AbiWord 2.9 - en to ach translation catalogue (1488 entries)

note: DLG_Styles_ErrNotTitle2
en:  - Reserved. 
     You cannot use this name. Choose Another
ach:  - Kigwoko. 
     Pe iromo tic ki nying man. Yer Mukene

note: DLG_WordCount_Auto_Update
en:  Auto Update
ach:  Miyo ngec matime kene

note: DLG_PageSetup_Percent
en: % of normal size
ach: % pi rwom ma romrom

note: MSG_DlgNotImp
en: %s not implemented yet.
    
    If you are a programmer, feel free to add code in %s, line %d
    and mail patches to:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    Otherwise, please be patient.
ach: %s pwod pe kicako.
    
    Ka ce ibedo ngat mayubo purugram me kompiuta, bed agonya me medo nyig coc iyi %s, rek %d
    ki gin cobo peko me email dwoko i:
    
    	abiword-dev@abisource.com
    
    Kono, tim ber idi cwinyi manok.

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT
en: &About %s
ach: &Macok %s

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: &Accept revision
ach: &Ye ngiyo kore kikore

note: DLG_Spell_AddToDict MENU_LABEL_SPELL_ADD
en: &Add
ach: &Medi

note: DLG_PageSetup_Adjust
en: &Adjust to:
ach: &Dwok ikom:

note: MENU_LABEL_ALIGN
en: &Align
ach: &Rye

note: DLG_Options_Label_ViewAll
en: &All
ach: &Weng

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS
en: &Annotations
ach: &Wi coc macego

note: DLG_ApplyButton
en: &Apply
ach: &Cwali

note: DLG_Para_LabelAt
en: &At:
ach: &Iyi:

note: MENU_LABEL_TOOLS_AUTOSPELL
en: &Auto Spellcheck
ach: &Roto nukuta matime kene

note: MENU_LABEL_TABLE_AUTOFIT
en: &Autofit Table
ach: &Meca maromo atika

note: DLG_Options_Label_PrefsAutoSave
en: &Automatically save this Scheme
ach: &Gwok man Matime kene

note: DLG_Para_LabelBefore
en: &Before:
ach: &Mapwod pe:

note: MENU_LABEL_FMT_BOLD
en: &Bold
ach: &Cidi

note: MENU_LABEL_FMT_BORDERS
en: &Borders and Shading
ach: &Wange kacel ki rucu

note: DLG_PageSetup_Bottom
en: &Bottom:
ach: &Tere:

note: MENU_LABEL_INSERT_BREAK
en: &Break
ach: &Cod

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_CELL
en: &Cell
ach: &Bur

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_CELLS MENU_LABEL_TABLE_DELETE_CELLS
en: &Cells
ach: &Buge

note: MENU_LABEL_ALIGN_CENTER
en: &Center
ach: &Dyere

note: DLG_Spell_Change
en: &Change
ach: &Lok

note: MENU_LABEL_INSERT_CLIPART
en: &Clip Art
ach: &Cal ma Kigono woko me kompiuta

note: DLG_CloseButton MENU_LABEL_FILE_CLOSE
en: &Close
ach: &Ceg

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_COLUMNS
en: &Column
ach: &Rek ma atir

note: DLG_Break_ColumnBreak
en: &Column break
ach: &Codo rek ma atir

note: MENU_LABEL_FMT_COLUMNS
en: &Columns
ach: &Rek ma atir

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: &Compare documents
ach: &Por coc acoya

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY
en: &Copy
ach: &Lok

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE_DEFINE
en: &Create and Modify Styles
ach: &Cwe ki iyub kite

note: DLG_Options_Label_PrefsCurrentScheme
en: &Current Preferences Scheme
ach: &Miti ni matye kombedi

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE
en: &Delete
ach: &ywe

note: MENU_LABEL_DELETE_ANNOTATION
en: &Delete annotation
ach: &Ywe coc macego

note: MENU_LABEL_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: &Delete hyperlink
ach: &Ywe kakube

note: DLG_Options_Btn_CustomDict
en: &Dictionary...
ach: &Buk gonyo leb...

note: MENU_LABEL_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: &Direction Marker
ach: &Layik lanyut

note: MENU_LABEL_FMT_DOCUMENT
en: &Document
ach: &Coc acoya

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY
en: &Document History
ach: &Ngec macon mamako Coc acoya

note: MENU_LABEL_WINDOW
en: &Documents
ach: &Coc acoya

note: DLG_Para_PushNoHyphenate
en: &Don't hyphenate
ach: &Pe ipok dyere

note: DLG_Options_Btn_IgnoreEdit MENU_LABEL_EDIT
en: &Edit
ach: &Yubi

note: MENU_LABEL_RDFANCHOR_EDIT_TRIPLES
en: &Edit RDF
ach: &Yubi RDF

note: MENU_LABEL_EDIT_ANNOTATION
en: &Edit annotation
ach: &Yub wie macego

note: MENU_LABEL_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: &Edit hyperlink
ach: &Yub kakube

note: DLG_Options_Label_EnableOverwrite
en: &Enable overwrite mode toggle
ach: & Yee yore mukene mamako coyo wie

note: MENU_LABEL_INSERT_ENDNOTE
en: &Endnote
ach: &Telok ma ogiko

note: DLG_Break_EvenPage
en: &Even page
ach: &Pot karatac oluu

note: MENU_LABEL_INSERT_FIELD
en: &Field
ach: &Dyer bar

note: DLG_Field_Fields_No_Colon
en: &Fields
ach: &Dyer bar mapatpat

note: DLG_Field_Fields
en: &Fields:
ach: &Dyer bar mapatpat:

note: DLG_RDF_Editor_Menu_File MENU_LABEL_FILE
en: &File
ach: &Fail

note: DLG_Options_Label_FileExtension
en: &File extension:
ach: &Fail ma omede:

note: MENU_LABEL_EDIT_FIND
en: &Find
ach: &Nong

note: DLG_FR_FindNextButton
en: &Find Next
ach: &Nong ma lubo kore

note: MENU_LABEL_FMT_FONT
en: &Font
ach: &Caji me nukuta

note: DLG_PageSetup_Footer
en: &Footer:
ach: &Latere:

note: MENU_LABEL_TABLE_FORMAT
en: &Format
ach: &Ywee

note: MENU_LABEL_EDIT_GOTO
en: &Go To
ach: &Wot wa i

note: DLG_FormatTOC_HasHeading
en: &Has Heading
ach: &Tye ki wie

note: MENU_LABEL_VIEW_HEADFOOT
en: &Header and Footer
ach: &Wie ki Latere

note: MENU_LABEL_FMT_HDRFTR
en: &Header/Footers
ach: &Lawic/Latere

note: DLG_PageSetup_Header
en: &Header:
ach: &Lawie:

note: DLG_PageSetup_Height
en: &Height:
ach: &Bor ne:

note: DLG_HelpButton MENU_LABEL_HELP
en: &Help
ach: &Kony

note: DLG_Options_Label_ViewHiddenText
en: &Hidden Text
ach: &Coc ma okane

note: DLG_Options_Label_SpellHighlightMisspelledWords
en: &Highlight misspelled words
ach: &Nukuta coc ma pe tye kakare

note: MENU_LABEL_INSERT_HYPERLINK
en: &Hyperlink
ach: &Kakube ma oaa ki ikom cal coc ma okube(Hypertext)

note: DLG_Spell_Ignore
en: &Ignore
ach: &kwer woko

note: MENU_LABEL_SPELL_IGNOREALL
en: &Ignore All
ach: &kwer weng

note: MENU_LABEL_FMT_IMAGE MENU_LABEL_FMT_POSIMAGE
en: &Image
ach: &cal

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORTSTYLES
en: &Import Styles
ach: &Kel kwone cital mapatpat

note: MENU_LABEL_WEB_WEBPREVIEW
en: &In web browser
ach: &I layeny web

note: DLG_FormatTOC_InheritLabel
en: &Inherit label
ach: &Lak nying tic

note: DLG_InsertButton MENU_LABEL_INSERT MENU_LABEL_TABLE_INSERT DLG_Insert
en: &Insert
ach: &Roo/Ket

note: DLG_Options_Label_AutoSaveInterval
en: &Interval:
ach: &Kine:

note: MENU_LABEL_FMT_ITALIC
en: &Italic
ach: &Nukuta ma olenge cite obite

note: MENU_LABEL_GOTO_ANNOTATION
en: &Jump to annotation
ach: &Pye idok bot coc macego

note: MENU_LABEL_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: &Jump to hyperlink
ach: &Pye wa i kakube me cal kom coc(Hypertext)

note: MENU_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: &Justify
ach: &Wek obed maromrom

note: DLG_Para_PushKeepLinesTogether
en: &Keep lines together
ach: &Gwok rek kacel

note: DLG_PageSetup_Landscape
en: &Landscape
ach: &Obed labute

note: MENU_LABEL_TOOLS_LANGUAGE
en: &Language
ach: &Leb

note: MENU_LABEL_ALIGN_LEFT
en: &Left
ach: &Tung acam

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: &Left-to-right text
ach: &Coc ma aa ki acam-ceto-acuc

note: DLG_Para_LabelLeft DLG_PageSetup_Left
en: &Left:
ach: &Acam:

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: &Lock layout
ach: &Pung neno me karatac

note: MENU_LABEL_TOOLS_MAILMERGE
en: &Mail Merge
ach: &Nyayo Mail

note: MENU_LABEL_INSERT_MAILMERGE
en: &Mail Merge Field
ach: &Di bar me nyayo Mail

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: &Maintain Full History
ach: &Gwok stori weng

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: &Mark revisions while typing
ach: Poyo nwoyo kun i coo

note: DLG_FR_MatchCase
en: &Match case
ach: &Kub tic

note: MENU_LABEL_TABLE_MERGE_CELLS
en: &Merge Cells
ach: &Nyaa Tong

note: MENU_LABEL_WINDOW_MORE
en: &More Documents
ach: &Tic mapire tek Mapol

note: DLG_Goto_Label_Name
en: &Name:
ach: &Nying:

note: MENU_LABEL_FILE_NEW
en: &New
ach: &Nyen

note: MENU_LABEL_WINDOW_NEW
en: &New Window
ach: &Dirica Manyen

note: MENU_LABEL_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: &New using Template
ach: &Nyen tic ki ma lapor

note: DLG_Break_NextPage
en: &Next page
ach: &Pot karatac malubo

note: MENU_LABEL_VIEW_NORMAL
en: &Normal Layout
ach: &Pulan ma ocung niking

note: DLG_Goto_Label_Number
en: &Number:
ach: &Namba:

note: DLG_FormatTOC_NumberingType
en: &Numbering type:
ach: &kwone me miyo namba:

note: DLG_Break_OddPage
en: &Odd page
ach: &Pot karatac mape poke ki aryo

note: MENU_LABEL_FILE_OPEN
en: &Open
ach: &Yab

note: DLG_MailMerge_OpenFile
en: &Open File
ach: &Yab Fail

note: MENU_LABEL_FMT_OVERLINE
en: &Overline
ach: &Iwi rek

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: &Page Width
ach: &Lac pa pot karatac

note: DLG_Break_PageBreak
en: &Page break
ach: &Codo pot karatac

note: DLG_FormatTOC_PageNumbering
en: &Page numbering:
ach: &Miyo namba me pot karatac:

note: MENU_LABEL_FMT_PARAGRAPH
en: &Paragraph
ach: &Lapok kin coc

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE
en: &Paste
ach: &kobi

note: MENU_LABEL_INSERT_GRAPHIC
en: &Picture
ach: &Cal

note: MENU_LABEL_TOOLS_PLUGINS
en: &Plugins
ach: &Rwak iyie

note: DLG_PageSetup_Portrait
en: &Portrait
ach: &Cal madit

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT
en: &Print
ach: &Goo

note: MENU_LABEL_VIEW_PRINT
en: &Print Layout
ach: &Pulan me goyo coc

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: &Purge History
ach: &Stori me tyeko ne

note: MENU_LABEL_FILE_EXIT
en: &Quit
ach: &Wek woko

note: MENU_LABEL_EDIT_REDO
en: &Redo
ach: &Nwoo timo ne

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: &Reject revision
ach: &Kwer nwoyo

note: DLG_FR_ReplaceButton
en: &Replace
ach: &Le

note: DLG_Options_Btn_IgnoreReset
en: &Reset
ach: &Nwoo tero

note: MENU_LABEL_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: &Reset to default layout
ach: &Nwoo tero ni oo wa i kwero twero me pulan

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS
en: &Revisions
ach: &Nwoyo

note: MENU_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: &Right
ach: &Tung acuc

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: &Right-to-left text
ach: &Tung acuc-ni oo-i nyig coc ma lacam

note: DLG_Para_LabelRight DLG_PageSetup_Right
en: &Right:
ach: &Tung acuc:

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETE_ROWS MENU_LABEL_TABLE_SELECT_ROW
en: &Row
ach: &Rek

note: DLG_Options_Label_ViewRuler
en: &Ruler
ach: &Laker

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE
en: &Save
ach: &Gwok

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEIMAGE
en: &Save Image As
ach: &Gwok cal macalo

note: MENU_LABEL_WEB_SAVEASWEB
en: &Save web page
ach: &gwok pot karatac me web

note: MENU_LABEL_HELP_SEARCH
en: &Search for Help
ach: &Yeny pi lakony meri

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT
en: &Select
ach: &Yer

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: &Select revision
ach: &Yer nwoyo

note: MENU_LABEL_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: &Show History
ach: &Nyut woko stori

note: MENU_LABEL_VIEW_STATUSBAR
en: &Show Status Bar
ach: &Nyut kit pa Bao

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: &Show annotations
ach: &Nyut coc macego

note: DLG_Para_LabelSpecial
en: &Special:
ach: &Mapire tek:

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLING
en: &Spelling
ach: &Nukuta

note: DLG_FormatTOC_StartAt
en: &Start at:
ach: &Cak ki:

note: DLG_Options_Label_ViewStatusBar
en: &Status bar
ach: &Kit bao

note: MENU_LABEL_FMT_SUBSCRIPT
en: &Subscript
ach: Coc ma itere

note: DLG_Para_PushSuppressLineNumbers
en: &Suppress line numbers
ach: &Cuk namba me rek

note: DLG_FormatTOC_TabLeader
en: &Tab leader:
ach: &Latela me lagony(Tab):

note: MENU_LABEL_FMT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_INSERT_TABLE MENU_LABEL_TABLE_DELETE_TABLE MENU_LABEL_TABLE_SELECT_TABLE
en: &Table
ach: &Meca

note: MENU_LABEL_FMT_TABS
en: &Tabs
ach: & lagony(Tab)

note: DLG_Para_ButtonTabs
en: &Tabs...
ach: &Lagony(Tab)...

note: MENU_LABEL_VIEW_TOOLBARS
en: &Toolbars
ach: & Bao me tic

note: MENU_LABEL_TOOLS
en: &Tools
ach: &Gitic

note: DLG_PageSetup_Top
en: &Top:
ach: &wie:

note: DLG_Field_Types_No_Colon
en: &Types
ach: &Kwone

note: DLG_Field_Types
en: &Types:
ach: &Kwone:

note: MENU_LABEL_FMT_UNDERLINE
en: &Underline
ach: &Ngol tere

note: MENU_LABEL_EDIT_UNDO
en: &Undo
ach: &Nwoo timo

note: DLG_Options_Label_ViewUnits DLG_PageSetup_Units
en: &Units:
ach: &Yunit:

note: MENU_LABEL_VIEW DLG_MW_ViewButton
en: &View
ach: &Nen

note: MENU_LABEL_VIEW_WEB
en: &Web Layout
ach: &Pulan me web

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: &Whole Page
ach: &Pot karatac weng

note: DLG_FR_WholeWord
en: &Whole word
ach: &Nukuta weng

note: DLG_Para_PushWidowOrphanControl
en: &Widow/Orphan control
ach: &Dirica/Geng pa rek me acaki kina coc pa pot karatac

note: DLG_PageSetup_Width
en: &Width:
ach: &Lac pa yie/ie:

note: MENU_LABEL_TOOLS_WORDCOUNT
en: &Word Count
ach: &Kwano Nukuta

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_MENU MENU_LABEL_VIEW_ZOOM
en: &Zoom
ach: &Nyaa

note: DLG_ListRevisions_LevelZero
en: (All revisions visible)
ach: (Twero nwoyo neno weng)

note: DLG_Spell_NoSuggestions
en: (no spelling suggestions)
ach: (Nukuta me tam amia bene peke)

note: DLG_Para_SpecialNone
en: (none)
ach: (Akadi)

note: TOOLBAR_LABEL_1COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_1COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_1COLUMN
en: 1 Column
ach: Rek 1

note: TOOLBAR_LABEL_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 Spacing
ach: Lagoro 1.5

note: DLG_Para_SpacingHalf
en: 1.5 lines
ach: rek 1.5

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MIDDLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_MIDDLE_SPACE
en: 1.5 spacing
ach: lagoro 1.5

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_12BEFORE
en: 12 pt before
ach: Pt mapud 12

note: TOOLBAR_LABEL_2COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_2COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_2COLUMN
en: 2 Columns
ach: Rek atir 2

note: TOOLBAR_LABEL_3COLUMN TOOLBAR_STATUSLINE_3COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_3COLUMN
en: 3 Columns
ach: Rek atir 3

note: DLG_Goto_Btn_Prev
en: << Prev
ach: << Ngi

note: MSG_Exception
en: A fatal error has just occurred. AbiWord is going to shutdown.
    The current document has been saved to disc with a ".saved" extension.
ach: Bal matek otime kombedi. Abiword bi cege woko. 
    Coc acoya matye kigwoko ne i disc kwede ''. gwok'' mukene.

note: DLG_Options_Label_SpellSuggest
en: A&lways suggest corrections
ach: &Mi tam me yiko jwijwi

note: MSG_IE_BogusDocument
en: AbiWord cannot open %s. It appears to be an invalid document.
ach: AbiWord pe twero yabo %s. Nen calo coc acoya ma kare ne okato.

note: MSG_SpellSelectionDone
en: AbiWord finished checking the selection.
ach: AbiWord otyeko roto woko yera.

note: DLG_FR_FinishedReplace
en: AbiWord has finished its search of the document and has made %d replacements.
ach: AbiWord dong otyeko yeny pare pi coc acoya ki omiyo %d leyo.

note: DLG_FR_FinishedFind
en: AbiWord has finished searching the document.
ach: AbiWord dong otyeko yenyo coc acoya.

note: MENU_LABEL_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About G&NOME Office
ach: Mamako G&NOME Opic

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT_GNOMEOFFICE
en: About the GNOME Office project
ach: Mamako GNOME purujek me Opic

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_ACCEPT_REVISION
en: Accept the suggested change
ach: Ye aloka loka me tam ma kimiyo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_COLUMN
en: Add a column to this table after the current column
ach: Med rek atir ikom meca man iyonge rek atir matye

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ADD_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_ADD_ROW
en: Add a row to this table after the current row
ach: Med rek ari ikom meca man iyonge rek ari matye

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BORDERS
en: Add borders and shading to the selection
ach: Med teng ne ki cido ikom yera

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_COLUMN
en: Add column after
ach: Med rek atir ki iyonge

