AbiWord 2.9 - en to son translation catalogue (1619 entries)

note: DLG_Styles_ErrNotTitle2
en:  - Reserved. 
     You cannot use this name. Choose Another
son:  - Lanbari. 
     War ši hin ka goy nda maaɲoo woo. Affoo tana suuba

note: DLG_WordCount_Auto_Update
en:  Auto Update
son:  Boŋ-taagandiri

note: DLG_RDF_Query_Comment
en: # Insert your SPARQL query here
    # Results are shown below.
son: # War SPARQL hãayan dam ne
    # Tammaasawey ga cebandi ganda.

note: DLG_PageSetup_Percent
en: % of normal size
son: Hankul adadu %

note: MSG_DlgNotImp
en: %s not implemented yet.
    
    If you are a programmer, feel free to add code in %s, line %d
    and mail patches to:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    Otherwise, please be patient.
son: %s mana huru goy ra jina.
    
    Nda war ti porogaram cinakaw, war ga hin ka ašariya tonton %s ra,%d žeeroo ga
    nda hansaroo bataga tee ne:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    Nd'a manti woo, wa suuri taare.

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT_1 MENU_LABEL_VIEW_TB_1 MENU_LABEL_WINDOW_1
en: &1 %s
son: %s 1&

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT_2 MENU_LABEL_VIEW_TB_2 MENU_LABEL_WINDOW_2
en: &2 %s
son: %s &2

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT_3 MENU_LABEL_VIEW_TB_3 MENU_LABEL_WINDOW_3
en: &3 %s
son: %s &3

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT_4 MENU_LABEL_VIEW_TB_4 MENU_LABEL_WINDOW_4
en: &4 %s
son: %s &4

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT_5 MENU_LABEL_WINDOW_5
en: &5 %s
son: %s &5

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT_6 MENU_LABEL_WINDOW_6
en: &6 %s
son: %s &6

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT_7 MENU_LABEL_WINDOW_7
en: &7 %s
son: %s &7

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT_8 MENU_LABEL_WINDOW_8
en: &8 %s
son: %s &8

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT_9 MENU_LABEL_WINDOW_9
en: &9 %s
son: %s &9

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT
en: &About %s
son: %s g&a

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: &Accept revision
son: Y&adda dumi barmante ga

note: DLG_Spell_AddToDict MENU_LABEL_SPELL_ADD
en: &Add
son: &Tonton

note: DLG_PageSetup_Adjust
en: &Adjust to:
son: S&awandi ga:

note: MENU_LABEL_ALIGN
en: &Align
son: Tenj&andi

note: DLG_Options_Label_ViewAll
en: &All
son: &Kul

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS
en: &Annotations
son: Ma&asa-cawey

note: DLG_ApplyButton
en: &Apply
son: K&anandi

note: DLG_Para_LabelAt
en: &At:
son: G&a:

note: MENU_LABEL_TOOLS_AUTOSPELL
en: &Auto Spellcheck
son: H&antum boŋtenjandi

note: MENU_LABEL_TABLE_AUTOFIT
en: &Autofit Table
son: D&aari boŋsawandi

note: DLG_Options_Label_PrefsAutoSave
en: &Automatically save this Scheme
son: D&abaroo woo boŋgaabu

note: DLG_Para_LabelBefore
en: &Before:
son: &Jine:

note: MENU_LABEL_FMT_BOLD
en: &Bold
son: &Warga

note: MENU_LABEL_FMT_BORDERS
en: &Borders and Shading
son: &Hirrey nda biyya-biyya

note: DLG_PageSetup_Bottom
en: &Bottom:
son: &Kore:

note: MENU_LABEL_INSERT_BREAK
en: &Break
son: &Kayri

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_CELL
en: &Cell
son: &Kaliize

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_CELLS MENU_LABEL_TABLE_DELETE_CELLS
en: &Cells
son: &Kaliizey

note: MENU_LABEL_ALIGN_CENTER
en: &Center
son: &Gam

note: DLG_Spell_Change
en: &Change
son: &Barmay

note: MENU_LABEL_INSERT_CLIPART
en: &Clip Art
son: &Cebebii

note: DLG_CloseButton MENU_LABEL_FILE_CLOSE
en: &Close
son: &Daabu

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_COLUMNS
en: &Column
son: &Soofu

note: DLG_Break_ColumnBreak
en: &Column break
son: &Soofu hirri

note: MENU_LABEL_FMT_COLUMNS
en: &Columns
son: &Soofey

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: &Compare documents
son: &Takaddawey deedandi

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY
en: &Copy
son: &Bere

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE_DEFINE
en: &Create and Modify Styles
son: Fasaley &tee nd'i barmay

note: DLG_Options_Label_PrefsCurrentScheme
en: &Current Preferences Scheme
son: &Sohõda ibaayey dabari

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE
en: &Delete
son: &Tuusu

note: MENU_LABEL_DELETE_ANNOTATION
en: &Delete annotation
son: Maasa-caw &tuusu

note: MENU_LABEL_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: &Delete hyperlink
son: Tiiradobu &tuusu

note: DLG_Options_Btn_CustomDict
en: &Dictionary...
son: &Kamasu...

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: &Direction Marker
son: Tenjeri šilbaykaw

note: MENU_LABEL_FMT_DOCUMENT
en: &Document
son: &Takadda

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY
en: &Document History
son: &Takadda taariki

note: MENU_LABEL_WINDOW
en: &Documents
son: &Takaddawey

note: DLG_Para_PushNoHyphenate
en: &Don't hyphenate
son: &Ma ši gamžeeri

note: DLG_Options_Btn_IgnoreEdit MENU_LABEL_EDIT
en: &Edit
son: &Fasal

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_EDIT_TRIPLES
en: &Edit RDF
son: RDF &fasal

note: MENU_LABEL_EDIT_ANNOTATION
en: &Edit annotation
son: Maasa-caw &fasal

note: MENU_LABEL_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: &Edit hyperlink
son: Tiiradobu &fasal

note: DLG_Options_Label_EnableOverwrite
en: &Enable overwrite mode toggle
son: Hantum ižeenaa boŋ kanjari alhaali &tunandi

note: MENU_LABEL_INSERT_ENDNOTE
en: &Endnote
son: B&enandi filla

note: DLG_Break_EvenPage
en: &Even page
son: Moo &kaŋante

note: MENU_LABEL_INSERT_FIELD
en: &Field
son: &Faari

note: DLG_Field_Fields_No_Colon
en: &Fields
son: &Faarey

note: DLG_Field_Fields
en: &Fields:
son: &Faarey:

note: DLG_RDF_Editor_Menu_File MENU_LABEL_FILE
en: &File
son: &Tuku

note: DLG_Options_Label_FileExtension
en: &File extension:
son: &Tuku dobu:

note: MENU_LABEL_EDIT_FIND
en: &Find
son: &Guna

note: DLG_FR_FindNextButton
en: &Find Next
son: &Guna jine

note: MENU_LABEL_FMT_FONT
en: &Font
son: &Šigira

note: DLG_PageSetup_Footer
en: &Footer:
son: &Ceedeke:

note: MENU_LABEL_TABLE_FORMAT
en: &Format
son: &Takari

note: MENU_LABEL_EDIT_GOTO
en: &Go To
son: &Koy ne

note: DLG_FormatTOC_HasHeading
en: &Has Heading
son: &Goo nda dunbumaa

note: MENU_LABEL_VIEW_HEADFOOT
en: &Header and Footer
son: &Boŋdeke nda ceedeke

note: MENU_LABEL_FMT_HDRFTR
en: &Header/Footers
son: &Boŋdeke/Ceedekey

note: DLG_PageSetup_Header
en: &Header:
son: &Boŋdeke:

note: DLG_PageSetup_Height
en: &Height:
son: &Kayyan:

note: DLG_HelpButton MENU_LABEL_HELP
en: &Help
son: &Faaba

note: DLG_Options_Label_ViewHiddenText
en: &Hidden Text
son: &Kalimaɲaa kuru tugante

note: DLG_Options_Label_SpellHighlightMisspelledWords
en: &Highlight misspelled words
son: Šilbayyan kalima firka-hantumantey šilbay

note: MENU_LABEL_INSERT_HYPERLINK
en: &Hyperlink
son: &Tiiradobu

note: DLG_Spell_Ignore
en: &Ignore
son: &Muray

note: MENU_LABEL_SPELL_IGNOREALL
en: &Ignore All
son: &Kul muray

note: MENU_LABEL_FMT_IMAGE MENU_LABEL_FMT_POSIMAGE
en: &Image
son: &Bii

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORTSTYLES
en: &Import Styles
son: Fasaley &cendi k'i dam

note: MENU_LABEL_WEB_WEBPREVIEW
en: &In web browser
son: &Interneti ceecikaw ra

note: DLG_FormatTOC_InheritLabel
en: &Inherit label
son: Š&ilbay tubu

note: DLG_InsertButton MENU_LABEL_INSERT MENU_LABEL_TABLE_INSERT DLG_Insert
en: &Insert
son: &Dam game

note: DLG_Options_Label_AutoSaveInterval
en: &Interval:
son: &Game:

note: MENU_LABEL_FMT_ITALIC
en: &Italic
son: &Harfu šiira

note: MENU_LABEL_GOTO_ANNOTATION
en: &Jump to annotation
son: &Sar maasa-caw do

note: MENU_LABEL_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: &Jump to hyperlink
son: &Sar tiiradobu do

note: MENU_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: &Justify
son: Ten&jandi

note: DLG_Para_PushKeepLinesTogether
en: &Keep lines together
son: Žeerey &gaabu cere ga

note: DLG_PageSetup_Landscape
en: &Landscape
son: &Ganda alhaali

note: MENU_LABEL_TOOLS_LANGUAGE
en: &Language
son: Š&enni

note: MENU_LABEL_ALIGN_LEFT
en: &Left
son: &Kanbe wow

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: &Left-to-right text
son: &Kanbe wow-ka koy guma kalimaɲaa kuru

note: DLG_Para_LabelLeft DLG_PageSetup_Left
en: &Left:
son: &Kanbe wow:

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: &Lock layout
son: &Kufal kanandi

note: MENU_LABEL_TOOLS_MAILMERGE
en: &Mail Merge
son: &Bataga margandi

note: MENU_LABEL_INSERT_MAILMERGE
en: &Mail Merge Field
son: &Bataga margandi faari

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: &Maintain Full History
son: &Taariki timmante gaabu

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: &Mark revisions while typing
son: &Dumi barmantey šilbay hantum waate

note: DLG_FR_MatchCase
en: &Match case
son: &Harfu beeriyan bande

note: MENU_LABEL_TABLE_MERGE_CELLS
en: &Merge Cells
son: Kaliizey &margandi

note: MENU_LABEL_WINDOW_MORE
en: &More Documents
son: Takadda &tontoney

note: DLG_Goto_Label_Name
en: &Name:
son: &Maa:

note: MENU_LABEL_FILE_NEW
en: &New
son: &Taaga

note: MENU_LABEL_WINDOW_NEW
en: &New Window
son: Zanfun &taaga

note: MENU_LABEL_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: &New using Template
son: Goy nda leeti &taaga

note: DLG_Break_NextPage
en: &Next page
son: &Jine moo

note: MENU_LABEL_VIEW_NORMAL
en: &Normal Layout
son: &Hankul kanandi

note: DLG_Goto_Label_Number
en: &Number:
son: &Hinna:

note: DLG_FormatTOC_NumberingType
en: &Numbering type:
son: &Hinnandiyan dumi:

note: DLG_Break_OddPage
en: &Odd page
son: Moo j&oholante

note: MENU_LABEL_FILE_OPEN
en: &Open
son: &Feeri

note: DLG_MailMerge_OpenFile
en: &Open File
son: &Tuku feeri

note: MENU_LABEL_FMT_OVERLINE
en: &Overline
son: &Beenežeeri

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: &Page Width
son: &Moo hayri

note: DLG_Break_PageBreak
en: &Page break
son: &Moo hirri

note: DLG_FormatTOC_PageNumbering
en: &Page numbering:
son: &Moo hinnandiyan:

note: MENU_LABEL_FMT_PARAGRAPH
en: &Paragraph
son: &Zuu

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE
en: &Paste
son: &Dobu

note: MENU_LABEL_INSERT_GRAPHIC
en: &Picture
son: &Bii

note: MENU_LABEL_TOOLS_PLUGINS
en: &Plugins
son: &Sukarey

note: DLG_PageSetup_Portrait
en: &Portrait
son: &Gande bii

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT
en: &Print
son: &Kar

note: MENU_LABEL_VIEW_PRINT
en: &Print Layout
son: &Kar fasalyan

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: &Purge History
son: &Taariki tuusu

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_QUERY
en: &Query RDF
son: RDF &hãayan

note: MENU_LABEL_FILE_EXIT
en: &Quit
son: &Fatta

note: MENU_LABEL_EDIT_REDO
en: &Redo
son: &Tee koyne

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: &Reject revision
son: Dumi barmante &cetaw

note: DLG_FR_ReplaceButton
en: &Replace
son: &Barmay

note: DLG_Options_Btn_IgnoreReset
en: &Reset
son: &Yeeti

note: MENU_LABEL_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: &Reset to default layout
son: &Yeeti tilasu kanandi ga

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS
en: &Revisions
son: &Dumi barmantey

note: MENU_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: &Right
son: Kanbe &guma

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: &Right-to-left text
son: Kanbe &guma ka koy iwowa kalimaɲaa kuru

note: DLG_Para_LabelRight DLG_PageSetup_Right
en: &Right:
son: Kanbe &guma:

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_ROWS MENU_LABEL_TABLE_SELECT_ROW
en: &Row
son: &Sorro

note: DLG_Options_Label_ViewRuler
en: &Ruler
son: Žee&riji

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE
en: &Save
son: &Gaabu

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEIMAGE
en: &Save Image As
son: Bii &gaabu sanda

note: MENU_LABEL_WEB_SAVEASWEB
en: &Save web page
son: Interneti moo &gaabu sanda

note: MENU_LABEL_HELP_SEARCH
en: &Search for Help
son: Faaba &ceeci

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT
en: &Select
son: &Suuba

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: &Select revision
son: Dumi barmante &suuba

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: &Show History
son: Taariki &cebe

note: MENU_LABEL_VIEW_STATUSBAR
en: &Show Status Bar
son: Assariya maaboŋ &cebe

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: &Show annotations
son: Maasa-cawey &cebe

note: DLG_Para_LabelSpecial
en: &Special:
son: &Cerecere:

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLING
en: &Spelling
son: &Tenjandiyan

note: DLG_FormatTOC_StartAt
en: &Start at:
son: Ši&ntin ne:

note: DLG_Options_Label_ViewStatusBar
en: &Status bar
son: As&sariya maaboŋ

note: MENU_LABEL_FMT_SUBSCRIPT
en: &Subscript
son: &Gandahantum

note: DLG_Para_PushSuppressLineNumbers
en: &Suppress line numbers
son: Žeeri hinnawey &tuusu

note: DLG_FormatTOC_TabLeader
en: &Tab leader:
son: &Nor loku jinehuray:

note: MENU_LABEL_FMT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_INSERT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_DELETE_TABLE MENU_LABEL_TABLE_SELECT_TABLE
en: &Table
son: &Daari

note: MENU_LABEL_FMT_TABS
en: &Tabs
son: &Nor lokey

note: DLG_Para_ButtonTabs
en: &Tabs...
son: &Nor lokey...

note: MENU_LABEL_VIEW_TOOLBARS
en: &Toolbars
son: &Goyjinay žeerey

note: MENU_LABEL_TOOLS
en: &Tools
son: &Goyjinawey

note: DLG_PageSetup_Top
en: &Top:
son: &Beene:

note: DLG_RDF_Editor_Menu_Triple
en: &Triple
son: &Ceehinza

note: DLG_Field_Types_No_Colon
en: &Types
son: &Dumey

note: DLG_Field_Types
en: &Types:
son: &Dumey:

note: MENU_LABEL_FMT_UNDERLINE
en: &Underline
son: &Žeeri ganda

note: MENU_LABEL_EDIT_UNDO
en: &Undo
son: &Taafeeri

note: DLG_Options_Label_ViewUnits DLG_PageSetup_Units
en: &Units:
son: &Affowey:

note: MENU_LABEL_VIEW DLG_MW_ViewButton
en: &View
son: &Gunari

note: MENU_LABEL_VIEW_WEB
en: &Web Layout
son: &Tataaru fasalyan

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: &Whole Page
son: &Moo timmante

note: DLG_FR_WholeWord
en: &Whole word
son: &Kalima timmante

note: DLG_Para_PushWidowOrphanControl
en: &Widow/Orphan control
son: &Zanfun/Alitim dabari

note: DLG_PageSetup_Width
en: &Width:
son: &Hayri:

note: MENU_LABEL_TOOLS_WORDCOUNT
en: &Word Count
son: &Kalima kabu

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_MENU MENU_LABEL_VIEW_ZOOM
en: &Zoom
son: &Beerandi-kaccandiyan

note: DLG_ListRevisions_LevelZero
en: (All revisions visible)
son: (Dumi barmantey kul ma diyandi)

note: DLG_Spell_NoSuggestions
en: (no spelling suggestions)
son: (tenjandi honnandiyan kul ši)

note: DLG_Para_SpecialNone
en: (none)
son: (haya kul ši)

note: TOOLBAR_LABEL_1COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_1COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_1COLUMN
en: 1 Column
son: Soofu 1

note: TOOLBAR_LABEL_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 Spacing
son: 1,5 hibiyan

note: DLG_Para_SpacingHalf
en: 1.5 lines
son: Žeeri 1,5

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MIDDLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 spacing
son: 1,5 hibiyan

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_12BEFORE
en: 12 pt before
son: Tonbi 12 jine

note: TOOLBAR_LABEL_2COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_2COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_2COLUMN
en: 2 Columns
son: Soofu 2

note: TOOLBAR_LABEL_3COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_3COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_3COLUMN
en: 3 Columns
son: Soofu 3

note: DLG_Goto_Btn_Prev
en: << Prev
son: << Bisante

note: MSG_Exception
en: A fatal error has just occurred. AbiWord is going to shutdown.
    The current document has been saved to disc with a ".saved" extension.
son: Alwaadu firka foo bangay. AbiWord goo ma daba.
    Sohõda takaddaa ga gaabundi lefaa ga nda ".saved" dobuyan.

note: DLG_Options_Label_SpellSuggest
en: A&lways suggest corrections
son: W&aatikul boryandiyaney honnandi

note: DLG_PageFormat_A9
en: A9
son: A8

note: FIELD_DateTime_AMPM
en: AM/PM
son: Adduha/Aluula

note: MSG_IE_BogusDocument
en: AbiWord cannot open %s. It appears to be an invalid document.
son: AbiWord ši hin ka %s feeri. A ga hima sanda takadda kaŋ ši tee.

note: MSG_SpellSelectionDone
en: AbiWord finished checking the selection.
son: AbiWord na suubaroo guna ka ben.

note: DLG_FR_FinishedReplace
en: AbiWord has finished its search of the document and has made %d replacements.
son: AbiWord na takaddaa ceeci ka ben nd'a na barmay %d tee.

note: DLG_FR_FinishedFind
en: AbiWord has finished searching the document.
son: AbiWord na takaddaa ceeci ka ben.

note: WINDOWS_COMCTL_WARNING
en: AbiWord is designed for a newer version of the system file COMCTL32.DLL
    than the one currently on your system. (COMCTL32.DLL version 4.72 or newer)
    A solution to this problem is explained in the FAQ on the AbiSource web site
    
    	http://www.abisource.com
    
    You can use the program, but the toolbar may be missing.
son: AbiWord fasalandi dabariɲaa COMCTL32.DLL tuku dumi še
    kaŋ ga taaga ka bisa war dabariɲaŋoo sohõda wanoo. (COMCTL32.DLL dumi 4.72 wala koraw)
    Šendaa woo hanseyanoo ga fahamandi hãayan fillantey ra AbiSource Internet nungoo ra
    
    	http://www.abisource.com
    
    War ga hin ka porogaramoo ka goy, amma a ga hin ka tee kaŋ goyjinay žeeroo ga kuma.

note: WINDOWS_NEED_UNICOWS
en: AbiWord needs the file %s.dll
    Please download and install it from http://www.microsoft.com/msdownload/platformsdk/sdkupdate/psdkredist.htm
son: AbiWord ga boona %s.dll tukoo
    Taare w'a zumandi ka hun http://www.microsoft.com/msdownload/platformsdk/sdkupdate/psdkredist.htm ga k'a sinji

