AbiWord 2.9 - en to ja translation catalogue (1523 entries)

note: DLG_Styles_ErrNotTitle2
en:  - Reserved. 
     You cannot use this name. Choose Another
ja:  - 予約されています。 
     この名前を使うことはできません。他の名前を選んで下さい

note: DLG_WordCount_Auto_Update
en:  Auto Update
ja:  自動更新

note: DLG_RDF_Query_Comment
en: # Insert your SPARQL query here
    # Results are shown below.
ja: # SPARQL クエリーをここに挿入してください
    # 結果はいかに表示されます。

note: DLG_PageSetup_Percent
en: % of normal size
ja: % の大きさ

note: MSG_DlgNotImp
en: %s not implemented yet.
    
    If you are a programmer, feel free to add code in %s, line %d
    and mail patches to:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    Otherwise, please be patient.
ja: %s はまだ実装されていません。
    
    もしあなたがプログラマなら、ぜひ %s の %d 行目にコードを追加して
    パッチを以下にメールで送って下さい:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    そうでなければ、どうか我慢して下さい。

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT
en: &About %s
ja: %s について(&A)

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: &Accept revision
ja: 変更履歴を承諾(&A)

note: DLG_Spell_AddToDict MENU_LABEL_SPELL_ADD
en: &Add
ja: 追加(&A)

note: DLG_PageSetup_Adjust
en: &Adjust to:
ja: 以下に調整(&A):

note: MENU_LABEL_ALIGN
en: &Align
ja: 整列(&A)

note: DLG_Options_Label_ViewAll
en: &All
ja: すべて(&A)

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS
en: &Annotations
ja: コメント(&A)

note: DLG_ApplyButton
en: &Apply
ja: 適用(&A)

note: DLG_Para_LabelAt
en: &At:
ja: ここで(&A):

note: MENU_LABEL_TOOLS_AUTOSPELL
en: &Auto Spellcheck
ja: 自動スペルチェック(&A)

note: MENU_LABEL_TABLE_AUTOFIT
en: &Autofit Table
ja: 表を自動調整(&A)

note: DLG_Options_Label_PrefsAutoSave
en: &Automatically save this Scheme
ja: このスキームを自動的に保存(&A)

note: DLG_Para_LabelBefore
en: &Before:
ja: 以前(&B):

note: MENU_LABEL_FMT_BOLD
en: &Bold
ja: 太字(&B)

note: MENU_LABEL_FMT_BORDERS
en: &Borders and Shading
ja: ボーダーとシェーディング(&B)

note: DLG_PageSetup_Bottom
en: &Bottom:
ja: 下(&B):

note: MENU_LABEL_INSERT_BREAK
en: &Break
ja: 区切り(&B)

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_CELL
en: &Cell
ja: セルを選択(&C)

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_CELLS MENU_LABEL_TABLE_DELETE_CELLS
en: &Cells
ja: セルを挿入(&C)

note: MENU_LABEL_ALIGN_CENTER
en: &Center
ja: 中央(&C)

note: DLG_Spell_Change
en: &Change
ja: 変更(&C)

note: MENU_LABEL_INSERT_CLIPART
en: &Clip Art
ja: クリップアート(&C)

note: DLG_CloseButton MENU_LABEL_FILE_CLOSE
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_COLUMNS
en: &Column
ja: 列を削除(&L)

note: DLG_Break_ColumnBreak
en: &Column break
ja: 列の区切り(&C)

note: MENU_LABEL_FMT_COLUMNS
en: &Columns
ja: 列(&C)

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: &Compare documents
ja: 文書の比較(&C)

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY
en: &Copy
ja: コピー(&C)

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE_DEFINE
en: &Create and Modify Styles
ja: スタイルの作成と変更(&C)

note: DLG_Options_Label_PrefsCurrentScheme
en: &Current Preferences Scheme
ja: 現在の設定スキーム(&C)

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE
en: &Delete
ja: 削除(&D)

note: MENU_LABEL_DELETE_ANNOTATION
en: &Delete annotation
ja: アノテーションを削除(&D)

note: MENU_LABEL_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: &Delete hyperlink
ja: ハイパーリンクを削除(&D)

note: DLG_Options_Btn_CustomDict
en: &Dictionary...
ja: 辞書(&D)...

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: &Direction Marker
ja: 辞書のマーカー(&D)

note: MENU_LABEL_FMT_DOCUMENT
en: &Document
ja: 文書(&D)

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY
en: &Document History
ja: 文書の履歴(&D)

note: MENU_LABEL_WINDOW
en: &Documents
ja: 文書(&D)

note: DLG_Para_PushNoHyphenate
en: &Don't hyphenate
ja: ハイフネートしない(&D)

note: DLG_Options_Btn_IgnoreEdit MENU_LABEL_EDIT
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_EDIT_TRIPLES
en: &Edit RDF
ja: RDFを編集(&E)

note: MENU_LABEL_EDIT_ANNOTATION
en: &Edit annotation
ja: アノテーションを編集(&E)

note: MENU_LABEL_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: &Edit hyperlink
ja: ハイパーリンクを編集(&E)

note: DLG_Options_Label_EnableOverwrite
en: &Enable overwrite mode toggle
ja: 上書きモードの切り替え(&E)

note: MENU_LABEL_INSERT_ENDNOTE
en: &Endnote
ja: 巻末注(&E)

note: DLG_Break_EvenPage
en: &Even page
ja: 偶数ページ(&E)

note: MENU_LABEL_INSERT_FIELD
en: &Field
ja: フィールド(&F)

note: DLG_Field_Fields_No_Colon
en: &Fields
ja: フィールド(&F):

note: DLG_Field_Fields
en: &Fields:
ja: フィールド(&F):

note: DLG_RDF_Editor_Menu_File MENU_LABEL_FILE
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: DLG_Options_Label_FileExtension
en: &File extension:
ja: ファイル名拡張子(&F):

note: MENU_LABEL_EDIT_FIND
en: &Find
ja: 検索(&F)

note: DLG_FR_FindNextButton
en: &Find Next
ja: 次を検索(&F)

note: MENU_LABEL_FMT_FONT
en: &Font
ja: フォント(&F)

note: DLG_PageSetup_Footer
en: &Footer:
ja: フッタ(&F):

note: MENU_LABEL_TABLE_FORMAT
en: &Format
ja: フォーマット(&F)

note: MENU_LABEL_EDIT_GOTO
en: &Go To
ja: 移動(&G)

note: DLG_FormatTOC_HasHeading
en: &Has Heading
ja: 見出しあり(&H)

note: MENU_LABEL_VIEW_HEADFOOT
en: &Header and Footer
ja: ヘッダとフッタ(&H)

note: MENU_LABEL_FMT_HDRFTR
en: &Header/Footers
ja: ヘッダ/フッタ(&H)

note: DLG_PageSetup_Header
en: &Header:
ja: ヘッダ(&H):

note: DLG_PageSetup_Height
en: &Height:
ja: 縦(&H):

note: DLG_HelpButton MENU_LABEL_HELP
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

note: DLG_Options_Label_ViewHiddenText
en: &Hidden Text
ja: 隠蔽テキスト(&H)

note: DLG_Options_Label_SpellHighlightMisspelledWords
en: &Highlight misspelled words
ja: スペルミスの語を強調(&H)

note: MENU_LABEL_INSERT_HYPERLINK
en: &Hyperlink
ja: ハイパーリンク(&H)

note: DLG_Spell_Ignore
en: &Ignore
ja: 無視(&I)

note: MENU_LABEL_SPELL_IGNOREALL
en: &Ignore All
ja: すべて無視(&I)

note: MENU_LABEL_FMT_IMAGE MENU_LABEL_FMT_POSIMAGE
en: &Image
ja: 画像のサイズを変更

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORTSTYLES
en: &Import Styles
ja: スタイルを読み込み(&I)

note: MENU_LABEL_WEB_WEBPREVIEW
en: &In web browser
ja: ウェブページとして(&A)

note: DLG_FormatTOC_InheritLabel
en: &Inherit label
ja: ラベルを継承(&I)

note: DLG_InsertButton MENU_LABEL_INSERT MENU_LABEL_TABLE_INSERT DLG_Insert
en: &Insert
ja: 自動テキスト(&A)

note: DLG_Options_Label_AutoSaveInterval
en: &Interval:
ja: 間隔(&I):

note: MENU_LABEL_FMT_ITALIC
en: &Italic
ja: 斜体(&I)

note: MENU_LABEL_GOTO_ANNOTATION
en: &Jump to annotation
ja: コメントにジャンプ(&J)

note: MENU_LABEL_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: &Jump to hyperlink
ja: ハイパーリンクにジャンプ(&J)

note: MENU_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: &Justify
ja: 整形(&J)

note: DLG_Para_PushKeepLinesTogether
en: &Keep lines together
ja: 行をいっしょにする(&K)

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: &LRM
ja: 左から右への方向マーカー(&L)

note: DLG_PageSetup_Landscape
en: &Landscape
ja: 横置き(&L)

note: MENU_LABEL_TOOLS_LANGUAGE
en: &Language
ja: 言語(&L)

note: MENU_LABEL_ALIGN_LEFT
en: &Left
ja: 左(&L)

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: &Left-to-right text
ja: 左から右方向のテキスト(&L)

note: DLG_Para_LabelLeft DLG_PageSetup_Left
en: &Left:
ja: 左(&L):

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: &Lock layout
ja: レイアウトをロック(&L)

note: MENU_LABEL_TOOLS_MAILMERGE
en: &Mail Merge
ja: 差し込み文書(&M)

note: MENU_LABEL_INSERT_MAILMERGE
en: &Mail Merge Field
ja: 差し込み文書フィールド(&M)

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: &Maintain Full History
ja: 完全な履歴を維持(&M)

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: &Mark revisions while typing
ja: タイプ中に変更履歴をマーク(&M)

note: DLG_FR_MatchCase
en: &Match case
ja: 大小文字を区別(&M)

note: MENU_LABEL_TABLE_MERGE_CELLS
en: &Merge Cells
ja: セルを結合(&M)

note: MENU_LABEL_WINDOW_MORE
en: &More Documents
ja: より多くの文書(&M)

note: DLG_Goto_Label_Name
en: &Name:
ja: 名前(&N):

note: MENU_LABEL_FILE_NEW
en: &New
ja: 新規(&N)

note: MENU_LABEL_WINDOW_NEW
en: &New Window
ja: 新規ウィンドウ(&W)

note: MENU_LABEL_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: &New using Template
ja: テンプレートから新規(&N)

note: DLG_Break_NextPage
en: &Next page
ja: 次のページ(&N)

note: MENU_LABEL_VIEW_NORMAL
en: &Normal Layout
ja: 通常レイアウト(&N)

note: DLG_Goto_Label_Number
en: &Number:
ja: 番号(&N):

note: DLG_FormatTOC_NumberingType
en: &Numbering type:
ja: 番号付けのタイプ(&N):

note: DLG_Break_OddPage
en: &Odd page
ja: 奇数ページ(&O)

note: MENU_LABEL_FILE_OPEN
en: &Open
ja: 開く(&O)

note: DLG_MailMerge_OpenFile
en: &Open File
ja: ファイルを開く(&O)

note: MENU_LABEL_FMT_OVERLINE
en: &Overline
ja: 上線(&O)

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: &Page Width
ja: ページ幅(&P)

note: DLG_Break_PageBreak
en: &Page break
ja: ページ区切り(&P)

note: DLG_FormatTOC_PageNumbering
en: &Page numbering:
ja: ページの番号付け(&P):

note: MENU_LABEL_FMT_PARAGRAPH
en: &Paragraph
ja: 段落(&P)

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE
en: &Paste
ja: 貼り付け(&P)

note: MENU_LABEL_INSERT_GRAPHIC
en: &Picture
ja: 画像(&P)

note: MENU_LABEL_TOOLS_PLUGINS
en: &Plugins
ja: プラグイン(&L)

note: DLG_PageSetup_Portrait
en: &Portrait
ja: 縦長(&P)

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT
en: &Print
ja: 印刷(&P)

note: MENU_LABEL_VIEW_PRINT
en: &Print Layout
ja: 印刷レイアウト(&P)

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: &Purge History
ja: パージ履歴(&P)

note: MENU_LABEL_FILE_EXIT
en: &Quit
ja: 終了(&Q)

note: MENU_LABEL_EDIT_REDO
en: &Redo
ja: リドゥ(&R)

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: &Reject revision
ja: 変更履歴を破棄(&R)

note: DLG_FR_ReplaceButton
en: &Replace
ja: 置換(&R)

note: DLG_Options_Btn_IgnoreReset
en: &Reset
ja: リセット(&R)

note: MENU_LABEL_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: &Reset to default layout
ja: 既定のレイアウトにリセット(&R)

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS
en: &Revisions
ja: 変更履歴(&R)

note: MENU_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: &Right
ja: 右(&R)

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: &Right-to-left text
ja: 右から左へ読むテキスト(&R)

note: DLG_Para_LabelRight DLG_PageSetup_Right
en: &Right:
ja: 右(&R):

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_ROWS MENU_LABEL_TABLE_SELECT_ROW
en: &Row
ja: 行を削除(&T)

note: DLG_Options_Label_ViewRuler
en: &Ruler
ja: ルーラー(&R)

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE
en: &Save
ja: 保存(&S)

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEIMAGE
en: &Save Image As
ja: 画像を名前を付けて保存(&S)

note: MENU_LABEL_WEB_SAVEASWEB
en: &Save web page
ja: ウェブページを保存(&S)

note: MENU_LABEL_HELP_SEARCH
en: &Search for Help
ja: ヘルプを検索(&S)

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT
en: &Select
ja: 選択(&S)

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: &Select revision
ja: 変更履歴を選択(&S)

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: &Show History
ja: 履歴を表示(&S)

note: MENU_LABEL_VIEW_STATUSBAR
en: &Show Status Bar
ja: ステータスバーを表示(&S)

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: &Show annotations
ja: アノテーションを表示(&S)

note: DLG_Para_LabelSpecial
en: &Special:
ja: 特別(&S):

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLING
en: &Spelling
ja: スペル(&S)

note: DLG_FormatTOC_StartAt
en: &Start at:
ja: 開始(&S):

note: DLG_Options_Label_ViewStatusBar
en: &Status bar
ja: ステータスバー(&S)

note: MENU_LABEL_FMT_SUBSCRIPT
en: &Subscript
ja: 下付(&S)

note: DLG_Para_PushSuppressLineNumbers
en: &Suppress line numbers
ja: 行番号を表示しない(&S)

note: DLG_FormatTOC_TabLeader
en: &Tab leader:
ja: タブ位置(&T):

note: MENU_LABEL_FMT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_INSERT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_DELETE_TABLE MENU_LABEL_TABLE_SELECT_TABLE
en: &Table
ja: テーブルを挿入(&T)

note: MENU_LABEL_FMT_TABS
en: &Tabs
ja: タブ(&T)

note: DLG_Para_ButtonTabs
en: &Tabs...
ja: タブ(&T)...

note: MENU_LABEL_VIEW_TOOLBARS
en: &Toolbars
ja: ツールバー(&T)

note: MENU_LABEL_TOOLS
en: &Tools
ja: ツール(&T)

note: DLG_PageSetup_Top
en: &Top:
ja: 上(&T):

note: DLG_Field_Types_No_Colon
en: &Types
ja: タイプ(&T)

note: DLG_Field_Types
en: &Types:
ja: タイプ(&T):

note: MENU_LABEL_FMT_UNDERLINE
en: &Underline
ja: 下線(&U)

note: MENU_LABEL_EDIT_UNDO
en: &Undo
ja: アンドゥ(&U)

note: DLG_Options_Label_ViewUnits DLG_PageSetup_Units
en: &Units:
ja: 単位(&U):

note: MENU_LABEL_VIEW DLG_MW_ViewButton
en: &View
ja: ビュー(&V)

note: MENU_LABEL_VIEW_WEB
en: &Web Layout
ja: ウェブレイアウト(&L)

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: &Whole Page
ja: 全体ページ(&W)

note: DLG_FR_WholeWord
en: &Whole word
ja: 単語全体(&W)

note: DLG_Para_PushWidowOrphanControl
en: &Widow/Orphan control
ja: ウィドー/孤立行の調整(&W)

note: DLG_PageSetup_Width
en: &Width:
ja: 横(&W):

note: MENU_LABEL_TOOLS_WORDCOUNT
en: &Word Count
ja: 単語を数える(&W)

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_MENU MENU_LABEL_VIEW_ZOOM
en: &Zoom
ja: ズーム(&Z)

note: DLG_ListRevisions_LevelZero
en: (All revisions visible)
ja: (すべての変更履歴を可視)

note: DLG_Spell_NoSuggestions
en: (no spelling suggestions)
ja: (スペルの訂正候補なし)

note: DLG_Para_SpecialNone
en: (none)
ja: (なし)

note: TOOLBAR_LABEL_1COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_1COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_1COLUMN
en: 1 Column
ja: 1 列

note: TOOLBAR_LABEL_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 Spacing
ja: 行間 1.5 行

note: DLG_Para_SpacingHalf
en: 1.5 lines
ja: 1.5 行

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MIDDLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 spacing
ja: 行間 1.5 行

