AbiWord 2.9 - en to lg translation catalogue (1303 entries)

note: DLG_Styles_ErrNotTitle2
en:  - Reserved. 
     You cannot use this name. Choose Another
lg:  - Kikumidwa. 
     Toyinza kozesa erinya lino. Londa Eddala

note: DLG_WordCount_Auto_Update
en:  Auto Update
lg:  Okwetusaganya

note: DLG_PageSetup_Percent
en: % of normal size
lg: % ekyekigero ekimanyidwa

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT
en: &About %s
lg: &Ebifa ku %s

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: &Accept revision
lg: &Kiriza Okuyisaamu

note: DLG_Spell_AddToDict MENU_LABEL_SPELL_ADD
en: &Add
lg: &Gatta

note: DLG_PageSetup_Adjust
en: &Adjust to:
lg: &Tereza ku:

note: MENU_LABEL_ALIGN
en: &Align
lg: &Tereeza

note: DLG_Options_Label_ViewAll
en: &All
lg: &Byona

note: DLG_ApplyButton
en: &Apply
lg: &Kozesa

note: DLG_Para_LabelAt
en: &At:
lg: &Ku:

note: MENU_LABEL_TOOLS_AUTOSPELL
en: &Auto Spellcheck
lg: &Okukebera Empandika Yebigambo

note: MENU_LABEL_TABLE_AUTOFIT
en: &Autofit Table
lg: &Emmeeza okwetereza Yoka

note: DLG_Options_Label_PrefsAutoSave
en: &Automatically save this Scheme
lg: &Kuuma ekintu kino Buterevu

note: DLG_Para_LabelBefore
en: &Before:
lg: &Nga tekinaba:

note: MENU_LABEL_FMT_BOLD
en: &Bold
lg: &Okudugaza

note: MENU_LABEL_FMT_BORDERS
en: &Borders and Shading
lg: &Ensalosalo ne ensinga

note: DLG_PageSetup_Bottom
en: &Bottom:
lg: &Wansi:

note: MENU_LABEL_INSERT_BREAK
en: &Break
lg: &Okuwumuza

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_CELL
en: &Cell
lg: &Akabondo

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_CELLS MENU_LABEL_TABLE_DELETE_CELLS
en: &Cells
lg: &Abubondo

note: MENU_LABEL_ALIGN_CENTER
en: &Center
lg: &Makati

note: DLG_Spell_Change
en: &Change
lg: &Kyusa

note: MENU_LABEL_INSERT_CLIPART
en: &Clip Art
lg: &Kwasako Ekisiige

note: DLG_CloseButton MENU_LABEL_FILE_CLOSE
en: &Close
lg: &Galawo

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_COLUMNS
en: &Column
lg: &Olukuubo Olwabuka

note: DLG_Break_ColumnBreak
en: &Column break
lg: &Olukuubo olwambuka welukoma

note: MENU_LABEL_FMT_COLUMNS
en: &Columns
lg: &Enkukuubo Olwabuka

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: &Compare documents
lg: &Gerezeganya Ebiwandiko

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY
en: &Copy
lg: &Kopa

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE_DEFINE
en: &Create and Modify Styles
lg: &Tondawo ate otereze Emisono

note: DLG_Options_Label_PrefsCurrentScheme
en: &Current Preferences Scheme
lg: &Okuliwo Mukola y`Okwerowozza

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE
en: &Delete
lg: &Sangula

note: MENU_LABEL_DELETE_ANNOTATION
en: &Delete annotation
lg: &Sangula annotation

note: MENU_LABEL_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: &Delete hyperlink
lg: &Sangula hyperlink

note: DLG_Options_Btn_CustomDict
en: &Dictionary...
lg: &Entabro Yebigambo...

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: &Direction Marker
lg: &Akalaga endagiriro

note: MENU_LABEL_FMT_DOCUMENT
en: &Document
lg: &Ekiwandiko

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY
en: &Document History
lg: &Ebyafayo Byekiwandiko

note: MENU_LABEL_WINDOW
en: &Documents
lg: &Ewbiwandiko

note: DLG_Para_PushNoHyphenate
en: &Don't hyphenate
lg: &Tohyphenate

note: DLG_Options_Btn_IgnoreEdit MENU_LABEL_EDIT
en: &Edit
lg: &Tereza

note: MENU_LABEL_EDIT_ANNOTATION
en: &Edit annotation
lg: &Tereza annotation

note: MENU_LABEL_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: &Edit hyperlink
lg: &Tereza hyperlink

note: DLG_Options_Label_EnableOverwrite
en: &Enable overwrite mode toggle
lg: &Sobozesa overwrite mode toggle

note: MENU_LABEL_INSERT_ENDNOTE
en: &Endnote
lg: &Akawandiko kunkomerero yekitabo

note: DLG_Break_EvenPage
en: &Even page
lg: &Omuzingo omususuba

note: MENU_LABEL_INSERT_FIELD
en: &Field
lg: &Ekibangirizi

note: DLG_Field_Fields_No_Colon
en: &Fields
lg: &Ebibangirizi

note: DLG_Field_Fields
en: &Fields:
lg: &Ebibangirizi:

note: DLG_RDF_Editor_Menu_File MENU_LABEL_FILE
en: &File
lg: &Fayilo

note: DLG_Options_Label_FileExtension
en: &File extension:
lg: &Ebyeyongera ku fayilo:

note: MENU_LABEL_EDIT_FIND
en: &Find
lg: &Noonya

note: DLG_FR_FindNextButton
en: &Find Next
lg: &Noonya Ekidakko

note: MENU_LABEL_FMT_FONT
en: &Font
lg: &Empandika

note: DLG_PageSetup_Footer
en: &Footer:
lg: &Ebigambo wansi wabuli muzingo:

note: MENU_LABEL_EDIT_GOTO
en: &Go To
lg: &Genda Ku

note: DLG_FormatTOC_HasHeading
en: &Has Heading
lg: &Kirina omutwe omukulu

note: MENU_LABEL_VIEW_HEADFOOT
en: &Header and Footer
lg: &Ebigambo wagulu wabuli muzingo ne ebigambo wansi wabuli muzingo

note: MENU_LABEL_FMT_HDRFTR
en: &Header/Footers
lg: &Ebigambo waguluwomuzingo/ebyawansi womuzingo

note: DLG_PageSetup_Header
en: &Header:
lg: &Ebigambo wagulu wabuli muzingo:

note: DLG_PageSetup_Height
en: &Height:
lg: &Obuwanvu:

note: DLG_HelpButton MENU_LABEL_HELP
en: &Help
lg: &Obuyambi

note: DLG_Options_Label_ViewHiddenText
en: &Hidden Text
lg: &Ebigambo Ebyekwesse

note: DLG_Options_Label_SpellHighlightMisspelledWords
en: &Highlight misspelled words
lg: &Tangaaza Ebigambo Ebiwandikidwa obubi

note: DLG_Spell_Ignore
en: &Ignore
lg: &Kyesonyiwe

note: MENU_LABEL_SPELL_IGNOREALL
en: &Ignore All
lg: &Byesonyiwe Byona

note: MENU_LABEL_FMT_IMAGE MENU_LABEL_FMT_POSIMAGE
en: &Image
lg: &Ekifananyi

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORTSTYLES
en: &Import Styles
lg: &Weetikke Emisono

note: MENU_LABEL_WEB_WEBPREVIEW
en: &In web browser
lg: &Mu Web Browser

note: DLG_FormatTOC_InheritLabel
en: &Inherit label
lg: &Sikira akalambe

note: DLG_InsertButton MENU_LABEL_INSERT MENU_LABEL_TABLE_INSERT DLG_Insert
en: &Insert
lg: &Tekamu

note: DLG_Options_Label_AutoSaveInterval
en: &Interval:
lg: &Okuwumulako:

note: MENU_LABEL_GOTO_ANNOTATION
en: &Jump to annotation
lg: &Buuka odde ku annotation

note: MENU_LABEL_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: &Jump to hyperlink
lg: &Buuka Odde ku hyperlink

note: MENU_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: &Justify
lg: &Wa obukakafu

note: DLG_Para_PushKeepLinesTogether
en: &Keep lines together
lg: &Kuuma Emisitale wamu

note: DLG_PageSetup_Landscape
en: &Landscape
lg: &Kyabugazi

note: MENU_LABEL_TOOLS_LANGUAGE
en: &Language
lg: &Olulimi

note: MENU_LABEL_ALIGN_LEFT
en: &Left
lg: &Kkono

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: &Left-to-right text
lg: &Ebigambo ebiva ku kkono -nebida ku-ddyo

note: DLG_Para_LabelLeft DLG_PageSetup_Left
en: &Left:
lg: &Kkono:

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: &Lock layout
lg: &Engeri yokusiba

note: MENU_LABEL_TOOLS_MAILMERGE
en: &Mail Merge
lg: &Gatta amabaluwa

note: MENU_LABEL_INSERT_MAILMERGE
en: &Mail Merge Field
lg: &Wogatira amabaluwa

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: &Maintain Full History
lg: &Lekawo Ebyafaayo mubujuvu

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: &Mark revisions while typing
lg: &Laga Ebiyisibwaamu ngo wandika

note: DLG_FR_MatchCase
en: &Match case
lg: &Fananya enukuta

note: MENU_LABEL_TABLE_MERGE_CELLS
en: &Merge Cells
lg: &Gatta Obubondo

note: MENU_LABEL_WINDOW_MORE
en: &More Documents
lg: &Ebiwandiko Ebirala

note: DLG_Goto_Label_Name
en: &Name:
lg: &Erinya:

note: MENU_LABEL_FILE_NEW
en: &New
lg: &Kipya

note: MENU_LABEL_WINDOW_NEW
en: &New Window
lg: &Edirisa epya

note: MENU_LABEL_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: &New using Template
lg: &Okukozesa ekyokulabirako ekipya

note: DLG_Break_NextPage
en: &Next page
lg: &Omuzingo ogudako

note: MENU_LABEL_VIEW_NORMAL
en: &Normal Layout
lg: &Engeri Yabulijjo

note: DLG_Goto_Label_Number
en: &Number:
lg: &Enamba:

note: DLG_FormatTOC_NumberingType
en: &Numbering type:
lg: &Ekika kyo kutekako enamba:

note: DLG_Break_OddPage
en: &Odd page
lg: &Omukande omuko

note: MENU_LABEL_FILE_OPEN
en: &Open
lg: &Gulawo

note: DLG_MailMerge_OpenFile
en: &Open File
lg: &Gulawo Fayilo

note: MENU_LABEL_FMT_OVERLINE
en: &Overline
lg: &Wagulu womusitale

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: &Page Width
lg: &Obugazi bwomuzingo

note: DLG_Break_PageBreak
en: &Page break
lg: &Omuzingo wegukoma

note: DLG_FormatTOC_PageNumbering
en: &Page numbering:
lg: &Okuteka enamba ku muzongo:

note: MENU_LABEL_FMT_PARAGRAPH
en: &Paragraph
lg: &Ekitundu

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE
en: &Paste
lg: &Tekako

note: MENU_LABEL_INSERT_GRAPHIC
en: &Picture
lg: &Ekifananyi

note: MENU_LABEL_TOOLS_PLUGINS
en: &Plugins
lg: &Ebitekebwamu

note: DLG_PageSetup_Portrait
en: &Portrait
lg: &Okulagako ebyawagulu byoka

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT
en: &Print
lg: &Fulumya

note: MENU_LABEL_VIEW_PRINT
en: &Print Layout
lg: &Engeri gyekifulumamu

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: &Purge History
lg: &Jjamu Ebyafaaya

note: MENU_LABEL_FILE_EXIT
en: &Quit
lg: &Biveeko

note: MENU_LABEL_EDIT_REDO
en: &Redo
lg: &Kidemu

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: &Reject revision
lg: &Tokiriza Okuyisaamu

note: DLG_FR_ReplaceButton
en: &Replace
lg: &Zaawo

note: DLG_Options_Btn_IgnoreReset
en: &Reset
lg: &Kize

note: MENU_LABEL_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: &Reset to default layout
lg: &Kize mungeri yabulijjo

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS
en: &Revisions
lg: &Ebiyisidwaamu

note: MENU_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: &Right
lg: &Ddyo

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: &Right-to-left text
lg: &EBigambo ebiva ku Ddyo -nebida ku-kkono

note: DLG_Para_LabelRight DLG_PageSetup_Right
en: &Right:
lg: &Ddyo:

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_ROWS MENU_LABEL_TABLE_SELECT_ROW
en: &Row
lg: &Olukuubo lyabukiika

note: DLG_Options_Label_ViewRuler
en: &Ruler
lg: &Ekipima

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE
en: &Save
lg: &Kuuma

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEIMAGE
en: &Save Image As
lg: &Kuuma Ekifananyi nga

note: MENU_LABEL_WEB_SAVEASWEB
en: &Save web page
lg: &Kuuma omuzingo gwa web

note: MENU_LABEL_HELP_SEARCH
en: &Search for Help
lg: &Noonya obuyambi

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT
en: &Select
lg: &Londa

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: &Select revision
lg: &Londa Okuyisaamu

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: &Show History
lg: &Laga Ebyafaayo

note: MENU_LABEL_VIEW_STATUSBAR
en: &Show Status Bar
lg: &Laga Akabawo Kebeera

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: &Show annotations
lg: &Laga annotation

note: DLG_Para_LabelSpecial
en: &Special:
lg: &Ekyenjawulo:

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLING
en: &Spelling
lg: &Sipelingi

note: DLG_FormatTOC_StartAt
en: &Start at:
lg: &Tandikira ku:

note: DLG_Options_Label_ViewStatusBar
en: &Status bar
lg: &Omuti ogebitibwa

note: MENU_LABEL_FMT_SUBSCRIPT
en: &Subscript
lg: &Ekiwandiko Mukiwandiko

note: DLG_Para_PushSuppressLineNumbers
en: &Suppress line numbers
lg: &Nyigiriza Enamba zemisitale

note: DLG_FormatTOC_TabLeader
en: &Tab leader:
lg: &TAb Leadre:

note: MENU_LABEL_FMT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_INSERT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_DELETE_TABLE MENU_LABEL_TABLE_SELECT_TABLE
en: &Table
lg: &Emmeeza

note: MENU_LABEL_VIEW_TOOLBARS
en: &Toolbars
lg: &Omuti gweikozesebwa

note: MENU_LABEL_TOOLS
en: &Tools
lg: &Ebikozesebwa

note: DLG_PageSetup_Top
en: &Top:
lg: &Kungulu:

note: DLG_Field_Types_No_Colon
en: &Types
lg: &Ebika

note: DLG_Field_Types
en: &Types:
lg: &Ebika:

note: MENU_LABEL_FMT_UNDERLINE
en: &Underline
lg: &Sazaawo

note: MENU_LABEL_EDIT_UNDO
en: &Undo
lg: &Kigyewo

note: DLG_Options_Label_ViewUnits DLG_PageSetup_Units
en: &Units:
lg: &Obutundu:

note: MENU_LABEL_VIEW DLG_MW_ViewButton
en: &View
lg: &Laba

note: MENU_LABEL_VIEW_WEB
en: &Web Layout
lg: &Engeri Web bweri

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: &Whole Page
lg: &Omuzingo Gwona

note: DLG_FR_WholeWord
en: &Whole word
lg: &Ekigambo Kyona

note: DLG_PageSetup_Width
en: &Width:
lg: &Obugazi:

note: MENU_LABEL_TOOLS_WORDCOUNT
en: &Word Count
lg: &Okubala Ebigambo

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_MENU MENU_LABEL_VIEW_ZOOM
en: &Zoom
lg: &Sika

note: DLG_Para_SpecialNone
en: (none)
lg: (tewali)

note: TOOLBAR_LABEL_1COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_1COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_1COLUMN
en: 1 Column
lg: 1 Olukuubo Olwambuka

note: TOOLBAR_LABEL_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 Spacing
lg: 1.5 okutemu ebanga

note: DLG_Para_SpacingHalf
en: 1.5 lines
lg: 1.5 emisitale

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MIDDLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 spacing
lg: 1.5 okutemu ebanga

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_12BEFORE
en: 12 pt before
lg: 12 pt ngatonaba

note: TOOLBAR_LABEL_2COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_2COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_2COLUMN
en: 2 Columns
lg: 2 enkukuubo ezambuka

note: TOOLBAR_LABEL_3COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_3COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_3COLUMN
en: 3 Columns
lg: 3 enkukuubo ezambuka

note: DLG_Goto_Btn_Prev
en: << Prev
lg: << Ekivudeeko

note: MSG_Exception
en: A fatal error has just occurred. AbiWord is going to shutdown.
    The current document has been saved to disc with a ".saved" extension.
lg: Ekyobulabe eyamanyi kibadewo kati. AbiWord egenda kugalawo.
    Ekiwandiko ekibadewo kikumidwa ne ".saved" Extensoni.

note: DLG_Options_Label_SpellSuggest
en: A&lways suggest corrections
lg: A&lwaya Tessa ebituufu

note: MSG_IE_BogusDocument
en: AbiWord cannot open %s. It appears to be an invalid document.
lg: AbiWord tesobola Kugulawo %s. Kirabika okuba nga ekiwandiko ekikyamu.

note: MSG_SpellSelectionDone
en: AbiWord finished checking the selection.
lg: AbiWord Yamaze Okukebera Ebilondedwa.

note: DLG_FR_FinishedReplace
en: AbiWord has finished its search of the document and has made %d replacements.
lg: AbiWord emazze okunonyereza Kwayo okwe ebiwandiko ate nekola okuzaawo kwa %d.

note: DLG_FR_FinishedFind
en: AbiWord has finished searching the document.
lg: AbiWord emazze okunoonya ekiwandiko.