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About G&NOME Office
son: G&NOME Office ga

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About the GNOME Office project
son: GNOME Office porožewoo ga

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: Accept the suggested change
son: Yaada barmay kaŋ honnandi ga

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_COLUMN
en: Add a column to this table after the current column
son: Soofu foo tonton taabaloo woo ga sohõda soofaa banda ga

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_ROW
en: Add a row to this table after the current row
son: Sorro foo tonton taabaloo woo ga sohõda sorraa woo banda ga

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BORDERS
en: Add borders and shading to the selection
son: Hirriyaŋ nda biyya-biyya tonton suubaroo ga

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_COLUMN
en: Add column after
son: Soofu tonton ne banda

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BULLETS
en: Add or modify bullets and numbering for selected paragraphs
son: Tonbi wargayaŋ nda hinnandiyan tonton wala barmay kalimaɲaa-zuu suubantey še

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_ROW
en: Add row after
son: Sorro tonton ne banda

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_ADD
en: Add this word to the custom dictionary
son: Kalimaa woo tonton alaada kamasoo ga

note: DLG_Styles_ModifyTemplate
en: Add to template
son: Tonton leetoo ga

note: MENU_LABEL_RDF_ADV
en: Advanced
son: Jinekoyante

note: MENU_STATUSLINE_RDF_ADV
en: Advanced RDF
son: RDF jinekoyante

note: DLG_Para_LabelAfter
en: Aft&er:
son: Band&e:

note: DLG_Para_LabelAlignment
en: Ali&gnment:
son: Ten&jandiyan:

note: DLG_PageNumbers_Alignment_No_Colon
en: Alignment
son: Tenjandiyan

note: DLG_Tab_Label_Alignment DLG_PageNumbers_Alignment
en: Alignment:
son: Tenjandiyan:

note: DLG_Styles_LBL_All DLG_UP_All
en: All
son: Kul

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCKSTYLES
en: Allow formatting not using styles only
son: Fasalyan noo fondo kaŋ ši koy nda fasaley hinne

note: DLG_Options_Label_CheckWhiteForTransparent
en: Allow screen colors other than white
son: Diji noonawey kaŋ manti ikaaray noo fondo

note: DLG_Goto_Target_Annotation
en: Annotation
son: Maasa-cawey

note: FIELD_Application
en: Application
son: Porogaram

note: DLG_Options_Label_AppStartup
en: Application Startup
son: Porogaram tunandiri

note: DLG_Options_Btn_Apply DLG_Apply
en: Apply
son: Kanandi

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT
en: Apply Contact
son: Tuurukaw kanandi

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY
en: Apply Current
son: Sohõ wane kanandi

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT
en: Apply Event
son: Teera kanandi

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION
en: Apply Location
son: Gorodoo kanandi

note: TOOLBAR_LABEL_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY TOOLBAR_STATUSLINE_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY TOOLBAR_TOOLTIP_SEMITEM_STYLESHEET_APPLY
en: Apply stylesheet to this Semantic Item
son: Fasaltiira kanandi maana haya-ize ga

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMTPAINTER TOOLBAR_TOOLTIP_FMTPAINTER
en: Apply the previously copied paragraph formatting onto the selected text
son: Kalimaɲaa-zuu bisantaa fasalyanoo kanandi kalimaɲaa kuru suubantaa ga

note: DLG_Lists_Apply_Current
en: Apply to Current List
son: Kanandi sohõda maašeedaa ga

note: DLG_FormatTable_Apply_To
en: Apply to:
son: Kanandi ne:

note: DLG_Lists_Arabic_List
en: Arabic List
son: Laaraw šenni maašeede

note: MSG_AutoRevisionOffWarning
en: Are you sure you do not want to maintain full history record? If you proceed, you will not be able to restore earlier versions of this document.
son: Alhakiika kaŋ war ga baa ka taariki jiširi timmante gaabu? Nda war soobay k'a tee, war ši hin ka takaddaa woo dumi jinawey yeeti koyne.

note: DLG_Para_SpacingAtLeast
en: At least
son: Iciina

note: DLG_Lists_Resume
en: Attach to Previous List
son: Dobu maašeede bisantaa ga

note: FIELD_Document_Creator DLG_Goto_Column_Author
en: Author
son: Hantumkaw

note: DLG_MetaData_Author_LBL DLG_Annotation_Author_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_AUTHOR
en: Author:
son: Hantumkaw:

note: DLG_Options_Label_AutoSaveUnderline
en: Auto &Save
son: Boŋgaa&bu

note: DLG_Options_Label_AutoSaveCurrent
en: Auto &save current file every
son: Sohõda tukoo boŋgaa&bu waatikul

note: DLG_Options_Label_AutoSave
en: Auto Save
son: Boŋgaabu

note: DLG_Options_Label_SpellAutoReplace
en: Auto replace misspelled words
son: Firka-hantumante kalimawey boŋbarmay

note: DLG_InsertTable_AutoFit
en: AutoFit Behavior
son: Boŋsawandi ladabu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_AUTOFIT
en: Autofit Table
son: Boŋsawandi taabal

note: DLG_Options_Label_Grammar
en: Automatic Grammar Checking
son: Nahaw boŋgunari

note: DLG_InsertTable_AutoColSize
en: Automatic column size
son: Boŋsawandi soofu adadu

note: DLG_Options_Label_CheckAutoLoadPlugins
en: Automatically load all plugins found
son: Sukari duwantey kul zumandi ngi boŋše

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_AUTOSPELL
en: Automatically spell-check the document
son: Takaddaa hantum-tenjandi nga boŋše

note: DLG_Styles_ModifyAutomatic
en: Automatically update
son: Boŋ-taagandiri

note: MSG_AutoMerge
en: Automerge
son: Boŋmargandi

note: DLG_MailMerge_AvailableFields
en: Available Fields:
son: Faari barantey:

note: DLG_DateTime_AvailableFormats
en: Available Formats:
son: Takari barantey:

note: DLG_Styles_Available
en: Available Styles:
son: Fasal barantey:

note: DLG_Para_LabelBy
en: B&y:
son: Teeka&w:

note: DLG_FormatFrame_Background DLG_FormatTable_Background
en: Background
son: Bandafaari

note: DLG_FormatFrame_Background_Color DLG_FormatTable_Background_Color
en: Background color:
son: Bandafaari noone:

note: DLG_Tab_Radio_Bar
en: Bar
son: Zuu-žeeri

note: TabToggleBarTab
en: Bar Tab
son: Zuu-žeeri nor loku

note: DLG_Styles_ModifyBasedOn
en: Based On:
son: Ga gana:

note: MENU_LABEL_FMT_BOTTOMLINE
en: Bo&ttomline
son: Ko&režeeri

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOLD TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOLD TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOLD DLG_UFS_StyleBold
en: Bold
son: Warga

note: MENU_LABEL_INSERT_BOOKMARK
en: Boo&kmark
son: Doo-š&ilbay

note: DLG_Goto_Target_Bookmark
en: Bookmark
son: Doo-šilbay

note: MSG_BookmarkNotFound
en: Bookmark "%s" was not found in this document.
son: "%s" doo-šilbay mana diyandi takaddaa woo ra.

note: DLG_FormatFrame_Border_Color DLG_FormatTable_Border_Color DLG_BorderShading_Border_Color
en: Border color:
son: Hirri noone:

note: DLG_FormatFrame_Borders DLG_FormatTable_Borders DLG_BorderShading_Borders
en: Borders
son: Hirrey

note: DLG_BorderShading_Title
en: Borders and Shading
son: Hirrey nda biyya-biyya

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_RELATED_TO_SOURCE_FOAFKNOWS MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_FIND_RELATED_FOAFKNOWS MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_RELATED_TO_SOURCE_FOAFKNOWS MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_FIND_RELATED_FOAFKNOWS
en: Both People Know Each Other
son: Boro hinkaa kul ga cere bay

note: DLG_PageNumbers_Footer
en: Bottom
son: Kore

note: BottomMarginStatus
en: Bottom Margin [%s]
son: Kore moo-ceraw [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOTTOMLINE DLG_UFS_BottomlineCheck
en: Bottomline
son: Korežeeri

note: DLG_Lists_Box_List STYLE_BOXLIST
en: Box List
son: Bata maašeede

note: FIELD_Application_BuildId
en: Build Id.
son: Tee-dumi šilbay

note: FIELD_Application_Options
en: Build Options
son: Tee-dumi suubarey

note: FIELD_Application_Target
en: Build Target
son: Tee-dumi koydoo

note: DLG_Lists_Type_bullet
en: Bullet
son: Tonbi warga

note: DLG_Lists_Bullet_List STYLE_BULLETLIST
en: Bullet List
son: Tonbi warga maašeede

note: TOOLBAR_LABEL_LISTS_BULLETS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_BULLETS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_BULLETS
en: Bullets
son: Tonbi wargey

note: MENU_LABEL_FMT_BULLETS
en: Bullets and &Numbering
son: Tonbi wargey nda hin&nandiyan

note: DLG_Lists_Title
en: Bullets and Numbering
son: Tonbi wargey nda hinnandiyan

note: DLG_Options_Label_Look
en: Button Style
son: Butoŋ fasal

note: MENU_LABEL_FMT_TOGGLECASE
en: C&hange Case
son: Harfu-kayyan b&armay

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: C&opy hyperlink location
son: Tiiradobu gorodoo &berandi

note: MENU_LABEL_HELP_CREDITS
en: C&redits
son: Alha&key

note: DLG_PageFormat_C6C5Envelope
en: C6/C5 Envelope
son: C6/C5 Batagaɲaa

note: MSG_NoBreakInsideTable
en: Can not insert a Break inside a table
son: Ši hin ka moo sari dam taabal foo kuna

note: MSG_NoBreakInsideFrame
en: Can not insert a Break inside a text box
son: Ši hin ka moo sari dam kalimaɲaa bata foo ra

note: DLG_Styles_ErrStyleCantDelete
en: Cannot delete this style
son: Ši hin ka fasaloo woo tuusu

note: DLG_Styles_ErrStyleBuiltin
en: Cannot modify a builtin style
son: Ši hin ka kunahere fasal foo barmay

note: PRINT_CANNOTSTARTPRINTJOB
en: Cannot start print job
son: Ši hin ka kar goy šintin

note: FIELD_Document_Type
en: Category
son: Kuray margaw

note: DLG_MetaData_Category_LBL
en: Category:
son: Kuray margaw:

note: DLG_Tab_Radio_Center DLG_PageNumbers_Center TOOLBAR_LABEL_ALIGN_CENTER
en: Center
son: Game

note: TabToggleCenterTab
en: Center Tab
son: Gam nor loku

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_CENTER TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_CENTER
en: Center alignment
son: Gam tenjandiyan

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_CENTER
en: Center-align the paragraph
son: Kalimaɲaa zuwoo gam-tenjandi

note: DLG_Para_AlignCentered
en: Centered
son: Gam-hurante

note: DLG_Spell_ChangeTo
en: Change &to:
son: Barmay san&da:

note: DLG_Spell_ChangeAll
en: Change A&ll
son: Ku&l barmay

note: DLG_Background_Title
en: Change Background Color
son: Bandafaari noone barmay

note: DLG_ToggleCase_Title
en: Change Case
son: Harfu-kayyan barmay

note: DLG_Lists_Cur_Change_Start
en: Change Current 
    List
son: Sohõda maašeedaa 
    barmay

note: DLG_Background_TitleHighlight
en: Change Highlight Color
son: Šilbay noone barmay

note: DLG_FormatTOC_ChangeStyle
en: Change Style
son: Fasal barmay

note: DLG_Background_TitleFore
en: Change Text Color
son: Kalimaɲaa kuru noone barmay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION
en: Change directional properties of text
son: Kalimaɲaa kuroo tenjeri alhaaley barmay

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DOM_DIRECTION TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DOM_DIRECTION
en: Change dominant direction of paragraph
son: Kalimaɲaa zuwoo tenjeri gaabantaa barmay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOGGLECASE
en: Change the case of the selected text
son: Kalimaɲaa kuru suubantaa harfu-kayyanoo barmay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FONT
en: Change the font of the selected text
son: Kalimaɲaa kuru suubantaa šigiraa barmay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_PARAGRAPH
en: Change the format of the selected paragraph
son: Kalimaɲaa kuru suubantaa fasaloo barmay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLE
en: Change the format of the table
son: Taabaloo takaroo barmay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_LANGUAGE MENU_STATUSLINE_TOOLS_LANGUAGE
en: Change the language of the selected text
son: Kalimaɲaa kuru suubantaa šennoo barmay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_COLUMNS
en: Change the number of columns
son: Soofu hinna barmay

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PAGESETUP
en: Change the printing options
son: Karyan suubarey barmay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FRAME
en: Change the properties of the Text Box
son: Kalimaɲaa bataa alhaaley barmay

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_1 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_2 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_3 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_4 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_5 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_6 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_7 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_8 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_9
en: Change to this suggested spelling
son: Barmay tenjandiyan honnantaa woo ga

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND
en: Change your document's page background
son: War takaddaa moɲoo bandafaaroo barmay

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Change your document's page color
son: War takaddaa moɲoo noonaa barmay

note: DLG_Styles_ModifyCharacter
en: Character
son: Harfu

note: FIELD_Numbers_CharCount
en: Character Count
son: Harfu kabu

note: FIELD_Numbers_NbspCount
en: Character Count (w/o spaces)
son: Harfu kabu (bila nda farrukoonu)

note: DLG_Styles_CharPrev
en: Character Preview
son: Harfu moo-fur

note: DLG_WordCount_Characters_No
en: Characters (no spaces):
son: Harfey (farrukoonu kul ši):

note: DLG_WordCount_Characters_Sp
en: Characters (with spaces):
son: Harfey (nda farrukoonuyaŋ):

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELL
en: Check &Spelling
son: &Tenjandiyan koroši

note: DLG_Options_Label_GrammarCheck
en: Check &grammar as you type
son: Na&ham koroši kaŋ war ga hantum

note: MENU_LABEL_HELP_CHECKVER
en: Check for &Updates
son: Taagandirey ceeci

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CHECKVER
en: Check online for newer versions of AbiWord
son: AbiWord dumi taagey ceeci Interneti ra

note: DLG_Options_Label_SpellCheckAsType
en: Check s&pelling as you type
son: Te&njandiyan koroši kaŋ war ga hantum

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELL
en: Check the document for incorrect spelling
son: Takaddaa koroši ka dii hantum leybante

note: DLG_NEW_Choose
en: Choose
son: Suuba

note: DLG_Options_Label_ChooseForTransparent
en: Choose Screen Color
son: Diji noone suuba

note: DLG_Options_Label_ColorChooserLabel
en: Choose screen color for AbiWord
son: Diji noone suuba AbiWord še

note: TOOLBAR_TOOLTIP_REVISIONS_SELECT
en: Choose which revision of the document to see and edit
son: Takaddaa barmaa suuba ka dii ya nda k'a fasal

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: Choose which revision you wish to view
son: Suuba barmaa kaŋ war ga boona k'a guna

note: DLG_Goto_Label_Help
en: Choose your target in the left side.
    If you want to use the "Go To" button, just fill the Number Entry with the desired number.  You can use + and - to perform relative movement.	I.e., if you write "+2" and you select "Line", the "Go To" will go 2 lines below your current position.
son: War toodogoo suuba (kanbe) wowa ga.
    Nda war ga baa ka goy nda "Koy ne" butoŋoo, wa Hinna hantumi toonandi nda hinna boonantaa.  War ga hin ka + nda - ka goy ka diray hangantaa tee.	Sanda nda war na "+2" hantum nda "Žeeri" suuba, "Koy ne" ga koy war sohõ kaydogoo cire nda žeeri 2.

note: MENU_LABEL_EDIT_CLEAR
en: Cle&ar
son: Ka&a

note: DLG_Tab_Button_Clear
en: Clear
son: Kaa

note: DLG_Tab_Button_ClearAll
en: Clear &All
son: &Kul kaa

note: DLG_Background_ClearClr
en: Clear Background Color
son: Bandafaari noone kaa

note: DLG_Background_ClearHighlight
en: Clear Highlight Color
son: Šilbay noone kaa

note: MSG_QueryExit
en: Close all windows and exit?
son: Zanfuney kul daabu ka fatta?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXIT
en: Close all windows in the application and exit
son: Zanfuney kul daabu porogaramoo ra ka fatta

note: MENU_STATUSLINE_FILE_CLOSE
en: Close the document
son: Takaddaa daabu

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Co&lumn
son: Soo&fu

note: DLG_FormatFrame_Color DLG_FormatTable_Color DLG_BorderShading_Color DLG_UFS_ColorLabel
en: Color:
son: Noone:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Column
en: Column
son: Soofu

note: BREAK_Column
en: Column Break
son: Soofu hirri

note: ColumnGapStatus
en: Column Gap [%s]
son: Soofu folgu [%s]

note: ColumnStatus
en: Column [%d]
son: Soofu [%d]

note: DLG_Column_ColumnTitle
en: Columns
son: Soofey

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Columns &Left
son: Soofu &wowey

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER
en: Columns &Right
son: Soofu &gumey

note: DLG_ListRevisions_Column3Label
en: Comment
son: Daara

note: DLG_MarkRevisions_Comment2Label
en: Comment to be associated with the revision:
son: Daara kaŋ ga hanga dumi barmante bande:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: Compare active document to another document
son: Takadda goyantaa nda takadda tana deedandi

note: FIELD_Application_CompileDate
en: Compile Date
son: Dekeyan han

note: FIELD_Application_CompileTime
en: Compile Time
son: Dekeyan waati

note: DLG_Break_Continuous
en: Con&tinuous
son: Jinekoyyan&te

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_NEW_CONTACT
en: Contact
son: Toonandi doo

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_NEW_CONTACT_FROM_FILE
en: Contact from File
son: Toonandi doo tuku ra

note: DLG_RDF_SemanticItemInsert_Column_Refdlg
en: Contacts
son: Toonandi dogey

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Contacts
en: Contacts:
son: Toonandi dogey:

note: TOC_TocHeading
en: Contents
son: Gundekuna

note: DLG_MarkRevisions_Check1Label
en: Continue previous revision (number %d)
son: Dumi barmante bisante gaabandi (hinna %d)

note: FIELD_Document_Contributor
en: Contributor(s)
son: Kanbuzaakaw(ey)

note: DLG_MetaData_CoAuthor_LBL
en: Contributor(s):
son: Kanbuzaak(ey):

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Selected Text to a Table
son: Kalimaɲaa suubantaa barmay k'a tee taabal

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert Table to Text
son: Taabaloo barmay k'a tee kalimaɲaa

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Text to Table
son: Kalimaɲaa barmay k'a tee taabal

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert from a Table to Text
son: Barmay ka hun taabal ra k'a tee kalimaɲaa

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_COPY TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_COPY TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_COPY
en: Copy
son: Berandi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Embedded Object
son: Haya damgamante berandi

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYIMAGE
en: Copy Image
son: Bii berandi

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Object
son: Haya berandi

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy Text Box
son: Kalimaɲaa bata berandi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: Copy hyperlink location
son: Tiiradobu gorodoo berandi

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard
son: Kalimaɲaa bata berandi deeji-walha ga

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard then remove it
son: Kalimaɲaa bata berandi cebe-walha de m'a kaa

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY
en: Copy the selection and put it on the Clipboard
son: Suubaroo berandi nda m'a dam deeji-walha ga

note: MSG_IE_CouldNotOpen
en: Could not open file %s for writing
son: Mana hin ka %s tukoo feeri hantumyan še

note: MSG_OpenFailed
en: Could not open file %s.
son: Mana hin ka %s tukoo feeri.

note: MSG_IE_CouldNotWrite
en: Could not write to file %s
son: Mana hin ka hantum %s tukoo ga

note: MSG_SaveFailed
en: Could not write to the file %s.
son: Mana hin ka hantum %s tukoo ga.