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_12BEFORE
en: 12 pt before
ja: 12 ポイント前

note: TOOLBAR_LABEL_2COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_2COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_2COLUMN
en: 2 Columns
ja: 2 列

note: TOOLBAR_LABEL_3COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_3COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_3COLUMN
en: 3 Columns
ja: 3 列

note: DLG_Goto_Btn_Prev
en: << Prev
ja: << 前

note: MSG_Exception
en: A fatal error has just occurred. AbiWord is going to shutdown.
    The current document has been saved to disc with a ".saved" extension.
ja: 致命的なエラーが発生しました。 AbiWordはシャットダウンします。
    現在の文書には".saved"拡張子を付けてディスクに保存されています。

note: DLG_Options_Label_SpellSuggest
en: A&lways suggest corrections
ja: 常に訂正候補を表示(&L)

note: FIELD_DateTime_AMPM
en: AM/PM
ja: 午前/午後

note: MSG_IE_BogusDocument
en: AbiWord cannot open %s. It appears to be an invalid document.
ja: AbiWordは %s を開けません。不正な文書のようです

note: MSG_SpellSelectionDone
en: AbiWord finished checking the selection.
ja: 選択部分の検索が終わりました。

note: DLG_FR_FinishedReplace
en: AbiWord has finished its search of the document and has made %d replacements.
ja: 文書の検索が終了し、%d 個を置換しました。

note: DLG_FR_FinishedFind
en: AbiWord has finished searching the document.
ja: 文書の検索が終わりました。

note: WINDOWS_COMCTL_WARNING
en: AbiWord is designed for a newer version of the system file COMCTL32.DLL
    than the one currently on your system. (COMCTL32.DLL version 4.72 or newer)
    A solution to this problem is explained in the FAQ on the AbiSource web site
    
    	http://www.abisource.com
    
    You can use the program, but the toolbar may be missing.
ja: AbiWord は、あなたのシステムにあるものよりもより新しいバージョンのシステムファイル
    COMCTL32.DLL を用いるよう設計されています。(COMCTL32.DLL バージョン 4.72 以降)
    この問題に対する対応策は、 AbiSource ウェブサイト内の FAQ にて説明しています。
    
    	http://www.abisource.com
    
    プログラムは利用できますが、ツールバーが見えないでしょう。

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About G&NOME Office
ja: GNOME オフィスについて(&N)

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About the GNOME Office project
ja: GNOME オフィスプロジェクトについて

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: Accept the suggested change
ja: 提案された変更を受け入れる

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_COLUMN
en: Add a column to this table after the current column
ja: このテーブルの現在の列の次に一列追加

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_ROW
en: Add a row to this table after the current row
ja: このテーブルの現在の行の次に一行追加

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BORDERS
en: Add borders and shading to the selection
ja: ボーダーとシェーディングを選択部分に加える

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_COLUMN
en: Add column after
ja: 以下に列を追加

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BULLETS
en: Add or modify bullets and numbering for selected paragraphs
ja: 選択された段落にブレットや番号付けの追加や変更を行う

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_ROW
en: Add row after
ja: 行の後ろに追加

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_ADD
en: Add this word to the custom dictionary
ja: この語をカスタム辞書に登録します

note: DLG_Styles_ModifyTemplate
en: Add to template
ja: テンプレートに追加

note: MENU_LABEL_RDF_ADV
en: Advanced
ja: 高度

note: MENU_STATUSLINE_RDF_ADV
en: Advanced RDF
ja: 高度なRDF

note: DLG_Para_LabelAfter
en: Aft&er:
ja: 以後(&E):

note: DLG_Para_LabelAlignment
en: Ali&gnment:
ja: 割付(&G)

note: DLG_PageNumbers_Alignment_No_Colon
en: Alignment
ja: 配置

note: DLG_Tab_Label_Alignment DLG_PageNumbers_Alignment
en: Alignment:
ja: 配置:

note: DLG_Styles_LBL_All DLG_UP_All
en: All
ja: 全て

note: DLG_Options_Label_CheckWhiteForTransparent
en: Allow screen colors other than white
ja: 白以外の画面色を許可

note: DLG_Goto_Target_Annotation
en: Annotation
ja: アノテーション

note: FIELD_Application
en: Application
ja: アプリケーション

note: DLG_Options_Label_AppStartup
en: Application Startup
ja: アプリケーションの起動

note: DLG_Options_Btn_Apply DLG_Apply
en: Apply
ja: 適用

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMTPAINTER TOOLBAR_TOOLTIP_FMTPAINTER
en: Apply the previously copied paragraph formatting onto the selected text
ja: 以前コピーした段落形式を選択したテキストに適用

note: DLG_Lists_Apply_Current
en: Apply to Current List
ja: 現在のリストに適用

note: DLG_FormatTable_Apply_To
en: Apply to:
ja: 以下に適用:

note: DLG_Lists_Arabic_List
en: Arabic List
ja: アラビア数字リスト

note: MSG_AutoRevisionOffWarning
en: Are you sure you do not want to maintain full history record? If you proceed, you will not be able to restore earlier versions of this document.
ja: 本当に完全な履歴を保持する必要はありませんか？続行する場合は、この文書の以前のバージョンに復元することはできません。

note: DLG_Para_SpacingAtLeast
en: At least
ja: 最低限

note: DLG_Lists_Resume
en: Attach to Previous List
ja: 以前のリストに追加

note: FIELD_Document_Creator DLG_Goto_Column_Author
en: Author
ja: 作者

note: DLG_MetaData_Author_LBL DLG_Annotation_Author_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_AUTHOR
en: Author:
ja: 作者:

note: DLG_Options_Label_AutoSaveUnderline
en: Auto &Save
ja: 自動保存(&S)

note: DLG_Options_Label_AutoSaveCurrent
en: Auto &save current file every
ja: 現在のファイルをすべて自動保存(&S)

note: DLG_Options_Label_AutoSave
en: Auto Save
ja: 自動保存

note: DLG_Options_Label_SpellAutoReplace
en: Auto replace misspelled words
ja: ミススペルの語を自動的に置換

note: DLG_InsertTable_AutoFit
en: AutoFit Behavior
ja: 自動調整の振る舞い

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_AUTOFIT
en: Autofit Table
ja: テーブルを自動調整

note: DLG_Options_Label_Grammar
en: Automatic Grammar Checking
ja: 自動文法チェック

note: DLG_InsertTable_AutoColSize
en: Automatic column size
ja: 列サイズを自動で決める

note: DLG_Options_Label_CheckAutoLoadPlugins
en: Automatically load all plugins found
ja: 見つけたプラグインはすべて自動的に読み込む

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_AUTOSPELL
en: Automatically spell-check the document
ja: 自動的に文書をスペルチェックする

note: DLG_Styles_ModifyAutomatic
en: Automatically update
ja: 自動的にアップデート

note: MSG_AutoMerge
en: Automerge
ja: 自動マージ

note: DLG_MailMerge_AvailableFields
en: Available Fields:
ja: 利用可能なフィールド:

note: DLG_DateTime_AvailableFormats
en: Available Formats:
ja: 利用可能なフォーマット:

note: DLG_Styles_Available
en: Available Styles:
ja: 利用可能なスタイル:

note: DLG_Para_LabelBy
en: B&y:
ja: 手動調整(&Y):

note: DLG_FormatFrame_Background DLG_FormatTable_Background
en: Background
ja: 背景

note: DLG_FormatFrame_Background_Color DLG_FormatTable_Background_Color
en: Background color:
ja: 背景色:

note: DLG_Tab_Radio_Bar
en: Bar
ja: バー

note: TabToggleBarTab
en: Bar Tab
ja: バータブ

note: DLG_Styles_ModifyBasedOn
en: Based On:
ja: 基にする:

note: MENU_LABEL_FMT_BOTTOMLINE
en: Bo&ttomline
ja: 下線(&t)

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOLD TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOLD TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOLD DLG_UFS_StyleBold
en: Bold
ja: 太字

note: MENU_LABEL_INSERT_BOOKMARK
en: Boo&kmark
ja: ブックマーク(&K)

note: DLG_Goto_Target_Bookmark
en: Bookmark
ja: ブックマーク

note: MSG_BookmarkNotFound
en: Bookmark "%s" was not found in this document.
ja: ブックマーク "%s" はこの文書中には見つかりませんでした。

note: DLG_FormatFrame_Border_Color DLG_FormatTable_Border_Color DLG_BorderShading_Border_Color
en: Border color:
ja: ボーダーカラー:

note: DLG_FormatFrame_Borders DLG_FormatTable_Borders DLG_BorderShading_Borders
en: Borders
ja: ボーダー

note: DLG_BorderShading_Title
en: Borders and Shading
ja: ボーダーとシェーディング

note: DLG_PageNumbers_Footer
en: Bottom
ja: 下

note: BottomMarginStatus
en: Bottom Margin [%s]
ja: 下余白 [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOTTOMLINE DLG_UFS_BottomlineCheck
en: Bottomline
ja: 最終行

note: DLG_Lists_Box_List STYLE_BOXLIST
en: Box List
ja: ボックスリスト

note: FIELD_Application_BuildId
en: Build Id.
ja: ビルドID

note: FIELD_Application_Options
en: Build Options
ja: ビルドオプション

note: FIELD_Application_Target
en: Build Target
ja: ビルドターゲット

note: DLG_Lists_Type_bullet
en: Bullet
ja: 箇条書き

note: DLG_Lists_Bullet_List STYLE_BULLETLIST
en: Bullet List
ja: 行頭文字リスト

note: TOOLBAR_LABEL_LISTS_BULLETS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_BULLETS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_BULLETS
en: Bullets
ja: 箇条書き

note: MENU_LABEL_FMT_BULLETS
en: Bullets and &Numbering
ja: 箇条書きと番号付け(&N)

note: DLG_Lists_Title
en: Bullets and Numbering
ja: 箇条書きと番号付け

note: DLG_Options_Label_Look
en: Button Style
ja: ボタンのスタイル

note: MENU_LABEL_FMT_TOGGLECASE
en: C&hange Case
ja: 大小文字を変換(&H)

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: C&opy hyperlink location
ja: ハイパーリンクが指す位置をコピー(&O)

note: MENU_LABEL_HELP_CREDITS
en: C&redits
ja: 謝辞(&R)

note: MSG_NoBreakInsideTable
en: Can not insert a Break inside a table
ja: テーブル内に区切りを挿入することはできません

note: MSG_NoBreakInsideFrame
en: Can not insert a Break inside a text box
ja: テキストボックス内に区切りを挿入することはできません

note: DLG_Styles_ErrStyleCantDelete
en: Cannot delete this style
ja: このスタイルは削除できません

note: DLG_Styles_ErrStyleBuiltin
en: Cannot modify a builtin style
ja: 内蔵スタイルは変更できません

note: PRINT_CANNOTSTARTPRINTJOB
en: Cannot start print job
ja: 印刷を開始することができません

note: FIELD_Document_Type
en: Category
ja: カテゴリ

note: DLG_MetaData_Category_LBL
en: Category:
ja: カテゴリ:

note: DLG_Tab_Radio_Center DLG_PageNumbers_Center TOOLBAR_LABEL_ALIGN_CENTER
en: Center
ja: 中央

note: TabToggleCenterTab
en: Center Tab
ja: 中央タブ

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_CENTER TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_CENTER
en: Center alignment
ja: 中央揃え

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_CENTER
en: Center-align the paragraph
ja: 段落を中央揃えする

note: DLG_Para_AlignCentered
en: Centered
ja: 中揃え

note: DLG_Spell_ChangeTo
en: Change &to:
ja: 以下へ変更(&T):

note: DLG_Spell_ChangeAll
en: Change A&ll
ja: すべて変更(&L)

note: DLG_Background_Title
en: Change Background Color
ja: 背景色を変更

note: DLG_ToggleCase_Title
en: Change Case
ja: 大小文字の変換

note: DLG_Lists_Cur_Change_Start
en: Change Current 
    List
ja: 現在のリストを 
    変更

note: DLG_Background_TitleHighlight
en: Change Highlight Color
ja: ハイライト色を変更

note: DLG_FormatTOC_ChangeStyle
en: Change Style
ja: スタイルを変更

note: DLG_Background_TitleFore
en: Change Text Color
ja: 文字色を変更

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION
en: Change directional properties of text
ja: テキストの文字方向を変更

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DOM_DIRECTION TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DOM_DIRECTION
en: Change dominant direction of paragraph
ja: 段落の書き方向を変更

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOGGLECASE
en: Change the case of the selected text
ja: 選択されたテキストの大小文字を変換

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FONT
en: Change the font of the selected text
ja: 選択された文字のフォントを変更

note: MENU_STATUSLINE_FMT_PARAGRAPH
en: Change the format of the selected paragraph
ja: 選択された段落の形式を変更

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLE
en: Change the format of the table
ja: 表のフォーマットを変更

note: MENU_STATUSLINE_FMT_LANGUAGE MENU_STATUSLINE_TOOLS_LANGUAGE
en: Change the language of the selected text
ja: 選択された文字の言語を変更

note: MENU_STATUSLINE_FMT_COLUMNS
en: Change the number of columns
ja: 列数を変更

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PAGESETUP
en: Change the printing options
ja: 印刷オプションを変更

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FRAME
en: Change the properties of the Text Box
ja: テキストボックスのプロパティを変更

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_1 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_2 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_3 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_4 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_5 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_6 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_7 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_8 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_9
en: Change to this suggested spelling
ja: この提案されたスペルに変更

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND
en: Change your document's page background
ja: 文書の背景色を変更

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Change your document's page color
ja: 文書のページの色を変更

note: DLG_Styles_ModifyCharacter
en: Character
ja: 文字

note: FIELD_Numbers_CharCount
en: Character Count
ja: 文字数

note: FIELD_Numbers_NbspCount
en: Character Count (w/o spaces)
ja: 文字数(スペース除く)

note: DLG_Styles_CharPrev
en: Character Preview
ja: 文字プレビュー

note: DLG_WordCount_Characters_No
en: Characters (no spaces):
ja: 文字(スペース除く)

note: DLG_WordCount_Characters_Sp
en: Characters (with spaces):
ja: 文字(スペース込み)

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELL
en: Check &Spelling
ja: スペルをチェック(&S)

note: DLG_Options_Label_GrammarCheck
en: Check &grammar as you type
ja: タイプと同時に文法をチェック(&g)

note: MENU_LABEL_HELP_CHECKVER
en: Check for &Updates
ja: 更新を確認(&U)

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CHECKVER
en: Check online for newer versions of AbiWord
ja: AbiWordの新しいバージョンをオンラインでチェック

note: DLG_Options_Label_SpellCheckAsType
en: Check s&pelling as you type
ja: タイプと同時にスペルをチェック(&P)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELL
en: Check the document for incorrect spelling
ja: 文書のスペルミスをチェック

note: DLG_NEW_Choose
en: Choose
ja: 選択

note: DLG_Options_Label_ChooseForTransparent
en: Choose Screen Color
ja: 画面色を選択

note: DLG_Options_Label_ColorChooserLabel
en: Choose screen color for AbiWord
ja: AbiWordの画面色を選択

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: Choose which revision you wish to view
ja: 閲覧したい変更履歴の選択

note: DLG_Goto_Label_Help
en: Choose your target in the left side.
    If you want to use the "Go To" button, just fill the Number Entry with the desired number.  You can use + and - to perform relative movement.	I.e., if you write "+2" and you select "Line", the "Go To" will go 2 lines below your current position.
ja: ターゲットを左から選択して下さい。
    "移動"ボタンを使うには、番号エントリに希望の番号を 入力して下さい。+ や - を使って相対的な移動を指定することもできます。 	例えば、"+2"と入力して"行"を選択すると、"ジャンプ"で現在の位置の2行下に移動します。

note: MENU_LABEL_EDIT_CLEAR
en: Cle&ar
ja: 消去(&A)

note: DLG_Tab_Button_Clear
en: Clear
ja: 消去

note: DLG_Tab_Button_ClearAll
en: Clear &All
ja: すべて消去(&A)

note: DLG_Background_ClearClr
en: Clear Background Color
ja: 背景色を消去

note: DLG_Background_ClearHighlight
en: Clear Highlight Color
ja: ハイライトカラーを消去

note: MSG_QueryExit
en: Close all windows and exit?
ja: すべてのウィンドウを閉じて終了しますか?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXIT
en: Close all windows in the application and exit
ja: アプリケーション内のすべてのウィンドウを閉じ終了

note: MENU_STATUSLINE_FILE_CLOSE
en: Close the document
ja: 文書を閉じる

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Co&lumn
ja: 列を選択(&L)

note: DLG_FormatFrame_Color DLG_FormatTable_Color DLG_BorderShading_Color DLG_UFS_ColorLabel
en: Color:
ja: 色:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Column
en: Column
ja: 列

note: BREAK_Column
en: Column Break
ja: 列の区切り

note: ColumnGapStatus
en: Column Gap [%s]
ja: 列のギャップ [%s]

note: ColumnStatus
en: Column [%d]
ja: 列 [%d]

note: DLG_Column_ColumnTitle
en: Columns
ja: 列

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Columns &Left
ja: 前に列を挿入(&L)

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER
en: Columns &Right
ja: 後に列を挿入(&R)

note: DLG_ListRevisions_Column3Label
en: Comment
ja: コメント

note: DLG_MarkRevisions_Comment2Label
en: Comment to be associated with the revision:
ja: 変更履歴に関連したコメント

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: Compare active document to another document
ja: アクティブな文書と他の文書を比較

note: FIELD_Application_CompileDate
en: Compile Date
ja: コンパイルされた日付

note: FIELD_Application_CompileTime
en: Compile Time
ja: コンパイルされた時刻

note: DLG_Break_Continuous
en: Con&tinuous
ja: 継続(&T)

note: TOC_TocHeading
en: Contents
ja: コンテンツ

note: DLG_MarkRevisions_Check1Label
en: Continue previous revision (number %d)
ja: 以前の変更履歴を継続(番号 %d)

note: FIELD_Document_Contributor
en: Contributor(s)
ja: 貢献者

note: DLG_MetaData_CoAuthor_LBL
en: Contributor(s):
ja: 貢献者:

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Selected Text to a Table
ja: 選択した文字列を表に変換

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert Table to Text
ja: 文字列に表を挿入

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Text to Table
ja: 文字列を表に変換

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert from a Table to Text
ja: 表を文字列に変換

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_COPY TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_COPY TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_COPY
en: Copy
ja: コピー

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Embedded Object
ja: 埋込みオブジェクトをコピー

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYIMAGE
en: Copy Image
ja: 画像をコピー

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Object
ja: オブジェクトをコピー

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy Text Box
ja: テキストボックスをコピー

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: Copy hyperlink location
ja: ハイパーリンクの場所をコピー

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard
ja: テキストボックスをクリップボードにコピー

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard then remove it
ja: テキストボックスをクリップボードにコピーして削除

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY
en: Copy the selection and put it on the Clipboard
ja: 選択範囲をコピーしクリップボードへ送る

note: MSG_IE_CouldNotOpen
en: Could not open file %s for writing
ja: ファイル %s を書き込むために開けませんでした

note: MSG_OpenFailed
en: Could not open file %s.
ja: ファイル %s を開けません

note: MSG_IE_CouldNotWrite
en: Could not write to file %s
ja: ファイル %s を書き込むことができませんでした。

note: MSG_SaveFailed
en: Could not write to the file %s.
ja: ファイル %s を書き込むことができませんでした。