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BULLETS
en: Add or modify bullets and numbering for selected paragraphs
ach: Med onyo yub ricac ki miyo namba me kine coc ma kiyero

note: TOOLBAR_LABEL_ADD_ROW
en: Add row after
ach: Med rek ari ki iyonge

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_ADD
en: Add this word to the custom dictionary
ach: Med nukuta man ikom buk me gonyo leb me didik

note: DLG_Styles_ModifyTemplate
en: Add to template
ach: Med ikom bao

note: MENU_LABEL_RDF_ADV
en: Advanced
ach: Rwom ma lamal

note: DLG_Para_LabelAfter
en: Aft&er:
ach: Ki&yonge:

note: DLG_Para_LabelAlignment
en: Ali&gnment:
ach: rye&yo:

note: DLG_PageNumbers_Alignment_No_Colon
en: Alignment
ach: Ryeyo

note: DLG_Tab_Label_Alignment DLG_PageNumbers_Alignment
en: Alignment:
ach: Ryeyo:

note: DLG_Styles_LBL_All DLG_UP_All
en: All
ach: Weng

note: DLG_Options_Label_CheckWhiteForTransparent
en: Allow screen colors other than white
ach: Yeyi rangi me lanyut ma i kompiuta akaka tar

note: DLG_Options_Label_AppStartup
en: Application Startup
ach: Cako cwalo

note: DLG_Options_Btn_Apply DLG_Apply
en: Apply
ach: Cwali

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMTPAINTER TOOLBAR_TOOLTIP_FMTPAINTER
en: Apply the previously copied paragraph formatting onto the selected text
ach: Cwal kine coc ma kiloko ma okato kun jwayo dwoko ikom coc ma kiyero

note: DLG_Lists_Apply_Current
en: Apply to Current List
ach: Cwal bot Nying jami matye

note: DLG_FormatTable_Apply_To
en: Apply to:
ach: Cwal bot:

note: DLG_Lists_Arabic_List
en: Arabic List
ach: Nying jamii me leb Orabo

note: MSG_AutoRevisionOffWarning
en: Are you sure you do not want to maintain full history record? If you proceed, you will not be able to restore earlier versions of this document.
ach: Imoko ada ni pe imito gwoko rekod me ngec mukato angec weng? Ka i mede anyim, pe iromo dwogo kit coc acoya man ma okato angec.

note: DLG_Para_SpacingAtLeast
en: At least
ach: Kong itwara

note: DLG_Lists_Resume
en: Attach to Previous List
ach: Ket ikom nying jami ma okato angec

note: FIELD_Document_Creator DLG_Goto_Column_Author
en: Author
ach: Laco ne

note: DLG_MetaData_Author_LBL DLG_Annotation_Author_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_AUTHOR
en: Author:
ach: Laco ne:

note: DLG_Options_Label_AutoSaveUnderline
en: Auto &Save
ach: Time pire kene &Gwoko

note: DLG_Options_Label_AutoSaveCurrent
en: Auto &save current file every
ach: Time pire kene &gwoko fail acel acel matye

note: DLG_Options_Label_AutoSave
en: Auto Save
ach: Ma gwoke pire kene

note: DLG_Options_Label_SpellAutoReplace
en: Auto replace misspelled words
ach: Ma leyo nyig lok ma ki cono marac pire kene

note: DLG_InsertTable_AutoFit
en: AutoFit Behavior
ach: Kit ma Romo pire kene

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_AUTOFIT
en: Autofit Table
ach: Meca maromo pire kene

note: DLG_Options_Label_Grammar
en: Automatic Grammar Checking
ach: Roto Leb munu mutire Pire kene

note: DLG_InsertTable_AutoColSize
en: Automatic column size
ach: Kit me rek atir ma otire Pire kene

note: DLG_Options_Label_CheckAutoLoadPlugins
en: Automatically load all plugins found
ach: Ket rwak ma inongo tye pire kene

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_AUTOSPELL
en: Automatically spell-check the document
ach: Mi coc ma tye icoc acoya, rote pire kene

note: DLG_Styles_ModifyAutomatic
en: Automatically update
ach: Mi ket ngec pire kene

note: MSG_AutoMerge
en: Automerge
ach: Ribe pire kene

note: DLG_MailMerge_AvailableFields
en: Available Fields:
ach: Dyer bar matye:

note: DLG_DateTime_AvailableFormats
en: Available Formats:
ach: Kit en matye:

note: DLG_Styles_Available
en: Available Styles:
ach: Kite mo matye:

note: DLG_FormatFrame_Background DLG_FormatTable_Background
en: Background
ach: Ma nen ki iyonge

note: DLG_FormatFrame_Background_Color DLG_FormatTable_Background_Color
en: Background color:
ach: Rangi ma nen ki iyonge:

note: DLG_Tab_Radio_Bar
en: Bar
ach: Bao

note: TabToggleBarTab
en: Bar Tab
ach: Tab me bao

note: DLG_Styles_ModifyBasedOn
en: Based On:
ach: Ni aa Ikom:

note: MENU_LABEL_FMT_BOTTOMLINE
en: Bo&ttomline
ach: Rek ma i&te

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOLD TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOLD TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOLD DLG_UFS_StyleBold
en: Bold
ach: Cidi

note: MENU_LABEL_INSERT_BOOKMARK
en: Boo&kmark
ach: Alama&buk

note: DLG_Goto_Target_Bookmark
en: Bookmark
ach: Alama buk

note: MSG_BookmarkNotFound
en: Bookmark "%s" was not found in this document.
ach: Alama buk "%s" pe ononge iyi coc acoya man.

note: DLG_FormatFrame_Border_Color DLG_FormatTable_Border_Color DLG_BorderShading_Border_Color
en: Border color:
ach: Rangi me wang Teng:

note: DLG_FormatFrame_Borders DLG_FormatTable_Borders DLG_BorderShading_Borders
en: Borders
ach: Wang teng

note: DLG_BorderShading_Title
en: Borders and Shading
ach: Wange kacel ki rucu

note: DLG_PageNumbers_Footer
en: Bottom
ach: Te

note: BottomMarginStatus
en: Bottom Margin [%s]
ach: Lateng te [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOTTOMLINE DLG_UFS_BottomlineCheck
en: Bottomline
ach: Rek ma ite

note: DLG_Lists_Box_List STYLE_BOXLIST
en: Box List
ach: Nying namba pa canduk

note: DLG_Lists_Type_bullet
en: Bullet
ach: Ricac

note: DLG_Lists_Bullet_List STYLE_BULLETLIST
en: Bullet List
ach: Nying namba me Ricac

note: TOOLBAR_LABEL_LISTS_BULLETS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_BULLETS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_BULLETS
en: Bullets
ach: Ricac

note: MENU_LABEL_FMT_BULLETS
en: Bullets and &Numbering
ach: Ricac ki &mino namba

note: DLG_Lists_Title
en: Bullets and Numbering
ach: Ricac ki mino namba

note: DLG_Options_Label_Look
en: Button Style
ach: Kit mapeca

note: MENU_LABEL_FMT_TOGGLECASE
en: C&hange Case
ach: L&ok kite

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: C&opy hyperlink location
ach: L&ok kakube me kabedo me coc ma otude

note: MENU_LABEL_HELP_CREDITS
en: C&redits
ach: B&anya

note: MSG_NoBreakInsideTable
en: Can not insert a Break inside a table
ach: Pe romo royo lacod ki iyi meca

note: MSG_NoBreakInsideFrame
en: Can not insert a Break inside a text box
ach: Pe romo royo lacod ki iyi canduk coc

note: DLG_Styles_ErrStyleCantDelete
en: Cannot delete this style
ach: Pe romo kwanyo kit man

note: DLG_Styles_ErrStyleBuiltin
en: Cannot modify a builtin style
ach: Pe romo yiko kit ma kigero iyie

note: PRINT_CANNOTSTARTPRINTJOB
en: Cannot start print job
ach: Pe romo cako gono tic

note: FIELD_Document_Type
en: Category
ach: Kwone

note: DLG_MetaData_Category_LBL
en: Category:
ach: Kwone:

note: DLG_Tab_Radio_Center DLG_PageNumbers_Center TOOLBAR_LABEL_ALIGN_CENTER
en: Center
ach: Dyere

note: TabToggleCenterTab
en: Center Tab
ach: Dyere me Lagony ma i kompiuta(Tab)

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_CENTER TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_CENTER
en: Center alignment
ach: Ryeo idyere

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_CENTER
en: Center-align the paragraph
ach: Dyere- rye lapok kin coc

note: DLG_Para_AlignCentered
en: Centered
ach: Ma idyere

note: DLG_Spell_ChangeTo
en: Change &to:
ach: Lok &bot:

note: DLG_Spell_ChangeAll
en: Change A&ll
ach: Lok W&eng

note: DLG_Background_Title
en: Change Background Color
ach: Lok rangi me cal manen ki iyonge

note: DLG_ToggleCase_Title
en: Change Case
ach: Lok kite

note: DLG_Lists_Cur_Change_Start
en: Change Current 
    List
ach: Lok nying jamin
    matye

note: DLG_Background_TitleHighlight
en: Change Highlight Color
ach: Lok yero rangi

note: DLG_FormatTOC_ChangeStyle
en: Change Style
ach: Lok Kite

note: DLG_Background_TitleFore
en: Change Text Color
ach: Lok rangi pa nyig coc

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION
en: Change directional properties of text
ach: Lok jami me lacim me nyig coc

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DOM_DIRECTION TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DOM_DIRECTION
en: Change dominant direction of paragraph
ach: Lok lacim me cal pa kine coc ma olage

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOGGLECASE
en: Change the case of the selected text
ach: Lok kit me nyig coc ma kiyero

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FONT
en: Change the font of the selected text
ach: Lok Kit pa coc ma kiyero

note: MENU_STATUSLINE_FMT_PARAGRAPH
en: Change the format of the selected paragraph
ach: Lok kit me lago kine coc makiyero

note: MENU_STATUSLINE_FMT_LANGUAGE MENU_STATUSLINE_TOOLS_LANGUAGE
en: Change the language of the selected text
ach: Lok leb pa nyig coc ma kiyero

note: MENU_STATUSLINE_FMT_COLUMNS
en: Change the number of columns
ach: Lok namba me rek atir

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PAGESETUP
en: Change the printing options
ach: Lok gono malube ki miti ni

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FRAME
en: Change the properties of the Text Box
ach: Lok jami me canduk coc

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_1 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_2 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_3 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_4 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_5 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_6 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_7 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_8 MENU_STATUSLINE_SPELL_SUGGEST_9
en: Change to this suggested spelling
ach: Lok idwok tam amia man me nukuta kakare

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND
en: Change your document's page background
ach: Lok cal iyonge pot karatac me coc acoya megi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Change your document's page color
ach: Lok rangi me pot karatac me coc acoya megi

note: DLG_Styles_ModifyCharacter
en: Character
ach: Kite

note: FIELD_Numbers_CharCount
en: Character Count
ach: kwano kite

note: FIELD_Numbers_NbspCount
en: Character Count (w/o spaces)
ach: Kwano kite(Labongo kabedo)

note: DLG_Styles_CharPrev
en: Character Preview
ach: Ngiyo kite odoco

note: DLG_WordCount_Characters_No
en: Characters (no spaces):
ach: Kite (kabedo peke):

note: DLG_WordCount_Characters_Sp
en: Characters (with spaces):
ach: Kite (ki kabedo):

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELL
en: Check &Spelling
ach: Rot &Nukuta ma kakare

note: DLG_Options_Label_GrammarCheck
en: Check &grammar as you type
ach: Rot &jang leb kun icoyo ne

note: MENU_LABEL_HELP_CHECKVER
en: Check for &Updates
ach: Rot pi &Ngec manyen

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CHECKVER
en: Check online for newer versions of AbiWord
ach: Rot iwi lain pi cik manyen pa Abiword

note: DLG_Options_Label_SpellCheckAsType
en: Check s&pelling as you type
ach: Rot N&ukuta ma kakare kun icoyo ne

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELL
en: Check the document for incorrect spelling
ach: Rot kong tic mapire tek pi nukuta ma pe kakare

note: DLG_NEW_Choose
en: Choose
ach: Yer

note: DLG_Options_Label_ChooseForTransparent
en: Choose Screen Color
ach: Yer rangi me lanyut ma inyim kompiuta

note: DLG_Options_Label_ColorChooserLabel
en: Choose screen color for AbiWord
ach: Yer rangi me lanyut me kompiuta pi Abiword

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SET_VIEW_LEVEL
en: Choose which revision you wish to view
ach: Yer nwoyo en ma imito neno

note: DLG_Goto_Label_Help
en: Choose your target in the left side.
    If you want to use the "Go To" button, just fill the Number Entry with the desired number.  You can use + and - to perform relative movement.	I.e., if you write "+2" and you select "Line", the "Go To" will go 2 lines below your current position.
ach: Yer taget mamegi ma itung ku cam.
    Ka ce imito tic ki ''Ceti bot'' mapeca, pong ka namba me donyo ki namba  ma imaro. Iromo tic ki + ki -wek  omi wot marwate. 	 I.e, ka icoyo ne ''+2'' cite iyer ''lain'', 'the 'Ceti bot'' bino ceto lain 2 ki iter kabedo meri matye.

note: MENU_LABEL_EDIT_CLEAR
en: Cle&ar
ach: Le&ng

note: DLG_Tab_Button_Clear
en: Clear
ach: Leng

note: DLG_Tab_Button_ClearAll
en: Clear &All
ach: Mi obed maleng &lung

note: DLG_Background_ClearClr
en: Clear Background Color
ach: Rangi me cal ma neno maleng

note: DLG_Background_ClearHighlight
en: Clear Highlight Color
ach: Rangi maleng makiyero ne

note: MSG_QueryExit
en: Close all windows and exit?
ach: Ceg dirica weng ki owek woko?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXIT
en: Close all windows in the application and exit
ach: Ceg dirica weng me tic ki iwek woko

note: MENU_STATUSLINE_FILE_CLOSE
en: Close the document
ach: Ceg dong tic mamegi

note: MENU_LABEL_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Co&lumn
ach: R&ek

note: DLG_FormatFrame_Color DLG_FormatTable_Color DLG_BorderShading_Color DLG_UFS_ColorLabel
en: Color:
ach: Rangi:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Column
en: Column
ach: &Rek

note: BREAK_Column
en: Column Break
ach: Codo rek ma atir

note: ColumnGapStatus
en: Column Gap [%s]
ach: kine rek [%s]

note: ColumnStatus
en: Column [%d]
ach: Rek [%d]

note: DLG_Column_ColumnTitle
en: Columns
ach: Rek

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Columns &Left
ach: Rek &Acam

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER
en: Columns &Right
ach: Rek &Tung acuc

note: DLG_ListRevisions_Column3Label
en: Comment
ach: Mii tam

note: DLG_MarkRevisions_Comment2Label
en: Comment to be associated with the revision:
ach: Tam amia ma myero okube kwede nwoyo ne:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_COMPARE_DOCUMENTS
en: Compare active document to another document
ach: Por tic mapire tek ma kiti ki tic mukene mapire tek

note: DLG_Break_Continuous
en: Con&tinuous
ach: M&ede

note: TOC_TocHeading
en: Contents
ach: Gin ma iyie

note: DLG_MarkRevisions_Check1Label
en: Continue previous revision (number %d)
ach: Mede ki nwoyo kwan ma okato (namba %d)

note: FIELD_Document_Contributor
en: Contributor(s)
ach: Lujog(s)

note: DLG_MetaData_CoAuthor_LBL
en: Contributor(s):
ach: Lujog(s):

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Selected Text to a Table
ach: Lok Coc ma kiYero i Meca

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert Table to Text
ach: Lok Meca dwoko i Coc

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE
en: Convert Text to Table
ach: Lok Coc dwoko i Meca

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXT
en: Convert from a Table to Text
ach: Lok ki Imeca dwoko i Coc

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_COPY TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_COPY TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_COPY
en: Copy
ach: Loki

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Embedded Object
ach: Lok cal ma ki rido

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYIMAGE
en: Copy Image
ach: Lok Cal

note: MENU_LABEL_EDIT_COPYEMBED
en: Copy Object
ach: Lok Cal

note: MENU_LABEL_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy Text Box
ach: Lok Canduk Coc

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_HYPERLINK_LOCATION
en: Copy hyperlink location
ach: Lok kabedo me kube me fail coc(hypertext)

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard
ach: Lok Canduk me Coc dwoko iwi bao me coc

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT_FRAME
en: Copy the Text Box to the clipboard then remove it
ach: Lok Canduk coc dwoko iwi bao me coc eka ite kwanyo ne

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPY
en: Copy the selection and put it on the Clipboard
ach: Lok yera ki iket ne ikum Bao me coc

note: MSG_IE_CouldNotOpen
en: Could not open file %s for writing
ach: Pe onongo twero yabo fail %s me coyo

note: MSG_OpenFailed
en: Could not open file %s.
ach: Pe onongo twero yabo fail %s.

note: MSG_IE_CouldNotWrite
en: Could not write to file %s
ach: Pe onongo twero coyo dwoko i fail %s

note: MSG_SaveFailed
en: Could not write to the file %s.
ach: Pe onongo twero coyo dwoko ikum fail %s.

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_WORDCOUNT
en: Count the number of words in the document
ach: Kwan namba me nukuta i tic ma pire tek

note: FIELD_Document_Coverage
en: Coverage
ach: Mako

note: DLG_MetaData_Coverage_LBL
en: Coverage:
ach: Mako:

note: DLG_NEW_Tab1_FAX1
en: Create a fax
ach: Cwe fax

note: DLG_NEW_Tab1_WP1
en: Create a new blank document
ach: Cwee tic manyen ma nono

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_NEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_NEW
en: Create a new document
ach: Cwee tic manyen

note: DLG_NEW_Create
en: Create a new document from a template
ach: Cwee tic ma nyen ki ikum ngec me poro

note: MENU_STATUSLINE_FILE_NEW_USING_TEMPLATE
en: Create a new document using a template
ach: Cwee tic ma nyen kun i tiyo ki ngec me poro

note: DLG_NEW_StartEmpty
en: Create an empty document
ach: Cwee tic manyen ma yie nono

note: DLG_Styles_StylesTitle
en: Create and Modify Styles
ach: Cwe ki iyub kite

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Create from &selection
ach: Cwee ki ikum ma &iyero

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT
en: Cu&t
ach: &Ngol

note: FIELD_DateTime_DefaultDateNoTime
en: Current Date
ach: Nino dwe ma Koni

note: DLG_Lists_Current_Font
en: Current Font
ach: Kit ma koni

note: DLG_Lists_Current_List_Label
en: Current List Label
ach: Nying Alama jami ma koni

note: DLG_Lists_Current_List_Type
en: Current List Type
ach: Kit Nying jami ma Koni

note: MSG_EmptySelection
en: Current Selection is Empty
ach: Yera ma koni tye nono

note: DLG_Styles_DefCurrent
en: Current Settings
ach: Teer kit ma Koni

note: FIELD_Datetime_CurrentTime
en: Current Time
ach: Cawa kit ma Koni

note: DLG_Options_Label_ViewCursorBlink
en: Cursor &blink
ach: Lacim &ryeny

note: DLG_Options_Label_SpellCustomDict
en: Custom Dictionary:
ach: Buk me gonyo leb ma kimoko:

note: FIELD_DateTime_Custom
en: Customizable date/time
ach: Nino dwe/cawa ma romo amoka

note: DLG_Lists_Customize
en: Customized List
ach: Nying ma kimoko

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_CUT TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_CUT TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_CUT
en: Cut
ach: Ngol

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Embedded Object
ach: Ngol cal ma kirido ma omake ni king

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTIMAGE
en: Cut Image
ach: Ngol cal

note: MENU_LABEL_EDIT_CUTEMBED
en: Cut Object
ach: Ngol Gin

note: MENU_LABEL_EDIT_CUT_FRAME
en: Cut Text Box
ach: Ngol canduk me coc

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUT
en: Cut the selection and put it on the Clipboard
ach: Ngol yera ki iket ikom bao me coc