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_WORDCOUNT
en: Count the number of words in the document
son: Kalima hinnawey kabu takaddaa ra

note: FIELD_Document_Coverage
en: Coverage
son: Gumari

note: DLG_MetaData_Coverage_LBL
en: Coverage:
son: Gumari:

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_NEW
en: Create New
son: Itaaga tee

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_CREATEREF
en: Create Reference
son: Fellaa tee

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_CREATE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_CREATE
en: Create Semantic Item
son: Maana-ize tee

note: DLG_NEW_Tab1_FAX1
en: Create a fax
son: Faksu tee

note: TOOLBAR_TOOLTIP_REVISIONS_NEW
en: Create a new Revision
son: Filla taaga tee

note: DLG_NEW_Tab1_WP1
en: Create a new blank document
son: Takkada koonu taaga tee

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_NEW
en: Create a new document
son: Takadda taaga tee

note: DLG_NEW_Create
en: Create a new document from a template
son: Takadda taaga foo tee leeti foo boŋ

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: Create a new document using a template
son: Takadda taaga foo tee nda leeti foo

note: DLG_NEW_StartEmpty
en: Create an empty document
son: Takadda koonu tee

note: DLG_Styles_StylesTitle
en: Create and Modify Styles
son: Fasaley tee nd'i barmay

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Create from &selection
son: Tee &suubaroo ga

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_NEW_CONTACT
en: Create new Contact Semantic Item
son: Tuurukaw taaga maana-ize tee

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_NEW_CONTACT_FROM_FILE
en: Create new Contact Semantic Item by importing a vcard
son: cendi ka dam vcard foo ka tuurukaw taaga maana-ize tee

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_CREATEREF
en: Create new Reference to existing Semantic Item
son: Fella taaga foo tee maana-ize barantaa ga

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_NEW
en: Create new Semantic Item
son: Maana-ize taaga foo tee

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT
en: Cu&t
son: &Dunbu

note: FIELD_DateTime_DefaultDateNoTime
en: Current Date
son: Hõ hanoo

note: DLG_Lists_Current_Font
en: Current Font
son: Sohõda šigira

note: DLG_Lists_Current_List_Label
en: Current List Label
son: Sohõda maašeede lanba

note: DLG_Lists_Current_List_Type
en: Current List Type
son: Sohõda maašeede dumi

note: MSG_EmptySelection
en: Current Selection is Empty
son: Sohõda suubaroo ga koonu

note: DLG_Styles_DefCurrent
en: Current Settings
son: Sohõda kayandiyaney

note: FIELD_Datetime_CurrentTime
en: Current Time
son: Sohõ waatoo

note: DLG_Options_Label_ViewCursorBlink
en: Cursor &blink
son: Moo dirandikaw &momiti

note: DLG_PageFormat_Custom
en: Custom
son: Alaada

note: DLG_Options_Label_SpellCustomDict
en: Custom Dictionary:
son: Alaada kamasu:

note: FIELD_DateTime_Custom
en: Customizable date/time
son: Boŋhansari han/waati

note: DLG_Lists_Customize
en: Customized List
son: Maašeede boŋhanseyante

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_CUT TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_CUT TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_CUT
en: Cut
son: Dunbu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Embedded Object
son: Haya damgamante dunbu

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTIMAGE
en: Cut Image
son: Bii dunbu

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Object
son: Haya dunbu

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT_FRAME
en: Cut Text Box
son: Kalimaɲaa bata dunbu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT
en: Cut the selection and put it on the Clipboard
son: Suubaroo dunbu nd'a dam deeji-walha ga

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION
en: D&irectional
son: Ceej&inante

note: DLG_PageFormat_DLEnvelope
en: DL Envelope
son: DL Batagaɲaa

note: DLG_Lists_Dashed_List STYLE_DASHEDLIST
en: Dashed List
son: Maašeede žeeri-dunbante

note: DLG_BorderShading_Border_Style_Dashed
en: Dashed line
son: Žeeri cendante

note: DLG_FormatTOC_Dash DLG_Tab_Radio_Dash
en: Dashes
son: Cendarey

note: FIELD_Document_Date DLG_ListRevisions_Column2Label
en: Date
son: Han

note: MENU_LABEL_INSERT_DATETIME
en: Date and &Time
son: Han nda waa&ti

note: FIELD_Type_Datetime
en: Date and Time
son: Han nda waati

note: FIELD_DateTime_DOY
en: Day # in the year
son: Zaari # jiiroo ra

note: DLG_Options_Btn_Default
en: De&faults
son: Ti&lasey

note: DLG_Tab_Radio_Decimal
en: Decimal
son: Iwoy-kur

note: TabToggleDecimalTab
en: Decimal Tab
son: Iwoy-kur nor loku

note: TOOLBAR_LABEL_UNINDENT TOOLBAR_STATUSLINE_UNINDENT TOOLBAR_TOOLTIP_UNINDENT
en: Decrease indent
son: Hirri noryan žabu

note: FIELD_DateTime_DefaultDate
en: Default date representation
son: Tilasu han cebeyan

note: DLG_Options_Label_DefaultPageSize
en: Default page size
son: Tilasu moo adadu

note: DLG_Tab_Label_DefaultTS
en: Default tab stops:
son: Tilasu nor loku kayandey:

note: DLG_Options_Label_DirectionRtl
en: Default to right-to-left direction of text
son: Kalimaɲaa guma ka to iwowa doo tenjeri

note: DLG_FormatTOC_LevelDefs
en: Define Main Properties
son: Mayray jinawey bayrandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE_DEFINE
en: Define or apply style for the selection
son: Fasal bayrandi wala kanandi suubaroo še

note: DLG_Styles_Description DLG_Styles_ModifyDescription
en: Definition
son: Maana

note: DLG_Styles_Delete MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE DLG_Delete
en: Delete
son: Tuusu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_CELLS
en: Delete Cells
son: Hamšilley tuusu

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Co&lumn
son: Soo&fu tuusu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_COLUMNS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Column
son: Soofu tuusu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Embedded Object
son: Haya damgamantaa tuusu

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEIMAGE
en: Delete Image
son: Bii tuusu

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Object
son: Haya tuusu

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETEROW
en: Delete Ro&w
son: S&orro tuusu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_ROWS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETEROW
en: Delete Row
son: Sorro tuusu

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Tabl&e
son: Taab&al tuusu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Table
son: Taabal tuusu

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEFRAME
en: Delete Text Box
son: Kalimaɲaa bata tuusu

note: MENU_STATUSLINE_DELETE_ANNOTATION
en: Delete annotation
son: Maasa-caw tuusu

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_COLUMN
en: Delete column
son: Soofu tuusu

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: Delete hyperlink
son: Tiiradobu tuusu

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_ROW
en: Delete row
son: Sorro tuusu

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CLEAR
en: Delete the selection
son: Suubaroo tuusu

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_COLUMN
en: Delete this column from its table
son: Soofoo woo tuusu k'a kaa nga taabaloo ra

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_ROW
en: Delete this row from its table
son: Sorraa woo tuusu k'a kaa nga taabaloo ra

note: FIELD_Document_Description
en: Description
son: Šilbayyan

note: DLG_MetaData_Description_LBL DLG_Annotation_Description_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_DESC DLG_Image_LblDescription
en: Description:
son: Šilbayyan:

note: DLG_Lists_Diamond_List STYLE_DIAMONLIST
en: Diamond List
son: Daaminti maašeede

note: DLG_Options_Label_SpellDictionaries
en: Dictionaries
son: Kamasey

note: DLG_HdrFtr_FooterEven
en: Different footer on facing pages
son: Ceedeke waani moo ceregunantey ga

note: DLG_HdrFtr_FooterFirst
en: Different footer on first page
son: Ceedeke waani moo jinaa ga

note: DLG_HdrFtr_FooterLast
en: Different footer on last page
son: Ceedeke waani moo koraa ga

note: DLG_HdrFtr_HeaderEven
en: Different header on facing pages
son: Boŋdeke waani moo ceregunantey ga

note: DLG_HdrFtr_HeaderFirst
en: Different header on first page
son: Boŋdeke waani moo jinaa ga

note: DLG_HdrFtr_HeaderLast
en: Different header on last page
son: Boŋdeke waani moo koraa ga

note: MENU_STATUSLINE_RDF_EDITOR
en: Directly edit the RDF for the entire document...
son: Soobay ka RDF fasal takaddaa kul še...

note: DLG_Styles_StylesLocked
en: Disable all formatting commands, except styles
son: Fasalyan juwaley kul kayandi, nda manti fasaley

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_DISASSOCIATE
en: Disassociate
son: Fay

note: MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_DISASSOCIATE
en: Disassociate and apply default stylesheet
son: Fay ka fasalkaymoo kanandi

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CREDITS
en: Display Credits
son: Alhakey cebe

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CONTENTS
en: Display Help Contents
son: Faaba gundekuna cebe

note: MENU_STATUSLINE_HELP_INTRO
en: Display Help Introduction
son: Faaba šintin-filla cebe

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA
en: Display non-printing characters
son: Ši-hantum harfey cebe

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT
en: Display program information, version number, and copyright
son: Cebe porogaram alhabar, dumi hinna nda berandi-sabbu

note: DLG_FormatTOC_DispStyle
en: Display style:
son: Fasal cebe:

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetAll
en: Do you want to reset ignored words in all the documents?
son: War ga baa ka kalima murantey yeeti takaddawey kul ra?

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetCurrent
en: Do you want to reset ignored words in the current document?
son: War ga baa ka kalima murantey yeeti sohõda takaddaa ra?

note: FIELD_Type_Document
en: Document
son: Takadda

note: DLG_MetaData_Title
en: Document Properties
son: Takadda mayrawey

note: DLG_Options_Label_Documents
en: Documents
son: Takaddawey

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartNone
en: Don't restart
son: Ma ši tunandi taaga

note: DLG_FormatTOC_Dot DLG_Tab_Radio_Dot
en: Dots
son: Tonbey

note: DLG_BorderShading_Border_Style_Dotted
en: Dotted line
son: Žeeri tonbi-tonbante

note: DLG_Para_SpacingDouble
en: Double
son: Ihinka

note: TOOLBAR_LABEL_DOUBLE_SPACE
en: Double Spacing
son: Hibiyan hinka

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DOUBLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_DOUBLE_SPACE
en: Double spacing
son: Hibiyan hinka

note: MENU_LABEL_RDF_ADV_DUMP_OBJECTS
en: Dump RDF Objects
son: RDF jinawey fur

note: MENU_LABEL_RDF_ADV_DUMP_FOR_POINT
en: Dump RDF related to Cursor Position
son: RDF jinawey kaŋ ga tenji nda moo dirandikaa fur

note: MENU_STATUSLINE_RDF_ADV_DUMP_OBJECTS
en: Dump out information about RDF Objects
son: Alhabar kaŋ goo RDF jinawey bande fur

note: MENU_STATUSLINE_RDF_ADV_DUMP_FOR_POINT
en: Dump the raw RDF associated with the cursor position
son: RDF gani kaŋ ga hanga moo dirandikaa fur

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_EDITSEMITEM
en: E&dit Semantic Items
son: Maana-izey &fasal

note: DLG_Annotation_Title
en: Edit Annotation
son: Maasa-caw fasal

note: MENU_LABEL_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit Equation
son: Sasawandi fasal

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_FOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_FOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_FOOTER
en: Edit Footer
son: Ceedeke fasal

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_HEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_HEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_HEADER
en: Edit Header
son: Boŋdeke fasal

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit LaTeX Equation
son: LaTex sasawandi fasal

note: MENU_LABEL_RDF_EDITOR
en: Edit RDF Triples
son: Cee-hinza RDF fasal

note: MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_EDIT_TRIPLES
en: Edit RDF Triples associated with location
son: Cee-hinza RDF kaŋ ga hanga doo fasal

note: MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_EDITSEMITEM
en: Edit Semantic Items for location
son: Maana-ize fasal gorodoo še

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_ANNOTATION
en: Edit annotation
son: Maasa-caw fasal

note: DLG_RDF_Editor_Title
en: Edit document RDF
son: Takadda RDF fasal

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: Edit hyperlink
son: Tiiradobu fasal

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_HEADFOOT
en: Edit text at the top or bottom of every page
son: Kalimaɲaa kuru fasal moo foo kul se beene wala ganda

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITFOOTER
en: Edit the Footer on the current page
son: Ceedeke fasal sohõ moɲoo ga

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITHEADER
en: Edit the Header on the current page
son: Boŋdeke fasal sohõ moɲoo ga

note: TOOLBAR_LABEL_SEMITEM_EDIT TOOLBAR_STATUSLINE_SEMITEM_EDIT TOOLBAR_TOOLTIP_SEMITEM_EDIT
en: Edit this Semantic Item
son: Maana-izoo woo fasal

note: TB_Embedded
en: Embedded
son: Damgamante

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCKSTYLES
en: Enable F&ormatting Tools
son: F&asalyan goyjinawey tunandi

note: DLG_Options_Label_CheckEnableSmoothScrolling
en: Enable Smooth Scrolling
son: Cendiyan yutta tunandi

note: DLG_BorderShading_Use_Shading
en: Enable shading
son: Biyya-biyya tunandi

note: DLG_Options_Label_SmartQuotes
en: Enable smart (curly) quotes
son: Filla carmey (golbey) tunandi

note: FIELD_Numbers_EndnoteAnchor
en: Endnote anchor
son: Benandi filla kangari

note: FIELD_Numbers_EndnoteReference
en: Endnote reference
son: Benandi filla fella

note: DLG_FormatFootnotes_EndStyle
en: Endnote style:
son: Benandi filla fasal-alhaali:

note: DLG_FormatFootnotes_Endnotes
en: Endnotes
son: Benandi fillawey

note: DLG_PageFormat_Envelope6x9
en: Envelope 6x9
son: Batagaɲaa 6x9

note: DLG_PageFormat_EnvelopeNo10
en: Envelope No10
son: Batagaɲaa No10

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION
en: Equation
son: Sasawandi

note: FIELD_Error
en: Error calculating value!
son: Kabuyan hinna firka

note: SCRIPT_CANTRUN
en: Error executing script %s
son: Firka %s šigira dumi damroo ra

note: MSG_ImportError
en: Error importing file %s.
son: Firka tuku %s cendiyan ra.

note: MSG_SaveFailedExport
en: Error while attempting to save %s: could not construct exporter
son: Firka kaŋ a ceeci ka %s gaabu: mana hin ka fattandikaw cin

note: MSG_SaveFailedName
en: Error while attempting to save %s: invalid name
son: Firka kaŋ a ceeci ka %s gaabu: maa laala

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Events
en: Events:
son: Batey:

note: TOOLBAR_LABEL_SCRIPT_PLAY
en: Ex. script
son: Šigira dumi tontoni

note: DLG_Para_SpacingExactly
en: Exactly
son: Hakiika

note: DLG_Latex_Example
en: Example:
son: Himakašine:

note: DLG_RDF_Query_Execute
en: Execute Query
son: Hãayan goyandi

note: DLG_RDF_Query_Title
en: Execute SPARQL on document RDF
son: SPARQL goyandi takadda RDF ga

note: MENU_STATUSLINE_RDF_QUERY
en: Execute a SPARQL Query on all document RDF...
son: SPARQL hãayan goyandi takadda RDF kul ga...

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SCRIPTS
en: Execute helper scripts
son: Šigira dumi faabakaw goyandi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SCRIPT_PLAY TOOLBAR_TOOLTIP_SCRIPT_PLAY
en: Execute script
son: Šigira dumi goyandi

note: DLG_ListRevisions_Label1
en: Existing revisions:
son: Barmay-dumi barantey:

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_EXPORTSEMITEM
en: Export Semantic Items
son: Maana-izey fattandi

note: MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_EXPORTSEMITEM
en: Export Semantic Items for location
son: Maana-izey fattandi gorodoo še

note: TB_Extra
en: Extra
son: Tontoni

note: DLG_Field_Parameters
en: Extra Parameters:
son: Adadu hansari tontoney:

note: DLG_Options_Label_ViewExtraTB
en: Extra Toolbar
son: Goyjinay zuu-žeeri tontoni

note: MENU_LABEL_INSERT_FILE
en: F&ile
son: T&uku

note: MENU_LABEL_FORMAT
en: F&ormat
son: T&akari

note: MENU_LABEL_VIEW_FULLSCREEN
en: F&ull Screen
son: D&ijikul

note: DLG_FR_FindLabel
en: Fi&nd what:
son: Maci&n guna:

note: DLG_MailMerge_Insert
en: Field Name:
son: Faari maa:

note: MSG_IE_UnsupportedType
en: File %s is not of a currently supported file type
son: Tuku %s manti sohõda tuku dumi gaakašinante

note: MSG_IE_FakeType
en: File %s is not of the type it claims to be
son: Tuku %s manti dumoo kaŋ a g'a bangandi

note: MSG_IE_UnknownType
en: File %s is of unknown type
son: Tuku %s ti dumi šibayante

note: MSG_IE_FileNotFound
en: File %s not found
son: Tuku %s mana duwandi

note: FIELD_Application_Filename
en: File Name
son: Tuku maa

note: DLG_FormatTOC_FillStyle
en: Fill style:
son: Fasal toonandi:

note: DLG_FR_FindTitle
en: Find
son: Guna

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find &next revision
son: Ji&ne dumi barmantaa guna

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find &previous revision
son: Dumi barmante &bisantaa guna

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find next visible revision in the document
son: Jine dumi barmante diyantaa guna takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find previous visible revision in the document
son: Dumi barmante diyante bisantaa guna takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_FIND
en: Find the specified text
son: Kalimaɲaa kuru tabatantaa guna

note: FirstLineIndentStatus
en: First Line Indent [%s]
son: Hirri nor jinaa [%s]

note: DLG_Para_SpecialFirstLine
en: First line
son: Žeeri jinaa

note: DLG_InsertTable_FixedColSize
en: Fixed column size:
son: Soofu adadu kanjante:

note: DLG_Lists_FoldingLevel1
en: Fold below level 1
son: Foolo dimma 1 cire

note: DLG_Lists_FoldingLevel2
en: Fold below level 2
son: Foolo dimma 2 cire

note: DLG_Lists_FoldingLevel3
en: Fold below level 3
son: Foolo dimma 3 cire

note: DLG_Lists_FoldingLevel4
en: Fold below level 4
son: Foolo dimma 4 cire

note: DLG_PageFormat_Folio
en: Folio
son: Fita-taabu

note: DLG_Para_PreviewFollowParagraph
en: Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph Following Paragraph
son: Hiino kalimaɲaa zuu Hiino kalimaɲaa zuu Hiino kalimaɲaa zuu Hiino kalimaɲaa zuu Hiino kalimaɲaa zuu Hiino kalimaɲaa zuu Hiino kalimaɲaa zuu

note: DLG_Styles_ModifyFont TOOLBAR_LABEL_FMT_FONT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_FONT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_FONT DLG_UFS_FontTitle DLG_UFS_FontTab
en: Font
son: Šigira

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_CHOOSE
en: Font Choose
son: Šigira suuba

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SIZE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SIZE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SIZE
en: Font Size
son: Šigira adadu

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_CHOOSE
en: Font choose
son: Šigira suuba

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_FORE TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_FORE TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_FORE
en: Font color
son: Šigira noone

note: DLG_Lists_ButtonFont
en: Font...
son: Šigira...

note: DLG_Lists_Font DLG_UFS_FontLabel
en: Font:
son: Šigira:

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTNOTE
en: Foot&note
son: Cee&filla

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTER
en: Footer
son: Ceedeke

note: DLG_HdrFtr_FooterFrame
en: Footer Properties
son: Ceedeke mayrawey

note: FooterStatus
en: Footer [%s]
son: Ceedeke [%s]

note: FIELD_Numbers_FootnoteAnchor
en: Footnote anchor
son: Ceefilla kangari

note: FIELD_Numbers_FootnoteReference
en: Footnote reference
son: Ceefilla fella

note: DLG_FormatFootnotes_FootStyle
en: Footnote style:
son: Ceefilla fasal:

note: DLG_FormatFootnotes_Footnotes
en: Footnotes
son: Ceefillawey

note: MENU_LABEL_FMT_FOOTNOTES
en: Footnotes and &Endnotes
son: Ceefillawey nda b&enandi fillawey

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force LTR direction of text
son: LTR kalimaɲaa kuru tenjiyan gaabi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force RTL direction of text
son: RTL kalimaɲaa kuru tenjiyan gaabi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: Force left-to-right direction of text
son: Kalimaɲaa kuru wow-ka koy guma teniyan gaabi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: Force right-to-left direction of text
son: Kalimaɲaa kuru guma ka to iwowa tenjiyan gaabi

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force text LTR
son: LTR kalimaɲaa kuru gaabi