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_WORDCOUNT
en: Count the number of words in the document
ja: 文書内の語数を数える

note: FIELD_Document_Coverage
en: Coverage
ja: 範囲

note: DLG_MetaData_Coverage_LBL
en: Coverage:
ja: 範囲:

note: DLG_NEW_Tab1_FAX1
en: Create a fax
ja: ファックスを作成

note: DLG_NEW_Tab1_WP1
en: Create a new blank document
ja: 新規に白紙の文書を作成

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_NEW
en: Create a new document
ja: 新規文書を作成

note: DLG_NEW_Create
en: Create a new document from a template
ja: テンプレートから新規文書を作成

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: Create a new document using a template
ja: テンプレートを使用して新規文書を作成

note: DLG_NEW_StartEmpty
en: Create an empty document
ja: 初めから文書を作成

note: DLG_Styles_StylesTitle
en: Create and Modify Styles
ja: スタイルの作成と変更

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Create from &selection
ja: 選択範囲から作成

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT
en: Cu&t
ja: 切り取り(&T)

note: FIELD_DateTime_DefaultDateNoTime
en: Current Date
ja: 現在の日付

note: DLG_Lists_Current_Font
en: Current Font
ja: 現在のフォント

note: DLG_Lists_Current_List_Label
en: Current List Label
ja: 現在のリストラベル

note: DLG_Lists_Current_List_Type
en: Current List Type
ja: 現在のリストタイプ

note: MSG_EmptySelection
en: Current Selection is Empty
ja: 現在選択範囲は空です

note: DLG_Styles_DefCurrent
en: Current Settings
ja: 現在の設定

note: FIELD_Datetime_CurrentTime
en: Current Time
ja: 現在の時間

note: DLG_Options_Label_ViewCursorBlink
en: Cursor &blink
ja: カーソルの点滅(&B)

note: DLG_Options_Label_SpellCustomDict
en: Custom Dictionary:
ja: カスタム辞書:

note: FIELD_DateTime_Custom
en: Customizable date/time
ja: カスタマイズ可能な日付/時刻

note: DLG_Lists_Customize
en: Customized List
ja: カスタムリスト

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_CUT TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_CUT TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_CUT
en: Cut
ja: 切り取り

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Embedded Object
ja: 埋込みオブジェクトを切り取り

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTIMAGE
en: Cut Image
ja: 画像を切り取り

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Object
ja: オブジェクトを切り取り

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT_FRAME
en: Cut Text Box
ja: テキストボックスを切り取り

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT
en: Cut the selection and put it on the Clipboard
ja: 選択範囲を切り取りクリップボードへ送る

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION
en: D&irectional
ja: 方向(&i)

note: DLG_Lists_Dashed_List STYLE_DASHEDLIST
en: Dashed List
ja: 破線リスト

note: FIELD_Document_Date DLG_ListRevisions_Column2Label
en: Date
ja: 日付

note: MENU_LABEL_INSERT_DATETIME
en: Date and &Time
ja: 日付と時間(&T)

note: FIELD_Type_Datetime
en: Date and Time
ja: 日付と時間

note: FIELD_DateTime_DOY
en: Day # in the year
ja: その年の何日目か

note: DLG_Options_Btn_Default
en: De&faults
ja: 既定値(&F)

note: DLG_Tab_Radio_Decimal
en: Decimal
ja: 小数点

note: TabToggleDecimalTab
en: Decimal Tab
ja: 小数点タブ

note: TOOLBAR_LABEL_UNINDENT TOOLBAR_STATUSLINE_UNINDENT TOOLBAR_TOOLTIP_UNINDENT
en: Decrease indent
ja: インデントを減らす

note: FIELD_DateTime_DefaultDate
en: Default date representation
ja: 既定の日付表現

note: DLG_Options_Label_DefaultPageSize
en: Default page size
ja: 既定のページサイズ

note: DLG_Tab_Label_DefaultTS
en: Default tab stops:
ja: 既定のタブストップ:

note: DLG_Options_Label_DirectionRtl
en: Default to right-to-left direction of text
ja: 右→左方向への入力を既定値にする

note: DLG_FormatTOC_LevelDefs
en: Define Main Properties
ja: メインプロパティを定義

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE_DEFINE
en: Define or apply style for the selection
ja: スタイルを定義、または選択範囲に適用する

note: DLG_Styles_Delete MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE DLG_Delete
en: Delete
ja: セルを削除

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_CELLS
en: Delete Cells
ja: セルを削除

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Co&lumn
ja: 列を削除(&l)

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_COLUMNS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Column
ja: 列を削除

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Embedded Object
ja: 埋込みオブジェクトを削除

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEIMAGE
en: Delete Image
ja: 画像を削除

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Object
ja: オブジェクトを削除

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETEROW
en: Delete Ro&w
ja: 行を削除(&w)

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_ROWS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETEROW
en: Delete Row
ja: 行を削除

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Tabl&e
ja: 表を削除(&e)

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Table
ja: 表を削除

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEFRAME
en: Delete Text Box
ja: テキストボックスを削除

note: MENU_STATUSLINE_DELETE_ANNOTATION
en: Delete annotation
ja: コメントを削除

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_COLUMN
en: Delete column
ja: 行を削除

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: Delete hyperlink
ja: ハイパーリンクを削除

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_ROW
en: Delete row
ja: 列を削除

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CLEAR
en: Delete the selection
ja: 選択範囲を削除

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_COLUMN
en: Delete this column from its table
ja: この列を表から削除

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_ROW
en: Delete this row from its table
ja: この行を表から削除

note: FIELD_Document_Description
en: Description
ja: 説明

note: DLG_MetaData_Description_LBL DLG_Annotation_Description_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_DESC DLG_Image_LblDescription
en: Description:
ja: 説明:

note: DLG_Lists_Diamond_List STYLE_DIAMONLIST
en: Diamond List
ja: ダイヤ形リスト

note: DLG_Options_Label_SpellDictionaries
en: Dictionaries
ja: 辞書

note: DLG_HdrFtr_FooterEven
en: Different footer on facing pages
ja: 対向ページは違うフッタにする

note: DLG_HdrFtr_FooterFirst
en: Different footer on first page
ja: 最初のページは違うフッタにする

note: DLG_HdrFtr_FooterLast
en: Different footer on last page
ja: 最後のページは違うフッタにする

note: DLG_HdrFtr_HeaderEven
en: Different header on facing pages
ja: 対向ページは違うヘッダにする

note: DLG_HdrFtr_HeaderFirst
en: Different header on first page
ja: 最初のページには違うヘッダにする

note: DLG_HdrFtr_HeaderLast
en: Different header on last page
ja: 最後のページには違うヘッダにする

note: DLG_Styles_StylesLocked
en: Disable all formatting commands, except styles
ja: スタイルではないフォーマッティングコマンドを禁止

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_DISASSOCIATE
en: Disassociate and apply default stylesheet
ja: 切り離して既定のスタイルシートを適用

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CREDITS
en: Display Credits
ja: 謝辞を表示

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CONTENTS
en: Display Help Contents
ja: ヘルプの目次を表示

note: MENU_STATUSLINE_HELP_INTRO
en: Display Help Introduction
ja: ヘルプの表示

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA
en: Display non-printing characters
ja: 印刷されない文字を表示

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT
en: Display program information, version number, and copyright
ja: プログラムの情報、バージョン番号、著作権情報を表示

note: DLG_FormatTOC_DispStyle
en: Display style:
ja: スタイルを表示:

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetAll
en: Do you want to reset ignored words in all the documents?
ja: すべての文書において無視する語をリセットしますか?

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetCurrent
en: Do you want to reset ignored words in the current document?
ja: 現在の文書において無視する語をリセットしますか?

note: FIELD_Type_Document
en: Document
ja: 文書

note: DLG_MetaData_Title
en: Document Properties
ja: 文書のプロパティ

note: DLG_Options_Label_Documents
en: Documents
ja: 文書

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartNone
en: Don't restart
ja: 再起動しない

note: DLG_Para_SpacingDouble
en: Double
ja: ダブル

note: TOOLBAR_LABEL_DOUBLE_SPACE
en: Double Spacing
ja: ダブルスペーシング

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DOUBLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_DOUBLE_SPACE
en: Double spacing
ja: ダブルスペーシング

note: DLG_Annotation_Title
en: Edit Annotation
ja: コメントの編集

note: MENU_LABEL_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit Equation
ja: 数式を編集

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_FOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_FOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_FOOTER
en: Edit Footer
ja: フッタの編集

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_HEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_HEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_HEADER
en: Edit Header
ja: ヘッダの編集

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_ANNOTATION
en: Edit annotation
ja: コメントの編集

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: Edit hyperlink
ja: ハイパーリンクを編集

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_HEADFOOT
en: Edit text at the top or bottom of every page
ja: すべてのページの最上部あるいは最下部のテキストを編集

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITFOOTER
en: Edit the Footer on the current page
ja: 現在のページのフッタを編集

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITHEADER
en: Edit the Header on the current page
ja: 現在のページのヘッダを編集

note: TB_Embedded
en: Embedded
ja: 埋込み

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCKSTYLES
en: Enable F&ormatting Tools
ja: 書式設定ツールを有効(&o)

note: DLG_Options_Label_CheckEnableSmoothScrolling
en: Enable Smooth Scrolling
ja: スムーススクロールを有効

note: DLG_Options_Label_SmartQuotes
en: Enable smart (curly) quotes
ja: スマート引用を有効

note: FIELD_Numbers_EndnoteAnchor
en: Endnote anchor
ja: 章末注アンカー

note: FIELD_Numbers_EndnoteReference
en: Endnote reference
ja: 章末注参照

note: DLG_FormatFootnotes_EndStyle
en: Endnote style:
ja: 巻末注スタイル:

note: DLG_FormatFootnotes_Endnotes
en: Endnotes
ja: 巻末注

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION
en: Equation
ja: 数式

note: FIELD_Error
en: Error calculating value!
ja: 計算値にエラー!

note: SCRIPT_CANTRUN
en: Error executing script %s
ja: スクリプト %s の実行でエラー

note: MSG_ImportError
en: Error importing file %s.
ja: ファイル %s のインポートでエラーが発生しました。

note: MSG_SaveFailedExport
en: Error while attempting to save %s: could not construct exporter
ja: %s の保存でエラー: エクスポータを構成できませんでした

note: MSG_SaveFailedName
en: Error while attempting to save %s: invalid name
ja: %s の保存でエラー: 不正な名前

note: TOOLBAR_LABEL_SCRIPT_PLAY
en: Ex. script
ja: 参考スクリプト

note: DLG_Para_SpacingExactly
en: Exactly
ja: 一致

note: DLG_Latex_Example
en: Example:
ja: 例示:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SCRIPTS
en: Execute helper scripts
ja: ヘルパースクリプトを実行

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SCRIPT_PLAY TOOLBAR_TOOLTIP_SCRIPT_PLAY
en: Execute script
ja: スクリプトを実行

note: DLG_ListRevisions_Label1
en: Existing revisions:
ja: 存在する変更履歴:

note: TB_Extra
en: Extra
ja: 特別

note: DLG_Options_Label_ViewExtraTB
en: Extra Toolbar
ja: 特別ツールバー

note: MENU_LABEL_INSERT_FILE
en: F&ile
ja: ファイルを挿入(&I)

note: MENU_LABEL_FORMAT
en: F&ormat
ja: フォーマット(&O)

note: MENU_LABEL_VIEW_FULLSCREEN
en: F&ull Screen
ja: フルスクリーン(&U)

note: DLG_FR_FindLabel
en: Fi&nd what:
ja: 検索する文字列(&N):

note: DLG_MailMerge_Insert
en: Field Name:
ja: フィールド名:

note: MSG_IE_UnsupportedType
en: File %s is not of a currently supported file type
ja: ファイル %s は現在サポートされているファイルタイプではありません

note: MSG_IE_FakeType
en: File %s is not of the type it claims to be
ja: ファイル %s はそれが主張するタイプではありません

note: MSG_IE_UnknownType
en: File %s is of unknown type
ja: ファイル %s は不明なタイプです

note: MSG_IE_FileNotFound
en: File %s not found
ja: ファイル %s が見つかりません

note: FIELD_Application_Filename
en: File Name
ja: ファイル名

note: DLG_FormatTOC_FillStyle
en: Fill style:
ja: 塗りつぶしのスタイル:

note: DLG_FR_FindTitle
en: Find
ja: 検索

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find &next revision
ja: 次の変更履歴を検索(&n)

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find &previous revision
ja: 前の変更履歴を検索(&p)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find next visible revision in the document
ja: 文書内で次の可視できる変更履歴を検索

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find previous visible revision in the document
ja: 文書内で前の可視できる変更履歴を検索

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_FIND
en: Find the specified text
ja: 指定したテキストを探す

note: FirstLineIndentStatus
en: First Line Indent [%s]
ja: 最初の行のインデント [%s]

note: DLG_Para_SpecialFirstLine
en: First line
ja: 最初の行

note: DLG_InsertTable_FixedColSize
en: Fixed column size:
ja: 固定列サイズ:

note: DLG_Lists_FoldingLevel1
en: Fold below level 1
ja: レベル1より下に折り畳み

note: DLG_Lists_FoldingLevel2
en: Fold below level 2
ja: レベル2より下に折り畳み

note: DLG_Lists_FoldingLevel3
en: Fold below level 3
ja: レベル3より下に折り畳み

note: DLG_Lists_FoldingLevel4
en: Fold below level 4
ja: レベル4より下に折り畳み

note: DLG_Styles_ModifyFont TOOLBAR_LABEL_FMT_FONT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_FONT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_FONT DLG_UFS_FontTitle DLG_UFS_FontTab
en: Font
ja: フォント

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_CHOOSE
en: Font Choose
ja: フォントの選択

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SIZE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SIZE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SIZE
en: Font Size
ja: フォントサイズ

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_CHOOSE
en: Font choose
ja: フォントの選択

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_FORE TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_FORE TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_FORE
en: Font color
ja: フォントの色

note: DLG_Lists_ButtonFont
en: Font...
ja: フォント...

note: DLG_Lists_Font DLG_UFS_FontLabel
en: Font:
ja: フォント:

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTNOTE
en: Foot&note
ja: 脚注(&N)

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTER
en: Footer
ja: フッタ

note: DLG_HdrFtr_FooterFrame
en: Footer Properties
ja: フッタのプロパティ

note: FooterStatus
en: Footer [%s]
ja: フッタ [%s]

note: FIELD_Numbers_FootnoteAnchor
en: Footnote anchor
ja: 脚注アンカー

note: FIELD_Numbers_FootnoteReference
en: Footnote reference
ja: 脚注参照

note: DLG_FormatFootnotes_FootStyle
en: Footnote style:
ja: 脚注スタイル:

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force LTR direction of text
ja: 右→左方向のテキスト入力を強制

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force RTL direction of text
ja: 右→左方向のテキスト入力を強制

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: Force left-to-right direction of text
ja: 左から右方向のテキスト入力をデフォルト

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: Force right-to-left direction of text
ja: 右から左方向のテキスト入力をデフォルト

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force text LTR
ja: 左から右方向のテキスト入力

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force text RTL
ja: 右から左方向のテキスト入力

note: DLG_Styles_ModifyFormat TB_Format
en: Format
ja: フォーマット

note: MENU_STATUSLINE_FMT_EMBED
en: Format Embedded Object
ja: 埋込みオブジェクトをフォーマット

note: DLG_FormatFootnotes_Title
en: Format Footnotes and Endnotes
ja: 脚注と巻末注をフォーマット

note: DLG_HdrFtr_Title
en: Format Header/Footers
ja: ヘッダ/フッタのフォーマット

note: TOOLBAR_LABEL_FMTPAINTER
en: Format Painter
ja: 形式ペインタ

note: DLG_FormatTableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_FORMAT
en: Format Table
ja: 表をフォーマット

note: DLG_FormatTOC_Title
en: Format Table of Contents
ja: 目次をフォーマット

note: DLG_FormatFrameTitle
en: Format Text Box
ja: テキストボックスをフォーマット

note: DLG_Options_Label_ViewFormatTB
en: Format Toolbar
ja: フォーマットツールバー

note: MENU_STATUSLINE_FMT_POSIMAGE
en: Format this image
ja: この画像をフォーマット

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLIST
en: Format your document using styles
ja: スタイルを使用して文書をフォーマット

note: DLG_Lists_Format DLG_DocComparison_Fmt
en: Format:
ja: フォーマット:

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_LATEX
en: From LaTeX
ja: LaTeXから読み込み

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_FULL_SCREEN
en: Full Screen
ja: フルスクリーン

note: DLG_FormatTOC_General DLG_Options_Label_General DLG_MetaData_TAB_General DLG_Image_DescTabLabel
en: General
ja: 一般

note: DLG_Goto_Btn_Goto
en: Go To
ja: 移動

note: DLG_Goto_Label_What
en: Go To &What:
ja: 以下へ移動(&W):

note: DLG_Goto_Title
en: Go to
ja: 移動

note: DLG_FormatTOC_HasLabel
en: H&as label
ja: ラベルあり(&a)

note: DLG_FormatTOC_HeadingText
en: H&eading text:
ja: 見出し文(&e):

note: DLG_Lists_Hand_List STYLE_HANDLIST
en: Hand List
ja: 指標リスト

note: DLG_Para_SpecialHanging
en: Hanging
ja: ぶら下げ

note: MENU_LABEL_INSERT_HEADER
en: Header
ja: ヘッダ

note: DLG_HdrFtr_HeaderFrame
en: Header Properties
ja: ヘッダのプロパティ

note: HeaderStatus
en: Header [%s]
ja: ヘッダ [%s]

note: MSG_CHECK_PRINT_MODE
en: Headers and Footers can only be created and edited while in Print View Mode. 
     To enter this mode choose View then Print Layout from the Menus. 
     Would you like to enter Print Layout mode right now?
ja: ヘッダとフッタは印刷ビューモードでのみ作成・編集 することができます。
     印刷ビューモードに入るには、メニューから「ビュー」、「印刷レイアウト」を選択して下さい。
     今すぐ印刷レイアウトモードに入りますか?

