accerciser master - en to eu translation catalogue (226 entries)

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
eu: GNOME mahaigainaren erabilgarritasunaren arakatzailea

en: Accerciser is an interactive Python accessibility explorer for the GNOME desktop. It uses AT-SPI to inspect and control widgets, allowing you to check if an application is providing correct information to assistive technologies and automated test frameworks.
eu: Accerciser aplikazioa Pythonen garatutako GNOME mahaigainaren erabilgarritasunaren arakatzaile interaktiboa da. AT-SPI darabil trepetak aztertu eta kontrolatzeko aplikazio batek informazio zuzena eskaintzen duen ziurtatzea baimentzen dizu laguntzako teknologia eta probako lan-marko automatizatzeko.

en: Accerciser has a simple plugin framework which you can use to create custom views of accessibility information.
eu: Accerciser-ek osagaien lan-marko xume bat du, eta horrekin erabilgarritasunaren informazio pertsonalizatuak sor ditzakezu.

en: Give your application an accessibility workout
eu: Eman aplikazioari erabilerraza izateko ahalmena

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: accessibility;development;test;
eu: erabilgarritasuna;garapena;proba;

en: A list of plugins that are disabled by default
eu: Lehenespenez desgaitzen diren pluginen zerrenda

en: A list of plugins that are disabled by default.
eu: Lehenespenez desgaitzen diren pluginen zerrenda

en: Highlight duration
eu: Nabarmentzearen iraupena

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
eu: Nabarmentze-koadroaren iraupena nodo erabilerrazak hautatzean.

en: Highlight fill color
eu: Nabarmentze-betegarriaren kolorea

en: The color and opacity of the highlight fill.
eu: Nabarmentze-betegarriaren kolorea eta opakutasuna.

en: Highlight border color
eu: Nabarmentze-ertzaren kolorea

en: The color and opacity of the highlight border.
eu: Nabarmentze-ertzaren kolorea eta opakutasuna.

en: Horizontal split
eu: Zatitze horizontala

en: Position of the horizontal split of the main window.
eu: Leiho nagusiaren zatitze horizontalaren posizioa.

en: Vertical split
eu: Zatitze bertikala

en: Position of the vertical split of the main window.
eu: Leiho nagusiaren zatitze bertikalaren posizioa.

en: Default window height
eu: Leihoaren altuera lehenetsia

en: The window height value.
eu: Leihoaren altueraren balioa.

en: Default window width
eu: Leihoaren zabalera lehenetsia

en: The window width value.
eu: Leihoaren zabaleraren balioa.

en: The layout for the bottom panel
eu: Beheko panelaren plugin-diseinu lehenetsia.

en: The layout for the bottom panel pluginview.
eu: Beheko panelaren plugin-ikuspegi lehenetsia.

en: The layout for the top panel
eu: Goiko panelaren diseinu lehenetsia.

en: The layout for the top panel pluginview.
eu: Goiko panelaren plugin-ikuspegi lehenetsia.

en: Single layout view
eu: Pluginen ikuspegi bakuna

en: View plugins in a single layout.
eu: Ikusi pluginak diseinu bakun batean.

en: Available new pluginviews
eu: Plugin-ikuspegi indibidual erabilgarri berriak

en: This list contains all the new available pluginviews
eu: Zerrenda honek plugin-ikuspegi erabilgarri berriak ditu.

en: The pluginview layout
eu: Plugin-ikuspegiaren diseinua

en: The default plugin layout for the top panel.
eu: Goiko panelaren plugin-diseinu lehenetsia.

en: Window height
eu: Leihoaren altuera

en: Window height value.
eu: Leihoaren altueraren balioa.

en: Window width
eu: Leihoaren zabalera

en: Window width value.
eu: Leihoaren zabaleraren balioa.

en: Hotkey combination
eu: Laster-teklen konbinazioa

en: Hotkey combination for related action.
eu: Dagokion ekintzaren laster-teklen konbinazioa.

en: API Browser
eu: API arakatzailea

en: Browse the various methods of the current accessible
eu: Arakatu uneko elementu erabilerrazaren metodoak

en: Hide private attributes
eu: Ezkutatu atributu pribatuak

en: Method
eu: Metodoa

en: Property
eu: Propietatea

en: Value
eu: Balioa

en: IPython Console
eu: IPython kontsola

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
eu: Unean hautatutako elementu erabilerraza manipulatzeko kontsola interaktiboa

en: Event monitor
eu: Gertaera-monitorea

en: _Monitor Events
eu: _Monitorizatu gertaerak

en: C_lear Selection
eu: _Garbitu hautapena

en: Everything
eu: Dena

en: Selected application
eu: Hautatutako aplikazioa

en: Selected accessible
eu: Hautatutako elementu erabilerraza

en: Source
eu: Iturburua

note: add accessible's name to buffer
en: Name
eu: Izena

en: Full Name
eu: Izen osoa

en: Event Monitor
eu: Gertaera-monitorea

en: Shows events as they occur from selected types and sources
eu: Hautatutako motetatik eta iturburuetatik gertatzen diren bezala erakusten ditu gertaerak

