accerciser - en to da translation catalogue (214 entries)

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
da: Tilgængelighedsnavigatør til GNOME-skrivebordet

en: Accerciser is an interactive Python accessibility explorer for the GNOME desktop. It uses AT-SPI to inspect and control widgets, allowing you to check if an application is providing correct information to assistive technologies and automated test frameworks.
da: Accerciser er en interaktiv tilgængelighedsnavigatør til GNOME-skrivebordet skrevet i Python. Programmet bruger AT-SPI til at inspicere og tjekke kontroller, hvilket lader dig se om et program giver korrekte oplysninger til hjælpeteknologier og automatiske testsystemer.

en: Accerciser has a simple plugin framework which you can use to create custom views of accessibility information.
da: Accerciser har et simpelt udvidelsesmodulsystem, som lader dig oprette brugertilpassede oversigter over tilgængelighedsinformation.

en: Give your application an accessibility workout
da: Giv dit program en tilgængelighedsoverhaling

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: accessibility;development;test;
da: tilgængelighed;udvikling;test;

en: A list of plugins that are disabled by default
da: En liste af udvidelsesmoduler der fra starten af er slået fra

en: A list of plugins that are disabled by default.
da: En liste af udvidelsesmoduler der fra starten af er slået fra.

en: Highlight duration
da: Fremhævningsvarighed

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
da: Varigheden af fremhævningsboksen når der vælges tilgængelighedselementer.

en: Highlight fill color
da: Fremhævningsfyldefarve

en: The color and opacity of the highlight fill.
da: Farven og uigennemsigtigheden af fremhævningsudfyldning.

en: Highlight border color
da: Fremhævningskantfarve

en: The color and opacity of the highlight border.
da: Farven og uigennemsigtigheden af fremhævningskanten.

en: Horizontal split
da: Vandret opdeling

en: Position of the horizontal split of the main window.
da: Placering af den vandrette opdeling af hovedvinduet.

en: Vertical split
da: Lodret opdeling

en: Position of the vertical split of the main window.
da: Placering af den lodrette opdeling af hovedvinduet.

en: Default window height
da: Standardvindueshøjde

en: The window height value.
da: Værdien for vindueshøjde.

en: Default window width
da: Standardvinduesbredde

en: The window width value.
da: Værdien for vinduesbredde.

en: The layout for the bottom panel
da: Layoutet for bundpanelet

en: The layout for the bottom panel pluginview.
da: Layoutet for bundpanelets udvidelsesmodulvisning.

en: The layout for the top panel
da: Layoutet for toppanelet

en: The layout for the top panel pluginview.
da: Layoutet for toppanelets udvidelsesmodulvisning.

en: Single layout view
da: Enkeltlayout-visning

en: View plugins in a single layout.
da: Vis udvidelsesmoduler en et enkeltlayout.

en: Available new pluginviews
da: Tilgængelige nye udvidelsesmodulvisninger

en: This list contains all the new available pluginviews
da: Denne liste indeholder alle de nye, tilgængelige udvidelsesmodulvisninger

en: The pluginview layout
da: Layoutet for udvidelsesmodulvisning

en: The default plugin layout for the top panel.
da: Forvalgt udvidelsesmodul-layout for toppanelet.

en: Window height
da: Vindueshøjde

en: Window height value.
da: Værdi for vindueshøjde.

en: Window width
da: Vinduesbredde

en: Window width value.
da: Værdi for vinduesbredde.

en: Hotkey combination
da: Tastaturgenvejskombination

en: Hotkey combination for related action.
da: Tastaturgenvejskombination for relateret handling.

