AbiWord 2.9 - en to mnk translation catalogue (1485 entries)

note: DLG_Styles_ErrNotTitle2
en:  - Reserved. 
     You cannot use this name. Choose Another
mnk: I te i faŋ nafaa noo la ñiŋ too la. A ye maariyo soto le

note: DLG_WordCount_Auto_Update
en:  Auto Update
mnk:  Ka a faŋ seyindi a be nuŋ ñaamiŋ

note: DLG_PageSetup_Percent
en: % of normal size
mnk: %

note: MSG_DlgNotImp
en: %s not implemented yet.
    
    If you are a programmer, feel free to add code in %s, line %d
    and mail patches to:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    Otherwise, please be patient.
mnk: %s. A maŋ lakura foloo. Niŋ i mu porogaraamulaa le ti, i se tamanseeroo safee noo
    Buntuŋo kono %s, i ye  seyi jonjuloo %d
     to. Aniŋ fanaŋ yelemandiroolu minnu be:
     kono
    	abiword-dev@abisource.com
    
    N be i tentu la baturoo to.

note: DLG_Tab_Radio_None
en: &1 None
mnk: Hanifeŋ

note: DLG_Tab_Radio_Dash
en: &3 ----------
mnk: &3	----------

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT
en: &About %s
mnk: Kemelaa kuwolu kono %s

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: &Accept revision
mnk: Ka soŋ yelemandiroo la

note: DLG_Spell_AddToDict MENU_LABEL_SPELL_ADD
en: &Add
mnk: tembendiroo feŋ na

note: DLG_PageSetup_Adjust
en: &Adjust to:
mnk: Sumandiroo ñiŋ kuwolu kono :

note: MENU_LABEL_ALIGN
en: &Align
mnk: Tembendiroo Karadandaŋo la

note: DLG_Options_Label_ViewAll
en: &All
mnk: A muumee

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS
en: &Annotations
mnk: Miŋ kafuta kara la

note: DLG_ApplyButton
en: &Apply
mnk: Keeroo

note: DLG_Para_LabelAt
en: &At:
mnk: Ñiŋ kuwolu kono :

note: MENU_LABEL_TOOLS_AUTOSPELL
en: &Auto Spellcheck
mnk: Fansuŋ katabakiliŋ kotobooroo

note: MENU_LABEL_TABLE_AUTOFIT
en: &Autofit Table
mnk: Walaa tembendiroo a Faŋ ye

note: DLG_Options_Label_PrefsAutoSave
en: &Automatically save this Scheme
mnk: Teemoo miŋ baarata kaariroo

note: DLG_DateTime_AvailableFormats
en: &Available formats:
mnk: Sumandiroolu minnu be keeriŋ :

note: DLG_Para_LabelBefore
en: &Before:
mnk: Ñaatolaa :

note: MENU_LABEL_FMT_BOLD
en: &Bold
mnk: Nunkundiroo

note: DLG_PageSetup_Bottom
en: &Bottom:
mnk: Duumalaa :

note: MENU_LABEL_INSERT_BREAK
en: &Break
mnk: Sawundiroo

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_CELL
en: &Cell
mnk: buŋo

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_CELLS MENU_LABEL_TABLE_DELETE_CELLS
en: &Cells
mnk: Buŋolu

note: MENU_LABEL_ALIGN_CENTER
en: &Center
mnk: Teemalaata

note: DLG_Spell_Change
en: &Change
mnk: Jooseyiroo ñiŋ na :

note: MENU_LABEL_INSERT_CLIPART
en: &Clip Art
mnk: Muluŋolu la buntuŋo

note: DLG_CloseButton MENU_LABEL_FILE_CLOSE
en: &Close
mnk: Sorondiroo

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_COLUMNS
en: &Column
mnk: Silalaalu

note: DLG_Break_ColumnBreak
en: &Column break
mnk: Sawuŋo niŋ silalaala

note: MENU_LABEL_FMT_COLUMNS
en: &Columns
mnk: Laalu

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: &Compare documents
mnk: Ka safandiŋolu kumbenbeŋ

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY
en: &Copy
mnk: Ñalayelemoo

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE_DEFINE
en: &Create and Modify Styles
mnk: Keeñaalu dadaa niŋ i yelemandoo

note: DLG_Options_Label_PrefsCurrentScheme
en: &Current Preferences Scheme
mnk: Baarataa miŋ be keeriŋ

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE
en: &Delete
mnk: Fitaroo

note: MENU_LABEL_DELETE_ANNOTATION
en: &Delete annotation
mnk: Miŋ safeeta kara la fitoo

note: MENU_LABEL_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: &Delete hyperlink
mnk: Jonjuloo la jaŋayaa fitoo

note: DLG_Options_Btn_CustomDict
en: &Dictionary...
mnk: Kumakaŋolu faranfansilaŋ bukoo

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: &Direction Marker
mnk: A tilinta Siloo miŋ na taamanseerilaŋo

note: MENU_LABEL_FMT_DOCUMENT
en: &Document
mnk: Safandiŋo

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY
en: &Document History
mnk: Safandiŋo taata siloolu minnu la

note: MENU_LABEL_WINDOW
en: &Documents
mnk: Safandiŋolu

note: DLG_Para_PushNoHyphenate
en: &Don't hyphenate
mnk: I kana kumakaŋolu kuntu

note: DLG_Options_Btn_IgnoreEdit MENU_LABEL_EDIT
en: &Edit
mnk: Muuliroo

note: MENU_LABEL_EDIT_ANNOTATION
en: &Edit annotation
mnk: Miŋ safeeta karadandaŋo la muuloo

note: MENU_LABEL_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: &Edit hyperlink
mnk: Teemataamalaa baalu muuli

note: DLG_Options_Label_SmartQuotesEnable
en: &Enable smart quotes
mnk: Miŋ be beñoolu teema jooseyi

note: MENU_LABEL_INSERT_ENDNOTE
en: &Endnote
mnk: Miŋ be kafuriŋ safandiŋo duuma

note: DLG_Break_EvenPage
en: &Even page
mnk: Leeri kunsaalu

note: MENU_LABEL_INSERT_FIELD
en: &Field
mnk: Kunkoo

note: DLG_Field_Fields_No_Colon
en: &Fields
mnk: Kunkoolu

note: DLG_Field_Fields
en: &Fields:
mnk: Kunkoolu

note: DLG_RDF_Editor_Menu_File MENU_LABEL_FILE
en: &File
mnk: Maaboori buntuŋo

note: DLG_Options_Label_FileExtension
en: &File extension:
mnk: Safandiŋo fanundiroo

note: MENU_LABEL_EDIT_FIND
en: &Find
mnk: Ñinindiroo

note: DLG_FR_FindNextButton
en: &Find Next
mnk: A noolankoo ñiniŋo

note: MENU_LABEL_FMT_FONT
en: &Font
mnk: Harafu siifaalu la buntuŋo

note: DLG_PageSetup_Footer
en: &Footer:
mnk: Leeroo siŋo koto

note: MENU_LABEL_EDIT_GOTO
en: &Go To
mnk: Ka taa fo......to :

note: DLG_FormatTOC_HasHeading
en: &Has Heading
mnk: A ye too soto le

note: MENU_LABEL_VIEW_HEADFOOT
en: &Header and Footer
mnk: Leeroo kuŋo santo niŋ a siŋo koto

note: DLG_PageSetup_Header
en: &Header:
mnk: Leeroo kuŋo santo

note: DLG_PageSetup_Height
en: &Height:
mnk: lookaŋo :

note: DLG_HelpButton MENU_LABEL_HELP
en: &Help
mnk: Walindiroo

note: DLG_Options_Label_ViewHiddenText
en: &Hidden Text
mnk: Miŋ safeeta nukuŋo

note: DLG_Options_Label_SpellHighlightMisspelledWords
en: &Highlight misspelled words
mnk: Kumakaŋolu minnu maŋ safee a ñaama funtandi

note: MENU_LABEL_INSERT_HYPERLINK
en: &Hyperlink
mnk: Jonjulu jaŋayaariŋo

note: DLG_Spell_Ignore
en: &Ignore
mnk: I kana a dankuŋ

note: MENU_LABEL_SPELL_IGNOREALL
en: &Ignore All
mnk: I kana a muumee dankuŋ

note: MENU_LABEL_FMT_IMAGE MENU_LABEL_FMT_POSIMAGE
en: &Image
mnk: Muluŋo

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORTSTYLES
en: &Import Styles
mnk: Ka maañaa siifaadoolu naati

note: MENU_LABEL_WEB_WEBPREVIEW
en: &In web browser
mnk: Miŋ be web la leeroo muumee kono

note: DLG_FormatTOC_InheritLabel
en: &Inherit label
mnk: Etiketoo jooseyoo

note: DLG_InsertButton MENU_LABEL_INSERT MENU_LABEL_TABLE_INSERT DLG_Insert
en: &Insert
mnk: Dundiroo

note: DLG_Options_Label_AutoSaveInterval
en: &Interval:
mnk: Kuu fulaa teemoo :

note: MENU_LABEL_FMT_ITALIC
en: &Italic
mnk: Safeerikulu semberiŋo

note: MENU_LABEL_GOTO_ANNOTATION
en: &Jump to annotation
mnk: Ka taa miŋ safeeta kara la to

note: MENU_LABEL_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: &Jump to hyperlink
mnk: Dem ci gudd buum

note: MENU_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: &Justify
mnk: Leeroo tembendoo

note: DLG_Para_PushKeepLinesTogether
en: &Keep lines together
mnk: Jonjuloolu minnu taata ñoo la

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: &LRM
mnk: Taamanseerilaŋolu maraa la ka taa bubaa la

note: DLG_PageSetup_Landscape
en: &Landscape
mnk: Leeri muumee laariŋo

note: MENU_LABEL_TOOLS_LANGUAGE
en: &Language
mnk: Kaŋo

note: MENU_LABEL_ALIGN_LEFT
en: &Left
mnk: Maraa la

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: &Left-to-right text
mnk: Safeerroo ka bo maraa la ka taa bulubaa la

note: DLG_Para_LabelLeft DLG_PageSetup_Left
en: &Left:
mnk: Maraa la :

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: &Lock layout
mnk: Ka miŋ londita soroŋ

note: MENU_LABEL_TOOLS_MAILMERGE
en: &Mail Merge
mnk: Piblipositaas

note: MENU_LABEL_INSERT_MAILMERGE
en: &Mail Merge Field
mnk: Pibilipositaasoo la kunkoo

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: &Maintain Full History
mnk: Ka kandiyo muumee muta

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: &Mark revisions while typing
mnk: Yelemandiroolu minnu ñanta safee la taamansee

note: DLG_FR_MatchCase
en: &Match case
mnk: Ka harafu yelemandiraŋo kanta

note: MENU_LABEL_TABLE_MERGE_CELLS
en: &Merge Cells
mnk: Ka sila laalu deŋ kiliŋ ti

note: MENU_LABEL_WINDOW_MORE
en: &More Documents
mnk: Palanteeri doolu

note: DLG_Goto_Label_Name
en: &Name:
mnk: Too :

note: MENU_LABEL_FILE_NEW
en: &New
mnk: Kutamaa

note: MENU_LABEL_WINDOW_NEW
en: &New Window
mnk: Palanteeri kutamaa

note: MENU_LABEL_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: &New using Template
mnk: Kutamaa miŋ tembendita muluŋ sifaa doo ma

note: DLG_Break_NextPage
en: &Next page
mnk: Leeri noolankoo

note: MENU_LABEL_VIEW_NORMAL
en: &Normal Layout
mnk: Betemaa

note: DLG_Goto_Label_Number
en: &Number:
mnk: Yirikoo :

note: DLG_FormatTOC_NumberingType
en: &Numbering type:
mnk: Kasabiriñaa siifadoolu :

note: DLG_Break_OddPage
en: &Odd page
mnk: Leeri kilinkilitaalu

note: MENU_LABEL_FILE_OPEN
en: &Open
mnk: Yeleroo

note: DLG_MailMerge_OpenFile
en: &Open File
mnk: Ka safandiŋo la buntuŋo yele

note: MENU_LABEL_FMT_OVERLINE
en: &Overline
mnk: Santo bantambiloo

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: &Page Width
mnk: Leeroo la fanoo

note: DLG_Break_PageBreak
en: &Page break
mnk: Leeri sawuŋo

note: DLG_FormatTOC_PageNumbering
en: &Page numbering:
mnk: Leeroolu kasabiroo

note: MENU_LABEL_FMT_PARAGRAPH
en: &Paragraph
mnk: Hijiboo

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE
en: &Paste
mnk: Nakiroo

note: MENU_LABEL_INSERT_GRAPHIC
en: &Picture
mnk: Muluŋo

note: MENU_LABEL_TOOLS_PLUGINS
en: &Plugins
mnk: Modiloolu

note: DLG_PageSetup_Portrait
en: &Portrait
mnk: Leeri looriŋo

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT
en: &Print
mnk: Muliroo

note: MENU_LABEL_VIEW_PRINT
en: &Print Layout
mnk: Leeroo

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: &Purge History
mnk: Ka kandiyo kuu

note: MENU_LABEL_FILE_EXIT
en: &Quit
mnk: Ka bo

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: &RLM
mnk: Taamanseerilaŋo ka bo bulubaa la ka taa maraa la

note: MENU_LABEL_EDIT_REDO
en: &Redo
mnk: Seyinkaŋo

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: &Reject revision
mnk: Ka balaŋ seyikandiroo la

note: DLG_FR_ReplaceButton
en: &Replace
mnk: Jooseyiroo

note: DLG_Options_Btn_IgnoreReset
en: &Reset
mnk: Ka seyi hanifeŋ to

note: MENU_LABEL_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: &Reset to default layout
mnk: Ka minnu loonditanuŋ seyindi niŋ a te keeriŋ

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS
en: &Revisions
mnk: Seyinkandiroo

note: MENU_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: &Right
mnk: Bulubaalaa

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: &Right-to-left text
mnk: Safeeroo ka bo bulubaa la ka taa maraa la

note: DLG_Para_LabelRight DLG_PageSetup_Right
en: &Right:
mnk: Bulubaalaa :

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_ROWS MENU_LABEL_TABLE_SELECT_ROW
en: &Row
mnk: safeerikulu sappoolu

note: DLG_Options_Label_ViewRuler
en: &Ruler
mnk: Jonjuluraŋ looriŋo

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE
en: &Save
mnk: Ka a tankandi

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEIMAGE
en: &Save Image As
mnk: Ka muluŋo tankadi...........kono

note: MENU_LABEL_WEB_SAVEASWEB
en: &Save web page
mnk: Ka Web leeroo tankandi

note: MENU_LABEL_HELP_SEARCH
en: &Search for Help
mnk: Ñinindiroo walindirilaa kono

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT
en: &Select
mnk: Ñaalatombodiroo

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: &Select revision
mnk: Ka miŋ be seyinkaŋ na ñaalatomboŋ

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: &Show History
mnk: Ka kandiyo yitandi

note: MENU_LABEL_VIEW_STATUSBAR
en: &Show Status Bar
mnk: Bululaa yitandoo

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: &Show annotations
mnk: Minnu safeeta karalaa to yitandoo

note: DLG_Para_LabelSpecial
en: &Special:
mnk: Siifaadoo :

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLING
en: &Spelling
mnk: Safeeriñaa

note: DLG_FormatTOC_StartAt
en: &Start at:
mnk: Ka a foloo..........to fo :

note: DLG_Options_Label_ViewStatusBar
en: &Status bar
mnk: Kunto Bululaa

note: MENU_LABEL_FMT_SUBSCRIPT
en: &Subscript
mnk: Duuma bululaa

note: DLG_Para_PushSuppressLineNumbers
en: &Suppress line numbers
mnk: Ka safeerikulu sappoolu yirikoo fita

note: DLG_FormatTOC_TabLeader
en: &Tab leader:
mnk: Borindi tomboolu :

note: MENU_LABEL_FMT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_INSERT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_DELETE_TABLE MENU_LABEL_TABLE_SELECT_TABLE
en: &Table
mnk: Walaabaa

note: MENU_LABEL_FMT_TABS
en: &Tabs
mnk: Kaatimu walaalu

note: DLG_Para_ButtonTabs
en: &Tabs...
mnk: Kaatimu walaalu...

note: MENU_LABEL_VIEW_TOOLBARS
en: &Toolbars
mnk: Jooraŋ bululaalu

note: MENU_LABEL_TOOLS
en: &Tools
mnk: Jooraŋolu

note: DLG_PageSetup_Top
en: &Top:
mnk: Santo :

note: DLG_Field_Types_No_Colon
en: &Types
mnk: Siifaalu

note: DLG_Field_Types
en: &Types:
mnk: Siifaalu :

note: MENU_LABEL_FMT_UNDERLINE
en: &Underline
mnk: A jonjuluta

note: MENU_LABEL_EDIT_UNDO
en: &Undo
mnk: Burukaroo

note: DLG_Options_Label_ViewUnits DLG_PageSetup_Units
en: &Units:
mnk: Kilinkiliŋolu

note: MENU_LABEL_VIEW DLG_MW_ViewButton
en: &View
mnk: Feeneeroo

note: MENU_LABEL_VIEW_WEB
en: &Web Layout
mnk: Weboo

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: &Whole Page
mnk: Leeroo muumee

note: DLG_FR_WholeWord
en: &Whole word
mnk: Kumakaŋo muumee

note: DLG_Para_PushWidowOrphanControl
en: &Widow/Orphan control
mnk: Ka furujaa musoolu niŋ kilondiŋolu kotoboo

note: DLG_PageSetup_Width
en: &Width:
mnk: Fanoo :

note: MENU_LABEL_TOOLS_WORDCOUNT
en: &Word Count
mnk: Leeri kasabiroolu / Sitatistikoolu

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_MENU MENU_LABEL_VIEW_ZOOM
en: &Zoom
mnk: Warandiroo / Yambalandiroo

note: DLG_ListRevisions_LevelZero
en: (All revisions visible)
mnk: (Seyinkadiroolu muumee se funti )

note: DLG_Spell_NoSuggestions
en: (no spelling suggestions)
mnk: (Hakkilidiyo ti jee )

note: DLG_Para_SpecialNone
en: (none)
mnk: (hanikiliŋ )

note: TOOLBAR_LABEL_1COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_1COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_1COLUMN
en: 1 Column
mnk: Silalaa kiliŋ

note: TOOLBAR_LABEL_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 Spacing
mnk: Jonjulu fula teema kenoo 1.5

note: DLG_Para_SpacingHalf
en: 1.5 lines
mnk: 1,5 jonjuloo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MIDDLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 spacing
mnk: jonjulu fula teemoo 1,5

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_12BEFORE
en: 12 pt before
mnk: Teemaa fanoo tombu 12 ñaatoo

note: TOOLBAR_LABEL_2COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_2COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_2COLUMN
en: 2 Columns
mnk: Silalaa 2

note: TOOLBAR_LABEL_3COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_3COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_3COLUMN
en: 3 Columns
mnk: Silalaa 3

note: DLG_Goto_Btn_Prev
en: << Prev
mnk: Miŋ tambita

note: MSG_Exception
en: A fatal error has just occurred. AbiWord is going to shutdown.
    The current document has been saved to disc with a ".saved" extension.
mnk: Filoo miŋ te dadaa noo la le sotota. AbiWord be a faŋ soroŋ na.#10 ; Safandiŋo miŋ be nuŋ jee tankandita le aniŋ a fanundita « .tankandita ».

note: DLG_Options_Label_SpellSuggest
en: A&lways suggest corrections
mnk: Tumoo bee la i se i hakkili tu tembendiroo to

note: MSG_IE_BogusDocument
en: AbiWord cannot open %s. It appears to be an invalid document.
mnk: AbiWord te.........  %s yelenoo la. Buntuŋo te yele noo la a katiŋ ko safandiŋo miŋ be a kono tiñaata le.

note: MSG_SpellSelectionDone
en: AbiWord finished checking the selection.
mnk: AbiWord ye i bandii le miŋ ñaalatombonta korosiroo la.

note: DLG_FR_FinishedFind
en: AbiWord has finished searching the document.
mnk: Abi word ye ñinindiroo baŋ ne safandiŋo kono.

note: WINDOWS_COMCTL_WARNING
en: AbiWord is designed for a newer version of the system file COMCTL32.DLL
    than the one currently on your system. (COMCTL32.DLL version 4.72 or newer)
    A solution to this problem is explained in the FAQ on the AbiSource web site
    
    	http://www.abisource.com
    
    You can use the program, but the toolbar may be missing.
mnk: AbiWord dadaata le fo a se taamandi noo aniŋ COMCTL32.DLL
     safa buntuŋ yelemandiriŋo taamandiñaa miŋ kutayaata miŋ be nuŋ jee ti. COMCTL32.DLL
     aduŋ ate le kutayaata miŋ be nuŋ jee ti. COMCTL32.DLL yelemandi 4.72 dooyaata ta jee
    . Alu wo kuu koleŋo makatibayiraŋo tara la KAQ Web Mayaŋo. com
    
     kono. I se i faŋ nafaanoo
    	http://www. abimayaŋo.com
     barattaa la, bari a se noo le ko jooraŋ bululaalu te tara noo la jee
    .  Alu se alu faŋ nafaa noo baarataa la, bari a se noo le ko jooraŋolu la bululaa te tara noo la jee.
    Mën ngeen jëfandikoo tërëlin bi, wante mën nga baña am banqaasu jumtukaay yi.

note: WINDOWS_NEED_UNICOWS
en: AbiWord needs the file %s.dll
    Please download and install it from http://www.microsoft.com/msdownload/platformsdk/sdkupdate/psdkredist.htm
mnk: AbiWord soolata butuŋo.....%s.dll
     la alu a dundi a janfa faandoo koola  ka bonaŋ http://www.microsoft.com/msdownload/platformsdk/sdkupdate/psdkredist.htm niŋ i ye i bandii i ye a tutuu

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About G&NOME Office
mnk: Miŋ mu G&NOME Office kunna ti

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About the GNOME Office project
mnk: Fahamundiroolu fenee GNOME Office kunna

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: Accept the suggested change
mnk: Soŋ yelemandiroolu minnu dandalaata la

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_COLUMN
en: Add a column to this table after the current column
mnk: Ka silalaa kiliŋ kafundaŋ  walaabaa kaatimoo kono silalaa kooma.

