accerciser master - en to hu translation catalogue (224 entries)

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
hu: Akadálymentesítés-felderítő a GNOME asztalhoz

en: Accerciser is an interactive Python accessibility explorer for the GNOME desktop. It uses AT-SPI to inspect and control widgets, allowing you to check if an application is providing correct information to assistive technologies and automated test frameworks.
hu: Az Accerciser egy interaktív Python akadálymentesítés-felderítő a GNOME asztalhoz. A felületi elemek vizsgálatához és vezérléséhez AT-SPI-t használ, amely lehetővé teszi annak ellenőrzését, hogy egy alkalmazás helyes információkat szolgáltat-e a kisegítő technológiákhoz és az automatizált teszt keretrendszerekhez.

en: Accerciser has a simple plugin framework which you can use to create custom views of accessibility information.
hu: Az Accerciser egy egyszerű bővítmény keretrendszerrel rendelkezik, amelyet akadálymentesítési információk egyéni nézeteinek létrehozásához használhat.

en: Give your application an accessibility workout
hu: Alkalmazások felmérése akadálymentesítési szempontból

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: accessibility;development;test;
hu: akadálymentesítés;fejlesztés;teszt;

en: A list of plugins that are disabled by default
hu: Az alapértelmezésben letiltott bővítmények listája

en: A list of plugins that are disabled by default.
hu: Az alapértelmezésben letiltott bővítmények listája.

en: Highlight duration
hu: Kiemelés időtartama

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
hu: A kiemelési doboz időtartama akadálymentes módok kiválasztásakor.

en: Highlight fill color
hu: Kiemelés kitöltőszíne

en: The color and opacity of the highlight fill.
hu: A kiemelés kitöltésének színe és áttetszősége.

en: Highlight border color
hu: Kiemelés szegélyszíne

en: The color and opacity of the highlight border.
hu: A kiemelés szegélyének színe és áttetszősége.

en: Horizontal split
hu: Vízszintes felosztás

en: Position of the horizontal split of the main window.
hu: A főablak vízszintes felosztásának pozíciója.

en: Vertical split
hu: Függőleges felosztás

en: Position of the vertical split of the main window.
hu: A főablak függőleges felosztásának pozíciója.

en: Default window height
hu: Alapértelmezett ablakmagasság

en: The window height value.
hu: Az ablak magasságértéke.

en: Default window width
hu: Alapértelmezett ablakszélesség

en: The window width value.
hu: Az ablak szélességértéke.

en: The layout for the bottom panel
hu: Az alsó panel elrendezése

en: The layout for the bottom panel pluginview.
hu: Az alsó panel bővítménynézetének elrendezése.

en: The layout for the top panel
hu: A felső panel elrendezése

en: The layout for the top panel pluginview.
hu: A felső panel bővítménynézetének elrendezése.

en: Single layout view
hu: Egy elrendezéses nézet

en: View plugins in a single layout.
hu: Bővítmények megjelenítése egyetlen elrendezésben.

en: Available new pluginviews
hu: Elérhető új bővítménynézetek

en: This list contains all the new available pluginviews
hu: Ez a lista az összes új elérhető bővítménynézetet tartalmazza

en: The pluginview layout
hu: A bővítménynézet elrendezése

en: The default plugin layout for the top panel.
hu: A felső panel alapértelmezett bővítményelrendezése.

en: Window height
hu: Ablakmagasság

en: Window height value.
hu: Az ablak magasságértéke.

en: Window width
hu: Ablakszélesség

en: Window width value.
hu: Az ablak szélességértéke.

en: Hotkey combination
hu: Gyorsbillentyű-kombináció

en: Hotkey combination for related action.
hu: Gyorsbillentyű-kombináció a kapcsolódó művelethez.

en: API Browser
hu: API böngésző

en: Browse the various methods of the current accessible
hu: Az aktuális akadálymentes különböző metódusainak böngészése

en: Hide private attributes
hu: Privát attribútumok elrejtése

en: Method
hu: Metódus

en: Property
hu: Tulajdonság

en: Value
hu: Érték

en: IPython Console
hu: IPython konzol

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
hu: Interaktív konzol a kiválasztott akadálymentes kezeléséhez

en: Event monitor
hu: Eseményfigyelő

en: _Monitor Events
hu: _Események figyelése

en: C_lear Selection
hu: Kijelölés _törlése

en: Everything
hu: Minden

en: Selected application
hu: Kijelölt alkalmazás

en: Selected accessible
hu: Kijelölt akadálymentes

en: Source
hu: Forrás

note: add accessible's name to buffer
en: Name
hu: Név

en: Full Name
hu: Teljes név

en: Event Monitor
hu: Eseményfigyelő

en: Shows events as they occur from selected types and sources
hu: A kiválasztott típusú és forrású eseményeket a bekövetkezésük sorrendjében jeleníti meg