note: DLG_Stylist_HeadingStyles
en: Heading Styles
ja: 見出しスタイル

note: DLG_FormatTOC_HeadingStyle
en: Heading style:
ja: 見出しスタイル:

note: DLG_Lists_Heart_List STYLE_HEARTLIST
en: Heart List
ja: ハート形リスト

note: DLG_Lists_Hebrew_List
en: Hebrew List
ja: ヘブライ数字リスト

note: TOOLBAR_LABEL_HELP TOOLBAR_STATUSLINE_HELP TOOLBAR_TOOLTIP_HELP
en: Help
ja: ヘルプ

note: MENU_LABEL_HELP_CONTENTS
en: Help &Contents
ja: ヘルプの目次(&C)

note: MENU_LABEL_HELP_INTRO
en: Help &Introduction
ja: ヘルプの案内(&I):

note: DLG_Options_Label_Hide
en: Hide
ja: 隠す

note: DLG_Options_Label_SpellHideErrors
en: Hide &spelling errors in the document
ja: 文書中のスペル間違いを隠す(&S)

note: DLG_Lists_FoldingLevelexp
en: Hide text below List Levels
ja: リストのレベル以下のテキストを隠す

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_BACK TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_BACK TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_BACK
en: Highlight
ja: ハイライト

note: DLG_Spell_IgnoreAll
en: I&gnore All
ja: すべて無視(&G)

note: DLG_FormatTOC_Indent
en: I&ndent:
ja: インデント(&n):

note: DLG_Options_Label_Icons
en: Icons
ja: アイコン

note: DLG_Options_Label_Ignore
en: Ignore
ja: 無視

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoreWords
en: Ignore Words
ja: 単語を無視

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_IGNOREALL
en: Ignore all occurrences of this word in the document
ja: 文書中に現れたこの語はすべて無視

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoredWord
en: Ignored words:
ja: 無視する語:

note: DLG_FormatFrame_SetImageBackground DLG_FormatTable_SetImageBackground
en: Image For Background
ja: 背景の画像

note: DLG_Lists_Implies_List STYLE_IMPLIES_LIST
en: Implies List
ja: インプリリスト

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORTSTYLES
en: Import style definitions from a document
ja: 文書からスタイル定義をインポート

note: DLG_Styles_LBL_InUse
en: In Use
ja: 使用中

note: WORD_PassInvalid
en: Incorrect Password
ja: 不正なパスワード

note: TOOLBAR_LABEL_INDENT TOOLBAR_STATUSLINE_INDENT TOOLBAR_TOOLTIP_INDENT
en: Increase indent
ja: インデントを増やす

note: DLG_Para_LabelIndentation
en: Indentation
ja: インデント付け

note: DLG_Para_TabLabelIndentsAndSpacing
en: Indents and Spacing
ja: インデントと配置(&I)

note: DLG_ToggleCase_FirstUpperCase
en: Initial Caps
ja: イニシャルキャップ

note: DLG_FormatFootnotes_EndInitialVal
en: Initial Endnote value:
ja: 巻末注の初期値:

note: DLG_FormatFootnotes_FootInitialVal
en: Initial Footnote value:
ja: 脚注の初期値:

note: InsertModeFieldINS DLG_Break_Insert MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT DLG_IP_Button_Label
en: Insert
ja: セルを挿入

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert &Columns
ja: 列を挿入(&C)

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTROW
en: Insert &Rows
ja: 行を挿入(&R)

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert &Table
ja: 表を挿入(&T)

note: DLG_InsertBookmark_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_BOOKMARK
en: Insert Bookmark
ja: ブックマークを挿入

note: DLG_Break_BreakTitle
en: Insert Break
ja: 区切りの挿入

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_CELLS
en: Insert Cells
ja: セルを挿入

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE
en: Insert Clipboard contents
ja: クリップボードの内容を挿入

note: DLG_DateTime_DateTimeTitle
en: Insert Date and Time
ja: 日付と時間

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION
en: Insert Equation
ja: 数式を挿入

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_LATEX
en: Insert Equation from a LaTeX expression
ja: LaTeX表記から数式を挿入

note: DLG_Field_FieldTitle
en: Insert Field
ja: フィールドを挿入

note: DLG_InsertHyperlink_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_HYPERLINK
en: Insert Hyperlink
ja: ハイパーリンクを挿入

note: TOOLBAR_LABEL_IMG
en: Insert Image
ja: 画像を挿入

note: DLG_MailMerge_MailMergeTitle
en: Insert Mail Merge Field
ja: 差し込み文書のフィールドを挿入

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_FILE
en: Insert MathML from a file
ja: ファイルから差し込み印刷を挿入

note: DLG_InsertTable_TableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert Table
ja: 表を挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: Insert Unicode direction marker into the document
ja: 文書にユニコードの方向マーカーを挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTER
en: Insert a Footer
ja: フッタを挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HEADER
en: Insert a Header
ja: ヘッダを挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TABLEOFCONTENTS
en: Insert a Table of Contents based on Headings
ja: 見出しを元にした目次を挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TEXTBOX
en: Insert a Text Box
ja: テキストボックスを挿入

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOOKMARK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOOKMARK
en: Insert a bookmark into the document
ja: ブックマークを文書に挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FIELD
en: Insert a calculated field
ja: 計算したフィールドを挿入

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Insert a column to the left
ja: 前に列を挿入

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert a column to the right
ja: 後に列を挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTNOTE
en: Insert a footnote
ja: 脚注を挿入

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_HYPERLINK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_HYPERLINK
en: Insert a hyperlink into the document
ja: ハイパーリンクを文書に挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_MAILMERGE
en: Insert a mail merge field
ja: 差し込み文書のフィールドを挿入

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_TABLE TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_TABLE
en: Insert a new table into your document
ja: 新規の表を文書に挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BREAK
en: Insert a page, column, or section break
ja: ページ、列、セクション区切りを挿入

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Insert a row above
ja: 前に行を挿入

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTROW
en: Insert a row below
ja: 後に行を挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL
en: Insert a symbol or other special character
ja: 記号やその他の特別な文字を挿入

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: Insert an annotation
ja: コメントを挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_PAGENO
en: Insert an automatically-updated page number
ja: 自動更新のページ番号を挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_ENDNOTE
en: Insert an endnote
ja: 巻末注を挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GRAPHIC
en: Insert an existing picture from another file
ja: 他のファイルから既存の画像を挿入

note: TOOLBAR_STATUSLINE_IMG TOOLBAR_TOOLTIP_IMG
en: Insert an image into the document
ja: 画像を文書に挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BOOKMARK
en: Insert bookmark
ja: ブックマークを挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_CLIPART
en: Insert clipart
ja: クリップアートを挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HYPERLINK
en: Insert hyperlink
ja: ハイパーリンクを挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: Insert left-to-right direction marker (LRM)
ja: 左から右の文字入力方向マーカー(LRM)を挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: Insert right-to-left direction marker (RLM)
ja: 右から左の文字入力方向マーカー(RLM)を挿入

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Insert selected text into a new annotation
ja: 新しいコメントに選択した文字列を挿入

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_SYMBOL
en: Insert symbol
ja: 記号を挿入

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_TABLE
en: Insert table
ja: 表を挿入

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Insert the Sum of a Table Column
ja: 表の列の集計結果を挿入

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Insert the Sum of a Table Row
ja: 表の行の集計結果を挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FILE
en: Insert the contents of another file
ja: 他のファイルの内容を挿入

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DATETIME
en: Insert the date and/or time
ja: 日付または時間を挿入

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Insert unformatted clipboard contents
ja: クリップボードの内容を整形せずに挿入

note: DLG_Options_Label_ViewUnprintable
en: Invisible &Layout Marks
ja: レイアウトマークを見えなくする(&L)

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_ITALIC TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_ITALIC TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_ITALIC DLG_UFS_StyleItalic
en: Italic
ja: 斜体

note: MENU_STATUSLINE_GOTO_ANNOTATION
en: Jump to annotation
ja: コメントにジャンプ

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: Jump to hyperlink
ja: ハイパーリンクにジャンプ

note: DLG_Para_AlignJustified
en: Justified
ja: 整形済み

note: TOOLBAR_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify
ja: 整形

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify paragraph
ja: 段落を整形

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify the paragraph
ja: 段落を整形

note: DLG_Para_PushKeepWithNext
en: Keep with ne&xt
ja: 次といっしょにする(&X)

note: FIELD_PieceTable_Test
en: Kevins Test
ja: Kevinのテスト

note: FIELD_Document_Keywords
en: Keywords
ja: キーワード

note: DLG_MetaData_Keywords_LBL
en: Keywords:
ja: キーワード:

note: DLG_Latex_LatexTitle
en: LaTeX Equation
ja: LaTeXの数式

note: DLG_Latex_LatexEquation
en: LaTeX Equation:
ja: LaTeXの数式:

note: DLG_Lists_Indent
en: Label Align:
ja: ラベル割付:

note: DLG_FormatTOC_DetailsTop
en: Label Definitions
ja: ラベル定義:

note: DLG_Styles_ModifyLanguage DLG_Options_Label_Language
en: Language
ja: 言語

note: DLG_Options_Label_LangSettings
en: Language settings
ja: 言語の設定

note: FIELD_Document_Language
en: Language(s)
ja: 言語

note: DLG_MetaData_Languages_LBL
en: Language(s):
ja: 言語:

note: DLG_Options_Label_Layout
en: Layout
ja: レイアウト

note: DLG_Para_AlignLeft DLG_Tab_Radio_Left DLG_PageNumbers_Left TOOLBAR_LABEL_ALIGN_LEFT
en: Left
ja: 左

note: LeftIndentStatus
en: Left Indent [%s]
ja: 左インデント [%s]

note: LeftIndentTextIndentStatus
en: Left Indent [%s] First Line Indent [%s]
ja: 左インデント [%s] 最初の行のインデント [%s]

note: LeftMarginStatus
en: Left Margin [%s]
ja: 左余白 [%s]

note: TabToggleLeftTab
en: Left Tab
ja: 左タブ

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_LEFT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_LEFT
en: Left alignment
ja: 左揃え

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_LEFT
en: Left-align the paragraph
ja: 段落を左揃えする

note: DLG_FormatTOC_Level1
en: Level 1
ja: レベル1

note: DLG_FormatTOC_Level2
en: Level 2
ja: レベル2

note: DLG_FormatTOC_Level3
en: Level 3
ja: レベル3

note: DLG_FormatTOC_Level4
en: Level 4
ja: レベル4

note: DLG_Lists_DelimiterString
en: Level Delimiter:
ja: レベル区切り:

note: DLG_Lists_Level
en: Level:
ja: レベル:

note: DLG_Para_LabelLineSpacing
en: Li&ne spacing:
ja: 行間(&N):

note: FIELD_Numbers_LineCount
en: Line Count
ja: 行数

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOPLINE
en: Line above the selection (toggle)
ja: 選択範囲の最上部に線を引く (トグル)

note: DLG_Para_TabLabelLineAndPageBreaks
en: Line and Page Breaks
ja: 行とページの区切り

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE
en: Line below the selection (toggle)
ja: 選択範囲の最下部に線を引く (トグル)

note: DLG_Column_Line_Between
en: Line between
ja: 列の間に線を引く

note: DLG_WordCount_Lines
en: Lines:
ja: 行

note: FIELD_Numbers_ListLabel
en: List Label
ja: リストラベル

note: DLG_Lists_PageProperties
en: List Properties
ja: リストプロパティ

note: DLG_Stylist_ListStyles
en: List Styles
ja: リストスタイル

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: Lock the layout of the current toolbars
ja: 現在のツールバーのレイアウトをロック

note: DLG_Lists_Lower_Case_List STYLE_LOWERCASELIST
en: Lower Case List
ja: 小文字のリスト

note: DLG_Lists_Lower_Roman_List STYLE_LOWERROMANLIST
en: Lower Roman List
ja: 小文字のローマ数字リスト

note: FIELD_Application_MailMerge MENU_STATUSLINE_TOOLS_MAILMERGE
en: Mail Merge
ja: 差し込み文書

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOLD
en: Make the selection bold (toggle)
ja: 選択範囲を太字にする(トグル)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_ITALIC
en: Make the selection italic (toggle)
ja: 選択範囲をイタリックにする(トグル)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT
en: Make the selection subscript (toggle)
ja: 選択範囲を下付にする(トグル)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT
en: Make the selection superscript (toggle)
ja: 選択範囲を上付にする(トグル)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS
en: Manage annotations in document
ja: 文書のコメントを管理

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_PLUGINS
en: Manage plugins
ja: プラグインを管理

note: DLG_PageSetup_Margin
en: Margin
ja: 余白

note: DLG_MarkRevisions_Title
en: Mark Revisions
ja: 変更履歴をマーク

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: Mark changes as you type
ja: タイプと同時に変更をマーク

note: FIELD_PieceTable_MartinTest
en: Martins Test
ja: Martinのテスト

note: DLG_Column_Size
en: Max Column size:
ja: 列サイズの最大:

note: TOOLBAR_LABEL_MENU TOOLBAR_STATUSLINE_MENU TOOLBAR_TOOLTIP_MENU
en: Menu
ja: メニュー

note: DLG_MergeCells_Above
en: Merge Above
ja: 上を結合

note: DLG_MergeCells_Below
en: Merge Below
ja: 下を結合

note: DLG_MergeCellsTitle DLG_MergeCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_MERGE_CELLS
en: Merge Cells
ja: セルを結合

note: DLG_MergeCells_Left
en: Merge Left
ja: 左を結合

note: DLG_MergeCells_Right
en: Merge Right
ja: 右を結合

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEABOVE
en: Merge above
ja: 上を結合

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MERGE_DOCUMENTS
en: Merge another document into the active document using revision marks
ja: 変更履歴のマークを使用してアクティブな文書に他の文書を結合

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEBELOW
en: Merge below
ja: 下を結合

note: TOOLBAR_LABEL_MERGE_CELLS TOOLBAR_STATUSLINE_MERGE_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_MERGE_CELLS
en: Merge cells
ja: セルを結合

note: TOOLBAR_LABEL_MERGELEFT
en: Merge left
ja: 左を結合

note: TOOLBAR_LABEL_MERGERIGHT
en: Merge right
ja: 右を結合

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEABOVE TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEABOVE
en: Merge with cell above
ja: 上のセルと結合

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEBELOW TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEBELOW
en: Merge with cell below
ja: 下のセルと結合

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGELEFT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGELEFT
en: Merge with left cell
ja: 左のセルと結合

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGERIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGERIGHT
en: Merge with right cell
ja: 右のセルと結合

note: FIELD_DateTime_MilTime
en: Military Time
ja: 軍用時間

note: DLG_Options_TabLabel_Misc
en: Misc.
ja: その他

note: DLG_Stylist_MiscStyles
en: Miscellaneous Styles
ja: その他のスタイル

note: DLG_Styles_Modify
en: Modify...
ja: 変更...

note: FIELD_DateTime_MonthDayYear
en: Month Day, Year
ja: 月 日, 年

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_GOTO
en: Move the insertion point to a specific location
ja: 挿入ポイントを指定の場所へ移動

note: FIELD_DateTime_MthDayYear
en: Mth. Day, Year
ja: 月(短縮形). 日, 年

note: DLG_Para_SpacingMultiple
en: Multiple
ja: 複数

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_NEW
en: New
ja: 新規

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: New &annotation
ja: 新しいコメント(&a)

note: DLG_NEW_Title
en: New Document
ja: テンプレートの選択

note: DLG_Lists_New_List_Label
en: New List Label
ja: 新規リストラベル

note: DLG_Lists_New_List_Type
en: New List 
    Type
ja: 新規のリスト 
    タイプ

note: DLG_Lists_Starting_Value
en: New Starting 
    Value
ja: 新規の開始 
    値

note: DLG_Styles_NewTitle
en: New Style
ja: 新規スタイル

note: DLG_Styles_New
en: New...
ja: 新規...

note: DLG_Goto_Btn_Next
en: Next >>
ja: 次 >>

note: DLG_NEW_NoFile
en: No File
ja: ファイルを指定して下さい

note: DLG_Lists_FoldingLevel0
en: No Folding
ja: 折り返しなし

note: DLG_Styles_ErrNoStyle
en: No Style selected 
     so it cannot be modified
ja: スタイルが選択されていません 
     よって変更することはできません

note: SCRIPT_NOSCRIPTS
en: No scripts found
ja: スクリプトは見つかりませんでした

note: DLG_Tab_Radio_NoAlign DLG_BorderShading_Border_Style_None
en: None
ja: なし

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_0BEFORE
en: None before
ja: 前なし

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_NORMAL
en: Normal View
ja: 通常ビュー

note: DLG_Spell_UnknownWord
en: Not in dictionary&:
ja: 辞書にない語&:

note: DLG_Stylist_FootnoteStyles
en: Note Styles
ja: ノートスタイル

note: DLG_Column_Number_Cols
en: Number of Columns:
ja: 列の数:

note: FIELD_Numbers_PagesCount
en: Number of Pages
ja: ページ数

note: DLG_Column_Number
en: Number of columns
ja: 列の数

note: DLG_InsertTable_NumCols
en: Number of columns:
ja: 列の数:

note: DLG_InsertTable_NumRows
en: Number of rows:
ja: 行の数:

note: DLG_Lists_Type_numbered
en: Numbered
ja: 番号

note: DLG_Lists_Numbered_List STYLE_NUMBER_LIST
en: Numbered List
ja: 番号リスト

note: DLG_Styles_ModifyNumbering TOOLBAR_LABEL_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_NUMBERS
en: Numbering
ja: 番号付け

note: DLG_FormatFootnotes_FootnoteRestart
en: Numbering:
ja: 番号付け:

note: FIELD_Type_Numbers
en: Numbers
ja: 数

note: DLG_Column_One
en: One
ja: 一列

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORT
en: Op&en Copy
ja: コピーを開く(&E)

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_OPEN
en: Open
ja: 開く

note: MENU_LABEL_OPEN_TEMPLATE
en: Open Template
ja: テンプレートを開く

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORT
en: Open a document by making a copy
ja: コピーを作って文書を開く

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT
en: Open a recently used document
ja: 最近開かれた文書を開く

note: DLG_NEW_Open MENU_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_OPEN
en: Open an existing document
ja: 既存の文書を開く

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_NEW
en: Open another window for the document
ja: 別のウィンドウで文書を開く