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_ROW
en: Add a row to this table after the current row
mnk: Ka silaalaa kiliŋ kafundaŋ walaabaa kono jonjuloo miŋ bi jee kooma

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BORDERS
en: Add borders and shading to the selection
mnk: Dandaŋolu niŋ jaloo miŋ ñaalatombonta kaŋ

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_COLUMN
en: Add column after
mnk: Ka silalaa kiliŋ kafundaŋ wo koolaa.

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BULLETS
en: Add or modify bullets and numbering for selected paragraphs
mnk: Jatakoloolu niŋ hijiboolu minnu ñaalatombonta kafundaŋ waraŋ ye ì yelemandi

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_ROW
en: Add row after
mnk: Ka silaa kiliŋ kafu

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_ADD
en: Add this word to the custom dictionary
mnk: Wo kumakaŋo kafundaŋ i fansuŋ kumakaŋ faranfansilaa bukoo kono

note: DLG_Styles_ModifyTemplate
en: Add to template
mnk: Ka tembenfee kiliŋ kafundaŋ

note: DLG_Para_LabelAfter
en: Aft&er:
mnk: Miŋ be a nooma :

note: DLG_Para_LabelAlignment
en: Ali&gnment:
mnk: tembendiroo :

note: DLG_Tab_Label_Alignment DLG_PageNumbers_Alignment_No_Colon
en: Alignment
mnk: Tembendiroo

note: DLG_PageNumbers_Alignment
en: Alignment:
mnk: tembendiroo :

note: DLG_Styles_LBL_All DLG_UP_All
en: All
mnk: A muumee

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCKSTYLES
en: Allow formatting using styles only
mnk: Ka soŋ tembendiroo aniŋ siifaalu doroŋ na

note: DLG_Options_Label_CheckWhiteForTransparent
en: Allow screen colors other than white
mnk: Ka soŋ ñaajii doolu la minnu maŋ ke koyimaalu doroŋ ti

note: FIELD_Application
en: Application
mnk: Keeraŋo

note: DLG_Options_Label_AppStartup
en: Application Startup
mnk: Keeroo foloo

note: DLG_Options_Btn_Apply DLG_Apply
en: Apply
mnk: Keeroo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMTPAINTER TOOLBAR_TOOLTIP_FMTPAINTER
en: Apply the previously copied paragraph formatting onto the selected text
mnk: Ka hijiboo miŋ ñaalayelemata safoo miŋ ñaalatonta  kono tembendi

note: DLG_Lists_Apply_Current
en: Apply to Current List
mnk: A ke kasabiroo miŋ funtita to

note: DLG_FormatTable_Apply_To
en: Apply to:
mnk: Ka a ke ...........kaŋ:

note: DLG_Lists_Arabic_List
en: Arabic List
mnk: Araabu kasabiroo

note: MSG_AutoRevisionOffWarning
en: Are you sure you do not want to maintain full history record? If you proceed, you will not be able to restore earlier versions of this document.
mnk: A koyita i ma le ko i lafita kandiyoo faa la le baŋ ?
     Niŋ tambita ñaato, i te a noo la ka i ye miŋ foloo ke buntuŋo kono seyindi noo la

note: DLG_Para_SpacingAtLeast
en: At least
mnk: Allaŋ !

note: DLG_Lists_Resume
en: Attach to Previous List
mnk: Kasabiriŋo  miŋ tambita taanaŋ koteke.

note: DLG_MetaData_Author_LBL DLG_Annotation_Author_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_AUTHOR
en: Author:
mnk: Miŋ ye a ke

note: DLG_Options_Label_AutoSaveUnderline
en: Auto &Save
mnk: Faŋ tankandoo

note: DLG_Options_Label_AutoSaveCurrent
en: Auto &save current file every
mnk: Ka safoo miŋ be keeriŋ tankandi........kono

note: DLG_Options_Label_AutoSave
en: Auto Save
mnk: Fansuŋ tankandiroo

note: DLG_Options_Label_SpellAutoReplace
en: Auto replace misspelled words
mnk: Kumakaŋolu i filita minnu to katabakiliŋ jooseyi.

note: DLG_InsertTable_AutoFit_Capital
en: AutoFit Behavior
mnk: Katabakiliŋ tembendiroo

note: DLG_InsertTable_AutoFit
en: AutoFit behavior
mnk: Katabakiliŋ tembendiroo

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_AUTOFIT
en: Autofit Table
mnk: Walaa ye a fansuŋ tembendi le.

note: DLG_Options_Label_Grammar
en: Automatic Grammar Checking
mnk: Kumakaŋo fansuŋ katabakiliŋ tilindoo

note: DLG_InsertTable_AutoColSize
en: Automatic column size
mnk: Silalaa yirikoo kee katabakiliŋ

note: DLG_Options_Label_CheckAutoLoadPlugins
en: Automatically load all plugins found
mnk: Ka safasiŋolu muumee faandi katabakiliŋ

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_AUTOSPELL
en: Automatically spell-check the document
mnk: Safandiŋ korosiroo katabakiliŋ

note: DLG_Styles_ModifyAutomatic
en: Automatically update
mnk: Faŋ tembendoo katabakiliŋ

note: MSG_AutoMerge
en: Automerge
mnk: Kafuñoomoo a faŋ ye katabakiliŋ

note: DLG_MailMerge_AvailableFields
en: Available Fields
mnk: Kenoolu feŋ te minnu to,.minnu tuta

note: DLG_DateTime_AvailableFormats_Capital
en: Available Formats
mnk: Sumaŋolu minnu tuta :

note: DLG_Styles_Available
en: Available Styles
mnk: Maañaalu minnu tuta

note: DLG_Para_LabelBy
en: B&y:
mnk: tambindi siloo

note: DLG_FormatFrame_Background DLG_FormatTable_Background
en: Background
mnk: Koomoo

note: DLG_FormatFrame_Background_Color DLG_FormatTable_Background_Color
en: Background color:
mnk: Koomoo ñaajiyoo

note: DLG_Tab_Radio_Bar
en: Bar
mnk: Buloo

note: TabToggleBarTab
en: Bar Tab
mnk: Kaatime loo buloo ;

note: DLG_Styles_ModifyBasedOn
en: Based On:
mnk: A denta.......... kaŋ :

note: DLG_Options_Label_BiDiOptions
en: Bi-Directional Options
mnk: Taaraŋ fula ñaalatomboŋo

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOLD TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOLD TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOLD DLG_UFS_StyleBold
en: Bold
mnk: Nunkuriŋo

note: MENU_LABEL_INSERT_BOOKMARK
en: Boo&kmark
mnk: Taamanseerilaŋo

note: DLG_Goto_Target_Bookmark
en: Bookmark
mnk: Taamanseerilaŋo

note: DLG_FormatFrame_Border_Color DLG_FormatTable_Border_Color DLG_BorderShading_Border_Color
en: Border color:
mnk: Karadandaŋ ñaajiyo

note: DLG_FormatFrame_Borders DLG_FormatTable_Borders DLG_BorderShading_Borders
en: Borders
mnk: Karadandaŋolu

note: DLG_BorderShading_Title
en: Borders and Shading
mnk: Karadandaŋolu niŋ jaloolu

note: BottomMarginStatus
en: Bottom Margin [%s]
mnk: Duuma karadandaŋo [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOTTOMLINE DLG_UFS_BottomlineCheck
en: Bottomline
mnk: Duumaa jonjuloo

note: DLG_Lists_Box_List STYLE_BOXLIST
en: Box List
mnk: Kasabiriŋo niŋ boyitindiŋo

note: FIELD_Application_BuildId
en: Build Id.
mnk: Yelemandiriŋ suuteeraŋo.

note: FIELD_Application_Options
en: Build Options
mnk: Ñaalatombondiroo

note: FIELD_Application_Target
en: Build Target
mnk: Minnu ñanta juubee la

note: DLG_Lists_Type_bullet
en: Bullet
mnk: Jatakoloo

note: DLG_Lists_Bullet_List STYLE_BULLETLIST
en: Bullet List
mnk: Kasabiriŋo niŋ jatakoloo

note: TOOLBAR_LABEL_LISTS_BULLETS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_BULLETS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_BULLETS
en: Bullets
mnk: Jatakoloo la kasabiriŋo

note: MENU_LABEL_FMT_BULLETS
en: Bullets and &Numbering
mnk: Jatakoloo niŋ yirikoolu

note: DLG_Options_Label_Look
en: Button Style
mnk: Butoŋo mulunñaa

note: MENU_LABEL_FMT_TOGGLECASE
en: C&hange Case
mnk: Buŋo yelemandoo

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: C&opy hyperlink location
mnk: Jonjulubaa taaraŋo ñaalayelema

note: MENU_LABEL_HELP_CREDITS
en: C&redits
mnk: Kerediyoolu niŋ tenturoo

note: MSG_NoBreakInsideTable
en: Can not insert a Break inside a table
mnk: Kana leeri sawuŋo dundi walaa kaatimoo kono

note: MSG_NoBreakInsideFrame
en: Can not insert a Break inside a text box
mnk: Leeri sawuŋo te dundi noo la safeeri boyitoo kono

note: DLG_Styles_ErrStyleCantDelete
en: Cannot delete this style
mnk: A te muluŋo tiñaa noo la

note: DLG_Styles_ErrStyleBuiltin
en: Cannot modify a builtin style
mnk: A te  muuliroo foloo noo la

note: PRINT_CANNOTSTARTPRINTJOB
en: Cannot start print job
mnk: A te muluŋo miŋ dundita yelemandi noo la

note: DLG_MetaData_Category_LBL
en: Category:
mnk: siifaa :

note: DLG_Tab_Radio_Center DLG_PageNumbers_Center TOOLBAR_LABEL_ALIGN_CENTER
en: Center
mnk: Teematembendita

note: TabToggleCenterTab
en: Center Tab
mnk: Hijiboo teematembendoo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_CENTER TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_CENTER
en: Center alignment
mnk: Jaloo teematembendi

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_CENTER
en: Center-align the paragraph
mnk: Hijiboo teematembendi

note: DLG_Para_AlignCentered
en: Centered
mnk: Teematembendita

note: DLG_Spell_ChangeTo
en: Change &to:
mnk: Ka........ jooseyi.

note: DLG_Spell_ChangeAll
en: Change A&ll
mnk: Ka jooseyiroo ke dulaa bee to

note: DLG_Background_Title
en: Change Background Color
mnk: Ka koomalaa ñaajiyoo yelemandi

note: DLG_ToggleCase_Title
en: Change Case
mnk: Ka harafu yelemandilaa yelemandi

note: DLG_Lists_Cur_Change_Start
en: Change Current 
    List
mnk: Ka kasabilaa miŋ be keeriŋ yelemandi

note: DLG_Background_TitleHighlight
en: Change Highlight Color
mnk: Yitandiriŋo ñaajiyoo yelemandi

note: DLG_FormatTOC_ChangeStyle
en: Change Style
mnk: Muluŋo yelemandi

note: DLG_Background_TitleFore
en: Change Text Color
mnk: safeerikuloolu ñaajiyo yelemandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION
en: Change directional properties of text
mnk: safeerikuloolu jikkoo taañaa yelemandi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DOM_DIRECTION TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DOM_DIRECTION
en: Change dominant direction of paragraph
mnk: Hijiboolu minnu taañaa warata yelemandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOGGLECASE
en: Change the case of the selected text
mnk: Safoo la safeerikuloolu minnu ñaalatombonta yelemandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FONT
en: Change the font of the selected text
mnk: safoo miŋ ñaalatombonta la safeerikulu buntuŋo yelemandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_PARAGRAPH
en: Change the format of the selected paragraph
mnk: Hijiboo miŋ ñaalatombonta la tembendiroo yelemandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_LANGUAGE MENU_STATUSLINE_TOOLS_LANGUAGE
en: Change the language of the selected text
mnk: Safoo miŋ ñaalatombonta la kaŋo yelemandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_COLUMNS
en: Change the number of columns
mnk: silalaalu yirikoo yelemandi

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PAGESETUP
en: Change the printing options
mnk: Safoo la leeroolu laañaa yelemandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FRAME
en: Change the properties of the Text Box
mnk: Safoo la boyitoo jikoo yelemandi

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_1 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_2 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_3 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_4 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_5 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_6 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_7 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_8 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_9
en: Change to this suggested spelling
mnk: Yelemandiroo ke Safoo miŋ dandalaata ye

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND
en: Change your document's page background
mnk: Safoo la koomalaa yelemandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Change your document's page color
mnk: Safoo la leeroo ñaajiyo yelemandi

note: DLG_Styles_ModifyCharacter
en: Character
mnk: Harafoo

note: FIELD_Numbers_CharCount
en: Character Count
mnk: Harafu yirikoo

note: FIELD_Numbers_NbspCount
en: Character Count (w/o spaces)
mnk: Harafoolu ( kenoo te minnu teema )

note: DLG_Styles_CharPrev
en: Character Preview
mnk: Harafoo jeeriñaa

note: DLG_WordCount_Characters_No
en: Characters (no spaces):
mnk: Harafoolu ( kenoo te minnu teema)

note: DLG_WordCount_Characters_Sp
en: Characters (with spaces):
mnk: harafoolu ( kenoo be minnu teema )

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELL
en: Check &Spelling
mnk: Safeeroo

note: DLG_Options_Label_GrammarCheck
en: Check &grammar as you type
mnk: Ka safeeriñaa korosi safeeritumoo

note: MENU_LABEL_HELP_CHECKVER
en: Check for &Updates
mnk: Tembendiroolu ñiniŋo

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CHECKVER
en: Check online for newer versions of AbiWord
mnk: Ka AbiWord la yelemandi kutoolu ñiniŋ minnu be keeriŋ Interineti kono

note: DLG_Options_Label_SpellCheckAsType
en: Check s&pelling as you type
mnk: Korosiroo safeeri tumoo

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELL
en: Check the document for incorrect spelling
mnk: Kumakaŋo minnu maŋ safee a ñaama ñiniŋ safoo kono

note: DLG_NEW_Choose
en: Choose
mnk: noomasaatoo

note: DLG_Options_Label_ChooseForTransparent
en: Choose Screen Color
mnk: Ka feleraŋo ñaajiyo ñaalatomboŋ

note: DLG_Options_Label_ColorChooserLabel
en: Choose screen color for AbiWord
mnk: Ka AbiWord la feleraŋo ñaajiyo ñaalatomboŋ

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: Choose which revision you wish to view
mnk: Yelemandiroo miŋ be juubee la ñaalatomboŋ

note: DLG_Goto_Label_Help
en: Choose your target in the left side.
    If you want to use the "Go To" button, just fill the Number Entry with the desired number.  You can use + and - to perform relative movement.	I.e., if you write "+2" and you select "Line", the "Go To" will go 2 lines below your current position.
mnk: I ka miŋ bayindi ñaalatomboŋ ka bo maraa kararoo la. fo i se futa noo fandiki"ka futa" butoŋo ma, yirikoo miŋ beteyaata dundi kunkoo kono.i. Alu se alu faŋ nafaa noo + ñiŋ - na.  ko, niŋ ye a safee "+2" aniŋ ye "jonjuloo" ñaalatomboŋ, butoŋo "ka futa ama" be ñorindiraŋo be ñori la jonjulu fula la ñaato ñorindiraŋo be temboo miŋ to saayiŋ.

note: MENU_LABEL_EDIT_CLEAR
en: Cle&ar
mnk: Ka a fita

note: DLG_Tab_Button_Clear
en: Clear
mnk: ka a fita

note: DLG_Tab_Button_ClearAll
en: Clear &All
mnk: Ka a bee fita

note: DLG_Background_ClearClr
en: Clear Background Color
mnk: ka koomalaa ñaajiyo fita

note: DLG_Background_ClearHighlight
en: Clear Highlight Color
mnk: Ka yitandiraŋ ñaajiyo fita

note: MSG_QueryExit
en: Close all windows and exit?
mnk: Ka palanteeroolu bee soroŋ baŋ, i ye bo ?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXIT
en: Close all windows in the application and exit
mnk: Palanteeroolu muumee soroŋ, i ye bo keeraŋo kono

note: MENU_STATUSLINE_FILE_CLOSE
en: Close the document
mnk: Safoo miŋ be taamandoo la soroŋ

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Co&lumn
mnk: Silalaa

note: DLG_FormatFrame_Color DLG_FormatTable_Color DLG_BorderShading_Color DLG_UFS_ColorLabel
en: Color:
mnk: Ñaajiyo :

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Column
en: Column
mnk: Silalaa

note: ColumnGapStatus
en: Column Gap [%s]
mnk: Silalaalu teema kenoo [%s]

note: ColumnStatus
en: Column [%d]
mnk: Silalaa [%d]

note: DLG_Column_ColumnTitle
en: Columns
mnk: Silalaalu

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Columns &Left
mnk: Silalaalu mararaa la

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER
en: Columns &Right
mnk: Silalaa bulubaa la

note: DLG_ListRevisions_Column3Label
en: Comment
mnk: Ila miiroo

note: DLG_MarkRevisions_Comment2Label
en: Comment to be associated with the revision:
mnk: Ila miiroo seyinkandiroo kunna :

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: Compare active document to another document
mnk: Safoo miŋ be keeriŋ niŋ doo koteŋ tembendi

note: FIELD_Application_CompileDate
en: Compile Date
mnk: Bendiroo la luŋo

note: FIELD_Application_CompileTime
en: Compile Time
mnk: Bendiroo waatoo

note: DLG_Break_Continuous
en: Con&tinuous
mnk: Miŋ be tambindi la ñaato

note: TOC_TocHeading
en: Contents
mnk: Jeerikuŋolu la walaa

note: DLG_MarkRevisions_Check1Label
en: Continue previous revision (number %d)
mnk: Ka seyinkandiroo miŋ ketanuŋ kenkeŋ ñaato (yirika.... %d)

note: FIELD_Document_Contributor
en: Contributor
mnk: Walindirilaa

note: DLG_MetaData_CoAuthor_LBL
en: Contributor(s):
mnk: Walindirilaalu :

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Selected Text to a Table
mnk: Safoo miŋ ñaalatombonta yelemandi walaa ti

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert Table to Text
mnk: Kaatime walaa yelemandi safoo ti

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Text to Table
mnk: Safoo yelemandi walaa ti

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert from a Table to Text
mnk: Miŋ be walaa kono yelemandi safoo ti

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_COPY TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_COPY TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_COPY
en: Copy
mnk: Ñaalayelemoo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Embedded Object
mnk: Miŋ dundita ñaalayelema

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYIMAGE
en: Copy Image
mnk: Muluŋo ñaalayema

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Object
mnk: Feŋo ñaalayema

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy Text Box
mnk: Safa boyitoo ñaalayelema

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: Copy hyperlink location
mnk: Jonjulu baa taadulaa ñaalayema

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard
mnk: Safa boyitoo ñaalayema kayiti buntuŋo kono niŋ i i bandii i ye a fita

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard then remove it
mnk: Safa boyitoo ñaalayelema kayiti buntuŋo kono niŋ i ye i bandii ye a bondi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY
en: Copy the selection and put it on the Clipboard
mnk: Miŋ ñaalatombonta ñaalayelema i ye a maaboo kayiti buntuŋo kono

note: MSG_IE_CouldNotOpen
en: Could not open file %s for writing
mnk: Safoo te yele noo la %s safeerikuloo kamma

note: MSG_IE_CouldNotWrite
en: Could not write to file %s
mnk: Safoo te yele noo la %s

note: MSG_SaveFailed
en: Could not write to the file %s.
mnk: Moo te safeeroo ke noo la safoo kono %s.