en: Highlight last event entry
hu: Utolsó eseménybejegyzés kiemelése

en: Start/stop event recording
hu: Eseményrögzítés indítása/leállítása

en: Clear event log
hu: Eseménynapló törlése

en: Child count
hu: Gyermekek száma

en: (no description)
hu: (nincs leírás)

note: add description to buffer
en: Description
hu: Leírás

en: (no ID)
hu: (nincs azonosító)

en: ID
hu: Azonosító

en: States
hu: Állapotok

en: Attributes
hu: Jellemzők

en: Show
hu: Megjelenítés

en: Relations
hu: Relációk

en: _Accessible
hu: _Akadálymentes

en: Key binding
hu: Billentyűtársítás

en: Perform action
hu: Művelet végrehajtása

en: Acti_on
hu: Mű_velet

en: Toolkit
hu: Eszközkészlet

en: Version
hu: Verzió

en: Ap_plication
hu: _Alkalmazás

en: Col_lection
hu: _Gyűjtemény

en: Relative position
hu: Relatív pozíció

en: Size
hu: Méret

en: WIDGET
hu: GRAFIKAI ELEM

en: Layer
hu: Réteg

en: MDI-Z-order
hu: MDI-Z sorrend

en: Alpha
hu: Alfa

en: Absolute position
hu: Abszolút pozíció

en: Co_mponent
hu: _Komponens

en: Des_ktop
hu: _Asztal

en: Locale:
hu: Területi beállítás:

en: _Document
hu: _Dokumentum

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
hu: Hiperlink

en: H_ypertext
hu: _Hiperszöveg

en: Position
hu: Pozíció

en: Locale
hu: Területi beállítás

en: _Image
hu: _Kép

en: Lo_gin Helper
hu: Bejelentkezéssegé_d

en: Select All
hu: Mindent kijelöl

en: _Selection
hu: _Kijelölés

en: Content type
hu: Tartalom típusa

en: St_reamable Content
hu: S_ugározható tartalom

en: Caption:
hu: Felirat:

en: Summary:
hu: Összefoglaló:

en: Selected columns
hu: Kijelölt oszlopok

en: Selected rows
hu: Kijelölt sorok

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Rows
hu: Sorok

en: Table Information
hu: Táblázatinformációk

en: name (x,y)
hu: név (x,y)

en: Header:
hu: Fejléc:

en: <no description>
hu: <nincs leírás>

note: How many rows the cell spans. How many columns the cell spans.
en: Extents:
hu: Kiterjedések:

en: Row
hu: Sor

en: Column
hu: Oszlop

en: Selected Cell
hu: Kijelölt cella

en: _Table
hu: _Táblázat

en: Column span
hu: Oszlopátnyúlás

en: Row span
hu: Sorátnyúlás

en: Row headers
hu: Sorfejlécek

en: Column headers
hu: Oszlopfejlécek

en: Table
hu: Táblázat

en: _TableCell
hu: _Táblázatcella

en: Text
hu: Szöveg

en: Offset
hu: Eltolás

en: Include defaults
hu: Alapértelmezések felvétele

note: Start character offset of text attributes span
en: Start: 0
hu: Kezdés: 0

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
hu: Befejezés: 0

en: Te_xt
hu: Szöve_g

en: Current value
hu: Jelenlegi érték

en: Minimum increment
hu: Minimális növekmény

en: Maximum value
hu: Maximális érték

en: Minimum value
hu: Minimális érték

en: Val_ue
hu: É_rték

en: unknown
hu: ismeretlen

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
hu: Felületmegjelenítő

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
hu: Lehetővé teszi különböző felülettulajdonságok megjelenítését

en: (not implemented)
hu: (nincs megvalósítva)

en: Start
hu: Kezdés

en: End
hu: Befejezés

en: Too many selectable children
hu: Túl sok kijelölhető gyermek

en: (Editable)
hu: (Szerkeszthető)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "Start" is the character offset where the formatting begins. If the first four letters of some text is bold, the start offset of that bold formatting is 0.
en: Start: %d
hu: Kezdés: %d

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
hu: Befejezés: %d

en: Quick Select
hu: Gyorskiválasztás

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
hu: Bővítmény az akadálymentesek gyors kiválasztására szolgáló különböző metódusokkal.