en: API Browser
da: API-læser

en: Browse the various methods of the current accessible
da: Gennemlæs de forskellige metoder for den aktuelle komponent

en: Hide private attributes
da: Skjul private egenskaber

en: Method
da: Metode

en: Property
da: Egenskab

en: Value
da: Værdi

en: IPython Console
da: IPython-konsol

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
da: Interaktiv konsol til at manipulere den aktuelle komponent

en: Event monitor
da: Handlingsovervågning

en: _Monitor Events
da: _Overvåg handlinger

en: C_lear Selection
da: _Ryd markering

en: Everything
da: Alt

en: Selected application
da: Valgt program

en: Selected accessible
da: Valgt komponent

en: Source
da: Kilde

note: add accessible's name to buffer
en: Name
da: Navn

en: Full Name
da: Fulde navn

en: Event Monitor
da: Handlingsovervågning

en: Shows events as they occur from selected types and sources
da: Vis begivenheder efterhånden som de finder sted fra udvalgte typer og kilder

en: Highlight last event entry
da: Marker sidste handlingpost

en: Start/stop event recording
da: Start/stop optagelse af handlinger

en: Clear event log
da: Ryd handlingslog

en: Child count
da: Underelementtal

en: (no description)
da: (ingen beskrivelse)

note: add description to buffer
en: Description
da: Beskrivelse

en: (no ID)
da: (intet ID)

en: States
da: Tilstande

en: Attributes
da: Egenskaber

en: Show
da: Vis

en: Relations
da: Relationer

en: _Accessible
da: _Komponent

en: Key binding
da: Tastetildeling

en: Perform action
da: Udfør handling

en: Acti_on
da: _Handling

en: Toolkit
da: Værktøjskasse

en: Ap_plication
da: _Program

en: Col_lection
da: _Samling

en: Relative position
da: Relativ position

en: Size
da: Størrelse

en: WIDGET
da: KONTROL

en: Layer
da: Lag

en: MDI-Z-order
da: MDI-Z-orden

en: Alpha
da: Alfa

en: Absolute position
da: Absolut position

en: Co_mponent
da: _Komponent

en: Des_ktop
da: Skrive_bord

en: Locale:
da: Lokalitet:

en: _Document
da: _Dokument

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
da: Hyperlænke

en: H_ypertext
da: H_ypertekst

en: Locale
da: Lokalitet

en: _Image
da: _Billede

en: Lo_gin Helper
da: Indlo_gningsassistent

en: Select All
da: Markér alle

en: _Selection
da: _Markering

en: Content type
da: Indholdstype

en: St_reamable Content
da: _Strømbart indhold

en: Caption:
da: Overskrift:

en: Summary:
da: Resumé:

en: Selected columns
da: Markerede kolonner

en: Selected rows
da: Markerede rækker

en: Columns
da: Kolonner

en: Rows
da: Rækker

en: Table Information
da: Tabelinformation

en: name (x,y)
da: navn (x,y)

en: Header:
da: Overskrift:

en: <no description>
da: <ingen beskrivelse>

note: How many rows the cell spans. How many columns the cell spans.
en: Extents:
da: Omfang:

en: Row
da: Række

en: Column
da: Kolonne

en: Selected Cell
da: Markeret celle

en: _Table
da: _Tabel

en: Text
da: Tekst

en: Offset
da: Afsæt

en: Include defaults
da: Inkludér forvalgte

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
da: Slut: 0

en: Te_xt
da: _Tekst

en: Current value
da: Aktuelle værdi

en: Minimum increment
da: Minimumsstigning

en: Maximum value
da: Maksimumsværdi

en: Minimum value
da: Minimumsværdi

en: Val_ue
da: _Værdi

en: unknown
da: ukendt

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
da: Grænsefladeviser

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
da: Muliggør visning af diverse grænsefladeegenskaber

en: (not implemented)
da: (ikke implementeret)

en: End
da: Slut

en: Too many selectable children
da: For mange markerbare underelementer

en: (Editable)
da: (Redigerbar)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
da: Slut: %d

en: Quick Select
da: Hurtigvalg

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
da: Udvidelsesmodul med forskellige metoder der tillader hurtig markering af komponenter.

