din document

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTIMAGE
en: Remove the Image and save a copy on the clipboard
ro: Șterge imaginea și salvează o copie pe clipboard

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEIMAGE
en: Remove the Image from the Document
ro: Șterge imaginea și salvează o copie în clipboard

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEFRAME
en: Remove the Text Box from the Document
ro: Șterge dreptunghiul de text

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: Remove the suggested change
ro: Renunță la modificarea sugerată

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading
ro: Repetă rândul ca titlu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading on each new page
ro: Repetă rândul ca titlu pe fiecare pagină nouă

note: DLG_FR_ReplaceTitle DLG_Annotation_Replace_LBL
en: Replace
ro: Înlocuiește

note: DLG_FR_ReplaceAllButton
en: Replace &All
ro: Înlocuiește t&ot

note: DLG_Annotation_Replace_tooltip
en: Replace the annotated text with the annotation content
ro: Înlocuiește textul specificat cu conținutul notei explicative

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REPLACE
en: Replace the specified text with different text
ro: Înlocuiește textul specificat cu un altul

note: MENU_LABEL_HELP_REPORT_BUG
en: Report a &Bug
ro: &Raportează o problemă

note: MENU_STATUSLINE_HELP_REPORT_BUG
en: Report a bug and help AbiWord become a better product
ro: Vă rugăm să ajutați AbiWord prin raportarea tuturor problemelor întâlnite

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: Reset the current toolbar layout to its defaults
ro: Resetează bara de unelte la valoarea implicită

note: MENU_STATUSLINE_FMT_IMAGE
en: Resize this image
ro: Redimensionează această imagine

note: DLG_HdrFtr_RestartNumbers
en: Restart numbering at:
ro: Reîncepe numerotarea de la:

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartPage
en: Restart on each page
ro: Repornește pe fiecare pagină

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartSec DLG_FormatFootnotes_EndRestartSec
en: Restart on each section
ro: Repornește în fiecare sesiune

note: DLG_HdrFtr_RestartCheck
en: Restart page numbers on new sections
ro: Reîncepe numerotarea paginilor în secțiunile noi

note: DLG_Lists_Resume_Previous_List
en: Resume Previous List
ro: Atașează la lista anterioară

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: Retain all document changes
ro: Reține toate schimbările documentului

note: MSG_RevertFile
en: Revert file to last saved state?
ro: Reveniți la ultima versiune nesalvata a documentului?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_REVERT
en: Revert the document to the last saved state
ro: Revino la ultima salvare disponibilă a documentului

note: MSG_RevertBuffer
en: Revert to saved copy of %s?
ro: Reveniți la ultima salvare a %s?

note: DLG_ListRevisions_Column1Label
en: Revision ID
ro: ID revizie

note: DLG_Para_AlignRight DLG_Tab_Radio_Right DLG_PageNumbers_Right TOOLBAR_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: Right
ro: La dreapta

note: RightIndentStatus
en: Right Indent [%s]
ro: Indentare dreapta [%s]

note: RightMarginStatus
en: Right Margin [%s]
ro: Marginea dreaptă [%s]

note: TabToggleRightTab
en: Right Tab
ro: Aliniere la dreapta

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_RIGHT
en: Right alignment
ro: Aliniere la dreapta

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT
en: Right-align the paragraph
ro: Aliniază paragraful la dreapta

note: DLG_Para_DomDirection
en: Right-to-left &dominant
ro: &De la dreapta la stânga

note: FIELD_Document_Rights
en: Rights
ro: Drepturi

note: DLG_MetaData_Rights_LBL
en: Rights:
ro: Drepturi:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Row
en: Row
ro: Rând

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Rows &Above
ro: Li&nii înainte

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER
en: Rows &Below
ro: &Linii după

note: MENU_LABEL_TOOLS_SCRIPTS
en: S&cripts
ro: &Scripturi

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: S&how revisions
ro: Arată revizia

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_CELLS
en: S&plit Cells
ro: Se&pară celule

note: DLG_Options_Btn_Save
en: Sa&ve
ro: Sal&vează

note: MENU_LABEL_FILE_EXPORT
en: Sav&e Copy
ro: Salvea&ză copie

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVE
en: Save
ro: Salvează

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save &As
ro: S&alvează ca

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save &Template
ro: Salvează &șablon

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save As
ro: Salvează ca

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYIMAGE
en: Save a copy of the image on the clipboard
ro: Salvează o copie a imaginii pe clipboard

note: MSG_ConfirmSave
en: Save changes to document %s before closing?
ro: Salvați modificările fișierului %s?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEEMBED
en: Save the Embedded Object
ro: Salvează obiectul embedded

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVE
en: Save the document
ro: Salvează documentul

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save the document as a template
ro: Salvează documentul ca șablon

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVEAS
en: Save the document under a different name
ro: Salvează documentul sub un alt nume

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXPORT
en: Save the document without changing the current name
ro: Exportă documentul

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEIMAGE
en: Save the selected image to a file
ro: Salvează într-un fișier imaginea selectată

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEEMBED
en: Save to file
ro: Salvează ca

note: MENU_STATUSLINE_HELP_SEARCH
en: Search for help about...
ro: Caută ajutor despre...

note: DLG_WordCount_Update_Rate
en: Seconds between updates
ro: Secunde între actualizări

note: FIELD_DateTime_Epoch
en: Seconds since the epoch
ro: Secundele din 1970

note: DLG_Break_SectionBreaks
en: Section Breaks
ro: Întrerupere de secțiune

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY
en: See history of the current document
ro: Arată istoria acestui document

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT DLG_Select
en: Select
ro: Selectează

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECTALL
en: Select A&ll
ro: Selectea&ză tot

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_CELL
en: Select Cell
ro: Selectează celula

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Select Column
ro: Selectează coloana

note: TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_CHOOSE
en: Select Font
ro: Selectează fontul

note: DLG_ListRevisions_Title TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_SELECT
en: Select Revision
ro: Selectează revizia

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_ROW
en: Select Row
ro: Selectează linia

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_TABLE
en: Select Table
ro: Selectează tabelul

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select Text Box
ro: Selectează dreptunghi de text

note: DLG_FormatFrame_SelectImage DLG_FormatTable_SelectImage
en: Select image from File
ro: Selectează imaginea din fișier

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select the Text Box
ro: Selectează dreptunghi de text

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECTALL
en: Select the entire document
ro: Selectează tot documentul

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Selection DLG_UP_Selection
en: Selection
ro: Selecție

note: DLG_ToggleCase_SentenceCase
en: Sentence case
ro: Majusculă la început de frază

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate table items with commas
ro: Separă membrii tabelului cu virgule

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate table items with commas and tabs
ro: Separă membrii tabelului cu virgule și taburi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate table items with tabs
ro: Separă membrii tabelului cu taburi

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate with commas
ro: Separă cu &virgule

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate with commas and tabs
ro: &Separă cu virgule și taburi

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate with tabs
ro: Separă cu &taburi

note: DLG_Tab_Button_Set
en: Set
ro: Aplică

note: MENU_LABEL_FMT_LANGUAGE
en: Set &Language
ro: &Limba

note: DLG_Lists_SetDefault
en: Set Default Values
ro: Setează valorile implicite

note: DLG_FormatFrame_SetImage DLG_FormatTable_SetImage
en: Set Image
ro: Setează imagine

note: MENU_LABEL_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set Positioned Image
ro: Setează poziție imagine

note: DLG_FormatFrame_SetTextWrapping
en: Set Text Wrapping
ro: Setează împachetarea de text

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Set an image as a background for your page
ro: Setează o imagine ca fundal pentru pagină

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: Set dominant direction of document to RTL
ro: Setează direcția principală a documentului de la dreapta la stânga

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: Set dominant direction of paragraph to RTL
ro: Setează direcția dominantă a paragrafului de la drepta la stânga

