accerciser master - en to de translation catalogue (201 entries)

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
de: Erkundungswerkzeug für die barrierefreie GNOME-Arbeitsumgebung

en: Accerciser is an interactive Python accessibility explorer for the GNOME desktop. It uses AT-SPI to inspect and control widgets, allowing you to check if an application is providing correct information to assistive technologies and automated test frameworks.
de: Accerciser ist ein interaktives Erkundungswerkzeug für eine barrierefreie Gnome-Arbeitsumgebung. Es verwendet AT-SPI, um Widgets zu erkunden und zu steuern und dabei herauszufinden, ob die Anwendung die passenden Informationen für unterstützende Technologien und automatisierte Test-Frameworks bereitstellt.

en: Accerciser has a simple plugin framework which you can use to create custom views of accessibility information.
de: Accerciser hat ein einfaches Erweiterungs-Framework, das für eigene Ansichten von Informationen über Barrierefreiheit genutzt werden kann.

en: Give your application an accessibility workout
de: Gestalten Sie Ihre Anwendungen barrierefrei

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: accessibility;development;test;
de: Barrierefreiheit;Entwicklung;Test;

en: A list of plugins that are disabled by default
de: Eine Liste der Plugins, die standardmäßig deaktiviert sind

en: A list of plugins that are disabled by default.
de: Eine Liste der Plugins, die standardmäßig deaktiviert sind.

en: Highlight duration
de: Dauer der Hervorhebung

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
de: Die Dauer der Hervorhebung bei Anwahl eines barrierefreien Elements.

en: Highlight fill color
de: Füllfarbe der Hervorhebung

en: The color and opacity of the highlight fill.
de: Farbe und Deckkraft der Füllung der Hervorhebung.

en: Highlight border color
de: Randfarbe hervorheben

en: The color and opacity of the highlight border.
de: Farbe und Deckkraft des Randes der Hervorhebung.

en: Horizontal split
de: Horizontalteilung

en: Position of the horizontal split of the main window.
de: Position der horizontalen Teilung des Hauptfensters.

en: Vertical split
de: Vertikalteilung

en: Position of the vertical split of the main window.
de: Position der vertikalen Teilung des Hauptfensters.

en: Default window height
de: Voreingestellte Fensterhöhe

en: The window height value.
de: Der Wert der Fensterhöhe.

en: Default window width
de: Voreingestellte Fensterbreite

en: The window width value.
de: Wert der Fensterbreite.

en: The layout for the bottom panel
de: Das Layout der unteren Leiste

en: The layout for the bottom panel pluginview.
de: Das Plugin-Layout der unteren Leiste.

en: The layout for the top panel
de: Das Layout der oberen Leiste

en: The layout for the top panel pluginview.
de: Das Plugin-Layout der oberen Leiste.

en: Single layout view
de: Einzelne Plugin-Ansicht

en: View plugins in a single layout.
de: Plugins in einer einfachen Anordnung anzeigen.

en: Available new pluginviews
de: Verfügbare neue Plugin-Ansichten

en: This list contains all the new available pluginviews
de: Die Liste enthält alle neu verfügbaren Plugin-Ansichten

en: The pluginview layout
de: Die Anordnung der Plugin-Ansicht

en: The default plugin layout for the top panel.
de: Das vorgegebene Plugin-Layout der oberen Leiste.

en: Window height
de: Fensterhöhe

en: Window height value.
de: Wert der Fensterhöhe.

en: Window width
de: Fensterbreite

en: Window width value.
de: Wert der Fensterbreite.

en: Hotkey combination
de: Tastenkombination

en: Hotkey combination for related action.
de: Tastenkombination der entsprechenden Aktion.

