accerciser - en to it translation catalogue (210 entries)

en: Accessibility explorer for the GNOME desktop
it: Esplora l'accessibilità dell'ambiente grafico GNOME

en: Accerciser is an interactive Python accessibility explorer for the GNOME desktop. It uses AT-SPI to inspect and control widgets, allowing you to check if an application is providing correct information to assistive technologies and automated test frameworks.
it: Accerciser è uno strumento in Python in grado di esplorare dinamicamente il grado di accessibilità dell'ambiente grafico GNOME. Sfrutta AT-SPI per ispezionare e controllare i widget, consentendo così la verifica delle informazioni fornite da un'applicazione alle tecnologie assistive e ai framework di test automatici.

en: Accerciser has a simple plugin framework which you can use to create custom views of accessibility information.
it: Accerciser è dotato di un semplice framework per plugin che consente di create viste personalizzare delle informazioni di accessibilità.

en: Give your application an accessibility workout
it: Verifica l'accessibilità delle proprie applicazioni

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: accessibility;development;test;
it: accessibilità;sviluppo;test;

en: A list of plugins that are disabled by default
it: Un elenco dei plugin disabilitati in modo predefinito

en: A list of plugins that are disabled by default.
it: Un elenco dei plugin disabilitati in modo predefinito.

en: Highlight duration
it: Durata dell'evidenziazione

en: The duration of the highlight box when selecting accessible nodes.
it: Durata della casella evidenziata quando si selezionano nodi accessibili.

en: Highlight fill color
it: Colore di riempimento dell'evidenziazione

en: The color and opacity of the highlight fill.
it: Colore e opacità del riempimento.

en: Highlight border color
it: Colore per evidenziare il bordo

en: The color and opacity of the highlight border.
it: Colore e opacità del bordo in evidenza.

en: Horizontal split
it: Divisione orizzontale

en: Position of the horizontal split of the main window.
it: Posizione della divisione orizzontale della finestra principale.

en: Vertical split
it: Divisione verticale

en: Position of the vertical split of the main window.
it: Posizione della divisione verticale della finestra principale.

en: Default window height
it: Altezza predefinita della finestra

en: The window height value.
it: Il valore dell'altezza della finestra.

en: Default window width
it: Larghezza predefinita della finestra

en: The window width value.
it: Il valore della larghezza della finestra.

en: The layout for the bottom panel
it: La disposizione del pannello inferiore

en: The layout for the bottom panel pluginview.
it: La disposizione del pluginview del pannello inferiore

en: The layout for the top panel
it: La disposizione del pannello superiore

en: The layout for the top panel pluginview.
it: La disposizione del pluginview del pannello superiore.

en: Single layout view
it: Disposizione singola

en: View plugins in a single layout.
it: Visualizza i plugin in una disposizione unica.

en: Available new pluginviews
it: Nuovi pluginview disponibili

en: This list contains all the new available pluginviews
it: Questo elenco contiene tutti i nuovi pluginview

en: The pluginview layout
it: La disposizione del pluginview

en: The default plugin layout for the top panel.
it: Il plugin di disposizione predefinito per il pannello superiore.

en: Window height
it: Altezza della finestra

en: Window height value.
it: Il valore dell'altezza.

en: Window width
it: Larghezza della finestra

en: Window width value.
it: Il valore della larghezza.

en: Hotkey combination
it: Tasti scelta rapida

en: Hotkey combination for related action.
it: Tasti scelta rapida per l'azione correlata.

en: API Browser
it: Esploratore API

en: Browse the various methods of the current accessible
it: Esplora i vari metodi per l'attuale elemento accessibile

en: Hide private attributes
it: Nasconde gli attributi privati

en: Method
it: Metodo

en: Property
it: Proprietà

en: Value
it: Valore

en: IPython Console
it: Console IPython

en: Interactive console for manipulating currently selected accessible
it: Consolle interattiva per la gestione dell'elemento accessibile attualmente selezionato

en: Event monitor
it: Monitor eventi

en: _Monitor Events
it: _Monitor eventi

en: C_lear Selection
it: Pu_lisci selezione

en: Everything
it: Tutto

en: Selected application
it: Applicazione selezionata

en: Selected accessible
it: Accessibile selezionato

en: Source
it: Sorgente

note: add accessible's name to buffer
en: Name
it: Nome

en: Full Name
it: Nome completo

en: Event Monitor
it: Monitor eventi

en: Shows events as they occur from selected types and sources
it: Mostra eventi come avvengono dai tipi e sorgenti selezionati

en: Highlight last event entry
it: Evidenzia la voce dell'ultimo evento

en: Start/stop event recording
it: Avvia/Arresta la registrazione degli eventi

en: Clear event log
it: Pulisce la selezione

en: Child count
it: Conteggio figli

en: (no description)
it: (nessuna descrizione)