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About G&NOME Office
lg: Ebifa ku G&NOME offisi

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About the GNOME Office project
lg: Ebifa ku GNOME offisi project

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: Accept the suggested change
lg: Kiriza enkyukakyuka ezitessedwa

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_COLUMN
en: Add a column to this table after the current column
lg: Gattako Olukuubo olwabuka kummeeza eno ngaluda kululiwo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_ROW
en: Add a row to this table after the current row
lg: Gattako Olukuubo olwabukiika kummeeza eno ngaluda kululiwo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BORDERS
en: Add borders and shading to the selection
lg: Gattako ensalosalo ne ekisigo kubilondedwa

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_COLUMN
en: Add column after
lg: Gattako olukuubo lowambuka ngomazze

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BULLETS
en: Add or modify bullets and numbering for selected paragraphs
lg: Yongerako oba lungiya amassasi ne enamba kulwe ebitundu ebilondedwa

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_ROW
en: Add row after
lg: Gattako olukuubo lwabukiika ngomazze

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_ADD
en: Add this word to the custom dictionary
lg: Gatta ekigambo kino kuntabiro yebigambo ekokozesebwa

note: DLG_Styles_ModifyTemplate
en: Add to template
lg: Kigatte kubyokulabirako

note: DLG_Para_LabelAlignment
en: Ali&gnment:
lg: Alin&gnment:

note: DLG_PageNumbers_Alignment_No_Colon
en: Alignment
lg: Okuteereza

note: DLG_Tab_Label_Alignment DLG_PageNumbers_Alignment
en: Alignment:
lg: Okwenkanya:

note: DLG_Styles_LBL_All DLG_UP_All
en: All
lg: Byona

note: DLG_Options_Label_CheckWhiteForTransparent
en: Allow screen colors other than white
lg: Kiiriza elangi yolupande endala okujako enjeru

note: DLG_Options_Label_AppStartup
en: Application Startup
lg: Etandika y`Etekateka

note: DLG_Options_Btn_Apply DLG_Apply
en: Apply
lg: Kozesa

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMTPAINTER TOOLBAR_TOOLTIP_FMTPAINTER
en: Apply the previously copied paragraph formatting onto the selected text
lg: Kozesa okutereza kwekitundu ekikopedwa ku bigambo ebilondedwa

note: DLG_Lists_Apply_Current
en: Apply to Current List
lg: Kozesa ku lukalala oluliwo

note: DLG_FormatTable_Apply_To
en: Apply to:
lg: Kozesa ku:

note: DLG_Lists_Arabic_List
en: Arabic List
lg: Olukalala oluwalabu

note: MSG_AutoRevisionOffWarning
en: Are you sure you do not want to maintain full history record? If you proceed, you will not be able to restore earlier versions of this document.
lg: Okakasa nti oyagala okusigaza ebyafaayo mibujuvu? bweweyongerayo, tojakusobola kuzaawo ebyasose ebyekiwandiko kino.

note: DLG_Para_SpacingAtLeast
en: At least
lg: Wakiri

note: DLG_Lists_Resume
en: Attach to Previous List
lg: Kwassako olukalala olwakavaako

note: FIELD_Document_Creator DLG_Goto_Column_Author
en: Author
lg: Omuwandisi

note: DLG_MetaData_Author_LBL DLG_Annotation_Author_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_AUTHOR
en: Author:
lg: Omuwandisi:

note: DLG_Options_Label_AutoSaveUnderline
en: Auto &Save
lg: Auto &Kuuma

note: DLG_Options_Label_AutoSaveCurrent
en: Auto &save current file every
lg: Auto &kuuma Fayilo eriwo

note: DLG_Options_Label_AutoSave
en: Auto Save
lg: Kuumairawo

note: DLG_Options_Label_SpellAutoReplace
en: Auto replace misspelled words
lg: Zaawo ku bigambo ebiwandikidwa obubi

note: DLG_InsertTable_AutoFit
en: AutoFit Behavior
lg: Autofit Empisa

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_AUTOFIT
en: Autofit Table
lg: Emmeeza okwetereza Yoka

note: DLG_Options_Label_Grammar
en: Automatic Grammar Checking
lg: Epandika Eyekebera Muniimi

note: DLG_InsertTable_AutoColSize
en: Automatic column size
lg: Olukuubo olwambuka olwetekako

note: DLG_Options_Label_CheckAutoLoadPlugins
en: Automatically load all plugins found
lg: Tekaamu ebiyingizibwamy byona ebisangidwa

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_AUTOSPELL
en: Automatically spell-check the document
lg: Kebera empandika yebigambo mu kiwandiko

note: DLG_Styles_ModifyAutomatic
en: Automatically update
lg: Kyelogoosa kyoka

note: MSG_AutoMerge
en: Automerge
lg: Gatta

note: DLG_MailMerge_AvailableFields
en: Available Fields:
lg: Ebibangirizi ebiriwo:

note: DLG_DateTime_AvailableFormats
en: Available Formats:
lg: Emisono Egiriwo:

note: DLG_FormatFrame_Background DLG_FormatTable_Background
en: Background
lg: Ebyemabega

note: DLG_FormatFrame_Background_Color DLG_FormatTable_Background_Color
en: Background color:
lg: Elangi yemabega:

note: DLG_Tab_Radio_Bar
en: Bar
lg: Omuti

note: TabToggleBarTab
en: Bar Tab
lg: Omuti Gwataabu

note: DLG_Styles_ModifyBasedOn
en: Based On:
lg: Kusinzira ku:

note: MENU_LABEL_FMT_BOTTOMLINE
en: Bo&ttomline
lg: Omusitale gwawansi

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOLD TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOLD TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOLD DLG_UFS_StyleBold
en: Bold
lg: Okudugaza

note: MSG_BookmarkNotFound
en: Bookmark "%s" was not found in this document.
lg: Bookmark "%s" tesagidwa mukiwandiko kino.

note: DLG_FormatFrame_Border_Color DLG_FormatTable_Border_Color DLG_BorderShading_Border_Color
en: Border color:
lg: Elangi yensalosalo:

note: DLG_FormatFrame_Borders DLG_FormatTable_Borders DLG_BorderShading_Borders
en: Borders
lg: Ensalosalo

note: DLG_BorderShading_Title
en: Borders and Shading
lg: Ensalosalo ne ensinga

note: DLG_PageNumbers_Footer
en: Bottom
lg: Wansi

note: BottomMarginStatus
en: Bottom Margin [%s]
lg: Ebanga eryawansi [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOTTOMLINE DLG_UFS_BottomlineCheck
en: Bottomline
lg: Omusitale gwawansi

note: DLG_Lists_Box_List STYLE_BOXLIST
en: Box List
lg: Enkalala mu bokisi

note: DLG_Lists_Type_bullet
en: Bullet
lg: Essasi

note: DLG_Lists_Bullet_List STYLE_BULLETLIST
en: Bullet List
lg: Olukalala lwamasasi

note: TOOLBAR_LABEL_LISTS_BULLETS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_BULLETS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_BULLETS
en: Bullets
lg: Amassasi

note: MENU_LABEL_FMT_BULLETS
en: Bullets and &Numbering
lg: Amassasi ne &Enamba

note: DLG_Lists_Title
en: Bullets and Numbering
lg: Amassasi ne Enamba

note: DLG_Options_Label_Look
en: Button Style
lg: Omusono gwepeesa

note: MSG_NoBreakInsideTable
en: Can not insert a Break inside a table
lg: Tekisoboka kutekamu wokooma muda we emmeeza

note: MSG_NoBreakInsideFrame
en: Can not insert a Break inside a text box
lg: Tekisoboka kutekamu wokooma muda wa kabokisi kebigambo

note: DLG_Styles_ErrStyleCantDelete
en: Cannot delete this style
lg: Tekisoboka kusangula omusono guno

note: DLG_Styles_ErrStyleBuiltin
en: Cannot modify a builtin style
lg: Tesobola okulungoya omusono oguzimbidwamu

note: PRINT_CANNOTSTARTPRINTJOB
en: Cannot start print job
lg: Tesobola okutandika omulimo gwokufulumya

note: FIELD_Document_Type
en: Category
lg: Ekibinja

note: DLG_MetaData_Category_LBL
en: Category:
lg: Ekibinja:

note: DLG_Tab_Radio_Center DLG_PageNumbers_Center TOOLBAR_LABEL_ALIGN_CENTER
en: Center
lg: Makati

note: TabToggleCenterTab
en: Center Tab
lg: Tab yomumakati

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_CENTER TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_CENTER
en: Center alignment
lg: Okuzza kukkono

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_CENTER
en: Center-align the paragraph
lg: Wenkanya ekitundu mu makati

note: DLG_Para_AlignCentered
en: Centered
lg: Makati

note: DLG_Spell_ChangeTo
en: Change &to:
lg: Kyusa &Odde ku:

note: DLG_Spell_ChangeAll
en: Change A&ll
lg: Kyusa &byona

note: DLG_Background_Title
en: Change Background Color
lg: Kyusa elangi yemabega

note: DLG_ToggleCase_Title
en: Change Case
lg: Kyusa Enukuta

note: DLG_Lists_Cur_Change_Start
en: Change Current 
    List
lg: Kyusa olukalala 
     Oluliwo

note: DLG_Background_TitleHighlight
en: Change Highlight Color
lg: Kyusa Elangi entangaza

note: DLG_FormatTOC_ChangeStyle
en: Change Style
lg: Kyusa Omusono

note: DLG_Background_TitleFore
en: Change Text Color
lg: Kyusa Elangi yebigambo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION
en: Change directional properties of text
lg: Kyusa ebikwata ku mwittiro gwe kiwandiiko

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DOM_DIRECTION TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DOM_DIRECTION
en: Change dominant direction of paragraph
lg: Kyusa omwittiro ogukulebende mu palagulafu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOGGLECASE
en: Change the case of the selected text
lg: Kyusa enukuta zebigambo ebilondedwa

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FONT
en: Change the font of the selected text
lg: Kyusa enukuta zebigambo ebilondedwa

note: MENU_STATUSLINE_FMT_PARAGRAPH
en: Change the format of the selected paragraph
lg: Kyusa engeri yebigambo ebilondedwa

note: MENU_STATUSLINE_FMT_LANGUAGE MENU_STATUSLINE_TOOLS_LANGUAGE
en: Change the language of the selected text
lg: Kyusa olulimi lwebigambo ebilondedwa

note: MENU_STATUSLINE_FMT_COLUMNS
en: Change the number of columns
lg: Kyusa omuwendo gwe enkuubo ezambuka

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PAGESETUP
en: Change the printing options
lg: Kyusa mu bilondwa mu kubisa

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FRAME
en: Change the properties of the Text Box
lg: Kyusa ebikwata ku kabukusi ke biwandiiko

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_1 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_2 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_3 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_4 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_5 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_6 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_7 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_8 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_9
en: Change to this suggested spelling
lg: Kyusa odde ku sipelingi etessedwa

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND
en: Change your document's page background
lg: Kyusa emabega yomuzingo gwekiwandiko kyo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Change your document's page color
lg: Kyusa elangi yomuzingo gwekiwandiko kyo

note: DLG_Styles_ModifyCharacter
en: Character
lg: Enukukuta

note: FIELD_Numbers_CharCount
en: Character Count
lg: Okubala enukuta

note: FIELD_Numbers_NbspCount
en: Character Count (w/o spaces)
lg: Okubala enukuta (w/o spaces)

note: DLG_Styles_CharPrev
en: Character Preview
lg: Okunoza Enukuta

note: DLG_WordCount_Characters_No
en: Characters (no spaces):
lg: Enukuta (no spaces):

note: DLG_WordCount_Characters_Sp
en: Characters (with spaces):
lg: Enukuta (with spaces):

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELL
en: Check &Spelling
lg: Kebera &Empandika yebigambo

note: DLG_Options_Label_GrammarCheck
en: Check &grammar as you type
lg: Kebera &Enkozesa yebigambo nga bwowandika

note: MENU_LABEL_HELP_CHECKVER
en: Check for &Updates
lg: Kebere &Ebipya

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CHECKVER
en: Check online for newer versions of AbiWord
lg: Kebera ku intaneti kulwa ebika ebirala ebya AbiWord

note: DLG_Options_Label_SpellCheckAsType
en: Check s&pelling as you type
lg: Kebera &Enkozesa yebigambo nga bwowandika

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELL
en: Check the document for incorrect spelling
lg: Kebera ekiwandiko kulwa empandika enfu

note: DLG_NEW_Choose
en: Choose
lg: Londa

note: DLG_Options_Label_ChooseForTransparent
en: Choose Screen Color
lg: Londa elangi yolutimbe

note: DLG_Options_Label_ColorChooserLabel
en: Choose screen color for AbiWord
lg: Londa Elangi yolutimbe ya AbiWord

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: Choose which revision you wish to view
lg: Londa Endongoseemu kyo yagala okulaba

note: DLG_Goto_Label_Help
en: Choose your target in the left side.
    If you want to use the "Go To" button, just fill the Number Entry with the desired number.  You can use + and - to perform relative movement.	I.e., if you write "+2" and you select "Line", the "Go To" will go 2 lines below your current position.
lg: Londa ekigendererwa kyo ku kkono.
    Bwoba oyagala okukoseza  epessa lya "Ggenda Ku", Juzaamu enamba eyingira nenamba gyosiimye.   Osoobola okukozesa + ne - okuokoola entambula entonotono.	Nga, Bwowandika "+2" ate nolondo "Line","Ggenda Ku" ejagenda Emisitale 2 wansi wekifo kyoliko kati.

note: DLG_Tab_Button_Clear
en: Clear
lg: Gyawo

note: DLG_Tab_Button_ClearAll
en: Clear &All
lg: Gyawo &Byona

note: DLG_Background_ClearClr
en: Clear Background Color
lg: Gyawo elangi yemabega

note: DLG_Background_ClearHighlight
en: Clear Highlight Color
lg: Gyawo elangi entangaza

note: MSG_QueryExit
en: Close all windows and exit?
lg: Galawo obudirisa bwona ate ofulume?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXIT
en: Close all windows in the application and exit
lg: Galawo obudirisa bwona ate ofulume

note: MENU_STATUSLINE_FILE_CLOSE
en: Close the document
lg: Galawo ekiwandiko

note: DLG_FormatFrame_Color DLG_FormatTable_Color DLG_BorderShading_Color DLG_UFS_ColorLabel
en: Color:
lg: Elangi:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Column
en: Column
lg: Olukuubo Olwabuka

note: ColumnGapStatus
en: Column Gap [%s]
lg: Ebanga mulukuubo olwambuka [%s]

note: ColumnStatus
en: Column [%d]
lg: Olukuubo olwambika[%d]

note: DLG_Column_ColumnTitle
en: Columns
lg: Enkukuubo ezambuka

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Columns &Left
lg: Enkukuubo Ezambuka &Kkono

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER
en: Columns &Right
lg: Enkukuubo Ezambuka &Ddyo

note: DLG_ListRevisions_Column3Label
en: Comment
lg: Baako nekyogamba

note: DLG_MarkRevisions_Comment2Label
en: Comment to be associated with the revision:
lg: Baako nekyogamba nga kiwaata ku kisibwaamu:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: Compare active document to another document
lg: Gerezeganya ekiwandiko ekikola ku kiwandiko ekirala

note: DLG_Break_Continuous
en: Con&tinuous
lg: Con&tinous

note: TOC_TocHeading
en: Contents
lg: Ebirimu

note: DLG_MarkRevisions_Check1Label
en: Continue previous revision (number %d)
lg: Yongera okuyisaamu okuvudeko (Number %d)

note: FIELD_Document_Contributor
en: Contributor(s)
lg: Abayambi

note: DLG_MetaData_CoAuthor_LBL
en: Contributor(s):
lg: Abayambi:

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Selected Text to a Table
lg: Zza ebigambo ebilondedwa mu mmeeza

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert Table to Text
lg: Zza Emmeeza my bigambo

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Text to Table
lg: Zza Ebigambo mummeeza

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert from a Table to Text
lg: Kyusa okuva mu mmeeza okuda mu bigambo

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_COPY TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_COPY TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_COPY
en: Copy
lg: Kopa

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Embedded Object
lg: Kope ekintu ekirimu

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYIMAGE
en: Copy Image
lg: Kopa Ekifananyi

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Object
lg: Kopa ekintu

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy Text Box
lg: Kopa bokisi yebigambo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: Copy hyperlink location
lg: Kopa ekifo kya akagata

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard
lg: Kopa Bokisi yebigambo ogitwaale ku lubaawo oluwandikilwaako

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard then remove it
lg: Kopa Bokisi yebigambo ogitwaale ku lubaawo oluwandikilwaako ate ogigyewo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY
en: Copy the selection and put it on the Clipboard
lg: Kpoa ebilondedwa ate obiteeke ku kabawo akawandikilwaako

note: MSG_IE_CouldNotOpen
en: Could not open file %s for writing
lg: Tesobodde kugulawo fayilo %s ewandikibwemu

note: MSG_OpenFailed
en: Could not open file %s.
lg: Tesobode kugulawo fayilo %s.

note: MSG_IE_CouldNotWrite
en: Could not write to file %s
lg: Tesobodde Kuwandika ku Fayilo %s

note: MSG_SaveFailed
en: Could not write to the file %s.
lg: Tesobodde Kuwandika ku Fayilo %s.