en: API Browser
de: API-Browser

en: Browse the various methods of the current accessible
de: Durch die verschiedenen Methoden des momentanen Accessible browsen

en: Hide private attributes
de: Private Attribute verbergen

en: Method
de: Methode

en: Property
de: Eigenschaft

en: Value
de: Wert

en: IPython Console
de: IPython-Konsole

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
de: Interaktive Konsole, um das momentan gewählte Accessible zu manipulieren

en: Event monitor
de: Ereignisüberwachung

en: _Monitor Events
de: _Ereignisse überwachen

en: C_lear Selection
de: Auswahl _leeren

en: Everything
de: Alles

en: Selected application
de: Ausgewählte Anwendung

en: Selected accessible
de: Ausgewähltes Accessible

en: Source
de: Quelle

en: Full Name
de: Vollständiger Name

en: Event Monitor
de: Ereignisüberwachung

en: Shows events as they occur from selected types and sources
de: Zeigt die Ereignisse gewählter Typen und Quellen an

en: Highlight last event entry
de: Letztes Ereignis hervorheben

en: Start/stop event recording
de: Ereignisaufzeichnung starten/stoppen

en: Clear event log
de: Ereignismitschnitt leeren

en: Child count
de: Anzahl Kinder

en: (no description)
de: (keine Beschreibung)

note: add description to buffer
en: Description
de: Beschreibung

en: (no ID)
de: (keine ID)

en: States
de: Status

en: Attributes
de: Attribute

en: Show
de: Anzeigen

en: Relations
de: Beziehungen

en: _Accessible
de: _Barrierefrei

en: Key binding
de: Tastenkürzel

en: Perform action
de: Aktion ausführen

en: Acti_on
de: A_ktion

en: Ap_plication
de: _Anwendung

en: Col_lection
de: _Sammlung

en: Relative position
de: Relative Position

en: Size
de: Größe

en: Layer
de: Ebene

en: MDI-Z-order
de: MDI-Z-Ordnung

en: Absolute position
de: Absolute Position

en: Co_mponent
de: Ko_mponente

en: Des_ktop
de: _Arbeitsfläche

en: _Document
de: _Dokument

en: _Image
de: _Bild

en: Lo_gin Helper
de: A_nmeldehilfe

en: Select All
de: Alles auswählen

en: _Selection
de: Aus_wahl

en: Content type
de: Inhaltstyp

en: URI
de: Adresse

en: St_reamable Content
de: St_reambarer Inhalt

en: Caption:
de: Titel:

en: Summary:
de: Zusammenfassung:

en: Selected columns
de: Gewählte Spalten

en: Selected rows
de: Gewählte Zeilen

en: Columns
de: Spalten

en: Rows
de: Zeilen

en: Table Information
de: Tabelleninformationen

en: name (x,y)
de: Name (x,y)

en: Header:
de: Kopf:

en: <no description>
de: <keine Beschreibung>

note: How many rows the cell spans. How many columns the cell spans.
en: Extents:
de: Spannweite:

en: Row
de: Zeile

en: Column
de: Spalte

en: Selected Cell
de: Ausgewählte Zelle

en: _Table
de: _Tabelle

en: Offset
de: Versatz

en: Include defaults
de: Vorgaben einbeziehen

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
de: Ende: 0

en: Current value
de: Momentaner Wert

en: Minimum increment
de: Minimale Erhöhung

en: Maximum value
de: Maximaler Wert

en: Minimum value
de: Minimaler Wert

en: Val_ue
de: _Wert

en: unknown
de: unbekannt

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
de: Schnittstellenanzeige

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
de: Die Eigenschaften einer Schnittstelle anzeigen

en: (not implemented)
de: (nicht implementiert)

en: End
de: Ende

en: Too many selectable children
de: Zu viele auswählbare Kinder

en: (Editable)
de: (Bearbeitbar)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
de: Ende: %d

en: Quick Select
de: Schnellauswahl

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
de: Plugin mit verschiedenen Methoden zum schnellen Auswählen von Accessibles.

en: Inspect last focused accessible
de: Zuletzt fokussiertes Accessible untersuchen

en: Inspect accessible under mouse
de: Unter Mauszeiger liegendes Accessible untersuchen

en: V_alidate
de: Über_prüfen

en: Idle
de: Untätig

en: No description
de: Keine Beschreibung

en: AT-SPI Validator
de: AT-SPI-Überprüfer

en: Validates application accessibility
de: Anwendungen auf Barrierefreiheit testen