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force text RTL
son: RTL kalimaɲaa kuru gaabi

note: DLG_Styles_ModifyFormat TB_Format
en: Format
son: Takari

note: MENU_STATUSLINE_FMT_EMBED
en: Format Embedded Object
son: Takari haya damgamante

note: DLG_FormatFootnotes_Title
en: Format Footnotes and Endnotes
son: Takari ceefillawey nda benandi fillawey

note: DLG_HdrFtr_Title
en: Format Header/Footers
son: Takari boŋdeke/ceedekey

note: MENU_LABEL_FMT_EMBED
en: Format Ob&ject
son: Takari &haya

note: TOOLBAR_LABEL_FMTPAINTER
en: Format Painter
son: Takari caaraykaw

note: DLG_FormatTableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_FORMAT
en: Format Table
son: Takari taabal

note: DLG_FormatTOC_Title
en: Format Table of Contents
son: Takari kunahere daari

note: DLG_FormatFrameTitle
en: Format Text Box
son: Takari kalimaɲaa bata

note: DLG_Options_Label_ViewFormatTB
en: Format Toolbar
son: Takari goyjinay zuu-žeeri

note: MENU_STATUSLINE_FMT_POSIMAGE
en: Format this image
son: Biyoo woo fasal

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLIST
en: Format your document using styles
son: War takaddaa fasal nda takarey

note: DLG_Lists_Format DLG_DocComparison_Fmt
en: Format:
son: Takari:

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_FILE
en: From File
son: Ga hun tuku ra

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_LATEX
en: From LaTeX
son: Ga hun LaTex ra

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_FULL_SCREEN
en: Full Screen
son: Dijikul

note: DLG_FormatTOC_General DLG_Options_Label_General DLG_MetaData_TAB_General DLG_Image_DescTabLabel
en: General
son: Hankul

note: DLG_Goto_Btn_Goto
en: Go To
son: Koy ne

note: DLG_Goto_Label_What
en: Go To &What:
son: Koy ne &woo:

note: DLG_Goto_Title
en: Go to
son: Koydoo

note: DLG_FormatTOC_HasLabel
en: H&as label
son: Goo nd&a lanba

note: DLG_FormatTOC_HeadingText
en: H&eading text:
son: D&unbumaa kalimaɲaa kuru:

note: DLG_Lists_Hand_List STYLE_HANDLIST
en: Hand List
son: Kanbe maašeede

note: DLG_Para_SpecialHanging
en: Hanging
son: Deejante

note: MENU_LABEL_INSERT_HEADER
en: Header
son: Boŋdeke

note: DLG_HdrFtr_HeaderFrame
en: Header Properties
son: Boŋdeke mayrawey

note: HeaderStatus
en: Header [%s]
son: Boŋdeke [%s]

note: MSG_CHECK_PRINT_MODE
en: Headers and Footers can only be created and edited while in Print View Mode. 
     To enter this mode choose View then Print Layout from the Menus. 
     Would you like to enter Print Layout mode right now?
son: Boŋdekey nda ceedekey ga hin ka tee wala fasal Karyan gunari alhaali hinne ra. 
      Ka huru alhaaloo woo ra Gunari suuba, nga band'a ga Kar fasalyan Šilbayboŋey cire. 
     War ga baa ka huru Kar fasalyan alhaali ra sohõ?

note: DLG_Stylist_HeadingStyles
en: Heading Styles
son: Dunbumaa fasaley

note: DLG_FormatTOC_HeadingStyle
en: Heading style:
son: Dunbumaa fasal:

note: DLG_Lists_Heart_List STYLE_HEARTLIST
en: Heart List
son: Bine maašeede

note: DLG_Lists_Hebrew_List
en: Hebrew List
son: Ebere maašeede

note: TOOLBAR_LABEL_HELP TOOLBAR_STATUSLINE_HELP TOOLBAR_TOOLTIP_HELP
en: Help
son: Faaba

note: MENU_LABEL_HELP_CONTENTS
en: Help &Contents
son: Gunde&kuna faaba

note: MENU_LABEL_HELP_INTRO
en: Help &Introduction
son: Faaba š&intin filla

note: DLG_Options_Label_Hide
en: Hide
son: Tugu

note: DLG_Options_Label_SpellHideErrors
en: Hide &spelling errors in the document
son: &Hantum firkawey tugu takaddaa ra

note: DLG_Lists_FoldingLevelexp
en: Hide text below List Levels
son: Kalimaɲaa kuru tugu maašeede dimmawey cire

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_BACK TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_BACK TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_BACK
en: Highlight
son: Šilbayyan

note: MENU_LABEL_RDF_HIGHLIGHT
en: Highlight RDF
son: RDF šilbay

note: MENU_STATUSLINE_RDF_HIGHLIGHT
en: Highlight areas of the document with RDF associated
son: Takaddaa dooyaŋ šilbay nda RDF hangakaw

note: DLG_Spell_IgnoreAll
en: I&gnore All
son: Kul m&uray

note: DLG_FormatTOC_Indent
en: I&ndent:
son: Hirri &nor:

note: DLG_Goto_Column_ID
en: ID
son: Boŋ-tammaasa

note: DLG_Options_Label_Icons
en: Icons
son: Maa-biyey

note: DLG_Options_Label_Ignore
en: Ignore
son: Muray

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoreWords
en: Ignore Words
son: Kalimawey muray

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_IGNOREALL
en: Ignore all occurrences of this word in the document
son: Kalimaa woo bangayrey kul muray takaddaa ra

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoredWord
en: Ignored words:
son: Kalima murantey:

note: DLG_FormatFrame_SetImageBackground DLG_FormatTable_SetImageBackground
en: Image For Background
son: Bii bandafaari še

note: DLG_Lists_Implies_List STYLE_IMPLIES_LIST
en: Implies List
son: Maašeede šaawar

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORTSTYLES
en: Import style definitions from a document
son: Fasal bayrandiyaney cendi k'i kaa takadda ra

note: DLG_Styles_LBL_InUse
en: In Use
son: Goy ra

note: WORD_PassInvalid
en: Incorrect Password
son: Šennikufal leybante

note: TOOLBAR_LABEL_INDENT TOOLBAR_STATUSLINE_INDENT TOOLBAR_TOOLTIP_INDENT
en: Increase indent
son: Hirri noryan tonton

note: DLG_Para_LabelIndentation
en: Indentation
son: Hirri-noryan

note: DLG_Para_TabLabelIndentsAndSpacing
en: Indents and Spacing
son: Hirri nor nda hibiyan

note: DLG_ToggleCase_FirstUpperCase
en: Initial Caps
son: Šintin harfu beerey

note: DLG_FormatFootnotes_EndInitialVal
en: Initial Endnote value:
son: Šintin benandi filla hinna:

note: DLG_FormatFootnotes_FootInitialVal
en: Initial Footnote value:
son: Šintin ceefilla hinna:

note: DLG_Options_Label_InnerQuoteStyle
en: Inner (single) quote style:
son: Kunahere filla fasal (bajje):

note: InsertModeFieldINS DLG_Break_Insert MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT DLG_IP_Button_Label
en: Insert
son: Dam game

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert &Columns
son: &Soofey dam game

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTROW
en: Insert &Rows
son: So&rrawey dam game

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert &Table
son: &Taabal dam game

note: DLG_InsertBookmark_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_BOOKMARK
en: Insert Bookmark
son: Doo-šilbay dam game

note: DLG_Break_BreakTitle
en: Insert Break
son: Kayri dam game

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_CELLS
en: Insert Cells
son: Hamšilley dam game

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE
en: Insert Clipboard contents
son: Deeji-walha gundekuna dam game

note: DLG_DateTime_DateTimeTitle
en: Insert Date and Time
son: Han nda waati dam game

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION
en: Insert Equation
son: Sasawandi dam game

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_LATEX
en: Insert Equation from a LaTeX expression
son: Sasawandi dam game ka hun LaTeX kalima-ize ra

note: DLG_Field_FieldTitle
en: Insert Field
son: Faari dam game

note: DLG_InsertHyperlink_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_HYPERLINK
en: Insert Hyperlink
son: Tiiradobu dam game

note: TOOLBAR_LABEL_IMG
en: Insert Image
son: Bii dam game

note: DLG_MailMerge_MailMergeTitle
en: Insert Mail Merge Field
son: Bataga margandi faari dam game

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_FILE
en: Insert MathML from a file
son: MathML dam game ka hun tuku foo ra

note: DLG_InsertXMLID_Title
en: Insert RDF Link
son: RDF dobu dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_XMLID
en: Insert RDF link...
son: RDF dobu dam...

note: DLG_RDF_SemanticItemInsert_Ok
en: Insert Reference
son: RDF fella

note: DLG_RDF_SemanticItemInsert_Title
en: Insert Reference to Semantic Item
son: Fella dam maana-ize ga

note: DLG_InsertTable_TableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert Table
son: Taabal dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: Insert Unicode direction marker into the document
son: Unicode tenjeri šilbay dam takaddaa kuna

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTER
en: Insert a Footer
son: Ceedeke foo dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HEADER
en: Insert a Header
son: Boŋdeke foo dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TABLEOFCONTENTS
en: Insert a Table of Contents based on Headings
son: Kunahere daari dam game dunbumaaɲey bande

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TEXTBOX
en: Insert a Text Box
son: Kalimaɲaa bata foo dam

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOOKMARK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOOKMARK
en: Insert a bookmark into the document
son: Doo-šilbay foo dam takaddaa kuna

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FIELD
en: Insert a calculated field
son: Faari kabante dam

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Insert a column to the left
son: Soofu foo dam kanbe wowa here

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert a column to the right
son: Soofu foo dam kanbe guma here

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTNOTE
en: Insert a footnote
son: Ceefilla foo dam

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_HYPERLINK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_HYPERLINK
en: Insert a hyperlink into the document
son: Tiiradobu foo dam takaddaa kuna

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_MAILMERGE
en: Insert a mail merge field
son: Bataga margandi faari foo dam

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_TABLE TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_TABLE
en: Insert a new table into your document
son: Taabal taaga dam war takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BREAK
en: Insert a page, column, or section break
son: Moo, soofu wala dunbu foo dam

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Insert a row above
son: Sorro foo dam beene

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTROW
en: Insert a row below
son: Sorro foo dam ganda

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL
en: Insert a symbol or other special character
son: Jinay tammaasa wala cerecere harfu dam

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: Insert an annotation
son: Maasa-caw dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_PAGENO
en: Insert an automatically-updated page number
son: Boŋtaagante moo hinna dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_ENDNOTE
en: Insert an endnote
son: Benandi filla dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GRAPHIC
en: Insert an existing picture from another file
son: Bii barante foo dam ka hun tuku waani ga

note: TOOLBAR_STATUSLINE_IMG TOOLBAR_TOOLTIP_IMG
en: Insert an image into the document
son: Bii dam takaddaa kuna

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BOOKMARK
en: Insert bookmark
son: Doo-šilbay dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_CLIPART
en: Insert clipart
son: Cebebii dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HYPERLINK
en: Insert hyperlink
son: Tiiradobu dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: Insert left-to-right direction marker (LRM)
son: Kanbe wow-ka koy guma tenjeri (LRM) dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: Insert right-to-left direction marker (RLM)
son: Kanbe guma ka to iwowa here (RLM) dam

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Insert selected text into a new annotation
son: Kalimaɲaa kuru dam maasa-caw taaga ra

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_SYMBOL
en: Insert symbol
son: Jinay tammaasa dam

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_TABLE
en: Insert table
son: Taabal dam

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Insert the Sum of a Table Column
son: Taabal soofu foo hinnaa dam

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Insert the Sum of a Table Row
son: Taabal sorro foo hinna dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FILE
en: Insert the contents of another file
son: Tuku waani foo gundekunaa dam

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DATETIME
en: Insert the date and/or time
son: Han nda/wala waati dam

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Insert unformatted clipboard contents
son: Deeji-walha gundekuna mana-hansante dam

note: MENU_STATUSLINE_RDF
en: Interact with RDF
son: Šelaŋ nda RDF

note: DLG_Options_Label_ViewUnprintable
en: Invisible &Layout Marks
son: &Kanandi šilbay ši-diyantey

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_ITALIC TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_ITALIC TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_ITALIC DLG_UFS_StyleItalic
en: Italic
son: Harfu šiira

note: MENU_STATUSLINE_GOTO_ANNOTATION
en: Jump to annotation
son: Sar maasa-caw do

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: Jump to hyperlink
son: Sar tiiradobu do

note: DLG_Para_AlignJustified
en: Justified
son: Tenjandante

note: TOOLBAR_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify
son: Tenjandi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify paragraph
son: Kalimaɲaa zuu tenjandi

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify the paragraph
son: Kalimaɲaa zuwoo tenjandi

note: DLG_Para_PushKeepWithNext
en: Keep with ne&xt
son: Gaabu nda &jine wanoo

note: FIELD_PieceTable_Test
en: Kevins Test
son: Kewin šiiyan

note: FIELD_Document_Keywords
en: Keywords
son: Kufalkalimawey

note: DLG_MetaData_Keywords_LBL
en: Keywords:
son: Kufalkalimawey:

note: DLG_Latex_LatexTitle
en: LaTeX Equation
son: LaTeX sasawandiyan

note: DLG_Latex_LatexEquation
en: LaTeX Equation:
son: LaTeX sasawandiyan:

note: DLG_Lists_Indent
en: Label Align:
son: Šilbay tenjandi:

note: DLG_FormatTOC_DetailsTop
en: Label Definitions
son: Šilbay bayrandiyaney

note: DLG_Styles_ModifyLanguage DLG_Options_Label_Language
en: Language
son: Šenni

note: DLG_Options_Label_LangSettings
en: Language settings
son: Šenni hanseyaney

note: FIELD_Document_Language
en: Language(s)
son: Šenni (ey)

note: DLG_MetaData_Languages_LBL
en: Language(s):
son: Šenni (ey):

note: DLG_Options_Label_Layout
en: Layout
son: Kanandi

note: DLG_Tab_Label_Leader
en: Leader:
son: Jinehun:

note: DLG_Para_AlignLeft DLG_Tab_Radio_Left DLG_PageNumbers_Left TOOLBAR_LABEL_ALIGN_LEFT
en: Left
son: Wowa

note: LeftIndentStatus
en: Left Indent [%s]
son: Hirri nor wowa [%s]

note: LeftIndentTextIndentStatus
en: Left Indent [%s] First Line Indent [%s]
son: Hirri nor wowa [%s] Žeeri jinaw hirri nor [%s]

note: LeftMarginStatus
en: Left Margin [%s]
son: Moo-ceraw wowa [%s]

note: TabToggleLeftTab
en: Left Tab
son: Nor loku wowa

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_LEFT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_LEFT
en: Left alignment
son: Tenjandiyan wowa

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_LEFT
en: Left-align the paragraph
son: Kalimaɲaa zuu tenjandiyan wowa

note: DLG_PageFormat_Legal
en: Legal
son: Leegal

note: DLG_PageFormat_Letter
en: Letter
son: Leetar

note: DLG_FormatTOC_Level1
en: Level 1
son: Dimma 1

note: DLG_FormatTOC_Level2
en: Level 2
son: Dimma 2

note: DLG_FormatTOC_Level3
en: Level 3
son: Dimma 3

note: DLG_FormatTOC_Level4
en: Level 4
son: Dimma 4

note: DLG_Lists_DelimiterString
en: Level Delimiter:
son: Dimma hirri damkaw:

note: DLG_Lists_Level
en: Level:
son: Dimma:

note: DLG_Para_LabelLineSpacing
en: Li&ne spacing:
son: Žee&ri hibiyan:

note: FIELD_Numbers_LineCount
en: Line Count
son: Žeeri kabu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOPLINE
en: Line above the selection (toggle)
son: Žeeri suubaroo še beene (kanjari)

note: DLG_Para_TabLabelLineAndPageBreaks
en: Line and Page Breaks
son: Žeeri nda moo hirrey

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE
en: Line below the selection (toggle)
son: Žeeri suubaroo še ganda (kanjari)

note: DLG_Column_Line_Between
en: Line between
son: Game žeeri

note: DLG_Goto_Target_Line
en: Line:
son: Žeeri:

note: DLG_WordCount_Lines
en: Lines:
son: Žeerey:

note: FIELD_Numbers_ListLabel
en: List Label
son: Maašeede šilbay

note: DLG_Lists_PageProperties
en: List Properties
son: Maašeede mayrawey

note: DLG_Stylist_ListStyles
en: List Styles
son: Maašeede fasaley

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Locations
en: Locations:
son: Gorodogey:

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: Lock the layout of the current toolbars
son: Sohõda goyjinay žeerey kanandoo kufal

note: DLG_Lists_Lower_Case_List STYLE_LOWERCASELIST
en: Lower Case List
son: Harfu kayna maašeede

note: DLG_Lists_Lower_Roman_List STYLE_LOWERROMANLIST
en: Lower Roman List
son: Roman harfu kayna maašeede

note: FIELD_Application_MailMerge MENU_STATUSLINE_TOOLS_MAILMERGE
en: Mail Merge
son: Bataga margandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOLD
en: Make the selection bold (toggle)
son: Suubaroo wargandi (kanjari)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_ITALIC
en: Make the selection italic (toggle)
son: Suubaroo tee harfu šiira (kanjari)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT
en: Make the selection subscript (toggle)
son: Suubaroo tee gandahantum (kanjari)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT
en: Make the selection superscript (toggle)
son: Suubaroo tee beenehantum (kanjari)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS
en: Manage annotations in document
son: Maasa-cawey juwal takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_PLUGINS
en: Manage plugins
son: Sukarey juwal

note: DLG_PageSetup_Margin
en: Margin
son: Moo-hirri

note: DLG_MarkRevisions_Title
en: Mark Revisions
son: Dumi barmantey šilbay

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: Mark changes as you type
son: Barmawey šilbay kaŋ war ga hantum

note: FIELD_PieceTable_MartinTest
en: Martins Test
son: Martin šiiyan

note: DLG_Column_Size
en: Max Column size:
son: Soofu adadu fella:

note: TOOLBAR_LABEL_MENU TOOLBAR_STATUSLINE_MENU TOOLBAR_TOOLTIP_MENU
en: Menu
son: Šilbayboŋ

note: DLG_MergeCells_Above
en: Merge Above
son: Margandi beene

note: DLG_MergeCells_Below
en: Merge Below
son: Margandi ganda

note: DLG_MergeCellsTitle DLG_MergeCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_MERGE_CELLS
en: Merge Cells
son: Hamšilley margandi

note: DLG_MergeCells_Left
en: Merge Left
son: Kanbe wowa margandi

note: DLG_MergeCells_Right
en: Merge Right
son: Kanbe guma margandi

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEABOVE
en: Merge above
son: Margandi beene

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MERGE_DOCUMENTS
en: Merge another document into the active document using revision marks
son: Takadda tana margandi takadda goyantaa kuna nda dumi-barmay šilbayyaŋ

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEBELOW
en: Merge below
son: Margandi ganda

note: TOOLBAR_LABEL_MERGE_CELLS TOOLBAR_STATUSLINE_MERGE_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_MERGE_CELLS
en: Merge cells
son: Hamšilley margandi

note: TOOLBAR_LABEL_MERGELEFT
en: Merge left
son: Kanbe wowa margandi

note: TOOLBAR_LABEL_MERGERIGHT
en: Merge right
son: Kanbe guma margandi

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEABOVE TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEABOVE
en: Merge with cell above
son: Margandi nda hamšilloo beene

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEBELOW TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEBELOW
en: Merge with cell below
son: Margandi nda hamšilloo ganda

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGELEFT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGELEFT
en: Merge with left cell
son: Margandi nda hamšilli wowa

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGERIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGERIGHT
en: Merge with right cell
son: Margandi nda hamšilli guma

note: FIELD_DateTime_MilTime
en: Military Time
son: Sooje waati

note: DLG_Options_TabLabel_Misc
en: Misc.
son: Kaašimi

note: DLG_Stylist_MiscStyles
en: Miscellaneous Styles
son: Fasal kaašimey

note: DLG_Styles_ModifyTitle
en: Modify Style
son: Fasal barmay

note: DLG_Styles_Modify
en: Modify...
son: Barmay...

note: FIELD_DateTime_MonthDayYear
en: Month Day, Year
son: Handu zaari, jiiri

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_GOTO
en: Move the insertion point to a specific location
son: Damyan tonboo ganandi doo cerecerante ga

note: FIELD_DateTime_MthDayYear
en: Mth. Day, Year
son: Hdu. zaari, jiiri

note: DLG_Para_SpacingMultiple
en: Multiple
son: Booboyaŋ

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_NAME MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME
en: Name
son: Maa

