accerciser master - en to id translation catalogue (214 entries)

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
id: Pengeksplorasi aksesibilitas bagi desktop GNOME

en: Accerciser is an interactive Python accessibility explorer for the GNOME desktop. It uses AT-SPI to inspect and control widgets, allowing you to check if an application is providing correct information to assistive technologies and automated test frameworks.
id: Accerciser adalah suatu pengekplorasi aksesiblitas Python interaktif bagi desktop GNOME. Ini memakai AT-SPI untuk memeriksa dan mengendalikan widget, memungkinkan Anda memeriksa apakah suatu aplikasi menyediakan informasi yang benar bagi teknologi bantu dan kerangka kerja uji terotomasi.

en: Accerciser has a simple plugin framework which you can use to create custom views of accessibility information.
id: Accerciser memiliki kerangka kerja plugin sederhana yang dapat Anda pakai untuk membuat tilikan tersuai atas informasi aksesibilitas.

en: Give your application an accessibility workout
id: Memberikan kemampuan aksesibilitas kepada aplikasi Anda

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: accessibility;development;test;
id: aksesabilitas;pengembangan;tes;

en: A list of plugins that are disabled by default
id: Daftar pengaya yang secara baku dinonaktifkan

en: A list of plugins that are disabled by default.
id: Daftar pengaya yang secara baku dinonaktifkan.

en: Highlight duration
id: Durasi penyorotan

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
id: Durasi kotak sorotan saat memilih node yang dapat diakses.

en: Highlight fill color
id: Warna isi sorotan

en: The color and opacity of the highlight fill.
id: Warna dan kelegapan isi sorotan.

en: Highlight border color
id: Warna pinggir sorotan

en: The color and opacity of the highlight border.
id: Warna dan kelegapan pinggir sorotan.

en: Horizontal split
id: Split horisontal

en: Position of the horizontal split of the main window.
id: Posisi split horisontal dari jendela utama.

en: Vertical split
id: Split vertikal

en: Position of the vertical split of the main window.
id: Posisi split vertikal dari jendela utama.

en: Default window height
id: Tinggi jendela baku

en: The window height value.
id: Nila tinggi jendela.

en: Default window width
id: Lebar jendela baku

en: The window width value.
id: Nilai lebar jendela.

en: The layout for the bottom panel
id: Tata letak bagi panel dasar

en: The layout for the bottom panel pluginview.
id: Tata letak bagi panel dasar pluginview.

en: The layout for the top panel
id: Tata letak bagi panel puncak

en: The layout for the top panel pluginview.
id: Tata letak bagi panel puncak pluginview.

en: Single layout view
id: Tilikan tata letak tunggal

en: View plugins in a single layout.
id: Tilik pengaya dalam tata letak tunggal.

en: Available new pluginviews
id: pluginview baru yang tersedia

en: This list contains all the new available pluginviews
id: Daftr ini memuat semua pluginview baru yang tersedia

en: The pluginview layout
id: Tata letak pluginview

en: The default plugin layout for the top panel.
id: Tata letak pengaya baku bagi panel puncak.

en: Window height
id: Tinggi jendela

en: Window height value.
id: Nilai tinggi jendela.

en: Window width
id: Lebar jendela

en: Window width value.
id: Nilai lebar jendela.

en: Hotkey combination
id: Kombinasi tombol cepat

en: Hotkey combination for related action.
id: Kombinasi tombol cepat bagi aksi terkait.

en: API Browser
id: Peramban API

en: Browse the various methods of the current accessible
id: Menelusuri berbagai metode dari objek yang dapat diakses saat ini

en: Hide private attributes
id: Menyembunyikan atribut pribadi

en: Method
id: Metode

en: Property
id: Properti

en: Value
id: Nilai

en: IPython Console
id: Konsol IPython

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
id: Konsol interaktif untuk memanipulasi aksesan yang dipilih saat ini

en: Event monitor
id: Pemantau kejadian

en: _Monitor Events
id: _Pantau Kejadian

en: C_lear Selection
id: Bersihkan Pi_lihan

en: Everything
id: Semua

en: Selected application
id: Aplikasi yang dipilih

en: Selected accessible
id: Aksesan yang dipilih

en: Source
id: Sumber

note: add accessible's name to buffer
en: Name
id: Nama

en: Full Name
id: Nama Lengkap

en: Event Monitor
id: Pemantau Kejadian

en: Shows events as they occur from selected types and sources
id: Menampilkan peristiwa yang terjadi dari sumber dan jenis yang dipilih