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_1 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_2 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_3 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_4 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_5 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_6 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_7 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_8 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_9
en: Open this document
ja: この文書を開く

note: DLG_PageSetup_Orient
en: Orientation
ja: 向き

note: DLG_Options_TabLabel_Other
en: Other
ja: その他

note: MSG_IE_NoMemory
en: Out of memory attempting to open %s
ja: メモリ不足で %s が開けません

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_OVERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_OVERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_OVERLINE DLG_UFS_OverlineCheck
en: Overline
ja: 上線

note: MENU_STATUSLINE_FMT_OVERLINE
en: Overline the selection (toggle)
ja: 選択範囲に上線を引く (トグル)

note: InsertModeFieldOVR
en: Overwrite
ja: 上書き

note: MENU_LABEL_FILE_PROPERTIES
en: P&roperties
ja: プロパティ(&R)

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: P&urge revisions
ja: 変更履歴を削除(&u)

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Pa&ste Unformatted
ja: 整形せずに貼り付け(&S)

note: DLG_PageSetup_Page
en: Page
ja: ページ

note: DLG_Para_PushPageBreakBefore
en: Page &break before
ja: 以前のページ区切り(&b)

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND
en: Page Background
ja: 背景(&G)

note: BREAK_Page
en: Page Break
ja: ページ区切り

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Page C&olor
ja: 色(&o)

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Page Image
ja: 画像

note: MENU_LABEL_INSERT_PAGENO
en: Page N&umbers
ja: ページ番号(&U)

note: FIELD_Numbers_PageNumber
en: Page Number
ja: ページ番号

note: DLG_HdrFtr_PageNumberProperties
en: Page Number Properties
ja: ページ番号のプロパティ

note: DLG_PageNumbers_Title
en: Page Numbers
ja: ページ番号

note: MENU_LABEL_FILE_PAGESETUP
en: Page Set&up
ja: ページの設定(&U)

note: DLG_PageSetup_Title
en: Page Setup
ja: ページの設定

note: DLG_Goto_Target_Page
en: Page:
ja: ページ:

note: PageInfoField
en: Page: %d/%d
ja: ページ: %d/%d

note: DLG_WordCount_Pages
en: Pages:
ja: ページ

note: DLG_Para_LabelPagination
en: Pagination
ja: ページ付け

note: DLG_PageSetup_Paper_Size
en: Paper Si&ze:
ja: 用紙の大きさ(&Z)

note: DLG_Styles_ModifyParagraph DLG_Para_ParaTitle
en: Paragraph
ja: 段落

note: FIELD_Numbers_ParaCount
en: Paragraph Count
ja: 段落数

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DOM_DIRECTION
en: Paragraph Direction
ja: 段落の方向

note: DLG_Styles_ParaPrev
en: Paragraph Preview
ja: 段落プレビュー

note: DLG_WordCount_Paragraphs
en: Paragraphs:
ja: 段落

note: WORD_PassRequired
en: Password required, this is an encrypted document
ja: 暗号化された文書のため、パスワードが必要です。

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_PASTE TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_PASTE TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_PASTE
en: Paste
ja: 貼り付け

note: DLG_MetaData_TAB_Permission
en: Permissions
ja: パーミッション

note: DLG_Goto_Target_Picture
en: Picture
ja: 画像

note: FIELD_Type_PieceTable
en: Piece Table
ja: ピーステーブル

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndDoc
en: Place at end of document
ja: 文書末に配置

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndSec
en: Place at end of section
ja: セクション末に配置

note: DLG_Goto_Label_Position DLG_PageNumbers_Position_No_Colon
en: Position
ja: 位置

note: DLG_FormatFrame_SetToColumn
en: Position to Column
ja: 列の位置

note: DLG_FormatFrame_SetToPage
en: Position to Page
ja: ページの位置

note: DLG_FormatFrame_SetToParagraph
en: Position to Paragraph
ja: 段落の位置

note: DLG_Tab_Label_Position DLG_PageNumbers_Position
en: Position:
ja: 場所:

note: MENU_LABEL_TOOLS_OPTIONS
en: Pr&eferences
ja: 設定(&E)

note: DLG_Options_TabLabel_Preferences DLG_Options_Label_Schemes
en: Preference Schemes
ja: 設定スキーム

note: DLG_Options_OptionsTitle
en: Preferences
ja: 設定

note: DLG_Styles_ModifyPreview DLG_Para_LabelPreview DLG_Column_Preview DLG_FormatFrame_Preview DLG_FormatTable_Preview DLG_BorderShading_Preview DLG_Lists_Preview DLG_PageNumbers_Preview DLG_Zoom_PreviewFrame
en: Preview
ja: プレビュー

note: MENU_STATUSLINE_WEB_WEBPREVIEW MENU_STATUSLINE_WEB_SAVEASWEB
en: Preview the document as a web page
ja: ウェブページとして文書をプレビュー

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Preview the document before printing
ja: 印刷の前に文書をプレビュー

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT DLG_UP_PrintTitle DLG_UP_PrintButton
en: Print
ja: 印刷プレビュー

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print &directly
ja: 直接印刷(&D)

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_PRINT
en: Print Layout
ja: 印刷レイアウト

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print P&review
ja: 印刷プレビュー(&R)

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT
en: Print all or part of the document
ja: 文書の全部または一部を印刷

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT
en: Print the document
ja: 文書を印刷

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print using the internal PS driver
ja: 内蔵PSドライバを使って印刷

note: MSG_PrintingDoc
en: Printing Document...
ja: 文書の印刷..

note: MSG_PrintStatus
en: Printing page %d of %d
ja: %d ページを印刷中(全 %d ページ)

note: FIELD_Document_Publisher
en: Publisher
ja: 出版者

note: DLG_MetaData_Publisher_LBL
en: Publisher:
ja: 出版者:

note: MENU_LABEL_EDIT_REPLACE
en: R&eplace
ja: 置換(&E)

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: RTL &Document
ja: 右から左の文字方向の文書(&D)

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: RTL &Paragraph
ja: 右から左の文字方向の段落(&P)

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: RTL &Section
ja: 右から左の文字高校の章(&S)

note: DLG_FR_ReplaceWithLabel
en: Re&place with:
ja: 置換する文字列(&P):

note: DLG_FR_ReverseFind
en: Re&verse find
ja: 逆方向の検索(&v)

note: MENU_LABEL_FILE_REVERT
en: Re&vert
ja: 元に戻す(&V)

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT
en: Recent &Files
ja: 最近使われたファイル(&F)

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_REDO
en: Redo
ja: リドゥ

note: TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REDO
en: Redo editing
ja: 編集をリドゥ

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REDO
en: Redo previously undone editing
ja: 前にアンドゥした編集をリドゥ

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_MENU MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM
en: Reduce or enlarge the document display
ja: 文書の表示を拡大縮小する

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_RELATION MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_RELATION
en: Relation
ja: 関係

note: DLG_MetaData_Relation_LBL
en: Relation:
ja: 関係:

note: DLG_Styles_RemoveButton
en: Remove
ja: 削除

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove Footer
ja: フッタを削除

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove Header
ja: ヘッダを削除

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as Heading
ja: ヘッダ行を削除

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as the page Heading
ja: ページ見出し行を削除

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: Remove all revision information from the document
ja: すべての変更履歴情報を文書から削除

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: Remove full document history from the document
ja: すべての文書の履歴を文書から削除

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove the Footer on this page from the Document
ja: このページのフッタを文書から削除

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove the Header on this page from the Document
ja: このページのヘッダを文書から削除

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTIMAGE
en: Remove the Image and save a copy on the clipboard
ja: 画像を削除してクリップボードにあるコピーを保存

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEIMAGE
en: Remove the Image from the Document
ja: 画像を文書から削除

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEFRAME
en: Remove the Text Box from the Document
ja: テキストボックスを文書から削除

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: Remove the suggested change
ja: この提案された変更を削除

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading
ja: ヘッダ行を削除

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading on each new page
ja: ヘッダ行を各新規ページに繰り返す

note: DLG_FR_ReplaceTitle DLG_Annotation_Replace_LBL
en: Replace
ja: 置換

note: DLG_FR_ReplaceAllButton
en: Replace &All
ja: すべて置換(&A)

note: DLG_Annotation_Replace_tooltip
en: Replace the annotated text with the annotation content
ja: コメントの文字列を違うものに置換

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REPLACE
en: Replace the specified text with different text
ja: 指定したテキストを違うテキストに置き換える

note: MENU_LABEL_HELP_REPORT_BUG
en: Report a &Bug
ja: バグを報告(&B)

note: MENU_STATUSLINE_HELP_REPORT_BUG
en: Report a bug and help AbiWord become a better product
ja: バグを報告しAbiWordがよりよい製品になる手助けをする

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: Reset the current toolbar layout to its defaults
ja: 現在のツールバーレイアウトを既定にリセット

note: MENU_STATUSLINE_FMT_IMAGE
en: Resize this image
ja: この画像のサイズを変更

note: DLG_HdrFtr_RestartNumbers
en: Restart numbering at:
ja: 数え直し開始:

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartPage
en: Restart on each page
ja: ページごとにカウントし直す

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartSec DLG_FormatFootnotes_EndRestartSec
en: Restart on each section
ja: セクションごとにカウントし直す

note: DLG_HdrFtr_RestartCheck
en: Restart page numbers on new sections
ja: 新規セクションではページ番号を数え直す

note: DLG_Lists_Resume_Previous_List
en: Resume Previous List
ja: 以前のリストを続ける

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: Retain all document changes
ja: すべての文書の変更を保持

note: MSG_RevertFile
en: Revert file to last saved state?
ja: ファイルを最後に保存した状態に戻しますか?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_REVERT
en: Revert the document to the last saved state
ja: 文書を最後に保存した状態に戻す

note: MSG_RevertBuffer
en: Revert to saved copy of %s?
ja: 保存された %s のコピーに戻しますか?

note: DLG_ListRevisions_Column1Label
en: Revision ID
ja: 変更履歴ID

note: DLG_Para_AlignRight DLG_Tab_Radio_Right DLG_PageNumbers_Right TOOLBAR_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: Right
ja: 右

note: RightIndentStatus
en: Right Indent [%s]
ja: 右インデント [%s]

note: RightMarginStatus
en: Right Margin [%s]
ja: 右余白 [%s]

note: TabToggleRightTab
en: Right Tab
ja: 右タブ

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_RIGHT
en: Right alignment
ja: 右揃え

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT
en: Right-align the paragraph
ja: 段落を右揃えする

note: DLG_Para_DomDirection
en: Right-to-left &dominant
ja: 「右から左」書きを優先(&D)

note: FIELD_Document_Rights
en: Rights
ja: 権利

note: DLG_MetaData_Rights_LBL
en: Rights:
ja: 権利:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Row
en: Row
ja: 行

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Rows &Above
ja: 前に行を挿入(&A)

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER
en: Rows &Below
ja: 後に行を挿入(&B)

note: MENU_LABEL_TOOLS_SCRIPTS
en: S&cripts
ja: スクリプト(&C)

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: S&how revisions
ja: 変更履歴を表示

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_CELLS
en: S&plit Cells
ja: セルを分割(&P)

note: DLG_Options_Btn_Save
en: Sa&ve
ja: 保存(&V)

note: MENU_LABEL_FILE_EXPORT
en: Sav&e Copy
ja: コピーを保存(&E)

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVE
en: Save
ja: 保存

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save &As
ja: 名前を付けて保存(&A)

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save &Template
ja: テンプレートを保存(&T)

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save As
ja: 名前を付けて保存

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYIMAGE
en: Save a copy of the image on the clipboard
ja: クリップボードにある画像のコピーを保存

note: MSG_ConfirmSave
en: Save changes to document %s before closing?
ja: 閉じる前に文書 %s への変更を保存しますか?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEEMBED
en: Save the Embedded Object
ja: 埋込みオブジェクトを保存

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVE
en: Save the document
ja: 文書を保存

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save the document as a template
ja: 文書をテンプレートとして保存

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVEAS
en: Save the document under a different name
ja: 違う名前で文書を保存

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXPORT
en: Save the document without changing the current name
ja: 現在の名前を変えずに文書を保存

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEIMAGE
en: Save the selected image to a file
ja: 選択された画像をファイルに保存

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEEMBED
en: Save to file
ja: ファイルに保存

note: MENU_STATUSLINE_HELP_SEARCH
en: Search for help about...
ja: ヘルプから検索

note: DLG_WordCount_Update_Rate
en: Seconds between updates
ja: 秒ごとに更新

note: FIELD_DateTime_Epoch
en: Seconds since the epoch
ja: 1970年1月1日からの秒数

note: DLG_Break_SectionBreaks
en: Section Breaks
ja: セクション区切り

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY
en: See history of the current document
ja: 原罪の文書の履歴を閲覧

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT DLG_Select
en: Select
ja: 選択

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECTALL
en: Select A&ll
ja: すべて選択(&L)

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_CELL
en: Select Cell
ja: セルを選択

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Select Column
ja: 列を選択

note: TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_CHOOSE
en: Select Font
ja: フォントを選択

note: DLG_ListRevisions_Title TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_SELECT
en: Select Revision
ja: 変更履歴を選択

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_ROW
en: Select Row
ja: 行を選択

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_TABLE
en: Select Table
ja: 表を選択

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select Text Box
ja: テキストボックスを選択

note: DLG_FormatFrame_SelectImage DLG_FormatTable_SelectImage
en: Select image from File
ja: 画像をファイルから選択

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select the Text Box
ja: テキストボックスを選択

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECTALL
en: Select the entire document
ja: 文書全体を選択

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Selection DLG_UP_Selection
en: Selection
ja: 選択

note: DLG_ToggleCase_SentenceCase
en: Sentence case
ja: 各文頭を大文字に変換

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate table items with commas
ja: 表項目をカンマ区切り

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate table items with commas and tabs
ja: 表項目をカンマとタブ区切り

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate table items with tabs
ja: 表項目をタブ区切り

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate with commas
ja: カンマ区切り

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate with commas and tabs
ja: カンマとタブ区切り

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate with tabs
ja: タブ区切り

note: DLG_Tab_Button_Set
en: Set
ja: 設定

note: MENU_LABEL_FMT_LANGUAGE
en: Set &Language
ja: 言語の設定(&L)

note: DLG_Lists_SetDefault
en: Set Default Values
ja: 既定値を設定

note: DLG_FormatFrame_SetImage DLG_FormatTable_SetImage
en: Set Image
ja: 画像を設定

note: MENU_LABEL_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set Positioned Image
ja: 画像の位置を設定

note: DLG_FormatFrame_SetTextWrapping
en: Set Text Wrapping
ja: 文字列の折り返しを設定

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Set an image as a background for your page
ja: ページの背景画像を設定

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: Set dominant direction of document to RTL
ja: 文書の書き方向を右から左に設定

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: Set dominant direction of paragraph to RTL
ja: 段落の書き方向を右から左に設定

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: Set dominant direction of section to RTL
ja: 節の書き方向を右柄左に設定

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PROPERTIES
en: Set meta-data properties
ja: メタデータのプロパティを設定

note: DLG_Tab_Label_New
en: Set new Tab
ja: 新規タブを挿入

note: DLG_FormatFrame_NoImageBackground DLG_FormatTable_NoImageBackground
en: Set no image
ja: 画像なしに設定

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_OPTIONS
en: Set preferences
ja: 設定を変更

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABS
en: Set tab stops
ja: タブストップを設定

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Set the type and styles of the Table of Contents
ja: 目次の様式とスタイルを設定

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FOOTNOTES
en: Set the types of Footnotes and Endnotes
ja: 脚注と巻末注の様式を設定

note: MENU_STATUSLINE_FMT_HDRFTR
en: Set the types of Headers and Footers
ja: ヘッダとフッタの様式を設定

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as Heading
ja: 見出し行を設定

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as the Heading on each page
ja: 各ページに見出しとしてこの行を設定

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set this image to be positioned
ja: 配置する画像を設定

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELLPREFS
en: Set your spelling preferences
ja: スペルの設定

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DOCUMENT
en: Setup your document's page properties such as page size and margins
ja: ページサイズや余白など文書のページプロパティを設定

note: DLG_Styles_ModifyShortCut
en: Shortcut Key
ja: ショートカットキー

note: DLG_Options_Label_Show DLG_Show
en: Show
ja: 表示する

note: MENU_LABEL_VIEW_RULER
en: Show &Ruler
ja: ルーラーを表示(&R)

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show All
ja: すべて表示

note: MENU_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show For&matting Marks
ja: フォーマッティングマークを表示(&M)

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show document &before revisions
ja: 変更前の文書を表示(&b)

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show document a&fter revisions
ja: 変更後の文書を表示(&F)

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show document after &previous revisions
ja: 以前の変更後の文書を表示(&p)

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_MORE
en: Show full list of documents
ja: 全文書の一覧を表示

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_RULER
en: Show or hide the rulers
ja: ルーラーの表示/非表示

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_STATUSBAR
en: Show or hide the status bar
ja: ステータスバーの表示/非表示

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_1 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_2 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_3 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_4
en: Show or hide the toolbar
ja: ツールバーの表示/非表示

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: Show revisions that are present in document
ja: 文書内に存在している変更履歴を表示

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show what the document looks like after previous revisions
ja: 文書が以前の変更後どのように見えるかを表示

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show what the document looks like after revisions
ja: 文書が変更後どのように見えるかを表示

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show what the document looks like before revisions
ja: 文書が変更前どのように見えるかを表示

note: DLG_Options_Label_ViewShowHide
en: Show...
ja: 表示...

