accerciser - en to he translation catalogue (189 entries)

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
he: חוקר נגישות לשולחן העבודה GNOME

en: Accerciser is an interactive Python accessibility explorer for the GNOME desktop. It uses AT-SPI to inspect and control widgets, allowing you to check if an application is providing correct information to assistive technologies and automated test frameworks.
he: ‫Accerciser הוא חוקר נגישות אינטראקטיבי ב־Python עבור שולחן העבודה GNOME. הוא משתמש ב־AT-SPI כדי לחקור ולשלוט בלשוניות ומאפשר לך לבדוק אם יישום מספק את הפרטים הנכונים על טכנולוגיות מסייעות ותשתיות בדיקות אוטומטיות.

en: Accerciser has a simple plugin framework which you can use to create custom views of accessibility information.
he: ל־Accerciser יש תשתית תוספים פשוטה שניתן להשתמש בה כדי ליצור תצוגות משלך לפרטי נגישות.

en: Give your application an accessibility workout
he: חדר כושר לנגישות של יישומים

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: accessibility;development;test;
he: נגישות;פיתוח;בדיקה;

en: A list of plugins that are disabled by default
he: רשימת תוספות שאינן פועלות כבררת מחדל

en: API Browser
he: מגלה API

en: Browse the various methods of the current accessible
he: עיון במתודות של הנגיש הנבחר

en: Hide private attributes
he: הסתרת תכונות פרטיות

en: Method
he: מתודה

en: Property
he: מאפיין

en: Value
he: ערך

en: IPython Console
he: מסוף IPython

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
he: מסוף אינטראקטיבי המאפשר גישה לנגיש הנבחר

en: Event monitor
he: צג אירועים

en: _Monitor Events
he: ה_צגת אירועים

en: C_lear Selection
he: _פינוי הבחירה

en: Everything
he: הכול

en: Selected application
he: יישום נבחר

en: Selected accessible
he: נגיש נבחר

en: Source
he: מקור

note: add accessible's name to buffer
en: Name
he: שם

en: Full Name
he: שם מלא

en: Event Monitor
he: צג אירועים

en: Shows events as they occur from selected types and sources
he: מציג אירועי AT-SPI בזמן התרחשותם

en: Highlight last event entry
he: הדגשת האירוע האחרון

en: Start/stop event recording
he: התחלה/הפסקה של הקלטת אירועים

en: Clear event log
he: ניקוי יומן האירועים

en: Child count
he: ספירת צאצאים

en: (no description)
he: (אין תיאור)

note: add description to buffer
en: Description
he: תיאור

en: (no ID)
he: (אין מזהה)

en: ID
he: מספר זיהוי

en: States
he: מצבים

en: Attributes
he: מאפיינים

en: Show
he: ה_צגה

en: Relations
he: קשרים

en: _Accessible
he: _נגיש

en: Key binding
he: צירוף מקשים

en: Perform action
he: ביצוע פעולה

en: Acti_on
he: _פעולה

en: Toolkit
he: ערכת כלים

en: Version
he: גרסה

en: Ap_plication
he: ‏_יישומים

en: Col_lection
he: _אוסף

en: Relative position
he: מיקום יחסי

en: Size
he: גודל

en: WIDGET
he: פריט גרפי

en: Layer
he: מטילה

en: Alpha
he: אלפא

en: Absolute position
he: מיקום מוחלט

en: Co_mponent
he: _רכיב

en: Des_ktop
he: _שולחן עבודה

en: Locale:
he: אזור:

en: _Document
he: מ_סמך

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
he: קישורית

en: H_ypertext
he: _קישוריות

en: Position
he: מיקום

en: Locale
he: אזור

en: _Image
he: _תמונה

en: Lo_gin Helper
he: מ_סייע כניסה

en: Select All
he: בחירה של הכול

en: _Selection
he: _בחירה

en: Content type
he: סוג תוכן

en: URI
he: כתובת

en: St_reamable Content
he: תוכן _מוזרם

en: Caption:
he: תווית:

en: Summary:
he: תקציר:

en: Selected columns
he: עמודות נבחרות

en: Selected rows
he: שורות נבחרות

en: Columns
he: עמודות

en: Rows
he: שורות

en: Table Information
he: נתוני טבלה

en: name (x,y)
he: שם (x,y)

en: Header:
he: כותרת עליונה:

en: <no description>
he: <אין תיאור>

note: How many rows the cell spans. How many columns the cell spans.
en: Extents:
he: מידות:

en: Row
he: שורה

en: Column
he: טור

en: Selected Cell
he: התא הנבחר

en: _Table
he: _טבלה

en: Text
he: טקסט

en: Offset
he: קיזוז

en: Include defaults
he: הכללת מאפייני מחדל

note: Start character offset of text attributes span
en: Start: 0
he: התחלה: 0

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
he: סוף: 0

en: Te_xt
he: _טקסט

en: Current value
he: ערך נוכחי

en: Minimum increment
he: גידול מזערי

en: Maximum value
he: ערך מרבי

en: Minimum value
he: ערך מזערי

en: Val_ue
he: ערך

en: unknown
he: לא ידוע

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
he: צג מנשקים

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
he: מאפשר הצגה ושליטה במאפייני ממשקים

en: (not implemented)
he: (לא ממומש)

en: Start
he: תחילה

en: End
he: סוף

en: Too many selectable children
he: יש יותר מדי צאצאים הניתנים לבחירה

en: (Editable)
he: (ניתן לעריכה)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "Start" is the character offset where the formatting begins. If the first four letters of some text is bold, the start offset of that bold formatting is 0.
en: Start: %d
he: התחלה: %d