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_WORDCOUNT
en: Count the number of words in the document
lg: Bala omuwendo gwe ebigambo mukiwandiko

note: FIELD_Document_Coverage
en: Coverage
lg: Ekikwatidwa

note: DLG_MetaData_Coverage_LBL
en: Coverage:
lg: Ekikwatidwa:

note: DLG_NEW_Tab1_FAX1
en: Create a fax
lg: Tonda Fax

note: DLG_NEW_Tab1_WP1
en: Create a new blank document
lg: Tondayo Ekiwandiko ekipya ngakikalu

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_NEW
en: Create a new document
lg: Tondayo ekiwandiko ekipya

note: DLG_NEW_Create
en: Create a new document from a template
lg: Tondayo ekiwandiko ekipya okuva kukyokulabilako

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: Create a new document using a template
lg: Tondayo ekiwandiko ekipya ngokozesa ekyokulabilako

note: DLG_NEW_StartEmpty
en: Create an empty document
lg: Tondayo Ekiwandiko ekikalu

note: DLG_Styles_StylesTitle
en: Create and Modify Styles
lg: Tondawo ate otereze Emisono

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Create from &selection
lg: Tonda okuva &mubilondedwa

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT
en: Cu&t
lg: Ssa&la

note: FIELD_DateTime_DefaultDateNoTime
en: Current Date
lg: Olunaku lwomwezi oluliwo

note: DLG_Lists_Current_Font
en: Current Font
lg: Empandika eriwo

note: DLG_Lists_Current_List_Label
en: Current List Label
lg: Ekilambe ekyolukalala ekiriwo kati

note: DLG_Lists_Current_List_Type
en: Current List Type
lg: Ekika ekyolukalala ekiriwo kati

note: MSG_EmptySelection
en: Current Selection is Empty
lg: Ebilondedwa bikalu

note: DLG_Styles_DefCurrent
en: Current Settings
lg: Enteketeka eriwo

note: FIELD_Datetime_CurrentTime
en: Current Time
lg: Essaawa eriwo

note: DLG_Options_Label_ViewCursorBlink
en: Cursor &blink
lg: Akawandika &katemya

note: DLG_Options_Label_SpellCustomDict
en: Custom Dictionary:
lg: Entabiro yebigambo ekozesebwa:

note: FIELD_DateTime_Custom
en: Customizable date/time
lg: Olunaku lwomwezi/obudde obukozesebwa

note: DLG_Lists_Customize
en: Customized List
lg: Olukalala olukozesebwa

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_CUT TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_CUT TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_CUT
en: Cut
lg: Sala

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Embedded Object
lg: Sala ekintu ekirimu

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTIMAGE
en: Cut Image
lg: Sala Ekifananyi

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Object
lg: Sala ekintu

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT_FRAME
en: Cut Text Box
lg: Sala bokisi yebigambo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT
en: Cut the selection and put it on the Clipboard
lg: Sala ebilondedwa ate obiteeke ku kabawo akawandikilwaako

note: DLG_Lists_Dashed_List STYLE_DASHEDLIST
en: Dashed List
lg: Olukalala Olulambidwa

note: FIELD_Document_Date DLG_ListRevisions_Column2Label
en: Date
lg: Enaku zomwezi

note: MENU_LABEL_INSERT_DATETIME
en: Date and &Time
lg: Enaku zomwezi ne &Ssaawa

note: FIELD_Type_Datetime
en: Date and Time
lg: Enaku zomwezi ne Ssaawa

note: FIELD_DateTime_DOY
en: Day # in the year
lg: Olunaku mu mwaka

note: TOOLBAR_LABEL_UNINDENT TOOLBAR_STATUSLINE_UNINDENT TOOLBAR_TOOLTIP_UNINDENT
en: Decrease indent
lg: Kendeza wotandikira

note: FIELD_DateTime_DefaultDate
en: Default date representation
lg: Okulaga olunaku lwomwezi olumanyidwa

note: DLG_Options_Label_DefaultPageSize
en: Default page size
lg: Ekigero kyomuzingo Ekimanyidwa

note: DLG_Options_Label_DirectionRtl
en: Default to right-to-left direction of text
lg: Endagiriro yebigambo okuva kuddyo-okuda ku-Kkono emanyidwa

note: DLG_FormatTOC_LevelDefs
en: Define Main Properties
lg: Manyisa ku ebirimu ebikulu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE_DEFINE
en: Define or apply style for the selection
lg: Manyisa oba kozesa omusono gwebilondedwa

note: DLG_Styles_Delete MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE DLG_Delete
en: Delete
lg: Sangula

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_CELLS
en: Delete Cells
lg: Sangula obubondo

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Co&lumn
lg: Sangula Co&lumn

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_COLUMNS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Column
lg: Sangula olukuubo olwambuka

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Embedded Object
lg: Sangula ekintu ekirimu

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEIMAGE
en: Delete Image
lg: Sangula Ekifananyi

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Object
lg: Sangula ekintu

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETEROW
en: Delete Ro&w
lg: Sangula Ro&w

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_ROWS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETEROW
en: Delete Row
lg: Sangula Olukuubo lwabukiika

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Tabl&e
lg: Sangula Tab&le

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Table
lg: Sangula Emmeeza

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEFRAME
en: Delete Text Box
lg: Sangula bokisi yebigambo

note: MENU_STATUSLINE_DELETE_ANNOTATION
en: Delete annotation
lg: Sangula annotation

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_COLUMN
en: Delete column
lg: Sangula olukuubo olwambuka

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: Delete hyperlink
lg: Sangula hyperlink

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_ROW
en: Delete row
lg: Sangula Olukuubo lwabukiika

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CLEAR
en: Delete the selection
lg: Sangula ebilondedwa

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_COLUMN
en: Delete this column from its table
lg: Sangula Olukuubo olwambuka luno kuva lu mmeeza yalwo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_ROW
en: Delete this row from its table
lg: Sangula olukuubo lwabukiika kuva ku mmeeza yalwo

note: FIELD_Document_Description
en: Description
lg: Ennyinyonyola

note: DLG_MetaData_Description_LBL DLG_Annotation_Description_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_DESC DLG_Image_LblDescription
en: Description:
lg: Ennyinyonyola:

note: DLG_Lists_Diamond_List STYLE_DIAMONLIST
en: Diamond List
lg: Olikalala lwezaabu

note: DLG_Options_Label_SpellDictionaries
en: Dictionaries
lg: Entabiro zebigambo

note: DLG_HdrFtr_FooterEven
en: Different footer on facing pages
lg: Ebigambo ebyawansi ebyawukana kumizingo egyetunudemu

note: DLG_HdrFtr_FooterFirst
en: Different footer on first page
lg: Ebigambo ebyawansi ebyawukana kumizingo ogusoka

note: DLG_HdrFtr_FooterLast
en: Different footer on last page
lg: Ebigambo ebyawansi ebyawukana kumizingo ogusembayo

note: DLG_HdrFtr_HeaderEven
en: Different header on facing pages
lg: Ebigambo ebyawagulu ebyawukana kumizingo egyetunudemu

note: DLG_HdrFtr_HeaderFirst
en: Different header on first page
lg: Ebigambo ebyawagulu ebyawukana kumizingo ogusoka

note: DLG_HdrFtr_HeaderLast
en: Different header on last page
lg: Ebigambo ebyawagulu ebyawukana kumizingo ogusembayo

note: DLG_Styles_StylesLocked
en: Disable all formatting commands, except styles
lg: Lemazza ebilagilo ebitereza byona, okujako emisono

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CREDITS
en: Display Credits
lg: Laga obubonero

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CONTENTS
en: Display Help Contents
lg: Laga ebiri mukuyambi

note: MENU_STATUSLINE_HELP_INTRO
en: Display Help Introduction
lg: Laga enyajula yokuyamba

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA
en: Display non-printing characters
lg: Laga ebitafulumibwa

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT
en: Display program information, version number, and copyright
lg: Laga ebikwata ku pulogulam,enamba yekika ekirala ne ebikwata kukukidamu

note: DLG_FormatTOC_DispStyle
en: Display style:
lg: Laga emisono:

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetAll
en: Do you want to reset ignored words in all the documents?
lg: Oyagala okutereza ebigambi ebyesonyiwibwa mubiwandiko byona?

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetCurrent
en: Do you want to reset ignored words in the current document?
lg: Oyagala okutereza ebigambi ebyesonyiwibwa mukiwandiko kino?

note: FIELD_Type_Document
en: Document
lg: Ekiwandiko

note: DLG_MetaData_Title
en: Document Properties
lg: Ebiri mukiwandiko

note: DLG_Options_Label_Documents
en: Documents
lg: Ebiwandiko

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartNone
en: Don't restart
lg: Tokidamu

note: DLG_Para_SpacingDouble
en: Double
lg: Emirundi ebiri

note: TOOLBAR_LABEL_DOUBLE_SPACE
en: Double Spacing
lg: Tekako akabanga emirundi ebiri

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DOUBLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_DOUBLE_SPACE
en: Double spacing
lg: Tekako akabanga emirundi ebiri

note: DLG_Annotation_Title
en: Edit Annotation
lg: Tereza annotation

note: MENU_LABEL_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit Equation
lg: Tereza Equation

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_FOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_FOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_FOOTER
en: Edit Footer
lg: Tereza ebigambo ebiri wansi womuzingo

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_HEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_HEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_HEADER
en: Edit Header
lg: Tereza ebigambo ebiri kungulu womuzingo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_ANNOTATION
en: Edit annotation
lg: Tereza annotation

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: Edit hyperlink
lg: Tereza hyperlink

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_HEADFOOT
en: Edit text at the top or bottom of every page
lg: Tereza ebigambo kungulu oba wansi wabuli muzingo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITFOOTER
en: Edit the Footer on the current page
lg: Tereza ebigambo ebyawansi kumuzing oguliwo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITHEADER
en: Edit the Header on the current page
lg: Tereza ebigambo ebyawagulu kumuzing oguliwo

note: TB_Embedded
en: Embedded
lg: Ekitekedwamu

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCKSTYLES
en: Enable F&ormatting Tools
lg: Enable f&ormating tools

note: DLG_Options_Label_CheckEnableSmoothScrolling
en: Enable Smooth Scrolling
lg: Sobozesa Okutambuza okugonda

note: DLG_Options_Label_SmartQuotes
en: Enable smart (curly) quotes
lg: Sobozesa smart (curly) quotes

note: FIELD_Numbers_EndnoteAnchor
en: Endnote anchor
lg: Ekikwatirira Ebigambo ebisembayo

note: FIELD_Numbers_EndnoteReference
en: Endnote reference
lg: Ekusindika kubigambo ebisembayo

note: DLG_FormatFootnotes_EndStyle
en: Endnote style:
lg: Omusono gwebigambo ebisembayo:

note: FIELD_Error
en: Error calculating value!
lg: Ensobi mukubala omuwendo!

note: SCRIPT_CANTRUN
en: Error executing script %s
lg: Ensobi mukukozesa ekiwandiko %s

note: MSG_ImportError
en: Error importing file %s.
lg: Ensobi okuleeta Fayilo %s.

note: MSG_SaveFailedExport
en: Error while attempting to save %s: could not construct exporter
lg: Ensobi nga tugezaako okukuuma %s: tesobode okukola omusituzi

note: MSG_SaveFailedName
en: Error while attempting to save %s: invalid name
lg: Nsobi mukugezaako okuteereka %s: erinya ffu

note: TOOLBAR_LABEL_SCRIPT_PLAY
en: Ex. script
lg: Ekiwandiko ekyaliwo

note: DLG_Para_SpacingExactly
en: Exactly
lg: Kyenyini

note: DLG_Latex_Example
en: Example:
lg: Ekyokulabirako:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SCRIPTS
en: Execute helper scripts
lg: Kozesa ebiwandiko ebiyamba

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SCRIPT_PLAY TOOLBAR_TOOLTIP_SCRIPT_PLAY
en: Execute script
lg: Kozesa ekiwandiko

note: DLG_ListRevisions_Label1
en: Existing revisions:
lg: Endongoseemu eziriwo:

note: TB_Extra
en: Extra
lg: Ekirala

note: DLG_Field_Parameters
en: Extra Parameters:
lg: Parameters endala:

note: DLG_Options_Label_ViewExtraTB
en: Extra Toolbar
lg: Omuit gwebikozesebwa omulala

note: MENU_LABEL_INSERT_FILE
en: F&ile
lg: Fay&ilo

note: DLG_FR_FindLabel
en: Fi&nd what:
lg: Fi&ind Kiki:

note: DLG_MailMerge_Insert
en: Field Name:
lg: Erinya ekintu:

note: MSG_IE_UnsupportedType
en: File %s is not of a currently supported file type
lg: Fayilo %s siya kika kya fayilo empanirire kati

note: MSG_IE_FakeType
en: File %s is not of the type it claims to be
lg: Fayilo %s siyakika kyeyefula okuba

note: MSG_IE_UnknownType
en: File %s is of unknown type
lg: Fayilo %s yakika ekitamanyidwa

note: MSG_IE_FileNotFound
en: File %s not found
lg: Fayilo %s tesangidwa

note: DLG_FormatTOC_FillStyle
en: Fill style:
lg: Jjuza emisono:

note: DLG_FR_FindTitle
en: Find
lg: Noonya

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find &next revision
lg: Noonya &Enongoseemu edako

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find &previous revision
lg: Noonya &Enongoseemu eyakagwa

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find next visible revision in the document
lg: Noonya enongoseemu erabika edako mukiwandiko

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find previous visible revision in the document
lg: Noonya enongoseemu erabika eyakagwa mukiwandiko

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_FIND
en: Find the specified text
lg: Noonya ebigambo kyenyininyini

note: FirstLineIndentStatus
en: First Line Indent [%s]
lg: Ebanga lyomusitale ogusooka [%s]

note: DLG_Para_SpecialFirstLine
en: First line
lg: Omusitale ogusooka

note: DLG_InsertTable_FixedColSize
en: Fixed column size:
lg: Ekigero kyolukuubo olwambuka Ekitakyuka:

note: DLG_Lists_FoldingLevel1
en: Fold below level 1
lg: Zinga Wansi womudaala 1

note: DLG_Lists_FoldingLevel2
en: Fold below level 2
lg: Zinga Wansi womudaala 2

note: DLG_Lists_FoldingLevel3
en: Fold below level 3
lg: Zinga Wansi womudaala 3

note: DLG_Lists_FoldingLevel4
en: Fold below level 4
lg: Zinga Wansi womudaala 4

note: DLG_Styles_ModifyFont TOOLBAR_LABEL_FMT_FONT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_FONT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_FONT DLG_UFS_FontTitle DLG_UFS_FontTab
en: Font
lg: Ekikula kyebigambo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_CHOOSE
en: Font Choose
lg: Okulonda Ekikula kyebigambo

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SIZE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SIZE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SIZE
en: Font Size
lg: Ekigero kyekikula kyebigambo

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_CHOOSE
en: Font choose
lg: Okulonda Ekikula kyebigambo

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_FORE TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_FORE TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_FORE
en: Font color
lg: Elangi Yebigambo

note: DLG_Lists_ButtonFont
en: Font...
lg: Enkula yebigambo...

note: DLG_Lists_Font DLG_UFS_FontLabel
en: Font:
lg: Ekikula kyebigambo:

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTNOTE
en: Foot&note
lg: Obugazi&wepandiika

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTER
en: Footer
lg: Ebigambo wansi wo muzingo

note: DLG_HdrFtr_FooterFrame
en: Footer Properties
lg: Ebirimu bigambo byawansi

note: FooterStatus
en: Footer [%s]
lg: Ebigambo wansi wo muzingo [%s]

note: FIELD_Numbers_FootnoteAnchor
en: Footnote anchor
lg: Ekikwatirira Ebigambo ebyawansi

note: FIELD_Numbers_FootnoteReference
en: Footnote reference
lg: Ekusindika kubigambo ebisembayo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force LTR direction of text
lg: Waliriza LTR endagiriro yebigambo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force RTL direction of text
lg: Waliriza RTL endagiriro yebigambo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: Force left-to-right direction of text
lg: Waliriza Endagiriro yebigambo okuva kukkono-okuda ku-ddyo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: Force right-to-left direction of text
lg: Waliriza Endagiriro yebigambo okuva kuddyo-okuda ku-Kkono

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force text LTR
lg: Waliriza ebigambo LTR

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force text RTL
lg: Waliriza ebigambo RTL

note: DLG_Styles_ModifyFormat TB_Format
en: Format
lg: Okutereza

note: MENU_STATUSLINE_FMT_EMBED
en: Format Embedded Object
lg: Tereza ekintu ekirimu

note: DLG_FormatFootnotes_Title
en: Format Footnotes and Endnotes
lg: Tereza Ebigambo ebisooka ne ebisembayo

note: DLG_HdrFtr_Title
en: Format Header/Footers
lg: Tereza Ebyawagulu/ebyawansi

note: TOOLBAR_LABEL_FMTPAINTER
en: Format Painter
lg: Tereza Ekisiga

note: DLG_FormatTableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_FORMAT
en: Format Table
lg: Tereza Emmeeza

note: DLG_FormatTOC_Title
en: Format Table of Contents
lg: Tereza Emmeeza Yebirimu

note: DLG_FormatFrameTitle
en: Format Text Box
lg: Tereza Bokisi yebigambo

note: DLG_Options_Label_ViewFormatTB
en: Format Toolbar
lg: Tereza Omuti gwebikozesebwa

note: MENU_STATUSLINE_FMT_POSIMAGE
en: Format this image
lg: Tereza Ekifananti kino