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME_HOMEPAGE_PHONE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME_HOMEPAGE_PHONE
en: Name, (Homepage), Phone
son: Maa, (Interneti šintin moo), talfon lanba

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME_LATLONG MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME_LATLONG
en: Name, Latitude and Longitude
son: Maa, hayyanzuu nda kayyanzuu

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME_PHONE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME_PHONE
en: Name, Phone
son: Maa, talfon lanba

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_NEW
en: New
son: Taaga

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: New &annotation
son: Ma&asa-caw taaga

note: DLG_RDF_Insert_NewContact
en: New Contact
son: Tuurukaw taaga

note: DLG_NEW_Title
en: New Document
son: Takadda taaga

note: DLG_Lists_New_List_Label
en: New List Label
son: Maašeede taaga šilbay

note: DLG_Lists_New_List_Type
en: New List 
    Type
son: Maašeede taaga
    Dumi

note: TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_NEW
en: New Revision
son: Filla taaga

note: DLG_Lists_Starting_Value
en: New Starting 
    Value
son: Šintin taaga
    Hinna

note: DLG_Styles_NewTitle
en: New Style
son: Fasal taaga

note: DLG_Styles_New
en: New...
son: Taaga...

note: DLG_Goto_Btn_Next
en: Next >>
son: Jine >>

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NICK_PHONE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NICK_PHONE
en: Nick, Phone
son: Nick, talfon

note: DLG_NEW_NoFile
en: No File
son: Tuku kul šii

note: DLG_Lists_FoldingLevel0
en: No Folding
son: Taabuyan šii

note: DLG_Styles_ErrNoStyle
en: No Style selected 
     so it cannot be modified
son: Fasal mana suubandi
     nga ra a ši hin ka barmandi

note: SCRIPT_NOSCRIPTS
en: No scripts found
son: Šigira dumi kulyaŋ mana duwandi

note: DLG_Tab_Radio_NoAlign DLG_BorderShading_Border_Style_None
en: None
son: Baffoo

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_0BEFORE
en: None before
son: Baffoo mana jin

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_NORMAL
en: Normal View
son: Hankul gunari

note: DLG_Spell_UnknownWord
en: Not in dictionary&:
son: Ši kamasu& ra:

note: DLG_Stylist_FootnoteStyles
en: Note Styles
son: Hantumi fasaley

note: DLG_Column_Number_Cols
en: Number of Columns:
son: Soofey hinna:

note: FIELD_Numbers_PagesCount
en: Number of Pages
son: Moɲey hinna

note: DLG_Column_Number
en: Number of columns
son: Soofey hinna

note: DLG_InsertTable_NumCols
en: Number of columns:
son: Soofey hinna:

note: DLG_InsertTable_NumRows
en: Number of rows:
son: Sorrawey hinna:

note: DLG_Lists_Type_numbered
en: Numbered
son: Hinnante

note: DLG_Lists_Numbered_List STYLE_NUMBER_LIST
en: Numbered List
son: Maašeede hinnante

note: DLG_Styles_ModifyNumbering TOOLBAR_LABEL_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_NUMBERS
en: Numbering
son: Hinnandiyan

note: DLG_FormatFootnotes_FootnoteRestart
en: Numbering:
son: Hinnandiyan:

note: FIELD_Type_Numbers
en: Numbers
son: Hinnawey

note: DLG_RDF_Query_Column_Object
en: Object
son: Jinay

note: DLG_BorderShading_Offset
en: Offset:
son: Karari:

note: DLG_Column_One
en: One
son: Affoo

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORT
en: Op&en Copy
son: Berandi fe&eri

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_OPEN
en: Open
son: Feeri

note: MENU_LABEL_OPEN_TEMPLATE
en: Open Template
son: Leeti feeri

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORT
en: Open a document by making a copy
son: Berandi foo tee ka takadda foo feeri

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT
en: Open a recently used document
son: Takadda kokor-goyante foo feeri

note: DLG_NEW_Open MENU_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_OPEN
en: Open an existing document
son: Takadda barante foo feeri

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_NEW
en: Open another window for the document
son: Zanfun tana foo feeri takaddaa še

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_1 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_2 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_3 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_4 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_5 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_6 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_7 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_8 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_9
en: Open this document
son: Takaddaa woo feeri

note: DLG_PageSetup_Orient
en: Orientation
son: Honnandiyan jine

note: DLG_Options_TabLabel_Other
en: Other
son: Waani

note: MSG_IE_NoMemory
en: Out of memory attempting to open %s
son: Doo ši lakkaloo ra ka ceeci ka %s feeri

note: DLG_Options_Label_OuterQuoteStyle
en: Outer (double) quote style:
son: Taray filla fasal (fillante):

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_OVERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_OVERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_OVERLINE DLG_UFS_OverlineCheck
en: Overline
son: Beenežeeri

note: MENU_STATUSLINE_FMT_OVERLINE
en: Overline the selection (toggle)
son: Suubaroo žeeri beene (kanjari)

note: InsertModeFieldOVR
en: Overwrite
son: Hantum boŋ

note: MENU_LABEL_FILE_PROPERTIES
en: P&roperties
son: May&rawey

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: P&urge revisions
son: Dumi barmantey t&uusu

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Pa&ste Unformatted
son: Manti hansante do&bu

note: DLG_PageSetup_Page
en: Page
son: Moo

note: DLG_Para_PushPageBreakBefore
en: Page &break before
son: Moo &kayri kaŋ jin

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND
en: Page Background
son: Moo bandafaari

note: BREAK_Page
en: Page Break
son: Moo hirri

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Page C&olor
son: Moo no&one

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Page Image
son: Moo bii

note: MENU_LABEL_INSERT_PAGENO
en: Page N&umbers
son: Moo h&innawey

note: FIELD_Numbers_PageNumber
en: Page Number
son: Moo hinna

note: DLG_HdrFtr_PageNumberProperties
en: Page Number Properties
son: Moo hinna mayrawey

note: DLG_PageNumbers_Title
en: Page Numbers
son: Moo hinnawey

note: MENU_LABEL_FILE_PAGESETUP
en: Page Set&up
son: Moo fasal&yan

note: DLG_PageSetup_Title
en: Page Setup
son: Moo fasalyan

note: DLG_Goto_Target_Page
en: Page:
son: Moo:

note: PageInfoField
en: Page: %d/%d
son: Moo: %d/%d

note: DLG_WordCount_Pages
en: Pages:
son: Moɲey:

note: DLG_Para_LabelPagination
en: Pagination
son: Moo hinna-damyan

note: DLG_PageSetup_Paper
en: Paper
son: Kaddasu

note: DLG_PageSetup_Paper_Size
en: Paper Si&ze:
son: Kaddasu ada&du:

note: DLG_Styles_ModifyParagraph DLG_Para_ParaTitle
en: Paragraph
son: Kalimaɲaa zuu

note: FIELD_Numbers_ParaCount
en: Paragraph Count
son: Kalimaɲaa zuu

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DOM_DIRECTION
en: Paragraph Direction
son: Kalimaɲaa zuu tenjeri

note: DLG_Styles_ParaPrev
en: Paragraph Preview
son: Kalimaɲaa zuu moo-fur

note: DLG_WordCount_Paragraphs
en: Paragraphs:
son: Kalimaɲaa zuwey:

note: WORD_PassRequired
en: Password required, this is an encrypted document
son: Šennikufal ga waažibi, woo ti takadda tugante

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_PASTE TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_PASTE TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_PASTE
en: Paste
son: Dobu

note: DLG_MetaData_TAB_Permission
en: Permissions
son: Duɲeyaney

note: DLG_Goto_Target_Picture
en: Picture
son: Bii

note: FIELD_Type_PieceTable
en: Piece Table
son: Ferši taabal

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndDoc
en: Place at end of document
son: Nungu takadda bendoo ga

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndSec
en: Place at end of section
son: Nungu dunbu bendoo ga

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlacement
en: Placement:
son: Jišidoo:

note: MENU_LABEL_RDF_ADV_PLAY
en: Playing with RDF during development
son: Ga hooray nda RDF cinayan waate

note: DLG_Goto_Label_Position DLG_PageNumbers_Position_No_Colon
en: Position
son: Jišidoo

note: DLG_FormatFrame_SetToColumn
en: Position to Column
son: Jišidoo soofu here

note: DLG_FormatFrame_SetToPage
en: Position to Page
son: Jišidoo moo here

note: DLG_FormatFrame_SetToParagraph
en: Position to Paragraph
son: Jišidoo kalimaɲaa zuu here

note: DLG_Tab_Label_Position DLG_PageNumbers_Position
en: Position:
son: Jišidoo:

note: MENU_LABEL_TOOLS_OPTIONS
en: Pr&eferences
son: Ibaay&ey

note: DLG_Options_TabLabel_Preferences DLG_Options_Label_Schemes
en: Preference Schemes
son: Ibaayi dabarey

note: DLG_Options_OptionsTitle
en: Preferences
son: Ibaayey

note: DLG_Styles_ModifyPreview DLG_Para_LabelPreview DLG_Column_Preview DLG_FormatFrame_Preview DLG_FormatTable_Preview DLG_BorderShading_Preview DLG_Lists_Preview DLG_PageNumbers_Preview DLG_Zoom_PreviewFrame
en: Preview
son: Moo-fur

note: MENU_STATUSLINE_WEB_WEBPREVIEW MENU_STATUSLINE_WEB_SAVEASWEB
en: Preview the document as a web page
son: Moo-fur takaddaa ga sanda tataaru moo

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Preview the document before printing
son: Moo-fur takaddaa ga jin'a ma karandi

note: DLG_Para_PreviewPrevParagraph
en: Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph Previous Paragraph
son: Kalimaɲaa bisante Kalimaɲaa bisante Kalimaɲaa bisante Kalimaɲaa bisante Kalimaɲaa bisante Kalimaɲaa bisante Kalimaɲaa bisante

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT DLG_UP_PrintTitle DLG_UP_PrintButton
en: Print
son: Kar

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print &directly
son: Kar sohõ&da

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_PRINT
en: Print Layout
son: Kar fasalyan

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print P&review
son: Kar moo-fu&ryan

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print Preview
son: Kar moo-furyan

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT
en: Print all or part of the document
son: Takaddaa kul wala jeroo kar

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT
en: Print the document
son: Takaddaa kar

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print using the internal PS driver
son: Karyan nda kunahere jinay dirandikaa

note: MSG_PrintingDoc
en: Printing Document...
son: Goo ma takadda kar...

note: MSG_PrintStatus
en: Printing page %d of %d
son: Moo %d kar ka hun %d ra

note: FIELD_Document_Publisher
en: Publisher
son: Wallafikaw

note: DLG_MetaData_Publisher_LBL
en: Publisher:
son: Wallafikaw:

note: MENU_STATUSLINE_RDFANCHOR_QUERY
en: Query RDF associated with location
son: RDF ceeci kaŋ goo gorodoo bande

note: MENU_LABEL_RDF_QUERY_XMLIDS
en: Query RDF for cursor position
son: RDF ceeci moo dirandikaa dogoo ga

note: DLG_RDF_Query_Status
en: Query RDF: %d of total: %ld
son: RDF ceeci: akul ra %d: %ld

note: MENU_STATUSLINE_RDF_QUERY_XMLIDS
en: Query the RDF associated with the cursor position...
son: RDF ceeci kaŋ ga hanga moo dirandikaa...

note: MENU_LABEL_EDIT_REPLACE
en: R&eplace
son: B&armay

note: DLG_Goto_Target_XMLid MENU_LABEL_INSERT_XMLID
en: RDF Link
son: RDF dobu

note: DLG_RDF_SemanticStylesheets_Title
en: RDF Stylesheet
son: RDF fasalfita

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: RTL &Document
son: RTL takad&da

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: RTL &Paragraph
son: RTL kalimaɲaa &zuu

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: RTL &Section
son: RTL &dunbu

note: DLG_FR_ReplaceWithLabel
en: Re&place with:
son: B&armay nda:

note: DLG_FR_ReverseFind
en: Re&verse find
son: &Bere ka guna

note: MENU_LABEL_FILE_REVERT
en: Re&vert
son: &Bere

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT
en: Recent &Files
son: &Tuku taagante korkorantey

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_REDO
en: Redo
son: Tee koyne

note: TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REDO
en: Redo editing
son: Fasalyan tee taaga

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REDO
en: Redo previously undone editing
son: Tasalyanoo kaŋ jin ka taafeeri tee taaga

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_MENU MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM
en: Reduce or enlarge the document display
son: Takaddaa ceberoo kaccandi wal'a beerandi

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_RELATED_TO_SOURCE MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_RELATED_TO_SOURCE
en: Related To Source Semantic Item
son: Ga dobu aššil maana haya-ize ga

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_RELATION MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_RELATION
en: Relation
son: Cerediiyan

note: DLG_MetaData_Relation_LBL
en: Relation:
son: Cerediiyan:

note: DLG_Styles_RemoveButton
en: Remove
son: Kaa

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove Footer
son: Ceedeke kaa

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove Header
son: Boŋdeke kaa

note: DLG_Styles_RemoveLab
en: Remove Property from Style:
son: Mayray kaa fasaloo ra:

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as Heading
son: Sorraa kaa sanda dunbumaa

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as the page Heading
son: Sorraa kaa sanda moo dunbumaaɲoo

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: Remove all revision information from the document
son: Dumi barmayyan allhar kul kaa takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: Remove full document history from the document
son: Takadda taariki timmante kaa takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove the Footer on this page from the Document
son: Ceedekaa kaa moɲoo woo ga takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove the Header on this page from the Document
son: Boŋdekaa kaa moɲoo woo ga takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTIMAGE
en: Remove the Image and save a copy on the clipboard
son: Biyoo kaa nda berandi foo gaabu deeji-walhaa ga

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEIMAGE
en: Remove the Image from the Document
son: Biyoo kaa takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEFRAME
en: Remove the Text Box from the Document
son: Kalimaɲaa bataa kaa takaddaa ra

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: Remove the suggested change
son: Barmayyan honnantaa kaa kaa

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading
son: Sorraa filla sanda dunbumaa

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading on each new page
son: Sorraa filla sanda dunbumaa moo taaga foo kul ga

note: DLG_FR_ReplaceTitle DLG_Annotation_Replace_LBL
en: Replace
son: Barmay

note: DLG_FR_ReplaceAllButton
en: Replace &All
son: K&ul barmay

note: DLG_Annotation_Replace_tooltip
en: Replace the annotated text with the annotation content
son: Kalimaɲaa kuru maasantaa barmay nda gundekuna maasa-cawoo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REPLACE
en: Replace the specified text with different text
son: Kalimaɲaa kuru tabatantaa barmay nda kalimaɲaa kuru waana

note: MENU_LABEL_HELP_REPORT_BUG
en: Report a &Bug
son: Lay&bu bayrandi

note: MENU_STATUSLINE_HELP_REPORT_BUG
en: Report a bug and help AbiWord become a better product
son: Laybu bayrandi nda AbiWord faaba ka tee jinay bešere

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: Reset the current toolbar layout to its defaults
son: Sohõ goyjinay zuu kanandoo yeeti nga tilasu alhaaley ga

note: MENU_STATUSLINE_FMT_IMAGE
en: Resize this image
son: Biyoo woo alkadaroo barmay

note: DLG_HdrFtr_RestartNumbers
en: Restart numbering at:
son: Hinnandiyan šintin taaga ne:

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartPage
en: Restart on each page
son: Šintin taaga moo foo kul ga

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartSec DLG_FormatFootnotes_EndRestartSec
en: Restart on each section
son: Šintin taaga dunbu foo kul ga

note: DLG_HdrFtr_RestartCheck
en: Restart page numbers on new sections
son: Moo hinnawey šintin taaga dunbu taagey ra

note: DLG_RDF_Editor_Restrict
en: Restrict to RDF Link:
son: Kayandi RDF dobey ga:

note: DLG_Lists_Resume_Previous_List
en: Resume Previous List
son: Koy jine nda maašeede bisantaa

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: Retain all document changes
son: Takadda barmawey kul gaabu

note: MSG_RevertFile
en: Revert file to last saved state?
son: Tukoo yeeti alhaali gaabunte kokoraa ga?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_REVERT
en: Revert the document to the last saved state
son: Takaddaa yeeti alhaali gaabunte kokoraa ga?

note: MSG_RevertBuffer
en: Revert to saved copy of %s?
son: Yeeti %s berandi gaabuntaa ga?

note: DLG_ListRevisions_Column1Label
en: Revision ID
son: Dumi barmante šilbaa

note: TOOLBAR_STATUSLINE_REVISIONS_NEW
en: Revisions new...
son: Barmay taagey...

note: TOOLBAR_STATUSLINE_REVISIONS_SELECT
en: Revisions select...
son: Barmawey suuba...

note: DLG_Para_AlignRight DLG_Tab_Radio_Right DLG_PageNumbers_Right TOOLBAR_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: Right
son: Guma

note: RightIndentStatus
en: Right Indent [%s]
son: Hirri nor guma [%s]

note: RightMarginStatus
en: Right Margin [%s]
son: Moo-ceraw guma [%s]

note: TabToggleRightTab
en: Right Tab
son: Nor loku guma

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_RIGHT
en: Right alignment
son: Tenjandiyan guma

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT
en: Right-align the paragraph
son: Kalimaɲaa zuu guma-tenjandi

note: DLG_Para_DomDirection
en: Right-to-left &dominant
son: Guma ka too iwowa do &laamari

note: FIELD_Document_Rights
en: Rights
son: Alhakey

note: DLG_MetaData_Rights_LBL
en: Rights:
son: Alhakey:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Row
en: Row
son: Sorro

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Rows &Above
son: &Beene sorrawey

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER
en: Rows &Below
son: &Ganda sorrawey

note: MENU_LABEL_TOOLS_SCRIPTS
en: S&cripts
son: Š&igirawey

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: S&how revisions
son: Dumi barmantey &cebe

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_CELLS
en: S&plit Cells
son: Hamšilley &fecce

note: DLG_Options_Btn_Save
en: Sa&ve
son: Gaa&bu

note: MENU_LABEL_FILE_EXPORT
en: Sav&e Copy
son: Berandi gaa&bu

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVE
en: Save
son: Gaabu

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save &As
son: Gaabu s&anda

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save &Template
son: Lee&ti gaabu

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save As
son: Gaabu sanda

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYIMAGE
en: Save a copy of the image on the clipboard
son: Bii berandi foo gaabu deeji-walhaa ga

note: MSG_ConfirmSave
en: Save changes to document %s before closing?
son: Barmawey gaabu %s takaddaa ga jina ka daaba?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEEMBED
en: Save the Embedded Object
son: Haya damgamantaa gaabu

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVE
en: Save the document
son: Takaddaa gaabu

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save the document as a template
son: Takadda gaabu sanda leeti

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVEAS
en: Save the document under a different name
son: Takaddaa gaabu nda maa waana

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXPORT
en: Save the document without changing the current name
son: Takaddaa gaabu bila nda sohoda maaɲoo ma barmay

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEIMAGE
en: Save the selected image to a file
son: Bii suubantaa gaabu tukoo ga

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEEMBED
en: Save to file
son: Gaabu tukoo ga

note: MENU_STATUSLINE_HELP_SEARCH
en: Search for help about...
son: Faaba ceeci misoo ra...

note: DLG_WordCount_Update_Rate
en: Seconds between updates
son: Segondey taagandirey game

note: FIELD_DateTime_Epoch
en: Seconds since the epoch
son: Segondey za zamanoo

note: DLG_Break_SectionBreaks
en: Section Breaks
son: Dunbu kayrey

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY
en: See history of the current document
son: Sohõda takaddaa taarikoo guna

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT DLG_Select
en: Select
son: Suuba

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECTALL
en: Select A&ll
son: Ku&l suuba

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_CELL
en: Select Cell
son: Hamšilli suuba

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Select Column
son: Soofu suuba

note: TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_CHOOSE
en: Select Font
son: Šigira

note: DLG_ListRevisions_Title TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_SELECT
en: Select Revision
son: Dumi barmante suuba

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_ROW
en: Select Row
son: Sorro suuba

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_TABLE
en: Select Table
son: Taabal suuba