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
he: סוף: %d

en: Quick Select
he: בחירה מהירה

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
he: תוסף עם שיטות שונות לבחירת נגישים במהירות.

en: Inspect last focused accessible
he: בחינת נגיש אחרון שקיבל מיקוד

en: Inspect accessible under mouse
he: בחינת נגיש שמתחת לעכבר

en: Sche_ma:
he: _סכמה:

en: V_alidate
he: _אימות

en: Idle
he: ממתין

en: No description
he: אין תיאור

en: AT-SPI Validator
he: בודק AT-SPI

en: Validates application accessibility
he: בדיקת נגישות יישום

note: log level column add level to buffer
en: Level
he: רמה

note: add accessible's role to buffer
en: Role
he: תפקיד

en: Saving
he: בשמירה

en: Validating
he: בודק

en: EXCEPT
he: חריגה

en: ERROR
he: שגיאה

en: WARN
he: אזהרה

en: INFO
he: מידע

en: DEBUG
he: ניפוי

en: Basic
he: בסיסי

en: Tests fundamental GUI application accessibility
he: בדיקת נגישות מנשק המשתמש הבסיסי של יישום

en: actionable %s is not focusable or selectable
he: %s הניתן להפעלה אינו ניתן להתמקדות או לבחירה

en: interactive %s is not actionable
he: ה־%s האינטרקטיבי איני ניתן להפעלה

en: more than one focused widget
he: יותר מווידג׳ט אחד במיקוד

en: %s has no text interface
he: ל־%s אין מנשק טקסט

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
he: האינדקס %s אצל ההורה אינו תואם לאינדקס הצאצא

en: Missing reciprocal for %s relation
he: חסר יחס הופכי עבור היחס %s

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
he: ל־%s אין שם או תווית

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
he: ל־%s הניתן להתמקדות יש מנשק טבלה אך אין מנשק בחירה

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
he: %s הוא במצב %s ללא מצב %s

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
he: %s אינו שייך לערכה

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
he: האינדקס %(num)d תחת %(rolename)s אינו תואם לשורה ולעמודה

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
he: האינדקס %(num1)d של ההורה %(rolename)s אינו תואם לאינדקס השורה והעמודה %(num2)d

en: %s has no name or description
he: ל־%s אין שם ותיאור

en: _Preferences…
he: העד_פות…

en: _Contents
he: ‏_תכנים

en: <dead>
he: <מת>

en: Children
he: צאצאים

en: _Show Applications without children
he: ה_צגת יישומים ללא צאצאים

en: _Refresh Registry
he: רענון _רשומות

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
he: רענון הכול

note: Translators: Refresh current tree node's children.
en: Refresh _Node
he: רענון _מפרק

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
he: רענון צאצאי המפרק הנבחר

en: Component
he: רכיב

en: Task
he: משימה

en: Key
he: מקש

en: Accerciser Accessibility Explorer
he: מגלה נגישות אינטראקטיבי Accerciser

en: Top panel
he: לוח עליון

en: Bottom panel
he: לוח תחתון

en: accerciser Preferences
he: הגדרות accerciser

en: Plugins
he: תוספים

en: Global Hotkeys
he: מקשי קיצור גלובלים

en: Highlighting
he: הדגשה

en: Highlight duration:
he: משך ההדגשה:

en: Border color:
he: צבע הגבול:

en: The border color of the highlight box
he: צבע הגבול של תיבת ההדגשה

en: Fill color:
he: צבע המילוי:

en: The fill color of the highlight box
he: צבע המילוי של תיבת ההדגשה

en: An interactive Python accessibility explorer
he: מגלה נגישות אינטרקטבי

en: accerciser Copyright © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)
he: ‫accerciser כל הזכויות שמורות © 2006, 2007 תאגיד IBM‏ (BSD)

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
he: רישיון BSD החדש. יש לעיין בקובצי ה־COPYING וה־NOTICE לפרטים נוספים.

en: Web site
he: אתר אינטרנט

en: _Add Bookmark…
he: הוספת _סימנייה…

en: Bookmark selected accessible.
he: הסימנייה שנבחרה נגישה.

en: _Edit Bookmarks…
he: _עריכת הסימניות…

en: Manage bookmarks.
he: ניהול סימניות.

en: Edit Bookmarks…
he: עריכת הסימניות…

en: Title
he: שם

en: Application
he: ‏יישום

en: Path
he: נתיב

en: Add Bookmark…
he: הוספת סימנייה…

en: Title:
he: שם:

en: Application:
he: ‏יישום:

en: Path:
he: נתיב:

en: Plugin Errors
he: שגיאות תוסף

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
he: תצוגה

en: No view
he: אין תצוגה

en: _Single plugins view
he: תצוגת תוספים _יחידה

en: Plugin View
he: צג תוספות

en: Plugin View (%d)
he: צג תוספות (%d)

en: _New view…
he: תצוגה _חדשה…

en: New View…
he: תצוגה חדשה…

en: _File
he: _קובץ

en: _Edit
he: ‏_עריכה

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
he: _סימניות

[ctx: menu]
en: _View
he: _תצוגה

en: _Help
he: ע_זרה