en: Highlight last event entry
id: Menyorot entri kejadian terbaru

en: Start/stop event recording
id: Memulai/berhenti merekam kejadian

en: Clear event log
id: Membersihkan log kejadian

en: Child count
id: Cacah anak

en: (no description)
id: (tanpa deskripsi)

note: add description to buffer
en: Description
id: Deskripsi

en: (no ID)
id: (tidak ada ID)

en: States
id: Keadaan

en: Attributes
id: Atribut

en: Show
id: Tampilkan

en: Relations
id: Relasi

en: _Accessible
id: D_apat Diakses

en: Key binding
id: Pengikatan tombol

en: Perform action
id: Terapkan aksi

en: Acti_on
id: _Aksi

en: Toolkit
id: Perkakas

en: Version
id: Versi

en: Ap_plication
id: Ap_likasi

en: Col_lection
id: Kol_eksi

en: Relative position
id: Posisi relatif

en: Size
id: Ukuran

en: Layer
id: Lapisan

en: Alpha
id: Alfa

en: Absolute position
id: Posisi absolut

en: Co_mponent
id: Ko_mponen

en: Locale:
id: Lokal:

en: _Document
id: _Dokumen

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
id: Hipertaut

en: H_ypertext
id: H_iperteks

en: Position
id: Posisi

en: Locale
id: Lokal

en: _Image
id: _Gambar

en: Lo_gin Helper
id: Pembantu Lo_g Masuk

en: Select All
id: Pilih Semua

en: _Selection
id: _Seleksi

en: Content type
id: Jenis isi

en: St_reamable Content
id: Konten yang Dapat Disia_rkan

en: Caption:
id: Keterangan:

en: Summary:
id: Ringkasan:

en: Selected columns
id: Kolom yang dipilih

en: Selected rows
id: Baris yang dipilih

en: Columns
id: Kolom

en: Rows
id: Baris

en: Table Information
id: Informasi Tabel

en: name (x,y)
id: nama (x,y)

en: Header:
id: Tajuk:

en: <no description>
id: <tanpa deskripsi>

note: How many rows the cell spans. How many columns the cell spans.
en: Extents:
id: Rentangan:

en: Row
id: Baris

en: Column
id: Kolom

en: Selected Cell
id: Sel yang Dipilih

en: _Table
id: _Tabel

en: Column span
id: Jarak kolom

en: Row span
id: Jarak baris

en: Row headers
id: Tajuk baris

en: Column headers
id: Tajuk kolom

en: Table
id: Tabel

en: _TableCell
id: Sel_Tabel

en: Text
id: Teks

en: Offset
id: Ofset

en: Include defaults
id: Termasuk baku

note: Start character offset of text attributes span
en: Start: 0
id: Awal: 0

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
id: Akhir: 0

en: Te_xt
id: Te_ks

en: Current value
id: Nilai sekarang

en: Minimum increment
id: Pertambahan minimal

en: Maximum value
id: Nilai maksimal

en: Minimum value
id: Nilai minimal

en: Val_ue
id: Ni_lai

en: unknown
id: tak dikenal

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
id: Penampil Antarmuka

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
id: Menampilkan berbagai properti antarmuka

en: (not implemented)
id: (belum diterapkan)

en: Start
id: Awal

en: End
id: Akhir

en: Too many selectable children
id: Terlalu banyak anakan yang bisa dipilih

en: (Editable)
id: (Dapat disunting)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "Start" is the character offset where the formatting begins. If the first four letters of some text is bold, the start offset of that bold formatting is 0.
en: Start: %d
id: Awal: %d

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
id: Akhir: %d

en: Quick Select
id: Pilih Cepat

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
id: Pengaya dengan beragam metode aksesibilitas seleksi yang cepat.