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: Show/hide annotations
ja: コメントの表示/非表示

note: TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_SHOWPARA
en: Show/hide formatting marks
ja: 編集記号の表示/非表示

note: TB_Simple
en: Simple
ja: 簡易

note: DLG_Options_Label_ViewSimpleTB
en: Simple Toolbar
ja: 簡易なツールバー

note: DLG_Para_SpacingSingle
en: Single
ja: シングル

note: TOOLBAR_LABEL_SINGLE_SPACE
en: Single Spacing
ja: 行間 1 行

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SINGLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_SINGLE_SPACE
en: Single spacing
ja: 行間 1 行

note: DLG_Options_TabLabel_SmartQuotes
en: Smart Quotes
ja: スマート引用符

note: MENU_LABEL_TABLE_SORT
en: So&rt Table
ja: 表の並べ替え

note: MSG_OpenRecovered
en: Some errors were encountered during the import.
ja: いくつかのエラーがインポート中に発生しました。

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order
ja: 昇順で列を並べ替え

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order based on Selected Row
ja: 選択行で昇順で列を並べ替え

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order
ja: 降順で列を並べ替え

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order based on Selected Row
ja: 選択行で降順で列を並べ替え

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order
ja: 昇順で行を並べ替え

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order based on selected Column
ja: 選択列で昇順で行を並べ替え

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order
ja: 降順で行を並べ替え

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order based on Selected Column
ja: 選択列で降順で行を並べ替え

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORT
en: Sort Table
ja: 表を並べ替え

note: DLG_MetaData_Source_LBL
en: Source:
ja: 出典:

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_12BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_12BEFORE
en: Space before: 12 pt
ja: 前に12ポイントの空き

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_0BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_0BEFORE
en: Space before: None
ja: 前に空き無し

note: DLG_Para_LabelSpacing
en: Spacing
ja: 行間

note: DLG_Options_SpellCheckingTitle
en: Spell Checking
ja: スペルチェック

note: TOOLBAR_LABEL_SPELLCHECK
en: Spellcheck
ja: スペルチェック

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPELLCHECK TOOLBAR_TOOLTIP_SPELLCHECK
en: Spellcheck the document
ja: 文書をスペルチェック

note: DLG_Spell_SpellTitle DLG_Options_TabLabel_Spelling
en: Spelling
ja: スペル

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLPREFS
en: Spelling &Options
ja: スペルのオプション(&O)

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Spli&t Table
ja: 表を分割(&T)

note: DLG_SplitCellsTitle DLG_SplitCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_CELLS
en: Split Cells
ja: セルを分割

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Split Table
ja: 表を分割

note: TOOLBAR_LABEL_SPLIT_CELLS
en: Split cells
ja: セルを分割

note: DLG_SplitCells_HoriMid DLG_SplitCells_VertMid
en: Split in Middle
ja: 真ん中で分割

note: DLG_SplitCells_Below
en: Split on Bottom Side
ja: 最後尾で分割

note: DLG_SplitCells_Left
en: Split on Left Side
ja: 左側で分割

note: DLG_SplitCells_Right
en: Split on Right Side
ja: 右側で分割

note: DLG_SplitCells_Above
en: Split on Top Side
ja: 先頭で分割

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split on all delimiters except spaces
ja: 空白を除くすべての区切り文字で分割

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split on all word delimiters including spaces
ja: 空白を含んだすべての区切り文字で分割

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split text at commas or tabs
ja: カンマかタブでテキストを分割

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split text at spaces, commas, or tabs
ja: 空白、カンマ、タブでテキストを分割

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPLIT_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_SPLIT_CELLS
en: Split this cell
ja: このセルを分割

note: DLG_Lists_Square_List STYLE_SQUARELIST
en: Square List
ja: 四角リスト

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE
en: St&yle
ja: スタイル(&Y)

note: TB_Standard
en: Standard
ja: 標準

note: DLG_Options_Label_ViewStandardTB
en: Standard Toolbar
ja: 標準ツールバー

note: DLG_Lists_Star_List STYLE_STARLIST
en: Star List
ja: 星型リスト

note: DLG_Lists_Start
en: Start At:
ja: 開始:

note: DLG_Lists_Start_New_List DLG_Lists_Start_New
en: Start New List
ja: 新規にリストを開始

note: DLG_Lists_Start_Sub
en: Start Sublist
ja: サブリストを開始

note: DLG_MarkRevisions_Check2Label
en: Start a new revision
ja: 新規に変更履歴を開始

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start ne&w revision
ja: 新規に変更履歴を開始(&w)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start revision distinct from the current one
ja: 現在とは異なる変更履歴を開始

note: DLG_WordCount_Statistics
en: Statistics:
ja: 統計:

note: DLG_Lists_Stop_Current_List
en: Stop Current List
ja: 現在のリストを中止

note: MENU_LABEL_FMT_STRIKE
en: Stri&ke
ja: 打消(&K)

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STRIKE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STRIKE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STRIKE DLG_UFS_StrikeoutCheck
en: Strike
ja: 打消

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STRIKE
en: Strikeout the selection (toggle)
ja: 選択範囲に打消線を引く(トグル)

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STYLE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STYLE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STYLE
en: Style
ja: スタイル

note: DLG_Styles_ErrNotTitle1
en: Style Name -
ja: スタイル名 -

note: DLG_Styles_ModifyName
en: Style Name:
ja: スタイル名:

note: DLG_Styles_ErrBlankName
en: Style name cannot be left blank
ja: スタイル名は空白を含んでいてはいけません

note: DLG_BorderShading_Border_Style DLG_Lists_Style DLG_UFS_StyleLabel
en: Style:
ja: スタイル:

note: DLG_Stylist_Styles
en: Styles
ja: スタイル

note: DLG_MetaData_Subject_LBL
en: Subject:
ja: 題名:

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUBSCRIPT DLG_UFS_SubScript
en: Subscript
ja: 下付

note: DLG_Spell_Suggestions
en: Sugg&estions:
ja: 訂正候補(&E):

note: DLG_Options_Label_SpellMainOnly
en: Suggest from &main dictionary only
ja: メイン辞書のみ使う(&M)

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Sum a Column
ja: 列の合計

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Sum a Row
ja: 行の合計

note: FIELD_Numbers_TableSumRows
en: Sum a Table Column
ja: 表の列を合計

note: FIELD_Numbers_TableSumCols
en: Sum a Table Row
ja: 表の行を合計

note: DLG_MetaData_TAB_Summary MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY
en: Summary
ja: 概要

note: MENU_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT
en: Supe&rscript
ja: 上付(&R)

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUPERSCRIPT DLG_UFS_SuperScript
en: Superscript
ja: 上付

note: MENU_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Sy&mbol
ja: 記号(&M)

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Symbol
ja: 記号

note: MENU_LABEL_TABLE
en: T&able
ja: 表(&A)

note: TabStopStatus
en: Tab Stop [%s]
ja: タブストップ [%s]

note: DLG_Tab_Label_TabPosition
en: Tab stop position:
ja: タブストップの位置:

note: DLG_Tab_Label_TabToClear
en: Tab stops to be cleared:
ja: 消去されるタブストップ

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Table MENU_STATUSLINE_TABLE TB_Table TB_Rows_x_Cols_Table
en: Table
ja: 表を自動調整

note: DLG_InsertTable_TableSize
en: Table Size
ja: 表のサイズ

note: DLG_Options_Label_ViewTableTB
en: Table Toolbar
ja: 表のツールバー

note: MENU_LABEL_INSERT_TABLEOFCONTENTS MENU_LABEL_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Table of Contents
ja: 目次

note: FIELD_Numbers_TOCListLabel
en: Table of Contents List Label
ja: 目次リストのラベル

note: FIELD_Numbers_TOCPageNumber
en: Table of Contents Page
ja: 目次のページ

note: DLG_Styles_ModifyTabs DLG_Tab_TabTitle
en: Tabs
ja: タブ

note: DLG_FormatTOC_DetailsTabPage
en: Tabs and Page Numbering
ja: タブとページ番号

note: MENU_LABEL_FMT
en: Te&xt Formatting
ja: テキスト整形(&X)

note: DLG_Options_Label_Text
en: Text
ja: 文字列

note: DLG_FormatTOC_TextAfter
en: Text &after:
ja: 後の文字列:

note: DLG_FormatTOC_TextBefore
en: Text &before:
ja: 前の文字列:

note: DLG_Lists_Align
en: Text Align:
ja: テキスト割付:

note: MENU_LABEL_INSERT_TEXTBOX MENU_LABEL_FMT_FRAME
en: Text Box
ja: テキストボックス

note: DLG_Lists_PageFolding
en: Text Folding
ja: 文字列の折り畳み

note: DLG_FormatFrame_TextWrapping DLG_Image_TextWrapping
en: Text Wrapping
ja: 文字列の折り返し

note: DLG_Options_Label_Both
en: Text and Icon
ja: 文字とアイコン

note: COMMAND_LINE_PRINTING_DEPRECATED
en: The '--print' option has been removed as of AbiWord 2.8. You can achieve the desired behavior using AbiWord's command-line conversion tools and then piping the output to a print spooler. Eg: 'abiword --to=ps --to-name=fd://1 myfile.txt | lpr'
ja: '--print'オプションは、AbiWord 2.8で削除されました。AbiWordのコマンドラインの変換ツールを使用して、出力を印刷スプーラにパイプすることができます。例： 'abiword --to=ps --to-name=fd://1 myfile.txt | lpr'

note: DLG_PageSetup_ErrBigMargins
en: The margins selected are too large to fit on the page.
ja: 選択された余白はページに収めるには大きすぎます。

note: DLG_Options_Prompt_YouMustRestart
en: The new user interface language will take effect the next time that you start the application
ja: 新しいユーザインタフェースの言語は、アプリケーションを開始する次回の時間に影響します

note: MSG_SpellDone
en: The spelling check is complete.
ja: スペルチェックが完了しました。

note: MSG_HyperlinkCrossesBoundaries
en: The text to which the hyperlink is to be attached must be within a single paragraph.
ja: ハイパーリンクが付けられるテキストは単一の段落に収まらなければなりません。

note: FIELD_DateTime_Wkday
en: The weekday
ja: 曜日

note: DLG_FormatTable_Thickness DLG_BorderShading_Thickness
en: Thickness:
ja: 厚さ:

note: MSG_BookmarkAlreadyExists
en: This bookmark already exists. Would you like to replace the existing bookmark with this new one?
ja: このブックマークは既に存在しています。この新しいものと既存のブックマークを上書きしますか？

note: MSG_AfterRestartNew
en: This change will only take effect when you restart AbiWord or create a new document.
ja: この変更は、AbiWordを再起動するか新規文書を作成してはじめて有効になります。

note: MSG_HiddenRevisions
en: This document contains revisions which are currently hidden from view. Please see AbiWord documentation for information on working with revisions.
ja: この文書では、現在の表示とは別に隠れた変更履歴を含んでいます。変更履歴に関する作業については、AbiWordの文書を参照してください。

note: DLG_Para_PreviewSampleFallback
en: This paragraph represents words as they might appear in your document.  To see the text from your document used in this preview, position your cursor in a document paragraph with some text in it and open this dialog.
ja: この段落は、文書中で現れた通りに語を表示しています。このプレビューを使って 文書内にある文字列を見るには、カーソルを文字列を含む 文書の段落に置いてこのダイアログを開いてください。

note: DLG_Styles_ErrStyleNot
en: This style does not exist 
     so it cannot be modified
ja: このスタイルは存在していません 
     よって変更することはできません

note: DLG_Column_Three
en: Three
ja: 三列

note: DLG_Lists_Tick_List STYLE_TICKLIST
en: Tick List
ja: 厚さのリスト

note: FIELD_DateTime_TimeZone
en: Time Zone
ja: タイムゾーン

note: FIELD_Document_Title DLG_Goto_Column_Title
en: Title
ja: タイトル

note: DLG_ToggleCase_TitleCase DLG_UFS_Effects_TitleCase
en: Title Case
ja: タイトル大文字

note: DLG_MetaData_Title_LBL DLG_Annotation_Title_LBL DLG_Image_LblTitle
en: Title:
ja: タイトル:

note: DLG_Options_Label_Toolbars
en: Toolbars
ja: ツールバー

note: DLG_PageNumbers_Header
en: Top
ja: 先頭:

note: TopMarginStatus
en: Top Margin [%s]
ja: 上余白 [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_TOPLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_TOPLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_TOPLINE DLG_UFS_ToplineCheck
en: Topline
ja: 最上行

note: DLG_Lists_Triangle_List STYLE_TRIANGLELIST
en: Triangle List
ja: 三角形のリスト

note: DLG_Column_Two
en: Two
ja: 二列

note: DLG_Styles_List
en: Type
ja: タイプ

note: DLG_Lists_Type
en: Type:
ja: タイプ:

note: DLG_ToggleCase_UpperCase
en: UPPERCASE
ja: 大文字に変換

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_UNDERLINE DLG_UFS_UnderlineCheck
en: Underline
ja: 下線

note: MENU_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE
en: Underline the selection (toggle)
ja: 選択範囲に下線を引く(トグル)

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_UNDO
en: Undo
ja: アンドゥ

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_UNDO
en: Undo editing
ja: 編集をアンドゥ

note: DLG_RDF_Editor_ShowAll DLG_Update
en: Update
ja: 更新

note: DLG_Annotation_OK_tooltip
en: Update the annotation
ja: コメントをアップデート

note: DLG_Lists_Upper_Case_List STYLE_UPPERCASTELIST
en: Upper Case List
ja: 大文字リスト

note: DLG_Lists_Upper_Roman_List STYLE_UPPERROMANLIST
en: Upper Roman List
ja: 大文字のローマ数字リスト

note: DLG_Column_RtlOrder
en: Use RTL Order
ja: 「右から左」順にする

note: DLG_Options_Label_CustomSmartQuotes
en: Use custom smart quote style
ja: カスタムスマート引用符のスタイルを使用

note: DLG_Options_Label_HebrewContextGlyphs
en: Use glyph shaping for Hebrew
ja: ヘブライ語にはグリフシェイピングを使用

note: DLG_Options_Label_UI
en: User Interface
ja: ユーザインターフェースの言語

note: DLG_Options_Label_UILang
en: User Interface Language
ja: ユーザインターフェースの言語

note: DLG_Stylist_UserStyles
en: User defined Styles
ja: ユーザ定義スタイル

note: DLG_Tab_Label_Existing
en: User-defined Tabs
ja: ユーザ定義タブ

note: DLG_Styles_LBL_UserDefined
en: User-defined styles
ja: ユーザ定義スタイル

note: FIELD_Application_Version DLG_History_Version_Version
en: Version
ja: バージョン

note: DLG_Options_TabLabel_View
en: View
ja: ビュー

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: View document history
ja: 文書の履歴を表示

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_FULLSCREEN
en: View the document in full screen mode
ja: 文書をフルスクリーンモードで閲覧

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_1 MENU_STATUSLINE_WINDOW_2 MENU_STATUSLINE_WINDOW_3 MENU_STATUSLINE_WINDOW_4 MENU_STATUSLINE_WINDOW_5 MENU_STATUSLINE_WINDOW_6 MENU_STATUSLINE_WINDOW_7 MENU_STATUSLINE_WINDOW_8 MENU_STATUSLINE_WINDOW_9
en: View this document
ja: この文書を閲覧

note: DLG_Options_Label_ViewTooltips
en: View tooltips
ja: ツールチップを表示

note: DLG_Options_Label_ViewViewFrame
en: View...
ja: ビュー...

note: DLG_Options_Label_Visible
en: Visible
ja: 表示

note: MSG_HyperlinkNoBookmark
en: Warning: the bookmark you provided [%s] does not exist.
ja: 警告: 指定したブックマーク [%s] は存在しません。

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_WEB
en: Web Layout
ja: ウェブレイアウト

note: DLG_Styles_LBL_TxtMsg
en: What Hath God Wrought
ja: 神はどのような鍛造かれ

note: DLG_Options_Label_WithExtension
en: With extension:
ja: 拡張子:

note: DLG_WordCount_WordCountTitle FIELD_Numbers_WordCount
en: Word Count
ja: 単語数

note: DLG_NEW_Tab1
en: Wordprocessing
ja: ワードプロセッシング

note: DLG_WordCount_Words_No_Notes
en: Words (no footnotes/endnotes):
ja: 語(脚注/巻末注なし):

note: DLG_Options_Label_SpellUppercase
en: Words in &UPPERCASE
ja: 大文字で構成された語は無視(&U)

note: DLG_Options_Label_SpellNumbers
en: Words with num&bers
ja: 数字で構成された語は無視(&B)

note: DLG_WordCount_Words
en: Words:
ja: 単語

note: MSG_SaveFailedWrite
en: Writing error when attempting to save %s
ja: %s を保存する際に書き込みエラー

note: MSG_DefaultDirectionChg
en: You have changed the default direction.
ja: 既定の向きを変更しました。

note: MSG_DirectionModeChg
en: You have changed the direction mode.
ja: 方向モードを変更しました。

note: MSG_HyperlinkNoSelection
en: You must select a portion of the document before inserting a hyperlink.
ja: ハイパーリンクを挿入する前に文書の一部を選択しなければなりません。

note: DLG_Options_Label_InvalidRangeForAutoSave
en: You should choose a range from 1 to 120 for the auto save frequency
ja: 自動保存の頻度を1から120までの範囲で選択してください

note: MSG_ConfirmSaveSecondary
en: Your changes will be lost if you don't save them.
ja: 保存しないと変更した部分は失われます。

note: TOOLBAR_LABEL_ZOOM TOOLBAR_STATUSLINE_ZOOM TOOLBAR_TOOLTIP_ZOOM DLG_Zoom_ZoomTitle
en: Zoom
ja: ズーム

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to &100%
ja: 100%に拡大(&1)

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to &200%
ja: 200%に拡大(&2)

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to &50%
ja: 50%に縮小(&5)

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to &75%
ja: 75%に縮小(&7)

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to 100%
ja: 100% に拡大

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to 200%
ja: 200% に拡大

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to 50%
ja: 50% に縮小

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to 75%
ja: 75%に縮小

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: Zoom to page width
ja: ページ幅一杯までズーム

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: Zoom to whole page
ja: ページ全体が収まるようズーム

note: FIELD_DateTime_DDMMYY
en: dd/mm/yy
ja: 日/月/年

note: DLG_ToggleCase_LowerCase
en: lowercase
ja: 小文字に変換

note: DLG_Options_Label_Minutes
en: minutes
ja: 分ごと

note: FIELD_DateTime_MMDDYY
en: mm/dd/yy
ja: 月/日/年

note: DLG_ToggleCase_ToggleCase
en: tOGGLE cASE
ja: 大文字を小文字、小文字を大文字

[ctx: DLG_FormatTOC_None]
note: DLG_FormatTOC_None
en: None
ja: なし

[ctx: DLG_Lists_Style_none]
note: DLG_Lists_Style_none
en: None
ja: なし

[ctx: DLG_Lists_Type_none]
note: DLG_Lists_Type_none
en: None
ja: なし

[ctx: DLG_RDF_Query_Column_Subject]
note: DLG_RDF_Query_Column_Subject
en: Subject
ja: 題名

