AbiWord 2.9 - en to ff translation catalogue (1676 entries)

note: DLG_Styles_ErrNotTitle2
en:  - Reserved. 
     You cannot use this name. Choose Another
ff:  - Ko resaaɗum. 
     A waawaa huutoraade ndee innde. Suɓo Wonnde

note: DLG_WordCount_Auto_Update
en:  Auto Update
ff:  Kesɗitinal Jaaja

note: DLG_RDF_Query_Comment
en: # Insert your SPARQL query here
    # Results are shown below.
ff: # Naatnu ɗaɓɓitannde maa SPARQL ɗoo
    # Njaltudi nana holliraa les ɗoo.

note: DLG_PageSetup_Percent
en: % of normal size
ff: % ɓetol kaanngol

note: MSG_DlgNotImp
en: %s not implemented yet.
    
    If you are a programmer, feel free to add code in %s, line %d
    and mail patches to:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    Otherwise, please be patient.
ff: %s annominaaka tawo.
    
    So tawii ko a dokkiyaŋke, aɗa rimɗi e ɓeydude dokkol e %s, gorol %d
    e ɓasɗe imeel to
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    So ɗum alaa, tiiɗno muño seeɗa.

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT
en: &About %s
ff: &Baɗte %s

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: &Accept revision
ff: &Jaɓ baylital

note: DLG_Spell_AddToDict MENU_LABEL_SPELL_ADD
en: &Add
ff: &Ɓeydu

note: DLG_PageSetup_Adjust
en: &Adjust to:
ff: &Feewtin e:

note: MENU_LABEL_ALIGN
en: &Align
ff: &Fotndu

note: DLG_Options_Label_ViewAll
en: &All
ff: &Fof

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS
en: &Annotations
ff: &Ciiftannɗe

note: DLG_ApplyButton
en: &Apply
ff: &Jammin

note: DLG_Para_LabelAt
en: &At:
ff: &To:

note: MENU_LABEL_TOOLS_AUTOSPELL
en: &Auto Spellcheck
ff: &Caatol Binndi Jaajol

note: MENU_LABEL_TABLE_AUTOFIT
en: &Autofit Table
ff: &Keƴol Taabe Jaagol

note: DLG_Options_Label_PrefsAutoSave
en: &Automatically save this Scheme
ff: &Danndu ndee Eɓɓoore e jaaja

note: DLG_Para_LabelBefore
en: &Before:
ff: &Hade:

note: MENU_LABEL_FMT_BOLD
en: &Bold
ff: &Ɓuutol

note: MENU_LABEL_FMT_BORDERS
en: &Borders and Shading
ff: &Ŋori e Mbeeluure

note: DLG_PageSetup_Bottom
en: &Bottom:
ff: &Les:

note: MENU_LABEL_INSERT_BREAK
en: &Break
ff: &Dottol

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_CELL
en: &Cell
ff: &Kaar

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_CELLS MENU_LABEL_TABLE_DELETE_CELLS
en: &Cells
ff: &Kaaruuji

note: MENU_LABEL_ALIGN_CENTER
en: &Center
ff: &Hakkundin

note: DLG_Spell_Change
en: &Change
ff: &Waylu

note: MENU_LABEL_INSERT_CLIPART
en: &Clip Art
ff: &Natakon

note: DLG_CloseButton MENU_LABEL_FILE_CLOSE
en: &Close
ff: &Uddu

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_COLUMNS
en: &Column
ff: &Darol

note: DLG_Break_ColumnBreak
en: &Column break
ff: &Dottol darol

note: MENU_LABEL_FMT_COLUMNS
en: &Columns
ff: &Dari

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: &Compare documents
ff: &Yerondir binndanɗe

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY
en: &Copy
ff: &Natto

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE_DEFINE
en: &Create and Modify Styles
ff: &Sos e Waylu Panni

note: DLG_Options_Label_PrefsCurrentScheme
en: &Current Preferences Scheme
ff: &Cuɓe Eɓɓoore Wonaade

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE
en: &Delete
ff: &Momtu

note: MENU_LABEL_DELETE_ANNOTATION
en: &Delete annotation
ff: &Momtu siiftannde

note: MENU_LABEL_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: &Delete hyperlink
ff: &Momtu jokkorde geese

note: DLG_Options_Btn_CustomDict
en: &Dictionary...
ff: &Saggitorde...

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: &Direction Marker
ff: &Maantorde Tiindol

note: MENU_LABEL_FMT_DOCUMENT
en: &Document
ff: &Winndannde

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY
en: &Document History
ff: &Aslol Winndannde

note: MENU_LABEL_WINDOW
en: &Documents
ff: &Binndannde

note: DLG_Para_PushNoHyphenate
en: &Don't hyphenate
ff: &Hoto waɗ cirfel

note: DLG_Options_Btn_IgnoreEdit MENU_LABEL_EDIT
en: &Edit
ff: &Taƴto

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_EDIT_TRIPLES
en: &Edit RDF
ff: &Taƴto RDF

note: MENU_LABEL_EDIT_ANNOTATION
en: &Edit annotation
ff: &Taƴto ciiftannde

note: MENU_LABEL_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: &Edit hyperlink
ff: &Taƴto jokkorde geese

note: DLG_Options_Label_EnableOverwrite
en: &Enable overwrite mode toggle
ff: &Daaƴtu jiilnol mbayka binnditol

note: MENU_LABEL_INSERT_ENDNOTE
en: &Endnote
ff: &Siiftannde rowirde

note: DLG_Break_EvenPage
en: &Even page
ff: &Hello hiɓɓungo

note: MENU_LABEL_INSERT_FIELD
en: &Field
ff: &Gallel

note: DLG_Field_Fields_No_Colon
en: &Fields
ff: &Ngallon

note: DLG_Field_Fields
en: &Fields:
ff: &Ngallon:

note: DLG_RDF_Editor_Menu_File MENU_LABEL_FILE
en: &File
ff: &Fiilde

note: DLG_Options_Label_FileExtension
en: &File extension:
ff: &Timmitol fiilde:

note: MENU_LABEL_EDIT_FIND
en: &Find
ff: &Yiytu

note: DLG_FR_FindNextButton
en: &Find Next
ff: &Yiytu faynde

note: MENU_LABEL_FMT_FONT
en: &Font
ff: &Alkulere

note: DLG_PageSetup_Footer
en: &Footer:
ff: &Yaɓɓorde:

note: MENU_LABEL_TABLE_FORMAT
en: &Format
ff: &Mbaydi

note: MENU_LABEL_EDIT_GOTO
en: &Go To
ff: &Yah To

note: DLG_FormatTOC_HasHeading
en: &Has Heading
ff: &Ena jogii Tiitoore

note: MENU_LABEL_VIEW_HEADFOOT
en: &Header and Footer
ff: &Tiitoore e Yaɓɓorde

note: MENU_LABEL_FMT_HDRFTR
en: &Header/Footers
ff: &Tiitooje/Jaɓɓorde

note: DLG_PageSetup_Header
en: &Header:
ff: &Tiitoore:

note: DLG_PageSetup_Height
en: &Height:
ff: &Tooweendi:

note: DLG_HelpButton MENU_LABEL_HELP
en: &Help
ff: &Ballal

note: DLG_Options_Label_ViewHiddenText
en: &Hidden Text
ff: &Binndol Cuuɗangol

note: DLG_Options_Label_SpellHighlightMisspelledWords
en: &Highlight misspelled words
ff: &Jalbin kelme pergitaaɗe

note: MENU_LABEL_INSERT_HYPERLINK
en: &Hyperlink
ff: &Jokkorde geese

note: DLG_Spell_Ignore
en: &Ignore
ff: &Faalkiso

note: MENU_LABEL_SPELL_IGNOREALL
en: &Ignore All
ff: &Faalkiso Fof

note: MENU_LABEL_FMT_IMAGE MENU_LABEL_FMT_POSIMAGE
en: &Image
ff: &Natal

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORTSTYLES
en: &Import Styles
ff: &Jiggo Panni

note: MENU_LABEL_WEB_WEBPREVIEW
en: &In web browser
ff: &E wanngorde geese

note: DLG_FormatTOC_InheritLabel
en: &Inherit label
ff: &Ronnu ɗakkol

note: DLG_InsertButton MENU_LABEL_INSERT MENU_LABEL_TABLE_INSERT DLG_Insert
en: &Insert
ff: &Jolnu

note: DLG_Options_Label_AutoSaveInterval
en: &Interval:
ff: &Yolnde:

note: MENU_LABEL_FMT_ITALIC
en: &Italic
ff: &Italik

note: MENU_LABEL_GOTO_ANNOTATION
en: &Jump to annotation
ff: &Diw to ciiftannde

note: MENU_LABEL_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: &Jump to hyperlink
ff: &Diw to jokkorde geese

note: MENU_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: &Justify
ff: &Fonndu-fota

note: DLG_Para_PushKeepLinesTogether
en: &Keep lines together
ff: &Yoo gori njaggondir

note: DLG_PageSetup_Landscape
en: &Landscape
ff: &Wertiingo

note: MENU_LABEL_TOOLS_LANGUAGE
en: &Language
ff: &Ɗemngal

note: MENU_LABEL_ALIGN_LEFT
en: &Left
ff: &Nano

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: &Left-to-right text
ff: &Binndol nano-fayde-ñaamo

note: DLG_Para_LabelLeft DLG_PageSetup_Left
en: &Left:
ff: &Nano:

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: &Lock layout
ff: &Sok lelngo

note: MENU_LABEL_TOOLS_MAILMERGE
en: &Mail Merge
ff: &Kayngal Ɓatakeeji

note: MENU_LABEL_INSERT_MAILMERGE
en: &Mail Merge Field
ff: &Gallel Kayngal Ɓatakeeji

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: &Maintain Full History
ff: &Winndu Aslol Timmungol

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: &Mark revisions while typing
ff: &Maanto baylite nde tappataa

note: DLG_FR_MatchCase
en: &Match case
ff: &Jaaɓnu darnde

note: MENU_LABEL_TABLE_MERGE_CELLS
en: &Merge Cells
ff: &Naattondir kaaruuji

note: MENU_LABEL_WINDOW_MORE
en: &More Documents
ff: &Binndanɗe Goɗɗe

note: DLG_Goto_Label_Name
en: &Name:
ff: &Innde:

note: MENU_LABEL_FILE_NEW
en: &New
ff: &Kesum

note: MENU_LABEL_WINDOW_NEW
en: &New Window
ff: &Henorde Hesere

note: MENU_LABEL_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: &New using Template
ff: &Kesum iwde e Tugnorol

note: DLG_Break_NextPage
en: &Next page
ff: &Hello fayngo

note: MENU_LABEL_VIEW_NORMAL
en: &Normal Layout
ff: &Lelngo Fotngo

note: DLG_Goto_Label_Number
en: &Number:
ff: &Limoore:

note: DLG_FormatTOC_NumberingType
en: &Numbering type:
ff: &Fannu limoore:

note: DLG_Break_OddPage
en: &Odd page
ff: &Hello teelngo

note: MENU_LABEL_FILE_OPEN
en: &Open
ff: &Uddit

note: DLG_MailMerge_OpenFile
en: &Open File
ff: &Uddit Fiilde

note: MENU_LABEL_FMT_OVERLINE
en: &Overline
ff: &Didowol

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: &Page Width
ff: &Njaajeendi Hello

note: DLG_Break_PageBreak
en: &Page break
ff: &Dottol hello

note: DLG_FormatTOC_PageNumbering
en: &Page numbering:
ff: &Limangol kelle:

note: MENU_LABEL_FMT_PARAGRAPH
en: &Paragraph
ff: &Lelnannde

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE
en: &Paste
ff: &Ɗakku

note: MENU_LABEL_INSERT_GRAPHIC
en: &Picture
ff: &Natal

note: MENU_LABEL_TOOLS_PLUGINS
en: &Plugins
ff: &Ceŋe

note: DLG_PageSetup_Portrait
en: &Portrait
ff: &Dariingo

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT
en: &Print
ff: &Winndito

note: MENU_LABEL_VIEW_PRINT
en: &Print Layout
ff: &Lelngo Winnditagol

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: &Purge History
ff: &Momtu Aslol

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_QUERY
en: &Query RDF
ff: &Ɗaɓɓitannde RDF

note: MENU_LABEL_FILE_EXIT
en: &Quit
ff: &Yaltu

note: MENU_LABEL_EDIT_REDO
en: &Redo
ff: &Waɗtu

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: &Reject revision
ff: &Salo baylital

note: DLG_FR_ReplaceButton
en: &Replace
ff: &Lomtin

note: DLG_Options_Btn_IgnoreReset
en: &Reset
ff: &Firlit

note: MENU_LABEL_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: &Reset to default layout
ff: &Firlit to lelngo wooaango

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS
en: &Revisions
ff: &Baylitte

note: MENU_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: &Right
ff: Ñ&aamo

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: &Right-to-left text
ff: &Binndol nano-fayi-ñaamo

note: DLG_Para_LabelRight DLG_PageSetup_Right
en: &Right:
ff: Ñaa&mo:

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_ROWS MENU_LABEL_TABLE_SELECT_ROW
en: &Row
ff: &Gorol

note: DLG_Options_Label_ViewRuler
en: &Ruler
ff: &Diidirgal

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE
en: &Save
ff: &Danndu

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEIMAGE
en: &Save Image As
ff: &Danndu Natal e innde

note: MENU_LABEL_WEB_SAVEASWEB
en: &Save web page
ff: &Danndu hello geese

note: MENU_LABEL_HELP_SEARCH
en: &Search for Help
ff: &Yiylo ballal

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT
en: &Select
ff: &Labo

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: &Select revision
ff: &Labo baylital

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: &Show History
ff: &Hollir Aslol

note: MENU_LABEL_VIEW_STATUSBAR
en: &Show Status Bar
ff: &Hollir Palal Njaarka

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: &Show annotations
ff: &Hollir ciiftannde

note: DLG_Para_LabelSpecial
en: &Special:
ff: &Keeriɗum:

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLING
en: &Spelling
ff: &Mbinndiin

note: DLG_FormatTOC_StartAt
en: &Start at:
ff: &Fuɗɗo to:

note: DLG_Options_Label_ViewStatusBar
en: &Status bar
ff: &Palal njaarka

note: MENU_LABEL_FMT_SUBSCRIPT
en: &Subscript
ff: &Jurbol

note: DLG_Para_PushSuppressLineNumbers
en: &Suppress line numbers
ff: &Momtu limooje gori

note: DLG_FormatTOC_TabLeader
en: &Tab leader:
ff: &Hoore taaɓal:

note: MENU_LABEL_FMT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_INSERT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_DELETE_TABLE MENU_LABEL_TABLE_SELECT_TABLE
en: &Table
ff: &Haatumeere

note: MENU_LABEL_FMT_TABS
en: &Tabs
ff: &Tabbe

note: DLG_Para_ButtonTabs
en: &Tabs...
ff: &Tabbe...

note: MENU_LABEL_VIEW_TOOLBARS
en: &Toolbars
ff: &Pale kuutorɗe

note: MENU_LABEL_TOOLS
en: &Tools
ff: &Kuutorɗe

note: DLG_PageSetup_Top
en: &Top:
ff: &Dow:

note: DLG_RDF_Editor_Menu_Triple
en: &Triple
ff: &Tripel

note: DLG_Field_Types_No_Colon
en: &Types
ff: &Fannuuji

note: DLG_Field_Types
en: &Types:
ff: &Fannuuji:

note: MENU_LABEL_FMT_UNDERLINE
en: &Underline
ff: &Dilesol

note: MENU_LABEL_EDIT_UNDO
en: &Undo
ff: &Firtu

note: DLG_Options_Label_ViewUnits DLG_PageSetup_Units
en: &Units:
ff: &Go'oje:

note: MENU_LABEL_VIEW DLG_MW_ViewButton
en: &View
ff: &Hollir

note: MENU_LABEL_VIEW_WEB
en: &Web Layout
ff: &Lelnngo Geese

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: &Whole Page
ff: &Hello Huuɓngo

note: DLG_FR_WholeWord
en: &Whole word
ff: &Helmere huuɓnde

note: DLG_Para_PushWidowOrphanControl
en: &Widow/Orphan control
ff: &Ginol Kesno/Baayo

note: DLG_PageSetup_Width
en: &Width:
ff: &Njaajeendi:

note: MENU_LABEL_TOOLS_WORDCOUNT
en: &Word Count
ff: &Limoore Kelme

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_MENU MENU_LABEL_VIEW_ZOOM
en: &Zoom
ff: &Lonngo

note: DLG_ListRevisions_LevelZero
en: (All revisions visible)
ff: (Ciiftannɗe fof ena njiyoo)

note: DLG_Spell_NoSuggestions
en: (no spelling suggestions)
ff: (alaa wasiyaaji mbinndiin)

note: DLG_Para_SpecialNone
en: (none)
ff: (hay baɗte)

note: TOOLBAR_LABEL_1COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_1COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_1COLUMN
en: 1 Column
ff: Darol 1

note: TOOLBAR_LABEL_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 Spacing
ff: Yolnde 1.5

note: DLG_Para_SpacingHalf
en: 1.5 lines
ff: gori 1.5

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MIDDLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 spacing
ff: yolnde 1.5

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_12BEFORE
en: 12 pt before
ff: toɓɓe 12 hade

note: TOOLBAR_LABEL_2COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_2COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_2COLUMN
en: 2 Columns
ff: Dari 2

note: TOOLBAR_LABEL_3COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_3COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_3COLUMN
en: 3 Columns
ff: Dari 3

note: DLG_Goto_Btn_Prev
en: << Prev
ff: << Ɓen

note: MSG_Exception
en: A fatal error has just occurred. AbiWord is going to shutdown.
    The current document has been saved to disc with a ".saved" extension.
ff: Juumre bonnde waɗii. Abiword woni ko e uddude.
    Ndee-ɗoo winndannde danndaama e mbeɗu wonndude e timmitol ".saved".

note: DLG_Options_Label_SpellSuggest
en: A&lways suggest corrections
ff: &Wasiyo saatooji kala sahaa

note: MSG_IE_BogusDocument
en: AbiWord cannot open %s. It appears to be an invalid document.
ff: Abiword waawaa udditde %s. Ena wayi no ko fiilannde nde moƴƴaani.

note: MSG_SpellSelectionDone
en: AbiWord finished checking the selection.
ff: Abiword gaynii ƴeewtaade labannde dee.

note: DLG_FR_FinishedReplace
en: AbiWord has finished its search of the document and has made %d replacements.
ff: Abiword gaynii jiilagol mum ndee winndannde haa waɗii %d lomtine.

note: DLG_FR_FinishedFind
en: AbiWord has finished searching the document.
ff: AbiWord gaynii yiylaade e nder winndannde ndee.

note: WINDOWS_COMCTL_WARNING
en: AbiWord is designed for a newer version of the system file COMCTL32.DLL
    than the one currently on your system. (COMCTL32.DLL version 4.72 or newer)
    A solution to this problem is explained in the FAQ on the AbiSource web site
    
    	http://www.abisource.com
    
    You can use the program, but the toolbar may be missing.
ff: AbiWord mahiraa ko yamre yuɓɓo piille COMCTL32.DLL ɓurɗe hesɗudeq
    e wonnde e yuɓɓo maa jooni. (COMCTL32.DLL yamre 4.72 walla ɓurɗe hesɗude)
    Feere jiiɓtol ndee saɗeende ena e FAQ e lowre geese AbiSource
    
    	http://www.abisource.com
    
    Aɗa waawi huutoraade topirde ndee kono palal kuutorɗe ngal ena waawi ŋakkude.