en: Inspect last focused accessible
hu: Utoljára fókuszban lévő akadálymentes vizsgálata

en: Inspect accessible under mouse
hu: Az egér alatti akadálymentes vizsgálata

en: Sche_ma:
hu: Sé_ma:

en: V_alidate
hu: _Ellenőrzés

en: Idle
hu: Üresjárat

en: No description
hu: Nincs leírás

en: AT-SPI Validator
hu: AT-SPI ellenőrző

en: Validates application accessibility
hu: Alkalmazások akadálymentesítésének ellenőrzése

note: log level column add level to buffer
en: Level
hu: Szint

note: add accessible's role to buffer
en: Role
hu: Szerep

en: Saving
hu: Mentés

en: Validating
hu: Ellenőrzés

en: EXCEPT
hu: KIVÉTEL

en: ERROR
hu: HIBA

en: WARN
hu: FIGY

en: DEBUG
hu: HIBAKERESÉS

en: Basic
hu: Alap

en: Tests fundamental GUI application accessibility
hu: Alkalmazások alapvető GUI akadálymentesítésének tesztelése

en: actionable %s is not focusable or selectable
hu: a(z) %s műveletvégző nem fókuszálható vagy kiválasztható

en: interactive %s is not actionable
hu: az interaktív %s nem végezhet műveletet

en: more than one focused widget
hu: több fókuszban lévő felületi elem

en: %s has no text interface
hu: %s nem rendelkezik szöveges felülettel

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
hu: %s index a szülőben nem egyezik a gyermek indexszel

en: Missing reciprocal for %s relation
hu: A(z) %s kapcsolat ellentéte hiányzik

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
hu: %s név vagy címke hiányzik

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
hu: a(z) %s fókuszba hozható elem tábla-, de nem kiválasztási felülettel rendelkezik

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
hu: a(z) %s rendelkezik %s állapottal és nem rendelkezik %s állapottal

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
hu: %s nem tartozik halmazhoz

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
hu: a(z) %(rolename)s %(num)d indexe nem illeszkedik sorra és oszlopra

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
hu: %(rolename)s %(num1)d szülőindexe nem illeszkedik a(z) %(num2)d sor- és oszlopindexre

en: %s has no name or description
hu: %s nem rendelkezik névvel vagy leírással

en: _Preferences…
hu: B_eállítások…

en: _Contents
hu: _Tartalom

en: <dead>
hu: <halott>

en: Children
hu: Gyermekek

en: _Show Applications without children
hu: _Gyermekek nélküli alkalmazások megjelenítése

en: _Refresh Registry
hu: _Nyilvántartás frissítése

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
hu: Összes frissítése

note: Translators: Refresh current tree node's children.
en: Refresh _Node
hu: _Csomópont frissítése

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
hu: Kiválasztott csomópont gyermekeinek frissítése

en: Component
hu: Komponens

en: Task
hu: Feladat

en: Key
hu: Billentyű

en: Accerciser Accessibility Explorer
hu: Accerciser akadálymentesítés-felderítő

en: Top panel
hu: Felső panel

en: Bottom panel
hu: Alsó panel

en: accerciser Preferences
hu: Az Accerciser beállításai

en: Plugins
hu: Bővítmények

en: Global Hotkeys
hu: Globális gyorsbillentyűk

en: Highlighting
hu: Kiemelés

en: Highlight duration:
hu: Kiemelés hossza:

en: Border color:
hu: Szegély színe:

en: The border color of the highlight box
hu: A kiemelési mező szegélyszíne

en: Fill color:
hu: Kitöltőszín:

en: The fill color of the highlight box
hu: A kiemelési mező kitöltésének színe

en: An interactive Python accessibility explorer
hu: Interaktív Python akadálymentesítés-felderítő

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
hu: Az új BSD licenc. A részletekért lásd a COPYING és NOTICE fájlokat.

en: Web site
hu: Webhely

en: _Add Bookmark…
hu: _Könyvjelző hozzáadása…

en: Bookmark selected accessible.
hu: Könyvjelző a kijelölt akadálymentesre.

en: _Edit Bookmarks…
hu: Könyvjelzők s_zerkesztése…

en: Manage bookmarks.
hu: Könyvjelzők kezelése.

en: Edit Bookmarks…
hu: Könyvjelzők szerkesztése…

en: Title
hu: Cím

en: Application
hu: Alkalmazás

en: Path
hu: Útvonal

en: Add Bookmark…
hu: Könyvjelző hozzáadása…

en: Title:
hu: Cím:

en: Application:
hu: Alkalmazás:

en: Path:
hu: Útvonal:

en: Plugin Errors
hu: Bővítményhibák

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
hu: Nézet

en: No view
hu: Nincs nézet

en: _Single plugins view
hu: _Egybővítményes nézet

en: Plugin View
hu: Bővítménynézet

en: Plugin View (%d)
hu: Bővítménynézet (%d)

en: _New view…
hu: Ú_j nézet…

en: New View…
hu: Új nézet…

en: _File
hu: _Fájl

en: _Edit
hu: S_zerkesztés

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
hu: _Könyvjelzők

[ctx: menu]
en: _View
hu: _Nézet

en: _Help
hu: _Súgó