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLIST
en: Format your document using styles
lg: Tereza ekiwandiko kyo ngokozesa emisono

note: DLG_Lists_Format DLG_DocComparison_Fmt
en: Format:
lg: Okutereza:

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_LATEX
en: From LaTeX
lg: Okuva mu LaTeX

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_FULL_SCREEN
en: Full Screen
lg: Olutimbe Olujudde

note: DLG_FormatTOC_General DLG_Options_Label_General DLG_MetaData_TAB_General DLG_Image_DescTabLabel
en: General
lg: Byona

note: DLG_Goto_Btn_Goto
en: Go To
lg: Genda Ku

note: DLG_Goto_Label_What
en: Go To &What:
lg: Genda Ku &Kiki:

note: DLG_Goto_Title
en: Go to
lg: Genda Ku

note: DLG_FormatTOC_HasLabel
en: H&as label
lg: H&as Ekilambe

note: DLG_FormatTOC_HeadingText
en: H&eading text:
lg: Ebigambo obikola o&mutwe:

note: DLG_Lists_Hand_List STYLE_HANDLIST
en: Hand List
lg: Olukalala lwomukono

note: DLG_Para_SpecialHanging
en: Hanging
lg: Okulengaja

note: MENU_LABEL_INSERT_HEADER
en: Header
lg: Omutwe

note: DLG_HdrFtr_HeaderFrame
en: Header Properties
lg: Ebirimu bigambo byawagulu

note: HeaderStatus
en: Header [%s]
lg: Ebigambo wagulu wabuli muzingo [%s]

note: MSG_CHECK_PRINT_MODE
en: Headers and Footers can only be created and edited while in Print View Mode. 
     To enter this mode choose View then Print Layout from the Menus. 
     Would you like to enter Print Layout mode right now?
lg: Ebigambo byawagulu ne wansi womuzingo bisobolo okutondebwa nokutereza nga oli mwolabira ekifuluma. 
      Okuyingira wano londa Laba ozeeko Engeri Gyefulumamu. 
      Oyagala okuyingira Engeri Gyekifulumamu kakati?

note: DLG_Stylist_HeadingStyles
en: Heading Styles
lg: Emisono gyemitwe emikulu

note: DLG_FormatTOC_HeadingStyle
en: Heading style:
lg: Emisono gyemitwe emikulu:

note: DLG_Lists_Heart_List STYLE_HEARTLIST
en: Heart List
lg: Olukalala lwemitima

note: DLG_Lists_Hebrew_List
en: Hebrew List
lg: Olukalala lwa Hebrew

note: TOOLBAR_LABEL_HELP TOOLBAR_STATUSLINE_HELP TOOLBAR_TOOLTIP_HELP
en: Help
lg: Obuyambi

note: MENU_LABEL_HELP_CONTENTS
en: Help &Contents
lg: Obuyambi &Ebirimu

note: MENU_LABEL_HELP_INTRO
en: Help &Introduction
lg: Okuyamba &okwanjula

note: DLG_Options_Label_Hide
en: Hide
lg: Kweka

note: DLG_Options_Label_SpellHideErrors
en: Hide &spelling errors in the document
lg: Kweka &Ensobi za sipelingi mukiwandiko

note: DLG_Lists_FoldingLevelexp
en: Hide text below List Levels
lg: Kweka ebigambo wansi wamadaala genkalala

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_BACK TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_BACK TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_BACK
en: Highlight
lg: Tangaaza

note: DLG_Spell_IgnoreAll
en: I&gnore All
lg: &Byesonyiwe Byona

note: DLG_Options_Label_Icons
en: Icons
lg: Obufananyi

note: DLG_Options_Label_Ignore
en: Ignore
lg: Kyesonyiwe

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoreWords
en: Ignore Words
lg: Wesonyiwe ebigambo

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_IGNOREALL
en: Ignore all occurrences of this word in the document
lg: Wesonyiwe Ekigambo kino wona wekiri mukiwandiko

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoredWord
en: Ignored words:
lg: Wesonyiwe ebigambo:

note: DLG_FormatFrame_SetImageBackground DLG_FormatTable_SetImageBackground
en: Image For Background
lg: Ekifananyi kye emabega

note: DLG_Lists_Implies_List STYLE_IMPLIES_LIST
en: Implies List
lg: Kitegeza olukalala

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORTSTYLES
en: Import style definitions from a document
lg: Lete ebinyonyola emison okuva mu kiwandiko

note: DLG_Styles_LBL_InUse
en: In Use
lg: Kikozesebwa

note: WORD_PassInvalid
en: Incorrect Password
lg: Akagambo akekyaama akakyaamu

note: TOOLBAR_LABEL_INDENT TOOLBAR_STATUSLINE_INDENT TOOLBAR_TOOLTIP_INDENT
en: Increase indent
lg: Yongeza wotandikira

note: DLG_Para_LabelIndentation
en: Indentation
lg: Olekako akabanga ngotandika

note: DLG_Para_TabLabelIndentsAndSpacing
en: Indents and Spacing
lg: Obubanga obusooka ne amabanga

note: DLG_ToggleCase_FirstUpperCase
en: Initial Caps
lg: Enukutu enene ezasoose

note: DLG_FormatFootnotes_EndInitialVal
en: Initial Endnote value:
lg: Omuwendo gwebigambo ebisembayo kukiwandiko ebyasoose:

note: DLG_FormatFootnotes_FootInitialVal
en: Initial Footnote value:
lg: Omuwendo gwebigambo ebisembayo kumuzingo kukiwandiko ebyasoose:

note: DLG_Options_Label_InnerQuoteStyle
en: Inner (single) quote style:
lg: Omusono ogwogedwako munda (single):

note: InsertModeFieldINS DLG_Break_Insert MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT DLG_IP_Button_Label
en: Insert
lg: Tekamu

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert &Columns
lg: Tekamu &Enkuubo ezambuka

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTROW
en: Insert &Rows
lg: Tekamu &Enkuubo ezabukiika

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert &Table
lg: Tekamu &Emmeeza

note: DLG_InsertBookmark_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_BOOKMARK
en: Insert Bookmark
lg: Tekamu Bookmark

note: DLG_Break_BreakTitle
en: Insert Break
lg: Tekamu Wokukoma

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_CELLS
en: Insert Cells
lg: Tekamu Obubondo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE
en: Insert Clipboard contents
lg: Tekamu ebiri kulubaawo oluwandikilwaako

note: DLG_DateTime_DateTimeTitle
en: Insert Date and Time
lg: Tekamu Olunaku lwomwezi ne obudde

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION
en: Insert Equation
lg: Tekamu Equation

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_LATEX
en: Insert Equation from a LaTeX expression
lg: Tekamu Equation okuva ku LaTeX expression

note: DLG_Field_FieldTitle
en: Insert Field
lg: Tekamu Etuluba

note: DLG_InsertHyperlink_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_HYPERLINK
en: Insert Hyperlink
lg: Tekamu Hyperlink

note: TOOLBAR_LABEL_IMG
en: Insert Image
lg: Tekamu Ekifananyi

note: DLG_MailMerge_MailMergeTitle
en: Insert Mail Merge Field
lg: Tekamu Etuluba wokugatira amabaluwa

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_FILE
en: Insert MathML from a file
lg: Tekamu MathML okuva mu Fayilo

note: DLG_InsertTable_TableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert Table
lg: Tekamu Emmeeza

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: Insert Unicode direction marker into the document
lg: Tekamu Akalagirira Unicode mukiwandiko

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTER
en: Insert a Footer
lg: Tekamu ebigambo bya wansi womuzingo

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HEADER
en: Insert a Header
lg: Tekamu ebigambo bya wagulu womuzingo

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TABLEOFCONTENTS
en: Insert a Table of Contents based on Headings
lg: Tekamu Emmeeza yebirimu ngosinzira kumitwe emikulu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TEXTBOX
en: Insert a Text Box
lg: Tekamu bokisi yebigambo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOOKMARK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOOKMARK
en: Insert a bookmark into the document
lg: Tekamu bookmark mukiwandiko

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FIELD
en: Insert a calculated field
lg: Tekamu Etuluba elibalidwa

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Insert a column to the left
lg: Tekamu Olukuubo olwambuka ku kkono

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert a column to the right
lg: Tekamu Olukuubo olwambuka ku ddyo

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTNOTE
en: Insert a footnote
lg: Tekamu ebigambo bya wansi womuzingo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_HYPERLINK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_HYPERLINK
en: Insert a hyperlink into the document
lg: Tekamu hyperlink mukiwandiko

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_MAILMERGE
en: Insert a mail merge field
lg: Tekamu Etuluba wokugatira amabaluwa

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_TABLE TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_TABLE
en: Insert a new table into your document
lg: Tekamu emmeeza empya mukiwandiko

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BREAK
en: Insert a page, column, or section break
lg: Tekamu omuzingo, olukuubo olwambuka, oba ekitundu wekikoma

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Insert a row above
lg: Tekamu Olukuubo lwabukiika wagulu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTROW
en: Insert a row below
lg: Tekamu Olukuubo lwabukiika wansi

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL
en: Insert a symbol or other special character
lg: Tekamu akabonero oba enukuta ezenjawulo zona

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: Insert an annotation
lg: Tekamu annotation

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_PAGENO
en: Insert an automatically-updated page number
lg: Tekamu enamba zomuzingo ezekyusa zoka

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_ENDNOTE
en: Insert an endnote
lg: Tekamu ebigambo bya wansi womuzingo

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GRAPHIC
en: Insert an existing picture from another file
lg: Tekamu ekifananyi ekiriyo okuva mu fayilo endala

note: TOOLBAR_STATUSLINE_IMG TOOLBAR_TOOLTIP_IMG
en: Insert an image into the document
lg: Tekamu Ekifananyi mukiwandiko

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BOOKMARK
en: Insert bookmark
lg: Tekamu bookmark

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_CLIPART
en: Insert clipart
lg: Tekamu olubawo lwokuwandikirako

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HYPERLINK
en: Insert hyperlink
lg: Tekamu Hyperlink

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: Insert left-to-right direction marker (LRM)
lg: Tekamu akalagilila okuva ku kkono-okudda-kuddyo (LRM)

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: Insert right-to-left direction marker (RLM)
lg: Tekamu akalagilila okuva ku kkono-okudda ku-ddyo (RLM)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Insert selected text into a new annotation
lg: Tekamu Ebigambo ebilondedwa mu anotation empya

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_SYMBOL
en: Insert symbol
lg: Tekamu akabonero

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_TABLE
en: Insert table
lg: Tekamu emmeeza

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Insert the Sum of a Table Column
lg: Tekamu Omuwendo gwenkuubo ezambuuka ezemmeeza

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Insert the Sum of a Table Row
lg: Tekamu Omuwendo gwenkuubo ezambuukiika ezemmeeza

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FILE
en: Insert the contents of another file
lg: Tekamu ebirimu okuva mu fayilo endala

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DATETIME
en: Insert the date and/or time
lg: Tekamu enakuzomwezi ne/oba obudde

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Insert unformatted clipboard contents
lg: Tekamu ebiri kulubawo oluwandikilwaako ebitali bilongose

note: DLG_Options_Label_ViewUnprintable
en: Invisible &Layout Marks
lg: Ebitalabika &Ebilaga engeri

note: MENU_STATUSLINE_GOTO_ANNOTATION
en: Jump to annotation
lg: Buuka odde ku annotation

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: Jump to hyperlink
lg: Buuka Odde ku hyperlink

note: DLG_Para_AlignJustified
en: Justified
lg: Yenkanyiza

note: TOOLBAR_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify
lg: Kola obwenkanya

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify paragraph
lg: Wenkanye ekitundu

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify the paragraph
lg: Wenkanye ekitundu

note: DLG_Para_PushKeepWithNext
en: Keep with ne&xt
lg: Tereka ne ne&xt

note: FIELD_PieceTable_Test
en: Kevins Test
lg: Ekibuuzo kya Kevins

note: FIELD_Document_Keywords
en: Keywords
lg: Ebigambo ebikulu

note: DLG_MetaData_Keywords_LBL
en: Keywords:
lg: Ebigambo ebikulu:

note: DLG_Lists_Indent
en: Label Align:
lg: Zza kuluga ekilambe:

note: DLG_FormatTOC_DetailsTop
en: Label Definitions
lg: Ebinyonyola ebilambe

note: DLG_Styles_ModifyLanguage DLG_Options_Label_Language
en: Language
lg: Olulimi

note: DLG_Options_Label_LangSettings
en: Language settings
lg: Ebitekateka olulimi

note: FIELD_Document_Language
en: Language(s)
lg: Enimi

note: DLG_MetaData_Languages_LBL
en: Language(s):
lg: Enimi:

note: DLG_Options_Label_Layout
en: Layout
lg: Engeri ekintu bwekiri

note: DLG_Para_AlignLeft DLG_Tab_Radio_Left DLG_PageNumbers_Left TOOLBAR_LABEL_ALIGN_LEFT
en: Left
lg: Kkono

note: LeftIndentStatus
en: Left Indent [%s]
lg: Ebanga lyokukkono [%s]

note: LeftIndentTextIndentStatus
en: Left Indent [%s] First Line Indent [%s]
lg: Ebanga lyokukkono [%s] ebanga lyomusitale ogusooka [%s]

note: LeftMarginStatus
en: Left Margin [%s]
lg: Ebanga eryawansi [%s]

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_LEFT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_LEFT
en: Left alignment
lg: Okuzza kukkono

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_LEFT
en: Left-align the paragraph
lg: Zza ekitundu ku kkono

note: DLG_FormatTOC_Level1
en: Level 1
lg: Edaala 1

note: DLG_FormatTOC_Level2
en: Level 2
lg: Edaala 2

note: DLG_FormatTOC_Level3
en: Level 3
lg: Edaala 3

note: DLG_FormatTOC_Level4
en: Level 4
lg: Edaala 4

note: DLG_Lists_DelimiterString
en: Level Delimiter:
lg: Edaala welikoma:

note: DLG_Lists_Level
en: Level:
lg: Edaala:

note: DLG_Para_LabelLineSpacing
en: Li&ne spacing:
lg: Li&ne tekamu ebanga:

note: FIELD_Numbers_LineCount
en: Line Count
lg: Okubala Emisitale

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOPLINE
en: Line above the selection (toggle)
lg: Omusitale wagulu webilondedwa(Togle)

note: DLG_Para_TabLabelLineAndPageBreaks
en: Line and Page Breaks
lg: Ebikutula emisitale Ne mizingo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE
en: Line below the selection (toggle)
lg: Omusitale wansi webilondedwa(Togle)

note: DLG_Column_Line_Between
en: Line between
lg: Omusitale makati

note: DLG_WordCount_Lines
en: Lines:
lg: Emisitale:

note: FIELD_Numbers_ListLabel
en: List Label
lg: Akalambe kolukalala

note: DLG_Lists_PageProperties
en: List Properties
lg: Totora Ebikikwataako

note: DLG_Stylist_ListStyles
en: List Styles
lg: Emisono gyenkalala

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: Lock the layout of the current toolbars
lg: Siba Engeri emiti gyebikozesebwa bwegir kati

note: DLG_Lists_Lower_Case_List STYLE_LOWERCASELIST
en: Lower Case List
lg: Olukalala lwenukuta entono

note: DLG_Lists_Lower_Roman_List STYLE_LOWERROMANLIST
en: Lower Roman List
lg: Olukalala lwa Roman Entono

note: FIELD_Application_MailMerge MENU_STATUSLINE_TOOLS_MAILMERGE
en: Mail Merge
lg: Gatta amabaluwa

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOLD
en: Make the selection bold (toggle)
lg: Kola ebilondedwa nga bikwafu (toggle)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_ITALIC
en: Make the selection italic (toggle)
lg: Kola ebilondedwa nga bya italic (toggle)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT
en: Make the selection subscript (toggle)
lg: Kola ebilondedwa nga biwandiko mukiwandiko (toggle)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT
en: Make the selection superscript (toggle)
lg: Kola ebilondedwa nga biwandiko Ebisinga (toggle)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS
en: Manage annotations in document
lg: Labirira annotaions mukiwandiko

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_PLUGINS
en: Manage plugins
lg: Wefuge ebiyingizibwaamu

note: DLG_PageSetup_Margin
en: Margin
lg: Ebanga elisigala wansi womuzingo

note: DLG_MarkRevisions_Title
en: Mark Revisions
lg: Laga Ebilongoseemu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: Mark changes as you type
lg: Laga enkyukakyuka nga bwo wandika

note: FIELD_PieceTable_MartinTest
en: Martins Test
lg: Ekibuuzo kya Martins

note: TOOLBAR_LABEL_MENU TOOLBAR_STATUSLINE_MENU TOOLBAR_TOOLTIP_MENU
en: Menu
lg: Wolonda

note: DLG_MergeCells_Above
en: Merge Above
lg: Gatta Wagulu

note: DLG_MergeCells_Below
en: Merge Below
lg: Gatta wansi

note: DLG_MergeCellsTitle DLG_MergeCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_MERGE_CELLS
en: Merge Cells
lg: Gatta Obubondo

note: DLG_MergeCells_Left
en: Merge Left
lg: Gatta ku kkono

note: DLG_MergeCells_Right
en: Merge Right
lg: Gata ku Ddyo

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEABOVE
en: Merge above
lg: Gatta Wagulu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MERGE_DOCUMENTS
en: Merge another document into the active document using revision marks
lg: Gatta ekiwandiko ekirala