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About G&NOME Office
ff: Baɗte Office G&NOME

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About the GNOME Office project
ff: Baɗte eɓɓannde Office GNOME

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: Accept the suggested change
ff: Jaɓ baylol basiyangol ngol

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_COLUMN
en: Add a column to this table after the current column
ff: Ɓeydu darol e ndee haatumeere ɓaawo darol gonangol

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_ROW
en: Add a row to this table after the current row
ff: Ɓeydu gorol e ndee haatumeere ɓaawo gorol gonangol

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BORDERS
en: Add borders and shading to the selection
ff: Ɓeydu ŋori e mbeluure e labannde ndee

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_COLUMN
en: Add column after
ff: Ɓeydu darol ɓaawo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BULLETS
en: Add or modify bullets and numbering for selected paragraphs
ff: Ɓeydu walla waylu korwe e limtagol lelnanɗe labaaɗe

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_ROW
en: Add row after
ff: Ɓeydu gorol ɓaawo

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_ADD
en: Add this word to the custom dictionary
ff: Ɓeydu ndee helmere e saggitorɗe tafaande

note: DLG_Styles_ModifyTemplate
en: Add to template
ff: Ɓeydu to tugnorol

note: MENU_LABEL_RDF_ADV
en: Advanced
ff: Ceeɓore

note: MENU_STATUSLINE_RDF_ADV
en: Advanced RDF
ff: RDF Ceeɓtore

note: DLG_Para_LabelAfter
en: Aft&er:
ff: Ɓaa&wo:

note: DLG_Para_LabelAlignment
en: Ali&gnment:
ff: Pon&ndugol:

note: DLG_PageNumbers_Alignment_No_Colon
en: Alignment
ff: Ponndugol

note: DLG_Tab_Label_Alignment DLG_PageNumbers_Alignment
en: Alignment:
ff: Ponndugol:

note: DLG_Styles_LBL_All DLG_UP_All
en: All
ff: Fof

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCKSTYLES
en: Allow formatting not using styles only
ff: Yamir mbaydingol tawa huutoraaki panni tan

note: DLG_Options_Label_CheckWhiteForTransparent
en: Allow screen colors other than white
ff: Yamir noori yaynirde ɗi ngonaa daneejo

note: DLG_Goto_Target_Annotation
en: Annotation
ff: Siiftannde

note: FIELD_Application
en: Application
ff: Jaaɓnirgal

note: DLG_Options_Label_AppStartup
en: Application Startup
ff: Kurmungol Jaaɓnirgal

note: DLG_Options_Btn_Apply DLG_Apply
en: Apply
ff: Jammin

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT
en: Apply Contact
ff: Jammin Jokkondiral

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY
en: Apply Current
ff: Jammin Gonaaɗo

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT
en: Apply Event
ff: Jammin Joljolal

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION
en: Apply Location
ff: Jammin Nokkuure

note: TOOLBAR_LABEL_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY TOOLBAR_STATUSLINE_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY TOOLBAR_TOOLTIP_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY
en: Apply stylesheet to this Semantic Item
ff: Jammin paanorol e ndee Temre Maanaare

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMTPAINTER TOOLBAR_TOOLTIP_FMTPAINTER
en: Apply the previously copied paragraph formatting onto the selected text
ff: Jammin mbaydingol lelnannde nattaade ndee e dow binndi labaaɗi ɗii

note: DLG_Lists_Apply_Current
en: Apply to Current List
ff: Jammin ngol-ɗoo doggol

note: DLG_FormatTable_Apply_To
en: Apply to:
ff: Jammin e:

note: DLG_Lists_Arabic_List
en: Arabic List
ff: Doggol Aarabeere

note: MSG_AutoRevisionOffWarning
en: Are you sure you do not want to maintain full history record? If you proceed, you will not be able to restore earlier versions of this document.
ff: Aɗa laaɓaa a yiɗaa mooftude alslol timmungol? So a jokkii, a waawoytaa artirde jame ɓennuɗe winndannde ndee.

note: DLG_Lists_Arrowhead_List STYLE_ARROWHEADLIST
en: Arrowhead List
ff: Doggol Arrowhead

note: DLG_Para_SpacingAtLeast
en: At least
ff: So famɗii

note: DLG_Lists_Resume
en: Attach to Previous List
ff: Ɗisor Doggol Ɓennungol

note: FIELD_Document_Creator DLG_Goto_Column_Author
en: Author
ff: Winndi ko

note: DLG_MetaData_Author_LBL DLG_Annotation_Author_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_AUTHOR
en: Author:
ff: Winndi ko:

note: DLG_Options_Label_AutoSaveUnderline
en: Auto &Save
ff: Danndu e &Jaajol

note: DLG_Options_Label_AutoSaveCurrent
en: Auto &save current file every
ff: Danndu ndee-ɗoo fiilde e &jaajol kala hoƴom

note: DLG_Options_Label_AutoSave
en: Auto Save
ff: Danndu e Jaajol

note: DLG_Options_Label_SpellAutoReplace
en: Auto replace misspelled words
ff: Lomtingol kelme juumaaɗe e jaajol

note: DLG_InsertTable_AutoFit
en: AutoFit Behavior
ff: Jikku AutoFit

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_AUTOFIT
en: Autofit Table
ff: Heƴnu Haatumeere e Jaagol

note: DLG_Options_Label_Grammar
en: Automatic Grammar Checking
ff: Ƴeewtagol Celluka Jaajol

note: DLG_InsertTable_AutoColSize
en: Automatic column size
ff: Ɓetol darol jaajol

note: DLG_Options_Label_CheckAutoLoadPlugins
en: Automatically load all plugins found
ff: Loow ceŋe kala jiytaaɗe e jaajol

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_AUTOSPELL
en: Automatically spell-check the document
ff: Ƴeewto mbindiin winndannde ndee e jaajol

note: DLG_Styles_ModifyAutomatic
en: Automatically update
ff: Yesɗitin e jaajol

note: MSG_AutoMerge
en: Automerge
ff: Naattondir e jaajol

note: DLG_MailMerge_AvailableFields
en: Available Fields:
ff: Ngallon Ngoodakon:

note: DLG_DateTime_AvailableFormats
en: Available Formats:
ff: Mbaydiiji goodaaɗi:

note: DLG_Styles_Available
en: Available Styles:
ff: Panni Goodaaɗi:

note: DLG_Para_LabelBy
en: B&y:
ff: M&o:

note: DLG_FormatFrame_Background DLG_FormatTable_Background
en: Background
ff: Cakkital

note: DLG_FormatFrame_Background_Color DLG_FormatTable_Background_Color
en: Background color:
ff: Goobu cakkitol:

note: DLG_Tab_Radio_Bar
en: Bar
ff: Palal

note: TabToggleBarTab
en: Bar Tab
ff: Tabbere Palal

note: DLG_Styles_ModifyBasedOn
en: Based On:
ff: Fawaade e:

note: MENU_LABEL_FMT_BOTTOMLINE
en: Bo&ttomline
ff: Ka&aɗol-les

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOLD TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOLD TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOLD DLG_UFS_StyleBold
en: Bold
ff: Ɓuutol

note: MENU_LABEL_INSERT_BOOKMARK
en: Boo&kmark
ff: Maan&torol

note: DLG_Goto_Target_Bookmark
en: Bookmark
ff: Maantorol

note: MSG_BookmarkNotFound
en: Bookmark "%s" was not found in this document.
ff: Maantorol "%s" yiytaaka e ndee winndannde.

note: DLG_FormatFrame_Border_Color DLG_FormatTable_Border_Color DLG_BorderShading_Border_Color
en: Border color:
ff: Goobu ŋorol:

note: DLG_FormatFrame_Borders DLG_FormatTable_Borders DLG_BorderShading_Borders
en: Borders
ff: Ŋori

note: DLG_BorderShading_Title
en: Borders and Shading
ff: Ŋori e Mbeeluure

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_RELATED_TO_SOURCE_FOAFKNOWS MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_FIND_RELATED_FOAFKNOWS MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_RELATED_TO_SOURCE_FOAFKNOWS MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_FIND_RELATED_FOAFKNOWS
en: Both People Know Each Other
ff: Yiɓe ɗiɗo ɓee ena nganndondiri

note: DLG_PageNumbers_Footer
en: Bottom
ff: Les

note: BottomMarginStatus
en: Bottom Margin [%s]
ff: Ŋorɗol Les [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOTTOMLINE DLG_UFS_BottomlineCheck
en: Bottomline
ff: Kaaɗol-les

note: DLG_Lists_Box_List STYLE_BOXLIST
en: Box List
ff: Doggol Bakane

note: FIELD_Application_BuildId
en: Build Id.
ff: Id Bayyinol.

note: FIELD_Application_Options
en: Build Options
ff: Cuɓe Mahgol

note: FIELD_Application_Target
en: Build Target
ff: Toɓɓol Mahgol

note: DLG_Lists_Type_bullet
en: Bullet
ff: Korwal

note: DLG_Lists_Bullet_List STYLE_BULLETLIST
en: Bullet List
ff: Doggol Korwe

note: TOOLBAR_LABEL_LISTS_BULLETS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_BULLETS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_BULLETS
en: Bullets
ff: Korwe

note: MENU_LABEL_FMT_BULLETS
en: Bullets and &Numbering
ff: Korwe e &Limtagol

note: DLG_Lists_Title
en: Bullets and Numbering
ff: Korwe e Limtagol

note: DLG_Options_Label_Look
en: Button Style
ff: Pannol Ƴiiƴe

note: MENU_LABEL_FMT_TOGGLECASE
en: C&hange Case
ff: W&aylu Darnde

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: C&opy hyperlink location
ff: N&atto ñiiɓirde jokkorde geese

note: MENU_LABEL_HELP_CREDITS
en: C&redits
ff: D&uttal wuneeji

note: MSG_NoBreakInsideTable
en: Can not insert a Break inside a table
ff: Waawaa jolnude dottol e nder haatumeere

note: MSG_NoBreakInsideFrame
en: Can not insert a Break inside a text box
ff: Waawaa jolnude dottol e nder gallol binndi

note: DLG_Styles_ErrStyleCantDelete
en: Cannot delete this style
ff: Waawaa momtude ngol pannol

note: DLG_Styles_ErrStyleBuiltin
en: Cannot modify a builtin style
ff: Waawaa waylude pannol ndernderol

note: PRINT_CANNOTSTARTPRINTJOB
en: Cannot start print job
ff: Waawaa fuɗɗaade golle winnditagol

note: FIELD_Document_Type
en: Category
ff: Fedde

note: DLG_MetaData_Category_LBL
en: Category:
ff: Fedde:

note: DLG_Tab_Radio_Center DLG_PageNumbers_Center TOOLBAR_LABEL_ALIGN_CENTER
en: Center
ff: Hakkundin

note: TabToggleCenterTab
en: Center Tab
ff: Tabbere Hakkundere

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_CENTER TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_CENTER
en: Center alignment
ff: Ponndugol hakkunde

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_CENTER
en: Center-align the paragraph
ff: Fonndu lelnannde ndee e hakkunde

note: DLG_Para_AlignCentered
en: Centered
ff: Hakkundinaɗum

note: DLG_Spell_ChangeTo
en: Change &to:
ff: Waylo &to:

note: DLG_Spell_ChangeAll
en: Change A&ll
ff: Waylu &Fof

note: DLG_Background_Title
en: Change Background Color
ff: Waylu Goobu Cakkitol

note: DLG_ToggleCase_Title
en: Change Case
ff: Waylu Darnde

note: DLG_Lists_Cur_Change_Start
en: Change Current 
    List
ff: Waylu Ngol-ɗoo 
    Doggol

note: DLG_Background_TitleHighlight
en: Change Highlight Color
ff: Waylu Goobu Jalbinol

note: DLG_FormatTOC_ChangeStyle
en: Change Style
ff: Waylu Pannol

note: DLG_Background_TitleFore
en: Change Text Color
ff: Waylu Goobu Binndol

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION
en: Change directional properties of text
ff: Waylu keeroraaɗi tiindorol binndi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DOM_DIRECTION TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DOM_DIRECTION
en: Change dominant direction of paragraph
ff: Waylu tiindol jiitungal e lelnannde

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOGGLECASE
en: Change the case of the selected text
ff: Waylu darnde binndol labangol ngol

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FONT
en: Change the font of the selected text
ff: Waylu alkulere binndol labangol ngol

note: MENU_STATUSLINE_FMT_PARAGRAPH
en: Change the format of the selected paragraph
ff: Waylu mbaydi lelnannde labaande ndee

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLE
en: Change the format of the table
ff: Waylu mbayka haatumeere ndee

note: MENU_STATUSLINE_FMT_LANGUAGE MENU_STATUSLINE_TOOLS_LANGUAGE
en: Change the language of the selected text
ff: Waylu ɗemngal binndol labangol ngol

note: MENU_STATUSLINE_FMT_COLUMNS
en: Change the number of columns
ff: Waylu limoore dari

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PAGESETUP
en: Change the printing options
ff: Waylu cuɓe winnditagol

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FRAME
en: Change the properties of the Text Box
ff: Waylu keeroraaɗi Gallel Binndi ngel

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_1 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_2 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_3 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_4 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_5 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_6 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_7 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_8 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_9
en: Change to this suggested spelling
ff: Waylu nannda e mbinndiin basiyaaɗo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND
en: Change your document's page background
ff: Waylu cakkitol hello winndannde maa

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Change your document's page color
ff: Wayly goobu hello winndannde maa

note: DLG_Styles_ModifyCharacter
en: Character
ff: Alkulal

note: FIELD_Numbers_CharCount
en: Character Count
ff: Limoore Alkule

note: FIELD_Numbers_NbspCount
en: Character Count (w/o spaces)
ff: Limoore Alkule (alaa boowe)

note: DLG_Styles_CharPrev
en: Character Preview
ff: Yiyto Alkule

note: DLG_WordCount_Characters_No
en: Characters (no spaces):
ff: Alkule (alaa boowe):

note: DLG_WordCount_Characters_Sp
en: Characters (with spaces):
ff: Alkule (e boowe):

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELL
en: Check &Spelling
ff: Ƴeewto &Mbinndiin

note: DLG_Options_Label_GrammarCheck
en: Check &grammar as you type
ff: Ƴeewto &celluka so aɗa tappa

note: MENU_LABEL_HELP_CHECKVER
en: Check for &Updates
ff: Yuurno &kesɗitine

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CHECKVER
en: Check online for newer versions of AbiWord
ff: Yuurno e geese jame kese Abiword

note: DLG_Options_Label_SpellCheckAsType
en: Check s&pelling as you type
ff: Ƴeewto &mbinndiin so aɗa tappa

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELL
en: Check the document for incorrect spelling
ff: Yiilo e winndannde ndee mbinndiin ƴawɗo

note: DLG_NEW_Choose
en: Choose
ff: Suɓo

note: DLG_Options_Label_ChooseForTransparent
en: Choose Screen Color
ff: Suɓo Goobu yaynirde

note: DLG_Options_Label_ColorChooserLabel
en: Choose screen color for AbiWord
ff: Suɓo goobu yaynirde Abiword

note: TOOLBAR_TOOLTIP_REVISIONS_SELECT
en: Choose which revision of the document to see and edit
ff: Suɓo baylital fiilannde nde njiɗ-ɗaa yiyde e taƴtaade

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: Choose which revision you wish to view
ff: Suɓo baylital njiɗ-ɗaa yiyde

note: DLG_Goto_Label_Help
en: Choose your target in the left side.
    If you want to use the "Go To" button, just fill the Number Entry with the desired number.  You can use + and - to perform relative movement.	I.e., if you write "+2" and you select "Line", the "Go To" will go 2 lines below your current position.
ff: Suɓo toɓɓol maa e senngo nano ngoo.
    So a yiɗii huutoraade ƴiire "Yah to", naatnu limoore njiɗ-ɗaa ndee e Gallel Limoore gnol.   Aɗa waawi huutoraade + e - ngam yahde dow walla artude les.	Yeru, so a winndii "+2" kadi a suɓiima "Gorol", "Yah To" oo maa tello gori 2 les ɗo njahrataa ɗoo.

note: MENU_LABEL_EDIT_CLEAR
en: Cle&ar
ff: Mom&tu

note: DLG_Tab_Button_Clear
en: Clear
ff: Momtu

note: DLG_Tab_Button_ClearAll
en: Clear &All
ff: Momtu &Fof

note: DLG_Background_ClearClr
en: Clear Background Color
ff: Momtu Goobu Cakkitol

note: DLG_Background_ClearHighlight
en: Clear Highlight Color
ff: Momtu Goobu Jalbinol

note: MSG_QueryExit
en: Close all windows and exit?
ff: Uddu kenorɗe fof, njaltaa?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXIT
en: Close all windows in the application and exit
ff: Uddu kenorɗe fof e jaaɓnirgal ngal, njaltaa

note: MENU_STATUSLINE_FILE_CLOSE
en: Close the document
ff: Uddu winndannde

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Co&lumn
ff: Da&rol

note: DLG_FormatFrame_Color DLG_FormatTable_Color DLG_BorderShading_Color DLG_UFS_ColorLabel
en: Color:
ff: Goobu:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Column
en: Column
ff: Darol

note: BREAK_Column
en: Column Break
ff: Dottol darol

note: ColumnGapStatus
en: Column Gap [%s]
ff: Yolnde Darol [%s]

note: ColumnStatus
en: Column [%d]
ff: Darol [%d]

note: DLG_Column_ColumnTitle
en: Columns
ff: Dari

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Columns &Left
ff: Dari bannge &Nano

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER
en: Columns &Right
ff: Dari Ñ&aamo

note: DLG_ListRevisions_Column3Label
en: Comment
ff: Yowre

note: DLG_MarkRevisions_Comment2Label
en: Comment to be associated with the revision:
ff: Yowre yahdunde e ngal baylital:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: Compare active document to another document
ff: Yerondir ndee winndannde e winnannde woɗnde

note: FIELD_Application_CompileDate
en: Compile Date
ff: Ñalngu Loppitol

note: FIELD_Application_CompileTime
en: Compile Time
ff: Waktu Loppitol

note: DLG_Break_Continuous
en: Con&tinuous
ff: Jok&kondiɗum

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_NEW_CONTACT
en: Contact
ff: Jokkondiral

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_NEW_CONTACT_FROM_FILE
en: Contact from File
ff: Jokkondiral iwde e Fiilde

note: DLG_RDF_SemanticItemInsert_Column_Refdlg
en: Contacts
ff: Jokkondire

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Contacts
en: Contacts:
ff: Jokkondire:

note: TOC_TocHeading
en: Contents
ff: Loowdi

note: DLG_MarkRevisions_Check1Label
en: Continue previous revision (number %d)
ff: Jokku baylital ɓenubngal (tonngoode %d)

note: FIELD_Document_Contributor
en: Contributor(s)
ff: Wallitooɓe(wo)

note: DLG_MetaData_CoAuthor_LBL
en: Contributor(s):
ff: Wallitooɓe:

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Selected Text to a Table
ff: Waklu Binndol Labangol ngol wonta Haatumeere

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert Table to Text
ff: Waklu Haatumeere wonta Binndol

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Text to Table
ff: Waklu Binndol wonta Haatumeere

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert from a Table to Text
ff: Waklu iwde e Haatumeere fayde e Binndol

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_COPY TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_COPY TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_COPY
en: Copy
ff: Natto

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Embedded Object
ff: Natto Piiji Coomtoraaɗi

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYIMAGE
en: Copy Image
ff: Natto Natal

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Object
ff: Natto Piiyol

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy Text Box
ff: Natto Gallel Binndi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: Copy hyperlink location
ff: Natto ñiiɓirde jokkorde geese

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard
ff: Natto gallel binndi ngel to ɗakkitorde

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard then remove it
ff: Natto gallel binndi ngel to ɗakkitorde kisa momtaa ngel

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY
en: Copy the selection and put it on the Clipboard
ff: Natto labannde ndee, mbaɗaa-nde to Ɗakkitorde

note: MSG_IE_CouldNotOpen
en: Could not open file %s for writing
ff: Roŋkii udditde fiilde %s ngam winndude heen

note: MSG_OpenFailed
en: Could not open file %s.
ff: Roŋkii udditde fiilde %s.

note: MSG_IE_CouldNotWrite
en: Could not write to file %s
ff: Roŋkii winndude e fiile %s

note: MSG_SaveFailed
en: Could not write to the file %s.
ff: Roŋkii winndude e fiile %s ndee.

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_WORDCOUNT
en: Count the number of words in the document
ff: Lim no kelme winndannde ndee poti

note: FIELD_Document_Coverage
en: Coverage
ff: Kuurol

note: DLG_MetaData_Coverage_LBL
en: Coverage:
ff: Kuurol:

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_NEW
en: Create New
ff: Sos Keso

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_CREATEREF
en: Create Reference
ff: Sos Ruttorde

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_CREATE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_CREATE
en: Create Semantic Item
ff: Sos Temre Mejaare

note: DLG_NEW_Tab1_FAX1
en: Create a fax
ff: Fuɗɗo faks

note: TOOLBAR_TOOLTIP_REVISIONS_NEW
en: Create a new Revision
ff: Fuɗɗo baylital kesal

note: DLG_NEW_Tab1_WP1
en: Create a new blank document
ff: Fuɗɗo winndannde hesere ɓolde

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_NEW
en: Create a new document
ff: Fuɗɗo winndannde hesere

note: DLG_NEW_Create
en: Create a new document from a template
ff: Fuɗɗo winndannde iwde e tugnorol

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: Create a new document using a template
ff: Fuɗɗo winndannde huutoraade tugnorol

note: DLG_NEW_StartEmpty
en: Create an empty document
ff: Fuɗɗo windannde ɓolde

note: DLG_Styles_StylesTitle
en: Create and Modify Styles
ff: Sos e Waylu Panni

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Create from &selection
ff: Fuɗɗo iwde e &labannde

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_NEW_CONTACT
en: Create new Contact Semantic Item
ff: Sos temre Jokkondiral Maanaare hesere

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_NEW_CONTACT_FROM_FILE
en: Create new Contact Semantic Item by importing a vcard
ff: Sos temre Jokkondiral Maanaare hesere jiggitaande e vcard

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_CREATEREF
en: Create new Reference to existing Semantic Item
ff: Sos Jooporde hesere fayde e Temre Maanaare woodnde

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_NEW
en: Create new Semantic Item
ff: Sos Temre Maanaare hesere

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT
en: Cu&t
ff: Do&ttu

note: FIELD_DateTime_DefaultDateNoTime
en: Current Date
ff: Ñalngu Ngonaangu

note: DLG_Lists_Current_Font
en: Current Font
ff: Alkulere Loowaande

note: DLG_Lists_Current_List_Label
en: Current List Label
ff: Sifaa Doggol Loowangol

note: DLG_Lists_Current_List_Type
en: Current List Type
ff: Sifaa Doggol Loowangol

note: MSG_EmptySelection
en: Current Selection is Empty
ff: Labannde Wonaande ndee ko Mehal

note: DLG_Styles_DefCurrent
en: Current Settings
ff: Teelte loowaaɗe

note: FIELD_Datetime_CurrentTime
en: Current Time
ff: Waktu Gonaaɗo

note: DLG_Options_Label_ViewCursorBlink
en: Cursor &blink
ff: Majol &jamdigel

note: DLG_PageFormat_Custom
en: Custom
ff: Peŋtoro

note: DLG_Options_Label_SpellCustomDict
en: Custom Dictionary:
ff: Saggitorde Tafaande:

note: FIELD_DateTime_Custom
en: Customizable date/time
ff: Ñalngu/waktu baylotooɗi

note: DLG_Lists_Customize
en: Customized List
ff: Doggol Keerinangal

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_CUT TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_CUT TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_CUT
en: Cut
ff: Dottu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Embedded Object
ff: Dottu Piiyol Coomtoraangol

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTIMAGE
en: Cut Image
ff: Dottu Natal

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Object
ff: Dottu Piiyol

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT_FRAME
en: Cut Text Box
ff: Dottu Gallel Binndi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT
en: Cut the selection and put it on the Clipboard
ff: Dottu labannde ndee, mbaɗaa-nde to Ɗakkitorde