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: Set dominant direction of section to RTL
ro: Setează direcția dominantă a secțiunii de la dreapta la stânga

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PROPERTIES
en: Set meta-data properties
ro: Setează proprietățile fișierului

note: DLG_Tab_Label_New
en: Set new Tab
ro: Setează un nou tab

note: DLG_FormatFrame_NoImageBackground DLG_FormatTable_NoImageBackground
en: Set no image
ro: Setează fără imagine

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_OPTIONS
en: Set preferences
ro: Setează preferințele

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABS
en: Set tab stops
ro: Setează tabularea

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Set the type and styles of the Table of Contents
ro: Setează tipul și stilul cuprinsului

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FOOTNOTES
en: Set the types of Footnotes and Endnotes
ro: Definește tipurile de note de pagină și de sfârșit

note: MENU_STATUSLINE_FMT_HDRFTR
en: Set the types of Headers and Footers
ro: Definește tipurile de antet și de subsol

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as Heading
ro: Setează acest rând ca titlu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as the Heading on each page
ro: Setează acest rând ca titlu pe fiecare pagină

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set this image to be positioned
ro: Setează această imagine să fie poziționată

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELLPREFS
en: Set your spelling preferences
ro: Setează preferințele pentru controlul ortografic

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DOCUMENT
en: Setup your document's page properties such as page size and margins
ro: Setează proprietățile paginii documentului, cum ar fi dimensiunile și marginile

note: DLG_Styles_ModifyShortCut
en: Shortcut Key
ro: Combinație taste

note: MENU_LABEL_VIEW_RULER
en: Show &Ruler
ro: &Riglă

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show All
ro: Arată tot

note: MENU_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show For&matting Marks
ro: Arată semnele de &formatare

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show document &before revisions
ro: Arată documentul înainte de revizii

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show document a&fter revisions
ro: Arată document după revizii

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show document after &previous revisions
ro: Arată document după revizia precedentă

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_MORE
en: Show full list of documents
ro: Afișează lista tuturor ferestrelor

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_RULER
en: Show or hide the rulers
ro: Arată sau ascunde rigla

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_STATUSBAR
en: Show or hide the status bar
ro: Arată sau ascunde bara de stare

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_1 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_2 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_3 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_4
en: Show or hide the toolbar
ro: Arată sau ascunde uneltele

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: Show revisions that are present in document
ro: Arată reviziile care sunt prezente în document

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show what the document looks like after previous revisions
ro: Arată documentul după revizia precedentă

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show what the document looks like after revisions
ro: Arată documentul după revizii

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show what the document looks like before revisions
ro: Arată documentul înainte de revizii

note: DLG_Options_Label_ViewShowHide
en: Show...
ro: Afișează...

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: Show/hide annotations
ro: Arată/ascunde notele explicative

note: TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_SHOWPARA
en: Show/hide formatting marks
ro: Arată/ascunde semnele de formatare

note: TB_Simple
en: Simple
ro: Simplu

note: DLG_Options_Label_ViewSimpleTB
en: Simple Toolbar
ro: Bara de unelte simplă

note: DLG_Para_SpacingSingle
en: Single
ro: Simplă

note: TOOLBAR_LABEL_SINGLE_SPACE
en: Single Spacing
ro: Un singur spațiu

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SINGLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_SINGLE_SPACE
en: Single spacing
ro: Un singur spațiu

note: DLG_Options_TabLabel_SmartQuotes
en: Smart Quotes
ro: Activează ghilimelele inteligente

note: MENU_LABEL_TABLE_SORT
en: So&rt Table
ro: So&rtează tabel

note: MSG_OpenRecovered
en: Some errors were encountered during the import.
ro: Au fost detectate erori în timpul importului.

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order
ro: Sortează coloanele în ordine crescătoare

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order based on Selected Row
ro: Sortează coloanele în ordine crescătoare bazat pe rândul selectat

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order
ro: Sortează coloanele în ordine descrescătoare

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order based on Selected Row
ro: Sortează coloanele în ordine descrescătoare bazat pe rândul selectat

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order
ro: Sortează rânduri în ordine crescătoare

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order based on selected Column
ro: Sortează rânduri în ordine crescătoare bazat pe coloana selectată

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order
ro: Sortează rânduri în ordine descrescătoare

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order based on Selected Column
ro: Sortează rânduri în ordine descrescătoare bazat pe coloana selectată

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORT
en: Sort Table
ro: Sortează tabelul

note: DLG_MetaData_Source_LBL
en: Source:
ro: Sursa:

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_12BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_12BEFORE
en: Space before: 12 pt
ro: Spațiu înainte: 12 pt

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_0BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_0BEFORE
en: Space before: None
ro: Spațiu înainte: nimic

note: DLG_Para_LabelSpacing
en: Spacing
ro: Spațiere

note: DLG_Options_SpellCheckingTitle
en: Spell Checking
ro: Corectare ortografică

note: TOOLBAR_LABEL_SPELLCHECK
en: Spellcheck
ro: Corectează

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPELLCHECK TOOLBAR_TOOLTIP_SPELLCHECK
en: Spellcheck the document
ro: Corectează acest document

note: DLG_Spell_SpellTitle DLG_Options_TabLabel_Spelling
en: Spelling
ro: Corectare ortografică

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLPREFS
en: Spelling &Options
ro: &Opțiuni corectare ortografică

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Spli&t Table
ro: Sepa&ră tabel

note: DLG_SplitCellsTitle DLG_SplitCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_CELLS
en: Split Cells
ro: Separă celule

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Split Table
ro: Separă tabel

note: TOOLBAR_LABEL_SPLIT_CELLS
en: Split cells
ro: Separă celule

note: DLG_SplitCells_HoriMid DLG_SplitCells_VertMid
en: Split in Middle
ro: Separă la jumătate

note: DLG_SplitCells_Below
en: Split on Bottom Side
ro: Separă în partea de jos

note: DLG_SplitCells_Left
en: Split on Left Side
ro: Separă în partea din stânga

note: DLG_SplitCells_Right
en: Split on Right Side
ro: Separă în partea din dreapta

note: DLG_SplitCells_Above
en: Split on Top Side
ro: Separă în partea de sus

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split on all delimiters except spaces
ro: Separă folosind delimitatorii de cuvinte, mai puțin spațiile

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split on all word delimiters including spaces
ro: Separă folosind delimitatorii de cuvinte inclusiv spațiile

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split text at commas or tabs
ro: Separă textul folosind &virgulele și taburile

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split text at spaces, commas, or tabs
ro: Separă textul folosind &spații, virgule și taburile

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPLIT_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_SPLIT_CELLS
en: Split this cell
ro: Împarte această celulă

note: DLG_Lists_Square_List STYLE_SQUARELIST
en: Square List
ro: Listă cu pătrățele

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE
en: St&yle
ro: St&il

note: DLG_Options_Label_ViewStandardTB
en: Standard Toolbar
ro: Bara de unelte standard

note: DLG_Lists_Star_List STYLE_STARLIST
en: Star List
ro: Listă cu stele

note: DLG_Lists_Start
en: Start At:
ro: Începe la:

note: DLG_Lists_Start_New_List DLG_Lists_Start_New
en: Start New List
ro: Inițiază o nouă listă

note: DLG_Lists_Start_Sub
en: Start Sublist
ro: Inițiază o sublistă

note: DLG_MarkRevisions_Check2Label
en: Start a new revision
ro: Începe o nouă revizie

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start ne&w revision
ro: Începe o nouă revizie

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start revision distinct from the current one
ro: Începe o revizie distinctă de cea curentă

note: DLG_WordCount_Statistics
en: Statistics:
ro: Statistici:

note: DLG_Lists_Stop_Current_List
en: Stop Current List
ro: Întrerupe lista actuală

note: MENU_LABEL_FMT_STRIKE
en: Stri&ke
ro: &Tăiat

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STRIKE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STRIKE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STRIKE DLG_UFS_StrikeoutCheck
en: Strike
ro: Tăiat