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select Text Box
son: Kalimaɲaa bata suuba

note: DLG_FormatFrame_SelectImage DLG_FormatTable_SelectImage
en: Select image from File
son: Bii suuba tukoo ra

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select the Text Box
son: Kalimaɲaa bata suuba

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECTALL
en: Select the entire document
son: Takadda tikaa suuba

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Selection DLG_UP_Selection
en: Selection
son: Suubari

note: DLG_ToggleCase_SentenceCase
en: Sentence case
son: Kalimaɲaa zuu harfu-kayyan

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate table items with commas
son: Taabal hayiizey fay nda surkumyaŋ

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate table items with commas and tabs
son: Taabal hayiizey fay nda surkum nda nor lokuyaŋ

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate table items with tabs
son: Taabal hayiizey fay nda nor lokuyaŋ

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate with commas
son: Fay nda surkumyaŋ

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate with commas and tabs
son: Fay nda surkum nda nor lokuyaŋ

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate with tabs
son: Fay nda nor lokuyaŋ

note: DLG_Tab_Button_Set
en: Set
son: Kayandi

note: MENU_LABEL_FMT_LANGUAGE
en: Set &Language
son: Še&nni kayandi

note: DLG_Lists_SetDefault
en: Set Default Values
son: Tilasu hinnawey kayandi

note: DLG_FormatFrame_SetImage DLG_FormatTable_SetImage
en: Set Image
son: Bii kayandi

note: MENU_LABEL_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set Positioned Image
son: Bii doo-gorante kayandi

note: DLG_FormatFrame_SetTextWrapping
en: Set Text Wrapping
son: Kalimaɲaa kuru kunkuniyan kayandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Set an image as a background for your page
son: Bii kayandi sanda bandafaari war moɲoo še

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: Set dominant direction of document to RTL
son: Takaddaa tenjeri laamante kayandi RTL ga

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: Set dominant direction of paragraph to RTL
son: Kalimaɲaa zuu tenjeri laamante kayandi RTL ga

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: Set dominant direction of section to RTL
son: Dunbu tenjeri laamante kayandi RTL ga

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PROPERTIES
en: Set meta-data properties
son: Bayhaya-ɲaa mayrawey kayandi

note: DLG_Tab_Label_New
en: Set new Tab
son: Nor loku taaga kayandi

note: DLG_FormatFrame_NoImageBackground DLG_FormatTable_NoImageBackground
en: Set no image
son: Bii kul ma ši kayandi

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_OPTIONS
en: Set preferences
son: Ibaayey kayandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABS
en: Set tab stops
son: Nor loku kaydogey kayandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Set the type and styles of the Table of Contents
son: Gundekuna daari alhaali nda fasaley kayandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FOOTNOTES
en: Set the types of Footnotes and Endnotes
son: Ceefillawey nda benandi fillawey dumey kayandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_HDRFTR
en: Set the types of Headers and Footers
son: Boŋdekey nda ceedekey dumey kayandi

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as Heading
son: Sorraa woo kayandi sanda dunbumaa

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as the Heading on each page
son: Sorraa woo kayandi sanda dunbumaa moo foo kul ga

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set this image to be positioned
son: Biyoo woo kayandi goro-doo ra

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELLPREFS
en: Set your spelling preferences
son: War hantum-tenjandiyan ibaayey kayandi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DOCUMENT
en: Setup your document's page properties such as page size and margins
son: Ga war takaddaa moo mayrawey sanda moo adadu nda hirrey kayandi

note: DLG_BorderShading_Shading
en: Shading
son: Biyya-biyya

note: DLG_BorderShading_Shading_Color
en: Shading color:
son: Biyya-biyya noone:

note: DLG_Styles_ModifyShortCut
en: Shortcut Key
son: Dunbandiyan kufal

note: DLG_Options_Label_Show DLG_Show
en: Show
son: Cebe

note: MENU_LABEL_VIEW_RULER
en: Show &Ruler
son: Žeeri-neesiji cebe

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show All
son: Kul cebe

note: MENU_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show For&matting Marks
son: Fa&salyan šilbawey cebe

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show document &before revisions
son: Takaddaa cebe barmawey se jin&e

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show document a&fter revisions
son: Takaddaa cebe barmawey ban&da ga

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show document after &previous revisions
son: Takaddaa cebe barmay &bisantey banda ga

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_MORE
en: Show full list of documents
son: Takadda maašeedaa kul cebe

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_RULER
en: Show or hide the rulers
son: Žeeri-neesiji cebe wal'a tugu

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_STATUSBAR
en: Show or hide the status bar
son: Assariya maaboŋ cebe wal'a tugu

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_1 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_2 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_3 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_4
en: Show or hide the toolbar
son: Goyjinay zuu cebe wal'a tugu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: Show revisions that are present in document
son: Dumi barmawey kaŋ ga bara takaddaa ra cebe

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show what the document looks like after previous revisions
son: Takaa cebe kaŋ takaddaa ga him'a barmay bisantey banda ga

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show what the document looks like after revisions
son: Takaa cebe kaŋ no takaddaa ga him'a barmawey banda ga

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show what the document looks like before revisions
son: Takaa cebe kaŋ no takaddaa ga him'a barmawey se jine

note: DLG_Options_Label_ViewShowHide
en: Show...
son: Cebe...

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: Show/hide annotations
son: Maasa-cawey cebe/tugu

note: TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_SHOWPARA
en: Show/hide formatting marks
son: Fasalyan šilbawey cebe/tugu

note: TB_Simple
en: Simple
son: Faalante

note: DLG_Options_Label_ViewSimpleTB
en: Simple Toolbar
son: Goyjinay zuu faalante

note: DLG_Para_SpacingSingle
en: Single
son: Folloku

note: TOOLBAR_LABEL_SINGLE_SPACE
en: Single Spacing
son: Ceefolloku hibiyan

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SINGLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_SINGLE_SPACE
en: Single spacing
son: Ceefolloku hibiyan

note: DLG_Options_TabLabel_SmartQuotes
en: Smart Quotes
son: Filla carmey

note: MENU_LABEL_TABLE_SORT
en: So&rt Table
son: Taabal konda&ri

note: MSG_OpenRecovered
en: Some errors were encountered during the import.
son: Firka fooyaŋ bangay cendi-ka-damyanoo waate.

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order
son: Soofey daaru ka ziji

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order based on Selected Row
son: Sooley daaru ka ziji ka hanga sorro suubantaa bande

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order
son: Soofey daaru ka zunbu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order based on Selected Row
son: Soofey daaru ka zunbu ka hanga sorro suubantaa bande

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order
son: Sorrawey daaru ka ziji

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order based on selected Column
son: Sorrawey daaru ka ziji ka hanga soofu suubantaa bande

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order
son: Sorrawey daaru ka zunbu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order based on Selected Column
son: Sorrawey daaru ka zunbu ka hanga soofu suubantaa bande

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORT
en: Sort Table
son: Taabal kondari

note: DLG_MetaData_Source_LBL
en: Source:
son: Aššil:

note: DLG_Column_Space_After
en: Space after Column:
son: Farru soofu banda ga:

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_12BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_12BEFORE
en: Space before: 12 pt
son: Jinehere farru: tonbi 12

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_0BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_0BEFORE
en: Space before: None
son: Jinehere farru: baffoo

note: DLG_Para_LabelSpacing
en: Spacing
son: Hibiyan

note: DLG_Options_SpellCheckingTitle
en: Spell Checking
son: Hantum-tenjandiyan

note: TOOLBAR_LABEL_SPELLCHECK
en: Spellcheck
son: Hantum tenjandi (koroši)

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPELLCHECK TOOLBAR_TOOLTIP_SPELLCHECK
en: Spellcheck the document
son: Takadda hantum-tenjandi

note: DLG_Spell_SpellTitle DLG_Options_TabLabel_Spelling
en: Spelling
son: Boŋhantum

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLPREFS
en: Spelling &Options
son: Boŋhantum suubarey

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Spli&t Table
son: Taabal fe&ce

note: DLG_SplitCellsTitle DLG_SplitCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_CELLS
en: Split Cells
son: Hamšilley fece

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Split Table
son: Taabal fece

note: TOOLBAR_LABEL_SPLIT_CELLS
en: Split cells
son: Hamšilley fece

note: DLG_SplitCells_HoriMid DLG_SplitCells_VertMid
en: Split in Middle
son: Fece gamoo ra

note: DLG_SplitCells_Below
en: Split on Bottom Side
son: Fece koroo ga

note: DLG_SplitCells_Left
en: Split on Left Side
son: Fece kanbe wowa ga

note: DLG_SplitCells_Right
en: Split on Right Side
son: Fece kanbe guma ga

note: DLG_SplitCells_Above
en: Split on Top Side
son: Fece boŋoo ga

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split on all delimiters except spaces
son: Fece hirri damkey kul ga nda manti farrey

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split on all word delimiters including spaces
son: Fece kalima hirri damkey kul ga, farrey da

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split text at commas or tabs
son: Kalimaɲaa kuru fece surkumey wala nor lokey ga

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split text at spaces, commas, or tabs
son: Kalimaɲaa kuru fece farrey, surkumey wala nor lokey ga

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPLIT_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_SPLIT_CELLS
en: Split this cell
son: Hamšilloo woo fece

note: DLG_Lists_Square_List STYLE_SQUARELIST
en: Square List
son: Maašeede kaare

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE
en: St&yle
son: Fasal&yan

note: TB_Standard
en: Standard
son: Dumi tabatante

note: DLG_Options_Label_ViewStandardTB
en: Standard Toolbar
son: Goyjinay zuu tabatante

note: DLG_Lists_Star_List STYLE_STARLIST
en: Star List
son: Handaray maašeede

note: DLG_Lists_Start
en: Start At:
son: Šinitin ne:

note: DLG_Lists_Start_New_List DLG_Lists_Start_New
en: Start New List
son: Maašeede taaga šintin

note: DLG_Lists_Start_Sub
en: Start Sublist
son: Maašeeda-ize šintin

note: DLG_MarkRevisions_Check2Label
en: Start a new revision
son: Dumi barmante taaga šintin

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start ne&w revision
son: Dumi barmante ta&aga šintin

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start revision distinct from the current one
son: Dumi barmay šintin kaŋ ga waana šohõda wano

note: DLG_WordCount_Statistics
en: Statistics:
son: Kabu-izey:

note: DLG_Lists_Stop_Current_List
en: Stop Current List
son: Sohõda maašeedaa say

note: MENU_LABEL_FMT_STRIKE
en: Stri&ke
son: Gaa&ru

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STRIKE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STRIKE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STRIKE DLG_UFS_StrikeoutCheck
en: Strike
son: Gaaru

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STRIKE
en: Strikeout the selection (toggle)
son: Suubaroo tuusu (kanjari)

note: MENU_LABEL_FMT_STYLIST
en: Sty&list
son: Fasa&lkaw

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STYLE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STYLE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STYLE
en: Style
son: Fasal

note: DLG_Styles_ErrNotTitle1
en: Style Name -
son: Fasal maa -

note: DLG_Styles_ModifyName
en: Style Name:
son: Fasal maa:

note: DLG_Styles_ModifyType
en: Style Type:
son: Fasal dumi:

note: DLG_Styles_ModifyFollowing
en: Style for following paragraph:
son: Fasal kalimaɲaa zuwoo woo še:

note: DLG_Styles_ErrBlankName
en: Style name cannot be left blank
son: Fasal maa ši hin ka cindi koonu

note: DLG_BorderShading_Border_Style DLG_Lists_Style DLG_UFS_StyleLabel
en: Style:
son: Fasal:

note: DLG_Stylist_Styles
en: Styles
son: Fasaley

note: DLG_Stylist_Title
en: Stylist
son: Fasalkaw

note: DLG_MetaData_Subject_LBL
en: Subject:
son: Dalil:

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUBSCRIPT DLG_UFS_SubScript
en: Subscript
son: Gandažeeri

note: DLG_Spell_Suggestions
en: Sugg&estions:
son: Honnandiyan&ey:

note: DLG_Options_Label_SpellMainOnly
en: Suggest from &main dictionary only
son: Honnandi kamasu laa&mantaa de bande

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Sum a Column
son: Soofu dimma dam

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Sum a Row
son: Sorro dimma dam

note: FIELD_Numbers_TableSumRows
en: Sum a Table Column
son: Taabal soofu dimmaa dam

note: FIELD_Numbers_TableSumCols
en: Sum a Table Row
son: Taabal sorro dimmaa dam

note: DLG_MetaData_TAB_Summary MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY
en: Summary
son: Duurandi

note: MENU_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT
en: Supe&rscript
son: Beenežee&ri

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUPERSCRIPT DLG_UFS_SuperScript
en: Superscript
son: Beenežeeri

note: MENU_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Sy&mbol
son: Tam&maasa

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Symbol
son: Tammaasa

note: MENU_LABEL_TABLE
en: T&able
son: Ta&abal

note: TabStopStatus
en: Tab Stop [%s]
son: Nor loku kaydoo [%s]

note: DLG_Tab_Label_TabPosition
en: Tab stop position:
son: Nor loku gorodoo:

note: DLG_Tab_Label_TabToClear
en: Tab stops to be cleared:
son: Nor loku kaydogey kaŋ ma hun:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Table MENU_STATUSLINE_TABLE TB_Table TB_Rows_x_Cols_Table
en: Table
son: Taabal

note: DLG_InsertTable_TableSize
en: Table Size
son: Taabal adadu

note: DLG_Options_Label_ViewTableTB
en: Table Toolbar
son: Taabal goyjinay zuu

note: MENU_LABEL_INSERT_TABLEOFCONTENTS MENU_LABEL_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Table of Contents
son: Gundakuna daari

note: FIELD_Numbers_TOCListLabel
en: Table of Contents List Label
son: Gundakuna daari maašeede šilbay

note: FIELD_Numbers_TOCPageNumber
en: Table of Contents Page
son: Gundakuna daari moo

note: DLG_Styles_ModifyTabs DLG_Tab_TabTitle
en: Tabs
son: Nor lokey

note: DLG_FormatTOC_DetailsTabPage
en: Tabs and Page Numbering
son: Nor lokey nda moo hinnawey

note: MENU_LABEL_FMT
en: Te&xt Formatting
son: &Kalimaɲaa kuru fasalyan

note: DLG_Options_Label_Text
en: Text
son: Kalimaɲaa kuru

note: DLG_FormatTOC_TextAfter
en: Text &after:
son: Kalimaɲaa kuru b&anda:

note: DLG_FormatTOC_TextBefore
en: Text &before:
son: Kalimaɲaa kuru &jine:

note: DLG_Lists_Align
en: Text Align:
son: Kalimaɲaa kuru tenjandi:

note: MENU_LABEL_INSERT_TEXTBOX MENU_LABEL_FMT_FRAME
en: Text Box
son: Kalimaɲaa bata

note: DLG_Lists_PageFolding
en: Text Folding
son: Kalimaɲaa kuru taabuyan

note: DLG_FormatFrame_TextWrapping DLG_Image_TextWrapping
en: Text Wrapping
son: Kalimaɲaa kuru kunkuniyan

note: DLG_Options_Label_Both
en: Text and Icon
son: Kalimaɲaa kuru nda bii

note: COMMAND_LINE_PRINTING_DEPRECATED
en: The '--print' option has been removed as of AbiWord 2.8. You can achieve the desired behavior using AbiWord's command-line conversion tools and then piping the output to a print spooler. Eg: 'abiword --to=ps --to-name=fd://1 myfile.txt | lpr'
son: '--kar' suubaroo mana hun AbiWord 2.8 še. War ga hin ka atabiya boonantaa kate nda AbiWord goyandi nda juwal-žeeri barmayyan goyjinawey, nda goy fattantaa tuti kar tenjiri ra. Sanda: 'abiword --to=ps --to-name=fd://1 myfile.txt | lpr'

note: DLG_PageSetup_ErrBigMargins
en: The margins selected are too large to fit on the page.
son: Hirri suubantey ga hansa ka hay moɲoo gandoo še.

note: DLG_Options_Prompt_YouMustRestart
en: The new user interface language will take effect the next time that you start the application
son: Goykaw cebekaw šenni taagaa ga huru goy-mee hiino kaŋ war ga porogaramoo tunandi

note: MSG_SpellDone
en: The spelling check is complete.
son: Hantum-tenjandiyanoo timme.

note: MSG_HyperlinkCrossesBoundaries
en: The text to which the hyperlink is to be attached must be within a single paragraph.
son: Kalimaɲaa kuroo kaŋ ga tiiradoboo ga kaa ka hawa mma hima ka sawa nda zuu foo.

note: FIELD_DateTime_Wkday
en: The weekday
son: Goyzaaroo

note: DLG_FormatTable_Thickness DLG_BorderShading_Thickness
en: Thickness:
son: Wargari:

note: MSG_BookmarkAlreadyExists
en: This bookmark already exists. Would you like to replace the existing bookmark with this new one?
son: Doo-šilbaa woo ya ga bara ne. War mma boona k'a doo-šilbay barantaa barmay nda itaaga foo?

note: MSG_AfterRestartNew
en: This change will only take effect when you restart AbiWord or create a new document.
son: Barmaa woo ga huru goy-me waati din kaŋ war na AbiWord tunandi taaga wala takadda taaga tee.

note: MSG_HiddenRevisions
en: This document contains revisions which are currently hidden from view. Please see AbiWord documentation for information on working with revisions.
son: Takaddaa woo goo nda barmayyaŋ kaŋ mma tugandi gunari se sohõda. Taare AbiWord fahamandi tiira caw ka duu alhabar dumi barmawey goyyan ga.

note: DLG_Para_PreviewSampleFallback
en: This paragraph represents words as they might appear in your document.  To see the text from your document used in this preview, position your cursor in a document paragraph with some text in it and open this dialog.
son: Kalimaɲaa zuwoo woo ga kalimawey cebe takaa kaŋ nd'i ga bangay war takaddaa ra.  Ka dii kalimaɲaa kuroo kaŋ cebandi war takaddaa moofuroo woo ra, war moo-dirandikaa fur takadda zuu foo boŋ nda hantum kayna nda willandi bataa woo feeri.

note: DLG_Styles_ErrStyleNot
en: This style does not exist 
     so it cannot be modified
son: Fasaloo woo ši bara 
     adiši a ši hin ka barmandi

note: DLG_Column_Three
en: Three
son: Ihinza

note: DLG_Lists_Tick_List STYLE_TICKLIST
en: Tick List
son: Gunba maašeede

note: FIELD_DateTime_TimeZone
en: Time Zone
son: Waati ganda

note: FIELD_Document_Title DLG_Goto_Column_Title
en: Title
son: Maa

note: DLG_ToggleCase_TitleCase DLG_UFS_Effects_TitleCase
en: Title Case
son: Maa harfu-kayyan

note: DLG_MetaData_Title_LBL DLG_Annotation_Title_LBL DLG_Image_LblTitle
en: Title:
son: Maa:

note: MENU_LABEL_FMT_TOPLINE
en: To&pline
son: Bee&ne-žeeri

note: DLG_Options_Label_Toolbars
en: Toolbars
son: Goyjinay zuwey

note: DLG_PageNumbers_Header
en: Top
son: Beene

note: TopMarginStatus
en: Top Margin [%s]
son: Beene moo-ceraw [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_TOPLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_TOPLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_TOPLINE DLG_UFS_ToplineCheck
en: Topline
son: Beene-žeeri

note: DLG_Lists_Triangle_List STYLE_TRIANGLELIST
en: Triangle List
son: Kanjehinza maašeede

note: DLG_Column_Two
en: Two
son: Ihinka

note: DLG_Styles_List
en: Type
son: Dumi

note: DLG_Lists_Type
en: Type:
son: Dumi:

note: DLG_ToggleCase_UpperCase
en: UPPERCASE
son: HARFU BEERI

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_UNDERLINE DLG_UFS_UnderlineCheck
en: Underline
son: Cire-žeeri

note: MENU_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE
en: Underline the selection (toggle)
son: Suubaroo cire-žeeri (kanjari)

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_UNDO
en: Undo
son: Taafeeri

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_UNDO
en: Undo editing
son: Fasalyan taafeeri

note: DLG_RDF_Editor_ShowAll DLG_Update
en: Update
son: Taagandi

note: DLG_Annotation_OK_tooltip
en: Update the annotation
son: Maasa-cawoo taagandi

note: DLG_Lists_Upper_Case_List STYLE_UPPERCASTELIST
en: Upper Case List
son: Harfu beeri maašeede

note: DLG_Lists_Upper_Roman_List STYLE_UPPERROMANLIST
en: Upper Roman List
son: Roman beenehere maašeede

note: DLG_Column_RtlOrder
en: Use RTL Order
son: Goy nda RTL kanandi

note: DLG_Options_Label_CustomSmartQuotes
en: Use custom smart quote style
son: Goy nda filla carma fasalyan

note: DLG_Options_Label_HebrewContextGlyphs
en: Use glyph shaping for Hebrew
son: Goy nda Ebere maasa takari

note: DLG_Options_Label_UI
en: User Interface
son: Goykaw cebekaw

note: DLG_Options_Label_UILang
en: User Interface Language
son: Goykaw cebekaw šenni

note: DLG_Stylist_UserStyles
en: User defined Styles
son: Goykaw-kayante fasaley

note: DLG_Tab_Label_Existing
en: User-defined Tabs
son: Goykaw-kayante nor lokey

note: DLG_Styles_LBL_UserDefined
en: User-defined styles
son: Goykaw-kayante fasaley

note: FIELD_Application_Version DLG_History_Version_Version
en: Version
son: Dumi

note: DLG_Options_TabLabel_View
en: View
son: Guna

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: View document history
son: Takadda taariki guna

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_FULLSCREEN
en: View the document in full screen mode
son: Takaddaa guna dijikul alhaali ra

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_1 MENU_STATUSLINE_WINDOW_2 MENU_STATUSLINE_WINDOW_3 MENU_STATUSLINE_WINDOW_4 MENU_STATUSLINE_WINDOW_5 MENU_STATUSLINE_WINDOW_6 MENU_STATUSLINE_WINDOW_7 MENU_STATUSLINE_WINDOW_8 MENU_STATUSLINE_WINDOW_9
en: View this document
son: Takaddaa woo guna

note: DLG_Options_Label_ViewTooltips
en: View tooltips
son: Goyjinay yaamarey guna

note: DLG_Options_Label_ViewViewFrame
en: View...
son: Guna...

note: DLG_Options_Label_Visible
en: Visible
son: Fattante

note: MSG_HyperlinkNoBookmark
en: Warning: the bookmark you provided [%s] does not exist.
son: Yaamar: doo-šilbaa kaŋ war n'a noo [%s] ya ši bara ne.