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION
en: D&irectional
ff: T&iindoral

note: DLG_Lists_Dashed_List STYLE_DASHEDLIST
en: Dashed List
ff: Doggol Cirfangel

note: DLG_BorderShading_Border_Style_Dashed
en: Dashed line
ff: Gorol cirfangol

note: DLG_FormatTOC_Dash DLG_Tab_Radio_Dash
en: Dashes
ff: Cirfe

note: FIELD_Document_Date DLG_ListRevisions_Column2Label
en: Date
ff: Ñalngu

note: MENU_LABEL_INSERT_DATETIME
en: Date and &Time
ff: Ñalngu e &Waktu

note: FIELD_Type_Datetime
en: Date and Time
ff: Ñalngu e Waktu

note: FIELD_DateTime_DOY
en: Day # in the year
ff: Ñalngu # e hitaande ndee

note: DLG_Options_Btn_Default
en: De&faults
ff: Go&owaaɗi

note: DLG_Tab_Radio_Decimal
en: Decimal
ff: Kiɓɓitoro

note: TabToggleDecimalTab
en: Decimal Tab
ff: Taaɓal Kiɓɓitorngo

note: TOOLBAR_LABEL_UNINDENT TOOLBAR_STATUSLINE_UNINDENT TOOLBAR_TOOLTIP_UNINDENT
en: Decrease indent
ff: Ustu dirtol

note: FIELD_DateTime_DefaultDate
en: Default date representation
ff: Maandingol ñalngu ngoowaangu

note: DLG_Options_Label_DefaultPageSize
en: Default page size
ff: Ɓetol hello goowangol

note: DLG_Tab_Label_DefaultTS
en: Default tab stops:
ff: Dartol taaɓal goowangal:

note: DLG_Options_Label_DirectionRtl
en: Default to right-to-left direction of text
ff: Ɗaccu e tiindol binndi ñaamo-fayde-nano

note: DLG_FormatTOC_LevelDefs
en: Define Main Properties
ff: Sifo Keeroraaɗi Manttinɗi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE_DEFINE
en: Define or apply style for the selection
ff: Sifo walla jammin pannol ndee labannde

note: DLG_Styles_Description DLG_Styles_ModifyDescription
en: Definition
ff: Ciforgol

note: DLG_Styles_Delete MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE DLG_Delete
en: Delete
ff: Momtu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_CELLS
en: Delete Cells
ff: Momtu Kaaruuji

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Co&lumn
ff: Momtu Da&rol

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_COLUMNS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Column
ff: Momtu Darol

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Embedded Object
ff: Momtu Piiyol Coomtoraangol

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEIMAGE
en: Delete Image
ff: Momtu Natal

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Object
ff: Momtu Piiyol

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETEROW
en: Delete Ro&w
ff: Momtu Gor&ol

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_ROWS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETEROW
en: Delete Row
ff: Momtu Gorol

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Tabl&e
ff: Momtu Haatumeer&e

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Table
ff: Momtu Haatumeere

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEFRAME
en: Delete Text Box
ff: Momtu Gallel Binndi

note: MENU_STATUSLINE_DELETE_ANNOTATION
en: Delete annotation
ff: Momtu siiftannde

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_COLUMN
en: Delete column
ff: Momtu darol

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: Delete hyperlink
ff: Momtu jokkorde geese

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_ROW
en: Delete row
ff: Momtu gorol

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CLEAR
en: Delete the selection
ff: Momtu labannde ndee

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_COLUMN
en: Delete this column from its table
ff: Momtu ngol darol iwde e haatumeere mum

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_ROW
en: Delete this row from its table
ff: Momtu ngol gorol iwde e haatumeere mum

note: FIELD_Document_Description
en: Description
ff: Cifagol

note: DLG_MetaData_Description_LBL DLG_Annotation_Description_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_DESC DLG_Image_LblDescription
en: Description:
ff: Cifagol:

note: DLG_FormatTOC_LayoutDetails
en: Details
ff: Cariiɗe

note: DLG_Lists_Diamond_List STYLE_DIAMONLIST
en: Diamond List
ff: Doggol Jamaante

note: DLG_Options_Label_SpellDictionaries
en: Dictionaries
ff: Caggitorɗe

note: DLG_HdrFtr_FooterEven
en: Different footer on facing pages
ff: Yaɓɓorde woɗnde e kelle kuccondirɗe

note: DLG_HdrFtr_FooterFirst
en: Different footer on first page
ff: Yaɓɓorde woɗnde e hello adanngo

note: DLG_HdrFtr_FooterLast
en: Different footer on last page
ff: Yaɓɓorde woɗnde e hello wattanngo

note: DLG_HdrFtr_HeaderEven
en: Different header on facing pages
ff: Tiitoore woɗnde e kelle kuccondirɗe

note: DLG_HdrFtr_HeaderFirst
en: Different header on first page
ff: Yaɓɓorde woɗnde e hello adanngo

note: DLG_HdrFtr_HeaderLast
en: Different header on last page
ff: Tiitoore woɗnde e hello adanngo

note: MENU_STATUSLINE_RDF_EDITOR
en: Directly edit the RDF for the entire document...
ff: Taƴto e codol RDF wonande fiilannde ndee fof...

note: DLG_Styles_StylesLocked
en: Disable all formatting commands, except styles
ff: Daaƴ gine mbaydingol kala, haa heddo panni

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_DISASSOCIATE
en: Disassociate
ff: Ittu jammondiral

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_DISASSOCIATE
en: Disassociate and apply default stylesheet
ff: Seerndu tee njamminaa pannorol goowangol

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CREDITS
en: Display Credits
ff: Hollir Duttal Wuneeji

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CONTENTS
en: Display Help Contents
ff: Hollir Loowdi Ballal

note: MENU_STATUSLINE_HELP_INTRO
en: Display Help Introduction
ff: Hollir Naatirka Ballal

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA
en: Display non-printing characters
ff: Hollir alkule ɗe winnditaako

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT
en: Display program information, version number, and copyright
ff: Hollir humpito topirde, tonngoode yamre, e copyright

note: DLG_FormatTOC_DispStyle
en: Display style:
ff: Hollir pannol:

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetAll
en: Do you want to reset ignored words in all the documents?
ff: Aɗa yiɗi firlitde kelme paalkisaaɗe e nder binndannɗe ɗee fof?

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetCurrent
en: Do you want to reset ignored words in the current document?
ff: Aɗa yiɗi firlitde kelme paalkisaaɗe e nder winndannde wonaande nɗee?

note: FIELD_Type_Document
en: Document
ff: Winndannde

note: DLG_MetaData_Title
en: Document Properties
ff: Keeroraaɗi Winndannde

note: DLG_Options_Label_Documents
en: Documents
ff: Binndannde

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartNone
en: Don't restart
ff: Hoto hurmitin

note: DLG_FormatTOC_Dot DLG_Tab_Radio_Dot
en: Dots
ff: toɓɓe

note: DLG_BorderShading_Border_Style_Dotted
en: Dotted line
ff: Gorol cirfangol

note: DLG_Para_SpacingDouble
en: Double
ff: Ɗiɗiwol

note: TOOLBAR_LABEL_DOUBLE_SPACE
en: Double Spacing
ff: Boowinol Ɗiɗiwol

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DOUBLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_DOUBLE_SPACE
en: Double spacing
ff: Boowinol diɗiwol

note: MENU_LABEL_RDF_ADV_DUMP_OBJECTS
en: Dump RDF Objects
ff: Wiido Piije RDF

note: MENU_LABEL_RDF_ADV_DUMP_FOR_POINT
en: Dump RDF related to Cursor Position
ff: Wiido RDF toɗɗiiɗo Dartorde Jamngel

note: MENU_STATUSLINE_RDF_ADV_DUMP_OBJECTS
en: Dump out information about RDF Objects
ff: Wiido humpito yowitiingol e piije RDF

note: MENU_STATUSLINE_RDF_ADV_DUMP_FOR_POINT
en: Dump the raw RDF associated with the cursor position
ff: Wiido RDF keccoro toɗɗiiɗo dartorde jamngal

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_EDITSEMITEM
en: E&dit Semantic Items
ff: T&aƴto Teme Maanaaje

note: DLG_Annotation_Title
en: Edit Annotation
ff: Taƴto Ciiftannde

note: MENU_LABEL_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit Equation
ff: Taƴto Hiistannde

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_FOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_FOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_FOOTER
en: Edit Footer
ff: Taƴto Yaɓɓorde

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_HEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_HEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_HEADER
en: Edit Header
ff: Taƴto Tiitoore

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit LaTeX Equation
ff: Taƴto Hiistannde LaTeX

note: MENU_LABEL_RDF_EDITOR
en: Edit RDF Triples
ff: Taƴto RDF Tatiije

note: MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_EDIT_TRIPLES
en: Edit RDF Triples associated with location
ff: Taƴto Tatooje RDF toɗɗiiɗe nokkuure ndee

note: MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_EDITSEMITEM
en: Edit Semantic Items for location
ff: Taƴto teme Maanaaje ndee nokkuure

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_ANNOTATION
en: Edit annotation
ff: Taƴto ciiftannde

note: DLG_RDF_Editor_Title
en: Edit document RDF
ff: Taƴto Fiilannde RDF

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: Edit hyperlink
ff: Taƴto jokkorde geese

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_HEADFOOT
en: Edit text at the top or bottom of every page
ff: Taƴto binndol dow walla les hello kala

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITFOOTER
en: Edit the Footer on the current page
ff: Taƴto Yaɓɓorde ndee e hello wonaango ngoo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITHEADER
en: Edit the Header on the current page
ff: Taƴto Tiitoore ndee e hello wonaango ngoo

note: TOOLBAR_LABEL_SEMITEM_EDIT TOOLBAR_STATUSLINE_SEMITEM_EDIT TOOLBAR_TOOLTIP_SEMITEM_EDIT
en: Edit this Semantic Item
ff: Taƴto ndee temre Maanaare

note: TB_Embedded
en: Embedded
ff: Coomtoraɗum

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCKSTYLES
en: Enable F&ormatting Tools
ff: D&aaƴtu Kuutorɗe Mbaydingol

note: DLG_Options_Label_CheckEnableSmoothScrolling
en: Enable Smooth Scrolling
ff: Yamir Jortingol Teeyngol

note: DLG_BorderShading_Use_Shading
en: Enable shading
ff: Daaƴtu mbeelol

note: DLG_Options_Label_SmartQuotes
en: Enable smart (curly) quotes
ff: Daaƴtu ceŋe dime (karliiɗi)

note: FIELD_Numbers_EndnoteAnchor
en: Endnote anchor
ff: Mooli siiftannde rowirde

note: FIELD_Numbers_EndnoteReference
en: Endnote reference
ff: Ruttorde siiftannde yaɓɓorde

note: DLG_FormatFootnotes_EndStyle
en: Endnote style:
ff: Pannol siiftannde rowirde:

note: DLG_FormatFootnotes_Endnotes
en: Endnotes
ff: Ciiftannɗe rowirde

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION
en: Equation
ff: Hiistannde

note: FIELD_Error
en: Error calculating value!
ff: Juumre e kiisagol kiisol!

note: SCRIPT_CANTRUN
en: Error executing script %s
ff: Juumre e siynugol doggorol %s

note: MSG_ImportError
en: Error importing file %s.
ff: Juumre e jiggagol fiilde %s.

note: MSG_SaveFailedExport
en: Error while attempting to save %s: could not construct exporter
ff: Juumre e etagol danndude %s: roŋkii mahde jiggitorde

note: MSG_SaveFailedName
en: Error while attempting to save %s: invalid name
ff: Juumre e etagol danndude %s: innde moƴƴaani

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Events
en: Events:
ff: Joljole:

note: TOOLBAR_LABEL_SCRIPT_PLAY
en: Ex. script
ff: Ex. doggorol

note: DLG_Para_SpacingExactly
en: Exactly
ff: Fat

note: DLG_Latex_Example
en: Example:
ff: Yeru:

note: DLG_RDF_Query_Execute
en: Execute Query
ff: Hurmito Ɗaɓɓitannde

note: DLG_RDF_Query_Title
en: Execute SPARQL on document RDF
ff: Hurmito SPARQL e RDF fiilannde

note: MENU_STATUSLINE_RDF_QUERY
en: Execute a SPARQL Query on all document RDF...
ff: Hurmito SPARQL e RDF piilannɗe fof...

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SCRIPTS
en: Execute helper scripts
ff: Siynu doggori balloro

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SCRIPT_PLAY TOOLBAR_TOOLTIP_SCRIPT_PLAY
en: Execute script
ff: Siynu doggorol

note: DLG_ListRevisions_Label1
en: Existing revisions:
ff: Baylitte goodɗe:

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_EXPORTSEMITEM
en: Export Semantic Items
ff: Jiggito Teme Maanaaje

note: MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_EXPORTSEMITEM
en: Export Semantic Items for location
ff: Joggito teme Maanaaje ndee nokkuure

note: TB_Extra
en: Extra
ff: Ɓeydol

note: DLG_Field_Parameters
en: Extra Parameters:
ff: Teelte goɗɗe:

note: DLG_Options_Label_ViewExtraTB
en: Extra Toolbar
ff: Palal Kuutorɗe Beydol

note: MENU_LABEL_INSERT_FILE
en: F&ile
ff: F&iilde

note: MENU_LABEL_FORMAT
en: F&ormat
ff: M&baydi

note: MENU_LABEL_VIEW_FULLSCREEN
en: F&ull Screen
ff: N&jaajeendi Yaynirde

note: DLG_FR_FindLabel
en: Fi&nd what:
ff: Yi&ylo holɗum:

note: DLG_MailMerge_Insert
en: Field Name:
ff: Innde Gallel:

note: MSG_IE_UnsupportedType
en: File %s is not of a currently supported file type
ff: Fiilde %s wonaa leñol pille jaaɓoore e oo sahaa

note: MSG_IE_FakeType
en: File %s is not of the type it claims to be
ff: Fiilde %s wonaa sifaa cikketeeɗo oo

note: MSG_IE_UnknownType
en: File %s is of unknown type
ff: Fiilde %s ko sifaa mo anndaaka

note: MSG_IE_FileNotFound
en: File %s not found
ff: Fiilde %s yiytaaka

note: FIELD_Application_Filename
en: File Name
ff: Innde Fiilde

note: DLG_FormatTOC_FillStyle
en: Fill style:
ff: Pannol laalto:

note: DLG_FR_FindTitle
en: Find
ff: Yiytu

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find &next revision
ff: Yiytu baylital &garowal

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find &previous revision
ff: Yiytu baylital &ɓennungal

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_FIND_RELATED MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_FIND_RELATED
en: Find by Relation
ff: Yiytu tungaade e Jotondiral

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find next visible revision in the document
ff: Yiytu e nder winndannde ndee baylital jiyotoongal garowal

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find previous visible revision in the document
ff: Yiytu e nder winndannde ndee baylital jiyotoongal ɓennungal

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_FIND
en: Find the specified text
ff: Yiytu binndol joopangol ngol

note: FirstLineIndentStatus
en: First Line Indent [%s]
ff: Dirtol Gorol Gadanol [%s]

note: DLG_Para_SpecialFirstLine
en: First line
ff: Gorol gadanol

note: DLG_InsertTable_FixedColSize
en: Fixed column size:
ff: Ɓetol darol ŋiɓingol:

note: DLG_Lists_FoldingLevel1
en: Fold below level 1
ff: Hof les tolno 1

note: DLG_Lists_FoldingLevel2
en: Fold below level 2
ff: Hof les tolno 2

note: DLG_Lists_FoldingLevel3
en: Fold below level 3
ff: Hof les tolno 3

note: DLG_Lists_FoldingLevel4
en: Fold below level 4
ff: Hof les tolno 4

note: DLG_Para_PreviewFollowParagraph
en: Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph
ff: Lelnannde Aroore Lelnannde Aroore Lelnannde Aroore Lelnannde Aroore Lelnannde Aroore Lelnannde Aroore Lelnannde Aroore

note: DLG_Styles_ModifyFont TOOLBAR_LABEL_FMT_FONT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_FONT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_FONT DLG_UFS_FontTitle DLG_UFS_FontTab
en: Font
ff: Alkulere

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_CHOOSE
en: Font Choose
ff: Suɓo Alkulere

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SIZE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SIZE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SIZE
en: Font Size
ff: Ɓetol Alkulere

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_CHOOSE
en: Font choose
ff: Suɓo alkulere

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_FORE TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_FORE TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_FORE
en: Font color
ff: Goobu alkulere

note: DLG_Lists_ButtonFont
en: Font...
ff: Alkulere...

note: DLG_Lists_Font DLG_UFS_FontLabel
en: Font:
ff: Alkulere:

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTNOTE
en: Foot&note
ff: Siif&tannde yaɓɓorde

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTER
en: Footer
ff: Yaɓɓorde

note: DLG_HdrFtr_FooterFrame
en: Footer Properties
ff: Keeroraaɗi Yaɓɓorde

note: FooterStatus
en: Footer [%s]
ff: Yaɓɓorde [%s]

note: FIELD_Numbers_FootnoteAnchor
en: Footnote anchor
ff: Mooli yaɓɓorde

note: FIELD_Numbers_FootnoteReference
en: Footnote reference
ff: Ruttorde siiftannde yaɓɓorde

note: DLG_FormatFootnotes_FootStyle
en: Footnote style:
ff: Pannol siiftannde yaɓɓorde:

note: DLG_FormatFootnotes_Footnotes
en: Footnotes
ff: Ciiftannɗe yaɓɓorde

note: MENU_LABEL_FMT_FOOTNOTES
en: Footnotes and &Endnotes
ff: Ciiftannɗe Yaɓɓorde e Ciiftannɗe &Rowirde

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force LTR direction of text
ff: Forsu tiindol binndi LTR

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force RTL direction of text
ff: Forsu tiindol binndi RTL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: Force left-to-right direction of text
ff: Forsu tiindol binndi nano-fayde-ñaamo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: Force right-to-left direction of text
ff: Forsu tiindol binndi ñaamo-fayde-nano

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force text LTR
ff: Forsu binndol LTR

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force text RTL
ff: Forsu binndol RTL

note: DLG_Styles_ModifyFormat TB_Format
en: Format
ff: Mbaydi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_EMBED
en: Format Embedded Object
ff: Dottu Piiyol Coomtoraangol

note: DLG_FormatFootnotes_Title
en: Format Footnotes and Endnotes
ff: Mbaydin Ciiftannɗe Yaɓɓorde e Ciiftannɗe Rowirde

note: DLG_HdrFtr_Title
en: Format Header/Footers
ff: Mbaydin Tiitoore/Yaɓɓorde

note: MENU_LABEL_FMT_EMBED
en: Format Ob&ject
ff: Mbaydin Pii&yol

note: TOOLBAR_LABEL_FMTPAINTER
en: Format Painter
ff: Mbaydin Goobwol

note: DLG_FormatTableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_FORMAT
en: Format Table
ff: Leemto Haatumeere

note: DLG_FormatTOC_Title
en: Format Table of Contents
ff: Mbaydin Haatumeere Loowdi

note: DLG_FormatFrameTitle
en: Format Text Box
ff: Mbaydin Gallel Binndi

note: DLG_Options_Label_ViewFormatTB
en: Format Toolbar
ff: Mbaydin Palal Kuutorɗe

note: MENU_STATUSLINE_FMT_POSIMAGE
en: Format this image
ff: Mbaydin ngal natal

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLIST
en: Format your document using styles
ff: Mbaydin winndannde maa huutoraade panni

note: DLG_Lists_Format DLG_DocComparison_Fmt
en: Format:
ff: Mbaydi:

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_LATEX
en: From LaTeX
ff: Ummaade e LaTex

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_FULL_SCREEN
en: Full Screen
ff: Njaajeendi Yaynirde

note: DLG_FormatTOC_General DLG_Options_Label_General DLG_MetaData_TAB_General DLG_Image_DescTabLabel
en: General
ff: Kuuɓal

note: DLG_Goto_Btn_Goto
en: Go To
ff: Yah To

note: DLG_Goto_Label_What
en: Go To &What:
ff: Yah to &Holɗum:

note: DLG_Goto_Title
en: Go to
ff: Yah to

note: DLG_FormatTOC_HasLabel
en: H&as label
ff: E&na jogii ɗakkol

note: DLG_FormatTOC_HeadingText
en: H&eading text:
ff: B&inndol tiitoonde:

note: DLG_Lists_Hand_List STYLE_HANDLIST
en: Hand List
ff: Doggol Junngo

note: DLG_Para_SpecialHanging
en: Hanging
ff: Ena weela

note: MENU_LABEL_INSERT_HEADER
en: Header
ff: Tiitoore

note: DLG_HdrFtr_HeaderFrame
en: Header Properties
ff: Keeroraaɗi Tiitoore

note: HeaderStatus
en: Header [%s]
ff: Tiitoore [%s]

note: MSG_CHECK_PRINT_MODE
en: Headers and Footers can only be created and edited while in Print View Mode. 
     To enter this mode choose View then Print Layout from the Menus. 
     Would you like to enter Print Layout mode right now?
ff: Ciiftannɗe Yaɓɓorde e Ciiftannɗe Rowirde mbaawi soseede e taƴteede tan ko e mbayka Jiytol Winnditagol. 
     So a yiɗii naatde e kaan mbayka, suɓo Jiytol, kisa Lelngo Winnditagol e Dosi ɗii. 
     Aɗa yiɗi naatde e mbayka Lelnde Winnditagol jooni?

note: DLG_Stylist_HeadingStyles
en: Heading Styles
ff: Panni Tiitoonde

note: DLG_FormatTOC_HeadingStyle
en: Heading style:
ff: Pannol tiitoonde:

note: DLG_Lists_Heart_List STYLE_HEARTLIST
en: Heart List
ff: Doggol Ɓernde

note: DLG_Lists_Hebrew_List
en: Hebrew List
ff: Doggol Ebruru

note: TOOLBAR_LABEL_HELP TOOLBAR_STATUSLINE_HELP TOOLBAR_TOOLTIP_HELP
en: Help
ff: Ballal

note: MENU_LABEL_HELP_CONTENTS
en: Help &Contents
ff: &Loowdi Ballal

note: MENU_LABEL_HELP_INTRO
en: Help &Introduction
ff: &Naatirka Ballal

note: DLG_Options_Label_Hide
en: Hide
ff: Suuɗ

note: DLG_Options_Label_SpellHideErrors
en: Hide &spelling errors in the document
ff: Suuɗ juume &mbinndiin e winndannde ndee

note: DLG_Lists_FoldingLevelexp
en: Hide text below List Levels
ff: Suuɗ binndol les Tolno Doggi