en: Inspect last focused accessible
da: Inspicér sidst fokuserede komponent

en: Inspect accessible under mouse
da: Inspicér komponenten under musemarkøren

en: Sche_ma:
da: Ske_ma:

en: V_alidate
da: V_alidér

en: Idle
da: Inaktiv

en: No description
da: Ingen beskrivelse

en: AT-SPI Validator
da: AT-SPI-validering

en: Validates application accessibility
da: Validerer programmets tilgængelighed

note: log level column add level to buffer
en: Level
da: Niveau

note: add accessible's role to buffer
en: Role
da: Rolle

en: Saving
da: Gemmer

en: Validating
da: Validerer

en: EXCEPT
da: UNDT

en: ERROR
da: FEJL

en: WARN
da: ADV

en: DEBUG
da: FEJLFIND

en: Basic
da: Basal

en: Tests fundamental GUI application accessibility
da: Tester fundamental tilgængelighed af programmets brugergrænseflade

en: actionable %s is not focusable or selectable
da: handlingskompatibel %s er ikke fokuserbar eller markerbar

en: interactive %s is not actionable
da: interaktiv %s er ikke handlingskompatibel

en: more than one focused widget
da: mere end én fokuseret kontrol

en: %s has no text interface
da: %s har ingen tekstgrænseflade

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
da: Indeks af %s i ophavskontrol passer ikke til underelementsindeks

en: Missing reciprocal for %s relation
da: Mangler modstykke for %s-relation

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
da: %s mangler navn eller mærkat

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
da: fokusérbar %s har en tabelgrænseflade, men ikke en markeringsgrænseflade

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
da: %s har %s-tilstand uden %s-tilstand

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
da: %s tilhører ikke en gruppe

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
da: Indeks %(num)d af %(rolename)s passer ikke til række og kolonne

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
da: Ophavsindeks %(num1)d for %(rolename)s passer ikke til række- og kolonneindeks %(num2)d

en: %s has no name or description
da: %s mangler navn eller beskrivelse

en: _Preferences…
da: _Indstillinger …

en: _Contents
da: _Indhold

en: <dead>
da: <død>

en: Children
da: Underelementer

en: _Show Applications without children
da: _Vis programmer uden underelementer

en: _Refresh Registry
da: _Opdatér database

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
da: Opdatér alle

note: Translators: Refresh current tree node's children.
en: Refresh _Node
da: Opdatér _træelement

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
da: Opdatér det valgte træelements underelementer

en: Component
da: Komponent

en: Task
da: Opgave

en: Key
da: Nøgle

en: Shift
da: Skift

en: Accerciser Accessibility Explorer
da: Accerciser tilgængelighedsnavigatør

en: Top panel
da: Toppanel

en: Bottom panel
da: Bundpanel

en: accerciser Preferences
da: Indstillinger for accerciser

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Global Hotkeys
da: Globale genvejstaster

en: Highlighting
da: Fremhævning

en: Highlight duration:
da: Fremhævningsvarighed:

en: Border color:
da: Kantfarve:

en: The border color of the highlight box
da: Kantfarven af fremhævningsboksen

en: Fill color:
da: Udfyldningsfarve:

en: The fill color of the highlight box
da: Udfyldningsfarven af fremhævningsboksen

en: An interactive Python accessibility explorer
da: En interaktiv tilgængelighedsnavigatør i Python

en: accerciser Copyright © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)
da: accerciser ophavsret © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
da: Den nye BSD-licens, se filerne COPYING og NOTICE for detaljer herom.

en: Web site
da: Websted

en: _Add Bookmark…
da: _Tilføj bogmærke …

en: Bookmark selected accessible.
da: Tilføj bogmærke for den aktuelle komponent.

en: _Edit Bookmarks…
da: _Redigér bogmærker …

en: Manage bookmarks.
da: Håndtér bogmærker.

en: Edit Bookmarks…
da: Redigér bogmærker …

en: Title
da: Titel

en: Application
da: Program

en: Path
da: Sti

en: Add Bookmark…
da: Tilføj bogmærke …

en: Title:
da: Titel:

en: Application:
da: Program:

en: Path:
da: Sti:

en: Plugin Errors
da: Modulfejl

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
da: Panel

en: No view
da: Ingen visning

en: _Single plugins view
da: _Enkeltmodulvisning

en: Plugin View
da: Modulvisning

en: Plugin View (%d)
da: Modulvisning (%d)

en: _New view…
da: _Ny visning …

en: New View…
da: Ny visning …

en: _File
da: _Fil

en: _Edit
da: _Redigér

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

[ctx: menu]
en: _View
da: _Vis

en: _Help
da: _Hjælp