en: Highlight last event entry
eu: Nabarmendu azken gertaera-sarrera

en: Start/stop event recording
eu: Hasi/gelditu gertaerak erregistratzea

en: Clear event log
eu: Garbitu gertaeren erregistroa

en: Child count
eu: Haur kopurua

en: (no description)
eu: (azalpenik ez)

note: add description to buffer
en: Description
eu: Azalpena

en: (no ID)
eu: (IDrik ez)

en: ID
eu: IDa

en: States
eu: Egoerak

en: Attributes
eu: Atributuak

en: Show
eu: Erakutsi

en: Relations
eu: Erlazioak

en: _Accessible
eu: _Elementu erabilerraza

en: Key binding
eu: Laster-tekla

en: Perform action
eu: Gauzatu ekintza

en: Acti_on
eu: _Ekintza

en: Toolkit
eu: Tresna-kita

en: Version
eu: Bertsioa

en: Ap_plication
eu: A_plikazioa

en: Col_lection
eu: B_ilduma

en: Relative position
eu: Posizio erlatiboa

en: Size
eu: Tamaina

en: WIDGET
eu: TREPETA

en: Layer
eu: Geruza

en: MDI-Z-order
eu: MDI-Z ordena

en: Alpha
eu: Alfa

en: Absolute position
eu: Posizio absolutua

en: Co_mponent
eu: O_sagaia

en: Des_ktop
eu: _Mahaigaina

en: Locale:
eu: Konfigurazio lokala:

en: _Document
eu: _Dokumentua

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
eu: Hiperesteka

en: H_ypertext
eu: H_ipertestua

en: Position
eu: Posizioa

en: Locale
eu: Konfigurazio lokala

en: _Image
eu: _Irudia

en: Lo_gin Helper
eu: S_aioa hasteko laguntzailea

en: Select All
eu: Hautatu denak

en: _Selection
eu: _Hautapena

en: Content type
eu: Eduki mota

en: URI
eu: URIa

en: St_reamable Content
eu: K_orronte-edukia

en: Caption:
eu: Epigrafea:

en: Summary:
eu: Laburpena:

en: Selected columns
eu: Hautatutako zutabeak

en: Selected rows
eu: Hautatutako errenkadak

en: Columns
eu: Zutabeak

en: Rows
eu: Errenkadak

en: Table Information
eu: Taularen informazioa

en: name (x,y)
eu: izena (x,y)

en: Header:
eu: Goiburua:

en: <no description>
eu: <azalpenik ez>

note: How many rows the cell spans. How many columns the cell spans.
en: Extents:
eu: Hedapenak:

en: Row
eu: Errenkada

en: Column
eu: Zutabea

en: Selected Cell
eu: Hautatutako gelaxka

en: _Table
eu: Ta_ula

en: Column span
eu: Zutabe-hedadura

en: Row span
eu: Errenkada-hedadura

en: Row headers
eu: Errenkada-goiburuak

en: Column headers
eu: Zutabe-goiburuak

en: Table
eu: Taula

en: _TableCell
eu: _Taula-gelaxka

en: Text
eu: Testua

en: Offset
eu: Desplazamendua

en: Include defaults
eu: Sartu lehenetsiak

note: Start character offset of text attributes span
en: Start: 0
eu: Hasiera: 0

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
eu: Amaiera: 0

en: Te_xt
eu: T_estua

en: Current value
eu: Uneko balioa

en: Minimum increment
eu: Gutxieneko gehikuntza

en: Maximum value
eu: Gehienezko balioa

en: Minimum value
eu: Gutxieneko balioa

en: Val_ue
eu: Ba_lioa

en: unknown
eu: ezezaguna

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
eu: Interfaze-ikustailea

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
eu: Interfaze-propietate batzuk ikusteko aukera ematen du

en: (not implemented)
eu: (ez dago inplementatuta)

en: Start
eu: Hasiera

en: End
eu: Amaiera

en: Too many selectable children
eu: Haur gehiegi hautagai

en: (Editable)
eu: (Editagarria)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "Start" is the character offset where the formatting begins. If the first four letters of some text is bold, the start offset of that bold formatting is 0.
en: Start: %d
eu: Hasiera: %d

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
eu: Amaiera: %d

en: Quick Select
eu: Hautapen bizkorra

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
eu: Elementu erabilerrazak hautatzeko hainbat metodo dituen plugina.