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_WORDCOUNT
en: Count the number of words in the document
mnk: Kumakaŋolu yirikoo kasabi safoo kono

note: FIELD_Document_Coverage
en: Coverage
mnk: Muuralaŋo

note: DLG_MetaData_Coverage_LBL
en: Coverage:
mnk: Muuralaŋo :

note: DLG_NEW_Tab1_FAX1
en: Create a fax
mnk: Ka telekopiyo dadaa

note: DLG_NEW_Tab1_WP1
en: Create a new blank document
mnk: Safoo yele feŋ te miŋ kono

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_NEW
en: Create a new document
mnk: ka safa kutoo dadaa

note: DLG_NEW_Create
en: Create a new document from a template
mnk: ka safa kutoo dadaa ka a tembendi tembenfee kiliŋ na

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: Create a new document using a template
mnk: Safoo dadaa tembenfee la maakoyiroo kaŋ

note: DLG_NEW_StartEmpty
en: Create an empty document
mnk: Safoo dadaa feŋ te miŋ kono

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Create from &selection
mnk: Dadaaroo ke, ka a suŋ ñaalatombodiriŋo kaŋ

note: FIELD_Document_Creator
en: Creator
mnk: A tiyo

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT
en: Cu&t
mnk: Kunturoo

note: FIELD_Datetime_CurrentDate
en: Current Date
mnk: Safoo keta luŋo miŋ na

note: DLG_Lists_Current_Font
en: Current Font
mnk: Safeerikulu buntuŋo miŋ maabeeta

note: DLG_Lists_Current_List_Label
en: Current List Label
mnk: Kasabiri Etiketoo miŋ maabeeta

note: DLG_Lists_Current_List_Type
en: Current List Type
mnk: Tikeeti kasabiriliŋ siifaa miŋ be keeriŋ

note: MSG_EmptySelection
en: Current Selection is Empty
mnk: Feŋ te ñaalatombondiriŋo kono

note: DLG_Styles_DefCurrent
en: Current Settings
mnk: Tilindroo miŋ be keeriŋ

note: FIELD_Datetime_CurrentTime
en: Current Time
mnk: Waatoo miŋ ǹ be miŋ to

note: DLG_Options_Label_ViewCursorBlink
en: Cursor &blink
mnk: Kurunturilaa la ñaakatoo

note: DLG_Options_Label_SpellCustomDict
en: Custom Dictionary:
mnk: I fansuŋ kakaŋ faransilaa kitaaboo :

note: FIELD_DateTime_Custom
en: Customizable date/time
mnk: Luŋo niŋ waatoo minnu se tembendi noo

note: DLG_Lists_Customize
en: Customized List
mnk: A tembendita

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_CUT TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_CUT TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_CUT
en: Cut
mnk: Kunturoo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Embedded Object
mnk: Feŋo miŋ dundita kuntoo

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTIMAGE
en: Cut Image
mnk: Muluŋo kuntoo

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Object
mnk: Feŋo kuntoo

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT_FRAME
en: Cut Text Box
mnk: Safeeriŋo miŋ be boyitoo kono kuntoo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT
en: Cut the selection and put it on the Clipboard
mnk: Miŋ ñaalatombonta niŋ a maanoo kuntu kayiti buntuŋo kono

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION
en: D&irectional
mnk: Taaraŋo

note: DLG_Lists_Dashed_List STYLE_DASHEDLIST
en: Dashed List
mnk: Yirikoo niŋ tomboolu

note: FIELD_Document_Date DLG_ListRevisions_Column2Label
en: Date
mnk: Luŋo

note: MENU_LABEL_INSERT_DATETIME
en: Date and &Time
mnk: Luŋo niŋ waatoo

note: FIELD_Type_Datetime
en: Date and Time
mnk: Luŋo niŋ waatoo

note: FIELD_DateTime_DOY
en: Day # in the year
mnk: Luŋo yirikoo saŋo kono

note: DLG_Options_Btn_Default
en: De&faults
mnk: Tilimbaloolu

note: DLG_Tab_Radio_Decimal
en: Decimal
mnk: Tanjaŋo

note: TabToggleDecimalTab
en: Decimal Tab
mnk: Taŋ teleŋ walaa

note: TOOLBAR_LABEL_UNINDENT TOOLBAR_STATUSLINE_UNINDENT TOOLBAR_TOOLTIP_UNINDENT
en: Decrease indent
mnk: Miŋ ñorindita talaa

note: FIELD_DateTime_DefaultDateNoTime
en: Default date (w/o time)
mnk: Bii luŋo (waatoo te miŋ to)

note: FIELD_DateTime_DefaultDate
en: Default date representation
mnk: Bii luŋo

note: DLG_Options_Label_DefaultPageSize
en: Default page size
mnk: Leeroo la waroo tilimbaliyaa to

note: DLG_Tab_Label_DefaultTS
en: Default tab stops:
mnk: Yirikoo tilimbaliyaa to

note: DLG_Options_Label_DirectionRtl
en: Default to right-to-left direction of text
mnk: Safoo taaraŋo maraa la ka taa bukubaa la

note: DLG_FormatTOC_LevelDefs
en: Define Main Properties
mnk: Ka suuteeraŋ baalu faranfansi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE_DEFINE
en: Define or apply style for the selection
mnk: Maañaa faranfansi waraŋ ye a taamandi miŋ ñaalatombonta kaŋ

note: DLG_Styles_Delete MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE DLG_Delete
en: Delete
mnk: A bondi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_CELLS
en: Delete Cells
mnk: silalaalu fita

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Co&lumn
mnk: Silalaalu fita

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_COLUMNS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Column
mnk: Silalaalu fita

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Embedded Object
mnk: Feŋo miŋ dundita fita

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEIMAGE
en: Delete Image
mnk: Muluŋo bondi

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Object
mnk: Ka Feŋo bondi

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETEROW
en: Delete Ro&w
mnk: Safeerikuloolu fita

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_ROWS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETEROW
en: Delete Row
mnk: Safeerikuloolu fita

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Tabl&e
mnk: Walaa fita

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Table
mnk: Walaa fita

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEFRAME
en: Delete Text Box
mnk: Safeerikuloolu miŋ be boyitoo kono fita

note: MENU_STATUSLINE_DELETE_ANNOTATION
en: Delete annotation
mnk: Miŋ be safeeriŋ karadandaŋo la fita

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_COLUMN
en: Delete column
mnk: Silalaa kiliŋ fita

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: Delete hyperlink
mnk: Jonjulu jaŋo fita

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_ROW
en: Delete row
mnk: Sappa kiliŋ fita

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CLEAR
en: Delete the selection
mnk: Miŋ ñaalatombonta fita

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_COLUMN
en: Delete this column from its table
mnk: Ñiŋ silalaa fita walaa to

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_ROW
en: Delete this row from its table
mnk: Ñiŋ safeerikuloo fita walaa to

note: DLG_Styles_Description DLG_Styles_ModifyDescription FIELD_Document_Description
en: Description
mnk: Taamanseeriroo

note: DLG_MetaData_Description_LBL DLG_Annotation_Description_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_DESC DLG_Image_LblDescription
en: Description:
mnk: Taamanseeriroo :

note: DLG_Lists_Diamond_List STYLE_DIAMONLIST
en: Diamond List
mnk: Kasabiriŋo niŋ losansoo

note: DLG_Options_Label_SpellDictionaries
en: Dictionaries
mnk: Kumakaŋ faranfansilaŋ bukoolu

note: DLG_HdrFtr_FooterEven
en: Different footer on facing pages
mnk: Leeri siŋo miŋ niŋ leeroo miŋ be a ñaatiliŋo la fatata

note: DLG_HdrFtr_FooterFirst
en: Different footer on first page
mnk: Leeri siŋo miŋ fatandita leeri foloo to

note: DLG_HdrFtr_FooterLast
en: Different footer on last page
mnk: Leeri siŋo miŋ fatata leeri labaŋo to

note: DLG_HdrFtr_HeaderEven
en: Different header on facing pages
mnk: Kunto leeri siŋo miŋ fatata leeroo miŋ be a ñaatiliŋo la

note: DLG_HdrFtr_HeaderFirst
en: Different header on first page
mnk: Kunto leeri siŋo miŋ fatatandita leeri foloo to

note: DLG_HdrFtr_HeaderLast
en: Different header on last page
mnk: Kunto leeri siŋo miŋ fatatandita leeri labaŋo to

note: DLG_Styles_StylesLocked
en: Disable all formatting commands, except styles
mnk: Ka balaŋ kilaaroolu muumee la minnu maŋ ke kuulu ti minnu ñanta maañaalu tembendiroo to

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CREDITS
en: Display Credits
mnk: Ka walindirilaalu la maakoyiroolu yitandi

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CONTENTS
en: Display Help Contents
mnk: Ka  maakoyirilaa la kilinkilinlaa yitandi

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA
en: Display non-printing characters
mnk: Harafoolu minnu te muuli noo la yitandi waraŋ i ye ì nukuŋ

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT
en: Display program information, version number, and copyright
mnk: Fahamundiroolu dookuutaa yitandi, yelemandiroo la yirikoo aniŋ siloo miŋ loondita a kunna

note: DLG_FormatTOC_DispStyle
en: Display style:
mnk: Yitandiroo maañaa

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetAll
en: Do you want to reset ignored words in all the documents?
mnk: I lafita le ka kumakaŋo moo daa te minnu to jooseyi la le safoo muumee kono baŋ ?

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetCurrent
en: Do you want to reset ignored words in the current document?
mnk: I lafita ka safoo, miŋ bi jee teŋ,  la kumakaŋolu moo daa te minnu to jooseyi la le baŋ ?

note: FIELD_Type_Document
en: Document
mnk: Safoo

note: DLG_MetaData_Title
en: Document Properties
mnk: Wandi Safoolu

note: DLG_Options_Label_Documents
en: Documents
mnk: Safoolu

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartNone
en: Don't restart
mnk: Ka balaŋ a maloo la koteke

note: DLG_Para_SpacingDouble
en: Double
mnk: Fulafuloolu

note: TOOLBAR_LABEL_DOUBLE_SPACE
en: Double Spacing
mnk: Jonjulu fulafuloolu teema

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DOUBLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_DOUBLE_SPACE
en: Double spacing
mnk: Jonjulu fula kunsaa

note: DLG_Annotation_Title
en: Edit Annotation
mnk: Miŋ be safeeriŋ karadandaŋo to muuli

note: MENU_LABEL_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit Equation
mnk: Dandiroo muuli

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_FOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_FOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_FOOTER
en: Edit Footer
mnk: Leeri siŋo

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_HEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_HEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_HEADER
en: Edit Header
mnk: Kunto leeri siŋo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit LaTeX Equation
mnk: LaTex dandiroo muuli

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_ANNOTATION
en: Edit annotation
mnk: Miŋ be safeeriŋ karalaa la muuli

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: Edit hyperlink
mnk: Jonjulu jaŋo muuli

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_HEADFOOT
en: Edit text at the top or bottom of every page
mnk: Miŋ be safeeriŋ leeri siŋo to niŋ kunto leeri siŋo to muuli

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITFOOTER
en: Edit the Footer on the current page
mnk: Leeri siŋo muuli

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITHEADER
en: Edit the Header on the current page
mnk: Kunto leeri siŋo muuli

note: TB_Embedded
en: Embedded
mnk: Miŋ dundita

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCKSTYLES
en: Enable F&ormatting Tools
mnk: Ka soŋ tembendirilaŋ jooraŋolu la

note: DLG_Options_Label_CheckEnableSmoothScrolling
en: Enable Smooth Scrolling
mnk: Ka soŋ taariŋ tambitamboo la Enable smart (curly) quotes

note: FIELD_Numbers_EndnoteAnchor
en: Endnote anchor
mnk: Taamanseerilaŋo miŋ safeeta duuma ye

note: FIELD_Numbers_EndnoteReference
en: Endnote reference
mnk: Tembenfee miŋ safeeta safoo duuma to ye

note: DLG_FormatFootnotes_EndStyle
en: Endnote style
mnk: Maañaa miŋ safeeta duumoo to ye

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION
en: Equation
mnk: Dandiroo

note: FIELD_Error
en: Error calculating value!
mnk: Filoo yirikoo dandiri tumoo

note: SCRIPT_CANTRUN
en: Error executing script %s
mnk: A te script "%s".Ke noo la

note: MSG_ImportError
en: Error importing file %s.
mnk: Filoo kabiriŋ a be safa buntuŋo %s.yuutandoo la naŋ

note: MSG_SaveFailedName
en: Error while attempting to save %s: invalid name
mnk: Feŋ te safee noo la safa buntuŋo kono %s.

note: TOOLBAR_LABEL_SCRIPT_PLAY
en: Ex. script
mnk: Script

note: DLG_Para_SpacingExactly
en: Exactly
mnk: Ate

note: DLG_Latex_Example
en: Example:
mnk: Misaalifee :

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SCRIPTS
en: Execute helper scripts
mnk: Script kiliŋ ke

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SCRIPT_PLAY TOOLBAR_TOOLTIP_SCRIPT_PLAY
en: Execute script
mnk: Scrpt kiliŋ ke

note: DLG_ListRevisions_Label1
en: Existing revisions:
mnk: Seyinkandiriŋolu minnu be keeriŋ

note: TB_Extra
en: Extra
mnk: Buuñaa

note: DLG_Field_Parameters_Capital
en: Extra Parameters
mnk: Baarasila kafuriŋolu

note: DLG_Options_Label_ViewExtraTB
en: Extra Toolbar
mnk: Jooraŋ bululaa kafuriŋolu

note: DLG_Field_Parameters
en: Extra parameters:
mnk: Baarasila kafuriŋolu :

note: MENU_LABEL_INSERT_FILE
en: F&ile
mnk: Buntuŋo

note: MENU_LABEL_FORMAT
en: F&ormat
mnk: Leeri faanoo

note: MENU_LABEL_VIEW_FULLSCREEN
en: F&ull Screen
mnk: Palanteeri fanuriŋo

note: DLG_FR_FindLabel
en: Fi&nd what:
mnk: ñinindiroo :

note: DLG_MailMerge_Insert_No_Colon
en: Field Name
mnk: Kunkoo too

note: DLG_MailMerge_Insert
en: Field Name:
mnk: Kunkoo too :

note: MSG_IE_UnsupportedType
en: File %s is not of a currently supported file type
mnk: %s buntuŋo maŋ ke ñaadaalu ti minnu se duni noo saayiŋ

note: MSG_IE_FakeType
en: File %s is not of the type it claims to be
mnk: %s buntuŋo maŋ ke ñaadaa ti a ko a mu miŋ ti

note: MSG_IE_UnknownType
en: File %s is of unknown type
mnk: % buntuŋo...%s moo maŋ a ñaadaa loŋ

note: MSG_IE_FileNotFound
en: File %s not found
mnk: % buntuŋo....%s moo maŋ a je

note: FIELD_Application_Filename
en: File Name
mnk: Buntuŋo too

note: DLG_FormatTOC_FillStyle
en: Fill style:
mnk: Fandiraŋ maaañaa :

note: DLG_FR_FindTitle
en: Find
mnk: Ñinindiroo

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find &next revision
mnk: Ka seyikandiriŋ fulanjaŋo ñiniŋ

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find &previous revision
mnk: Ka seyikandiriŋ tambiriŋo ñiniŋ

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find next visible revision in the document
mnk: Ka seyinkandiriŋo noolankoo miŋ funtita safa buntuŋo kono

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find previous visible revision in the document
mnk: Ka safoo miŋ ye a saawaŋ aduŋ a funtita buntuŋo kono

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_FIND
en: Find the specified text
mnk: Ka safoo miŋ coodita ñiniŋ

note: FirstLineIndentStatus
en: First Line Indent [%s]
mnk: Safeerikulu foloo suutee [%s]

note: DLG_Para_SpecialFirstLine
en: First line
mnk: Safeerikulu foloo

note: DLG_InsertTable_FixedColSize
en: Fixed column size:
mnk: Silalaa sitiriŋo la fanoo

note: DLG_Lists_FoldingLevel1
en: Fold below level 1
mnk: Talaaroo tembe 1ŋ duuma

note: DLG_Lists_FoldingLevel2
en: Fold below level 2
mnk: Talaaroo tembe 2ŋ duuma

note: DLG_Lists_FoldingLevel3
en: Fold below level 3
mnk: Talaaroo tembe 3ŋ duuma

note: DLG_Lists_FoldingLevel4
en: Fold below level 4
mnk: Talaaroo tembe 4ŋ duuma

note: DLG_Para_PreviewFollowParagraph
en: Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph
mnk: Hijiboo miŋ be a nooma Hijiboo miŋ be a nooma Hijiboo miŋ be a nooma Hijiboo miŋ be a nooma Hijiboo miŋ be a nooma Hijiboo miŋ be a nooma Hijiboo miŋ be a nooma

note: DLG_Styles_ModifyFont TOOLBAR_LABEL_FMT_FONT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_FONT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_FONT DLG_UFS_FontTitle DLG_UFS_FontTab
en: Font
mnk: Harafu buntuŋo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_CHOOSE
en: Font Choose
mnk: Harafu buntuŋ ñaalatomboŋo

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SIZE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SIZE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SIZE
en: Font Size
mnk: Harafoo la sumaŋo

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_CHOOSE
en: Font choose
mnk: Harafu buntuŋ ñaalatomboŋo

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_FORE TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_FORE TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_FORE
en: Font color
mnk: Harafu ñaajiyo

note: DLG_Lists_ButtonFont
en: Font...
mnk: Harafu buntuŋo...

note: DLG_Lists_Font DLG_UFS_FontLabel
en: Font:
mnk: Harafu buntuŋo :

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTNOTE
en: Foot&note
mnk: Safeeriŋo leeri siŋo to

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTER
en: Footer
mnk: Leeri siŋo

note: DLG_HdrFtr_FooterFrame
en: Footer Properties
mnk: Leeri duuma baarasiloolu

note: FooterStatus
en: Footer [%s]
mnk: Leeri duumoo [%s]

note: FIELD_Numbers_FootnoteAnchor
en: Footnote anchor
mnk: Taamanseerilaŋo miŋ be karadandaŋ safeeriŋ leeri siŋo to

note: FIELD_Numbers_FootnoteReference
en: Footnote reference
mnk: Leeri siŋ tembenfee

note: DLG_FormatFootnotes_FootStyle
en: Footnote style
mnk: Leeri siŋ ñaajiyo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force LTR direction of text
mnk: Ka safoo tilinñaa ke diyaakuyaa maraa la ka taa bulubaa

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force RTL direction of text
mnk: Ka safoo tiliñnaa ke diyaakuyaa bulubaa la ka taa maraa la

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: Force left-to-right direction of text
mnk: Ka safoo tiliñaa ke diyaakuyaa maraa la ka taa bulubaa la

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: Force right-to-left direction of text
mnk: Ka safoo tiliñaa ke diyaakuyaa bulubaa la ka taa maraa la

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force text LTR
mnk: Safoo tilindi maraa la ka taa bulubaa la

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force text RTL
mnk: Safoo tilindi bulubaa la ka taa maraa la

note: DLG_Styles_ModifyFormat TB_Format
en: Format
mnk: Fanoo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_EMBED
en: Format Embedded Object
mnk: Ka feŋo miŋ dundita tembendi

note: DLG_FormatFootnotes_Endnotes
en: Format Endnotes
mnk: Miŋ be safeeriŋ safoo dandaŋo dumma tembendoo

note: DLG_FormatFootnotes_Footnotes
en: Format Footnotes
mnk: Miŋ be karadandaŋ saafeeriŋ safoo labaŋo to tembendi

note: DLG_FormatFootnotes_Title
en: Format Footnotes and Endnotes
mnk: Miŋ be karadandaŋ safeeriŋ leeroo duuma niŋ safoo feñoo to

note: DLG_HdrFtr_Title
en: Format Header/Footers
mnk: Kunto leeri siŋo niŋ duuma leeri siŋo

note: TOOLBAR_LABEL_FMTPAINTER
en: Format Painter
mnk: Tembendiroo muu

note: DLG_FormatTableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_FORMAT
en: Format Table
mnk: Walaa tembendi

note: DLG_FormatTOC_Title
en: Format Table of Contents
mnk: Jeerikuŋ walaa tembendi

note: DLG_FormatFrameTitle
en: Format Text Box
mnk: Ka safoo la boyitoo tembendi

note: DLG_Options_Label_ViewFormatTB
en: Format Toolbar
mnk: Jooraŋolu la bululaa tembendi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_POSIMAGE
en: Format this image
mnk: Muluŋo tembendoo yelemandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLIST
en: Format your document using styles
mnk: Maañaalu taa i ye safoo tembendi

note: DLG_Lists_Format DLG_DocComparison_Fmt
en: Format:
mnk: Tembendiroo :

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_FILE
en: From File
mnk: Kabiriŋ buntuŋo to

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_LATEX
en: From LaTeX
mnk: Kabiriŋ LaTeX to