note: add description to buffer
en: Description
it: Descrizione

en: (no ID)
it: (nessun ID)

en: States
it: Stati

en: Attributes
it: Attributi

en: Show
it: Mostra

en: Relations
it: Relazioni

en: _Accessible
it: _Accessibile

en: Key binding
it: Associazione tasti

en: Perform action
it: Esegui azione

en: Acti_on
it: Azi_one

en: Version
it: Versione

en: Ap_plication
it: Ap_plicazione

en: Col_lection
it: Col_lezione

en: Relative position
it: Posizione relativa

en: Size
it: Dimensione

en: Layer
it: Livello

en: MDI-Z-order
it: Ordine MDI-Z

en: Absolute position
it: Posizione assoluta

en: Co_mponent
it: Co_mponente

en: Locale:
it: Lingua:

en: _Document
it: _Documento

note: add url role to buffer
en: Hyperlink
it: Collegamento ipertestuale

en: H_ypertext
it: I_pertesto

en: Position
it: Posizione

en: Locale
it: Localizzazione

en: _Image
it: _Immagine

en: Lo_gin Helper
it: Aiuto all'accesso

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: _Selection
it: _Selezione

en: Content type
it: Tipo contenuto

en: St_reamable Content
it: Contenuto _flussibile

en: Caption:
it: Didascalia:

en: Summary:
it: Sommario:

en: Selected columns
it: Colonne selezionate

en: Selected rows
it: Righe selezionate

en: Columns
it: Colonne

en: Rows
it: Righe

en: Table Information
it: Informazioni sulla tabella

en: name (x,y)
it: nome (x,y)

en: Header:
it: Intestazione:

en: <no description>
it: <nessuna descrizione>

note: How many rows the cell spans. How many columns the cell spans.
en: Extents:
it: Estensione:

en: Row
it: Riga

en: Column
it: Colonna

en: Selected Cell
it: Cella selezionata

en: _Table
it: _Tabella

en: Text
it: Testo

en: Offset
it: Scostamento

en: Include defaults
it: Includi predefiniti

note: Start character offset of text attributes span
en: Start: 0
it: Inizio: 0

note: End character offset of text attributes span
en: End: 0
it: Fine: 0

en: Te_xt
it: Tes_to

en: Current value
it: Valore attuale

en: Minimum increment
it: Incremento minimo

en: Maximum value
it: Valore massimo

en: Minimum value
it: Valore minimo

en: Val_ue
it: Val_ore

en: unknown
it: sconosciuto

note: Translators: this is a plugin name
en: Interface Viewer
it: Visualizzatore interfaccia

note: Translators: this is a plugin description
en: Allows viewing of various interface properties
it: Consente la visualizzazione di alcune proprietà delle interfacce

en: (not implemented)
it:  (non implementato)

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Too many selectable children
it: Troppi processi figlio selezionabili

en: (Editable)
it: (modificabile)

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "Start" is the character offset where the formatting begins. If the first four letters of some text is bold, the start offset of that bold formatting is 0.
en: Start: %d
it: Inizio: %d

note: Translators: This string appears in Accerciser's Interface Viewer and refers to a range of characters which has a particular format. "End" is the character offset where the formatting ends.  If the first four letters of some text is bold, the end offset of that bold formatting is 4.
en: End: %d
it: Fine: %d

en: Quick Select
it: Selezione veloce

en: Plugin with various methods of selecting accessibles quickly.
it: Plugin con vari metodi di selezione veloce degli accessibili.

en: Inspect last focused accessible
it: Esamina l'ultimo accessibile focalizzato

en: Inspect accessible under mouse
it: Esamina l'accessibile sotto al mouse

en: V_alidate
it: V_alidazione

en: Idle
it: Nascosto

en: No description
it: Nessuna descrizione

en: AT-SPI Validator
it: Validatore AT-SPI

en: Validates application accessibility
it: Convalidare l'accessibilità delle proprie applicazioni

note: log level column add level to buffer
en: Level
it: Livello

note: add accessible's role to buffer
en: Role
it: Ruolo

en: Saving
it: Salvataggio

en: Validating
it: Validazione

en: EXCEPT
it: ECCEZIONE

en: ERROR
it: ERRORE

en: Basic
it: Di base

en: Tests fundamental GUI application accessibility
it: Controllare l'accessibilità delle proprie applicazioni GUI

en: actionable %s is not focusable or selectable
it: Non è possibile focalizzare o selezionare l'azionabile %s