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION
en: D&irectional
ach: Ma&lacim yoo

note: DLG_Lists_Dashed_List STYLE_DASHEDLIST
en: Dashed List
ach: Nying ma ceto me oyoto

note: FIELD_Document_Date DLG_ListRevisions_Column2Label
en: Date
ach: Nino dwe

note: MENU_LABEL_INSERT_DATETIME
en: Date and &Time
ach: Nino dwe ki cawa

note: FIELD_Type_Datetime
en: Date and Time
ach: Nino dwe ki Cawa

note: FIELD_DateTime_DOY
en: Day # in the year
ach: Nino # ma i mwaka

note: DLG_Options_Btn_Default
en: De&faults
ach: kw&ero

note: DLG_Tab_Radio_Decimal
en: Decimal
ach: Acel me apar

note: TabToggleDecimalTab
en: Decimal Tab
ach: Lagony(Tab) ma acel me apar

note: TOOLBAR_LABEL_UNINDENT TOOLBAR_STATUSLINE_UNINDENT TOOLBAR_TOOLTIP_UNINDENT
en: Decrease indent
ach: Wiko lake

note: FIELD_DateTime_DefaultDate
en: Default date representation
ach: Lanyut nino dwe ma onwongo tie iye

note: DLG_Options_Label_DefaultPageSize
en: Default page size
ach: Caji me pot karatac ma onwongo tye iye

note: DLG_Tab_Label_DefaultTS
en: Default tab stops:
ach: Ka ma lanyut(Tab)cung iye:

note: DLG_Options_Label_DirectionRtl
en: Default to right-to-left direction of text
ach: Ma aa dok tung acuc-bot-tung acam me lacim coc

note: DLG_FormatTOC_LevelDefs
en: Define Main Properties
ach: Tit lagony me jami ma ditu

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE MENU_STATUSLINE_FMT_STYLE_DEFINE
en: Define or apply style for the selection
ach: Tit lagony onyo cwal lagony me yera

note: DLG_Styles_Delete MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE DLG_Delete
en: Delete
ach: Ywee

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_CELLS
en: Delete Cells
ach: Ywee Tong

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Co&lumn
ach: Ywe R&ek

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_COLUMNS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETECOLUMN
en: Delete Column
ach: Ywe Rek

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Embedded Object
ach: Ywee cal ma kiroyo niking

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEIMAGE
en: Delete Image
ach: Ywee cal woko

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEEMBED
en: Delete Object
ach: Ywee cal woko

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETEROW
en: Delete Ro&w
ach: Ywee R&ek ma ari

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_ROWS MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETEROW
en: Delete Row
ach: Ywee Rek ma ari woko

note: MENU_LABEL_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Tabl&e
ach: Ywee Me&ca

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETE_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_DELETETABLE
en: Delete Table
ach: Ywee Meca

note: MENU_LABEL_EDIT_DELETEFRAME
en: Delete Text Box
ach: ywee canduk coc

note: MENU_STATUSLINE_DELETE_ANNOTATION
en: Delete annotation
ach: Ywee coc macego

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_COLUMN
en: Delete column
ach: Ywee rek ma atir

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DELETE_HYPERLINK
en: Delete hyperlink
ach: Ywee kakube me coc ma otude(hypertext)

note: TOOLBAR_LABEL_DELETE_ROW
en: Delete row
ach: Ywee rek ma ari

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CLEAR
en: Delete the selection
ach: Ywee yera

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_COLUMN TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_COLUMN
en: Delete this column from its table
ach: ywee rek man ki imeca ne

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DELETE_ROW TOOLBAR_TOOLTIP_DELETE_ROW
en: Delete this row from its table
ach: ywee rek man ki meca ne

note: FIELD_Document_Description
en: Description
ach: Tito

note: DLG_MetaData_Description_LBL DLG_Annotation_Description_LBL DLG_PLUGIN_MANAGER_DESC DLG_Image_LblDescription
en: Description:
ach: Tito:

note: DLG_Lists_Diamond_List STYLE_DIAMONLIST
en: Diamond List
ach: Nying jami ma ki tiyo ki Dayamon

note: DLG_Options_Label_SpellDictionaries
en: Dictionaries
ach: Buke me gonyo nukuta

note: DLG_HdrFtr_FooterEven
en: Different footer on facing pages
ach: Latere mapatpat ikum pot karatac ma inyim

note: DLG_HdrFtr_FooterFirst
en: Different footer on first page
ach: Latere mapatpat ikum pot karatac ma acel

note: DLG_HdrFtr_FooterLast
en: Different footer on last page
ach: Latere mapatpat ikum pot karatac ma ogiko

note: DLG_HdrFtr_HeaderEven
en: Different header on facing pages
ach: Lawie mapatpat ikum pot karatac ma inyim

note: DLG_HdrFtr_HeaderFirst
en: Different header on first page
ach: Lawie mapatpat ikum pot karatac ma acel

note: DLG_HdrFtr_HeaderLast
en: Different header on last page
ach: Lawie mapatpat ikum pot karatac ma ogiko

note: DLG_Styles_StylesLocked
en: Disable all formatting commands, except styles
ach: Balo cik me jwayo , ni kwanyo cital

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CREDITS
en: Display Credits
ach: Ten Banya

note: MENU_STATUSLINE_HELP_CONTENTS
en: Display Help Contents
ach: Ten jami me yie ma konyo

note: MENU_STATUSLINE_HELP_INTRO
en: Display Help Introduction
ach: Ten nyute ma konyo

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA
en: Display non-printing characters
ach: Ten akadi pe-kit me goyo

note: MENU_STATUSLINE_HELP_ABOUT
en: Display program information, version number, and copyright
ach: ten ngec me purugram, namba me cik,ki twero me loyo ne

note: DLG_FormatTOC_DispStyle
en: Display style:
ach: Ten cital:

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetAll
en: Do you want to reset ignored words in all the documents?
ach: Imito nwoyo tero nyig lok makikwero iyi tic mapire tek?

note: DLG_Options_Prompt_IgnoreResetCurrent
en: Do you want to reset ignored words in the current document?
ach: Imito nwoyo tero nyig lok ma kikwero iyi tic mapire tek koni?

note: FIELD_Type_Document
en: Document
ach: Tic ma pire tek

note: DLG_MetaData_Title
en: Document Properties
ach: Jami me tic mapire tek

note: DLG_Options_Label_Documents
en: Documents
ach: Tic mapire tek

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartNone
en: Don't restart
ach: Pe inwoo cako

note: DLG_Para_SpacingDouble
en: Double
ach: Dodi

note: TOOLBAR_LABEL_DOUBLE_SPACE
en: Double Spacing
ach: Dod kun i Lagoro yie

note: TOOLBAR_STATUSLINE_DOUBLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_DOUBLE_SPACE
en: Double spacing
ach: Dod kun i lagoro yie

note: DLG_Annotation_Title
en: Edit Annotation
ach: Yub wie Macegocego

note: MENU_LABEL_EDIT_LATEXEQUATION
en: Edit Equation
ach: Yub wi Ekwejon

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_FOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_FOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_FOOTER
en: Edit Footer
ach: Yub wi Latere

note: MENU_LABEL_EDIT_EDITHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_HEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_HEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_HEADER
en: Edit Header
ach: Yub Lawie

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_ANNOTATION
en: Edit annotation
ach: yub wie macegocego

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_EDIT_HYPERLINK
en: Edit hyperlink
ach: Yub Kakube me coc ma otude (hypertext)

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_HEADFOOT
en: Edit text at the top or bottom of every page
ach: Yub coc ma tye iwie onyo ite pot karatac acel acel

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITFOOTER
en: Edit the Footer on the current page
ach: Yub Latere ikum pot karatac ma koni

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_EDITHEADER
en: Edit the Header on the current page
ach: Yub Lawie ikum pot karatac ma koni

note: TB_Embedded
en: Embedded
ach: Kiroyo ni king

note: MENU_LABEL_VIEW_LOCKSTYLES
en: Enable F&ormatting Tools
ach: Yeyi Gi tic me yweyo

note: DLG_Options_Label_CheckEnableSmoothScrolling
en: Enable Smooth Scrolling
ach: Yeyi Loro mapwot odoco

note: DLG_Options_Label_SmartQuotes
en: Enable smart (curly) quotes
ach: Yeyi lengo (curly) kiguro

note: FIELD_Numbers_EndnoteAnchor
en: Endnote anchor
ach: Ladol telok me kodo

note: FIELD_Numbers_EndnoteReference
en: Endnote reference
ach: Ladol telok ngec macego

note: DLG_FormatFootnotes_EndStyle
en: Endnote style:
ach: Cital me ladol telok:

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION
en: Equation
ach: Ekwejon

note: FIELD_Error
en: Error calculating value!
ach: Bal I ngido wel!

note: SCRIPT_CANTRUN
en: Error executing script %s
ach: Bal I neko coc cing %s

note: MSG_ImportError
en: Error importing file %s.
ach: Bal I kelo fail iyie %s.

note: MSG_SaveFailedExport
en: Error while attempting to save %s: could not construct exporter
ach: Bal kun itemo gwoko %s: pe onwongo twero gero lacwal woko

note: MSG_SaveFailedName
en: Error while attempting to save %s: invalid name
ach: Bal kun itemo gwoko %s: nying ma obale

note: TOOLBAR_LABEL_SCRIPT_PLAY
en: Ex. script
ach: Ex. coc cing

note: DLG_Para_SpacingExactly
en: Exactly
ach: Nitap

note: DLG_Latex_Example
en: Example:
ach: Lapor:

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SCRIPTS
en: Execute helper scripts
ach: Nek lakony coc cing

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SCRIPT_PLAY TOOLBAR_TOOLTIP_SCRIPT_PLAY
en: Execute script
ach: Nek coc cing

note: DLG_ListRevisions_Label1
en: Existing revisions:
ach: Bebeya matye bene:

note: TB_Extra
en: Extra
ach: Ma okato en mamite

note: DLG_Field_Parameters
en: Extra Parameters:
ach: Lapim ma okato en matye:

note: DLG_Options_Label_ViewExtraTB
en: Extra Toolbar
ach: Bao me gi tic ma okato en matye

note: MENU_LABEL_INSERT_FILE
en: F&ile
ach: F&ail

note: MENU_LABEL_FORMAT
en: F&ormat
ach: Y&wee

note: MENU_LABEL_VIEW_FULLSCREEN
en: F&ull Screen
ach: L&anyut cal weng

note: DLG_FR_FindLabel
en: Fi&nd what:
ach: Nw&ong ngo:

note: DLG_MailMerge_Insert
en: Field Name:
ach: Nying me di bar:

note: MSG_IE_UnsupportedType
en: File %s is not of a currently supported file type
ach: Fail %s pe obedo kit fail matye ma kicwako tere

note: MSG_IE_FakeType
en: File %s is not of the type it claims to be
ach: Fail %s pe obedo kit fail ma juru ni en ebedo

note: MSG_IE_UnknownType
en: File %s is of unknown type
ach: Fail %s obedo kit en mape ngeye

note: MSG_IE_FileNotFound
en: File %s not found
ach: Fail %s pe ononge

note: DLG_FormatTOC_FillStyle
en: Fill style:
ach: Pong kit:

note: DLG_FR_FindTitle
en: Find
ach: Nong

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find &next revision
ach: Nong & nwoyo kwan malubo kore

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find &previous revision
ach: Nong &nwoyo kwan maokato angec

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_NEXT
en: Find next visible revision in the document
ach: Nong nwoyo kwan malubo kore ikum tic mapire tek

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_FIND_PREV
en: Find previous visible revision in the document
ach: Nong nwoyo kwan maokato angec ikum tic mapire tek

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_FIND
en: Find the specified text
ach: Nong nyig coc kikome

note: FirstLineIndentStatus
en: First Line Indent [%s]
ach: me acel rye kong lake [%s]

note: DLG_Para_SpecialFirstLine
en: First line
ach: Rek me acel

note: DLG_InsertTable_FixedColSize
en: Fixed column size:
ach: Caji me rek ma kimoko:

note: DLG_Lists_FoldingLevel1
en: Fold below level 1
ach: Dol ite kabedo me 1

note: DLG_Lists_FoldingLevel2
en: Fold below level 2
ach: Dol ite kabedo me 2

note: DLG_Lists_FoldingLevel3
en: Fold below level 3
ach: Dol ite kabedo me 3

note: DLG_Lists_FoldingLevel4
en: Fold below level 4
ach: Dol ite kabedo me 4

note: DLG_Styles_ModifyFont TOOLBAR_LABEL_FMT_FONT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_FONT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_FONT DLG_UFS_FontTitle DLG_UFS_FontTab
en: Font
ach: Kite

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_CHOOSE
en: Font Choose
ach: Yero Kite

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SIZE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SIZE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SIZE
en: Font Size
ach: Kit caji

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_CHOOSE
en: Font choose
ach: Yero kite

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_FORE TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_FORE TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_FORE
en: Font color
ach: Rangi me kite

note: DLG_Lists_ButtonFont
en: Font...
ach: Kite...

note: DLG_Lists_Font DLG_UFS_FontLabel
en: Font:
ach: Kite:

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTNOTE
en: Foot&note
ach: Tere &lok

note: MENU_LABEL_INSERT_FOOTER
en: Footer
ach: Latere

note: DLG_HdrFtr_FooterFrame
en: Footer Properties
ach: Jami me Latere

note: FooterStatus
en: Footer [%s]
ach: Latere [%s]

note: FIELD_Numbers_FootnoteAnchor
en: Footnote anchor
ach: Lok ma i tere ni king

note: FIELD_Numbers_FootnoteReference
en: Footnote reference
ach: Lok ma itere me ngec mamwonya

note: DLG_FormatFootnotes_FootStyle
en: Footnote style:
ach: Cital me lok ma itere:

note: MENU_LABEL_FMT_FOOTNOTES
en: Footnotes and &Endnotes
ach: &Lok ma i tere ki Lok ma ogiko

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force LTR direction of text
ach: Ket ki teko LTR lanyut me coc

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force RTL direction of text
ach: Ket teko RTL lanyut me coc

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_LTR
en: Force left-to-right direction of text
ach: Keto teko tung acam-dwoko-tung acuc pi lacim me coc

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DO_RTL
en: Force right-to-left direction of text
ach: ket teko tung acuc-dwoko-tung acam pi lacim me coc

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_LTR
en: Force text LTR
ach: Ket teko coc LTR

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DIR_OVERRIDE_RTL
en: Force text RTL
ach: Ket teko coc RTL

note: DLG_Styles_ModifyFormat TB_Format
en: Format
ach: Ywee

note: MENU_STATUSLINE_FMT_EMBED
en: Format Embedded Object
ach: Ywee Gin ma omake ni king

note: DLG_FormatFootnotes_Title
en: Format Footnotes and Endnotes
ach: Ywee lok ma i tere ki Lok ma ogiko

note: DLG_HdrFtr_Title
en: Format Header/Footers
ach: Ywee Lawie/Latere

note: MENU_LABEL_FMT_EMBED
en: Format Ob&ject
ach: Ywee &cal

note: TOOLBAR_LABEL_FMTPAINTER
en: Format Painter
ach: Ywee lapu ki dawa

note: DLG_FormatTableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_FORMAT
en: Format Table
ach: Ywee meca

note: DLG_FormatTOC_Title
en: Format Table of Contents
ach: Ywee meca me jami ma tye iyie

note: DLG_FormatFrameTitle
en: Format Text Box
ach: ywee Canduk coc

note: DLG_Options_Label_ViewFormatTB
en: Format Toolbar
ach: Ywee Bao me gi tic

note: MENU_STATUSLINE_FMT_POSIMAGE
en: Format this image
ach: ywee cal man woko

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STYLIST
en: Format your document using styles
ach: ywee tic mapire tek kun tiyo ki cital

note: DLG_Lists_Format DLG_DocComparison_Fmt
en: Format:
ach: Ywee:

note: MENU_LABEL_INSERT_EQUATION_LATEX
en: From LaTeX
ach: Ki Acakacak

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_FULL_SCREEN TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_FULL_SCREEN
en: Full Screen
ach: Lanyut Cal weng

note: DLG_FormatTOC_General DLG_Options_Label_General DLG_MetaData_TAB_General DLG_Image_DescTabLabel
en: General
ach: Wang acel

note: DLG_Goto_Btn_Goto
en: Go To
ach: Cet Bot

note: DLG_Goto_Label_What
en: Go To &What:
ach: Cet Bot &Ngoo:

note: DLG_Goto_Title
en: Go to
ach: Cet Bot

note: DLG_FormatTOC_HasLabel
en: H&as label
ach: T&ye ki alama

note: DLG_FormatTOC_HeadingText
en: H&eading text:
ach: K&eto wi coc madongo:

note: DLG_Lists_Hand_List STYLE_HANDLIST
en: Hand List
ach: Nying jami Cing

note: DLG_Para_SpecialHanging
en: Hanging
ach: Ogem

note: MENU_LABEL_INSERT_HEADER
en: Header
ach: Lawic

note: DLG_HdrFtr_HeaderFrame
en: Header Properties
ach: Jami me lawic

note: HeaderStatus
en: Header [%s]
ach: Lawic [%s]

note: MSG_CHECK_PRINT_MODE
en: Headers and Footers can only be created and edited while in Print View Mode. 
     To enter this mode choose View then Print Layout from the Menus. 
     Would you like to enter Print Layout mode right now?
ach: Lawic ki Latere romo ka cweyo ki yubo keken kun tye i kit neno me goc. 
     Me keto kit man yer Nen cite i go pulan ki I acaki nying purugram. 
     Yin bene imito keto kit me goyo pulan i cawa ni?

note: DLG_Stylist_HeadingStyles
en: Heading Styles
ach: Cital me wie ma ditu

note: DLG_FormatTOC_HeadingStyle
en: Heading style:
ach: Cital me wie maditu:

note: DLG_Lists_Heart_List STYLE_HEARTLIST
en: Heart List
ach: Nying jami me acwiny

note: DLG_Lists_Hebrew_List
en: Hebrew List
ach: Nying jami pa Hebrew

note: TOOLBAR_LABEL_HELP TOOLBAR_STATUSLINE_HELP TOOLBAR_TOOLTIP_HELP
en: Help
ach: Kony

note: MENU_LABEL_HELP_CONTENTS
en: Help &Contents
ach: Kony & jami matye iyie

note: MENU_LABEL_HELP_INTRO
en: Help &Introduction
ach: Kony &nyute

note: DLG_Options_Label_Hide
en: Hide
ach: Kan

note: DLG_Options_Label_SpellHideErrors
en: Hide &spelling errors in the document
ach: Kan &bal me nyig nukuta iyi tic mapire tek

note: DLG_Lists_FoldingLevelexp
en: Hide text below List Levels
ach: Kan coc ite nying namba

note: TOOLBAR_LABEL_COLOR_BACK TOOLBAR_STATUSLINE_COLOR_BACK TOOLBAR_TOOLTIP_COLOR_BACK
en: Highlight
ach: Mii nen

note: DLG_Spell_IgnoreAll
en: I&gnore All
ach: W&ek lung

note: DLG_FormatTOC_Indent
en: I&ndent:
ach: L&ake:

note: DLG_Options_Label_Icons
en: Icons
ach: Alama maneno inyim kompiuta

note: DLG_Options_Label_Ignore
en: Ignore
ach: Wek

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoreWords
en: Ignore Words
ach: Wek Nyig lok

note: MENU_STATUSLINE_SPELL_IGNOREALL
en: Ignore all occurrences of this word in the document
ach: Wek gin ma time weng pi nyig lok ma i tic man mapire tek

note: DLG_Options_Label_SpellIgnoredWord
en: Ignored words:
ach: Wek nyig lok:

note: DLG_FormatFrame_SetImageBackground DLG_FormatTable_SetImageBackground
en: Image For Background
ach: Cal me cal maneno bala bor

note: DLG_Lists_Implies_List STYLE_IMPLIES_LIST
en: Implies List
ach: Nying jami mamoko atir

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORTSTYLES
en: Import style definitions from a document
ach: Kel iyie cital me tito lok ki tic mapire tek

note: DLG_Styles_LBL_InUse
en: In Use
ach: Gutiyo kwede

note: WORD_PassInvalid
en: Incorrect Password
ach: I cwil ma pe tye kakare

note: TOOLBAR_LABEL_INDENT TOOLBAR_STATUSLINE_INDENT TOOLBAR_TOOLTIP_INDENT
en: Increase indent
ach: Lake mape tye kakare

note: DLG_Para_LabelIndentation
en: Indentation
ach: keto lake

note: DLG_Para_TabLabelIndentsAndSpacing
en: Indents and Spacing
ach: lake ki lagoro kine

note: DLG_ToggleCase_FirstUpperCase
en: Initial Caps
ach: Lawum nukuta me nyig lok ma ocako

note: DLG_FormatFootnotes_EndInitialVal
en: Initial Endnote value:
ach: Ber pa nukuta me nyig lok ma ogiko:

note: DLG_FormatFootnotes_FootInitialVal
en: Initial Footnote value:
ach: Ber pa nukuta me nyig lok ma Itere:

note: DLG_Options_Label_InnerQuoteStyle
en: Inner (single) quote style:
ach: Yie (kene) gur kite:

note: InsertModeFieldINS DLG_Break_Insert MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT DLG_IP_Button_Label
en: Insert
ach: Roo

