accerciser - en to eo translation catalogue (105 entries)

en: A list of plugins that are disabled by default
eo: Listo de kromprogramoj kiuj defaŭlte estas elŝaltite

en: A list of plugins that are disabled by default.
eo: Listo de kromprogramoj kiuj defaŭlte estas elŝaltite.

en: API Browser
eo: API-foliumilo

en: Method
eo: Metodo

en: Property
eo: Atributo

en: Value
eo: Valoro

en: IPython Console
eo: IPython-konzolo

en: _Monitor Events
eo: _Monitori eventojn

en: C_lear Selection
eo: _Vakigi elekton

en: Everything
eo: Ĉio

en: Selected application
eo: Elektitaj aplikaĵoj

en: Source
eo: Fonto

note: add accessible's name to buffer
en: Name
eo: Nomo

en: Full Name
eo: Tuta nomo

en: Event Monitor
eo: Event-monitorado

en: Child count
eo: Ido-nombro

en: (no description)
eo: (sen priskribo)

note: add description to buffer
en: Description
eo: Priskribo

en: States
eo: Statoj

en: Attributes
eo: Atributoj

en: Show
eo: Montri

en: Relations
eo: Rilatoj

en: Acti_on
eo: A_go

en: Version
eo: Versio

en: Ap_plication
eo: A_plikaĵo

en: Relative position
eo: Relativa pozicio

en: Size
eo: Grando

en: Layer
eo: Tavolo

en: Alpha
eo: Alfo

en: Absolute position
eo: Absoluta pozicio

en: Des_ktop
eo: _Labortablo

en: _Document
eo: _Dokumento

en: Position
eo: Pozicio

en: _Image
eo: _Bildo

en: Lo_gin Helper
eo: Ensalut_helpilo

en: Select All
eo: Elekti ĉion

en: _Selection
eo: _Elekto

en: Content type
eo: Enhavaĵ-tipo

en: Caption:
eo: Apudskribo:

en: Summary:
eo: Resumo:

en: Columns
eo: Kolumnoj

en: Rows
eo: Vicoj

en: name (x,y)
eo: nomo (x,y)

en: Header:
eo: Paĝokapo:

en: <no description>
eo: <sen priskribo>

en: Row
eo: Vico

en: Column
eo: Kolumno

en: Selected Cell
eo: Elektita ĉelo

en: _Table
eo: _Tabelo

note: Start character offset of text attributes span
en: Start: 0
eo: Komenco: 0

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
eo: Fino: 0

en: Te_xt
eo: Te_ksto

en: Current value
eo: Nuna valoro

en: Val_ue
eo: _Valoro

en: unknown
eo: nekonate

en: Start
eo: Komenco

en: End
eo: Fino

en: (Editable)
eo: (Redakteble)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "Start" is the character offset where the formatting begins. If the first four letters of some text is bold, the start offset of that bold formatting is 0.
en: Start: %d
eo: Komenco: %d

en: Idle
eo: Senokupe

en: No description
eo: Sen priskribo

note: log level column add level to buffer
en: Level
eo: Nivelo

note: add accessible's role to buffer
en: Role
eo: Rolo

en: Saving
eo: Konservante

en: ERROR
eo: ERARO

en: WARN
eo: AVERTI

en: INFO
eo: INFORMO

en: DEBUG
eo: SENCIMIGI

en: Basic
eo: Baze

en: %s has no name or description
eo: %s ne havas nomon aŭ priskribon

en: _Preferences…
eo: _Agordoj…

en: _Contents
eo: _Enhavoj

en: <dead>
eo: <morte>

en: Children
eo: Idoj

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
eo: Aktualigi ĉiujn

en: Task
eo: Tasko

en: Key
eo: Klavo

en: Ctrl
eo: Ktrl

en: Shift
eo: Majuskl

en: Plugins
eo: Kromprogramoj

en: Highlighting
eo: Emfazado

en: Fill color:
eo: Plinig-koloro:

en: accerciser Copyright © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)
eo: accerciser-kopirajto © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)

en: Web site
eo: Retejo

en: _Add Bookmark…
eo: _Aldoni legosignon…

en: _Edit Bookmarks…
eo: R_edakti legosignojn…

en: Manage bookmarks.
eo: Administri legosignojn.

en: Edit Bookmarks…
eo: Redakti legosignojn…

en: Title
eo: Titolo

en: Application
eo: Aplikaĵo

en: Path
eo: Vojo

en: Add Bookmark…
eo: Aldoni legosignon…

en: Title:
eo: Titolo:

en: Application:
eo: Aplikaĵo:

en: Path:
eo: Vojo:

en: Plugin Errors
eo: Kromprogram-eraro

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
eo: Vido

en: No view
eo: Neniu vido

en: _New view…
eo: _Nova vido…

en: New View…
eo: Nova vido…

en: _File
eo: _Dosiero

en: _Edit
eo: R_edakti

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
eo: _Legosignoj

[ctx: menu]
en: _View
eo: _Vido

en: _Help
eo: _Helpo