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_FULL_SCREEN
en: Full Screen
mnk: Feleraŋ baa

note: DLG_FormatTOC_General DLG_Options_Label_General DLG_MetaData_TAB_General
en: General
mnk: A muumee

note: DLG_Goto_Btn_Goto
en: Go To
mnk: Ka futa

note: DLG_Goto_Label_What
en: Go To &What:
mnk: Bayinditaa :

note: DLG_FormatTOC_HasLabel
en: H&as label
mnk: A ye etiketoo soto le

note: DLG_FormatTOC_HeadingText
en: H&eading text:
mnk: Miŋ be safeeriŋo kuŋo to :

note: DLG_Lists_Hand_List STYLE_HANDLIST
en: Hand List
mnk: Buluto kilinkilinlaa leeroo

note: DLG_Para_SpecialHanging
en: Hanging
mnk: A maŋ kaati

note: MENU_LABEL_INSERT_HEADER
en: Header
mnk: Kunto leeri siŋo

note: DLG_HdrFtr_HeaderFrame
en: Header Properties
mnk: Kunto leeri siŋo la sotoolu

note: HeaderStatus
en: Header [%s]
mnk: Kunto leeri siŋo [%s]

note: DLG_Stylist_HeadingStyles
en: Heading Styles
mnk: Jeerikuŋ maañaa

note: DLG_FormatTOC_HeadingStyle
en: Heading style:
mnk: Jeerikuŋ maañaa :

note: DLG_Lists_Heart_List STYLE_HEARTLIST
en: Heart List
mnk: kasabiroo aniŋ hakkiloo

note: DLG_Lists_Hebrew_List
en: Hebrew List
mnk: Aliyahuudi kasabiroo

note: TOOLBAR_LABEL_HELP TOOLBAR_STATUSLINE_HELP TOOLBAR_TOOLTIP_HELP
en: Help
mnk: Maakoyiroo

note: MENU_LABEL_HELP_CONTENTS
en: Help &Contents
mnk: Safoo Dundiraŋo

note: MENU_LABEL_HELP_INTRO
en: Help &Introduction
mnk: Maakoyirilaŋo la kilinkiliŋ kasabilaa

note: DLG_Options_Label_Hide
en: Hide
mnk: Ka a nukuŋ

note: DLG_Options_Label_SpellHideErrors
en: Hide &spelling errors in the document
mnk: Ka kumakaŋolu nukuŋ filoo be minnu to

note: DLG_Lists_FoldingLevelexp
en: Hide text below List Levels
mnk: Ka safoo nukuŋ kasabiroo temboolu duumaa

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_BACK TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_BACK TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_BACK
en: Highlight
mnk: Malamalandiroo

note: DLG_Spell_IgnoreAll
en: I&gnore All
mnk: I ka na a muumee dankuŋ

note: DLG_FormatTOC_Indent
en: I&ndent:
mnk: Janfa a la :

note: DLG_Options_Label_Icons
en: Icons
mnk: Mulundiŋolu

note: DLG_Options_Label_Ignore
en: Ignore
mnk: I kana a dankuŋ

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoreWords
en: Ignore Words
mnk: I kana kumakaŋolu dankuŋ

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_IGNOREALL
en: Ignore all occurrences of this word in the document
mnk: I kana kumakaŋo dankuŋ niŋ i benta a fee tuma woo tuma safoo kono

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoredWord
en: Ignored words:
mnk: Kumakaŋolu minnu maŋ dankuŋ

note: DLG_FormatFrame_SetImageBackground DLG_FormatTable_SetImageBackground
en: Image For Background
mnk: Koomalaa muluŋo

note: DLG_Lists_Implies_List STYLE_IMPLIES_LIST
en: Implies List
mnk: Kasabiroo niŋ laañaa

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORTSTYLES
en: Import style definitions from a document
mnk: Safoo ñaadaa faranfansoo naatinaŋ

note: DLG_Styles_LBL_InUse
en: In Use
mnk: Ǹ se ǹ faŋ nafaa noo miŋ na

note: WORD_PassInvalid
en: Incorrect Password
mnk: Yeleyaŋ kumakaŋo miŋ maŋ kaati

note: TOOLBAR_LABEL_INDENT TOOLBAR_STATUSLINE_INDENT TOOLBAR_TOOLTIP_INDENT
en: Increase indent
mnk: Ñorindiroooo koomala kafu

note: DLG_Para_LabelIndentation
en: Indentation
mnk: Kooma ñorindiroo

note: DLG_Para_TabLabelIndentsAndSpacing
en: Indents and Spacing
mnk: Kooma sabaroo niŋ fatandiroo

note: DLG_ToggleCase_FirstUpperCase
en: Initial Caps
mnk: Harafu kumbaa foloo

note: DLG_FormatFootnotes_EndInitialVal
en: Initial Endnote value
mnk: Yirika foloo

note: DLG_FormatFootnotes_FootInitialVal
en: Initial Footnote value
mnk: Yirika foloo

note: InsertModeFieldINS DLG_Break_Insert MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT DLG_IP_Button_Label
en: Insert
mnk: Dundiroo

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert &Columns
mnk: Silalaalu dundoo

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTROW
en: Insert &Rows
mnk: Jonjulu dundoo

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert &Table
mnk: Walaa dundoo

note: DLG_InsertBookmark_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_BOOKMARK
en: Insert Bookmark
mnk: Taamanseerilaŋ dundoo

note: DLG_Break_BreakTitle_Capital
en: Insert Break
mnk: Sawundirilaŋ dundoo

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_CELLS
en: Insert Cells
mnk: Buŋ dundoo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE
en: Insert Clipboard contents
mnk: Miŋ be leeri deteraŋ buŋo kono dundi bediraŋ tomboo to

note: DLG_DateTime_DateTimeTitle
en: Insert Date and Time
mnk: Ka luŋo niŋ waatoo dundi

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION
en: Insert Equation
mnk: Dandiri kiliŋ dundi

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_LATEX
en: Insert Equation from a LaTeX expression
mnk: Ka dandiri kiliŋ dundi kabiriŋ LaTex jeeri kiliŋ to

note: DLG_Field_FieldTitle_Capital
en: Insert Field
mnk: Kunku dundoo

note: DLG_InsertHyperlink_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_HYPERLINK
en: Insert Hyperlink
mnk: Jonjulu diaŋ kiliŋ dundoo

note: TOOLBAR_LABEL_IMG
en: Insert Image
mnk: Muluŋ kiliŋ dundoo

note: DLG_MailMerge_MailMergeTitle
en: Insert Mail Merge Field
mnk: Pibilipositaasi kunku kiŋ dundi

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_FILE
en: Insert MathML from a file
mnk: MathML dundi kabiriŋ buntuŋo to

note: DLG_InsertTable_TableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert Table
mnk: Ka kaatime walaa dundi

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: Insert Unicode direction marker into the document
mnk: Unicode taañaa yitandiraŋ kiliŋ dundi safoo kono

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTER
en: Insert a Footer
mnk: Leeri duuma siŋ kiliŋ dundi

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HEADER
en: Insert a Header
mnk: Kunto leeri kunto siŋ kiliŋ dundi

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TABLEOFCONTENTS
en: Insert a Table of Contents based on Headings
mnk: Walaakunlaa kiliŋ dundi minnu keta, ka a suŋ  jeerikunlaalu la

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TEXTBOX
en: Insert a Text Box
mnk: Ka safa boyiti kiliŋ dundi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOOKMARK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOOKMARK
en: Insert a bookmark into the document
mnk: Ka taamanseerilaŋo dundi safoo kono

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FIELD
en: Insert a calculated field
mnk: Kunkoo miŋ yirikata dundi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Insert a column to the left
mnk: Silalaa dundi maraa la

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert a column to the right
mnk: Silalaa dundi bulubaa la

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTNOTE
en: Insert a footnote
mnk: Duuma karadandaŋ safeeriŋ kiliŋ dundi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_HYPERLINK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_HYPERLINK
en: Insert a hyperlink into the document
mnk: Ka jonjulu jaŋ kiliŋ dundi safoo to

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_MAILMERGE
en: Insert a mail merge field
mnk: Pibilipositaasi kunku kiliŋ dundi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_TABLE TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_TABLE
en: Insert a new table into your document
mnk: Kaatime walaa kutoo dundi ila safoo kono

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BREAK
en: Insert a page, column, or section break
mnk: Leeri sawuŋo, silalaa waraŋ kara kiliŋ dundi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Insert a row above
mnk: Jonjuloolu dundi santo

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTROW
en: Insert a row below
mnk: Jonjuloolu dundi duuma

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL
en: Insert a symbol or other special character
mnk: Sembooli waraŋ safeerikulu siifaa kiliŋ dundi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: Insert an annotation
mnk: Karadandaŋ safeeriŋ kiliŋ dundi

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_PAGENO
en: Insert an automatically-updated page number
mnk: Leeri yirikoo dundi miŋ ye a faŋ yitandi a faŋ ye

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_ENDNOTE
en: Insert an endnote
mnk: Korosiri kiliŋ dundi safoo duumoo to

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GRAPHIC
en: Insert an existing picture from another file
mnk: Muluŋo miŋ be keeriŋ dundi ka taa safa doo to

note: TOOLBAR_STATUSLINE_IMG TOOLBAR_TOOLTIP_IMG
en: Insert an image into the document
mnk: Ka muluŋ kiliŋ dundi safoo kono

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BOOKMARK
en: Insert bookmark
mnk: Taamanseerilaŋ kiliŋ dundi

note: DLG_Break_BreakTitle
en: Insert break
mnk: Sawuŋo

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_CLIPART
en: Insert clipart
mnk: Muluŋ fudoo dundi

note: DLG_Field_FieldTitle
en: Insert field
mnk: Kunkoo

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HYPERLINK
en: Insert hyperlink
mnk: Jonjulu jaŋ kiliŋ dundi

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: Insert left-to-right direction marker (LRM)
mnk: Yitandirilaŋ kiliŋ dundi miŋ tilindita maraa la ka taa bulubaa la

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: Insert right-to-left direction marker (RLM)
mnk: Yitandirilaŋ kiliŋ dundi miŋ tilindita bulubaa la ka taa maraa la

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Insert selected text into a new annotation
mnk: Safoo miŋ ñaalatombonta karadandaŋ saafeeriŋ kutoo to

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_SYMBOL
en: Insert symbol
mnk: Sembooli kiliŋ dundi

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_TABLE
en: Insert table
mnk: Kaatime walaa kiliŋ dundi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Insert the Sum of a Table Column
mnk: Walaa  safeerikuloo muumee dundi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Insert the Sum of a Table Row
mnk: Miŋ be walaa silalaa kiliŋ kono muumee dundi

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FILE
en: Insert the contents of another file
mnk: Miŋ be safa doo kono dundi

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DATETIME
en: Insert the date and/or time
mnk: Luŋo niŋ waatoo dundi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Insert unformatted clipboard contents
mnk: Miŋ be kayiti buntuŋo kono dundi, aniŋ ala sumaŋo te taa la

note: DLG_Options_Label_ViewUnprintable
en: Invisible &Layout Marks
mnk: Harafoolu minnu te muuli noo la

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_ITALIC TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_ITALIC TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_ITALIC DLG_UFS_StyleItalic
en: Italic
mnk: Safeeri ñinkelendiŋo

note: MENU_STATUSLINE_GOTO_ANNOTATION
en: Jump to annotation
mnk: Ka taa karadandaŋ safeeriŋo to

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: Jump to hyperlink
mnk: Futa jonjulu jaŋo ma

note: DLG_Para_AlignJustified
en: Justified
mnk: Tembendiroo

note: TOOLBAR_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify
mnk: Safa tembendiriŋo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify paragraph
mnk: Hijibe tembendiriŋo

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify the paragraph
mnk: Safa tembendiriŋo bulubaa la aniŋ maraa la

note: DLG_Para_PushKeepWithNext
en: Keep with ne&xt
mnk: Hijiboolu minnu be ñoo la

note: FIELD_PieceTable_Test
en: Kevins Test
mnk: Kiwiŋ korosiroo

note: FIELD_Document_Keywords
en: Keywords
mnk: Kumakaŋ kummaalu

note: DLG_MetaData_Keywords_LBL
en: Keywords:
mnk: Kumakaŋ kummaalu :

note: DLG_Latex_LatexTitle DLG_Latex_LatexEquation
en: LaTeX Equation
mnk: LaTeX dandiroo

note: DLG_Lists_Indent
en: Label Align:
mnk: Karalaa ñorindiriçno:

note: DLG_FormatTOC_DetailsTop
en: Label Definitions
mnk: Etiketoolu faranfasoo

note: DLG_Styles_ModifyLanguage DLG_Options_Label_Language FIELD_Document_Language
en: Language
mnk: Kaŋo

note: DLG_Options_Label_LangSettings
en: Language settings
mnk: Kaŋo faranfansoo

note: DLG_MetaData_Languages_LBL
en: Language(s):
mnk: Kaŋolu :

note: DLG_Options_Label_Layout
en: Layout
mnk: Mutakuwo

note: DLG_FormatTOC_LayoutDetails
en: Layout Details
mnk: Kilinkiliŋ leeri laañaa

note: DLG_Tab_Label_Leader
en: Leader
mnk: Tombu sabalaa

note: DLG_Para_AlignLeft DLG_Tab_Radio_Left DLG_PageNumbers_Left TOOLBAR_LABEL_ALIGN_LEFT
en: Left
mnk: Maraa

note: LeftIndentStatus
en: Left Indent [%s]
mnk: Maraa karalaandiroo [%s]

note: LeftIndentTextIndentStatus
en: Left Indent [%s] First Line Indent [%s]
mnk: Maraa karalaandiroo [%s] Safeerikulu foloo karalaandi [%s]

note: LeftMarginStatus
en: Left Margin [%s]
mnk: Maraa karadandaŋo [%s]

note: TabToggleLeftTab
en: Left Tab
mnk: Maraa walaa loondoo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_LEFT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_LEFT
en: Left alignment
mnk: Ka a tembendi maraa la

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_LEFT
en: Left-align the paragraph
mnk: Hijiboo tembendi maraa la

note: DLG_FormatTOC_Level1
en: Level 1
mnk: Tembe 1

note: DLG_FormatTOC_Level2
en: Level 2
mnk: Tembe 2

note: DLG_FormatTOC_Level3
en: Level 3
mnk: Tembe 3

note: DLG_FormatTOC_Level4
en: Level 4
mnk: Tembe 4

note: DLG_Lists_DelimiterString
en: Level Delimiter:
mnk: Tonkondiroo :

note: DLG_Lists_Level
en: Level:
mnk: Temboo :

note: DLG_Para_LabelLineSpacing
en: Li&ne spacing:
mnk: Jonjulu teemoo :

note: DLG_Goto_Target_Line
en: Line
mnk: Jonjuloo

note: FIELD_Numbers_LineCount
en: Line Count
mnk: Jonjuloolu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOPLINE
en: Line above the selection (toggle)
mnk: Jonjuloo miŋ ñaalatombonta santo ( a birikintiŋ )

note: DLG_Para_TabLabelLineAndPageBreaks
en: Line and Page Breaks
mnk: Jonjuloo niŋ leeri sawuŋo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE
en: Line below the selection (toggle)
mnk: Jonjuloo miŋ ñaalatombonta duuma ( a birikintiŋ )

note: DLG_Column_Line_Between
en: Line between
mnk: Talaarilaŋ jonjuloo

note: DLG_WordCount_Lines
en: Lines:
mnk: Jonjuloolu :

note: DLG_Styles_List
en: List
mnk: Kasabirilaa

note: FIELD_Numbers_ListLabel
en: List Label
mnk: Kasabirilaa kuŋo

note: DLG_Lists_PageProperties
en: List Properties
mnk: Minnu be Kasabirilaa kono

note: DLG_Stylist_ListStyles
en: List Styles
mnk: Kasabirilaa maañaa

note: DLG_Lists_Title
en: Lists for
mnk: Jatakoloolu niŋ yirikoolu

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: Lock the layout of the current toolbars
mnk: Jooraŋ bululaalu soroŋ ì be laariŋ ñaamiŋ saayiŋ

note: DLG_Lists_Lower_Case_List STYLE_LOWERCASELIST
en: Lower Case List
mnk: Kasabirilaa safeeriŋo harafundiŋolu la

note: DLG_Lists_Lower_Roman_List STYLE_LOWERROMANLIST
en: Lower Roman List
mnk: Kasabirilaa aniŋ Roman harafoolu la

note: FIELD_Application_MailMerge MENU_STATUSLINE_TOOLS_MAILMERGE
en: Mail Merge
mnk: Pibilipositaasoo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOLD
en: Make the selection bold (toggle)
mnk: Miŋ ñaalatombonta nunkundi ( a birikintiŋ )

note: MENU_STATUSLINE_FMT_ITALIC
en: Make the selection italic (toggle)
mnk: Miŋ ñaalatombonta ñinkelendi (a birikintiŋ)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT
en: Make the selection subscript (toggle)
mnk: Miŋ ñaalatombonta duuma karalaandi (a birikintiŋ)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT
en: Make the selection superscript (toggle)
mnk: Miŋ ñaalatombonta karalaandi santo (a birikintiŋ)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS
en: Manage annotations in document
mnk: Ka miŋ be safoo karalaalu to korosi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_PLUGINS
en: Manage plugins
mnk: Modiloolu korosi

note: DLG_PageSetup_Margin
en: Margin
mnk: Karadandaŋo

note: DLG_MarkRevisions_Title
en: Mark Revisions
mnk: Seyinkanditaalu taamansee safeeri tumoo

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: Mark changes as you type
mnk: Buntuŋo taamansee niŋ i be a safee la

note: FIELD_PieceTable_MartinTest
en: Martins Test
mnk: Martins tembesumaŋo

note: DLG_Column_Size
en: Max Column size
mnk: Silalaa waroo daŋo

note: TOOLBAR_LABEL_MENU TOOLBAR_STATUSLINE_MENU TOOLBAR_TOOLTIP_MENU
en: Menu
mnk: Sinkiroo

note: DLG_MergeCells_Above
en: Merge Above
mnk: Senñoomoo santo

note: DLG_MergeCells_Below
en: Merge Below
mnk: Senñoomoo duumaa

note: DLG_MergeCellsTitle DLG_MergeCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_MERGE_CELLS
en: Merge Cells
mnk: Silalaalu senñoomoo

note: DLG_MergeCells_Left
en: Merge Left
mnk: Senñomoo maraa la

note: DLG_MergeCells_Right
en: Merge Right
mnk: Senñoomoo bulubaa la

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEABOVE
en: Merge above
mnk: Senñoomoo santo

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MERGE_DOCUMENTS
en: Merge another document into the active document using revision marks
mnk: Seyinkandiri taamanseerilaŋo taa se safa doo seŋ safoo miŋ be taamandoo la, kaŋ

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEBELOW
en: Merge below
mnk: Senñoomoo duuma

note: TOOLBAR_LABEL_MERGE_CELLS TOOLBAR_STATUSLINE_MERGE_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_MERGE_CELLS
en: Merge cells
mnk: Silalaa senñoomoo

note: TOOLBAR_LABEL_MERGELEFT
en: Merge left
mnk: Senñoomoo maraa la

note: TOOLBAR_LABEL_MERGERIGHT
en: Merge right
mnk: Senñoomoo bulubaa la

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEABOVE TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEABOVE
en: Merge with cell above
mnk: Ka a seŋ santoo silalaa kaŋ

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEBELOW TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEBELOW
en: Merge with cell below
mnk: Ka a seŋ duuma silalaa kaŋ

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGELEFT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGELEFT
en: Merge with left cell
mnk: Ka seŋ maraa silalaa kaŋ

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGERIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGERIGHT
en: Merge with right cell
mnk: Ka a seŋ bulubaa silalaa kaŋ

note: FIELD_DateTime_MilTime
en: Military Time
mnk: Kelejawaroolu la waatoo

note: DLG_Options_TabLabel_Misc
en: Misc.
mnk: Doolu

note: DLG_Stylist_MiscStyles
en: Miscellaneous Styles
mnk: Maañaa doolu

note: DLG_Styles_ModifyTitle
en: Modify Styles
mnk: Maañaalu yelemandoo

note: DLG_Styles_Modify
en: Modify...
mnk: Yelemandiroo...

note: FIELD_DateTime_MonthDayYear
en: Month Day, Year
mnk: Karoo, luŋo, saŋo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_GOTO
en: Move the insertion point to a specific location
mnk: Dundidulaa tomboo ñorindi daamiŋ fota to

note: FIELD_DateTime_MthDayYear
en: Mth. Day, Year
mnk: Karoo, Luŋo, Saŋo

note: DLG_Para_SpacingMultiple
en: Multiple
mnk: Siidulaandiriŋo

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_NEW
en: New
mnk: Kutamaa

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: New &annotation
mnk: Sila laañaa niŋ tikeeti kutoo

note: DLG_NEW_Title
en: New Document
mnk: Karadandaŋ safeeriŋ kutoo

note: DLG_Lists_New_List_Label
en: New List Label
mnk: Silalaañaa tikeeti kutoo

note: DLG_Lists_New_List_Type
en: New List 
    Type
mnk: Sila laañaa kutoo 
     Mulunñaa

note: DLG_Lists_Starting_Value
en: New Starting 
    Value
mnk: Ka warariŋ kutoo 
    foloo

note: DLG_Styles_NewTitle
en: New Style
mnk: Maañaa kutoo

note: DLG_Styles_New
en: New...
mnk: Kutamaa...

note: DLG_Goto_Btn_Next
en: Next >>
mnk: Miŋ be a nooma  >>

note: DLG_NEW_NoFile
en: No File
mnk: Buntuŋo ti jee

note: DLG_Lists_FoldingLevel0
en: No Folding
mnk: Ka temboolu yiriwaandi

note: DLG_Styles_ErrNoStyle
en: No Style selected 
     so it cannot be modified
mnk: Maañaa hani kiliŋ maŋ ñaalatomboŋ 
     woto a te yelemandi noo la

note: SCRIPT_NOSCRIPTS
en: No scripts found
mnk: Sikiript hani kiliŋ ti jee

note: DLG_FormatTOC_None DLG_Styles_DefNone DLG_Tab_Radio_NoAlign DLG_BorderShading_Border_Style_None DLG_Lists_Type_none
en: None
mnk: Hani kiliŋ