en: Inspect last focused accessible
id: Menginspeksi fokus aksesan terbaru

en: Inspect accessible under mouse
id: Menginspeksi aksesan di bawah tetikus

en: Sche_ma:
id: Ske_ma:

en: V_alidate
id: V_alidasi

en: Idle
id: Menganggur

en: No description
id: Tanpa deskripsi

en: AT-SPI Validator
id: Validator AT-SPI

en: Validates application accessibility
id: Memvalidasi aksesibilitas aplikasi

note: log level column add level to buffer
en: Level
id: Tingkat

note: add accessible's role to buffer
en: Role
id: Tugas

en: Saving
id: Menyimpan

en: Validating
id: Memvalidasi

en: Basic
id: Dasar

en: Tests fundamental GUI application accessibility
id: Menguji aksesibilitas fundamental aplikasi GUI

en: actionable %s is not focusable or selectable
id: %s yang dapat dijalankan tidak dapat difokuskan maupun dipilih

en: interactive %s is not actionable
id: %s interaktif tidak dapat dijalankan

en: more than one focused widget
id: lebih dari satu widget yang difokuskan

en: %s has no text interface
id: %s tidak memiliki teks antarmuka

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
id: Indeks %s pada induk tidak sama dengan indeks anak

en: Missing reciprocal for %s relation
id: Kehilangan timbal balik untuk hubungan %s

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
id: %s kehilangan nama atau label

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
id: %s yang dapat difokuskan mempunyai antarmuka tabel, tapi tidak mempunyai antarmuka pilihan

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
id: %s mempunyai keadaan %s tanpa keadaan %s

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
id: %s tidak termasuk dalam suatu set

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
id: %(rolename)s indeks %(num)d tidak cocok dengan baris dan kolom

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
id: induk %(rolename)s indeks %(num1)d tidak cocok dengankolom dan baris indeks %(num2)d

en: %s has no name or description
id: %s tidak mempunyai nama atau deskripsi

en: _Preferences…
id: _Preferensi…

en: _Contents
id: _Isi

en: Children
id: Anak

en: _Show Applications without children
id: Tampilkan Aplika_si tanpa anak

en: _Refresh Registry
id: Sega_rkan Resgistri

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
id: Menyegarkan semua

note: Translators: Refresh current tree node's children.
en: Refresh _Node
id: Segarkan _Noktah

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
id: Menyegarkan noktah anak yang dipilih

en: Component
id: Komponen

en: Task
id: Tugas

en: Key
id: Tombol

en: Accerciser Accessibility Explorer
id: Penelusur Aksesibilitas Accerciser

en: Top panel
id: Panel atas

en: Bottom panel
id: Panel bawah

en: accerciser Preferences
id: Preferensi accerciser

en: Plugins
id: Pengaya

en: Global Hotkeys
id: Tombol Global

en: Highlighting
id: Penyorotan

en: Highlight duration:
id: Durasi penyorotan:

en: Border color:
id: Warna pinggiran:

en: The border color of the highlight box
id: Warna pinggir kotak sorotan

en: Fill color:
id: Warna isi:

en: The fill color of the highlight box
id: Warna yang mengisi kotak sorotan

en: An interactive Python accessibility explorer
id: Penelusur interaktif aksesibilitas Python

en: accerciser Copyright © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)
id: accerciser Hak Cipta © 2006, 2007 IBM Corporation (BSD)

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
id: Lisensi BSD Baru. Lihat berkas COPYING dan NOTICE untuk rinciannya.

en: Web site
id: Situs Web

en: _Add Bookmark…
id: T_ambah Markah…

en: Bookmark selected accessible.
id: Menandai markah yang dipilih.

en: _Edit Bookmarks…
id: Sunting _Markah…

en: Manage bookmarks.
id: Mengelola markah.

en: Edit Bookmarks…
id: Sunting Markah…

en: Title
id: Judul

en: Application
id: Aplikasi

en: Add Bookmark…
id: Tambah Markah…

en: Title:
id: Judul:

en: Application:
id: Aplikasi:

en: Plugin Errors
id: Galat Pengaya

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
id: Tampilan

en: No view
id: Tanpa tampilan

en: _Single plugins view
id: _Tampilan pengaya tunggal

en: Plugin View
id: Tampilan Pengaya

en: Plugin View (%d)
id: Tampilan Pengaya (%d)

en: _New view…
id: Tampila_n Baru…

en: New View…
id: Tampilan Baru…

en: _File
id: _Berkas

en: _Edit
id: _Sunting

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
id: _Markah

[ctx: menu]
en: _View
id: _Tampilan

en: _Help
id: Ba_ntuan