[ctx: DLG_Styles_DefNone]
note: DLG_Styles_DefNone
en: None
ja: なし

[ctx: DLG_Tab_Radio_None]
note: DLG_Tab_Radio_None
en: None
ja: なし

[ctx: FIELD_Document_Subject]
note: FIELD_Document_Subject
en: Subject
ja: 題名

note: * Translatable strings file generated by extract-ui. * DO NOT compile this file as part of your application. DLG_UP_To
en:  to
ja:  へ

note: DLG_ABOUT_Description
en: %s is an Open Source application licensed under the GNU GPL.
    You are free to redistribute this application.
ja: %s は、GNU GPLの下でライセンスされたオープンソースアプリケーションです。
    自由にこのアプリケーションを再配布できます。

note: DLG_Zoom_100
en: &100%
ja: 100%(&1)

note: DLG_Zoom_200
en: &200%
ja: 200%(&2)

note: DLG_Zoom_75
en: &75%
ja: 75%(&7)

note: DLG_Zoom_PageWidth
en: &Page width
ja: ページ幅まで(&P)

note: DLG_Image_PlacementTabLabel
en: &Placement
ja: 配置

note: DLG_ULANG_SetLangButton
en: &Set Language
ja: 言語の設定(&S)

note: DLG_Zoom_WholePage
en: &Whole page
ja: 全体を収める(&W)

note: DLG_Image_WrapTabLabel
en: &Wrapping
ja: 折り返し(&W)

note: DLG_UFS_Effects_None
en: (None)
ja: (なし)

note: LANG_0
en: (no proofing)
ja: (校正しない)

note: DLG_DocComparison_TestSkipped
en: (test skipped)
ja: (テストを回避)

note: DLG_NoSaveFile_DirNotExist
en: A directory in the given pathname does not exist.
ja: 指定されたパス名のディレクトリは存在しません。

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_TITLE
en: AbiWord Plugin Manager
ja: AbiWord プラグインマネージャ

note: SPELL_CANTLOAD_DLL
en: AbiWord cannot find the spelling file %s.dll
    Please download and install Aspell from http://aspell.net/win32/
ja: AbiWordに、スペルチェック用ファイル %s.dll がありません
    http://aspell.net/win32/からAspellをダウンロードしてインストールしてください

note: MSG_HistoryPartRestore1
en: AbiWord cannot fully restore version %d of the document because the version information is incomplete.
ja: バージョン情報が不完全であるため、AbiWordは文書のバージョン %d を完全に復元することはできません。

note: MSG_HistoryNoRestore
en: AbiWord cannot restore version %d of the document because the version information is missing.
ja: バージョン情報が欠落しているので、AbiWordは文書のバージョン %d を復元することはできません。

note: DLG_UP_PrintPreviewTitle
en: AbiWord: Print Preview
ja: AbiWord: 印刷プレビュー

note: DLG_ABOUT_Title
en: About %s
ja: %s について

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_ACTIVE
en: Active Plugins
ja: 有効なプラグイン

note: LANG_AF_ZA
en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

note: LANG_AK_GH
en: Akan
ja: クワ語

note: LANG_SQ_AL
en: Albanian
ja: アルバニア語

note: DLG_FOSA_ALL
en: All (*.*)
ja: すべて (*.*)

note: DLG_FOSA_ALLDOCS
en: All Documents
ja: すべての文書

note: DLG_FOSA_ALLIMAGES
en: All Image Files
ja: すべての画像ファイル

note: DLG_HTMLOPT_ExpAllowAWML
en: Allow extra markup in AWML namespace
ja: AWML名前空間内の余分なマークアップを許可

note: LANG_AR
en: Arabic
ja: アラビア数字

note: LANG_AR_EG
en: Arabic (Egypt)
ja: アラビア語 (エジプト)

note: LANG_AR_SA
en: Arabic (Saudi Arabia)
ja: アラビア語 (サウジアラビア)

note: ENC_ARAB_ISO
en: Arabic, ISO-8859-6
ja: アラビア語、ISO-8859-6

note: ENC_ARAB_MAC
en: Arabic, Macintosh
ja: アラビア語、Macintosh

note: ENC_ARAB_WIN
en: Arabic, Windows Code Page 1256
ja: アラビア語、Windows コードページ 1256

note: LANG_HY_AM
en: Armenian
ja: アルメニア語

note: ENC_ARME_ARMSCII
en: Armenian, ARMSCII-8
ja: アルメニア語、ARMSCII-8

note: LANG_AS_IN
en: Assamese
ja: アッサム語

note: DLG_Options_Label_DirMarkerAfterClosingParenthesis
en: Auto-insert direction markers
ja: 自動挿入方向マーカー

note: DLG_History_Version_AutoRevisioned
en: Auto-revision
ja: 自動変更履歴

note: DLG_FOSA_FileTypeAutoDetect
en: Automatically Detected
ja: 自動認識

note: MSG_AutoRevision
en: Autorevision
ja: 自動変更履歴

note: DLG_MW_AvailableDocuments
en: Available Documents:
ja: 利用可能な文書:

note: DLG_ULANG_AvailableLanguages
en: Available Languages:
ja: 利用可能な言語:

note: ENC_BALT_ISO
en: Baltic, ISO-8859-4
ja: バルト語派、ISO-8859-4

note: ENC_BALT_WIN
en: Baltic, Windows Code Page 1257
ja: バルト語派、Windows コードページ 1257

note: LANG_EU_ES
en: Basque
ja: バスク語

note: LANG_BE_BY
en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

note: LANG_BE_LATIN
en: Belarusian, Latin
ja: ベラルーシ語、ラテン語

note: LANG_BN_IN
en: Bengali
ja: ベンガル語

note: DLG_UP_BlackWhite
en: Black & White
ja: 白黒

note: STYLE_BLOCKTEXT
en: Block Text
ja: ブロックテキスト

note: DLG_UFS_StyleBoldItalic
en: Bold Italic
ja: 太字イタリック

note: LANG_BR_FR
en: Breton
ja: ブレトン語

note: DLG_ABOUT_Build
en: Build options: %s
ja: 構築オプション: %s

note: MSG_BuildingDoc
en: Building Document:
ja: 文書を構築中..

note: LANG_BG_BG
en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

note: DLG_Cancel
en: Cancel
ja: 中止

note: LANG_CA_ES
en: Catalan
ja: カタルーニャ語

note: ENC_CENT_ISO
en: Central European, ISO-8859-2
ja: 中欧語派、ISO-8859-2

note: ENC_CENT_MAC
en: Central European, Macintosh
ja: 中欧語派、Macintosh

note: ENC_CENT_WIN
en: Central European, Windows Code Page 1250
ja: 中欧語派、Windows コードページ 1250

note: DLG_Options_Label_LangWithKeyboard
en: Change Language when changing keyboard
ja: キーボードの変更時に言語を変更

note: STYLE_CHAPHEADING
en: Chapter Heading
ja: 章の見出し

note: LANG_ZH_HK
en: Chinese (Hong Kong)
ja: 中国語 (香港)

note: LANG_ZH_CN
en: Chinese (PRC)
ja: 中国語 (PRC)

note: LANG_ZH_SG
en: Chinese (Singapore)
ja: 中国語 (シンガポール)

note: LANG_ZH_TW
en: Chinese (Taiwan)
ja: 中国語 (台湾)

note: ENC_CHSI_EUC
en: Chinese Simplified, EUC-CN (GB2312)
ja: 中国語 簡体字、EUC-CN (GB2312)

note: ENC_CHSI_GB
en: Chinese Simplified, GB_2312-80
ja: 中国語 簡体字、GB_2312-80

note: ENC_CHSI_HZ
en: Chinese Simplified, HZ
ja: 中国語 簡体字、HZ

note: ENC_CHSI_WIN
en: Chinese Simplified, Windows Code Page 936
ja: 中国語 簡体字、Windows コードページ 936

note: ENC_CHTR_BIG5
en: Chinese Traditional, BIG5
ja: 中国語 繁体字、BIG5

note: ENC_CHTR_BIG5HKSCS
en: Chinese Traditional, BIG5-HKSCS
ja: 中国語 繁体字、BIG5-HKSCS

note: ENC_CHTR_EUC
en: Chinese Traditional, EUC-TW
ja: 中国語 繁体字、EUC-TW

note: ENC_CHTR_WIN
en: Chinese Traditional, Windows Code Page 950
ja: 中国語 繁体字、Windows コードページ 950

note: DLG_LISTDOCS_Heading1
en: Choose document from the list:
ja: リストから文書を選択

note: TB_ClearBackground
en: Clear Background
ja: 背景色を消去

note: DLG_CLIPART_Title
en: Clip Art
ja: クリップアート

note: DLG_Close
en: Close
ja: 閉じる

note: DLG_Exit_CloseWithoutSaving
en: Close &Without Saving
ja: 保存せずに閉じる(&W)

note: DLG_UP_Collate
en: Collate
ja: 照合

note: DLG_UP_Color
en: Color
ja: 色

note: DLG_Compare
en: Compare
ja: 比較

note: DLG_DocComparison_Content
en: Content:
ja: コンテンツ

note: STYLE_TOCHEADING1
en: Contents 1
ja: コンテンツ1

note: STYLE_TOCHEADING2
en: Contents 2
ja: コンテンツ2

note: STYLE_TOCHEADING3
en: Contents 3
ja: コンテンツ3

note: STYLE_TOCHEADING4
en: Contents 4
ja: コンテンツ4

note: STYLE_TOCHEADING
en: Contents Header
ja: コンテンツのヘッダ

note: DLG_UP_Copies
en: Copies:
ja: コピー:

note: LANG_COP_EG
en: Coptic
ja: コプト語

note: LANG_KW_GB
en: Cornish
ja: コーンウォール語

note: LANG_CO_FR
en: Corsican
ja: コルシカ語

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_LOAD
en: Could not activate/load plugin
ja: プラグインを有効/読み込むことができませんでした

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_UNLOAD
en: Could not deactivate plugin
ja: プラグインを無効にすることができませんでした

note: SPELL_CANTLOAD_DICT
en: Could not load the dictionary for the %s language
ja: 言語 %s 用の辞書を読み込むことができませんでした

note: DLG_History_Version_Started
en: Created
ja: 作成

note: DLG_History_Created
en: Created:
ja: 作成:

note: LANG_HR_HR
en: Croatian
ja: クロアチア語

note: ENC_CROA_MAC
en: Croatian, Macintosh
ja: クロアチア語、Macintosh

note: ENC_CYRL_ISO
en: Cyrillic, ISO-8859-5
ja: キリル文字、ISO-8859-5

note: ENC_CYRL_KOI
en: Cyrillic, KOI8-R
ja: キリル文字、KOI8-R

note: ENC_CYRL_MAC
en: Cyrillic, Macintosh
ja: キリル文字、Macintosh

note: ENC_CYRL_WIN
en: Cyrillic, Windows Code Page 1251
ja: キリル文字、Windows コードページ 1251

note: LANG_CS_CZ
en: Czech
ja: チェコ語

note: LANG_DA_DK
en: Danish
ja: デンマーク語

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE_ALL
en: Deactivate all plugins
ja: すべてのプラグインを無効にする

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE
en: Deactivate plugin
ja: このプラグインを無効にする

note: DLG_HTMLOPT_ExpDeclareXML
en: Declare as XML (version 1.0)
ja: XML (バージョン 1.0)であると宣言

note: DLG_ULANG_DefaultLangLabel
en: Default language:
ja: 既定の言語:

note: DLG_Remove_Icon
en: Do you want to remove this icon from the toolbar?
ja: このアイコンをツールバーから削除してもよろしいですか?

note: DLG_DocComparison_WindowLabel
en: Document Comparison
ja: 文書の比較

note: DLG_History_DocumentDetails
en: Document Details
ja: 文書の詳細

note: DLG_History_WindowLabel
en: Document History
ja: 文書の履歴

note: DLG_History_Path
en: Document name:
ja: 文書名:

note: DLG_DocComparison_DocsCompared
en: Documents compared
ja: 文書の比較

note: DLG_History_EditTime
en: Editing time:
ja: 編集時間:

note: DLG_UFS_EffectsFrameLabel
en: Effects:
ja: エフェクト:

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedCSS
en: Embed (CSS) style sheet
ja: (CSS) スタイルシートを埋め込む

note: DLG_UP_EmbedFonts
en: Embed Fonts
ja: フォントを埋め込む

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedImages
en: Embed images in URLs (Base64-encoded)
ja: 画像をURLに埋め込む (Base64でエンコード)

note: DLG_UENC_EncTitle
en: Encoding
ja: エンコーディング

note: DLG_UFS_EncodingLabel
en: Encoding:
ja: エンコーディング:

note: STYLE_ENDNOTE
en: Endnote
ja: 巻末注

note: STYLE_ENDREFERENCE
en: Endnote Reference
ja: 章末注参照

note: STYLE_ENDTEXT
en: Endnote Text
ja: 巻末注のテキスト

note: LANG_EN_AU
en: English (Australia)
ja: 英語 (オーストラリア)

note: LANG_EN_CA
en: English (Canada)
ja: 英語 (カナダ)

note: LANG_EN_IE
en: English (Ireland)
ja: 英語 (アイルランド)

note: LANG_EN_NZ
en: English (New Zealand)
ja: 英語 (ニュージーランド)

note: LANG_EN_ZA
en: English (South Africa)
ja: 英語 (南アフリカ)

note: LANG_EN_GB
en: English (UK)
ja: 英語 (イギリス)

note: LANG_EN_US
en: English (US)
ja: 英語 (アメリカ合衆国)

note: DLG_Password_Title
en: Enter Password
ja: パスワードを入力

note: LANG_EO
en: Esperanto
ja: エスペラント

note: LANG_ET
en: Estonian
ja: エストニア語

note: DLG_FOSA_ExportTitle
en: Export File
ja: ファイルをエクスポート

note: DLG_HTMLOPT_ExpIs4
en: Export as HTML 4.01
ja: HTML 4.01 としてエクスポート

note: DLG_HTMLOPT_ExpAbiWebDoc
en: Export with PHP instructions
ja: PHP 命令と共にエクスポート

note: LANG_FA_IR
en: Farsi
ja: ペルシア語

note: DLG_UP_File
en: File
ja: ファイル

note: DLG_OverwriteFile
en: File already exists.  Overwrite file '%s'?
ja: ファイルはすでに存在します。ファイル '%s' を上書きしますか?

note: DLG_FOSA_RecordToFileLabel
en: File to record editing:
ja: 編集を記録するファイル:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileLabel
en: File to replay editing:
ja: 編集を再生するファイル:

note: LANG_FI_FI
en: Finnish
ja: フィンランド語

note: STYLE_FOOTNOTE
en: Footnote
ja: 脚注

note: STYLE_FOOTREFERENCE
en: Footnote Reference
ja: 脚注参照

note: STYLE_FOOTTEXT
en: Footnote Text
ja: 脚注のテキスト

note: DLG_ABOUT_URL
en: For more information: http://www.abisource.com/
ja: 詳細な情報の入手先: http://www.abisource.com/

note: LANG_FR_BE
en: French (Belgium)
ja: フランス語 (ベルギー)

note: LANG_FR_CA
en: French (Canada)
ja: フランス語 (カナダ)

note: LANG_FR_FR
en: French (France)
ja: フランス語 (フランス)

note: LANG_FR_CH
en: French (Switzerland)
ja: フランス語 (スイス)

note: LANG_FY_NL
en: Frisian
ja: フリースランド語

note: DLG_UP_From
en: From:
ja: 読み込み:

note: LANG_KA_GE
en: Georgian
ja: グルジア語

note: ENC_GEOR_ACADEMY
en: Georgian, Academy
ja: グルジア語、Academy

note: ENC_GEOR_PS
en: Georgian, PS
ja: グルジア語、PS

note: LANG_DE_AT
en: German (Austria)
ja: ドイツ語 (オーストリア)

note: LANG_DE_DE
en: German (Germany)
ja: ドイツ語 (ドイツ)

note: LANG_DE_CH
en: German (Switzerland)
ja: ドイツ語 (スイス)

note: DLG_UP_Grayscale
en: Grayscale
ja: グレイスケール

note: LANG_EL_GR
en: Greek
ja: ギリシャ語

note: ENC_GREE_ISO
en: Greek, ISO-8859-7
ja: ギリシャ語、ISO-8859-7

note: ENC_GREE_MAC
en: Greek, Macintosh
ja: ギリシャ語、Macintosh

note: ENC_GREE_WIN
en: Greek, Windows Code Page 1253
ja: ギリシャ語、Windows コードページ 1253

note: DLG_HTMLOPT_ExpTitle
en: HTML Export Options
ja: HTML エクスポートのオプション

note: LANG_HA_NE
en: Hausa (Niger)
ja: ハウサ語 (ニジェール)

note: LANG_HA_NG
en: Hausa (Nigeria)
ja: ハウサ語 (ナイジェリア)

note: LANG_HAW_US
en: Hawaiian
ja: ハワイ語

note: STYLE_HEADING1
en: Heading 1
ja: 見出し 1

note: STYLE_HEADING2
en: Heading 2
ja: 見出し 2

note: STYLE_HEADING3
en: Heading 3
ja: 見出し 3

note: STYLE_HEADING4
en: Heading 4
ja: 見出し 4

note: LANG_HE_IL
en: Hebrew
ja: ヘブライ語

note: ENC_HEBR_ISO
en: Hebrew, ISO-8859-8
ja: ヘブライ語、ISO-8859-8

note: ENC_HEBR_MAC
en: Hebrew, Macintosh
ja: ヘブライ語、Macintosh

note: ENC_HEBR_WIN
en: Hebrew, Windows Code Page 1255
ja: ヘブライ語、Windows コードページ 1255

note: DLG_Image_Height
en: Height:
ja: 高さ:

note: DLG_IP_Height_Label
en: Height:
ja: 高さ:

note: DLG_UFS_HiddenCheck
en: Hidden
ja: 隠蔽

note: DLG_UFS_BGColorTab
en: HighLight Color
ja: ハイライトカラー

note: LANG_HI_IN
en: Hindi
ja: ヒンズー語

note: LANG_HU_HU
en: Hungarian
ja: ハンガリー語

note: LANG_IS_IS
en: Icelandic
ja: アイスランド語

note: ENC_ICEL_MAC
en: Icelandic, Macintosh
ja: アイスランド語、Macintosh

note: DLG_History_Id
en: Identifier:
ja: 識別子:

note: DLG_Image_Title
en: Image Properties
ja: 画像のプロパティ

note: DLG_Image_WrappedNone
en: Image floats above text
ja: テキストの前面にある画像

note: DLG_Image_InLine
en: Image placed in-line (no text wrapping)
ja: インラインで配置した画像（テキストなしの折り返し）

note: DLG_FOSA_ImportTitle
en: Import File
ja: ファイルをインポート

note: MSG_ImportingDoc
en: Importing Document...
ja: 文書をインポート..