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert &Columns
ach: Roo&Rek atir

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTROW
en: Insert &Rows
ach: Roo &Rek atir

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert &Table
ach: Roo &Meca

note: DLG_InsertBookmark_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_BOOKMARK
en: Insert Bookmark
ach: Roo Alama Buk

note: DLG_Break_BreakTitle
en: Insert Break
ach: Roo Cod

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_CELLS
en: Insert Cells
ach: Roo Tong

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE
en: Insert Clipboard contents
ach: Roo jami matye iyi Bao me coc

note: DLG_DateTime_DateTimeTitle
en: Insert Date and Time
ach: Roo Nino Dwe ki Cawa

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION
en: Insert Equation
ach: Roo Ekwejon

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_LATEX
en: Insert Equation from a LaTeX expression
ach: Roo Ekwejon ki waco Acakacak

note: DLG_Field_FieldTitle
en: Insert Field
ach: Roo Dyer bar

note: DLG_InsertHyperlink_Title TOOLBAR_LABEL_FMT_HYPERLINK
en: Insert Hyperlink
ach: Roo Kakube me fail ma otude

note: TOOLBAR_LABEL_IMG
en: Insert Image
ach: Roo Cal

note: DLG_MailMerge_MailMergeTitle
en: Insert Mail Merge Field
ach: Roo Dyer bar me Nyayo Mail

note: MENU_LABEL_TOOLTIP_INSERT_EQUATION_FILE
en: Insert MathML from a file
ach: Roo CuraML ki i fail

note: DLG_InsertTable_TableTitle MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_TABLE MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTTABLE
en: Insert Table
ach: Roo Meja

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER
en: Insert Unicode direction marker into the document
ach: Roo laket alama me lacim me Unicode ikum tic mapire tek

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTER
en: Insert a Footer
ach: Roo Latere

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HEADER
en: Insert a Header
ach: Roo Lawic

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TABLEOFCONTENTS
en: Insert a Table of Contents based on Headings
ach: Roo Meja me Jami matye iyie kun jenge ikum Lawic

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_TEXTBOX
en: Insert a Text Box
ach: Roo canduk me coc

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_BOOKMARK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_BOOKMARK
en: Insert a bookmark into the document
ach: Roo alama buk ikum tic mapire tek

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FIELD
en: Insert a calculated field
ach: Roo dyer bar ma ki ngido

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_BEFORE
en: Insert a column to the left
ach: Roo rek dwoko tung acam

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_COLUMNS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTCOLUMN
en: Insert a column to the right
ach: Roo rek atir dwoko tung acuc

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FOOTNOTE
en: Insert a footnote
ach: Roo Lok me tere

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_HYPERLINK TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_HYPERLINK
en: Insert a hyperlink into the document
ach: Roo kakube me fail ma otude ikum tic mapire tek

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_MAILMERGE
en: Insert a mail merge field
ach: Roo dyer bar me nyayo mail

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_TABLE TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_TABLE
en: Insert a new table into your document
ach: Roo meja manyen ikum tic mapire tek mamegi

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BREAK
en: Insert a page, column, or section break
ach: Roo pot karatac, rek, onyo codo gurup

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Insert a row above
ach: Roo rek malo

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERTROW
en: Insert a row below
ach: Roo rek ite

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL
en: Insert a symbol or other special character
ach: Roo lanyut onyo kit mo mukene ma pire tek

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: Insert an annotation
ach: Roo ngec coc ma cegocego

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_PAGENO
en: Insert an automatically-updated page number
ach: Roo namba me pot karatac me-ngec manyen malokere kene

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_ENDNOTE
en: Insert an endnote
ach: Roo lok ma ogiko

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GRAPHIC
en: Insert an existing picture from another file
ach: Roo cal matye ki fail mapat

note: TOOLBAR_STATUSLINE_IMG TOOLBAR_TOOLTIP_IMG
en: Insert an image into the document
ach: Roo cal ikum tic mapire tek

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_BOOKMARK
en: Insert bookmark
ach: Roo alama buk

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_CLIPART
en: Insert clipart
ach: Roo cal ma oyube

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_HYPERLINK
en: Insert hyperlink
ach: Roo kakube me fail ma otude

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_LRM
en: Insert left-to-right direction marker (LRM)
ach: Roo tung acam- bot-tung acuc pi alama me lanyut (LRM)

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DIRECTIONMARKER_RLM
en: Insert right-to-left direction marker (RLM)
ach: Keti tung acuc-bot-tung acam pi alama me lanyut (RLM)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT_FROMSEL
en: Insert selected text into a new annotation
ach: Roo coc makiyero ikum lok ma cegocego manyen

note: TOOLBAR_STATUSLINE_INSERT_SYMBOL TOOLBAR_TOOLTIP_INSERT_SYMBOL
en: Insert symbol
ach: Roo lanyut

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_TABLE
en: Insert table
ach: Roo meca

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Insert the Sum of a Table Column
ach: Roo wel me rek pa meca

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Insert the Sum of a Table Row
ach: Roo wel me rek pa meca

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_FILE
en: Insert the contents of another file
ach: Roo jami matye iyi fail mapat

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_DATETIME
en: Insert the date and/or time
ach: Roo nino dwe ki/onyo cawa

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Insert unformatted clipboard contents
ach: Roo bao me coc ma pe kiyweyo jami matye iye

note: DLG_Options_Label_ViewUnprintable
en: Invisible &Layout Marks
ach: Mape nen &Lanyut me Pulan

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_ITALIC TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_ITALIC TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_ITALIC DLG_UFS_StyleItalic
en: Italic
ach: Nukuta ma olenge cite obite

note: MENU_STATUSLINE_GOTO_ANNOTATION
en: Jump to annotation
ach: Pye idok bot coc macego

note: MENU_STATUSLINE_INSERT_GOTO_HYPERLINK
en: Jump to hyperlink
ach: Pye idok bot kakube me fail ma otude

note: DLG_Para_AlignJustified
en: Justified
ach: kinyutu ka maleng

note: TOOLBAR_LABEL_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify
ach: Nyut ka maleng

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify paragraph
ach: Nyut kine coc ma opoke

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_JUSTIFY
en: Justify the paragraph
ach: Nyut kine coc ma opoke

note: DLG_Para_PushKeepWithNext
en: Keep with ne&xt
ach: Mede kwede ma&patpat

note: FIELD_PieceTable_Test
en: Kevins Test
ach: Atema pa Kevin

note: FIELD_Document_Keywords
en: Keywords
ach: Nyig lok ma nyuto

note: DLG_MetaData_Keywords_LBL
en: Keywords:
ach: Nyig lok ma nyuto:

note: DLG_Latex_LatexTitle
en: LaTeX Equation
ach: LaTeX Ekwejon

note: DLG_Latex_LatexEquation
en: LaTeX Equation:
ach: LaTeX Ekwejon:

note: DLG_Lists_Indent
en: Label Align:
ach: Rye alama:

note: DLG_FormatTOC_DetailsTop
en: Label Definitions
ach: Tito alama

note: DLG_Styles_ModifyLanguage DLG_Options_Label_Language
en: Language
ach: Leb

note: DLG_Options_Label_LangSettings
en: Language settings
ach: Tero leb

note: FIELD_Document_Language
en: Language(s)
ach: Leb(s)

note: DLG_MetaData_Languages_LBL
en: Language(s):
ach: Leb(s):

note: DLG_Options_Label_Layout
en: Layout
ach: Pulan

note: DLG_Para_AlignLeft DLG_Tab_Radio_Left DLG_PageNumbers_Left TOOLBAR_LABEL_ALIGN_LEFT
en: Left
ach: Tung acam

note: LeftIndentStatus
en: Left Indent [%s]
ach: Lake Tung acam [%s]

note: LeftIndentTextIndentStatus
en: Left Indent [%s] First Line Indent [%s]
ach: Lake Tung acam [%s] Lak Rek namba me acel [%s]

note: LeftMarginStatus
en: Left Margin [%s]
ach: Wange Tung acam [%s]

note: TabToggleLeftTab
en: Left Tab
ach: Lanyut me Tung acam

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_LEFT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_LEFT
en: Left alignment
ach: Ryeyo tung acam

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_LEFT
en: Left-align the paragraph
ach: Tung acam- rye kine coc ma opoke

note: DLG_FormatTOC_Level1
en: Level 1
ach: Rwom me 1

note: DLG_FormatTOC_Level2
en: Level 2
ach: Rwom me 2

note: DLG_FormatTOC_Level3
en: Level 3
ach: Rwom me 3

note: DLG_FormatTOC_Level4
en: Level 4
ach: Rwom me 4

note: DLG_Lists_DelimiterString
en: Level Delimiter:
ach: Rwom Mape kigengo:

note: DLG_Lists_Level
en: Level:
ach: Rwom:

note: DLG_Para_LabelLineSpacing
en: Li&ne spacing:
ach: Lagoro kine Re&k:

note: FIELD_Numbers_LineCount
en: Line Count
ach: Kwano Rek

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TOPLINE
en: Line above the selection (toggle)
ach: Rek iwi yera (toggle)

note: DLG_Para_TabLabelLineAndPageBreaks
en: Line and Page Breaks
ach: Rek ki codo pot karatac

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOTTOMLINE
en: Line below the selection (toggle)
ach: Rek ite yera (toggle)

note: DLG_Column_Line_Between
en: Line between
ach: Rek i akina ne

note: DLG_Goto_Target_Line
en: Line:
ach: Rek:

note: DLG_WordCount_Lines
en: Lines:
ach: Rek:

note: FIELD_Numbers_ListLabel
en: List Label
ach: Nying jami me alama

note: DLG_Lists_PageProperties
en: List Properties
ach: Nying jami

note: DLG_Stylist_ListStyles
en: List Styles
ach: Nying kit jami

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_LOCK_TB_LAYOUT
en: Lock the layout of the current toolbars
ach: Ceg lak bao me gi tic matye

note: DLG_Lists_Lower_Case_List STYLE_LOWERCASELIST
en: Lower Case List
ach: Kit Nying jami me nukuta matino

note: DLG_Lists_Lower_Roman_List STYLE_LOWERROMANLIST
en: Lower Roman List
ach: Nying jami me nukuta matino pa jo Roma

note: FIELD_Application_MailMerge MENU_STATUSLINE_TOOLS_MAILMERGE
en: Mail Merge
ach: Ribo Mail

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BOLD
en: Make the selection bold (toggle)
ach: Mii yera cidi(toggle)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_ITALIC
en: Make the selection italic (toggle)
ach: Mii yera me coc ma olenge (toggle)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT
en: Make the selection subscript (toggle)
ach: Mii yera te coc obed macego (toggle)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT
en: Make the selection superscript (toggle)
ach: Mii yera me wi coc obed macego (toggle)

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS
en: Manage annotations in document
ach: Loo ngec lok ma tye i coc acoya

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_PLUGINS
en: Manage plugins
ach: Loo rwako iyie

note: DLG_PageSetup_Margin
en: Margin
ach: Wange

note: DLG_MarkRevisions_Title
en: Mark Revisions
ach: Ket alama ingiyo ne yore kiyore

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MARK
en: Mark changes as you type
ach: Ket alama ikom aloka loka kun icoyo ne

note: FIELD_PieceTable_MartinTest
en: Martins Test
ach: Latema pa Martin

note: DLG_Column_Size
en: Max Column size:
ach: Kit pa Rek atir mamite:

note: TOOLBAR_LABEL_MENU TOOLBAR_STATUSLINE_MENU TOOLBAR_TOOLTIP_MENU
en: Menu
ach: Lanyut ma cako

note: DLG_MergeCells_Above
en: Merge Above
ach: Rib Malo

note: DLG_MergeCells_Below
en: Merge Below
ach: Rib Ite

note: DLG_MergeCellsTitle DLG_MergeCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_MERGE_CELLS
en: Merge Cells
ach: Rib Buge

note: DLG_MergeCells_Left
en: Merge Left
ach: Rib Tung acam

note: DLG_MergeCells_Right
en: Merge Right
ach: Rib Tung acuc

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEABOVE
en: Merge above
ach: Rib Malo

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_MERGE_DOCUMENTS
en: Merge another document into the active document using revision marks
ach: Rib coc acoya mapat ikom coc acoya ma kti kun tiyo ki alama me nwoyo ngiyo kore kikore

note: TOOLBAR_LABEL_MERGEBELOW
en: Merge below
ach: Rib te

note: TOOLBAR_LABEL_MERGE_CELLS TOOLBAR_STATUSLINE_MERGE_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_MERGE_CELLS
en: Merge cells
ach: Rib buge

note: TOOLBAR_LABEL_MERGELEFT
en: Merge left
ach: Rib tung acam

note: TOOLBAR_LABEL_MERGERIGHT
en: Merge right
ach: Rib tung acuc

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEABOVE TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEABOVE
en: Merge with cell above
ach: Rib kwede buge ma imalo

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGEBELOW TOOLBAR_TOOLTIP_MERGEBELOW
en: Merge with cell below
ach: Rib kwede buge ma ite

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGELEFT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGELEFT
en: Merge with left cell
ach: Rib kwede buge ma i tung acam

note: TOOLBAR_STATUSLINE_MERGERIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_MERGERIGHT
en: Merge with right cell
ach: Rib kwede buge ma i tung acuc

note: FIELD_DateTime_MilTime
en: Military Time
ach: Cawa pa Lumony

note: DLG_Options_TabLabel_Misc
en: Misc.
ach: Kit mukene.

note: DLG_Stylist_MiscStyles
en: Miscellaneous Styles
ach: Kit mo Mukene mapatpat

note: DLG_Styles_ModifyTitle
en: Modify Style
ach: Yub Kite

note: DLG_Styles_Modify
en: Modify...
ach: Yubi...

note: FIELD_DateTime_MonthDayYear
en: Month Day, Year
ach: Dwe Nino, Mwaka

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_GOTO
en: Move the insertion point to a specific location
ach: Dir ka me royo i kabedo ma ngene

note: FIELD_DateTime_MthDayYear
en: Mth. Day, Year
ach: Dwe. Nino , Mwaka

note: DLG_Para_SpacingMultiple
en: Multiple
ach: Mapol

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_NAME MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_CONTACT_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_NAME MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_LOCATION_NAME
en: Name
ach: Nying

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_NEW
en: New
ach: Nyen

note: MENU_LABEL_TOOLS_ANNOTATIONS_INSERT
en: New &annotation
ach: Nyen &lok macego

note: DLG_NEW_Title
en: New Document
ach: Coc acoya Manyen

note: DLG_Lists_New_List_Label
en: New List Label
ach: Alama me Nying jami Manyen

note: DLG_Lists_New_List_Type
en: New List 
    Type
ach: Nying jami Manyen 
    Co ne

note: DLG_Lists_Starting_Value
en: New Starting 
    Value
ach: Acaki Manyen 
    Wel

note: DLG_Styles_NewTitle
en: New Style
ach: Kit Manyen

note: DLG_Styles_New
en: New...
ach: Nyen...

note: DLG_Goto_Btn_Next
en: Next >>
ach: Ma lubo kore >>

note: DLG_NEW_NoFile
en: No File
ach: Fail Pe

note: DLG_Lists_FoldingLevel0
en: No Folding
ach: Dolo Pe

note: DLG_Styles_ErrNoStyle
en: No Style selected 
     so it cannot be modified
ach: Kit ma giyero pe 
     ci dong pe romo ayuba

note: SCRIPT_NOSCRIPTS
en: No scripts found
ach: Nyig lok pe ononge

note: DLG_Tab_Radio_NoAlign DLG_BorderShading_Border_Style_None
en: None
ach: Peke

note: TOOLBAR_LABEL_PARA_0BEFORE
en: None before
ach: Mukato peke

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_NORMAL
en: Normal View
ach: Kite marom

note: DLG_Spell_UnknownWord
en: Not in dictionary&:
ach: Pe i buk me gonyo tien lok&:

note: DLG_Stylist_FootnoteStyles
en: Note Styles
ach: Kite Me ngeno ne

note: DLG_Column_Number_Cols
en: Number of Columns:
ach: Namba me Rek atir:

note: FIELD_Numbers_PagesCount
en: Number of Pages
ach: Namba me Pot karatac

note: DLG_Column_Number
en: Number of columns
ach: Namba me rek atir

note: DLG_InsertTable_NumCols
en: Number of columns:
ach: Namba me rek atir:

note: DLG_InsertTable_NumRows
en: Number of rows:
ach: Namba me rek arii:

note: DLG_Lists_Type_numbered
en: Numbered
ach: Ma gi ryeyo

note: DLG_Lists_Numbered_List STYLE_NUMBER_LIST
en: Numbered List
ach: Nying jami ma gi ryeyo

note: DLG_Styles_ModifyNumbering TOOLBAR_LABEL_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_STATUSLINE_LISTS_NUMBERS TOOLBAR_TOOLTIP_LISTS_NUMBERS
en: Numbering
ach: Ryeyo

note: DLG_FormatFootnotes_FootnoteRestart
en: Numbering:
ach: Ryeyo:

note: FIELD_Type_Numbers
en: Numbers
ach: Namba

note: DLG_Column_One
en: One
ach: Acel

note: MENU_LABEL_FILE_IMPORT
en: Op&en Copy
ach: Ya&b Mukene

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_OPEN
en: Open
ach: Yab

note: MENU_LABEL_OPEN_TEMPLATE
en: Open Template
ach: Yab Kitemere

note: MENU_STATUSLINE_FILE_IMPORT
en: Open a document by making a copy
ach: Yab karatac kun iyubo mukene

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT
en: Open a recently used document
ach: Yab karatac ma i tiyo kede kare macocoki

note: DLG_NEW_Open MENU_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_OPEN TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_OPEN
en: Open an existing document
ach: Yab pot karatac mukene ma tye

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_NEW
en: Open another window for the document
ach: Yab puruguram mukene pi karatac nono

note: MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_1 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_2 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_3 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_4 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_5 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_6 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_7 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_8 MENU_STATUSLINE_FILE_RECENT_9
en: Open this document
ach: Yab karatac man

note: DLG_PageSetup_Orient
en: Orientation
ach: Nyuto yore mere

note: DLG_Options_TabLabel_Other
en: Other
ach: Mukene

note: MSG_IE_NoMemory
en: Out of memory attempting to open %s
ach: Kagwoko dong pe ka temo yabo %s

note: DLG_Options_Label_OuterQuoteStyle
en: Outer (double) quote style:
ach: Lawoko (dod) gur kite:

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_OVERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_OVERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_OVERLINE DLG_UFS_OverlineCheck
en: Overline
ach: Mukato wi rek

note: MENU_STATUSLINE_FMT_OVERLINE
en: Overline the selection (toggle)
ach: Yer mukato wi rek (toggle)

note: InsertModeFieldOVR
en: Overwrite
ach: Wum wie

note: MENU_LABEL_FILE_PROPERTIES
en: P&roperties
ach: L&anyut

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: P&urge revisions
ach: Y&ub ngic

note: MENU_LABEL_EDIT_PASTE_SPECIAL
en: Pa&ste Unformatted
ach: Ko&b karatac ma pe giyiko

note: DLG_PageSetup_Page
en: Page
ach: Pot karatac

note: DLG_Para_PushPageBreakBefore
en: Page &break before
ach: Mi pot karatac mukwongo &pe okube