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_BACK TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_BACK TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_BACK
en: Highlight
ff: Jalbin

note: MENU_LABEL_RDF_HIGHLIGHT
en: Highlight RDF
ff: Jalbin RDF

note: MENU_STATUSLINE_RDF_HIGHLIGHT
en: Highlight areas of the document with RDF associated
ff: Jalbin boowe fiilannde ndee huutoraade RDF toɗɗaaɗo

note: DLG_Spell_IgnoreAll
en: I&gnore All
ff: &Faalkiso Fof

note: DLG_FormatTOC_Indent
en: I&ndent:
ff: D&irtin:

note: DLG_Options_Label_Icons
en: Icons
ff: Maankon

note: DLG_Options_Label_Ignore
en: Ignore
ff: Faalkiso

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoreWords
en: Ignore Words
ff: Faalkiso Kelme

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_IGNOREALL
en: Ignore all occurrences of this word in the document
ff: Faalkiso yeruuji ndee helmere kala e winndannde ndee

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoredWord
en: Ignored words:
ff: Faalkiso kelme:

note: DLG_FormatFrame_SetImageBackground DLG_FormatTable_SetImageBackground
en: Image For Background
ff: Natal Cakkitol

note: DLG_Lists_Implies_List STYLE_IMPLIES_LIST
en: Implies List
ff: Doggol Noddore

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORTSTYLES
en: Import style definitions from a document
ff: Jiggito cifanɗe panni iwde e winndannde

note: DLG_Styles_LBL_InUse
en: In Use
ff: Woni ko e Huutoreede

note: WORD_PassInvalid
en: Incorrect Password
ff: Finnde ndee Moƴƴaani

note: TOOLBAR_LABEL_INDENT TOOLBAR_STATUSLINE_INDENT TOOLBAR_TOOLTIP_INDENT
en: Increase indent
ff: Ustu dirtol

note: DLG_Para_LabelIndentation
en: Indentation
ff: Dirtingol

note: DLG_Para_TabLabelIndentsAndSpacing
en: Indents and Spacing
ff: Dirte e Boowinol

note: DLG_ToggleCase_FirstUpperCase
en: Initial Caps
ff: Alkule Mawɗe e Hoore Kelme

note: DLG_FormatFootnotes_EndInitialVal
en: Initial Endnote value:
ff: Kiisol Gadanol Siiftannde Rowirde:

note: DLG_FormatFootnotes_FootInitialVal
en: Initial Footnote value:
ff: Kiisol Gadanol Siiftannde Yaɓɓorde:

note: DLG_Options_Label_InnerQuoteStyle
en: Inner (single) quote style:
ff: Pannol ŋaacce (bajjoro) naatooje:

note: InsertModeFieldINS DLG_Break_Insert MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT DLG_IP_Button_Label
en: Insert
ff: Jolnu

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert &Columns
ff: Ɓaydu &Dari

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTROW
en: Insert &Rows
ff: Ɓeydu &Gori

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert &Table
ff: Ɓeydu &Haatumeere

note: DLG_InsertBookmark_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_BOOKMARK
en: Insert Bookmark
ff: Ɓeydu Maantorol

note: DLG_Break_BreakTitle
en: Insert Break
ff: Naatnu Dorƴol

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_CELLS
en: Insert Cells
ff: Ɓeydu Kaaruuji

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE
en: Insert Clipboard contents
ff: Jolnu loowdi Ɗakkitorde

note: DLG_DateTime_DateTimeTitle
en: Insert Date and Time
ff: Naatnu Ñalngu e Waktu

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION
en: Insert Equation
ff: Jolnu Hiistannde

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_LATEX
en: Insert Equation from a LaTeX expression
ff: Jolnu Hiistannde iwde e wowlannde LaTeX

note: DLG_Field_FieldTitle
en: Insert Field
ff: Ɓeydu Gallel

note: DLG_InsertHyperlink_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_HYPERLINK
en: Insert Hyperlink
ff: Ɓeydu Jokkorde Geese

note: TOOLBAR_LABEL_IMG
en: Insert Image
ff: Jolnu Natal

note: DLG_MailMerge_MailMergeTitle
en: Insert Mail Merge Field
ff: Lombu Gallel Naattondire Ɓatakeeji

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_FILE
en: Insert MathML from a file
ff: Jolnu MathML iwde e fiilde

note: DLG_InsertXMLID_Title
en: Insert RDF Link
ff: Lommbu hen jokkol RDF

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_XMLID
en: Insert RDF link...
ff: Lommbu hen jokkol RDF...

note: DLG_RDF_SemanticItemInsert_Ok
en: Insert Reference
ff: Naatnu Ruttorde

note: DLG_RDF_SemanticItemInsert_Title
en: Insert Reference to Semantic Item
ff: Naatnu Ruttorde e Tempre Maanaare

note: DLG_InsertTable_TableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert Table
ff: Jolnu Haatumeere

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: Insert Unicode direction marker into the document
ff: Naatnu Mantorde Tiindol Unicode e nder winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTER
en: Insert a Footer
ff: Ɓeydu Yaɓɓorde

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HEADER
en: Insert a Header
ff: Ɓeydu Tiitoore

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TABLEOFCONTENTS
en: Insert a Table of Contents based on Headings
ff: Jolnu Haatumeere Loowdi tugnaade e Tiitooje

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TEXTBOX
en: Insert a Text Box
ff: Ɓeydu heen Gallel Binndi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOOKMARK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOOKMARK
en: Insert a bookmark into the document
ff: Ɓeydu maantorol e winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FIELD
en: Insert a calculated field
ff: Ɓeydu heen gallel kiisangel

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Insert a column to the left
ff: Ɓeydu darol bannge nano

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert a column to the right
ff: Ɓeydu darol bannge ñaamo

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTNOTE
en: Insert a footnote
ff: Ɓeydu siiftannde yaɓɓorde

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_HYPERLINK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_HYPERLINK
en: Insert a hyperlink into the document
ff: Ɓeydu jokkorde geese e winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_MAILMERGE
en: Insert a mail merge field
ff: Lombu gallel naattondire ɓatakeeji

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_TABLE TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_TABLE
en: Insert a new table into your document
ff: Beydu haatumeere hesere e nder winndannde maa

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BREAK
en: Insert a page, column, or section break
ff: Ɓeydu hello, darol, walla dottol rogere

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Insert a row above
ff: Ɓeydu gorol dow

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTROW
en: Insert a row below
ff: Ɓeydu gorol les

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL
en: Insert a symbol or other special character
ff: Lombu maalde walla alkulal keeringal goɗngal

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: Insert an annotation
ff: Ɓeydu siiftannde

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_PAGENO
en: Insert an automatically-updated page number
ff: Ɓeydu heen limoore hello hesɗitintoongo e jaajol

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_ENDNOTE
en: Insert an endnote
ff: Ɓeydu sqiiftannde wortorde

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GRAPHIC
en: Insert an existing picture from another file
ff: Jolnu natal goodngal iwde e fiilde woɗnde

note: TOOLBAR_STATUSLINE_IMG TOOLBAR_TOOLTIP_IMG
en: Insert an image into the document
ff: Ɓeydu natal e nder winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BOOKMARK
en: Insert bookmark
ff: Ɓeydu heen maantorol

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_CLIPART
en: Insert clipart
ff: Jolnu natakon

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HYPERLINK
en: Insert hyperlink
ff: Ɓeydu jokkorde geese

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: Insert left-to-right direction marker (LRM)
ff: Ɓeydu heen maantorde tiindol nano-fayde-ñaamo (LRM)

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: Insert right-to-left direction marker (RLM)
ff: Ɓeydu heen maantorde tiindol ñaamo-fayde-nano (RLM)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Insert selected text into a new annotation
ff: Ɓeydu binndol labangol e siiftannde hesere

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_SYMBOL
en: Insert symbol
ff: Lommbu maalde

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_TABLE
en: Insert table
ff: Jolnu haatumeere

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Insert the Sum of a Table Column
ff: Naatnu Mooɓre Darol Haatumeere

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Insert the Sum of a Table Row
ff: Naatnu Mooɓre Gorol Haatumeere

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FILE
en: Insert the contents of another file
ff: Ɓeydu heen loowdi fiilde woɗnde

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DATETIME
en: Insert the date and/or time
ff: Ɓeydu heen ñalngu e/walla waktu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Insert unformatted clipboard contents
ff: Jolnu ɗoo loowdi ɗakkitorde ndi mbaydinaaka

note: MENU_STATUSLINE_RDF
en: Interact with RDF
ff: Jaabtondir e RDF

note: DLG_Options_Label_ViewUnprintable
en: Invisible &Layout Marks
ff: Maantorde &Lelngo Birningol

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_ITALIC TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_ITALIC TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_ITALIC DLG_UFS_StyleItalic
en: Italic
ff: Italik

note: MENU_STATUSLINE_GOTO_ANNOTATION
en: Jump to annotation
ff: Diw to ciiftannde

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: Jump to hyperlink
ff: Diw to jokkorde geese

note: DLG_Para_AlignJustified
en: Justified
ff: Fonndaa-foti

note: TOOLBAR_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify
ff: Fonndu-fota

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify paragraph
ff: Fonndu-fota lelnannde

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify the paragraph
ff: Fonndu-fota lelnannde ndee

note: DLG_Para_PushKeepWithNext
en: Keep with ne&xt
ff: Renndin e pa&yɗo

note: FIELD_Document_Keywords
en: Keywords
ff: Kelmekele

note: DLG_MetaData_Keywords_LBL
en: Keywords:
ff: Kelmekele:

note: DLG_Latex_LatexTitle
en: LaTeX Equation
ff: Hiistannde LaTeX

note: DLG_Latex_LatexEquation
en: LaTeX Equation:
ff: Hiistannde LaTeX:

note: DLG_Lists_Indent
en: Label Align:
ff: Ponndol Ɗakkol:

note: DLG_FormatTOC_DetailsTop
en: Label Definitions
ff: Cifanɗe Dakke

note: DLG_Styles_ModifyLanguage DLG_Options_Label_Language
en: Language
ff: Ɗemngal

note: DLG_Options_Label_LangSettings
en: Language settings
ff: Teelte ɗemngal

note: FIELD_Document_Language
en: Language(s)
ff: Ɗemngal(ɗe)

note: DLG_MetaData_Languages_LBL
en: Language(s):
ff: Ɗemngal(ɗe):

note: DLG_Options_Label_Layout
en: Layout
ff: Lelngo

note: DLG_Tab_Label_Leader
en: Leader:
ff: Hoorewol:

note: DLG_Para_AlignLeft DLG_Tab_Radio_Left DLG_PageNumbers_Left TOOLBAR_LABEL_ALIGN_LEFT
en: Left
ff: Nano

note: LeftIndentStatus
en: Left Indent [%s]
ff: Dirtol Nano [%s]

note: LeftIndentTextIndentStatus
en: Left Indent [%s] First Line Indent [%s]
ff: Dirtol Nano [%s] Dirtol Gorol Gadanol [%s]

note: LeftMarginStatus
en: Left Margin [%s]
ff: Ŋorɗol Nanol [%s]

note: TabToggleLeftTab
en: Left Tab
ff: Tabbere Nanere

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_LEFT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_LEFT
en: Left alignment
ff: Ponndugol nano

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_LEFT
en: Left-align the paragraph
ff: Fonndu lelnannde ndee e hakkunde

note: DLG_PageFormat_Legal
en: Legal
ff: Laawol

note: DLG_PageFormat_Letter
en: Letter
ff: Leeteer

note: DLG_FormatTOC_Level1
en: Level 1
ff: Tolno 1

note: DLG_FormatTOC_Level2
en: Level 2
ff: Tolno 2

note: DLG_FormatTOC_Level3
en: Level 3
ff: Tolno 3

note: DLG_FormatTOC_Level4
en: Level 4
ff: Tolno 4

note: DLG_Lists_DelimiterString
en: Level Delimiter:
ff: Heertorde Tolnooji:

note: DLG_Lists_Level
en: Level:
ff: Tolno:

note: DLG_Para_LabelLineSpacing
en: Li&ne spacing:
ff: &Boowinol gori:

note: FIELD_Numbers_LineCount
en: Line Count
ff: Limoore Gori

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOPLINE
en: Line above the selection (toggle)
ff: Gorol dow labannde (yiilnu)

note: DLG_Para_TabLabelLineAndPageBreaks
en: Line and Page Breaks
ff: Dorƴe Gori e Kelle

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE
en: Line below the selection (toggle)
ff: Gorol les labannde (yiilnu)

note: DLG_Column_Line_Between
en: Line between
ff: Gorol hakkunde

note: DLG_Goto_Target_Line
en: Line:
ff: Gorol:

note: DLG_WordCount_Lines
en: Lines:
ff: Gori:

note: FIELD_Numbers_ListLabel
en: List Label
ff: Ɗakkol Doggol

note: DLG_Lists_PageProperties
en: List Properties
ff: Keeroraaɗi Doggol

note: DLG_Stylist_ListStyles
en: List Styles
ff: Panni Doggol

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Locations
en: Locations:
ff: Nokkuuje:

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: Lock the layout of the current toolbars
ff: Sok lelngo pale kuutorɗe gonaaɗe ɗee

note: DLG_Lists_Lower_Case_List STYLE_LOWERCASELIST
en: Lower Case List
ff: Doggol Darnde Les

note: DLG_Lists_Lower_Roman_List STYLE_LOWERROMANLIST
en: Lower Roman List
ff: Doogol Roman Les

note: FIELD_Application_MailMerge MENU_STATUSLINE_TOOLS_MAILMERGE
en: Mail Merge
ff: Kayngal Ɓatakeeji

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOLD
en: Make the selection bold (toggle)
ff: Ɓuttiɗin labannde ndee (yiilnu)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_ITALIC
en: Make the selection italic (toggle)
ff: Waɗtu labannde ndee italik (yiilnu)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT
en: Make the selection subscript (toggle)
ff: Waɗtu labannde ndee diccol (yiilnu)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT
en: Make the selection superscript (toggle)
ff: Waɗtu labannde ndee toŋol (yiilnu)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS
en: Manage annotations in document
ff: Toppito ciiftannde e winndannde

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_PLUGINS
en: Manage plugins
ff: Toppito ceŋe

note: DLG_PageSetup_Margin
en: Margin
ff: Kooltol

note: DLG_MarkRevisions_Title
en: Mark Revisions
ff: Maanto Baylitte

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: Mark changes as you type
ff: Maanto bayle so aɗa tappa

note: DLG_Column_Size
en: Max Column size:
ff: Ɓetol Darol Kaaɗtorol:

note: TOOLBAR_LABEL_MENU TOOLBAR_STATUSLINE_MENU TOOLBAR_TOOLTIP_MENU
en: Menu
ff: Dosol

note: DLG_MergeCells_Above
en: Merge Above
ff: Naattondir Dow

note: DLG_MergeCells_Below
en: Merge Below
ff: Naattondir Les

note: DLG_MergeCellsTitle DLG_MergeCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_MERGE_CELLS
en: Merge Cells
ff: Naattondir Ngallol

note: DLG_MergeCells_Left
en: Merge Left
ff: Naattondir Nano

note: DLG_MergeCells_Right
en: Merge Right
ff: Naattondir Ñaamo

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEABOVE
en: Merge above
ff: Naattondir dow

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MERGE_DOCUMENTS
en: Merge another document into the active document using revision marks
ff: Naattondir winndannde woɗnde e nder winndannde wonaande ndee huutoraade maantorde baylitte

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEBELOW
en: Merge below
ff: Naattondir les

note: TOOLBAR_LABEL_MERGE_CELLS TOOLBAR_STATUSLINE_MERGE_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_MERGE_CELLS
en: Merge cells
ff: Naattondir ngallol

note: TOOLBAR_LABEL_MERGELEFT
en: Merge left
ff: Naattondir nano

note: TOOLBAR_LABEL_MERGERIGHT
en: Merge right
ff: Naattondir ñaamo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEABOVE TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEABOVE
en: Merge with cell above
ff: Naattondir e kaar dow

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEBELOW TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEBELOW
en: Merge with cell below
ff: Naattondir e kaar les

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGELEFT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGELEFT
en: Merge with left cell
ff: Naattondir e kaar nano

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGERIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGERIGHT
en: Merge with right cell
ff: Naattondir e kaar ñaamo

note: FIELD_DateTime_MilTime
en: Military Time
ff: Waktu Kooniŋkooɓe

note: DLG_Options_TabLabel_Misc
en: Misc.
ff: Cariiɗe.

note: DLG_Stylist_MiscStyles
en: Miscellaneous Styles
ff: Panni Cariiɗi

note: DLG_Styles_ModifyTitle
en: Modify Style
ff: Waylu Panni

note: DLG_Styles_Modify
en: Modify...
ff: Waylu...

note: FIELD_DateTime_MonthDayYear
en: Month Day, Year
ff: Lewru Ñalngu, Hitaande

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_GOTO
en: Move the insertion point to a specific location
ff: Dirtin toɓɓere jolnirnde to nokku keeriiɗo

note: FIELD_DateTime_MthDayYear
en: Mth. Day, Year
ff: Lru. Ñalngu, Hitaande

note: DLG_Para_SpacingMultiple
en: Multiple
ff: Cowtiiɗo

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_NAME MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME
en: Name
ff: Innde

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME_HOMEPAGE_PHONE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME_HOMEPAGE_PHONE
en: Name, (Homepage), Phone
ff: Innde (Jaɓɓorgo), Noddirde

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME_LATLONG MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME_LATLONG
en: Name, Latitude and Longitude
ff: Innde, Lattindo e Juttindo

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME_PHONE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME_PHONE
en: Name, Phone
ff: Innde, Noddirde

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_NEW
en: New
ff: Kesum

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: New &annotation
ff: Siiftannde &hesere

note: DLG_RDF_Insert_NewContact
en: New Contact
ff: Jokkondiral kesal

note: DLG_NEW_Title
en: New Document
ff: Winndannde Hesere

note: DLG_Lists_New_List_Label
en: New List Label
ff: Ɗakkol Doggol Kesol

note: DLG_Lists_New_List_Type
en: New List 
    Type
ff: Doggol Kesol 
    Fannu

note: TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_NEW
en: New Revision
ff: Baylital Kesal

note: DLG_Lists_Starting_Value
en: New Starting 
    Value
ff: Kiisol Kesol 
    Puɗɗorgol

note: DLG_Styles_NewTitle
en: New Style
ff: Pannol Kesol

note: DLG_Styles_New
en: New...
ff: Kesum...

note: DLG_Goto_Btn_Next
en: Next >>
ff: Payɗo >>

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NICK MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NICK
en: Nick
ff: Waccoore

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NICK_PHONE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NICK_PHONE
en: Nick, Phone
ff: Waccoore, Noddirde

note: DLG_NEW_NoFile
en: No File
ff: Alaa fiilde

note: DLG_Lists_FoldingLevel0
en: No Folding
ff: Alaa Kofol

note: DLG_Styles_ErrNoStyle
en: No Style selected 
     so it cannot be modified
ff: Alaa Pannol labaa
     wadde nde waawaa wayleede

note: SCRIPT_NOSCRIPTS
en: No scripts found
ff: Hay dokkorol yiytaaka

note: DLG_Tab_Radio_NoAlign DLG_BorderShading_Border_Style_None
en: None
ff: Hay huunde

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_0BEFORE
en: None before
ff: Hay baɗte hade

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_NORMAL
en: Normal View
ff: Jiyol Kaanngol

note: DLG_Spell_UnknownWord
en: Not in dictionary&:
ff: Alaa e saggitorɗe&:

note: DLG_Stylist_FootnoteStyles
en: Note Styles
ff: Panni ciiftannde

note: DLG_Column_Number_Cols
en: Number of Columns:
ff: No Dari Poti:

note: FIELD_Numbers_PagesCount
en: Number of Pages
ff: No Kelle Poti

note: DLG_Column_Number
en: Number of columns
ff: No dari poti

note: DLG_InsertTable_NumCols
en: Number of columns:
ff: No dari poti:

note: DLG_InsertTable_NumRows
en: Number of rows:
ff: No gori poti:

note: DLG_Lists_Type_numbered
en: Numbered
ff: Limtaaɗe

note: DLG_Lists_Numbered_List STYLE_NUMBER_LIST
en: Numbered List
ff: Doggol Limtangol

note: DLG_Styles_ModifyNumbering TOOLBAR_LABEL_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_NUMBERS
en: Numbering
ff: Limtugol

note: DLG_FormatFootnotes_FootnoteRestart
en: Numbering:
ff: Limtugol:

note: FIELD_Type_Numbers
en: Numbers
ff: Limooje

note: DLG_RDF_Query_Column_Object
en: Object
ff: Piiyol

note: DLG_Column_One
en: One
ff: Go'o

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORT
en: Op&en Copy
ff: Udd&it Tummbitere

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_OPEN
en: Open
ff: Uddit

note: MENU_LABEL_OPEN_TEMPLATE
en: Open Template
ff: Uddit Tugnorol

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORT
en: Open a document by making a copy
ff: Uddit winndannde ummiinde e tummbitere

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT
en: Open a recently used document
ff: Uddit winndannde huutoraande sakket

note: DLG_NEW_Open MENU_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_OPEN
en: Open an existing document
ff: Uddit winndannde woodnde

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_NEW
en: Open another window for the document
ff: Udditan ndee winndannde henorde woɗnde

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_1 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_2 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_3 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_4 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_5 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_6 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_7 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_8 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_9
en: Open this document
ff: Uddit ndee-ɗɗon winna

note: DLG_PageSetup_Orient
en: Orientation
ff: Kuccitol

note: DLG_Options_TabLabel_Other
en: Other
ff: Goɗɗum

note: MSG_IE_NoMemory
en: Out of memory attempting to open %s
ff: Ŋakkere tesko e etagol unnditde %s

note: DLG_Options_Label_OuterQuoteStyle
en: Outer (double) quote style:
ff: Pannol ŋaacce (ɗiɗiije) jaltooje:

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_OVERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_OVERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_OVERLINE DLG_UFS_OverlineCheck
en: Overline
ff: Didowol

note: MENU_STATUSLINE_FMT_OVERLINE
en: Overline the selection (toggle)
ff: Gorol les labannde (yiilnu)

note: InsertModeFieldOVR
en: Overwrite
ff: Winndito dow

note: MENU_LABEL_FILE_PROPERTIES
en: P&roperties
ff: K&eeroraaɗi

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: P&urge revisions
ff: F&iɗɗu baylitte