note: LANG_ID_ID
en: Indonesian
ja: インドネシア語

note: XIM_Methods
en: Input Methods
ja: 入力メソッド

note: DLG_FOSA_InsertObject
en: Insert Embeddable Object
ja: 埋込みオブジェクトを挿入

note: DLG_FOSA_FileInsertObject
en: Insert Embeddable Object file:
ja: 埋込みオブジェクトを挿入

note: DLG_FOSA_InsertTitle
en: Insert File
ja: ファイルを挿入

note: DLG_FOSA_InsertMath
en: Insert Math File
ja: Mathファイルを挿入

note: DLG_FOSA_FileInsertMath
en: Insert MathML file:
ja: MathMLファイルを挿入:

note: TB_InsertNewTable
en: Insert New Table
ja: 新規の表を挿入

note: DLG_IP_Title
en: Insert Picture
ja: 画像を挿入

note: DLG_Insert_SymbolTitle
en: Insert Symbol
ja: 記号の挿入

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_INSTALL
en: Install new plugin
ja: 新しいプラグインをインストール

note: LANG_IA
en: Interlingua
ja: インターリングア

note: LANG_IU_CA
en: Inuktitut
ja: イヌクティトゥット語

note: DLG_InvalidPathname
en: Invalid pathname.
ja: 不正なパス名です。

note: LANG_GA_IE
en: Irish
ja: アイルランド語

note: LANG_JA_JP
en: Japanese
ja: 日本語

note: ENC_JAPN_EUC
en: Japanese, EUC-JP
ja: 日本語、EUC-JP

note: ENC_JAPN_ISO
en: Japanese, ISO-2022-JP
ja: 日本語、ISO-2022-JP

note: ENC_JAPN_SJIS
en: Japanese, Shift-JIS
ja: 日本語、Shift-JIS

note: ENC_JAPN_WIN
en: Japanese, Windows Code Page 932
ja: 日本語、Windows コードページ 932

note: LANG_KN_IN
en: Kannada
ja: カンナダ語

note: LANG_KO
en: Korean
ja: 韓国語

note: ENC_KORE_EUC
en: Korean, EUC-KR
ja: 韓国語、EUC-KR

note: ENC_KORE_KSC
en: Korean, KSC_5601
ja: 韓国語、KSC_5601

note: ENC_KORE_WIN
en: Korean, Windows Code Page 949
ja: 韓国語、Windows コードページ 949

note: LANG_KU
en: Kurdish
ja: クルド語

note: LANG_LO_LA
en: Lao
ja: ラオス語

note: DLG_History_LastSaved
en: Last saved:
ja: 最後の保存:

note: LANG_LV_LV
en: Latvian
ja: ラトヴィア語

note: LANG_LT_LT
en: Lithuanian
ja: リトアニア語

note: DLG_UFS_Effects_LowerCase
en: Lowercase
ja: 小文字

note: LANG_MK
en: Macedonian
ja: マケドニア語

note: DLG_ULANG_DefaultLangChkbox
en: Make default for document
ja: 文書の既定値を作成

note: LANG_MS_MY
en: Malay
ja: マレー語

note: LANG_MI_NZ
en: Maori
ja: マオリ語

note: LANG_MR_IN
en: Marathi
ja: マラーティー語

note: LANG_MH_MH
en: Marshallese (Marshall Islands)
ja: マーシャル諸島語 (マーシャル諸島)

note: LANG_MH_NR
en: Marshallese (Nauru)
ja: マーシャル諸島語 (ナウル)

note: DLG_Merge
en: Merge
ja: 結合

note: LANG_MN_MN
en: Mongolian
ja: モンゴル語

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NAME
en: Name:
ja: 名前

note: DLG_MB_No
en: No
ja: いいえ

note: DLG_IP_No_Picture_Label
en: No Picture
ja: 画像なし

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NONE_SELECTED
en: No plugin selected
ja: プラグインが一つも選択されていません

note: STYLE_NORMAL
en: Normal
ja: 通常

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NOT_AVAILABLE
en: Not available
ja: 利用不可

note: STYLE_NUMHEAD1
en: Numbered Heading 1
ja: 番号付見出し 1

note: STYLE_NUMHEAD2
en: Numbered Heading 2
ja: 番号付見出し 2

note: STYLE_NUMHEAD3
en: Numbered Heading 3
ja: 番号付見出し 3

note: LANG_OC_FR
en: Occitan
ja: プロヴァンス語

note: DLG_FOSA_OpenTitle
en: Open File
ja: ファイルを開く

note: DLG_FOSA_FileOpenTypeLabel
en: Open file as &type:
ja: 以下の形式でファイルを開く:

note: DLG_LISTDOCS_Title
en: Opened Documents
ja: 文書を開く

note: TB_Zoom_Percent
en: Other...
ja: その他...

note: DLG_Zoom_Percent
en: P&ercent:
ja: パーセント(&E):

note: TB_Zoom_PageWidth
en: Page Width
ja: 幅に合わせる

note: DLG_UP_PageRanges
en: Page ranges:
ja: ページ範囲:

note: LANG_PS
en: Pashto
ja: パシュト語

note: DLG_Password_Password
en: Password:
ja: パスワード:

note: STYLE_PLAIN_TEXT
en: Plain Text
ja: プレーンテキスト

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DETAILS
en: Plugin Details
ja: プラグインの詳細

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_LIST
en: Plugin List
ja: プラグインリスト

note: LANG_PL_PL
en: Polish
ja: ポーランド語

note: LANG_PT_BR
en: Portuguese (Brazil)
ja: ポルトガル語 (ブラジル)

note: LANG_PT_PT
en: Portuguese (Portugal)
ja: ポルトガル語 (ポルトガル)

note: DLG_Image_PlaceColumn
en: Position relative to its Column
ja: その列の相対位置

note: DLG_Image_PlacePage
en: Position relative to its Page
ja: そのページの相対位置

note: DLG_Image_PlaceParagraph
en: Position relative to nearest paragraph
ja: 最寄りの段落との相対位置

note: DLG_Image_Aspect
en: Preserve aspect ratio
ja: アスペクト比を保存:

note: DLG_IP_Activate_Label
en: Preview Picture
ja: 画像のプレビュー

note: DLG_FOSA_PrintToFileTitle
en: Print To File
ja: ファイルへ印刷

note: DLG_FOSA_FilePrintTypeLabel
en: Print file as &type:
ja: ファイルを以下の形式で印刷:

note: DLG_UP_PrintIn
en: Print in:
ja: 印刷対象

note: DLG_UP_PrintTo
en: Print to:
ja: 印刷先:

note: DLG_UP_Printer
en: Printer
ja: プリンタ

note: DLG_UP_PrinterCommand
en: Printer command:
ja: プリンタコマンド:

note: LANG_QU_BO
en: Quechua
ja: ケチュア語

note: ReadOnly
en: Read-Only
ja: 読み取り専用

note: DLG_FOSA_RecordToFileTitle
en: Record Editing to File
ja: ファイルへの編集を記録

note: DLG_UFS_StyleRegular
en: Regular
ja: レギュラー

note: DLG_DocComparison_Relationship
en: Relationship:
ja: 関連性:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileTitle
en: Replay Editing from File
ja: ファイルから編集を繰り返す

note: DLG_Restore DLG_History_Restore
en: Restore
ja: 修復

note: DLG_HTMLOPT_ExpRestore
en: Restore Settings
ja: 設定を元に戻す

note: DLG_DocComparison_Results
en: Results
ja: 結果

note: LANG_RO_RO
en: Romanian
ja: ルーマニア語

note: ENC_ROMA_MAC
en: Romanian, Macintosh
ja: ルーマニア語、Macintosh

note: DLG_UFS_SampleFrameLabel
en: Sample
ja: サンプル

note: LANG_SC_IT
en: Sardinian
ja: サルデーニャ語

note: DLG_FOSA_SaveAsTitle
en: Save File As
ja: 名前を付けて保存

note: DLG_HTMLOPT_ExpSave
en: Save Settings
ja: 設定を保存

note: DLG_FOSA_FileSaveTypeLabel
en: Save file as &type:
ja: ファイルを以下の形式で保存:

note: DLG_UFS_ScriptLabel
en: Script:
ja: スクリプト:

note: STYLE_SECTHEADING
en: Section Heading
ja: セクション見出し

note: DLG_UENC_EncLabel
en: Select Encoding:
ja: エンコーディングを選択:

note: DLG_HTMLOPT_ExpLabel
en: Select HTML export options:
ja: HTML エクスポートオプションを選択:

note: DLG_ULANG_LangLabel
en: Select Language:
ja: 言語を選択:

note: LANG_SR
en: Serbian
ja: セルビア語

note: DLG_ULANG_LangTitle
en: Set Language
ja: 言語の設定

note: DLG_UFS_TransparencyCheck
en: Set no Highlight Color
ja: ハイライトカラーを指定しない

note: DLG_UFS_SizeLabel
en: Size:
ja: サイズ:

note: LANG_SK_SK
en: Slovak
ja: スロヴァキア語

note: LANG_SL_SI
en: Slovenian
ja: スロヴェニア語

note: DLG_UFS_Effects_SmallCaps
en: Small Capitals
ja: 小形大文字

note: LANG_ES_MX
en: Spanish (Mexico)
ja: スペイン語 (メキシコ)

note: LANG_ES_ES
en: Spanish (Spain)
ja: スペイン語 (スペイン)

note: DLG_Image_SquareWrap
en: Square text wrapping
ja: 四角形のテキストの折り返し

note: DLG_DocComparison_Styles
en: Styles:
ja: スタイル:

note: LANG_SW
en: Swahili
ja: スワヒリ語

note: LANG_SV_SE
en: Swedish
ja: スウェーデン語

note: TB_Font_Symbol
en: Symbols
ja: 記号

note: LANG_SYR
en: Syriac
ja: 古代シリア語

note: LANG_TL_PH
en: Tagalog
ja: タガログ語

note: LANG_TA_IN
en: Tamil
ja: タミル語

note: LANG_TE_IN
en: Telugu
ja: テルグ語

note: DLG_UFS_ColorTab
en: Text Color
ja: 文字の色

note: DLG_Image_WrappedBoth
en: Text wrapped on both sides of the Image
ja: 画像の左右に折り返したテキストを配置

note: DLG_Image_WrappedLeft
en: Text wrapped to the Left of the Image
ja: 画像の左側に折り返したテキストを配置

note: DLG_Image_WrappedRight
en: Text wrapped to the Right of the Image
ja: 画像の右側に折り返したテキストを配置

note: LANG_TH_TH
en: Thai
ja: タイ語

note: ENC_THAI_MAC
en: Thai, Macintosh
ja: タイ語、Macintosh

note: ENC_THAI_TIS
en: Thai, TIS-620
ja: タイ語、TIS-620

note: ENC_THAI_WIN
en: Thai, Windows Code Page 874
ja: タイ語、Windows コードページ 874

note: DLG_NoSaveFile_DirNotWriteable
en: The directory '%s' is write-protected.
ja: ディレクトリ '%s' は書き込み保護されています。

note: DLG_FOSA_ExtensionDoesNotMatch
en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
ja: このファイル拡張子は、選択したファイル形式と一致しません。とにかく、この名前を使用したいですか？

note: MSG_HistoryPartRestore2
en: The nearest version that can be restored fully is %d. Would you like to restore this version instead? To partially restore version %d press No.
ja: 完全に復元できる直近のバージョンは、%d です。代わりにこのバージョンを復元しますか？部分的にバージョン %d を復元するには、いいえを押してください。

note: DLG_UP_InvalidPrintString
en: The print command string is not valid.
ja: 印刷コマンド文字列が正しくありません。

note: MSG_NoUndo
en: This operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
ja: この操作は取り消すことはできません。このまま続行してもよろしいですか？

note: DLG_Image_TightWrap
en: Tight text wrapping
ja: タイトなテキストの折り返し

note: MSG_HistoryPartRestore3
en: To continue anyway, press OK.
ja: とにかく続けるならば、OKを押してください。

note: MSG_HistoryPartRestore4
en: To quit the restoration attempt, press Cancel.
ja: 復元の試みを終了するには、キャンセルを押してください。

note: LANG_TR_TR
en: Turkish
ja: トルコ語

note: ENC_TURK_ISO
en: Turkish, ISO-8859-9
ja: トルコ語、ISO-8859-9

note: ENC_TURK_MAC
en: Turkish, Macintosh
ja: トルコ語、Macintosh

note: ENC_TURK_WIN
en: Turkish, Windows Code Page 1254
ja: トルコ語、Windows コードページ 1254

note: DLG_Image_WrapType
en: Type of text wrapping
ja: テキストの折り返しの種類

note: LANG_UK_UA
en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

note: ENC_UKRA_KOI
en: Ukrainian, KOI8-U
ja: ウクライナ語、KOI8-U

note: ENC_UKRA_MAC
en: Ukrainian, Macintosh
ja: ウクライナ語、Macintosh

note: ENC_UNIC_UCS_2BE
en: Unicode UCS-2 Big Endian
ja: Unicode UCS-2 ビッグエンディアン

note: ENC_UNIC_UCS_2LE
en: Unicode UCS-2 Little Endian
ja: Unicode UCS-2 リトルエンディアン

note: ENC_UNIC_UCS_4BE
en: Unicode UCS-4 Big Endian
ja: Unicode UCS-4 ビッグエンディアン

note: ENC_UNIC_UCS_4LE
en: Unicode UCS-4 Little Endian
ja: Unicode UCS-4 リトルエンディアン

note: ENC_UNIC_UTF_16BE
en: Unicode UTF-16 Big Endian
ja: Unicode UTF-16 ビッグエンディアン

note: ENC_UNIC_UTF_16LE
en: Unicode UTF-16 Little Endian
ja: Unicode UTF-16 リトルエンディアン

note: ENC_UNIC_UTF_32BE
en: Unicode UTF-32 Big Endian
ja: Unicode UTF-32 ビッグエンディアン

note: ENC_UNIC_UTF_32LE
en: Unicode UTF-32 Little Endian
ja: Unicode UTF-32 リトルエンディアン

note: UntitledDocument
en: Untitled%d
ja: 無題%d

note: DLG_UFS_Effects_UpperCase
en: Uppercase
ja: 大文字に変換

note: LANG_UR
en: Urdu
ja: ウルドゥー語

note: LANG_UR_PK
en: Urdu (Pakistan)
ja: ウルドゥー語（パキスタン）

note: LANG_UZ_UZ
en: Uzbek
ja: ウズベク語

note: DLG_History_List_Title
en: Version history
ja: バージョン履歴

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_VERSION DLG_History_Version
en: Version:
ja: バージョン:

note: DLG_ABOUT_Version
en: Version: %s
ja: バージョン: %s

note: LANG_VI_VN
en: Vietnamese
ja: ヴェトナム語

note: ENC_VIET_TCVN
en: Vietnamese, TCVN
ja: ヴェトナム語、TCVN

note: ENC_VIET_VISCII
en: Vietnamese, VISCII
ja: ヴェトナム語、VISCII

note: ENC_VIET_WIN
en: Vietnamese, Windows Code Page 1258
ja: ヴェトナム語、Windows コードページ 1258

note: DLG_MW_MoreWindows
en: View Document
ja: 文書を閲覧

note: DLG_MW_Activate
en: View:
ja: ビュー:

note: LANG_CY_GB
en: Welsh
ja: ウェールズ語

note: ENC_MLNG_DOS
en: Western European, DOS/Windows Code Page 850
ja: 西欧語派、DOS/Windowsコードページ 850

note: ENC_WEST_HP
en: Western European, HP
ja: 西欧語派、HP

note: ENC_WEST_ISO
en: Western European, ISO-8859-1
ja: 西欧語派、ISO-8859-1

note: ENC_WEST_MAC
en: Western European, Macintosh
ja: 西欧語派、マッキントッシュ

note: ENC_WEST_NXT
en: Western European, NeXT
ja: 西欧語派、NeXT

note: ENC_WEST_WIN
en: Western European, Windows Code Page 1252
ja: 西欧語派、Windows コードページ 1252

note: TB_Zoom_WholePage
en: Whole Page
ja: 高さに合わせる

note: DLG_Image_Width
en: Width:
ja: 幅:

note: DLG_IP_Width_Label
en: Width:
ja: 幅:

note: DLG_MB_Yes
en: Yes
ja: はい

note: LANG_YI
en: Yiddish
ja: イディッシュ語

note: MSG_HistoryConfirmSave
en: You have to save changes to document %s before proceeding. Save now?
ja: 先に進む前に、文書の %sへの変更を保存する必要があります。いま保存しますか？

note: DLG_Zoom_RadioFrameCaption
en: Zoom to
ja: ズームの割合

note: DLG_UnixMB_No
en: _No
ja: _いいえ

note: DLG_UnixMB_Yes
en: _Yes
ja: _はい

note: DLG_Unit_cm
en: cm
ja: センチメートル

note: DLG_DocComparison_Different
en: different
ja: 別様

note: DLG_DocComparison_DivergingPos
en: diverging after document position %d
ja: 文書位置 %d の後で分岐

note: DLG_DocComparison_Diverging
en: diverging after version %d of %s
ja: %s のバージョン %d の後で分岐

note: DLG_DocComparison_Identical
en: identical
ja: 同一

note: DLG_Unit_inch
en: inch
ja: インチ

note: DLG_Unit_mm
en: mm
ja: ミリメートル

note: DLG_Unit_pica
en: pica
ja: パイカ

note: DLG_Unit_points
en: points
ja: ポイント

note: DLG_DocComparison_Siblings
en: siblings
ja: 兄弟

note: DLG_DocComparison_Unrelated
en: unrelated
ja: 関係なし

[ctx: STYLE_NONE]
note: STYLE_NONE
en: None
ja: なし