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEBELOW
en: Merge below
lg: Gatta wansi

note: TOOLBAR_LABEL_MERGE_CELLS TOOLBAR_STATUSLINE_MERGE_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_MERGE_CELLS
en: Merge cells
lg: Gatta Obubondo

note: TOOLBAR_LABEL_MERGELEFT
en: Merge left
lg: Gatta ku kkono

note: TOOLBAR_LABEL_MERGERIGHT
en: Merge right
lg: Gata ku Ddyo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEABOVE TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEABOVE
en: Merge with cell above
lg: Gatta nobubondo wagulu

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEBELOW TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEBELOW
en: Merge with cell below
lg: Gatta nobubondo wansi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGELEFT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGELEFT
en: Merge with left cell
lg: Gatta nobubondo obwa ku kkono

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGERIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGERIGHT
en: Merge with right cell
lg: Gatta nobubondo obwa ku ddyo

note: FIELD_DateTime_MilTime
en: Military Time
lg: Essaawa yobujaasi

note: DLG_Stylist_MiscStyles
en: Miscellaneous Styles
lg: Kubera ne byetagidwa mu Nkola

note: DLG_Styles_ModifyTitle
en: Modify Style
lg: Longosa mumisono

note: DLG_Styles_Modify
en: Modify...
lg: Longosa...

note: FIELD_DateTime_MonthDayYear
en: Month Day, Year
lg: Omwezi Olunaku, Omwaka

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_GOTO
en: Move the insertion point to a specific location
lg: Tambusa akabonero akatekamu ku kifo ekyadala

note: FIELD_DateTime_MthDayYear
en: Mth. Day, Year
lg: Omwezi Olunaku, Omwaka

note: DLG_Para_SpacingMultiple
en: Multiple
lg: Emirundi mingi

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_NAME MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME
en: Name
lg: Erinya

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_NEW
en: New
lg: Kipya

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: New &annotation
lg: &Annotation empya

note: DLG_NEW_Title
en: New Document
lg: Ekiwandiko Ekipya

note: DLG_Lists_New_List_Label
en: New List Label
lg: Akalambe kolukalala akapya

note: DLG_Lists_New_List_Type
en: New List 
    Type
lg: Ekika kyolukalala 
    Ekipya

note: DLG_Lists_Starting_Value
en: New Starting 
    Value
lg: Omuwendo Omupya 
    Ogutandika

note: DLG_Styles_NewTitle
en: New Style
lg: Omusono omupya

note: DLG_Styles_New
en: New...
lg: Kipya...

note: DLG_Goto_Btn_Next
en: Next >>
lg: Ekidakko >>

note: DLG_NEW_NoFile
en: No File
lg: Tewali Fayilo

note: DLG_Lists_FoldingLevel0
en: No Folding
lg: Tewali kuzinga

note: DLG_Styles_ErrNoStyle
en: No Style selected 
     so it cannot be modified
lg: Tewali musono gulondeddwa 
     nolwekyo tekisobola kukyusibbwa

note: SCRIPT_NOSCRIPTS
en: No scripts found
lg: Tewali biwandiko bisangidwa

note: DLG_Tab_Radio_NoAlign DLG_BorderShading_Border_Style_None
en: None
lg: Tewali

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_0BEFORE
en: None before
lg: Teri kibadeewo

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_NORMAL
en: Normal View
lg: Okulaba okwabulijo

note: DLG_Spell_UnknownWord
en: Not in dictionary&:
lg: Tekiri mu nkuluze&:

note: DLG_Stylist_FootnoteStyles
en: Note Styles
lg: Emisono gitwale ngesonga

note: FIELD_Numbers_PagesCount
en: Number of Pages
lg: Omuwendo gwe emizingo

note: DLG_Column_Number
en: Number of columns
lg: Omuwendo gew Enkuubo ezambuka

note: DLG_InsertTable_NumCols
en: Number of columns:
lg: Omuwendo gew enkuubo ezambuka:

note: DLG_InsertTable_NumRows
en: Number of rows:
lg: Omuwendo gwe enkuubo ezabukiika:

note: DLG_Lists_Type_numbered
en: Numbered
lg: Ntekeko enamba

note: DLG_Lists_Numbered_List STYLE_NUMBER_LIST
en: Numbered List
lg: Ekalala entekeko enamba

note: DLG_Styles_ModifyNumbering TOOLBAR_LABEL_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_NUMBERS
en: Numbering
lg: Okutekamu enamba

note: DLG_FormatFootnotes_FootnoteRestart
en: Numbering:
lg: Okutekamu enamba:

note: FIELD_Type_Numbers
en: Numbers
lg: Enamba

note: DLG_Column_One
en: One
lg: Emu

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_OPEN
en: Open
lg: Gulawo

note: MENU_LABEL_OPEN_TEMPLATE
en: Open Template
lg: Gulawo akalabilwaako

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORT
en: Open a document by making a copy
lg: Gulawo ekiwandiko ngokola ekiwandiko ekirala

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT
en: Open a recently used document
lg: Gulawo Ekiwandiko ekiva okukozesebwa

note: DLG_NEW_Open MENU_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_OPEN
en: Open an existing document
lg: Gulawo ekiwandiko ekiriwo

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_NEW
en: Open another window for the document
lg: Gulawo edirisa edala lye ekiwandiko

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_1 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_2 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_3 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_4 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_5 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_6 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_7 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_8 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_9
en: Open this document
lg: Gulawo ekiwandiko kino

note: DLG_PageSetup_Orient
en: Orientation
lg: Engeri ekintu gyekyakolebwa

note: DLG_Options_TabLabel_Other
en: Other
lg: Ekirala

note: MSG_IE_NoMemory
en: Out of memory attempting to open %s
lg: Engwanika ewandeko mu kugezako kugulawo %s

note: DLG_Options_Label_OuterQuoteStyle
en: Outer (double) quote style:
lg: Omusono ogwogedwako ogwebweru (double):

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_OVERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_OVERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_OVERLINE DLG_UFS_OverlineCheck
en: Overline
lg: Wagulu womusitale

note: MENU_STATUSLINE_FMT_OVERLINE
en: Overline the selection (toggle)
lg: Teka Omusitale wagulu webilondedwa(Togle)

note: InsertModeFieldOVR
en: Overwrite
lg: Wandika kungulu

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Pa&ste Unformatted
lg: Pa&ste Unformated

note: DLG_PageSetup_Page
en: Page
lg: Omuko

note: DLG_Para_PushPageBreakBefore
en: Page &break before
lg: Omuzingo &Wegwakomye

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND
en: Page Background
lg: Emabega womuzingo

note: BREAK_Page
en: Page Break
lg: Omuzingo wegukoma

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Page C&olor
lg: Omuzingo C&olor

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Page Image
lg: Ekifanany kyomuzingo

note: MENU_LABEL_INSERT_PAGENO
en: Page N&umbers
lg: Omuzingo N&mbers

note: FIELD_Numbers_PageNumber
en: Page Number
lg: Enamba yomuzingo

note: DLG_HdrFtr_PageNumberProperties
en: Page Number Properties
lg: Ebikwata ku namba zomuzingo

note: DLG_PageNumbers_Title
en: Page Numbers
lg: Enamba Zemuzingo

note: MENU_LABEL_FILE_PAGESETUP
en: Page Set&up
lg: Etandika&wo Omuko

note: DLG_PageSetup_Title
en: Page Setup
lg: Etandikawo yo Muko

note: PageInfoField
en: Page: %d/%d
lg: Omuko: %d/%d

note: DLG_WordCount_Pages
en: Pages:
lg: Emizingo:

note: DLG_Para_LabelPagination
en: Pagination
lg: Endamba yo muko

note: DLG_PageSetup_Paper_Size
en: Paper Si&ze:
lg: Obuga&zi Bwolupapula:

note: DLG_Styles_ModifyParagraph DLG_Para_ParaTitle
en: Paragraph
lg: Ekitundu

note: FIELD_Numbers_ParaCount
en: Paragraph Count
lg: Okubala Ebitundu

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DOM_DIRECTION
en: Paragraph Direction
lg: Endagiriro yebitundu

note: DLG_Styles_ParaPrev
en: Paragraph Preview
lg: Okunooza ku Bitundu

note: DLG_WordCount_Paragraphs
en: Paragraphs:
lg: Ebitundu:

note: WORD_PassRequired
en: Password required, this is an encrypted document
lg: Akasumuluzo ketagiddwa, kikino ne kiwandiko nga kilambe

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_PASTE TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_PASTE TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_PASTE
en: Paste
lg: Tekako

note: DLG_MetaData_TAB_Permission
en: Permissions
lg: Olukusa

note: DLG_Goto_Target_Picture
en: Picture
lg: Ekifananyi

note: FIELD_Type_PieceTable
en: Piece Table
lg: Akatundu kemmeeza

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndDoc
en: Place at end of document
lg: Kiteeke kunkomerero yekiwandiko

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndSec
en: Place at end of section
lg: Kiteeke kunkomerero yekitundu

note: DLG_Goto_Label_Position DLG_PageNumbers_Position_No_Colon
en: Position
lg: Ekifo

note: DLG_FormatFrame_SetToColumn
en: Position to Column
lg: Teka mikifo ku lukuubo olwambuka

note: DLG_FormatFrame_SetToPage
en: Position to Page
lg: Teka mukifo ku muzingo

note: DLG_FormatFrame_SetToParagraph
en: Position to Paragraph
lg: Teka mukifo ku kitundu

note: DLG_Tab_Label_Position DLG_PageNumbers_Position
en: Position:
lg: Teka mukifo:

note: DLG_Options_TabLabel_Preferences DLG_Options_Label_Schemes
en: Preference Schemes
lg: Obuteka Obwagadde

note: DLG_Options_OptionsTitle
en: Preferences
lg: Byoyagala

note: DLG_Styles_ModifyPreview DLG_Para_LabelPreview DLG_Column_Preview DLG_FormatFrame_Preview DLG_FormatTable_Preview DLG_BorderShading_Preview DLG_Lists_Preview DLG_PageNumbers_Preview DLG_Zoom_PreviewFrame
en: Preview
lg: Okunooza

note: MENU_STATUSLINE_WEB_WEBPREVIEW MENU_STATUSLINE_WEB_SAVEASWEB
en: Preview the document as a web page
lg: Damu olabe ekiwandiko ngo muzindo gwa web

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Preview the document before printing
lg: Damu olabe ku kiwandiko nga tonakifulumya

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT DLG_UP_PrintTitle DLG_UP_PrintButton
en: Print
lg: Fulumya

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print &directly
lg: Fulumya &buterevu

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_PRINT
en: Print Layout
lg: Engeri Gyekifulumamu

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print P&review
lg: Kubisa O&kwejukanya

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print Preview
lg: Laaba bwe Kinafuluma

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT
en: Print all or part of the document
lg: Fulumya kyona oba ekitundu ku kiwandiko

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT
en: Print the document
lg: Fulumya ekiwandiko

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print using the internal PS driver
lg: Fulumya ngokzesa PS Driver eyomunda

note: MSG_PrintingDoc
en: Printing Document...
lg: Okufulumya Ekiwandiko...

note: MSG_PrintStatus
en: Printing page %d of %d
lg: Okufulumya omuzingo gwa %d eya %d

note: FIELD_Document_Publisher
en: Publisher
lg: Okutagaza

note: DLG_MetaData_Publisher_LBL
en: Publisher:
lg: Okutagaza:

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: RTL &Document
lg: RTL &Ekiwandiko

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: RTL &Paragraph
lg: RTL &Ekitundu

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: RTL &Section
lg: RTL &Ekitundu

note: DLG_FR_ReplaceWithLabel
en: Re&place with:
lg: Re&place ne:

note: DLG_FR_ReverseFind
en: Re&verse find
lg: Re&verse Noonya

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT
en: Recent &Files
lg: &Fayilo ezibadewo

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_REDO
en: Redo
lg: Kidemu

note: TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REDO
en: Redo editing
lg: DAmu okutereza

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REDO
en: Redo previously undone editing
lg: Ddayo mubiyise zzilamu mupandika

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_MENU MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM
en: Reduce or enlarge the document display
lg: Kendeza oba gejesa endabika yekiwandiko

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_RELATION MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_RELATION
en: Relation
lg: Oluganda

note: DLG_MetaData_Relation_LBL
en: Relation:
lg: Oluganda:

note: DLG_Styles_RemoveButton
en: Remove
lg: Jjawo

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove Footer
lg: Jjamu Ekiriwansi

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove Header
lg: Jjamu Omutwe

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as Heading
lg: Jawo olukuubo lwabukiika nga omutwe omukulu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as the page Heading
lg: Jawo olukuubo lwabukiika nga omutwe omukulu ogwomuzingo

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: Remove all revision information from the document
lg: JAmu ebilonsedwamu byona mukiwandiko

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: Remove full document history from the document
lg: Jamu ebyafaayo byekiwandiko mubujuvu okuva mukiwandiko

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove the Footer on this page from the Document
lg: Jjamu Ekiriwansi ku muko nguno kuva mu Kiwandiko

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove the Header on this page from the Document
lg: Jjamu Omutwe ku muko nguno kuva mu Kiwandiko

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTIMAGE
en: Remove the Image and save a copy on the clipboard
lg: Jjamu Ekfananyi era otereke kkopi ku lubaawo awaterekwa

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEIMAGE
en: Remove the Image from the Document
lg: Jamu ekifananyi okuva mukiwandiiko

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEFRAME
en: Remove the Text Box from the Document
lg: Jamu bokisi yebigambo okuva mukiwandiiko

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: Remove the suggested change
lg: Jamu enkyukakyuka ezitessedwa

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading
lg: Damu olukuubo lwabukiika nga omutwe omukulu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading on each new page
lg: Damu olukuubo lwabukiika nga omutwe omukulu kubuli muzingo

note: DLG_FR_ReplaceTitle DLG_Annotation_Replace_LBL
en: Replace
lg: Zaawo

note: DLG_FR_ReplaceAllButton
en: Replace &All
lg: Zaawo &Byona

note: DLG_Annotation_Replace_tooltip
en: Replace the annotated text with the annotation content
lg: Zaawo ebigambo ebiri annotated ne annotation content

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REPLACE
en: Replace the specified text with different text
lg: Sikiza ekiwandiko ekitegezidwa ne ewandika eddala

note: MENU_LABEL_HELP_REPORT_BUG
en: Report a &Bug
lg: Waaba &Ensobi

note: MENU_STATUSLINE_HELP_REPORT_BUG
en: Report a bug and help AbiWord become a better product
lg: Waaba ensobi era yamba AbiWord kufuka ekyikozesa ekirungi

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: Reset the current toolbar layout to its defaults
lg: Okuza bupya akabawo kebikola mu ndabika enkalakalira

note: MENU_STATUSLINE_FMT_IMAGE
en: Resize this image
lg: Kyusa ekigero kyekifananyi kino

note: DLG_HdrFtr_RestartNumbers
en: Restart numbering at:
lg: Damu bupya okutekako enamba ku:

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartPage
en: Restart on each page
lg: Damu bupya kubuli muzingo

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartSec DLG_FormatFootnotes_EndRestartSec
en: Restart on each section
lg: Damu bupya ku buli kitundu

note: DLG_HdrFtr_RestartCheck
en: Restart page numbers on new sections
lg: Damu bupya enamba zomuzingo kubuli kitundu ekipya

note: DLG_Lists_Resume_Previous_List
en: Resume Previous List
lg: Ddamu Olukalala lw`Ebiyise

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: Retain all document changes
lg: Sigaza ekyukakyuka zona ezekiwandiko

note: MSG_RevertFile
en: Revert file to last saved state?
lg: Kyusa fayilo kutuka eterekedwa emabenga?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_REVERT
en: Revert the document to the last saved state
lg: Kyusa ekiwandiko kutuka eterekedwa emabega

note: MSG_RevertBuffer
en: Revert to saved copy of %s?
lg: Kyusa kutuka koppi eterekedwa ku %s?

note: DLG_ListRevisions_Column1Label
en: Revision ID
lg: Okujukanya ID

note: DLG_Para_AlignRight DLG_Tab_Radio_Right DLG_PageNumbers_Right TOOLBAR_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: Right
lg: Ddyo

note: RightIndentStatus
en: Right Indent [%s]
lg: Kitufu Ebbanga [%s]

note: RightMarginStatus
en: Right Margin [%s]
lg: Njegooyego Tufu [%s]

note: TabToggleRightTab
en: Right Tab
lg: Awaddirira Awatufu

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_RIGHT
en: Right alignment
lg: Okuzza kuddyo

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT
en: Right-align the paragraph
lg: Zza ekitundu ku kkono

note: DLG_Para_DomDirection
en: Right-to-left &dominant
lg: Lyo-ku-kono &etegerekanyi

note: FIELD_Document_Rights
en: Rights
lg: Edembe

note: DLG_MetaData_Rights_LBL
en: Rights:
lg: Edembe:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Row
en: Row
lg: Olukuubo lyabukiika

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Rows &Above
lg: Enkuubo Zabukiika &Wagulu

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER
en: Rows &Below
lg: Enkuubo Zabukiika &Wansi