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Pa&ste Unformatted
ff: Ɗa&kku tawa Mbaydinaaka

note: DLG_PageSetup_Page
en: Page
ff: Hello

note: DLG_Para_PushPageBreakBefore
en: Page &break before
ff: Dottol &hello hade

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND
en: Page Background
ff: Cakkitol Hello

note: BREAK_Page
en: Page Break
ff: Dottol hello

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Page C&olor
ff: Goobu H&ello

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Page Image
ff: Natal Hello

note: MENU_LABEL_INSERT_PAGENO
en: Page N&umbers
ff: Tonngooɗe He&llo

note: FIELD_Numbers_PageNumber
en: Page Number
ff: Tonngoode Hllo

note: DLG_HdrFtr_PageNumberProperties
en: Page Number Properties
ff: Keeroraaɗi Tonngoode Hello

note: DLG_PageNumbers_Title
en: Page Numbers
ff: Tonngooɗe Hello

note: FIELD_Numbers_PageReference
en: Page Reference to Bookmark
ff: Joopannde Hello to Maantoro

note: MENU_LABEL_FILE_PAGESETUP
en: Page Set&up
ff: Teeltag&ol Hello

note: DLG_PageSetup_Title
en: Page Setup
ff: Teeltagol Hello

note: DLG_Goto_Target_Page
en: Page:
ff: Hello:

note: PageInfoField
en: Page: %d/%d
ff: Hello: %d/%d

note: DLG_WordCount_Pages
en: Pages:
ff: Kelle:

note: DLG_Para_LabelPagination
en: Pagination
ff: Jammingol kelle

note: DLG_PageSetup_Paper
en: Paper
ff: Kaayit

note: DLG_PageSetup_Paper_Size
en: Paper Si&ze:
ff: Jaajol kaayi&tol:

note: DLG_Styles_ModifyParagraph DLG_Para_ParaTitle
en: Paragraph
ff: Lelnannde

note: FIELD_Numbers_ParaCount
en: Paragraph Count
ff: Limoore Lelnanɗe

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DOM_DIRECTION
en: Paragraph Direction
ff: Tiindol Lelnannde

note: DLG_Styles_ParaPrev
en: Paragraph Preview
ff: Jiytindagol Lelnannde

note: DLG_WordCount_Paragraphs
en: Paragraphs:
ff: Lelnanɗe:

note: WORD_PassRequired
en: Password required, this is an encrypted document
ff: Finnde ena waɗɗii, ndee winndannde ko sirlinaade

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_PASTE TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_PASTE TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_PASTE
en: Paste
ff: Ɗakku

note: DLG_MetaData_TAB_Permission
en: Permissions
ff: Jamirooje

note: DLG_Goto_Target_Picture
en: Picture
ff: Natal

note: FIELD_Type_PieceTable
en: Piece Table
ff: Haatumeere Helto

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndDoc
en: Place at end of document
ff: Naatnu to gasirde winndannde

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndSec
en: Place at end of section
ff: Naatnu to gasirde rogere

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlacement
en: Placement:
ff: Lombugol:

note: MENU_LABEL_RDF_ADV_PLAY
en: Playing with RDF during development
ff: Ena dillida e RDF tuma topagol

note: DLG_Goto_Label_Position DLG_PageNumbers_Position_No_Colon
en: Position
ff: Dartorde

note: DLG_FormatFrame_SetToColumn
en: Position to Column
ff: Dartorde to Darol

note: DLG_FormatFrame_SetToPage
en: Position to Page
ff: Dartorde to Hello

note: DLG_FormatFrame_SetToParagraph
en: Position to Paragraph
ff: Dartorde to Lelnannde

note: DLG_Tab_Label_Position DLG_PageNumbers_Position
en: Position:
ff: Dartorde:

note: MENU_LABEL_TOOLS_OPTIONS
en: Pr&eferences
ff: Cuɓ&oraaɗe

note: DLG_RDF_Query_Column_Predicate
en: Predicate
ff: Predikaa

note: DLG_Options_TabLabel_Preferences DLG_Options_Label_Schemes
en: Preference Schemes
ff: Juɓɓinol Cuɓoraaɗe

note: DLG_Options_OptionsTitle
en: Preferences
ff: Cuɓoraaɗe

note: DLG_Styles_ModifyPreview DLG_Para_LabelPreview DLG_Column_Preview DLG_FormatFrame_Preview DLG_FormatTable_Preview DLG_BorderShading_Preview DLG_Lists_Preview DLG_PageNumbers_Preview DLG_Zoom_PreviewFrame
en: Preview
ff: Yiytindo

note: MENU_STATUSLINE_WEB_WEBPREVIEW MENU_STATUSLINE_WEB_SAVEASWEB
en: Preview the document as a web page
ff: Yiytindo winndannde ndee no hello geese

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Preview the document before printing
ff: Yiytindo winndannde ndee hade winnditeede

note: DLG_Para_PreviewPrevParagraph
en: Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph
ff: Lelnannde Ɓennunde Lelnannde Ɓennunde Lelnannde Ɓennunde Lelnannde Ɓennunde Lelnannde Ɓennunde Lelnannde Ɓennunde Lelnannde Ɓennunde

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT DLG_UP_PrintTitle DLG_UP_PrintButton
en: Print
ff: Winndito

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print &directly
ff: Winndito e &saasi

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_PRINT
en: Print Layout
ff: Lelngo Winnditagol

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print P&review
ff: Jiytindagol W&inndito

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print Preview
ff: Jiytindagol Winndito

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT
en: Print all or part of the document
ff: Winndito fof walla bannge e winndannde ndee

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT
en: Print the document
ff: Winndito winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print using the internal PS driver
ff: Winndito huutoraade ɗriwer PS nderndero oo

note: MSG_PrintingDoc
en: Printing Document...
ff: Woni ko e Winnditaade Fiilannde...

note: MSG_PrintStatus
en: Printing page %d of %d
ff: Ena winnditoo hello %d e dow %d

note: FIELD_Document_Publisher
en: Publisher
ff: Bayyinoowo

note: DLG_MetaData_Publisher_LBL
en: Publisher:
ff: Bayyinoowo:

note: MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_QUERY
en: Query RDF associated with location
ff: Ɗaɓɓitannde RDF yowitiinde e nokkuure

note: MENU_LABEL_RDF_QUERY_XMLIDS
en: Query RDF for cursor position
ff: Ɗaɓɓitannde RDF wonande dartorde jamgel

note: DLG_RDF_Query_Status
en: Query RDF: %d of total: %ld
ff: Ɗaɓɓitannde RDF: %d nder : %ld

note: MENU_STATUSLINE_RDF_QUERY_XMLIDS
en: Query the RDF associated with the cursor position...
ff: Ɗaɓɓitannde RDF toɗɗiiɗo dartorde jamngal...

note: MENU_LABEL_EDIT_REPLACE
en: R&eplace
ff: &Lomtin

note: DLG_Goto_Target_XMLid MENU_LABEL_INSERT_XMLID
en: RDF Link
ff: Jokkol RDF

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Title
en: RDF Stylesheet
ff: Pannorol RDF

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: RTL &Document
ff: &Winndannde RTL

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: RTL &Paragraph
ff: &Lelnannde RTL

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: RTL &Section
ff: &Rogere RTL

note: DLG_FR_ReplaceWithLabel
en: Re&place with:
ff: Lo&mtinir ɗum:

note: DLG_FR_ReverseFind
en: Re&verse find
ff: &Yiiltu njiilawu

note: MENU_LABEL_FILE_REVERT
en: Re&vert
ff: Wa&klit

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT
en: Recent &Files
ff: Pille &Cakkitiiɗe

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_REDO
en: Redo
ff: Waɗtu

note: TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REDO
en: Redo editing
ff: Waɗtu taƴtagol

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REDO
en: Redo previously undone editing
ff: Waɗtu taƴtagol pirtangol sakket

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_MENU MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM
en: Reduce or enlarge the document display
ff: Ustu walla ɓeydu jiytol winndannde ndee

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_RELATED_TO_SOURCE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_RELATED_TO_SOURCE
en: Related To Source Semantic Item
ff: Jokkondirɗo e Temre Maana Asliire

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_RELATION MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_RELATION
en: Relation
ff: Jotondiral

note: DLG_MetaData_Relation_LBL
en: Relation:
ff: Jotondiral:

note: DLG_Styles_RemoveButton
en: Remove
ff: Ittu

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove Footer
ff: Ittu Yaɓɓorde

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove Header
ff: Ittu Tiitoore

note: DLG_Styles_RemoveLab
en: Remove Property from Style:
ff: Ittu Keeroraɗum e Pannol:

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as Heading
ff: Ittu Gorol Tiitoore

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as the page Heading
ff: Ittu Gorol gonngol Tiitoore Hello ngoo

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: Remove all revision information from the document
ff: Ittu humpito baylitte fof e winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: Remove full document history from the document
ff: Ittu aslol winndannde kuuɓngol e winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove the Footer on this page from the Document
ff: Ittu Yaɓɓorde ndee hello e Winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove the Header on this page from the Document
ff: Ittu Tiitoore ndee hello e Winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTIMAGE
en: Remove the Image and save a copy on the clipboard
ff: Ittu natal ngal ndanndaa heen tummbitere e ɗakkitorde ndee

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEIMAGE
en: Remove the Image from the Document
ff: Ittu Natal Hoorewol e winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEFRAME
en: Remove the Text Box from the Document
ff: Ittu Bakanel Binndi e Winndannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: Remove the suggested change
ff: Jaɓ baylol miijtangol ngol

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading
ff: Waɗ kadi Gorol ngol Tiitoore

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading on each new page
ff: Waɗ kadi Gorol ngol Tiitoore e hello kala

note: DLG_FR_ReplaceTitle DLG_Annotation_Replace_LBL
en: Replace
ff: Lomtin

note: DLG_FR_ReplaceAllButton
en: Replace &All
ff: Lomtin &Fof

note: DLG_Annotation_Replace_tooltip
en: Replace the annotated text with the annotation content
ff: Lomtinir binndol ciiftangol ngol loowdi siiftannde ndee

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REPLACE
en: Replace the specified text with different text
ff: Lomtinir binndol joopangol ngol binndol goɗngol

note: MENU_LABEL_HELP_REPORT_BUG
en: Report a &Bug
ff: Jangto &Buggere

note: MENU_STATUSLINE_HELP_REPORT_BUG
en: Report a bug and help AbiWord become a better product
ff: Jangto buggere mballaa AbiWord wontude topirde yuɓɓunde

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: Reset the current toolbar layout to its defaults
ff: Artir lelngo palal kuutorɗe ngal e mbaydi mum ngoowaandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_IMAGE
en: Resize this image
ff: Waylu ɓetol ngal natal

note: DLG_HdrFtr_RestartNumbers
en: Restart numbering at:
ff: Fuɗɗito limtaagol to:

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartPage
en: Restart on each page
ff: Fuɗɗito e hello kala

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartSec DLG_FormatFootnotes_EndRestartSec
en: Restart on each section
ff: Fuɗɗito e rogere kala

note: DLG_HdrFtr_RestartCheck
en: Restart page numbers on new sections
ff: Fuɗɗito tonngooɗe kelle e doge kese

note: DLG_RDF_Editor_Restrict
en: Restrict to RDF Link:
ff: Haaɗnu e jokkol RDF:

note: DLG_Lists_Resume_Previous_List
en: Resume Previous List
ff: Jokku Doggol Cakkitiingol

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: Retain all document changes
ff: Mooftu kala baylitte e winndannde

note: MSG_RevertFile
en: Revert file to last saved state?
ff: Ruttin fiilde to danndol battindigol?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_REVERT
en: Revert the document to the last saved state
ff: Ruttin winndannde ndee to danndol battindigol

note: MSG_RevertBuffer
en: Revert to saved copy of %s?
ff: Ruttin to tummbitere %s danndaande?

note: DLG_ListRevisions_Column1Label
en: Revision ID
ff: ID Baylital

note: TOOLBAR_STATUSLINE_REVISIONS_NEW
en: Revisions new...
ff: Baylitte kesal...

note: TOOLBAR_STATUSLINE_REVISIONS_SELECT
en: Revisions select...
ff: Baylitte labo...

note: DLG_Para_AlignRight DLG_Tab_Radio_Right DLG_PageNumbers_Right TOOLBAR_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: Right
ff: Ñaamo

note: RightIndentStatus
en: Right Indent [%s]
ff: Dirtol Ñaamo [%s]

note: RightMarginStatus
en: Right Margin [%s]
ff: Ŋorɗol Ñaamol [%s]

note: TabToggleRightTab
en: Right Tab
ff: Tabbere Ñaamre

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_RIGHT
en: Right alignment
ff: Ponndugol ñaamol

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT
en: Right-align the paragraph
ff: Fonndu lelnannde ndee e ñaamo

note: DLG_Para_DomDirection
en: Right-to-left &dominant
ff: &Jiimol ñaamo-fayde-nano

note: FIELD_Document_Rights
en: Rights
ff: Jamirooje

note: DLG_MetaData_Rights_LBL
en: Rights:
ff: Jamirooje:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Row
en: Row
ff: Gorol

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Rows &Above
ff: Gori &Dow

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER
en: Rows &Below
ff: Gori &Les

note: MENU_STATUSLINE_RDF_ADV_TEST
en: Run some RDF tests and show results on console
ff: Waɗ ƴeewnde RDF kolla njaltudi e ginorde

note: MENU_STATUSLINE_RDF_ADV_PLAY
en: Run some RDF tests that change during development
ff: Waɗ ƴeewnde RDF baylotooɗe tuma topagol

note: MENU_LABEL_TOOLS_SCRIPTS
en: S&cripts
ff: D&okkori

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: S&how revisions
ff: H&ollir baylitte

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_CELLS
en: S&plit Cells
ff: F&eesto Kaaruuji

note: MENU_LABEL_RDF_QUERY
en: SPARQL Query
ff: Ɗaɓɓitannde SPARQL

note: DLG_Options_Btn_Save
en: Sa&ve
ff: &Danndu

note: MENU_LABEL_FILE_EXPORT
en: Sav&e Copy
ff: Dann&du Tummbitere

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVE
en: Save
ff: Danndu

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save &As
ff: Danndu e &Innde

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save &Template
ff: Danndu &Tugnorol

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save As
ff: Danndu e Innde

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYIMAGE
en: Save a copy of the image on the clipboard
ff: Danndu tummbitere natal ngal e ɗakkitorde

note: MSG_ConfirmSave
en: Save changes to document %s before closing?
ff: Danndu bayle winndannde %s hade uddude?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEEMBED
en: Save the Embedded Object
ff: Momtu Piiyol Coomtoraangol

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVE
en: Save the document
ff: Uddu winndannde

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save the document as a template
ff: Danndu winndannde ndee no tugnorol

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVEAS
en: Save the document under a different name
ff: Danndu winndannde ndee e innde woɗnde

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXPORT
en: Save the document without changing the current name
ff: Danndu winndannde ndee tawa innde ndee waylaaki

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEIMAGE
en: Save the selected image to a file
ff: Danndu natal labangal ngal e fiilde

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEEMBED
en: Save to file
ff: Danndu e fiilde

note: DLG_PageSetup_Scale
en: Scale
ff: Werngo

note: MENU_STATUSLINE_HELP_SEARCH
en: Search for help about...
ff: Yiylo ballal baɗte...

note: DLG_WordCount_Update_Rate
en: Seconds between updates
ff: Majaali hakkunde kesɗitine

note: FIELD_DateTime_Epoch
en: Seconds since the epoch
ff: Majaali gila epoch

note: DLG_Break_SectionBreaks
en: Section Breaks
ff: Dotte Rogere

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY
en: See history of the current document
ff: Yiy aslol winndannde wonaande ndee

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT DLG_Select
en: Select
ff: Labo

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECTALL
en: Select A&ll
ff: Labo F&of

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_CELL
en: Select Cell
ff: Labo Kaar

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Select Column
ff: Momtu Darol

note: TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_CHOOSE
en: Select Font
ff: Labo Alkulere

note: DLG_ListRevisions_Title TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_SELECT
en: Select Revision
ff: Labo baylital

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_ROW
en: Select Row
ff: Labo Gorol

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_TABLE
en: Select Table
ff: Feesto Haatumeere

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select Text Box
ff: Momtu Gallel Binndi

note: DLG_InsertHyperlink_Msg
en: Select a target bookmark from the list:
ff: Labo maantorol toɓɓangol iwde e doggol ngol:

note: DLG_FormatFrame_SelectImage DLG_FormatTable_SelectImage
en: Select image from File
ff: Labo natal iwde e fiilde

note: MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_SELECTNEXTREFTOSEMITEM TOOLBAR_TOOLTIP_SEMITEM_NEXT
en: Select next reference to Semantic Item
ff: Labo ruttorde faynde to Temre Maanaare

note: TOOLBAR_LABEL_SEMITEM_NEXT
en: Select next reference to this Semantic Item
ff: Labo ruttorde faynde to ndee Temre Maanaare

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SEMITEM_NEXT
en: Select next reference to this Semantic Item...
ff: Labo ruttorde faynde to ndee Temre Maanaare...

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_SELECTNEXTREFTOSEMITEM
en: Select next references to Semantic Item
ff: Labo duttorɗe paynɗe to Temre Maanaare

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_SELECTPREVREFTOSEMITEM MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_SELECTPREVREFTOSEMITEM TOOLBAR_TOOLTIP_SEMITEM_PREV
en: Select previous reference to Semantic Item
ff: Labo ruttorde ɓennunde to Temre Maanaare

note: TOOLBAR_LABEL_SEMITEM_PREV
en: Select previous reference to this Semantic Item
ff: Labo ruttorde ɓennunde to ndee Temre Maanaare

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SEMITEM_PREV
en: Select previous reference to this Semantic Item...
ff: Labo ruttorde ɓennunde to ndee Temre Maanaare...

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select the Text Box
ff: Labo Gallel Binndi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECTALL
en: Select the entire document
ff: Labo winndannde ndee e kuuɓal

note: TOOLBAR_STATUSLINE_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Select the parts of the document belonging to the next version...
ff: Lano jubbannde winndannde ndee jeyaande e yamre aroore...

note: TOOLBAR_STATUSLINE_REVISIONS_FIND_PREV
en: Select the parts of the document belonging to the previous version...
ff: Lano jubbannde winndannde ndee jeyaande e yamre ɓenndudne...

note: TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_FIND_NEXT TOOLBAR_TOOLTIP_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Select the parts of the document contained in the next revision
ff: Lano jubbannde winndannde ndee wonnde e nder e yamre aroore

note: TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_FIND_PREV TOOLBAR_TOOLTIP_REVISIONS_FIND_PREV
en: Select the parts of the document contained in the previous revision
ff: Lano jubbannde winndannde ndee wonnde e nder e yamre ɓenndudne

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_SELECTTHISREFTOSEMITEM MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_SELECTTHISREFTOSEMITEM TOOLBAR_TOOLTIP_SEMITEM_THIS
en: Select this reference to Semantic Item
ff: Labo ndee ruttorde to Temre Maanaare

note: TOOLBAR_LABEL_SEMITEM_THIS
en: Select this reference to this Semantic Item
ff: Labo ndee ruttorde to ndee Temre Maanaare

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SEMITEM_THIS
en: Select this reference to this Semantic Item...
ff: Labo ndee ruttorde to ndee Temre Maanaare...

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Selection DLG_UP_Selection
en: Selection
ff: Labannde

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM
en: Semantic Item
ff: Temre Maanaare

note: DLG_ToggleCase_SentenceCase
en: Sentence case
ff: Darnde wowlannde

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate table items with commas
ff: Seerndir teme haatumeere ndee picce

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate table items with commas and tabs
ff: Seerndir teme haatumeere ndee picce e taaɓe

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate table items with tabs
ff: Seerndir teme haatumeere ndee taaɓe

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate with commas
ff: Seerndir picce

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate with commas and tabs
ff: Seerndir picce e taaɓe

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate with tabs
ff: Seerndir taaɓe

note: DLG_Tab_Button_Set
en: Set
ff: Suɓo

note: MENU_LABEL_FMT_LANGUAGE
en: Set &Language
ff: Suɓo &Ɗemngal

note: DLG_Lists_SetDefault
en: Set Default Values
ff: Suɓo kiise Goowaaɗe

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Set
en: Set For All Existing
ff: Peŋ e Gooddɗe Kala

note: DLG_FormatFrame_SetImage DLG_FormatTable_SetImage
en: Set Image
ff: Suɓo Natal

note: MENU_LABEL_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set Positioned Image
ff: Suɓo Natal Dartorangol

note: DLG_FormatFrame_SetTextWrapping
en: Set Text Wrapping
ff: Suɓo Kooltol binndi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Set an image as a background for your page
ff: Suɓo natal wona cakkitol hello maa

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_SET_AS_SOURCE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_SET_AS_SOURCE
en: Set as Source Semantic Item
ff: Waɗtu Temre Maanare Asliire

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: Set dominant direction of document to RTL
ff: Suɓo tiindol jiimtungol winndannde to RTL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: Set dominant direction of paragraph to RTL
ff: Suɓo tiindol jiimtungol lelnannde to RTL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: Set dominant direction of section to RTL
ff: Suɓo tiindol jiimtungol rogere to RTL

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PROPERTIES
en: Set meta-data properties
ff: Suɓo keeroraaɗi metaa-keɓe

note: DLG_Tab_Label_New
en: Set new Tab
ff: Suɓo Tabbere hesere

note: DLG_FormatFrame_NoImageBackground DLG_FormatTable_NoImageBackground
en: Set no image
ff: Suɓo alaa natal

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_OPTIONS
en: Set preferences
ff: Suɓo cuɓoraaɗe

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABS
en: Set tab stops
ff: Suɓo dartagol tabbe

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Explanation
en: Set the current stylesheet for Semantic Items in this document. New RDF objects will use this stylesheet automatically. The buttons allow you to set the stylesheet for all existing Semantic Items to the new stylesheet as well.
ff: Feŋ pannorol gonangol ngol e Teme Maanaaje ndee fiilannde. Piije RDF kese maa kuutoro ngol pannorol e jaajol. Butoŋaaji ɗii nafata ko feŋde pannorol Teme Maanaaje goodɗe ɗee fof e pannorol kesol ngol.