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND
en: Page Background
ach: Ga pot karatac ma tye iyonge

note: BREAK_Page
en: Page Break
ach: Codo pot karatac

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_COLOR
en: Page C&olor
ach: Kit R&angi ma tye i pot karatac

note: MENU_LABEL_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Page Image
ach: Cal ame tye i pot karatac

note: MENU_LABEL_INSERT_PAGENO
en: Page N&umbers
ach: N&amba me pot karatac

note: FIELD_Numbers_PageNumber
en: Page Number
ach: Namba me pot karatac

note: DLG_HdrFtr_PageNumberProperties
en: Page Number Properties
ach: Lanyut pi namba me pot karatac

note: DLG_PageNumbers_Title
en: Page Numbers
ach: Namba me pot karatac

note: MENU_LABEL_FILE_PAGESETUP
en: Page Set&up
ach: K&it yik me pot karatac

note: DLG_PageSetup_Title
en: Page Setup
ach: Kit yik me pot karatac

note: DLG_Goto_Target_Page
en: Page:
ach: Pot karatac:

note: PageInfoField
en: Page: %d/%d
ach: Pot karatac: %d%d

note: DLG_WordCount_Pages
en: Pages:
ach: Pot karatac:

note: DLG_Para_LabelPagination
en: Pagination
ach: Kite me yiko pot karatac

note: DLG_PageSetup_Paper_Size
en: Paper Si&ze:
ach: Rw&om me pot karatac:

note: DLG_Styles_ModifyParagraph DLG_Para_ParaTitle
en: Paragraph
ach: Kine coc

note: FIELD_Numbers_ParaCount
en: Paragraph Count
ach: Kwano kine coc

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_DOM_DIRECTION
en: Paragraph Direction
ach: Kine coc me Lanyut yo

note: DLG_Styles_ParaPrev
en: Paragraph Preview
ach: Neno pa kin Coc

note: DLG_WordCount_Paragraphs
en: Paragraphs:
ach: Kine coc:

note: WORD_PassRequired
en: Password required, this is an encrypted document
ach: Icwil me donyo mite, man en aye obedo karatac ma kiloko

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_PASTE TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_PASTE TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_PASTE
en: Paste
ach: Kobi

note: DLG_MetaData_TAB_Permission
en: Permissions
ach: Twero

note: DLG_Goto_Target_Picture
en: Picture
ach: Cal

note: FIELD_Type_PieceTable
en: Piece Table
ach: Ngidingidi Meca

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndDoc
en: Place at end of document
ach: Ket iyi agiki me karatac

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlaceEndSec
en: Place at end of section
ach: Ket iyi agiki me lapok

note: DLG_FormatFootnotes_EndPlacement
en: Placement:
ach: Keto:

note: DLG_Goto_Label_Position DLG_PageNumbers_Position_No_Colon
en: Position
ach: Kabedo

note: DLG_FormatFrame_SetToColumn
en: Position to Column
ach: Lok kabedo idwok Irek

note: DLG_FormatFrame_SetToPage
en: Position to Page
ach: Lok kabedo ipot karatac

note: DLG_FormatFrame_SetToParagraph
en: Position to Paragraph
ach: Lok kabedo idwok ilapok

note: DLG_Tab_Label_Position DLG_PageNumbers_Position
en: Position:
ach: Kabedo:

note: MENU_LABEL_TOOLS_OPTIONS
en: Pr&eferences
ach: Ma&imaro

note: DLG_Options_TabLabel_Preferences DLG_Options_Label_Schemes
en: Preference Schemes
ach: Pulan me tic ma imaro

note: DLG_Options_OptionsTitle
en: Preferences
ach: Ma imaro

note: DLG_Styles_ModifyPreview DLG_Para_LabelPreview DLG_Column_Preview DLG_FormatFrame_Preview DLG_FormatTable_Preview DLG_BorderShading_Preview DLG_Lists_Preview DLG_PageNumbers_Preview DLG_Zoom_PreviewFrame
en: Preview
ach: Yero ne

note: MENU_STATUSLINE_WEB_WEBPREVIEW MENU_STATUSLINE_WEB_SAVEASWEB
en: Preview the document as a web page
ach: Yer karatac macalo pot karatac me ka kube me web

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT_PREVIEW TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Preview the document before printing
ach: Yer karatac mape ru igoo ne

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT DLG_UP_PrintTitle DLG_UP_PrintButton
en: Print
ach: Goo

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print &directly
ach: Goo &atira

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_PRINT
en: Print Layout
ach: Goo pulan

note: MENU_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print P&review
ach: Goo Y&ero ne

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_PRINT_PREVIEW
en: Print Preview
ach: Goo Yero ne

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT
en: Print all or part of the document
ach: Goo weng onyo dul me karatac

note: TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_PRINT TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_PRINT
en: Print the document
ach: Goo karatac

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PRINT_DIRECTLY
en: Print using the internal PS driver
ach: Goo kun itiyo ki ladwoc pa PS ma iyie

note: MSG_PrintingDoc
en: Printing Document...
ach: Goyo Karatac...

note: MSG_PrintStatus
en: Printing page %d of %d
ach: Goyo pot karatac %d me %d

note: FIELD_Document_Publisher
en: Publisher
ach: Lakel ne bot lwak

note: DLG_MetaData_Publisher_LBL
en: Publisher:
ach: Lakel n ebot lwak:

note: MENU_LABEL_EDIT_REPLACE
en: R&eplace
ach: L&e

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: RTL &Document
ach: RTL &Karatac

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: RTL &Paragraph
ach: RTL &Lapok kin coc

note: MENU_LABEL_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: RTL &Section
ach: RTL &Dul

note: DLG_FR_ReplaceWithLabel
en: Re&place with:
ach: L&e kwede:

note: DLG_FR_ReverseFind
en: Re&verse find
ach: Je&r angec nwong

note: MENU_LABEL_FILE_REVERT
en: Re&vert
ach: Wi&r

note: MENU_LABEL_FILE_RECENT
en: Recent &Files
ach: Cokcoki &Fail

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_REDO
en: Redo
ach: Nwo timo ne

note: TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REDO
en: Redo editing
ach: Nwo yubo ne

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REDO
en: Redo previously undone editing
ach: Nwo timo yub ma pwud pe otime ma okato angec

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_MENU MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM
en: Reduce or enlarge the document display
ach: Juk onyo nya lanyut me karatac

note: MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_RELATION MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_RELATION
en: Relation
ach: Ma lawat

note: DLG_MetaData_Relation_LBL
en: Relation:
ach: Ma lawat:

note: DLG_Styles_RemoveButton
en: Remove
ach: Kwany

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove Footer
ach: Kwany Latere

note: MENU_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_LABEL_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove Header
ach: Kwany Lawic

note: DLG_Styles_RemoveLab
en: Remove Property from Style:
ach: Kwany jami ki kite:

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as Heading
ach: kwany Rek me ari calo Wie maditu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_REMOVE
en: Remove Row as the page Heading
ach: Kwany Rek me ari calo Wie maditu

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_PURGE
en: Remove all revision information from the document
ach: Kwany ngec weng me neno korekikore ki karatac

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_PURGE
en: Remove full document history from the document
ach: Kwany stori lung me karatac ki karatac mukene

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEFOOTER
en: Remove the Footer on this page from the Document
ach: Kwany Latere ikum pot karatac man ki ikaratac

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REMOVEHEADER
en: Remove the Header on this page from the Document
ach: Kwany Lawic ikum pot karatac man ki Karatac

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_CUTIMAGE
en: Remove the Image and save a copy on the clipboard
ach: kwany Cal ki gwoki cite ilok ikum bao me coc

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEIMAGE
en: Remove the Image from the Document
ach: Kwany Cal ki Karatac

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_DELETEFRAME
en: Remove the Text Box from the Document
ach: kwany Cancuk coc ki I karatac

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_REJECT_REVISION
en: Remove the suggested change
ach: kwany alokaloka me tam amia

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading
ach: Nwo Rek me ari macalo Wie maditu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT
en: Repeat Row as Heading on each new page
ach: Nwo Rek me ari macalo Wie maditu ikum pot karatac acel acel manyen

note: DLG_FR_ReplaceTitle DLG_Annotation_Replace_LBL
en: Replace
ach: Le

note: DLG_FR_ReplaceAllButton
en: Replace &All
ach: Le &Weng

note: DLG_Annotation_Replace_tooltip
en: Replace the annotated text with the annotation content
ach: Le ngec coc macegocego kwede ngec coc macegocego matye iyie

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_REPLACE
en: Replace the specified text with different text
ach: Le coc yore kiyore kwede coc mapat

note: MENU_LABEL_HELP_REPORT_BUG
en: Report a &Bug
ach: Nwo &Bal

note: MENU_STATUSLINE_HELP_REPORT_BUG
en: Report a bug and help AbiWord become a better product
ach: Nwo balo ki kony AbiWord bin ki adwogi tic mamwonya

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_DEFAULT_TB_LAYOUT
en: Reset the current toolbar layout to its defaults
ach: Nwo tero Pulan bao me gitic ma koni dwoko ika ma en oaa iye

note: MENU_STATUSLINE_FMT_IMAGE
en: Resize this image
ach: Nwo medo caji pa cal man

note: DLG_HdrFtr_RestartNumbers
en: Restart numbering at:
ach: Nwo cako keto namba ki:

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartPage
en: Restart on each page
ach: Nwo cako kikum pot karatac acelacel

note: DLG_FormatFootnotes_FootRestartSec DLG_FormatFootnotes_EndRestartSec
en: Restart on each section
ach: Nwo cako ikum dul acel acel

note: DLG_HdrFtr_RestartCheck
en: Restart page numbers on new sections
ach: Nwo cako namba me pot karatac ikum dui manyen

note: DLG_Lists_Resume_Previous_List
en: Resume Previous List
ach: Dwok cen inying jami mukato angec

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_AUTO
en: Retain all document changes
ach: Mak alokaloka me karatac weng

note: MSG_RevertFile
en: Revert file to last saved state?
ach: Wir fail dwoko iyore ma kigwoko me agiki?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_REVERT
en: Revert the document to the last saved state
ach: Wir karatac dwoko iyore ma kigwoko me agiki

note: MSG_RevertBuffer
en: Revert to saved copy of %s?
ach: Wir idwok gwok mukene me %s?

note: DLG_ListRevisions_Column1Label
en: Revision ID
ach: ID me Ngiyo ne

note: DLG_Para_AlignRight DLG_Tab_Radio_Right DLG_PageNumbers_Right TOOLBAR_LABEL_ALIGN_RIGHT
en: Right
ach: Tung acuc

note: RightIndentStatus
en: Right Indent [%s]
ach: Lake ma I tung acuc [%s]

note: RightMarginStatus
en: Right Margin [%s]
ach: Lake ma I tung acuc [%s]

note: TabToggleRightTab
en: Right Tab
ach: Lanyut ma I tung acuc

note: TOOLBAR_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT TOOLBAR_TOOLTIP_ALIGN_RIGHT
en: Right alignment
ach: Ryec me Tung acuc

note: MENU_STATUSLINE_ALIGN_RIGHT
en: Right-align the paragraph
ach: Tung acuc-rye lapok kin coc

note: DLG_Para_DomDirection
en: Right-to-left &dominant
ach: Tung acuc-dwoko-tung acam &cacal

note: FIELD_Document_Rights
en: Rights
ach: Tung acuc

note: DLG_MetaData_Rights_LBL
en: Rights:
ach: Tung acuc:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Row
en: Row
ach: Rek me ari

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_BEFORE
en: Rows &Above
ach: Rek me ari &Malo

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_ROWS_AFTER
en: Rows &Below
ach: Rek me ari &Ite

note: MENU_LABEL_TOOLS_SCRIPTS
en: S&cripts
ach: N&yig coc

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: S&how revisions
ach: N&yut ngiyo ne yore kiyore

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_CELLS
en: S&plit Cells
ach: B&ar buge

note: DLG_Options_Btn_Save
en: Sa&ve
ach: Gw&oki

note: MENU_LABEL_FILE_EXPORT
en: Sav&e Copy
ach: Gwo&ki Loki

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVE
en: Save
ach: Gwoki

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save &As
ach: Gwok &Calo

note: MENU_LABEL_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save &Template
ach: Gwok & Rwom me poro

note: TOOLBAR_LABEL_FILE_SAVEAS
en: Save As
ach: Gwoki calo

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_COPYIMAGE
en: Save a copy of the image on the clipboard
ach: Gwok cal mukene ikum bao me coc

note: MSG_ConfirmSave
en: Save changes to document %s before closing?
ach: Gwok alokaloka dwoko i karatac %s ma pwud pe icego?

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEEMBED
en: Save the Embedded Object
ach: Gwok gin ma kiroyo ni king

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVE TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVE
en: Save the document
ach: Gwok karatac

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVE_TEMPLATE
en: Save the document as a template
ach: Gwok karatac calo rwom me poro

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_STATUSLINE_FILE_SAVEAS TOOLBAR_TOOLTIP_FILE_SAVEAS
en: Save the document under a different name
ach: Gwok karatac ite nying mapatpat

note: MENU_STATUSLINE_FILE_EXPORT
en: Save the document without changing the current name
ach: Gwok karatac labongo loko nying ma koni

note: MENU_STATUSLINE_FILE_SAVEIMAGE
en: Save the selected image to a file
ach: Gwok cal ma kiyero bot fail

note: MENU_LABEL_FILE_SAVEEMBED
en: Save to file
ach: Gwok bot fail

note: MENU_STATUSLINE_HELP_SEARCH
en: Search for help about...
ach: Yeny kony makwako...

note: DLG_WordCount_Update_Rate
en: Seconds between updates
ach: Ceken ma i akina ngec

note: FIELD_DateTime_Epoch
en: Seconds since the epoch
ach: Ceke nicako ikare ma kimoko kikome

note: DLG_Break_SectionBreaks
en: Section Breaks
ach: Codo Dul

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY
en: See history of the current document
ach: Nen stori me karatac makoni

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT DLG_Select
en: Select
ach: Yer

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECTALL
en: Select A&ll
ach: Yer W&eng

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_CELL
en: Select Cell
ach: Yer bur

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_COLUMN
en: Select Column
ach: Yer Rek me ari

note: TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_CHOOSE
en: Select Font
ach: Yer Kite

note: DLG_ListRevisions_Title TOOLBAR_LABEL_REVISIONS_SELECT
en: Select Revision
ach: Yer Ngiyo odoco

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_ROW
en: Select Row
ach: Yer Rek me atir

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SELECT_TABLE
en: Select Table
ach: Yer Meca

note: MENU_LABEL_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select Text Box
ach: Yer Canduk Coc

note: DLG_InsertHyperlink_Msg
en: Select a target bookmark from the list:
ach: Yer taget me alama buk ki inying jami:

note: DLG_FormatFrame_SelectImage DLG_FormatTable_SelectImage
en: Select image from File
ach: Yer Cal ki Fail

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECT_FRAME
en: Select the Text Box
ach: Yer Canduk Coc

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_SELECTALL
en: Select the entire document
ach: Yer karatac weng

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Selection DLG_UP_Selection
en: Selection
ach: Yera

note: DLG_ToggleCase_SentenceCase
en: Sentence case
ach: Kit pa Nyig lok

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate table items with commas
ach: Pok kin jami me meca kwede lagwel

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate table items with commas and tabs
ach: Pok kin jami me meca kwede lagwel ki lanyut (tabs)

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate table items with tabs
ach: Pok kin jami me meca kwede lanyut (tabs)

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMAS
en: Separate with commas
ach: Pok akina ne kwede lagwel

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTCOMMASTABS
en: Separate with commas and tabs
ach: Pok kwede lagwel ki lanyut(tabs)

note: MENU_LABEL_TABLE_TABLETOTEXTTABS
en: Separate with tabs
ach: Pok kwede lanyut(tabs)

note: DLG_Tab_Button_Set
en: Set
ach: Ter

note: MENU_LABEL_FMT_LANGUAGE
en: Set &Language
ach: Ter &Leb

note: DLG_Lists_SetDefault
en: Set Default Values
ach: Ter ka ma wel oaa iye

note: DLG_FormatFrame_SetImage DLG_FormatTable_SetImage
en: Set Image
ach: Ter Cal

note: MENU_LABEL_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set Positioned Image
ach: Ter Cal ma kiketo ikabedo maber

note: DLG_FormatFrame_SetTextWrapping
en: Set Text Wrapping
ach: Ter gi Boyo Coc

note: MENU_STATUSLINE_FMT_BACKGROUND_PAGE_IMAGE
en: Set an image as a background for your page
ach: Ter Cal macalo lanyut manen me pot karatac mamegi

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DOCD_RTL
en: Set dominant direction of document to RTL
ach: Ter lacim me karatac madwong dwoko bot RTL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_DD_RTL
en: Set dominant direction of paragraph to RTL
ach: Ter lacim me lapok kin coc madwong dwoko bot RTL

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DIRECTION_SD_RTL
en: Set dominant direction of section to RTL
ach: Ter lacim madwong me dul dwoko bot RTL

note: MENU_STATUSLINE_FILE_PROPERTIES
en: Set meta-data properties
ach: Ter rwom-kit pa ngec ada

note: DLG_Tab_Label_New
en: Set new Tab
ach: Ter Lanyut manyen

note: DLG_FormatFrame_NoImageBackground DLG_FormatTable_NoImageBackground
en: Set no image
ach: Pe iter cal

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_OPTIONS
en: Set preferences
ach: Ter gin maimaro

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABS
en: Set tab stops
ach: Ter cungo pa lanyut(tab)

note: MENU_STATUSLINE_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Set the type and styles of the Table of Contents
ach: Ter kwone ki kit pa lacim ma iyie

note: MENU_STATUSLINE_FMT_FOOTNOTES
en: Set the types of Footnotes and Endnotes
ach: Ter kwone coc ma itere ki coc ma iyi agiki

note: MENU_STATUSLINE_FMT_HDRFTR
en: Set the types of Headers and Footers
ach: Ter kwone wie ki tere

note: MENU_LABEL_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as Heading
ach: Ter Rek ari bed Wie

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_HEADING_ROWS_REPEAT_THIS
en: Set this Row as the Heading on each page
ach: Ter Rek ari bed Wie pi pot karatac acelacel

note: MENU_STATUSLINE_FMT_SETPOSIMAGE
en: Set this image to be positioned
ach: Ter cal man obed ikabedo mere

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_SPELLPREFS
en: Set your spelling preferences
ach: Ter kit ma imito ni coc ocoye kede

note: MENU_STATUSLINE_FMT_DOCUMENT
en: Setup your document's page properties such as page size and margins
ach: Ter kit ma karatac meri myiero obed kwede calo rwom pa pot karatac ki bor pa lake

note: DLG_Styles_ModifyShortCut
en: Shortcut Key
ach: Kanwongo ma yot

note: DLG_Options_Label_Show DLG_Show
en: Show
ach: Nyut

note: MENU_LABEL_VIEW_RULER
en: Show &Ruler
ach: Nyut &Langol

note: TOOLBAR_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show All
ach: Nyut Weng

note: MENU_LABEL_VIEW_SHOWPARA
en: Show For&matting Marks
ach: Nyut Yub&o Alama

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show document &before revisions
ach: Nyut karatac &ma pwod pe i ngiyo

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show document a&fter revisions
ach: Nyut karatac i&yonge ngiyo

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show document after &previous revisions
ach: Nyut karatac iyonge &ngic macon

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_MORE
en: Show full list of documents
ach: Nyut karatac weng

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_RULER
en: Show or hide the rulers
ach: Nyut nyo kan langol

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_STATUSBAR
en: Show or hide the status bar
ach: Nyut nyo kan lanyut tic

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_1 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_2 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_3 MENU_STATUSLINE_VIEW_TB_4
en: Show or hide the toolbar
ach: Nyut nyo kan kayiko

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW
en: Show revisions that are present in document
ach: Nyut ngic ma tye i karatac

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTERPREV
en: Show what the document looks like after previous revisions
ach: Nyut kit ma karatac nen kwede i yonge ma okato

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_AFTER
en: Show what the document looks like after revisions
ach: Nyut kit ma karatac nen kwede i yonge ngic

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_SHOW_BEFORE
en: Show what the document looks like before revisions
ach: Nyut kit ma karatac nen kwede ma pwod pe gi ngiyo

note: DLG_Options_Label_ViewShowHide
en: Show...
ach: Nyut...