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: S&how revisions
lg: L&aga okwejukanya

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_CELLS
en: S&plit Cells
lg: W&asiza Akakubo

note: DLG_Options_Btn_Save
en: Sa&ve
lg: Te&reka

note: MENU_LABEL_FILE_EXPORT
en: Sav&e Copy
lg: Ter&eka Kkopi

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVE
en: Save
lg: Kuuma

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save &As
lg: Kuuma &Nga

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save &Template
lg: Tereka &Oluggo

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save As
lg: Kuuma Nga

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYIMAGE
en: Save a copy of the image on the clipboard
lg: Tereka kkopi ya kafananyi ku lubaawo lweterekero

note: MSG_ConfirmSave
en: Save changes to document %s before closing?
lg: Tereeka enkyukakyuka zekiwandiko %s ngatonaba kugala?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEEMBED
en: Save the Embedded Object
lg: Kuuma ekintu ekirimu

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVE
en: Save the document
lg: Kuuma ekiwandiko

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save the document as a template
lg: Tereka ekiwandiko nga oluggo

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVEAS
en: Save the document under a different name
lg: Kuuma ekiwandiko wansi werinya eddala

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXPORT
en: Save the document without changing the current name
lg: Kuuma ekiwandiko nga tokyusiza erinya eririwo

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEIMAGE
en: Save the selected image to a file
lg: Kuuma ekifananyi ekilondedwa ku fayilo

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEEMBED
en: Save to file
lg: Kuuma ku fayilo

note: MENU_STATUSLINE_HELP_SEARCH
en: Search for help about...
lg: Noonya obuyambi ku bifa ku...

note: DLG_WordCount_Update_Rate
en: Seconds between updates
lg: Obutikitiki wakati wokutusa

note: FIELD_DateTime_Epoch
en: Seconds since the epoch
lg: Mubutikiti kuva epoch

note: DLG_Break_SectionBreaks
en: Section Breaks
lg: Ebitundu webikoma

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY
en: See history of the current document
lg: Laba ebyafaayo byekiwandiko ekiriwo kati

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT DLG_Select
en: Select
lg: Londa

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECTALL
en: Select A&ll
lg: Londa A&ll

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_CELL
en: Select Cell
lg: Londa Akabondo

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Select Column
lg: Londa olukuubo olwambuka

note: TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_CHOOSE
en: Select Font
lg: Londa Empandika

note: DLG_ListRevisions_Title TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_SELECT
en: Select Revision
lg: Londa Okuyisaamu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_ROW
en: Select Row
lg: Londa Olukuubo lwabukiika

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_TABLE
en: Select Table
lg: Londa Emmeeza

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select Text Box
lg: Londa bokisi yebigambo

note: DLG_InsertHyperlink_Msg
en: Select a target bookmark from the list:
lg: Londa akalambe koyangala kuva ku lukalala:

note: DLG_FormatFrame_SelectImage DLG_FormatTable_SelectImage
en: Select image from File
lg: Londa ekifanayi okuva mu fayilo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select the Text Box
lg: Londa bokisi yebigambo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECTALL
en: Select the entire document
lg: Londa ekiwandiko kyona

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Selection DLG_UP_Selection
en: Selection
lg: Ebilondedwako

note: DLG_ToggleCase_SentenceCase
en: Sentence case
lg: Obunnene bwa sentensi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate table items with commas
lg: Yawula emeeza ye bintu ne zakoma

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate table items with commas and tabs
lg: Yawula emeeza yebintu ne zakoma ne awandirira

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate table items with tabs
lg: Yawula emeeza yebintu ne awandirira

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate with commas
lg: Yawula ne zakoma

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate with commas and tabs
lg: Yawula ne zakoma era awandirira

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate with tabs
lg: Yawula ne awandirira

note: DLG_Tab_Button_Set
en: Set
lg: Seti

note: MENU_LABEL_FMT_LANGUAGE
en: Set &Language
lg: Tegeka &Olulimi

note: DLG_Lists_SetDefault
en: Set Default Values
lg: Tegeka Ekyekalalira mu Miwendo

note: DLG_FormatFrame_SetImage DLG_FormatTable_SetImage
en: Set Image
lg: Tegeka Ekifananyi

note: MENU_LABEL_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set Positioned Image
lg: Tegeka Ekifananyi Wekitegekedwa

note: DLG_FormatFrame_SetTextWrapping
en: Set Text Wrapping
lg: Tegeka Wobika Ekiwandiko

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Set an image as a background for your page
lg: Tegeka ekifananyi nga olwaliro kulwa omuko gwo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: Set dominant direction of document to RTL
lg: Tegeka endagiriro emanyidwa ye kiwandiko ku RTL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: Set dominant direction of paragraph to RTL
lg: Tegeka endagiriro emanyidwa ya palagulafu ku RTL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: Set dominant direction of section to RTL
lg: Tegeka endagiriro emanyidwa ye kitundu ku RTL

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PROPERTIES
en: Set meta-data properties
lg: Tegeka ebikwata ku nterekero lya-bwino

note: DLG_Tab_Label_New
en: Set new Tab
lg: Tegeka Awandirira awapya

note: DLG_FormatFrame_NoImageBackground DLG_FormatTable_NoImageBackground
en: Set no image
lg: Totegeke ekifananyi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_OPTIONS
en: Set preferences
lg: Tegeka byoyangala

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABS
en: Set tab stops
lg: Tegeka akayimiriza awandirira

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Set the type and styles of the Table of Contents
lg: Tegeka ekkika era enkola ye Meeza ku Ebirimu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FOOTNOTES
en: Set the types of Footnotes and Endnotes
lg: Tegeka ebika bye berawansi era ebigalawo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_HDRFTR
en: Set the types of Headers and Footers
lg: Tegeka ebika bya Emitwe era Ebisebayo

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as Heading
lg: Tegeka Olukubo lukika nga Omutwe

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as the Heading on each page
lg: Tegeka Olukubo lukika luno nga Omutwe kubuli muko

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set this image to be positioned
lg: Tegeka ekifanayi kino kuwekitegekedwa

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELLPREFS
en: Set your spelling preferences
lg: Tegeka ewandika yo mubyoyangala

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DOCUMENT
en: Setup your document's page properties such as page size and margins
lg: Tegeka ebikwata ku muko gw`ekiwandiko kyo nga obunnene era njegooyego yo muko

note: DLG_Styles_ModifyShortCut
en: Shortcut Key
lg: Epeesa lyo Akumpi

note: DLG_Options_Label_Show DLG_Show
en: Show
lg: Laga

note: MENU_LABEL_VIEW_RULER
en: Show &Ruler
lg: Laga &Olupima

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show All
lg: Laga Byona

note: MENU_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show For&matting Marks
lg: Laga obulaga Ror&matting

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show document &before revisions
lg: Laga ekiwandiko &ngatekinaba kulongosebwamu

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show document a&fter revisions
lg: Laga ekiwandiko &ngakimaze okulongosebwamu

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show document after &previous revisions
lg: Laga ekiwandiko ngakimaze &okulongosebwamu

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_MORE
en: Show full list of documents
lg: Laga olukalala lwebiwandiko mubujuvu

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_RULER
en: Show or hide the rulers
lg: Laga oba kweka ebipima

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_STATUSBAR
en: Show or hide the status bar
lg: Laga oba kweka ebeera za kabawo

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_1 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_2 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_3 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_4
en: Show or hide the toolbar
lg: Laga oba kweka kabawo ke bikola

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: Show revisions that are present in document
lg: Laga ebilongosedwamu ebiriwo mukiwandiko

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show what the document looks like after previous revisions
lg: Laga engeri ekiwandiko gyekilabika nga okuyiyisamu okuyise kuwedde

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show what the document looks like after revisions
lg: Laga engeri ekiwandiko gyekilabika nga okuyisamu kuwedde

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show what the document looks like before revisions
lg: Laga engeri ekiwandiko gyekilabika nga okuyisamu kuwedde

note: DLG_Options_Label_ViewShowHide
en: Show...
lg: Laga...

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: Show/hide annotations
lg: Laga/kweka annotations

note: TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_SHOWPARA
en: Show/hide formatting marks
lg: Laga/kweka kutegeka makisi

note: TB_Simple
en: Simple
lg: Kyagu

note: DLG_Options_Label_ViewSimpleTB
en: Simple Toolbar
lg: Akabawo bikola Akagu

note: DLG_Para_SpacingSingle
en: Single
lg: Kimu

note: TOOLBAR_LABEL_SINGLE_SPACE
en: Single Spacing
lg: Tekako akabanga omirundi gumu

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SINGLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_SINGLE_SPACE
en: Single spacing
lg: Tekako akabanga omirundi gumu

note: DLG_Options_TabLabel_SmartQuotes
en: Smart Quotes
lg: Obugambo Bwamagezi

note: MENU_LABEL_TABLE_SORT
en: So&rt Table
lg: So&rt emmeeza

note: MSG_OpenRecovered
en: Some errors were encountered during the import.
lg: Waliwo ensobi ezikoledwa mu kunona ebweru.

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order
lg: Londa Ebikumbo Mu Kwambuka

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order based on Selected Row
lg: Londa Ebikumbo Mu Kwambuka nga osizira ku Kikumbo kyewansi Ekilondedwa

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order
lg: Londa Ebikumbo ebyabuka Mu Kukirira

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order based on Selected Row
lg: Londa Ebikumbo ebyabuka Mu Kukirira nga osizira ku Ebikumbo byewansi Ebilondedwa

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order
lg: Londa Ebikumbo byewansi Mu Kukirira

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order based on selected Column
lg: Londa Ebikumbo byewansi Mu Kwabuka nga Osizira Kikumbo ekyambuka Ekilonde

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order
lg: Londa Ebikumbo byewansi Mu Kukirira

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order based on Selected Column
lg: Londa Ebikumbo byewansi Mu Kukirira nga Osizira ku Ekikumbo ekyabuka Ekilonde

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORT
en: Sort Table
lg: Londa Emeeza

note: DLG_MetaData_Source_LBL
en: Source:
lg: Ensibuko:

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_12BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_12BEFORE
en: Space before: 12 pt
lg: Ebanga nga: 12pt tenaba

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_0BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_0BEFORE
en: Space before: None
lg: Ebanga nga: None tenaba

note: DLG_Para_LabelSpacing
en: Spacing
lg: Okusamu amabanga

note: DLG_Options_SpellCheckingTitle
en: Spell Checking
lg: Okukebera Empandika Yebigambo

note: TOOLBAR_LABEL_SPELLCHECK
en: Spellcheck
lg: Kebera empandika

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPELLCHECK TOOLBAR_TOOLTIP_SPELLCHECK
en: Spellcheck the document
lg: Kebera empandika yebigambo mukiwandiko

note: DLG_Spell_SpellTitle DLG_Options_TabLabel_Spelling
en: Spelling
lg: Empandika yekigambo

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLPREFS
en: Spelling &Options
lg: Empandika &Ebilala

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Spli&t Table
lg: Yawul&a Emeeza

note: DLG_SplitCellsTitle DLG_SplitCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_CELLS
en: Split Cells
lg: Yawula Obutundu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Split Table
lg: Yawula Emeeza

note: TOOLBAR_LABEL_SPLIT_CELLS
en: Split cells
lg: Yawula Obutundu

note: DLG_SplitCells_HoriMid DLG_SplitCells_VertMid
en: Split in Middle
lg: Yawula mu Makati

note: DLG_SplitCells_Below
en: Split on Bottom Side
lg: Yawula ku Ludda lwe Wansi

note: DLG_SplitCells_Left
en: Split on Left Side
lg: Yawula mu Ludda lwa Kkono

note: DLG_SplitCells_Right
en: Split on Right Side
lg: Yawula mu Ludda lwa Lyo

note: DLG_SplitCells_Above
en: Split on Top Side
lg: Yawula mu Ludda lwe Waggulu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split on all delimiters except spaces
lg: Yawula mu saliro zona okujako amabbanga

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split on all word delimiters including spaces
lg: Yawula mu saliro ye bigambo byona na mabbanga

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split text at commas or tabs
lg: Yawula ekiwandiko ku koma oba awandirira

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split text at spaces, commas, or tabs
lg: Yawula ekiwandiko mu mabbanga, koma, oba awandirira

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPLIT_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_SPLIT_CELLS
en: Split this cell
lg: Yawula akatundu kano

note: DLG_Lists_Square_List STYLE_SQUARELIST
en: Square List
lg: Amasangaziira g`Olukalala

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE
en: St&yle
lg: Eg&jeri

note: TB_Standard
en: Standard
lg: Omutindo

note: DLG_Options_Label_ViewStandardTB
en: Standard Toolbar
lg: Omutindo gwa Kabawo kebinkola

note: DLG_Lists_Star_List STYLE_STARLIST
en: Star List
lg: Lukalala lwe munyenye

note: DLG_Lists_Start
en: Start At:
lg: Tandikira ku:

note: DLG_Lists_Start_New_List DLG_Lists_Start_New
en: Start New List
lg: Tandika olukalala olupya

note: DLG_Lists_Start_Sub
en: Start Sublist
lg: Tandika Olukalala Oludirira

note: DLG_MarkRevisions_Check2Label
en: Start a new revision
lg: Tandika okulongosaamu okupya

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start ne&w revision
lg: Tandika okulongosaamu okupy&a

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start revision distinct from the current one
lg: Tandika okulongosaamu nga kwanjawulo kukuliwo

note: DLG_WordCount_Statistics
en: Statistics:
lg: Embalilira:

note: DLG_Lists_Stop_Current_List
en: Stop Current List
lg: Komya olukalala oluliwo

note: MENU_LABEL_FMT_STRIKE
en: Stri&ke
lg: Koo&na

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STRIKE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STRIKE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STRIKE DLG_UFS_StrikeoutCheck
en: Strike
lg: Sazaamu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STRIKE
en: Strikeout the selection (toggle)
lg: Sazaamu ebilondedwa (toggle)

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STYLE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STYLE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STYLE
en: Style
lg: Omusono

note: DLG_Styles_ErrNotTitle1
en: Style Name -
lg: Erinya Lyomusono -

note: DLG_Styles_ModifyName
en: Style Name:
lg: Erinya lyomusono:

note: DLG_Styles_ErrBlankName
en: Style name cannot be left blank
lg: Erinya lyomusono terisobola kulekebwa nga lyerere

note: DLG_BorderShading_Border_Style DLG_Lists_Style DLG_UFS_StyleLabel
en: Style:
lg: Omusono:

note: DLG_Stylist_Styles
en: Styles
lg: Emisono

note: DLG_Stylist_Title
en: Stylist
lg: Akola emisono

note: DLG_MetaData_Subject_LBL
en: Subject:
lg: Ensomo:

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUBSCRIPT DLG_UFS_SubScript
en: Subscript
lg: Ewandika

note: DLG_Spell_Suggestions
en: Sugg&estions:
lg: Ebil&owozo:

note: DLG_Options_Label_SpellMainOnly
en: Suggest from &main dictionary only
lg: Tessa okuva mu &entabiro yebigambo entuufu yoka

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Sum a Column
lg: Gatta Olukuubo olwambuka

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Sum a Row
lg: Gatta olukuubo olwabukiika

note: FIELD_Numbers_TableSumRows
en: Sum a Table Column
lg: Gatta olukuubo olwambuka olemmeeza

note: FIELD_Numbers_TableSumCols
en: Sum a Table Row
lg: Gatta olukuubo olwabukiika olemmeeza

note: DLG_MetaData_TAB_Summary MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY
en: Summary
lg: Mubufunze

note: MENU_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT
en: Supe&rscript
lg: Ewan&dikayewansi

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUPERSCRIPT DLG_UFS_SuperScript
en: Superscript
lg: Ewandika ye wansi

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Symbol
lg: Akabonero

note: TabStopStatus
en: Tab Stop [%s]
lg: Yimirira Awandirira [%s]

note: DLG_Tab_Label_TabPosition
en: Tab stop position:
lg: Yimirira mukifo awandirira:

note: DLG_Tab_Label_TabToClear
en: Tab stops to be cleared:
lg: Awandirira wayimirira kujjidwako:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Table MENU_STATUSLINE_TABLE TB_Table TB_Rows_x_Cols_Table
en: Table
lg: Emmeeza

note: DLG_InsertTable_TableSize
en: Table Size
lg: Ekigero Kyemmeeza

note: DLG_Options_Label_ViewTableTB
en: Table Toolbar
lg: Emeeza ya Kabawo kebinkola

note: MENU_LABEL_INSERT_TABLEOFCONTENTS MENU_LABEL_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Table of Contents
lg: Emmeeza yebirimu

note: FIELD_Numbers_TOCListLabel
en: Table of Contents List Label
lg: Emeeza yo Lukalala lwo Bubonero Oburimu

note: FIELD_Numbers_TOCPageNumber
en: Table of Contents Page
lg: Omuzingo gwe Emmeeza yebirimu

note: DLG_Styles_ModifyTabs DLG_Tab_TabTitle
en: Tabs
lg: Awaddirira

note: DLG_FormatTOC_DetailsTabPage
en: Tabs and Page Numbering
lg: Awaddirira era okuwa Omuko Enamba

note: MENU_LABEL_FMT
en: Te&xt Formatting
lg: Ek&iwandiko Okuteereza

note: DLG_Options_Label_Text
en: Text
lg: Ebigambo

note: DLG_FormatTOC_TextAfter
en: Text &after:
lg: Ekiwandiko &oluvayuma:

note: DLG_FormatTOC_TextBefore
en: Text &before:
lg: Ekiwandiko &emabega:

note: DLG_Lists_Align
en: Text Align:
lg: Ekiwandiko Kyekane:

note: MENU_LABEL_INSERT_TEXTBOX MENU_LABEL_FMT_FRAME
en: Text Box
lg: Bokisi yebigambo

note: DLG_Lists_PageFolding
en: Text Folding
lg: Ebigambo Biziingiwako

note: DLG_FormatFrame_TextWrapping DLG_Image_TextWrapping
en: Text Wrapping
lg: Okusibisa ebigambo

note: DLG_Options_Label_Both
en: Text and Icon
lg: Ebigambo na akafananyi

note: DLG_PageSetup_ErrBigMargins
en: The margins selected are too large to fit on the page.
lg: Enjegooyego elonde nŋazzi yo kutuka ku muko.