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_0BEFORE
en: None before
mnk: Ñaato fatandiroo ti jee

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_NORMAL
en: Normal View
mnk: Jeeri betemaa

note: DLG_Spell_UnknownWord
en: Not in dictionary&:
mnk: A te kumakaŋ fasarilaa kitaaboo kono :

note: DLG_Stylist_FootnoteStyles
en: Note Styles
mnk: Leeri duuma karalaa maañaa

note: DLG_Column_Number_Cols
en: Number of Columns
mnk: Sililaalu Yirikoo :

note: FIELD_Numbers_PagesCount
en: Number of Pages
mnk: Leeroolu yirikoo

note: DLG_Column_Number
en: Number of columns
mnk: Silalaalu yirikoo

note: DLG_InsertTable_NumCols
en: Number of columns:
mnk: Silalaalu yirikoo :

note: DLG_InsertTable_NumRows
en: Number of rows:
mnk: Jojulu yirikoo :

note: DLG_Lists_Type_numbered
en: Numbered
mnk: Miŋ kasabita

note: DLG_Lists_Numbered_List STYLE_NUMBER_LIST
en: Numbered List
mnk: Sila laañaa miŋ kasabita

note: DLG_FormatFootnotes_FootnoteRestart DLG_Styles_ModifyNumbering TOOLBAR_LABEL_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_NUMBERS
en: Numbering
mnk: Kasabiriŋo

note: FIELD_Type_Numbers
en: Numbers
mnk: Yirikoolu

note: DLG_Column_One
en: One
mnk: Kiliŋ

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORT
en: Op&en Copy
mnk: A dundinaŋ

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_OPEN
en: Open
mnk: Ka a yele

note: MENU_LABEL_OPEN_TEMPLATE
en: Open Template
mnk: Tembenfee kiliŋ yele

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORT
en: Open a document by making a copy
mnk: Ka safa kiliŋ dundinaŋ

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT
en: Open a recently used document
mnk: Safa kutoo yele

note: DLG_NEW_Open MENU_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_OPEN
en: Open an existing document
mnk: Safoo yele

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_NEW
en: Open another window for the document
mnk: Palanteeri kutoo yele safoo miŋ be taamandoo kaŋ

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_1 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_2 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_3 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_4 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_5 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_6 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_7 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_8 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_9
en: Open this document
mnk: Ñiŋ safoo yele

note: DLG_PageSetup_Orient
en: Orientation...
mnk: Tilindiroo...

note: DLG_Options_TabLabel_Other
en: Other
mnk: Doo

note: MSG_IE_NoMemory
en: Out of memory attempting to open %s
mnk: Hakkiloo maŋ siyaa yeleroo kee katoo to %s

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_OVERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_OVERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_OVERLINE DLG_UFS_OverlineCheck
en: Overline
mnk: Santo bantambiloo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_OVERLINE
en: Overline the selection (toggle)
mnk: Miŋ ñaalatombonta bantambili (birikintiŋo)

note: MENU_LABEL_FILE_PROPERTIES
en: P&roperties
mnk: A fansuŋ jikoolu

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: P&urge revisions
mnk: Seyinkadiriŋolu koonoo kuu

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Pa&ste Unformatted
mnk: Miŋ maŋ sumandiroo soto naki

note: DLG_Goto_Target_Page DLG_PageSetup_Page
en: Page
mnk: Leeroo

note: DLG_Para_PushPageBreakBefore
en: Page &break before
mnk: Ñaatoo leeri sawuŋo

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND
en: Page Background
mnk: Koomalaa leeroo

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Page C&olor
mnk: Leeroo ñaajiyo

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Page Image
mnk: Leeroo la muluŋo

note: MENU_LABEL_INSERT_PAGENO
en: Page N&umbers
mnk: Leeroo yirikoo

note: FIELD_Numbers_PageNumber
en: Page Number
mnk: Leeroo kasaboo

note: DLG_HdrFtr_PageNumberProperties
en: Page Number Properties
mnk: Leeroo kasaboo jikoolu

note: DLG_PageNumbers_Title
en: Page Numbers
mnk: Leeroo kasaboo

note: FIELD_Numbers_PageReference
en: Page Reference
mnk: Ka a sundi leeroo la

note: MENU_LABEL_FILE_PAGESETUP
en: Page Set&up
mnk: Leeroo laañaa

note: DLG_PageSetup_Title
en: Page Setup
mnk: Leeroo laañaa

note: PageInfoField
en: Page: %d/%d
mnk: Leeroo : %d/%d

note: DLG_WordCount_Pages
en: Pages:
mnk: Leeroolu

note: DLG_Para_LabelPagination
en: Pagination
mnk: Leeroolu laañaa kasabiroo

note: DLG_PageSetup_Paper_Size
en: Paper Si&ze:
mnk: Waroo :

note: DLG_PageSetup_Paper
en: Paper...
mnk: Kayitoo la daŋo...

note: DLG_Styles_ModifyParagraph DLG_Para_ParaTitle
en: Paragraph
mnk: Hijiboo

note: FIELD_Numbers_ParaCount
en: Paragraph Count
mnk: Hijiboolu

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DOM_DIRECTION
en: Paragraph Direction
mnk: Hijiboolu ñaatiliŋo

note: DLG_Styles_ParaPrev
en: Paragraph Preview
mnk: Hijiboo jeeri fanuŋo

note: DLG_WordCount_Paragraphs
en: Paragraphs:
mnk: Hijiboolu :

note: WORD_PassRequired
en: Password required, this is an encrypted document
mnk: A ye yeleraŋ kumoo le le ñininkaa, ñiŋ mu safa yirikariŋo le ti

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_PASTE TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_PASTE TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_PASTE
en: Paste
mnk: Nakiroo

note: DLG_MetaData_TAB_Permission
en: Permissions
mnk: Sila daanoolu

note: DLG_Goto_Target_Picture
en: Picture
mnk: Muluŋo

note: FIELD_Type_PieceTable
en: Piece Table
mnk: Walaa teleŋo

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndDoc
en: Place at end of document
mnk: A ke safoo duuma

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndSec
en: Place at end of section
mnk: A ke karakiliŋo duuma

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlacement
en: Placement
mnk: Loondiroo

note: DLG_Tab_Label_Position DLG_Goto_Label_Position DLG_PageNumbers_Position_No_Colon
en: Position
mnk: Lootemboo

note: DLG_FormatFrame_PositionTo
en: Position Text Box
mnk: Safoo la boyitoo lootemboo

note: DLG_FormatFrame_SetToColumn
en: Position to Column
mnk: Lootemboo aniŋ silaalaa

note: DLG_FormatFrame_SetToPage
en: Position to Page
mnk: Lootemboo aniŋ leeroo

note: DLG_FormatFrame_SetToParagraph
en: Position to Paragraph
mnk: Lootemboo aniŋ hijiboo

note: DLG_PageNumbers_Position
en: Position:
mnk: Lootemboo :

note: MENU_LABEL_TOOLS_OPTIONS
en: Pr&eferences
mnk: Diyaannakuwolu

note: DLG_Options_TabLabel_Preferences DLG_Options_Label_Schemes
en: Preference Schemes
mnk: Diyaannakuu kaccaataa

note: DLG_Options_OptionsTitle
en: Preferences
mnk: Diyannakuwolu

note: DLG_Styles_ModifyPreview DLG_Para_LabelPreview DLG_Column_Preview DLG_FormatFrame_Preview DLG_FormatTable_Preview DLG_BorderShading_Preview DLG_Lists_Preview DLG_PageNumbers_Preview DLG_Zoom_PreviewFrame
en: Preview
mnk: Feleroo

note: MENU_STATUSLINE_WEB_WEBPREVIEW MENU_STATUSLINE_WEB_SAVEASWEB
en: Preview the document as a web page
mnk: Ka safoolu fele ko Web leeroo

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Preview the document before printing
mnk: Ka safoo fele janniŋ a be muuli la

note: DLG_Para_PreviewPrevParagraph
en: Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph
mnk: Hijibe koomankoo Hijibe Koomankoo Hijibe koomankoo Hijibe koomankoo Hijibe koomankoo Hijibe koomankooHijibe koomankoo Hijibe koomankoo Hijibe koomankoo Hijibe koomnkoo

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT DLG_UP_PrintTitle DLG_UP_PrintButton
en: Print
mnk: Muuliroo

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print &directly
mnk: Ka a muuli wo ñaamaa

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_PRINT
en: Print Layout
mnk: Mutakuwolu fo a se muuli

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print P&review
mnk: Feleroo janniŋ a be muuli la

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print Preview
mnk: Feleroo janniŋ a be muuli la

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT
en: Print all or part of the document
mnk: Safoo muumee waraŋ a kara kiliŋ muuli

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT
en: Print the document
mnk: Ka safoo muuli

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print using the internal PS driver
mnk: PostScriptoo miŋ be konoto borindiraŋo taa ye a muuli

note: MSG_PrintingDoc
en: Printing Document...
mnk: Safa muuliroo

note: MSG_PrintStatus
en: Printing page %d of %d
mnk: Leeri %d ñiŋ %d muuli

note: FIELD_Document_Publisher
en: Publisher
mnk: Muulilaa

note: DLG_MetaData_Publisher_LBL
en: Publisher:
mnk: Muulilaa

note: MENU_LABEL_EDIT_REPLACE
en: R&eplace
mnk: Ka a jooseyi

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: RTL &Document
mnk: Ka bo safoo bulubaa la ka taa maraa la

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: RTL &Paragraph
mnk: Ka bo hijiboo bulubaa la ka taa maraa la

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: RTL &Section
mnk: Talantee bulubaa la ka taa maraa la

note: DLG_FR_ReplaceWithLabel
en: Re&place with:
mnk: Ka a jooseyi...........la/na :

note: DLG_FR_ReverseFind
en: Re&verse find
mnk: Kooma ñinindiroo

note: MENU_LABEL_FILE_REVERT
en: Re&vert
mnk: Safoo miŋ tambita

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT
en: Recent &Files
mnk: Buntuŋ kutoolu

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_REDO
en: Redo
mnk: Seyinkandoo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REDO
en: Redo editing
mnk: Safeeriŋo seyinkaŋ

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REDO
en: Redo previously undone editing
mnk: I ye muŋ kenuŋ seyinkaŋ

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_MENU MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM
en: Reduce or enlarge the document display
mnk: Fanundiraŋ keeraŋo tembendi

note: DLG_MetaData_Relation_LBL
en: Relation:
mnk: Kafuñooyaa :

note: DLG_Styles_RemoveButton
en: Remove
mnk: Bondiroo

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove Footer
mnk: Leeri siŋo bondi

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove Header
mnk: Kunto leeri siŋo bondi

note: DLG_Styles_RemoveLab
en: Remove Property from Style
mnk: Minnu be maañaa kono bondi

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as Heading
mnk: Safeerikuloo bondi ko leeroo kunto too

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as the page Heading
mnk: Safeerikuloo bondi ko kunto too le mu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: Remove all revision information from the document
mnk: Safoo seyinkandiraŋ kibaari sifaa muumee bondi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: Remove full document history from the document
mnk: Safoo la kandiyo muumee bondi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove the Footer on this page from the Document
mnk: Leeri siŋo bondi safoo la ñiŋ leeroo to

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove the Header on this page from the Document
mnk: Kunto leeri siŋo bondi safoo la ñiŋ leeroo to

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTIMAGE
en: Remove the Image and save a copy on the clipboard
mnk: Muluŋo kuntoo ka a ke kayiti buntuŋo kono

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEIMAGE
en: Remove the Image from the Document
mnk: Muluŋo fita safoo kono

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEFRAME
en: Remove the Text Box from the Document
mnk: Safoo bondi boyitoo kono i ye a dundi kayiti buntuŋo kono

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: Remove the suggested change
mnk: Yelemandiroolu i sobindita minnu la bondi

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading
mnk: Safeerikuloo seyindinaŋ ko kunto leeri siŋo

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading on each new page
mnk: Safeerikuloo seyindinaŋ ko too leeri kuta woo leeri kuta to

note: DLG_FR_ReplaceTitle DLG_Annotation_Replace_LBL
en: Replace
mnk: Jooseyiroo

note: DLG_FR_ReplaceAllButton
en: Replace &All
mnk: Muumee jooseyiroo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REPLACE
en: Replace the specified text with different text
mnk: Ñinindiroo ke, i ye safoo miŋ waaliitoo yitandita jooseyi

note: MENU_LABEL_HELP_REPORT_BUG
en: Report a &Bug
mnk: Bogoo naatinaŋ

note: MENU_STATUSLINE_HELP_REPORT_BUG
en: Report a bug and help AbiWord become a better product
mnk: Bogoo naatinaŋ aniŋ i ye AbiWord maakoyi a ye ke feŋ betoo ti

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: Reset the current toolbar layout to its defaults
mnk: Ka jooraŋ bululaa laañaa seyindinaŋ kuta ke a soŋo to waaliyo la

note: MENU_STATUSLINE_FMT_IMAGE
en: Resize this image
mnk: Ñiŋ muluŋo daŋo tembendi kuta ke

note: DLG_HdrFtr_RestartNumbers
en: Restart numbering at:
mnk: Ka kasabiroo foloo kuta ke ka bo................to :

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartPage
en: Restart on each page
mnk: Ka a foloo leeri woo leeri to

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartSec DLG_FormatFootnotes_EndRestartSec
en: Restart on each section
mnk: Ka a foloo teleŋ woo teleŋ to

note: DLG_HdrFtr_RestartCheck
en: Restart page numbers on new sections
mnk: Ka kasabiroo foloo kutake teleŋ kutoo too

note: DLG_Lists_Resume_Previous_List
en: Resume Previous List
mnk: Ka seyi kasabirilaa miŋ tambita kaŋ

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: Retain all document changes
mnk: Minnu muumee yelemandita safoo kono maaboo

note: MSG_RevertFile
en: Revert file to last saved state?
mnk: Ka seyinaŋ safoo miŋ maŋ kaarinuŋ buntuŋo kono baŋ ?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_REVERT
en: Revert the document to the last saved state
mnk: Ka seyinaŋ buntuŋo miŋ tambita to

note: MSG_RevertBuffer
en: Revert to saved copy of %s?
mnk: Ka .........%s' yele ko a benuŋ a kaari labaŋo to baŋ ?

note: DLG_ListRevisions_Column1Label
en: Revision ID
mnk: Seyinkandiroo

note: DLG_Para_AlignRight DLG_Tab_Radio_Right DLG_PageNumbers_Right TOOLBAR_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: Right
mnk: Bulubaa la

note: RightIndentStatus
en: Right Indent [%s]
mnk: Ñorindiroo maraa la [%s]

note: RightMarginStatus
en: Right Margin [%s]
mnk: Bulubaa karadandaŋo [%s]

note: TabToggleRightTab
en: Right Tab
mnk: Walaa sila loo bulubaa la

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_RIGHT
en: Right alignment
mnk: Ka a tembendi bulubaa la

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT
en: Right-align the paragraph
mnk: Ka hijiboo tembendi bulubaa la

note: DLG_Para_DomDirection
en: Right-to-left &dominant
mnk: Ka a laa maraa la ka taa bulubaa la

note: FIELD_Document_Rights
en: Rights
mnk: Sariyaŋ siloolu

note: DLG_MetaData_Rights_LBL
en: Rights:
mnk: Sariyaŋ siloolu :

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Row
en: Row
mnk: Jonjuloolu

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Rows &Above
mnk: Santo jonjuloolu

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER
en: Rows &Below
mnk: Duumaa jonjuloolu

note: MENU_LABEL_TOOLS_SCRIPTS
en: S&cripts
mnk: S&cript

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: S&how revisions
mnk: Ka seyinkandiroolu yitandi

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_CELLS
en: S&plit Cells
mnk: ka buŋolu fatandi

note: DLG_Options_Btn_Save
en: Sa&ve
mnk: Tankandiroo

note: MENU_LABEL_FILE_EXPORT
en: Sav&e Copy
mnk: Ka a samba

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVE
en: Save
mnk: Tankandiroo

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save &As
mnk: Ka a tankandi ñiŋ ..........too la

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save &Template
mnk: Tembenfee tankandi

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save As
mnk: Ka a tankandi ñiŋ ................too la

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYIMAGE
en: Save a copy of the image on the clipboard
mnk: Ka muluŋo la ñaalayelema kiliŋ tankandi kayiti buntuŋo kono

note: MSG_ConfirmSave
en: Save changes to document %s before closing?
mnk: I lafita le ka yelemandiroolu minnu keta........%s kono tankandi la le baŋ ?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEEMBED
en: Save the Embedded Object
mnk: Feŋo miŋ dundita tankandi

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVE
en: Save the document
mnk: Safoo tankandi

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save the document as a template
mnk: Safoo tankandi ko tembenfee

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVEAS
en: Save the document under a different name
mnk: Safoo tankandii too doo la

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXPORT
en: Save the document without changing the current name
mnk: Safoo tankandi bari de i te a too yelemandi noo la

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEIMAGE
en: Save the selected image to a file
mnk: Muluŋo miŋ ñaalatombonta butuŋo kono tankandi

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEEMBED
en: Save to file
mnk: Tankandiroo buntuŋo kono

note: DLG_PageSetup_Scale
en: Scale...
mnk: Selenselendaŋo.............

note: MENU_STATUSLINE_HELP_SEARCH
en: Search for help about...
mnk: Walindiroo ñiniŋ ......... kunna

note: DLG_WordCount_Update_Rate
en: Seconds between updates
mnk: Miniti talanteelu tembendiri kutoolu teema

note: FIELD_DateTime_Epoch
en: Seconds since the epoch
mnk: Miniti talanteelu biriŋ epoch

note: DLG_Break_SectionBreaks_Capital
en: Section Breaks
mnk: Teleŋ sawuŋo

note: DLG_Break_SectionBreaks
en: Section breaks
mnk: Talantee sawuŋo

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY
en: See history of the current document
mnk: Safoo miŋ bi jee la kandiyoo korosi

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT DLG_Select
en: Select
mnk: Ñaalatombondiroo

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECTALL
en: Select A&ll
mnk: A muumee ñaalatomboŋ

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_CELL
en: Select Cell
mnk: Buŋ kiliŋ ñaalatomboŋ

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Select Column
mnk: Silalaa kiliŋ ñaalatomboŋ

note: TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_CHOOSE
en: Select Font
mnk: Harafu buntuŋo ñaalatomboŋ

note: DLG_ListRevisions_Title TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_SELECT
en: Select Revision
mnk: Seyinkandiroo ñaalatomboŋ

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_ROW
en: Select Row
mnk: Safeerikulu kiliŋ ñaalatomboŋ

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_TABLE
en: Select Table
mnk: Walaalaa ñaalatomboŋ

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select Text Box
mnk: Safoo la boyitoo ñaalatomboŋ

note: DLG_InsertHyperlink_Msg
en: Select a target bookmark from the list.
mnk: Taamanseerilaŋ kiliŋ ñaalatomboŋ kasabirilaa kono

note: DLG_FormatFrame_SelectImage DLG_FormatTable_SelectImage
en: Select image from File
mnk: Ka muluŋ kiliŋ dundi...