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_ANNOTATIONS_TOGGLE_DISPLAY
en: Show/hide annotations
ach: Nyut/kan ngec

note: TOOLBAR_STATUSLINE_VIEW_SHOWPARA TOOLBAR_TOOLTIP_VIEW_SHOWPARA
en: Show/hide formatting marks
ach: Nuyut/kan yubo alama

note: TB_Simple
en: Simple
ach: Mayot

note: DLG_Options_Label_ViewSimpleTB
en: Simple Toolbar
ach: Ka yiko Mayot

note: DLG_Para_SpacingSingle
en: Single
ach: Acel

note: TOOLBAR_LABEL_SINGLE_SPACE
en: Single Spacing
ach: Lagoro Acel

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SINGLE_SPACE TOOLBAR_TOOLTIP_SINGLE_SPACE
en: Single spacing
ach: Lagoro acel

note: DLG_Options_TabLabel_SmartQuotes
en: Smart Quotes
ach: Lagur ma ber

note: MENU_LABEL_TABLE_SORT
en: So&rt Table
ach: Yi&k meca

note: MSG_OpenRecovered
en: Some errors were encountered during the import.
ach: Bal otime ikare me kelo.

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order
ach: Yik Rek atir bed kit Malube kwede Cako ki piny

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSASCEND
en: Sort Columns in Ascending Order based on Selected Row
ach: Yik Rek atir bed kit Malube kwede Cako ki piny malube kii Rek ari magi Yero

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order
ach: Yik Rek atir bed kit Malube kwede Cako ki malu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTCOLSDESCEND
en: Sort Columns in Descending Order based on Selected Row
ach: Yik Rek atir bed kit Malube kwede Cako ki malu malube kii Rek ari magi Yero

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order
ach: Yik Rek ari bed kit Malube kwede Cako ki piny

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSASCEND
en: Sort Rows in Ascending Order based on selected Column
ach: Yik Rek ari bed kit Malube kwede Cako ki piny malube kii Rek ari magi Yero

note: MENU_LABEL_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order
ach: Yik Rek ari bed kit Malube kwede Cako ki malu

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORTROWSDESCEND
en: Sort Rows in Descending Order based on Selected Column
ach: Yik Rek ari bed kit Malube kwede Cako ki malu malube kii Rek atir magi Yero

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SORT
en: Sort Table
ach: Yik Meca

note: DLG_MetaData_Source_LBL
en: Source:
ach: Ka ma oaa iye:

note: DLG_Column_Space_After
en: Space after Column:
ach: Lagoro iyonge Rek atir:

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_12BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_12BEFORE
en: Space before: 12 pt
ach: Lagoro mapwodi: 12pt

note: TOOLBAR_STATUSLINE_PARA_0BEFORE TOOLBAR_TOOLTIP_PARA_0BEFORE
en: Space before: None
ach: lagoro mapwodi: Peke

note: DLG_Para_LabelSpacing
en: Spacing
ach: Lagoro

note: DLG_Options_SpellCheckingTitle
en: Spell Checking
ach: tye kaneno kit macoc Omyero bed kede

note: TOOLBAR_LABEL_SPELLCHECK
en: Spellcheck
ach: Neno kit macoc Omyero bed kede

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPELLCHECK TOOLBAR_TOOLTIP_SPELLCHECK
en: Spellcheck the document
ach: Nen kit ma coc iyi karatac myero bed kede

note: DLG_Spell_SpellTitle DLG_Options_TabLabel_Spelling
en: Spelling
ach: Kit macoc myero bed kede

note: MENU_LABEL_TOOLS_SPELLPREFS
en: Spelling &Options
ach: &Yore me kit macoc myero bed kede

note: MENU_LABEL_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Spli&t Table
ach: Po&k yi Meca

note: DLG_SplitCellsTitle DLG_SplitCells_Frame MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_CELLS
en: Split Cells
ach: Pok yi Buge

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_SPLIT_TABLE
en: Split Table
ach: Pok yi Meca

note: TOOLBAR_LABEL_SPLIT_CELLS
en: Split cells
ach: Pok yi buge

note: DLG_SplitCells_HoriMid DLG_SplitCells_VertMid
en: Split in Middle
ach: Pok ki Idyere

note: DLG_SplitCells_Below
en: Split on Bottom Side
ach: Pok ki Tung Tere

note: DLG_SplitCells_Left
en: Split on Left Side
ach: Pok ki Tung Lacam

note: DLG_SplitCells_Right
en: Split on Right Side
ach: Pok ki Tung Lacuc

note: DLG_SplitCells_Above
en: Split on Top Side
ach: Pok ki Tung Wie

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split on all delimiters except spaces
ach: Pok ki iyi lapok weng mapat ki lagoro

note: MENU_STATUSLINE_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split on all word delimiters including spaces
ach: Pok ki iyi lapok nyig coc weng medo ki lagoro

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_NOSPACES
en: Split text at commas or tabs
ach: Pok nyig coc iyi lakod nyo lanyut(tab)

note: MENU_LABEL_TABLE_TEXTTOTABLE_ALL
en: Split text at spaces, commas, or tabs
ach: Pok nyig coc iyi lagoro,lakod, nyo lanyut(tab)

note: TOOLBAR_STATUSLINE_SPLIT_CELLS TOOLBAR_TOOLTIP_SPLIT_CELLS
en: Split this cell
ach: Pok buge man

note: DLG_Lists_Square_List STYLE_SQUARELIST
en: Square List
ach: Jami ma kacel

note: MENU_LABEL_FMT_STYLE
en: St&yle
ach: Kit&e

note: TB_Standard
en: Standard
ach: Rwom

note: DLG_Options_Label_ViewStandardTB
en: Standard Toolbar
ach: Kayiko me Rwom kikome

note: DLG_Lists_Star_List STYLE_STARLIST
en: Star List
ach: Lacer ma Lanyut nying jami

note: DLG_Lists_Start
en: Start At:
ach: Cak Ki:

note: DLG_Lists_Start_New_List DLG_Lists_Start_New
en: Start New List
ach: Cak Nying jami Manyen

note: DLG_Lists_Start_Sub
en: Start Sublist
ach: Cak Nuco nyng jami

note: DLG_MarkRevisions_Check2Label
en: Start a new revision
ach: Cak ngic manyen

note: MENU_LABEL_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start ne&w revision
ach: Cak ngic many&en

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_REVISIONS_NEW_REVISION
en: Start revision distinct from the current one
ach: Cak ngic maperwate iyi ngic matye ni

note: DLG_WordCount_Statistics
en: Statistics:
ach: Wel:

note: DLG_Lists_Stop_Current_List
en: Stop Current List
ach: Geng nying jami matye ni

note: MENU_LABEL_FMT_STRIKE
en: Stri&ke
ach: Go&o

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STRIKE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STRIKE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STRIKE DLG_UFS_StrikeoutCheck
en: Strike
ach: Goo

note: MENU_STATUSLINE_FMT_STRIKE
en: Strikeout the selection (toggle)
ach: Goo gin maiyero(toggle)

note: MENU_LABEL_FMT_STYLIST
en: Sty&list
ach: Kwone&kwone

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_STYLE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_STYLE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_STYLE
en: Style
ach: Kwone

note: DLG_Styles_ErrNotTitle1
en: Style Name -
ach: Nying Kwone -

note: DLG_Styles_ModifyName
en: Style Name:
ach: Nying Kwone:

note: DLG_Styles_ModifyType
en: Style Type:
ach: Kit kwone:

note: DLG_Styles_ModifyFollowing
en: Style for following paragraph:
ach: Kite pa coc ma karacel:

note: DLG_Styles_ErrBlankName
en: Style name cannot be left blank
ach: Nying kwone no pe twero dong labongo coc

note: DLG_BorderShading_Border_Style DLG_Lists_Style DLG_UFS_StyleLabel
en: Style:
ach: Kwone:

note: DLG_Stylist_Styles
en: Styles
ach: Kwone

note: DLG_Stylist_Title
en: Stylist
ach: Kwonekwone

note: DLG_MetaData_Subject_LBL
en: Subject:
ach: Wi lok:

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUBSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUBSCRIPT DLG_UFS_SubScript
en: Subscript
ach: Macoye itere

note: DLG_Spell_Suggestions
en: Sugg&estions:
ach: Tam &amiya:

note: DLG_Options_Label_SpellMainOnly
en: Suggest from &main dictionary only
ach: tam amiya mu aa iyi buk me gonyo nyig lok keken

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMROWS
en: Sum a Column
ach: Rib wel jami matye iyi rek atir

note: MENU_LABEL_TABLE_INSERT_SUMCOLS
en: Sum a Row
ach: Rib wel jami matye iyi rek ari

note: FIELD_Numbers_TableSumRows
en: Sum a Table Column
ach: Rib wel jami matye iyi Rek atir ma iyi Meca

note: FIELD_Numbers_TableSumCols
en: Sum a Table Row
ach: Rib wel jami matye iyi Rek ari ma iyi Meca

note: DLG_MetaData_TAB_Summary MENU_LABEL_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY MENU_STATUSLINE_RDF_SEMITEM_STYLESHEET_EVENT_SUMMARY
en: Summary
ach: Ladol tere

note: MENU_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT
en: Supe&rscript
ach: Coc ma &i wie

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_SUPERSCRIPT TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_SUPERSCRIPT DLG_UFS_SuperScript
en: Superscript
ach: Coc ma i wie

note: MENU_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Sy&mbol
ach: Lany&ut

note: TOOLBAR_LABEL_INSERT_SYMBOL
en: Symbol
ach: Lanyut

note: MENU_LABEL_TABLE
en: T&able
ach: Mec&a

note: TabStopStatus
en: Tab Stop [%s]
ach: Cung Lanyut [%s]

note: DLG_Tab_Label_TabPosition
en: Tab stop position:
ach: Cung kabedo pa Lanyut:

note: DLG_Tab_Label_TabToClear
en: Tab stops to be cleared:
ach: Cung pa Lanyut ma aywea:

note: DLG_FormatTable_Apply_To_Table MENU_STATUSLINE_TABLE TB_Table TB_Rows_x_Cols_Table
en: Table
ach: Meca

note: DLG_InsertTable_TableSize
en: Table Size
ach: Rwom pa Meca

note: DLG_Options_Label_ViewTableTB
en: Table Toolbar
ach: Bao me gi tic pa Meca

note: MENU_LABEL_INSERT_TABLEOFCONTENTS MENU_LABEL_FMT_TABLEOFCONTENTS
en: Table of Contents
ach: Meca me Gin matye iye

note: FIELD_Numbers_TOCListLabel
en: Table of Contents List Label
ach: Alama me Nying jami me meca pa Gin matye iye

note: FIELD_Numbers_TOCPageNumber
en: Table of Contents Page
ach: Pot karatac me Meca me Gin matye iye

note: DLG_Styles_ModifyTabs DLG_Tab_TabTitle
en: Tabs
ach: Lanyut(Tabs)

note: DLG_FormatTOC_DetailsTabPage
en: Tabs and Page Numbering
ach: Lanyut ki Mino nying Pot karatac

note: MENU_LABEL_FMT
en: Te&xt Formatting
ach: Yubo Co&c

note: DLG_Options_Label_Text
en: Text
ach: Coc

note: DLG_FormatTOC_TextAfter
en: Text &after:
ach: Coc & iyonge:

note: DLG_FormatTOC_TextBefore
en: Text &before:
ach: Coc & mapwod:

note: DLG_Lists_Align
en: Text Align:
ach: Ryeno Coc:

note: MENU_LABEL_INSERT_TEXTBOX MENU_LABEL_FMT_FRAME
en: Text Box
ach: Canduk Coc

note: DLG_Lists_PageFolding
en: Text Folding
ach: Dolo Coc

note: DLG_FormatFrame_TextWrapping DLG_Image_TextWrapping
en: Text Wrapping
ach: Boyo Coc

note: DLG_Options_Label_Both
en: Text and Icon
ach: Nyig coc ki Cal ma i kompiuta

note: DLG_PageSetup_ErrBigMargins
en: The margins selected are too large to fit on the page.
ach: Lalake ma kiyero tye madit oluu me rwate ki pot karatac.

note: DLG_Options_Prompt_YouMustRestart
en: The new user interface language will take effect the next time that you start the application
ach: Leb pa latic manyen obi cako tic ka icako puruguram man icawa malubo kore

note: MSG_SpellDone
en: The spelling check is complete.
ach: neno kite pa coc otweko tum.

note: MSG_HyperlinkCrossesBoundaries
en: The text to which the hyperlink is to be attached must be within a single paragraph.
ach: Coc ma lakub cimo myero be iyi gurup me coc acel.

note: FIELD_DateTime_Wkday
en: The weekday
ach: Nino me tic

note: DLG_FormatTable_Thickness DLG_BorderShading_Thickness
en: Thickness:
ach: Kinonge:

note: MSG_BookmarkAlreadyExists
en: This bookmark already exists. Would you like to replace the existing bookmark with this new one?
ach: Alama buk man bene dong tye. Ce imito leyo alama buk kwede en man manyen?

note: MSG_AfterRestartNew
en: This change will only take effect when you restart AbiWord or create a new document.
ach: Alokaloka man romo time ka inwoyo cako Abiword onyo cwe coc acoya manyen.

note: MSG_HiddenRevisions
en: This document contains revisions which are currently hidden from view. Please see AbiWord documentation for information on working with revisions.
ach: Coc acoya man tye ki lakit en makoni kikano woko ki nen. Dong ba nen coyo coc me Abiword pi ngec angea.

note: DLG_Styles_ErrStyleNot
en: This style does not exist 
     so it cannot be modified
ach: Kit man pe tye akadi 
     Pe dong romo ayuba

note: DLG_Column_Three
en: Three
ach: Adek

note: DLG_Lists_Tick_List STYLE_TICKLIST
en: Tick List
ach: Gwet Nying jami

note: FIELD_DateTime_TimeZone
en: Time Zone
ach: Cawa me Kano mo ni

note: FIELD_Document_Title DLG_Goto_Column_Title
en: Title
ach: Wie madit

note: DLG_ToggleCase_TitleCase DLG_UFS_Effects_TitleCase
en: Title Case
ach: Kit me wie Madit

note: DLG_MetaData_Title_LBL DLG_Annotation_Title_LBL DLG_Image_LblTitle
en: Title:
ach: Wie madit:

note: MENU_LABEL_FMT_TOPLINE
en: To&pline
ach: Rek &wie

note: DLG_Options_Label_Toolbars
en: Toolbars
ach: Bao me gi tic

note: DLG_PageNumbers_Header
en: Top
ach: Wie

note: TopMarginStatus
en: Top Margin [%s]
ach: Lak Wie [%s]

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_TOPLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_TOPLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_TOPLINE DLG_UFS_ToplineCheck
en: Topline
ach: Rek wie

note: DLG_Lists_Triangle_List STYLE_TRIANGLELIST
en: Triangle List
ach: Nying jami ma Lake adek

note: DLG_Column_Two
en: Two
ach: Aryo

note: DLG_Styles_List
en: Type
ach: Co

note: DLG_InsertBookmark_Msg
en: Type a name for the bookmark, or select an existing from the list:
ach: Co nying pi alama buk, onyo yer en ma tye ki nying jami:

note: DLG_Lists_Type
en: Type:
ach: Co:

note: TOOLBAR_LABEL_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE TOOLBAR_TOOLTIP_FMT_UNDERLINE DLG_UFS_UnderlineCheck
en: Underline
ach: Ngol tere

note: MENU_STATUSLINE_FMT_UNDERLINE
en: Underline the selection (toggle)
ach: Ngol te yera (toggle)

note: TOOLBAR_LABEL_EDIT_UNDO
en: Undo
ach: Dok cen

note: MENU_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_STATUSLINE_EDIT_UNDO TOOLBAR_TOOLTIP_EDIT_UNDO
en: Undo editing
ach: Dwok yubo cen

note: DLG_RDF_Editor_ShowAll DLG_Update
en: Update
ach: Ngec

note: DLG_Annotation_OK_tooltip
en: Update the annotation
ach: Mi ngec me miyo tam

note: DLG_Lists_Upper_Case_List STYLE_UPPERCASTELIST
en: Upper Case List
ach: Nying jami me kit ma Lamal

note: DLG_Lists_Upper_Roman_List STYLE_UPPERROMANLIST
en: Upper Roman List
ach: Nying jami Roma ma Lamal

note: DLG_Column_RtlOrder
en: Use RTL Order
ach: Tii ki Cik me RTL

note: DLG_Options_Label_CustomSmartQuotes
en: Use custom smart quote style
ach: Tii ki kit me guro lengo ma kitiyo kwede jwi-jwi

note: DLG_Options_Label_HebrewContextGlyphs
en: Use glyph shaping for Hebrew
ach: Tii ki kit cal alama me lanyut pi Iburinia

note: DLG_Options_Label_UI
en: User Interface
ach: Lanyut pa latic kwede

note: DLG_Options_Label_UILang
en: User Interface Language
ach: Leb me lanyut pa Latic kwede

note: DLG_Stylist_UserStyles
en: User defined Styles
ach: Kit ma Latic kwede gonyo ki yore

note: DLG_Tab_Label_Existing
en: User-defined Tabs
ach: Latic kwede-gonyo ki yore me Lanyut(Tabs)

note: DLG_Styles_LBL_UserDefined
en: User-defined styles
ach: Latic kwede-gonyo ki yore kit me lanyut

note: FIELD_Application_Version DLG_History_Version_Version
en: Version
ach: Kite

note: DLG_Options_TabLabel_View
en: View
ach: Nen

note: MENU_STATUSLINE_TOOLS_HISTORY_SHOW
en: View document history
ach: Nen coc acoya mukato angec

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_FULLSCREEN
en: View the document in full screen mode
ach: Nen coc acoya iyi kit me lanyut ma i kompiuta lung

note: MENU_STATUSLINE_WINDOW_1 MENU_STATUSLINE_WINDOW_2 MENU_STATUSLINE_WINDOW_3 MENU_STATUSLINE_WINDOW_4 MENU_STATUSLINE_WINDOW_5 MENU_STATUSLINE_WINDOW_6 MENU_STATUSLINE_WINDOW_7 MENU_STATUSLINE_WINDOW_8 MENU_STATUSLINE_WINDOW_9
en: View this document
ach: Nen coc acoya man

note: DLG_Options_Label_ViewTooltips
en: View tooltips
ach: Nen diro me gi tic

note: DLG_Options_Label_ViewViewFrame
en: View...
ach: Nen...

note: DLG_Options_Label_Visible
en: Visible
ach: Gin manen

note: MSG_HyperlinkNoBookmark
en: Warning: the bookmark you provided [%s] does not exist.
ach: Juko: alama buk ma ipoko [%s] pe tye.