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STRIKE
en: Strikeout the selection (toggle)
ro: Taie cu o linie fonturile selectate (comută)

note: MENU_LABEL_FMT_STYLIST
en: Sty&list
ro: S&tilist

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STYLE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STYLE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STYLE
en: Style
ro: Stil

note: DLG_Styles_ErrNotTitle1
en: Style Name -
ro: Numele stilului -

note: DLG_Styles_ModifyName
en: Style Name:
ro: Numele stilului:

note: DLG_Styles_ErrBlankName
en: Style name cannot be left blank
ro: Trebuie completat și numele stilului

note: DLG_BorderShading_Border_Style DLG_Lists_Style DLG_UFS_StyleLabel
en: Style:
ro: Stil:

note: DLG_Stylist_Styles
en: Styles
ro: Stiluri

note: DLG_Stylist_Title
en: Stylist
ro: Stilist

note: DLG_MetaData_Subject_LBL
en: Subject:
ro: Subiect:

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUBSCRIPT DLG_UFS_SubScript
en: Subscript
ro: Indice

note: DLG_Spell_Suggestions
en: Sugg&estions:
ro: Sug&estii:

note: DLG_Options_Label_SpellMainOnly
en: Suggest from &main dictionary only
ro: Sugerează doar pe baza dicționarului &principal

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Sum a Column
ro: Adună &o coloană

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Sum a Row
ro: A&dună un rând

note: FIELD_Numbers_TableSumRows
en: Sum a Table Column
ro: Adună o coloană de tabel

note: FIELD_Numbers_TableSumCols
en: Sum a Table Row
ro: Adună un rând de tabel

note: DLG_MetaData_TAB_Summary MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY
en: Summary
ro: Sumar

note: MENU_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT
en: Supe&rscript
ro: &Putere

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUPERSCRIPT DLG_UFS_SuperScript
en: Superscript
ro: Putere

note: MENU_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Sy&mbol
ro: Sim&bol

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Symbol
ro: Simbol

note: MENU_LABEL_TABLE
en: T&able
ro: Ta&bel

note: TabStopStatus
en: Tab Stop [%s]
ro: &Poziționare tabulare [%s]

note: DLG_Tab_Label_TabPosition
en: Tab stop position:
ro: Poziție tabulare:

note: DLG_Tab_Label_TabToClear
en: Tab stops to be cleared:
ro: Tabulare de anulare:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Table MENU_STATUSLINE_TABLE TB_Table TB_Rows_x_Cols_Table
en: Table
ro: Tabel

note: DLG_InsertTable_TableSize
en: Table Size
ro: Dimensiunea tabelului

note: DLG_Options_Label_ViewTableTB
en: Table Toolbar
ro: Bara de unelte a tabelului

note: MENU_LABEL_INSERT_TABLEOFCONTENTS MENU_LABEL_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Table of Contents
ro: Cu&prins

note: FIELD_Numbers_TOCListLabel
en: Table of Contents List Label
ro: Lista de etichete a cuprinsului

note: FIELD_Numbers_TOCPageNumber
en: Table of Contents Page
ro: Pagina cuprinsului

note: DLG_Styles_ModifyTabs DLG_Tab_TabTitle
en: Tabs
ro: Tabulare

note: DLG_FormatTOC_DetailsTabPage
en: Tabs and Page Numbering
ro: Tabulare și numărare de pagini

note: MENU_LABEL_FMT
en: Te&xt Formatting
ro: Formatarea te&xtului

note: DLG_FormatTOC_TextAfter
en: Text &after:
ro: Text după:

note: DLG_FormatTOC_TextBefore
en: Text &before:
ro: Text înainte:

note: DLG_Lists_Align
en: Text Align:
ro: Alinierea textului:

note: MENU_LABEL_INSERT_TEXTBOX MENU_LABEL_FMT_FRAME
en: Text Box
ro: &Dreptunghi text

note: DLG_Lists_PageFolding
en: Text Folding
ro: Împachetare text

note: DLG_FormatFrame_TextWrapping DLG_Image_TextWrapping
en: Text Wrapping
ro: Împachetare de text

note: DLG_Options_Label_Both
en: Text and Icon
ro: Text și iconițe

note: COMMAND_LINE_PRINTING_DEPRECATED
en: The '--print' option has been removed as of AbiWord 2.8. You can achieve the desired behavior using AbiWord's command-line conversion tools and then piping the output to a print spooler. Eg: 'abiword --to=ps --to-name=fd://1 myfile.txt | lpr'
ro: Opțiunea '--print' a fost înlăturată în AbiWord versiunea 2.8. Această funcționalitate se poate obține folosind comenzile de conversie AbiWord și trimiterea rezultatuluila printer. Exemplu: 'abiword --to=ps --to-name=fd://1 myfile.txt | lpr'

note: DLG_PageSetup_ErrBigMargins
en: The margins selected are too large to fit on the page.
ro: Marginile selectate sunt prea mari pentru a încăpea pe pagină.

note: DLG_Options_Prompt_YouMustRestart
en: The new user interface language will take effect the next time that you start the application
ro: Noul limbaj al interfeței grafice va intra în efect data viitoare când porniți aplicația

note: MSG_SpellDone
en: The spelling check is complete.
ro: Verificarea ortografică a fost terminată.

note: MSG_HyperlinkCrossesBoundaries
en: The text to which the hyperlink is to be attached must be within a single paragraph.
ro: Textul de care va fi atașată legătura html trebuie să fie într-un singur paragraf.

note: FIELD_DateTime_Wkday
en: The weekday
ro: Ziua săptămânii

note: DLG_FormatTable_Thickness DLG_BorderShading_Thickness
en: Thickness:
ro: Grosime:

note: MSG_BookmarkAlreadyExists
en: This bookmark already exists. Would you like to replace the existing bookmark with this new one?
ro: Semnul de carte există deja. Doriți să-l înlocuiți cu cel nou?

note: MSG_AfterRestartNew
en: This change will only take effect when you restart AbiWord or create a new document.
ro: Aceste schimbări vor avea efect după repornirea AbiWord sau la creerea unui nou document.

note: MSG_HiddenRevisions
en: This document contains revisions which are currently hidden from view. Please see AbiWord documentation for information on working with revisions.
ro: Acest document conține revizii ascunse. Vă rugăm să consultați documentația AbiWord pentru informații privind lucrul cu revizii.

note: DLG_Para_PreviewSampleFallback
en: This paragraph represents words as they might appear in your document.  To see the text from your document used in this preview, position your cursor in a document paragraph with some text in it and open this dialog.
ro: Acest paragraf reprezintă cuvintele așa cum pot să apară în document. Pentru a vedea cuvintele aici, poziționați cursorul într-un paragraf și deschideți această fereastră de dialog.

note: DLG_Styles_ErrStyleNot
en: This style does not exist 
     so it cannot be modified
ro: Acest stil nu există 
     ca atare nu a putut fi modificat

note: DLG_Column_Three
en: Three
ro: Trei

note: DLG_Lists_Tick_List STYLE_TICKLIST
en: Tick List
ro: Listă cu "văzut"-uri

note: FIELD_DateTime_TimeZone
en: Time Zone
ro: Fusul orar

note: FIELD_Document_Title DLG_Goto_Column_Title
en: Title
ro: Titlu

note: DLG_ToggleCase_TitleCase DLG_UFS_Effects_TitleCase
en: Title Case
ro: Majusculă Doar Prima Literă

note: DLG_MetaData_Title_LBL DLG_Annotation_Title_LBL DLG_Image_LblTitle
en: Title:
ro: Titlu:

note: DLG_Options_Label_Toolbars
en: Toolbars
ro: Bara de unelte

note: DLG_PageNumbers_Header
en: Top
ro: Sus

note: TopMarginStatus
en: Top Margin [%s]
ro: Marginea superioară [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_TOPLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_TOPLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_TOPLINE DLG_UFS_ToplineCheck
en: Topline
ro: Linie deasupra

note: DLG_Lists_Triangle_List STYLE_TRIANGLELIST
en: Triangle List
ro: Listă cu triunghiuri

note: DLG_Column_Two
en: Two
ro: Doua

note: DLG_Styles_List
en: Type
ro: Tip

note: DLG_Lists_Type
en: Type:
ro: Tip:

note: DLG_ToggleCase_UpperCase
en: UPPERCASE
ro: Litere MARI

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_UNDERLINE DLG_UFS_UnderlineCheck
en: Underline
ro: Subliniat

note: MENU_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE
en: Underline the selection (toggle)
ro: Subliniază zona selectată (comută)