note: DLG_Options_Prompt_YouMustRestart
en: The new user interface language will take effect the next time that you start the application
lg: Olulimi lwomukozesa omupya luja kutadika kukola lwonadamu okutandika

note: MSG_SpellDone
en: The spelling check is complete.
lg: Okukebera empandika yebigambo kuwedde.

note: MSG_HyperlinkCrossesBoundaries
en: The text to which the hyperlink is to be attached must be within a single paragraph.
lg: Ebigambo hyperlink wegenda okukwatibwa birina okubeera mukitundu kimu.

note: FIELD_DateTime_Wkday
en: The weekday
lg: Olunaku lwa sabiiti

note: DLG_FormatTable_Thickness DLG_BorderShading_Thickness
en: Thickness:
lg: Kikwafu mu:

note: MSG_BookmarkAlreadyExists
en: This bookmark already exists. Would you like to replace the existing bookmark with this new one?
lg: Akalambe kano wekari. Oyagala kukasikiza na kalambe akaliwo na kano akapya?

note: MSG_AfterRestartNew
en: This change will only take effect when you restart AbiWord or create a new document.
lg: Enkyukakyuka eno ejjakutandika okukola nga ozzeemu Abiword oba ngokoze ekiwandiko ekipya.

note: MSG_HiddenRevisions
en: This document contains revisions which are currently hidden from view. Please see AbiWord documentation for information on working with revisions.
lg: Ekiwandiko kino kirina okwejukanya okukwese kakano kuva kubalabi. Mwattu laba empadiika ya Abiword kulwa mawulire nga gakola okwejukanya.

note: DLG_Styles_ErrStyleNot
en: This style does not exist 
     so it cannot be modified
lg: Omusono guno teguliyo 
     nolwekyo tegusobola kukyusibwa

note: DLG_Column_Three
en: Three
lg: Ssatu

note: DLG_Lists_Tick_List STYLE_TICKLIST
en: Tick List
lg: Golola olukalala

note: FIELD_DateTime_TimeZone
en: Time Zone
lg: Ekifo kyobudde

note: FIELD_Document_Title DLG_Goto_Column_Title
en: Title
lg: Omutwe

note: DLG_ToggleCase_TitleCase DLG_UFS_Effects_TitleCase
en: Title Case
lg: Obunnene kwe nnukuta zo Mutwe

note: DLG_MetaData_Title_LBL DLG_Annotation_Title_LBL DLG_Image_LblTitle
en: Title:
lg: Omutwe:

note: DLG_Options_Label_Toolbars
en: Toolbars
lg: Akabawo kebikola

note: DLG_PageNumbers_Header
en: Top
lg: Kungulu

note: TopMarginStatus
en: Top Margin [%s]
lg: Enjegooyego ye Waggulu [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_TOPLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_TOPLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_TOPLINE DLG_UFS_ToplineCheck
en: Topline
lg: Omusitale gwawagulu

note: DLG_Lists_Triangle_List STYLE_TRIANGLELIST
en: Triangle List
lg: Olukalala lwe Sondda ssatu

note: DLG_Column_Two
en: Two
lg: Bbiri

note: DLG_Styles_List
en: Type
lg: Ekika

note: DLG_InsertBookmark_Msg
en: Type a name for the bookmark, or select an existing from the list:
lg: Wandika elinya lya kalambe, oba londa elirimu mu ngaliwo:

note: DLG_Lists_Type
en: Type:
lg: Ekika:

note: DLG_ToggleCase_UpperCase
en: UPPERCASE
lg: ENNUKUTA ENNENE

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_UNDERLINE DLG_UFS_UnderlineCheck
en: Underline
lg: Sazaawo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE
en: Underline the selection (toggle)
lg: Teka Omusitale wagulu webilondedwa(Togle)

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_UNDO
en: Undo
lg: Kigyeewo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_UNDO
en: Undo editing
lg: Damu okutereza

note: DLG_RDF_Editor_ShowAll DLG_Update
en: Update
lg: Tekamu ebipya

note: DLG_Annotation_OK_tooltip
en: Update the annotation
lg: Okukanya ekyo`ngelwako

note: DLG_Lists_Upper_Case_List STYLE_UPPERCASTELIST
en: Upper Case List
lg: Olukalala lwa Ennukuta mu Bunnene

note: DLG_Lists_Upper_Roman_List STYLE_UPPERROMANLIST
en: Upper Roman List
lg: Olukalala lwe namba Ennene Muluma

note: DLG_Column_RtlOrder
en: Use RTL Order
lg: Kozesa Entegeka ya RTL

note: DLG_Options_Label_CustomSmartQuotes
en: Use custom smart quote style
lg: Kozesa kiyonjo esimbiliza mu nkola

note: DLG_Options_Label_HebrewContextGlyphs
en: Use glyph shaping for Hebrew
lg: Kozesa glyph mu egeka kulwa buyudanya

note: DLG_Options_Label_UI
en: User Interface
lg: Kozesa Interface

note: DLG_Options_Label_UILang
en: User Interface Language
lg: Kozesa olulimi lwa interface

note: DLG_Stylist_UserStyles
en: User defined Styles
lg: Omukozesa wa emisono eginyonyoledwa

note: DLG_Tab_Label_Existing
en: User-defined Tabs
lg: Kozesa Awandirira Awategereka

note: DLG_Styles_LBL_UserDefined
en: User-defined styles
lg: Omukozesa wa emisono eginyonyoledwa

note: FIELD_Application_Version DLG_History_Version_Version
en: Version
lg: Ekika Ekirala

note: DLG_Options_TabLabel_View
en: View
lg: Laba

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: View document history
lg: Laba ebyafaayo Byekiwandiko

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_FULLSCREEN
en: View the document in full screen mode
lg: Laba ekiwandiko kulutimbe olujjude

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_1 MENU_STATUSLINE_WINDOW_2 MENU_STATUSLINE_WINDOW_3 MENU_STATUSLINE_WINDOW_4 MENU_STATUSLINE_WINDOW_5 MENU_STATUSLINE_WINDOW_6 MENU_STATUSLINE_WINDOW_7 MENU_STATUSLINE_WINDOW_8 MENU_STATUSLINE_WINDOW_9
en: View this document
lg: Laba ekiwandiko kino

note: DLG_Options_Label_ViewTooltips
en: View tooltips
lg: Laba ebyogera kubikozesebwa

note: DLG_Options_Label_ViewViewFrame
en: View...
lg: Laba...

note: DLG_Options_Label_Visible
en: Visible
lg: Ekilabika

note: MSG_HyperlinkNoBookmark
en: Warning: the bookmark you provided [%s] does not exist.
lg: Labula: lambe kowadenyo [%s] tekaliyo.

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_WEB
en: Web Layout
lg: Engeri Web bweri

note: DLG_Styles_LBL_TxtMsg
en: What Hath God Wrought
lg: Kiki Hath God Wrought

note: DLG_Options_Label_WithExtension
en: With extension:
lg: Ne Ebyeyongera ku fayilo:

note: DLG_WordCount_WordCountTitle FIELD_Numbers_WordCount
en: Word Count
lg: Okubala Ebigambo

note: DLG_NEW_Tab1
en: Wordprocessing
lg: Etonda mubigambo

note: DLG_WordCount_Words_No_Notes
en: Words (no footnotes/endnotes):
lg: Ebigambo (no footnotes/endnotes):

note: DLG_Options_Label_SpellUppercase
en: Words in &UPPERCASE
lg: Ebigambo mu &NNUKUTA ENNENE

note: DLG_Options_Label_SpellNumbers
en: Words with num&bers
lg: Ebigambo ne en&amba

note: DLG_WordCount_Words
en: Words:
lg: Ebigambo:

note: MSG_SaveFailedWrite
en: Writing error when attempting to save %s
lg: Okuwandika ensobi mukugezaako okuteereka %s

note: MSG_DefaultDirectionChg
en: You have changed the default direction.
lg: Okyusiza endagiriro eberamu.

note: MSG_DirectionModeChg
en: You have changed the direction mode.
lg: Okyusiza enkola ye ndagiriro.

note: MSG_HyperlinkNoSelection
en: You must select a portion of the document before inserting a hyperlink.
lg: Olina okulond akatundu kekiwandiko nga tonatekamu hyperlink.

note: DLG_Options_Label_InvalidRangeForAutoSave
en: You should choose a range from 1 to 120 for the auto save frequency
lg: Olina okulonda okuva ku 1 paka 120 olwo okukuuma butervu

note: MSG_ConfirmSaveSecondary
en: Your changes will be lost if you don't save them.
lg: Enkyukakyuka zo tezija kubula bwotazikuuma.

note: TOOLBAR_LABEL_ZOOM TOOLBAR_STATUSLINE_ZOOM TOOLBAR_TOOLTIP_ZOOM DLG_Zoom_ZoomTitle
en: Zoom
lg: Sika

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to &100%
lg: Zika paka ku &100%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to &200%
lg: Zika paka ku &200%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to &50%
lg: Zika paka ku &50%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to &75%
lg: Zika paka ku &75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to 100%
lg: Zika paka ku 100%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to 200%
lg: Zika paka ku 200%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to 50%
lg: Zika paka ku 50%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to 75%
lg: Zika paka ku 75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: Zoom to page width
lg: Sika ku obugazi Bwomuzingo

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: Zoom to whole page
lg: Sika ku muzingo gwona

note: DLG_Options_Label_CustomDict
en: custom.dic
lg: custom.disc

note: FIELD_DateTime_DDMMYY
en: dd/mm/yy
lg: olunaku/omwezi/omwaka

note: DLG_ToggleCase_LowerCase
en: lowercase
lg: enukuta entono

note: DLG_Options_Label_Minutes
en: minutes
lg: edakiika

note: FIELD_DateTime_MMDDYY
en: mm/dd/yy
lg: omwezi/olunaku/omwaka

note: DLG_ToggleCase_ToggleCase
en: tOGGLE cASE
lg: tOGGLR cASE

note: * Translatable strings file generated by extract-ui. * DO NOT compile this file as part of your application. DLG_UP_To
en:  to
lg:  mpaka ku

note: DLG_ABOUT_Description
en: %s is an Open Source application licensed under the GNU GPL.
    You are free to redistribute this application.
lg: %s ne tekateka ya kyabuliomu ekirizidwa ne GNU GPL.
    Olina omukisa kugiwera buule.

note: DLG_Zoom_PageWidth
en: &Page width
lg: &Obugazi bwomuzingo

note: DLG_Image_PlacementTabLabel
en: &Placement
lg: &Okudizawo

note: DLG_ULANG_SetLangButton
en: &Set Language
lg: &Tegeka Olulimi

note: DLG_Zoom_WholePage
en: &Whole page
lg: &Omuzingo Gwona

note: DLG_Image_WrapTabLabel
en: &Wrapping
lg: &Okusabika

note: DLG_DocComparison_TestSkipped
en: (test skipped)
lg: (ekigezo kibukiddwa)

note: DLG_NoSaveFile_DirNotExist
en: A directory in the given pathname does not exist.
lg: Endagirira mulinya lyekuubo eriweledwa terimu.

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_TITLE
en: AbiWord Plugin Manager
lg: Abiword Addukanya Enyuga

note: SPELL_CANTLOAD_DLL
en: AbiWord cannot find the spelling file %s.dll
    Please download and install Aspell from http://aspell.net/win32/
lg: AbiWord tesobola kuzula empandika ya fayilo %s.d||
    Mwattu wanula era otekemu Aspell kuva mu http://aspell.net/win32/

note: MSG_HistoryPartRestore1
en: AbiWord cannot fully restore version %d of the document because the version information is incomplete.
lg: AbiWord tesobola kuzzawo mubugjuvu ekyika %d kye kiwandiko kubaga ekyika kya mawulire tekiweddeyo.

note: MSG_HistoryNoRestore
en: AbiWord cannot restore version %d of the document because the version information is missing.
lg: AbiWord tesobola kuzzawo ekyika %d kye kiwandiko kubaga ekyika kya mawulire tekyiri.

note: DLG_UP_PrintPreviewTitle
en: AbiWord: Print Preview
lg: AbiWord: laba kubigenda okufuluma

note: DLG_ABOUT_Title
en: About %s
lg: Ebifa ku %s

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_ACTIVE
en: Active Plugins
lg: Enyugiro Enkola

note: DLG_FOSA_ALL
en: All (*.*)
lg: Byona (*.*)

note: DLG_FOSA_ALLDOCS
en: All Documents
lg: Ebiwandiko Byoona

note: DLG_FOSA_ALLIMAGES
en: All Image Files
lg: Fayilo zebifananyi byona

note: DLG_HTMLOPT_ExpAllowAWML
en: Allow extra markup in AWML namespace
lg: Kkiriza ebisukako ku bubonero omu AWML elinya elyebagga

note: LANG_AR
en: Arabic
lg: Luwalabu

note: LANG_AR_EG
en: Arabic (Egypt)
lg: Luwalabu (Egypt)

note: LANG_AR_SA
en: Arabic (Saudi Arabia)
lg: Luwalabu (Saudi Arabia)

note: ENC_ARAB_ISO
en: Arabic, ISO-8859-6
lg: Luwalabu, ISO-8859-6

note: ENC_ARAB_MAC
en: Arabic, Macintosh
lg: Luwalabu, Macintosh

note: ENC_ARAB_WIN
en: Arabic, Windows Code Page 1256
lg: Luwalabi, Windows Code Page 1256

note: DLG_Options_Label_DirMarkerAfterClosingParenthesis
en: Auto-insert direction markers
lg: Ekye-ggatako obubonero mu ndagiriro

note: DLG_History_Version_AutoRevisioned
en: Auto-revision
lg: Ekyika-enkola

note: DLG_FOSA_FileTypeAutoDetect
en: Automatically Detected
lg: Kyesangudde Kyoka

note: MSG_AutoRevision
en: Autorevision
lg: Ekyekola

note: LANG_BE_BY
en: Belarusian
lg: Belerusuain

note: DLG_UP_BlackWhite
en: Black & White
lg: Ekidugavu ne Kyeru

note: STYLE_BLOCKTEXT
en: Block Text
lg: Ziyiza Ebigambo

note: DLG_UFS_StyleBoldItalic
en: Bold Italic
lg: Kwafuu Mukyike

note: DLG_ABOUT_Build
en: Build options: %s
lg: Zziba ebilondwamu: %s

note: MSG_BuildingDoc
en: Building Document:
lg: Okuzimba ekiwandiko:

note: DLG_Cancel
en: Cancel
lg: Sazaamu

note: ENC_CENT_WIN
en: Central European, Windows Code Page 1250
lg: Central European, Windows code Page 1250

note: DLG_Options_Label_LangWithKeyboard
en: Change Language when changing keyboard
lg: Kyusa Oluulimi ngokyusa olubawo lwenukuta

note: STYLE_CHAPHEADING
en: Chapter Heading
lg: Omutwe omukulu gwomuko

note: ENC_CHTR_WIN
en: Chinese Traditional, Windows Code Page 950
lg: Chinese Simplified, Windows Code Page 950

note: DLG_LISTDOCS_Heading1
en: Choose document from the list:
lg: Londa ekiwandiko okuva mu lukalala:

note: TB_ClearBackground
en: Clear Background
lg: Gyawo ebyemabega

note: DLG_CLIPART_Title
en: Clip Art
lg: Akatereka Ebifananyi

note: DLG_CLIPART_Error
en: Clip Art could not be loaded.
lg: Akatereka ebifananyi tekasobode kuttikwa.

note: DLG_Close
en: Close
lg: Galawo

note: DLG_Exit_CloseWithoutSaving
en: Close &Without Saving
lg: Galawo &Ngatokuumye/toterse

note: DLG_UP_Collate
en: Collate
lg: Eseegejja ye bintu

note: DLG_UP_Color
en: Color
lg: Elangi

note: DLG_Compare
en: Compare
lg: Gerezeganya

note: DLG_DocComparison_Content
en: Content:
lg: Ebirimu:

note: STYLE_TOCHEADING1
en: Contents 1
lg: Ebirimu 1

note: STYLE_TOCHEADING2
en: Contents 2
lg: Ebirimu 2

note: STYLE_TOCHEADING3
en: Contents 3
lg: Ebirimu 3

note: STYLE_TOCHEADING4
en: Contents 4
lg: Ebirimu 4

note: STYLE_TOCHEADING
en: Contents Header
lg: Omutwe gwebirimu

note: DLG_UP_Copies
en: Copies:
lg: Zakkopi:

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_LOAD
en: Could not activate/load plugin
lg: Tesobode kunona/kuttika ebiyunga