en: Inspect last focused accessible
eu: Aztertu fokua eduki duen azken elementu erabilerraza

en: Inspect accessible under mouse
eu: Aztertu sagu azpiko elementu erabilerraza

en: Sche_ma:
eu: E_skema:

en: V_alidate
eu: _Balidatu

en: Idle
eu: Inaktibo

en: No description
eu: Azalpenik ez

en: AT-SPI Validator
eu: AT-SPI balidatzailea

en: Validates application accessibility
eu: Aplikazioaren erabilerraztasuna balidatzen du

note: log level column add level to buffer
en: Level
eu: Maila

note: add accessible's role to buffer
en: Role
eu: Funtzioa

en: Saving
eu: Gordetzen

en: Validating
eu: Balidatzen

en: EXCEPT
eu: IZAN EZIK

en: ERROR
eu: ERROREA

en: WARN
eu: ABISUA

en: INFO
eu: INFORMAZIOA

en: DEBUG
eu: ARAZTU

en: Basic
eu: Oinarrizkoa

en: Tests fundamental GUI application accessibility
eu: Aplikazioaren interfazearen erabilerraztasunaren oinarriak probatzen ditu

en: actionable %s is not focusable or selectable
eu: %s eragingarriak ezin du fokua jaso edo hautagarria izan

en: interactive %s is not actionable
eu: %s elkarreragilea ez da eragingarria

en: more than one focused widget
eu: trepeta bat baino gehiagok fokua dute

en: %s has no text interface
eu: %s(e)k ez du testu-interfazerik

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
eu: Gurasoaren %s indizea ez dator bat umearen indizearekin

en: Missing reciprocal for %s relation
eu: %s erlazioaren elkarrekikoa falta da

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
eu: %s(e)ri izena edo etiketa falta zaio

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
eu: fokua eduki dezakeen %s(e)k taula-interfazea du, ez hautapen-interfaze bat

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
eu: %s(e)k '%s' egoera du (%s egoerarik gabe)

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
eu: %s ez dagokio multzo bati

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
eu: %(rolename)s -(r)en %(num)d indizea ez dator bat errenkada eta zutabearekin

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
eu: %(rolename)s-(r)en %(num1)d guraso indizea ez dator bat errenkada eta zutabearen %(num2)d indizearekin

en: %s has no name or description
eu: %s(e)k ez du izenik edo azalpenik

en: _Preferences…
eu: _Hobespenak…

en: _Contents
eu: _Edukia

en: <dead>
eu: <hilda>

en: Children
eu: Haurrak

en: _Show Applications without children
eu: Era_kutsi haurrik gabeko aplikazioak

en: _Refresh Registry
eu: _Freskatu erregistroa

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
eu: Freskatu denak

note: Translators: Refresh current tree node's children.
en: Refresh _Node
eu: Freskatu _nodoa

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
eu: Freskatu hautatutako nodoen haurrak

en: Component
eu: Osagaia

en: Task
eu: Ataza

en: Key
eu: Tekla

en: Accerciser Accessibility Explorer
eu: Accerciser erabilerraztasunerako arakatzailea

en: Top panel
eu: Goiko panela

en: Bottom panel
eu: Beheko panela

en: accerciser Preferences
eu: Accerciser-en hobespenak

en: Plugins
eu: Pluginak

en: Global Hotkeys
eu: Laster-tekla globalak

en: Highlighting
eu: Nabarmentzea

en: Highlight duration:
eu: Nabarmentze-iraupena:

en: Border color:
eu: Ertzaren kolorea:

en: The border color of the highlight box
eu: Nabarmentze-koadroaren ertzaren kolorea

en: Fill color:
eu: Betegarriaren kolorea:

en: The fill color of the highlight box
eu: Nabarmentze-koadroaren betegarriaren kolorea

en: An interactive Python accessibility explorer
eu: Python-en erabilerraztasunerako arakatzaile interaktiboa

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
eu: BSD lizentzia berria. Ikusi COPYING eta NOTICE fitxategiak xehetasun gehiagorako.

en: Web site
eu: Webgunea

en: _Add Bookmark…
eu: _Gehitu laster-marka…

en: Bookmark selected accessible.
eu: Markatu hautatutako elementu erabilerraza.

en: _Edit Bookmarks…
eu: _Editatu laster-markak…

en: Manage bookmarks.
eu: Kudeatu laster-markak.

en: Edit Bookmarks…
eu: Editatu laster-markak…

en: Title
eu: Titulua

en: Application
eu: Aplikazioa

en: Path
eu: Bide-izena

en: Add Bookmark…
eu: Gehitu laster-marka…

en: Title:
eu: Titulua:

en: Application:
eu: Aplikazioa:

en: Path:
eu: Bidea:

en: Plugin Errors
eu: Plugin erroreak

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
eu: Leihatila

en: No view
eu: Ikuspegirik ez

en: _Single plugins view
eu: _Pluginen ikuspegi bakuna

en: Plugin View
eu: Plugin ikuspegia

en: Plugin View (%d)
eu: Plugin ikuspegia (%d)

en: _New view…
eu: Ikuspegi _berria…

en: New View…
eu: Ikuspegi berria…

en: _File
eu: _Fitxategia

en: _Edit
eu: _Editatu

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
eu: Laster-_markak

[ctx: menu]
en: _View
eu: _Ikusi

en: _Help
eu: _Laguntza