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_UNDO
en: Undo
ro: Anulează

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_UNDO
en: Undo editing
ro: Anulează operația de editare

note: DLG_RDF_Editor_ShowAll DLG_Update
en: Update
ro: Actualizează

note: DLG_Annotation_OK_tooltip
en: Update the annotation
ro: Actualizează nota explicativă

note: DLG_Lists_Upper_Case_List STYLE_UPPERCASTELIST
en: Upper Case List
ro: Listă cu litere MARI

note: DLG_Lists_Upper_Roman_List STYLE_UPPERROMANLIST
en: Upper Roman List
ro: Listă cu litere MARI romane

note: DLG_Column_RtlOrder
en: Use RTL Order
ro: Ordine de la dreapta la stânga

note: DLG_Options_Label_CustomSmartQuotes
en: Use custom smart quote style
ro: Folosește stilul de ghilimele personalizat

note: DLG_Options_Label_HebrewContextGlyphs
en: Use glyph shaping for Hebrew
ro: Utilizează forma simbolurilor din ebraică

note: DLG_Options_Label_UI
en: User Interface
ro: Interfață utilizator

note: DLG_Options_Label_UILang
en: User Interface Language
ro: Limba interfeței utilizatorului

note: DLG_Stylist_UserStyles
en: User defined Styles
ro: Stiluri definite de utilizator

note: DLG_Tab_Label_Existing
en: User-defined Tabs
ro: Taburi definite de utilizatori

note: DLG_Styles_LBL_UserDefined
en: User-defined styles
ro: Stiluri definite de utilizator

note: FIELD_Application_Version DLG_History_Version_Version
en: Version
ro: Versiune

note: DLG_Options_TabLabel_View
en: View
ro: Vizualizează

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: View document history
ro: Vedeți istoria documentului

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_FULLSCREEN
en: View the document in full screen mode
ro: Arată documentul pe tot ecranul

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_1 MENU_STATUSLINE_WINDOW_2 MENU_STATUSLINE_WINDOW_3 MENU_STATUSLINE_WINDOW_4 MENU_STATUSLINE_WINDOW_5 MENU_STATUSLINE_WINDOW_6 MENU_STATUSLINE_WINDOW_7 MENU_STATUSLINE_WINDOW_8 MENU_STATUSLINE_WINDOW_9
en: View this document
ro: Activează această fereastră

note: DLG_Options_Label_ViewTooltips
en: View tooltips
ro: Arată ponturi

note: DLG_Options_Label_ViewViewFrame
en: View...
ro: Arată...

note: DLG_Options_Label_Visible
en: Visible
ro: Vizibil

note: MSG_HyperlinkNoBookmark
en: Warning: the bookmark you provided [%s] does not exist.
ro: Atenție: semnul de carte furnizat [%s] nu există.

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_WEB
en: Web Layout
ro: Vedere web

note: DLG_Styles_LBL_TxtMsg
en: What Hath God Wrought
ro: Acesta este un paragraf

note: DLG_Options_Label_WithExtension
en: With extension:
ro: Cu extensia:

note: DLG_WordCount_WordCountTitle FIELD_Numbers_WordCount
en: Word Count
ro: Numără cuvintele

note: DLG_NEW_Tab1
en: Wordprocessing
ro: Procesare de text

note: DLG_WordCount_Words_No_Notes
en: Words (no footnotes/endnotes):
ro: Cuvinte (fără notele de pagină și de sfârșit):

note: DLG_Options_Label_SpellUppercase
en: Words in &UPPERCASE
ro: Ignoră cuvintele cu litere &MARI

note: DLG_Options_Label_SpellNumbers
en: Words with num&bers
ro: Ignoră cuvintele cu n&umere

note: DLG_WordCount_Words
en: Words:
ro: Cuvinte:

note: MSG_SaveFailedWrite
en: Writing error when attempting to save %s
ro: Nu pot salva fișierul %s

note: MSG_DefaultDirectionChg
en: You have changed the default direction.
ro: Ați schimbat direcția implicită.

note: MSG_DirectionModeChg
en: You have changed the direction mode.
ro: Ați schimbat direcția.

note: MSG_HyperlinkNoSelection
en: You must select a portion of the document before inserting a hyperlink.
ro: Trebuie să selectați o porțiune de text înainte de a insera o legătură web.

note: DLG_Options_Label_InvalidRangeForAutoSave
en: You should choose a range from 1 to 120 for the auto save frequency
ro: Vă rog să alegeți un număr între 1 și 120 ca perioadă de salvare automată

note: MSG_ConfirmSaveSecondary
en: Your changes will be lost if you don't save them.
ro: Modificările vor fi pierdute dacă nu sunt salvate.

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to &100%
ro: &100%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to &200%
ro: &200%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to &50%
ro: &50%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to &75%
ro: &75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to 100%
ro: 100%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to 200%
ro: 200%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to 50%
ro: 50%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to 75%
ro: 75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: Zoom to page width
ro: Lățimea paginii

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: Zoom to whole page
ro: Întreaga pagină

note: FIELD_DateTime_DDMMYY
en: dd/mm/yy
ro: zz/ll/aa

note: DLG_ToggleCase_LowerCase
en: lowercase
ro: minuscule

note: DLG_Options_Label_Minutes
en: minutes
ro: minute

note: FIELD_DateTime_MMDDYY
en: mm/dd/yy
ro: ll/zz/aa

note: DLG_ToggleCase_ToggleCase
en: tOGGLE cASE
ro: iNVERSEZĂ LITERELE mARI CU LITERE mICI

note: * Translatable strings file generated by extract-ui. * DO NOT compile this file as part of your application. DLG_UP_To
en:  to
ro:  la

note: DLG_ABOUT_Description
en: %s is an Open Source application licensed under the GNU GPL.
    You are free to redistribute this application.
ro: %s este o aplicație Open Source publicată sub licență GNU GPL.
    Aveți voie să redistribuiți această aplicație.

note: DLG_Zoom_PageWidth
en: &Page width
ro: Lățimea paginii

note: DLG_Image_PlacementTabLabel
en: &Placement
ro: Plasare

note: DLG_ULANG_SetLangButton
en: &Set Language
ro: &Selecție limbă

note: DLG_Zoom_WholePage
en: &Whole page
ro: Întreaga &pagină

note: DLG_Image_WrapTabLabel
en: &Wrapping
ro: Împachetare de text

note: DLG_UFS_Effects_None
en: (None)
ro: (Nici unul)

note: LANG_0
en: (no proofing)
ro: (nici una)

note: DLG_DocComparison_TestSkipped
en: (test skipped)
ro: (test sărit)

note: DLG_NoSaveFile_DirNotExist
en: A directory in the given pathname does not exist.
ro: Un director aflat în cale nu există.