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Set the type and styles of the Table of Contents
ff: Suɓo fannu e panni Haatumeere Loowdi ndee

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FOOTNOTES
en: Set the types of Footnotes and Endnotes
ff: Suɓo fannuuji Ciiftannɗe Yaɓɓorde e Ciiftannɗe Rowirde

note: MENU_STATUSLINE_FMT_HDRFTR
en: Set the types of Headers and Footers
ff: Suɓo fannuuji Tiitooje e Jaɓɓorɗe

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as Heading
ff: Suɓo ngol Gorol wona Tiitoore

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as the Heading on each page
ff: Suɓo ngol Gorol wona Tiitoore e hello kala

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set this image to be positioned
ff: Suɓo ngal natal wona dartinangal

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELLPREFS
en: Set your spelling preferences
ff: Suɓo cuɓoraaɗe mbinndiin maa

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_SETTINGS MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_SETTINGS
en: Settings
ff: Teelte

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DOCUMENT
en: Setup your document's page properties such as page size and margins
ff: Suɓo keeroraaɗi hello winndannde maa wano ɓetol hello e koolte

note: DLG_BorderShading_Shading
en: Shading
ff: Mbeeluure

note: DLG_BorderShading_Shading_Color
en: Shading color:
ff: Goobol mbeeluure:

note: DLG_Styles_ModifyShortCut
en: Shortcut Key
ff: Ŋiire Sodorde

note: DLG_Options_Label_Show DLG_Show
en: Show
ff: Hollu

note: MENU_LABEL_VIEW_RULER
en: Show &Ruler
ff: Hollu &Diidorgal

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show All
ff: Hollu Fof

note: DLG_RDF_Query_ShowAll
en: Show All RDF
ff: Hollu RDF Fof

note: MENU_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show For&matting Marks
ff: Hollu Maa&ntanɗe Mbaydingol

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show document &before revisions
ff: Hollu winndannde &hade baylitte

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show document a&fter revisions
ff: Hollu winndannde ɓ&aawo baylitte

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show document after &previous revisions
ff: Hollu winndannde ɓaawo baylitte &cakkitiiɗe

note: TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_SHOW_FINAL
en: Show document at final version without revision highlighting
ff: Hollu winndannde e yamre mum sakkitiinde tawa alaa jalbingol baylitte

note: TOOLBAR_TOOLTIP_REVISIONS_SHOW_FINAL
en: Show final document
ff: Hollu fiilannde wortaande

note: TOOLBAR_STATUSLINE_REVISIONS_SHOW_FINAL
en: Show final document...
ff: Hollu fiilannde wortaande...

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_MORE
en: Show full list of documents
ff: Hollu doggol binndanɗe kuuɓngol

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_RULER
en: Show or hide the rulers
ff: Hollu walla suuɗ diidorɗe ɗee

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_STATUSBAR
en: Show or hide the status bar
ff: Hollu walla suuɗ palal ngonka ngal

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_1 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_2 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_3 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_4
en: Show or hide the toolbar
ff: Hollu walla suuɗ palal kuutorɗe ngal

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: Show revisions that are present in document
ff: Hollu baylitte ngonɗe e nder winndannde

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show what the document looks like after previous revisions
ff: Hollu no winndannde ndee wayoyta so baylitte njamminaama

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show what the document looks like after revisions
ff: Hollu no winndannde ndee wayoyta ɓaawo baylitte

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show what the document looks like before revisions
ff: Hollu no winndannde ndee wayoyta hade baylitte

note: DLG_Options_Label_ViewShowHide
en: Show...
ff: Hollu...

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: Show/hide annotations
ff: Hollir/suuɗ ciiftannɗe

note: TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_SHOWPARA
en: Show/hide formatting marks
ff: Hollu/suuɗ maantanɗe mbaydingol

note: TB_Simple
en: Simple
ff: Ɓoloro

note: DLG_Options_Label_ViewSimpleTB
en: Simple Toolbar
ff: Palal Kuutorɗe Ɓoloral

note: DLG_Para_SpacingSingle
en: Single
ff: Gooto

note: TOOLBAR_LABEL_SINGLE_SPACE
en: Single Spacing
ff: Boowinol Ɓolorol

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SINGLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_SINGLE_SPACE
en: Single spacing
ff: Boowinol ɓolorol

note: DLG_Options_TabLabel_SmartQuotes
en: Smart Quotes
ff: Ŋacce Dime

note: MENU_LABEL_TABLE_SORT
en: So&rt Table
ff: Le&emto Haatumeere

note: DLG_BorderShading_Border_Style_Solid
en: Solid line
ff: Diidol kiɓɓungol

note: MSG_OpenRecovered
en: Some errors were encountered during the import.
ff: Won juume kawraaɗe e jiggagol ngol.

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order
ff: Leemto Dari e Deggondiral beeyal

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order based on Selected Row
ff: Leemto Dari e Deggondiral Beeyal fawaade e Gorol Labangol

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order
ff: Leemto Dari e Deggondiral Jippal

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order based on Selected Row
ff: Leemto Dari e Deggondiral Jippal fawaade e Gorol Labangol

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order
ff: Leemto Gori e Deggondiral Beeyal

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order based on selected Column
ff: Leemto Gori e Deggondiral Beeyal fawaade e Darol Labangol

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order
ff: Leemto Gori e Deggondiral Jippal

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order based on Selected Column
ff: Leemto Gori e Deggondiral Jippal fawaade e Darol Labangol

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORT
en: Sort Table
ff: Leemto Haatumeere

note: DLG_MetaData_Source_LBL
en: Source:
ff: Iwdi:

note: DLG_Column_Space_After
en: Space after Column:
ff: Boowal ɓaawo Darol:

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_12BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_12BEFORE
en: Space before: 12 pt
ff: Boowal hade: tɓ 12

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_0BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_0BEFORE
en: Space before: None
ff: Boowal hade: Hay baɗte

note: DLG_Para_LabelSpacing
en: Spacing
ff: Boowinol

note: DLG_Options_SpellCheckingTitle
en: Spell Checking
ff: Ƴeewtagol Mbinndiin

note: TOOLBAR_LABEL_SPELLCHECK
en: Spellcheck
ff: Ƴeewtagol-mbinndiin

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPELLCHECK TOOLBAR_TOOLTIP_SPELLCHECK
en: Spellcheck the document
ff: Ƴeewto mbinndiin winndannde ndee

note: DLG_Spell_SpellTitle DLG_Options_TabLabel_Spelling
en: Spelling
ff: Mbinndiin

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLPREFS
en: Spelling &Options
ff: Cuɓe &Mbinndiin

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Spli&t Table
ff: Fees&to Haatumeere

note: DLG_SplitCellsTitle DLG_SplitCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_CELLS
en: Split Cells
ff: Feesto Kaaruuji

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Split Table
ff: Feesto Haatumeere

note: TOOLBAR_LABEL_SPLIT_CELLS
en: Split cells
ff: Feesto kaaruuji

note: DLG_SplitCells_HoriMid DLG_SplitCells_VertMid
en: Split in Middle
ff: Feesto e Hakkunde

note: DLG_SplitCells_Below
en: Split on Bottom Side
ff: Feesto e Bannge Les

note: DLG_SplitCells_Left
en: Split on Left Side
ff: Feesto e Bannge Nano

note: DLG_SplitCells_Right
en: Split on Right Side
ff: Feesto e Bannge Ñaamo

note: DLG_SplitCells_Above
en: Split on Top Side
ff: Feesto e Bannge Dow

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split on all delimiters except spaces
ff: Seendu kala keertorɗe haa heddoo boowe

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split on all word delimiters including spaces
ff: Seendu kala keertorɗe kelme ena jeyaa heen boowe

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split text at commas or tabs
ff: Feesto binndol ngol e picce walla taaɓe

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split text at spaces, commas, or tabs
ff: Feesto binndol ngol e boowe, picce, walla taaɓe

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPLIT_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_SPLIT_CELLS
en: Split this cell
ff: Feesto oo kaar

note: DLG_Lists_Square_List STYLE_SQUARELIST
en: Square List
ff: Doggol Kaaruuji

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE
en: St&yle
ff: Pa&nnol

note: TB_Standard
en: Standard
ff: Gaadanteejo

note: DLG_Options_Label_ViewStandardTB
en: Standard Toolbar
ff: Palal Kuutorɗe Gaadanteewal

note: DLG_Lists_Star_List STYLE_STARLIST
en: Star List
ff: Doggol Koode

note: DLG_Lists_Start
en: Start At:
ff: Fuɗɗo To:

note: DLG_Lists_Start_New_List DLG_Lists_Start_New
en: Start New List
ff: Fuɗɗo Doggol Kesol

note: DLG_Lists_Start_Sub
en: Start Sublist
ff: Fuɗɗo Doogol-caltol

note: DLG_MarkRevisions_Check2Label
en: Start a new revision
ff: Fuɗɗo baylital kesal

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start ne&w revision
ff: Fuɗɗo ba&ylital kesal

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start revision distinct from the current one
ff: Fuɗɗo baylital ngal jiidaa e gonanngal ngal

note: DLG_WordCount_Statistics
en: Statistics:
ff: Limlimtooje:

note: DLG_Lists_Stop_Current_List
en: Stop Current List
ff: Dartin Doggol Gonangol

note: MENU_LABEL_FMT_STRIKE
en: Stri&ke
ff: Diidt&ol

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STRIKE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STRIKE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STRIKE DLG_UFS_StrikeoutCheck
en: Strike
ff: Diidtol

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STRIKE
en: Strikeout the selection (toggle)
ff: Diidto dow labannde ndee (yiilnu)

note: MENU_LABEL_FMT_STYLIST
en: Sty&list
ff: Dog&gol-panni

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STYLE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STYLE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STYLE
en: Style
ff: Pannol

note: DLG_Styles_ErrNotTitle1
en: Style Name -
ff: Innde Pannol -

note: DLG_Styles_ModifyName
en: Style Name:
ff: Innde Pannol:

note: DLG_Styles_ModifyType
en: Style Type:
ff: Leñol Fiilde:

note: DLG_Styles_ModifyFollowing
en: Style for following paragraph:
ff: Pannol lelnannde aroore:

note: DLG_Styles_ErrBlankName
en: Style name cannot be left blank
ff: Innde pannol waawaa wonde ɓolde

note: DLG_BorderShading_Border_Style DLG_Lists_Style DLG_UFS_StyleLabel
en: Style:
ff: Pannol:

note: DLG_Stylist_Styles
en: Styles
ff: Panni

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET
en: Stylesheet
ff: Pannore

note: DLG_Stylist_Title
en: Stylist
ff: Doggol-panni

note: DLG_MetaData_Subject_LBL
en: Subject:
ff: Toɓere:

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUBSCRIPT DLG_UFS_SubScript
en: Subscript
ff: Toŋol

note: DLG_Spell_Suggestions
en: Sugg&estions:
ff: Wa&siyaaji:

note: DLG_Options_Label_SpellMainOnly
en: Suggest from &main dictionary only
ff: Wasiyo iwde e saggitorde &tugnorde tan

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Sum a Column
ff: Hiiso mooɓre Darol

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Sum a Row
ff: Hiiso mooɓre Gorol

note: FIELD_Numbers_TableSumRows
en: Sum a Table Column
ff: Hiiso Mooɓre Darol Haatumeere

note: FIELD_Numbers_TableSumCols
en: Sum a Table Row
ff: Hiiso Mooɓre Gorol Haatumeere

note: DLG_MetaData_TAB_Summary MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY
en: Summary
ff: Tonngol

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY_LOCATION MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY_LOCATION
en: Summary, Location
ff: Tonngol, Nokkuure

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY_LOCATION_TIMES MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY_LOCATION_TIMES
en: Summary, Location, Start and End Times
ff: Tonngol, Nokkuure Waktuuji Fuɗɗorde e Gasirde

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY_TIMES MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY_TIMES
en: Summary, Start and End Times
ff: Tonngol, Waktuuji Fuɗɗorde e Gasirde

note: MENU_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT
en: Supe&rscript
ff: Toŋ&ol

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUPERSCRIPT DLG_UFS_SuperScript
en: Superscript
ff: Toŋol

note: MENU_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Sy&mbol
ff: Maa&ndol

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Symbol
ff: Maandol

note: MENU_LABEL_TABLE
en: T&able
ff: &Haatumeere

note: TabStopStatus
en: Tab Stop [%s]
ff: Kaaɗol Taaɓe [%s]

note: DLG_Tab_Label_TabPosition
en: Tab stop position:
ff: Dartorde kaaɗol taaɓe:

note: DLG_Tab_Label_TabToClear
en: Tab stops to be cleared:
ff: Kaaɗol taaɓe potɗe momteede:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Table MENU_STATUSLINE_TABLE TB_Table TB_Rows_x_Cols_Table
en: Table
ff: Haatumeere

note: DLG_InsertTable_TableSize
en: Table Size
ff: Ɓetol Haatumeere

note: DLG_Options_Label_ViewTableTB
en: Table Toolbar
ff: Palal Kuutorɗe Haatumeere

note: MENU_LABEL_INSERT_TABLEOFCONTENTS MENU_LABEL_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Table of Contents
ff: Haatumeere Loowdi

note: FIELD_Numbers_TOCListLabel
en: Table of Contents List Label
ff: Ɗakkol Doggi Haatumeere Loowdi

note: FIELD_Numbers_TOCPageNumber
en: Table of Contents Page
ff: Hello Haatumeere Loowdi

note: DLG_Styles_ModifyTabs DLG_Tab_TabTitle
en: Tabs
ff: Taaɓe

note: DLG_FormatTOC_DetailsTabPage
en: Tabs and Page Numbering
ff: Taaɓe e Limtagol Kelle

note: MENU_LABEL_FMT
en: Te&xt Formatting
ff: Mbaydingol Bi&nndol

note: MENU_LABEL_RDF_ADV_TEST
en: Test RDF subsystem
ff: Ƴeewndo lesyuɓɓo RDF

note: DLG_Options_Label_Text
en: Text
ff: Binndol

note: DLG_FormatTOC_TextAfter
en: Text &after:
ff: Binndol &ɓaawo:

note: DLG_FormatTOC_TextBefore
en: Text &before:
ff: Binndol &hade:

note: DLG_Lists_Align
en: Text Align:
ff: Ponndugol Binndi:

note: MENU_LABEL_INSERT_TEXTBOX MENU_LABEL_FMT_FRAME
en: Text Box
ff: Gallel Binndi

note: DLG_FormatFrame_PositionTo
en: Text Box Position
ff: Dartorde Gallol Binndi

note: DLG_Options_Label_BiDiOptions
en: Text Directionality
ff: Cukkol Binndi

note: DLG_Lists_PageFolding
en: Text Folding
ff: Kofol Binndol

note: DLG_FormatFrame_TextWrapping DLG_Image_TextWrapping
en: Text Wrapping
ff: Kooltol Binndi

note: DLG_Options_Label_Both
en: Text and Icon
ff: Binndol e Manndel

note: COMMAND_LINE_PRINTING_DEPRECATED
en: The '--print' option has been removed as of AbiWord 2.8. You can achieve the desired behavior using AbiWord's command-line conversion tools and then piping the output to a print spooler. Eg: 'abiword --to=ps --to-name=fd://1 myfile.txt | lpr'
ff: Cuɓol '--print' ittaama e AbiWord 2.8. Aɗa waawi siynude nguun neesu huutoraade kuutorɗe baklitirɗe dogginol AbiWord kisa ndewnaa jaltol ngol supuulde winnditol. Yeru: 'abiword --to=sw --to-name=df://1 fiilde.txt | lpr'

note: DLG_PageSetup_ErrBigMargins
en: The margins selected are too large to fit on the page.
ff: Ŋori labi-ɗaa ɗii ena njaaji haa wurti ngam heƴde e hello ngoo.

note: DLG_Options_Prompt_YouMustRestart
en: The new user interface language will take effect the next time that you start the application
ff: Ɗemngal daartorgal kuutoro keso ngal maa jammine caggal nde jaaɓnirgal ngal hurmitinaa

note: MSG_SpellDone
en: The spelling check is complete.
ff: Ƴeewtagol mbiindiin ngol timmii.

note: MSG_HyperlinkCrossesBoundaries
en: The text to which the hyperlink is to be attached must be within a single paragraph.
ff: Binndol ngol jokkorde geese ndee joopii foti wonde ko e nde lelnannde ɓolore.

note: FIELD_DateTime_Wkday
en: The weekday
ff: Ñalngu e yontere

note: DLG_FormatTable_Thickness DLG_BorderShading_Thickness
en: Thickness:
ff: Tekkeendi:

note: MSG_XMLIDAlreadyExists
en: This RDF link already exists. Would you like to replace the existing RDF link with this new one?
ff: Ngol jokkol RDF ena woodi. Aɗa yiɗi lomtinirde maantorol goodngol ngol jokkol RDF kesol?

note: MSG_BookmarkAlreadyExists
en: This bookmark already exists. Would you like to replace the existing bookmark with this new one?
ff: Ngol maantorol ena woodi. Aɗa yiɗi lomtinirde maantorol goodngol ngol mantorol kesol?

note: MSG_AfterRestartNew
en: This change will only take effect when you restart AbiWord or create a new document.
ff: Ngol baylol waawi jaammineede tan ko caggal nde AbiWord hurmitinaa walla nde winndannde hesere fuɗɗaa.

note: MSG_HiddenRevisions
en: This document contains revisions which are currently hidden from view. Please see AbiWord documentation for information on working with revisions.
ff: Ndee winndannde ena waɗi baylitte cuuɗaaɗe. Yurno ekkorde AbiWord ngam humpitaade no baylitte ngollortee.

note: DLG_Para_PreviewSampleFallback
en: This paragraph represents words as they might appear in your document.  To see the text from your document used in this preview, position your cursor in a document paragraph with some text in it and open this dialog.
ff: Ndee lelnannde daranii ko kelme hono no ɗe njaltirta e winndannde maa.  Ngam yiyde binndol ngol iwde e winndannde maa huutoraande e ngol jiytagal, darnu jamdigel maa e nder lelnannde winndannde ndee tawa ena waɗi bonndol ngudditaa ndee haaldorde.

note: DLG_Styles_ErrStyleNot
en: This style does not exist 
     so it cannot be modified
ff: Ngol pannol woodaani 
     wadde ngol waawaa wayleede

note: DLG_Column_Three
en: Three
ff: Tati

note: DLG_Lists_Tick_List STYLE_TICKLIST
en: Tick List
ff: Doggol Maante

note: FIELD_DateTime_TimeZone
en: Time Zone
ff: Diiwaan Waktu

note: FIELD_Document_Title DLG_Goto_Column_Title
en: Title
ff: Tiitoonde

note: DLG_ToggleCase_TitleCase DLG_UFS_Effects_TitleCase
en: Title Case
ff: Darnde Tiitoonde

note: DLG_MetaData_Title_LBL DLG_Annotation_Title_LBL DLG_Image_LblTitle
en: Title:
ff: Tiitoonde:

note: MENU_LABEL_FMT_TOPLINE
en: To&pline
ff: Dii&dol dow

note: DLG_Options_Label_Toolbars
en: Toolbars
ff: Pale kuutorɗe

note: DLG_PageNumbers_Header
en: Top
ff: Dowol

note: TopMarginStatus
en: Top Margin [%s]
ff: Ŋorɗol Nanol [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_TOPLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_TOPLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_TOPLINE DLG_UFS_ToplineCheck
en: Topline
ff: Diidol dow

note: DLG_RDF_Editor_Status
en: Total RDF: %d
ff: RDF Hawra: %d

note: DLG_Lists_Triangle_List STYLE_TRIANGLELIST
en: Triangle List
ff: Doggol Tatiije

note: DLG_Column_Two
en: Two
ff: Ɗiɗi

note: DLG_Styles_List
en: Type
ff: Fannu

note: DLG_InsertXMLID_Msg
en: Type a name for the RDF link:
ff: Tappu innde jokkol RDF ngol:

note: DLG_InsertBookmark_Msg
en: Type a name for the bookmark, or select an existing from the list:
ff: Tappu innde maantorol ngol, walla labo woodnde iwde e doggol ngol:

note: DLG_Lists_Type
en: Type:
ff: Fannu:

note: DLG_ToggleCase_UpperCase
en: UPPERCASE
ff: DARDOWOL

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_UNDERLINE DLG_UFS_UnderlineCheck
en: Underline
ff: Sakkudiidol

note: MENU_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE
en: Underline the selection (toggle)
ff: Sakkudiidol e labannde (yiilnu)

note: DLG_FormatTOC_Underline DLG_Tab_Radio_Underline
en: Underlines
ff: Sakkudiide

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_UNDO
en: Undo
ff: Firtu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_UNDO
en: Undo editing
ff: Firty taƴtagol

note: DLG_RDF_Editor_ShowAll DLG_Update
en: Update
ff: Hesɗitin

note: DLG_Annotation_OK_tooltip
en: Update the annotation
ff: Hesɗitin siiftannde ndee

note: DLG_Lists_Upper_Case_List STYLE_UPPERCASTELIST
en: Upper Case List
ff: Doggol Darnde Dow

note: DLG_Lists_Upper_Roman_List STYLE_UPPERROMANLIST
en: Upper Roman List
ff: Doogol Roman Dow

note: DLG_Column_RtlOrder
en: Use RTL Order
ff: Huutoro Dewondiral RTL

note: DLG_Options_Label_CustomSmartQuotes
en: Use custom smart quote style
ff: Huutoro ŋaccal dimal keeringal

note: DLG_Options_Label_HebrewContextGlyphs
en: Use glyph shaping for Hebrew
ff: Huutoro cehol glif jeyi Hebrew

note: DLG_Options_Label_UI
en: User Interface
ff: Daartorde Kuutoro

note: DLG_Options_Label_UILang
en: User Interface Language
ff: Ɗemngal Daartorde Kuutoro

note: DLG_Stylist_UserStyles
en: User defined Styles
ff: Panni keeraniiɗi kuutoro

note: DLG_Tab_Label_Existing
en: User-defined Tabs
ff: Panni keeraniiɗi Taaɓe

note: DLG_Styles_LBL_UserDefined
en: User-defined styles
ff: Panni keeraniiɗi kuutoro

note: FIELD_Application_Version DLG_History_Version_Version
en: Version
ff: Yamre

note: DLG_Options_TabLabel_View
en: View
ff: Hollir

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: View document history
ff: Hollir aslol winndannde

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_FULLSCREEN
en: View the document in full screen mode
ff: Hollir winndannde ndee e mbayka njaajeendi yaynirde

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_1 MENU_STATUSLINE_WINDOW_2 MENU_STATUSLINE_WINDOW_3 MENU_STATUSLINE_WINDOW_4 MENU_STATUSLINE_WINDOW_5 MENU_STATUSLINE_WINDOW_6 MENU_STATUSLINE_WINDOW_7 MENU_STATUSLINE_WINDOW_8 MENU_STATUSLINE_WINDOW_9
en: View this document
ff: Hollir ndee-ɗoo winndannde

note: DLG_Options_Label_ViewTooltips
en: View tooltips
ff: Hollir paali-pammine

note: DLG_Options_Label_ViewViewFrame
en: View...
ff: Yiyto...

note: DLG_Options_Label_Visible
en: Visible
ff: Ena yiyoo

note: MSG_HyperlinkNoBookmark
en: Warning: the bookmark you provided [%s] does not exist.
ff: Reentino: maantorol ngol ndokku-ɗaa [%s] woodaani.