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_WEB
en: Web Layout
son: Tataaru fasalyan

note: DLG_Styles_LBL_TxtMsg
en: What Hath God Wrought
son: Woo kaŋ Irkoo n'a dabari

note: DLG_Options_Label_WithExtension
en: With extension:
son: Nda dobuyan:

note: DLG_WordCount_WordCountTitle FIELD_Numbers_WordCount
en: Word Count
son: Kalima kabu

note: DLG_NEW_Tab1
en: Wordprocessing
son: Maršin-hantumyan

note: DLG_WordCount_Words_No_Notes
en: Words (no footnotes/endnotes):
son: Kalimawey (ši nda ceefilla/benandi fillayaŋ):

note: DLG_Options_Label_SpellUppercase
en: Words in &UPPERCASE
son: Kalimawey HARF&U BEERI ra

note: DLG_Options_Label_SpellNumbers
en: Words with num&bers
son: Kalimawey nda &hinnayaŋ

note: DLG_WordCount_Words
en: Words:
son: Kalimawey:

note: MSG_SaveFailedWrite
en: Writing error when attempting to save %s
son: Hantum firka kaŋ war ceeci ka %s gaabu

note: MSG_DefaultDirectionChg
en: You have changed the default direction.
son: War n' ka tilasu tenjeroo barmay.

note: MSG_DirectionModeChg
en: You have changed the direction mode.
son: War n' ka tenjeri alhaalo barmay.

note: MSG_HyperlinkNoSelection
en: You must select a portion of the document before inserting a hyperlink.
son: War mma hima ka takaddaa žemnari foo suuba jina ka tiiradobu dam.

note: DLG_Options_Label_InvalidRangeForAutoSave
en: You should choose a range from 1 to 120 for the auto save frequency
son: War mma hima ka gande suuba kaŋ goo 1 nda 120 game boŋgaabu fillari še

note: MSG_ConfirmSaveSecondary
en: Your changes will be lost if you don't save them.
son: War barmawey ga dere nda war ši i gaabu.

note: TOOLBAR_LABEL_ZOOM TOOLBAR_STATUSLINE_ZOOM TOOLBAR_TOOLTIP_ZOOM DLG_Zoom_ZoomTitle
en: Zoom
son: Alkadar barmay

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to &100%
son: Alkadar tee &100%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to &200%
son: Alkadar tee &200%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to &50%
son: Alkadar tee &50%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to &75%
son: Alkadar tee &75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to 100%
son: Alkadar tee &100%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to 200%
son: Alkadar tee &200%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to 50%
son: Alkadar tee &50%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to 75%
son: Alkadar tee &75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: Zoom to page width
son: Alkadar deedandi moo hayri ga

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: Zoom to whole page
son: Alkadar deedandi moo timmante ga

note: FIELD_DateTime_DDMMYY
en: dd/mm/yy
son: mm/dd/yy

note: DLG_ToggleCase_LowerCase
en: lowercase
son: harfu kayna

note: DLG_Options_Label_Minutes
en: minutes
son: minitey

note: DLG_ToggleCase_ToggleCase
en: tOGGLE cASE
son: hARFU aZZAATI bERE

note: * Translatable strings file generated by extract-ui. * DO NOT compile this file as part of your application. DLG_UP_To
en:  to
son:  ga

note: DLG_ABOUT_Description
en: %s is an Open Source application licensed under the GNU GPL.
    You are free to redistribute this application.
son: %s ti aššil-feerante porogaram forba GNU GPL waafakaa bande 
    War ga hin ka porogaramoo woo žemna koyne.

note: DLG_Zoom_PageWidth
en: &Page width
son: &Moo hayri

note: DLG_Image_PlacementTabLabel
en: &Placement
son: &Jišidoo

note: DLG_ULANG_SetLangButton
en: &Set Language
son: Šenni &kayandi

note: DLG_Zoom_WholePage
en: &Whole page
son: Moo &timmante

note: DLG_Image_WrapTabLabel
en: &Wrapping
son: &Kunkuniyan

note: DLG_UFS_Effects_None
en: (None)
son: (Baffoo)

note: LANG_0
en: (no proofing)
son: (korošiyan kul ši)

note: DLG_DocComparison_TestSkipped
en: (test skipped)
son: (šiiyan sarandi)

note: DLG_NoSaveFile_DirNotExist
en: A directory in the given pathname does not exist.
son: Foolaaɲaa foo ši bara fondo maa damantaa ra.

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_TITLE
en: AbiWord Plugin Manager
son: AbiWord sukari juwalkaw

note: SPELL_CANTLOAD_DLL
en: AbiWord cannot find the spelling file %s.dll
    Please download and install Aspell from http://aspell.net/win32/
son: AbiWord ši hin ka duu boŋhantum tukoo %s.dll
    Taare Aspell zumandi ka hun http://aspell.net/win32/ ra nd'a sinji

note: MSG_HistoryPartRestore1
en: AbiWord cannot fully restore version %d of the document because the version information is incomplete.
son: AbiWord ši hin ka takaddaa %d dumoo yeeti ka timme zama alhabar dumoo ši timme.

note: MSG_HistoryNoRestore
en: AbiWord cannot restore version %d of the document because the version information is missing.
son: AbiWord ši hin ka takaddaa %d dumoo yeeti ka timme zama alhabar dumoo ga kuma.

note: DLG_UP_PrintPreviewTitle
en: AbiWord: Print Preview
son: AbiWord: Kar moo-furyan

note: DLG_ABOUT_Title
en: About %s
son: %s ga

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_ACTIVE
en: Active Plugins
son: Sukari goyantey

note: LANG_AF_ZA
en: Afrikaans
son: Afirikaŋsi

note: LANG_AK_GH
en: Akan
son: Akaŋ

note: LANG_SQ_AL
en: Albanian
son: Albaani

note: DLG_FOSA_ALL
en: All (*.*)
son: Kul (*.*)

note: DLG_FOSA_ALLDOCS
en: All Documents
son: Takaddawey kul

note: DLG_FOSA_ALLIMAGES
en: All Image Files
son: Bii tukey kul

note: DLG_HTMLOPT_ExpAllowAWML
en: Allow extra markup in AWML namespace
son: Naŋ kalimaɲaa kunahaw tontoni ma huru AWML maa-nungu ra

note: LANG_AR
en: Arabic
son: Laaraw

note: LANG_AR_EG
en: Arabic (Egypt)
son: Laaraw (Ežibti/Misira)

note: LANG_AR_SA
en: Arabic (Saudi Arabia)
son: Laaraw (Sawudiya)

note: ENC_ARAB_ISO
en: Arabic, ISO-8859-6
son: Laaraw, ISO-8859-6

note: ENC_ARAB_MAC
en: Arabic, Macintosh
son: Laaraw, Macintosh

note: ENC_ARAB_WIN
en: Arabic, Windows Code Page 1256
son: Laaraw, Windows ašariya moo 1256

note: LANG_HY_AM
en: Armenian
son: Armeeni

note: ENC_ARME_ARMSCII
en: Armenian, ARMSCII-8
son: Armeeni, ARMSCII-8

note: LANG_AS_IN
en: Assamese
son: Asama

note: DLG_Options_Label_DirMarkerAfterClosingParenthesis
en: Auto-insert direction markers
son: Boŋ-damgame tenjeri šilbawey

note: DLG_History_Version_AutoRevisioned
en: Auto-revision
son: Boŋ-dumi barmayyan

note: DLG_FOSA_FileTypeAutoDetect
en: Automatically Detected
son: Boŋše honnante

note: MSG_AutoRevision
en: Autorevision
son: Boŋ-dumi barmayyan

note: DLG_MW_AvailableDocuments
en: Available Documents:
son: Takadda barantey:

note: DLG_ULANG_AvailableLanguages
en: Available Languages:
son: Šenni barantey:

note: ENC_BALT_ISO
en: Baltic, ISO-8859-4
son: Balti, SO-8859-4

note: ENC_BALT_WIN
en: Baltic, Windows Code Page 1257
son: Balti, Windows ašariya moo 1257

note: LANG_EU_ES
en: Basque
son: Basiki

note: LANG_BE_BY
en: Belarusian
son: Belarisi (Irisi kaaray)

note: LANG_BE_LATIN
en: Belarusian, Latin
son: Belarisi, Laateŋ

note: LANG_BN_IN
en: Bengali
son: Beŋgaali

note: DLG_UP_BlackWhite
en: Black & White
son: Bibi & kaaray

note: STYLE_BLOCKTEXT
en: Block Text
son: Gurunbu kalimaɲaa kuru

note: DLG_UFS_StyleBoldItalic
en: Bold Italic
son: Harfu šiira warga

note: LANG_BR_FR
en: Breton
son: Beretoŋ

note: DLG_ABOUT_Build
en: Build options: %s
son: Cinari suubarey: %s

note: MSG_BuildingDoc
en: Building Document:
son: Takadda cinari:

note: LANG_BG_BG
en: Bulgarian
son: Bulgaari

note: DLG_Cancel
en: Cancel
son: Naŋ

note: LANG_CA_ES
en: Catalan
son: Katalaŋ

note: ENC_CENT_ISO
en: Central European, ISO-8859-2
son: Eropu gam, ISO-8859-2

note: ENC_CENT_MAC
en: Central European, Macintosh
son: Eropu gam, Macintosh

note: ENC_CENT_WIN
en: Central European, Windows Code Page 1250
son: Eropu gam, Windows ašariya moo 1250

note: DLG_Options_Label_LangWithKeyboard
en: Change Language when changing keyboard
son: Šenni bere nda kufalize walhaa ga barmay

note: STYLE_CHAPHEADING
en: Chapter Heading
son: Zuu dunbumaa

note: LANG_ZH_HK
en: Chinese (Hong Kong)
son: Šin (Hoŋkoŋ)

note: LANG_ZH_CN
en: Chinese (PRC)
son: Šin (Jamaa-laama)

note: LANG_ZH_SG
en: Chinese (Singapore)
son: Šin (Singapur))

note: LANG_ZH_TW
en: Chinese (Taiwan)
son: Šin (Taywan)

note: ENC_CHSI_EUC
en: Chinese Simplified, EUC-CN (GB2312)
son: Šin faalante, EUC-CN (GB2312)

note: ENC_CHSI_GB
en: Chinese Simplified, GB_2312-80
son: Šin faalante, GB_2312-80

note: ENC_CHSI_HZ
en: Chinese Simplified, HZ
son: Šin faalante, HZ

note: ENC_CHSI_WIN
en: Chinese Simplified, Windows Code Page 936
son: Šin faalante, Windows ašariya moo 936

note: ENC_CHTR_BIG5
en: Chinese Traditional, BIG5
son: Šin lasal, BIG5

note: ENC_CHTR_BIG5HKSCS
en: Chinese Traditional, BIG5-HKSCS
son: Šin lasal, BIG5-HKSCS

note: ENC_CHTR_EUC
en: Chinese Traditional, EUC-TW
son: Šin lasal, EUC-TW

note: ENC_CHTR_WIN
en: Chinese Traditional, Windows Code Page 950
son: Šin lasal, Windows ašariya moo 950

note: DLG_LISTDOCS_Heading1
en: Choose document from the list:
son: Takaddaa suuba maašeedaa ra:

note: TB_ClearBackground
en: Clear Background
son: Bandafaari koonandi

note: DLG_CLIPART_Title
en: Clip Art
son: Cebebii

note: DLG_CLIPART_Error
en: Clip Art could not be loaded.
son: Cebebii mana hin ka zumandi.

note: DLG_Close
en: Close
son: Daabu

note: DLG_Exit_CloseWithoutSaving
en: Close &Without Saving
son: Daabu bila nda gaabundiyan

note: DLG_UP_Collate
en: Collate
son: Teteri

note: DLG_UP_Color
en: Color
son: Noone

note: DLG_Compare
en: Compare
son: Deedandi

note: DLG_DocComparison_Content
en: Content:
son: Gundekuna:

note: STYLE_TOCHEADING1
en: Contents 1
son: Gundekuna 1

note: STYLE_TOCHEADING2
en: Contents 2
son: Gundekuna 2

note: STYLE_TOCHEADING3
en: Contents 3
son: Gundekuna 3

note: STYLE_TOCHEADING4
en: Contents 4
son: Gundekuna 4

note: STYLE_TOCHEADING
en: Contents Header
son: Gundekuna boŋdeke

note: DLG_UP_Copies
en: Copies:
son: Berandey:

note: LANG_COP_EG
en: Coptic
son: Koptu

note: LANG_KW_GB
en: Cornish
son: Corniši

note: LANG_CO_FR
en: Corsican
son: Korsu

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_LOAD
en: Could not activate/load plugin
son: Sukari mana hin ka tunandi/zumandi

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_UNLOAD
en: Could not deactivate plugin
son: Sukari mana hin ka hodandi

note: SPELL_CANTLOAD_DICT
en: Could not load the dictionary for the %s language
son: Mana hin ka kamasu zumandi %s šennoo še

note: DLG_History_Version_Started
en: Created
son: Teeyante

note: DLG_History_Created
en: Created:
son: Teeyante:

note: LANG_HR_HR
en: Croatian
son: Korowaati

note: ENC_CROA_MAC
en: Croatian, Macintosh
son: Korowaati, Macintosh

note: ENC_CYRL_ISO
en: Cyrillic, ISO-8859-5
son: Siriliki, ISO-8859-5

note: ENC_CYRL_KOI
en: Cyrillic, KOI8-R
son: Siriliki, KOI8-R

note: ENC_CYRL_MAC
en: Cyrillic, Macintosh
son: Siriliki, Macintosh

note: ENC_CYRL_WIN
en: Cyrillic, Windows Code Page 1251
son: Siriliki, Windows ašariya moo 1251

note: LANG_CS_CZ
en: Czech
son: Ceki

note: LANG_DA_DK
en: Danish
son: Daanuwa

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE_ALL
en: Deactivate all plugins
son: Sukarey kul hodandi

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE
en: Deactivate plugin
son: Sukari hodandi

note: DLG_HTMLOPT_ExpDeclareXML
en: Declare as XML (version 1.0)
son: Bangandi sanda XML (dumi 1.0)

note: DLG_ULANG_DefaultLangLabel
en: Default language:
son: Tilasu šenni:

note: DLG_Remove_Icon
en: Do you want to remove this icon from the toolbar?
son: War ga boona ka biyoo woo kaa goyjinay zuwoo ra?

note: DLG_DocComparison_WindowLabel
en: Document Comparison
son: Takadda deedandiyan

note: DLG_History_DocumentDetails
en: Document Details
son: Takadda šilbayhayey

note: DLG_History_WindowLabel
en: Document History
son: Takadda taariki

note: DLG_History_Path
en: Document name:
son: Takadda maa:

note: DLG_DocComparison_DocsCompared
en: Documents compared
son: Takaddawey deedandi

note: DLG_History_EditTime
en: Editing time:
son: Fasalyan waati:

note: DLG_UFS_EffectsFrameLabel
en: Effects:
son: Kabey:

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedCSS
en: Embed (CSS) style sheet
son: Fasal kaddasu (CSS) dam kuna

note: DLG_UP_EmbedFonts
en: Embed Fonts
son: Šigirawey dam kuna

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedImages
en: Embed images in URLs (Base64-encoded)
son: Biyey dam kuna URL dogey ra (Base64-harfu-hawante)

note: DLG_UENC_EncTitle
en: Encoding
son: Harfu-hawyan

note: DLG_UFS_EncodingLabel
en: Encoding:
son: Harfu-hawyan:

note: STYLE_ENDNOTE
en: Endnote
son: Benandi filla

note: STYLE_ENDREFERENCE
en: Endnote Reference
son: Benandi filla fella

note: STYLE_ENDTEXT
en: Endnote Text
son: Benandi filla kalimaɲaa kuru

note: LANG_EN_AU
en: English (Australia)
son: Ingiliši (Osutarali)

note: LANG_EN_CA
en: English (Canada)
son: Ingiliši (Kaanaada)

note: LANG_EN_IE
en: English (Ireland)
son: Ingiliši (Irilandu)

note: LANG_EN_NZ
en: English (New Zealand)
son: Ingiliši (Niyuzeelandu)

note: LANG_EN_ZA
en: English (South Africa)
son: Ingiliši (Afiriki gurma laama)

note: LANG_EN_GB
en: English (UK)
son: Ingiliši (Albaasalaama margantey)

note: LANG_EN_US
en: English (US)
son: Ingiliši (Laama margantey)

note: DLG_Password_Title
en: Enter Password
son: Šennikufal dam

note: LANG_EO
en: Esperanto
son: Esiperanto

note: LANG_ET
en: Estonian
son: Estooni

note: DLG_FOSA_ExportTitle
en: Export File
son: Tuku fattandi

note: DLG_HTMLOPT_ExpIs4
en: Export as HTML 4.01
son: Fattandi sanda HTML 4.01

note: DLG_HTMLOPT_ExpAbiWebDoc
en: Export with PHP instructions
son: Fattandi nda PHP yaamarey

note: DLG_UP_File
en: File
son: Tuku

note: DLG_OverwriteFile
en: File already exists.  Overwrite file '%s'?
son: Tukoo ga bara.  Hantum '%s' tukoo boŋ?