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_TITLE
en: AbiWord Plugin Manager
ro: Gestionați modulele Abiword

note: SPELL_CANTLOAD_DLL
en: AbiWord cannot find the spelling file %s.dll
    Please download and install Aspell from http://aspell.net/win32/
ro: AbiWord nu poate să găsească fișierul de corectare ortografică %s.dll
    Vă rugăm să descărcați și instalați Aspell de la http://aspell.net/win32/

note: MSG_HistoryPartRestore1
en: AbiWord cannot fully restore version %d of the document because the version information is incomplete.
ro: AbiWord nu poate să restaureze complet versiunea %d a documentului deoarece informația este incompletă.

note: MSG_HistoryNoRestore
en: AbiWord cannot restore version %d of the document because the version information is missing.
ro: AbiWord nu poate să restaureze versiunea %d a documentului deoarece informația este incompletă.

note: DLG_UP_PrintPreviewTitle
en: AbiWord: Print Preview
ro: AbiWord: Previzualizare tipărire

note: DLG_ABOUT_Title
en: About %s
ro: Despre %s

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_ACTIVE
en: Active Plugins
ro: Module active

note: LANG_AF_ZA
en: Afrikaans
ro: Africană

note: LANG_SQ_AL
en: Albanian
ro: Albaneză

note: DLG_FOSA_ALL
en: All (*.*)
ro: Toate fișierele de imagine

note: DLG_FOSA_ALLDOCS
en: All Documents
ro: Toate documentele

note: DLG_FOSA_ALLIMAGES
en: All Image Files
ro: Toate fișierele de imagine

note: DLG_HTMLOPT_ExpAllowAWML
en: Allow extra markup in AWML namespace
ro: Permite markup suplimentar în spațiul de nume AWML

note: LANG_AR
en: Arabic
ro: Arabă

note: LANG_AR_EG
en: Arabic (Egypt)
ro: Arabă (Egipt)

note: LANG_AR_SA
en: Arabic (Saudi Arabia)
ro: Arabă (Arabia Saudită)

note: ENC_ARAB_ISO
en: Arabic, ISO-8859-6
ro: Arabă, ISO-8859-6

note: ENC_ARAB_MAC
en: Arabic, Macintosh
ro: Arabă, Macintosh

note: ENC_ARAB_WIN
en: Arabic, Windows Code Page 1256
ro: Arabă, Windows Code Page 1256

note: LANG_HY_AM
en: Armenian
ro: Armeană

note: ENC_ARME_ARMSCII
en: Armenian, ARMSCII-8
ro: Armeană, ARMSCII-8

note: LANG_AS_IN
en: Assamese
ro: Asameză

note: DLG_Options_Label_DirMarkerAfterClosingParenthesis
en: Auto-insert direction markers
ro: Inserare automată a markerilor de direcție

note: DLG_History_Version_AutoRevisioned
en: Auto-revision
ro: Revizie automată

note: DLG_FOSA_FileTypeAutoDetect
en: Automatically Detected
ro: După extensie

note: MSG_AutoRevision
en: Autorevision
ro: Revizie automată

note: DLG_MW_AvailableDocuments
en: Available Documents:
ro: Documente disponibile:

note: DLG_ULANG_AvailableLanguages
en: Available Languages:
ro: Limbi disponibile:

note: ENC_BALT_ISO
en: Baltic, ISO-8859-4
ro: Baltică, ISO-8859-4

note: ENC_BALT_WIN
en: Baltic, Windows Code Page 1257
ro: Baltică, Windows Code Page 1257

note: LANG_EU_ES
en: Basque
ro: Bască

note: LANG_BE_BY
en: Belarusian
ro: Bielorusă

note: LANG_BE_LATIN
en: Belarusian, Latin
ro: Bielorusă, Latină

note: LANG_BN_IN
en: Bengali
ro: Bengalie

note: DLG_UP_BlackWhite
en: Black & White
ro: Alb și negru

note: STYLE_BLOCKTEXT
en: Block Text
ro: Text compact

note: DLG_UFS_StyleBoldItalic
en: Bold Italic
ro: Înclinat-îngroșat

note: LANG_BR_FR
en: Breton
ro: Bretonă

note: DLG_ABOUT_Build
en: Build options: %s
ro: Opțiunile de compilare: %s

note: MSG_BuildingDoc
en: Building Document:
ro: Construiesc documentul:

note: LANG_BG_BG
en: Bulgarian
ro: Bulgară

note: DLG_Cancel
en: Cancel
ro: Renunță

note: LANG_CA_ES
en: Catalan
ro: Catalană

note: ENC_CENT_ISO
en: Central European, ISO-8859-2
ro: Europa de est, ISO-8859-2

note: ENC_CENT_MAC
en: Central European, Macintosh
ro: Europa de est, Macintosh

note: ENC_CENT_WIN
en: Central European, Windows Code Page 1250
ro: Europa de est, Windows 1250

note: DLG_Options_Label_LangWithKeyboard
en: Change Language when changing keyboard
ro: Schimbă limba când schimbi tastatura

note: STYLE_CHAPHEADING
en: Chapter Heading
ro: Titlu capitol

note: LANG_ZH_HK
en: Chinese (Hong Kong)
ro: Chineză (Hong Kong)

note: LANG_ZH_CN
en: Chinese (PRC)
ro: Chineză (China)

note: LANG_ZH_SG
en: Chinese (Singapore)
ro: Chineză (Singapore)

note: LANG_ZH_TW
en: Chinese (Taiwan)
ro: Chineză (Taiwan)

note: ENC_CHSI_EUC
en: Chinese Simplified, EUC-CN (GB2312)
ro: Chineză simplificată, EUC-CN (GB2312)

note: ENC_CHSI_GB
en: Chinese Simplified, GB_2312-80
ro: Chineză simplificată, GB_2312-80

note: ENC_CHSI_HZ
en: Chinese Simplified, HZ
ro: Chineză simplificată, HZ

note: ENC_CHSI_WIN
en: Chinese Simplified, Windows Code Page 936
ro: Chineză simplificată, Windows 936

note: ENC_CHTR_BIG5
en: Chinese Traditional, BIG5
ro: Chineză tradițională, BIG5

note: ENC_CHTR_BIG5HKSCS
en: Chinese Traditional, BIG5-HKSCS
ro: Chineză tradițională, BIG5-HKSCS

note: ENC_CHTR_EUC
en: Chinese Traditional, EUC-TW
ro: Chineză tradițională, EUC-TW

note: ENC_CHTR_WIN
en: Chinese Traditional, Windows Code Page 950
ro: Chineză tradițională, Windows 950

note: DLG_LISTDOCS_Heading1
en: Choose document from the list:
ro: Alege documentul din listă:

note: TB_ClearBackground
en: Clear Background
ro: Anulează culoarea de fundal

note: DLG_Close
en: Close
ro: Închide

note: DLG_Exit_CloseWithoutSaving
en: Close &Without Saving
ro: &Ieși fără să salvezi

note: DLG_UP_Collate
en: Collate
ro: Colaje

note: DLG_UP_Color
en: Color
ro: Culoare

note: DLG_Compare
en: Compare
ro: Compară

note: DLG_DocComparison_Content
en: Content:
ro: Conținut:

note: STYLE_TOCHEADING1
en: Contents 1
ro: Cuprins 1

note: STYLE_TOCHEADING2
en: Contents 2
ro: Cuprins 2

note: STYLE_TOCHEADING3
en: Contents 3
ro: Cuprins 3

note: STYLE_TOCHEADING4
en: Contents 4
ro: Cuprins 4

note: STYLE_TOCHEADING
en: Contents Header
ro: Antet cuprins

note: DLG_UP_Copies
en: Copies:
ro: Număr copii:

note: LANG_COP_EG
en: Coptic
ro: Coptică

note: LANG_KW_GB
en: Cornish
ro: Cornișă

note: LANG_CO_FR
en: Corsican
ro: Corsicană

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_LOAD
en: Could not activate/load plugin
ro: Nu am putut activa/încărca modulul