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_WEB
en: Web Layout
ff: Lelnngo Geese

note: FIELD_Datetime_CurrentDate
en: Weekday Month Day, Year
ff: Ñälngu Lewru ñalnde, Hitaande

note: DLG_Options_Label_WithExtension
en: With extension:
ff: Wonndude e timmitol:

note: DLG_WordCount_WordCountTitle FIELD_Numbers_WordCount
en: Word Count
ff: Limoore Kelme

note: DLG_NEW_Tab1
en: Wordprocessing
ff: Juɓɓinol binndi

note: DLG_WordCount_Words_No_Notes
en: Words (no footnotes/endnotes):
ff: Kelme (alaa ciiftannɗe yaɓɓorde e ciiftannɗe rowirde):

note: DLG_Options_Label_SpellUppercase
en: Words in &UPPERCASE
ff: Kelme e &DARDOWOL

note: DLG_Options_Label_SpellNumbers
en: Words with num&bers
ff: Kelme gonnduɗe e li&mooje

note: DLG_WordCount_Words
en: Words:
ff: Kelme:

note: MSG_SaveFailedWrite
en: Writing error when attempting to save %s
ff: Juumre binnditol nde etaa danndude %s

note: MSG_DefaultDirectionChg
en: You have changed the default direction.
ff: A waylii tiindol goowangol ngol.

note: MSG_DirectionModeChg
en: You have changed the direction mode.
ff: A waylii mbayka tiindol goowangol ngol.

note: MSG_HyperlinkNoSelection
en: You must select a portion of the document before inserting a hyperlink.
ff: Alaa e sago labo-ɗaa jubbannde winndannde ndee hade maa ɓeydude jokkorde geese.

note: DLG_Options_Label_InvalidRangeForAutoSave
en: You should choose a range from 1 to 120 for the auto save frequency
ff: Pot-ɗaa suɓaade ko yolnde hakkunde 1 e 120 ndee danndol jaajol foti waɗeede

note: MSG_ConfirmSaveSecondary
en: Your changes will be lost if you don't save them.
ff: Bayle maa momtoto so a danndaani-ɗe.

note: TOOLBAR_LABEL_ZOOM TOOLBAR_STATUSLINE_ZOOM TOOLBAR_TOOLTIP_ZOOM DLG_Zoom_ZoomTitle
en: Zoom
ff: Lonngo

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to &100%
ff: Lonngo to &100%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to &200%
ff: Lonngo to &200%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to &50%
ff: Lonngo to &50%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to &75%
ff: Lonngo to &75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to 100%
ff: Lonngo to 100%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to 200%
ff: Lonngo to 200%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to 50%
ff: Lonngo to 50%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to 75%
ff: Lonngo to 75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: Zoom to page width
ff: Lonngo to njaajeendi hello

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: Zoom to whole page
ff: Lonngo to hello kuuɓngo

note: FIELD_DateTime_DDMMYY
en: dd/mm/yy
ff: ññ/ll/hh

note: DLG_ToggleCase_LowerCase
en: lowercase
ff: darlesol

note: DLG_Options_Label_Minutes
en: minutes
ff: hoƴomaaji

note: FIELD_DateTime_MMDDYY
en: mm/dd/yy
ff: ll/ññ/hh

[ctx: DLG_FormatTOC_None]
note: DLG_FormatTOC_None
en: None
ff: Hay huunde

[ctx: DLG_Lists_Style_none]
note: DLG_Lists_Style_none
en: None
ff: Hay huunde

[ctx: DLG_Lists_Type_none]
note: DLG_Lists_Type_none
en: None
ff: Hay huunde

[ctx: DLG_RDF_Query_Column_Subject]
note: DLG_RDF_Query_Column_Subject
en: Subject
ff: Toɓere

[ctx: DLG_Styles_DefNone]
note: DLG_Styles_DefNone
en: None
ff: Hay huunde

[ctx: DLG_Tab_Radio_None]
note: DLG_Tab_Radio_None
en: None
ff: Hay huunde

[ctx: FIELD_Document_Subject]
note: FIELD_Document_Subject
en: Subject
ff: Toɓere

note: DLG_ABOUT_Description
en: %s is an Open Source application licensed under the GNU GPL.
    You are free to redistribute this application.
ff: %s ko jaaɓnirgal Open Source, ɗooftiingu jamirol GNU GPL.
    Aɗa rimɗi e weeɗtude ngal-ɗoo jaaɓnirgal.

note: DLG_Zoom_PageWidth
en: &Page width
ff: &Njaajeendi hello

note: DLG_Image_PlacementTabLabel
en: &Placement
ff: &Lommbugol

note: DLG_ULANG_SetLangButton
en: &Set Language
ff: &Suɓo Ɗemngal

note: DLG_Zoom_WholePage
en: &Whole page
ff: &Hello huuɓngo

note: DLG_Image_WrapTabLabel
en: &Wrapping
ff: &Kooltol

note: DLG_UFS_Effects_None
en: (None)
ff: (Nay baɗte)

note: LANG_0
en: (no proofing)
ff: (alaa ƴeewdol)

note: DLG_DocComparison_TestSkipped
en: (test skipped)
ff: (ƴeewdol diwaama)

note: DLG_NoSaveFile_DirNotExist
en: A directory in the given pathname does not exist.
ff: Won runngere e innde lappol dokkangol ngol nde woodaani.

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_TITLE
en: AbiWord Plugin Manager
ff: Toppitol CEŊE AbiWord

note: SPELL_CANTLOAD_DLL
en: AbiWord cannot find the spelling file %s.dll
    Please download and install Aspell from http://aspell.net/win32/
ff: AbiWord waawaa yiytude fiile mbinndiin %s.dll
    Tiiɗno awwto, loowaa Aspell to http://aspell.net/win32/

note: MSG_HistoryPartRestore1
en: AbiWord cannot fully restore version %d of the document because the version information is incomplete.
ff: AbiWord waawaa artirde e timmal yamre %d ndee winndannde sabu humpito yamre ndee timmaani.

note: MSG_HistoryNoRestore
en: AbiWord cannot restore version %d of the document because the version information is missing.
ff: AbiWord waawaa artirde yamre %d ndee winndannde sabu humpito yamre ndee ena ŋakki.

note: DLG_UP_PrintPreviewTitle
en: AbiWord: Print Preview
ff: AbiWord: Jiytol Winnditagol

note: DLG_ABOUT_Title
en: About %s
ff: Baɗte %s

note: LANG_ACH
en: Acholi
ff: Akoli

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_ACTIVE
en: Active Plugins
ff: Ceŋe Caasɗe

note: LANG_SQ_AL
en: Albanian
ff: Albaneere

note: DLG_FOSA_ALL
en: All (*.*)
ff: Fof (*.*)

note: DLG_FOSA_ALLDOCS
en: All Documents
ff: Binndannde Fof

note: DLG_FOSA_ALLIMAGES
en: All Image Files
ff: Pille Nate Fof

note: DLG_HTMLOPT_ExpAllowAWML
en: Allow extra markup in AWML namespace
ff: Yamir markol ɓeydol e boowal innde AWML

note: LANG_AR
en: Arabic
ff: Aarabeere

note: LANG_AR_EG
en: Arabic (Egypt)
ff: Aarabeere (Ejipt)

note: LANG_AR_SA
en: Arabic (Saudi Arabia)
ff: Aarabeere (Sawudiya)

note: ENC_ARAB_ISO
en: Arabic, ISO-8859-6
ff: Aarabeere, ISO-8859-6

note: ENC_ARAB_MAC
en: Arabic, Macintosh
ff: Aarabeere, Macintosh

note: ENC_ARAB_WIN
en: Arabic, Windows Code Page 1256
ff: Aarabeere, Windows Code Page 1256

note: LANG_HY_AM
en: Armenian
ff: Armeniire

note: ENC_ARME_ARMSCII
en: Armenian, ARMSCII-8
ff: Armeniire, ARMSCII-8

note: LANG_AS_IN
en: Assamese
ff: Aasameere

note: LANG_AST_ES
en: Asturian
ff: Asturiyaŋkoore

note: DLG_Options_Label_DirMarkerAfterClosingParenthesis
en: Auto-insert direction markers
ff: Naatnu e jaaja maantorɗe tiindol

note: DLG_History_Version_AutoRevisioned
en: Auto-revision
ff: Baylitol-jaajol

note: DLG_FOSA_FileTypeAutoDetect
en: Automatically Detected
ff: Jiytinaaaɗo e Jaaja

note: MSG_AutoRevision
en: Autorevision
ff: Baylitol jaajol

note: DLG_MW_AvailableDocuments
en: Available Documents:
ff: Binndanɗe Goodaaɗi:

note: DLG_ULANG_AvailableLanguages
en: Available Languages:
ff: Ɗemɗe Goodaaɗe:

note: LANG_AYM_BO
en: Aymara (Central/Northern Bolivia)
ff: Aymaraŋkoore (Hakkunde e Rewo Bolivia)

note: LANG_AYC_BO
en: Aymara (Southern Bolivia)
ff: Aymaraŋkoore (Worgo Bolivia)

note: LANG_AYR
en: Aymara, Central
ff: Aymaraŋkoore, Hakkunde

note: ENC_BALT_ISO
en: Baltic, ISO-8859-4
ff: Baltik, ISO-8859-4

note: ENC_BALT_WIN
en: Baltic, Windows Code Page 1257
ff: Baltik, Windows Code Page 1257

note: LANG_EU_ES
en: Basque
ff: Baskere

note: LANG_BE_BY
en: Belarusian
ff: Belarusiire

note: LANG_BE_LATIN
en: Belarusian, Latin
ff: Belarusiire, Latee

note: LANG_BN_IN
en: Bengali
ff: Benngali

note: DLG_UP_BlackWhite
en: Black & White
ff: Ɓaleejo & Daneejo

note: STYLE_BLOCKTEXT
en: Block Text
ff: Binndol KIɓɓol

note: DLG_UFS_StyleBoldItalic
en: Bold Italic
ff: Ɓuttol Italikre

note: LANG_BS_BA
en: Bosnian
ff: Bosniire

note: LANG_BR_FR
en: Breton
ff: Bereton

note: DLG_ABOUT_Build
en: Build options: %s
ff: Cuɓe tafgol: %s

note: MSG_BuildingDoc
en: Building Document:
ff: Tafgol Winndannde:

note: LANG_BG_BG
en: Bulgarian
ff: Bulgariire

note: DLG_Cancel
en: Cancel
ff: Haaytu

note: LANG_CA_ES
en: Catalan
ff: Katalaare

note: ENC_CENT_ISO
en: Central European, ISO-8859-2
ff: Orop Hakkndeewo, ISO-8859-2

note: ENC_CENT_MAC
en: Central European, Macintosh
ff: Orop Hakkundeewo, Macintosh

note: ENC_CENT_WIN
en: Central European, Windows Code Page 1250
ff: Orop Hakkundeewo, Windows Code Page 1250

note: DLG_Options_Label_LangWithKeyboard
en: Change Language when changing keyboard
ff: Waylu Ɗemngal so aɗa wayla tappirde

note: STYLE_DELIM_CHAPTER
en: Chapter
ff: Taƴre

note: STYLE_CHAPHEADING
en: Chapter Heading
ff: Tiitoonde Taƴre

note: LANG_CGG
en: Chiga
ff: Ciga

note: LANG_ZH_HK
en: Chinese (Hong Kong)
ff: Sinuwaare (Hong Kong)

note: LANG_ZH_CN
en: Chinese (PRC)
ff: Sinuwaare (PRC)

note: LANG_ZH_SG
en: Chinese (Singapore)
ff: Sinuwaare (Singapuur)

note: LANG_ZH_TW
en: Chinese (Taiwan)
ff: Sinuwaare (Taywaan)

note: ENC_CHSI_EUC
en: Chinese Simplified, EUC-CN (GB2312)
ff: Sinuwaare Weeɓtinaande, EUC-CN (GB2312)

note: ENC_CHSI_GB
en: Chinese Simplified, GB_2312-80
ff: Sinuwaare Weeɓtinaande, GB_2312-80

note: ENC_CHSI_HZ
en: Chinese Simplified, HZ
ff: Sinuwaare Weeɓtinaande, HZ

note: ENC_CHSI_WIN
en: Chinese Simplified, Windows Code Page 936
ff: Sinuwaare Weeɓtinaande, Windows Code Page 936

note: ENC_CHTR_BIG5
en: Chinese Traditional, BIG5
ff: Sinuwaare Ganniire, BIG5

note: ENC_CHTR_BIG5HKSCS
en: Chinese Traditional, BIG5-HKSCS
ff: Sinuwaare Ganniire, BIG5-HKSCS

note: ENC_CHTR_EUC
en: Chinese Traditional, EUC-TW
ff: Sinuwaare Ganniire, EUC-TW

note: ENC_CHTR_WIN
en: Chinese Traditional, Windows Code Page 950
ff: Sinuwaare Ganniire, Windows Code Page 950

note: DLG_LISTDOCS_Heading1
en: Choose document from the list:
ff: Suɓo winndannde e doggol ngol:

note: TB_ClearBackground
en: Clear Background
ff: Momtu Cakkitol

note: TB_ClearForeground
en: Clear Foreground
ff: Momtu pawtitol

note: DLG_CLIPART_Title
en: Clip Art
ff: Natakon

note: DLG_CLIPART_Error
en: Clip Art could not be loaded.
ff: Natakon koriima looweede.

note: DLG_Close
en: Close
ff: Uddu

note: DLG_Exit_CloseWithoutSaving
en: Close &Without Saving
ff: Uddu &Mbaasaa Danndude

note: DLG_UP_Collate
en: Collate
ff: Renndin

note: DLG_UP_Color
en: Color
ff: Goobu

note: DLG_Compare
en: Compare
ff: Yerondir

note: DLG_DocComparison_Content
en: Content:
ff: Loowdi:

note: STYLE_TOCHEADING1
en: Contents 1
ff: Loowdi 1

note: STYLE_TOCHEADING2
en: Contents 2
ff: Loowdi 2

note: STYLE_TOCHEADING3
en: Contents 3
ff: Loowdi 3

note: STYLE_TOCHEADING4
en: Contents 4
ff: Loowdi 4

note: STYLE_TOCHEADING
en: Contents Header
ff: Tootoore Loowdi

note: DLG_UP_Copies
en: Copies:
ff: Tummbittte:

note: LANG_COP_EG
en: Coptic
ff: Koptiire

note: LANG_KW_GB
en: Cornish
ff: Korniis

note: LANG_CO_FR
en: Corsican
ff: Korseere

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_LOAD
en: Could not activate/load plugin
ff: Horiima saasnude/loowde ceŋol

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_UNLOAD
en: Could not deactivate plugin
ff: Horiima ñifde ceŋol

note: SPELL_CANTLOAD_DICT
en: Could not load the dictionary for the %s language
ff: Horiima loowde saggitorɗe ɗemngal %s ndee

note: DLG_History_Version_Started
en: Created
ff: Sosaama

note: DLG_History_Created
en: Created:
ff: Sosaama:

note: LANG_HR_HR
en: Croatian
ff: Korowasiire

note: ENC_CROA_MAC
en: Croatian, Macintosh
ff: Korowasiire, Macintosh

note: LANG_CS_CZ
en: Czech
ff: Cekiire

note: LANG_DA_DK
en: Danish
ff: Daniire

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE_ALL
en: Deactivate all plugins
ff: Ñif ceŋe fof

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE
en: Deactivate plugin
ff: Ñif ceŋol

note: DLG_HTMLOPT_ExpDeclareXML
en: Declare as XML (version 1.0)
ff: Wowlu ko ɗum XML (yamre 1.0)

note: DLG_ULANG_DefaultLangLabel
en: Default language:
ff: Ɗemngal goowangal:

note: DLG_Remove_Icon
en: Do you want to remove this icon from the toolbar?
ff: Aɗa yiɗi ittude ngel maandel e palal kuutorɗe ngal?

note: DLG_DocComparison_WindowLabel
en: Document Comparison
ff: Jerondiral Binndannɗe

note: DLG_History_DocumentDetails
en: Document Details
ff: Humpito Winndannde

note: DLG_History_WindowLabel
en: Document History
ff: Aslol Winndannde

note: DLG_History_Path
en: Document name:
ff: Innde winndannde:

note: DLG_DocComparison_DocsCompared
en: Documents compared
ff: Binndanɗe jerondiraaɗe

note: LANG_NL_NL
en: Dutch
ff: Niderlannda

note: DLG_History_EditTime
en: Editing time:
ff: Sahaa taƴtagol:

note: DLG_UFS_EffectsFrameLabel
en: Effects:
ff: Pilte:

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedCSS
en: Embed (CSS) style sheet
ff: Soomtor (CSS) ɗerol panni

note: DLG_UP_EmbedFonts
en: Embed Fonts
ff: Soomtor Alkuleeje

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedImages
en: Embed images in URLs (Base64-encoded)
ff: Soomtor nate e URLs (dokkol-diiñol64)

note: DLG_UENC_EncTitle
en: Encoding
ff: Dokkitol

note: DLG_UFS_EncodingLabel
en: Encoding:
ff: Dokkitol:

note: STYLE_ENDNOTE
en: Endnote
ff: Siiftannde rowirde

note: STYLE_ENDREFERENCE
en: Endnote Reference
ff: Ruttorde siiftannde yaɓɓorde

note: STYLE_ENDTEXT
en: Endnote Text
ff: Binndol Siiftannde Rowirde

note: LANG_EN_AU
en: English (Australia)
ff: Engeleere (Ostaraalii)

note: LANG_EN_CA
en: English (Canada)
ff: Engeleere (Kanadaa)

note: LANG_EN_IE
en: English (Ireland)
ff: Engeleere (Irlannda)

note: LANG_EN_NZ
en: English (New Zealand)
ff: Engeleere (Niw Silan)

note: LANG_EN_ZA
en: English (South Africa)
ff: Engeleere (Afrik Bŋ Worgo)

note: LANG_EN_GB
en: English (UK)
ff: Engeleere (UK)

note: LANG_EN_US
en: English (US)
ff: Engeleere (Dowlaaji Dentuɗi)

note: ENC_US_DOS
en: English, DOS/Windows Code Page 437
ff: Engleere, DOS/Windows Code Page 437

note: DLG_Password_Title
en: Enter Password
ff: Naatnu Finnde

note: LANG_ET
en: Estonian
ff: Estoniire

note: DLG_FOSA_ExportTitle
en: Export File
ff: Jiggito Fiilde

note: DLG_HTMLOPT_ExpIs4
en: Export as HTML 4.01
ff: Jiggito e mbaydi HTML 4.01

note: DLG_HTMLOPT_ExpAbiWebDoc
en: Export with PHP instructions
ff: Jiggito wonndude e pamminooje PHP

note: DLG_UP_File
en: File
ff: Fiilde

note: DLG_OverwriteFile
en: File already exists.  Overwrite file '%s'?
ff: Fiilde ena woodi kisa.  Winndita e dow fiilde '%s'?