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_WEB
en: Web Layout
ach: Pulan me Web

note: DLG_Styles_LBL_TxtMsg
en: What Hath God Wrought
ach: Ngo ma Lubanga ocweyo

note: DLG_Options_Label_WithExtension
en: With extension:
ach: Kwede lakub:

note: DLG_WordCount_WordCountTitle FIELD_Numbers_WordCount
en: Word Count
ach: Kwano Nyig lok

note: DLG_NEW_Tab1
en: Wordprocessing
ach: Yenyo yo nyig lok

note: DLG_WordCount_Words_No_Notes
en: Words (no footnotes/endnotes):
ach: Nyig lok (coc ma ite peke/coc ma ogiko):

note: DLG_Options_Label_SpellUppercase
en: Words in &UPPERCASE
ach: Nyig lok ma iyi &UPPERCASE

note: DLG_Options_Label_SpellNumbers
en: Words with num&bers
ach: Nyig lok kwede nam&ba

note: DLG_WordCount_Words
en: Words:
ach: Nyig lok:

note: MSG_SaveFailedWrite
en: Writing error when attempting to save %s
ach: Coyo bal kun itemo me gwoko ne %s

note: MSG_DefaultDirectionChg
en: You have changed the default direction.
ach: Yin bene ityeko loko yore me lanyut.

note: MSG_DirectionModeChg
en: You have changed the direction mode.
ach: Yin bene ityeko loko woko kit me lanyut.

note: MSG_HyperlinkNoSelection
en: You must select a portion of the document before inserting a hyperlink.
ach: Myero iyer aduno mo me kom coc acoya mapwud pe ru iroyo kakube me nyig coc ma otude.

note: DLG_Options_Label_InvalidRangeForAutoSave
en: You should choose a range from 1 to 120 for the auto save frequency
ach: Myero iyer kine ki iyi 1 naka 120 pa yore me lagwok pire kene

note: MSG_ConfirmSaveSecondary
en: Your changes will be lost if you don't save them.
ach: Alokaloka mamegi obi rwenyo ka pe igwoko gi maber.

note: TOOLBAR_LABEL_ZOOM TOOLBAR_STATUSLINE_ZOOM TOOLBAR_TOOLTIP_ZOOM DLG_Zoom_ZoomTitle
en: Zoom
ach: Wot woko

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to &100%
ach: Wot woko bot &100%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to &200%
ach: Wot woko bot &200%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to &50%
ach: Wot woko bot &50%

note: MENU_LABEL_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to &75%
ach: Wot woko bot &75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_100
en: Zoom to 100%
ach: Wot woko bot 100%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_200
en: Zoom to 200%
ach: Wot woko bot 200%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_50
en: Zoom to 50%
ach: Wot woko bot 50%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_75
en: Zoom to 75%
ach: Wot woko bot 75%

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WIDTH
en: Zoom to page width
ach: Wot woko bot langete ryo ryo

note: MENU_STATUSLINE_VIEW_ZOOM_WHOLE
en: Zoom to whole page
ach: Wot woko bot pot karatac weng

note: DLG_Options_Label_CustomDict
en: custom.dic
ach: kite me karelung.lagonyere

note: FIELD_DateTime_DDMMYY
en: dd/mm/yy
ach: nino dwe/dwe/mwaka

note: DLG_ToggleCase_LowerCase
en: lowercase
ach: Coc matino

note: DLG_Options_Label_Minutes
en: minutes
ach: dakika

note: FIELD_DateTime_MMDDYY
en: mm/dd/yy
ach: dwe/nino dwe/mwaka

[ctx: DLG_FormatTOC_None]
note: DLG_FormatTOC_None
en: None
ach: Peke

[ctx: DLG_Lists_Style_none]
note: DLG_Lists_Style_none
en: None
ach: Peke

[ctx: DLG_Lists_Type_none]
note: DLG_Lists_Type_none
en: None
ach: Peke

[ctx: DLG_RDF_Query_Column_Subject]
note: DLG_RDF_Query_Column_Subject
en: Subject
ach: Wi lok

[ctx: DLG_Styles_DefNone]
note: DLG_Styles_DefNone
en: None
ach: Peke

[ctx: DLG_Tab_Radio_None]
note: DLG_Tab_Radio_None
en: None
ach: Peke

[ctx: FIELD_Document_Subject]
note: FIELD_Document_Subject
en: Subject
ach: Wi lok

note: * Translatable strings file generated by extract-ui. * DO NOT compile this file as part of your application. DLG_UP_To
en:  to
ach:  bot

note: DLG_ABOUT_Description
en: %s is an Open Source application licensed under the GNU GPL.
    You are free to redistribute this application.
ach: %s obedo gin ma aa ite ma oyabe kitwero ite GNU GPL.
    Yin bene itye kitwero me nwoyo poko coc.

note: DLG_Zoom_PageWidth
en: &Page width
ach: &Lac pa pot karatac ryo ryo

note: DLG_Image_PlacementTabLabel
en: &Placement
ach: &Leyo

note: DLG_ULANG_SetLangButton
en: &Set Language
ach: &Ter Leb

note: DLG_Zoom_WholePage
en: &Whole page
ach: &Pot karatac Lung

note: DLG_Image_WrapTabLabel
en: &Wrapping
ach: &Boyo

note: DLG_UFS_Effects_None
en: (None)
ach: (Peke)

note: LANG_0
en: (no proofing)
ach: (Gin manyutu bene peke)

note: DLG_DocComparison_TestSkipped
en: (test skipped)
ach: (Latem kiweko woko)

note: DLG_NoSaveFile_DirNotExist
en: A directory in the given pathname does not exist.
ach: Lanyut ma iyi nying me kabeyo ma kimiyo pe tye.

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_TITLE
en: AbiWord Plugin Manager
ach: Laloc me Rwako iyi Abiword

note: SPELL_CANTLOAD_DLL
en: AbiWord cannot find the spelling file %s.dll
    Please download and install Aspell from http://aspell.net/win32/
ach: Abiword pe romo nongo fail me nukuta %s.dll
    Dong ba gol cite iket lwongo ki http://aspell.net/win32/

note: MSG_HistoryPartRestore1
en: AbiWord cannot fully restore version %d of the document because the version information is incomplete.
ach: Abiword pe romo dwogo cik %d pi coc acoya pien ngec me kit man peya otum.

note: MSG_HistoryNoRestore
en: AbiWord cannot restore version %d of the document because the version information is missing.
ach: Abiword pe romo dwogo kit %d me coc acoya pien kit me ngec bene tye ma orem.

note: DLG_UP_PrintPreviewTitle
en: AbiWord: Print Preview
ach: Abiword: Yero Goc

note: DLG_ABOUT_Title
en: About %s
ach: Macok %s

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_ACTIVE
en: Active Plugins
ach: Rwako iyie ma kiti

note: LANG_AK_GH
en: Akan
ach: Leb jo me Akwa

note: LANG_SQ_AL
en: Albanian
ach: Lleb jo me Albania

note: DLG_FOSA_ALL
en: All (*.*)
ach: Weng (*.*)

note: DLG_FOSA_ALLDOCS
en: All Documents
ach: Coc acoya weng

note: DLG_FOSA_ALLIMAGES
en: All Image Files
ach: Fail me Cal Weng

note: DLG_HTMLOPT_ExpAllowAWML
en: Allow extra markup in AWML namespace
ach: Yeyi kit coyo ne madwong iyi AWML kabedo me nying

note: LANG_AR
en: Arabic
ach: Leb pa Lurabo

note: LANG_AR_EG
en: Arabic (Egypt)
ach: Leb jo me (Egypt)

note: LANG_AR_SA
en: Arabic (Saudi Arabia)
ach: Leb jo me (Saudi Arabia)

note: ENC_ARAB_ISO
en: Arabic, ISO-8859-6
ach: Leb pa Lurabo, ISO-8859-6

note: ENC_ARAB_MAC
en: Arabic, Macintosh
ach: Leb pa Lurabo, Koti raba me gengo kot(Macintosh)

note: ENC_ARAB_WIN
en: Arabic, Windows Code Page 1256
ach: Leb pa Lurabo, Namba coc me Dirija pa pot karatac 1256

note: LANG_HY_AM
en: Armenian
ach: Kit coc pa jo me Amenia

note: ENC_ARME_ARMSCII
en: Armenian, ARMSCII-8
ach: Kit coc pa jo me Amenia, ARMSCII-8

note: LANG_AS_IN
en: Assamese
ach: Kit/Leb jo me Assam

note: DLG_Options_Label_DirMarkerAfterClosingParenthesis
en: Auto-insert direction markers
ach: Time pire kene-roo laket alama me lacim

note: DLG_History_Version_AutoRevisioned
en: Auto-revision
ach: Time pire kene-ngiyo kore-kikore

note: DLG_FOSA_FileTypeAutoDetect
en: Automatically Detected
ach: Otyeko nongo ne pire kene

note: MSG_AutoRevision
en: Autorevision
ach: Nigic matime pire kene

note: DLG_MW_AvailableDocuments
en: Available Documents:
ach: Coc acoya matye:

note: DLG_ULANG_AvailableLanguages
en: Available Languages:
ach: Leb matye:

note: ENC_BALT_ISO
en: Baltic, ISO-8859-4
ach: Leb jo me Balti, ISO-8859-4

note: ENC_BALT_WIN
en: Baltic, Windows Code Page 1257
ach: Leb jo me Balti, Coc me Dirija pa pot karatac 1257

note: LANG_EU_ES
en: Basque
ach: Leb jo me Basque

note: LANG_BE_BY
en: Belarusian
ach: Leb jo me Belarus

note: LANG_BE_LATIN
en: Belarusian, Latin
ach: Leb jo me Belarus, Latin

note: LANG_BN_IN
en: Bengali
ach: Lleb jo me Bangladesh

note: DLG_UP_BlackWhite
en: Black & White
ach: Col &Taa

note: STYLE_BLOCKTEXT
en: Block Text
ach: Coc madongo

note: DLG_UFS_StyleBoldItalic
en: Bold Italic
ach: Coc macol ma olenge cite obite tung acuc

note: LANG_BR_FR
en: Breton
ach: Leb jo me Brittania

note: DLG_ABOUT_Build
en: Build options: %s
ach: Yero kite me Gedo: %s

note: MSG_BuildingDoc
en: Building Document:
ach: Gero Coc acoya:

note: LANG_BG_BG
en: Bulgarian
ach: Jo/Leb jo me Bulgarian

note: DLG_Cancel
en: Cancel
ach: Juki

note: LANG_CA_ES
en: Catalan
ach: Dano me Catalonia

note: ENC_CENT_ISO
en: Central European, ISO-8859-2
ach: Dyere me Lobo Ulaya, ISO-8859-2

note: ENC_CENT_MAC
en: Central European, Macintosh
ach: Dyere me Lobo Ulaya, Koti raba me gengo kot/Macintosh

note: ENC_CENT_WIN
en: Central European, Windows Code Page 1250
ach: Dyere me Lobo Ulaya, Coc Pot karatac me Dirija 1250

note: DLG_Options_Label_LangWithKeyboard
en: Change Language when changing keyboard
ach: Lok leb kun iloko Bao me lanyut ikompiuta

note: STYLE_CHAPHEADING
en: Chapter Heading
ach: Wi Cura madit

note: LANG_ZH_HK
en: Chinese (Hong Kong)
ach: Jo me China (Hong Kong)

note: LANG_ZH_CN
en: Chinese (PRC)
ach: Jo me China (PRC)

note: LANG_ZH_SG
en: Chinese (Singapore)
ach: Jo me China (Singapore)

note: LANG_ZH_TW
en: Chinese (Taiwan)
ach: Jo me China (Taiwan)

note: ENC_CHSI_EUC
en: Chinese Simplified, EUC-CN (GB2312)
ach: Jo me China ma Yot, EUC-CN (GB2312)

note: ENC_CHSI_GB
en: Chinese Simplified, GB_2312-80
ach: Jo me China ma Yot, GB_2312-80

note: ENC_CHSI_HZ
en: Chinese Simplified, HZ
ach: Jo me China ma Yot, HZ

note: ENC_CHSI_WIN
en: Chinese Simplified, Windows Code Page 936
ach: Jo me China ma Yot, Coc Dirija me Por karatac 936

note: ENC_CHTR_BIG5
en: Chinese Traditional, BIG5
ach: Tekwaro pa Jo me China, BIG5

note: ENC_CHTR_BIG5HKSCS
en: Chinese Traditional, BIG5-HKSCS
ach: Tekwaro pa Jo me China, BIG5-HKSCS

note: ENC_CHTR_EUC
en: Chinese Traditional, EUC-TW
ach: Tekwaro pa Jo me China, EUC-TW

note: ENC_CHTR_WIN
en: Chinese Traditional, Windows Code Page 950
ach: Tekwaro pa Jo me China, Coc Dirija me Pot karatac 950

note: DLG_LISTDOCS_Heading1
en: Choose document from the list:
ach: Yer coc acoya ki nying jami:

note: TB_ClearBackground
en: Clear Background
ach: Ywe Cal maneno inyim

note: DLG_CLIPART_Title
en: Clip Art
ach: Cal ma kiyubo woko

note: DLG_CLIPART_Error
en: Clip Art could not be loaded.
ach: Cal ma kiyubo pe onongo romo kete.

note: DLG_Close
en: Close
ach: Cegi

note: DLG_Exit_CloseWithoutSaving
en: Close &Without Saving
ach: Ceg &Labongo Gwoko ne

note: DLG_UP_Collate
en: Collate
ach: Can ne maber

note: DLG_UP_Color
en: Color
ach: Rangi

note: DLG_Compare
en: Compare
ach: Por

note: DLG_DocComparison_Content
en: Content:
ach: Gin matye iyie:

note: STYLE_TOCHEADING1
en: Contents 1
ach: Gin matye iyie 1

note: STYLE_TOCHEADING2
en: Contents 2
ach: Gin matye iyie 2

note: STYLE_TOCHEADING3
en: Contents 3
ach: Gin matye iyie 3

note: STYLE_TOCHEADING4
en: Contents 4
ach: Gin matye iyie 4

note: STYLE_TOCHEADING
en: Contents Header
ach: Lawic Gin matye iyie

note: DLG_UP_Copies
en: Copies:
ach: Mukene:

note: LANG_COP_EG
en: Coptic
ach: Leb me Ot lega(Coptic)

note: LANG_KW_GB
en: Cornish
ach: Leb jo me Cornwall

note: LANG_CO_FR
en: Corsican
ach: Jo me Corsica

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_LOAD
en: Could not activate/load plugin
ach: Pe onongo romo kelo/keto rwako iyie

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_COULDNT_UNLOAD
en: Could not deactivate plugin
ach: Pe onongo romo juko kelo rwako iyie

note: SPELL_CANTLOAD_DICT
en: Could not load the dictionary for the %s language
ach: Pe onongo romo keto buk gonyo leb me %s leb

note: DLG_History_Version_Started
en: Created
ach: Kicweyo woko

note: DLG_History_Created
en: Created:
ach: Kicweyo woko:

note: LANG_HR_HR
en: Croatian
ach: Jo me Croatia

note: ENC_CROA_MAC
en: Croatian, Macintosh
ach: Jo me Croatia, Koti raba me gengo kot(Macintosh)

note: ENC_CYRL_ISO
en: Cyrillic, ISO-8859-5
ach: Kit Nukuta me Slavic, SO-8859-5

note: ENC_CYRL_KOI
en: Cyrillic, KOI8-R
ach: Kit Nukuta me Slavic, KOI8-R

note: ENC_CYRL_MAC
en: Cyrillic, Macintosh
ach: Kit Nukuta me Slavic, Koti raba me gengo kot(Macintosh)

note: ENC_CYRL_WIN
en: Cyrillic, Windows Code Page 1251
ach: Kit Nukuta me Slavic, Coc pa Dirija me Pot karatac 1251

note: LANG_CS_CZ
en: Czech
ach: Jo me Czech

note: LANG_DA_DK
en: Danish
ach: Leb jo me Denmark

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE_ALL
en: Deactivate all plugins
ach: Kwany woko rwako iyie weng

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DEACTIVATE
en: Deactivate plugin
ach: Kwany woko rwako iyie

note: DLG_HTMLOPT_ExpDeclareXML
en: Declare as XML (version 1.0)
ach: Tit ka maleng macalo XML (Kit 1.0)

note: DLG_ULANG_DefaultLangLabel
en: Default language:
ach: Ka ma leb oaa ki iye:

note: DLG_Remove_Icon
en: Do you want to remove this icon from the toolbar?
ach: Yin ce imito kwanyo woko cal ma ikompiuta man ki bao me gi tic?

note: DLG_DocComparison_WindowLabel
en: Document Comparison
ach: Poro coc acoya

note: DLG_History_DocumentDetails
en: Document Details
ach: Yore ngec matut me coc acoya

note: DLG_History_WindowLabel
en: Document History
ach: Ngec mukato angec me coc acoya

note: DLG_History_Path
en: Document name:
ach: nying Coc acoya:

note: DLG_DocComparison_DocsCompared
en: Documents compared
ach: Coc acoya dong kiporo ne woko

note: DLG_History_EditTime
en: Editing time:
ach: Cawa me yiko ne:

note: DLG_UFS_EffectsFrameLabel
en: Effects:
ach: Gin matime:

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedCSS
en: Embed (CSS) style sheet
ach: Not (CSS) kit papara me coc

note: DLG_UP_EmbedFonts
en: Embed Fonts
ach: Kit Nota

note: DLG_HTMLOPT_ExpEmbedImages
en: Embed images in URLs (Base64-encoded)
ach: Not cale iyi URLs (Kanwonge64-kiloko ngec dwoko inamba coc)

note: DLG_UENC_EncTitle
en: Encoding
ach: Loko ngec dwoko inamba coc

note: DLG_UFS_EncodingLabel
en: Encoding:
ach: Loko ngec dwoko inamba coc:

note: STYLE_ENDNOTE
en: Endnote
ach: Telok ma ogiko

note: STYLE_ENDREFERENCE
en: Endnote Reference
ach: Juro telok ma ogiko

note: STYLE_ENDTEXT
en: Endnote Text
ach: Coc me telok ma ogiko

note: LANG_EN_AU
en: English (Australia)
ach: Leb munu (Australia)

note: LANG_EN_CA
en: English (Canada)
ach: Leb munu (Canada)

note: LANG_EN_IE
en: English (Ireland)
ach: Leb munu (Ireland)

note: LANG_EN_NZ
en: English (New Zealand)
ach: Leb munu (New Zealand)

note: LANG_EN_ZA
en: English (South Africa)
ach: Leb Munu (South Africa)

note: LANG_EN_GB
en: English (UK)
ach: Leb munu (UK)

note: LANG_EN_US
en: English (US)
ach: Leb munu (US)

note: DLG_Password_Title
en: Enter Password
ach: Ket Icwil me donyo

note: LANG_ET
en: Estonian
ach: Leb jo me Estonia

note: DLG_FOSA_ExportTitle
en: Export File
ach: Cwal Fail woko

note: DLG_HTMLOPT_ExpIs4
en: Export as HTML 4.01
ach: Cwal woko macalo HTML 4.01

note: DLG_HTMLOPT_ExpAbiWebDoc
en: Export with PHP instructions
ach: Cwal woko ki PHP me pwonyo

note: DLG_UP_File
en: File
ach: Fail

note: DLG_OverwriteFile
en: File already exists.  Overwrite file '%s'?
ach: Fail ni dong bene tye.  Co fail ki wie '%s'?