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_UNLOAD
en: Could not deactivate plugin
ro: Nu am putut dezactiva modulul

note: SPELL_CANTLOAD_DICT
en: Could not load the dictionary for the %s language
ro: Nu am putut încărca dicționarul pentru limba %s

note: DLG_History_Version_Started
en: Created
ro: Creat

note: DLG_History_Created
en: Created:
ro: Creat:

note: LANG_HR_HR
en: Croatian
ro: Croată

note: ENC_CROA_MAC
en: Croatian, Macintosh
ro: Croată, Macintosh

note: ENC_CYRL_ISO
en: Cyrillic, ISO-8859-5
ro: Chirilică, ISO-8859-5

note: ENC_CYRL_KOI
en: Cyrillic, KOI8-R
ro: Chirilică, KOI8-R

note: ENC_CYRL_MAC
en: Cyrillic, Macintosh
ro: Chirilică, Macintosh

note: ENC_CYRL_WIN
en: Cyrillic, Windows Code Page 1251
ro: Chirilică, Windows 1251

note: LANG_CS_CZ
en: Czech
ro: Cehă

note: LANG_DA_DK
en: Danish
ro: Daneză

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE_ALL
en: Deactivate all plugins
ro: Dezactivați toate modulele

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE
en: Deactivate plugin
ro: Dezactivați un modul

note: DLG_HTMLOPT_ExpDeclareXML
en: Declare as XML (version 1.0)
ro: Declarare ca XML (versiunea 1.0)

note: DLG_ULANG_DefaultLangLabel
en: Default language:
ro: Limba implicită:

note: DLG_Remove_Icon
en: Do you want to remove this icon from the toolbar?
ro: Doriți să ștergeți această iconița din bara de unelte?

note: DLG_DocComparison_WindowLabel
en: Document Comparison
ro: Comparație de documente

note: DLG_History_DocumentDetails
en: Document Details
ro: Detaliile documentului

note: DLG_History_WindowLabel
en: Document History
ro: Istoria documentului

note: DLG_History_Path
en: Document name:
ro: Nume:

note: DLG_DocComparison_DocsCompared
en: Documents compared
ro: Documente comparate

note: DLG_History_EditTime
en: Editing time:
ro: Editarea timpului:

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedCSS
en: Embed (CSS) style sheet
ro: Include (CSS) style sheet

note: DLG_UP_EmbedFonts
en: Embed Fonts
ro: Alegeți fonturile

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedImages
en: Embed images in URLs (Base64-encoded)
ro: Introdu imagini în URL-uri (Base64-encoding)

note: DLG_UENC_EncTitle
en: Encoding
ro: Codarea

note: DLG_UFS_EncodingLabel
en: Encoding:
ro: Codul:

note: STYLE_ENDNOTE
en: Endnote
ro: Notă de sfârșit

note: STYLE_ENDREFERENCE
en: Endnote Reference
ro: Referință notă de sfârșit

note: STYLE_ENDTEXT
en: Endnote Text
ro: Text notă de sfârșit

note: LANG_EN_AU
en: English (Australia)
ro: Engleză (Australia)

note: LANG_EN_CA
en: English (Canada)
ro: Engleză (Canada)

note: LANG_EN_IE
en: English (Ireland)
ro: Engleză (Irlanda)

note: LANG_EN_NZ
en: English (New Zealand)
ro: Engleză (Noua Zeelandă)

note: LANG_EN_ZA
en: English (South Africa)
ro: Engleză (Africa de Sud)

note: LANG_EN_GB
en: English (UK)
ro: Engleză (Anglia)

note: LANG_EN_US
en: English (US)
ro: Engleză (SUA)

note: DLG_Password_Title
en: Enter Password
ro: Introduceți parola

note: LANG_ET
en: Estonian
ro: Estoniană

note: DLG_FOSA_ExportTitle
en: Export File
ro: Salvează fișierul

note: DLG_HTMLOPT_ExpIs4
en: Export as HTML 4.01
ro: Exportă ca HTML 4.01

note: DLG_HTMLOPT_ExpAbiWebDoc
en: Export with PHP instructions
ro: Exportă cu instrucțiuni PHP

note: LANG_FA_IR
en: Farsi
ro: Persană

note: DLG_UP_File
en: File
ro: Fișier

note: DLG_OverwriteFile
en: File already exists.  Overwrite file '%s'?
ro: Fișierul există.  Suprascriu '%s'?

note: DLG_FOSA_RecordToFileLabel
en: File to record editing:
ro: Fișier să înregistrez comenzile de editarea:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileLabel
en: File to replay editing:
ro: Fișier cu comenzile de editare pe care să le rulez:

note: LANG_FI_FI
en: Finnish
ro: Finlandeză

note: STYLE_FOOTNOTE
en: Footnote
ro: Notă de pagină

note: STYLE_FOOTREFERENCE
en: Footnote Reference
ro: Referință notă de pagină

note: STYLE_FOOTTEXT
en: Footnote Text
ro: Text notă de pagină

note: DLG_ABOUT_URL
en: For more information: http://www.abisource.com/
ro: Pentru mai multe informații vizitați: http://www.abisource.com/

note: LANG_FR_BE
en: French (Belgium)
ro: Franceză (Belgia)

note: LANG_FR_CA
en: French (Canada)
ro: Franceză (Canada)

note: LANG_FR_FR
en: French (France)
ro: Franceză (Franța)

note: LANG_FR_CH
en: French (Switzerland)
ro: Franceză (Elveția)

note: DLG_UP_From
en: From:
ro: De la:

note: LANG_KA_GE
en: Georgian
ro: Georgiană

note: ENC_GEOR_ACADEMY
en: Georgian, Academy
ro: Georgiană, Academică

note: ENC_GEOR_PS
en: Georgian, PS
ro: Georgiană, PS

note: LANG_DE_AT
en: German (Austria)
ro: Germană (Austria)

note: LANG_DE_DE
en: German (Germany)
ro: Germană (Germania)

note: LANG_DE_CH
en: German (Switzerland)
ro: Germană (Elveția)

note: DLG_UP_Grayscale
en: Grayscale
ro: Tonuri de gri

note: LANG_EL_GR
en: Greek
ro: Greacă

note: ENC_GREE_ISO
en: Greek, ISO-8859-7
ro: Greacă, ISO-8859-7

note: ENC_GREE_MAC
en: Greek, Macintosh
ro: Greacă, Macintosh

note: ENC_GREE_WIN
en: Greek, Windows Code Page 1253
ro: Greacă, Windows 1253

note: DLG_HTMLOPT_ExpTitle
en: HTML Export Options
ro: Opțiuni export HTML

note: LANG_HAW_US
en: Hawaiian
ro: Hawaiană

note: STYLE_HEADING1
en: Heading 1
ro: Titlul 1

note: STYLE_HEADING2
en: Heading 2
ro: Titlul 2

note: STYLE_HEADING3
en: Heading 3
ro: Titlul 3

note: STYLE_HEADING4
en: Heading 4
ro: Titlul 4

note: LANG_HE_IL
en: Hebrew
ro: Ebraică

note: ENC_HEBR_ISO
en: Hebrew, ISO-8859-8
ro: Ebraică, ISO-8859-8

note: ENC_HEBR_MAC
en: Hebrew, Macintosh
ro: Ebraică, Macintosh

note: ENC_HEBR_WIN
en: Hebrew, Windows Code Page 1255
ro: Ebraică, Windows 1255

note: DLG_Image_Height
en: Height:
ro: Înălțime:

note: DLG_IP_Height_Label
en: Height:
ro: Înălțime:

note: DLG_UFS_HiddenCheck
en: Hidden
ro: Ascuns

note: DLG_UFS_BGColorTab
en: HighLight Color
ro: Culoarea de evidențiere

note: LANG_HI_IN
en: Hindi
ro: Hindusă

note: LANG_HU_HU
en: Hungarian
ro: Ungară

note: LANG_IS_IS
en: Icelandic
ro: Islandeză

note: ENC_ICEL_MAC
en: Icelandic, Macintosh
ro: Irlandeză, Macintosh

note: DLG_History_Id
en: Identifier:
ro: Identificator:

note: DLG_Image_Title
en: Image Properties
ro: Proprietățile imaginii

note: DLG_Image_WrappedNone
en: Image floats above text
ro: Imaginea plutește deasupra textului

note: DLG_Image_InLine
en: Image placed in-line (no text wrapping)
ro: Imaginea este pasată în document (fără împachetare de text)

note: DLG_FOSA_ImportTitle
en: Import File
ro: Deschide fișierul

note: MSG_ImportingDoc
en: Importing Document...
ro: Import documentul...