en: interactive %s is not actionable
it: Non è possibile azionare %s

en: more than one focused widget
it: È stato focalizzato più di un widget

en: %s has no text interface
it: %s non ha interfaccia testuale

note: Translators: The first variable is the role name of the object that has an index mismatch.
en: %s index in parent does not match child index
it: L'indice %s padre non coincide con l'indice figlio

en: Missing reciprocal for %s relation
it: Mancanza di reciprocità per la relazione %s

note: Translators: The first variable is the role name of the object that is missing the name or label.
en: %s missing name or label
it: Nome o etichetta mancanti per %s

en: focusable %s has a table interface, but not a selection interface
it: L'elemento focalizzabile %s ha un'interfaccia a tabella ma non di selezione

note: Translators: First variable is an accessible role name, the next two variables are accessible state names. For example: "button has focused state without focusable state".
en: %s has %s state without %s state
it: %s ha uno stato %s senza stato %s

note: Translators: The radio button does not belong to a set, thus it is useless. The first variable is the object's role name.
en: %s does not belong to a set
it: %s non fa parte di un insieme

note: Translators: The row or column number retrieved from a table child's object at a certain index is wrong. The first variable is the role name of the object, the second is the given index.
en: %(rolename)s index %(num)d does not match row and column
it: %(rolename)s indice %(num)d non coincide con alcuna riga o colonna

note: Translators: The "parent index" is the order of the child in the parent. the "row and column index" should be the same value retrieved by the object's location in the table. The first variable is the object's role name, the second and third variables are index numbers.
en: %(rolename)s parent index %(num1)d does not match row and column index %(num2)d
it: %(rolename)s indice genitore %(num1)d non coincide con alcuna riga o colonna di indice %(num2)d

en: %s has no name or description
it: %s non contiene nome o descrizione

en: _Preferences…
it: _Preferenze…

en: _Contents
it: _Sommario

en: <dead>
it: <morto>

en: Children
it: Figli

en: _Show Applications without children
it: _Mostra applicazioni senza figli

en: _Refresh Registry
it: A_ggiorna Registro

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh all
it: Aggiorna tutti

note: Translators: Refresh current tree node's children.
en: Refresh _Node
it: Aggiorna _nodo

note: Translators: Appears as tooltip
en: Refresh selected node’s children
it: Aggiorna i figli del nodo selezionato

en: Component
it: Componente

en: Task
it: Operazione

en: Key
it: Tasto

en: Shift
it: Maiusc

en: Accerciser Accessibility Explorer
it: Esploratore di accessibilità Accerciser

en: Top panel
it: Pannello superiore

en: Bottom panel
it: Pannello inferiore

en: accerciser Preferences
it: Preferenze di accerciser

en: Plugins
it: Plugin

en: Global Hotkeys
it: Scorciatoie generali

en: Highlighting
it: Evidenziazione

en: Highlight duration:
it: Durata dell'evidenziazione:

en: Border color:
it: Colore del bordo:

en: The border color of the highlight box
it: Colore del bordo della casella di evidenziazione

en: Fill color:
it: Colore di riempimento:

en: The fill color of the highlight box
it: Colore di riempimento della casella di evidenziazione

en: An interactive Python accessibility explorer
it: Un esploratore di accessibilità interattivo in Python

en: The New BSD License. See the COPYING and NOTICE files for details.
it: Per ulteriori informazioni sulla nuova licenza BSD consultare i file COPYING e NOTICE.

en: Web site
it: Sito web

en: _Add Bookmark…
it: A_ggiungi segnalibro…

en: Bookmark selected accessible.
it: Aggiunge un segnalibro per l'accessibile selezionato.

en: _Edit Bookmarks…
it: _Modifica segnalibri…

en: Manage bookmarks.
it: Gestisce i segnalibri.

en: Edit Bookmarks…
it: Modifica segnalibri…

en: Title
it: Titolo

en: Application
it: Applicazione

en: Path
it: Percorso

en: Add Bookmark…
it: Aggiungi segnalibro…

en: Title:
it: Titolo:

en: Application:
it: Applicazione:

en: Path:
it: Percorso:

en: Plugin Errors
it: Errori di plugin

[ctx: viewport]
note: Translators: This is the viewport in which the plugin appears, it is a noun.
en: View
it: Vista

en: No view
it: Nessuna visualizzazione

en: _Single plugins view
it: Vista singolo _plugin

en: Plugin View
it: Vista plugin

en: Plugin View (%d)
it: Vista plugin (%d)

en: _New view…
it: Nuo_va vista…

en: New View…
it: Nuova vista…

en: _Edit
it: _Modifica

[ctx: menu]
en: _Bookmarks
it: _Segnalibri

[ctx: menu]
en: _View
it: _Visualizza

en: _Help
it: A_iuto