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_UNLOAD
en: Could not deactivate plugin
lg: Tesobode kunyimiriza enyigiremu

note: SPELL_CANTLOAD_DICT
en: Could not load the dictionary for the %s language
lg: Tesobodde kutekako entabiro yebigambo ebyolulimi lwa %s

note: DLG_History_Version_Started
en: Created
lg: Okutondawo

note: DLG_History_Created
en: Created:
lg: Okutondawo:

note: ENC_CROA_MAC
en: Croatian, Macintosh
lg: Craotian, Macintosh

note: ENC_CYRL_WIN
en: Cyrillic, Windows Code Page 1251
lg: Cyrillic, Windows code page 1251

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE_ALL
en: Deactivate all plugins
lg: Nyimiriza enyigiremu zona

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE
en: Deactivate plugin
lg: Nyimiriza enyigiremu

note: DLG_HTMLOPT_ExpDeclareXML
en: Declare as XML (version 1.0)
lg: Tegeza nga XML (ekyika 1.0)

note: DLG_ULANG_DefaultLangLabel
en: Default language:
lg: Olulimi olusooka:

note: DLG_Remove_Icon
en: Do you want to remove this icon from the toolbar?
lg: Oyagala kugyawo akafananyi kano okuva kumuit gwebikozesebwa?

note: DLG_DocComparison_WindowLabel
en: Document Comparison
lg: Okugerezeganya ebiwandiko

note: DLG_History_DocumentDetails
en: Document Details
lg: Ebikwata kukiwandiko

note: DLG_History_WindowLabel
en: Document History
lg: Ebyafaayo Byekiwandiko

note: DLG_History_Path
en: Document name:
lg: Erinya lyekiwandiko:

note: DLG_DocComparison_DocsCompared
en: Documents compared
lg: Ebiwandiko Ebigerzeganyidwa

note: DLG_History_EditTime
en: Editing time:
lg: Obudde bwokutereza:

note: DLG_UFS_EffectsFrameLabel
en: Effects:
lg: Ebivaamu:

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedCSS
en: Embed (CSS) style sheet
lg: Soloza (CSS) enkola yepapula

note: DLG_UP_EmbedFonts
en: Embed Fonts
lg: Tekamu empandika

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedImages
en: Embed images in URLs (Base64-encoded)
lg: Tekamu ebifananyi mu URLs (Base64-encoded)

note: DLG_UENC_EncTitle
en: Encoding
lg: Ekusike

note: DLG_UFS_EncodingLabel
en: Encoding:
lg: Ekusike:

note: STYLE_ENDNOTE
en: Endnote
lg: Ekomerero ye

note: STYLE_ENDREFERENCE
en: Endnote Reference
lg: Ekomerero ye Juliza

note: STYLE_ENDTEXT
en: Endnote Text
lg: Ekomerero ye kigambo

note: DLG_Password_Title
en: Enter Password
lg: Yingiza Enamba yo eyekyaama

note: DLG_FOSA_ExportTitle
en: Export File
lg: Leta Fiyilo

note: DLG_HTMLOPT_ExpIs4
en: Export as HTML 4.01
lg: Leta nga HTML 4.01

note: DLG_HTMLOPT_ExpAbiWebDoc
en: Export with PHP instructions
lg: Weereza namateeka aga PHP

note: DLG_UP_File
en: File
lg: Fayilo

note: DLG_OverwriteFile
en: File already exists.  Overwrite file '%s'?
lg: Fayilo mweri.  Wandika awandikiidwa  '%s'?

note: DLG_FOSA_RecordToFileLabel
en: File to record editing:
lg: Fayilo okuwandika okutereza:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileLabel
en: File to replay editing:
lg: Fayilo okudamu okullaga okutereza:

note: LANG_FI_FI
en: Finnish
lg: Mala

note: STYLE_FOOTNOTE
en: Footnote
lg: Okomerere yo muko

note: STYLE_FOOTREFERENCE
en: Footnote Reference
lg: Ekomerero ye Juliza

note: STYLE_FOOTTEXT
en: Footnote Text
lg: Ekomerero ye Kigambo

note: DLG_ABOUT_URL
en: For more information: http://www.abisource.com/
lg: Okumanya ebirala: http://www.abisource.com/

note: LANG_FR_CH
en: French (Switzerland)
lg: French (Switizerland)

note: DLG_UP_From
en: From:
lg: Okuva:

note: LANG_DE_CH
en: German (Switzerland)
lg: German (Switizerland)

note: DLG_HTMLOPT_ExpTitle
en: HTML Export Options
lg: Ebilondebwako Ku'mpereeza ya HTML

note: STYLE_HEADING1
en: Heading 1
lg: Omutwe Omukulu 1

note: STYLE_HEADING2
en: Heading 2
lg: Omutwe Omukulu 2

note: STYLE_HEADING3
en: Heading 3
lg: Omutwe Omukulu 3

note: STYLE_HEADING4
en: Heading 4
lg: Omutwe Omukulu 4

note: DLG_Image_Height
en: Height:
lg: Obuwanvu:

note: DLG_IP_Height_Label
en: Height:
lg: Obuwanvu:

note: DLG_UFS_HiddenCheck
en: Hidden
lg: Bikwekwdwa

note: DLG_UFS_BGColorTab
en: HighLight Color
lg: Tangaaza elangi

note: DLG_History_Id
en: Identifier:
lg: Ekilonda:

note: DLG_Image_Title
en: Image Properties
lg: Ebirimu kifananyi

note: DLG_Image_WrappedNone
en: Image floats above text
lg: Ekifananyi kiseyeya wagulu webigambo

note: DLG_Image_InLine
en: Image placed in-line (no text wrapping)
lg: Ekifananyi kitekedwa Mu-musitale (No Text wrapping)

note: DLG_FOSA_ImportTitle
en: Import File
lg: Leta Fiyilo

note: MSG_ImportingDoc
en: Importing Document...
lg: Okuletamu Ekiwandiko...

note: XIM_Methods
en: Input Methods
lg: Leta ova makubo nga ovv awlala

note: DLG_FOSA_InsertObject
en: Insert Embeddable Object
lg: Tekamu ekintu ekisobola okugendamu

note: DLG_FOSA_FileInsertObject
en: Insert Embeddable Object file:
lg: Tekamu Fayilo yekintu Ekisobola okugendamu:

note: DLG_FOSA_InsertTitle
en: Insert File
lg: Tekamu Fiyilo

note: DLG_FOSA_InsertMath
en: Insert Math File
lg: Tekamu Fayilo yokubala

note: DLG_FOSA_FileInsertMath
en: Insert MathML file:
lg: Tekamu Fayilo yo MathML:

note: TB_InsertNewTable
en: Insert New Table
lg: Tekamu emmeeza empya

note: DLG_IP_Title
en: Insert Picture
lg: Tekamu ekifananyi

note: DLG_Insert_SymbolTitle
en: Insert Symbol
lg: Tekamu akabonero

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_INSTALL
en: Install new plugin
lg: Tekamu enyigiremu empya

note: DLG_InvalidPathname
en: Invalid pathname.
lg: Erinyalyekuubo likyamu.

note: DLG_History_LastSaved
en: Last saved:
lg: Ekisembyeyo okukuumibwa:

note: DLG_UFS_Effects_LowerCase
en: Lowercase
lg: Enukuta entono

note: DLG_ULANG_DefaultLangChkbox
en: Make default for document
lg: Tondaekyenkalalira kulwe kiwandino

note: DLG_Merge
en: Merge
lg: Gatta

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NAME
en: Name:
lg: Erinya:

note: DLG_MB_No
en: No
lg: Nedda

note: DLG_IP_No_Picture_Label
en: No Picture
lg: Teri Kifananyi

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NONE_SELECTED
en: No plugin selected
lg: Teri enyigiremu elomnde

note: STYLE_NORMAL
en: Normal
lg: Ngabwekibera

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NOT_AVAILABLE
en: Not available
lg: Tekiriwo

note: STYLE_NUMHEAD1
en: Numbered Heading 1
lg: Omutwe omukulu ogutekeko enamba 1

note: STYLE_NUMHEAD2
en: Numbered Heading 2
lg: Omutwe omukulu ogutekeko enamba 2

note: STYLE_NUMHEAD3
en: Numbered Heading 3
lg: Omutwe omukulu ogutekeko enamba 3

note: DLG_OK
en: OK
lg: KALE

note: DLG_FOSA_OpenTitle
en: Open File
lg: Gulawo Fayilo

note: DLG_FOSA_FileOpenTypeLabel
en: Open file as &type:
lg: Gulawo Fayilo nga &wandika:

note: DLG_LISTDOCS_Title
en: Opened Documents
lg: Ebiwandiko ebigule

note: TB_Zoom_Percent
en: Other...
lg: Ebirala...

note: TB_Zoom_PageWidth
en: Page Width
lg: Obugazi bwomuzingo

note: DLG_UP_PageRanges
en: Page ranges:
lg: Emizingo Gyeyenkana:

note: DLG_Password_Password
en: Password:
lg: Akasumuluzo:

note: STYLE_PLAIN_TEXT
en: Plain Text
lg: Ebigambo ebyerere

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_LIST
en: Plugin List
lg: Olukalala lw`Enyigiremu

note: LANG_PL_PL
en: Polish
lg: Nyiriza

note: DLG_Image_PlaceColumn
en: Position relative to its Column
lg: Ekifo ekyenkana no olukuubo olwambuka

note: DLG_Image_PlacePage
en: Position relative to its Page
lg: Ekifo ekyenkana no omuzingo gwakyo

note: DLG_Image_PlaceParagraph
en: Position relative to nearest paragraph
lg: Ekifo ekyekana nekitundu ekir okumpi

note: DLG_Image_Aspect
en: Preserve aspect ratio
lg: Kuma egyero ye kimpimo

note: DLG_IP_Activate_Label
en: Preview Picture
lg: Damu olabe ekifananyi

note: DLG_FOSA_PrintToFileTitle
en: Print To File
lg: Fulumya ku Fayilo

note: DLG_FOSA_FilePrintTypeLabel
en: Print file as &type:
lg: Fulumya Fayilo nga &wandika:

note: DLG_UP_PrintIn
en: Print in:
lg: Fulumya mu:

note: DLG_UP_PrintTo
en: Print to:
lg: Fulumya ku:

note: DLG_UP_Printer
en: Printer
lg: Ekifulumya

note: DLG_UP_PrinterCommand
en: Printer command:
lg: Ekiragiro Kyokufulumya:

note: ReadOnly
en: Read-Only
lg: Kusoma-Owoka

note: DLG_FOSA_RecordToFileTitle
en: Record Editing to File
lg: Kwata Okuterza Ku Fayilo

note: DLG_UFS_StyleRegular
en: Regular
lg: Ekyabulijjo

note: DLG_DocComparison_Relationship
en: Relationship:
lg: Entegeragana:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileTitle
en: Replay Editing from File
lg: Damu olage Okutereza Kuva ku Fayilo

note: DLG_Restore DLG_History_Restore
en: Restore
lg: Zzaawo

note: DLG_HTMLOPT_ExpRestore
en: Restore Settings
lg: Zzaawa enteketeka

note: DLG_DocComparison_Results
en: Results
lg: Ebivudemu

note: DLG_UFS_SampleFrameLabel
en: Sample
lg: Ebilondeko

note: DLG_FOSA_SaveAsTitle
en: Save File As
lg: Kuuma Fayilo Nga

note: DLG_HTMLOPT_ExpSave
en: Save Settings
lg: Kuuma ebiteketekedwa

note: DLG_FOSA_FileSaveTypeLabel
en: Save file as &type:
lg: Kuuma fayilo nga &wandika:

note: DLG_UFS_ScriptLabel
en: Script:
lg: Ekiwandiko:

note: STYLE_SECTHEADING
en: Section Heading
lg: Omutwe omukulu ogwe kitundu

note: DLG_UENC_EncLabel
en: Select Encoding:
lg: Londa Okuza ebigambo mu nukuta:

note: DLG_HTMLOPT_ExpLabel
en: Select HTML export options:
lg: Londa HTML eweereza ebiriwo:

note: DLG_ULANG_LangLabel
en: Select Language:
lg: Londa Olulimi:

note: DLG_ULANG_LangTitle
en: Set Language
lg: Londa Olulimi

note: DLG_UFS_TransparencyCheck
en: Set no Highlight Color
lg: Tekateka Elangi entangaza

note: DLG_UFS_SizeLabel
en: Size:
lg: Ekigero:

note: DLG_UFS_Effects_SmallCaps
en: Small Capitals
lg: Enukuta ennene mukigero ekitono

note: DLG_Image_SquareWrap
en: Square text wrapping
lg: Okusabika ebigambo mukabokisi

note: DLG_DocComparison_Styles
en: Styles:
lg: Omusono:

note: TB_Font_Symbol
en: Symbols
lg: Obubonero

note: LANG_TL_PH
en: Tagalog
lg: Tagalong

note: DLG_UFS_ColorTab
en: Text Color
lg: Elangi yebigambo

note: DLG_Image_WrappedBoth
en: Text wrapped on both sides of the Image
lg: Sabika ebigambo ku njuyi zombi ezekifananyi

note: DLG_Image_WrappedLeft
en: Text wrapped to the Left of the Image
lg: Sabika ebigambo ku Kkono yekifananyi

note: DLG_Image_WrappedRight
en: Text wrapped to the Right of the Image
lg: Sabika ebigambo ku Ddyo yekifananyi

note: DLG_NoSaveFile_DirNotWriteable
en: The directory '%s' is write-protected.
lg: Kinnemu '%s' ekumidwa-kuwandika.

note: DLG_FOSA_ExtensionDoesNotMatch
en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
lg: Ebidirira ku fayilo ebiweredwa tebikwatagana nekika kya fayilo. oyaga kukozesa erinaya lino era?

note: MSG_HistoryPartRestore2
en: The nearest version that can be restored fully is %d. Would you like to restore this version instead? To partially restore version %d press No.
lg: Ekyika ekyokuppi kyinyiza kunjukanwa mu bugjuvu ne %d. Oyiza kwagala kunjukana ekyika kyino? Kunjukana ekyika kino kyona %d koona No.

note: DLG_UP_InvalidPrintString
en: The print command string is not valid.
lg: Akaguwa kekiragiro ekyokufulumya sikatuufu.

note: MSG_NoUndo
en: This operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
lg: Enkola eno tenyiza butankolwa. Okakasa oyagala kwenyogerayo?

note: DLG_Image_TightWrap
en: Tight text wrapping
lg: Okusabika ebigambo ngabinyweevu

note: MSG_HistoryPartRestore3
en: To continue anyway, press OK.
lg: Okweyongerayo, nyiga KALE.

note: MSG_HistoryPartRestore4
en: To quit the restoration attempt, press Cancel.
lg: Kuva mukunjukana gezako, koona Sazaamu.

note: LANG_TR_TR
en: Turkish
lg: Turdish

note: DLG_Image_WrapType
en: Type of text wrapping
lg: Ekiika kyo okusabika Ebigambo

note: ENC_UKRA_MAC
en: Ukrainian, Macintosh
lg: Ukranian, Macintosh

note: UntitledDocument
en: Untitled%d
lg: Ekitalina linya%d

note: DLG_UFS_Effects_UpperCase
en: Uppercase
lg: Enukuta ennene

note: DLG_History_List_Title
en: Version history
lg: Ebyafaayo byekika ekirala

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_VERSION DLG_History_Version
en: Version:
lg: Ekika Ekirala:

note: DLG_ABOUT_Version
en: Version: %s
lg: Enkola: %s

note: LANG_VI_VN
en: Vietnamese
lg: Vietnemese

note: ENC_VIET_TCVN
en: Vietnamese, TCVN
lg: Vietnemese, TCVN

note: ENC_VIET_VISCII
en: Vietnamese, VISCII
lg: Vietnemese, VISCII

note: DLG_MW_MoreWindows
en: View Document
lg: Laba Ekiwandiko

note: DLG_MW_Activate
en: View:
lg: Laba:

note: ENC_WEST_WIN
en: Western European, Windows Code Page 1252
lg: Central European, Windows code Page 1252

note: TB_Zoom_WholePage
en: Whole Page
lg: Omuzingo Gwona

note: DLG_Image_Width
en: Width:
lg: Obugazi:

note: DLG_IP_Width_Label
en: Width:
lg: Obugazi:

note: DLG_MB_Yes
en: Yes
lg: Yee

note: MSG_HistoryConfirmSave
en: You have to save changes to document %s before proceeding. Save now?
lg: Olina okuteereka byokyusiza mukiwandiko %s nga tonaba kweyongerayo. Tereeka kati?

note: DLG_Zoom_RadioFrameCaption
en: Zoom to
lg: Sika ku

note: DLG_UnixMB_No
en: _No
lg: _Nedda

note: DLG_UnixMB_Yes
en: _Yes
lg: _Yee

note: DLG_DocComparison_Different
en: different
lg: ekyawufu

note: DLG_DocComparison_DivergingPos
en: diverging after document position %d
lg: okwawula ngaomazze ekifo kyekiwandiko %d

note: DLG_DocComparison_Diverging
en: diverging after version %d of %s
lg: okwawula ngaomazze ekika ekirala %d ekya %s

note: DLG_DocComparison_Identical
en: identical
lg: ebifanana

note: DLG_Unit_points
en: points
lg: obubonero

note: DLG_DocComparison_Siblings
en: siblings
lg: aboluganda

note: DLG_DocComparison_Unrelated
en: unrelated
lg: ebitakwatagana