note: LANG_ID_ID
en: Indonesian
ro: Indoneziană

note: XIM_Methods
en: Input Methods
ro: Metode de intrare

note: DLG_FOSA_InsertObject
en: Insert Embeddable Object
ro: Inserează obiect embedded

note: DLG_FOSA_FileInsertObject
en: Insert Embeddable Object file:
ro: Inserează fișier obiect embedded:

note: DLG_FOSA_InsertTitle
en: Insert File
ro: Inserează fișierul

note: DLG_FOSA_InsertMath
en: Insert Math File
ro: Inserează fișier Math

note: DLG_FOSA_FileInsertMath
en: Insert MathML file:
ro: Inserați fișier MathML:

note: TB_InsertNewTable
en: Insert New Table
ro: Inserează un tabel nou

note: DLG_IP_Title
en: Insert Picture
ro: Inserează imagine

note: DLG_Insert_SymbolTitle
en: Insert Symbol
ro: Inserează simbol

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_INSTALL
en: Install new plugin
ro: Instalează un modul nou

note: DLG_InvalidPathname
en: Invalid pathname.
ro: Calea nu e validă.

note: LANG_GA_IE
en: Irish
ro: Irlandeză

note: LANG_JA_JP
en: Japanese
ro: Japoneză

note: ENC_JAPN_EUC
en: Japanese, EUC-JP
ro: Japoneză, EUC-JP

note: ENC_JAPN_ISO
en: Japanese, ISO-2022-JP
ro: Japoneză, ISO-2022-JP

note: ENC_JAPN_SJIS
en: Japanese, Shift-JIS
ro: Japoneză, Shift-JIS

note: ENC_JAPN_WIN
en: Japanese, Windows Code Page 932
ro: Japoneză, Windows 932

note: LANG_KO
en: Korean
ro: Coreană

note: ENC_KORE_EUC
en: Korean, EUC-KR
ro: Coreană, EUC-KR

note: ENC_KORE_KSC
en: Korean, KSC_5601
ro: Coreană, KSC_5601

note: ENC_KORE_WIN
en: Korean, Windows Code Page 949
ro: Coreană, Windows 949

note: LANG_KU
en: Kurdish
ro: Kurdă

note: LANG_LO_LA
en: Lao
ro: Loațiană

note: DLG_History_LastSaved
en: Last saved:
ro: Ultima salvare:

note: LANG_LV_LV
en: Latvian
ro: Letonă

note: LANG_LT_LT
en: Lithuanian
ro: Lituaniană

note: DLG_UFS_Effects_LowerCase
en: Lowercase
ro: Litere mici

note: LANG_MK
en: Macedonian
ro: Macedoniană

note: DLG_ULANG_DefaultLangChkbox
en: Make default for document
ro: Setează pentru tot documentul

note: LANG_MH_MH
en: Marshallese (Marshall Islands)
ro: Marșaleză (Insulele Marshall)

note: LANG_MH_NR
en: Marshallese (Nauru)
ro: Marșaleză (Naru)

note: DLG_Merge
en: Merge
ro: Combină

note: LANG_MN_MN
en: Mongolian
ro: Mongolă

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NAME
en: Name:
ro: Nume:

note: DLG_MB_No
en: No
ro: Nu

note: DLG_IP_No_Picture_Label
en: No Picture
ro: Nici o imagine

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NONE_SELECTED
en: No plugin selected
ro: Nici un modul nu a fost selectat

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NOT_AVAILABLE
en: Not available
ro: Nu este disponibil

note: STYLE_NUMHEAD1
en: Numbered Heading 1
ro: Titlul 1 numerotat

note: STYLE_NUMHEAD2
en: Numbered Heading 2
ro: Titlul 2 numerotat

note: STYLE_NUMHEAD3
en: Numbered Heading 3
ro: Titlul 3 numerotat

note: LANG_OC_FR
en: Occitan
ro: Occitană

note: DLG_FOSA_OpenTitle
en: Open File
ro: Deschide fișier

note: DLG_FOSA_FileOpenTypeLabel
en: Open file as &type:
ro: Deschide un fișier de tipul:

note: DLG_LISTDOCS_Title
en: Opened Documents
ro: Documente deschise

note: TB_Zoom_Percent
en: Other...
ro: Altul...

note: DLG_Zoom_Percent
en: P&ercent:
ro: Procentual:

note: TB_Zoom_PageWidth
en: Page Width
ro: Lățime

note: DLG_UP_PageRanges
en: Page ranges:
ro: Selectare pagini:

note: LANG_PS
en: Pashto
ro: Pașto

note: DLG_Password_Password
en: Password:
ro: Parola:

note: STYLE_PLAIN_TEXT
en: Plain Text
ro: Text simplu

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_LIST
en: Plugin List
ro: Lista modulelor

note: LANG_PL_PL
en: Polish
ro: Poloneză

note: LANG_PT_BR
en: Portuguese (Brazil)
ro: Portugheză (Brazilia)

note: LANG_PT_PT
en: Portuguese (Portugal)
ro: Portugheză (Portugalia)

note: DLG_Image_PlaceColumn
en: Position relative to its Column
ro: Poziția este relativă coloanei

note: DLG_Image_PlacePage
en: Position relative to its Page
ro: Poziția este relativă paginii

note: DLG_Image_PlaceParagraph
en: Position relative to nearest paragraph
ro: Poziția este relativă la cel mai apropiat paragraf

note: DLG_Image_Aspect
en: Preserve aspect ratio
ro: Păstrați raportul înălțime/lățime

note: DLG_IP_Activate_Label
en: Preview Picture
ro: Previzualizare

note: DLG_FOSA_PrintToFileTitle
en: Print To File
ro: Tipărește într-un fișier

note: DLG_FOSA_FilePrintTypeLabel
en: Print file as &type:
ro: Tipărește într-un fișier de tipul:

note: DLG_UP_PrintIn
en: Print in:
ro: Tipărește în:

note: DLG_UP_PrintTo
en: Print to:
ro: Tipărește către:

note: DLG_UP_Printer
en: Printer
ro: Imprimantă

note: DLG_UP_PrinterCommand
en: Printer command:
ro: Comandă de imprimantă:

note: ReadOnly
en: Read-Only
ro: Doar pentru citire

note: DLG_FOSA_RecordToFileTitle
en: Record Editing to File
ro: Înregistrează comenzi editare în fișier

note: DLG_UFS_StyleRegular
en: Regular
ro: Obișnuit

note: DLG_DocComparison_Relationship
en: Relationship:
ro: Relație:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileTitle
en: Replay Editing from File
ro: Rulează comenzile de editare din fișier

note: DLG_Restore DLG_History_Restore
en: Restore
ro: Refă

note: DLG_HTMLOPT_ExpRestore
en: Restore Settings
ro: Refă setările

note: DLG_DocComparison_Results
en: Results
ro: Rezultate

note: LANG_RO_RO
en: Romanian
ro: Română

note: ENC_ROMA_MAC
en: Romanian, Macintosh
ro: Română, Macintosh

note: DLG_UFS_SampleFrameLabel
en: Sample
ro: Exemplu

note: LANG_SC_IT
en: Sardinian
ro: Sardiniană

note: DLG_FOSA_SaveAsTitle
en: Save File As
ro: Salvează ca

note: DLG_HTMLOPT_ExpSave
en: Save Settings
ro: Salvează setările

note: DLG_FOSA_FileSaveTypeLabel
en: Save file as &type:
ro: Salvează fișierul de tipul:

note: STYLE_SECTHEADING
en: Section Heading
ro: Titlul secțiunii

note: DLG_UENC_EncLabel
en: Select Encoding:
ro: Alegeți codarea:

note: DLG_HTMLOPT_ExpLabel
en: Select HTML export options:
ro: Selectați opțiunile de export HTML:

note: DLG_ULANG_LangLabel
en: Select Language:
ro: Alegeți limba:

note: LANG_SR
en: Serbian
ro: Sârbă

note: LANG_SR_LATIN
en: Serbian, Latin
ro: Sârbă, Latină

note: DLG_ULANG_LangTitle
en: Set Language
ro: Limba

note: DLG_UFS_TransparencyCheck
en: Set no Highlight Color
ro: Fără culoare de evidențiere

note: DLG_UFS_SizeLabel
en: Size:
ro: Dimensiune:

note: LANG_SK_SK
en: Slovak
ro: Slovacă

note: LANG_SL_SI
en: Slovenian
ro: Slovenă

note: DLG_UFS_Effects_SmallCaps
en: Small Capitals
ro: Litere mici

note: LANG_ES_MX
en: Spanish (Mexico)
ro: Spaniolă (Mexic)

note: LANG_ES_ES
en: Spanish (Spain)
ro: Spaniolă (Spania)

note: DLG_Image_SquareWrap
en: Square text wrapping
ro: Împachetare dreptunghiulară

note: DLG_DocComparison_Styles
en: Styles:
ro: Stiluri:

note: LANG_SV_SE
en: Swedish
ro: Suedeză

note: TB_Font_Symbol
en: Symbols
ro: &Simboluri

note: LANG_SYR
en: Syriac
ro: Siriană

note: DLG_UFS_ColorTab
en: Text Color
ro: Culoare text

note: DLG_Image_WrappedBoth
en: Text wrapped on both sides of the Image
ro: Text împachetat pe ambele părți ale imaginii

note: DLG_Image_WrappedLeft
en: Text wrapped to the Left of the Image
ro: Text împachetat la stânga imaginii

note: DLG_Image_WrappedRight
en: Text wrapped to the Right of the Image
ro: Text împachetat la dreapta imaginii

note: LANG_TH_TH
en: Thai
ro: Tailandeză

note: ENC_THAI_MAC
en: Thai, Macintosh
ro: Thailandeză, Macintosh

note: ENC_THAI_TIS
en: Thai, TIS-620
ro: Thailandeză, TIS-620

note: ENC_THAI_WIN
en: Thai, Windows Code Page 874
ro: Thailandeză, Windows 874

note: DLG_NoSaveFile_DirNotWriteable
en: The directory '%s' is write-protected.
ro: Directorul '%s' e protejat la scriere.

note: DLG_FOSA_ExtensionDoesNotMatch
en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
ro: Extensia specificată nu corespunde tipului de fișier ales. Doriți să folosiți acest nume?

note: MSG_HistoryPartRestore2
en: The nearest version that can be restored fully is %d. Would you like to restore this version instead? To partially restore version %d press No.
ro: Cea mai apropiată versiune care poate fi restaurată complet este %d. Doriți să restaurez această versiune? Pentru a restaura versiunea %d parțial apăsați Nu.

note: DLG_UP_InvalidPrintString
en: The print command string is not valid.
ro: Comanda de tipărire furnizată nu este validă.

note: MSG_NoUndo
en: This operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
ro: Această operație nu poate fi anulată. Sunteți sigur că doriți să mergeți mai departe?

note: DLG_Image_TightWrap
en: Tight text wrapping
ro: Împachetare înghesuită

note: MSG_HistoryPartRestore3
en: To continue anyway, press OK.
ro: Pentru a continua oricum, apăsați OK.

note: MSG_HistoryPartRestore4
en: To quit the restoration attempt, press Cancel.
ro: Pentru a părăsi încercarea de restaurare, apăsați Renunță.

note: LANG_TR_TR
en: Turkish
ro: Turcă

note: ENC_TURK_ISO
en: Turkish, ISO-8859-9
ro: Turcă, ISO-8859-9

note: ENC_TURK_MAC
en: Turkish, Macintosh
ro: Turcă, Macintosh

note: ENC_TURK_WIN
en: Turkish, Windows Code Page 1254
ro: Turcă, Windows 1254

note: DLG_Image_WrapType
en: Type of text wrapping
ro: Tipul de împachetare text

note: ENC_WEST_ASCII
en: US-ASCII
ro: ASCII

note: LANG_UK_UA
en: Ukrainian
ro: Ucrainiană

note: ENC_UKRA_KOI
en: Ukrainian, KOI8-U
ro: Ucrainiană, KOI8-U

note: ENC_UKRA_MAC
en: Ukrainian, Macintosh
ro: Ucrainiană, Macintosh

note: UntitledDocument
en: Untitled%d
ro: Fără titlu %d

note: DLG_UFS_Effects_UpperCase
en: Uppercase
ro: Litere MARI

note: LANG_UZ_UZ
en: Uzbek
ro: Uzbecă

note: DLG_History_List_Title
en: Version history
ro: Istoria versiunilor

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_VERSION DLG_History_Version
en: Version:
ro: Versiune:

note: DLG_ABOUT_Version
en: Version: %s
ro: Versiune: %s

note: LANG_VI_VN
en: Vietnamese
ro: Vietnameză

note: ENC_VIET_TCVN
en: Vietnamese, TCVN
ro: Vietnameză, TCVN

note: ENC_VIET_VISCII
en: Vietnamese, VISCII
ro: Vietnameză, VISCII

note: ENC_VIET_WIN
en: Vietnamese, Windows Code Page 1258
ro: Vietnameză, Windows 1258

note: DLG_MW_MoreWindows
en: View Document
ro: Fereastră activă

note: DLG_MW_Activate
en: View:
ro: Activată:

note: LANG_CY_GB
en: Welsh
ro: Galeză

note: ENC_MLNG_DOS
en: Western European, DOS/Windows Code Page 850
ro: Europa de vest, DOS/Windows 850

note: ENC_WEST_HP
en: Western European, HP
ro: Europa de est, HP

note: ENC_WEST_ISO
en: Western European, ISO-8859-1
ro: Europeană, ISO-8859-1

note: ENC_WEST_MAC
en: Western European, Macintosh
ro: Europeană, Macintosh

note: ENC_WEST_NXT
en: Western European, NeXT
ro: Europa de vest, NeXT

note: ENC_WEST_WIN
en: Western European, Windows Code Page 1252
ro: Europeană, Windows 1252

note: TB_Zoom_WholePage
en: Whole Page
ro: Pagină

note: DLG_Image_Width
en: Width:
ro: Lățime:

note: DLG_IP_Width_Label
en: Width:
ro: Lățime:

note: DLG_MB_Yes
en: Yes
ro: Da

note: LANG_YI
en: Yiddish
ro: Idiș

note: MSG_HistoryConfirmSave
en: You have to save changes to document %s before proceeding. Save now?
ro: Este nevoie să salvați modificările documentului %s înainte de a continua. Salvați acum?

note: DLG_Zoom_RadioFrameCaption
en: Zoom to
ro: Zoom la

note: DLG_UnixMB_No
en: _No
ro: _Nu

note: DLG_UnixMB_Yes
en: _Yes
ro: _Da

note: DLG_DocComparison_Different
en: different
ro: diferit

note: DLG_DocComparison_DivergingPos
en: diverging after document position %d
ro: diverge după poziția %d în document

note: DLG_DocComparison_Diverging
en: diverging after version %d of %s
ro: diverge după versiunea %d a %s

note: DLG_DocComparison_Identical
en: identical
ro: identic

note: DLG_Unit_points
en: points
ro: puncte

note: DLG_DocComparison_Siblings
en: siblings
ro: gemeni

note: DLG_DocComparison_Unrelated
en: unrelated
ro: fără nicio legătură