note: log level column add level to buffer
en: Level
de: Ausführlichkeit

note: add accessible's role to buffer
en: Role
de: Rolle

en: Saving
de: Speichern

en: Validating
de: Überprüfen

en: EXCEPT
de: AUSNAHME

en: ERROR
de: FEHLER

en: WARN
de: WARNEN

en: Basic
de: Grundlegend

en: Tests fundamental GUI application accessibility
de: Testen Sie Ihre Anwendungen auf Barrierefreiheit

en: actionable %s is not focusable or selectable
de: Auslöser %s ist nicht fokussierbar oder auswählbar

en: interactive %s is not actionable
de: Interaktivität %s ist nicht auslösbar

en: more than one focused widget
de: Mehr als ein Widget besitzt den Fokus

en: %s has no text interface
de: %s besitzt keine Textschnittstelle

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
de: Elternindex %s stimmt nicht mit Kindindex überein

en: Missing reciprocal for %s relation
de: Der Kehrwert für Beziehung %s fehlt

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
de: %s besitzt keinen Namen und keine Bezeichnung

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
de: Fokusobjekt %s hat eine Tabellenschnittstelle, aber keine Auswahlschnittstelle

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
de: %s hat den Status %s ohne Status %s

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
de: %s gehört nicht zu einer Gruppe

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
de: %(rolename)s Index %(num)d stimmt nicht mit Zeile und Spalte überein

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
de: %(rolename)s Elternindex %(num1)d stimmt nicht mit Zeile und Spalte mit Index %(num2)d überein

en: %s has no name or description
de: %s ist ohne Namen und Beschreibung

en: _Preferences…
de: _Einstellungen …

en: _Contents
de: _Inhalte

en: <dead>
de: <tot>

en: Children
de: Kinder

en: _Show Applications without children
de: _Anwendungen ohne Kinder anzeigen

en: _Refresh Registry
de: Registrierung _aktualisieren

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
de: Alles aktualisieren

note: Translators: Refresh current tree node's children.
en: Refresh _Node
de: Element _aktualisieren

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
de: Kind des ausgewählten Elements aktualisieren

en: Component
de: Komponente

en: Task
de: Aufgabe

en: Key
de: Taste

en: Ctrl
de: Strg

en: Shift
de: Umschalt

en: Accerciser Accessibility Explorer
de: Accerciser Barrierefreiheit-Erkundungswerkzeug

en: Top panel
de: Obere Leiste

en: Bottom panel
de: Untere Leiste

en: accerciser Preferences
de: Accerciser-Einstellungen

en: Global Hotkeys
de: Globale Tastenkürzel

en: Highlighting
de: Hervorhebung

en: Highlight duration:
de: Dauer der Hervorhebung:

en: Border color:
de: Randfarbe:

en: The border color of the highlight box
de: Die Randfarbe der hervorhebenden Box

en: Fill color:
de: Füllfarbe:

en: The fill color of the highlight box
de: Die Füllfarbe der hervorhebenden Box

en: An interactive Python accessibility explorer
de: Ein in Python geschriebenes Programm zur Erkundung von Barrierfreiheit

en: Web site
de: Website

en: _Add Bookmark…
de: Lesezeichen _hinzufügen …

en: Bookmark selected accessible.
de: Ausgewähltes Accessible zu den Lesezeichen hinzufügen.

en: _Edit Bookmarks…
de: Lesezeichen _bearbeiten …

en: Manage bookmarks.
de: Lesezeichen verwalten.

en: Edit Bookmarks…
de: Lesezeichen bearbeiten …

en: Title
de: Titel

en: Application
de: Anwendung

en: Path
de: Pfad

en: Add Bookmark…
de: Lesezeichen hinzufügen …

en: Title:
de: Titel:

en: Application:
de: Anwendung:

en: Path:
de: Pfad:

en: Plugin Errors
de: Plugin-Fehler

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
de: Ansicht

en: No view
de: Keine Ansicht

en: _Single plugins view
de: _Einzelne Plugin-Ansicht

en: Plugin View
de: Plugin-Ansicht

en: Plugin View (%d)
de: Plugin-Ansicht (%d)

en: _New view…
de: _Neue Ansicht …

en: New View…
de: Neue Ansicht …

en: _File
de: _Datei

en: _Edit
de: _Bearbeiten

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
de: _Lesezeichen

[ctx: menu]
en: _View
de: _Ansicht

en: _Help
de: _Hilfe