note: DLG_FOSA_RecordToFileLabel
en: File to record editing:
ff: Fiilde ɗo baylital danndetee:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileLabel
en: File to replay editing:
ff: Fiilde ɗo baylital tartetee:

note: LANG_FI_FI
en: Finnish
ff: Finlandeere

note: LANG_NL_BE
en: Flemish
ff: Falamaŋkoore

note: STYLE_FOOTNOTE
en: Footnote
ff: Siiftannde yaɓɓorde

note: STYLE_FOOTREFERENCE
en: Footnote Reference
ff: Ruttorde siiftannde yaɓɓorde

note: STYLE_FOOTTEXT
en: Footnote Text
ff: Binndol Siiftannde Rowirde

note: DLG_ABOUT_URL
en: For more information: http://www.abisource.com/
ff: Ngam ɓeydude humpito: http://www.abisource.com/

note: LANG_FR_BE
en: French (Belgium)
ff: Farayseere (Belsik)

note: LANG_FR_CA
en: French (Canada)
ff: Farayseere (Kanadaa)

note: LANG_FR_FR
en: French (France)
ff: Farayseere (Farayse)

note: LANG_FR_CH
en: French (Switzerland)
ff: Farayseere (Suwis)

note: LANG_FY_NL
en: Frisian
ff: Firisiire

note: DLG_UP_From
en: From:
ff: Iwde:

note: LANG_FF
en: Fulah
ff: Pulaar-Fulfulde

note: LANG_GL
en: Galician
ff: Galiccaŋkoore

note: LANG_KA_GE
en: Georgian
ff: Jorjiire

note: ENC_GEOR_ACADEMY
en: Georgian, Academy
ff: Jorjiire, Academy

note: ENC_GEOR_PS
en: Georgian, PS
ff: Jorjiire, PS

note: LANG_DE_AT
en: German (Austria)
ff: Docce (Ostaraalii)

note: LANG_DE_DE
en: German (Germany)
ff: Doccere (Doclannda)

note: LANG_DE_CH
en: German (Switzerland)
ff: Doccere (Suwis)

note: DLG_UP_Grayscale
en: Grayscale
ff: Purɗungol

note: LANG_EL_GR
en: Greek
ff: Gerek

note: ENC_GREE_ISO
en: Greek, ISO-8859-7
ff: Gerek, ISO-8859-7

note: ENC_GREE_MAC
en: Greek, Macintosh
ff: Gerek, Macintosh

note: ENC_GREE_WIN
en: Greek, Windows Code Page 1253
ff: Gerek, Windows Code Page 1253

note: DLG_HTMLOPT_ExpTitle
en: HTML Export Options
ff: Cuɓe Jiggitol HTML

note: LANG_HA_NE
en: Hausa (Niger)
ff: Hawsa (Nijeer)

note: LANG_HA_NG
en: Hausa (Nigeria)
ff: Hawsa (Nijeriyaa)

note: LANG_HAW_US
en: Hawaiian
ff: Hawayeere

note: STYLE_HEADING1
en: Heading 1
ff: Tiitoonde 1

note: STYLE_HEADING2
en: Heading 2
ff: Tiitoonde 2

note: STYLE_HEADING3
en: Heading 3
ff: Tiitoonde 3

note: STYLE_HEADING4
en: Heading 4
ff: Tiitoonde 4

note: LANG_HE_IL
en: Hebrew
ff: Eburu

note: ENC_HEBR_ISO
en: Hebrew, ISO-8859-8
ff: Eburu, ISO-8859-8

note: ENC_HEBR_MAC
en: Hebrew, Macintosh
ff: Eburu, Macintosh

note: ENC_HEBR_WIN
en: Hebrew, Windows Code Page 1255
ff: Eburu, Windows Code Page 1255

note: DLG_Image_Height
en: Height:
ff: Tooweendi:

note: DLG_IP_Height_Label
en: Height:
ff: Tooweendi:

note: DLG_UFS_HiddenCheck
en: Hidden
ff: Cuuɗangol

note: DLG_UFS_BGColorTab
en: HighLight Color
ff: HighLight Goobu

note: LANG_HI_IN
en: Hindi
ff: Hinndi

note: LANG_HU_HU
en: Hungarian
ff: Hungariire

note: LANG_IS_IS
en: Icelandic
ff: Islanndiire

note: ENC_ICEL_MAC
en: Icelandic, Macintosh
ff: Islanndiire, Macintosh

note: DLG_History_Id
en: Identifier:
ff: Keftinoowo:

note: DLG_Image_ImageDesc
en: Image Name
ff: Innde Natal

note: DLG_Image_Placement
en: Image Placement
ff: Jooɗnde Natal

note: DLG_Image_Title
en: Image Properties
ff: Keeroraaɗi Natal

note: DLG_Image_ImageSize
en: Image Size
ff: Ɓetol Natal

note: DLG_Image_WrappedNone
en: Image floats above text
ff: Natal weeyat e dow binndol

note: DLG_Image_InLine
en: Image placed in-line (no text wrapping)
ff: Natal lomboto e nder binndol (alaa kooltol binndi)

note: DLG_FOSA_ImportTitle
en: Import File
ff: Jiggo Fiilde

note: MSG_ParagraphsImported
en: Imported Paragraph
ff: Lelnannde Jiggaande

note: MSG_ImportingDoc
en: Importing Document...
ff: Ena Jiggoo Winndannde...

note: LANG_ID_ID
en: Indonesian
ff: Indonesiire

note: XIM_Methods
en: Input Methods
ff: Peeje Naatnal

note: DLG_FOSA_InsertObject
en: Insert Embeddable Object
ff: Lommbu Piiyol Coomtortoowol

note: DLG_FOSA_FileInsertObject
en: Insert Embeddable Object file:
ff: Lommbu Piiyol Fiile Coomtortoowol:

note: DLG_FOSA_InsertTitle
en: Insert File
ff: Lommbu Fiilde

note: DLG_FOSA_InsertMath
en: Insert Math File
ff: Lommbu heen Fiile Hiisa

note: DLG_FOSA_FileInsertMath
en: Insert MathML file:
ff: Lommbu heen fiile MathML:

note: TB_InsertNewTable
en: Insert New Table
ff: Jolnu Haatumeere Hesere

note: DLG_IP_Title
en: Insert Picture
ff: Naatnu Natal

note: DLG_Insert_SymbolTitle
en: Insert Symbol
ff: Lommbu Maalde

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_INSTALL
en: Install new plugin
ff: Loow ceŋol kesol

note: DLG_InvalidPathname
en: Invalid pathname.
ff: Inndelappol moƴƴaani.

note: LANG_GA_IE
en: Irish
ff: Irlanndeere

note: LANG_IT_IT
en: Italian
ff: Italiŋkoore

note: LANG_JA_JP
en: Japanese
ff: Saponeere

note: ENC_JAPN_EUC
en: Japanese, EUC-JP
ff: Saponeere, EUC-JP

note: ENC_JAPN_ISO
en: Japanese, ISO-2022-JP
ff: Saponeere, ISO-2022-JP

note: ENC_JAPN_SJIS
en: Japanese, Shift-JIS
ff: Saponeere, Sift-JIS

note: ENC_JAPN_WIN
en: Japanese, Windows Code Page 932
ff: Saponeere, Windows Code Page 932

note: LANG_KK_KZ
en: Kazakh
ff: Kasakre

note: LANG_KO
en: Korean
ff: Koreyaŋkoore

note: LANG_KO_KR
en: Korean (South Korea)
ff: Koreaŋkoore (Koreya Wordgo)

note: ENC_KORE_EUC
en: Korean, EUC-KR
ff: Koreyaŋkoore, EUC-KR

note: ENC_KORE_JOHAB
en: Korean, JOHAB
ff: Koreyaŋkoore (JOHAB)

note: ENC_KORE_KSC
en: Korean, KSC_5601
ff: Koreyaŋkoore, KSC_5601

note: ENC_KORE_WIN
en: Korean, Windows Code Page 949
ff: Koreyaŋkoore, Windows Code Page 949

note: LANG_KU
en: Kurdish
ff: Kurdiire

note: LANG_LO_LA
en: Lao
ff: Laoore

note: DLG_History_LastSaved
en: Last saved:
ff: Ko sakkitii danndeede:

note: LANG_LA_IT
en: Latin
ff: Lateŋ

note: LANG_LV_LV
en: Latvian
ff: Lettoniire

note: LANG_LT_LT
en: Lithuanian
ff: Lituaniire

note: DLG_CLIPART_Loading
en: Loading Clip Art...
ff: Ena loowa Maankon...

note: DLG_UFS_Effects_LowerCase
en: Lowercase
ff: Darlesol

note: LANG_MK
en: Macedonian
ff: Masedoniire

note: DLG_ULANG_DefaultLangChkbox
en: Make default for document
ff: Waɗ ɗum goowaaɗo winndannde

note: LANG_MG_MG
en: Malagasy
ff: Malgaasre

note: LANG_MS_MY
en: Malay
ff: Malayre

note: LANG_MNK_SN
en: Mandinka
ff: Manndiŋka

note: LANG_MI_NZ
en: Maori
ff: Maworiire

note: LANG_MR_IN
en: Marathi
ff: Marathiire

note: LANG_MH_MH
en: Marshallese (Marshall Islands)
ff: Marsaaleere (Duuɗe Marsaal)

note: LANG_MH_NR
en: Marshallese (Nauru)
ff: Marsaaleere (Nawuru)

note: DLG_Merge
en: Merge
ff: Naattondir

note: LANG_MN_MN
en: Mongolian
ff: Monngoliire

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NAME
en: Name:
ff: Innde:

note: LANG_NE_NP
en: Nepali
ff: Nepaliŋkoore

note: DLG_MB_No
en: No
ff: Alaa

note: DLG_IP_No_Picture_Label
en: No Picture
ff: Hay Natal

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NONE_SELECTED
en: No plugin selected
ff: Hay ceŋol labaaka

note: STYLE_NORMAL
en: Normal
ff: Potɗum

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NOT_AVAILABLE
en: Not available
ff: Heɓotaako

note: STYLE_NUMHEAD1
en: Numbered Heading 1
ff: Tiitoonde Limtaade 1

note: STYLE_NUMHEAD2
en: Numbered Heading 2
ff: Tiitoonde Limtaade 2

note: STYLE_NUMHEAD3
en: Numbered Heading 3
ff: Tiitoonde Limtaade 3

note: LANG_NN_NO
en: Nynorsk
ff: Ninorsko

note: LANG_OC_FR
en: Occitan
ff: Occitaanre

note: DLG_FOSA_OpenTitle
en: Open File
ff: Uddit Fiilde

note: DLG_FOSA_FileOpenTypeLabel
en: Open file as &type:
ff: Uddit fiilde e &mbaydi:

note: DLG_LISTDOCS_Title
en: Opened Documents
ff: Binndannɗe Udditiiɗe

note: TB_Zoom_Percent
en: Other...
ff: Goɗɗi...

note: DLG_Zoom_Percent
en: P&ercent:
ff: Teeme&derewel:

note: TB_Zoom_PageWidth
en: Page Width
ff: Njaajeendi Hello

note: DLG_UP_PageRanges
en: Page ranges:
ff: Weefngo kelle:

note: LANG_PS
en: Pashto
ff: Pastoore

note: DLG_Password_Password
en: Password:
ff: Finnde:

note: STYLE_PLAIN_TEXT
en: Plain Text
ff: Binndol Ɓolol

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DETAILS
en: Plugin Details
ff: Humpito Ceŋol

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_LIST
en: Plugin List
ff: Doggol Ceŋi

note: LANG_PL_PL
en: Polish
ff: Poloneere

note: LANG_PT_BR
en: Portuguese (Brazil)
ff: Purtugeere (Beresiil)

note: LANG_PT_PT
en: Portuguese (Portugal)
ff: Purtugeere (Purtugaal)

note: DLG_Image_PlaceColumn
en: Position relative to its Column
ff: Dartorde tugnaade e darol mum

note: DLG_Image_PlacePage
en: Position relative to its Page
ff: Dartorde tugnaade e hello mum

note: DLG_Image_PlaceParagraph
en: Position relative to nearest paragraph
ff: Dartorde tugnaade e lelnannde mum ɓurnde ɓadaade

note: DLG_Image_Aspect
en: Preserve aspect ratio
ff: Danndu jeendondiral

note: DLG_IP_Activate_Label
en: Preview Picture
ff: Yiyto Natal

note: DLG_FOSA_PrintToFileTitle
en: Print To File
ff: Winndito e Fiilde

note: DLG_FOSA_FilePrintTypeLabel
en: Print file as &type:
ff: Winndito fiilde e &mbaydi:

note: DLG_UP_PrintIn
en: Print in:
ff: Winnditoo nder:

note: DLG_UP_PrintTo
en: Print to:
ff: Winnditoo to:

note: DLG_UP_Printer
en: Printer
ff: Winnditorde

note: DLG_UP_PrinterCommand
en: Printer command:
ff: Ginol winndiorde:

note: LANG_PA_IN
en: Punjabi (India)
ff: Punjabiŋkoore (Inndiya)

note: LANG_PA_PK
en: Punjabi (Pakistan)
ff: Punjabiŋkoore (Pakistaan)

note: LANG_QU_BO
en: Quechua
ff: Kesuwaare

note: LANG_QUZ
en: Quechua (Cusco)
ff: Kuwesaa (Cusco)

note: LANG_QUL_BO
en: Quechua (Northern Bolivia)
ff: Kesuwaare (Bolivia Rewo)

note: LANG_QUH_BO
en: Quechua (Southern Bolivia)
ff: Kesuwaare (Bolivia Worgo)

note: ReadOnly
en: Read-Only
ff: Tarol-tan

note: DLG_FOSA_RecordToFileTitle
en: Record Editing to File
ff: Nanngito Taƴtagol to Fiilde

note: DLG_UFS_StyleRegular
en: Regular
ff: Ŋiiɓɗo

note: DLG_DocComparison_Relationship
en: Relationship:
ff: Jotondiral:

note: DLG_HTMLOPT_ExpMathMLRenderPNG
en: Render MathML to PNG images (JavaScript will be used if option is not checked)
ff: Yonkito MathML fayde e nate PNG (JavaScript huutortee so tawii ndee suɓre labaaka)

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileTitle
en: Replay Editing from File
ff: Tarto Taƴtagol to Fiilde

note: DLG_Restore DLG_History_Restore
en: Restore
ff: Artir

note: DLG_HTMLOPT_ExpRestore
en: Restore Settings
ff: Artir Teelte

note: DLG_DocComparison_Results
en: Results
ff: Njaltudi

note: LANG_RO_RO
en: Romanian
ff: Romaniire

note: ENC_ROMA_MAC
en: Romanian, Macintosh
ff: Romaniire, Macintosh

note: LANG_RU_RU
en: Russian
ff: Riisiŋkoore

note: LANG_RU_PETR1708
en: Russian, pre-1918
ff: Riisiŋkoore hade--1918

note: DLG_UFS_SampleFrameLabel
en: Sample
ff: Jubbannde

note: LANG_SC_IT
en: Sardinian
ff: Sardineere

note: DLG_FOSA_SaveAsTitle
en: Save File As
ff: Danndu Fiile e Innde

note: DLG_HTMLOPT_ExpSave
en: Save Settings
ff: Danndu Teelte

note: DLG_FOSA_FileSaveTypeLabel
en: Save file as &type:
ff: Danndu fiilde e &mbaydi:

note: DLG_UFS_ScriptLabel
en: Script:
ff: Dokkorol:

note: STYLE_DELIM_SECTION
en: Section
ff: Taƴre

note: STYLE_SECTHEADING
en: Section Heading
ff: Tiitoore Taƴre

note: DLG_UENC_EncLabel
en: Select Encoding:
ff: Lado Dokkitol:

note: DLG_HTMLOPT_ExpLabel
en: Select HTML export options:
ff: Labo cuɓe jiggitol HTML:

note: DLG_ULANG_LangLabel
en: Select Language:
ff: Labo Ɗemngal:

note: LANG_SR
en: Serbian
ff: Serbiire

note: LANG_SR_LATIN
en: Serbian, Latin
ff: Serbiŋkoore, lateŋ

note: DLG_ULANG_LangTitle
en: Set Language
ff: Suɓo Ɗemngal

note: DLG_UFS_TransparencyCheck
en: Set no Highlight Color
ff: Suɓo alaa Goobu Jalbinol

note: DLG_UFS_SizeLabel
en: Size:
ff: Ɓetol:

note: LANG_SK_SK
en: Slovak
ff: Slowakiire

note: LANG_SL_SI
en: Slovenian
ff: Sloweniire

note: DLG_UFS_Effects_SmallCaps
en: Small Capitals
ff: Alkule Mawɗe Pamare

note: LANG_SON
en: Songhay
ff: Sonngay

note: LANG_ES_MX
en: Spanish (Mexico)
ff: Español (Meksik)

note: LANG_ES_ES
en: Spanish (Spain)
ff: Español (Espaañ)

note: DLG_HTMLOPT_ExpSplitDocument
en: Split document
ff: Feccu winndannde

note: DLG_Image_SquareWrap
en: Square text wrapping
ff: Kooltol binndi naykiɓɓol

note: DLG_DocComparison_Styles
en: Styles:
ff: Panni:

note: LANG_SW
en: Swahili
ff: Swaahili

note: LANG_SV_SE
en: Swedish
ff: Swediire

note: TB_Font_Symbol
en: Symbols
ff: Maandi

note: LANG_SYR
en: Syriac
ff: Siriac

note: DLG_UFS_ColorTab
en: Text Color
ff: Goobol Binndol

note: DLG_Image_WrappedBoth
en: Text wrapped on both sides of the Image
ff: Binndol ena hooltoraa e banngeeji ɗiɗi natal ngal

note: DLG_Image_WrappedLeft
en: Text wrapped to the Left of the Image
ff: Binndol ena hooltoraa e bannge Nano natal ngal

note: DLG_Image_WrappedRight
en: Text wrapped to the Right of the Image
ff: Binndol ena hooltoraa e bannge Ñaamo natal ngal

note: LANG_TH_TH
en: Thai
ff: Thaayi

note: ENC_THAI_MAC
en: Thai, Macintosh
ff: Thaayi, Macintosh

note: ENC_THAI_TIS
en: Thai, TIS-620
ff: Thaayi, TIS-620

note: ENC_THAI_WIN
en: Thai, Windows Code Page 874
ff: Thaayi, Windows Code page 874

note: DLG_NoSaveFile_DirNotWriteable
en: The directory '%s' is write-protected.
ff: Runngere '%s' ko daaƴaande binndital.

note: DLG_FOSA_ExtensionDoesNotMatch
en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
ff: Timmitol fiilde hokkaande ndee jaaɓdaani e fannu fiilde suɓaande ndee. Aɗa yiɗi huutoraade ndee innde kisa?

note: MSG_HistoryPartRestore2
en: The nearest version that can be restored fully is %d. Would you like to restore this version instead? To partially restore version %d press No.
ff: Yamre ɓurnde ɓadaade waawnde artireede e kuuɓal ko %d. Aɗa hatojini e artirde ndee-ɗoo walla? So a yiɗii artirde seeɗa e yamre %d ñoƴƴu ALAA.

note: DLG_UP_InvalidPrintString
en: The print command string is not valid.
ff: Ɓoggol ginol winnditagol ngol moƴƴaani.

note: MSG_NoUndo
en: This operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
ff: Ndee waɗannde waawaa firteede. Aɗa yenanaa yiɗde jokkude?

note: DLG_Image_TightWrap
en: Tight text wrapping
ff: Kooltol binndi paɗngol

note: MSG_HistoryPartRestore3
en: To continue anyway, press OK.
ff: Ngam jokkude, ñoƴƴu OK.

note: MSG_HistoryPartRestore4
en: To quit the restoration attempt, press Cancel.
ff: Ngam yaltude e enndol gairtirol, ñoƴƴu Haaytu.

note: LANG_TR_TR
en: Turkish
ff: Turkeere

note: ENC_TURK_ISO
en: Turkish, ISO-8859-9
ff: Turkeere, ISO-8859-9

note: ENC_TURK_MAC
en: Turkish, Macintosh
ff: Turkeere, Macintosh

note: ENC_TURK_WIN
en: Turkish, Windows Code Page 1254
ff: Turkeere, Windows Code Page 1254

note: DLG_Image_WrapType
en: Type of text wrapping
ff: Fannu kooltol binndi

note: LANG_UK_UA
en: Ukrainian
ff: Ukereneere

note: ENC_UKRA_KOI
en: Ukrainian, KOI8-U
ff: Ukereneere, KOI8-U

note: ENC_UKRA_MAC
en: Ukrainian, Macintosh
ff: Ukereneere, Macintosh

note: UntitledDocument
en: Untitled%d
ff: Alaa-innde%d

note: DLG_UFS_Effects_UpperCase
en: Uppercase
ff: Dardowol

note: LANG_UR_PK
en: Urdu (Pakistan)
ff: Urdu (Pakistaan)

note: LANG_UZ_UZ
en: Uzbek
ff: Usbek

note: DLG_History_List_Title
en: Version history
ff: Aslol yamre

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_VERSION DLG_History_Version
en: Version:
ff: Yamre:

note: DLG_ABOUT_Version
en: Version: %s
ff: Yamre: %s

note: LANG_VI_VN
en: Vietnamese
ff: Wiyetnamiire

note: ENC_VIET_TCVN
en: Vietnamese, TCVN
ff: Wiyetnamiire, TCVN

note: ENC_VIET_VISCII
en: Vietnamese, VISCII
ff: Wiyetnamiire, VISCII

note: ENC_VIET_WIN
en: Vietnamese, Windows Code Page 1258
ff: Wiyetnamiire, Windows Code Page 1258

note: DLG_MW_MoreWindows
en: View Document
ff: Yiyto Winndannde

note: DLG_MW_Activate
en: View:
ff: Hollir:

note: LANG_CY_GB
en: Welsh
ff: Galliire

note: ENC_MLNG_DOS
en: Western European, DOS/Windows Code Page 850
ff: Orop Hirnaange, DOS//Windows Code Page 850

note: ENC_WEST_HP
en: Western European, HP
ff: Orop Hirnaange, HP

note: ENC_WEST_ISO
en: Western European, ISO-8859-1
ff: Orop Hirnaange, ISO-ISO-8859-1

note: ENC_WEST_MAC
en: Western European, Macintosh
ff: Orop Hirnaange, Macintosh

note: ENC_WEST_NXT
en: Western European, NeXT
ff: Hirnaange Oropnaajo, NeXT

note: ENC_WEST_WIN
en: Western European, Windows Code Page 1252
ff: Orop Hirnaange, Windows Code Page 1252

note: TB_Zoom_WholePage
en: Whole Page
ff: Hello Huuɓngo

note: DLG_Image_Width
en: Width:
ff: Njaajeendi:

note: DLG_IP_Width_Label
en: Width:
ff: Njaajeendi:

note: DLG_MB_Yes
en: Yes
ff: Eey

note: LANG_YI
en: Yiddish
ff: Yiddiire

note: MSG_HistoryConfirmSave
en: You have to save changes to document %s before proceeding. Save now?
ff: Alaa e sago danndaa bayle winndannde %s hade maa jokkude. Danndu jooni?

note: DLG_Zoom_RadioFrameCaption
en: Zoom to
ff: Lonngo to

note: LANG_ZU
en: Zulu
ff: Sulu

note: DLG_UnixMB_No
en: _No
ff: _Alaa

note: DLG_UnixMB_Yes
en: _Yes
ff: _Eey

note: DLG_DocComparison_Different
en: different
ff: jiidaa e

note: DLG_DocComparison_DivergingPos
en: diverging after document position %d
ff: ena luurdi caggal dartorde winndannde %d

note: DLG_DocComparison_Diverging
en: diverging after version %d of %s
ff: ena luurdi caggal yamre %d nde %s

note: DLG_DocComparison_Identical
en: identical
ff: go gootum

note: DLG_Unit_inch
en: inch
ff: feɗeendu

note: DLG_Unit_points
en: points
ff: toɓɓe

note: DLG_DocComparison_Siblings
en: siblings
ff: jiiduɗe

note: DLG_DocComparison_Unrelated
en: unrelated
ff: jotondiraani

[ctx: STYLE_NONE]
note: STYLE_NONE
en: None
ff: Hay huunde