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select the Text Box
mnk: Ka safa boyitoo ñaalatomboŋ

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECTALL
en: Select the entire document
mnk: Safoo muumee ñaalatomboŋ

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Selection DLG_UP_Selection
en: Selection
mnk: Ñaalatombondiroo

note: DLG_ToggleCase_SentenceCase
en: Sentence case
mnk: Kumoo sambañaa

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate table items with commas
mnk: Kuwolu minnu be walaalaa kono fatandi feñindiŋo niŋ walaalaalu la

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate table items with commas and tabs
mnk: Kuwolu minnu be walaa kono fatandi walaalaalu la

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate table items with tabs
mnk: Kuwolu minnu be walaa kono fatandi walaalaa la

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate with commas
mnk: Fatandiroo feñindiŋo la

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate with commas and tabs
mnk: Fatandiroo feñindiŋolu niŋ walaalaalu la

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate with tabs
mnk: Fatandiroo walaalaalu la

note: DLG_Tab_Button_Set
en: Set
mnk: Faranfansiroo

note: MENU_LABEL_FMT_LANGUAGE
en: Set &Language
mnk: Kaŋo

note: DLG_Lists_SetDefault
en: Set Default Values
mnk: Ka minnu ñanta, waaliyo la, loondi

note: DLG_FormatFrame_SetImage DLG_FormatTable_SetImage
en: Set Image
mnk: Ka i faŋ nafaa muluŋ kiliŋ na

note: MENU_LABEL_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set Positioned Image
mnk: Ka muluŋo loonoo loondi

note: DLG_FormatFrame_SetTextWrapping
en: Set Text Wrapping
mnk: Ka safee la dunfeŋo faranfansi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Set an image as a background for your page
mnk: Muluŋo nakindi leeroo la koomalaa to

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: Set dominant direction of document to RTL
mnk: Ka safoo taañaa baa faranfansi, ka bo bulubaa la ka taa maraa la

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: Set dominant direction of paragraph to RTL
mnk: Hijiboo taañaa ñaalatomboŋ, ka bo bulubaa la ka taa maraa la

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: Set dominant direction of section to RTL
mnk: Teleŋo taañaa baa faranfansi bulubaa la ka taa maraa la

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PROPERTIES
en: Set meta-data properties
mnk: Konoto fansunfeŋolu loondi

note: DLG_Tab_Label_New
en: Set new Tab
mnk: Walaalaa kutoolu faranfansi

note: DLG_FormatFrame_NoImageBackground DLG_FormatTable_NoImageBackground
en: Set no image
mnk: I kana muluŋo taa

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_OPTIONS
en: Set preferences
mnk: Diyaannakuwolu muumee loondi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABS
en: Set tab stops
mnk: Walaalaalu faranfansi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Set the type and styles of the Table of Contents
mnk: Jeerikuŋ walaa la siifaayaa niŋ maañaalu faranfansi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FOOTNOTES
en: Set the types of Footnotes and Endnotes
mnk: Leeri siŋ karadandaŋ safeeriŋ siifaa niŋ safoo labaŋo faranfansi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_HDRFTR
en: Set the types of Headers and Footers
mnk: Leeri siŋ niŋ kunto leeri siŋ siifaalu faranfansi

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as Heading
mnk: Ñiŋ safeerikuloo faranfansi ko jeerikuŋo

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as the Heading on each page
mnk: Ñiŋ safeerikuloo faranfansi ko leeri woo leeri jeerikuŋo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set this image to be positioned
mnk: Ñiŋ muluŋo loonoo loondi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELLPREFS
en: Set your spelling preferences
mnk: Kumakaŋ safeeriñaa diyaannakuwolu loondi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DOCUMENT
en: Setup your document's page properties such as page size and margins
mnk: Safoo fansuŋ konoto feŋolu faranfansi minnu be ko leeroo la fanoo niŋ karadandaŋolu

note: DLG_Styles_ModifyShortCut
en: Shortcut Key
mnk: Caabi sutumaa

note: DLG_Options_Label_Show DLG_Show
en: Show
mnk: Yitandiroo

note: MENU_LABEL_VIEW_RULER
en: Show &Ruler
mnk: Jonjuluraŋo yitandi

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show All
mnk: Yitandiroo/Nukundiroo

note: MENU_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show For&matting Marks
mnk: Yitandiroo/Nukundiroo

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show document &before revisions
mnk: Safoo yitandi janniŋ  seyinkandiroolu be ke la

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show document a&fter revisions
mnk: Safoo yitandi seyinkandiroolu koolaa

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show document after &previous revisions
mnk: Safoo yitandi seyinkandiroolu minnu tambita koolaa

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_MORE
en: Show full list of documents
mnk: Palanteeroolu la kasabirilaa muumee yitandi

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_RULER
en: Show or hide the rulers
mnk: Jonjuluraŋolu yitandi waraŋ i ye ì nukuŋ

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_STATUSBAR
en: Show or hide the status bar
mnk: Keeñaa bululaa yitandi waraŋ i ye ì nukuŋ

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_1 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_2 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_3 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_4
en: Show or hide the toolbar
mnk: Jooraŋ bululaa yitandi waraŋ i ye a nukuŋ

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: Show revisions that are present in document
mnk: Seyinkandiroolu minnu be safoo kono yitandi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show what the document looks like after previous revisions
mnk: Safoo laañaa niŋ seyinkandiroolu minnu tambita yitandi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show what the document looks like after revisions
mnk: Safoo laañaa niŋ seyinkandiroolu yitandi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show what the document looks like before revisions
mnk: Safoo laañaa yitandi janniŋ seyinkandiroo be ke la

note: DLG_Options_Label_ViewShowHide
en: Show...
mnk: Yitandiroo / Nukundiroo

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: Show/hide annotations
mnk: Yitandiroo / Nukundiroo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_SHOWPARA
en: Show/hide formatting marks
mnk: Yitandiroo / Nukundiroo

note: TB_Simple
en: Simple
mnk: Feemaa

note: DLG_Options_Label_ViewSimpleTB
en: Simple Toolbar
mnk: Jooraŋ bululaa feemaa

note: DLG_Para_SpacingSingle
en: Single
mnk: Kiliŋ

note: TOOLBAR_LABEL_SINGLE_SPACE
en: Single Spacing
mnk: Safeerikulu teema kiliŋ

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SINGLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_SINGLE_SPACE
en: Single spacing
mnk: Safeerikulu teema kiliŋ

note: DLG_Options_TabLabel_SmartQuotes
en: Smart Quotes
mnk: Walaalaa ñaalatomboŋ

note: MENU_LABEL_TABLE_SORT
en: So&rt Table
mnk: Walaalaa ñaalatomboŋ

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order
mnk: Walaalaalu ñaalatomboŋ ì laata ñookaŋ ñaamiŋ ka taa santo la

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order based on Selected Row
mnk: Walaalu ñaalatomboŋ ì laata ñookaŋ ñaamiŋ ka taa duuma la

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order
mnk: Walaa silalaalu ñaalatomboŋ ì laata ñookaŋ ñaamiŋ ka taa duumaa la

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order based on Selected Row
mnk: Walaa silalaalu ñaalatomboŋ ka jiinaŋ ka a suŋ walaa silalaa miŋ ñaalatombonta kaŋ

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order
mnk: Jonjuloolu ñaalatomboŋ ì laata ñoo kaŋ duuma la ñaamiŋ

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order based on selected Column
mnk: Jonjuloolu ñaalatomboŋ ì laata ñookaŋ santo la ñaamiŋ ka suŋ walaa silalaa miŋ ñaalatombonta kaŋ

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order
mnk: Jonjuloolu ñaalatomboŋ ì laata ñookaŋ duuma la ñaamiŋ

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order based on Selected Column
mnk: Jonjuloolu ñaalatomboŋ ì laata ñoo kaŋ duuma la ñaamiŋ, ka a suŋ walaa silalaa miŋ ñaalatombonta kaŋ

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORT
en: Sort Table
mnk: Walaa ñaalatomboŋ

note: DLG_MetaData_Source_LBL
en: Source:
mnk: Mayaŋo :

note: DLG_Column_Space_After
en: Space after Column
mnk: Kenoo walaa silalaa koolaa :

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_12BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_12BEFORE
en: Space before: 12 pt
mnk: Fanundiroo ñaato la : 12 pt

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_0BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_0BEFORE
en: Space before: None
mnk: Fanundiroo hanifeŋ ñaato la :

note: DLG_Para_LabelSpacing
en: Spacing
mnk: Fanundoo

note: DLG_Options_SpellCheckingTitle
en: Spell Checking
mnk: Korosiroo fo kumakaŋolu safeeta le a ñaama

note: TOOLBAR_LABEL_SPELLCHECK
en: Spellcheck
mnk: Kumakaŋo safeeñaa

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPELLCHECK TOOLBAR_TOOLTIP_SPELLCHECK
en: Spellcheck the document
mnk: Ka safoo la kumakaŋolu safeeñaa korosi

note: DLG_Spell_SpellTitle DLG_Options_TabLabel_Spelling
en: Spelling
mnk: Kumakaŋo safeeñaa

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLPREFS
en: Spelling &Options
mnk: Ñaalatombondiroo

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Spli&t Table
mnk: Ka walaa fara

note: DLG_SplitCellsTitle DLG_SplitCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_CELLS
en: Split Cells
mnk: Ka walaa silalaa teleŋ

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Split Table
mnk: Walaa talantee

note: TOOLBAR_LABEL_SPLIT_CELLS
en: Split cells
mnk: Ka walaa silalaalu teleŋ

note: DLG_SplitCells_HoriMid DLG_SplitCells_VertMid
en: Split in Middle
mnk: Telendiroo teema

note: DLG_SplitCells_Below
en: Split on Bottom Side
mnk: Talantee miŋ be duuma teleŋ

note: DLG_SplitCells_Left
en: Split on Left Side
mnk: Talantee miŋ be maraa la teleŋ

note: DLG_SplitCells_Right
en: Split on Right Side
mnk: Talantee miŋ be bulubaa la teleŋ

note: DLG_SplitCells_Above
en: Split on Top Side
mnk: Talantee miŋ be santo teleŋ

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split on all delimiters except spaces
mnk: Telendiroo ke kaduuraŋolu temboo to,  i se a taraa kenoolu daatijee

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split on all word delimiters including spaces
mnk: Telendiroo ke kaduuraŋolu temboo to,  i se a tara kenoolu daabijee

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split text at commas or tabs
mnk: Fararoo ke feñendiŋolu temboo to waraŋ walaalaalu to

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split text at spaces, commas, or tabs
mnk: Fararoo ke feñindiŋolu, kenoolu waraŋ walaalaalu temboo to

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPLIT_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_SPLIT_CELLS
en: Split this cell
mnk: Walaa silalaa fara

note: DLG_Lists_Square_List STYLE_SQUARELIST
en: Square List
mnk: Kasabilaa niŋ karanaanimaa

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE
en: St&yle
mnk: Maañaalu

note: TB_Standard
en: Standard
mnk: Tembenfee

note: DLG_Options_Label_ViewStandardTB
en: Standard Toolbar
mnk: Jooraŋ bululaa tembenfee

note: DLG_Lists_Star_List STYLE_STARLIST
en: Star List
mnk: Kasabirilaa aniŋ looloo

note: DLG_Lists_Start
en: Start At:
mnk: Ka kasabirilaa kutoo foloo

note: DLG_Lists_Start_New_List DLG_Lists_Start_New
en: Start New List
mnk: Ka kasabirilaa kutoo foloo

note: DLG_Lists_Start_Sub
en: Start Sublist
mnk: Ka kasabirilaandiŋ kutoo foloo

note: DLG_MarkRevisions_Check2Label
en: Start a new revision
mnk: Ka seyinkandiri kutoo foloo

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start ne&w revision
mnk: Ka seyinkandiri kutoo foloo

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start revision distinct from the current one
mnk: Ka seyinkandiri kutoo foloo miŋ niŋ miŋ be taamandoo la fatata

note: DLG_WordCount_Statistics
en: Statistics:
mnk: Kasabiroolu :

note: DLG_Lists_Stop_Current_List
en: Stop Current List
mnk: Ka kasabirilaa miŋ be teŋ loondi

note: MENU_LABEL_FMT_STRIKE
en: Stri&ke
mnk: Bantambilita

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STRIKE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STRIKE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STRIKE DLG_UFS_StrikeoutCheck
en: Strike
mnk: Bantambilita

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STRIKE
en: Strikeout the selection (toggle)
mnk: Miŋ ñaalatombonta bantambili (birikintiŋ)

note: MENU_LABEL_FMT_STYLIST
en: Sty&list
mnk: Maañaa tiyo

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STYLE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STYLE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STYLE
en: Style
mnk: Maañaa

note: DLG_Styles_ErrNotTitle1
en: Style Name -
mnk: Maañaa too -

note: DLG_Styles_ModifyName
en: Style Name:
mnk: Maañaa too :

note: DLG_Styles_ModifyType
en: Style Type
mnk: Maañaa tembenfee :

note: DLG_Styles_ModifyFollowing
en: Style for following paragraph
mnk: Maañaa ke hijiboo miŋ be a nooma ye

note: DLG_Styles_ErrBlankName
en: Style name cannot be left blank
mnk: Maañaa too te tu noo la koyimaa ti

note: DLG_BorderShading_Border_Style DLG_Lists_Style DLG_UFS_StyleLabel
en: Style:
mnk: Maañaa :

note: DLG_Styles_StylesTitle DLG_Stylist_Styles
en: Styles
mnk: Maañaalu

note: DLG_Stylist_Title
en: Stylist
mnk: Maañaatiyoo

note: DLG_MetaData_Subject_LBL
en: Subject:
mnk: Kuutiyo :

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUBSCRIPT DLG_UFS_SubScript
en: Subscript
mnk: Taamansee

note: DLG_Spell_Suggestions
en: Sugg&estions:
mnk: Hakkilidiyolu :

note: DLG_Options_Label_SpellMainOnly
en: Suggest from &main dictionary only
mnk: Hakkilidiyo ka a suŋ kumakaŋ faranfansillaa kummaa dammaa kaŋ

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Sum a Column
mnk: Walaa silalaa bumburaŋo

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Sum a Row
mnk: Jonjulu bumburaŋo

note: FIELD_Numbers_TableSumRows
en: Sum a Table Column
mnk: Walaa la jonjulu bumburaŋo

note: FIELD_Numbers_TableSumCols
en: Sum a Table Row
mnk: Walaa la silalaa bumburaŋ kiliŋ

note: DLG_MetaData_TAB_Summary MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY
en: Summary
mnk: Kadaroo

note: MENU_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT
en: Supe&rscript
mnk: Sakiriŋo santo

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUPERSCRIPT DLG_UFS_SuperScript
en: Superscript
mnk: sakiriŋo santo

note: MENU_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Sy&mbol
mnk: Harafu siifaalu

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Symbol
mnk: muluŋ harafoolu

note: MENU_LABEL_TABLE
en: T&able
mnk: Walaa

note: TabStopStatus
en: Tab Stop [%s]
mnk: Walaa laañaa [%s]

note: DLG_Tab_Label_TabPosition
en: Tab stop position:
mnk: Looñaa :

note: DLG_Tab_Label_TabToClear
en: Tab stops to be cleared:
mnk: Walaa laañaa looriŋo miŋ ñanta fita la

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Table MENU_STATUSLINE_TABLE TB_Table TB_Rows_x_Cols_Table
en: Table
mnk: Walaa

note: DLG_InsertTable_TableSize_Capital
en: Table Size
mnk: Walaa la fanoo

note: DLG_Options_Label_ViewTableTB
en: Table Toolbar
mnk: Walaa la jooraŋ bululaa

note: MENU_LABEL_INSERT_TABLEOFCONTENTS MENU_LABEL_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Table of Contents
mnk: Jeerikunlaa walaa

note: FIELD_Numbers_TOCListLabel
en: Table of Contents List Label
mnk: Jeerikunlaalu la walaa la tiketoo la kasabilaa

note: FIELD_Numbers_TOCPageNumber
en: Table of Contents Page
mnk: Jeerikulaa walaa la leeroo

note: DLG_InsertTable_TableSize
en: Table size
mnk: Walaa la sumaŋolu

note: DLG_Styles_ModifyTabs DLG_Tab_TabTitle
en: Tabs
mnk: Walaa silalaalu

note: DLG_FormatTOC_DetailsTabPage
en: Tabs and Page Numbering
mnk: Walaa silalaandoo niŋ leeroolu kasaboo

note: MENU_LABEL_FMT
en: Te&xt Formatting
mnk: Safoo

note: DLG_Options_Label_Text
en: Text
mnk: Safoo

note: DLG_FormatTOC_TextAfter
en: Text &after:
mnk: Ñaato safoo :

note: DLG_FormatTOC_TextBefore
en: Text &before:
mnk: Kooma safoo

note: DLG_Lists_Align
en: Text Align:
mnk: Kasabirilaa tembendi :

note: MENU_LABEL_INSERT_TEXTBOX MENU_LABEL_FMT_FRAME
en: Text Box
mnk: Safa boyitoo

note: DLG_Lists_PageFolding
en: Text Folding
mnk: Safa talaa

note: DLG_FormatFrame_TextWrapping
en: Text Wrapping
mnk: Safoo la dunfeŋo

note: DLG_Options_Label_Both
en: Text and Icon
mnk: Safoo niŋ mulundiŋolu

note: DLG_PageSetup_ErrBigMargins
en: The margins selected are too large to fit on the page.
mnk: Karadandaŋolu minnu ñaalatombonta fanuta le baake, fo ì se kunuŋ noo leeroo kono.

note: DLG_Options_Prompt_YouMustRestart
en: The new user interface language will take effect the next time that you start the application
mnk: Fannafaalaa la ñaatiliŋo la, kuu kutoo be ke la miŋ be naa la foloodulaa le to.

note: MSG_SpellDone
en: The spelling check is complete.
mnk: Kumakaŋo safeeñaa korosoo banta le.

note: MSG_HyperlinkCrossesBoundaries
en: The text to which the hyperlink is to be attached must be within a single paragraph.
mnk: Safoo jonjulubaa ye muŋ sumaŋ ñanta kunna hijibe kiliŋ doroŋ ne kono.

note: FIELD_DateTime_Wkday
en: The weekday
mnk: Lookuŋ luŋo

note: DLG_FormatTable_Thickness DLG_BorderShading_Thickness
en: Thickness:
mnk: Patintoo

note: MSG_AfterRestartNew
en: This change will only take effect when you restart AbiWord or create a new document.
mnk: Yelemandiroolu be foloo la AbiWord folooroo miŋ bi naa le to waraŋ niŋ safa kutoo loondita.

note: MSG_HiddenRevisions
en: This document contains revisions which are currently hidden from view. Please see AbiWord documentation for information on working with revisions.
mnk: Wo safoo, seyinkandiroolu minnu nukundita, le be a kono. #10 Niŋ a diyaata alu ye alu AbiWord #10; la karandirilaŋ safoo kono juubee fahamuroo kamma, seyinkandiroolu kunna.

note: DLG_Styles_ErrStyleNot
en: This style does not exist 
     so it cannot be modified
mnk: Ñiŋ maañaa te keeriŋ 
     woto ate yelemandi noo la

note: DLG_Column_Three
en: Three
mnk: Saba

note: DLG_Lists_Tick_List STYLE_TICKLIST
en: Tick List
mnk: Kasabiroo aniŋ tiki

note: FIELD_DateTime_TimeZone
en: Time Zone
mnk: Waatoo taamañaa

note: FIELD_Document_Title DLG_Goto_Column_Title
en: Title
mnk: Jeerikuŋo

note: DLG_ToggleCase_TitleCase DLG_UFS_Effects_TitleCase
en: Title Case
mnk: Jeerikuŋo looñaa

note: DLG_MetaData_Title_LBL DLG_Annotation_Title_LBL DLG_Image_LblTitle
en: Title:
mnk: Jeerikuŋo :

note: DLG_Options_Label_Toolbars
en: Toolbars
mnk: Joraŋolu la bululaa

note: TopMarginStatus
en: Top Margin [%s]
mnk: Santo karadandaŋo [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_TOPLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_TOPLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_TOPLINE DLG_UFS_ToplineCheck
en: Topline
mnk: Santo jonjuloo

note: DLG_Lists_Triangle_List STYLE_TRIANGLELIST
en: Triangle List
mnk: Kasabirilaa niŋ tonkonsaboo

note: DLG_Column_Two
en: Two
mnk: Fila

note: FIELD_Document_Type
en: Type
mnk: Temboo

note: DLG_InsertBookmark_Msg
en: Type a name for the bookmark, or select an existing from the list.
mnk: Taamanseerilaŋ kiliŋ too dundi waraŋ i ye a ñaalatomboŋ kasabirilaa kono.

note: DLG_Lists_Type
en: Type:
mnk: Temboo :

note: DLG_ToggleCase_UpperCase
en: UPPERCASE
mnk: Harafukumbaa

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_UNDERLINE DLG_UFS_UnderlineCheck
en: Underline
mnk: Jonjuluta

note: MENU_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE
en: Underline the selection (toggle)
mnk: Miŋ ñaalatombonta jonjulu (a birikintiŋ)

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_UNDO
en: Undo
mnk: Baayindiroo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_UNDO
en: Undo editing
mnk: Bara labaŋo baayi

note: DLG_RDF_Editor_ShowAll DLG_Update
en: Update
mnk: Ka a siindi

note: DLG_Annotation_OK_tooltip
en: Update the annotation
mnk: Mutakuwoo fita

note: DLG_Lists_Upper_Case_List STYLE_UPPERCASTELIST
en: Upper Case List
mnk: Kasabirilaa aniŋ harafukumbaa la

note: DLG_Lists_Upper_Roman_List STYLE_UPPERROMANLIST
en: Upper Roman List
mnk: Kasabirilaa aniŋ Roman harafukumbaa la

note: DLG_Column_RtlOrder
en: Use RTL Order
mnk: A tembendita bulubaa la ka taa maraa la

note: DLG_Options_Label_HebrewContextGlyphs
en: Use glyph shaping for Hebrew
mnk: Fannafaa aliyahuudu gilifoo ye miŋ loondi la

note: DLG_Options_Label_UI
en: User Interface
mnk: Fannafaalaa ñaatiliŋo

note: DLG_Options_Label_UILang
en: User Interface Language
mnk: Miŋ be ñaatiliŋo la, miŋ ka a fannafaa ala la kaŋo la

note: DLG_Stylist_UserStyles
en: User defined Styles
mnk: Maañaalu fannafaalaa ye minnu faranfansi

note: DLG_Tab_Label_Existing
en: User-defined Tabs
mnk: Walaa silalaa fannafaalaa ye muŋ faranfansi

note: DLG_Styles_LBL_UserDefined
en: User-defined styles
mnk: Maañaalu fannafaalaa ye minnu faranfansi

note: FIELD_Application_Version DLG_History_Version_Version
en: Version
mnk: Yelemandiroo

note: DLG_Options_TabLabel_View
en: View
mnk: Jeeroo

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: View document history
mnk: Safoo la kandiyoo yitandi

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_FULLSCREEN
en: View the document in full screen mode
mnk: Safoo feleranfaa feenee

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_1 MENU_STATUSLINE_WINDOW_2 MENU_STATUSLINE_WINDOW_3 MENU_STATUSLINE_WINDOW_4 MENU_STATUSLINE_WINDOW_5 MENU_STATUSLINE_WINDOW_6 MENU_STATUSLINE_WINDOW_7 MENU_STATUSLINE_WINDOW_8 MENU_STATUSLINE_WINDOW_9
en: View this document
mnk: Tambi palanteeroo to safoo ñiŋ be miŋ kono

note: DLG_Options_Label_ViewTooltips
en: View tooltips
mnk: Ka feereelu juubee

note: DLG_Options_Label_ViewViewFrame
en: View...
mnk: Jeeroo.....

note: DLG_Options_Label_Visible
en: Visible
mnk: A jeta le

note: MSG_HyperlinkNoBookmark
en: Warning: the bookmark you provided [%s] does not exist.
mnk: Dandalaaroo : taamanseerilaŋo "%s" a te keeriŋ.