note: DLG_FOSA_RecordToFileLabel
en: File to record editing:
son: Tuku jiširi fasalyan do:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileLabel
en: File to replay editing:
son: Tuku heenandi koyne še:

note: LANG_FI_FI
en: Finnish
son: Fiini

note: STYLE_FOOTNOTE
en: Footnote
son: Ceefilla

note: STYLE_FOOTREFERENCE
en: Footnote Reference
son: Ceefilla fella

note: STYLE_FOOTTEXT
en: Footnote Text
son: Ceefilla kalimaɲaa kuru

note: DLG_ABOUT_URL
en: For more information: http://www.abisource.com/
son: Alhabar tontoni goo ne: http://www.abisource.com/

note: LANG_FR_BE
en: French (Belgium)
son: Faranse (Belžik)

note: LANG_FR_CA
en: French (Canada)
son: Faranse (Kaanaada)

note: LANG_FR_FR
en: French (France)
son: Faranse (Faranši)

note: LANG_FR_CH
en: French (Switzerland)
son: Faranse (Suwisu)

note: LANG_FY_NL
en: Frisian
son: Firizi

note: DLG_UP_From
en: From:
son: Hundoo:

note: LANG_FF
en: Fulah
son: Fulaŋ

note: LANG_KA_GE
en: Georgian
son: Žorži

note: ENC_GEOR_ACADEMY
en: Georgian, Academy
son: Žorži, Cawhugu

note: ENC_GEOR_PS
en: Georgian, PS
son: Žorži, PS

note: LANG_DE_AT
en: German (Austria)
son: Alemaŋ (Otiriši)

note: LANG_DE_DE
en: German (Germany)
son: Alemaŋ (Alemaɲ)

note: LANG_DE_CH
en: German (Switzerland)
son: Alemaŋ (Suwisu)

note: DLG_UP_Grayscale
en: Grayscale
son: Boosu-zimamari

note: LANG_EL_GR
en: Greek
son: Gereki

note: ENC_GREE_ISO
en: Greek, ISO-8859-7
son: Gereki, ISO-8859-7

note: ENC_GREE_MAC
en: Greek, Macintosh
son: Gereki, Macintosh

note: ENC_GREE_WIN
en: Greek, Windows Code Page 1253
son: Gereki, Windows ašariya moo 1253

note: DLG_HTMLOPT_ExpTitle
en: HTML Export Options
son: HTML fattandi suubarey

note: LANG_HA_NE
en: Hausa (Niger)
son: Hawsance (Niižer)

note: LANG_HA_NG
en: Hausa (Nigeria)
son: Hawsance (Naajiriya)

note: LANG_HAW_US
en: Hawaiian
son: Haway

note: STYLE_HEADING1
en: Heading 1
son: Dunbumaa 1

note: STYLE_HEADING2
en: Heading 2
son: Dunbumaa 2

note: STYLE_HEADING3
en: Heading 3
son: Dunbumaa 3

note: STYLE_HEADING4
en: Heading 4
son: Dunbumaa 4

note: LANG_HE_IL
en: Hebrew
son: Ebere

note: ENC_HEBR_ISO
en: Hebrew, ISO-8859-8
son: Ebere, ISO-8859-8

note: ENC_HEBR_MAC
en: Hebrew, Macintosh
son: Ebere, Macintosh

note: ENC_HEBR_WIN
en: Hebrew, Windows Code Page 1255
son: Ebere, Windows ašariya moo 1255

note: DLG_Image_Height
en: Height:
son: Kayyan:

note: DLG_IP_Height_Label
en: Height:
son: Kayyan:

note: DLG_UFS_HiddenCheck
en: Hidden
son: Tugante

note: DLG_UFS_BGColorTab
en: HighLight Color
son: Šilbay noone

note: LANG_HU_HU
en: Hungarian
son: Hongiri (Maagyar)

note: LANG_IS_IS
en: Icelandic
son: Isilandu

note: ENC_ICEL_MAC
en: Icelandic, Macintosh
son: Isilandu, Macintosh

note: DLG_History_Id
en: Identifier:
son: Tammaasakaw:

note: DLG_Image_Title
en: Image Properties
son: Bii mayrawey

note: DLG_Image_WrappedNone
en: Image floats above text
son: Biyoo ga doy kalimaɲaa kuru boŋ

note: DLG_Image_InLine
en: Image placed in-line (no text wrapping)
son: Bii goo hantum game (bila nda kalimaɲaa kuru kunkuniyan)

note: DLG_FOSA_ImportTitle
en: Import File
son: Tuku cendi ka dam

note: MSG_ParagraphsImported
en: Imported Paragraph
son: Kalimaɲaa zuu cendi-ka-damante

note: MSG_ImportingDoc
en: Importing Document...
son: Goo ma takadda cendi ga dam...

note: LANG_ID_ID
en: Indonesian
son: Indoneezi

note: XIM_Methods
en: Input Methods
son: Damhaya dabarey

note: DLG_FOSA_InsertObject
en: Insert Embeddable Object
son: Dam kuna haya dam game

note: DLG_FOSA_FileInsertObject
en: Insert Embeddable Object file:
son: Dam kuna haya tuku dam game:

note: DLG_FOSA_InsertTitle
en: Insert File
son: Tuku dam game

note: DLG_FOSA_InsertMath
en: Insert Math File
son: Kabu tuku dam game

note: DLG_FOSA_FileInsertMath
en: Insert MathML file:
son: MathML tuku dam game:

note: TB_InsertNewTable
en: Insert New Table
son: Taabal taaga dam game

note: DLG_IP_Title
en: Insert Picture
son: Bii dam game

note: DLG_Insert_SymbolTitle
en: Insert Symbol
son: Tammaasa dam game

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_INSTALL
en: Install new plugin
son: Sukari taaga sinji

note: LANG_IA
en: Interlingua
son: Interlingua (Šenney game)

note: LANG_IU_CA
en: Inuktitut
son: Inukitituti

note: DLG_InvalidPathname
en: Invalid pathname.
son: Fondo maa laala.

note: LANG_GA_IE
en: Irish
son: Irilandu

note: LANG_JA_JP
en: Japanese
son: Žaapoone

note: ENC_JAPN_EUC
en: Japanese, EUC-JP
son: Žaapoone, EUC-JP

note: ENC_JAPN_ISO
en: Japanese, ISO-2022-JP
son: Žaapoone, ISO-2022-JP

note: ENC_JAPN_SJIS
en: Japanese, Shift-JIS
son: Žaapoone, Shift-JIS

note: ENC_JAPN_WIN
en: Japanese, Windows Code Page 932
son: Žaapoone, Windows ašariya moo 932

note: LANG_KO
en: Korean
son: Koore

note: ENC_KORE_EUC
en: Korean, EUC-KR
son: Koore, EUC-KR

note: ENC_KORE_KSC
en: Korean, KSC_5601
son: Koore, KSC_5601

note: ENC_KORE_WIN
en: Korean, Windows Code Page 949
son: Koore, Windows ašariya moo 949

note: LANG_KU
en: Kurdish
son: Kurdu

note: LANG_LO_LA
en: Lao
son: Laawo

note: DLG_History_LastSaved
en: Last saved:
son: Gaabunte koraa:

note: LANG_LV_LV
en: Latvian
son: Leetooni

note: LANG_LT_LT
en: Lithuanian
son: Lituyaani

note: DLG_CLIPART_Loading
en: Loading Clip Art...
son: Goo ma cebebii zumandi...

note: DLG_UFS_Effects_LowerCase
en: Lowercase
son: Harfu kayna

note: LANG_MK
en: Macedonian
son: Maaseedooni

note: DLG_ULANG_DefaultLangChkbox
en: Make default for document
son: Tilasu dam takaddaa še

note: LANG_MS_MY
en: Malay
son: Maalay

note: LANG_MI_NZ
en: Maori
son: Mawori

note: LANG_MR_IN
en: Marathi
son: Marati

note: LANG_MH_MH
en: Marshallese (Marshall Islands)
son: Marišali (Marišal gungey)

note: LANG_MH_NR
en: Marshallese (Nauru)
son: Marišali (Nawuru)

note: DLG_Merge
en: Merge
son: Margandi

note: LANG_MN_MN
en: Mongolian
son: Moŋgooli

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NAME
en: Name:
son: Maa:

note: DLG_MB_No
en: No
son: Kalaa

note: DLG_IP_No_Picture_Label
en: No Picture
son: Bii kul šii

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NONE_SELECTED
en: No plugin selected
son: Sukari kul mana suubandi

note: STYLE_NORMAL
en: Normal
son: Hankul

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NOT_AVAILABLE
en: Not available
son: Ši duwandi

note: STYLE_NUMHEAD1
en: Numbered Heading 1
son: Dunbumaa hinnante 1

note: STYLE_NUMHEAD2
en: Numbered Heading 2
son: Dunbumaa hinnante 2

note: STYLE_NUMHEAD3
en: Numbered Heading 3
son: Dunbumaa hinnante 3

note: DLG_OK
en: OK
son: Ayyo

note: LANG_OC_FR
en: Occitan
son: Okusitan

note: DLG_FOSA_OpenTitle
en: Open File
son: Tuku feeri

note: DLG_FOSA_FileOpenTypeLabel
en: Open file as &type:
son: Tukoo feeri sanda &dumi:

note: DLG_LISTDOCS_Title
en: Opened Documents
son: Takadda feerantey

note: TB_Zoom_Percent
en: Other...
son: Waana...

note: DLG_Zoom_Percent
en: P&ercent:
son: Z&angu boŋ:

note: TB_Zoom_PageWidth
en: Page Width
son: Moo hayri

note: DLG_UP_PageRanges
en: Page ranges:
son: Moo gandey:

note: LANG_PS
en: Pashto
son: Pašutun

note: DLG_Password_Password
en: Password:
son: Šennikufal:

note: STYLE_PLAIN_TEXT
en: Plain Text
son: Hantum mulla

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_LIST
en: Plugin List
son: Sukari maašeede

note: LANG_PL_PL
en: Polish
son: Poloɲ

note: LANG_PT_BR
en: Portuguese (Brazil)
son: Portuge (Berezil)

note: LANG_PT_PT
en: Portuguese (Portugal)
son: Portuge (Portugal)

note: DLG_Image_PlaceColumn
en: Position relative to its Column
son: Gorodoo manyan nga soofu še

note: DLG_Image_PlacePage
en: Position relative to its Page
son: Gorodoo manyan nga moɲoo še

note: DLG_Image_PlaceParagraph
en: Position relative to nearest paragraph
son: Gorodoo kalimaɲaa zuu kul imanantaa še

note: DLG_Image_Aspect
en: Preserve aspect ratio
son: Alhaali filla saajaw

note: DLG_IP_Activate_Label
en: Preview Picture
son: Moo fur bii ga

note: DLG_FOSA_PrintToFileTitle
en: Print To File
son: Kar tuku ga

note: DLG_FOSA_FilePrintTypeLabel
en: Print file as &type:
son: Tuku kar sanda &dumi:

note: DLG_UP_PrintIn
en: Print in:
son: Kar ne ra:

note: DLG_UP_PrintTo
en: Print to:
son: Kar ne ga:

note: DLG_UP_Printer
en: Printer
son: Kar maršin

note: DLG_UP_PrinterCommand
en: Printer command:
son: Kar maršin juwal:

note: LANG_QU_BO
en: Quechua
son: Kecuwa

note: ReadOnly
en: Read-Only
son: Caw-hinne

note: DLG_FOSA_RecordToFileTitle
en: Record Editing to File
son: Fasalyan jiši tuku ga

note: DLG_UFS_StyleRegular
en: Regular
son: Hankul

note: DLG_DocComparison_Relationship
en: Relationship:
son: Cettekašinay:

note: DLG_HTMLOPT_ExpMathMLRenderPNG
en: Render MathML to PNG images (JavaScript will be used if option is not checked)
son: MathML willandi PNG biyey ga (JavaScript mma ka ka koyandi nda suubari kaŋ ši korosandi)

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileTitle
en: Replay Editing from File
son: Fasalyan heenandi koyne tuku ga

note: DLG_Restore DLG_History_Restore
en: Restore
son: Yeeti

note: DLG_HTMLOPT_ExpRestore
en: Restore Settings
son: Kayandiyaney yeeti

note: DLG_DocComparison_Results
en: Results
son: Kokorawey

note: LANG_RO_RO
en: Romanian
son: Urumaani

note: ENC_ROMA_MAC
en: Romanian, Macintosh
son: Urumaani, Macintosh

note: DLG_UFS_SampleFrameLabel
en: Sample
son: Cebe-ize

note: LANG_SC_IT
en: Sardinian
son: Sardeɲ

note: DLG_FOSA_SaveAsTitle
en: Save File As
son: Tuku gaabu sanda

note: DLG_HTMLOPT_ExpSave
en: Save Settings
son: Gaabuyan kayandiyaney

note: DLG_FOSA_FileSaveTypeLabel
en: Save file as &type:
son: Tuku gaabu sanda &dumi:

note: DLG_UFS_ScriptLabel
en: Script:
son: Šigira dumi:

note: STYLE_SECTHEADING
en: Section Heading
son: Dunbumaa

note: DLG_UENC_EncLabel
en: Select Encoding:
son: Harfu-hawyan suuba:

note: DLG_HTMLOPT_ExpLabel
en: Select HTML export options:
son: HTML fattandi alhaaley suuba:

note: DLG_ULANG_LangLabel
en: Select Language:
son: Šenni suuba:

note: LANG_SR
en: Serbian
son: Serbi

note: LANG_SR_LATIN
en: Serbian, Latin
son: Serbi, laateŋ

note: DLG_ULANG_LangTitle
en: Set Language
son: Šenni kayandi

note: DLG_UFS_TransparencyCheck
en: Set no Highlight Color
son: Šilbay noone kul ma ši kayandi

note: DLG_UFS_SizeLabel
en: Size:
son: Azzaati:

note: LANG_SK_SK
en: Slovak
son: Suloowaki

note: LANG_SL_SI
en: Slovenian
son: Sulooweeni

note: DLG_UFS_Effects_SmallCaps
en: Small Capitals
son: Harfu beeri nakasantey

note: LANG_ES_MX
en: Spanish (Mexico)
son: Esipaaɲi (Mekisikoo)

note: LANG_ES_ES
en: Spanish (Spain)
son: Esipaaɲi (Esipaaɲ)

note: DLG_HTMLOPT_ExpSplitDocument
en: Split document
son: Takadda ferši

note: DLG_Image_SquareWrap
en: Square text wrapping
son: Kalimaɲaa kuru kunkuniyan kaare

note: DLG_DocComparison_Styles
en: Styles:
son: Fasaley:

note: LANG_SW
en: Swahili
son: Suwahiili

note: LANG_SV_SE
en: Swedish
son: Suwedi

note: TB_Font_Symbol
en: Symbols
son: Tammaasawey

note: LANG_SYR
en: Syriac
son: Siiriya

note: LANG_TL_PH
en: Tagalog
son: Tagalogu

note: DLG_UFS_ColorTab
en: Text Color
son: Kalimaɲaa kuru noone

note: DLG_Image_WrappedBoth
en: Text wrapped on both sides of the Image
son: Kalimaɲaa kuru kunkunandi biyoo ceraw hinkaa kul ga

note: DLG_Image_WrappedLeft
en: Text wrapped to the Left of the Image
son: Kalimaɲaa kuru kunkunandi biyoo ceraw wowaa ga

note: DLG_Image_WrappedRight
en: Text wrapped to the Right of the Image
son: Kalimaɲaa kuru kunkunandi biyoo ceraw gumaa ga

note: LANG_TH_TH
en: Thai
son: Taayi

note: ENC_THAI_MAC
en: Thai, Macintosh
son: Taayi, Macintosh

note: ENC_THAI_TIS
en: Thai, TIS-620
son: Taayi, TIS-620

note: ENC_THAI_WIN
en: Thai, Windows Code Page 874
son: Taayi, Windows ašariya moo 874

note: DLG_NoSaveFile_DirNotWriteable
en: The directory '%s' is write-protected.
son: Fooloɲaa '%s' ga jejebu hantum še.

note: DLG_FOSA_ExtensionDoesNotMatch
en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
son: Tuku dobu noontaa ši tenji nda tuku dobu suubantaa. Wala war ši kula ka maɲoo woo ka dam a še?

note: MSG_HistoryPartRestore2
en: The nearest version that can be restored fully is %d. Would you like to restore this version instead? To partially restore version %d press No.
son: Dumi kul imanantaa kaŋ ga hin ka yeeti ka timme ti %d: Adiši war ga baa ka dumoo woo da yeeti? Ka %d dumoo jeroo de yeeti, Kalaa naagu.

note: DLG_UP_InvalidPrintString
en: The print command string is not valid.
son: Karyan juwal tenjiroo ši boori.

note: MSG_NoUndo
en: This operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
son: goyyanoo woo ši hin ka taafeeru. Alhakiika war ga boona ka koy jine?

note: DLG_Image_TightWrap
en: Tight text wrapping
son: Kalimaɲaa kuru kankamante kunkuniyan

note: MSG_HistoryPartRestore3
en: To continue anyway, press OK.
son: Ka koy jine, Ayyo naagu.

note: MSG_HistoryPartRestore4
en: To quit the restoration attempt, press Cancel.
son: Naŋ naagu ka haya-williyan ceeciroo benandi.

note: LANG_TR_TR
en: Turkish
son: Turki

note: ENC_TURK_ISO
en: Turkish, ISO-8859-9
son: Turki, ISO-8859-9

note: ENC_TURK_MAC
en: Turkish, Macintosh
son: Turki, Macintosh

note: ENC_TURK_WIN
en: Turkish, Windows Code Page 1254
son: Turki, , Windows ašariya moo 1254

note: DLG_Image_WrapType
en: Type of text wrapping
son: Kalimaɲaa kuru kunkuniyan dumoo

note: LANG_UK_UA
en: Ukrainian
son: Ukarayni

note: ENC_UKRA_KOI
en: Ukrainian, KOI8-U
son: Ukarayni, KOI8-U

note: ENC_UKRA_MAC
en: Ukrainian, Macintosh
son: Ukarayni, Macintosh

note: UntitledDocument
en: Untitled%d
son: Takadda%d

note: DLG_UFS_Effects_UpperCase
en: Uppercase
son: Harfu beeri

note: LANG_UR_PK
en: Urdu (Pakistan)
son: Urdu (Paakistan)

note: LANG_UZ_UZ
en: Uzbek
son: Uzbeki

note: DLG_History_List_Title
en: Version history
son: Dumi taariki

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_VERSION DLG_History_Version
en: Version:
son: Dumi:

note: DLG_ABOUT_Version
en: Version: %s
son: Dumi: %s

note: LANG_VI_VN
en: Vietnamese
son: Wiyetinam

note: ENC_VIET_TCVN
en: Vietnamese, TCVN
son: Wiyetinam, TCVN

note: ENC_VIET_VISCII
en: Vietnamese, VISCII
son: Wiyetinam, VISCII

note: ENC_VIET_WIN
en: Vietnamese, Windows Code Page 1258
son: Wiyetinam, Windows ašariya moo 1258

note: DLG_MW_MoreWindows
en: View Document
son: Takadda guna

note: DLG_MW_Activate
en: View:
son: Guna:

note: LANG_CY_GB
en: Welsh
son: Weliši

note: ENC_MLNG_DOS
en: Western European, DOS/Windows Code Page 850
son: Eropu dangay, DOS/Windows ašariya moo 850

note: ENC_WEST_HP
en: Western European, HP
son: Eropu dangay, HP

note: ENC_WEST_ISO
en: Western European, ISO-8859-1
son: Eropu dangay, ISO-8859-1

note: ENC_WEST_MAC
en: Western European, Macintosh
son: Eropu dangay, Macintosh

note: ENC_WEST_NXT
en: Western European, NeXT
son: Eropu dangay, NeXT

note: ENC_WEST_WIN
en: Western European, Windows Code Page 1252
son: Eropu dangay, Windows ašariya moo 1252

note: TB_Zoom_WholePage
en: Whole Page
son: Moo timmante

note: DLG_Image_Width
en: Width:
son: Hayri:

note: DLG_IP_Width_Label
en: Width:
son: Hayri:

note: DLG_MB_Yes
en: Yes
son: Ayyo

note: LANG_YI
en: Yiddish
son: Yiidiši

note: MSG_HistoryConfirmSave
en: You have to save changes to document %s before proceeding. Save now?
son: War mma hima ka %s takaddaa barmawey gaabu jina ka bisa. Gaabu sohõ?

note: DLG_Zoom_RadioFrameCaption
en: Zoom to
son: Alkadar tee

note: DLG_UnixMB_No
en: _No
son: _Kalaa

note: DLG_UnixMB_Yes
en: _Yes
son: _Ayyo

note: DLG_DocComparison_Different
en: different
son: waana

note: DLG_DocComparison_DivergingPos
en: diverging after document position %d
son: zilay takaddaa gorodogoo %d banda ga

note: DLG_DocComparison_Diverging
en: diverging after version %d of %s
son: zilay %s %d dumoo banda ga

note: DLG_DocComparison_Identical
en: identical
son: himante

note: DLG_Unit_inch
en: inch
son: kabaaru

note: DLG_Unit_pica
en: pica
son: pika

note: DLG_Unit_points
en: points
son: tonbey

note: DLG_DocComparison_Siblings
en: siblings
son: ɲaa-izey

note: DLG_DocComparison_Unrelated
en: unrelated
son: ši-himante