note: DLG_FOSA_RecordToFileLabel
en: File to record editing:
ach: Fail me coyo yiko coc:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileLabel
en: File to replay editing:
ach: Fail me nwoyo tuko yika me coc:

note: LANG_FI_FI
en: Finnish
ach: Jo me Finland

note: STYLE_FOOTNOTE
en: Footnote
ach: Coc ma itere

note: STYLE_FOOTREFERENCE
en: Footnote Reference
ach: Coc ma itere me Juro

note: STYLE_FOOTTEXT
en: Footnote Text
ach: Coc ma itere pa Nyig coc

note: LANG_FR_BE
en: French (Belgium)
ach: Leb French (Belgium)

note: LANG_FR_CA
en: French (Canada)
ach: Leb French (Canada)

note: LANG_FR_FR
en: French (France)
ach: Leb French (France)

note: LANG_FR_CH
en: French (Switzerland)
ach: Leb French (Switzerland)

note: LANG_FY_NL
en: Frisian
ach: Leb Frisian

note: DLG_UP_From
en: From:
ach: Ibot:

note: LANG_DE_AT
en: German (Austria)
ach: Leb German (Austria)

note: LANG_DE_DE
en: German (Germany)
ach: Leb German (Germany)

note: LANG_DE_CH
en: German (Switzerland)
ach: Leb German (Switzerland)

note: DLG_UP_Grayscale
en: Grayscale
ach: lGrayscale

note: LANG_EL_GR
en: Greek
ach: Leb Greek

note: ENC_GREE_ISO
en: Greek, ISO-8859-7
ach: Leb Greek, ISO-8859-7

note: ENC_GREE_WIN
en: Greek, Windows Code Page 1253
ach: Greek, Window Kod pot karatac 1253

note: DLG_HTMLOPT_ExpTitle
en: HTML Export Options
ach: HTML Yore mapapat me cwalo

note: LANG_HAW_US
en: Hawaiian
ach: Dano me Hawai

note: STYLE_HEADING1
en: Heading 1
ach: Wiemalo 1

note: STYLE_HEADING2
en: Heading 2
ach: Wiemalo 2

note: STYLE_HEADING3
en: Heading 3
ach: Wiemalo 3

note: STYLE_HEADING4
en: Heading 4
ach: Wiemalo 4

note: ENC_HEBR_WIN
en: Hebrew, Windows Code Page 1255
ach: Hebrew, Dirija namba coc me Pot karatac 1255

note: DLG_Image_Height
en: Height:
ach: Bor ne:

note: DLG_IP_Height_Label
en: Height:
ach: Bor ne:

note: DLG_UFS_HiddenCheck
en: Hidden
ach: Mukane

note: DLG_UFS_BGColorTab
en: HighLight Color
ach: Rangi ma tye ki Lero ma lamal

note: LANG_HU_HU
en: Hungarian
ach: Dano me Hungari

note: LANG_IS_IS
en: Icelandic
ach: Ma calo me Iceland

note: ENC_ICEL_MAC
en: Icelandic, Macintosh
ach: Ma calo me Iceland, Macintosh

note: DLG_History_Id
en: Identifier:
ach: Lanyut:

note: DLG_Image_Title
en: Image Properties
ach: Gin makwako kom cal

note: DLG_Image_WrappedNone
en: Image floats above text
ach: Cal ma lyero iwi nukta coc

note: DLG_Image_InLine
en: Image placed in-line (no text wrapping)
ach: Cal giketo iyi lain ( bono coc peke)

note: DLG_FOSA_ImportTitle
en: Import File
ach: Kel Fail iyie

note: MSG_ImportingDoc
en: Importing Document...
ach: Kelo woko ginacoya...

note: LANG_ID_ID
en: Indonesian
ach: Dano me Indonesia

note: XIM_Methods
en: Input Methods
ach: Yore weng me gin aketa

note: DLG_FOSA_InsertObject
en: Insert Embeddable Object
ach: Roo jami weng ma romo ameda

note: DLG_FOSA_FileInsertObject
en: Insert Embeddable Object file:
ach: Roo fail me jami weng ma romo ameda:

note: DLG_FOSA_InsertTitle
en: Insert File
ach: Roo fail

note: DLG_FOSA_InsertMath
en: Insert Math File
ach: Roo fail me cura

note: DLG_FOSA_FileInsertMath
en: Insert MathML file:
ach: Roo fail me CuraML:

note: TB_InsertNewTable
en: Insert New Table
ach: Roo Meca manyen

note: DLG_IP_Title
en: Insert Picture
ach: Roo Cal

note: DLG_Insert_SymbolTitle
en: Insert Symbol
ach: Roo Lanyut

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_INSTALL
en: Install new plugin
ach: Ket arwak yie manyen

note: DLG_InvalidPathname
en: Invalid pathname.
ach: Yo nying ma pe tye kakare.

note: LANG_GA_IE
en: Irish
ach: Dano me Island

note: LANG_JA_JP
en: Japanese
ach: Dano me Japan

note: ENC_JAPN_EUC
en: Japanese, EUC-JP
ach: Dano me Japan, EUC-JP

note: ENC_JAPN_ISO
en: Japanese, ISO-2022-JP
ach: Dano me Japan, ISO-2022-JP

note: ENC_JAPN_SJIS
en: Japanese, Shift-JIS
ach: Jo me Japan, Kobo-JIS

note: ENC_JAPN_WIN
en: Japanese, Windows Code Page 932
ach: Jo me Japan, Dirija Namba me kabedo Pot karatac 932

note: LANG_KO
en: Korean
ach: Jo me Korea

note: ENC_KORE_EUC
en: Korean, EUC-KR
ach: Jo me Korea, EUC-KR

note: ENC_KORE_KSC
en: Korean, KSC_5601
ach: Jo me Korea, KSC_5601

note: ENC_KORE_WIN
en: Korean, Windows Code Page 949
ach: Jo me Korea, Dirija Kod pot karatac 949

note: LANG_KU
en: Kurdish
ach: Jo me Kurdi

note: DLG_History_LastSaved
en: Last saved:
ach: Gwoko me agiki:

note: LANG_LV_LV
en: Latvian
ach: Jo me Latvia

note: LANG_LT_LT
en: Lithuanian
ach: Jo me Lithua

note: DLG_CLIPART_Loading
en: Loading Clip Art...
ach: Dilo Cal agwoka...

note: DLG_UFS_Effects_LowerCase
en: Lowercase
ach: Nukta matino

note: LANG_MK
en: Macedonian
ach: Jo me Makedonia

note: DLG_ULANG_DefaultLangChkbox
en: Make default for document
ach: Yik ma romo nen kare weng pi gin acoya

note: LANG_MH_MH
en: Marshallese (Marshall Islands)
ach: Jo me Marshal (Icula nam me Macal)

note: LANG_MH_NR
en: Marshallese (Nauru)
ach: Jo me Marshal (Nauru)

note: DLG_Merge
en: Merge
ach: Noto

note: LANG_MN_MN
en: Mongolian
ach: Jo me Mongolia

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NAME
en: Name:
ach: Nying:

note: DLG_MB_No
en: No
ach: Ku

note: DLG_IP_No_Picture_Label
en: No Picture
ach: Cal Pe

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NONE_SELECTED
en: No plugin selected
ach: Pe tye yero cwalo iyi moro

note: STYLE_NORMAL
en: Normal
ach: Rom-rom

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_NOT_AVAILABLE
en: Not available
ach: Pe tye anen

note: STYLE_NUMHEAD1
en: Numbered Heading 1
ach: Namba me wie malo 1

note: STYLE_NUMHEAD2
en: Numbered Heading 2
ach: Namba me wie malo 2

note: STYLE_NUMHEAD3
en: Numbered Heading 3
ach: Namba me wie malo 3

note: DLG_OK
en: OK
ach: Baloro Pe

note: DLG_FOSA_OpenTitle
en: Open File
ach: Yab Fail

note: DLG_FOSA_FileOpenTypeLabel
en: Open file as &type:
ach: Yab fail macalo &lakite:

note: DLG_LISTDOCS_Title
en: Opened Documents
ach: Gin acoya ma giyabo

note: TB_Zoom_Percent
en: Other...
ach: Mukene...

note: DLG_Zoom_Percent
en: P&ercent:
ach: P&acenti:

note: TB_Zoom_PageWidth
en: Page Width
ach: Lac Karatac ryo ryo

note: DLG_UP_PageRanges
en: Page ranges:
ach: Yi akina me karatac:

note: DLG_Password_Password
en: Password:
ach: Icwili me donyo:

note: STYLE_PLAIN_TEXT
en: Plain Text
ach: Nukta coc ma pe gilingo

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_DETAILS
en: Plugin Details
ach: Lok weng makwako cwalo iyie

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_LIST
en: Plugin List
ach: Ryec me yore ma gicwalo kwede iyie

note: LANG_PL_PL
en: Polish
ach: Leb pa Jo Polan

note: LANG_PT_BR
en: Portuguese (Brazil)
ach: Jo me Portugal (Brazil)

note: LANG_PT_PT
en: Portuguese (Portugal)
ach: Jo me Portugal (Portugal)

note: DLG_Image_PlaceColumn
en: Position relative to its Column
ach: Kakare ma rwate kwede Rek atir mere

note: DLG_Image_PlacePage
en: Position relative to its Page
ach: Kakare marwate kwede Pot karatac mere

note: DLG_Image_PlaceParagraph
en: Position relative to nearest paragraph
ach: Kakare marwate kwede akina coc macocok

note: DLG_Image_Aspect
en: Preserve aspect ratio
ach: Kan aber cura me popoko gi

note: DLG_IP_Activate_Label
en: Preview Picture
ach: Ngi Cal

note: DLG_FOSA_PrintToFileTitle
en: Print To File
ach: Goo woko I Fail

note: DLG_FOSA_FilePrintTypeLabel
en: Print file as &type:
ach: Goo fail macalo &lakite:

note: DLG_UP_PrintIn
en: Print in:
ach: Goo fail iyie:

note: DLG_UP_PrintTo
en: Print to:
ach: Goo fail bot:

note: DLG_UP_Printer
en: Printer
ach: Lagoo coc

note: DLG_UP_PrinterCommand
en: Printer command:
ach: Cik ma aa ikom lagoo coc:

note: ReadOnly
en: Read-Only
ach: Me -Akwana -Keken

note: DLG_FOSA_RecordToFileTitle
en: Record Editing to File
ach: Yubo Rekod Dwoko bot Fail

note: DLG_UFS_StyleRegular
en: Regular
ach: Kare-kikare

note: DLG_DocComparison_Relationship
en: Relationship:
ach: Noto wat:

note: DLG_FOSA_ReplayFromFileTitle
en: Replay Editing from File
ach: Nwo yiko Tuko kikom Fail

note: DLG_Restore DLG_History_Restore
en: Restore
ach: Dwok cen

note: DLG_HTMLOPT_ExpRestore
en: Restore Settings
ach: Dwok cen Tera weng

note: DLG_DocComparison_Results
en: Results
ach: Adwogi

note: LANG_RO_RO
en: Romanian
ach: Dano me Romania

note: ENC_ROMA_MAC
en: Romanian, Macintosh
ach: Dano me Romania, Macintosh

note: LANG_RU_RU
en: Russian
ach: Dano me Russia

note: DLG_UFS_SampleFrameLabel
en: Sample
ach: Lapor

note: LANG_SC_IT
en: Sardinian
ach: Leb Sardinia

note: DLG_FOSA_SaveAsTitle
en: Save File As
ach: Gwok Fail Macalo

note: DLG_HTMLOPT_ExpSave
en: Save Settings
ach: Gwok kit magiyubo kede

note: DLG_FOSA_FileSaveTypeLabel
en: Save file as &type:
ach: Gwok fail macalo &lakite:

note: DLG_UFS_ScriptLabel
en: Script:
ach: Gin acoya:

note: STYLE_SECTHEADING
en: Section Heading
ach: Dul me Wie

note: DLG_UENC_EncLabel
en: Select Encoding:
ach: Yer Loko:

note: DLG_HTMLOPT_ExpLabel
en: Select HTML export options:
ach: Yer HTML cwal woko yore mapapat:

note: DLG_ULANG_LangLabel
en: Select Language:
ach: Yer Leb:

note: LANG_SR
en: Serbian
ach: Dano me Serbia

note: DLG_ULANG_LangTitle
en: Set Language
ach: Ter Leb

note: DLG_UFS_TransparencyCheck
en: Set no Highlight Color
ach: Pe iter Rangi (kala) moo ma miyo Lero

note: DLG_UFS_SizeLabel
en: Size:
ach: Dwongere:

note: LANG_SK_SK
en: Slovak
ach: Dano me Slovakia

note: LANG_SL_SI
en: Slovenian
ach: Dano me Slovenia

note: DLG_UFS_Effects_SmallCaps
en: Small Capitals
ach: Nukuta Madongo Matino

note: LANG_ES_MX
en: Spanish (Mexico)
ach: Leb jo Spain (Mexico)

note: LANG_ES_ES
en: Spanish (Spain)
ach: Leb me Spain(Spain)

note: DLG_Image_SquareWrap
en: Square text wrapping
ach: Laboo nukta coc ma twoke angwen romrom

note: DLG_DocComparison_Styles
en: Styles:
ach: Kite:

note: LANG_SV_SE
en: Swedish
ach: Leb Jo me Sweden

note: TB_Font_Symbol
en: Symbols
ach: Lanyut mapol

note: LANG_SYR
en: Syriac
ach: Leb jo me Syria

note: LANG_TL_PH
en: Tagalog
ach: Leb Jo me Tagalo

note: LANG_TA_IN
en: Tamil
ach: Leb jo me Tamil

note: LANG_TE_IN
en: Telugu
ach: Leb jo me Telugu

note: DLG_UFS_ColorTab
en: Text Color
ach: Rangi me nukuta Coc

note: DLG_Image_WrappedBoth
en: Text wrapped on both sides of the Image
ach: Nukuta coc ma orwomo langet cal weng aryo aryo

note: DLG_Image_WrappedLeft
en: Text wrapped to the Left of the Image
ach: Nukuta coc ma orwomo langet cal weng tung lacuc

note: DLG_Image_WrappedRight
en: Text wrapped to the Right of the Image
ach: Nukuta coc ma girwomo langet cal weng tung lacem

note: LANG_TH_TH
en: Thai
ach: Tai

note: ENC_THAI_MAC
en: Thai, Macintosh
ach: Tai, Macintosh

note: ENC_THAI_TIS
en: Thai, TIS-620
ach: Tai, TIS-620

note: ENC_THAI_WIN
en: Thai, Windows Code Page 874
ach: Tai, Dirija Coc Pot karatac 874

note: DLG_NoSaveFile_DirNotWriteable
en: The directory '%s' is write-protected.
ach: Boc me kop '%s' gigengo coc moo iye.

note: DLG_FOSA_ExtensionDoesNotMatch
en: The given file extension does not match the chosen file type. Do you want to use this name anyway?
ach: Lamed/Lakub fail pe rwate ki kit fail magiyero.Itye kamito tic kwede nying man?

note: MSG_HistoryPartRestore2
en: The nearest version that can be restored fully is %d. Would you like to restore this version instead? To partially restore version %d press No.
ach: Lakite ma bucu rwate ma giromo dwogone obedo %d. Imito ka dwogone lakit man? Me dwogo nucu lakit %d dii Pe.

note: DLG_UP_InvalidPrintString
en: The print command string is not valid.
ach: Mamiyo loko doko icoc pe tye kakare.

note: MSG_NoUndo
en: This operation cannot be undone. Are you sure you want to proceed?
ach: Gin ma tye katime pe gitwero rucu. Igeno ni imito mede anyim?

note: DLG_Image_TightWrap
en: Tight text wrapping
ach: Nukuta maboo kome ni king

note: MSG_HistoryPartRestore3
en: To continue anyway, press OK.
ach: Me mede ka imito mede, dii Eyo.

note: MSG_HistoryPartRestore4
en: To quit the restoration attempt, press Cancel.
ach: Me aa woko itemo dwogo cen, dii Geng/Cancell.

note: LANG_TR_TR
en: Turkish
ach: Leb jo me Turkey

note: ENC_TURK_ISO
en: Turkish, ISO-8859-9
ach: Leb jo me Turkey, ISO-8859-9

note: ENC_TURK_MAC
en: Turkish, Macintosh
ach: Leb jo me Turkey, Makintosh

note: ENC_TURK_WIN
en: Turkish, Windows Code Page 1254
ach: Leb jo me Turkey, Dirija me Coc pot karatac 1254

note: DLG_Image_WrapType
en: Type of text wrapping
ach: Kite me coc magiboo kwede

note: LANG_UK_UA
en: Ukrainian
ach: Dano me Ukraine

note: ENC_UKRA_KOI
en: Ukrainian, KOI8-U
ach: Dano me Ukraine, KOB-U

note: ENC_UKRA_MAC
en: Ukrainian, Macintosh
ach: Dano me Ukraine, Makintosh

note: ENC_UNIC_UCS_2BE
en: Unicode UCS-2 Big Endian
ach: Kite me giko Unicode UCS-2 Madite

note: ENC_UNIC_UCS_2LE
en: Unicode UCS-2 Little Endian
ach: Kite me giko Unicode UCS-2 Matidi

note: ENC_UNIC_UCS_4BE
en: Unicode UCS-4 Big Endian
ach: Kite me giko Unicode UCS-4 Madite

note: ENC_UNIC_UCS_4LE
en: Unicode UCS-4 Little Endian
ach: Kite me giko Unicode UCS-4 Matidi

note: ENC_UNIC_UTF_16BE
en: Unicode UTF-16 Big Endian
ach: Kite me giko Unicode UCS-16 Matidi

note: ENC_UNIC_UTF_16LE
en: Unicode UTF-16 Little Endian
ach: Unicode UTF-16

note: ENC_UNIC_UTF_32BE
en: Unicode UTF-32 Big Endian
ach: Kite me giko Unicode UTF-32 Madit

note: ENC_UNIC_UTF_32LE
en: Unicode UTF-32 Little Endian
ach: Kite me giko Unicode UTF-32 Matidi

note: UntitledDocument
en: Untitled%d
ach: Wie madit peke%d

note: DLG_UFS_Effects_UpperCase
en: Uppercase
ach: Mamalo

note: DLG_History_List_Title
en: Version history
ach: Lakite mukato

note: DLG_PLUGIN_MANAGER_VERSION DLG_History_Version
en: Version:
ach: Lakite:

note: DLG_ABOUT_Version
en: Version: %s
ach: Lakite: %s

note: LANG_VI_VN
en: Vietnamese
ach: Leb Jo me Vietnam

note: ENC_VIET_TCVN
en: Vietnamese, TCVN
ach: Leb Jo me Vietnam, TCVN

note: ENC_VIET_VISCII
en: Vietnamese, VISCII
ach: Leb Jo me Vietnam, VISCII

note: ENC_VIET_WIN
en: Vietnamese, Windows Code Page 1258
ach: Leb Jo me Vietnam, Dirija Coc pot karatac 1258

note: DLG_MW_MoreWindows
en: View Document
ach: Nen Coc acoya

note: DLG_MW_Activate
en: View:
ach: Neni:

note: ENC_MLNG_DOS
en: Western European, DOS/Windows Code Page 850
ach: Lobo Olaya me tung too (Western European), DOS/Dirija Coc pot karatac 850

note: ENC_WEST_HP
en: Western European, HP
ach: Lobo Olaya me tung too (Western European), HP

note: ENC_WEST_ISO
en: Western European, ISO-8859-1
ach: Lobo Olaya me tung too (Western European), ISO-8859-1

note: ENC_WEST_MAC
en: Western European, Macintosh
ach: Lobo olaya me tung too (Western European), Makintosh

note: ENC_WEST_NXT
en: Western European, NeXT
ach: Lobo Olaya me tung too (Western European), NeXT

note: ENC_WEST_WIN
en: Western European, Windows Code Page 1252
ach: Lobo Olaya me tung too (Western European), Dirija Coc pot karatac 1252

note: TB_Zoom_WholePage
en: Whole Page
ach: Pot karatac Weng

note: DLG_Image_Width
en: Width:
ach: Lacere:

note: DLG_IP_Width_Label
en: Width:
ach: Lacere:

note: DLG_MB_Yes
en: Yes
ach: Eyo

note: MSG_HistoryConfirmSave
en: You have to save changes to document %s before proceeding. Save now?
ach: Myero dong igwok alokaloka iyi waraga %s ma peru imede. Gwok kombedi?

note: DLG_Zoom_RadioFrameCaption
en: Zoom to
ach: Ywa ne idwok bot

note: DLG_UnixMB_Yes
en: _Yes
ach: _Eyo

note: DLG_DocComparison_Different
en: different
ach: mapat

note: DLG_DocComparison_DivergingPos
en: diverging after document position %d
ach: ongane iyonge i kabedo me coc acoya %d

note: DLG_DocComparison_Diverging
en: diverging after version %d of %s
ach: ongane iyonge lakite %d me %s

note: DLG_DocComparison_Identical
en: identical
ach: marwate

note: DLG_Unit_inch
en: inch
ach: inci

note: DLG_Unit_points
en: points
ach: poin

note: DLG_DocComparison_Siblings
en: siblings
ach: lutino

note: DLG_DocComparison_Unrelated
en: unrelated
ach: maperwate

[ctx: STYLE_NONE]
note: STYLE_NONE
en: None
ach: Peke