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_WEB
en: Web Layout
mnk: Ka loondi Web muluŋo la

note: DLG_Styles_LBL_TxtMsg
en: What Hath God Wrought
mnk: Safoo miŋ ñanta tembendi la

note: DLG_Options_Label_WithExtension
en: With extension:
mnk: Aniŋ fanundiroo :

note: DLG_WordCount_WordCountTitle FIELD_Numbers_WordCount
en: Word Count
mnk: Kasabiroo / Isitasitikoo

note: DLG_NEW_Tab1
en: Wordprocessing
mnk: Safa baaroo

note: DLG_WordCount_Words_No_Notes
en: Words (no footnotes/endnotes):
mnk: Kumakaŋolu (leeri siŋ karadandaŋ saafeeriŋolu te miŋ to aniŋ labaŋo)

note: DLG_Options_Label_SpellUppercase
en: Words in &UPPERCASE
mnk: I kana safeeri kulubaalu dankuŋ

note: DLG_Options_Label_SpellNumbers
en: Words with num&bers
mnk: I kana yirikoolu danduŋ

note: DLG_WordCount_Words
en: Words:
mnk: Kumakaŋolu :

note: MSG_SaveFailedWrite
en: Writing error when attempting to save %s
mnk: Safeeroo te ke noo la buntuŋ %s. kono

note: MSG_DefaultDirectionChg
en: You have changed the default direction.
mnk: Alu ye taañaa yelemandi le tembebaliyaa to

note: MSG_DirectionModeChg
en: You have changed the direction mode.
mnk: Alu ye safoo taañaa keeñaa yelemandi le

note: MSG_HyperlinkNoSelection
en: You must select a portion of the document before inserting a hyperlink.
mnk: Alu ñanta safoo karakiliŋ ñaalatomboŋ na le janniŋ alu be jonjulu jaŋ kutoo dundi la

note: DLG_Options_Label_InvalidRangeForAutoSave
en: You should choose a range from 1 to 120 for the auto save frequency
mnk: I ñanta tankandiri kataba kiliŋ waatoo ñaalatomboŋ na le, ka bo miniti 1 fo 120 kono

note: MSG_ConfirmSaveSecondary
en: Your changes will be lost if you don't save them.
mnk: Niŋ i ye a soroŋ i maŋ tankandiroo ke, yelemandiroolu muumee minnu keta be yeemaŋ na le

note: TOOLBAR_LABEL_ZOOM TOOLBAR_STATUSLINE_ZOOM TOOLBAR_TOOLTIP_ZOOM DLG_Zoom_ZoomTitle
en: Zoom
mnk: Werindende

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to &100%
mnk: &100%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to &200%
mnk: &200%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to &50%
mnk: &50%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to &75%
mnk: &75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to 100%
mnk: Werindendendiroo fo 100%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to 200%
mnk: Werindendendiroo fo 200%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to 50%
mnk: Werindendendiroo fo 50%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to 75%
mnk: Werindendendiroo fo 75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: Zoom to page width
mnk: Warandirilaŋ keelaa tembendi 1OO% la

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: Zoom to whole page
mnk: Warandirilaŋ keelaa tembendi 200% la

note: FIELD_DateTime_DDMMYY
en: dd/mm/yy
mnk: ll/kk/ss

note: DLG_ToggleCase_LowerCase
en: lowercase
mnk: Domandimmaa

note: DLG_Options_Label_Minutes
en: minutes
mnk: Minitoolu

note: FIELD_DateTime_MMDDYY
en: mm/dd/yy
mnk: ll/kk/ss

note: DLG_ToggleCase_ToggleCase
en: tOGGLE cASE
mnk: Ka saafeerikulu yelemandirilaŋ taañaa yelemandi

note: * Translatable strings file generated by extract-ui. * DO NOT compile this file as part of your application. DLG_UP_To
en:  to
mnk:  fo

note: DLG_Zoom_PageWidth
en: &Page width
mnk: leeroo la fanoo

note: DLG_ULANG_SetLangButton
en: &Set Language
mnk: Kaŋo

note: DLG_Zoom_WholePage
en: &Whole page
mnk: Leeroo muumee

note: LANG_0
en: (no proofing)
mnk: ( Korosiroo maŋ soto )

note: DLG_DocComparison_TestSkipped
en: (test skipped)
mnk: ( Feeree miŋ bondita )

note: DLG_NoSaveFile_DirNotExist
en: A directory in the given pathname does not exist.
mnk: Dundiraŋ siloo yitandiraŋolu te keeriŋ.

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_TITLE
en: AbiWord Plugin Manager
mnk: AbiWord taamandiraŋ feeroolu

note: SPELL_CANTLOAD_DLL
en: AbiWord cannot find the spelling file %s.dll
    Please download and install Aspell from http://aspell.net/win32/
mnk: AbiWord maŋ kumakaŋ faranfansiraŋ bukoo la buntuŋo taradulaa je noo %s.dll
    Niŋ a diyaata i ye, Aspell
     janfajaŋo sabaanaŋ, i ye dundi adareesoo to miŋ mu : web http://aspell.net/win32/

note: MSG_HistoryPartRestore1
en: AbiWord cannot fully restore version %d of the document because the version information is incomplete.
mnk: AbiWord te yelemandiroo muumee %d safoo to seyindinoolanaŋ kaatuŋ fahamuroo wo yelemandoo kunna dasata le.

note: MSG_HistoryNoRestore
en: AbiWord cannot restore version %d of the document because the version information is missing.
mnk: AbiWord te safoo la yelemadiriŋo %d seyindi noo la naŋ kaatuŋ fahamuroo wo yelemandiroo kunna dasata le.

note: DLG_UP_PrintPreviewTitle
en: AbiWord: Print Preview
mnk: AbiWord : Juubee janniŋ a be muuli la

note: DLG_ABOUT_Title
en: About %s
mnk: Ñiŋ %s kunna

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_ACTIVE
en: Active Plugins
mnk: feeroolu minnu ka taama :

note: LANG_SQ_AL
en: Albanian
mnk: Albanais

note: DLG_FOSA_ALL
en: All (*.*)
mnk: Muluŋolu muumee la buntuŋolu

note: DLG_FOSA_ALLDOCS
en: All Documents
mnk: Safoolu muumee

note: DLG_FOSA_ALLIMAGES
en: All Image Files
mnk: Muluŋolu la buntuŋolu

note: DLG_HTMLOPT_ExpAllowAWML
en: Allow extra markup in AWML namespace
mnk: Ka soŋ suuteeraŋ doolu la AWML toolaaraŋ kenoo to

note: LANG_AM_ET
en: Amharic (Ethiopia)
mnk: Amharique (Ethiopie)

note: LANG_AR
en: Arabic
mnk: Araabu kasabiroo

note: LANG_AR_EG
en: Arabic (Egypt)
mnk: Arabe (Egypt)

note: LANG_AR_SA
en: Arabic (Saudi Arabia)
mnk: Arabe (Arabie Saoudite)

note: ENC_ARAB_ISO
en: Arabic, ISO-8859-6
mnk: Arabe, ISO-8859-6

note: ENC_ARAB_MAC
en: Arabic, Macintosh
mnk: Arabe, Macintosh

note: ENC_ARAB_WIN
en: Arabic, Windows Code Page 1256
mnk: Arabe, Windows 1256 la leeri taamanseerilaŋolu

note: LANG_HY_AM
en: Armenian
mnk: Arménien

note: ENC_ARME_ARMSCII
en: Armenian, ARMSCII-8
mnk: Arménien, ARMSCII-8

note: LANG_AST_ES
en: Asturian (Spain)
mnk: Asturian (Espagne)

note: DLG_Options_Label_DirMarkerAfterClosingParenthesis
en: Auto-insert direction markers
mnk: Ka taañaa tamanseerilaŋolu dundi a faŋ ye katabakiliŋ

note: DLG_History_Version_AutoRevisioned
en: Auto-revision
mnk: Fansuŋ seyinkandiroo

note: DLG_FOSA_FileTypeAutoDetect
en: Automatically Detected
mnk: Taañaa katabakiliŋ a faŋ ye

note: MSG_AutoRevision
en: Autorevision
mnk: Fansuŋ setinkandiroo

note: DLG_MW_AvailableDocuments
en: Available Documents
mnk: Safoolu minnu be keeriŋ

note: DLG_ULANG_AvailableLanguages
en: Available Languages
mnk: Kaŋolu minnu be keeriŋ

note: ENC_BALT_ISO
en: Baltic, ISO-8859-4
mnk: Baltique, ISO-8859-4

note: ENC_BALT_WIN
en: Baltic, Windows Code Page 1257
mnk: Baltique, Windows 1257 la Leeri Taamanseerilaŋ leeroo

note: LANG_BE_BY
en: Belarusian
mnk: Biélorusse

note: DLG_UP_BlackWhite
en: Black & White
mnk: Fimmaa niŋ koyimaa

note: STYLE_BLOCKTEXT
en: Block Text
mnk: Safeeriŋo miŋ ñorindita kooma

note: DLG_UFS_StyleBoldItalic
en: Bold Italic
mnk: Ñenkelendiŋ nunkuriŋo

note: MSG_BuildingDoc
en: Building Document:
mnk: Safoo loondoo

note: LANG_BG_BG
en: Bulgarian
mnk: Bulgare

note: DLG_Cancel
en: Cancel
mnk: A burukandi

note: ENC_CENT_ISO
en: Central European, ISO-8859-2
mnk: Européen central, ISO-8859-2

note: ENC_CENT_MAC
en: Central European, Macintosh
mnk: Européen central, Macintosh

note: ENC_CENT_WIN
en: Central European, Windows Code Page 1250
mnk: Européen central, Windows 1250 la Leeri Taamanseerilaŋo

note: DLG_Options_Label_LangWithKeyboard
en: Change Language when changing keyboard
mnk: Ka kaŋo niŋ harafu walaa yelemandi ñoo la

note: STYLE_CHAPHEADING
en: Chapter Heading
mnk: Hijibe jeerikuŋo

note: LANG_ZH_HK
en: Chinese (Hong Kong)
mnk: Chinois (Hong Kong)

note: LANG_ZH_CN
en: Chinese (PRC)
mnk: Chinois (RPC)

note: LANG_ZH_SG
en: Chinese (Singapore)
mnk: Chinois (Singapour)

note: LANG_ZH_TW
en: Chinese (Taiwan)
mnk: Chinois (Taiwan)

note: ENC_CHSI_EUC
en: Chinese Simplified, EUC-CN (GB2312)
mnk: Chinois feemaa, EUC-CN

note: ENC_CHSI_GB
en: Chinese Simplified, GB_2312-80
mnk: Chinois feemaa, GB_2312-80

note: ENC_CHSI_HZ
en: Chinese Simplified, HZ
mnk: Chinois feemaa, HZ

note: ENC_CHSI_WIN
en: Chinese Simplified, Windows Code Page 936
mnk: Chinois feemaa, Windows 936 la leeri taamanseerilaŋo

note: ENC_CHTR_BIG5
en: Chinese Traditional, BIG5
mnk: Chinois kotoo, BIG5

note: ENC_CHTR_BIG5HKSCS
en: Chinese Traditional, BIG5-HKSCS
mnk: Chinois kotoo, BIG5-HKSCS

note: ENC_CHTR_EUC
en: Chinese Traditional, EUC-TW
mnk: Chinois kotoo, EUC-TW

note: ENC_CHTR_WIN
en: Chinese Traditional, Windows Code Page 950
mnk: Chinois kotoo, Windows 950 la leeri taamanseerilaŋo

note: DLG_LISTDOCS_Heading1
en: Choose document from the list:
mnk: Safa kiliŋ ñaalatomboŋ jeerikuŋ kasabilaa kono :

note: TB_ClearBackground
en: Clear Background
mnk: Koomalaa fita

note: DLG_CLIPART_Title
en: Clip Art
mnk: Muluŋ buntuŋo

note: DLG_CLIPART_Error
en: Clip Art could not be loaded
mnk: Muluŋ buntuŋo maŋ dunindi noo

note: DLG_Close
en: Close
mnk: Sorondiroo

note: DLG_Exit_CloseWithoutSaving
en: Close &Without Saving
mnk: Ka a soroŋ a maŋ tankandi

note: DLG_UP_Collate
en: Collate
mnk: Ñaalayelema kensundiŋolu

note: DLG_UP_Color
en: Color
mnk: Ñaajiyolu

note: DLG_Compare
en: Compare
mnk: Ka ì sumaŋ

note: DLG_DocComparison_Content
en: Content:
mnk: Miŋ be a kono :

note: STYLE_TOCHEADING1
en: Contents 1
mnk: Jeerikuŋ walaa 1

note: STYLE_TOCHEADING2
en: Contents 2
mnk: Jeerikuŋ walaa 2

note: STYLE_TOCHEADING3
en: Contents 3
mnk: Jeerikuŋ walaa 3

note: STYLE_TOCHEADING4
en: Contents 4
mnk: Jeerikuŋ walaa 4

note: STYLE_TOCHEADING
en: Contents Header
mnk: Jeerikuŋ walaalu kuntotaa

note: DLG_UP_Copies
en: Copies:
mnk: Ñaalayelemoo :

note: LANG_COP_EG
en: Coptic
mnk: Copte

note: LANG_KW_GB
en: Cornish
mnk: Cornique

note: LANG_CO_FR
en: Corsican
mnk: Corse

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_LOAD
en: Could not activate/load plugin
mnk: A maŋ a mala noo / Modiloo fandi

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_UNLOAD
en: Could not deactivate plugin
mnk: A te modiloo dubeŋ noo la

note: SPELL_CANTLOAD_DICT
en: Could not load the dictionary for the %s language
mnk: A te kumakaŋ faranfansirilaa bukoo fandi noo la kaŋo ye "%s".

note: DLG_History_Version_Started
en: Created
mnk: A dadaa

note: DLG_History_Created
en: Created:
mnk: A dadaa :

note: LANG_HR_HR
en: Croatian
mnk: Croate

note: ENC_CROA_MAC
en: Croatian, Macintosh
mnk: Croate, Macintosh

note: ENC_CYRL_ISO
en: Cyrillic, ISO-8859-5
mnk: Cyrillique, ISO-8859-5

note: ENC_CYRL_KOI
en: Cyrillic, KOI8-R
mnk: Cyrillique, KOI8-R

note: ENC_CYRL_MAC
en: Cyrillic, Macintosh
mnk: Cyrillique, Macintosh

note: ENC_CYRL_WIN
en: Cyrillic, Windows Code Page 1251
mnk: Cyrillique, Page de codes Windows 1251

note: LANG_CS_CZ
en: Czech
mnk: Tchèque

note: LANG_DA_DK
en: Danish
mnk: Danois

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE_ALL
en: Deactivate all plugins
mnk: Modiloolu muumee dubeŋ

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE
en: Deactivate plugin
mnk: Modili kiliŋ dubeŋ

note: DLG_HTMLOPT_ExpDeclareXML
en: Declare as XML (version 1.0)
mnk: Ka a dantee ko XML (sumb 1.0)

note: DLG_ULANG_DefaultLangLabel
en: Default language:
mnk: Kaŋo, niŋ a maŋ tembe :

note: DLG_Image_Placement
en: Define Image Placement
mnk: Muluŋo looñaa faranfansi

note: DLG_Image_TextWrapping
en: Define Text Wrapping
mnk: Ka seyinaŋ katabakiliŋ faŋ safeerikuloo to

note: DLG_Remove_Icon
en: Do you want to remove this icon from the toolbar?
mnk: Alu lafita le ka jooraŋolu la bululaa mulundiŋo dondi le baŋ ?

note: DLG_DocComparison_WindowLabel
en: Document Comparison
mnk: Ka safoolu ñaalatembendi

note: DLG_History_DocumentDetails
en: Document Details
mnk: Safoo la kilinkiliŋolu

note: DLG_History_WindowLabel
en: Document History
mnk: Safoo la kandiyo

note: DLG_History_Path
en: Document name:
mnk: Safoo too :

note: DLG_DocComparison_DocsCompared
en: Documents compared
mnk: Safoolu minnu ñaatilintembendita

note: LANG_NL_NL
en: Dutch (Netherlands)
mnk: Hollandais (Pays-Bas)

note: DLG_History_EditTime
en: Editing time:
mnk: A yelemandita luŋo miŋ na :

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedCSS
en: Embed (CSS) style sheet
mnk: Maañaa kayitoo miŋ dundita (CSS)

note: DLG_UP_EmbedFonts
en: Embed Fonts
mnk: Harafu buntuŋolu minnu dundita

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedImages
en: Embed images in URLs (Base64-encoded)
mnk: Muluŋolu minnu dundita URL (Base64) kono

note: DLG_UENC_EncTitle
en: Encoding
mnk: Nukundiroo

note: DLG_UFS_EncodingLabel
en: Encoding:
mnk: Nukundiroo :

note: STYLE_ENDREFERENCE
en: Endnote Reference
mnk: Duuma karadandaŋ saafeeriŋo suuteeraŋo

note: STYLE_ENDTEXT
en: Endnote Text
mnk: Karadandaŋ safoo

note: LANG_EN_AU
en: English (Australia)
mnk: Anglais (Australie)

note: LANG_EN_CA
en: English (Canada)
mnk: Anglais (Canada)

note: LANG_EN_IE
en: English (Ireland)
mnk: Anglais (Irlande)

note: LANG_EN_NZ
en: English (New Zealand)
mnk: Anglais (Nouvelle-Zélande)

note: LANG_EN_ZA
en: English (South Africa)
mnk: Anglais (Afrique du sud)

note: LANG_EN_GB
en: English (UK)
mnk: Anglais (Grande-Bretagne)

note: LANG_EN_US
en: English (US)
mnk: Anglais (États-Unis)

note: DLG_Password_Title
en: Enter Password
mnk: Yeleraŋ kumakaŋo dundi

note: LANG_EO
en: Esperanto
mnk: Espéranto

note: LANG_ET
en: Estonian
mnk: Estonien

note: DLG_FOSA_ExportTitle
en: Export File
mnk: Kiiroo

note: DLG_HTMLOPT_ExpIs4
en: Export as HTML 4.01
mnk: Ka a kii HTML 4.01 to

note: DLG_HTMLOPT_ExpAbiWebDoc
en: Export with PHP instructions
mnk: Ka a kii aniŋ PHP dandalaaroolu

note: LANG_FA_IR
en: Farsi
mnk: Persan

note: DLG_UP_File
en: File
mnk: Buntuŋo

note: DLG_OverwriteFile
en: File already exists.  Overwrite file '%s'?
mnk: '%s' buntuŋo be keeriŋ ne. I lafita a faliŋ na le baŋ ?

note: DLG_FOSA_RecordToFileLabel
en: File to record editing:
mnk: Buntuŋolu tembendiroo temboolu be tankandi la daamiŋ :

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileLabel
en: File to replay editing:
mnk: Buntuŋo tembendiroo temboolu be taa la ñaamiŋ kutake daamiŋ :

note: LANG_FI_FI
en: Finnish
mnk: Finlandais

note: LANG_NL_BE
en: Flemish (Belgium)
mnk: Hollandais (Belgique)

note: STYLE_FOOTREFERENCE
en: Footnote Reference
mnk: Leeroo duuma suuteeraŋo

note: STYLE_FOOTTEXT
en: Footnote Text
mnk: Duuma safoo

note: LANG_FR_BE
en: French (Belgium)
mnk: Français (Belgique)

note: LANG_FR_CA
en: French (Canada)
mnk: Français (Canada)

note: LANG_FR_FR
en: French (France)
mnk: Français (France)

note: LANG_FR_CH
en: French (Switzerland)
mnk: Français (Suisse)

note: DLG_UP_From
en: From:
mnk: Ka a fooloo :

note: LANG_GL
en: Galician (Galego)
mnk: Galicien

note: LANG_KA_GE
en: Georgian
mnk: Géorgien

note: ENC_GEOR_ACADEMY
en: Georgian, Academy
mnk: Géorgien, Académie

note: ENC_GEOR_PS
en: Georgian, PS
mnk: Géorgien, PS

note: LANG_DE_AT
en: German (Austria)
mnk: Allemand (Autriche)

note: LANG_DE_DE
en: German (Germany)
mnk: Allemand (Allemagne)

note: LANG_DE_CH
en: German (Switzerland)
mnk: Allemand (Suisse)

note: DLG_UP_Grayscale
en: Grayscale
mnk: Seebuutumaa temboolu

note: LANG_EL_GR
en: Greek
mnk: Grec

note: ENC_GREE_ISO
en: Greek, ISO-8859-7
mnk: Grec, ISO-8859-7

note: ENC_GREE_MAC
en: Greek, Macintosh
mnk: Grec, Macintosh

note: ENC_GREE_WIN
en: Greek, Windows Code Page 1253
mnk: Grec, Windows 1253 la leeri ñalatombondiraŋolu

note: DLG_HTMLOPT_ExpTitle
en: HTML Export Options
mnk: Kiilaaroo ñaalatombondiroolu HTML

note: LANG_HAW_US
en: Hawaiian
mnk: Hawaïen

note: STYLE_HEADING1
en: Heading 1
mnk: Jeerikuŋ 1

note: STYLE_HEADING2
en: Heading 2
mnk: Jeerikuŋ 2

note: STYLE_HEADING3
en: Heading 3
mnk: Jeerikuŋ 3

note: STYLE_HEADING4
en: Heading 4
mnk: Jeerikuŋ 4

note: LANG_HE_IL
en: Hebrew
mnk: Hébreu

note: ENC_HEBR_ISO
en: Hebrew, ISO-8859-8
mnk: Hébreu, ISO-8859-8

note: ENC_HEBR_MAC
en: Hebrew, Macintosh
mnk: Hébreu, Macintosh

note: ENC_HEBR_WIN
en: Hebrew, Windows Code Page 1255
mnk: Hébreu, Windows 1255 la leeri taamanseerilaŋolu

note: DLG_Image_Height
en: Height:
mnk: A loo  :

note: DLG_IP_Height_Label
en: Height:
mnk: A loo :

note: DLG_UFS_HiddenCheck
en: Hidden
mnk: Nukundita

note: DLG_UFS_BGColorTab
en: HighLight Color
mnk: Yitandiraŋo ñaajiyo

note: LANG_HU_HU
en: Hungarian
mnk: Hongrois

note: LANG_IS_IS
en: Icelandic
mnk: Islandais

note: ENC_ICEL_MAC
en: Icelandic, Macintosh
mnk: Islandais, Macintosh

note: DLG_History_Id
en: Identifier:
mnk: Suuteeraŋo :

note: DLG_Image_Title
en: Image Properties
mnk: Muluŋo

note: DLG_Image_WrappedNone
en: Image floats above text
mnk: Muluŋo be tiyo la safoo santo

note: DLG_Image_InLine
en: Image placed in-line (no text wrapping)
mnk: Muluŋo miŋ be laariŋ jonjuloo kaŋ (a te a faŋ seyindi noo la jonjuloo kaŋ)

note: DLG_FOSA_ImportTitle
en: Import File
mnk: Ka a naatinaŋ

note: MSG_ImportingDoc
en: Importing Document...
mnk: Safoo natoonaŋ...

note: LANG_ID_ID
en: Indonesian
mnk: Indonésien

note: XIM_Methods
en: Input Methods
mnk: Dundiriñaa siloo

note: DLG_FOSA_InsertObject
en: Insert Embeddable Object
mnk: Ka feŋo dundi miŋ se dundi noo

note: DLG_FOSA_FileInsertObject
en: Insert Embeddable Object file:
mnk: Ka feŋ duntuŋo dundi minnu se dunñooma noo

note: DLG_FOSA_InsertTitle
en: Insert File
mnk: Ka buntuŋo dundi

note: DLG_FOSA_InsertMath
en: Insert Math File
mnk: Ka Math buntuŋo dundi

note: DLG_FOSA_FileInsertMath
en: Insert MathML file:
mnk: Ka MathML buntuŋo dundi :

note: TB_InsertNewTable
en: Insert New Table
mnk: Ka walaa dundi

note: DLG_IP_Title
en: Insert Picture
mnk: Ka muluŋo dundi

note: DLG_Insert_SymbolTitle
en: Insert Symbol
mnk: Ka sembooli kiliŋ dundi

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_INSTALL
en: Install new plugin
mnk: Ka moyili kutoo loondi

note: DLG_InvalidPathname
en: Invalid pathname.
mnk: Buntuŋo waraŋ karinee miŋ maŋ kaati too

note: LANG_GA_IE
en: Irish
mnk: Irlandais

note: LANG_IT_IT
en: Italian (Italy)
mnk: Italien (Italie)

note: LANG_JA_JP
en: Japanese
mnk: Japonais

note: ENC_JAPN_EUC
en: Japanese, EUC-JP
mnk: Japonais, EUC-JP

note: ENC_JAPN_ISO
en: Japanese, ISO-2022-JP
mnk: Japonais, ISO-2022-JP

note: ENC_JAPN_SJIS
en: Japanese, Shift-JIS
mnk: Japonais, Shift-JIS

note: ENC_JAPN_WIN
en: Japanese, Windows Code Page 932
mnk: Japonais, Page de codes Windows 932

note: LANG_KO_KR LANG_KO
en: Korean
mnk: Coréen

note: ENC_KORE_EUC
en: Korean, EUC-KR
mnk: Coréen, EUC-KR

note: ENC_KORE_JOHAB
en: Korean, Johab
mnk: Coréen, Johab

note: ENC_KORE_KSC
en: Korean, KSC_5601
mnk: Coréen, KSC_5601

note: ENC_KORE_WIN
en: Korean, Windows Code Page 949
mnk: Coréen, Page de codes Windows 949

note: LANG_KU
en: Kurdish
mnk: Kurde

note: LANG_LO_LA
en: Lao
mnk: Laotien

note: DLG_History_LastSaved
en: Last saved:
mnk: Tankandiri labaŋo :

note: LANG_LV_LV
en: Latvian
mnk: Letton

note: LANG_LT_LT
en: Lithuanian
mnk: Lituanien

note: DLG_CLIPART_Loading
en: Loading Clip Art
mnk: Muluŋ fudoo fandoo

note: LANG_MK
en: Macedonian
mnk: Macédonien

note: DLG_ULANG_DefaultLangChkbox
en: Make default for document
mnk: Safoo la kaŋo, niŋ a maŋ tembe

note: LANG_MS_MY
en: Malay
mnk: Malais

note: LANG_MH_MH
en: Marshallese (Marshall Islands)
mnk: Marshall (Marshall, Îles)

note: LANG_MH_NR
en: Marshallese (Nauru)
mnk: Marshall (Nauru)

note: DLG_Merge
en: Merge
mnk: Kafuñoomoo

note: LANG_MN_MN
en: Mongolian
mnk: Mongol

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NAME
en: Name:
mnk: Too :

note: DLG_MB_No
en: No
mnk: Hani

note: DLG_IP_No_Picture_Label
en: No Picture
mnk: A maŋ muluŋ soto

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NONE_SELECTED
en: No plugin selected
mnk: Hani modili kiliŋ maŋ ñaalatomboŋ

note: STYLE_NORMAL
en: Normal
mnk: A taata a ñaama le

note: LANG_NB_NO
en: Norwegian Bokmal
mnk: Norvégien Bokmal

note: LANG_NN_NO
en: Norwegian Nynorsk
mnk: Norvégien Nynorsk

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NOT_AVAILABLE
en: Not available
mnk: A maŋ a ñaasoto

note: STYLE_NUMHEAD1
en: Numbered Heading 1
mnk: Jeerikuŋ 1

note: STYLE_NUMHEAD2
en: Numbered Heading 2
mnk: Jeerikuŋ 2

note: STYLE_NUMHEAD3
en: Numbered Heading 3
mnk: Jeerikuŋ 3

note: DLG_FOSA_OpenTitle
en: Open File
mnk: Ka buntuŋo yele

note: DLG_LISTDOCS_Title
en: Opened Documents
mnk: Safoolu minnu yeleta

note: TB_Zoom_PageWidth
en: Page Width
mnk: Leeri fanoo

note: DLG_UP_PageRanges
en: Page ranges:
mnk: Leeri siyaariŋolu :

note: LANG_PS
en: Pashto
mnk: Nakiroo

note: DLG_Password_Password
en: Password:
mnk: Yeleraŋ kumakaŋo :

note: STYLE_PLAIN_TEXT
en: Plain Text
mnk: Nunto safeeriñaa

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DETAILS
en: Plugin Details:
mnk: Modiloo la kilinkilinlaa

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_LIST
en: Plugin List
mnk: Modiloolu la kasabilaañaa

note: LANG_PL_PL
en: Polish
mnk: Polonais

note: LANG_PT_BR
en: Portuguese (Brazil)
mnk: Portugais (Brésil)

note: LANG_PT_PT
en: Portuguese (Portugal)
mnk: Portugais (Portugal)

note: DLG_Image_PlaceColumn
en: Position relative to its Column
mnk: Looñaa walaa silalaa fee

note: DLG_Image_PlacePage
en: Position relative to its Page
mnk: Looñaa leeroo fee

note: DLG_Image_PlaceParagraph
en: Position relative to nearest paragraph
mnk: Looñaa hijiboo miŋ katata fee

note: DLG_Image_Aspect
en: Preserve aspect ratio
mnk: Ka loo niŋ laa teemoo kanta

note: DLG_IP_Activate_Label
en: Preview Picture
mnk: Muluŋ jeeroo

note: DLG_FOSA_PrintToFileTitle
en: Print To File
mnk: Ka a muuli buntuŋo kono

note: DLG_UP_PrintIn
en: Print in:
mnk: Ka muuli :............kono

note: DLG_UP_PrintTo
en: Print to:
mnk: Ka a muuli ka taa :..............kaŋ

note: DLG_UP_Printer
en: Printer
mnk: Muulilaa

note: DLG_UP_PrinterCommand
en: Printer command:
mnk: Muuli kiilaadiŋo :

note: DLG_FOSA_RecordToFileTitle
en: Record Editing to File
mnk: Ka muuliroo temboolu tankandi safoo kono

note: DLG_UFS_StyleRegular
en: Regular
mnk: A laata siloo kaŋ

note: DLG_DocComparison_Relationship
en: Relationship:
mnk: Ñoomutoo :

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileTitle
en: Replay Editing from File
mnk: Ka seyi temboolu muuliroo kaŋ kabiriŋ buntoŋo kono

note: DLG_Restore
en: Restore
mnk: Ka a seyindi a be nuŋ ñaamiŋ

note: DLG_HTMLOPT_ExpRestore
en: Restore Settings
mnk: Ka a seyindi a be nuŋ ñaamiŋ

note: DLG_DocComparison_Results
en: Results
mnk: Sotoolu

note: LANG_RO_RO
en: Romanian
mnk: Roumain

note: ENC_ROMA_MAC
en: Romanian, Macintosh
mnk: Roumain, Macintosh

note: LANG_RU_RU
en: Russian (Russia)
mnk: Russe (Russie)

note: DLG_UFS_SampleFrameLabel
en: Sample
mnk: Esantiyoŋ

note: LANG_SC_IT
en: Sardinian
mnk: Sarde

note: DLG_FOSA_SaveAsTitle
en: Save File As
mnk: Ka a tankandi teŋ.....

note: DLG_HTMLOPT_ExpSave
en: Save Settings
mnk: Tankandiroo

note: DLG_UFS_ScriptLabel
en: Script:
mnk: Script :

note: STYLE_SECTHEADING
en: Section Heading
mnk: Kunto talantee, too

note: DLG_UENC_EncLabel
en: Select Encoding:
mnk: Nukundiriŋo ñaalatomboŋ :

note: DLG_HTMLOPT_ExpLabel
en: Select HTML export options:
mnk: Ka kiilaarilaŋolu keeñaalu ñaalatomboŋ :

note: DLG_ULANG_LangLabel
en: Select Language:
mnk: Ka kaŋo ñaalatomboŋ

note: LANG_SR
en: Serbian
mnk: Serbe

note: DLG_Image_ImageDesc
en: Set Image Name
mnk: Muluŋo too

note: DLG_Image_ImageSize
en: Set Image Size
mnk: Muluŋo la fanoo

note: DLG_ULANG_LangTitle
en: Set Language
mnk: Kaŋo

note: DLG_UFS_TransparencyCheck
en: Set no Highlight Color
mnk: Yitandiraŋo ñaajiyo ti jee

note: DLG_UFS_SizeLabel
en: Size:
mnk: Daŋo :

note: LANG_SK_SK
en: Slovak
mnk: Slovaque

note: LANG_SL_SI
en: Slovenian
mnk: Slovène

note: LANG_ES_MX
en: Spanish (Mexico)
mnk: Espagnol (Mexique)

note: LANG_ES_ES
en: Spanish (Spain)
mnk: Espagnol (Espagne)

note: DLG_Image_SquareWrap
en: Square text wrapping
mnk: Karanaanimaa safoo dunfeŋo

note: DLG_DocComparison_Styles
en: Styles:
mnk: Muluŋolu :

note: LANG_SV_SE
en: Swedish
mnk: Suédois

note: TB_Font_Symbol
en: Symbols
mnk: Symbooloolu

note: LANG_SYR
en: Syriac
mnk: Syriaque

note: LANG_TA_IN
en: Tamil
mnk: Tamoul

note: DLG_UFS_ColorTab
en: Text Color
mnk: Ñaajiyo

note: DLG_Image_WrappedBoth
en: Text wrapped on both sides of the Image
mnk: Safeeriŋo muluŋo karalaa fuloolu to

note: DLG_Image_WrappedLeft
en: Text wrapped to the Left of the Image
mnk: Safeeroo muluŋo maraalaa to

note: DLG_Image_WrappedRight
en: Text wrapped to the Right of the Image
mnk: Safeeroo muluŋo bulubaalaa too

note: LANG_TH_TH
en: Thai
mnk: Thaï

note: ENC_THAI_MAC
en: Thai, Macintosh
mnk: Thaï, Macintosh

note: ENC_THAI_TIS
en: Thai, TIS-620
mnk: Thaï, TIS-620

note: ENC_THAI_WIN
en: Thai, Windows Code Page 874
mnk: Thaï, Windows 874 la Leeri Taamanseerilaŋo

note: DLG_NoSaveFile_DirNotWriteable
en: The directory '%s' is write-protected.
mnk: Yitandiraŋo '%s' la safeeriŋo tankandita le

note: MSG_HistoryPartRestore2
en: The nearest version that can be restored fully is %d. Would you like to restore this version instead? To partially restore version %d press No.
mnk: Yelemandiroo miŋ katata a bee ti, miŋ muumee se seyindinaŋ noo mu %d. le ti. I lafita le ka wo yelemandiriŋo seyindinaŋ ne baŋ a noo to ? Niŋ duŋ i lafita ka yelemandiroo %d karakiliŋ doroŋ ne seyindi la naŋ,  hani ñaalatomboŋ

note: DLG_UP_InvalidPrintString
en: The print command string is not valid.
mnk: Muuliraŋo kiilaadiŋo maŋ kaati.

note: MSG_NoUndo
en: This operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
mnk: Ñiŋ baaroo te burukandi noo la. I lafita le baŋ ka taa ñaato ?

note: DLG_Image_TightWrap
en: Tight text wrapping
mnk: Safee dunfeŋo deteta le

note: MSG_HistoryPartRestore3
en: To continue anyway, press OK.
mnk: Niŋ i lafita taa la ñaato haniwoo, OK diki

note: MSG_HistoryPartRestore4
en: To quit the restoration attempt, press Cancel.
mnk: Fo yelemandiriŋo se seyi a be nuŋ ñaamiŋ, a buruka diki.

note: LANG_TR_TR
en: Turkish
mnk: Turc

note: ENC_TURK_ISO
en: Turkish, ISO-8859-9
mnk: Turc, ISO-8859-9

note: ENC_TURK_MAC
en: Turkish, Macintosh
mnk: Turc, Macintosh

note: ENC_TURK_WIN
en: Turkish, Windows Code Page 1254
mnk: Turc, 1254 la Leeri Taamanseerilaŋo

note: DLG_Image_WrapType
en: Type of text wrapping
mnk: Safa dunfeŋ tembenfee

note: LANG_UK_UA
en: Ukrainian
mnk: Ukrainien

note: ENC_UKRA_KOI
en: Ukrainian, KOI8-U
mnk: Ukrainien, KOI8-U

note: ENC_UKRA_MAC
en: Ukrainian, Macintosh
mnk: Ukrainien, Macintosh

note: ENC_UNIC_UCS_2BE
en: Unicode UCS-2 Big Endian
mnk: Unicode UCS-2 Butisiti-waramaa

note: ENC_UNIC_UCS_2LE
en: Unicode UCS-2 Little Endian
mnk: Unicode UCS-2 Butisitindiŋo

note: ENC_UNIC_UCS_4BE
en: Unicode UCS-4 Big Endian
mnk: Unicode UCS-4 Butisiti-waramaa

note: ENC_UNIC_UCS_4LE
en: Unicode UCS-4 Little Endian
mnk: Unicode UCS-4 Petit-boutiste

note: ENC_UNIC_UTF_16BE
en: Unicode UTF-16 Big Endian
mnk: Unicode UTF-16 Butisiti-waramaa

note: ENC_UNIC_UTF_16LE
en: Unicode UTF-16 Little Endian
mnk: Unicode UTF-16 Butisitindiŋo

note: ENC_UNIC_UTF_32BE
en: Unicode UTF-32 Big Endian
mnk: Unicode UTF-32 Butisiti-waramaa

note: ENC_UNIC_UTF_32LE
en: Unicode UTF-32 Little Endian
mnk: Unicode UTF-32 Butisitindiŋo

note: UntitledDocument
en: Untitled%d
mnk: Safoo %d /safoo

note: LANG_UR
en: Urdu
mnk: Ourdou

note: LANG_UZ_UZ
en: Uzbek
mnk: Ouzbek

note: DLG_History_List_Title
en: Version history
mnk: Yelemandiroolu la kandiyo

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_VERSION DLG_History_Version
en: Version:
mnk: Yelemandiroo :

note: LANG_VI_VN
en: Vietnamese
mnk: Vietnamien

note: ENC_VIET_TCVN
en: Vietnamese, TCVN
mnk: Vietnamien, TCVN

note: ENC_VIET_VISCII
en: Vietnamese, VISCII
mnk: Vietnamien, VISCII

note: ENC_VIET_WIN
en: Vietnamese, Windows Code Page 1258
mnk: Vietnamien, 1258 la Leeri Taamanseerilaŋo

note: DLG_MW_MoreWindows
en: View Document
mnk: Ka palanteeri kiliŋ baluundi

note: DLG_MW_Activate
en: View:
mnk: Baluundiroo :

note: LANG_CY_GB
en: Welsh
mnk: Gallois

note: ENC_US_DOS
en: Western European, DOS/Windows Code Page 437
mnk: Européen de l'Ouest, DOS/Windows 437 la Leeri Taamanseerilaŋo

note: ENC_MLNG_DOS
en: Western European, DOS/Windows Code Page 850
mnk: Européen de l'Ouest, DOS/Windows 850 la Leeri Taamanseerilaŋo

note: ENC_WEST_HP
en: Western European, HP
mnk: Européen de l'Ouest, HP

note: ENC_WEST_ISO
en: Western European, ISO-8859-1
mnk: Européen de l'Ouest, ISO-8859-1

note: ENC_WEST_MAC
en: Western European, Macintosh
mnk: Européen de l'Ouest, Macintosh

note: ENC_WEST_NXT
en: Western European, NeXT
mnk: Européen de l'Ouest, NeXT

note: ENC_WEST_WIN
en: Western European, Windows Code Page 1252
mnk: Européen de l'Ouest, Windows 1252 la Leeri Taamanseerilaŋo

note: TB_Zoom_WholePage
en: Whole Page
mnk: Leeroo

note: DLG_Image_Width
en: Width:
mnk: A Fanoo :

note: DLG_IP_Width_Label
en: Width:
mnk: A fanoo :

note: LANG_WO_SN
en: Wolof (Senegal)
mnk: Wolofu (Senegal)

note: DLG_MB_Yes
en: Yes
mnk: Haadee

note: MSG_HistoryConfirmSave
en: You have to save changes to document %s before proceeding. Save now?
mnk: I ñanta miŋ yelemandita safoo %s kono tankandi la le, janniŋ i be tambila ñaato. Ka a tankandi saayiŋ baŋ ?

note: DLG_Zoom_RadioFrameCaption
en: Zoom to
mnk: Warandiroo Daŋo

note: DLG_UnixMB_No
en: _No
mnk: Hani

note: DLG_UnixMB_Yes
en: _Yes
mnk: Haa

note: DLG_DocComparison_Different
en: different
mnk: Fatariŋo

note: DLG_DocComparison_DivergingPos
en: diverging after document position %d
mnk: Waaliyo, safoo %d looñaa koolaa

note: DLG_DocComparison_Diverging
en: diverging after version %d of %s
mnk: Fatariŋo %d fo %s yelemandiriŋo koolaa

note: DLG_DocComparison_Identical
en: identical
mnk: I Mulunta

note: DLG_Unit_inch
en: inch
mnk: Bulukumbaa

note: DLG_Unit_pica
en: pica
mnk: Pica

note: DLG_Unit_points
en: points
mnk: Tomboolu

note: DLG_DocComparison_Siblings
en: siblings
mnk: Dindiŋolu

note: DLG_DocComparison_Unrelated
en: unrelated
mnk: A maŋ kiliŋ
